WP Customer Area - en to pt_BR translation catalogue (764 entries)

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Register
pt_BR: Registar

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Trying to cheat?
pt_BR: Tentando enganar?

en: Name
pt_BR: Nome

en: Company
pt_BR: Empresa

en: City
pt_BR: Cidade

en: Country
pt_BR: País

en: State/Province
pt_BR: Estado / Província

en: Upload Logo
pt_BR: Atualizar Logo

en: Administration Area
pt_BR: Área Administrativa

en: You are not allowed to do that
pt_BR: Você não tem permissão para fazer isso

en: Missing parameters
pt_BR: Parâmetros que faltam

en: Error while changing permissions. PHP probably does not have the required permissions. Please do it manually using FTP or SSH.
pt_BR: Erro ao alterar permissões. PHP provavelmente não tem as permissões necessárias. Por favor fazê-lo manualmente usando FTP ou SSH.

en: Permissions could not be changed. PHP probably does not have the required permissions. Please do it manually using FTP or SSH.
pt_BR: As permissões não poderiam ser alteradas. PHP provavelmente não tem as permissões necessárias. Por favor fazê-lo manualmente usando FTP ou SSH.

en: Folder could not be created
pt_BR: Pasta não pôde ser criada

en: htaccess file could not be copied. Please do it manually using FTP or SSH.
pt_BR: htaccess arquivo não pôde ser copiado. Por favor fazê-lo manualmente usando FTP ou SSH.

en: Restrict WP admin area
pt_BR: Restringir a área de administração do WP

en: Restrict the access to the administration panel of WordPress.
pt_BR: Restrinja o acesso ao painel de administração do WordPress.

en: General
pt_BR: Geral

en: Back-office
pt_BR: Área de administração

en: Access the WordPress admin area
pt_BR: Acesse a área de administração do WordPress

en: Front-office
pt_BR: Área de visualização

en: See the WordPress top bar
pt_BR: Veja a barra do topo do WordPress

en: What's new
pt_BR: O que há de novo

en: Change log
pt_BR: Log de mudanças

en: Live from the blog
pt_BR: Ao vivo através do blog

en: Add-ons &amp; themes
pt_BR: Aditivos &amp; temas

en: Welcome to WP Customer Area %s
pt_BR: Bem vindo à Área do Cliente WP %s

en: <strong>WP Customer Area</strong> %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you will enjoy using it.
pt_BR: <strong>Área do Cliente WP</strong> %s está mais poderoso, estável e seguro do que antes. Nós esperamos que você goste de usá-lo .

en: Add new
pt_BR: Adicionar novo

en: Manage %1$s
pt_BR: Gerenciar %1$s

en: Your private area
pt_BR: Sua área privada

en: About WP Customer Area
pt_BR: Sobre o WP Customer Area

en: About
pt_BR: Sobre

en: All %s
pt_BR: Todos os %s

en: New %s
pt_BR: Novo

en: Manage %s
pt_BR: Gerenciar %s

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Title
pt_BR: Título

en: Author
pt_BR: Autor

en: Date
pt_BR: Data

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: version %s
pt_BR: versão %s

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Stay informed
pt_BR: Mantenha-se informado

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Subscribe
pt_BR: Cadastre-se

en: WP Customer Area 6.2 has been aimed at improving the attachments to private files and everything around that.
pt_BR: WP Customer Area 6.2 foi destinado a facilitar anexos de arquivos privados e tudo ao sobre isso.

en: New upload system
pt_BR: Novo sistema de upload

en: The file upload system has been completely rewritten. You can now drag and drop files and watch the upload progress. Additionally, we have also added some more settings and provide a security helper to make sure your setup is as secure as it can.
pt_BR: O sistema de upload foi completamente reescrito. Agora você pode arrastar e soltar arquivos e ver o progresso do upload. Adicionalmente, nós adicionamos mais configurações para melhorar a segurança e fazer o confirguração da segurança da forma que você quiser.

en: We are introducing a new add-on which improves the file attachments: upload multiple attachments on the same private file, change the attachment caption and automatically add file type icons in front of the download links.
pt_BR: Estamos introduzindo um novo add-on que melhora os anexos de arquivo: fazer upload de vários anexos no mesmo arquivo privado, alterar a legenda de fixação e adicionar automaticamente os ícones de tipo de arquivo na frente dos links de download.

en: Smart Groups
pt_BR: Grupos inteligentes

en: Smart Groups will change the way to build your user groups. No more adding or removing users by hand, you will simply make dynamic groups based on criteria such as name, domain of the email address, and any other meta information linked to your user profiles.
pt_BR: Grupos inteligentes vai mudar a maneira de construir seus grupos de usuários. Não mais adicionar ou remover usuários à mão, você simplesmente vai fazer grupos dinâmicos com base em critérios como nome, domínio do endereço de e-mail, e qualquer outra informação meta ligada a seus perfis de usuário.

en: WP Customer Area 6.1 focuses mainly on making administrator's life easier, introducing event logging and a better administration panel.
pt_BR: 6.1 de área cliente WP centra-se principalmente em facilitar a vida do administrador, introduzindo o log de eventos e um painel de administração melhor.

en: Protect post types
pt_BR: Tipos de posts protegidos

en: We are introducing a new add-on which will allow protecting any kind of external post types. Posts created from third party plugins can be made private and assigned just like private pages or files.
pt_BR: Estamos introduzindo um novo Add-on que permitirá proteger qualquer tipo de post externo tipos. Postos criados a partir de plugins de terceiros podem ser feitos privada e atribuído como privadas páginas ou arquivos.

en: we have added shortcodes to display the navigation menu, list protected content, etc. You will now be able to easily build custom pages with a list of the content you want to pull for the connected user.
pt_BR: nos acrescentamos shortcodes para mostrar o menu de navegação, conteúdo da lista protegida, etc. Agora você pode construir facilmente páginas com a lista de conteúdos dos usuários conectados.

en: Better admin panel
pt_BR: Painel de administração melhorado

en: The main plugin menu has been improved a lot, it is now less cluttered and better organised. The content lists now feature powerful filters to help you find the content you are looking for faster.
pt_BR: O menu principal do plugin foi melhorado e está melhor organizado. As listas de conteúdo tem poderosos filtros para ajudar você a encontrar o conteúdo procurado mais rápido.

en: Logging
pt_BR: Entrando

en: When dealing with private content and secure areas, keeping track of events is crucial. We have added a module to track what is happening within your private area.
pt_BR: Ao lidar com conteúdo privado e áreas de segurança, mantendo o controle de eventos é crucial. Nós adicionamos um módulo para acompanhar o que está acontecendo dentro de sua área privada.

en: And more!
pt_BR: E mais!

en: As with any new release, we constantly provide bug fixes. This update is no exception with no less than 23 issues corrected.
pt_BR: Como acontece com qualquer novo lançamento, estamos constantemente a fornecer correções de bugs. Esta atualização não é excepção com nada menos que 23 questões corrigidas.

en: WP Customer Area 6.0 is a major release which sees a lot of changes not only inside the plugin but also on the website.
pt_BR: WP Customer Area 6.0 é um grande lançamento que vê uma série de mudanças não só dentro do plugin, mas também no nosso site.

en: Improved setup &amp; updates
pt_BR: Configuração melhorada &amp; atualizações

en: We have implemented a new setup assistant that will make it even easier to install the plugin. Updates will be smoother too.
pt_BR: Temos implementado um novo assistente de configuração que irá tornar ainda mais fácil para instalar o plugin. Updates será mais suave também.

en: Better permissions
pt_BR: Permissões melhoradas

en: Some new permissions have been added to give you more control about what your users can do. On top of that, we have also improved the permissions screen to make it faster to set permissions.
pt_BR: Algumas novas permissões foram adicionados para dar a você mais controle sobre o que seus usuários podem fazer. Em cima disso, nós também melhoramos a tela permissões para torná-lo mais rápido para definir permissões.

en: As with any new release, we constantly provide bug fixes. This update is no exception with no less than 20 issues corrected.
pt_BR: Como acontece com qualquer novo lançamento, estamos constantemente a fornecer correções de bugs. Esta atualização não é excepção com nada menos que 20 questões corrigidas.

en: New in %s ~ <em>%s</em>
pt_BR: Novo em %s ~ <em>%s</em>

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Created by
pt_BR: Criado por

en: Visible by
pt_BR: Visível por

en: Yourself
pt_BR: Você mesmo

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: in
pt_BR: em

en: Title or content
pt_BR: Título ou conteúdo

en: Any
pt_BR: qualquer

en: Created between
pt_BR: Criado entre

en: and
pt_BR: e

en: Toggle advanced filters
pt_BR: Ativar filtros avançados

en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

en: Capabilities Manager
pt_BR: Gerenciamento de Permissões

en: You have not yet configured the plugin permissions.
pt_BR: Você ainda não configurou as permissões do plugin

en: Capabilities
pt_BR: Permissões

en: Toggle all permissions for this role
pt_BR: Habilitar todas as permissões para esta regra

en: Toggle this permission for all roles
pt_BR: Habilitar todas as permissões para todas as regras

en: Configure permissions
pt_BR: Configurar permissões

en: Suggested action
pt_BR: Ação sugerida

en: Ignore this warning
pt_BR: Ignorar este aviso

en: Container Owner
pt_BR: Proprietário do container

en: You are not authorized to view this page
pt_BR: Você não está autorizado a visualizar essa página

en: Account - Details
pt_BR: Conta - Detalhes

en: Account details
pt_BR: Detalhes da conta

en: This page shows a summary of the user account
pt_BR: Esta página mostra um resumo da conta do usuário

en: View account details
pt_BR: Ver detalhes da conta

en: Edit account details
pt_BR: Editar detalhes da conta

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Your profile has been updated
pt_BR: Seu perfil foi atualizado

en: Account - Edit
pt_BR: Conta - Editar

en: Edit account
pt_BR: Editar conta

en: This page shows a form where the user can edit his account
pt_BR: Esta página mostra um formulário onde o usuário pode eitar a sua conta

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Account - Home
pt_BR: Conta - Home

en: My account
pt_BR: Minha conta

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Shows a summary of the user's private content (files, pages, messages, ...).
pt_BR: Mostra um resumo do conteúdo particular do usuário (arquivos, páginas, mensagens, ...).

en: customer-area
pt_BR: Área do Cliente

en: Customer Pages
pt_BR: Páginas do usuário

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: WP Customer Area Menu
pt_BR: Menu do WP Customer Area

en: Could not create the menu. %s
pt_BR: Não pode criar o menu. %s

en: The menu has been created: <a href="%s">view menu</a>
pt_BR: O menu foi criado:: <a href="%s">Ver menu</a>

en: Site Pages
pt_BR: Páginas do Site

en: Reset
pt_BR: Resetar

en: Reset all pages &raquo;
pt_BR: Reiniciar todas as páginas &raquo;

en: Delete all existing pages and recreate them.
pt_BR: Excluir todas as páginas existentes e recriá-las.

en: Are you sure that you want to delete all existing pages and recreate them (this operation cannot be undone)?
pt_BR: Tem certeza que você deseja excluir todas as páginas existentes e recriá-las (esta operação não pode ser desfeita)?

en: Main Navigation Menu
pt_BR: Menu de navegação principal

en: WP Customer Area pages
pt_BR: Páginas do WP Customer Area

en: Private content single pages
pt_BR: Conteúdo privado páginas únicas

en: Recreate menu
pt_BR: Recriar o menu

en: Delete and recreate the main navigation menu.
pt_BR: Excluir e recriar o menu de navegação principal.

en: Are you sure that you want to recreate the main navigation menu (this operation cannot be undone)?
pt_BR: Tem certeza de que deseja recriar o menu de navegação principal (esta operação não pode ser desfeita)?

en: Permalinks
pt_BR: Links Permanentes

en: Category Archive
pt_BR: Categoria

en: Date Archive
pt_BR: Data

en: Author Archive
pt_BR: Autor

en: Update Content
pt_BR: Atualizar conteúdo

en: Slug that is used in the URL to update existing private content
pt_BR: Slug que é usado na URL para atualizar o conteúdo existente privado

en: Delete Content
pt_BR: Apagar conteúdo

en: Slug that is used in the URL to delete existing private content
pt_BR: Slug que é usado na URL para atualizar o conteúdo existente privado

en: The following pages have been created: %s
pt_BR: As seguintes páginas foram criadas: %s

en: There was no missing page that could be created.
pt_BR: Não houve página que poderia ser criada.

en: %s page has been deleted | %s pages have been deleted
pt_BR[0]: %s a página foi apagada
pt_BR[1]: %s as páginas foram apagadas

en: Toggle navigation
pt_BR: Alternar de navegação

en: (current)
pt_BR: (atual)

en: Page %1$s
pt_BR: Página %1$s

en: Missing navigation menu
pt_BR: Faltando o menu de navegação

en: You can review which menus are currently created on the <a href="%1$s">menus page</a>.
pt_BR: Você pode rever quais os menus são actualmente criados no <a href="%1$s"> página de menus </a>.

en: Create the menu
pt_BR: Criar o menu

en: Are you sure that you want to create the menu (this operation cannot be undone)?
pt_BR: Tem certeza que você deseja criar o menu (esta operação não pode ser desfeita)?

en: Navigation menu is out of sync
pt_BR: Menu de navegação está fora de sincronia

en: You can also manually edit that menu in the <a href="%1$s">Appearance &raquo; Menus</a> page.
pt_BR: Você também pode editar manualmente esse menu na Aparência <a href="%1$s"> & raquo; Página </a> menus.

en: Suggested actions
pt_BR: Ações sugeridas

en: Synchronize menu
pt_BR: Sincronizar o menu

en: Ignore warning
pt_BR: Ignorar aviso

en: Are you sure that you want to clear current menu and create it again from scratch (this operation cannot be undone)?
pt_BR: Tem certeza que você deseja limpar menu atual e criá-lo novamente a partir do zero (esta operação não pode ser desfeita)?

en: Are you sure that you want ignore this warning? You can also manually edit your menu in the page: "Appearance > Menus".
pt_BR: Tem a certeza que pretende ignorar este aviso? Você também pode editar manualmente seu menu na página: "Aparência> Menus".

en: Orphan pages
pt_BR: Páginas ofãns

en: Delete orphan pages
pt_BR: Apagar páginas orfãns

en: Are you sure that you want to delete those pages (this operation cannot be undone)?
pt_BR: Tem certeza que você deseja excluir essas páginas (esta operação não pode ser desfeita)?

en: Missing front-office pages
pt_BR: Páginas front-office faltando

en: You can review which pages are currently created on the <a href="%1$s">pages settings page</a>.
pt_BR: Você pode rever quais páginas estão atualmente criados no <a href="%1$s"> páginas página de configuração </a>.

en: Create missing pages
pt_BR: Criar páginas que faltam

en: Are you sure that you want to create all the pages that are currently missing (this operation cannot be undone)?
pt_BR: Tem certeza que você deseja criar todas as páginas que estão atualmente em falta (esta operação não pode ser desfeita)?

en: Page
pt_BR: Página

en: Order
pt_BR: Ordem

en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

en: Edit
pt_BR: Editar

en: View
pt_BR: Ver

en: Potential orphan pages
pt_BR: Páginas potencialmente orfãs

en: Private Files - Owned
pt_BR: Arquivos privados - Propriedade

en: My files
pt_BR: Meus arquivos

en: Page to list the files a customer owns.
pt_BR: Página para listar os arquivos que é dono de um cliente.

en: Files you created
pt_BR: Arquivos que você criou

en: Files created by %1$s
pt_BR: Arquivos criados por %1$s

en: Files under %1$s
pt_BR: Arquivos em %1$s

en: Files published in %2$s %1$s
pt_BR: Arquivos publicados em %2$s %1$s

en: Files published in %1$s
pt_BR: Arquivos publicados em %1$s

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Recent Files
pt_BR: Arquivos Recentes

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Created By
pt_BR: Criado por

en: View all
pt_BR: Ver todos

en: There are no files in that category.
pt_BR: Não há arquivos na categoria.

en: You currently have no files.
pt_BR: Você atualmente não tem arquivos.

en: There are no files for that period.
pt_BR: Não há arquivos no período.

en: Uploaded on %s
pt_BR: Upload em %s

en: Get file
pt_BR: Obter arquivo

en: WPCA - File Authors
pt_BR: WPCA - Autor dos Arquivos

en: WPCA - File Categories
pt_BR: WPCA - Categoria dos Arquivos

en: WPCA - File Archives
pt_BR: WPCA - Arquivos

en: WPCA - Recent Files
pt_BR: WPCA - Arquivos Recentes

en: Shows a list of files for the logged-in user
pt_BR: Mostra uma lista de arquivos para o usuário conectado

en: No files
pt_BR: Sem arquivos

en: Private Files - Home
pt_BR: Arquivos Privados - Home

en: Root page for the customer files.
pt_BR: Página para listar os arquivos que um cliente possui.

en: Private Pages - Owned
pt_BR: Arquivos privados - Proprietárias

en: My pages
pt_BR: Minhas Páginas

en: Page to list the pages a customer owns.
pt_BR: Página para listar os arquivos que um cliente possui.

en: Pages you created
pt_BR: Arquivos que você criou

en: Pages created by %1$s
pt_BR: Arquivos criados por %1$s

en: Pages under %1$s
pt_BR: Arquivos em %1$s

en: Pages published in %2$s %1$s
pt_BR: Arquivos publicados em %2$s %1$s

en: Pages published in %1$s
pt_BR: Arquivos publicados em %1$s

en: Recent Pages
pt_BR: Páginas recentes

en: There are no pages in that category.
pt_BR: Não á páginas na categoria.

en: You currently have no pages.
pt_BR: Você atualmente não tem páginas.

en: There are no pages for that period.
pt_BR: Não há páginas no período.

en: WPCA - Page Authors
pt_BR: WPCA - Autor das Páginas

en: WPCA - Page Categories
pt_BR: WPCA - Categoria dos Arquivos

en: WPCA - Page Archives
pt_BR: WPCA - Arquivos

en: WPCA - Recent Pages
pt_BR: Páginas recentes

en: Shows a list of pages for the logged-in user
pt_BR: Mostra uma lista de arquivos para o usuário conectado

en: No pages
pt_BR: Sem paginas

en: Private Pages - Home
pt_BR: Páginas Privadas

en: Root page for the customer pages.
pt_BR: Página para listar os arquivos que um cliente possui.

en: Installer
pt_BR: Instalador

en: The required pages and the navigation menu have been created
pt_BR: As páginas e menus necessários foram criados

en: Install WP Customer Area
pt_BR: Instalar o WP Customer Area

en: There is a quick installation to run before being able to publish your first private files and pages. It should be over in less than a minute!
pt_BR: Há uma instalação rápida para executar antes de ser capaz de publicar seus primeiros arquivos e páginas privadas. Deve ser mais em menos de um minuto!

en: Setup pages and navigation menu
pt_BR: Configurar páginas e menus de navegação

en: Create pages and menu
pt_BR: Criar páginas e menus

en: Permissions reference guide
pt_BR: Guia de referência de permissões

en: Read our getting started guide
pt_BR: Leia nosso guia inicial

en: Getting started tutorial
pt_BR: Guia inicial

en: Feeling ready?
pt_BR: Sentindo-se pronto?

en: Let's go!
pt_BR: Vamos!

en: Logs
pt_BR: Históricos

en: Content viewed
pt_BR: Conteúdo visto

en: File downloaded
pt_BR: Arquivo baixado

en: Owner changed
pt_BR: Proprietário mudado

en: Attachment added
pt_BR: Anexo adicionado

en: Attachment removed
pt_BR: Anexo removido

en: Attachment updated
pt_BR: Anexo atualizado

en: IP address
pt_BR: Endereço IP

en: Nobody
pt_BR: Ninguém

en: Previous owner:
pt_BR: Proprietário anterior:

en: From:
pt_BR: De:

en: Current owner:
pt_BR: Proprietário atual:

en: To:
pt_BR: Para:

en: Only log the first time a private content is viewed by a user.
pt_BR: Registrar apenas a primeira vez que um conteúdo privado é visto por um usuário.

en: If you check this box, WP Customer Area will only generate a log event the first time a user is viewing private content. There will be a single event per user and per content. Else, each time a user is viewing a private content, an event will be generated.
pt_BR: Se você marcar esta caixa, WP Área de Clientes só irá gerar um evento de log a primeira vez que um usuário está exibindo conteúdo privado. Haverá um único evento por usuário e por conteúdo. Senão, cada vez que um usuário está visualizando um conteúdo privado, um evento será gerado.

en: Only log the first time a private file is downloaded by a user.
pt_BR: Registrar apenas a primeira vez que um arquivo é baixado privado por um usuário.

en: If you check this box, WP Customer Area will only generate a log event the first time a user is downloading a private file. There will be a single event per user and per file. Else, each time a user is downloading a private file, an event will be generated.
pt_BR: Se você marcar esta caixa, WP Área de Clientes só irá gerar um evento de log a primeira vez que um usuário está baixando um arquivo privado. Haverá um único evento por usuário e por arquivo. Senão, cada vez que um usuário está baixando um arquivo privado, um evento será gerado.

en: Event
pt_BR: Evento

en: Object
pt_BR: Objeto

en: User
pt_BR: Usuário

en: Extra info
pt_BR: Informação extra

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Delete permanently
pt_BR: Apagar permanentemente

en: You are not allowed to delete logs.
pt_BR: Você não tem permissão para apagar logs.

en: You are not allowed to delete this item.
pt_BR: Sem permissão para excluir este item.

en: Delete all events permanently
pt_BR: Apagar todos os eventos permanentemente

en: Event type
pt_BR: Tipo de evento

en: Any type
pt_BR: Qualquer tipo

en: Filter events
pt_BR: Filtro de eventos

en: Between
pt_BR: Entre

en: Your name
pt_BR: Seu nome

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Amount
pt_BR: Quantia

en: Status
pt_BR: Estado

en: Delete
pt_BR: Eliminar

en: Gateway
pt_BR: Portal

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Switch
pt_BR: Interruptor

en: General settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Complete
pt_BR: Completado

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Refunded
pt_BR: Reembolsado

en: Abandoned
pt_BR: Abandonado

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Checkout
pt_BR: Conferência

en: Pay with %s
pt_BR: Pago com %s

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Thank you
pt_BR: Obrigado

en: Assignment
pt_BR: Atribuição

en: Post Owner
pt_BR: Proprietário do Post

en: Select or search an owner
pt_BR: Selecione ou procure um proprietário

en: Private Files
pt_BR: Arquivos Privados

en: <a href="%s">Public URL to a test file in that folder</a>. Response code: %s. File content: %s
pt_BR: <a href="%s">URL pública para testar a pasta</a>. Código de resposta: %s. Conteúdo do arquivo: %s

en: Do you really want to remove this file?
pt_BR: Realmente quer remover esse aquivo?

en: You are not allowed to attach more than %d file | You are not allowed to attach more than %d files
pt_BR[0]: Você não tem permissão para anexar mais que %d arquivo
pt_BR[1]: Você não tem permissão para anexar mais que %d arquivos

en: You are not allowed to attach files to this kind of content
pt_BR: Você não pode anexar arquivos com esse conteúdo

en: You cannot attach files with the same name
pt_BR: Você não pode anexar arquivos com o mesmo nome

en: You are not allowed to update attached files
pt_BR: Você não tem permissão para atualizar os arquivos anexados

en: File not found
pt_BR: Arquivo não encontrado

en: You are not allowed to remove attached files
pt_BR: Você não tem permissão para remover os arquivos anexados

en: You are not authorized to access this file
pt_BR: Você não está autorizado a acessar esse arquivo

en: There is no such file attached to this private content
pt_BR: Não existe tal arquivo anexado a este conteúdo privado

en: Manage file attachments
pt_BR: Gerenciar anexos

en: List all files
pt_BR: Lista de arquivos

en: Create/Edit files
pt_BR: Criar/Editar arquivos

en: Delete files
pt_BR: Arquivos apagados

en: Access files
pt_BR: Acessar arquivos

en: Manage categories
pt_BR: Gerenciar categorias

en: Edit categories
pt_BR: Editar categorias

en: Delete categories
pt_BR: Apagar categorias

en: Assign categories
pt_BR: Atribuir categoria

en: View private files
pt_BR: Ver arquivos privados

en: View any private file
pt_BR: Visualizar qualquer arquivo privado

en: Add file attachments
pt_BR: Adicionar Novo Arquivo Privado

en: Attached Files
pt_BR: Arquivos anexados

en: Enable add-on
pt_BR: Ativar add-on

en: File Storage
pt_BR: Armazenamento de Arquivo

en: File storage
pt_BR: Armazenamento de Arquivo

en: FTP uploads folder
pt_BR: Pasta de uploads FTP

en: <strong>Leave empty to use default folder</strong>:<br/><code>%s</code>
pt_BR: <strong>Deixe em branco para usar a pasta padrão</strong>:<br/><code>%s</code>

en: This folder is the root folder for storing private files. This should preferably be located outside of the web server public area or secured using a <code>.htaccess</code> file
pt_BR: A pasta é a pasta root para armazenamento de arquivos privados. É recomendado o local fora da pasta pública da web ou segurança usando  <code>.htaccess</code> arquivo.

en: This folder can be used when you want to use files uploaded with FTP. This is handy when direct upload is failing for big files for instance.
pt_BR: Esta pasta pode ser utilizada quando você quiser utilizar arquivos enviados via FTP. Isto é útil quando o upload direto está falhando para arquivos grandes.

en: Save settings to check again
pt_BR: Gravar configurações para verificar novamente

en: The folder does not exist.
pt_BR: A pasta de upload FTP não existe.

en: Create folder
pt_BR: Criar pasta

en: That directory should at least have the permissions set to %s. Currently it is %s. You should adjust that directory permissions as upload or download might not work properly.
pt_BR: Esse diretório deve ter pelo menos as permissões definidas para %s. Atualmente ele é %s. Você deve ajustar que as permissões de diretório como upload ou download pode não funcionar corretamente.

en: Change permissions
pt_BR: Modificar permissões

en: That directory seems to be accessible from the web. <strong>This is not safe</strong>. The most secure would be to move it outside of the web folder of your server
pt_BR: Esse diretório parece ser acessível a partir da web. <strong> Esta não é segura </strong>. O mais seguro seria para movê-lo fora da pasta do seu servidor web

en: We can try to protect it with a <code>.htaccess</code> file with the button below, but <strong>this only works for Apache servers</strong> (will do nothing if you are running nginx or IIS)
pt_BR: Podemos tentar protegê-lo com um <code> .htaccess </code> arquivo com o botão abaixo, mas <strong> isso só funciona para os servidores Apache </strong> (não fará nada se você estiver executando o nginx ou IIS)

en: Try to secure it
pt_BR: Tente a segurança nisso

en: This file type is not allowed. You can only upload: %s
pt_BR: Esse tipo de arquivo não é permitido. Você só pode fazer upload de: %s

en: An error happened while copying %s from the FTP folder
pt_BR: Um erro aconteceu ao copiar %s da pasta FTP

en: No file has been uploaded
pt_BR: Nenhum arquivo carregado

en: An unknown error happened while uploading your file.
pt_BR: Um erro desconhecido aconteceu ao enviar seu arquivo.

en: An error happened while uploading your file: %s
pt_BR: Um erro aconteceu ao enviar seu arquivo: %s

en: Classic upload
pt_BR: Upload clássico

en: Get from server FTP folder
pt_BR: Copiar de pasta FTP

en: Drop your files here or click me!
pt_BR: Solte seus arquivos aqui ou clique aqui!

en: The FTP upload folder does not exist.
pt_BR: A pasta de upload FTP não existe.

en: The FTP upload folder is empty.
pt_BR: A pasta de upload FTP está vazia.

en: Pick a file
pt_BR: Escolher um arquivo

en: Attach selected file(s)
pt_BR: Anexar arquivo(s) selecionado(s)

en: Copy the file (do not delete it from the FTP folder)
pt_BR: Copiar o arquivo (não apagar ele da pasta FTP)

en: How do you want to add the files?
pt_BR: Como você quer adicionar os arquivos?

en: This content currently does not have any file attachment
pt_BR: Este conteúdo não tem actualmente qualquer anexo de arquivo

en: Attached files
pt_BR: Arquivos anexados

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Private Pages
pt_BR: Páginas Privadas

en: List all pages
pt_BR: Listar todas as páginas

en: Create/Edit pages
pt_BR: Criar/Editar páginas

en: Delete pages
pt_BR: Apagar páginas

en: Access pages
pt_BR: Acessar páginas

en: View private pages
pt_BR: Ver páginas privadas

en: View any private page
pt_BR: Visualizar qualquer página privada

en: Check this to enable the private pages add-on.
pt_BR: Marque esta opção para ativar o add-on de páginas privadas.

en: The parameter %2$s of shortcode <code>[%1$s]</code> has an invalid value: <code>%3$s</code>
pt_BR: O parâmetro %2$s do shortcode <code>[%1$s]</code> tem um dado inválido: <code>%3$s</code>

en: There is no content to show
pt_BR: Não há conteúdo para mostrar

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Path
pt_BR: Caminho

en: WP Customer Area - Plugin status
pt_BR: WP Customer Area - Estatus do Plugin

en: Needs attention
pt_BR: Precisa de atenção

en: Things that need your attention
pt_BR: Coisas que precisam de sua atenção

en: Installed add-ons
pt_BR: Add-ons instalados

en: Actions and filters
pt_BR: Ações e filtros

en: Listing of all actions and filters
pt_BR: Lista de todas as ações e filtros

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Template files
pt_BR: Arquivo de modelo

en: Settings tools
pt_BR: Ferramenta de configuração

en: Settings have been resetted to default values
pt_BR: Configurações foram redefinidas para os valores padrão.

en: Invalid parameters. No file sent
pt_BR: Parâmetro inválido. Arquivo não enviado

en: No file sent.
pt_BR: Arquivo não enviado.

en: Exceeded filesize limit.
pt_BR: Limite de tamanho excedido.

en: Unknown errors.
pt_BR: Erro desconhecido

en: Settings have been imported successfully
pt_BR: A configuração foi importada com sucesso.

en: Current
pt_BR: Atual

en: Version: %s
pt_BR: Versão: %s

en: unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Not overridden
pt_BR: Não sobrescrito

en: Outdated plugin version
pt_BR: Plugin desatualizado

en: Some add-ons require a newer version of the main plugin (you are currently running version %1$s). You can find the list of all add-ons on the <a href="%2$s">add-ons status pages</a>.
pt_BR: Alguns complementos requer uma versão mais recente do plug-in principal (você está executando a versão  %1$s). Você pode encontrar a lista de todos os complementos na <a href="%2$s"> add-ons páginas de status </a>.

en: Update the plugin
pt_BR: Atualizar o plugin

en: Outdated template files
pt_BR: Arquivos de exemplos desatualizados

en: Other action
pt_BR: Outra ação

en: Ignore until next update
pt_BR: Ignorar até a próxima atualização

en: All
pt_BR: Tudo

en: Filters only
pt_BR: Filtros somente

en: Actions only
pt_BR: Ações somente

en: Issue #%d
pt_BR: Problema #%d

en: Export settings
pt_BR: Exportar configurações

en: You can export all the settings to a JSON file. You can then use that file to restore your settings using the import settings field below.
pt_BR: Você pode exportar todas as configurações em um arquivo JSON. Você pode então usar esse arquivo para restaurar as configurações usando o campo abaixo as configurações de importação.

en: Import settings
pt_BR: Importar configurações

en: You can import all the settings you had previously exported from a JSON file.
pt_BR: Você pode importar todas as configurações que você tinha anteriormente exportados a partir de um arquivo JSON.

en: Reset settings
pt_BR: Redefinir configurações

en: Reset default settings
pt_BR: Redefinir configurações padrão

en: Are you sure that you want to reset all the settings to their default values (this operation cannot be undone)?
pt_BR: Tem certeza de que deseja redefinir todas as configurações para seus valores padrão (esta operação não pode ser desfeita)?

en: Overridden only
pt_BR: Sobrescritos apenas

en: Outdated only
pt_BR: Desatualizados apenas

en: %s: %d template(s)
pt_BR: %s: %d amostra(s)

en: User Profile
pt_BR: Perfil do usuário

en: Username
pt_BR: Nome de utilizador

en: Your username cannot be changed.
pt_BR: O nome do usuário não pode ser alterado.

en: Primary email
pt_BR: E-mail

en: First name
pt_BR: Primeiro nome

en: Last name
pt_BR: Sobrenome

en: Nickname
pt_BR: Apelido

en: Display name
pt_BR: Exibir nome

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password (confirm)
pt_BR: Senha (confirmação)

en: The password must at least be composed of 5 characters. You will be requested to login again after your password gets changed. Leave these fields empty if you want to keep your current password
pt_BR: A senha deve ser composta, no mínimo de 5 caracteres. Você será solicitado a efetuar login novamente depois de sua senha é alterada. Deixar esses campos em branco se você quiser manter sua senha atual

en: Unpublished
pt_BR: Não publicado

en: Y/m/d g:i:s A
pt_BR: d/m/Y G:i:s

en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: Y/m/d
pt_BR: d/m/Y

en: Missed schedule
pt_BR: Agendamento perdido

en: Scheduled
pt_BR: Agendado

en: Last Modified
pt_BR: Modificado pela última vez

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Move to trash
pt_BR: Lixeira

en: You are not allowed to restore this item.
pt_BR: Sem permissão para excluir este item.

en: You are not allowed to move this item to trash.
pt_BR: Sem permissão para excluir este item.

en: Empty Trash
pt_BR: Esvaziar a lixeira

en: Log events
pt_BR: Eventos de Log

en: <strong>WP Customer Area</strong> has detected some potential issues:
pt_BR: <strong>O WP Customer Area</strong> detectou potenciais problemas:

en: Fix these potential issues
pt_BR: Acertar esses potenciais problemas

en: The shortcode <code>[%1$s]</code> is missing required parameter: %2$s
pt_BR: O shortcode <code>[%1$s]</code> está faltando um parâmetro requerido: %2$s

en: Frontend Integration
pt_BR: Integração com Frontend

en: Show after post
pt_BR: Mostrar depois do post

en: Show additional information after the post in the single post view.
pt_BR: Exibir informação adicional após o post, na visão de post único.

en: You can disable this if you have your own theme template file for single posts. The theme file to look for or create should be called: %s.
pt_BR: Você não pode desabilitar isso se você tem seu próprio arquivo de tema. O aquivo do tema que deve ser chamado de: %s.

en: Show recent content on the dashboard.
pt_BR: Mostar o conteúdo recente no painel

en: Define how many items to allow on the dashboard page. -1 will show all items.
pt_BR: Definir quantos itens permitidos na página do painel. -1 mostrará todos os itens.

en: Slug that is used in the URL for archives of the taxonomy:
pt_BR: Slug que é usado na URL para atualizar o conteúdo existente privado

en: You are not allowed to create this type of content.
pt_BR: Você não tem permissão para criar esse tipo de conteúdo.

en: Content creation (from front-office)
pt_BR: Criação de conteúdo (a partir do painel)

en: Create content from front office
pt_BR: Criar conteúdo a partir do painel

en: Bypass moderation (content is automatically published)
pt_BR: Pular moderação (o conteúdo será automativamente publicado)

en: Content creation
pt_BR: Criação de conteúdo

en: Moderation
pt_BR: Moderação

en: Enable moderation when new content is submitted by a user.
pt_BR: Habilitar moderação quando novo conteúdo for enviado por usuário.

en: Default category
pt_BR: Categoria padrão

en: Content edition (from front-office)
pt_BR: Edição de conteúdo (do front-office)

en: Select an owner (uses default else)
pt_BR: Selecione o proprietário (usar padrão)

en: Select a category (uses default else)
pt_BR: Selecione a categoria (usar padrão)

en: Enable the rich editor when editing content.
pt_BR: Habilitar o rich editor quando editar o conteúdo

en: Customer Page - %s
pt_BR: Página do Usuário - %s

en: This page requires login, you should not be here
pt_BR: Esta página requer um usuário registrado, você não pode entrar

en: You are not allowed to view this page
pt_BR: Você não tem permissão para ver essa página

en: You must supply a post ID to delete
pt_BR: Você precisa fornecer o post ID para apagar

en: You are not allowed to delete this post
pt_BR: Você não tem permissão para apagar este post

en: Done
pt_BR: Concluído

en: The content has been deleted.
pt_BR: O conteúdo foi apagado.

en: Are you sure that you want to delete this content?
pt_BR: Tem certeza que quer apagar este conteúdo?

en: Content update (from front-office)
pt_BR: Atualizar conteúdo (do font-office)

en: Update any content from front office
pt_BR: Atualizar qualquer conteúdo do front office

en: Update authored content
pt_BR: Atualizar o conteúdo com autoria

en: Update owned content
pt_BR: Atualizar o conteúdo com propriedade

en: Content removal (from front-office)
pt_BR: Removedor de conteúdo (do front-office)

en: Delete any content from front office
pt_BR: Apagar qualquer conteúdo do front office

en: Delete authored content
pt_BR: Excluir conteúdo criado

en: Delete owned content
pt_BR: Excluir conteúdo de propriedade

en: You must specify a post to delete
pt_BR: Você precisa especificar um post para apagar

en: You must specify a post to edit
pt_BR: Você precisa especificar um post para editar

en: Content edition
pt_BR: Edição de conteúdo

en: <strong>Error: </strong>WP Customer Area add-ons are active but the main plugin is not installed!
pt_BR: <strong> Erro: </ strong> Área WP Cliente add-ons são ativos, mas o plugin principal não está instalado!

en: Text
pt_BR: Texto

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Number
pt_BR: Número

en: The password and its confirmation do not match
pt_BR: A senha e sua confirmação não coincidem

en: %1$s is not a valid email address.
pt_BR: %1$s não é um endereço de e-mail válido.

en: %1$s is not a valid number
pt_BR: %1$s não é um número válido

en: %1$s is not a valid integer
pt_BR: % 1$s não é um número inteiro válido

en: %1$s must be greater than %2$s
pt_BR: %1$s deve ser maior que 2%$s

en: %1$s must be lower than %2$s
pt_BR: %1$s deve ser inferior a 2%$s

en: %1$s must contain at least %2$s characters
pt_BR: %1$s deve conter no mínimo %2$s caracteres

en: %1$s must contain at most %2$s characters
pt_BR: %1$s deve conter no máximo %2$s caracteres

en: %1$s is required.
pt_BR: %1$s é necessário.

en: Checking license...
pt_BR: Verificando licensa...

en: Failed to contact server
pt_BR: Falha ao conectar com o servidor

en: Saving...
pt_BR: Salvando...

en: Click to edit...
pt_BR: Clique para editar...

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Permalinks are disabled, Customer Area will not work properly. Please <a href="%1$s">enable them in the WordPress settings</a>.
pt_BR: Permalinks estão desativados, Área do Cliente não irá funcionar corretamente. <a href="%1$s"> ativá-los nas configurações do WordPress</a> .

en: Some template files you have overridden seem to be outdated.
pt_BR: Alguns arquivos de modelo você ter substituído parecem estar desatualizado.

en: WP Customer Area Settings
pt_BR: Configurações do WP Customer Area

en: The page title cannot be empty
pt_BR: O título da página não pode estar vazio

en: Frontend
pt_BR: Painel

en: License Keys
pt_BR: Chaves de Licenças

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Admin theme
pt_BR: Tema do Administrador

en: Use skin
pt_BR: Usar aparência

en: Includes the WP Customer Area skin to provide a stylesheet for the plugin.
pt_BR: Incluir a aparência do WP Customer Area para disponibilizar as folhas de estilo para o plugin.

en: You can uncheck this if your theme includes support for WP Customer Area.
pt_BR: Você não pode desmarcar esse se seu tema suporta o WP Customer Area.

en: Skin to use
pt_BR: Usar aparência

en: You can make your own skin, please refer to <a href="%1$s">our documentation about skins</a>.
pt_BR: Você pode fazer a sua própria aparência, por favor consulte  <a href="%1$s">, a nossa documentação sobre aparências</a>.

en: Debug templates
pt_BR: Templates degub

en: License keys for commercial add-ons
pt_BR: As chaves de licença para add-ons comerciais

en: This page allows you to enter license key you have received when you purchased commercial addons.
pt_BR: Esta página permite que você insira chave de licença que você recebeu quando comprou addons comerciais.

en:  is not a valid post
pt_BR: não é um post válido

en:  is not a valid role
pt_BR: não é uma função válida

en:  cannot be empty
pt_BR: não pode estar vazio

en:  is not a valid email
pt_BR: não é um email válido

en:  is not a valid value
pt_BR: não é um valor válido

en: must be an integer
pt_BR: precisa ser um inteiro

en: must be greater than %s
pt_BR: precisa ser maior que %s

en: must be lower than %s
pt_BR: precisa ser menor que %s

en: you cannot select multiple terms.
pt_BR: você não pode selecionar múltiplos termos.

en: Upload File
pt_BR: Enviar Arquivo

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Delete existing &amp; create new &raquo;
pt_BR: Apagar existente &amp; criar novo &raquo;

en: Edit it &raquo;
pt_BR: Editar isso &raquo;

en: Create it &raquo;
pt_BR: Criar isso &raquo;

en: Any Role
pt_BR: Qualquer Função

en: Main plugin folder
pt_BR: Pasta principal do plugin

en: Current theme folder
pt_BR: Pasta do tema atual

en: WordPress content folder
pt_BR: Pasta content do WordPress

en: Show all content published by %s
pt_BR: Mostrar todo o conteúdo publicado por %s

en: Show all content published in %s
pt_BR: Mostrar todo o conteúdo publicado em %s

en: Show all content published in %2$s %1$s
pt_BR: Mostrar todo o conteúdo publicado em %2$s %1$s

en: Link to %s
pt_BR: Links para %s

en: Show all content categorized under %s
pt_BR: Mostrar todo o conteúdo categorizado por %s

en: You
pt_BR: Você

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Message shown when no posts:
pt_BR: Mensagem mostrada quando não há posts

en: Max. number of posts:
pt_BR: Número máximo de posts:

en: Order By:
pt_BR: Ordenar por:

en: Order:
pt_BR: Ordem:

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Category:
pt_BR: Categoria:

en: Empty terms:
pt_BR: Termos vazios:

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Hide
pt_BR: Esconder

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: &#197;land Islands
pt_BR: Ilhas terrestres

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Algeria
pt_BR: Algéria

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: Antarctica
pt_BR: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

en: Armenia
pt_BR: Arménia

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt_BR: Botsuana

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Territórios oceânicos indianos britânicos

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Burkina Faso
pt_BR: Burquina Faso

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt_BR: República Africana Central

en: China
pt_BR: Chile

en: Christmas Island
pt_BR: Ilhas Christmas

en: Colombia
pt_BR: Colômbia

en: Comoros
pt_BR: Comores

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Cyprus
pt_BR: Ciprus

en: Czech Republic
pt_BR: Republica Tcheca

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Djibouti
pt_BR: Djibuti

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: East Timor
pt_BR: Timor Leste

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Falkland Islands
pt_BR: Ilhas Falkland

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroe

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: France
pt_BR: França

en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios Franceses do Sul

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Heard and McDonald Islands
pt_BR: Ilhas Heard e McDonald

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: India
pt_BR: Índia

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Iran
pt_BR: Irã

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Isle of Man
pt_BR: Ilha de Man

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: Macedonia
pt_BR: Macedônia

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia
pt_BR: Micronésia

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Netherlands
pt_BR: Países Baixos

en: Netherlands Antilles
pt_BR: Antilhas holandesas

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: Niger
pt_BR: Níger

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

en: North Korea
pt_BR: Coréia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Oman
pt_BR: Omã

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Pitcairn Island
pt_BR: Ilha Pitcairn

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: Saint Barth&eacute;lemy
pt_BR: Saint Barth lemy

en: Saint Helena
pt_BR: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: São Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt_BR: São Tom e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Singapore
pt_BR: Singapura

en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South Korea
pt_BR: Coréia do Sul

en: South Sudan
pt_BR: Sudão do Sul

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pt_BR: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidade e Tobago

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turks e Caios

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_BR: Reino unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: US Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Menores Distantes dos EUA

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

en: Virgin Islands (USA)
pt_BR: Ilhas Virgens (EUA)

en: Wallis and Futuna Islands
pt_BR: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
pt_BR: Saara do Oeste

en: Yemen
pt_BR: Iêmen

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Madrid
pt_BR: Madri

en: Brazilian Real (R&#36;)
pt_BR: Real do Brasil (R&#36;)

en: Czech Koruna
pt_BR: Coroa da República Checa

en: Danish Krone
pt_BR: Coroa Dinamarquesa

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
pt_BR: Dólar de Hong Kong (&#36;)

en: Hungarian Forint
pt_BR: Florim Húngaro

en: Indian Rupee (&#8377;)
pt_BR: Rúpias Indianas (&#8377;)

en: Iranian Rial (&#65020;)
pt_BR: Rial Iraniano (&#65020;)

en: Japanese Yen (&yen;)
pt_BR: Yen Japonês (&yen;)

en: Mexican Peso (&#36;)
pt_BR: Peso Mexicano (&#36;)

en: New Zealand Dollar (&#36;)
pt_BR: Dólar da Nova Zelândia (&#36;)

en: Norwegian Krone
pt_BR: Coroa Norueguesa

en: Polish Zloty
pt_BR: Zloty Polaco

en: Pounds Sterling (&pound;)
pt_BR: Libras Estrelinas (&pound;)

en: Russian Ruble
pt_BR: Rublo russo

en: Singapore Dollar (&#36;)
pt_BR: Dólar de Singapura (&#36;)

en: Swedish Krona
pt_BR: Coroa Sueca

en: Swiss Franc
pt_BR: Franco Suíço

en: Thai Baht (&#3647;)
pt_BR: Baht Tailandês (&#3647;)

en: Turkish Lira (&#8378;)
pt_BR: Lira Turca (&#8378;)

note: Description of the plugin/theme
en: WP Customer Area is a modular all-in-one solution to manage private content with WordPress.
pt_BR: O WP Customer Area é uma solução tudo-em-um para gerenciamento de conteúdo privado no WordPress.

[ctx: Private content category archive slug]
en: category
pt_BR: categoria

[ctx: Private content date archive slug]
en: archive
pt_BR: arquivo

[ctx: Private content author archive slug]
en: created-by
pt_BR: criado por

[ctx: Private content update slug]
en: update
pt_BR: atualizar

[ctx: Private content delete slug]
en: delete
pt_BR: excluir

[ctx: cuar_payment]
en: Payments
pt_BR: Pagamentos

[ctx: cuar_payment]
en: Payment
pt_BR: Pagamento

[ctx: cuar_payment]
en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

[ctx: cuar_payment]
en: Add New Payment
pt_BR: Adicionar Novo Pagamento

[ctx: cuar_payment]
en: Edit Payment
pt_BR: Editar Pagamento

[ctx: cuar_payment]
en: New Payment
pt_BR: Novo Pagamento

[ctx: cuar_payment]
en: View Payment
pt_BR: Visualizar Pagamento

[ctx: cuar_payment]
en: Search Payments
pt_BR: Pesquisar Pagamentos

[ctx: cuar_private_file]
en: File
pt_BR: Arquivo

[ctx: cuar_private_file]
en: Files
pt_BR: Arquivos

[ctx: cuar_private_file]
en: Private Files
pt_BR: Arquivos Privados

[ctx: cuar_private_file]
en: Private File
pt_BR: Arquivo Privado

[ctx: cuar_private_file]
en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

[ctx: cuar_private_file]
en: Add New Private File
pt_BR: Adicionar Novo Arquivo Privado

[ctx: cuar_private_file]
en: Edit Private File
pt_BR: Editar Arquivo Privado

[ctx: cuar_private_file]
en: New Private File
pt_BR: Novo Arquivo Privado

[ctx: cuar_private_file]
en: View Private File
pt_BR: Ver Arquivo Privado

[ctx: cuar_private_file]
en: Search Private Files
pt_BR: Procurar Arquivos Privados

[ctx: cuar_private_file]
en: No private files found
pt_BR: Nenhum arquivo privado encontrado

[ctx: cuar_private_file]
en: No private files found in Trash
pt_BR: Nenhum arquivo privado encontrado na Lixeira

[ctx: cuar_private_file]
en: Parent Private File:
pt_BR: Arquivo Privado Pai:

[ctx: cuar_private_file_category]
en: File Categories
pt_BR: Categorias de Arquivos

[ctx: cuar_private_file_category]
en: File Category
pt_BR: Categoria de Arquivo

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Search File Categories
pt_BR: Procurar Categorias de Arquivos

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Popular File Categories
pt_BR: Categorias de Arquivo Populares

[ctx: cuar_private_file_category]
en: All File Categories
pt_BR: Todas Categorias de Arquivos

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Parent File Category
pt_BR: Categoria de Arquivo Pai

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Parent File Category:
pt_BR: Categoria de Arquivo Pai:

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Edit File Category
pt_BR: Editar Categoria de Arquivo

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Update File Category
pt_BR: Atualizar Arquivo de Categoria

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Add New File Category
pt_BR: Adicionar Nova Categoria de Arquivo

[ctx: cuar_private_file_category]
en: New File Category
pt_BR: Nova Categoria de Arquivo

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Separate file categories with commas
pt_BR: Separe as categorias de arquivo com vírgulas

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Add or remove file categories
pt_BR: Adicionar ou remover categorias de arquivo

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Choose from the most used file categories
pt_BR: Escolha entre as categorias de arquivo mais usadas

[ctx: cuar_private_page]
en: Page
pt_BR: Página

[ctx: cuar_private_page]
en: Pages
pt_BR: Páginas

[ctx: cuar_private_page]
en: Private Pages
pt_BR: Páginas Privadas

[ctx: cuar_private_page]
en: Private Page
pt_BR: Página Privada

[ctx: cuar_private_page]
en: Add New
pt_BR: Adicionar Nova

[ctx: cuar_private_page]
en: Add New Private Page
pt_BR: Adicionar Nova Página Privada

[ctx: cuar_private_page]
en: Edit Private Page
pt_BR: Editar Página Privada

[ctx: cuar_private_page]
en: New Private Page
pt_BR: Nova Página Privada

[ctx: cuar_private_page]
en: View Private Page
pt_BR: Ver Página Privada

[ctx: cuar_private_page]
en: Search Private Pages
pt_BR: Procurar Páginas Privadas

[ctx: cuar_private_page]
en: No private pages found
pt_BR: Nenhuma página privada encontrada

[ctx: cuar_private_page]
en: No private pages found in Trash
pt_BR: Nenhuma página privada encontrada na Lixeira

[ctx: cuar_private_page]
en: Parent Private Page:
pt_BR: Página Privada Pai:

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Page Categories
pt_BR: Categorias de Página

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Page Category
pt_BR: Categoria de Página

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Search Page Categories
pt_BR: Procurar Categorias de Página

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Popular Page Categories
pt_BR: Categorias de Página Populares

[ctx: cuar_private_page_category]
en: All Page Categories
pt_BR: Todas as Categorias de Páginas

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Parent Page Category
pt_BR: Categoria de Página Pai

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Parent Page Category:
pt_BR: Categoria de Página Pai:

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Edit Page Category
pt_BR: Editar Categoria de Página

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Update Page Category
pt_BR: Atualizar Categoria de Página

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Add New Page Category
pt_BR: Adicionar Nova Categoria de Página

[ctx: cuar_private_page_category]
en: New Page Category
pt_BR: Nova Categoria de Página

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Separate page categories with commas
pt_BR: Separe as categorias de página com vírgulas

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Add or remove page categories
pt_BR: Adicionar ou remover categorias de página

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Choose from the most used page categories
pt_BR: Escolha entre as categorias de página mais usadas

[ctx: Date picker text]
en: Clear
pt_BR: Limpar

[ctx: Date picker text]
en: Today
pt_BR: Hoje

[ctx: Date picker text]
en: Show a different month
pt_BR: Mostrar um mês diferente
