editoria11y 3.0.0 - en to ja translation catalogue (582 entries)

en: "Autodetect" selects:<br><em><code>body &gt; *:not(#wpadminbar, script, style, .ed11y-element)</code></em>
ja: 「自動検出」では次が選択されます：<br><em><code>body &gt; *:not(#wpadminbar, script, style, .ed11y-element)</code></em>

en: %1$s of %2$s sites visited (%3$s updated).
ja: %2$s サイト中 %1$s サイトを処理しました（%3$s サイトを更新）。

en: %d minute
ja: %d 分

en: %d minutes
ja: %d 分

en: %d result
ja: %d 件の結果

en: %d results
ja: %d 件の結果

en: %d second
ja: %d 秒

en: %d seconds
ja: %d 秒

en: %s hour
ja: %s 時間

en: %s hours
ja: %s 時間

en: %s pages
ja: %s のページ

en: (Part of CSA suite)
ja: （CSA スイートの一部）

en: (text match only)
ja: （テキスト一致のみ）

en: ...other...
ja: ...その他...

en: A duplicate copy of Editoria11y Accessibility Checker (the free version) was deactivated here: Editoria11y CSA is already active and provides the same checks.
ja: Editoria11y アクセシビリティチェッカー（無料版）の重複したコピーをここで無効化しました。Editoria11y CSA がすでに有効になっており、同じチェックを提供します。

en: A previous update attempt did not finish.
ja: 前回の更新処理が完了しませんでした。

en: A schema update is required.
ja: スキーマの更新が必要です。

en: API error.
ja: API エラー。

en: ARIA and focus
ja: ARIA とフォーカス

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Activate a license network-wide
ja: ネットワーク全体でライセンスを有効化

en: Activate on every site in this network
ja: このネットワーク上のすべてのサイトで有効化

en: Activated %1$d of %2$d sites.
ja: %2$d サイト中 %1$d サイトのライセンスを有効化しました。

en: Activation API returned an unspecified error.
ja: 有効化 API が不明なエラーを返しました。

en: Activation cancelled. Already-activated sites keep their license.
ja: 有効化をキャンセルしました。すでに有効化済みのサイトはライセンスを保持します。

en: Activation finished with %d sites in error. Review the list below and retry once the cause is fixed.
ja: 有効化が完了しましたが、%d サイトでエラーが発生しました。下のリストを確認し、原因を解消してから再試行してください。

en: Activation in progress
ja: 有効化処理中

en: Active
ja: 有効

en: Active (enforced)
ja: 有効（強制）

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add custom rule
ja: カスタムルールを追加

en: Add network custom rule
ja: ネットワークカスタムルールを追加

en: Add or remove filetypes. Set to "false" to disable the test altogether. Providing any value will override the default.
ja: ファイルタイプを追加または削除します。「false」を指定するとテスト全体を無効化します。値を指定するとデフォルトを上書きします。

en: Add your first rule
ja: 最初のルールを追加

en: Added to the built-in detection list (Looker/Data Studio, Tableau, Power BI, Qlik). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments. To stop flagging visualizations entirely, disable that test above.
ja: 組み込みの検出リスト（Looker/Data Studio、Tableau、Power BI、Qlik）に追加されます。ドメインまたは URL の一部をカンマ区切りで指定してください。データ可視化のフラグ付けを完全に停止するには、上のテストを無効にしてください。

en: Added to the built-in detection list (SoundCloud, Simplecast, Podbean, Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts and other major hosts). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments. To stop flagging audio entirely, disable that test above.
ja: 組み込みの検出リスト（SoundCloud、Simplecast、Podbean、Buzzsprout、Spotify、Apple Podcasts、その他の主要なホスティングサービス）に追加されます。ドメインまたは URL の一部をカンマ区切りで指定してください。音声のフラグ付けを完全に停止するには、上のテストを無効にしてください。

en: Added to the built-in detection list (YouTube, Vimeo, Panopto, Wistia, Dailymotion, Brightcove, Vidyard and generic video URLs). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments, e.g. yuja.com. To stop flagging videos entirely, disable that test above.
ja: 組み込みの検出リスト（YouTube、Vimeo、Panopto、Wistia、Dailymotion、Brightcove、Vidyard、および一般的な動画 URL）に追加されます。ドメインまたは URL の一部をカンマ区切りで指定してください（例：yuja.com）。動画のフラグ付けを完全に停止するには、上のテストを無効にしてください。

en: Admin label for the configuration page
ja: 設定ページの管理ラベル

en: Admin label is required.
ja: 管理ラベルは必須です。

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: Alert
ja: 警告

en: Alert content
ja: アラートの内容

en: Alert report: "%s"
ja: 警告レポート：「%s」

en: Alert type
ja: 警告タイプ

en: Alert type must be Error or Manual check.
ja: 警告タイプはエラーまたは手動チェックのいずれかを選択してください。

en: Alert types
ja: 警告タイプ

en: Alerts
ja: 警告

en: Alerts by page
ja: ページ別の警告

en: Alerts dismissed by
ja: 警告を非表示にしたユーザー

en: Alerts dismissed by %s
ja: %s が非表示にした警告

en: Alerts in these regions will be shown to both developers and editors. One selector per line.
ja: これらの領域の警告は開発者と編集者の両方に表示されます。1行に1つのセレクターを入力してください。

en: Alerts on pages created by %s
ja: %s が作成したページの警告

en: Alerts on pages created by author
ja: 作成者別のページの警告

en: Alerts on pages of type "%s"
ja: 種類「%s」のページの警告

en: All custom rules
ja: すべてのカスタムルール

en: All elements
ja: すべての要素

en: All network rules
ja: すべてのネットワークルール

en: All text elements: Headings, Paragraphs, Blockquotes and Lists
ja: すべてのテキスト要素：見出し、段落、ブロック引用、リスト

en: Alt text should not be the same as caption text
ja: alt テキストはキャプションと同じ内容にすべきではありません

en: Alt text used as a link should not be a URL
ja: リンクの alt テキストが URL になっています

en: Always start open
ja: 常に開いた状態で開始

en: An activation run is already in progress.
ja: 有効化の処理がすでに実行中です。

en: An unknown error occurred.
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: Any
ja: すべて

en: Apply all the tests and role assignments below to
ja: 以下のすべてのテストとロールの割り当てを適用する対象

en: Apply filters
ja: フィルターを適用

en: Are the symbols or emoji in this link meaningful?
ja: このリンク内の記号や絵文字に意味はありますか？

en: Are there redundant words in this alt text?
ja: この alt テキストに不要な語句が含まれていますか？

en: Assertiveness
ja: 強調レベル

en: At least one rule criterion is required: a filter selector OR one or more include-text strings.
ja: ルールには少なくとも 1 つの条件が必要です。フィルターセレクター、または 1 つ以上の対象テキスト文字列を指定してください。

en: Attributes on tag (e.g. href and src)
ja: タグの属性（例：hrefとsrc）

en: Audio flagged as needing a manual check for transcripts
ja: 文字起こしの手動チェックが必要としてフラグされる音声

en: Author
ja: 作成者

en: Auto-detect any Web components
ja: Web コンポーネントを自動検出する

en: Autodetect
ja: 自動検出

en: Back
ja: 戻る

en: Back to dashboard
ja: ダッシュボードに戻る

en: Background data update is in progress. Click below to drive it to completion now.
ja: バックグラウンドでデータの更新が進行中です。下のボタンを押すと、ただちに処理を完了させることができます。

en: Background licensing tasks run slowly via WP-Cron; leave this page open to run a batch every 15 seconds.
ja: バックグラウンドのライセンス処理は WP-Cron 経由のため低速です。このページを開いたままにしておくと、15 秒ごとに 1 バッチが実行されます。

en: Body fields are preceded by an H1 (the post or page title), so their highest heading level should be H2.
ja: 本文フィールドの前には H1（投稿または固定ページのタイトル）があるため、最上位の見出しレベルは H2 にすべきです。

en: Broken same-page link
ja: ページ内リンクが壊れています

en: Browsers pause API operations in background tabs.
ja: ブラウザはバックグラウンドタブの API 操作を一時停止します。

en: Button has an invalid ARIA label
ja: このボタンの ARIA ラベルが無効です

en: Button is missing an accessible label
ja: このボタンにはアクセシブルな名称がありません

en: Button name repeats the word "button"
ja: ボタン名に「button」という語が重複しています

en: By
ja: ユーザー

en: By default both admins and editors can view reports.
ja: デフォルトでは管理者と編集者の両方がレポートを閲覧できます。

en: Can this alt text be shorter?
ja: この代替テキストは短くできますか？

en: Can this heading be shorter?
ja: この見出しは短くできますか？

en: Can this linked alt text be shorter?
ja: このリンク画像の alt テキストを短縮できますか？

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancelled
ja: キャンセル済み

en: Cancelling…
ja: キャンセル中…

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Check inside these specific Web components
ja: 指定した Web コンポーネント内部をチェックする

en: Check the %s for roadmap proposals and discussions.
ja: ロードマップの提案や議論については %s をご確認ください。

en: Checker mode for content roles
ja: コンテンツロールでのチェッカーモード

en: Checker mode for developer roles
ja: 開発者ロールでのチェッカーモード

en: Checker mode inside editor
ja: エディター内でのチェッカーモード

en: Checking schema state…
ja: スキーマの状態を確認中…

en: Choose when the control panel should open and show inline tips. "Start open if there are any alerts" is recommended, as it helps tips get noticed over time.
ja: コントロールパネルを開いてインラインヒントを表示するタイミングを選択してください。ヒントが徐々に認識されるよう「警告がある場合に開いた状態で開始」を推奨します。

en: Choose whether to show inline tips while editing post and page content. The checker always hides while editing templates and layouts.
ja: 投稿やページのコンテンツ編集中にインラインヒントを表示するかどうかを選択してください。テンプレートやレイアウトの編集中はチェッカーは常に非表示になります。

en: Comma-separated selectors for competing widgets, e.g. .interface-interface-skeleton__sidebar.
ja: 競合するウィジェットのセレクターをカンマ区切りで指定してください。例：.interface-interface-skeleton__sidebar。

en: Common choices
ja: よく使われる選択肢

en: Configuration Guide
ja: 設定ガイド

en: Contact Editoria11y
ja: Editoria11y へのお問い合わせ

en: Content alerts
ja: コンテンツの警告

en: Content headings should not be used inside tables
ja: 内容見出しを表内で使用すべきではありません

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Could not load the page list. Reload this page to retry; if the problem persists, your login session may have expired.
ja: ページ一覧を読み込めませんでした。再試行するにはこのページを再読み込みしてください。問題が解決しない場合は、ログインセッションが期限切れになっている可能性があります。

en: Count
ja: 件数

en: Crawl delay
ja: クロール間隔

en: Crawl preview
ja: クロールプレビュー

en: Crawler
ja: クローラー

en: Create rule
ja: ルールを作成

en: Current
ja: 現在

en: Custom Rules
ja: カスタムルール

en: Custom rule deleted.
ja: カスタムルールを削除しました。

en: Custom rule not found
ja: カスタムルールが見つかりません

en: Custom rule saved.
ja: カスタムルールを保存しました。

en: Custom rules
ja: カスタムルール

en: Custom rules (CSA)
ja: カスタムルール（CSA）

en: Custom rules are a CSA feature. Activate CSA to add and edit rules; existing rules remain stored and become editable again on reactivation.
ja: カスタムルールは CSA の機能です。CSA を有効化するとルールの追加・編集が可能になります。既存のルールは保存されたままで、再度有効化すると編集できるようになります。

en: Custom rules let CSA admins register additional accessibility tests with their own selectors, labels, and tip content. Activate CSA to manage them here.
ja: カスタムルールを使用すると、CSA 管理者は独自のセレクター、ラベル、ヒント内容を持つアクセシビリティテストを追加で登録できます。CSA を有効化してここで管理してください。

en: DISABLE_WP_CRON is enabled on this site. The activation worker depends on WP-Cron firing — make sure your system cron is hitting wp-cron.php, or activation will not progress.
ja: このサイトでは DISABLE_WP_CRON が有効になっています。有効化ワーカーは WP-Cron の実行に依存しています。システム cron が wp-cron.php にアクセスしていることを確認してください。そうしないと有効化が進みません。

en: Database update complete.
ja: データベースの更新が完了しました。

en: Date created
ja: 作成日

en: Date modified
ja: 更新日

en: Deactivate license network-wide
ja: ネットワーク全体でライセンスを無効化

en: Deactivate licenses network-wide
ja: ネットワーク全体でライセンスを無効化

en: Deactivate the Editoria11y CSA license on every site in this network? Each site's license slot will be returned to your Freemius account.
ja: このネットワーク上のすべてのサイトで Editoria11y CSA ライセンスを無効化しますか？各サイトのライセンス枠は Freemius アカウントに返却されます。

en: Deactivated %1$d of %2$d sites.
ja: %2$d サイト中 %1$d サイトのライセンスを無効化しました。

en: Deactivation API call did not clear the install license.
ja: 無効化 API の呼び出しでインストールのライセンスが解除されませんでした。

en: Deactivation cancelled. Already-deactivated sites stay deactivated.
ja: 無効化をキャンセルしました。すでに無効化済みのサイトは無効のままです。

en: Deactivation finished with %d sites in error. Review the list below and retry once the cause is fixed.
ja: 無効化が完了しましたが、%d サイトでエラーが発生しました。下のリストを確認し、原因を解消してから再試行してください。

en: Deactivation in progress
ja: 無効化処理中

en: Default for all sites (skip custom values)
ja: すべてのサイトのデフォルト（カスタム値はスキップ）

en: Default for new sites
ja: 新しいサイトのデフォルト

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Define the parts of each page Editoria11y checks. Activating CSA unlocks an additional "developer area" superset that runs more checks and routes alerts to the roles you choose.
ja: Editoria11y がチェックする各ページの範囲を定義します。CSA を有効化すると、より多くのチェックを実行し、選択したロールに警告を振り分ける「開発者エリア」のスーパーセットが追加で利用できるようになります。

en: Define your own accessibility tests. Each rule pairs a CSS selector with a tip shown to users; rules ship over the cached static config alongside the built-in test catalog.
ja: 独自のアクセシビリティテストを定義します。各ルールは CSS セレクターと、ユーザーに表示されるヒントを組み合わせたものです。ルールは組み込みテストカタログとともに、キャッシュされた静的設定経由で配信されます。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this custom rule?
ja: このカスタムルールを削除しますか？

en: Delete this network rule? Every site on the network will stop receiving it.
ja: このネットワークルールを削除しますか？ネットワーク上のすべてのサイトへの送信が停止されます。

en: Detected
ja: 検出日

en: Detected on
ja: 検出日

en: Detecting dynamic and shadow content
ja: 動的コンテンツおよび Shadow DOM の検出

en: Dev alerts
ja: 開発者向け警告

en: Developer alerts
ja: 開発者向け警告

en: Developer roles
ja: 開発者ロール

en: Developer scan area
ja: 開発者向けスキャン領域

en: Developers only
ja: 開発者のみ

en: Did you mean a different language code?
ja: 別の言語コードが正しい可能性があります

en: Disable on this site
ja: このサイトで無効化

en: Disable sync altogether
ja: 同期を完全に無効化する

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled in network defaults
ja: ネットワークのデフォルトで無効

en: Disabled on this site
ja: このサイトで無効

en: Disabled rules stay in network storage but are not sent to any site.
ja: 無効化されたルールはネットワークのストレージに保存されたままですが、どのサイトにも送信されません。

en: Disabled rules stay in storage but are not sent to the browser.
ja: 無効化されたルールは保存されたままですが、ブラウザには送信されません。

en: Dismiss key
ja: 閉じるキー

en: Dismiss key must be Text content or Attributes.
ja: 閉じるキーはテキストコンテンツまたは属性のいずれかを選択してください。

en: Dismissals
ja: 非表示設定

en: Dismissed alert
ja: 非表示にされた警告

en: Do not check contrast for these elements
ja: これらの要素はコントラストチェックの対象外にする

en: Do not check for any errors inside these elements
ja: これらの要素内のいかなるエラーも確認しない

en: Do not check for content errors inside these elements
ja: これらの要素内のコンテンツエラーを確認しない

en: Do not check on pages with these elements
ja: これらの要素を含むページではチェックを実行しない

en: Do not justify text
ja: 両端揃えのテキストは使用しないでください

en: Do not use sub/superscript as visual formatting
ja: 上付き／下付きは装飾として使用しないでください

en: Do not watch for changes
ja: 変更を監視しない

en: Does this alt text describe the link or the image?
ja: この alt テキストはリンクと画像のどちらを説明していますか？

en: Does this alt text make sense as part of this link?
ja: この alt テキストはリンク文脈において意味がありますか？

en: Does this audio have a transcript?
ja: この音声コンテンツには文字起こしがありますか？

en: Does this graphic or icon have enough contrast?
ja: このグラフィック／アイコンは十分なコントラストがありますか？

en: Does this image's alt describe the image or the link?
ja: この alt テキストは画像を説明していますか？リンクを説明していますか？

en: Does this link open a new tab without warning?
ja: このリンクは警告なしに新しいタブを開きますか？

en: Does this linked image need a description?
ja: このリンク画像に説明は必要ですか？

en: Does this placeholder text have enough contrast?
ja: このプレースホルダーは十分なコントラストがありますか？

en: Does this text have enough contrast?
ja: このテキストは十分なコントラストがありますか？

en: Don't flag elements if they contain any of these words or phrases. E.g., a link to a development server is ok if it contains "dev." One per line.
ja: これらの単語やフレーズを含む要素はフラグしません。例：開発サーバーへのリンクは"dev."を含む場合は問題ありません。1行に1つ。

en: Don't show edit links on tips in these containers
ja: これらのコンテナ内ではヒントに「編集」リンクを表示しない

en: Done
ja: 完了

en: Download results as CSV
ja: 結果を CSV としてダウンロード

en: Duplicate ID attribute
ja: 重複した ID 属性があります

en: Dynamically refresh if new content appears
ja: 新しいコンテンツが表示された場合は自動的に更新する

en: Each rule pairs a CSS selector (and/or text-content match) with an alert shown to users. Rules ship over the cached static config alongside built-in tests.
ja: 各ルールは CSS セレクター（および／またはテキストコンテンツの一致条件）と、ユーザーに表示される警告を組み合わせたものです。ルールは組み込みテストとともに、キャッシュされた静的設定経由で配信されます。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Media
ja: メディアを編集

en: Edit custom rule
ja: カスタムルールを編集

en: Edit network custom rule
ja: ネットワークカスタムルールを編集

en: Editoria11y Accessibility Checker (CSA)
ja: Editoria11y アクセシビリティチェッカー（CSA）

en: Editoria11y Accessibility Report
ja: Editoria11y アクセシビリティレポート

en: Editoria11y CSA license
ja: Editoria11y CSA ライセンス

en: Editoria11y CSA pricing
ja: Editoria11y CSA の料金

en: Editoria11y CSA: the loaded Freemius SDK (version %1$s) is newer than the highest tested version (%2$s). Another Freemius-using plugin on this site has bundled a newer SDK build. The network license activation page may not behave as expected; review release notes or contact support if you hit issues.
ja: Editoria11y CSA：読み込まれた Freemius SDK（バージョン %1$s）は最高検証済みバージョン（%2$s）より新しいです。このサイトの別の Freemius 使用プラグインが新しい SDK をバンドルしています。ネットワークライセンス有効化ページが正常に動作しない場合があります。問題が発生した場合はリリースノートを確認するかサポートにお問い合わせください。

en: Editoria11y Crawler
ja: Editoria11y クローラー

en: Editoria11y Custom Rules
ja: Editoria11y カスタムルール

en: Editoria11y Drupal issue queue
ja: Editoria11y Drupal の課題キュー

en: Editoria11y Library issue queue
ja: Editoria11y ライブラリの課題キュー

en: Editoria11y License & Account
ja: Editoria11y ライセンスとアカウント

en: Editoria11y Settings
ja: Editoria11y 設定

en: Editoria11y WordPress issue queue
ja: Editoria11y WordPress の課題キュー

en: Editoria11y database tables are missing.
ja: Editoria11y のデータベーステーブルが見つかりません。

en: Editoria11y database update
ja: Editoria11y データベース更新

en: Editoria11y database update did not complete; the crawler is paused until an administrator retries the update.
ja: Editoria11y のデータベース更新が完了していません。管理者が更新を再試行するまでクローラーは一時停止します。

en: Editoria11y database update did not complete; the dashboard is paused until an administrator retries the update.
ja: Editoria11y のデータベース更新が完了していません。管理者が更新を再試行するまでダッシュボードは一時停止します。

en: Editoria11y database update did not complete; writes are paused until an administrator retries the update.
ja: Editoria11y のデータベース更新が完了していません。管理者が更新を再試行するまで書き込みは一時停止します。

en: Editoria11y database update encountered an error during finalization.
ja: Editoria11y のデータベース更新の仕上げ処理中にエラーが発生しました。

en: Editoria11y database update failed and writes are paused.
ja: Editoria11y のデータベース更新に失敗し、書き込みは一時停止しています。

en: Editoria11y default or locked network settings
ja: Editoria11y のデフォルトまたはロック済みのネットワーク設定

en: Editoria11y defaults
ja: Editoria11y デフォルト設定

en: Editoria11y detects hidden tooltips and warns the user when they try to jump to them from the panel. For elements on this list, Editoria11y will dispatch a JS event instead of a warning, so custom JS in your theme can first reveal the hidden tip (e.g., open an accordion or tab panel).
ja: Editoria11y は非表示のツールチップを検出し、ユーザーがパネルからジャンプしようとした際に警告します。このリストの要素については、警告の代わりに JS イベントをディスパッチするため、テーマのカスタム JS で先に非表示のヒントを表示できます（例：アコーディオンやタブパネルを開く）。

en: Editoria11y is missing its vendored dependencies. Run "composer install" inside the plugin directory or reinstall the plugin from a complete release archive.
ja: Editoria11y のベンダー依存パッケージが見つかりません。プラグインディレクトリ内で「composer install」を実行するか、完全なリリースアーカイブからプラグインを再インストールしてください。

en: Editoria11y is not, however, free to develop or support.
ja: しかし、Editoria11y の開発とサポートは無料ではありません。

en: Editoria11y is updating existing dismissal records in the background.
ja: Editoria11y は既存の非表示設定レコードをバックグラウンドで更新中です。

en: Editoria11y library forums
ja: Editoria11y ライブラリフォーラム

en: Editoria11y license
ja: Editoria11y ライセンス

en: Editoria11y needs to update its database tables.
ja: Editoria11y はデータベーステーブルの更新が必要です。

en: Editoria11y network custom rules
ja: Editoria11y ネットワークカスタムルール

en: Editoria11y network licenses are activated from a dedicated page that walks every site in the network in cron-driven batches. This avoids the SDK's 1,000-site limit and keeps the page responsive on large multisites.
ja: Editoria11y のネットワークライセンスは、cron 駆動のバッチでネットワーク内の各サイトを処理する専用ページから有効化します。これにより SDK の 1,000 サイト制限を回避し、大規模なマルチサイトでもページの応答性を維持します。

en: Editoria11y promotes accessibility in a unique way. Its tools are highly effective at helping non-technical authors prepare content that can be enjoyed equally by disabled Web users. We consider this a public good, so <strong>Editoria11y will always be free to use</strong>.
ja: Editoria11y は独自の方法でアクセシビリティを推進しています。専門知識を持たない執筆者であっても、障害のある Web ユーザーが同じように利用できるコンテンツを作成できるよう、非常に効果的なツールを提供します。これは公共の利益であると私たちは考えており、そのため<strong>Editoria11y は今後も常に無料でご利用いただけます</strong>。

en: Editoria11y reports populate and update in real time as editors work, so a manual crawl is generally only helpful when first installing the plugin or after making major theme or configuration changes.
ja: Editoria11y のレポートは編集者の作業に応じてリアルタイムで更新されるため、手動クロールが役立つのは通常、プラグインの初回インストール時、またはテーマや構成を大きく変更した直後です。

en: Editoria11y theme
ja: Editoria11y のテーマ

en: Element set "%s" is not one of the recognized element categories.
ja: 要素セット「%s」は認識される要素カテゴリーに含まれていません。

en: Elements
ja: 要素

en: Elements to check
ja: チェックする要素

en: Elements with overflow hidden
ja: overflow hidden が適用されている要素

en: Embedded iframes need manual checks
ja: 埋め込み iframe は手動チェックが必要です

en: Embeds flagged as needing manual review
ja: 手動レビューが必要としてフラグされる埋め込み

en: Empty button-style link
ja: 空のボタン風リンク

en: Empty link
ja: 空のリンク

en: Enable on this site
ja: このサイトで有効化

en: Error
ja: エラー

en: Error:
ja: エラー：

en: Errors
ja: エラー

en: Errors in these elements should only be shown to developers
ja: これらの要素内のエラーは開発者にのみ表示します

en: Errors: %s (most recent retained). Check server logs for details.
ja: エラー：%s 件（最新のみ保持）。詳細はサーバーログを確認してください。

en: Estimated %s remaining.
ja: 残り推定時間：%s。

en: Estimated time: %s
ja: 推定時間：%s

en: Every fifteen minutes (Editoria11y license watchdog)
ja: 15 分ごと（Editoria11y ライセンス監視）

en: Every five minutes (Editoria11y rehash)
ja: 5 分ごと（Editoria11y 再ハッシュ）

en: Everyone
ja: 全員

en: Exclude elements that match this text
ja: このテキストに一致する要素を除外する

en: Exclude elements that show unhelpful, repetitive, or inaccurate alerts.
ja: 役に立たない、繰り返し表示される、または不正確な警告を表示する要素を除外してください。

en: Filter by
ja: 絞り込み条件

en: Filter selector has an unclosed quote, bracket, or parenthesis. The browser would reject it and skip every custom rule on the page.
ja: フィルターセレクターに閉じられていない引用符、角括弧、または丸括弧があります。ブラウザがこれを拒否し、ページ上のすべてのカスタムルールがスキップされます。

en: Filter selector looks like a CSS rule block, not a selector. Remove the curly braces.
ja: フィルターセレクターが CSS のルールブロックのようになっています。波括弧を取り除いてください。

en: Filter which pages will be crawled
ja: クロール対象ページのフィルタ

en: Flag elements containing any of these text strings. One per line.
ja: これらのテキスト文字列を含む要素をフラグします。1行に1つ。

en: Formal support:
ja: 正式サポート：

en: Forms
ja: フォーム

en: Frame missing "title" attribute
ja: iframe に「title」属性がありません

en: Frame with tabindex="-1" will not be keyboard accessible.
ja: tabindex="-1" のフレームはキーボードから操作できません。

en: Freemius SDK wrapper unavailable.
ja: Freemius SDK ラッパーが利用できません。

en: From
ja: 開始

en: From network
ja: ネットワークから

en: From network (locked)
ja: ネットワーク（ロック済み）

en: Getting started
ja: はじめに

en: Graphic or icon does not have enough contrast
ja: グラフィックまたはアイコンのコントラストが不十分です

en: H2 level content (body content)
ja: H2 レベルのコンテンツ（本文コンテンツ）

en: H3 level content (blocks or widgets with separate titles)
ja: H3 レベルのコンテンツ（独自のタイトルを持つブロックやウィジェット）

en: H4 level content (deeply nested blocks or widgets)
ja: H4 レベルのコンテンツ（深くネストされたブロックやウィジェット）

en: HTML displayed in the tooltip. The provided template is optional.<br>Allowed tags: %s.
ja: ツールチップに表示される HTML です。提供されたテンプレートは任意です。<br>使用可能なタグ：%s。

en: Handling tips on hidden content
ja: 非表示コンテンツのヒントの扱い

en: Has alerts
ja: 警告あり

en: Has dev alerts
ja: 開発者向け警告あり

en: Has this document been tagged for screen readers?
ja: この文書はスクリーンリーダー用に適切にタグ付けされていますか？

en: Heading outline position of editable content
ja: 編集可能コンテンツの見出しアウトライン位置

en: Headings
ja: 見出し

en: Heads up: "Default for all sites" and "Override for all sites" overwrite a site's current value whenever that value is still an Editoria11y default or a previous network default — including a per-site value that happens to match a default. Sites where an admin has chosen a different value are left untouched. "Default for new sites" only affects sites created from now on.
ja: 注意：「すべてのサイトのデフォルト」および「すべてのサイトを上書き」は、現在の値が Editoria11y のデフォルト値または以前のネットワークデフォルトのままである場合（デフォルト値と偶然一致するサイト単位の値も含む）、サイトの現在の値を上書きします。管理者が別の値を選択済みのサイトは変更されません。「新しいサイトのデフォルト」は今後作成されるサイトにのみ影響します。

en: Hide reports shortcut on toggle
ja: 切り替え時にレポートのショートカットを非表示にする

en: How dismissals are tracked. 'Text content' uses the text inside the element, 'Attributes on tag' uses its attributes (href, id, class, src).
ja: 非表示の追跡方法。「テキストコンテンツ」は要素内のテキストを使用し、「タグの属性」は属性（href、id、class、src）を使用します。

en: If Editoria11y is flagging things editors cannot fix, e.g., theme-generated "read more" links or social media widgets,
    				provide CSS selectors for elements you would like it to ignore. Be specific, e.g. <code>.read-more a, .wp-block-post-excerpt__more-link, #comments h3</code>
ja: Editoria11y が編集者では修正できないもの（テーマが生成する「続きを読む」リンクやソーシャルメディアウィジェットなど）にフラグを立てている場合は、無視したい要素の CSS セレクターを指定してください。具体的に指定してください。例：<code>.read-more a, .wp-block-post-excerpt__more-link, #comments h3</code>

en: If you are new at this, start by opening your browser's developer tools, inspecting the element you do not want flagged, and looking for unique-looking CSS selectors.
ja: はじめての方は、ブラウザの開発者ツールを開き、フラグを立てたくない要素を調べて、固有の CSS セレクターを探すところから始めてください。

en: If you need help:
ja: ヘルプが必要な場合：

en: Image in a carousel or gallery marked as decorative
ja: カルーセル／ギャラリー内の画像が装飾扱いになっています

en: Images
ja: 画像

en: Include all parts of the page that contain your theme and content.
ja: テーマとコンテンツを含むページのすべての部分を含めてください。

en: Input does not provide enough contrast to be easily legible
ja: 入力フィールドのコントラストが不十分で読みづらい状態です

en: Install record not created after API call.
ja: API 呼び出し後にインストールレコードが作成されませんでした。

en: Insufficient permissions.
ja: 権限がありません。

en: Insufficient privileges.
ja: 権限が不足しています。

en: Invalid HTML list
ja: 無効な HTML リストです

en: Invalid HTML: image has no alt attribute
ja: 無効な HTML：画像に alt 属性がありません

en: Invalid HTML: image in link missing alt attribute
ja: 無効な HTML：リンク内の画像に alt 属性がありません

en: Invalid HTML: linked image missing alt attribute
ja: 無効な HTML：リンク画像に alt 属性がありません

en: Invalid language code
ja: 無効な言語コード

en: Is there a visible label for this field?
ja: このフィールドには可視ラベルがありますか？

en: Is there an alternative for this PDF?
ja: この PDF に代替形式はありますか？

en: Is this a clear and concise description of the image?
ja: これは画像の明確で簡潔な説明になっていますか？

en: Is this image actually meaningless?
ja: この画像は本当に装飾目的のみですか？

en: Is this link actually a button?
ja: このリンクはボタンであるべき可能性があります

en: Is this reset button needed?
ja: このリセットボタンは必要ですか？

en: Is this uppercase text needed?
ja: この全文大文字表記は必要ですか？

en: Is this video accurately captioned?
ja: この動画には正確な字幕がありますか？

en: Is this visualization accessible?
ja: このデータ可視化はアクセシブルですか？

en: Issue
ja: 問題

en: Issue Queue
ja: 課題キュー

en: JS injected custom rules
ja: JS で挿入されるカスタムルール

en: JavaScript is required to use this page.
ja: このページを使用するには JavaScript が必要です。

en: Language tag does not match the content
ja: 言語タグがコンテンツと一致していません

en: Large blocks of emphasized text are harder to read
ja: 大量の強調テキストは読みづらくなります

en: Lead maintainer %1$s can usually be found on Slack for informal support, configuration tips and debugging any time the sun is up in the western hemisphere in %2$s, %3$s, %4$s and %5$s.
ja: リードメンテナーの %1$s は、西半球のいずれかで日が出ている時間帯であれば、%2$s、%3$s、%4$s、%5$s の Slack で、気軽な相談や設定のヒント、デバッグ支援にほぼ常時対応しています。

en: Left
ja: 左

en: Letters, numbers and underscores only.<br>Rules that share an ID will be grouped on dashboard reports.
ja: 文字、数字、アンダースコアのみ使用できます。<br>同じIDを共有するルールはダッシュボードレポートでグループ化されます。

en: License & Account
ja: ライセンスとアカウント

en: License activated on every site in the network.
ja: ネットワーク上のすべてのサイトでライセンスを有効化しました。

en: License deactivated on every site in the network.
ja: ネットワーク上のすべてのサイトでライセンスを無効化しました。

en: License key
ja: ライセンスキー

en: License key is no longer stored. Start a new activation.
ja: ライセンスキーが保存されていません。新しい有効化を開始してください。

en: License key is required.
ja: ライセンスキーは必須です。

en: Link article titles, not DOI numbers
ja: DOI 番号ではなく記事タイトルをリンクしてください

en: Link points to a file without warning
ja: 警告なしにファイルへリンクしています

en: Link text should not be a URL
ja: リンクテキストが URL になっています

en: Link with invalid "aria-labelledby" attribute
ja: このリンクの aria-labelledby が無効です

en: Linked images
ja: リンク画像

en: Linked images need pronounceable alt text
ja: リンク画像には発音可能な代替テキストが必要です

en: Links
ja: リンク

en: Links with the same text link to different pages
ja: 同じテキストのリンクが異なるページに移動しています

en: Lock
ja: ロック

en: Lock this rule across the network
ja: ネットワーク全体でこのルールをロック

en: Locked
ja: ロック済み

en: Locked by network admin
ja: ネットワーク管理者によりロック済み

en: Locked rules are enforced on every site: per-site admins cannot disable them, and a per-site rule sharing this ID is suppressed in favor of this one. Unlocked rules can be disabled per-site.
ja: ロックされたルールはすべてのサイトで強制適用されます。サイト管理者はこれらを無効化できず、同じ ID を持つサイト単位のルールはこのルールに優先されて抑制されます。ロックされていないルールはサイトごとに無効化できます。

en: Lowercase letters, digits, and underscores only. Cannot be changed after creation.
ja: 英小文字・数字・アンダースコアのみ使用できます。作成後は変更できません。

en: Machine name
ja: マシン名

en: Machine name is required.
ja: マシン名は必須です。

en: Machine name must be lowercase letters, digits, and underscores, starting with a letter.
ja: マシン名は英小文字・数字・アンダースコアのみで構成し、先頭は英字にしてください。

en: Manage custom rules (%d active)
ja: カスタムルールを管理（%d 件有効）

en: Manage network custom rules (%d defined)
ja: ネットワークカスタムルールを管理（%d 件定義済み）

en: Managed at the network level
ja: ネットワークレベルで管理

en: Managed at the network level.
ja: ネットワークレベルで管理されています。

en: Manual check
ja: 手動チェック

en: Manual check: link contains "click here"
ja: このリンクに「クリックしてください」が含まれています

en: Manual crawl
ja: 手動クロール

en: Marked
ja: マーク済み

en: Match using CSS selectors.<br>Use :not() to skip elements, e.g. <code>:is(.check1, .check2):not(.ignore, .ignore *)</code>.<br>Use attribute selectors for URLs, e.g. <code>[href*=".dev/"]</code>.
ja: CSS セレクターを使用して一致させます。<br>:not() を使用して要素をスキップできます。例：<code>:is(.check1, .check2):not(.ignore, .ignore *)</code>。<br>URL には属性セレクターを使用します。例：<code>[href*=".dev/"]</code>。

en: Meta tag automatically refreshes page
ja: meta タグがページを自動更新します

en: Meta tag for page language missing
ja: ページ言語の meta タグがありません

en: Meta tag for page title missing
ja: ページタイトルの meta タグがありません

en: Meta tag limits how much users can enlarge text
ja: meta タグが拡大率を制限しています

en: Meta tag prevents users from enlarging text
ja: meta タグが拡大を無効にしています

en: Migrating dismissals: %1$d of %2$d processed.
ja: 非表示設定を移行中：%2$d 件中 %1$d 件を処理しました。

en: Modify content tests
ja: コンテンツテストを変更

en: Modify network license
ja: ネットワークライセンスを変更

en: Modify template tests
ja: テンプレートテストを変更

en: Nested interactive layout components
ja: 入れ子になったインタラクティブコンポーネント

en: Network Super Admin
ja: ネットワーク特権管理者

en: Network custom rule deleted.
ja: ネットワークカスタムルールを削除しました。

en: Network custom rule saved.
ja: ネットワークカスタムルールを保存しました。

en: Network custom rules
ja: ネットワークカスタムルール

en: Network defaults propagated.
ja: ネットワークのデフォルト設定を伝播しました。

en: Network defaults propagation failed.
ja: ネットワークのデフォルト設定の伝播に失敗しました。

en: Network defaults propagation idle.
ja: ネットワークのデフォルト設定の伝播はアイドル状態です。

en: Network defaults saved.
ja: ネットワークのデフォルト設定を保存しました。

en: Network defaults were not saved.
ja: ネットワークのデフォルト設定が保存されませんでした。

en: Network rule disabled on this site.
ja: ネットワークルールをこのサイトで無効にしました。

en: Network rule not found
ja: ネットワークルールが見つかりません

en: Network rule re-enabled on this site.
ja: ネットワークルールをこのサイトで再度有効にしました。

en: Network-level custom rules apply to every site in the network.
ja: ネットワークレベルのカスタムルールはネットワーク上のすべてのサイトに適用されます。

en: Newest first
ja: 新しい順

en: No
ja: いいえ

en: No alerts
ja: 警告なし

en: No custom rules defined yet.
ja: カスタムルールはまだ定義されていません。

en: No dev alerts
ja: 開発者向け警告なし

en: No matching content. Adjust the filters and apply.
ja: 一致するコンテンツがありません。フィルターを調整して適用してください。

en: No matching custom rule found to delete.
ja: 削除対象のカスタムルールが見つかりませんでした。

en: No matching network rule found to delete.
ja: 削除対象のネットワークルールが見つかりませんでした。

en: No matching network rule found to toggle.
ja: 切り替え対象のネットワークルールが見つかりませんでした。

en: No network rules defined yet.
ja: ネットワークルールはまだ定義されていません。

en: No previous errors to retry.
ja: 再試行すべきエラーはありません。

en: No valid sites in batch.
ja: バッチに有効なサイトがありません。

en: None
ja: なし

en: Note: combining Links with Paragraphs and other text containers can lead to duplicate alerts.
ja: 注意：リンクと段落や他のテキストコンテナを組み合わせると、重複したアラートが表示される場合があります。

en: Off
ja: オフ

en: Oldest first
ja: 古い順

en: On
ja: 日時

en: Only admins can view reports
ja: 管理者のみがレポートを閲覧可能

en: Only links should be underlined
ja: 下線はリンクにのみ使用してください

en: Only network administrators can manage the Editoria11y license.
ja: Editoria11y ライセンスを管理できるのはネットワーク管理者のみです。

en: Only user-editable content
ja: ユーザーが編集可能なコンテンツのみ

en: Only watch for changes to content containers present on load
ja: 読み込み時に存在していたコンテンツコンテナの変化のみ監視する

en: Open Editoria11y license page
ja: Editoria11y ライセンスページを開く

en: Open Editoria11y settings
ja: Editoria11y の設定を開く

en: Other
ja: その他

en: Overridden by a site rule with the same ID
ja: 同じ ID のサイトルールによって上書きされています

en: Override for all sites (delete custom values)
ja: すべてのサイトを上書き（カスタム値を削除）

en: Page
ja: ページ

en: Page %d
ja: %d ページ目

en: Page Type
ja: ページタイプ

en: Page language may not match the content
ja: ページ言語がコンテンツと一致していない可能性があります

en: Page metadata
ja: ページのメタデータ

en: Page regions with user-editable content
ja: ユーザーが編集可能なコンテンツを含むページ領域

en: Pages
ja: ページ

en: Paragraphs
ja: 段落

en: Parts of the page to test
ja: テスト対象のページ部分

en: Paste your <a>Editoria11y CSA license key</a> to begin.
ja: <a>Editoria11y CSA ライセンスキー</a>を貼り付けて開始してください。

en: Path
ja: パス

en: Pause crawl
ja: クロールを一時停止

en: Per-site license rows are not shown to keep this page responsive on large networks. The license you choose below applies to every site in the network. To activate or deactivate on individual sites, visit each site's per-site Settings → Editoria11y → License & Account.
ja: 大規模ネットワークでのページ応答性を維持するため、サイトごとのライセンス行は表示されません。下で選択したライセンスはネットワーク上のすべてのサイトに適用されます。個別サイトで有効化または無効化するには、各サイトの「設定 → Editoria11y → ライセンスとアカウント」をご利用ください。

en: Pin panel to
ja: パネルの固定位置

en: Placeholder text does not have enough contrast to be easily legible
ja: プレースホルダーのテキストコントラストが不十分です

en: Prefer visible labels to placeholders
ja: プレースホルダーよりも可視ラベルを使用してください

en: Preserve query parameters
ja: クエリパラメータを保持する

en: Propagating network defaults to existing sites…
ja: ネットワークのデフォルト設定を既存のサイトに伝播中…

en: Propagation
ja: 伝播

en: Provide CSS selectors. Content authors will only see the alerts within these parts of the page. Do not provide selectors that nest within each other, or the inner content will be checked twice.
ja: CSS セレクターを指定してください。コンテンツ作成者は、これらのページ部分内の警告のみを確認できます。互いにネストするセレクターを指定すると、内部のコンテンツが二重にチェックされるため避けてください。

en: Provide a CSS selector for elements your themes or plugins programmatically add to links (usually external or open-in-new-window markers), so they can be ignored when the link text is checked for the "link has no text" and "link text is not meaningful" tests.
ja: テーマやプラグインがリンクに自動付与する要素（多くは外部リンクや新しいウィンドウで開くことを示すマーカー）の CSS セレクターを指定します。これにより「リンクにテキストがない」「リンクテキストが意味を持たない」テストでリンクテキストを検証する際にこれらを除外できます。

en: Provide a comma-separated list of page sections where edit links should not show. To hide the links everywhere, set this field to an asterisk (*).
ja: 編集リンクを表示しないページ領域をカンマ区切りで指定します。すべての場所でリンクを非表示にするには、このフィールドにアスタリスク（*）を指定してください。

en: Provide a comma-separated list of selectors for elements to ignore for all users.
ja: すべてのユーザーに対して無視する要素のセレクタを、カンマ区切りで指定します。

en: Provide a comma-separated list of selectors you wish to flag for the editor, e.g.: .my-embedded-feed, #my-social-link-block.
ja: 編集者に注意を促したい要素のセレクターをカンマ区切りで指定します。例：.my-embedded-feed, #my-social-link-block。

en: Provide a pipe-separated ("|") list of phrases your themes or plugins programmatically add to links to hint a purpose (external, mail, phone, open-in-new-window), so they can be ignored when the link text is checked for the "link has no text" and "link text is not meaningful" tests; e.g.: (link is external)|(link sends email).
ja: テーマやプラグインがリンクの目的（外部、メール、電話、新しいウィンドウで開くなど）を示すために自動付与するフレーズを、パイプ区切り（「|」）で指定します。これにより「リンクにテキストがない」「リンクテキストが意味を持たない」テストでリンクテキストを検証する際にこれらを除外できます。例：(link is external)|(link sends email)。

en: Provide a pipe-separated list of phrases your site uses to warn users a link opens in a new tab; e.g.: new tab|new window|external.
ja: リンクが新しいタブで開くことをユーザーに警告するために使用するフレーズを、パイプ区切りで指定します。例：new tab|new window|external。

en: Provide base URL ("/mysite") if your site is installed in a subdirectory. Subdirectories tend to get duplicated (/mysite/mysite/mypage) and throw errors from the API.
ja: サイトがサブディレクトリ（例：/mysite）に配置されている場合は、そのベース URL を指定してください。サブディレクトリが重複すると（/mysite/mysite/mypage など）API エラーを引き起こす場合があります。

en: Provide selectors for elements with shadow DOM you want tested. E.g.: my-fancy-accordion-widget, my-magical-slideshow.
ja: テスト対象にしたい shadow DOM を持つ要素のセレクターを指定します。例：my-fancy-accordion-widget, my-magical-slideshow。

en: Recent alerts
ja: 最近の問題

en: Recent dismissals
ja: 最近の非表示設定

en: Remind editor that content in these embeds needs manual review
ja: これらの埋め込みコンテンツは手動レビューが必要であることを編集者に通知

en: Remind the editor that these linked documents need a manual check
ja: これらのリンクされた文書は手動チェックが必要であると編集者に通知する

en: Remove elements that match these selectors before testing link text
ja: リンクテキストの検証前に、これらのセレクタに一致する要素を取り除く

en: Remove redundant base url from URLs
ja: URL から余分なベースパスを削除する

en: Remove these strings before testing link text
ja: リンクテキスト検証前にこれらの文字列を削除

en: Removes the Editoria11y CSA license from every site on the network. Each site's install record stays in place; only the license link is cleared.
ja: ネットワーク上のすべてのサイトから Editoria11y CSA ライセンスを削除します。各サイトのインストールレコードは保持され、ライセンスの関連付けのみが解除されます。

en: Reports will still be available on the WordPress admin dashboard.
ja: レポートは引き続き WordPress の管理ダッシュボードから利用できます。

en: Resetting…
ja: リセット中…

en: Results not recorded
ja: 結果が記録されませんでした

en: Resume crawl
ja: クロールを再開

en: Retry
ja: 再試行

en: Retry failed sites
ja: エラーのあったサイトを再試行

en: Return to the network rules list
ja: ネットワークルール一覧に戻る

en: Return to the rules list
ja: ルール一覧に戻る

en: Right
ja: 右

en: Roles that will see developer alerts
ja: 開発者向け警告を表示するロール

en: Rule
ja: ルール

en: Rules defined here apply to every site on the network. Locked rules cannot be disabled per-site.
ja: ここで定義したルールはネットワーク上のすべてのサイトに適用されます。ロックされたルールはサイトごとに無効化できません。

en: Run update now
ja: 今すぐ更新を実行

en: SDK _deactivate_license() method unavailable.
ja: SDK の _deactivate_license() メソッドが利用できません。

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Save network defaults
ja: ネットワークのデフォルト設定を保存

en: Save rule
ja: ルールを保存

en: Saving the form now will restart propagation with the new settings.
ja: 今フォームを保存すると、新しい設定で伝播が再開されます。

en: Select by attributes
ja: 属性で選択

en: Select by text
ja: テキストで選択

en: Selectors you add are appended to the built-in list, which is always ignored: %s
ja: 追加したセレクターは、常に無視される組み込みリストに追加されます：%s

en: Set to "anywhere" if changes are being missed; set to "do not watch" if you notice performance issues.
ja: 変更が検出されない場合は「anywhere」を、パフォーマンス問題に気付いた場合は「do not watch」を選択してください。

en: Set to the number of other themes or plugins that will be injecting custom result JS events. Editoria11y will wait until it receives this number of <code>ed11yResume</code> notifications before showing results.
ja: カスタムの結果 JS イベントを発行する他のテーマやプラグインの数を設定します。Editoria11y は、結果を表示する前にこの数の <code>ed11yResume</code> 通知を受け取るまで待機します。

en: Settings
ja: 設定

en: Shift panel position if it overlaps these elements
ja: 次の要素と重なる場合はパネル位置をずらす

en: Should this bold text be a heading?
ja: この太字テキストは見出しであるべきですか？

en: Should this have list formatting?
ja: これはリストとして書式設定すべきですか？

en: Should this quote be a heading?
ja: この引用は見出しであるべきですか？

en: Show to
ja: 表示対象

en: Showing %1$d of %2$d matching page.
ja: 一致する %2$d ページのうち %1$d ページを表示中。

en: Showing %1$d of %2$d matching pages.
ja: 一致する %2$d ページのうち %1$d ページを表示中。

en: Sometimes buttons get drawn and visually truncated outside the bounds of a positioned element. Provide a selector list.
ja: 位置指定要素の境界外にボタンが描画され、見切れることがあります。対象となる要素のセレクタを指定してください。

en: Sort by
ja: 並べ替え

en: Source
ja: ソース

en: Specific elements and combinations
ja: 特定の要素と組み合わせ

en: Specify regions to check
ja: チェック対象の領域を指定

en: Start crawling
ja: クロール開始

en: Start minimized
ja: 最小化した状態で開始

en: Start open if there are any alerts
ja: 警告がある場合に開いた状態で開始

en: Start open if there are new alerts
ja: 新しい警告がある場合に開いた状態で開始

en: Starting…
ja: 開始中…

en: Status
ja: ステータス

en: Strings in links that indicate new tabs
ja: 新しいタブで開くことを示す文字列

en: Submit a support request
ja: サポートリクエストを送信

en: Support contacts
ja: サポート連絡先

en: Support the project
ja: プロジェクトを支援する

en: Syncing results to reports
ja: 結果をレポートへ同期する

en: Syncing test results is required for the issue dashboard, dismissal dashboard, and "mark OK" buttons.
ja: 問題ダッシュボード、非表示設定ダッシュボード、および「OK としてマーク」ボタンを使用するには、テスト結果の同期が必要です。

en: Tabindex overrides interrupt the focus order
ja: tabindex 属性が読み順に影響しています

en: Tables
ja: テーブル

en: Test
ja: テスト

en: Test grouping ID
ja: テストグループID

en: Test grouping ID "%s" is reserved by the v3 migration drop list and cannot be used.
ja: テストグループ ID「%s」は v3 移行の除外リストで予約されているため、使用できません。

en: Test grouping ID is required.
ja: テストグループ ID は必須です。

en: Test grouping ID may only contain letters, digits, and underscores.
ja: テストグループ ID には文字、数字、アンダースコアのみ使用できます。

en: Tests + roles assignment
ja: テストとロールの割り当て

en: Tests by group
ja: グループ別テスト

en: Text content
ja: テキストコンテンツ

en: Text does not have enough contrast to be easily legible
ja: テキストのコントラストが不十分で読みづらい状態です

en: Text formatting
ja: テキストの書式

en: Text is too small
ja: テキストが小さすぎます

en: The "tests + roles assignment" propagation setting under "Modify content tests" above also governs the template-test selection — both are stored together.
ja: 上の「コンテンツテストを変更」にある「テストとロールの割り当て」の伝播設定はテンプレートテストの選択にも適用されます。両者は一緒に保存されます。

en: The Community Supported Add-ons (CSA) project fills the gap: project members support the development of the Editoria11y library, its CMS plugins, and the CSA suite: a rapidly growing set of quality assurance tools that provide similar functionality to commercial products, open-source and on-prem. In return, they get access to premium features and support.
ja: Community Supported Add-ons（CSA）プロジェクトはこのギャップを埋めるものです。プロジェクトのメンバーは、Editoria11y ライブラリとその CMS 用プラグイン、そして商用製品やオープンソース、オンプレミス製品と同等の機能を提供する急成長中の品質保証ツール群である CSA スイートの開発を支援しています。その見返りとして、プレミアム機能とサポートを利用できます。

en: The button style link is missing its URL.
ja: このボタン風リンクには URL が設定されていません。

en: The crawler is a CSA feature. Activate CSA to schedule sitewide accessibility scans across posts, pages, and custom post types.
ja: クローラーは CSA の機能です。CSA を有効化すると、投稿・固定ページ・カスタム投稿タイプを対象としたサイト全体のアクセシビリティスキャンをスケジュール実行できます。

en: The crawler is a premium feature.
ja: クローラーはプレミアム機能です。

en: The dashboard ignores most parameters: results for both /news?f=1 and /news?f=2 will show up as just /news. Provide a comma-separated list of parameters that are meaningful and should appear as separate pages in results.
ja: ダッシュボードはほとんどのパラメータを無視します（/news?f=1 と /news?f=2 はどちらも /news として扱われます）。結果に別ページとして表示すべき意味のあるパラメータを、カンマ区切りで指定してください。

en: The default is <code>main</code> or <code>body</code>, depending on theme.
ja: デフォルトはテーマに応じて <code>main</code> または <code>body</code> です。

en: The first heading on this page is a subheading
ja: ページ内の最初の見出しが下位レベルの見出しになっています

en: The highest heading level should be H3.
ja: 最上位の見出しレベルは H3 にすべきです。

en: The highest heading level should be H4.
ja: 最上位の見出しレベルは H4 にすべきです。

en: The purpose of this link is visually hidden
ja: このリンクの目的が視覚的に隠されています

en: Theme JS will handle revealing hidden tooltips inside these containers
ja: テーマ側の JavaScript が、これらのコンテナ内の非表示ツールチップを表示します

en: Theme and plugin compatibility
ja: テーマおよびプラグインの互換性

en: These parts of the page will be ignored entirely.
ja: ページのこれらの部分は完全に無視されます。

en: These sets contain elements that match your check area and skip over configuration.
ja: これらのセットには、チェックエリアに一致する要素が含まれており、設定をスキップします。

en: These tests detect issues content editors can fix. Checks can be individually turned off; sites with CSA licenses can split tests between roles.
ja: これらのテストは、コンテンツ編集者が修正できる問題を検出します。各チェックは個別に無効化でき、CSA ライセンスをお持ちのサイトではロールごとにテストを振り分けることができます。

en: These tests detect issues that usually need theme or plugin changes to fix, and are part of the CSA license for site administrators and developers.
ja: これらのテストは通常、テーマまたはプラグインの変更が必要な問題を検出します。サイト管理者および開発者向けの CSA ライセンスに含まれています。

en: This alt text appears to be in a different language
ja: この代替テキストは別の言語で書かれている可能性があります

en: This alt text is a filename, not a description
ja: この代替テキストは説明ではなくファイル名です

en: This alt text is unpronounceable
ja: この代替テキストは発音できません

en: This alt text may be a placeholder
ja: この代替テキストは画像の内容を説明していません

en: This button is unpronounceable
ja: このボタンは発音できません

en: This captioned image has no alt text
ja: キャプション付きのこの画像に alt テキストがありません

en: This content appears to be in a different language
ja: このコンテンツは別の言語で書かれている可能性があります

en: This custom input field is missing a label
ja: このカスタム入力フィールドにはラベルがありません

en: This element cannot be described by screen readers
ja: この要素はスクリーンリーダーで適切に説明できません

en: This header cell needs text
ja: この表見出しセルにはテキストが必要です

en: This heading has no text
ja: この見出しにはテキストがありません

en: This heading is tagged at the wrong level
ja: この見出しは不適切なレベルでマークされています

en: This heading is unpronounceable
ja: この見出しは発音できません

en: This image input is missing alt text
ja: この画像入力には代替テキストがありません

en: This image is used as a heading, so it needs alt text
ja: この画像は見出しとして使用されているため、代替テキストが必要です

en: This input has an empty label
ja: この入力欄はラベルと関連付けられていません

en: This input is not connected to a label
ja: この入力欄はラベルと接続されていません

en: This is a <strong>contribute what you can</strong> "farmshare" model. The Editoria11y LLC site has options for %s, options to contribute as a coder or tester instead, and options for cross-platform and unlimited-site licenses.
ja: これは<strong>できる範囲で貢献する</strong>モデルです。Editoria11y LLC のサイトでは、%s のほか、コーダーやテスターとして貢献する選択肢、クロスプラットフォーム対応やサイト数無制限のライセンスといった選択肢をご用意しています。

en: This is easier to configure than specifying components, but may slow test runs on very complicated pages.
ja: コンポーネントを指定するより簡単ですが、複雑なページではテスト速度が低下する場合があります。

en: This link contains no words
ja: このリンクに単語がありません。

en: This link has a tooltip with the same text as the link
ja: このリンクのツールチップがリンク本文と同じ内容です

en: This link is unpronounceable
ja: このリンクは発音できません

en: This link needs a label
ja: このリンクにはラベルが必要です

en: This link only contains generic words
ja: このリンクは一般的すぎる語のみで構成されています

en: This link target may be invalid
ja: このリンク先は無効な可能性があります

en: This linked alt might not be clear and concise
ja: このリンク画像の alt は明確で簡潔でない可能性があります

en: This linked alt text may be a placeholder
ja: このリンク画像には意味のある代替テキストが必要です

en: This linked image needs alt text
ja: このリンク画像には代替テキストが必要です

en: This page is missing a Heading 1
ja: このページにはレベル 1 の見出しがありません

en: This rule is locked by the network admin and cannot be disabled per-site.
ja: このルールはネットワーク管理者によりロックされており、サイトごとに無効化することはできません。

en: This site
ja: このサイト

en: This site has the community-supported "CSA" version of Editoria11y installed rather than the %s.
ja: このサイトには %s ではなく、コミュニティサポート版の Editoria11y「CSA」がインストールされています。

en: This site is running the free version of Editoria11y from WordPress.org. The community-supported (CSA) features are not active.
ja: このサイトは WordPress.org 配布の Editoria11y 無料版を使用しています。コミュニティサポート（CSA）機能は有効になっていません。

en: This tab needs to remain open and in the foreground during the crawl.
ja: クロール中、このタブは開いた状態で前面に保持する必要があります。

en: This table has an invalid headers attribute
ja: この表の headers 属性は無効です

en: This table needs a header row and/or column
ja: この表には行見出し／列見出しが不足しています

en: This test builder allows for simple text and attribute tests.
ja: このテストビルダーでは、シンプルなテキストおよび属性テストを作成できます。

en: Tip details
ja: ヒントの詳細

en: Tip details must contain some visible text.
ja: ヒントの詳細には表示されるテキストが必要です。

en: Tip title
ja: ヒントのタイトル

en: Tip title is required.
ja: ヒントのタイトルは必須です。

en: Title
ja: タイトル

en: To
ja: 終了

en: To activate the community-supported features and continue receiving updates, either enter your existing license key or view options for %s.
ja: コミュニティサポート機能を有効化してアップデートを受け取り続けるには、既存のライセンスキーを入力するか、%s のオプションをご覧ください。

en: To check headings while editing, Editoria11y needs to know what the first heading level should be in each editable field. Body fields should generally be at the H2 level.
ja: 編集中に見出しをチェックするには、編集可能な各フィールドで最初に使用すべき見出しレベルを Editoria11y に伝える必要があります。本文フィールドは通常 H2 から始めます。

en: Try deactivating and reactivating the plugin to reset config and recreate the tables, or %1$s with the information from the WordPress, Server and Database sections on your %2$s.
ja: プラグインを無効化して再度有効化すると、設定がリセットされテーブルが再作成されます。解決しない場合は、%2$s の「WordPress」「サーバー」「データベース」の情報を添えて%1$sしてください。

en: Type
ja: タイプ

en: Unchecked roles only see content checks.
ja: チェックを外したロールにはコンテンツのチェックのみが表示されます。

en: Unlock the community-supported features and continued updates by %s.
ja: %s ことで、コミュニティサポート機能と継続的な更新のロックを解除できます。

en: Unlocked
ja: ロック解除

en: Update failed. Please retry.
ja: 更新に失敗しました。再試行してください。

en: Updated
ja: 更新日

en: Used to block checking on site sections or admin pages.
ja: サイトの特定のセクションや管理画面でチェックを実行しないようにするために使用します。

en: User friendly content quality assurance, plus the CSA developer suite: ~50 additional code and contrast tests, a custom test builder, role-based test configuration, and a site crawler.
ja: 使いやすいコンテンツ品質保証機能に加え、CSA 開発者スイートとして約 50 種類の追加コード／コントラストテスト、カスタムテストビルダー、ロールベースのテスト設定、サイトクローラーを提供します。

en: Video, audio, frames
ja: 動画、音声、フレーム

en: Videos flagged as needing a manual check for captions
ja: 字幕の手動チェックが必要としてフラグされる動画

en: View all issues
ja: すべての問題を表示

en: View issues on all pages
ja: すべてのページの問題を表示

en: Visible label does not match invisible label
ja: 可視ラベルが非表示ラベルと一致していません

en: Warn users if elements might not be visible when jumping to tips
ja: ヒントへジャンプする際に要素が表示されない可能性がある場合、ユーザーに警告する

en: Watch for changes anywhere on the page
ja: ページ内のどこであっても変更を監視する

en: When tip should appear
ja: ヒントを表示するタイミング

en: Working…
ja: 処理中…

en: Yes
ja: はい

en: You changed the following settings, but their propagation dropdown is still set to "No network default" — your change would not reach any site. Set the dropdown to "Default for new sites", "Default for all sites", or "Override for all sites" — or revert the value — and save again.
ja: 以下の設定を変更しましたが、伝播ドロップダウンがまだ「ネットワークデフォルトなし」に設定されているため、変更がどのサイトにも反映されません。ドロップダウンを「新しいサイトのデフォルト」「すべてのサイトのデフォルト」または「すべてのサイトを上書き」に変更するか、値を元に戻してから再度保存してください。

en: You do not have permission to manage custom rules.
ja: カスタムルールを管理する権限がありません。

en: You do not have permission to use the crawler.
ja: クローラーを使用する権限がありません。

en: Your login session expired. Reload this page to continue.
ja: ログインセッションが期限切れになりました。続行するにはこのページを再読み込みしてください。

en: ascending
ja: 昇順

en: becoming a supporter
ja: サポーターになる

en: descending
ja: 降順

en: free version at WordPress.org
ja: WordPress.org の無料版

en: loading...
ja: 読み込み中…

en: lower (or higher!) support levels
ja: それより低い（または高い！）サポートレベル

en: n/a
ja: 該当なし

en: post a bug report
ja: バグを報告

en: site health page
ja: サイトヘルスページ

en: unknown
ja: 不明

en: — No network default —
ja: — ネットワークデフォルトなし —
