Custom Contact Forms - en to da translation catalogue (282 entries)

en: Invalid post ID.
da: Ugyldigt indlæg ID.

en: Sorry, you cannot read this post.
da: Desværre, du kan ikke læse dette indlæg.

en: The post type "%s" is not valid
da: Indlæg type "%s" er ikke gyldigt

en: Invalid form ID.
da: Ugyldig formular ID.

en: Sorry, you cannot view forms.
da: Desværre, du kan ikke se formularer.

en: Invalid form.
da: Ugyldig formular.

en: Sorry, you cannot view this form.
da: Desværre, du kan ikke se denne formular.

en: The form cannot be deleted.
da: Formularen kan ikke slettes.

en: Permanently deleted form
da: Formular slettet permanent

en: Deleted post
da: Indlæg slettet

en: Form Field Choices
da: Formular Felter Valg

en: Custom Contact Forms will not work unless pretty permalinks (not default) are enabled. Please update your <a href="%s">permalinks settings</a>.
da: Custom Contact Forms virker ikke medmindre pæne permanente links (ikke standard) er aktiveret. Opdater venligst dine <a href="%s">permanente links indstillinger</a>.

en: <a href="%s">Forms and Submissions</a>
da: <a href="%s">Formularer og Indlæg</a>

en: Forms and Submissions
da: Formularer og Indlæg

en: Import
da: Importer

en: Form Fields
da: Formular Felter

en: Allowed file extensions are %s.
da: Tilladte filtyper er %s.

en: Max file size is %d MB.
da: Maks fil størrelse er %d MB.

en: Street Address
da: Adresse

en: Address Line 2
da: Adresse linje 2

en: City
da: By

en: State
da: Stat

en: ZIP Code
da: Postnummer

en: State / Region / Province
da: Stat / Region / Provins

en: ZIP / Postal Code
da: Postnummer

en: Country
da: Land

en: email@example.com
da: email@eksempel.dk

en: Confirm Email
da: Bekræft Email

en: First
da: Fornavn

en: Last
da: Efternavn

en: HH
da: TT

en: Date
da: Dato

en: Form Submission Columns
da: Formular Indlæg Kolonner

en: Submissions
da: Indlæg

en: At a Glance
da: Overblink

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Save your new form to see a preview.
da: Gem din nye formular for at se en forhåndsvisning

en: Created on:
da: Oprettet den:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Number of fields:
da: Antal felter:

en: Number of submissions:
da: Antal indlæg:

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Export
da: Eksporter

en: (No title)
da: (Ingen titel)

en: Manage Form
da: Administrer Formular

en: Form Title
da: Formular Titel

en: Author
da: Forfatter

en: Number of Fields
da: Antal felter

en: Unpublished
da: Kladde

en: Y/m/d g:i:s A
da: d/m/Y G:i:s

en: %s ago
da: %s siden

en: Y/m/d
da: d/m/Y

en: Forms
da: Formularer

en: Form
da: Formular

en: New Form
da: Ny Formular

en: Add New Form
da: Tilføj Ny Formular

en: Edit Form
da: Rediger Formular

en: View Form
da: Vis Formular

en: Search Forms
da: Søg Formularer

en: No forms found.
da: Ingen formularer fundet.

en: No forms found in trash.
da: Ingen formularer fundet i papirkurven.

en: This field is required.
da: Dette felt er påkrævet.

en: This file is too big (%d MB max)
da: Denne fil er for stor (%d MB maks)

en: An upload error occurred.
da: Der opstod en upload fejl.

en: File contains an invalid extension.
da: Filen indeholder en ugyldig filtype.

en: Your reCAPTCHA response was incorrect.
da: Dit reCAPTCHA svar var forkert.

en: This field is required
da: Dette felt er påkrævet

en: This phone number is too short
da: Dette telefonnummer er for kort

en: This phone number contains invalid characters.
da: Dette telefonnummer indeholder ugyldige tegn.

en: This phone number is not 10 digits.
da: Dette telefonnummer er ikke 10 cifre.

en: This is not a valid email
da: Dette er ikke en valid email

en: Emails do not match.
da: Emails er ikke ens.

en: First name is required.
da: Fornavn er påkrævet.

en: Last name is required.
da: Efternavn er påkrævet.

en: This is not a valid URL. URL's must start with http(s)://
da: Dette er ikke en gyldig URL. URL's skal starte med http(s)://

en: Date is required.
da: Dato er påkrævet.

en: This date is not valid.
da: Denne dato er ikke gyldig.

en: Hour is required.
da: Time er påkrævet.

en: This is not a valid hour.
da: Dette er ikke en gyldig time.

en: Minute is required.
da: Minut er påkrævet.

en: This is not a valid minute.
da: Dette er ikke et gyldigt minut.

en: AM/PM is required.
da: AM/PM er påkrævet.

en: *Hidden Field*
da: *Skjult Felt*

en: Form submitted from
da: Formular afsendt fra

en: Form submitter IP
da: Formular afsender IP

en: %s: Form Submission
da: %s: Formular Afsender

en:  to "%s"
da:  til "%s"

en: Thank you for your submission.
da: Tak for dit indlæg.

en: Custom Contact Forms is experiencing issues.
da: Custom Contact Froms oplever problemer.

en: There is an issue with synchronizing data. Please try deactivating all other plugins and activating the TwentyFifteen theme. If this fixes the problem, you have a plugin or theme conflict. If it does not, please post in the <a href="%s">support forums</a> or <a href="%s">Github</a>.
da: Der er problemer med synkronisering af data. Prøv venligst at deaktivere alle andre plugins og aktiver TwentyFifteen tema. Hvis dette løser problemet, har du plugin eller tema konflikt. Hvis det ikke løser problemet, skriv venligst i <a href="%s">support forumet</a> eller <a href="%s">Github</a>.

en: Manage Forms
da: Administrer Formularer

en: Existing Forms
da: Eksisterende Formularer

en: Standard Fields
da: Standard Felter

en: Special Fields
da: Special Felter

en: Structure
da: Opbygning

en: &larr; Drag fields from the left here.
da: &larr; Træk felter fra venstre her.

en: Insert into post
da: Indsæt i indlæg

en: Save Form
da: Gem Formular

en: Form Settings
da: Formular Indstillinger

en: Form Title:
da: Formular Titel:

en: Form Description:
da: Formular Beskrivelse:

en: Button Text:
da: Knap Tekst:

en: On form completion:
da: Ved formular afslutning:

en: Show text
da: Vis tekst

en: Redirect
da: Omdiriger

en: Redirect URL:
da: Omdiriger URL:

en: Completion Message:
da: Afslutnings Besked:

en: Pause form:
da: Pause formular:

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Pause Message:
da: Pause Besked:

en: Form Notifications
da: Formular Advisering

en: Send Email Notifications:
da: Send Email Advisering

en: "To" Email Addresses (comma separated):
da: "Til" Email Adresser (kommasepareret):

en: "From" Email Address Type:
da: "Fra" Email Adresse Type:

en: WordPress Default
da: WordPress Standard

en: Custom Email
da: Brugerdefineret Email

en: Form Field
da: Formular Felt

en: You can set the notification emails from address to be the WP default, a custom email address, or pull the address from a field in the form.
da: Du kan sætte advisering emails fra adresse til at være WP standard, en brugerdefineret email adresse, eller trække adressen fra et felt i formularen.

en: Custom "From" Email Address:
da: Brugerdefineret "Fra" Email Adresse:

en: Pull "From" Email Dynamically from Field:
da: Træk "Fra" Email dynamisk fra felt:

en: "From" Name Type:
da: "Fra" Navn Type:

en: Custom Name
da: Brugerdefineret Navn

en: You can set the notification emails from name to be a custom name or pull the name from a field in the form.
da: Du kan indstille advisering emails fra navn til at være et brugerdefineret navn eller trække navnet fra et felt i formularen.

en: Custom "From" Name:
da: Brugerdefineret "Fra" Navn:

en: Pull "From" Name Dynamically from Field:
da: Træk "Fra" Navn dynamisk fra felt:

en: items
da: emner

en: Title
da: Titel

en: <span>&larr;</span> Click on a field to edit it.
da: <span>&larr;</span> Klik på et felt for at redigere det.

en: Internal Unique Slug
da: Intern Unik Slug

en: Label:
da: Etiket:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Initial Value:
da: Startværdi:

en: Required:
da: Påkrævet:

en: Advanced
da: Avanceret

en: Class Name:
da: Klasse Navn:

en: Placeholder Text:
da: Eksempeltekst:

en: Allowed File Extensions (comma separate):
da: Tilladte Filtyper (kommasepareret):

en: If left blank, will default to all extensions registered by WordPress. If you use a file extension or mime type not <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_allowed_mime_types">whitelisted by WordPress</a>, you will need to filter and manually whitelist the new extension.
da: Hvis tom, vil standard være alle udvidelser der er registreret af WordPress. Hvis du bruger en filtype eller mimetype som ikke er <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_allowed_mime_types">whitelisted af WordPress</a>, skal du filtrere og manuelt whileliste den nye udvidelse.

en: Max File Size (in MB):
da: Maks filstørrelse (i MB):

en: If left blank, will default to %d MB. Maximum allowed by server is %d MB.
da: Hvis blank, vil standard være %d MB. Maksimum tilladt af serveren er %d MB.

en: reCAPTCHA is a simple captcha service provided by Google. <a target="_blank" href="https://www.google.com/recaptcha/intro/index.html">Learn more</a>
da: reCAPTCHA er en simpel captcha service leveret af Google. <a target="_blank" href="https://www.google.com/recaptcha/intro/index.html">Læs mere</a>

en: Site Key:
da: Side Nøgle:

en: Don't have one?
da: Har du ikke en?

en: Secret Key:
da: Hemmelig Nøgle:

en: Basic
da: Grundlæggende

en: HTML Content:
da: HTML Indhold:

en: Heading:
da: Overskrift:

en: Sub Heading:
da: Underoverskrift:

en: Internal Unique Slug (a-z, 0-9, -, _):
da: Intern Unik Slug (a-z, 0-9, -, _):

en: Enable Date Select
da: Aktiver Dato Vælg

en: Enable Time Select
da: Aktiver Tid Vælg

en: United States
da: Forenede Stater

en: Require Confirmation:
da: Kræv Bekræftelse:

en: Label
da: Etiket

en: Value
da: Værdi

en: Manage field choices:
da: Administerer felt valg:

en: Note: If an option does not have a "value", it will not be considered a valid selection if the field is required. The "value" is what's read, stored, and displayed in the submission.
da: Bemærk: Hvis en option ikke har en "værdi", vil det ikke blive betragtet som et gyldigt valg hvis feltet er påkrævet. "Værdien" er hvad der læses, gemmes og vises i indsendelsen.

en: You currently have no forms. Add some!
da: Du har i øjeblikket ingen formularer. Tilføj nogle!

en: Allowed file extensions are {{ extensions }}.
da: Tilladte filtyper er  {{ extensions }}.

en: Max file size is {{ file_size }} MB.
da: Maks filstørrelse er {{ file_size }} MB.

en: An example choice
da: Et eksempel valg

en: Arbitrary block of HTML.
da: Vilkårlig blok af HTML.

en: Section Heading
da: Afsnitsoverskrift

en: This is the sub-heading text.
da: Dette er underoverskrifts teksten.

en: Edit
da: Rediger

en: Trash
da: Papirkurv

en: There is a problem with this form. Is it trashed or deleted?
da: Der er et problem med formularen. Er den smidt i papirkurven eller slettet?

en: IP Address
da: IP Adresse

en: There are no submissions.
da: Der er ingen indlæg.

en: Add Form
da: Tilføj Formular

en: Single Line Text
da: Enkelt Linje Tekst

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: Paragraph Text
da: Afsnits Tekst

en: Hidden
da: Skjult

en: File Upload
da: Fil Upload

en: Section Header
da: Sektions Overskrift

en: Name
da: Navn

en: Date/Time
da: Dato/Tid

en: Website
da: Webside

en: Address
da: Adresse

en: Phone
da: Telefon

en: You have no email fields
da: Du har ingen email felter

en: You have no name fields
da: Du har ingen navne felter

en: Invalid date
da: Ugyldig dato

en: Field Label
da: Felt Etiket

en: Form Submission
da: Formular Indlæg

en: This form is paused right now. Check back later!
da: Denne formular er sat på pause lige nu. Check tilbage senere!

en: This is not a valid email address.
da: Detter er ikke en gyldig email adresse.

en: This is not a valid phone number.
da: Dette er ikke et gyldigt telefonnummer.

en: This phone number is not 10 digits
da: Dette telefonnummer er ikke 10 cifre

en: This is not an allowed file extension
da: Detter er ikke en tilladt filtype

en: This file is bigger than
da: Denne fil er større end

en: An unknown error occured.
da: Der skete en ukendt fejl.

en: Form Submissions
da: Formular Indsendelser

en: Did you just upgrade to a post 6.0 version of Custom Contact Forms? If so, you might need to upgrade your database to use your old forms. Please backup your database before running the upgrade.
da: Har du lige opgraderet til en version nyere end 6.0 af Custom Contact Forms? Hvis det er tilfældet, skal du muligvis opgradere din database for at bruge dine gamle formularer. Venligst backup din database før du kører opgraderingen.

en: Upgrade
da: Opgrader

en: Dismiss
da: Afvis

en: Database update complete.
da: Database opgradering gennemført.

en: Add a custom contact form to a sidebar.
da: Tilføj en tilpasset kontaktformular til et sidepanel.

en: Custom Contact Form
da: Tilpasset Kontaktformular

en: Title:
da: Titel:

en: Choose a form:
da: Vælg en formular:

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Invalid comment ID.
da: Ugyldig kommentar ID.

en: Sorry, you are not allowed to delete this comment.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at slette denne kommentar.

en: The comment cannot be deleted.
da: Denne kommentar kan ikke slettes.

en: Permanently deleted comment
da: Kommentar slettet permanent

en: Deleted comment
da: Kommentar slettet

en: The route base must be overridden
da: Route base skal overskrives

en: The post type must be overridden
da: Indlæg type skal overskrives

en: Invalid post type
da: Ugyldig indlæg type

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at tilføje indlæg på denne side.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at redigere dette indlæg.

en: No data supplied
da: Ingen data leveret

en: No Content-Type supplied
da: Ingen Content-Type leveret

en: No Content-Disposition supplied
da: Ingen Content-Disposition leveret

en: Invalid Content-Disposition supplied
da: Ugyldig Content-Disposition leveret

en: Content hash did not match expected
da: Indhold hash matchede ikke det forventede

en: Could not open file handle
da: Kunne ikke åbne filhåndtering

en: Invalid featured image.
da: Ugyldig fremhævet billede.

en: Sorry, you cannot edit this post
da: Beklager, du kan ikke redigere dette indlæg

en: The object type must be overridden
da: Objekttypen skal overskrives

en: Invalid meta ID.
da: Ugyldig meta ID.

en: Meta does not belong to this object
da: Meta tilhører ikke dette objekt.

en: %s is marked as a protected field.
da: %s er makreret som et beskyttet felt.

en: %s contains serialized data.
da: %s indeholder serialized data.

en: Invalid meta key.
da: Ugyldig metanøgle.

en: Invalid existing meta data for action.
da: Ugyldig eksisterende metadata for handling.

en: Invalid provided meta data for action.
da: Ugyldig forsyntet metadata for handling.

en: Could not update meta.
da: Kunne ikke opdatere meta.

en: Missing meta key.
da: Manglende meta nøgle.

en: Missing meta value.
da: Manglende meta værdi.

en: Could not add meta.
da: Kunne ikke tilføje meta.

en: Could not delete meta.
da: Kunne ikke slette meta.

en: Deleted meta
da: Meta slettet

en: Sorry, you cannot view the revisions for this post.
da: Beklager, du kan ikke få vist revisionerne for dette indlæg.

en: There is a revision of this post that is more recent.
da: Der er en revision af dette indlæg der er nyere.

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at slette dette indlæg.

en: The post cannot be deleted.
da: Dette indlæg kan ikke slettes.

en: Permanently deleted post
da: Indlæg slettet permanent

en: Cannot view post type
da: Kan ikke vist indlæg type

en: Sorry, you cannot view this revision
da: Beklager, du kan ikke se denne revision

en: There is no excerpt because this is a protected post.
da: Der er ingen uddrag fordi dette er et beskyttet indlæg.

en: The post type may not be changed.
da: Indlæg typen kan ikke ændres.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at oprette private indlæg i denne indlægs type.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at udgive indlæg i denne indlægs type

en: Invalid author object.
da: Ugyldigt forfatter objekt.

en: You are not allowed to edit posts as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere indlæg som denne bruger.

en: Invalid author ID.
da: Ugyldigt forfatter ID.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
da: Beklager, du har ikke tillladelse til at oprette password beskyttede indlæg i denne indlægs type

en: Invalid post parent ID.
da: Ugyldigt indlæg forælder ID.

en: Invalid post format.
da: Ugyldigt indlæg format.

en: The JSON API is disabled on this site.
da: JSON API er deaktiveret på denne side.

en: JSONP support is disabled on this site.
da: JSONP understøttelse er deaktiveret på denne side.

en: The JSONP callback function is invalid.
da: JSONP callback funktionen er ugyldig.

en: Unsupported request method
da: Ikke understøttet anmodning metode

en: The handler for the route is invalid
da: Handler for ruten er ugyldig

en: No route was found matching the URL and request method
da: Ingen rute blev fundet som matcher URL'en og anmodnings metoden

en: Missing parameter %s
da: Manglende paramter %s

en: Invalid taxonomy ID.
da: Ugyldig taksonomi ID.

en: Cannot view taxonomy
da: Kan ikke vise taksonomi

en: Invalid term ID.
da: Ugyldig begreb ID.

en: Sorry, you are not allowed to list users.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at vise brugere.

en: You are not currently logged in.
da: Du er ikke logget ind.

en: Sorry, you are not allowed to view this user.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at se denne bruger.

en: Invalid user ID.
da: Ugyldig bruger ID.

en: Sorry, you are not allowed to edit this user.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at redigere denne bruger.

en: Sorry, you are not allowed to create users.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at oprette brugere.

en: Invalid user URL.
da: Ugyldig bruger URL.

en: User ID must be supplied.
da: Bruger ID skal angives.

en: User ID is invalid.
da: Bruger ID er ugyldigt.

en: Cannot create existing user.
da: Kan ikke oprette eksisterende bruger.

en: Sorry, you are not allowed to delete this user.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at slette denne bruger.

en: The user cannot be deleted.
da: Brugeren kan ikke slettes.

en: Deleted user
da: Bruger slettet

en: Cookie nonce is invalid
da: Cookie nonce er ugyldig

en: %1$s (since %2$s; use %3$s instead)
da: %1$s (siden %2$s; use %3$s i stedet for)

en: %1$s (since %2$s; no alternative available)
da: %1$s (siden %2$s; intet alternativ til rådighed)

en: %1$s (since %2$s; %3$s)
da: %1$s (siden %2$s; %3$s)

en: No report data available
da: Ingen report data tilgængelig

en: The CodeCoverage classes are missing
da: CodeCoverage klassen mangler
