EasyCommerce - en to it_IT translation catalogue (2558 entries)

en: No AI credits available. Please upgrade or use your own API key.
it_IT: Nessun credito AI disponibile. Effettua l'upgrade o utilizza la tua chiave API.

en: `message` is required.
it_IT: `message` è obbligatorio.

en: I was unable to complete your request. Please try again.
it_IT: Non è stato possibile completare la tua richiesta. Riprova.

en: Sorry, I had trouble processing your request. Please try again.
it_IT: Spiacenti, si è verificato un problema durante l'elaborazione della tua richiesta. Riprova.

en: Cart removed
it_IT: Carrello rimosso

en: Failed to remove cart
it_IT: Rimozione del carrello non riuscita

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real cart data at send time - keep them verbatim.
en: ##shop_name##- Your Order Is Yet to Be Placed!
it_IT: ##shop_name##- Il tuo ordine non è ancora stato effettuato!

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real cart data at send time - keep them verbatim.
en: Hi ##name##,
    We noticed you left some items in your cart at ##shop_name##. Your cart, worth ##cart_total##, is still waiting for you!
    Here’s what you left behind:
    ##product_list##
    Don’t miss out—your items might sell out soon! Click below to return to your cart and complete your purchase.
    Go to Checkout 👉 ##cart_link## 
    Need help? Feel free to reach out. We’re happy to assist!
    Best,
    ##shop_name## Team
it_IT: Ciao ##name##,
    Abbiamo notato che hai lasciato alcuni articoli nel tuo carrello su ##shop_name##. Il tuo carrello, del valore di ##cart_total##, ti sta ancora aspettando!
    Ecco cosa hai lasciato:
    ##product_list##
    Non perdere l'occasione—i tuoi articoli potrebbero esaurirsi presto! Clicca qui sotto per tornare al tuo carrello e completare l'acquisto.
    Vai alla Cassa 👉 ##cart_link## 
    Hai bisogno di aiuto? Non esitare a contattarci. Saremo felici di assisterti!
    A presto,
    Il team di ##shop_name##

en: Reminder sent
it_IT: Promemoria inviato

en: Reminder not sent
it_IT: Promemoria non inviato

en: Failed to remove some carts
it_IT: Rimozione di alcuni carrelli non riuscita

en: Carts deleted successfully.
it_IT: Carrelli eliminati con successo.

en: No abandoned cart hashes provided.
it_IT: Nessun hash di carrello abbandonato fornito.

en: Failed to send some reminders
it_IT: Invio di alcuni promemoria non riuscito

en: Reminders sent successfully.
it_IT: Promemoria inviati con successo.

en: Failed to clean abandoned carts.
it_IT: Pulizia dei carrelli abbandonati non riuscita.

en: Cleaned abandoned carts.
it_IT: Carrelli abbandonati puliti.

en: There is nothing to clean.
it_IT: Non c'è nulla da pulire.

en: Cleaned invalid abandoned carts.
it_IT: Carrelli abbandonati non validi puliti.

en: No invalid entries found.
it_IT: Nessuna voce non valida trovata.

en: Failed to clean invalid abandoned carts.
it_IT: Pulizia dei carrelli abbandonati non validi non riuscita.

en: Something went wrong
it_IT: Qualcosa è andato storto

en: Free
it_IT: Gratuito

en: Disable
it_IT: Disattiva

en: Enable
it_IT: Attiva

en: Invalid addon
it_IT: Addon non valido

en: Activate EasyCommerce Pro to install this addon
it_IT: Attiva EasyCommerce Pro per installare questo addon

note: translators: The error message.
en: Could not install the addon: %s
it_IT: Impossibile installare l'addon: %s

en: Plugin file could not be resolved.
it_IT: Impossibile risolvere il file del plugin.

note: translators: %s: dependency plugin slug
en: Required plugin "%s" could not be found on WordPress.org.
it_IT: Impossibile trovare il plugin richiesto "%s" su WordPress.org.

note: translators: %s: dependency plugin slug
en: Could not install required plugin "%s".
it_IT: Impossibile installare il plugin richiesto "%s".

note: translators: 1: dependency plugin slug, 2: error message
en: Could not activate required plugin "%1$s": %2$s
it_IT: Impossibile attivare il plugin richiesto "%1$s": %2$s

en: Addon installed and activated
it_IT: Addon installato e attivato

en: Plugin is not active
it_IT: Il plugin non è attivo

en: Addon deactivated
it_IT: Addon disattivato

en: Addon installed
it_IT: Addon installato

en: Plugin installation failed.
it_IT: Installazione del plugin non riuscita.

en: Plugin installed but file path could not be resolved.
it_IT: Plugin installato ma impossibile risolvere il percorso del file.

en: Something went wrong..
it_IT: Qualcosa è andato storto..

note: translators: %s: AI feature name.
en: %s is disabled. Enable it from Settings → AI → Generative AI.
it_IT: %s è disattivato. Attivalo da Impostazioni → AI → AI Generativa.

en: AI Text Generator
it_IT: Generatore di testo AI

en: AI content writer
it_IT: Redattore di contenuti AI

en: AI service error
it_IT: Errore del servizio AI

en: AI Attribute Generator
it_IT: Generatore di attributi AI

en: AI attribute generator
it_IT: Generatore di attributi AI

en: AI Template Generator
it_IT: Generatore di template AI

en: AI product builder
it_IT: Costruttore di prodotti AI

en: AI Image Generator
it_IT: Generatore di immagini AI

en: Image generated
it_IT: Immagine generata

en: AI image generator
it_IT: Generatore di immagini AI

en: Image edited
it_IT: Immagine modificata

en: AI image enhancer
it_IT: Miglioratore di immagini AI

en: Attribute updated.
it_IT: Attributo aggiornato.

en: Invalid attribute data.
it_IT: Dati dell'attributo non validi.

en: Attribute deleted.
it_IT: Attributo eliminato.

en: Invalid attribute IDs.
it_IT: ID attributo non validi.

en: Attributes deleted.
it_IT: Attributi eliminati.

en: Cart is locked for payment. Complete or cancel the current payment before making changes.
it_IT: Il carrello è bloccato per il pagamento. Completa o annulla il pagamento in corso prima di apportare modifiche.

en: Invalid product data.
it_IT: Dati del prodotto non validi.

note: Translators: %d is the product ID.
en: Invalid product ID: %d
it_IT: ID prodotto non valido: %d

en: Product is out of stock!
it_IT: Il prodotto è esaurito!

en: Products added to cart.
it_IT: Prodotti aggiunti al carrello.

note: translators: %d: number of items added to the cart.
en: %d item added to cart | %d items added to cart
it_IT[0]: %d articolo aggiunto al carrello
it_IT[1]: %d articoli aggiunti al carrello

en: Invalid product ID or quantity.
it_IT: ID prodotto o quantità non validi.

en: Product not found.
it_IT: Prodotto non trovato.

en: Cart updated.
it_IT: Carrello aggiornato.

en: Invalid product ID.
it_IT: ID prodotto non valido.

en: Product removed from cart.
it_IT: Prodotto rimosso dal carrello.

en: Cart already locked.
it_IT: Carrello già bloccato.

en: Cart locked for payment.
it_IT: Carrello bloccato per il pagamento.

en: Shipping methods found
it_IT: Metodi di spedizione trovati

en: No shipping methods found
it_IT: Nessun metodo di spedizione trovato

en: Shipping method not found.
it_IT: Metodo di spedizione non trovato.

en: Shipping method applied
it_IT: Metodo di spedizione applicato

en: Payment method applied
it_IT: Metodo di pagamento applicato

en: Invalid coupon code.
it_IT: Codice coupon non valido.

en: Coupon is not applicable.
it_IT: Il coupon non è applicabile.

en: Coupon applied.
it_IT: Coupon applicato.

en: Cart doesn't contain this coupon!
it_IT: Il carrello non contiene questo coupon!

en: Coupon removed.
it_IT: Coupon rimosso.

en: Cart cleared
it_IT: Carrello svuotato

en: Cart cleared.
it_IT: Carrello svuotato.

en: Store data updated
it_IT: Dati del negozio aggiornati

en: Required form field is missing
it_IT: Manca un campo obbligatorio del modulo

en: Username already exists
it_IT: Il nome utente esiste già

en: Email is not valid
it_IT: L'email non è valida

en: Email already registered
it_IT: Email già registrata

en: Passwords do not match
it_IT: Le password non corrispondono

en: Password must be at least 6 characters long.
it_IT: La password deve contenere almeno 6 caratteri.

en: Enter a username or email address.
it_IT: Inserisci un nome utente o un indirizzo email.

en: If an account matches that email or username, a password reset link has been sent.
it_IT: Se un account corrisponde a quell'email o nome utente, è stato inviato un link per reimpostare la password.

en: Invalid key or login.
it_IT: Chiave o login non validi.

en: Password fields cannot be empty.
it_IT: I campi della password non possono essere vuoti.

en: Passwords do not match.
it_IT: Le password non corrispondono.

en: Invalid or expired reset key.
it_IT: Chiave di reimpostazione non valida o scaduta.

en: Password has been reset successfully.
it_IT: La password è stata reimpostata con successo.

en: Email/username and password are required.
it_IT: Email/nome utente e password sono obbligatori.

en: Too many failed login attempts. Please try again in a few minutes.
it_IT: Troppi tentativi di accesso non riusciti. Riprova tra qualche minuto.

en: Invalid email/username or password.
it_IT: Email/nome utente o password non validi.

en: No data found
it_IT: Nessun dato trovato

en: API not connected
it_IT: API non connessa

en: API disconnected
it_IT: API disconnessa

en: Token not verified
it_IT: Token non verificato

en: Docs found
it_IT: Documenti trovati

en: Doc found
it_IT: Documento trovato

en: Doc not found
it_IT: Documento non trovato

note: translators: %s: coupon code.
en: Coupon %s created
it_IT: Coupon %s creato

en: Failed to create coupon.
it_IT: Creazione del coupon non riuscita.

en: Coupon created successfully.
it_IT: Coupon creato con successo.

en: Coupon ID is required.
it_IT: L'ID del coupon è obbligatorio.

en: Coupon not found.
it_IT: Coupon non trovato.

en: No valid fields to update.
it_IT: Nessun campo valido da aggiornare.

en: Failed to update coupon.
it_IT: Aggiornamento del coupon non riuscito.

en: Coupon updated successfully.
it_IT: Coupon aggiornato con successo.

note: translators: %s: coupon code.
en: Coupon %s deleted
it_IT: Coupon %s eliminato

en: Failed to delete coupon.
it_IT: Eliminazione del coupon non riuscita.

en: Coupon deleted successfully.
it_IT: Coupon eliminato con successo.

en: Invalid coupon IDs.
it_IT: ID coupon non validi.

en: Failed to delete some coupons.
it_IT: Eliminazione di alcuni coupon non riuscita.

en: coupons deleted successfully.
it_IT: coupon eliminati con successo.

en: Failed to update some coupons.
it_IT: Aggiornamento di alcuni coupon non riuscito.

en: Coupons status updated successfully.
it_IT: Stato dei coupon aggiornato con successo.

en: Failed to create customer.
it_IT: Creazione del cliente non riuscita.

en: Customer created successfully.
it_IT: Cliente creato con successo.

en: Customer not found.
it_IT: Cliente non trovato.

en: Failed to delete customer.
it_IT: Eliminazione del cliente non riuscita.

en: Customer deleted successfully.
it_IT: Cliente eliminato con successo.

en: Store stats
it_IT: Statistiche del negozio

en: Store order statuses
it_IT: Stati degli ordini del negozio

en: Business Info
it_IT: Informazioni aziendali

en: Store Pages
it_IT: Pagine del negozio

en: Currency & Format
it_IT: Valuta e formato

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Store setup status
it_IT: Stato di configurazione del negozio

en: Store sales
it_IT: Vendite del negozio

en: Sales Amount
it_IT: Importo delle vendite

en: Sales Count
it_IT: Numero di vendite

en: Recent orders
it_IT: Ordini recenti

en: No email address found for this cart.
it_IT: Nessun indirizzo email trovato per questo carrello.

en: Reminder email sent successfully.
it_IT: Email di promemoria inviata con successo.

en: Failed to send reminder email.
it_IT: Invio dell'email di promemoria non riuscito.

en: Most lowest stock
it_IT: Scorte più basse

en: day
it_IT: giorno

en: days
it_IT: giorni

en: Top sellers
it_IT: Più venduti

en: Private Note
it_IT: Nota privata

en: Note to Customer
it_IT: Nota al cliente

en: Recent activities
it_IT: Attività recenti

en: Site Name
it_IT: Nome del sito

en: Shop Name
it_IT: Nome del negozio

en: Current Year
it_IT: Anno corrente

en: Shop Page URL
it_IT: URL della pagina Negozio

en: Checkout Page URL
it_IT: URL della pagina Cassa

en: Dashboard Page URL
it_IT: URL della pagina Bacheca

en: Order ID
it_IT: ID ordine

en: Customer Full Name
it_IT: Nome completo del cliente

en: Customer Email Address
it_IT: Indirizzo email del cliente

en: Customer Phone Number
it_IT: Numero di telefono del cliente

en: Billing First Name
it_IT: Nome di fatturazione

en: Billing Last Name
it_IT: Cognome di fatturazione

en: Billing Email Address
it_IT: Indirizzo email di fatturazione

en: Billing Phone Number
it_IT: Numero di telefono di fatturazione

en: Billing Address Line 1
it_IT: Indirizzo di fatturazione riga 1

en: Billing Address Line 2
it_IT: Indirizzo di fatturazione riga 2

en: Billing Country
it_IT: Paese di fatturazione

en: Billing State/Province
it_IT: Stato/Provincia di fatturazione

en: Billing City
it_IT: Città di fatturazione

en: Billing Postal Code
it_IT: Codice postale di fatturazione

en: Full Billing Address
it_IT: Indirizzo di fatturazione completo

en: Shipping First Name
it_IT: Nome di spedizione

en: Shipping Last Name
it_IT: Cognome di spedizione

en: Shipping Email Address
it_IT: Indirizzo email di spedizione

en: Shipping Phone Number
it_IT: Numero di telefono di spedizione

en: Shipping Address Line 1
it_IT: Indirizzo di spedizione riga 1

en: Shipping Address Line 2
it_IT: Indirizzo di spedizione riga 2

en: Shipping Country
it_IT: Paese di spedizione

en: Shipping State/Province
it_IT: Stato/Provincia di spedizione

en: Shipping City
it_IT: Città di spedizione

en: Shipping Postal Code
it_IT: Codice postale di spedizione

en: Full Shipping Address
it_IT: Indirizzo di spedizione completo

en: Customer Total Spent
it_IT: Totale speso dal cliente

en: Customer Total Orders
it_IT: Totale ordini del cliente

en: Customer Average Order Value
it_IT: Valore medio dell'ordine del cliente

en: Product List (HTML)
it_IT: Elenco prodotti (HTML)

en: Product Table (HTML)
it_IT: Tabella prodotti (HTML)

en: Number of Items
it_IT: Numero di articoli

en: Order Total Amount
it_IT: Importo totale dell'ordine

en: Cart Hash/ID
it_IT: Hash/ID del carrello

en: Customer Name
it_IT: Nome del cliente

en: Customer Email
it_IT: Email del cliente

en: Cart Recovery Link
it_IT: Link di recupero del carrello

en: Cart Total Amount
it_IT: Importo totale del carrello

en: Total Amount
it_IT: Importo totale

en: Order Status
it_IT: Stato dell'ordine

en: Search term is too long
it_IT: Il termine di ricerca è troppo lungo

en: General
it_IT: Generale

en: Order
it_IT: Ordine

en: Cart
it_IT: Carrello

note: translators: %s: placeholder category name.
en: --- %s Placeholders ---
it_IT: --- Segnaposto di %s ---

en: Failed to retrieve email placeholders
it_IT: Recupero dei segnaposto email non riuscito

en: Countries loaded
it_IT: Paesi caricati

en: States loaded
it_IT: Stati caricati

en: Cities loaded
it_IT: Città caricate

en: Currencies loaded
it_IT: Valute caricate

en: No file uploaded
it_IT: Nessun file caricato

en: Invalid file
it_IT: File non valido

en: Failed to read CSV file
it_IT: Lettura del file CSV non riuscita

en: CSV uploaded successfully
it_IT: CSV caricato con successo

en: Invalid mapping data
it_IT: Dati di mappatura non validi

en: Column mapping saved successfully
it_IT: Mappatura delle colonne salvata con successo

en: Import started in background via WP-Cron
it_IT: Importazione avviata in background tramite WP-Cron

en: Import session not found
it_IT: Sessione di importazione non trovata

en: Your demo products are being generated
it_IT: I tuoi prodotti demo sono in fase di generazione

en: Failed to import image
it_IT: Importazione dell'immagine non riuscita

en: Image imported
it_IT: Immagine importata

en: No logs found.
it_IT: Nessun log trovato.

en: Log not found.
it_IT: Log non trovato.

en: Failed to add log.
it_IT: Aggiunta del log non riuscita.

en: Log added successfully.
it_IT: Log aggiunto con successo.

en: Failed to delete log.
it_IT: Eliminazione del log non riuscita.

en: Log deleted successfully.
it_IT: Log eliminato con successo.

en: Notice not dismissed
it_IT: Avviso non ignorato

en: Notice dismissed
it_IT: Avviso ignorato

en: Option key is required.
it_IT: La chiave dell'opzione è obbligatoria.

en: Option key is not allowed.
it_IT: La chiave dell'opzione non è consentita.

en: Option not found.
it_IT: Opzione non trovata.

en: Settings Saved Successfully.
it_IT: Impostazioni salvate con successo.

en: Settings Reset successfully.
it_IT: Impostazioni reimpostate con successo.

en: Cart is already completed.
it_IT: Il carrello è già stato completato.

en: Cart is empty or invalid cart hash.
it_IT: Il carrello è vuoto o l'hash del carrello non è valido.

en: Invalid items format.
it_IT: Formato degli articoli non valido.

en: Failed to create order.
it_IT: Creazione dell'ordine non riuscita.

note: translators: %d: order ID.
en: Order ID #%d
it_IT: ID ordine #%d

en: Order created successfully.
it_IT: Ordine creato con successo.

en: Order not found.
it_IT: Ordine non trovato.

en: You are not allowed to view this order.
it_IT: Non sei autorizzato a visualizzare questo ordine.

note: translators: %1$s: previous order status label. %2$s: new order status label.
en: Order status changed from %1$s to %2$s
it_IT: Stato dell'ordine cambiato da %1$s a %2$s

note: translators: %1$s: previous fulfillment status label. %2$s: new fulfillment status label.
en: Order fulfillment status changed from %1$s to %2$s
it_IT: Stato di evasione dell'ordine cambiato da %1$s a %2$s

en: Failed to update order.
it_IT: Aggiornamento dell'ordine non riuscito.

en: Order updated successfully.
it_IT: Ordine aggiornato con successo.

en: Invalid order IDs.
it_IT: ID ordine non validi.

en: Invalid type parameter.
it_IT: Parametro di tipo non valido.

en: Orders updated successfully.
it_IT: Ordini aggiornati con successo.

en: Order Deleted
it_IT: Ordine eliminato

en: Order deleted successfully.
it_IT: Ordine eliminato con successo.

note: translators: %s: formatted refund amount.
en: Refund: %s
it_IT: Rimborso: %s

en: Order refunded successfully.
it_IT: Ordine rimborsato con successo.

en: Failed to refund order.
it_IT: Rimborso dell'ordine non riuscito.

en: Invalid order ID
it_IT: ID ordine non valido

note: translators: %s: email event name.
en: Email sent: %s
it_IT: Email inviata: %s

en: Email sent.
it_IT: Email inviata.

note: translators: %s: email event name.
en: Email failed: %s
it_IT: Email non riuscita: %s

en: Email not sent
it_IT: Email non inviata

en: No orders found.
it_IT: Nessun ordine trovato.

en: Orders deleted successfully.
it_IT: Ordini eliminati con successo.

en: Invalid payment method.
it_IT: Metodo di pagamento non valido.

en: Offline payment methods are not accepted here.
it_IT: I metodi di pagamento offline non sono accettati qui.

en: Payment processed successfully.
it_IT: Pagamento elaborato con successo.

note: translators: %s: address type
en: Invalid %s address data.
it_IT: Dati dell'indirizzo di %s non validi.

en: First name is required.
it_IT: Il nome è obbligatorio.

en: First name may only contain letters, spaces, hyphens, and apostrophes.
it_IT: Il nome può contenere solo lettere, spazi, trattini e apostrofi.

en: Last name may only contain letters, spaces, hyphens, and apostrophes.
it_IT: Il cognome può contenere solo lettere, spazi, trattini e apostrofi.

en: Email address is required.
it_IT: L'indirizzo email è obbligatorio.

en: Please enter a valid email address.
it_IT: Inserisci un indirizzo email valido.

en: Please enter a valid phone number.
it_IT: Inserisci un numero di telefono valido.

en: Please enter a valid postcode.
it_IT: Inserisci un codice postale valido.

en: No products found
it_IT: Nessun prodotto trovato

en: Failed to create product.
it_IT: Creazione del prodotto non riuscita.

en: Product created
it_IT: Prodotto creato

en: Failed to update product.
it_IT: Aggiornamento del prodotto non riuscito.

en: Product updated
it_IT: Prodotto aggiornato

en: Product can't be deleted.
it_IT: Impossibile eliminare il prodotto.

en: Failed to delete product.
it_IT: Eliminazione del prodotto non riuscita.

en: Product deleted successfully.
it_IT: Prodotto eliminato con successo.

en: Invalid product IDs.
it_IT: ID prodotto non validi.

en: Failed to delete some products.
it_IT: Eliminazione di alcuni prodotti non riuscita.

en: Products deleted successfully.
it_IT: Prodotti eliminati con successo.

en: Products updated successfully.
it_IT: Prodotti aggiornati con successo.

en: Review added
it_IT: Recensione aggiunta

note: translators: %s: product title.
en: New review added for %s
it_IT: Nuova recensione aggiunta per %s

en: Failed to add review.
it_IT: Aggiunta della recensione non riuscita.

en: No variations found
it_IT: Nessuna variazione trovata

en: Variations found
it_IT: Variazioni trovate

en: Review ID is required.
it_IT: L'ID della recensione è obbligatorio.

en: Review not found.
it_IT: Recensione non trovata.

en: You do not have permission to delete this review.
it_IT: Non disponi dell'autorizzazione per eliminare questa recensione.

en: Failed to delete review.
it_IT: Eliminazione della recensione non riuscita.

en: Review deleted successfully.
it_IT: Recensione eliminata con successo.

en: Customer data updated
it_IT: Dati del cliente aggiornati

en: No transactions found.
it_IT: Nessuna transazione trovata.

en: No refunds found
it_IT: Nessun rimborso trovato

en: Refund not found.
it_IT: Rimborso non trovato.

en: Refunds are not allowed for this order status.
it_IT: I rimborsi non sono consentiti per questo stato dell'ordine.

en: Refund amount must be greater than zero.
it_IT: L'importo del rimborso deve essere maggiore di zero.

en: Failed to process refund through payment gateway.
it_IT: Elaborazione del rimborso tramite il gateway di pagamento non riuscita.

note: translators: %s: remaining due amount of the order.
en: Refund amount cannot exceed the due amount of %s.
it_IT: L'importo del rimborso non può superare l'importo dovuto di %s.

en: Failed to create refund.
it_IT: Creazione del rimborso non riuscita.

en: Refund created
it_IT: Rimborso creato

en: Failed to update refund.
it_IT: Aggiornamento del rimborso non riuscito.

en: Refund updated
it_IT: Rimborso aggiornato

en: Failed to delete refund.
it_IT: Eliminazione del rimborso non riuscita.

en: Refund deleted successfully.
it_IT: Rimborso eliminato con successo.

en: Invalid refund IDs.
it_IT: ID rimborso non validi.

en: Failed to delete some refunds.
it_IT: Eliminazione di alcuni rimborsi non riuscita.

en: Refunds deleted successfully.
it_IT: Rimborsi eliminati con successo.

en: Total Customers
it_IT: Clienti totali

en: New Customers
it_IT: Nuovi clienti

en: Repeat Customers
it_IT: Clienti abituali

en: Customers who have placed more than one order.
it_IT: Clienti che hanno effettuato più di un ordine.

en: Orders Per Customer
it_IT: Ordini per cliente

en: Customer LTV
it_IT: LTV del cliente

en: Average Lifetime Value per customer.
it_IT: Valore medio nel tempo per cliente.

en: Customer AOV
it_IT: AOV del cliente

en: Average Order Value per customer.
it_IT: Valore medio dell'ordine per cliente.

en: Previous New Customers
it_IT: Nuovi clienti precedenti

en: Previous Repeat Customers
it_IT: Clienti abituali precedenti

note: translators: %s: report data group label, e.g. Orders.
en: %s Count
it_IT: Numero di %s

note: translators: %s: report data group label, e.g. Orders.
en: %s Amount
it_IT: Importo di %s

en: Orders
it_IT: Ordini

en: All orders except On Hold, Pending, Cancelled.
it_IT: Tutti gli ordini tranne In sospeso, In attesa e Annullato.

en: Completed Orders
it_IT: Ordini completati

en: Refunds
it_IT: Rimborsi

en: Net Revenue
it_IT: Ricavo netto

en: Total revenue after any refunds or deductions.
it_IT: Ricavo totale al netto di rimborsi o detrazioni.

en: Pending Orders
it_IT: Ordini in attesa

en: Order Count
it_IT: Numero di ordini

en: Order Amount
it_IT: Importo dell'ordine

en: Previous Order Count
it_IT: Numero di ordini precedente

en: Previous Order Amount
it_IT: Importo degli ordini precedente

en: Sales
it_IT: Vendite

en: Total sales before any refunds or deductions.
it_IT: Vendite totali al lordo di rimborsi o detrazioni.

en: Products Sold
it_IT: Prodotti venduti

en: Customers
it_IT: Clienti

en: New Orders
it_IT: Nuovi ordini

en: Renewal Orders
it_IT: Ordini di rinnovo

en: Products in Catalog
it_IT: Prodotti nel catalogo

en: Variations across products
it_IT: Variazioni tra i prodotti

en: Average product price
it_IT: Prezzo medio dei prodotti

en: Inventory count
it_IT: Conteggio dell'inventario

en: New
it_IT: Nuovi

en: Returning
it_IT: Di ritorno

en: AOV Per Customer
it_IT: AOV per cliente

en: Items Per Customer
it_IT: Articoli per cliente

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Live Products
it_IT: Prodotti pubblicati

en: Total Stock
it_IT: Scorte totali

en: Out of Stock
it_IT: Esaurito

en: Low Stock
it_IT: Scorte in esaurimento

en: Gross Sales
it_IT: Vendite lorde

en: Average Rating
it_IT: Valutazione media

en: Product ID is required
it_IT: L'ID del prodotto è obbligatorio

en: Product not found
it_IT: Prodotto non trovato

en: Gross Sale
it_IT: Vendita lorda

en: Stock
it_IT: Scorte

en: Avg Rating
it_IT: Valutazione media

en: Pending
it_IT: In attesa

en: Processing
it_IT: In elaborazione

en: Completed
it_IT: Completato

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Partially Refunded
it_IT: Parzialmente rimborsato

en: Cancelled
it_IT: Annullato

en: On Hold
it_IT: In sospeso

en: Gross Revenue
it_IT: Ricavo lordo

en: Total revenue before any refunds or deductions.
it_IT: Ricavo totale al lordo di rimborsi o detrazioni.

en: Avg Revenue Per Customer
it_IT: Ricavo medio per cliente

en: Avg Revenue Per Order
it_IT: Ricavo medio per ordine

en: Avg Revenue Per Product
it_IT: Ricavo medio per prodotto

en: Revenue
it_IT: Ricavo

en: Previous Revenue
it_IT: Ricavo precedente

en: Shipping plan not found.
it_IT: Piano di spedizione non trovato.

en: Failed to create shipping plan.
it_IT: Creazione del piano di spedizione non riuscita.

en: Shipping plan created successfully.
it_IT: Piano di spedizione creato con successo.

en: Shipping plan ID is required.
it_IT: L'ID del piano di spedizione è obbligatorio.

en: Failed to update shipping plan.
it_IT: Aggiornamento del piano di spedizione non riuscito.

en: Shipping plan updated successfully.
it_IT: Piano di spedizione aggiornato con successo.

en: Failed to delete shipping plan.
it_IT: Eliminazione del piano di spedizione non riuscita.

en: Shipping plan deleted successfully.
it_IT: Piano di spedizione eliminato con successo.

en: Region code is required.
it_IT: Il codice della regione è obbligatorio.

en: No shipping plans available for this region.
it_IT: Nessun piano di spedizione disponibile per questa regione.

en: Tax classes found.
it_IT: Classi fiscali trovate.

en: A class with the same name already exists
it_IT: Esiste già una classe con lo stesso nome

en: Failed to create tax class.
it_IT: Creazione della classe fiscale non riuscita.

en: Tax class created successfully.
it_IT: Classe fiscale creata con successo.

en: Tax class not found.
it_IT: Classe fiscale non trovata.

en: Tax class found.
it_IT: Classe fiscale trovata.

en: Failed to update tax class.
it_IT: Aggiornamento della classe fiscale non riuscito.

en: Tax class updated successfully.
it_IT: Classe fiscale aggiornata con successo.

en: Failed to delete tax class.
it_IT: Eliminazione della classe fiscale non riuscita.

en: Tax class deleted successfully.
it_IT: Classe fiscale eliminata con successo.

en: Country parameter is required.
it_IT: Il parametro del paese è obbligatorio.

en: No tax rates found.
it_IT: Nessuna aliquota fiscale trovata.

en: Categories found.
it_IT: Categorie trovate.

en: Category created.
it_IT: Categoria creata.

en: Category updated.
it_IT: Categoria aggiornata.

en: Category not deleted
it_IT: Categoria non eliminata

en: Category deleted
it_IT: Categoria eliminata

en: Categories deleted
it_IT: Categorie eliminate

en: Brands found.
it_IT: Marche trovate.

en: Brand created.
it_IT: Marca creata.

en: brand updated.
it_IT: marca aggiornata.

en: Brand not deleted
it_IT: Marca non eliminata

en: Brand deleted
it_IT: Marca eliminata

en: Brands deleted
it_IT: Marche eliminate

en: tags found.
it_IT: tag trovati.

en: tag created.
it_IT: tag creato.

en: tag updated.
it_IT: tag aggiornato.

en: tag not deleted
it_IT: tag non eliminato

en: tag deleted
it_IT: tag eliminato

en: tags deleted
it_IT: tag eliminati

en: Failed to delete transaction.
it_IT: Eliminazione della transazione non riuscita.

en: Transaction deleted successfully.
it_IT: Transazione eliminata con successo.

[ctx: post type general name]
en: Products
it_IT: Prodotti

[ctx: post type singular name]
en: Product
it_IT: Prodotto

[ctx: admin menu]
en: Products
it_IT: Prodotti

[ctx: add new on admin bar]
en: Product
it_IT: Prodotto

[ctx: product]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Product
it_IT: Aggiungi nuovo prodotto

en: New Product
it_IT: Nuovo prodotto

en: Edit Product
it_IT: Modifica prodotto

en: View Product
it_IT: Visualizza prodotto

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Search Products
it_IT: Cerca prodotti

en: Parent Products:
it_IT: Prodotti principali:

en: No products found.
it_IT: Nessun prodotto trovato.

en: No products found in Trash.
it_IT: Nessun prodotto trovato nel Cestino.

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
it_IT: Categorie

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
it_IT: Categoria

en: Search Categories
it_IT: Cerca categorie

en: All Categories
it_IT: Tutte le categorie

en: Parent Category
it_IT: Categoria principale

en: Parent Category:
it_IT: Categoria principale:

en: Edit Category
it_IT: Modifica categoria

en: Update Category
it_IT: Aggiorna categoria

en: Add New Category
it_IT: Aggiungi nuova categoria

en: New Category Name
it_IT: Nome della nuova categoria

en: Categories
it_IT: Categorie

[ctx: taxonomy general name]
en: Brands
it_IT: Marche

[ctx: taxonomy singular name]
en: Brand
it_IT: Marca

en: Search Brands
it_IT: Cerca marche

en: All Brands
it_IT: Tutte le marche

en: Parent Brand
it_IT: Marca principale

en: Parent Brand:
it_IT: Marca principale:

en: Edit Brand
it_IT: Modifica marca

en: Update Brand
it_IT: Aggiorna marca

en: Add New Brand
it_IT: Aggiungi nuova marca

en: New Brand Name
it_IT: Nome della nuova marca

en: Brands
it_IT: Marche

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
it_IT: Tag

en: Search Tags
it_IT: Cerca tag

en: All Tags
it_IT: Tutti i tag

en: Parent Tag
it_IT: Tag principale

en: Parent Tag:
it_IT: Tag principale:

en: Edit Tag
it_IT: Modifica tag

en: Update Tag
it_IT: Aggiorna tag

en: Add New Tag
it_IT: Aggiungi nuovo tag

en: New Tag Name
it_IT: Nome del nuovo tag

en: Tags
it_IT: Tag

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Shop
it_IT: Negozio

en: Checkout
it_IT: Cassa

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: First Name
it_IT: Nome

en: Your first name
it_IT: Il tuo nome

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Your last name
it_IT: Il tuo cognome

en: Your email
it_IT: La tua email

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Enter your phone number
it_IT: Inserisci il tuo numero di telefono

en: Address 1
it_IT: Indirizzo 1

en: Your address 1
it_IT: Il tuo indirizzo 1

en: Address 2
it_IT: Indirizzo 2

en: Your address 2
it_IT: Il tuo indirizzo 2

en: Country
it_IT: Paese

en: State
it_IT: Stato

en: Your State
it_IT: Il tuo stato

en: City
it_IT: Città

en: Your City
it_IT: La tua città

en: Postcode
it_IT: Codice postale

en: Write here
it_IT: Scrivi qui

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## Has Been Cancelled - ##shop_name##
it_IT: Il tuo ordine ###order_id## è stato annullato - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    We're sorry to let you know that your order ###order_id## has been cancelled. We understand that's not what you were hoping to hear.
    
    Here's a summary of the cancelled order:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    If you'd still like to get these items, you're welcome to place a new order at any time: ##shop_page##
    
    If you have any questions or think this was a mistake, please don't hesitate to reach out - we'd love to make it right.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Ciao ##customer_name##,
    
    Ci dispiace informarti che il tuo ordine ###order_id## è stato annullato. Comprendiamo che non è ciò che speravi di sentire.
    
    Ecco un riepilogo dell'ordine annullato:
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale: ##order_total##
    
    Se desideri comunque acquistare questi articoli, puoi effettuare un nuovo ordine in qualsiasi momento: ##shop_page##
    
    Se hai domande o pensi che si tratti di un errore, non esitare a contattarci - saremo felici di rimediare.
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## Cancelled - ##customer_name## - ##shop_name##
it_IT: Ordine ###order_id## annullato - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## has been cancelled.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    If this needs your attention, you can reach the customer directly or review the order in your dashboard.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Salve,
    
    L'ordine ###order_id## di ##customer_name## è stato annullato.
    
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale: ##order_total##
    
    Contatto del cliente:
    Email: ##customer_email##
    Telefono: ##customer_phone##
    
    Se richiede la tua attenzione, puoi contattare direttamente il cliente o esaminare l'ordine nella tua bacheca.
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## is Complete - ##shop_name##
it_IT: Il tuo ordine ###order_id## è completo - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Your order ###order_id## has been completed - thank you for shopping with ##shop_name##! We hope you love what you ordered.
    
    Order summary:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Delivered to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    You can view your order history anytime from your account: ##dashboard_page##
    
    If anything isn't right, we're here to help - just get in touch.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Ciao ##customer_name##,
    
    Il tuo ordine ###order_id## è stato completato - grazie per aver acquistato su ##shop_name##! Speriamo che tu sia soddisfatto di ciò che hai ordinato.
    
    Riepilogo dell'ordine:
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale: ##order_total##
    
    Consegnato a:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Puoi consultare lo storico dei tuoi ordini in qualsiasi momento dal tuo account: ##dashboard_page##
    
    Se qualcosa non va, siamo qui per aiutarti - contattaci pure.
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## Completed - ##customer_name## - ##shop_name##
it_IT: Ordine ###order_id## completato - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## has been marked as completed.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Shipped to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Full order details: ##dashboard_page##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Salve,
    
    L'ordine ###order_id## di ##customer_name## è stato contrassegnato come completato.
    
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale: ##order_total##
    
    Spedito a:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Contatto del cliente:
    Email: ##customer_email##
    Telefono: ##customer_phone##
    
    Dettagli completi dell'ordine: ##dashboard_page##
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: ##shop_name## – Payment Failed for Order ###order_id##
it_IT: ##shop_name## – Pagamento non riuscito per l'ordine ###order_id##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Unfortunately, we were unable to process the payment for your order ###order_id##. This may have happened due to one of the following reasons:
    <ul>
        <li>The card was declined or had insufficient funds</li>
        <li>Incorrect card details or billing information</li>
        <li>The payment was not authorized or timed out</li>
        <li>A temporary issue with the payment provider</li>
    </ul>
    
    Order Summary:
    ##product_table##
    Items in Order: ##number_of_items##
    Total Amount: ##order_total##
    
    Your items are still saved. You can retry the payment or place a new order anytime at: ##checkout_page##
    
    Need help? Just reach out – we’re here to support you.
it_IT: 
    Ciao ##customer_name##,
    
    Purtroppo non siamo riusciti a elaborare il pagamento per il tuo ordine ###order_id##. Ciò potrebbe essere dovuto a uno dei seguenti motivi:
    <ul>
        <li>La carta è stata rifiutata o aveva fondi insufficienti</li>
        <li>Dati della carta o informazioni di fatturazione errati</li>
        <li>Il pagamento non è stato autorizzato o è scaduto</li>
        <li>Un problema temporaneo con il fornitore di pagamenti</li>
    </ul>
    
    Riepilogo dell'ordine:
    ##product_table##
    Articoli nell'ordine: ##number_of_items##
    Importo totale: ##order_total##
    
    I tuoi articoli sono ancora salvati. Puoi riprovare il pagamento o effettuare un nuovo ordine in qualsiasi momento su: ##checkout_page##
    
    Hai bisogno di aiuto? Contattaci pure – siamo qui per supportarti.

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hello,
    
    Payment for order ###order_id## from ##customer_name## has failed. The failure may have occurred due to:
    <ul>
        <li>Card declined or insufficient funds</li>
        <li>Invalid card or billing details</li>
        <li>Unauthorized or timed-out payment</li>
        <li>A temporary payment gateway issue</li>
    </ul>
    
    Order Details:
    ##product_table##
    Number of Items: ##number_of_items##
    Total Amount: ##order_total##
    
    The customer may retry payment from: ##checkout_page##
    Please follow up if needed.
it_IT: 
    Salve,
    
    Il pagamento per l'ordine ###order_id## di ##customer_name## non è riuscito. L'errore potrebbe essere dovuto a:
    <ul>
        <li>Carta rifiutata o fondi insufficienti</li>
        <li>Dati della carta o di fatturazione non validi</li>
        <li>Pagamento non autorizzato o scaduto</li>
        <li>Un problema temporaneo con il gateway di pagamento</li>
    </ul>
    
    Dettagli dell'ordine:
    ##product_table##
    Numero di articoli: ##number_of_items##
    Importo totale: ##order_total##
    
    Il cliente può riprovare il pagamento da: ##checkout_page##
    Si prega di dare seguito se necessario.

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: Welcome to ##shop_name## - You're All Set!
it_IT: Benvenuto su ##shop_name## - È tutto pronto!

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Welcome to ##shop_name##! We're so glad you're here. Your account is ready to go.
    
    With your account you can:
    <ul>
        <li>Track and manage your orders in one place</li>
        <li>Browse your full purchase history</li>
        <li>Download digital purchases anytime</li>
        <li>Check out quicker next time</li>
    </ul>
    
    One quick step - please set your password to secure your account:
    ##password_reset_link##
    
    Then you're ready to start shopping: ##shop_page##
    
    Thanks for joining us. We hope you find exactly what you're looking for!
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Ciao ##customer_name##,
    
    Benvenuto su ##shop_name##! Siamo felici di averti con noi. Il tuo account è pronto.
    
    Con il tuo account puoi:
    <ul>
        <li>Tracciare e gestire i tuoi ordini in un unico posto</li>
        <li>Consultare l'intero storico dei tuoi acquisti</li>
        <li>Scaricare gli acquisti digitali in qualsiasi momento</li>
        <li>Completare l'acquisto più rapidamente la prossima volta</li>
    </ul>
    
    Un ultimo passaggio - imposta la tua password per proteggere il tuo account:
    ##password_reset_link##
    
    Dopodiché sei pronto per iniziare a fare acquisti: ##shop_page##
    
    Grazie per esserti unito a noi. Speriamo che tu trovi esattamente ciò che cerchi!
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: New Customer: ##customer_name## - ##shop_name##
it_IT: Nuovo cliente: ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A new customer just created an account at ##shop_name##.
    
    <ul>
        <li>Name: ##customer_name##</li>
        <li>Email: ##customer_email##</li>
        <li>Registered: ##registration_date##</li>
    </ul>
    
    You can view and manage their profile from the admin dashboard.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Salve,
    
    Un nuovo cliente ha appena creato un account su ##shop_name##.
    
    <ul>
        <li>Nome: ##customer_name##</li>
        <li>Email: ##customer_email##</li>
        <li>Registrato: ##registration_date##</li>
    </ul>
    
    Puoi visualizzare e gestire il suo profilo dalla bacheca di amministrazione.
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## is On Hold - ##shop_name##
it_IT: Il tuo ordine ###order_id## è in sospeso - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    We wanted to give you a heads-up that your order ###order_id## is temporarily on hold. We're working to get it moving as soon as possible and will keep you updated.
    
    Order summary:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    You can check on your order here: ##dashboard_page##
    
    If you have any questions or need things sorted quickly, please reach out - we're happy to help.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Ciao ##customer_name##,
    
    Volevamo avvisarti che il tuo ordine ###order_id## è temporaneamente in sospeso. Stiamo lavorando per farlo procedere il prima possibile e ti terremo aggiornato.
    
    Riepilogo dell'ordine:
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale: ##order_total##
    
    Puoi controllare il tuo ordine qui: ##dashboard_page##
    
    Se hai domande o hai bisogno di risolvere rapidamente, contattaci pure - saremo felici di aiutarti.
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## On Hold - ##customer_name## - ##shop_name##
it_IT: Ordine ###order_id## in sospeso - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## has been placed on hold.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Please review this order and take any necessary action.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Salve,
    
    L'ordine ###order_id## di ##customer_name## è stato messo in sospeso.
    
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale: ##order_total##
    
    Contatto del cliente:
    Email: ##customer_email##
    Telefono: ##customer_phone##
    
    Si prega di esaminare questo ordine e di intraprendere le azioni necessarie.
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Partial Refund Processed for Order ###order_id## - ##shop_name##
it_IT: Rimborso parziale elaborato per l'ordine ###order_id## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    We've processed a partial refund for your order ###order_id##. The amount should appear in your account within a few business days, depending on your payment provider.
    
    Your remaining items are unaffected and will continue as normal.
    
    Order items:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    If you have any questions about this refund, please don't hesitate to reach out.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Ciao ##customer_name##,
    
    Abbiamo elaborato un rimborso parziale per il tuo ordine ###order_id##. L'importo dovrebbe comparire sul tuo conto entro pochi giorni lavorativi, a seconda del tuo fornitore di pagamenti.
    
    Gli altri articoli non sono interessati e proseguiranno normalmente.
    
    Articoli dell'ordine:
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Rimborsato: ##refunded_amount##
    
    Fatturato a:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Se hai domande su questo rimborso, non esitare a contattarci.
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Partial Refund Issued - Order ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##
it_IT: Rimborso parziale emesso - Ordine ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A partial refund has been processed for order ###order_id## from ##customer_name##.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Salve,
    
    È stato elaborato un rimborso parziale per l'ordine ###order_id## di ##customer_name##.
    
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Rimborsato: ##refunded_amount##
    
    Fatturato a:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Contatto del cliente:
    Email: ##customer_email##
    Telefono: ##customer_phone##
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: We've Got Your Order ###order_id## - ##shop_name##
it_IT: Abbiamo ricevuto il tuo ordine ###order_id## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Thanks for your order! We've received it and it's currently awaiting payment confirmation. Once your payment clears, we'll get things moving right away.
    
    Here's what you ordered:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    If you still need to complete your payment, you can do so here: ##checkout_page##
    
    Questions? We're always here - just reach out.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Ciao ##customer_name##,
    
    Grazie per il tuo ordine! Lo abbiamo ricevuto ed è attualmente in attesa di conferma del pagamento. Una volta approvato il pagamento, ci metteremo subito al lavoro.
    
    Ecco cosa hai ordinato:
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale: ##order_total##
    
    Se devi ancora completare il pagamento, puoi farlo qui: ##checkout_page##
    
    Domande? Siamo sempre a disposizione - contattaci pure.
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: New Pending Order ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##
it_IT: Nuovo ordine in attesa ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A new order ###order_id## from ##customer_name## is pending payment.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Checkout page: ##checkout_page##
    
    Please review if any action is needed on your end.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Salve,
    
    Un nuovo ordine ###order_id## di ##customer_name## è in attesa di pagamento.
    
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale: ##order_total##
    
    Contatto del cliente:
    Email: ##customer_email##
    Telefono: ##customer_phone##
    
    Pagina di cassa: ##checkout_page##
    
    Si prega di verificare se è necessaria un'azione da parte tua.
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## is on Its Way - ##shop_name##
it_IT: Il tuo ordine ###order_id## è in arrivo - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Good news - your order ###order_id## has been confirmed and we're getting it ready for you!
    
    What you ordered:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Shipping to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    We'll send you another update once it ships. In the meantime, you can keep an eye on your order here: ##dashboard_page##
    
    Thanks for shopping with us - we appreciate it!
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Ciao ##customer_name##,
    
    Buone notizie - il tuo ordine ###order_id## è stato confermato e lo stiamo preparando per te!
    
    Cosa hai ordinato:
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale: ##order_total##
    
    Spedizione a:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Ti invieremo un altro aggiornamento non appena verrà spedito. Nel frattempo, puoi tenere d'occhio il tuo ordine qui: ##dashboard_page##
    
    Grazie per aver acquistato da noi - lo apprezziamo molto!
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## Processing - ##customer_name## - ##shop_name##
it_IT: Ordine ###order_id## in elaborazione - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## is now processing and being prepared for shipment.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Shipping to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Manage this order: ##dashboard_page##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Salve,
    
    L'ordine ###order_id## di ##customer_name## è ora in elaborazione e in preparazione per la spedizione.
    
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale: ##order_total##
    
    Spedizione a:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Contatto del cliente:
    Email: ##customer_email##
    Telefono: ##customer_phone##
    
    Gestisci questo ordine: ##dashboard_page##
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Refund for Order ###order_id## Has Been Processed - ##shop_name##
it_IT: Il tuo rimborso per l'ordine ###order_id## è stato elaborato - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Your refund for order ###order_id## has been processed. The amount should appear in your account within a few business days, depending on your payment provider.
    
    Refund details:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    We're sorry things didn't work out this time. If there's anything we can do better or if you have questions, please reach out - we'd love to hear from you.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Ciao ##customer_name##,
    
    Il tuo rimborso per l'ordine ###order_id## è stato elaborato. L'importo dovrebbe comparire sul tuo conto entro pochi giorni lavorativi, a seconda del tuo fornitore di pagamenti.
    
    Dettagli del rimborso:
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Rimborsato: ##refunded_amount##
    
    Fatturato a:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Ci dispiace che le cose non siano andate come previsto questa volta. Se c'è qualcosa che possiamo migliorare o se hai domande, contattaci pure - saremo felici di sentirti.
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Refund Issued - Order ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##
it_IT: Rimborso emesso - Ordine ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A full refund has been processed for order ###order_id## from ##customer_name##.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
it_IT: 
    Salve,
    
    È stato elaborato un rimborso completo per l'ordine ###order_id## di ##customer_name##.
    
    ##product_table##
    Articoli: ##number_of_items##
    Totale rimborsato: ##refunded_amount##
    
    Fatturato a:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Contatto del cliente:
    Email: ##customer_email##
    Telefono: ##customer_phone##
    
    Cordiali saluti,
    Il team di ##shop_name##

en: &raquo; Settings
it_IT: &raquo; Impostazioni

en: Business
it_IT: Attività

en: Adjust business settings for a personalized store experience.
it_IT: Regola le impostazioni aziendali per un'esperienza di negozio personalizzata.

en: Identity
it_IT: Identità

en: Customize your store’s name, logo, and appearance.
it_IT: Personalizza il nome, il logo e l'aspetto del tuo negozio.

en: Store Logo
it_IT: Logo del negozio

en: Upload your store’s logo. Recommended dimensions: 512x512 px.
it_IT: Carica il logo del tuo negozio. Dimensioni consigliate: 512x512 px.

en: Choose logo file
it_IT: Scegli il file del logo

en: Business Name
it_IT: Nome dell'attività

en: The name of your store as displayed to customers.
it_IT: Il nome del tuo negozio come visualizzato dai clienti.

en: Enter Store Name
it_IT: Inserisci il nome del negozio

en: Business Email
it_IT: Email aziendale

en: It'll be used for admin communications.
it_IT: Verrà utilizzata per le comunicazioni amministrative.

en: Business Type
it_IT: Tipo di attività

en: The type of your business.
it_IT: Il tipo della tua attività.

en: Enter Business Type
it_IT: Inserisci il tipo di attività

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Details of your store’s physical location.(If have any)
it_IT: Dettagli sulla sede fisica del tuo negozio. (se presente)

en: The country where your store is based.
it_IT: Il paese in cui ha sede il tuo negozio.

en: Select Country
it_IT: Seleziona il paese

en: Street address, P.O. box, or company name.
it_IT: Indirizzo, casella postale o nome dell'azienda.

en: Apartment, suite, unit, building, or floor (optional).
it_IT: Appartamento, interno, unità, edificio o piano (facoltativo).

en: Pick your state from the list, or type it in if it's not listed.
it_IT: Scegli il tuo stato dall'elenco oppure digitalo se non è presente.

en: Pick your city from the list, or type it in if it's not listed.
it_IT: Scegli la tua città dall'elenco oppure digitala se non è presente.

en: The ZIP or postal code of your store's location.
it_IT: Il CAP o codice postale della sede del tuo negozio.

en: Store
it_IT: Negozio

en: Select the pages used by EasyCommerce for key functionality.
it_IT: Seleziona le pagine utilizzate da EasyCommerce per le funzionalità principali.

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Shop Page
it_IT: Pagina Negozio

en: The main page where products are displayed for customers to browse.
it_IT: La pagina principale in cui i prodotti vengono mostrati ai clienti per la navigazione.

en: Select Shop Page
it_IT: Seleziona la pagina Negozio

en: Checkout Page
it_IT: Pagina Cassa

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can review their cart and complete their purchase. This page content must contain the %s shortcode.
it_IT: La pagina in cui i clienti possono esaminare il carrello e completare l'acquisto. Il contenuto di questa pagina deve contenere lo shortcode %s.

en: Select Checkout Page
it_IT: Seleziona la pagina Cassa

en: Customer Dashboard
it_IT: Bacheca cliente

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The account page where customers can view orders, update information, etc. This page content must contain the %s shortcode.
it_IT: La pagina dell'account in cui i clienti possono visualizzare gli ordini, aggiornare le informazioni, ecc. Il contenuto di questa pagina deve contenere lo shortcode %s.

en: Select Dashboard Page
it_IT: Seleziona la pagina Bacheca

en: Payment Page
it_IT: Pagina Pagamento

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can pay for pending orders. This page content must contain the %s shortcode.
it_IT: La pagina in cui i clienti possono pagare gli ordini in attesa. Il contenuto di questa pagina deve contenere lo shortcode %s.

en: Select Payment Page
it_IT: Seleziona la pagina Pagamento

en: Customer Registration
it_IT: Registrazione cliente

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can register and create an account. This page content must contain the %s shortcode.
it_IT: La pagina in cui i clienti possono registrarsi e creare un account. Il contenuto di questa pagina deve contenere lo shortcode %s.

en: Select Registration Page
it_IT: Seleziona la pagina di registrazione

en: Customer Reset Password
it_IT: Reimpostazione password cliente

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can reset their password. This page content must contain the %s shortcode.
it_IT: La pagina in cui i clienti possono reimpostare la propria password. Il contenuto di questa pagina deve contenere lo shortcode %s.

en: Select Reset Password Page
it_IT: Seleziona la pagina di reimpostazione password

en: Terms of Service
it_IT: Termini di servizio

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page that contains the terms and conditions for using the site.
it_IT: La pagina che contiene i termini e le condizioni per l'utilizzo del sito.

en: Select Terms of Service Page
it_IT: Seleziona la pagina dei termini di servizio

en: Privacy Policy
it_IT: Informativa sulla privacy

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page that contains the privacy policy for using the site.
it_IT: La pagina che contiene l'informativa sulla privacy per l'utilizzo del sito.

en: Select Privacy Policy Page
it_IT: Seleziona la pagina dell'informativa sulla privacy

en: Template Width
it_IT: Larghezza del template

en: Set the maximum width for the page template container.
it_IT: Imposta la larghezza massima per il contenitore del template della pagina.

en: Enable Stock Badge
it_IT: Attiva badge di disponibilità

en: Display a stock availability badge on product images across the shop and single product pages.
it_IT: Mostra un badge di disponibilità sulle immagini dei prodotti nelle pagine del negozio e dei singoli prodotti.

en: Visibility
it_IT: Visibilità

en: Control your store visibility and access settings.
it_IT: Controlla le impostazioni di visibilità e accesso del tuo negozio.

en: Store Visibility
it_IT: Visibilità del negozio

en: Choose if your store is live or still in setup mode.
it_IT: Scegli se il tuo negozio è pubblicato o ancora in modalità di configurazione.

en: Store Mode
it_IT: Modalità del negozio

en: Live mode makes your store public; test mode keeps it private for setup and testing.
it_IT: La modalità Live rende pubblico il tuo negozio; la modalità Test lo mantiene privato per la configurazione e i test.

en: Pricing
it_IT: Prezzi

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Select the currency used for pricing and transactions.
it_IT: Seleziona la valuta utilizzata per i prezzi e le transazioni.

en: Select Currency
it_IT: Seleziona la valuta

en: Format
it_IT: Formato

en: How should the prices show up?
it_IT: Come devono essere visualizzati i prezzi?

en: Methods
it_IT: Metodi

en: Enable Payment Methods
it_IT: Attiva i metodi di pagamento

note: translators: %1$s: URL of the Addons page. The <a> markup must be kept.
en: Select the payment methods you want to enable for checkout. Find more options from the <a href="%1$s">Addons page</a>.
it_IT: Seleziona i metodi di pagamento che desideri attivare per la cassa. Trova altre opzioni nella <a href="%1$s">pagina Addon</a>.

en: Choose payment methods
it_IT: Scegli i metodi di pagamento

en: settings
it_IT: impostazioni

en: Select the order default statuses.
it_IT: Seleziona gli stati predefiniti degli ordini.

en: Default Order Status
it_IT: Stato predefinito dell'ordine

en: The default order status for new orders.
it_IT: Lo stato predefinito per i nuovi ordini.

en: Select Default Order Status
it_IT: Seleziona lo stato predefinito dell'ordine

en: Default Fulfillment Status
it_IT: Stato di evasione predefinito

en: The default Fulfillment status for new orders.
it_IT: Lo stato di evasione predefinito per i nuovi ordini.

en: Unfulfilled
it_IT: Non evaso

en: Fulfilled
it_IT: Evaso

en: Partially Fulfilled
it_IT: Parzialmente evaso

en: Shipped
it_IT: Spedito

en: Delivered
it_IT: Consegnato

en: Select Default fulfill Status
it_IT: Seleziona lo stato di evasione predefinito

en: checkout template
it_IT: template della cassa

en: Default Checkout Template
it_IT: Template della cassa predefinito

en: The default checkout template. <span id="easycommerce-checkout-template-preview-button">Preview Selected</span>
it_IT: Il template della cassa predefinito. <span id="easycommerce-checkout-template-preview-button">Anteprima della selezione</span>

en: Columns
it_IT: Colonne

en: The number of columns to display.
it_IT: Il numero di colonne da visualizzare.

en: Enable Direct Checkout
it_IT: Attiva la cassa diretta

en: Allow customers to proceed directly to checkout from product pages without adding to cart.
it_IT: Consenti ai clienti di procedere direttamente alla cassa dalle pagine dei prodotti senza aggiungere al carrello.

en: Emails
it_IT: Email

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Email Header
it_IT: Intestazione email

en: It'll be included as the header part of the transactional emails.
it_IT: Verrà inclusa come intestazione delle email transazionali.

en: Email footer
it_IT: Piè di pagina email

en: Email footer content
it_IT: Contenuto del piè di pagina email

en: Container width
it_IT: Larghezza del contenitore

en: The width of the email body container. Default is 600px.
it_IT: La larghezza del contenitore del corpo dell'email. Il valore predefinito è 600px.

en: Body Background
it_IT: Sfondo del corpo

en: Background color of the main email content
it_IT: Colore di sfondo del contenuto principale dell'email

en: Container Background
it_IT: Sfondo del contenitore

en: Background color of the outside wrapper area
it_IT: Colore di sfondo dell'area esterna del wrapper

en: New Account
it_IT: Nuovo account

en: Customer Notification
it_IT: Notifica al cliente

en: Send this email notification to the customer.
it_IT: Invia questa notifica email al cliente.

en: Email Subject
it_IT: Oggetto dell'email

en: The subject line for this email notification.
it_IT: L'oggetto di questa notifica email.

en: Enter email subject
it_IT: Inserisci l'oggetto dell'email

en: Email Body
it_IT: Corpo dell'email

note: translators: %s: URL of the email placeholders documentation page. The <a> markup must be kept.
en: The main content of the email. To find all the related placeholders <a href="%s" target="_blank">click here.</a>
it_IT: Il contenuto principale dell'email. Per trovare tutti i segnaposto correlati <a href="%s" target="_blank">clicca qui.</a>

en: Enter email content here
it_IT: Inserisci qui il contenuto dell'email

en: Admin Notification
it_IT: Notifica all'amministratore

en: Send this email notification to the store admin.
it_IT: Invia questa notifica email all'amministratore del negozio.

en: Shipping
it_IT: Spedizione

en: Shipping related settings
it_IT: Impostazioni relative alla spedizione

en: Reset Settings
it_IT: Reimposta impostazioni

en: Save Settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Shipping Countries
it_IT: Paesi di spedizione

en: Choose the countries you ship products to.
it_IT: Scegli i paesi verso cui spedisci i prodotti.

en: Plans
it_IT: Piani

en: Taxation
it_IT: Tassazione

en: Tax related settings
it_IT: Impostazioni relative alle tasse

en: Tax Countries
it_IT: Paesi soggetti a tassazione

en: Choose the countries you sell products to.
it_IT: Scegli i paesi verso cui vendi i prodotti.

en: Classes
it_IT: Classi

en: Cart Recovery
it_IT: Recupero del carrello

en: Abandoned cart settings
it_IT: Impostazioni dei carrelli abbandonati

en: Delay (minutes)
it_IT: Ritardo (minuti)

en: After when can we call a cart abandoned?
it_IT: Dopo quanto tempo possiamo considerare un carrello come abbandonato?

en: Enter time delay in minutes
it_IT: Inserisci il ritardo in minuti

en: Abandoned Cart Discount %
it_IT: Sconto sui carrelli abbandonati %

en: Set a discount percentage to include in abandoned cart emails. If set to 0, no coupon will be included.
it_IT: Imposta una percentuale di sconto da includere nelle email dei carrelli abbandonati. Se impostata a 0, non verrà incluso alcun coupon.

en: Enter discount percentage (0 to disable)
it_IT: Inserisci la percentuale di sconto (0 per disattivare)

en: Enable Automated Reminder
it_IT: Attiva promemoria automatico

en: Automatically send a reminder email to any pending abandoned cart that has not received a reminder yet.
it_IT: Invia automaticamente un'email di promemoria a qualsiasi carrello abbandonato in attesa che non ha ancora ricevuto un promemoria.

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: The subject line for the abandoned cart reminder email.
it_IT: L'oggetto dell'email di promemoria del carrello abbandonato.

en: Body
it_IT: Corpo

note: translators: %s: URL of the email placeholders documentation page. The <a> markup must be kept.
en: To find all the related placesholders <a href="%s" target="_blank">click here.</a>
it_IT: Per trovare tutti i segnaposto correlati <a href="%s" target="_blank">clicca qui.</a>

en: Enter email Body
it_IT: Inserisci il corpo dell'email

en: Generative AI
it_IT: AI Generativa

en: Text Generator
it_IT: Generatore di testo

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Enable AI Writer to suggest and create product descriptions instantly. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
it_IT: Attiva l'AI Writer per suggerire e creare descrizioni dei prodotti all'istante. <a href="%1$s" target="_blank">Scopri di più.</a>

en: Image Generator
it_IT: Generatore di immagini

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Generate high-quality product images with AI directly from your dashboard. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
it_IT: Genera immagini di prodotti di alta qualità con l'AI direttamente dalla tua bacheca. <a href="%1$s" target="_blank">Scopri di più.</a>

en: Template Generator
it_IT: Generatore di template

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Enable AI Template Generator to create ready-to-use block layouts. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
it_IT: Attiva il generatore di template AI per creare layout a blocchi pronti all'uso. <a href="%1$s" target="_blank">Scopri di più.</a>

en: Attribute Generator
it_IT: Generatore di attributi

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Enable AI to suggest product attributes and values instantly. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
it_IT: Attiva l'AI per suggerire attributi e valori dei prodotti all'istante. <a href="%1$s" target="_blank">Scopri di più.</a>

en: Agentic AI
it_IT: AI Agentica

en: Shopping Agent
it_IT: Agente di acquisto

en: Your customers will see a chat button on your store where they can ask questions, find products, check stock, or even place orders right from the chatting screen.
it_IT: I tuoi clienti vedranno un pulsante di chat nel tuo negozio dove potranno porre domande, trovare prodotti, verificare la disponibilità o persino effettuare ordini direttamente dalla schermata di chat.

en: Enable Shopping Agent
it_IT: Attiva l'agente di acquisto

en: Show the AI shopping chat button on your storefront so customers can ask questions and place orders.
it_IT: Mostra il pulsante di chat di acquisto AI sulla vetrina del tuo negozio così i clienti possono porre domande ed effettuare ordini.

en: Chat Assistant Name
it_IT: Nome dell'assistente di chat

en: What customers see at the top of the chat window. Example: "Store Helper" or "Shopping Assistant".
it_IT: Ciò che i clienti vedono nella parte superiore della finestra di chat. Esempio: "Assistente del negozio" o "Assistente agli acquisti".

en: Shopping Assistant
it_IT: Assistente agli acquisti

en: Chat Assistant Avatar
it_IT: Avatar dell'assistente di chat

en: Profile picture shown in the chat window. Use a square image (at least 80×80 pixels). Leave empty to use a default avatar.
it_IT: Immagine del profilo mostrata nella finestra di chat. Usa un'immagine quadrata (almeno 80×80 pixel). Lascia vuoto per usare un avatar predefinito.

en: Chat Button Position
it_IT: Posizione del pulsante di chat

en: Where should the chat button appear on your store pages?
it_IT: Dove deve comparire il pulsante di chat nelle pagine del tuo negozio?

en: Right
it_IT: Destra

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Chat Color Theme
it_IT: Tema colore della chat

en: Choose the color for the chat button and message bubbles. Use your brand color for consistency.
it_IT: Scegli il colore per il pulsante di chat e le bolle dei messaggi. Usa il colore del tuo marchio per coerenza.

en: Search & Discovery
it_IT: Ricerca e scoperta

en: Let AI power your product search and recommendations.
it_IT: Lascia che l'AI potenzi la ricerca e i consigli sui tuoi prodotti.

en: Smart Search
it_IT: Ricerca intelligente

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Help customers find products even with spelling errors. The AI understands what they're looking for and shows the right products. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
it_IT: Aiuta i clienti a trovare prodotti anche con errori di ortografia. L'AI capisce cosa stanno cercando e mostra i prodotti giusti. <a href="%1$s" target="_blank">Scopri di più.</a>

en: Voice Search
it_IT: Ricerca vocale

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Let customers search by speaking instead of typing. Hands-free shopping experience. (Coming soon) <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
it_IT: Consenti ai clienti di cercare parlando anziché digitando. Un'esperienza di acquisto a mani libere. (Disponibile a breve) <a href="%1$s" target="_blank">Scopri di più.</a>

en: Smart Recommendations
it_IT: Consigli intelligenti

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: The AI suggests related products to customers based on what they're looking at. Boost average order value. (Coming soon) <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
it_IT: L'AI suggerisce ai clienti prodotti correlati in base a ciò che stanno guardando. Aumenta il valore medio degli ordini. (Disponibile a breve) <a href="%1$s" target="_blank">Scopri di più.</a>

en: Usage
it_IT: Utilizzo

en: Your AI credit usage history.
it_IT: Lo storico di utilizzo dei tuoi crediti AI.

en: Connectivity
it_IT: Connettività

en: Connect your store to the EasyCommerce AI service.
it_IT: Collega il tuo negozio al servizio AI di EasyCommerce.

note: Translators: %s is the link to the setup wizard
en: Congratulations on installing <strong>EasyCommerce</strong>! 🎉<br/>You're just a few steps away from launching your store. <a href="%s"><strong>Click here</strong></a> to start the setup wizard and bring your store to life! 🚀
it_IT: Congratulazioni per aver installato <strong>EasyCommerce</strong>! 🎉<br/>Sei a pochi passi dal lancio del tuo negozio. <a href="%s"><strong>Clicca qui</strong></a> per avviare la procedura guidata di configurazione e dare vita al tuo negozio! 🚀

en: The <strong>EasyCommerce</strong> Locations database is being downloaded. Countries, states, cities and currencies will not be displayed until the download is complete.
it_IT: Il database delle località di <strong>EasyCommerce</strong> è in fase di download. Paesi, stati, città e valute non verranno visualizzati fino al completamento del download.

note: Translators: %1$s is the link that reschedules the cron to download locations.json file
en: It looks like the <strong>EasyCommerce</strong> Locations database has not been loaded yet. Countries, states, cities and currencies will not be displayed until it's downloaded. <a href="%1$s">Click here</a> to manually retry downloading it.
it_IT: Sembra che il database delle località di <strong>EasyCommerce</strong> non sia ancora stato caricato. Paesi, stati, città e valute non verranno visualizzati fino al download. <a href="%1$s">Clicca qui</a> per riprovare a scaricarlo manualmente.

note: translators: 1: store currency code, 2: Square location currency code.
en: Warning: Your store currency (%1$s) does not match your Square location currency (%2$s). Square payments will not be available until currencies match.
it_IT: Attenzione: la valuta del tuo negozio (%1$s) non corrisponde alla valuta della tua sede Square (%2$s). I pagamenti Square non saranno disponibili finché le valute non corrispondono.

en: EasyCommerce Year-End Celebration!
it_IT: Celebrazione di fine anno di EasyCommerce!

en: Enjoy a flat 50% discount while building your dream ecommerce store with EasyCommerce Pro!
it_IT: Approfitta di uno sconto fisso del 50% mentre crei il negozio ecommerce dei tuoi sogni con EasyCommerce Pro!

en: Save 50% Now
it_IT: Risparmia il 50% ora

en: You are not logged in!
it_IT: Non hai effettuato l'accesso!

en: Not your download!
it_IT: Questo download non è tuo!

en: File not found.
it_IT: File non trovato.

note: translators: %1$s: name of the deactivated conflicting plugin. The <strong> markup must be kept.
en: The plugin <strong>%1$s</strong> was deactivated by <strong>EasyCommerce</strong> as it is no longer needed. You can safely delete it if you wish.
it_IT: Il plugin <strong>%1$s</strong> è stato disattivato da <strong>EasyCommerce</strong> poiché non è più necessario. Se lo desideri, puoi eliminarlo senza problemi.

en: Migration
it_IT: Migrazione

en: EasyCommerce Migration
it_IT: Migrazione di EasyCommerce

en: You're about to migrate!
it_IT: Stai per eseguire la migrazione!

en: detected. Would you like to migrate your store data to EasyCommerce?
it_IT: rilevato. Vuoi migrare i dati del tuo negozio in EasyCommerce?

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Start Migration
it_IT: Avvia migrazione

en: Setup Wizard
it_IT: Procedura guidata di configurazione

en: Activate License
it_IT: Attiva licenza

en: Get Pro
it_IT: Passa a Pro

en: Your setup wizard data
it_IT: I dati della tua procedura guidata di configurazione

en: Username or Email
it_IT: Nome utente o email

en: Your Password
it_IT: La tua password

en: Remember Me
it_IT: Ricordami

en: Your Username
it_IT: Il tuo nome utente

en: Your Email
it_IT: La tua email

en: Your Confirm Password
it_IT: Conferma la tua password

en: Reset Key
it_IT: Chiave di reimpostazione

en: User Login
it_IT: Login utente

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: Your name
it_IT: Il tuo nome

en: Your token
it_IT: Il tuo token

en: The doc id
it_IT: L'ID del documento

en: Site URL
it_IT: URL del sito

en: Message
it_IT: Messaggio

en: The addon slug
it_IT: Lo slug dell'addon

en: The action- activate or deactivate
it_IT: L'azione: attiva o disattiva

en: The license key
it_IT: La chiave di licenza

en: User email for license
it_IT: Email utente per la licenza

en: An array of 'from' and 'to', or a string
it_IT: Un array di 'from' e 'to', oppure una stringa

en: The cart hash
it_IT: L'hash del carrello

en: Email subject line
it_IT: Oggetto dell'email

en: Email message body
it_IT: Corpo del messaggio email

en: Activity type: All, Orders, Refunds, Reviews, Others
it_IT: Tipo di attività: Tutte, Ordini, Rimborsi, Recensioni, Altro

en: From date (Y-m-d)
it_IT: Data iniziale (Y-m-d)

en: To date (Y-m-d)
it_IT: Data finale (Y-m-d)

en: The product ID in case of product-specific reports
it_IT: L'ID del prodotto in caso di report specifici per prodotto

en: Date range key (e.g., "today", "this-week", "this-month", "this-year")
it_IT: Chiave dell'intervallo di date (es. "today", "this-week", "this-month", "this-year")

en: Comparison range (e.g., "previous-day", "previous-week", "previous-month", "previous-year")
it_IT: Intervallo di confronto (es. "previous-day", "previous-week", "previous-month", "previous-year")

en: Date range key (e.g., "today", "this-week", "this-month", "this-year", "all-time")
it_IT: Chiave dell'intervallo di date (es. "today", "this-week", "this-month", "this-year", "all-time")

en: Date range key
it_IT: Chiave dell'intervallo di date

en: Date range key (e.g., "last-30", "this-month", "2026-01-01,2026-03-30")
it_IT: Chiave dell'intervallo di date (es. "last-30", "this-month", "2026-01-01,2026-03-30")

en: Date range key (e.g., "today", "this-week", "this-month", "this-year", "last-30")
it_IT: Chiave dell'intervallo di date (es. "today", "this-week", "this-month", "this-year", "last-30")

en: The product ID
it_IT: L'ID del prodotto

en: Number of reviews to return (default: 6)
it_IT: Numero di recensioni da restituire (predefinito: 6)

en: Date range key (e.g., "last-30", "this-month", "this-year")
it_IT: Chiave dell'intervallo di date (es. "last-30", "this-month", "this-year")

en: Comparison range key
it_IT: Chiave dell'intervallo di confronto

en: The option `key` name
it_IT: Il nome della `key` dell'opzione

en: The option `value`
it_IT: Il `value` dell'opzione

en: Attribute name
it_IT: Nome dell'attributo

en: Slug for the attribute
it_IT: Slug dell'attributo

en: Type of the attribute (e.g. select, text)
it_IT: Tipo dell'attributo (es. select, text)

en: Array of options with label and value
it_IT: Array di opzioni con etichetta e valore

en: Display label for the option
it_IT: Etichetta di visualizzazione per l'opzione

en: Stored value for the option
it_IT: Valore memorizzato per l'opzione

en: The page number
it_IT: Il numero di pagina

en: The number of products per page
it_IT: Il numero di prodotti per pagina

en: The attribute ID
it_IT: L'ID dell'attributo

en: Array of options with id, name, slug, value
it_IT: Array di opzioni con id, name, slug, value

en: Option ID
it_IT: ID opzione

en: The attribute IDs
it_IT: Gli ID degli attributi

en: The search query
it_IT: La query di ricerca

en: The SKU of a variation to search product with
it_IT: Lo SKU di una variazione con cui cercare il prodotto

en: The product status
it_IT: Lo stato del prodotto

en: The product brands
it_IT: Le marche del prodotto

en: The product categories
it_IT: Le categorie del prodotto

en: The product Sort By
it_IT: L'ordinamento del prodotto

en: Array of attributes with values
it_IT: Array di attributi con valori

en: Array of attribute values
it_IT: Array di valori degli attributi

en: Minimum price
it_IT: Prezzo minimo

en: Maximum price
it_IT: Prezzo massimo

en: Either it should include prices
it_IT: Se deve includere i prezzi

en: Either it should return HTML
it_IT: Se deve restituire HTML

en: Array of settings
it_IT: Array di impostazioni

en: Shop name
it_IT: Nome del negozio

en: The product title
it_IT: Il titolo del prodotto

en: The product summary
it_IT: Il riepilogo del prodotto

en: The product description
it_IT: La descrizione del prodotto

en: The product slug
it_IT: Lo slug del prodotto

en: The product thumbnail ID
it_IT: L'ID della miniatura del prodotto

en: List of category slugs or IDs
it_IT: Elenco di slug o ID di categorie

en: List of brand slugs or IDs
it_IT: Elenco di slug o ID di marche

en: Product attributes and their values
it_IT: Attributi del prodotto e relativi valori

en: Attribute ID
it_IT: ID attributo

en: Attribute values
it_IT: Valori dell'attributo

en: Value ID
it_IT: ID valore

en: Product variations
it_IT: Variazioni del prodotto

en: Variation attributes and their values
it_IT: Attributi della variazione e relativi valori

en: Attribute slug
it_IT: Slug dell'attributo

en: Attribute value slug
it_IT: Slug del valore dell'attributo

en: Attribute value ID
it_IT: ID valore dell'attributo

en: Product meta data
it_IT: Metadati del prodotto

en: An object of attributes key-value pair
it_IT: Un oggetto di coppie chiave-valore degli attributi

en: List of product IDs to delete
it_IT: Elenco degli ID prodotto da eliminare

en: List of product IDs to update
it_IT: Elenco degli ID prodotto da aggiornare

en: The new status for the orders
it_IT: Il nuovo stato per gli ordini

en: Review text
it_IT: Testo della recensione

en: Rating value, out of 5
it_IT: Valore della valutazione, su 5

en: Value must be between 1 to 5.
it_IT: Il valore deve essere compreso tra 1 e 5.

en: Reviews per page
it_IT: Recensioni per pagina

en: The review ID
it_IT: L'ID della recensione

en: The customer first name
it_IT: Il nome del cliente

en: The customer last name
it_IT: Il cognome del cliente

en: The customer photo URL
it_IT: L'URL della foto del cliente

en: The customer email address
it_IT: L'indirizzo email del cliente

en: The customer password
it_IT: La password del cliente

en: The confirmation password
it_IT: La password di conferma

en: The key-value pair of meta data
it_IT: La coppia chiave-valore dei metadati

en: The customer ID
it_IT: L'ID del cliente

en: Search query for customer name or email
it_IT: Query di ricerca per nome o email del cliente

en: Page number for pagination
it_IT: Numero di pagina per la paginazione

en: Number of customers per page
it_IT: Numero di clienti per pagina

en: Search key
it_IT: Chiave di ricerca

en: Filter by transaction status
it_IT: Filtra per stato della transazione

en: Number of transactions per page
it_IT: Numero di transazioni per pagina

en: Comma separated or an array of fields
it_IT: Campi separati da virgola o un array

en: An array of key-value pair of fields
it_IT: Un array di coppie chiave-valore di campi

en: Filter by order status
it_IT: Filtra per stato dell'ordine

en: Filter per page
it_IT: Filtra per pagina

en: The category name
it_IT: Il nome della categoria

en: The category slug
it_IT: Lo slug della categoria

en: The parent category ID
it_IT: L'ID della categoria principale

en: The category ID
it_IT: L'ID della categoria

en: The category IDs
it_IT: Gli ID delle categorie

en: The brand name
it_IT: Il nome della marca

en: The parent brand ID
it_IT: L'ID della marca principale

en: The brand ID
it_IT: L'ID della marca

en: The brand slug
it_IT: Lo slug della marca

en: The brands ID
it_IT: L'ID delle marche

en: The brand IDs
it_IT: Gli ID delle marche

en: The tag name
it_IT: Il nome del tag

en: The parent tag ID
it_IT: L'ID del tag principale

en: The tag ID
it_IT: L'ID del tag

en: The tag slug
it_IT: Lo slug del tag

en: The tags ID
it_IT: L'ID dei tag

en: The tag IDs
it_IT: Gli ID dei tag

en: Array of products to add, each with an id and quantity.
it_IT: Array di prodotti da aggiungere, ciascuno con un id e una quantità.

en: The variation's price_id or an array of attributes
it_IT: Il price_id della variazione o un array di attributi

en: The quantity to add
it_IT: La quantità da aggiungere

en: The user ID
it_IT: L'ID dell'utente

en: The product price ID
it_IT: L'ID del prezzo del prodotto

en: The quantity to set
it_IT: La quantità da impostare

en: The shipping address
it_IT: L'indirizzo di spedizione

en: The billing address
it_IT: L'indirizzo di fatturazione

en: The shipping method ID
it_IT: L'ID del metodo di spedizione

en: The payment method
it_IT: Il metodo di pagamento

en: The coupon code
it_IT: Il codice coupon

en: You do not have permission to get the customer order.
it_IT: Non disponi dell'autorizzazione per ottenere l'ordine del cliente.

en: Search by order ID, order name, or customer email
it_IT: Cerca per ID ordine, nome dell'ordine o email del cliente

en: Filter by from date
it_IT: Filtra per data iniziale

en: An array of order IDs to delete
it_IT: Un array di ID ordine da eliminare

en: The order ID
it_IT: L'ID dell'ordine

en: The order items or the cart hash
it_IT: Gli articoli dell'ordine o l'hash del carrello

en: The customer ID or an array of customer data (name and email)
it_IT: L'ID del cliente o un array di dati del cliente (nome ed email)

en: The order status
it_IT: Lo stato dell'ordine

en: The meta data
it_IT: I metadati

en: Should we use the billing address as shipping?
it_IT: Dobbiamo usare l'indirizzo di fatturazione come indirizzo di spedizione?

en: The new order status
it_IT: Il nuovo stato dell'ordine

en: The new order fulfillment status
it_IT: Il nuovo stato di evasione dell'ordine

en: The updated total amount of the order
it_IT: L'importo totale aggiornato dell'ordine

en: An array of order IDs to update
it_IT: Un array di ID ordine da aggiornare

en: The type of status to update: status or fulfillment
it_IT: Il tipo di stato da aggiornare: status o fulfillment

en: The refund amount
it_IT: L'importo del rimborso

en: The refund reason
it_IT: Il motivo del rimborso

en: The email event
it_IT: L'evento email

en: Filter by order ID
it_IT: Filtra per ID ordine

en: You do not have permission to set the customer ID.
it_IT: Non disponi dell'autorizzazione per impostare l'ID del cliente.

en: The customer email
it_IT: L'email del cliente

en: Filter by transaction type
it_IT: Filtra per tipo di transazione

en: The transaction ID
it_IT: L'ID della transazione

en: The shipping plan name
it_IT: Il nome del piano di spedizione

en: The shipping plan description
it_IT: La descrizione del piano di spedizione

en: The active status of the shipping plan (1 for active, 0 for inactive)
it_IT: Lo stato di attivazione del piano di spedizione (1 per attivo, 0 per inattivo)

en: If this shipping plan is taxable (1 for active, 0 for inactive)
it_IT: Se questo piano di spedizione è tassabile (1 per attivo, 0 per inattivo)

en: The calculation base for the shipping plan (e.g., price, weight, quantity)
it_IT: La base di calcolo del piano di spedizione (es. price, weight, quantity)

en: Array of regions associated with this shipping plan
it_IT: Array di regioni associate a questo piano di spedizione

en: Country code
it_IT: Codice del paese

en: State code
it_IT: Codice dello stato

en: City name
it_IT: Nome della città

en: Zip/postal code
it_IT: CAP/codice postale

en: Array of shipping methods for the plan, each including name, min, max, and cost
it_IT: Array di metodi di spedizione per il piano, ciascuno comprendente name, min, max e cost

en: Method name
it_IT: Nome del metodo

en: Minimum value for this method range
it_IT: Valore minimo per questo intervallo del metodo

en: Maximum value for this method range
it_IT: Valore massimo per questo intervallo del metodo

en: Cost associated with this method range
it_IT: Costo associato a questo intervallo del metodo

en: The shipping plan ID
it_IT: L'ID del piano di spedizione

en: Array of region codes associated with this shipping plan
it_IT: Array di codici di regione associati a questo piano di spedizione

en: The region code
it_IT: Il codice della regione

en: Should it return details information
it_IT: Se deve restituire informazioni dettagliate

en: The iso2 code of the country name
it_IT: Il codice iso2 del nome del paese

en: Country code must be of 2 characters
it_IT: Il codice del paese deve essere di 2 caratteri

en: The state code
it_IT: Il codice dello stato

en: The coupon name
it_IT: Il nome del coupon

en: The unique coupon code
it_IT: Il codice coupon univoco

en: The discount type
it_IT: Il tipo di sconto

en: The discounted offer
it_IT: L'offerta scontata

en: The active status of the coupon (1 for active, 0 for inactive)
it_IT: Lo stato di attivazione del coupon (1 per attivo, 0 per inattivo)

en: Array of coupon rules, each with type and value
it_IT: Array di regole del coupon, ciascuna con type e value

en: The rule type
it_IT: Il tipo di regola

en: The rule value
it_IT: Il valore della regola

en: The coupon ID
it_IT: L'ID del coupon

en: List of coupon IDs to delete
it_IT: Elenco degli ID coupon da eliminare

en: List of coupon IDs to update
it_IT: Elenco degli ID coupon da aggiornare

en: Status value: active or inactive
it_IT: Valore dello stato: active o inactive

en: Tax class name
it_IT: Nome della classe fiscale

en: Class name must not be empty.
it_IT: Il nome della classe non può essere vuoto.

en: Description of the tax class
it_IT: Descrizione della classe fiscale

en: Status of the tax class (1 for active, 0 for inactive)
it_IT: Stato della classe fiscale (1 per attivo, 0 per inattivo)

en: Array of rates for the tax class
it_IT: Array di aliquote per la classe fiscale

en: Country code (ISO2)
it_IT: Codice del paese (ISO2)

en: City code
it_IT: Codice della città

en: Tax rate percentage
it_IT: Percentuale dell'aliquota fiscale

en: Priority of this rate
it_IT: Priorità di questa aliquota

en: Is this compound
it_IT: Se è composta

en: Tax class ID
it_IT: ID della classe fiscale

en: Custom email subject (optional — uses settings default when omitted)
it_IT: Oggetto email personalizzato (facoltativo — usa il valore predefinito delle impostazioni se omesso)

en: Custom email body HTML (optional — uses settings default when omitted)
it_IT: HTML del corpo email personalizzato (facoltativo — usa il valore predefinito delle impostazioni se omesso)

en: List of abandoned cart hashes to delete
it_IT: Elenco di hash di carrelli abbandonati da eliminare

en: List of abandoned cart hashes to remind
it_IT: Elenco di hash di carrelli abbandonati a cui inviare un promemoria

en: The `product` name
it_IT: Il nome del `product`

en: The `prompt`
it_IT: Il `prompt`

en: Content length- `short` or `long`
it_IT: Lunghezza del contenuto: `short` o `long`

en: Image size - `1024x1024`, `1792x1024`, `1024x1792`
it_IT: Dimensione dell'immagine - `1024x1024`, `1792x1024`, `1024x1792`

en: The quality - `standard`, `hd`
it_IT: La qualità - `standard`, `hd`

en: The `image` URL or the attachment_id
it_IT: L'URL dell'`image` o l'attachment_id

en: The `product`
it_IT: Il `product`

en: The product name
it_IT: Il nome del prodotto

en: Customer message
it_IT: Messaggio del cliente

en: Unique conversation session ID. Omit to start a new session.
it_IT: ID univoco della sessione di conversazione. Ometti per avviare una nuova sessione.

en: Admin message or question
it_IT: Messaggio o domanda dell'amministratore

en: Search term to filter placeholders
it_IT: Termine di ricerca per filtrare i segnaposto

en: Column mapping object
it_IT: Oggetto di mappatura delle colonne

en: The URL to the external image
it_IT: L'URL dell'immagine esterna

en: The post_id to attach this image to
it_IT: Il post_id a cui allegare questa immagine

en: Image description
it_IT: Descrizione dell'immagine

en: Filter by object
it_IT: Filtra per oggetto

en: Filter by action
it_IT: Filtra per azione

en: Filter by log type
it_IT: Filtra per tipo di log

en: Filter by object ID
it_IT: Filtra per ID oggetto

en: Filter by user ID
it_IT: Filtra per ID utente

en: Filter by public status
it_IT: Filtra per stato pubblico

en: From date
it_IT: Data iniziale

en: To date
it_IT: Data finale

en: Page number
it_IT: Numero di pagina

en: Per page
it_IT: Per pagina

en: Sort order (asc or desc)
it_IT: Ordine di ordinamento (asc o desc)

en: Log ID
it_IT: ID log

en: Object
it_IT: Oggetto

en: Action
it_IT: Azione

en: Object ID
it_IT: ID oggetto

en: User ID
it_IT: ID utente

en: Note
it_IT: Nota

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: Seen status
it_IT: Stato di visualizzazione

en: Filter notices by type (e.g., error, success)
it_IT: Filtra gli avvisi per tipo (es. error, success)

en: Filter notices by screen context (e.g., #/orders)
it_IT: Filtra gli avvisi per contesto di schermata (es. #/orders)

en: Number of notices to return
it_IT: Numero di avvisi da restituire

en: Notife ID to remove
it_IT: ID dell'avviso da rimuovere

en: Filter by refund status
it_IT: Filtra per stato del rimborso

en: Filter by payment gateway
it_IT: Filtra per gateway di pagamento

en: Filter by to date
it_IT: Filtra per data finale

en: Refund amount
it_IT: Importo del rimborso

en: Refund reason
it_IT: Motivo del rimborso

en: Refund status
it_IT: Stato del rimborso

en: Transaction ID
it_IT: ID transazione

en: Payment gateway
it_IT: Gateway di pagamento

en: Notes
it_IT: Note

en: Refunded by user ID
it_IT: Rimborsato dall'ID utente

en: Refund ID
it_IT: ID rimborso

en: List of refund IDs to delete
it_IT: Elenco degli ID rimborso da eliminare

en: EasyCommerce Compatible Themes
it_IT: Temi compatibili con EasyCommerce

en: Rating and review is required
it_IT: La valutazione e la recensione sono obbligatorie

en: Rating is required
it_IT: La valutazione è obbligatoria

en: Review is required
it_IT: La recensione è obbligatoria

en: AI Shopping Assistant
it_IT: Assistente agli acquisti AI

en: EasyCommerce - Shop
it_IT: EasyCommerce - Negozio

en: EasyCommerce - Product
it_IT: EasyCommerce - Prodotto

en: EasyCommerce - Checkout
it_IT: EasyCommerce - Cassa

en: EasyCommerce - Dashboard
it_IT: EasyCommerce - Bacheca

en: Single Product 1
it_IT: Singolo prodotto 1

[ctx: Block pattern description]
en: A pattern that includes all checkout blocks
it_IT: Un pattern che include tutti i blocchi della cassa

en: Single Product 2
it_IT: Singolo prodotto 2

en: Abandoned Cart
it_IT: Carrello abbandonato

en: Transactions
it_IT: Transazioni

en: Coupons
it_IT: Coupon

en: Reports
it_IT: Report

en: Addons
it_IT: Addon

en: Help & Support
it_IT: Aiuto e supporto

en: Product Builder
it_IT: Costruttore di prodotti

en: Permalink Not Set
it_IT: Permalink non impostati

en: Your permalink structure is set to 'Plain'. Please choose any other option and click 'Save Changes' to make your product and checkout pages work properly.
it_IT: La struttura dei tuoi permalink è impostata su 'Semplice'. Scegli un'altra opzione qualsiasi e clicca su 'Salva le modifiche' per far funzionare correttamente le pagine dei prodotti e della cassa.

en: Set Permalink
it_IT: Imposta permalink

en: Missing Required Pages
it_IT: Pagine obbligatorie mancanti

en: EasyCommerce needs a Shop page, Checkout page, and Customer Dashboard. One or more is missing or not configured.
it_IT: EasyCommerce necessita di una pagina Negozio, una pagina Cassa e una Bacheca cliente. Una o più mancano o non sono configurate.

en: Configure Settings
it_IT: Configura le impostazioni

en: Low PHP Memory Limit
it_IT: Limite di memoria PHP basso

note: translators: %1$s: current memory limit, %2$s: recommended memory limit
en: Your PHP memory limit is %1$s. EasyCommerce recommends at least 256M. Add %2$s to your wp-config.php to raise it.
it_IT: Il tuo limite di memoria PHP è %1$s. EasyCommerce consiglia almeno 256M. Aggiungi %2$s al tuo wp-config.php per aumentarlo.

en: Payment Not Configured
it_IT: Pagamento non configurato

en: Your store doesn't have any payment options configured. Make sure to configure a payment method or start with "Cash on Delivery" for testing.
it_IT: Il tuo negozio non ha alcuna opzione di pagamento configurata. Assicurati di configurare un metodo di pagamento o inizia con "Contrassegno" per i test.

en: Configure Now
it_IT: Configura ora

en: EasyCommerce Full Width Layout
it_IT: Layout a larghezza intera di EasyCommerce

en: Store is LIVE
it_IT: Il negozio è LIVE

en: Store in TEST mode
it_IT: Negozio in modalità TEST

en: Connect AI
it_IT: Collega l'AI

note: translators: 1: credits used, 2: monthly credit allowance
en: AI Credits: %1$s/%2$s
it_IT: Crediti AI: %1$s/%2$s

note: translators: %s: remaining AI credits
en: AI Credits: %s
it_IT: Crediti AI: %s

en: Every 5 Minutes
it_IT: Ogni 5 minuti

en: Demo CSV not found
it_IT: CSV demo non trovato

en: Unable to open demo file
it_IT: Impossibile aprire il file demo

note: translators: 1: number of products imported, 2: total number of demo products.
en: Successfully imported %1$d of %2$d demo products
it_IT: Importati con successo %1$d di %2$d prodotti demo

en: This page requires an EasyCommerce shop block to function properly. Please add a shop template block to this page.
it_IT: Questa pagina richiede un blocco negozio di EasyCommerce per funzionare correttamente. Aggiungi un blocco template negozio a questa pagina.

note: translators: %s: the [easycommerce-checkout] shortcode
en: This page is missing the EasyCommerce checkout shortcode. Please add the %s shortcode to this page to function properly.
it_IT: In questa pagina manca lo shortcode della cassa di EasyCommerce. Aggiungi lo shortcode %s a questa pagina per farla funzionare correttamente.

note: translators: %s: the [easycommerce-dashboard] shortcode
en: This page is missing the EasyCommerce dashboard shortcode. Please add the %s shortcode to this page to function properly.
it_IT: In questa pagina manca lo shortcode della bacheca di EasyCommerce. Aggiungi lo shortcode %s a questa pagina per farla funzionare correttamente.

note: translators: %s: bold "Test" mode label
en: Store in %s mode - customers cannot check out.
it_IT: Negozio in modalità %s - i clienti non possono completare l'acquisto.

en: Go Live
it_IT: Passa a Live

en: You are already logged in.
it_IT: Hai già effettuato l'accesso.

en: You cannot reset your password while logged in.
it_IT: Non puoi reimpostare la password mentre hai effettuato l'accesso.

en: You are signed in to your account.
it_IT: Hai eseguito l'accesso al tuo account.

en: You are already registered.
it_IT: Sei già registrato.

note: translators: 1: template name that was used, 2: comma separated list of valid template names.
en: Invlaid template <code>%1$s</code> used. Valid options are: <code>%2$s</code>.
it_IT: Template <code>%1$s</code> non valido utilizzato. Le opzioni valide sono: <code>%2$s</code>.

en: Pay via Braintree
it_IT: Paga con Braintree

en: Basic
it_IT: Base

en: Sandbox Mode
it_IT: Modalità Sandbox

en: Enable to process test transactions without real charges.
it_IT: Attiva per elaborare transazioni di prova senza addebiti reali.

en: Payment Method Logo
it_IT: Logo del metodo di pagamento

en: Upload your payment method logo. Recommended dimensions: 512x512 px.
it_IT: Carica il logo del tuo metodo di pagamento. Dimensioni consigliate: 512x512 px.

en: Name on Checkout
it_IT: Nome alla cassa

en: The name displayed to customers on the checkout page.
it_IT: Il nome mostrato ai clienti nella pagina di cassa.

en: Credit Card
it_IT: Carta di credito

en: Initial status assigned to new orders placed through this payment method.
it_IT: Stato iniziale assegnato ai nuovi ordini effettuati tramite questo metodo di pagamento.

en: Braintree Credentials
it_IT: Credenziali Braintree

en: Your Braintree merchant ID. Get this from your <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API Keys.
it_IT: Il tuo merchant ID Braintree. Ottienilo dal tuo <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">pannello di controllo Braintree</a> in Account > API Keys.

en: Public Key
it_IT: Chiave pubblica

en: Your Braintree public key for API authentication. Found in the <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API Keys.
it_IT: La tua chiave pubblica Braintree per l'autenticazione API. La trovi nel <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">pannello di controllo Braintree</a> in Account > API Keys.

en: Private Key
it_IT: Chiave privata

en: Your Braintree private key for server-side API calls. Located in the <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API Keys.
it_IT: La tua chiave privata Braintree per le chiamate API lato server. Si trova nel <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">pannello di controllo Braintree</a> in Account > API Keys.

en: Tokenization Key
it_IT: Chiave di tokenizzazione

en: Your Braintree tokenization key for client-side payment processing. Generate this in the <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API > Tokenization Keys.
it_IT: La tua chiave di tokenizzazione Braintree per l'elaborazione dei pagamenti lato client. Generala nel <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">pannello di controllo Braintree</a> in Account > API > Tokenization Keys.

en: Cash on Delivery
it_IT: Contrassegno

en: Pay via Cash on Delivery
it_IT: Paga con contrassegno

en: Instruction
it_IT: Istruzioni

en: Instructions shown to the customer on the checkout page.
it_IT: Istruzioni mostrate al cliente nella pagina di cassa.

en: e.g. Please have the exact amount ready upon delivery.
it_IT: es. Ti preghiamo di avere l'importo esatto pronto al momento della consegna.

en: Pay via Mollie
it_IT: Paga con Mollie

en: Mollie Credentials
it_IT: Credenziali Mollie

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: Your Mollie API key for authentication. Get this from your <a href="https://my.mollie.com/dashboard/developers/api-keys" target="_blank">Mollie Dashboard API Keys</a> section.
it_IT: La tua chiave API Mollie per l'autenticazione. Ottienila dalla sezione <a href="https://my.mollie.com/dashboard/developers/api-keys" target="_blank">API Keys della dashboard Mollie</a>.

en: Your Mollie website profile ID. View this in your <a href="https://www.mollie.com/dashboard/settings/profiles" target="_blank">Mollie Dashboard Profiles</a> section.
it_IT: Il profile ID del tuo sito web Mollie. Visualizzalo nella sezione <a href="https://www.mollie.com/dashboard/settings/profiles" target="_blank">Profiles della dashboard Mollie</a>.

en: Cardholder Name
it_IT: Nome del titolare della carta

en: Card Number
it_IT: Numero della carta

en: MM/YY
it_IT: MM/AA

en: No Mollie payment ID stored on the order.
it_IT: Nessun ID di pagamento Mollie memorizzato sull'ordine.

en: Mollie API key is not configured.
it_IT: La chiave API Mollie non è configurata.

note: translators: %s: Mollie payment status.
en: Mollie payment is not refundable (status: %s).
it_IT: Il pagamento Mollie non è rimborsabile (stato: %s).

note: translators: 1: requested refund amount, 2: refundable amount.
en: Requested refund %1$s exceeds the refundable amount %2$s.
it_IT: Il rimborso richiesto %1$s supera l'importo rimborsabile %2$s.

en: Pay via paypal
it_IT: Paga con PayPal

en: PayPal Credentials
it_IT: Credenziali PayPal

en: Your PayPal client ID for API authentication. Get this from your <a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">PayPal Developer Dashboard</a> under Apps & Credentials.
it_IT: Il tuo client ID PayPal per l'autenticazione API. Ottienilo dalla tua <a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">dashboard sviluppatori PayPal</a> in Apps & Credentials.

en: Your PayPal client secret for API authentication. Found in the <a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">PayPal Developer Dashboard</a> under Apps & Credentials.
it_IT: Il tuo client secret PayPal per l'autenticazione API. Lo trovi nella tua <a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">dashboard sviluppatori PayPal</a> in Apps & Credentials.

en: Your PayPal merchant account ID. View this in your <a href="https://www.paypal.com/businessprofile/settings" target="_blank">PayPal Business Profile</a> settings.
it_IT: L'ID del tuo account merchant PayPal. Visualizzalo nelle impostazioni del tuo <a href="https://www.paypal.com/businessprofile/settings" target="_blank">profilo business PayPal</a>.

en: Pay via Square
it_IT: Paga con Square

en: Credentials
it_IT: Credenziali

en: Your Square application ID. Get this from your <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> under the Credentials section.
it_IT: Il tuo application ID Square. Ottienilo dalla tua <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> nella sezione Credentials.

en: Your Square access token for API authentication. Found in the <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> Credentials section.
it_IT: Il tuo access token Square per l'autenticazione API. Lo trovi nella sezione Credentials della <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a>.

en: Your Square location ID. View this in the <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> under the Locations section.
it_IT: Il tuo location ID Square. Visualizzalo nella <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> nella sezione Locations.

en: Pay via stripe
it_IT: Paga con Stripe

en: Payment Element Layout
it_IT: Layout dell'elemento di pagamento

en: Control how payment methods are organized in the checkout form. Tabs show methods in a compact tabbed interface, while accordion expands each method.
it_IT: Controlla come i metodi di pagamento sono organizzati nel modulo di cassa. Le schede mostrano i metodi in un'interfaccia compatta a schede, mentre l'accordion espande ciascun metodo.

en: Tabs (Default)
it_IT: Schede (predefinito)

en: Payment Element Theme
it_IT: Tema dell'elemento di pagamento

en: Select the visual appearance of the payment form. Choose from Stripe"s default styling or alternative themes.
it_IT: Seleziona l'aspetto visivo del modulo di pagamento. Scegli tra lo stile predefinito di Stripe o temi alternativi.

en: Stripe (Default)
it_IT: Stripe (predefinito)

en: Night
it_IT: Notte

en: Publishable Key
it_IT: Chiave pubblicabile

en: Your Stripe publishable key used for client-side operations like displaying payment forms. Available in your <a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">Stripe Dashboard API Keys</a> section.
it_IT: La tua chiave pubblicabile Stripe utilizzata per operazioni lato client come la visualizzazione dei moduli di pagamento. Disponibile nella sezione <a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">API Keys della dashboard Stripe</a>.

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: Your Stripe secret key used for server-side operations like processing payments. Keep this secure and never share it. Found in your <a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">Stripe Dashboard API Keys</a> section.
it_IT: La tua chiave segreta Stripe utilizzata per operazioni lato server come l'elaborazione dei pagamenti. Mantienila al sicuro e non condividerla mai. La trovi nella sezione <a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">API Keys della dashboard Stripe</a>.

en: Webhook Secret
it_IT: Segreto del webhook

note: translators: %s: Link to Stripe Dashboard.
en: Secret key for verifying webhook authenticity. The plugin automatically registers webhooks, but you can manually enter the webhook signing secret from your <a href="%s" target="_blank">Stripe Dashboard Webhooks</a> section for additional security.
it_IT: Chiave segreta per verificare l'autenticità dei webhook. Il plugin registra automaticamente i webhook, ma puoi inserire manualmente il segreto di firma del webhook dalla sezione <a href="%s" target="_blank">Webhooks della dashboard Stripe</a> per una maggiore sicurezza.

en: Sandbox Publishable Key
it_IT: Chiave pubblicabile Sandbox

en: Your Stripe test publishable key for client-side operations during development. Available in your <a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">Stripe Test Dashboard API Keys</a> section.
it_IT: La tua chiave pubblicabile di test Stripe per operazioni lato client durante lo sviluppo. Disponibile nella sezione <a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">API Keys della dashboard di test Stripe</a>.

en: Sandbox Secret Key
it_IT: Chiave segreta Sandbox

en: Your Stripe test secret key for server-side operations during development. Keep this secure. Found in your <a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">Stripe Test Dashboard API Keys</a> section.
it_IT: La tua chiave segreta di test Stripe per operazioni lato server durante lo sviluppo. Mantienila al sicuro. La trovi nella sezione <a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">API Keys della dashboard di test Stripe</a>.

en: Sandbox Webhook Secret
it_IT: Segreto del webhook Sandbox

note: translators: %s: Webhook URL.
en: For testing in sandbox mode, use Stripe CLI: <code>stripe listen --skip-verify --forward-to %s</code>. Copy the webhook signing secret shown in the CLI output here. The plugin handles webhook registration automatically.
it_IT: Per i test in modalità sandbox, usa la Stripe CLI: <code>stripe listen --skip-verify --forward-to %s</code>. Copia qui il segreto di firma del webhook mostrato nell'output della CLI. Il plugin gestisce automaticamente la registrazione dei webhook.

en: Enabled Payment Methods
it_IT: Metodi di pagamento attivati

en: No payment methods are currently enabled.
it_IT: Nessun metodo di pagamento è attualmente attivato.

en: Manage Payment Methods
it_IT: Gestisci i metodi di pagamento

note: translators: %s: URL of the Stripe dashboard payment methods page. The <a> markup must be kept.
en: Configure which payment methods are available in your Stripe account. <a href="%s" target="_blank" class="text-blue-600 hover:text-blue-800 underline">Manage Payment Methods</a>
it_IT: Configura quali metodi di pagamento sono disponibili nel tuo account Stripe. <a href="%s" target="_blank" class="text-blue-600 hover:text-blue-800 underline">Gestisci i metodi di pagamento</a>

en: Payment Methods
it_IT: Metodi di pagamento

en: Permission denied.
it_IT: Autorizzazione negata.

en: Invalid request.
it_IT: Richiesta non valida.

en: Missing Stripe signature.
it_IT: Firma Stripe mancante.

en: EasyCommerce Stripe Payment Gateway
it_IT: Gateway di pagamento Stripe di EasyCommerce

en: Credit/Debit Cards
it_IT: Carte di credito/debito

en: Korean Cards
it_IT: Carte coreane

en: Stablecoins and Crypto
it_IT: Stablecoin e criptovalute

en: ACH Direct Debit
it_IT: Addebito diretto ACH

en: Canadian Pre-authorized Debits
it_IT: Addebiti pre-autorizzati canadesi

en: Bacs Direct Debit
it_IT: Addebito diretto Bacs

en: SEPA Direct Debit
it_IT: Addebito diretto SEPA

en: Bank Transfer
it_IT: Bonifico bancario

en: Upload your file
it_IT: Carica il tuo file

note: translators: %s: site name.
en: [%s] Password Reset
it_IT: [%s] Reimpostazione della password

en: Someone has requested a password reset for the following account:
it_IT: Qualcuno ha richiesto la reimpostazione della password per il seguente account:

note: translators: %s: site name.
en: Site Name: %s
it_IT: Nome del sito: %s

note: translators: %s: username of the account.
en: Username: %s
it_IT: Nome utente: %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
it_IT: Se si è trattato di un errore, ignora semplicemente questa email e non accadrà nulla.

en: To reset your password, visit the following address:
it_IT: Per reimpostare la password, visita il seguente indirizzo:

en: Request by Customer
it_IT: Richiesta dal cliente

en: Duplicate
it_IT: Duplicato

en: Fraudulent
it_IT: Fraudolento

en: Low to High
it_IT: Dal più basso al più alto

en: High to Low
it_IT: Dal più alto al più basso

en: Newest
it_IT: Più recenti

en: Oldest
it_IT: Meno recenti

en: Best Selling
it_IT: Più venduti

en: Lowest Selling
it_IT: Meno venduti

en: Top rating
it_IT: Valutazione più alta

en: Lowest rating
it_IT: Valutazione più bassa

en: Pending Order
it_IT: Ordine in attesa

en: Processing Order
it_IT: Ordine in elaborazione

en: Completed Order
it_IT: Ordine completato

en: Cancelled Order
it_IT: Ordine annullato

en: On-hold Order
it_IT: Ordine in sospeso

en: Refunded Order
it_IT: Ordine rimborsato

en: Partially Refunded Order
it_IT: Ordine parzialmente rimborsato

en: Failed Order
it_IT: Ordine non riuscito

en: Failed
it_IT: Non riuscito

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Trash
it_IT: Cestino

en: Returned
it_IT: Reso

en: Millimeter
it_IT: Millimetro

en: Centimeter
it_IT: Centimetro

en: Inch
it_IT: Pollice

en: Meter
it_IT: Metro

en: Foot
it_IT: Piede

en: Yard
it_IT: Iarda

en: Gram
it_IT: Grammo

en: Kilogram
it_IT: Chilogrammo

en: Pound
it_IT: Libbra

en: Ounce
it_IT: Oncia

en: Second
it_IT: Secondo

en: Minute
it_IT: Minuto

en: Hour
it_IT: Ora

en: Day
it_IT: Giorno

en: Week
it_IT: Settimana

en: Month
it_IT: Mese

en: Year
it_IT: Anno

en: Today
it_IT: Oggi

en: Yesterday
it_IT: Ieri

en: This Week
it_IT: Questa settimana

en: Last Week
it_IT: Settimana scorsa

en: Last 7 Days
it_IT: Ultimi 7 giorni

en: This Month
it_IT: Questo mese

en: Last Month
it_IT: Mese scorso

en: Last 30 Days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: This Year
it_IT: Quest'anno

en: Last Year
it_IT: Anno scorso

en: Loading..
it_IT: Caricamento..

en: All Products
it_IT: Tutti i prodotti

en: Add Product
it_IT: Aggiungi prodotto

en: Attributes
it_IT: Attributi

en: Abandoned Carts
it_IT: Carrelli abbandonati

en: Reviews
it_IT: Recensioni

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Revenues
it_IT: Ricavi

en: Wizard
it_IT: Procedura guidata

en: Select Business Type
it_IT: Seleziona il tipo di attività

en: Art and Antiques
it_IT: Arte e antiquariato

en: Clothing & Apparel
it_IT: Abbigliamento e capi

en: Beauty & Cosmetics
it_IT: Bellezza e cosmetici

en: Electronics & Gadgets
it_IT: Elettronica e gadget

en: Home & Kitchen Goods
it_IT: Casa e cucina

en: Pet Supplies
it_IT: Articoli per animali

en: Sporting Goods & Fitness Equipment
it_IT: Articoli sportivi e attrezzature per il fitness

en: Software & SaaS
it_IT: Software e SaaS

en: eBooks & Online Courses
it_IT: eBook e corsi online

en: Digital Art & Graphics
it_IT: Arte digitale e grafica

en: Website Themes & Plugins
it_IT: Temi e plugin per siti web

en: Consulting & Coaching Services
it_IT: Servizi di consulenza e coaching

en: Subscription Boxes
it_IT: Box in abbonamento

en: Gourmet & Specialty Foods
it_IT: Alimenti gourmet e specialità

en: Coffee & Tea Products
it_IT: Prodotti di caffè e tè

en: Automotive Parts & Accessories
it_IT: Ricambi e accessori auto

note: Translators: %s is the post type that the user should choose.
en: - Choose a %s -
it_IT: - Scegli un %s -

note: translators: %s: the duplicate SKU value.
en: The SKU "%s" is already in use.
it_IT: Lo SKU "%s" è già in uso.

en: You don't have your EasyCommerce API connected!
it_IT: La tua API EasyCommerce non è connessa!

en: Service is not ready: Missing API credentials
it_IT: Il servizio non è pronto: credenziali API mancanti

en: No AI credits available. Please upgrade to the Pro plan or use your own API key.
it_IT: Nessun credito AI disponibile. Effettua l'upgrade al piano Pro o utilizza la tua chiave API.

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Min Price
it_IT: Prezzo minimo

en: Max Price
it_IT: Prezzo massimo

en: Search Icon
it_IT: Icona di ricerca

en: Search...
it_IT: Cerca...

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: First
it_IT: Primo

en: Last
it_IT: Ultimo

note: translators: 1: first result number, 2: last result number, 3: total number of results.
en: Showing %1$s–%2$s of %3$s results
it_IT: Visualizzazione di %1$s–%2$s di %3$s risultati

note: translators: %s: number of results.
en: Showing %s result | Showing %s results
it_IT[0]: Visualizzazione di %s risultato
it_IT[1]: Visualizzazione di %s risultati

en: Filter
it_IT: Filtra

en: In Stock
it_IT: Disponibile

en: Add to cart
it_IT: Aggiungi al carrello

en: Choose
it_IT: Scegli

en: Search
it_IT: Cerca

en: Filters
it_IT: Filtri

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Sort By
it_IT: Ordina per

en: Grid View
it_IT: Vista a griglia

en: List View
it_IT: Vista a elenco

en: Post type is not product
it_IT: Il tipo di contenuto non è prodotto

en: Product Image
it_IT: Immagine del prodotto

en: Product Placeholder
it_IT: Segnaposto del prodotto

en: in stock
it_IT: disponibile

en: Temporary deactivation
it_IT: Disattivazione temporanea

en: Lack of features
it_IT: Mancanza di funzionalità

en: Found better alternative
it_IT: Ho trovato un'alternativa migliore

en: Compatibility issues
it_IT: Problemi di compatibilità

en: Poor UI/UX
it_IT: UI/UX scadente

en: Limited customization
it_IT: Personalizzazione limitata

en: Bugs and errors
it_IT: Bug ed errori

en: Performance issues
it_IT: Problemi di prestazioni

en: Others
it_IT: Altro

en: Thanks for trying! What made you deactivate EasyCommerce?
it_IT: Grazie per aver provato! Cosa ti ha spinto a disattivare EasyCommerce?

en: Building a store is hard, and so is building the tool behind it. Your honest feedback is what makes EasyCommerce better, and we read every single response.
it_IT: Creare un negozio è difficile, così come lo è creare lo strumento che ci sta dietro. Il tuo feedback sincero è ciò che rende EasyCommerce migliore, e leggiamo ogni singola risposta.

en: What would have made you stay? (optional, but it really helps)
it_IT: Cosa ti avrebbe fatto restare? (facoltativo, ma è davvero utile)

note: translators: %s: support link
en: Stuck on something? %s and we'll help you sort it out before you go.
it_IT: Bloccato su qualcosa? %s e ti aiuteremo a risolverlo prima che tu vada.

en: Reach out to support
it_IT: Contatta il supporto

en: Deactivate without feedback
it_IT: Disattiva senza feedback

en: Send &amp; Deactivate
it_IT: Invia &amp; Disattiva

en: Connect to unlock AI
it_IT: Connettiti per sbloccare l'AI

en: Connect a free API key to power Store Copilot, Shopping Agent, AI Writer and more - 200 free AI credits your first month, then 100 every month.
it_IT: Connetti una chiave API gratuita per alimentare Store Copilot, Agente di acquisto, AI Writer e altro - 200 crediti AI gratuiti il primo mese, poi 100 ogni mese.

en: Connect your store
it_IT: Collega il tuo negozio

en: Connect your store to the EasyCommerce AI service to see your AI credit usage.
it_IT: Collega il tuo negozio al servizio AI di EasyCommerce per vedere l'utilizzo dei tuoi crediti AI.

en: Template Builder
it_IT: Costruttore di template

en: Spelling Fix
it_IT: Correzione ortografica

en: Image Editor
it_IT: Editor di immagini

en: Background Removal
it_IT: Rimozione dello sfondo

en: AI Agent
it_IT: Agente AI

en: You've used all your AI credits for this period. Upgrade your plan or buy more to keep using AI features.
it_IT: Hai esaurito tutti i tuoi crediti AI per questo periodo. Effettua l'upgrade del tuo piano o acquistane altri per continuare a usare le funzionalità AI.

en: Upgrade
it_IT: Effettua l'upgrade

en: Current plan
it_IT: Piano attuale

note: translators: %s: number of AI credits included per month.
en: %s credits/month
it_IT: %s crediti/mese

en: Upgrade plan
it_IT: Effettua l'upgrade del piano

en: Buy more credits
it_IT: Acquista più crediti

note: translators: 1: number of credits used, 2: total credits available.
en: %1$s of %2$s credits used
it_IT: %1$s di %2$s crediti utilizzati

note: translators: %s: date on which the credit allowance resets.
en: Resets %s
it_IT: Si azzera %s

en: Used this period
it_IT: Utilizzati in questo periodo

en: Credits remaining
it_IT: Crediti rimanenti

en: Next refill
it_IT: Prossima ricarica

en: Plan credits reset monthly and do not roll over. Top-up credits (coming soon) never expire.
it_IT: I crediti del piano si azzerano ogni mese e non vengono riportati. I crediti di ricarica (disponibili a breve) non scadono mai.

en: Date
it_IT: Data

en: Feature
it_IT: Funzionalità

en: Response
it_IT: Risposta

en: User
it_IT: Utente

en: Credits
it_IT: Crediti

en: No AI usage yet.
it_IT: Nessun utilizzo dell'AI ancora.

en: Confirm Order
it_IT: Conferma ordine

en: Your Info
it_IT: Le tue informazioni

en: Back to shop
it_IT: Torna al negozio

en: Product items
it_IT: Articoli del prodotto

en: Pay Now
it_IT: Paga ora

en: By clicking this, I agree to
it_IT: Cliccando qui, accetto

en: Terms & Conditions
it_IT: Termini e condizioni

en:  and
it_IT:  e

en: No order specified.
it_IT: Nessun ordine specificato.

en: This order has already been processed.
it_IT: Questo ordine è già stato elaborato.

note: translators: %d: order ID
en: Order #%d
it_IT: Ordine #%d

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Tax
it_IT: Imposta

en: Total
it_IT: Totale

en: Organize
it_IT: Organizza

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Name
it_IT: Nome

en: Type
it_IT: Tipo

en: Select Type
it_IT: Seleziona il tipo

en: Image
it_IT: Immagine

en: Color
it_IT: Colore

en: Text
it_IT: Testo

en: Option
it_IT: Opzione

en: Size
it_IT: Taglia

en: Material
it_IT: Materiale

en: Brand
it_IT: Marca

en: Select values
it_IT: Seleziona i valori

en: Blue
it_IT: Blu

en: Red
it_IT: Rosso

en: White
it_IT: Bianco

en: Brown
it_IT: Marrone

en: Manage
it_IT: Gestisci

en: Prices
it_IT: Prezzi

en: Write Plan Name
it_IT: Scrivi il nome del piano

en: Enter Price
it_IT: Inserisci il prezzo

en: Auto Generate Variants
it_IT: Genera automaticamente le varianti

en: Product Description
it_IT: Descrizione del prodotto

en: Add Product Summary
it_IT: Aggiungi il riepilogo del prodotto

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Private
it_IT: Privato

en: Save Product
it_IT: Salva prodotto

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next »
it_IT: Successivo »

en: Billing Address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Your Cart
it_IT: Il tuo carrello

en: No items in the cart
it_IT: Nessun articolo nel carrello

en: Please select a payment method
it_IT: Seleziona un metodo di pagamento

en: Shipping Address
it_IT: Indirizzo di spedizione

en: Same as Billing
it_IT: Uguale alla fatturazione

en: Order Summary
it_IT: Riepilogo dell'ordine

en: Discount code
it_IT: Codice sconto

en: Apply
it_IT: Applica

en: Shipping Cost
it_IT: Costo di spedizione

note: translators: 1: shipping method name, 2: formatted shipping cost.
en: %1$s at %2$s
it_IT: %1$s a %2$s

en: Free Shipping
it_IT: Spedizione gratuita

en: Please select a shipping method
it_IT: Seleziona un metodo di spedizione

en: Product Tax
it_IT: Imposta sul prodotto

en: Shipping Tax
it_IT: Imposta sulla spedizione

en: Order Total
it_IT: Totale dell'ordine

en: Select Payment Option
it_IT: Seleziona l'opzione di pagamento

en: Same as Billing Address
it_IT: Uguale all'indirizzo di fatturazione

en: Shipping Information
it_IT: Informazioni di spedizione

en: Out of stock
it_IT: Esaurito

en: Add to Cart
it_IT: Aggiungi al carrello

en: Proceed to checkout
it_IT: Procedi alla cassa

note: Translators: %s is the stock count
en: Only <span class="easycommerce-stock-count">%s</span> items left
it_IT: Solo <span class="easycommerce-stock-count">%s</span> articoli rimasti

note: translators: %d: number of reviews.
en: Showing %d review | Showing %d reviews
it_IT[0]: Visualizzazione di %d recensione
it_IT[1]: Visualizzazione di %d recensioni

en: Write a review
it_IT: Scrivi una recensione

en: Your email address will not be published. required fields are marked
it_IT: Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati

en: Your Rating
it_IT: La tua valutazione

en: Star
it_IT: Stella

en: Write your review
it_IT: Scrivi la tua recensione

en: Submit Now
it_IT: Invia ora

en: Please Login first to write a review
it_IT: Effettua prima l'accesso per scrivere una recensione

en: Product Details
it_IT: Dettagli del prodotto

en: Review
it_IT: Recensione

en: Read More
it_IT: Leggi di più

en: Show Less
it_IT: Mostra meno

en: Store Launching Soon!
it_IT: Il negozio sarà lanciato a breve!

en: We’re getting ready to welcome you. Stay tuned for the launch.
it_IT: Ci stiamo preparando ad accoglierti. Resta sintonizzato per il lancio.

en: Insert Email Placeholder
it_IT: Inserisci segnaposto email

en: Select a placeholder:
it_IT: Seleziona un segnaposto:

en: Select a placeholder to automatically insert it into your email template. These will be replaced with actual values when emails are sent.
it_IT: Seleziona un segnaposto per inserirlo automaticamente nel tuo template email. Verranno sostituiti con i valori effettivi al momento dell'invio delle email.

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Search for a placeholder...
it_IT: Cerca un segnaposto...

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Template Preview
it_IT: Anteprima del template

en: Installing..
it_IT: Installazione..

en: Migration addon activated successfully!
it_IT: Addon di migrazione attivato con successo!

en: Failed to install migration addon.
it_IT: Installazione dell'addon di migrazione non riuscita.

en: Select City
it_IT: Seleziona la città

en: Select State
it_IT: Seleziona lo stato

en: Braintree.js failed to load or missing authorization token.
it_IT: Impossibile caricare Braintree.js o token di autorizzazione mancante.

en: Error initializing Braintree.
it_IT: Errore durante l'inizializzazione di Braintree.

en: Failed to get payment nonce.
it_IT: Impossibile ottenere il nonce di pagamento.

en: Error processing payment.
it_IT: Errore durante l'elaborazione del pagamento.

en: Failed to load cart data. Please refresh the page.
it_IT: Impossibile caricare i dati del carrello. Aggiorna la pagina.

en: Purchase from EasyCommerce
it_IT: Acquisto da EasyCommerce

en: Item
it_IT: Articolo

en: Your cart has been updated. Please refresh the page and try again.
it_IT: Il tuo carrello è stato aggiornato. Aggiorna la pagina e riprova.

en: An unknown error occurred with PayPal
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto con PayPal

note: translators: %s: PayPal error message.
en: PayPal Error: %s
it_IT: Errore PayPal: %s

en: Failed to create payment. Please try again.
it_IT: Creazione del pagamento non riuscita. Riprova.

en: Payment form failed to load. Please refresh.
it_IT: Impossibile caricare il modulo di pagamento. Aggiorna la pagina.

en: Could not verify cart. Please refresh and try again.
it_IT: Impossibile verificare il carrello. Aggiorna la pagina e riprova.

en: Failed to create payment. Please refresh the page and try again.
it_IT: Creazione del pagamento non riuscita. Aggiorna la pagina e riprova.

en: This payment handler is not available. Please refresh and try again.
it_IT: Questo gestore di pagamento non è disponibile. Aggiorna la pagina e riprova.

en: Additional verification required. Please complete the payment process.
it_IT: È richiesta un'ulteriore verifica. Completa il processo di pagamento.

en: Payment failed. Please try a different payment method.
it_IT: Pagamento non riuscito. Prova un metodo di pagamento diverso.

en: Payment was canceled. Please try again.
it_IT: Il pagamento è stato annullato. Riprova.

note: translators: %s: Stripe payment intent status code.
en: Payment status: %s. Please contact support if this persists.
it_IT: Stato del pagamento: %s. Contatta il supporto se il problema persiste.

en: Payment could not be processed. Please try again.
it_IT: Impossibile elaborare il pagamento. Riprova.

en: An error occurred while processing your payment. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'elaborazione del pagamento. Riprova.

en: Verifying payment...
it_IT: Verifica del pagamento in corso...

en: Payment successful! Creating order...
it_IT: Pagamento riuscito! Creazione dell'ordine in corso...

note: translators: %s: Stripe setup intent status code.
en: Payment method could not be saved. Status: %s
it_IT: Impossibile salvare il metodo di pagamento. Stato: %s

en: Failed to verify payment. Please contact support.
it_IT: Verifica del pagamento non riuscita. Contatta il supporto.

en: Payment failed. Please try again with a different payment method.
it_IT: Pagamento non riuscito. Riprova con un metodo di pagamento diverso.

en: Additional action required. Please complete the payment process.
it_IT: È richiesta un'azione aggiuntiva. Completa il processo di pagamento.

note: translators: %s: Stripe payment intent status code.
en: Payment could not be completed. Status: %s
it_IT: Impossibile completare il pagamento. Stato: %s

en: Complete your order →
it_IT: Completa il tuo ordine →

en: Sorry, something went wrong. Please try again.
it_IT: Spiacenti, qualcosa è andato storto. Riprova.

en: Connection error. Please try again.
it_IT: Errore di connessione. Riprova.

note: translators: %s: AI shopping agent name.
en: Open %s
it_IT: Apri %s

en: New conversation
it_IT: Nuova conversazione

en: Minimize
it_IT: Riduci a icona

en: Ask about products, orders…
it_IT: Chiedi informazioni su prodotti, ordini…

en: Send
it_IT: Invia

note: translators: %s: AI shopping agent name.
en: Hi! 👋 I'm %s. How can I help you today?
it_IT: Ciao! 👋 Sono %s. Come posso aiutarti oggi?

en: Only letters, spaces, hyphens, apostrophes, and periods are allowed.
it_IT: Sono consentiti solo lettere, spazi, trattini, apostrofi e punti.

en: Please enter a valid phone number (6–20 characters).
it_IT: Inserisci un numero di telefono valido (6–20 caratteri).

note: translators: %s: checkout field label.
en: %s is required.
it_IT: %s è obbligatorio.

en: Enter city
it_IT: Inserisci la città

en: An error occurred. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Riprova.

en: Your cart is empty.
it_IT: Il tuo carrello è vuoto.

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Failed to load cart.
it_IT: Impossibile caricare il carrello.

en: Error loading cart.
it_IT: Errore durante il caricamento del carrello.

en: Failed to add to cart. Please try again.
it_IT: Impossibile aggiungere al carrello. Riprova.

note: translators: 1: first result index, 2: last result index, 3: total results.
en: Showing %1$s-%2$s of %3$s result | Showing %1$s-%2$s of %3$s results
it_IT[0]: Visualizzazione di %1$s-%2$s di %3$s risultato
it_IT[1]: Visualizzazione di %1$s-%2$s di %3$s risultati

en: No results found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: Adding...
it_IT: Aggiunta in corso...

en: Added
it_IT: Aggiunto

en: This is your billing address being edited.
it_IT: Questo è il tuo indirizzo di fatturazione in fase di modifica.

en: This is your billing address as saved.
it_IT: Questo è il tuo indirizzo di fatturazione così come salvato.

en: Clear cart
it_IT: Svuota carrello

en: This is your cart being edited.
it_IT: Questo è il tuo carrello in fase di modifica.

en: Font Size
it_IT: Dimensione del carattere

en: Font Weight
it_IT: Spessore del carattere

en: 100 (Thin)
it_IT: 100 (Sottile)

en: 200 (Extra Light)
it_IT: 200 (Extra leggero)

en: 300 (Light)
it_IT: 300 (Leggero)

en: 400 (Normal)
it_IT: 400 (Normale)

en: 500 (Medium)
it_IT: 500 (Medio)

en: 600 (Semi Bold)
it_IT: 600 (Semi grassetto)

en: 700 (Bold)
it_IT: 700 (Grassetto)

en: 800 (Extra Bold)
it_IT: 800 (Extra grassetto)

en: 900 (Black)
it_IT: 900 (Nero)

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Normal
it_IT: Normale

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Text Transform
it_IT: Trasformazione del testo

en: Uppercase
it_IT: Maiuscolo

en: Lowercase
it_IT: Minuscolo

en: Capitalize
it_IT: Iniziali maiuscole

en: Text Style
it_IT: Stile del testo

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Oblique
it_IT: Obliquo

en: Text Decoration
it_IT: Decorazione del testo

en: None
it_IT: Nessuna

en: Underline
it_IT: Sottolineato

en: Overline
it_IT: Sopralineato

en: Line Through
it_IT: Barrato

en: Line Height
it_IT: Altezza della riga

en: Word Spacing
it_IT: Spaziatura tra le parole

en: Price Range
it_IT: Fascia di prezzo

en:  Search
it_IT:  Cerca

en: full star
it_IT: stella piena

en: half star
it_IT: mezza stella

en: empty star
it_IT: stella vuota

en: Product Settings
it_IT: Impostazioni del prodotto

en: Products Per Page
it_IT: Prodotti per pagina

en: Grid Settings
it_IT: Impostazioni della griglia

en: Show Filters
it_IT: Mostra i filtri

en: Show Pagination
it_IT: Mostra la paginazione

en: Number of Columns
it_IT: Numero di colonne

en: Product Title
it_IT: Titolo del prodotto

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Hover Text Color
it_IT: Colore del testo al passaggio del mouse

en: Product Category
it_IT: Categoria del prodotto

en: Product Rating
it_IT: Valutazione del prodotto

en: Star Size
it_IT: Dimensione delle stelle

en: Product Price
it_IT: Prezzo del prodotto

en: Regular Price
it_IT: Prezzo normale

en: Sale Price
it_IT: Prezzo scontato

en: Cart Button
it_IT: Pulsante del carrello

en: Hover
it_IT: Passaggio del mouse

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Focus Text Color
it_IT: Colore del testo in focus

en: Focus Background Color
it_IT: Colore di sfondo in focus

en: Text Color (Hover)
it_IT: Colore del testo (passaggio del mouse)

en: Background Color (Hover)
it_IT: Colore di sfondo (passaggio del mouse)

en: Checkout Button
it_IT: Pulsante della cassa

en: Add To Cart
it_IT: Aggiungi al carrello

en: Show Sort By
it_IT: Mostra Ordina per

en: Description Color
it_IT: Colore della descrizione

en: Hover Description Color
it_IT: Colore della descrizione al passaggio del mouse

en: Post type is not product.
it_IT: Il tipo di contenuto non è prodotto.

en: Number of Gallery Item
it_IT: Numero di elementi della galleria

en: Show Tax included
it_IT: Mostra imposta inclusa

en: Show Rating
it_IT: Mostra valutazione

en: Show SKU
it_IT: Mostra SKU

en: Show Favourite
it_IT: Mostra preferiti

en: Styles
it_IT: Stili

en: Border
it_IT: Bordo

note: translators: %d: number of items left in stock.
en: Only <strong>%d</strong> item left in stock | Only <strong>%d</strong> items left in stock
it_IT[0]: Solo <strong>%d</strong> articolo rimasto in magazzino
it_IT[1]: Solo <strong>%d</strong> articoli rimasti in magazzino

en: Primary
it_IT: Primario

en: Body Light
it_IT: Corpo chiaro

en: Title
it_IT: Titolo

en: Sign In
it_IT: Accedi

en: Welcome back! sign in and let the greenery spark your joy
it_IT: Bentornato! Accedi e lascia che il verde accenda la tua gioia

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Signing in...
it_IT: Accesso in corso...

en: Forgot Password?
it_IT: Password dimenticata?

en: Don't have an account?
it_IT: Non hai un account?

en: Sign Up
it_IT: Registrati

en: Registration Complete please login
it_IT: Registrazione completata, effettua l'accesso

en: Registration failed. Please try again.
it_IT: Registrazione non riuscita. Riprova.

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: Welcome Back! Sign in and let the greenery spark your joy
it_IT: Bentornato! Accedi e lascia che il verde accenda la tua gioia

en: Username
it_IT: Nome utente

en: User Name
it_IT: Nome utente

en: Enter your Email
it_IT: Inserisci la tua email

en: New password
it_IT: Nuova password

en: Enter new password
it_IT: Inserisci la nuova password

en: Confirm password
it_IT: Conferma password

en: Confirm new password
it_IT: Conferma la nuova password

en: Creating account...
it_IT: Creazione dell'account in corso...

en: Sign up
it_IT: Registrati

en: By creating an account, you agree to our
it_IT: Creando un account, accetti i nostri

en: and
it_IT: e

en: Log in
it_IT: Accedi

en: Check your email for the confirmation link.
it_IT: Controlla la tua email per il link di conferma.

en: Reset your password
it_IT: Reimposta la tua password

en: Enter a valid e-mail to receive instruction on how to reset your password.
it_IT: Inserisci un'email valida per ricevere le istruzioni su come reimpostare la password.

en: Email or username
it_IT: Email o nome utente

en: Sending...
it_IT: Invio in corso...

en: Reset Password
it_IT: Reimposta password

en: Set New Password
it_IT: Imposta nuova password

en: Enter your new password below.
it_IT: Inserisci la tua nuova password qui sotto.

en: Resetting...
it_IT: Reimpostazione in corso...

en: Dropdown Icon
it_IT: Icona a discesa

en: Showing %1$d-%2$d of %3$d Results
it_IT: Visualizzazione di %1$d-%2$d di %3$d risultati

en: Default Sorter
it_IT: Ordinamento predefinito

en: Address line 1
it_IT: Indirizzo riga 1

en: Your address
it_IT: Il tuo indirizzo

en: Address line 2
it_IT: Indirizzo riga 2

en: Select your City
it_IT: Seleziona la tua città

en: Select your State
it_IT: Seleziona il tuo stato

en: Select your country
it_IT: Seleziona il tuo paese

en: Postal Code
it_IT: Codice postale

en: Your Orders
it_IT: I tuoi ordini

en: Shipping Eastimate
it_IT: Stima della spedizione

en: Tax Eastimate
it_IT: Stima delle imposte

en: Debit / Credit card
it_IT: Carta di debito / credito

en: Internet banking
it_IT: Home banking

en: Name on Card
it_IT: Nome sulla carta

en: Enter card holder name
it_IT: Inserisci il nome del titolare della carta

en: Expiration date (MM/YY)
it_IT: Data di scadenza (MM/AA)

en: Learn more Taxes and Shipping information
it_IT: Scopri di più sulle informazioni relative a imposte e spedizione

en: Purchases
it_IT: Acquisti

en: Downloads
it_IT: Download

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Logout
it_IT: Esci

en: Unknown User
it_IT: Utente sconosciuto

en: User Profile Image
it_IT: Immagine del profilo utente

en: arrow
it_IT: freccia

en: Total Orders
it_IT: Ordini totali

en: N/A
it_IT: N/D

en: Total Spent
it_IT: Totale speso

en: Average Orders
it_IT: Ordini medi

en: Customer since
it_IT: Cliente dal

en: Summary
it_IT: Riepilogo

en: icon
it_IT: icona

en: View
it_IT: Visualizza

en: Recent Orders
it_IT: Ordini recenti

en: View More
it_IT: Visualizza altro

en: No orders yet
it_IT: Nessun ordine ancora

en: When you place an order it will show up here.
it_IT: Quando effettui un ordine, comparirà qui.

en: Amount
it_IT: Importo

en: Status
it_IT: Stato

en: View order
it_IT: Visualizza ordine

en: Back
it_IT: Indietro

en: Next
it_IT: Successivo

en: No orders available
it_IT: Nessun ordine disponibile

en: Orders you place will appear here.
it_IT: Gli ordini che effettui compariranno qui.

en: card-icon
it_IT: icona carta

en: Click to copy
it_IT: Clicca per copiare

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copied!
it_IT: Copiato!

en: No transactions available
it_IT: Nessuna transazione disponibile

en: Your payment history will appear here.
it_IT: Il tuo storico dei pagamenti comparirà qui.

en: File Name
it_IT: Nome del file

note: translators: %s: file type, e.g. PDF or ZIP.
en: %s icon
it_IT: icona %s

en: Download
it_IT: Scarica

en: No downloads available
it_IT: Nessun download disponibile

en: Files from your purchases will appear here.
it_IT: I file dei tuoi acquisti compariranno qui.

en: Select Image
it_IT: Seleziona immagine

en: Use selected image
it_IT: Usa l'immagine selezionata

en: user
it_IT: utente

en: camera
it_IT: fotocamera

en: Your profile
it_IT: Il tuo profilo

en: Profile updated successfully
it_IT: Profilo aggiornato con successo

en: Profile update failed
it_IT: Aggiornamento del profilo non riuscito

en: Enter your first name
it_IT: Inserisci il tuo nome

en: Enter your last name
it_IT: Inserisci il tuo cognome

en: Enter your email
it_IT: Inserisci la tua email

en: Phone Number
it_IT: Numero di telefono

en: Company Name
it_IT: Nome dell'azienda

en: Enter your company name
it_IT: Inserisci il nome della tua azienda

en: Tax ID
it_IT: Codice fiscale

en: Enter your tax ID
it_IT: Inserisci il tuo codice fiscale

en: Select your Business Type
it_IT: Seleziona il tuo tipo di attività

en: Manufacturing
it_IT: Produzione

en: Finance and Insurance
it_IT: Finanza e assicurazioni

en: Healthcare
it_IT: Sanità

en: Real Estate
it_IT: Immobiliare

en: Update Profile
it_IT: Aggiorna profilo

en: Enter company name
it_IT: Inserisci il nome dell'azienda

en: Address Line 1
it_IT: Indirizzo riga 1

en: Enter address
it_IT: Inserisci l'indirizzo

en: Address Line 2
it_IT: Indirizzo riga 2

en: Apartment, suite, etc.
it_IT: Appartamento, interno, ecc.

en: State/Province
it_IT: Stato/Provincia

en: ZIP/Postal Code
it_IT: CAP/Codice postale

en: Enter postal code
it_IT: Inserisci il codice postale

en: Update Address
it_IT: Aggiorna indirizzo

note: translators: %s: address type, e.g. Billing or Shipping.
en: %s Address
it_IT: Indirizzo %s

en: Billing
it_IT: Fatturazione

en: Password must be at least 6 characters long
it_IT: La password deve contenere almeno 6 caratteri

en: Password updated successfully
it_IT: Password aggiornata con successo

en: Error updating password
it_IT: Errore durante l'aggiornamento della password

en: Set your password
it_IT: Imposta la tua password

en: Change your Password
it_IT: Cambia la tua password

en: Enter a new password below to change your password
it_IT: Inserisci una nuova password qui sotto per cambiare la tua password

en: Change Password
it_IT: Cambia password

en: Items
it_IT: Articoli

en: Free Product
it_IT: Prodotto gratuito

note: translators: %s: downloadable file name.
en: Download %s
it_IT: Scarica %s

en: Order Date
it_IT: Data dell'ordine

en: Fulfilment Status
it_IT: Stato di evasione

en: Order info
it_IT: Informazioni sull'ordine

en: No address provided.
it_IT: Nessun indirizzo fornito.

en: Full Name
it_IT: Nome completo

en: Company
it_IT: Azienda

en: Order Notes
it_IT: Note dell'ordine

en: Loading notes...
it_IT: Caricamento delle note...

en: No notes found for this order
it_IT: Nessuna nota trovata per questo ordine

en: Track here:
it_IT: Traccia qui:

en: Back to orders
it_IT: Torna agli ordini

note: translators: %s: order ID.
en: Order #%s
it_IT: Ordine #%s

en: No order data found
it_IT: Nessun dato dell'ordine trovato

en: Your Voice Matters
it_IT: La tua opinione conta

en: Help us make EasyCommerce the best it can be. Share your feedback and ideas with us!
it_IT: Aiutaci a rendere EasyCommerce il migliore possibile. Condividi con noi i tuoi feedback e le tue idee!

en: Enter first name
it_IT: Inserisci il nome

en: Enter a valid email address
it_IT: Inserisci un indirizzo email valido

en: Send Message
it_IT: Invia messaggio

en: Thank you for your feedback
it_IT: Grazie per il tuo feedback

en: We will use your feedback to build a better experience for everyone.
it_IT: Useremo il tuo feedback per creare un'esperienza migliore per tutti.

en: Ask Store Copilot anything about your store - get insights, or manage products and orders right from chat.
it_IT: Chiedi a Store Copilot qualsiasi cosa sul tuo negozio - ottieni approfondimenti o gestisci prodotti e ordini direttamente dalla chat.

en: What is today's total revenue?
it_IT: Qual è il ricavo totale di oggi?

en: How many orders were placed this week?
it_IT: Quanti ordini sono stati effettuati questa settimana?

en: Which product is performing best?
it_IT: Quale prodotto sta andando meglio?

en: What is my average order value this month?
it_IT: Qual è il mio valore medio degli ordini questo mese?

en: How many new vs returning customers this week?
it_IT: Quanti clienti nuovi rispetto a quelli di ritorno questa settimana?

en: Which products are low in stock?
it_IT: Quali prodotti hanno scorte in esaurimento?

en: Examples
it_IT: Esempi

note: translators: %d: number of AI credits this action uses.
en: Uses %d credit. | Uses %d credits.
it_IT[0]: Usa %d credito.
it_IT[1]: Usa %d crediti.

note: translators: %d: number of AI credits remaining.
en: %d Credit | %d Credits
it_IT[0]: %d credito
it_IT[1]: %d crediti

en: Remaining
it_IT: Rimanenti

en: Network response was not okay
it_IT: La risposta della rete non è andata a buon fine

en: No answer found
it_IT: Nessuna risposta trovata

en: Ask a Question
it_IT: Fai una domanda

en: No credits available
it_IT: Nessun credito disponibile

en: Two AI Agents, One Free Key
it_IT: Due agenti AI, una chiave gratuita

en: Connect a free API key -
it_IT: Connetti una chiave API gratuita -

en: 100 AI credits
it_IT: 100 crediti AI

en: free, more with
it_IT: gratis, di più con

en: Store Copilot - For You
it_IT: Store Copilot - Per te

en: Chat to run your store: ask about sales, create and edit products, and update orders - in plain English, with your approval.
it_IT: Chatta per gestire il tuo negozio: chiedi informazioni sulle vendite, crea e modifica prodotti e aggiorna gli ordini - in linguaggio naturale, con la tua approvazione.

en: Shopping Agent - For Your Shoppers
it_IT: Agente di acquisto - Per i tuoi acquirenti

en: A 24/7 storefront agent that helps customers find the right product, answers their questions, and places orders for them.
it_IT: Un agente attivo 24 ore su 24, 7 giorni su 7 sulla vetrina che aiuta i clienti a trovare il prodotto giusto, risponde alle loro domande ed effettua ordini per loro.

en: Plus
it_IT: In più

en: & more.
it_IT: e altro ancora.

en: Each AI request transmits only the relevant records - the item you're working on, or a shopper's query and its products - to EasyCommerce's AI service. Your bulk customer and order data is never uploaded, sold, or used to train models.
it_IT: Ogni richiesta AI trasmette solo i record pertinenti - l'elemento su cui stai lavorando o la query di un acquirente e i relativi prodotti - al servizio AI di EasyCommerce. I tuoi dati aggregati di clienti e ordini non vengono mai caricati, venduti o utilizzati per addestrare modelli.

en: Learn more.
it_IT: Scopri di più.

en: I have an API key
it_IT: Ho una chiave API

en: I want an API key
it_IT: Voglio una chiave API

en: Please fill all the fields
it_IT: Compila tutti i campi

en: Enter Your Connection Key
it_IT: Inserisci la tua chiave di connessione

en: The link in your email connects AI automatically. To do it manually, paste the key we emailed below.
it_IT: Il link nella tua email collega automaticamente l'AI. Per farlo manualmente, incolla qui sotto la chiave che ti abbiamo inviato via email.

en: Your Key
it_IT: La tua chiave

en: Paste your key
it_IT: Incolla la tua chiave

en: I don't have a key
it_IT: Non ho una chiave

en: Check your email and click the link to connect AI.
it_IT: Controlla la tua email e clicca sul link per collegare l'AI.

en: Connect EasyCommerce AI
it_IT: Collega l'AI di EasyCommerce

en: Enter your name and email - we'll send a one-click link to connect AI, plus a backup key.
it_IT: Inserisci il tuo nome e la tua email - ti invieremo un link con un solo clic per collegare l'AI, oltre a una chiave di backup.

en: Your Name
it_IT: Il tuo nome

en: Enter your Name
it_IT: Inserisci il tuo nome

en: Email My Link
it_IT: Inviami il link via email

en: I already have a key
it_IT: Ho già una chiave

en: Join Community
it_IT: Unisciti alla community

en: Support
it_IT: Supporto

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Dismiss this notice
it_IT: Ignora questo avviso

en: Last 7 days
it_IT: Ultimi 7 giorni

en: Last 30 days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: This week
it_IT: Questa settimana

en: This month
it_IT: Questo mese

en: This year
it_IT: Quest'anno

en: View all
it_IT: Visualizza tutto

en: Show Digits
it_IT: Mostra le cifre

en: Hide Digits
it_IT: Nascondi le cifre

note: translators: %s: data series name.
en: Previous %s
it_IT: %s precedente

en: Product Name
it_IT: Nome del prodotto

en: Items Sold
it_IT: Articoli venduti

en: Total Sales
it_IT: Vendite totali

en: No top selling products found.
it_IT: Nessun prodotto più venduto trovato.

en: No low stock products found.
it_IT: Nessun prodotto con scorte in esaurimento trovato.

en: Abandoned Cart Details
it_IT: Dettagli del carrello abbandonato

en: Last Activity
it_IT: Ultima attività

note: translators: %d: number of seconds.
en: %ds ago
it_IT: %ds fa

note: translators: %d: number of minutes.
en: %dm ago
it_IT: %dm fa

note: translators: %d: number of hours.
en: %dh ago
it_IT: %dh fa

note: translators: %d: number of days.
en: %dd ago
it_IT: %dg fa

en: Total Products
it_IT: Prodotti totali

en: Reminder
it_IT: Promemoria

en: Cart Summary
it_IT: Riepilogo del carrello

en: Subject Line
it_IT: Oggetto

en: Complete your purchase - Items waiting in your cart!
it_IT: Completa il tuo acquisto - Ci sono articoli in attesa nel tuo carrello!

en: Email Message
it_IT: Messaggio email

en: Abandoned cart deleted successfully
it_IT: Carrello abbandonato eliminato con successo

en: Failed to delete abandoned cart. Please try again.
it_IT: Eliminazione del carrello abbandonato non riuscita. Riprova.

en: Deleting...
it_IT: Eliminazione in corso...

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Something went wrong. Please try again.
it_IT: Qualcosa è andato storto. Riprova.

en: Send Email
it_IT: Invia email

en: Cart Items
it_IT: Articoli del carrello

en: Variant
it_IT: Variante

en: Loading cart items...
it_IT: Caricamento degli articoli del carrello...

en: No items found.
it_IT: Nessun articolo trovato.

en: No abandoned carts found.
it_IT: Nessun carrello abbandonato trovato.

en: No activities found.
it_IT: Nessuna attività trovata.

en: Join the community and post your issue to get a faster response.
it_IT: Unisciti alla community e pubblica il tuo problema per ottenere una risposta più rapida.

en: Latest Orders
it_IT: Ultimi ordini

en: Recent Sales
it_IT: Vendite recenti

en: Top Selling
it_IT: Più venduti

en: Recent Activities
it_IT: Attività recenti

en: Failed to update status
it_IT: Aggiornamento dello stato non riuscito

en: Dropdown Arrow
it_IT: Freccia a discesa

en: Category
it_IT: Categoria

en: Total Sale
it_IT: Vendita totale

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Builder
it_IT: Costruttore

en: Select status
it_IT: Seleziona lo stato

en: Reset
it_IT: Reimposta

en: Are you sure you want to delete?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare?

en: You're going to delete this, are you sure?
it_IT: Stai per eliminarlo, sei sicuro?

en: No, Keep it
it_IT: No, mantienilo

en: Yes, Delete
it_IT: Sì, elimina

en: Delete Permanently
it_IT: Elimina definitivamente

en: Are you sure you want to update?
it_IT: Sei sicuro di voler aggiornare?

en: You're going to update <strong>All</strong> are you sure?
it_IT: Stai per aggiornare <strong>Tutto</strong>, sei sicuro?

en: No, Keep as it is
it_IT: No, lascia com'è

en: Yes, Update
it_IT: Sì, aggiorna

en: Product deleted | Products deleted
it_IT[0]: Prodotto eliminato
it_IT[1]: Prodotti eliminati

en: Delete failed.
it_IT: Eliminazione non riuscita.

en: Something went wrong.
it_IT: Qualcosa è andato storto.

en: Set Status
it_IT: Imposta lo stato

en: Status updated successfully
it_IT: Stato aggiornato con successo

en: Failed to update products.
it_IT: Aggiornamento dei prodotti non riuscito.

en: An error occurred while updating statuses.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento degli stati.

en: Please select a valid status.
it_IT: Seleziona uno stato valido.

en: Please select a CSV file
it_IT: Seleziona un file CSV

en: Failed to upload CSV
it_IT: Caricamento del CSV non riuscito

en: Upload failed
it_IT: Caricamento non riuscito

en: Columns mapped successfully
it_IT: Colonne mappate con successo

en: Failed to map columns
it_IT: Mappatura delle colonne non riuscita

en: Mapping failed
it_IT: Mappatura non riuscita

en: Failed to start import
it_IT: Avvio dell'importazione non riuscito

en: Import started in background...
it_IT: Importazione avviata in background...

note: translators: %d: number of products imported.
en: Import completed! %d product imported | Import completed! %d products imported
it_IT[0]: Importazione completata! %d prodotto importato
it_IT[1]: Importazione completata! %d prodotti importati

note: translators: %d: number of errors that occurred during import.
en: %d error occurred | %d errors occurred
it_IT[0]: Si è verificato %d errore
it_IT[1]: Si sono verificati %d errori

en: Import failed to start
it_IT: Avvio dell'importazione non riuscito

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Thumbnail Url
it_IT: URL della miniatura

en: Attribute Names
it_IT: Nomi degli attributi

en: Attribute Values Name
it_IT: Nome dei valori degli attributi

en: Attribute Values Value
it_IT: Valore dei valori degli attributi

en: Variation Names
it_IT: Nomi delle variazioni

en: Variation Types
it_IT: Tipi di variazione

en: Variation Status
it_IT: Stato della variazione

en: Regular Prices
it_IT: Prezzi normali

en: Sale Prices
it_IT: Prezzi scontati

en: SKUs
it_IT: SKU

en: Stock Quantities
it_IT: Quantità in magazzino

en: Stock Limits
it_IT: Limiti di scorta

en: Variation Attribute Names
it_IT: Nomi degli attributi delle variazioni

en: Variation Attribute Values
it_IT: Valori degli attributi delle variazioni

en: Managed Stocks
it_IT: Scorte gestite

en: Tax Classes
it_IT: Classi fiscali

en: Thumbnail URLs
it_IT: URL delle miniature

en: Width Values
it_IT: Valori della larghezza

en: Width Units
it_IT: Unità della larghezza

en: Height Values
it_IT: Valori dell'altezza

en: Height Units
it_IT: Unità dell'altezza

en: Weight Values
it_IT: Valori del peso

en: Weight Units
it_IT: Unità del peso

en: Length Values
it_IT: Valori della lunghezza

en: Length Units
it_IT: Unità della lunghezza

en: Meta Gallery URLs
it_IT: URL della galleria meta

en: Meta Gallery Titles
it_IT: Titoli della galleria meta

en: Meta Templates
it_IT: Template meta

en: Show Reviews
it_IT: Mostra recensioni

en: Review Text Mandatory
it_IT: Testo della recensione obbligatorio

en: Hide From Shop
it_IT: Nascondi dal negozio

en: Published Date
it_IT: Data di pubblicazione

en: Upload CSV
it_IT: Carica CSV

en: Column Mapping
it_IT: Mappatura delle colonne

en: Import
it_IT: Importa

en: Upload CSV File
it_IT: Carica file CSV

en: Download the
it_IT: Scarica il

en: Demo CSV
it_IT: CSV demo

en: file. Add your data, upload it below, and click continue. To learn more,
it_IT: file. Aggiungi i tuoi dati, caricalo qui sotto e clicca su continua. Per saperne di più,

en: click here
it_IT: clicca qui

en: Uploading...
it_IT: Caricamento in corso...

en: Continue
it_IT: Continua

en: Column Name
it_IT: Nome della colonna

en: Map to Field
it_IT: Mappa al campo

en: Do not import
it_IT: Non importare

en: Mapping...
it_IT: Mappatura in corso...

en: Import Products
it_IT: Importa prodotti

en: Importing...
it_IT: Importazione in corso...

note: translators: 1: number of products processed, 2: total number of products.
en: %1$d of %2$d products
it_IT: %1$d di %2$d prodotti

en: Products are ready to import. Click the button below to start importing.
it_IT: I prodotti sono pronti per l'importazione. Clicca sul pulsante qui sotto per avviare l'importazione.

en: Import Now
it_IT: Importa ora

en: Demo products imported!
it_IT: Prodotti demo importati!

en: Failed to import
it_IT: Importazione non riuscita

en: Failed to import demo products
it_IT: Importazione dei prodotti demo non riuscita

en: Importing Sample Products
it_IT: Importazione dei prodotti di esempio

en: We are generating some sample products into your store. You can refresh the page to see the progress..
it_IT: Stiamo generando alcuni prodotti di esempio nel tuo negozio. Puoi aggiornare la pagina per vedere l'avanzamento..

en: All
it_IT: Tutti

en: Product trashed successfully!
it_IT: Prodotto spostato nel cestino con successo!

en: Product deleted successfully!
it_IT: Prodotto eliminato con successo!

note: translators: %s: product status label, e.g. Draft or Published.
en: No %s Products Found
it_IT: Nessun prodotto %s trovato

en: Your Store is Empty
it_IT: Il tuo negozio è vuoto

en: Create a new product or generate samples to get started.
it_IT: Crea un nuovo prodotto o genera esempi per iniziare.

en: or
it_IT: oppure

en: Generate Samples
it_IT: Genera esempi

en: Write a short, compelling product sumamry with key features and benefits.
it_IT: Scrivi un riepilogo del prodotto breve e accattivante con le caratteristiche e i vantaggi principali.

en: Write a detailed, persuasive product description covering features, benefits, use cases, and why it's a great choice. Mention features in ordered list if any.
it_IT: Scrivi una descrizione del prodotto dettagliata e persuasiva che copra caratteristiche, vantaggi, casi d'uso e perché è un'ottima scelta. Menziona le caratteristiche in un elenco ordinato, se presenti.

en: Invalid response from AI service. Please try again.
it_IT: Risposta non valida dal servizio AI. Riprova.

en: AI-powered copy writer to write your product description and summary
it_IT: Copywriter basato su AI per scrivere la descrizione e il riepilogo del tuo prodotto

en: You have used all your free credits.
it_IT: Hai esaurito tutti i tuoi crediti gratuiti.

en: Upgrade Now
it_IT: Effettua l'upgrade ora

en: Please type your instructions here
it_IT: Digita qui le tue istruzioni

en: loading
it_IT: caricamento

en: Generate
it_IT: Genera

en: Product Summary
it_IT: Riepilogo del prodotto

en: Write a compelling summary to highlight key product features.
it_IT: Scrivi un riepilogo accattivante per evidenziare le caratteristiche principali del prodotto.

en: Add product title first!
it_IT: Aggiungi prima il titolo del prodotto!

en: Generate with AI
it_IT: Genera con l'AI

en: Briefly describe the product, its key benefit, and who it’s for. Keep it within 20–40 words.
it_IT: Descrivi brevemente il prodotto, il suo vantaggio principale e a chi è destinato. Mantienilo entro 20–40 parole.

en: Selected
it_IT: Selezionato

en: Select Options
it_IT: Seleziona le opzioni

en: Loading attribute...
it_IT: Caricamento dell'attributo...

en: Attribute name are required!
it_IT: Il nome dell'attributo è obbligatorio!

en: Attribute slug are required!
it_IT: Lo slug dell'attributo è obbligatorio!

en: Attribute name already exists!
it_IT: Il nome dell'attributo esiste già!

en: Attribute slug already exists!
it_IT: Lo slug dell'attributo esiste già!

en: Option %d must have a label!
it_IT: L'opzione %d deve avere un'etichetta!

en: Option %d must have a label and image
it_IT: L'opzione %d deve avere un'etichetta e un'immagine

en: Option %d must have a label and color
it_IT: L'opzione %d deve avere un'etichetta e un colore

en: Duplicate option labels are not allowed!
it_IT: Le etichette di opzione duplicate non sono consentite!

en: Attribute updated successfully!
it_IT: Attributo aggiornato con successo!

en: Attribute created successfully!
it_IT: Attributo creato con successo!

en: It'll show on the single product screen
it_IT: Verrà mostrato nella schermata del singolo prodotto

en: Enter Name
it_IT: Inserisci il nome

en: URL-friendly slug of the attribute
it_IT: Slug adatto agli URL dell'attributo

en: How customers will see this on the single product screen
it_IT: Come i clienti lo vedranno nella schermata del singolo prodotto

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Options of the attribute
it_IT: Opzioni dell'attributo

en: Select an Image
it_IT: Seleziona un'immagine

en: Use this image
it_IT: Usa questa immagine

en: Update Attribute
it_IT: Aggiorna attributo

en: Create Attribute
it_IT: Crea attributo

en: Attribute deleted successfully!
it_IT: Attributo eliminato con successo!

en: Failed to delete attribute.
it_IT: Eliminazione dell'attributo non riuscita.

en: Delete failed, please try again.
it_IT: Eliminazione non riuscita, riprova.

en: No attributes found.
it_IT: Nessun attributo trovato.

en: Add New Attribute
it_IT: Aggiungi nuovo attributo

en: Add to Product
it_IT: Aggiungi al prodotto

note: translators: %s: attribute name.
en: Edit Attribute: %s
it_IT: Modifica attributo: %s

en: AI Attributes Generator
it_IT: Generatore di attributi AI

en: AI-powered attribute generator to create product attributes
it_IT: Generatore di attributi basato su AI per creare gli attributi dei prodotti

en: Number of Attributes to Generate
it_IT: Numero di attributi da generare

en: Number of Values Per Attribute
it_IT: Numero di valori per attributo

en: Attributes generated successfully!
it_IT: Attributi generati con successo!

en: Failed to generate attributes
it_IT: Generazione degli attributi non riuscita

en: Add attributes to your product to help customers filter and search for products more easily.
it_IT: Aggiungi attributi al tuo prodotto per aiutare i clienti a filtrare e cercare i prodotti più facilmente.

en: Generating...
it_IT: Generazione in corso...

en: Fetching generated attributes...
it_IT: Recupero degli attributi generati...

en: No attributes are added yet. Click the "Add New" button below to add attributes to this product.
it_IT: Nessun attributo ancora aggiunto. Clicca sul pulsante "Aggiungi nuovo" qui sotto per aggiungere attributi a questo prodotto.

en: Add options like color or size. Click the "Manage Attributes" button below or "Generate with AI" above.
it_IT: Aggiungi opzioni come colore o taglia. Clicca sul pulsante "Gestisci attributi" qui sotto oppure su "Genera con l'AI" qui sopra.

en: Add Attribute
it_IT: Aggiungi attributo

en: Write variation name
it_IT: Scrivi il nome della variazione

en: Expand
it_IT: Espandi

en: Product Type
it_IT: Tipo di prodotto

en: Physical Product
it_IT: Prodotto fisico

en: Digital Product
it_IT: Prodotto digitale

note: translators: %s: attribute name.
en: Select %s
it_IT: Seleziona %s

en: If there is no sale going on for this variation, simply leave it blank.
it_IT: Se non è in corso alcuna promozione per questa variazione, lascia semplicemente il campo vuoto.

en: Sale price should be less than regular price.
it_IT: Il prezzo scontato deve essere inferiore al prezzo normale.

en: Calculate profit margin
it_IT: Calcola il margine di profitto

en: Cost of Goods
it_IT: Costo dei beni

en: Enter Cost
it_IT: Inserisci il costo

en: Profit
it_IT: Profitto

en: Yet to calculate
it_IT: Ancora da calcolare

en: Margin
it_IT: Margine

en: Inventory
it_IT: Inventario

en: Stock Count
it_IT: Conteggio delle scorte

en: Number of items we have in stock. If you don't manage stock for this variation, simply leave it blank.
it_IT: Numero di articoli che abbiamo in magazzino. Se non gestisci le scorte per questa variazione, lascia semplicemente il campo vuoto.

en: Enter Stock Count
it_IT: Inserisci il conteggio delle scorte

en: Low Stock Limit
it_IT: Limite di scorte in esaurimento

en: When should we call it low stock?
it_IT: Quando dobbiamo considerarle scorte in esaurimento?

en: Stock Limit
it_IT: Limite di scorta

en: Package Dimension
it_IT: Dimensioni del pacco

en: Height
it_IT: Altezza

en: Set Height
it_IT: Imposta l'altezza

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Set Width
it_IT: Imposta la larghezza

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: Set Length
it_IT: Imposta la lunghezza

en: Weight
it_IT: Peso

en: Set Weight
it_IT: Imposta il peso

en: Select Images
it_IT: Seleziona le immagini

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Files
it_IT: File

en: File title
it_IT: Titolo del file

en: Add More Files
it_IT: Aggiungi altri file

en: Uploading files...
it_IT: Caricamento dei file...

en: Click to update
it_IT: Clicca per aggiornare

en: or Drag and drop
it_IT: oppure trascina e rilascia

en: Upload Files
it_IT: Carica file

note: translators: %s: addon name.
en: Unlock %s
it_IT: Sblocca %s

en: See Pro Plans
it_IT: Scopri i piani Pro

en: Addon activated successfully.
it_IT: Addon attivato con successo.

en: Error activating addon.
it_IT: Errore durante l'attivazione dell'addon.

en: Install A New Addon?
it_IT: Installare un nuovo addon?

note: translators: %s: addon name.
en: This will install %s. Are you sure to proceed?
it_IT: Questo installerà %s. Sei sicuro di voler procedere?

en: Install & Activate
it_IT: Installa e attiva

en: Variation Name
it_IT: Nome della variazione

en: Choose attributes that apply to this pricing option
it_IT: Scegli gli attributi che si applicano a questa opzione di prezzo

en: Subscription Manager
it_IT: Gestore degli abbonamenti

en: Add recurring billing to your store with the EasyCommerce Subscription Addon.
it_IT: Aggiungi la fatturazione ricorrente al tuo negozio con l'addon Abbonamenti di EasyCommerce.

en: Enable Subscription
it_IT: Attiva abbonamento

en: Turn on subscriptions to sell products with recurring payments.
it_IT: Attiva gli abbonamenti per vendere prodotti con pagamenti ricorrenti.

en: License Manager
it_IT: Gestore delle licenze

en: Configure your ecommerce store with licensing capability and sell digital products and manage their licenses.
it_IT: Configura il tuo negozio ecommerce con la funzionalità di licenza, vendi prodotti digitali e gestisci le relative licenze.

en: Generate License
it_IT: Genera licenza

en: Turn on licensing to sell products that require license keys.
it_IT: Attiva le licenze per vendere prodotti che richiedono chiavi di licenza.

en: Are you sure you want to replace?
it_IT: Sei sicuro di voler sostituire?

en: Auto generating variants will replace all existing variants for
it_IT: La generazione automatica delle varianti sostituirà tutte le varianti esistenti per

en: No, Keep
it_IT: No, mantieni

en: Yes, Replace
it_IT: Sì, sostituisci

en: Set product type, price, sale price, stock count, and dimensions of the product.
it_IT: Imposta il tipo di prodotto, il prezzo, il prezzo scontato, il conteggio delle scorte e le dimensioni del prodotto.

en: Add attributes to enable variant generation
it_IT: Aggiungi attributi per attivare la generazione delle varianti

en: Add attributes above to add multiple price options.
it_IT: Aggiungi attributi qui sopra per inserire più opzioni di prezzo.

en: Need multiple prices?
it_IT: Hai bisogno di più prezzi?

en: No prices added yet
it_IT: Nessun prezzo ancora aggiunto

en: Add New Price
it_IT: Aggiungi nuovo prezzo

en: Add Media
it_IT: Aggiungi media

en: Provide an in-depth product description of 600–900 words, outlining key features, benefits, and usage instructions.
it_IT: Fornisci una descrizione dettagliata del prodotto di 600–900 parole, illustrando le caratteristiche principali, i vantaggi e le istruzioni d'uso.

en: Generating image
it_IT: Generazione dell'immagine

en: Edit this image. Keep the product exactly as-is. Place it in a clean, modern lifestyle setting with soft natural lighting, shallow depth of field, and a professional commercial look.
it_IT: Modifica questa immagine. Mantieni il prodotto esattamente com'è. Collocalo in un ambiente lifestyle pulito e moderno con illuminazione naturale soffusa, profondità di campo ridotta e un aspetto commerciale professionale.

en: 1024x1024 Pixels
it_IT: 1024x1024 pixel

en: 1792x1024 Pixels
it_IT: 1792x1024 pixel

en: 1024x1792 Pixels
it_IT: 1024x1792 pixel

en: No enhanced image to choose from.
it_IT: Nessuna immagine migliorata tra cui scegliere.

en: Failed to choose image. Please try again.
it_IT: Selezione dell'immagine non riuscita. Riprova.

en: AI Image Enhancer
it_IT: Miglioratore di immagini AI

en: Enhance your image with AI
it_IT: Migliora la tua immagine con l'AI

en: Original Image
it_IT: Immagine originale

en: Image Size
it_IT: Dimensione dell'immagine

en: Quality
it_IT: Qualità

en: Enhance Image
it_IT: Migliora immagine

en: Use This Image
it_IT: Usa questa immagine

en: Image Preview.
it_IT: Anteprima dell'immagine.

note: translators: %d: image number in the gallery.
en: Uploaded %d
it_IT: Caricato %d

en: Set as thumbnail
it_IT: Imposta come miniatura

en: Enhance With AI
it_IT: Migliora con l'AI

en: Uploading images...
it_IT: Caricamento delle immagini...

en: Upload Images
it_IT: Carica immagini

note: translators: %s: product title.
en: A professional product photo of %s on a clean white background, studio lighting, sharp focus, high resolution, commercial photography style, no shadows, photorealistic.
it_IT: Una foto professionale del prodotto %s su uno sfondo bianco pulito, illuminazione da studio, messa a fuoco nitida, alta risoluzione, stile di fotografia commerciale, senza ombre, fotorealistica.

en: No generated image to choose from.
it_IT: Nessuna immagine generata tra cui scegliere.

en: Describe what you want to see in the image
it_IT: Descrivi cosa vuoi vedere nell'immagine

en: Generated image will appear here once created.
it_IT: L'immagine generata comparirà qui una volta creata.

en: Product Gallery
it_IT: Galleria del prodotto

en: Upload images to showcase your product visually.
it_IT: Carica immagini per mostrare visivamente il tuo prodotto.

en: For best appearance, use images larger than
it_IT: Per un aspetto ottimale, usa immagini più grandi di

en: pixels.
it_IT: pixel.

en: All fields are required!
it_IT: Tutti i campi sono obbligatori!

en: Category created successfully
it_IT: Categoria creata con successo

en: Operation failed
it_IT: Operazione non riuscita

en: It'll be used to filter products
it_IT: Verrà utilizzata per filtrare i prodotti

en: URL-friendly slug of the category
it_IT: Slug adatto agli URL della categoria

en: Parent
it_IT: Principale

en: Select a parent category if any
it_IT: Seleziona una categoria principale, se presente

en: Select Parent
it_IT: Seleziona la categoria principale

en: Create Category
it_IT: Crea categoria

en: Tag created successfully
it_IT: Tag creato con successo

en: URL-friendly slug of the tag
it_IT: Slug adatto agli URL del tag

en: Create Tag
it_IT: Crea tag

en: Brand created successfully
it_IT: Marca creata con successo

en: URL-friendly slug of the brand
it_IT: Slug adatto agli URL della marca

en: Select a parent brand if any
it_IT: Seleziona una marca principale, se presente

en: Create Brand
it_IT: Crea marca

en: No categories available
it_IT: Nessuna categoria disponibile

en: No tags available
it_IT: Nessun tag disponibile

en: No brands available
it_IT: Nessuna marca disponibile

en: Failed to fetch categories.
it_IT: Recupero delle categorie non riuscito.

en: Failed to fetch tags.
it_IT: Recupero dei tag non riuscito.

en: Failed to fetch brands.
it_IT: Recupero delle marche non riuscito.

en: Organize your product with Categories, Tags, and Brands for better sorting.
it_IT: Organizza il tuo prodotto con categorie, tag e marche per una migliore classificazione.

en: Manage Categories
it_IT: Gestisci categorie

en: Manage Tags
it_IT: Gestisci tag

en: Manage Brands
it_IT: Gestisci marche

en: Product View
it_IT: Vista del prodotto

en: Choose a template to customize how your product page is displayed to customers.
it_IT: Scegli un template per personalizzare come la tua pagina prodotto viene mostrata ai clienti.

en: Select Template
it_IT: Seleziona il template

en: Select a template
it_IT: Seleziona un template

en: Configure general product settings like visibility, URL slug, and reviews.
it_IT: Configura le impostazioni generali del prodotto come visibilità, slug dell'URL e recensioni.

en: Hide from Shop
it_IT: Nascondi dal negozio

en: Hide from Search Engines
it_IT: Nascondi dai motori di ricerca

en: Enable Review
it_IT: Attiva recensioni

en: Product title is required
it_IT: Il titolo del prodotto è obbligatorio

en: Invalid Pricing Data
it_IT: Dati di prezzo non validi

note: translators: %s: pricing plan name.
en: Duplicate pricing plan found: %s
it_IT: Piano tariffario duplicato trovato: %s

note: translators: 1: new variation name, 2: existing variation name.
en: Duplicate attributes found in %1$s and %2$s
it_IT: Attributi duplicati trovati in %1$s e %2$s

en: Product is live now!
it_IT: Il prodotto è ora pubblicato!

en: Product saved as draft!
it_IT: Prodotto salvato come bozza!

en: Product Creation Failed
it_IT: Creazione del prodotto non riuscita

en: Save as Draft
it_IT: Salva come bozza

en: Save as Live
it_IT: Salva come pubblicato

en: Add your product title here
it_IT: Aggiungi qui il titolo del tuo prodotto

en: Product trashed!
it_IT: Prodotto spostato nel cestino!

en: Product deleted permanently!
it_IT: Prodotto eliminato definitivamente!

en: Product doesn't exist
it_IT: Il prodotto non esiste

en: Failed to fetch product data
it_IT: Recupero dei dati del prodotto non riuscito

en: Product updated successfully
it_IT: Prodotto aggiornato con successo

en: Product update failed
it_IT: Aggiornamento del prodotto non riuscito

en: Edit:
it_IT: Modifica:

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Loading product data...
it_IT: Caricamento dei dati del prodotto...

en: Selected attributes deleted successfully!
it_IT: Attributi selezionati eliminati con successo!

en: Failed to delete selected attributes.
it_IT: Eliminazione degli attributi selezionati non riuscita.

en: Bulk delete failed, please try again.
it_IT: Eliminazione in blocco non riuscita, riprova.

en: Delete Selected
it_IT: Elimina selezionati

en: Attributes List
it_IT: Elenco degli attributi

en: Category deleted successfully
it_IT: Categoria eliminata con successo

en: Failed to delete
it_IT: Eliminazione non riuscita

en: No categories found.
it_IT: Nessuna categoria trovata.

en: Category updated successfully
it_IT: Categoria aggiornata con successo

en: Selected categories deleted successfully!
it_IT: Categorie selezionate eliminate con successo!

en: Failed to delete selected categories.
it_IT: Eliminazione delle categorie selezionate non riuscita.

en: Categories List
it_IT: Elenco delle categorie

note: translators: %s: category name.
en: Edit Category: %s
it_IT: Modifica categoria: %s

en: Tag deleted successfully
it_IT: Tag eliminato con successo

en: No tags found.
it_IT: Nessun tag trovato.

en: Tag updated successfully
it_IT: Tag aggiornato con successo

en: Selected tags deleted successfully!
it_IT: Tag selezionati eliminati con successo!

en: Failed to delete selected tags.
it_IT: Eliminazione dei tag selezionati non riuscita.

en: Tags List
it_IT: Elenco dei tag

note: translators: %s: tag name.
en: Edit Tag: %s
it_IT: Modifica tag: %s

en: Brand deleted successfully
it_IT: Marca eliminata con successo

en: No brands found.
it_IT: Nessuna marca trovata.

en: Brand updated successfully
it_IT: Marca aggiornata con successo

en: Selected brands deleted successfully!
it_IT: Marche selezionate eliminate con successo!

en: Failed to delete selected brands.
it_IT: Eliminazione delle marche selezionate non riuscita.

en: Brands List
it_IT: Elenco delle marche

note: translators: %s: brand name.
en: Edit Brand: %s
it_IT: Modifica marca: %s

en: An error occurred while updating status
it_IT: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento dello stato

en: Please enter an amount greater than 0 before refunding
it_IT: Inserisci un importo maggiore di 0 prima di rimborsare

en: Failed to process refund. Please try again.
it_IT: Elaborazione del rimborso non riuscita. Riprova.

en: Please enter the Refund Transaction ID.
it_IT: Inserisci l'ID della transazione di rimborso.

en: Please enter an amount before refunding
it_IT: Inserisci un importo prima di rimborsare

en: Please select a reason before refunding
it_IT: Seleziona un motivo prima di rimborsare

en: Refund Payment
it_IT: Rimborsa pagamento

en: Refundable
it_IT: Rimborsabile

en: Refund Amount
it_IT: Importo del rimborso

en: Enter amount
it_IT: Inserisci l'importo

en: Refund Reason
it_IT: Motivo del rimborso

en: Select Refund Reason
it_IT: Seleziona il motivo del rimborso

en: For %s, refunds should be processed manually outside of the system. After succesful processing, enter the Refund Transaction ID
it_IT: Per %s, i rimborsi devono essere elaborati manualmente al di fuori del sistema. Dopo l'elaborazione riuscita, inserisci l'ID della transazione di rimborso

en: Enter Refund Transaction ID
it_IT: Inserisci l'ID della transazione di rimborso

en: Refund now
it_IT: Rimborsa ora

en: Fulfillment
it_IT: Evasione

en: Transactions ID
it_IT: ID transazione

en: Date & Time
it_IT: Data e ora

en: On hold
it_IT: In sospeso

en: payment-icon
it_IT: icona pagamento

en: Select date range
it_IT: Seleziona l'intervallo di date

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: eg. 12 Sep - 28 Oct 2025
it_IT: es. 12 set - 28 ott 2025

en: Order deleted permanently | Orders deleted permanently
it_IT[0]: Ordine eliminato definitivamente
it_IT[1]: Ordini eliminati definitivamente

en: Something went wrong while deleting.
it_IT: Qualcosa è andato storto durante l'eliminazione.

en: Fulfill Status
it_IT: Stato di evasione

note: translators: %d: number of orders placed in the country.
en: %d order | %d orders
it_IT[0]: %d ordine
it_IT[1]: %d ordini

en: Failed to update orders.
it_IT: Aggiornamento degli ordini non riuscito.

en: Please select a status to update.
it_IT: Seleziona uno stato da aggiornare.

note: translators: %s: order status label (e.g. Pending).
en: No %s Orders Found
it_IT: Nessun ordine %s trovato

en: No Orders Found
it_IT: Nessun ordine trovato

en: You're yet to receive any orders in your store. Keep promoting 
    your store to bring in your first sale.
it_IT: Non hai ancora ricevuto alcun ordine nel tuo negozio. Continua a promuovere 
    il tuo negozio per ottenere la tua prima vendita.

note: translators: %s: order status label (e.g. Pending).
en: No %s orders in your store. Keep promoting 
    your store to bring in your first sale.
it_IT: Nessun ordine %s nel tuo negozio. Continua a promuovere 
    il tuo negozio per ottenere la tua prima vendita.

en: Resend Order Email
it_IT: Reinvia email dell'ordine

en: Email Event
it_IT: Evento email

en: Select an event
it_IT: Seleziona un evento

en: Email sent
it_IT: Email inviata

en: Refund
it_IT: Rimborso

en: Order Deleted!
it_IT: Ordine eliminato!

en: Delivery Date
it_IT: Data di consegna

en: Order Refund
it_IT: Rimborso dell'ordine

en: Fulfillment Status
it_IT: Stato di evasione

en: Payment Icon
it_IT: Icona di pagamento

en: Payment URL
it_IT: URL di pagamento

en: date
it_IT: data

en: Avg. Order Value
it_IT: Valore medio dell'ordine

en: Last Order
it_IT: Ultimo ordine

en: Reason
it_IT: Motivo

en: Refunded By
it_IT: Rimborsato da

en: Add Note
it_IT: Aggiungi nota

en: Required
it_IT: Obbligatorio

en: Write your note here
it_IT: Scrivi qui la tua nota

en: Note To Customer
it_IT: Nota al cliente

en: Unable to save note. The database may need to be updated. Please contact your administrator.
it_IT: Impossibile salvare la nota. Il database potrebbe dover essere aggiornato. Contatta il tuo amministratore.

en: Delete Note
it_IT: Elimina nota

en: Are you sure you want to delete this note? This action cannot be undone.
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa nota? Questa azione non può essere annullata.

en: Unable to delete note. Please try again or contact your administrator.
it_IT: Impossibile eliminare la nota. Riprova o contatta il tuo amministratore.

en: Order doesn't exist
it_IT: L'ordine non esiste

en: Failed to fetch order data
it_IT: Recupero dei dati dell'ordine non riuscito

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: eg. %1$s - %2$s %3$s
it_IT: es. %1$s - %2$s %3$s

en: Adjustment
it_IT: Rettifica

note: translators: %s: transaction status label.
en: No %s Transactions Found
it_IT: Nessuna transazione %s trovata

en: No Transactions Found.
it_IT: Nessuna transazione trovata.

en: All type of payment activities will appear here once they occur
it_IT: Tutti i tipi di attività di pagamento compariranno qui una volta che si verificano

en: Add New Customer
it_IT: Aggiungi nuovo cliente

en: Select a Image
it_IT: Seleziona un'immagine

en: Enter last name
it_IT: Inserisci il cognome

en: Enter Password
it_IT: Inserisci la password

en: Re-enter Password
it_IT: Reinserisci la password

en: Re-ender password to confirm
it_IT: Reinserisci la password per confermare

en: Submit
it_IT: Invia

en: Customer Since
it_IT: Cliente dal

en: Lifetime Value
it_IT: Valore nel tempo

en: No customers found
it_IT: Nessun cliente trovato

en: Recurring
it_IT: Ricorrente

en: One-time
it_IT: Una tantum

note: translators: %s: customer type label (e.g. Recurring).
en: No %s Customers Found
it_IT: Nessun cliente %s trovato

en: No Customers Found
it_IT: Nessun cliente trovato

en: You're yet to receive any customers in your store.
it_IT: Non hai ancora ricevuto alcun cliente nel tuo negozio.

note: translators: %s: customer type label (e.g. Recurring).
en: No %s customers in your store.
it_IT: Nessun cliente %s nel tuo negozio.

en: Keep promoting 
    your store to bring in your first customer.
it_IT: Continua a promuovere 
    il tuo negozio per ottenere il tuo primo cliente.

en: Add Customer
it_IT: Aggiungi cliente

en: Purchase Amount
it_IT: Importo dell'acquisto

en: Customer Details
it_IT: Dettagli del cliente

en: unknown
it_IT: sconosciuto

en: Orders Over Time
it_IT: Ordini nel tempo

en: Fullfillment
it_IT: Evasione

en: No order found for this customer
it_IT: Nessun ordine trovato per questo cliente

en: Active
it_IT: Attivo

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Coupon status updated
it_IT: Stato del coupon aggiornato

en: Failed to update coupon status
it_IT: Aggiornamento dello stato del coupon non riuscito

en: Something went wrong while updating coupon status
it_IT: Qualcosa è andato storto durante l'aggiornamento dello stato del coupon

en: No coupons found
it_IT: Nessun coupon trovato

en: All type of Coupons activities will appear here once they occur.
it_IT: Tutti i tipi di attività dei coupon compariranno qui una volta che si verificano.

en: Add Coupon
it_IT: Aggiungi coupon

en: Coupons deleted successfully
it_IT: Coupon eliminati con successo

en: Code
it_IT: Codice

en: Offer
it_IT: Offerta

en: No coupons found for this tab.
it_IT: Nessun coupon trovato per questa scheda.

en: Create Coupon
it_IT: Crea coupon

en: Coupon Deleted
it_IT: Coupon eliminato

en: Coupon Name
it_IT: Nome del coupon

en: Coupon Code
it_IT: Codice coupon

en: Offers
it_IT: Offerte

en: Discount Type
it_IT: Tipo di sconto

en: Percentage Discount
it_IT: Sconto percentuale

en: Fixed Cart Discount
it_IT: Sconto fisso sul carrello

en: Free Products
it_IT: Prodotti gratuiti

en: Offer Amount
it_IT: Importo dell'offerta

en: Select products to give for free
it_IT: Seleziona i prodotti da regalare

en: Search for products
it_IT: Cerca prodotti

en: Conditions
it_IT: Condizioni

en: Discount applies to specific products?
it_IT: Lo sconto si applica a prodotti specifici?

en: Minimum Spend
it_IT: Spesa minima

en: Maximum Spend
it_IT: Spesa massima

en: Start Date
it_IT: Data di inizio

en: calendar
it_IT: calendario

en: End Date
it_IT: Data di fine

en: Edit Coupon
it_IT: Modifica coupon

en: offer is required
it_IT: l'offerta è obbligatoria

en: Code is required
it_IT: Il codice è obbligatorio

en: Name is required
it_IT: Il nome è obbligatorio

en: Save as Inactive
it_IT: Salva come inattivo

en: Save as Active
it_IT: Salva come attivo

en: (No Name)
it_IT: (Senza nome)

en: +%d more
it_IT: +%d in più

en: Remind
it_IT: Ricorda

en: No Abandoned Carts found
it_IT: Nessun carrello abbandonato trovato

en: All Abandoned Carts will appear here once they occur.
it_IT: Tutti i carrelli abbandonati compariranno qui una volta che si verificano.

en: Are you sure you want to send reminder?
it_IT: Sei sicuro di voler inviare il promemoria?

en: You're going to Remind
it_IT: Stai per inviare un promemoria a

en: selected?
it_IT: selezionati?

en: Don't Send
it_IT: Non inviare

en: Yes, Send
it_IT: Sì, invia

en: Remind All
it_IT: Ricorda a tutti

en: carts deleted successfully
it_IT: carrelli eliminati con successo

en: %d cart | %d carts
it_IT[0]: %d carrello
it_IT[1]: %d carrelli

en: Reminders sent successfully
it_IT: Promemoria inviati con successo

en: Clean Abandoned Carts
it_IT: Pulisci i carrelli abbandonati

en: Choose whether to clean all abandoned carts or only invalid ones.
it_IT: Scegli se pulire tutti i carrelli abbandonati o solo quelli non validi.

en: Clean All
it_IT: Pulisci tutti

en: Clean Invalid
it_IT: Pulisci non validi

en: Not Contacted
it_IT: Non contattato

en: Contacted
it_IT: Contattato

en: Recovered
it_IT: Recuperato

en: Clean
it_IT: Pulisci

note: translators: %s: cart status label (e.g. Contacted).
en: No %s Carts Found
it_IT: Nessun carrello %s trovato

en: Reminders
it_IT: Promemoria

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Abandoned Cart Deleted
it_IT: Carrello abbandonato eliminato

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Not Approved
it_IT: Non approvato

en: Review #%d
it_IT: Recensione #%d

en: Product #%d
it_IT: Prodotto #%d

en: Review Content
it_IT: Contenuto della recensione

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Search by customer name or content
it_IT: Cerca per nome del cliente o contenuto

en: Product Reviews
it_IT: Recensioni dei prodotti

en: No Reviews Yet for Your Search
it_IT: Ancora nessuna recensione per la tua ricerca

en: No Reviews Yet
it_IT: Ancora nessuna recensione

en: No reviews match your search criteria. Try a different search.
it_IT: Nessuna recensione corrisponde ai tuoi criteri di ricerca. Prova una ricerca diversa.

en: All customer reviews and feedback will appear here once they’re submitted.
it_IT: Tutte le recensioni e i feedback dei clienti compariranno qui una volta inviati.

en: Review deleted successfully
it_IT: Recensione eliminata con successo

en: Failed to delete review
it_IT: Eliminazione della recensione non riuscita

en: An error occurred while deleting the review
it_IT: Si è verificato un errore durante l'eliminazione della recensione

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Detailed step-by-step guides on how to use and get the best out of EasyCommerce.
it_IT: Guide dettagliate passo passo su come usare EasyCommerce e sfruttarlo al meglio.

en: Enabled
it_IT: Attivato

en: Disabled
it_IT: Disattivato

en: EasyCommerce Addons
it_IT: Addon di EasyCommerce

en: Use EasyCommerce addons to extend and customize the functionality of your online store.
it_IT: Usa gli addon di EasyCommerce per estendere e personalizzare le funzionalità del tuo negozio online.

en: No Addons Found
it_IT: Nessun addon trovato

en: Coming Soon
it_IT: Disponibile a breve

en: Upgrade to PRO
it_IT: Passa a PRO

en: Manage Subscriptions
it_IT: Gestisci abbonamenti

en: Offer recurring payments with automatic renewals to keep your revenue consistent and predictable.
it_IT: Offri pagamenti ricorrenti con rinnovi automatici per mantenere i tuoi ricavi costanti e prevedibili.

en: Sell Licensed Products
it_IT: Vendi prodotti con licenza

en: Automate license generation, activation, and renewals. It’s perfect for digital products and software sales.
it_IT: Automatizza la generazione, l'attivazione e i rinnovi delle licenze. È perfetto per la vendita di prodotti digitali e software.

en: Sell on Facebook Messenger
it_IT: Vendi su Facebook Messenger

en: Bring your AI shopping assistant to Messenger, so customers can discover products and place orders right in the chat.
it_IT: Porta il tuo assistente agli acquisti AI su Messenger, così i clienti possono scoprire prodotti ed effettuare ordini direttamente nella chat.

en: Sell on WhatsApp
it_IT: Vendi su WhatsApp

en: Let customers chat with your AI shopping assistant on WhatsApp, from product discovery to checkout in the app they use every day.
it_IT: Consenti ai clienti di chattare con il tuo assistente agli acquisti AI su WhatsApp, dalla scoperta dei prodotti alla cassa, nell'app che usano ogni giorno.

en: Create Membership Plans
it_IT: Crea piani di abbonamento

en: Build exclusive access areas, manage tiers, and reward loyal members with premium content.
it_IT: Crea aree ad accesso esclusivo, gestisci i livelli e premia i membri fedeli con contenuti premium.

en: Run an LMS
it_IT: Gestisci un LMS

en: Sell online courses, manage lessons, and track student progress - all from your EasyCommerce dashboard.
it_IT: Vendi corsi online, gestisci le lezioni e monitora i progressi degli studenti - tutto dalla tua bacheca di EasyCommerce.

en: Handle Bookings
it_IT: Gestisci prenotazioni

en: Accept appointments, manage schedules, and let customers book services directly from your store.
it_IT: Accetta appuntamenti, gestisci gli orari e consenti ai clienti di prenotare servizi direttamente dal tuo negozio.

en: Didn’t spot the feature you were hoping for?
it_IT: Non hai trovato la funzionalità che speravi?

en: Drop us a message. Your suggestion could inspire our next EasyCommerce feature, or who knows, it might be cooking already!
it_IT: Inviaci un messaggio. Il tuo suggerimento potrebbe ispirare la prossima funzionalità di EasyCommerce o, chissà, potrebbe già essere in fase di sviluppo!

en: Say Howdy!
it_IT: Salutaci!

en: AI-Powered Smart Features
it_IT: Funzionalità intelligenti basate su AI

en: Free AI Credits
it_IT: Crediti AI gratuiti

en: Drag & Drop Builder Integrations (Gutenberg, WP Bakery)
it_IT: Integrazioni con costruttori drag & drop (Gutenberg, WP Bakery)

en: Product, Order & Customer Management
it_IT: Gestione di prodotti, ordini e clienti

en: Bring Your Own Key (OpenAI/DeepSeek/Claude)
it_IT: Porta la tua chiave (OpenAI/DeepSeek/Claude)

en: Shipping & Advanced Taxation
it_IT: Spedizione e tassazione avanzata

en: Coupon Management
it_IT: Gestione dei coupon

en: Personalized Emails
it_IT: Email personalizzate

en: Abandoned Cart Recovery
it_IT: Recupero dei carrelli abbandonati

en: Automated Abandoned Cart Emails
it_IT: Email automatiche per i carrelli abbandonati

en: Single Product Templates
it_IT: Template per il singolo prodotto

en: Checkout Templates
it_IT: Template per la cassa

en: Popular Payment Gateways (Stripe, PayPal, Mollie, etc)
it_IT: Gateway di pagamento popolari (Stripe, PayPal, Mollie, ecc.)

en: Subscriptions Management
it_IT: Gestione degli abbonamenti

en: License Management
it_IT: Gestione delle licenze

en: Facebook Messenger Integration (AI Shopping Assistant)
it_IT: Integrazione con Facebook Messenger (assistente agli acquisti AI)

en: WhatsApp Integration (AI Shopping Assistant)
it_IT: Integrazione con WhatsApp (assistente agli acquisti AI)

en: Marketing & Automation Integrations
it_IT: Integrazioni di marketing e automazione

en: Membership Management
it_IT: Gestione delle iscrizioni

en: Multivendor Marketplace
it_IT: Marketplace multivenditore

en: Migration Tool
it_IT: Strumento di migrazione

en: Bookings
it_IT: Prenotazioni

en: The Best of Both Worlds
it_IT: Il meglio di entrambi i mondi

en: Features
it_IT: Funzionalità

en: (upcoming)
it_IT: (in arrivo)

en: Your Current Plan
it_IT: Il tuo piano attuale

en: Trusted by Businesses Like Yours
it_IT: Scelto da aziende come la tua

en: What is EasyCommerce Pro?
it_IT: Cos'è EasyCommerce Pro?

en: EasyCommerce Pro is the premium addon that unlocks advanced features and capabilities within the EasyCommerce plugin. It serves as the key to accessing pro-level addons and enhancements that take your ecommerce store to the next level.
it_IT: EasyCommerce Pro è l'addon premium che sblocca funzionalità e capacità avanzate all'interno del plugin EasyCommerce. È la chiave per accedere ad addon e miglioramenti di livello pro che portano il tuo negozio ecommerce a un livello superiore.

en: Is there a free trial?
it_IT: Esiste una prova gratuita?

en: While we do not offer a traditional free trial for EasyCommerce Pro, we stand behind our product with a generous 30-day refund policy. This allows you to purchase and try Pro features risk-free, and if it doesn't meet your needs, you can request a full refund within 30 days.
it_IT: Pur non offrendo una prova gratuita tradizionale per EasyCommerce Pro, garantiamo il nostro prodotto con una generosa politica di rimborso di 30 giorni. Questo ti consente di acquistare e provare le funzionalità Pro senza rischi e, se non soddisfa le tue esigenze, puoi richiedere un rimborso completo entro 30 giorni.

en: What does EasyCommerce Pro enable?
it_IT: Cosa abilita EasyCommerce Pro?

en: EasyCommerce Pro enables access to premium addons such as "License Manager" for managing digital product licenses and "Subscriptions" for handling recurring payments. These addons provide powerful tools to expand your store's functionality and revenue streams.
it_IT: EasyCommerce Pro consente l'accesso ad addon premium come "Gestore delle licenze" per gestire le licenze dei prodotti digitali e "Abbonamenti" per gestire i pagamenti ricorrenti. Questi addon offrono potenti strumenti per espandere le funzionalità e le fonti di ricavo del tuo negozio.

en: Can customers shop through Messenger or WhatsApp?
it_IT: I clienti possono acquistare tramite Messenger o WhatsApp?

en: Yes. The Messenger Integration addon connects your Facebook Page to the EasyCommerce AI shopping assistant, so customers can discover products, check stock, and place orders without leaving the chat. WhatsApp integration is coming soon and will work the same way.
it_IT: Sì. L'addon di integrazione con Messenger collega la tua pagina Facebook all'assistente agli acquisti AI di EasyCommerce, così i clienti possono scoprire prodotti, verificare la disponibilità ed effettuare ordini senza uscire dalla chat. L'integrazione con WhatsApp sarà disponibile a breve e funzionerà allo stesso modo.

en: Are future pro addons included?
it_IT: Gli addon pro futuri sono inclusi?

en: Yes, all future pro addons will be included automatically with your EasyCommerce Pro subscription. As we release new premium features and addons, you'll have immediate access without any additional purchases.
it_IT: Sì, tutti i futuri addon pro saranno inclusi automaticamente con il tuo abbonamento EasyCommerce Pro. Man mano che rilasciamo nuove funzionalità e addon premium, avrai accesso immediato senza alcun acquisto aggiuntivo.

en: What payment methods are supported?
it_IT: Quali metodi di pagamento sono supportati?

en: EasyCommerce Pro supports a wide range of payment methods through Stripe integration, including all major credit and debit cards, as well as popular options like LINK for instant payments and Klarna for buy now, pay later services. This ensures your customers have flexible and secure payment choices.
it_IT: EasyCommerce Pro supporta un'ampia gamma di metodi di pagamento tramite l'integrazione con Stripe, incluse tutte le principali carte di credito e debito, oltre a opzioni popolari come LINK per i pagamenti istantanei e Klarna per i servizi compra ora, paga dopo. Questo garantisce ai tuoi clienti scelte di pagamento flessibili e sicure.

en: What support do you offer?
it_IT: Quale supporto offrite?

en: We provide top-class support through multiple channels including support tickets for detailed inquiries, email for direct communication, and phone support for urgent issues. Our expert team is dedicated to helping you succeed with EasyCommerce.
it_IT: Offriamo un supporto di prim'ordine attraverso più canali, inclusi ticket di supporto per richieste dettagliate, email per la comunicazione diretta e supporto telefonico per questioni urgenti. Il nostro team di esperti è dedicato ad aiutarti ad avere successo con EasyCommerce.

en: Do you offer migration from other platforms?
it_IT: Offrite la migrazione da altre piattaforme?

en: Yes, we offer free migration services to help you seamlessly move your store from other ecommerce platforms to EasyCommerce. Our team will assist with transferring your products, customers, and order data at no extra cost.
it_IT: Sì, offriamo servizi di migrazione gratuiti per aiutarti a spostare senza problemi il tuo negozio da altre piattaforme ecommerce a EasyCommerce. Il nostro team ti assisterà nel trasferimento dei dati di prodotti, clienti e ordini senza costi aggiuntivi.

en: Where can I get additional help?
it_IT: Dove posso ottenere ulteriore aiuto?

en: For additional help and resources, please visit our comprehensive support center at
it_IT: Per ulteriore aiuto e risorse, visita il nostro completo centro di supporto all'indirizzo

en: , where you can find documentation, tutorials, and contact our support team.
it_IT: , dove puoi trovare documentazione, tutorial e contattare il nostro team di supporto.

en: Frequently Asked
it_IT: Domande

en: Questions
it_IT: frequenti

en: Free is perfect for starters
it_IT: Free è perfetto per iniziare

en: But growth needs Pro 🚀
it_IT: Ma la crescita richiede Pro 🚀

en: Ready to Upgrade?
it_IT: Pronto per l'upgrade?

en: Enhance your experience with powerful features to increase performance and flexibility.
it_IT: Migliora la tua esperienza con potenti funzionalità per aumentare prestazioni e flessibilità.

en: Please enter both email and license key.
it_IT: Inserisci sia l'email sia la chiave di licenza.

en: Invalid email or license key. Please try again.
it_IT: Email o chiave di licenza non valide. Riprova.

en: An error occurred while verifying the license. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore durante la verifica della licenza. Riprova.

en: Enter your email and license key to unlock premium features
it_IT: Inserisci la tua email e la chiave di licenza per sbloccare le funzionalità premium

en: Enter Your Email
it_IT: Inserisci la tua email

en: License Key
it_IT: Chiave di licenza

en: Enter your License Key
it_IT: Inserisci la tua chiave di licenza

en: Verify License
it_IT: Verifica licenza

en: License Key:
it_IT: Chiave di licenza:

en: Expiry Date:
it_IT: Data di scadenza:

en: Failed to fetch license information.
it_IT: Recupero delle informazioni sulla licenza non riuscito.

en: Failed to deactivate license. Please try again.
it_IT: Disattivazione della licenza non riuscita. Riprova.

en: An error occurred while deactivating the license. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore durante la disattivazione della licenza. Riprova.

en: Your active license details
it_IT: I dettagli della tua licenza attiva

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Deactivating the license will remove all associated benefits and features from your account.
it_IT: La disattivazione della licenza rimuoverà dal tuo account tutti i vantaggi e le funzionalità associati.

en: No, Return
it_IT: No, torna indietro

en: Addon deactivated.
it_IT: Addon disattivato.

en: Error deactivating addon.
it_IT: Errore durante la disattivazione dell'addon.

en: Welcome to
it_IT: Benvenuto in

en: Manage all your premium features from a single dashboard.
it_IT: Gestisci tutte le tue funzionalità premium da un'unica bacheca.

en: Pro Features in Use
it_IT: Funzionalità Pro in uso

en: You need to activate your license to use this feature.
it_IT: Devi attivare la tua licenza per usare questa funzionalità.

en: No Refunds Found.
it_IT: Nessun rimborso trovato.

en: Refunds will appear here once processed.
it_IT: I rimborsi compariranno qui una volta elaborati.

en: Prev. 30 days
it_IT: 30 giorni prec.

en: 30 days last year
it_IT: 30 giorni dell'anno scorso

en: Prev. 7 days
it_IT: 7 giorni prec.

en: 7 days last month
it_IT: 7 giorni del mese scorso

en: 7 days last year
it_IT: 7 giorni dell'anno scorso

en: Last week
it_IT: Settimana scorsa

en: Same week last month
it_IT: Stessa settimana del mese scorso

en: Same week last year
it_IT: Stessa settimana dell'anno scorso

en: Last month
it_IT: Mese scorso

en: Same month last year
it_IT: Stesso mese dell'anno scorso

en: Last year
it_IT: Anno scorso

en: Export
it_IT: Esporta

en: vs prev. period
it_IT: vs periodo prec.

en: Current Subscriptions
it_IT: Abbonamenti attuali

en: Subscriptions ending this month
it_IT: Abbonamenti in scadenza questo mese

en: MRR amount
it_IT: Importo MRR

en: Projected MRR
it_IT: MRR previsto

en: Sell Subscriptions
it_IT: Vendi abbonamenti

en: No data available for the selected range.
it_IT: Nessun dato disponibile per l'intervallo selezionato.

en: Rank
it_IT: Posizione

en: Units Sold
it_IT: Unità vendute

en: Top Customers
it_IT: Migliori clienti

en: Purchased
it_IT: Acquistato

en: Sales vs. Refunds vs. Net Revenue
it_IT: Vendite vs. Rimborsi vs. Ricavo netto

en: Comparison of sales, refunds, and net revenue over time
it_IT: Confronto di vendite, rimborsi e ricavo netto nel tempo

en: Order vs. Refund Count
it_IT: Numero di ordini vs. rimborsi

en: Order Statuses
it_IT: Stati degli ordini

en: Subscriptions
it_IT: Abbonamenti

en: Order Type
it_IT: Tipo di ordine

en: Top Selling Items
it_IT: Articoli più venduti

en: Product Stats
it_IT: Statistiche del prodotto

en: New vs. Returning Customers
it_IT: Clienti nuovi vs. di ritorno

en: Customer Overview
it_IT: Panoramica dei clienti

en: No data available
it_IT: Nessun dato disponibile

en: Failed to load heatmap data.
it_IT: Caricamento dei dati della mappa di calore non riuscito.

en: Error loading data.
it_IT: Errore durante il caricamento dei dati.

note: translators: %s: formatted data point value.
en:  Value: %s
it_IT:  Valore: %s

en: No orders
it_IT: Nessun ordine

en: Top Locations
it_IT: Località principali

en: No location data available
it_IT: Nessun dato sulle località disponibile

en: Average Order Per Customer
it_IT: Ordine medio per cliente

en: People Ordered once
it_IT: Persone che hanno ordinato una volta

en: People Ordered twice
it_IT: Persone che hanno ordinato due volte

en: People Ordered three times
it_IT: Persone che hanno ordinato tre volte

en: Order vs. Customers
it_IT: Ordini vs. clienti

en: Order Status Breakdown
it_IT: Ripartizione degli stati degli ordini

en: Fulfillment Status Breakdown
it_IT: Ripartizione degli stati di evasione

en: Orders by Location
it_IT: Ordini per località

en: Daily Orders Heatmap
it_IT: Mappa di calore degli ordini giornalieri

en: First Order
it_IT: Primo ordine

en: Revenue Earned
it_IT: Ricavo generato

en: Revenue Over Time
it_IT: Ricavo nel tempo

en: Top Customers by Revenue
it_IT: Migliori clienti per ricavo

en: In Stock (Unit)
it_IT: Disponibile (unità)

en: See Report
it_IT: Vedi il report

en: Products Sold Over Time
it_IT: Prodotti venduti nel tempo

en:  Most sold products
it_IT:  Prodotti più venduti

en:  Least sold products
it_IT:  Prodotti meno venduti

note: translators: %d: total number of reviews.
en: Total %d Review | Total %d Reviews
it_IT[0]: Totale %d recensione
it_IT[1]: Totale %d recensioni

note: translators: %d: star rating value (1-5).
en: %d Star
it_IT: %d stelle

note: translators: %d: number of reviews for this star rating.
en: %d review | %d reviews
it_IT[0]: %d recensione
it_IT[1]: %d recensioni

en: No reviews yet
it_IT: Ancora nessuna recensione

en: Variation
it_IT: Variazione

en: Amount Sold
it_IT: Importo venduto

en: Item Sold
it_IT: Articoli venduti

en: Basic Info
it_IT: Informazioni di base

en: Sales Over Time
it_IT: Vendite nel tempo

en: Product Sale by Location
it_IT: Vendite del prodotto per località

en: Order Placed
it_IT: Ordine effettuato

en: Product Purchased
it_IT: Prodotto acquistato

en: Total Purchase
it_IT: Acquisto totale

en:  See Report
it_IT:  Vedi il report

en: Customers Over Time
it_IT: Clienti nel tempo

en: Customers location
it_IT: Località dei clienti

en: Customer By Day Heatmap
it_IT: Mappa di calore dei clienti per giorno

en: AI connected successfully
it_IT: AI connessa con successo

en: AI connection failed. Please try again.
it_IT: Connessione AI non riuscita. Riprova.

en: New Order
it_IT: Nuovo ordine

en: AI Template Builder
it_IT: Costruttore di template AI

en: AI Assistant
it_IT: Assistente AI

en: Failed to generate content. Please try again.
it_IT: Generazione del contenuto non riuscita. Riprova.

en: Describe what you want to build
it_IT: Descrivi cosa vuoi creare

en: Example: Make it 2 columns with a big gallery section at left.
it_IT: Esempio: rendilo a 2 colonne con una grande sezione galleria a sinistra.

en: Building...
it_IT: Creazione in corso...

en: Build
it_IT: Crea

en: No shipping plans configured
it_IT: Nessun piano di spedizione configurato

en: Set up shipping plans to define shipping rates by region.
it_IT: Configura i piani di spedizione per definire le tariffe di spedizione per regione.

en: Read docs.
it_IT: Leggi la documentazione.

en: + Add Plan
it_IT: + Aggiungi piano

en: Min Price (%s)
it_IT: Prezzo min (%s)

en: Max Price (%s)
it_IT: Prezzo max (%s)

en: Min Weight
it_IT: Peso min

en: Max Weight
it_IT: Peso max

en: Min Quantity
it_IT: Quantità min

en: Max Quantity
it_IT: Quantità max

en: Shipping name here
it_IT: Nome della spedizione qui

en: Write description here
it_IT: Scrivi qui la descrizione

en: Enable/Disable
it_IT: Attiva/Disattiva

en: Regions
it_IT: Regioni

en: Zip Code
it_IT: CAP

en: Calculation Base
it_IT: Base di calcolo

en: Select Base
it_IT: Seleziona la base

en: Cart Total
it_IT: Totale del carrello

en: Total Weight
it_IT: Peso totale

en: Item Count
it_IT: Numero di articoli

en: Taxable
it_IT: Tassabile

en: No tax rate configured for this country.
it_IT: Nessuna aliquota fiscale configurata per questo paese.

en: Method Name
it_IT: Nome del metodo

en: Shipping Fee (%s)
it_IT: Tariffa di spedizione (%s)

en: Write name here
it_IT: Scrivi qui il nome

en: Write min weight
it_IT: Scrivi il peso minimo

en: Write max weight
it_IT: Scrivi il peso massimo

en: Write your fee
it_IT: Scrivi la tua tariffa

en: Calculation base is required.
it_IT: La base di calcolo è obbligatoria.

en: Shipping plan name is required.
it_IT: Il nome del piano di spedizione è obbligatorio.

en: Update Shipping Plan
it_IT: Aggiorna piano di spedizione

en: Save Shipping Plan
it_IT: Salva piano di spedizione

en: Plan
it_IT: Piano

en: Add Shipping Plan
it_IT: Aggiungi piano di spedizione

en: Shipping Plans
it_IT: Piani di spedizione

en: + New Plan
it_IT: + Nuovo piano

en: No tax classes configured
it_IT: Nessuna classe fiscale configurata

en: Set up tax classes to apply the correct tax amounts to products.
it_IT: Configura le classi fiscali per applicare i corretti importi delle imposte ai prodotti.

en: + Add Class
it_IT: + Aggiungi classe

en: Add Class
it_IT: Aggiungi classe

en: Class
it_IT: Classe

en: Rate (%)
it_IT: Aliquota (%)

en: - Select -
it_IT: - Seleziona -

en: Update Taxation
it_IT: Aggiorna tassazione

en: Create Taxation
it_IT: Crea tassazione

en: Rates
it_IT: Aliquote

en: Add Tax Class
it_IT: Aggiungi classe fiscale

en: Populate Tax Rates
it_IT: Popola le aliquote fiscali

note: translators: %s: country name.
en: Tax rates for all areas of %s
it_IT: Aliquote fiscali per tutte le aree di %s

en: Business Setup
it_IT: Configurazione dell'attività

en: Fill in your business details so your store functions seamlessly and is ready for customers. You can adjust these settings anytime.
it_IT: Inserisci i dettagli della tua attività affinché il tuo negozio funzioni senza problemi e sia pronto per i clienti. Puoi modificare queste impostazioni in qualsiasi momento.

en: Store Name
it_IT: Nome del negozio

en: Write your business name
it_IT: Scrivi il nome della tua attività

en: Provide the name your store will use in your storefront and communications.
it_IT: Fornisci il nome che il tuo negozio userà nella vetrina e nelle comunicazioni.

en: Pick the type that best describes your business. You can update it later if needed.
it_IT: Scegli il tipo che descrive meglio la tua attività. Puoi aggiornarlo in seguito, se necessario.

en: Business Country
it_IT: Paese dell'attività

en: Select the country where your business is located to configure taxes, currency, and shipping correctly.
it_IT: Seleziona il paese in cui si trova la tua attività per configurare correttamente imposte, valuta e spedizione.

en: Store Email
it_IT: Email del negozio

en: Write your business email
it_IT: Scrivi l'email della tua attività

en: Enter the email address your store will use for notifications and customer communications.
it_IT: Inserisci l'indirizzo email che il tuo negozio userà per le notifiche e le comunicazioni con i clienti.

en: Store Setup
it_IT: Configurazione del negozio

en: Your store needs a Shop page, Checkout page, Customer Dashboard, and Payment page to work properly. We’ll create them for you automatically — you can change them anytime from the settings page.
it_IT: Il tuo negozio necessita di una pagina Negozio, una pagina Cassa, una Bacheca cliente e una pagina Pagamento per funzionare correttamente. Le creeremo automaticamente per te — puoi cambiarle in qualsiasi momento dalla pagina delle impostazioni.

en: Demo Products
it_IT: Prodotti demo

en: Import demo products to preview your storefront and test features. Remove them anytime.
it_IT: Importa prodotti demo per visualizzare in anteprima la tua vetrina e testare le funzionalità. Rimuovili in qualsiasi momento.

en: Payment Setup
it_IT: Configurazione dei pagamenti

en: Fill in your payment information so your store is ready to accept payments safely and efficiently. You can change this anytime.
it_IT: Inserisci le tue informazioni di pagamento affinché il tuo negozio sia pronto ad accettare pagamenti in modo sicuro ed efficiente. Puoi modificarle in qualsiasi momento.

en: Select Your Currency
it_IT: Seleziona la tua valuta

en: Select the currency your store will use for all prices and transactions.
it_IT: Seleziona la valuta che il tuo negozio userà per tutti i prezzi e le transazioni.

en: Currency Format
it_IT: Formato della valuta

en: Select Your Currency Format
it_IT: Seleziona il formato della tua valuta

en: Select the format you want for displaying prices in your store.
it_IT: Seleziona il formato che desideri per visualizzare i prezzi nel tuo negozio.

en: Congratulations, you're all set!
it_IT: Congratulazioni, è tutto pronto!

en: You've successfully set up EasyCommerce on your website. Start by adding your first product, explore the
it_IT: Hai configurato con successo EasyCommerce sul tuo sito web. Inizia aggiungendo il tuo primo prodotto, esplora la

en: documentation
it_IT: documentazione

en: , or
it_IT: , oppure

en: join the EasyCommerce Community
it_IT: unisciti alla community di EasyCommerce

en: to ask questions and connect with other store owners.
it_IT: per fare domande e connetterti con altri proprietari di negozi.

en: Store Dashboard
it_IT: Bacheca del negozio

en: Add A Product
it_IT: Aggiungi un prodotto

en: Set up your store name, location, and contact details
it_IT: Configura il nome, la sede e i dati di contatto del tuo negozio

en: Create essential pages like Shop, Cart, and Checkout
it_IT: Crea le pagine essenziali come Negozio, Carrello e Cassa

en: Connect payment gateways to start accepting orders
it_IT: Collega i gateway di pagamento per iniziare ad accettare ordini

en: Welcome to EasyCommerce
it_IT: Benvenuto in EasyCommerce

en: Start selling in a few minutes with 3 easy steps:
it_IT: Inizia a vendere in pochi minuti con 3 semplici passaggi:

en: Get Started Now
it_IT: Inizia ora

en: Demo import failed. Please try again.
it_IT: Importazione dei demo non riuscita. Riprova.

en: Skip
it_IT: Salta

en: Drag handle
it_IT: Maniglia di trascinamento

en: Custom Date
it_IT: Data personalizzata

en: Select custom range
it_IT: Seleziona un intervallo personalizzato

en: Action Icon
it_IT: Icona azione

en: Ask a question
it_IT: Fai una domanda

en: No data
it_IT: Nessun dato

en: Products deleted permanently
it_IT: Prodotti eliminati definitivamente

en: Products trashed
it_IT: Prodotti spostati nel cestino

en: Product deleted permanently
it_IT: Prodotto eliminato definitivamente

en: Product trashed
it_IT: Prodotto spostato nel cestino

en: delete-warning
it_IT: avviso di eliminazione

en: Delete selected products
it_IT: Elimina i prodotti selezionati

en: Delete this product
it_IT: Elimina questo prodotto

en: You're going to delete
it_IT: Stai per eliminare

note: translators: %d: number of selected products.
en: %d selected product | %d selected products
it_IT[0]: %d prodotto selezionato
it_IT[1]: %d prodotti selezionati

en: the “Product”
it_IT: il "prodotto"

en:  permanently
it_IT:  definitivamente

en: — are you sure?
it_IT: — sei sicuro?

en: Yes, Delete!
it_IT: Sì, elimina!

en: Please select a CSV file.
it_IT: Seleziona un file CSV.

en: CSV uploaded successfully.
it_IT: CSV caricato con successo.

en: Upload failed.
it_IT: Caricamento non riuscito.

en: Mapping saved.
it_IT: Mappatura salvata.

en: Mapping failed.
it_IT: Mappatura non riuscita.

en: Products imported successfully.
it_IT: Prodotti importati con successo.

en: Import failed.
it_IT: Importazione non riuscita.

en: <a><b>Click Here</b></a> to download the <c>Demo CSV</c> file.
it_IT: <a><b>Clicca qui</b></a> per scaricare il file <c>CSV demo</c>.

en: Add your data and upload it below to continue.
it_IT: Aggiungi i tuoi dati e caricalo qui sotto per continuare.

en: Saving...
it_IT: Salvataggio in corso...

en: Products Mapped Successfully.
it_IT: Prodotti mappati con successo.

en: Products are ready to import.
it_IT: I prodotti sono pronti per l'importazione.

en: Product status updated successfully.
it_IT: Stato del prodotto aggiornato con successo.

en: Failed to update product status
it_IT: Aggiornamento dello stato del prodotto non riuscito

en: An error occurred while updating product status
it_IT: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento dello stato del prodotto

en: Set Product Status
it_IT: Imposta lo stato del prodotto

en: Action Arrow
it_IT: Freccia azione

en: search-icon
it_IT: icona ricerca

[ctx: block description]
en: This is shop page
it_IT: Questa è la pagina del negozio

[ctx: block description]
en: This is a trendy shop page
it_IT: Questa è una pagina del negozio alla moda

[ctx: block title]
en: Add to Cart
it_IT: Aggiungi al carrello

[ctx: block description]
en: Add to Cart form
it_IT: Modulo Aggiungi al carrello

[ctx: block title]
en: Product Attributes
it_IT: Attributi del prodotto

[ctx: block description]
en: To show product attributes
it_IT: Per mostrare gli attributi del prodotto

[ctx: block title]
en: Gallery
it_IT: Galleria

[ctx: block description]
en: Product Gallery
it_IT: Galleria del prodotto

[ctx: block title]
en: Product Price
it_IT: Prezzo del prodotto

[ctx: block description]
en: Product Price
it_IT: Prezzo del prodotto

[ctx: block title]
en: Product Tab
it_IT: Scheda del prodotto

[ctx: block description]
en: This block is responsible for Product Tab, Product Description & Review
it_IT: Questo blocco è responsabile della scheda del prodotto, della descrizione del prodotto e delle recensioni

[ctx: block title]
en: Rating
it_IT: Valutazione

[ctx: block description]
en: This block responsible for Product Rating, SKU & Favourite
it_IT: Questo blocco è responsabile della valutazione del prodotto, dello SKU e dei preferiti

[ctx: block title]
en: Product Stock
it_IT: Scorte del prodotto

[ctx: block description]
en: Product Stock
it_IT: Scorte del prodotto

[ctx: block title]
en: Product Summary
it_IT: Riepilogo del prodotto

[ctx: block description]
en: Product Summary
it_IT: Riepilogo del prodotto

[ctx: block title]
en: Product Thumbnail
it_IT: Miniatura del prodotto

[ctx: block description]
en: Product Thumbnail
it_IT: Miniatura del prodotto

[ctx: block title]
en: Product Title
it_IT: Titolo del prodotto

[ctx: block description]
en: Product Title
it_IT: Titolo del prodotto
