WP Ghost - en to ru_RU translation catalogue (1572 entries)

en: %1$d days
ru_RU: %1$d дн.

en: %1$s Good News! %2$s You can now update the plugin name from %3$s Hide My WP Ghost %4$s to %5$s WP Ghost %6$s on your website! %7$s
ru_RU: %1$s Хорошая новость! %2$s Теперь вы можете переименовать плагин с %3$s Hide My WP Ghost %4$s на %5$s WP Ghost %6$s на вашем сайте! %7$s

en: %1$s Important! %2$s Enable this option only if it is already activated in the %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s settings.
ru_RU: %1$s Важно! %2$s Включайте этот параметр только если он уже активирован в настройках %3$s ключа Google reCAPTCHA %4$s.

en: %1$s days since last update
ru_RU: %1$s дн. с последнего обновления

en: %1$s directory is browsable
ru_RU: Директория %1$s доступна для просмотра

en: %1$s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %2$sMore details%3$s
ru_RU: %1$s не работает без mode_rewrite. Активируйте модуль rewrite в Apache. %2$sПодробнее%3$s

en: %1$s is visible in source code
ru_RU: %1$s виден в исходном коде

en: %1$s path is accessible
ru_RU: Путь %1$s доступен

en: %1$s plugin(s) are outdated: %2$s
ru_RU: Устаревших плагинов: %1$s: %2$s

en: %1$s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %2$s
ru_RU: %1$s плагин(ов) НЕ обновлялись разработчиками за последние 12 месяцев: %2$s

en: %1$s protects your website from most SQL injections, but using a custom database prefix adds an extra layer of defense. %2$sLearn how to change it%3$s
ru_RU: %1$s защищает сайт от большинства SQL-инъекций, но пользовательский префикс БД добавляет дополнительный уровень защиты. %2$sУзнайте, как его изменить%3$s

en: %1$s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
ru_RU: Правила %1$s не сохранены в файле конфигурации, что может повлиять на скорость загрузки сайта.

en: %1$s theme(s) are outdated: %2$s
ru_RU: Устаревших тем: %1$s: %2$s

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
ru_RU: %1$sНажмите здесь%2$s, чтобы создать или просмотреть ключи Google reCAPTCHA v2.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
ru_RU: %1$sНажмите здесь%2$s, чтобы создать или просмотреть ключи Google reCAPTCHA v3.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA.
ru_RU: %1$sНажмите здесь%2$s, чтобы создать или просмотреть ключи Google reCAPTCHA.

en: %1$sIncorrect ReCaptcha%2$s. Please try again.
ru_RU: %1$sНеверная ReCaptcha%2$s. Попробуйте снова.

en: %1$sRemove the login path%2$s from any theme menus, widgets, or page content that expose it in the frontend.
ru_RU: %1$sУдалите путь входа%2$s из меню тем, виджетов или контента страниц, которые раскрывают его во фронтенде.

en: %1$sUnlock advanced protection with Premium >%2$s
ru_RU: %1$sОткройте расширенную защиту с Premium >%2$s

en: %1$sYou failed to correctly answer the math problem.%2$s Please try again.
ru_RU: %1$sВы неверно ответили на математическую задачу.%2$s Попробуйте снова.

en: %d day ago | %d days ago
ru_RU[0]: %d день назад
ru_RU[1]: %d дня назад
ru_RU[2]: %d дней назад

en: %d day remaining | %d days remaining
ru_RU[0]: %d день
ru_RU[1]: %d дня
ru_RU[2]: %d дней

en: %d hour ago | %d hours ago
ru_RU[0]: %d час назад
ru_RU[1]: %d часа назад
ru_RU[2]: %d часов назад

en: %d hour remaining | %d hours remaining
ru_RU[0]: %d час
ru_RU[1]: %d часа
ru_RU[2]: %d часов

en: %d minute ago | %d minutes ago
ru_RU[0]: %d минуту назад
ru_RU[1]: %d минуты назад
ru_RU[2]: %d минут назад

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
ru_RU[0]: %d минута
ru_RU[1]: %d минуты
ru_RU[2]: %d минут

en: %d month ago | %d months ago
ru_RU[0]: %d месяц назад
ru_RU[1]: %d месяца назад
ru_RU[2]: %d месяцев назад

en: %d second ago | %d seconds ago
ru_RU[0]: %d секунду назад
ru_RU[1]: %d секунды назад
ru_RU[2]: %d секунд назад

en: %d second remaining | %d seconds remaining
ru_RU[0]: %d секунда
ru_RU[1]: %d секунды
ru_RU[2]: %d секунд

en: %d year ago | %d years ago
ru_RU[0]: %d год назад
ru_RU[1]: %d года назад
ru_RU[2]: %d лет назад

en: %s don't have the correct permission.
ru_RU: %s не имеет правильных прав.

en: %s item | %s items
ru_RU[0]: %s элемент
ru_RU[1]: %s элемента
ru_RU[2]: %s элемента

en: (* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account)
ru_RU: (* плагин бесплатен, устанавливается/активируется автоматически в WP при нажатии кнопки и использует тот же аккаунт)

en: (multiple options are available)
ru_RU: (доступно несколько вариантов)

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
ru_RU: (полезно, когда тема добавляет неправильные перенаправления в панель или бесконечные перенаправления)

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
ru_RU: (работает только с пользовательским путём admin-ajax во избежание бесконечных петель)

en: 1 day
ru_RU: 1 день

en: 1 hour
ru_RU: 1 час

en: 1 minute
ru_RU: 1 минуты

en: 1 month
ru_RU: 1 месяц

en: 1 week
ru_RU: 1 неделя

en: 1. Layout Presets
ru_RU: 1. Предустановки макета

en: 10 Million+ Monthly Brute-Force Attempts Blocked
ru_RU: 10+ миллионов попыток brute-force блокируется ежемесячно

en: 100 Million+ Monthly Security Threats Prevented
ru_RU: 100+ миллионов угроз безопасности предотвращается ежемесячно

en: 15 minutes
ru_RU: 15 минут

en: 2. Color Presets
ru_RU: 2. Цветовые предустановки

en: 2FA Backup Codes for %1$s
ru_RU: Резервные коды 2FA для %1$s

en: 2FA Code
ru_RU: Код 2FA

en: 2FA Code (Authenticator App)
ru_RU: Код 2FA (приложение-аутентификатор)

en: 2FA Codes: You are out of backup codes and need <a href="%1$s">new codes!</a>
ru_RU: Коды 2FA: резервные коды закончились. Вам нужны <a href="%1$s">новые коды!</a>

en: 2FA Login
ru_RU: Вход 2FA

en: 2FA Logins
ru_RU: Входы 2FA

en: 2FA Settings
ru_RU: Настройки 2FA

en: 2FA Setup
ru_RU: Настройка 2FA

en: 30 minutes
ru_RU: 30 минут

en: 403 HTML Error
ru_RU: HTML-ошибка 403

en: 404 HTML Error
ru_RU: HTML-ошибка 404

en: 404 page
ru_RU: 404-страница

en: 7G Firewall
ru_RU: Брандмауэр 7G

en: 7G/8G Firewall Not Loaded
ru_RU: Брандмауэр 7G/8G не загружен

en: 8G Firewall
ru_RU: Брандмауэр 8G

en: A newer version of WordPress is available. Each release includes security patches and bug fixes that protect your site against newly discovered threats. <br /><br />Always update to the %1$slatest stable version%2$s as soon as it becomes available. You will see an update notice in your WordPress dashboard when a new version is ready.
ru_RU: Доступна новая версия WordPress. <br /><br />Всегда обновляйтесь до %1$sпоследней стабильной версии%2$s, как только она станет доступна.

en: A user already exists with that username.
ru_RU: Пользователь с таким именем уже существует.

en: A verification code has been sent to the email address associated with your account.
ru_RU: На адрес email, привязанный к вашему аккаунту, отправлен код подтверждения.

en: API Security
ru_RU: Безопасность API

en: API Settings
ru_RU: Настройки API

en: Abandoned Plugins Detected
ru_RU: Обнаружены брошенные плагины

en: According to %1$sGoogle latest stats%2$s, over %3$s 30k websites are hacked every day %4$s and %5$s over 30&#37; of them are made in WordPress %6$s. %7$s It's better to prevent an attack than to spend a lot of money and time to recover your data after an attack not to mention the situation when your clients' data are stolen.
ru_RU: По %1$sпоследним данным Google%2$s, каждый день взламывается более %3$s 30 000 сайтов %4$s, и %5$s более 30&#37; из них работают на WordPress %6$s. %7$s Лучше предотвратить атаку, чем тратить время и деньги на восстановление данных.

en: Action
ru_RU: Действие

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Activate "Log Security Threats" to see suspicious requests detected on your website.
ru_RU: Активируйте «Журнал угроз безопасности», чтобы видеть подозрительные запросы на вашем сайте.

en: Activate "Must Use Plugin Loading" from "Plugin Loading Hook" to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %1$s click here %2$s
ru_RU: Активируйте «Must Use Plugin Loading» в «Plugin Loading Hook», чтобы подключаться к панели прямо с managewp.com. %1$s нажмите здесь %2$s

en: Activate 7G or 8G Firewall to block these threats
ru_RU: Активируйте брандмауэр 7G или 8G для блокировки этих угроз

en: Activate Brute Force Protection
ru_RU: Активировать защиту от перебора

en: Activate Free Protection
ru_RU: Активировать бесплатную защиту

en: Activate Free WordPress Protection
ru_RU: Активируйте бесплатную защиту WordPress

en: Activate Log Security Threats
ru_RU: Активировать журнал угроз безопасности

en: Activate Log Users Events
ru_RU: Активировать журнал событий пользователей

en: Activate Magic Link Login on WooCommerce login forms.
ru_RU: Активировать вход по магической ссылке на формах входа WooCommerce.

en: Activate Now
ru_RU: Активировать сейчас

en: Activate Protection
ru_RU: Активировать защиту

en: Activate Temporary Logins
ru_RU: Активировать временные входы

en: Activate TwoFactor Authentication
ru_RU: Активировать двухфакторную аутентификацию

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
ru_RU: Активируйте опцию «Брутфорс», чтобы увидеть отчёт о заблокированных IP

en: Activate the "Log Users Events" option to see the user activity log for this website
ru_RU: Активируйте «Журнал событий пользователей», чтобы видеть журнал активности для этого сайта.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce login forms.
ru_RU: Активировать защиту от перебора на формах входа WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce sign up forms.
ru_RU: Активировать защиту от перебора на формах регистрации WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on lost password form.
ru_RU: Активировать защиту от перебора на форме восстановления пароля.

en: Activate the Brute Force protection on sign up form.
ru_RU: Активировать защиту от перебора на форме регистрации.

en: Activate the Brute Force protection on website comment form.
ru_RU: Активировать защиту от перебора на форме комментариев сайта.

en: Activation Help
ru_RU: Помощь с активацией

en: Active
ru_RU: Активно

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Add Content-Security-Policy header
ru_RU: Добавить заголовок Content-Security-Policy

en: Add IP addresses that should always be blocked from accessing your website.
ru_RU: Добавьте IP-адреса, которым всегда должен быть закрыт доступ к сайту.

en: Add New CDN URL
ru_RU: Добавить новый CDN URL

en: Add New Temporary Login
ru_RU: Добавить новый временный вход

en: Add New Temporary Login User
ru_RU: Добавить нового пользователя временного входа

en: Add New Text
ru_RU: Добавить новый текст

en: Add New URL
ru_RU: Добавить новый URL

en: Add Passkey
ru_RU: Добавить passkey

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
ru_RU: Добавлять перезаписи в раздел правил WordPress

en: Add Security Header
ru_RU: Добавить заголовок безопасности

en: Add Security Headers against XSS and Injection Attacks
ru_RU: Добавить заголовки безопасности против XSS и инъекций

en: Add Strict-Transport-Security header
ru_RU: Добавить заголовок Strict-Transport-Security

en: Add Two Factor Authentication
ru_RU: Добавить двухфакторную аутентификацию

en: Add URL paths that should never be blocked by the firewall.
ru_RU: Добавьте URL-пути, которые никогда не должны блокироваться брандмауэром.

en: Add X-Content-Type-Options header
ru_RU: Добавить заголовок X-Content-Type-Options

en: Add X-XSS-Protection header
ru_RU: Добавить заголовок X-XSS-Protection

en: Add a hard-to-guess parameter (max 32 characters).
ru_RU: Добавьте трудно угадываемый параметр (максимум 32 символа).

en: Add a list of URLs you want to replace with new ones.
ru_RU: Добавьте список URL, которые нужно заменить на новые.

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
ru_RU: Добавить случайное статическое число для предотвращения кэширования фронтенда при авторизации пользователя.

en: Add a second verification step via authenticator app, email code, or passkey (Face ID, Touch ID), so a stolen password alone can't unlock your site.
ru_RU: Добавьте второй шаг проверки через приложение-аутентификатор, код по email или passkey (Face ID, Touch ID), чтобы украденный пароль сам по себе не открывал доступ к сайту.

en: Add an extra layer of security to your online accounts by requiring both a password and a second verification method, such as a text message or app-generated code, to log in.
ru_RU: Добавьте дополнительный уровень защиты к своим онлайн-аккаунтам, требуя при входе и пароль, и второй метод проверки: SMS или код из приложения.

en: Add common WordPress classes in text mapping
ru_RU: Добавить стандартные классы WordPress в сопоставление текста

en: Add firewall rules codes that can pass plugin security.
ru_RU: Добавьте коды правил брандмауэра, которые могут проходить через безопасность плагина.

en: Add paths that will be blocked for the selected countries.
ru_RU: Добавьте пути, которые будут заблокированы для выбранных стран.

en: Add redirects for the logged users based on user roles.
ru_RU: Добавить перенаправления для вошедших пользователей в зависимости от роли.

en: Add security headers to protect against XSS, clickjacking, and code injection attacks.
ru_RU: Добавьте заголовки безопасности для защиты от XSS, кликджекинга и атак с инъекцией кода.

en: Add the CDN URLs you're using in the cache plugin.
ru_RU: Добавьте CDN URL, используемые в плагине кэша.

en: Add the following to wp-config.php to disable the file editor: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
ru_RU: Добавьте в wp-config.php для отключения редактора файлов: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Add the following to wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>
ru_RU: Добавьте в wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>

en: Admin Path
ru_RU: Путь к панели

en: Admin Security
ru_RU: Безопасность панели

en: Admin Toolbar
ru_RU: Панель администратора

en: Admin Username
ru_RU: Имя пользователя администратора

en: Advanced
ru_RU: Расширенные

en: Advanced Pack
ru_RU: Расширенный пакет

en: Advanced Settings
ru_RU: Расширенные настройки

en: Afghanistan
ru_RU: Афганистан

en: After adding the classes, verify the frontend to ensure that your theme is not affected.
ru_RU: После добавления классов проверьте фронтенд, чтобы убедиться, что тема не затронута.

en: After, click %1$sSave%2$s to apply the changes.
ru_RU: Затем нажмите %1$sСохранить%2$s для применения изменений.

en: Ajax Security
ru_RU: Безопасность Ajax

en: Ajax URL
ru_RU: URL Ajax

en: Aland Islands
ru_RU: Аландские острова

en: Albania
ru_RU: Албания

en: Alert Emails Sent (7d)
ru_RU: Отправлено оповещений по email (7 дн.)

en: Algeria
ru_RU: Алжир

en: All files have the correct permissions.
ru_RU: Все файлы имеют правильные права.

en: All plugins are compatible
ru_RU: Все плагины совместимы

en: All plugins are up to date
ru_RU: Все плагины актуальны

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
ru_RU: Все плагины обновлялись разработчиками за последние 12 месяцев

en: Allow access to hidden paths only
ru_RU: Разрешить доступ только к скрытым путям

en: Allow passwordless login using a secure link sent by email, reducing the risk of stolen credentials.
ru_RU: Разрешите вход без пароля с помощью защищённой ссылки, отправленной по email, снижая риск кражи учётных данных.

en: Almost there...
ru_RU: Почти готово...

en: American Samoa
ru_RU: Американское Самоа

en: An administrator account is using the default username 'admin' or 'administrator'. These are the first usernames attackers try during brute force attacks. Since the username is half of the login credentials, using a predictable one significantly reduces the effort needed to compromise your site.
ru_RU: Учётная запись администратора использует стандартный логин 'admin' или 'administrator'. Это первые логины, которые пробуют при брутфорс-атаках.

en: Analyzing recent threats and building the map...
ru_RU: Анализируются недавние угрозы и составляется карта...

en: Andorra
ru_RU: Андорра

en: Angola
ru_RU: Ангола

en: Anguilla
ru_RU: Ангилья

en: Antarctica
ru_RU: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru_RU: Антигуа и Барбуда

en: Anyone can register
ru_RU: Кто угодно может зарегистрироваться

en: Api Key
ru_RU: API-ключ

en: Api key from %1$s Google API Console %2$s.
ru_RU: API-ключ из %1$s Google API Console %2$s.

en: Apply blur on the login background.
ru_RU: Применить размытие к фону страницы входа.

en: Arabic
ru_RU: Арабский

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
ru_RU: Вы уверены, что хотите игнорировать эту задачу в будущем?

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить настройки к начальным значениям?

en: Argentina
ru_RU: Аргентина

en: Armenia
ru_RU: Армения

en: Aruba
ru_RU: Аруба

en: Ask your host to check outbound blocks and whitelist IP %1$s 116.203.193.175 %2$s for remote access! %3$s Read More %4$s
ru_RU: Попросите хостинг проверить исходящие блокировки и добавить IP %1$s 116.203.193.175 %2$s в белый список для удалённого доступа! %3$s Подробнее %4$s

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %1$s Please follow this tutorial to fix the issue: %2$s
ru_RU: Внимание! Некоторые URL прошли через правила конфигурационного файла и загрузились через WordPress rewrite, что может замедлить сайт. %1$s Следуйте этому руководству для исправления: %2$s

en: Australia
ru_RU: Австралия

en: Austria
ru_RU: Австрия

en: Authenticate
ru_RU: Аутентифицировать

en: Authentication Code:
ru_RU: Код аутентификации:

en: Authentication events (logins, failed logins, password-related actions).
ru_RU: События аутентификации (входы, неудачные входы, действия с паролем).

en: Author Path
ru_RU: Путь автора

en: Author URL Enumeration via ID
ru_RU: Перечисление URL авторов по ID

en: Auto Detect
ru_RU: Автоопределение

en: Autodetect
ru_RU: Автоопределение

en: Automate IP Blocking
ru_RU: Автоматическая блокировка IP

en: Automated IP Blocking Not Active
ru_RU: Автоматическая блокировка IP неактивна

en: Automated IP Blocking is not currently active. Without this protection, repeated suspicious requests from the same IP — such as brute force probes, scanner sweeps, and exploit attempts — are not blocked automatically. This increases server load and leaves your site exposed to sustained attacks that cannot be addressed fast enough manually.
ru_RU: Автоматическая блокировка IP неактивна. Без неё повторные подозрительные запросы с одного IP не блокируются автоматически, что увеличивает нагрузку на сервер.

en: Automatically block IP addresses that trigger repeated security threats.
ru_RU: Автоматически блокировать IP-адреса, вызывающие повторные угрозы безопасности.

en: Automatically block IPs that trigger repeated attacks, stopping threats without manual intervention.
ru_RU: Автоматически блокируйте IP-адреса, вызывающие повторные атаки, останавливая угрозы без ручного вмешательства.

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard.
ru_RU: Автоматически перенаправлять вошедших пользователей в панель администратора.

en: Azerbaijan
ru_RU: Азербайджан

en: Back
ru_RU: Назад

en: Backend under SSL
ru_RU: Бэкенд через SSL

en: Background Blur
ru_RU: Размытие фона

en: Background Image
ru_RU: Фоновое изображение

en: Background Overlay
ru_RU: Наложение на фон

en: Background color of the login form box.
ru_RU: Цвет фона блока формы входа.

en: Background color of the login page.
ru_RU: Цвет фона страницы входа.

en: Background color of the submit button.
ru_RU: Цвет фона кнопки отправки.

en: Background preview
ru_RU: Предпросмотр фона

en: Backup Codes
ru_RU: Резервные коды

en: Backup Settings
ru_RU: Создать резервную копию настроек

en: Backup/Restore
ru_RU: Резервная копия / Восстановление

en: Backup/Restore Settings
ru_RU: Настройки резервного копирования/восстановления

en: Bahamas
ru_RU: Багамы

en: Bahrain
ru_RU: Бахрейн

en: Bangladesh
ru_RU: Бангладеш

en: Barbados
ru_RU: Барбадос

en: Be sure to include only internal URLs, and use relative paths whenever possible.
ru_RU: Включайте только внутренние URL и используйте относительные пути везде, где возможно.

en: Belarus
ru_RU: Беларусь

en: Belgium
ru_RU: Бельгия

en: Belize
ru_RU: Белиз

en: Benin
ru_RU: Бенин

en: Bermuda
ru_RU: Бермуды

en: Bhutan
ru_RU: Бутан

en: Bitnami detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%2$s
ru_RU: Обнаружен Bitnami. %1$sПрочитайте, как сделать плагин совместимым с AWS хостингом%2$s.

en: Blacklist
ru_RU: Чёрный список

en: Blacklist IP
ru_RU: IP в чёрный список

en: Blacklist IPs
ru_RU: IP в чёрный список

en: Blank Screen On Debugging
ru_RU: Пустой экран при отладке

en: Block AI Crawler Bots
ru_RU: Блокировать ИИ-краулеры

en: Block AI training and scraping bots at the firewall level and add them to robots.txt automatically.
ru_RU: Блокировать ботов обучения ИИ и парсинга на уровне брандмауэра и автоматически добавлять их в robots.txt.

en: Block Countries
ru_RU: Блокировать страны

en: Block Countries &rsaquo;
ru_RU: Блокировать страны &rsaquo;

en: Block Hostnames
ru_RU: Блокировать имена хостов

en: Block Referrer
ru_RU: Блокировать реферер

en: Block Specific Paths
ru_RU: Блокировать определённые пути

en: Block Theme Detectors Crawlers
ru_RU: Блокировать краулеры детекторов тем

en: Block User-Agents
ru_RU: Блокировать User-Agent

en: Block access to sensitive files (wp-config.php, readme, install files) that attackers use to gather information about your site.
ru_RU: Заблокируйте доступ к конфиденциальным файлам (wp-config.php, readme, установочные файлы), которые злоумышленники используют для сбора информации о сайте.

en: Block copy, paste, and drag actions to make it harder for visitors to scrape your content.
ru_RU: Заблокируйте операции копирования, вставки и перетаскивания, чтобы усложнить парсинг контента посетителями.

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
ru_RU: Блокировать известные User-Agent от популярных детекторов тем.

en: Block malicious requests, SQL injections, and exploit attempts before they reach your website.
ru_RU: Блокируйте вредоносные запросы, SQL-инъекции и попытки эксплойтов до того, как они достигнут вашего сайта.

en: Block traffic from high-risk countries to reduce hacking attempts, spam, and unwanted access.
ru_RU: Блокируйте трафик из стран высокого риска, чтобы снизить количество попыток взлома, спама и нежелательного доступа.

en: Blocked
ru_RU: Заблокирована

en: Blocked IPs
ru_RU: Заблокированные IP

en: Blocked IPs Report
ru_RU: Отчёт заблокированных IP

en: Blocked by
ru_RU: Заблокировано

en: Bolivia
ru_RU: Боливия

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ru_RU: Бонэйр, Синт-Эустатиус и Саба

en: Bosnia and Herzegovina
ru_RU: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru_RU: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru_RU: Остров Буве

en: Brazil
ru_RU: Бразилия

en: British English
ru_RU: Британский английский

en: British Indian Ocean Territory
ru_RU: Британская территория в Индийском океане

en: Brunei Darussalam
ru_RU: Бруней

en: Brute Force
ru_RU: Брутфорс

en: Brute Force IPs Blocked (7d)
ru_RU: IP заблокировано при брутфорсе (7 дн.)

en: Brute Force Login Protection
ru_RU: Защита входа от перебора

en: Brute Force Protection
ru_RU: Защита от перебора

en: Built-in Plugin Translations
ru_RU: Встроенные переводы плагина

en: Bulgaria
ru_RU: Болгария

en: Bulgarian
ru_RU: Болгарский

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %1$s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
ru_RU: Плагин BulletProof! Сохраните настройки в %1$s после активации Root Folder BulletProof Mode в плагине BulletProof.

en: Burkina Faso
ru_RU: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru_RU: Бурунди

en: Button Color
ru_RU: Цвет кнопки

en: By activating, you agree to our %1$s Terms of Use %2$s and %3$sPrivacy Policy%4$s
ru_RU: Активируя, вы соглашаетесь с нашими %1$s Условиями использования %2$s и %3$sПолитикой конфиденциальности%4$s.

en: CDN Enabled detected. Please include %1$s and %2$s paths in CDN Enabler Settings
ru_RU: Обнаружен активный CDN. Добавьте пути %1$s и %2$s в настройки CDN Enabler.

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %1$s %2$sClick here%3$s
ru_RU: Обнаружен CDN Enabler! Узнайте, как настроить его с %1$s %2$sНажмите здесь%3$s

en: CDN Mapping
ru_RU: Сопоставление CDN

en: CDN URL Mapping
ru_RU: Сопоставление CDN URL

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
ru_RU: ОШИБКА СОЕДИНЕНИЯ! Убедитесь, что ваш сайт имеет доступ к: %s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
ru_RU: Кэшировать CSS, JS и изображения для повышения скорости загрузки фронтенда.

en: Cambodia
ru_RU: Камбоджа

en: Cameroon
ru_RU: Камерун

en: Can't download the plugin.
ru_RU: Не удаётся загрузить плагин.

en: Canada
ru_RU: Канада

en: Canadian French
ru_RU: Канадский французский

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
ru_RU: Отменить хуки входа от других плагинов и тем для предотвращения нежелательных перенаправлений.

en: Cape Verde
ru_RU: Кабо-Верде

en: Catalan Valencian
ru_RU: Каталанский

en: Cayman Islands
ru_RU: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru_RU: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru_RU: Чад

en: Change
ru_RU: Изменить

en: Change Options
ru_RU: Изменить параметры

en: Change Paths
ru_RU: Изменить пути

en: Change Paths Now
ru_RU: Изменить пути сейчас

en: Change Paths for Logged Users
ru_RU: Изменить пути для вошедших пользователей

en: Change Paths in Ajax Calls
ru_RU: Изменить пути в вызовах Ajax

en: Change Paths in Cached Files
ru_RU: Изменить пути в кэшированных файлах

en: Change Paths in RSS feed
ru_RU: Изменить пути в RSS-ленте

en: Change Paths in Sitemaps XML
ru_RU: Изменить пути в XML-картах сайта

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
ru_RU: Преобразовать относительные URL в абсолютные

en: Change WordPress paths while you're logged in.
ru_RU: Изменять пути WordPress в режиме авторизации.

en: Change default paths from %1$s%2$s > Change Paths > WP Core Security%3$s
ru_RU: Измените пути по умолчанию в %1$s%2$s > Изменить пути > Безопасность ядра WP%3$s.

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
ru_RU: Изменить стандартные пути WordPress в кэшированных файлах.

en: Change the default ajax path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%3$s. %4$sAlso verify that no installed plugins reference the admin path in frontend output.%5$s
ru_RU: Измените путь Ajax и включите %1$s%2$s > Изменить пути > Скрыть wp-admin из URL Ajax%3$s. %4$sПроверьте, что установленные плагины не ссылаются на путь к панели во фронтенде.%5$s

en: Change the default path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Paths%3$s
ru_RU: Измените путь по умолчанию и включите %1$s%2$s > Изменить пути > Скрыть стандартные пути WordPress%3$s.

en: Change the signup path from %1$s%2$s > Change Paths > Custom Register URL %3$s then activate Brute Force on Sign up from %4$s%5$s > Brute Force > Settings %6$s or uncheck the option %7$s > %8$s > %9$s
ru_RU: Измените путь регистрации в %1$s%2$s > Изменить пути > Пользовательский URL регистрации %3$s, затем активируйте Брутфорс при регистрации в %4$s%5$s > Брутфорс > Настройки %6$s или снимите флажок %7$s > %8$s > %9$s.

en: Change the text in all CSS and JS files, including those in cached files generated by cache plugins.
ru_RU: Изменить текст во всех CSS и JS файлах, включая кэшированные файлы, созданные плагинами кэша.

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
ru_RU: Замените пользователя 'admin' или 'administrator' другим именем для повышения безопасности.

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
ru_RU: Установите права на wp-config.php «только для чтения» через Файловый менеджер.

en: Changing the predefined security headers may affect the website functionality. Make sure you know what you are doing when modifying these values.
ru_RU: Изменение предустановленных заголовков безопасности может повлиять на работу сайта. Убедитесь, что понимаете последствия при изменении этих значений.

en: Check Frontend Paths
ru_RU: Проверить пути фронтенда

en: Check Website Security Online
ru_RU: Проверить безопасность сайта онлайн

en: Check Your Website
ru_RU: Проверить ваш сайт

en: Check if the website paths are working correctly.
ru_RU: Проверить корректность работы путей сайта.

en: Check if your website is secured with the current settings.
ru_RU: Проверить, защищён ли ваш сайт с текущими настройками.

en: Check the %1$s RSS feed %2$s and make sure the image paths are changed.
ru_RU: Проверьте %1$sRSS-ленту%2$s и убедитесь, что пути к изображениям изменены.

en: Check the %1$s Sitemap XML %2$s and make sure the image paths are changed.
ru_RU: Проверьте %1$sXML-карту сайта%2$s и убедитесь, что пути к изображениям изменены.

en: Check the website loading speed with %1$sPingdom Tool%2$s
ru_RU: Проверьте скорость загрузки сайта с помощью %1$sPingdom Tool%2$s.

en: Chile
ru_RU: Чили

en: China
ru_RU: Китай

en: Choose a layout first, then choose the colors.
ru_RU: Сначала выберите макет, затем цвета.

en: Choose how the plugin should behave for whitelisted IP addresses and paths.
ru_RU: Выберите поведение плагина для IP-адресов и путей из белого списка.

en: Choose the countries where access to the website should be restricted.
ru_RU: Выберите страны, доступ к сайту из которых следует ограничить.

en: Choose the login page structure.
ru_RU: Выберите структуру страницы входа.

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
ru_RU: Выберите тип сервера для получения наиболее подходящей конфигурации.

en: Christmas Island
ru_RU: Остров Рождества

en: Clean Login Page
ru_RU: Чистая страница входа

en: Clean up robots.txt so it doesn't accidentally reveal WordPress paths like /wp-admin or /wp-content to scanners.
ru_RU: Очистите robots.txt, чтобы он случайно не раскрывал пути WordPress, такие как /wp-admin или /wp-content, сканерам.

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Click %1$sContinue%2$s to set the predefined paths.
ru_RU: Нажмите %1$sПродолжить%2$s для установки предустановленных путей.

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
ru_RU: Нажмите «Резервная копия» — загрузка начнётся автоматически. Резервную копию можно использовать для всех ваших сайтов.

en: Click on the icon of the app that you are using for a detailed guide on how to set it up.
ru_RU: Нажмите на иконку используемого приложения для получения подробного руководства.

en: Click to retry the download
ru_RU: Нажмите, чтобы повторить загрузку

en: Click to run the process to change the paths in the cache files.
ru_RU: Нажмите, чтобы запустить процесс изменения путей в кэш-файлах.

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Close Error
ru_RU: Закрыть ошибку

en: Cloud Panel detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Cloud Panel hosting%2$s
ru_RU: Обнаружен Cloud Panel. %1$sПрочитайте, как сделать плагин совместимым с хостингом Cloud Panel%2$s.

en: Cocos (Keeling) Islands
ru_RU: Кокосовые (Килинг) острова

en: Code Setup
ru_RU: Настройка кода

en: Colombia
ru_RU: Колумбия

en: Color of labels and text on the login page.
ru_RU: Цвет меток и текста на странице входа.

en: Color of link text on the login page.
ru_RU: Цвет текста ссылок на странице входа.

en: Comment Form Protection
ru_RU: Защита формы комментариев

en: Comments Path
ru_RU: Путь к комментариям

en: Comoros
ru_RU: Коморы

en: Compatibility
ru_RU: Совместимость

en: Compatibility Settings
ru_RU: Настройки совместимости

en: Compatibility with Manage WP plugin
ru_RU: Совместимость с плагином Manage WP

en: Compatibility with Token Based Login plugins
ru_RU: Совместимость с плагинами входа на основе токенов

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
ru_RU: Совместим с плагином All In One WP Security. Используйте их вместе для антивирусного сканирования, брандмауэра и защиты от перебора.

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
ru_RU: Совместим с плагином JCH Optimize Cache. Работает со всеми параметрами оптимизации CSS и JS.

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
ru_RU: Совместим с плагином Solid Security. Используйте их вместе для сканирования сайта, обнаружения изменений файлов и защиты от перебора.

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
ru_RU: Совместим с плагином Sucuri Security. Используйте их вместе для антивирусного сканирования, брандмауэра и мониторинга целостности файлов.

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
ru_RU: Совместим с плагином Wordfence Security. Используйте их вместе для сканирования вредоносных программ, брандмауэра и защиты от перебора.

en: Complete Fix
ru_RU: Полное исправление

en: Config
ru_RU: Конфигурация

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file the following lines: %2$s
ru_RU: Файл конфигурации недоступен для записи. Создайте файл, если он не существует, или скопируйте следующие строки в файл %1$s: %2$s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file with the following lines: %2$s
ru_RU: Файл конфигурации недоступен для записи. Создайте файл или скопируйте следующие строки в файл %1$s: %2$s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %1$s file: %2$s
ru_RU: Файл конфигурации недоступен для записи. Необходимо добавить вручную в начало файла %1$s: %2$s

en: Congo
ru_RU: Конго

en: Congo, The Democratic Republic of the
ru_RU: Демократическая Республика Конго

en: Congratulations! You completed all the security tasks.
ru_RU: Поздравляем! Вы выполнили все задачи по безопасности.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported MySQL version, or migrate to a host that offers current database releases.
ru_RU: Обратитесь к хостинг-провайдеру с просьбой обновить MySQL до поддерживаемой версии.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported PHP version, or migrate to a host that offers current PHP releases.
ru_RU: Обратитесь к хостинг-провайдеру с просьбой обновить PHP до поддерживаемой версии.

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Convert links like /wp-content/* into %1$s/wp-content/*.
ru_RU: Преобразовать ссылки вида /wp-content/* в %1$s/wp-content/*.

en: Cook Islands
ru_RU: Острова Кука

en: Copy Bulk Rules
ru_RU: Скопировать все правила

en: Copy Link
ru_RU: Скопировать ссылку

en: Copy the %1$sSAFE URL%2$s and use it to deactivate all custom paths if you can't log in.
ru_RU: Скопируйте %1$sБЕЗОПАСНЫЙ URL%2$s и используйте его для деактивации всех пользовательских путей, если не можете войти.

en: Copy/Paste is disabled!
ru_RU: Копирование/вставка отключены!

en: Core Contents Path
ru_RU: Путь к содержимому ядра

en: Core Includes Path
ru_RU: Путь к includes ядра

en: Costa Rica
ru_RU: Коста-Рика

en: Cote dIvoire
ru_RU: Кот-д'Ивуар

en: Could not detect the user
ru_RU: Не удалось определить пользователя

en: Could not fix it. You need to change it manually.
ru_RU: Исправить не удалось. Необходимо изменить вручную.

en: Could not found anything based on your search.
ru_RU: По вашему запросу ничего не найдено.

en: Could not load the map SVG.
ru_RU: Не удалось загрузить SVG карты.

en: Could not load threat map.
ru_RU: Не удалось загрузить карту угроз.

en: Could not login with this user.
ru_RU: Не удалось войти с этим пользователем.

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
ru_RU: Не удалось переименовать таблицу %1$s. Возможно, потребуется переименовать вручную.

en: Could not update prefix references in options table.
ru_RU: Не удалось обновить ссылки на префикс в таблице параметров.

en: Could not update prefix references in usermeta table.
ru_RU: Не удалось обновить ссылки на префикс в таблице usermeta.

en: Country
ru_RU: Страна

en: Country Blocking
ru_RU: Блокировка по странам

en: Covers GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider, and 30+ other known AI crawlers.
ru_RU: Охватывает GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider и более 30 других известных ИИ-краулеров.

en: Create
ru_RU: Создать

en: Create New Temporary Login
ru_RU: Создать новый временный вход

en: Create a new administrator account with a unique username, transfer ownership of existing content, then delete the 'admin' or 'administrator' account.
ru_RU: Создайте новую учётную запись администратора с уникальным именем, перенесите владение существующим контентом, затем удалите аккаунт 'admin' или 'administrator'.

en: Create a temporary login URL with any user role to access the website dashboard without a username and password for a limited period of time.%sThis is useful when you need to give admin access to a developer for support or routine tasks.
ru_RU: Создайте временный URL входа с любой ролью пользователя для доступа к панели без логина и пароля на ограниченное время.%sЭто полезно, когда нужно предоставить разработчику доступ администратора для поддержки или рутинных задач.

en: Create secure, time-limited access links without sharing usernames or passwords for a limited period of time.
ru_RU: Создавайте защищённые ссылки с ограниченным доступом, не раскрывая логины и пароли.

en: Croatia
ru_RU: Хорватия

en: Croatian
ru_RU: Хорватский

en: Cuba
ru_RU: Куба

en: Curacao
ru_RU: Кюрасао

en: Current Page
ru_RU: Текущая страница

en: Custom Activation Path
ru_RU: Пользовательский путь активации

en: Custom Admin Path
ru_RU: Пользовательский путь к панели

en: Custom Cache Directory
ru_RU: Пользовательская директория кэша

en: Custom Login Path
ru_RU: Пользовательский путь входа

en: Custom Logo
ru_RU: Пользовательский логотип

en: Custom Logout Path
ru_RU: Пользовательский путь выхода

en: Custom Lost Password Path
ru_RU: Пользовательский путь восстановления пароля

en: Custom Register Path
ru_RU: Пользовательский путь регистрации

en: Custom Safe URL Param
ru_RU: Пользовательский параметр безопасного URL

en: Custom Theme Style Name
ru_RU: Пользовательское имя стиля темы

en: Custom admin-ajax Path
ru_RU: Пользовательский путь admin-ajax

en: Custom author Path
ru_RU: Пользовательский путь автора

en: Custom comment Path
ru_RU: Пользовательский путь комментариев

en: Custom message to show to blocked users.
ru_RU: Пользовательское сообщение для заблокированных пользователей.

en: Custom plugins Path
ru_RU: Пользовательский путь плагинов

en: Custom themes Path
ru_RU: Пользовательский путь тем

en: Custom uploads Path
ru_RU: Пользовательский путь uploads

en: Custom wp-content Path
ru_RU: Пользовательский путь wp-content

en: Custom wp-includes Path
ru_RU: Пользовательский путь wp-includes

en: Custom wp-json Path
ru_RU: Пользовательский путь wp-json

en: Customize & Secure all WordPress paths (login, core, plugins, themes) so hacker bots can’t find your entry points or exploit known vulnerabilities.
ru_RU: Настройте и защитите все пути WordPress (вход, ядро, плагины, темы), чтобы боты-взломщики не могли найти точки входа или использовать известные уязвимости.

en: Customize your login page design while keeping it aligned with your secured login path and branding.
ru_RU: Настройте дизайн страницы входа, сохраняя соответствие защищённому пути входа и фирменному стилю.

en: Cyprus
ru_RU: Кипр

en: Czech
ru_RU: Чешский

en: Czech Republic
ru_RU: Чехия

en: DB Debug Mode
ru_RU: Режим отладки БД

en: Danish
ru_RU: Датский

en: Dark
ru_RU: Тёмное

en: Dashboard
ru_RU: Консоль

en: Database debug mode is currently enabled. On a live site, this can expose database error messages containing table names, query structures, and other sensitive information to visitors and potential attackers.
ru_RU: Режим отладки базы данных включён. На рабочем сайте это может раскрыть сообщения об ошибках БД с именами таблиц и структурами запросов.

en: Date
ru_RU: Дата

en: Deactivated
ru_RU: Деактивирован

en: Deceive theme detectors and hacker bots, making them believe your website is built on Drupal or Joomla instead of WordPress.
ru_RU: Обмануть детекторы тем и боты-взломщики, заставив их думать, что сайт построен на Drupal или Joomla, а не WordPress.

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Default Database Prefix
ru_RU: Стандартный префикс базы данных

en: Default Redirect After Login
ru_RU: Перенаправление после входа по умолчанию

en: Default Temporary Expire Time
ru_RU: Стандартное время истечения временного входа

en: Default User Role
ru_RU: Роль пользователя по умолчанию

en: Default WordPress Tagline
ru_RU: Стандартный слоган WordPress

en: Default WordPress paths like wp-content and wp-includes are visible in your source code. These paths confirm to bots and attackers that your site runs WordPress, making it a target for automated exploit scanners.
ru_RU: Стандартные пути WordPress, такие как wp-content и wp-includes, видны в исходном коде. Это подтверждает ботам, что сайт работает на WordPress.

en: Default user role for which the temporary login will be created.
ru_RU: Роль пользователя по умолчанию, для которой создаётся временный вход.

en: Define all eight security constants in wp-config.php with unique, random values: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
ru_RU: Определите все восемь констант безопасности в wp-config.php с уникальными случайными значениями: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Delete 2FA Data on Plugin Uninstall
ru_RU: Удалять данные 2FA при удалении плагина

en: Delete Temporary Users on Plugin Uninstall
ru_RU: Удалять временных пользователей при удалении плагина

en: Delete user
ru_RU: Удалить пользователя

en: Denmark
ru_RU: Дания

en: Design Presets
ru_RU: Предустановки дизайна

en: Designed to stop attacks without impacting SEO or AI indexing.
ru_RU: Разработан для остановки атак без влияния на SEO или индексирование ИИ.

en: Details
ru_RU: Подробности

en: Detection details
ru_RU: Детали обнаружения

en: Directories
ru_RU: Директории

en: Directory browsing is enabled on your uploads folder. Anyone can view and download all uploaded files by navigating to the directory URL — this is both a security risk and a copyright concern.
ru_RU: Просмотр директории загрузок включён. Любой может просматривать и скачивать все загруженные файлы по URL директории.

en: Disable "rest_route" Param Access
ru_RU: Отключить доступ по параметру «rest_route»

en: Disable Click Message
ru_RU: Сообщение об отключении клика

en: Disable Copy
ru_RU: Отключить копирование

en: Disable Copy/Paste
ru_RU: Отключить копирование/вставку

en: Disable Copy/Paste Message
ru_RU: Сообщение об отключении копирования/вставки

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
ru_RU: Отключить копирование/вставку для вошедших пользователей

en: Disable Directory Browsing
ru_RU: Отключить просмотр директорий

en: Disable Drag/Drop Images
ru_RU: Отключить перетаскивание изображений

en: Disable Drag/Drop Message
ru_RU: Сообщение об отключении перетаскивания

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
ru_RU: Отключить перетаскивание для вошедших пользователей

en: Disable Inspect Element
ru_RU: Отключить инспектор элементов

en: Disable Inspect Element Message
ru_RU: Сообщение об отключении инспектора

en: Disable Inspect Element for Logged Users
ru_RU: Отключить инспектор для вошедших пользователей

en: Disable Options
ru_RU: Параметры отключения

en: Disable Paste
ru_RU: Отключить вставку

en: Disable REST API Access
ru_RU: Отключить доступ к REST API

en: Disable REST API access for not logged in users.
ru_RU: Отключить доступ к REST API для не вошедших пользователей.

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'.
ru_RU: Отключить доступ к REST API через параметр 'rest_route'.

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
ru_RU: Отключить конечную точку RSD для XML-RPC

en: Disable Right-Click
ru_RU: Отключить правую кнопку мыши

en: Disable Right-Click for Logged Users
ru_RU: Отключить правый клик для вошедших пользователей

en: Disable View Source
ru_RU: Отключить просмотр исходного кода

en: Disable View Source Message
ru_RU: Сообщение об отключении просмотра кода

en: Disable View Source for Logged Users
ru_RU: Отключить просмотр кода для вошедших пользователей

en: Disable XML-RPC Access
ru_RU: Отключить доступ к XML-RPC

en: Disable XML-RPC from %1$s%2$s > Change Paths > Disable XML-RPC access%3$s
ru_RU: Отключите XML-RPC в %1$s%2$s > Изменить пути > Отключить доступ к XML-RPC%3$s.

en: Disable copy function on your website.
ru_RU: Отключить функцию копирования на сайте.

en: Disable database debugging on live sites. You can suppress database errors by adding <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php.
ru_RU: Отключите отладку базы данных на рабочих сайтах. Добавьте <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> в wp-config.php.

en: Disable image drag & drop on your website.
ru_RU: Отключить перетаскивание изображений на сайте.

en: Disable paste function on your website.
ru_RU: Отключить функцию вставки на сайте.

en: Disable right-click context menus to discourage casual content theft and source code inspection.
ru_RU: Отключите контекстное меню правой кнопки мыши, чтобы затруднить случайную кражу контента и просмотр исходного кода.

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header.
ru_RU: Отключить поддержку RSD (Really Simple Discovery) для XML-RPC и удалить тег RSD из заголовка.

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent Brute force attacks via XML-RPC
ru_RU: Отключить доступ к /xmlrpc.php для предотвращения брутфорс-атак через XML-RPC.

en: Disable the inspect element view on your website.
ru_RU: Отключить режим просмотра инспектора элементов на сайте.

en: Disable the right-click functionality on your website.
ru_RU: Отключить функцию правой кнопки мыши на сайте.

en: Disable the source-code view on your website.
ru_RU: Отключить просмотр исходного кода на сайте.

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Display lockout message instead of the login form
ru_RU: Показывать сообщение о блокировке вместо формы login

en: Display lockout message instead of the login form.
ru_RU: Показывать сообщение о блокировке вместо формы входа.

en: Djibouti
ru_RU: Джибути

en: Do Login & Logout Redirects
ru_RU: Настроить перенаправления входа и выхода

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in page is working and you will be able to login again.
ru_RU: Не выходите из этого браузера, пока не убедитесь, что страница входа работает и вы сможете войти снова.

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
ru_RU: Не выходите из аккаунта, пока не убедитесь, что reCAPTCHA работает и вы сможете войти снова.

en: Do you want to delete temporary user?
ru_RU: Удалить временного пользователя?

en: Do you want to restore the last saved settings?
ru_RU: Восстановить последние сохранённые настройки?

en: Dominica
ru_RU: Доминика

en: Dominican Republic
ru_RU: Доминиканская Республика

en: Don&#8217;t let hackers see any directory content. See %1$sUploads Directory%2$s.
ru_RU: Не давать хакерам просматривать содержимое директорий. См. %1$sДиректория загрузок%2$s.

en: Don't forget to reload the Nginx service.
ru_RU: Не забудьте перезагрузить службу Nginx.

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name.
ru_RU: Не давать URL типа domain.com?author=1 показывать логин пользователя.

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them.
ru_RU: Не загружать иконки эмодзи, если они не используются.

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site.
ru_RU: Не загружать WLW, если Windows Live Writer не настроен для сайта.

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos.
ru_RU: Не загружать службу oEmbed, если видео oEmbed не используются.

en: Don't select any role if you want to log all user roles.
ru_RU: Не выбирайте роль, если хотите журналировать все роли пользователей.

en: Done!
ru_RU: Готово!

en: Download Codes
ru_RU: Загрузить коды

en: Download GeoIP Database
ru_RU: Загрузить базу данных GeoIP

en: Download Recovery Codes
ru_RU: Загрузить коды восстановления

en: Download and start the application of your choice.
ru_RU: Загрузите и запустите выбранное приложение.

en: Download the latest Geo Country Database to enable the Geo Security feature.
ru_RU: Загрузите последнюю базу данных стран GeoIP для активации функции Геобезопасности.

en: Drag-n-Drop is disabled!
ru_RU: Перетаскивание отключено!

en: Duration of the IP block after failed login attempts.
ru_RU: Длительность блокировки IP после неудачных попыток входа.

en: Dutch
ru_RU: Нидерландский

en: ERROR! Please make sure you use the right email to activate the plugin.
ru_RU: ОШИБКА! Убедитесь, что вы используете правильный email для активации плагина.

en: ERROR: Invalid verification code.
ru_RU: ОШИБКА: Недопустимый код подтверждения.

en: ERROR: Too many invalid verification codes, you can try again in {time}.
ru_RU: ОШИБКА: Слишком много неверных кодов подтверждения. Попробуйте снова через {time}.

en: Ecuador
ru_RU: Эквадор

en: Edit Media
ru_RU: Изменить медиа

en: Edit Menu
ru_RU: Изменить меню

en: Edit User
ru_RU: Редактировать пользователя

en: Edit user
ru_RU: Редактировать пользователя

en: Egypt
ru_RU: Египет

en: El Salvador
ru_RU: Сальвадор

en: Email Address
ru_RU: Адрес email

en: Email Code
ru_RU: Код по email

en: Email Setup
ru_RU: Настройка email

en: Email address already exists
ru_RU: Адрес email уже существует

en: Empty
ru_RU: Пусто

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
ru_RU: ReCaptcha пуста. Пожалуйста, пройдите reCaptcha.

en: Empty email address
ru_RU: Пустой адрес email

en: Empty email address.
ru_RU: Пустой адрес email.

en: Enable Cloud Storage for Events Log
ru_RU: Включить облачное хранилище для журнала событий

en: Enable Cloud storage to keep logs for 30 days and generate incident reports. Turn this off if you do not consent to sending log data to the Cloud.
ru_RU: Включите облачное хранилище для хранения журналов 30 дней и создания отчётов об инцидентах. Отключите, если не соглашаетесь на отправку данных в облако.

en: Enable Security Threats Log
ru_RU: Включить журнал угроз безопасности

en: Enable User Events Log
ru_RU: Включить журнал событий пользователей

en: Enable only if you consent to sending log data to the Cloud.
ru_RU: Включайте только если вы согласны на отправку данных журнала в облако.

en: Enabling this option may slow down the website, as CSS and JS files will load dynamically instead of through rewrites. Only use it if you need to replace text inside static asset files.
ru_RU: Включение этого параметра может замедлить сайт, так как CSS и JS файлы будут загружаться динамически вместо перезаписи.

en: English
ru_RU: Английский

en: Enter your email to activate
ru_RU: Введите ваш email для активации

en: Equatorial Guinea
ru_RU: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru_RU: Эритрея

en: Error! No backup to restore.
ru_RU: Ошибка! Резервная копия для восстановления отсутствует.

en: Error! The backup is not valid.
ru_RU: Ошибка! Резервная копия недействительна.

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
ru_RU: Ошибка! Новые пути загружаются некорректно. Очистите весь кэш и повторите попытку.

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
ru_RU: Ошибка: в сопоставлении URL введён одинаковый URL дважды. Дубликаты удалены во избежание ошибок перенаправления.

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
ru_RU: Ошибка: в сопоставлении текста введён одинаковый текст дважды. Дубликаты удалены во избежание ошибок перенаправления.

en: Estonia
ru_RU: Эстония

en: Ethiopia
ru_RU: Эфиопия

en: Europe
ru_RU: Европа

en: Even if the default paths are protected by %1$s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %2$sRead more%3$s
ru_RU: Даже если стандартные пути защищены %1$s после настройки, рекомендуется установить правильные права для всех директорий и файлов. %2$sПодробнее%3$s

en: Even though %1$s protects default paths after customization, we recommend verifying correct permissions for all files and directories. Use File Manager or FTP to review and adjust. %2$sRead the guide%3$s
ru_RU: %1$s защищает стандартные пути после настройки, но рекомендуется проверить права для всех файлов и директорий. %2$sЧитать руководство%3$s

en: Event
ru_RU: Событие

en: Events & Security Threats Logs
ru_RU: Журналы событий и угроз безопасности

en: Events Log
ru_RU: Журнал событий

en: Events are saved locally on this website for quick review.
ru_RU: События сохраняются локально на этом сайте для быстрого просмотра.

en: Example:
ru_RU: Пример:

en: Example: /cart/ will exempt all requests beginning with /cart/ from firewall rules.
ru_RU: Например: /cart/ освобождает все запросы, начинающиеся с /cart/, от правил брандмауэра.

en: Examples:
ru_RU: Примеры:

en: Expire Time
ru_RU: Время истечения

en: Expired
ru_RU: Истёк

en: Expires
ru_RU: Истекает

en: Export CSV
ru_RU: Экспорт CSV

en: Fail Attempts
ru_RU: Неудачные попытки

en: Failed
ru_RU: Не выполнено

en: Failed Attempts Message
ru_RU: Сообщение о неудачных попытках

en: Failed to create a login nonce.
ru_RU: Не удалось создать nonce для входа.

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru_RU: Фолклендские острова

en: Faroe Islands
ru_RU: Фарерские острова

en: Features
ru_RU: Возможности

en: Feed & Sitemap
ru_RU: Лента и карта сайта

en: Feed Security
ru_RU: Безопасность ленты

en: Fiji
ru_RU: Фиджи

en: File Permissions
ru_RU: Права на файлы

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Finalize
ru_RU: Завершить

en: Finland
ru_RU: Финляндия

en: Firewall
ru_RU: Брандмауэр

en: Firewall Against Script Injection
ru_RU: Брандмауэр против внедрения скриптов

en: Firewall Location
ru_RU: Расположение брандмауэра

en: Firewall Strength
ru_RU: Мощность брандмауэра

en: Firewall, login & path security in seconds
ru_RU: Защита firewall, login и путей за секунды

en: First Name
ru_RU: Имя

en: First page
ru_RU: Первая страница

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s
ru_RU: Сначала нужно активировать %1$sLite Mode%2$s или %3$sGhost Mode%4$s

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s in %5$s
ru_RU: Сначала нужно активировать %1$sLite Mode%2$s или %3$sGhost Mode%4$s в %5$s

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s.
ru_RU: Сначала нужно активировать %1$sLite Mode%2$s или %3$sGhost Mode%4$s.

en: Fix Permissions
ru_RU: Исправить права

en: Fix it
ru_RU: Исправить

en: Fix permission for all directories and files (~ 1 min).
ru_RU: Исправить права для всех директорий и файлов (~ 1 мин).

en: Fix permission for the main directories and files (~ 5 sec).
ru_RU: Исправить права для основных директорий и файлов (~ 5 сек).

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %1$s.
ru_RU: Обнаружен Flywheel. Добавьте перенаправления в панель правил Flywheel Redirect %1$s.

en: Form Background Color
ru_RU: Цвет фона формы

en: France
ru_RU: Франция

en: Free version allows only 3 temporary accounts.
ru_RU: Бесплатная версия позволяет создать только 3 временные учётные записи.

en: French
ru_RU: Французский

en: French Guiana
ru_RU: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru_RU: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru_RU: Французские Южные территории

en: Front page
ru_RU: Главная страница

en: Frontend Login Test
ru_RU: Тест входа с фронтенда

en: Frontend Test
ru_RU: Тест фронтенда

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
ru_RU: Полностью совместим с плагином кэширования Autoptimize. Лучше всего работает с параметром «Оптимизировать/объединить CSS и JS файлы».

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
ru_RU: Полностью совместим с плагином Beaver Builder. Лучше всего работает совместно с плагином кэширования.

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ru_RU: Полностью совместим с плагином Cache Enabler. Лучше всего работает с параметром «Минификация CSS и JS файлов».

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
ru_RU: Полностью совместим с плагином Elementor Website Builder. Лучше всего работает совместно с плагином кэширования.

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
ru_RU: Полностью совместим с плагином Fusion Builder от Avada. Лучше всего работает совместно с плагином кэширования.

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ru_RU: Полностью совместим с плагином кэширования Hummingbird. Лучше всего работает с параметром «Минификация CSS и JS файлов».

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ru_RU: Полностью совместим с плагином LiteSpeed Cache. Лучше всего работает с параметром «Минификация CSS и JS файлов».

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
ru_RU: Полностью совместим с плагином Oxygen Builder. Лучше всего работает совместно с плагином кэширования.

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ru_RU: Полностью совместим с плагином W3 Total Cache. Лучше всего работает с параметром «Минификация CSS и JS файлов».

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ru_RU: Полностью совместим с плагином WP Fastest Cache. Лучше всего работает с параметром «Минификация CSS и JS файлов».

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
ru_RU: Полностью совместим с плагином кэширования WP Super Cache.

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
ru_RU: Полностью совместим с плагином кэширования WP-Rocket. Лучше всего работает с параметром «Минификация/объединение CSS и JS файлов».

en: Fully compatible with WooCommerce plugin.
ru_RU: Полностью совместим с плагином WooCommerce.

en: GEO Threat Map
ru_RU: Геокарта угроз

en: Gabon
ru_RU: Габон

en: Gambia
ru_RU: Гамбия

en: General
ru_RU: Общие

en: Generate %1$snew security keys%2$s and replace the existing values in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
ru_RU: Сгенерируйте %1$sновые ключи безопасности%2$s и замените существующие значения в wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Generate Backup Codes
ru_RU: Сгенерировать резервные коды

en: Geo Security
ru_RU: Геобезопасность

en: Georgia
ru_RU: Грузия

en: German
ru_RU: Немецкий

en: Germany
ru_RU: Германия

en: Ghana
ru_RU: Гана

en: Ghost Mode will set these predefined paths
ru_RU: Ghost Mode установит эти предустановленные пути

en: Gibraltar
ru_RU: Гибралтар

en: Give random names to each plugin.
ru_RU: Присвоить случайные имена каждому плагину.

en: Give random names to each theme (works in WP multisite).
ru_RU: Присвоить случайные имена каждой теме (работает в мультисайте WP).

en: Global Stats
ru_RU: Глобальная статистика

en: Global class name detected: %1$s. Read this article first: %2$sHiding plugins like WooCommerce and Elementor%3$s
ru_RU: Обнаружено глобальное имя класса: %1$s. Сначала прочитайте эту статью: %2$sСокрытие плагинов вроде WooCommerce и Elementor%3$s

en: Go PRO
ru_RU: Перейти на PRO

en: Go back
ru_RU: Назад

en: Go to %1$s > %2$s and make sure <strong>WordPress Address</strong> starts with <strong>https://</strong>. %3$sRead the guide%4$s
ru_RU: Перейдите в %1$s > %2$s и убедитесь, что <strong>Адрес WordPress</strong> начинается с <strong>https://</strong>. %3$sЧитать руководство%4$s

en: Go to Dashboard > Appearance and update all themes to their latest versions. Remove any unused themes.
ru_RU: Перейдите в Консоль > Внешний вид и обновите все темы. Удалите неиспользуемые темы.

en: Go to Dashboard > Plugins and update all plugins to their latest versions.
ru_RU: Перейдите в Консоль > Плагины и обновите все плагины до последних версий.

en: Go to User Events Cloud Log
ru_RU: Перейти в облачный журнал событий пользователей

en: Go to homepage
ru_RU: На главную

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s
ru_RU: Обнаружен GoDaddy! Во избежание ошибок CSS отключите CDN в %1$sGodaddy > Managed WordPress > Обзор%2$s.

en: Good
ru_RU: Хорошо

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %1$s.
ru_RU: Google reCaptcha V3 не работает с текущей формой входа %1$s.

en: Great! The backup is restored.
ru_RU: Отлично! Резервная копия восстановлена.

en: Great! The initial values are restored.
ru_RU: Отлично! Начальные значения восстановлены.

en: Great! The new paths are loading correctly.
ru_RU: Отлично! Новые пути загружаются корректно.

en: Greece
ru_RU: Греция

en: Greek
ru_RU: Греческий

en: Greenland
ru_RU: Гренландия

en: Grenada
ru_RU: Гренада

en: Guadeloupe
ru_RU: Гваделупа

en: Guam
ru_RU: Гуам

en: Guarantee email delivery using the complimentary email plugin like %1$sEasy WP SMTP%2$s
ru_RU: Обеспечьте доставку email с помощью дополнительного плагина email, например %1$sEasy WP SMTP%2$s.

en: Guatemala
ru_RU: Гватемала

en: Guernsey
ru_RU: Гернси

en: Guest
ru_RU: Гость

en: Guinea
ru_RU: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru_RU: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru_RU: Гайана

en: HTTP status
ru_RU: HTTP-статус

en: Haiti
ru_RU: Гаити

en: Header Security
ru_RU: Безопасность заголовков

en: Headers & Firewall
ru_RU: Заголовки и брандмауэр

en: Heard Island and McDonald Islands
ru_RU: Острова Херд и Макдональд

en: Hebrew
ru_RU: Иврит

en: Help & FAQs
ru_RU: Помощь и FAQ

en: Helps prevent bots from discovering author usernames/IDs via REST API, sitemaps, oEmbed, and more.
ru_RU: Помогает предотвратить обнаружение ботами логинов/ID авторов через REST API, карты сайта, oEmbed и др.

en: Here is the list of select counties where your website will be restricted..
ru_RU: Список выбранных стран, в которых доступ к сайту будет ограничен.

en: Hide "login" Path
ru_RU: Скрыть путь «login»

en: Hide "wp-admin"
ru_RU: Скрыть «wp-admin»

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
ru_RU: Скрыть «wp-admin» от не-администраторов

en: Hide "wp-login.php"
ru_RU: Скрыть «wp-login.php»

en: Hide /login path from visitors.
ru_RU: Скрыть путь /login от посетителей.

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
ru_RU: Скрыть путь /wp-admin от пользователей без прав администратора.

en: Hide /wp-admin path from visitors.
ru_RU: Скрыть путь /wp-admin от посетителей.

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
ru_RU: Скрыть путь /wp-login.php от посетителей.

en: Hide Admin Toolbar
ru_RU: Скрыть панель администратора

en: Hide All The Plugins
ru_RU: Скрыть все плагины

en: Hide All The Themes
ru_RU: Скрыть все темы

en: Hide Author Enumeration
ru_RU: Скрыть перечисление авторов

en: Hide Author ID URL
ru_RU: Скрыть URL с ID автора

en: Hide Common Files
ru_RU: Скрыть общие файлы

en: Hide Embed Scripts
ru_RU: Скрыть скрипты встраивания

en: Hide Embed scripts
ru_RU: Скрыть скрипты встраивания

en: Hide Emojicons
ru_RU: Скрыть эмодзи

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
ru_RU: Скрыть теги ссылок ленты и карты сайта

en: Hide File Extensions
ru_RU: Скрыть расширения файлов

en: Hide HTML Comments
ru_RU: Скрыть HTML-комментарии

en: Hide IDs from META Tags
ru_RU: Скрыть ID из META-тегов

en: Hide Language Switcher
ru_RU: Скрыть переключатель языков

en: Hide Options
ru_RU: Параметры скрытия

en: Hide Paths in Robots.txt
ru_RU: Скрыть пути в Robots.txt

en: Hide Plugin Names
ru_RU: Скрыть имена плагинов

en: Hide REST API URL link
ru_RU: Скрыть ссылку на URL REST API

en: Hide Source Map References
ru_RU: Скрыть ссылки на source map

en: Hide Theme Names
ru_RU: Скрыть имена тем

en: Hide User Enumeration
ru_RU: Скрыть перечисление пользователей

en: Hide Version from Images, CSS and JS
ru_RU: Скрыть версию в изображениях, CSS и JS

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
ru_RU: Скрыть версию в изображениях, CSS и JS WordPress

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
ru_RU: Скрыть версии в изображениях, CSS и JS

en: Hide WLW Manifest Scripts
ru_RU: Скрыть скрипты манифеста WLW

en: Hide WLW Manifest scripts
ru_RU: Скрыть скрипты манифеста WLW

en: Hide WP Common Files
ru_RU: Скрыть стандартные файлы WP

en: Hide WP Common Paths
ru_RU: Скрыть стандартные пути WP

en: Hide WordPress Common Files
ru_RU: Скрыть стандартные файлы WordPress

en: Hide WordPress Common Paths
ru_RU: Скрыть стандартные пути WordPress

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
ru_RU: Скрыть META-теги предзагрузки DNS WordPress

en: Hide WordPress Generator META Tags
ru_RU: Скрыть META-теги генератора WordPress

en: Hide WordPress Old Plugins Path
ru_RU: Скрыть старый путь к плагинам WordPress

en: Hide WordPress Old Themes Path
ru_RU: Скрыть старый путь к темам WordPress

en: Hide WordPress common paths from %1$s Robots.txt %2$s file.
ru_RU: Скрыть стандартные пути WordPress из файла %1$s Robots.txt %2$s.

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
ru_RU: Скрыть все версии с конца файлов изображений, CSS и JavaScript.

en: Hide both active and inactive plugins.
ru_RU: Скрыть как активные, так и неактивные плагины.

en: Hide both active and inactive themes.
ru_RU: Скрыть как активные, так и неактивные темы.

en: Hide completed tasks
ru_RU: Скрыть выполненные задачи

en: Hide default WordPress paths like /wp-content and /wp-includes so automated hacker bots can’t detect your site structure.
ru_RU: Скройте стандартные пути WordPress, такие как /wp-content и /wp-includes, чтобы автоматизированные боты-взломщики не могли определить структуру вашего сайта.

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags.
ru_RU: Скрыть теги ссылок /feed и /sitemap.xml.

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress.
ru_RU: Скрыть DNS-предзагрузку, указывающую на WordPress.

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins.
ru_RU: Скрыть HTML-комментарии, оставленные темами и плагинами.

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags.
ru_RU: Скрыть ID из всех META-тегов &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt;.

en: Hide the New Admin Path
ru_RU: Скрыть новый путь к панели

en: Hide the New Login Path
ru_RU: Скрыть новый путь входа

en: Hide the WordPress Generator META tags.
ru_RU: Скрыть META-теги генератора WordPress.

en: Hide the WordPress admin toolbar for specific user roles to keep the backend less visible to non-admins.
ru_RU: Скройте панель администратора WordPress для определённых ролей, чтобы бэкенд был менее заметен для не-администраторов.

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
ru_RU: Скрывать панель администратора для вошедших пользователей в режиме просмотра фронтенда.

en: Hide the language switcher option on the login page.
ru_RU: Скрыть переключатель языков на странице входа.

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
ru_RU: Скрыть новый путь к панели от посетителей. Показывать только вошедшим пользователям.

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
ru_RU: Скрыть новый путь входа от посетителей. Показывать только при прямом доступе.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones.
ru_RU: Скрыть старые пути /wp-content и /wp-include после замены на новые.

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one.
ru_RU: Скрыть старый путь /wp-content/plugins после замены на новый.

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one.
ru_RU: Скрыть старый путь /wp-content/themes после замены на новый.

en: Hide wp-admin from Ajax URL
ru_RU: Скрыть wp-admin из URL Ajax

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files.
ru_RU: Скрыть файлы wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php и install.php.

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header.
ru_RU: Скрыть теги ссылок wp-json и ?rest_route из заголовка сайта.

en: Hiding IDs from META tags can break caching plugins and themes that use these IDs to identify and load specific styles or scripts. Only enable this if you have tested that your site works correctly without them.
ru_RU: Скрытие ID из META-тегов может нарушить работу плагинов кэша и тем, использующих эти ID. Включайте только после проверки корректной работы сайта без них.

en: Hindi
ru_RU: Хинди

en: Holy See (Vatican City State)
ru_RU: Ватикан

en: Honduras
ru_RU: Гондурас

en: Hong Kong
ru_RU: Гонконг

en: How long the temporary login will be available after the user first access.
ru_RU: Как долго временный вход будет доступен после первого обращения пользователя.

en: How long to keep threat logs in the database.
ru_RU: Как долго хранить журналы угроз в базе данных.

en: How many failed login attempts are allowed before the IP address is blocked.
ru_RU: Сколько неудачных попыток входа допускается до блокировки IP-адреса.

en: Hungarian
ru_RU: Венгерский

en: Hungary
ru_RU: Венгрия

en: IIS detected. You need to update your %1$s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %2$s
ru_RU: Обнаружен IIS. Необходимо обновить файл %1$s, добавив следующие строки после тега &lt;rules&gt;: %2$s

en: IP Lockout Duration
ru_RU: Длительность блокировки IP

en: IP detected
ru_RU: IP обнаружен

en: Iceland
ru_RU: Исландия

en: Identical attacks
ru_RU: Идентичные атаки

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
ru_RU: Если reCAPTCHA показывает ошибки, устраните их перед продолжением.

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
ru_RU: Если правила перезаписи не загружаются корректно в файле конфигурации, не загружайте плагин и не изменяйте пути.

en: If you are connected with the admin user, you will have to re-login after the change.
ru_RU: Если вы вошли под пользователем admin, после изменения потребуется повторный вход.

en: If you believe this was a mistake, please contact the website owner and include the Request ID shown above.
ru_RU: Если вы считаете, что это ошибка, свяжитесь с владельцем сайта и укажите ID запроса, показанный выше.

en: If you bought %1$s please remove this plugin and install the one from %2$sYour Account%3$s
ru_RU: Если вы купили %1$s, удалите этот плагин и установите версию из %2$sВашего аккаунта%3$s

en: If you can't configure %1$s, switch to Deactivated Mode and %2$scontact us%3$s.
ru_RU: Если не удаётся настроить %1$s, переключитесь в деактивированный режим и %2$sсвяжитесь с нами%3$s.

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
ru_RU: Если не удаётся настроить reCAPTCHA, переключитесь на математическую reCaptcha.

en: If you notice any functionality issue please select the %1$sLite Mode%2$s.
ru_RU: Если вы заметите проблемы в работе, выберите %1$sLite Mode%2$s.

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
ru_RU: Если вы смогли войти — новые пути настроены правильно.

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
ru_RU: Если вы смогли войти — reCAPTCHA настроена правильно.

en: Ignore security task
ru_RU: Игнорировать задачу безопасности

en: Image could not be loaded. Please check the URL.
ru_RU: Изображение не удалось загрузить. Проверьте URL.

en: Immediately block incorrect usernames on login form.
ru_RU: Немедленно блокировать неверные имена пользователей на форме входа.

en: Important:
ru_RU: Важно:

en: Improve text visibility over background images.
ru_RU: Улучшить видимость текста поверх фоновых изображений.

en: In .htaccess file
ru_RU: В файле .htaccess

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
ru_RU: Обнаружен Indeed Ultimate Membership Pro. Плагин не поддерживает пользовательские пути %1$s, так как не использует функции WordPress для вызова Ajax URL.

en: India
ru_RU: Индия

en: Indonesia
ru_RU: Индонезия

en: Indonesian
ru_RU: Индонезийский

en: Info
ru_RU: Информация

en: Inmotion detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%2$s
ru_RU: Обнаружен Inmotion. %1$sПрочитайте, как сделать плагин совместимым с Inmotion Nginx Cache%2$s.

en: Install/Activate
ru_RU: Установить/Активировать

en: Intelligent rules that block exploit attempts and malicious bots while keeping search engines and AI crawlers accessible.
ru_RU: Интеллектуальные правила, блокирующие попытки эксплойтов и вредоносных ботов, не ограничивая доступ поисковых систем и ИИ-краулеров.

en: Invalid 2FA Authentication Secret Key.
ru_RU: Недопустимый секретный ключ 2FA аутентификации.

en: Invalid 2FA Authentication code.
ru_RU: Недопустимый код 2FA аутентификации.

en: Invalid ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
ru_RU: ReCaptcha недопустима. Пожалуйста, пройдите reCaptcha.

en: Invalid email address
ru_RU: Недопустимый адрес email

en: Invalid email address.
ru_RU: Недопустимый адрес email.

en: Invalid name detected: %1$s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
ru_RU: Обнаружено недопустимое имя: %1$s. Добавляйте только конечное имя пути.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
ru_RU: Обнаружено недопустимое имя: %1$s. Имя не может заканчиваться на /.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
ru_RU: Обнаружено недопустимое имя: %1$s. Имя не может начинаться с /.

en: Invalid name detected: %1$s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
ru_RU: Обнаружено недопустимое имя: %1$s. Пути не могут заканчиваться на точку.

en: Invalid name detected: %1$s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
ru_RU: Обнаружено недопустимое имя: %1$s. Используйте другое имя во избежание ошибок WordPress.

en: Invalid request.
ru_RU: Недопустимый запрос.

en: Invalid username.
ru_RU: Недопустимое имя пользователя.

en: Iran, Islamic Republic of
ru_RU: Иран

en: Iraq
ru_RU: Ирак

en: Ireland
ru_RU: Ирландия

en: Isle of Man
ru_RU: Остров Мэн

en: Israel
ru_RU: Израиль

en: It is not possible to view it again for security reasons.
ru_RU: Повторный просмотр невозможен по соображениям безопасности.

en: It's important to %1$s save your settings every time you change them %2$s. You can use the backup to configure other websites you own.
ru_RU: Важно %1$sсохранять настройки при каждом изменении%2$s. Резервную копию можно использовать для настройки других ваших сайтов.

en: Italian
ru_RU: Итальянский

en: Italy
ru_RU: Италия

en: Jamaica
ru_RU: Ямайка

en: Jananese
ru_RU: Японский

en: Japan
ru_RU: Япония

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %1$s plugin.
ru_RU: В вашем браузере отключён JavaScript! Включите его, чтобы использовать плагин %1$s.

en: Jersey
ru_RU: Джерси

en: Jordan
ru_RU: Иордания

en: Just another WordPress site
ru_RU: Ещё один сайт на WordPress

en: Kazakhstan
ru_RU: Казахстан

en: Keeps events in the Cloud for 30 days for audits and incident reports.
ru_RU: Хранит события в облаке 30 дней для аудитов и отчётов об инцидентах.

en: Kenya
ru_RU: Кения

en: Kiribati
ru_RU: Кирибати

en: Korean
ru_RU: Корейский

en: Kosovo
ru_RU: Косово

en: Kuwait
ru_RU: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru_RU: Кыргызстан

en: Language
ru_RU: Язык

en: Lao Peoples Democratic Republic
ru_RU: Лаос

en: Last Access
ru_RU: Последний доступ

en: Last Login
ru_RU: Последний вход

en: Last Name
ru_RU: Фамилия

en: Last check:
ru_RU: Последняя проверка:

en: Last page
ru_RU: Последняя страница

en: Late Loading
ru_RU: Поздняя загрузка

en: Latvia
ru_RU: Латвия

en: Latvian
ru_RU: Латышский

en: Learn How
ru_RU: Узнать как

en: Learn How To Add the Code
ru_RU: Узнать, как добавить код

en: Learn How To Add the Rules
ru_RU: Узнать, как добавить правила

en: Learn how to %1$sdisable directory browsing%2$s, or switch on %3$s%4$s > Change Paths > Disable Directory Browsing%5$s
ru_RU: Узнайте, как %1$sотключить просмотр директорий%2$s, или включите %3$s%4$s > Изменить пути > Отключить просмотр директорий%5$s.

en: Learn how to setup on Local & Nginx
ru_RU: Узнать, как настроить на Local & Nginx

en: Learn how to setup on Nginx server
ru_RU: Узнать, как настроить на сервере Nginx

en: Learn how to use the shortcode
ru_RU: Узнать, как использовать шорткод

en: Learn more about
ru_RU: Подробнее о

en: Learn more about %1$s7G firewall%2$s.
ru_RU: Подробнее о %1$sбрандмауэре 7G%2$s.

en: Learn more about the %1$s8G firewall%2$s.
ru_RU: Подробнее о %1$sбрандмауэре 8G%2$s.

en: Leave it blank if you don't want to display any message.
ru_RU: Оставьте пустым, если не хотите показывать сообщение.

en: Leave it blank to block all paths for the selected countries.
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы заблокировать все пути для выбранных стран.

en: Lebanon
ru_RU: Ливан

en: Lesotho
ru_RU: Лесото

en: Let the user choose their preferred 2FA method in their account settings.
ru_RU: Позвольте пользователям выбирать предпочтительный метод 2FA в настройках аккаунта.

en: Let's take your security to the next level!
ru_RU: Поднимем вашу безопасность на новый уровень!

en: Level of Security
ru_RU: Уровень безопасности

en: Levels of security
ru_RU: Уровни безопасности

en: Liberia
ru_RU: Либерия

en: Libyan Arab Jamahiriya
ru_RU: Ливия

en: Liechtenstein
ru_RU: Лихтенштейн

en: Light
ru_RU: Светлое

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
ru_RU: Ограничить количество допустимых попыток входа через обычную форму.

en: Link Color
ru_RU: Цвет ссылок

en: Lite Mode + 8G Firewall + Brute Force + Events Log + Threats Log + Two factor
ru_RU: Lite Mode + 8G Firewall + Brute Force + Журнал событий + Журнал угроз + Двухфакторная аутентификация

en: Lite Mode + Firewall + Compatibility Settings
ru_RU: Lite Mode + Брандмауэр + Настройки совместимости

en: Lite Mode will set these predefined paths
ru_RU: Lite Mode установит эти предустановленные пути

en: Lithuania
ru_RU: Литва

en: Lithuanian
ru_RU: Литовский

en: Load CSS, JS, and images from a CDN or custom domain while keeping your real server paths invisible.
ru_RU: Загружайте CSS, JS и изображения из CDN или пользовательского домена, скрывая реальные серверные пути.

en: Load Preset
ru_RU: Загрузить предустановку

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
ru_RU: Загружать после всех плагинов. Хук «template_redirects».

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
ru_RU: Загружать до всех плагинов. Хук «plugins_loaded».

en: Load custom language is WordPress local language is installed.
ru_RU: Загружать пользовательский язык, если установлен локальный язык WordPress.

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
ru_RU: Загрузить плагин как обязательный (Must Use).

en: Load translations from the plugin’s languages folder before checking the global wp-content/languages directory.
ru_RU: Загружать переводы из папки languages плагина до проверки глобальной директории wp-content/languages.

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
ru_RU: Загружать при инициализации плагинов. Хук «init».

en: Loaded
ru_RU: Загружено

en: Loading
ru_RU: Загрузка

en: Loading...
ru_RU: Загрузка...

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
ru_RU: Обнаружены Local & NGINX. Если код ещё не добавлен в конфигурацию NGINX, добавьте следующую строку. %1$s

en: Location
ru_RU: Местоположение

en: Lock user
ru_RU: Заблокировать пользователя

en: Lockout Message
ru_RU: Сообщение о блокировке

en: Log In
ru_RU: Войти

en: Log Security Threats
ru_RU: Журналировать угрозы безопасности

en: Log User Roles
ru_RU: Журналировать роли пользователей

en: Log Users Events
ru_RU: Журнал событий пользователей

en: Log in with Magic Link
ru_RU: Войти по магической ссылке

en: Log only suspicious frontend requests that match known attack patterns.
ru_RU: Журналировать только подозрительные запросы с фронтенда, соответствующие известным шаблонам атак.

en: Log user logins, content edits, plugin changes, and role updates so you can spot suspicious behavior and audit site activity.
ru_RU: Ведите журнал входов пользователей, редактирования контента, изменений плагинов и обновлений ролей для выявления подозрительных действий и аудита.

en: Login & Logout Redirects
ru_RU: Перенаправления при входе и выходе

en: Login Page Design
ru_RU: Дизайн страницы входа

en: Login Path
ru_RU: Путь входа

en: Login Redirect URL
ru_RU: URL перенаправления при входе

en: Login Security
ru_RU: Безопасность входа

en: Login Test
ru_RU: Тест входа

en: Login Type
ru_RU: Тип входа

en: Login URL
ru_RU: URL входа

en: Login with passkey
ru_RU: Войти с passkey

en: Logo Link URL
ru_RU: URL ссылки логотипа

en: Logo preview
ru_RU: Предпросмотр логотипа

en: Logout Redirect URL
ru_RU: URL перенаправления при выходе

en: Logs
ru_RU: Журналы

en: Logs Settings
ru_RU: Настройки журналов

en: Lost Password Form Protection
ru_RU: Защита формы восстановления пароля

en: Luxembourg
ru_RU: Люксембург

en: Macao
ru_RU: Макао

en: Madagascar
ru_RU: Мадагаскар

en: Magic Link Login
ru_RU: Вход по магической ссылке

en: Magic Link Login Button
ru_RU: Кнопка входа по магической ссылке

en: Magic Login Link Expiration
ru_RU: Срок действия магической ссылки

en: Magic login link sent!
ru_RU: Магическая ссылка для входа отправлена!

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %1$sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
ru_RU: Убедитесь, что URL перенаправлений существуют на вашем сайте. %1$sURL перенаправления роли пользователя имеет приоритет над URL по умолчанию.

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
ru_RU: Сохраните настройки и очистите кэш перед проверкой сайта нашим инструментом.

en: Malawi
ru_RU: Малави

en: Malaysia
ru_RU: Малайзия

en: Maldives
ru_RU: Мальдивы

en: Mali
ru_RU: Мали

en: Malta
ru_RU: Мальта

en: Manage Brute Force Protection
ru_RU: Управлять защитой от перебора

en: Manage Login Page Design
ru_RU: Управлять дизайном страницы входа

en: Manage Login and Logout Redirects
ru_RU: Управлять перенаправлениями входа и выхода

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
ru_RU: Управлять IP-адресами белого и чёрного списков

en: Manually block/unblock IP addresses.
ru_RU: Вручную блокировать/разблокировать IP-адреса.

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name.
ru_RU: Вручную настроить имя каждого плагина, заменив случайное.

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name.
ru_RU: Вручную настроить имя каждой темы, заменив случайное.

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
ru_RU: Вручную добавлять доверенные IP-адреса в белый список.

en: Map SVG file not found.
ru_RU: SVG-файл карты не найден.

en: Mapping
ru_RU: Сопоставление

en: Marshall Islands
ru_RU: Маршалловы острова

en: Martinique
ru_RU: Мартиника

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
ru_RU: Математическая и Google reCaptcha проверка при входе.

en: Math reCAPTCHA
ru_RU: Математическая reCAPTCHA

en: Mauritania
ru_RU: Мавритания

en: Mauritius
ru_RU: Маврикий

en: Max Failed Login Attempts
ru_RU: Макс. неудачных попыток входа

en: Mayotte
ru_RU: Майотта

en: Medium
ru_RU: Средний

en: Method
ru_RU: Метод

en: Mexico
ru_RU: Мексика

en: Micronesia, Federated States of
ru_RU: Микронезия

en: Minimal
ru_RU: Минимальный

en: Minimal (No Config Rewrites)
ru_RU: Минимальный (без перезаписи конфигурации)

en: Moldova, Republic of
ru_RU: Молдова

en: Monaco
ru_RU: Монако

en: Mongolia
ru_RU: Монголия

en: Monitor suspicious requests and identify attack patterns hitting your website.
ru_RU: Мониторьте подозрительные запросы и определяйте паттерны атак на ваш сайт.

en: Montenegro
ru_RU: Черногория

en: Montserrat
ru_RU: Монтсеррат

en: Morocco
ru_RU: Марокко

en: Mozambique
ru_RU: Мозамбик

en: Must Use Plugin Loading
ru_RU: Загрузка как обязательный плагин

en: My Account
ru_RU: Мой аккаунт

en: MySQL Version
ru_RU: Версия MySQL

en: Myanmar
ru_RU: Мьянма

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
ru_RU: Обнаружен NGINX. Если код ещё не добавлен в конфигурацию NGINX, добавьте следующую строку. %1$s

en: Name
ru_RU: Имя

en: Namibia
ru_RU: Намибия

en: Nauru
ru_RU: Науру

en: Nepal
ru_RU: Непал

en: Netherlands
ru_RU: Нидерланды

en: New Caledonia
ru_RU: Новая Каледония

en: New Plugin/Theme detected! Update %1$s settings to hide it. %2$sClick here%3$s
ru_RU: Обнаружен новый плагин/тема! Обновите настройки %1$s, чтобы скрыть его. %2$sНажмите здесь%3$s

en: New Username
ru_RU: Новое имя пользователя

en: New Zealand
ru_RU: Новая Зеландия

en: Next Steps
ru_RU: Следующие шаги

en: Next page
ru_RU: Следующая страница

en: Nicaragua
ru_RU: Никарагуа

en: Niger
ru_RU: Нигер

en: Nigeria
ru_RU: Нигерия

en: Niue
ru_RU: Ниуэ

en: No
ru_RU: Нет

en: No CMS Simulation
ru_RU: Без симуляции CMS

en: No blocked IPs found
ru_RU: Заблокированных IP не найдено

en: No events found.
ru_RU: События не найдены.

en: No logins with 2FA.
ru_RU: Нет входов с 2FA.

en: No passkeys registered for this account.
ru_RU: Для этого аккаунта не зарегистрировано passkey.

en: No passkeys registered yet.
ru_RU: Passkey ещё не зарегистрированы.

en: No spam. Instant activation.
ru_RU: Без спама. Мгновенная активация.

en: No temporary logins.
ru_RU: Временные входы отсутствуют.

en: No threat data recorded yet. Attacks will appear here once the Security Threats Log captures activity.
ru_RU: Данные об угрозах ещё не записаны. Атаки появятся здесь после фиксации активности в журнале угроз.

en: No threats found.
ru_RU: Угрозы не найдены.

en: No, abort
ru_RU: Нет, прервать

en: None
ru_RU: Нет

en: Norfolk Island
ru_RU: Остров Норфолк

en: Normal Loading
ru_RU: Обычная загрузка

en: North Korea
ru_RU: Северная Корея

en: North Macedonia, Republic of
ru_RU: Северная Македония

en: Northern Mariana Islands
ru_RU: Северные Марианские острова

en: Norway
ru_RU: Норвегия

en: Norwegian
ru_RU: Норвежский

en: Not authenticated.
ru_RU: Не аутентифицирован.

en: Not yet logged in
ru_RU: Ещё не выполнен вход

en: Note that this option won't activate the CDN for your website, but it will update the custom paths if you've already set a CDN URL with another plugin.
ru_RU: Этот параметр не активирует CDN для вашего сайта, но обновит пользовательские пути, если CDN URL уже настроен через другой плагин.

en: Note! %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
ru_RU: Внимание! %1$sПути физически НЕ изменяются%2$s на вашем сервере.

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
ru_RU: Внимание! После создания кэш-файлов плагин использует WP Cron для изменения путей в фоновом режиме.

en: Note: %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
ru_RU: Примечание: %1$sПути физически НЕ изменяются%2$s на вашем сервере.

en: Note: This database includes the most up-to-date records of IP addresses and their corresponding country origins.
ru_RU: Примечание: эта база содержит актуальные записи IP-адресов и соответствующих им стран.

en: Okay, I set it up
ru_RU: Хорошо, я настроил

en: Oman
ru_RU: Оман

en: On website initialization
ru_RU: При инициализации сайта

en: One Day
ru_RU: Один день

en: One Hour
ru_RU: Один час

en: One Month
ru_RU: Один месяц

en: One Week
ru_RU: Одна неделя

en: One Year
ru_RU: Один год

en: One or more files or directories have overly permissive settings. Incorrect file permissions can allow unauthorized users to read, modify, or execute sensitive files — potentially leading to full site compromise. <br /><br />Directories should typically be set to 755 and files to 644.
ru_RU: Один или несколько файлов или директорий имеют слишком широкие права. <br /><br />Обычно для директорий следует устанавливать 755, для файлов — 644.

en: One or more installed plugins have not been updated by their developers in over 12 months. Abandoned plugins no longer receive security patches and may contain unpatched vulnerabilities that attackers can exploit.
ru_RU: Один или несколько установленных плагинов не обновлялись разработчиками более 12 месяцев. Брошенные плагины не получают патчей безопасности.

en: One or more plugins have updates available. Plugin updates frequently include patches for known security vulnerabilities. Attackers actively scan for sites running outdated plugin versions with known exploits. <br /><br />Keeping all plugins up to date is one of the most effective and simplest ways to protect your site.
ru_RU: Для одного или нескольких плагинов доступны обновления. Обновление плагинов — один из наиболее эффективных способов защиты сайта.

en: One or more themes have updates available. Theme updates include security patches and bug fixes for known vulnerabilities. <br /><br />Even inactive themes can be exploited if they contain vulnerable code, since their files are still accessible on the server. Keep all installed themes up to date.
ru_RU: Для одной или нескольких тем доступны обновления. Даже неактивные темы могут быть использованы для атаки, если содержат уязвимый код. Обновляйте все установленные темы.

en: Only block AI bots if your content is sensitive or you want to protect it from being used for AI training without permission. If you rely on AI search visibility (ChatGPT, Perplexity, etc.), blocking these bots will remove your content from those ecosystems. AI crawlers are how your content gets cited in AI-generated answers.
ru_RU: Блокируйте ИИ-ботов только если контент конфиденциален или вы не хотите, чтобы его использовали для обучения ИИ без разрешения. Если вы зависите от видимости в ИИ-поиске (ChatGPT, Perplexity и др.), блокировка этих ботов удалит ваш контент из этих экосистем.

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
ru_RU: Изменяйте этот параметр только если плагин не может корректно определить тип сервера.

en: Only threats are logged to reduce database load on high-traffic websites.
ru_RU: Журналируются только угрозы, чтобы снизить нагрузку на базу данных высоконагруженных сайтов.

en: Optimize CSS and JS files
ru_RU: Оптимизировать CSS и JS файлы

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
ru_RU: Опция уведомления пользователя об оставшихся попытках на странице входа.

en: Optional
ru_RU: Необязательно

en: Optional security alerts to help you respond quickly to suspicious activity.
ru_RU: Необязательные оповещения безопасности для быстрого реагирования на подозрительную активность.

en: Optional:
ru_RU: По желанию:

en: Options
ru_RU: Параметры

en: Outdated Plugins
ru_RU: Устаревшие плагины

en: Outdated Themes
ru_RU: Устаревшие темы

en: Overview
ru_RU: Обзор

en: PHP Version
ru_RU: Версия PHP

en: PHP Version Exposed
ru_RU: Версия PHP раскрыта

en: PHP allow_url_include is on
ru_RU: PHP allow_url_include включена

en: PHP register_globals is on
ru_RU: PHP register_globals включена

en: PHP safe_mode is enabled on your server. This deprecated directive was an attempt to solve shared hosting security at the PHP level but was architecturally flawed and officially removed in PHP 5.4. <br /><br />When enabled, it can break legitimate PHP functions while providing no real protection — attackers can easily bypass its restrictions.
ru_RU: PHP safe_mode включена. Эта устаревшая директива официально удалена в PHP 5.4 и может нарушить работу легитимных PHP-функций.

en: PHP safe_mode is on
ru_RU: PHP safe_mode включена

en: Page Background Color
ru_RU: Цвет фона страницы

en: Pakistan
ru_RU: Пакистан

en: Palau
ru_RU: Палау

en: Palestinian Territory
ru_RU: Палестина

en: Panama
ru_RU: Панама

en: Papua New Guinea
ru_RU: Папуа — Новая Гвинея

en: Paraguay
ru_RU: Парагвай

en: Param
ru_RU: Параметр

en: Passed
ru_RU: Пропущена

en: Passkey Setup
ru_RU: Настройка passkey

en: Passkey deleted failed.
ru_RU: Ошибка удаления passkey.

en: Passkey deleted successfully.
ru_RU: Passkey успешно удалён.

en: Passkey registered failed.
ru_RU: Ошибка регистрации passkey.

en: Passkey registered successfully.
ru_RU: Passkey успешно зарегистрирован.

en: Path
ru_RU: Путь

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
ru_RU: Путь недопустим. Избегайте путей вроде plugins и themes.

en: Paths & Options
ru_RU: Пути и параметры

en: Paths changed in the existing cache files
ru_RU: Пути изменены в существующих файлах кэша

en: Pause for 5 minutes
ru_RU: Приостановить на 5 минут

en: Permanently blacklist IP
ru_RU: Добавить IP в чёрный список навсегда

en: Permission denied.
ru_RU: Доступ запрещён.

en: Persian
ru_RU: Персидский

en: Peru
ru_RU: Перу

en: Philippines
ru_RU: Филиппины

en: Pitcairn
ru_RU: Острова Питкэрн

en: Please enter the code generated by your authenticator app.
ru_RU: Введите код, сгенерированный вашим приложением-аутентификатором.

en: Please verify your email and click on the magic login URL provided in the email.
ru_RU: Проверьте email и нажмите на магическую ссылку для входа в письме.

en: Plugin Loading Hook
ru_RU: Хук загрузки плагина

en: Plugin/Theme Editor Enabled
ru_RU: Редактор плагинов/тем включён

en: Plugins Path
ru_RU: Путь к плагинам

en: Plugins Security
ru_RU: Безопасность плагинов

en: Plugins Settings
ru_RU: Настройки плагинов

en: Poland
ru_RU: Польша

en: Polish
ru_RU: Польский

en: Portugal
ru_RU: Португалия

en: Portuguese
ru_RU: Португальский

en: Preset Security
ru_RU: Предустановленная безопасность

en: Prevent Broken Website Layout
ru_RU: Предотвратить нарушение макета сайта

en: Prevented
ru_RU: Предотвращена

en: Preview example. The selected layout preset may show the background differently.
ru_RU: Пример предпросмотра. Выбранный макет предустановки может показывать фон иначе.

en: Previous page
ru_RU: Предыдущая страница

en: Priority Loading
ru_RU: Приоритетная загрузка

en: Proactive WordPress Hack Prevention: Secure WP paths & login, firewall protection, brute force defense, 2FA, GEO security & bot blocking.
ru_RU: Превентивная защита WordPress от взломов: безопасные пути и вход WP, защита брандмауэром, защита от брутфорса, 2FA, геобезопасность и блокировка ботов.

en: Project ID
ru_RU: ID проекта

en: Project ID for %1$s Google Enterprise %2$s.
ru_RU: ID проекта для %1$s Google Enterprise %2$s.

en: Protect customer accounts from brute force attacks and credential stuffing.
ru_RU: Защитите аккаунты покупателей от брутфорс-атак и подстановки учётных данных.

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
ru_RU: Защищает сайт от брутфорс-атак с помощью %s. Брутфорс — это попытка угадать пароль, систематически перебирая все возможные комбинации букв, цифр и символов.

en: Prove your humanity:
ru_RU: Докажите, что вы человек:

en: Public user registration is enabled. Unless your site requires it (e-commerce, memberships, or guest posting), open registration invites spam accounts, fake content, and potential exploitation of authenticated-user vulnerabilities. <br /><br />If registration is needed, protect the form with Brute Force protection.
ru_RU: Открытая регистрация пользователей включена. Это может привлечь спам-аккаунты и фейковый контент. <br /><br />Если регистрация необходима, защитите форму от брутфорса.

en: Puerto Rico
ru_RU: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru_RU: Катар

en: Quick Fix
ru_RU: Быстрое исправление

en: RSD Endpoint Exposed
ru_RU: Конечная точка RSD раскрыта

en: Random Static Number
ru_RU: Случайное статическое число

en: Reactivate user for 1 day
ru_RU: Реактивировать пользователя на 1 день

en: Reading %1$s byte(s) from file failed
ru_RU: Не удалось прочитать %1$s байт из файла

en: Recovery Mode &#8212; %s
ru_RU: Режим восстановления &#8212; %s

en: Redirect After Login
ru_RU: Перенаправление после входа

en: Redirect Hidden Paths
ru_RU: Перенаправить скрытые пути

en: Redirect Logged Users To Dashboard
ru_RU: Перенаправлять вошедших пользователей в консоль

en: Redirect temporary users to a custom page after login.
ru_RU: Перенаправлять временных пользователей на произвольную страницу после входа.

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
ru_RU: Перенаправить защищённые пути /wp-admin, /wp-login на страницу или вызвать HTML-ошибку.

en: Redirect user to a custom page after login.
ru_RU: Перенаправлять пользователя на произвольную страницу после входа.

en: Redirect users to custom pages after login or logout based on their role. e.g., send editors to the dashboard and customers to their account.
ru_RU: Перенаправляйте пользователей на произвольные страницы после входа или выхода в зависимости от их роли. Например, редакторов — в панель управления, покупателей — в личный кабинет.

en: Redirects
ru_RU: Перенаправления

en: Referer
ru_RU: Реферер

en: Refresh
ru_RU: Обновить

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
ru_RU: Удалить версию PHP, информацию о сервере и подпись сервера из заголовка.

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
ru_RU: Удалить авторов и стили плагинов из XML-карты сайта

en: Remove Unsafe Headers
ru_RU: Удалить небезопасные заголовки

en: Remove pingback link tag from the website header.
ru_RU: Удалить тег ссылки пингбэка из заголовка сайта.

en: Removes sourceMappingURL/sourceURL hints from CSS/JS output.
ru_RU: Удалить подсказки sourceMappingURL/sourceURL из вывода CSS/JS.

en: Replace WordPress paths in your XML sitemap so attackers scanning it can't identify your plugins, themes, or directory structure.
ru_RU: Замените пути WordPress в XML-карте сайта, чтобы атакующие при сканировании не смогли определить плагины, темы или структуру директорий.

en: Replace WordPress-specific class names and IDs in your page source so scanners can't fingerprint your site as WordPress.
ru_RU: Замените специфичные для WordPress имена классов и ID в исходном коде страницы, чтобы сканеры не могли идентифицировать ваш сайт как WordPress.

en: Replace default WordPress paths inside RSS feeds so bots crawling your feed can't map your site structure.
ru_RU: Замените стандартные пути WordPress в RSS-лентах, чтобы боты, сканирующие ленту, не могли составить карту структуры сайта.

en: Request ID
ru_RU: ID запроса

en: Request fields
ru_RU: Поля запроса

en: Request path, method, and response status code.
ru_RU: Путь запроса, метод и код статуса ответа.

en: Requested path
ru_RU: Запрошенный путь

en: Resend Code
ru_RU: Отправить код повторно

en: Reset Email
ru_RU: Сбросить email

en: Reset Key
ru_RU: Сбросить ключ

en: Reset Settings
ru_RU: Сбросить настройки

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
ru_RU: Разрешение имён хостов может повлиять на скорость загрузки сайта.

en: Restore Backup
ru_RU: Восстановить из резервной копии

en: Restore Settings
ru_RU: Восстановить настройки

en: Resume Security
ru_RU: Возобновить защиту

en: Retention
ru_RU: Период хранения

en: Retrieving current position in file failed
ru_RU: Не удалось получить текущую позицию в файле

en: Reunion
ru_RU: Реюньон

en: Review the plugins that have not been updated recently and replace them with actively maintained alternatives from the WordPress directory.
ru_RU: Проверьте давно не обновлявшиеся плагины и замените их активно поддерживаемыми альтернативами из директории WordPress.

en: Rewrite CSS and JS file URLs to custom paths, removing default WordPress signatures that bots use to identify your setup.
ru_RU: Перепишите URL файлов CSS и JS на пользовательские пути, удалив стандартные подписи WordPress, по которым боты определяют вашу конфигурацию.

en: Right click is disabled!
ru_RU: Правая кнопка мыши отключена!

en: Robots Security
ru_RU: Безопасность robots.txt

en: Role
ru_RU: Роль

en: Rollback Settings
ru_RU: Откат настроек

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
ru_RU: Вернуть все настройки плагина к начальным значениям.

en: Romania
ru_RU: Румыния

en: Romanian
ru_RU: Румынский

en: Run %1$sFrontend Test%2$s to check if the new paths are working.
ru_RU: Запустите %1$sтест фронтенда%2$s для проверки новых путей.

en: Run %1$sLogin Test%2$s and log in inside the popup.
ru_RU: Запустите %1$sтест входа%2$s и войдите во всплывающем окне.

en: Run %1$sreCAPTCHA Test%2$s and login inside the popup.
ru_RU: Запустите %1$sтест reCAPTCHA%2$s и войдите во всплывающем окне.

en: Run Full Security Check
ru_RU: Запустить полную проверку безопасности

en: Russian
ru_RU: Русский

en: Russian Federation
ru_RU: Российская Федерация

en: Rwanda
ru_RU: Руанда

en: SCRIPT_DEBUG is currently enabled. This forces WordPress to load unminified CSS and JS files, which can reveal internal paths and debug information in the frontend — giving attackers insight into your site structure.
ru_RU: SCRIPT_DEBUG включён. Это заставляет WordPress загружать несжатые CSS и JS файлы, что может раскрыть внутренние пути.

en: Safe URL:
ru_RU: Безопасный URL:

en: Saint Bartelemey
ru_RU: Сен-Бартелеми

en: Saint Helena
ru_RU: Святая Елена

en: Saint Kitts and Nevis
ru_RU: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru_RU: Сент-Люсия

en: Saint Martin
ru_RU: Сен-Мартен

en: Saint Pierre and Miquelon
ru_RU: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru_RU: Сент-Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru_RU: Самоа

en: San Marino
ru_RU: Сан-Марино

en: Sao Tome and Principe
ru_RU: Сан-Томе и Принсипи

en: Saudi Arabia
ru_RU: Саудовская Аравия

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save User
ru_RU: Сохранить пользователя

en: Saved
ru_RU: Сохранено

en: Saved! Reload the page.
ru_RU: Сохранено! Перезагрузите страницу.

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
ru_RU: Сохранено! Эта задача будет игнорироваться в будущих тестах.

en: Saved! You can run the test again.
ru_RU: Сохранено! Вы можете запустить тест снова.

en: Scan the provided code using your authenticator app to link this account.
ru_RU: Отсканируйте предоставленный код приложением-аутентификатором для привязки аккаунта.

en: Script Debug Mode
ru_RU: Режим отладки скриптов

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search in user events log and manage the email alerts
ru_RU: Поиск в журнале событий пользователей и управление email-оповещениями

en: Secret Key
ru_RU: Секретный ключ

en: Secret key is configured and registered.
ru_RU: Секретный ключ настроен и зарегистрирован.

en: Secret keys for %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.
ru_RU: Секретные ключи для %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.

en: Secure WP Paths
ru_RU: Защитить пути WP

en: Security Check
ru_RU: Проверка безопасности

en: Security Keys Need Rotation
ru_RU: Требуется ротация ключей безопасности

en: Security Keys and Salts
ru_RU: Ключи и соли безопасности

en: Security Status
ru_RU: Статус безопасности

en: Security Threats
ru_RU: Угрозы безопасности

en: Security Threats Log
ru_RU: Журнал угроз безопасности

en: Security score: %d out of 100
ru_RU: Оценка безопасности: %d из 100

en: See real attacks blocked on your site, including brute force attempts, injections, and bot scans.
ru_RU: Просматривайте реальные заблокированные атаки на ваш сайт: попытки брутфорса, инъекции и сканирование ботами.

en: Seeking file to offset %1$s failed
ru_RU: Сдвиг к позиции %1$s в файле не выполнен

en: Select Background Image
ru_RU: Выбрать фоновое изображение

en: Select Image
ru_RU: Выбрать изображение

en: Select Logo Image
ru_RU: Выбрать изображение логотипа

en: Select Preset
ru_RU: Выбрать предустановку

en: Select User Roles
ru_RU: Выбрать роли пользователей

en: Select a preset security settings we've tested on most websites.
ru_RU: Выберите предустановленные настройки безопасности, протестированные на большинстве сайтов.

en: Select all
ru_RU: Выбрать все

en: Select how long the login link remains valid.
ru_RU: Выберите, как долго ссылка для входа остаётся действительной.

en: Select how long the temporary login will be available after the first user access.
ru_RU: Выберите, как долго временный вход будет доступен после первого обращения пользователя.

en: Select the file extensions you want to hide on old paths.
ru_RU: Выберите расширения файлов для скрытия на старых путях.

en: Select the files you want to hide on old paths.
ru_RU: Выберите файлы для скрытия на старых путях.

en: Selected
ru_RU: Выбрано

en: Selected Countries
ru_RU: Выбранные страны

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Send magic login link
ru_RU: Отправить магическую ссылку для входа

en: Send magic login url to %1$s
ru_RU: Отправить магическую ссылку для входа на %1$s

en: Senegal
ru_RU: Сенегал

en: Serbia
ru_RU: Сербия

en: Serbian
ru_RU: Сербский

en: Server Type
ru_RU: Тип сервера

en: Server-level blocks (Nginx/htaccess) may not reach WordPress, so they cannot be logged here.
ru_RU: Блокировки на уровне сервера (Nginx/htaccess) могут не достигать WordPress и не могут быть здесь записаны.

en: Set <code>allow_url_include = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. There is no legitimate use case for this directive on production sites.
ru_RU: Установите <code>allow_url_include = off</code> в php.ini или обратитесь к хостинг-провайдеру.

en: Set <code>expose_php = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it.
ru_RU: Установите <code>expose_php = off</code> в php.ini или обратитесь к хостинг-провайдеру.

en: Set <code>register_globals = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it immediately. Consider switching hosts if they enable this by default.
ru_RU: Установите <code>register_globals = off</code> в php.ini или обратитесь к хостинг-провайдеру.

en: Set <code>safe_mode = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. If your host requires safe_mode, consider migrating to a modern hosting environment.
ru_RU: Установите <code>safe_mode = off</code> в php.ini или обратитесь к хостинг-провайдеру.

en: Set Custom Cache Directory
ru_RU: Задать пользовательскую директорию кэша

en: Set SCRIPT_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
ru_RU: Установите SCRIPT_DEBUG в false в wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Set WP_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
ru_RU: Установите WP_DEBUG в false в wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Set a custom login URL from %1$s%2$s > Change Paths > Custom login URL%3$s and switch on %4$s%5$s > Brute Force Protection%6$s
ru_RU: Установите пользовательский URL входа в %1$s%2$s > Изменить пути > Пользовательский URL входа%3$s и включите %4$s%5$s > Защита от перебора%6$s.

en: Set a strong database password — at least 12 characters with a mix of uppercase, lowercase, numbers, and special characters. Update the password in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
ru_RU: Установите надёжный пароль для БД — не менее 12 символов. Обновите пароль в wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>

en: Set the current user role.
ru_RU: Установить текущую роль пользователя.

en: Set the website you want this user to be created for.
ru_RU: Укажите сайт, для которого создаётся этот пользователь.

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Settings > Permalinks
ru_RU: Настройки > Постоянные ссылки

en: Seychelles
ru_RU: Сейшелы

en: Short name detected: %1$s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
ru_RU: Обнаружено короткое имя: %1$s. Используйте уникальные пути длиннее 4 символов.

en: Show /%1$s instead of /%2$s
ru_RU: Показывать /%1$s вместо /%2$s

en: Show Advanced Options
ru_RU: Показать расширенные параметры

en: Show alert message for a specific user when there were fail attempts on his account.
ru_RU: Показывать предупреждение конкретному пользователю при неудачных попытках входа в его аккаунт.

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
ru_RU: Показывать пустой экран при активном инспекторе элементов браузера.

en: Show completed tasks
ru_RU: Показать выполненные задачи

en: Show default WordPress paths and allow hidden paths
ru_RU: Показывать стандартные пути WordPress и разрешать скрытые пути

en: Show default WordPress paths and disable all hiding
ru_RU: Показывать стандартные пути WordPress и отключить всё скрытие

en: Show ignored tasks
ru_RU: Показать проигнорированные задачи

en: Showing %1$s of %2$s events from <strong>%3$s</strong>
ru_RU: Показано %1$s из %2$s событий от <strong>%3$s</strong>

en: Showing %1$s of %2$s threats from <strong>%3$s</strong>
ru_RU: Показано %1$s из %2$s угроз от <strong>%3$s</strong>

en: Showing last %1$s of %2$s events
ru_RU: Показаны последние %1$s из %2$s событий

en: Showing last %1$s of %2$s threats
ru_RU: Показаны последние %1$s из %2$s угроз

en: Sierra Leone
ru_RU: Сьерра-Леоне

en: Sign Up Form Protection
ru_RU: Защита формы регистрации

en: Similar attacks
ru_RU: Схожие атаки

en: Simplified Chinese
ru_RU: Упрощённый китайский

en: Simulate CMS
ru_RU: Симулировать CMS

en: Simulate popular content management systems like Drupal or Joomla.
ru_RU: Симулировать популярные CMS, такие как Drupal или Joomla.

en: Singapore
ru_RU: Сингапур

en: Sint Maarten
ru_RU: Синт-Мартен

en: Site Key
ru_RU: Ключ сайта

en: Site keys for %1$s Google reCaptcha %2$s.
ru_RU: Ключи сайта для %1$s Google reCaptcha %2$s.

en: Site keys for %1$sGoogle reCaptcha%2$s.
ru_RU: Ключи сайта для %1$sGoogle reCaptcha%2$s.

en: Sitemap Security
ru_RU: Безопасность карты сайта

en: Six Months
ru_RU: Шесть месяцев

en: Skip for now
ru_RU: Пропустить пока

en: Slovak
ru_RU: Словацкий

en: Slovakia
ru_RU: Словакия

en: Slovene
ru_RU: Словенский

en: Slovenia
ru_RU: Словения

en: Solomon Islands
ru_RU: Соломоновы острова

en: Somalia
ru_RU: Сомали

en: Some authenticator apps permit you to manually input the text version.
ru_RU: Некоторые приложения-аутентификаторы позволяют вводить текстовую версию кода вручную.

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths.
ru_RU: Некоторые плагины могут удалять пользовательские правила перезаписи из .htaccess, что может повлиять на работу пользовательских путей.

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
ru_RU: Некоторые темы не работают с пользовательскими путями к панели и Ajax. При ошибках Ajax вернитесь к wp-admin и admin-ajax.php.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ru_RU: Извините, у вас нет доступа к этой странице.

en: South Africa
ru_RU: ЮАР

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru_RU: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

en: South Korea
ru_RU: Южная Корея

en: Spain
ru_RU: Испания

en: Spammers can easily signup
ru_RU: Спамеры могут легко зарегистрироваться

en: Spanish
ru_RU: Испанский

en: Specify the email address to receive the authentication code during the login process for 2FA.
ru_RU: Укажите адрес email для получения кода аутентификации в процессе входа через 2FA.

en: Sri Lanka
ru_RU: Шри-Ланка

en: Start Scan
ru_RU: Начать сканирование

en: Start monitoring suspicious requests and attack patterns
ru_RU: Начать мониторинг подозрительных запросов и паттернов атак

en: Status
ru_RU: Статус

en: Stop repeated login attempts and block bots trying to guess usernames and passwords.
ru_RU: Остановите повторные попытки входа и заблокируйте ботов, пытающихся подобрать логины и пароли.

en: Submit
ru_RU: Отправить

en: Success
ru_RU: Успешно

en: Sudan
ru_RU: Судан

en: Super Admin
ru_RU: Суперадминистратор

en: Suriname
ru_RU: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru_RU: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru_RU: Эсватини

en: Sweden
ru_RU: Швеция

en: Swedish
ru_RU: Шведский

en: Switch between Google reCaptcha Classic and Google reCaptcha Enterprise based on your Google Console setup.
ru_RU: Переключайтесь между Google reCaptcha Classic и Enterprise в зависимости от настройки Google Console.

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s
ru_RU: Включите %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files в %2$sHide WordPress Common Paths%3$s

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s and select also install.php & upgrade.php
ru_RU: Включите %1$s > Изменить пути > Скрыть стандартные файлы WordPress в %2$sСкрыть стандартные пути WordPress%3$s и выберите install.php и upgrade.php.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide Author ID URL%3$s
ru_RU: Включите %1$s%2$s > Изменить пути > Скрыть URL с ID автора%3$s.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%3$s
ru_RU: Включите %1$s%2$s > Изменить пути > Скрыть конечную точку RSD%3$s.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide User Enumeration%3$s
ru_RU: Включите %1$s%2$s > Изменить пути > Скрыть перечисление пользователей%3$s.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%3$s
ru_RU: Включите %1$s%2$s > Изменить пути > Скрыть стандартные файлы WordPress%3$s.

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > %3$s%4$s
ru_RU: Включите %1$s%2$s > Настройки > %3$s%4$s.

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%3$s
ru_RU: Включите %1$s%2$s > Настройки > Скрыть скрипты манифеста WLW%3$s.

en: Switch on the 7G or 8G Firewall from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
ru_RU: Включите брандмауэр 7G или 8G в %1$s%2$s > Брандмауэр и заголовки%3$s.

en: Switch on the Automated IP Blocking option from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
ru_RU: Включите автоматическую блокировку IP в %1$s%2$s > Брандмауэр и заголовки%3$s.

en: Switzerland
ru_RU: Швейцария

en: Syrian Arab Republic
ru_RU: Сирия

en: Tagline
ru_RU: Слоган

en: Taiwan
ru_RU: Тайвань

en: Tajikistan
ru_RU: Таджикистан

en: Tanzania, United Republic of
ru_RU: Танзания

en: Temporarily block for 1 day
ru_RU: Временно заблокировать на 1 день

en: Temporarily block for 1 hour
ru_RU: Временно заблокировать на 1 час

en: Temporarily block for 1 month
ru_RU: Временно заблокировать на 1 месяц

en: Temporarily block for 1 week
ru_RU: Временно заблокировать на 1 неделю

en: Temporary Login
ru_RU: Временный вход

en: Temporary Login Settings
ru_RU: Настройки временного входа

en: Temporary Logins
ru_RU: Временные входы

en: Test your website headers with
ru_RU: Протестируйте заголовки вашего сайта с помощью

en: Text & URL Mapping
ru_RU: Сопоставление текста и URL

en: Text Color
ru_RU: Цвет текста

en: Text Mapping
ru_RU: Сопоставление текста

en: Text Mapping in CSS and JS files including cached files
ru_RU: Сопоставление текста в CSS и JS файлах, включая кэшированные

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
ru_RU: Сопоставление текста только для классов, ID, JS-переменных

en: Text displayed on the magic login button and form.
ru_RU: Текст, отображаемый на кнопке и форме входа по магической ссылке.

en: Thai
ru_RU: Тайский

en: Thailand
ru_RU: Таиланд

en: The 7G/8G Firewall is not currently active. Without these rulesets, malicious requests — including SQL injection attempts, script injections, and exploit probes — are not filtered at the server level before they reach your site.
ru_RU: Брандмауэр 7G/8G в данный момент неактивен. Без этих наборов правил вредоносные запросы не фильтруются на уровне сервера.

en: The AI crawler list is automatically updated with each plugin release as new bots appear.
ru_RU: Список ИИ-краулеров автоматически обновляется с каждым выпуском плагина по мере появления новых ботов.

en: The Country database has not been downloaded, preventing the User Events Log and Security Threats Log features from working properly.
ru_RU: База данных стран не загружена, поэтому функции User Events Log и Security Threats Log не будут работать корректно.

en: The Ghost Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
ru_RU: Ghost Mode добавит правила перезаписи в файл конфигурации для скрытия старых путей.

en: The Lite Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
ru_RU: Lite Mode добавит правила перезаписи в файл конфигурации, чтобы скрыть старые пути от хакеров.

en: The REST API is used by many plugins and themes to interact with WordPress. Disabling it for non-logged-in users may break page builders, forms, e-commerce integrations, and other features that rely on it for frontend requests.
ru_RU: REST API используется многими плагинами и темами для взаимодействия с WordPress. Отключение для не вошедших пользователей может сломать конструкторы страниц, формы и интеграции электронной коммерции.

en: The Really Simple Discovery (RSD) endpoint link is visible in your page header. Unless you use pingbacks or external blog clients that rely on RSD, this link serves no purpose and acts as a WordPress fingerprint that confirms your CMS to scanners.
ru_RU: Ссылка на конечную точку RSD видна в заголовке страницы и служит отпечатком WordPress для сканеров.

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
ru_RU: Безопасный URL деактивирует все пользовательские пути. Используйте только если не можете войти.

en: The Windows Live Writer manifest link is present in your page header. This is a WordPress-specific fingerprint that confirms your CMS to automated scanners. Since Windows Live Writer is discontinued, there is no reason to keep this enabled.
ru_RU: Ссылка на манифест Windows Live Writer присутствует в заголовке страницы. Это отпечаток WordPress для автоматических сканеров. WLW больше не поддерживается.

en: The WordPress Media Library is not available on this page.
ru_RU: Медиатека WordPress недоступна на этой странице.

en: The allow_url_include PHP directive is enabled. This allows PHP to include remote files via URLs in include/require statements, exposing your site to Remote File Inclusion (RFI) attacks where attackers can execute arbitrary code on your server.
ru_RU: PHP-директива allow_url_include включена. Это открывает сайт для атак с удалённым включением файлов (RFI).

en: The built-in plugin and theme file editor is active. If an attacker gains admin access, they can use this editor to inject malicious PHP code directly into your site files — instantly compromising the entire installation without needing FTP or server access.
ru_RU: Встроенный редактор файлов плагинов и тем активен. Злоумышленник, получив доступ администратора, может внедрить вредоносный PHP-код.

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
ru_RU: Константа ADMIN_COOKIE_PATH определена в wp-config.php другим плагином. Нельзя изменить %s без удаления строки define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.

en: The default wp-login.php path is still accessible. Even with a custom login URL configured, bots can still find and attack the original login page. Blocking access to the default path forces all login traffic through your custom URL, where Brute Force Protection can be applied.
ru_RU: Стандартный путь wp-login.php по-прежнему доступен. Блокировка доступа к стандартному пути направляет весь трафик входа через ваш пользовательский URL.

en: The display_errors PHP directive is enabled. PHP errors displayed on the frontend can reveal file paths, function names, and database details — all of which help attackers map your site. Errors should be logged server-side, never shown to visitors.
ru_RU: PHP-директива display_errors включена. Ошибки PHP на фронтенде могут раскрыть пути к файлам и данные БД.

en: The email address to which the authentication code will be sent is
ru_RU: Адрес email для отправки кода аутентификации:

en: The hack was prevented by the firewall
ru_RU: Взлом предотвращён брандмауэром

en: The list of plugins and themes was updated with success!
ru_RU: Список плагинов и тем успешно обновлён!

en: The original WordPress paths are still accessible even though custom paths are set. Bots can still reach plugins and themes at their default locations, bypassing the path changes. <br /><br />Hiding old paths ensures that only the custom paths work, fully removing the original entry points.
ru_RU: Оригинальные пути WordPress по-прежнему доступны, несмотря на настроенные пользовательские пути. Скрытие старых путей гарантирует, что работают только пользовательские пути.

en: The readme.html file is publicly accessible and reveals your WordPress version number. Attackers use this to identify sites running versions with known vulnerabilities.
ru_RU: Файл readme.html общедоступен и раскрывает версию WordPress. Злоумышленники используют это для поиска уязвимых сайтов.

en: The register_globals PHP directive is enabled. This is a critical security risk — it allows external input to overwrite internal PHP variables, enabling attackers to manipulate your application logic. This directive has been removed in modern PHP versions due to its severity.
ru_RU: PHP-директива register_globals включена. Это критический риск безопасности: внешние данные могут перезаписывать внутренние переменные PHP.

en: The requested URL %1$s was not found on this server.
ru_RU: Запрошенный URL %1$s не найден на этом сервере.

en: The response parameter is invalid or malformed.
ru_RU: Параметр response недопустим или неверно сформирован.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
ru_RU: Параметр secret недопустим или неверно сформирован.

en: The secret parameter is missing.
ru_RU: Параметр secret отсутствует.

en: The server was unable to send the email.
ru_RU: Сервер не смог отправить email.

en: The wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files are publicly accessible. These files have been associated with security vulnerabilities in the past and should not be reachable on a live site.
ru_RU: Файлы wp-admin/install.php и wp-admin/upgrade.php общедоступны. Они не должны быть доступны на рабочем сайте.

en: Themes Path
ru_RU: Путь к темам

en: Themes Security
ru_RU: Безопасность тем

en: Themes are up to date
ru_RU: Все темы актуальны

en: Then
ru_RU: Тогда

en: There has been a critical error on your website.
ru_RU: На вашем сайте произошла критическая ошибка.

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
ru_RU: На вашем сайте произошла критическая ошибка. Проверьте входящие письма администратора для получения инструкций.

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
ru_RU: В плагине ошибка конфигурации. Сохраните настройки ещё раз и следуйте инструкциям.

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
ru_RU: Доступна новая версия WordPress ({version}).

en: This IP was blocked for security reasons
ru_RU: Этот IP заблокирован по соображениям безопасности

en: This amazing feature isn't included in the basic plugin. Want to unlock it? Simply install or activate the Advanced Pack and enjoy the new security features.
ru_RU: Эта замечательная функция не включена в базовый плагин. Хотите её открыть? Просто установите или активируйте расширенный пакет.

en: This may not work with all new mobile devices.
ru_RU: Может не работать на всех новых мобильных устройствах.

en: This option is often already enabled by your hosting provider. Activating it twice in the config file may cause errors. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.
ru_RU: Этот параметр часто уже включён хостинг-провайдером. Двойная активация в файле конфигурации может вызвать ошибки. Перед включением сначала проверь, виден ли %1$sКаталог загрузок%2$s публично.

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
ru_RU: Этот параметр добавит правила перезаписи в файл .htaccess в области правил WordPress между комментариями # BEGIN WordPress и # END WordPress.

en: This request was blocked for security reasons
ru_RU: Этот запрос заблокирован по соображениям безопасности

en: This user is a temporary user.
ru_RU: Этот пользователь является временным.

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax.
ru_RU: Это предотвратит отображение старых путей при загрузке изображений или шрифтов через Ajax.

en: Threat Details
ru_RU: Детали угрозы

en: Threat Type
ru_RU: Тип угрозы

en: Threat detected
ru_RU: Угроза обнаружена

en: Threat map is loading
ru_RU: Карта угроз загружается

en: Threat type and reason (SQLi, XSS, probing, traversal, and more).
ru_RU: Тип и причина угрозы (SQLi, XSS, разведка, обход директорий и др.).

en: Threats
ru_RU: Угрозы

en: Threats Passed
ru_RU: Угрозы пропущены

en: Threats Passed (7d)
ru_RU: Пропущено угроз (7 дн.)

en: Threats Prevented
ru_RU: Угрозы предотвращены

en: Threats Prevented (7d)
ru_RU: Предотвращено угроз (7 дн.)

en: Three Days
ru_RU: Три дня

en: Three Hours
ru_RU: Три часа

en: Timor-Leste
ru_RU: Восточный Тимор

en: To customize the REST API path, ou need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
ru_RU: Для настройки пути REST API необходимо задать структуру постоянных ссылок в виде человекочитаемых URL (без index.php).

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %1$s
ru_RU: Чтобы скрыть библиотеку Avada, добавьте FUSION_LIBRARY_URL Avada в wp-config.php после строки $table_prefix: %1$s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
ru_RU: Для повышения безопасности рассмотрите удаление авторов и стилей, указывающих на WordPress, из XML-карты сайта.

en: To whitelist your website IP address, add: %s
ru_RU: Чтобы добавить IP-адрес сайта в белый список, добавьте: %s

en: Togo
ru_RU: Того

en: Tokelau
ru_RU: Токелау

en: Tonga
ru_RU: Тонга

en: Top Threat Countries (7d)
ru_RU: Топ стран угроз (7 дн.)

en: Track and log events that happen on your WordPress site.
ru_RU: Отслеживать и записывать события, происходящие на вашем сайте WordPress.

en: Track key admin actions and sign-in events on your WordPress site.
ru_RU: Отслеживайте ключевые действия администраторов и события входа на вашем сайте WordPress.

en: Track key users actions and sign-in events on your site
ru_RU: Отслеживать ключевые действия пользователей и события входа на сайте

en: Traditional Chinese
ru_RU: Традиционный китайский

en: Translate button text using WPML or Polylang String Translation.
ru_RU: Переведите текст кнопки с помощью WPML или Polylang String Translation.

en: Translate notification messages using WPML or Polylang String Translation.
ru_RU: Переведите уведомления с помощью WPML или Polylang String Translation.

en: Trinidad and Tobago
ru_RU: Тринидад и Тобаго

en: Troubleshooting
ru_RU: Устранение неполадок

en: Trust this browser
ru_RU: Доверять этому браузеру

en: Trusted by 100,000+ websites
ru_RU: Нам доверяют 100 000+ сайтов

en: Tunisia
ru_RU: Тунис

en: Turkey
ru_RU: Турция

en: Turkish
ru_RU: Турецкий

en: Turkmenistan
ru_RU: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
ru_RU: Острова Тёркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru_RU: Тувалу

en: Tweaks
ru_RU: Настройки

en: Two-Factor Method
ru_RU: Метод двухфакторной аутентификации

en: Two-factor Authentication
ru_RU: Двухфакторная аутентификация

en: Two-factor Authentication Settings
ru_RU: Настройки двухфакторной аутентификации

en: Two-factor authentication
ru_RU: Двухфакторная аутентификация

en: Type in the one-time code from your chosen authentication app to finalize the setup.
ru_RU: Введите одноразовый код из выбранного приложения аутентификации для завершения настройки.

en: URL Mapping
ru_RU: Сопоставление URL

en: URL of the background image shown on the login page.
ru_RU: URL фонового изображения на странице входа.

en: URL of the logo image shown on the login page. Leave empty to use the WordPress default.
ru_RU: URL изображения логотипа на странице входа. Оставьте пустым для использования стандартного логотипа WordPress.

en: URL the logo links to. Leave empty to use the site URL.
ru_RU: URL, на который ведёт логотип. Оставьте пустым для использования URL сайта.

en: Uganda
ru_RU: Уганда

en: Ukraine
ru_RU: Украина

en: Ukrainian
ru_RU: Украинский

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
ru_RU: Обнаружен Ultimate Affiliate Pro. Плагин не поддерживает пользовательские пути %1$s, так как не использует функции WordPress для вызова Ajax URL.

en: Unable to open MMDB file at %1$s
ru_RU: Не удаётся открыть файл MMDB по адресу %1$s

en: Unable to save 2FA Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
ru_RU: Не удаётся сохранить код 2FA. Отсканируйте QR-код заново и введите код из приложения.

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix.
ru_RU: Не удаётся обновить файл <code>wp-config.php</code> для изменения префикса базы данных.

en: United Arab Emirates
ru_RU: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru_RU: Великобритания

en: United States
ru_RU: Соединённые Штаты

en: United States Minor Outlying Islands
ru_RU: Малые отдалённые острова США

en: Unknown
ru_RU: Неизвестно

en: Unlock
ru_RU: Разблокировать

en: Unlock all
ru_RU: Разблокировать все

en: Unlock full log with filters, search, and export
ru_RU: Разблокируйте полный журнал с фильтрами, поиском и экспортом

en: Unnamed device
ru_RU: Безымянное устройство

en: Update Database
ru_RU: Обновить базу данных

en: Update Now
ru_RU: Обновить сейчас

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing the REST API path.
ru_RU: Обновите настройки на %s для обновления путей после изменения пути REST API.

en: Update your tagline in %1$s > %2$s > %3$s
ru_RU: Обновите слоган в %1$s > %2$s > %3$s.

en: Updated
ru_RU: Обновлено

en: Upload the file with the saved plugin settings
ru_RU: Загрузите файл с сохранёнными настройками плагина

en: Uploaded Media
ru_RU: Загруженные медиафайлы

en: Uploads Path
ru_RU: Путь к загрузкам

en: Urgent Security Actions Required
ru_RU: Требуются срочные меры безопасности

en: Uruguay
ru_RU: Уругвай

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
ru_RU: Использование атрибута title на логотипе входа не рекомендуется из соображений доступности. Используйте вместо него текст ссылки.

en: Use 2FA Authentication
ru_RU: Использовать 2FA аутентификацию

en: Use Brute Force Protection
ru_RU: Использовать защиту от перебора

en: Use Checkbox Challenge
ru_RU: Использовать проверку чекбоксом

en: Use Login Page Design
ru_RU: Использовать дизайн страницы входа

en: Use Temporary Logins
ru_RU: Использовать временные входы

en: Use This Background
ru_RU: Использовать этот фон

en: Use This Logo
ru_RU: Использовать этот логотип

en: Use a passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).
ru_RU: Использовать passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
ru_RU: Используйте шорткод %s для интеграции с другими формами входа.

en: Useful context: referrer and user-agent when available.
ru_RU: Полезный контекст: реферер и user-agent при наличии.

en: User
ru_RU: Пользователь

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
ru_RU: Пользователь 'admin' или 'administrator' в роли администратора

en: User Action
ru_RU: Действие пользователя

en: User Choice for 2FA
ru_RU: Выбор пользователя для 2FA

en: User Enumeration via REST API
ru_RU: Перечисление пользователей через REST API

en: User Events
ru_RU: События пользователей

en: User Events Log
ru_RU: Журнал событий пользователей

en: User Role
ru_RU: Роль пользователя

en: User Security
ru_RU: Безопасность авторов

en: User actions in the dashboard (updates, changes, key settings actions).
ru_RU: Действия пользователей в панели (обновления, изменения, ключевые настройки).

en: User could not be activated.
ru_RU: Не удалось активировать пользователя.

en: User could not be added
ru_RU: Не удалось добавить пользователя

en: User could not be deleted.
ru_RU: Не удалось удалить пользователя.

en: User could not be disabled.
ru_RU: Не удалось отключить пользователя.

en: User does not exist.
ru_RU: Пользователь не существует.

en: User does not exists.
ru_RU: Пользователь не существует.

en: User roles for who to disable the Right-Click.
ru_RU: Роли пользователей, для которых отключается правый клик.

en: User roles for who to disable the copy/paste.
ru_RU: Роли пользователей, для которых отключается копирование/вставка.

en: User roles for who to disable the drag/drop.
ru_RU: Роли пользователей, для которых отключается перетаскивание.

en: User roles for who to disable the inspect element.
ru_RU: Роли пользователей, для которых отключается инспектор элементов.

en: User roles for who to disable the view source.
ru_RU: Роли пользователей, для которых отключается просмотр исходного кода.

en: User roles for who to hide the admin toolbar.
ru_RU: Роли пользователей, для которых скрывается панель администратора.

en: User successfully activated.
ru_RU: Пользователь успешно активирован.

en: User successfully created.
ru_RU: Пользователь успешно создан.

en: User successfully deleted.
ru_RU: Пользователь успешно удалён.

en: User successfully disabled.
ru_RU: Пользователь успешно отключён.

en: User successfully updated.
ru_RU: Пользователь успешно обновлён.

en: Usernames are discoverable through the WordPress REST API (e.g., /wp-json/wp/v2/users). This endpoint can expose author IDs, display names, and author slugs — which often match or closely resemble the actual login username. <br /><br />Attackers use this information for targeted brute force attacks and phishing campaigns.
ru_RU: Имена пользователей можно обнаружить через REST API WordPress (/wp-json/wp/v2/users). Злоумышленники используют эту информацию для направленных брутфорс-атак.

en: Usernames can be discovered by iterating through author IDs (e.g., /?author=1, /?author=2). WordPress redirects valid IDs to the author archive URL, revealing the username. <br /><br />While usernames alone don't grant access, they provide attackers with half the credentials needed and enable targeted brute force or phishing attacks.
ru_RU: Имена пользователей можно обнаружить, перебирая ID авторов (/?author=1 и т.д.). WordPress перенаправляет на архив автора, раскрывая логин.

en: Utilize this %s code for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once. | Utilize one of these unique %s codes for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once.
ru_RU[0]: Используйте этот код %s для входа, если потеряете доступ к панели сайта. Каждый код можно использовать только один раз.
ru_RU[1]: Используйте один из этих уникальных кодов %s для входа, если потеряете доступ к панели. Каждый код — только один раз.
ru_RU[2]: Используйте один из этих уникальных кодов %s для входа, если потеряете доступ к панели. Каждый код — только один раз.

en: Uzbekistan
ru_RU: Узбекистан

en: Valid
ru_RU: Действительно

en: Value
ru_RU: Значение

en: Vanuatu
ru_RU: Вануату

en: Variables: {count} - no. of tries, {time} - time since last fail.
ru_RU: Переменные: {count} — количество попыток, {time} — время с последней неудачи.

en: Variables: {time} - time since available again.
ru_RU: Переменные: {time} — время до повторной доступности.

en: Venezuela
ru_RU: Венесуэла

en: Verification Code:
ru_RU: Код подтверждения:

en: Verifies users by requiring them to check %1$s I'm not a robot %2$s checkbox.
ru_RU: Проверяет пользователей, требуя отметить флажок %1$s Я не робот %2$s.

en: Version Numbers Exposed
ru_RU: Номера версий раскрыты

en: Vietnam
ru_RU: Вьетнам

en: Vietnamese
ru_RU: Вьетнамский

en: View Source is disabled!
ru_RU: Просмотр исходного кода отключён!

en: Virgin Islands, British
ru_RU: Британские Виргинские острова

en: Virgin Islands, U.S.
ru_RU: Виргинские острова США

en: WARNING: Your account has attempted to login {count} times without providing a valid code. The last failed login occurred {time} ago. If this wasn't you, please reset your password.
ru_RU: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: На ваш аккаунт было совершено {count} попыток входа без верного кода. Последняя неудачная попытка — {time} назад. Если это были не вы, смените пароль.

en: WP Core Security
ru_RU: Безопасность ядра WP

en: WP Debug Mode
ru_RU: Режим отладки WP

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %1$s and %2$s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
ru_RU: Обнаружен CDN WP Super Cache. Добавьте пути %1$s и %2$s в WP Super Cache > CDN > Включить директории.

en: WPEngine detected. Add the redirects in the Web Rules Engine %1$s
ru_RU: Обнаружен WPEngine. Добавьте перенаправления в Web Rules Engine %1$s.

en: WP_DEBUG is currently enabled. While useful during development, leaving debug mode active on a live site exposes error messages, file paths, and internal details to visitors — information that attackers can use to identify vulnerabilities.
ru_RU: WP_DEBUG в данный момент включён. Оставлять режим отладки активным на рабочем сайте значит раскрывать посетителям сообщения об ошибках и пути к файлам.

en: Wallis and Futuna
ru_RU: Уоллис и Футуна

en: Weak Database Password
ru_RU: Слабый пароль базы данных

en: Weak name detected: %1$s. You need to use another name to increase your website security.
ru_RU: Обнаружено слабое имя: %1$s. Используйте другое имя для повышения безопасности.

en: Website
ru_RU: Сайт

en: Western Sahara
ru_RU: Западная Сахара

en: What you see
ru_RU: Что вы увидите

en: When
ru_RU: Когда

en: Where to add the firewall rules.
ru_RU: Где добавлять правила брандмауэра.

en: Whether the request was blocked by the firewall.
ru_RU: Был ли запрос заблокирован брандмауэром.

en: Whitelist
ru_RU: Белый список

en: Whitelist IP addresses are never blocked.
ru_RU: IP-адреса из белого списка никогда не блокируются.

en: Whitelist IPs
ru_RU: IP в белый список

en: Whitelist Options
ru_RU: Параметры белого списка

en: Whitelist Path
ru_RU: Путь в белый список

en: Whitelist Paths
ru_RU: Пути в белый список

en: Whitelist Rule
ru_RU: Правило белого списка

en: Whitelist Rules
ru_RU: Правила белого списка

en: Whitelist trusted IP addresses that should bypass firewall and security checks.
ru_RU: Добавьте доверенные IP-адреса в белый список для обхода брандмауэра и проверок безопасности.

en: Windows Live Writer Link Exposed
ru_RU: Ссылка Windows Live Writer раскрыта

en: WooCommerce Safe Login
ru_RU: Безопасный вход WooCommerce

en: WooCommerce Support
ru_RU: Поддержка WooCommerce

en: WordPress Default Permissions
ru_RU: Права по умолчанию WordPress

en: WordPress Security Check
ru_RU: Проверка безопасности WordPress

en: WordPress Version
ru_RU: Версия WordPress

en: WordPress security keys and salts strengthen the encryption of data stored in user cookies and hashed passwords. Without properly configured keys, session tokens and passwords are easier to crack. <br /><br />Each key should be unique, random, and at least 64 characters long.
ru_RU: Ключи и соли безопасности WordPress усиливают шифрование данных в куки и хэшах паролей.

en: WordPress, plugin, and theme version numbers are visible in your source code. Attackers use version information to identify sites running software with known vulnerabilities and target them with automated exploits.
ru_RU: Версии WordPress, плагинов и тем видны в исходном коде. Злоумышленники используют эту информацию для поиска сайтов с известными уязвимостями.

en: Works alongside your theme and plugins without requiring special configuration.
ru_RU: Работает совместно с вашей темой и плагинами без специальной настройки.

en: Wrong Username Protection
ru_RU: Защита от неверного имени пользователя

en: XML-RPC Access Enabled
ru_RU: Доступ XML-RPC включён

en: XML-RPC is currently accessible. This protocol sends credentials in plain text with every request and supports system.multicall, which allows attackers to test thousands of passwords in a single HTTP request. Unless you specifically need XML-RPC for remote publishing or the Jetpack plugin, it should be disabled.
ru_RU: XML-RPC в данный момент доступен. Протокол поддерживает system.multicall, что позволяет перебирать тысячи паролей в одном HTTP-запросе.

en: Yemen
ru_RU: Йемен

en: Yes
ru_RU: Да

en: Yes, it's working
ru_RU: Да, работает

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
ru_RU: В wp-config.php уже определена другая директория wp-content/uploads: %s

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
ru_RU: Можно заблокировать отдельный IP: 192.168.0.1, или диапазон: 192.168.0.*. Заблокированные IP не смогут получить доступ к странице входа.

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
ru_RU: Вы можете создать новую страницу и вернуться, чтобы выбрать перенаправление на неё.

en: You can now turn off "%1$s" option.
ru_RU: Теперь можно отключить параметр "%1$s".

en: You can now turn on "%1$s" option.
ru_RU: Теперь можно включить параметр "%1$s".

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
ru_RU: Можно добавить отдельный IP-адрес, например 192.168.0.1, или диапазон из 245 IP: 192.168.0.*. Найдите свой IP с помощью %s.

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
ru_RU: ADMIN и LOGIN не могут иметь одинаковое имя. Используйте разные имена.

en: You don't have the permission to access %1$s on this server.
ru_RU: У вас нет прав для доступа к %1$s на этом сервере.

en: You got %1$d attempts left before lockout.
ru_RU: У вас осталось %1$d попыток до блокировки.

en: You have logged in successfully.
ru_RU: Вы успешно вошли.

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %1$sMore details%2$s
ru_RU: Необходимо активировать URL Rewrite для IIS, чтобы изменить структуру постоянных ссылок на человекочитаемые URL (без index.php). %1$sПодробнее%2$s

en: You need to set a positive number of attempts.
ru_RU: Необходимо задать положительное количество попыток.

en: You need to set a positive waiting time.
ru_RU: Необходимо задать положительное время ожидания.

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
ru_RU: Необходимо установить структуру постоянных ссылок на человекочитаемые URL (без index.php).

en: You requested a one-time secure login URL to access your account without a password.
    
    Click the secure link below:
    
    %s
    This link can be used only once and will expire shortly.
    
    If you did not request this email, you can safely ignore it.
ru_RU: Вы запросили одноразовую защищённую ссылку для входа в аккаунт без пароля.
    
    Нажмите защищённую ссылку ниже:
    
    %s
    Эта ссылка может быть использована только один раз и скоро истечёт.
    
    Если вы не делали этот запрос, проигнорируйте письмо.

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
ru_RU: Рекомендуется проверять сайт каждую неделю на наличие изменений в безопасности.

en: You will have to re-scan the QR code on all devices as the previous codes will stop working.
ru_RU: Потребуется повторно отсканировать QR-код на всех устройствах, так как предыдущие коды перестанут работать.

en: You've completed all free security tasks.
ru_RU: Вы выполнили все бесплатные задачи безопасности.

en: Your %1$s %2$s license expired on %3$s %4$s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %5$s%6$s
ru_RU: Ваша лицензия %1$s %2$s истекла %3$s %4$s. Для поддержания актуальной безопасности убедитесь в наличии действующей подписки на %5$s%6$s.

en: Your IP has been flagged for potential security violations. Please try again in a little while.
ru_RU: Ваш IP-адрес помечен из-за потенциальных нарушений безопасности. Пожалуйста, повторите попытку через некоторое время.

en: Your Login Confirmation Code
ru_RU: Ваш код подтверждения входа

en: Your Unique Login URL
ru_RU: Ваша уникальная ссылка для входа

en: Your admin URL can't be changed on %1$s hosting because of the %2$s security terms.
ru_RU: URL панели не может быть изменён на хостинге %1$s из-за условий безопасности %2$s.

en: Your admin URL is changed by another plugin or theme to %s. To activate this option, disable the custom admin feature in the other plugin or deactivate it.
ru_RU: URL панели изменён другим плагином или темой на %s. Для активации этой опции отключите функцию пользовательской панели в другом плагине.

en: Your admin dashboard is not served over HTTPS. Without SSL/TLS encryption, login credentials and session data are transmitted in plain text, making them vulnerable to interception. <br /><br />An SSL certificate is essential for securing all admin communications.
ru_RU: Панель администратора не работает через HTTPS. Без SSL/TLS учётные данные передаются в открытом виде. <br /><br />SSL-сертификат необходим.

en: Your custom admin path is exposed in the page source code (typically through the AJAX URL). This allows attackers to discover your admin path and launch targeted brute force attacks. <br /><br />%1$sLearn how to hide the admin path from source code%2$s.
ru_RU: Пользовательский путь к панели виден в исходном коде. %1$sУзнайте, как скрыть путь к панели из исходного кода%2$s.

en: Your custom login path is exposed in the page source code. This defeats the purpose of changing the login URL, as attackers can still discover it and target it with brute force attacks. <br /><br />The custom login path must be kept secret, and Brute Force Protection should be active. %1$sLearn how to hide the login path from source code%2$s.
ru_RU: Пользовательский путь входа виден в исходном коде. %1$sУзнайте, как скрыть путь входа из исходного кода%2$s.

en: Your custom login path is not backed up yet. If you forget it, you may lose access to your dashboard.
ru_RU: Резервная копия вашего пользовательского пути login ещё не создана. Если вы его забудете, можете потерять доступ к панели управления.

en: Your database is using the default <strong>wp_</strong> table prefix. Automated SQL injection attacks commonly target this default prefix. Using a custom prefix adds an additional barrier against mass-targeted attacks that assume standard WordPress table names.
ru_RU: База данных использует стандартный префикс таблиц <strong>wp_</strong>. Пользовательский префикс добавляет дополнительный барьер против автоматизированных атак.

en: Your database password is empty or too simple. Even though most servers restrict database access to localhost, a weak password provides no defense if that restriction is ever bypassed or misconfigured.
ru_RU: Пароль базы данных пустой или слишком простой. Слабый пароль не обеспечивает защиты при обходе ограничений localhost.

en: Your login URL is changed by another plugin or theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deactivate it.
ru_RU: URL входа изменён другим плагином или темой на %s. Для активации этой опции отключите пользовательский вход в другом плагине.

en: Your login URL is: %s
ru_RU: Ваш URL входа: %s

en: Your login URL will be: %1$s In case you can't log in, use the safe URL: %2$s
ru_RU: Ваш URL входа будет: %1$s. Если не можете войти, используйте безопасный URL: %2$s

en: Your login confirmation code is: %s
    
    This code is valid for a limited time and can be used only once.
    
    If you did not attempt to log in, please ignore this email.
ru_RU: Ваш код подтверждения входа: %s
    
    Код действует ограниченное время и может быть использован только один раз.
    
    Если вы не пытались войти, проигнорируйте это письмо.

en: Your security keys have not been regenerated in a long time. Regularly rotating security keys invalidates all existing sessions and forces re-authentication, limiting the window of exposure if credentials are compromised.
ru_RU: Ключи безопасности давно не обновлялись. Регулярная ротация ключей делает существующие сессии недействительными.

en: Your server is broadcasting its PHP version in HTTP response headers. This information helps attackers identify which PHP vulnerabilities may apply to your server.
ru_RU: Сервер транслирует версию PHP в HTTP-заголовках ответа.

en: Your server is running an outdated version of MySQL. Unsupported MySQL versions contain known security vulnerabilities and may cause performance issues. <br /><br />Your website requires minimum <strong>MySQL %1$s or MariaDB %2$s</strong>.
ru_RU: Сервер использует устаревшую версию MySQL. <br /><br />Сайт требует минимум <strong>MySQL %1$s или MariaDB %2$s</strong>.

en: Your server is running an outdated version of PHP. Older PHP versions no longer receive security patches, leaving your site exposed to known vulnerabilities and reducing overall performance. <br /><br />Your website requires <strong>PHP %1$s</strong> or higher.
ru_RU: Сервер использует устаревшую версию PHP. <br /><br />Ваш сайт требует <strong>PHP %1$s</strong> или выше.

en: Your site is currently logging security threats, but advanced firewall filtering is not fully enabled. %1$s Activate 7G or 8G Firewall %2$s to automatically block malicious patterns before they reach WordPress.
ru_RU: Сайт фиксирует угрозы безопасности, но расширенная фильтрация брандмауэра не включена полностью. %1$sАктивируйте брандмауэр 7G или 8G%2$s для автоматической блокировки вредоносных запросов.

en: Your site is still using the default WordPress tagline "Just another WordPress site". This is a well-known WordPress fingerprint that makes it easy for bots and scanners to confirm your CMS. It also appears unprofessional to visitors.
ru_RU: Сайт по-прежнему использует стандартный слоган WordPress «Just another WordPress site». Это известный отпечаток WordPress для ботов и сканеров.

en: Your website security %1$sis extremely weak%2$s.
ru_RU: Безопасность вашего сайта %1$sкрайне слабая%2$s.

en: Your website security %1$sis getting better%2$s.
ru_RU: Безопасность вашего сайта %1$sстановится лучше%2$s.

en: Your website security %1$sis still weak%2$s.
ru_RU: Безопасность вашего сайта %1$sвсё ещё слабая%2$s.

en: Your website security %1$sis very weak%2$s.
ru_RU: Безопасность вашего сайта %1$sочень слабая%2$s.

en: Your wp-config.php file is publicly accessible. This file contains your database credentials, security keys, and other critical configuration details. If an attacker can read this file, they can gain full control of your database and website.
ru_RU: Файл wp-config.php общедоступен. Он содержит учётные данные БД и ключи безопасности. Злоумышленник, получив доступ к нему, может полностью контролировать сайт.

en: Zambia
ru_RU: Замбия

en: Zimbabwe
ru_RU: Зимбабве

en: activate feature
ru_RU: активировать функцию

en: after first access
ru_RU: после первого доступа

en: already active
ru_RU: уже активна

en: dark
ru_RU: тёмная

en: default
ru_RU: по умолчанию

en: display_errors PHP directive
ru_RU: PHP-директива display_errors

en: e.g.
ru_RU: Например:

en: e.g. %s
ru_RU: например, %s

en: e.g. /logout or
ru_RU: например, /logout или

en: e.g. /post-type/ will block all path starting with /post-type/
ru_RU: Например, /post-type/ заблокирует все пути, начинающиеся с /post-type/

en: e.g. adm, back
ru_RU: например, adm, back

en: e.g. ajax, json
ru_RU: например, ajax, json

en: e.g. aspect, templates, styles
ru_RU: например, aspect, templates, styles

en: e.g. comments, discussion
ru_RU: например, comments, discussion

en: e.g. core, inc, include
ru_RU: например, core, inc, include

en: e.g. images, files
ru_RU: например, images, files

en: e.g. json, api, call
ru_RU: например, json, api, call

en: e.g. lib, library
ru_RU: например, lib, library

en: e.g. login or signin
ru_RU: например, login или signin

en: e.g. logout or disconnect
ru_RU: например, logout или disconnect

en: e.g. lostpass or forgotpass
ru_RU: например, lostpass или forgotpass

en: e.g. modules
ru_RU: например, modules

en: e.g. multisite activation link
ru_RU: например, ссылка активации мультисайта

en: e.g. newuser or register
ru_RU: например, newuser или register

en: e.g. profile, usr, writer
ru_RU: например, profile, usr, writer

en: event
ru_RU: событие

en: events
ru_RU: события

en: firewall stopped this request to protect the website from suspicious behavior.
ru_RU: Брандмауэр остановил этот запрос для защиты сайта от подозрительных действий.

en: from
ru_RU: из

en: help
ru_RU: помощь

en: ignore alert
ru_RU: игнорировать уведомление

en: install.php & upgrade.php are accessible
ru_RU: install.php и upgrade.php доступны

en: light
ru_RU: светлая

en: more details
ru_RU: подробнее

en: not recommended
ru_RU: не рекомендуется

en: only %1$d chars
ru_RU: только %1$d симв.

en: or
ru_RU: или

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ru_RU: %1$s из %2$s

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
ru_RU: Не совпадает

[ctx: password strength]
en: Medium
ru_RU: Средний

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
ru_RU: Сложность пароля неизвестна

[ctx: password strength]
en: Strong
ru_RU: Надёжный

[ctx: password strength]
en: Very weak
ru_RU: Очень слабый

[ctx: password strength]
en: Weak
ru_RU: Слабый

en: plugin
ru_RU: плагин

en: reCAPTCHA Test
ru_RU: Тест reCAPTCHA

en: reCAPTCHA V2 Test
ru_RU: Тест reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA V3 Test
ru_RU: Тест reCAPTCHA V3

en: reCaptcha Language
ru_RU: Язык reCaptcha

en: reCaptcha Theme
ru_RU: Тема reCaptcha

en: readme.html file is accessible
ru_RU: Файл readme.html доступен

en: recommended
ru_RU: рекомендуется

en: redirects
ru_RU: перенаправления

en: see feature
ru_RU: посмотреть функцию

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
ru_RU: &larr; Перейти в %s

en: start feature setup
ru_RU: начать настройку функции

en: threat
ru_RU: угроза

en: threats
ru_RU: угрозы

en: to
ru_RU: в

en: too simple
ru_RU: слишком простой

en: within
ru_RU: в течение

en: wp-config.php & wp-config-sample.php are accessible
ru_RU: wp-config.php и wp-config-sample.php доступны
