WP Ghost - en to nl_NL translation catalogue (1416 entries)

en: %1$d days
nl_NL: %1$d dagen

en: %1$s Good News! %2$s You can now update the plugin name from %3$s Hide My WP Ghost %4$s to %5$s WP Ghost %6$s on your website! %7$s
nl_NL: %1$s Goed nieuws! %2$s U kunt nu de pluginnaam bijwerken van %3$s Hide My WP Ghost %4$s naar %5$s WP Ghost %6$s op uw website! %7$s

en: %1$s Important! %2$s Enable this option only if it is already activated in the %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s settings.
nl_NL: %1$s Belangrijk! %2$s Schakel deze optie alleen in als deze al is geactiveerd in de instellingen van %3$s Google reCAPTCHA-sleutel %4$s.

en: %1$s days since last update
nl_NL: %1$s dagen sinds de laatste update

en: %1$s directory is browsable
nl_NL: De map %1$s kan worden doorbladerd

en: %1$s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %2$sMore details%3$s
nl_NL: %1$s werkt niet zonder mode_rewrite. Activeer de rewrite-module in Apache. %2$sMeer details%3$s

en: %1$s is visible in source code
nl_NL: %1$s is zichtbaar in de broncode

en: %1$s path is accessible
nl_NL: Het pad %1$s is toegankelijk

en: %1$s plugin(s) are outdated: %2$s
nl_NL: %1$s plugin(s) zijn verouderd: %2$s

en: %1$s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %2$s
nl_NL: %1$s plugin(s) zijn de afgelopen 12 maanden NIET bijgewerkt door hun ontwikkelaars: %2$s

en: %1$s protects your website from most SQL injections, but using a custom database prefix adds an extra layer of defense. %2$sLearn how to change it%3$s
nl_NL: %1$s beschermt uw website tegen de meeste SQL-injecties, maar een aangepast databaseprefix voegt een extra verdedigingslaag toe. %2$sLeer hoe u het kunt wijzigen%3$s

en: %1$s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
nl_NL: De regels van %1$s zijn niet opgeslagen in het configuratiebestand en dit kan de laadsnelheid van de website beïnvloeden.

en: %1$s theme(s) are outdated: %2$s
nl_NL: %1$s thema('s) zijn verouderd: %2$s

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
nl_NL: %1$sKlik hier%2$s om sleutels voor Google reCAPTCHA v2 aan te maken of te bekijken.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
nl_NL: %1$sKlik hier%2$s om sleutels voor Google reCAPTCHA v3 aan te maken of te bekijken.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA.
nl_NL: %1$sKlik hier%2$s om sleutels voor Google reCAPTCHA aan te maken of te bekijken.

en: %1$sIncorrect ReCaptcha%2$s. Please try again.
nl_NL: %1$sOnjuiste ReCaptcha%2$s. Probeer het opnieuw.

en: %1$sRemove the login path%2$s from any theme menus, widgets, or page content that expose it in the frontend.
nl_NL: %1$sVerwijder het aanmeldpad%2$s uit themamenu's, widgets of pagina-inhoud die het in de frontend tonen.

en: %1$sYou failed to correctly answer the math problem.%2$s Please try again.
nl_NL: %1$sU heeft de rekenopgave niet correct beantwoord.%2$s Probeer het opnieuw.

en: %d day ago | %d days ago
nl_NL[0]: %d dag geleden
nl_NL[1]: %d dagen geleden

en: %d day remaining | %d days remaining
nl_NL[0]: nog %d dag
nl_NL[1]: nog %d dagen

en: %d hour ago | %d hours ago
nl_NL[0]: %d uur geleden
nl_NL[1]: %d uur geleden

en: %d hour remaining | %d hours remaining
nl_NL[0]: nog %d uur
nl_NL[1]: nog %d uur

en: %d minute ago | %d minutes ago
nl_NL[0]: %d minuut geleden
nl_NL[1]: %d minuten geleden

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
nl_NL[0]: nog %d minuut
nl_NL[1]: nog %d minuten

en: %d month ago | %d months ago
nl_NL[0]: %d maand geleden
nl_NL[1]: %d maanden geleden

en: %d second ago | %d seconds ago
nl_NL[0]: %d seconde geleden
nl_NL[1]: %d seconden geleden

en: %d second remaining | %d seconds remaining
nl_NL[0]: nog %d seconde
nl_NL[1]: nog %d seconden

en: %d year ago | %d years ago
nl_NL[0]: %d jaar geleden
nl_NL[1]: %d jaar geleden

en: %s don't have the correct permission.
nl_NL: %s heeft niet de juiste rechten.

en: (* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account)
nl_NL: (* de plugin heeft geen extra kosten, wordt automatisch geïnstalleerd/geactiveerd in WP wanneer u op de knop klikt en gebruikt hetzelfde account)

en: (multiple options are available)
nl_NL: (meerdere opties beschikbaar)

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
nl_NL: (handig wanneer het thema onjuiste beheerderdoorverwijzingen of oneindige doorverwijzingen toevoegt)

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
nl_NL: (werkt alleen met het aangepaste admin-ajax-pad om oneindige lussen te vermijden)

en: 1 day
nl_NL: 1 dag

en: 1 hour
nl_NL: 1 uur

en: 1 minute
nl_NL: 1 minuut

en: 1 month
nl_NL: 1 maand

en: 1. Layout Presets
nl_NL: 1. Indelingsvoorinstellingen

en: 15 minutes
nl_NL: 15 minuten

en: 2. Color Presets
nl_NL: 2. Kleurvoorinstellingen

en: 2FA Backup Codes for %1$s
nl_NL: 2FA-back-upcodes voor %1$s

en: 2FA Code
nl_NL: 2FA-code

en: 2FA Code (Authenticator App)
nl_NL: 2FA-code (authenticator-app)

en: 2FA Codes: You are out of backup codes and need <a href="%1$s">new codes!</a>
nl_NL: 2FA-codes: U heeft geen back-upcodes meer en heeft <a href="%1$s">nieuwe codes nodig!</a>

en: 2FA Login
nl_NL: 2FA-aanmelding

en: 2FA Logins
nl_NL: 2FA-aanmeldingen

en: 2FA Settings
nl_NL: 2FA-instellingen

en: 2FA Setup
nl_NL: 2FA-installatie

en: 30 minutes
nl_NL: 30 minuten

en: 403 HTML Error
nl_NL: 403 HTML-fout

en: 404 HTML Error
nl_NL: 404 HTML-fout

en: 404 page
nl_NL: 404-pagina

en: 7G Firewall
nl_NL: 7G-firewall

en: 7G/8G Firewall Not Loaded
nl_NL: 7G/8G-firewall niet geladen

en: 8G Firewall
nl_NL: 8G-firewall

en: A newer version of WordPress is available. Each release includes security patches and bug fixes that protect your site against newly discovered threats. <br /><br />Always update to the %1$slatest stable version%2$s as soon as it becomes available. You will see an update notice in your WordPress dashboard when a new version is ready.
nl_NL: Er is een nieuwere versie van WordPress beschikbaar. <br /><br />Werk altijd bij naar de %1$snieuwste stabiele versie%2$s zodra die beschikbaar is.

en: A user already exists with that username.
nl_NL: Er bestaat al een gebruiker met die gebruikersnaam.

en: A verification code has been sent to the email address associated with your account.
nl_NL: Er is een verificatiecode verzonden naar het e-mailadres dat aan uw account is gekoppeld.

en: API Security
nl_NL: API-beveiliging

en: API Settings
nl_NL: API-instellingen

en: Abandoned Plugins Detected
nl_NL: Verlaten plugins gedetecteerd

en: According to %1$sGoogle latest stats%2$s, over %3$s 30k websites are hacked every day %4$s and %5$s over 30&#37; of them are made in WordPress %6$s. %7$s It's better to prevent an attack than to spend a lot of money and time to recover your data after an attack not to mention the situation when your clients' data are stolen.
nl_NL: Volgens %1$sde nieuwste statistieken van Google%2$s worden dagelijks meer dan %3$s 30.000 websites gehackt %4$s en %5$s meer dan 30&#37; daarvan is gemaakt in WordPress %6$s. %7$s Het is beter een aanval te voorkomen dan veel geld en tijd te besteden aan gegevensherstel.

en: Action
nl_NL: Actie

en: Actions
nl_NL: Acties

en: Activate "Log Security Threats" to see suspicious requests detected on your website.
nl_NL: Activeer "Beveiligingsbedreigingen registreren" om verdachte verzoeken op uw website te zien.

en: Activate "Must Use Plugin Loading" from "Plugin Loading Hook" to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %1$s click here %2$s
nl_NL: Activeer "Must Use Plugin Loading" via "Plugin Loading Hook" om rechtstreeks vanuit managewp.com verbinding te maken met uw dashboard. %1$s klik hier %2$s

en: Activate 7G or 8G Firewall to block these threats
nl_NL: Activeer de 7G- of 8G-firewall om deze bedreigingen te blokkeren

en: Activate Brute Force Protection
nl_NL: Brute-force-beveiliging activeren

en: Activate Log Security Threats
nl_NL: Beveiligingsbedreigingen registreren activeren

en: Activate Log Users Events
nl_NL: Gebruikersgebeurtenissen registreren activeren

en: Activate Magic Link Login on WooCommerce login forms.
nl_NL: Magische-link-aanmelding activeren op WooCommerce-aanmeldformulieren.

en: Activate Temporary Logins
nl_NL: Tijdelijke aanmeldingen activeren

en: Activate TwoFactor Authentication
nl_NL: Tweefactorauthenticatie activeren

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
nl_NL: Activeer de optie "Brute Force" om het rapport over geblokkeerde gebruikers-IP's te zien

en: Activate the "Log Users Events" option to see the user activity log for this website
nl_NL: Activeer de optie "Gebruikersgebeurtenissen registreren" om het gebruikersactiviteitenlogboek voor deze website te zien.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce login forms.
nl_NL: Brute-force-beveiliging activeren op WooCommerce-aanmeldformulieren.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce sign up forms.
nl_NL: Brute-force-beveiliging activeren op WooCommerce-aanmeldingsformulieren.

en: Activate the Brute Force protection on lost password form.
nl_NL: Brute-force-beveiliging activeren op het wachtwoord-vergeten-formulier.

en: Activate the Brute Force protection on sign up form.
nl_NL: Brute-force-beveiliging activeren op het aanmeldingsformulier.

en: Activate the Brute Force protection on website comment form.
nl_NL: Brute-force-beveiliging activeren op het reactieformulier van de website.

en: Activation Help
nl_NL: Hulp bij activering

en: Active
nl_NL: Actief

en: Add
nl_NL: Toevoegen

en: Add Content-Security-Policy header
nl_NL: Content-Security-Policy-header toevoegen

en: Add IP addresses that should always be blocked from accessing your website.
nl_NL: Voeg IP-adressen toe die altijd geblokkeerd moeten worden van toegang tot uw website.

en: Add New CDN URL
nl_NL: Nieuwe CDN-URL toevoegen

en: Add New Temporary Login
nl_NL: Nieuwe tijdelijke aanmelding toevoegen

en: Add New Temporary Login User
nl_NL: Nieuwe tijdelijke aanmeldgebruiker toevoegen

en: Add New Text
nl_NL: Nieuwe tekst toevoegen

en: Add New URL
nl_NL: Nieuwe URL toevoegen

en: Add Passkey
nl_NL: Passkey toevoegen

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
nl_NL: Herschrijvingen toevoegen in de WordPress-regelssectie

en: Add Security Header
nl_NL: Beveiligingsheader toevoegen

en: Add Security Headers against XSS and Injection Attacks
nl_NL: Beveiligingsheaders toevoegen tegen XSS- en injectieaanvallen

en: Add Strict-Transport-Security header
nl_NL: Strict-Transport-Security-header toevoegen

en: Add Two Factor Authentication
nl_NL: Tweefactorauthenticatie toevoegen

en: Add URL paths that should never be blocked by the firewall.
nl_NL: Voeg URL-paden toe die nooit door de firewall mogen worden geblokkeerd.

en: Add X-Content-Type-Options header
nl_NL: X-Content-Type-Options-header toevoegen

en: Add X-XSS-Protection header
nl_NL: X-XSS-Protection-header toevoegen

en: Add a hard-to-guess parameter (max 32 characters).
nl_NL: Voeg een moeilijk te raden parameter toe (max. 32 tekens).

en: Add a list of URLs you want to replace with new ones.
nl_NL: Voeg een lijst toe van URL's die u wilt vervangen door nieuwe.

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
nl_NL: Een willekeurig statisch getal toevoegen om frontend-caching te voorkomen terwijl de gebruiker is ingelogd.

en: Add a second verification step via authenticator app, email code, or passkey (Face ID, Touch ID), so a stolen password alone can't unlock your site.
nl_NL: Voeg een tweede verificatiestap toe via authenticator-app, e-mailcode of passkey (Face ID, Touch ID), zodat een gestolen wachtwoord alleen uw site niet kan ontgrendelen.

en: Add an extra layer of security to your online accounts by requiring both a password and a second verification method, such as a text message or app-generated code, to log in.
nl_NL: Voeg een extra beveiligingslaag toe aan uw online accounts door zowel een wachtwoord als een tweede verificatiemethode te vereisen, zoals een sms-code of door een app gegenereerde code.

en: Add common WordPress classes in text mapping
nl_NL: Veelgebruikte WordPress-klassen toevoegen in tekstkoppeling

en: Add firewall rules codes that can pass plugin security.
nl_NL: Voeg firewallregelcodes toe die de pluginbeveiliging mogen passeren.

en: Add paths that will be blocked for the selected countries.
nl_NL: Voeg paden toe die worden geblokkeerd voor de geselecteerde landen.

en: Add redirects for the logged users based on user roles.
nl_NL: Doorverwijzingen toevoegen voor ingelogde gebruikers op basis van gebruikersrollen.

en: Add security headers to protect against XSS, clickjacking, and code injection attacks.
nl_NL: Voeg beveiligingsheaders toe ter bescherming tegen XSS-, clickjacking- en code-injectieaanvallen.

en: Add the CDN URLs you're using in the cache plugin.
nl_NL: Voeg de CDN-URL's toe die u gebruikt in de cacheplugin.

en: Add the following to wp-config.php to disable the file editor: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
nl_NL: Voeg het volgende toe aan wp-config.php om de bestandseditor uit te schakelen: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Add the following to wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>
nl_NL: Voeg het volgende toe aan wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>

en: Admin Path
nl_NL: Beheerderspad

en: Admin Security
nl_NL: Beheerdersbeveiliging

en: Admin Toolbar
nl_NL: Beheerderswerkbalk

en: Admin Username
nl_NL: Beheerder-gebruikersnaam

en: Advanced
nl_NL: Geavanceerd

en: Advanced Pack
nl_NL: Uitgebreid pakket

en: Advanced Settings
nl_NL: Geavanceerde instellingen

en: After adding the classes, verify the frontend to ensure that your theme is not affected.
nl_NL: Controleer na het toevoegen van de klassen het frontend om er zeker van te zijn dat uw thema niet wordt beïnvloed.

en: After, click %1$sSave%2$s to apply the changes.
nl_NL: Klik daarna op %1$sOpslaan%2$s om de wijzigingen toe te passen.

en: Ajax Security
nl_NL: Ajax-beveiliging

en: Ajax URL
nl_NL: Ajax-URL

en: Aland Islands
nl_NL: Ålandeilanden

en: Albania
nl_NL: Albanië

en: Alert Emails Sent (7d)
nl_NL: Waarschuwings-e-mails verzonden (7d)

en: Algeria
nl_NL: Algerije

en: All files have the correct permissions.
nl_NL: Alle bestanden hebben de juiste rechten.

en: All plugins are compatible
nl_NL: Alle plugins zijn compatibel

en: All plugins are up to date
nl_NL: Alle plugins zijn up-to-date

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
nl_NL: Alle plugins zijn de afgelopen 12 maanden bijgewerkt door hun ontwikkelaars

en: Allow access to hidden paths only
nl_NL: Toegang tot alleen verborgen paden toestaan

en: Allow passwordless login using a secure link sent by email, reducing the risk of stolen credentials.
nl_NL: Sta wachtwoordloos inloggen toe via een beveiligde link per e-mail, waardoor het risico op gestolen inloggegevens afneemt.

en: Almost there...
nl_NL: Bijna klaar...

en: American Samoa
nl_NL: Amerikaans-Samoa

en: An administrator account is using the default username 'admin' or 'administrator'. These are the first usernames attackers try during brute force attacks. Since the username is half of the login credentials, using a predictable one significantly reduces the effort needed to compromise your site.
nl_NL: Een beheerdersaccount gebruikt de standaard gebruikersnaam 'admin' of 'administrator'. Dit zijn de eerste gebruikersnamen die aanvallers proberen bij brute-force-aanvallen.

en: Analyzing recent threats and building the map...
nl_NL: Recente bedreigingen analyseren en de kaart opbouwen...

en: Antigua and Barbuda
nl_NL: Antigua en Barbuda

en: Anyone can register
nl_NL: Iedereen kan zich registreren

en: Api Key
nl_NL: API-sleutel

en: Api key from %1$s Google API Console %2$s.
nl_NL: API-sleutel van %1$s Google API Console %2$s.

en: Apply blur on the login background.
nl_NL: Vervaging toepassen op de aanmeldachtergrond.

en: Arabic
nl_NL: Arabisch

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
nl_NL: Weet u zeker dat u deze taak in de toekomst wilt negeren?

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
nl_NL: Weet u zeker dat u de instellingen wilt resetten naar de beginwaarden?

en: Argentina
nl_NL: Argentinië

en: Armenia
nl_NL: Armenië

en: Ask your host to check outbound blocks and whitelist IP %1$s 116.203.193.175 %2$s for remote access! %3$s Read More %4$s
nl_NL: Vraag uw host om uitgaande blokkades te controleren en IP %1$s 116.203.193.175 %2$s op de whitelist te zetten voor externe toegang! %3$s Meer lezen %4$s

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %1$s Please follow this tutorial to fix the issue: %2$s
nl_NL: Let op! Sommige URL's zijn via de configuratiebestandregels doorgegeven en via WordPress rewrite geladen, wat uw website kan vertragen. %1$s Volg deze tutorial om het probleem op te lossen: %2$s

en: Australia
nl_NL: Australië

en: Austria
nl_NL: Oostenrijk

en: Authenticate
nl_NL: Authenticeren

en: Authentication Code:
nl_NL: Authenticatiecode:

en: Authentication events (logins, failed logins, password-related actions).
nl_NL: Authenticatiegebeurtenissen (aanmeldingen, mislukte aanmeldingen, wachtwoordgerelateerde acties).

en: Author Path
nl_NL: Auteurspad

en: Author URL Enumeration via ID
nl_NL: Auteurs-URL-enumeratie via ID

en: Auto Detect
nl_NL: Automatisch detecteren

en: Autodetect
nl_NL: Automatisch detecteren

en: Automate IP Blocking
nl_NL: IP-blokkering automatiseren

en: Automated IP Blocking Not Active
nl_NL: Automatische IP-blokkering niet actief

en: Automated IP Blocking is not currently active. Without this protection, repeated suspicious requests from the same IP — such as brute force probes, scanner sweeps, and exploit attempts — are not blocked automatically. This increases server load and leaves your site exposed to sustained attacks that cannot be addressed fast enough manually.
nl_NL: Automatische IP-blokkering is momenteel niet actief. Zonder deze bescherming worden herhaalde verdachte verzoeken van hetzelfde IP niet automatisch geblokkeerd.

en: Automatically block IP addresses that trigger repeated security threats.
nl_NL: IP-adressen die herhaalde beveiligingsbedreigingen veroorzaken automatisch blokkeren.

en: Automatically block IPs that trigger repeated attacks, stopping threats without manual intervention.
nl_NL: Blokkeer automatisch IP-adressen die herhaalde aanvallen veroorzaken en stop bedreigingen zonder handmatige tussenkomst.

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard.
nl_NL: Ingelogde gebruikers automatisch doorsturen naar het beheerdersdashboard.

en: Azerbaijan
nl_NL: Azerbeidzjan

en: Back
nl_NL: Terug

en: Backend under SSL
nl_NL: Backend onder SSL

en: Background Blur
nl_NL: Achtergrondvervaging

en: Background Image
nl_NL: Achtergrondafbeelding

en: Background Overlay
nl_NL: Achtergrondoverlay

en: Background color of the login form box.
nl_NL: Achtergrondkleur van het aanmeldformuliervenster.

en: Background color of the login page.
nl_NL: Achtergrondkleur van de aanmeldpagina.

en: Background color of the submit button.
nl_NL: Achtergrondkleur van de verzendknop.

en: Background preview
nl_NL: Achtergrondvoorbeeld

en: Backup Codes
nl_NL: Back-upcodes

en: Backup Settings
nl_NL: Instellingen back-uppen

en: Backup/Restore
nl_NL: Back-up/herstellen

en: Backup/Restore Settings
nl_NL: Back-up/herstel instellingen

en: Bahamas
nl_NL: Bahama's

en: Bahrain
nl_NL: Bahrein

en: Be sure to include only internal URLs, and use relative paths whenever possible.
nl_NL: Zorg ervoor dat u alleen interne URL's opneemt en gebruik waar mogelijk relatieve paden.

en: Belarus
nl_NL: Wit-Rusland

en: Belgium
nl_NL: België

en: Bitnami detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%2$s
nl_NL: Bitnami gedetecteerd. %1$sLees hoe u de plugin compatibel maakt met AWS-hosting%2$s.

en: Blacklist IP
nl_NL: IP op blacklist

en: Blacklist IPs
nl_NL: IP's op blacklist

en: Blank Screen On Debugging
nl_NL: Leeg scherm bij debuggen

en: Block AI Crawler Bots
nl_NL: AI-crawlerbots blokkeren

en: Block AI training and scraping bots at the firewall level and add them to robots.txt automatically.
nl_NL: AI-trainings- en scrapingbots blokkeren op firewallniveau en ze automatisch toevoegen aan robots.txt.

en: Block Countries
nl_NL: Landen blokkeren

en: Block Countries &rsaquo;
nl_NL: Landen blokkeren &rsaquo;

en: Block Hostnames
nl_NL: Hostnamen blokkeren

en: Block Referrer
nl_NL: Verwijzer blokkeren

en: Block Specific Paths
nl_NL: Specifieke paden blokkeren

en: Block Theme Detectors Crawlers
nl_NL: Themadetectorcrawlers blokkeren

en: Block User-Agents
nl_NL: User-agents blokkeren

en: Block access to sensitive files (wp-config.php, readme, install files) that attackers use to gather information about your site.
nl_NL: Blokkeer toegang tot gevoelige bestanden (wp-config.php, readme, installatiebestanden) die aanvallers gebruiken om informatie over uw site te verzamelen.

en: Block copy, paste, and drag actions to make it harder for visitors to scrape your content.
nl_NL: Blokkeer kopieer-, plak- en sleepacties om het moeilijker te maken voor bezoekers om uw inhoud te scrapen.

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
nl_NL: Bekende user-agents van populaire themadetectors blokkeren.

en: Block malicious requests, SQL injections, and exploit attempts before they reach your website.
nl_NL: Blokkeer kwaadaardige verzoeken, SQL-injecties en exploitpogingen voordat ze uw website bereiken.

en: Block traffic from high-risk countries to reduce hacking attempts, spam, and unwanted access.
nl_NL: Blokkeer verkeer uit hoogrisicolanden om hackpogingen, spam en ongewenste toegang te verminderen.

en: Blocked
nl_NL: Geblokkeerd

en: Blocked IPs
nl_NL: Geblokkeerde IP's

en: Blocked IPs Report
nl_NL: Rapport geblokkeerde IP's

en: Blocked by
nl_NL: Geblokkeerd door

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
nl_NL: Bonaire, Sint Eustatius en Saba

en: Bosnia and Herzegovina
nl_NL: Bosnië en Herzegovina

en: Bouvet Island
nl_NL: Bouveteiland

en: Brazil
nl_NL: Brazilië

en: British English
nl_NL: Brits Engels

en: British Indian Ocean Territory
nl_NL: Brits Indisch Oceaangebied

en: Brunei Darussalam
nl_NL: Brunei

en: Brute Force IPs Blocked (7d)
nl_NL: Brute-force IP's geblokkeerd (7d)

en: Brute Force Login Protection
nl_NL: Brute-force-aanmeldbeveiliging

en: Brute Force Protection
nl_NL: Brute-force-beveiliging

en: Built-in Plugin Translations
nl_NL: Ingebouwde pluginvertalingen

en: Bulgaria
nl_NL: Bulgarije

en: Bulgarian
nl_NL: Bulgaars

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %1$s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
nl_NL: BulletProof-plugin! Sla de instellingen op in %1$s nadat u de Root Folder BulletProof Mode in de BulletProof-plugin heeft geactiveerd.

en: Button Color
nl_NL: Knopkleur

en: By activating, you agree to our %1$s Terms of Use %2$s and %3$sPrivacy Policy%4$s
nl_NL: Door te activeren gaat u akkoord met onze %1$s Gebruiksvoorwaarden %2$s en %3$sPrivacybeleid%4$s.

en: CDN Enabled detected. Please include %1$s and %2$s paths in CDN Enabler Settings
nl_NL: CDN ingeschakeld gedetecteerd. Voeg de paden %1$s en %2$s toe in de CDN Enabler-instellingen.

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %1$s %2$sClick here%3$s
nl_NL: CDN Enabler gedetecteerd! Leer hoe u het configureert met %1$s %2$sKlik hier%3$s

en: CDN Mapping
nl_NL: CDN-koppeling

en: CDN URL Mapping
nl_NL: CDN URL-koppeling

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
nl_NL: VERBINDINGSFOUT! Zorg ervoor dat uw website toegang heeft tot: %s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
nl_NL: CSS, JS en afbeeldingen cachen om de laadsnelheid van het frontend te verhogen.

en: Cambodia
nl_NL: Cambodja

en: Cameroon
nl_NL: Kameroen

en: Can't download the plugin.
nl_NL: De plugin kan niet worden gedownload.

en: Canadian French
nl_NL: Canadees Frans

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
nl_NL: Aanmeldingshooks van andere plugins en thema's annuleren om ongewenste doorverwijzingen te voorkomen.

en: Cape Verde
nl_NL: Kaapverdië

en: Catalan Valencian
nl_NL: Catalaans

en: Cayman Islands
nl_NL: Kaaimaneilanden

en: Central African Republic
nl_NL: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl_NL: Tsjaad

en: Change
nl_NL: Wijzigen

en: Change Options
nl_NL: Opties wijzigen

en: Change Paths
nl_NL: Paden wijzigen

en: Change Paths Now
nl_NL: Paden nu wijzigen

en: Change Paths for Logged Users
nl_NL: Paden wijzigen voor ingelogde gebruikers

en: Change Paths in Ajax Calls
nl_NL: Paden wijzigen in Ajax-aanroepen

en: Change Paths in Cached Files
nl_NL: Paden in gecachede bestanden wijzigen

en: Change Paths in RSS feed
nl_NL: Paden wijzigen in RSS-feed

en: Change Paths in Sitemaps XML
nl_NL: Paden wijzigen in XML-sitemaps

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
nl_NL: Relatieve URL's omzetten naar absolute URL's

en: Change WordPress paths while you're logged in.
nl_NL: WordPress-paden wijzigen terwijl u bent ingelogd.

en: Change default paths from %1$s%2$s > Change Paths > WP Core Security%3$s
nl_NL: Wijzig standaardpaden via %1$s%2$s > Paden wijzigen > WP-kernbeveiliging%3$s

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
nl_NL: De veelvoorkomende WordPress-paden wijzigen in de gecachede bestanden.

en: Change the default ajax path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%3$s. %4$sAlso verify that no installed plugins reference the admin path in frontend output.%5$s
nl_NL: Wijzig het standaard Ajax-pad en schakel %1$s%2$s > Paden wijzigen > wp-admin verbergen in Ajax-URL%3$s in. %4$sControleer ook of geen geïnstalleerde plugins het beheerderspad vermelden in de frontend-uitvoer.%5$s

en: Change the default path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Paths%3$s
nl_NL: Wijzig het standaardpad en schakel %1$s%2$s > Paden wijzigen > WordPress veelvoorkomende paden verbergen%3$s in.

en: Change the signup path from %1$s%2$s > Change Paths > Custom Register URL %3$s then activate Brute Force on Sign up from %4$s%5$s > Brute Force > Settings %6$s or uncheck the option %7$s > %8$s > %9$s
nl_NL: Wijzig het registratiepad via %1$s%2$s > Paden wijzigen > Aangepaste registratie-URL %3$s en activeer vervolgens brute-force bij aanmelding via %4$s%5$s > Brute Force > Instellingen %6$s of schakel de optie %7$s > %8$s > %9$s uit.

en: Change the text in all CSS and JS files, including those in cached files generated by cache plugins.
nl_NL: De tekst wijzigen in alle CSS- en JS-bestanden, inclusief die in gecachede bestanden gegenereerd door cacheplugins.

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
nl_NL: Wijzig de gebruiker 'admin' of 'administrator' naar een andere naam om de beveiliging te verbeteren.

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
nl_NL: Stel de bestandsrechten van wp-config.php in op alleen-lezen via Bestandsbeheer.

en: Changing the predefined security headers may affect the website functionality. Make sure you know what you are doing when modifying these values.
nl_NL: Het wijzigen van de vooraf gedefinieerde beveiligingsheaders kan de websitewerking beïnvloeden. Zorg ervoor dat u weet wat u doet bij het aanpassen van deze waarden.

en: Check Frontend Paths
nl_NL: Frontend-paden controleren

en: Check Website Security Online
nl_NL: Websitebeveiliging online controleren

en: Check Your Website
nl_NL: Uw website controleren

en: Check if the website paths are working correctly.
nl_NL: Controleren of de websitepaden correct werken.

en: Check if your website is secured with the current settings.
nl_NL: Controleren of uw website is beveiligd met de huidige instellingen.

en: Check the %1$s RSS feed %2$s and make sure the image paths are changed.
nl_NL: Controleer de %1$s RSS-feed %2$s en zorg ervoor dat de afbeeldingspaden zijn gewijzigd.

en: Check the %1$s Sitemap XML %2$s and make sure the image paths are changed.
nl_NL: Controleer de %1$s XML-sitemap %2$s en zorg ervoor dat de afbeeldingspaden zijn gewijzigd.

en: Check the website loading speed with %1$sPingdom Tool%2$s
nl_NL: Controleer de laadsnelheid van de website met %1$sPingdom Tool%2$s.

en: Chile
nl_NL: Chili

en: Choose a layout first, then choose the colors.
nl_NL: Kies eerst een indeling en kies vervolgens de kleuren.

en: Choose how the plugin should behave for whitelisted IP addresses and paths.
nl_NL: Kies hoe de plugin zich moet gedragen voor whitelist-IP-adressen en -paden.

en: Choose the countries where access to the website should be restricted.
nl_NL: Kies de landen waarvoor toegang tot de website moet worden beperkt.

en: Choose the login page structure.
nl_NL: Kies de structuur van de aanmeldpagina.

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
nl_NL: Kies het servertype dat u gebruikt voor de meest geschikte configuratie.

en: Christmas Island
nl_NL: Christmaseiland

en: Clean Login Page
nl_NL: Schone aanmeldpagina

en: Clean up robots.txt so it doesn't accidentally reveal WordPress paths like /wp-admin or /wp-content to scanners.
nl_NL: Schoon robots.txt op zodat het WordPress-paden zoals /wp-admin of /wp-content niet per ongeluk onthult aan scanners.

en: Clear
nl_NL: Wissen

en: Click %1$sContinue%2$s to set the predefined paths.
nl_NL: Klik op %1$sDoorgaan%2$s om de vooraf gedefinieerde paden in te stellen.

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
nl_NL: Klik op Back-up en de download start automatisch. U kunt de back-up gebruiken voor al uw websites.

en: Click on the icon of the app that you are using for a detailed guide on how to set it up.
nl_NL: Klik op het pictogram van de app die u gebruikt voor een gedetailleerde handleiding over het instellen.

en: Click to retry the download
nl_NL: Klik om het downloaden opnieuw te proberen

en: Click to run the process to change the paths in the cache files.
nl_NL: Klik om het proces te starten om de paden in de cachebestanden te wijzigen.

en: Close
nl_NL: Sluiten

en: Close Error
nl_NL: Fout sluiten

en: Cloud Panel detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Cloud Panel hosting%2$s
nl_NL: Cloud Panel gedetecteerd. %1$sLees hoe u de plugin compatibel maakt met Cloud Panel-hosting%2$s.

en: Cocos (Keeling) Islands
nl_NL: Cocoseilanden

en: Code Setup
nl_NL: Code-installatie

en: Color of labels and text on the login page.
nl_NL: Kleur van labels en tekst op de aanmeldpagina.

en: Color of link text on the login page.
nl_NL: Kleur van koppelingstekst op de aanmeldpagina.

en: Comment Form Protection
nl_NL: Bescherming reactieformulier

en: Comments Path
nl_NL: Reactiespad

en: Comoros
nl_NL: Comoren

en: Compatibility
nl_NL: Compatibiliteit

en: Compatibility Settings
nl_NL: Compatibiliteitsinstellingen

en: Compatibility with Manage WP plugin
nl_NL: Compatibiliteit met de Manage WP-plugin

en: Compatibility with Token Based Login plugins
nl_NL: Compatibiliteit met op tokens gebaseerde aanmeldplugins

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
nl_NL: Compatibel met de All In One WP Security-plugin. Gebruik ze samen voor virusscan, firewall en brute-force-beveiliging.

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
nl_NL: Compatibel met de JCH Optimize Cache-plugin. Werkt met alle opties voor CSS- en JS-optimalisatie.

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
nl_NL: Compatibel met de Solid Security-plugin. Gebruik ze samen voor sitescanner, bestandswijzigingsdetectie en brute-force-beveiliging.

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
nl_NL: Compatibel met de Sucuri Security-plugin. Gebruik ze samen voor virusscan, firewall en bestandsintegriteitsmonitoring.

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
nl_NL: Compatibel met de Wordfence Security-plugin. Gebruik ze samen voor malwarescan, firewall en brute-force-beveiliging.

en: Complete Fix
nl_NL: Volledige oplossing

en: Config
nl_NL: Configuratie

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file the following lines: %2$s
nl_NL: Het configuratiebestand is niet beschrijfbaar. Maak het bestand aan als het niet bestaat of kopieer de volgende regels naar het bestand %1$s: %2$s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file with the following lines: %2$s
nl_NL: Het configuratiebestand is niet beschrijfbaar. Maak het bestand aan als het niet bestaat of kopieer de volgende regels naar het bestand %1$s: %2$s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %1$s file: %2$s
nl_NL: Het configuratiebestand is niet beschrijfbaar. U moet het handmatig toevoegen aan het begin van het bestand %1$s: %2$s

en: Congo, The Democratic Republic of the
nl_NL: Democratische Republiek Congo

en: Congratulations! You completed all the security tasks.
nl_NL: Gefeliciteerd! U heeft alle beveiligingstaken voltooid.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported MySQL version, or migrate to a host that offers current database releases.
nl_NL: Neem contact op met uw hostingprovider en vraag een upgrade naar een ondersteunde MySQL-versie.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported PHP version, or migrate to a host that offers current PHP releases.
nl_NL: Neem contact op met uw hostingprovider en vraag een upgrade naar een ondersteunde PHP-versie.

en: Continue
nl_NL: Doorgaan

en: Convert links like /wp-content/* into %1$s/wp-content/*.
nl_NL: Koppelingen zoals /wp-content/* omzetten naar %1$s/wp-content/*.

en: Cook Islands
nl_NL: Cookeilanden

en: Copy Bulk Rules
nl_NL: Bulkregels kopiëren

en: Copy Link
nl_NL: Koppeling kopiëren

en: Copy the %1$sSAFE URL%2$s and use it to deactivate all custom paths if you can't log in.
nl_NL: Kopieer de %1$sVEILIGE URL%2$s en gebruik deze om alle aangepaste paden te deactiveren als u niet kunt inloggen.

en: Copy/Paste is disabled!
nl_NL: Kopiëren/plakken is uitgeschakeld!

en: Core Contents Path
nl_NL: Kerninhoudpad

en: Core Includes Path
nl_NL: Kernincludespad

en: Cote dIvoire
nl_NL: Ivoorkust

en: Could not detect the user
nl_NL: Gebruiker kon niet worden gedetecteerd

en: Could not fix it. You need to change it manually.
nl_NL: Kon het niet repareren. U moet het handmatig wijzigen.

en: Could not found anything based on your search.
nl_NL: Niets gevonden op basis van uw zoekopdracht.

en: Could not load the map SVG.
nl_NL: Kaart-SVG kon niet worden geladen.

en: Could not load threat map.
nl_NL: Bedreigingskaart kon niet worden geladen.

en: Could not login with this user.
nl_NL: Kon niet inloggen met deze gebruiker.

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
nl_NL: Tabel %1$s kon niet worden hernoemd. Mogelijk moet u de tabel handmatig hernoemen.

en: Could not update prefix references in options table.
nl_NL: Prefixreferenties in de optiestabel konden niet worden bijgewerkt.

en: Could not update prefix references in usermeta table.
nl_NL: Prefixreferenties in de usermeta-tabel konden niet worden bijgewerkt.

en: Country
nl_NL: Land

en: Country Blocking
nl_NL: Landblokkering

en: Covers GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider, and 30+ other known AI crawlers.
nl_NL: Dekt GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider en meer dan 30 andere bekende AI-crawlers.

en: Create
nl_NL: Aanmaken

en: Create New Temporary Login
nl_NL: Nieuwe tijdelijke aanmelding aanmaken

en: Create a new administrator account with a unique username, transfer ownership of existing content, then delete the 'admin' or 'administrator' account.
nl_NL: Maak een nieuw beheerdersaccount met een unieke gebruikersnaam, draag het eigendom van bestaande inhoud over en verwijder vervolgens het 'admin'- of 'administrator'-account.

en: Create a temporary login URL with any user role to access the website dashboard without a username and password for a limited period of time.%sThis is useful when you need to give admin access to a developer for support or routine tasks.
nl_NL: Maak een tijdelijke aanmeld-URL met een gebruikersrol om voor een beperkte periode zonder gebruikersnaam en wachtwoord toegang te krijgen tot het dashboard.%sDit is handig wanneer u een ontwikkelaar beheerderstoegang moet geven voor ondersteuning of routinetaken.

en: Create secure, time-limited access links without sharing usernames or passwords for a limited period of time.
nl_NL: Maak veilige, tijdgebonden toegangslinks zonder gebruikersnamen of wachtwoorden te delen.

en: Croatia
nl_NL: Kroatië

en: Croatian
nl_NL: Kroatisch

en: Curacao
nl_NL: Curaçao

en: Current Page
nl_NL: Huidige pagina

en: Custom Activation Path
nl_NL: Aangepast activatiepad

en: Custom Admin Path
nl_NL: Aangepast beheerderspad

en: Custom Cache Directory
nl_NL: Aangepaste cachemap

en: Custom Login Path
nl_NL: Aangepast aanmeldpad

en: Custom Logo
nl_NL: Aangepast logo

en: Custom Logout Path
nl_NL: Aangepast afmeldpad

en: Custom Lost Password Path
nl_NL: Aangepast pad voor vergeten wachtwoord

en: Custom Register Path
nl_NL: Aangepast registratiepad

en: Custom Safe URL Param
nl_NL: Aangepaste veilige URL-parameter

en: Custom Theme Style Name
nl_NL: Aangepaste themaopmaaknaam

en: Custom admin-ajax Path
nl_NL: Aangepast admin-ajax-pad

en: Custom author Path
nl_NL: Aangepast auteurspad

en: Custom comment Path
nl_NL: Aangepast reactiepad

en: Custom message to show to blocked users.
nl_NL: Aangepast bericht om aan geblokkeerde gebruikers te tonen.

en: Custom plugins Path
nl_NL: Aangepast pluginspad

en: Custom themes Path
nl_NL: Aangepast thema'spad

en: Custom uploads Path
nl_NL: Aangepast uploads-pad

en: Custom wp-content Path
nl_NL: Aangepast wp-content-pad

en: Custom wp-includes Path
nl_NL: Aangepast wp-includes-pad

en: Custom wp-json Path
nl_NL: Aangepast wp-json-pad

en: Customize & Secure all WordPress paths (login, core, plugins, themes) so hacker bots can’t find your entry points or exploit known vulnerabilities.
nl_NL: Pas alle WordPress-paden aan en beveilig ze (inloggen, kern, plugins, thema's) zodat hackerbots uw toegangspunten niet kunnen vinden of bekende kwetsbaarheden misbruiken.

en: Customize your login page design while keeping it aligned with your secured login path and branding.
nl_NL: Pas het ontwerp van uw aanmeldpagina aan en stem het af op uw beveiligd aanmeldpad en huisstijl.

en: Czech
nl_NL: Tsjechisch

en: Czech Republic
nl_NL: Tsjechië

en: DB Debug Mode
nl_NL: Database-foutopsporingsmodus

en: Danish
nl_NL: Deens

en: Dark
nl_NL: Donker

en: Database debug mode is currently enabled. On a live site, this can expose database error messages containing table names, query structures, and other sensitive information to visitors and potential attackers.
nl_NL: De database-foutopsporingsmodus is ingeschakeld. Op een live site kunnen databasefoutmeldingen met gevoelige informatie zichtbaar worden voor bezoekers.

en: Date
nl_NL: Datum

en: Deactivated
nl_NL: Gedeactiveerd

en: Deceive theme detectors and hacker bots, making them believe your website is built on Drupal or Joomla instead of WordPress.
nl_NL: Themadetectors en hackerbots misleiden door hen te laten geloven dat uw website is gebouwd op Drupal of Joomla in plaats van WordPress.

en: Default
nl_NL: Standaard

en: Default Database Prefix
nl_NL: Standaard databaseprefix

en: Default Redirect After Login
nl_NL: Standaard doorverwijzing na aanmelding

en: Default Temporary Expire Time
nl_NL: Standaard vervaldatum tijdelijke aanmelding

en: Default User Role
nl_NL: Standaard gebruikersrol

en: Default WordPress Tagline
nl_NL: Standaard WordPress-tagline

en: Default WordPress paths like wp-content and wp-includes are visible in your source code. These paths confirm to bots and attackers that your site runs WordPress, making it a target for automated exploit scanners.
nl_NL: Standaard WordPress-paden zoals wp-content en wp-includes zijn zichtbaar in uw broncode en bevestigen aan bots dat uw site WordPress gebruikt.

en: Default user role for which the temporary login will be created.
nl_NL: Standaard gebruikersrol waarvoor de tijdelijke aanmelding wordt aangemaakt.

en: Define all eight security constants in wp-config.php with unique, random values: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
nl_NL: Definieer alle acht beveiligingsconstanten in wp-config.php met unieke, willekeurige waarden: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Delete 2FA Data on Plugin Uninstall
nl_NL: 2FA-gegevens verwijderen bij verwijderen plugin

en: Delete Temporary Users on Plugin Uninstall
nl_NL: Tijdelijke gebruikers verwijderen bij verwijderen plugin

en: Delete user
nl_NL: Gebruiker verwijderen

en: Denmark
nl_NL: Denemarken

en: Design Presets
nl_NL: Ontwerpvoorinstellingen

en: Designed to stop attacks without impacting SEO or AI indexing.
nl_NL: Ontworpen om aanvallen te stoppen zonder SEO of AI-indexering te beïnvloeden.

en: Detection details
nl_NL: Detectiedetails

en: Directories
nl_NL: Mappen

en: Directory browsing is enabled on your uploads folder. Anyone can view and download all uploaded files by navigating to the directory URL — this is both a security risk and a copyright concern.
nl_NL: Mapbrowsen is ingeschakeld in uw uploadmap. Iedereen kan alle geüploade bestanden bekijken en downloaden via de map-URL.

en: Disable "rest_route" Param Access
nl_NL: Toegang via parameter "rest_route" uitschakelen

en: Disable Click Message
nl_NL: Bericht bij uitgeschakeld klikken

en: Disable Copy
nl_NL: Kopiëren uitschakelen

en: Disable Copy/Paste
nl_NL: Kopiëren/plakken uitschakelen

en: Disable Copy/Paste Message
nl_NL: Bericht bij uitgeschakeld kopiëren/plakken

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
nl_NL: Kopiëren/plakken uitschakelen voor ingelogde gebruikers

en: Disable Directory Browsing
nl_NL: Mapbrowsen uitschakelen

en: Disable Drag/Drop Images
nl_NL: Afbeeldingen slepen/neerzetten uitschakelen

en: Disable Drag/Drop Message
nl_NL: Bericht bij uitgeschakeld slepen/neerzetten

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
nl_NL: Slepen/neerzetten uitschakelen voor ingelogde gebruikers

en: Disable Inspect Element
nl_NL: Element inspecteren uitschakelen

en: Disable Inspect Element Message
nl_NL: Bericht bij uitgeschakeld element inspecteren

en: Disable Inspect Element for Logged Users
nl_NL: Element inspecteren uitschakelen voor ingelogde gebruikers

en: Disable Options
nl_NL: Uitschakelingsopties

en: Disable Paste
nl_NL: Plakken uitschakelen

en: Disable REST API Access
nl_NL: REST API-toegang uitschakelen

en: Disable REST API access for not logged in users.
nl_NL: REST API-toegang uitschakelen voor niet-ingelogde gebruikers.

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'.
nl_NL: REST API-toegang uitschakelen via de parameter 'rest_route'.

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
nl_NL: RSD-eindpunt uitschakelen van XML-RPC

en: Disable Right-Click
nl_NL: Rechtsklik uitschakelen

en: Disable Right-Click for Logged Users
nl_NL: Rechtsklikken uitschakelen voor ingelogde gebruikers

en: Disable View Source
nl_NL: Broncode bekijken uitschakelen

en: Disable View Source Message
nl_NL: Bericht bij uitgeschakeld broncode bekijken

en: Disable View Source for Logged Users
nl_NL: Broncode bekijken uitschakelen voor ingelogde gebruikers

en: Disable XML-RPC Access
nl_NL: XML-RPC-toegang uitschakelen

en: Disable XML-RPC from %1$s%2$s > Change Paths > Disable XML-RPC access%3$s
nl_NL: Schakel XML-RPC uit via %1$s%2$s > Paden wijzigen > XML-RPC-toegang uitschakelen%3$s.

en: Disable copy function on your website.
nl_NL: De kopieerfunctie op uw website uitschakelen.

en: Disable database debugging on live sites. You can suppress database errors by adding <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php.
nl_NL: Schakel database-foutopsporing uit op live sites. Voeg <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> toe in wp-config.php.

en: Disable image drag & drop on your website.
nl_NL: Afbeeldingen slepen en neerzetten op uw website uitschakelen.

en: Disable paste function on your website.
nl_NL: De plakfunctie op uw website uitschakelen.

en: Disable right-click context menus to discourage casual content theft and source code inspection.
nl_NL: Schakel het rechtsklikmenu uit om terloops inhoud stelen en broncode-inspectie te ontmoedigen.

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header.
nl_NL: RSD-ondersteuning (Really Simple Discovery) voor XML-RPC uitschakelen en RSD-tag verwijderen uit header.

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent Brute force attacks via XML-RPC
nl_NL: Toegang tot /xmlrpc.php uitschakelen om brute-force-aanvallen via XML-RPC te voorkomen.

en: Disable the inspect element view on your website.
nl_NL: De weergave element inspecteren op uw website uitschakelen.

en: Disable the right-click functionality on your website.
nl_NL: De rechtsklikfunctionaliteit op uw website uitschakelen.

en: Disable the source-code view on your website.
nl_NL: De broncodeweergave op uw website uitschakelen.

en: Disabled
nl_NL: Uitgeschakeld

en: Display lockout message instead of the login form.
nl_NL: Blokkadebericht weergeven in plaats van het aanmeldformulier.

en: Do Login & Logout Redirects
nl_NL: Aanmeld- en afmeldingsdoorverwijzingen instellen

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in page is working and you will be able to login again.
nl_NL: Log niet uit van deze browser totdat u zeker weet dat de aanmeldpagina werkt en u opnieuw kunt inloggen.

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
nl_NL: Log niet uit van uw account totdat u zeker weet dat reCAPTCHA werkt en u opnieuw kunt inloggen.

en: Do you want to delete temporary user?
nl_NL: Wilt u de tijdelijke gebruiker verwijderen?

en: Do you want to restore the last saved settings?
nl_NL: Wilt u de laatste opgeslagen instellingen herstellen?

en: Dominican Republic
nl_NL: Dominicaanse Republiek

en: Don&#8217;t let hackers see any directory content. See %1$sUploads Directory%2$s.
nl_NL: Voorkom dat hackers mapinhoud zien. Zie %1$sUploadmap%2$s.

en: Don't forget to reload the Nginx service.
nl_NL: Vergeet de Nginx-service niet opnieuw te laden.

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name.
nl_NL: Voorkom dat URL's zoals domain.com?author=1 de aanmeldnaam van de gebruiker tonen.

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them.
nl_NL: Emoji-pictogrammen niet laden als u ze niet gebruikt.

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site.
nl_NL: WLW niet laden als u Windows Live Writer niet heeft geconfigureerd voor uw site.

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos.
nl_NL: oEmbed-service niet laden als u geen oEmbed-video's gebruikt.

en: Don't select any role if you want to log all user roles.
nl_NL: Selecteer geen rol als u alle gebruikersrollen wilt registreren.

en: Done!
nl_NL: Klaar!

en: Download Codes
nl_NL: Codes downloaden

en: Download GeoIP Database
nl_NL: GeoIP-database downloaden

en: Download Recovery Codes
nl_NL: Hersttelcodes downloaden

en: Download and start the application of your choice.
nl_NL: Download en start de toepassing naar keuze.

en: Download the latest Geo Country Database to enable the Geo Security feature.
nl_NL: Download de nieuwste Geo-landendatabase om de Geo-beveiligingsfunctie in te schakelen.

en: Drag-n-Drop is disabled!
nl_NL: Slepen en neerzetten is uitgeschakeld!

en: Duration of the IP block after failed login attempts.
nl_NL: Duur van de IP-blokkade na mislukte aanmeldpogingen.

en: Dutch
nl_NL: Nederlands

en: ERROR: Invalid verification code.
nl_NL: FOUT: Ongeldige verificatiecode.

en: ERROR: Too many invalid verification codes, you can try again in {time}.
nl_NL: FOUT: Te veel ongeldige verificatiecodes. U kunt het opnieuw proberen over {time}.

en: Edit Media
nl_NL: Media bewerken

en: Edit Menu
nl_NL: Menu bewerken

en: Edit User
nl_NL: Gebruiker bewerken

en: Edit user
nl_NL: Gebruiker bewerken

en: Egypt
nl_NL: Egypte

en: Email
nl_NL: E-mail

en: Email Address
nl_NL: E-mailadres

en: Email Code
nl_NL: E-mailcode

en: Email Setup
nl_NL: E-mailinstellingen

en: Email address already exists
nl_NL: E-mailadres bestaat al

en: Email:
nl_NL: E-mail:

en: Empty
nl_NL: Leeg

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
nl_NL: Lege ReCaptcha. Vul de reCaptcha in.

en: Empty email address
nl_NL: Leeg e-mailadres

en: Empty email address.
nl_NL: Leeg e-mailadres.

en: Enable Cloud Storage for Events Log
nl_NL: Cloudopslag inschakelen voor gebeurtenissenlogboek

en: Enable Cloud storage to keep logs for 30 days and generate incident reports. Turn this off if you do not consent to sending log data to the Cloud.
nl_NL: Cloudopslag inschakelen om logboeken 30 dagen te bewaren en incidentrapporten te genereren. Schakel dit uit als u niet instemt met het verzenden van loggegevens naar de cloud.

en: Enable Security Threats Log
nl_NL: Logboek beveiligingsbedreigingen inschakelen

en: Enable User Events Log
nl_NL: Logboek gebruikersgebeurtenissen inschakelen

en: Enable only if you consent to sending log data to the Cloud.
nl_NL: Alleen inschakelen als u instemt met het verzenden van loggegevens naar de cloud.

en: Enabling this option may slow down the website, as CSS and JS files will load dynamically instead of through rewrites. Only use it if you need to replace text inside static asset files.
nl_NL: Het inschakelen van deze optie kan de website vertragen omdat CSS- en JS-bestanden dynamisch worden geladen in plaats van via herschrijvingen.

en: English
nl_NL: Engels

en: Equatorial Guinea
nl_NL: Equatoriaal-Guinea

en: Error! No backup to restore.
nl_NL: Fout! Geen back-up om te herstellen.

en: Error! The backup is not valid.
nl_NL: Fout! De back-up is niet geldig.

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
nl_NL: Fout! De nieuwe paden worden niet correct geladen. Leeg de cache en probeer het opnieuw.

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
nl_NL: Fout: U heeft dezelfde URL tweemaal ingevoerd in de URL-koppeling. We hebben de duplicaten verwijderd om doorverwijzingsfouten te voorkomen.

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
nl_NL: Fout: U heeft dezelfde tekst tweemaal ingevoerd in de tekstkoppeling. We hebben de duplicaten verwijderd om doorverwijzingsfouten te voorkomen.

en: Estonia
nl_NL: Estland

en: Ethiopia
nl_NL: Ethiopië

en: Europe
nl_NL: Europa

en: Even if the default paths are protected by %1$s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %2$sRead more%3$s
nl_NL: Zelfs als de standaardpaden zijn beschermd door %1$s na aanpassing, raden we aan de juiste rechten in te stellen voor alle mappen en bestanden op uw website. %2$sLees meer%3$s

en: Even though %1$s protects default paths after customization, we recommend verifying correct permissions for all files and directories. Use File Manager or FTP to review and adjust. %2$sRead the guide%3$s
nl_NL: Hoewel %1$s standaardpaden beschermt na aanpassing, raden we aan de juiste rechten te controleren voor alle bestanden en mappen. %2$sLees de handleiding%3$s

en: Event
nl_NL: Gebeurtenis

en: Events & Security Threats Logs
nl_NL: Logboeken voor gebeurtenissen en beveiligingsbedreigingen

en: Events Log
nl_NL: Gebeurtenissenlogboek

en: Events are saved locally on this website for quick review.
nl_NL: Gebeurtenissen worden lokaal op deze website opgeslagen voor snelle controle.

en: Example:
nl_NL: Voorbeeld:

en: Example: /cart/ will exempt all requests beginning with /cart/ from firewall rules.
nl_NL: Voorbeeld: /cart/ vrijstelt alle verzoeken die beginnen met /cart/ van firewallregels.

en: Examples:
nl_NL: Voorbeelden:

en: Expire Time
nl_NL: Vervaldatum

en: Expired
nl_NL: Verlopen

en: Expires
nl_NL: Vervalt

en: Export CSV
nl_NL: CSV exporteren

en: Fail Attempts
nl_NL: Mislukte pogingen

en: Failed
nl_NL: Mislukt

en: Failed Attempts Message
nl_NL: Bericht bij mislukte pogingen

en: Failed to create a login nonce.
nl_NL: Aanmeldnonce kon niet worden aangemaakt.

en: Falkland Islands (Malvinas)
nl_NL: Falklandeilanden

en: Faroe Islands
nl_NL: Faeröer

en: Features
nl_NL: Functies

en: Feed & Sitemap
nl_NL: Feed en sitemap

en: Feed Security
nl_NL: Feedbeveiliging

en: File Permissions
nl_NL: Bestandsrechten

en: Files
nl_NL: Bestanden

en: Finalize
nl_NL: Voltooien

en: Firewall Against Script Injection
nl_NL: Firewall tegen scriptinjectie

en: Firewall Location
nl_NL: Firewalllocatie

en: Firewall Strength
nl_NL: Firewallsterkte

en: First Name
nl_NL: Voornaam

en: First page
nl_NL: Eerste pagina

en: Fix Permissions
nl_NL: Rechten herstellen

en: Fix it
nl_NL: Oplossen

en: Fix permission for all directories and files (~ 1 min).
nl_NL: Rechten herstellen voor alle mappen en bestanden (~ 1 min).

en: Fix permission for the main directories and files (~ 5 sec).
nl_NL: Rechten herstellen voor de hoofdmappen en -bestanden (~ 5 sec).

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %1$s.
nl_NL: Flywheel gedetecteerd. Voeg de doorverwijzingen toe in het Flywheel Redirect-regelspaneel %1$s.

en: Form Background Color
nl_NL: Formulier-achtergrondkleur

en: France
nl_NL: Frankrijk

en: French
nl_NL: Frans

en: French Guiana
nl_NL: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl_NL: Frans-Polynesië

en: French Southern Territories
nl_NL: Franse Zuidelijke en Antarctische Gebieden

en: Front page
nl_NL: Startpagina

en: Frontend Login Test
nl_NL: Frontend-aanmeldtest

en: Frontend Test
nl_NL: Frontend-test

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
nl_NL: Volledig compatibel met de Autoptimize-cacheplugin. Werkt het beste met de optie CSS- en JS-bestanden optimaliseren/samenvoegen.

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
nl_NL: Volledig compatibel met de Beaver Builder-plugin. Werkt het beste samen met een cacheplugin.

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
nl_NL: Volledig compatibel met de Cache Enabler-plugin. Werkt het beste met de optie CSS- en JS-bestanden verkleinen.

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
nl_NL: Volledig compatibel met de Elementor Website Builder-plugin. Werkt het beste samen met een cacheplugin.

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
nl_NL: Volledig compatibel met de Fusion Builder-plugin van Avada. Werkt het beste samen met een cacheplugin.

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
nl_NL: Volledig compatibel met de Hummingbird-cacheplugin. Werkt het beste met de optie CSS- en JS-bestanden verkleinen.

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
nl_NL: Volledig compatibel met de LiteSpeed Cache-plugin. Werkt het beste met de optie CSS- en JS-bestanden verkleinen.

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
nl_NL: Volledig compatibel met de Oxygen Builder-plugin. Werkt het beste samen met een cacheplugin.

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
nl_NL: Volledig compatibel met de W3 Total Cache-plugin. Werkt het beste met de optie CSS- en JS-bestanden verkleinen.

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
nl_NL: Volledig compatibel met de WP Fastest Cache-plugin. Werkt het beste met de optie CSS- en JS-bestanden verkleinen.

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
nl_NL: Volledig compatibel met de WP Super Cache-plugin.

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
nl_NL: Volledig compatibel met de WP-Rocket-cacheplugin. Werkt het beste met de optie CSS- en JS-bestanden verkleinen/combineren.

en: Fully compatible with WooCommerce plugin.
nl_NL: Volledig compatibel met de WooCommerce-plugin.

en: GEO Threat Map
nl_NL: GEO-bedreigingskaart

en: General
nl_NL: Algemeen

en: Generate %1$snew security keys%2$s and replace the existing values in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
nl_NL: Genereer %1$snieuwe beveiligingssleutels%2$s en vervang de bestaande waarden in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Generate Backup Codes
nl_NL: Back-upcodes genereren

en: Geo Security
nl_NL: Geo-beveiliging

en: Georgia
nl_NL: Georgië

en: German
nl_NL: Duits

en: Germany
nl_NL: Duitsland

en: Ghost Mode will set these predefined paths
nl_NL: Ghost Mode stelt deze vooraf gedefinieerde paden in

en: Give random names to each plugin.
nl_NL: Elke plugin een willekeurige naam geven.

en: Give random names to each theme (works in WP multisite).
nl_NL: Elk thema een willekeurige naam geven (werkt in WP multisite).

en: Global class name detected: %1$s. Read this article first: %2$sHiding plugins like WooCommerce and Elementor%3$s
nl_NL: Globale klassenaam gedetecteerd: %1$s. Lees dit artikel eerst: %2$sPlugins zoals WooCommerce en Elementor verbergen%3$s

en: Go back
nl_NL: Terug

en: Go to %1$s > %2$s and make sure <strong>WordPress Address</strong> starts with <strong>https://</strong>. %3$sRead the guide%4$s
nl_NL: Ga naar %1$s > %2$s en zorg ervoor dat het <strong>WordPress-adres</strong> begint met <strong>https://</strong>. %3$sLees de handleiding%4$s

en: Go to Dashboard > Appearance and update all themes to their latest versions. Remove any unused themes.
nl_NL: Ga naar Dashboard > Weergave en werk alle thema's bij. Verwijder ongebruikte thema's.

en: Go to Dashboard > Plugins and update all plugins to their latest versions.
nl_NL: Ga naar Dashboard > Plugins en werk alle plugins bij naar de nieuwste versies.

en: Go to User Events Cloud Log
nl_NL: Naar gebruikersgebeurtenissen cloudlogboek

en: Go to homepage
nl_NL: Naar startpagina

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s
nl_NL: GoDaddy gedetecteerd! Schakel de CDN uit via %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overzicht%2$s om CSS-fouten te vermijden.

en: Good
nl_NL: Goed

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %1$s.
nl_NL: Google reCaptcha V3 werkt niet met het huidige aanmeldformulier van %1$s.

en: Great! The backup is restored.
nl_NL: De back-up is hersteld.

en: Great! The initial values are restored.
nl_NL: De beginwaarden zijn hersteld.

en: Great! The new paths are loading correctly.
nl_NL: De nieuwe paden worden correct geladen.

en: Greece
nl_NL: Griekenland

en: Greek
nl_NL: Grieks

en: Greenland
nl_NL: Groenland

en: Guarantee email delivery using the complimentary email plugin like %1$sEasy WP SMTP%2$s
nl_NL: Garanteer e-mailbezorging met de gratis e-mailplugin zoals %1$sEasy WP SMTP%2$s.

en: Guest
nl_NL: Gast

en: Guinea
nl_NL: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl_NL: Guinee-Bissau

en: HTTP status
nl_NL: HTTP-status

en: Haiti
nl_NL: Haïti

en: Header Security
nl_NL: Headerbeveiliging

en: Headers & Firewall
nl_NL: Headers en firewall

en: Heard Island and McDonald Islands
nl_NL: Heard en McDonaldeilanden

en: Hebrew
nl_NL: Hebreeuws

en: Help & FAQs
nl_NL: Help en veelgestelde vragen

en: Helps prevent bots from discovering author usernames/IDs via REST API, sitemaps, oEmbed, and more.
nl_NL: Helpt voorkomen dat bots auteursgebruikersnamen/-ID's ontdekken via REST API, sitemaps, oEmbed en meer.

en: Here is the list of select counties where your website will be restricted..
nl_NL: Dit is de lijst van geselecteerde landen waar uw website wordt beperkt.

en: Hide "login" Path
nl_NL: Pad "login" verbergen

en: Hide "wp-admin"
nl_NL: "wp-admin" verbergen

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
nl_NL: "wp-admin" verbergen voor niet-beheerders

en: Hide "wp-login.php"
nl_NL: "wp-login.php" verbergen

en: Hide /login path from visitors.
nl_NL: Het pad /login verbergen voor bezoekers.

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
nl_NL: Het pad /wp-admin verbergen voor niet-beheerders.

en: Hide /wp-admin path from visitors.
nl_NL: Het pad /wp-admin verbergen voor bezoekers.

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
nl_NL: Het pad /wp-login.php verbergen voor bezoekers.

en: Hide Admin Toolbar
nl_NL: Beheerderswerkbalk verbergen

en: Hide All The Plugins
nl_NL: Alle plugins verbergen

en: Hide All The Themes
nl_NL: Alle thema's verbergen

en: Hide Author Enumeration
nl_NL: Auteursenumeratie verbergen

en: Hide Author ID URL
nl_NL: Auteur-ID-URL verbergen

en: Hide Common Files
nl_NL: Veelvoorkomende bestanden verbergen

en: Hide Embed Scripts
nl_NL: Insluitscripts verbergen

en: Hide Embed scripts
nl_NL: Insluitscripts verbergen

en: Hide Emojicons
nl_NL: Emoji-pictogrammen verbergen

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
nl_NL: Feed- en sitemapkoppelingtags verbergen

en: Hide File Extensions
nl_NL: Bestandsextensies verbergen

en: Hide HTML Comments
nl_NL: HTML-opmerkingen verbergen

en: Hide IDs from META Tags
nl_NL: ID's verbergen in META-tags

en: Hide Language Switcher
nl_NL: Taalschakelaar verbergen

en: Hide Options
nl_NL: Verbergopties

en: Hide Paths in Robots.txt
nl_NL: Paden verbergen in Robots.txt

en: Hide Plugin Names
nl_NL: Pluginnamen verbergen

en: Hide REST API URL link
nl_NL: REST API URL-koppeling verbergen

en: Hide Source Map References
nl_NL: Bronkaartverwijzingen verbergen

en: Hide Theme Names
nl_NL: Thema'snamen verbergen

en: Hide User Enumeration
nl_NL: Gebruikersenumeratie verbergen

en: Hide Version from Images, CSS and JS
nl_NL: Versie verbergen in afbeeldingen, CSS en JS

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
nl_NL: Versie verbergen in afbeeldingen, CSS en JS in WordPress

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
nl_NL: Versies verbergen in afbeeldingen, CSS en JS

en: Hide WLW Manifest Scripts
nl_NL: WLW-manifestscripts verbergen

en: Hide WLW Manifest scripts
nl_NL: WLW-manifestscripts verbergen

en: Hide WP Common Files
nl_NL: Veelvoorkomende WP-bestanden verbergen

en: Hide WP Common Paths
nl_NL: Veelvoorkomende WP-paden verbergen

en: Hide WordPress Common Files
nl_NL: WordPress veelvoorkomende bestanden verbergen

en: Hide WordPress Common Paths
nl_NL: WordPress veelvoorkomende paden verbergen

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
nl_NL: WordPress DNS-prefetch META-tags verbergen

en: Hide WordPress Generator META Tags
nl_NL: WordPress generator META-tags verbergen

en: Hide WordPress Old Plugins Path
nl_NL: Oud WordPress-pluginspad verbergen

en: Hide WordPress Old Themes Path
nl_NL: Oud WordPress-thema'spad verbergen

en: Hide WordPress common paths from %1$s Robots.txt %2$s file.
nl_NL: Veelvoorkomende WordPress-paden verbergen in het bestand %1$s Robots.txt %2$s.

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
nl_NL: Alle versies verbergen aan het einde van afbeeldings-, CSS- en JavaScript-bestanden.

en: Hide both active and inactive plugins.
nl_NL: Zowel actieve als inactieve plugins verbergen.

en: Hide both active and inactive themes.
nl_NL: Zowel actieve als inactieve thema's verbergen.

en: Hide completed tasks
nl_NL: Voltooide taken verbergen

en: Hide default WordPress paths like /wp-content and /wp-includes so automated hacker bots can’t detect your site structure.
nl_NL: Verberg standaard WordPress-paden zoals /wp-content en /wp-includes zodat geautomatiseerde hackerbots uw sitestructuur niet kunnen detecteren.

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags.
nl_NL: De link-tags /feed en /sitemap.xml verbergen.

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress.
nl_NL: De DNS-prefetch verbergen die naar WordPress verwijst.

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins.
nl_NL: De HTML-opmerkingen verbergen die door thema's en plugins zijn achtergelaten.

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags.
nl_NL: De ID's verbergen in alle META-tags &lt;links&gt;, &lt;style&gt; en &lt;scripts&gt;.

en: Hide the New Admin Path
nl_NL: Nieuw beheerderspad verbergen

en: Hide the New Login Path
nl_NL: Nieuw aanmeldpad verbergen

en: Hide the WordPress Generator META tags.
nl_NL: De WordPress generator META-tags verbergen.

en: Hide the WordPress admin toolbar for specific user roles to keep the backend less visible to non-admins.
nl_NL: Verberg de WordPress-beheerderswerkbalk voor specifieke gebruikersrollen om de backend minder zichtbaar te maken voor niet-beheerders.

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
nl_NL: De beheerderswerkbalk verbergen voor ingelogde gebruikers in de frontend.

en: Hide the language switcher option on the login page.
nl_NL: De taalschakelaaroptie op de aanmeldpagina verbergen.

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
nl_NL: Het nieuwe beheerderspad verbergen voor bezoekers. Het nieuwe beheerderspad alleen tonen aan ingelogde gebruikers.

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
nl_NL: Het nieuwe aanmeldpad verbergen voor bezoekers. Het nieuwe aanmeldpad alleen tonen bij directe toegang.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones.
nl_NL: De oude paden /wp-content en /wp-include verbergen zodra ze zijn vervangen door de nieuwe.

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one.
nl_NL: Het oude pad /wp-content/plugins verbergen zodra het is vervangen door het nieuwe.

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one.
nl_NL: Het oude pad /wp-content/themes verbergen zodra het is vervangen door het nieuwe.

en: Hide wp-admin from Ajax URL
nl_NL: wp-admin verbergen in Ajax-URL

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files.
nl_NL: De bestanden wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php en install.php verbergen.

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header.
nl_NL: wp-json en de link-tag ?rest_route verbergen in de websiteheader.

en: Hiding IDs from META tags can break caching plugins and themes that use these IDs to identify and load specific styles or scripts. Only enable this if you have tested that your site works correctly without them.
nl_NL: Het verbergen van ID's in META-tags kan cacheplugins en thema's breken die deze ID's gebruiken om specifieke stijlen of scripts te laden. Schakel dit alleen in als u heeft getest dat uw site correct werkt zonder ze.

en: Holy See (Vatican City State)
nl_NL: Vaticaanstad

en: Hong Kong
nl_NL: Hongkong

en: How long the temporary login will be available after the user first access.
nl_NL: Hoe lang de tijdelijke aanmelding beschikbaar is na de eerste toegang van de gebruiker.

en: How long to keep threat logs in the database.
nl_NL: Hoe lang bedreigingslogboeken in de database worden bewaard.

en: How many failed login attempts are allowed before the IP address is blocked.
nl_NL: Hoeveel mislukte aanmeldpogingen zijn toegestaan voordat het IP-adres wordt geblokkeerd.

en: Hungarian
nl_NL: Hongaars

en: Hungary
nl_NL: Hongarije

en: IIS detected. You need to update your %1$s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %2$s
nl_NL: IIS gedetecteerd. U moet uw bestand %1$s bijwerken door de volgende regels toe te voegen na de tag &lt;rules&gt;: %2$s

en: IP Lockout Duration
nl_NL: Duur IP-blokkade

en: IP detected
nl_NL: IP gedetecteerd

en: Iceland
nl_NL: IJsland

en: Identical attacks
nl_NL: Identieke aanvallen

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
nl_NL: Als reCAPTCHA fouten toont, zorg ervoor dat u ze oplost voordat u verdergaat.

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
nl_NL: Als de herschrijfregels niet correct laden in het configuratiebestand, laad de plugin dan niet en wijzig de paden niet.

en: If you are connected with the admin user, you will have to re-login after the change.
nl_NL: Als u bent verbonden met de beheerder, moet u opnieuw inloggen na de wijziging.

en: If you believe this was a mistake, please contact the website owner and include the Request ID shown above.
nl_NL: Als u denkt dat dit een vergissing is, neem dan contact op met de website-eigenaar en vermeld het bovenstaande verzoek-ID.

en: If you can't configure %1$s, switch to Deactivated Mode and %2$scontact us%3$s.
nl_NL: Als u %1$s niet kunt configureren, schakel dan over naar de gedeactiveerde modus en %2$sneem contact met ons op%3$s.

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
nl_NL: Als u reCAPTCHA niet kunt configureren, schakel dan over naar rekenkundige reCaptcha-beveiliging.

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
nl_NL: Als u kunt inloggen, heeft u de nieuwe paden correct ingesteld.

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
nl_NL: Als u kunt inloggen, heeft u reCAPTCHA correct ingesteld.

en: Ignore security task
nl_NL: Beveiligingstaak negeren

en: Image could not be loaded. Please check the URL.
nl_NL: Afbeelding kon niet worden geladen. Controleer de URL.

en: Immediately block incorrect usernames on login form.
nl_NL: Onjuiste gebruikersnamen op het aanmeldformulier onmiddellijk blokkeren.

en: Important:
nl_NL: Belangrijk:

en: Improve text visibility over background images.
nl_NL: Tekstzichtbaarheid verbeteren over achtergrondafbeeldingen.

en: In .htaccess file
nl_NL: In het .htaccess-bestand

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
nl_NL: Indeed Ultimate Membership Pro gedetecteerd. De plugin ondersteunt geen aangepaste %1$s-paden omdat het geen WordPress-functies gebruikt om de Ajax-URL aan te roepen.

en: Indonesia
nl_NL: Indonesië

en: Indonesian
nl_NL: Indonesisch

en: Inmotion detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%2$s
nl_NL: Inmotion gedetecteerd. %1$sLees hoe u de plugin compatibel maakt met Inmotion Nginx Cache%2$s.

en: Install/Activate
nl_NL: Installeren/activeren

en: Intelligent rules that block exploit attempts and malicious bots while keeping search engines and AI crawlers accessible.
nl_NL: Intelligente regels die exploitpogingen en kwaadaardige bots blokkeren terwijl zoekmachines en AI-crawlers toegankelijk blijven.

en: Invalid 2FA Authentication Secret Key.
nl_NL: Ongeldige geheime 2FA-authenticatiesleutel.

en: Invalid 2FA Authentication code.
nl_NL: Ongeldige 2FA-authenticatiecode.

en: Invalid ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
nl_NL: Ongeldige ReCaptcha. Vul de reCaptcha in.

en: Invalid email address
nl_NL: Ongeldig e-mailadres

en: Invalid email address.
nl_NL: Ongeldig e-mailadres.

en: Invalid name detected: %1$s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
nl_NL: Ongeldige naam gedetecteerd: %1$s. Voeg alleen de uiteindelijke padnaam toe om WordPress-fouten te vermijden.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
nl_NL: Ongeldige naam gedetecteerd: %1$s. De naam mag niet eindigen met / om WordPress-fouten te vermijden.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
nl_NL: Ongeldige naam gedetecteerd: %1$s. De naam mag niet beginnen met / om WordPress-fouten te vermijden.

en: Invalid name detected: %1$s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
nl_NL: Ongeldige naam gedetecteerd: %1$s. Paden mogen niet eindigen met . om WordPress-fouten te vermijden.

en: Invalid name detected: %1$s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
nl_NL: Ongeldige naam gedetecteerd: %1$s. Gebruik een andere naam om WordPress-fouten te vermijden.

en: Invalid request.
nl_NL: Ongeldig verzoek.

en: Invalid username.
nl_NL: Ongeldige gebruikersnaam.

en: Iran, Islamic Republic of
nl_NL: Iran

en: Iraq
nl_NL: Irak

en: Ireland
nl_NL: Ierland

en: Israel
nl_NL: Israël

en: It is not possible to view it again for security reasons.
nl_NL: Het is om veiligheidsredenen niet mogelijk om het opnieuw te bekijken.

en: It's important to %1$s save your settings every time you change them %2$s. You can use the backup to configure other websites you own.
nl_NL: Het is belangrijk om uw instellingen %1$s elke keer op te slaan als u ze wijzigt %2$s. U kunt de back-up gebruiken om andere websites in te stellen.

en: Italian
nl_NL: Italiaans

en: Italy
nl_NL: Italië

en: Jananese
nl_NL: Japans

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %1$s plugin.
nl_NL: JavaScript is uitgeschakeld in uw browser! U moet JavaScript inschakelen om de plugin %1$s te gebruiken.

en: Jordan
nl_NL: Jordanië

en: Just another WordPress site
nl_NL: Nog een WordPress-site

en: Kazakhstan
nl_NL: Kazachstan

en: Keeps events in the Cloud for 30 days for audits and incident reports.
nl_NL: Bewaart gebeurtenissen 30 dagen in de cloud voor audits en incidentrapporten.

en: Kenya
nl_NL: Kenia

en: Korean
nl_NL: Koreaans

en: Kuwait
nl_NL: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl_NL: Kirgizië

en: Language
nl_NL: Taal

en: Lao Peoples Democratic Republic
nl_NL: Laos

en: Last Access
nl_NL: Laatste toegang

en: Last Login
nl_NL: Laatste aanmelding

en: Last Name
nl_NL: Achternaam

en: Last check:
nl_NL: Laatste controle:

en: Last page
nl_NL: Laatste pagina

en: Late Loading
nl_NL: Laat laden

en: Latvia
nl_NL: Letland

en: Latvian
nl_NL: Lets

en: Learn How
nl_NL: Zo doet u het

en: Learn How To Add the Code
nl_NL: Meer over het toevoegen van de code

en: Learn How To Add the Rules
nl_NL: Meer over het toevoegen van regels

en: Learn how to %1$sdisable directory browsing%2$s, or switch on %3$s%4$s > Change Paths > Disable Directory Browsing%5$s
nl_NL: Leer hoe u %1$smapbrowsen uitschakelt%2$s of schakel %3$s%4$s > Paden wijzigen > Mapbrowsen uitschakelen%5$s in.

en: Learn how to setup on Local & Nginx
nl_NL: Meer over instellen op Local & Nginx

en: Learn how to setup on Nginx server
nl_NL: Meer over instellen op Nginx-server

en: Learn how to use the shortcode
nl_NL: Meer over het gebruik van de shortcode

en: Learn more about
nl_NL: Meer over

en: Learn more about %1$s7G firewall%2$s.
nl_NL: Meer over de %1$s7G-firewall%2$s.

en: Learn more about the %1$s8G firewall%2$s.
nl_NL: Meer over de %1$s8G-firewall%2$s.

en: Leave it blank if you don't want to display any message.
nl_NL: Laat leeg als u geen bericht wilt weergeven.

en: Leave it blank to block all paths for the selected countries.
nl_NL: Laat leeg om alle paden te blokkeren voor de geselecteerde landen.

en: Lebanon
nl_NL: Libanon

en: Let the user choose their preferred 2FA method in their account settings.
nl_NL: De gebruiker zijn voorkeurs-2FA-methode laten kiezen in de accountinstellingen.

en: Let's take your security to the next level!
nl_NL: Laten we uw beveiliging naar een hoger niveau tillen!

en: Level of Security
nl_NL: Beveiligingsniveau

en: Levels of security
nl_NL: Beveiligingsniveaus

en: Libyan Arab Jamahiriya
nl_NL: Libië

en: Light
nl_NL: Licht

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
nl_NL: Het aantal toegestane aanmeldpogingen via het normale aanmeldformulier beperken.

en: Link Color
nl_NL: Koppelingskleur

en: Lithuania
nl_NL: Litouwen

en: Lithuanian
nl_NL: Litouws

en: Load CSS, JS, and images from a CDN or custom domain while keeping your real server paths invisible.
nl_NL: Laad CSS, JS en afbeeldingen van een CDN of aangepast domein terwijl uw echte serverpaden onzichtbaar blijven.

en: Load Preset
nl_NL: Voorinstelling laden

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
nl_NL: Laden nadat alle plugins zijn geladen. Op de hook "template_redirects".

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
nl_NL: Laden voordat alle plugins zijn geladen. Op de hook "plugins_loaded".

en: Load custom language is WordPress local language is installed.
nl_NL: Aangepaste taal laden als de WordPress-lokale taal is geïnstalleerd.

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
nl_NL: De plugin laden als een Must-Use-plugin.

en: Load translations from the plugin’s languages folder before checking the global wp-content/languages directory.
nl_NL: Vertalingen laden vanuit de taalmap van de plugin voordat de globale map wp-content/languages wordt gecontroleerd.

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
nl_NL: Laden wanneer de plugins worden geïnitialiseerd. Op de hook "init".

en: Loaded
nl_NL: Geladen

en: Loading
nl_NL: Laden

en: Loading...
nl_NL: Laden...

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
nl_NL: Local & NGINX gedetecteerd. Als u de code nog niet aan de NGINX-configuratie hebt toegevoegd, voeg dan de volgende regel toe. %1$s

en: Location
nl_NL: Locatie

en: Lock user
nl_NL: Gebruiker vergrendelen

en: Lockout Message
nl_NL: Blokkadebericht

en: Log In
nl_NL: Inloggen

en: Log Security Threats
nl_NL: Beveiligingsbedreigingen registreren

en: Log User Roles
nl_NL: Gebruikersrollen registreren

en: Log Users Events
nl_NL: Gebruikersgebeurtenissen registreren

en: Log in with Magic Link
nl_NL: Inloggen met magische link

en: Log only suspicious frontend requests that match known attack patterns.
nl_NL: Alleen verdachte frontendverzoeken registreren die overeenkomen met bekende aanvalspatronen.

en: Log user logins, content edits, plugin changes, and role updates so you can spot suspicious behavior and audit site activity.
nl_NL: Registreer gebruikersaanmeldingen, inhoudswijzigingen, pluginwijzigingen en rolaanpassingen zodat u verdacht gedrag kunt opsporen en siteactiviteit kunt auditen.

en: Login & Logout Redirects
nl_NL: Doorverwijzingen bij aanmelden en afmelden

en: Login Page Design
nl_NL: Ontwerp aanmeldpagina

en: Login Path
nl_NL: Aanmeldpad

en: Login Redirect URL
nl_NL: Aanmeld-doorverwijzings-URL

en: Login Security
nl_NL: Aanmeldingsbeveiliging

en: Login Test
nl_NL: Aanmeldtest

en: Login Type
nl_NL: Aanmeldtype

en: Login URL
nl_NL: Aanmeld-URL

en: Login with passkey
nl_NL: Inloggen met passkey

en: Logo Link URL
nl_NL: Logo-koppeling-URL

en: Logo preview
nl_NL: Logovoorbeeld

en: Logout Redirect URL
nl_NL: Afmeldings-doorverwijzings-URL

en: Logs
nl_NL: Logboeken

en: Logs Settings
nl_NL: Logboekinstellingen

en: Lost Password Form Protection
nl_NL: Bescherming wachtwoord-vergeten-formulier

en: Luxembourg
nl_NL: Luxemburg

en: Madagascar
nl_NL: Madagaskar

en: Magic Link Login
nl_NL: Magische-link-aanmelding

en: Magic Link Login Button
nl_NL: Knop voor magische-link-aanmelding

en: Magic Login Link Expiration
nl_NL: Vervaldatum magische aanmeldkoppeling

en: Magic login link sent!
nl_NL: Magische aanmeldlink verzonden!

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %1$sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
nl_NL: Zorg ervoor dat de doorverwijzings-URL's bestaan op uw website. %1$sDe doorverwijzings-URL van de gebruikersrol heeft hogere prioriteit dan de standaard doorverwijzings-URL.

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
nl_NL: Sla de instellingen op en leeg de cache voordat u uw website controleert met ons hulpmiddel.

en: Malaysia
nl_NL: Maleisië

en: Maldives
nl_NL: Maldiven

en: Manage Brute Force Protection
nl_NL: Brute-force-beveiliging beheren

en: Manage Login Page Design
nl_NL: Ontwerp aanmeldpagina beheren

en: Manage Login and Logout Redirects
nl_NL: Aanmeld- en afmeldingsdoorverwijzingen beheren

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
nl_NL: Whitelist- en blacklist-IP-adressen beheren

en: Manually block/unblock IP addresses.
nl_NL: IP-adressen handmatig blokkeren/deblokkeren.

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name.
nl_NL: Elke pluginnaam handmatig aanpassen en de willekeurige naam overschrijven.

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name.
nl_NL: Elk thema'snaam handmatig aanpassen en de willekeurige naam overschrijven.

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
nl_NL: Vertrouwde IP-adressen handmatig op de whitelist plaatsen.

en: Map SVG file not found.
nl_NL: Kaart-SVG-bestand niet gevonden.

en: Mapping
nl_NL: Koppeling

en: Marshall Islands
nl_NL: Marshalleilanden

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
nl_NL: Rekenkundige en Google reCaptcha-verificatie bij het inloggen.

en: Math reCAPTCHA
nl_NL: Rekenkundige reCAPTCHA

en: Mauritania
nl_NL: Mauritanië

en: Max Failed Login Attempts
nl_NL: Maximale mislukte aanmeldpogingen

en: Medium
nl_NL: Gemiddeld

en: Method
nl_NL: Methode

en: Micronesia, Federated States of
nl_NL: Micronesië

en: Minimal
nl_NL: Minimaal

en: Minimal (No Config Rewrites)
nl_NL: Minimaal (geen configuratieherzieningen)

en: Moldova, Republic of
nl_NL: Moldavië

en: Mongolia
nl_NL: Mongolië

en: Monitor suspicious requests and identify attack patterns hitting your website.
nl_NL: Verdachte verzoeken monitoren en aanvalspatronen identificeren die uw website treffen.

en: Morocco
nl_NL: Marokko

en: Must Use Plugin Loading
nl_NL: Must-Use plugin laden

en: My Account
nl_NL: Mijn account

en: MySQL Version
nl_NL: MySQL-versie

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
nl_NL: NGINX gedetecteerd. Als u de code nog niet aan de NGINX-configuratie hebt toegevoegd, voeg dan de volgende regel toe. %1$s

en: Name
nl_NL: Naam

en: Namibia
nl_NL: Namibië

en: Netherlands
nl_NL: Nederland

en: New Caledonia
nl_NL: Nieuw-Caledonië

en: New Plugin/Theme detected! Update %1$s settings to hide it. %2$sClick here%3$s
nl_NL: Nieuwe plugin/thema gedetecteerd! Werk de instellingen van %1$s bij om het te verbergen. %2$sKlik hier%3$s

en: New Username
nl_NL: Nieuwe gebruikersnaam

en: New Zealand
nl_NL: Nieuw-Zeeland

en: Next Steps
nl_NL: Volgende stappen

en: Next page
nl_NL: Volgende pagina

en: No
nl_NL: Nee

en: No CMS Simulation
nl_NL: Geen CMS-simulatie

en: No blocked IPs found
nl_NL: Geen geblokkeerde IP's gevonden

en: No events found.
nl_NL: Geen gebeurtenissen gevonden.

en: No logins with 2FA.
nl_NL: Geen aanmeldingen met 2FA.

en: No passkeys registered for this account.
nl_NL: Geen passkeys geregistreerd voor dit account.

en: No passkeys registered yet.
nl_NL: Nog geen passkeys geregistreerd.

en: No temporary logins.
nl_NL: Geen tijdelijke aanmeldingen.

en: No threat data recorded yet. Attacks will appear here once the Security Threats Log captures activity.
nl_NL: Nog geen bedreigingsgegevens geregistreerd. Aanvallen verschijnen hier zodra het logboek voor beveiligingsbedreigingen activiteit registreert.

en: No threats found.
nl_NL: Geen bedreigingen gevonden.

en: No, abort
nl_NL: Nee, afbreken

en: None
nl_NL: Geen

en: Norfolk Island
nl_NL: Norfolkeiland

en: Normal Loading
nl_NL: Normaal laden

en: North Korea
nl_NL: Noord-Korea

en: North Macedonia, Republic of
nl_NL: Noord-Macedonië

en: Northern Mariana Islands
nl_NL: Noordelijke Marianen

en: Norway
nl_NL: Noorwegen

en: Norwegian
nl_NL: Noors

en: Not authenticated.
nl_NL: Niet geverifieerd.

en: Not yet logged in
nl_NL: Nog niet ingelogd

en: Note that this option won't activate the CDN for your website, but it will update the custom paths if you've already set a CDN URL with another plugin.
nl_NL: Merk op dat deze optie de CDN niet activeert voor uw website, maar wel de aangepaste paden bijwerkt als u al een CDN-URL heeft ingesteld met een andere plugin.

en: Note! %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
nl_NL: Let op! %1$sPaden worden NIET fysiek gewijzigd%2$s op uw server.

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
nl_NL: Let op! De plugin gebruikt WP Cron om de paden op de achtergrond te wijzigen zodra de cachebestanden zijn aangemaakt.

en: Note: %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
nl_NL: Opmerking: %1$sPaden worden NIET fysiek gewijzigd%2$s op uw server.

en: Note: This database includes the most up-to-date records of IP addresses and their corresponding country origins.
nl_NL: Opmerking: Deze database bevat de meest actuele records van IP-adressen en hun bijbehorende landen.

en: Okay, I set it up
nl_NL: Oké, ik heb het ingesteld

en: On website initialization
nl_NL: Bij website-initialisatie

en: One Day
nl_NL: Één dag

en: One Hour
nl_NL: Één uur

en: One Month
nl_NL: Één maand

en: One Week
nl_NL: Één week

en: One Year
nl_NL: Één jaar

en: One or more files or directories have overly permissive settings. Incorrect file permissions can allow unauthorized users to read, modify, or execute sensitive files — potentially leading to full site compromise. <br /><br />Directories should typically be set to 755 and files to 644.
nl_NL: Één of meer bestanden of mappen hebben te ruime rechten. <br /><br />Mappen moeten doorgaans op 755 en bestanden op 644 worden ingesteld.

en: One or more installed plugins have not been updated by their developers in over 12 months. Abandoned plugins no longer receive security patches and may contain unpatched vulnerabilities that attackers can exploit.
nl_NL: Één of meer geïnstalleerde plugins zijn meer dan 12 maanden niet bijgewerkt door de ontwikkelaars.

en: One or more plugins have updates available. Plugin updates frequently include patches for known security vulnerabilities. Attackers actively scan for sites running outdated plugin versions with known exploits. <br /><br />Keeping all plugins up to date is one of the most effective and simplest ways to protect your site.
nl_NL: Voor één of meer plugins zijn updates beschikbaar. Alle plugins actueel houden is een van de meest effectieve manieren om uw site te beschermen.

en: One or more themes have updates available. Theme updates include security patches and bug fixes for known vulnerabilities. <br /><br />Even inactive themes can be exploited if they contain vulnerable code, since their files are still accessible on the server. Keep all installed themes up to date.
nl_NL: Voor één of meer thema's zijn updates beschikbaar. Zelfs inactieve thema's kunnen worden misbruikt als ze kwetsbare code bevatten. Houd alle thema's actueel.

en: Only block AI bots if your content is sensitive or you want to protect it from being used for AI training without permission. If you rely on AI search visibility (ChatGPT, Perplexity, etc.), blocking these bots will remove your content from those ecosystems. AI crawlers are how your content gets cited in AI-generated answers.
nl_NL: Blokkeer AI-bots alleen als uw inhoud gevoelig is of als u wilt voorkomen dat deze zonder toestemming voor AI-training wordt gebruikt. Als u afhankelijk bent van AI-zoekzichtbaarheid (ChatGPT, Perplexity, enz.), wordt uw inhoud door het blokkeren van deze bots verwijderd uit die ecosystemen.

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
nl_NL: Wijzig deze optie alleen als de plugin het servertype niet correct identificeert.

en: Only threats are logged to reduce database load on high-traffic websites.
nl_NL: Alleen bedreigingen worden geregistreerd om de databasebelasting op websites met veel verkeer te verminderen.

en: Optimize CSS and JS files
nl_NL: CSS- en JS-bestanden optimaliseren

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
nl_NL: Optie om de gebruiker te informeren over resterende pogingen op de aanmeldpagina.

en: Optional
nl_NL: Optioneel

en: Optional security alerts to help you respond quickly to suspicious activity.
nl_NL: Optionele beveiligingswaarschuwingen om snel te reageren op verdachte activiteit.

en: Optional:
nl_NL: Optioneel:

en: Options
nl_NL: Opties

en: Outdated Plugins
nl_NL: Verouderde plugins

en: Outdated Themes
nl_NL: Verouderde thema's

en: Overview
nl_NL: Overzicht

en: PHP Version
nl_NL: PHP-versie

en: PHP Version Exposed
nl_NL: PHP-versie zichtbaar

en: PHP allow_url_include is on
nl_NL: PHP allow_url_include is ingeschakeld

en: PHP register_globals is on
nl_NL: PHP register_globals is ingeschakeld

en: PHP safe_mode is enabled on your server. This deprecated directive was an attempt to solve shared hosting security at the PHP level but was architecturally flawed and officially removed in PHP 5.4. <br /><br />When enabled, it can break legitimate PHP functions while providing no real protection — attackers can easily bypass its restrictions.
nl_NL: PHP safe_mode is ingeschakeld op uw server. Deze verouderde richtlijn is officieel verwijderd in PHP 5.4 en kan legitieme PHP-functies breken.

en: PHP safe_mode is on
nl_NL: PHP safe_mode is ingeschakeld

en: Page Background Color
nl_NL: Pagina-achtergrondkleur

en: Palestinian Territory
nl_NL: Palestina

en: Papua New Guinea
nl_NL: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Param
nl_NL: Parameter

en: Passed
nl_NL: Doorgelaten

en: Passkey Setup
nl_NL: Passkey-installatie

en: Passkey deleted failed.
nl_NL: Verwijderen van passkey mislukt.

en: Passkey deleted successfully.
nl_NL: Passkey succesvol verwijderd.

en: Passkey registered failed.
nl_NL: Registratie van passkey mislukt.

en: Passkey registered successfully.
nl_NL: Passkey succesvol geregistreerd.

en: Path
nl_NL: Pad

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
nl_NL: Pad niet toegestaan. Vermijd paden zoals plugins en themes.

en: Paths & Options
nl_NL: Paden en opties

en: Paths changed in the existing cache files
nl_NL: Paden gewijzigd in bestaande cachebestanden

en: Pause for 5 minutes
nl_NL: 5 minuten pauzeren

en: Permanently blacklist IP
nl_NL: IP permanent op blacklist plaatsen

en: Permission denied.
nl_NL: Toegang geweigerd.

en: Persian
nl_NL: Perzisch

en: Philippines
nl_NL: Filipijnen

en: Pitcairn
nl_NL: Pitcairneilanden

en: Please enter the code generated by your authenticator app.
nl_NL: Voer de code in die door uw authenticator-app is gegenereerd.

en: Please verify your email and click on the magic login URL provided in the email.
nl_NL: Controleer uw e-mail en klik op de magische aanmeld-URL in de e-mail.

en: Plugin Loading Hook
nl_NL: Plugin-laadhook

en: Plugin/Theme Editor Enabled
nl_NL: Plugin/thema-editor ingeschakeld

en: Plugins Path
nl_NL: Pluginspad

en: Plugins Security
nl_NL: Pluginbeveiliging

en: Plugins Settings
nl_NL: Plugininstellingen

en: Poland
nl_NL: Polen

en: Polish
nl_NL: Pools

en: Portuguese
nl_NL: Portugees

en: Preset Security
nl_NL: Vooringestelde beveiliging

en: Prevent Broken Website Layout
nl_NL: Kapotte website-indeling voorkomen

en: Prevented
nl_NL: Voorkomen

en: Preview example. The selected layout preset may show the background differently.
nl_NL: Voorbeeldweergave. De geselecteerde indelingsvoorinstelling kan de achtergrond anders weergeven.

en: Previous page
nl_NL: Vorige pagina

en: Priority Loading
nl_NL: Prioriteitsbelasting

en: Proactive WordPress Hack Prevention: Secure WP paths & login, firewall protection, brute force defense, 2FA, GEO security & bot blocking.
nl_NL: Proactieve WordPress-hackpreventie: WP-paden en aanmelding beveiligen, firewallbeveiliging, brute-force-verdediging, 2FA, GEO-beveiliging en botblokkering.

en: Project ID
nl_NL: Project-ID

en: Project ID for %1$s Google Enterprise %2$s.
nl_NL: Project-ID voor %1$s Google Enterprise %2$s.

en: Protect customer accounts from brute force attacks and credential stuffing.
nl_NL: Bescherm klantaccounts tegen brute-force-aanvallen en credential stuffing.

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
nl_NL: Beschermt uw website tegen brute-force-aanmeldaanvallen met %s. Een brute-force-aanval is een poging om een wachtwoord te ontdekken door systematisch elke mogelijke combinatie van letters, cijfers en symbolen te proberen.

en: Prove your humanity:
nl_NL: Bewijs dat u een mens bent:

en: Public user registration is enabled. Unless your site requires it (e-commerce, memberships, or guest posting), open registration invites spam accounts, fake content, and potential exploitation of authenticated-user vulnerabilities. <br /><br />If registration is needed, protect the form with Brute Force protection.
nl_NL: Openbare gebruikersregistratie is ingeschakeld. Dit kan spamaccounts en neppe inhoud aantrekken. <br /><br />Als registratie nodig is, bescherm het formulier dan met brute-force-beveiliging.

en: Quick Fix
nl_NL: Snelle oplossing

en: RSD Endpoint Exposed
nl_NL: RSD-eindpunt zichtbaar

en: Random Static Number
nl_NL: Willekeurig statisch getal

en: Reactivate user for 1 day
nl_NL: Gebruiker 1 dag opnieuw activeren

en: Reading %1$s byte(s) from file failed
nl_NL: Lezen van %1$s byte(s) uit bestand mislukt

en: Recovery Mode &#8212; %s
nl_NL: Herstelmodus &#8212; %s

en: Redirect After Login
nl_NL: Doorverwijzing na aanmelding

en: Redirect Hidden Paths
nl_NL: Verborgen paden doorverwijzen

en: Redirect Logged Users To Dashboard
nl_NL: Ingelogde gebruikers doorsturen naar dashboard

en: Redirect temporary users to a custom page after login.
nl_NL: Tijdelijke gebruikers na aanmelding doorsturen naar een aangepaste pagina.

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
nl_NL: De beveiligde paden /wp-admin en /wp-login doorsturen naar een pagina of een HTML-fout activeren.

en: Redirect user to a custom page after login.
nl_NL: Gebruiker na aanmelding doorsturen naar een aangepaste pagina.

en: Redirect users to custom pages after login or logout based on their role. e.g., send editors to the dashboard and customers to their account.
nl_NL: Stuur gebruikers na aanmelden of afmelden door naar aangepaste pagina's op basis van hun rol. Bijv. redacteuren naar het dashboard en klanten naar hun account.

en: Redirects
nl_NL: Doorverwijzingen

en: Referer
nl_NL: Verwijzer

en: Refresh
nl_NL: Vernieuwen

en: Remove
nl_NL: Verwijderen

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
nl_NL: PHP-versie, serverinformatie en serverhandtekening verwijderen uit de header.

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
nl_NL: Pluginauteurs en -stijl verwijderen in XML-sitemap

en: Remove Unsafe Headers
nl_NL: Onveilige headers verwijderen

en: Remove pingback link tag from the website header.
nl_NL: Pingback-link-tag verwijderen uit de websiteheader.

en: Removes sourceMappingURL/sourceURL hints from CSS/JS output.
nl_NL: sourceMappingURL/sourceURL-hints verwijderen uit CSS/JS-uitvoer.

en: Replace WordPress paths in your XML sitemap so attackers scanning it can't identify your plugins, themes, or directory structure.
nl_NL: Vervang WordPress-paden in uw XML-sitemap zodat aanvallers die deze scannen uw plugins, thema's of mappenstructuur niet kunnen identificeren.

en: Replace WordPress-specific class names and IDs in your page source so scanners can't fingerprint your site as WordPress.
nl_NL: Vervang WordPress-specifieke klassenamen en ID's in uw paginabron zodat scanners uw site niet als WordPress kunnen herkennen.

en: Replace default WordPress paths inside RSS feeds so bots crawling your feed can't map your site structure.
nl_NL: Vervang standaard WordPress-paden in RSS-feeds zodat bots die uw feed crawlen de sitestructuur niet kunnen in kaart brengen.

en: Request ID
nl_NL: Verzoek-ID

en: Request fields
nl_NL: Verzoeksvelden

en: Request path, method, and response status code.
nl_NL: Verzoekspad, methode en antwoordstatuscode.

en: Requested path
nl_NL: Gevraagd pad

en: Resend Code
nl_NL: Code opnieuw verzenden

en: Reset Email
nl_NL: E-mail opnieuw instellen

en: Reset Key
nl_NL: Sleutel opnieuw instellen

en: Reset Settings
nl_NL: Instellingen resetten

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
nl_NL: Het oplossen van hostnamen kan de laadsnelheid van de website beïnvloeden.

en: Restore Backup
nl_NL: Back-up herstellen

en: Restore Settings
nl_NL: Instellingen herstellen

en: Resume Security
nl_NL: Beveiliging hervatten

en: Retention
nl_NL: Bewaarperiode

en: Retrieving current position in file failed
nl_NL: Huidige positie in bestand ophalen mislukt

en: Reunion
nl_NL: Réunion

en: Review the plugins that have not been updated recently and replace them with actively maintained alternatives from the WordPress directory.
nl_NL: Controleer recent niet bijgewerkte plugins en vervang ze door actief onderhouden alternatieven uit de WordPress-directory.

en: Rewrite CSS and JS file URLs to custom paths, removing default WordPress signatures that bots use to identify your setup.
nl_NL: Herschrijf CSS- en JS-bestands-URL's naar aangepaste paden en verwijder standaard WordPress-handtekeningen die bots gebruiken om uw installatie te identificeren.

en: Right click is disabled!
nl_NL: Rechtsklikken is uitgeschakeld!

en: Robots Security
nl_NL: Robots-beveiliging

en: Role
nl_NL: Rol

en: Rollback Settings
nl_NL: Instellingen terugdraaien

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
nl_NL: Alle plugininstellingen terugzetten naar de beginwaarden.

en: Romania
nl_NL: Roemenië

en: Romanian
nl_NL: Roemeens

en: Run %1$sFrontend Test%2$s to check if the new paths are working.
nl_NL: Voer de %1$sFrontend-test%2$s uit om te controleren of de nieuwe paden werken.

en: Run %1$sLogin Test%2$s and log in inside the popup.
nl_NL: Voer de %1$sAanmeldtest%2$s uit en log in via het pop-upvenster.

en: Run %1$sreCAPTCHA Test%2$s and login inside the popup.
nl_NL: Voer de %1$sreCAPTCHA-test%2$s uit en log in via het pop-upvenster.

en: Run Full Security Check
nl_NL: Volledige beveiligingscontrole uitvoeren

en: Russian
nl_NL: Russisch

en: Russian Federation
nl_NL: Rusland

en: SCRIPT_DEBUG is currently enabled. This forces WordPress to load unminified CSS and JS files, which can reveal internal paths and debug information in the frontend — giving attackers insight into your site structure.
nl_NL: SCRIPT_DEBUG is ingeschakeld. Hierdoor worden niet-verkleinde CSS- en JS-bestanden geladen, waardoor interne paden zichtbaar kunnen worden.

en: Safe URL:
nl_NL: Veilige URL:

en: Saint Bartelemey
nl_NL: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
nl_NL: Sint-Helena

en: Saint Kitts and Nevis
nl_NL: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Martin
nl_NL: Saint-Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
nl_NL: Saint-Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl_NL: Saint Vincent en de Grenadines

en: Sao Tome and Principe
nl_NL: Sao Tomé en Principe

en: Saudi Arabia
nl_NL: Saoedi-Arabië

en: Save
nl_NL: Opslaan

en: Save User
nl_NL: Gebruiker opslaan

en: Saved
nl_NL: Opgeslagen

en: Saved! Reload the page.
nl_NL: Opgeslagen! Laad de pagina opnieuw.

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
nl_NL: Opgeslagen! Deze taak wordt bij toekomstige tests genegeerd.

en: Saved! You can run the test again.
nl_NL: Opgeslagen! U kunt de test opnieuw uitvoeren.

en: Scan the provided code using your authenticator app to link this account.
nl_NL: Scan de verstrekte code met uw authenticator-app om dit account te koppelen.

en: Script Debug Mode
nl_NL: Scriptfoutopsporingsmodus

en: Search
nl_NL: Zoeken

en: Search in user events log and manage the email alerts
nl_NL: Zoeken in het logboek voor gebruikersgebeurtenissen en e-mailwaarschuwingen beheren

en: Secret Key
nl_NL: Geheime sleutel

en: Secret key is configured and registered.
nl_NL: Geheime sleutel is geconfigureerd en geregistreerd.

en: Secret keys for %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.
nl_NL: Geheime sleutels voor %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.

en: Secure WP Paths
nl_NL: WP-paden beveiligen

en: Security Check
nl_NL: Beveiligingscontrole

en: Security Keys Need Rotation
nl_NL: Beveiligingssleutels moeten worden geroteerd

en: Security Keys and Salts
nl_NL: Beveiligingssleutels en salts

en: Security Status
nl_NL: Beveiligingsstatus

en: Security Threats
nl_NL: Beveiligingsbedreigingen

en: Security Threats Log
nl_NL: Logboek beveiligingsbedreigingen

en: Security score: %d out of 100
nl_NL: Beveiligingsscore: %d van de 100

en: See real attacks blocked on your site, including brute force attempts, injections, and bot scans.
nl_NL: Bekijk echte geblokkeerde aanvallen op uw site, waaronder brute-force-pogingen, injecties en botscans.

en: Seeking file to offset %1$s failed
nl_NL: Zoeken naar bestandsoffset %1$s mislukt

en: Select Background Image
nl_NL: Achtergrondafbeelding selecteren

en: Select Image
nl_NL: Afbeelding selecteren

en: Select Logo Image
nl_NL: Logoafbeelding selecteren

en: Select Preset
nl_NL: Voorinstelling selecteren

en: Select User Roles
nl_NL: Gebruikersrollen selecteren

en: Select a preset security settings we've tested on most websites.
nl_NL: Selecteer een vooringestelde beveiligingsinstelling die we op de meeste websites hebben getest.

en: Select all
nl_NL: Alles selecteren

en: Select how long the login link remains valid.
nl_NL: Selecteer hoe lang de aanmeldkoppeling geldig blijft.

en: Select how long the temporary login will be available after the first user access.
nl_NL: Selecteer hoe lang de tijdelijke aanmelding beschikbaar is na de eerste gebruikerstoegang.

en: Select the file extensions you want to hide on old paths.
nl_NL: Selecteer de bestandsextensies die u wilt verbergen op oude paden.

en: Select the files you want to hide on old paths.
nl_NL: Selecteer de bestanden die u wilt verbergen op oude paden.

en: Selected
nl_NL: Geselecteerd

en: Selected Countries
nl_NL: Geselecteerde landen

en: Send
nl_NL: Verzenden

en: Send magic login link
nl_NL: Magische aanmeldlink sturen

en: Send magic login url to %1$s
nl_NL: Magische aanmeld-URL sturen naar %1$s

en: Serbia
nl_NL: Servië

en: Serbian
nl_NL: Servisch

en: Server Type
nl_NL: Servertype

en: Server-level blocks (Nginx/htaccess) may not reach WordPress, so they cannot be logged here.
nl_NL: Blokkeringen op serverniveau (Nginx/htaccess) bereiken WordPress mogelijk niet en kunnen hier niet worden geregistreerd.

en: Set <code>allow_url_include = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. There is no legitimate use case for this directive on production sites.
nl_NL: Stel <code>allow_url_include = off</code> in in php.ini of neem contact op met uw hostingprovider.

en: Set <code>expose_php = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it.
nl_NL: Stel <code>expose_php = off</code> in in php.ini of neem contact op met uw hostingprovider.

en: Set <code>register_globals = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it immediately. Consider switching hosts if they enable this by default.
nl_NL: Stel <code>register_globals = off</code> in in php.ini of neem contact op met uw hostingprovider om het onmiddellijk uit te schakelen.

en: Set <code>safe_mode = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. If your host requires safe_mode, consider migrating to a modern hosting environment.
nl_NL: Stel <code>safe_mode = off</code> in in php.ini of neem contact op met uw hostingprovider.

en: Set Custom Cache Directory
nl_NL: Aangepaste cachemap instellen

en: Set SCRIPT_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
nl_NL: Stel SCRIPT_DEBUG in op false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Set WP_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
nl_NL: Stel WP_DEBUG in op false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Set a custom login URL from %1$s%2$s > Change Paths > Custom login URL%3$s and switch on %4$s%5$s > Brute Force Protection%6$s
nl_NL: Stel een aangepaste aanmeld-URL in via %1$s%2$s > Paden wijzigen > Aangepaste aanmeld-URL%3$s en schakel %4$s%5$s > Brute-force-beveiliging%6$s in.

en: Set a strong database password — at least 12 characters with a mix of uppercase, lowercase, numbers, and special characters. Update the password in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
nl_NL: Stel een sterk databasewachtwoord in — minimaal 12 tekens. Werk het wachtwoord bij in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>

en: Set the current user role.
nl_NL: De huidige gebruikersrol instellen.

en: Set the website you want this user to be created for.
nl_NL: Stel de website in waarvoor u deze gebruiker wilt aanmaken.

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Settings > Permalinks
nl_NL: Instellingen > Permalinks

en: Seychelles
nl_NL: Seychellen

en: Short name detected: %1$s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
nl_NL: Korte naam gedetecteerd: %1$s. Gebruik unieke paden met meer dan 4 tekens om WordPress-fouten te vermijden.

en: Show /%1$s instead of /%2$s
nl_NL: /%1$s tonen in plaats van /%2$s

en: Show Advanced Options
nl_NL: Geavanceerde opties tonen

en: Show alert message for a specific user when there were fail attempts on his account.
nl_NL: Waarschuwingsbericht tonen aan een specifieke gebruiker wanneer er mislukte pogingen op zijn account waren.

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
nl_NL: Leeg scherm tonen wanneer Element inspecteren actief is in de browser.

en: Show completed tasks
nl_NL: Voltooide taken tonen

en: Show default WordPress paths and allow hidden paths
nl_NL: Standaard WordPress-paden tonen en verborgen paden toestaan

en: Show default WordPress paths and disable all hiding
nl_NL: Standaard WordPress-paden tonen en alle verberging uitschakelen

en: Show ignored tasks
nl_NL: Genegeerde taken tonen

en: Sign Up Form Protection
nl_NL: Bescherming aanmeldingsformulier

en: Similar attacks
nl_NL: Vergelijkbare aanvallen

en: Simplified Chinese
nl_NL: Vereenvoudigd Chinees

en: Simulate CMS
nl_NL: CMS simuleren

en: Simulate popular content management systems like Drupal or Joomla.
nl_NL: Populaire contentmanagementsystemen zoals Drupal of Joomla simuleren.

en: Site Key
nl_NL: Sitesleutel

en: Site keys for %1$s Google reCaptcha %2$s.
nl_NL: Sitesleutels voor %1$s Google reCaptcha %2$s.

en: Site keys for %1$sGoogle reCaptcha%2$s.
nl_NL: Sitesleutels voor %1$sGoogle reCaptcha%2$s.

en: Sitemap Security
nl_NL: Sitemapbeveiliging

en: Six Months
nl_NL: Zes maanden

en: Slovak
nl_NL: Slowaaks

en: Slovakia
nl_NL: Slowakije

en: Slovene
nl_NL: Sloveens

en: Slovenia
nl_NL: Slovenië

en: Solomon Islands
nl_NL: Salomonseilanden

en: Somalia
nl_NL: Somalië

en: Some authenticator apps permit you to manually input the text version.
nl_NL: Sommige authenticator-apps laten u de tekstversie handmatig invoeren.

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths.
nl_NL: Sommige plugins kunnen aangepaste herschrijfregels verwijderen uit het .htaccess-bestand, wat de functionaliteit van aangepaste paden kan beïnvloeden.

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
nl_NL: Sommige thema's werken niet met aangepaste beheerders- en Ajax-paden. Schakel bij Ajax-fouten terug naar wp-admin en admin-ajax.php.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
nl_NL: U heeft geen toegang tot deze pagina.

en: South Africa
nl_NL: Zuid-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl_NL: Zuid-Georgië en de Zuidelijke Sandwicheilanden

en: South Korea
nl_NL: Zuid-Korea

en: Spain
nl_NL: Spanje

en: Spammers can easily signup
nl_NL: Spammers kunnen zich eenvoudig aanmelden

en: Spanish
nl_NL: Spaans

en: Specify the email address to receive the authentication code during the login process for 2FA.
nl_NL: Geef het e-mailadres op voor het ontvangen van de authenticatiecode tijdens het aanmeldingsproces voor 2FA.

en: Start Scan
nl_NL: Scan starten

en: Start monitoring suspicious requests and attack patterns
nl_NL: Verdachte verzoeken en aanvalspatronen beginnen te monitoren

en: Stop repeated login attempts and block bots trying to guess usernames and passwords.
nl_NL: Stop herhaalde inlogpogingen en blokkeer bots die gebruikersnamen en wachtwoorden proberen te raden.

en: Submit
nl_NL: Verzenden

en: Success
nl_NL: Succes

en: Sudan
nl_NL: Soedan

en: Super Admin
nl_NL: Superbeheerder

en: Svalbard and Jan Mayen
nl_NL: Spitsbergen en Jan Mayen

en: Sweden
nl_NL: Zweden

en: Swedish
nl_NL: Zweeds

en: Switch between Google reCaptcha Classic and Google reCaptcha Enterprise based on your Google Console setup.
nl_NL: Schakel tussen Google reCaptcha Classic en Google reCaptcha Enterprise op basis van uw Google Console-installatie.

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s and select also install.php & upgrade.php
nl_NL: Schakel %1$s > Paden wijzigen > WordPress veelvoorkomende bestanden verbergen in via %2$sWordPress veelvoorkomende paden verbergen%3$s en selecteer ook install.php en upgrade.php.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide Author ID URL%3$s
nl_NL: Schakel %1$s%2$s > Paden wijzigen > Auteur-ID-URL verbergen%3$s in.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%3$s
nl_NL: Schakel %1$s%2$s > Paden wijzigen > RSD-eindpunt verbergen%3$s in.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide User Enumeration%3$s
nl_NL: Schakel %1$s%2$s > Paden wijzigen > Gebruikersenumeratie verbergen%3$s in.

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%3$s
nl_NL: Schakel %1$s%2$s > Paden wijzigen > WordPress veelvoorkomende bestanden verbergen%3$s in.

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > %3$s%4$s
nl_NL: Schakel %1$s%2$s > Aanpassingen > %3$s%4$s in.

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%3$s
nl_NL: Schakel %1$s%2$s > Aanpassingen > WLW-manifestscripts verbergen%3$s in.

en: Switch on the 7G or 8G Firewall from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
nl_NL: Schakel de 7G- of 8G-firewall in via %1$s%2$s > Firewall & headers%3$s.

en: Switch on the Automated IP Blocking option from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
nl_NL: Schakel de automatische IP-blokkering in via %1$s%2$s > Firewall & headers%3$s.

en: Switzerland
nl_NL: Zwitserland

en: Syrian Arab Republic
nl_NL: Syrië

en: Tajikistan
nl_NL: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic of
nl_NL: Tanzania

en: Temporarily block for 1 day
nl_NL: Tijdelijk blokkeren voor 1 dag

en: Temporarily block for 1 hour
nl_NL: Tijdelijk blokkeren voor 1 uur

en: Temporarily block for 1 month
nl_NL: Tijdelijk blokkeren voor 1 maand

en: Temporarily block for 1 week
nl_NL: Tijdelijk blokkeren voor 1 week

en: Temporary Login
nl_NL: Tijdelijk inloggen

en: Temporary Login Settings
nl_NL: Instellingen tijdelijke aanmelding

en: Temporary Logins
nl_NL: Tijdelijke aanmeldingen

en: Test your website headers with
nl_NL: Test uw websiteheaders met

en: Text & URL Mapping
nl_NL: Tekst- en URL-koppeling

en: Text Color
nl_NL: Tekstkleur

en: Text Mapping
nl_NL: Tekstkoppeling

en: Text Mapping in CSS and JS files including cached files
nl_NL: Tekstkoppeling in CSS- en JS-bestanden inclusief gecachede bestanden

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
nl_NL: Tekstkoppeling alleen klassen, ID's, JS-variabelen

en: Text displayed on the magic login button and form.
nl_NL: Tekst weergegeven op de knop en het formulier voor magische aanmelding.

en: Thai
nl_NL: Thais

en: The 7G/8G Firewall is not currently active. Without these rulesets, malicious requests — including SQL injection attempts, script injections, and exploit probes — are not filtered at the server level before they reach your site.
nl_NL: De 7G/8G-firewall is momenteel niet actief. Zonder deze regelsets worden kwaadaardige verzoeken niet op serverniveau gefilterd.

en: The AI crawler list is automatically updated with each plugin release as new bots appear.
nl_NL: De AI-crawlerlijst wordt automatisch bijgewerkt bij elke pluginrelease naarmate nieuwe bots verschijnen.

en: The Ghost Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
nl_NL: De Ghost Mode voegt herschrijfregels toe aan het configuratiebestand om de oude paden te verbergen voor hackers.

en: The REST API is used by many plugins and themes to interact with WordPress. Disabling it for non-logged-in users may break page builders, forms, e-commerce integrations, and other features that rely on it for frontend requests.
nl_NL: De REST API wordt door veel plugins en thema's gebruikt om te communiceren met WordPress. Het uitschakelen voor niet-ingelogde gebruikers kan paginabouwers, formulieren en e-commerce-integraties breken.

en: The Really Simple Discovery (RSD) endpoint link is visible in your page header. Unless you use pingbacks or external blog clients that rely on RSD, this link serves no purpose and acts as a WordPress fingerprint that confirms your CMS to scanners.
nl_NL: De RSD-eindpuntkoppeling is zichtbaar in uw paginaheader en dient als WordPress-vingerafdruk.

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
nl_NL: De veilige URL deactiveert alle aangepaste paden. Gebruik deze alleen als u niet kunt inloggen.

en: The Windows Live Writer manifest link is present in your page header. This is a WordPress-specific fingerprint that confirms your CMS to automated scanners. Since Windows Live Writer is discontinued, there is no reason to keep this enabled.
nl_NL: De Windows Live Writer-manifestkoppeling bevindt zich in uw paginaheader. Dit is een WordPress-specifieke vingerafdruk. Aangezien Windows Live Writer is stopgezet, is er geen reden om dit ingeschakeld te houden.

en: The WordPress Media Library is not available on this page.
nl_NL: De WordPress-mediabibliotheek is niet beschikbaar op deze pagina.

en: The allow_url_include PHP directive is enabled. This allows PHP to include remote files via URLs in include/require statements, exposing your site to Remote File Inclusion (RFI) attacks where attackers can execute arbitrary code on your server.
nl_NL: De PHP-richtlijn allow_url_include is ingeschakeld. Dit stelt uw site bloot aan Remote File Inclusion (RFI)-aanvallen.

en: The built-in plugin and theme file editor is active. If an attacker gains admin access, they can use this editor to inject malicious PHP code directly into your site files — instantly compromising the entire installation without needing FTP or server access.
nl_NL: De ingebouwde plugin- en themabestandseditor is actief. Als een aanvaller beheerderstoegang krijgt, kan hij schadelijke PHP-code rechtstreeks in uw sitebestanden injecteren.

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
nl_NL: De constante ADMIN_COOKIE_PATH is gedefinieerd in wp-config.php door een andere plugin. U kunt %s niet wijzigen tenzij u de regel define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...); verwijdert.

en: The default wp-login.php path is still accessible. Even with a custom login URL configured, bots can still find and attack the original login page. Blocking access to the default path forces all login traffic through your custom URL, where Brute Force Protection can be applied.
nl_NL: Het standaardpad wp-login.php is nog steeds toegankelijk. Door toegang tot het standaardpad te blokkeren wordt al het aanmeldverkeer via uw aangepaste URL geleid.

en: The display_errors PHP directive is enabled. PHP errors displayed on the frontend can reveal file paths, function names, and database details — all of which help attackers map your site. Errors should be logged server-side, never shown to visitors.
nl_NL: De PHP-richtlijn display_errors is ingeschakeld. PHP-fouten op het frontend kunnen bestandspaden en databasedetails onthullen.

en: The email address to which the authentication code will be sent is
nl_NL: Het e-mailadres waarnaar de authenticatiecode wordt verzonden is

en: The hack was prevented by the firewall
nl_NL: De aanval is voorkomen door de firewall

en: The list of plugins and themes was updated with success!
nl_NL: De lijst met plugins en thema's is succesvol bijgewerkt!

en: The original WordPress paths are still accessible even though custom paths are set. Bots can still reach plugins and themes at their default locations, bypassing the path changes. <br /><br />Hiding old paths ensures that only the custom paths work, fully removing the original entry points.
nl_NL: De originele WordPress-paden zijn nog steeds toegankelijk ondanks ingestelde aangepaste paden. Oude paden verbergen zorgt ervoor dat alleen de aangepaste paden werken.

en: The readme.html file is publicly accessible and reveals your WordPress version number. Attackers use this to identify sites running versions with known vulnerabilities.
nl_NL: Het readme.html-bestand is openbaar toegankelijk en onthult uw WordPress-versienummer.

en: The register_globals PHP directive is enabled. This is a critical security risk — it allows external input to overwrite internal PHP variables, enabling attackers to manipulate your application logic. This directive has been removed in modern PHP versions due to its severity.
nl_NL: De PHP-richtlijn register_globals is ingeschakeld. Dit is een kritiek beveiligingsrisico waarmee externe invoer interne PHP-variabelen kan overschrijven.

en: The requested URL %1$s was not found on this server.
nl_NL: De gevraagde URL %1$s is niet gevonden op deze server.

en: The response parameter is invalid or malformed.
nl_NL: De antwoordparameter is ongeldig of onjuist opgemaakt.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
nl_NL: De geheime parameter is ongeldig of onjuist opgemaakt.

en: The secret parameter is missing.
nl_NL: De geheime parameter ontbreekt.

en: The server was unable to send the email.
nl_NL: De server kon de e-mail niet verzenden.

en: The wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files are publicly accessible. These files have been associated with security vulnerabilities in the past and should not be reachable on a live site.
nl_NL: De bestanden wp-admin/install.php en wp-admin/upgrade.php zijn openbaar toegankelijk.

en: Themes Path
nl_NL: Thema'spad

en: Themes Security
nl_NL: Themabeveiliging

en: Themes are up to date
nl_NL: Alle thema's zijn up-to-date

en: Then
nl_NL: Dan

en: There has been a critical error on your website.
nl_NL: Er is een kritieke fout opgetreden op uw website.

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
nl_NL: Er is een kritieke fout opgetreden op uw website. Controleer het postvak van de beheerder voor instructies.

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
nl_NL: Er is een configuratiefout in de plugin. Sla de instellingen opnieuw op en volg de instructies.

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
nl_NL: Er is een nieuwere versie van WordPress beschikbaar ({version}).

en: This IP was blocked for security reasons
nl_NL: Dit IP-adres is om veiligheidsredenen geblokkeerd

en: This amazing feature isn't included in the basic plugin. Want to unlock it? Simply install or activate the Advanced Pack and enjoy the new security features.
nl_NL: Deze geweldige functie is niet inbegrepen in de basisplugin. Wilt u het ontgrendelen? Installeer of activeer eenvoudig het uitgebreide pakket en geniet van de nieuwe beveiligingsfuncties.

en: This may not work with all new mobile devices.
nl_NL: Dit werkt mogelijk niet op alle nieuwe mobiele apparaten.

en: This option is often already enabled by your hosting provider. Activating it twice in the config file may cause errors. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.
nl_NL: Deze optie is vaak al ingeschakeld door uw hostingprovider. Het tweemaal activeren in het configuratiebestand kan fouten veroorzaken.Controleer eerst of de %1$sUploadmap%2$s publiek zichtbaar is voordat je dit inschakelt.

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
nl_NL: Deze optie voegt herschrijfregels toe aan het .htaccess-bestand in het WordPress-herschrijfregelgebied tussen de opmerkingen # BEGIN WordPress en # END WordPress.

en: This request was blocked for security reasons
nl_NL: Dit verzoek is om veiligheidsredenen geblokkeerd

en: This user is a temporary user.
nl_NL: Deze gebruiker is een tijdelijke gebruiker.

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax.
nl_NL: Dit voorkomt dat de oude paden worden getoond wanneer een afbeelding of lettertype via Ajax wordt aangeroepen.

en: Threat Details
nl_NL: Details bedreiging

en: Threat Type
nl_NL: Type bedreiging

en: Threat detected
nl_NL: Bedreiging gedetecteerd

en: Threat map is loading
nl_NL: Bedreigingskaart wordt geladen

en: Threat type and reason (SQLi, XSS, probing, traversal, and more).
nl_NL: Type bedreiging en reden (SQLi, XSS, sonderen, traversal en meer).

en: Threats
nl_NL: Bedreigingen

en: Threats Passed
nl_NL: Doorgelaten bedreigingen

en: Threats Passed (7d)
nl_NL: Doorgelaten bedreigingen (7d)

en: Threats Prevented
nl_NL: Voorkomen bedreigingen

en: Threats Prevented (7d)
nl_NL: Voorkomen bedreigingen (7d)

en: Three Days
nl_NL: Drie dagen

en: Three Hours
nl_NL: Drie uur

en: Timor-Leste
nl_NL: Oost-Timor

en: To customize the REST API path, ou need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
nl_NL: Om het REST API-pad aan te passen, moet u de permalinkstructuur instellen op een vriendelijke URL (zonder index.php).

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %1$s
nl_NL: Om de Avada-bibliotheek te verbergen, voegt u de Avada FUSION_LIBRARY_URL toe in wp-config.php na de regel $table_prefix: %1$s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
nl_NL: Om de beveiliging van uw website te verbeteren, overweeg auteurs en stijlen die naar WordPress verwijzen te verwijderen uit uw XML-sitemap.

en: To whitelist your website IP address, add: %s
nl_NL: Om het IP-adres van uw website op de whitelist te plaatsen, voegt u toe: %s

en: Top Threat Countries (7d)
nl_NL: Belangrijkste bedreigingslanden (7d)

en: Track and log events that happen on your WordPress site.
nl_NL: Gebeurtenissen op uw WordPress-site bijhouden en registreren.

en: Track key admin actions and sign-in events on your WordPress site.
nl_NL: Belangrijke beheerdersbewerkingen en aanmeldingsgebeurtenissen op uw WordPress-site bijhouden.

en: Track key users actions and sign-in events on your site
nl_NL: Belangrijke gebruikersbewerkingen en aanmeldingsgebeurtenissen op uw site bijhouden

en: Traditional Chinese
nl_NL: Traditioneel Chinees

en: Translate button text using WPML or Polylang String Translation.
nl_NL: Knooptekst vertalen met WPML of Polylang String Translation.

en: Translate notification messages using WPML or Polylang String Translation.
nl_NL: Meldingberichten vertalen met WPML of Polylang String Translation.

en: Trinidad and Tobago
nl_NL: Trinidad en Tobago

en: Troubleshooting
nl_NL: Probleemoplossing

en: Trust this browser
nl_NL: Deze browser vertrouwen

en: Tunisia
nl_NL: Tunesië

en: Turkey
nl_NL: Turkije

en: Turkish
nl_NL: Turks

en: Turks and Caicos Islands
nl_NL: Turks- en Caicoseilanden

en: Tweaks
nl_NL: Aanpassingen

en: Two-Factor Method
nl_NL: Tweefactorauthenticatiemethode

en: Two-factor Authentication
nl_NL: Tweefactorauthenticatie

en: Two-factor Authentication Settings
nl_NL: Instellingen tweefactorauthenticatie

en: Two-factor authentication
nl_NL: Tweefactorauthenticatie

en: Type in the one-time code from your chosen authentication app to finalize the setup.
nl_NL: Voer de eenmalige code in van uw gekozen authenticatie-app om de installatie te voltooien.

en: URL Mapping
nl_NL: URL-koppeling

en: URL of the background image shown on the login page.
nl_NL: URL van de achtergrondafbeelding op de aanmeldpagina.

en: URL of the logo image shown on the login page. Leave empty to use the WordPress default.
nl_NL: URL van de logoafbeelding op de aanmeldpagina. Laat leeg om de WordPress-standaard te gebruiken.

en: URL the logo links to. Leave empty to use the site URL.
nl_NL: URL waarnaar het logo verwijst. Laat leeg om de site-URL te gebruiken.

en: Uganda
nl_NL: Oeganda

en: Ukraine
nl_NL: Oekraïne

en: Ukrainian
nl_NL: Oekraïens

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
nl_NL: Ultimate Affiliate Pro gedetecteerd. De plugin ondersteunt geen aangepaste %1$s-paden omdat het geen WordPress-functies gebruikt om de Ajax-URL aan te roepen.

en: Unable to open MMDB file at %1$s
nl_NL: MMDB-bestand op %1$s kon niet worden geopend

en: Unable to save 2FA Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
nl_NL: 2FA-authenticatiecode kon niet worden opgeslagen. Scan de QR-code opnieuw en voer de door uw app opgegeven code in.

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix.
nl_NL: Het bestand <code>wp-config.php</code> kon niet worden bijgewerkt om het databaseprefix bij te werken.

en: United Arab Emirates
nl_NL: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl_NL: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl_NL: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl_NL: Kleine afgelegen eilanden van de Verenigde Staten

en: Unknown
nl_NL: Onbekend

en: Unlock
nl_NL: Ontgrendelen

en: Unlock all
nl_NL: Alles ontgrendelen

en: Unnamed device
nl_NL: Naamloos apparaat

en: Update Database
nl_NL: Database bijwerken

en: Update Now
nl_NL: Nu bijwerken

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing the REST API path.
nl_NL: Werk de instellingen bij op %s om de paden te vernieuwen na het wijzigen van het REST API-pad.

en: Update your tagline in %1$s > %2$s > %3$s
nl_NL: Werk uw tagline bij via %1$s > %2$s > %3$s.

en: Updated
nl_NL: Bijgewerkt

en: Upload the file with the saved plugin settings
nl_NL: Upload het bestand met de opgeslagen plugininstellingen

en: Uploaded Media
nl_NL: Geüploade media

en: Uploads Path
nl_NL: Uploadspad

en: Urgent Security Actions Required
nl_NL: Urgente beveiligingsmaatregelen vereist

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
nl_NL: Het gebruik van het title-attribuut op het aanmeldlogo wordt om toegankelijkheidsredenen niet aanbevolen. Gebruik in plaats daarvan de koppelingstekst.

en: Use 2FA Authentication
nl_NL: 2FA-authenticatie gebruiken

en: Use Brute Force Protection
nl_NL: Brute-force-beveiliging gebruiken

en: Use Checkbox Challenge
nl_NL: Selectievakje-uitdaging gebruiken

en: Use Login Page Design
nl_NL: Ontwerp aanmeldpagina gebruiken

en: Use Temporary Logins
nl_NL: Tijdelijke aanmeldingen gebruiken

en: Use This Background
nl_NL: Deze achtergrond gebruiken

en: Use This Logo
nl_NL: Dit logo gebruiken

en: Use a passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).
nl_NL: Een passkey gebruiken (Touch ID / Face ID / Windows Hello).

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
nl_NL: Gebruik de shortcode %s om het te integreren met andere aanmeldformulieren.

en: Useful context: referrer and user-agent when available.
nl_NL: Nuttige context: verwijzer en user-agent indien beschikbaar.

en: User
nl_NL: Gebruiker

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
nl_NL: Gebruiker 'admin' of 'administrator' als beheerder

en: User Action
nl_NL: Gebruikersactie

en: User Choice for 2FA
nl_NL: Gebruikerskeuze voor 2FA

en: User Enumeration via REST API
nl_NL: Gebruikersenumeratie via REST API

en: User Events
nl_NL: Gebruikersgebeurtenissen

en: User Events Log
nl_NL: Logboek gebruikersgebeurtenissen

en: User Role
nl_NL: Gebruikersrol

en: User Security
nl_NL: Auteurbeveiliging

en: User actions in the dashboard (updates, changes, key settings actions).
nl_NL: Gebruikersbewerkingen in het dashboard (updates, wijzigingen, belangrijke instellingsbewerkingen).

en: User could not be activated.
nl_NL: Gebruiker kon niet worden geactiveerd.

en: User could not be added
nl_NL: Gebruiker kon niet worden toegevoegd

en: User could not be deleted.
nl_NL: Gebruiker kon niet worden verwijderd.

en: User could not be disabled.
nl_NL: Gebruiker kon niet worden uitgeschakeld.

en: User does not exist.
nl_NL: Gebruiker bestaat niet.

en: User does not exists.
nl_NL: Gebruiker bestaat niet.

en: User roles for who to disable the Right-Click.
nl_NL: Gebruikersrollen waarvoor rechtsklikken wordt uitgeschakeld.

en: User roles for who to disable the copy/paste.
nl_NL: Gebruikersrollen waarvoor kopiëren/plakken wordt uitgeschakeld.

en: User roles for who to disable the drag/drop.
nl_NL: Gebruikersrollen waarvoor slepen/neerzetten wordt uitgeschakeld.

en: User roles for who to disable the inspect element.
nl_NL: Gebruikersrollen waarvoor element inspecteren wordt uitgeschakeld.

en: User roles for who to disable the view source.
nl_NL: Gebruikersrollen waarvoor broncode bekijken wordt uitgeschakeld.

en: User roles for who to hide the admin toolbar.
nl_NL: Gebruikersrollen waarvoor de beheerderswerkbalk wordt verborgen.

en: User successfully activated.
nl_NL: Gebruiker succesvol geactiveerd.

en: User successfully created.
nl_NL: Gebruiker succesvol aangemaakt.

en: User successfully deleted.
nl_NL: Gebruiker succesvol verwijderd.

en: User successfully disabled.
nl_NL: Gebruiker succesvol uitgeschakeld.

en: User successfully updated.
nl_NL: Gebruiker succesvol bijgewerkt.

en: Usernames are discoverable through the WordPress REST API (e.g., /wp-json/wp/v2/users). This endpoint can expose author IDs, display names, and author slugs — which often match or closely resemble the actual login username. <br /><br />Attackers use this information for targeted brute force attacks and phishing campaigns.
nl_NL: Gebruikersnamen zijn te achterhalen via de WordPress REST API (bijv. /wp-json/wp/v2/users). Aanvallers gebruiken deze informatie voor gerichte brute-force-aanvallen.

en: Usernames can be discovered by iterating through author IDs (e.g., /?author=1, /?author=2). WordPress redirects valid IDs to the author archive URL, revealing the username. <br /><br />While usernames alone don't grant access, they provide attackers with half the credentials needed and enable targeted brute force or phishing attacks.
nl_NL: Gebruikersnamen kunnen worden ontdekt door auteur-ID's te doorlopen (bijv. /?author=1, /?author=2). WordPress stuurt geldige ID's door naar de auteurarchief-URL en onthult daarmee de gebruikersnaam.

en: Utilize this %s code for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once. | Utilize one of these unique %s codes for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once.
nl_NL[0]: Gebruik deze %s code om in te loggen als u de toegang tot uw websitedashboard verliest. Elke code kan slechts eenmaal worden gebruikt.
nl_NL[1]: Gebruik een van deze unieke %s codes om in te loggen als u de toegang tot uw websitedashboard verliest. Elke code kan slechts eenmaal worden gebruikt.

en: Uzbekistan
nl_NL: Oezbekistan

en: Valid
nl_NL: Geldig

en: Value
nl_NL: Waarde

en: Variables: {count} - no. of tries, {time} - time since last fail.
nl_NL: Variabelen: {count} - aantal pogingen, {time} - tijd sinds laatste mislukking.

en: Variables: {time} - time since available again.
nl_NL: Variabelen: {time} - tijd tot opnieuw beschikbaar.

en: Verification Code:
nl_NL: Verificatiecode:

en: Verifies users by requiring them to check %1$s I'm not a robot %2$s checkbox.
nl_NL: Verifieert gebruikers door hen het selectievakje %1$s Ik ben geen robot %2$s te laten aanvinken.

en: Version Numbers Exposed
nl_NL: Versienummers zichtbaar

en: Vietnamese
nl_NL: Vietnamees

en: View Source is disabled!
nl_NL: Broncode bekijken is uitgeschakeld!

en: Virgin Islands, British
nl_NL: Britse Maagdeneilanden

en: Virgin Islands, U.S.
nl_NL: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: WARNING: Your account has attempted to login {count} times without providing a valid code. The last failed login occurred {time} ago. If this wasn't you, please reset your password.
nl_NL: WAARSCHUWING: Uw account heeft {count} keer geprobeerd in te loggen zonder een geldige code. De laatste mislukte aanmelding was {time} geleden. Als u dit niet was, stel dan uw wachtwoord opnieuw in.

en: WP Core Security
nl_NL: WP-kernbeveiliging

en: WP Debug Mode
nl_NL: WP-foutopsporingsmodus

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %1$s and %2$s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
nl_NL: WP Super Cache CDN gedetecteerd. Voeg de paden %1$s en %2$s toe via WP Super Cache > CDN > Mappen opnemen.

en: WPEngine detected. Add the redirects in the Web Rules Engine %1$s
nl_NL: WPEngine gedetecteerd. Voeg de doorverwijzingen toe in de Web Rules Engine %1$s.

en: WP_DEBUG is currently enabled. While useful during development, leaving debug mode active on a live site exposes error messages, file paths, and internal details to visitors — information that attackers can use to identify vulnerabilities.
nl_NL: WP_DEBUG is momenteel ingeschakeld. Het actief laten van de foutopsporingsmodus op een live site stelt foutmeldingen en bestandspaden bloot aan bezoekers.

en: Wallis and Futuna
nl_NL: Wallis en Futuna

en: Weak Database Password
nl_NL: Zwak databasewachtwoord

en: Weak name detected: %1$s. You need to use another name to increase your website security.
nl_NL: Zwakke naam gedetecteerd: %1$s. Gebruik een andere naam om de beveiliging van uw website te verbeteren.

en: Western Sahara
nl_NL: Westelijke Sahara

en: What you see
nl_NL: Wat u ziet

en: When
nl_NL: Wanneer

en: Where to add the firewall rules.
nl_NL: Waar de firewallregels moeten worden toegevoegd.

en: Whether the request was blocked by the firewall.
nl_NL: Of het verzoek door de firewall is geblokkeerd.

en: Whitelist IP addresses are never blocked.
nl_NL: Whitelist-IP-adressen worden nooit geblokkeerd.

en: Whitelist IPs
nl_NL: IP's op whitelist

en: Whitelist Options
nl_NL: Whitelist-opties

en: Whitelist Path
nl_NL: Pad op whitelist

en: Whitelist Paths
nl_NL: Paden op whitelist

en: Whitelist Rule
nl_NL: Regel op whitelist

en: Whitelist Rules
nl_NL: Whitelist-regels

en: Whitelist trusted IP addresses that should bypass firewall and security checks.
nl_NL: Vertrouwde IP-adressen op de whitelist plaatsen die firewall- en beveiligingscontroles mogen omzeilen.

en: Windows Live Writer Link Exposed
nl_NL: Windows Live Writer-koppeling zichtbaar

en: WooCommerce Safe Login
nl_NL: WooCommerce veilig inloggen

en: WooCommerce Support
nl_NL: WooCommerce-ondersteuning

en: WordPress Default Permissions
nl_NL: WordPress-standaardrechten

en: WordPress Security Check
nl_NL: WordPress-beveiligingscontrole

en: WordPress Version
nl_NL: WordPress-versie

en: WordPress security keys and salts strengthen the encryption of data stored in user cookies and hashed passwords. Without properly configured keys, session tokens and passwords are easier to crack. <br /><br />Each key should be unique, random, and at least 64 characters long.
nl_NL: WordPress-beveiligingssleutels en salts versterken de versleuteling van gebruikerscookies en gehashte wachtwoorden.

en: WordPress, plugin, and theme version numbers are visible in your source code. Attackers use version information to identify sites running software with known vulnerabilities and target them with automated exploits.
nl_NL: WordPress-, plugin- en themaversienummers zijn zichtbaar in uw broncode. Aanvallers gebruiken deze informatie om sites met bekende kwetsbaarheden te identificeren.

en: Works alongside your theme and plugins without requiring special configuration.
nl_NL: Werkt samen met uw thema en plugins zonder speciale configuratie.

en: Wrong Username Protection
nl_NL: Bescherming tegen onjuiste gebruikersnaam

en: XML-RPC Access Enabled
nl_NL: XML-RPC-toegang ingeschakeld

en: XML-RPC is currently accessible. This protocol sends credentials in plain text with every request and supports system.multicall, which allows attackers to test thousands of passwords in a single HTTP request. Unless you specifically need XML-RPC for remote publishing or the Jetpack plugin, it should be disabled.
nl_NL: XML-RPC is momenteel toegankelijk. Dit protocol ondersteunt system.multicall, waarmee aanvallers duizenden wachtwoorden in één HTTP-verzoek kunnen testen.

en: Yemen
nl_NL: Jemen

en: Yes
nl_NL: Ja

en: Yes, it's working
nl_NL: Ja, het werkt

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
nl_NL: U heeft al een andere wp-content/uploads-map gedefinieerd in wp-config.php: %s

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
nl_NL: U kunt een enkel IP-adres zoals 192.168.0.1 of een reeks van 245 IP's zoals 192.168.0.* verbieden. Deze IP's hebben geen toegang tot de aanmeldpagina.

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
nl_NL: U kunt een nieuwe pagina aanmaken en terugkomen om te kiezen voor doorverwijzing naar die pagina.

en: You can now turn off "%1$s" option.
nl_NL: U kunt nu de optie "%1$s" uitschakelen.

en: You can now turn on "%1$s" option.
nl_NL: U kunt nu de optie "%1$s" inschakelen.

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
nl_NL: U kunt een enkel IP-adres zoals 192.168.0.1 of een reeks van 245 IP's zoals 192.168.0.* op de whitelist plaatsen. Vind uw IP via %s.

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
nl_NL: U kunt ADMIN en LOGIN niet beide dezelfde naam geven. Gebruik verschillende namen.

en: You don't have the permission to access %1$s on this server.
nl_NL: U heeft geen toestemming om %1$s op deze server te openen.

en: You got %1$d attempts left before lockout.
nl_NL: U heeft nog %1$d pogingen voordat het account wordt vergrendeld.

en: You have logged in successfully.
nl_NL: U bent succesvol ingelogd.

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %1$sMore details%2$s
nl_NL: U moet URL Rewrite voor IIS activeren om de permalinkstructuur te wijzigen naar een vriendelijke URL (zonder index.php). %1$sMeer details%2$s

en: You need to set a positive number of attempts.
nl_NL: U moet een positief aantal pogingen instellen.

en: You need to set a positive waiting time.
nl_NL: U moet een positieve wachttijd instellen.

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
nl_NL: U moet de permalinkstructuur instellen op een vriendelijke URL (zonder index.php).

en: You requested a one-time secure login URL to access your account without a password.
    
    Click the secure link below:
    
    %s
    This link can be used only once and will expire shortly.
    
    If you did not request this email, you can safely ignore it.
nl_NL: U heeft een eenmalige beveiligde aanmeld-URL aangevraagd.
    
    Klik op de beveiligde link hieronder:
    
    %s
    Deze link kan slechts eenmaal worden gebruikt en verloopt binnenkort.
    
    Als u dit niet heeft aangevraagd, kunt u deze e-mail negeren.

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
nl_NL: U moet uw website elke week controleren op beveiligingswijzigingen.

en: You will have to re-scan the QR code on all devices as the previous codes will stop working.
nl_NL: U moet de QR-code opnieuw scannen op alle apparaten omdat de vorige codes niet meer werken.

en: Your %1$s %2$s license expired on %3$s %4$s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %5$s%6$s
nl_NL: Uw %1$s %2$s-licentie is verlopen op %3$s %4$s. Zorg voor een geldige abonnement op %5$s%6$s om de beveiliging van uw website actueel te houden.

en: Your IP has been flagged for potential security violations. Please try again in a little while.
nl_NL: Uw IP-adres is gemarkeerd voor mogelijke beveiligingsschendingen. Probeer het over een ogenblik opnieuw.

en: Your Login Confirmation Code
nl_NL: Uw aanmeldingsbevestigingscode

en: Your Unique Login URL
nl_NL: Uw unieke aanmeld-URL

en: Your admin URL can't be changed on %1$s hosting because of the %2$s security terms.
nl_NL: Uw beheerder-URL kan niet worden gewijzigd op %1$s-hosting vanwege de %2$s-beveiligingsvoorwaarden.

en: Your admin URL is changed by another plugin or theme to %s. To activate this option, disable the custom admin feature in the other plugin or deactivate it.
nl_NL: Uw beheerder-URL is gewijzigd door een andere plugin of thema naar %s. Schakel de aangepaste beheerderfunctie in de andere plugin uit om deze optie te activeren.

en: Your admin dashboard is not served over HTTPS. Without SSL/TLS encryption, login credentials and session data are transmitted in plain text, making them vulnerable to interception. <br /><br />An SSL certificate is essential for securing all admin communications.
nl_NL: Uw beheerderspaneel wordt niet via HTTPS geleverd. Zonder SSL/TLS-versleuteling worden inloggegevens in platte tekst verzonden. <br /><br />Een SSL-certificaat is essentieel.

en: Your custom admin path is exposed in the page source code (typically through the AJAX URL). This allows attackers to discover your admin path and launch targeted brute force attacks. <br /><br />%1$sLearn how to hide the admin path from source code%2$s.
nl_NL: Uw aangepast beheerderspad is zichtbaar in de paginabroncode. %1$sLeer hoe u het beheerderspad verbergt in de broncode%2$s.

en: Your custom login path is exposed in the page source code. This defeats the purpose of changing the login URL, as attackers can still discover it and target it with brute force attacks. <br /><br />The custom login path must be kept secret, and Brute Force Protection should be active. %1$sLearn how to hide the login path from source code%2$s.
nl_NL: Uw aangepast aanmeldpad is zichtbaar in de paginabroncode. %1$sLeer hoe u het aanmeldpad verbergt%2$s.

en: Your database is using the default <strong>wp_</strong> table prefix. Automated SQL injection attacks commonly target this default prefix. Using a custom prefix adds an additional barrier against mass-targeted attacks that assume standard WordPress table names.
nl_NL: Uw database gebruikt het standaard tabelprefix <strong>wp_</strong>. Een aangepast prefix voegt een extra barrière toe tegen geautomatiseerde aanvallen.

en: Your database password is empty or too simple. Even though most servers restrict database access to localhost, a weak password provides no defense if that restriction is ever bypassed or misconfigured.
nl_NL: Uw databasewachtwoord is leeg of te eenvoudig. Een zwak wachtwoord biedt geen bescherming als de localhost-beperking wordt omzeild.

en: Your login URL is changed by another plugin or theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deactivate it.
nl_NL: Uw aanmeld-URL is gewijzigd door een andere plugin of thema naar %s. Schakel de aangepaste aanmelding in de andere plugin uit om deze optie te activeren.

en: Your login URL is: %s
nl_NL: Uw aanmeld-URL is: %s

en: Your login URL will be: %1$s In case you can't log in, use the safe URL: %2$s
nl_NL: Uw aanmeld-URL wordt: %1$s Als u niet kunt inloggen, gebruik dan de veilige URL: %2$s

en: Your login confirmation code is: %s
    
    This code is valid for a limited time and can be used only once.
    
    If you did not attempt to log in, please ignore this email.
nl_NL: Uw aanmeldingsbevestigingscode is: %s
    
    Deze code is beperkt geldig en kan slechts eenmaal worden gebruikt.
    
    Als u niet heeft geprobeerd in te loggen, negeer deze e-mail dan.

en: Your security keys have not been regenerated in a long time. Regularly rotating security keys invalidates all existing sessions and forces re-authentication, limiting the window of exposure if credentials are compromised.
nl_NL: Uw beveiligingssleutels zijn lange tijd niet opnieuw gegenereerd. Regelmatige rotatie maakt alle bestaande sessies ongeldig.

en: Your server is broadcasting its PHP version in HTTP response headers. This information helps attackers identify which PHP vulnerabilities may apply to your server.
nl_NL: Uw server zendt zijn PHP-versie uit in HTTP-antwoordheaders.

en: Your server is running an outdated version of MySQL. Unsupported MySQL versions contain known security vulnerabilities and may cause performance issues. <br /><br />Your website requires minimum <strong>MySQL %1$s or MariaDB %2$s</strong>.
nl_NL: Uw server gebruikt een verouderde versie van MySQL. <br /><br />Uw website vereist minimaal <strong>MySQL %1$s of MariaDB %2$s</strong>.

en: Your server is running an outdated version of PHP. Older PHP versions no longer receive security patches, leaving your site exposed to known vulnerabilities and reducing overall performance. <br /><br />Your website requires <strong>PHP %1$s</strong> or higher.
nl_NL: Uw server gebruikt een verouderde versie van PHP. <br /><br />Uw website vereist <strong>PHP %1$s</strong> of hoger.

en: Your site is currently logging security threats, but advanced firewall filtering is not fully enabled. %1$s Activate 7G or 8G Firewall %2$s to automatically block malicious patterns before they reach WordPress.
nl_NL: Uw site registreert momenteel beveiligingsbedreigingen, maar geavanceerde firewallfiltering is niet volledig ingeschakeld. %1$sActiveer de 7G- of 8G-firewall%2$s om kwaadaardige patronen automatisch te blokkeren.

en: Your site is still using the default WordPress tagline "Just another WordPress site". This is a well-known WordPress fingerprint that makes it easy for bots and scanners to confirm your CMS. It also appears unprofessional to visitors.
nl_NL: Uw site gebruikt nog de standaard WordPress-tagline "Just another WordPress site". Dit is een bekende WordPress-vingerafdruk.

en: Your wp-config.php file is publicly accessible. This file contains your database credentials, security keys, and other critical configuration details. If an attacker can read this file, they can gain full control of your database and website.
nl_NL: Uw wp-config.php-bestand is openbaar toegankelijk. Dit bestand bevat databasegegevens en beveiligingssleutels. Als een aanvaller dit bestand kan lezen, kan hij volledige controle over uw database en website krijgen.

en: activate feature
nl_NL: functie activeren

en: after first access
nl_NL: na eerste toegang

en: already active
nl_NL: al actief

en: dark
nl_NL: donker

en: default
nl_NL: standaard

en: display_errors PHP directive
nl_NL: PHP-richtlijn display_errors

en: e.g.
nl_NL: bijv.

en: e.g. %s
nl_NL: bijv. %s

en: e.g. /logout or
nl_NL: bijv. /logout of

en: e.g. /post-type/ will block all path starting with /post-type/
nl_NL: Bijv. /post-type/ blokkeert alle paden die beginnen met /post-type/

en: e.g. adm, back
nl_NL: bijv. adm, back

en: e.g. ajax, json
nl_NL: bijv. ajax, json

en: e.g. aspect, templates, styles
nl_NL: bijv. aspect, templates, styles

en: e.g. comments, discussion
nl_NL: bijv. comments, discussion

en: e.g. core, inc, include
nl_NL: bijv. core, inc, include

en: e.g. images, files
nl_NL: bijv. images, files

en: e.g. json, api, call
nl_NL: bijv. json, api, call

en: e.g. lib, library
nl_NL: bijv. lib, library

en: e.g. login or signin
nl_NL: bijv. login of signin

en: e.g. logout or disconnect
nl_NL: bijv. logout of disconnect

en: e.g. lostpass or forgotpass
nl_NL: bijv. lostpass of forgotpass

en: e.g. modules
nl_NL: bijv. modules

en: e.g. multisite activation link
nl_NL: bijv. multisite-activatiekoppeling

en: e.g. newuser or register
nl_NL: bijv. newuser of register

en: e.g. profile, usr, writer
nl_NL: bijv. profile, usr, writer

en: event
nl_NL: gebeurtenis

en: events
nl_NL: gebeurtenissen

en: firewall stopped this request to protect the website from suspicious behavior.
nl_NL: De firewall heeft dit verzoek gestopt om de website te beschermen tegen verdacht gedrag.

en: from
nl_NL: van

en: ignore alert
nl_NL: Waarschuwing negeren

en: install.php & upgrade.php are accessible
nl_NL: install.php en upgrade.php zijn toegankelijk

en: light
nl_NL: licht

en: more details
nl_NL: meer details

en: not recommended
nl_NL: niet aanbevolen

en: only %1$d chars
nl_NL: slechts %1$d tekens

en: or
nl_NL: of

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
nl_NL: %1$s van %2$s

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
nl_NL: Komt niet overeen

[ctx: password strength]
en: Medium
nl_NL: Gemiddeld

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
nl_NL: Wachtwoordsterkte onbekend

[ctx: password strength]
en: Strong
nl_NL: Sterk

[ctx: password strength]
en: Very weak
nl_NL: Zeer zwak

[ctx: password strength]
en: Weak
nl_NL: Zwak

en: reCAPTCHA Test
nl_NL: reCAPTCHA-test

en: reCAPTCHA V2 Test
nl_NL: reCAPTCHA V2-test

en: reCAPTCHA V3 Test
nl_NL: reCAPTCHA V3-test

en: reCaptcha Language
nl_NL: reCaptcha-taal

en: reCaptcha Theme
nl_NL: reCaptcha-thema

en: readme.html file is accessible
nl_NL: readme.html is toegankelijk

en: recommended
nl_NL: aanbevolen

en: redirects
nl_NL: doorverwijzingen

en: see feature
nl_NL: functie bekijken

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
nl_NL: &larr; Ga naar %s

en: start feature setup
nl_NL: functie instellen

en: threat
nl_NL: bedreiging

en: threats
nl_NL: bedreigingen

en: to
nl_NL: naar

en: too simple
nl_NL: te eenvoudig

en: within
nl_NL: binnen

en: wp-config.php & wp-config-sample.php are accessible
nl_NL: wp-config.php en wp-config-sample.php zijn toegankelijk
