fluid-checkout - en to mk translation catalogue (522 entries)

en: "Add" link button
mk: Копче за врска „Додај“.

en: (PRO)
mk: (УЈП)

en: (Required)
mk: (Задолжително)

en: (experimental)
mk: (експериментално)

en: (originally "%s")
mk: (оригинално „%s“)

en: * For as long as you have an active subscription.
mk: * Се додека имате активна претплата.

en: 1 column
mk: 1 колона

en: 2 columns
mk: 2 колони

en: 226 EUR value (Save 42%)
mk: Вредност од 226 ЕУР (Заштедете 42%)

en: <a href="%s" target="_blank">Purchase a new license key</a> and continue to receive updates and support.
mk: <a href="%s" target="_blank">Купете нов клуч за лиценца</a> и продолжете да добивате ажурирања и поддршка.

en: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Log in to your account</a> to get your license key, or <a href="%s" target="_blank">purchase a new license key</a>.
mk: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Најавете се на вашата сметка</a> за да го добиете клучот за лиценца или <a href="%s" target="_blank">да купите нов клуч за лиценца</a> .

en: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Log in to your account</a> to renew your license key and continue to receive updates and support.
mk: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Најавете се на вашата сметка</a> за да го обновите клучот за лиценца и да продолжите да добивате ажурирања и поддршка.

en: <a target="_blank" href="%s">Upgrade to PRO</a> to unlock more options.
mk: <a target="_blank" href="%s">Надградете на PRO</a> за да отклучите повеќе опции.

en: <p>Fluid Checkout needs the classic WooCommerce shortcode-based checkout form to work. When using the Divi Builder to customize the look and feel of the checkout page, the classic shortcodes are replaced with custom widgets from the Divi Builder for each part of the checkout page. These custom widgets are not compatible with Fluid Checkout.</p><p>Please edit your checkout page replacing the Divi Builder widgets with the a text widget containing the shortcode <code>[woocommerce_checkout]</code>.</p>
mk: <p>За да функционира на Fluid Checkout му треба класичниот формулар за наплата базиран на кратки кодови на WooCommerce. Кога го користите Divi Builder за да го приспособите изгледот и чувството на страницата за наплата, класичните кратки кодови се заменуваат со прилагодени графички контроли од Divi Builder за секој дел од страницата за наплата. Овие приспособени виџети не се компатибилни со Fluid Checkout.</p><p> Уредете ја вашата страница за наплата заменувајќи ги виџетите на Divi Builder со додатокот за текст што го содржи краткиот код <code>[woocommerce_checkout]</code> .</p>

en: <p>This widget has been replaced by Fluid Checkout. </p><p>When using Fluid Checkout, the checkout page needs to use the original WooCommerce shortcode <code>[woocommerce_checkout]</code> to work properly.</p><p>For more information, visit the Fluid Checkout documentation.</p>
mk: <p>Овој додаток е заменет со Fluid Checkout.</p><p> Кога користите Fluid Checkout, страницата за наплата треба да го користи оригиналниот краток код на WooCommerce <code>[woocommerce_checkout]</code> за да работи правилно.</p><p> За повеќе информации, посетете ја документацијата Fluid Checkout.</p>

en: <p>We detected that you are using the plugins Delivery & Pickup Date Time for WooCommerce (free and PRO) by CodeRockz. Integration with these plugins have been moved to Fluid Checkout PRO.</p>
mk: <p>Откривме дека ги користите приклучоците Датум на испорака и подигање Време за WooCommerce (бесплатно и PRO) од CodeRockz. Интеграцијата со овие приклучоци е преместена во Fluid Checkout PRO.</p>

en: <strong>%1$s</strong> requires <strong>%2$s</strong> to be installed and activated. <a href="%4$s">%3$s</a>
mk: <strong>%1$s</strong> бара <strong>%2$s</strong> да се инсталира и активира. <a href="%4$s">%3$s</a>

en: Account matching
mk: Усогласување на сметката

en: Account matching / user matching
mk: Усогласување на сметка / совпаѓање на корисници

en: Account password
mk: Лозинка за сметка

en: Action link on the order summary at checkout.
mk: Врска за акција на резимето на нарачката при наплата.

en: Activate %s
mk: Активирајте %s

en: Activated
mk: Активиран

en: Add %s
mk: Додадете %s

en: Add billing phone field to the checkout form.
mk: Додајте поле за телефон за наплата во формуларот за наплата.

en: Add extra fields to the checkout form
mk: Додадете дополнителни полиња во формуларот за наплата

en: Add shipping phone field to the checkout form.
mk: Додајте го полето за телефон за испорака во формуларот за наплата.

en: Add widget areas to the cart page
mk: Додајте области на графичка контрола на страницата со количка

en: Add widget areas to the checkout page
mk: Додајте области на виџети на страницата за наплата

en: Add widget areas to the order pay page
mk: Додајте области на графичка контрола на страницата за плаќање со нарачки

en: Add widget areas to the thank you page
mk: Додајте области на виџети на страницата за благодарност

en: Add-ons
mk: Додатоци

en: Additional header sections
mk: Дополнителни делови за заглавие

en: Additional notes
mk: Дополнителни белешки

en: Address Book
mk: Адресар

en: Address book
mk: Адресар

en: Adds an extra shipping email and shipping phone field to the shipping address section.
mk: Додава дополнителна е-пошта за испорака и поле за телефон за испорака во делот за адреса за испорака.

en: After Shipping Address
mk: Адреса по испорака

en: After order sections
mk: Секции по нарачка

en: After shipping address
mk: Адреса по испорака

en: After the cart actions
mk: По акциите на количката

en: After the cart items section
mk: По делот артикли за количка

en: After the order items section
mk: По делот за нарачки ставки

en: After the order overview
mk: По преглед на нарачката

en: After the order overview and payment instructions
mk: По прегледот на нарачката и инструкциите за плаќање

en: After the order summary
mk: По резимето на нарачката

en: After the order totals
mk: По нарачката вкупно

en: After the progress bar
mk: По лентата за напредок

en: After the shipping section
mk: По делот за испорака

en: All PRO features + All add-ons for a special price.
mk: Сите PRO карактеристики + Сите додатоци за специјална цена.

en: All add-ons are sold separately and require the <strong>Fluid Checkout Lite</strong> plugin to be installed and activated, except when noted.
mk: Сите додатоци се продаваат одделно и бараат да се инсталира и активира приклучокот <strong>Fluid Checkout Lite</strong> , освен кога е забележано.

en: All future add-ons *
mk: Сите идни додатоци *

en: All prices shown in EUR. If there are any divergencies with the prices on our website, the offers shown on the website superseed these and will be applied.
mk: Сите цени се прикажани во ЕУР. Доколку има некакви разлики со цените на нашата веб-локација, понудите прикажани на веб-локацијата ги заменуваат овие и ќе се применат.

en: Allow customers to add a gift message and other gift related options to the order.
mk: Дозволете им на клиентите да додадат порака за подарок и други опции поврзани со подарок во нарачката.

en: Allow customers to change product quantities or removing items directly at the checkout page.
mk: Дозволете им на клиентите да ги менуваат количините на производите или да отстрануваат ставки директно на страницата за наплата.

en: Allows customers to make payments for orders that are either created manually by the store admin or not completed during checkout.
mk: Им овозможува на клиентите да вршат плаќања за нарачки кои се или рачно креирани од администраторот на продавницата или не се завршени за време на плаќањето.

en: Already have an account?
mk: Веќе имате сметка?

en: Always show
mk: Секогаш покажувај

en: An account will be created with the information provided at checkout when completing the order.
mk: Ќе биде креирана сметка со информациите дадени при плаќањето при комплетирање на нарачката.

en: Apartment, unit, building, floor, etc.
mk: Стан, единица, зграда, кат итн.

en: Apply styles to the Stripe payment form fields
mk: Примени стилови на полињата на формуларот за плаќање на Stripe

en: As a step after shipping
mk: Како чекор по испораката

en: As a step before shipping
mk: Како чекор пред испораката

en: As a sub-step after the shipping address section
mk: Како под-чекор по делот за адреса за испорака

en: As a sub-step before the payment section
mk: Како под-чекор пред делот за плаќање

en: As a sub-step before the shipping address section
mk: Како под-чекор пред делот за адреса за испорака

en: As a substep after payment methods
mk: Како потчекор по начините на плаќање

en: As a substep before payment methods
mk: Како потчекор пред начините на плаќање

en: Associate the guest customer's orders with their existing account when an account already exists with the customer's contact details.
mk: Поврзете ги нарачките на гостинскиот клиент со неговата постоечка сметка кога веќе постои сметка со деталите за контакт на клиентот.

en: Avoid delivery delays and unsatisfied customers. Collect the <strong>correct address information</strong> from the first time they buy with you.
mk: Избегнувајте доцнење на испораката и незадоволни клиенти. Соберете ги <strong>точните информации за адресата</strong> од првиот пат кога ќе купат кај вас.

en: Bars
mk: Барови

en: Before Shipping Address
mk: Пред испорака Адреса

en: Before checkout steps
mk: Чекори пред наплата

en: Before coupon codes section
mk: Пред делот за кодови за купони

en: Before shipping address
mk: Пред испорака адреса

en: Before the cart actions
mk: Пред акциите на количката

en: Before the cart items section
mk: Пред делот артикли за количка

en: Before the checkout steps
mk: Пред чекорите за наплата

en: Before the order items section
mk: Пред делот за ставки за нарачка

en: Before the order summary
mk: Пред резимето на нарачката

en: Before the order totals
mk: Пред вкупниот износ на нарачката

en: Before the progress bar
mk: Пред лентата за напредок

en: Before the shipping section
mk: Пред делот за испорака

en: Below the order summary
mk: Под резимето на нарачката

en: Below the payment section
mk: Под делот за плаќање

en: Billing address
mk: Адреса за наплата

en: Billing phone
mk: Телефон за наплата

en: Both below the payment section and the order summary
mk: И под делот за плаќање и резимето на нарачката

en: Boxed
mk: Во кутија

en: Breadcrumbs
mk: Лебни трошки

[ctx: Button label for applying coupon codes]
en: Apply
mk: Пријавете се

en: Captcha Pro by BestWebSoft
mk: Captcha Pro од BestWebSoft

en: Captcha position
mk: Позиција Captcha

[ctx: Captcha position]
en: Before place order button
mk: Копче пред да поставите нарачка

[ctx: Captcha position]
en: Before place order section
mk: Пред да поставите нарачка дел

en: Carrier:
mk: Превозник:

en: Cart elements
mk: Елементи на количка

en: Cart items
mk: Ставки за количка

en: Cart items count
mk: Ставките на количката се бројат

en: Cart layout
mk: Распоред на количка

en: Cart optimizations
mk: Оптимизации на количка

en: Cart total:
mk: Вкупно количка:

en: Change email address to: {suggestion-value}
mk: Променете ја адресата на е-пошта во: {suggestion-value}

en: Change visibility for the company name field for the billing address section on the checkout form.
mk: Променете ја видливоста на полето за име на компанијата за делот за адреса за наплата на формуларот за наплата.

en: Change visibility for the company name field for the shipping address section on the checkout form.
mk: Променете ја видливоста за полето за името на компанијата за делот за адреса за испорака на формуларот за наплата.

en: Change: %s
mk: Промена: %s

en: Changes the layout of order details on the thank you page and account pages.
mk: Го менува распоредот на деталите за нарачката на страницата за благодарност и страниците на сметката.

en: Changes the layout of order pay page for existing orders pending payment from the customer.
mk: Го менува распоредот на страницата за плаќање на нарачки за постојните нарачки во очекување на плаќање од клиентот.

en: Check if there are any <a href="%s">integration options</a> available for other plugins you have installed.
mk: Проверете дали има достапни <a href="%s">опции за интеграција</a> за други приклучоци што сте ги инсталирале.

en: Checkbox for "Same as shipping/billing address" checked by default
mk: Полето за избор за „Исто како и адресата за испорака/фактурирање“ стандардно е означено

en: Checkout
mk: Исплата

en: Checkout Below Place Order
mk: Наплата подолу Поставете нарачка

en: Checkout Footer
mk: Подножје за наплата

en: Checkout Header - Desktop
mk: Заглавие на наплата - работна површина

en: Checkout Header - Mobile
mk: Заглавие на наплата - мобилен

en: Checkout Order Summary
mk: Резиме на нарачка за наплата

en: Checkout Sidebar
mk: Странична лента за наплата

en: Checkout elements
mk: Елементи за наплата

en: Checkout fields
mk: Полиња за наплата

en: Checkout layout
mk: Распоред на наплата

en: Checkout options
mk: Опции за наплата

en: Checkout progress
mk: Напредокот на наплатата

[ctx: Checkout step title]
en: Billing
mk: Наплата

[ctx: Checkout step title]
en: Contact
mk: Контакт

[ctx: Checkout step title]
en: Payment
mk: Плаќање

[ctx: Checkout step title]
en: Shipping
mk: Испорака

[ctx: Checkout substep change link label]
en: Change
mk: Промена

[ctx: Checkout substep save link label]
en: Save changes
mk: Зачувајте ги промените

en: Choose a background color for the checkout page footer. Only applies when using the distraction free header and footer.
mk: Изберете боја на позадина за подножјето на страницата за наплата. Се применува само кога се користат заглавието и подножјето без одвраќање.

en: Choose a background color for the checkout page header. Only applies when using the distraction free header and footer.
mk: Изберете боја на позадина за заглавието на страницата за наплата. Се применува само кога се користат заглавието и подножјето без одвраќање.

en: Choose a background color for the checkout page. Color is applied to the <em>body</em> element.
mk: Изберете боја на позадина за страницата за наплата. Бојата се нанесува на елементот <em>на телото</em> .

en: Choose a background color for the order summary section.
mk: Изберете боја на позадина за делот за резиме на нарачки.

en: Choose an image to be displayed on the checkout page header. Only applies when using the distraction free header and footer.
mk: Изберете слика што ќе се прикаже на заглавието на страницата за наплата. Се применува само кога се користат заглавието и подножјето без одвраќање.

en: Choose in which position to display the order actions.
mk: Изберете во која позиција да се прикажуваат дејствата за нарачката.

en: Choose in which position to display the section.
mk: Изберете во која позиција да се прикаже делот.

en: Choose in which position to display the shipping methods section.
mk: Изберете во која позиција да се прикаже делот за методи на испорака.

en: Choose in which step to display the billing phone field.
mk: Изберете во кој чекор да се прикаже полето за телефон за наплата.

en: Choose in which step to display the shipping phone field.
mk: Изберете во кој чекор да се прикаже полето за телефон за испорака.

en: Choose the style of the progress bar.
mk: Изберете го стилот на лентата за напредок.

en: Choose where to display the available coupons section on the checkout page.
mk: Изберете каде да се прикаже делот со достапни купони на страницата за плаќање.

en: Choose which address to save as the shipping address for local pickup orders.
mk: Изберете која адреса да се зачува како адреса за испорака за локални нарачки за подигање.

en: Classic
mk: Класичен

[ctx: Clear image selection on admin pages.]
en: Remove image
mk: Отстрани слика

en: Click to go to the order summary
mk: Кликнете за да отидете на резимето на нарачката

en: Close and continue with checkout
mk: Затворете и продолжете со наплатата

[ctx: Close button aria-label]
en: Close
mk: Затвори

en: Collapsed
mk: Собрано

en: Collect and <strong>validate EU VAT numbers at the checkout page</strong>, removes tax charges on reverse charge basis and confirms customer location when needed.
mk: Соберете и <strong>потврдете ги ДДВ-броевите на ЕУ на страницата за наплата</strong> , ги отстранувате даночните давачки врз основа на обратна наплата и ја потврдувате локацијата на клиентот кога е потребно.

en: Company name field for billing address
mk: Поле за име на компанија за адреса за наплата

en: Company name field for shipping address
mk: Поле за име на компанија за адреса за испорака

en: Confirm
mk: Потврди

en: Contact
mk: Контакт

en: Contact step
mk: Чекор за контакт

en: Continue
mk: Продолжи

en: Controls whether to use the distraction free page header and footer or keep the currently active theme's header and footer.
mk: Контролира дали да се користат заглавието и подножјето на страницата без одвраќање или да се задржат заглавието и подножјето на моментално активната тема.

en: Coupon codes
mk: Кодови на купони

en: Create an account
mk: Направете сметка

en: Cross-sells
mk: Вкрстено продава

en: Custom fields
mk: Прилагодени полиња

en: Dark mode
mk: Темен режим

en: Dashboard
mk: Контролна табла

en: Debug mode
mk: Режим за отстранување грешки

en: Debug options
mk: Опции за отстранување грешки

en: Default button style
mk: Стандарден стил на копче

en: Define the position to display "Place order" and terms checkbox section.
mk: Дефинирајте ја позицијата за прикажување на делот за избор на полето за избор „Постави нарачка“ и термини.

en: Define the position to display the captcha section. Some positions might not work depending on the captcha type chosen.
mk: Дефинирајте ја позицијата за прикажување на делот captcha. Некои позиции може да не работат во зависност од избраниот тип captcha.

en: Define the visibility of the additional order notes field.
mk: Дефинирајте ја видливоста на полето за дополнителни белешки за нарачка.

en: Design template
mk: Шаблон за дизајн

en: Design templates, optimized cart and order received pages, account matching, and much more.
mk: Дизајн шаблони, оптимизирана количка и нарачани примени страници, појавување на сметки и многу повеќе.

en: Did you mean %s?
mk: Дали мислевте на %s?

en: Disable the theme checkout options
mk: Оневозможете ги опциите за наплата на темата

en: Dismiss
mk: Отфрли

en: Display as a cart section
mk: Прикажи како дел за количка

en: Display checkout sidebar widgets only when viewing the last checkout step on mobile devices when using multi-step checkout layout
mk: Прикажувајте виџети од страничната лента за наплата само кога го гледате последниот чекор за наплата на мобилни уреди кога користите распоред за наплата во повеќе чекори

en: Display express checkout buttons in one line for larger screens
mk: Прикажете ги копчињата за брза наплата во една линија за поголеми екрани

en: Display gift message and other gift options at the checkout page
mk: Прикажете порака за подарок и други опции за подарок на страницата за наплата

en: Display message when an account exists with the email address provided
mk: Прикажи порака кога постои сметка со дадена адреса за е-пошта

en: Display new sections and change order of sections on email notifications. Styles of order details on email notifications remain unchanged.
mk: Прикажете нови секции и променете го редоследот на секциите на известувањата по е-пошта. Стиловите на деталите за нарачката на известувањата по е-пошта остануваат непроменети.

en: Display order progress from the theme
mk: Прикажете го напредокот на нарачката од темата

en: Display the "Add" link buttons in lowercase
mk: Прикажете ги копчињата за врска „Додај“ со мали букви

en: Display the cart page with a layout similar to the checkout page.
mk: Прикажете ја страницата со количка со распоред сличен на страницата за наплата.

en: Display the checkout progress bar when using multi-step checkout layout
mk: Прикажете ја лентата за напредок на наплатата кога користите распоред за наплата во повеќе чекори

en: Display the coupon codes section title
mk: Прикажете го насловот на делот за кодови за купони

en: Display the form field labels visible on the page
mk: Прикажете ги етикетите на полето за форми видливи на страницата

en: Display the gift message as part of the order details table instead of a separate section
mk: Прикажете ја пораката за подарок како дел од табелата со детали за нарачката наместо посебен дел

en: Display the gift message fields always expanded
mk: Прикажете ги полињата за порака за подарок секогаш проширени

en: Display the order details with wide layout on the thank you page
mk: Прикажете ги деталите за нарачката со широк распоред на страницата за благодарност

en: Display the order status progress bar
mk: Прикажете ја лентата за напредок на статусот на нарачката

en: Display widgets below the checkout header for mobile devices. Only displayed if using the plugin's checkout header.
mk: Прикажи виџети под заглавието на наплатата за мобилни уреди. Се прикажува само ако се користи заглавието за наплата на приклучокот.

en: Display widgets below the place order button at the checkout page.
mk: Прикажете виџети под копчето за нарачка на места на страницата за наплата.

en: Display widgets inside the order summary at the checkout page.
mk: Прикажете виџети во резимето на нарачката на страницата за наплата.

en: Display widgets on the checkout footer. Only displayed if using the plugin's checkout footer.
mk: Прикажи виџети на подножјето за наплата. Се прикажува само ако се користи подножјето за наплата на приклучокот.

en: Display widgets on the checkout header for large screens. Only displayed if using the plugin's checkout header.
mk: Прикажете виџети на заглавието на наплатата за големи екрани. Се прикажува само ако се користи заглавието за наплата на приклучокот.

en: Display widgets on the checkout sidebar after the order summary.
mk: Прикажи виџети на страничната лента за наплата по резимето на нарачката.

en: Displays the express checkout section at checkout when supported payment gateways have this feature enabled.
mk: Го прикажува делот за брза наплата при наплата кога поддржаните портали за плаќање ја имаат овозможена оваа функција.

en: Distraction free header and footer
mk: Заглавие и подножје без одвраќање

en: Do not change placeholders
mk: Не менувајте местенка

en: Do not display the cart items errors message at the top of the checkout page. When submitting the checkout form to complete the purchase, these error messages will always be displayed.
mk: Не прикажувајте ја пораката за грешки во ставките во количката на врвот на страницата за наплата. При поднесување на формуларот за наплата за да се заврши купувањето, овие пораки за грешка секогаш ќе се прикажуваат.

en: Do not hide "Address line 2" fields behind a link button
mk: Не ги кријте полињата „Адреса линија 2“ зад копче за врска

en: Do not save any shipping address
mk: Не зачувувајте адреса за испорака

en: Do not show
mk: Не прикажувај

en: Don't show this again
mk: Не покажувај го ова повторно

en: EU-VAT Assistant
mk: ЕУ-ДДВ помошник

en: Edit cart
mk: Уреди количка

en: Edit cart contents at checkout page
mk: Уредете ја содржината на количката на страницата за наплата

en: Edit cart link
mk: Уредете ја врската на количката

en: Edit the checkout page
mk: Уредете ја страницата за наплата

en: Enable Mail Check: (disabled feature)
mk: Овозможи проверка на пошта: (оневозможена функција)

en: Enable cart page optimizations
mk: Овозможи оптимизација на страницата за количка

en: Enable custom shipping email field
mk: Овозможете го полето за приспособена е-пошта за испорака

en: Enable dark mode
mk: Овозможи темни режим

en: Enable integrated coupon code section
mk: Овозможете интегриран дел за купонски код

en: Enable international phone number fields
mk: Овозможи полиња за меѓународен телефонски број

en: Enable options to edit cart items on the checkout page
mk: Овозможете опции за уредување ставки во количката на страницата за наплата

en: Enable order details customizations on email notifications
mk: Овозможете прилагодувања за деталите за нарачката на известувањата по е-пошта

en: Enable order pay page optimizations
mk: Овозможете ја оптимизацијата на страницата за плаќање со нарачки

en: Enable phone number validation based on country rules
mk: Овозможете валидација на телефонски број врз основа на правилата на земјата

en: Enable thank you page and order details optimizations
mk: Овозможете ја оптимизацијата на страницата за благодарност и детали за нарачката

en: Enable the account matching feature
mk: Овозможете ја функцијата за совпаѓање на сметката

en: Enable the express checkout section
mk: Овозможете го делот за брза наплата

en: Enable wide layout on "My account" page.
mk: Овозможете широк распоред на страницата „Моја сметка“.

en: Enhance your checkout experience with these add-ons.
mk: Подобрете го вашето искуство за наплата со овие додатоци.

en: Enhanced select fields
mk: Подобрени полиња за избор

en: Enter your code here
mk: Внесете го вашиот код овде

en: Error:
mk: Грешка:

en: Expanded
mk: Проширено

en: Expired on %s.
mk: Истече на %s.

en: Express Checkout buttons from supported payment methods
mk: Копчиња за брза наплата од поддржаните начини на плаќање

en: Express checkout
mk: Експресна наплата

en: Extend all the goodness of Fluid Checkout to your cart page and thank you pages.
mk: Проширете ја целата добрина на Fluid Checkout на страницата за количка и страниците за благодарност.

en: Fix automatic zoom-in on form fields
mk: Поправете автоматско зумирање на полињата со формулари

en: Fixed line
mk: Фиксна линија

en: Fluid Checkout
mk: Исплата на течности

en: Fluid Checkout PRO – Bundle
mk: Fluid Checkout PRO – Пакет

en: Fluid Checkout and Delivery Date plugins by CodeRockz
mk: Приклучоци за наплата на течности и датум на испорака од CodeRockz

en: Fluid Checkout database update
mk: Ажурирање на базата на податоци на Fluid Checkout

en: Fluid Checkout database updated successfully
mk: Базата на податоци на Fluid Checkout е успешно ажурирана

en: Fluid Checkout is not compatible with the Divi Builder checkout layout
mk: Fluid Checkout не е компатибилен со распоредот за наплата на Divi Builder

en: Footer background color
mk: Боја на позадината на подножјето

en: Force billing and shipping addresses to the same (single section)
mk: Присилете ги адресите за наплата и испорака на истиот (еден дел)

en: Force wide layout on WooCommerce pages
mk: Присилно широк распоред на страниците на WooCommerce

en: Format phone numbers according to the rules for each country.
mk: Форматирајте ги телефонските броеви според правилата за секоја земја.

en: General styles for the checkout steps, order summary and other sections. <br>Might also apply to other pages such as the Cart, Order Received and View Order pages.
mk: Општи стилови за чекорите за наплата, резиме на нарачката и други делови.<br> Може да се однесува и на други страници како што се страниците „Кошничка“, „Примена нарачка“ и „Преглед на нарачка“.

en: Germanized PRO multistep checkout feature needs to be disabled when using Fluid Checkout
mk: Германизираната функција за повеќестепено наплата на PRO треба да се оневозможи кога користите Fluid Checkout

en: Get the Bundle – Only 129 EUR
mk: Добијте го пакетот – само 129 евра

en: Get this add-on &mdash; 29 EUR
mk: Добијте го овој додаток - 29 ЕУР

en: Get this add-on &mdash; 39 EUR
mk: Добијте го овој додаток - 39 ЕУР

en: Get this add-on &mdash; 59 EUR
mk: Добијте го овој додаток - 59 ЕУР

en: Gift message
mk: Порака за подарок

en: Gift messages and packing slips
mk: Пораки за подароци и ливчиња за пакување

en: Gift options
mk: Опции за подароци

en: Go to Germanized settings
mk: Одете во германизираните поставки

en: Go to Plugin Search
mk: Одете во Пребарување приклучоци

en: Go to the home page
mk: Одете на почетната страница

en: Google Address Autocomplete
mk: Автоматско комплетирање на адресата на Google

en: Great! Your checkout page is now running on Fluid Checkout.
mk: Одлично! Вашата страница за наплата сега работи на Fluid Checkout.

en: HTML color value. ie: #f3f3f3
mk: HTML вредност на бојата. т.е.: #f3f3f3

en: Header
mk: Заглавие

en: Header and footer
mk: Заглавие и подножје

en: Header and footer template
mk: Шаблон за заглавие и подножје

en: Header and footer templates
mk: Шаблони за заглавие и подножје

en: Header background color
mk: Боја на позадината на заглавието

en: Here are a few resources for you to get started:
mk: Еве неколку ресурси за да започнете:

en: Hidden
mk: Скриени

en: Hidden (remove field)
mk: Скриено (отстрани го полето)

en: Hide cart items errors at the checkout page
mk: Сокријте ги грешките со ставките во количката на страницата за наплата

en: Hide optional fields behind a link button
mk: Сокријте опционални полиња зад копче за врска

en: Highlight the billing address section in the checkout form
mk: Означете го делот за адреса за наплата во формуларот за наплата

en: Highlight the order totals row in the order summary table
mk: Означете го редот збирки на нарачки во табелата со резиме на нарачки

en: Highlight the shipping address section in the checkout form
mk: Означете го делот за адреса за испорака во формуларот за наплата

en: I already have it – Hide this offer
mk: Веќе го имам - Сокриј ја оваа понуда

en: I need help!
mk: Ми треба помош!

en: If checked informs typos in email to users. (This feature has been disabled because Fluid Checkout offers the feature. Changes to this option will not take effect)
mk: Ако се штиклира, се информираат за печатни грешки во е-поштата до корисниците. (Оваа функција е оневозможена бидејќи Fluid Checkout ја нуди функцијата. Промените на оваа опција нема да стапат на сила)

en: If field is set as "optional", which is the default visibility state, no changes will be applied to let other plugins apply any changes they need.
mk: Ако полето е поставено како „опционално“, што е стандардна состојба на видливост, нема да се применат никакви промени за да им се дозволи на другите приклучоци да ги применат какви било промени што им се потребни.

en: If you ever need help, <a href="%s" target="_blank">open a support ticket</a> on our official support channel.
mk: Ако некогаш ви треба помош, <a href="%s" target="_blank">отворете билет за поддршка</a> на нашиот официјален канал за поддршка.

en: Ignore additional checkout required fields when paying with a compatible express checkout payment gateway
mk: Игнорирајте ги дополнителните потребни полиња за наплата кога плаќате со компатибилен портал за брзо плаќање

[ctx: Image uploader.]
en: No image selected.
mk: Нема избрана слика.

en: Initial state for the expansible order summary section on mobile.
mk: Почетна состојба за делот за проширување на резимето на нарачките на мобилен телефон.

en: Inside the cart items section
mk: Внатре во делот артикли за количка

en: Inside the order items section
mk: Внатре во делот за ставки за нарачка

en: Inside the order overview
mk: Внатре во прегледот на нарачката

en: Inside the order summary
mk: Внатре во резимето на нарачката

en: Installed &mdash; Activate
mk: Инсталирано - Активирајте

en: Integrated coupon code field on the cart page
mk: Интегрирано поле за код за купон на страницата за кошничка

en: Integrations
mk: Интеграции

en: International phone numbers
mk: Меѓународни телефонски броеви

en: It is recommended to keep this option checked to reduce the number of open input fields, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#1-address-line-2--company-name-can-safely-be-collapsed-behind-a-link" target="_blank">read the research</a>.
mk: Се препорачува да се задржи оваа опција штиклирана за да се намали бројот на отворени полиња за внесување, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#1-address-line-2--company-name-can-safely-be-collapsed-behind-a-link" target="_blank">прочитајте го истражувањето</a> .

en: It is recommended to keep this option enabled for a better user experience.
mk: Се препорачува да ја задржите оваа опција вклучена за подобро корисничко искуство.

en: Layout &amp; design
mk: Распоред и дизајн

en: Layout of cross-sell items on the cart page.
mk: Распоред на артикли со вкрстена продажба на страницата за количка.

en: Let customers <strong>save multiple shipping and billing addresses</strong> on their account and choose which ones to use at checkout and cart pages.
mk: Дозволете им на клиентите <strong>да зачуваат повеќе адреси за испорака и наплата</strong> на нивната сметка и да изберат кои да ги користат на страниците за наплата и количка.

en: License key cancelled.
mk: Клучот за лиценца е откажан.

en: License keys
mk: Клучеви за лиценца

en: Link to shop page
mk: Врска до страницата за продавница

en: Load unminified assets
mk: Вчитај неминифицирани средства

en: Local pickup
mk: Локален пикап

en: Local pickup and in-store collection
mk: Локален пикап и собирање во продавница

[ctx: Log in link label at checkout contact step]
en: Log in
mk: Најавете се

[ctx: Log in separator label at for when guest checkout is disabled]
en: Or continue as a guest
mk: Или продолжи како гостин

[ctx: Log in separator label at for when guest checkout is disabled]
en: Or continue below
mk: Или продолжете подолу

en: Log in to your account
mk: Најавете се на вашата сметка

en: Logged in as %1$s. <a href="%2$s">Log out</a>
mk: Најавени како %1$s. <a href="%2$s">Одјави се</a>

en: Logo image
mk: Слика на логото

en: Mailchimp for WooCommerce
mk: Mailchimp за WooCommerce

en: Make the checkout progress bar stay visible while scrolling
mk: Направете лентата за напредок на наплатата да остане видлива додека лизгате

en: Make the labels of optional field "Add" link button as <code>lowercase</code> (ie. "Add phone number" instead of "Add Phone Number"). This option also affects the link buttons for coupon code fields.
mk: Направете ги етикетите од изборното поле „Додај“ копче за врска со <code>lowercase</code> (т.е. „Додај телефонски број“ наместо „Додај телефонски број“). Оваа опција влијае и на копчињата за врски за полињата за код за купони.

en: Make the order summary stay visible on the cart page while scrolling
mk: Направете резимето на нарачката да остане видливо на страницата со количка додека се движите

en: Make the order summary stay visible while scrolling
mk: Направете резимето на нарачката да остане видливо додека се лизгате

en: Minimalist
mk: Минималистички

en: Mobile
mk: Мобилен

en: More design templates
mk: Повеќе шаблони за дизајн

en: More information
mk: Повеќе информации

en: More positions for the coupon code on the checkout page
mk: Повеќе позиции за кодот на купонот на страницата за наплата

en: Most useful when the order summary section does not have a highlighted background color. Might also apply to the Cart, Order Received and View Order pages when using Fluid Checkout PRO.
mk: Најкорисно кога делот за резиме на нарачки нема означена боја на позадина. Може да се однесува и на страниците за кошничка, примени нарачки и преглед на нарачка кога користите Fluid Checkout PRO.

en: Move the sign up checkbox to the contact step
mk: Поместете го полето за избор за регистрација на чекорот за контакт

en: Multi step
mk: Повеќечекорно

en: Multiple saved addresses for shipping and billing.
mk: Повеќе зачувани адреси за испорака и наплата.

en: My account layout
mk: Распоред на мојата сметка

en: No integrations available at the moment on this section. The options related to each plugin will only appear here if that plugin is activated.
mk: Нема достапни интеграции во моментов на овој дел. Опциите поврзани со секој додаток ќе се појават овде само ако тој приклучок е активиран.

en: No license keys options available at the moment on this section. The options related to each plugin or add-on will appear here when that plugin is activated.
mk: Нема достапни опции за клучеви за лиценца во моментот на овој дел. Опциите поврзани со секој додаток или додаток ќе се појават овде кога ќе се активира тој приклучок.

en: Not selected yet.
mk: Сè уште не е избрано.

en: Number of cross-sell items to display on the cart page
mk: Број на ставки за вкрстено продавање за прикажување на страницата за количка

en: Ok
mk: Во ред

en: On the sidebar
mk: На страничната лента

en: On the site header (requires distraction-free header)
mk: На заглавието на страницата (потребен е заглавие без одвлекување на вниманието)

en: Only applicable if use of coupon codes are enabled in the WooCommerce settings.
mk: Применливо само ако употребата на купонски кодови е овозможена во поставките на WooCommerce.

en: Only applicable when coupon code is displayed as a separate section on the checkout or cart pages.
mk: Применливо само кога кодот за купон се прикажува како посебен дел на страниците за наплата или количка.

en: Only applicable when using the Impreza theme header at the checkout page.
mk: Применливо само кога се користи заглавието на темата Impreza на страницата за наплата.

en: Only applies when using a block-based theme.
mk: Важи само кога се користи тема базирана на блокови.

en: Only show allowed countries for shipping or billing
mk: Прикажи само дозволени земји за испорака или наплата

en: Only used for shipping-related questions.
mk: Се користи само за прашања поврзани со испорака.

en: Optimized cart page
mk: Оптимизирана страница за количка

en: Optimized horizontal cross-sells layout
mk: Оптимизиран хоризонтален распоред на вкрстени продавања

en: Optimized order received / thank you page
mk: Оптимизирана нарачка примена / страница за благодарност

en: Optional
mk: Факултативно

en: Optional fields
mk: Изборни полиња

en: Or
mk: Или

en: Order actions
mk: Нарачајте дејства

en: Order details layout
mk: Распоред на детали за нарачката

en: Order details optimizations
mk: Оптимизација на детали за нарачката

en: Order downloads
mk: Нарачајте преземања

en: Order notes
mk: Нарачајте белешки

en: Order number and receipt will be sent to this email address.
mk: Бројот на нарачката и сметката ќе бидат испратени на оваа адреса на е-пошта.

en: Order pay
mk: Нарачајте плаќање

en: Order pay page
mk: Страница за плаќање со нарачка

en: Order progress
mk: Напредокот на нарачката

en: Order status
mk: Статус на нарачката

en: Order summary
mk: Резиме на нарачка

en: Output additional header sections if enabled in the theme settings.
mk: Изнесете дополнителни делови за заглавие ако се овозможени во поставките за темата.

en: Output the breadcrumbs section from the Fennik theme when using Fluid Checkout header and footer.
mk: Излезете го делот лебни трошки од темата Fennik кога користите заглавие и подножје на Fluid Checkout.

en: Output the checkout steps section from Betheme on the checkout, cart and order received pages.
mk: Излезете го делот чекори за наплата од Betheme на страниците за наплата, количка и нарачајте примени.

en: Output the checkout steps section from The Gem theme when using Fluid Checkout header and footer.
mk: Излезете го делот чекори за наплата од темата Gem кога користите заглавие и подножје на Fluid Checkout.

en: Output the checkout steps section from the Bookshelf theme when using Fluid Checkout.
mk: Прикачете го делот за чекори за плаќање од темата Bookshelf кога користите Fluid Checkout.

en: Output the checkout steps section from the Kapee theme on the checkout, cart and order received pages.
mk: Излезете го делот чекори за наплата од темата Kapee на страниците за наплата, количка и нарачајте примени.

en: Output the checkout steps section from the Nyture theme when using Fluid Checkout.
mk: Прикажи го делот за чекори за наплата од темата Nyture кога користиш Fluid Checkout.

en: Output the checkout steps section from the Porto theme on the checkout, cart and order received pages.
mk: Излезете го делот чекори за наплата од темата Porto на страниците за наплата, количка и нарачајте примени.

en: Output the checkout steps section from the Pressmart theme on the checkout, cart and order received pages.
mk: Излезете го делот чекори за наплата од темата Pressmart на страниците за наплата, количка и нарачајте примени.

en: Output the checkout steps section from the Woodmart theme when using Fluid Checkout header and footer.
mk: Излезете го делот чекори за наплата од темата Woodmart кога користите заглавие и подножје на Fluid Checkout.

en: Override the position for the subscribe checkbox on the checkout page and always display it on the contact step
mk: Отфрлете ја позицијата за изборното поле за претплати на страницата за наплата и секогаш прикажувајте ја на чекорот за контакт

en: Page background color
mk: Боја на позадината на страницата

en: Page template
mk: Шаблон за страница

en: Parcel terminal
mk: Терминал за парцела

en: Payment form
mk: Формулар за плаќање

en: Payment method
mk: Начин на плаќање

en: Phone number validation types used when precise validation is enabled.
mk: Типови на валидација на телефонски број што се користат кога е овозможена прецизна валидација.

en: Pick a Locker
mk: Изберете шкафче

en: Pickup point
mk: Точка за подигање

en: Pickup point not selected yet.
mk: Точката за подигање сè уште не е избрана.

en: Pickup point:
mk: Точка за подигање:

en: Place order
mk: Поставете нарачка

en: Please verify your phone number.
mk: Ве молиме потврдете го вашиот телефонски број.

en: Position for the extra order summary section on mobile.
mk: Позиција за дополнителниот дел за резиме на нарачката на мобилен телефон.

en: Position on checkout page
mk: Позиција на страницата за наплата

en: Prevent automatic selection of the first shipping method
mk: Спречете го автоматскиот избор на првиот начин на испорака

en: Proceed to %s
mk: Продолжете до %s

en: Proceed to billing
mk: Продолжете со наплатата

en: Proceed to contact
mk: Продолжете да контактирате

en: Proceed to payment
mk: Продолжете со плаќање

en: Proceed to shipping
mk: Продолжете со испораката

en: Progress bar
mk: Лента за напредок

en: Rate the plugin
mk: Оцени го приклучокот

en: Read documentation
mk: Прочитајте ја документацијата

en: Read the documentation.
mk: Прочитајте ја документацијата.

en: Read the installation guide <a href="%s" target="_blank">Getting stated with Fluid Checkout</a>.
mk: Прочитајте го упатството за инсталација <a href="%s" target="_blank">Како да дознаете со Fluid Checkout</a> .

en: Recommended only when most customers actually need the "Address line 2" field, or when getting the right shipping address is crucial (ie. if delivering food and other perishable products).
mk: Се препорачува само кога на повеќето клиенти навистина им е потребно полето „Адреса линија 2“ или кога е клучно да се добие вистинската адреса за испорака (т.е. ако се доставува храна и други расипливи производи).

en: Remove
mk: Отстрани

en: Removes shipping address section when a local pickup shipping method is selected.
mk: Го отстранува делот за адреса за испорака кога е избран локален начин на испорака.

en: Replace <code>select2</code> dropdown components with <code>TomSelect</code>
mk: Заменете ги паѓачките компоненти <code>select2</code> со <code>TomSelect</code>

en: Replaces the account creation fields with a notification and option to log in. In some contexts, it might be recommended to leave this option disabled to protect the privacy of customers.
mk: Ги заменува полињата за создавање сметка со известување и опција за најавување. Во некои контексти, може да се препорача оваа опција да се остави оневозможена за да се заштити приватноста на клиентите.

en: Replaces the shipping address with the pickup point location when a local pickup shipping method is selected.
mk: Ја заменува адресата за испорака со локацијата на точката за подигање кога е избран локален начин на испорака за подигање.

en: Required
mk: Задолжително

en: Same as billing address
mk: Исто како и адресата за наплата

en: Same as shipping address
mk: Исто како и адресата за испорака

en: Save same as the billing address
mk: Зачувајте исто како и адресата за наплата

en: Save the selected pickup location
mk: Зачувајте ја избраната локација за подигање

en: Select an image
mk: Изберете слика

en: Select position where to display the billing address section on the checkout page.
mk: Изберете позиција каде да се прикаже делот за адреса за наплата на страницата за наплата.

en: Select position where to display the coupon codes section on the cart page. Only applicable when AJAX cart and the integrated coupon codes in the checkout page are enabled.
mk: Изберете позиција каде да се прикаже делот за кодови за купони на страницата за количка. Применливо само кога се овозможени AJAX количката и интегрираните купонски кодови на страницата за наплата.

en: Select position where to display the coupon codes section on the checkout page.
mk: Изберете позиција каде да се прикаже делот за кодови за купони на страницата за наплата.

en: Select position where to display the cross-sells section on the cart page.
mk: Изберете позиција каде да се прикаже делот за вкрстени продавања на страницата со количка.

en: Select position where to display the shipping costs and calculator on the cart page.
mk: Изберете позиција каде да се прикажат трошоците за испорака и калкулаторот на страницата за количка.

en: Select style of the "apply coupon" button. Only applicable when the coupon code section is displayed "Before the checkout steps" on the checkout page, or "Before the cart items section" on the cart page.
mk: Изберете стил на копчето „примени купон“. Применливо само кога делот за код за купон е прикажан „Пред чекорите за наплата“ на страницата за наплата или „Пред делот со ставки во количката“ на страницата за количка.

en: Selecting a collection point is required when shipping with FermoPoint.
mk: Потребно е да се избере место за собирање кога се испраќа со FermoPoint.

en: Selecting a pickup point is required before proceeding.
mk: Пред да продолжите, потребно е да изберете точка за подигање.

en: Sendinblue - WooCommerce Email Marketing
mk: Sendinblue - WooCommerce е-пошта маркетинг

en: Set <code>font-size</code> inside form fields to 16px
mk: Поставете ја <code>font-size</code> во полињата на формата на 16 пиксели

en: Settings
mk: Поставки

[ctx: Settings section]
en: Cart
mk: Количка

[ctx: Settings section]
en: Order pay
mk: Нарачајте плаќање

[ctx: Settings section]
en: Thank you
mk: Ви благодарам

[ctx: Settings section title]
en: Integrations
mk: Интеграции

[ctx: Settings section title]
en: License keys
mk: Клучеви за лиценца

en: Setup & Documentation
mk: Поставување и документација

en: Setup layout and design on the <a href="%s">checkout options</a>.
mk: Поставете распоред и дизајн на <a href="%s">опциите за наплата</a> .

en: Shipping
mk: Испорака

en: Shipping address
mk: Адреса за испорака

en: Shipping method
mk: Начин на испорака

en: Shipping methods
mk: Методи за испорака

en: Shipping phone
mk: Телефон за испорака

en: Show a link button on the pickup location substep to clear the chosen shipping methods. This can be used to allow showing the shipping address section again if a local pickup method was previously selected.
mk: Прикажи копче за врска на потчекорот за локација за подигање за да ги избришете избраните методи за испорака. Ова може да се користи за да се овозможи повторно прикажување на делот за адреса за испорака ако претходно бил избран метод за локално подигање.

en: Show an example of a valid phone number inside phone fields
mk: Покажете пример за важечки телефонски број во полињата на телефонот

en: Show country code beside the flag
mk: Прикажи го кодот на државата покрај знамето

en: Show if not defined
mk: Прикажи ако не е дефинирано

en: Show option to clear shipping methods in the pickup location substep
mk: Прикажи ја опцијата за бришење на методите за испорака во потчекорот локација за подигање

en: Sign up checkbox position
mk: Позиција на полето за избор за регистрирање

en: Simplified EU-VAT validation for your store.
mk: Поедноставена ЕУ-ДДВ валидација за вашата продавница.

en: Single step
mk: Еден чекор

en: Skip to content
mk: Прескокнете до содржината

en: Some changes to the database are required. As with any update, we recommend you to <strong>take a full backup of your website before proceeding</strong>.
mk: Потребни се некои промени во базата на податоци. Како и со секое ажурирање, ви препорачуваме да <strong>направите целосна резервна копија на вашата веб-локација пред да продолжите</strong> .

en: Some features of WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers might not work as expected when using it with Fluid Checkout. Read <a href="%s">our documentation</a> for more information and alternative solutions.
mk: Некои функции на WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers може да не работат како што се очекува кога го користите со Fluid Checkout. Прочитајте ја <a href="%s">нашата документација</a> за повеќе информации и алтернативни решенија.

en: Some options might not be compatible with some plugins and themes.
mk: Некои опции можеби не се компатибилни со некои приклучоци и теми.

en: Spacing for site header at the checkout page (in pixels)
mk: Проред за заглавието на страницата на страницата за наплата (во пиксели)

en: Special offers
mk: Специјални понуди

en: Split
mk: Сплит

en: Step %1$s of %2$s
mk: Чекор %1$s од %2$s

en: Subscribe checkbox
mk: Поле за избор за претплати

[ctx: Substep review checkbox value]
en: Yes
mk: Да

[ctx: Substep review text]
en: None.
mk: Никој.

en: Support
mk: Поддршка

en: Thank you page
mk: Ви благодариме страница

en: Thank you page & order details layout
mk: Ви благодариме распоред на страницата и деталите за нарачката

en: Thanks for choosing Fluid Checkout!
mk: Ви благодариме што го избравте Fluid Checkout!

en: The Bluehost Plugin
mk: Приклучокот Bluehost

en: The CNPJ number "{cnpj_number}" is invalid.
mk: CNPJ-бројот „{cnpj_number}“ е неважечки.

en: The CPF number "{cpf_number}" is invalid.
mk: Бројот на CPF „{cpf_number}“ е неважечки.

en: The best tools to further <strong>improve your WooCommerce checkout conversion rate</strong> and make the purchase experience consistent on the entire journey.
mk: Најдобрите алатки за понатамошно <strong>подобрување на стапката на конверзија на наплатата на WooCommerce</strong> и да го направат искуството за купување конзистентно на целото патување.

en: The billing phone field may be forced as "required" if the billing address section is displayed before the shipping address section, and the shipping phone field is set as "required". This is needed to ensure the shipping address can be copied to the billing address when that option is checked, otherwise the customer might not be able to complete the checkout form.
mk: Полето за телефон за наплата може да биде наметнато како „задолжително“ ако делот за адреса за наплата е прикажан пред делот за адреса за испорака, а полето за телефон за испорака е поставено како „задолжително“. Ова е потребно за да се осигури дека адресата за испорака може да се копира на адресата за наплата кога е означена таа опција, во спротивно клиентот можеби нема да може да го пополни формуларот за наплата.

en: The bundle includes all add-ons we currently offer and Fluid Checkout add-ons we launch in the future.
mk: Пакетот ги вклучува сите додатоци што моментално ги нудиме и додатоците за Fluid Checkout што ќе ги лансираме во иднина.

en: The checkbox "Same as shiping address" will start as checked by default when the shipping address section is displayed first. <br>The checkbox "Same as billing address" will start as checked by default when the billing address section is displayed first. <br> It is recommended to leave this option checked as to significantly reduce the number of open input fields at checkout, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#3-default-billing--shipping-and-hide-the-fields-entirely" target="_blank">read the research</a>.
mk: Полето за избор „Исто како и адресата за испорака“ ќе започне како стандардно означено кога прво ќе се прикаже делот за адреса за испорака.<br> Полето за избор „Иста како адресата за наплата“ ќе започне како стандардно означено кога прво ќе се прикаже делот за адреса за наплата.<br> Се препорачува оваа опција да се остави штиклирана за значително да се намали бројот на отворени полиња за внесување при наплатата, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#3-default-billing--shipping-and-hide-the-fields-entirely" target="_blank">прочитајте го истражувањето</a> .

en: The database changes where applied successfully.
mk: Базата на податоци се менува таму каде што се применува успешно.

en: The design template <em>"Split"</em> is not available when using <em>"1 column"</em> layout and will fall back to <em>"Minimalist"</em> if chosen.
mk: Шаблонот за дизајн <em>„Раздели“</em> не е достапен кога се користи распоредот <em>„1 колона“</em> и ќе се врати на <em>„Минималистички“</em> ако е избран.

en: The option <em>"On the site header"</em> only applies when using the distraction-free header.
mk: Опцијата <em>„На заглавието на страницата“</em> се применува само кога се користи заглавието без одвлекување на вниманието.

en: The options display product image, quantity field, remove button and link to product page added by the theme are disabled by default.
mk: Опциите за прикажување на сликата на производот, полето за количина, копчето за отстранување и врската до страницата на производот додадена од темата се стандардно оневозможени.

en: The plugin WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers is not compatible with Fluid Checkout
mk: Додатокот WooCommerce Checkout Manager од Quadlayers не е компатибилен со Fluid Checkout.

en: The shipping destination is always set to "Default to customer shipping address" when Fluid Checkout is activated. Customers can still provide different shipping and billing addresses during checkout, an option for setting the default billing address to be the same as the shipping address is available at WooCommerce > Settings > Fluid Checkout.
mk: Дестинацијата за испорака е секогаш поставена на „Стандардна адреса за испорака на клиент“ кога е активирана флуидното плаќање. Клиентите сè уште можат да обезбедат различни адреси за испорака и наплата за време на наплатата, опцијата за поставување на стандардната адреса за наплата да биде иста со адресата за испорака е достапна во WooCommerce &gt; Settings &gt; Fluid Checkout.

en: The shipping phone field may be forced as "required" if the billing address section is displayed after the shipping address section, and the billing phone field is set as "required". This is needed to ensure the shipping address can be copied to the billing address when that option is checked, otherwise the customer might not be able to complete the checkout form.
mk: Полето за телефонски број за испорака може да биде наметнато како „задолжително“ ако делот за адреса за наплата се прикажува по делот за адреса за испорака, а полето за телефонски број за наплата е поставено како „задолжително“. Ова е потребно за да се осигури дека адресата за испорака може да се копира на адресата за наплата кога е означена таа опција, во спротивно клиентот можеби нема да може да го пополни формуларот за наплата.

en: Theme Atomion
mk: Тема Атомион

en: Theme Betheme
mk: Тема Бетема

en: Theme Bookshelf
mk: Тематска полица за книги

en: Theme Fennik
mk: Тема Феник

en: Theme Go
mk: Тема Оди

en: Theme Impreza
mk: Тема Impreza

en: Theme Ireca
mk: Тема Ирека

en: Theme Kapee
mk: Тема Капе

en: Theme Nyture
mk: Тематски вести

en: Theme Porto
mk: Тема Порто

en: Theme Pressmart
mk: Тема Pressmart

en: Theme The Gem
mk: Тема Скапоцен камен

en: Theme The7
mk: Тема The7

en: Theme Woodmart
mk: Тема Вудмарт

en: Theme ZK Nito
mk: Тема ЗК Нито

en: Theme's cross-sells layout
mk: Распоред на темата за вкрстено продавање

en: Theme's header and footer
mk: Заглавие и подножје на темата

en: These options affect the thank you page , view order details on account pages and on email notifications.
mk: Овие опции влијаат на страницата за благодарност, прегледувајте ги деталите за нарачката на страниците на сметката и на известувањата по е-пошта.

en: These options affect the thank you page, also known as order received or order confirmation pages.
mk: Овие опции влијаат на страницата за благодарност, позната и како примени нарачки или страници за потврда на нарачката.

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the cart page.
mk: Овие области на виџети се користат за додавање симболи за доверба и значки за доверба на страницата со количка.

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the checkout page.
mk: Овие области на виџети се користат за додавање симболи за доверба и значки за доверба на страницата за наплата.

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the order pay page.
mk: Овие области на графичките контроли се користат за додавање симболи за доверба и значки за доверба на страницата за плаќање нарачки.

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the thank you page.
mk: Овие области на виџети се користат за додавање симболи за доверба и значки за доверба на страницата за благодарност.

en: This ensures the content section is not too narrow on WooCommerce pages including checkout, cart, order received, order pay and account pages.
mk: Ова осигурува дека делот со содржина не е премногу тесен на страниците на WooCommerce, вклучувајќи ги страниците за наплата, кошничка, примена нарачка, плаќање на нарачка и сметка.

en: This field does not match the related field value.
mk: Ова поле не се совпаѓа со вредноста на поврзаното поле.

en: This is a required field.
mk: Ова е задолжително поле.

en: This is an experimental feature and may not work as expected in all setups. Use it with caution.
mk: Ова е експериментална функција и може да не работи како што се очекува во сите поставувања. Користете ја со претпазливост.

en: This is not a valid email address.
mk: Ова не е валидна адреса за е-пошта.

en: This option affects the order confirmation page (thank you page) and order details on account pages, emails and packing slips.
mk: Оваа опција влијае на страницата за потврда на нарачката (страница за благодарност) и деталите за нарачката на страниците на сметката, е-поштата и ливчињата за пакување.

en: Toll free
mk: Бесплатен повик

en: TomSelect is a simpler dropdown selection component which is less prone to errors than Select2, while offering the same features that are actually used on WooCommerce checkout pages.
mk: TomSelect е поедноставна компонента за избор на паѓачкото мени, која е помалку склона кон грешки од Select2, додека ги нуди истите карактеристики што всушност се користат на страниците за наплата на WooCommerce.

en: Tools
mk: Алатки

en: Troubleshooting
mk: Решавање проблеми

en: Trust symbols &amp; badges
mk: Симболи и значки на доверба

en: Trust symbols on the cart and thank you pages
mk: Симболи на доверба на страниците на количката и благодарност

en: Try to ensure the phone number is a valid mobile or landline number based on the rules for the selected country code. This option uses the <code>intl-tel-input</code> precise validation feature, which may give false positives for some phone numbers.
mk: Обидете се да се осигурате дека телефонскиот број е важечки мобилен или фиксен број врз основа на правилата за избраниот код на државата. Оваа опција ја користи функцијата за прецизна валидација <code>intl-tel-input</code> , која може да даде лажни позитиви за некои телефонски броеви.

en: Up to 40% less checkout fields to fill in.
mk: До 40% помалку полиња за наплата за пополнување.

en: Update database
mk: Ажурирајте ја базата на податоци

en: Upgrade to PRO
mk: Надградба на УЈП

en: Upgrade to PRO &mdash; 99 EUR
mk: Надградба на УЈП — 99 ЕУР

en: Use `Order confirmation` page template for block-based themes
mk: Користете го шаблонот за страница „Потврда на нарачка“ за теми базирани на блокови

en: Use precise phone number validation
mk: Користете прецизна валидација на телефонскиот број

[ctx: Used as fallback for "Proceed to next step" button label]
en: next step
mk: следниот чекор

en: Using debug mode affects the website performance. Only use this option while troubleshooting.
mk: Користењето на режимот за отстранување грешки влијае на перформансите на веб-локацијата. Користете ја оваа опција само додека решавате проблеми.

en: Valid until %s.
mk: Важи до %s.

en: Verify Phone Number
mk: Потврдете го телефонскиот број

en: Visit <a href="%s" target="_blank">our documentation</a> for more information about Fluid Checkout features.
mk: Посетете ја <a href="%s" target="_blank">нашата документација</a> за повеќе информации за функциите на Fluid Checkout.

en: Visit our website for more information about our plugins and add-ons.
mk: Посетете ја нашата веб-страница за повеќе информации за нашите приклучоци и додатоци.

en: We recommend setting it as <em>expanded</em> for the following countries due to regulatory requirements: <strong>Germany</strong>, <strong>Austria</strong>, <strong>Switzerland</strong>, <strong>Netherlands</strong>, <strong>Poland</strong>, <strong>Belgium</strong> and <strong>France</strong>.
mk: Препорачуваме да го поставите како <em>проширено</em> за следните земји поради регулаторни барања: <strong>Германија</strong> , <strong>Австрија</strong> , <strong>Швајцарија</strong> , <strong>Холандија</strong> , <strong>Полска</strong> , <strong>Белгија</strong> и <strong>Франција</strong> .

en: We recommend using the distraction free header and footer to avoid distractions at the checkout page. <a href="https://baymard.com/blog/cart-abandonment" target="_blank">Read the research about cart abandonment</a>.
mk: Препорачуваме да ги користите заглавието и подножјето без одвраќање за да избегнете одвлекување на вниманието на страницата за наплата. <a href="https://baymard.com/blog/cart-abandonment" target="_blank">Прочитајте го истражувањето за напуштање на количката</a> .

en: When disabled, the phone field validation will not check if country or area codes are valid for the country.
mk: Кога е оневозможено, валидацијата на полето за телефон нема да провери дали шифрите на земјата или областа се валидни за земјата.

en: When enabled, Fluid Checkout will apply styles optimized for compatibility with the plugin. You may want to disable this if you are using custom styles for the Stripe payment form fields.
mk: Кога е овозможено, Fluid Checkout ќе примени стилови оптимизирани за компатибилност со приклучокот. Можеби ќе сакате да го оневозможите ова ако користите прилагодени стилови за полињата на формуларот за плаќање на Stripe.

en: When enabled, only the countries allowed for shipping will be available in the shipping phone field, and only countries allowed for billing will be available for the billing phone field.
mk: Кога е овозможено, само земјите дозволени за испорака ќе бидат достапни во полето телефон за испорака, а само земјите дозволени за наплата ќе бидат достапни за полето телефон за наплата.

en: When enabled, the checkbox will be moved to the contact step independently of the display location defined in the Sendinblue plugin settings.
mk: Кога е овозможено, полето за избор ќе се премести во чекорот за контакт независно од локацијата на екранот дефинирана во поставките за приклучокот Sendinblue.

en: When enabled, the first shipping method available will not be automatically selected when no other shipping method was previously selected for each shipping package. <br>This option will be automatically enabled if the option for clearing the selected shipping method is enabled for the Local Pickup feature.
mk: Кога е овозможено, првиот достапен начин на испорака нема да биде автоматски избран кога претходно не бил избран друг начин на испорака за секој пакет за испорака.<br> Оваа опција автоматски ќе биде овозможена ако опцијата за бришење на избраниот начин на испорака е овозможена за функцијата Локално подигање.

en: When enabled, the shipping email field from the Bluehost plugin will be added to the checkout form.
mk: Кога е овозможено, полето за е-пошта за испорака од приклучокот Bluehost ќе се додаде во формуларот за наплата.

en: When the font size inside form fields is smaller than 16px, Safari and other browsers might automatically zoom in on mobile devices to make the text easier to read. When this option is enabled, it will set the font size for inside the form fields to 16px on pages optimized by Fluid Checkout to avoid it zooming in.
mk: Кога големината на фонтот во полињата на формуларот е помала од 16 пиксели, Safari и другите прелистувачи може автоматски да зумираат на мобилните уреди за да го олеснат читањето на текстот. Кога оваа опција е овозможена, ќе ја постави големината на фонтот за внатре во полињата на формуларот на 16 пиксели на страниците оптимизирани од Fluid Checkout за да се избегне зумирање.

en: When using Fluid Checkout, the multistep feature from the Germanized PRO plugin becomes unnecessary and can cause <strong>critical errors while processing new orders</strong>. Please disable the Germanized PRO multistep checkout feature in the plugin settings.
mk: Кога користите Fluid Checkout, функцијата за повеќе чекори од германизираниот PRO додаток станува непотребна и може да предизвика <strong>критични грешки при обработката на новите нарачки</strong> . Ве молиме оневозможете ја функцијата за повеќестепена наплата на германизирана PRO во поставките на приклучокот.

en: When using the <em>"1 column"</em> checkout layout this option is always set to <em>"Before checkout steps"</em> and also applies to desktop view.
mk: Кога го користите распоредот за наплата <em>„1 колона“</em> , оваа опција е секогаш поставена на <em>„Пред чекори за наплата“</em> и важи и за приказот на работната површина.

en: WooCommerce Smart Coupons
mk: Паметни купони од WooCommerce

en: WooCommerce page layout
mk: Распоред на страницата WooCommerce

en: You have been using the plugin for a while now. How do you like it so far? <br>Please give us a quick rating, we appreciate every bit of feedback and it encourages us to keep improving the plugin :)
mk: Веќе некое време го користите приклучокот. Како ви се допаѓа досега?<br> Ве молиме да ни дадете брза оцена, го цениме секој дел од повратните информации и тоа не охрабрува да продолжиме да го подобруваме приклучокот :)

en: Your order has a total amount due of %s. No further payment is needed.
mk: Вашата нарачка има вкупен доспеан износ од %s. Не е потребно дополнително плаќање.

[ctx: shipping packages]
en: Shipping
mk: Испорака

[ctx: shipping packages]
en: Shipping %d
mk: Испорака %d

en: yes
mk: да
