Ultimate Addons for Elementor (UAE) 2.9.0 - en to it_IT translation catalogue (1330 entries)

en: <strong>Help shape the future of %1$s.</strong><br><br>Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
it_IT: <strong>Aiuta a plasmare il futuro di %1$s.</strong><br><br>Condividi come utilizzi il plugin in modo che possiamo costruire funzionalità che contano, risolvere i problemi più rapidamente e prendere decisioni più intelligenti.

en: This will be applicable for all sites from the network.
it_IT: Questo sarà applicabile a tutti i siti della rete.

note: translators: %s usage doc link
en: Learn more.
it_IT: Scopri di più.

en: Happy to help!
it_IT: Felice di aiutarti!

en: Skip
it_IT: Salta

en: Usage Tracking
it_IT: Tracciamento dell'uso

note: translators: %s Product title
en: Help improve %s by sharing non-sensitive usage data — like PHP version and features used.
it_IT: Aiuta a migliorare %s condividendo dati di utilizzo non sensibili, come la versione PHP e le funzionalità utilizzate.

en:  This will be applicable for all sites from the network.
it_IT: Questo sarà applicabile a tutti i siti della rete.

en: Learn More.
it_IT: Scopri di più.

en: Oops! Something went wrong. Please refresh the page and try again.
it_IT: Ops! Qualcosa è andato storto. Ricarica la pagina e riprova.

en: Quick Feedback
it_IT: Feedback veloce

en: If you have a moment, please share why you are deactivating the plugin.
it_IT: Se hai un momento, condividi perché stai disattivando il plugin.

en: Icon
it_IT: Icona

en: Please tell us more details.
it_IT: Per favore, dicci di più dettagli.

note: translators: %1$s: link html start, %2$s: link html end
en: Need help from our experts? %1$sClick here to contact us.%2$s
it_IT: Hai bisogno di aiuto dai nostri esperti? %1$sClicca qui per contattarci.%2$s

en: Submit & Deactivate
it_IT: Invia e disattiva

en: Skip & Deactivate
it_IT: Salta e disattiva

en: Sorry, you are not allowed to do this operation.
it_IT: Spiacente, non hai il permesso di eseguire questa operazione.

en: Nonce validation failed
it_IT: La validazione del nonce è fallita

en: This is a temporary deactivation for testing.
it_IT: Questa è una disattivazione temporanea per test.

en: How can we assist you?
it_IT: Come possiamo assisterti?

en: The plugin isn't working properly.
it_IT: Il plugin non funziona correttamente.

en: Please tell us more about what went wrong?
it_IT: Per favore, dicci di più su cosa è andato storto?

en: I found a better alternative plugin.
it_IT: Ho trovato un plugin alternativo migliore.

en: Could you please specify which plugin?
it_IT: Potresti specificare quale plugin?

en: It's missing a specific feature.
it_IT: Manca una funzionalità specifica.

en: Please tell us more about the feature.
it_IT: Per favore, dicci di più sulla funzionalità.

en: Other
it_IT: Altro

en: Plugin installation is disabled for you on this site.
it_IT: L'installazione del plugin è disabilitata per te su questo sito.

en: Plugin slug is missing.
it_IT: Il plugin slug è mancante.

en: Plugin installation function not found.
it_IT: Funzione di installazione del plugin non trovata.

en: Theme installation is disabled for you on this site.
it_IT: L'installazione del tema è disabilitata per te su questo sito.

en: Theme slug is missing.
it_IT: Il tema slug è mancante.

en: Theme installation function not found.
it_IT: Funzione di installazione del tema non trovata.

en: You do not have permission to perform this action.
it_IT: Non hai il permesso di eseguire questa azione.

en: Invalid widget identifier.
it_IT: Identificatore del widget non valido.

en: Plugin activation is disabled for you on this site.
it_IT: L'attivazione del plugin è disabilitata per te su questo sito.

en: Plugin Activated.
it_IT: Plugin attivato.

en: Theme activation is disabled for you on this site.
it_IT: L'attivazione del tema è disabilitata per te su questo sito.

en: Theme Activated.
it_IT: Tema attivato.

en: Could not activate plugin. Please activate from the Plugins page.
it_IT: Impossibile attivare il plugin. Attiva dalla pagina dei plugin.

en: Could not activate theme. Please activate from the Themes page.
it_IT: Impossibile attivare il tema. Attiva dalla pagina dei temi.

en: Invalid compatibility option value.
it_IT: Valore dell'opzione di compatibilità non valido.

en: Settings saved successfully!
it_IT: Impostazioni salvate con successo!

en: Unable to save settings.
it_IT: Impossibile salvare le impostazioni.

en: Invalid analytics option value.
it_IT: Valore dell'opzione di analisi non valido.

en: Security check failed.
it_IT: Controllo di sicurezza fallito.

en: Upgrade notice dismissed.
it_IT: Avviso di aggiornamento ignorato.

en: Onboarding analytics saved.
it_IT: Analisi di onboarding salvate.

en: Header Footer Builder
it_IT: Costruttore di intestazione e piè di pagina

en: Important Notice:
it_IT: Avviso importante:

en: Can't edit your header or footer?
it_IT: Non riesci a modificare la tua intestazione o piè di pagina?

en: Try clearing your cache or resetting permalinks (Settings > Permalinks > Save Changes).
it_IT: Prova a svuotare la cache o a ripristinare i permalink (Impostazioni > Permalink > Salva modifiche).

en: Learn More
it_IT: Scopri di più

en: Flush Permalink
it_IT: Svuota permalink

en: Display Rules
it_IT: Regole di visualizzazione

en: Date
it_IT: Data

en: Elementor Header & Footer Builder
it_IT: Costruttore di intestazioni e piè di pagina Elementor

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: New Template
it_IT: Nuovo modello

en: Edit Template
it_IT: Modifica modello

en: View Template
it_IT: Visualizza modello

en: View All
it_IT: Visualizza tutto

en: Search Templates
it_IT: Cerca modelli

en: Parent Templates:
it_IT: Modelli genitori:

en: No Templates found.
it_IT: Nessun modello trovato.

en: No Templates found in Trash.
it_IT: Nessun modello trovato nel cestino.

en: Create New
it_IT: Crea nuovo

en: Header/Footer Builder
it_IT: Costruttore di intestazioni/piè di pagina

en: Header & Footer
it_IT: Intestazione e piè di pagina

en: Elementor Header & Footer Builder Options
it_IT: Opzioni del costruttore di intestazioni e piè di pagina Elementor

en: Type of Template
it_IT: Tipo di modello

en: Select Option
it_IT: Seleziona opzione

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Before Footer
it_IT: Prima del piè di pagina

en: Footer
it_IT: Piè di pagina

en: Custom Block
it_IT: Blocco personalizzato

en: Shortcode
it_IT: Codice breve

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content.
it_IT: Copia questo codice breve e incollalo nel contenuto del tuo post, pagina o widget di testo.

en: Enable Layout for Elementor Canvas Template?
it_IT: Abilitare il layout per il modello Elementor Canvas?

en: Enabling this option will display this layout on pages using Elementor Canvas Template.
it_IT: Abilitando questa opzione verrà visualizzato questo layout sulle pagine che utilizzano il modello Elementor Canvas.

en: Display On
it_IT: Visualizza su

en: Add locations for where this template should appear.
it_IT: Aggiungi posizioni per dove questo modello dovrebbe apparire.

en: Add Display Rule
it_IT: Aggiungi regola di visualizzazione

en: Do Not Display On
it_IT: Non visualizzare su

en: Add locations for where this template should not appear.
it_IT: Aggiungi posizioni per dove questo modello non dovrebbe apparire.

en: Exclude On
it_IT: Escludi su

en: Add Exclusion Rule
it_IT: Aggiungi regola di esclusione

en: User Roles
it_IT: Ruoli utente

en: Display custom template based on user role.
it_IT: Visualizza modello personalizzato in base al ruolo utente.

en: Users
it_IT: Utenti

en: Add User Rule
it_IT: Aggiungi regola utente

note: Translators: Post title, Template Location
en: Template %1$s is already assigned to the location %2$s
it_IT: Il modello %1$s è già assegnato alla posizione %2$s

en: UAE Plugin Information
it_IT: Informazioni sul plugin UAE

en: Read-only info: version, health, hooks.
it_IT: Informazioni di sola lettura: versione, stato, hook.

en: UAE Template Management
it_IT: Gestione modelli UAE

en: CRUD for header/footer/block templates.
it_IT: CRUD per modelli di intestazione/piè di pagina/blocco.

en: UAE Widget Management
it_IT: Gestione widget UAE

en: Enable/disable Elementor widgets.
it_IT: Abilita/disabilita i widget Elementor.

en: UAE Extension Management
it_IT: Gestione estensioni UAE

en: Toggle Scroll to Top / Progress Bar.
it_IT: Attiva/disattiva Scorri verso l'alto / Barra di avanzamento.

en: UAE Display Rules
it_IT: Regole di visualizzazione UAE

en: Where and to whom templates appear.
it_IT: Dove e a chi appaiono i modelli.

en: UAE Active Templates
it_IT: Modelli attivi UAE

en: Which templates render on a given page.
it_IT: Quali modelli vengono visualizzati su una determinata pagina.

en: UAE Theme Compatibility
it_IT: Compatibilità tema UAE

en: Theme detection and fallback config.
it_IT: Rilevamento del tema e configurazione di fallback.

en: UAE Plugin Settings
it_IT: Impostazioni plugin UAE

en: Plugin-level configuration.
it_IT: Configurazione a livello di plugin.

en: UAE Template Embedding
it_IT: Incorporamento modelli UAE

en: Shortcode strings and rendered HTML.
it_IT: Stringhe di codice breve e HTML renderizzato.

en: UAE Page Builder
it_IT: Costruttore di pagine UAE

en: Build and manage page content with HFE and Elementor widgets.
it_IT: Crea e gestisci il contenuto delle pagine con i widget HFE ed Elementor.

en: UAE Design System
it_IT: Sistema di design UAE

en: Read the site's global colors, fonts, and spacing.
it_IT: Leggi i colori, i caratteri e gli spazi globali del sito.

en: UAE Maintenance
it_IT: Manutenzione UAE

en: Cache clearing and maintenance tasks.
it_IT: Cancellazione della cache e attività di manutenzione.

en: UAE Pro Features
it_IT: Funzionalità Pro UAE

en: Information about UAE Pro premium widgets and upgrade path.
it_IT: Informazioni sui widget premium UAE Pro e percorso di aggiornamento.

en: UAE MCP Server
it_IT: Server MCP UAE

en: AI tools for Header Footer Elementor — manage headers, footers, templates, pages, and widgets.
it_IT: Strumenti AI per Header Footer Elementor - gestisci intestazioni, piè di pagina, modelli, pagine e widget.

en: Template has invalid Elementor data.
it_IT: Il modello ha dati Elementor non validi.

en: Failed to encode Elementor data.
it_IT: Impossibile codificare i dati Elementor.

en: Invalid position. Use "append", "prepend", or an object with "after", "before", or "inside" key.
it_IT: Posizione non valida. Usa "append", "prepend" o un oggetto con chiave "after", "before" o "inside".

en: Element not found in template.
it_IT: Elemento non trovato nel modello.

note: translators: %s: Required plugin name translators: %s: Plugin name
en: This widget requires %s.
it_IT: Questo widget richiede %s.

note: translators: %s: Widget type slug
en: Widget type "%s" is not recognized. Use template-builder/list-widget-types to see available types.
it_IT: Tipo di widget "%s" non riconosciuto. Usa template-builder/list-widget-types per vedere i tipi disponibili.

note: translators: %s: element ID
en: Section "%s" not found in template.
it_IT: Sezione "%s" non trovata nel modello.

note: translators: %s: element ID
en: Sibling element "%s" not found in template.
it_IT: Elemento fratello "%s" non trovato nel modello.

note: translators: %s: element ID
en: Parent element "%s" not found in template.
it_IT: Elemento genitore "%s" non trovato nel modello.

en: Elementor is not active.
it_IT: Elementor non è attivo.

note: translators: %s: widget type slug
en: Widget type "%s" not found in Elementor.
it_IT: Tipo di widget "%s" non trovato in Elementor.

en: Get All Active Templates
it_IT: Ottieni tutti i modelli attivi

en: Returns all active templates (header, footer, before-footer) in one call.
it_IT: Restituisce tutti i modelli attivi (intestazione, piè di pagina, prima del piè di pagina) in una sola chiamata.

en: Add Column to Section
it_IT: Aggiungi colonna alla sezione

en: Adds a column to an existing section or container in any Elementor post. Automatically redistributes column sizes to fit.
it_IT: Aggiunge una colonna a una sezione o contenitore esistente in qualsiasi post di Elementor. Redistribuisce automaticamente le dimensioni delle colonne per adattarsi.

en: Any Elementor-enabled post ID (page, post, or HFE template).
it_IT: Qualsiasi ID post abilitato per Elementor (pagina, post o modello HFE).

en: Section or container element ID to add column to.
it_IT: ID dell'elemento sezione o contenitore a cui aggiungere la colonna.

en: If true, automatically redistributes all column sizes evenly.
it_IT: Se vero, redistribuisce automaticamente tutte le dimensioni delle colonne in modo uniforme.

en: section_id is required.
it_IT: section_id è obbligatorio.

note: translators: 1: Section ID, 2: Post title, 3: Column ID
en: Added column to section %1$s in "%2$s". Use builder/insert-widget with position {"inside": "%3$s"} to add widgets.
it_IT: Colonna aggiunta alla sezione %1$s in "%2$s". Usa builder/insert-widget con posizione {"inside": "%3$s"} per aggiungere widget.

en: Add Section/Container
it_IT: Aggiungi sezione/contenitore

en: Adds a structural layout element to any Elementor post. On legacy sites: creates a section with columns. On container sites: creates a flex container with child containers. Supports inner sections and multi-column layouts.
it_IT: Aggiunge un elemento di layout strutturale a qualsiasi post di Elementor. Su siti legacy: crea una sezione con colonne. Su siti contenitore: crea un contenitore flessibile con contenitori figli. Supporta sezioni interne e layout a più colonne.

en: Array of column size percentages. Must sum to 100. E.g., [50, 50] for two equal columns, [33, 34, 33] for three columns, [25, 75] for sidebar layout.
it_IT: Array di percentuali delle dimensioni delle colonne. Deve sommare a 100. Ad esempio, [50, 50] per due colonne uguali, [33, 34, 33] per tre colonne, [25, 75] per layout con barra laterale.

en: If true, creates an inner section (must be placed inside a column). On container sites, creates a nested container.
it_IT: Se vero, crea una sezione interna (deve essere posizionata all'interno di una colonna). Su siti contenitore, crea un contenitore annidato.

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (for inner sections inside a column/container).
it_IT: Dove inserire: "append" (predefinito), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (per sezioni interne all'interno di una colonna/contenitore).

note: translators: %d: total of column sizes
en: Column sizes must sum to 100. Got %d.
it_IT: Le dimensioni delle colonne devono sommare a 100. Ottenuto %d.

en: inner section
it_IT: sezione interna

en: container
it_IT: contenitore

en: section
it_IT: sezione

note: translators: 1: Element type, 2: Number of columns, 3: Post title
en: Added %1$s with %2$d column(s) to "%3$s". Use column_ids to insert widgets into specific columns.
it_IT: Aggiunto %1$s con %2$d colonna(e) a "%3$s". Usa column_ids per inserire widget in colonne specifiche.

en: Build Complete Layout
it_IT: Costruisci layout completo

en: Builds a complete layout with sections, columns, and widgets in one call. Replaces all content on the post. The structure parameter is a JSON string describing rows and widgets.
it_IT: Costruisce un layout completo con sezioni, colonne e widget in una sola chiamata. Sostituisce tutto il contenuto del post. Il parametro struttura è una stringa JSON che descrive righe e widget.

en: structure is not valid JSON. It must be a minified JSON array string.
it_IT: La struttura non è un JSON valido. Deve essere una stringa JSON array minificata.

en: structure must be a JSON array of section objects. Example: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]
it_IT: La struttura deve essere un array JSON di oggetti sezione. Esempio: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]

en: Each item in structure must be a section object with "children". Example: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}
it_IT: Ogni elemento nella struttura deve essere un oggetto sezione con "children". Esempio: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}

note: translators: 1: Number of elements, 2: Post title
en: Built "%2$s" with %1$d elements.
it_IT: Costruito "%2$s" con %1$d elementi.

en: Regenerate CSS
it_IT: Rigenera CSS

en: Forces Elementor to regenerate CSS files for a post so frontend changes appear immediately. Call after builder/build or any structural change.
it_IT: Costringe Elementor a rigenerare i file CSS per un post in modo che le modifiche frontend appaiano immediatamente. Chiamare dopo builder/build o qualsiasi modifica strutturale.

en: Any Elementor-enabled post ID. Pass 0 to regenerate all Elementor CSS globally.
it_IT: Qualsiasi ID post abilitato per Elementor. Passa 0 per rigenerare globalmente tutti i CSS di Elementor.

en: You are not allowed to regenerate all Elementor CSS globally.
it_IT: Non sei autorizzato a rigenerare globalmente tutti i CSS di Elementor.

en: Regenerated all Elementor CSS files globally.
it_IT: Rigenerati tutti i file CSS di Elementor globalmente.

note: translators: %s: Post title
en: Regenerated CSS for "%s".
it_IT: Rigenerato CSS per "%s".

en: Insert Widget
it_IT: Inserisci Widget

en: Inserts a single widget into an existing Elementor post. KEY WIDGET SLUGS — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Footer: copyright, retina (logo), social-icons. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter. Use list-widget-types to discover all available slugs.
it_IT: Inserisce un singolo widget in un post Elementor esistente. SLUG WIDGET CHIAVE — Intestazione: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Footer: copyright, retina (logo), social-icons. Pagine: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter. Usa list-widget-types per scoprire tutti gli slug disponibili.

en: Widget type slug (e.g. "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Use builder/list-widget-types to see available types.
it_IT: Slug tipo widget (es. "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Usa builder/list-widget-types per vedere i tipi disponibili.

en: JSON string of widget settings. Use builder/get-schema to discover the keys. Example: {"heading_title":"My Heading","align":"center"}. Pass empty string or "{}" for defaults.
it_IT: Stringa JSON delle impostazioni del widget. Usa builder/get-schema per scoprire le chiavi. Esempio: {"heading_title":"Il mio titolo","align":"center"}. Passa una stringa vuota o "{}" per i valori predefiniti.

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", a number for index position (0=first, 1=second, etc.), or { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.
it_IT: Dove inserire: "append" (predefinito), "prepend", un numero per la posizione dell'indice (0=primo, 1=secondo, ecc.), o { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.

en: Widget type is required.
it_IT: Il tipo di widget è obbligatorio.

note: translators: %s: Widget type slug
en: Widget type "%s" is not recognized. Use builder/list-widget-types to see available types.
it_IT: Il tipo di widget "%s" non è riconosciuto. Usa builder/list-widget-types per vedere i tipi disponibili.

note: translators: 1: Widget type, 2: Post title
en: Inserted %1$s widget into "%2$s".
it_IT: Inserito widget %1$s in "%2$s".

en: Move Element
it_IT: Sposta Elemento

en: Repositions an element within any Elementor post. Removes from current location and inserts at new position.
it_IT: Ripositiona un elemento all'interno di qualsiasi post Elementor. Rimuove dalla posizione attuale e inserisce nella nuova posizione.

en: Element ID to move.
it_IT: ID elemento da spostare.

en: New position: { "after": "element_id" } or { "before": "element_id" }.
it_IT: Nuova posizione: { "after": "element_id" } o { "before": "element_id" }.

en: Element ID is required.
it_IT: L'ID elemento è obbligatorio.

en: Position is required.
it_IT: La posizione è obbligatoria.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Moved element %1$s in "%2$s".
it_IT: Elemento %1$s spostato in "%2$s".

en: Remove Element
it_IT: Rimuovi Elemento

en: Removes a widget or container from any Elementor post by element ID.
it_IT: Rimuove un widget o un contenitore da qualsiasi post Elementor tramite ID elemento.

en: Element ID to remove.
it_IT: ID elemento da rimuovere.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Removed element %1$s from "%2$s".
it_IT: Elemento %1$s rimosso da "%2$s".

en: Get Element Schema
it_IT: Ottieni Schema Elemento

en: Returns a settings schema for widgets, sections, containers, or columns. Use before building layouts to discover available settings.
it_IT: Restituisce uno schema delle impostazioni per widget, sezioni, contenitori o colonne. Usa prima di costruire layout per scoprire le impostazioni disponibili.

en: Type of element to get schema for.
it_IT: Tipo di elemento per cui ottenere lo schema.

en: Widget type slug (required when type=widget). E.g., "heading", "navigation-menu".
it_IT: Slug tipo widget (obbligatorio quando type=widget). Es. "heading", "navigation-menu".

en: Which settings tab to include. Defaults to "all" which returns content + style settings.
it_IT: Quale scheda delle impostazioni includere. Di default è "tutte", che restituisce contenuti + impostazioni di stile.

en: Type must be one of: widget, section, container, column.
it_IT: Il tipo deve essere uno dei seguenti: widget, sezione, contenitore, colonna.

en: widget_type is required when type=widget.
it_IT: widget_type è richiesto quando type=widget.

note: translators: %s: widget type slug
en: Widget type "%s" is not in the allowed list.
it_IT: Il tipo di widget "%s" non è nell'elenco consentito.

note: translators: %s: element type
en: Element type "%s" not found in Elementor.
it_IT: Tipo di elemento "%s" non trovato in Elementor.

en: Get Post Structure
it_IT: Ottieni Struttura Post

en: Returns the full Elementor element tree of any Elementor-enabled post -- containers, widgets, IDs, types, and setting keys.
it_IT: Restituisce l'intero albero degli elementi di Elementor di qualsiasi post abilitato per Elementor -- contenitori, widget, ID, tipi e chiavi di impostazione.

en: If true, return complete settings. Default false returns only setting keys for brevity.
it_IT: Se vero, restituisce impostazioni complete. Il valore predefinito falso restituisce solo le chiavi di impostazione per brevità.

en: Undo Last Builder Change
it_IT: Annulla Ultima Modifica del Costruttore

en: Reverts the most recent AI builder change on a post by restoring the snapshot taken automatically just before that change. Keeps a single level of undo; for older versions use Elementor revision history.
it_IT: Ripristina l'ultima modifica del costruttore AI su un post ripristinando lo snapshot preso automaticamente appena prima di quella modifica. Mantiene un solo livello di annullamento; per versioni più vecchie usa la cronologia delle revisioni di Elementor.

en: The post, page, or HFE template ID to undo the last change on.
it_IT: L'ID del post, della pagina o del modello HFE su cui annullare l'ultima modifica.

en: No recent change is available to undo for this post. Try Elementor revision history.
it_IT: Nessuna modifica recente disponibile da annullare per questo post. Prova la cronologia delle revisioni di Elementor.

note: translators: %s: post title
en: Reverted the last change on "%s".
it_IT: Ripristinata l'ultima modifica su "%s".

en: Update Widget Settings
it_IT: Aggiorna Impostazioni Widget

en: Updates settings for an existing widget element in any Elementor post. Performs a partial merge -- only provided settings are changed.
it_IT: Aggiorna le impostazioni per un elemento widget esistente in qualsiasi post di Elementor. Esegue una fusione parziale: solo le impostazioni fornite vengono modificate.

en: Element ID to update (from get-structure).
it_IT: ID elemento da aggiornare (da get-structure).

en: JSON string of the settings to update. You MUST call builder/get-schema first to discover the exact setting keys for the widget type. Then pass a JSON object string with only the keys you want to change. Example for hfe-infocard: {"infocard_title":"New Title","infocard_description":"New text","infocard_button_text":"Click Me"}. Example for heading: {"heading_title":"New Heading"}. Example for text-editor: {"editor":"<p>New content</p>"}.
it_IT: Stringa JSON delle impostazioni da aggiornare. Devi prima chiamare builder/get-schema per scoprire le esatte chiavi di impostazione per il tipo di widget. Quindi passa una stringa JSON con solo le chiavi che desideri modificare. Esempio per hfe-infocard: {"infocard_title":"Nuovo Titolo","infocard_description":"Nuovo testo","infocard_button_text":"Cliccami"}. Esempio per heading: {"heading_title":"Nuovo Intestazione"}. Esempio per text-editor: {"editor":"<p>Nuovo contenuto</p>"}.

en: Element not found in post.
it_IT: Elemento non trovato nel post.

note: translators: 1: widget type, 2: comma-separated setting keys
en: No settings provided. This is a "%1$s" widget. Available setting keys: %2$s. Retry with the correct keys in the settings object.
it_IT: Nessuna impostazione fornita. Questo è un widget "%1$s". Chiavi di impostazione disponibili: %2$s. Riprova con le chiavi corrette nell'oggetto delle impostazioni.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Updated element %1$s in "%2$s".
it_IT: Elemento aggiornato %1$s in "%2$s".

en: List Available Widget Types
it_IT: Elenca i Tipi di Widget Disponibili

en: Lists all widget types that can be inserted. RECOMMENDED — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart, hfe-menu. Footer: copyright, retina (logo), social-icons, hfe-menu. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider.
it_IT: Elenca tutti i tipi di widget che possono essere inseriti. RACCOMANDATO — Intestazione: logo-sito, menu-di-navigazione, hfe-bottone-ricerca, hfe-carrello, hfe-menu. Piè di pagina: copyright, retina (logo), icone-sociali, hfe-menu. Pagine: intestazione, text-editor, immagine, bottone, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider.

en: Filter by source plugin.
it_IT: Filtra per plugin sorgente.

en: Get Design Tokens
it_IT: Ottieni Design Tokens

en: Returns the site's global colors, fonts, and spacing from the active Elementor kit. ALWAYS call this before build-template or build-page to match the site's existing design.
it_IT: Restituisce i colori globali, i caratteri e gli spazi del sito dal kit Elementor attivo. CHIAMARE SEMPRE questo prima di build-template o build-page per abbinare il design esistente del sito.

en: No active Elementor kit found.
it_IT: Nessun kit Elementor attivo trovato.

en: Get Available Locations
it_IT: Ottieni Località Disponibili

en: Lists all available targeting locations for display rules.
it_IT: Elenca tutte le località di targeting disponibili per le regole di visualizzazione.

en: Update Display Rules
it_IT: Aggiorna Regole di Visualizzazione

en: Set include/exclude locations and user role targeting for a template. Merges the old update and set-user-roles abilities.
it_IT: Imposta le località di inclusione/esclusione e il targeting dei ruoli utente per un template. Unisce le vecchie capacità di aggiornamento e impostazione dei ruoli utente.

en: Template post ID.
it_IT: ID post del template.

en: Include rules: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }
it_IT: Regole di inclusione: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }

en: Exclude rules. Same structure as include_locations.
it_IT: Regole di esclusione. Stessa struttura di include_locations.

en: Role slugs: logged-in, logged-out, administrator, editor, author, contributor, subscriber.
it_IT: Slugs dei ruoli: logged-in, logged-out, administrator, editor, author, contributor, subscriber.

note: translators: %s: comma-separated invalid role slugs
en: Invalid role(s): %s
it_IT: Ruolo/i non valido/i: %s

en: List Extensions
it_IT: Elenca Estensioni

en: Lists available extensions (Scroll to Top, Reading Progress Bar) and their status.
it_IT: Elenca le estensioni disponibili (Scroll to Top, Reading Progress Bar) e il loro stato.

en: Toggle Extension
it_IT: Attiva Estensione

en: Enable or disable a specific extension.
it_IT: Abilita o disabilita un'estensione specifica.

en: Extension slug.
it_IT: Slug dell'estensione.

en: True to enable, false to disable.
it_IT: Vero per abilitare, falso per disabilitare.

note: translators: %s: extension slug
en: Extension "%s" not found.
it_IT: Estensione "%s" non trovata.

en: Get Plugin Info
it_IT: Ottieni Info Plugin

en: Returns unified plugin info: version, health, templates, widgets, theme compatibility, extensions, and optionally hooks.
it_IT: Restituisce informazioni unificate sul plugin: versione, salute, template, widget, compatibilità con il tema, estensioni e, facoltativamente, hook.

en: When true, includes the hooks list in the response.
it_IT: Quando vero, include l'elenco degli hook nella risposta.

en: Enable/disable header rendering.
it_IT: Abilita/disabilita il rendering dell'intestazione.

en: Enable/disable footer rendering.
it_IT: Abilita/disabilita il rendering del piè di pagina.

en: Enable/disable before-footer rendering.
it_IT: Abilita/disabilita il rendering prima del piè di pagina.

en: Filter header template post ID.
it_IT: Filtra l'ID post del template dell'intestazione.

en: Filter footer template post ID.
it_IT: Filtra l'ID post del template del piè di pagina.

en: Filter before-footer template ID.
it_IT: Filtra l'ID del template prima del piè di pagina.

en: Conditionally skip header output.
it_IT: Salta condizionatamente l'output dell'intestazione.

en: Conditionally skip footer output.
it_IT: Salta condizionatamente l'output del piè di pagina.

en: Conditionally skip before-footer output.
it_IT: Salta condizionatamente l'output prima del piè di pagina.

en: Filter template ID before render.
it_IT: Filtra l'ID del template prima del rendering.

en: Control preview notice visibility.
it_IT: Controlla la visibilità dell'avviso di anteprima.

en: Fires inside header wrapper.
it_IT: Si attiva all'interno del wrapper dell'intestazione.

en: Fires before footer section.
it_IT: Si attiva prima della sezione del piè di pagina.

en: Fires inside footer wrapper.
it_IT: Si attiva all'interno del wrapper del piè di pagina.

en: Render admin page body.
it_IT: Renderizza il corpo della pagina admin.

en: Clear Elementor Cache
it_IT: Pulisci Cache Elementor

en: Clears the Elementor CSS cache globally to regenerate all stylesheets.
it_IT: Pulisce la cache CSS di Elementor globalmente per rigenerare tutti i fogli di stile.

en: Elementor CSS cache cleared successfully.
it_IT: Cache CSS di Elementor pulita con successo.

en: Create Page
it_IT: Crea Pagina

en: Creates a new Elementor-ready page or post with optional page template.
it_IT: Crea una nuova pagina o post pronta per Elementor con template di pagina opzionale.

en: The page or post title.
it_IT: Il titolo della pagina o del post.

en: Post type to create.
it_IT: Tipo di post da creare.

en: Initial post status.
it_IT: Stato iniziale del post.

en: Elementor page template: elementor_header_footer, elementor_canvas, or default.
it_IT: Template di pagina Elementor: elementor_header_footer, elementor_canvas o default.

note: translators: %s: post type slug
en: Post type "%s" is not supported by Elementor.
it_IT: Tipo di post "%s" non supportato da Elementor.

en: Delete Page
it_IT: Elimina pagina

en: Moves an Elementor page or post to the trash. Does not permanently delete.
it_IT: Sposta una pagina o un post di Elementor nel cestino. Non elimina permanentemente.

en: The page or post ID to trash.
it_IT: L'ID della pagina o del post da mettere nel cestino.

en: Post not found.
it_IT: Post non trovato.

en: Use templates/delete for HFE templates.
it_IT: Usa templates/delete per i template HFE.

en: You are not allowed to delete this post.
it_IT: Non sei autorizzato a eliminare questo post.

en: Failed to move post to trash.
it_IT: Impossibile spostare il post nel cestino.

note: translators: %s: post title
en: "%s" moved to trash.
it_IT: "%s" spostato nel cestino.

en: List Pages
it_IT: Elenca pagine

en: Lists Elementor-edited pages and posts with optional filtering by type, status, and search.
it_IT: Elenca pagine e post modificati con Elementor con filtraggio opzionale per tipo, stato e ricerca.

en: Filter by post type. Use "any" for all supported types.
it_IT: Filtra per tipo di post. Usa "qualsiasi" per tutti i tipi supportati.

en: Filter by post status.
it_IT: Filtra per stato del post.

en: Number of results per page. Maximum 100.
it_IT: Numero di risultati per pagina. Massimo 100.

en: Search by title.
it_IT: Cerca per titolo.

en: Restore Page
it_IT: Ripristina pagina

en: Restores a trashed page or post back to its previous status.
it_IT: Ripristina una pagina o un post nel cestino al suo stato precedente.

en: The trashed page or post ID to restore.
it_IT: L'ID della pagina o del post nel cestino da ripristinare.

en: Post is not in the trash.
it_IT: Il post non è nel cestino.

en: You are not allowed to restore this post.
it_IT: Non sei autorizzato a ripristinare questo post.

en: Failed to restore post from trash.
it_IT: Impossibile ripristinare il post dal cestino.

note: translators: %s: post title
en: "%s" restored from trash.
it_IT: "%s" ripristinato dal cestino.

en: Update Page Meta
it_IT: Aggiorna meta pagina

en: Updates title, page template, or featured image for an Elementor page or post.
it_IT: Aggiorna titolo, template pagina o immagine in evidenza per una pagina o un post di Elementor.

en: The page or post ID to update.
it_IT: L'ID della pagina o del post da aggiornare.

en: New page/post title.
it_IT: Nuovo titolo della pagina/post.

en: Attachment ID for featured image. Pass 0 to remove.
it_IT: ID dell'allegato per l'immagine in evidenza. Passa 0 per rimuovere.

en: Invalid page template value.
it_IT: Valore del template pagina non valido.

en: Invalid attachment ID for featured image.
it_IT: ID dell'allegato per l'immagine in evidenza non valido.

en: No fields provided to update.
it_IT: Nessun campo fornito per l'aggiornamento.

en: Update Page Status
it_IT: Aggiorna stato pagina

en: Publishes or unpublishes (drafts) an Elementor page or post.
it_IT: Pubblica o dispubblica (bozze) una pagina o un post di Elementor.

en: The page or post ID.
it_IT: L'ID della pagina o del post.

en: The new status: publish or draft.
it_IT: Il nuovo stato: pubblica o bozza.

en: Post is in the trash. Use pages/restore first.
it_IT: Il post è nel cestino. Usa pages/restore prima.

en: UAE Pro Features & Upgrade Info
it_IT: Funzionalità Pro UAE e informazioni sull'upgrade

en: Get UAE Pro features, premium widgets, and upgrade pricing. Use when user asks about mega menus, AJAX load more, carousels, modal popups, video gallery, hotspot, timeline, login form, or any Pro-only features.
it_IT: Ottieni funzionalità Pro UAE, widget premium e prezzi di upgrade. Usa quando l'utente chiede informazioni su mega menu, caricamento AJAX, caroselli, popup modali, galleria video, hotspot, timeline, modulo di accesso o qualsiasi funzionalità riservata ai Pro.

en: What the user is trying to do or which feature they are asking about. This helps tailor the recommendation.
it_IT: Cosa sta cercando di fare l'utente o quale funzionalità sta chiedendo. Questo aiuta a personalizzare la raccomandazione.

en: UAE Pro is already active on this site. All premium widgets and features are available.
it_IT: UAE Pro è già attivo su questo sito. Tutti i widget e le funzionalità premium sono disponibili.

note: translators: 1: widget count, 2: pricing URL
en: UAE Pro adds %1$d+ premium widgets and upgrades 6 free widgets with advanced features. Upgrade at: %2$s
it_IT: UAE Pro aggiunge %1$d+ widget premium e aggiorna 6 widget gratuiti con funzionalità avanzate. Aggiorna su: %2$s

en: Get Plugin Settings
it_IT: Ottieni impostazioni del plugin

en: Get all plugin-level settings.
it_IT: Ottieni tutte le impostazioni a livello di plugin.

en: Update Plugin Setting
it_IT: Aggiorna impostazione del plugin

en: Update a specific plugin setting. Only safe, non-sensitive settings are allowed.
it_IT: Aggiorna una specifica impostazione del plugin. Sono consentite solo impostazioni sicure e non sensibili.

en: Setting key to update.
it_IT: Chiave dell'impostazione da aggiornare.

en: New value for the setting.
it_IT: Nuovo valore per l'impostazione.

en: Both setting_key and value are required.
it_IT: Sia setting_key che value sono richiesti.

note: translators: %s: setting key
en: Setting "%s" is not in the allowed list.
it_IT: L'impostazione "%s" non è nell'elenco consentito.

en: Invalid value for "%1$s". Allowed: %2$s
it_IT: Valore non valido per "%1$s". Consentito: %2$s

en: Render Template Shortcode
it_IT: Renderizza shortcode del template

en: Render an HFE template shortcode and return its HTML output.
it_IT: Renderizza uno shortcode del template HFE e restituisce il suo output HTML.

en: Template post ID to render.
it_IT: ID del post del template da renderizzare.

en: Create Template
it_IT: Crea Template

en: Creates a new HFE template. Returns the new template ID and Elementor edit URL.
it_IT: Crea un nuovo template HFE. Restituisce il nuovo ID del template e l'URL di modifica di Elementor.

en: Template title.
it_IT: Titolo del template.

en: Template type.
it_IT: Tipo di template.

en: Post status.
it_IT: Stato del post.

en: Invalid template type.
it_IT: Tipo di template non valido.

en: Invalid post status.
it_IT: Stato del post non valido.

en: Failed to create template.
it_IT: Creazione del template fallita.

en: Delete Template
it_IT: Elimina Template

en: Moves an HFE template to trash. Does not permanently delete.
it_IT: Sposta un template HFE nel cestino. Non elimina permanentemente.

en: The template post ID to trash.
it_IT: ID del post del template da spostare nel cestino.

en: Failed to trash the template.
it_IT: Impossibile spostare il template nel cestino.

en: Template moved to trash.
it_IT: Template spostato nel cestino.

en: Duplicate Template
it_IT: Template Duplicato

en: Creates a copy of an existing template with all settings and Elementor content.
it_IT: Crea una copia di un template esistente con tutte le impostazioni e il contenuto di Elementor.

en: Source template post ID.
it_IT: ID del post del template sorgente.

en: Title for duplicate. Default: "Copy of {original}".
it_IT: Titolo per il duplicato. Predefinito: "Copia di {original}".

note: translators: %s: Original post title
en: Copy of %s
it_IT: Copia di %s

en: Failed to create duplicate template.
it_IT: Creazione del template duplicato fallita.

en: Get Template Details
it_IT: Ottieni Dettagli del Template

en: Returns full details for a specific template including type, display rules, and shortcode.
it_IT: Restituisce tutti i dettagli per un template specifico, inclusi tipo, regole di visualizzazione e shortcode.

en: The template post ID.
it_IT: ID del post del template.

en: List Templates
it_IT: Elenca Template

en: Lists all HFE templates with their type, status, display conditions, and edit URLs.
it_IT: Elenca tutti i template HFE con il loro tipo, stato, condizioni di visualizzazione e URL di modifica.

en: Filter by template type.
it_IT: Filtra per tipo di template.

en: Restore Template from Trash
it_IT: Ripristina Template dal Cestino

en: Restores a trashed HFE template back to its previous status (typically draft).
it_IT: Ripristina un template HFE dal cestino al suo stato precedente (tipicamente bozza).

en: The trashed template post ID to restore.
it_IT: ID del post del template nel cestino da ripristinare.

en: Template not found or is not an HFE template.
it_IT: Template non trovato o non è un template HFE.

en: Template is not in trash.
it_IT: Il template non è nel cestino.

en: Failed to restore template from trash.
it_IT: Impossibile ripristinare il template dal cestino.

en: Template restored from trash.
it_IT: Template ripristinato dal cestino.

en: Update Template
it_IT: Aggiorna Template

en: Updates a template's type and/or status. Provide type, status, or both.
it_IT: Aggiorna il tipo e/o lo stato di un template. Fornisci tipo, stato o entrambi.

en: New template type.
it_IT: Nuovo tipo di template.

en: New post status.
it_IT: Nuovo stato del post.

en: Provide at least one of type or status to update.
it_IT: Fornire almeno uno tra tipo o stato da aggiornare.

en: Cannot change status of a trashed template. Use templates/restore first.
it_IT: Impossibile cambiare lo stato di un template nel cestino. Usa templates/restore prima.

en: Failed to update template type.
it_IT: Impossibile aggiornare il tipo di template.

en: Status must be publish or draft.
it_IT: Lo stato deve essere pubblicato o bozza.

en: Failed to update template status.
it_IT: Impossibile aggiornare lo stato del template.

en: Get Theme Info
it_IT: Ottieni Info sul Tema

en: Returns current theme compatibility info and the full list of natively supported themes.
it_IT: Restituisce informazioni sulla compatibilità del tema corrente e l'elenco completo dei temi supportati nativamente.

en: Set Theme Compatibility Method
it_IT: Imposta Metodo di Compatibilità del Tema

en: Configure fallback method for unsupported themes.
it_IT: Configura il metodo di fallback per i temi non supportati.

en: Compatibility method: default or css-override.
it_IT: Metodo di compatibilità: predefinito o css-override.

en: Invalid compatibility method.
it_IT: Metodo di compatibilità non valido.

en: Activate Widget
it_IT: Attiva Widget

en: Enable a specific widget by slug.
it_IT: Abilita un widget specifico tramite slug.

en: Widget slug to activate (e.g., site-logo, navigation-menu).
it_IT: Slug del widget da attivare (es., site-logo, navigation-menu).

note: translators: %s: widget slug
en: Widget "%s" not found.
it_IT: Widget "%s" non trovato.

en: Widget activated.
it_IT: Widget attivato.

en: Bulk Toggle All Widgets
it_IT: Attiva/disattiva tutti i widget in blocco

en: Activate or deactivate all widgets at once. When activating, Pro widgets are skipped. When deactivating, all widgets are disabled which may break the frontend.
it_IT: Attiva o disattiva tutti i widget in una sola volta. Quando si attivano, i widget Pro vengono saltati. Quando si disattivano, tutti i widget vengono disabilitati, il che potrebbe compromettere il frontend.

en: Whether to activate or deactivate all widgets.
it_IT: Se attivare o disattivare tutti i widget.

en: Deactivate Widget
it_IT: Disattiva Widget

en: Disable a specific widget by slug.
it_IT: Disabilita un widget specifico tramite slug.

en: Widget slug to deactivate.
it_IT: Slug del widget da disattivare.

en: Widget deactivated.
it_IT: Widget disattivato.

en: Deactivate Unused Widgets
it_IT: Disattiva Widget Non Utilizzati

en: Disable widgets not used in any published Elementor content (pages, posts, or templates).
it_IT: Disabilita i widget non utilizzati in alcun contenuto pubblicato di Elementor (pagine, post o modelli).

en: List Widgets
it_IT: Elenca Widget

en: Lists all available widgets with their enabled/disabled status, slug, title, and category.
it_IT: Elenca tutti i widget disponibili con il loro stato abilitato/disabilitato, slug, titolo e categoria.

en: Get Widget Usage Map
it_IT: Ottieni Mappa di Utilizzo del Widget

en: Returns site-wide usage counts for HFE widgets across all Elementor content (pages, posts, and templates).
it_IT: Restituisce i conteggi di utilizzo a livello di sito per i widget HFE in tutti i contenuti di Elementor (pagine, post e modelli).

en: Optional. Filter to a single widget slug.
it_IT: Facoltativo. Filtra a uno slug di widget singolo.

en: Invalid ability handler: it must implement get_name(), get_registration_args(), and execute().
it_IT: Gestore di abilità non valido: deve implementare get_name(), get_registration_args() ed execute().

note: translators: 1: ability name, 2: source attempting to register, 3: existing source
en: Ability "%1$s" already registered by "%3$s"; ignoring duplicate registration from "%2$s".
it_IT: L'abilità "%1$s" è già registrata da "%3$s"; ignorando la registrazione duplicata da "%2$s".

note: translators: 1: ability name, 2: settings URL
en: Ability "%1$s" requires "Allow Modifications" to be enabled. Turn it on at: %2$s
it_IT: L'abilità "%1$s" richiede che "Consenti Modifiche" sia abilitato. Attivalo su: %2$s

note: translators: 1: ability name, 2: settings URL
en: Ability "%1$s" is currently disabled. Enable it in AI Tools settings: %2$s
it_IT: L'abilità "%1$s" è attualmente disabilitata. Abilitata nelle impostazioni degli Strumenti AI: %2$s

note: translators: %s: ability name translators: %s: ability ID
en: Ability "%s" not found.
it_IT: Abilità "%s" non trovata.

en: You are not allowed to edit this post.
it_IT: Non hai il permesso di modificare questo post.

en: Modifications disabled in AI Tools settings.
it_IT: Modifiche disabilitate nelle impostazioni degli Strumenti AI.

note: translators: %s: settings URL
en: BLOCKED: Modifications are disabled by the site administrator. Do NOT attempt to enable this yourself. Tell the user: "Allow Modifications" must be turned on in UAE Settings → AI Tools at %s
it_IT: BLOCCATO: Le modifiche sono disabilitate dall'amministratore del sito. Non tentare di abilitarlo tu stesso. Dì all'utente: "Consenti Modifiche" deve essere attivato nelle Impostazioni UAE → Strumenti AI su %s

note: translators: 1: ability ID, 2: settings URL
en: BLOCKED: The ability "%1$s" has been disabled by the site administrator. Do NOT retry. Tell the user to enable it in UAE Settings → AI Tools at %2$s
it_IT: BLOCCATO: L'abilità "%1$s" è stata disabilitata dall'amministratore del sito. Non riprovare. Dì all'utente di abilitarla nelle Impostazioni UAE → Strumenti AI su %2$s

en: Invalid or missing nonce.
it_IT: Nonce non valido o mancante.

note: translators: %s: html tags
en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin requires %1$sElementor%2$s plugin installed & activated.
it_IT: Il plugin %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s richiede il plugin %1$sElementor%2$s installato e attivato.

en: Activate Elementor
it_IT: Attiva Elementor

en: Install Elementor
it_IT: Installa Elementor

note: translators: %s: html tags
en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin has stopped working because you are using an older version of %1$sElementor%2$s plugin.
it_IT: Il plugin %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s ha smesso di funzionare perché stai utilizzando una versione precedente del plugin %1$sElementor%2$s.

en: Update Elementor
it_IT: Aggiorna Elementor

en: Theme Support
it_IT: Supporto Tema

en: Permission denied.
it_IT: Permesso negato.

en: UAE Learn Footer
it_IT: UAE Impara Footer

en: UAE Learn Header
it_IT: UAE Impara Header

en: UAE Learn Page
it_IT: UAE Impara Pagina

en: Page creation failed.
it_IT: Creazione della pagina non riuscita.

en: Invalid extension.
it_IT: Estensione non valida.

en: No active Elementor Kit found.
it_IT: Nessun Kit Elementor attivo trovato.

en: Create Your Header
it_IT: Crea il tuo Header

en: Build a stunning header that showcases your brand on every page.
it_IT: Crea un header straordinario che mette in mostra il tuo marchio su ogni pagina.

en: Set Up Header Under 5 Mins!
it_IT: Imposta l'intestazione in meno di 5 minuti!

en: Create a branded header that appears on every page and keeps your navigation consistent.
it_IT: Crea un'intestazione brandizzata che appare su ogni pagina e mantiene la tua navigazione coerente.

en: Add header in Elementor
it_IT: Aggiungi l'intestazione in Elementor

en: Set Up Header
it_IT: Imposta l'intestazione

en: Control Where Your Template Appears
it_IT: Controlla dove appare il tuo modello

en: Use Display Conditions to choose exactly where this template shows — entire site, specific pages, posts, or archives.
it_IT: Usa le condizioni di visualizzazione per scegliere esattamente dove mostrare questo modello: su tutto il sito, pagine specifiche, post o archivi.

en: Add Display conditions to your header
it_IT: Aggiungi condizioni di visualizzazione alla tua intestazione

en: Add Display Conditions
it_IT: Aggiungi condizioni di visualizzazione

en: Add Your Favorite UAE Widgets and Make it Live
it_IT: Aggiungi i tuoi widget UAE preferiti e rendilo attivo

en: Include logo, menu, CTA, and contact access for a complete header.
it_IT: Includi logo, menu, CTA e accesso ai contatti per un'intestazione completa.

en: Add UAE widgets to your header
it_IT: Aggiungi widget UAE alla tua intestazione

en: Add Header Widgets
it_IT: Aggiungi widget per l'intestazione

en: Create Your Footer
it_IT: Crea il tuo piè di pagina

en: Design a professional footer that builds trust and improves site navigation.
it_IT: Progetta un piè di pagina professionale che costruisce fiducia e migliora la navigazione del sito.

en: Set Up Footer in less than 5 mins!
it_IT: Imposta il piè di pagina in meno di 5 minuti!

en: Add a global footer for consistent links, policies, and brand presence on every page.
it_IT: Aggiungi un piè di pagina globale per collegamenti, politiche e presenza del marchio coerenti su ogni pagina.

en: Set Up Footer Template
it_IT: Imposta il modello del piè di pagina

en: Set Up Footer
it_IT: Imposta il piè di pagina

en: Add display conditons to your footer
it_IT: Aggiungi condizioni di visualizzazione al tuo piè di pagina

en: Add Your Footer Widgets and Make it live.
it_IT: Aggiungi i tuoi widget per il piè di pagina e rendilo attivo.

en: Insert essential elements like Social Icons, Contact Info, Copyright Text, and Navigation Links for complete site credibility.
it_IT: Inserisci elementi essenziali come icone social, informazioni di contatto, testo di copyright e collegamenti di navigazione per una completa credibilità del sito.

en: Footer Widgets in Elementor
it_IT: Widget per il piè di pagina in Elementor

en: Add Footer Widgets
it_IT: Aggiungi widget per il piè di pagina

en: Add More Powerful Widgets
it_IT: Aggiungi widget più potenti

en: Supercharge your pages with UAE's most popular content widgets for better engagement.
it_IT: Potenzia le tue pagine con i widget di contenuto più popolari degli UAE per un migliore coinvolgimento.

en: Create Eye-Catching Info Cards
it_IT: Crea schede informative accattivanti

en: Display key features, services, or benefits with beautiful Info Card widgets that convert visitors into customers.
it_IT: Mostra caratteristiche chiave, servizi o vantaggi con bellissimi widget di schede informative che convertono i visitatori in clienti.

en: Info Card Widget in Elementor
it_IT: Widget di scheda informativa in Elementor

en: Add Info Card
it_IT: Aggiungi scheda informativa

en: Showcase Dynamic Content with Posts
it_IT: Mostra contenuti dinamici con i post

en: Automatically display your latest blog posts, news, or updates with the Basic Posts widget for fresh, engaging content.
it_IT: Mostra automaticamente i tuoi ultimi post del blog, notizie o aggiornamenti con il widget Post di base per contenuti freschi e coinvolgenti.

en: Basic Posts Widget in Elementor
it_IT: Widget Post di base in Elementor

en: Add Posts Widget
it_IT: Aggiungi widget post

en: Power Extensions
it_IT: Estensioni Power

en: Enable time-saving features that streamline your workflow and enhance user experience.
it_IT: Abilita funzionalità che fanno risparmiare tempo, semplificando il tuo flusso di lavoro e migliorando l'esperienza dell'utente.

en: Duplicate Pages in One Click
it_IT: Duplica pagine con un clic

en: Save hours by cloning any page or post instantly with Post Duplicator - perfect for creating template variations.
it_IT: Risparmia ore clonando qualsiasi pagina o post istantaneamente con Post Duplicator - perfetto per creare variazioni di modelli.

en: Post Duplicator Extension
it_IT: Estensione Post Duplicator

en: Enable UAE Duplicator
it_IT: Abilita Duplicatore UAE

en: Add Scroll to Top Button
it_IT: Aggiungi pulsante Scorri in alto

en: Improve navigation on long pages with a floating button that helps visitors jump back to the top effortlessly.
it_IT: Migliora la navigazione su pagine lunghe con un pulsante flottante che aiuta i visitatori a tornare in cima senza sforzo.

en: Scroll To Top Setting
it_IT: Impostazione Scorri in alto

en: Enable Scroll Button
it_IT: Abilita pulsante di scorrimento

en: Add Reading Progress Bar
it_IT: Aggiungi barra di progresso di lettura

en: Reading Progress Bar
it_IT: Barra di progresso di lettura

en: Enable Reading Progress Bar
it_IT: Abilita la barra di progresso di lettura

en: Pro Features
it_IT: Funzionalità Pro

en: Unlock advanced widgets and features with UAE Pro
it_IT: Sblocca widget e funzionalità avanzate con UAE Pro

en: Explore Pro Features
it_IT: Esplora le funzionalità Pro

en: See what's available in the Pro version
it_IT: Scopri cosa è disponibile nella versione Pro

en: Upgrade to Pro
it_IT: Aggiorna a Pro

en: Progress saved successfully.
it_IT: Progresso salvato con successo.

en: Sorry, you cannot access this resource.
it_IT: Spiacente, non puoi accedere a questa risorsa.

note: translators: %s: Plugin short name
en: %s Duplicator
it_IT: %s Duplicatore

en: You must be logged in to duplicate posts.
it_IT: Devi essere connesso per duplicare i post.

en: No post to duplicate has been supplied!
it_IT: Nessun post da duplicare è stato fornito!

en: Security check failed!
it_IT: Controllo di sicurezza fallito!

en: Post creation failed, could not find original post.
it_IT: Creazione del post fallita, impossibile trovare il post originale.

en: Post type not supported for duplication.
it_IT: Tipo di post non supportato per la duplicazione.

en: You do not have permission to duplicate this post.
it_IT: Non hai il permesso di duplicare questo post.

note: translators: %1$s: Post type label, %2$s: Original post title
en: %1$s duplicated successfully. You are now editing the duplicate of "%2$s".
it_IT: %1$s duplicato con successo. Stai ora modificando il duplicato di "%2$s".

en: Upgrade Now
it_IT: Aggiorna ora

en: Particle Backgrounds
it_IT: Sfondi a particelle

en: Use Particle Backgrounds and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
it_IT: Usa sfondi a particelle e altre funzionalità Pro per estendere il tuo toolbox con maggiore controllo e flessibilità.

en: Display Conditions
it_IT: Condizioni di visualizzazione

en: Use Advanced Display Condition and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
it_IT: Usa condizioni di visualizzazione avanzate e altre funzionalità Pro per estendere il tuo toolbox con maggiore controllo e flessibilità.

en: Party Propz
it_IT: Accessori per feste

en: Use Party Propz and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
it_IT: Usa accessori per feste e altre funzionalità Pro per estendere il tuo toolbox con maggiore controllo e flessibilità.

en: Sticky Header
it_IT: Intestazione fissa

en: Use Sticky Header and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
it_IT: Usa intestazione fissa e altre funzionalità Pro per estendere il tuo toolbox con maggiore controllo e flessibilità.

en: Ultimate Addons for Elementor Lite <p>Rollback to Previous Version</p>
it_IT: Ultimate Addons per Elementor Lite <p>Ripristina la versione precedente</p>

en: Go Pro
it_IT: Vai Pro

en: Rate our plugin
it_IT: Valuta il nostro plugin

note: translators: %1$s is bold plugin name, %2$s is the review link
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
it_IT: Ti è piaciuto %1$s? Ti preghiamo di lasciarci una %2$s valutazione. Apprezziamo davvero il tuo supporto!

en: Ultimate Addons for Elementor
it_IT: Ultimate Addons per Elementor

en: How likely are you to recommend Ultimate Addons for Elementor to your friends or colleagues?
it_IT: Quanto è probabile che tu raccomandi Ultimate Addons per Elementor ai tuoi amici o colleghi?

en: Thanks a lot for your feedback! 😍
it_IT: Grazie mille per il tuo feedback! 😍

en: Thanks for using Ultimate Addons! Got feedback or suggestions to make it even better? We’d love to hear from you.
it_IT: Grazie per aver utilizzato Ultimate Addons! Hai feedback o suggerimenti per renderlo ancora migliore? Ci piacerebbe sapere la tua opinione.

en: Thank you for your feedback
it_IT: Grazie per il tuo feedback

en: We value your input. How can we improve your experience?
it_IT: Valutiamo il tuo contributo. Come possiamo migliorare la tua esperienza?

en: You do not have permission to access this page.
it_IT: Non hai il permesso di accedere a questa pagina.

en: Rollback to Previous Version
it_IT: Ripristina la versione precedente

en: The selected version is invalid. Please try a different version.
it_IT: La versione selezionata non è valida. Ti preghiamo di provare una versione diversa.

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activated
it_IT: Attivato

en: Active
it_IT: Attivo

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Install
it_IT: Installa

en: Theme Installed
it_IT: Tema installato

en: Plugin Installed
it_IT: Plugin installato

en: Download
it_IT: Scarica

en: Already Exists.
it_IT: Esiste già.

en: Visit Website
it_IT: Visita il sito web

en: Could not install. Please download from WordPress.org and install manually.
it_IT: Impossibile installare. Ti preghiamo di scaricare da WordPress.org e installare manualmente.

en: Your details are submitted successfully.
it_IT: I tuoi dettagli sono stati inviati con successo.

en: Encountered an error while performing your request.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'esecuzione della tua richiesta.

en: Add Theme Support
it_IT: Aggiungi supporto per il tema

en: The Ultimate Addons for Elementor plugin needs compatibility with your current theme to work smoothly.<br/><br/>Following are two methods that enable theme support for the plugin.<br/><br/>Method 1 is selected by default and works fine with almost all themes. If you face any issue with the header or footer template, try choosing Method 2.
it_IT: Il plugin Ultimate Addons for Elementor ha bisogno di compatibilità con il tuo tema attuale per funzionare senza problemi.<br/><br/>Di seguito sono riportati due metodi che abilitano il supporto per il tema per il plugin.<br/><br/>Il metodo 1 è selezionato per impostazione predefinita e funziona bene con quasi tutti i temi. Se riscontri problemi con il modello di intestazione o piè di pagina, prova a scegliere il metodo 2.

en: Method 1 (Recommended)
it_IT: Metodo 1 (Consigliato)

en: This method replaces your theme's header (header.php) & footer (footer.php) template with plugin's custom templates.
it_IT: Questo metodo sostituisce il modello di intestazione (header.php) e piè di pagina (footer.php) del tuo tema con i modelli personalizzati del plugin.

en: Method 2
it_IT: Metodo 2

en: This method hides your theme's header & footer template with CSS and displays custom templates from the plugin.
it_IT: Questo metodo nasconde il modello di intestazione e piè di pagina del tuo tema con CSS e visualizza i modelli personalizzati del plugin.

en: If the above methods do not work with your theme, contact your theme author and request them to add support for the <a href="%s">plugin</a>.
it_IT: Se i metodi sopra non funzionano con il tuo tema, contatta l'autore del tuo tema e chiedi di aggiungere supporto per il <a href="%s">plugin</a>.

en: Dashboard
it_IT: Cruscotto

en: Widgets
it_IT: Widget

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Onboarding Success
it_IT: Onboarding completato

en: Get Help
it_IT: Ottieni aiuto

en: Go to UAE Settings page
it_IT: Vai alla pagina delle impostazioni UAE

en: 404 Page
it_IT: Pagina 404

en: Search Page
it_IT: Pagina di ricerca

en: Blog / Posts Page
it_IT: Blog / Pagina dei post

en: Front Page
it_IT: Pagina principale

en: Date Archive
it_IT: Archivio date

en: Author Archive
it_IT: Archivio autore

en: WooCommerce Shop Page
it_IT: Pagina negozio WooCommerce

en: Basic
it_IT: Base

en: Entire Website
it_IT: Intero sito web

en: All Singulars
it_IT: Tutti i singolari

en: All Archives
it_IT: Tutti gli archivi

en: Special Pages
it_IT: Pagine speciali

en: Specific Target
it_IT: Target specifico

en: Specific Pages / Posts / Taxonomies, etc.
it_IT: Pagine / post / tassonomie specifici, ecc.

en: All
it_IT: Tutti

en: Logged In
it_IT: Accesso effettuato

en: Logged Out
it_IT: Disconnesso

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Unauthorized.
it_IT: Non autorizzato.

en: Please enter
it_IT: Si prega di inserire

en: Please delete
it_IT: Si prega di eliminare

en: or more characters
it_IT: o più caratteri

en: character
it_IT: carattere

en: Loading more results…
it_IT: Caricamento di ulteriori risultati…

en: You can only select
it_IT: Puoi selezionare solo

en: item
it_IT: elemento

en: No results found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: Searching…
it_IT: Ricerca in corso…

en: The results could not be loaded.
it_IT: I risultati non possono essere caricati.

en: Search pages / post / categories
it_IT: Cerca pagine / post / categorie

en: Add Rule
it_IT: Aggiungi regola

en: Select
it_IT: Seleziona

note: translators: %s post label
en: All %s
it_IT: Tutti %s

note: translators: %s post label translators: %s taxonomy label
en: All %s Archive
it_IT: Tutti gli archivi %s

note: translators: %s post title.
en: The same display setting is already exist in %s post/s.
it_IT: La stessa impostazione di visualizzazione esiste già in %s post/s.

en: Sorry, you are not authorized to perform this action.
it_IT: Spiacente, non sei autorizzato a eseguire questa azione.

en: Invalid nonce
it_IT: Nonce non valido

en: Plugins list not found
it_IT: Elenco dei plugin non trovato

en: Recommended plugins list not found
it_IT: Elenco dei plugin consigliati non trovato

en: Widgets list not found
it_IT: Elenco dei widget non trovato

en: Invalid domain provided.
it_IT: Dominio fornito non valido.

en: Error calling endpoint
it_IT: Errore durante la chiamata all'endpoint

en: Failed to send email. Please try again later.
it_IT: Invio email non riuscito. Si prega di riprovare più tardi.

en: Invalid parameters.
it_IT: Parametri non validi.

en: Retina Logo
it_IT: Logo Retina

en: Add a high-quality logo that looks sharp on any screen.
it_IT: Aggiungi un logo di alta qualità che appare nitido su qualsiasi schermo.

en: Page Title
it_IT: Titolo della pagina

en: Display the title of the current page dynamically.
it_IT: Visualizza dinamicamente il titolo della pagina corrente.

en: Site Tagline
it_IT: Slogan del sito

en: Display your site's tagline to enhance brand identity.
it_IT: Visualizza lo slogan del tuo sito per migliorare l'identità del marchio.

en: Site Title
it_IT: Titolo del sito

en: Show your site’s name in a customizable style.
it_IT: Mostra il nome del tuo sito in uno stile personalizzabile.

en: Post Info
it_IT: Informazioni sul post

en: Show author, dates, and reading time with customizable styles.
it_IT: Mostra autore, date e tempo di lettura con stili personalizzabili.

en: Basic Posts
it_IT: Post di base

en: Display posts in a fast, lightweight card layout with basic styling options.
it_IT: Visualizza i post in un layout a scheda veloce e leggero con opzioni di stile di base.

en: Add navigation links to guide visitors across your site.
it_IT: Aggiungi collegamenti di navigazione per guidare i visitatori nel tuo sito.

en: Add a customizable button for quick, one-click top scrolling.
it_IT: Aggiungi un pulsante personalizzabile per uno scorrimento rapido verso l'alto con un clic.

en: Cart
it_IT: Carrello

en: Show cart for seamless shopping experiences.
it_IT: Mostra il carrello per esperienze di acquisto senza interruzioni.

en: Display customizable copyright text for your site's footer.
it_IT: Visualizza un testo di copyright personalizzabile nel piè di pagina del tuo sito.

en: Display a progress indicator as users read your content.
it_IT: Mostra un indicatore di progresso mentre gli utenti leggono il tuo contenuto.

en: Navigation Menu
it_IT: Menu di Navigazione

en: Add stylish and functional menus for seamless site navigation.
it_IT: Aggiungi menu eleganti e funzionali per una navigazione fluida del sito.

en: Site Logo
it_IT: Logo del Sito

en: Add your site's primary logo with flexible customization options.
it_IT: Aggiungi il logo principale del tuo sito con opzioni di personalizzazione flessibili.

en: Info Card
it_IT: Scheda Informativa

en: Add icon, heading, description & button/link — all in one widget.
it_IT: Aggiungi icona, intestazione, descrizione e pulsante/link — tutto in un widget.

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Add a search bar to help visitors find content easily.
it_IT: Aggiungi una barra di ricerca per aiutare i visitatori a trovare facilmente contenuti.

en: Woo Products Grid
it_IT: Griglia Prodotti Woo

en: Display WooCommerce products in a responsive grid layout with customizable styling options.
it_IT: Visualizza i prodotti WooCommerce in un layout a griglia reattivo con opzioni di stile personalizzabili.

en: Counter
it_IT: Contatore

en: Display animated counters with customizable styling for showcasing statistics and achievements.
it_IT: Visualizza contatori animati con stili personalizzabili per mostrare statistiche e risultati.

en: Duplicator
it_IT: Duplicatore

en: Adds one-click duplication support for posts and pages..
it_IT: Aggiunge supporto per la duplicazione con un clic per post e pagine.

en: Advanced Heading
it_IT: Intestazione Avanzata

en: Style headings with unique typography, separators, and highlights to grab attention.
it_IT: Stilizza le intestazioni con tipografia unica, separatori e evidenziazioni per catturare l'attenzione.

en: Modal Popup
it_IT: Popup Modale

en: Create interactive pop-ups for promotions, forms, or announcements with flexible designs.
it_IT: Crea pop-up interattivi per promozioni, moduli o annunci con design flessibili.

en: Info Box
it_IT: Box Informativa

en: Showcase features, services, or highlights using eye-catching icons and text blocks.
it_IT: Mostra caratteristiche, servizi o punti salienti utilizzando icone e blocchi di testo accattivanti.

en: Posts
it_IT: Post

en: Display blog posts in advanced grid, carousel, or masonry layouts with full customization.
it_IT: Visualizza post del blog in layout avanzati a griglia, carosello o muratura con piena personalizzazione.

en: Content Toggle
it_IT: Attivazione Contenuto

en: Organize content with switchable toggles that let visitors compare or explore easily.
it_IT: Organizza il contenuto con interruttori che consentono ai visitatori di confrontare o esplorare facilmente.

en: Before After Slider
it_IT: Slider Prima Dopo

en: Visually compare images with a draggable slider that highlights differences instantly.
it_IT: Confronta visivamente le immagini con uno slider trascinabile che evidenzia le differenze istantaneamente.

en: Business Hours
it_IT: Orari di Apertura

en: Display your opening hours in clean, stylish layouts that update your visitors clearly.
it_IT: Visualizza i tuoi orari di apertura in layout puliti ed eleganti che aggiornano chiaramente i tuoi visitatori.

en: Business Reviews
it_IT: Recensioni Aziendali

en: Boost credibility by showcasing real customer reviews directly on your website.
it_IT: Aumenta la credibilità mostrando recensioni reali dei clienti direttamente sul tuo sito web.

en: Contact Form 7 Styler
it_IT: Stilizzatore Contact Form 7

en: Style and customize Contact Form 7 with advanced controls for seamless branding.
it_IT: Stilizza e personalizza Contact Form 7 con controlli avanzati per un branding senza interruzioni.

en: Countdown Timer
it_IT: Timer di Conto alla Rovescia

en: Create urgency with timers for sales, launches, or events that drive quick action.
it_IT: Crea urgenza con timer per vendite, lanci o eventi che spingono all'azione rapida.

en: Dual Color Heading
it_IT: Intestazione a Due Colori

en: Highlight important words with dual-colored headings that make text more impactful.
it_IT: Evidenzia parole importanti con intestazioni a due colori che rendono il testo più impattante.

en: Fancy Heading
it_IT: Intestazione Fantasiosa

en: Design creative headings with animations, gradients, and stylish effects.
it_IT: Progetta intestazioni creative con animazioni, gradienti ed effetti eleganti.

en: FAQ Schema
it_IT: Schema FAQ

en: Add FAQs that are SEO-ready and optimized for rich snippets in Google search.
it_IT: Aggiungi FAQ pronte per la SEO e ottimizzate per i rich snippet nella ricerca di Google.

en: Google Map
it_IT: Mappa di Google

en: Embed interactive, customizable maps with markers, styles, and responsive layouts.
it_IT: Incorpora mappe interattive e personalizzabili con marcatori, stili e layout reattivi.

en: Gravity Form Styler
it_IT: Stilizzatore di Gravity Form

en: Easily style Gravity Forms to match your brand with advanced design flexibility.
it_IT: Stilizza facilmente i Gravity Forms per adattarli al tuo marchio con flessibilità di design avanzata.

en: Add interactive hotspots to images for tooltips, product highlights, or guided tours.
it_IT: Aggiungi hotspot interattivi alle immagini per tooltip, evidenziazioni di prodotto o tour guidati.

en: How-to Schema
it_IT: Schema How-to

en: Display step-by-step instructions with SEO-friendly markup for better rankings.
it_IT: Visualizza istruzioni passo-passo con markup SEO-friendly per migliori posizionamenti.

en: Image Gallery
it_IT: Galleria di immagini

en: Showcase images in beautiful grids, carousels, and masonry layouts with lightbox.
it_IT: Mostra immagini in bellissime griglie, caroselli e layout a mosaico con lightbox.

en: Instagram Feed
it_IT: Feed di Instagram

en: Display your Instagram posts in responsive, stylish layouts that boost engagement.
it_IT: Visualizza i tuoi post di Instagram in layout reattivi e stilosi che aumentano l'engagement.

en: Login Form
it_IT: Modulo di accesso

en: Add sleek, customizable login forms with complete control over styling and fields.
it_IT: Aggiungi moduli di accesso eleganti e personalizzabili con controllo completo su styling e campi.

en: Marketing Button
it_IT: Pulsante di marketing

en: Drive conversions with stylish buttons featuring icons, dual text, and hover effects.
it_IT: Aumenta le conversioni con pulsanti stilosi che presentano icone, testo doppio ed effetti hover.

en: Multi Buttons
it_IT: Pulsanti multipli

en: Create multiple styled buttons side by side to offer clear, flexible actions.
it_IT: Crea più pulsanti stilizzati affiancati per offrire azioni chiare e flessibili.

en: Build advanced, responsive navigation menus with design flexibility and controls.
it_IT: Crea menu di navigazione avanzati e reattivi con flessibilità di design e controlli.

en: Add off-canvas menus, sidebars, or panels that slide in with smooth interactions.
it_IT: Aggiungi menu off-canvas, barre laterali o pannelli che scivolano con interazioni fluide.

en: Price Box
it_IT: Box Prezzo

en: Showcase product or service pricing with modern layouts that highlight value.
it_IT: Mostra i prezzi di prodotti o servizi con layout moderni che evidenziano il valore.

en: Price List
it_IT: Lista Prezzi

en: Showcase services or menu items with stylish layouts that highlight details and pricing.
it_IT: Mostra servizi o articoli del menu con layout stilosi che evidenziano dettagli e prezzi.

en: Retina Image
it_IT: Immagine Retina

en: Deliver crisp, high-resolution images that look perfect on every device and screen.
it_IT: Fornisci immagini nitide e ad alta risoluzione che appaiono perfette su ogni dispositivo e schermo.

en: Social Share
it_IT: Condivisione Sociale

en: Boost engagement by allowing visitors to easily share content across social networks.
it_IT: Aumenta l'engagement consentendo ai visitatori di condividere facilmente contenuti sui social network.

en: Table
it_IT: Tabella

en: Display data in responsive, customizable tables with complete design flexibility.
it_IT: Visualizza dati in tabelle reattive e personalizzabili con completa flessibilità di design.

en: Table of Contents
it_IT: Indice

en: Improve navigation with auto-generated tables of contents for long or complex pages.
it_IT: Migliora la navigazione con indici generati automaticamente per pagine lunghe o complesse.

en: Team Member
it_IT: Membro del team

en: Introduce your team with clean profile cards that showcase names, roles, and socials.
it_IT: Presenta il tuo team con schede profilo pulite che mostrano nomi, ruoli e social.

en: Timeline
it_IT: Cronologia

en: Present events, milestones, or stories in elegant horizontal or vertical timeline designs.
it_IT: Presenta eventi, traguardi o storie in eleganti design di cronologia orizzontale o verticale.

en: Twitter Feed
it_IT: Feed di Twitter

en: Embed your live Twitter feed with customizable layouts that match your site's style.
it_IT: Incorpora il tuo feed Twitter live con layout personalizzabili che si abbinano allo stile del tuo sito.

en: User Registration Form
it_IT: Modulo di registrazione utente

en: Build sleek registration forms with advanced controls and a user-friendly experience.
it_IT: Crea moduli di registrazione eleganti con controlli avanzati e un'esperienza utente intuitiva.

en: Embed responsive videos from YouTube, Vimeo, or self-hosted sources with ease.
it_IT: Incorpora video responsive da YouTube, Vimeo o fonti auto-ospitate con facilità.

en: Video Gallery
it_IT: Galleria Video

en: Showcase multiple videos in engaging grid or carousel layouts with lightbox options.
it_IT: Mostra più video in coinvolgenti layout a griglia o carosello con opzioni lightbox.

en: Welcome Music
it_IT: Musica di Benvenuto

en: Enhance user experience by playing welcome music or audio when visitors land.
it_IT: Migliora l'esperienza utente riproducendo musica o audio di benvenuto quando i visitatori atterrano.

en: Woo - Add To Cart
it_IT: Woo - Aggiungi al Carrello

en: Add customizable "Add to Cart" buttons anywhere for seamless shopping experiences.
it_IT: Aggiungi pulsanti "Aggiungi al Carrello" personalizzabili ovunque per esperienze di shopping senza soluzione di continuità.

en: Woo - Categories
it_IT: Woo - Categorie

en: Display WooCommerce categories in stylish grids, lists, or carousel layouts.
it_IT: Visualizza le categorie di WooCommerce in eleganti griglie, elenchi o layout a carosello.

en: Simplify checkout with beautifully styled forms that match your brand identity.
it_IT: Semplifica il checkout con moduli splendidamente stilizzati che si abbinano all'identità del tuo marchio.

en: Woo - Mini Cart
it_IT: Woo - Mini Carrello

en: Show a quick mini cart with product previews and controls in a sleek dropdown.
it_IT: Mostra un mini carrello veloce con anteprime dei prodotti e controlli in un elegante menu a discesa.

en: Woo - Products
it_IT: Woo - Prodotti

en: Display WooCommerce products in customizable grids, sliders, or catalog layouts.
it_IT: Visualizza i prodotti di WooCommerce in griglie, slider o layout di catalogo personalizzabili.

en: Easily design and style Fluent Forms to perfectly align with your website branding.
it_IT: Progetta e stila facilmente i moduli Fluent per allinearli perfettamente al branding del tuo sito web.

en: Customize WPForms with advanced styling controls for a seamless brand experience.
it_IT: Personalizza WPForms con controlli di stile avanzati per un'esperienza di marca senza soluzione di continuità.

en: Control widget visibility with display rules based on users, devices, and pages.
it_IT: Controlla la visibilità dei widget con regole di visualizzazione basate su utenti, dispositivi e pagine.

en: Add dynamic, animated backgrounds to sections and columns.
it_IT: Aggiungi sfondi dinamici e animati a sezioni e colonne.

en: Decorate your site with festive seasonal elements easily.
it_IT: Decora il tuo sito con elementi festivi stagionali facilmente.

en: Shape Divider
it_IT: Divider di Forma

en: Add new attractive shape dividers to Elementor sections.
it_IT: Aggiungi nuovi divider di forma attraenti alle sezioni di Elementor.

en: Cross-Site Copy Paste
it_IT: Copia e Incolla Cross-Site

en: Easily copy and paste styled sections or widgets across multiple websites.
it_IT: Copia e incolla facilmente sezioni o widget stilizzati su più siti web.

en: Presets
it_IT: Preset

en: Save time with ready-made design presets that give widgets a quick, professional look.
it_IT: Risparmia tempo con preset di design pronti all'uso che conferiscono ai widget un aspetto rapido e professionale.

en: Style and enhance Caldera Forms to fit your site.
it_IT: Stila e migliora i moduli Caldera per adattarli al tuo sito.

note: translators: %s: theme name
en: Free & Fastest WordPress Theme.
it_IT: Tema WordPress Gratuito e Veloce.

en: Boost Your Traffic with Easy SEO Optimization!
it_IT: Aumenta il tuo Traffico con Facile Ottimizzazione SEO!

en: Rank higher with effortless SEO optimization. SureRank offers a simple, clutter-free interface with lightweight code, minimal setup, clear meta and schema settings, and smart content optimization that actually makes sense, helping you grow your traffic easily.
it_IT: Classificati più in alto con un'ottimizzazione SEO senza sforzo. SureRank offre un'interfaccia semplice e priva di ingombri con codice leggero, configurazione minima, impostazioni chiare di meta e schema, e ottimizzazione dei contenuti intelligente che ha davvero senso, aiutandoti a far crescere il tuo traffico facilmente.

en: Sell Products Effortlessly with SureCart!
it_IT: Vendi Prodotti Senza Sforzo con SureCart!

en: Sell your products effortlessly with a modern, flexible eCommerce system. SureCart makes it easy to set up one-click checkout, manage subscriptions, recover abandoned carts, and collect secure payments, helping you launch and grow your online store confidently.
it_IT: Vendi i tuoi prodotti senza sforzo con un sistema eCommerce moderno e flessibile. SureCart rende facile impostare il checkout con un clic, gestire abbonamenti, recuperare carrelli abbandonati e raccogliere pagamenti sicuri, aiutandoti a lanciare e far crescere il tuo negozio online con fiducia.

en: Build Powerful Forms in Minutes with SureForms!
it_IT: Crea moduli potenti in pochi minuti con SureForms!

en: Build powerful forms in minutes without complexity. SureForms lets you create contact forms, payment forms, and surveys using an AI-assisted, clean interface with conversational layouts, conditional logic, payment collection, and mobile optimization for a seamless experience.
it_IT: Crea moduli potenti in pochi minuti senza complessità. SureForms ti consente di creare moduli di contatto, moduli di pagamento e sondaggi utilizzando un'interfaccia pulita assistita da AI con layout conversazionali, logica condizionale, raccolta pagamenti e ottimizzazione mobile per un'esperienza senza interruzioni.

en: Add Engaging Videos Seamlessly with Presto Player!
it_IT: Aggiungi video coinvolgenti senza soluzione di continuità con Presto Player!

en: Add engaging videos seamlessly in minutes without complexity. Presto Player lets you enhance your website with videos using branding, chapters, and call-to-actions while providing fast load times, detailed analytics, and user-friendly controls for a seamless viewing experience.
it_IT: Aggiungi video coinvolgenti senza soluzione di continuità in pochi minuti senza complessità. Presto Player ti consente di migliorare il tuo sito web con video utilizzando branding, capitoli e call-to-action, fornendo tempi di caricamento rapidi, analisi dettagliate e controlli intuitivi per un'esperienza di visione senza interruzioni.

en: Automate Your Workflows Easily with Ottokit!
it_IT: Automatizza i tuoi flussi di lavoro facilmente con Ottokit!

en: Automate workflows effortlessly in minutes without complexity. Ottokit lets you connect your WordPress site with web apps to automate tasks, sync data, and run actions using a clean visual builder with scheduling, filters, conditions, and webhooks for a seamless experience.
it_IT: Automatizza i flussi di lavoro senza sforzo in pochi minuti senza complessità. Ottokit ti consente di collegare il tuo sito WordPress con app web per automatizzare attività, sincronizzare dati e eseguire azioni utilizzando un costruttore visivo pulito con pianificazione, filtri, condizioni e webhook per un'esperienza senza interruzioni.

en: Starter Templates
it_IT: Modelli di partenza

en: Quickly launch websites with 300+ professionally designed Elementor templates.
it_IT: Lancia rapidamente siti web con oltre 300 modelli Elementor progettati professionalmente.

en: Powerful, lightweight SEO plugin to manage search and social previews
it_IT: Plugin SEO potente e leggero per gestire anteprime di ricerca e social

en: Create high-converting forms with ease.
it_IT: Crea moduli ad alta conversione con facilità.

en: Automate WordPress tasks effortlessly.
it_IT: Automatizza le attività di WordPress senza sforzo.

en: Ultimate Addons
it_IT: Addons Ultimi

en: Yes
it_IT: Sì

en: Select "All Pages" or choose specific post types. If "All Pages" is selected along with specific post types, the progress bar will appear on all pages.
it_IT: Seleziona "Tutte le pagine" o scegli tipi di post specifici. Se "Tutte le pagine" è selezionato insieme a tipi di post specifici, la barra di avanzamento apparirà su tutte le pagine.

en: Position
it_IT: Posizione

en: Top
it_IT: In alto

en: Bottom
it_IT: In basso

en: Color
it_IT: Colore

en: Height
it_IT: Altezza

en: Set offset value to 0 or greater to ensure the progress bar is visible.
it_IT: Imposta il valore di offset a 0 o superiore per garantire che la barra di avanzamento sia visibile.

en: Disable For This Page
it_IT: Disabilita per questa pagina

en: Note: Changes will be applied on the frontend.
it_IT: Nota: Le modifiche verranno applicate sul frontend.

en: Enable Scroll To Top
it_IT: Abilita Scorrimento in Alto

en: Responsive Support
it_IT: Supporto Responsivo

en: Show
it_IT: Mostra

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Bottom Left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it_IT: In basso a destra

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Opacity
it_IT: Opacità

en: Media Type
it_IT: Tipo di Media

en: Image
it_IT: Immagine

en: Text
it_IT: Testo

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Normal
it_IT: Normale

en: Border Color
it_IT: Colore del Bordo

en: Hover
it_IT: Passa il mouse

en: Border Radius
it_IT: Raggio del Bordo

en: Disable Scroll to Top for This Page
it_IT: Disabilita Scorrimento in Alto per Questa Pagina

en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: Upgrade your Basic Posts Widget
it_IT: Aggiorna il tuo Widget Post di Base

en: Get the Advanced Posts widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
it_IT: Ottieni il widget Post Avanzato e sblocca layout potenti, filtri e opzioni di personalizzazione con UAE Pro.

en: Order By
it_IT: Ordina per

en: Title
it_IT: Titolo

en: Menu Order
it_IT: Ordine Menu

en: Random
it_IT: Casuale

en: Comment Count
it_IT: Conteggio Commenti

en: Order
it_IT: Ordine

en: Exclude Current Post
it_IT: Escludi Post Corrente

en: General
it_IT: Generale

en: Posts Per Page
it_IT: Post per Pagina

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Featured Image
it_IT: Immagine in evidenza

en: Show Featured Image
it_IT: Mostra immagine in evidenza

en: Image Size
it_IT: Dimensione immagine

en: Show Title
it_IT: Mostra titolo

en: Title HTML Tag
it_IT: Tag HTML del titolo

en: Show Meta Data
it_IT: Mostra dati meta

en: Show Date
it_IT: Mostra data

en: Show Author
it_IT: Mostra autore

en: Show Comments Count
it_IT: Mostra conteggio commenti

en: Meta Separator
it_IT: Separatore meta

en: Excerpt
it_IT: Estratto

en: Show Excerpt
it_IT: Mostra estratto

en: Excerpt Length
it_IT: Lunghezza estratto

en: Call to Action
it_IT: Invito all'azione

en: Show Read More
it_IT: Mostra leggi di più

en: Read More Text
it_IT: Testo leggi di più

en: Read More →
it_IT: Leggi di più →

en: Column Gap
it_IT: Spazio tra colonne

en: Row Gap
it_IT: Spazio tra righe

en: Card
it_IT: Scheda

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Border
it_IT: Bordo

en: Box Shadow
it_IT: Ombra della casella

en: Hover Color
it_IT: Colore al passaggio del mouse

en: Typography
it_IT: Tipografia

en: Bottom Spacing
it_IT: Spaziatura inferiore

en: Full
it_IT: Intero

en: No posts found.
it_IT: Nessun post trovato.

en: by
it_IT: di

en: No Comments
it_IT: Nessun commento

en: 1 Comment
it_IT: 1 commento

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s Comments
it_IT: %s commenti

en: Get more than just Breadcrumbs
it_IT: Ottieni più di semplici breadcrumb

en: UAE Pro includes Schema widgets like FAQ Schema and How-To Schema, helping your content rank higher.
it_IT: UAE Pro include widget Schema come FAQ Schema e How-To Schema, aiutando il tuo contenuto a posizionarsi più in alto.

en: Show Home
it_IT: Mostra home

en: On
it_IT: Attivo

en: Off
it_IT: Disattivo

en: Home Icon
it_IT: Icona home

en: Alignment
it_IT: Allineamento

en: Center
it_IT: Centro

en: Separator
it_IT: Separatore

en: Separator Type
it_IT: Tipo di separatore

en: Display Text
it_IT: Testo di visualizzazione

en: Home Page
it_IT: Pagina iniziale

en: Search results for:
it_IT: Risultati di ricerca per:

en: Error 404: Page not found
it_IT: Errore 404: Pagina non trovata

en: Spacing between Items
it_IT: Spaziatura tra gli elementi

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Current Item
it_IT: Elemento corrente

en: Search results for:
it_IT: Risultati di ricerca per:

en: Upgrade your Cart widget
it_IT: Aggiorna il tuo widget carrello

en: Get the WooCommerce Add to Cart widget and unlock advanced layouts, styles, and features with UAE Pro.
it_IT: Ottieni il widget Aggiungi al carrello di WooCommerce e sblocca layout, stili e funzionalità avanzate con UAE Pro.

en: Menu Cart
it_IT: Carrello menu

en: Type
it_IT: Tipo

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Bag Light
it_IT: Borsa leggera

en: Bag Medium
it_IT: Borsa media

en: Bag Solid
it_IT: Borsa solida

en: Items Count
it_IT: Conteggio articoli

en: None
it_IT: Nessuno

en: Bubble
it_IT: Bolla

en: Show Total Price
it_IT: Mostra prezzo totale

en: Hide Empty
it_IT: Nascondi vuoto

en: This will hide the items count until the cart is empty
it_IT: Questo nasconderà il conteggio degli articoli fino a quando il carrello non è vuoto

en: Border Width
it_IT: Larghezza del bordo

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Icon Color
it_IT: Colore dell'icona

en: Icon Size
it_IT: Dimensione dell'icona

en: Icon Spacing
it_IT: Spaziatura dell'icona

en: Distance
it_IT: Distanza

en: Copyright Text
it_IT: Testo di copyright

en: Link
it_IT: Collegamento

en: Go Pro for More Features
it_IT: Passa a Pro per ulteriori funzionalità

en: <b>Build smarter and faster</b> with premium widgets, 200+ section blocks, and advanced customisation controls — all available in the <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>.
it_IT: <b>Costruisci in modo più intelligente e veloce</b> con widget premium, oltre 200 blocchi di sezione e controlli di personalizzazione avanzati — tutti disponibili in <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>.

en: Starting Number
it_IT: Numero iniziale

en: Ending Number
it_IT: Numero finale

en: Prefix
it_IT: Prefisso

en: Suffix
it_IT: Suffisso

en: Digit Separator
it_IT: Separatore di cifra

en: Comma
it_IT: Virgola

en: Dot
it_IT: Punto

en: Space
it_IT: Spazio

en: Underscore
it_IT: Trattino basso

en: Counter Speed (seconds)
it_IT: Velocità del contatore (secondi)

en: Number
it_IT: Numero

en: Horizontal Alignment
it_IT: Allineamento orizzontale

en: Stretch
it_IT: Allunga

en: Gap
it_IT: Spazio

en: Vertical Alignment
it_IT: Allineamento verticale

en: Middle
it_IT: Centro

en: Upgrade your Info Card widget
it_IT: Aggiorna il tuo widget Info Card

en: Get the Info Box widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, icons, and styling for better content display.
it_IT: Ottieni il widget Info Box in UAE Pro e sblocca layout avanzati, icone e stili per una migliore visualizzazione dei contenuti.

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Enter description text here.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.
it_IT: Inserisci qui il testo della descrizione. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.

en: Overall Alignment
it_IT: Allineamento generale

en: Select Icon
it_IT: Seleziona icona

en: Background Size
it_IT: Dimensione dello sfondo

en: Border Style
it_IT: Stile del bordo

en: Solid
it_IT: Solido

en: Double
it_IT: Doppio

en: Dotted
it_IT: Puntinato

en: Dashed
it_IT: Tratteggiato

en: Rounded Corners
it_IT: Angoli arrotondati

en: Icon Hover Color
it_IT: Colore al passaggio del mouse dell'icona

en: Background Hover Color
it_IT: Colore di sfondo al passaggio del mouse

en: Border Hover Color
it_IT: Colore del bordo al passaggio del mouse

en: Call To Action
it_IT: Chiamata all'azione

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Read More
it_IT: Leggi di più

en: Click Here
it_IT: Clicca qui

en: Extra Small
it_IT: Extra piccolo

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Medium
it_IT: Medio

en: Large
it_IT: Grande

en: Extra Large
it_IT: Extra grande

en: Colors
it_IT: Colori

en: Text Hover Color
it_IT: Colore al passaggio del mouse del testo

en: Title Tag
it_IT: Tag del titolo

en: Description Color
it_IT: Colore della descrizione

en: CTA Link Text
it_IT: Testo del link CTA

en: CTA Button Text
it_IT: Testo del pulsante CTA

en: Link Color
it_IT: Colore del link

en: Link Hover Color
it_IT: Colore del link al passaggio del mouse

en: Margins
it_IT: Margini

en: Icon Margin
it_IT: Margine dell'icona

en: Title Margin
it_IT: Margine del titolo

en: Description Margins
it_IT: Margini della descrizione

en: CTA Margin
it_IT: Margine CTA

en: Upgrade your Navigation widget
it_IT: Aggiorna il tuo widget di navigazione

en: Get the Advanced Navigation Menu widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, styling, and flexible menu options.
it_IT: Ottieni il widget del menu di navigazione avanzato in UAE Pro e sblocca layout avanzati, stili e opzioni di menu flessibili.

note: translators: %s Nav menu URL
en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
it_IT: Vai alla <a href="%s" target="_blank">schermata dei menu</a> per gestire i tuoi menu.

note: translators: %s Nav menu URL
en: <strong>There are no menus in your site.</strong><br>Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
it_IT: <strong>Non ci sono menu nel tuo sito.</strong><br>Vai alla <a href="%s" target="_blank">schermata dei menu</a> per crearne uno.

en: Last Menu Item
it_IT: Ultimo elemento del menu

en: Enable Schema Support
it_IT: Abilita il supporto per Schema

en: Hide + & - Sign
it_IT: Nascondi + & - Segno

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Expanded
it_IT: Espanso

en: Flyout
it_IT: A discesa

en: Justify
it_IT: Giustificare

en: Flyout Orientation
it_IT: Orientamento a discesa

en: Appear Effect
it_IT: Effetto di apparizione

en: Slide
it_IT: Scivola

en: Push
it_IT: Spingi

en: Hamburger Align
it_IT: Allineamento hamburger

en: Menu Items Align
it_IT: Allineamento degli elementi del menu

en: Submenu Icon
it_IT: Icona del sottomenu

en: Arrows
it_IT: Frecce

en: Plus Sign
it_IT: Segno più

en: Classic
it_IT: Classico

en: Submenu Animation
it_IT: Animazione del sottomenu

en: Slide Up
it_IT: Scivola su

en: Action On Menu Click
it_IT: Azione al clic del menu

en: For Horizontal layout, this will affect on the selected breakpoint
it_IT: Per layout orizzontale, questo influenzerà il breakpoint selezionato

en: Open Submenu
it_IT: Apri sottomenu

en: Redirect To Self Link
it_IT: Reindirizza al link stesso

en: Responsive
it_IT: Reattivo

en: This is the alignement of menu icon on selected responsive breakpoints.
it_IT: Questo è l'allineamento dell'icona del menu sui breakpoint reattivi selezionati.

en: Full Width
it_IT: Larghezza completa

en: Enable this option to stretch the Sub Menu to Full Width.
it_IT: Abilita questa opzione per estendere il sottomenu a larghezza completa.

en: Menu Icon
it_IT: Icona del menu

en: Close Icon
it_IT: Icona di chiusura

en: Main Menu
it_IT: Menu principale

en: Flyout Box Width
it_IT: Larghezza della casella a discesa

en: Flyout Box Padding
it_IT: Padding della casella a discesa

en: Horizontal Padding
it_IT: Padding orizzontale

en: Vertical Padding
it_IT: Padding verticale

en: Space Between
it_IT: Spazio tra

en: Row Spacing
it_IT: Spaziatura tra le righe

en: Menu Item Top Spacing
it_IT: Spaziatura superiore dell'elemento del menu

en: Link Hover Effect
it_IT: Effetto al passaggio del mouse sul link

en: Underline
it_IT: Sottolineato

en: Overline
it_IT: Sopra

en: Double Line
it_IT: Doppia linea

en: Framed
it_IT: Inquadrato

en: Animation
it_IT: Animazione

en: Frame Animation
it_IT: Animazione del frame

en: Link Hover Effect Color
it_IT: Colore dell'effetto al passaggio del mouse sul link

en: Dropdown
it_IT: A discesa

en: <b>Note:</b> On desktop, below style options will apply to the submenu. On mobile, this will apply to the entire menu.
it_IT: <b>Nota:</b> Su desktop, le opzioni di stile sottostanti si applicheranno al sottomenu. Su mobile, questo si applicherà all'intero menu.

en: Dropdown Width (px)
it_IT: Larghezza a discesa (px)

en: Top Distance
it_IT: Distanza superiore

en: Divider
it_IT: Divisore

en: Menu Trigger & Close Icon
it_IT: Attivazione del menu e icona di chiusura

en: Close Icon Color
it_IT: Colore dell'icona di chiusura

en: Close Icon Size
it_IT: Dimensione dell'icona di chiusura

en: Menu Toggle
it_IT: Attivazione del menu

note: translators: %1$s doc link
en: <b>Note:</b> Archive page title will be visible on frontend.
it_IT: <b>Nota:</b> Il titolo della pagina di archivio sarà visibile sul frontend.

en: Before Title Text
it_IT: Testo prima del titolo

en: After Title Text
it_IT: Testo dopo il titolo

en: Custom URL
it_IT: URL personalizzato

en: HTML Tag
it_IT: Tag HTML

en: Justified
it_IT: Giustificato

en: Blend Mode
it_IT: Modalità di fusione

en: Upgrade your Post Info widget
it_IT: Aggiorna il tuo widget di informazioni sul post

en: Inline
it_IT: In linea

en: Author
it_IT: Autore

en: Time
it_IT: Tempo

en: Terms
it_IT: Termini

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Date Format
it_IT: Formato della data

en: Custom Date Format
it_IT: Formato data personalizzato

note: translators: %s: Allowed data letters (see: http://php.net/manual/en/function.date.php). translators: %s: Allowed time letters (see: http://php.net/manual/en/function.time.php).
en: Use the letters: %s
it_IT: Usa le lettere: %s

en: Time Format
it_IT: Formato dell'ora

en: Custom Time Format
it_IT: Formato ora personalizzato

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Before
it_IT: Prima

en: Custom Format
it_IT: Formato personalizzato

en: One Comment
it_IT: Un commento

en: Choose Icon
it_IT: Scegli icona

en: List Items
it_IT: Elenco elementi

en: Start
it_IT: Inizio

en: End
it_IT: Fine

en: Style
it_IT: Stile

en: Weight
it_IT: Peso

en: Spacing between Icon & Text
it_IT: Spaziatura tra icona e testo

en: Choose
it_IT: Scegli

en: %s comment | %s comments
it_IT[0]: %s commento

en: Choose Default Image
it_IT: Scegli Immagine Predefinita

en: Choose Retina Image
it_IT: Scegli Immagine Retina

en: Caption
it_IT: Didascalia

en: Custom Caption
it_IT: Didascalia Personalizzata

en: Enter your image caption
it_IT: Inserisci la didascalia della tua immagine

en: Max Width
it_IT: Larghezza Massima

en: Hover Animation
it_IT: Animazione al Passaggio del Mouse

en: Transition Duration
it_IT: Durata della Transizione

en: Caption Top Spacing
it_IT: Spaziatura Superiore della Didascalia

en: Helpful Information
it_IT: Informazioni Utili

note: translators: %1$s doc link
en: %1$s Getting started article » %2$s
it_IT: %1$s Articolo introduttivo » %2$s

en: Search Box
it_IT: Casella di Ricerca

en: Input Box
it_IT: Casella di Input

en: Input Box With Button
it_IT: Casella di Input con Pulsante

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Type & Hit Enter
it_IT: Digita & Premi Invio

en: Placeholder Color
it_IT: Colore del Segnaposto

en: Custom Image
it_IT: Immagine Personalizzata

en: Add Image
it_IT: Aggiungi Immagine

en: Enter caption
it_IT: Inserisci didascalia

en: Media File
it_IT: File Multimediale

en: View
it_IT: Visualizza

en: Site logo
it_IT: Logo del Sito

en: Spacing
it_IT: Spaziatura

en: Upgrade your Woo Products widget
it_IT: Aggiorna il tuo widget Woo Products

en: Get the advanced Woo Products widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
it_IT: Ottieni il widget Woo Products avanzato e sblocca layout, filtri e opzioni di personalizzazione potenti con UAE Pro.

en: WooCommerce Required
it_IT: WooCommerce Richiesto

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: This widget requires WooCommerce to be installed and activated. %1$sInstall WooCommerce%2$s
it_IT: Questo widget richiede che WooCommerce sia installato e attivato. %1$sInstalla WooCommerce%2$s

en: Products Per Page
it_IT: Prodotti per Pagina

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Show Image
it_IT: Mostra Immagine

en: Show Category
it_IT: Mostra Categoria

en: Show Rating
it_IT: Mostra Valutazione

en: Show Price
it_IT: Mostra Prezzo

en: Show Short Description
it_IT: Mostra Breve Descrizione

en: Show Add to Cart
it_IT: Mostra Aggiungi al Carrello

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Popularity
it_IT: Popolarità

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Descending
it_IT: Decrescente

en: Ascending
it_IT: Crescente

en: Content Padding
it_IT: Padding del Contenuto

en: Category
it_IT: Categoria

en: Short Description
it_IT: Breve Descrizione

en: Add to Cart
it_IT: Aggiungi al Carrello

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Full Size
it_IT: Dimensione Completa

en: WooCommerce Thumbnail
it_IT: Miniatura WooCommerce

en: WooCommerce Single
it_IT: Singolo WooCommerce

en: WooCommerce is not installed or activated. Please install and activate WooCommerce to use this widget.
it_IT: WooCommerce non è installato o attivato. Si prega di installare e attivare WooCommerce per utilizzare questo widget.

en: No products found.
it_IT: Nessun prodotto trovato.

en: Skip to main content
it_IT: Salta al contenuto principale

note: Plugin Name of the plugin
en: Ultimate Addons for Elementor (UAE)
it_IT: Ultimate Addons per Elementor (UAE)

note: Description of the plugin
en: Ultimate Addons is a powerful plugin allows you to create custom headers and footers with Elementor and display them in selected locations. You can also create custom Elementor blocks and place them anywhere on your website using a shortcode.
it_IT: Ultimate Addons è un potente plugin che ti consente di creare intestazioni e piè di pagina personalizzati con Elementor e visualizzarli in posizioni selezionate. Puoi anche creare blocchi Elementor personalizzati e posizionarli ovunque sul tuo sito web utilizzando uno shortcode.

en: What's New?
it_IT: Cosa c'è di Nuovo?

en: Learn
it_IT: Impara

en: Free vs Pro
it_IT: Gratuito vs Pro

en: Get Full Control
it_IT: Ottieni il Controllo Completo

en: Free
it_IT: Gratuito

en: Version
it_IT: Versione

en: Useful Resources
it_IT: Risorse Utili

en: Getting Started
it_IT: Iniziare

en: How to use widgets
it_IT: Come utilizzare i widget

en: How to use features
it_IT: Come utilizzare le funzionalità

en: How to use templates
it_IT: Come utilizzare i modelli

en: Contact us
it_IT: Contattaci

en: View Demo
it_IT: Visualizza Demo

en: Widgets / Features
it_IT: Widget / Funzionalità

en: Unlock All Features
it_IT: Sblocca Tutte le Funzionalità

en: View More Widgets
it_IT: Visualizza Altri Widget

en: Quick Access
it_IT: Accesso Rapido

en: VIP Priority Support
it_IT: Supporto Prioritario VIP

en: Knowledge Base
it_IT: Base di Conoscenza

en: Help Centre
it_IT: Centro Assistenza

en: Request a Feature
it_IT: Richiedi una Funzionalità

en: Rate Us
it_IT: Valutaci

en: Welcome to Ultimate Addons for Elementor!
it_IT: Benvenuto in Ultimate Addons per Elementor!

en: Effortlessly design modern websites with UAE using our powerful range of widgets & features. Get started by selecting an option based on your needs.
it_IT: Progetta senza sforzo siti web moderni con UAE utilizzando la nostra potente gamma di widget e funzionalità. Inizia selezionando un'opzione in base alle tue esigenze.

en: Create Header/Footer
it_IT: Crea Intestazione/Piè di Pagina

en: Create New Page
it_IT: Crea Nuova Pagina

en: Column Showcase
it_IT: Vetrina Colonne

en: Unlock Pro Widgets
it_IT: Sblocca Widget Pro

en: Design Smarter with Ultimate Addons!
it_IT: Progetta in modo più Intelligente con Ultimate Addons!

en: Craft stunning websites faster with powerful widgets, advanced features, and total flexibility.
it_IT: Crea siti web straordinari più velocemente con widget potenti, funzionalità avanzate e totale flessibilità.

en: 50+ Widgets
it_IT: 50+ Widget

en: Conversion Extensions
it_IT: Estensioni di Conversione

en: WooCommerce Builder
it_IT: Costruttore WooCommerce

en: 200+ Section Blocks
it_IT: 200+ Blocchi di Sezione

en: Form & Pop-up Builder
it_IT: Costruttore di Moduli e Pop-up

en: Animation Effects
it_IT: Effetti di Animazione

en: Bloggers Toolkit
it_IT: Toolkit per Blogger

en: Social Media Bundle
it_IT: Pacchetto Social Media

en: View Plans
it_IT: Visualizza Piani

en: Activating...
it_IT: Attivazione in corso...

en: Activate Theme
it_IT: Attiva Tema

en: Are you sure you want to switch your current theme to Astra?
it_IT: Sei sicuro di voler cambiare il tuo tema attuale in Astra?

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Installing...
it_IT: Installazione in corso...

en: Installed
it_IT: Installato

en: Theme installation failed. Please try again later.
it_IT: Installazione del tema fallita. Riprova più tardi.

en: Plugin installation failed. Please try again later.
it_IT: Installazione del plugin fallita. Riprova più tardi.

en: Visit Site
it_IT: Visita il Sito

en: Install & Activate
it_IT: Installa e Attiva

en: Super Charge Your Workflow
it_IT: Super Carica il Tuo Flusso di Lavoro

en: Close Upgrade Notice
it_IT: Chiudi Avviso di Aggiornamento

en: Design Without Limits: Access the features that top WordPress sites run on.
it_IT: Progetta Senza Limiti: Accedi alle funzionalità su cui si basano i migliori siti WordPress.

en: Search...
it_IT: Cerca...

en: Activate All
it_IT: Attiva Tutto

en: Deactivate Unused
it_IT: Disattiva Non Utilizzati

en: Deactivating...
it_IT: Disattivazione in corso...

en: Deactivate All
it_IT: Disattiva Tutto

en: Bring Your Vision to Life with UAE Pro
it_IT: Dai Vita alla Tua Visione con UAE Pro

en: Streamline your workflow, skip the repetitive tasks, and build modern, high-performance websites.
it_IT: Semplifica il tuo flusso di lavoro, salta i compiti ripetitivi e costruisci siti web moderni e ad alte prestazioni.

en: Start Building Smarter
it_IT: Inizia a Costruire in Modo Intelligente

en: 250+ templates for every niche
it_IT: 250+ modelli per ogni nicchia

en: Modern, timeless designs
it_IT: Design moderni e senza tempo

en: Full design flexibility for easy customization
it_IT: Massima flessibilità di design per una facile personalizzazione

en: 100% responsive across all devices
it_IT: 100% reattivo su tutti i dispositivi

en: Install Starter Templates
it_IT: Installa Modelli Iniziali

en: Activate Starter Templates
it_IT: Attiva Modelli Iniziali

en: Activating Starter Templates...
it_IT: Attivazione Modelli Iniziali in corso...

en: Activated Starter Templates
it_IT: Modelli Iniziali Attivati

en: Design Your Website in Minutes
it_IT: Progetta il Tuo Sito Web in Pochi Minuti

en: Build your website faster using our prebuilt templates
it_IT: Costruisci il tuo sito web più velocemente utilizzando i nostri modelli predefiniti

en: Stop building your site from scratch. Use our professional templates for your stunning website. It is easy to customize and completely responsive. Explore hundreds of designs and bring your vision to life in no time.
it_IT: Smetti di costruire il tuo sito da zero. Usa i nostri modelli professionali per il tuo sito web straordinario. È facile da personalizzare e completamente reattivo. Esplora centinaia di design e dai vita alla tua visione in pochissimo tempo.

en: Installing Starter Templates...
it_IT: Installazione Modelli Iniziali in corso...

en: Installed Starter Templates
it_IT: Modelli Iniziali Installati

en: Explore Templates
it_IT: Esplora Modelli

en: Option 1 (Recommended)
it_IT: Opzione 1 (Consigliata)

en: This option will automatically replace your theme's header and footer files with custom templates from the plugin. It works with most themes and is selected by default.
it_IT: Questa opzione sostituirà automaticamente i file di intestazione e piè di pagina del tuo tema con modelli personalizzati dal plugin. Funziona con la maggior parte dei temi ed è selezionata per impostazione predefinita.

en: Option 2
it_IT: Opzione 2

en: This option hides your theme's header and footer using CSS and displays custom templates from the plugin. Use this if Option 1 causes layout issues.
it_IT: Questa opzione nasconde l'intestazione e il piè di pagina del tuo tema utilizzando CSS e visualizza modelli personalizzati dal plugin. Usa questa opzione se l'Opzione 1 causa problemi di layout.

en: Failed to save settings!
it_IT: Impossibile salvare le impostazioni!

en: Select Option to Add Theme Support
it_IT: Seleziona Opzione per Aggiungere Supporto al Tema

en: To ensure compatibility between the header/footer and your theme, please choose one of the following options to enable theme support:
it_IT: Per garantire la compatibilità tra l'intestazione/piè di pagina e il tuo tema, scegli una delle seguenti opzioni per abilitare il supporto al tema:

en: Note:
it_IT: Nota:

en: If neither option works, please contact your theme author to add support for this plugin.
it_IT: Se nessuna delle opzioni funziona, contatta l'autore del tuo tema per aggiungere supporto per questo plugin.

en: Version Control
it_IT: Controllo Versione

en: Experiencing an issue with current version? Roll back to a previous version to help troubleshoot the issue.
it_IT: Hai problemi con la versione attuale? Torna a una versione precedente per aiutare a risolvere il problema.

en: Rollback
it_IT: Ripristina

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Help shape the future of Ultimate Addons for Elementor. Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
it_IT: Aiuta a plasmare il futuro di Ultimate Addons per Elementor. Condividi come utilizzi il plugin in modo da poter costruire funzionalità che contano, risolvere i problemi più rapidamente e prendere decisioni più intelligenti.

en: My Account
it_IT: Il mio account

en: License Key
it_IT: Chiave di licenza

en: Build Better Websites With Ultimate Addons Pro
it_IT: Costruisci siti web migliori con Ultimate Addons Pro

en: Unlock advanced addons to power up Elementor - smarter widgets, smoother workflows, and more creative freedom with UAE Pro.
it_IT: Sblocca addon avanzati per potenziare Elementor: widget più intelligenti, flussi di lavoro più fluidi e maggiore libertà creativa con UAE Pro.

en: Plugins Details
it_IT: Dettagli Plugin

en: You can change the author name and plugin details that are displayed in the WordPress backend.
it_IT: Puoi cambiare il nome dell'autore e i dettagli del plugin che vengono visualizzati nel backend di WordPress.

en: Plugin Name
it_IT: Nome del plugin

en: Plugin Short Name
it_IT: Nome breve del plugin

en: Plugin Description
it_IT: Descrizione del plugin

en: Ultimate Addons is a premium extension for Elementor...
it_IT: Ultimate Addons è un'estensione premium per Elementor...

en: Replace or Hide Logo
it_IT: Sostituisci o nascondi il logo

en: Enable this option to hide the default logo or replace it with your own logo. (Note: To hide the logo, leave the logo URL field empty.)
it_IT: Abilita questa opzione per nascondere il logo predefinito o sostituirlo con il tuo logo. (Nota: per nascondere il logo, lascia vuoto il campo URL del logo.)

en: Enter logo URL to replace
it_IT: Inserisci l'URL del logo da sostituire

en: Hide White Label Settings
it_IT: Nascondi impostazioni White Label

en: Enabling this option will hide the White Label settings. To access it again, re-activate the plugin.
it_IT: Abilitando questa opzione verranno nascoste le impostazioni White Label. Per accedervi nuovamente, riattiva il plugin.

en: Elementor Editor Area
it_IT: Area Editor Elementor

en: Show Help Links
it_IT: Mostra collegamenti di aiuto

en: Display internal help links in widget editor area.
it_IT: Visualizza collegamenti di aiuto interni nell'area dell'editor dei widget.

en: White Label Available in UAE Pro
it_IT: White Label disponibile in UAE Pro

en: Remove UAE branding and customize the dashboard with your agency details.
it_IT: Rimuovi il branding UAE e personalizza la dashboard con i dettagli della tua agenzia.

en: MCP Adapter plugin not detected
it_IT: Plugin MCP Adapter non rilevato

en: To connect AI clients to your site, the
it_IT: Per connettere i clienti AI al tuo sito, è necessario il

en: plugin is required. Download the latest release from GitHub, upload it via Plugins > Add New > Upload Plugin, and activate.
it_IT: plugin. Scarica l'ultima versione da GitHub, caricalo tramite Plugin > Aggiungi nuovo > Carica plugin e attivalo.

en: Download from GitHub
it_IT: Scarica da GitHub

en: Write
it_IT: Scrivi

en: Read
it_IT: Leggi

en: Plugin Info
it_IT: Info Plugin

en: Active Templates
it_IT: Modelli Attivi

en: Templates & Builder
it_IT: Modelli e Builder

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Extensions
it_IT: Estensioni

en: Theme
it_IT: Tema

en: Design System
it_IT: Sistema di Design

en: Maintenance
it_IT: Manutenzione

en: Pro Plugin Info
it_IT: Info Plugin Pro

en: Post Skins
it_IT: Skin Post

en: Integrations & Branding
it_IT: Integrazioni e Branding

en: Plugin version, health, and compatibility info
it_IT: Versione del plugin, salute e informazioni sulla compatibilità

en: See which header/footer is active on any page
it_IT: Vedi quale intestazione/piè di pagina è attivo su qualsiasi pagina

en: Create, edit, and manage templates and page layouts
it_IT: Crea, modifica e gestisci modelli e layout di pagina

en: Create and manage WordPress pages
it_IT: Crea e gestisci pagine WordPress

en: Activate, deactivate, and list available widgets
it_IT: Attiva, disattiva e elenca i widget disponibili

en: Toggle Scroll to Top and Reading Progress Bar
it_IT: Attiva/disattiva Scorri in alto e Barra di progresso di lettura

en: Control where templates appear on your site
it_IT: Controlla dove i modelli appaiono sul tuo sito

en: Theme detection and compatibility settings
it_IT: Impostazioni di rilevamento e compatibilità del tema

en: Read and update plugin configuration
it_IT: Leggi e aggiorna la configurazione del plugin

en: Render template shortcodes
it_IT: Esegui il rendering degli shortcode dei modelli

en: Get site colors, fonts, and spacing
it_IT: Ottieni colori, caratteri e spaziature del sito

en: Clear caches and run maintenance tasks
it_IT: Pulisci le cache ed esegui attività di manutenzione

en: UAE Pro upgrade information and pricing
it_IT: Informazioni e prezzi per l'upgrade a UAE Pro

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Failed to save settings.
it_IT: Impossibile salvare le impostazioni.

en: AI Tools
it_IT: Strumenti AI

en: Requires WordPress 6.8+
it_IT: Richiede WordPress 6.8+

en: AI Tools requires WordPress 6.8 or later, which includes the Abilities API.
it_IT: Gli strumenti AI richiedono WordPress 6.8 o versioni successive, che includono l'API Abilities.

en: Abilities enabled
it_IT: Abilità attivate

en: Abilities disabled
it_IT: Abilità disattivate

en: %1$d / %2$d abilities
it_IT: %1$d / %2$d abilità

en: Reset to defaults
it_IT: Ripristina ai valori predefiniti

en: Control how UAE registers AI tools with WordPress and exposes them to clients.
it_IT: Controlla come UAE registra gli strumenti AI con WordPress e li espone ai clienti.

en: Enable Abilities
it_IT: Abilita Abilità

en: Register UAE AI tools with WordPress so they can be used by MCP clients (such as Claude, Cursor, and VS Code) and Elementor's Angie assistant. Disabled by default — enable this option to expose AI tools.
it_IT: Registra gli strumenti AI di UAE con WordPress in modo che possano essere utilizzati dai clienti MCP (come Claude, Cursor e VS Code) e dall'assistente Angie di Elementor. Disabilitato per impostazione predefinita: abilita questa opzione per esporre gli strumenti AI.

en: Enable Edit Abilities
it_IT: Abilita Abilità di Modifica

en: When enabled, AI clients can create, edit, and delete templates, pages, and widget settings. When disabled, AI clients have read-only access to your data.
it_IT: Quando abilitato, i clienti AI possono creare, modificare ed eliminare modelli, pagine e impostazioni dei widget. Quando disabilitato, i clienti AI hanno accesso in sola lettura ai tuoi dati.

en: Enable MCP Server
it_IT: Abilita Server MCP

en: Creates a dedicated UAE MCP endpoint that AI clients like Claude, Cursor, and VS Code can connect to. When disabled, the endpoint is removed and external AI clients cannot discover or call any UAE abilities.
it_IT: Crea un endpoint dedicato UAE MCP a cui i clienti AI come Claude, Cursor e VS Code possono connettersi. Quando disabilitato, l'endpoint viene rimosso e i clienti AI esterni non possono scoprire o chiamare alcuna abilità UAE.

en: Angie Integration
it_IT: Integrazione Angie

en: Enable UAE abilities within Elementor's Angie AI assistant so it can use them in-browser without an external MCP client.
it_IT: Abilita le abilità UAE all'interno dell'assistente AI Angie di Elementor in modo che possa utilizzarle nel browser senza un client MCP esterno.

en: Install and activate the Angie plugin to use in-browser AI.
it_IT: Installa e attiva il plugin Angie per utilizzare l'AI nel browser.

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Abilities
it_IT: Abilità

en: Server & Connect
it_IT: Server e Connessione

en: Connection status
it_IT: Stato della connessione

en: How AI clients reach your site right now
it_IT: Come i clienti AI raggiungono il tuo sito in questo momento

en: AI Tools are active
it_IT: Gli strumenti AI sono attivi

en: AI Tools are off
it_IT: Gli strumenti AI sono disattivati

note: translators: 1: MCP server state, 2: access mode, 3: enabled count, 4: total
en: %1$s · %2$s · %3$d of %4$d abilities exposed
it_IT: %1$s · %2$s · %3$d di %4$d abilità esposte

en: MCP server on
it_IT: Server MCP attivo

en: MCP server off
it_IT: Server MCP disattivo

en: Read & write
it_IT: Leggi e scrivi

en: Read-only
it_IT: Solo lettura

en: Enable “Enable Abilities” above to connect AI clients.
it_IT: Abilita "Abilita Abilità" sopra per connettere i clienti AI.

en: External MCP server
it_IT: Server MCP esterno

en: Ready
it_IT: Pronto

en: Server off
it_IT: Server disattivo

en: Endpoint copied to clipboard
it_IT: Endpoint copiato negli appunti

en: Copy endpoint
it_IT: Copia endpoint

en: Connect a client
it_IT: Collega un client

en: Turn on Enable MCP Server above to expose the endpoint.
it_IT: Attiva "Abilita Server MCP" sopra per esporre l'endpoint.

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Not installed
it_IT: Non installato

en: UAE tools are available in Elementor’s in-browser AI.
it_IT: Gli strumenti UAE sono disponibili nell'AI nel browser di Elementor.

en: Turn on Angie Integration above to use it in the editor.
it_IT: Attiva l'integrazione di Angie sopra per utilizzarla nell'editor.

en: Install the Angie plugin to use in-browser AI.
it_IT: Installa il plugin Angie per utilizzare l'AI nel browser.

en: Abilities exposed
it_IT: Abilità esposte

en: Manage abilities
it_IT: Gestisci le abilità

en: Access mode
it_IT: Modalità di accesso

en: AI can create, edit and delete. Toggle “Enable Edit Abilities” above for read-only.
it_IT: L'AI può creare, modificare ed eliminare. Attiva "Abilita abilità di modifica" sopra per la sola lettura.

en: AI can only read your data. Toggle “Enable Edit Abilities” above to allow changes.
it_IT: L'AI può solo leggere i tuoi dati. Attiva "Abilita abilità di modifica" sopra per consentire modifiche.

en: Create application password
it_IT: Crea una password per l'applicazione

en: Server & connect
it_IT: Server e connessione

en: Ability toggles
it_IT: Interruttori delle abilità

en: Choose exactly which actions AI tools are allowed to perform
it_IT: Scegli esattamente quali azioni gli strumenti AI possono eseguire

en: %1$d of %2$d enabled
it_IT: %1$d di %2$d abilitati

en: Search abilities
it_IT: Cerca abilità

en: Search abilities - e.g. template, widget, page …
it_IT: Cerca abilità - ad es. modello, widget, pagina …

en: Collapse all
it_IT: Riduci tutto

en: Expand all
it_IT: Espandi tutto

en: %d abilities
it_IT: %d abilità

en: on
it_IT: attivo

en: Toggle all %s abilities
it_IT: Attiva tutte le abilità %s

en: Toggle %s
it_IT: Attiva %s

en: Connect your AI client
it_IT: Collega il tuo client AI

en: UAE's MCP endpoint is live. Wire it into your AI tool below.
it_IT: L'endpoint MCP degli UAE è attivo. Collegalo al tuo strumento AI qui sotto.

en: Once the WP MCP Adapter plugin is active, this is how you connect your AI client.
it_IT: Una volta attivato il plugin WP MCP Adapter, ecco come collegare il tuo client AI.

en: Endpoint live
it_IT: Endpoint attivo

en: Setup required
it_IT: Configurazione richiesta

en: Create an Application Password
it_IT: Crea una password per l'applicazione

en: Open Application Passwords
it_IT: Apri password per l'applicazione

en: Add to your AI client:
it_IT: Aggiungi al tuo client AI:

en: Claude Code
it_IT: Codice Claude

en: Cursor
it_IT: Cursore

en: go to Settings → Connectors → Add Connector, paste the endpoint URL, and use your WordPress username + Application Password.
it_IT: vai su Impostazioni → Connettori → Aggiungi connettore, incolla l'URL dell'endpoint e usa il tuo nome utente WordPress + Password per l'applicazione.

en: Replace
it_IT: Sostituisci

en: in the JSON with the password from Step 1.
it_IT: nel JSON con la password del Passaggio 1.

en: UAE Only
it_IT: Solo UAE

en: Global
it_IT: Globale

en: Copy setup prompt for AI client
it_IT: Copia il prompt di configurazione per il client AI

en: Prompt copied! Paste it into your AI client.
it_IT: Prompt copiato! Incollalo nel tuo client AI.

en: Copy setup prompt
it_IT: Copia il prompt di configurazione

en: Copy JSON config
it_IT: Copia la configurazione JSON

en: Copied to clipboard
it_IT: Copiato negli appunti

en: Custom SVG
it_IT: SVG personalizzato

en: Utilities
it_IT: Utilità

en: NEW
it_IT: NUOVO

en: Master UAE with our step-by-step guide and tutorials. Create stunning headers and footers with confidence.
it_IT: Domina gli UAE con la nostra guida passo-passo e tutorial. Crea intestazioni e piè di pagina straordinari con fiducia.

en: Hide Video
it_IT: Nascondi video

en: Watch Video
it_IT: Guarda video

en: Essentials
it_IT: Essenziali

en: White Label Option
it_IT: Opzione White Label

en: 24x7 Premium Support
it_IT: Supporto Premium 24x7

en: User Portal / User Login
it_IT: Portale utenti / Accesso utenti

en: Content Widgets
it_IT: Widget di contenuto

en: SVG Animator
it_IT: Animatore SVG

en: Creative Widgets
it_IT: Widget creativi

en: Hotspots
it_IT: Punti caldi

en: Form Styler
it_IT: Stilizzatore di moduli

en: How To Schema
it_IT: Come fare Schema

en: Woo – Add to Cart
it_IT: Woo – Aggiungi al carrello

en: Woo – Categories
it_IT: Woo – Categorie

en: Woo – Thank You Page
it_IT: Woo – Pagina di ringraziamento

en: Woo – Mini Cart
it_IT: Woo – Mini carrello

en: Woo – Products
it_IT: Woo – Prodotti

en: Woo – Product Grid
it_IT: Woo – Griglia prodotti

en: Social
it_IT: Sociale

en: Special Features
it_IT: Funzionalità speciali

en: UAE Duplicator
it_IT: Duplicatore UAE

en: Conditional Display
it_IT: Visualizzazione condizionale

en: Dynamic Header & Footer Widgets
it_IT: Widget dinamici per intestazioni e piè di pagina

en: Free Vs Pro
it_IT: Gratuito vs Pro

en: Ultimate Addons for Elementor Pro offers 50+ widgets and features!
it_IT: Ultimate Addons per Elementor Pro offre oltre 50 widget e funzionalità!

en: Compare the popular features/widgets to find the best option for your website.
it_IT: Confronta le funzionalità/widget popolari per trovare l'opzione migliore per il tuo sito web.

en: See all UAE Pro Features
it_IT: Guarda tutte le funzionalità Pro di UAE

en: Welcome to UAE
it_IT: Benvenuto in UAE

en: Your Ultimate Elementor Addons to build modern Elementor Websites.
it_IT: I tuoi Ultimate Elementor Addons per costruire siti web moderni con Elementor.

en: No bloat - disable unused widgets with one click
it_IT: Nessun ingombro - disabilita i widget non utilizzati con un clic

en: Design headers & footers exactly where you want them
it_IT: Progetta intestazioni e piè di pagina esattamente dove vuoi

en: Reliable support from experts when you need it
it_IT: Supporto affidabile da esperti quando ne hai bisogno

en: Let's Get Started
it_IT: Iniziamo

en: Recommended Essentials
it_IT: Essenziali Raccomandati

en: These free plugins add essential features to your website and help speed up your workflow. Select the plugins you want to install.
it_IT: Questi plugin gratuiti aggiungono funzionalità essenziali al tuo sito web e aiutano a velocizzare il tuo flusso di lavoro. Seleziona i plugin che desideri installare.

en: Get Important Notifications and Updates
it_IT: Ricevi Notifiche e Aggiornamenti Importanti

en: First Name
it_IT: Nome

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Stay in the loop and help shape Ultimate Addons for Elementor! Get feature updates, and help us build a better Ultimate Addons for Elementor by sharing how you use the plugin.
it_IT: Rimani aggiornato e aiuta a plasmare Ultimate Addons per Elementor! Ricevi aggiornamenti sulle funzionalità e aiutaci a costruire un migliore Ultimate Addons per Elementor condividendo come utilizzi il plugin.

en:  Privacy Policy
it_IT: Informativa sulla Privacy

en: Back
it_IT: Indietro

en: Please enter a valid email address
it_IT: Inserisci un indirizzo email valido

en: This field is required
it_IT: Questo campo è obbligatorio

en: Next
it_IT: Avanti

en: Select Your Features
it_IT: Seleziona le tue Funzionalità

en: Unlock more design control, faster setup, and powerful customization so you can build a better website, effortlessly.
it_IT: Sblocca un maggiore controllo sul design, una configurazione più rapida e una personalizzazione potente per costruire un sito web migliore, senza sforzo.

en: Header & Footer Builder
it_IT: Costruttore di Intestazioni e Piè di Pagina

en: Assign headers and footers to specific pages or post types. This gives users complete layout control, something typically locked behind Pro plugins.
it_IT: Assegna intestazioni e piè di pagina a pagine specifiche o tipi di post. Questo offre agli utenti un controllo completo sul layout, qualcosa di solito bloccato dietro plugin Pro.

en: Mega Menu & Navigation Widget
it_IT: Mega Menu e Widget di Navigazione

en: Save hours by copying Elementor sections, widgets, or pages from one website to another no need to rebuild layouts from scratch.
it_IT: Risparmia ore copiando sezioni, widget o pagine di Elementor da un sito web all'altro, senza dover ricostruire i layout da zero.

en: Design eye-catching popups directly in Elementor collect leads, display promotions, or show messages without needing a separate popup plugin.
it_IT: Progetta popup accattivanti direttamente in Elementor, raccogli contatti, mostra promozioni o invia messaggi senza bisogno di un plugin popup separato.

en: WooCommerce Widgets
it_IT: Widget WooCommerce

en: 50+ Premium Widgets & 200+ Templates
it_IT: 50+ Widget Premium e 200+ Modelli

en: You've picked Pro features upgrade to start using them.
it_IT: Hai scelto funzionalità Pro, esegui l'upgrade per iniziare a utilizzarle.

en: You’re All Set to Start Creating! 🚀
it_IT: Sei Pronto per Iniziare a Creare! 🚀

en: Ultimate Addons is ready to supercharge your Elementor workflow! Build faster, cleaner, and more creatively — with complete control over your site.
it_IT: Ultimate Addons è pronto a potenziare il tuo flusso di lavoro con Elementor! Costruisci più velocemente, in modo più pulito e più creativo — con il controllo completo sul tuo sito.

en: What You Can Do Next:
it_IT: Cosa Puoi Fare Dopo:

en: Build a custom header
it_IT: Crea un'intestazione personalizzata

en: Design your site footer
it_IT: Progetta il piè di pagina del tuo sito

en: Create a new page
it_IT: Crea una nuova pagina

en: Create New Header
it_IT: Crea Nuova Intestazione

en: Create New Footer
it_IT: Crea Nuovo Piè di Pagina

en: We have a special Reward just for you! 🎁
it_IT: Abbiamo una Ricompensa speciale solo per te! 🎁

en: Enter your details to get special offer that we have for you and stay updated on UAE’s latest news and updates.
it_IT: Inserisci i tuoi dati per ricevere l'offerta speciale che abbiamo per te e rimanere aggiornato sulle ultime notizie e aggiornamenti degli Emirati Arabi Uniti.

en: Your Email Address
it_IT: Il tuo Indirizzo Email

en: Entered email address is invalid!
it_IT: L'indirizzo email inserito non è valido!

en: Submit
it_IT: Invia

en: Exit Guided Setup
it_IT: Esci dalla Configurazione Guidata

en: Post Layouts
it_IT: Layout dei Post

en: Pricing Cards
it_IT: Schede Prezzi

en: Form Stylers and more...
it_IT: Stilizzatori di Moduli e altro...

en: Unlock Ultimate Features
it_IT: Sblocca Funzionalità Ultimate

en: Create Stunning Designs with the Pro Version!
it_IT: Crea Design Straordinari con la Versione Pro!

en: Get access to advanced widgets and features to create the website that stands out!
it_IT: Ottieni accesso a widget e funzionalità avanzate per creare un sito web che si distingue!

en: WIDGETS
it_IT: WIDGET

en: Build Websites 10x Faster with Templates
it_IT: Costruisci Siti Web 10 volte più Velocemente con i Modelli

en: Choose from our professionally designed websites to build your site faster, with easy customization options.
it_IT: Scegli tra i nostri siti web progettati professionalmente per costruire il tuo sito più velocemente, con opzioni di personalizzazione facili.

en: View Templates
it_IT: Visualizza modelli

en:  Continue Setup
it_IT: Continua configurazione

en: Formerly Elementor Header & Footer Builder
it_IT: Ex Elementor Header & Footer Builder

en: You're all set! 🚀
it_IT: Sei a posto! 🚀

en: Start creating headers, footers, or pages with UAE and take your website to the next level
it_IT: Inizia a creare intestazioni, piè di pagina o pagine con UAE e porta il tuo sito web al livello successivo

en: Here’s how to get started:
it_IT: Ecco come iniziare:

en: Click on “Create” button
it_IT: Clicca sul pulsante “Crea”

en: Choose the type of template you want to create and customize the selected option
it_IT: Scegli il tipo di modello che desideri creare e personalizza l'opzione selezionata

en: Use the Elementor editor to customize your template according to your preferences using UAE widgets
it_IT: Usa l'editor Elementor per personalizzare il tuo modello secondo le tue preferenze utilizzando i widget UAE

en: Click “Publish” to make it live
it_IT: Clicca “Pubblica” per renderlo attivo

en: Go To Dashboard
it_IT: Vai alla dashboard

en: We have a special reward just for you!
it_IT: Abbiamo una ricompensa speciale solo per te!

en: This special offer is available only on this page and for limited time
it_IT: Questa offerta speciale è disponibile solo su questa pagina e per un tempo limitato

en: Unlock My Surprise
it_IT: Sblocca la mia sorpresa

en: Help make UAE Better
it_IT: Aiuta a rendere UAE migliore

en: Help us improve by sharing anonymous data about your website setup. This includes non-sensitive info about plugins, themes, and settings, so we can create a better product for you. Your privacy is always our top priority. Learn more in our privacy policy.
it_IT: Aiutaci a migliorare condividendo dati anonimi sulla configurazione del tuo sito web. Questo include informazioni non sensibili su plugin, temi e impostazioni, in modo da poter creare un prodotto migliore per te. La tua privacy è sempre la nostra massima priorità. Scopri di più nella nostra informativa sulla privacy.

en: Customize Your UAE Setup
it_IT: Personalizza la tua configurazione UAE

en: Activate only what you need to keep your website fast and optimized.
it_IT: Attiva solo ciò di cui hai bisogno per mantenere il tuo sito web veloce e ottimizzato.

en: Compare Free vs Pro
it_IT: Confronta Free vs Pro

[ctx: Date Format]
en: June 1, 2024 (F j, Y)
it_IT: 1 Giugno 2024 (j F, Y)
