Hostinger Reach 1.0.0 - en to pt_PT translation catalogue (193 entries)

en: (no title)
pt_PT: (sem título)

en: Abandoned Carts
pt_PT: Carrinhos abandonados

en: Abandoned carts
pt_PT: Carrinhos abandonados

en: Active
pt_PT: Ativo

en: Add New Tag
pt_PT: Adicionar nova etiqueta

en: Add Tag
pt_PT: Adicionar etiqueta

en: Add form
pt_PT: Adicionar formulário

en: Add form or plugin
pt_PT: Adicionar formulário ou plugin

en: Add form to start sending campaigns with Hostinger Reach
pt_PT: Adicionar formulário para começar a enviar campanhas com o Hostinger Reach

en: Add new form
pt_PT: Adicionar novo formulário

en: Add or connect a form to start sending campaigns
pt_PT: Adicionar ou ligar um formulário para começar a enviar campanhas

en: Adds a marketing consent checkbox at checkout and syncs contacts to Reach.
pt_PT: Adiciona uma caixa de verificação de consentimento de marketing no checkout e sincroniza os contactos com o Reach.

en: Any ideas or feedback to help us improve Hostinger Reach?
pt_PT: Tem alguma ideia ou comentário para nos ajudar a melhorar o Hostinger Reach?

en: Attention:
pt_PT: Atenção:

en: Auto-sync off
pt_PT: Sincronização automática desactivada

en: Automation
pt_PT: Automatização

en: Average CTOR
pt_PT: CTOR média

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Background image for
pt_PT: Imagem de fundo para

en: Banner background image for
pt_PT: Imagem de fundo do banner para

en: Campaigns
pt_PT: Campanhas

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Checkout
pt_PT: Finalizar compra

en: Click-to-open rate tells you what percent of opens resulted in a click too. A good CTOR is 6-17%, depending on your industry.
pt_PT: A taxa de cliques por abertura indica a percentagem de aberturas que resultaram num clique. Uma boa CTOR é de 6-17%, dependendo do setor.

en: Collapse {pluginName} details
pt_PT: Fechar os detalhes de {pluginName}

en: Collect contacts at checkout, send automated emails after purchases, and recover abandoned carts to drive more sales with Reach
pt_PT: Recolha contactos no checkout, envie e-mails automáticos após as compras e recupere carrinhos abandonados para aumentar as vendas com o Reach

en: Coming soon
pt_PT: Em breve

en: Connect
pt_PT: Ligar

en: Connect Hostinger Reach to start Email Marketing
pt_PT: Ligue-se ao Hostinger Reach para começar o marketing por email

en: Connect Now
pt_PT: Ligar agora

en: Connect WooCommerce
pt_PT: Integrar o WooCommerce

en: Connect WooCommerce to boost sales with email automations
pt_PT: Ligar o WooCommerce para aumentar as vendas com automações de correio eletrónico

en: Connect domain
pt_PT: Ligar o domínio

en: Connect plugin
pt_PT: Ligar o plugin

en: Connect site
pt_PT: Ligar site

en: Contacts
pt_PT: Contactos

en: Contacts to Import
pt_PT: Contactos a importar

en: Could not generate auth URL
pt_PT: Não foi possível gerar o URL de autenticação

en: Create a new form or connect a plugin to grow your contact list and start sending campaigns with Reach.
pt_PT: Crie um novo formulário ou ligue um plugin para aumentar a sua lista de contactos e comece a enviar campanhas com o Reach.

en: Create campaign
pt_PT: Criar campanha

en: Create fully custom forms in Reach and easily embed them on your WordPress site using this plugin. Stay tuned!
pt_PT: Crie formulários totalmente personalizados no Reach e incorpore-os facilmente no seu sítio WordPress utilizando este plugin. Fique atento!

en: Create template
pt_PT: Criar template

en: Default
pt_PT: Predefinição

en: Disconnect
pt_PT: Desligar

en: Disconnect it to link this site instead.
pt_PT: Desligue-o para o ligar a este site.

en: Disconnect plugin
pt_PT: Desligar plugin

en: Disconnect plugin?
pt_PT: Desligar plugin?

en: Disconnecting will stop new contacts from being collected. You can reconnect or use a different form anytime.
pt_PT: Se desligar, deixará de angariar novos contactos. Poderá voltar a ligar ou utilizar um formulário diferente em qualquer altura.

en: Don't see your plugin?
pt_PT: Não vê o seu plugin?

en: E-Commerce
pt_PT: E-commerce

en: Easily add or connect existing forms, automate WooCommerce, and sync contacts to start building campaigns and grow your business.
pt_PT: Adicione ou ligue facilmente formulários existentes, automatize o WooCommerce e sincronize contactos para começar a criar campanhas e fazer crescer o seu negócio.

en: Edit form
pt_PT: Editar formulário

en: Email marketing background with gradient design
pt_PT: Fundo para o marketing por email com design gradiente

en: Email marketing illustration featuring envelopes and communication icons
pt_PT: Ilustração de marketing por email com envelopes e ícones de comunicação

en: Email marketing that doesn't need an expert: Let AI write, design, and send your campaigns - your brand, your colors, applied automatically. No coding, no complexity.
pt_PT: Email marketing que não precisa de um especialista: deixe a IA escrever, conceber e enviar as suas campanhas - a sua marca, as suas cores, aplicadas automaticamente. Sem codificação, sem complexidade.

en: Enter tag name and press Enter or click Add Tag
pt_PT: Introduzir o nome da etiqueta e premir Enter ou clicar em Adicionar etiqueta

en: Expand {pluginName} details
pt_PT: Expandir os detalhes de {pluginName}

en: Form
pt_PT: Formulário

en: Form Builder
pt_PT: Criador de formulários

en: Form ID
pt_PT: ID do formulário

en: Forminator
pt_PT: Forminador

en: Forms
pt_PT: Formulários

en: Forms syncing with Reach
pt_PT: Sincronização de formulários com o Reach

en: Go to Reach
pt_PT: Ir para o Reach

en: Go to plugin
pt_PT: Ir para o plugin

en: Hostinger Reach Logo
pt_PT: Logótipo do Hostinger Reach

en: Hostinger Reach is a Hostinger service that helps you create and send branded email campaigns in minutes with smart AI tools. Hostinger Reach WordPress Plugin allows you to connect and sync contacts from your favorite WordPress plugins into Reach.
pt_PT: O Hostinger Reach é um serviço da Hostinger que o ajuda a criar e enviar campanhas de e-mail de marca em minutos com ferramentas inteligentes de IA. O Hostinger Reach WordPress Plugin permite-lhe ligar e sincronizar contactos dos seus plugins favoritos do WordPress para o Reach.

en: Hostinger Reach is an AI-powered email marketing tool for small businesses and creators. It supports your entire email marketing journey—from building contact lists to sending campaigns and tracking results.
pt_PT: O Hostinger Reach é uma ferramenta de marketing por email alimentada por IA, dirigida a pequenas empresas e criadores. Dinamiza todo o seu percurso de marketing por email - desde a criação de listas de contactos até ao envio de campanhas e à monitorização dos resultados.

en: Hostinger Reach is built for simplicity, speed, and results – no design or marketing experience needed. Unlike most email tools, at the core of Reach is its AI-powered template creator. Whether it is a product launch, special offer, or newsletter update, it instantly crafts a professional, mobile-friendly email. It not only writes the content for you; it also suggests the best layout for your message and saves your style settings so you're never starting from scratch.<br><br>Every template is customizable, so your emails reflect your brand's look, feel, and voice. And because the templates are built using proven best practices, they're optimized for readability, accessibility, and reader engagement.
pt_PT: O Hostinger Reach foi criado a pensar na simplicidade, na rapidez e nos resultados, dispensando a experiência em design ou marketing. Ao contrário da maioria das ferramentas de email, no âmago do Reach está um criador de templates alimentado por IA. Quer pretenda lançar um produto, divulgar uma oferta especial ou enviar atualizações através de uma newsletter, ele cria instantaneamente um email profissional, compatível com dispositivos móveis. Não se limita a escrever conteúdos por si, sugerindo também o melhor layout para a sua mensagem e guardando as suas definições de estilo, para que não tenha de voltar a começar de novo.<br><br>Todos os templates são personalizáveis, para que os seus emails estejam alinhados com a imagem e o tom da sua marca. E, como os templates se baseiam em práticas recomendadas comprovadas, são otimizados para facilitar a leitura, a acessibilidade e o interesse do leitor.

en: Hostinger Reach requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
pt_PT: O Hostinger Reach requer uma versão mínima de PHP de <b>%s</b>.

en: How are segments and tags created?
pt_PT: Como são criados os segmentos e as etiquetas?

en: How does contact syncing work?
pt_PT: Como funciona a sincronização de contactos?

en: How is Hostinger Reach different from other email marketing apps?
pt_PT: Em que é que o Hostinger Reach se diferencia de outras aplicações de marketing por email?

en: How much does it cost to use Hostinger Reach?
pt_PT: Quanto custa utilizar o Hostinger Reach?

en: How would you rate your experience with Hostinger Reach so far?
pt_PT: Como avalia a sua experiência com o Hostinger Reach até ao momento?

en: If the integration is interrupted, syncing pauses automatically. Once the connection is restored, syncing resumes, so you can continue collecting contacts without losing data.
pt_PT: Se a integração for interrompida, a sincronização é automaticamente interrompida. Quando a ligação é restabelecida, a sincronização é retomada, para que possa continuar a recolher contactos sem perder dados.

en: If your store isn’t ready yet, complete the setup to start selling and collecting contacts
pt_PT: Se a sua loja ainda não está pronta, conclua a configuração para começar a vender e a recolher contactos

en: Import
pt_PT: Importação

en: Import Contacts
pt_PT: Importar contactos

en: Import contacts
pt_PT: Importar contactos

en: Import your existing contacts to Reach
pt_PT: Importar os seus contactos existentes para o Reach

en: Imported
pt_PT: Importado

en: Importing is not available for this integration
pt_PT: A importação não está disponível para esta integração

en: Importing...
pt_PT: Importar...

en: Inactive
pt_PT: Inativo

en: Inline
pt_PT: Em linha

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Install and connect
pt_PT: Instalar e ligar

en: Installed plugins
pt_PT: Plugins instalados

en: Integrate your WordPress site with Hostinger Reach.
pt_PT: Integre o seu site WordPress com o Hostinger Reach.

en: Integrations
pt_PT: Integrações

en: It may not be supported yet. You can upload contacts as a CSV or use another plugin
pt_PT: Pode ainda não ser suportado. Pode carregar contactos como um CSV ou utilizar outro plugin

en: It was an error importing your contacts to Reach.
pt_PT: Houve um erro ao sincronizar os seus contactos com o Reach.

en: Layout
pt_PT: Disposição

en: Layout Settings
pt_PT: Configurações de layout

en: Learn more
pt_PT: Saiba mais

en: Make sure the people you contact expect your emails and are okay with receiving them.
pt_PT: Certifique-se de que as pessoas que contacta estão a contar com os seus emails e não se importam de os receber.

en: Manage
pt_PT: Gerir

en: Manage automations
pt_PT: Gerir automatizações

en: Manage plugin
pt_PT: Gerir o plugin

en: More plugins
pt_PT: Mais plugins

en: Name
pt_PT: Nome

en: New Tag Name
pt_PT: Novo nome da etiqueta

en: New contact form
pt_PT: Novo formulário de contacto

en: New page
pt_PT: Nova página

en: New subscribers
pt_PT: Novos subscritores

en: Ninja Forms
pt_PT: Formulários Ninja

en: No
pt_PT: Não

en: No forms found for this integration.
pt_PT: Não foram encontrados formulários para esta integração.

en: No pages available. Create a new page to get started.
pt_PT: Não há páginas disponíveis. Crie uma nova página para começar.

en: Not imported
pt_PT: Não importado

en: Not needed
pt_PT: Não é necessário

en: Once you connect a form plugin you use on WordPress (such as Elementor or Contact Form 7), the plugin automatically forwards all the new form submissions and subscriber data to your Reach account, so your contacts are collected and updated without manual exports on each form submission
pt_PT: Assim que ligar um plugin de formulário que utilize no WordPress (como o Elementor ou o Contact Form 7), o plugin reencaminha automaticamente todos os novos envios de formulários e dados dos assinantes para a sua conta Reach, para que os seus contactos sejam recolhidos e actualizados sem exportações manuais em cada envio de formulário

en: Partially imported
pt_PT: Parcialmente importado

en: Plan & Limits
pt_PT: Plano e limites

en: Plugin connected successfully
pt_PT: Plugin ligado com sucesso

en: Plugin disconnected successfully
pt_PT: Plugin desligado com sucesso

en: Purchases
pt_PT: Compras

en: Reach Subscription Form
pt_PT: Formulário de subscrição do Reach

en: Reach automatically tags synced contacts using the form name and also creates a segment for easier targeting. If the form doesn’t have a title, it uses the form location title. As a final fallback, the tag title will be the plugin name.If you create a form using Hostinger Reach option, you can also assign multiple existing or new tags to subscribers. Each form will automatically generate its own segment in Reach dashboard, making it easy to send campaigns to specific audiences — and you can fully manage or create additional segments anytime in Reach.
pt_PT: O Reach marca automaticamente os contactos sincronizados utilizando o nome do formulário e cria também um segmento para uma segmentação mais fácil. Se o formulário não tiver um título, ele usa o título do local do formulário. Se criar um formulário utilizando a opção Hostinger Reach, pode também atribuir várias etiquetas existentes ou novas aos subscritores. Cada formulário irá gerar automaticamente o seu próprio segmento no painel de controlo do Reach, facilitando o envio de campanhas para públicos específicos - e pode gerir totalmente ou criar segmentos adicionais a qualquer momento no Reach.

en: Reach is already connected to another site.
pt_PT: O Reach já está ligado a outro site.

en: Reach offers a <b>free plan</b> for one year– perfect for getting started. Paid plans are based on how many unique contacts you aim to reach and how many emails you send monthly. As your audience grows, you can upgrade to a plan that fits your needs. Reach does not limit your contact list, so you don't need to worry about lost data and can consistently grow your audience.
pt_PT: O Reach oferece um plano gratuito de um ano - ideal para quem está a começar. Os planos pagos baseiam-se no número de contactos únicos que pretende alcançar e no número de emails que envia mensalmente. À medida que o seu público for aumentado, pode atualizar para um plano à medida das suas necessidades. O Reach não limita a sua lista de contactos, por isso não precisa de se preocupar com a perda de dados, podendo aumentar o seu público de forma consistente.

en: Remaining
pt_PT: Restantes

en: Review domain
pt_PT: Domínio de revisão

en: Segments
pt_PT: Segmentos

en: Select page
pt_PT: Selecionar página

en: Send newsletters with professionally designed templates, automate campaigns, and build AI-powered segments. With Hostinger Reach, growing your audience is easy.
pt_PT: Envie newsletters com modelos concebidos profissionalmente, automatize campanhas e crie segmentos alimentados por IA. Com o Hostinger Reach, aumentar o seu público é fácil.

en: Sent
pt_PT: Enviado

en: Set up WooCommerce
pt_PT: Configurar o WooCommerce

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Show Name
pt_PT: Mostrar nome

en: Show Name Field?
pt_PT: Mostrar campo de nome?

en: Show Surname
pt_PT: Mostrar apelido

en: Show Surname Field?
pt_PT: Mostrar o campo do apelido?

en: Something went wrong
pt_PT: Ocorreu um erro

en: Something went wrong. Please try again.
pt_PT: Ocorreu um erro. Tente de novo.

en: Status
pt_PT: Estado

en: Store Events
pt_PT: Eventos da loja

en: Subscribe
pt_PT: Subscrever

en: Subscribe to our Newsletter
pt_PT: Subscreva a nossa newsletter

en: Subscribe to our newsletter
pt_PT: Subscreva a nossa newsletter

en: Subscribers
pt_PT: Subscritores

en: Subscription form is not available at the moment
pt_PT: O formulário de subscrição não está disponível de momento

en: Supported plugins
pt_PT: Plugins suportados

en: Sure Forms
pt_PT: SureForms

en: Surname
pt_PT: Apelido

en: Sync
pt_PT: Sincronizar

en: Tags
pt_PT: Etiquetas

en: Thanks for subscribing.
pt_PT: Obrigado por subscrever.

en: The selected contacts are being imported to Reach.
pt_PT: Os contactos selecionados estão a ser sincronizados com o Reach.

en: This form has not an email field. Create an email field in the form to allow it to be synced with Reach
pt_PT: Este formulário não tem um campo de email. Crie um campo de email no formulário para permitir que seja sincronizado com o Reach

en: This form is a Reach native form inserted directly in your page. For disabling it remove the Form directly from the page using the editor.
pt_PT: Este formulário é um formulário nativo do Reach inserido diretamente na sua página. Para o desativar, remova o formulário diretamente da página utilizando o editor.

en: This is a temporary domain. In order to connect WordPress to Reach you need to connect your domain.
pt_PT: Este é um domínio temporário. Para ligar o WordPress ao Reach, é necessário ligar o seu domínio.

en: This month
pt_PT: Este mês

en: Thrive Leads
pt_PT: Leads de sucesso

en: Total subscribers
pt_PT: Total de subscritores

en: Tracks abandoned carts so you can trigger email automations in Reach when enabled.
pt_PT: Acompanha os carrinhos abandonados para que possa acionar automações de correio eletrónico no Reach quando ativado.

en: Tracks purchases so you can trigger email automations in Reach when enabled.
pt_PT: Acompanha as compras para que possa acionar automações de correio eletrónico no Reach quando ativado.

en: Unique identifier for this form
pt_PT: Identificador único para este formulário

en: Unsubscribes
pt_PT: Cancelamento de subscrições

en: Upgrade
pt_PT: Atualizar

en: Upload as CSV
pt_PT: Carregar como CSV

en: View form
pt_PT: Ver formulário

en: View more supported plugins
pt_PT: Ver mais plugins suportados

en: Welcome to Reach
pt_PT: Bem-vindo(a) ao Reach

en: What happens if the connection breaks?
pt_PT: O que acontece se a ligação for interrompida?

en: What is Hostinger Reach email marketing service?
pt_PT: O que é o serviço de marketing por email do Hostinger Reach?

en: What's the difference between Hostinger Reach and Hostinger Reach WordPress Plugin?
pt_PT: Qual é a diferença entre o Hostinger Reach e o Hostinger Reach WordPress Plugin?

en: When syncing is off, collected Contacts will not be sent to Reach.
pt_PT: Quando a sincronização está desactivada, os contactos recolhidos não serão enviados para o Reach.

en: Will contacts be added to my email list automatically?
pt_PT: Os contactos serão adicionados automaticamente à minha lista de correio eletrónico?

en: WooCommerce Customers
pt_PT: Clientes do WooCommerce

en: WooCommerce Plugin Connected
pt_PT: Plugin WooCommerce ligado

en: Would you like to import contacts collected while sync was disabled?
pt_PT: Gostaria de sincronizar os contactos recolhidos enquanto a sincronização estava desactivada?

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yes — new subscribers are added automatically based on your setup. Some integrations may also support importing previously collected contacts (historical data), depending on the plugin and connection flow. You’ll be able to review the available options during setup. You can manage subscriber settings like double opt-in, and adjust or organize segments directly in your Reach dashboard.
pt_PT: Sim - os novos subscritores são adicionados automaticamente com base na sua configuração. Algumas integrações podem também suportar a importação de contactos previamente recolhidos (dados históricos), dependendo do plugin e do fluxo de ligação. Poderá rever as opções disponíveis durante a configuração. Pode gerir as definições dos subscritores, como o double opt-in, e ajustar ou organizar segmentos diretamente no seu painel de controlo do Reach.

en: You are not connected to Hostinger Reach
pt_PT: Não está ligado ao Hostinger Reach

en: You are not connected to Hostinger Reach. To gain full access to this block, you need to connect your Hostinger Reach account.
pt_PT: Não está ligado à Hostinger Reach. Para obter acesso total a este bloco, é necessário ligar a sua conta Hostinger Reach.

en: You are running <b>%s</b> PHP version.
pt_PT: Está a executar a versão <b>%s</b> do PHP.

en: You can import existing contacts into Reach now to use them for your email campaigns. New contacts will be synced automatically to Reach.
pt_PT: Pode importar contactos existentes para o Reach agora para os utilizar nas suas campanhas de correio eletrónico. Os novos contactos serão sincronizados automaticamente com o Reach.

en: You have not selected any forms to import. Select which forms you want to import and then click on the Import button below.
pt_PT: Não selecionou formulários a sincronizar. Selecione os formulários que pretende sincronizar e clique no botão Sincronizar abaixo.

en: Your domain is not active. In order to connect WordPress to Reach you need to have an active domain.
pt_PT: O seu domínio não está ativo. Para ligar o WordPress ao Reach, é necessário ter um domínio ativo.

en: Your form is ready. Go to Reach to complete setup and create templates.
pt_PT: O seu formulário está pronto. Aceda ao Reach para concluir a configuração e criar modelos.

en: Your site is not connected to Reach. Connect to Reach and try again.
pt_PT: O seu sítio não está ligado ao Reach. Ligue-se ao Reach e tente novamente.

en: are ready to import to Reach. Any new contacts you’ll collect with these forms will sync automatically.
pt_PT: estão prontos a ser sincronizados com o Reach. Todos os novos contactos que recolher com estes formulários serão automaticamente sincronizados.

[ctx: block description]
en: Subscription form for Hostinger Reach
pt_PT: Formulário de subscrição do Hostinger Reach

[ctx: block title]
en: Reach Subscription Form
pt_PT: Formulário de subscrição do Reach

en: contacts
pt_PT: contactos

en: https://hostinger.com
pt_PT: https://www.hostinger.com/pt

en: https://www.hostinger.com/email-marketing
pt_PT: https://www.hostinger.com/pt/maketing-por-email

en: of
pt_PT: de

en: opens in new tab
pt_PT: abre-se num novo separador

en: or connect a form plugin
pt_PT: ou ligar um plugin de formulários

en: usage statistics
pt_PT: estatísticas de utilização
