CryptAPI Payment Gateway for WooCommerce 4.6.2 - en to es_ES translation catalogue (125 entries)

en: %2$s Attention: This option will disable the price conversion for ALL cryptocurrencies! %3$s %1$s If you check this, pricing will not be converted from the currency of your shop to the cryptocurrency selected by the user, and users will be requested to pay the same value as shown on your shop, regardless of the cryptocurrency selected
es_ES: %2$s Atención: ¡Esta opción deshabilitará la conversión de precios para TODAS las criptomonedas! %3$s %1$s Si marca esto, el precio no se convertirá de la moneda de su tienda a la criptomoneda seleccionada por el usuario, y se les pedirá a los usuarios que paguen el mismo valor que se muestra en su tienda, independientemente de la criptomoneda seleccionada

en: (Optional) Insert here your BlockBee API Key. You can get one here: %1$s
es_ES: (Opcional) Inserte aquí su clave API de BlockBee. Puedes conseguir uno aquí: %1$s

en: 1 Hour
es_ES: 1 hora

en: 12 Hours
es_ES: 12 Horas

en: 15 Minutes
es_ES: 15 Minutos

en: 18 Hours
es_ES: 18 Horas

en: 24 Hours
es_ES: 24 Horas

en: 30 Minutes
es_ES: 30 Minutos

en: 45 Minutes
es_ES: 45 Minutos

en: 6 Hours
es_ES: 6 Horas

en: a moment
es_ES: un momento

note: Description of the plugin
en: Accept cryptocurrency payments on your WooCommerce website
es_ES: Acepte pagos en criptomonedas en su sitio web de WooCommerce

en: Add the blockchain fee to the order
es_ES: Agregue la tarifa de blockchain al pedido

en: ADDRESS
es_ES: DIRECCIÓN

en: Addresses
es_ES: Direcciones

en: API Key
es_ES: Clave API

en: Awaiting payment
es_ES: En espera de pago

en: Check for Callbacks
es_ES: Compruebe las Devoluciones de Llamada

en: Check your payment status
es_ES: Consulta el estado de tu pago

en: Checking
es_ES: Verificación

en: Close QR CODE
es_ES: Cerrar CÓDIGO QR

en: Color Scheme
es_ES: Esquema de Colores

en: Completed status for virtual products
es_ES: Estado completado para productos virtuales

en: COPIED!
es_ES: ¡COPIADO!

en: COPY
es_ES: COPIAR

en: CryptAPI requires PHP's BCMath extension. You can know more about it %s.
es_ES: CryptAPI requiere la extensión BCMath de PHP. Puedes saber más al respecto %s.

en: CryptAPI requires WooCommerce to be installed and active. You can download %s here.
es_ES: CryptAPI requiere que WooCommerce esté instalado y activo. Puede descargar %s aquí.

en: Cryptocurrency
es_ES: Criptomoneda

en: Dark
es_ES: Oscuro

en: Default Amount
es_ES: Predeterminado Con Valor

en: Default Without Amount
es_ES: Predeterminado Sin Valor

en: Description
es_ES: Descripción

en: Disable price conversion
es_ES: Deshabilitar la conversión de precios

en: Enable CryptAPI Payments
es_ES: Habilitar pagos de CryptAPI

en: Enable this to show the cryptocurrencies logos in the checkout %1$s %2$s Notice: %3$s It may break in some templates. Use at your own risk.
es_ES: Habilite esto para mostrar los logotipos de criptomonedas en el pago %1$s %2$s Aviso: %3$s Puede fallar en algunas plantillas. Úselo bajo su propio riesgo.

en: Enabled
es_ES: Activado

en: Every 10 Minutes
es_ES: Cada 10 minutos

en: Every 15 Minutes
es_ES: Cada 15 minutos

en: Every 30 Minutes
es_ES: Cada 30 minutos

en: Every 45 Minutes
es_ES: Cada 45 minutos

en: Every 5 Minutes
es_ES: Cada 5 minutos

en: Every 60 Minutes
es_ES: Cada 60 minutos

en: FIAT Value
es_ES: Valor FIAT

en: For technical reasons, the minimum amount for each transaction is %1s, so we adjusted the value by adding the remaining to it.
es_ES: Por razones técnicas, el monto mínimo para cada transacción es %1s, por lo que ajustamos el valor al agregarle el resto.

en: Hide Amount
es_ES: Ocultar Valor

en: Hide Without Amount
es_ES: Ocultar Sin Valor

en: If the order is not being updated, your ISP is probably blocking our IPs (%1$s and %2$s): please try to get them whitelisted and feel free to contact us anytime to get support (link to our contact page). In the meantime you can refresh the status of any payment by clicking this button below:
es_ES: Si el pedido no se está actualizando, es probable que su ISP esté bloqueando nuestros IPs (%1$s y %2$s): intente incluirlos en la lista blanca y no dude en contactarnos en cualquier momento para obtener soporte (enlace a nuestra página de contacto). Mientras tanto, puede actualizar el estado de cualquier pago haciendo clic en el botón a continuación:

en: If you are using BlockBee you can choose if setting the receiving addresses here bellow or in your BlockBee settings page. %1$s - In order to set the addresses on plugin settings, you need to select “Address Override” while creating the API key. %1$s - In order to set the addresses on BlockBee settings, you need to NOT select “Address Override” while creating the API key.
es_ES: Si está utilizando BlockBee, puede elegir si configurar las direcciones de recepción aquí abajo o en su página de configuración de BlockBee. %1$s: para establecer las direcciones en la configuración del complemento, debe seleccionar "Anular dirección" al crear la clave API. %1$s: para establecer las direcciones en la configuración de BlockBee, NO debe seleccionar "Anular dirección" al crear la clave API.

en: If you enjoy this plugin please <b><a href='https://wordpress.org/support/plugin/cryptapi-payment-gateway-for-woocommerce/reviews/#new-post' target='_blank'>rate and review it</a></b>!
es_ES: Si disfruta de este complemento, <b><a href='https://wordpress.org/support/plugin/cryptapi-payment-gateway-for-woocommerce/reviews/#new-post' target='_blank'>califique y revísalo</a></b>!

en: If you need any help or have any suggestion, contact us via the <b>live chat</b> on our <b><a href='https://cryptapi.io' target='_blank'>website</a></b> or join our <b><a href='https://discord.gg/cryptapi' target='_blank'>Discord server</a></b>
es_ES: Si necesita ayuda o tiene alguna sugerencia, contáctenos a través del <b>chat en vivo</b> en nuestro <b><a href='https://cryptapi.io' target='_blank'>sitio web</ a></b> o únete a nuestro <b><a href='https://discord.gg/cryptapi' target='_blank'>servidor de Discord</a></b>

en: Insert your %s address here. Leave the checkbox unselected if you want to skip this cryptocurrency
es_ES: Introduzca aquí su dirección de %s. Deje la casilla de verificación sin seleccionar si desea omitir esta criptomoneda

en: Light
es_ES: Claro

en: Never
es_ES: Nunca

en: No cryptocurrencies available at the moment. Please choose a different payment method or try again later.
es_ES: No hay criptomonedas disponibles en este momento. Por favor, elija otro método de pago o intente de nuevo más tarde.

en: Note: If using an exchange please add the exchange fee to the sent amount. Exchanges usually deduct the fee from the sent amount.
es_ES: Nota: Si utiliza un exchange, por favor añada la comisión del exchange al monto enviado. Los exchanges usualmente deducen la comisión del monto enviado.

en: Notice
es_ES: Aviso

en: Open QR CODE
es_ES: Abrir CÓDIGO QR

en: Order cancelation timeout
es_ES: Tiempo de espera de cancelación de pedido

en: Order cancelled due to lack of payment.
es_ES: Pedido cancelado por falta de pago.

en: Order has been cancelled due to lack of payment. Please don't send any payment to the address.
es_ES: El pedido ha sido cancelado por falta de pago. Por favor, no envíe ningún pago a la dirección.

en: Order will be cancelled in less than a minute.
es_ES: El pedido se cancelará en menos de un minuto.

en: Pay
es_ES: Pagar

en: Pay with
es_ES: Pagar con

en: Payment confirmed
es_ES: Pago confirmado

en: Payment could not be processed, please try again
es_ES: No se pudo procesar el pago, intente nuevamente

en: Payment detected and confirmed. Customer still need to send
es_ES: Pago detectado y confirmado. El cliente todavía necesita enviar

en: Payment error:
es_ES: Error en el pago:

en: Payment method description that the customer will see on your checkout
es_ES: Descripción del método de pago que el cliente verá en su pago

en: Please choose a cryptocurrency
es_ES: Por favor elige una criptomoneda

en: Please renew your subscription
es_ES: Por favor renueve su suscripción

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link
en: Please renew your subscription on %1$s. You can pay the renewal when you’re ready: %2$s
es_ES: Renueve su suscripción el %1$s. Puedes pagar la renovación cuando estés listo: %2$s

en: Please select a Cryptocurrency
es_ES: Seleccione una Criptomoneda

en: PLEASE SEND
es_ES: ENVÍE

en: Processing can take some time depending on the blockchain.
es_ES: El procesamiento puede llevar algún tiempo dependiendo de la cadena de bloques.

en: QR Code by default
es_ES: Código QR por defecto

en: QR code image size
es_ES: Tamaño de la imagen del Código QR

en: QR Code size
es_ES: Tamaño del código QR

en: QR Code to show
es_ES: Código QR para mostrar

en: QR Code with value
es_ES: Código QR con valor

en: QR Code without value
es_ES: Código QR sin valor

en: Refresh converted value
es_ES: Actualizar valor convertido

en: Select how you want to show the QR Code to the user. Either select a default to show first, or hide one of them.
es_ES: Seleccione cómo desea mostrar el Código QR al usuario. Seleccione un valor predeterminado para mostrar primero u oculte uno de ellos.

en: Selects the amount of time the user has to  pay for the order. %1$s When this time is over, order will be marked as "Cancelled" and every paid value will be ignored. %1$s %2$s Notice: %3$s If the user still sends money to the generated address, value will still be redirected to you. %1$s %4$s Warning: %3$s We do not advice more than 1 Hour.
es_ES: Selecciona la cantidad de tiempo que el usuario tiene para pagar el pedido. %1$s Cuando termine este tiempo, el pedido se marcará como "Cancelado" y se ignorarán todos los valores pagados. %1$s %2$s Aviso: %3$s Si el usuario aún envía dinero a la dirección generada, el valor aún será redirigido a usted. %1$s %4$s Advertencia: %3$s No aconsejamos más de 1 hora.

en: Selects the color scheme of the plugin to match your website (Light, Dark and Auto to automatically detect it)
es_ES: Selecciona el esquema de color del complemento para que coincida con su sitio web (claro, oscuro y automático para detectarlo automáticamente)

en: Service Fee
es_ES: Tarifa de Servicio

en: Service fee manager
es_ES: Administrador de tarifas de servicio

en: Set the CryptAPI service fee you want to charge the costumer. %1$s %2$s Note: %3$s Fee you want to charge your costumers (to cover CryptAPI's fees fully or partially).
es_ES: Establezca la tarifa de servicio de CryptAPI que desea cobrar al cliente. %1$s %2$s Nota: %3$s Tarifa que desea cobrar a sus clientes (para cubrir las tarifas de CryptAPI total o parcialmente).

en: Show CryptAPI branding
es_ES: Mostrar la marca CryptAPI

en: Show CryptAPI logo and credits below the QR code
es_ES: Muestre el logotipo y los créditos de CryptAPI debajo del código QR

en: Show crypto logos in checkout
es_ES: Mostrar logotipos criptográficos al finalizar la compra

en: Show QR Code with value
es_ES: Mostrar Código QR con valor

en: Show QR Code without value
es_ES: Mostrar código QR sin valor

en: Show the QR code
es_ES: Mostrar el Código QR

en: Show the QR Code by default
es_ES: Mostrar el Código QR por defecto

en: So far you sent %1s. Please send a new payment to complete the order, as requested above
es_ES: Hasta ahora enviaste %1s. Envíe un nuevo pago para completar el pedido, como se solicitó anteriormente

en: The %1s conversion rate will be adjusted in
es_ES: La tasa de conversión %1s se ajustará en

en: The cart total must be higher to use this cryptocurrency.
es_ES: El total del carrito debe ser mayor para usar esta criptomoneda.

en: The system will automatically update the conversion value of the invoices (with real-time data), every X minutes. %1$s This feature is helpful whenever a customer takes long time to pay a generated invoice and the selected crypto a volatile coin/token (not stable coin). %1$s %4$s Warning: %3$s Setting this setting to none might create conversion issues, as we advise you to keep it at 5 minutes. %3$s
es_ES: El sistema actualizará automáticamente el valor de conversión de las facturas (con datos en tiempo real), cada X minutos. %1$s Esta función es útil cuando un cliente tarda mucho en pagar una factura generada y la criptomoneda seleccionada es una moneda/token volátil (no una moneda estable). %1$s %4$s Advertencia: %3$s Establecer esta configuración en ninguno podría crear problemas de conversión, ya que le recomendamos que lo mantenga en 5 minutos. %3$s

en: There was an error with the payment. Please try again.
es_ES: Hubo un error con el pago. Inténtalo de nuevo.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
es_ES: Esto controla el título que el usuario ve durante el pago.

en: This order will be valid for %s
es_ES: Este pedido será válido para %s

en: This will add an estimation of the blockchain fee to the order value
es_ES: Esto agregará una estimación de la tarifa de blockchain al valor del pedido.

en: Time
es_ES: Tiempo

en: Title
es_ES: Título

en: User sent a payment of
es_ES: El usuario envió un pago de

en: Value Paid
es_ES: Valor Pagado

en: Value too low, minimum is
es_ES: Valor demasiado bajo, el mínimo es

en: Waiting for network confirmation
es_ES: Esperando confirmación de la red

en: Waiting for payment
es_ES: A la espera del pago

en: When this setting is enabled, the plugin will mark the order as "completed" then payment is received. %1$s Only for virtual products %2$s.
es_ES: Cuando esta configuración está habilitada, el complemento marcará el pedido como "completado" y luego se recibirá el pago. %1$s Solo para productos virtuales %2$s.

en: WITH AMOUNT
es_ES: CON CANTIDAD

en: Your payment has been confirmed!
es_ES: ¡Tu pago ha sido confirmado!

en: Your payment is being processed!
es_ES: ¡Tu pago está siendo procesado!

en: You do not have permission to do this.
es_ES: No tiene permiso para hacer esto.

en: Cryptocurrency cache refreshed successfully
es_ES: Caché de criptomonedas actualizada correctamente

en: Refresh Cryptocurrencies
es_ES: Actualizar criptomonedas

en: Update the cryptocurrency cache fetching the latest cryptocurrencies. Use this if there is a new token on CryptAPI and you can't find in the plugin.
es_ES: Actualiza la caché de criptomonedas obteniendo las más recientes. Úsalo si hay un nuevo token en CryptAPI y no lo encuentras en el plugin.

en: Tolerance must be an integer between 0 and 10.
es_ES: La tolerancia debe ser un entero entre 0 y 10.

en: Please enter a valid tolerance percentage (0-10).
es_ES: Introduzca un porcentaje de tolerancia válido (0-10).

en: Payment tolerance (%)
es_ES: Tolerancia de pago (%)

en: Set the payment tolerance percentage to handle minor payment discrepancies. <strong>Recommended: 1% is the safest option to prevent payment failures when customers miss a decimal, make small errors, or when exchanges deduct withdrawal fees from the sent amount.</strong><br/><strong>Warning:</strong> This allows the system to accept underpayments. For example, with 5% tolerance on a $100 order, payments of $95 or more will be accepted as complete. <strong>Higher percentages may result in fund loss if customers underpay.</strong> Set to 0 to require exact payment amounts. Range: 0-10%.
es_ES: Defina el porcentaje de tolerancia de pago para gestionar pequeñas discrepancias. <strong>Recomendado: 1% es la opción más segura para evitar fallos de pago cuando los clientes omiten un decimal, cometen pequeños errores o cuando los exchanges deducen comisiones del importe enviado.</strong><br/><strong>Aviso:</strong> Esto permite al sistema aceptar pagos inferiores. Por ejemplo, con un 5% de tolerancia en un pedido de 100 €, los pagos de 95 € o más se aceptarán como completos. <strong>Porcentajes más altos pueden producir pérdidas si los clientes pagan de menos.</strong> Establezca 0 para exigir el importe exacto. Rango: 0-10%.

en: Sorry, there has been an error.
es_ES: Lo sentimos, se ha producido un error.

en: Payment error:
es_ES: Error de pago:

en: Pay for this order
es_ES: Pagar este pedido

en: Minimum amount per transaction: %s
es_ES: Importe mínimo por transacción: %s
