CryptAPI Payment Gateway for WooCommerce 3.2.1 - en to it_IT translation catalogue (126 entries)

en: %2$s Attention: This option will disable the price conversion for ALL cryptocurrencies! %3$s %1$s If you check this, pricing will not be converted from the currency of your shop to the cryptocurrency selected by the user, and users will be requested to pay the same value as shown on your shop, regardless of the cryptocurrency selected
it_IT: %2$s Attenzione: questa opzione disabiliterá la conversione dei prezzi per TUTTE le criptovalute! %3$s %1$s Se selezioni questa opzione, i valori della criptovaluta scelta dai tuoi clienti non saranno piú aggiornati ai prezzi nella valuta del tuo negozio ed ai tuoi clienti sará richiesto di pagare il medesimo ammontare FIAT a prescindere dalla criptovaluta selezionata

en: (Optional) Insert here your BlockBee API Key. You can get one here: %1$s
it_IT: (Opzionale) Inserisci qui la tua chiave API BlockBee. Puoi ottenerne uno qui: %1$s

en: 1 Hour
it_IT: 1 Ora

en: 12 Hours
it_IT: 12 Ore

en: 15 Minutes
it_IT: 15 Minuti

en: 18 Hours
it_IT: 18 Ore

en: 24 Hours
it_IT: 24 Ore

en: 30 Minutes
it_IT: 30 Minuti

en: 45 Minutes
it_IT: 45 Minuti

en: 6 Hours
it_IT: 6 Ore

en: ADDRESS
it_IT: INDIRIZZO

en: Accept cryptocurrency payments on your WooCommerce website
it_IT: Accetta pagamenti in criptovaluta nel tuo sito WooCommerce

en: Add the blockchain fee to the order
it_IT: Aggiungi la “blockchain fee” all’ordine

en: Addresses
it_IT: Indirizzi

en: Awaiting payment
it_IT: In attesa del pagamento

en: COPIED!
it_IT: COPIATO!

en: COPY
it_IT: COPIA

en: Check for Callbacks
it_IT: Controlla le Callback

en: Check your payment status
it_IT: Controlla lo stato del pagamento

en: Checking
it_IT: Verifica

en: Close QR CODE
it_IT: Chiudi QR CODE

en: Color Scheme
it_IT: Colorazione del Plugin

en: Completed status for virtual products
it_IT: Stato completato per i prodotti virtuali

en: CryptAPI Payment Gateway for WooCommerce
it_IT:  CryptAPI Payment Gateway per WooCommerce

en: CryptAPI allows customers to pay in cryptocurrency
it_IT: CryptAPI permette ai tuoi clienti di pagare in criptovaluta

en: CryptAPI requires PHP's BCMath extension. You can know more about it %s.
it_IT: CryptAPI richiede l’estensione per PHP chiamata BCMath. Per saperne di più %s.

en: CryptAPI requires WooCommerce to be installed and active. You can download %s here.
it_IT: CryptAPI richiede che WooCommerce sia installato ed attivo. Puoi scaricare %s qui.

en: Cryptocurrency
it_IT: Criptovaluta

en: Cryptocurrency cache refreshed successfully
it_IT: Cache delle criptovalute aggiornata con successo

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Default Amount
it_IT: Ammontare Predefinito

en: Default Without Amount
it_IT: Predefinito Senza Ammontare

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Disable price conversion
it_IT: Disabilita la conversione dei prezzi

en: Enable CryptAPI Payments
it_IT: Attiva Pagamenti CryptAPI

en: Enable this to show the cryptocurrencies logos in the checkout %1$s %2$s Notice: %3$s It may break in some templates. Use at your own risk.
it_IT: Abilita questa opzione per mostrare i loghi delle criptovalute nel checkout %1$s %2$s Avviso: %3$s Potrebbe non funzionare in alcuni modelli. Utilizzare a proprio rischio.

en: Enabled
it_IT: Attivo

en: Every 10 Minutes
it_IT: Ogni 10 minuti

en: Every 15 Minutes
it_IT: Ogni 15 minuti

en: Every 30 Minutes
it_IT: Ogni 20 minuti

en: Every 45 Minutes
it_IT: Ogni 45 minuti

en: Every 5 Minutes
it_IT: Ogni 5 minuti

en: Every 60 Minutes
it_IT: Ogni 60 minuti

en: FIAT Value
it_IT: Valore FIAT

en: For technical reasons, the minimum amount for each transaction is %1s, so we adjusted the value by adding the remaining to it.
it_IT: Per ragioni tecniche, l’importo minimo per ciascuna transazione é %1s, pertanto il valore é stato incrementato al valore minimo.

en: Hide Amount
it_IT: Nascondi Ammontare

en: Hide Without Amount
it_IT: Nascondi Senza Ammontare

en: If the order is not being updated, your ISP is probably blocking our IPs (%1$s and %2$s): please try to get them whitelisted and feel free to contact us anytime to get support (link to our contact page). In the meantime you can refresh the status of any payment by clicking this button below:
it_IT: Se l'ordine non viene aggiornato, il tuo ISP sta probabilmente bloccando i nostri IP (%1$s e %2$s): prova a farli inserire in whitelist e non esitare a contattarci in qualsiasi momento per ricevere assistenza (link alla nostra pagina di contatto). Nel frattempo, puoi aggiornare lo stato di qualsiasi pagamento facendo clic sul pulsante qui sotto:

en: If you are using BlockBee you can choose if setting the receiving addresses here bellow or in your BlockBee settings page. %1$s - In order to set the addresses on plugin settings, you need to select “Address Override” while creating the API key. %1$s - In order to set the addresses on BlockBee settings, you need to NOT select “Address Override” while creating the API key.
it_IT: Se stai utilizzando BlockBee , puoi scegliere se salvare i tuoi indirizzi crypto (dove riceverai i fondi) qui sotto o nel tuo pannello di configurazione su BlockBee . %1$s - per registrare i tuoi crypto-indirizzi sul pannello di configurazione di questo plugin, devi necessariamente selezionare l'opzione "Address Override", durante il processo di generazione della API key. %1$s - per registrare i tuoi crypto-indirizzi sul pannello di configurazione CryptAPI, devi necessariamente NON selezionare l'opzione "Addresses Override", durante il processo di generazione della API key.

en: If you enjoy this plugin please <b><a href='https://wordpress.org/support/plugin/cryptapi-payment-gateway-for-woocommerce/reviews/#new-post' target='_blank'>rate and review it</a></b>!
it_IT: Se ti é piaciuto questo plugin, per favore <b><a href='https://wordpress.org/support/plugin/cryptapi-payment-gateway-for-woocommerce/reviews/#new-post' target='_blank'>lascia la tua recensione</a></b>!

en: If you need any help or have any suggestion, contact us via the <b>live chat</b> on our <b><a href='https://cryptapi.io' target='_blank'>website</a></b> or join our <b><a href='https://discord.gg/cryptapi' target='_blank'>Discord server</a></b>
it_IT: per suggerimenti o richieste di supporto, contattaci tramite la nostra <b>live chat</b> sul nostro <b><a href='https://cryptapi.io' target='_blank'>sito web</a></b> o raggiungici sul nostro <b><a href='https://discord.gg/cryptapi' target='_blank'>Discord server</a></b>

en: Insert your %s address here. Leave the checkbox unselected if you want to skip this cryptocurrency
it_IT: Inserisci il tuo %s indirizzo qui. Lascia il checkbox deselezionato se non desideri utilizzare questa criptovaluta.

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Minimum amount per transaction: %s
it_IT: Importo minimo per transazione: %s

en: Never
it_IT: Mai

en: No cryptocurrencies available at the moment. Please choose a different payment method or try again later.
it_IT: Al momento non sono disponibili criptovalute. Si prega di scegliere un altro metodo di pagamento o riprovare più tardi.

en: Note: If using an exchange please add the exchange fee to the sent amount. Exchanges usually deduct the fee from the sent amount.
it_IT: Nota: Se utilizzi un exchange, aggiungi la commissione dell’exchange all’importo inviato. Gli exchange solitamente detrattono la commissione dall’importo inviato.

en: Notice
it_IT: Nota

en: Open QR CODE
it_IT: Apri QR CODE

en: Order cancelation timeout
it_IT: Cancellazione ordine per timeout

en: Order cancelled due to lack of payment.
it_IT: L’ordine é stato cancellato per mancanza di pagamento.

en: Order has been cancelled due to lack of payment. Please don't send any payment to the address.
it_IT: L’ordine é stato cancellato perché scaduto. Per favore, non inviare alcun pagamento a questo indirizzo.

en: Order will be cancelled in less than a minute.
it_IT: L'ordine verrà annullato in meno di un minuto.

en: PLEASE SEND
it_IT: PER FAVORE, INVIA

en: Pay
it_IT: Paga

en: Pay for this order
it_IT: Paga questo ordine

en: Pay with
it_IT: Paga con

en: Payment confirmed
it_IT: Pagamento confermato

en: Payment could not be processed, please try again
it_IT: Il pagamento non puó essere processato, per favore riprova

en: Payment detected and confirmed. Customer still need to send
it_IT: Pagamento rilevato e confermato. Il cliente deve ancora inviare

en: Payment error:
it_IT: Errore di pagamento:

en: Payment error:
it_IT: Errore di pagamento:

en: Payment method description that the customer will see on your checkout
it_IT: Descrizione del metodo di pagamento che i tuoi clienti vedranno sulla pagina di checkout

en: Payment tolerance (%)
it_IT: Tolleranza di pagamento (%)

en: Please choose a cryptocurrency
it_IT: Per favore, scegli una criptomoneta

en: Please enter a valid tolerance percentage (0-10).
it_IT: Inserisci una percentuale di tolleranza valida (0-10).

en: Please renew your subscription
it_IT: Per favore, rinnova l’abbonamento

en: Please renew your subscription on %1$s. You can pay the renewal when you’re ready: %2$s
it_IT: per favore, rinnova l’abbonamento su %1$s. Puoi pagarei l rinnovo quando sei pronto: %2$s

en: Please select a Cryptocurrency
it_IT: Per favore, seleziona una Criptomoneta

en: Processing can take some time depending on the blockchain.
it_IT: L'elaborazione può richiedere del tempo a seconda della blockchain.

en: QR Code by default
it_IT: QR Code predefinito

en: QR Code size
it_IT: Dimensione del QR Code

en: QR Code to show
it_IT: QR Code da mostrare

en: QR Code with value
it_IT: QR Code con importo

en: QR Code without value
it_IT: QR Code senza importo

en: QR code image size
it_IT: Dimensione dell’immagine del QR Code

en: Refresh Cryptocurrencies
it_IT: Aggiorna criptovalute

en: Refresh converted value
it_IT: Aggiorna la conversione di valuta

en: Select how you want to show the QR Code to the user. Either select a default to show first, or hide one of them.
it_IT: Seleziona la modalità con la quale vuoi mostrare il QR code ai tuoi clienti. Rendi predefinito quello che vuoi mostrare oppure nascondi quello che non desideri

en: Selects the amount of time the user has to  pay for the order. %1$s When this time is over, order will be marked as "Cancelled" and every paid value will be ignored. %1$s %2$s Notice: %3$s If the user still sends money to the generated address, value will still be redirected to you. %1$s %4$s Warning: %3$s We do not advice more than 1 Hour.
it_IT: Seleziona la quantità di tempo che l'utente deve pagare per l'ordine. %1$s Trascorso questo tempo, l'ordine verrà contrassegnato come "Annullato" e ogni valore pagato verrà ignorato. %1$s %2$s Avviso: %3$s Se l'utente invia ancora denaro all'indirizzo generato, il valore verrà comunque reindirizzato a te. %1$s %4$s Avviso: %3$s Non consigliamo più di 1 ora.

en: Selects the color scheme of the plugin to match your website (Light, Dark and Auto to automatically detect it)
it_IT: Seleziona la colorazione del plugin che meglio si abbina con il tuo sito (Chiaro, Scuro ed Auto per la selezione automatica)

en: Service Fee
it_IT: Costo di Servizio

en: Service fee manager
it_IT: Gestore costi di servizio

en: Set the CryptAPI service fee you want to charge the costumer. %1$s %2$s Note: %3$s Fee you want to charge your costumers (to cover CryptAPI's fees fully or partially).
it_IT: Seleziona l’ammontare dei costi di servizio CryptAPI che vuoi caricare ai tuoi clienti %1$s %2$s (al fine di coprire totalmente o in parte i costi di transazione applicati da CryptAPI) %3$s

en: Set the payment tolerance percentage to handle minor payment discrepancies. <strong>Recommended: 1% is the safest option to prevent payment failures when customers miss a decimal, make small errors, or when exchanges deduct withdrawal fees from the sent amount.</strong><br/><strong>Warning:</strong> This allows the system to accept underpayments. For example, with 5% tolerance on a $100 order, payments of $95 or more will be accepted as complete. <strong>Higher percentages may result in fund loss if customers underpay.</strong> Set to 0 to require exact payment amounts. Range: 0-10%.
it_IT: Imposta la percentuale di tolleranza per gestire piccole discrepanze nei pagamenti. <strong>Consigliato: 1% è l'opzione più sicura per prevenire fallimenti di pagamento quando i clienti dimenticano un decimale, commettono piccoli errori o quando gli exchange detraggono commissioni di prelievo dall'importo inviato.</strong><br/><strong>Avviso:</strong> Questo permette al sistema di accettare pagamenti inferiori. Ad esempio, con una tolleranza del 5% su un ordine di 100 €, saranno accettati come completi pagamenti di 95 € o superiori. <strong>Percentuali più alte possono causare perdite se i clienti pagano meno del dovuto.</strong> Imposta a 0 per richiedere l'importo esatto. Intervallo: 0-10%.

en: Show CryptAPI branding
it_IT: Mostra il marchio CryptAPI

en: Show CryptAPI logo and credits below the QR code
it_IT: Mostra il logo ed i riferimenti di CryptAPI sotto al QR code

en: Show QR Code with value
it_IT: Mostra QR Code con importo

en: Show QR Code without value
it_IT: Mostra QR Code senza importo

en: Show crypto logos in checkout
it_IT: Mostra loghi crittografici al momento del pagamento

en: Show the QR Code by default
it_IT: Mostra il QR code come opzione predefinita

en: Show the QR code
it_IT: Mostra il QR Code

en: So far you sent %1s. Please send a new payment to complete the order, as requested above
it_IT: Per il momento hai inviato %1s. Per favore invia un ulteriore pagamento per validare l’ordine, come richiesto sopra

en: Sorry, there has been an error.
it_IT: Spiacenti, si è verificato un errore.

en: The %1s conversion rate will be adjusted in
it_IT: Il tasso di conversione di %1s sará aggiornato in

en: The cart total must be higher to use this cryptocurrency.
it_IT: Il totale del carrello deve essere maggiore per utilizzare questa criptovaluta.

en: The system will automatically update the conversion value of the invoices (with real-time data), every X minutes. %1$s This feature is helpful whenever a customer takes long time to pay a generated invoice and the selected crypto a volatile coin/token (not stable coin). %1$s %4$s Warning: %3$s Setting this setting to none might create conversion issues, as we advise you to keep it at 5 minutes. %3$s
it_IT: Il sistema aggiornerá automaticamente il valore della fattura in funzione del nuovo tasso di conversione (com dati in tempo reale), ogni X minuti. %1$s Questa funzionalitá é molto utile quando un cliente impiega piú tempo nel completarei l pagamento e la crypto scelta é soggetta a volatilitá (non “stable coin”). %1$s %4$s Attenzione: %3$s Selezionare “none” puó comportare problemi di conversione, nell’eventualitá sopra descrita: consigliamo vivamente di lasciare la selezione a “5 minuti”. %3$s

en: There was an error with the payment. Please try again.
it_IT: Si é verificato un errore con il pagamento. Per favore, riprova/

en: This controls the title which the user sees during checkout.
it_IT: Questo controlla il titolo che l’utente vede durante il checkout

en: This order will be valid for %s
it_IT: Questo ordine sarà valido per %s

en: This will add an estimation of the blockchain fee to the order value
it_IT: Questo aggiungerà una stima delle “blockchain fees” che saranno applicate, all’importo totale dell’ordine

en: Time
it_IT: Tempo

en: Title
it_IT: Titolo

en: Tolerance must be an integer between 0 and 10.
it_IT: La tolleranza deve essere un numero intero tra 0 e 10.

en: Update the cryptocurrency cache fetching the latest cryptocurrencies. Use this if there is a new token on CryptAPI and you can't find in the plugin.
it_IT: Aggiorna la cache delle criptovalute recuperando le più recenti. Usalo se c'è un nuovo token su CryptAPI che non riesci a trovare nel plugin.

en: User sent a payment of
it_IT: L’utente ha inviato un pagamento di

en: Value Paid
it_IT: Importo Pagato

en: Value too low, minimum is
it_IT: Valore troppo basso, il mínimo accettato é

en: WITH AMOUNT
it_IT: CON IMPORTO

en: Waiting for network confirmation
it_IT: In attesa di ‘conferme’ dalla blockchain

en: Waiting for payment
it_IT: In attesa del pagamento

en: When this setting is enabled, the plugin will mark the order as "completed" then payment is received. %1$s Only for virtual products %2$s.
it_IT: Quando questa impostazione è abilitata, il plug-in contrassegnerà l'ordine come "completato", quindi il pagamento verrà ricevuto. %1$s Solo per prodotti virtuali %2$s

en: You do not have permission to do this.
it_IT: Non hai i permessi per farlo.

en: Your payment has been confirmed!
it_IT: Il tuo pagamento é stato confermato!

en: Your payment is being processed!
it_IT: Il sistema sta processando il tuo pagamento!

en: a moment
it_IT: un momento
