Ecommerce WD - en to hi_IN translation catalogue (945 entries)

en: %s item | %s items
hi_IN[0]: %s आइटम
hi_IN[1]: %s आइटम

en: &mdash; No change &mdash;
hi_IN: &mdash; कोई परिवर्तन नहीं &mdash;

en: &mdash; Remove discount &mdash;
hi_IN: और mdash; छूट और mdash निकालें;

en: &mdash; Remove tax &mdash;
hi_IN: और mdash; टैक्स और mdash निकालें;

en: (required)
hi_IN: 2)  अभीष्ठ % =

en: * This currency is supported as a payment currency and a currency balance for in-country PayPal accounts only.
hi_IN: * इस मुद्रा भुगतान मुद्रा और पेपैल के देश में केवल खातों के लिए एक मुद्रा संतुलन के रूप में समर्थन किया है।

en: - Select -
hi_IN: चयन करें

en: <br>Products details:<br>%s<br>
hi_IN: <br> उत्पाद विवरण: <br> %s <br>

en: API options
hi_IN: एपीआई विकल्प

en: Accept
hi_IN: स्वीकार करें

en: Access the wizard again
hi_IN: विज़ार्ड फिर से उपयोग

en: Account
hi_IN: खाता

en: Actions
hi_IN: क्रियाएं

en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: Active background
hi_IN: सक्रिय पृष्ठभूमि

en: Active content
hi_IN: सक्रिय सामग्री

en: Add New Category
hi_IN: नई श्रेणी जोड़ें

en: Add New Country
hi_IN: जोड़े न्यू देश

en: Add New Discount
hi_IN: न्यू डिस्काउंट जोड़े

en: Add New Ecommerce Page
hi_IN: न्यू ईकॉमर्स पृष्ठ जोड़ें

en: Add New Label
hi_IN: नया लेबल जोड़े

en: Add New Manufacturer
hi_IN: नए निर्माता जोड़े

en: Add New Parameter
hi_IN: न्यू पैरामीटर जोड़ें

en: Add New Product
hi_IN: नया उत्पाद जोड़ें

en: Add New Shipping method
hi_IN: नए शिपिंग विधि जोड़ें

en: Add New Tag
hi_IN: नया टैग जोड़े

en: Add New Tax
hi_IN: नई टैक्स जोड़े

en: Add category parameters
hi_IN: जोड़े श्रेणी पैरामीटर

en: Add currency
hi_IN: मुद्रा जोड़े

en: Add files
hi_IN: फाइलें जोड़ो

en: Add images
hi_IN: छवियां जोड़ें

en: Add new
hi_IN: नया जोड़ें

en: Add or remove Taxes
hi_IN: जोड़े या करों को हटाने

en: Add or remove categories
hi_IN: जोड़ें या श्रेणियों को दूर

en: Add or remove countries
hi_IN: जोड़ें या देशों को दूर

en: Add or remove discounts
hi_IN: जोड़ें या छूट को हटाने

en: Add or remove labels
hi_IN: जोड़ें या लेबल हटाने

en: Add or remove parameters
hi_IN: जोड़ें या मानकों को हटाने

en: Add or remove shipping methods
hi_IN: जोड़ें या शिपिंग तरीकों को दूर

en: Add or remove tags
hi_IN: जोड़ें या टैग हटा

en: Add order status
hi_IN: आदेश की स्थिति जोड़े

en: Add page
hi_IN: पृष्ठ जोड़ें

en: Add parameter
hi_IN: पैरामीटर जोड़ें

en: Add product
hi_IN: उत्पाद जोड़ें

en: Add tag
hi_IN: टैग जोड़ें

en: Add tags
hi_IN: टैग जोड़ें

en: Add theme
hi_IN: विषय जोड़े

en: Add to cart
hi_IN: गाड़ी में शामिल करें

en: Add to cart button
hi_IN: गाड़ी बटन को जोड़ने

en: Add videos
hi_IN: वीडियो(वीडियोज) जोड़ें

en: Add/Edit
hi_IN: जोड़ें / संपादित करें

en: Add/Edit countries
hi_IN: देशों जोड़ें / संपादित

en: Add/Edit currencies
hi_IN: / संपादित मुद्राओं जोड़े

en: Add/Edit order statuses
hi_IN: / संपादित करें आदेश स्टेटस जोड़े

en: Additional charges and discounts
hi_IN: अतिरिक्त प्रभार और छूट

en: Address
hi_IN: पता

en: Administrator email
hi_IN: ऐडमिनिस्ट्रेटर ईमेल

en: Alert
hi_IN: सचेत करें

en: All Ecommerce Pages
hi_IN: सभी ई-कॉमर्स पेज

en: All Products
hi_IN: सारे उत्पाद

en: All categories
hi_IN: सभी श्रेणियाँ

en: All products page
hi_IN: सभी उत्पादों पेज

en: Allow guest checkout
hi_IN: अतिथि चेकआउट की अनुमति दें

en: Amount in stock
hi_IN: शेयर में राशि

en: Any category
hi_IN: किसी भी श्रेणी

en: Any date
hi_IN: कोई दिन

en: Any product
hi_IN: किसी भी उत्पाद

en: Apply
hi_IN: लागू करें

en: Are you sure you want to continue? Unsaved changes will be lost.
hi_IN: क्या तुम वाकई जारी रखना चाहते हो? न सहेजे गए बदलाव खो जाएगा।

en: Are you sure you want to delete selected items?
hi_IN: आप चयनित आइटम को हटाना चाहते हैं आप सुनिश्चित हैं?

en: Are you sure you want to delete this item?
hi_IN: “क्या आप वाकई इस संग्राहक आइटम को हटाना चाहते हैं?”

en: Argentine Peso
hi_IN: अर्जेण्टीनी पीसो

en: Arrangement
hi_IN: व्यवस्था

en: Asc
hi_IN: ए एस सी

en: Australian Dollars
hi_IN: ऑस्ट्रेलियाई डॉलर

en: Average daily sales
hi_IN: औसत दैनिक बिक्री

en: Average monthly sales
hi_IN: औसत मासिक बिक्री

en: BILLING_DATA
hi_IN: बिलिंग के आकड़ें

en: Back
hi_IN: वापस जाएं

en: Backdrop
hi_IN: पृष्ठभूमि

en: Background
hi_IN: पृष्ठभूमि

en: Badge
hi_IN: बैज

en: Bangladeshi Taka
hi_IN: बांग्लादेशी टका

en: Bar
hi_IN: बार

en: Billing Data
hi_IN: बिलिंग के आकड़ें

en: Billing data
hi_IN: बिलिंग के आकड़ें

en: Billing info
hi_IN: बिलिंग जानकारी

en: Blog style
hi_IN: ब्लॉग शैली

en: Blog style view
hi_IN: ब्लॉग शैली देखें

en: Bold
hi_IN: साहसिक

en: Bolder
hi_IN: बिंदास

en: Border
hi_IN: सीमा

en: Border on focus
hi_IN: ध्यान देने पर सीमा

en: Bottom left
hi_IN: नीचे बाएँ

en: Bottom right
hi_IN: नीचे दाएं

en: Brazilian Real
hi_IN: ब्राजीली रियल

en: Breadcrumb
hi_IN: ब्रेडक्रम्ब

en: Bulgarian Lev
hi_IN: बल्गेरियाई लेव

en: Buttons
hi_IN: बटन

en: Buttons font
hi_IN: बटन फ़ॉन्ट

en: Buy now
hi_IN: अभी खरीदें

en: Buy now button
hi_IN: अब बटन खरीदें

en: CATEGORY
hi_IN: श्रेणी

en: CONTENT
hi_IN: विषय

en: Canadian Dollars
hi_IN: कनाडाई डॉलर

en: Cancel
hi_IN: रद्द करना

en: Cancel checkout
hi_IN: रद्द चेकआउट

en: Canceled
hi_IN: रद्द किया गया

en: Categories page
hi_IN: श्रेणियाँ पृष्ठ

en: Category
hi_IN: श्रेणी

en: Category slug
hi_IN: श्रेणी काउंटर

en: Category template
hi_IN: श्रेणी टेम्पलेट

en: Change thumbnail
hi_IN: थम्बनेल बदलें

en: Changes saved.
hi_IN: परिवर्तन बचाया।

en: Charged for shipping
hi_IN: शिपिंग के लिए आरोपी

en: Checkout
hi_IN: चेकआउट

en: Checkout all
hi_IN: चेकआउट सभी

en: Checkout all products page
hi_IN: सभी उत्पादों पेज चेकआउट

en: Checkout canceled
hi_IN: चेकआउट रद्द

en: Checkout date
hi_IN: चेक- आउट की तारीख

en: Checkout failed
hi_IN: चेकआउट में विफल रहा है

en: Checkout finished failure page
hi_IN: चेकआउट समाप्त विफलता पेज

en: Checkout finished success page
hi_IN: चेकआउट समाप्त सफलता पेज

en: Checkout finished successfully
hi_IN: चेकआउट सफलतापूर्वक समाप्त

en: Checkout page
hi_IN: चेकआउट पृष्ठ

en: Checkout product page
hi_IN: चेकआउट उत्पाद पृष्ठ

en: Checkout this item
hi_IN: इस मद चेकआउट

en: Cheese view
hi_IN: पनीर देखें

en: Chess
hi_IN: शतरंज

en: Chilean Peso
hi_IN: चिली पीसो

en: Chinese Yuan
hi_IN: चीनी युवान

en: Choose from most used
hi_IN: सबसे अधिक इस्तेमाल से चुनें

en: Choose from most used Taxes
hi_IN: सबसे अधिक इस्तेमाल किया करों से चुनें

en: Choose from most used countries
hi_IN: सबसे अधिक इस्तेमाल किया देशों में से चुनें

en: Choose from most used discounts
hi_IN: सबसे अधिक इस्तेमाल छूट से चुनें

en: Choose from most used labels
hi_IN: सबसे अधिक इस्तेमाल किया लेबल से चुनें

en: Choose from most used shipping methods
hi_IN: सबसे अधिक इस्तेमाल किया शिपिंग तरीकों में से चुनें

en: Choose from the most used categories
hi_IN: सबसे अधिक इस्तेमाल किया श्रेणियों में से चुनें

en: Choose from the most used parameters
hi_IN: सबसे अधिक इस्तेमाल किया मापदंडों से चुनें

en: Choose one item.
hi_IN: एक आइटम का चयन करें।

en: City
hi_IN: शहर

en: Click here
hi_IN: यहाँ क्लिक कीजिये

en: Click to insert to text in Email
hi_IN: ईमेल में पाठ करने के लिए डालने के लिए क्लिक

en: Click to sort by this item
hi_IN: इस मद से सुलझाने के लिए क्लिक करें

en: Code
hi_IN: कोड

en: Colombian Peso
hi_IN: कोलम्बियाई पीसो

en: Color
hi_IN: रंग

en: Color scheme
hi_IN: कलर स्कीम (रंग योजना)

en: Colors
hi_IN: रंग

en: Columns (Thumbnail view)
hi_IN: कॉलम (थंबनेल दृश्य)

en: Company
hi_IN: कंपनी

en: Compare
hi_IN: तुलना करें

en: Compare button
hi_IN: तुलना करें बटन

en: Compare products
hi_IN: उत्पाद की तुलना करें

en: Completed
hi_IN: पूरा किया

en: Components
hi_IN: घटक

en: Confirm order
hi_IN: आदेश की पुष्टि करें

en: Confirm order page
hi_IN: पृष्ठ के आदेश की पुष्टि करें

en: Congratulations
hi_IN: बधाई हो!

en: Content
hi_IN: सामग्री

en: Copy billing info
hi_IN: कॉपी बिलिंग की जानकारी

en: Countries
hi_IN: देश

en: Country
hi_IN: कंट्री

en: Country code
hi_IN: देश कोड

en: Country slug
hi_IN: देश काउंटर

en: Credit card fields
hi_IN: क्रेडिट कार्ड के खेतों

en: Croatia kuna
hi_IN: क्रोएशिया कुना

en: Currencies
hi_IN: सेंसेक्स

en: Currency
hi_IN: करेंसी

en: Currency code
hi_IN: मुद्रा कोड

en: Custom
hi_IN: अनुकूलित

en: Custom posts
hi_IN: कस्टम पदों

en: Custom taxonomies
hi_IN: कस्टम taxonomies

en: Custom template
hi_IN: कस्टम टेम्पलेट

en: Customer
hi_IN: ग्राहक

en: Customer IP
hi_IN: ग्राहक IP

en: Customer details
hi_IN: ग्राहक विवरण

en: Customer invoice
hi_IN: ग्राहक का बिल

en: Customer invoice email manually sent to customers containing their order information and seller information.
hi_IN: ग्राहक चालान ईमेल स्वयं अपने आदेश की जानकारी और विक्रेता जानकारी युक्त ग्राहकों के लिए भेजा।

en: Customer name
hi_IN: ग्राहक का नाम

en: Customer note
hi_IN: ग्राहक नोट

en: Customer note email is sent when you change the status of the order.
hi_IN: ग्राहक टिप्पणी ईमेल भेजा जाता है जब आप आदेश की स्थिति बदलने के लिए।

en: Czech Koruna
hi_IN: चेक कोरूना

en: Danger
hi_IN: खतरा

en: Danish Krone
hi_IN: डैनिश क्रौन

en: Dark
hi_IN: गहरा

en: Data
hi_IN: डेटा

en: Database table
hi_IN: डेटाबेस तालिका

en: Date Added
hi_IN: जोड़ने की तिथि

en: Date format
hi_IN: तिथि फ़ॉर्मेट

en: Date from
hi_IN: तारीख से

en: Date modified
hi_IN: तिथि संशोधित

en: Date to
hi_IN: की तारीख

en: Deactivating ecommerce WordPress plugin does not remove any data that may have been created, to completely remove this plugin, you can uninstall it here.
hi_IN: ई-कॉमर्स WordPress प्लगइन निष्क्रिय बना दिया गया है हो सकता है कि किसी भी डेटा को दूर नहीं करता है, पूरी तरह से इस प्लगइन दूर करने के लिए, आप इसे यहाँ की स्थापना रद्द कर सकते हैं।

en: Default
hi_IN: डिफ़ॉल्

en: Default item is set successfully.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट आइटम सफलतापूर्वक स्थापित है।

en: Default values
hi_IN: डिफ़ॉल्ट मान

en: Delete
hi_IN: हटाएं

en: Delete order
hi_IN: आदेश को हटाएँ

en: Desc
hi_IN: जानकारी

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Dimensions
hi_IN: आयाम(डाइमेंशंस)

en: Dimensions (LxWxH)
hi_IN: आयाम (LxWxH)

en: Dimensions unit
hi_IN: आयाम यूनिट

en: Discount
hi_IN: लेनदारों पर छूट

en: Discount slug
hi_IN: डिस्काउंट काउंटर

en: Discounts
hi_IN: छूट

en: Display order page
hi_IN: प्रदर्शन का क्रम पेज

en: Display price with decimals
hi_IN: दशमलव के साथ प्रदर्शन कीमत

en: Divider
hi_IN: भाजक

en: Dividers
hi_IN: परकार

en: Do you really want to uninstall ecommerce wd?
hi_IN: आप वास्तव में ई-कॉमर्स WD की स्थापना रद्द करना चाहते हैं?

en: Dominican Peso
hi_IN: डोमिनिकन पीसो

en: Don't send
hi_IN: न भेजें

en: Dropdown
hi_IN: ड्रापडाउन

en: Duplicate
hi_IN: प्रतिलिपि

en: Duplicate this item
hi_IN: इस मद डुप्लिकेट

en: E-Commerce Billing Information
hi_IN: ई वाणिज्य बिलिंग जानकारी

en: E-Commerce Shipping Information
hi_IN: ई वाणिज्य शिपिंग जानकारी

en: Ecommerce WD
hi_IN: ई-कॉमर्स WD

en: Ecommerce WD is a highly-functional, user friendly eCommerce plugin, which is perfect for developing online stores for any level of complexity.
hi_IN: ई-कॉमर्स WD एक अत्यधिक कार्यात्मक, उपयोगकर्ता के अनुकूल ईकामर्स प्लगइन है, जो जटिलता के किसी भी स्तर के लिए ऑनलाइन स्टोर के विकास के लिए एकदम सही है।

en: Ecommerce slug
hi_IN: ई-कॉमर्स काउंटर

en: Edit
hi_IN: संपादित करें

en: Edit
hi_IN: संपादित

en: Edit Category
hi_IN: श्रेणी संपादित करें

en: Edit Country
hi_IN: संपादित देश

en: Edit Discount
hi_IN: डिस्काउंट संपादित करें

en: Edit Ecommerce Page
hi_IN: संपादित ईकॉमर्स पृष्ठ

en: Edit Label
hi_IN: लेबल संपादित करें

en: Edit Manufacturer
hi_IN: निर्माता संपादित करें

en: Edit Parameter
hi_IN: पैरामीटर संपादित करें

en: Edit Product
hi_IN: उत्पाद संपादित kare

en: Edit Shipping method
hi_IN: संपादित शिपिंग विधि

en: Edit Tag
hi_IN: टैग संपादित करें

en: Edit Tax
hi_IN: टैक्स संपादित करें

en: Edit currency
hi_IN: मुद्रा संपादित करें

en: Edit data
hi_IN: डेटा को संपादित

en: Edit order
hi_IN: आदेश संपादित करें

en: Edit order status
hi_IN: आदेश संपादित स्थिति

en: Edit page
hi_IN: संपादित पेज

en: Edit payment system
hi_IN: भुगतान प्रणाली को संपादित

en: Edit products
hi_IN: उत्पादों संपादित करें

en: Edit tag
hi_IN: टैग संपादित करें

en: Edit theme
hi_IN: विषय संपादित करें

en: Edit user account page
hi_IN: संपादित उपयोगकर्ता खाते पेज

en: Egyptian Pound
hi_IN: मिस्री पाउण्ड

en: Elements
hi_IN: तत्व

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Email From
hi_IN: की ओर से ईमेल

en: Email is sent to customer when orders have been marked canceled.
hi_IN: ईमेल ग्राहकों के लिए भेजा जब आदेश में अंकित की गई रद्द कर दिया है।

en: Email is sent to customer when orders have been marked completed.
hi_IN: ईमेल ग्राहकों के लिए भेजा के रूप में चिह्नित जब आदेश पूरा कर लिया गया है।

en: Email is sent to customer when orders have been marked failed.
hi_IN: ईमेल ग्राहकों के लिए भेजा जब आदेश असफल चिह्नित किया गया है।

en: Email is sent to customer when orders have been marked pending.
hi_IN: ईमेल ग्राहकों के लिए भेजा जब आदेश विचाराधीन चिह्नित किया गया है।

en: Email is sent to customer when orders have been marked refunded.
hi_IN: ईमेल ग्राहकों के लिए भेजा जब आदेश वापस कर चिह्नित किया गया है।

en: Email options
hi_IN: ईमेल विकल्प

en: Email to Administrator
hi_IN: प्रशासक को ईमेल

en: Email to Customer
hi_IN: ग्राहक को ईमेल

en: Enable buttons
hi_IN: बटन सक्षम करें

en: Enable checkout
hi_IN: चेकआउट सक्षम करें

en: Enable product rating
hi_IN: उत्पाद रेटिंग सक्षम करें

en: Enable product reviews
hi_IN: उत्पाद की समीक्षा सक्षम करें

en: Enable search
hi_IN: खोज सक्षम

en: Enable shipping
hi_IN: शिपिंग सक्षम करें

en: Error
hi_IN: त्रुटि

en: European Article Number
hi_IN: यूरोपीय आलेख संख्या

en: Euros
hi_IN: यूरो

en: Facebook comments
hi_IN: फेसबुक टिप्पणियों

en: Failed
hi_IN: विफल

en: Failed to add product(s) to your cart
hi_IN: अपनी गाड़ी के लिए उत्पाद (एस) जोड़ने में विफल

en: Failed to add to cart
hi_IN: गाड़ी में जोड़ने में विफल

en: Failed to add your products to the cart
hi_IN: गाड़ी में अपने उत्पादों को जोड़ने में विफल

en: Failed to delete items.
hi_IN: आइटम हटाने में विफल।

en: Failed to rate
hi_IN: दर करने के लिए विफल

en: Failed to remove items.
hi_IN: वस्तुओं को दूर करने में विफल।

en: Failed to save changes.
hi_IN: परिवर्तनों को सहेजने में विफल।

en: Failed to send out the mail with checkout details.
hi_IN: चेकआउट विवरण के साथ मेल बाहर भेजने में विफल।

en: Failed to update default item.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट आइटम को अद्यतन करने में विफल।

en: Failed to update item
hi_IN: आइटम को अद्यतन करने में विफल

en: Failed to update order status.
hi_IN: आदेश की स्थिति को अद्यतन करने में विफल।

en: Failed to update user data
hi_IN: उपयोगकर्ता डेटा अपडेट करने में असफल

en: Failed.
hi_IN: विफल

en: Fax
hi_IN: फैक्स

en: Feedback
hi_IN: प्रतिक्रिया

en: File doesn't exist.
hi_IN: फ़ाइल मौजूद नहीं है

en: Fill in the slug. Note that it should be unique. Use letters and dashes avoiding additional characters, symbols or numbers.
hi_IN: काउंटर में भरें। ध्यान दें कि यह अद्वितीय होना चाहिए। पत्र और डैश अतिरिक्त वर्ण, प्रतीकों या संख्याओं से बचने का प्रयोग करें।

en: Fill username password
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम पासवर्ड भरें

en: Filter by category
hi_IN: फ़िल्टर श्रेणी के द्वारा

en: Filter by date added
hi_IN: फ़िल्टर तिथि से जोड़ा

en: Filter by manufacturer
hi_IN: फिल्टर निर्माता द्वारा

en: Filter by manufacturers
hi_IN: फिल्टर निर्माताओं द्वारा

en: Filter by maximum price
hi_IN: फ़िल्टर अधिकतम कीमत से

en: Filter by minimum price
hi_IN: फ़िल्टर न्यूनतम मूल्य से

en: Filter by minimum rating
hi_IN: फ़िल्टर न्यूनतम रेटिंग द्वारा

en: Filter by price
hi_IN: फ़िल्टर कीमत द्वारा

en: Filter by tags
hi_IN: फ़िल्टर टैग द्वारा

en: Filters
hi_IN: फ़िल्टर

en: Final price
hi_IN: अंतिम कीमत

en: First name
hi_IN: पहला नाम

en: Font
hi_IN: फॉन्ट

en: Footer background
hi_IN: फुटर (पाद लेख) पृष्ठभूमि

en: For desktops
hi_IN: डेस्कटॉप के लिए

en: For phones
hi_IN: फोन के लिए

en: For tablets
hi_IN:  टैब्लेट्स के लिए

en: Free shipping
hi_IN: मुफ़्त शिपिंग

en: Free shipping for orders over a certain price
hi_IN: एक निश्चित मूल्य से अधिक के आदेश के लिए नि: शुल्क शिपिंग

en: From name
hi_IN: नाम से

en: General
hi_IN: सामान्य

en: Generate template
hi_IN: टेम्पलेट उत्पन्न

en: Global
hi_IN: ग्लोबल

en: Go
hi_IN: जाएं

en: Go to the first page
hi_IN: पहले पृष्ठ पर जाएं

en: Go to the last page
hi_IN: पिछले पृष्ठ पर जाएं

en: Go to the next page
hi_IN: अगले पृष्ठ पर जाएं

en: Go to the page
hi_IN: पृष्ठ पर जाएं

en: Go to the previous page
hi_IN: पिछले पृष्ठ पर जाएं

en: Guest products added
hi_IN: अतिथि उत्पादों जोड़ा

en: HTML
hi_IN: एचटीएमएल

en: HTML template
hi_IN: टेम्पलेट HTML

en: Header
hi_IN: हेडर

en: Hello %s,<br>Here are details for your order on %s at %s %s.
hi_IN: हैलो %s , यहाँ हिन्दी पर अपने आदेश के लिए विवरण रहे हैं %s पर %s %s ।

en: Hello %s,<br>Here are details for your order on %s at %s %s.<br>
hi_IN: हैलो %s , यहां पर अपने आदेश के लिए विवरण हैं <br> %s पर %s %s । <br>

en: Hello %s,<br>The order status of your order on %s at %s %s is updated from <em>%s</em> to <em>%s</em>.
hi_IN: हैलो %s , पर अपने आदेश के आदेश की स्थिति <br> %s पर %s %s <em> से अद्यतन किया जाता है %s </ em> <em> के लिए %s </ em>।

en: Hello administrator, <br>Here are details for order of user %s on %s at %s %s.
hi_IN: हैलो व्यवस्थापक, उपयोगकर्ता के आदेश के लिए यहाँ हिन्दी विवरण हैं %s पर %s पर %s %s ।

en: Hidden
hi_IN: छिपा हुआ

en: Hide
hi_IN: छिपाना

en: Hierarchical categories
hi_IN: श्रेणीबद्ध श्रेणियों

en: Hong Kong Dollar
hi_IN: हांगकांग का डॉलर

en: Hover background
hi_IN: हॉवर पृष्ठभूमि

en: Hover content
hi_IN: हॉवर सामग्री

en: Hungarian Forint
hi_IN: हंगरी फ़ोरिंट

en: ID
hi_IN: आईडी

en: Icelandic krona
hi_IN: आइसलैंडिक क्रोना

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button.
hi_IN: आप फिर से सेटअप विज़ार्ड का उपयोग करने की जरूरत है, तो बटन पर क्लिक करें।

en: If you want to remove the sample data press this button.
hi_IN: आप नमूना डेटा इस बटन को दबाएं निकालना चाहते हैं।

en: Image
hi_IN: चित्र

en: Images
hi_IN: छवियां

en: Import from theme template
hi_IN: विषय टेम्पलेट से आयात करें

en: In stock
hi_IN: स्टॉक में

en: Include discount in price
hi_IN: कीमत में छूट शामिल करें

en: Include tax in price
hi_IN: कीमत में कर शामिल

en: Indian Rupee
hi_IN: भारतीय रुपया

en: Indonesia Rupiah
hi_IN: इंडोनेशिया रुपिया

en: Info
hi_IN: जानकारी

en: Inherit
hi_IN: वारिस

en: Input
hi_IN: इनपुट

en: Input with error
hi_IN: त्रुटि के साथ इनपुट

en: Inputs font
hi_IN: आदानों फ़ॉन्ट

en: Insert
hi_IN: इन्सर्ट

en: Insert the code to display category in custom area:
hi_IN: कस्टम क्षेत्र श्रेणी में प्रदर्शित करने के लिए कोड सम्मिलित करें:

en: Insert the code to display manufacturer in custom area:
hi_IN: कस्टम क्षेत्र में निर्माता प्रदर्शित करने के लिए कोड सम्मिलित करें:

en: Insert the code to display product in custom area:
hi_IN: कस्टम क्षेत्र में उत्पाद प्रदर्शित करने के लिए कोड सम्मिलित करें:

en: International Standard Book Number
hi_IN: अंतर्राष्ट्रीय मानक पुस्तक संख्या

en: Invalid token
hi_IN: अमान्य टोकन

en: Invoice
hi_IN: चालान

en: Invoice for Your order
hi_IN: अपने आदेश के लिए चालान

en: Invoice number
hi_IN: {0}बिल संख्या:{/0} {1}21211 {/1}

en: Invoice view
hi_IN: चालान देखने

en: Is email sent to user
hi_IN: ईमेल उपयोगकर्ता के लिए भेजा है

en: Israeli Shekel
hi_IN: इस्राइली शेकेल

en: Item
hi_IN: मद

en: Item content
hi_IN: आइटम सामग्री

en: Item hover background
hi_IN: मद मंडराना पृष्ठभूमि

en: Item hover content
hi_IN: मद मंडराना सामग्री

en: Item name
hi_IN: आइटम/सामान का नाम

en: Item removed.
hi_IN: आइटम को हटा दिया।

en: Item saved.
hi_IN: मद बचाया।

en: Items per page
hi_IN: आइटम प्रति पेज

en: Items purchased
hi_IN: आइटम खरीदा

en: JAN
hi_IN: जनवरी

en: Japanese Article Number
hi_IN: जापानी आलेख संख्या

en: Japanese Yen
hi_IN: जापानी येन

en: Kenyan shilling
hi_IN: कीन्याई शिलिंग

en: LINKS
hi_IN: लिंक्स

en: Label
hi_IN: लेबल

en: Label slug
hi_IN: लेबल काउंटर

en: Lao Kip
hi_IN: लाओ बिताने का स्थान

en: Last month
hi_IN: पिछले महीने:

en: Last name
hi_IN: अंतिम नाम

en: Last two weeks
hi_IN: पिछले दो सप्ताह

en: Last week
hi_IN: पिछले सप्ताह

en: Left
hi_IN: बायां

en: License pages
hi_IN: लाइसेंस पृष्ठों

en: Licensing
hi_IN: लाइसेंस

en: Light
hi_IN: हल्का

en: Lighter
hi_IN: लाइटर

en: Link
hi_IN: संपर्क

en: Links
hi_IN: लिंक

en: List
hi_IN: सूची

en: List view
hi_IN: सूची दृश्य

en: Load default values
hi_IN: लोड मूलभूत मूल्यों

en: Log in
hi_IN: लॉग इन करें

en: Login
hi_IN: लॉग इन

en: Login to rate
hi_IN: दर करने के लिए लॉगिन

en: Logo
hi_IN: लोगो

en: Logout
hi_IN: लॉगआउट

en: MPN
hi_IN: {0}{/0} {1}       {/1} {2}एमपीएन{/2}

en: Mail successfully sent to user: %s
hi_IN: सफलतापूर्वक उपयोगकर्ता के लिए भेजा मेल: %s

en: Mailer
hi_IN: मेलर

en: Main
hi_IN: मुख्य

en: Main data
hi_IN: मुख्य डेटा

en: Malaysian Ringgits
hi_IN: मलेशियाई रिंगिट

en: Manage
hi_IN: प्रबंधित

en: Manage Product/Category/Manufacturer templates
hi_IN: प्रबंधित उत्पाद / श्रेणी / निर्माता टेम्पलेट्स

en: Manage discount
hi_IN: छूट की व्यवस्था करें

en: Manage tax
hi_IN: टैक्स की व्यवस्था करें

en: Manage templates
hi_IN: टेम्पलेट प्रबंधित

en: Manufacturer
hi_IN: निर्माता

en: Manufacturer Part Number
hi_IN: उत्पादक हिस्सा करमार्क

en: Manufacturer data
hi_IN: निर्माता डेटा

en: Manufacturer slug
hi_IN: निर्माता काउंटर

en: Manufacturer template
hi_IN: निर्माता टेम्पलेट

en: Manufacturer:
hi_IN: निर्माता

en: Manufacturers
hi_IN: मैन्युफैक्चरर्स

en: Manufacturers page
hi_IN: निर्माता पेज

en: Market price
hi_IN: बाज़ार मूल्य

en: Masonry
hi_IN: चिनाई

en: Masonry view
hi_IN: चिनाई देखें

en: Media
hi_IN: मीडिया

en: Meta description
hi_IN: मेटा विवरण

en: Meta keywords
hi_IN: मेटा खोजशब्दों

en: Meta tags
hi_IN: मेटाटेग्स

en: Meta title
hi_IN: मेटा शीर्षक

en: Mexican Peso
hi_IN: मेक्सिकन पीसो

en: Middle name
hi_IN: मध्य नाम

en: Mobile
hi_IN: मोबाइल

en: Modal
hi_IN: मॉडल

en: Modal body
hi_IN: मोडल शरीर

en: Modal footer
hi_IN: मोडल पाद

en: Modal header
hi_IN: मोडल हैडर

en: Mode
hi_IN: मोड

en: Model
hi_IN: मॉडल

en: Multiple Ecommerce-WD shortcodes are not supported.
hi_IN: एकाधिक ईकॉमर्स-WD शॉर्टकोड समर्थित नहीं हैं।

en: Multiple Items
hi_IN: कई मदों

en: Name
hi_IN: नाम

en: Nav bar
hi_IN: नव पट्टी

en: Nepali Rupee
hi_IN: नेपाली रुपया

en: New Category Name
hi_IN: नई श्रेणी का नाम

en: New Country Name
hi_IN: न्यू देश का नाम

en: New Discount Name
hi_IN: न्यू डिस्काउंट नाम

en: New Ecommerce Page
hi_IN: न्यू ईकॉमर्स पृष्ठ

en: New Label Name
hi_IN: नया लेबल का नाम

en: New Manufacturer
hi_IN: नए निर्माता

en: New Parameter Name
hi_IN: नए पैरामीटर नाम

en: New Product
hi_IN: नया उत्पाद

en: New Shipping method Name
hi_IN: नए शिपिंग विधि का नाम

en: New Tag Name
hi_IN: नया टैग नाम

en: New Tax Name
hi_IN: नई टैक्स का नाम

en: New Zealand Dollar
hi_IN: न्यूजीलैंड डॉलर

en: New status
hi_IN: नई स्थिति

en: Next
hi_IN: अगला

en: Nigerian Naira
hi_IN: नाइजीरिया Naira

en: No
hi_IN: नहीं

en: No %s found.
hi_IN: कोई %s पाया।

en: No Ecommerce Pages found in Trash.
hi_IN: कोई ईकॉमर्स पेज ट्रैश में पाया।

en: No Ecommerce Pages found.
hi_IN: कोई ईकामर्स पृष्ठों पाया।

en: No Image
hi_IN: कोई छवि नहीं

en: No Taxes found.
hi_IN: कोई कर पाया।

en: No categories found.
hi_IN: नहीं श्रेणियों पाया।

en: No countries found.
hi_IN: कोई देशों पाया।

en: No discounts found.
hi_IN: कोई छूट पाया।

en: No image
hi_IN: कोई छवि नहीं

en: No label
hi_IN: कोई लेबल नहीं

en: No labels found.
hi_IN: कोई लेबल नहीं पाया।

en: No manufacturer selected
hi_IN: कोई निर्माता से चयनित

en: No manufacturers found in Trash.
hi_IN: कोई निर्माताओं कचरा पेटी में पाया।

en: No manufacturers found.
hi_IN: कोई निर्माताओं पाया।

en: No orders yet
hi_IN: अभी तक कोई आदेश

en: No parameters found.
hi_IN: कोई पैरामीटर पाया।

en: No products found in Trash.
hi_IN: ट्रैश में कोई उत्पाद नहीं पाया गया

en: No products found.
hi_IN: कोई उत्पाद नहीं पाया गया

en: No products to checkout
hi_IN: कोई उत्पादों जांच करने के लिए

en: No results
hi_IN: कोई परिणाम नहीं

en: No reviews yet
hi_IN: (अभी तक कोई समीक्षाएँ नहीं)

en: No shipping methods found.
hi_IN: कोई शिपिंग तरीकों पाया।

en: No shipping specified for this product
hi_IN: कोई शिपिंग इस उत्पाद के लिए निर्दिष्ट

en: No tags found.
hi_IN: कोई टैग नहीं पाया।

en: Normal
hi_IN: साधारण

en: Norwegian Krone
hi_IN: नॉर्वे क्रोन

en: Not yet rated
hi_IN: अब तक श्रेणी नहीं दी गई

en: Number of columns
hi_IN: स्तंभों की संख्या

en: Number of products
hi_IN: उत्पादों की संख्या

en: Number of products in page (by default)
hi_IN: उत्पादों की संख्या में पेज (डिफ़ॉल्ट रूप से)

en: Number of reviews
hi_IN: समीक्षा की संख्या

en: Of
hi_IN: का

en: Old status
hi_IN: पुरानी स्थिति

en: On left
hi_IN: बाईं तरफ

en: On top (with search bar)
hi_IN: शीर्ष पर (खोज पट्टी के साथ)

en: Once uninstalled, this can't be undone, you should use a database backup plugin of Wordpress to back up all the data first.
hi_IN: एक बार की स्थापना रद्द, इस पूर्ववत नहीं किया जा सकता है, जब आप पहली बार सभी डेटा को वापस करने के लिए वर्डप्रेस का एक डेटाबेस बैकअप प्लगइन का उपयोग करना चाहिए।

en: Only for registered users
hi_IN: केवल पंजीकृत उपयोगकर्ताओं के लिए

en: Open background
hi_IN: ओपन पृष्ठभूमि

en: Open content
hi_IN: खुली सामग्री

en: Options
hi_IN: विकल्प

en: Order
hi_IN: क्रम

en: Order ID
hi_IN: ऑर्डर आईडी

en: Order Id
hi_IN: ऑर्डर आईडी:

en: Order by
hi_IN:   करके आदेश

en: Order details
hi_IN: ऑर्डर का विवरण

en: Order direction
hi_IN: आदेश दिशा

en: Order id
hi_IN: ऑर्डर आईडी:

en: Order id: %s<br>%s<br>Product details:<br>%s<br>%s%s
hi_IN: आदेश आईडी: %s <br> %s <br> उत्पाद विवरण: <br> %s <br> %s %s

en: Order id: %s<br>%s<br>Products details:<br>%s<br>%s<br>%s
hi_IN: आदेश आईडी: %s <br> %s <br> उत्पाद विवरण: <br> %s <br> %s <br> %s

en: Order id: %s<br>Products details:<br>%s<br>Customer details:<br>%s<br>%s%s
hi_IN: आदेश आईडी: %s <br> उत्पाद विवरण: <br> %s <br> ग्राहक विवरण: <br> %s <br> %s %s

en: Order is confirmed
hi_IN: आदेश की पुष्टि की है

en: Order is submitted
hi_IN: आदेश प्रस्तुत की है

en: Order products
hi_IN: आदेश उत्पादों

en: Order status
hi_IN: ऑर्डर स्थिति

en: Order statuses
hi_IN: आदेश स्टेटस

en: Order total
hi_IN: ऑर्डर का कुल योग

en: Ordering
hi_IN: आदेश

en: Orders
hi_IN: заказы

en: Orders page
hi_IN: आदेश पृष्ठ

en: Orders placed
hi_IN: ऑर्डर दिया

en: Out of stock
hi_IN: माल जब ख़त्म हो जाये

en: PDF invoice
hi_IN: पीडीएफ चालान

en: PILL
hi_IN: गोली

en: PILLS
hi_IN: गोलियाँ

en: Pages
hi_IN: पृष्ठ

en: Pagination
hi_IN: 3. पेजिने

en: Pakistani Rupee
hi_IN: पाकिस्तानी रुपया

en: Panel footer
hi_IN: पैनल पाद

en: Panel header
hi_IN: कक्ष हैडर

en: Paraguayan Guarani
hi_IN: परागुआयन गुआरानी

en: Parameter slug
hi_IN: पैरामीटर काउंटर

en: Parameters
hi_IN: मापदंड

en: Parent Category
hi_IN: अभिभावक श्रेणी

en: Parent Category:
hi_IN: अभिभावक श्रेणी:

en: Parent Country
hi_IN: माता पिता के देश

en: Parent Country:
hi_IN: माता पिता के देश:

en: Parent Discount
hi_IN: जनक डिस्काउंट

en: Parent Discount:
hi_IN: जनक छूट:

en: Parent Ecommerce Pages:
hi_IN: जनक ईकॉमर्स पन्ने:

en: Parent Label
hi_IN: जनक लेबल

en: Parent Label:
hi_IN: जनक लेबल

en: Parent Manufacturers:
hi_IN: जनक निर्माता:

en: Parent Parameter
hi_IN: जनक पैरामीटर

en: Parent Parameter:
hi_IN: जनक पैरामीटर:

en: Parent Shipping method
hi_IN: जनक शिपिंग विधि

en: Parent Shipping method:
hi_IN: जनक शिपिंग विधि:

en: Parent Tag
hi_IN: पैरेंट टैग

en: Parent Tag:
hi_IN: पैरेंट टैग:

en: Parent Tax
hi_IN: जनक कर

en: Parent Tax:
hi_IN: जनक टैक्स:

en: Password
hi_IN: पासवर्ड

en: Pay with authorizenet AIM
hi_IN: authorizenet एआईएम के साथ भुगतान करें

en: Pay with authorizenet DPM
hi_IN: authorizenet डीपीएम के साथ भुगतान करें

en: Pay with authorizenet SIM
hi_IN: authorizenet सिम के साथ भुगतान करें

en: Pay with paypal
hi_IN: पेपैल के साथ भुगतान करें

en: Pay with paypal express
hi_IN: पेपैल एक्सप्रेस के साथ भुगतान करें

en: Pay with stripe
hi_IN: धारी के साथ भुगतान करें

en: PayPal-Supported Currencies and Currency Codes
hi_IN: पेपैल-समर्थित मुद्राओं और मुद्रा संहिताओं

en: Payment Method
hi_IN: भुगतान विधि

en: Payment data
hi_IN: भुगतान डेटा

en: Payment for order #%s from %s has failed.
hi_IN: आदेश # के लिए भुगतान %s से %s में नाकाम रही है।

en: Payment method
hi_IN: भुगतान की विधि

en: Payment status
hi_IN: भुगतान की स्थिति

en: Payment status is completed
hi_IN: भुगतान की स्थिति पूरा हो गया है

en: Payment systems
hi_IN: भुगतान प्रणालियां

en: Payments
hi_IN: भुगतान

en: Payments systems
hi_IN: भुगतान प्रणालियों

en: Paypal Express Checkout
hi_IN: पेपैल एक्सप्रेस चेकआउट

en: Paypal Standard
hi_IN: पेपैल मानक

en: Pending
hi_IN: विचाराधीन

en: Per bundle
hi_IN: प्रति बंडल

en: Per item
hi_IN: हर व्यस्तु पर

en: Per order
hi_IN: आदेश प्रति

en: Per unit
hi_IN: प्रति इकाई

en: Permalink settings
hi_IN: पर्मलिंक सेटिंग्स

en: Philippine Pesos
hi_IN: फिलीपीन पेसोस

en: Phone
hi_IN: फोन

en: Pleasa wait
hi_IN: Pleasa इंतजार

en: Please login
hi_IN: कृपया लॉगिन करें

en: Please sort by order to enable reordering
hi_IN: कृपया पुनर्व्यवस्था सक्षम द्वारा सुलझा

en: Please wait
hi_IN: कृपया प्रतीक्षा करें

en: Please, check your email for checkout details.
hi_IN: कृपया, चेकआउट जानकारी के लिए अपने ईमेल की जाँच करें।

en: Polish Zloty
hi_IN: पोलिश ज़्लॉटी

en: Popular Categories
hi_IN: लोकप्रिय श्रेणियां

en: Popular Countries
hi_IN: लोकप्रिय देश

en: Popular Discounts
hi_IN: लोकप्रिय छूट

en: Popular Labels
hi_IN: लोकप्रिय लेबल

en: Popular Parameters
hi_IN: लोकप्रिय पैरामीटर्स

en: Popular Shipping methods
hi_IN: लोकप्रिय शिपिंग तरीकों

en: Popular Tags
hi_IN: लोकप्रिय टैग्स

en: Popular Taxes
hi_IN: लोकप्रिय करों

en: Position
hi_IN: पदनाम

en: Pounds Sterling
hi_IN: पाउंड स्टर्लिंग

en: Previous
hi_IN: पिछला

en: Price
hi_IN: मूल्य

en: Price from
hi_IN: दाम से

en: Price to
hi_IN: कीमत

en: Primary
hi_IN: प्राथमिक

en: Print
hi_IN: प्रिंट करें

en: Print order
hi_IN: प्रिंट ऑर्डर

en: Print order page
hi_IN: प्रिंट आदेश पृष्ठ

en: Processed
hi_IN: प्रसंस्कृत

en: Product
hi_IN: उत्पाद

en: Product ID
hi_IN: उत्पाद आईडी

en: Product already added to cart
hi_IN: उत्पाद पहले से ही गाड़ी में जोड़ा

en: Product codes
hi_IN: उत्पाद कोड

en: Product creation failed, could not find original product.
hi_IN: उत्पाद के निर्माण में विफल रहा है, मूल उत्पाद नहीं मिल सकता है।

en: Product data
hi_IN: उत्पाद तथ्य

en: Product details
hi_IN: उत्पाद विवरण

en: Product image
hi_IN: उत्पाद की छवि

en: Product name
hi_IN: उत्पाद का नाम

en: Product panel
hi_IN: उत्पाद पैनल

en: Product slug
hi_IN: उत्पाद काउंटर

en: Product template
hi_IN: उत्पाद टेम्पलेट

en: Product view
hi_IN: उत्पाद को देखने

en: Products
hi_IN: उत्पाद

en: Products compare page
hi_IN: उत्पादों की तुलना पेज

en: Products data
hi_IN: उत्पाद डेटा

en: Products data page
hi_IN: उत्पाद डेटा पेज

en: Products no longer available
hi_IN: उत्पाद अब उपलब्ध नहीं

en: Products will not ship to your country
hi_IN: उत्पादों को अपने देश के लिए जहाज नहीं होगा

en: Publish
hi_IN: प्रकाशित करें

en: Published
hi_IN: प्रकाशित

en: Quantity
hi_IN: मात्रा

en: Quantity at least must be one
hi_IN: मात्रा कम से कम एक होना चाहिए

en: Quick view
hi_IN: जल्दी देखो

en: Quick view button
hi_IN: त्वरित दृश्य बटन

en: Rate
hi_IN: रेट करें

en: Rating
hi_IN: 5. रेटिंग (दर निर्धारण)

en: Rating Date
hi_IN: रेटिंग दिनांक

en: Rating hasn't changed.
hi_IN: रेटिंग नहीं बदला है।

en: Rating is changed successfully.
hi_IN: रेटिंग को सफलता पूर्वक बदल गया है।

en: Ratings
hi_IN: रेटिंग

en: Read
hi_IN: पढ़ें

en: Read More in User Manual
hi_IN: उपयोगकर्ता के लिए मैनुअल में और अधिक पढ़ें

en: Redirect to cart after adding an item
hi_IN: एक आइटम जोड़ने के बाद गाड़ी को पुन: निर्देशित

en: Refunded
hi_IN: वापसी की गई है

en: Register
hi_IN: पंजीकृत करें

en: Related products
hi_IN: संबंधित उत्पाद

en: Relevance
hi_IN: प्रासंगिकता

en: Remember me
hi_IN: मुझे याद रखें

en: Remove all
hi_IN: सभी निकालें

en: Remove sample data
hi_IN: नमूना डेटा निकालें

en: Remove shipping methods
hi_IN: शिपिंग तरीकों हटाये

en: Remove this item
hi_IN: इस सामान को हटाओ

en: Reports
hi_IN: रिपोर्ट

en: Required
hi_IN: आवश्यक

en: Required parameters
hi_IN: आवश्यक मापदंडों

en: Reset
hi_IN: रीसेट करें

en: Reviews
hi_IN: समीक्षाएं

en: Right
hi_IN: दायां

en: Romanian Leu
hi_IN: रोमानियाई ल्यू

en: Rounded corners
hi_IN: कोने पर गोलाकार आकृति

en: Russian Ruble
hi_IN: रूसी रूबल

en: SKU
hi_IN: एसकेयू

en: Sales in this period
hi_IN: इस अवधि में कंपनी की बिक्री

en: Save
hi_IN: सेव

en: Save and copy
hi_IN: सहेजें और कॉपी

en: Save and new
hi_IN: बचाने के लिए और नए

en: Search Categories
hi_IN: खोज श्रेणियाँ

en: Search Countries
hi_IN: खोजें देशों

en: Search Discounts
hi_IN: खोजें छूट

en: Search Ecommerce Pages
hi_IN: खोजें ईकॉमर्स पेज

en: Search Labels
hi_IN: खोजें लेबल

en: Search Manufacturers
hi_IN: खोजें निर्माता

en: Search Parameters
hi_IN: खोज मापदंडों

en: Search Products
hi_IN: उत्पादों की खोज करें

en: Search Shipping methods
hi_IN: खोजें शिपिंग तरीकों

en: Search Tags
hi_IN: खोज टैग

en: Search Taxes
hi_IN: खोजें करों

en: Search and Sort
hi_IN: खोज और क्रमबद्ध

en: Search by category
hi_IN: श्रेणी के आधार पर खोजें

en: Select
hi_IN: चयन करें

en: Select country
hi_IN: देश चुनें

en: Select discount
hi_IN: छूट का चयन

en: Select manufacturer
hi_IN: निर्माता का चयन

en: Select product
hi_IN: उत्पाद का चयन करें

en: Send Email
hi_IN: ईमेल भेजें

en: Send Email to Administrator
hi_IN: प्रशासक ईमेल भेजें

en: Send Email to Customer
hi_IN: ग्राहक को ईमेल भेजें

en: Send Email when
hi_IN: जब ईमेल भेजें

en: Send invoice
hi_IN: चालान भेजें

en: Send invoice to cusotmer
hi_IN: चालान भेजें cusotmer के लिए

en: Separate Countries with commas
hi_IN: अल्पविराम से अलग देशों के

en: Separate Discounts with commas
hi_IN: अल्पविराम से अलग छूट

en: Separate Labels with commas
hi_IN: अल्पविराम से अलग लेबल

en: Separate Shipping methods with commas
hi_IN: अल्पविराम से अलग शिपिंग तरीकों

en: Separate Tags with commas
hi_IN: कॉमा से टैग को अलग करो

en: Separate Taxes with commas
hi_IN: अल्पविराम से अलग करों

en: Separate categories with commas
hi_IN: अल्पविराम से अलग श्रेणियों

en: Separate parameters with commas
hi_IN: अल्पविराम से अलग मानकों को

en: Setup wizard
hi_IN: सेटअप विज़ार्ड

en: Share buttons
hi_IN: शेयर बटन

en: Ship To
hi_IN: प्राप्तकर्ता

en: Shipping
hi_IN: शिपिंग

en: Shipping Data
hi_IN: शिपिंग डेटा

en: Shipping data
hi_IN: नौवहन डेटा

en: Shipping data page
hi_IN: नौवहन डेटा पेज

en: Shipping info
hi_IN: शिपिंग जानकारी

en: Shipping method
hi_IN: शिपिंग का तरीका

en: Shipping method slug
hi_IN: शिपिंग विधि काउंटर

en: Shipping methods
hi_IN: शिपिंग विधियां

en: Shipping rate calculation
hi_IN: नौवहन दर की गणना

en: Shopping cart
hi_IN: शॉपिंग कार्ट

en: Short description
hi_IN: संक्षिप्त वर्णन:

en: Show
hi_IN: दिखाएँ

en: Show all categories
hi_IN: सभी श्रेणियों दिखाएँ

en: Show all manufacturers
hi_IN: सभी निर्माताओं दिखाएँ

en: Show and require
hi_IN: दिखाने के लिए और की आवश्यकता होती है

en: Show hierarchy
hi_IN: दिखाएँ पदानुक्रम

en: Show info
hi_IN: जानकारी दिखाएँ

en: Show products
hi_IN: शो उत्पादों

en: Show short description of product on all progucts page and single product pages.
hi_IN: सभी progucts पेज और एकल उत्पाद पृष्ठों पर उत्पाद का संक्षिप्त विवरण दिखाएँ।

en: Show subcategories
hi_IN: शो उपश्रेणियाँ

en: Sign
hi_IN: हस्ताक्षर

en: Sign position
hi_IN: साइन स्थिति

en: Singapore Dollar
hi_IN: सिंगापुर का डॉलर

en: Single Item
hi_IN: एकल आइटम

en: Site name
hi_IN: साइट का नाम

en: Site url
hi_IN: साइट URL

en: Size
hi_IN: आकार

en: Social buttons
hi_IN: सामाजिक बटन

en: Social media integration
hi_IN: सोशल मीडिया एकीकरण

en: Sort by manufacturer
hi_IN: निर्माता द्वारा क्रमबद्ध करें

en: Sort by name
hi_IN: नाम के अनुसार क्रमबद्ध करें

en: Sort by number of reviews
hi_IN: समीक्षा की संख्या से क्रमबद्ध

en: Sort by price
hi_IN: कीमत के आधार पर क्रमबद्ध करें

en: Sort by rating
hi_IN: रेटिंग द्वारा क्रमबद्ध करें

en: South African rand
hi_IN: दक्षिण अफ्रीकी रैंड

en: South Korean Won
hi_IN: दक्षिण कोरियाई वोन

en: Standard pages
hi_IN: मानक पृष्ठों

en: Star
hi_IN: तारा

en: State
hi_IN: राज्य

en: Status
hi_IN: स्थिति

en: Stock Keeping Unit
hi_IN: इकाई जो यह ध्यान रखती है की माल बचा है या नहीं

en: Style
hi_IN: अंदाज

en: Styles
hi_IN: शैलियां

en: Sub-Total:
hi_IN: पूर्ण-योग:

en: Subcategories
hi_IN: उपश्रेणियों

en: Subject
hi_IN: विषय

en: Subtext
hi_IN: पुट लिये

en: Subtotal
hi_IN: कुल योग

en: Success
hi_IN: सफलता

en: Successfully added to cart
hi_IN: सफलतापूर्वक गाड़ी में जोड़ा

en: Successfully rated
hi_IN: सफलतापूर्वक दर्जा

en: Swedish Krona
hi_IN: स्वीडिश क्रोना

en: Swiss Franc
hi_IN: स्विस फ्रैंक

en: System page
hi_IN: प्रणाली पेज

en: System pages
hi_IN: सिस्टम पृष्ठों

en: TAX
hi_IN: राजकर

en: Tab
hi_IN: टैब

en: Tabs
hi_IN: टैब्स

en: Tag slug
hi_IN: टैग काउंटर

en: Tags
hi_IN: टैग

en: Tags separated by comma
hi_IN: टैग अल्पविराम के द्वारा अलग

en: Taiwan New Dollars
hi_IN: ताइवान न्यू डॉलर

en: Tax
hi_IN: कर (टैक्स)

en: Tax slug
hi_IN: टैक्स काउंटर

en: Taxes
hi_IN: करों

en: Tel
hi_IN: टेली

en: Template couldn't be created.
hi_IN: खाका बनाया नहीं जा सका।

en: Template couldn't be empty.
hi_IN: खाका खाली नहीं हो सकता है।

en: Template successfully created.
hi_IN: खाका सफलतापूर्वक बनाया गया।

en: Templates
hi_IN: (4)      टेम्पलेट्स

en: Templates successfully created.
hi_IN: टेम्पलेट्स सफलतापूर्वक बनाया गया।

en: Text
hi_IN: टेक्स्ट

en: Text in Email
hi_IN: ईमेल में पाठ

en: Thai Baht
hi_IN: थाई बात

en: The changes are saved.
hi_IN: परिवर्तन बच रहे हैं।

en: The following database tables,custom posts and taxonomy terms will be deleted
hi_IN: निम्नलिखित डेटाबेस तालिकाओं, कस्टम पदों और वर्गीकरण शर्तों को हटा दिया जाएगा

en: The invoice is not sent.
hi_IN: चालान नहीं भेजा है।

en: The invoice is sent successfully.
hi_IN: चालान सफलतापूर्वक भेजा है।

en: The item is successfully published.
hi_IN: आइटम सफलतापूर्वक प्रकाशित हुआ है।

en: The item is successfully set as default.
hi_IN: आइटम सफलतापूर्वक डिफ़ॉल्ट के रूप में सेट किया गया है।

en: The item is successfully set to read.
hi_IN: आइटम सफलतापूर्वक पढ़ने के लिए निर्धारित है।

en: The item is successfully set to unread.
hi_IN: आइटम सफलतापूर्वक अपठित के लिए निर्धारित है।

en: The item is successfully unpublished.
hi_IN: आइटम सफलतापूर्वक अप्रकाशित है।

en: The items are saved.
hi_IN: आइटम बच रहे हैं।

en: The items are successfully deleted.
hi_IN: आइटम सफलतापूर्वक नष्ट कर दिया जाता है।

en: The items are successfully published.
hi_IN: आइटम सफलतापूर्वक प्रकाशित कर रहे हैं।

en: The items are successfully unpublished.
hi_IN: आइटम सफलतापूर्वक अप्रकाशित हैं।

en: The order #%s from %s has been canceled.
hi_IN: आदेश # %s से %s को रद्द कर दिया गया है।

en: The order status hasn't changed.
hi_IN: आदेश की स्थिति नहीं बदली है।

en: The order status is updated. Email sent successfully.
hi_IN: आदेश स्थिति अद्यतन किया जाता है। सफलतापूर्वक भेजा गया ईमेल।

en: The order status is updated. Failed to sent email.
hi_IN: आदेश स्थिति अद्यतन किया जाता है। भेजे गए ईमेल में विफल।

en: The order status of your order is updated
hi_IN: अपने आदेश की आदेश की स्थिति अद्यतन किया जाता है

en: The ordering is successfully saved.
hi_IN: आदेश देने के सफलतापूर्वक सहेजा गया है।

en: The plugin database tables, posts and taxanomies successfully deleted.
hi_IN: प्लगइन डेटाबेस तालिकाओं, पोस्ट और taxanomies सफलतापूर्वक नष्ट कर दिया।

en: The selected range contains more than one currency. Thus it is not possible to generate a report.
hi_IN: चयनित श्रेणी एक से अधिक मुद्रा में शामिल है। इस प्रकार यह एक रिपोर्ट उत्पन्न करने के लिए संभव नहीं है।

en: Themes
hi_IN: विषय-वस्तु

en: This feature is disabled for the non-commercial version.
hi_IN: यह सुविधा गैर वाणिज्यिक संस्करण के लिए अक्षम है।

en: This field is required
hi_IN: यह फ़ील्ड आवश्यक है

en: This item will not ship to your country
hi_IN: इस मद में अपने देश के लिए जहाज नहीं होगा

en: This month
hi_IN: इस महीने:

en: This option is disabled in free version.
hi_IN: इस विकल्प को नि: शुल्क संस्करण में अक्षम है।

en: This section allows you to %s.
hi_IN: इस अनुभाग में आप के लिए अनुमति देता है %s ।

en: Thumbnail
hi_IN: थंबनेल

en: Thumbnail view
hi_IN: थंबनेल दृश्य

en: Thumbnails
hi_IN: थम्बनेल

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: To
hi_IN: इसको

en: To add a new country or edit the existing one, please click on the button.
hi_IN: एक नए देश को जोड़ने या मौजूदा एक संपादित करने के लिए बटन पर क्लिक करें।

en: To add a new currency or edit the existing one, please click on the button.
hi_IN: एक नई मुद्रा को जोड़ने या मौजूदा एक संपादित करने के लिए बटन पर क्लिक करें।

en: To add a new discount or edit the existing one, please click on the button.
hi_IN: एक नए छूट जोड़ने या मौजूदा एक संपादित करने के लिए बटन पर क्लिक करें।

en: To add a new order status or edit the existing one, please click on the button.
hi_IN: एक नए आदेश की स्थिति को जोड़ने या मौजूदा एक संपादित करने के लिए बटन पर क्लिक करें।

en: To add a new payment or edit the existing one, please click on the button.
hi_IN: एक नई भुगतान जोड़ने या मौजूदा एक संपादित करने के लिए बटन पर क्लिक करें।

en: To add a new tax or edit the existing one, please click on the button.
hi_IN: एक नए कर को जोड़ने या मौजूदा एक संपादित करने के लिए बटन पर क्लिक करें।

en: To finish the uninstallation and ecommerce will be deactivated automatically.
hi_IN: स्थापना रद्द खत्म करने के लिए और ई-कॉमर्स स्वचालित रूप से निष्क्रिय हो जाएगा।

en: To set for all countries leave the field empty.
hi_IN: सभी देशों क्षेत्र को रिक्त छोड़ के लिए सेट करने के लिए।

en: Today
hi_IN: आज

en: Toggle
hi_IN: टॉगल

en: Top left
hi_IN: ऊपर-बाएं

en: Top right
hi_IN: ऊपर दाएं

en: Total
hi_IN: कुल

en: Total price
hi_IN: कुल कीमत

en: Total shipping
hi_IN: कुल शिपिंग

en: Total tax
hi_IN: कुल कर

en: Turkish Lira
hi_IN: तुर्की लीरा

en: Type
hi_IN: टाइप

en: US Dollars
hi_IN: यू एस डॉलर

en: Ukrainian Hryvnia
hi_IN: यूक्रेनी रिव्निया

en: Uninstall
hi_IN: अनइंस्टॉल करें

en: Uninstall ecommerce wd
hi_IN: स्थापना रद्द करें ई-कॉमर्स WD

en: Unit Price
hi_IN: इकाई मूल्य

en: Universal Product Code
hi_IN: वैश्विक उत्पाद कोड|

en: Unlimited
hi_IN: असीमित

en: Unpublish
hi_IN: अप्रकाशित

en: Update
hi_IN: अपडेट करें

en: Update Category
hi_IN: अपडेट श्रेणी

en: Update Country
hi_IN: अद्यतन देश

en: Update Discount
hi_IN: अद्यतन छूट

en: Update Label
hi_IN: अद्यतन लेबल

en: Update Parameter
hi_IN: अद्यतन पैरामीटर

en: Update Shipping method
hi_IN: अद्यतन शिपिंग विधि

en: Update Tag
hi_IN: अद्यतन टैग

en: Update Tax
hi_IN: अद्यतन कर

en: Update data
hi_IN: अद्यतन आकड़ें

en: Update filters
hi_IN: फिल्टर अपडेट

en: Updating
hi_IN: अपडेट कर रहा है...

en: Upgrade to paid version
hi_IN: भुगतान किया संस्करण पर अपग्रेड

en: Use Facebook comments instead of reviews
hi_IN: समीक्षा के बजाय फेसबुक टिप्पणियों का प्रयोग करें

en: User
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: User IP
hi_IN: उपयोगकर्ता आईपी

en: User IP address
hi_IN: उपयोगकर्ता आईपी पते

en: User data panel
hi_IN: उपयोगकर्ता डेटा पैनल

en: User data updated
hi_IN: उपयोगकर्ता डेटा अद्यतन

en: User management
hi_IN: उपयोगकर्ता प्रबंधन

en: User management page
hi_IN: उपयोगकर्ता प्रबंधन पृष्ठ

en: Usergroup
hi_IN: यूजर ग्रुप

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता का नाम

en: Users
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: Value
hi_IN: मूल्य

en: Values
hi_IN: मूल्य

en: Videos
hi_IN: वीडियो

en: Vietnamese Dong
hi_IN: वियतनामी डोंग

en: View Category
hi_IN: देखें श्रेणी

en: View Country
hi_IN: देखें देश

en: View Discount
hi_IN: डिस्काउंट देखें

en: View Ecommerce Page
hi_IN: ई-कॉमर्स पृष्ठ दृश्य

en: View Label
hi_IN: लेबल देखें

en: View Manufacturer
hi_IN: देखें निर्माता

en: View Parameter
hi_IN: देखें पैरामीटर

en: View Product
hi_IN: उत्पाद देखें

en: View Shipping method
hi_IN: देखें शिपिंग विधि

en: View Tag
hi_IN: टैग देखें

en: View Tax
hi_IN: कर देखें

en: View all products
hi_IN: सभी उत्पादों देखें

en: View data
hi_IN: डेटा देखिये

en: View item
hi_IN: आइटम देखें

en: View order
hi_IN: आदेश देखें

en: View order details
hi_IN: आदेश को विस्तार से देखें

en: View payment data
hi_IN: देखें भुगतान डेटा

en: Visit site
hi_IN: भेंट साइट

en: Warning:
hi_IN: चेतावनी:

en: Website
hi_IN: वेबसाइट

en: Weight
hi_IN: वजन

en: Weight unit
hi_IN: वजन यूनिट

en: Well
hi_IN: कुआँ

en: Well content
hi_IN: अच्छी तरह से सामग्री

en: Without Online Payment
hi_IN: ऑनलाइन भुगतान के बिना

en: Without online payment
hi_IN: ऑनलाइन भुगतान के बिना

en: Write review
hi_IN: समीक्षा लिखें

en: Write review button
hi_IN: लिखें समीक्षा बटन

en: Wrong request
hi_IN: गलत अनुरोध

en: Year
hi_IN: वर्ष

en: Yes
hi_IN: हाँ

en: You are about to uninstall ecommerce from wordpress. This action is not reversible.
hi_IN: आप के बारे में वर्डप्रेस से ई-कॉमर्स की स्थापना रद्द करने के लिए कर रहे हैं। यह कार्रवाई प्रतिवर्ती नहीं है।

en: You can't delete basic item.
hi_IN: आप बुनियादी आइटम नहीं हटा सकते।

en: You can't delete default item.
hi_IN: आप डिफ़ॉल्ट आइटम नहीं हटा सकते।

en: You have already rated this product
hi_IN: आप पहले से ही इस उत्पाद मूल्यांकन किया गया है

en: You must accept license agreement
hi_IN: आप लाइसेंस समझौते को स्वीकार करना चाहिए

en: You must manually insert the code to display the item.
hi_IN: आप मैन्युअल आइटम प्रदर्शित करने के लिए कोड डालना होगा।

en: You must select at least one item.
hi_IN: आपको कम से कम एक आइटम का चयन करना होगा।

en: Your cart is empty
hi_IN: आपकी गाड़ी खाली है

en: Your order #%s from %s has been completed.
hi_IN: आपका आदेश # %s से %s पूरा हो चुका है।

en: Your order #%s from %s has been refunded.
hi_IN: आपका आदेश # %s से %s वापस कर दी गई है।

en: Your order #%s from %s is now being processed.
hi_IN: आपका आदेश # %s से %s अब कार्रवाई की जा रही है।

en: Your order has been canceled
hi_IN: आपका आदेश रद्द कर दिया गया है

en: Your order has been completed
hi_IN: आपका आदेश पूरा हो चुका है

en: Your order has been refunded
hi_IN: आपका आदेश वापस कर दी गई है

en: Your order has failed
hi_IN: आपका आदेश में नाकाम रही है

en: Your order is now being processed
hi_IN: आपके ऑर्डर पर कार्रवाई की जा रही है

en: Zip code
hi_IN: ज़िप कोड,

[ctx: add new on admin bar]
en: Ecommerce Page
hi_IN: ई-कॉमर्स पृष्ठ

[ctx: add new on admin bar]
en: Manufacturer
hi_IN: उत्पादक

[ctx: add new on admin bar]
en: Product
hi_IN: उत्पाद

[ctx: admin menu]
en: All Categories
hi_IN: सभी श्रेणियाँ

[ctx: admin menu]
en: All Countries
hi_IN: सभी देश

[ctx: admin menu]
en: All Discounts
hi_IN: सभी छूट

[ctx: admin menu]
en: All Labels
hi_IN: सभी लेबल

[ctx: admin menu]
en: All Parameters
hi_IN: सभी मापदंडों

[ctx: admin menu]
en: All Shipping methods
hi_IN: सभी शिपिंग तरीकों

[ctx: admin menu]
en: All Tags
hi_IN: सभी टैग

[ctx: admin menu]
en: All Taxes
hi_IN: सभी करों

[ctx: admin menu]
en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

[ctx: admin menu]
en: Countries
hi_IN: देश

[ctx: admin menu]
en: Discounts
hi_IN: डिस्काउंट (छूट)

[ctx: admin menu]
en: Ecommerce Pages
hi_IN: ई-कॉमर्स पेज

[ctx: admin menu]
en: Labels
hi_IN: लेबल

[ctx: admin menu]
en: Manufacturers
hi_IN: मैन्युफैक्चरर्स

[ctx: admin menu]
en: Parameters
hi_IN: मापदंड

[ctx: admin menu]
en: Products
hi_IN: उत्पाद

[ctx: admin menu]
en: Shipping methods
hi_IN: शिपिंग विधियां

[ctx: admin menu]
en: Tags
hi_IN: टैग

[ctx: admin menu]
en: Taxes
hi_IN: कर

[ctx: book]
en: Add New
hi_IN: नया जोड़ें

en: by
hi_IN: द्वारा

en: false
hi_IN: असत्य

en: free shipping
hi_IN: मुफ़्त शिपिंग

[ctx: post type general name]
en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

[ctx: post type general name]
en: Countries
hi_IN: देश

[ctx: post type general name]
en: Discounts
hi_IN: डिस्काउंट (छूट)

[ctx: post type general name]
en: Ecommerce Page
hi_IN: ई-कॉमर्स पृष्ठ

[ctx: post type general name]
en: Labels
hi_IN: लेबल

[ctx: post type general name]
en: Manufacturers
hi_IN: मैन्युफैक्चरर्स

[ctx: post type general name]
en: Parameters
hi_IN: मापदंड

[ctx: post type general name]
en: Products
hi_IN: उत्पाद

[ctx: post type general name]
en: Shipping methods
hi_IN: शिपिंग विधियां

[ctx: post type general name]
en: Tags
hi_IN: टैग

[ctx: post type general name]
en: Taxes
hi_IN: कर

[ctx: post type singular name]
en: Category
hi_IN: पदों की श्रेणी

[ctx: post type singular name]
en: Country
hi_IN: कंट्री

[ctx: post type singular name]
en: Discount
hi_IN: लेनदारों पर छूट

[ctx: post type singular name]
en: Ecommerce Page
hi_IN: ई-कॉमर्स पृष्ठ

[ctx: post type singular name]
en: Label
hi_IN: लेबल

[ctx: post type singular name]
en: Manufacturer
hi_IN: उत्पादक

[ctx: post type singular name]
en: Parameter
hi_IN: मापदंड

[ctx: post type singular name]
en: Product
hi_IN: उत्पाद

[ctx: post type singular name]
en: Shipping method
hi_IN: शिपिंग का तरीका

[ctx: post type singular name]
en: Tag
hi_IN: टैग

[ctx: post type singular name]
en: Tax
hi_IN: कर (टैक्स)

en: true
hi_IN: सत्य

en: warning
hi_IN: चेतावनी
