Ultimate Addons for Elementor (UAE) 2.9.0 - en to ja translation catalogue (1373 entries)

en: <strong>Help shape the future of %1$s.</strong><br><br>Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
ja: <strong>%1$sの未来を形作る手助けをしてください。</strong><br><br>プラグインの使用方法を共有して、重要な機能を構築し、問題を迅速に修正し、より賢い決定を下せるようにしましょう。

en: This will be applicable for all sites from the network.
ja: これはネットワーク内のすべてのサイトに適用されます。

note: translators: %s usage doc link
en: Learn more.
ja: 詳細を学ぶ。

en: Happy to help!
ja: お手伝いできて嬉しいです！

en: Skip
ja: スキップ

en: Usage Tracking
ja: 使用状況の追跡

note: translators: %s Product title
en: Help improve %s by sharing non-sensitive usage data — like PHP version and features used.
ja: %sを改善するために、PHPバージョンや使用されている機能などの非機密の使用データを共有してください。

en:  This will be applicable for all sites from the network.
ja: これはネットワーク内のすべてのサイトに適用されます。

en: Learn More.
ja: 詳細を学ぶ。

en: Oops! Something went wrong. Please refresh the page and try again.
ja: おっと！何かがうまくいきませんでした。ページを更新して再試行してください。

en: Quick Feedback
ja: クイックフィードバック

en: If you have a moment, please share why you are deactivating the plugin.
ja: お時間があれば、プラグインを無効にする理由を教えてください。

en: Icon
ja: アイコン

en: Please tell us more details.
ja: 詳細を教えてください。

note: translators: %1$s: link html start, %2$s: link html end
en: Need help from our experts? %1$sClick here to contact us.%2$s
ja: 専門家の助けが必要ですか？ %1$sこちらをクリックしてお問い合わせください。%2$s

en: Submit & Deactivate
ja: 送信 & 無効化

en: Skip & Deactivate
ja: スキップ & 無効化

en: Sorry, you are not allowed to do this operation.
ja: 申し訳ありませんが、この操作を行うことは許可されていません。

en: Nonce validation failed
ja: ノンスの検証に失敗しました

en: This is a temporary deactivation for testing.
ja: これはテストのための一時的な無効化です。

en: How can we assist you?
ja: どのようにお手伝いできますか？

en: The plugin isn't working properly.
ja: プラグインが正しく動作していません。

en: Please tell us more about what went wrong?
ja: 何が間違ったのか、もっと教えてください。

en: I found a better alternative plugin.
ja: より良い代替プラグインを見つけました。

en: Could you please specify which plugin?
ja: どのプラグインか指定していただけますか？

en: It's missing a specific feature.
ja: 特定の機能が欠けています。

en: Please tell us more about the feature.
ja: その機能についてもっと教えてください。

en: Other
ja: その他

en: Plugin installation is disabled for you on this site.
ja: このサイトでは、あなたのプラグインのインストールが無効になっています。

en: Plugin slug is missing.
ja: プラグインのスラッグがありません。

en: Plugin installation function not found.
ja: プラグインインストール機能が見つかりません。

en: Theme installation is disabled for you on this site.
ja: このサイトでは、テーマのインストールが無効になっています。

en: Theme slug is missing.
ja: テーマスラグがありません。

en: Theme installation function not found.
ja: テーマインストール機能が見つかりません。

en: You do not have permission to perform this action.
ja: このアクションを実行する権限がありません。

en: Invalid widget identifier.
ja: 無効なウィジェット識別子です。

en: Plugin activation is disabled for you on this site.
ja: このサイトでは、あなたのプラグインのアクティベーションは無効です。

en: Plugin Activated.
ja: プラグインがアクティブになりました。

en: Theme activation is disabled for you on this site.
ja: このサイトではテーマのアクティベーションが無効になっています。

en: Theme Activated.
ja: テーマがアクティブになりました。

en: Could not activate plugin. Please activate from the Plugins page.
ja: プラグインをアクティブにできませんでした。プラグインページからアクティブにしてください。

en: Could not activate theme. Please activate from the Themes page.
ja: テーマをアクティブにできませんでした。テーマページからアクティブにしてください。

en: Invalid compatibility option value.
ja: 無効な互換性オプションの値です。

en: Settings saved successfully!
ja: 設定が正常に保存されました！

en: Unable to save settings.
ja: 設定を保存できません。

en: Invalid analytics option value.
ja: 無効な分析オプションの値です。

en: Security check failed.
ja: セキュリティチェックに失敗しました。

en: Upgrade notice dismissed.
ja: アップグレード通知が閉じられました。

en: Onboarding analytics saved.
ja: オンボーディング分析が保存されました。

en: Header Footer Builder
ja: ヘッダー フッター ビルダー

en: Important Notice:
ja: 重要なお知らせ：

en: Can't edit your header or footer?
ja: ヘッダーやフッターを編集できませんか？

en: Try clearing your cache or resetting permalinks (Settings > Permalinks > Save Changes).
ja: キャッシュをクリアするか、パーマリンクをリセットしてみてください（設定 > パーマリンク > 変更を保存）。

en: Learn More
ja: もっと学ぶ

en: Flush Permalink
ja: パーマリンクをフラッシュ

en: Display Rules
ja: 表示ルール

en: Date
ja: 日付

en: Elementor Header & Footer Builder
ja: Elementor ヘッダー & フッター ビルダー

en: Add New
ja: 新規追加

en: New Template
ja: 新しいテンプレート

en: Edit Template
ja: テンプレートを編集

en: View Template
ja: テンプレートを表示

en: View All
ja: すべて表示

en: Search Templates
ja: テンプレートを検索

en: Parent Templates:
ja: 親テンプレート：

en: No Templates found.
ja: テンプレートが見つかりません。

en: No Templates found in Trash.
ja: ゴミ箱にテンプレートが見つかりません。

en: Create New
ja: 新規作成

en: Header/Footer Builder
ja: ヘッダー/フッター ビルダー

en: Header & Footer
ja: ヘッダーとフッター

en: Elementor Header & Footer Builder Options
ja: Elementor ヘッダー & フッター ビルダー オプション

en: Type of Template
ja: テンプレートの種類

en: Select Option
ja: オプションを選択

en: Header
ja: ヘッダー

en: Before Footer
ja: フッターの前

en: Footer
ja: フッター

en: Custom Block
ja: カスタムブロック

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content.
ja: このショートコードをコピーして、投稿、ページ、またはテキストウィジェットのコンテンツに貼り付けてください。

en: Enable Layout for Elementor Canvas Template?
ja: Elementorキャンバステンプレートのレイアウトを有効にしますか？

en: Enabling this option will display this layout on pages using Elementor Canvas Template.
ja: このオプションを有効にすると、Elementorキャンバステンプレートを使用しているページにこのレイアウトが表示されます。

en: Display On
ja: 表示オン

en: Add locations for where this template should appear.
ja: このテンプレートが表示される場所を追加してください。

en: Add Display Rule
ja: 表示ルールを追加

en: Do Not Display On
ja: 表示しない

en: Add locations for where this template should not appear.
ja: このテンプレートが表示されるべきでない場所を追加してください。

en: Exclude On
ja: 除外する

en: Add Exclusion Rule
ja: 除外ルールを追加

en: User Roles
ja: ユーザーの役割

en: Display custom template based on user role.
ja: ユーザーの役割に基づいてカスタムテンプレートを表示します。

en: Users
ja: ユーザー

en: Add User Rule
ja: ユーザー規則を追加

note: Translators: Post title, Template Location
en: Template %1$s is already assigned to the location %2$s
ja: テンプレート %1$s はすでに場所 %2$s に割り当てられています

en: UAE Plugin Information
ja: UAEプラグイン情報

en: Read-only info: version, health, hooks.
ja: 読み取り専用情報: バージョン、健康、フック。

en: UAE Template Management
ja: UAEテンプレート管理

en: CRUD for header/footer/block templates.
ja: ヘッダー/フッター/ブロックテンプレートのCRUD。

en: UAE Widget Management
ja: UAEウィジェット管理

en: Enable/disable Elementor widgets.
ja: Elementorウィジェットを有効/無効にします。

en: UAE Extension Management
ja: UAE拡張管理

en: Toggle Scroll to Top / Progress Bar.
ja: トップにスクロール / プログレスバーを切り替えます。

en: UAE Display Rules
ja: UAE表示ルール

en: Where and to whom templates appear.
ja: テンプレートがどこに、誰に表示されるか。

en: UAE Active Templates
ja: UAEアクティブテンプレート

en: Which templates render on a given page.
ja: 特定のページにレンダリングされるテンプレート。

en: UAE Theme Compatibility
ja: UAEテーマの互換性

en: Theme detection and fallback config.
ja: テーマ検出とフォールバック設定。

en: UAE Plugin Settings
ja: UAEプラグイン設定

en: Plugin-level configuration.
ja: プラグインレベルの設定。

en: UAE Template Embedding
ja: UAEテンプレート埋め込み

en: Shortcode strings and rendered HTML.
ja: ショートコード文字列とレンダリングされたHTML。

en: UAE Page Builder
ja: UAEページビルダー

en: Build and manage page content with HFE and Elementor widgets.
ja: HFEとElementorウィジェットを使用してページコンテンツを構築および管理します。

en: UAE Design System
ja: UAEデザインシステム

en: Read the site's global colors, fonts, and spacing.
ja: サイトのグローバルカラー、フォント、スペーシングを読み取ります。

en: UAE Maintenance
ja: UAEメンテナンス

en: Cache clearing and maintenance tasks.
ja: キャッシュクリアとメンテナンスタスク。

en: UAE Pro Features
ja: UAEプロ機能

en: Information about UAE Pro premium widgets and upgrade path.
ja: UAE Proプレミアムウィジェットとアップグレードパスに関する情報。

en: UAE MCP Server
ja: UAE MCPサーバー

en: AI tools for Header Footer Elementor — manage headers, footers, templates, pages, and widgets.
ja: ヘッダー フッター Elementor 用の AI ツール — ヘッダー、フッター、テンプレート、ページ、およびウィジェットを管理します。

en: Template has invalid Elementor data.
ja: テンプレートに無効なElementorデータがあります。

en: Failed to encode Elementor data.
ja: Elementorデータのエンコードに失敗しました。

en: Invalid position. Use "append", "prepend", or an object with "after", "before", or "inside" key.
ja: 無効な位置です。「append」、「prepend」、または「after」、「before」、「inside」キーを持つオブジェクトを使用してください。

en: Element not found in template.
ja: テンプレート内に要素が見つかりません。

note: translators: %s: Required plugin name translators: %s: Plugin name
en: This widget requires %s.
ja: このウィジェットには %s が必要です。

note: translators: %s: Widget type slug
en: Widget type "%s" is not recognized. Use template-builder/list-widget-types to see available types.
ja: ウィジェットタイプ "%s" は認識されません。利用可能なタイプを確認するには template-builder/list-widget-types を使用してください。

note: translators: %s: element ID
en: Section "%s" not found in template.
ja: テンプレート内に「%s」セクションが見つかりません。

note: translators: %s: element ID
en: Sibling element "%s" not found in template.
ja: テンプレート内に兄弟要素 "%s" が見つかりません。

note: translators: %s: element ID
en: Parent element "%s" not found in template.
ja: テンプレート内に親要素 "%s" が見つかりません。

en: Elementor is not active.
ja: Elementorはアクティブではありません。

note: translators: %s: widget type slug
en: Widget type "%s" not found in Elementor.
ja: Elementorに"%s"というウィジェットタイプは見つかりません。

en: Get All Active Templates
ja: すべてのアクティブなテンプレートを取得

en: Returns all active templates (header, footer, before-footer) in one call.
ja: 1 回の呼び出しで、すべてのアクティブなテンプレート（ヘッダー、フッター、フッター前）を返します。

en: Add Column to Section
ja: セクションに列を追加

en: Adds a column to an existing section or container in any Elementor post. Automatically redistributes column sizes to fit.
ja: 既存のセクションまたはコンテナに列を追加します。自動的に列のサイズを調整してフィットさせます。

en: Any Elementor-enabled post ID (page, post, or HFE template).
ja: 任意の Elementor 対応の投稿 ID（ページ、投稿、または HFE テンプレート）。

en: Section or container element ID to add column to.
ja: 列を追加するセクションまたはコンテナの要素 ID。

en: If true, automatically redistributes all column sizes evenly.
ja: 真の場合、すべての列のサイズを均等に再配分します。

en: section_id is required.
ja: section_id は必須です。

note: translators: 1: Section ID, 2: Post title, 3: Column ID
en: Added column to section %1$s in "%2$s". Use builder/insert-widget with position {"inside": "%3$s"} to add widgets.
ja: "%2$s" のセクション %1$s に列を追加しました。ウィジェットを追加するには、{"inside": "%3$s"} の位置で builder/insert-widget を使用してください。

en: Add Section/Container
ja: セクション/コンテナを追加

en: Adds a structural layout element to any Elementor post. On legacy sites: creates a section with columns. On container sites: creates a flex container with child containers. Supports inner sections and multi-column layouts.
ja: 任意の Elementor 投稿に構造レイアウト要素を追加します。レガシーサイトでは、列を持つセクションを作成します。コンテナサイトでは、子コンテナを持つフレックスコンテナを作成します。内部セクションとマルチカラムレイアウトをサポートします。

en: Array of column size percentages. Must sum to 100. E.g., [50, 50] for two equal columns, [33, 34, 33] for three columns, [25, 75] for sidebar layout.
ja: 列サイズのパーセンテージの配列。合計は 100 でなければなりません。例：[50, 50] は 2 つの等しい列、[33, 34, 33] は 3 列、[25, 75] はサイドバーのレイアウト。

en: If true, creates an inner section (must be placed inside a column). On container sites, creates a nested container.
ja: 真の場合、内部セクションを作成します（列内に配置する必要があります）。コンテナサイトでは、ネストされたコンテナを作成します。

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (for inner sections inside a column/container).
ja: 挿入先："append"（デフォルト）、"prepend"、{ "after": "element_id" }、{ "before": "element_id" }、{ "inside": "element_id" }（列/コンテナ内の内部セクション用）。

note: translators: %d: total of column sizes
en: Column sizes must sum to 100. Got %d.
ja: 列のサイズは 100 に合計する必要があります。%d を取得しました。

en: inner section
ja: 内部セクション

en: container
ja: コンテナ

en: section
ja: セクション

note: translators: 1: Element type, 2: Number of columns, 3: Post title
en: Added %1$s with %2$d column(s) to "%3$s". Use column_ids to insert widgets into specific columns.
ja: "%3$s" に %2$d 列を持つ %1$s を追加しました。特定の列にウィジェットを挿入するには、column_ids を使用してください。

en: Build Complete Layout
ja: 完全なレイアウトを構築

en: Builds a complete layout with sections, columns, and widgets in one call. Replaces all content on the post. The structure parameter is a JSON string describing rows and widgets.
ja: セクション、列、およびウィジェットを 1 回の呼び出しで構築します。投稿のすべてのコンテンツを置き換えます。構造パラメータは、行とウィジェットを説明する JSON 文字列です。

en: structure is not valid JSON. It must be a minified JSON array string.
ja: 構造は有効な JSON ではありません。最小化された JSON 配列文字列である必要があります。

en: structure must be a JSON array of section objects. Example: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]
ja: 構造はセクションオブジェクトの JSON 配列でなければなりません。例：[{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]

en: Each item in structure must be a section object with "children". Example: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}
ja: 構造内の各アイテムは、"children" を持つセクションオブジェクトでなければなりません。例：{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}

note: translators: 1: Number of elements, 2: Post title
en: Built "%2$s" with %1$d elements.
ja: "%2$s" を %1$d 要素で構築しました。

en: Regenerate CSS
ja: CSSを再生成

en: Forces Elementor to regenerate CSS files for a post so frontend changes appear immediately. Call after builder/build or any structural change.
ja: Elementorが投稿のCSSファイルを再生成し、フロントエンドの変更が即座に表示されるようにします。ビルダー/ビルドまたは構造的変更の後に呼び出してください。

en: Any Elementor-enabled post ID. Pass 0 to regenerate all Elementor CSS globally.
ja: Elementorが有効な投稿ID。0を渡すと、すべてのElementor CSSがグローバルに再生成されます。

en: You are not allowed to regenerate all Elementor CSS globally.
ja: すべてのElementor CSSをグローバルに再生成することは許可されていません。

en: Regenerated all Elementor CSS files globally.
ja: すべてのElementor CSSファイルをグローバルに再生成しました。

note: translators: %s: Post title
en: Regenerated CSS for "%s".
ja: "%s" のCSSを再生成しました。

en: Insert Widget
ja: ウィジェットを挿入

en: Inserts a single widget into an existing Elementor post. KEY WIDGET SLUGS — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Footer: copyright, retina (logo), social-icons. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter. Use list-widget-types to discover all available slugs.
ja: 既存のElementor投稿に単一のウィジェットを挿入します。キーウィジェットスラッグ — ヘッダー: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart。フッター: copyright, retina (logo), social-icons。ページ: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter。利用可能なすべてのスラッグを発見するには、list-widget-typesを使用してください。

en: Widget type slug (e.g. "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Use builder/list-widget-types to see available types.
ja: ウィジェットタイプスラッグ（例: "navigation-menu", "site-logo", "heading"）。利用可能なタイプを確認するには、builder/list-widget-typesを使用してください。

en: JSON string of widget settings. Use builder/get-schema to discover the keys. Example: {"heading_title":"My Heading","align":"center"}. Pass empty string or "{}" for defaults.
ja: ウィジェット設定のJSON文字列。キーを発見するには、builder/get-schemaを使用してください。例: {"heading_title":"My Heading","align":"center"}。デフォルトの場合は空の文字列または "{}" を渡してください。

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", a number for index position (0=first, 1=second, etc.), or { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.
ja: 挿入先: "append"（デフォルト）、"prepend"、インデックス位置の数（0=最初、1=2番目など）、または { "after": "element_id" }、{ "before": "element_id" }、{ "inside": "container_id" }。

en: Widget type is required.
ja: ウィジェットタイプは必須です。

note: translators: %s: Widget type slug
en: Widget type "%s" is not recognized. Use builder/list-widget-types to see available types.
ja: ウィジェットタイプ "%s" は認識されません。利用可能なタイプを確認するには、builder/list-widget-typesを使用してください。

note: translators: 1: Widget type, 2: Post title
en: Inserted %1$s widget into "%2$s".
ja: %1$s ウィジェットを "%2$s" に挿入しました。

en: Move Element
ja: 要素を移動

en: Repositions an element within any Elementor post. Removes from current location and inserts at new position.
ja: Elementor投稿内の要素の位置を再配置します。現在の位置から削除し、新しい位置に挿入します。

en: Element ID to move.
ja: 移動する要素ID。

en: New position: { "after": "element_id" } or { "before": "element_id" }.
ja: 新しい位置: { "after": "element_id" } または { "before": "element_id" }。

en: Element ID is required.
ja: 要素IDは必須です。

en: Position is required.
ja: 位置は必須です。

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Moved element %1$s in "%2$s".
ja: %1$s 要素を "%2$s" に移動しました。

en: Remove Element
ja: 要素を削除

en: Removes a widget or container from any Elementor post by element ID.
ja: 要素IDによって、任意のElementor投稿からウィジェットまたはコンテナを削除します。

en: Element ID to remove.
ja: 削除する要素ID。

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Removed element %1$s from "%2$s".
ja: %1$s 要素を "%2$s" から削除しました。

en: Get Element Schema
ja: 要素スキーマを取得

en: Returns a settings schema for widgets, sections, containers, or columns. Use before building layouts to discover available settings.
ja: ウィジェット、セクション、コンテナ、またはカラムの設定スキーマを返します。レイアウトを構築する前に、利用可能な設定を発見するために使用してください。

en: Type of element to get schema for.
ja: スキーマを取得する要素のタイプ。

en: Widget type slug (required when type=widget). E.g., "heading", "navigation-menu".
ja: ウィジェットタイプスラッグ（type=widgetの場合は必須）。例: "heading", "navigation-menu"。

en: Which settings tab to include. Defaults to "all" which returns content + style settings.
ja: どの設定タブを含めるか。デフォルトは「すべて」で、コンテンツとスタイル設定を返します。

en: Type must be one of: widget, section, container, column.
ja: タイプは次のいずれかでなければなりません: widget, section, container, column。

en: widget_type is required when type=widget.
ja: type=widget の場合、widget_type は必須です。

note: translators: %s: widget type slug
en: Widget type "%s" is not in the allowed list.
ja: ウィジェットタイプ "%s" は許可されたリストにありません。

note: translators: %s: element type
en: Element type "%s" not found in Elementor.
ja: Elementor に "%s" の要素タイプが見つかりません。

en: Get Post Structure
ja: 投稿構造を取得

en: Returns the full Elementor element tree of any Elementor-enabled post -- containers, widgets, IDs, types, and setting keys.
ja: 任意の Elementor 対応投稿の完全な Elementor 要素ツリーを返します -- コンテナ、ウィジェット、ID、タイプ、および設定キー。

en: If true, return complete settings. Default false returns only setting keys for brevity.
ja: true の場合、完全な設定を返します。デフォルトの false は簡潔さのために設定キーのみを返します。

en: Undo Last Builder Change
ja: 最後のビルダー変更を元に戻す

en: Reverts the most recent AI builder change on a post by restoring the snapshot taken automatically just before that change. Keeps a single level of undo; for older versions use Elementor revision history.
ja: 投稿の最新の AI ビルダー変更を、変更の直前に自動的に撮影されたスナップショットを復元することで元に戻します。単一のレベルの元に戻すことを保持します。古いバージョンについては Elementor のリビジョン履歴を使用してください。

en: The post, page, or HFE template ID to undo the last change on.
ja: 最後の変更を元に戻す投稿、ページ、または HFE テンプレート ID。

en: No recent change is available to undo for this post. Try Elementor revision history.
ja: この投稿に対して元に戻すことができる最近の変更はありません。Elementor のリビジョン履歴を試してください。

note: translators: %s: post title
en: Reverted the last change on "%s".
ja: "%s" の最後の変更を元に戻しました。

en: Update Widget Settings
ja: ウィジェット設定を更新

en: Updates settings for an existing widget element in any Elementor post. Performs a partial merge -- only provided settings are changed.
ja: 任意の Elementor 投稿内の既存のウィジェット要素の設定を更新します。部分的なマージを実行します -- 提供された設定のみが変更されます。

en: Element ID to update (from get-structure).
ja: 更新する要素 ID (get-structure から)。

en: JSON string of the settings to update. You MUST call builder/get-schema first to discover the exact setting keys for the widget type. Then pass a JSON object string with only the keys you want to change. Example for hfe-infocard: {"infocard_title":"New Title","infocard_description":"New text","infocard_button_text":"Click Me"}. Example for heading: {"heading_title":"New Heading"}. Example for text-editor: {"editor":"<p>New content</p>"}.
ja: 更新する設定の JSON 文字列。ウィジェットタイプの正確な設定キーを発見するために、最初に builder/get-schema を呼び出す必要があります。その後、変更したいキーのみを含む JSON オブジェクト文字列を渡します。hfe-infocard の例: {"infocard_title":"新しいタイトル","infocard_description":"新しいテキスト","infocard_button_text":"クリックして"}。見出しの例: {"heading_title":"新しい見出し"}。テキストエディタの例: {"editor":"<p>新しいコンテンツ</p>"}。

en: Element not found in post.
ja: 投稿内に要素が見つかりません。

note: translators: 1: widget type, 2: comma-separated setting keys
en: No settings provided. This is a "%1$s" widget. Available setting keys: %2$s. Retry with the correct keys in the settings object.
ja: 設定が提供されていません。これは "%1$s" ウィジェットです。利用可能な設定キー: %2$s。設定オブジェクト内で正しいキーを使用して再試行してください。

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Updated element %1$s in "%2$s".
ja: "%2$s" の要素 %1$s を更新しました。

en: List Available Widget Types
ja: 利用可能なウィジェットタイプのリスト

en: Lists all widget types that can be inserted. RECOMMENDED — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart, hfe-menu. Footer: copyright, retina (logo), social-icons, hfe-menu. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider.
ja: 挿入可能なすべてのウィジェットタイプをリストします。推奨 — ヘッダー: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart, hfe-menu。フッター: copyright, retina (logo), social-icons, hfe-menu。ページ: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider。

en: Filter by source plugin.
ja: ソースプラグインでフィルタリングします。

en: Get Design Tokens
ja: デザイントークンを取得

en: Returns the site's global colors, fonts, and spacing from the active Elementor kit. ALWAYS call this before build-template or build-page to match the site's existing design.
ja: アクティブなElementorキットからサイトのグローバルカラー、フォント、スペーシングを返します。サイトの既存のデザインに合わせるために、必ずbuild-templateまたはbuild-pageの前に呼び出してください。

en: No active Elementor kit found.
ja: アクティブなElementorキットが見つかりません。

en: Get Available Locations
ja: 利用可能なロケーションを取得

en: Lists all available targeting locations for display rules.
ja: 表示ルールのためのすべての利用可能なターゲティングロケーションをリストします。

en: Update Display Rules
ja: 表示ルールを更新

en: Set include/exclude locations and user role targeting for a template. Merges the old update and set-user-roles abilities.
ja: テンプレートのために含める/除外するロケーションとユーザーロールターゲティングを設定します。古い更新とset-user-rolesの機能を統合します。

en: Template post ID.
ja: テンプレート投稿ID。

en: Include rules: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }
ja: 含めるルール: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }

en: Exclude rules. Same structure as include_locations.
ja: 除外ルール。include_locationsと同じ構造です。

en: Role slugs: logged-in, logged-out, administrator, editor, author, contributor, subscriber.
ja: ロールスラグ: ログイン中、ログアウト中、管理者、編集者、著者、寄稿者、購読者。

note: translators: %s: comma-separated invalid role slugs
en: Invalid role(s): %s
ja: 無効なロール: %s

en: List Extensions
ja: 拡張機能のリスト

en: Lists available extensions (Scroll to Top, Reading Progress Bar) and their status.
ja: 利用可能な拡張機能（スクロールトップ、読み進めバー）とそのステータスをリストします。

en: Toggle Extension
ja: 拡張機能を切り替える

en: Enable or disable a specific extension.
ja: 特定の拡張機能を有効または無効にします。

en: Extension slug.
ja: 拡張機能スラグ。

en: True to enable, false to disable.
ja: 有効にするにはtrue、無効にするにはfalse。

note: translators: %s: extension slug
en: Extension "%s" not found.
ja: 拡張機能 "%s" が見つかりません。

en: Get Plugin Info
ja: プラグイン情報を取得

en: Returns unified plugin info: version, health, templates, widgets, theme compatibility, extensions, and optionally hooks.
ja: 統一されたプラグイン情報を返します: バージョン、健康、テンプレート、ウィジェット、テーマの互換性、拡張機能、およびオプションでフック。

en: When true, includes the hooks list in the response.
ja: trueの場合、レスポンスにフックリストを含めます。

en: Enable/disable header rendering.
ja: ヘッダーのレンダリングを有効/無効にします。

en: Enable/disable footer rendering.
ja: フッターのレンダリングを有効/無効にします。

en: Enable/disable before-footer rendering.
ja: フッター前のレンダリングを有効/無効にします。

en: Filter header template post ID.
ja: ヘッダーテンプレート投稿IDをフィルタリングします。

en: Filter footer template post ID.
ja: フッターテンプレート投稿IDをフィルタリングします。

en: Filter before-footer template ID.
ja: フッター前のテンプレートIDをフィルタリングします。

en: Conditionally skip header output.
ja: 条件に応じてヘッダー出力をスキップします。

en: Conditionally skip footer output.
ja: 条件に応じてフッター出力をスキップします。

en: Conditionally skip before-footer output.
ja: 条件に応じてフッター前の出力をスキップします。

en: Filter template ID before render.
ja: レンダリング前にテンプレートIDをフィルタリングします。

en: Control preview notice visibility.
ja: プレビュー通知の表示を制御します。

en: Fires inside header wrapper.
ja: ヘッダーラッパー内で発火します。

en: Fires before footer section.
ja: フッターセクションの前で発火します。

en: Fires inside footer wrapper.
ja: フッターラッパー内で発火します。

en: Render admin page body.
ja: 管理ページのボディをレンダリングします。

en: Clear Elementor Cache
ja: Elementorキャッシュをクリア

en: Clears the Elementor CSS cache globally to regenerate all stylesheets.
ja: すべてのスタイルシートを再生成するために、Elementor CSSキャッシュをグローバルにクリアします。

en: Elementor CSS cache cleared successfully.
ja: Elementor CSSキャッシュが正常にクリアされました。

en: Create Page
ja: ページを作成

en: Creates a new Elementor-ready page or post with optional page template.
ja: オプションのページテンプレートを使用して、新しいElementor対応のページまたは投稿を作成します。

en: The page or post title.
ja: ページまたは投稿のタイトル。

en: Post type to create.
ja: 作成する投稿タイプ。

en: Initial post status.
ja: 初期投稿ステータス。

en: Elementor page template: elementor_header_footer, elementor_canvas, or default.
ja: Elementorページテンプレート: elementor_header_footer、elementor_canvas、またはデフォルト。

note: translators: %s: post type slug
en: Post type "%s" is not supported by Elementor.
ja: 投稿タイプ "%s" はElementorによってサポートされていません。

en: Delete Page
ja: ページを削除

en: Moves an Elementor page or post to the trash. Does not permanently delete.
ja: Elementorのページまたは投稿をゴミ箱に移動します。完全には削除されません。

en: The page or post ID to trash.
ja: ゴミ箱に移動するページまたは投稿のID。

en: Post not found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: Use templates/delete for HFE templates.
ja: HFEテンプレートにはtemplates/deleteを使用してください。

en: You are not allowed to delete this post.
ja: この投稿を削除することは許可されていません。

en: Failed to move post to trash.
ja: 投稿をゴミ箱に移動できませんでした。

note: translators: %s: post title
en: "%s" moved to trash.
ja: "%s"がゴミ箱に移動されました。

en: List Pages
ja: ページの一覧

en: Lists Elementor-edited pages and posts with optional filtering by type, status, and search.
ja: Elementorで編集されたページと投稿を、タイプ、ステータス、検索によるオプションのフィルタリングで一覧表示します。

en: Filter by post type. Use "any" for all supported types.
ja: 投稿タイプでフィルタリングします。「any」を使用すると、すべてのサポートされているタイプが対象になります。

en: Filter by post status.
ja: 投稿ステータスでフィルタリングします。

en: Number of results per page. Maximum 100.
ja: ページごとの結果数。最大100。

en: Search by title.
ja: タイトルで検索します。

en: Restore Page
ja: ページを復元

en: Restores a trashed page or post back to its previous status.
ja: ゴミ箱に入れたページまたは投稿を以前の状態に復元します。

en: The trashed page or post ID to restore.
ja: 復元するゴミ箱に入れたページまたは投稿のID。

en: Post is not in the trash.
ja: 投稿はゴミ箱にありません。

en: You are not allowed to restore this post.
ja: この投稿を復元することは許可されていません。

en: Failed to restore post from trash.
ja: ゴミ箱から投稿を復元できませんでした。

note: translators: %s: post title
en: "%s" restored from trash.
ja: "%s"がゴミ箱から復元されました。

en: Update Page Meta
ja: ページメタを更新

en: Updates title, page template, or featured image for an Elementor page or post.
ja: Elementorのページまたは投稿のタイトル、ページテンプレート、またはアイキャッチ画像を更新します。

en: The page or post ID to update.
ja: 更新するページまたは投稿のID。

en: New page/post title.
ja: 新しいページ/投稿のタイトル。

en: Attachment ID for featured image. Pass 0 to remove.
ja: アイキャッチ画像の添付ファイルID。削除するには0を渡します。

en: Invalid page template value.
ja: 無効なページテンプレートの値。

en: Invalid attachment ID for featured image.
ja: アイキャッチ画像の無効な添付ファイルID。

en: No fields provided to update.
ja: 更新するフィールドが提供されていません。

en: Update Page Status
ja: ページステータスを更新

en: Publishes or unpublishes (drafts) an Elementor page or post.
ja: Elementorのページまたは投稿を公開または非公開（ドラフト）にします。

en: The page or post ID.
ja: ページまたは投稿のID。

en: The new status: publish or draft.
ja: 新しいステータス：公開またはドラフト。

en: Post is in the trash. Use pages/restore first.
ja: 投稿はゴミ箱にあります。最初にpages/restoreを使用してください。

en: UAE Pro Features & Upgrade Info
ja: UAE Pro機能とアップグレード情報

en: Get UAE Pro features, premium widgets, and upgrade pricing. Use when user asks about mega menus, AJAX load more, carousels, modal popups, video gallery, hotspot, timeline, login form, or any Pro-only features.
ja: UAE Pro機能、プレミアムウィジェット、およびアップグレード価格を取得します。ユーザーがメガメニュー、AJAXの読み込み、カルーセル、モーダルポップアップ、ビデオギャラリー、ホットスポット、タイムライン、ログインフォーム、またはPro専用機能について尋ねたときに使用します。

en: What the user is trying to do or which feature they are asking about. This helps tailor the recommendation.
ja: ユーザーが何をしようとしているのか、またはどの機能について尋ねているのか。これにより、推奨事項を調整できます。

en: UAE Pro is already active on this site. All premium widgets and features are available.
ja: このサイトではすでにUAE Proがアクティブです。すべてのプレミアムウィジェットと機能が利用可能です。

note: translators: 1: widget count, 2: pricing URL
en: UAE Pro adds %1$d+ premium widgets and upgrades 6 free widgets with advanced features. Upgrade at: %2$s
ja: UAE Proは、%1$d以上のプレミアムウィジェットを追加し、6つの無料ウィジェットを高度な機能でアップグレードします。アップグレードはこちら：%2$s

en: Get Plugin Settings
ja: プラグイン設定を取得

en: Get all plugin-level settings.
ja: すべてのプラグインレベルの設定を取得します。

en: Update Plugin Setting
ja: プラグイン設定を更新

en: Update a specific plugin setting. Only safe, non-sensitive settings are allowed.
ja: 特定のプラグイン設定を更新します。安全で非機密の設定のみが許可されます。

en: Setting key to update.
ja: 更新する設定キー。

en: New value for the setting.
ja: 設定の新しい値。

en: Both setting_key and value are required.
ja: setting_keyとvalueの両方が必要です。

note: translators: %s: setting key
en: Setting "%s" is not in the allowed list.
ja: 設定 "%s" は許可されたリストにありません。

en: Invalid value for "%1$s". Allowed: %2$s
ja: "%1$s"の無効な値です。許可されている値: %2$s

en: Render Template Shortcode
ja: テンプレートショートコードをレンダリング

en: Render an HFE template shortcode and return its HTML output.
ja: HFEテンプレートショートコードをレンダリングし、そのHTML出力を返します。

en: Template post ID to render.
ja: レンダリングするテンプレート投稿ID。

en: Create Template
ja: テンプレートを作成

en: Creates a new HFE template. Returns the new template ID and Elementor edit URL.
ja: 新しいHFEテンプレートを作成します。新しいテンプレートIDとElementor編集URLを返します。

en: Template title.
ja: テンプレートのタイトル

en: Template type.
ja: テンプレートタイプ。

en: Post status.
ja: 投稿のステータス。

en: Invalid template type.
ja: 無効なテンプレートタイプです。

en: Invalid post status.
ja: 無効な投稿ステータス。

en: Failed to create template.
ja: テンプレートの作成に失敗しました。

en: Delete Template
ja: テンプレートを削除

en: Moves an HFE template to trash. Does not permanently delete.
ja: HFEテンプレートをゴミ箱に移動します。永久に削除するわけではありません。

en: The template post ID to trash.
ja: ゴミ箱に移動するテンプレート投稿ID。

en: Failed to trash the template.
ja: テンプレートをゴミ箱に移動できませんでした。

en: Template moved to trash.
ja: テンプレートがゴミ箱に移動されました。

en: Duplicate Template
ja: テンプレートの複製

en: Creates a copy of an existing template with all settings and Elementor content.
ja: 既存のテンプレートのコピーを作成し、すべての設定とElementorコンテンツを含みます。

en: Source template post ID.
ja: ソーステンプレート投稿ID。

en: Title for duplicate. Default: "Copy of {original}".
ja: 重複のタイトル。デフォルト: "元の {original} のコピー"。

note: translators: %s: Original post title
en: Copy of %s
ja: %sのコピー

en: Failed to create duplicate template.
ja: 重複テンプレートの作成に失敗しました。

en: Get Template Details
ja: テンプレートの詳細を取得

en: Returns full details for a specific template including type, display rules, and shortcode.
ja: 特定のテンプレートのタイプ、表示ルール、およびショートコードを含む完全な詳細を返します。

en: The template post ID.
ja: テンプレート投稿ID。

en: List Templates
ja: テンプレートの一覧

en: Lists all HFE templates with their type, status, display conditions, and edit URLs.
ja: すべてのHFEテンプレートをそのタイプ、ステータス、表示条件、および編集URLとともに一覧表示します。

en: Filter by template type.
ja: テンプレートタイプでフィルタリングします。

en: Restore Template from Trash
ja: ゴミ箱からテンプレートを復元

en: Restores a trashed HFE template back to its previous status (typically draft).
ja: ごみ箱に入れたHFEテンプレートを以前の状態（通常はドラフト）に復元します。

en: The trashed template post ID to restore.
ja: 復元するためのゴミ箱に入れたテンプレート投稿ID。

en: Template not found or is not an HFE template.
ja: テンプレートが見つからないか、HFEテンプレートではありません。

en: Template is not in trash.
ja: テンプレートはゴミ箱にありません。

en: Failed to restore template from trash.
ja: ゴミ箱からテンプレートを復元できませんでした。

en: Template restored from trash.
ja: ゴミ箱からテンプレートが復元されました。

en: Update Template
ja: テンプレートを更新

en: Updates a template's type and/or status. Provide type, status, or both.
ja: テンプレートのタイプおよび/またはステータスを更新します。タイプ、ステータス、またはその両方を提供してください。

en: New template type.
ja: 新しいテンプレートタイプ。

en: New post status.
ja: 新しい投稿のステータス。

en: Provide at least one of type or status to update.
ja: 更新するには、タイプまたはステータスのいずれかを少なくとも1つ提供してください。

en: Cannot change status of a trashed template. Use templates/restore first.
ja: ゴミ箱に入れたテンプレートのステータスを変更できません。まず templates/restore を使用してください。

en: Failed to update template type.
ja: テンプレートタイプの更新に失敗しました。

en: Status must be publish or draft.
ja: ステータスは公開またはドラフトでなければなりません。

en: Failed to update template status.
ja: テンプレートのステータスの更新に失敗しました。

en: Get Theme Info
ja: テーマ情報を取得

en: Returns current theme compatibility info and the full list of natively supported themes.
ja: 現在のテーマの互換性情報と、ネイティブにサポートされているテーマの完全なリストを返します。

en: Set Theme Compatibility Method
ja: テーマの互換性メソッドを設定

en: Configure fallback method for unsupported themes.
ja: サポートされていないテーマのフォールバックメソッドを設定します。

en: Compatibility method: default or css-override.
ja: 互換性メソッド: デフォルトまたはcssオーバーライド。

en: Invalid compatibility method.
ja: 無効な互換性メソッドです。

en: Activate Widget
ja: ウィジェットをアクティブにする

en: Enable a specific widget by slug.
ja: スラグによって特定のウィジェットを有効にします。

en: Widget slug to activate (e.g., site-logo, navigation-menu).
ja: アクティブ化するウィジェットスラッグ（例：サイトロゴ、ナビゲーションメニュー）。

note: translators: %s: widget slug
en: Widget "%s" not found.
ja: ウィジェット "%s" が見つかりません。

en: Widget activated.
ja: ウィジェットがアクティブになりました。

en: Bulk Toggle All Widgets
ja: すべてのウィジェットを一括切り替え

en: Activate or deactivate all widgets at once. When activating, Pro widgets are skipped. When deactivating, all widgets are disabled which may break the frontend.
ja: すべてのウィジェットを一度に有効または無効にします。有効にする際は、Proウィジェットはスキップされます。無効にする際は、すべてのウィジェットが無効になり、フロントエンドが壊れる可能性があります。

en: Whether to activate or deactivate all widgets.
ja: すべてのウィジェットをアクティブまたは非アクティブにするかどうか。

en: Deactivate Widget
ja: ウィジェットを無効にする

en: Disable a specific widget by slug.
ja: スラグによって特定のウィジェットを無効にします。

en: Widget slug to deactivate.
ja: 無効にするウィジェットのスラグ。

en: Widget deactivated.
ja: ウィジェットが無効になりました。

en: Deactivate Unused Widgets
ja: 未使用のウィジェットを無効にする

en: Disable widgets not used in any published Elementor content (pages, posts, or templates).
ja: 公開されたElementorコンテンツ（ページ、投稿、またはテンプレート）で使用されていないウィジェットを無効にします。

en: List Widgets
ja: ウィジェットのリスト

en: Lists all available widgets with their enabled/disabled status, slug, title, and category.
ja: 利用可能なウィジェットのリストを、その有効/無効のステータス、スラッグ、タイトル、およびカテゴリとともに表示します。

en: Get Widget Usage Map
ja: ウィジェット使用マップを取得

en: Returns site-wide usage counts for HFE widgets across all Elementor content (pages, posts, and templates).
ja: すべてのElementorコンテンツ（ページ、投稿、テンプレート）にわたるHFEウィジェットのサイト全体の使用回数を返します。

en: Optional. Filter to a single widget slug.
ja: オプションです。単一のウィジェットスラグにフィルタリングします。

en: Invalid ability handler: it must implement get_name(), get_registration_args(), and execute().
ja: 無効な能力ハンドラー：get_name()、get_registration_args()、およびexecute()を実装する必要があります。

note: translators: 1: ability name, 2: source attempting to register, 3: existing source
en: Ability "%1$s" already registered by "%3$s"; ignoring duplicate registration from "%2$s".
ja: 能力 "%1$s" は既に "%3$s" によって登録されています; "%2$s" からの重複登録は無視されます。

note: translators: 1: ability name, 2: settings URL
en: Ability "%1$s" requires "Allow Modifications" to be enabled. Turn it on at: %2$s
ja: 能力 "%1$s" は "変更を許可" を有効にする必要があります。%2$s でオンにしてください。

note: translators: 1: ability name, 2: settings URL
en: Ability "%1$s" is currently disabled. Enable it in AI Tools settings: %2$s
ja: 能力 "%1$s" は現在無効です。AIツールの設定で有効にしてください: %2$s

note: translators: %s: ability name translators: %s: ability ID
en: Ability "%s" not found.
ja: 能力 "%s" が見つかりません。

en: You are not allowed to edit this post.
ja: この投稿を編集することは許可されていません。

en: Modifications disabled in AI Tools settings.
ja: AIツール設定での変更は無効です。

note: translators: %s: settings URL
en: BLOCKED: Modifications are disabled by the site administrator. Do NOT attempt to enable this yourself. Tell the user: "Allow Modifications" must be turned on in UAE Settings → AI Tools at %s
ja: ブロックされています: サイト管理者によって変更が無効にされています。自分で有効にしようとしないでください。ユーザーに伝えてください: "変更を許可" は、UAE 設定 → AI ツールの %s でオンにする必要があります。

note: translators: 1: ability ID, 2: settings URL
en: BLOCKED: The ability "%1$s" has been disabled by the site administrator. Do NOT retry. Tell the user to enable it in UAE Settings → AI Tools at %2$s
ja: ブロックされました: 能力 "%1$s" はサイト管理者によって無効にされています。再試行しないでください。ユーザーに %2$s でUAE設定 → AIツールで有効にするように伝えてください。

en: Invalid or missing nonce.
ja: 無効または欠落しているノンス。

note: translators: %s: html tags
en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin requires %1$sElementor%2$s plugin installed & activated.
ja: %1$sElementor%2$sプラグインがインストールされ、アクティブ化されている必要があります。%1$sUltimate Addons for Elementor%2$sプラグインが必要です。

en: Activate Elementor
ja: Elementorを有効にする

en: Install Elementor
ja: Elementorをインストール

note: translators: %s: html tags
en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin has stopped working because you are using an older version of %1$sElementor%2$s plugin.
ja: %1$sElementor%2$sプラグインの古いバージョンを使用しているため、%1$sUltimate Addons for Elementor%2$sプラグインは動作を停止しました。

en: Update Elementor
ja: Elementorを更新

en: Theme Support
ja: テーマサポート

en: Permission denied.
ja: 権限が拒否されました。

en: UAE Learn Footer
ja: UAE学習フッター

en: UAE Learn Header
ja: UAE学習ヘッダー

en: UAE Learn Page
ja: UAE学習ページ

en: Page creation failed.
ja: ページの作成に失敗しました。

en: Invalid extension.
ja: 無効な拡張機能。

en: No active Elementor Kit found.
ja: アクティブなElementorキットが見つかりません。

en: Create Your Header
ja: ヘッダーを作成

en: Build a stunning header that showcases your brand on every page.
ja: すべてのページでブランドを際立たせる素晴らしいヘッダーを構築します。

en: Set Up Header Under 5 Mins!
ja: 5分以内にヘッダーを設定！

en: Create a branded header that appears on every page and keeps your navigation consistent.
ja: すべてのページに表示され、ナビゲーションを一貫させるブランド化されたヘッダーを作成します。

en: Add header in Elementor
ja: Elementorでヘッダーを追加

en: Set Up Header
ja: ヘッダーを設定

en: Control Where Your Template Appears
ja: テンプレートの表示場所を制御

en: Use Display Conditions to choose exactly where this template shows — entire site, specific pages, posts, or archives.
ja: 表示条件を使用して、このテンプレートが表示される正確な場所を選択します — サイト全体、特定のページ、投稿、またはアーカイブ。

en: Add Display conditions to your header
ja: ヘッダーに表示条件を追加

en: Add Display Conditions
ja: 表示条件を追加

en: Add Your Favorite UAE Widgets and Make it Live
ja: お気に入りのUAEウィジェットを追加してライブにする

en: Include logo, menu, CTA, and contact access for a complete header.
ja: 完全なヘッダーのためにロゴ、メニュー、CTA、および連絡先アクセスを含めます。

en: Add UAE widgets to your header
ja: ヘッダーにUAEウィジェットを追加

en: Add Header Widgets
ja: ヘッダーウィジェットを追加

en: Create Your Footer
ja: フッターを作成

en: Design a professional footer that builds trust and improves site navigation.
ja: 信頼を築き、サイトのナビゲーションを改善するプロフェッショナルなフッターをデザインします。

en: Set Up Footer in less than 5 mins!
ja: 5分以内にフッターを設定！

en: Add a global footer for consistent links, policies, and brand presence on every page.
ja: すべてのページに一貫したリンク、ポリシー、ブランドプレゼンスのためにグローバルフッターを追加します。

en: Set Up Footer Template
ja: フッターテンプレートを設定

en: Set Up Footer
ja: フッターを設定

en: Add display conditons to your footer
ja: フッターに表示条件を追加

en: Add Your Footer Widgets and Make it live.
ja: フッターウィジェットを追加してライブにする。

en: Insert essential elements like Social Icons, Contact Info, Copyright Text, and Navigation Links for complete site credibility.
ja: サイトの信頼性を高めるために、ソーシャルアイコン、連絡先情報、著作権テキスト、ナビゲーションリンクなどの重要な要素を挿入します。

en: Footer Widgets in Elementor
ja: Elementorのフッターウィジェット

en: Add Footer Widgets
ja: フッターウィジェットを追加

en: Add More Powerful Widgets
ja: より強力なウィジェットを追加

en: Supercharge your pages with UAE's most popular content widgets for better engagement.
ja: UAEの最も人気のあるコンテンツウィジェットでページを強化し、より良いエンゲージメントを実現します。

en: Create Eye-Catching Info Cards
ja: 目を引く情報カードを作成

en: Display key features, services, or benefits with beautiful Info Card widgets that convert visitors into customers.
ja: 訪問者を顧客に変える美しい情報カードウィジェットで、主要な機能、サービス、または利点を表示します。

en: Info Card Widget in Elementor
ja: Elementorの情報カードウィジェット

en: Add Info Card
ja: 情報カードを追加

en: Showcase Dynamic Content with Posts
ja: 投稿で動的コンテンツを紹介

en: Automatically display your latest blog posts, news, or updates with the Basic Posts widget for fresh, engaging content.
ja: 最新のブログ投稿、ニュース、または更新を自動的に表示し、新鮮で魅力的なコンテンツを提供します。

en: Basic Posts Widget in Elementor
ja: Elementorの基本投稿ウィジェット

en: Add Posts Widget
ja: 投稿ウィジェットを追加

en: Power Extensions
ja: パワー拡張機能

en: Enable time-saving features that streamline your workflow and enhance user experience.
ja: ワークフローを効率化し、ユーザーエクスペリエンスを向上させる時間節約機能を有効にします。

en: Duplicate Pages in One Click
ja: ワンクリックでページを複製

en: Save hours by cloning any page or post instantly with Post Duplicator - perfect for creating template variations.
ja: 投稿複製機能を使用して、任意のページや投稿を瞬時にクローンし、テンプレートのバリエーションを作成するのに最適です。

en: Post Duplicator Extension
ja: 投稿複製拡張機能

en: Enable UAE Duplicator
ja: UAE複製機能を有効にする

en: Add Scroll to Top Button
ja: トップにスクロールボタンを追加

en: Improve navigation on long pages with a floating button that helps visitors jump back to the top effortlessly.
ja: 長いページでのナビゲーションを改善するために、訪問者が簡単にトップに戻れるようにする浮遊ボタンを追加します。

en: Scroll To Top Setting
ja: トップにスクロール設定

en: Enable Scroll Button
ja: スクロールボタンを有効にする

en: Add Reading Progress Bar
ja: 読み進めバーを追加

en: Reading Progress Bar
ja: 読み進めバー

en: Enable Reading Progress Bar
ja: 読み進めバーを有効にする

en: Pro Features
ja: プロ機能

en: Unlock advanced widgets and features with UAE Pro
ja: UAE Proで高度なウィジェットと機能をアンロック

en: Explore Pro Features
ja: プロ機能を探る

en: See what's available in the Pro version
ja: プロバージョンで利用可能なものを確認する

en: Upgrade to Pro
ja: プロにアップグレード

en: Progress saved successfully.
ja: 進捗が正常に保存されました。

en: Sorry, you cannot access this resource.
ja: 申し訳ありませんが、このリソースにアクセスできません。

note: translators: %s: Plugin short name
en: %s Duplicator
ja: %s 複製器

en: You must be logged in to duplicate posts.
ja: 投稿を複製するにはログインする必要があります。

en: No post to duplicate has been supplied!
ja: 複製する投稿が提供されていません！

en: Security check failed!
ja: セキュリティチェックに失敗しました！

en: Post creation failed, could not find original post.
ja: 投稿の作成に失敗しました。元の投稿が見つかりません。

en: Post type not supported for duplication.
ja: 複製に対応していない投稿タイプです。

en: You do not have permission to duplicate this post.
ja: この投稿を複製する権限がありません。

en: Post
ja: 投稿

note: translators: %1$s: Post type label, %2$s: Original post title
en: %1$s duplicated successfully. You are now editing the duplicate of "%2$s".
ja: %1$sが正常に複製されました。現在、"%2$s"の複製を編集しています。

en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

en: Particle Backgrounds
ja: パーティクル背景

en: Use Particle Backgrounds and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
ja: パーティクル背景やその他のプロ機能を使用して、より多くの制御と柔軟性を持ったツールボックスを拡張します。

en: Display Conditions
ja: 表示条件

en: Use Advanced Display Condition and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
ja: 高度な表示条件やその他のプロ機能を使用して、より多くの制御と柔軟性を持ったツールボックスを拡張します。

en: Party Propz
ja: パーティー小道具

en: Use Party Propz and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
ja: パーティー小道具やその他のプロ機能を使用して、より多くの制御と柔軟性を持ったツールボックスを拡張します。

en: Sticky Header
ja: スティッキーヘッダー

en: Use Sticky Header and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
ja: スティッキーヘッダーやその他のプロ機能を使用して、より多くの制御と柔軟性を持ったツールボックスを拡張します。

en: Ultimate Addons for Elementor Lite <p>Rollback to Previous Version</p>
ja: Elementor Lite用の究極のアドオン <p>前のバージョンに戻す</p>

en: Go Pro
ja: プロに行く

en: Rate our plugin
ja: 私たちのプラグインを評価してください

note: translators: %1$s is bold plugin name, %2$s is the review link
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ja: %1$sを楽しんでいますか？ %2$s評価を残してください。あなたのサポートに感謝します！

en: Ultimate Addons for Elementor
ja: Elementor用の究極のアドオン

en: How likely are you to recommend Ultimate Addons for Elementor to your friends or colleagues?
ja: 友人や同僚にElementor用の究極のアドオンを勧める可能性はどのくらいですか？

en: Thanks a lot for your feedback! 😍
ja: フィードバックありがとうございます！😍

en: Thanks for using Ultimate Addons! Got feedback or suggestions to make it even better? We’d love to hear from you.
ja: 究極のアドオンをご利用いただきありがとうございます！さらに良くするためのフィードバックや提案があれば、ぜひお聞かせください。

en: Thank you for your feedback
ja: フィードバックありがとうございます

en: We value your input. How can we improve your experience?
ja: あなたの意見を大切にしています。あなたの体験をどのように改善できますか？

en: You do not have permission to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Rollback to Previous Version
ja: 前のバージョンに戻す

en: The selected version is invalid. Please try a different version.
ja: 選択したバージョンは無効です。別のバージョンを試してください。

en: Activate
ja: アクティブ化

en: Activated
ja: アクティブ化済み

en: Active
ja: アクティブ

en: Deactivate
ja: 非アクティブ化

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Install
ja: インストール

en: Theme Installed
ja: テーマがインストールされました

en: Plugin Installed
ja: プラグインがインストールされました

en: Download
ja: ダウンロード

en: Already Exists.
ja: すでに存在します。

en: Visit Website
ja: ウェブサイトを訪問

en: Could not install. Please download from WordPress.org and install manually.
ja: インストールできませんでした。WordPress.orgから手動でダウンロードしてインストールしてください。

en: Your details are submitted successfully.
ja: あなたの詳細が正常に送信されました。

en: Encountered an error while performing your request.
ja: リクエストを実行中にエラーが発生しました。

en: Add Theme Support
ja: テーマサポートを追加

en: The Ultimate Addons for Elementor plugin needs compatibility with your current theme to work smoothly.<br/><br/>Following are two methods that enable theme support for the plugin.<br/><br/>Method 1 is selected by default and works fine with almost all themes. If you face any issue with the header or footer template, try choosing Method 2.
ja: Ultimate Addons for Elementorプラグインは、スムーズに動作するために現在のテーマとの互換性が必要です。<br/><br/>以下は、プラグインのテーマサポートを有効にする2つの方法です。<br/><br/>方法1はデフォルトで選択されており、ほとんどすべてのテーマで正常に動作します。ヘッダーまたはフッターのテンプレートに問題がある場合は、方法2を選択してみてください。

en: Method 1 (Recommended)
ja: 方法1（推奨）

en: This method replaces your theme's header (header.php) & footer (footer.php) template with plugin's custom templates.
ja: この方法は、テーマのヘッダー（header.php）とフッター（footer.php）テンプレートをプラグインのカスタムテンプレートに置き換えます。

en: Method 2
ja: 方法2

en: This method hides your theme's header & footer template with CSS and displays custom templates from the plugin.
ja: この方法は、CSSを使用してテーマのヘッダーとフッターのテンプレートを非表示にし、プラグインからのカスタムテンプレートを表示します。

en: If the above methods do not work with your theme, contact your theme author and request them to add support for the <a href="%s">plugin</a>.
ja: 上記の方法がテーマで機能しない場合は、テーマの作者に連絡し、<a href="%s">プラグイン</a>のサポートを追加するよう依頼してください。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Settings
ja: 設定

en: Onboarding
ja: オンボーディング

en: Onboarding Success
ja: オンボーディング成功

en: Get Help
ja: ヘルプを取得

en: Go to UAE Settings page
ja: UAE設定ページに移動

en: 404 Page
ja: 404ページ

en: Search Page
ja: 検索ページ

en: Blog / Posts Page
ja: ブログ / 投稿ページ

en: Front Page
ja: フロントページ

en: Date Archive
ja: 日付アーカイブ

en: Author Archive
ja: 著者アーカイブ

en: WooCommerce Shop Page
ja: WooCommerceショップページ

en: Basic
ja: 基本

en: Entire Website
ja: 全ウェブサイト

en: All Singulars
ja: すべてのシンギュラー

en: All Archives
ja: すべてのアーカイブ

en: Special Pages
ja: 特別ページ

en: Specific Target
ja: 特定のターゲット

en: Specific Pages / Posts / Taxonomies, etc.
ja: 特定のページ / 投稿 / タクソノミーなど

en: All
ja: すべて

en: Logged In
ja: ログイン中

en: Logged Out
ja: ログアウト中

en: Advanced
ja: 高度な

en: Unauthorized.
ja: 未承認です。

en: Please enter
ja: 入力してください

en: Please delete
ja: 削除してください

en: or more characters
ja: またはそれ以上の文字

en: character
ja: 文字

en: Loading more results…
ja: さらに結果を読み込んでいます…

en: You can only select
ja: 選択できるのは

en: item
ja: アイテム

en: s
ja: 個

en: No results found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: Searching…
ja: 検索中…

en: The results could not be loaded.
ja: 結果を読み込めませんでした。

en: Search pages / post / categories
ja: ページ / 投稿 / カテゴリを検索

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Select
ja: 選択

note: translators: %s post label
en: All %s
ja: すべての %s

note: translators: %s post label translators: %s taxonomy label
en: All %s Archive
ja: すべての %s アーカイブ

note: translators: %s post title.
en: The same display setting is already exist in %s post/s.
ja: 同じ表示設定が %s 投稿に既に存在します。

en: Sorry, you are not authorized to perform this action.
ja: 申し訳ありませんが、このアクションを実行する権限がありません。

en: Invalid nonce
ja: 無効なノンス

en: Plugins list not found
ja: プラグインリストが見つかりませんでした

en: Recommended plugins list not found
ja: 推奨プラグインリストが見つかりませんでした

en: Widgets list not found
ja: ウィジェットリストが見つかりませんでした

en: Invalid domain provided.
ja: 無効なドメインが提供されました。

en: Error calling endpoint
ja: エンドポイント呼び出しエラー

en: Failed to send email. Please try again later.
ja: メールの送信に失敗しました。後で再試行してください。

en: Invalid parameters.
ja: 無効なパラメータです。

en: Retina Logo
ja: レティナロゴ

en: Add a high-quality logo that looks sharp on any screen.
ja: どの画面でもシャープに見える高品質のロゴを追加します。

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Display the title of the current page dynamically.
ja: 現在のページのタイトルを動的に表示します。

en: Site Tagline
ja: サイトのキャッチフレーズ

en: Display your site's tagline to enhance brand identity.
ja: ブランドアイデンティティを強化するために、サイトのキャッチフレーズを表示します。

en: Site Title
ja: サイトタイトル

en: Show your site’s name in a customizable style.
ja: カスタマイズ可能なスタイルでサイトの名前を表示します。

en: Post Info
ja: 投稿情報

en: Show author, dates, and reading time with customizable styles.
ja: 著者、日付、読み取り時間をカスタマイズ可能なスタイルで表示します。

en: Basic Posts
ja: 基本投稿

en: Display posts in a fast, lightweight card layout with basic styling options.
ja: 基本的なスタイリングオプションを使用して、迅速で軽量なカードレイアウトで投稿を表示します。

en: Breadcrumbs
ja: パンくずリスト

en: Add navigation links to guide visitors across your site.
ja: 訪問者がサイトを横断するためのナビゲーションリンクを追加します。

en: Scroll to Top
ja: トップにスクロール

en: Add a customizable button for quick, one-click top scrolling.
ja: 迅速なワンクリックのトップスクロール用のカスタマイズ可能なボタンを追加します。

en: Cart
ja: カート

en: Show cart for seamless shopping experiences.
ja: シームレスなショッピング体験のためにカートを表示します。

en: Copyright
ja: 著作権

en: Display customizable copyright text for your site's footer.
ja: サイトのフッターにカスタマイズ可能な著作権テキストを表示します。

en: Display a progress indicator as users read your content.
ja: ユーザーがコンテンツを読む際に進行状況インジケーターを表示します。

en: Navigation Menu
ja: ナビゲーションメニュー

en: Add stylish and functional menus for seamless site navigation.
ja: シームレスなサイトナビゲーションのためにスタイリッシュで機能的なメニューを追加します。

en: Site Logo
ja: サイトロゴ

en: Add your site's primary logo with flexible customization options.
ja: 柔軟なカスタマイズオプションを持つサイトの主要ロゴを追加します。

en: Info Card
ja: 情報カード

en: Add icon, heading, description & button/link — all in one widget.
ja: アイコン、見出し、説明、ボタン/リンクを1つのウィジェットに追加します。

en: Search
ja: 検索

en: Add a search bar to help visitors find content easily.
ja: 訪問者がコンテンツを簡単に見つけられるように検索バーを追加します。

en: Woo Products Grid
ja: Woo製品グリッド

en: Display WooCommerce products in a responsive grid layout with customizable styling options.
ja: カスタマイズ可能なスタイリングオプションを持つレスポンシブグリッドレイアウトでWooCommerce製品を表示します。

en: Counter
ja: カウンター

en: Display animated counters with customizable styling for showcasing statistics and achievements.
ja: 統計や成果を示すためにカスタマイズ可能なスタイリングのアニメーションカウンターを表示します。

en: Duplicator
ja: デュプリケーター

en: Adds one-click duplication support for posts and pages..
ja: 投稿やページのワンクリック複製サポートを追加します。

en: Advanced Heading
ja: 高度な見出し

en: Style headings with unique typography, separators, and highlights to grab attention.
ja: ユニークなタイポグラフィ、セパレーター、ハイライトで見出しをスタイリングして注目を集めます。

en: Modal Popup
ja: モーダルポップアップ

en: Create interactive pop-ups for promotions, forms, or announcements with flexible designs.
ja: プロモーション、フォーム、または発表のために柔軟なデザインのインタラクティブなポップアップを作成します。

en: Info Box
ja: 情報ボックス

en: Showcase features, services, or highlights using eye-catching icons and text blocks.
ja: 目を引くアイコンとテキストブロックを使用して機能、サービス、またはハイライトを紹介します。

en: Posts
ja: 投稿

en: Display blog posts in advanced grid, carousel, or masonry layouts with full customization.
ja: 完全なカスタマイズでブログ投稿を高度なグリッド、カルーセル、またはメイソンリーレイアウトで表示します。

en: Content Toggle
ja: コンテンツトグル

en: Organize content with switchable toggles that let visitors compare or explore easily.
ja: 訪問者が簡単に比較または探索できるスイッチ可能なトグルでコンテンツを整理します。

en: Before After Slider
ja: ビフォーアフタースライダー

en: Visually compare images with a draggable slider that highlights differences instantly.
ja: ドラッグ可能なスライダーで画像を視覚的に比較し、違いを瞬時に強調します。

en: Business Hours
ja: 営業時間

en: Display your opening hours in clean, stylish layouts that update your visitors clearly.
ja: 訪問者に明確に更新されるクリーンでスタイリッシュなレイアウトで営業時間を表示します。

en: Business Reviews
ja: ビジネスレビュー

en: Boost credibility by showcasing real customer reviews directly on your website.
ja: 実際の顧客レビューを直接ウェブサイトに表示することで信頼性を高めます。

en: Contact Form 7 Styler
ja: Contact Form 7スタイラー

en: Style and customize Contact Form 7 with advanced controls for seamless branding.
ja: シームレスなブランディングのためにContact Form 7を高度なコントロールでスタイリングおよびカスタマイズします。

en: Countdown Timer
ja: カウントダウンタイマー

en: Create urgency with timers for sales, launches, or events that drive quick action.
ja: 販売、ローンチ、またはイベントのために迅速な行動を促すタイマーで緊急性を作り出します。

en: Dual Color Heading
ja: デュアルカラーヘッディング

en: Highlight important words with dual-colored headings that make text more impactful.
ja: 重要な単語を強調するためにデュアルカラーの見出しでテキストをよりインパクトのあるものにします。

en: Fancy Heading
ja: ファンシーヘッディング

en: Design creative headings with animations, gradients, and stylish effects.
ja: アニメーション、グラデーション、スタイリッシュな効果でクリエイティブな見出しをデザインします。

en: FAQ Schema
ja: FAQスキーマ

en: Add FAQs that are SEO-ready and optimized for rich snippets in Google search.
ja: SEO対応でGoogle検索のリッチスニペットに最適化されたFAQを追加します。

en: Google Map
ja: Googleマップ

en: Embed interactive, customizable maps with markers, styles, and responsive layouts.
ja: マーカー、スタイル、レスポンシブレイアウトを備えたインタラクティブでカスタマイズ可能なマップを埋め込みます。

en: Gravity Form Styler
ja: Gravityフォームスタイラー

en: Easily style Gravity Forms to match your brand with advanced design flexibility.
ja: 高度なデザインの柔軟性を持って、ブランドに合わせてGravityフォームを簡単にスタイリングします。

en: Hotspot
ja: ホットスポット

en: Add interactive hotspots to images for tooltips, product highlights, or guided tours.
ja: ツールチップ、製品のハイライト、またはガイドツアーのために画像にインタラクティブなホットスポットを追加します。

en: How-to Schema
ja: ハウツースキーマ

en: Display step-by-step instructions with SEO-friendly markup for better rankings.
ja: SEOフレンドリーなマークアップで段階的な指示を表示し、ランキングを向上させます。

en: Image Gallery
ja: 画像ギャラリー

en: Showcase images in beautiful grids, carousels, and masonry layouts with lightbox.
ja: 美しいグリッド、カルーセル、マソリーレイアウトで画像を展示し、ライトボックスを使用します。

en: Instagram Feed
ja: Instagramフィード

en: Display your Instagram posts in responsive, stylish layouts that boost engagement.
ja: エンゲージメントを高めるレスポンシブでスタイリッシュなレイアウトでInstagramの投稿を表示します。

en: Login Form
ja: ログインフォーム

en: Add sleek, customizable login forms with complete control over styling and fields.
ja: スタイリングとフィールドの完全な制御を持つスリークでカスタマイズ可能なログインフォームを追加します。

en: Marketing Button
ja: マーケティングボタン

en: Drive conversions with stylish buttons featuring icons, dual text, and hover effects.
ja: アイコン、デュアルテキスト、ホバー効果を備えたスタイリッシュなボタンでコンバージョンを促進します。

en: Multi Buttons
ja: マルチボタン

en: Create multiple styled buttons side by side to offer clear, flexible actions.
ja: 明確で柔軟なアクションを提供するために、横並びに複数のスタイル付きボタンを作成します。

en: Build advanced, responsive navigation menus with design flexibility and controls.
ja: デザインの柔軟性とコントロールを持つ高度なレスポンシブナビゲーションメニューを構築します。

en: Off - Canvas
ja: オフキャンバス

en: Add off-canvas menus, sidebars, or panels that slide in with smooth interactions.
ja: スムーズなインタラクションでスライドインするオフキャンバスメニュー、サイドバー、またはパネルを追加します。

en: Price Box
ja: 価格ボックス

en: Showcase product or service pricing with modern layouts that highlight value.
ja: 価値を強調する現代的なレイアウトで製品やサービスの価格を展示します。

en: Price List
ja: 価格リスト

en: Showcase services or menu items with stylish layouts that highlight details and pricing.
ja: 詳細と価格を強調するスタイリッシュなレイアウトでサービスやメニュー項目を展示します。

en: Retina Image
ja: レティナ画像

en: Deliver crisp, high-resolution images that look perfect on every device and screen.
ja: すべてのデバイスと画面で完璧に見える鮮明で高解像度の画像を提供します。

en: Social Share
ja: ソーシャルシェア

en: Boost engagement by allowing visitors to easily share content across social networks.
ja: 訪問者がソーシャルネットワークでコンテンツを簡単に共有できるようにしてエンゲージメントを高めます。

en: Table
ja: テーブル

en: Display data in responsive, customizable tables with complete design flexibility.
ja: 完全なデザインの柔軟性を持つレスポンシブでカスタマイズ可能なテーブルでデータを表示します。

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Improve navigation with auto-generated tables of contents for long or complex pages.
ja: 長いまたは複雑なページのために自動生成された目次でナビゲーションを改善します。

en: Team Member
ja: チームメンバー

en: Introduce your team with clean profile cards that showcase names, roles, and socials.
ja: 名前、役割、ソーシャルを展示するクリーンなプロフィールカードでチームを紹介します。

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Present events, milestones, or stories in elegant horizontal or vertical timeline designs.
ja: イベント、マイルストーン、またはストーリーをエレガントな水平または垂直のタイムラインデザインで提示します。

en: Twitter Feed
ja: Twitterフィード

en: Embed your live Twitter feed with customizable layouts that match your site's style.
ja: サイトのスタイルに合わせたカスタマイズ可能なレイアウトでライブTwitterフィードを埋め込みます。

en: User Registration Form
ja: ユーザー登録フォーム

en: Build sleek registration forms with advanced controls and a user-friendly experience.
ja: 高度なコントロールとユーザーフレンドリーな体験を持つスリークな登録フォームを構築します。

en: Video
ja: ビデオ

en: Embed responsive videos from YouTube, Vimeo, or self-hosted sources with ease.
ja: YouTube、Vimeo、または自己ホストのソースからレスポンシブビデオを簡単に埋め込むことができます。

en: Video Gallery
ja: ビデオギャラリー

en: Showcase multiple videos in engaging grid or carousel layouts with lightbox options.
ja: 魅力的なグリッドまたはカルーセルレイアウトで複数のビデオを展示し、ライトボックスオプションを提供します。

en: Welcome Music
ja: ウェルカムミュージック

en: Enhance user experience by playing welcome music or audio when visitors land.
ja: 訪問者が訪れたときにウェルカムミュージックやオーディオを再生することで、ユーザー体験を向上させます。

en: Woo - Add To Cart
ja: Woo - カートに追加

en: Add customizable "Add to Cart" buttons anywhere for seamless shopping experiences.
ja: シームレスなショッピング体験のために、どこにでもカスタマイズ可能な「カートに追加」ボタンを追加します。

en: Woo - Categories
ja: Woo - カテゴリー

en: Display WooCommerce categories in stylish grids, lists, or carousel layouts.
ja: スタイリッシュなグリッド、リスト、またはカルーセルレイアウトでWooCommerceのカテゴリーを表示します。

en: Woo - Checkout
ja: Woo - チェックアウト

en: Simplify checkout with beautifully styled forms that match your brand identity.
ja: ブランドアイデンティティに合わせた美しくスタイリングされたフォームでチェックアウトを簡素化します。

en: Woo - Mini Cart
ja: Woo - ミニカート

en: Show a quick mini cart with product previews and controls in a sleek dropdown.
ja: 製品のプレビューとコントロールを備えたクイックミニカートをスリムなドロップダウンで表示します。

en: Woo - Products
ja: Woo - 製品

en: Display WooCommerce products in customizable grids, sliders, or catalog layouts.
ja: カスタマイズ可能なグリッド、スライダー、またはカタログレイアウトでWooCommerceの製品を表示します。

en: WP Fluent Forms Styler
ja: WP Fluent Forms スタイラー

en: Easily design and style Fluent Forms to perfectly align with your website branding.
ja: Fluent Formsを簡単にデザインし、ウェブサイトのブランディングに完璧に合わせます。

en: WPForms Styler
ja: WPForms スタイラー

en: Customize WPForms with advanced styling controls for a seamless brand experience.
ja: シームレスなブランド体験のために、WPFormsを高度なスタイリングコントロールでカスタマイズします。

en: Control widget visibility with display rules based on users, devices, and pages.
ja: ユーザー、デバイス、ページに基づいてウィジェットの表示ルールを制御します。

en: Add dynamic, animated backgrounds to sections and columns.
ja: セクションやカラムに動的でアニメーションされた背景を追加します。

en: Decorate your site with festive seasonal elements easily.
ja: サイトを簡単にお祝いの季節要素で飾ります。

en: Shape Divider
ja: シェイプディバイダー

en: Add new attractive shape dividers to Elementor sections.
ja: Elementorセクションに新しい魅力的なシェイプディバイダーを追加します。

en: Cross-Site Copy Paste
ja: クロスサイトコピー＆ペースト

en: Easily copy and paste styled sections or widgets across multiple websites.
ja: 複数のウェブサイト間でスタイリングされたセクションやウィジェットを簡単にコピー＆ペーストします。

en: Presets
ja: プリセット

en: Save time with ready-made design presets that give widgets a quick, professional look.
ja: ウィジェットに迅速でプロフェッショナルな外観を与える既製のデザインプリセットで時間を節約します。

en: Caldera Form Styler
ja: カルデラフォームスタイラー

en: Style and enhance Caldera Forms to fit your site.
ja: カルデラフォームをスタイルし、サイトに合わせて強化します。

note: translators: %s: theme name
en: Free & Fastest WordPress Theme.
ja: 無料で最速のWordPressテーマ。

en: Boost Your Traffic with Easy SEO Optimization!
ja: 簡単なSEO最適化でトラフィックを増やしましょう！

en: Rank higher with effortless SEO optimization. SureRank offers a simple, clutter-free interface with lightweight code, minimal setup, clear meta and schema settings, and smart content optimization that actually makes sense, helping you grow your traffic easily.
ja: 手間いらずのSEO最適化でランクを上げましょう。SureRankは、シンプルでクリーンなインターフェース、軽量なコード、最小限の設定、明確なメタおよびスキーマ設定、実際に意味のあるスマートなコンテンツ最適化を提供し、トラフィックを簡単に増やす手助けをします。

en: Sell Products Effortlessly with SureCart!
ja: SureCartで製品を簡単に販売しましょう！

en: Sell your products effortlessly with a modern, flexible eCommerce system. SureCart makes it easy to set up one-click checkout, manage subscriptions, recover abandoned carts, and collect secure payments, helping you launch and grow your online store confidently.
ja: モダンで柔軟なeコマースシステムで製品を簡単に販売します。SureCartは、ワンクリックチェックアウトの設定、サブスクリプションの管理、放棄されたカートの回復、安全な支払いの収集を簡単に行えるようにし、自信を持ってオンラインストアを立ち上げ、成長させる手助けをします。

en: Build Powerful Forms in Minutes with SureForms!
ja: 数分で強力なフォームを構築しましょう！SureFormsを使って。

en: Build powerful forms in minutes without complexity. SureForms lets you create contact forms, payment forms, and surveys using an AI-assisted, clean interface with conversational layouts, conditional logic, payment collection, and mobile optimization for a seamless experience.
ja: 複雑さなしに数分で強力なフォームを構築します。SureFormsを使えば、AI支援のクリーンなインターフェースで、会話型レイアウト、条件付きロジック、支払い収集、モバイル最適化を利用して、連絡フォーム、支払いフォーム、アンケートを作成できます。

en: Add Engaging Videos Seamlessly with Presto Player!
ja: Presto Playerでシームレスに魅力的な動画を追加しましょう！

en: Add engaging videos seamlessly in minutes without complexity. Presto Player lets you enhance your website with videos using branding, chapters, and call-to-actions while providing fast load times, detailed analytics, and user-friendly controls for a seamless viewing experience.
ja: 複雑さなしに数分でシームレスに魅力的な動画を追加します。Presto Playerを使えば、ブランド化、チャプター、コール・トゥ・アクションを利用して、ウェブサイトに動画を強化し、迅速な読み込み時間、詳細な分析、ユーザーフレンドリーなコントロールを提供し、シームレスな視聴体験を実現します。

en: Automate Your Workflows Easily with Ottokit!
ja: Ottokitでワークフローを簡単に自動化しましょう！

en: Automate workflows effortlessly in minutes without complexity. Ottokit lets you connect your WordPress site with web apps to automate tasks, sync data, and run actions using a clean visual builder with scheduling, filters, conditions, and webhooks for a seamless experience.
ja: 複雑さなしに数分でワークフローを簡単に自動化します。Ottokitを使えば、WordPressサイトをウェブアプリと接続してタスクを自動化し、データを同期し、アクションを実行できます。クリーンなビジュアルビルダーを使用して、スケジューリング、フィルター、条件、Webhookを利用し、シームレスな体験を提供します。

en: Starter Templates
ja: スターターテンプレート

en: Quickly launch websites with 300+ professionally designed Elementor templates.
ja: 300以上のプロフェッショナルデザインのElementorテンプレートでウェブサイトを迅速に立ち上げましょう。

en: Powerful, lightweight SEO plugin to manage search and social previews
ja: 検索とソーシャルプレビューを管理する強力で軽量なSEOプラグイン

en: Create high-converting forms with ease.
ja: 簡単に高コンバージョンのフォームを作成します。

en: Automate WordPress tasks effortlessly.
ja: WordPressタスクを簡単に自動化します。

en: Ultimate Addons
ja: アルティメットアドオン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Select "All Pages" or choose specific post types. If "All Pages" is selected along with specific post types, the progress bar will appear on all pages.
ja: 「すべてのページ」を選択するか、特定の投稿タイプを選択してください。「すべてのページ」が選択され、特定の投稿タイプが選択されている場合、進捗バーはすべてのページに表示されます。

en: Position
ja: 位置

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Color
ja: 色

en: Height
ja: 高さ

en: Offset
ja: オフセット

en: Set offset value to 0 or greater to ensure the progress bar is visible.
ja: 進捗バーが表示されるように、オフセット値を0以上に設定してください。

en: Disable For This Page
ja: このページで無効にする

en: Note: Changes will be applied on the frontend.
ja: 注意：変更はフロントエンドに適用されます。

en: Enable Scroll To Top
ja: トップにスクロールを有効にする

en: Responsive Support
ja: レスポンシブサポート

en: Show
ja: 表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Width
ja: 幅

en: Z Index
ja: Zインデックス

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Media Type
ja: メディアタイプ

en: Image
ja: 画像

en: Text
ja: テキスト

en: Size
ja: サイズ

en: Normal
ja: 通常

en: Border Color
ja: ボーダーの色

en: Hover
ja: ホバー

en: Border Radius
ja: ボーダー半径

en: Disable Scroll to Top for This Page
ja: このページでトップにスクロールを無効にする

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade your Basic Posts Widget
ja: 基本投稿ウィジェットをアップグレードする

en: Get the Advanced Posts widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
ja: 高度な投稿ウィジェットを取得し、強力なレイアウト、フィルター、カスタマイズオプションをUAE Proでアンロックします。

en: Query
ja: クエリ

en: Order By
ja: 並べ替え

en: Title
ja: タイトル

en: Menu Order
ja: メニュー順序

en: Random
ja: ランダム

en: Comment Count
ja: コメント数

en: Order
ja: 順序

en: ASC
ja: 昇順

en: DESC
ja: 降順

en: Exclude Current Post
ja: 現在の投稿を除外する

en: General
ja: 一般

en: Posts Per Page
ja: ページあたりの投稿数

en: Columns
ja: 列

en: Featured Image
ja: フィーチャー画像

en: Show Featured Image
ja: フィーチャー画像を表示

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Show Title
ja: タイトルを表示

en: Title HTML Tag
ja: タイトルHTMLタグ

en: Meta
ja: メタ

en: Show Meta Data
ja: メタデータを表示

en: Show Date
ja: 日付を表示

en: Show Author
ja: 著者を表示

en: Show Comments Count
ja: コメント数を表示

en: Meta Separator
ja: メタセパレーター

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Show Excerpt
ja: 抜粋を表示

en: Excerpt Length
ja: 抜粋の長さ

en: Call to Action
ja: 行動を促す

en: Show Read More
ja: 続きを読むを表示

en: Read More Text
ja: 続きを読むテキスト

en: Read More →
ja: 続きを読む →

en: Layout
ja: レイアウト

en: Column Gap
ja: 列の間隔

en: Row Gap
ja: 行の間隔

en: Card
ja: カード

en: Background
ja: 背景

en: Border
ja: ボーダー

en: Box Shadow
ja: ボックスシャドウ

en: Padding
ja: パディング

en: Hover Color
ja: ホバー色

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Bottom Spacing
ja: 下部の余白

en: Full
ja: フル

en: No posts found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: by
ja: によって

en: No Comments
ja: コメントなし

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s Comments
ja: %s 件のコメント

en: Get more than just Breadcrumbs
ja: パンくずリスト以上のものを取得

en: UAE Pro includes Schema widgets like FAQ Schema and How-To Schema, helping your content rank higher.
ja: UAE Proには、FAQスキーマやハウツースキーマなどのスキーマウィジェットが含まれており、コンテンツのランキングを向上させます。

en: Show Home
ja: ホームを表示

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Home Icon
ja: ホームアイコン

en: Alignment
ja: 配置

en: Center
ja: 中央

en: Separator
ja: セパレーター

en: Separator Type
ja: セパレータータイプ

en: Display Text
ja: 表示テキスト

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Home
ja: ホーム

en: Search results for:
ja: 検索結果:

en: Error 404: Page not found
ja: エラー404: ページが見つかりません

en: Spacing between Items
ja: アイテム間の余白

en: Background Color
ja: 背景色

en: Current Item
ja: 現在のアイテム

en: Search results for:
ja: 検索結果:

en: Upgrade your Cart widget
ja: カートウィジェットをアップグレード

en: Get the WooCommerce Add to Cart widget and unlock advanced layouts, styles, and features with UAE Pro.
ja: WooCommerceのカートに追加ウィジェットを取得し、UAE Proで高度なレイアウト、スタイル、機能をアンロックします。

en: Menu Cart
ja: メニューカート

en: Type
ja: タイプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Custom
ja: カスタム

en: Bag Light
ja: バッグライト

en: Bag Medium
ja: バッグミディアム

en: Bag Solid
ja: バッグソリッド

en: Items Count
ja: アイテム数

en: None
ja: なし

en: Bubble
ja: バブル

en: Show Total Price
ja: 合計価格を表示

en: Hide Empty
ja: 空のアイテムを非表示にする

en: This will hide the items count until the cart is empty
ja: カートが空になるまでアイテム数を非表示にします

en: Border Width
ja: ボーダー幅

en: Text Color
ja: テキスト色

en: Icon Color
ja: アイコン色

en: Icon Size
ja: アイコンサイズ

en: Icon Spacing
ja: アイコン間隔

en: Distance
ja: 距離

en: Copyright Text
ja: 著作権テキスト

en: Copyright © [hfe_current_year] [hfe_site_title] | Powered by [hfe_site_title]
ja: 著作権 © [hfe_current_year] [hfe_site_title] | 提供 [hfe_site_title]

en: Link
ja: リンク

en: Go Pro for More Features
ja: より多くの機能のためにProにアップグレード

en: <b>Build smarter and faster</b> with premium widgets, 200+ section blocks, and advanced customisation controls — all available in the <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>.
ja: <b>よりスマートで迅速に構築</b> プレミアムウィジェット、200以上のセクションブロック、高度なカスタマイズコントロールを使用して — すべて <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>で利用可能。

en: Starting Number
ja: 開始番号

en: Ending Number
ja: 終了番号

en: Prefix
ja: 接頭辞

en: Suffix
ja: 接尾辞

en: Digit Separator
ja: 数字区切り

en: Comma
ja: カンマ

en: Dot
ja: ドット

en: Space
ja: スペース

en: Underscore
ja: アンダースコア

en: Counter Speed (seconds)
ja: カウンター速度（秒）

en: Number
ja: 番号

en: Horizontal Alignment
ja: 水平配置

en: Stretch
ja: ストレッチ

en: Gap
ja: ギャップ

en: Vertical Alignment
ja: 垂直配置

en: Middle
ja: 中央

en: Upgrade your Info Card widget
ja: 情報カードウィジェットをアップグレード

en: Get the Info Box widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, icons, and styling for better content display.
ja: UAE Proで情報ボックスウィジェットを取得し、より良いコンテンツ表示のための高度なレイアウト、アイコン、スタイリングをアンロックします。

en: Description
ja: 説明

en: Enter description text here.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.
ja: ここに説明テキストを入力してください。ロレム・イプサム・ドル・シット・アメット、コンセクテトゥール・アディピシング。クオ・インシデント・ウラコ。

en: Overall Alignment
ja: 全体の配置

en: Select Icon
ja: アイコンを選択

en: Background Size
ja: 背景サイズ

en: Border Style
ja: ボーダースタイル

en: Solid
ja: ソリッド

en: Double
ja: ダブル

en: Dotted
ja: ドット

en: Dashed
ja: 破線

en: Rounded Corners
ja: 角丸

en: Icon Hover Color
ja: アイコンホバーの色

en: Background Hover Color
ja: 背景ホバーの色

en: Border Hover Color
ja: ボーダーホバーの色

en: Call To Action
ja: アクションを呼びかける

en: Button
ja: ボタン

en: Read More
ja: もっと読む

en: Click Here
ja: ここをクリック

en: Extra Small
ja: エクストラスモール

en: Small
ja: スモール

en: Medium
ja: ミディアム

en: Large
ja: ラージ

en: Extra Large
ja: エクストララージ

en: Colors
ja: 色

en: Text Hover Color
ja: テキストホバーの色

en: Title Tag
ja: タイトルタグ

en: Description Color
ja: 説明の色

en: CTA Link Text
ja: CTAリンクテキスト

en: CTA Button Text
ja: CTAボタンテキスト

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link Hover Color
ja: リンクホバーの色

en: Margins
ja: マージン

en: Icon Margin
ja: アイコンマージン

en: Title Margin
ja: タイトルマージン

en: Description Margins
ja: 説明のマージン

en: CTA Margin
ja: CTAマージン

en: Upgrade your Navigation widget
ja: ナビゲーションウィジェットをアップグレードする

en: Get the Advanced Navigation Menu widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, styling, and flexible menu options.
ja: UAE Proで高度なナビゲーションメニューウィジェットを取得し、高度なレイアウト、スタイリング、および柔軟なメニューオプションをアンロックします。

en: Menu
ja: メニュー

note: translators: %s Nav menu URL
en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
ja: メニューを管理するには、<a href="%s" target="_blank">メニュー画面</a>に移動してください。

note: translators: %s Nav menu URL
en: <strong>There are no menus in your site.</strong><br>Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
ja: <strong>サイトにメニューはありません。</strong><br>1つ作成するには、<a href="%s" target="_blank">メニュー画面</a>に移動してください。

en: Last Menu Item
ja: 最後のメニュー項目

en: Enable Schema Support
ja: スキーマサポートを有効にする

en: Hide + & - Sign
ja: + および - サインを非表示にする

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Expanded
ja: 展開された

en: Flyout
ja: フライアウト

en: Justify
ja: 整列

en: Flyout Orientation
ja: フライアウトの向き

en: Appear Effect
ja: 出現効果

en: Slide
ja: スライド

en: Push
ja: プッシュ

en: Hamburger Align
ja: ハンバーガーの整列

en: Menu Items Align
ja: メニュー項目の整列

en: Submenu Icon
ja: サブメニューアイコン

en: Arrows
ja: 矢印

en: Plus Sign
ja: プラスサイン

en: Classic
ja: クラシック

en: Submenu Animation
ja: サブメニューアニメーション

en: Slide Up
ja: スライドアップ

en: Action On Menu Click
ja: メニュークリック時のアクション

en: For Horizontal layout, this will affect on the selected breakpoint
ja: 水平レイアウトの場合、これは選択したブレークポイントに影響します

en: Open Submenu
ja: サブメニューを開く

en: Redirect To Self Link
ja: 自己リンクにリダイレクト

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Breakpoint
ja: ブレークポイント

en: Mobile (768px >)
ja: モバイル (768px >)

en: Tablet (1025px >)
ja: タブレット (1025px >)

en: This is the alignement of menu icon on selected responsive breakpoints.
ja: これは、選択したレスポンシブブレークポイントでのメニューアイコンの整列です。

en: Full Width
ja: フル幅

en: Enable this option to stretch the Sub Menu to Full Width.
ja: このオプションを有効にして、サブメニューをフル幅に広げます。

en: Menu Icon
ja: メニューアイコン

en: Close Icon
ja: 閉じるアイコン

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Flyout Box Width
ja: フライアウトボックスの幅

en: Flyout Box Padding
ja: フライアウトボックスのパディング

en: Horizontal Padding
ja: 水平パディング

en: Vertical Padding
ja: 垂直パディング

en: Space Between
ja: 間隔

en: Row Spacing
ja: 行の間隔

en: Menu Item Top Spacing
ja: メニュー項目の上部間隔

en: Link Hover Effect
ja: リンクホバー効果

en: Underline
ja: 下線

en: Overline
ja: 上線

en: Double Line
ja: 二重線

en: Framed
ja: フレーム

en: Animation
ja: アニメーション

en: Frame Animation
ja: フレームアニメーション

en: Link Hover Effect Color
ja: リンクホバー効果の色

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: <b>Note:</b> On desktop, below style options will apply to the submenu. On mobile, this will apply to the entire menu.
ja: <b>注意:</b> デスクトップでは、以下のスタイルオプションがサブメニューに適用されます。モバイルでは、これが全体のメニューに適用されます。

en: Dropdown Width (px)
ja: ドロップダウン幅 (px)

en: Top Distance
ja: 上部距離

en: Divider
ja: 区切り線

en: Menu Trigger & Close Icon
ja: メニューのトリガーと閉じるアイコン

en: Close Icon Color
ja: 閉じるアイコンの色

en: Close Icon Size
ja: 閉じるアイコンのサイズ

en: Menu Toggle
ja: メニューの切り替え

note: translators: %1$s doc link
en: <b>Note:</b> Archive page title will be visible on frontend.
ja: <b>注意:</b> アーカイブページのタイトルはフロントエンドに表示されます。

en: Before Title Text
ja: タイトルテキストの前

en: After Title Text
ja: タイトルテキストの後

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: HTML Tag
ja: HTMLタグ

en: Justified
ja: 整列された

en: Blend Mode
ja: ブレンドモード

en: Upgrade your Post Info widget
ja: 投稿情報ウィジェットをアップグレードする

en: Inline
ja: インライン

en: Author
ja: 著者

en: Time
ja: 時間

en: Terms
ja: 用語

en: Comments
ja: コメント

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Custom Date Format
ja: カスタム日付形式

note: translators: %s: Allowed data letters (see: http://php.net/manual/en/function.date.php). translators: %s: Allowed time letters (see: http://php.net/manual/en/function.time.php).
en: Use the letters: %s
ja: 文字を使用してください: %s

en: Time Format
ja: 時間形式

en: Custom Time Format
ja: カスタム時間形式

en: Taxonomy
ja: 分類

en: Before
ja: 前

en: Avatar
ja: アバター

en: Custom Format
ja: カスタム形式

en: One Comment
ja: 1件のコメント

en: Choose Icon
ja: アイコンを選択

en: List Items
ja: リスト項目

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Style
ja: スタイル

en: Weight
ja: 重み

en: Spacing between Icon & Text
ja: アイコンとテキストの間の間隔

en: Choose
ja: 選択

en: %s comment | %s comments
ja[0]: %s コメント

en: Choose Default Image
ja: デフォルト画像を選択

en: Choose Retina Image
ja: レティナ画像を選択

en: Caption
ja: キャプション

en: Custom Caption
ja: カスタムキャプション

en: Enter your image caption
ja: 画像のキャプションを入力してください

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Hover Animation
ja: ホバーアニメーション

en: Transition Duration
ja: トランジションの持続時間

en: Caption Top Spacing
ja: キャプションの上部スペーシング

en: Helpful Information
ja: 役立つ情報

note: translators: %1$s doc link
en: %1$s Getting started article » %2$s
ja: %1$s 入門記事 » %2$s

en: Search Box
ja: 検索ボックス

en: Input Box
ja: 入力ボックス

en: Input Box With Button
ja: ボタン付き入力ボックス

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Type & Hit Enter
ja: 入力してエンターを押してください

en: Input
ja: 入力

en: Placeholder Color
ja: プレースホルダーの色

en: Focus
ja: フォーカス

en: Custom Image
ja: カスタム画像

en: Add Image
ja: 画像を追加

en: Enter caption
ja: キャプションを入力

en: Media File
ja: メディアファイル

en: Lightbox
ja: ライトボックス

en: View
ja: 表示

en: Site logo
ja: サイトロゴ

en: Spacing
ja: スペーシング

en: Upgrade your Woo Products widget
ja: Woo Productsウィジェットをアップグレード

en: Get the advanced Woo Products widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
ja: 高度なWoo Productsウィジェットを取得し、強力なレイアウト、フィルター、カスタマイズオプションをUAE Proでアンロックします。

en: WooCommerce Required
ja: WooCommerceが必要

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: This widget requires WooCommerce to be installed and activated. %1$sInstall WooCommerce%2$s
ja: このウィジェットを使用するには、WooCommerceがインストールされ、アクティブ化されている必要があります。 %1$sWooCommerceをインストール%2$s

en: Products Per Page
ja: ページあたりの製品数

en: Content
ja: コンテンツ

en: Show Image
ja: 画像を表示

en: Show Category
ja: カテゴリーを表示

en: Show Rating
ja: 評価を表示

en: Show Price
ja: 価格を表示

en: Show Short Description
ja: 短い説明を表示

en: Show Add to Cart
ja: カートに追加を表示

en: Price
ja: 価格

en: Popularity
ja: 人気

en: Rating
ja: 評価

en: Descending
ja: 降順

en: Ascending
ja: 昇順

en: Content Padding
ja: コンテンツのパディング

en: Category
ja: カテゴリー

en: Short Description
ja: 短い説明

en: Add to Cart
ja: カートに追加

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Full Size
ja: フルサイズ

en: WooCommerce Thumbnail
ja: WooCommerceサムネイル

en: WooCommerce Single
ja: WooCommerceシングル

en: WooCommerce is not installed or activated. Please install and activate WooCommerce to use this widget.
ja: WooCommerceがインストールされていないか、アクティブ化されていません。このウィジェットを使用するには、WooCommerceをインストールしてアクティブ化してください。

en: No products found.
ja: 製品が見つかりませんでした。

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツにスキップ

note: Plugin Name of the plugin
en: Ultimate Addons for Elementor (UAE)
ja: Elementor用のUltimate Addons (UAE)

note: Description of the plugin
en: Ultimate Addons is a powerful plugin allows you to create custom headers and footers with Elementor and display them in selected locations. You can also create custom Elementor blocks and place them anywhere on your website using a shortcode.
ja: Ultimate Addonsは、Elementorを使用してカスタムヘッダーとフッターを作成し、選択した場所に表示する強力なプラグインです。また、カスタムElementorブロックを作成し、ショートコードを使用してウェブサイトの任意の場所に配置することもできます。

en: What's New?
ja: 新着情報

en: Learn
ja: 学ぶ

en: Free vs Pro
ja: 無料 vs プロ

en: Get Full Control
ja: 完全なコントロールを取得

en: Free
ja: 無料

en: Version
ja: バージョン

en: Useful Resources
ja: 役立つリソース

en: Getting Started
ja: はじめに

en: How to use widgets
ja: ウィジェットの使い方

en: How to use features
ja: 機能の使い方

en: How to use templates
ja: テンプレートの使い方

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: PRO
ja: プロ

en: View Demo
ja: デモを見る

en: Widgets / Features
ja: ウィジェット / 機能

en: Unlock All Features
ja: すべての機能をアンロック

en: View More Widgets
ja: さらに多くのウィジェットを見る

en: Quick Access
ja: クイックアクセス

en: VIP Priority Support
ja: VIP優先サポート

en: Knowledge Base
ja: ナレッジベース

en: Help Centre
ja: ヘルプセンター

en: Request a Feature
ja: 機能をリクエスト

en: Rate Us
ja: 評価してください

en: Welcome to Ultimate Addons for Elementor!
ja: Elementor用のUltimate Addonsへようこそ！

en: Effortlessly design modern websites with UAE using our powerful range of widgets & features. Get started by selecting an option based on your needs.
ja: UAEを使用して、強力なウィジェットと機能の範囲でモダンなウェブサイトを簡単にデザインできます。ニーズに基づいてオプションを選択して始めましょう。

en: Create Header/Footer
ja: ヘッダー/フッターを作成

en: Create New Page
ja: 新しいページを作成

en: Column Showcase
ja: カラムショーケース

en: Unlock Pro Widgets
ja: プロウィジェットをアンロック

en: Design Smarter with Ultimate Addons!
ja: Ultimate Addonsでよりスマートにデザイン！

en: Craft stunning websites faster with powerful widgets, advanced features, and total flexibility.
ja: 強力なウィジェット、高度な機能、そして完全な柔軟性を備えて、驚くべきウェブサイトをより早く作成しましょう。

en: 50+ Widgets
ja: 50以上のウィジェット

en: Conversion Extensions
ja: コンバージョン拡張機能

en: White Label
ja: ホワイトラベル

en: WooCommerce Builder
ja: WooCommerceビルダー

en: 200+ Section Blocks
ja: 200以上のセクションブロック

en: Form & Pop-up Builder
ja: フォーム＆ポップアップビルダー

en: Animation Effects
ja: アニメーション効果

en: Bloggers Toolkit
ja: ブロガーツールキット

en: Social Media Bundle
ja: ソーシャルメディアバンドル

en: View Plans
ja: プランを見る

en: Activating...
ja: アクティベーション中...

en: Activate Theme
ja: テーマをアクティブ化

en: Are you sure you want to switch your current theme to Astra?
ja: 現在のテーマをAstraに切り替えてもよろしいですか？

en: Close
ja: 閉じる

en: Installing...
ja: インストール中...

en: Installed
ja: インストール済み

en: Theme installation failed. Please try again later.
ja: テーマのインストールに失敗しました。後でもう一度お試しください。

en: Plugin installation failed. Please try again later.
ja: プラグインのインストールに失敗しました。後でもう一度お試しください。

en: Visit Site
ja: サイトを訪問

en: Install & Activate
ja: インストール＆アクティブ化

en: Super Charge Your Workflow
ja: ワークフローをスーパーチャージ

en: Close Upgrade Notice
ja: アップグレード通知を閉じる

en: Design Without Limits: Access the features that top WordPress sites run on.
ja: 制限なしのデザイン：トップのWordPressサイトが使用する機能にアクセスしましょう。

en: Search...
ja: 検索...

en: Activate All
ja: すべてをアクティブ化

en: Deactivate Unused
ja: 未使用を無効化

en: Deactivating...
ja: 無効化中...

en: Deactivate All
ja: すべてを無効化

en: Bring Your Vision to Life with UAE Pro
ja: UAE Proであなたのビジョンを実現

en: Streamline your workflow, skip the repetitive tasks, and build modern, high-performance websites.
ja: ワークフローを効率化し、繰り返しの作業を省き、現代的で高性能なウェブサイトを構築しましょう。

en: Start Building Smarter
ja: よりスマートに構築を始めましょう

en: 250+ templates for every niche
ja: すべてのニッチに対応する250以上のテンプレート

en: Modern, timeless designs
ja: 現代的で時代を超えたデザイン

en: Full design flexibility for easy customization
ja: 簡単なカスタマイズのための完全なデザイン柔軟性

en: 100% responsive across all devices
ja: すべてのデバイスで100%レスポンシブ

en: Install Starter Templates
ja: スターターテンプレートをインストール

en: Activate Starter Templates
ja: スターターテンプレートをアクティブ化

en: Activating Starter Templates...
ja: スターターテンプレートをアクティブ化中...

en: Activated Starter Templates
ja: スターターテンプレートがアクティブ化されました

en: Design Your Website in Minutes
ja: 数分でウェブサイトをデザイン

en: Build your website faster using our prebuilt templates
ja: 事前構築されたテンプレートを使用して、ウェブサイトをより早く構築しましょう

en: Stop building your site from scratch. Use our professional templates for your stunning website. It is easy to customize and completely responsive. Explore hundreds of designs and bring your vision to life in no time.
ja: ゼロからサイトを構築するのをやめましょう。あなたの素晴らしいウェブサイトのためにプロフェッショナルなテンプレートを使用してください。カスタマイズが簡単で、完全にレスポンシブです。数百のデザインを探索し、あなたのビジョンをすぐに実現しましょう。

en: Installing Starter Templates...
ja: スターターテンプレートをインストール中...

en: Installed Starter Templates
ja: スターターテンプレートがインストールされました

en: Explore Templates
ja: テンプレートを探索

en: Option 1 (Recommended)
ja: オプション1（推奨）

en: This option will automatically replace your theme's header and footer files with custom templates from the plugin. It works with most themes and is selected by default.
ja: このオプションは、テーマのヘッダーとフッターのファイルをプラグインのカスタムテンプレートで自動的に置き換えます。ほとんどのテーマで機能し、デフォルトで選択されています。

en: Option 2
ja: オプション2

en: This option hides your theme's header and footer using CSS and displays custom templates from the plugin. Use this if Option 1 causes layout issues.
ja: このオプションは、CSSを使用してテーマのヘッダーとフッターを非表示にし、プラグインのカスタムテンプレートを表示します。オプション1がレイアウトの問題を引き起こす場合は、これを使用してください。

en: Failed to save settings!
ja: 設定の保存に失敗しました！

en: Select Option to Add Theme Support
ja: テーマサポートを追加するオプションを選択

en: To ensure compatibility between the header/footer and your theme, please choose one of the following options to enable theme support:
ja: ヘッダー/フッターとテーマの互換性を確保するために、テーマサポートを有効にするための次のオプションのいずれかを選択してください：

en: Note:
ja: 注意：

en: If neither option works, please contact your theme author to add support for this plugin.
ja: どちらのオプションも機能しない場合は、テーマの作者に連絡してこのプラグインのサポートを追加してもらってください。

en: Version Control
ja: バージョン管理

en: Experiencing an issue with current version? Roll back to a previous version to help troubleshoot the issue.
ja: 現在のバージョンに問題がありますか？ 問題をトラブルシューティングするために、以前のバージョンに戻してください。

en: Rollback
ja: ロールバック

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Help shape the future of Ultimate Addons for Elementor. Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
ja: Ultimate Addons for Elementorの未来を形作る手助けをしてください。プラグインの使用方法を共有して、重要な機能を構築し、問題を迅速に修正し、より賢明な決定を下せるようにしましょう。

en: My Account
ja: マイアカウント

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Build Better Websites With Ultimate Addons Pro
ja: Ultimate Addons Proでより良いウェブサイトを構築

en: Unlock advanced addons to power up Elementor - smarter widgets, smoother workflows, and more creative freedom with UAE Pro.
ja: Elementorを強化するための高度なアドオンをアンロック - よりスマートなウィジェット、スムーズなワークフロー、そしてUAE Proでのより創造的な自由。

en: Plugins Details
ja: プラグインの詳細

en: You can change the author name and plugin details that are displayed in the WordPress backend.
ja: WordPressのバックエンドに表示される著者名とプラグインの詳細を変更できます。

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

en: Plugin Short Name
ja: プラグインの短縮名

en: Plugin Description
ja: プラグインの説明

en: Ultimate Addons is a premium extension for Elementor...
ja: Ultimate AddonsはElementorのプレミアム拡張です...

en: Replace or Hide Logo
ja: ロゴを置き換えるか隠す

en: Enable this option to hide the default logo or replace it with your own logo. (Note: To hide the logo, leave the logo URL field empty.)
ja: このオプションを有効にすると、デフォルトのロゴを隠すか、自分のロゴに置き換えることができます。（注意：ロゴを隠すには、ロゴURLフィールドを空にしてください。）

en: Enter logo URL to replace
ja: 置き換えるロゴのURLを入力

en: Hide White Label Settings
ja: ホワイトラベル設定を隠す

en: Enabling this option will hide the White Label settings. To access it again, re-activate the plugin.
ja: このオプションを有効にすると、ホワイトラベル設定が隠されます。再度アクセスするには、プラグインを再アクティブ化してください。

en: Elementor Editor Area
ja: Elementorエディターエリア

en: Show Help Links
ja: ヘルプリンクを表示

en: Display internal help links in widget editor area.
ja: ウィジェットエディターエリアに内部ヘルプリンクを表示します。

en: White Label Available in UAE Pro
ja: UAE Proで利用可能なホワイトラベル

en: Remove UAE branding and customize the dashboard with your agency details.
ja: UAEのブランディングを削除し、ダッシュボードをあなたのエージェンシーの詳細でカスタマイズします。

en: MCP Adapter plugin not detected
ja: MCPアダプタープラグインが検出されませんでした

en: To connect AI clients to your site, the
ja: AIクライアントをあなたのサイトに接続するには、

en: WP MCP Adapter
ja: WP MCPアダプター

en: plugin is required. Download the latest release from GitHub, upload it via Plugins > Add New > Upload Plugin, and activate.
ja: プラグインが必要です。最新のリリースをGitHubからダウンロードし、プラグイン > 新規追加 > プラグインのアップロードを介してアップロードし、アクティブ化してください。

en: Download from GitHub
ja: GitHubからダウンロード

en: Write
ja: 書く

en: Read
ja: 読む

en: Plugin Info
ja: プラグイン情報

en: Active Templates
ja: アクティブなテンプレート

en: Templates & Builder
ja: テンプレートとビルダー

en: Pages
ja: ページ

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Theme
ja: テーマ

en: Design System
ja: デザインシステム

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Pro Plugin Info
ja: プロプラグイン情報

en: Post Skins
ja: 投稿スキン

en: Integrations & Branding
ja: 統合とブランディング

en: Plugin version, health, and compatibility info
ja: プラグインのバージョン、健康状態、互換性情報

en: See which header/footer is active on any page
ja: 任意のページでアクティブなヘッダー/フッターを確認

en: Create, edit, and manage templates and page layouts
ja: テンプレートとページレイアウトを作成、編集、管理

en: Create and manage WordPress pages
ja: WordPressページを作成および管理

en: Activate, deactivate, and list available widgets
ja: ウィジェットをアクティブ化、非アクティブ化、および利用可能なウィジェットのリストを表示

en: Toggle Scroll to Top and Reading Progress Bar
ja: トップにスクロールと読み進行バーを切り替え

en: Control where templates appear on your site
ja: サイト上でテンプレートが表示される場所を制御します

en: Theme detection and compatibility settings
ja: テーマ検出と互換性設定

en: Read and update plugin configuration
ja: プラグイン設定の読み取りと更新

en: Render template shortcodes
ja: テンプレートショートコードをレンダリングします

en: Get site colors, fonts, and spacing
ja: サイトの色、フォント、間隔を取得します

en: Clear caches and run maintenance tasks
ja: キャッシュをクリアし、メンテナンスタスクを実行します

en: UAE Pro upgrade information and pricing
ja: UAE Proのアップグレード情報と価格

en: Settings saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Failed to save settings.
ja: 設定の保存に失敗しました。

en: AI Tools
ja: AIツール

en: Requires WordPress 6.8+
ja: WordPress 6.8以上が必要です

en: AI Tools requires WordPress 6.8 or later, which includes the Abilities API.
ja: AIツールはWordPress 6.8以降が必要で、これにはAbilities APIが含まれます。

en: Abilities enabled
ja: アビリティが有効

en: Abilities disabled
ja: アビリティが無効

en: %1$d / %2$d abilities
ja: %1$d / %2$d アビリティ

en: Reset to defaults
ja: デフォルトにリセット

en: Control how UAE registers AI tools with WordPress and exposes them to clients.
ja: UAEがAIツールをWordPressに登録し、クライアントに公開する方法を制御します。

en: Enable Abilities
ja: アビリティを有効にする

en: Register UAE AI tools with WordPress so they can be used by MCP clients (such as Claude, Cursor, and VS Code) and Elementor's Angie assistant. Disabled by default — enable this option to expose AI tools.
ja: UAE AIツールをWordPressに登録し、MCPクライアント（Claude、Cursor、VS Codeなど）やElementorのAngieアシスタントが使用できるようにします。デフォルトでは無効になっており、このオプションを有効にするとAIツールが公開されます。

en: Enable Edit Abilities
ja: 編集アビリティを有効にする

en: When enabled, AI clients can create, edit, and delete templates, pages, and widget settings. When disabled, AI clients have read-only access to your data.
ja: 有効にすると、AIクライアントはテンプレート、ページ、ウィジェット設定を作成、編集、削除できます。無効にすると、AIクライアントはデータに対して読み取り専用アクセスのみを持ちます。

en: Enable MCP Server
ja: MCPサーバーを有効にする

en: Creates a dedicated UAE MCP endpoint that AI clients like Claude, Cursor, and VS Code can connect to. When disabled, the endpoint is removed and external AI clients cannot discover or call any UAE abilities.
ja: Claude、Cursor、VS CodeなどのAIクライアントが接続できる専用のUAE MCPエンドポイントを作成します。無効にすると、エンドポイントが削除され、外部AIクライアントはUAEアビリティを発見したり呼び出したりできなくなります。

en: Angie Integration
ja: Angie統合

en: Enable UAE abilities within Elementor's Angie AI assistant so it can use them in-browser without an external MCP client.
ja: ElementorのAngie AIアシスタント内でUAEアビリティを有効にし、外部MCPクライアントなしでブラウザ内で使用できるようにします。

en: Install and activate the Angie plugin to use in-browser AI.
ja: ブラウザ内AIを使用するには、Angieプラグインをインストールして有効化してください。

en: Overview
ja: 概要

en: Abilities
ja: アビリティ

en: Server & Connect
ja: サーバーと接続

en: Connection status
ja: 接続状況

en: How AI clients reach your site right now
ja: AIクライアントが現在あなたのサイトに到達する方法

en: AI Tools are active
ja: AIツールがアクティブです

en: AI Tools are off
ja: AIツールがオフです

note: translators: 1: MCP server state, 2: access mode, 3: enabled count, 4: total
en: %1$s · %2$s · %3$d of %4$d abilities exposed
ja: %1$s · %2$s · %3$d の %4$d アビリティが公開されています

en: MCP server on
ja: MCPサーバーオン

en: MCP server off
ja: MCPサーバーオフ

en: Read & write
ja: 読み取りと書き込み

en: Read-only
ja: 読み取り専用

en: Enable “Enable Abilities” above to connect AI clients.
ja: AIクライアントを接続するには、上記の「アビリティを有効にする」を有効にしてください。

en: External MCP server
ja: 外部MCPサーバー

en: Ready
ja: 準備完了

en: Server off
ja: サーバーオフ

en: Endpoint copied to clipboard
ja: エンドポイントがクリップボードにコピーされました

en: Copy endpoint
ja: エンドポイントをコピー

en: Connect a client
ja: クライアントを接続

en: Turn on Enable MCP Server above to expose the endpoint.
ja: エンドポイントを公開するには、上記の「MCPサーバーを有効にする」をオンにしてください。

en: Angie (in-editor)
ja: Angie（エディタ内）

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Not installed
ja: インストールされていません

en: UAE tools are available in Elementor’s in-browser AI.
ja: UAEツールはElementorのブラウザ内AIで利用可能です。

en: Turn on Angie Integration above to use it in the editor.
ja: エディタで使用するには、上記のAngie統合をオンにしてください。

en: Install the Angie plugin to use in-browser AI.
ja: ブラウザ内AIを使用するには、Angieプラグインをインストールしてください。

en: Abilities exposed
ja: 公開されたアビリティ

en: Manage abilities
ja: 能力を管理する

en: Access mode
ja: アクセスモード

en: AI can create, edit and delete. Toggle “Enable Edit Abilities” above for read-only.
ja: AIは作成、編集、削除ができます。「編集能力を有効にする」を上で切り替えて、読み取り専用にしてください。

en: AI can only read your data. Toggle “Enable Edit Abilities” above to allow changes.
ja: AIはあなたのデータを読むことしかできません。「編集能力を有効にする」を上で切り替えて、変更を許可してください。

en: Create application password
ja: アプリケーションパスワードを作成する

en: Server & connect
ja: サーバーと接続

en: Ability toggles
ja: 能力のトグル

en: Choose exactly which actions AI tools are allowed to perform
ja: AIツールが実行できるアクションを正確に選択してください

en: %1$d of %2$d enabled
ja: %1$d の %2$d が有効

en: Search abilities
ja: 能力を検索

en: Search abilities - e.g. template, widget, page …
ja: 能力を検索 - 例：テンプレート、ウィジェット、ページ …

en: Collapse all
ja: すべて折りたたむ

en: Expand all
ja: すべて展開する

en: %d abilities
ja: %d の能力

en: on
ja: オン

en: Toggle all %s abilities
ja: %s のすべての能力を切り替える

en: Toggle %s
ja: %s を切り替える

en: Connect your AI client
ja: AIクライアントを接続する

en: UAE's MCP endpoint is live. Wire it into your AI tool below.
ja: UAEのMCPエンドポイントはライブです。下のAIツールに接続してください。

en: Once the WP MCP Adapter plugin is active, this is how you connect your AI client.
ja: WP MCPアダプタープラグインがアクティブになると、AIクライアントを接続する方法は次のとおりです。

en: Endpoint live
ja: エンドポイントがライブ

en: Setup required
ja: セットアップが必要

en: Create an Application Password
ja: アプリケーションパスワードを作成する

en: Open Application Passwords
ja: アプリケーションパスワードを開く

en: Add to your AI client:
ja: AIクライアントに追加：

en: Claude Code
ja: クロードコード

en: Claude Desktop
ja: クロードデスクトップ

en: Cursor
ja: カーソル

en: VS Code
ja: VSコード

en: go to Settings → Connectors → Add Connector, paste the endpoint URL, and use your WordPress username + Application Password.
ja: 設定 → コネクタ → コネクタを追加に移動し、エンドポイントURLを貼り付け、WordPressのユーザー名とアプリケーションパスワードを使用します。

en: Replace
ja: 置き換える

en: in the JSON with the password from Step 1.
ja: ステップ1のパスワードでJSON内を置き換えます。

en: UAE Only
ja: UAE専用

en: Global
ja: グローバル

en: Copy setup prompt for AI client
ja: AIクライアントのセットアッププロンプトをコピーする

en: Prompt copied! Paste it into your AI client.
ja: プロンプトがコピーされました！AIクライアントに貼り付けてください。

en: Copy setup prompt
ja: セットアッププロンプトをコピーする

en: Copy JSON config
ja: JSON設定をコピーする

en: Copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーされました

en: Custom SVG
ja: カスタムSVG

en: Editor
ja: エディタ

en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: NEW
ja: 新規

en: Master UAE with our step-by-step guide and tutorials. Create stunning headers and footers with confidence.
ja: ステップバイステップのガイドとチュートリアルでUAEをマスターしましょう。自信を持って素晴らしいヘッダーとフッターを作成します。

en: Hide Video
ja: ビデオを隠す

en: Watch Video
ja: ビデオを見る

en: Essentials
ja: 必須

en: White Label Option
ja: ホワイトラベルオプション

en: 24x7 Premium Support
ja: 24時間365日プレミアムサポート

en: User Portal / User Login
ja: ユーザーポータル / ユーザーログイン

en: Content Widgets
ja: コンテンツウィジェット

en: SVG Animator
ja: SVGアニメーター

en: Creative Widgets
ja: クリエイティブウィジェット

en: Hotspots
ja: ホットスポット

en: Off-Canvas
ja: オフキャンバス

en: Form Styler
ja: フォームスタイラー

en: How To Schema
ja: スキーマの作成方法

en: Woo – Add to Cart
ja: Woo - カートに追加

en: Woo – Categories
ja: Woo - カテゴリ

en: Woo – Thank You Page
ja: Woo - ありがとうページ

en: Woo – Checkout
ja: Woo - チェックアウト

en: Woo – Mini Cart
ja: Woo - ミニカート

en: Woo – Products
ja: Woo - 商品

en: Woo – Product Grid
ja: Woo - 商品グリッド

en: Social
ja: ソーシャル

en: X Feed
ja: Xフィード

en: Special Features
ja: 特別な機能

en: UAE Duplicator
ja: UAE複製ツール

en: Conditional Display
ja: 条件付き表示

en: Dynamic Header & Footer Widgets
ja: 動的ヘッダー＆フッターウィジェット

en: Free Vs Pro
ja: 無料とプロ

en: Ultimate Addons for Elementor Pro offers 50+ widgets and features!
ja: Elementor Proのための究極のアドオンは50以上のウィジェットと機能を提供します！

en: Compare the popular features/widgets to find the best option for your website.
ja: 人気の機能/ウィジェットを比較して、あなたのウェブサイトに最適なオプションを見つけてください。

en: Pro
ja: プロ

en: See all UAE Pro Features
ja: すべてのUAEプロ機能を見る

en: Welcome to UAE
ja: UAEへようこそ

en: Your Ultimate Elementor Addons to build modern Elementor Websites.
ja: 現代的なElementorウェブサイトを構築するための究極のElementorアドオンです。

en: No bloat - disable unused widgets with one click
ja: 無駄を省く - 使用していないウィジェットをワンクリックで無効にする

en: Design headers & footers exactly where you want them
ja: ヘッダーとフッターを正確に希望の場所にデザインする

en: Reliable support from experts when you need it
ja: 必要なときに専門家から信頼できるサポートを受ける

en: Let's Get Started
ja: 始めましょう

en: Recommended Essentials
ja: 推奨必需品

en: These free plugins add essential features to your website and help speed up your workflow. Select the plugins you want to install.
ja: これらの無料プラグインは、ウェブサイトに必要な機能を追加し、ワークフローをスピードアップします。インストールしたいプラグインを選択してください。

en: Get Important Notifications and Updates
ja: 重要な通知と更新を受け取る

en: First Name
ja: 名

en: Last Name
ja: 姓

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Stay in the loop and help shape Ultimate Addons for Elementor! Get feature updates, and help us build a better Ultimate Addons for Elementor by sharing how you use the plugin.
ja: 最新情報を受け取り、Ultimate Addons for Elementorの形を作る手助けをしましょう！機能の更新を受け取り、プラグインの使用方法を共有することで、より良いUltimate Addons for Elementorを構築する手助けをしてください。

en:  Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: Back
ja: 戻る

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: This field is required
ja: このフィールドは必須です

en: Next
ja: 次へ

en: Select Your Features
ja: 機能を選択してください

en: Unlock more design control, faster setup, and powerful customization so you can build a better website, effortlessly.
ja: より多くのデザインコントロール、迅速なセットアップ、強力なカスタマイズを解除し、より良いウェブサイトを簡単に構築できます。

en: Header & Footer Builder
ja: ヘッダー＆フッタービルダー

en: Assign headers and footers to specific pages or post types. This gives users complete layout control, something typically locked behind Pro plugins.
ja: 特定のページや投稿タイプにヘッダーとフッターを割り当てます。これにより、ユーザーは完全なレイアウトコントロールを持つことができ、通常はProプラグインの背後にロックされています。

en: Mega Menu & Navigation Widget
ja: メガメニュー＆ナビゲーションウィジェット

en: Save hours by copying Elementor sections, widgets, or pages from one website to another no need to rebuild layouts from scratch.
ja: Elementorのセクション、ウィジェット、またはページを別のウェブサイトにコピーすることで、レイアウトをゼロから再構築する必要がなく、数時間を節約できます。

en: Design eye-catching popups directly in Elementor collect leads, display promotions, or show messages without needing a separate popup plugin.
ja: Elementorで直接目を引くポップアップをデザインし、リードを収集したり、プロモーションを表示したり、別のポップアッププラグインを必要とせずにメッセージを表示します。

en: WooCommerce Widgets
ja: WooCommerceウィジェット

en: 50+ Premium Widgets & 200+ Templates
ja: 50以上のプレミアムウィジェットと200以上のテンプレート

en: You've picked Pro features upgrade to start using them.
ja: Pro機能を選択しました。使用を開始するにはアップグレードしてください。

en: You’re All Set to Start Creating! 🚀
ja: 作成を開始する準備が整いました！🚀

en: Ultimate Addons is ready to supercharge your Elementor workflow! Build faster, cleaner, and more creatively — with complete control over your site.
ja: Ultimate Addonsは、あなたのElementorワークフローを強化する準備ができています！より速く、クリーンに、より創造的に構築し、サイトを完全にコントロールできます。

en: What You Can Do Next:
ja: 次にできること：

en: Build a custom header
ja: カスタムヘッダーを作成する

en: Design your site footer
ja: サイトのフッターをデザインする

en: Create a new page
ja: 新しいページを作成する

en: Create New Header
ja: 新しいヘッダーを作成する

en: Create New Footer
ja: 新しいフッターを作成する

en: We have a special Reward just for you! 🎁
ja: あなたのためだけの特別な報酬があります！🎁

en: Enter your details to get special offer that we have for you and stay updated on UAE’s latest news and updates.
ja: 特別オファーを受け取るために詳細を入力し、UAEの最新ニュースや更新情報を受け取ってください。

en: Your Email Address
ja: あなたのメールアドレス

en: Entered email address is invalid!
ja: 入力されたメールアドレスは無効です！

en: Submit
ja: 送信

en: Exit Guided Setup
ja: ガイド付きセットアップを終了する

en: Post Layouts
ja: 投稿レイアウト

en: Pricing Cards
ja: 価格カード

en: Form Stylers and more...
ja: フォームスタイラーなど...

en: Unlock Ultimate Features
ja: 究極の機能を解除する

en: Create Stunning Designs with the Pro Version!
ja: Proバージョンで素晴らしいデザインを作成しよう！

en: Get access to advanced widgets and features to create the website that stands out!
ja: 目立つウェブサイトを作成するための高度なウィジェットと機能にアクセスできます！

en: WIDGETS
ja: ウィジェット

en: Build Websites 10x Faster with Templates
ja: テンプレートでウェブサイトを10倍速く構築する

en: Choose from our professionally designed websites to build your site faster, with easy customization options.
ja: プロがデザインしたウェブサイトから選択して、簡単なカスタマイズオプションでサイトをより早く構築できます。

en: View Templates
ja: テンプレートを表示

en:  Continue Setup
ja: セットアップを続行

en: Formerly Elementor Header & Footer Builder
ja: 以前のElementorヘッダー＆フッタービルダー

en: You're all set! 🚀
ja: すべて準備完了です！🚀

en: Start creating headers, footers, or pages with UAE and take your website to the next level
ja: UAEを使用してヘッダー、フッター、またはページを作成し、ウェブサイトを次のレベルに引き上げましょう

en: Here’s how to get started:
ja: 始める方法は次のとおりです：

en: Click on “Create” button
ja: 「作成」ボタンをクリック

en: Choose the type of template you want to create and customize the selected option
ja: 作成したいテンプレートの種類を選択し、選択したオプションをカスタマイズします

en: Use the Elementor editor to customize your template according to your preferences using UAE widgets
ja: Elementorエディターを使用して、UAEウィジェットを使って好みに応じてテンプレートをカスタマイズします

en: Click “Publish” to make it live
ja: 「公開」をクリックしてライブにします

en: Go To Dashboard
ja: ダッシュボードに移動

en: We have a special reward just for you!
ja: あなたのための特別な報酬があります！

en: This special offer is available only on this page and for limited time
ja: この特別オファーはこのページのみで、期間限定で利用可能です

en: Unlock My Surprise
ja: サプライズを解除

en: Help make UAE Better
ja: UAEをより良くする手助けをしてください

en: Help us improve by sharing anonymous data about your website setup. This includes non-sensitive info about plugins, themes, and settings, so we can create a better product for you. Your privacy is always our top priority. Learn more in our privacy policy.
ja: ウェブサイトのセットアップに関する匿名データを共有することで、私たちの改善を手助けしてください。これには、プラグイン、テーマ、設定に関する非機密情報が含まれており、より良い製品をあなたのために作成することができます。あなたのプライバシーは常に私たちの最優先事項です。プライバシーポリシーで詳細を学んでください。

en: Customize Your UAE Setup
ja: あなたのUAEセットアップをカスタマイズ

en: Activate only what you need to keep your website fast and optimized.
ja: ウェブサイトを高速かつ最適化された状態に保つために、必要なものだけを有効にします。

en: Compare Free vs Pro
ja: 無料とプロを比較

[ctx: Date Format]
en: June 1, 2024 (F j, Y)
ja: 2024年6月1日（F j, Y）
