Gravity Form GSC Free - en to ja translation catalogue (561 entries)

en: GSheetConnector Gravity Forms Feed Settings
ja: GSheetConnector Gravity Forms フィード設定

en: Sheet Id
ja: シートID

en: Tab Id
ja: タブID

en: Connect your Google Sheet by entering the required sheet information.
ja: 必要なシート情報を入力して、Google シートを接続します。

en: Unlock Advanced Features with Form Feeds
ja: フォームフィードで高度な機能をアンロック

en: FREE users get special upgrade pricing
ja: 無料ユーザーは特別なアップグレード価格を受け取ります

en: Get Advanced Features
ja: 高度な機能を取得

en: Automatically Google Sheet Configuration
ja: 自動Googleシート設定

en: Auto fetch Google Sheets list
ja: Google シートリストを自動取得

en: Auto detect sheet tabs
ja: シートタブを自動検出

en: One-click configuration
ja: ワンクリック設定

en: Real-time entry sync
ja: リアルタイムエントリー同期

en: Drag & drop field reordering
ja: ドラッグ＆ドロップフィールドの並べ替え

en: Rename column headers
ja: 列ヘッダーの名前を変更

en: Select specific fields to sync
ja: 同期する特定のフィールドを選択

en: Header Settings &amp; Sheet Sorting
ja: ヘッダー設定＆シートソート

en: Freeze header row
ja: ヘッダー行を固定

en: Custom font styling
ja: カスタムフォントスタイリング

en: Header &amp; row color control
ja: ヘッダー＆行の色制御

en: Sort by any column
ja: 任意の列でソート

en: Spreadsheet Download
ja: スプレッドシートのダウンロード

en: Download spreadsheet as file
ja: ファイルとしてスプレッドシートをダウンロード

en: Show Features
ja: 機能を表示

en: Hide Features
ja: 機能を非表示

en: Please proceed to the Final Step.
ja: 最終ステップに進んでください。

en:  (For the FREE version of the plugin, you'll need to input the columns manually.)
ja: （プラグインの無料版では、列を手動で入力する必要があります。）

en: Ensure that after inputting the Google Sheet Name, Sheet ID, Tab Name, and Tab ID above, you must enter the label names of your form into Row 1 of your Google Sheet, as illustrated in the image.
ja: Google シート名、シート ID、タブ名、タブ ID を入力した後、画像に示されているように、フォームのラベル名を Google シートの行 1 に入力する必要があります。

en: Now available for popular
ja: 現在、人気のある

en: Refer Documentation
ja: ドキュメントを参照

en: In PRO version it will be managed with Below settings.
ja: PRO バージョンでは、以下の設定で管理されます。

en:  Click to enlarge image
ja: 画像を拡大するにはクリックしてください

en: Select Fields to Sync (PRO)
ja: 同期するフィールドを選択 (PRO)

en: Enable the fields you want to send to Google Sheets and rename columns if needed.
ja: Google Sheetsに送信したいフィールドを有効にし、必要に応じて列名を変更してください。

en: Check All
ja: すべて選択

en: Entry ID
ja: エントリーID

en: Column Name
ja: 列名

en: Merge Tag / Formulas
ja: マージタグ / 数式

en: Select a Field
ja: フィールドを選択

en: Untitled
ja: 無題

en: Source Url
ja: ソースURL

en: Form Title
ja: フォームタイトル

en: Add Custom Value
ja: カスタム値を追加

en: Add
ja: 追加

en: Automatically configure your Google Sheet and start syncing form submissions in real time.
ja: Googleシートを自動的に設定し、フォームの送信をリアルタイムで同期し始めます。

en: Header Settings
ja: ヘッダー設定

en: Header Behavior
ja: ヘッダーの動作

en: Sort Column
ja: ソート列

en: of the following match:
ja: 次の条件に一致:

en: your-name
ja: あなたの名前

en: your-email
ja: あなたのメール

en: your-subject
ja: あなたの件名

en: your-message
ja: あなたのメッセージ

en: is
ja: は

en: is not
ja: ではない

en: greater than
ja: より大きい

en: less than
ja: より小さい

en: contains
ja: 含む

en: starts with
ja: で始まる

en: ends with
ja: で終わる

en: Header Styling
ja: ヘッダースタイル

en: Header Appearance
ja: ヘッダーの外観

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: Normal
ja: 通常

en: Italic
ja: イタリック

en: Bold
ja: 太字

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font Color
ja: フォントカラー

en: Header Background
ja: ヘッダーの背景

en: Row Appearance
ja: 行の外観

en: Odd Row Color
ja: 奇数行の色

en: Even Row Color
ja: 偶数行の色

en: Download
ja: ダウンロード

en: Easily sync past form submissions to your connected Google Sheet. Choose a date range and ensure your spreadsheet stays complete and up to date.
ja: 過去のフォーム送信を接続されたGoogleシートに簡単に同期できます。日付範囲を選択し、スプレッドシートが完全で最新の状態を保つことを確認してください。

en: Close
ja: 閉じる

en: Google Sheet Connector Gravityforms Add-on requires Gravityforms plugin to be installed and activated.
ja: Google Sheet Connector Gravityforms アドオンは、Gravityforms プラグインがインストールされ、アクティブ化されている必要があります。

en: Get GSheetConnector Gravity Pro
ja: GSheetConnector Gravity Proを取得

en: GSheetConnector For Gravity Forms
ja: Gravity Forms 用 GSheetConnector

en: Deactivated GSheetConnector Gravity Forms (Pro Version) to activate GSheetConnector Gravity Forms Free.
ja: GSheetConnector Gravity Forms (Pro バージョン) を無効化して、GSheetConnector Gravity Forms Free をアクティブ化しました。

en: You do not have permission to deactivate plugins.
ja: プラグインを無効化する権限がありません。

en: Invalid plugin slug.
ja: 無効なプラグインスラグ。

en: Failed to deactivate plugin.
ja: プラグインの無効化に失敗しました。

en: Plugin deactivated successfully.
ja: プラグインが正常に無効化されました。

en: You do not have permission to install or update plugins.
ja: プラグインをインストールまたは更新する権限がありません。

en: Missing or invalid parameters.
ja: パラメータが不足しているか、無効です。

en: Invalid download URL.
ja: 無効なダウンロードURL。

en: Unsupported download source.
ja: サポートされていないダウンロードソース。

en: Unsupported download path.
ja: サポートされていないダウンロードパス。

en: Could not verify plugin package.
ja: プラグインパッケージを確認できませんでした。

en: Package is not a valid ZIP file.
ja: パッケージは有効なZIPファイルではありません。

en: Plugin package is too large.
ja: プラグインパッケージが大きすぎます。

en: Installation failed:
ja: インストールに失敗しました:

en: Plugin installed successfully.
ja: プラグインが正常にインストールされました。

en: You do not have permission to activate plugins.
ja: プラグインを有効化する権限がありません。

en: Missing plugin slug.
ja: プラグインのスラッグがありません。

en: Plugin activation failed.
ja: プラグインの有効化に失敗しました。

en: Plugin activated successfully.
ja: プラグインが正常に有効化されました。

en: Invalid security token
ja: 無効なセキュリティトークン

en: You do not have permission to install plugin
ja: プラグインをインストールする権限がありません

en: Missing required parameters
ja: 必須パラメータが不足しています

en: Invalid plugin data
ja: 無効なプラグインデータ

en: Upgrade failed:
ja: アップグレードに失敗しました:

en: Plugin upgraded successfully
ja: プラグインが正常にアップグレードされました

en: Plugin already installed and up to date
ja: プラグインはすでにインストールされており、最新です

en: Plugin installed successfully
ja: プラグインが正常にインストールされました

en: You do not have permission to activate plugin
ja: プラグインを有効化する権限がありません

en: Plugin slug is missing
ja: プラグインのスラッグが不足しています

en: Plugin is already activated
ja: プラグインはすでに有効化されています

en: Plugin activated successfully
ja: プラグインが正常に有効化されました

en: Permission denied.
ja: 権限が拒否されました。

en: Version:
ja: バージョン:

en: Easily connect Contact Form 7 to Google Sheets and automatically sync form submissions in real-time. Every entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, inquiries, and customer data efficiently without manual export.
ja: Contact Form 7をGoogle Sheetsに簡単に接続し、フォームの送信をリアルタイムで自動的に同期します。すべてのエントリーは選択したスプレッドシートに即座に追加され、リード、問い合わせ、顧客データを手動でエクスポートせずに効率的に管理できます。

en: Integrate WPForms with Google Sheets and send form entries directly to your spreadsheet automatically. Track leads, manage customer data, and streamline reporting with seamless Google Sheets integration and real-time sync.
ja: WPFormsをGoogle Sheetsと統合し、フォームのエントリーをスプレッドシートに直接自動送信します。リードを追跡し、顧客データを管理し、シームレスなGoogle Sheets統合とリアルタイム同期でレポートを効率化します。

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets and automatically push form submissions to your spreadsheet. Simplify data management, improve workflow automation, and keep all entries organized in one secure location.
ja: Gravity FormsをGoogle Sheetsに接続し、フォームの送信をスプレッドシートに自動的にプッシュします。データ管理を簡素化し、ワークフローの自動化を改善し、すべてのエントリーを1つの安全な場所に整理します。

en: Automatically sync Ninja Forms submissions to Google Sheets with one-click integration. Capture leads, monitor responses, and manage data efficiently with instant spreadsheet updates and easy reporting.
ja: Ninja Formsの送信をワンクリック統合でGoogle Sheetsに自動同期します。リードをキャッチし、応答を監視し、即時のスプレッドシート更新と簡単なレポートでデータを効率的に管理します。

en: Integrate Forminator Forms with Google Sheets to automatically store form entries in your spreadsheet. Eliminate manual data entry and ensure accurate, real-time syncing for better data tracking and analysis.
ja: Forminator FormsをGoogle Sheetsと統合し、フォームのエントリーをスプレッドシートに自動的に保存します。手動データ入力を排除し、正確でリアルタイムの同期を確保して、データの追跡と分析を向上させます。

en: Google Sheet Connector For Formidable Forms
ja: Formidable Forms 用 Google シートコネクタ

en: Automatically sync Formidable Forms entries to Google Sheets. Manage leads, track submissions, and simplify data reporting with real-time integration.
ja: Formidable Forms のエントリーを Google シートに自動的に同期します。リードを管理し、提出を追跡し、リアルタイム統合でデータ報告を簡素化します。

en: Google Sheet Connector For Elementor Forms
ja: Elementor Forms 用 Google シートコネクタ

en: Sync Elementor Forms with Google Sheets instantly. Automatically add new form submissions to your spreadsheet, manage leads efficiently, and simplify reporting with real-time data synchronization.
ja: Elementor Forms を Google シートと瞬時に同期します。新しいフォームの提出を自動的にスプレッドシートに追加し、リードを効率的に管理し、リアルタイムデータ同期で報告を簡素化します。

en: Google Sheet Connector For Avada Forms
ja: Avada Forms 用 Google シートコネクタ

en: Connect Avada Forms to Google Sheets and automatically transfer form entries to your spreadsheet. Streamline lead management, automate data collection, and improve business reporting with seamless integration.
ja: Avada Forms を Google シートに接続し、フォームエントリーを自動的にスプレッドシートに転送します。リード管理を効率化し、データ収集を自動化し、シームレスな統合でビジネス報告を改善します。

en: Available PRO Version
ja: 利用可能な PRO バージョン

en: Google Sheet Connector For Divi Forms
ja: Divi Forms 用 Google シートコネクタ

en: Integrate Divi Forms with Google Sheets and automatically sync submissions in real-time. Store customer data securely, track inquiries efficiently, and eliminate manual spreadsheet updates.
ja: Divi Forms を Google シートと統合し、リアルタイムで提出を自動的に同期します。顧客データを安全に保存し、問い合わせを効率的に追跡し、手動のスプレッドシート更新を排除します。

en: Automatically send WordPress core data (like comments or custom submissions) to Google Sheets. Simplify website data tracking, automate record keeping, and centralize important information in one organized spreadsheet.
ja: WordPress コアデータ（コメントやカスタム提出など）を Google シートに自動的に送信します。ウェブサイトのデータ追跡を簡素化し、記録管理を自動化し、重要な情報を整理されたスプレッドシートに集中させます。

en: Google Sheet Connector For WooCommerce
ja: WooCommerce 用 Google シートコネクタ

en: Sync WooCommerce orders with Google Sheets automatically. Store order details, customer information, and transaction data in real-time for easy reporting, accounting, and business analysis.
ja: WooCommerce の注文を Google シートと自動的に同期します。注文の詳細、顧客情報、取引データをリアルタイムで保存し、報告、会計、ビジネス分析を容易にします。

en: Google Sheet Connector For Easy Digital Downloads
ja: Easy Digital Downloads 用 Google シートコネクタ

en: Automatically send Easy Digital Downloads (EDD) order details to Google Sheets. Track digital product sales, monitor transactions, and manage customer data effortlessly with real-time spreadsheet integration.
ja: Easy Digital Downloads (EDD) の注文詳細を Google シートに自動的に送信します。デジタル製品の販売を追跡し、取引を監視し、リアルタイムのスプレッドシート統合で顧客データを簡単に管理します。

en: View Demo
ja: デモを見る

en: Deactivate plugin
ja: プラグインを無効化する

en:  Are you sure you want to deactivate this plugin?
ja: このプラグインを無効化してもよろしいですか？

en: You`re using GSheetConnector for Gravity Forms. To unlock more features consider
ja: あなたは GSheetConnector for Gravity Forms を使用しています。より多くの機能をアンロックするには、

en: upgrading to Pro
ja: Pro にアップグレードする

en: Unlock Advance Features of Gravity Forms Pro version 🚀
ja: Gravity Forms Pro バージョンの高度な機能をアンロック 🚀

en: Use advanced features like Manual Authentication and automatic field mapping, no need to create columns in Google Sheets manually.
ja: 手動認証や自動フィールドマッピングなどの高度な機能を使用し、Google シートで手動で列を作成する必要はありません。

en: Choose only the fields you need with simple toggles, use advanced tags, sync past form entries, and get priority support.
ja: 必要なフィールドだけをシンプルなトグルで選択し、高度なタグを使用し、過去のフォームエントリーを同期し、優先サポートを受けます。

en: View License Types
ja: ライセンスタイプを見る

en: Compare Features
ja: 機能を比較する

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Advanced Tools for Easy Spreadsheet Control
ja: 簡単なスプレッドシート管理のための高度なツール

en: Improve your sheet management with smart automation and flexible customization features.
ja: スマートな自動化と柔軟なカスタマイズ機能でシート管理を改善します。

en: Authenticated Email Display
ja: 認証済みメール表示

en: Click & Fetch Automation
ja: クリック＆フェッチ自動化

en: Manual Sheet / Tab Name
ja: 手動シート / タブ名

en: Automated Sheet & Tab
ja: 自動シート＆タブ

en: Custom / Merge Tags
ja: カスタム / マージタグ

en: Drag-and-Drop Column Order
ja: ドラッグ＆ドロップ列順

en: Headers On / Off + Rename
ja: ヘッダーのオン / オフ + 名前変更

en: Freeze & Color Headers
ja: ヘッダーを固定＆色付け

en: Conditional Options
ja: 条件付きオプション

en: Sync Past Entries
ja: 過去のエントリーを同期

en: Multi-Language Support
ja: 多言語サポート

en: Multi-Site Support
ja: マルチサイトサポート

en: Latest WP & PHP Support
ja: 最新のWP＆PHPサポート

en: Automatic Google Sheets Integration
ja: 自動Googleシート統合

en: Add Labels in Sheet Headers Manually
ja: シートヘッダーにラベルを手動で追加

en: Customize the Headers Appearance
ja: ヘッダーの外観をカスタマイズ

en: Upgrade to unlock
ja: アップグレードしてロックを解除

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets using your own Google Cloud project.
                                Ideal for advanced users who need full API control, custom OAuth setup,
                                and independent credential management.
ja: 独自のGoogle Cloudプロジェクトを使用してGravity FormsをGoogle Sheetsに接続します。
                                完全なAPI制御、カスタムOAuth設定、独立した資格情報管理が必要な高度なユーザーに最適です。

en: Custom API Credentials
ja: カスタムAPI資格情報

en: Connect using your own Google Cloud Client ID and Client Secret for full authentication control.
ja: 完全な認証制御のために独自のGoogle CloudクライアントIDとクライアントシークレットを使用して接続します。

en: Secure Authentication
ja: 安全な認証

en: Authenticate directly with Google using a secure Authentication flow without third-party dependency.
ja: サードパーティの依存関係なしに、安全な認証フローを使用してGoogleと直接認証します。

en: Advanced Configuration
ja: 高度な設定

en: Set custom Redirect URIs, manage scopes, and configure API settings based on your project needs.
ja: プロジェクトのニーズに基づいてカスタムリダイレクトURIを設定し、スコープを管理し、API設定を構成します。

en: Priority Technical Support
ja: 優先技術サポート

en: Get fast assistance from our expert team for setup, troubleshooting, and optimization.
ja: セットアップ、トラブルシューティング、最適化のために、専門チームから迅速な支援を受けます。

en: Upgrade to Unlock
ja: アップグレードしてロックを解除

en: View Pro Features
ja: プロ機能を見る

en: Service Account Google Sheets Integration
ja: サービスアカウントGoogleシート統合

en: Securely connect Gravity Forms to Google Sheets using a Google Cloud Service Account JSON key. Ideal for automated server-to-server syncing without requiring manual Google login.
ja: Google CloudサービスアカウントJSONキーを使用してGravity FormsをGoogle Sheetsに安全に接続します。手動のGoogleログインを必要とせず、自動サーバー間同期に最適です。

en: Secure JSON Authentication
ja: 安全なJSON認証

en: Authenticate using a secure Google Cloud JSON key file for direct and encrypted communication with Google Sheets.
ja: Google Sheetsとの直接かつ暗号化された通信のために、安全なGoogle Cloud JSONキーファイルを使用して認証します。

en: No Authentication Login Required
ja: 認証ログインは必要ありません

en: Enable automatic background syncing without requiring Google account sign-in during setup.
ja: セットアップ中にGoogleアカウントのサインインを必要とせず、自動バックグラウンド同期を有効にします。

en: Direct Spreadsheet Access
ja: 直接スプレッドシートアクセス

en: Share your Google Sheet with the service account email to enable automatic data transfer.
ja: 自動データ転送を有効にするために、サービスアカウントのメールアドレスでGoogleシートを共有してください。

en: Production-Ready & Reliable
ja: プロダクション準備完了 & 信頼性の高い

en: Built for stable, uninterrupted syncing in professional and high-traffic environments.
ja: プロフェッショナルで高トラフィックな環境での安定した中断のない同期のために構築されています。

en: Are you sure you want to deactivate Google Sheets integration?
                This will stop syncing your form entries.
ja: Google Sheetsの統合を無効にしてもよろしいですか？
                これにより、フォームエントリーの同期が停止します。

en: Unlock Beta Version Control
ja: ベータ版コントロールを解除

en: Test upcoming features before official release
ja: 公式リリース前に今後の機能をテスト

en: Early Access
ja: 早期アクセス

en: Get updates before public release
ja: 公開リリース前に更新を取得

en: Test new features in advance
ja: 新機能を事前にテスト

en: Try improvements early
ja: 改善を早期に試す

en: Stay ahead with new changes
ja: 新しい変更に先んじる

en: Testing Purpose
ja: テスト目的

en: Features may still be under testing
ja: 機能はまだテスト中の可能性があります

en: Some options may change later
ja: いくつかのオプションは後で変更される可能性があります

en: Minor issues may occur
ja: 軽微な問題が発生する可能性があります

en: Used for feedback and improvements
ja: フィードバックと改善のために使用されます

en: Safety Notice
ja: 安全通知

en: Recommended for staging sites
ja: ステージングサイトに推奨

en: Avoid enabling on live websites
ja: ライブウェブサイトでの有効化は避けてください

en: Take backup before testing
ja: テスト前にバックアップを取ってください

en: Disable anytime if needed
ja: 必要に応じていつでも無効にできます

en: Update Control
ja: 更新コントロール

en: Receive beta notifications
ja: ベータ通知を受け取る

en: Updates are not installed automatically
ja: 更新は自動的にインストールされません

en: You control when to update
ja: 更新のタイミングはあなたが決めます

en: Switch on/off anytime
ja: いつでもオン/オフを切り替え

en: Welcome To GSheetConnector
ja: GSheetConnectorへようこそ

en: GSheetConnector is a powerful automation plugin that syncs WordPress data with Google Sheets in real time. It supports WooCommerce, Easy Digital Downloads, and popular form plugins such as Gravity Forms, Contact Form 7, Elementor Forms, along with 10+ additional WordPress integrations for efficient data management.
ja: GSheetConnectorは、WordPressデータをGoogle Sheetsとリアルタイムで同期する強力な自動化プラグインです。WooCommerce、Easy Digital Downloads、Gravity Forms、Contact Form 7、Elementor Formsなどの人気のフォームプラグインをサポートし、効率的なデータ管理のために10以上の追加WordPress統合を提供します。

en: Let's Connect
ja: 接続しましょう

en: Setup Guide & Troubleshooting
ja: セットアップガイドとトラブルシューティング

en: Sync Gravity Forms data with Google Sheets in real-time effortlessly and accurately.
ja: Gravity FormsのデータをGoogle Sheetsとリアルタイムで簡単かつ正確に同期します。

en: Getting Started
ja: 始めに

en: Installation Process
ja: インストールプロセス

en: Integration with Google (Existing Method)
ja: Googleとの統合（既存の方法）

en: Integration of Gravity Forms with Google Sheet
ja: Gravity FormsとGoogle Sheetの統合

en: Docs & Troubleshooting
ja: ドキュメントとトラブルシューティング

en: How to Enable Debugging in WordPress
ja: WordPressでデバッグを有効にする方法

en: Invalid OAuth2 token
ja: 無効なOAuth2トークン

en: Change Date/Time Format and Time Zone in Google Sheets
ja: Google Sheetsで日付/時刻形式とタイムゾーンを変更する

en: Additional Resources
ja: 追加リソース

en: Integration with Google (Manual Method)
ja: Googleとの統合（手動の方法）

en: Integration with Google (Service Method)
ja: Googleとの統合（サービスの方法）

en: Automatic Select Spreadsheet
ja: スプレッドシートを自動選択

en: Plugins by Category
ja: カテゴリ別プラグイン

en: Find the perfect connector for your WordPress workflow.
ja: あなたのWordPressワークフローに最適なコネクタを見つけましょう。

en: Contact Form Connectors
ja: コンタクトフォームコネクタ

en: 6 plugins available
ja: 利用可能なプラグインは6個

en: eCommerce Connectors
ja: eコマースコネクタ

en: 2 plugins available
ja: 利用可能なプラグインは2個

en: Page Builder Forms
ja: ページビルダーフォーム

en: 3 plugins available
ja: 利用可能なプラグインは3個

en: WP Core Connector
ja: WPコアコネクタ

en: 1 plugin available
ja: 利用可能なプラグインは1個

en: 12 plugin available
ja: 利用可能なプラグインは12個

en: Need more support? We're here to help.
ja: さらにサポートが必要ですか？私たちが助けます。

en: Submit a Support Ticket
ja: サポートチケットを提出する

en: Our fast and friendly support team is always happy to help!
ja: 私たちの迅速でフレンドリーなサポートチームは、いつでもお手伝いすることを喜んでいます！

en: Amazing Key Features
ja: 驚くべき主な機能

en: Everything You Need to Sync Data
ja: データを同期するために必要なすべて

en: Common features shared across every GSheetConnector Pro add-on built for reliability, flexibility, and scale.
ja: 信頼性、柔軟性、スケールのために構築されたすべてのGSheetConnector Proアドオンで共有される一般的な機能。

en: Upgrade to Pro
ja: Proにアップグレード

en: View Full Features
ja: すべての機能を見る

en: Form
ja: フォーム

en: Processing
ja: 処理中

en: Sheet
ja: シート

en: Instant
ja: インスタント

en: Real-time updates
ja: リアルタイム更新

en: Accuracy
ja: 精度

en: Flexible
ja: 柔軟な

en: Custom mapping
ja: カスタムマッピング

en: Video Tutorials
ja: ビデオチュートリアル

en: Enabling this option will permanently delete all GSheetConnector for Gravity Forms plugin data when the plugin is uninstalled.
ja: このオプションを有効にすると、プラグインがアンインストールされたときにGSheetConnector for Gravity Formsプラグインのすべてのデータが永久に削除されます。

en: If both Free and Pro versions of the plugin are installed or active, data from both versions will also be permanently deleted.
ja: プラグインの無料版とPro版の両方がインストールまたはアクティブな場合、両方のバージョンのデータも永久に削除されます。

en: This action cannot be undone.
ja: このアクションは元に戻せません。

en: Are you sure you want to enable automatic data deletion on uninstall?
ja: アンインストール時に自動データ削除を有効にしてもよろしいですか？

en: Yes, Enable
ja: はい、有効にする

en: Permission Not Allowed
ja: 許可されていない権限

en: Unlock Role-Based Access Control
ja: ロールベースのアクセス制御を解除

en: Allow specific WordPress roles
ja: 特定のWordPressロールを許可

en: Enable/disable integration access
ja: 統合アクセスの有効化/無効化

en: Control form feed visibility
ja: フォームフィードの可視性を制御

en: Restrict settings management
ja: 設定管理を制限

en: Security Control
ja: セキュリティ制御

en: Prevent unauthorized changes
ja: 不正な変更を防止

en: Secure Google Sheet credentials
ja: Googleシートの資格情報を保護

en: Role-based configuration control
ja: 役割ベースの設定管理

en: Protect integration settings
ja: 統合設定を保護する

en: Management Benefits
ja: 管理の利点

en: Grant access to trusted editors
ja: 信頼できる編集者にアクセスを許可する

en: Hide settings from subscribers
ja: 購読者から設定を隠す

en: Team-based permission structure
ja: チームベースの権限構造

en: Improved dashboard security
ja: 改善されたダッシュボードのセキュリティ

en: Audit & Monitoring
ja: 監査とモニタリング

en: Track role-based changes
ja: 役割ベースの変更を追跡する

en: Monitor integration access
ja: 統合アクセスを監視する

en: Review permission updates
ja: 権限の更新をレビューする

en: Maintain admin accountability
ja: 管理者の責任を維持する

en: Access Control
ja: アクセス制御

en: Control which user roles are allowed to access and manage the Google Sheets integration for your forms.
ja: フォームのGoogle Sheets統合にアクセスし管理することが許可されているユーザーロールを制御します。

en: Allowed Roles
ja: 許可されたロール

en: Editors can manage and modify integrations
ja: 編集者は統合を管理および変更できます

en: Review role permissions on a regular basis
ja: 定期的に役割の権限をレビューする

en: Do not allow access to subscribers
ja: 購読者へのアクセスを許可しない

en: View detailed information about your plugin, server, and WordPress setup for troubleshooting and support.
ja: トラブルシューティングとサポートのために、プラグイン、サーバー、およびWordPressの設定に関する詳細情報を表示します。

en: GSheetConnector Status
ja: GSheetConnectorのステータス

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

en: Plugin Version
ja: プラグインバージョン

en: Plugin Subscription Plan
ja: プラグインサブスクリプションプラン

en: Authentication method for connecting to Google Sheets
ja: Google Sheetsに接続するための認証方法

en: Google Drive Permission
ja: Google Driveの権限

en: Google Sheet Permission
ja: Google Sheetの権限

en: Version
ja: バージョン

en: Site Language
ja: サイト言語

en: Debug Mode
ja: デバッグモード

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Home URL
ja: ホーム URL

en: Site URL
ja: サイト URL

en: Permalink structure
ja: パーマリンク構造

en: Is this site using HTTPS?
ja: このサイトは HTTPS を使用していますか？

en: Is this a multisite?
ja: これはマルチサイトですか？

en: Can anyone register on this site?
ja: 誰でもこのサイトに登録できますか？

en: Is this site discouraging search engines?
ja: このサイトは検索エンジンを抑制していますか？

en: Default comment status
ja: デフォルトのコメントステータス

en: Unknown
ja: 不明

en: Localhost
ja: ローカルホスト

en: Production
ja: 本番

en: Environment type
ja: 環境タイプ

en: User Count
ja: ユーザー数

en: Communication with WordPress.org
ja: WordPress.org との通信

en: Active Theme
ja: アクティブテーマ

en: Author website
ja: 著者のウェブサイト

en: Theme directory location
ja: テーマディレクトリの場所

en: Active Plugins
ja: アクティブプラグイン

en: Server
ja: サーバー

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host’s assistance.
ja: 以下のオプションは、あなたのサーバー設定に関連しています。変更が必要な場合は、ウェブホストの支援が必要になることがあります。

en: Server Architecture
ja: サーバーアーキテクチャ

en: Web Server
ja: ウェブサーバー

en: PHP Version
ja: PHP バージョン

en: PHP Max Input Variables
ja: PHP 最大入力変数

en: PHP Time Limit
ja: PHP タイムリミット

en: seconds
ja: 秒

en: PHP Memory Limit
ja: PHP メモリ制限

en: Max Input Time
ja: 最大入力時間

en: Upload Max Filesize
ja: アップロード最大ファイルサイズ

en: PHP Post Max Size
ja: PHPポスト最大サイズ

en: Not Installed
ja: 未インストール

en: cURL Version
ja: cURLバージョン

en: Is SUHOSIN Installed?
ja: SUHOSINはインストールされていますか？

en: Is the Imagick Library Available?
ja: Imagickライブラリは利用可能ですか？

en: Are Pretty Permalinks Supported?
ja: プレティパーマリンクはサポートされていますか？

en: Writable
ja: 書き込み可能

en: Not Writable
ja: 書き込み不可

en: Current Time
ja: 現在の時間

en: Current UTC Time
ja: 現在のUTC時間

en: Current Server Time
ja: 現在のサーバー時間

en: Database
ja: データベース

en: Extension
ja: 拡張

en: Server Version
ja: サーバーバージョン

en: Client Version
ja: クライアントバージョン

en: Database Username
ja: データベースユーザー名

en: Database Host
ja: データベースホスト

en: Database Name
ja: データベース名

en: Table Prefix
ja: テーブルプレフィックス

en: Database Charset
ja: データベース文字セット

en: Database Collation
ja: データベース照合

en: Max Allowed Packet Size
ja: 最大許可パケットサイズ

en: Max Connections Number
ja: 最大接続数

en: WordPress Constants
ja: WordPress定数

en: Filesystem Permission
ja: ファイルシステムの権限

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
ja: WordPressが必要なディレクトリに書き込むことができるかどうかを示します。

en: copied successfully
ja: コピーに成功しました

en: Send your Gravityform  data to your Google Sheets spreadsheet.
ja: GravityformのデータをGoogle Sheetsのスプレッドシートに送信します。

en: Feed Name
ja: フィード名

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
ja: この設定を一意に識別するためのフィード名を入力してください。

en: Manually Google Sheets Configuration
ja: 手動 Google Sheets 設定

en: Field List
ja: フィールドリスト

en: Google Sheets Setup Required
ja: Google Sheets の設定が必要です

en: your selected Method is :
ja: 選択した方法は:

en: To start sending form entries to Google Sheets, please connect your Google account first.
ja: Google Sheets にフォームエントリを送信するには、まず Google アカウントに接続してください。

en: ✔ Click on the Sign in with Google button
ja: ✔ Google でサインインボタンをクリック

en: ✔ Log in using your Google account
ja: ✔ Google アカウントを使用してログイン

en: ✔ Select the Google account where your Sheets are stored
ja: ✔ シートが保存されている Google アカウントを選択

en: ✔ Grant access to: Google Drive & Google Sheets
ja: ✔ Google Drive と Google Sheets へのアクセスを許可

en: ✔ Save the authentication code if prompted
ja: ✔ プロンプトが表示された場合は認証コードを保存

en: Go to Integration Setup
ja: 統合設定に移動

en: Sheet Name
ja: シート名

en: Tab Name
ja: タブ名

en: Select Fields to Sync
ja: 同期するフィールドを選択

en: Google Sheets
ja: Googleシート

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入

en: Entry Date
ja: エントリ日

en: User IP
ja: ユーザー IP

en: Sheet Tab Name
ja: シートタブ名

en: Customize the appearance and behavior of your sheet headers and rows for better readability and organization.
ja: シートのヘッダーと行の外観と動作をカスタマイズして、読みやすさと整理を向上させます。

en: Freeze Header
ja: ヘッダーを固定

en: Sheet Sorting
ja: シートの並べ替え

en: Sort Order
ja: ソート順

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Conditional Logic
ja: 条件付きロジック

en: Process this feed if
ja: このフィードを処理する場合

en: Google Sheets Data Sync
ja: Google Sheets データ同期

en: From Date
ja: 開始日

en: To Date
ja: 終了日

en: Sync Entries
ja: エントリを同期

en: Name
ja: 名前

en: View Documentation
ja: ドキュメントを見る

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Get Support
ja: サポートを受ける

en: Support
ja: サポート

en: Existing
ja: 既存

en: Settings
ja: 設定

en: There's something wrong with your code...
ja: コードに何か問題があります...

en: Error Log
ja: エラーログ

en: Clear Logs
ja: ログをクリア

en: Download CSV
ja: CSVをダウンロード

en: Copy Logs
ja: ログをコピー

en: Date
ja: 日付

en: Error ID
ja: エラーID

en: Code
ja: コード

en: Message
ja: メッセージ

en: Details
ja: 詳細

en: No logs found
ja: ログが見つかりません

en: Please rate
ja: 評価してください

en: GSheetConnector for Gravity Forms
ja: Gravity Forms 用の GSheetConnector

en: on
ja: オン

en: to help us spread the word.
ja: 私たちが情報を広める手助けをするために。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: About GSheetConnector
ja: GSheetConnectorについて

en: Built by Experts. Trusted by Thousands.
ja: 専門家によって構築され、何千人もの信頼を得ています。

en: Led by experienced developers and powered by a passionate team, GSheetConnector helps WordPress users automate their workflows with confidence.
ja: 経験豊富な開発者によって主導され、情熱的なチームによって支えられるGSheetConnectorは、WordPressユーザーが自信を持ってワークフローを自動化するのを助けます。

en: We focus on building tools that are fast, secure, and easy to use - so you can spend less time managing data.
ja: 私たちは、迅速で安全、かつ使いやすいツールの構築に注力しています。これにより、データ管理にかかる時間を短縮できます。

en: Meet Our Core Team
ja: 私たちのコアチームに会いましょう

en: Our Mission
ja: 私たちの使命

en: Our mission is to make form automation simple, secure, and reliable for every WordPress user - from beginners to enterprise teams.
ja: 私たちの使命は、すべてのWordPressユーザーにとって、フォームの自動化をシンプルで安全、かつ信頼できるものにすることです。初心者から企業チームまで。

en: Fast & Reliable Data Sync
ja: 迅速かつ信頼性の高いデータ同期

en: 100% Secure Authentication
ja: 100%安全な認証

en: Real-Time Google Sheets Updates
ja: リアルタイムのGoogle Sheets更新

en: Easy Setup & Configuration
ja: 簡単なセットアップと構成

en: Dedicated Support Team
ja: 専任サポートチーム

en: Forms Successfully Synced
ja: フォームが正常に同期されました

en: Trusted by Active Users
ja: アクティブユーザーに信頼されています

en: Reliable Uptime
ja: 信頼性のある稼働時間

en: Dedicated Support
ja: 専任サポート

en: Add-ons & Extensions
ja: アドオン & 拡張機能

en: Extend your Google Sheets integration with powerful add-ons. Install, manage, and activate extensions to unlock advanced features.
ja: 強力なアドオンでGoogle Sheets統合を拡張します。拡張機能をインストール、管理、アクティブ化して、先進的な機能をアンロックします。

en: Install
ja: インストール

en: Free
ja: 無料

en: Google Sheet Connector For Fluent Forms
ja: Fluent Forms用Google Sheet Connector

en: Automatically sync Fluent Forms submissions to Google Sheets in real-time. Every form entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, customer inquiries, and business data without manual export. Streamline your workflow, improve reporting accuracy, and keep all submissions organized with seamless Google Sheets integration.
ja: Fluent Formsの送信をリアルタイムでGoogle Sheetsに自動的に同期します。すべてのフォームエントリーは即座に選択したスプレッドシートに追加され、リード、顧客の問い合わせ、ビジネスデータを手動でエクスポートすることなく管理できます。ワークフローを合理化し、報告の正確性を向上させ、すべての送信を整理された状態で保つためにシームレスなGoogle Sheets統合を実現します。

en: Installed & Active Plugins
ja: インストール済み & アクティブなプラグイン

en: View and manage all currently installed and active connectors on your site. You can activate, deactivate, or upgrade plugins from here.
ja: 現在インストールされているすべてのコネクタを表示および管理します。ここからプラグインをアクティブ化、非アクティブ化、またはアップグレードできます。

en: Pro
ja: プロ

en: Activate
ja: 有効化

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Recommended Plugins
ja: 推奨プラグイン

en: Discover recommended plugins that enhance your workflow and help you get more value from your Google Sheets integration.
ja: ワークフローを強化し、Google Sheets統合からより多くの価値を得るための推奨プラグインを見つけましょう。

en: Activated
ja: 有効化済み

en: Explore More Plugins
ja: さらにプラグインを探す

en: Discover the right connector for your workflow and automate data syncing.
ja: ワークフローに適したコネクタを見つけて、データの同期を自動化しましょう。

en: All
ja: すべて

en: Forms
ja: フォーム

en: Page Builders
ja: ページビルダー

en: eCommerce
ja: eコマース

en: View Docs
ja: ドキュメントを見る

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Auth Required
ja: 認証が必要

en: Maybe Later
ja: 後で

en: Enjoying the Plugin?
ja: プラグインを楽しんでいますか？

en: If you are enjoying the plugin, please consider leaving a 5-star review. Your support helps us improve and grow.
ja: プラグインを楽しんでいる場合は、5つ星のレビューを残すことを検討してください。あなたのサポートが私たちの改善と成長に役立ちます。

en: Ok, you deserve it!
ja: はい、あなたはそれに値します！

en: I already did
ja: 私はすでにしました

en: I need help
ja: 助けが必要です

en:  Enhance Your Setup
ja: 設定を強化する

en: Extend your workflow with our add-ons.
ja: アドオンでワークフローを拡張しましょう。

en: Discover tools that integrate seamlessly and help you get more done.
ja: シームレスに統合され、より多くの作業を行うのに役立つツールを見つけましょう。

en: View Plugins
ja: プラグインを見る

en: Authenticate with Your Google Account
ja: Googleアカウントで認証する

en: Your connection has expired or hasn’t been set up yet.
ja: 接続が期限切れまたはまだ設定されていません。

en: Please reauthenticate with your google account to continue syncing data without interruptions.
ja: データの同期を中断なく続けるために、Google アカウントで再認証してください。

en: Authenticate Now
ja: 今すぐ認証する

en: Learn How
ja: 方法を学ぶ

en: Google Sheet
ja: Google シート

en: Integration
ja: 統合

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: One-Click Authentication
ja: ワンクリック認証

en: Create New Spreadsheet
ja: 新しいスプレッドシートを作成

en: Image / PDF Attachment Link
ja: 画像 / PDF 添付リンク

en: Role Management
ja: 役割管理

en: Quick Configuration
ja: クイック設定

en: Google Sheets Integration for Gravity Forms
ja: Gravity Forms用のGoogle Sheets統合

en: Choose Google API Setting
ja: Google API設定を選択

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup)
ja: 既存のクライアント/シークレットキー（自動セットアップ）

en: Manual Client/Secret Key (Use Your Google API Configuration)
ja: 手動クライアント/シークレットキー（Google API設定を使用）

en: Service Account (Recommended)
ja: サービスアカウント（推奨）

en: Select how Gravity Forms should authenticate with Google Sheets.
ja: Gravity FormsがGoogle Sheetsとどのように認証するかを選択します。

en: Auto Setup
ja: 自動セットアップ

en: Automatically connect Gravity Forms with Google Sheets using built-in API setup. By authorizing your Google account, the plugin will handle API setup and authentication automatically, enabling seamless form data sync. Learn more in the documentation
ja: 組み込みのAPI設定を使用して、Gravity FormsをGoogle Sheetsに自動的に接続します。Googleアカウントを認証することで、プラグインはAPIの設定と認証を自動的に処理し、シームレスなフォームデータの同期を可能にします。詳細はドキュメントをご覧ください。

en: click here
ja: ここをクリック

en: Click on the <strong>Sign in with Google</strong> button.
ja: <strong>Googleでサインイン</strong>ボタンをクリックします。

en: Log in using your Google account.
ja: Googleアカウントを使用してログインします。

en: Select the Google account where your Sheets are stored.
ja: シートが保存されているGoogleアカウントを選択します。

en: Grant access to:
ja: アクセスを許可する:

en: Google Drive
ja: Googleドライブ

en: Click <strong>Allow</strong> to finish authorization.
ja: <strong>許可</strong>をクリックして認証を完了します。

en: Save the authentication code if prompted.
ja: プロンプトが表示された場合は、認証コードを保存してください。

en: This allows the plugin to securely sync your form data with Google Sheets.
ja: これにより、プラグインはGoogle Sheetsと安全にフォームデータを同期できます。

en: <p class="fw-400 text-dark"><strong>Google Drive</strong> and <strong>Google Sheets</strong> permissions were not granted during authentication with Google.</p>
                                                <p class="fw-400 text-dark"><strong>Refer to Step 4 in the Connection Guide shown alongside.</strong><br> Then, deactivate the connection and re-authorize it, ensuring both Google Drive and Google Sheets permissions are enabled.</p>
ja: <p class="fw-400 text-dark"><strong>Google Drive</strong> と <strong>Google Sheets</strong> の権限が Google との認証中に付与されませんでした。</p>
                                                <p class="fw-400 text-dark"><strong>隣に表示されている接続ガイドのステップ 4 を参照してください。</strong><br> その後、接続を無効にして再認証し、Google Drive と Google Sheets の権限が有効になっていることを確認してください。</p>

en: Connected Google Account
ja: 接続されたGoogleアカウント

en: Connected
ja: 接続済み

en: Connect Your Google Account
ja: Googleアカウントを接続する

en: Securely link your Google account to start syncing form entries automatically.
ja: 安全にGoogleアカウントをリンクして、フォームエントリの自動同期を開始します。

en: Sign in with Google
ja: Google でサインイン

en: Client Token
ja: クライアントトークン

en: Something went wrong! It looks you have not given the permission of Google Drive and Google Sheets from your google account.Please Deactivate Auth and Re-Authenticate again with the permissions.
ja: 何かがうまくいきませんでした！あなたのGoogleアカウントからGoogleドライブとGoogleシートの許可を与えていないようです。認証を無効にし、再度許可を与えて認証してください。

en: Save
ja: 保存

en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. Learn more in the documentation
ja: 私たちは、あなたのGoogleアカウントからのデータをサーバーに保存することはありません。すべてはあなたのサーバーで処理および保存されます。私たちはあなたのプライバシーを非常に重視しており、決して悪用されることはありません。詳細はドキュメントをご覧ください。

en: click here.
ja: ここをクリック。

en: Connection Status & Next Steps
ja: 接続状況と次のステップ

en: Your Google account has been successfully connected. You are now ready to sync your form submissions with Google Sheets securely and automatically.
ja: あなたのGoogleアカウントは正常に接続されました。これで、Google Sheetsと安全かつ自動的にフォーム送信を同期する準備が整いました。

en: Create New Feed
ja: 新しいフィードを作成

en: Select Google Spreadsheet
ja: Google スプレッドシートを選択

en: Enable Fields to Sync
ja: 同期するフィールドを有効にする

en: Use Sync Settings (Past Entries)
ja: 同期設定を使用する（過去のエントリ）

en: Connection Guide
ja: 接続ガイド

en: Step-by-Step
ja: ステップバイステップ

en: Follow these steps to connect your Google account and start syncing your form data with Google Sheets.
ja: これらの手順に従って、Googleアカウントを接続し、フォームデータをGoogle Sheetsと同期させます。

en: Step-1 Connect Your Google Account
ja: ステップ1 Googleアカウントを接続

en: Sign in with your Google account to start the automatic Google Sheets integration.
ja: Googleアカウントでサインインして、自動Google Sheets統合を開始します。

en: Step-2 Choose Google Account
ja: ステップ2 Googleアカウントを選択

en: Choose the Google account where your Sheets are stored.
ja: Sheetsが保存されているGoogleアカウントを選択します。

en: check our detailed guideline
ja: 詳細なガイドラインを確認してください

en: Step-3 Review Access Information
ja: ステップ3 アクセス情報を確認

en: Google will show what information the plugin can access.
ja: Googleは、プラグインがアクセスできる情報を表示します。

en: Step-4 Grant Required Permissions
ja: ステップ4 必要な権限を付与

en: Allow required permissions for Google Sheets and Drive access.
ja: Google SheetsとDriveへのアクセスに必要な権限を許可します。

en: Step-5 Save Authentication Code
ja: ステップ5 認証コードを保存

en: Save the authentication code to complete the Google account connection.
ja: Googleアカウント接続を完了するために認証コードを保存します。

en: Step-6 Integration Completed
ja: ステップ6 統合完了

en: Your Google account is now successfully connected.
ja: あなたのGoogleアカウントは正常に接続されました。

en: Manual Google Sheets Integration
ja: 手動Google Sheets統合

en: Deactivate Integration
ja: 統合を無効にする

en: Beta Program Access
ja: ベータプログラムアクセス

en: Get early access to upcoming features and improvements before they are officially released. Beta versions may include experimental updates and should be used for testing purposes only.
ja: 正式にリリースされる前に、今後の機能や改善に早期アクセスを取得します。ベータ版には実験的な更新が含まれる場合があり、テスト目的のみで使用する必要があります。

en: Enable Beta Updates
ja: ベータ更新を有効にする

en: Receive notifications and access to beta releases. Updates will not be installed automatically.
ja: 通知を受け取り、ベータリリースにアクセスします。更新は自動的にインストールされません。

en: Beta Usage Notice
ja: ベータ使用通知

en: Beta versions may include unfinished or experimental features
ja: ベータ版には未完成または実験的な機能が含まれる場合があります

en: Some features may change or be removed in future updates
ja: 将来の更新で一部の機能が変更されたり削除されたりする可能性があります

en: Minor bugs or performance issues may occur
ja: 軽微なバグやパフォーマンスの問題が発生する可能性があります

en: We recommend enabling beta only on test or staging sites
ja: テストまたはステージングサイトでのみベータを有効にすることをお勧めします

en: Beta versions are intended for testing purposes. Do not enable on live production websites without proper backups.
ja: ベータ版はテスト目的で使用されます。適切なバックアップなしに本番のライブウェブサイトで有効にしないでください。

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Free Plugins
ja: 無料プラグイン

en: Plugin Preferences
ja: プラグインの設定

en: Manage how plugin settings and data are handled when the plugin is uninstalled.
ja: プラグインがアンインストールされたときの設定とデータの取り扱いを管理します。

en: Delete Plugin Data on Uninstall
ja: アンインストール時にプラグインデータを削除

en: Removes all plugin data (options, metadata) when the plugin is deleted.
ja: プラグインが削除されると、すべてのプラグインデータ（オプション、メタデータ）が削除されます。

en: Uninstall Data Notice
ja: アンインストールデータ通知

en: Enable this option only if you want a complete cleanup
ja: 完全なクリーンアップを希望する場合のみこのオプションを有効にしてください

en: All plugin settings and data will be permanently removed
ja: すべてのプラグイン設定とデータが永久に削除されます

en: Incorrect settings can delete all sensitive form and user data
ja: 不正な設定により、すべての機密フォームおよびユーザーデータが削除される可能性があります

en: Role Permissions
ja: 役割の権限

en: Administrator
ja: 管理者

en: Permission Guidelines
ja: 権限ガイドライン

en: Grant access only to users you trust
ja: 信頼できるユーザーのみにアクセスを許可

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup).
ja: 既存のクライアント / シークレットキー (自動設定).

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Version Control
ja: バージョン管理

en: System Status
ja: システムステータス

en: You do not have permission to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: System Information
ja: システム情報

en: Copy System Info
ja: システム情報をコピー

en: Connected Email Account
ja: 接続されたメールアカウント

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Author
ja: 著者

en: .htaccess Rules
ja: .htaccessルール

en: The main WordPress directory
ja: メインのWordPressディレクトリ

en: The wp-content directory
ja: wp-contentディレクトリ

en: The uploads directory
ja: uploadsディレクトリ

en: The plugins directory
ja: pluginsディレクトリ

en: The themes directory
ja: themesディレクトリ
