EasyCommerce - en to ru_RU translation catalogue (2598 entries)

en: No AI credits available. Please upgrade or use your own API key.
ru_RU: Кредиты ИИ закончились. Оформите подписку или используйте собственный ключ API.

en: `message` is required.
ru_RU: Требуется параметр `message`.

en: I was unable to complete your request. Please try again.
ru_RU: Не удалось выполнить ваш запрос. Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: Sorry, I had trouble processing your request. Please try again.
ru_RU: К сожалению, не удалось обработать ваш запрос. Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: Cart removed
ru_RU: Корзина удалена

en: Failed to remove cart
ru_RU: Не удалось удалить корзину

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real cart data at send time - keep them verbatim.
en: ##shop_name##- Your Order Is Yet to Be Placed!
ru_RU: ##shop_name##- Ваш заказ ещё не оформлен!

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real cart data at send time - keep them verbatim.
en: Hi ##name##,
    We noticed you left some items in your cart at ##shop_name##. Your cart, worth ##cart_total##, is still waiting for you!
    Here’s what you left behind:
    ##product_list##
    Don’t miss out—your items might sell out soon! Click below to return to your cart and complete your purchase.
    Go to Checkout 👉 ##cart_link## 
    Need help? Feel free to reach out. We’re happy to assist!
    Best,
    ##shop_name## Team
ru_RU: Здравствуйте, ##name##!
    Мы заметили, что вы оставили несколько товаров в корзине в магазине ##shop_name##. Ваша корзина на сумму ##cart_total## всё ещё ждёт вас!
    Вот что вы оставили:
    ##product_list##
    Не упустите — товары могут скоро закончиться! Нажмите ниже, чтобы вернуться в корзину и завершить покупку.
    Перейти к оформлению 👉 ##cart_link## 
    Нужна помощь? Обращайтесь — мы будем рады помочь!
    С уважением,
    Команда ##shop_name##

en: Reminder sent
ru_RU: Напоминание отправлено

en: Reminder not sent
ru_RU: Напоминание не отправлено

en: Failed to remove some carts
ru_RU: Не удалось удалить некоторые корзины

en: Carts deleted successfully.
ru_RU: Корзины успешно удалены.

en: No abandoned cart hashes provided.
ru_RU: Не указаны хэши брошенных корзин.

en: Failed to send some reminders
ru_RU: Не удалось отправить некоторые напоминания

en: Reminders sent successfully.
ru_RU: Напоминания успешно отправлены.

en: Failed to clean abandoned carts.
ru_RU: Не удалось очистить брошенные корзины.

en: Cleaned abandoned carts.
ru_RU: Брошенные корзины очищены.

en: There is nothing to clean.
ru_RU: Нечего очищать.

en: Cleaned invalid abandoned carts.
ru_RU: Некорректные брошенные корзины очищены.

en: No invalid entries found.
ru_RU: Некорректные записи не найдены.

en: Failed to clean invalid abandoned carts.
ru_RU: Не удалось очистить некорректные брошенные корзины.

en: Something went wrong
ru_RU: Что-то пошло не так

en: Free
ru_RU: Бесплатно

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Invalid addon
ru_RU: Недопустимое дополнение

en: Activate EasyCommerce Pro to install this addon
ru_RU: Активируйте EasyCommerce Pro, чтобы установить это дополнение

note: translators: The error message.
en: Could not install the addon: %s
ru_RU: Не удалось установить дополнение: %s

en: Plugin file could not be resolved.
ru_RU: Не удалось определить файл плагина.

note: translators: %s: dependency plugin slug
en: Required plugin "%s" could not be found on WordPress.org.
ru_RU: Необходимый плагин «%s» не найден на WordPress.org.

note: translators: %s: dependency plugin slug
en: Could not install required plugin "%s".
ru_RU: Не удалось установить необходимый плагин «%s».

note: translators: 1: dependency plugin slug, 2: error message
en: Could not activate required plugin "%1$s": %2$s
ru_RU: Не удалось активировать необходимый плагин «%1$s»: %2$s

en: Addon installed and activated
ru_RU: Дополнение установлено и активировано

en: Plugin is not active
ru_RU: Плагин не активен

en: Addon deactivated
ru_RU: Дополнение деактивировано

en: Addon installed
ru_RU: Дополнение установлено

en: Plugin installation failed.
ru_RU: Не удалось установить плагин.

en: Plugin installed but file path could not be resolved.
ru_RU: Плагин установлен, но не удалось определить путь к файлу.

en: Something went wrong..
ru_RU: Что-то пошло не так..

note: translators: %s: AI feature name.
en: %s is disabled. Enable it from Settings → AI → Generative AI.
ru_RU: %s отключено. Включите его в разделе «Настройки → ИИ → Генеративный ИИ».

en: AI Text Generator
ru_RU: Генератор текста ИИ

en: AI content writer
ru_RU: ИИ-копирайтер

en: AI service error
ru_RU: Ошибка сервиса ИИ

en: AI Attribute Generator
ru_RU: Генератор атрибутов ИИ

en: AI attribute generator
ru_RU: Генератор атрибутов ИИ

en: AI Template Generator
ru_RU: Генератор шаблонов ИИ

en: AI product builder
ru_RU: ИИ-конструктор товаров

en: AI Image Generator
ru_RU: Генератор изображений ИИ

en: Image generated
ru_RU: Изображение создано

en: AI image generator
ru_RU: Генератор изображений ИИ

en: Image edited
ru_RU: Изображение отредактировано

en: AI image enhancer
ru_RU: ИИ-улучшение изображений

en: Attribute updated.
ru_RU: Атрибут обновлён.

en: Invalid attribute data.
ru_RU: Недопустимые данные атрибута.

en: Attribute deleted.
ru_RU: Атрибут удалён.

en: Invalid attribute IDs.
ru_RU: Недопустимые идентификаторы атрибутов.

en: Attributes deleted.
ru_RU: Атрибуты удалены.

en: Cart is locked for payment. Complete or cancel the current payment before making changes.
ru_RU: Корзина заблокирована для оплаты. Завершите или отмените текущую оплату, прежде чем вносить изменения.

en: Invalid product data.
ru_RU: Недопустимые данные товара.

note: Translators: %d is the product ID.
en: Invalid product ID: %d
ru_RU: Недопустимый идентификатор товара: %d

en: Product is out of stock!
ru_RU: Товара нет в наличии!

en: Products added to cart.
ru_RU: Товары добавлены в корзину.

note: translators: %d: number of items added to the cart.
en: %d item added to cart | %d items added to cart
ru_RU[0]: %d товар добавлен в корзину
ru_RU[1]: %d товара добавлено в корзину
ru_RU[2]: %d товаров добавлено в корзину

en: Invalid product ID or quantity.
ru_RU: Недопустимый идентификатор товара или количество.

en: Product not found.
ru_RU: Товар не найден.

en: Cart updated.
ru_RU: Корзина обновлена.

en: Invalid product ID.
ru_RU: Недопустимый идентификатор товара.

en: Product removed from cart.
ru_RU: Товар удалён из корзины.

en: Cart already locked.
ru_RU: Корзина уже заблокирована.

en: Cart locked for payment.
ru_RU: Корзина заблокирована для оплаты.

en: Shipping methods found
ru_RU: Найдены способы доставки

en: No shipping methods found
ru_RU: Способы доставки не найдены

en: Shipping method not found.
ru_RU: Способ доставки не найден.

en: Shipping method applied
ru_RU: Способ доставки применён

en: Payment method applied
ru_RU: Способ оплаты применён

en: Invalid coupon code.
ru_RU: Недопустимый код купона.

en: Coupon is not applicable.
ru_RU: Купон неприменим.

en: Coupon applied.
ru_RU: Купон применён.

en: Cart doesn't contain this coupon!
ru_RU: В корзине нет этого купона!

en: Coupon removed.
ru_RU: Купон удалён.

en: Cart cleared
ru_RU: Корзина очищена

en: Cart cleared.
ru_RU: Корзина очищена.

en: Store data updated
ru_RU: Данные магазина обновлены

en: Required form field is missing
ru_RU: Отсутствует обязательное поле формы

en: Username already exists
ru_RU: Имя пользователя уже существует

en: Email is not valid
ru_RU: Некорректный адрес эл. почты

en: Email already registered
ru_RU: Адрес эл. почты уже зарегистрирован

en: Passwords do not match
ru_RU: Пароли не совпадают

en: Password must be at least 6 characters long.
ru_RU: Пароль должен содержать не менее 6 символов.

en: Enter a username or email address.
ru_RU: Введите имя пользователя или адрес эл. почты.

en: If an account matches that email or username, a password reset link has been sent.
ru_RU: Если аккаунт с таким адресом эл. почты или именем пользователя существует, ссылка для сброса пароля отправлена.

en: Invalid key or login.
ru_RU: Недопустимый ключ или логин.

en: Password fields cannot be empty.
ru_RU: Поля пароля не могут быть пустыми.

en: Passwords do not match.
ru_RU: Пароли не совпадают.

en: Invalid or expired reset key.
ru_RU: Недопустимый или просроченный ключ сброса.

en: Password has been reset successfully.
ru_RU: Пароль успешно сброшен.

en: Email/username and password are required.
ru_RU: Требуются адрес эл. почты/имя пользователя и пароль.

en: Too many failed login attempts. Please try again in a few minutes.
ru_RU: Слишком много неудачных попыток входа. Пожалуйста, повторите попытку через несколько минут.

en: Invalid email/username or password.
ru_RU: Неверный адрес эл. почты/имя пользователя или пароль.

en: No data found
ru_RU: Данные не найдены

en: API not connected
ru_RU: API не подключён

en: API disconnected
ru_RU: API отключён

en: Token not verified
ru_RU: Токен не подтверждён

en: Docs found
ru_RU: Документы найдены

en: Doc found
ru_RU: Документ найден

en: Doc not found
ru_RU: Документ не найден

note: translators: %s: coupon code.
en: Coupon %s created
ru_RU: Купон %s создан

en: Failed to create coupon.
ru_RU: Не удалось создать купон.

en: Coupon created successfully.
ru_RU: Купон успешно создан.

en: Coupon ID is required.
ru_RU: Требуется идентификатор купона.

en: Coupon not found.
ru_RU: Купон не найден.

en: No valid fields to update.
ru_RU: Нет допустимых полей для обновления.

en: Failed to update coupon.
ru_RU: Не удалось обновить купон.

en: Coupon updated successfully.
ru_RU: Купон успешно обновлён.

note: translators: %s: coupon code.
en: Coupon %s deleted
ru_RU: Купон %s удалён

en: Failed to delete coupon.
ru_RU: Не удалось удалить купон.

en: Coupon deleted successfully.
ru_RU: Купон успешно удалён.

en: Invalid coupon IDs.
ru_RU: Недопустимые идентификаторы купонов.

en: Failed to delete some coupons.
ru_RU: Не удалось удалить некоторые купоны.

en: coupons deleted successfully.
ru_RU: купоны успешно удалены.

en: Failed to update some coupons.
ru_RU: Не удалось обновить некоторые купоны.

en: Coupons status updated successfully.
ru_RU: Статус купонов успешно обновлён.

en: Failed to create customer.
ru_RU: Не удалось создать клиента.

en: Customer created successfully.
ru_RU: Клиент успешно создан.

en: Customer not found.
ru_RU: Клиент не найден.

en: Failed to delete customer.
ru_RU: Не удалось удалить клиента.

en: Customer deleted successfully.
ru_RU: Клиент успешно удалён.

en: Store stats
ru_RU: Статистика магазина

en: Store order statuses
ru_RU: Статусы заказов магазина

en: Business Info
ru_RU: Информация о бизнесе

en: Store Pages
ru_RU: Страницы магазина

en: Currency & Format
ru_RU: Валюта и формат

en: Payment Method
ru_RU: Способ оплаты

en: Store setup status
ru_RU: Статус настройки магазина

en: Store sales
ru_RU: Продажи магазина

en: Sales Amount
ru_RU: Сумма продаж

en: Sales Count
ru_RU: Количество продаж

en: Recent orders
ru_RU: Недавние заказы

en: No email address found for this cart.
ru_RU: Для этой корзины не найден адрес эл. почты.

en: Reminder email sent successfully.
ru_RU: Письмо с напоминанием успешно отправлено.

en: Failed to send reminder email.
ru_RU: Не удалось отправить письмо с напоминанием.

en: Most lowest stock
ru_RU: Наименьшие запасы

en: day
ru_RU: день

en: days
ru_RU: дней

en: Top sellers
ru_RU: Лидеры продаж

en: Private Note
ru_RU: Внутренняя заметка

en: Note to Customer
ru_RU: Заметка для клиента

en: Recent activities
ru_RU: Недавние действия

en: Site Name
ru_RU: Название сайта

en: Shop Name
ru_RU: Название магазина

en: Current Year
ru_RU: Текущий год

en: Shop Page URL
ru_RU: URL страницы магазина

en: Checkout Page URL
ru_RU: URL страницы оформления заказа

en: Dashboard Page URL
ru_RU: URL страницы личного кабинета

en: Order ID
ru_RU: Идентификатор заказа

en: Customer Full Name
ru_RU: Полное имя клиента

en: Customer Email Address
ru_RU: Адрес эл. почты клиента

en: Customer Phone Number
ru_RU: Номер телефона клиента

en: Billing First Name
ru_RU: Имя (плательщик)

en: Billing Last Name
ru_RU: Фамилия (плательщик)

en: Billing Email Address
ru_RU: Адрес эл. почты (плательщик)

en: Billing Phone Number
ru_RU: Номер телефона (плательщик)

en: Billing Address Line 1
ru_RU: Адрес плательщика, строка 1

en: Billing Address Line 2
ru_RU: Адрес плательщика, строка 2

en: Billing Country
ru_RU: Страна плательщика

en: Billing State/Province
ru_RU: Область/регион плательщика

en: Billing City
ru_RU: Город плательщика

en: Billing Postal Code
ru_RU: Почтовый индекс плательщика

en: Full Billing Address
ru_RU: Полный адрес плательщика

en: Shipping First Name
ru_RU: Имя (доставка)

en: Shipping Last Name
ru_RU: Фамилия (доставка)

en: Shipping Email Address
ru_RU: Адрес эл. почты (доставка)

en: Shipping Phone Number
ru_RU: Номер телефона (доставка)

en: Shipping Address Line 1
ru_RU: Адрес доставки, строка 1

en: Shipping Address Line 2
ru_RU: Адрес доставки, строка 2

en: Shipping Country
ru_RU: Страна доставки

en: Shipping State/Province
ru_RU: Область/регион доставки

en: Shipping City
ru_RU: Город доставки

en: Shipping Postal Code
ru_RU: Почтовый индекс доставки

en: Full Shipping Address
ru_RU: Полный адрес доставки

en: Customer Total Spent
ru_RU: Всего потрачено клиентом

en: Customer Total Orders
ru_RU: Всего заказов клиента

en: Customer Average Order Value
ru_RU: Средняя стоимость заказа клиента

en: Product List (HTML)
ru_RU: Список товаров (HTML)

en: Product Table (HTML)
ru_RU: Таблица товаров (HTML)

en: Number of Items
ru_RU: Количество позиций

en: Order Total Amount
ru_RU: Итоговая сумма заказа

en: Cart Hash/ID
ru_RU: Хэш/идентификатор корзины

en: Customer Name
ru_RU: Имя клиента

en: Customer Email
ru_RU: Эл. почта клиента

en: Cart Recovery Link
ru_RU: Ссылка на восстановление корзины

en: Cart Total Amount
ru_RU: Итоговая сумма корзины

en: Total Amount
ru_RU: Итоговая сумма

en: Order Status
ru_RU: Статус заказа

en: Search term is too long
ru_RU: Слишком длинный поисковый запрос

en: General
ru_RU: Общие

en: Order
ru_RU: Заказ

en: Cart
ru_RU: Корзина

note: translators: %s: placeholder category name.
en: --- %s Placeholders ---
ru_RU: --- Заполнители %s ---

en: Failed to retrieve email placeholders
ru_RU: Не удалось получить заполнители писем

en: Countries loaded
ru_RU: Страны загружены

en: States loaded
ru_RU: Регионы загружены

en: Cities loaded
ru_RU: Города загружены

en: Currencies loaded
ru_RU: Валюты загружены

en: No file uploaded
ru_RU: Файл не загружен

en: Invalid file
ru_RU: Недопустимый файл

en: Failed to read CSV file
ru_RU: Не удалось прочитать файл CSV

en: CSV uploaded successfully
ru_RU: Файл CSV успешно загружен

en: Invalid mapping data
ru_RU: Недопустимые данные сопоставления

en: Column mapping saved successfully
ru_RU: Сопоставление столбцов успешно сохранено

en: Import started in background via WP-Cron
ru_RU: Импорт запущен в фоновом режиме через WP-Cron

en: Import session not found
ru_RU: Сессия импорта не найдена

en: Your demo products are being generated
ru_RU: Ваши демо-товары создаются

en: Failed to import image
ru_RU: Не удалось импортировать изображение

en: Image imported
ru_RU: Изображение импортировано

en: No logs found.
ru_RU: Журналы не найдены.

en: Log not found.
ru_RU: Запись журнала не найдена.

en: Failed to add log.
ru_RU: Не удалось добавить запись журнала.

en: Log added successfully.
ru_RU: Запись журнала успешно добавлена.

en: Failed to delete log.
ru_RU: Не удалось удалить запись журнала.

en: Log deleted successfully.
ru_RU: Запись журнала успешно удалена.

en: Notice not dismissed
ru_RU: Уведомление не закрыто

en: Notice dismissed
ru_RU: Уведомление закрыто

en: Option key is required.
ru_RU: Требуется ключ параметра.

en: Option key is not allowed.
ru_RU: Ключ параметра не разрешён.

en: Option not found.
ru_RU: Параметр не найден.

en: Settings Saved Successfully.
ru_RU: Настройки успешно сохранены.

en: Settings Reset successfully.
ru_RU: Настройки успешно сброшены.

en: Cart is already completed.
ru_RU: Корзина уже оформлена.

en: Cart is empty or invalid cart hash.
ru_RU: Корзина пуста или указан недопустимый хэш корзины.

en: Invalid items format.
ru_RU: Недопустимый формат позиций.

en: Failed to create order.
ru_RU: Не удалось создать заказ.

note: translators: %d: order ID.
en: Order ID #%d
ru_RU: Заказ №%d

en: Order created successfully.
ru_RU: Заказ успешно создан.

en: Order not found.
ru_RU: Заказ не найден.

en: You are not allowed to view this order.
ru_RU: У вас нет прав для просмотра этого заказа.

note: translators: %1$s: previous order status label. %2$s: new order status label.
en: Order status changed from %1$s to %2$s
ru_RU: Статус заказа изменён с %1$s на %2$s

note: translators: %1$s: previous fulfillment status label. %2$s: new fulfillment status label.
en: Order fulfillment status changed from %1$s to %2$s
ru_RU: Статус выполнения заказа изменён с %1$s на %2$s

en: Failed to update order.
ru_RU: Не удалось обновить заказ.

en: Order updated successfully.
ru_RU: Заказ успешно обновлён.

en: Invalid order IDs.
ru_RU: Недопустимые идентификаторы заказов.

en: Invalid type parameter.
ru_RU: Недопустимый параметр типа.

en: Orders updated successfully.
ru_RU: Заказы успешно обновлены.

en: Order Deleted
ru_RU: Заказ удалён

en: Order deleted successfully.
ru_RU: Заказ успешно удалён.

note: translators: %s: formatted refund amount.
en: Refund: %s
ru_RU: Возврат средств: %s

en: Order refunded successfully.
ru_RU: Возврат средств по заказу успешно выполнен.

en: Failed to refund order.
ru_RU: Не удалось выполнить возврат средств по заказу.

en: Invalid order ID
ru_RU: Недопустимый идентификатор заказа

note: translators: %s: email event name.
en: Email sent: %s
ru_RU: Письмо отправлено: %s

en: Email sent.
ru_RU: Письмо отправлено.

note: translators: %s: email event name.
en: Email failed: %s
ru_RU: Не удалось отправить письмо: %s

en: Email not sent
ru_RU: Письмо не отправлено

en: No orders found.
ru_RU: Заказы не найдены.

en: Orders deleted successfully.
ru_RU: Заказы успешно удалены.

en: Invalid payment method.
ru_RU: Недопустимый способ оплаты.

en: Offline payment methods are not accepted here.
ru_RU: Офлайн-способы оплаты здесь не принимаются.

en: Payment processed successfully.
ru_RU: Оплата успешно обработана.

note: translators: %s: address type
en: Invalid %s address data.
ru_RU: Недопустимые данные адреса (%s).

en: First name is required.
ru_RU: Требуется имя.

en: First name may only contain letters, spaces, hyphens, and apostrophes.
ru_RU: Имя может содержать только буквы, пробелы, дефисы и апострофы.

en: Last name may only contain letters, spaces, hyphens, and apostrophes.
ru_RU: Фамилия может содержать только буквы, пробелы, дефисы и апострофы.

en: Email address is required.
ru_RU: Требуется адрес эл. почты.

en: Please enter a valid email address.
ru_RU: Пожалуйста, введите корректный адрес эл. почты.

en: Please enter a valid phone number.
ru_RU: Пожалуйста, введите корректный номер телефона.

en: Please enter a valid postcode.
ru_RU: Пожалуйста, введите корректный почтовый индекс.

en: No products found
ru_RU: Товары не найдены

en: Failed to create product.
ru_RU: Не удалось создать товар.

en: Product created
ru_RU: Товар создан

en: Failed to update product.
ru_RU: Не удалось обновить товар.

en: Product updated
ru_RU: Товар обновлён

en: Product can't be deleted.
ru_RU: Товар не может быть удалён.

en: Failed to delete product.
ru_RU: Не удалось удалить товар.

en: Product deleted successfully.
ru_RU: Товар успешно удалён.

en: Invalid product IDs.
ru_RU: Недопустимые идентификаторы товаров.

en: Failed to delete some products.
ru_RU: Не удалось удалить некоторые товары.

en: Products deleted successfully.
ru_RU: Товары успешно удалены.

en: Products updated successfully.
ru_RU: Товары успешно обновлены.

en: Review added
ru_RU: Отзыв добавлен

note: translators: %s: product title.
en: New review added for %s
ru_RU: Добавлен новый отзыв для %s

en: Failed to add review.
ru_RU: Не удалось добавить отзыв.

en: No variations found
ru_RU: Вариации не найдены

en: Variations found
ru_RU: Вариации найдены

en: Review ID is required.
ru_RU: Требуется идентификатор отзыва.

en: Review not found.
ru_RU: Отзыв не найден.

en: You do not have permission to delete this review.
ru_RU: У вас нет прав для удаления этого отзыва.

en: Failed to delete review.
ru_RU: Не удалось удалить отзыв.

en: Review deleted successfully.
ru_RU: Отзыв успешно удалён.

en: Customer data updated
ru_RU: Данные клиента обновлены

en: No transactions found.
ru_RU: Транзакции не найдены.

en: No refunds found
ru_RU: Возвраты не найдены

en: Refund not found.
ru_RU: Возврат не найден.

en: Refunds are not allowed for this order status.
ru_RU: Возврат средств недоступен для этого статуса заказа.

en: Refund amount must be greater than zero.
ru_RU: Сумма возврата должна быть больше нуля.

en: Failed to process refund through payment gateway.
ru_RU: Не удалось выполнить возврат средств через платёжный шлюз.

note: translators: %s: remaining due amount of the order.
en: Refund amount cannot exceed the due amount of %s.
ru_RU: Сумма возврата не может превышать сумму к оплате %s.

en: Failed to create refund.
ru_RU: Не удалось создать возврат.

en: Refund created
ru_RU: Возврат создан

en: Failed to update refund.
ru_RU: Не удалось обновить возврат.

en: Refund updated
ru_RU: Возврат обновлён

en: Failed to delete refund.
ru_RU: Не удалось удалить возврат.

en: Refund deleted successfully.
ru_RU: Возврат успешно удалён.

en: Invalid refund IDs.
ru_RU: Недопустимые идентификаторы возвратов.

en: Failed to delete some refunds.
ru_RU: Не удалось удалить некоторые возвраты.

en: Refunds deleted successfully.
ru_RU: Возвраты успешно удалены.

en: Total Customers
ru_RU: Всего клиентов

en: New Customers
ru_RU: Новые клиенты

en: Repeat Customers
ru_RU: Повторные клиенты

en: Customers who have placed more than one order.
ru_RU: Клиенты, оформившие более одного заказа.

en: Orders Per Customer
ru_RU: Заказов на клиента

en: Customer LTV
ru_RU: LTV клиента

en: Average Lifetime Value per customer.
ru_RU: Средняя пожизненная ценность клиента.

en: Customer AOV
ru_RU: Средний чек клиента

en: Average Order Value per customer.
ru_RU: Средняя стоимость заказа на клиента.

en: Previous New Customers
ru_RU: Новые клиенты (пред. период)

en: Previous Repeat Customers
ru_RU: Повторные клиенты (пред. период)

note: translators: %s: report data group label, e.g. Orders.
en: %s Count
ru_RU: Количество: %s

note: translators: %s: report data group label, e.g. Orders.
en: %s Amount
ru_RU: Сумма: %s

en: Orders
ru_RU: Заказы

en: All orders except On Hold, Pending, Cancelled.
ru_RU: Все заказы, кроме «На удержании», «В ожидании» и «Отменён».

en: Completed Orders
ru_RU: Завершённые заказы

en: Refunds
ru_RU: Возвраты

en: Net Revenue
ru_RU: Чистая выручка

en: Total revenue after any refunds or deductions.
ru_RU: Общая выручка за вычетом возвратов и удержаний.

en: Pending Orders
ru_RU: Заказы в ожидании

en: Order Count
ru_RU: Количество заказов

en: Order Amount
ru_RU: Сумма заказов

en: Previous Order Count
ru_RU: Количество заказов (пред. период)

en: Previous Order Amount
ru_RU: Сумма заказов (пред. период)

en: Sales
ru_RU: Продажи

en: Total sales before any refunds or deductions.
ru_RU: Общие продажи до вычета возвратов и удержаний.

en: Products Sold
ru_RU: Продано товаров

en: Customers
ru_RU: Клиенты

en: New Orders
ru_RU: Новые заказы

en: Renewal Orders
ru_RU: Заказы на продление

en: Products in Catalog
ru_RU: Товаров в каталоге

en: Variations across products
ru_RU: Вариаций по товарам

en: Average product price
ru_RU: Средняя цена товара

en: Inventory count
ru_RU: Количество на складе

en: New
ru_RU: Новые

en: Returning
ru_RU: Вернувшиеся

en: AOV Per Customer
ru_RU: Средний чек на клиента

en: Items Per Customer
ru_RU: Позиций на клиента

en: Guest
ru_RU: Гость

en: Live Products
ru_RU: Опубликованные товары

en: Total Stock
ru_RU: Всего на складе

en: Out of Stock
ru_RU: Нет в наличии

en: Low Stock
ru_RU: Мало на складе

en: Gross Sales
ru_RU: Валовые продажи

en: Average Rating
ru_RU: Средний рейтинг

en: Product ID is required
ru_RU: Требуется идентификатор товара

en: Product not found
ru_RU: Товар не найден

en: Gross Sale
ru_RU: Валовая продажа

en: Stock
ru_RU: Запас

en: Avg Rating
ru_RU: Сред. рейтинг

en: Pending
ru_RU: В ожидании

en: Processing
ru_RU: В обработке

en: Completed
ru_RU: Завершён

en: Refunded
ru_RU: Возвращён

en: Partially Refunded
ru_RU: Частично возвращён

en: Cancelled
ru_RU: Отменён

en: On Hold
ru_RU: На удержании

en: Gross Revenue
ru_RU: Валовая выручка

en: Total revenue before any refunds or deductions.
ru_RU: Общая выручка до вычета возвратов и удержаний.

en: Avg Revenue Per Customer
ru_RU: Сред. выручка на клиента

en: Avg Revenue Per Order
ru_RU: Сред. выручка на заказ

en: Avg Revenue Per Product
ru_RU: Сред. выручка на товар

en: Revenue
ru_RU: Выручка

en: Previous Revenue
ru_RU: Выручка (пред. период)

en: Shipping plan not found.
ru_RU: План доставки не найден.

en: Failed to create shipping plan.
ru_RU: Не удалось создать план доставки.

en: Shipping plan created successfully.
ru_RU: План доставки успешно создан.

en: Shipping plan ID is required.
ru_RU: Требуется идентификатор плана доставки.

en: Failed to update shipping plan.
ru_RU: Не удалось обновить план доставки.

en: Shipping plan updated successfully.
ru_RU: План доставки успешно обновлён.

en: Failed to delete shipping plan.
ru_RU: Не удалось удалить план доставки.

en: Shipping plan deleted successfully.
ru_RU: План доставки успешно удалён.

en: Region code is required.
ru_RU: Требуется код региона.

en: No shipping plans available for this region.
ru_RU: Для этого региона нет доступных планов доставки.

en: Tax classes found.
ru_RU: Налоговые классы найдены.

en: A class with the same name already exists
ru_RU: Класс с таким названием уже существует

en: Failed to create tax class.
ru_RU: Не удалось создать налоговый класс.

en: Tax class created successfully.
ru_RU: Налоговый класс успешно создан.

en: Tax class not found.
ru_RU: Налоговый класс не найден.

en: Tax class found.
ru_RU: Налоговый класс найден.

en: Failed to update tax class.
ru_RU: Не удалось обновить налоговый класс.

en: Tax class updated successfully.
ru_RU: Налоговый класс успешно обновлён.

en: Failed to delete tax class.
ru_RU: Не удалось удалить налоговый класс.

en: Tax class deleted successfully.
ru_RU: Налоговый класс успешно удалён.

en: Country parameter is required.
ru_RU: Требуется параметр страны.

en: No tax rates found.
ru_RU: Налоговые ставки не найдены.

en: Categories found.
ru_RU: Категории найдены.

en: Category created.
ru_RU: Категория создана.

en: Category updated.
ru_RU: Категория обновлена.

en: Category not deleted
ru_RU: Категория не удалена

en: Category deleted
ru_RU: Категория удалена

en: Categories deleted
ru_RU: Категории удалены

en: Brands found.
ru_RU: Бренды найдены.

en: Brand created.
ru_RU: Бренд создан.

en: brand updated.
ru_RU: бренд обновлён.

en: Brand not deleted
ru_RU: Бренд не удалён

en: Brand deleted
ru_RU: Бренд удалён

en: Brands deleted
ru_RU: Бренды удалены

en: tags found.
ru_RU: метки найдены.

en: tag created.
ru_RU: метка создана.

en: tag updated.
ru_RU: метка обновлена.

en: tag not deleted
ru_RU: метка не удалена

en: tag deleted
ru_RU: метка удалена

en: tags deleted
ru_RU: метки удалены

en: Failed to delete transaction.
ru_RU: Не удалось удалить транзакцию.

en: Transaction deleted successfully.
ru_RU: Транзакция успешно удалена.

[ctx: post type general name]
en: Products
ru_RU: Товары

[ctx: post type singular name]
en: Product
ru_RU: Товар

[ctx: admin menu]
en: Products
ru_RU: Товары

[ctx: add new on admin bar]
en: Product
ru_RU: Товар

[ctx: product]
en: Add New
ru_RU: Добавить

en: Add New Product
ru_RU: Добавить товар

en: New Product
ru_RU: Новый товар

en: Edit Product
ru_RU: Редактировать товар

en: View Product
ru_RU: Просмотреть товар

en: Products
ru_RU: Товары

en: Search Products
ru_RU: Поиск товаров

en: Parent Products:
ru_RU: Родительские товары:

en: No products found.
ru_RU: Товары не найдены.

en: No products found in Trash.
ru_RU: В корзине нет товаров.

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
ru_RU: Категории

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
ru_RU: Категория

en: Search Categories
ru_RU: Поиск категорий

en: All Categories
ru_RU: Все категории

en: Parent Category
ru_RU: Родительская категория

en: Parent Category:
ru_RU: Родительская категория:

en: Edit Category
ru_RU: Редактировать категорию

en: Update Category
ru_RU: Обновить категорию

en: Add New Category
ru_RU: Добавить категорию

en: New Category Name
ru_RU: Название новой категории

en: Categories
ru_RU: Категории

[ctx: taxonomy general name]
en: Brands
ru_RU: Бренды

[ctx: taxonomy singular name]
en: Brand
ru_RU: Бренд

en: Search Brands
ru_RU: Поиск брендов

en: All Brands
ru_RU: Все бренды

en: Parent Brand
ru_RU: Родительский бренд

en: Parent Brand:
ru_RU: Родительский бренд:

en: Edit Brand
ru_RU: Редактировать бренд

en: Update Brand
ru_RU: Обновить бренд

en: Add New Brand
ru_RU: Добавить бренд

en: New Brand Name
ru_RU: Название нового бренда

en: Brands
ru_RU: Бренды

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
ru_RU: Метки

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
ru_RU: Метка

en: Search Tags
ru_RU: Поиск меток

en: All Tags
ru_RU: Все метки

en: Parent Tag
ru_RU: Родительская метка

en: Parent Tag:
ru_RU: Родительская метка:

en: Edit Tag
ru_RU: Редактировать метку

en: Update Tag
ru_RU: Обновить метку

en: Add New Tag
ru_RU: Добавить метку

en: New Tag Name
ru_RU: Название новой метки

en: Tags
ru_RU: Метки

en: Manager
ru_RU: Менеджер

en: Customer
ru_RU: Клиент

en: Shop
ru_RU: Магазин

en: Checkout
ru_RU: Оформление заказа

en: Dashboard
ru_RU: Личный кабинет

en: Payment
ru_RU: Оплата

en: First Name
ru_RU: Имя

en: Your first name
ru_RU: Ваше имя

en: Last Name
ru_RU: Фамилия

en: Your last name
ru_RU: Ваша фамилия

en: Email
ru_RU: Эл. почта

en: Your email
ru_RU: Ваш адрес эл. почты

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Enter your phone number
ru_RU: Введите номер телефона

en: Address 1
ru_RU: Адрес 1

en: Your address 1
ru_RU: Ваш адрес 1

en: Address 2
ru_RU: Адрес 2

en: Your address 2
ru_RU: Ваш адрес 2

en: Country
ru_RU: Страна

en: State
ru_RU: Регион

en: Your State
ru_RU: Ваш регион

en: City
ru_RU: Город

en: Your City
ru_RU: Ваш город

en: Postcode
ru_RU: Почтовый индекс

en: Write here
ru_RU: Введите здесь

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## Has Been Cancelled - ##shop_name##
ru_RU: Ваш заказ ###order_id## отменён — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    We're sorry to let you know that your order ###order_id## has been cancelled. We understand that's not what you were hoping to hear.
    
    Here's a summary of the cancelled order:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    If you'd still like to get these items, you're welcome to place a new order at any time: ##shop_page##
    
    If you have any questions or think this was a mistake, please don't hesitate to reach out - we'd love to make it right.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте, ##customer_name##!
    
    К сожалению, вынуждены сообщить, что ваш заказ ###order_id## был отменён. Понимаем, что это не та новость, которую вы хотели услышать.
    
    Вот сводка по отменённому заказу:
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Итого: ##order_total##
    
    Если вы всё же хотите приобрести эти товары, вы можете оформить новый заказ в любое время: ##shop_page##
    
    Если у вас есть вопросы или вы считаете, что произошла ошибка, пожалуйста, свяжитесь с нами — мы будем рады всё исправить.
    
    С наилучшими пожеланиями,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## Cancelled - ##customer_name## - ##shop_name##
ru_RU: Заказ ###order_id## отменён — ##customer_name## — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## has been cancelled.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    If this needs your attention, you can reach the customer directly or review the order in your dashboard.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте!
    
    Заказ ###order_id## от ##customer_name## был отменён.
    
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Итого: ##order_total##
    
    Контакты клиента:
    Эл. почта: ##customer_email##
    Телефон: ##customer_phone##
    
    Если это требует вашего внимания, свяжитесь с клиентом напрямую или просмотрите заказ в панели управления.
    
    С уважением,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## is Complete - ##shop_name##
ru_RU: Ваш заказ ###order_id## выполнен — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Your order ###order_id## has been completed - thank you for shopping with ##shop_name##! We hope you love what you ordered.
    
    Order summary:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Delivered to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    You can view your order history anytime from your account: ##dashboard_page##
    
    If anything isn't right, we're here to help - just get in touch.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте, ##customer_name##!
    
    Ваш заказ ###order_id## выполнен — благодарим за покупку в ##shop_name##! Надеемся, вам понравится то, что вы заказали.
    
    Сводка по заказу:
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Итого: ##order_total##
    
    Доставлено:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Вы можете в любое время просмотреть историю заказов в своём аккаунте: ##dashboard_page##
    
    Если что-то не так, мы всегда готовы помочь — просто напишите нам.
    
    С наилучшими пожеланиями,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## Completed - ##customer_name## - ##shop_name##
ru_RU: Заказ ###order_id## выполнен — ##customer_name## — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## has been marked as completed.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Shipped to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Full order details: ##dashboard_page##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте!
    
    Заказ ###order_id## от ##customer_name## отмечен как выполненный.
    
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Итого: ##order_total##
    
    Отправлено:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Контакты клиента:
    Эл. почта: ##customer_email##
    Телефон: ##customer_phone##
    
    Полные сведения о заказе: ##dashboard_page##
    
    С уважением,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: ##shop_name## – Payment Failed for Order ###order_id##
ru_RU: ##shop_name## — Не удалось оплатить заказ ###order_id##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Unfortunately, we were unable to process the payment for your order ###order_id##. This may have happened due to one of the following reasons:
    <ul>
        <li>The card was declined or had insufficient funds</li>
        <li>Incorrect card details or billing information</li>
        <li>The payment was not authorized or timed out</li>
        <li>A temporary issue with the payment provider</li>
    </ul>
    
    Order Summary:
    ##product_table##
    Items in Order: ##number_of_items##
    Total Amount: ##order_total##
    
    Your items are still saved. You can retry the payment or place a new order anytime at: ##checkout_page##
    
    Need help? Just reach out – we’re here to support you.
ru_RU: 
    Здравствуйте, ##customer_name##!
    
    К сожалению, нам не удалось обработать оплату вашего заказа ###order_id##. Это могло произойти по одной из следующих причин:
    <ul>
        <li>Карта отклонена или недостаточно средств</li>
        <li>Неверные данные карты или платёжные данные</li>
        <li>Платёж не авторизован или истекло время ожидания</li>
        <li>Временная проблема на стороне платёжного провайдера</li>
    </ul>
    
    Сводка по заказу:
    ##product_table##
    Позиций в заказе: ##number_of_items##
    Итоговая сумма: ##order_total##
    
    Ваши товары сохранены. Вы можете повторить оплату или оформить новый заказ в любое время: ##checkout_page##
    
    Нужна помощь? Просто напишите нам — мы всегда готовы помочь.

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hello,
    
    Payment for order ###order_id## from ##customer_name## has failed. The failure may have occurred due to:
    <ul>
        <li>Card declined or insufficient funds</li>
        <li>Invalid card or billing details</li>
        <li>Unauthorized or timed-out payment</li>
        <li>A temporary payment gateway issue</li>
    </ul>
    
    Order Details:
    ##product_table##
    Number of Items: ##number_of_items##
    Total Amount: ##order_total##
    
    The customer may retry payment from: ##checkout_page##
    Please follow up if needed.
ru_RU: 
    Здравствуйте!
    
    Не удалось обработать оплату заказа ###order_id## от ##customer_name##. Сбой мог произойти по следующим причинам:
    <ul>
        <li>Карта отклонена или недостаточно средств</li>
        <li>Неверные данные карты или платёжные данные</li>
        <li>Платёж не авторизован или истекло время ожидания</li>
        <li>Временная проблема платёжного шлюза</li>
    </ul>
    
    Сведения о заказе:
    ##product_table##
    Количество позиций: ##number_of_items##
    Итоговая сумма: ##order_total##
    
    Клиент может повторить оплату здесь: ##checkout_page##
    При необходимости свяжитесь с клиентом.

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: Welcome to ##shop_name## - You're All Set!
ru_RU: Добро пожаловать в ##shop_name## — всё готово!

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Welcome to ##shop_name##! We're so glad you're here. Your account is ready to go.
    
    With your account you can:
    <ul>
        <li>Track and manage your orders in one place</li>
        <li>Browse your full purchase history</li>
        <li>Download digital purchases anytime</li>
        <li>Check out quicker next time</li>
    </ul>
    
    One quick step - please set your password to secure your account:
    ##password_reset_link##
    
    Then you're ready to start shopping: ##shop_page##
    
    Thanks for joining us. We hope you find exactly what you're looking for!
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте, ##customer_name##!
    
    Добро пожаловать в ##shop_name##! Мы очень рады видеть вас. Ваш аккаунт готов к работе.
    
    В своём аккаунте вы можете:
    <ul>
        <li>Отслеживать заказы и управлять ими в одном месте</li>
        <li>Просматривать полную историю покупок</li>
        <li>В любое время скачивать цифровые покупки</li>
        <li>Быстрее оформлять заказы в следующий раз</li>
    </ul>
    
    Остался один шаг — задайте пароль, чтобы защитить свой аккаунт:
    ##password_reset_link##
    
    После этого можно приступать к покупкам: ##shop_page##
    
    Спасибо, что присоединились к нам. Надеемся, вы найдёте именно то, что искали!
    
    С наилучшими пожеланиями,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: New Customer: ##customer_name## - ##shop_name##
ru_RU: Новый клиент: ##customer_name## — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A new customer just created an account at ##shop_name##.
    
    <ul>
        <li>Name: ##customer_name##</li>
        <li>Email: ##customer_email##</li>
        <li>Registered: ##registration_date##</li>
    </ul>
    
    You can view and manage their profile from the admin dashboard.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте!
    
    В магазине ##shop_name## только что зарегистрировался новый клиент.
    
    <ul>
        <li>Имя: ##customer_name##</li>
        <li>Эл. почта: ##customer_email##</li>
        <li>Зарегистрирован: ##registration_date##</li>
    </ul>
    
    Вы можете просмотреть его профиль и управлять им в панели управления.
    
    С уважением,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## is On Hold - ##shop_name##
ru_RU: Ваш заказ ###order_id## на удержании — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    We wanted to give you a heads-up that your order ###order_id## is temporarily on hold. We're working to get it moving as soon as possible and will keep you updated.
    
    Order summary:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    You can check on your order here: ##dashboard_page##
    
    If you have any questions or need things sorted quickly, please reach out - we're happy to help.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте, ##customer_name##!
    
    Сообщаем, что ваш заказ ###order_id## временно поставлен на удержание. Мы работаем над тем, чтобы как можно скорее продолжить его обработку, и будем держать вас в курсе.
    
    Сводка по заказу:
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Итого: ##order_total##
    
    Проверить статус заказа можно здесь: ##dashboard_page##
    
    Если у вас есть вопросы или нужно решить всё быстрее, свяжитесь с нами — мы будем рады помочь.
    
    С наилучшими пожеланиями,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## On Hold - ##customer_name## - ##shop_name##
ru_RU: Заказ ###order_id## на удержании — ##customer_name## — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## has been placed on hold.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Please review this order and take any necessary action.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте!
    
    Заказ ###order_id## от ##customer_name## поставлен на удержание.
    
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Итого: ##order_total##
    
    Контакты клиента:
    Эл. почта: ##customer_email##
    Телефон: ##customer_phone##
    
    Пожалуйста, проверьте заказ и примите необходимые меры.
    
    С уважением,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Partial Refund Processed for Order ###order_id## - ##shop_name##
ru_RU: Выполнен частичный возврат по заказу ###order_id## — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    We've processed a partial refund for your order ###order_id##. The amount should appear in your account within a few business days, depending on your payment provider.
    
    Your remaining items are unaffected and will continue as normal.
    
    Order items:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    If you have any questions about this refund, please don't hesitate to reach out.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте, ##customer_name##!
    
    Мы выполнили частичный возврат средств по вашему заказу ###order_id##. Сумма поступит на ваш счёт в течение нескольких рабочих дней в зависимости от вашего платёжного провайдера.
    
    Остальные товары не затронуты и будут обработаны в обычном порядке.
    
    Позиции заказа:
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Возвращено: ##refunded_amount##
    
    Плательщик:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Если у вас есть вопросы по этому возврату, пожалуйста, свяжитесь с нами.
    
    С наилучшими пожеланиями,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Partial Refund Issued - Order ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##
ru_RU: Оформлен частичный возврат — заказ ###order_id## — ##customer_name## — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A partial refund has been processed for order ###order_id## from ##customer_name##.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте!
    
    Выполнен частичный возврат средств по заказу ###order_id## от ##customer_name##.
    
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Возвращено: ##refunded_amount##
    
    Плательщик:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Контакты клиента:
    Эл. почта: ##customer_email##
    Телефон: ##customer_phone##
    
    С уважением,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: We've Got Your Order ###order_id## - ##shop_name##
ru_RU: Мы получили ваш заказ ###order_id## — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Thanks for your order! We've received it and it's currently awaiting payment confirmation. Once your payment clears, we'll get things moving right away.
    
    Here's what you ordered:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    If you still need to complete your payment, you can do so here: ##checkout_page##
    
    Questions? We're always here - just reach out.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте, ##customer_name##!
    
    Спасибо за ваш заказ! Мы получили его, и сейчас он ожидает подтверждения оплаты. Как только оплата пройдёт, мы сразу приступим к обработке.
    
    Вот что вы заказали:
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Итого: ##order_total##
    
    Если вам ещё нужно завершить оплату, вы можете сделать это здесь: ##checkout_page##
    
    Вопросы? Мы всегда на связи — просто напишите нам.
    
    С наилучшими пожеланиями,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: New Pending Order ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##
ru_RU: Новый заказ в ожидании ###order_id## — ##customer_name## — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A new order ###order_id## from ##customer_name## is pending payment.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Checkout page: ##checkout_page##
    
    Please review if any action is needed on your end.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте!
    
    Новый заказ ###order_id## от ##customer_name## ожидает оплаты.
    
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Итого: ##order_total##
    
    Контакты клиента:
    Эл. почта: ##customer_email##
    Телефон: ##customer_phone##
    
    Страница оформления заказа: ##checkout_page##
    
    Пожалуйста, проверьте, требуются ли действия с вашей стороны.
    
    С уважением,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## is on Its Way - ##shop_name##
ru_RU: Ваш заказ ###order_id## уже в пути — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Good news - your order ###order_id## has been confirmed and we're getting it ready for you!
    
    What you ordered:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Shipping to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    We'll send you another update once it ships. In the meantime, you can keep an eye on your order here: ##dashboard_page##
    
    Thanks for shopping with us - we appreciate it!
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте, ##customer_name##!
    
    Хорошие новости — ваш заказ ###order_id## подтверждён, и мы готовим его к отправке!
    
    Что вы заказали:
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Итого: ##order_total##
    
    Доставка:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Мы пришлём ещё одно уведомление, как только заказ будет отправлен. А пока вы можете следить за заказом здесь: ##dashboard_page##
    
    Спасибо, что выбрали нас — мы это ценим!
    
    С наилучшими пожеланиями,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## Processing - ##customer_name## - ##shop_name##
ru_RU: Заказ ###order_id## в обработке — ##customer_name## — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## is now processing and being prepared for shipment.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Shipping to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Manage this order: ##dashboard_page##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте!
    
    Заказ ###order_id## от ##customer_name## теперь в обработке и готовится к отправке.
    
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Итого: ##order_total##
    
    Доставка:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Контакты клиента:
    Эл. почта: ##customer_email##
    Телефон: ##customer_phone##
    
    Управление заказом: ##dashboard_page##
    
    С уважением,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Refund for Order ###order_id## Has Been Processed - ##shop_name##
ru_RU: Возврат средств по вашему заказу ###order_id## выполнен — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Your refund for order ###order_id## has been processed. The amount should appear in your account within a few business days, depending on your payment provider.
    
    Refund details:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    We're sorry things didn't work out this time. If there's anything we can do better or if you have questions, please reach out - we'd love to hear from you.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте, ##customer_name##!
    
    Возврат средств по вашему заказу ###order_id## выполнен. Сумма поступит на ваш счёт в течение нескольких рабочих дней в зависимости от вашего платёжного провайдера.
    
    Сведения о возврате:
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Возвращено: ##refunded_amount##
    
    Плательщик:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Сожалеем, что в этот раз не всё сложилось. Если мы можем что-то улучшить или у вас есть вопросы, напишите нам — мы будем рады обратной связи.
    
    С наилучшими пожеланиями,
    Команда ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Refund Issued - Order ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##
ru_RU: Оформлен возврат — заказ ###order_id## — ##customer_name## — ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A full refund has been processed for order ###order_id## from ##customer_name##.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ru_RU: 
    Здравствуйте!
    
    Выполнен полный возврат средств по заказу ###order_id## от ##customer_name##.
    
    ##product_table##
    Позиции: ##number_of_items##
    Всего возвращено: ##refunded_amount##
    
    Плательщик:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Контакты клиента:
    Эл. почта: ##customer_email##
    Телефон: ##customer_phone##
    
    С уважением,
    Команда ##shop_name##

en: &raquo; Settings
ru_RU: &raquo; Настройки

en: Business
ru_RU: Бизнес

en: Adjust business settings for a personalized store experience.
ru_RU: Настройте параметры бизнеса для персонализированной работы магазина.

en: Identity
ru_RU: Фирменный стиль

en: Customize your store’s name, logo, and appearance.
ru_RU: Настройте название, логотип и внешний вид вашего магазина.

en: Store Logo
ru_RU: Логотип магазина

en: Upload your store’s logo. Recommended dimensions: 512x512 px.
ru_RU: Загрузите логотип магазина. Рекомендуемый размер: 512x512 пикс.

en: Choose logo file
ru_RU: Выберите файл логотипа

en: Business Name
ru_RU: Название бизнеса

en: The name of your store as displayed to customers.
ru_RU: Название вашего магазина, отображаемое клиентам.

en: Enter Store Name
ru_RU: Введите название магазина

en: Business Email
ru_RU: Эл. почта бизнеса

en: It'll be used for admin communications.
ru_RU: Будет использоваться для административной переписки.

en: Business Type
ru_RU: Тип бизнеса

en: The type of your business.
ru_RU: Тип вашего бизнеса.

en: Enter Business Type
ru_RU: Введите тип бизнеса

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Details of your store’s physical location.(If have any)
ru_RU: Данные о физическом расположении вашего магазина (если есть).

en: The country where your store is based.
ru_RU: Страна, в которой находится ваш магазин.

en: Select Country
ru_RU: Выберите страну

en: Street address, P.O. box, or company name.
ru_RU: Улица, а/я или название компании.

en: Apartment, suite, unit, building, or floor (optional).
ru_RU: Квартира, офис, корпус, здание или этаж (необязательно).

en: Pick your state from the list, or type it in if it's not listed.
ru_RU: Выберите регион из списка или введите его вручную, если он отсутствует.

en: Pick your city from the list, or type it in if it's not listed.
ru_RU: Выберите город из списка или введите его вручную, если он отсутствует.

en: The ZIP or postal code of your store's location.
ru_RU: Почтовый индекс расположения вашего магазина.

en: Store
ru_RU: Магазин

en: Select the pages used by EasyCommerce for key functionality.
ru_RU: Выберите страницы, которые EasyCommerce использует для ключевых функций.

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: Shop Page
ru_RU: Страница магазина

en: The main page where products are displayed for customers to browse.
ru_RU: Основная страница, на которой отображаются товары для просмотра клиентами.

en: Select Shop Page
ru_RU: Выберите страницу магазина

en: Checkout Page
ru_RU: Страница оформления заказа

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can review their cart and complete their purchase. This page content must contain the %s shortcode.
ru_RU: Страница, на которой клиенты могут просмотреть корзину и завершить покупку. Содержимое этой страницы должно включать шорткод %s.

en: Select Checkout Page
ru_RU: Выберите страницу оформления заказа

en: Customer Dashboard
ru_RU: Личный кабинет клиента

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The account page where customers can view orders, update information, etc. This page content must contain the %s shortcode.
ru_RU: Страница аккаунта, на которой клиенты могут просматривать заказы, обновлять данные и т. д. Содержимое этой страницы должно включать шорткод %s.

en: Select Dashboard Page
ru_RU: Выберите страницу личного кабинета

en: Payment Page
ru_RU: Страница оплаты

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can pay for pending orders. This page content must contain the %s shortcode.
ru_RU: Страница, на которой клиенты могут оплатить заказы в ожидании. Содержимое этой страницы должно включать шорткод %s.

en: Select Payment Page
ru_RU: Выберите страницу оплаты

en: Customer Registration
ru_RU: Регистрация клиентов

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can register and create an account. This page content must contain the %s shortcode.
ru_RU: Страница, на которой клиенты могут зарегистрироваться и создать аккаунт. Содержимое этой страницы должно включать шорткод %s.

en: Select Registration Page
ru_RU: Выберите страницу регистрации

en: Customer Reset Password
ru_RU: Сброс пароля клиента

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can reset their password. This page content must contain the %s shortcode.
ru_RU: Страница, на которой клиенты могут сбросить пароль. Содержимое этой страницы должно включать шорткод %s.

en: Select Reset Password Page
ru_RU: Выберите страницу сброса пароля

en: Terms of Service
ru_RU: Условия использования

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page that contains the terms and conditions for using the site.
ru_RU: Страница с условиями использования сайта.

en: Select Terms of Service Page
ru_RU: Выберите страницу условий использования

en: Privacy Policy
ru_RU: Политика конфиденциальности

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page that contains the privacy policy for using the site.
ru_RU: Страница с политикой конфиденциальности сайта.

en: Select Privacy Policy Page
ru_RU: Выберите страницу политики конфиденциальности

en: Template Width
ru_RU: Ширина шаблона

en: Set the maximum width for the page template container.
ru_RU: Задайте максимальную ширину контейнера шаблона страницы.

en: Enable Stock Badge
ru_RU: Показывать бейдж наличия

en: Display a stock availability badge on product images across the shop and single product pages.
ru_RU: Отображать бейдж наличия на изображениях товаров в магазине и на страницах товаров.

en: Visibility
ru_RU: Видимость

en: Control your store visibility and access settings.
ru_RU: Управляйте видимостью магазина и настройками доступа.

en: Store Visibility
ru_RU: Видимость магазина

en: Choose if your store is live or still in setup mode.
ru_RU: Выберите, работает ли ваш магазин или ещё находится в режиме настройки.

en: Store Mode
ru_RU: Режим магазина

en: Live mode makes your store public; test mode keeps it private for setup and testing.
ru_RU: Рабочий режим делает магазин общедоступным; тестовый режим оставляет его закрытым для настройки и тестирования.

en: Live
ru_RU: Рабочий

en: Test
ru_RU: Тестовый

en: Pricing
ru_RU: Цены

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Select the currency used for pricing and transactions.
ru_RU: Выберите валюту для цен и транзакций.

en: Select Currency
ru_RU: Выберите валюту

en: Format
ru_RU: Формат

en: How should the prices show up?
ru_RU: Как должны отображаться цены?

en: Methods
ru_RU: Способы

en: Enable Payment Methods
ru_RU: Включить способы оплаты

note: translators: %1$s: URL of the Addons page. The <a> markup must be kept.
en: Select the payment methods you want to enable for checkout. Find more options from the <a href="%1$s">Addons page</a>.
ru_RU: Выберите способы оплаты, которые нужно включить при оформлении заказа. Больше вариантов — на <a href="%1$s">странице дополнений</a>.

en: Choose payment methods
ru_RU: Выберите способы оплаты

en: settings
ru_RU: настройки

en: Select the order default statuses.
ru_RU: Выберите статусы заказов по умолчанию.

en: Default Order Status
ru_RU: Статус заказа по умолчанию

en: The default order status for new orders.
ru_RU: Статус по умолчанию для новых заказов.

en: Select Default Order Status
ru_RU: Выберите статус заказа по умолчанию

en: Default Fulfillment Status
ru_RU: Статус выполнения по умолчанию

en: The default Fulfillment status for new orders.
ru_RU: Статус выполнения по умолчанию для новых заказов.

en: Unfulfilled
ru_RU: Не выполнен

en: Fulfilled
ru_RU: Выполнен

en: Partially Fulfilled
ru_RU: Частично выполнен

en: Shipped
ru_RU: Отправлен

en: Delivered
ru_RU: Доставлен

en: Select Default fulfill Status
ru_RU: Выберите статус выполнения по умолчанию

en: checkout template
ru_RU: шаблон оформления заказа

en: Default Checkout Template
ru_RU: Шаблон оформления заказа по умолчанию

en: The default checkout template. <span id="easycommerce-checkout-template-preview-button">Preview Selected</span>
ru_RU: Шаблон оформления заказа по умолчанию. <span id="easycommerce-checkout-template-preview-button">Предпросмотр выбранного</span>

en: Columns
ru_RU: Столбцы

en: The number of columns to display.
ru_RU: Количество отображаемых столбцов.

en: Enable Direct Checkout
ru_RU: Включить прямое оформление заказа

en: Allow customers to proceed directly to checkout from product pages without adding to cart.
ru_RU: Разрешить клиентам переходить к оформлению заказа прямо со страниц товаров, минуя корзину.

en: Emails
ru_RU: Письма

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Layout
ru_RU: Макет

en: Email Header
ru_RU: Заголовок письма

en: It'll be included as the header part of the transactional emails.
ru_RU: Будет включён в качестве верхней части транзакционных писем.

en: Email footer
ru_RU: Нижний колонтитул письма

en: Email footer content
ru_RU: Содержимое нижнего колонтитула письма

en: Container width
ru_RU: Ширина контейнера

en: The width of the email body container. Default is 600px.
ru_RU: Ширина контейнера тела письма. По умолчанию 600px.

en: Body Background
ru_RU: Фон тела письма

en: Background color of the main email content
ru_RU: Цвет фона основного содержимого письма

en: Container Background
ru_RU: Фон контейнера

en: Background color of the outside wrapper area
ru_RU: Цвет фона внешней области-обёртки

en: New Account
ru_RU: Новый аккаунт

en: Customer Notification
ru_RU: Уведомление клиента

en: Send this email notification to the customer.
ru_RU: Отправлять это письмо-уведомление клиенту.

en: Email Subject
ru_RU: Тема письма

en: The subject line for this email notification.
ru_RU: Тема этого письма-уведомления.

en: Enter email subject
ru_RU: Введите тему письма

en: Email Body
ru_RU: Тело письма

note: translators: %s: URL of the email placeholders documentation page. The <a> markup must be kept.
en: The main content of the email. To find all the related placeholders <a href="%s" target="_blank">click here.</a>
ru_RU: Основное содержимое письма. Все доступные заполнители — <a href="%s" target="_blank">здесь.</a>

en: Enter email content here
ru_RU: Введите содержимое письма здесь

en: Admin Notification
ru_RU: Уведомление администратора

en: Send this email notification to the store admin.
ru_RU: Отправлять это письмо-уведомление администратору магазина.

en: Shipping
ru_RU: Доставка

en: Shipping related settings
ru_RU: Настройки доставки

en: Reset Settings
ru_RU: Сбросить настройки

en: Save Settings
ru_RU: Сохранить настройки

en: Shipping Countries
ru_RU: Страны доставки

en: Choose the countries you ship products to.
ru_RU: Выберите страны, в которые вы доставляете товары.

en: Plans
ru_RU: Планы

en: Taxation
ru_RU: Налогообложение

en: Tax related settings
ru_RU: Настройки налогов

en: Tax Countries
ru_RU: Страны налогообложения

en: Choose the countries you sell products to.
ru_RU: Выберите страны, в которые вы продаёте товары.

en: Classes
ru_RU: Классы

en: Cart Recovery
ru_RU: Восстановление корзины

en: Abandoned cart settings
ru_RU: Настройки брошенных корзин

en: Delay (minutes)
ru_RU: Задержка (минуты)

en: After when can we call a cart abandoned?
ru_RU: Через какое время корзина считается брошенной?

en: Enter time delay in minutes
ru_RU: Введите задержку в минутах

en: Abandoned Cart Discount %
ru_RU: Скидка на брошенную корзину, %

en: Set a discount percentage to include in abandoned cart emails. If set to 0, no coupon will be included.
ru_RU: Задайте процент скидки для включения в письма о брошенных корзинах. При значении 0 купон не добавляется.

en: Enter discount percentage (0 to disable)
ru_RU: Введите процент скидки (0 — отключить)

en: Enable Automated Reminder
ru_RU: Включить автоматические напоминания

en: Automatically send a reminder email to any pending abandoned cart that has not received a reminder yet.
ru_RU: Автоматически отправлять письмо-напоминание для каждой брошенной корзины в ожидании, которой ещё не отправлялось напоминание.

en: Subject
ru_RU: Тема

en: The subject line for the abandoned cart reminder email.
ru_RU: Тема письма-напоминания о брошенной корзине.

en: Body
ru_RU: Тело

note: translators: %s: URL of the email placeholders documentation page. The <a> markup must be kept.
en: To find all the related placesholders <a href="%s" target="_blank">click here.</a>
ru_RU: Все доступные заполнители — <a href="%s" target="_blank">здесь.</a>

en: Enter email Body
ru_RU: Введите тело письма

en: AI
ru_RU: ИИ

en: Generative AI
ru_RU: Генеративный ИИ

en: Text Generator
ru_RU: Генератор текста

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Enable AI Writer to suggest and create product descriptions instantly. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ru_RU: Включите ИИ-копирайтер, чтобы мгновенно предлагать и создавать описания товаров. <a href="%1$s" target="_blank">Подробнее.</a>

en: Image Generator
ru_RU: Генератор изображений

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Generate high-quality product images with AI directly from your dashboard. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ru_RU: Создавайте высококачественные изображения товаров с помощью ИИ прямо из панели управления. <a href="%1$s" target="_blank">Подробнее.</a>

en: Template Generator
ru_RU: Генератор шаблонов

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Enable AI Template Generator to create ready-to-use block layouts. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ru_RU: Включите ИИ-генератор шаблонов для создания готовых блочных макетов. <a href="%1$s" target="_blank">Подробнее.</a>

en: Attribute Generator
ru_RU: Генератор атрибутов

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Enable AI to suggest product attributes and values instantly. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ru_RU: Включите ИИ, чтобы мгновенно предлагать атрибуты товаров и их значения. <a href="%1$s" target="_blank">Подробнее.</a>

en: Agentic AI
ru_RU: Агентный ИИ

en: Shopping Agent
ru_RU: Агент покупок

en: Your customers will see a chat button on your store where they can ask questions, find products, check stock, or even place orders right from the chatting screen.
ru_RU: Ваши клиенты увидят на сайте кнопку чата, где смогут задавать вопросы, находить товары, проверять наличие и даже оформлять заказы прямо в окне чата.

en: Enable Shopping Agent
ru_RU: Включить агента покупок

en: Show the AI shopping chat button on your storefront so customers can ask questions and place orders.
ru_RU: Показывать кнопку ИИ-чата покупок на витрине, чтобы клиенты могли задавать вопросы и оформлять заказы.

en: Chat Assistant Name
ru_RU: Имя чат-ассистента

en: What customers see at the top of the chat window. Example: "Store Helper" or "Shopping Assistant".
ru_RU: То, что клиенты видят вверху окна чата. Например: «Помощник магазина» или «Ассистент покупок».

en: Shopping Assistant
ru_RU: Ассистент покупок

en: Chat Assistant Avatar
ru_RU: Аватар чат-ассистента

en: Profile picture shown in the chat window. Use a square image (at least 80×80 pixels). Leave empty to use a default avatar.
ru_RU: Изображение профиля, отображаемое в окне чата. Используйте квадратное изображение (не менее 80×80 пикселей). Оставьте пустым, чтобы использовать аватар по умолчанию.

en: Chat Button Position
ru_RU: Положение кнопки чата

en: Where should the chat button appear on your store pages?
ru_RU: Где должна отображаться кнопка чата на страницах магазина?

en: Right
ru_RU: Справа

en: Left
ru_RU: Слева

en: Chat Color Theme
ru_RU: Цветовая тема чата

en: Choose the color for the chat button and message bubbles. Use your brand color for consistency.
ru_RU: Выберите цвет для кнопки чата и облачков сообщений. Используйте фирменный цвет для единообразия.

en: Search & Discovery
ru_RU: Поиск и подбор

en: Let AI power your product search and recommendations.
ru_RU: Позвольте ИИ управлять поиском товаров и рекомендациями.

en: Smart Search
ru_RU: Умный поиск

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Help customers find products even with spelling errors. The AI understands what they're looking for and shows the right products. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ru_RU: Помогайте клиентам находить товары даже с опечатками. ИИ понимает, что они ищут, и показывает нужные товары. <a href="%1$s" target="_blank">Подробнее.</a>

en: Voice Search
ru_RU: Голосовой поиск

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Let customers search by speaking instead of typing. Hands-free shopping experience. (Coming soon) <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ru_RU: Позвольте клиентам искать голосом вместо ввода текста. Покупки без рук. (Скоро) <a href="%1$s" target="_blank">Подробнее.</a>

en: Smart Recommendations
ru_RU: Умные рекомендации

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: The AI suggests related products to customers based on what they're looking at. Boost average order value. (Coming soon) <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ru_RU: ИИ предлагает клиентам сопутствующие товары на основе того, что они просматривают. Повышайте средний чек. (Скоро) <a href="%1$s" target="_blank">Подробнее.</a>

en: Usage
ru_RU: Использование

en: Your AI credit usage history.
ru_RU: История использования кредитов ИИ.

en: Connectivity
ru_RU: Подключение

en: Connect your store to the EasyCommerce AI service.
ru_RU: Подключите магазин к сервису EasyCommerce AI.

note: Translators: %s is the link to the setup wizard
en: Congratulations on installing <strong>EasyCommerce</strong>! 🎉<br/>You're just a few steps away from launching your store. <a href="%s"><strong>Click here</strong></a> to start the setup wizard and bring your store to life! 🚀
ru_RU: Поздравляем с установкой <strong>EasyCommerce</strong>! 🎉<br/>До запуска вашего магазина осталось всего несколько шагов. <a href="%s"><strong>Нажмите здесь</strong></a>, чтобы запустить мастер настройки и оживить ваш магазин! 🚀

en: The <strong>EasyCommerce</strong> Locations database is being downloaded. Countries, states, cities and currencies will not be displayed until the download is complete.
ru_RU: База данных местоположений <strong>EasyCommerce</strong> загружается. Страны, регионы, города и валюты не будут отображаться до завершения загрузки.

note: Translators: %1$s is the link that reschedules the cron to download locations.json file
en: It looks like the <strong>EasyCommerce</strong> Locations database has not been loaded yet. Countries, states, cities and currencies will not be displayed until it's downloaded. <a href="%1$s">Click here</a> to manually retry downloading it.
ru_RU: Похоже, база данных местоположений <strong>EasyCommerce</strong> ещё не загружена. Страны, регионы, города и валюты не будут отображаться, пока она не будет загружена. <a href="%1$s">Нажмите здесь</a>, чтобы повторить загрузку вручную.

note: translators: 1: store currency code, 2: Square location currency code.
en: Warning: Your store currency (%1$s) does not match your Square location currency (%2$s). Square payments will not be available until currencies match.
ru_RU: Внимание: валюта вашего магазина (%1$s) не совпадает с валютой вашей точки Square (%2$s). Платежи Square будут недоступны, пока валюты не совпадут.

en: EasyCommerce Year-End Celebration!
ru_RU: Новогодняя акция EasyCommerce!

en: Enjoy a flat 50% discount while building your dream ecommerce store with EasyCommerce Pro!
ru_RU: Получите фиксированную скидку 50% при создании магазина мечты с EasyCommerce Pro!

en: Save 50% Now
ru_RU: Сэкономьте 50% сейчас

en: You are not logged in!
ru_RU: Вы не вошли в систему!

en: Not your download!
ru_RU: Это не ваш файл для скачивания!

en: File not found.
ru_RU: Файл не найден.

note: translators: %1$s: name of the deactivated conflicting plugin. The <strong> markup must be kept.
en: The plugin <strong>%1$s</strong> was deactivated by <strong>EasyCommerce</strong> as it is no longer needed. You can safely delete it if you wish.
ru_RU: Плагин <strong>%1$s</strong> был деактивирован <strong>EasyCommerce</strong>, так как больше не нужен. При желании вы можете безопасно удалить его.

en: Migration
ru_RU: Миграция

en: EasyCommerce Migration
ru_RU: Миграция EasyCommerce

en: You're about to migrate!
ru_RU: Вы собираетесь выполнить миграцию!

en: detected. Would you like to migrate your store data to EasyCommerce?
ru_RU: обнаружено. Хотите перенести данные магазина в EasyCommerce?

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Start Migration
ru_RU: Начать миграцию

en: Setup Wizard
ru_RU: Мастер настройки

en: Activate License
ru_RU: Активировать лицензию

en: Get Pro
ru_RU: Получить Pro

en: Your setup wizard data
ru_RU: Данные вашего мастера настройки

en: Username or Email
ru_RU: Имя пользователя или эл. почта

en: Your Password
ru_RU: Ваш пароль

en: Remember Me
ru_RU: Запомнить меня

en: Your Username
ru_RU: Ваше имя пользователя

en: Your Email
ru_RU: Ваш адрес эл. почты

en: Your Confirm Password
ru_RU: Подтверждение пароля

en: Reset Key
ru_RU: Ключ сброса

en: User Login
ru_RU: Логин пользователя

en: New Password
ru_RU: Новый пароль

en: Confirm Password
ru_RU: Подтвердите пароль

en: Your name
ru_RU: Ваше имя

en: Your token
ru_RU: Ваш токен

en: The doc id
ru_RU: Идентификатор документа

en: Site URL
ru_RU: URL сайта

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: The addon slug
ru_RU: Слаг дополнения

en: The action- activate or deactivate
ru_RU: Действие: activate или deactivate

en: The license key
ru_RU: Лицензионный ключ

en: User email for license
ru_RU: Эл. почта пользователя для лицензии

en: An array of 'from' and 'to', or a string
ru_RU: Массив со значениями 'from' и 'to' или строка

en: The cart hash
ru_RU: Хэш корзины

en: Email subject line
ru_RU: Тема письма

en: Email message body
ru_RU: Тело письма

en: Activity type: All, Orders, Refunds, Reviews, Others
ru_RU: Тип активности: All, Orders, Refunds, Reviews, Others

en: From date (Y-m-d)
ru_RU: Дата начала (Y-m-d)

en: To date (Y-m-d)
ru_RU: Дата окончания (Y-m-d)

en: The product ID in case of product-specific reports
ru_RU: Идентификатор товара для отчётов по конкретному товару

en: Date range key (e.g., "today", "this-week", "this-month", "this-year")
ru_RU: Ключ диапазона дат (например, "today", "this-week", "this-month", "this-year")

en: Comparison range (e.g., "previous-day", "previous-week", "previous-month", "previous-year")
ru_RU: Диапазон сравнения (например, "previous-day", "previous-week", "previous-month", "previous-year")

en: Date range key (e.g., "today", "this-week", "this-month", "this-year", "all-time")
ru_RU: Ключ диапазона дат (например, "today", "this-week", "this-month", "this-year", "all-time")

en: Date range key
ru_RU: Ключ диапазона дат

en: Date range key (e.g., "last-30", "this-month", "2026-01-01,2026-03-30")
ru_RU: Ключ диапазона дат (например, "last-30", "this-month", "2026-01-01,2026-03-30")

en: Date range key (e.g., "today", "this-week", "this-month", "this-year", "last-30")
ru_RU: Ключ диапазона дат (например, "today", "this-week", "this-month", "this-year", "last-30")

en: The product ID
ru_RU: Идентификатор товара

en: Number of reviews to return (default: 6)
ru_RU: Количество возвращаемых отзывов (по умолчанию: 6)

en: Date range key (e.g., "last-30", "this-month", "this-year")
ru_RU: Ключ диапазона дат (например, "last-30", "this-month", "this-year")

en: Comparison range key
ru_RU: Ключ диапазона сравнения

en: The option `key` name
ru_RU: Имя `key` параметра

en: The option `value`
ru_RU: `value` параметра

en: Attribute name
ru_RU: Название атрибута

en: Slug for the attribute
ru_RU: Слаг атрибута

en: Type of the attribute (e.g. select, text)
ru_RU: Тип атрибута (например, select, text)

en: Array of options with label and value
ru_RU: Массив вариантов с label и value

en: Display label for the option
ru_RU: Отображаемая метка варианта

en: Stored value for the option
ru_RU: Сохранённое значение варианта

en: The page number
ru_RU: Номер страницы

en: The number of products per page
ru_RU: Количество товаров на странице

en: The attribute ID
ru_RU: Идентификатор атрибута

en: Array of options with id, name, slug, value
ru_RU: Массив вариантов с id, name, slug, value

en: Option ID
ru_RU: Идентификатор варианта

en: The attribute IDs
ru_RU: Идентификаторы атрибутов

en: The search query
ru_RU: Поисковый запрос

en: The SKU of a variation to search product with
ru_RU: Артикул (SKU) вариации для поиска товара

en: The product status
ru_RU: Статус товара

en: The product brands
ru_RU: Бренды товара

en: The product categories
ru_RU: Категории товара

en: The product Sort By
ru_RU: Сортировка товаров

en: Array of attributes with values
ru_RU: Массив атрибутов со значениями

en: Array of attribute values
ru_RU: Массив значений атрибута

en: Minimum price
ru_RU: Минимальная цена

en: Maximum price
ru_RU: Максимальная цена

en: Either it should include prices
ru_RU: Следует ли включать цены

en: Either it should return HTML
ru_RU: Следует ли возвращать HTML

en: Array of settings
ru_RU: Массив настроек

en: Shop name
ru_RU: Название магазина

en: The product title
ru_RU: Название товара

en: The product summary
ru_RU: Краткое описание товара

en: The product description
ru_RU: Описание товара

en: The product slug
ru_RU: Слаг товара

en: The product thumbnail ID
ru_RU: Идентификатор миниатюры товара

en: List of category slugs or IDs
ru_RU: Список слагов или идентификаторов категорий

en: List of brand slugs or IDs
ru_RU: Список слагов или идентификаторов брендов

en: Product attributes and their values
ru_RU: Атрибуты товара и их значения

en: Attribute ID
ru_RU: Идентификатор атрибута

en: Attribute values
ru_RU: Значения атрибута

en: Value ID
ru_RU: Идентификатор значения

en: Product variations
ru_RU: Вариации товара

en: Variation attributes and their values
ru_RU: Атрибуты вариации и их значения

en: Attribute slug
ru_RU: Слаг атрибута

en: Attribute value slug
ru_RU: Слаг значения атрибута

en: Attribute value ID
ru_RU: Идентификатор значения атрибута

en: Product meta data
ru_RU: Метаданные товара

en: An object of attributes key-value pair
ru_RU: Объект с парами ключ-значение атрибутов

en: List of product IDs to delete
ru_RU: Список идентификаторов товаров для удаления

en: List of product IDs to update
ru_RU: Список идентификаторов товаров для обновления

en: The new status for the orders
ru_RU: Новый статус для заказов

en: Review text
ru_RU: Текст отзыва

en: Rating value, out of 5
ru_RU: Значение рейтинга по шкале до 5

en: Value must be between 1 to 5.
ru_RU: Значение должно быть от 1 до 5.

en: Reviews per page
ru_RU: Отзывов на странице

en: The review ID
ru_RU: Идентификатор отзыва

en: The customer first name
ru_RU: Имя клиента

en: The customer last name
ru_RU: Фамилия клиента

en: The customer photo URL
ru_RU: URL фотографии клиента

en: The customer email address
ru_RU: Адрес эл. почты клиента

en: The customer password
ru_RU: Пароль клиента

en: The confirmation password
ru_RU: Подтверждение пароля

en: The key-value pair of meta data
ru_RU: Пара ключ-значение метаданных

en: The customer ID
ru_RU: Идентификатор клиента

en: Search query for customer name or email
ru_RU: Поисковый запрос по имени или эл. почте клиента

en: Page number for pagination
ru_RU: Номер страницы для постраничной навигации

en: Number of customers per page
ru_RU: Количество клиентов на странице

en: Search key
ru_RU: Ключ поиска

en: Filter by transaction status
ru_RU: Фильтр по статусу транзакции

en: Number of transactions per page
ru_RU: Количество транзакций на странице

en: Comma separated or an array of fields
ru_RU: Список полей через запятую или массив

en: An array of key-value pair of fields
ru_RU: Массив пар ключ-значение полей

en: Filter by order status
ru_RU: Фильтр по статусу заказа

en: Filter per page
ru_RU: Фильтр по количеству на странице

en: The category name
ru_RU: Название категории

en: The category slug
ru_RU: Слаг категории

en: The parent category ID
ru_RU: Идентификатор родительской категории

en: The category ID
ru_RU: Идентификатор категории

en: The category IDs
ru_RU: Идентификаторы категорий

en: The brand name
ru_RU: Название бренда

en: The parent brand ID
ru_RU: Идентификатор родительского бренда

en: The brand ID
ru_RU: Идентификатор бренда

en: The brand slug
ru_RU: Слаг бренда

en: The brands ID
ru_RU: Идентификатор брендов

en: The brand IDs
ru_RU: Идентификаторы брендов

en: The tag name
ru_RU: Название метки

en: The parent tag ID
ru_RU: Идентификатор родительской метки

en: The tag ID
ru_RU: Идентификатор метки

en: The tag slug
ru_RU: Слаг метки

en: The tags ID
ru_RU: Идентификатор меток

en: The tag IDs
ru_RU: Идентификаторы меток

en: Array of products to add, each with an id and quantity.
ru_RU: Массив добавляемых товаров, каждый с id и количеством.

en: The variation's price_id or an array of attributes
ru_RU: Значение price_id вариации или массив атрибутов

en: The quantity to add
ru_RU: Добавляемое количество

en: The user ID
ru_RU: Идентификатор пользователя

en: The product price ID
ru_RU: Идентификатор цены товара

en: The quantity to set
ru_RU: Устанавливаемое количество

en: The shipping address
ru_RU: Адрес доставки

en: The billing address
ru_RU: Адрес плательщика

en: The shipping method ID
ru_RU: Идентификатор способа доставки

en: The payment method
ru_RU: Способ оплаты

en: The coupon code
ru_RU: Код купона

en: You do not have permission to get the customer order.
ru_RU: У вас нет прав для получения заказа клиента.

en: Search by order ID, order name, or customer email
ru_RU: Поиск по идентификатору заказа, названию заказа или эл. почте клиента

en: Filter by from date
ru_RU: Фильтр по дате начала

en: An array of order IDs to delete
ru_RU: Массив идентификаторов заказов для удаления

en: The order ID
ru_RU: Идентификатор заказа

en: The order items or the cart hash
ru_RU: Позиции заказа или хэш корзины

en: The customer ID or an array of customer data (name and email)
ru_RU: Идентификатор клиента или массив данных клиента (имя и эл. почта)

en: The order status
ru_RU: Статус заказа

en: The meta data
ru_RU: Метаданные

en: Should we use the billing address as shipping?
ru_RU: Использовать адрес плательщика в качестве адреса доставки?

en: The new order status
ru_RU: Новый статус заказа

en: The new order fulfillment status
ru_RU: Новый статус выполнения заказа

en: The updated total amount of the order
ru_RU: Обновлённая итоговая сумма заказа

en: An array of order IDs to update
ru_RU: Массив идентификаторов заказов для обновления

en: The type of status to update: status or fulfillment
ru_RU: Тип обновляемого статуса: status или fulfillment

en: The refund amount
ru_RU: Сумма возврата

en: The refund reason
ru_RU: Причина возврата

en: The email event
ru_RU: Событие письма

en: Filter by order ID
ru_RU: Фильтр по идентификатору заказа

en: You do not have permission to set the customer ID.
ru_RU: У вас нет прав для установки идентификатора клиента.

en: The customer email
ru_RU: Эл. почта клиента

en: Filter by transaction type
ru_RU: Фильтр по типу транзакции

en: The transaction ID
ru_RU: Идентификатор транзакции

en: The shipping plan name
ru_RU: Название плана доставки

en: The shipping plan description
ru_RU: Описание плана доставки

en: The active status of the shipping plan (1 for active, 0 for inactive)
ru_RU: Статус активности плана доставки (1 — активен, 0 — неактивен)

en: If this shipping plan is taxable (1 for active, 0 for inactive)
ru_RU: Облагается ли этот план доставки налогом (1 — да, 0 — нет)

en: The calculation base for the shipping plan (e.g., price, weight, quantity)
ru_RU: База расчёта для плана доставки (например, price, weight, quantity)

en: Array of regions associated with this shipping plan
ru_RU: Массив регионов, связанных с этим планом доставки

en: Country code
ru_RU: Код страны

en: State code
ru_RU: Код региона

en: City name
ru_RU: Название города

en: Zip/postal code
ru_RU: Почтовый индекс

en: Array of shipping methods for the plan, each including name, min, max, and cost
ru_RU: Массив способов доставки для плана, каждый включает name, min, max и cost

en: Method name
ru_RU: Название способа

en: Minimum value for this method range
ru_RU: Минимальное значение для диапазона этого способа

en: Maximum value for this method range
ru_RU: Максимальное значение для диапазона этого способа

en: Cost associated with this method range
ru_RU: Стоимость для диапазона этого способа

en: The shipping plan ID
ru_RU: Идентификатор плана доставки

en: Array of region codes associated with this shipping plan
ru_RU: Массив кодов регионов, связанных с этим планом доставки

en: The region code
ru_RU: Код региона

en: Should it return details information
ru_RU: Следует ли возвращать подробную информацию

en: The iso2 code of the country name
ru_RU: Код страны в формате ISO2

en: Country code must be of 2 characters
ru_RU: Код страны должен состоять из 2 символов

en: The state code
ru_RU: Код региона

en: The coupon name
ru_RU: Название купона

en: The unique coupon code
ru_RU: Уникальный код купона

en: The discount type
ru_RU: Тип скидки

en: The discounted offer
ru_RU: Величина скидки

en: The active status of the coupon (1 for active, 0 for inactive)
ru_RU: Статус активности купона (1 — активен, 0 — неактивен)

en: Array of coupon rules, each with type and value
ru_RU: Массив правил купона, каждое с type и value

en: The rule type
ru_RU: Тип правила

en: The rule value
ru_RU: Значение правила

en: The coupon ID
ru_RU: Идентификатор купона

en: List of coupon IDs to delete
ru_RU: Список идентификаторов купонов для удаления

en: List of coupon IDs to update
ru_RU: Список идентификаторов купонов для обновления

en: Status value: active or inactive
ru_RU: Значение статуса: active или inactive

en: Tax class name
ru_RU: Название налогового класса

en: Class name must not be empty.
ru_RU: Название класса не может быть пустым.

en: Description of the tax class
ru_RU: Описание налогового класса

en: Status of the tax class (1 for active, 0 for inactive)
ru_RU: Статус налогового класса (1 — активен, 0 — неактивен)

en: Array of rates for the tax class
ru_RU: Массив ставок для налогового класса

en: Country code (ISO2)
ru_RU: Код страны (ISO2)

en: City code
ru_RU: Код города

en: Tax rate percentage
ru_RU: Процент налоговой ставки

en: Priority of this rate
ru_RU: Приоритет этой ставки

en: Is this compound
ru_RU: Является ли составной

en: Tax class ID
ru_RU: Идентификатор налогового класса

en: Custom email subject (optional — uses settings default when omitted)
ru_RU: Пользовательская тема письма (необязательно — при отсутствии используется значение из настроек)

en: Custom email body HTML (optional — uses settings default when omitted)
ru_RU: Пользовательское тело письма в HTML (необязательно — при отсутствии используется значение из настроек)

en: List of abandoned cart hashes to delete
ru_RU: Список хэшей брошенных корзин для удаления

en: List of abandoned cart hashes to remind
ru_RU: Список хэшей брошенных корзин для отправки напоминаний

en: The `product` name
ru_RU: Название `product`

en: The `prompt`
ru_RU: `prompt`

en: Content length- `short` or `long`
ru_RU: Длина текста: `short` или `long`

en: Image size - `1024x1024`, `1792x1024`, `1024x1792`
ru_RU: Размер изображения: `1024x1024`, `1792x1024`, `1024x1792`

en: The quality - `standard`, `hd`
ru_RU: Качество: `standard`, `hd`

en: The `image` URL or the attachment_id
ru_RU: URL `image` или attachment_id

en: The `product`
ru_RU: `product`

en: The product name
ru_RU: Название товара

en: Customer message
ru_RU: Сообщение клиента

en: Unique conversation session ID. Omit to start a new session.
ru_RU: Уникальный идентификатор сессии диалога. Не указывайте, чтобы начать новую сессию.

en: Admin message or question
ru_RU: Сообщение или вопрос администратора

en: Search term to filter placeholders
ru_RU: Поисковый запрос для фильтрации заполнителей

en: Column mapping object
ru_RU: Объект сопоставления столбцов

en: The URL to the external image
ru_RU: URL внешнего изображения

en: The post_id to attach this image to
ru_RU: Значение post_id, к которому прикрепляется изображение

en: Image description
ru_RU: Описание изображения

en: Filter by object
ru_RU: Фильтр по объекту

en: Filter by action
ru_RU: Фильтр по действию

en: Filter by log type
ru_RU: Фильтр по типу журнала

en: Filter by object ID
ru_RU: Фильтр по идентификатору объекта

en: Filter by user ID
ru_RU: Фильтр по идентификатору пользователя

en: Filter by public status
ru_RU: Фильтр по публичному статусу

en: From date
ru_RU: Дата начала

en: To date
ru_RU: Дата окончания

en: Page number
ru_RU: Номер страницы

en: Per page
ru_RU: На странице

en: Sort order (asc or desc)
ru_RU: Порядок сортировки (asc или desc)

en: Log ID
ru_RU: Идентификатор записи журнала

en: Object
ru_RU: Объект

en: Action
ru_RU: Действие

en: Object ID
ru_RU: Идентификатор объекта

en: User ID
ru_RU: Идентификатор пользователя

en: Note
ru_RU: Заметка

en: IP Address
ru_RU: IP-адрес

en: Seen status
ru_RU: Статус прочтения

en: Filter notices by type (e.g., error, success)
ru_RU: Фильтр уведомлений по типу (например, error, success)

en: Filter notices by screen context (e.g., #/orders)
ru_RU: Фильтр уведомлений по контексту экрана (например, #/orders)

en: Number of notices to return
ru_RU: Количество возвращаемых уведомлений

en: Notife ID to remove
ru_RU: Идентификатор удаляемого уведомления

en: Filter by refund status
ru_RU: Фильтр по статусу возврата

en: Filter by payment gateway
ru_RU: Фильтр по платёжному шлюзу

en: Filter by to date
ru_RU: Фильтр по дате окончания

en: Refund amount
ru_RU: Сумма возврата

en: Refund reason
ru_RU: Причина возврата

en: Refund status
ru_RU: Статус возврата

en: Transaction ID
ru_RU: Идентификатор транзакции

en: Payment gateway
ru_RU: Платёжный шлюз

en: Notes
ru_RU: Заметки

en: Refunded by user ID
ru_RU: Идентификатор пользователя, выполнившего возврат

en: Refund ID
ru_RU: Идентификатор возврата

en: List of refund IDs to delete
ru_RU: Список идентификаторов возвратов для удаления

en: EasyCommerce Compatible Themes
ru_RU: Совместимые темы EasyCommerce

en: Rating and review is required
ru_RU: Необходимо указать рейтинг и отзыв

en: Rating is required
ru_RU: Необходимо указать рейтинг

en: Review is required
ru_RU: Необходимо написать отзыв

en: AI Shopping Assistant
ru_RU: ИИ-ассистент покупок

en: EasyCommerce - Shop
ru_RU: EasyCommerce — Магазин

en: EasyCommerce - Product
ru_RU: EasyCommerce — Товар

en: EasyCommerce - Checkout
ru_RU: EasyCommerce — Оформление заказа

en: EasyCommerce - Dashboard
ru_RU: EasyCommerce — Личный кабинет

en: Single Product 1
ru_RU: Одиночный товар 1

[ctx: Block pattern description]
en: A pattern that includes all checkout blocks
ru_RU: Паттерн, включающий все блоки оформления заказа

en: Single Product 2
ru_RU: Одиночный товар 2

en: Abandoned Cart
ru_RU: Брошенная корзина

en: Transactions
ru_RU: Транзакции

en: Coupons
ru_RU: Купоны

en: Reports
ru_RU: Отчёты

en: Addons
ru_RU: Дополнения

en: Help & Support
ru_RU: Помощь и поддержка

en: Product Builder
ru_RU: Конструктор товаров

en: Permalink Not Set
ru_RU: Постоянные ссылки не настроены

en: Your permalink structure is set to 'Plain'. Please choose any other option and click 'Save Changes' to make your product and checkout pages work properly.
ru_RU: Ваша структура постоянных ссылок установлена как «Простой». Выберите любой другой вариант и нажмите «Сохранить изменения», чтобы страницы товаров и оформления заказа работали корректно.

en: Set Permalink
ru_RU: Настроить постоянные ссылки

en: Missing Required Pages
ru_RU: Отсутствуют обязательные страницы

en: EasyCommerce needs a Shop page, Checkout page, and Customer Dashboard. One or more is missing or not configured.
ru_RU: EasyCommerce требуются страница магазина, страница оформления заказа и личный кабинет клиента. Одна или несколько из них отсутствуют или не настроены.

en: Configure Settings
ru_RU: Настроить параметры

en: Low PHP Memory Limit
ru_RU: Низкий лимит памяти PHP

note: translators: %1$s: current memory limit, %2$s: recommended memory limit
en: Your PHP memory limit is %1$s. EasyCommerce recommends at least 256M. Add %2$s to your wp-config.php to raise it.
ru_RU: Ваш лимит памяти PHP составляет %1$s. EasyCommerce рекомендует не менее 256M. Добавьте %2$s в файл wp-config.php, чтобы увеличить его.

en: Payment Not Configured
ru_RU: Оплата не настроена

en: Your store doesn't have any payment options configured. Make sure to configure a payment method or start with "Cash on Delivery" for testing.
ru_RU: В вашем магазине не настроены способы оплаты. Обязательно настройте способ оплаты или начните с «Оплаты при доставке» для тестирования.

en: Configure Now
ru_RU: Настроить сейчас

en: EasyCommerce Full Width Layout
ru_RU: Полноширинный макет EasyCommerce

en: Store is LIVE
ru_RU: Магазин РАБОТАЕТ

en: Store in TEST mode
ru_RU: Магазин в ТЕСТОВОМ режиме

en: Connect AI
ru_RU: Подключить ИИ

note: translators: 1: credits used, 2: monthly credit allowance
en: AI Credits: %1$s/%2$s
ru_RU: Кредиты ИИ: %1$s/%2$s

note: translators: %s: remaining AI credits
en: AI Credits: %s
ru_RU: Кредиты ИИ: %s

en: Every 5 Minutes
ru_RU: Каждые 5 минут

en: Demo CSV not found
ru_RU: Демо-файл CSV не найден

en: Unable to open demo file
ru_RU: Не удалось открыть демо-файл

note: translators: 1: number of products imported, 2: total number of demo products.
en: Successfully imported %1$d of %2$d demo products
ru_RU: Успешно импортировано %1$d из %2$d демо-товаров

en: This page requires an EasyCommerce shop block to function properly. Please add a shop template block to this page.
ru_RU: Для корректной работы этой страницы требуется блок магазина EasyCommerce. Пожалуйста, добавьте на эту страницу блок шаблона магазина.

note: translators: %s: the [easycommerce-checkout] shortcode
en: This page is missing the EasyCommerce checkout shortcode. Please add the %s shortcode to this page to function properly.
ru_RU: На этой странице отсутствует шорткод оформления заказа EasyCommerce. Для корректной работы добавьте на эту страницу шорткод %s.

note: translators: %s: the [easycommerce-dashboard] shortcode
en: This page is missing the EasyCommerce dashboard shortcode. Please add the %s shortcode to this page to function properly.
ru_RU: На этой странице отсутствует шорткод личного кабинета EasyCommerce. Для корректной работы добавьте на эту страницу шорткод %s.

note: translators: %s: bold "Test" mode label
en: Store in %s mode - customers cannot check out.
ru_RU: Магазин в режиме «%s» — клиенты не могут оформить заказ.

en: Go Live
ru_RU: Запустить магазин

en: You are already logged in.
ru_RU: Вы уже вошли в систему.

en: You cannot reset your password while logged in.
ru_RU: Вы не можете сбросить пароль, находясь в системе.

en: You are signed in to your account.
ru_RU: Вы вошли в свой аккаунт.

en: You are already registered.
ru_RU: Вы уже зарегистрированы.

note: translators: 1: template name that was used, 2: comma separated list of valid template names.
en: Invlaid template <code>%1$s</code> used. Valid options are: <code>%2$s</code>.
ru_RU: Использован недопустимый шаблон <code>%1$s</code>. Допустимые варианты: <code>%2$s</code>.

en: Pay via Braintree
ru_RU: Оплата через Braintree

en: Basic
ru_RU: Основные

en: Sandbox Mode
ru_RU: Тестовый режим (Sandbox)

en: Enable to process test transactions without real charges.
ru_RU: Включите для обработки тестовых транзакций без реальных списаний.

en: Payment Method Logo
ru_RU: Логотип способа оплаты

en: Upload your payment method logo. Recommended dimensions: 512x512 px.
ru_RU: Загрузите логотип способа оплаты. Рекомендуемый размер: 512x512 пикс.

en: Name on Checkout
ru_RU: Название при оформлении заказа

en: The name displayed to customers on the checkout page.
ru_RU: Название, отображаемое клиентам на странице оформления заказа.

en: Credit Card
ru_RU: Кредитная карта

en: Initial status assigned to new orders placed through this payment method.
ru_RU: Начальный статус, присваиваемый новым заказам, оформленным этим способом оплаты.

en: Braintree Credentials
ru_RU: Учётные данные Braintree

en: Merchant ID
ru_RU: Идентификатор продавца (Merchant ID)

en: Your Braintree merchant ID. Get this from your <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API Keys.
ru_RU: Ваш идентификатор продавца Braintree. Получите его в <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">панели управления Braintree</a> в разделе Account > API Keys.

en: Public Key
ru_RU: Открытый ключ

en: Your Braintree public key for API authentication. Found in the <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API Keys.
ru_RU: Ваш открытый ключ Braintree для аутентификации API. Находится в <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">панели управления Braintree</a> в разделе Account > API Keys.

en: Private Key
ru_RU: Закрытый ключ

en: Your Braintree private key for server-side API calls. Located in the <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API Keys.
ru_RU: Ваш закрытый ключ Braintree для серверных вызовов API. Находится в <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">панели управления Braintree</a> в разделе Account > API Keys.

en: Tokenization Key
ru_RU: Ключ токенизации

en: Your Braintree tokenization key for client-side payment processing. Generate this in the <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API > Tokenization Keys.
ru_RU: Ваш ключ токенизации Braintree для обработки платежей на стороне клиента. Создайте его в <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">панели управления Braintree</a> в разделе Account > API > Tokenization Keys.

en: Cash on Delivery
ru_RU: Оплата при доставке

en: Pay via Cash on Delivery
ru_RU: Оплата при доставке

en: Instruction
ru_RU: Инструкция

en: Instructions shown to the customer on the checkout page.
ru_RU: Инструкции, отображаемые клиенту на странице оформления заказа.

en: e.g. Please have the exact amount ready upon delivery.
ru_RU: например: Пожалуйста, подготовьте точную сумму к моменту доставки.

en: Pay via Mollie
ru_RU: Оплата через Mollie

en: Mollie Credentials
ru_RU: Учётные данные Mollie

en: API Key
ru_RU: Ключ API

en: Your Mollie API key for authentication. Get this from your <a href="https://my.mollie.com/dashboard/developers/api-keys" target="_blank">Mollie Dashboard API Keys</a> section.
ru_RU: Ваш ключ API Mollie для аутентификации. Получите его в разделе <a href="https://my.mollie.com/dashboard/developers/api-keys" target="_blank">ключей API панели управления Mollie</a>.

en: Profile ID
ru_RU: Идентификатор профиля

en: Your Mollie website profile ID. View this in your <a href="https://www.mollie.com/dashboard/settings/profiles" target="_blank">Mollie Dashboard Profiles</a> section.
ru_RU: Идентификатор профиля сайта Mollie. Посмотрите его в разделе <a href="https://www.mollie.com/dashboard/settings/profiles" target="_blank">профилей панели управления Mollie</a>.

en: Cardholder Name
ru_RU: Имя держателя карты

en: Card Number
ru_RU: Номер карты

en: MM/YY
ru_RU: ММ/ГГ

en: No Mollie payment ID stored on the order.
ru_RU: В заказе не сохранён идентификатор платежа Mollie.

en: Mollie API key is not configured.
ru_RU: Ключ API Mollie не настроен.

note: translators: %s: Mollie payment status.
en: Mollie payment is not refundable (status: %s).
ru_RU: Платёж Mollie не подлежит возврату (статус: %s).

note: translators: 1: requested refund amount, 2: refundable amount.
en: Requested refund %1$s exceeds the refundable amount %2$s.
ru_RU: Запрошенная сумма возврата %1$s превышает сумму, доступную для возврата %2$s.

en: Pay via paypal
ru_RU: Оплата через PayPal

en: PayPal Credentials
ru_RU: Учётные данные PayPal

en: Client ID
ru_RU: Идентификатор клиента (Client ID)

en: Your PayPal client ID for API authentication. Get this from your <a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">PayPal Developer Dashboard</a> under Apps & Credentials.
ru_RU: Ваш идентификатор клиента PayPal для аутентификации API. Получите его в <a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">панели разработчика PayPal</a> в разделе Apps & Credentials.

en: Client Secret Key
ru_RU: Секретный ключ клиента

en: Your PayPal client secret for API authentication. Found in the <a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">PayPal Developer Dashboard</a> under Apps & Credentials.
ru_RU: Ваш секретный ключ клиента PayPal для аутентификации API. Находится в <a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">панели разработчика PayPal</a> в разделе Apps & Credentials.

en: PayPal Merchant ID
ru_RU: Идентификатор продавца PayPal

en: Your PayPal merchant account ID. View this in your <a href="https://www.paypal.com/businessprofile/settings" target="_blank">PayPal Business Profile</a> settings.
ru_RU: Идентификатор аккаунта продавца PayPal. Посмотрите его в настройках <a href="https://www.paypal.com/businessprofile/settings" target="_blank">бизнес-профиля PayPal</a>.

en: Pay via Square
ru_RU: Оплата через Square

en: Credentials
ru_RU: Учётные данные

en: Application ID
ru_RU: Идентификатор приложения

en: Your Square application ID. Get this from your <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> under the Credentials section.
ru_RU: Идентификатор приложения Square. Получите его в <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">консоли разработчика</a> в разделе Credentials.

en: Access Token
ru_RU: Токен доступа

en: Your Square access token for API authentication. Found in the <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> Credentials section.
ru_RU: Ваш токен доступа Square для аутентификации API. Находится в разделе Credentials <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">консоли разработчика</a>.

en: Location ID
ru_RU: Идентификатор точки (Location ID)

en: Your Square location ID. View this in the <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> under the Locations section.
ru_RU: Идентификатор точки Square. Посмотрите его в <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">консоли разработчика</a> в разделе Locations.

en: Pay via stripe
ru_RU: Оплата через Stripe

en: Payment Element Layout
ru_RU: Макет платёжного элемента

en: Control how payment methods are organized in the checkout form. Tabs show methods in a compact tabbed interface, while accordion expands each method.
ru_RU: Управляйте тем, как способы оплаты организованы в форме оформления заказа. «Вкладки» показывают способы в компактном интерфейсе с вкладками, а «Аккордеон» разворачивает каждый способ.

en: Tabs (Default)
ru_RU: Вкладки (по умолчанию)

en: Accordion
ru_RU: Аккордеон

en: Payment Element Theme
ru_RU: Тема платёжного элемента

en: Select the visual appearance of the payment form. Choose from Stripe"s default styling or alternative themes.
ru_RU: Выберите внешний вид платёжной формы. Выберите стандартное оформление Stripe или альтернативные темы.

en: Stripe (Default)
ru_RU: Stripe (по умолчанию)

en: Night
ru_RU: Ночная

en: Flat
ru_RU: Плоская

en: Publishable Key
ru_RU: Публикуемый ключ

en: Your Stripe publishable key used for client-side operations like displaying payment forms. Available in your <a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">Stripe Dashboard API Keys</a> section.
ru_RU: Ваш публикуемый ключ Stripe для операций на стороне клиента, например отображения платёжных форм. Доступен в разделе <a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">ключей API панели управления Stripe</a>.

en: Secret Key
ru_RU: Секретный ключ

en: Your Stripe secret key used for server-side operations like processing payments. Keep this secure and never share it. Found in your <a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">Stripe Dashboard API Keys</a> section.
ru_RU: Ваш секретный ключ Stripe для серверных операций, например обработки платежей. Держите его в секрете и никогда не передавайте. Находится в разделе <a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">ключей API панели управления Stripe</a>.

en: Webhook Secret
ru_RU: Секрет вебхука

note: translators: %s: Link to Stripe Dashboard.
en: Secret key for verifying webhook authenticity. The plugin automatically registers webhooks, but you can manually enter the webhook signing secret from your <a href="%s" target="_blank">Stripe Dashboard Webhooks</a> section for additional security.
ru_RU: Секретный ключ для проверки подлинности вебхуков. Плагин автоматически регистрирует вебхуки, но для дополнительной безопасности вы можете вручную ввести секрет подписи вебхука из раздела <a href="%s" target="_blank">вебхуков панели управления Stripe</a>.

en: Sandbox Publishable Key
ru_RU: Тестовый публикуемый ключ (Sandbox)

en: Your Stripe test publishable key for client-side operations during development. Available in your <a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">Stripe Test Dashboard API Keys</a> section.
ru_RU: Ваш тестовый публикуемый ключ Stripe для операций на стороне клиента во время разработки. Доступен в разделе <a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">ключей API тестовой панели управления Stripe</a>.

en: Sandbox Secret Key
ru_RU: Тестовый секретный ключ (Sandbox)

en: Your Stripe test secret key for server-side operations during development. Keep this secure. Found in your <a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">Stripe Test Dashboard API Keys</a> section.
ru_RU: Ваш тестовый секретный ключ Stripe для серверных операций во время разработки. Держите его в секрете. Находится в разделе <a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">ключей API тестовой панели управления Stripe</a>.

en: Sandbox Webhook Secret
ru_RU: Тестовый секрет вебхука (Sandbox)

note: translators: %s: Webhook URL.
en: For testing in sandbox mode, use Stripe CLI: <code>stripe listen --skip-verify --forward-to %s</code>. Copy the webhook signing secret shown in the CLI output here. The plugin handles webhook registration automatically.
ru_RU: Для тестирования в режиме Sandbox используйте Stripe CLI: <code>stripe listen --skip-verify --forward-to %s</code>. Скопируйте сюда секрет подписи вебхука, показанный в выводе CLI. Плагин обрабатывает регистрацию вебхуков автоматически.

en: Enabled Payment Methods
ru_RU: Включённые способы оплаты

en: No payment methods are currently enabled.
ru_RU: В настоящее время не включён ни один способ оплаты.

en: Manage Payment Methods
ru_RU: Управление способами оплаты

note: translators: %s: URL of the Stripe dashboard payment methods page. The <a> markup must be kept.
en: Configure which payment methods are available in your Stripe account. <a href="%s" target="_blank" class="text-blue-600 hover:text-blue-800 underline">Manage Payment Methods</a>
ru_RU: Настройте, какие способы оплаты доступны в вашем аккаунте Stripe. <a href="%s" target="_blank" class="text-blue-600 hover:text-blue-800 underline">Управление способами оплаты</a>

en: Payment Methods
ru_RU: Способы оплаты

en: Permission denied.
ru_RU: Доступ запрещён.

en: Invalid request.
ru_RU: Недопустимый запрос.

en: Missing Stripe signature.
ru_RU: Отсутствует подпись Stripe.

en: EasyCommerce Stripe Payment Gateway
ru_RU: Платёжный шлюз Stripe для EasyCommerce

en: Credit/Debit Cards
ru_RU: Кредитные/дебетовые карты

en: Korean Cards
ru_RU: Корейские карты

en: Stablecoins and Crypto
ru_RU: Стейблкоины и криптовалюта

en: ACH Direct Debit
ru_RU: Прямое дебетование ACH

en: Canadian Pre-authorized Debits
ru_RU: Канадское предавторизованное дебетование

en: Bacs Direct Debit
ru_RU: Прямое дебетование Bacs

en: SEPA Direct Debit
ru_RU: Прямое дебетование SEPA

en: Bank Transfer
ru_RU: Банковский перевод

en: Upload your file
ru_RU: Загрузите ваш файл

note: translators: %s: site name.
en: [%s] Password Reset
ru_RU: [%s] Сброс пароля

en: Someone has requested a password reset for the following account:
ru_RU: Кто-то запросил сброс пароля для следующего аккаунта:

note: translators: %s: site name.
en: Site Name: %s
ru_RU: Название сайта: %s

note: translators: %s: username of the account.
en: Username: %s
ru_RU: Имя пользователя: %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ru_RU: Если это произошло по ошибке, просто проигнорируйте это письмо, и ничего не произойдёт.

en: To reset your password, visit the following address:
ru_RU: Чтобы сбросить пароль, перейдите по следующему адресу:

en: Template 1
ru_RU: Шаблон 1

en: Template 2
ru_RU: Шаблон 2

en: Template 3
ru_RU: Шаблон 3

en: Request by Customer
ru_RU: Запрос клиента

en: Duplicate
ru_RU: Дубликат

en: Fraudulent
ru_RU: Мошенничество

en: Low to High
ru_RU: По возрастанию

en: High to Low
ru_RU: По убыванию

en: Newest
ru_RU: Сначала новые

en: Oldest
ru_RU: Сначала старые

en: Best Selling
ru_RU: Самые продаваемые

en: Lowest Selling
ru_RU: Наименее продаваемые

en: Top rating
ru_RU: Высокий рейтинг

en: Lowest rating
ru_RU: Низкий рейтинг

en: Pending Order
ru_RU: Заказ в ожидании

en: Processing Order
ru_RU: Заказ в обработке

en: Completed Order
ru_RU: Завершённый заказ

en: Cancelled Order
ru_RU: Отменённый заказ

en: On-hold Order
ru_RU: Заказ на удержании

en: Refunded Order
ru_RU: Возвращённый заказ

en: Partially Refunded Order
ru_RU: Частично возвращённый заказ

en: Failed Order
ru_RU: Неудавшийся заказ

en: Failed
ru_RU: Не удалось

en: Draft
ru_RU: Черновик

en: Trash
ru_RU: Корзина

en: Returned
ru_RU: Возвращён

en: Millimeter
ru_RU: Миллиметр

en: Centimeter
ru_RU: Сантиметр

en: Inch
ru_RU: Дюйм

en: Meter
ru_RU: Метр

en: Foot
ru_RU: Фут

en: Yard
ru_RU: Ярд

en: Gram
ru_RU: Грамм

en: Kilogram
ru_RU: Килограмм

en: Pound
ru_RU: Фунт

en: Ounce
ru_RU: Унция

en: Second
ru_RU: Секунда

en: Minute
ru_RU: Минута

en: Hour
ru_RU: Час

en: Day
ru_RU: День

en: Week
ru_RU: Неделя

en: Month
ru_RU: Месяц

en: Year
ru_RU: Год

en: Today
ru_RU: Сегодня

en: Yesterday
ru_RU: Вчера

en: This Week
ru_RU: Эта неделя

en: Last Week
ru_RU: Прошлая неделя

en: Last 7 Days
ru_RU: Последние 7 дней

en: This Month
ru_RU: Этот месяц

en: Last Month
ru_RU: Прошлый месяц

en: Last 30 Days
ru_RU: Последние 30 дней

en: This Year
ru_RU: Этот год

en: Last Year
ru_RU: Прошлый год

en: Loading..
ru_RU: Загрузка..

en: All Products
ru_RU: Все товары

en: Add Product
ru_RU: Добавить товар

en: Attributes
ru_RU: Атрибуты

en: Abandoned Carts
ru_RU: Брошенные корзины

en: Reviews
ru_RU: Отзывы

en: Overview
ru_RU: Обзор

en: Revenues
ru_RU: Выручка

en: Wizard
ru_RU: Мастер

en: Select Business Type
ru_RU: Выберите тип бизнеса

en: Art and Antiques
ru_RU: Искусство и антиквариат

en: Clothing & Apparel
ru_RU: Одежда

en: Beauty & Cosmetics
ru_RU: Красота и косметика

en: Electronics & Gadgets
ru_RU: Электроника и гаджеты

en: Home & Kitchen Goods
ru_RU: Товары для дома и кухни

en: Pet Supplies
ru_RU: Товары для животных

en: Sporting Goods & Fitness Equipment
ru_RU: Спорттовары и фитнес-оборудование

en: Software & SaaS
ru_RU: Программное обеспечение и SaaS

en: eBooks & Online Courses
ru_RU: Электронные книги и онлайн-курсы

en: Digital Art & Graphics
ru_RU: Цифровое искусство и графика

en: Website Themes & Plugins
ru_RU: Темы и плагины для сайтов

en: Consulting & Coaching Services
ru_RU: Консалтинг и коучинг

en: Subscription Boxes
ru_RU: Подписочные боксы

en: Gourmet & Specialty Foods
ru_RU: Деликатесы и специализированные продукты

en: Coffee & Tea Products
ru_RU: Кофе и чай

en: Automotive Parts & Accessories
ru_RU: Автозапчасти и аксессуары

note: Translators: %s is the post type that the user should choose.
en: - Choose a %s -
ru_RU: — Выберите %s —

note: translators: %s: the duplicate SKU value.
en: The SKU "%s" is already in use.
ru_RU: Артикул (SKU) «%s» уже используется.

en: You don't have your EasyCommerce API connected!
ru_RU: У вас не подключён API EasyCommerce!

en: Service is not ready: Missing API credentials
ru_RU: Сервис не готов: отсутствуют учётные данные API

en: No AI credits available. Please upgrade to the Pro plan or use your own API key.
ru_RU: Кредиты ИИ закончились. Оформите план Pro или используйте собственный ключ API.

en: Price
ru_RU: Цена

en: Min Price
ru_RU: Мин. цена

en: Max Price
ru_RU: Макс. цена

en: Search Icon
ru_RU: Значок поиска

en: Search...
ru_RU: Поиск...

en: Sort by
ru_RU: Сортировать по

en: First
ru_RU: Первая

en: Last
ru_RU: Последняя

note: translators: 1: first result number, 2: last result number, 3: total number of results.
en: Showing %1$s–%2$s of %3$s results
ru_RU: Показано %1$s–%2$s из %3$s результатов

note: translators: %s: number of results.
en: Showing %s result | Showing %s results
ru_RU[0]: Показан %s результат
ru_RU[1]: Показано %s результата
ru_RU[2]: Показано %s результатов

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: In Stock
ru_RU: В наличии

en: Add to cart
ru_RU: В корзину

en: Choose
ru_RU: Выбрать

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Filters
ru_RU: Фильтры

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Sort By
ru_RU: Сортировать по

en: Grid View
ru_RU: Сеткой

en: List View
ru_RU: Списком

en: Post type is not product
ru_RU: Тип записи не является товаром

en: Product Image
ru_RU: Изображение товара

en: Product Placeholder
ru_RU: Заглушка товара

en: in stock
ru_RU: в наличии

en: Temporary deactivation
ru_RU: Временная деактивация

en: Lack of features
ru_RU: Недостаток функций

en: Found better alternative
ru_RU: Нашёл(ла) лучшую альтернативу

en: Compatibility issues
ru_RU: Проблемы совместимости

en: Poor UI/UX
ru_RU: Плохой UI/UX

en: Limited customization
ru_RU: Ограниченные возможности настройки

en: Bugs and errors
ru_RU: Баги и ошибки

en: Performance issues
ru_RU: Проблемы производительности

en: Others
ru_RU: Другое

en: Thanks for trying! What made you deactivate EasyCommerce?
ru_RU: Спасибо, что попробовали! Почему вы решили деактивировать EasyCommerce?

en: Building a store is hard, and so is building the tool behind it. Your honest feedback is what makes EasyCommerce better, and we read every single response.
ru_RU: Создавать магазин непросто, как и создавать инструмент для него. Ваша честная обратная связь делает EasyCommerce лучше, и мы читаем каждый ответ.

en: What would have made you stay? (optional, but it really helps)
ru_RU: Что могло бы вас удержать? (необязательно, но это действительно помогает)

note: translators: %s: support link
en: Stuck on something? %s and we'll help you sort it out before you go.
ru_RU: Столкнулись с трудностями? %s, и мы поможем всё решить, прежде чем вы уйдёте.

en: Reach out to support
ru_RU: Обратитесь в поддержку

en: Deactivate without feedback
ru_RU: Деактивировать без отзыва

en: Send &amp; Deactivate
ru_RU: Отправить &amp; деактивировать

en: Connect to unlock AI
ru_RU: Подключитесь, чтобы открыть ИИ

en: Connect a free API key to power Store Copilot, Shopping Agent, AI Writer and more - 200 free AI credits your first month, then 100 every month.
ru_RU: Подключите бесплатный ключ API, чтобы задействовать Store Copilot, агента покупок, ИИ-копирайтер и другое — 200 бесплатных кредитов ИИ в первый месяц, затем по 100 каждый месяц.

en: Connect your store
ru_RU: Подключите ваш магазин

en: Connect your store to the EasyCommerce AI service to see your AI credit usage.
ru_RU: Подключите магазин к сервису EasyCommerce AI, чтобы видеть использование кредитов ИИ.

en: AI Writer
ru_RU: ИИ-копирайтер

en: Template Builder
ru_RU: Конструктор шаблонов

en: Spelling Fix
ru_RU: Исправление орфографии

en: Image Editor
ru_RU: Редактор изображений

en: Background Removal
ru_RU: Удаление фона

en: AI Agent
ru_RU: ИИ-агент

en: You've used all your AI credits for this period. Upgrade your plan or buy more to keep using AI features.
ru_RU: Вы использовали все кредиты ИИ за этот период. Оформите план повыше или купите ещё, чтобы продолжить пользоваться функциями ИИ.

en: Upgrade
ru_RU: Улучшить план

en: Current plan
ru_RU: Текущий план

note: translators: %s: number of AI credits included per month.
en: %s credits/month
ru_RU: %s кредитов в месяц

en: Upgrade plan
ru_RU: Улучшить план

en: Buy more credits
ru_RU: Купить больше кредитов

note: translators: 1: number of credits used, 2: total credits available.
en: %1$s of %2$s credits used
ru_RU: Использовано %1$s из %2$s кредитов

note: translators: %s: date on which the credit allowance resets.
en: Resets %s
ru_RU: Сброс %s

en: Used this period
ru_RU: Использовано за период

en: Credits remaining
ru_RU: Осталось кредитов

en: Next refill
ru_RU: Следующее пополнение

en: Plan credits reset monthly and do not roll over. Top-up credits (coming soon) never expire.
ru_RU: Кредиты плана сбрасываются ежемесячно и не переносятся. Кредиты пополнения (скоро) никогда не сгорают.

en: Date
ru_RU: Дата

en: Feature
ru_RU: Функция

en: Prompt
ru_RU: Запрос

en: Response
ru_RU: Ответ

en: User
ru_RU: Пользователь

en: Credits
ru_RU: Кредиты

en: No AI usage yet.
ru_RU: Использование ИИ пока отсутствует.

en: Confirm Order
ru_RU: Подтвердить заказ

en: Your Info
ru_RU: Ваши данные

en: Back to shop
ru_RU: Вернуться в магазин

en: Product items
ru_RU: Позиции товаров

en: Pay Now
ru_RU: Оплатить

en: By clicking this, I agree to
ru_RU: Нажимая, я соглашаюсь с

en: Terms & Conditions
ru_RU: Условиями и положениями

en:  and
ru_RU:  и

en: No order specified.
ru_RU: Заказ не указан.

en: This order has already been processed.
ru_RU: Этот заказ уже обработан.

note: translators: %d: order ID
en: Order #%d
ru_RU: Заказ №%d

en: Subtotal
ru_RU: Подытог

en: Discount
ru_RU: Скидка

en: Tax
ru_RU: Налог

en: Total
ru_RU: Итого

en: Organize
ru_RU: Организация

en: Add New
ru_RU: Добавить

en: Name
ru_RU: Название

en: Slug
ru_RU: Слаг

en: Type
ru_RU: Тип

en: Select Type
ru_RU: Выберите тип

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Text
ru_RU: Текст

en: Option
ru_RU: Вариант

en: Size
ru_RU: Размер

en: Material
ru_RU: Материал

en: Brand
ru_RU: Бренд

en: Select values
ru_RU: Выберите значения

en: Blue
ru_RU: Синий

en: Red
ru_RU: Красный

en: White
ru_RU: Белый

en: Brown
ru_RU: Коричневый

en: Manage
ru_RU: Управление

en: Prices
ru_RU: Цены

en: Write Plan Name
ru_RU: Введите название плана

en: Enter Price
ru_RU: Введите цену

en: SKU
ru_RU: Артикул (SKU)

en: Auto Generate Variants
ru_RU: Автоматически создать варианты

en: Product Description
ru_RU: Описание товара

en: Add Product Summary
ru_RU: Добавьте краткое описание товара

en: Published
ru_RU: Опубликован

en: Private
ru_RU: Личный

en: Save Product
ru_RU: Сохранить товар

en: Previous
ru_RU: Назад

en: Next »
ru_RU: Далее »

en: Billing Address
ru_RU: Адрес плательщика

en: Your Cart
ru_RU: Ваша корзина

en: No items in the cart
ru_RU: В корзине нет товаров

en: Please select a payment method
ru_RU: Пожалуйста, выберите способ оплаты

en: Shipping Address
ru_RU: Адрес доставки

en: Same as Billing
ru_RU: Совпадает с адресом плательщика

en: Order Summary
ru_RU: Сводка заказа

en: Discount code
ru_RU: Код скидки

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Shipping Cost
ru_RU: Стоимость доставки

note: translators: 1: shipping method name, 2: formatted shipping cost.
en: %1$s at %2$s
ru_RU: %1$s — %2$s

en: Free Shipping
ru_RU: Бесплатная доставка

en: Please select a shipping method
ru_RU: Пожалуйста, выберите способ доставки

en: Product Tax
ru_RU: Налог на товар

en: Shipping Tax
ru_RU: Налог на доставку

en: Order Total
ru_RU: Итого по заказу

en: Select Payment Option
ru_RU: Выберите способ оплаты

en: Same as Billing Address
ru_RU: Совпадает с адресом плательщика

en: Shipping Information
ru_RU: Информация о доставке

en: Out of stock
ru_RU: Нет в наличии

en: Add to Cart
ru_RU: В корзину

en: Proceed to checkout
ru_RU: Перейти к оформлению заказа

note: Translators: %s is the stock count
en: Only <span class="easycommerce-stock-count">%s</span> items left
ru_RU: Осталось всего <span class="easycommerce-stock-count">%s</span> шт.

note: translators: %d: number of reviews.
en: Showing %d review | Showing %d reviews
ru_RU[0]: Показан %d отзыв
ru_RU[1]: Показано %d отзыва
ru_RU[2]: Показано %d отзывов

en: Write a review
ru_RU: Написать отзыв

en: Your email address will not be published. required fields are marked
ru_RU: Ваш адрес эл. почты не будет опубликован. Обязательные поля отмечены

en: Your Rating
ru_RU: Ваша оценка

en: Star
ru_RU: Звезда

en: Write your review
ru_RU: Напишите ваш отзыв

en: Submit Now
ru_RU: Отправить

en: Please Login first to write a review
ru_RU: Пожалуйста, сначала войдите, чтобы написать отзыв

en: Product Details
ru_RU: Сведения о товаре

en: Review
ru_RU: Отзыв

en: Read More
ru_RU: Читать далее

en: Show Less
ru_RU: Свернуть

en: Store Launching Soon!
ru_RU: Магазин скоро откроется!

en: We’re getting ready to welcome you. Stay tuned for the launch.
ru_RU: Мы готовимся встретить вас. Следите за запуском.

en: Insert Email Placeholder
ru_RU: Вставить заполнитель письма

en: Select a placeholder:
ru_RU: Выберите заполнитель:

en: Select a placeholder to automatically insert it into your email template. These will be replaced with actual values when emails are sent.
ru_RU: Выберите заполнитель, чтобы автоматически вставить его в шаблон письма. При отправке писем они будут заменены реальными значениями.

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Search for a placeholder...
ru_RU: Поиск заполнителя...

en: Loading...
ru_RU: Загрузка...

en: Template Preview
ru_RU: Предпросмотр шаблона

en: Installing..
ru_RU: Установка..

en: Migration addon activated successfully!
ru_RU: Дополнение для миграции успешно активировано!

en: Failed to install migration addon.
ru_RU: Не удалось установить дополнение для миграции.

en: Select City
ru_RU: Выберите город

en: Select State
ru_RU: Выберите регион

en: Braintree.js failed to load or missing authorization token.
ru_RU: Не удалось загрузить Braintree.js или отсутствует токен авторизации.

en: Error initializing Braintree.
ru_RU: Ошибка инициализации Braintree.

en: Failed to get payment nonce.
ru_RU: Не удалось получить nonce платежа.

en: Error processing payment.
ru_RU: Ошибка обработки платежа.

en: Failed to load cart data. Please refresh the page.
ru_RU: Не удалось загрузить данные корзины. Пожалуйста, обновите страницу.

en: Purchase from EasyCommerce
ru_RU: Покупка в EasyCommerce

en: Item
ru_RU: Позиция

en: Your cart has been updated. Please refresh the page and try again.
ru_RU: Ваша корзина обновлена. Пожалуйста, обновите страницу и попробуйте снова.

en: An unknown error occurred with PayPal
ru_RU: Произошла неизвестная ошибка PayPal

note: translators: %s: PayPal error message.
en: PayPal Error: %s
ru_RU: Ошибка PayPal: %s

en: Failed to create payment. Please try again.
ru_RU: Не удалось создать платёж. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Payment form failed to load. Please refresh.
ru_RU: Не удалось загрузить платёжную форму. Пожалуйста, обновите страницу.

en: Could not verify cart. Please refresh and try again.
ru_RU: Не удалось проверить корзину. Пожалуйста, обновите страницу и попробуйте снова.

en: Failed to create payment. Please refresh the page and try again.
ru_RU: Не удалось создать платёж. Пожалуйста, обновите страницу и попробуйте снова.

en: This payment handler is not available. Please refresh and try again.
ru_RU: Этот обработчик платежей недоступен. Пожалуйста, обновите страницу и попробуйте снова.

en: Additional verification required. Please complete the payment process.
ru_RU: Требуется дополнительная проверка. Пожалуйста, завершите процесс оплаты.

en: Payment failed. Please try a different payment method.
ru_RU: Не удалось выполнить оплату. Пожалуйста, попробуйте другой способ оплаты.

en: Payment was canceled. Please try again.
ru_RU: Оплата отменена. Пожалуйста, попробуйте снова.

note: translators: %s: Stripe payment intent status code.
en: Payment status: %s. Please contact support if this persists.
ru_RU: Статус оплаты: %s. Если это повторяется, обратитесь в поддержку.

en: Payment could not be processed. Please try again.
ru_RU: Не удалось обработать оплату. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: An error occurred while processing your payment. Please try again.
ru_RU: Произошла ошибка при обработке платежа. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Verifying payment...
ru_RU: Проверка оплаты...

en: Payment successful! Creating order...
ru_RU: Оплата прошла успешно! Создание заказа...

note: translators: %s: Stripe setup intent status code.
en: Payment method could not be saved. Status: %s
ru_RU: Не удалось сохранить способ оплаты. Статус: %s

en: Failed to verify payment. Please contact support.
ru_RU: Не удалось проверить оплату. Пожалуйста, обратитесь в поддержку.

en: Payment failed. Please try again with a different payment method.
ru_RU: Не удалось выполнить оплату. Пожалуйста, попробуйте другой способ оплаты.

en: Additional action required. Please complete the payment process.
ru_RU: Требуется дополнительное действие. Пожалуйста, завершите процесс оплаты.

note: translators: %s: Stripe payment intent status code.
en: Payment could not be completed. Status: %s
ru_RU: Не удалось завершить оплату. Статус: %s

en: Complete your order →
ru_RU: Завершите заказ →

en: Sorry, something went wrong. Please try again.
ru_RU: К сожалению, что-то пошло не так. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Connection error. Please try again.
ru_RU: Ошибка соединения. Пожалуйста, попробуйте снова.

note: translators: %s: AI shopping agent name.
en: Open %s
ru_RU: Открыть %s

en: Online
ru_RU: В сети

en: New conversation
ru_RU: Новый диалог

en: Minimize
ru_RU: Свернуть

en: Ask about products, orders…
ru_RU: Спросите о товарах, заказах…

en: Send
ru_RU: Отправить

note: translators: %s: AI shopping agent name.
en: Hi! 👋 I'm %s. How can I help you today?
ru_RU: Привет! 👋 Я %s. Чем могу помочь сегодня?

en: Only letters, spaces, hyphens, apostrophes, and periods are allowed.
ru_RU: Допускаются только буквы, пробелы, дефисы, апострофы и точки.

en: Please enter a valid phone number (6–20 characters).
ru_RU: Пожалуйста, введите корректный номер телефона (6–20 символов).

note: translators: %s: checkout field label.
en: %s is required.
ru_RU: %s обязательно.

en: Enter city
ru_RU: Введите город

en: An error occurred. Please try again.
ru_RU: Произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Your cart is empty.
ru_RU: Ваша корзина пуста.

en: Product
ru_RU: Товар

en: Quantity
ru_RU: Количество

en: Failed to load cart.
ru_RU: Не удалось загрузить корзину.

en: Error loading cart.
ru_RU: Ошибка загрузки корзины.

en: Failed to add to cart. Please try again.
ru_RU: Не удалось добавить в корзину. Пожалуйста, попробуйте снова.

note: translators: 1: first result index, 2: last result index, 3: total results.
en: Showing %1$s-%2$s of %3$s result | Showing %1$s-%2$s of %3$s results
ru_RU[0]: Показано %1$s-%2$s из %3$s результата
ru_RU[1]: Показано %1$s-%2$s из %3$s результатов
ru_RU[2]: Показано %1$s-%2$s из %3$s результатов

en: No results found
ru_RU: Результаты не найдены

en: Adding...
ru_RU: Добавление...

en: Added
ru_RU: Добавлено

en: This is your billing address being edited.
ru_RU: Это ваш адрес плательщика в режиме редактирования.

en: This is your billing address as saved.
ru_RU: Это ваш сохранённый адрес плательщика.

en: Clear cart
ru_RU: Очистить корзину

en: This is your cart being edited.
ru_RU: Это ваша корзина в режиме редактирования.

en: Font Size
ru_RU: Размер шрифта

en: Font Weight
ru_RU: Начертание шрифта

en: 100 (Thin)
ru_RU: 100 (тонкий)

en: 200 (Extra Light)
ru_RU: 200 (сверхсветлый)

en: 300 (Light)
ru_RU: 300 (светлый)

en: 400 (Normal)
ru_RU: 400 (обычный)

en: 500 (Medium)
ru_RU: 500 (средний)

en: 600 (Semi Bold)
ru_RU: 600 (полужирный)

en: 700 (Bold)
ru_RU: 700 (жирный)

en: 800 (Extra Bold)
ru_RU: 800 (сверхжирный)

en: 900 (Black)
ru_RU: 900 (чёрный)

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Normal
ru_RU: Обычный

en: Bold
ru_RU: Жирный

en: Text Transform
ru_RU: Преобразование текста

en: Uppercase
ru_RU: ВЕРХНИЙ РЕГИСТР

en: Lowercase
ru_RU: нижний регистр

en: Capitalize
ru_RU: С Заглавной Буквы

en: Text Style
ru_RU: Стиль текста

en: Italic
ru_RU: Курсив

en: Oblique
ru_RU: Наклонный

en: Text Decoration
ru_RU: Оформление текста

en: None
ru_RU: Нет

en: Underline
ru_RU: Подчёркнутый

en: Overline
ru_RU: Надчёркнутый

en: Line Through
ru_RU: Зачёркнутый

en: Line Height
ru_RU: Высота строки

en: Word Spacing
ru_RU: Межсловный интервал

en: Price Range
ru_RU: Диапазон цен

en:  Search
ru_RU:  Поиск

en: full star
ru_RU: полная звезда

en: half star
ru_RU: половина звезды

en: empty star
ru_RU: пустая звезда

en: Product Settings
ru_RU: Настройки товара

en: Products Per Page
ru_RU: Товаров на странице

en: Grid Settings
ru_RU: Настройки сетки

en: Show Filters
ru_RU: Показывать фильтры

en: Show Pagination
ru_RU: Показывать постраничную навигацию

en: Number of Columns
ru_RU: Количество столбцов

en: Product Title
ru_RU: Название товара

en: Text Color
ru_RU: Цвет текста

en: Hover Text Color
ru_RU: Цвет текста при наведении

en: Product Category
ru_RU: Категория товара

en: Product Rating
ru_RU: Рейтинг товара

en: Star Size
ru_RU: Размер звёзд

en: Product Price
ru_RU: Цена товара

en: Regular Price
ru_RU: Обычная цена

en: Sale Price
ru_RU: Цена со скидкой

en: Cart Button
ru_RU: Кнопка корзины

en: Hover
ru_RU: Наведение

en: Background Color
ru_RU: Цвет фона

en: Focus Text Color
ru_RU: Цвет текста в фокусе

en: Focus Background Color
ru_RU: Цвет фона в фокусе

en: Text Color (Hover)
ru_RU: Цвет текста (наведение)

en: Background Color (Hover)
ru_RU: Цвет фона (наведение)

en: Checkout Button
ru_RU: Кнопка оформления заказа

en: Add To Cart
ru_RU: В корзину

en: Show Sort By
ru_RU: Показывать сортировку

en: Description Color
ru_RU: Цвет описания

en: Hover Description Color
ru_RU: Цвет описания при наведении

en: Post type is not product.
ru_RU: Тип записи не является товаром.

en: Number of Gallery Item
ru_RU: Количество элементов галереи

en: Show Tax included
ru_RU: Показывать «Налог включён»

en: SKU:
ru_RU: Артикул:

en: Show Rating
ru_RU: Показывать рейтинг

en: Show SKU
ru_RU: Показывать артикул

en: Show Favourite
ru_RU: Показывать «Избранное»

en: Styles
ru_RU: Стили

en: Border
ru_RU: Граница

note: translators: %d: number of items left in stock.
en: Only <strong>%d</strong> item left in stock | Only <strong>%d</strong> items left in stock
ru_RU[0]: На складе осталось всего <strong>%d</strong> шт.
ru_RU[1]: На складе осталось всего <strong>%d</strong> шт.
ru_RU[2]: На складе осталось всего <strong>%d</strong> шт.

en: Primary
ru_RU: Основной

en: Body Light
ru_RU: Светлый основной

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Sign In
ru_RU: Вход

en: Welcome back! sign in and let the greenery spark your joy
ru_RU: С возвращением! Войдите, и пусть зелень подарит вам радость

en: Email Address
ru_RU: Адрес эл. почты

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Signing in...
ru_RU: Вход...

en: Forgot Password?
ru_RU: Забыли пароль?

en: Don't have an account?
ru_RU: Нет аккаунта?

en: Sign Up
ru_RU: Регистрация

en: Registration Complete please login
ru_RU: Регистрация завершена, пожалуйста, войдите

en: Registration failed. Please try again.
ru_RU: Не удалось зарегистрироваться. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Registration
ru_RU: Регистрация

en: Welcome Back! Sign in and let the greenery spark your joy
ru_RU: С возвращением! Войдите, и пусть зелень подарит вам радость

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: User Name
ru_RU: Имя пользователя

en: Enter your Email
ru_RU: Введите ваш адрес эл. почты

en: New password
ru_RU: Новый пароль

en: Enter new password
ru_RU: Введите новый пароль

en: Confirm password
ru_RU: Подтвердите пароль

en: Confirm new password
ru_RU: Подтвердите новый пароль

en: Creating account...
ru_RU: Создание аккаунта...

en: Sign up
ru_RU: Зарегистрироваться

en: By creating an account, you agree to our
ru_RU: Создавая аккаунт, вы соглашаетесь с нашими

en: and
ru_RU: и

en: Log in
ru_RU: Войти

en: Check your email for the confirmation link.
ru_RU: Проверьте почту — там ссылка для подтверждения.

en: Reset your password
ru_RU: Сбросьте ваш пароль

en: Enter a valid e-mail to receive instruction on how to reset your password.
ru_RU: Введите корректный адрес эл. почты, чтобы получить инструкцию по сбросу пароля.

en: Email or username
ru_RU: Эл. почта или имя пользователя

en: Sending...
ru_RU: Отправка...

en: Reset Password
ru_RU: Сбросить пароль

en: Set New Password
ru_RU: Задать новый пароль

en: Enter your new password below.
ru_RU: Введите новый пароль ниже.

en: Resetting...
ru_RU: Сброс...

en: Dropdown Icon
ru_RU: Значок выпадающего списка

en: Showing %1$d-%2$d of %3$d Results
ru_RU: Показано %1$d–%2$d из %3$d результатов

en: Default Sorter
ru_RU: Сортировка по умолчанию

en: Address line 1
ru_RU: Адрес, строка 1

en: Your address
ru_RU: Ваш адрес

en: Address line 2
ru_RU: Адрес, строка 2

en: Select your City
ru_RU: Выберите ваш город

en: Select your State
ru_RU: Выберите ваш регион

en: Select your country
ru_RU: Выберите вашу страну

en: Postal Code
ru_RU: Почтовый индекс

en: Your Orders
ru_RU: Ваши заказы

en: Shipping Eastimate
ru_RU: Ориентировочная доставка

en: Tax Eastimate
ru_RU: Ориентировочный налог

en: Debit / Credit card
ru_RU: Дебетовая / кредитная карта

en: Internet banking
ru_RU: Интернет-банкинг

en: Name on Card
ru_RU: Имя на карте

en: Enter card holder name
ru_RU: Введите имя держателя карты

en: Expiration date (MM/YY)
ru_RU: Срок действия (ММ/ГГ)

en: Learn more Taxes and Shipping information
ru_RU: Подробнее о налогах и доставке

en: Purchases
ru_RU: Покупки

en: Downloads
ru_RU: Загрузки

en: Profile
ru_RU: Профиль

en: Logout
ru_RU: Выйти

en: Unknown User
ru_RU: Неизвестный пользователь

en: User Profile Image
ru_RU: Изображение профиля пользователя

en: arrow
ru_RU: стрелка

en: Total Orders
ru_RU: Всего заказов

en: N/A
ru_RU: Н/Д

en: Total Spent
ru_RU: Всего потрачено

en: Average Orders
ru_RU: Средние заказы

en: Customer since
ru_RU: Клиент с

en: Summary
ru_RU: Сводка

en: icon
ru_RU: значок

en: View
ru_RU: Просмотр

en: Recent Orders
ru_RU: Недавние заказы

en: View More
ru_RU: Показать больше

en: No orders yet
ru_RU: Заказов пока нет

en: When you place an order it will show up here.
ru_RU: Когда вы оформите заказ, он появится здесь.

en: Amount
ru_RU: Сумма

en: Status
ru_RU: Статус

en: View order
ru_RU: Просмотреть заказ

en: Back
ru_RU: Назад

en: Next
ru_RU: Далее

en: No orders available
ru_RU: Нет доступных заказов

en: Orders you place will appear here.
ru_RU: Оформленные вами заказы появятся здесь.

en: card-icon
ru_RU: значок карты

en: Click to copy
ru_RU: Нажмите, чтобы скопировать

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copied!
ru_RU: Скопировано!

en: No transactions available
ru_RU: Нет доступных транзакций

en: Your payment history will appear here.
ru_RU: Ваша история платежей появится здесь.

en: File Name
ru_RU: Имя файла

note: translators: %s: file type, e.g. PDF or ZIP.
en: %s icon
ru_RU: значок %s

en: Download
ru_RU: Скачать

en: No downloads available
ru_RU: Нет доступных загрузок

en: Files from your purchases will appear here.
ru_RU: Файлы из ваших покупок появятся здесь.

en: Select Image
ru_RU: Выберите изображение

en: Use selected image
ru_RU: Использовать выбранное изображение

en: user
ru_RU: пользователь

en: camera
ru_RU: камера

en: Your profile
ru_RU: Ваш профиль

en: Profile updated successfully
ru_RU: Профиль успешно обновлён

en: Profile update failed
ru_RU: Не удалось обновить профиль

en: Enter your first name
ru_RU: Введите ваше имя

en: Enter your last name
ru_RU: Введите вашу фамилию

en: Enter your email
ru_RU: Введите ваш адрес эл. почты

en: Phone Number
ru_RU: Номер телефона

en: Company Name
ru_RU: Название компании

en: Enter your company name
ru_RU: Введите название вашей компании

en: Tax ID
ru_RU: ИНН

en: Enter your tax ID
ru_RU: Введите ваш ИНН

en: Select your Business Type
ru_RU: Выберите тип вашего бизнеса

en: Manufacturing
ru_RU: Производство

en: Finance and Insurance
ru_RU: Финансы и страхование

en: Healthcare
ru_RU: Здравоохранение

en: Real Estate
ru_RU: Недвижимость

en: Update Profile
ru_RU: Обновить профиль

en: Enter company name
ru_RU: Введите название компании

en: Address Line 1
ru_RU: Адрес, строка 1

en: Enter address
ru_RU: Введите адрес

en: Address Line 2
ru_RU: Адрес, строка 2

en: Apartment, suite, etc.
ru_RU: Квартира, офис и т. д.

en: State/Province
ru_RU: Регион/область

en: ZIP/Postal Code
ru_RU: Почтовый индекс

en: Enter postal code
ru_RU: Введите почтовый индекс

en: Update Address
ru_RU: Обновить адрес

note: translators: %s: address type, e.g. Billing or Shipping.
en: %s Address
ru_RU: Адрес: %s

en: Billing
ru_RU: Плательщик

en: Password must be at least 6 characters long
ru_RU: Пароль должен содержать не менее 6 символов

en: Password updated successfully
ru_RU: Пароль успешно обновлён

en: Error updating password
ru_RU: Ошибка обновления пароля

en: Set your password
ru_RU: Задайте пароль

en: Change your Password
ru_RU: Измените пароль

en: Enter a new password below to change your password
ru_RU: Введите новый пароль ниже, чтобы изменить пароль

en: Change Password
ru_RU: Изменить пароль

en: Items
ru_RU: Позиции

en: Free Product
ru_RU: Бесплатный товар

note: translators: %s: downloadable file name.
en: Download %s
ru_RU: Скачать %s

en: Order Date
ru_RU: Дата заказа

en: Fulfilment Status
ru_RU: Статус выполнения

en: Order info
ru_RU: Информация о заказе

en: No address provided.
ru_RU: Адрес не указан.

en: Full Name
ru_RU: Полное имя

en: Company
ru_RU: Компания

en: Order Notes
ru_RU: Заметки к заказу

en: Loading notes...
ru_RU: Загрузка заметок...

en: No notes found for this order
ru_RU: Для этого заказа заметки не найдены

en: Track here:
ru_RU: Отслеживание:

en: Back to orders
ru_RU: Назад к заказам

note: translators: %s: order ID.
en: Order #%s
ru_RU: Заказ №%s

en: No order data found
ru_RU: Данные заказа не найдены

en: Your Voice Matters
ru_RU: Ваше мнение важно

en: Help us make EasyCommerce the best it can be. Share your feedback and ideas with us!
ru_RU: Помогите нам сделать EasyCommerce лучше. Поделитесь с нами своими отзывами и идеями!

en: Enter first name
ru_RU: Введите имя

en: Enter a valid email address
ru_RU: Введите корректный адрес эл. почты

en: Send Message
ru_RU: Отправить сообщение

en: Thank you for your feedback
ru_RU: Спасибо за ваш отзыв

en: We will use your feedback to build a better experience for everyone.
ru_RU: Мы используем ваш отзыв, чтобы сделать сервис лучше для всех.

en: Feedback
ru_RU: Обратная связь

en: Ask Store Copilot anything about your store - get insights, or manage products and orders right from chat.
ru_RU: Спросите Store Copilot о чём угодно, что касается вашего магазина, — получайте аналитику или управляйте товарами и заказами прямо в чате.

en: What is today's total revenue?
ru_RU: Какова общая выручка за сегодня?

en: How many orders were placed this week?
ru_RU: Сколько заказов оформлено на этой неделе?

en: Which product is performing best?
ru_RU: Какой товар продаётся лучше всего?

en: What is my average order value this month?
ru_RU: Каков мой средний чек в этом месяце?

en: How many new vs returning customers this week?
ru_RU: Сколько новых и вернувшихся клиентов на этой неделе?

en: Which products are low in stock?
ru_RU: Каких товаров мало на складе?

en: Examples
ru_RU: Примеры

note: translators: %d: number of AI credits this action uses.
en: Uses %d credit. | Uses %d credits.
ru_RU[0]: Использует %d кредит.
ru_RU[1]: Использует %d кредита.
ru_RU[2]: Использует %d кредитов.

note: translators: %d: number of AI credits remaining.
en: %d Credit | %d Credits
ru_RU[0]: %d кредит
ru_RU[1]: %d кредита
ru_RU[2]: %d кредитов

en: Remaining
ru_RU: Осталось

en: Network response was not okay
ru_RU: Некорректный ответ сети

en: No answer found
ru_RU: Ответ не найден

en: Ask a Question
ru_RU: Задать вопрос

en: No credits available
ru_RU: Нет доступных кредитов

en: Two AI Agents, One Free Key
ru_RU: Два ИИ-агента, один бесплатный ключ

en: Connect a free API key -
ru_RU: Подключите бесплатный ключ API —

en: 100 AI credits
ru_RU: 100 кредитов ИИ

en: free, more with
ru_RU: бесплатно, больше с

en: Store Copilot - For You
ru_RU: Store Copilot — для вас

en: Chat to run your store: ask about sales, create and edit products, and update orders - in plain English, with your approval.
ru_RU: Управляйте магазином через чат: спрашивайте о продажах, создавайте и редактируйте товары, обновляйте заказы — обычным языком и с вашего подтверждения.

en: Shopping Agent - For Your Shoppers
ru_RU: Агент покупок — для ваших покупателей

en: A 24/7 storefront agent that helps customers find the right product, answers their questions, and places orders for them.
ru_RU: Круглосуточный агент витрины, который помогает клиентам найти нужный товар, отвечает на вопросы и оформляет заказы за них.

en: Plus
ru_RU: Плюс

en: & more.
ru_RU: и другое.

en: Each AI request transmits only the relevant records - the item you're working on, or a shopper's query and its products - to EasyCommerce's AI service. Your bulk customer and order data is never uploaded, sold, or used to train models.
ru_RU: Каждый запрос к ИИ передаёт только релевантные данные — товар, с которым вы работаете, или запрос покупателя и связанные с ним товары — сервису ИИ EasyCommerce. Ваши массивы данных о клиентах и заказах никогда не загружаются, не продаются и не используются для обучения моделей.

en: Learn more.
ru_RU: Подробнее.

en: I have an API key
ru_RU: У меня есть ключ API

en: I want an API key
ru_RU: Мне нужен ключ API

en: Please fill all the fields
ru_RU: Пожалуйста, заполните все поля

en: Enter Your Connection Key
ru_RU: Введите ваш ключ подключения

en: The link in your email connects AI automatically. To do it manually, paste the key we emailed below.
ru_RU: Ссылка в письме подключает ИИ автоматически. Чтобы сделать это вручную, вставьте ниже ключ, который мы отправили по эл. почте.

en: Your Key
ru_RU: Ваш ключ

en: Paste your key
ru_RU: Вставьте ваш ключ

en: I don't have a key
ru_RU: У меня нет ключа

en: Check your email and click the link to connect AI.
ru_RU: Проверьте почту и нажмите на ссылку, чтобы подключить ИИ.

en: Connect EasyCommerce AI
ru_RU: Подключить EasyCommerce AI

en: Enter your name and email - we'll send a one-click link to connect AI, plus a backup key.
ru_RU: Введите ваше имя и адрес эл. почты — мы отправим ссылку для подключения ИИ в один клик, а также резервный ключ.

en: Your Name
ru_RU: Ваше имя

en: Enter your Name
ru_RU: Введите ваше имя

en: Email My Link
ru_RU: Отправить ссылку на почту

en: I already have a key
ru_RU: У меня уже есть ключ

en: Join Community
ru_RU: Присоединиться к сообществу

en: Support
ru_RU: Поддержка

en: Disconnect
ru_RU: Отключить

en: Dismiss this notice
ru_RU: Закрыть это уведомление

en: Last 7 days
ru_RU: Последние 7 дней

en: Last 30 days
ru_RU: Последние 30 дней

en: This week
ru_RU: Эта неделя

en: This month
ru_RU: Этот месяц

en: This year
ru_RU: Этот год

en: View all
ru_RU: Показать все

en: Show Digits
ru_RU: Показать цифры

en: Hide Digits
ru_RU: Скрыть цифры

note: translators: %s: data series name.
en: Previous %s
ru_RU: Предыдущий %s

en: Product Name
ru_RU: Название товара

en: Items Sold
ru_RU: Продано позиций

en: Total Sales
ru_RU: Всего продаж

en: No top selling products found.
ru_RU: Самые продаваемые товары не найдены.

en: No low stock products found.
ru_RU: Товары с низким запасом не найдены.

en: Abandoned Cart Details
ru_RU: Сведения о брошенной корзине

en: Last Activity
ru_RU: Последняя активность

note: translators: %d: number of seconds.
en: %ds ago
ru_RU: %d с назад

note: translators: %d: number of minutes.
en: %dm ago
ru_RU: %d мин назад

note: translators: %d: number of hours.
en: %dh ago
ru_RU: %d ч назад

note: translators: %d: number of days.
en: %dd ago
ru_RU: %d дн назад

en: Total Products
ru_RU: Всего товаров

en: Reminder
ru_RU: Напоминание

en: Cart Summary
ru_RU: Сводка корзины

en: Subject Line
ru_RU: Тема

en: Complete your purchase - Items waiting in your cart!
ru_RU: Завершите покупку — товары ждут вас в корзине!

en: Email Message
ru_RU: Текст письма

en: Abandoned cart deleted successfully
ru_RU: Брошенная корзина успешно удалена

en: Failed to delete abandoned cart. Please try again.
ru_RU: Не удалось удалить брошенную корзину. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Deleting...
ru_RU: Удаление...

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Something went wrong. Please try again.
ru_RU: Что-то пошло не так. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Send Email
ru_RU: Отправить письмо

en: Cart Items
ru_RU: Товары в корзине

en: Variant
ru_RU: Вариант

en: Loading cart items...
ru_RU: Загрузка товаров корзины...

en: No items found.
ru_RU: Позиции не найдены.

en: No abandoned carts found.
ru_RU: Брошенные корзины не найдены.

en: No activities found.
ru_RU: Действия не найдены.

en: Join the community and post your issue to get a faster response.
ru_RU: Присоединяйтесь к сообществу и опишите вашу проблему, чтобы получить более быстрый ответ.

en: Latest Orders
ru_RU: Последние заказы

en: Recent Sales
ru_RU: Недавние продажи

en: Top Selling
ru_RU: Самые продаваемые

en: Recent Activities
ru_RU: Недавние действия

en: Failed to update status
ru_RU: Не удалось обновить статус

en: Dropdown Arrow
ru_RU: Стрелка выпадающего списка

en: Category
ru_RU: Категория

en: Total Sale
ru_RU: Всего продаж

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Builder
ru_RU: Конструктор

en: Select status
ru_RU: Выберите статус

en: Reset
ru_RU: Сбросить

en: Are you sure you want to delete?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить?

en: You're going to delete this, are you sure?
ru_RU: Вы собираетесь удалить это, уверены?

en: No, Keep it
ru_RU: Нет, оставить

en: Yes, Delete
ru_RU: Да, удалить

en: Delete Permanently
ru_RU: Удалить навсегда

en: Are you sure you want to update?
ru_RU: Вы уверены, что хотите обновить?

en: You're going to update <strong>All</strong> are you sure?
ru_RU: Вы собираетесь обновить <strong>всё</strong>, уверены?

en: No, Keep as it is
ru_RU: Нет, оставить как есть

en: Yes, Update
ru_RU: Да, обновить

en: Product deleted | Products deleted
ru_RU[0]: Товар удалён
ru_RU[1]: Товары удалены
ru_RU[2]: Товары удалены

en: Delete failed.
ru_RU: Не удалось удалить.

en: Something went wrong.
ru_RU: Что-то пошло не так.

en: Set Status
ru_RU: Задать статус

en: Status updated successfully
ru_RU: Статус успешно обновлён

en: Failed to update products.
ru_RU: Не удалось обновить товары.

en: An error occurred while updating statuses.
ru_RU: Произошла ошибка при обновлении статусов.

en: Please select a valid status.
ru_RU: Пожалуйста, выберите корректный статус.

en: Please select a CSV file
ru_RU: Пожалуйста, выберите файл CSV

en: Failed to upload CSV
ru_RU: Не удалось загрузить CSV

en: Upload failed
ru_RU: Не удалось загрузить

en: Columns mapped successfully
ru_RU: Столбцы успешно сопоставлены

en: Failed to map columns
ru_RU: Не удалось сопоставить столбцы

en: Mapping failed
ru_RU: Не удалось выполнить сопоставление

en: Failed to start import
ru_RU: Не удалось запустить импорт

en: Import started in background...
ru_RU: Импорт запущен в фоновом режиме...

note: translators: %d: number of products imported.
en: Import completed! %d product imported | Import completed! %d products imported
ru_RU[0]: Импорт завершён! Импортирован %d товар
ru_RU[1]: Импорт завершён! Импортировано %d товара
ru_RU[2]: Импорт завершён! Импортировано %d товаров

note: translators: %d: number of errors that occurred during import.
en: %d error occurred | %d errors occurred
ru_RU[0]: Произошла %d ошибка
ru_RU[1]: Произошло %d ошибки
ru_RU[2]: Произошло %d ошибок

en: Import failed to start
ru_RU: Не удалось запустить импорт

en: Description
ru_RU: Описание

en: Thumbnail Url
ru_RU: URL миниатюры

en: Attribute Names
ru_RU: Названия атрибутов

en: Attribute Values Name
ru_RU: Названия значений атрибутов

en: Attribute Values Value
ru_RU: Значения атрибутов

en: Variation Names
ru_RU: Названия вариаций

en: Variation Types
ru_RU: Типы вариаций

en: Variation Status
ru_RU: Статус вариации

en: Regular Prices
ru_RU: Обычные цены

en: Sale Prices
ru_RU: Цены со скидкой

en: SKUs
ru_RU: Артикулы (SKU)

en: Stock Quantities
ru_RU: Количество на складе

en: Stock Limits
ru_RU: Лимиты запаса

en: Variation Attribute Names
ru_RU: Названия атрибутов вариаций

en: Variation Attribute Values
ru_RU: Значения атрибутов вариаций

en: Managed Stocks
ru_RU: Управляемые запасы

en: Tax Classes
ru_RU: Налоговые классы

en: Thumbnail URLs
ru_RU: URL миниатюр

en: Width Values
ru_RU: Значения ширины

en: Width Units
ru_RU: Единицы ширины

en: Height Values
ru_RU: Значения высоты

en: Height Units
ru_RU: Единицы высоты

en: Weight Values
ru_RU: Значения веса

en: Weight Units
ru_RU: Единицы веса

en: Length Values
ru_RU: Значения длины

en: Length Units
ru_RU: Единицы длины

en: Meta Gallery URLs
ru_RU: URL метагалереи

en: Meta Gallery Titles
ru_RU: Заголовки метагалереи

en: Meta Templates
ru_RU: Меташаблоны

en: Show Reviews
ru_RU: Показывать отзывы

en: Review Text Mandatory
ru_RU: Текст отзыва обязателен

en: Hide From Shop
ru_RU: Скрыть из магазина

en: Published Date
ru_RU: Дата публикации

en: Upload CSV
ru_RU: Загрузить CSV

en: Column Mapping
ru_RU: Сопоставление столбцов

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Upload CSV File
ru_RU: Загрузить файл CSV

en: Download the
ru_RU: Скачайте

en: Demo CSV
ru_RU: демо-файл CSV

en: file. Add your data, upload it below, and click continue. To learn more,
ru_RU: файл. Добавьте свои данные, загрузите его ниже и нажмите «Продолжить». Чтобы узнать больше,

en: click here
ru_RU: нажмите здесь

en: Uploading...
ru_RU: Загрузка...

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Column Name
ru_RU: Название столбца

en: Map to Field
ru_RU: Сопоставить с полем

en: Do not import
ru_RU: Не импортировать

en: Mapping...
ru_RU: Сопоставление...

en: Import Products
ru_RU: Импортировать товары

en: Importing...
ru_RU: Импорт...

note: translators: 1: number of products processed, 2: total number of products.
en: %1$d of %2$d products
ru_RU: %1$d из %2$d товаров

en: Products are ready to import. Click the button below to start importing.
ru_RU: Товары готовы к импорту. Нажмите кнопку ниже, чтобы начать импорт.

en: Import Now
ru_RU: Импортировать сейчас

en: Demo products imported!
ru_RU: Демо-товары импортированы!

en: Failed to import
ru_RU: Не удалось импортировать

en: Failed to import demo products
ru_RU: Не удалось импортировать демо-товары

en: Importing Sample Products
ru_RU: Импорт образцов товаров

en: We are generating some sample products into your store. You can refresh the page to see the progress..
ru_RU: Мы создаём несколько образцов товаров в вашем магазине. Вы можете обновить страницу, чтобы увидеть прогресс..

en: All
ru_RU: Все

en: Product trashed successfully!
ru_RU: Товар успешно перемещён в корзину!

en: Product deleted successfully!
ru_RU: Товар успешно удалён!

note: translators: %s: product status label, e.g. Draft or Published.
en: No %s Products Found
ru_RU: Товары «%s» не найдены

en: Your Store is Empty
ru_RU: Ваш магазин пуст

en: Create a new product or generate samples to get started.
ru_RU: Создайте новый товар или сгенерируйте образцы, чтобы начать.

en: or
ru_RU: или

en: Generate Samples
ru_RU: Сгенерировать образцы

en: Write a short, compelling product sumamry with key features and benefits.
ru_RU: Напишите короткое, привлекательное краткое описание товара с ключевыми характеристиками и преимуществами.

en: Write a detailed, persuasive product description covering features, benefits, use cases, and why it's a great choice. Mention features in ordered list if any.
ru_RU: Напишите подробное, убедительное описание товара, охватывающее характеристики, преимущества, сценарии использования и причины, почему это отличный выбор. При наличии перечислите характеристики нумерованным списком.

en: Invalid response from AI service. Please try again.
ru_RU: Недопустимый ответ от сервиса ИИ. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: AI Copywriter
ru_RU: ИИ-копирайтер

en: AI-powered copy writer to write your product description and summary
ru_RU: ИИ-копирайтер для написания описания и краткого описания товара

en: You have used all your free credits.
ru_RU: Вы использовали все бесплатные кредиты.

en: Upgrade Now
ru_RU: Улучшить план

en: Please type your instructions here
ru_RU: Введите ваши инструкции здесь

en: loading
ru_RU: загрузка

en: Generate
ru_RU: Сгенерировать

en: Product Summary
ru_RU: Краткое описание товара

en: Write a compelling summary to highlight key product features.
ru_RU: Напишите привлекательное краткое описание, чтобы выделить ключевые характеристики товара.

en: Add product title first!
ru_RU: Сначала добавьте название товара!

en: Generate with AI
ru_RU: Сгенерировать с помощью ИИ

en: Briefly describe the product, its key benefit, and who it’s for. Keep it within 20–40 words.
ru_RU: Кратко опишите товар, его ключевое преимущество и для кого он предназначен. Уложитесь в 20–40 слов.

en: Selected
ru_RU: Выбрано

en: Select Options
ru_RU: Выберите варианты

en: Loading attribute...
ru_RU: Загрузка атрибута...

en: Attribute name are required!
ru_RU: Необходимо указать название атрибута!

en: Attribute slug are required!
ru_RU: Необходимо указать слаг атрибута!

en: Attribute name already exists!
ru_RU: Название атрибута уже существует!

en: Attribute slug already exists!
ru_RU: Слаг атрибута уже существует!

en: Option %d must have a label!
ru_RU: Вариант %d должен иметь метку!

en: Option %d must have a label and image
ru_RU: Вариант %d должен иметь метку и изображение

en: Option %d must have a label and color
ru_RU: Вариант %d должен иметь метку и цвет

en: Duplicate option labels are not allowed!
ru_RU: Дублирование меток вариантов не допускается!

en: Attribute updated successfully!
ru_RU: Атрибут успешно обновлён!

en: Attribute created successfully!
ru_RU: Атрибут успешно создан!

en: It'll show on the single product screen
ru_RU: Будет отображаться на странице товара

en: Enter Name
ru_RU: Введите название

en: URL-friendly slug of the attribute
ru_RU: URL-совместимый слаг атрибута

en: How customers will see this on the single product screen
ru_RU: Как клиенты увидят это на странице товара

en: Options
ru_RU: Варианты

en: Options of the attribute
ru_RU: Варианты атрибута

en: Select an Image
ru_RU: Выберите изображение

en: Use this image
ru_RU: Использовать это изображение

en: Update Attribute
ru_RU: Обновить атрибут

en: Create Attribute
ru_RU: Создать атрибут

en: Attribute deleted successfully!
ru_RU: Атрибут успешно удалён!

en: Failed to delete attribute.
ru_RU: Не удалось удалить атрибут.

en: Delete failed, please try again.
ru_RU: Не удалось удалить, пожалуйста, попробуйте снова.

en: No attributes found.
ru_RU: Атрибуты не найдены.

en: Add New Attribute
ru_RU: Добавить атрибут

en: Add to Product
ru_RU: Добавить к товару

note: translators: %s: attribute name.
en: Edit Attribute: %s
ru_RU: Редактировать атрибут: %s

en: AI Attributes Generator
ru_RU: ИИ-генератор атрибутов

en: AI-powered attribute generator to create product attributes
ru_RU: ИИ-генератор атрибутов для создания атрибутов товаров

en: Number of Attributes to Generate
ru_RU: Количество генерируемых атрибутов

en: Number of Values Per Attribute
ru_RU: Количество значений на атрибут

en: Attributes generated successfully!
ru_RU: Атрибуты успешно сгенерированы!

en: Failed to generate attributes
ru_RU: Не удалось сгенерировать атрибуты

en: Add attributes to your product to help customers filter and search for products more easily.
ru_RU: Добавьте атрибуты к товару, чтобы клиентам было проще фильтровать и искать товары.

en: Generating...
ru_RU: Генерация...

en: Fetching generated attributes...
ru_RU: Получение сгенерированных атрибутов...

en: No attributes are added yet. Click the "Add New" button below to add attributes to this product.
ru_RU: Атрибуты ещё не добавлены. Нажмите кнопку «Добавить» ниже, чтобы добавить атрибуты к этому товару.

en: Add options like color or size. Click the "Manage Attributes" button below or "Generate with AI" above.
ru_RU: Добавьте варианты, например цвет или размер. Нажмите кнопку «Управление атрибутами» ниже или «Сгенерировать с помощью ИИ» выше.

en: Add Attribute
ru_RU: Добавить атрибут

en: Write variation name
ru_RU: Введите название вариации

en: Expand
ru_RU: Развернуть

en: Product Type
ru_RU: Тип товара

en: Physical Product
ru_RU: Физический товар

en: Digital Product
ru_RU: Цифровой товар

note: translators: %s: attribute name.
en: Select %s
ru_RU: Выберите %s

en: If there is no sale going on for this variation, simply leave it blank.
ru_RU: Если для этой вариации нет скидки, просто оставьте поле пустым.

en: Sale price should be less than regular price.
ru_RU: Цена со скидкой должна быть меньше обычной цены.

en: Calculate profit margin
ru_RU: Рассчитать маржу прибыли

en: Cost of Goods
ru_RU: Себестоимость товаров

en: Enter Cost
ru_RU: Введите себестоимость

en: Profit
ru_RU: Прибыль

en: Yet to calculate
ru_RU: Ещё не рассчитано

en: Margin
ru_RU: Маржа

en: Inventory
ru_RU: Склад

en: Stock Count
ru_RU: Количество на складе

en: Number of items we have in stock. If you don't manage stock for this variation, simply leave it blank.
ru_RU: Количество товаров на складе. Если вы не управляете запасом этой вариации, просто оставьте поле пустым.

en: Enter Stock Count
ru_RU: Введите количество на складе

en: Low Stock Limit
ru_RU: Порог низкого запаса

en: When should we call it low stock?
ru_RU: При каком количестве считать запас низким?

en: Stock Limit
ru_RU: Лимит запаса

en: Package Dimension
ru_RU: Размеры упаковки

en: Height
ru_RU: Высота

en: Set Height
ru_RU: Укажите высоту

en: Width
ru_RU: Ширина

en: Set Width
ru_RU: Укажите ширину

en: Length
ru_RU: Длина

en: Set Length
ru_RU: Укажите длину

en: Weight
ru_RU: Вес

en: Set Weight
ru_RU: Укажите вес

en: Select Images
ru_RU: Выберите изображения

en: Insert
ru_RU: Вставить

en: Files
ru_RU: Файлы

en: File title
ru_RU: Название файла

en: Add More Files
ru_RU: Добавить ещё файлы

en: Uploading files...
ru_RU: Загрузка файлов...

en: Click to update
ru_RU: Нажмите, чтобы обновить

en: or Drag and drop
ru_RU: или перетащите

en: Upload Files
ru_RU: Загрузить файлы

note: translators: %s: addon name.
en: Unlock %s
ru_RU: Открыть %s

en: See Pro Plans
ru_RU: Смотреть планы Pro

en: Addon activated successfully.
ru_RU: Дополнение успешно активировано.

en: Error activating addon.
ru_RU: Ошибка активации дополнения.

en: Install A New Addon?
ru_RU: Установить новое дополнение?

note: translators: %s: addon name.
en: This will install %s. Are you sure to proceed?
ru_RU: Будет установлено %s. Вы уверены, что хотите продолжить?

en: Install & Activate
ru_RU: Установить и активировать

en: Variation Name
ru_RU: Название вариации

en: Choose attributes that apply to this pricing option
ru_RU: Выберите атрибуты, применимые к этому варианту цены

en: Subscription Manager
ru_RU: Менеджер подписок

en: Add recurring billing to your store with the EasyCommerce Subscription Addon.
ru_RU: Добавьте регулярные платежи в ваш магазин с помощью дополнения подписок EasyCommerce.

en: Enable Subscription
ru_RU: Включить подписку

en: Turn on subscriptions to sell products with recurring payments.
ru_RU: Включите подписки, чтобы продавать товары с регулярными платежами.

en: License Manager
ru_RU: Менеджер лицензий

en: Configure your ecommerce store with licensing capability and sell digital products and manage their licenses.
ru_RU: Настройте ваш магазин с возможностью лицензирования, продавайте цифровые товары и управляйте их лицензиями.

en: Generate License
ru_RU: Генерировать лицензию

en: Turn on licensing to sell products that require license keys.
ru_RU: Включите лицензирование, чтобы продавать товары, требующие лицензионных ключей.

en: Are you sure you want to replace?
ru_RU: Вы уверены, что хотите заменить?

en: Auto generating variants will replace all existing variants for
ru_RU: Автоматическое создание вариантов заменит все существующие варианты для

en: No, Keep
ru_RU: Нет, оставить

en: Yes, Replace
ru_RU: Да, заменить

en: Set product type, price, sale price, stock count, and dimensions of the product.
ru_RU: Задайте тип товара, цену, цену со скидкой, количество на складе и размеры товара.

en: Add attributes to enable variant generation
ru_RU: Добавьте атрибуты, чтобы включить создание вариантов

en: Add attributes above to add multiple price options.
ru_RU: Добавьте атрибуты выше, чтобы добавить несколько вариантов цены.

en: Need multiple prices?
ru_RU: Нужно несколько цен?

en: No prices added yet
ru_RU: Цены ещё не добавлены

en: Add New Price
ru_RU: Добавить новую цену

en: Add Media
ru_RU: Добавить медиа

en: Provide an in-depth product description of 600–900 words, outlining key features, benefits, and usage instructions.
ru_RU: Составьте подробное описание товара на 600–900 слов, охватывающее ключевые характеристики, преимущества и инструкции по использованию.

en: Generating image
ru_RU: Создание изображения

en: Edit this image. Keep the product exactly as-is. Place it in a clean, modern lifestyle setting with soft natural lighting, shallow depth of field, and a professional commercial look.
ru_RU: Отредактируйте это изображение. Сохраните товар в точности как есть. Разместите его в чистой, современной жизненной обстановке с мягким естественным освещением, малой глубиной резкости и профессиональным коммерческим видом.

en: 1024x1024 Pixels
ru_RU: 1024x1024 пикселей

en: 1792x1024 Pixels
ru_RU: 1792x1024 пикселей

en: 1024x1792 Pixels
ru_RU: 1024x1792 пикселей

en: Standard
ru_RU: Стандартное

en: No enhanced image to choose from.
ru_RU: Нет улучшенных изображений для выбора.

en: Failed to choose image. Please try again.
ru_RU: Не удалось выбрать изображение. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: AI Image Enhancer
ru_RU: ИИ-улучшение изображений

en: Enhance your image with AI
ru_RU: Улучшите изображение с помощью ИИ

en: Original Image
ru_RU: Исходное изображение

en: Image Size
ru_RU: Размер изображения

en: Quality
ru_RU: Качество

en: Enhance Image
ru_RU: Улучшить изображение

en: Use This Image
ru_RU: Использовать это изображение

en: Image Preview.
ru_RU: Предпросмотр изображения.

note: translators: %d: image number in the gallery.
en: Uploaded %d
ru_RU: Загружено %d

en: Set as thumbnail
ru_RU: Сделать миниатюрой

en: Enhance With AI
ru_RU: Улучшить с помощью ИИ

en: Uploading images...
ru_RU: Загрузка изображений...

en: Upload Images
ru_RU: Загрузить изображения

note: translators: %s: product title.
en: A professional product photo of %s on a clean white background, studio lighting, sharp focus, high resolution, commercial photography style, no shadows, photorealistic.
ru_RU: Профессиональное фото товара %s на чистом белом фоне, студийное освещение, резкий фокус, высокое разрешение, стиль коммерческой фотографии, без теней, фотореалистично.

en: No generated image to choose from.
ru_RU: Нет сгенерированных изображений для выбора.

en: Describe what you want to see in the image
ru_RU: Опишите, что вы хотите видеть на изображении

en: Generated image will appear here once created.
ru_RU: Сгенерированное изображение появится здесь после создания.

en: Product Gallery
ru_RU: Галерея товара

en: Upload images to showcase your product visually.
ru_RU: Загрузите изображения, чтобы наглядно представить ваш товар.

en: For best appearance, use images larger than
ru_RU: Для наилучшего вида используйте изображения больше

en: pixels.
ru_RU: пикселей.

en: All fields are required!
ru_RU: Все поля обязательны!

en: Category created successfully
ru_RU: Категория успешно создана

en: Operation failed
ru_RU: Операция не удалась

en: It'll be used to filter products
ru_RU: Будет использоваться для фильтрации товаров

en: URL-friendly slug of the category
ru_RU: URL-совместимый слаг категории

en: Parent
ru_RU: Родитель

en: Select a parent category if any
ru_RU: Выберите родительскую категорию, если есть

en: Select Parent
ru_RU: Выберите родителя

en: Create Category
ru_RU: Создать категорию

en: Tag created successfully
ru_RU: Метка успешно создана

en: URL-friendly slug of the tag
ru_RU: URL-совместимый слаг метки

en: Create Tag
ru_RU: Создать метку

en: Brand created successfully
ru_RU: Бренд успешно создан

en: URL-friendly slug of the brand
ru_RU: URL-совместимый слаг бренда

en: Select a parent brand if any
ru_RU: Выберите родительский бренд, если есть

en: Create Brand
ru_RU: Создать бренд

en: No categories available
ru_RU: Нет доступных категорий

en: No tags available
ru_RU: Нет доступных меток

en: No brands available
ru_RU: Нет доступных брендов

en: Failed to fetch categories.
ru_RU: Не удалось загрузить категории.

en: Failed to fetch tags.
ru_RU: Не удалось загрузить метки.

en: Failed to fetch brands.
ru_RU: Не удалось загрузить бренды.

en: Organize your product with Categories, Tags, and Brands for better sorting.
ru_RU: Организуйте ваш товар с помощью категорий, меток и брендов для удобной сортировки.

en: Manage Categories
ru_RU: Управление категориями

en: Manage Tags
ru_RU: Управление метками

en: Manage Brands
ru_RU: Управление брендами

en: Product View
ru_RU: Отображение товара

en: Choose a template to customize how your product page is displayed to customers.
ru_RU: Выберите шаблон, чтобы настроить отображение страницы товара для клиентов.

en: Select Template
ru_RU: Выберите шаблон

en: Select a template
ru_RU: Выберите шаблон

en: Configure general product settings like visibility, URL slug, and reviews.
ru_RU: Настройте общие параметры товара, такие как видимость, URL-слаг и отзывы.

en: Hide from Shop
ru_RU: Скрыть из магазина

en: Hide from Search Engines
ru_RU: Скрыть от поисковых систем

en: Enable Review
ru_RU: Включить отзывы

en: Product title is required
ru_RU: Необходимо указать название товара

en: Invalid Pricing Data
ru_RU: Недопустимые данные о ценах

note: translators: %s: pricing plan name.
en: Duplicate pricing plan found: %s
ru_RU: Обнаружен дублирующийся вариант цены: %s

note: translators: 1: new variation name, 2: existing variation name.
en: Duplicate attributes found in %1$s and %2$s
ru_RU: Обнаружены дублирующиеся атрибуты в %1$s и %2$s

en: Product is live now!
ru_RU: Товар теперь опубликован!

en: Product saved as draft!
ru_RU: Товар сохранён как черновик!

en: Product Creation Failed
ru_RU: Не удалось создать товар

en: Save as Draft
ru_RU: Сохранить как черновик

en: Save as Live
ru_RU: Опубликовать

en: Add your product title here
ru_RU: Введите название товара здесь

en: Product trashed!
ru_RU: Товар перемещён в корзину!

en: Product deleted permanently!
ru_RU: Товар удалён навсегда!

en: Product doesn't exist
ru_RU: Товар не существует

en: Failed to fetch product data
ru_RU: Не удалось загрузить данные товара

en: Product updated successfully
ru_RU: Товар успешно обновлён

en: Product update failed
ru_RU: Не удалось обновить товар

en: Edit:
ru_RU: Редактировать:

en: Preview
ru_RU: Предпросмотр

en: Loading product data...
ru_RU: Загрузка данных товара...

en: Selected attributes deleted successfully!
ru_RU: Выбранные атрибуты успешно удалены!

en: Failed to delete selected attributes.
ru_RU: Не удалось удалить выбранные атрибуты.

en: Bulk delete failed, please try again.
ru_RU: Массовое удаление не удалось, пожалуйста, попробуйте снова.

en: Delete Selected
ru_RU: Удалить выбранные

en: Attributes List
ru_RU: Список атрибутов

en: Category deleted successfully
ru_RU: Категория успешно удалена

en: Failed to delete
ru_RU: Не удалось удалить

en: No categories found.
ru_RU: Категории не найдены.

en: Category updated successfully
ru_RU: Категория успешно обновлена

en: Selected categories deleted successfully!
ru_RU: Выбранные категории успешно удалены!

en: Failed to delete selected categories.
ru_RU: Не удалось удалить выбранные категории.

en: Categories List
ru_RU: Список категорий

note: translators: %s: category name.
en: Edit Category: %s
ru_RU: Редактировать категорию: %s

en: Tag deleted successfully
ru_RU: Метка успешно удалена

en: No tags found.
ru_RU: Метки не найдены.

en: Tag updated successfully
ru_RU: Метка успешно обновлена

en: Selected tags deleted successfully!
ru_RU: Выбранные метки успешно удалены!

en: Failed to delete selected tags.
ru_RU: Не удалось удалить выбранные метки.

en: Tags List
ru_RU: Список меток

note: translators: %s: tag name.
en: Edit Tag: %s
ru_RU: Редактировать метку: %s

en: Brand deleted successfully
ru_RU: Бренд успешно удалён

en: No brands found.
ru_RU: Бренды не найдены.

en: Brand updated successfully
ru_RU: Бренд успешно обновлён

en: Selected brands deleted successfully!
ru_RU: Выбранные бренды успешно удалены!

en: Failed to delete selected brands.
ru_RU: Не удалось удалить выбранные бренды.

en: Brands List
ru_RU: Список брендов

note: translators: %s: brand name.
en: Edit Brand: %s
ru_RU: Редактировать бренд: %s

en: An error occurred while updating status
ru_RU: Произошла ошибка при обновлении статуса

en: Please enter an amount greater than 0 before refunding
ru_RU: Перед возвратом введите сумму больше 0

en: Failed to process refund. Please try again.
ru_RU: Не удалось выполнить возврат. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Please enter the Refund Transaction ID.
ru_RU: Пожалуйста, введите идентификатор транзакции возврата.

en: Please enter an amount before refunding
ru_RU: Перед возвратом введите сумму

en: Please select a reason before refunding
ru_RU: Перед возвратом выберите причину

en: Refund Payment
ru_RU: Возврат платежа

en: Refundable
ru_RU: Доступно к возврату

en: Refund Amount
ru_RU: Сумма возврата

en: Enter amount
ru_RU: Введите сумму

en: Refund Reason
ru_RU: Причина возврата

en: Select Refund Reason
ru_RU: Выберите причину возврата

en: For %s, refunds should be processed manually outside of the system. After succesful processing, enter the Refund Transaction ID
ru_RU: Для %s возвраты нужно выполнять вручную вне системы. После успешной обработки введите идентификатор транзакции возврата

en: Enter Refund Transaction ID
ru_RU: Введите идентификатор транзакции возврата

en: Refund now
ru_RU: Выполнить возврат

en: Fulfillment
ru_RU: Выполнение

en: Transactions ID
ru_RU: Идентификатор транзакции

en: Date & Time
ru_RU: Дата и время

en: On hold
ru_RU: На удержании

en: payment-icon
ru_RU: значок оплаты

en: Select date range
ru_RU: Выберите диапазон дат

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: eg. 12 Sep - 28 Oct 2025
ru_RU: напр. 12 сен – 28 окт 2025

en: Order deleted permanently | Orders deleted permanently
ru_RU[0]: Заказ удалён навсегда
ru_RU[1]: Заказы удалены навсегда
ru_RU[2]: Заказы удалены навсегда

en: Something went wrong while deleting.
ru_RU: Что-то пошло не так при удалении.

en: Fulfill Status
ru_RU: Статус выполнения

note: translators: %d: number of orders placed in the country.
en: %d order | %d orders
ru_RU[0]: %d заказ
ru_RU[1]: %d заказа
ru_RU[2]: %d заказов

en: Failed to update orders.
ru_RU: Не удалось обновить заказы.

en: Please select a status to update.
ru_RU: Пожалуйста, выберите статус для обновления.

note: translators: %s: order status label (e.g. Pending).
en: No %s Orders Found
ru_RU: Заказы «%s» не найдены

en: No Orders Found
ru_RU: Заказы не найдены

en: You're yet to receive any orders in your store. Keep promoting 
    your store to bring in your first sale.
ru_RU: В вашем магазине пока нет заказов. Продолжайте продвигать 
    свой магазин, чтобы получить первую продажу.

note: translators: %s: order status label (e.g. Pending).
en: No %s orders in your store. Keep promoting 
    your store to bring in your first sale.
ru_RU: В вашем магазине нет заказов «%s». Продолжайте продвигать 
    свой магазин, чтобы получить первую продажу.

en: Resend Order Email
ru_RU: Повторно отправить письмо о заказе

en: Email Event
ru_RU: Событие письма

en: Select an event
ru_RU: Выберите событие

en: Email sent
ru_RU: Письмо отправлено

en: Refund
ru_RU: Возврат

en: Order Deleted!
ru_RU: Заказ удалён!

en: Delivery Date
ru_RU: Дата доставки

en: Order Refund
ru_RU: Возврат по заказу

en: Fulfillment Status
ru_RU: Статус выполнения

en: Payment Icon
ru_RU: Значок оплаты

en: Payment URL
ru_RU: URL оплаты

en: date
ru_RU: дата

en: Avg. Order Value
ru_RU: Сред. чек

en: Last Order
ru_RU: Последний заказ

en: Reason
ru_RU: Причина

en: Refunded By
ru_RU: Возврат выполнил

en: Add Note
ru_RU: Добавить заметку

en: Required
ru_RU: Обязательно

en: Write your note here
ru_RU: Введите заметку здесь

en: Note To Customer
ru_RU: Заметка для клиента

en: Unable to save note. The database may need to be updated. Please contact your administrator.
ru_RU: Не удалось сохранить заметку. Возможно, требуется обновление базы данных. Пожалуйста, обратитесь к администратору.

en: Delete Note
ru_RU: Удалить заметку

en: Are you sure you want to delete this note? This action cannot be undone.
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить эту заметку? Это действие нельзя отменить.

en: Unable to delete note. Please try again or contact your administrator.
ru_RU: Не удалось удалить заметку. Пожалуйста, попробуйте снова или обратитесь к администратору.

en: Order doesn't exist
ru_RU: Заказ не существует

en: Failed to fetch order data
ru_RU: Не удалось загрузить данные заказа

en: Unknown
ru_RU: Неизвестно

en: eg. %1$s - %2$s %3$s
ru_RU: напр. %1$s – %2$s %3$s

en: Adjustment
ru_RU: Корректировка

note: translators: %s: transaction status label.
en: No %s Transactions Found
ru_RU: Транзакции «%s» не найдены

en: No Transactions Found.
ru_RU: Транзакции не найдены.

en: All type of payment activities will appear here once they occur
ru_RU: Все виды платёжной активности появятся здесь, как только произойдут

en: Add New Customer
ru_RU: Добавить клиента

en: Select a Image
ru_RU: Выберите изображение

en: Enter last name
ru_RU: Введите фамилию

en: Enter Password
ru_RU: Введите пароль

en: Re-enter Password
ru_RU: Повторите пароль

en: Re-ender password to confirm
ru_RU: Повторите пароль для подтверждения

en: Submit
ru_RU: Отправить

en: Customer Since
ru_RU: Клиент с

en: Lifetime Value
ru_RU: Пожизненная ценность

en: No customers found
ru_RU: Клиенты не найдены

en: Recurring
ru_RU: Регулярный

en: One-time
ru_RU: Разовый

note: translators: %s: customer type label (e.g. Recurring).
en: No %s Customers Found
ru_RU: Клиенты «%s» не найдены

en: No Customers Found
ru_RU: Клиенты не найдены

en: You're yet to receive any customers in your store.
ru_RU: В вашем магазине пока нет клиентов.

note: translators: %s: customer type label (e.g. Recurring).
en: No %s customers in your store.
ru_RU: В вашем магазине нет клиентов «%s».

en: Keep promoting 
    your store to bring in your first customer.
ru_RU: Продолжайте продвигать 
    свой магазин, чтобы привлечь первого клиента.

en: Add Customer
ru_RU: Добавить клиента

en: Purchase Amount
ru_RU: Сумма покупки

en: Customer Details
ru_RU: Сведения о клиенте

en: unknown
ru_RU: неизвестно

en: Orders Over Time
ru_RU: Заказы во времени

en: Fullfillment
ru_RU: Выполнение

en: No order found for this customer
ru_RU: Для этого клиента заказы не найдены

en: Active
ru_RU: Активен

en: Inactive
ru_RU: Неактивен

en: Coupon status updated
ru_RU: Статус купона обновлён

en: Failed to update coupon status
ru_RU: Не удалось обновить статус купона

en: Something went wrong while updating coupon status
ru_RU: Что-то пошло не так при обновлении статуса купона

en: No coupons found
ru_RU: Купоны не найдены

en: All type of Coupons activities will appear here once they occur.
ru_RU: Все виды активности купонов появятся здесь, как только произойдут.

en: Add Coupon
ru_RU: Добавить купон

en: Coupons deleted successfully
ru_RU: Купоны успешно удалены

en: %d coupon | %d coupons
ru_RU[0]: %d купон
ru_RU[1]: %d купона
ru_RU[2]: %d купонов

en: Code
ru_RU: Код

en: Offer
ru_RU: Предложение

en: No coupons found for this tab.
ru_RU: Для этой вкладки купоны не найдены.

en: Create Coupon
ru_RU: Создать купон

en: Coupon Deleted
ru_RU: Купон удалён

en: Coupon Name
ru_RU: Название купона

en: Coupon Code
ru_RU: Код купона

en: Offers
ru_RU: Предложения

en: Discount Type
ru_RU: Тип скидки

en: Percentage Discount
ru_RU: Процентная скидка

en: Fixed Cart Discount
ru_RU: Фиксированная скидка на корзину

en: Free Products
ru_RU: Бесплатные товары

en: Offer Amount
ru_RU: Размер предложения

en: Select products to give for free
ru_RU: Выберите товары, которые предоставляются бесплатно

en: Search for products
ru_RU: Поиск товаров

en: Conditions
ru_RU: Условия

en: Discount applies to specific products?
ru_RU: Скидка применяется к конкретным товарам?

en: Minimum Spend
ru_RU: Минимальная сумма

en: Maximum Spend
ru_RU: Максимальная сумма

en: Start Date
ru_RU: Дата начала

en: calendar
ru_RU: календарь

en: End Date
ru_RU: Дата окончания

en: Edit Coupon
ru_RU: Редактировать купон

en: offer is required
ru_RU: необходимо указать предложение

en: Code is required
ru_RU: Необходимо указать код

en: Name is required
ru_RU: Необходимо указать название

en: Save as Inactive
ru_RU: Сохранить как неактивный

en: Save as Active
ru_RU: Сохранить как активный

en: (No Name)
ru_RU: (без названия)

en: +%d more
ru_RU: + ещё %d

en: Remind
ru_RU: Напомнить

en: No Abandoned Carts found
ru_RU: Брошенные корзины не найдены

en: All Abandoned Carts will appear here once they occur.
ru_RU: Все брошенные корзины появятся здесь, как только возникнут.

en: Are you sure you want to send reminder?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отправить напоминание?

en: You're going to Remind
ru_RU: Вы собираетесь напомнить

en: selected?
ru_RU: выбранным?

en: Don't Send
ru_RU: Не отправлять

en: Yes, Send
ru_RU: Да, отправить

en: Remind All
ru_RU: Напомнить всем

en: carts deleted successfully
ru_RU: корзины успешно удалены

en: %d cart | %d carts
ru_RU[0]: %d корзина
ru_RU[1]: %d корзины
ru_RU[2]: %d корзин

en: Reminders sent successfully
ru_RU: Напоминания успешно отправлены

en: Clean Abandoned Carts
ru_RU: Очистить брошенные корзины

en: Choose whether to clean all abandoned carts or only invalid ones.
ru_RU: Выберите, очищать ли все брошенные корзины или только некорректные.

en: Clean All
ru_RU: Очистить все

en: Clean Invalid
ru_RU: Очистить некорректные

en: Not Contacted
ru_RU: Не связывались

en: Contacted
ru_RU: Связались

en: Recovered
ru_RU: Восстановлена

en: Clean
ru_RU: Очистить

note: translators: %s: cart status label (e.g. Contacted).
en: No %s Carts Found
ru_RU: Корзины «%s» не найдены

en: Reminders
ru_RU: Напоминания

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Abandoned Cart Deleted
ru_RU: Брошенная корзина удалена

en: Approved
ru_RU: Одобрен

en: Not Approved
ru_RU: Не одобрен

en: Review #%d
ru_RU: Отзыв №%d

en: Product #%d
ru_RU: Товар №%d

en: Review Content
ru_RU: Содержание отзыва

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

en: Search by customer name or content
ru_RU: Поиск по имени клиента или содержанию

en: Product Reviews
ru_RU: Отзывы о товарах

en: No Reviews Yet for Your Search
ru_RU: По вашему запросу отзывов пока нет

en: No Reviews Yet
ru_RU: Отзывов пока нет

en: No reviews match your search criteria. Try a different search.
ru_RU: Нет отзывов, соответствующих вашему запросу. Попробуйте другой поиск.

en: All customer reviews and feedback will appear here once they’re submitted.
ru_RU: Все отзывы и обратная связь клиентов появятся здесь после отправки.

en: Review deleted successfully
ru_RU: Отзыв успешно удалён

en: Failed to delete review
ru_RU: Не удалось удалить отзыв

en: An error occurred while deleting the review
ru_RU: Произошла ошибка при удалении отзыва

en: Community
ru_RU: Сообщество

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Detailed step-by-step guides on how to use and get the best out of EasyCommerce.
ru_RU: Подробные пошаговые руководства о том, как использовать EasyCommerce и извлечь из него максимум пользы.

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: EasyCommerce Addons
ru_RU: Дополнения EasyCommerce

en: Use EasyCommerce addons to extend and customize the functionality of your online store.
ru_RU: Используйте дополнения EasyCommerce, чтобы расширять и настраивать функциональность вашего интернет-магазина.

en: No Addons Found
ru_RU: Дополнения не найдены

en: Coming Soon
ru_RU: Скоро

en: Upgrade to PRO
ru_RU: Перейти на PRO

en: Manage Subscriptions
ru_RU: Управление подписками

en: Offer recurring payments with automatic renewals to keep your revenue consistent and predictable.
ru_RU: Предлагайте регулярные платежи с автоматическим продлением, чтобы ваша выручка была стабильной и предсказуемой.

en: Sell Licensed Products
ru_RU: Продавайте лицензионные товары

en: Automate license generation, activation, and renewals. It’s perfect for digital products and software sales.
ru_RU: Автоматизируйте генерацию, активацию и продление лицензий. Идеально для продажи цифровых товаров и ПО.

en: Sell on Facebook Messenger
ru_RU: Продавайте в Facebook Messenger

en: Bring your AI shopping assistant to Messenger, so customers can discover products and place orders right in the chat.
ru_RU: Подключите ИИ-ассистента покупок к Messenger, чтобы клиенты могли находить товары и оформлять заказы прямо в чате.

en: Sell on WhatsApp
ru_RU: Продавайте в WhatsApp

en: Let customers chat with your AI shopping assistant on WhatsApp, from product discovery to checkout in the app they use every day.
ru_RU: Позвольте клиентам общаться с ИИ-ассистентом покупок в WhatsApp — от поиска товаров до оформления заказа в приложении, которым они пользуются каждый день.

en: Create Membership Plans
ru_RU: Создавайте планы членства

en: Build exclusive access areas, manage tiers, and reward loyal members with premium content.
ru_RU: Создавайте зоны эксклюзивного доступа, управляйте уровнями и вознаграждайте лояльных участников премиум-контентом.

en: Run an LMS
ru_RU: Запустите LMS

en: Sell online courses, manage lessons, and track student progress - all from your EasyCommerce dashboard.
ru_RU: Продавайте онлайн-курсы, управляйте уроками и отслеживайте прогресс учащихся — всё из панели управления EasyCommerce.

en: Handle Bookings
ru_RU: Управляйте бронированиями

en: Accept appointments, manage schedules, and let customers book services directly from your store.
ru_RU: Принимайте записи, управляйте расписанием и позволяйте клиентам бронировать услуги прямо в вашем магазине.

en: Didn’t spot the feature you were hoping for?
ru_RU: Не нашли нужную функцию?

en: Drop us a message. Your suggestion could inspire our next EasyCommerce feature, or who knows, it might be cooking already!
ru_RU: Напишите нам. Ваше предложение может вдохновить нас на следующую функцию EasyCommerce, а может, она уже в разработке!

en: Say Howdy!
ru_RU: Поздоровайтесь!

en: AI-Powered Smart Features
ru_RU: Умные функции на основе ИИ

en: Free AI Credits
ru_RU: Бесплатные кредиты ИИ

en: Drag & Drop Builder Integrations (Gutenberg, WP Bakery)
ru_RU: Интеграции с конструкторами перетаскивания (Gutenberg, WP Bakery)

en: Product, Order & Customer Management
ru_RU: Управление товарами, заказами и клиентами

en: Bring Your Own Key (OpenAI/DeepSeek/Claude)
ru_RU: Собственный ключ (OpenAI/DeepSeek/Claude)

en: Shipping & Advanced Taxation
ru_RU: Доставка и расширенное налогообложение

en: Coupon Management
ru_RU: Управление купонами

en: Personalized Emails
ru_RU: Персонализированные письма

en: Abandoned Cart Recovery
ru_RU: Восстановление брошенных корзин

en: Automated Abandoned Cart Emails
ru_RU: Автоматические письма о брошенных корзинах

en: Single Product Templates
ru_RU: Шаблоны страниц товаров

en: Checkout Templates
ru_RU: Шаблоны оформления заказа

en: Popular Payment Gateways (Stripe, PayPal, Mollie, etc)
ru_RU: Популярные платёжные шлюзы (Stripe, PayPal, Mollie и др.)

en: Subscriptions Management
ru_RU: Управление подписками

en: License Management
ru_RU: Управление лицензиями

en: Facebook Messenger Integration (AI Shopping Assistant)
ru_RU: Интеграция с Facebook Messenger (ИИ-ассистент покупок)

en: WhatsApp Integration (AI Shopping Assistant)
ru_RU: Интеграция с WhatsApp (ИИ-ассистент покупок)

en: Marketing & Automation Integrations
ru_RU: Интеграции маркетинга и автоматизации

en: Membership Management
ru_RU: Управление членством

en: Multivendor Marketplace
ru_RU: Мультивендорный маркетплейс

en: Learning Management System
ru_RU: Система управления обучением

en: Migration Tool
ru_RU: Инструмент миграции

en: Bookings
ru_RU: Бронирования

en: The Best of Both Worlds
ru_RU: Лучшее из обоих миров

en: Features
ru_RU: Функции

en: (upcoming)
ru_RU: (скоро)

en: Your Current Plan
ru_RU: Ваш текущий план

en: Trusted by Businesses Like Yours
ru_RU: Нам доверяют компании, подобные вашей

en: What is EasyCommerce Pro?
ru_RU: Что такое EasyCommerce Pro?

en: EasyCommerce Pro is the premium addon that unlocks advanced features and capabilities within the EasyCommerce plugin. It serves as the key to accessing pro-level addons and enhancements that take your ecommerce store to the next level.
ru_RU: EasyCommerce Pro — это премиум-дополнение, которое открывает расширенные функции и возможности плагина EasyCommerce. Оно служит ключом к доступу к профессиональным дополнениям и улучшениям, которые выведут ваш интернет-магазин на новый уровень.

en: Is there a free trial?
ru_RU: Есть ли бесплатный пробный период?

en: While we do not offer a traditional free trial for EasyCommerce Pro, we stand behind our product with a generous 30-day refund policy. This allows you to purchase and try Pro features risk-free, and if it doesn't meet your needs, you can request a full refund within 30 days.
ru_RU: Хотя мы не предлагаем традиционный бесплатный пробный период для EasyCommerce Pro, мы уверены в своём продукте и предоставляем щедрую 30-дневную гарантию возврата средств. Это позволяет вам приобрести и попробовать функции Pro без риска, и если они вам не подойдут, вы можете запросить полный возврат средств в течение 30 дней.

en: What does EasyCommerce Pro enable?
ru_RU: Что даёт EasyCommerce Pro?

en: EasyCommerce Pro enables access to premium addons such as "License Manager" for managing digital product licenses and "Subscriptions" for handling recurring payments. These addons provide powerful tools to expand your store's functionality and revenue streams.
ru_RU: EasyCommerce Pro открывает доступ к премиум-дополнениям, таким как «Менеджер лицензий» для управления лицензиями цифровых товаров и «Подписки» для обработки регулярных платежей. Эти дополнения предоставляют мощные инструменты для расширения функциональности вашего магазина и источников дохода.

en: Can customers shop through Messenger or WhatsApp?
ru_RU: Могут ли клиенты совершать покупки через Messenger или WhatsApp?

en: Yes. The Messenger Integration addon connects your Facebook Page to the EasyCommerce AI shopping assistant, so customers can discover products, check stock, and place orders without leaving the chat. WhatsApp integration is coming soon and will work the same way.
ru_RU: Да. Дополнение интеграции с Messenger подключает вашу страницу Facebook к ИИ-ассистенту покупок EasyCommerce, чтобы клиенты могли находить товары, проверять наличие и оформлять заказы, не покидая чат. Интеграция с WhatsApp скоро появится и будет работать так же.

en: Are future pro addons included?
ru_RU: Включены ли будущие профессиональные дополнения?

en: Yes, all future pro addons will be included automatically with your EasyCommerce Pro subscription. As we release new premium features and addons, you'll have immediate access without any additional purchases.
ru_RU: Да, все будущие профессиональные дополнения будут автоматически включены в вашу подписку EasyCommerce Pro. По мере выпуска новых премиум-функций и дополнений вы будете получать к ним немедленный доступ без каких-либо дополнительных покупок.

en: What payment methods are supported?
ru_RU: Какие способы оплаты поддерживаются?

en: EasyCommerce Pro supports a wide range of payment methods through Stripe integration, including all major credit and debit cards, as well as popular options like LINK for instant payments and Klarna for buy now, pay later services. This ensures your customers have flexible and secure payment choices.
ru_RU: EasyCommerce Pro поддерживает широкий спектр способов оплаты через интеграцию со Stripe, включая все основные кредитные и дебетовые карты, а также популярные варианты, такие как LINK для мгновенных платежей и Klarna для покупок в рассрочку. Это обеспечивает вашим клиентам гибкий и безопасный выбор способов оплаты.

en: What support do you offer?
ru_RU: Какую поддержку вы предлагаете?

en: We provide top-class support through multiple channels including support tickets for detailed inquiries, email for direct communication, and phone support for urgent issues. Our expert team is dedicated to helping you succeed with EasyCommerce.
ru_RU: Мы предоставляем первоклассную поддержку по нескольким каналам, включая тикеты поддержки для подробных запросов, электронную почту для прямого общения и телефонную поддержку для срочных вопросов. Наша команда экспертов стремится помочь вам добиться успеха с EasyCommerce.

en: Do you offer migration from other platforms?
ru_RU: Предлагаете ли вы миграцию с других платформ?

en: Yes, we offer free migration services to help you seamlessly move your store from other ecommerce platforms to EasyCommerce. Our team will assist with transferring your products, customers, and order data at no extra cost.
ru_RU: Да, мы предлагаем бесплатные услуги миграции, чтобы помочь вам без проблем перенести ваш магазин с других платформ электронной коммерции на EasyCommerce. Наша команда поможет с переносом ваших товаров, клиентов и данных о заказах без дополнительной платы.

en: Where can I get additional help?
ru_RU: Где я могу получить дополнительную помощь?

en: For additional help and resources, please visit our comprehensive support center at
ru_RU: Для получения дополнительной помощи и ресурсов посетите наш комплексный центр поддержки по адресу

en: , where you can find documentation, tutorials, and contact our support team.
ru_RU: , где вы найдёте документацию, руководства и сможете связаться с нашей командой поддержки.

en: Frequently Asked
ru_RU: Часто задаваемые

en: Questions
ru_RU: вопросы

en: Free is perfect for starters
ru_RU: Бесплатный план идеален для старта

en: But growth needs Pro 🚀
ru_RU: Но для роста нужен Pro 🚀

en: Ready to Upgrade?
ru_RU: Готовы перейти на новый уровень?

en: Enhance your experience with powerful features to increase performance and flexibility.
ru_RU: Улучшите свой опыт с помощью мощных функций для повышения производительности и гибкости.

en: Please enter both email and license key.
ru_RU: Пожалуйста, введите адрес эл. почты и лицензионный ключ.

en: Invalid email or license key. Please try again.
ru_RU: Неверный адрес эл. почты или лицензионный ключ. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: An error occurred while verifying the license. Please try again.
ru_RU: Произошла ошибка при проверке лицензии. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Enter your email and license key to unlock premium features
ru_RU: Введите адрес эл. почты и лицензионный ключ, чтобы открыть премиум-функции

en: Enter Your Email
ru_RU: Введите ваш адрес эл. почты

en: License Key
ru_RU: Лицензионный ключ

en: Enter your License Key
ru_RU: Введите ваш лицензионный ключ

en: Verify License
ru_RU: Проверить лицензию

en: Email:
ru_RU: Эл. почта:

en: License Key:
ru_RU: Лицензионный ключ:

en: Expiry Date:
ru_RU: Дата окончания:

en: Failed to fetch license information.
ru_RU: Не удалось загрузить информацию о лицензии.

en: Failed to deactivate license. Please try again.
ru_RU: Не удалось деактивировать лицензию. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: An error occurred while deactivating the license. Please try again.
ru_RU: Произошла ошибка при деактивации лицензии. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Your active license details
ru_RU: Сведения о вашей активной лицензии

en: Deactivate
ru_RU: Деактивировать

en: Are you sure?
ru_RU: Вы уверены?

en: Deactivating the license will remove all associated benefits and features from your account.
ru_RU: Деактивация лицензии удалит все связанные с ней преимущества и функции из вашего аккаунта.

en: No, Return
ru_RU: Нет, вернуться

en: Addon deactivated.
ru_RU: Дополнение деактивировано.

en: Error deactivating addon.
ru_RU: Ошибка деактивации дополнения.

en: Welcome to
ru_RU: Добро пожаловать в

en: Manage all your premium features from a single dashboard.
ru_RU: Управляйте всеми премиум-функциями из единой панели управления.

en: Pro Features in Use
ru_RU: Используемые функции Pro

en: You need to activate your license to use this feature.
ru_RU: Чтобы использовать эту функцию, необходимо активировать лицензию.

en: No Refunds Found.
ru_RU: Возвраты не найдены.

en: Refunds will appear here once processed.
ru_RU: Возвраты появятся здесь после обработки.

en: Prev. 30 days
ru_RU: Пред. 30 дней

en: 30 days last year
ru_RU: 30 дней в прошлом году

en: Prev. 7 days
ru_RU: Пред. 7 дней

en: 7 days last month
ru_RU: 7 дней в прошлом месяце

en: 7 days last year
ru_RU: 7 дней в прошлом году

en: Last week
ru_RU: Прошлая неделя

en: Same week last month
ru_RU: Та же неделя в прошлом месяце

en: Same week last year
ru_RU: Та же неделя в прошлом году

en: Last month
ru_RU: Прошлый месяц

en: Same month last year
ru_RU: Тот же месяц в прошлом году

en: Last year
ru_RU: Прошлый год

en: vs.
ru_RU: против

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: vs prev. period
ru_RU: против пред. периода

en: Current Subscriptions
ru_RU: Текущие подписки

en: Subscriptions ending this month
ru_RU: Подписки, заканчивающиеся в этом месяце

en: MRR amount
ru_RU: Сумма MRR

en: Projected MRR
ru_RU: Прогнозируемый MRR

en: Sell Subscriptions
ru_RU: Продавайте подписки

en: No data available for the selected range.
ru_RU: Нет данных за выбранный диапазон.

en: Rank
ru_RU: Ранг

en: Units Sold
ru_RU: Продано единиц

en: Top Customers
ru_RU: Лучшие клиенты

en: Purchased
ru_RU: Куплено

en: Sales vs. Refunds vs. Net Revenue
ru_RU: Продажи, возвраты и чистая выручка

en: Comparison of sales, refunds, and net revenue over time
ru_RU: Сравнение продаж, возвратов и чистой выручки во времени

en: Order vs. Refund Count
ru_RU: Количество заказов и возвратов

en: Order Statuses
ru_RU: Статусы заказов

en: Subscriptions
ru_RU: Подписки

en: Order Type
ru_RU: Тип заказа

en: Top Selling Items
ru_RU: Самые продаваемые позиции

en: Product Stats
ru_RU: Статистика товаров

en: New vs. Returning Customers
ru_RU: Новые и вернувшиеся клиенты

en: Customer Overview
ru_RU: Обзор клиентов

en: No data available
ru_RU: Нет доступных данных

en: Failed to load heatmap data.
ru_RU: Не удалось загрузить данные тепловой карты.

en: Error loading data.
ru_RU: Ошибка загрузки данных.

note: translators: %s: formatted data point value.
en:  Value: %s
ru_RU:  Значение: %s

en: No orders
ru_RU: Нет заказов

en: Top Locations
ru_RU: Топ местоположений

en: No location data available
ru_RU: Нет данных о местоположении

en: Average Order Per Customer
ru_RU: Среднее число заказов на клиента

en: People Ordered once
ru_RU: Заказали один раз

en: People Ordered twice
ru_RU: Заказали дважды

en: People Ordered three times
ru_RU: Заказали три раза

en: Order vs. Customers
ru_RU: Заказы и клиенты

en: Order Status Breakdown
ru_RU: Разбивка по статусам заказов

en: Fulfillment Status Breakdown
ru_RU: Разбивка по статусам выполнения

en: Orders by Location
ru_RU: Заказы по местоположению

en: Daily Orders Heatmap
ru_RU: Тепловая карта ежедневных заказов

en: First Order
ru_RU: Первый заказ

en: Revenue Earned
ru_RU: Полученная выручка

en: Revenue Over Time
ru_RU: Выручка во времени

en: Top Customers by Revenue
ru_RU: Лучшие клиенты по выручке

en: In Stock (Unit)
ru_RU: В наличии (шт.)

en: See Report
ru_RU: Смотреть отчёт

en: Products Sold Over Time
ru_RU: Продажи товаров во времени

en:  Most sold products
ru_RU:  Самые продаваемые товары

en:  Least sold products
ru_RU:  Наименее продаваемые товары

note: translators: %d: total number of reviews.
en: Total %d Review | Total %d Reviews
ru_RU[0]: Всего %d отзыв
ru_RU[1]: Всего %d отзыва
ru_RU[2]: Всего %d отзывов

note: translators: %d: star rating value (1-5).
en: %d Star
ru_RU: Звёзд: %d

note: translators: %d: number of reviews for this star rating.
en: %d review | %d reviews
ru_RU[0]: %d отзыв
ru_RU[1]: %d отзыва
ru_RU[2]: %d отзывов

en: No reviews yet
ru_RU: Отзывов пока нет

en: Variation
ru_RU: Вариация

en: Amount Sold
ru_RU: Сумма продаж

en: Item Sold
ru_RU: Продано позиций

en: Basic Info
ru_RU: Основная информация

en: Sales Over Time
ru_RU: Продажи во времени

en: Product Sale by Location
ru_RU: Продажи товара по местоположению

en: Order Placed
ru_RU: Заказ оформлен

en: Product Purchased
ru_RU: Товар куплен

en: Total Purchase
ru_RU: Всего покупок

en:  See Report
ru_RU:  Смотреть отчёт

en: Customers Over Time
ru_RU: Клиенты во времени

en: Customers location
ru_RU: Местоположение клиентов

en: Customer By Day Heatmap
ru_RU: Тепловая карта клиентов по дням

en: AI connected successfully
ru_RU: ИИ успешно подключён

en: AI connection failed. Please try again.
ru_RU: Не удалось подключить ИИ. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: New Order
ru_RU: Новый заказ

en: AI Template Builder
ru_RU: ИИ-конструктор шаблонов

en: AI Assistant
ru_RU: ИИ-ассистент

en: Failed to generate content. Please try again.
ru_RU: Не удалось сгенерировать содержимое. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Describe what you want to build
ru_RU: Опишите, что вы хотите создать

en: Example: Make it 2 columns with a big gallery section at left.
ru_RU: Пример: сделай в 2 столбца с большой галереей слева.

en: Building...
ru_RU: Создание...

en: Build
ru_RU: Создать

en: No shipping plans configured
ru_RU: Планы доставки не настроены

en: Set up shipping plans to define shipping rates by region.
ru_RU: Настройте планы доставки, чтобы задать тарифы по регионам.

en: Read docs.
ru_RU: Читать документацию.

en: + Add Plan
ru_RU: + Добавить план

en: Min Price (%s)
ru_RU: Мин. цена (%s)

en: Max Price (%s)
ru_RU: Макс. цена (%s)

en: Min Weight
ru_RU: Мин. вес

en: Max Weight
ru_RU: Макс. вес

en: Min Quantity
ru_RU: Мин. количество

en: Max Quantity
ru_RU: Макс. количество

en: Min
ru_RU: Мин.

en: Max
ru_RU: Макс.

en: Shipping name here
ru_RU: Название доставки здесь

en: Write description here
ru_RU: Введите описание здесь

en: Enable/Disable
ru_RU: Включить/отключить

en: Regions
ru_RU: Регионы

en: Zip Code
ru_RU: Почтовый индекс

en: Calculation Base
ru_RU: База расчёта

en: Select Base
ru_RU: Выберите базу

en: Cart Total
ru_RU: Сумма корзины

en: Total Weight
ru_RU: Общий вес

en: Item Count
ru_RU: Количество позиций

en: Taxable
ru_RU: Облагается налогом

en: No tax rate configured for this country.
ru_RU: Для этой страны не настроена налоговая ставка.

en: Method Name
ru_RU: Название способа

en: Shipping Fee (%s)
ru_RU: Стоимость доставки (%s)

en: Write name here
ru_RU: Введите название здесь

en: Write min weight
ru_RU: Введите мин. вес

en: Write max weight
ru_RU: Введите макс. вес

en: Write your fee
ru_RU: Введите стоимость

en: Calculation base is required.
ru_RU: Необходимо указать базу расчёта.

en: Shipping plan name is required.
ru_RU: Необходимо указать название плана доставки.

en: Update Shipping Plan
ru_RU: Обновить план доставки

en: Save Shipping Plan
ru_RU: Сохранить план доставки

en: Plan
ru_RU: План

en: Add Shipping Plan
ru_RU: Добавить план доставки

en: Shipping Plans
ru_RU: Планы доставки

en: + New Plan
ru_RU: + Новый план

en: No tax classes configured
ru_RU: Налоговые классы не настроены

en: Set up tax classes to apply the correct tax amounts to products.
ru_RU: Настройте налоговые классы, чтобы применять к товарам корректные суммы налога.

en: + Add Class
ru_RU: + Добавить класс

en: Add Class
ru_RU: Добавить класс

en: Class
ru_RU: Класс

en: Rate (%)
ru_RU: Ставка (%)

en: - Select -
ru_RU: — Выбрать —

en: Update Taxation
ru_RU: Обновить налогообложение

en: Create Taxation
ru_RU: Создать налогообложение

en: Rates
ru_RU: Ставки

en: Add Tax Class
ru_RU: Добавить налоговый класс

en: Populate Tax Rates
ru_RU: Заполнить налоговые ставки

note: translators: %s: country name.
en: Tax rates for all areas of %s
ru_RU: Налоговые ставки для всех регионов %s

en: Business Setup
ru_RU: Настройка бизнеса

en: Fill in your business details so your store functions seamlessly and is ready for customers. You can adjust these settings anytime.
ru_RU: Заполните данные о вашем бизнесе, чтобы магазин работал без сбоев и был готов к приёму клиентов. Вы можете изменить эти настройки в любое время.

en: Store Name
ru_RU: Название магазина

en: Write your business name
ru_RU: Введите название вашего бизнеса

en: Provide the name your store will use in your storefront and communications.
ru_RU: Укажите название, которое ваш магазин будет использовать на витрине и в переписке.

en: Pick the type that best describes your business. You can update it later if needed.
ru_RU: Выберите тип, который лучше всего описывает ваш бизнес. При необходимости вы сможете изменить его позже.

en: Business Country
ru_RU: Страна бизнеса

en: Select the country where your business is located to configure taxes, currency, and shipping correctly.
ru_RU: Выберите страну, в которой находится ваш бизнес, чтобы корректно настроить налоги, валюту и доставку.

en: Store Email
ru_RU: Эл. почта магазина

en: Write your business email
ru_RU: Введите эл. почту вашего бизнеса

en: Enter the email address your store will use for notifications and customer communications.
ru_RU: Введите адрес эл. почты, который магазин будет использовать для уведомлений и общения с клиентами.

en: Store Setup
ru_RU: Настройка магазина

en: Your store needs a Shop page, Checkout page, Customer Dashboard, and Payment page to work properly. We’ll create them for you automatically — you can change them anytime from the settings page.
ru_RU: Для корректной работы вашему магазину нужны страница магазина, страница оформления заказа, личный кабинет клиента и страница оплаты. Мы создадим их для вас автоматически — вы можете изменить их в любое время на странице настроек.

en: Demo Products
ru_RU: Демо-товары

en: Import demo products to preview your storefront and test features. Remove them anytime.
ru_RU: Импортируйте демо-товары, чтобы просмотреть витрину и протестировать функции. Удалите их в любое время.

en: Payment Setup
ru_RU: Настройка оплаты

en: Fill in your payment information so your store is ready to accept payments safely and efficiently. You can change this anytime.
ru_RU: Заполните платёжные данные, чтобы ваш магазин был готов безопасно и эффективно принимать платежи. Вы можете изменить это в любое время.

en: Select Your Currency
ru_RU: Выберите вашу валюту

en: Select the currency your store will use for all prices and transactions.
ru_RU: Выберите валюту, которую ваш магазин будет использовать для всех цен и транзакций.

en: Currency Format
ru_RU: Формат валюты

en: Select Your Currency Format
ru_RU: Выберите формат вашей валюты

en: Select the format you want for displaying prices in your store.
ru_RU: Выберите формат отображения цен в вашем магазине.

en: Congratulations, you're all set!
ru_RU: Поздравляем, всё готово!

en: You've successfully set up EasyCommerce on your website. Start by adding your first product, explore the
ru_RU: Вы успешно настроили EasyCommerce на своём сайте. Начните с добавления первого товара, изучите

en: documentation
ru_RU: документацию

en: , or
ru_RU: , или

en: join the EasyCommerce Community
ru_RU: присоединяйтесь к сообществу EasyCommerce

en: to ask questions and connect with other store owners.
ru_RU: чтобы задавать вопросы и общаться с другими владельцами магазинов.

en: Store Dashboard
ru_RU: Панель управления магазином

en: Add A Product
ru_RU: Добавить товар

en: Set up your store name, location, and contact details
ru_RU: Задайте название магазина, местоположение и контактные данные

en: Create essential pages like Shop, Cart, and Checkout
ru_RU: Создайте важные страницы: магазин, корзину и оформление заказа

en: Connect payment gateways to start accepting orders
ru_RU: Подключите платёжные шлюзы, чтобы начать принимать заказы

en: Welcome to EasyCommerce
ru_RU: Добро пожаловать в EasyCommerce

en: Start selling in a few minutes with 3 easy steps:
ru_RU: Начните продавать за несколько минут за 3 простых шага:

en: Get Started Now
ru_RU: Начать сейчас

en: Demo import failed. Please try again.
ru_RU: Не удалось импортировать демо-данные. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Skip
ru_RU: Пропустить

en: Drag handle
ru_RU: Маркер перетаскивания

en: Custom Date
ru_RU: Пользовательская дата

en: Select custom range
ru_RU: Выберите пользовательский диапазон

en: Action Icon
ru_RU: Значок действия

en: Ask a question
ru_RU: Задать вопрос

en: No data
ru_RU: Нет данных

en: Products deleted permanently
ru_RU: Товары удалены навсегда

en: Products trashed
ru_RU: Товары перемещены в корзину

en: Product deleted permanently
ru_RU: Товар удалён навсегда

en: Product trashed
ru_RU: Товар перемещён в корзину

en: delete-warning
ru_RU: предупреждение об удалении

en: Delete selected products
ru_RU: Удалить выбранные товары

en: Delete this product
ru_RU: Удалить этот товар

en: You're going to delete
ru_RU: Вы собираетесь удалить

note: translators: %d: number of selected products.
en: %d selected product | %d selected products
ru_RU[0]: %d выбранный товар
ru_RU[1]: %d выбранных товара
ru_RU[2]: %d выбранных товаров

en: the “Product”
ru_RU: «Товар»

en:  permanently
ru_RU:  навсегда

en: — are you sure?
ru_RU: — вы уверены?

en: Yes, Delete!
ru_RU: Да, удалить!

en: Please select a CSV file.
ru_RU: Пожалуйста, выберите файл CSV.

en: CSV uploaded successfully.
ru_RU: Файл CSV успешно загружен.

en: Upload failed.
ru_RU: Не удалось загрузить.

en: Mapping saved.
ru_RU: Сопоставление сохранено.

en: Mapping failed.
ru_RU: Не удалось выполнить сопоставление.

en: Products imported successfully.
ru_RU: Товары успешно импортированы.

en: Import failed.
ru_RU: Не удалось импортировать.

en: <a><b>Click Here</b></a> to download the <c>Demo CSV</c> file.
ru_RU: <a><b>Нажмите здесь</b></a>, чтобы скачать <c>демо-файл CSV</c>.

en: Add your data and upload it below to continue.
ru_RU: Добавьте свои данные и загрузите файл ниже, чтобы продолжить.

en: Saving...
ru_RU: Сохранение...

en: Products Mapped Successfully.
ru_RU: Товары успешно сопоставлены.

en: Products are ready to import.
ru_RU: Товары готовы к импорту.

en: Product status updated successfully.
ru_RU: Статус товара успешно обновлён.

en: Failed to update product status
ru_RU: Не удалось обновить статус товара

en: An error occurred while updating product status
ru_RU: Произошла ошибка при обновлении статуса товара

en: Set Product Status
ru_RU: Задать статус товара

en: Action Arrow
ru_RU: Стрелка действия

en: search-icon
ru_RU: значок поиска

[ctx: block title]
en: Template 1
ru_RU: Шаблон 1

[ctx: block description]
en: This is shop page
ru_RU: Это страница магазина

[ctx: block title]
en: Template 2
ru_RU: Шаблон 2

[ctx: block title]
en: Template 3
ru_RU: Шаблон 3

[ctx: block description]
en: This is a trendy shop page
ru_RU: Это трендовая страница магазина

[ctx: block title]
en: Add to Cart
ru_RU: В корзину

[ctx: block description]
en: Add to Cart form
ru_RU: Форма добавления в корзину

[ctx: block title]
en: Product Attributes
ru_RU: Атрибуты товара

[ctx: block description]
en: To show product attributes
ru_RU: Для отображения атрибутов товара

[ctx: block title]
en: Gallery
ru_RU: Галерея

[ctx: block description]
en: Product Gallery
ru_RU: Галерея товара

[ctx: block title]
en: Product Price
ru_RU: Цена товара

[ctx: block description]
en: Product Price
ru_RU: Цена товара

[ctx: block title]
en: Product Tab
ru_RU: Вкладка товара

[ctx: block description]
en: This block is responsible for Product Tab, Product Description & Review
ru_RU: Этот блок отвечает за вкладку товара, описание товара и отзывы

[ctx: block title]
en: Rating
ru_RU: Рейтинг

[ctx: block description]
en: This block responsible for Product Rating, SKU & Favourite
ru_RU: Этот блок отвечает за рейтинг товара, артикул и «Избранное»

[ctx: block title]
en: Product Stock
ru_RU: Запас товара

[ctx: block description]
en: Product Stock
ru_RU: Запас товара

[ctx: block title]
en: Product Summary
ru_RU: Краткое описание товара

[ctx: block description]
en: Product Summary
ru_RU: Краткое описание товара

[ctx: block title]
en: Product Thumbnail
ru_RU: Миниатюра товара

[ctx: block description]
en: Product Thumbnail
ru_RU: Миниатюра товара

[ctx: block title]
en: Product Title
ru_RU: Название товара

[ctx: block description]
en: Product Title
ru_RU: Название товара
