editoria11y 3.0.0 - en to fi translation catalogue (582 entries)

en: "Autodetect" selects:<br><em><code>body &gt; *:not(#wpadminbar, script, style, .ed11y-element)</code></em>
fi: "Automaattinen tunnistus" valitsee:<br><em><code>body &gt; *:not(#wpadminbar, script, style, .ed11y-element)</code></em>

en: %1$s of %2$s sites visited (%3$s updated).
fi: %1$s / %2$s sivustoa käyty läpi (%3$s päivitetty).

en: %d minute
fi: %d minuutti

en: %d minutes
fi: %d minuuttia

en: %d result
fi: %d tulos

en: %d results
fi: %d tulosta

en: %d second
fi: %d sekunti

en: %d seconds
fi: %d sekuntia

en: %s hour
fi: %s tunti

en: %s hours
fi: %s tuntia

en: %s pages
fi: %s sivua

en: (Part of CSA suite)
fi: (Osa CSA-pakettia)

en: (text match only)
fi: (vain tekstivastaavuus)

en: ...other...
fi: ...muu...

en: A duplicate copy of Editoria11y Accessibility Checker (the free version) was deactivated here: Editoria11y CSA is already active and provides the same checks.
fi: Editoria11y-saavutettavuustarkistuksen (ilmaisversio) kaksoiskappale deaktivoitiin täällä: Editoria11y CSA on jo käytössä ja tekee samat tarkistukset.

en: A previous update attempt did not finish.
fi: Edellinen päivitysyritys ei valmistunut.

en: A schema update is required.
fi: Skeeman päivitys on tarpeen.

en: API error.
fi: API-virhe.

en: ARIA and focus
fi: ARIA ja kohdistus

en: Accessibility
fi: Saavutettavuus

en: Activate a license network-wide
fi: Aktivoi lisenssi koko verkosta

en: Activate on every site in this network
fi: Aktivoi kaikilla tämän verkon sivustoilla

en: Activated %1$d of %2$d sites.
fi: Aktivoitu %1$d / %2$d sivustosta.

en: Activation API returned an unspecified error.
fi: Aktivoinnin API palautti määrittelemättömän virheen.

en: Activation cancelled. Already-activated sites keep their license.
fi: Aktivointi peruutettu. Jo aktivoidut sivustot säilyttävät lisenssinsä.

en: Activation finished with %d sites in error. Review the list below and retry once the cause is fixed.
fi: Aktivointi päättyi %d sivuston virheeseen. Tarkasta alla oleva luettelo ja yritä uudelleen, kun syy on korjattu.

en: Activation in progress
fi: Aktivointi käynnissä

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Active (enforced)
fi: Aktiivinen (pakotettu)

en: Add New
fi: Lisää uusi

en: Add custom rule
fi: Lisää mukautettu sääntö

en: Add network custom rule
fi: Lisää verkon mukautettu sääntö

en: Add or remove filetypes. Set to "false" to disable the test altogether. Providing any value will override the default.
fi: Lisää tai poista tiedostotyyppejä. Aseta arvoksi "false" poistaaksesi testin kokonaan käytöstä. Mikä tahansa annettu arvo korvaa oletuksen.

en: Add your first rule
fi: Lisää ensimmäinen sääntösi

en: Added to the built-in detection list (Looker/Data Studio, Tableau, Power BI, Qlik). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments. To stop flagging visualizations entirely, disable that test above.
fi: Lisätään sisäänrakennettuun tunnistuslistaan (Looker/Data Studio, Tableau, Power BI, Qlik). Anna pilkuilla eroteltu lista verkkotunnuksista tai URL-katkelmista. Jos haluat lopettaa visualisointien merkitsemisen kokonaan, poista yllä oleva testi käytöstä.

en: Added to the built-in detection list (SoundCloud, Simplecast, Podbean, Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts and other major hosts). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments. To stop flagging audio entirely, disable that test above.
fi: Lisätään sisäänrakennettuun tunnistuslistaan (SoundCloud, Simplecast, Podbean, Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts ja muut suuret palvelut). Anna pilkuilla eroteltu lista verkkotunnuksista tai URL-katkelmista. Jos haluat lopettaa äänen merkitsemisen kokonaan, poista yllä oleva testi käytöstä.

en: Added to the built-in detection list (YouTube, Vimeo, Panopto, Wistia, Dailymotion, Brightcove, Vidyard and generic video URLs). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments, e.g. yuja.com. To stop flagging videos entirely, disable that test above.
fi: Lisätään sisäänrakennettuun tunnistuslistaan (YouTube, Vimeo, Panopto, Wistia, Dailymotion, Brightcove, Vidyard ja yleiset video-URL-osoitteet). Anna pilkuilla eroteltu lista verkkotunnuksista tai URL-katkelmista, esim. yuja.com. Jos haluat lopettaa videoiden merkitsemisen kokonaan, poista yllä oleva testi käytöstä.

en: Admin label for the configuration page
fi: Ylläpitäjän nimi konfiguraatiosivulle

en: Admin label is required.
fi: Ylläpitäjän nimi (admin label) on pakollinen.

en: Advanced settings
fi: Lisäasetukset

en: Alert
fi: Hälytys

en: Alert content
fi: Hälytyksen sisältö

en: Alert report: "%s"
fi: Hälytysraportti: "%s"

en: Alert type
fi: Hälytystyyppi

en: Alert type must be Error or Manual check.
fi: Hälytyksen tyypin on oltava 'Error' tai 'Manual check'.

en: Alert types
fi: Hälytystyypit

en: Alerts
fi: Hälytykset

en: Alerts by page
fi: Hälytykset sivun mukaan

en: Alerts dismissed by
fi: Hylätyt hälytykset: tekijä

en: Alerts dismissed by %s
fi: Käyttäjän %s hylkäämät hälytykset

en: Alerts in these regions will be shown to both developers and editors. One selector per line.
fi: Näillä alueilla olevat hälytykset näytetään sekä kehittäjille että editoreille. Yksi valitsin per rivi.

en: Alerts on pages created by %s
fi: Käyttäjän %s luomien sivujen hälytykset

en: Alerts on pages created by author
fi: Hälytykset kirjoittajan luomilla sivuilla

en: Alerts on pages of type "%s"
fi: Hälytykset tyypin "%s" sivuilla

en: All custom rules
fi: Kaikki mukautetut säännöt

en: All elements
fi: Kaikki elementit

en: All network rules
fi: Kaikki verkkosäännöt

en: All text elements: Headings, Paragraphs, Blockquotes and Lists
fi: Kaikki tekstielementit: Otsikot, kappaleet, lainaukset ja listat

en: Alt text should not be the same as caption text
fi: Alt-teksti ei saa olla sama kuin kuvateksti

en: Alt text used as a link should not be a URL
fi: Linkin alt-tekstinä ei pitäisi käyttää URL-osoitetta

en: Always start open
fi: Avaudu aina

en: An activation run is already in progress.
fi: Aktivointikerta on jo käynnissä.

en: An unknown error occurred.
fi: Tapahtui tuntematon virhe.

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Apply all the tests and role assignments below to
fi: Käytä kaikkia alla olevia testejä ja roolimäärityksiä kohteeseen

en: Apply filters
fi: Käytä suodattimia

en: Are the symbols or emoji in this link meaningful?
fi: Ovatko tässä linkissä käytetyt symbolit tai emojit merkityksellisiä?

en: Are there redundant words in this alt text?
fi: Sisältääkö tämä alt-teksti turhia sanoja?

en: Assertiveness
fi: Aktiivisuustaso

en: At least one rule criterion is required: a filter selector OR one or more include-text strings.
fi: Vähintään yksi sääntökriteeri on pakollinen: suodatinvalitsin TAI yksi tai useampi 'include-text'-merkkijono.

en: Attributes on tag (e.g. href and src)
fi: Tunnisteen ominaisuudet (esim. href ja src)

en: Audio flagged as needing a manual check for transcripts
fi: Äänitiedostot, jotka on merkitty vaatimaan manuaalinen litteraatiotarkistus

en: Author
fi: Kirjoittaja

en: Auto-detect any Web components
fi: Tunnista Web-komponentit automaattisesti

en: Autodetect
fi: Automaattinen tunnistus

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to dashboard
fi: Takaisin hallintapaneeliin

en: Background data update is in progress. Click below to drive it to completion now.
fi: Taustatietojen päivitys on käynnissä. Napsauta alla viedäksesi se loppuun nyt.

en: Background licensing tasks run slowly via WP-Cron; leave this page open to run a batch every 15 seconds.
fi: Taustalla suoritettavat lisensointitehtävät toimivat hitaasti WP-Cronin kautta; pidä tämä sivu auki, jotta erä suoritetaan 15 sekunnin välein.

en: Body fields are preceded by an H1 (the post or page title), so their highest heading level should be H2.
fi: Runkokenttiä edeltää H1 (julkaisun tai sivun otsikko), joten niiden korkein otsikkotaso on H2.

en: Broken same-page link
fi: Virheellinen saman sivun linkki

en: Browsers pause API operations in background tabs.
fi: Selaimet keskeyttävät API-operaatiot taustavälilehdillä.

en: Button has an invalid ARIA label
fi: Painikkeella on virheellinen ARIA-tunniste

en: Button is missing an accessible label
fi: Painikkeelta puuttuu saavutettava nimi

en: Button name repeats the word "button"
fi: Painikkeen nimi toistaa sanan ”button”

en: By
fi: Tekijä

en: By default both admins and editors can view reports.
fi: Oletuksena sekä ylläpitäjät että editorit voivat tarkastella raportteja.

en: Can this alt text be shorter?
fi: Voisiko tätä alt-tekstiä lyhentää?

en: Can this heading be shorter?
fi: Voisiko tätä otsikkoa lyhentää?

en: Can this linked alt text be shorter?
fi: Voisiko tätä linkin alt-tekstiä lyhentää?

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Cancelling…
fi: Peruutetaan…

en: Case sensitive
fi: Kirjainkoko otetaan huomioon

en: Check inside these specific Web components
fi: Tarkista näiden tiettyjen Web-komponenttien sisällä

en: Check the %s for roadmap proposals and discussions.
fi: Katso %s saadaksesi tiekarttaehdotuksia ja -keskusteluja.

en: Checker mode for content roles
fi: Tarkistustila sisältörooleille

en: Checker mode for developer roles
fi: Tarkistustila kehittäjärooleille

en: Checker mode inside editor
fi: Tarkistustila editorin sisällä

en: Checking schema state…
fi: Tarkistetaan skeeman tilaa…

en: Choose when the control panel should open and show inline tips. "Start open if there are any alerts" is recommended, as it helps tips get noticed over time.
fi: Valitse, milloin ohjauspaneelin pitäisi avautua ja näyttää upotettuja vinkkejä. "Avaudu, jos hälytyksiä on" on suositeltava asetus, sillä se auttaa vinkkien huomaamista ajan myötä.

en: Choose whether to show inline tips while editing post and page content. The checker always hides while editing templates and layouts.
fi: Valitse, näytetäänkö upotetut vinkit julkaisuja ja sivuja muokatessa. Tarkistus piiloutuu aina mallipohja- ja asettelunmuokkauksen aikana.

en: Comma-separated selectors for competing widgets, e.g. .interface-interface-skeleton__sidebar.
fi: Pilkuilla eroteltu lista kilpailevien widgettien valitsimista, esim. .interface-interface-skeleton__sidebar.

en: Common choices
fi: Yleisiä valintoja

en: Configuration Guide
fi: Konfigurointiohje

en: Contact Editoria11y
fi: Ota yhteyttä Editoria11y-tiimiin

en: Content alerts
fi: Sisältöhälytykset

en: Content headings should not be used inside tables
fi: Sisältöotsikoita ei pitäisi käyttää taulukoiden sisällä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Could not load the page list. Reload this page to retry; if the problem persists, your login session may have expired.
fi: Sivuluetteloa ei voitu latata. Lataa tämä sivu uudelleen ja yritä uudelleen; jos ongelma jatkuu, kirjautumisistuntosi on saattanut vanhentua.

en: Count
fi: Määrä

en: Crawl delay
fi: Skannausviive

en: Crawl preview
fi: Skannauksen esikatselu

en: Create rule
fi: Luo sääntö

en: Current
fi: Nykyinen

en: Custom Rules
fi: Mukautetut säännöt

en: Custom rule deleted.
fi: Mukautettu sääntö poistettu.

en: Custom rule not found
fi: Mukautettua sääntöä ei löytynyt

en: Custom rule saved.
fi: Mukautettu sääntö tallennettu.

en: Custom rules
fi: Mukautetut säännöt

en: Custom rules (CSA)
fi: Mukautetut säännöt (CSA)

en: Custom rules are a CSA feature. Activate CSA to add and edit rules; existing rules remain stored and become editable again on reactivation.
fi: Mukautetut säännöt ovat CSA-ominaisuus. Aktivoi CSA lisätäksesi ja muokataksesi sääntöjä; olemassa olevat säännöt säilyvät tallessa ja niitä voi muokata uudelleen aktivoinnin jälkeen.

en: Custom rules let CSA admins register additional accessibility tests with their own selectors, labels, and tip content. Activate CSA to manage them here.
fi: Mukautetut säännöt antavat CSA-ylläpitäjien rekisteröidä lisäsaavutettavuustestejä omilla valitsimillaan, tunnisteillaan ja vinkkisisällöllään. Aktivoi CSA hallinnoidaksesi niitä täällä.

en: DISABLE_WP_CRON is enabled on this site. The activation worker depends on WP-Cron firing — make sure your system cron is hitting wp-cron.php, or activation will not progress.
fi: DISABLE_WP_CRON on käytössä tällä sivustolla. Aktivointityöntekijä tarvitsee WP-Cronin toimiakseen — varmista, että järjestelmä-cron käynnistää wp-cron.php-tiedoston, muuten aktivointi ei etene.

en: Database update complete.
fi: Tietokannan päivitys valmis.

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Date modified
fi: Muokkauspäivämäärä

en: Deactivate license network-wide
fi: Deaktivoi lisenssi koko verkosta

en: Deactivate licenses network-wide
fi: Deaktivoi lisenssit koko verkosta

en: Deactivate the Editoria11y CSA license on every site in this network? Each site's license slot will be returned to your Freemius account.
fi: Deaktivoidaanko Editoria11y CSA -lisenssi kaikilta tämän verkon sivustoilta? Jokaisen sivuston lisenssipaikka palautetaan Freemius-tilillesi.

en: Deactivated %1$d of %2$d sites.
fi: Deaktivoitu %1$d / %2$d sivustosta.

en: Deactivation API call did not clear the install license.
fi: Deaktivoinnin API-kutsu ei poistanut asennuslisenssiä.

en: Deactivation cancelled. Already-deactivated sites stay deactivated.
fi: Deaktivointi peruutettu. Jo deaktivoidut sivustot pysyvät deaktivoituina.

en: Deactivation finished with %d sites in error. Review the list below and retry once the cause is fixed.
fi: Deaktivointi päättyi %d sivuston virheeseen. Tarkasta alla oleva luettelo ja yritä uudelleen, kun syy on korjattu.

en: Deactivation in progress
fi: Deaktivointi käynnissä

en: Default for all sites (skip custom values)
fi: Oletus kaikille sivustoille (ohita mukautetut arvot)

en: Default for new sites
fi: Oletus uusille sivustoille

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Define the parts of each page Editoria11y checks. Activating CSA unlocks an additional "developer area" superset that runs more checks and routes alerts to the roles you choose.
fi: Määritä sivun osat, jotka Editoria11y tarkistaa. CSA:n aktivoiminen avaa ylimääräisen “kehittäjäalueen” ylijoukon, joka suorittaa lisätarkistuksia ja reitittää hälytykset valitsemillesi rooleille.

en: Define your own accessibility tests. Each rule pairs a CSS selector with a tip shown to users; rules ship over the cached static config alongside the built-in test catalog.
fi: Määritä omat saavutettavuustestisi. Jokainen sääntö yhdistää CSS-valitsimen käyttäjille näytettävään vinkkiin; säännöt toimitetaan välimuistitettuna staattisena konfiguraationa sisäänrakennetun testiluettelon rinnalla.

en: Delete
fi: Poista

en: Delete this custom rule?
fi: Poistetaanko tämä mukautettu sääntö?

en: Delete this network rule? Every site on the network will stop receiving it.
fi: Poistetaanko tämä verkkosääntö? Kaikki verkon sivustot lakkaavat saamasta sitä.

en: Detected
fi: Havaittu

en: Detected on
fi: Havaittu

en: Detecting dynamic and shadow content
fi: Dynaamisen ja shadow-sisällön tunnistaminen

en: Dev alerts
fi: Kehittäjähälytykset

en: Developer alerts
fi: Kehittäjähälytykset

en: Developer roles
fi: Kehittäjäroolit

en: Developer scan area
fi: Kehittäjien tarkistusalue

en: Developers only
fi: Vain kehittäjät

en: Did you mean a different language code?
fi: Tarkoititko eri kielikoodia?

en: Disable on this site
fi: Poista käytöstä tällä sivustolla

en: Disable sync altogether
fi: Poista synkronointi kokonaan käytöstä

en: Disabled
fi: Poistettu käytöstä

en: Disabled in network defaults
fi: Poistettu käytöstä verkon oletusarvoissa

en: Disabled on this site
fi: Poistettu käytöstä tällä sivustolla

en: Disabled rules stay in network storage but are not sent to any site.
fi: Käytöstä poistetut säännöt säilyvät verkon tallennuksessa, mutta niitä ei lähetetä yhdellekään sivustolle.

en: Disabled rules stay in storage but are not sent to the browser.
fi: Poistetut säännöt säilyvät tallennuksessa, mutta niitä ei lähetetä selaimelle.

en: Dismiss key
fi: Hylkäysavain (Dismiss key)

en: Dismiss key must be Text content or Attributes.
fi: Hylkäysavaimen (Dismiss key) on oltava 'Text content' tai 'Attributes'.

en: Dismissals
fi: Hylkäykset

en: Dismissed alert
fi: Hylätty hälytys

en: Do not check contrast for these elements
fi: Älä tarkista kontrastia näiden elementtien osalta

en: Do not check for any errors inside these elements
fi: Älä tarkista virheitä näiden elementtien sisällä

en: Do not check for content errors inside these elements
fi: Älä tarkista sisältövirheitä näiden elementtien sisällä

en: Do not check on pages with these elements
fi: Älä tarkista sivuilla, joilla on nämä elementit

en: Do not justify text
fi: Älä käytä tasapalstaa

en: Do not use sub/superscript as visual formatting
fi: Älä käytä ala- tai yläindeksiä pelkkänä visuaalisena muotoiluna

en: Do not watch for changes
fi: Älä tarkkaile muutoksia

en: Does this alt text describe the link or the image?
fi: Kuvaako alt-teksti linkkiä vai kuvaa?

en: Does this alt text make sense as part of this link?
fi: Onko tämä alt-teksti järkevä osana tätä linkkiä?

en: Does this audio have a transcript?
fi: Onko tälle äänelle tekstitys tai litteraatio?

en: Does this graphic or icon have enough contrast?
fi: Onko tällä grafiikalla tai kuvakkeella riittävä kontrasti?

en: Does this image's alt describe the image or the link?
fi: Kuvaako tämän kuvan alt-teksti kuvaa vai linkkiä?

en: Does this link open a new tab without warning?
fi: Avautuuko tämä linkki uuteen välilehteen ilman varoitusta?

en: Does this linked image need a description?
fi: Tarvitseeko tämä linkitetty kuva kuvauksen?

en: Does this placeholder text have enough contrast?
fi: Onko tällä paikkamerkkitekstillä riittävä kontrasti?

en: Does this text have enough contrast?
fi: Onko tällä tekstillä riittävä kontrasti?

en: Don't flag elements if they contain any of these words or phrases. E.g., a link to a development server is ok if it contains "dev." One per line.
fi: Älä merkitse elementtejä, jos ne sisältävät jonkin näistä sanoista tai lausekkeista. Esim. linkki kehityspalvelimelle on hyväksyttävä, jos se sisältää merkkijonon "dev". Yksi per rivi.

en: Don't show edit links on tips in these containers
fi: Älä näytä muokkauslinkkejä vinkeissä näissä säilöissä

en: Done
fi: Valmis

en: Download results as CSV
fi: Lataa tulokset CSV-muodossa

en: Duplicate ID attribute
fi: Toistuva ID-attribuutti

en: Dynamically refresh if new content appears
fi: Päivitä dynaamisesti, jos uutta sisältöä ilmestyy

en: Each rule pairs a CSS selector (and/or text-content match) with an alert shown to users. Rules ship over the cached static config alongside built-in tests.
fi: Jokainen sääntö yhdistää CSS-valitsimen (ja/tai tekstisisältöön perustuvan vastaavuuden) käyttäjille näytettävään hälytykseen. Säännöt toimitetaan välimuistitetussa staattisessa konfiguraatiossa sisäänrakennettujen testien mukana.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Media
fi: Muokkaa mediaa

en: Edit custom rule
fi: Muokkaa mukautettua sääntöä

en: Edit network custom rule
fi: Muokkaa verkon mukautettua sääntöä

en: Editoria11y Accessibility Checker (CSA)
fi: Editoria11y-saavutettavuustarkistus (CSA)

en: Editoria11y Accessibility Report
fi: Editoria11y-saavutettavuusraportti

en: Editoria11y CSA license
fi: Editoria11y CSA -lisenssi

en: Editoria11y CSA pricing
fi: Editoria11y CSA -hinnoittelu

en: Editoria11y CSA: the loaded Freemius SDK (version %1$s) is newer than the highest tested version (%2$s). Another Freemius-using plugin on this site has bundled a newer SDK build. The network license activation page may not behave as expected; review release notes or contact support if you hit issues.
fi: Editoria11y CSA: ladattu Freemius SDK (versio %1$s) on uudempi kuin korkein testattu versio (%2$s). Jokin muu Freemiusta käyttävä lisäosa tällä sivustolla sisältää uudemman SDK-käännöksen. Verkkolisenssin aktivointisivu saattaa toimia odottamattomasti; tarkista julkaisutiedot tai ota yhteys tukeen, jos kohtaat ongelmia.

en: Editoria11y Crawler
fi: Editoria11y-crawler

en: Editoria11y Custom Rules
fi: Editoria11y-mukautetut säännöt

en: Editoria11y Drupal issue queue
fi: Editoria11y Drupal -ongelmajono

en: Editoria11y Library issue queue
fi: Editoria11y-kirjaston ongelmajono

en: Editoria11y License & Account
fi: Editoria11y-lisenssi ja tili

en: Editoria11y Settings
fi: Editoria11y-asetukset

en: Editoria11y WordPress issue queue
fi: Editoria11y WordPress -ongelmajono

en: Editoria11y database tables are missing.
fi: Editoria11y-tietokannan taulut puuttuvat.

en: Editoria11y database update
fi: Editoria11y-tietokannan päivitys

en: Editoria11y database update did not complete; the crawler is paused until an administrator retries the update.
fi: Editoria11y-tietokannan päivitys ei valmistunut; crawler on keskeytetty, kunnes ylläpitäjä yrittää päivitystä uudelleen.

en: Editoria11y database update did not complete; the dashboard is paused until an administrator retries the update.
fi: Editoria11y-tietokannan päivitys ei valmistunut; hallintapaneeli on keskeytetty, kunnes ylläpitäjä yrittää päivitystä uudelleen.

en: Editoria11y database update did not complete; writes are paused until an administrator retries the update.
fi: Editoria11y-tietokannan päivitys ei valmistunut; tallennukset on keskeytetty, kunnes ylläpitäjä yrittää päivitystä uudelleen.

en: Editoria11y database update encountered an error during finalization.
fi: Editoria11y-tietokannan päivityksessä ilmeni virhe viimeistelyn aikana.

en: Editoria11y database update failed and writes are paused.
fi: Editoria11y-tietokannan päivitys epäonnistui ja tallennukset on keskeytetty.

en: Editoria11y default or locked network settings
fi: Editoria11y:n oletus- tai lukitut verkkoasetukset

en: Editoria11y defaults
fi: Editoria11y-oletukset

en: Editoria11y detects hidden tooltips and warns the user when they try to jump to them from the panel. For elements on this list, Editoria11y will dispatch a JS event instead of a warning, so custom JS in your theme can first reveal the hidden tip (e.g., open an accordion or tab panel).
fi: Editoria11y havaitsee piilotetut työkaluvihjeet ja varoittaa käyttäjää, kun hän yrittää siirtyä niihin paneelista. Tässä listassa oleville elementeille Editoria11y lähettää JS-tapahtuman varoituksen sijaan, jotta teemasi mukautettu JS voi ensin paljastaa piilotetun vinkin (esim. avata accordionin tai välilehtipaneelin).

en: Editoria11y is missing its vendored dependencies. Run "composer install" inside the plugin directory or reinstall the plugin from a complete release archive.
fi: Editoria11y-lisäosalta puuttuvat vendoroidut riippuvuudet. Suorita "composer install" lisäosan hakemistossa tai asenna lisäosa uudelleen täydellisestä julkaisuarkistosta.

en: Editoria11y is not, however, free to develop or support.
fi: Editoria11y:n kehittäminen ja tukeminen ei sen sijaan ole ilmaista.

en: Editoria11y is updating existing dismissal records in the background.
fi: Editoria11y päivittää olemassa olevia hylkäystietueita taustalla.

en: Editoria11y library forums
fi: Editoria11y-kirjaston foorumit

en: Editoria11y license
fi: Editoria11y-lisenssi

en: Editoria11y needs to update its database tables.
fi: Editoria11y tarvitsee tietokantataulujen päivityksen.

en: Editoria11y network custom rules
fi: Editoria11y-verkon mukautetut säännöt

en: Editoria11y network licenses are activated from a dedicated page that walks every site in the network in cron-driven batches. This avoids the SDK's 1,000-site limit and keeps the page responsive on large multisites.
fi: Editoria11y-verkkolisenssit aktivoidaan erilliseltä sivulta, joka käy läpi kaikki verkon sivustot cron-ohjatuissa erissä. Tämä kiertää SDK:n 1 000 sivuston rajan ja pitää sivun suorituskykyisenä suurissa monipalvelinympäristöissä.

en: Editoria11y promotes accessibility in a unique way. Its tools are highly effective at helping non-technical authors prepare content that can be enjoyed equally by disabled Web users. We consider this a public good, so <strong>Editoria11y will always be free to use</strong>.
fi: Editoria11y edistää saavutettavuutta ainutlaatuisella tavalla. Sen työkalut auttavat erittäin tehokkaasti teknisesti kokemattomia sisällöntuottajia laatimaan sisältöä, josta vammaiset verkon käyttäjät voivat nauttia yhtä lailla. Pidämme tätä yhteisenä hyvänä, joten <strong>Editoria11y:n käyttö on aina ilmaista</strong>.

en: Editoria11y reports populate and update in real time as editors work, so a manual crawl is generally only helpful when first installing the plugin or after making major theme or configuration changes.
fi: Editoria11y-raportit päivittyvät reaaliajassa editorien työskennellessä, joten manuaalinen skannaus on yleensä hyödyllinen vain lisäosan ensimmäisen asennuksen yhteydessä tai teemaan tai konfiguraatioon tehtävien suurten muutosten jälkeen.

en: Editoria11y theme
fi: Editoria11y-teema

en: Element set "%s" is not one of the recognized element categories.
fi: Elementtijoukko “%s” ei kuulu tunnistettuihin elementtikategorioihin.

en: Elements
fi: Elementit

en: Elements to check
fi: Tarkistettavat elementit

en: Elements with overflow hidden
fi: Elementit, joissa overflow on piilotettu

en: Embedded iframes need manual checks
fi: Upotetut iframe-elementit tarvitsevat manuaalisen tarkistuksen

en: Embeds flagged as needing manual review
fi: Upotukset, jotka on merkitty manuaaliseen tarkistukseen

en: Empty button-style link
fi: Tyhjä painiketyylinen linkki

en: Empty link
fi: Tyhjä linkki

en: Enable on this site
fi: Ota käyttöön tällä sivustolla

en: Error
fi: Virhe

en: Error:
fi: Virhe:

en: Errors
fi: Virheet

en: Errors in these elements should only be shown to developers
fi: Näiden elementtien virheet näytetään vain kehittäjille

en: Errors: %s (most recent retained). Check server logs for details.
fi: Virheitä: %s (viimeisin säilytetty). Katso tiedot palvelinlokeista.

en: Estimated %s remaining.
fi: Arvioitu jäljellä oleva aika: %s.

en: Estimated time: %s
fi: Arvioitu aika: %s

en: Every fifteen minutes (Editoria11y license watchdog)
fi: Joka 15. minuutti (Editoria11y-lisenssivalvonta)

en: Every five minutes (Editoria11y rehash)
fi: Joka 5. minuutti (Editoria11y-päivitys)

en: Everyone
fi: Kaikki

en: Exclude elements that match this text
fi: Jätä pois elementit, jotka vastaavat tätä tekstiä

en: Exclude elements that show unhelpful, repetitive, or inaccurate alerts.
fi: Jätä pois elementit, jotka tuottavat hyödyttömiä, toistuvia tai virheellisiä hälytyksiä.

en: Filter by
fi: Suodata seuraavan mukaan

en: Filter selector has an unclosed quote, bracket, or parenthesis. The browser would reject it and skip every custom rule on the page.
fi: Suodatinvalitsimessa on sulkematon lainausmerkki, hakasulje tai sulkumerkki. Selain hylkäisi sen ja ohittaisi kaikki sivun mukautetut säännöt.

en: Filter selector looks like a CSS rule block, not a selector. Remove the curly braces.
fi: Suodatinvalitsin näyttää CSS-säännön lohkolta, ei valitsimelta. Poista aaltosulkeet.

en: Filter which pages will be crawled
fi: Suodata, mitkä sivut skannataan

en: Flag elements containing any of these text strings. One per line.
fi: Merkitse elementit, jotka sisältävät jonkin näistä tekstimerkkijonoista. Yksi per rivi.

en: Formal support:
fi: Virallinen tuki:

en: Forms
fi: Lomakkeet

en: Frame missing "title" attribute
fi: Kehykseltä puuttuu ”title”-attribuutti

en: Frame with tabindex="-1" will not be keyboard accessible.
fi: Kehys, jolla on tabindex="-1", ei ole saavutettavissa näppäimistöllä.

en: Freemius SDK wrapper unavailable.
fi: Freemius SDK -kääre ei ole saatavilla.

en: From
fi: Alkaen

en: From network
fi: Verkosta

en: From network (locked)
fi: Verkosta (lukittu)

en: Getting started
fi: Aloittaminen

en: Graphic or icon does not have enough contrast
fi: Grafiikan tai kuvakkeen kontrasti on liian heikko

en: H2 level content (body content)
fi: H2-tason sisältö (runkosisältö)

en: H3 level content (blocks or widgets with separate titles)
fi: H3-tason sisältö (lohkot tai widgetit, joilla on erilliset otsikot)

en: H4 level content (deeply nested blocks or widgets)
fi: H4-tason sisältö (syvästi sisäkkäiset lohkot tai widgetit)

en: HTML displayed in the tooltip. The provided template is optional.<br>Allowed tags: %s.
fi: Työkaluvihjeessä (tooltip) näytettävä HTML. Tarjottu malli on valinnainen.<br>Sallitut tunnisteet: %s.

en: Handling tips on hidden content
fi: Vinkkien käsittely piilotetussa sisällössä

en: Has alerts
fi: Sisältää hälytyksiä

en: Has dev alerts
fi: Sisältää kehittäjähälytyksiä

en: Has this document been tagged for screen readers?
fi: Onko tämä asiakirja merkitty ruudunlukijoita varten?

en: Heading outline position of editable content
fi: Muokattavan sisällön otsikkorakenteen taso

en: Headings
fi: Otsikot

en: Heads up: "Default for all sites" and "Override for all sites" overwrite a site's current value whenever that value is still an Editoria11y default or a previous network default — including a per-site value that happens to match a default. Sites where an admin has chosen a different value are left untouched. "Default for new sites" only affects sites created from now on.
fi: Huomio: "Oletus kaikille sivustoille" ja "Ylikirjoita kaikille sivustoille" korvaavat sivuston nykyisen arvon aina, kun arvo on edelleen Editoria11y:n oletus tai aiempi verkon oletus — mukaan lukien sivustokohtainen arvo, joka sattuu vastaamaan oletusta. Sivustot, joilla ylläpitäjä on valinnut toisen arvon, jätetään koskemattomiksi. "Oletus uusille sivustoille" vaikuttaa vain tästä eteenpäin luotuihin sivustoihin.

en: Hide reports shortcut on toggle
fi: Piilota raportien pikakuvake vaihtokytkimessä

en: How dismissals are tracked. 'Text content' uses the text inside the element, 'Attributes on tag' uses its attributes (href, id, class, src).
fi: Miten hylkäykset seurataan. 'Tekstisisältö' käyttää elementin sisällä olevaa tekstiä, 'Tunnisteen ominaisuudet' käyttää ominaisuuksia (href, id, class, src).

en: If Editoria11y is flagging things editors cannot fix, e.g., theme-generated "read more" links or social media widgets,
    				provide CSS selectors for elements you would like it to ignore. Be specific, e.g. <code>.read-more a, .wp-block-post-excerpt__more-link, #comments h3</code>
fi: Jos Editoria11y merkitsee asioita, joita editorit eivät voi korjata, kuten teeman luomia "lue lisää" -linkkejä tai sosiaalisen median widgettejä,
    				anna CSS-valitsimet elementeille, jotka haluat sen ohittavan. Ole tarkka, esim. <code>.read-more a, .wp-block-post-excerpt__more-link, #comments h3</code>

en: If you are new at this, start by opening your browser's developer tools, inspecting the element you do not want flagged, and looking for unique-looking CSS selectors.
fi: Jos olet uusi tässä, aloita avaamalla selaimesi kehittäjätyökalut, tutkimalla elementtiä, jota et halua merkittävän, ja etsimällä yksilöllisiä CSS-valitsimia.

en: If you need help:
fi: Jos tarvitset apua:

en: Image in a carousel or gallery marked as decorative
fi: Karusellin tai gallerian kuva merkitty koristeelliseksi

en: Images
fi: Kuvat

en: Include all parts of the page that contain your theme and content.
fi: Sisällytä kaikki sivun osat, jotka sisältävät teemasi ja sisältösi.

en: Input does not provide enough contrast to be easily legible
fi: Syötekentän kontrasti on liian heikko luettavaksi

en: Install record not created after API call.
fi: Asennustietuetta ei luotu API-kutsun jälkeen.

en: Insufficient permissions.
fi: Riittämättömät oikeudet.

en: Insufficient privileges.
fi: Riittämättömät käyttöoikeudet.

en: Invalid HTML list
fi: Virheellinen HTML-luettelo

en: Invalid HTML: image has no alt attribute
fi: Virheellinen HTML: kuvalta puuttuu alt-attribuutti

en: Invalid HTML: image in link missing alt attribute
fi: Virheellinen HTML: linkin kuvalta puuttuu alt-attribuutti

en: Invalid HTML: linked image missing alt attribute
fi: Virheellinen HTML: linkitetyllä kuvalla puuttuu alt-attribuutti

en: Invalid language code
fi: Virheellinen kielikoodi

en: Is there a visible label for this field?
fi: Onko tälle kentälle näkyvä tunniste?

en: Is there an alternative for this PDF?
fi: Onko tälle PDF:lle vaihtoehto?

en: Is this a clear and concise description of the image?
fi: Onko tämä selkeä ja tiivis kuvaus kuvasta?

en: Is this image actually meaningless?
fi: Onko tämä kuva todella merkityksetön?

en: Is this link actually a button?
fi: Onko tämä linkki oikeastaan painike?

en: Is this reset button needed?
fi: Tarvitaanko tätä nollauspainiketta?

en: Is this uppercase text needed?
fi: Onko tämä SUURAAKKOSIN kirjoitettu teksti tarpeen?

en: Is this video accurately captioned?
fi: Onko tässä videossa tarkat tekstitykset?

en: Is this visualization accessible?
fi: Onko tämä visualisointi saavutettava?

en: Issue
fi: Ongelma

en: Issue Queue
fi: Ongelmajonot

en: JS injected custom rules
fi: JS:n kautta lisätyt mukautetut säännöt

en: JavaScript is required to use this page.
fi: JavaScript on pakollinen tämän sivun käyttämiseen.

en: Language tag does not match the content
fi: Kielitunnus ei vastaa sisältöä

en: Large blocks of emphasized text are harder to read
fi: Suuret lihavoidun tai kursivoidun tekstin lohkot ovat vaikeammin luettavia

en: Lead maintainer %1$s can usually be found on Slack for informal support, configuration tips and debugging any time the sun is up in the western hemisphere in %2$s, %3$s, %4$s and %5$s.
fi: Projektin pääylläpitäjä %1$s on tavallisesti tavoitettavissa Slackissa epämuodollista tukea, konfigurointivinkkejä ja virheenjäljitystä varten aina, kun aurinko paistaa länsipuoliskolla kanavilla %2$s, %3$s, %4$s ja %5$s.

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Letters, numbers and underscores only.<br>Rules that share an ID will be grouped on dashboard reports.
fi: Vain kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.<br>Säännöt, joilla on sama ID, ryhmittyvät hallintapaneelin raportteihin.

en: License & Account
fi: Lisenssi ja tili

en: License activated on every site in the network.
fi: Lisenssi aktivoitu kaikilla verkon sivustoilla.

en: License deactivated on every site in the network.
fi: Lisenssi deaktivoitu kaikilla verkon sivustoilla.

en: License key
fi: Lisenssiavain

en: License key is no longer stored. Start a new activation.
fi: Lisenssiavainta ei enää ole tallennettuna. Aloita uusi aktivointi.

en: License key is required.
fi: Lisenssiavain on pakollinen.

en: Link article titles, not DOI numbers
fi: Linkitä artikkelin otsikko, ei DOI-numero

en: Link points to a file without warning
fi: Linkki osoittaa tiedostoon ilman varoitusta

en: Link text should not be a URL
fi: Linkin teksti ei saisi olla URL-osoite

en: Link with invalid "aria-labelledby" attribute
fi: Linkillä on virheellinen ”aria-labelledby”-attribuutti

en: Linked images
fi: Linkitetyt kuvat

en: Linked images need pronounceable alt text
fi: Linkitetyillä kuvilla on oltava lausuttavissa oleva alt-teksti

en: Links
fi: Linkit

en: Links with the same text link to different pages
fi: Samannimisiä linkkejä, jotka johtavat eri sivuille

en: Lock
fi: Lukitse

en: Lock this rule across the network
fi: Lukitse tämä sääntö koko verkolle

en: Locked
fi: Lukittu

en: Locked by network admin
fi: Verkkoylläpitäjän lukitsema

en: Locked rules are enforced on every site: per-site admins cannot disable them, and a per-site rule sharing this ID is suppressed in favor of this one. Unlocked rules can be disabled per-site.
fi: Lukitut säännöt ovat pakollisia kaikilla sivustoilla: sivustokohtaiset ylläpitäjät eivät voi poistaa niitä käytöstä, ja saman ID:n jakava sivustokohtainen sääntö ohitetaan tämän hyväksi. Lukitsemattomat säännöt voidaan poistaa käytöstä sivustokohtaisesti.

en: Lowercase letters, digits, and underscores only. Cannot be changed after creation.
fi: Vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja. Sitä ei voi muuttaa luomisen jälkeen.

en: Machine name
fi: Kone-nimi (machine name)

en: Machine name is required.
fi: Kone-nimi (machine name) on pakollinen.

en: Machine name must be lowercase letters, digits, and underscores, starting with a letter.
fi: Kone-nimen on oltava pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja, ja sen on alkava kirjaimella.

en: Manage custom rules (%d active) | Manage custom rules (%d active)
fi[0]: Hallinnoi mukautettuja sääntöjä (%d aktiivinen)
fi[1]: Hallinnoi mukautettuja sääntöjä (%d aktiivista)

en: Manage network custom rules (%d defined) | Manage network custom rules (%d defined)
fi[0]: Hallinnoi verkon mukautettuja sääntöjä (%d määritetty)
fi[1]: Hallinnoi verkon mukautettuja sääntöjä (%d määritetty)

en: Managed at the network level
fi: Hallinnoidaan verkkotasolla

en: Managed at the network level.
fi: Hallinnoidaan verkkotasolla.

en: Manual check
fi: Manuaalinen tarkistus

en: Manual check: link contains "click here"
fi: Tämä linkki sisältää ilmaisun ”klikkaa tästä”

en: Manual crawl
fi: Manuaalinen skannaus

en: Marked
fi: Merkitty

en: Match using CSS selectors.<br>Use :not() to skip elements, e.g. <code>:is(.check1, .check2):not(.ignore, .ignore *)</code>.<br>Use attribute selectors for URLs, e.g. <code>[href*=".dev/"]</code>.
fi: Valitse CSS-valitsimien avulla.<br>Ohita elementtejä :not()-pseudoluokalla, esim. <code>:is(.check1, .check2):not(.ignore, .ignore *)</code>.<br>Käytä attribuuttivalitsimia URL-osoitteille, esim. <code>[href*=".dev/"]</code>.

en: Meta tag automatically refreshes page
fi: Metatunniste päivittää sivun automaattisesti

en: Meta tag for page language missing
fi: Sivun kielen metatunniste puuttuu

en: Meta tag for page title missing
fi: Sivun otsikon metatunniste puuttuu

en: Meta tag limits how much users can enlarge text
fi: Metatunniste rajoittaa käyttäjän tekstin suurentamista

en: Meta tag prevents users from enlarging text
fi: Metatunniste estää käyttäjää suurentamasta tekstiä

en: Migrating dismissals: %1$d of %2$d processed.
fi: Hylkäysten siirtäminen: %1$d / %2$d käsitelty.

en: Modify content tests
fi: Muokkaa sisältötestejä

en: Modify network license
fi: Muokkaa verkkolisenssiä

en: Modify template tests
fi: Muokkaa mallipohjatestejä

en: Nested interactive layout components
fi: Sisäkkäisiä interaktiivisia asettelukomponentteja

en: Network Super Admin
fi: Verkon pääylläpitäjä

en: Network custom rule deleted.
fi: Verkon mukautettu sääntö poistettu.

en: Network custom rule saved.
fi: Verkon mukautettu sääntö tallennettu.

en: Network custom rules
fi: Verkon mukautetut säännöt

en: Network defaults propagated.
fi: Verkon oletusarvot levitetty.

en: Network defaults propagation failed.
fi: Verkon oletusarvojen levitys epäonnistui.

en: Network defaults propagation idle.
fi: Verkon oletusarvojen levitys on käyttämättömänä.

en: Network defaults saved.
fi: Verkon oletusarvot tallennettu.

en: Network defaults were not saved.
fi: Verkon oletusarvoja ei tallennettu.

en: Network rule disabled on this site.
fi: Verkkosääntö poistettu käytöstä tällä sivustolla.

en: Network rule not found
fi: Verkkosääntöä ei löytynyt

en: Network rule re-enabled on this site.
fi: Verkkosääntö otettu uudelleen käyttöön tällä sivustolla.

en: Network-level custom rules apply to every site in the network.
fi: Verkostotason mukautetut säännöt koskevat kaikkia verkon sivustoja.

en: Newest first
fi: Uusimmat ensin

en: No
fi: Ei

en: No alerts
fi: Ei hälytyksiä

en: No custom rules defined yet.
fi: Ei vielä määritettyjä mukautettuja sääntöjä.

en: No dev alerts
fi: Ei kehittäjähälytyksiä

en: No matching content. Adjust the filters and apply.
fi: Ei vastaavaa sisältöä. Muokkaa suodattimia ja ota ne käyttöön.

en: No matching custom rule found to delete.
fi: Poistettavaa vastaavaa mukautettua sääntöä ei löytynyt.

en: No matching network rule found to delete.
fi: Poistettavaa vastaavaa verkkosääntöä ei löytynyt.

en: No matching network rule found to toggle.
fi: Vastaavaa verkkosääntöä ei löytynyt, jota vaihtaa.

en: No network rules defined yet.
fi: Verkon sääntöjä ei ole vielä määritetty.

en: No previous errors to retry.
fi: Ei aiempia virheitä, joita yrittää uudelleen.

en: No valid sites in batch.
fi: Erässä ei ole kelvollisia sivustoja.

en: None
fi: Ei yhtään

en: Note: combining Links with Paragraphs and other text containers can lead to duplicate alerts.
fi: Huomio: linkkien yhdistäminen kappaleiden ja muiden tekstiä sisältävien elementtien kanssa voi johtaa päällekkäisiin hälytyksiin.

en: Off
fi: Pois

en: Oldest first
fi: Vanhimmat ensin

en: On
fi: Sivuilla

en: Only admins can view reports
fi: Vain ylläpitäjät voivat tarkastella raportteja

en: Only links should be underlined
fi: Vain linkit tulisi alleviivata

en: Only network administrators can manage the Editoria11y license.
fi: Vain verkkoylläpitäjät voivat hallita Editoria11y-lisenssiä.

en: Only user-editable content
fi: Vain käyttäjän muokattavissa oleva sisältö

en: Only watch for changes to content containers present on load
fi: Tarkkaile muutoksia vain latauksessa läsnä olevissa sisältösäilöissä

en: Open Editoria11y license page
fi: Avaa Editoria11y-lisenssipakin sivu

en: Open Editoria11y settings
fi: Avaa Editoria11y-asetukset

en: Other
fi: Muu

en: Overridden by a site rule with the same ID
fi: Ylikutsuttu saman ID:n omaavalla sivustokohtaisella säännöllä

en: Override for all sites (delete custom values)
fi: Ylikirjoita kaikille sivustoille (poista mukautetut arvot)

en: Page
fi: Sivu

en: Page %d
fi: Sivu %d

en: Page Type
fi: Sivutyyppi

en: Page language may not match the content
fi: Sivun kieli ei ehkä vastaa sisältöä

en: Page metadata
fi: Sivun metatiedot

en: Page regions with user-editable content
fi: Sivualueet, joilla on käyttäjän muokattavissa olevaa sisältöä

en: Pages
fi: Sivut

en: Paragraphs
fi: Kappaleet

en: Parts of the page to test
fi: Testattavat sivun osat

en: Paste your <a>Editoria11y CSA license key</a> to begin.
fi: Liitä <a>Editoria11y CSA -lisenssiavaimesi</a> aloittaaksesi.

en: Path
fi: Polku

en: Pause crawl
fi: Keskeytä skannaus

en: Per-site license rows are not shown to keep this page responsive on large networks. The license you choose below applies to every site in the network. To activate or deactivate on individual sites, visit each site's per-site Settings → Editoria11y → License & Account.
fi: Sivustokohtaisia lisenssitietoja ei näytetä, jotta sivu pysyy suorituskykyisenä suurissa verkoissa. Alla valitsemasi lisenssi koskee kaikkia verkon sivustoja. Aktivoidaksesi tai deaktivoidaksesi yksittäisillä sivustoilla, siirry kunkin sivuston Asetukset → Editoria11y → Lisenssi ja tili.

en: Pin panel to
fi: Kiinnitä paneeli

en: Placeholder text does not have enough contrast to be easily legible
fi: Paikkamerkkitekstin kontrasti on liian heikko luettavaksi

en: Prefer visible labels to placeholders
fi: Käytä näkyviä tunnisteita paikkamerkkitekstien sijaan

en: Preserve query parameters
fi: Säilytä kyselyparametrit

en: Princeton University, WDS
fi: Princetonin yliopisto, WDS

en: Propagating network defaults to existing sites…
fi: Levitetään verkon oletusarvoja olemassa oleville sivustoille…

en: Propagation
fi: Levitys

en: Provide CSS selectors. Content authors will only see the alerts within these parts of the page. Do not provide selectors that nest within each other, or the inner content will be checked twice.
fi: Anna CSS-valitsimet. Sisällöntuottajat näkevät hälytykset vain näissä sivun osissa. Älä anna toisiinsa sisäkkäin olevia valitsimia, muuten sisäinen sisältö tarkistetaan kahdesti.

en: Provide a CSS selector for elements your themes or plugins programmatically add to links (usually external or open-in-new-window markers), so they can be ignored when the link text is checked for the "link has no text" and "link text is not meaningful" tests.
fi: Anna CSS-valitsin elementeille, jotka teemasi tai lisäosasi lisäävät ohjelmallisesti linkkeihin (yleensä ulkoinen linkki tai uudessa ikkunassa avautuminen -merkinnät), jotta ne voidaan ohittaa linkkitekstiä testattaessa kohdissa "linkki ei sisällä tekstiä" ja "linkkiteksti ei ole kuvaava".

en: Provide a comma-separated list of page sections where edit links should not show. To hide the links everywhere, set this field to an asterisk (*).
fi: Anna pilkuilla eroteltu lista sivuosioista, joissa muokkauslinkkejä ei tule näyttää. Piilottaaksesi linkit kaikkialta, aseta tähän kenttään tähti (*).

en: Provide a comma-separated list of selectors for elements to ignore for all users.
fi: Anna pilkuilla eroteltu lista valitsimista elementeille, jotka ohitetaan kaikille käyttäjille.

en: Provide a comma-separated list of selectors you wish to flag for the editor, e.g.: .my-embedded-feed, #my-social-link-block.
fi: Anna pilkuilla eroteltu lista valitsimista, jotka haluat merkitä editorille, esim.: .my-embedded-feed, #my-social-link-block.

en: Provide a pipe-separated ("|") list of phrases your themes or plugins programmatically add to links to hint a purpose (external, mail, phone, open-in-new-window), so they can be ignored when the link text is checked for the "link has no text" and "link text is not meaningful" tests; e.g.: (link is external)|(link sends email).
fi: Anna pystyviivalla ("|") eroteltu lista lausekkeista, jotka teemasi tai lisäosasi lisäävät ohjelmallisesti linkkeihin viittaamaan tarkoitukseen (ulkoinen, sähköposti, puhelin, avautuu uudessa ikkunassa), jotta ne voidaan ohittaa linkkitekstiä testattaessa; esim.: (link is external)|(link sends email).

en: Provide a pipe-separated list of phrases your site uses to warn users a link opens in a new tab; e.g.: new tab|new window|external.
fi: Anna pystyviivalla eroteltu lista lausekkeista, joita sivustosi käyttää varoittaakseen käyttäjiä siitä, että linkki avautuu uuteen välilehteen; esim.: uusi välilehti|uusi ikkuna|ulkoinen.

en: Provide base URL ("/mysite") if your site is installed in a subdirectory. Subdirectories tend to get duplicated (/mysite/mysite/mypage) and throw errors from the API.
fi: Anna perus-URL (”/mysite”), jos sivustosi on asennettu alihakemistoon. Alihakemistot voivat helposti tuplaantua (/mysite/mysite/mypage) ja aiheuttaa API-virheitä.

en: Provide selectors for elements with shadow DOM you want tested. E.g.: my-fancy-accordion-widget, my-magical-slideshow.
fi: Anna valitsimet shadow DOM -elementeille, jotka haluat testattavan. Esim.: my-fancy-accordion-widget, my-magical-slideshow.

en: Recent alerts
fi: Viimeisimmät hälytykset

en: Recent dismissals
fi: Viimeisimmät hylkäykset

en: Remind editor that content in these embeds needs manual review
fi: Muistuta editoria, että näiden upotuksien sisältö tarvitsee manuaalisen tarkistuksen

en: Remind the editor that these linked documents need a manual check
fi: Muistuta editoria, että nämä linkitetyt asiakirjat tarvitsevat manuaalisen tarkistuksen

en: Remove elements that match these selectors before testing link text
fi: Poista näitä valitsimia vastaavat elementit ennen linkkitekstin testaamista

en: Remove redundant base url from URLs
fi: Poista toistuva perus-URL URL-osoitteista

en: Remove these strings before testing link text
fi: Poista nämä merkkijonot ennen linkkitekstin testaamista

en: Removes the Editoria11y CSA license from every site on the network. Each site's install record stays in place; only the license link is cleared.
fi: Poistaa Editoria11y CSA -lisenssin kaikilta verkon sivustoilta. Kunkin sivuston asennustietue säilyy; vain lisenssiyhteys poistetaan.

en: Reports will still be available on the WordPress admin dashboard.
fi: Raportit ovat silti saatavilla WordPress-ylläpitohallintapaneelissa.

en: Resetting…
fi: Nollataan…

en: Results not recorded
fi: Tuloksia ei tallennettu

en: Resume crawl
fi: Jatka skannausta

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Retry failed sites
fi: Yritä epäonnistuneilla sivustoilla uudelleen

en: Return to the network rules list
fi: Palaa verkkosääntöluetteloon

en: Return to the rules list
fi: Palaa sääntöluetteloon

en: Right
fi: Oikealle

en: Roles that will see developer alerts
fi: Roolit, jotka näkevät kehittäjähälytykset

en: Rule
fi: Sääntö

en: Rules defined here apply to every site on the network. Locked rules cannot be disabled per-site.
fi: Tässä määritetyt säännöt koskevat kaikkia verkon sivustoja. Lukittuja sääntöjä ei voi poistaa käytöstä sivustokohtaisesti.

en: Run update now
fi: Suorita päivitys nyt

en: SDK _deactivate_license() method unavailable.
fi: SDK:n _deactivate_license()-metodi ei ole käytettävissä.

en: Save Settings
fi: Tallenna asetukset

en: Save network defaults
fi: Tallenna verkon oletusarvot

en: Save rule
fi: Tallenna sääntö

en: Saving the form now will restart propagation with the new settings.
fi: Lomakkeen tallentaminen nyt käynnistää levityksen uudelleen uusilla asetuksilla.

en: Select by attributes
fi: Valitse attribuuttien perusteella

en: Select by text
fi: Valitse tekstin perusteella

en: Selectors you add are appended to the built-in list, which is always ignored: %s
fi: Lisäämäsi valitsimet liitetään sisäänrakennettuun listaan, joka aina ohitetaan: %s

en: Set to "anywhere" if changes are being missed; set to "do not watch" if you notice performance issues.
fi: Aseta arvoksi "missä tahansa", jos muutoksia jää havaitsematta; aseta arvoksi "älä tarkkaile", jos havaitset suorituskykyongelmia.

en: Set to the number of other themes or plugins that will be injecting custom result JS events. Editoria11y will wait until it receives this number of <code>ed11yResume</code> notifications before showing results.
fi: Aseta tähän muiden teemojen tai lisäosien määrä, jotka lisäävät mukautettuja JS-tulostapahtumia. Editoria11y odottaa, kunnes se on vastaanottanut tämän verran <code>ed11yResume</code>-ilmoituksia, ennen kuin näyttää tulokset.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Shift panel position if it overlaps these elements
fi: Siirrä paneelin sijaintia, jos se peittää nämä elementit

en: Should this bold text be a heading?
fi: Pitäisikö tämä lihavoitu teksti olla otsikko?

en: Should this have list formatting?
fi: Pitäisikö tämä muotoilla luetteloksi?

en: Should this quote be a heading?
fi: Pitäisikö tämä lainaus olla otsikko?

en: Show to
fi: Näytä kohteelle

en: Showing %1$d of %2$d matching page.
fi: Näytetään %1$d / %2$d vastaavasta sivusta.

en: Showing %1$d of %2$d matching pages.
fi: Näytetään %1$d / %2$d vastaavasta sivusta.

en: Sometimes buttons get drawn and visually truncated outside the bounds of a positioned element. Provide a selector list.
fi: Joskus painikkeet piirtyvät ja katkaisevat visuaalisesti paikannetun elementin rajojen ulkopuolelle. Anna valitsinlista.

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Source
fi: Lähde

en: Specific elements and combinations
fi: Tietyt elementit ja yhdistelmät

en: Specify regions to check
fi: Määritä tarkistettavat alueet

en: Start crawling
fi: Aloita skannaus

en: Start minimized
fi: Avaudu minimoituna

en: Start open if there are any alerts
fi: Avaudu, jos hälytyksiä on

en: Start open if there are new alerts
fi: Avaudu, jos uusia hälytyksiä on

en: Starting…
fi: Käynnistetään…

en: Status
fi: Tila

en: Strings in links that indicate new tabs
fi: Merkkijonot linkeissä, jotka ilmaisevat uuden välilehden

en: Submit a support request
fi: Lähetä tukipyyntö

en: Support contacts
fi: Tukiyhteystiedot

en: Support the project
fi: Tue projektia

en: Syncing results to reports
fi: Tulosten synkronointi raportteihin

en: Syncing test results is required for the issue dashboard, dismissal dashboard, and "mark OK" buttons.
fi: Testitulosten synkronointi on tarpeen ongelmaraporttia, hylkäysraporttia ja "merkitse OK" -painikkeita varten.

en: Tabindex overrides interrupt the focus order
fi: Tabindex-ohitukset häiritsevät kohdistusjärjestystä

en: Tables
fi: Taulukot

en: Test
fi: Testi

en: Test grouping ID
fi: Testiryhmän ID

en: Test grouping ID "%s" is reserved by the v3 migration drop list and cannot be used.
fi: Testiryhmän ID "%s" on varattu v3-migraation poistolistan vuoksi, eikä sitä voi käyttää.

en: Test grouping ID is required.
fi: Testiryhmän ID on pakollinen.

en: Test grouping ID may only contain letters, digits, and underscores.
fi: Testiryhmän ID voi sisältää vain kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Tests + roles assignment
fi: Testit ja roolimääritykset

en: Tests by group
fi: Testit ryhmän mukaan

en: Text content
fi: Tekstisisältö

en: Text does not have enough contrast to be easily legible
fi: Tekstin kontrasti on liian heikko luettavaksi

en: Text formatting
fi: Tekstin muotoilu

en: Text is too small
fi: Teksti on liian pientä

en: The "tests + roles assignment" propagation setting under "Modify content tests" above also governs the template-test selection — both are stored together.
fi: "Testit ja roolimääritykset" -levitysasetus kohdassa "Muokkaa sisältötestejä" hallitsee myös mallipohjatestien valintaa — molemmat tallennetaan yhdessä.

en: The Community Supported Add-ons (CSA) project fills the gap: project members support the development of the Editoria11y library, its CMS plugins, and the CSA suite: a rapidly growing set of quality assurance tools that provide similar functionality to commercial products, open-source and on-prem. In return, they get access to premium features and support.
fi: Community Supported Add-ons (CSA) -projekti täyttää tämän aukon: projektin jäsenet tukevat Editoria11y-kirjaston, sen CMS-lisäosien ja CSA-paketin kehitystä — nopeasti kasvavaa joukkoa laadunvarmistustyökaluja, jotka tarjoavat samankaltaista toimintaa kuin kaupalliset, avoimen lähdekoodin ja paikan päällä asennettavat (on-prem) tuotteet. Vastineeksi he saavat käyttöönsä premium-ominaisuudet ja tuen.

en: The button style link is missing its URL.
fi: Tältä painiketyyliseltä linkiltä puuttuu URL-osoite.

en: The crawler is a CSA feature. Activate CSA to schedule sitewide accessibility scans across posts, pages, and custom post types.
fi: Crawler on CSA-ominaisuus. Aktivoi CSA ajoittaaksesi sivuston laajuiset saavutettavuustarkistukset julkaisujen, sivujen ja mukautettujen julkaisutyyppien osalta.

en: The crawler is a premium feature.
fi: Crawler on maksullinen lisäominaisuus (premium).

en: The dashboard ignores most parameters: results for both /news?f=1 and /news?f=2 will show up as just /news. Provide a comma-separated list of parameters that are meaningful and should appear as separate pages in results.
fi: Hallintapaneeli ohittaa useimmat parametrit: tulokset sekä /news?f=1 että /news?f=2 osalta näkyvät vain muodossa /news. Anna pilkuilla eroteltu lista parametreista, jotka ovat merkityksellisiä ja joiden pitäisi näkyä tuloksissa erillisinä sivuina.

en: The default is <code>main</code> or <code>body</code>, depending on theme.
fi: Oletus on <code>main</code> tai <code>body</code> teeman mukaan.

en: The first heading on this page is a subheading
fi: Sivun ensimmäinen otsikko on aliotsikko

en: The highest heading level should be H3.
fi: Korkein otsikkotaso on H3.

en: The highest heading level should be H4.
fi: Korkein otsikkotaso on H4.

en: The purpose of this link is visually hidden
fi: Tämän linkin tarkoitus on visuaalisesti piilotettu

en: Theme JS will handle revealing hidden tooltips inside these containers
fi: Teeman JS hoitaa piilotettujen työkaluvihjeiden paljastamisen näissä säilöissä

en: Theme and plugin compatibility
fi: Teema- ja lisäosayhteensopivuus

en: These parts of the page will be ignored entirely.
fi: Nämä sivun osat jätetään kokonaan huomiotta.

en: These sets contain elements that match your check area and skip over configuration.
fi: Nämä joukot sisältävät tarkistusalueeseesi sopivia elementtejä ja ohittavat erillisen konfiguroinnin.

en: These tests detect issues content editors can fix. Checks can be individually turned off; sites with CSA licenses can split tests between roles.
fi: Nämä testit havaitsevat ongelmia, jotka sisällöntuottajat voivat korjata. Tarkistukset voidaan poistaa käytöstä yksittäin; CSA-lisenssillä olevat sivustot voivat jakaa testit roolien kesken.

en: These tests detect issues that usually need theme or plugin changes to fix, and are part of the CSA license for site administrators and developers.
fi: Nämä testit havaitsevat ongelmia, joiden korjaaminen yleensä vaatii teeman tai lisäosan muutoksia, ja ne kuuluvat sivuston ylläpitäjille ja kehittäjille tarkoitettuun CSA-lisenssiin.

en: This alt text appears to be in a different language
fi: Tämä alt-teksti vaikuttaa olevan eri kielellä

en: This alt text is a filename, not a description
fi: Alt-teksti on tiedostonimi eikä kuvaus

en: This alt text is unpronounceable
fi: Alt-tekstiä ei voi lausua

en: This alt text may be a placeholder
fi: Alt-teksti saattaa olla paikkamerkkiteksti

en: This button is unpronounceable
fi: Tätä painiketta ei voi lausua

en: This captioned image has no alt text
fi: Tällä kuvatekstin sisältävällä kuvalla ei ole alt-tekstiä

en: This content appears to be in a different language
fi: Tämä sisältö vaikuttaa olevan eri kielellä

en: This custom input field is missing a label
fi: Tältä mukautetulta syötekentältä puuttuu tunniste

en: This element cannot be described by screen readers
fi: Ruudunlukijat eivät pysty kuvaamaan tätä elementtiä

en: This header cell needs text
fi: Tässä otsikkosolussa on oltava tekstiä

en: This heading has no text
fi: Tässä otsikossa ei ole tekstiä

en: This heading is tagged at the wrong level
fi: Tämä otsikko on väärällä tasolla

en: This heading is unpronounceable
fi: Tätä otsikkoa ei voi lausua

en: This image input is missing alt text
fi: Tältä kuvapainikkeelta puuttuu alt-teksti

en: This image is used as a heading, so it needs alt text
fi: Tätä kuvaa käytetään otsikkona, joten sillä on oltava alt-teksti

en: This input has an empty label
fi: Tässä syötteessä on tyhjä tunniste

en: This input is not connected to a label
fi: Tätä syötekenttää ei ole yhdistetty tunnisteeseen

en: This is a <strong>contribute what you can</strong> "farmshare" model. The Editoria11y LLC site has options for %s, options to contribute as a coder or tester instead, and options for cross-platform and unlimited-site licenses.
fi: Tämä on <strong>anna sen mukaan kuin pystyt</strong> -tyyppinen kumppanuusmaatalous-malli. Editoria11y LLC:n sivustolla on vaihtoehtoja %s, vaihtoehtoja osallistua sen sijaan koodaajana tai testaajana, sekä vaihtoehtoja monialusta- ja rajoittamattoman sivustomäärän lisensseille.

en: This is easier to configure than specifying components, but may slow test runs on very complicated pages.
fi: Tämä on helpompi konfiguroida kuin komponenttien erittely, mutta saattaa hidastaa testejä erittäin monimutkaisilla sivuilla.

en: This link contains no words
fi: Tässä linkissä ei ole sanoja

en: This link has a tooltip with the same text as the link
fi: Tällä linkillä on tooltip, jossa on sama teksti kuin linkissä

en: This link is unpronounceable
fi: Tätä linkkiä ei voi lausua

en: This link needs a label
fi: Tämä linkki tarvitsee tunnisteen

en: This link only contains generic words
fi: Tämä linkki sisältää vain yleisiä sanoja

en: This link target may be invalid
fi: Tämän linkin kohde saattaa olla virheellinen

en: This linked alt might not be clear and concise
fi: Linkin alt-teksti ei ehkä ole selkeä ja tiivis

en: This linked alt text may be a placeholder
fi: Linkin alt-teksti saattaa olla paikkamerkkiteksti

en: This linked image needs alt text
fi: Tällä linkitetyllä kuvalla on oltava alt-teksti

en: This page is missing a Heading 1
fi: Sivulta puuttuu tason 1 otsikko

en: This rule is locked by the network admin and cannot be disabled per-site.
fi: Verkkoylläpitäjä on lukinnyt tämän säännön, eikä sitä voi poistaa käytöstä sivustokohtaisesti.

en: This site
fi: Tämä sivusto

en: This site has the community-supported "CSA" version of Editoria11y installed rather than the %s.
fi: Tällä sivustolla on asennettuna Editoria11y:n yhteisön tukema "CSA"-versio eikä %s.

en: This site is running the free version of Editoria11y from WordPress.org. The community-supported (CSA) features are not active.
fi: Tällä sivustolla on käytössä Editoria11y:n ilmainen versio WordPress.org-sivustolta. Yhteisön tukemat (CSA) ominaisuudet eivät ole aktiivisia.

en: This tab needs to remain open and in the foreground during the crawl.
fi: Tämän välilehden on pysyttävä avoinna ja etualalla skannauksen aikana.

en: This table has an invalid headers attribute
fi: Tässä taulukossa on virheellinen headers-attribuutti

en: This table needs a header row and/or column
fi: Tässä taulukossa on oltava otsikkorivi ja/tai -sarake

en: This test builder allows for simple text and attribute tests.
fi: Tämä testinluontiväline mahdollistaa yksinkertaiset teksti- ja attribuuttitestit.

en: Tip details
fi: Vinkin tiedot

en: Tip details must contain some visible text.
fi: Vinkin tiedoissa on oltava näkyvää tekstiä.

en: Tip title
fi: Vinkin otsikko

en: Tip title is required.
fi: Vinkin otsikko on pakollinen.

en: Title
fi: Otsikko

en: To
fi: Päättyen

en: To activate the community-supported features and continue receiving updates, either enter your existing license key or view options for %s.
fi: Aktivoidaksesi yhteisön tukemat ominaisuudet ja jatkaaksesi päivitysten saamista, joko syötä olemassa oleva lisenssiavaimesi tai tarkastele vaihtoehtoja: %s.

en: To check headings while editing, Editoria11y needs to know what the first heading level should be in each editable field. Body fields should generally be at the H2 level.
fi: Jotta Editoria11y voi tarkistaa otsikot muokkauksen aikana, sen täytyy tietää, mikä ensimmäinen otsikkotaso pitäisi olla kussakin muokattavassa kentässä. Runkokentät ovat yleensä H2-tasolla.

en: Try deactivating and reactivating the plugin to reset config and recreate the tables, or %1$s with the information from the WordPress, Server and Database sections on your %2$s.
fi: Kokeile poistaa lisäosa käytöstä ja ottaa se uudelleen käyttöön asetusten palauttamiseksi ja taulujen luomiseksi uudelleen, tai %1$s käyttäen %2$s -sivun WordPress-, Palvelin- ja Tietokanta-osioiden tietoja.

en: Type
fi: Tyyppi

en: Unchecked roles only see content checks.
fi: Roolit, joille ei ole valittu kehittäjäoikeuksia, näkevät vain sisältötarkistukset.

en: Unlock the community-supported features and continued updates by %s.
fi: Avaa yhteisön tukemat ominaisuudet ja jatkuvat päivitykset: %s.

en: Unlocked
fi: Lukitsematon

en: Update failed. Please retry.
fi: Päivitys epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Used to block checking on site sections or admin pages.
fi: Käytetään tarkistuksen estämiseen tietyillä sivuston osilla tai ylläpitosivuilla.

en: User friendly content quality assurance, plus the CSA developer suite: ~50 additional code and contrast tests, a custom test builder, role-based test configuration, and a site crawler.
fi: Käyttäjäystävällinen sisällön laadunvarmistus sekä CSA-kehittäjäpaketti: ~50 lisäkoodi- ja kontrastitestiä, mukautettu testinluontiväline, roolikohtainen testikonfiguraatio ja sivuston crawler.

en: Video, audio, frames
fi: Video, ääni, kehykset

en: Videos flagged as needing a manual check for captions
fi: Videot, jotka on merkitty vaatimaan manuaalinen tekstitystarkistus

en: View all issues
fi: Näytä kaikki ongelmat

en: View issues on all pages
fi: Näytä ongelmat kaikilla sivuilla

en: Visible label does not match invisible label
fi: Näkyvä tunniste ei vastaa näkymätöntä tunnistetta

en: Warn users if elements might not be visible when jumping to tips
fi: Varoita käyttäjiä, jos elementit eivät ehkä ole näkyvissä vinkkeihin siirtyessä

en: Watch for changes anywhere on the page
fi: Tarkkaile muutoksia missä tahansa sivulla

en: When tip should appear
fi: Milloin vinkki näytetään

en: Working…
fi: Käsitellään…

en: Yes
fi: Kyllä

en: You changed the following settings, but their propagation dropdown is still set to "No network default" — your change would not reach any site. Set the dropdown to "Default for new sites", "Default for all sites", or "Override for all sites" — or revert the value — and save again.
fi: Muutit seuraavia asetuksia, mutta niiden leviämisen pudotusvalikko on edelleen asetettuna "Ei verkon oletusarvoa" — muutoksesi ei tavoittaisi yhtään sivustoa. Aseta valikko kohtaan "Oletus uusille sivustoille", "Oletus kaikille sivustoille" tai "Ylikirjoita kaikille sivustoille" — tai palauta arvo — ja tallenna uudelleen.

en: You do not have permission to manage custom rules.
fi: Sinulla ei ole oikeutta hallinnoida mukautettuja sääntöjä.

en: You do not have permission to use the crawler.
fi: Sinulla ei ole oikeutta käyttää crawleria.

en: Your login session expired. Reload this page to continue.
fi: Kirjautumisistuntosi on vanhentunut. Lataa tämä sivu uudelleen jatkaaksesi.

en: ascending
fi: nouseva

en: becoming a supporter
fi: tuesta maksaminen

en: descending
fi: laskeva

en: free version at WordPress.org
fi: ilmainen versio WordPress.org-sivustolla

en: loading...
fi: ladataan...

en: lower (or higher!) support levels
fi: matalammat (tai korkeammat!) tukitasot

en: n/a
fi: ei saatavilla

en: post a bug report
fi: lähetä virheraportti

en: site health page
fi: Sivuston kunto

en: unknown
fi: tuntematon

en: — No network default —
fi: — Ei verkon oletusarvoa —
