editoria11y 3.0.0 - en to el translation catalogue (580 entries)

en: "Autodetect" selects:<br><em><code>body &gt; *:not(#wpadminbar, script, style, .ed11y-element)</code></em>
el: Ο «Αυτόματος εντοπισμός» επιλέγει:<br><em><code>body &gt; *:not(#wpadminbar, script, style, .ed11y-element)</code></em>

en: %1$s of %2$s sites visited (%3$s updated).
el: %1$s από %2$s ιστοτόπους επισκέφτηκε (%3$s ενημερώθηκαν).

en: %d minute
el: %d λεπτό

en: %d minutes
el: %d λεπτά

en: %d result
el: %d αποτέλεσμα

en: %d results
el: %d αποτελέσματα

en: %d second
el: %d δευτερόλεπτο

en: %d seconds
el: %d δευτερόλεπτα

en: %s hour
el: %s ώρα

en: %s hours
el: %s ώρες

en: %s pages
el: Σελίδες σε κατάσταση %s

en: (Part of CSA suite)
el: (Μέρος της σουίτας CSA)

en: (text match only)
el: (μόνο αντιστοίχιση κειμένου)

en: ...other...
el: ...άλλο...

en: A duplicate copy of Editoria11y Accessibility Checker (the free version) was deactivated here: Editoria11y CSA is already active and provides the same checks.
el: Ένα διπλότυπο αντίγραφο του Editoria11y Accessibility Checker (η δωρεάν έκδοση) απενεργοποιήθηκε εδώ: το Editoria11y CSA είναι ήδη ενεργό και παρέχει τους ίδιους ελέγχους.

en: A previous update attempt did not finish.
el: Μια προηγούμενη απόπειρα ενημέρωσης δεν ολοκληρώθηκε.

en: A schema update is required.
el: Απαιτείται ενημέρωση σχήματος.

en: API error.
el: Σφάλμα API.

en: ARIA and focus
el: ARIA και εστίαση

en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

en: Activate a license network-wide
el: Ενεργοποίηση άδειας σε ολόκληρο το δίκτυο

en: Activate on every site in this network
el: Ενεργοποίηση σε κάθε ιστότοπο αυτού του δικτύου

en: Activated %1$d of %2$d sites.
el: Ενεργοποιήθηκε %1$d από %2$d ιστοτόπους.

en: Activation API returned an unspecified error.
el: Το API ενεργοποίησης επέστρεψε μη καθορισμένο σφάλμα.

en: Activation cancelled. Already-activated sites keep their license.
el: Η ενεργοποίηση ακυρώθηκε. Οι ιστότοποι που ήταν ήδη ενεργοποιημένοι διατηρούν την άδειά τους.

en: Activation finished with %d sites in error. Review the list below and retry once the cause is fixed.
el: Η ενεργοποίηση ολοκληρώθηκε με %d ιστοτόπους σε σφάλμα. Ελέγξτε την παρακάτω λίστα και δοκιμάστε ξανά αφού διορθωθεί η αιτία.

en: Activation in progress
el: Ενεργοποίηση σε εξέλιξη

en: Active
el: Ενεργό

en: Active (enforced)
el: Ενεργό (επιβεβλημένο)

en: Add New
el: Προσθήκη νέου

en: Add custom rule
el: Προσθήκη προσαρμοσμένου κανόνα

en: Add network custom rule
el: Προσθήκη προσαρμοσμένου κανόνα δικτύου

en: Add or remove filetypes. Set to "false" to disable the test altogether. Providing any value will override the default.
el: Προσθέστε ή αφαιρέστε τύπους αρχείων. Ορίστε «false» για πλήρη απενεργοποίηση του ελέγχου. Κάθε τιμή που παρέχετε αντικαθιστά την προεπιλογή.

en: Add your first rule
el: Προσθέστε τον πρώτο σας κανόνα

en: Added to the built-in detection list (Looker/Data Studio, Tableau, Power BI, Qlik). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments. To stop flagging visualizations entirely, disable that test above.
el: Προστίθεται στην ενσωματωμένη λίστα εντοπισμού (Looker/Data Studio, Tableau, Power BI, Qlik). Παρέχετε μια λίστα από domains ή τμήματα URL, χωρισμένη με κόμμα. Για να διακόψετε εντελώς την επισήμανση οπτικοποιήσεων, απενεργοποιήστε αυτή τη δοκιμή παραπάνω.

en: Added to the built-in detection list (SoundCloud, Simplecast, Podbean, Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts and other major hosts). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments. To stop flagging audio entirely, disable that test above.
el: Προστίθεται στην ενσωματωμένη λίστα εντοπισμού (SoundCloud, Simplecast, Podbean, Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts και άλλους σημαντικούς hosts). Παρέχετε μια λίστα από domains ή τμήματα URL, χωρισμένη με κόμμα. Για να διακόψετε εντελώς την επισήμανση ήχου, απενεργοποιήστε αυτή τη δοκιμή παραπάνω.

en: Added to the built-in detection list (YouTube, Vimeo, Panopto, Wistia, Dailymotion, Brightcove, Vidyard and generic video URLs). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments, e.g. yuja.com. To stop flagging videos entirely, disable that test above.
el: Προστίθεται στην ενσωματωμένη λίστα εντοπισμού (YouTube, Vimeo, Panopto, Wistia, Dailymotion, Brightcove, Vidyard και γενικά URLs βίντεο). Παρέχετε μια λίστα από domains ή τμήματα URL, χωρισμένη με κόμμα, π.χ. yuja.com. Για να διακόψετε εντελώς την επισήμανση βίντεο, απενεργοποιήστε αυτή τη δοκιμή παραπάνω.

en: Admin label for the configuration page
el: Ετικέτα διαχειριστή για τη σελίδα διαμόρφωσης

en: Admin label is required.
el: Η ετικέτα διαχειριστή είναι υποχρεωτική.

en: Advanced settings
el: Προηγμένες ρυθμίσεις

en: Alert
el: Ειδοποίηση

en: Alert content
el: Περιεχόμενο ειδοποίησης

en: Alert report: "%s"
el: Αναφορά ειδοποίησης: «%s»

en: Alert type
el: Τύπος ειδοποίησης

en: Alert type must be Error or Manual check.
el: Ο τύπος ειδοποίησης πρέπει να είναι Σφάλμα ή Χειροκίνητος έλεγχος.

en: Alert types
el: Τύποι ειδοποιήσεων

en: Alerts
el: Ειδοποιήσεις

en: Alerts by page
el: Ειδοποιήσεις ανά σελίδα

en: Alerts dismissed by
el: Ειδοποιήσεις που απορρίφθηκαν από

en: Alerts dismissed by %s
el: Ειδοποιήσεις που απορρίφθηκαν από τον/την %s

en: Alerts in these regions will be shown to both developers and editors. One selector per line.
el: Οι ειδοποιήσεις σε αυτές τις περιοχές θα εμφανίζονται τόσο σε προγραμματιστές όσο και σε συντάκτες. Ένας selector ανά γραμμή.

en: Alerts on pages created by %s
el: Ειδοποιήσεις σε σελίδες του/της %s

en: Alerts on pages created by author
el: Ειδοποιήσεις σε σελίδες ανά συντάκτη

en: Alerts on pages of type "%s"
el: Ειδοποιήσεις σε σελίδες τύπου «%s»

en: All custom rules
el: Όλοι οι προσαρμοσμένοι κανόνες

en: All elements
el: Όλα τα στοιχεία

en: All network rules
el: Όλοι οι κανόνες δικτύου

en: All text elements: Headings, Paragraphs, Blockquotes and Lists
el: Όλα τα στοιχεία κειμένου: Επικεφαλίδες, Παράγραφοι, Αποσπάσματα και Λίστες

en: Alt text should not be the same as caption text
el: Το εναλλακτικό κείμενο δεν πρέπει να είναι το ίδιο με το κείμενο της λεζάντας

en: Alt text used as a link should not be a URL
el: Το εναλλακτικό κείμενο που χρησιμοποιείται ως σύνδεσμος δεν πρέπει να είναι URL

en: Always start open
el: Πάντα να ξεκινά ανοιχτό

en: An activation run is already in progress.
el: Μια εκτέλεση ενεργοποίησης βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη.

en: An unknown error occurred.
el: Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα.

en: Any
el: Οποιοδήποτε

en: Apply all the tests and role assignments below to
el: Εφαρμογή όλων των παρακάτω αναθέσεων δοκιμών και ρόλων σε

en: Apply filters
el: Εφαρμογή φίλτρων

en: Are the symbols or emoji in this link meaningful?
el: Είναι ουσιαστικά τα σύμβολα ή emoji σε αυτόν τον σύνδεσμο;

en: Are there redundant words in this alt text?
el: Υπάρχουν περιττές λέξεις σε αυτό το εναλλακτικό κείμενο;

en: Assertiveness
el: Επιθετικότητα

en: At least one rule criterion is required: a filter selector OR one or more include-text strings.
el: Απαιτείται τουλάχιστον ένα κριτήριο κανόνα: ένας selector φιλτραρίσματος Ή μία ή περισσότερες φράσεις συμπερίληψης κειμένου.

en: Attributes on tag (e.g. href and src)
el: Χαρακτηριστικά ετικέτας (π.χ. href και src)

en: Audio flagged as needing a manual check for transcripts
el: Ηχητικά που επισημαίνονται ως χρειαζόμενα χειροκίνητο έλεγχο για απομαγνητοφώνηση

en: Author
el: Συντάκτης

en: Auto-detect any Web components
el: Αυτόματη ανίχνευση οποιωνδήποτε Web components

en: Autodetect
el: Αυτόματος εντοπισμός

en: Back
el: Πίσω

en: Back to dashboard
el: Επιστροφή στον πίνακα ελέγχου

en: Background data update is in progress. Click below to drive it to completion now.
el: Η ενημέρωση δεδομένων στο παρασκήνιο βρίσκεται σε εξέλιξη. Πατήστε παρακάτω για να την ολοκληρώσετε άμεσα.

en: Background licensing tasks run slowly via WP-Cron; leave this page open to run a batch every 15 seconds.
el: Οι εργασίες αδειοδότησης στο παρασκήνιο εκτελούνται αργά μέσω του WP-Cron· αφήστε αυτή τη σελίδα ανοιχτή για να εκτελείται μία δέσμη κάθε 15 δευτερόλεπτα.

en: Body fields are preceded by an H1 (the post or page title), so their highest heading level should be H2.
el: Τα πεδία body προηγούνται από έναν H1 (τον τίτλο του άρθρου ή της σελίδας), οπότε το υψηλότερο επίπεδο επικεφαλίδας τους πρέπει να είναι H2.

en: Broken same-page link
el: Σπασμένος σύνδεσμος στην ίδια σελίδα

en: Browsers pause API operations in background tabs.
el: Τα προγράμματα περιήγησης διακόπτουν τις λειτουργίες API σε καρτέλες παρασκηνίου.

en: Button has an invalid ARIA label
el: Το κουμπί έχει μη έγκυρη ετικέτα ARIA (aria-label/aria-labelledby)

en: Button is missing an accessible label
el: Το κουμπί δεν έχει προσβάσιμη ετικέτα

en: Button name repeats the word "button"
el: Το όνομα του κουμπιού επαναλαμβάνει τη λέξη «button»

en: By
el: Από

en: By default both admins and editors can view reports.
el: Από προεπιλογή, τόσο οι διαχειριστές όσο και οι συντάκτες μπορούν να βλέπουν τις αναφορές.

en: Can this alt text be shorter?
el: Μπορεί το εναλλακτικό κείμενο να είναι πιο σύντομο;

en: Can this heading be shorter?
el: Μπορεί αυτή η επικεφαλίδα να είναι συντομότερη;

en: Can this linked alt text be shorter?
el: Μπορεί αυτό το εναλλακτικό κείμενο συνδέσμου να είναι πιο σύντομο;

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancelled
el: Ακυρώθηκε

en: Cancelling…
el: Ακύρωση…

en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Check inside these specific Web components
el: Έλεγχος μέσα σε αυτά τα συγκεκριμένα Web components

en: Check the %s for roadmap proposals and discussions.
el: Ελέγξτε το %s για προτάσεις οδικού χάρτη και συζητήσεις.

en: Checker mode for content roles
el: Λειτουργία ελεγκτή για ρόλους περιεχομένου

en: Checker mode for developer roles
el: Λειτουργία ελεγκτή για ρόλους προγραμματιστών

en: Checker mode inside editor
el: Λειτουργία ελεγκτή μέσα στον επεξεργαστή

en: Checking schema state…
el: Έλεγχος κατάστασης σχήματος…

en: Choose when the control panel should open and show inline tips. "Start open if there are any alerts" is recommended, as it helps tips get noticed over time.
el: Επιλέξτε πότε να ανοίγει ο πίνακας ελέγχου και να εμφανίζει ενσωματωμένες συμβουλές. Συνιστάται η επιλογή «Να ξεκινά ανοιχτό αν υπάρχουν ειδοποιήσεις», καθώς βοηθά τις συμβουλές να γίνονται αντιληπτές με την πάροδο του χρόνου.

en: Choose whether to show inline tips while editing post and page content. The checker always hides while editing templates and layouts.
el: Επιλέξτε αν θα εμφανίζονται ενσωματωμένες συμβουλές κατά την επεξεργασία περιεχομένου άρθρων και σελίδων. Ο ελεγκτής αποκρύπτεται πάντα κατά την επεξεργασία template και layouts.

en: Comma-separated selectors for competing widgets, e.g. .interface-interface-skeleton__sidebar.
el: Selectors χωρισμένοι με κόμμα για ανταγωνιστικά widgets, π.χ. .interface-interface-skeleton__sidebar.

en: Common choices
el: Συνήθεις επιλογές

en: Configuration Guide
el: Οδηγός διαμόρφωσης

en: Contact Editoria11y
el: Επικοινωνία με το Editoria11y

en: Content alerts
el: Ειδοποιήσεις περιεχομένου

en: Content headings should not be used inside tables
el: Οι κεφαλίδες περιεχομένου δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται μέσα σε πίνακες

en: Content type
el: Τύπος περιεχομένου

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Could not load the page list. Reload this page to retry; if the problem persists, your login session may have expired.
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της λίστας σελίδων. Επαναφορτώστε αυτή τη σελίδα για να δοκιμάσετε ξανά· αν το πρόβλημα παραμένει, η συνεδρία σύνδεσής σας μπορεί να έχει λήξει.

en: Count
el: Πλήθος

en: Crawl delay
el: Καθυστέρηση ανίχνευσης

en: Crawl preview
el: Προεπισκόπηση ανίχνευσης

en: Crawler
el: Ανιχνευτής

en: Create rule
el: Δημιουργία κανόνα

en: Current
el: Τρέχον

en: Custom Rules
el: Προσαρμοσμένοι κανόνες

en: Custom rule deleted.
el: Ο προσαρμοσμένος κανόνας διαγράφηκε.

en: Custom rule not found
el: Δεν βρέθηκε προσαρμοσμένος κανόνας

en: Custom rule saved.
el: Ο προσαρμοσμένος κανόνας αποθηκεύτηκε.

en: Custom rules
el: Προσαρμοσμένοι κανόνες

en: Custom rules (CSA)
el: Προσαρμοσμένοι κανόνες (CSA)

en: Custom rules are a CSA feature. Activate CSA to add and edit rules; existing rules remain stored and become editable again on reactivation.
el: Οι προσαρμοσμένοι κανόνες είναι λειτουργία CSA. Ενεργοποιήστε το CSA για να προσθέτετε και να επεξεργάζεστε κανόνες· οι υπάρχοντες κανόνες παραμένουν αποθηκευμένοι και γίνονται ξανά επεξεργάσιμοι μετά την επανενεργοποίηση.

en: Custom rules let CSA admins register additional accessibility tests with their own selectors, labels, and tip content. Activate CSA to manage them here.
el: Οι προσαρμοσμένοι κανόνες επιτρέπουν στους διαχειριστές CSA να καταχωρούν επιπλέον δοκιμές προσβασιμότητας με δικούς τους selectors, ετικέτες και περιεχόμενο συμβουλής. Ενεργοποιήστε το CSA για να τους διαχειριστείτε εδώ.

en: DISABLE_WP_CRON is enabled on this site. The activation worker depends on WP-Cron firing — make sure your system cron is hitting wp-cron.php, or activation will not progress.
el: Το DISABLE_WP_CRON είναι ενεργό σε αυτόν τον ιστότοπο. Ο εργάτης ενεργοποίησης εξαρτάται από την εκτέλεση του WP-Cron — βεβαιωθείτε ότι το cron του συστήματός σας καλεί το wp-cron.php, αλλιώς η ενεργοποίηση δεν θα προχωρήσει.

en: Database update complete.
el: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων ολοκληρώθηκε.

en: Date created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Date modified
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: Deactivate license network-wide
el: Απενεργοποίηση άδειας σε ολόκληρο το δίκτυο

en: Deactivate licenses network-wide
el: Απενεργοποίηση αδειών σε ολόκληρο το δίκτυο

en: Deactivate the Editoria11y CSA license on every site in this network? Each site's license slot will be returned to your Freemius account.
el: Απενεργοποίηση της άδειας Editoria11y CSA σε κάθε ιστότοπο αυτού του δικτύου; Κάθε θέση άδειας ιστοτόπου θα επιστραφεί στον λογαριασμό σας στο Freemius.

en: Deactivated %1$d of %2$d sites.
el: Απενεργοποιήθηκε %1$d από %2$d ιστοτόπους.

en: Deactivation API call did not clear the install license.
el: Η κλήση API απενεργοποίησης δεν διέγραψε την άδεια εγκατάστασης.

en: Deactivation cancelled. Already-deactivated sites stay deactivated.
el: Η απενεργοποίηση ακυρώθηκε. Οι ιστότοποι που ήταν ήδη απενεργοποιημένοι παραμένουν απενεργοποιημένοι.

en: Deactivation finished with %d sites in error. Review the list below and retry once the cause is fixed.
el: Η απενεργοποίηση ολοκληρώθηκε με %d ιστοτόπους σε σφάλμα. Ελέγξτε την παρακάτω λίστα και δοκιμάστε ξανά αφού διορθωθεί η αιτία.

en: Deactivation in progress
el: Απενεργοποίηση σε εξέλιξη

en: Default for all sites (skip custom values)
el: Προεπιλογή για όλους τους ιστοτόπους (παράβλεψη προσαρμοσμένων τιμών)

en: Default for new sites
el: Προεπιλογή για νέους ιστοτόπους

en: Defaults
el: Προεπιλογές

en: Define the parts of each page Editoria11y checks. Activating CSA unlocks an additional "developer area" superset that runs more checks and routes alerts to the roles you choose.
el: Ορίστε τα τμήματα κάθε σελίδας που ελέγχει το Editoria11y. Η ενεργοποίηση του CSA ξεκλειδώνει μια επιπλέον υπερ-ομάδα «περιοχή προγραμματιστών», η οποία εκτελεί περισσότερους ελέγχους και δρομολογεί τις ειδοποιήσεις στους ρόλους που επιλέγετε.

en: Define your own accessibility tests. Each rule pairs a CSS selector with a tip shown to users; rules ship over the cached static config alongside the built-in test catalog.
el: Ορίστε τις δικές σας δοκιμές προσβασιμότητας. Κάθε κανόνας συνδυάζει έναν CSS selector με μια συμβουλή που εμφανίζεται στους χρήστες· οι κανόνες αποστέλλονται μέσω της προσωρινά αποθηκευμένης στατικής διαμόρφωσης, μαζί με τον ενσωματωμένο κατάλογο δοκιμών.

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete this custom rule?
el: Διαγραφή αυτού του προσαρμοσμένου κανόνα;

en: Delete this network rule? Every site on the network will stop receiving it.
el: Διαγραφή αυτού του κανόνα δικτύου; Κάθε ιστότοπος του δικτύου θα παύσει να τον λαμβάνει.

en: Detected
el: Εντοπίστηκε

en: Detected on
el: Εντοπίστηκε στις

en: Detecting dynamic and shadow content
el: Ανίχνευση δυναμικού και shadow περιεχομένου

en: Dev alerts
el: Ειδοποιήσεις ανάπτυξης

en: Developer alerts
el: Ειδοποιήσεις προγραμματιστών

en: Developer roles
el: Ρόλοι προγραμματιστών

en: Developer scan area
el: Περιοχή σάρωσης προγραμματιστών

en: Developers only
el: Μόνο προγραμματιστές

en: Did you mean a different language code?
el: Εννοούσατε διαφορετικό κωδικό γλώσσας;

en: Disable on this site
el: Απενεργοποίηση σε αυτόν τον ιστότοπο

en: Disable sync altogether
el: Πλήρης απενεργοποίηση συγχρονισμού

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Disabled in network defaults
el: Απενεργοποιημένο στις προεπιλογές δικτύου

en: Disabled on this site
el: Απενεργοποιημένο σε αυτόν τον ιστότοπο

en: Disabled rules stay in network storage but are not sent to any site.
el: Οι απενεργοποιημένοι κανόνες παραμένουν αποθηκευμένοι στο δίκτυο αλλά δεν αποστέλλονται σε κανέναν ιστότοπο.

en: Disabled rules stay in storage but are not sent to the browser.
el: Οι απενεργοποιημένοι κανόνες παραμένουν αποθηκευμένοι αλλά δεν αποστέλλονται στο πρόγραμμα περιήγησης.

en: Dismiss key
el: Κλειδί απόρριψης

en: Dismiss key must be Text content or Attributes.
el: Το κλειδί απόρριψης πρέπει να είναι Περιεχόμενο κειμένου ή Χαρακτηριστικά.

en: Dismissals
el: Απορρίψεις

en: Dismissed alert
el: Απορριφθείσα ειδοποίηση

en: Do not check contrast for these elements
el: Να μην γίνεται έλεγχος αντίθεσης για αυτά τα στοιχεία

en: Do not check for any errors inside these elements
el: Να μην ελέγχονται σφάλματα μέσα σε αυτά τα στοιχεία

en: Do not check for content errors inside these elements
el: Να μην ελέγχονται σφάλματα περιεχομένου μέσα σε αυτά τα στοιχεία

en: Do not check on pages with these elements
el: Να μην γίνεται έλεγχος σε σελίδες με αυτά τα στοιχεία

en: Do not justify text
el: Μην ευθυγραμμίζετε το κείμενο

en: Do not use sub/superscript as visual formatting
el: Μην χρησιμοποιείτε δείκτη/εκθέτη για οπτική μορφοποίηση

en: Do not watch for changes
el: Να μην γίνεται παρακολούθηση αλλαγών

en: Does this alt text describe the link or the image?
el: Περιγράφει αυτό το εναλλακτικό κείμενο το σύνδεσμο ή την εικόνα;

en: Does this alt text make sense as part of this link?
el: Έχει νόημα αυτό το εναλλακτικό κείμενο ως μέρος αυτού του συνδέσμου;

en: Does this audio have a transcript?
el: Έχει αυτό το ηχητικό απομαγνητοφώνηση;

en: Does this graphic or icon have enough contrast?
el: Έχει αυτό το γραφικό επαρκή αντίθεση;

en: Does this image's alt describe the image or the link?
el: Περιγράφει το εναλλακτικό κείμενο της εικόνας την εικόνα ή τον σύνδεσμο;

en: Does this link open a new tab without warning?
el: Ανοίγει αυτός ο σύνδεσμος νέα καρτέλα χωρίς προειδοποίηση;

en: Does this linked image need a description?
el: Χρειάζεται περιγραφή αυτή η συνδεδεμένη εικόνα;

en: Does this placeholder text have enough contrast?
el: Έχει αυτό το placeholder επαρκή αντίθεση;

en: Does this text have enough contrast?
el: Έχει αυτό το κείμενο επαρκή αντίθεση;

en: Don't flag elements if they contain any of these words or phrases. E.g., a link to a development server is ok if it contains "dev." One per line.
el: Μην επισημαίνετε στοιχεία αν περιέχουν οποιαδήποτε από αυτές τις λέξεις ή φράσεις. Π.χ., ένας σύνδεσμος σε διακομιστή ανάπτυξης είναι εντάξει αν περιέχει "dev." Μία ανά γραμμή.

en: Don't show edit links on tips in these containers
el: Να μην εμφανίζονται σύνδεσμοι επεξεργασίας σε tooltips σε αυτά τα containers

en: Done
el: Έτοιμο

en: Download results as CSV
el: Λήψη αποτελεσμάτων ως CSV

en: Duplicate ID attribute
el: Διπλό ID (αναγνωριστικό)

en: Dynamically refresh if new content appears
el: Δυναμική ανανέωση όταν εμφανίζεται νέο περιεχόμενο

en: Each rule pairs a CSS selector (and/or text-content match) with an alert shown to users. Rules ship over the cached static config alongside built-in tests.
el: Κάθε κανόνας συνδυάζει έναν CSS selector (και/ή αντιστοίχιση περιεχομένου κειμένου) με μια ειδοποίηση που εμφανίζεται στους χρήστες. Οι κανόνες αποστέλλονται μέσω της προσωρινά αποθηκευμένης στατικής διαμόρφωσης, μαζί με τις ενσωματωμένες δοκιμές.

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Media
el: Επεξεργασία πολυμέσου

en: Edit custom rule
el: Επεξεργασία προσαρμοσμένου κανόνα

en: Edit network custom rule
el: Επεξεργασία προσαρμοσμένου κανόνα δικτύου

en: Editoria11y Accessibility Report
el: Αναφορά προσβασιμότητας Editoria11y

en: Editoria11y CSA license
el: Άδεια Editoria11y CSA

en: Editoria11y CSA pricing
el: Τιμολόγηση Editoria11y CSA

en: Editoria11y CSA: the loaded Freemius SDK (version %1$s) is newer than the highest tested version (%2$s). Another Freemius-using plugin on this site has bundled a newer SDK build. The network license activation page may not behave as expected; review release notes or contact support if you hit issues.
el: Editoria11y CSA: το φορτωμένο Freemius SDK (έκδοση %1$s) είναι νεότερο από την υψηλότερη δοκιμασμένη έκδοση (%2$s). Κάποιο άλλο plugin που χρησιμοποιεί Freemius σε αυτόν τον ιστότοπο έχει ενσωματώσει νεότερη έκδοση SDK. Η σελίδα ενεργοποίησης άδειας δικτύου ενδέχεται να μην συμπεριφέρεται όπως αναμένεται· ελέγξτε τις σημειώσεις έκδοσης ή επικοινωνήστε με την υποστήριξη αν αντιμετωπίσετε προβλήματα.

en: Editoria11y Crawler
el: Ανιχνευτής Editoria11y

en: Editoria11y Custom Rules
el: Προσαρμοσμένοι κανόνες Editoria11y

en: Editoria11y Drupal issue queue
el: Ουρά ζητημάτων του Editoria11y για Drupal

en: Editoria11y Library issue queue
el: Ουρά ζητημάτων της βιβλιοθήκης Editoria11y

en: Editoria11y License & Account
el: Άδεια & Λογαριασμός Editoria11y

en: Editoria11y Settings
el: Ρυθμίσεις Editoria11y

en: Editoria11y WordPress issue queue
el: Ουρά ζητημάτων του Editoria11y για WordPress

en: Editoria11y database tables are missing.
el: Λείπουν οι πίνακες της βάσης δεδομένων του Editoria11y.

en: Editoria11y database update
el: Ενημέρωση βάσης δεδομένων Editoria11y

en: Editoria11y database update did not complete; the crawler is paused until an administrator retries the update.
el: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων του Editoria11y δεν ολοκληρώθηκε· ο ανιχνευτής έχει τεθεί σε παύση μέχρι κάποιος διαχειριστής να επαναλάβει την ενημέρωση.

en: Editoria11y database update did not complete; the dashboard is paused until an administrator retries the update.
el: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων του Editoria11y δεν ολοκληρώθηκε· ο πίνακας ελέγχου έχει τεθεί σε παύση μέχρι κάποιος διαχειριστής να επαναλάβει την ενημέρωση.

en: Editoria11y database update did not complete; writes are paused until an administrator retries the update.
el: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων του Editoria11y δεν ολοκληρώθηκε· οι εγγραφές έχουν τεθεί σε παύση μέχρι κάποιος διαχειριστής να επαναλάβει την ενημέρωση.

en: Editoria11y database update encountered an error during finalization.
el: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων του Editoria11y αντιμετώπισε σφάλμα κατά την οριστικοποίηση.

en: Editoria11y database update failed and writes are paused.
el: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων του Editoria11y απέτυχε και οι εγγραφές έχουν τεθεί σε παύση.

en: Editoria11y default or locked network settings
el: Προεπιλεγμένες ή κλειδωμένες ρυθμίσεις δικτύου Editoria11y

en: Editoria11y defaults
el: Προεπιλογές Editoria11y

en: Editoria11y detects hidden tooltips and warns the user when they try to jump to them from the panel. For elements on this list, Editoria11y will dispatch a JS event instead of a warning, so custom JS in your theme can first reveal the hidden tip (e.g., open an accordion or tab panel).
el: Το Editoria11y εντοπίζει κρυφά tooltips και προειδοποιεί τον χρήστη όταν προσπαθεί να μεταβεί σε αυτά από τον πίνακα. Για τα στοιχεία αυτής της λίστας, το Editoria11y θα στείλει ένα JS event αντί για προειδοποίηση, ώστε custom JS του theme σας να αποκαλύψει πρώτα την κρυφή συμβουλή (π.χ. άνοιγμα accordion ή tab panel).

en: Editoria11y is missing its vendored dependencies. Run "composer install" inside the plugin directory or reinstall the plugin from a complete release archive.
el: Από το Editoria11y λείπουν οι εξαρτήσεις vendor. Εκτελέστε «composer install» μέσα στον κατάλογο του plugin ή επανεγκαταστήστε το plugin από ένα πλήρες αρχείο έκδοσης.

en: Editoria11y is not, however, free to develop or support.
el: Η ανάπτυξη και η υποστήριξη του Editoria11y, όμως, δεν είναι δωρεάν.

en: Editoria11y is updating existing dismissal records in the background.
el: Το Editoria11y ενημερώνει στο παρασκήνιο τις υπάρχουσες εγγραφές απορρίψεων.

en: Editoria11y library forums
el: Φόρουμ βιβλιοθήκης Editoria11y

en: Editoria11y license
el: Άδεια Editoria11y

en: Editoria11y needs to update its database tables.
el: Το Editoria11y χρειάζεται να ενημερώσει τους πίνακες της βάσης δεδομένων του.

en: Editoria11y network custom rules
el: Προσαρμοσμένοι κανόνες δικτύου Editoria11y

en: Editoria11y network licenses are activated from a dedicated page that walks every site in the network in cron-driven batches. This avoids the SDK's 1,000-site limit and keeps the page responsive on large multisites.
el: Οι άδειες δικτύου Editoria11y ενεργοποιούνται από μια αποκλειστική σελίδα που επεξεργάζεται κάθε ιστότοπο του δικτύου σε δέσμες μέσω cron. Αυτό αποφεύγει τον περιορισμό 1.000 ιστοτόπων του SDK και διατηρεί τη σελίδα αποκρίσιμη σε μεγάλα multisite.

en: Editoria11y promotes accessibility in a unique way. Its tools are highly effective at helping non-technical authors prepare content that can be enjoyed equally by disabled Web users. We consider this a public good, so <strong>Editoria11y will always be free to use</strong>.
el: Το Editoria11y προάγει την προσβασιμότητα με έναν μοναδικό τρόπο. Τα εργαλεία του είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά στο να βοηθούν μη τεχνικούς συντάκτες να προετοιμάζουν περιεχόμενο που μπορούν να απολαύσουν εξίσου και οι χρήστες του Web με αναπηρία. Το θεωρούμε δημόσιο αγαθό, επομένως <strong>το Editoria11y θα είναι πάντα δωρεάν στη χρήση</strong>.

en: Editoria11y reports populate and update in real time as editors work, so a manual crawl is generally only helpful when first installing the plugin or after making major theme or configuration changes.
el: Οι αναφορές του Editoria11y συμπληρώνονται και ενημερώνονται σε πραγματικό χρόνο καθώς εργάζονται οι συντάκτες, οπότε μια χειροκίνητη ανίχνευση είναι γενικά χρήσιμη μόνο κατά την πρώτη εγκατάσταση του plugin ή μετά από σημαντικές αλλαγές στο theme ή στη διαμόρφωση.

en: Editoria11y theme
el: Theme Editoria11y

en: Element set "%s" is not one of the recognized element categories.
el: Το σύνολο στοιχείων «%s» δεν περιλαμβάνεται στις αναγνωρισμένες κατηγορίες στοιχείων.

en: Elements
el: Στοιχεία

en: Elements to check
el: Στοιχεία προς έλεγχο

en: Elements with overflow hidden
el: Στοιχεία με overflow hidden

en: Embedded iframes need manual checks
el: Τα ενσωματωμένα iframes απαιτούν έλεγχο

en: Embeds flagged as needing manual review
el: Ενσωματώσεις που επισημαίνονται ως χρειαζόμενες χειροκίνητο έλεγχο

en: Empty button-style link
el: Κενός σύνδεσμος τύπου κουμπιού

en: Empty link
el: Κενός σύνδεσμος

en: Enable on this site
el: Ενεργοποίηση σε αυτόν τον ιστότοπο

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Errors in these elements should only be shown to developers
el: Τα σφάλματα σε αυτά τα στοιχεία πρέπει να εμφανίζονται μόνο στους προγραμματιστές

en: Errors: %s (most recent retained). Check server logs for details.
el: Σφάλματα: %s (διατηρήθηκε το πιο πρόσφατο). Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής διακομιστή για λεπτομέρειες.

en: Estimated %s remaining.
el: Εκτιμώμενος χρόνος: %s ακόμη.

en: Estimated time: %s
el: Εκτιμώμενος χρόνος: %s

en: Every fifteen minutes (Editoria11y license watchdog)
el: Κάθε δεκαπέντε λεπτά (license watchdog του Editoria11y)

en: Every five minutes (Editoria11y rehash)
el: Κάθε πέντε λεπτά (rehash του Editoria11y)

en: Everyone
el: Όλοι

en: Exclude elements that match this text
el: Εξαίρεση στοιχείων που αντιστοιχούν σε αυτό το κείμενο

en: Exclude elements that show unhelpful, repetitive, or inaccurate alerts.
el: Εξαιρέστε στοιχεία που εμφανίζουν άχρηστες, επαναλαμβανόμενες ή ανακριβείς ειδοποιήσεις.

en: Filter by
el: Φιλτράρισμα κατά

en: Filter selector has an unclosed quote, bracket, or parenthesis. The browser would reject it and skip every custom rule on the page.
el: Ο selector φιλτραρίσματος έχει ένα μη κλεισμένο εισαγωγικό, αγκύλη ή παρένθεση. Το πρόγραμμα περιήγησης θα τον απορρίψει και θα παραλείψει κάθε προσαρμοσμένο κανόνα στη σελίδα.

en: Filter selector looks like a CSS rule block, not a selector. Remove the curly braces.
el: Ο selector φιλτραρίσματος μοιάζει με μπλοκ κανόνα CSS, όχι με selector. Αφαιρέστε τα άγκιστρα.

en: Filter which pages will be crawled
el: Φιλτράρισμα των σελίδων που θα ανιχνευθούν

en: Flag elements containing any of these text strings. One per line.
el: Επισήμανση στοιχείων που περιέχουν οποιαδήποτε από αυτές τις συμβολοσειρές κειμένου. Μία ανά γραμμή.

en: Formal support:
el: Επίσημη υποστήριξη:

en: Forms
el: Φόρμες

en: Frame missing "title" attribute
el: Το iframe δεν έχει ιδιότητα «title»

en: Frame with tabindex="-1" will not be keyboard accessible.
el: Iframe με tabindex="-1" δεν είναι προσβάσιμο με πληκτρολόγιο

en: Freemius SDK wrapper unavailable.
el: Το περιτύλιγμα SDK του Freemius δεν είναι διαθέσιμο.

en: From
el: Από

en: From network
el: Από δίκτυο

en: From network (locked)
el: Από δίκτυο (κλειδωμένο)

en: Getting started
el: Ξεκινώντας

en: Graphic or icon does not have enough contrast
el: Το γραφικό ή το εικονίδιο δεν έχει επαρκή αντίθεση

en: H2 level content (body content)
el: Περιεχόμενο επιπέδου H2 (περιεχόμενο body)

en: H3 level content (blocks or widgets with separate titles)
el: Περιεχόμενο επιπέδου H3 (blocks ή widgets με ξεχωριστούς τίτλους)

en: H4 level content (deeply nested blocks or widgets)
el: Περιεχόμενο επιπέδου H4 (βαθιά φωλιασμένα blocks ή widgets)

en: HTML displayed in the tooltip. The provided template is optional.<br>Allowed tags: %s.
el: HTML που εμφανίζεται στο tooltip. Το παρεχόμενο πρότυπο είναι προαιρετικό.<br>Επιτρεπόμενες ετικέτες: %s.

en: Handling tips on hidden content
el: Διαχείριση συμβουλών σε κρυφό περιεχόμενο

en: Has alerts
el: Έχει ειδοποιήσεις

en: Has dev alerts
el: Έχει ειδοποιήσεις προγραμματιστών

en: Has this document been tagged for screen readers?
el: Έχει αυτό το έγγραφο σημανθεί για αναγνώστες οθόνης;

en: Heading outline position of editable content
el: Θέση δομής επικεφαλίδων για επεξεργάσιμο περιεχόμενο

en: Headings
el: Επικεφαλίδες

en: Heads up: "Default for all sites" and "Override for all sites" overwrite a site's current value whenever that value is still an Editoria11y default or a previous network default — including a per-site value that happens to match a default. Sites where an admin has chosen a different value are left untouched. "Default for new sites" only affects sites created from now on.
el: Προσοχή: οι επιλογές «Προεπιλογή για όλους τους ιστοτόπους» και «Παράκαμψη για όλους τους ιστοτόπους» αντικαθιστούν την τρέχουσα τιμή ενός ιστοτόπου όποτε αυτή η τιμή είναι ακόμη μια προεπιλογή του Editoria11y ή μια προηγούμενη προεπιλογή δικτύου — συμπεριλαμβανομένης μιας τιμής ανά ιστότοπο που συμβαίνει να ταιριάζει με μια προεπιλογή. Οι ιστότοποι όπου κάποιος διαχειριστής έχει επιλέξει διαφορετική τιμή παραμένουν ανεπηρέαστοι. Η επιλογή «Προεπιλογή για νέους ιστοτόπους» επηρεάζει μόνο τους ιστοτόπους που δημιουργούνται από εδώ και πέρα.

en: Hide reports shortcut on toggle
el: Απόκρυψη συντόμευσης αναφορών στο toggle

en: How dismissals are tracked. 'Text content' uses the text inside the element, 'Attributes on tag' uses its attributes (href, id, class, src).
el: Πώς παρακολουθούνται οι απορρίψεις. Το «Περιεχόμενο κειμένου» χρησιμοποιεί το κείμενο μέσα στο στοιχείο, το «Χαρακτηριστικά ετικέτας» χρησιμοποιεί τα χαρακτηριστικά του (href, id, class, src).

en: If Editoria11y is flagging things editors cannot fix, e.g., theme-generated "read more" links or social media widgets,
    				provide CSS selectors for elements you would like it to ignore. Be specific, e.g. <code>.read-more a, .wp-block-post-excerpt__more-link, #comments h3</code>
el: Αν το Editoria11y επισημαίνει πράγματα που δεν μπορούν να διορθώσουν οι συντάκτες, π.χ. συνδέσμους «read more» που παράγει το theme ή widgets κοινωνικών δικτύων,
    				παρέχετε CSS selectors για στοιχεία που θέλετε να αγνοούνται. Να είστε συγκεκριμένοι, π.χ. <code>.read-more a, .wp-block-post-excerpt__more-link, #comments h3</code>

en: If you are new at this, start by opening your browser's developer tools, inspecting the element you do not want flagged, and looking for unique-looking CSS selectors.
el: Αν δεν είστε εξοικειωμένοι, ξεκινήστε ανοίγοντας τα εργαλεία προγραμματιστή του προγράμματος περιήγησής σας, επιθεωρήστε το στοιχείο που δεν θέλετε να επισημαίνεται και αναζητήστε μοναδικούς CSS selectors.

en: If you need help:
el: Αν χρειάζεστε βοήθεια:

en: Image in a carousel or gallery marked as decorative
el: Εικόνα σε ένα καρουσέλ ή συλλογή που επισημάνθηκε ως διακοσμητική

en: Images
el: Εικόνες

en: Include all parts of the page that contain your theme and content.
el: Συμπεριλάβετε όλα τα τμήματα της σελίδας που περιέχουν το theme και το περιεχόμενό σας.

en: Input does not provide enough contrast to be easily legible
el: Το πεδίο εισαγωγής δεν έχει επαρκή αντίθεση για εύκολη ανάγνωση

en: Install record not created after API call.
el: Η εγγραφή εγκατάστασης δεν δημιουργήθηκε μετά την κλήση API.

en: Insufficient permissions.
el: Ανεπαρκή δικαιώματα.

en: Insufficient privileges.
el: Ανεπαρκή δικαιώματα.

en: Invalid HTML list
el: Μη έγκυρη HTML λίστα

en: Invalid HTML: image has no alt attribute
el: Μη έγκυρη HTML: η εικόνα δεν έχει χαρακτηριστικό alt

en: Invalid HTML: image in link missing alt attribute
el: Μη έγκυρη HTML: η εικόνα στον σύνδεσμο δεν έχει χαρακτηριστικό alt

en: Invalid HTML: linked image missing alt attribute
el: Μη έγκυρη HTML: η συνδεδεμένη εικόνα δεν έχει χαρακτηριστικό alt

en: Invalid language code
el: Μη έγκυρος κωδικός γλώσσας

en: Is there a visible label for this field?
el: Υπάρχει ορατή ετικέτα για αυτό το πεδίο;

en: Is there an alternative for this PDF?
el: Υπάρχει εναλλακτική λύση για αυτό το PDF;

en: Is this a clear and concise description of the image?
el: Είναι αυτή μια σαφής και περιεκτική περιγραφή της εικόνας;

en: Is this image actually meaningless?
el: Είναι αυτή η εικόνα πραγματικά χωρίς νόημα;

en: Is this link actually a button?
el: Είναι αυτός ο σύνδεσμος στην πραγματικότητα κουμπί;

en: Is this reset button needed?
el: Είναι απαραίτητο αυτό το κουμπί επαναφοράς;

en: Is this uppercase text needed?
el: Είναι αναγκαίο αυτό το κείμενο με κεφαλαία;

en: Is this video accurately captioned?
el: Έχει αυτό το βίντεο ακριβείς υπότιτλους;

en: Is this visualization accessible?
el: Είναι αυτή η οπτικοποίηση προσβάσιμη;

en: Issue
el: Ζήτημα

en: Issue Queue
el: Ουρά ζητημάτων

en: JS injected custom rules
el: Προσαρμοσμένοι κανόνες που εισάγονται μέσω JS

en: JavaScript is required to use this page.
el: Απαιτείται JavaScript για τη χρήση αυτής της σελίδας.

en: Language tag does not match the content
el: Η ετικέτα γλώσσας δεν αντιστοιχεί στο περιεχόμενο

en: Large blocks of emphasized text are harder to read
el: Μεγάλα τμήματα έντονου κειμένου είναι δύσκολα στην ανάγνωση

en: Lead maintainer %1$s can usually be found on Slack for informal support, configuration tips and debugging any time the sun is up in the western hemisphere in %2$s, %3$s, %4$s and %5$s.
el: Ο κύριος συντηρητής %1$s βρίσκεται συνήθως διαθέσιμος στο Slack για ανεπίσημη υποστήριξη, συμβουλές διαμόρφωσης και εντοπισμό σφαλμάτων όποτε ο ήλιος είναι ψηλά στο δυτικό ημισφαίριο, σε %2$s, %3$s, %4$s και %5$s.

en: Left
el: Αριστερά

en: Letters, numbers and underscores only.<br>Rules that share an ID will be grouped on dashboard reports.
el: Μόνο γράμματα, αριθμοί και κάτω παύλες.<br>Οι κανόνες που μοιράζονται ένα ID θα ομαδοποιηθούν στις αναφορές πίνακα ελέγχου.

en: License & Account
el: Άδεια & Λογαριασμός

en: License activated on every site in the network.
el: Η άδεια ενεργοποιήθηκε σε κάθε ιστότοπο του δικτύου.

en: License deactivated on every site in the network.
el: Η άδεια απενεργοποιήθηκε σε κάθε ιστότοπο του δικτύου.

en: License key
el: Κλειδί άδειας

en: License key is no longer stored. Start a new activation.
el: Το κλειδί άδειας δεν είναι πλέον αποθηκευμένο. Ξεκινήστε νέα ενεργοποίηση.

en: License key is required.
el: Το κλειδί άδειας είναι υποχρεωτικό.

en: Link article titles, not DOI numbers
el: Συνδέστε τίτλους άρθρων, όχι αριθμούς DOI

en: Link points to a file without warning
el: Σύνδεσμος που δείχνει σε αρχείο χωρίς προειδοποίηση

en: Link text should not be a URL
el: Το κείμενο συνδέσμου δεν πρέπει να είναι URL

en: Link with invalid "aria-labelledby" attribute
el: Σύνδεσμος με μη έγκυρο χαρακτηριστικό «aria-labelledby»

en: Linked images
el: Εικόνες σε συνδέσμους

en: Linked images need pronounceable alt text
el: Οι συνδεδεμένες εικόνες χρειάζονται εναλλακτικό κείμενο που μπορεί να προφερθεί

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Links with the same text link to different pages
el: Σύνδεσμοι με το ίδιο κείμενο συνδέονται με διαφορετικές σελίδες

en: Lock
el: Κλείδωμα

en: Lock this rule across the network
el: Κλείδωμα αυτού του κανόνα σε ολόκληρο το δίκτυο

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: Locked by network admin
el: Κλειδωμένο από τον διαχειριστή δικτύου

en: Locked rules are enforced on every site: per-site admins cannot disable them, and a per-site rule sharing this ID is suppressed in favor of this one. Unlocked rules can be disabled per-site.
el: Οι κλειδωμένοι κανόνες επιβάλλονται σε κάθε ιστότοπο: οι διαχειριστές ανά ιστότοπο δεν μπορούν να τους απενεργοποιήσουν και τυχόν κανόνας ιστοτόπου με το ίδιο ID αποσιωπάται υπέρ αυτού. Οι ξεκλείδωτοι κανόνες μπορούν να απενεργοποιηθούν ανά ιστότοπο.

en: Lowercase letters, digits, and underscores only. Cannot be changed after creation.
el: Μόνο πεζά γράμματα, ψηφία και κάτω παύλες. Δεν μπορεί να αλλάξει μετά τη δημιουργία.

en: Machine name is required.
el: Το machine name είναι υποχρεωτικό.

en: Machine name must be lowercase letters, digits, and underscores, starting with a letter.
el: Το machine name πρέπει να περιέχει μόνο πεζά γράμματα, ψηφία και κάτω παύλες, και να ξεκινά με γράμμα.

en: Manage custom rules (%d active) | Manage custom rules (%d active)
el[0]: Διαχείριση προσαρμοσμένων κανόνων (%d ενεργός)
el[1]: Διαχείριση προσαρμοσμένων κανόνων (%d ενεργοί)

en: Manage network custom rules (%d defined) | Manage network custom rules (%d defined)
el[0]: Διαχείριση προσαρμοσμένων κανόνων δικτύου (%d ορισμένος)
el[1]: Διαχείριση προσαρμοσμένων κανόνων δικτύου (%d ορισμένοι)

en: Managed at the network level
el: Διαχειρίζεται σε επίπεδο δικτύου

en: Managed at the network level.
el: Διαχειρίζεται σε επίπεδο δικτύου.

en: Manual check
el: Χειροκίνητος έλεγχος

en: Manual check: link contains "click here"
el: Αυτός ο σύνδεσμος περιέχει «κάντε κλικ εδώ»

en: Manual crawl
el: Χειροκίνητη ανίχνευση

en: Marked
el: Σημειώθηκε

en: Match using CSS selectors.<br>Use :not() to skip elements, e.g. <code>:is(.check1, .check2):not(.ignore, .ignore *)</code>.<br>Use attribute selectors for URLs, e.g. <code>[href*=".dev/"]</code>.
el: Αντιστοίχιση με χρήση CSS selectors.<br>Χρησιμοποιήστε :not() για να παραλείψετε στοιχεία, π.χ. <code>:is(.check1, .check2):not(.ignore, .ignore *)</code>.<br>Χρησιμοποιήστε attribute selectors για URLs, π.χ. <code>[href*=".dev/"]</code>.

en: Meta tag automatically refreshes page
el: Η μετα-ετικέτα ανανεώνει αυτόματα τη σελίδα

en: Meta tag for page language missing
el: Η μετα-ετικέτα για τη γλώσσα της σελίδας λείπει

en: Meta tag for page title missing
el: Η μετα-ετικέτα για τον τίτλο της σελίδας λείπει

en: Meta tag limits how much users can enlarge text
el: Η μετα-ετικέτα περιορίζει πόσο πολύ οι χρήστες μπορούν να μεγεθύνουν το κείμενο

en: Meta tag prevents users from enlarging text
el: Η μετα-ετικέτα εμποδίζει τους χρήστες να μεγεθύνουν το κείμενο

en: Migrating dismissals: %1$d of %2$d processed.
el: Μετάβαση απορρίψεων: %1$d από %2$d ολοκληρώθηκαν.

en: Modify content tests
el: Τροποποίηση δοκιμών περιεχομένου

en: Modify network license
el: Τροποποίηση άδειας δικτύου

en: Modify template tests
el: Τροποποίηση δοκιμών template

en: Nested interactive layout components
el: Ένθετα διαδραστικά στοιχεία διάταξης

en: Network Super Admin
el: Υπερδιαχειριστής δικτύου

en: Network custom rule deleted.
el: Ο προσαρμοσμένος κανόνας δικτύου διαγράφηκε.

en: Network custom rule saved.
el: Ο προσαρμοσμένος κανόνας δικτύου αποθηκεύτηκε.

en: Network custom rules
el: Προσαρμοσμένοι κανόνες δικτύου

en: Network defaults propagated.
el: Οι προεπιλογές δικτύου διαδόθηκαν.

en: Network defaults propagation failed.
el: Η διάδοση προεπιλογών δικτύου απέτυχε.

en: Network defaults propagation idle.
el: Η διάδοση προεπιλογών δικτύου είναι ανενεργή.

en: Network defaults saved.
el: Οι προεπιλογές δικτύου αποθηκεύτηκαν.

en: Network defaults were not saved.
el: Οι προεπιλογές δικτύου δεν αποθηκεύτηκαν.

en: Network rule disabled on this site.
el: Ο κανόνας δικτύου απενεργοποιήθηκε σε αυτόν τον ιστότοπο.

en: Network rule not found
el: Δεν βρέθηκε κανόνας δικτύου

en: Network rule re-enabled on this site.
el: Ο κανόνας δικτύου επανενεργοποιήθηκε σε αυτόν τον ιστότοπο.

en: Network-level custom rules apply to every site in the network.
el: Οι προσαρμοσμένοι κανόνες επιπέδου δικτύου εφαρμόζονται σε κάθε ιστότοπο του δικτύου.

en: Newest first
el: Νεότερα πρώτα

en: No
el: Όχι

en: No alerts
el: Καμία ειδοποίηση

en: No custom rules defined yet.
el: Δεν έχουν οριστεί προσαρμοσμένοι κανόνες ακόμη.

en: No dev alerts
el: Καμία ειδοποίηση προγραμματιστών

en: No matching content. Adjust the filters and apply.
el: Δεν υπάρχει αντίστοιχο περιεχόμενο. Προσαρμόστε τα φίλτρα και εφαρμόστε.

en: No matching custom rule found to delete.
el: Δεν βρέθηκε αντίστοιχος προσαρμοσμένος κανόνας προς διαγραφή.

en: No matching network rule found to delete.
el: Δεν βρέθηκε αντίστοιχος κανόνας δικτύου προς διαγραφή.

en: No matching network rule found to toggle.
el: Δεν βρέθηκε αντίστοιχος κανόνας δικτύου για εναλλαγή.

en: No network rules defined yet.
el: Δεν έχουν οριστεί κανόνες δικτύου ακόμη.

en: No previous errors to retry.
el: Δεν υπάρχουν προηγούμενα σφάλματα για επανάληψη.

en: No valid sites in batch.
el: Δεν υπάρχουν έγκυροι ιστότοποι στη δέσμη.

en: None
el: Καμία

en: Note: combining Links with Paragraphs and other text containers can lead to duplicate alerts.
el: Σημείωση: ο συνδυασμός Συνδέσμων με Παραγράφους και άλλα κοντέινερ κειμένου μπορεί να οδηγήσει σε διπλές ειδοποιήσεις.

en: Off
el: Ανενεργό

en: Oldest first
el: Παλαιότερα πρώτα

en: On
el: Στις

en: Only admins can view reports
el: Μόνο οι διαχειριστές μπορούν να βλέπουν τις αναφορές

en: Only links should be underlined
el: Μόνο σύνδεσμοι πρέπει να είναι υπογραμμισμένοι

en: Only network administrators can manage the Editoria11y license.
el: Μόνο οι διαχειριστές δικτύου μπορούν να διαχειρίζονται την άδεια Editoria11y.

en: Only user-editable content
el: Μόνο περιεχόμενο επεξεργάσιμο από χρήστες

en: Only watch for changes to content containers present on load
el: Παρακολούθηση αλλαγών μόνο στα containers που υπάρχουν κατά το φόρτωμα

en: Open Editoria11y license page
el: Άνοιγμα σελίδας άδειας Editoria11y

en: Open Editoria11y settings
el: Άνοιγμα ρυθμίσεων Editoria11y

en: Other
el: Άλλο

en: Overridden by a site rule with the same ID
el: Αντικαθίσταται από κανόνα ιστοτόπου με το ίδιο ID

en: Override for all sites (delete custom values)
el: Παράκαμψη για όλους τους ιστοτόπους (διαγραφή προσαρμοσμένων τιμών)

en: Page
el: Σελίδα

en: Page %d
el: Σελίδα %d

en: Page Type
el: Τύπος σελίδας

en: Page language may not match the content
el: Η γλώσσα της σελίδας ενδέχεται να μην αντιστοιχεί στο περιεχόμενο

en: Page metadata
el: Μεταδεδομένα σελίδας

en: Page regions with user-editable content
el: Περιοχές σελίδας με περιεχόμενο επεξεργάσιμο από χρήστες

en: Pages
el: Σελίδες

en: Paragraphs
el: Παράγραφοι

en: Parts of the page to test
el: Τμήματα της σελίδας προς έλεγχο

en: Paste your <a>Editoria11y CSA license key</a> to begin.
el: Επικολλήστε το <a>κλειδί άδειας Editoria11y CSA</a> για να ξεκινήσετε.

en: Path
el: Διαδρομή

en: Pause crawl
el: Παύση ανίχνευσης

en: Per-site license rows are not shown to keep this page responsive on large networks. The license you choose below applies to every site in the network. To activate or deactivate on individual sites, visit each site's per-site Settings → Editoria11y → License & Account.
el: Οι γραμμές άδειας ανά ιστότοπο δεν εμφανίζονται για να παραμένει η σελίδα αποκρίσιμη σε μεγάλα δίκτυα. Η άδεια που επιλέγετε παρακάτω εφαρμόζεται σε κάθε ιστότοπο του δικτύου. Για ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση σε μεμονωμένους ιστοτόπους, επισκεφτείτε τις ρυθμίσεις κάθε ιστοτόπου → Editoria11y → Άδεια & Λογαριασμός.

en: Pin panel to
el: Καρφίτσωμα πίνακα στα

en: Placeholder text does not have enough contrast to be easily legible
el: Το κείμενο placeholder δεν έχει επαρκή αντίθεση για εύκολη ανάγνωση

en: Prefer visible labels to placeholders
el: Προτιμήστε ορατές ετικέτες αντί για placeholders

en: Preserve query parameters
el: Διατήρηση παραμέτρων query

en: Propagating network defaults to existing sites…
el: Διάδοση προεπιλογών δικτύου στους υπάρχοντες ιστοτόπους…

en: Propagation
el: Διάδοση

en: Provide CSS selectors. Content authors will only see the alerts within these parts of the page. Do not provide selectors that nest within each other, or the inner content will be checked twice.
el: Παρέχετε CSS selectors. Οι συντάκτες περιεχομένου θα βλέπουν τις ειδοποιήσεις μόνο εντός αυτών των τμημάτων της σελίδας. Μην παρέχετε selectors που φωλιάζουν μεταξύ τους, αλλιώς το εσωτερικό περιεχόμενο θα ελεγχθεί δύο φορές.

en: Provide a CSS selector for elements your themes or plugins programmatically add to links (usually external or open-in-new-window markers), so they can be ignored when the link text is checked for the "link has no text" and "link text is not meaningful" tests.
el: Παρέχετε έναν CSS selector για στοιχεία που τα themes ή τα plugins σας προσθέτουν προγραμματιστικά στους συνδέσμους (συνήθως δείκτες εξωτερικών συνδέσμων ή συνδέσμων που ανοίγουν σε νέο παράθυρο), ώστε να αγνοούνται όταν το κείμενο του συνδέσμου ελέγχεται για τις δοκιμές «ο σύνδεσμος δεν έχει κείμενο» και «το κείμενο του συνδέσμου δεν είναι ουσιαστικό».

en: Provide a comma-separated list of page sections where edit links should not show. To hide the links everywhere, set this field to an asterisk (*).
el: Παρέχετε μια λίστα ενοτήτων σελίδας χωρισμένη με κόμμα, στις οποίες δεν θα εμφανίζονται οι σύνδεσμοι επεξεργασίας. Για να αποκρύψετε τους συνδέσμους παντού, ορίστε αυτό το πεδίο σε αστερίσκο (*).

en: Provide a comma-separated list of selectors for elements to ignore for all users.
el: Παρέχετε μια λίστα selectors, χωρισμένων με κόμμα, για στοιχεία που πρέπει να αγνοούνται για όλους τους χρήστες.

en: Provide a comma-separated list of selectors you wish to flag for the editor, e.g.: .my-embedded-feed, #my-social-link-block.
el: Παρέχετε μια λίστα selectors χωρισμένη με κόμμα για στοιχεία που θέλετε να επισημαίνονται στον συντάκτη, π.χ.: .my-embedded-feed, #my-social-link-block.

en: Provide a pipe-separated ("|") list of phrases your themes or plugins programmatically add to links to hint a purpose (external, mail, phone, open-in-new-window), so they can be ignored when the link text is checked for the "link has no text" and "link text is not meaningful" tests; e.g.: (link is external)|(link sends email).
el: Παρέχετε μια λίστα φράσεων χωρισμένη με κάθετο («|») που τα themes ή τα plugins σας προσθέτουν προγραμματιστικά στους συνδέσμους για να δηλώνουν σκοπό (εξωτερικός, email, τηλέφωνο, άνοιγμα σε νέο παράθυρο), ώστε να αγνοούνται όταν το κείμενο του συνδέσμου ελέγχεται για τις δοκιμές «ο σύνδεσμος δεν έχει κείμενο» και «το κείμενο του συνδέσμου δεν είναι ουσιαστικό»· π.χ.: (link is external)|(link sends email).

en: Provide a pipe-separated list of phrases your site uses to warn users a link opens in a new tab; e.g.: new tab|new window|external.
el: Παρέχετε μια λίστα φράσεων χωρισμένη με κάθετο, που ο ιστότοπός σας χρησιμοποιεί για να προειδοποιεί τους χρήστες ότι ένας σύνδεσμος ανοίγει σε νέα καρτέλα· π.χ.: new tab|new window|external.

en: Provide base URL ("/mysite") if your site is installed in a subdirectory. Subdirectories tend to get duplicated (/mysite/mysite/mypage) and throw errors from the API.
el: Παρέχετε το base URL ("/mysite") αν ο ιστότοπος είναι εγκατεστημένος σε υποκατάλογο. Οι υποκατάλογοι συχνά διπλασιάζονται (/mysite/mysite/mypage) και προκαλούν σφάλματα στο API.

en: Provide selectors for elements with shadow DOM you want tested. E.g.: my-fancy-accordion-widget, my-magical-slideshow.
el: Παρέχετε selectors για στοιχεία με shadow DOM που θέλετε να ελέγχονται. Π.χ.: my-fancy-accordion-widget, my-magical-slideshow.

en: Recent alerts
el: Πρόσφατα προβλήματα

en: Recent dismissals
el: Πρόσφατες απορρίψεις

en: Remind editor that content in these embeds needs manual review
el: Υπενθύμιση στον συντάκτη ότι το περιεχόμενο σε αυτές τις ενσωματώσεις χρειάζεται χειροκίνητο έλεγχο

en: Remind the editor that these linked documents need a manual check
el: Υπενθύμιση στον συντάκτη ότι αυτά τα συνδεδεμένα έγγραφα χρειάζονται χειροκίνητο έλεγχο

en: Remove elements that match these selectors before testing link text
el: Αφαίρεση στοιχείων που αντιστοιχούν σε αυτούς τους selectors πριν τον έλεγχο κειμένου συνδέσμου

en: Remove redundant base url from URLs
el: Αφαίρεση περιττού base URL από τα URLs

en: Remove these strings before testing link text
el: Αφαίρεση αυτών των φράσεων πριν τον έλεγχο κειμένου συνδέσμου

en: Removes the Editoria11y CSA license from every site on the network. Each site's install record stays in place; only the license link is cleared.
el: Αφαιρεί την άδεια Editoria11y CSA από κάθε ιστότοπο του δικτύου. Η εγγραφή εγκατάστασης κάθε ιστοτόπου παραμένει· διαγράφεται μόνο η σύνδεση με την άδεια.

en: Reports will still be available on the WordPress admin dashboard.
el: Οι αναφορές θα εξακολουθούν να είναι διαθέσιμες στον πίνακα ελέγχου διαχειριστή του WordPress.

en: Resetting…
el: Επαναφορά…

en: Results not recorded
el: Δεν καταγράφηκαν αποτελέσματα

en: Resume crawl
el: Συνέχιση ανίχνευσης

en: Retry
el: Επανάληψη

en: Retry failed sites
el: Επανάληψη για αποτυχημένους ιστοτόπους

en: Return to the network rules list
el: Επιστροφή στη λίστα κανόνων δικτύου

en: Return to the rules list
el: Επιστροφή στη λίστα κανόνων

en: Right
el: Δεξιά

en: Roles that will see developer alerts
el: Ρόλοι που θα βλέπουν ειδοποιήσεις προγραμματιστών

en: Rule
el: Κανόνας

en: Rules defined here apply to every site on the network. Locked rules cannot be disabled per-site.
el: Οι κανόνες που ορίζονται εδώ εφαρμόζονται σε κάθε ιστότοπο του δικτύου. Οι κλειδωμένοι κανόνες δεν μπορούν να απενεργοποιηθούν ανά ιστότοπο.

en: Run update now
el: Εκτέλεση ενημέρωσης τώρα

en: SDK _deactivate_license() method unavailable.
el: Η μέθοδος _deactivate_license() του SDK δεν είναι διαθέσιμη.

en: Save Settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Save network defaults
el: Αποθήκευση προεπιλογών δικτύου

en: Save rule
el: Αποθήκευση κανόνα

en: Saving the form now will restart propagation with the new settings.
el: Η αποθήκευση της φόρμας τώρα θα επανεκκινήσει τη διάδοση με τις νέες ρυθμίσεις.

en: Select by attributes
el: Επιλογή βάσει χαρακτηριστικών

en: Select by text
el: Επιλογή βάσει κειμένου

en: Selectors you add are appended to the built-in list, which is always ignored: %s
el: Οι selectors που προσθέτετε προστίθενται στο τέλος της ενσωματωμένης λίστας, η οποία αγνοείται πάντα: %s

en: Set to "anywhere" if changes are being missed; set to "do not watch" if you notice performance issues.
el: Ορίστε «anywhere» αν χάνονται αλλαγές· ορίστε «do not watch» αν παρατηρείτε προβλήματα απόδοσης.

en: Set to the number of other themes or plugins that will be injecting custom result JS events. Editoria11y will wait until it receives this number of <code>ed11yResume</code> notifications before showing results.
el: Ορίστε το ίσο με τον αριθμό άλλων themes ή plugins που θα στέλνουν προσαρμοσμένα JS events αποτελεσμάτων. Το Editoria11y θα περιμένει μέχρι να λάβει αυτό τον αριθμό ειδοποιήσεων <code>ed11yResume</code> προτού εμφανίσει τα αποτελέσματα.

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Shift panel position if it overlaps these elements
el: Μετατόπιση της θέσης του πίνακα αν επικαλύπτει αυτά τα στοιχεία

en: Should this bold text be a heading?
el: Θα έπρεπε αυτό το έντονο κείμενο να είναι επικεφαλίδα;

en: Should this have list formatting?
el: Θα έπρεπε αυτό να έχει μορφοποίηση λίστας;

en: Should this quote be a heading?
el: Θα έπρεπε αυτό το απόσπασμα να είναι επικεφαλίδα;

en: Show to
el: Εμφάνιση σε

en: Showing %1$d of %2$d matching page.
el: Εμφάνιση %1$d από %2$d αντίστοιχη σελίδα.

en: Showing %1$d of %2$d matching pages.
el: Εμφάνιση %1$d από %2$d αντίστοιχες σελίδες.

en: Sometimes buttons get drawn and visually truncated outside the bounds of a positioned element. Provide a selector list.
el: Μερικές φορές κουμπιά σχεδιάζονται και κόβονται οπτικά έξω από τα όρια ενός positioned element. Παρέχετε λίστα selectors.

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Source
el: Πηγή

en: Specific elements and combinations
el: Συγκεκριμένα στοιχεία και συνδυασμοί

en: Specify regions to check
el: Καθορισμός περιοχών προς έλεγχο

en: Start crawling
el: Έναρξη ανίχνευσης

en: Start minimized
el: Έναρξη σε ελαχιστοποιημένη μορφή

en: Start open if there are any alerts
el: Έναρξη ανοικτής λειτουργίας εάν υπάρχουν ειδοποιήσεις

en: Start open if there are new alerts
el: Έναρξη ανοικτής λειτουργίας εάν υπάρχουν νέες ειδοποιήσεις

en: Starting…
el: Έναρξη…

en: Status
el: Κατάσταση

en: Strings in links that indicate new tabs
el: Φράσεις μέσα σε συνδέσμους που δηλώνουν νέο παράθυρο

en: Submit a support request
el: Υποβολή αιτήματος υποστήριξης

en: Support contacts
el: Επικοινωνία υποστήριξης

en: Support the project
el: Υποστηρίξτε το έργο

en: Syncing results to reports
el: Συγχρονισμός αποτελεσμάτων με τις αναφορές

en: Syncing test results is required for the issue dashboard, dismissal dashboard, and "mark OK" buttons.
el: Ο συγχρονισμός των αποτελεσμάτων δοκιμών είναι απαραίτητος για τον πίνακα ζητημάτων, τον πίνακα απορρίψεων και τα κουμπιά «mark OK».

en: Tabindex overrides interrupt the focus order
el: Οι παρακάμψεις tabindex διακόπτουν τη σειρά εστίασης

en: Tables
el: Πίνακες

en: Test
el: Δοκιμή

en: Test grouping ID
el: ID ομαδοποίησης δοκιμής

en: Test grouping ID "%s" is reserved by the v3 migration drop list and cannot be used.
el: Το ID ομαδοποίησης δοκιμής «%s» είναι δεσμευμένο από τη λίστα αποκλεισμού της μετάβασης v3 και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

en: Test grouping ID is required.
el: Το ID ομαδοποίησης δοκιμής είναι υποχρεωτικό.

en: Test grouping ID may only contain letters, digits, and underscores.
el: Το ID ομαδοποίησης δοκιμής επιτρέπεται να περιέχει μόνο γράμματα, ψηφία και κάτω παύλες.

en: Tests + roles assignment
el: Αναθέσεις δοκιμών + ρόλων

en: Tests by group
el: Δοκιμές ανά ομάδα

en: Text content
el: Περιεχόμενο κειμένου

en: Text does not have enough contrast to be easily legible
el: Το κείμενο δεν έχει επαρκή αντίθεση για εύκολη ανάγνωση

en: Text formatting
el: Μορφοποίηση κειμένου

en: Text is too small
el: Το κείμενο είναι πολύ μικρό

en: The "tests + roles assignment" propagation setting under "Modify content tests" above also governs the template-test selection — both are stored together.
el: Η ρύθμιση διάδοσης «ανάθεση δοκιμών + ρόλων» στην ενότητα «Τροποποίηση δοκιμών περιεχομένου» παραπάνω διέπει επίσης την επιλογή δοκιμών template — και τα δύο αποθηκεύονται μαζί.

en: The Community Supported Add-ons (CSA) project fills the gap: project members support the development of the Editoria11y library, its CMS plugins, and the CSA suite: a rapidly growing set of quality assurance tools that provide similar functionality to commercial products, open-source and on-prem. In return, they get access to premium features and support.
el: Το έργο Community Supported Add-ons (CSA) καλύπτει αυτό το κενό: τα μέλη του έργου υποστηρίζουν την ανάπτυξη της βιβλιοθήκης Editoria11y, των plugins της για CMS, και της σουίτας CSA: ένα ταχέως αναπτυσσόμενο σύνολο εργαλείων διασφάλισης ποιότητας που προσφέρουν αντίστοιχη λειτουργικότητα με εμπορικά προϊόντα, ανοιχτού κώδικα και on-prem. Σε αντάλλαγμα, αποκτούν πρόσβαση σε premium λειτουργίες και υποστήριξη.

en: The button style link is missing its URL.
el: Ο σύνδεσμος τύπου κουμπιού δεν έχει URL.

en: The crawler is a CSA feature. Activate CSA to schedule sitewide accessibility scans across posts, pages, and custom post types.
el: Ο ανιχνευτής είναι λειτουργία CSA. Ενεργοποιήστε το CSA για να προγραμματίζετε σαρώσεις προσβασιμότητας σε ολόκληρο τον ιστότοπο, σε άρθρα, σελίδες και προσαρμοσμένους τύπους περιεχομένου.

en: The crawler is a premium feature.
el: Ο ανιχνευτής είναι λειτουργία premium.

en: The dashboard ignores most parameters: results for both /news?f=1 and /news?f=2 will show up as just /news. Provide a comma-separated list of parameters that are meaningful and should appear as separate pages in results.
el: Ο πίνακας ελέγχου αγνοεί τις περισσότερες παραμέτρους: τα αποτελέσματα τόσο για /news?f=1 όσο και για /news?f=2 θα εμφανίζονται απλώς ως /news. Παρέχετε μια λίστα παραμέτρων, χωρισμένη με κόμμα, που είναι ουσιαστικές και πρέπει να εμφανίζονται ως ξεχωριστές σελίδες στα αποτελέσματα.

en: The default is <code>main</code> or <code>body</code>, depending on theme.
el: Η προεπιλογή είναι <code>main</code> ή <code>body</code>, ανάλογα με το theme.

en: The first heading on this page is a subheading
el: Η πρώτη επικεφαλίδα της σελίδας είναι υποεπικεφαλίδα

en: The highest heading level should be H3.
el: Το υψηλότερο επίπεδο επικεφαλίδας πρέπει να είναι H3.

en: The highest heading level should be H4.
el: Το υψηλότερο επίπεδο επικεφαλίδας πρέπει να είναι H4.

en: The purpose of this link is visually hidden
el: Ο σκοπός αυτού του συνδέσμου είναι οπτικά κρυμμένος

en: Theme JS will handle revealing hidden tooltips inside these containers
el: Το theme JS θα αποκαλύψει κρυφά tooltips μέσα σε αυτά τα containers

en: Theme and plugin compatibility
el: Συμβατότητα theme και plugin

en: These parts of the page will be ignored entirely.
el: Αυτά τα μέρη της σελίδας θα αγνοηθούν εντελώς.

en: These sets contain elements that match your check area and skip over configuration.
el: Αυτά τα σύνολα περιέχουν στοιχεία που αντιστοιχούν στην περιοχή ελέγχου σας και παραλείπουν τη διαμόρφωση.

en: These tests detect issues content editors can fix. Checks can be individually turned off; sites with CSA licenses can split tests between roles.
el: Αυτές οι δοκιμές εντοπίζουν ζητήματα που μπορούν να διορθώσουν οι συντάκτες περιεχομένου. Οι έλεγχοι μπορούν να απενεργοποιηθούν μεμονωμένα· οι ιστότοποι με άδειες CSA μπορούν να κατανέμουν τις δοκιμές ανά ρόλο.

en: These tests detect issues that usually need theme or plugin changes to fix, and are part of the CSA license for site administrators and developers.
el: Αυτές οι δοκιμές εντοπίζουν ζητήματα που συνήθως απαιτούν αλλαγές σε theme ή plugin για να διορθωθούν, και αποτελούν μέρος της άδειας CSA για διαχειριστές ιστοτόπου και προγραμματιστές.

en: This alt text appears to be in a different language
el: Αυτό το εναλλακτικό κείμενο φαίνεται να είναι σε διαφορετική γλώσσα

en: This alt text is a filename, not a description
el: Το εναλλακτικό κείμενο (alt) είναι όνομα αρχείου, όχι περιγραφή

en: This alt text is unpronounceable
el: Αυτό το εναλλακτικό κείμενο δεν μπορεί να προφερθεί

en: This alt text may be a placeholder
el: Αυτό το εναλλακτικό κείμενο ενδέχεται να είναι κείμενο δεσμευμένης θέσης

en: This button is unpronounceable
el: Αυτό το κουμπί δεν μπορεί να προφερθεί

en: This captioned image has no alt text
el: Αυτή η εικόνα με λεζάντα δεν έχει εναλλακτικό κείμενο

en: This content appears to be in a different language
el: Αυτό το περιεχόμενο φαίνεται να είναι σε διαφορετική γλώσσα

en: This custom input field is missing a label
el: Σε αυτό το προσαρμοσμένο πεδίο εισαγωγής λείπει ετικέτα

en: This element cannot be described by screen readers
el: Αυτό το στοιχείο δεν μπορεί να περιγραφεί από αναγνώστες οθόνης

en: This header cell needs text
el: Αυτό το κελί κεφαλίδας χρειάζεται κείμενο

en: This heading has no text
el: Η επικεφαλίδα δεν έχει κείμενο

en: This heading is tagged at the wrong level
el: Η επικεφαλίδα έχει εσφαλμένο επίπεδο

en: This heading is unpronounceable
el: Αυτή η επικεφαλίδα δεν μπορεί να προφερθεί

en: This image input is missing alt text
el: Σε αυτή την εικόνα-κουμπί λείπει εναλλακτικό κείμενο

en: This image is used as a heading, so it needs alt text
el: Η εικόνα χρησιμοποιείται ως επικεφαλίδα και χρειάζεται alt

en: This input has an empty label
el: Αυτό το πεδίο εισαγωγής έχει κενή ετικέτα

en: This input is not connected to a label
el: Αυτό το πεδίο εισαγωγής δεν συνδέεται με ετικέτα

en: This is a <strong>contribute what you can</strong> "farmshare" model. The Editoria11y LLC site has options for %s, options to contribute as a coder or tester instead, and options for cross-platform and unlimited-site licenses.
el: Αυτό είναι ένα μοντέλο <strong>συνεισφέρετε όσο μπορείτε</strong>. Ο ιστότοπος της Editoria11y LLC προσφέρει επιλογές για %s, επιλογές συνεισφοράς ως προγραμματιστής ή δοκιμαστής, και επιλογές για άδειες πολλών πλατφορμών και απεριόριστων ιστοτόπων.

en: This is easier to configure than specifying components, but may slow test runs on very complicated pages.
el: Αυτό είναι πιο εύκολο στη ρύθμιση από τον καθορισμό συγκεκριμένων components, αλλά μπορεί να επιβραδύνει τους ελέγχους σε πολύπλοκες σελίδες.

en: This link contains no words
el: Αυτός ο σύνδεσμος δεν περιέχει λέξεις.

en: This link has a tooltip with the same text as the link
el: Ο σύνδεσμος έχει tooltip με ίδιο κείμενο με τον σύνδεσμο

en: This link is unpronounceable
el: Αυτός ο σύνδεσμος δεν μπορεί να προφερθεί

en: This link needs a label
el: Αυτός ο σύνδεσμος χρειάζεται ετικέτα

en: This link only contains generic words
el: Αυτός ο σύνδεσμος περιέχει μόνο γενικές λέξεις

en: This link target may be invalid
el: Αυτός ο στόχος συνδέσμου ενδέχεται να μην είναι έγκυρος

en: This linked alt might not be clear and concise
el: Αυτό το συνδεδεμένο alt ενδέχεται να μην είναι σαφές και περιεκτικό

en: This linked alt text may be a placeholder
el: Αυτό το συνδεδεμένο εναλλακτικό κείμενο ενδέχεται να είναι κείμενο δεσμευμένης θέσης

en: This linked image needs alt text
el: Αυτή η συνδεδεμένη εικόνα χρειάζεται εναλλακτικό κείμενο

en: This page is missing a Heading 1
el: Η σελίδα δεν έχει Επικεφαλίδα 1 (H1)

en: This rule is locked by the network admin and cannot be disabled per-site.
el: Αυτός ο κανόνας είναι κλειδωμένος από τον διαχειριστή δικτύου και δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί ανά ιστότοπο.

en: This site
el: Αυτός ο ιστότοπος

en: This site has the community-supported "CSA" version of Editoria11y installed rather than the %s.
el: Αυτός ο ιστότοπος έχει εγκατεστημένη την έκδοση «CSA» του Editoria11y με υποστήριξη κοινότητας αντί για την %s.

en: This site is running the free version of Editoria11y from WordPress.org. The community-supported (CSA) features are not active.
el: Αυτός ο ιστότοπος εκτελεί τη δωρεάν έκδοση του Editoria11y από το WordPress.org. Οι λειτουργίες με υποστήριξη κοινότητας (CSA) δεν είναι ενεργές.

en: This tab needs to remain open and in the foreground during the crawl.
el: Αυτή η καρτέλα πρέπει να παραμείνει ανοιχτή και στο προσκήνιο κατά την ανίχνευση.

en: This table has an invalid headers attribute
el: Αυτός ο πίνακας έχει μη έγκυρο χαρακτηριστικό headers

en: This table needs a header row and/or column
el: Αυτός ο πίνακας χρειάζεται σειρά κεφαλίδας ή/και στήλη

en: This test builder allows for simple text and attribute tests.
el: Αυτό το builder δοκιμών επιτρέπει απλές δοκιμές κειμένου και χαρακτηριστικών.

en: Tip details
el: Λεπτομέρειες συμβουλής

en: Tip details must contain some visible text.
el: Οι λεπτομέρειες συμβουλής πρέπει να περιέχουν ορατό κείμενο.

en: Tip title
el: Τίτλος συμβουλής

en: Tip title is required.
el: Ο τίτλος συμβουλής είναι υποχρεωτικός.

en: Title
el: Τίτλος

en: To
el: Έως

en: To activate the community-supported features and continue receiving updates, either enter your existing license key or view options for %s.
el: Για να ενεργοποιήσετε τις λειτουργίες με υποστήριξη κοινότητας και να συνεχίσετε να λαμβάνετε ενημερώσεις, εισαγάγετε το υπάρχον κλειδί άδειάς σας ή δείτε επιλογές για %s.

en: To check headings while editing, Editoria11y needs to know what the first heading level should be in each editable field. Body fields should generally be at the H2 level.
el: Για να ελέγχει επικεφαλίδες κατά την επεξεργασία, το Editoria11y πρέπει να γνωρίζει ποιο πρέπει να είναι το πρώτο επίπεδο επικεφαλίδας σε κάθε επεξεργάσιμο πεδίο. Τα πεδία body πρέπει γενικά να βρίσκονται στο επίπεδο H2.

en: Try deactivating and reactivating the plugin to reset config and recreate the tables, or %1$s with the information from the WordPress, Server and Database sections on your %2$s.
el: Δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε και να επανενεργοποιήσετε το plugin για να επανεκκινήσετε τη διαμόρφωση και να αναδημιουργήσετε τους πίνακες, ή %1$s με τις πληροφορίες από τις ενότητες WordPress, Server και Database στη %2$s σας.

en: Type
el: Τύπος

en: Unchecked roles only see content checks.
el: Οι ρόλοι που δεν είναι επιλεγμένοι βλέπουν μόνο τους ελέγχους περιεχομένου.

en: Unlock the community-supported features and continued updates by %s.
el: Ξεκλειδώστε τις λειτουργίες με υποστήριξη κοινότητας και τις συνεχείς ενημερώσεις, %s.

en: Unlocked
el: Ξεκλείδωτο

en: Update failed. Please retry.
el: Η ενημέρωση απέτυχε. Δοκιμάστε ξανά.

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: Used to block checking on site sections or admin pages.
el: Χρησιμοποιείται για τον αποκλεισμό του ελέγχου σε ενότητες του ιστότοπου ή σε σελίδες διαχειριστή.

en: User friendly content quality assurance, plus the CSA developer suite: ~50 additional code and contrast tests, a custom test builder, role-based test configuration, and a site crawler.
el: Φιλική προς τον χρήστη διασφάλιση ποιότητας περιεχομένου, συν τη σουίτα προγραμματιστών CSA: ~50 επιπλέον δοκιμές κώδικα και αντίθεσης, έναν προσαρμοσμένο builder δοκιμών, διαμόρφωση δοκιμών ανά ρόλο, και έναν ανιχνευτή ιστοτόπου.

en: Video, audio, frames
el: Βίντεο, ήχος, πλαίσια

en: Videos flagged as needing a manual check for captions
el: Βίντεο που επισημαίνονται ως χρειαζόμενα χειροκίνητο έλεγχο υποτίτλων

en: View all issues
el: Προβολή όλων των ζητημάτων

en: View issues on all pages
el: Προβολή ζητημάτων σε όλες τις σελίδες

en: Visible label does not match invisible label
el: Η ορατή ετικέτα δεν ταιριάζει με την αόρατη ετικέτα

en: Warn users if elements might not be visible when jumping to tips
el: Προειδοποίηση χρηστών αν τα στοιχεία ενδέχεται να μην είναι ορατά κατά τη μετάβαση στις συμβουλές

en: Watch for changes anywhere on the page
el: Παρακολούθηση αλλαγών οπουδήποτε στη σελίδα

en: When tip should appear
el: Πότε θα εμφανίζεται η συμβουλή

en: Working…
el: Σε εξέλιξη…

en: Yes
el: Ναι

en: You changed the following settings, but their propagation dropdown is still set to "No network default" — your change would not reach any site. Set the dropdown to "Default for new sites", "Default for all sites", or "Override for all sites" — or revert the value — and save again.
el: Αλλάξατε τις παρακάτω ρυθμίσεις, αλλά το αναπτυσσόμενο μενού διάδοσής τους παραμένει ορισμένο σε «Χωρίς προεπιλογή δικτύου» — η αλλαγή σας δεν θα φτάσει σε κανέναν ιστότοπο. Ορίστε το μενού σε «Προεπιλογή για νέους ιστοτόπους», «Προεπιλογή για όλους τους ιστοτόπους» ή «Παράκαμψη για όλους τους ιστοτόπους» — ή επαναφέρετε την τιμή — και αποθηκεύστε ξανά.

en: You do not have permission to manage custom rules.
el: Δεν έχετε δικαίωμα διαχείρισης προσαρμοσμένων κανόνων.

en: You do not have permission to use the crawler.
el: Δεν έχετε δικαίωμα χρήσης του ανιχνευτή.

en: Your login session expired. Reload this page to continue.
el: Η συνεδρία σύνδεσής σας έληξε. Επαναφορτώστε αυτή τη σελίδα για να συνεχίσετε.

en: ascending
el: αύξουσα

en: becoming a supporter
el: γίνοντας υποστηρικτής

en: descending
el: φθίνουσα

en: free version at WordPress.org
el: δωρεάν έκδοση στο WordPress.org

en: loading...
el: φόρτωση...

en: lower (or higher!) support levels
el: χαμηλότερα (ή υψηλότερα!) επίπεδα υποστήριξης

en: n/a
el: μ/δ

en: post a bug report
el: υποβάλετε αναφορά σφάλματος

en: site health page
el: σελίδα υγείας ιστότοπου

en: unknown
el: άγνωστο

en: — No network default —
el: — Χωρίς προεπιλογή δικτύου —
