editoria11y 3.0.0 - en to da translation catalogue (575 entries)

en: "Autodetect" selects:<br><em><code>body &gt; *:not(#wpadminbar, script, style, .ed11y-element)</code></em>
da: "Autodetekter" vælger:<br><em><code>body &gt; *:not(#wpadminbar, script, style, .ed11y-element)</code></em>

en: %1$s of %2$s sites visited (%3$s updated).
da: %1$s af %2$s sites besøgt (%3$s opdateret).

en: %d minute
da: %d minut

en: %d minutes
da: %d minutter

en: %d result
da: %d resultat

en: %d results
da: %d resultater

en: %d second
da: %d sekund

en: %d seconds
da: %d sekunder

en: %s hour
da: %s time

en: %s hours
da: %s timer

en: %s pages
da: %s sider

en: (Part of CSA suite)
da: (Del af CSA-pakken)

en: (text match only)
da: (kun match på tekst)

en: ...other...
da: ...andet...

en: A duplicate copy of Editoria11y Accessibility Checker (the free version) was deactivated here: Editoria11y CSA is already active and provides the same checks.
da: En dublet af Editoria11y tilgængelighedskontrol (den gratis version) blev deaktiveret her: Editoria11y CSA er allerede aktiv og udfører de samme kontroller.

en: A previous update attempt did not finish.
da: Et tidligere opdateringsforsøg blev ikke afsluttet.

en: A schema update is required.
da: En skemaopdatering er påkrævet.

en: API error.
da: API-fejl.

en: ARIA and focus
da: ARIA og fokus

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Activate a license network-wide
da: Aktivér en licens på hele netværket

en: Activate on every site in this network
da: Aktivér på alle sites i dette netværk

en: Activated %1$d of %2$d sites.
da: Aktiverede %1$d af %2$d sites.

en: Activation API returned an unspecified error.
da: Aktiverings-API returnerede en uspecificeret fejl.

en: Activation cancelled. Already-activated sites keep their license.
da: Aktivering annulleret. Allerede aktiverede sites beholder deres licens.

en: Activation finished with %d sites in error. Review the list below and retry once the cause is fixed.
da: Aktivering afsluttet med %d sites med fejl. Gennemgå listen nedenfor og prøv igen, når årsagen er rettet.

en: Activation in progress
da: Aktivering i gang

en: Active
da: Aktiv

en: Active (enforced)
da: Aktiv (tvungen)

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Add custom rule
da: Tilføj brugerdefineret regel

en: Add network custom rule
da: Tilføj brugerdefineret netværksregel

en: Add or remove filetypes. Set to "false" to disable the test altogether. Providing any value will override the default.
da: Tilføj eller fjern filtyper. Sæt til "false" for helt at deaktivere testen. Enhver værdi tilsidesætter standarden.

en: Add your first rule
da: Tilføj din første regel

en: Added to the built-in detection list (Looker/Data Studio, Tableau, Power BI, Qlik). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments. To stop flagging visualizations entirely, disable that test above.
da: Tilføjes til den indbyggede detektionsliste (Looker/Data Studio, Tableau, Power BI, Qlik). Angiv en kommasepareret liste af domæner eller URL-fragmenter. For at stoppe markering af visualiseringer helt, deaktivér testen ovenfor.

en: Added to the built-in detection list (SoundCloud, Simplecast, Podbean, Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts and other major hosts). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments. To stop flagging audio entirely, disable that test above.
da: Tilføjes til den indbyggede detektionsliste (SoundCloud, Simplecast, Podbean, Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts og andre store hosting-tjenester). Angiv en kommasepareret liste af domæner eller URL-fragmenter. For at stoppe markering af lyd helt, deaktivér testen ovenfor.

en: Added to the built-in detection list (YouTube, Vimeo, Panopto, Wistia, Dailymotion, Brightcove, Vidyard and generic video URLs). Provide a comma-separated list of domains or URL fragments, e.g. yuja.com. To stop flagging videos entirely, disable that test above.
da: Tilføjes til den indbyggede detektionsliste (YouTube, Vimeo, Panopto, Wistia, Dailymotion, Brightcove, Vidyard og generiske videolinks). Angiv en kommasepareret liste af domæner eller URL-fragmenter, f.eks. yuja.com. For at stoppe markering af videoer helt, deaktivér testen ovenfor.

en: Admin label for the configuration page
da: Administratormærkat til konfigurationssiden

en: Admin label is required.
da: Administratormærkat er påkrævet.

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Alert
da: Advarsel

en: Alert content
da: Advarselsindhold

en: Alert report: "%s"
da: Advarselsrapport: "%s"

en: Alert type
da: Advarselstype

en: Alert type must be Error or Manual check.
da: Advarselstype skal være Fejl eller Manuel kontrol.

en: Alert types
da: Advarselstyper

en: Alerts
da: Advarsler

en: Alerts by page
da: Advarsler pr. side

en: Alerts dismissed by
da: Advarsler afvist af

en: Alerts dismissed by %s
da: Advarsler afvist af %s

en: Alerts in these regions will be shown to both developers and editors. One selector per line.
da: Advarsler i disse områder vises til både udviklere og redaktører. Én selector pr. linje.

en: Alerts on pages created by %s
da: Advarsler på sider oprettet af %s

en: Alerts on pages created by author
da: Advarsler på sider oprettet af forfatter

en: Alerts on pages of type "%s"
da: Advarsler på sider af typen "%s"

en: All custom rules
da: Alle brugerdefinerede regler

en: All elements
da: Alle elementer

en: All network rules
da: Alle netværksregler

en: All text elements: Headings, Paragraphs, Blockquotes and Lists
da: Alle tekstelementer: Overskrifter, Afsnit, Blokcitater og Lister

en: Alt text should not be the same as caption text
da: Alt-tekst må ikke være identisk med billedteksten

en: Alt text used as a link should not be a URL
da: Alt-tekst brugt som link må ikke være en URL

en: Always start open
da: Start altid åbent

en: An activation run is already in progress.
da: En aktiveringsproces er allerede i gang.

en: An unknown error occurred.
da: Der opstod en ukendt fejl.

en: Any
da: Alle

en: Apply all the tests and role assignments below to
da: Anvend alle tests og rolletildelinger nedenfor på

en: Apply filters
da: Anvend filtre

en: Are the symbols or emoji in this link meaningful?
da: Er symbolerne eller emojierne i dette link meningsfulde?

en: Are there redundant words in this alt text?
da: Er der overflødige ord i denne alt-tekst?

en: Assertiveness
da: Påtrængenhed

en: At least one rule criterion is required: a filter selector OR one or more include-text strings.
da: Mindst ét regelkriterium er påkrævet: en filterselector ELLER én eller flere include-tekststrenge.

en: Attributes on tag (e.g. href and src)
da: Attributter på tag (f.eks. href og src)

en: Audio flagged as needing a manual check for transcripts
da: Lyd markeret som krævende en manuel kontrol af transskription

en: Author
da: Forfatter

en: Auto-detect any Web components
da: Registrér automatisk alle webkomponenter

en: Autodetect
da: Autodetekter

en: Back
da: Tilbage

en: Back to dashboard
da: Tilbage til dashboard

en: Background data update is in progress. Click below to drive it to completion now.
da: Opdatering af data i baggrunden er i gang. Klik nedenfor for at gennemføre den nu.

en: Background licensing tasks run slowly via WP-Cron; leave this page open to run a batch every 15 seconds.
da: Baggrundslicensopgaver kører langsomt via WP-Cron; lad denne side stå åben for at køre en batch hvert 15. sekund.

en: Body fields are preceded by an H1 (the post or page title), so their highest heading level should be H2.
da: Brødtekstfelter står efter en H1 (indlæggets eller sidens titel), så deres højeste overskriftsniveau bør være H2.

en: Broken same-page link
da: Ugyldigt internt link

en: Browsers pause API operations in background tabs.
da: Browsere sætter API-operationer på pause i baggrundsfaner.

en: Button has an invalid ARIA label
da: Knappen har et ugyldigt ARIA-label

en: Button is missing an accessible label
da: Knappen mangler et tilgængeligt navn

en: Button name repeats the word "button"
da: Knappens navn gentager ordet “button”

en: By
da: Af

en: By default both admins and editors can view reports.
da: Som standard kan både administratorer og redaktører se rapporter.

en: Can this alt text be shorter?
da: Kan denne alt-tekst være kortere?

en: Can this heading be shorter?
da: Kan denne overskrift være kortere?

en: Can this linked alt text be shorter?
da: Kan denne alt-tekst i linket være kortere?

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cancelling…
da: Annullerer…

en: Case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Check inside these specific Web components
da: Kontrollér disse specifikke webkomponenter

en: Check the %s for roadmap proposals and discussions.
da: Se %s for roadmap-forslag og diskussioner.

en: Checker mode for content roles
da: Kontroltilstand for indholdsroller

en: Checker mode for developer roles
da: Kontroltilstand for udviklerroller

en: Checker mode inside editor
da: Kontroltilstand i editoren

en: Checking schema state…
da: Tjekker skematilstand…

en: Choose when the control panel should open and show inline tips. "Start open if there are any alerts" is recommended, as it helps tips get noticed over time.
da: Vælg hvornår kontrolpanelet skal åbne og vise inline-tip. “Start åbent hvis der er advarsler” anbefales, da det hjælper tip med at blive bemærket over tid.

en: Choose whether to show inline tips while editing post and page content. The checker always hides while editing templates and layouts.
da: Vælg, om inline-tip skal vises under redigering af indlæg og sideindhold. Kontrollen skjuler sig altid under redigering af skabeloner og layouts.

en: Comma-separated selectors for competing widgets, e.g. .interface-interface-skeleton__sidebar.
da: Kommaseparerede selectorer for konkurrerende widgets, f.eks. .interface-interface-skeleton__sidebar.

en: Common choices
da: Almindelige valg

en: Configuration Guide
da: Konfigurationsguide

en: Contact Editoria11y
da: Kontakt Editoria11y

en: Content alerts
da: Indholdsadvarsler

en: Content headings should not be used inside tables
da: Indholdsoverskrifter bør ikke bruges inde i tabeller

en: Content type
da: Indholdstype

en: Contrast
da: Kontrast

en: Could not load the page list. Reload this page to retry; if the problem persists, your login session may have expired.
da: Kunne ikke indlæse sidelisten. Genindlæs denne side for at forsøge igen; hvis problemet fortsætter, er din loginsession muligvis udløbet.

en: Count
da: Antal

en: Crawl delay
da: Crawl-forsinkelse

en: Crawl preview
da: Forhåndsvisning af crawl

en: Create rule
da: Opret regel

en: Current
da: Aktuel

en: Custom Rules
da: Brugerdefinerede regler

en: Custom rule deleted.
da: Brugerdefineret regel slettet.

en: Custom rule not found
da: Brugerdefineret regel ikke fundet

en: Custom rule saved.
da: Brugerdefineret regel gemt.

en: Custom rules
da: Brugerdefinerede regler

en: Custom rules (CSA)
da: Brugerdefinerede regler (CSA)

en: Custom rules are a CSA feature. Activate CSA to add and edit rules; existing rules remain stored and become editable again on reactivation.
da: Brugerdefinerede regler er en CSA-funktion. Aktivér CSA for at tilføje og redigere regler; eksisterende regler bevares i lageret og kan redigeres igen ved reaktivering.

en: Custom rules let CSA admins register additional accessibility tests with their own selectors, labels, and tip content. Activate CSA to manage them here.
da: Brugerdefinerede regler lader CSA-administratorer registrere yderligere tilgængelighedstests med deres egne selectorer, mærkater og tip-indhold. Aktivér CSA for at administrere dem her.

en: DISABLE_WP_CRON is enabled on this site. The activation worker depends on WP-Cron firing — make sure your system cron is hitting wp-cron.php, or activation will not progress.
da: DISABLE_WP_CRON er aktiveret på dette site. Aktiveringsprocessen afhænger af, at WP-Cron udløses — sørg for, at din systemcron rammer wp-cron.php, ellers vil aktiveringen ikke fortsætte.

en: Database update complete.
da: Databaseopdatering fuldført.

en: Date created
da: Oprettelsesdato

en: Date modified
da: Ændringsdato

en: Deactivate license network-wide
da: Deaktivér licens på hele netværket

en: Deactivate licenses network-wide
da: Deaktivér licenser på hele netværket

en: Deactivate the Editoria11y CSA license on every site in this network? Each site's license slot will be returned to your Freemius account.
da: Deaktivér Editoria11y CSA-licensen på alle sites i dette netværk? Hvert sites licensplads returneres til din Freemius-konto.

en: Deactivated %1$d of %2$d sites.
da: Deaktiverede %1$d af %2$d sites.

en: Deactivation API call did not clear the install license.
da: Deaktiverings-API-kaldet ryddede ikke installationslicensen.

en: Deactivation cancelled. Already-deactivated sites stay deactivated.
da: Deaktivering annulleret. Allerede deaktiverede sites forbliver deaktiverede.

en: Deactivation finished with %d sites in error. Review the list below and retry once the cause is fixed.
da: Deaktivering afsluttet med %d sites med fejl. Gennemgå listen nedenfor og prøv igen, når årsagen er rettet.

en: Deactivation in progress
da: Deaktivering i gang

en: Default for all sites (skip custom values)
da: Standard for alle sites (spring brugerdefinerede værdier over)

en: Default for new sites
da: Standard for nye sites

en: Defaults
da: Standarder

en: Define the parts of each page Editoria11y checks. Activating CSA unlocks an additional "developer area" superset that runs more checks and routes alerts to the roles you choose.
da: Definér de dele af hver side, som Editoria11y kontrollerer. Aktivering af CSA giver adgang til et yderligere "udviklerområde"-supersæt, der kører flere kontroller og dirigerer advarsler til de roller, du vælger.

en: Define your own accessibility tests. Each rule pairs a CSS selector with a tip shown to users; rules ship over the cached static config alongside the built-in test catalog.
da: Definér dine egne tilgængelighedstests. Hver regel kobler en CSS-selector sammen med et tip, der vises til brugerne; reglerne leveres oven i den cachede statiske konfiguration sammen med det indbyggede testkatalog.

en: Delete
da: Slet

en: Delete this custom rule?
da: Slet denne brugerdefinerede regel?

en: Delete this network rule? Every site on the network will stop receiving it.
da: Slet denne netværksregel? Alle sites på netværket holder op med at modtage den.

en: Detected
da: Registreret

en: Detected on
da: Registreret den

en: Detecting dynamic and shadow content
da: Registrering af dynamisk og shadow-indhold

en: Dev alerts
da: Udvikleradvarsler

en: Developer alerts
da: Udvikleradvarsler

en: Developer roles
da: Udviklerroller

en: Developer scan area
da: Udviklerscanningsområde

en: Developers only
da: Kun udviklere

en: Did you mean a different language code?
da: Mente du en anden sprogkode?

en: Disable on this site
da: Deaktivér på dette site

en: Disable sync altogether
da: Deaktivér synkronisering helt

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disabled in network defaults
da: Deaktiveret i netværksstandarder

en: Disabled on this site
da: Deaktiveret på dette site

en: Disabled rules stay in network storage but are not sent to any site.
da: Deaktiverede regler bevares i netværkslageret, men sendes ikke til noget site.

en: Disabled rules stay in storage but are not sent to the browser.
da: Deaktiverede regler bevares i lageret, men sendes ikke til browseren.

en: Dismiss key
da: Afvisningstast

en: Dismiss key must be Text content or Attributes.
da: Afvisningstast skal være Tekstindhold eller Attributter.

en: Dismissals
da: Afvisninger

en: Dismissed alert
da: Afvist advarsel

en: Do not check contrast for these elements
da: Kontrollér ikke kontrast for disse elementer

en: Do not check for any errors inside these elements
da: Tjek ikke for nogen fejl inde i disse elementer

en: Do not check for content errors inside these elements
da: Tjek ikke for indholdsfejl inde i disse elementer

en: Do not check on pages with these elements
da: Kontrollér ikke sider der indeholder disse elementer

en: Do not justify text
da: Brug ikke fuldjusteret tekst

en: Do not use sub/superscript as visual formatting
da: Brug ikke hævet/sænket skrift som ren visuel styling

en: Do not watch for changes
da: Overvåg ikke ændringer

en: Does this alt text describe the link or the image?
da: Beskriver denne alt-tekst linket eller billedet?

en: Does this alt text make sense as part of this link?
da: Giver denne alt-tekst mening i linket?

en: Does this audio have a transcript?
da: Har denne lyd en transskription?

en: Does this graphic or icon have enough contrast?
da: Har denne grafik eller dette ikon tilstrækkelig kontrast?

en: Does this image's alt describe the image or the link?
da: Beskriver denne alt-tekst billedet eller linket?

en: Does this link open a new tab without warning?
da: Åbner dette link en ny fane uden advarsel?

en: Does this linked image need a description?
da: Behøver dette billede i et link en beskrivelse?

en: Does this placeholder text have enough contrast?
da: Har denne placeholder-tekst tilstrækkelig kontrast?

en: Does this text have enough contrast?
da: Har denne tekst tilstrækkelig kontrast?

en: Don't flag elements if they contain any of these words or phrases. E.g., a link to a development server is ok if it contains "dev." One per line.
da: Markér ikke elementer, hvis de indeholder nogen af disse ord eller sætninger. F.eks. er et link til en udviklingsserver ok, hvis det indeholder "dev." Én pr. linje.

en: Don't show edit links on tips in these containers
da: Vis ikke redigeringslinks i tips inden for disse containere

en: Done
da: Færdig

en: Download results as CSV
da: Download resultater som CSV

en: Duplicate ID attribute
da: Duplikeret ID-attribut

en: Dynamically refresh if new content appears
da: Opdatér dynamisk hvis nyt indhold dukker op

en: Each rule pairs a CSS selector (and/or text-content match) with an alert shown to users. Rules ship over the cached static config alongside built-in tests.
da: Hver regel kobler en CSS-selector (og/eller et tekstindholdsmatch) sammen med en advarsel, der vises til brugerne. Reglerne leveres oven i den cachede statiske konfiguration sammen med de indbyggede tests.

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Media
da: Redigér medie

en: Edit custom rule
da: Redigér brugerdefineret regel

en: Edit network custom rule
da: Redigér brugerdefineret netværksregel

en: Editoria11y Accessibility Checker (CSA)
da: Editoria11y tilgængelighedskontrol (CSA)

en: Editoria11y Accessibility Report
da: Editoria11y tilgængelighedsrapport

en: Editoria11y CSA license
da: Editoria11y CSA-licens

en: Editoria11y CSA pricing
da: Editoria11y CSA-priser

en: Editoria11y CSA: the loaded Freemius SDK (version %1$s) is newer than the highest tested version (%2$s). Another Freemius-using plugin on this site has bundled a newer SDK build. The network license activation page may not behave as expected; review release notes or contact support if you hit issues.
da: Editoria11y CSA: den indlæste Freemius SDK (version %1$s) er nyere end den højest testede version (%2$s). Et andet plugin på dette site, der bruger Freemius, har bundlet et nyere SDK-bygge. Netværkslicensaktiveringssiden fungerer muligvis ikke som forventet; gennemgå udgivelsesnoterne eller kontakt support, hvis du støder på problemer.

en: Editoria11y Crawler
da: Editoria11y-crawler

en: Editoria11y Custom Rules
da: Editoria11y brugerdefinerede regler

en: Editoria11y Drupal issue queue
da: Editoria11y Drupal-problemkø

en: Editoria11y Library issue queue
da: Editoria11y Library-problemkø

en: Editoria11y License & Account
da: Editoria11y licens og konto

en: Editoria11y Settings
da: Indstillinger for Editoria11y

en: Editoria11y WordPress issue queue
da: Editoria11y WordPress-problemkø

en: Editoria11y database tables are missing.
da: Editoria11y-databasetabellerne mangler.

en: Editoria11y database update
da: Editoria11y-databaseopdatering

en: Editoria11y database update did not complete; the crawler is paused until an administrator retries the update.
da: Editoria11y-databaseopdateringen blev ikke fuldført; crawleren er sat på pause indtil en administrator forsøger opdateringen igen.

en: Editoria11y database update did not complete; the dashboard is paused until an administrator retries the update.
da: Editoria11y-databaseopdateringen blev ikke fuldført; dashboardet er sat på pause indtil en administrator forsøger opdateringen igen.

en: Editoria11y database update did not complete; writes are paused until an administrator retries the update.
da: Editoria11y-databaseopdateringen blev ikke fuldført; skrivninger er sat på pause indtil en administrator forsøger opdateringen igen.

en: Editoria11y database update encountered an error during finalization.
da: Editoria11y-databaseopdateringen stødte på en fejl under afslutningen.

en: Editoria11y database update failed and writes are paused.
da: Editoria11y-databaseopdateringen mislykkedes, og skrivninger er sat på pause.

en: Editoria11y default or locked network settings
da: Editoria11y standard- eller låste netværksindstillinger

en: Editoria11y defaults
da: Editoria11y-standarder

en: Editoria11y detects hidden tooltips and warns the user when they try to jump to them from the panel. For elements on this list, Editoria11y will dispatch a JS event instead of a warning, so custom JS in your theme can first reveal the hidden tip (e.g., open an accordion or tab panel).
da: Editoria11y registrerer skjulte værktøjstip og advarer brugeren, når de forsøger at hoppe til dem fra panelet. For elementer på denne liste sender Editoria11y en JS-hændelse i stedet for en advarsel, så brugerdefineret JS i dit tema først kan vise det skjulte tip (f.eks. åbne en harmonika eller fanepanel).

en: Editoria11y is missing its vendored dependencies. Run "composer install" inside the plugin directory or reinstall the plugin from a complete release archive.
da: Editoria11y mangler sine vendor-afhængigheder. Kør "composer install" inde i pluginmappen, eller geninstallér plugin'et fra et komplet udgivelsesarkiv.

en: Editoria11y is not, however, free to develop or support.
da: Editoria11y er dog ikke gratis at udvikle eller supportere.

en: Editoria11y is updating existing dismissal records in the background.
da: Editoria11y opdaterer eksisterende afvisningsposter i baggrunden.

en: Editoria11y library forums
da: Forum for Editoria11y-biblioteket

en: Editoria11y license
da: Editoria11y-licens

en: Editoria11y needs to update its database tables.
da: Editoria11y skal opdatere sine databasetabeller.

en: Editoria11y network custom rules
da: Editoria11y brugerdefinerede netværksregler

en: Editoria11y network licenses are activated from a dedicated page that walks every site in the network in cron-driven batches. This avoids the SDK's 1,000-site limit and keeps the page responsive on large multisites.
da: Editoria11y-netværkslicenser aktiveres fra en dedikeret side, der gennemgår alle sites i netværket i cron-drevne batches. Dette undgår SDK'ets grænse på 1.000 sites og holder siden responsiv på store multisites.

en: Editoria11y promotes accessibility in a unique way. Its tools are highly effective at helping non-technical authors prepare content that can be enjoyed equally by disabled Web users. We consider this a public good, so <strong>Editoria11y will always be free to use</strong>.
da: Editoria11y fremmer tilgængelighed på en unik måde. Dets værktøjer er meget effektive til at hjælpe ikke-tekniske forfattere med at forberede indhold, der kan nydes lige godt af handicappede webbrugere. Vi betragter dette som et offentligt gode, så <strong>Editoria11y vil altid være gratis at bruge</strong>.

en: Editoria11y reports populate and update in real time as editors work, so a manual crawl is generally only helpful when first installing the plugin or after making major theme or configuration changes.
da: Editoria11y-rapporter udfyldes og opdateres i realtid mens redaktører arbejder, så en manuel crawl er normalt kun nyttig ved første installation af plugin'et eller efter større ændringer i tema eller konfiguration.

en: Editoria11y theme
da: Editoria11y-tema

en: Element set "%s" is not one of the recognized element categories.
da: Elementsættet "%s" er ikke en af de genkendte elementkategorier.

en: Elements
da: Elementer

en: Elements to check
da: Elementer der skal kontrolleres

en: Elements with overflow hidden
da: Elementer med overflow hidden

en: Embedded iframes need manual checks
da: Indlejrede iframes kræver manuelle tjek

en: Embeds flagged as needing manual review
da: Indlejringer markeret som krævende manuel gennemgang

en: Empty button-style link
da: Tomt link i knapstil

en: Empty link
da: Tomt link

en: Enable on this site
da: Aktivér på dette site

en: Error
da: Fejl

en: Error:
da: Fejl:

en: Errors
da: Fejl

en: Errors in these elements should only be shown to developers
da: Fejl i disse elementer skal kun vises til udviklere

en: Errors: %s (most recent retained). Check server logs for details.
da: Fejl: %s (seneste beholdt). Tjek serverlogfiler for detaljer.

en: Estimated %s remaining.
da: Anslået %s tilbage.

en: Estimated time: %s
da: Anslået tid: %s

en: Every fifteen minutes (Editoria11y license watchdog)
da: Hvert kvarter (Editoria11y-licensovervågning)

en: Every five minutes (Editoria11y rehash)
da: Hvert femte minut (Editoria11y-genberegning)

en: Everyone
da: Alle

en: Exclude elements that match this text
da: Udeluk elementer, der matcher denne tekst

en: Exclude elements that show unhelpful, repetitive, or inaccurate alerts.
da: Ekskludér elementer, der viser ikke-nyttige, gentagne eller unøjagtige advarsler.

en: Filter by
da: Filtrér efter

en: Filter selector has an unclosed quote, bracket, or parenthesis. The browser would reject it and skip every custom rule on the page.
da: Filterselectoren har et ulukket citationstegn, en ulukket klamme eller en ulukket parentes. Browseren vil afvise den og springe alle brugerdefinerede regler på siden over.

en: Filter selector looks like a CSS rule block, not a selector. Remove the curly braces.
da: Filterselectoren ser ud som en CSS-regelblok, ikke en selector. Fjern de krøllede klammer.

en: Filter which pages will be crawled
da: Filtrér hvilke sider der skal crawles

en: Flag elements containing any of these text strings. One per line.
da: Markér elementer, der indeholder en af disse tekststrenge. Én pr. linje.

en: Formal support:
da: Formel support:

en: Forms
da: Formularer

en: Frame missing "title" attribute
da: Ramme uden “title”-attribut

en: Frame with tabindex="-1" will not be keyboard accessible.
da: En ramme med tabindex="-1" kan ikke fokuseres med tastatur.

en: Freemius SDK wrapper unavailable.
da: Freemius SDK-wrapper er ikke tilgængelig.

en: From
da: Fra

en: From network
da: Fra netværk

en: From network (locked)
da: Fra netværk (låst)

en: Getting started
da: Kom godt i gang

en: Graphic or icon does not have enough contrast
da: Grafik eller ikon har utilstrækkelig kontrast

en: H2 level content (body content)
da: H2-niveau indhold (brødtekst)

en: H3 level content (blocks or widgets with separate titles)
da: H3-niveau indhold (blokke eller widgets med separate titler)

en: H4 level content (deeply nested blocks or widgets)
da: H4-niveau indhold (dybt indlejrede blokke eller widgets)

en: HTML displayed in the tooltip. The provided template is optional.<br>Allowed tags: %s.
da: HTML vist i værktøjstippet. Den medfølgende skabelon er valgfri.<br>Tilladte tags: %s.

en: Handling tips on hidden content
da: Håndtering af tip på skjult indhold

en: Has alerts
da: Har advarsler

en: Has dev alerts
da: Har udvikleradvarsler

en: Has this document been tagged for screen readers?
da: Er dette dokument tagget til skærmlæsere?

en: Heading outline position of editable content
da: Overskriftsniveau for redigerbart indhold

en: Headings
da: Overskrifter

en: Heads up: "Default for all sites" and "Override for all sites" overwrite a site's current value whenever that value is still an Editoria11y default or a previous network default — including a per-site value that happens to match a default. Sites where an admin has chosen a different value are left untouched. "Default for new sites" only affects sites created from now on.
da: Bemærk: “Standard for alle sites” og “Tilsidesæt for alle sites” overskriver et sites aktuelle værdi, når denne værdi stadig er en Editoria11y-standard eller en tidligere netværksstandard — inklusive en sitespecifik værdi, der tilfældigvis matcher en standard. Sites, hvor en administrator har valgt en anden værdi, forbliver uændrede. “Standard for nye sites” påvirker kun sites, der oprettes fra nu og fremover.

en: Hide reports shortcut on toggle
da: Skjul rapportgenvej på toggleknappen

en: How dismissals are tracked. 'Text content' uses the text inside the element, 'Attributes on tag' uses its attributes (href, id, class, src).
da: Hvordan afvisninger spores. 'Tekstindhold' bruger teksten inde i elementet, 'Attributter på tag' bruger attributter (href, id, class, src).

en: If Editoria11y is flagging things editors cannot fix, e.g., theme-generated "read more" links or social media widgets,
    				provide CSS selectors for elements you would like it to ignore. Be specific, e.g. <code>.read-more a, .wp-block-post-excerpt__more-link, #comments h3</code>
da: Hvis Editoria11y markerer ting, redaktører ikke kan rette, f.eks. tema-genererede "læs mere"-links eller widgets til sociale medier,
    				så angiv CSS-selectorer for elementer, der skal ignoreres. Vær specifik, f.eks. <code>.read-more a, .wp-block-post-excerpt__more-link, #comments h3</code>

en: If you are new at this, start by opening your browser's developer tools, inspecting the element you do not want flagged, and looking for unique-looking CSS selectors.
da: Er du ny hertil, så start med at åbne browserens udviklerværktøjer, inspicér det element du ikke vil have markeret, og kig efter CSS-selectorer der ser unikke ud.

en: If you need help:
da: Hvis du har brug for hjælp:

en: Image in a carousel or gallery marked as decorative
da: Billede i slideshow/galleri markeret som dekorativt

en: Images
da: Billeder

en: Include all parts of the page that contain your theme and content.
da: Inkludér alle dele af siden, der indeholder dit tema og indhold.

en: Input does not provide enough contrast to be easily legible
da: Inputfeltet har utilstrækkelig kontrast og er svært at læse

en: Install record not created after API call.
da: Installationspost ikke oprettet efter API-kald.

en: Insufficient permissions.
da: Utilstrækkelige tilladelser.

en: Insufficient privileges.
da: Utilstrækkelige rettigheder.

en: Invalid HTML list
da: Ugyldig HTML-liste

en: Invalid HTML: image has no alt attribute
da: Ugyldig HTML: billede uden alt-attribut

en: Invalid HTML: image in link missing alt attribute
da: Ugyldig HTML: billede i link mangler alt-attribut

en: Invalid HTML: linked image missing alt attribute
da: Ugyldig HTML: billede i link uden alt-attribut

en: Invalid language code
da: Ugyldig sprogkode

en: Is there a visible label for this field?
da: Er der en synlig etiket til dette felt?

en: Is there an alternative for this PDF?
da: Findes der et alternativ til denne PDF?

en: Is this a clear and concise description of the image?
da: Er dette en klar og præcis beskrivelse af billedet?

en: Is this image actually meaningless?
da: Er dette billede virkelig uden betydning?

en: Is this link actually a button?
da: Er dette link i virkeligheden en knap?

en: Is this reset button needed?
da: Er denne “Nulstil”-knap nødvendig?

en: Is this uppercase text needed?
da: Er denne tekst med STORE bogstaver nødvendig?

en: Is this video accurately captioned?
da: Har denne video korrekte undertekster?

en: Is this visualization accessible?
da: Er denne visualisering tilgængelig?

en: Issue
da: Problem

en: Issue Queue
da: Problemkø

en: JS injected custom rules
da: JS-injicerede brugerdefinerede regler

en: JavaScript is required to use this page.
da: JavaScript er påkrævet for at bruge denne side.

en: Language tag does not match the content
da: Sprogtag svarer ikke til indholdet

en: Large blocks of emphasized text are harder to read
da: Store blokke med fremhævet tekst er svære at læse

en: Lead maintainer %1$s can usually be found on Slack for informal support, configuration tips and debugging any time the sun is up in the western hemisphere in %2$s, %3$s, %4$s and %5$s.
da: Den ledende vedligeholder %1$s kan normalt findes på Slack til uformel support, konfigurationstips og fejlfinding, når solen er fremme på den vestlige halvkugle i %2$s, %3$s, %4$s og %5$s.

en: Left
da: Venstre

en: Letters, numbers and underscores only.<br>Rules that share an ID will be grouped on dashboard reports.
da: Kun bogstaver, tal og understregninger.<br>Regler med samme ID vil blive grupperet i dashboard-rapporter.

en: License & Account
da: Licens og konto

en: License activated on every site in the network.
da: Licens aktiveret på alle sites i netværket.

en: License deactivated on every site in the network.
da: Licens deaktiveret på alle sites i netværket.

en: License key
da: Licensnøgle

en: License key is no longer stored. Start a new activation.
da: Licensnøglen er ikke længere gemt. Start en ny aktivering.

en: License key is required.
da: Licensnøgle er påkrævet.

en: Link article titles, not DOI numbers
da: Link til artikeltitler, ikke DOI-numre

en: Link points to a file without warning
da: Link fører til en fil uden advarsel

en: Link text should not be a URL
da: Linktekst må ikke være en URL

en: Link with invalid "aria-labelledby" attribute
da: Linket har et ugyldigt “aria-labelledby”-attribut

en: Linked images
da: Linkede billeder

en: Linked images need pronounceable alt text
da: Billeder brugt som links skal have udtalelig alt-tekst

en: Links with the same text link to different pages
da: Links med samme tekst fører til forskellige sider

en: Lock
da: Lås

en: Lock this rule across the network
da: Lås denne regel på tværs af netværket

en: Locked
da: Låst

en: Locked by network admin
da: Låst af netværksadministrator

en: Locked rules are enforced on every site: per-site admins cannot disable them, and a per-site rule sharing this ID is suppressed in favor of this one. Unlocked rules can be disabled per-site.
da: Låste regler håndhæves på alle sites: siteadministratorer kan ikke deaktivere dem, og en siteregel med samme ID undertrykkes til fordel for denne. Ulåste regler kan deaktiveres per site.

en: Lowercase letters, digits, and underscores only. Cannot be changed after creation.
da: Kun små bogstaver, tal og understregninger. Kan ikke ændres efter oprettelse.

en: Machine name
da: Maskinnavn

en: Machine name is required.
da: Maskinnavn er påkrævet.

en: Machine name must be lowercase letters, digits, and underscores, starting with a letter.
da: Maskinnavn må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger og skal begynde med et bogstav.

en: Manage custom rules (%d active) | Manage custom rules (%d active)
da[0]: Administrér brugerdefinerede regler (%d aktiv)
da[1]: Administrér brugerdefinerede regler (%d aktive)

en: Manage network custom rules (%d defined) | Manage network custom rules (%d defined)
da[0]: Administrér brugerdefinerede netværksregler (%d defineret)
da[1]: Administrér brugerdefinerede netværksregler (%d definerede)

en: Managed at the network level
da: Administreres på netværksniveau

en: Managed at the network level.
da: Administreres på netværksniveau.

en: Manual check
da: Manuel kontrol

en: Manual check: link contains "click here"
da: Dette link indeholder “klik her”

en: Manual crawl
da: Manuel crawl

en: Marked
da: Markeret

en: Match using CSS selectors.<br>Use :not() to skip elements, e.g. <code>:is(.check1, .check2):not(.ignore, .ignore *)</code>.<br>Use attribute selectors for URLs, e.g. <code>[href*=".dev/"]</code>.
da: Match ved hjælp af CSS-selectorer.<br>Brug :not() til at springe elementer over, f.eks. <code>:is(.check1, .check2):not(.ignore, .ignore *)</code>.<br>Brug attributselectorer til URL'er, f.eks. <code>[href*=".dev/"]</code>.

en: Meta tag automatically refreshes page
da: Meta-tag opdaterer siden automatisk

en: Meta tag for page language missing
da: Meta-tag for sidens sprog mangler

en: Meta tag for page title missing
da: Meta-tag for sidens titel mangler

en: Meta tag limits how much users can enlarge text
da: Meta-tag begrænser, hvor meget brugeren kan zoome

en: Meta tag prevents users from enlarging text
da: Meta-tag forhindrer brugeren i at zoome

en: Migrating dismissals: %1$d of %2$d processed.
da: Migrerer afvisninger: %1$d af %2$d behandlet.

en: Modify content tests
da: Tilpas indholdstests

en: Modify network license
da: Tilpas netværkslicens

en: Modify template tests
da: Tilpas skabelontests

en: Nested interactive layout components
da: Indlejrede interaktive komponenter

en: Network Super Admin
da: Netværkssuperadministrator

en: Network custom rule deleted.
da: Brugerdefineret netværksregel slettet.

en: Network custom rule saved.
da: Brugerdefineret netværksregel gemt.

en: Network custom rules
da: Brugerdefinerede netværksregler

en: Network defaults propagated.
da: Netværksstandarder udbredt.

en: Network defaults propagation failed.
da: Udbredelse af netværksstandarder mislykkedes.

en: Network defaults propagation idle.
da: Udbredelse af netværksstandarder er inaktiv.

en: Network defaults saved.
da: Netværksstandarder gemt.

en: Network defaults were not saved.
da: Netværksstandarder blev ikke gemt.

en: Network rule disabled on this site.
da: Netværksregel deaktiveret på dette site.

en: Network rule not found
da: Netværksregel ikke fundet

en: Network rule re-enabled on this site.
da: Netværksregel genaktiveret på dette site.

en: Network-level custom rules apply to every site in the network.
da: Brugerdefinerede regler på netværksniveau gælder for alle sites i netværket.

en: Newest first
da: Nyeste først

en: No
da: Nej

en: No alerts
da: Ingen advarsler

en: No custom rules defined yet.
da: Ingen brugerdefinerede regler defineret endnu.

en: No dev alerts
da: Ingen udvikleradvarsler

en: No matching content. Adjust the filters and apply.
da: Intet matchende indhold. Justér filtrene og anvend.

en: No matching custom rule found to delete.
da: Ingen matchende brugerdefineret regel fundet til sletning.

en: No matching network rule found to delete.
da: Ingen matchende netværksregel fundet til sletning.

en: No matching network rule found to toggle.
da: Ingen matchende netværksregel fundet at skifte.

en: No network rules defined yet.
da: Ingen netværksregler defineret endnu.

en: No previous errors to retry.
da: Ingen tidligere fejl at prøve igen.

en: No valid sites in batch.
da: Ingen gyldige sites i batch.

en: None
da: Ingen

en: Note: combining Links with Paragraphs and other text containers can lead to duplicate alerts.
da: Bemærk: Kombinering af Links med Afsnit og andre tekstbeholdere kan føre til duplikerede advarsler.

en: Off
da: Fra

en: Oldest first
da: Ældste først

en: On
da: På

en: Only admins can view reports
da: Kun administratorer kan se rapporter

en: Only links should be underlined
da: Kun links bør være understreget

en: Only network administrators can manage the Editoria11y license.
da: Kun netværksadministratorer kan administrere Editoria11y-licensen.

en: Only user-editable content
da: Kun brugerredigerbart indhold

en: Only watch for changes to content containers present on load
da: Overvåg kun ændringer i indholdscontainere der findes ved indlæsning

en: Open Editoria11y license page
da: Åbn Editoria11y-licensside

en: Open Editoria11y settings
da: Åbn Editoria11y-indstillinger

en: Other
da: Andet

en: Overridden by a site rule with the same ID
da: Tilsidesat af en siteregel med samme ID

en: Override for all sites (delete custom values)
da: Tilsidesæt for alle sites (slet brugerdefinerede værdier)

en: Page
da: Side

en: Page %d
da: Side %d

en: Page Type
da: Indholdstype

en: Page language may not match the content
da: Sidens sprog svarer muligvis ikke til indholdet

en: Page metadata
da: Sidemetadata

en: Page regions with user-editable content
da: Sideområder med brugerredigerbart indhold

en: Pages
da: Sider

en: Paragraphs
da: Afsnit

en: Parts of the page to test
da: Dele af siden der skal testes

en: Paste your <a>Editoria11y CSA license key</a> to begin.
da: Indsæt din <a>Editoria11y CSA-licensnøgle</a> for at starte.

en: Path
da: Sti

en: Pause crawl
da: Sæt crawl på pause

en: Per-site license rows are not shown to keep this page responsive on large networks. The license you choose below applies to every site in the network. To activate or deactivate on individual sites, visit each site's per-site Settings → Editoria11y → License & Account.
da: Licensrækker per site vises ikke for at holde siden responsiv på store netværk. Den licens, du vælger nedenfor, gælder for alle sites i netværket. For at aktivere eller deaktivere på individuelle sites skal du besøge hvert sites Indstillinger → Editoria11y → Licens og konto.

en: Pin panel to
da: Fastgør panel til

en: Placeholder text does not have enough contrast to be easily legible
da: Placeholder-tekst har utilstrækkelig kontrast og er svær at læse

en: Prefer visible labels to placeholders
da: Foretræk synlige etiketter frem for placeholders

en: Preserve query parameters
da: Bevar queryparametre

en: Propagating network defaults to existing sites…
da: Udbreder netværksstandarder til eksisterende sites…

en: Propagation
da: Udbredelse

en: Provide CSS selectors. Content authors will only see the alerts within these parts of the page. Do not provide selectors that nest within each other, or the inner content will be checked twice.
da: Angiv CSS-selectorer. Indholdsforfattere ser kun advarslerne inden for disse dele af siden. Angiv ikke selectorer, der er indlejret i hinanden, ellers kontrolleres det indre indhold to gange.

en: Provide a CSS selector for elements your themes or plugins programmatically add to links (usually external or open-in-new-window markers), so they can be ignored when the link text is checked for the "link has no text" and "link text is not meaningful" tests.
da: Angiv en CSS-selector for elementer, som dine temaer eller plugins programmatisk tilføjer til links (typisk markører for eksterne links eller links der åbner i nyt vindue), så de kan ignoreres, når linkteksten kontrolleres for testene "link uden tekst" og "linktekst er ikke meningsfuld".

en: Provide a comma-separated list of page sections where edit links should not show. To hide the links everywhere, set this field to an asterisk (*).
da: Angiv en kommasepareret liste af sideområder, hvor redigeringslinks ikke skal vises. For at skjule linksene overalt, sæt feltet til en stjerne (*).

en: Provide a comma-separated list of selectors for elements to ignore for all users.
da: Angiv en kommasepareret liste af selectorer for elementer, der skal ignoreres for alle brugere.

en: Provide a comma-separated list of selectors you wish to flag for the editor, e.g.: .my-embedded-feed, #my-social-link-block.
da: Angiv en kommasepareret liste af selectorer, du ønsker at fremhæve for redaktøren, f.eks.: .my-embedded-feed, #my-social-link-block.

en: Provide a pipe-separated ("|") list of phrases your themes or plugins programmatically add to links to hint a purpose (external, mail, phone, open-in-new-window), so they can be ignored when the link text is checked for the "link has no text" and "link text is not meaningful" tests; e.g.: (link is external)|(link sends email).
da: Angiv en pipe-adskilt ("|") liste af sætninger, som dine temaer eller plugins programmatisk tilføjer til links for at antyde et formål (eksternt, mail, telefon, åbn i nyt vindue), så de kan ignoreres, når linkteksten kontrolleres for testene "link uden tekst" og "linktekst er ikke meningsfuld"; f.eks.: (link is external)|(link sends email).

en: Provide a pipe-separated list of phrases your site uses to warn users a link opens in a new tab; e.g.: new tab|new window|external.
da: Angiv en pipe-adskilt liste af sætninger, dit site bruger til at advare brugere om, at et link åbner en ny fane; f.eks.: new tab|new window|external.

en: Provide base URL ("/mysite") if your site is installed in a subdirectory. Subdirectories tend to get duplicated (/mysite/mysite/mypage) and throw errors from the API.
da: Angiv basis-URL ("/mysite") hvis sitet ligger i et underkatalog. Underkataloger kan fordobles (/mysite/mysite/mypage) og give API-fejl.

en: Provide selectors for elements with shadow DOM you want tested. E.g.: my-fancy-accordion-widget, my-magical-slideshow.
da: Angiv selectorer for elementer med shadow DOM, du ønsker testet. F.eks.: my-fancy-accordion-widget, my-magical-slideshow.

en: Recent alerts
da: Seneste problemer

en: Recent dismissals
da: Seneste afvisninger

en: Remind editor that content in these embeds needs manual review
da: Mind redaktøren om at indhold i indlejrede elementer skal gennemgås manuelt

en: Remind the editor that these linked documents need a manual check
da: Mind redaktøren om at disse linkede dokumenter kræver manuel gennemgang

en: Remove elements that match these selectors before testing link text
da: Fjern elementer der matcher disse selectorer før linktekst kontrolleres

en: Remove redundant base url from URLs
da: Fjern overflødig basis-URL fra adresser

en: Remove these strings before testing link text
da: Fjern disse tekststrenge før linktekst kontrolleres

en: Removes the Editoria11y CSA license from every site on the network. Each site's install record stays in place; only the license link is cleared.
da: Fjerner Editoria11y CSA-licensen fra alle sites på netværket. Hvert sites installationspost bevares; kun licensforbindelsen ryddes.

en: Reports will still be available on the WordPress admin dashboard.
da: Rapporter vil stadig være tilgængelige på WordPress-administrationsdashboardet.

en: Resetting…
da: Nulstiller…

en: Results not recorded
da: Resultater ikke registreret

en: Resume crawl
da: Genoptag crawl

en: Retry
da: Forsøg igen

en: Retry failed sites
da: Forsøg mislykkede sites igen

en: Return to the network rules list
da: Tilbage til listen over netværksregler

en: Return to the rules list
da: Tilbage til reglelisten

en: Right
da: Højre

en: Roles that will see developer alerts
da: Roller der ser udvikleradvarsler

en: Rule
da: Regel

en: Rules defined here apply to every site on the network. Locked rules cannot be disabled per-site.
da: Regler defineret her gælder for alle sites på netværket. Låste regler kan ikke deaktiveres per site.

en: Run update now
da: Kør opdatering nu

en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: Save network defaults
da: Gem netværksstandarder

en: Save rule
da: Gem regel

en: Saving the form now will restart propagation with the new settings.
da: Gem formularen nu for at genstarte udbredelsen med de nye indstillinger.

en: Select by attributes
da: Vælg efter attributter

en: Select by text
da: Vælg efter tekst

en: Selectors you add are appended to the built-in list, which is always ignored: %s
da: Selectorer du tilføjer, føjes til den indbyggede liste, som altid ignoreres: %s

en: Set to "anywhere" if changes are being missed; set to "do not watch" if you notice performance issues.
da: Sæt til "anywhere" hvis ændringer ikke registreres; sæt til "do not watch" hvis du oplever ydelsesproblemer.

en: Set to the number of other themes or plugins that will be injecting custom result JS events. Editoria11y will wait until it receives this number of <code>ed11yResume</code> notifications before showing results.
da: Sæt til antallet af andre temaer eller plugins, som vil indsprøjte brugerdefinerede JS-resultathændelser. Editoria11y venter, indtil det modtager dette antal <code>ed11yResume</code>-notifikationer, før resultaterne vises.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Shift panel position if it overlaps these elements
da: Flyt panelets position, hvis det overlapper disse elementer

en: Should this bold text be a heading?
da: Skal denne fede tekst være en overskrift?

en: Should this have list formatting?
da: Skal dette formateres som en liste?

en: Should this quote be a heading?
da: Skal dette citat være en overskrift?

en: Show to
da: Vis for

en: Showing %1$d of %2$d matching page.
da: Viser %1$d af %2$d matchende side.

en: Showing %1$d of %2$d matching pages.
da: Viser %1$d af %2$d matchende sider.

en: Sometimes buttons get drawn and visually truncated outside the bounds of a positioned element. Provide a selector list.
da: Knapper kan undertiden blive afskåret uden for grænserne af et positioneret element. Angiv selectorer.

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Source
da: Kilde

en: Specific elements and combinations
da: Specifikke elementer og kombinationer

en: Specify regions to check
da: Angiv områder, der skal kontrolleres

en: Start minimized
da: Start minimeret

en: Start open if there are any alerts
da: Start åbent hvis der er advarsler

en: Start open if there are new alerts
da: Start åbent hvis der er nye advarsler

en: Starting…
da: Starter…

en: Strings in links that indicate new tabs
da: Tekststrenge der indikerer at et link åbner en ny fane

en: Submit a support request
da: Indsend en supportanmodning

en: Support contacts
da: Supportkontakter

en: Support the project
da: Støt projektet

en: Syncing results to reports
da: Synkronisering af resultater til rapporter

en: Syncing test results is required for the issue dashboard, dismissal dashboard, and "mark OK" buttons.
da: Synkronisering af testresultater er påkrævet for problemdashboardet, afvisningsdashboardet og "markér OK"-knapperne.

en: Tabindex overrides interrupt the focus order
da: Tabindex-tilsidesættelser forstyrrer fokusrækkefølgen

en: Tables
da: Tabeller

en: Test grouping ID
da: Testgruppe-ID

en: Test grouping ID "%s" is reserved by the v3 migration drop list and cannot be used.
da: Testgruppe-ID "%s" er reserveret af v3-migrationens udelukkelsesliste og kan ikke bruges.

en: Test grouping ID is required.
da: Testgruppe-ID er påkrævet.

en: Test grouping ID may only contain letters, digits, and underscores.
da: Testgruppe-ID må kun indeholde bogstaver, tal og understregninger.

en: Tests + roles assignment
da: Tildeling af tests og roller

en: Tests by group
da: Tests pr. gruppe

en: Text content
da: Tekstindhold

en: Text does not have enough contrast to be easily legible
da: Teksten har utilstrækkelig kontrast og er svær at læse

en: Text formatting
da: Tekstformatering

en: Text is too small
da: Teksten er for lille

en: The "tests + roles assignment" propagation setting under "Modify content tests" above also governs the template-test selection — both are stored together.
da: Udbredelsesindstillingen “tildeling af tests og roller” under “Tilpas indholdstests” ovenfor styrer også valget af skabelontests — begge gemmes samlet.

en: The Community Supported Add-ons (CSA) project fills the gap: project members support the development of the Editoria11y library, its CMS plugins, and the CSA suite: a rapidly growing set of quality assurance tools that provide similar functionality to commercial products, open-source and on-prem. In return, they get access to premium features and support.
da: Community Supported Add-ons (CSA)-projektet udfylder dette hul: projektets medlemmer støtter udviklingen af Editoria11y-biblioteket, dets CMS-plugins og CSA-pakken: et hurtigt voksende sæt kvalitetssikringsværktøjer, der giver funktionalitet på niveau med kommercielle produkter, open-source og on-prem. Til gengæld får de adgang til premium-funktioner og support.

en: The button style link is missing its URL.
da: Linket i knapstil mangler sin URL.

en: The crawler is a CSA feature. Activate CSA to schedule sitewide accessibility scans across posts, pages, and custom post types.
da: Crawleren er en CSA-funktion. Aktivér CSA for at planlægge tilgængelighedsscanninger på hele sitet for indlæg, sider og brugerdefinerede indlægstyper.

en: The crawler is a premium feature.
da: Crawleren er en premium-funktion.

en: The dashboard ignores most parameters: results for both /news?f=1 and /news?f=2 will show up as just /news. Provide a comma-separated list of parameters that are meaningful and should appear as separate pages in results.
da: Dashboardet ignorerer de fleste parametre: resultater for både /news?f=1 og /news?f=2 vises blot som /news. Angiv en kommasepareret liste af parametre, der er betydningsfulde og skal vises som separate sider i resultaterne.

en: The default is <code>main</code> or <code>body</code>, depending on theme.
da: Standarden er <code>main</code> eller <code>body</code>, afhængigt af temaet.

en: The first heading on this page is a subheading
da: Den første overskrift på denne side er en underoverskrift

en: The highest heading level should be H3.
da: Det højeste overskriftsniveau bør være H3.

en: The highest heading level should be H4.
da: Det højeste overskriftsniveau bør være H4.

en: The purpose of this link is visually hidden
da: Formålet med dette link er visuelt skjult

en: Theme JS will handle revealing hidden tooltips inside these containers
da: Temaets JS håndterer visning af skjulte værktøjstip i disse containere

en: Theme and plugin compatibility
da: Kompatibilitet med tema og plugin

en: These parts of the page will be ignored entirely.
da: Disse dele af siden vil blive helt ignoreret.

en: These sets contain elements that match your check area and skip over configuration.
da: Disse sæt indeholder elementer, der matcher dit kontrolområde og springer konfiguration over.

en: These tests detect issues content editors can fix. Checks can be individually turned off; sites with CSA licenses can split tests between roles.
da: Disse tests opdager problemer, som indholdsredaktører kan rette. Testene kan deaktiveres enkeltvis; sites med CSA-licenser kan opdele tests mellem roller.

en: These tests detect issues that usually need theme or plugin changes to fix, and are part of the CSA license for site administrators and developers.
da: Disse tests opdager problemer, der normalt kræver ændringer i tema eller plugin for at kunne rettes, og er en del af CSA-licensen for siteadministratorer og udviklere.

en: This alt text appears to be in a different language
da: Denne alt-tekst ser ud til at være på et andet sprog

en: This alt text is a filename, not a description
da: Denne alt-tekst er et filnavn, ikke en beskrivelse

en: This alt text is unpronounceable
da: Denne alt-tekst kan ikke udtales

en: This alt text may be a placeholder
da: Denne alt-tekst er måske en pladsholder

en: This button is unpronounceable
da: Denne knap kan ikke udtales

en: This captioned image has no alt text
da: Dette billede med billedtekst mangler alt-tekst

en: This content appears to be in a different language
da: Dette indhold ser ud til at være på et andet sprog

en: This custom input field is missing a label
da: Dette tilpassede inputfelt mangler en etiket

en: This element cannot be described by screen readers
da: Dette element kan ikke beskrives af skærmlæsere

en: This header cell needs text
da: Denne tabeloverskriftscelle skal indeholde tekst

en: This heading has no text
da: Denne overskrift har ingen tekst

en: This heading is tagged at the wrong level
da: Denne overskrift har et forkert niveau

en: This heading is unpronounceable
da: Denne overskrift kan ikke udtales

en: This image input is missing alt text
da: Billedknappen mangler alt-tekst

en: This image is used as a heading, so it needs alt text
da: Dette billede bruges som overskrift og kræver alt-tekst

en: This input has an empty label
da: Dette inputfelt har en tom etiket

en: This input is not connected to a label
da: Dette inputfelt er ikke tilknyttet en etiket

en: This is a <strong>contribute what you can</strong> "farmshare" model. The Editoria11y LLC site has options for %s, options to contribute as a coder or tester instead, and options for cross-platform and unlimited-site licenses.
da: Dette er en andelslandbrug-model, hvor man <strong>bidrager med, hvad man kan</strong>. Editoria11y LLC-sitet har muligheder for %s, muligheder for i stedet at bidrage som udvikler eller tester, og muligheder for cross-platform-licenser og licenser til ubegrænsede antal sites.

en: This is easier to configure than specifying components, but may slow test runs on very complicated pages.
da: Dette er nemmere end at specificere komponenter, men kan gøre test langsommere på meget komplekse sider.

en: This link contains no words
da: Dette link indeholder ingen ord.

en: This link has a tooltip with the same text as the link
da: Dette link har en tooltip med samme tekst som linket

en: This link is unpronounceable
da: Dette link kan ikke udtales

en: This link needs a label
da: Dette link behøver en etiket

en: This link only contains generic words
da: Dette link indeholder kun generiske ord

en: This link target may be invalid
da: Dette linkmål er måske ugyldigt

en: This linked alt might not be clear and concise
da: Denne alt-tekst i linket er måske ikke klar og præcis

en: This linked alt text may be a placeholder
da: Denne alt-tekst i linket er måske en pladsholder

en: This linked image needs alt text
da: Dette billede, som bruges som link, behøver alt-tekst

en: This page is missing a Heading 1
da: Denne side mangler en overskrift på niveau 1

en: This rule is locked by the network admin and cannot be disabled per-site.
da: Denne regel er låst af netværksadministratoren og kan ikke deaktiveres per site.

en: This site
da: Dette site

en: This site has the community-supported "CSA" version of Editoria11y installed rather than the %s.
da: Dette site har den fællesskabsstøttede “CSA”-version af Editoria11y installeret i stedet for %s.

en: This site is running the free version of Editoria11y from WordPress.org. The community-supported (CSA) features are not active.
da: Dette site kører den gratis version af Editoria11y fra WordPress.org. De fællesskabsstøttede (CSA) funktioner er ikke aktive.

en: This tab needs to remain open and in the foreground during the crawl.
da: Denne fane skal forblive åben og i forgrunden under crawlingen.

en: This table has an invalid headers attribute
da: Denne tabel har en ugyldig headers-attribut

en: This table needs a header row and/or column
da: Denne tabel mangler række- og/eller kolonneoverskrifter

en: This test builder allows for simple text and attribute tests.
da: Denne testbygger understøtter enkle tekst- og attributtests.

en: Tip details
da: Tip-detaljer

en: Tip details must contain some visible text.
da: Tip-detaljer skal indeholde noget synlig tekst.

en: Tip title
da: Tip-titel

en: Tip title is required.
da: Tip-titel er påkrævet.

en: Title
da: Titel

en: To
da: Til

en: To activate the community-supported features and continue receiving updates, either enter your existing license key or view options for %s.
da: For at aktivere de fællesskabsstøttede funktioner og fortsætte med at modtage opdateringer skal du enten indtaste din eksisterende licensnøgle eller se muligheder for %s.

en: To check headings while editing, Editoria11y needs to know what the first heading level should be in each editable field. Body fields should generally be at the H2 level.
da: For at kontrollere overskrifter under redigering skal Editoria11y kende det forventede første overskriftsniveau i hvert redigerbart felt. Brødtekstfelter bør normalt være på H2-niveau.

en: Try deactivating and reactivating the plugin to reset config and recreate the tables, or %1$s with the information from the WordPress, Server and Database sections on your %2$s.
da: Prøv at deaktivere og genaktivere plugin'et for at nulstille konfigurationen og genskabe tabellerne, eller %1$s med oplysningerne fra afsnittene WordPress, Server og Database på din %2$s.

en: Unchecked roles only see content checks.
da: Roller uden flueben ser kun indholdskontroller.

en: Unlock the community-supported features and continued updates by %s.
da: Lås de fællesskabsstøttede funktioner og fortsatte opdateringer op ved at %s.

en: Unlocked
da: Ulåst

en: Update failed. Please retry.
da: Opdateringen mislykkedes. Forsøg igen.

en: Updated
da: Opdateret

en: Used to block checking on site sections or admin pages.
da: Bruges til at blokere kontrol på sektioner af sitet eller administrationssider.

en: User friendly content quality assurance, plus the CSA developer suite: ~50 additional code and contrast tests, a custom test builder, role-based test configuration, and a site crawler.
da: Brugervenlig kvalitetssikring af indhold plus CSA-udviklerpakken: ~50 yderligere kode- og kontrasttests, en brugerdefineret testbygger, rollebaseret testkonfiguration og en sitecrawler.

en: Video, audio, frames
da: Video, lyd, rammer

en: Videos flagged as needing a manual check for captions
da: Videoer markeret som krævende en manuel kontrol af undertekster

en: View all issues
da: Vis alle problemer

en: View issues on all pages
da: Vis problemer på alle sider

en: Visible label does not match invisible label
da: Den synlige etiket matcher ikke den usynlige etiket

en: Warn users if elements might not be visible when jumping to tips
da: Advar brugere, hvis elementer muligvis ikke er synlige, når der hoppes til tip

en: Watch for changes anywhere on the page
da: Overvåg ændringer overalt på siden

en: When tip should appear
da: Hvornår tip skal vises

en: Working…
da: Arbejder…

en: Yes
da: Ja

en: You changed the following settings, but their propagation dropdown is still set to "No network default" — your change would not reach any site. Set the dropdown to "Default for new sites", "Default for all sites", or "Override for all sites" — or revert the value — and save again.
da: Du ændrede følgende indstillinger, men deres udbredelsesmenu er stadig sat til “Ingen netværksstandard” — din ændring vil ikke nå noget site. Sæt menuen til “Standard for nye sites”, “Standard for alle sites” eller “Tilsidesæt for alle sites” — eller fortryd værdien — og gem igen.

en: You do not have permission to manage custom rules.
da: Du har ikke tilladelse til at administrere brugerdefinerede regler.

en: You do not have permission to use the crawler.
da: Du har ikke tilladelse til at bruge crawleren.

en: Your login session expired. Reload this page to continue.
da: Din loginsession er udløbet. Genindlæs denne side for at fortsætte.

en: ascending
da: stigende

en: becoming a supporter
da: blive støttemedlem

en: descending
da: faldende

en: free version at WordPress.org
da: gratis version på WordPress.org

en: loading...
da: indlæser…

en: lower (or higher!) support levels
da: lavere (eller højere!) supportniveauer

en: n/a
da: ikke relevant

en: post a bug report
da: indsend en fejlrapport

en: site health page
da: Webstedstilstand-side

en: unknown
da: ukendt

en: — No network default —
da: — Ingen netværksstandard —
