editoria11y 3.0.0 - en to ro translation catalogue (578 entries)

en: "Autodetect" selects:<br><em><code>body &gt; *:not(#wpadminbar, script, style, .ed11y-element)</code></em>
ro: „Detecție automată” selectează:<br><em><code>body &gt; *:not(#wpadminbar, script, style, .ed11y-element)</code></em>

en: %1$s of %2$s sites visited (%3$s updated).
ro: %1$s din %2$s site-uri vizitate (%3$s actualizate).

en: %d minute
ro: %d minut

en: %d minutes
ro: %d minute

en: %d result
ro: %d rezultat

en: %d results
ro: %d rezultate

en: %d second
ro: %d secundă

en: %d seconds
ro: %d secunde

en: %s hour
ro: %s oră

en: %s hours
ro: %s ore

en: %s pages
ro: Pagini %s

en: (Part of CSA suite)
ro: (Parte a suitei CSA)

en: (text match only)
ro: (numai potrivire text)

en: ...other...
ro: ...altele...

en: A duplicate copy of Editoria11y Accessibility Checker (the free version) was deactivated here: Editoria11y CSA is already active and provides the same checks.
ro: O copie duplicat a Editoria11y Accessibility Checker (versiunea gratuită) a fost dezactivată aici: Editoria11y CSA este deja activ și oferă aceleași verificări.

en: A previous update attempt did not finish.
ro: O tentativă anterioară de actualizare nu s-a finalizat.

en: A schema update is required.
ro: Este necesară o actualizare de schemă.

en: API error.
ro: Eroare API.

en: ARIA and focus
ro: ARIA și focalizare

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Activate a license network-wide
ro: Activați o licență la nivel de rețea

en: Activate on every site in this network
ro: Activați pe fiecare site din această rețea

en: Activated %1$d of %2$d sites.
ro: S-au activat %1$d din %2$d site-uri.

en: Activation API returned an unspecified error.
ro: API-ul de activare a returnat o eroare nespecificată.

en: Activation cancelled. Already-activated sites keep their license.
ro: Activarea a fost anulată. Site-urile deja activate își păstrează licența.

en: Activation finished with %d sites in error. Review the list below and retry once the cause is fixed.
ro: Activarea s-a finalizat cu %d site-uri în eroare. Revizuiți lista de mai jos și reîncercați după remedierea cauzei.

en: Activation in progress
ro: Activare în desfășurare

en: Active
ro: Activ

en: Active (enforced)
ro: Activ (impus)

en: Add New
ro: Adăugați nouă

en: Add custom rule
ro: Adăugați regula personalizată

en: Add network custom rule
ro: Adăugați regulă personalizată de rețea

en: Add or remove filetypes. Set to "false" to disable the test altogether. Providing any value will override the default.
ro: Adăugați sau eliminați tipuri de fișiere. Setați la „false” pentru a dezactiva complet testul. Furnizarea oricărei valori va suprascrie valoarea implicită.

en: Add your first rule
ro: Adăugați prima regulă

en: Added to the built-in detection list (Looker/Data Studio, Tableau, Power BI, Qlik). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments. To stop flagging visualizations entirely, disable that test above.
ro: Adăugat la lista de detecție încorporată (Looker/Data Studio, Tableau, Power BI, Qlik). Furnizați o listă separată prin virgule de domenii sau fragmente de URL. Pentru a opri complet marcarea vizualizărilor, dezactivați testul de mai sus.

en: Added to the built-in detection list (SoundCloud, Simplecast, Podbean, Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts and other major hosts). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments. To stop flagging audio entirely, disable that test above.
ro: Adăugat la lista de detecție încorporată (SoundCloud, Simplecast, Podbean, Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts și alte platforme majore). Furnizați o listă separată prin virgule de domenii sau fragmente de URL. Pentru a opri complet marcarea conținutului audio, dezactivați testul de mai sus.

en: Added to the built-in detection list (YouTube, Vimeo, Panopto, Wistia, Dailymotion, Brightcove, Vidyard and generic video URLs). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments, e.g. yuja.com. To stop flagging videos entirely, disable that test above.
ro: Adăugat la lista de detecție încorporată (YouTube, Vimeo, Panopto, Wistia, Dailymotion, Brightcove, Vidyard și URL-uri video generice). Furnizați o listă separată prin virgule de domenii sau fragmente de URL, de ex. yuja.com. Pentru a opri complet marcarea videoclipurilor, dezactivați testul de mai sus.

en: Admin label for the configuration page
ro: Etichetă administrator pentru pagina de configurare

en: Admin label is required.
ro: Eticheta de administrator este obligatorie.

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Alert
ro: Alertă

en: Alert content
ro: Conținut alertă

en: Alert report: "%s"
ro: Raport de alerte: „%s”

en: Alert type
ro: Tip de alertă

en: Alert type must be Error or Manual check.
ro: Tipul alertei trebuie să fie Eroare sau Verificare manuală.

en: Alert types
ro: Tipuri de alerte

en: Alerts
ro: Alerte

en: Alerts by page
ro: Alerte pe pagini

en: Alerts dismissed by
ro: Alerte respinse de

en: Alerts dismissed by %s
ro: Alerte respinse de %s

en: Alerts in these regions will be shown to both developers and editors. One selector per line.
ro: Alertele din aceste regiuni vor fi afișate atât dezvoltatorilor, cât și editorilor. Un selector per linie.

en: Alerts on pages created by %s
ro: Alerte pe pagini create de %s

en: Alerts on pages created by author
ro: Alerte pe pagini create de autor

en: Alerts on pages of type "%s"
ro: Alerte pe pagini de tip „%s”

en: All custom rules
ro: Toate regulile personalizate

en: All elements
ro: Toate elementele

en: All network rules
ro: Toate regulile de rețea

en: All text elements: Headings, Paragraphs, Blockquotes and Lists
ro: Toate elementele de text: Titluri, Paragrafe, Citate-bloc și Liste

en: Alt text should not be the same as caption text
ro: Textul alternativ nu trebuie să fie identic cu legenda

en: Alt text used as a link should not be a URL
ro: Textul alternativ folosit ca link nu trebuie să fie un URL

en: Always start open
ro: Porniți întotdeauna deschis

en: An activation run is already in progress.
ro: O sesiune de activare este deja în desfășurare.

en: An unknown error occurred.
ro: A apărut o eroare necunoscută.

en: Any
ro: Oricare

en: Apply all the tests and role assignments below to
ro: Aplicați toate testele și atribuirile de roluri de mai jos la

en: Apply filters
ro: Aplicați filtrele

en: Are the symbols or emoji in this link meaningful?
ro: Simbolurile sau emoji-urile din acest link sunt semnificative?

en: Are there redundant words in this alt text?
ro: Există cuvinte redundante în acest text alternativ?

en: Assertiveness
ro: Asertivitate

en: At least one rule criterion is required: a filter selector OR one or more include-text strings.
ro: Este necesar cel puțin un criteriu de regulă: un selector de filtrare SAU unul sau mai multe șiruri de text incluse.

en: Attributes on tag (e.g. href and src)
ro: Atribute pe etichetă (de ex. href și src)

en: Audio flagged as needing a manual check for transcripts
ro: Audio marcat ca necesitând verificare manuală pentru transcrieri

en: Author
ro: Autor

en: Auto-detect any Web components
ro: Detectare automată a oricăror componente Web

en: Autodetect
ro: Detecție automată

en: Back
ro: Înapoi

en: Back to dashboard
ro: Înapoi la tabloul de bord

en: Background data update is in progress. Click below to drive it to completion now.
ro: Actualizarea datelor în fundal este în desfășurare. Faceți clic mai jos pentru a o finaliza acum.

en: Background licensing tasks run slowly via WP-Cron; leave this page open to run a batch every 15 seconds.
ro: Sarcinile de licențiere din fundal rulează lent prin WP-Cron; lăsați această pagină deschisă pentru a rula un lot la fiecare 15 secunde.

en: Body fields are preceded by an H1 (the post or page title), so their highest heading level should be H2.
ro: Câmpurile de corp sunt precedate de un H1 (titlul articolului sau paginii), deci cel mai înalt nivel de titlu al lor ar trebui să fie H2.

en: Broken same-page link
ro: Link intern defect

en: Browsers pause API operations in background tabs.
ro: Browserele întrerup operațiunile API în filele din fundal.

en: Button has an invalid ARIA label
ro: Butonul are o etichetă ARIA invalidă

en: Button is missing an accessible label
ro: Butonul nu are un nume accesibil

en: Button name repeats the word "button"
ro: Numele butonului repetă cuvântul „button”

en: By
ro: De

en: By default both admins and editors can view reports.
ro: Implicit, atât administratorii cât și editorii pot vizualiza rapoartele.

en: Can this alt text be shorter?
ro: Poate fi mai scurt acest text alternativ?

en: Can this heading be shorter?
ro: Poate fi acest titlu mai scurt?

en: Can this linked alt text be shorter?
ro: Poate fi mai scurt textul alternativ al acestui link?

en: Cancel
ro: Anulare

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Cancelling…
ro: Se anulează…

en: Case sensitive
ro: Sensibil la majuscule

en: Check inside these specific Web components
ro: Verificați în interiorul acestor componente Web specifice

en: Check the %s for roadmap proposals and discussions.
ro: Consultați %s pentru propuneri de foaie de parcurs și discuții.

en: Checker mode for content roles
ro: Mod verificator pentru roluri de conținut

en: Checker mode for developer roles
ro: Mod verificator pentru roluri de dezvoltator

en: Checker mode inside editor
ro: Mod verificator în interiorul editorului

en: Checking schema state…
ro: Se verifică starea schemei…

en: Choose when the control panel should open and show inline tips. "Start open if there are any alerts" is recommended, as it helps tips get noticed over time.
ro: Alegeți când ar trebui să se deschidă panoul de control și să afișeze sfaturi inline. Se recomandă „Porniți deschis dacă există orice alerte”, deoarece ajută la observarea sfaturilor în timp.

en: Choose whether to show inline tips while editing post and page content. The checker always hides while editing templates and layouts.
ro: Alegeți dacă să afișați sfaturi inline în timp ce editați conținutul articolelor și paginilor. Verificatorul se ascunde întotdeauna în timp ce editați șabloane și machete.

en: Comma-separated selectors for competing widgets, e.g. .interface-interface-skeleton__sidebar.
ro: Selectori separați prin virgule pentru widget-uri concurente, de ex. .interface-interface-skeleton__sidebar.

en: Common choices
ro: Opțiuni comune

en: Configuration Guide
ro: Ghid de configurare

en: Contact Editoria11y
ro: Contactați Editoria11y

en: Content alerts
ro: Alerte de conținut

en: Content headings should not be used inside tables
ro: Titlurile de conținut nu trebuie folosite în interiorul tabelelor

en: Content type
ro: Tip de conținut

en: Could not load the page list. Reload this page to retry; if the problem persists, your login session may have expired.
ro: Nu s-a putut încărca lista de pagini. Reîncărcați această pagină pentru a reîncerca; dacă problema persistă, sesiunea dvs. de conectare ar fi putut expira.

en: Count
ro: Număr

en: Crawl delay
ro: Întârziere crawler

en: Crawl preview
ro: Previzualizare crawler

en: Create rule
ro: Creați regula

en: Current
ro: Curent

en: Custom Rules
ro: Reguli personalizate

en: Custom rule deleted.
ro: Regulă personalizată ștearsă.

en: Custom rule not found
ro: Regula personalizată nu a fost găsită

en: Custom rule saved.
ro: Regulă personalizată salvată.

en: Custom rules
ro: Reguli personalizate

en: Custom rules (CSA)
ro: Reguli personalizate (CSA)

en: Custom rules are a CSA feature. Activate CSA to add and edit rules; existing rules remain stored and become editable again on reactivation.
ro: Regulile personalizate sunt o funcționalitate CSA. Activați CSA pentru a adăuga și edita reguli; regulile existente rămân stocate și devin din nou editabile la reactivare.

en: Custom rules let CSA admins register additional accessibility tests with their own selectors, labels, and tip content. Activate CSA to manage them here.
ro: Regulile personalizate permit administratorilor CSA să înregistreze teste suplimentare de accesibilitate cu propriile selectori, etichete și conținut de sfaturi. Activați CSA pentru a le gestiona aici.

en: DISABLE_WP_CRON is enabled on this site. The activation worker depends on WP-Cron firing — make sure your system cron is hitting wp-cron.php, or activation will not progress.
ro: DISABLE_WP_CRON este activat pe acest site. Agentul de activare depinde de execuția WP-Cron — asigurați-vă că cron-ul de sistem accesează wp-cron.php, altfel activarea nu va avansa.

en: Database update complete.
ro: Actualizarea bazei de date finalizată.

en: Date created
ro: Dată de creare

en: Date modified
ro: Dată de modificare

en: Deactivate license network-wide
ro: Dezactivați licența la nivel de rețea

en: Deactivate licenses network-wide
ro: Dezactivați licențele la nivel de rețea

en: Deactivate the Editoria11y CSA license on every site in this network? Each site's license slot will be returned to your Freemius account.
ro: Dezactivați licența Editoria11y CSA pe fiecare site din această rețea? Slotul de licență al fiecărui site va fi returnat contului dvs. Freemius.

en: Deactivated %1$d of %2$d sites.
ro: S-au dezactivat %1$d din %2$d site-uri.

en: Deactivation API call did not clear the install license.
ro: Apelul API de dezactivare nu a șters licența de instalare.

en: Deactivation cancelled. Already-deactivated sites stay deactivated.
ro: Dezactivarea a fost anulată. Site-urile deja dezactivate rămân dezactivate.

en: Deactivation finished with %d sites in error. Review the list below and retry once the cause is fixed.
ro: Dezactivarea s-a finalizat cu %d site-uri în eroare. Revizuiți lista de mai jos și reîncercați după remedierea cauzei.

en: Deactivation in progress
ro: Dezactivare în desfășurare

en: Default for all sites (skip custom values)
ro: Implicit pentru toate site-urile (ignoră valorile personalizate)

en: Default for new sites
ro: Implicit pentru site-uri noi

en: Defaults
ro: Valori implicite

en: Define the parts of each page Editoria11y checks. Activating CSA unlocks an additional "developer area" superset that runs more checks and routes alerts to the roles you choose.
ro: Definiți părțile fiecărei pagini pe care le verifică Editoria11y. Activarea CSA deblochează un superansamblul suplimentar „zonă pentru dezvoltatori” care rulează mai multe verificări și direcționează alertele către rolurile alese.

en: Define your own accessibility tests. Each rule pairs a CSS selector with a tip shown to users; rules ship over the cached static config alongside the built-in test catalog.
ro: Definiți propriile teste de accesibilitate. Fiecare regulă asociază un selector CSS cu un sfat afișat utilizatorilor; regulile sunt livrate prin configurația statică în cache alături de catalogul de teste încorporate.

en: Delete
ro: Ștergere

en: Delete this custom rule?
ro: Ștergeți această regulă personalizată?

en: Delete this network rule? Every site on the network will stop receiving it.
ro: Ștergeți această regulă de rețea? Fiecare site din rețea va înceta să o primească.

en: Detected
ro: Detectat

en: Detected on
ro: Detectat la

en: Detecting dynamic and shadow content
ro: Detectarea conținutului dinamic și shadow

en: Dev alerts
ro: Alerte pentru dezvoltatori

en: Developer alerts
ro: Alerte pentru dezvoltatori

en: Developer roles
ro: Roluri pentru dezvoltatori

en: Developer scan area
ro: Zonă de scanare pentru dezvoltatori

en: Developers only
ro: Numai dezvoltatori

en: Did you mean a different language code?
ro: Ați intenționat un alt cod de limbă?

en: Disable on this site
ro: Dezactivați pe acest site

en: Disable sync altogether
ro: Dezactivați complet sincronizarea

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disabled in network defaults
ro: Dezactivat în setările implicite ale rețelei

en: Disabled on this site
ro: Dezactivat pe acest site

en: Disabled rules stay in network storage but are not sent to any site.
ro: Regulile dezactivate rămân stocate în rețea, dar nu sunt trimise niciunui site.

en: Disabled rules stay in storage but are not sent to the browser.
ro: Regulile dezactivate rămân stocate, dar nu sunt trimise la browser.

en: Dismiss key
ro: Cheie de respingere

en: Dismiss key must be Text content or Attributes.
ro: Cheia de respingere trebuie să fie Conținut text sau Atribute.

en: Dismissals
ro: Respingeri

en: Dismissed alert
ro: Alertă respinsă

en: Do not check contrast for these elements
ro: Nu verificați contrastul pentru aceste elemente

en: Do not check for any errors inside these elements
ro: Nu verificați nicio eroare în interiorul acestor elemente

en: Do not check for content errors inside these elements
ro: Nu verificați erori de conținut în interiorul acestor elemente

en: Do not check on pages with these elements
ro: Nu verificați pe pagini cu aceste elemente

en: Do not justify text
ro: Nu justificați textul

en: Do not use sub/superscript as visual formatting
ro: Nu folosiți sub/superscript ca formatare vizuală

en: Do not watch for changes
ro: Nu urmăriți modificările

en: Does this alt text describe the link or the image?
ro: Descrie acest text alternativ linkul sau imaginea?

en: Does this alt text make sense as part of this link?
ro: Are sens acest text alternativ ca parte a acestui link?

en: Does this audio have a transcript?
ro: Există o transcriere pentru acest conținut audio?

en: Does this graphic or icon have enough contrast?
ro: Are acest element grafic sau această pictogramă suficient contrast?

en: Does this image's alt describe the image or the link?
ro: Acest text alternativ descrie imaginea sau linkul?

en: Does this link open a new tab without warning?
ro: Deschide acest link o filă nouă fără avertizare?

en: Does this linked image need a description?
ro: Are nevoie de o descriere această imagine folosită ca link?

en: Does this placeholder text have enough contrast?
ro: Are acest text de tip placeholder suficient contrast?

en: Does this text have enough contrast?
ro: Are acest text suficient contrast?

en: Don't flag elements if they contain any of these words or phrases. E.g., a link to a development server is ok if it contains "dev." One per line.
ro: Nu marcați elementele dacă conțin vreunul dintre aceste cuvinte sau fraze. De ex., o legătură către un server de dezvoltare este acceptabilă dacă conține „dev.”. Unul pe linie.

en: Don't show edit links on tips in these containers
ro: Nu afișați linkuri de editare la sfaturi în aceste containere

en: Done
ro: Finalizat

en: Download results as CSV
ro: Descărcați rezultatele ca CSV

en: Duplicate ID attribute
ro: Atribut ID duplicat

en: Dynamically refresh if new content appears
ro: Reîmprospătare dinamică dacă apare conținut nou

en: Each rule pairs a CSS selector (and/or text-content match) with an alert shown to users. Rules ship over the cached static config alongside built-in tests.
ro: Fiecare regulă asociază un selector CSS (și/sau o potrivire de conținut text) cu o alertă afișată utilizatorilor. Regulile sunt livrate prin configurația statică în cache alături de testele încorporate.

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Media
ro: Editare media

en: Edit custom rule
ro: Editați regula personalizată

en: Edit network custom rule
ro: Editați regula personalizată de rețea

en: Editoria11y Accessibility Report
ro: Raport de accesibilitate Editoria11y

en: Editoria11y CSA license
ro: Licență Editoria11y CSA

en: Editoria11y CSA pricing
ro: Prețuri Editoria11y CSA

en: Editoria11y CSA: the loaded Freemius SDK (version %1$s) is newer than the highest tested version (%2$s). Another Freemius-using plugin on this site has bundled a newer SDK build. The network license activation page may not behave as expected; review release notes or contact support if you hit issues.
ro: Editoria11y CSA: Freemius SDK-ul încărcat (versiunea %1$s) este mai nou decât versiunea testată maximă (%2$s). Un alt plugin care folosește Freemius pe acest site a inclus o versiune mai nouă de SDK. Pagina de activare a licenței de rețea poate să nu funcționeze conform așteptărilor; consultați notele de lansare sau contactați asistența dacă întâmpinați probleme.

en: Editoria11y Crawler
ro: Crawler Editoria11y

en: Editoria11y Custom Rules
ro: Reguli personalizate Editoria11y

en: Editoria11y Drupal issue queue
ro: Coada de probleme Editoria11y pentru Drupal

en: Editoria11y Library issue queue
ro: Coada de probleme a bibliotecii Editoria11y

en: Editoria11y License & Account
ro: Licență și cont Editoria11y

en: Editoria11y Settings
ro: Setări Editoria11y

en: Editoria11y WordPress issue queue
ro: Coada de probleme Editoria11y pentru WordPress

en: Editoria11y database tables are missing.
ro: Tabelele bazei de date Editoria11y sunt lipsă.

en: Editoria11y database update
ro: Actualizare bază de date Editoria11y

en: Editoria11y database update did not complete; the crawler is paused until an administrator retries the update.
ro: Actualizarea bazei de date Editoria11y nu s-a finalizat; crawlerul este în pauză până când un administrator reia actualizarea.

en: Editoria11y database update did not complete; the dashboard is paused until an administrator retries the update.
ro: Actualizarea bazei de date Editoria11y nu s-a finalizat; tabloul de bord este în pauză până când un administrator reia actualizarea.

en: Editoria11y database update did not complete; writes are paused until an administrator retries the update.
ro: Actualizarea bazei de date Editoria11y nu s-a finalizat; scrierile sunt în pauză până când un administrator reia actualizarea.

en: Editoria11y database update encountered an error during finalization.
ro: Actualizarea bazei de date Editoria11y a întâlnit o eroare la finalizare.

en: Editoria11y database update failed and writes are paused.
ro: Actualizarea bazei de date Editoria11y a eșuat și scrierile sunt în pauză.

en: Editoria11y default or locked network settings
ro: Setări de rețea implicite sau blocate Editoria11y

en: Editoria11y defaults
ro: Valori implicite Editoria11y

en: Editoria11y detects hidden tooltips and warns the user when they try to jump to them from the panel. For elements on this list, Editoria11y will dispatch a JS event instead of a warning, so custom JS in your theme can first reveal the hidden tip (e.g., open an accordion or tab panel).
ro: Editoria11y detectează infoferestre ascunse și avertizează utilizatorul când încearcă să navigheze la ele din panou. Pentru elementele din această listă, Editoria11y va declanșa un eveniment JS în locul unui avertisment, astfel încât JS-ul personalizat din temă poate mai întâi dezvălui sfatul ascuns (de ex., deschide un accordion sau un panou cu file).

en: Editoria11y is missing its vendored dependencies. Run "composer install" inside the plugin directory or reinstall the plugin from a complete release archive.
ro: Editoria11y nu găsește dependențele incluse. Rulați „composer install” în directorul pluginului sau reinstalați pluginul dintr-o arhivă completă.

en: Editoria11y is not, however, free to develop or support.
ro: Editoria11y nu este, însă, gratuit de dezvoltat sau de susținut.

en: Editoria11y is updating existing dismissal records in the background.
ro: Editoria11y actualizează în fundal înregistrările de respingere existente.

en: Editoria11y library forums
ro: Forumurile bibliotecii Editoria11y

en: Editoria11y license
ro: Licență Editoria11y

en: Editoria11y needs to update its database tables.
ro: Editoria11y trebuie să actualizeze tabelele bazei de date.

en: Editoria11y network custom rules
ro: Reguli personalizate de rețea Editoria11y

en: Editoria11y network licenses are activated from a dedicated page that walks every site in the network in cron-driven batches. This avoids the SDK's 1,000-site limit and keeps the page responsive on large multisites.
ro: Licențele de rețea Editoria11y sunt activate dintr-o pagină dedicată care parcurge fiecare site din rețea în loturi declanșate de cron. Aceasta evită limita SDK de 1.000 de site-uri și menține pagina reactivă pe multisites mari.

en: Editoria11y promotes accessibility in a unique way. Its tools are highly effective at helping non-technical authors prepare content that can be enjoyed equally by disabled Web users. We consider this a public good, so <strong>Editoria11y will always be free to use</strong>.
ro: Editoria11y promovează accesibilitatea într-un mod unic. Instrumentele sale sunt extrem de eficiente în a ajuta autorii non-tehnici să pregătească conținut de care utilizatorii Web cu dizabilități se pot bucura în aceeași măsură. Considerăm acest lucru un bine public, așa că <strong>Editoria11y va fi întotdeauna gratuit de utilizat</strong>.

en: Editoria11y reports populate and update in real time as editors work, so a manual crawl is generally only helpful when first installing the plugin or after making major theme or configuration changes.
ro: Rapoartele Editoria11y se populează și se actualizează în timp real pe măsură ce editorii lucrează, astfel că un crawl manual este util în general doar la prima instalare a pluginului sau după modificări majore de temă sau configurație.

en: Editoria11y theme
ro: Temă Editoria11y

en: Element set "%s" is not one of the recognized element categories.
ro: Setul de elemente „%s” nu face parte din categoriile de elemente recunoscute.

en: Elements
ro: Elemente

en: Elements to check
ro: Elemente de verificat

en: Elements with overflow hidden
ro: Elemente cu overflow ascuns

en: Embedded iframes need manual checks
ro: Cadrele iframe înglobate necesită verificări manuale

en: Embeds flagged as needing manual review
ro: Încorporări marcate ca necesitând revizuire manuală

en: Empty button-style link
ro: Legătură goală cu aspect de buton

en: Empty link
ro: Legătură goală

en: Enable on this site
ro: Activați pe acest site

en: Error
ro: Eroare

en: Error:
ro: Eroare:

en: Errors
ro: Erori

en: Errors in these elements should only be shown to developers
ro: Erorile din aceste elemente ar trebui să fie afișate numai dezvoltatorilor

en: Errors: %s (most recent retained). Check server logs for details.
ro: Erori: %s (cel mai recent reținut). Verificați jurnalele serverului pentru detalii.

en: Estimated %s remaining.
ro: Timp estimat rămas: %s.

en: Estimated time: %s
ro: Timp estimat: %s

en: Every fifteen minutes (Editoria11y license watchdog)
ro: La fiecare cincisprezece minute (supraveghere licențe Editoria11y)

en: Every five minutes (Editoria11y rehash)
ro: La fiecare cinci minute (recalcul Editoria11y)

en: Everyone
ro: Toată lumea

en: Exclude elements that match this text
ro: Excludeți elementele care se potrivesc cu acest text

en: Exclude elements that show unhelpful, repetitive, or inaccurate alerts.
ro: Excludeți elementele care afișează alerte nerelevante, repetitive sau inexacte.

en: Filter by
ro: Filtrați după

en: Filter selector has an unclosed quote, bracket, or parenthesis. The browser would reject it and skip every custom rule on the page.
ro: Selectorul de filtrare are un semn de citare neînchis, o paranteză dreaptă neînchisă sau o paranteză rotundă neînchisă. Browserul l-ar respinge și ar ignora toate regulile personalizate de pe pagină.

en: Filter selector looks like a CSS rule block, not a selector. Remove the curly braces.
ro: Selectorul de filtrare pare un bloc de reguli CSS, nu un selector. Eliminați acoladele.

en: Filter which pages will be crawled
ro: Filtrați paginile care vor fi accesate de crawler

en: Flag elements containing any of these text strings. One per line.
ro: Marcați elementele care conțin oricare dintre aceste șiruri de text. Unul pe linie.

en: Formal support:
ro: Suport formal:

en: Forms
ro: Formulare

en: Frame missing "title" attribute
ro: Cadrul nu are atributul „title”

en: Frame with tabindex="-1" will not be keyboard accessible.
ro: Un cadru cu tabindex="-1" nu va fi accesibil cu tastatura.

en: Freemius SDK wrapper unavailable.
ro: Adaptorul Freemius SDK nu este disponibil.

en: From
ro: De la

en: From network
ro: Din rețea

en: From network (locked)
ro: Din rețea (blocat)

en: Getting started
ro: Noțiuni de bază

en: Graphic or icon does not have enough contrast
ro: Elementul grafic sau pictograma nu are suficient contrast

en: H2 level content (body content)
ro: Conținut la nivelul H2 (conținut de corp)

en: H3 level content (blocks or widgets with separate titles)
ro: Conținut la nivelul H3 (blocuri sau widget-uri cu titluri separate)

en: H4 level content (deeply nested blocks or widgets)
ro: Conținut la nivelul H4 (blocuri sau widget-uri profund imbricate)

en: HTML displayed in the tooltip. The provided template is optional.<br>Allowed tags: %s.
ro: HTML afișat în infofereastră. Șablonul furnizat este opțional.<br>Etichete permise: %s.

en: Handling tips on hidden content
ro: Gestionarea sfaturilor pe conținut ascuns

en: Has alerts
ro: Are alerte

en: Has dev alerts
ro: Are alerte pentru dezvoltatori

en: Has this document been tagged for screen readers?
ro: A fost etichetat acest document pentru cititoarele de ecran?

en: Heading outline position of editable content
ro: Poziția planului de titluri al conținutului editabil

en: Headings
ro: Titluri

en: Heads up: "Default for all sites" and "Override for all sites" overwrite a site's current value whenever that value is still an Editoria11y default or a previous network default — including a per-site value that happens to match a default. Sites where an admin has chosen a different value are left untouched. "Default for new sites" only affects sites created from now on.
ro: Atenție: „Implicit pentru toate site-urile” și „Suprascris pentru toate site-urile” suprascriu valoarea curentă a unui site de fiecare dată când aceasta este încă o valoare implicită Editoria11y sau un implicit de rețea anterior — inclusiv o valoare per site care se întâmplă să corespundă cu o valoare implicită. Site-urile pe care un administrator a ales o valoare diferită sunt lăsate neschimbate. „Implicit pentru site-uri noi” afectează doar site-urile create de acum înainte.

en: Hide reports shortcut on toggle
ro: Ascundeți comanda rapidă la rapoarte pe butonul de comutare

en: How dismissals are tracked. 'Text content' uses the text inside the element, 'Attributes on tag' uses its attributes (href, id, class, src).
ro: Cum sunt urmărite respingerile. „Conținut text” folosește textul din interiorul elementului, „Atribute pe etichetă” folosește atributele sale (href, id, class, src).

en: If Editoria11y is flagging things editors cannot fix, e.g., theme-generated "read more" links or social media widgets,
    				provide CSS selectors for elements you would like it to ignore. Be specific, e.g. <code>.read-more a, .wp-block-post-excerpt__more-link, #comments h3</code>
ro: Dacă Editoria11y marchează lucruri pe care editorii nu le pot remedia, de ex. linkuri „citește mai mult” generate de temă sau widget-uri de rețele sociale,
    				furnizați selectori CSS pentru elementele pe care doriți să le ignore. Fiți specific, de ex. <code>.read-more a, .wp-block-post-excerpt__more-link, #comments h3</code>

en: If you are new at this, start by opening your browser's developer tools, inspecting the element you do not want flagged, and looking for unique-looking CSS selectors.
ro: Dacă sunteți la început, deschideți instrumentele de dezvoltator ale browserului, inspectați elementul pe care nu doriți să fie marcat și căutați selectori CSS cu aspect unic.

en: If you need help:
ro: Dacă aveți nevoie de ajutor:

en: Image in a carousel or gallery marked as decorative
ro: Imaginea dintr-un carusel sau galerie este marcată ca decorativă

en: Images
ro: Imagini

en: Include all parts of the page that contain your theme and content.
ro: Includeți toate părțile paginii care conțin tema și conținutul dumneavoastră.

en: Input does not provide enough contrast to be easily legible
ro: Câmpul de intrare nu oferă suficient contrast pentru a fi ușor lizibil

en: Install record not created after API call.
ro: Înregistrarea de instalare nu a fost creată după apelul API.

en: Insufficient permissions.
ro: Permisiuni insuficiente.

en: Insufficient privileges.
ro: Privilegii insuficiente.

en: Invalid HTML list
ro: Listă HTML invalidă

en: Invalid HTML: image has no alt attribute
ro: HTML invalid: imaginea nu are atribut alt

en: Invalid HTML: image in link missing alt attribute
ro: HTML invalid: imaginea din link nu are atribut alt

en: Invalid HTML: linked image missing alt attribute
ro: HTML invalid: imaginea folosită ca link nu are atribut alt

en: Invalid language code
ro: Cod de limbă invalid

en: Is there a visible label for this field?
ro: Există o etichetă vizibilă pentru acest câmp?

en: Is there an alternative for this PDF?
ro: Există o alternativă la acest PDF?

en: Is this a clear and concise description of the image?
ro: Aceasta este o descriere clară și concisă a imaginii?

en: Is this image actually meaningless?
ro: Această imagine este cu adevărat lipsită de semnificație?

en: Is this link actually a button?
ro: Este acest link de fapt un buton?

en: Is this reset button needed?
ro: Este necesar acest buton de resetare?

en: Is this uppercase text needed?
ro: Este necesar acest text cu majuscule?

en: Is this video accurately captioned?
ro: Are acest videoclip subtitrări corecte?

en: Is this visualization accessible?
ro: Această vizualizare este accesibilă?

en: Issue
ro: Problemă

en: Issue Queue
ro: Coadă de probleme

en: JS injected custom rules
ro: Reguli personalizate injectate prin JS

en: JavaScript is required to use this page.
ro: JavaScript este necesar pentru a utiliza această pagină.

en: Language tag does not match the content
ro: Eticheta de limbă nu corespunde conținutului

en: Large blocks of emphasized text are harder to read
ro: Blocurile mari de text accentuat sunt mai greu de citit

en: Lead maintainer %1$s can usually be found on Slack for informal support, configuration tips and debugging any time the sun is up in the western hemisphere in %2$s, %3$s, %4$s and %5$s.
ro: Întreținătorul principal %1$s poate fi găsit de obicei pe Slack pentru suport informal, sfaturi de configurare și depanare oricând soarele este pe cer în emisfera occidentală, în %2$s, %3$s, %4$s și %5$s.

en: Left
ro: Stânga

en: Letters, numbers and underscores only.<br>Rules that share an ID will be grouped on dashboard reports.
ro: Numai litere, cifre și caractere de subliniere.<br>Regulile cu același ID vor fi grupate în rapoartele tabloului de bord.

en: License & Account
ro: Licență și cont

en: License activated on every site in the network.
ro: Licența a fost activată pe fiecare site din rețea.

en: License deactivated on every site in the network.
ro: Licența a fost dezactivată pe fiecare site din rețea.

en: License key
ro: Cheie de licență

en: License key is no longer stored. Start a new activation.
ro: Cheia de licență nu mai este stocată. Începeți o nouă activare.

en: License key is required.
ro: Cheia de licență este obligatorie.

en: Link article titles, not DOI numbers
ro: Creați linkuri pentru titluri de articole, nu pentru numere DOI

en: Link points to a file without warning
ro: Linkul indică un fișier fără avertizare

en: Link text should not be a URL
ro: Textul linkului nu trebuie să fie un URL

en: Link with invalid "aria-labelledby" attribute
ro: Link cu atribut „aria-labelledby” invalid

en: Linked images
ro: Imagini cu legături

en: Linked images need pronounceable alt text
ro: Imaginile folosite ca linkuri necesită text alternativ pronunțabil

en: Links
ro: Legături

en: Links with the same text link to different pages
ro: Linkuri cu același text duc la pagini diferite

en: Lock
ro: Blocare

en: Lock this rule across the network
ro: Blocați această regulă în întreaga rețea

en: Locked
ro: Blocat

en: Locked by network admin
ro: Blocat de administratorul rețelei

en: Locked rules are enforced on every site: per-site admins cannot disable them, and a per-site rule sharing this ID is suppressed in favor of this one. Unlocked rules can be disabled per-site.
ro: Regulile blocate sunt aplicate pe fiecare site: administratorii per site nu le pot dezactiva, iar o regulă per site cu același ID este suprimată în favoarea acesteia. Regulile neblocate pot fi dezactivate per site.

en: Lowercase letters, digits, and underscores only. Cannot be changed after creation.
ro: Numai litere mici, cifre și caractere de subliniere. Nu poate fi modificat după creare.

en: Machine name
ro: Nume de mașină

en: Machine name is required.
ro: Numele de mașină este obligatoriu.

en: Machine name must be lowercase letters, digits, and underscores, starting with a letter.
ro: Numele de mașină trebuie să conțină numai litere mici, cifre și caractere de subliniere și să înceapă cu o literă.

en: Manage custom rules (%d active) | Manage custom rules (%d active)
ro[0]: Gestionați regulile personalizate (%d activă)
ro[1]: Gestionați regulile personalizate (%d active)
ro[2]: Gestionați regulile personalizate (%d de reguli active)

en: Manage network custom rules (%d defined) | Manage network custom rules (%d defined)
ro[0]: Gestionați regulile personalizate de rețea (%d definită)
ro[1]: Gestionați regulile personalizate de rețea (%d definite)
ro[2]: Gestionați regulile personalizate de rețea (%d de reguli definite)

en: Managed at the network level
ro: Gestionat la nivel de rețea

en: Managed at the network level.
ro: Gestionat la nivel de rețea.

en: Manual check
ro: Verificare manuală

en: Manual check: link contains "click here"
ro: Acest link conține „click here”

en: Manual crawl
ro: Crawl manual

en: Marked
ro: Marcat

en: Match using CSS selectors.<br>Use :not() to skip elements, e.g. <code>:is(.check1, .check2):not(.ignore, .ignore *)</code>.<br>Use attribute selectors for URLs, e.g. <code>[href*=".dev/"]</code>.
ro: Potriviți folosind selectori CSS.<br>Folosiți :not() pentru a exclude elemente, de ex. <code>:is(.check1, .check2):not(.ignore, .ignore *)</code>.<br>Folosiți selectori de atribute pentru URL-uri, de ex. <code>[href*=".dev/"]</code>.

en: Meta tag automatically refreshes page
ro: Eticheta meta reîncarcă automat pagina

en: Meta tag for page language missing
ro: Lipsește eticheta meta pentru limba paginii

en: Meta tag for page title missing
ro: Lipsește eticheta meta pentru titlul paginii

en: Meta tag limits how much users can enlarge text
ro: Eticheta meta limitează cât pot mări utilizatorii textul

en: Meta tag prevents users from enlarging text
ro: Eticheta meta împiedică utilizatorii să mărească textul

en: Migrating dismissals: %1$d of %2$d processed.
ro: Migrare respingeri: %1$d din %2$d procesate.

en: Modify content tests
ro: Modificați testele de conținut

en: Modify network license
ro: Modificați licența de rețea

en: Modify template tests
ro: Modificați testele de șablon

en: Nested interactive layout components
ro: Componente interactive de layout imbricate

en: Network Super Admin
ro: Superadministrator de rețea

en: Network custom rule deleted.
ro: Regulă personalizată de rețea ștearsă.

en: Network custom rule saved.
ro: Regulă personalizată de rețea salvată.

en: Network custom rules
ro: Reguli personalizate de rețea

en: Network defaults propagated.
ro: Valorile implicite de rețea au fost propagate.

en: Network defaults propagation failed.
ro: Propagarea valorilor implicite de rețea a eșuat.

en: Network defaults propagation idle.
ro: Propagarea valorilor implicite de rețea este inactivă.

en: Network defaults saved.
ro: Valorile implicite de rețea au fost salvate.

en: Network defaults were not saved.
ro: Valorile implicite de rețea nu au fost salvate.

en: Network rule disabled on this site.
ro: Regula de rețea a fost dezactivată pe acest site.

en: Network rule not found
ro: Regula de rețea nu a fost găsită

en: Network rule re-enabled on this site.
ro: Regula de rețea a fost reactivată pe acest site.

en: Network-level custom rules apply to every site in the network.
ro: Regulile personalizate la nivel de rețea se aplică pe fiecare site din rețea.

en: Newest first
ro: Cele mai noi primele

en: No
ro: Nu

en: No alerts
ro: Fără alerte

en: No custom rules defined yet.
ro: Nicio regulă personalizată nu a fost definită încă.

en: No dev alerts
ro: Fără alerte pentru dezvoltatori

en: No matching content. Adjust the filters and apply.
ro: Niciun conținut corespunzător. Ajustați filtrele și aplicați.

en: No matching custom rule found to delete.
ro: Nicio regulă personalizată corespunzătoare nu a fost găsită pentru ștergere.

en: No matching network rule found to delete.
ro: Nicio regulă de rețea corespunzătoare nu a fost găsită pentru ștergere.

en: No matching network rule found to toggle.
ro: Nicio regulă de rețea corespunzătoare nu a fost găsită pentru comutare.

en: No network rules defined yet.
ro: Nu au fost definite încă reguli de rețea.

en: No previous errors to retry.
ro: Nu există erori anterioare de reîncercat.

en: No valid sites in batch.
ro: Niciun site valid în lot.

en: None
ro: Niciunul

en: Note: combining Links with Paragraphs and other text containers can lead to duplicate alerts.
ro: Notă: combinarea Legăturilor cu Paragrafe și alte containere de text poate duce la alerte duplicate.

en: Off
ro: Dezactivat

en: Oldest first
ro: Cele mai vechi primele

en: On
ro: La

en: Only admins can view reports
ro: Numai administratorii pot vizualiza rapoartele

en: Only links should be underlined
ro: Numai linkurile ar trebui să fie subliniate

en: Only network administrators can manage the Editoria11y license.
ro: Numai administratorii de rețea pot gestiona licența Editoria11y.

en: Only user-editable content
ro: Numai conținut editabil de utilizator

en: Only watch for changes to content containers present on load
ro: Urmăriți numai modificările containerelor de conținut prezente la încărcare

en: Open Editoria11y license page
ro: Deschideți pagina de licență Editoria11y

en: Open Editoria11y settings
ro: Deschideți setările Editoria11y

en: Other
ro: Altul

en: Overridden by a site rule with the same ID
ro: Suprascris de o regulă de site cu același ID

en: Override for all sites (delete custom values)
ro: Suprascris pentru toate site-urile (șterge valorile personalizate)

en: Page
ro: Pagină

en: Page %d
ro: Pagina %d

en: Page Type
ro: Tip de pagină

en: Page language may not match the content
ro: Limba paginii poate să nu corespundă conținutului

en: Page metadata
ro: Metadate pagină

en: Page regions with user-editable content
ro: Regiuni de pagină cu conținut editabil de utilizator

en: Pages
ro: Pagini

en: Paragraphs
ro: Paragrafe

en: Parts of the page to test
ro: Părți ale paginii de testat

en: Paste your <a>Editoria11y CSA license key</a> to begin.
ro: Lipiți <a>cheia de licență Editoria11y CSA</a> pentru a începe.

en: Path
ro: Cale

en: Pause crawl
ro: Întrerupeți crawlul

en: Per-site license rows are not shown to keep this page responsive on large networks. The license you choose below applies to every site in the network. To activate or deactivate on individual sites, visit each site's per-site Settings → Editoria11y → License & Account.
ro: Rândurile de licență per site nu sunt afișate pentru a menține pagina reactivă pe rețele mari. Licența pe care o alegeți mai jos se aplică pe fiecare site din rețea. Pentru a activa sau dezactiva pe site-uri individuale, accesați Setări → Editoria11y → Licență și cont pe fiecare site.

en: Pin panel to
ro: Fixați panoul la

en: Placeholder text does not have enough contrast to be easily legible
ro: Textul de tip placeholder nu are suficient contrast pentru a fi ușor lizibil

en: Prefer visible labels to placeholders
ro: Preferați etichetele vizibile în locul textelor placeholder

en: Preserve query parameters
ro: Păstrați parametrii de interogare

en: Propagating network defaults to existing sites…
ro: Se propagă valorile implicite de rețea către site-urile existente…

en: Propagation
ro: Propagare

en: Provide CSS selectors. Content authors will only see the alerts within these parts of the page. Do not provide selectors that nest within each other, or the inner content will be checked twice.
ro: Furnizați selectori CSS. Autorii de conținut vor vedea alertele numai în aceste părți ale paginii. Nu furnizați selectori imbricați unul în celălalt, altfel conținutul interior va fi verificat de două ori.

en: Provide a CSS selector for elements your themes or plugins programmatically add to links (usually external or open-in-new-window markers), so they can be ignored when the link text is checked for the "link has no text" and "link text is not meaningful" tests.
ro: Furnizați un selector CSS pentru elementele pe care temele sau pluginurile dvs. le adaugă programatic legăturilor (de obicei indicatori pentru externe sau deschidere în fereastră nouă), astfel încât să fie ignorate la verificarea textului legăturii pentru testele „legătura nu are text” și „textul legăturii nu este semnificativ”.

en: Provide a comma-separated list of page sections where edit links should not show. To hide the links everywhere, set this field to an asterisk (*).
ro: Furnizați o listă separată prin virgule de secțiuni de pagină unde nu ar trebui să apară linkurile de editare. Pentru a ascunde linkurile pretutindeni, setați acest câmp la asterisc (*).

en: Provide a comma-separated list of selectors for elements to ignore for all users.
ro: Furnizați o listă separată prin virgule de selectori pentru elementele de ignorat pentru toți utilizatorii.

en: Provide a comma-separated list of selectors you wish to flag for the editor, e.g.: .my-embedded-feed, #my-social-link-block.
ro: Furnizați o listă separată prin virgule de selectori pe care doriți să îi marcați pentru editor, de ex.: .my-embedded-feed, #my-social-link-block.

en: Provide a pipe-separated ("|") list of phrases your themes or plugins programmatically add to links to hint a purpose (external, mail, phone, open-in-new-window), so they can be ignored when the link text is checked for the "link has no text" and "link text is not meaningful" tests; e.g.: (link is external)|(link sends email).
ro: Furnizați o listă separată prin bară verticală („|”) de fraze pe care temele sau pluginurile dvs. le adaugă programatic legăturilor pentru a indica un scop (extern, mail, telefon, deschidere în fereastră nouă), astfel încât să fie ignorate la verificarea textului legăturii; de ex.: (link is external)|(link sends email).

en: Provide a pipe-separated list of phrases your site uses to warn users a link opens in a new tab; e.g.: new tab|new window|external.
ro: Furnizați o listă separată prin bară verticală de fraze pe care site-ul dvs. le folosește pentru a avertiza utilizatorii că o legătură se deschide în o filă nouă; de ex.: new tab|new window|external.

en: Provide base URL ("/mysite") if your site is installed in a subdirectory. Subdirectories tend to get duplicated (/mysite/mysite/mypage) and throw errors from the API.
ro: Furnizați URL-ul de bază („/mysite”) dacă site-ul dvs. este instalat într-un subdirectoriu. Subdirectoarele tind să se duplice (/mysite/mysite/mypage) și să genereze erori de la API.

en: Provide selectors for elements with shadow DOM you want tested. E.g.: my-fancy-accordion-widget, my-magical-slideshow.
ro: Furnizați selectori pentru elementele cu shadow DOM pe care doriți să le testați. De ex.: my-fancy-accordion-widget, my-magical-slideshow.

en: Recent alerts
ro: Alerte recente

en: Recent dismissals
ro: Respingeri recente

en: Remind editor that content in these embeds needs manual review
ro: Amintiți editorului că conținutul din aceste încorporări necesită revizuire manuală

en: Remind the editor that these linked documents need a manual check
ro: Amintiți editorului că aceste documente legate necesită o verificare manuală

en: Remove elements that match these selectors before testing link text
ro: Eliminați elementele care se potrivesc cu acești selectori înainte de testarea textului legăturilor

en: Remove redundant base url from URLs
ro: Eliminați URL-ul de bază redundant din URL-uri

en: Remove these strings before testing link text
ro: Eliminați aceste șiruri înainte de testarea textului legăturilor

en: Removes the Editoria11y CSA license from every site on the network. Each site's install record stays in place; only the license link is cleared.
ro: Elimină licența Editoria11y CSA de pe fiecare site din rețea. Înregistrarea de instalare a fiecărui site rămâne intactă; se șterge doar legătura cu licența.

en: Reports will still be available on the WordPress admin dashboard.
ro: Rapoartele vor fi în continuare disponibile pe tabloul de bord de administrare WordPress.

en: Resetting…
ro: Se resetează…

en: Results not recorded
ro: Rezultatele nu au fost înregistrate

en: Resume crawl
ro: Reluați crawlul

en: Retry
ro: Reîncercați

en: Retry failed sites
ro: Reîncercați site-urile eșuate

en: Return to the network rules list
ro: Reveniți la lista de reguli de rețea

en: Return to the rules list
ro: Reveniți la lista de reguli

en: Right
ro: Dreapta

en: Roles that will see developer alerts
ro: Roluri care vor vedea alertele pentru dezvoltatori

en: Rule
ro: Regulă

en: Rules defined here apply to every site on the network. Locked rules cannot be disabled per-site.
ro: Regulile definite aici se aplică pe fiecare site din rețea. Regulile blocate nu pot fi dezactivate per site.

en: Run update now
ro: Rulați actualizarea acum

en: SDK _deactivate_license() method unavailable.
ro: Metoda SDK _deactivate_license() nu este disponibilă.

en: Save Settings
ro: Salvați setările

en: Save network defaults
ro: Salvați valorile implicite de rețea

en: Save rule
ro: Salvați regula

en: Saving the form now will restart propagation with the new settings.
ro: Salvarea formularului acum va reporni propagarea cu noile setări.

en: Select by attributes
ro: Selectați după atribute

en: Select by text
ro: Selectați după text

en: Selectors you add are appended to the built-in list, which is always ignored: %s
ro: Selectorii pe care îi adăugați sunt anexați la lista încorporată, care este mereu ignorată: %s

en: Set to "anywhere" if changes are being missed; set to "do not watch" if you notice performance issues.
ro: Setați la „oriunde” dacă modificările sunt omise; setați la „nu urmăriți” dacă observați probleme de performanță.

en: Set to the number of other themes or plugins that will be injecting custom result JS events. Editoria11y will wait until it receives this number of <code>ed11yResume</code> notifications before showing results.
ro: Setați la numărul de alte teme sau pluginuri care vor injecta evenimente JS de rezultate personalizate. Editoria11y va aștepta până primește acest număr de notificări <code>ed11yResume</code> înainte de a afișa rezultatele.

en: Settings
ro: Setări

en: Shift panel position if it overlaps these elements
ro: Deplasați poziția panoului dacă acoperă aceste elemente

en: Should this bold text be a heading?
ro: Ar trebui ca acest text aldin să fie un titlu?

en: Should this have list formatting?
ro: Ar trebui ca acest text să fie formatat ca o listă?

en: Should this quote be a heading?
ro: Ar trebui ca acest citat să fie un titlu?

en: Show to
ro: Afișați pentru

en: Showing %1$d of %2$d matching page.
ro: Se afișează %1$d din %2$d pagină corespunzătoare.

en: Showing %1$d of %2$d matching pages.
ro: Se afișează %1$d din %2$d pagini corespunzătoare.

en: Sometimes buttons get drawn and visually truncated outside the bounds of a positioned element. Provide a selector list.
ro: Uneori butoanele sunt desenate și trunchiare vizual în afara limitelor unui element poziționat. Furnizați o listă de selectori.

en: Sort by
ro: Sortați după

en: Source
ro: Sursă

en: Specific elements and combinations
ro: Elemente specifice și combinații

en: Specify regions to check
ro: Specificați regiunile de verificat

en: Start crawling
ro: Porniți crawlul

en: Start minimized
ro: Porniți minimizat

en: Start open if there are any alerts
ro: Porniți deschis dacă există orice alerte

en: Start open if there are new alerts
ro: Porniți deschis dacă există alerte noi

en: Starting…
ro: Se pornește…

en: Status
ro: Stare

en: Strings in links that indicate new tabs
ro: Șiruri în legături care indică file noi

en: Submit a support request
ro: Trimiteți o cerere de asistență

en: Support contacts
ro: Contacte suport

en: Support the project
ro: Susțineți proiectul

en: Syncing results to reports
ro: Sincronizarea rezultatelor cu rapoartele

en: Syncing test results is required for the issue dashboard, dismissal dashboard, and "mark OK" buttons.
ro: Sincronizarea rezultatelor testelor este necesară pentru tabloul de bord al problemelor, tabloul de bord al respingerilor și butoanele „marcare OK”.

en: Tabindex overrides interrupt the focus order
ro: Valorile tabindex suprascrise întrerup ordinea de focalizare

en: Tables
ro: Tabele

en: Test grouping ID
ro: ID de grupare a testelor

en: Test grouping ID "%s" is reserved by the v3 migration drop list and cannot be used.
ro: ID-ul de grupare „%s” este rezervat de lista de migrare v3 și nu poate fi utilizat.

en: Test grouping ID is required.
ro: ID-ul de grupare a testelor este obligatoriu.

en: Test grouping ID may only contain letters, digits, and underscores.
ro: ID-ul de grupare a testelor poate conține numai litere, cifre și caractere de subliniere.

en: Tests + roles assignment
ro: Atribuire teste + roluri

en: Tests by group
ro: Teste pe grup

en: Text content
ro: Conținut text

en: Text does not have enough contrast to be easily legible
ro: Textul nu are suficient contrast pentru a fi ușor lizibil

en: Text formatting
ro: Formatare text

en: Text is too small
ro: Textul este prea mic

en: The "tests + roles assignment" propagation setting under "Modify content tests" above also governs the template-test selection — both are stored together.
ro: Setarea de propagare „atribuire teste + roluri” de la „Modificați testele de conținut” de mai sus guvernează și selecția testelor de șablon — ambele sunt stocate împreună.

en: The Community Supported Add-ons (CSA) project fills the gap: project members support the development of the Editoria11y library, its CMS plugins, and the CSA suite: a rapidly growing set of quality assurance tools that provide similar functionality to commercial products, open-source and on-prem. In return, they get access to premium features and support.
ro: Proiectul Community Supported Add-ons (CSA) umple acest gol: membrii proiectului susțin dezvoltarea bibliotecii Editoria11y, a pluginurilor sale pentru CMS-uri și a suitei CSA: un set de instrumente de asigurare a calității în creștere rapidă, care oferă funcționalități similare produselor comerciale, open-source și on-premise. În schimb, aceștia obțin acces la funcționalități și suport premium.

en: The button style link is missing its URL.
ro: Legătura cu aspect de buton nu are URL.

en: The crawler is a CSA feature. Activate CSA to schedule sitewide accessibility scans across posts, pages, and custom post types.
ro: Crawlerul este o funcționalitate CSA. Activați CSA pentru a programa scanări de accesibilitate la nivelul întregului site, pe articole, pagini și tipuri de conținut personalizate.

en: The crawler is a premium feature.
ro: Crawlerul este o funcționalitate premium.

en: The dashboard ignores most parameters: results for both /news?f=1 and /news?f=2 will show up as just /news. Provide a comma-separated list of parameters that are meaningful and should appear as separate pages in results.
ro: Tabloul de bord ignoră cei mai mulți parametri: rezultatele pentru /news?f=1 și /news?f=2 vor apărea ca /news. Furnizați o listă separată prin virgule de parametri semnificativi care ar trebui să apară ca pagini separate în rezultate.

en: The default is <code>main</code> or <code>body</code>, depending on theme.
ro: Implicit este <code>main</code> sau <code>body</code>, în funcție de temă.

en: The first heading on this page is a subheading
ro: Primul titlu de pe această pagină este un subtitlu

en: The highest heading level should be H3.
ro: Cel mai înalt nivel de titlu ar trebui să fie H3.

en: The highest heading level should be H4.
ro: Cel mai înalt nivel de titlu ar trebui să fie H4.

en: The purpose of this link is visually hidden
ro: Scopul acestui link este ascuns vizual

en: Theme JS will handle revealing hidden tooltips inside these containers
ro: JS-ul temei va gestiona dezvăluirea infofereastrelor ascunse din aceste containere

en: Theme and plugin compatibility
ro: Compatibilitate temă și plugin

en: These parts of the page will be ignored entirely.
ro: Aceste părți ale paginii vor fi ignorate complet.

en: These sets contain elements that match your check area and skip over configuration.
ro: Aceste seturi conțin elemente care se potrivesc cu zona de verificare și ocolesc configurația.

en: These tests detect issues content editors can fix. Checks can be individually turned off; sites with CSA licenses can split tests between roles.
ro: Aceste teste detectează probleme pe care editorii de conținut le pot remedia. Verificările pot fi dezactivate individual; site-urile cu licențe CSA pot împărți testele între roluri.

en: These tests detect issues that usually need theme or plugin changes to fix, and are part of the CSA license for site administrators and developers.
ro: Aceste teste detectează probleme care necesită de obicei modificări de temă sau de plugin pentru a fi remediate și fac parte din licența CSA pentru administratorii de site și dezvoltatori.

en: This alt text appears to be in a different language
ro: Acest text alternativ pare să fie într-o altă limbă

en: This alt text is a filename, not a description
ro: Textul alternativ este un nume de fișier, nu o descriere

en: This alt text is unpronounceable
ro: Textul alternativ nu poate fi pronunțat

en: This alt text may be a placeholder
ro: Textul alternativ pare să fie un text temporar

en: This button is unpronounceable
ro: Acest buton nu poate fi pronunțat

en: This captioned image has no alt text
ro: Această imagine cu legendă nu are text alternativ

en: This content appears to be in a different language
ro: Acest conținut pare să fie într-o altă limbă

en: This custom input field is missing a label
ro: Acest câmp de intrare personalizat nu are o etichetă

en: This element cannot be described by screen readers
ro: Acest element nu poate fi descris de cititoarele de ecran

en: This header cell needs text
ro: Această celulă de antet necesită text

en: This heading has no text
ro: Acest titlu nu conține text

en: This heading is tagged at the wrong level
ro: Titlul are un nivel incorect

en: This heading is unpronounceable
ro: Acest titlu nu poate fi pronunțat

en: This image input is missing alt text
ro: Acest câmp de tip imagine nu are text alternativ

en: This image is used as a heading, so it needs alt text
ro: Această imagine este folosită ca titlu și necesită text alternativ

en: This input has an empty label
ro: Acest câmp de intrare are o etichetă goală

en: This input is not connected to a label
ro: Acest câmp de intrare nu este asociat cu o etichetă

en: This is a <strong>contribute what you can</strong> "farmshare" model. The Editoria11y LLC site has options for %s, options to contribute as a coder or tester instead, and options for cross-platform and unlimited-site licenses.
ro: Acesta este un model <strong>contribuie cât poți</strong> de tip agricultură susținută de comunitate. Site-ul Editoria11y LLC are opțiuni pentru %s, opțiuni de a contribui în schimb ca programator sau tester, și opțiuni pentru licențe multi-platformă și pentru un număr nelimitat de site-uri.

en: This is easier to configure than specifying components, but may slow test runs on very complicated pages.
ro: Este mai ușor de configurat decât specificarea componentelor, dar poate încetini rulările de teste pe pagini foarte complexe.

en: This link contains no words
ro: Acest link nu conține niciun cuvânt

en: This link has a tooltip with the same text as the link
ro: Acest link are un tooltip cu același text ca și linkul

en: This link is unpronounceable
ro: Acest link nu poate fi pronunțat

en: This link needs a label
ro: Acest link necesită o etichetă

en: This link only contains generic words
ro: Acest link conține doar cuvinte generice

en: This link target may be invalid
ro: Destinația acestui link poate fi invalidă

en: This linked alt might not be clear and concise
ro: Textul alternativ al acestui link poate să nu fie clar și concis

en: This linked alt text may be a placeholder
ro: Textul alternativ al acestui link pare să fie un text temporar

en: This linked image needs alt text
ro: Această imagine folosită ca link necesită text alternativ

en: This page is missing a Heading 1
ro: Această pagină nu are un Titlu de nivel 1

en: This rule is locked by the network admin and cannot be disabled per-site.
ro: Această regulă este blocată de administratorul rețelei și nu poate fi dezactivată per site.

en: This site
ro: Acest site

en: This site has the community-supported "CSA" version of Editoria11y installed rather than the %s.
ro: Pe acest site este instalată versiunea „CSA” a Editoria11y, susținută de comunitate, în loc de %s.

en: This site is running the free version of Editoria11y from WordPress.org. The community-supported (CSA) features are not active.
ro: Acest site rulează versiunea gratuită a Editoria11y de pe WordPress.org. Funcționalitățile susținute de comunitate (CSA) nu sunt active.

en: This tab needs to remain open and in the foreground during the crawl.
ro: Această filă trebuie să rămână deschisă și în prim-plan pe durata crawlului.

en: This table has an invalid headers attribute
ro: Acest tabel are un atribut headers invalid

en: This table needs a header row and/or column
ro: Acest tabel necesită un rând și/sau o coloană de antet

en: This test builder allows for simple text and attribute tests.
ro: Acest constructor de teste permite teste simple de text și atribute.

en: Tip details
ro: Detalii sfat

en: Tip details must contain some visible text.
ro: Detaliile sfatului trebuie să conțină text vizibil.

en: Tip title
ro: Titlul sfatului

en: Tip title is required.
ro: Titlul sfatului este obligatoriu.

en: Title
ro: Titlu

en: To
ro: Până la

en: To activate the community-supported features and continue receiving updates, either enter your existing license key or view options for %s.
ro: Pentru a activa funcționalitățile susținute de comunitate și a continua să primiți actualizări, introduceți cheia de licență existentă sau vizualizați opțiunile pentru %s.

en: To check headings while editing, Editoria11y needs to know what the first heading level should be in each editable field. Body fields should generally be at the H2 level.
ro: Pentru a verifica titlurile în timpul editării, Editoria11y trebuie să știe care ar trebui să fie primul nivel de titlu în fiecare câmp editabil. Câmpurile de corp ar trebui să fie în general la nivelul H2.

en: Try deactivating and reactivating the plugin to reset config and recreate the tables, or %1$s with the information from the WordPress, Server and Database sections on your %2$s.
ro: Încercați să dezactivați și să reactivați pluginul pentru a reseta configurația și a recrea tabelele, sau %1$s cu informațiile din secțiunile WordPress, Server și Bază de date de pe %2$s dvs.

en: Type
ro: Tip

en: Unchecked roles only see content checks.
ro: Rolurile nebifate văd numai verificările de conținut.

en: Unlock the community-supported features and continued updates by %s.
ro: Deblocați funcționalitățile susținute de comunitate și actualizările continue %s.

en: Unlocked
ro: Neblocat

en: Update failed. Please retry.
ro: Actualizarea a eșuat. Reîncercați.

en: Updated
ro: Actualizat

en: Used to block checking on site sections or admin pages.
ro: Utilizat pentru a bloca verificarea pe secțiuni ale site-ului sau pagini de administrare.

en: User friendly content quality assurance, plus the CSA developer suite: ~50 additional code and contrast tests, a custom test builder, role-based test configuration, and a site crawler.
ro: Asigurare a calității conținutului, prietenoasă cu utilizatorul, plus suita de dezvoltare CSA: ~50 de teste suplimentare de cod și contrast, un constructor de teste personalizat, o configurare a testelor pe roluri și un crawler de site.

en: Video, audio, frames
ro: Video, audio, cadre

en: Videos flagged as needing a manual check for captions
ro: Videoclipuri marcate ca necesitând verificare manuală pentru subtitrări

en: View all issues
ro: Vizualizați toate problemele

en: View issues on all pages
ro: Vizualizați problemele de pe toate paginile

en: Visible label does not match invisible label
ro: Eticheta vizibilă nu corespunde etichetei invizibile

en: Warn users if elements might not be visible when jumping to tips
ro: Avertizați utilizatorii dacă elementele ar putea să nu fie vizibile la navigarea la sfaturi

en: Watch for changes anywhere on the page
ro: Urmăriți modificările oriunde pe pagină

en: When tip should appear
ro: Când ar trebui să apară sfatul

en: Working…
ro: Se lucrează…

en: Yes
ro: Da

en: You changed the following settings, but their propagation dropdown is still set to "No network default" — your change would not reach any site. Set the dropdown to "Default for new sites", "Default for all sites", or "Override for all sites" — or revert the value — and save again.
ro: Ați modificat următoarele setări, dar lista derulantă de propagare este încă setată la „Fără implicit de rețea” — modificarea dvs. nu ar ajunge la niciun site. Setați lista la „Implicit pentru site-uri noi”, „Implicit pentru toate site-urile” sau „Suprascris pentru toate site-urile” — sau reveniți la valoarea anterioară — și salvați din nou.

en: You do not have permission to manage custom rules.
ro: Nu aveți permisiunea de a gestiona regulile personalizate.

en: You do not have permission to use the crawler.
ro: Nu aveți permisiunea de a utiliza crawlerul.

en: Your login session expired. Reload this page to continue.
ro: Sesiunea dvs. de conectare a expirat. Reîncărcați această pagină pentru a continua.

en: ascending
ro: crescător

en: becoming a supporter
ro: devenind un susținător

en: descending
ro: descrescător

en: free version at WordPress.org
ro: versiunea gratuită de pe WordPress.org

en: loading...
ro: se încarcă...

en: lower (or higher!) support levels
ro: niveluri de suport mai mici (sau mai mari!)

en: n/a
ro: n/d

en: post a bug report
ro: trimiteți un raport de eroare

en: site health page
ro: pagina Sănătatea site-ului

en: unknown
ro: necunoscut

en: — No network default —
ro: — Fără implicit de rețea —
