wp-event-list - en to da_DK translation catalogue (70 entries)

en: Event List Settings
da_DK: Event List indstillinger

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: About Event List
da_DK: Om Event List

en: About
da_DK: Om

en: General
da_DK: Generelt

en: Shortcode Attributes
da_DK: Shortcode attributter

en: Help and Instructions
da_DK: Hjælp og instruktioner

en: To show the events on your site you have 2 possibilities
da_DK: Du har 2 muligheder for at vise begivenheder på på dit site

en: you can place the <strong>shortcode</strong> %1$s on any page or post
da_DK: du kan placere <strong>shortcode</strong> %1$s på en hvilkensomhelst side eller post

en: you can add the <strong>widget</strong> %1$s in your sidebars
da_DK: du kan tilføje <strong>widget</strong> %1$s i dine sidebars

en: The displayed events and their style can be modified with the available widget settings and the available attributes for the shortcode.
da_DK: De viste events og deres style kan modificeres med de tilgængelige widget-indstillinger og de tilgængelige attributter for shortcode.

en: The available  widget options are described in their tooltip text.
da_DK: De tilgængelige widget-muligheder er beskrevet i deres tooltip-tekst.

en: Add links to the single events
da_DK: Tilføj links til enkeltbegivenhederne

en: Add a link to the Event List page
da_DK: Tilføj links til Event List-siden

en: You have the possibility to modify the output if you add some of the following attributes to the shortcode.
da_DK: Du har mulighed for at modificere den færdige liste, hvis du tilføjer nogle af de følgende attributter til din shortcode.

en: You can combine and add as much attributes as you want. E.g. the shortcode including the attributes %1$s and %2$s would looks like this:
da_DK: Du kan kombinere og tilføje lige så mange attributter, som du vil. Fx vil en shortcode med attributterne %1$s og %2$s se sådan ud:

en: Below you can find a list of all supported attributes with their descriptions and available options:
da_DK: Nedenfor ser du en liste over alle attributter med deres beskrivelse og valgmuligheder:

en: Attribute name
da_DK: Attribut navn

en: Value options
da_DK: Værdi-muligheder

en: Default value
da_DK: Default værdi

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Filter Syntax
da_DK: Filter syntax

en: For date and cat filters you can specify complex filters with the following syntax:
da_DK: For dato og kategori-filtre kan du lave komplekse filtre med den følgende syntax:

en: You can use %1$s and %2$s connections to define complex filters. Additionally you can set brackets %3$s for nested queries.
da_DK: Du kan benytte %1$s og %2$s forbindelser til at lave komplekse filtre. Desuden kan du tilføje brackets %3$s for nested queries.

en: or
da_DK: eller

en: and
da_DK: og

en: Examples for cat filters:
da_DK: Eksempler for kategori-filtre:

en: Show all events with category %1$s.
da_DK: Vis alle begivenheder i kategorien %1$s.

en: Show all events with category %1$s or %2$s.
da_DK: Vis alle begivenheder i kategorien %1$s eller %2$s.

en: Show all events with category %1$s and all events where category %2$s as well as %3$s is selected.
da_DK: Vis alle begivenheder i kategorien %1$s og alle begivenheder, hvor kategorien  %2$s og %3$s er valgt.

en: Available Date Formats
da_DK: Mulige dato-formater

en: For date filters you can use the following date formats:
da_DK: Til dato-filtre kan du bruge følgende dato-formater:

en: Available Date Range Formats
da_DK: Tilgængelige dato-formater

en: Value
da_DK: Værdi

en: Example
da_DK: Eksempel

en: Import Events
da_DK: Importér begivenheder

en: Step
da_DK: Trin

en: Example file
da_DK: Eksempelfil

en: Sorry, there has been an error.
da_DK: Beklager, der er sket en fejl.

en: The file does not exist, please try again.
da_DK: Filen eksisterer ikke. Prøv venligst igen.

en: Title
da_DK: Titel

en: Start Date
da_DK: Starter

en: End Date
da_DK: Slutter

en: Time
da_DK: Tidspunkt

en: Location
da_DK: Lokalitet

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Import
da_DK: Importér

en: Date
da_DK: Dato

en: Frontend Settings
da_DK: Frontend-indstillinger

en: Admin Page Settings
da_DK: Admin Page-indstillinger

en: Feed Settings
da_DK: Feed-indstillinger

en: Year
da_DK: År

en: Month
da_DK: Måned

en: Day
da_DK: Dag

en: number of years
da_DK: antal år

en: number of months
da_DK: Antal måneder

en: number of weeks
da_DK: Antal uger

en: Upcoming
da_DK: Kommende

en: Past
da_DK: Tidligere

en: Events
da_DK: Begivenheder

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Event
da_DK: Tilføj ny begivenhed

en: Edit Event
da_DK: Redigér begivenhed

en: All Events
da_DK: Alle begivenheder

en: All
da_DK: Alle

en: Text for no events
da_DK: Tekst hvis ingen begivenheder

en: Disable CSS file
da_DK: Deaktiver CSS-fil

en: With this widget a list of upcoming events can be displayed.
da_DK: Med denne widget kan en liste over alle kommende begivenheder vises.

en: Upcoming events
da_DK: Kommende begivenheder

en: show events page
da_DK: Vis begivenheds-side
