CryptAPI Payment Gateway for WooCommerce 4.7.9 - en to fr_FR translation catalogue (126 entries)

en: %2$s Attention: This option will disable the price conversion for ALL cryptocurrencies! %3$s %1$s If you check this, pricing will not be converted from the currency of your shop to the cryptocurrency selected by the user, and users will be requested to pay the same value as shown on your shop, regardless of the cryptocurrency selected
fr_FR: %2$s Attention : Cette option désactivera la conversion de prix pour TOUTES les cryptomonnaies ! %3$s %1$s Si vous cochez ceci, les prix ne seront pas convertis de la devise de votre magasin en la cryptomonnaie sélectionnée par l'utilisateur, et les utilisateurs seront invités à payer la même valeur que celle affichée sur votre magasin, quelle que soit la cryptomonnaie sélectionnée

en: (Optional) Insert here your BlockBee API Key. You can get one here: %1$s
fr_FR: (Optionnel) Insérez ici votre clé API BlockBee. Vous pouvez en obtenir une ici : %1$s

en: 1 Hour
fr_FR: 1 heure

en: 12 Hours
fr_FR: 12 heures

en: 15 Minutes
fr_FR: 15 minutes

en: 18 Hours
fr_FR: 18 heures

en: 24 Hours
fr_FR: 24 heures

en: 30 Minutes
fr_FR: 30 minutes

en: 45 Minutes
fr_FR: 45 minutes

en: 6 Hours
fr_FR: 6 heures

en: a moment
fr_FR: un instant

note: Description of the plugin
en: Accept cryptocurrency payments on your WooCommerce website
fr_FR: Acceptez les paiements en cryptomonnaie sur votre site WooCommerce

en: Add the blockchain fee to the order
fr_FR: Ajouter les frais de blockchain à la commande

en: ADDRESS
fr_FR: ADRESSE

en: Addresses
fr_FR: Adresses

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: Awaiting payment
fr_FR: En attente de paiement

en: Check for Callbacks
fr_FR: Vérifier les rappels

en: Check your payment status
fr_FR: Vérifiez l'état de votre paiement

en: Checking
fr_FR: Vérification

en: Close QR CODE
fr_FR: Fermer le code QR

en: Color Scheme
fr_FR: Schéma de couleurs

en: Completed status for virtual products
fr_FR: Statut terminé pour les produits virtuels

en: COPIED!
fr_FR: COPIÉ !

en: COPY
fr_FR: COPIER

en: CryptAPI allows customers to pay in cryptocurrency
fr_FR: CryptAPI permet aux clients de payer en cryptomonnaie

note: Plugin Name of the plugin
en: CryptAPI Payment Gateway for WooCommerce
fr_FR: Passerelle de paiement CryptAPI pour WooCommerce

en: CryptAPI requires PHP's BCMath extension. You can know more about it %s.
fr_FR: CryptAPI nécessite l'extension BCMath de PHP. Vous pouvez en savoir plus à ce sujet %s.

en: CryptAPI requires WooCommerce to be installed and active. You can download %s here.
fr_FR: CryptAPI nécessite que WooCommerce soit installé et actif. Vous pouvez le télécharger %s ici.

en: Cryptocurrency
fr_FR: Cryptomonnaie

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Default Amount
fr_FR: Montant par défaut

en: Default Without Amount
fr_FR: Par défaut sans montant

en: Disable price conversion
fr_FR: Désactiver la conversion de prix

en: Enable CryptAPI Payments
fr_FR: Activer les paiements CryptAPI

en: Enable this to show the cryptocurrencies logos in the checkout %1$s %2$s Notice: %3$s It may break in some templates. Use at your own risk.
fr_FR: Activez ceci pour afficher les logos des cryptomonnaies lors du paiement %1$s %2$s Remarque : %3$s Il peut ne pas fonctionner dans certains modèles. Utilisez à vos propres risques.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Every 10 Minutes
fr_FR: Toutes les 10 minutes

en: Every 15 Minutes
fr_FR: Toutes les 15 minutes

en: Every 30 Minutes
fr_FR: Toutes les 30 minutes

en: Every 45 Minutes
fr_FR: Toutes les 45 minutes

en: Every 5 Minutes
fr_FR: Toutes les 5 minutes

en: Every 60 Minutes
fr_FR: Toutes les 60 minutes

en: FIAT Value
fr_FR: Montant FIAT

en: For technical reasons, the minimum amount for each transaction is %1s, so we adjusted the value by adding the remaining to it.
fr_FR: Pour des raisons techniques, le montant minimum pour chaque transaction est de %1s, nous avons donc ajusté la valeur en ajoutant le reste.

en: Hide Amount
fr_FR: Masquer le montant

en: Hide Without Amount
fr_FR: Masquer sans montant

en: If the order is not being updated, your ISP is probably blocking our IPs (%1$s and %2$s): please try to get them whitelisted and feel free to contact us anytime to get support (link to our contact page). In the meantime you can refresh the status of any payment by clicking this button below:
fr_FR: Si la commande n'est pas mise à jour, votre FAI bloque probablement nos adresses IP (%1$s et %2$s) : veuillez essayer de les ajouter à la liste blanche et n'hésitez pas à nous contacter à tout moment pour obtenir de l'aide (lien vers notre page de contact). En attendant, vous pouvez rafraîchir l'état de tout paiement en cliquant sur le bouton ci-dessous :

en: If you are using BlockBee you can choose if setting the receiving addresses here bellow or in your BlockBee settings page. %1$s - In order to set the addresses on plugin settings, you need to select “Address Override” while creating the API key. %1$s - In order to set the addresses on BlockBee settings, you need to NOT select “Address Override” while creating the API key.
fr_FR: Si vous utilisez BlockBee, vous pouvez choisir si vous souhaitez définir les adresses de réception ici ou dans votre page de paramètres BlockBee. %1$s - Pour définir les adresses dans les paramètres du plugin, vous devez sélectionner "Remplacement d'adresse" lors de la création de la clé API. %1$s - Pour définir les adresses dans les paramètres BlockBee, vous ne devez PAS sélectionner "Remplacement d'adresse" lors de la création de la clé API.

en: If you enjoy this plugin please <b><a href='https://wordpress.org/support/plugin/cryptapi-payment-gateway-for-woocommerce/reviews/#new-post' target='_blank'>rate and review it</a></b>!
fr_FR: Si vous aimez ce plugin, veuillez <b><a href='https://wordpress.org/support/plugin/cryptapi-payment-gateway-for-woocommerce/reviews/#new-post' target='_blank'>le noter et le commenter</a></b>!

en: If you need any help or have any suggestion, contact us via the <b>live chat</b> on our <b><a href='https://cryptapi.io' target='_blank'>website</a></b> or join our <b><a href='https://discord.gg/cryptapi' target='_blank'>Discord server</a></b>
fr_FR: Si vous avez besoin d'aide ou avez des suggestions, contactez-nous via le <b>chat en direct</b> sur notre <b><a href='https://cryptapi.io' target='_blank'>site Web</a></b> ou rejoignez notre <b><a href='https://discord.gg/cryptapi' target='_blank'>serveur Discord</a></b>

en: Insert your %s address here. Leave the checkbox unselected if you want to skip this cryptocurrency
fr_FR: Insérez votre adresse %s ici. Laissez la case non cochée si vous souhaitez ignorer cette cryptomonnaie

en: Light
fr_FR: Clair

en: Never
fr_FR: Jamais

en: No cryptocurrencies available at the moment. Please choose a different payment method or try again later.
fr_FR: Aucune cryptomonnaie n’est disponible pour le moment. Veuillez choisir un autre mode de paiement ou réessayer plus tard.

en: Note: If using an exchange please add the exchange fee to the sent amount. Exchanges usually deduct the fee from the sent amount.
fr_FR: Remarque : Si vous utilisez une plateforme d’échange, veuillez ajouter les frais de celle-ci au montant envoyé. Les plateformes d’échange déduisent généralement les frais du montant envoyé.

en: Notice
fr_FR: Remarque

en: Open QR CODE
fr_FR: Ouvrir le code QR

en: Order cancelation timeout
fr_FR: Délai d'annulation de commande

en: Order cancelled due to lack of payment.
fr_FR: Commande annulée en raison de l'absence de paiement.

en: Order has been cancelled due to lack of payment. Please don't send any payment to the address.
fr_FR: La commande a été annulée en raison de l'absence de paiement. Veuillez ne pas envoyer de paiement à l'adresse.

en: Order will be cancelled in less than a minute.
fr_FR: La commande sera annulée dans moins d'une minute.

en: Pay
fr_FR: Payer

en: Pay with
fr_FR: Payer avec

en: Payment confirmed
fr_FR: Paiement confirmé

en: Payment could not be processed, please try again
fr_FR: Le paiement n'a pas pu être traité, veuillez réessayer

en: Payment detected and confirmed. Customer still need to send
fr_FR: Paiement détecté et confirmé. Le client doit encore envoyer

en: Payment error:
fr_FR: Erreur de paiement :

en: Payment method description that the customer will see on your checkout
fr_FR: Description du mode de paiement que le client verra lors de son paiement

en: Please choose a cryptocurrency
fr_FR: Veuillez choisir une cryptomonnaie

en: Please renew your subscription
fr_FR: Veuillez renouveler votre abonnement

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link
en: Please renew your subscription on %1$s. You can pay the renewal when you’re ready: %2$s
fr_FR: Veuillez renouveler votre abonnement sur %1$s. Vous pouvez payer le renouvellement lorsque vous êtes prêt : %2$s

en: Please select a Cryptocurrency
fr_FR: Veuillez sélectionner une cryptomonnaie

en: PLEASE SEND
fr_FR: VEUILLEZ ENVOYER

en: Processing can take some time depending on the blockchain.
fr_FR: Le traitement peut prendre du temps en fonction de la blockchain.

en: QR Code by default
fr_FR: Code QR par défaut

en: QR code image size
fr_FR: Taille de l'image du code QR

en: QR Code size
fr_FR: Taille du code QR

en: QR Code to show
fr_FR: Code QR à afficher

en: QR Code with value
fr_FR: Code QR avec valeur

en: QR Code without value
fr_FR: Code QR sans valeur

en: Refresh converted value
fr_FR: Actualiser la valeur convertie

en: Select how you want to show the QR Code to the user. Either select a default to show first, or hide one of them.
fr_FR: Sélectionnez comment vous souhaitez afficher le code QR à l'utilisateur. Sélectionnez soit un par défaut à afficher en premier, soit masquer un d'entre eux.

en: Selects the amount of time the user has to  pay for the order. %1$s When this time is over, order will be marked as "Cancelled" and every paid value will be ignored. %1$s %2$s Notice: %3$s If the user still sends money to the generated address, value will still be redirected to you. %1$s %4$s Warning: %3$s We do not advice more than 1 Hour.
fr_FR: Sélectionne le délai imparti à l'utilisateur pour payer la commande. %1$s Lorsque ce délai est écoulé, la commande sera marquée comme "Annulée" et toute valeur payée sera ignorée. %1$s %2$s Remarque : %3$s Si l'utilisateur envoie toujours de l'argent à l'adresse générée, la valeur sera toujours redirigée vers vous. %1$s %4$s Avertissement : %3$s Nous ne recommandons pas plus d'une heure.

en: Selects the color scheme of the plugin to match your website (Light, Dark and Auto to automatically detect it)
fr_FR: Sélectionne le schéma de couleurs du plugin pour correspondre à votre site web (Clair, Sombre et Auto pour le détecter automatiquement)

en: Service Fee
fr_FR: Frais de service

en: Service fee manager
fr_FR: Gestionnaire de frais de service

en: Set the CryptAPI service fee you want to charge the costumer. %1$s %2$s Note: %3$s Fee you want to charge your costumers (to cover CryptAPI's fees fully or partially).
fr_FR: Définissez les frais de service CryptAPI que vous souhaitez facturer au client. %1$s %2$s Note : %3$s Frais que vous souhaitez facturer à vos clients (pour couvrir intégralement ou partiellement les frais de CryptAPI).

en: Show CryptAPI branding
fr_FR: Afficher la marque CryptAPI

en: Show CryptAPI logo and credits below the QR code
fr_FR: Afficher le logo et les crédits CryptAPI sous le code QR

en: Show crypto logos in checkout
fr_FR: Afficher les logos de crypto lors du paiement

en: Show QR Code with value
fr_FR: Afficher le code QR avec valeur

en: Show QR Code without value
fr_FR: Afficher le code QR sans valeur

en: Show the QR code
fr_FR: Afficher le code QR

en: Show the QR Code by default
fr_FR: Afficher le code QR par défaut

en: So far you sent %1s. Please send a new payment to complete the order, as requested above
fr_FR: Jusqu'à présent, vous avez envoyé %1s. Veuillez envoyer un nouveau paiement pour finaliser la commande, comme demandé ci-dessus

en: The %1s conversion rate will be adjusted in
fr_FR: Le taux de conversion %1s sera ajusté dans

en: The cart total must be higher to use this cryptocurrency.
fr_FR: Le total du panier doit être plus élevé pour utiliser cette cryptomonnaie.

en: The system will automatically update the conversion value of the invoices (with real-time data), every X minutes. %1$s This feature is helpful whenever a customer takes long time to pay a generated invoice and the selected crypto a volatile coin/token (not stable coin). %1$s %4$s Warning: %3$s Setting this setting to none might create conversion issues, as we advise you to keep it at 5 minutes. %3$s
fr_FR: Le système mettra automatiquement à jour la valeur de conversion des factures (avec des données en temps réel), toutes les X minutes. %1$s Cette fonctionnalité est utile chaque fois qu'un client prend du temps pour payer une facture générée et que la cryptomonnaie sélectionnée est une pièce/token volatile (pas de pièce stable). %1$s %4$s Avertissement : %3$s Définir ce paramètre sur aucun peut créer des problèmes de conversion, car nous vous conseillons de le maintenir à 5 minutes. %3$s

en: There was an error with the payment. Please try again.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du paiement. Veuillez réessayer.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
fr_FR: Cela contrôle le titre que l'utilisateur voit lors du paiement.

en: This order will be valid for %s
fr_FR: Cette commande sera valide pendant %s

en: This will add an estimation of the blockchain fee to the order value
fr_FR: Cela ajoutera une estimation des frais de blockchain à la valeur de la commande

en: Time
fr_FR: Temps

en: Title
fr_FR: Titre

en: User sent a payment of
fr_FR: L'utilisateur a envoyé un paiement de

en: Value Paid
fr_FR: Montant payé

en: Value too low, minimum is
fr_FR: La valeur est trop basse, le minimum est

en: Waiting for network confirmation
fr_FR: En attente de confirmation du réseau

en: Waiting for payment
fr_FR: En attente de paiement

en: When this setting is enabled, the plugin will mark the order as "completed" then payment is received. %1$s Only for virtual products %2$s.
fr_FR: Lorsque ce paramètre est activé, le plugin marquera la commande comme "complétée" dès que le paiement sera reçu. %1$s Uniquement pour les produits virtuels %2$s.

en: WITH AMOUNT
fr_FR: AVEC MONTANT

en: Your payment has been confirmed!
fr_FR: Votre paiement a été confirmé !

en: Your payment is being processed!
fr_FR: Votre paiement est en cours de traitement !

en: You do not have permission to do this.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de faire cela.

en: Cryptocurrency cache refreshed successfully
fr_FR: Cache des cryptomonnaies actualisé avec succès

en: Refresh Cryptocurrencies
fr_FR: Actualiser les cryptomonnaies

en: Update the cryptocurrency cache fetching the latest cryptocurrencies. Use this if there is a new token on CryptAPI and you can't find in the plugin.
fr_FR: Actualisez le cache des cryptomonnaies en récupérant les dernières cryptomonnaies. Utilisez ceci s'il y a un nouveau token sur CryptAPI que vous ne trouvez pas dans le plugin.

en: Tolerance must be an integer between 0 and 10.
fr_FR: La tolérance doit être un entier entre 0 et 10.

en: Please enter a valid tolerance percentage (0-10).
fr_FR: Veuillez saisir un pourcentage de tolérance valide (0-10).

en: Payment tolerance (%)
fr_FR: Tolérance de paiement (%)

en: Set the payment tolerance percentage to handle minor payment discrepancies. <strong>Recommended: 1% is the safest option to prevent payment failures when customers miss a decimal, make small errors, or when exchanges deduct withdrawal fees from the sent amount.</strong><br/><strong>Warning:</strong> This allows the system to accept underpayments. For example, with 5% tolerance on a $100 order, payments of $95 or more will be accepted as complete. <strong>Higher percentages may result in fund loss if customers underpay.</strong> Set to 0 to require exact payment amounts. Range: 0-10%.
fr_FR: Définissez le pourcentage de tolérance de paiement pour gérer les petites différences. <strong>Recommandé : 1 % est l'option la plus sûre pour éviter les échecs de paiement quand les clients oublient une décimale, font de petites erreurs ou quand les exchanges déduisent des frais de retrait du montant envoyé.</strong><br/><strong>Attention :</strong> Cela permet au système d'accepter des sous-paiements. Par exemple, avec 5 % de tolérance sur une commande de 100 €, les paiements de 95 € ou plus seront acceptés comme complets. <strong>Des pourcentages plus élevés peuvent entraîner des pertes si les clients paient moins.</strong> Définissez à 0 pour exiger le montant exact. Plage : 0-10 %.

en: Sorry, there has been an error.
fr_FR: Désolé, une erreur s'est produite.

en: Payment error:
fr_FR: Erreur de paiement :

en: Pay for this order
fr_FR: Payer cette commande

en: Minimum amount per transaction: %s
fr_FR: Montant minimum par transaction : %s
