Advanced Custom Fields Pro v5.2.9 - en to sv_SE translation catalogue (638 entries)

en: Field Groups
sv_SE: Fältgrupper

en: Field Group
sv_SE: Fältgrupp

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add New Field Group
sv_SE: Lägg till ny fältgrupp

en: Edit Field Group
sv_SE: Redigera fältgrupp

en: New Field Group
sv_SE: Skapa fältgrupp

en: View Field Group
sv_SE: Visa fältgrupp

en: Search Field Groups
sv_SE: Sök fältgrupp

en: No Field Groups found
sv_SE: Inga fältgrupper hittades

en: No Field Groups found in Trash
sv_SE: Inga fältgrupper hittades i papperskorgen

en: Fields
sv_SE: Fält

en: Field
sv_SE: Fält

en: Add New Field
sv_SE: Skapa nytt fält

en: Edit Field
sv_SE: Redigera fält

en: New Field
sv_SE: Nytt fält

en: View Field
sv_SE: Visa fält

en: Search Fields
sv_SE: Sök fält

en: No Fields found
sv_SE: Inga fält hittades

en: No Fields found in Trash
sv_SE: Inga fält hittades i papperskorgen

[ctx: post status]
en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Inaktiverad <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Inaktiverade <span class=”count”>(%s)</span>

en: (no label)
sv_SE: (ingen etikett)

en: copy
sv_SE: kopiera

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Taxonomies
sv_SE: Taxonomier

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Widgets
sv_SE: Widgetar

en: Menus
sv_SE: Menyer

en: Menu items
sv_SE: Menyobjekt

en: Users
sv_SE: Användare

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Blocks
sv_SE: Block

en: Field group updated.
sv_SE: Fältgrupper uppdaterades.

en: Field group deleted.
sv_SE: Fältgrupper togs bort.

en: Field group published.
sv_SE: Fältgrupper publicerades.

en: Field group saved.
sv_SE: Fältgrupper sparades.

en: Field group submitted.
sv_SE: Fältgruppen skickades.

en: Field group scheduled for.
sv_SE: Fältgruppen schemalades för.

en: Field group draft updated.
sv_SE: Utkastet till fältgrupp uppdaterades.

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
sv_SE: Strängen ”field_” får inte användas i början av ett fältnamn

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
sv_SE: Detta fält kan inte flyttas förrän ändringarna har sparats

en: Field group title is required
sv_SE: Fältgruppen behöver en rubrik

en: Move to trash. Are you sure?
sv_SE: Flytta till papperskorgen. Är du säker?

en: No toggle fields available
sv_SE: Inga växlingsfält är tillgängliga

en: Move Custom Field
sv_SE: Flytta anpassat fält

en: Checked
sv_SE: Markerat

en: (this field)
sv_SE: (detta fält)

en: or
sv_SE: eller

en: Null
sv_SE: Nollvärde

en: Has any value
sv_SE: Har något värde

en: Has no value
sv_SE: Har inget värde

en: Value is equal to
sv_SE: Värde är lika med

en: Value is not equal to
sv_SE: Värde är inte lika med

en: Value matches pattern
sv_SE: Värde matchar mönstret

en: Value contains
sv_SE: Värde innehåller

en: Value is greater than
sv_SE: Värde är större än

en: Value is less than
sv_SE: Värde är mindre än

en: Selection is greater than
sv_SE: Markeringen är större än

en: Selection is less than
sv_SE: Markeringen är mindre än

en: Location
sv_SE: Plats

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Field Keys
sv_SE: Fältnycklar

[ctx: post status]
en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Move Complete.
sv_SE: Flytt färdig.

en: The %s field can now be found in the %s field group
sv_SE: Fältet %s kan nu hittas i fältgruppen %s

en: Close Window
sv_SE: Stäng fönster

en: Please select the destination for this field
sv_SE: Välj målet (destinationen) för detta fält

en: Move Field
sv_SE: Flytta fält

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Aktiv <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Aktiva <span class="count">(%s)</span>

en: Review local JSON changes
sv_SE: Granska lokala JSON-ändringar

en: Loading diff
sv_SE: Laddar diff

en: Sync changes
sv_SE: Synkronisera ändringar

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Local JSON
sv_SE: Lokal JSON

en: Various
sv_SE: Olika

en: Located in theme: %s
sv_SE: Finns i temat: %s

en: Located in plugin: %s
sv_SE: Finns i tillägget: %s

en: Located in: %s
sv_SE: Finns i: %s

en: Sync available
sv_SE: Synkronisering tillgänglig

en: Sync
sv_SE: Synkronisera

en: Review changes
sv_SE: Granska ändringar

en: Import
sv_SE: Importera

en: Saved
sv_SE: Sparat

en: Awaiting save
sv_SE: Väntar på sparande

en: Duplicate this item
sv_SE: Duplicera detta objekt

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
sv_SE[0]: Fältgrupp duplicerad.
sv_SE[1]: %s fältgrupper duplicerade.

en: Field group synchronised. | %s field groups synchronised.
sv_SE[0]: Fältgrupp synkroniserad.
sv_SE[1]: %s fältgrupper synkroniserade.

en: Select %s
sv_SE: Välj %s

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Upgrade Database
sv_SE: Uppgradera databas

en: Review sites & upgrade
sv_SE: Kontrollera webbplatser och uppgradera

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
sv_SE: Tillägget ”Advanced Custom Fields” tillhandahåller en visuell formulärbyggare för att anpassa WordPress redigeringsvyer med extra fält och ett intuitivt API för att visa anpassade fältvärden i alla temamallsfiler.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
sv_SE: Innan du skapar din första fältgrupp rekommenderar vi att du först läser vår <a href="%s" target="_blank">Komma igång-guide</a> för att bekanta dig med tilläggets filosofi och bästa praxis.

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
sv_SE: Använd fliken ”Hjälp och support” för att komma i kontakt om du behöver hjälp.

en: Help & Support
sv_SE: Hjälp och support

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Dokumentation</a>. Vår omfattande dokumentation innehåller referenser och guider för de flesta situationer du kan stöta på.

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the ‘how-tos’ of the ACF world.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Diskussioner</a>. Vi har en aktiv och vänlig community på våra community-forum som kanske kan hjälpa dig att räkna ut ”hur man gör” i ACF-världen.

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Helpdesk</a>. Supportpersonalen på vår helpdesk hjälper dig med dina mer djupgående tekniska utmaningar.

en: View details
sv_SE: Visa detaljer

en: Visit website
sv_SE: Besök webbplatsen

en: and
sv_SE: och

en: Export Field Groups
sv_SE: Exportera fältgrupper

en: Generate PHP
sv_SE: Generera PHP

en: No field groups selected
sv_SE: Inga fältgrupper valda

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
sv_SE[0]: Exporterade 1 fältgrupp.
sv_SE[1]: Exporterade %s fältgrupper.

en: Select Field Groups
sv_SE: Välj fältgrupp

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
sv_SE: Välj de fältgrupper som du vill exportera och sedan välj din exportmetod. Använd knappen för exportera till en .json fil som du sedan kan importera till en annan ACF installation. Använd generera-knappen för att exportera PHP kod som du kan lägga till i ditt tema.

en: Export File
sv_SE: Exportera fil

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
sv_SE: Följande kod kan användas för att registrera en lokal version av valda fältgrupp(er). Ett lokal fältgrupp kan ge många fördelar som snabbare laddningstider, versionshantering & dynamiska fält/inställningar. Det är bara att kopiera och klistra in följande kod till ditt temas functions.php fil eller att inkludera det i en extern fil.

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Copied
sv_SE: Kopierat

en: Import Field Groups
sv_SE: Importera fältgrupper

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
sv_SE: Välj den Advanced Custom Fields JSON-fil som du vill importera. När du klickar på import-knappen så kommer ACF importera fältgrupperna.

en: Select File
sv_SE: Välj fil

en: Import File
sv_SE: Importera fil

en: No file selected
sv_SE: Ingen fil vald

en: Error uploading file. Please try again
sv_SE: Fel vid uppladdning av fil. Försök igen

en: Incorrect file type
sv_SE: Felaktig filtyp

en: Import file empty
sv_SE: Importfilen är tom

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
sv_SE[0]: Importerade 1 fältgrupp
sv_SE[1]: Importerade %s fältgrupper

en: Conditional Logic
sv_SE: Visningsvillkor

en: Show this field if
sv_SE: Visa detta fält när

en: Add rule group
sv_SE: Lägg till regelgrupp

en: Drag to reorder
sv_SE: Dra och släpp för att ändra ordning

en: Edit field
sv_SE: Redigera fält

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Duplicate field
sv_SE: Duplicera fält

en: Move field to another group
sv_SE: Flytta fält till en annan grupp

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Delete field
sv_SE: Ta bort fält

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Field Label
sv_SE: Fältetikett

en: This is the name which will appear on the EDIT page
sv_SE: Detta namn kommer att visas på REDIGERINGS-sidan

en: Field Name
sv_SE: Fältnamn

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
sv_SE: Ett enda ord, utan mellanslag. Understreck och bindestreck är tillåtna

en: Field Type
sv_SE: Fälttyp

en: Instructions
sv_SE: Instruktioner

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
sv_SE: Instruktioner för författarna. Visas vid publicering

en: Required?
sv_SE: Obligatorisk?

en: Wrapper Attributes
sv_SE: Attribut för det omslutande elementet (wrappern)

en: width
sv_SE: bredd

en: Close Field
sv_SE: Stäng fält

en: Order
sv_SE: Ordning

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Name
sv_SE: Namn

en: Type
sv_SE: Typ

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
sv_SE: Inga fält. Klicka på knappen <strong>+ Lägg till fält</strong> för att skapa ditt första fält.

en: + Add Field
sv_SE: + Lägg till fält

en: Rules
sv_SE: Regler

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
sv_SE: Skapa en uppsättning regler för att bestämma vilka redigeringsvyer som ska använda dessa avancerade anpassade fält

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Style
sv_SE: Stil

en: Standard (WP metabox)
sv_SE: Standard (WP-metaruta)

en: Seamless (no metabox)
sv_SE: Sömlös (ingen metaruta)

en: High (after title)
sv_SE: Hög (efter rubrik)

en: Normal (after content)
sv_SE: Normal (efter innehåll)

en: Side
sv_SE: Sidopanel

en: Label placement
sv_SE: Etikettsplacering

en: Top aligned
sv_SE: Toppjusterad

en: Left aligned
sv_SE: Vänsterjusterad

en: Instruction placement
sv_SE: Placering av instruktion

en: Below labels
sv_SE: Under ettiketer

en: Below fields
sv_SE: Under fält

en: Order No.
sv_SE: Ordningsnummer

en: Field groups with a lower order will appear first
sv_SE: Fältgrupper med lägre ordningsnummer kommer synas först

en: Shown in field group list
sv_SE: Visas i fältgruppslistan

en: Permalink
sv_SE: Permalänk

en: Content Editor
sv_SE: Innehållsredigerare

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Discussion
sv_SE: Diskussion

en: Revisions
sv_SE: Versioner

en: Author
sv_SE: Författare

en: Page Attributes
sv_SE: Sidattribut

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Send Trackbacks
sv_SE: Skicka trackbacks

en: Hide on screen
sv_SE: Dölj på skärmen

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
sv_SE: <b>Välj</b> objekt för att <b>dölja</b> dem från redigeringsvyn.

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
sv_SE: Om flera fältgrupper visas i redigeringsvyn, kommer första gruppens inställningar att användas (den med lägst ordningsnummer)

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
sv_SE: Följande webbplatser behöver en databasuppdatering. Marker de du vill uppdatera och klicka sedan på %s.

en: Upgrade Sites
sv_SE: Uppgradera webbplatser

en: Site
sv_SE: Webbplats

en: Site requires database upgrade from %s to %s
sv_SE: Webbplatsen kräver en databasuppgradering från %s till %s

en: Site is up to date
sv_SE: Webbplatsen är uppdaterad

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
sv_SE: Uppgradering av databas slutförd. <a href="%s">Återgå till nätverkets adminpanel</a>

en: Please select at least one site to upgrade.
sv_SE: Välj minst en webbplats att uppgradera.

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
sv_SE: Det rekommenderas starkt att du säkerhetskopierar din databas innan du fortsätter. Är du säker på att vill köra uppdateringen nu?

en: Upgrading data to version %s
sv_SE: Uppgradera data till version %s

en: Upgrade complete.
sv_SE: Uppgradering genomförd.

en: Upgrade failed.
sv_SE: Uppgradering misslyckades.

en: Reading upgrade tasks...
sv_SE: Läser in uppgifter för uppgradering...

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
sv_SE: Databasuppgraderingen genomförd. <a href="%s">Se vad som är nytt</a>

en: No updates available.
sv_SE: Inga uppdateringar tillgängliga.

en: Back to all tools
sv_SE: Tillbaka till alla verktyg

en: Show this field group if
sv_SE: Visa detta fält om

en: Repeater
sv_SE: Upprepningsfält

en: Flexible Content
sv_SE: Flexibelt innehåll

en: Gallery
sv_SE: Galleri

en: Options Page
sv_SE: Alternativsida

en: Database Upgrade Required
sv_SE: Uppgradering av databasen krävs

en: Thank you for updating to %s v%s!
sv_SE: Tack för du uppdaterade till %s v%s!

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
sv_SE: Denna version innehåller förbättringar av databasen och kräver en uppgradering.

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
sv_SE: Kontrollera att alla premium-utökningar (%s) har uppdaterats till den senaste versionen.

en: Invalid field group parameter(s).
sv_SE: Ogiltiga fältgruppsparametrer.

en: Invalid field group ID.
sv_SE: Ogiltigt fältgrupps-ID.

en: Sorry, this field group is unavailable for diff comparison.
sv_SE: Denna fältgrupp är inte tillgänglig för diff-jämförelse.

en: Last updated: %s
sv_SE: Senast uppdaterad: %s

en: Original field group
sv_SE: Ursprunglig fältgrupp

en: JSON field group (newer)
sv_SE: JSON-fältgrupp (nyare)

en: Invalid nonce.
sv_SE: Ogiltig nonce.

en: Thumbnail
sv_SE: Tumnagel

en: Medium
sv_SE: Mellan

en: Large
sv_SE: Stor

en: Full Size
sv_SE: Full storlek

en: (no title)
sv_SE: (ingen rubrik)

en: Image width must be at least %dpx.
sv_SE: Bildens bredd måste vara åtminstone %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
sv_SE: Bildens bredd får inte överskrida %dpx.

en: Image height must be at least %dpx.
sv_SE: Bildens höjd måste vara åtminstone %dpx.

en: Image height must not exceed %dpx.
sv_SE: Bildens höjd får inte överskrida %dpx.

en: File size must be at least %s.
sv_SE: Filstorlek måste vara åtminstone %s.

en: File size must not exceed %s.
sv_SE: Filstorlek får inte överskrida %s.

en: File type must be %s.
sv_SE: Filtyp måste vara %s.

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
sv_SE: De ändringar som du gjort kommer att förloras om du navigerar bort från denna sida

en: Validation successful
sv_SE: Validering lyckades

en: Validation failed
sv_SE: Validering misslyckades

en: 1 field requires attention
sv_SE: 1 fält kräver din uppmärksamhet

en: %d fields require attention
sv_SE: %d fält kräver din uppmärksamhet

en: Edit field group
sv_SE: Redigera fältgrupp

en: Field type does not exist
sv_SE: Fälttyp existerar inte

en: Unknown
sv_SE: Okänd fältgrupp

en: Basic
sv_SE: Enkel

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Choice
sv_SE: Alternativ

en: Relational
sv_SE: Relation

en: Accordion
sv_SE: Expanderbar lista

en: Open
sv_SE: Öppen

en: Display this accordion as open on page load.
sv_SE: Visa denna lista som öppen vid sidladdning.

en: Multi-expand
sv_SE: Multi-expandera

en: Allow this accordion to open without closing others.
sv_SE: Tillåt denna expanderbara lista att öppnas utan att stänga övriga.

en: Endpoint
sv_SE: Ändpunkt

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
sv_SE: Definiera en ändpunkt för där den tidigare expanderbara listan ska stoppa. Denna expanderbara lista kommer inte synas.

en: Button Group
sv_SE: Knappgrupp

en: Choices
sv_SE: Alternativ

en: Enter each choice on a new line.
sv_SE: Ange varje alternativ på en ny rad.

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
sv_SE: För mer kontroll, kan du specificera både ett värde och etikett såhär:

en: red : Red
sv_SE: röd : Röd

en: Allow Null?
sv_SE: Tillått nollvärde?

en: Default Value
sv_SE: Standardvärde

en: Appears when creating a new post
sv_SE: Visas när ett nytt inlägg skapas

en: Horizontal
sv_SE: Horisontell

en: Vertical
sv_SE: Vertikal

en: Return Value
sv_SE: Returvärde

en: Specify the returned value on front end
sv_SE: Välj vilken typ av värde som ska returneras på front-end

en: Value
sv_SE: Värde

en: Both (Array)
sv_SE: Båda (array)

en: Checkbox
sv_SE: Kryssruta

en: Toggle All
sv_SE: Markera alla

en: Add new choice
sv_SE: Skapa nytt val

en: Allow Custom
sv_SE: Tillåt annat val

en: Allow 'custom' values to be added
sv_SE: Tillåter ”annat val” att väljas

en: Save Custom
sv_SE: Spara annat val

en: Save 'custom' values to the field's choices
sv_SE: Spara ”annat val”-värdet till fältets val

en: Enter each default value on a new line
sv_SE: Ange varje standardvärde på en ny rad

en: Toggle
sv_SE: Slå på/av

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
sv_SE: Visa en extra kryssruta för att markera alla val

en: Color Picker
sv_SE: Färgväljare

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Clear color
sv_SE: Rensa färg

en: Default
sv_SE: Standard

en: Select default color
sv_SE: Välj standardfärg

en: Select Color
sv_SE: Välj färg

en: Color value
sv_SE: Färgvärde

en: Date Picker
sv_SE: Datumväljare

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
sv_SE: Färdig

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
sv_SE: Idag

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
sv_SE: Föregående

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
sv_SE: V

en: Display Format
sv_SE: Visa format

en: The format displayed when editing a post
sv_SE: Visningsformatet vid ändring av inlägg

en: Custom:
sv_SE: Anpassat:

en: Save Format
sv_SE: Spara i format

en: The format used when saving a value
sv_SE: Formatet som används när ett värde sparas

en: Return Format
sv_SE: Returvärde

en: The format returned via template functions
sv_SE: Formatet som returneras av mallfunktioner

en: Week Starts On
sv_SE: Veckan börjar på

en: Date Time Picker
sv_SE: Datum/tidväljare

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
sv_SE: Välj tid

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
sv_SE: Tid

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
sv_SE: Timme

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
sv_SE: Minut

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
sv_SE: Sekund

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
sv_SE: Millisekund

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
sv_SE: Mikrosekund

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
sv_SE: Tidszon

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
sv_SE: Nu

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
sv_SE: Klar

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
sv_SE: Välj

[ctx: Date Time Picker JS amText]
en: AM
sv_SE: fm

[ctx: Date Time Picker JS amTextShort]
en: A
sv_SE: fm

[ctx: Date Time Picker JS pmText]
en: PM
sv_SE: em

[ctx: Date Time Picker JS pmTextShort]
en: P
sv_SE: E

en: Email
sv_SE: E-post

en: Placeholder Text
sv_SE: Platshållartext

en: Appears within the input
sv_SE: Visas inuti fältet

en: Prepend
sv_SE: Lägg till före

en: Appears before the input
sv_SE: Visas före fältet

en: Append
sv_SE: Lägg till efter

en: Appears after the input
sv_SE: Visas efter fältet

en: '%s' is not a valid email address
sv_SE: "%s" är inte en giltig e-postadress

en: File
sv_SE: Fil

en: Edit File
sv_SE: Redigera fil

en: Update File
sv_SE: Uppdatera fil

en: File name
sv_SE: Filnamn

en: File size
sv_SE: Filstorlek

en: Add File
sv_SE: Lägg till fil

en: File Array
sv_SE: Fil-array

en: File URL
sv_SE: Fil-URL

en: File ID
sv_SE: Filens ID

en: Library
sv_SE: Bibliotek

en: Limit the media library choice
sv_SE: Begränsa urvalet i mediabiblioteket

en: All
sv_SE: Alla

en: Uploaded to post
sv_SE: Uppladdade till detta inlägg

en: Minimum
sv_SE: Minimalt

en: Restrict which files can be uploaded
sv_SE: Begränsa vilka filer som kan laddas upp

en: Maximum
sv_SE: Maximalt

en: Allowed file types
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: Comma separated list. Leave blank for all types
sv_SE: Kommaseparerad lista. Lämna blankt för alla typer

en: Google Map
sv_SE: Google-karta

en: Sorry, this browser does not support geolocation
sv_SE: Denna webbläsare saknar stöd för platsinformation

en: Search
sv_SE: Sök

en: Clear location
sv_SE: Rensa plats

en: Find current location
sv_SE: Hitta nuvarande plats

en: Search for address...
sv_SE: Sök efter adress...

en: Center
sv_SE: Centrera

en: Center the initial map
sv_SE: Kartans initiala centrum

en: Set the initial zoom level
sv_SE: Ange kartans initiala zoom-nivå

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Customize the map height
sv_SE: Ställ in kartans höjd

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Sub Fields
sv_SE: Underfält

en: Specify the style used to render the selected fields
sv_SE: Specificera stilen för att rendera valda fält

en: Table
sv_SE: Tabell

en: Row
sv_SE: Rad

en: Image
sv_SE: Bild

en: Select Image
sv_SE: Välj bild

en: Edit Image
sv_SE: Redigera bild

en: Update Image
sv_SE: Uppdatera bild

en: All images
sv_SE: Alla bilder

en: No image selected
sv_SE: Ingen bild vald

en: Add Image
sv_SE: Lägg till bild

en: Image Array
sv_SE: Bild-array

en: Image URL
sv_SE: Bild-URL

en: Image ID
sv_SE: Bildens ID

en: Preview Size
sv_SE: Förhandsvisningens storlek

en: Restrict which images can be uploaded
sv_SE: Begränsa vilka bilder som kan laddas upp

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Link
sv_SE: Länk

en: Select Link
sv_SE: Välj länk

en: Opens in a new window/tab
sv_SE: Öppnas i ett nytt fönster/flik

en: Link Array
sv_SE: Länk-array

en: Link URL
sv_SE: Länk-URL

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: New Lines
sv_SE: Nya rader

en: Controls how new lines are rendered
sv_SE: Reglerar hur nya rader renderas

en: Automatically add paragraphs
sv_SE: Lägg till styckesindelning automatiskt

en: Automatically add &lt;br&gt;
sv_SE: Lägg till automatiskt &lt;br&gt;

en: No Formatting
sv_SE: Ingen formattering

en: Escape HTML
sv_SE: Inaktivera HTML-rendering

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
sv_SE: Tillåt HTML-kod att visas som synlig text istället för att renderas

en: Number
sv_SE: Nummer

en: Minimum Value
sv_SE: Minsta värde

en: Maximum Value
sv_SE: Högsta värde

en: Step Size
sv_SE: Stegvärde

en: Value must be a number
sv_SE: Värdet måste vara ett nummer

en: Value must be equal to or higher than %d
sv_SE: Värdet måste vara lika med eller högre än %d

en: Value must be equal to or lower than %d
sv_SE: Värdet måste vara lika med eller lägre än %d

en: Enter URL
sv_SE: Fyll i URL

en: Embed Size
sv_SE: Embed-storlek

en: Page Link
sv_SE: Sidlänk

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Parent
sv_SE: Överordnad

en: Filter by Post Type
sv_SE: Filtrera efter inläggstyp

en: All post types
sv_SE: Alla inläggstyper

en: Filter by Taxonomy
sv_SE: Filtrera efter taxonomi

en: All taxonomies
sv_SE: Alla taxonomier

en: Allow Archives URLs
sv_SE: Tillåt arkiv-URL:er

en: Select multiple values?
sv_SE: Välj flera värden?

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Post Object
sv_SE: Inläggsobjekt

en: Post ID
sv_SE: Inläggs-ID

en: Radio Button
sv_SE: Alternativknapp

en: Other
sv_SE: Annat

en: Add 'other' choice to allow for custom values
sv_SE: Lägg till värdet 'annat' för att tillåta egna värden

en: Save Other
sv_SE: Spara annat

en: Save 'other' values to the field's choices
sv_SE: Spara 'annat'-värden till fältets alternativ

en: Range
sv_SE: Intervall

en: Relationship
sv_SE: Relation

en: Maximum values reached ( {max} values )
sv_SE: Högsta tillåtna antal värden uppnått ( {max} värden )

en: Loading
sv_SE: Laddar

en: No matches found
sv_SE: Inga träffar

en: Select post type
sv_SE: Välj inläggstyp

en: Select taxonomy
sv_SE: Välj taxonomi

en: Search...
sv_SE: Sök...

en: Filters
sv_SE: Filter

en: Post Type
sv_SE: Inläggstyp

en: Taxonomy
sv_SE: Taxonomi

en: Elements
sv_SE: Element

en: Selected elements will be displayed in each result
sv_SE: Valda element visas i varje resultat

en: Minimum posts
sv_SE: Minsta antal inlägg

en: Maximum posts
sv_SE: Högsta antal inlägg

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
sv_SE[0]: %s kräver minst %s val
sv_SE[1]: %s kräver minst %s val

[ctx: noun]
en: Select
sv_SE: Flerväljare

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
sv_SE: Ett resultat, tryck enter för att välja det.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
sv_SE: %d resultat, använd upp och ned pilarna för att navigera.

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
sv_SE: Inget resultat

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
sv_SE: Skriv in 1 eller fler tecken

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
sv_SE: Skriv in %d eller fler tecken

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
sv_SE: Ta bort 1 tecken

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
sv_SE: Ta bort %d tecken

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
sv_SE: Du kan bara välja 1 resultat

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
sv_SE: Du kan bara välja %d resultat

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
sv_SE: Laddar fler resultat &hellip;

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
sv_SE: Söker &hellip;

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
sv_SE: Laddning misslyckades

[ctx: verb]
en: Select
sv_SE: Välj

en: Stylised UI
sv_SE: Stylat utseende

en: Use AJAX to lazy load choices?
sv_SE: Använda AJAX för att ladda alternativ efter att sidan laddats?

en: Specify the value returned
sv_SE: Specificera värdet att returnera

en: Separator
sv_SE: Avgränsare

en: Tab
sv_SE: Flik

en: Placement
sv_SE: Placering

en: Define an endpoint for the previous tabs to stop. This will start a new group of tabs.
sv_SE: Definiera en ändpunkt där de föregående flikarna att stoppas. Detta kommer starta en ny grupp med flikar.

[ctx: No terms]
en: No %s
sv_SE: Inga %s

en: Select the taxonomy to be displayed
sv_SE: Välj taxonomin som ska visas

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Select the appearance of this field
sv_SE: Välj utseende för detta fält

en: Multiple Values
sv_SE: Flera värden

en: Multi Select
sv_SE: Flerval

en: Single Value
sv_SE: Enstaka värde

en: Radio Buttons
sv_SE: Alternativknappar

en: Create Terms
sv_SE: Skapa termer

en: Allow new terms to be created whilst editing
sv_SE: Tillåt att nya termer läggs till under redigering

en: Save Terms
sv_SE: Spara termer

en: Connect selected terms to the post
sv_SE: Koppla valda termer till inlägget

en: Load Terms
sv_SE: Ladda termer

en: Load value from posts terms
sv_SE: Ladda term från ett inläggs termer

en: Term Object
sv_SE: Termobjekt

en: Term ID
sv_SE: Term-ID

en: User unable to add new %s
sv_SE: Användare kan inte lägga till ny %s

en: %s already exists
sv_SE: %s finns redan

en: %s added
sv_SE: %s tillagt

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Character Limit
sv_SE: Maximalt antal tecken

en: Leave blank for no limit
sv_SE: Lämna tomt för att ha utan begränsning

en: Value must not exceed %d characters
sv_SE: Värdet får inte överstiga %d tecken

en: Text Area
sv_SE: Textfält

en: Rows
sv_SE: Rader

en: Sets the textarea height
sv_SE: Välj textfältets höjd

en: Time Picker
sv_SE: Tidväljare

en: True / False
sv_SE: Sant/Falskt

en: Displays text alongside the checkbox
sv_SE: Visar text bredvid kryssrutan

en: On Text
sv_SE: ”På”-text

en: Text shown when active
sv_SE: Text som visas när valet är aktivt

en: Off Text
sv_SE: ”Av”-text

en: Text shown when inactive
sv_SE: Text som visas när valet är inaktivt

en: Url
sv_SE: URL

en: Value must be a valid URL
sv_SE: Värdet måste vara en giltig URL

en: User
sv_SE: Användare

en: Filter by role
sv_SE: Filtrera efter roll

en: All user roles
sv_SE: Alla användarroller

en: User Array
sv_SE: Användar-array

en: User Object
sv_SE: Användarobjekt

en: User ID
sv_SE: Användar-ID

en: Error loading field.
sv_SE: Fel vid inläsning av fält.

en: Wysiwyg Editor
sv_SE: WYSIWYG-editor

en: Visual
sv_SE: Visuellt

en: Click to initialize TinyMCE
sv_SE: Klicka för att initialisera tinyMCE

en: Tabs
sv_SE: Flikar

en: Visual & Text
sv_SE: Visuell och text

en: Visual Only
sv_SE: Endast visuellt

en: Text Only
sv_SE: Endast text

en: Toolbar
sv_SE: Verktygsfält

en: Show Media Upload Buttons?
sv_SE: Visa knappar för uppladdning av media?

en: Delay initialization?
sv_SE: Fördröj initialisering?

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
sv_SE: TinyMCE initialiseras inte förrän fältet klickas på

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Validate Email
sv_SE: Validera e-post

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Post updated
sv_SE: Inlägg uppdaterat

en: Spam Detected
sv_SE: Skräppost upptäckt

en: <strong>Error</strong>: %s
sv_SE: <strong>Fel</strong>: %s

en: Class "%s" does not exist.
sv_SE: Klassen ”%s” finns inte.

en: Location type "%s" is already registered.
sv_SE: Platstypen ”%s” är redan registrerad.

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: Page
sv_SE: Sida

en: Forms
sv_SE: Formulär

en: is equal to
sv_SE: är lika med

en: is not equal to
sv_SE: inte är lika med

en: Attachment
sv_SE: Bilaga

en: All %s formats
sv_SE: Alla %s-format

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Current User Role
sv_SE: Inloggad användarroll

en: Super Admin
sv_SE: Superadministratör

en: Current User
sv_SE: Nuvarande användare

en: Logged in
sv_SE: Inloggad

en: Viewing front end
sv_SE: Visar framsida

en: Viewing back end
sv_SE: Visar back-end

en: Menu Item
sv_SE: Menyobjekt

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Menu Locations
sv_SE: Menyplatser

en: Page Parent
sv_SE: Överordnad sida

en: Page Template
sv_SE: Sidmall

en: Default Template
sv_SE: Standardmall

en: Page Type
sv_SE: Sidtyp

en: Front Page
sv_SE: Startsida

en: Posts Page
sv_SE: Sida för inlägg

en: Top Level Page (no parent)
sv_SE: Toppsida (Ingen förälder)

en: Parent Page (has children)
sv_SE: Överordnad sida (har underordnade)

en: Child Page (has parent)
sv_SE: Undersida (har överordnad)

en: Post Category
sv_SE: Inläggskategori

en: Post Format
sv_SE: Inläggsformat

en: Post Status
sv_SE: Inläggsstatus

en: Post Taxonomy
sv_SE: Inläggstaxonomi

en: Post Template
sv_SE: Inläggsmall

en: User Form
sv_SE: Användarformulär

en: Add / Edit
sv_SE: Skapa/Redigera

en: Register
sv_SE: Registrera

en: User Role
sv_SE: Användarroll

[ctx: verb]
en: Edit
sv_SE: Ändra

[ctx: verb]
en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Uploaded to this post
sv_SE: Uppladdade till detta inlägg

en: Expand Details
sv_SE: Visa detaljer

en: Collapse Details
sv_SE: Dölj detaljer

en: Restricted
sv_SE: Begränsad

en: %s value is required
sv_SE: %s värde är obligatorisk

en: Publish
sv_SE: Publicera

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
sv_SE: Inga fältgrupper hittades för denna inställningssida. <a href="%s">Skapa en fältgrupp</a>

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
sv_SE: <b>Fel</b>. Kunde inte ansluta till uppdateringsservern

en: Updates
sv_SE: Uppdateringar

en: <b>Error</b>. Could not authenticate update package. Please check again or deactivate and reactivate your ACF PRO license.
sv_SE: <b>Fel</b>. Det gick inte att autentisera uppdateringspaketet. Kontrollera igen eller inaktivera och återaktivera din ACF PRO-licens.

en: Deactivate License
sv_SE: Inaktivera licens

en: Activate License
sv_SE: Aktivera licens

en: License Information
sv_SE: Licensinformation

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see <a href="%s" target="_blank">details & pricing</a>.
sv_SE: För att låsa upp uppdateringar, fyll i din licensnyckel här nedan. Om du inte har en licensnyckel, gå till sidan <a href="%s">detaljer och priser</a>.

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: Update Information
sv_SE: Uppdateringsinformation

en: Current Version
sv_SE: Nuvarande version

en: Latest Version
sv_SE: Senaste version

en: Update Available
sv_SE: Uppdatering tillgänglig

en: Update Plugin
sv_SE: Uppdatera tillägg

en: Please enter your license key above to unlock updates
sv_SE: Fyll i din licensnyckel här ovan för att låsa upp uppdateringar

en: Check Again
sv_SE: Kontrollera igen

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: Upgrade Notice
sv_SE: Uppgraderingsnotering

en: Block type name is required.
sv_SE: Blocktypsnamn är obligatoriskt.

en: Block type "%s" is already registered.
sv_SE: Blocktypen "%s" är redan registrerad.

en: Switch to Edit
sv_SE: Växla till Redigera

en: Switch to Preview
sv_SE: Växla till förhandsgranskning

en: Change content alignment
sv_SE: Ändra innehållsjustering

en: %s settings
sv_SE: %s-inställningar

[ctx: noun]
en: Clone
sv_SE: Klon

en: Select one or more fields you wish to clone
sv_SE: Välj ett eller flera fält som du vill klona

en: Display
sv_SE: Visning

en: Specify the style used to render the clone field
sv_SE: Specificera stilen som ska användas för att rendera det klonade fältet

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
sv_SE: Grupp (visar valda fält i en grupp i detta fält)

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
sv_SE: Sömlös (ersätter detta fält med valda fält)

en: Labels will be displayed as %s
sv_SE: Etiketter kommer att visas som %s

en: Prefix Field Labels
sv_SE: Prefix för fältetiketter

en: Values will be saved as %s
sv_SE: Värden sparas som %s

en: Prefix Field Names
sv_SE: Prefix för fältnamn

en: Unknown field
sv_SE: Okänt fält

en: Unknown field group
sv_SE: Okänd fältgrupp

en: All fields from %s field group
sv_SE: Alla fält från %s fältgrupp

en: Add Row
sv_SE: Lägg till rad

en: layout | layouts
sv_SE[0]: layout
sv_SE[1]: layouter

en: layouts
sv_SE: layouter

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
sv_SE: Detta fält kräver minst {min} {label} {identifier}

en: This field has a limit of {max} {label} {identifier}
sv_SE: Detta fält har en gräns på {max} {label} {identifier}

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
sv_SE: {available} {label} {identifier} tillgänglig (max {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
sv_SE: {required} {label} {identifier} krävs (min {min})

en: Flexible Content requires at least 1 layout
sv_SE: Flexibelt innehåll kräver minst 1 layout

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
sv_SE: Klicka på knappen ”%s” nedan för att börja skapa din layout

en: Add layout
sv_SE: Lägg till layout

en: Duplicate layout
sv_SE: Duplicera layout

en: Remove layout
sv_SE: Ta bort layout

en: Click to toggle
sv_SE: Klicka för att växla

en: Reorder Layout
sv_SE: Ändra layoutens ordning

en: Reorder
sv_SE: Ändra ordning

en: Delete Layout
sv_SE: Ta bort layout

en: Duplicate Layout
sv_SE: Duplicera layout

en: Add New Layout
sv_SE: Lägg till ny layout

en: Button Label
sv_SE: Knappetikett

en: Minimum Layouts
sv_SE: Lägsta tillåtna antal layouter

en: Maximum Layouts
sv_SE: Högsta tillåtna antal layouter

en: Add Image to Gallery
sv_SE: Lägg till bild i galleriet

en: Maximum selection reached
sv_SE: Högsta tillåtna antal val uppnått

en: Length
sv_SE: Längd

en: Caption
sv_SE: Bildtext

en: Alt Text
sv_SE: Alternativ text

en: Add to gallery
sv_SE: Lägg till i galleri

en: Bulk actions
sv_SE: Massåtgärder

en: Sort by date uploaded
sv_SE: Sortera efter uppladdningsdatum

en: Sort by date modified
sv_SE: Sortera efter redigeringsdatum

en: Sort by title
sv_SE: Sortera efter rubrik

en: Reverse current order
sv_SE: Omvänd nuvarande ordning

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Insert
sv_SE: Infoga

en: Specify where new attachments are added
sv_SE: Specifiera var nya bilagor läggs till

en: Append to the end
sv_SE: Lägg till i slutet

en: Prepend to the beginning
sv_SE: Lägg till början

en: Minimum Selection
sv_SE: Minsta tillåtna antal val

en: Maximum Selection
sv_SE: Högsta tillåtna antal val

en: Minimum rows reached ({min} rows)
sv_SE: Minsta tillåtna antal rader uppnått ({min} rader)

en: Maximum rows reached ({max} rows)
sv_SE: Högsta tillåtna antal rader uppnått ({max} rader)

en: Add row
sv_SE: Lägg till rad

en: Duplicate row
sv_SE: Duplicera rad

en: Remove row
sv_SE: Ta bort rad

en: Collapsed
sv_SE: Ihopfälld

en: Select a sub field to show when row is collapsed
sv_SE: Välj ett underfält att visa när raden är ihopfälld

en: Minimum Rows
sv_SE: Minsta tillåtna antal rader

en: Maximum Rows
sv_SE: Högsta tillåtna antal rader

en: No block types exist
sv_SE: Det finns inga blocktyper

en: No options pages exist
sv_SE: Det finns inga alternativsidor

en: Options Updated
sv_SE: Alternativ uppdaterade

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%s">details & pricing</a>.
sv_SE: För att aktivera uppdateringar, fyll i din licensnyckel på sidan <a href="%s">uppdateringar</a>. Om du inte har en licensnyckel, gå till sidan <a href="%s">detaljer och priser</a>.

note: Description of the plugin/theme
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
sv_SE: Anpassa Wordpress med kraftfulla, professionella och intuitiva fält.
