Count Per Day - en to sr_RS translation catalogue (194 entries)

en: "Count per Day" updated to version %s.
sr_RS: "brojac po danu" azuriran na verziju %s

en: Action
sr_RS: Akcija

en: Add
sr_RS: Dodaj

en: Add data from the backup file %s to existing counter table?
sr_RS: Dodati podatke s bekap fajla %s postojecoj tabli brojaca?

en: Add this value to "Total reads".
sr_RS: Dodaj ovu vrednost u  "Ukupni pregledi".

en: Add this value to "Total visitors".
sr_RS: Dodaj ovu vrednost u "Ukupni posetioci"

en: All collected data until %s will deleted.
sr_RS: Svi prikupljeni podaci do %s ce biti izbrisani

en: Anonymous IP
sr_RS: Anonimni IP

en: Auto counter
sr_RS: Auto brojanje

en: Backup
sr_RS: Bekap

en: Backup failed! Cannot open file
sr_RS: Bekap neuspesan! Ne mogu otvoriti fajl

en: Backup of %s entries in progress. Every point complies %s entries.
sr_RS: Bekap %s unosa je u toku. Svaka tacka oznacava %s unos

en: Backup of counter options and collection saved in %s.
sr_RS: Bekap opcija brojaca i kolekcije sacuvan na %s.

en: Backup of counter table saved in %s.
sr_RS: Bekap table brojaca sacuvan na %s

en: Backup the database
sr_RS: Kreiraj bekap baze podataka

en: Bots to ignore
sr_RS: Botovi za ignorisanje

en: Browsers
sr_RS: Pretrazivaci

en: Bug? Problem? Question? Hint? Praise?
sr_RS: Bag? Problem? Pitanje? Savet? Pohvala?

en: Cache
sr_RS: Kes

en: Category
sr_RS: Kategorije

en: Chart - Days
sr_RS: Grafikon - Dani

en: Chart - Height
sr_RS: Grafikon - Visina

en: Clean the database
sr_RS: Ocisti bazu podataka

en: Click here
sr_RS: Kliknite ovde

en: Client
sr_RS: Klijent

en: Clients and referrers
sr_RS: Klijenti i reference

en: Collect old data
sr_RS: Sakupi stare podatke

en: Collection in progress...
sr_RS: Kolekcija u toku...

en: Counter
sr_RS: Brojac

en: Counter entries until %s collected and counter table %s optimized (size before = %s &gt; size after = %s).
sr_RS: Unosi brojaca do %s sakupljeni i tabla brojaca %s optimizirana (velicina pre  = %s &gt; velicina posle= %s).

en: Counter reseted.
sr_RS: Brojac resetovan

en: Counter starts on
sr_RS: Projac pocinje

en: Counter table %s
sr_RS: Tabla brojaca %s

en: Countries
sr_RS: Zemlje

en: Countries updated. <b>%s</b> entries in %s without country left
sr_RS: Zemlje azurirane. <b>%s</b> unosa u %s bez ostale zemlje

en: Counts automatically single-posts and pages, no changes on template needed.
sr_RS: Broji automatski samostalne postove i stranice, nisu potrebne izmene sablona

en: Create a backup of the counter table %s in your wp-content directory (if writable).
sr_RS: Kreirajte bekap table brojaca %s u vasem wp-sadrzaj direktorijumu (ukoliko je upisiv)

en: Current size of your counter table %s is %s.
sr_RS: Trenutna velicine vase table brojaca %s je %s

en: Currently your collection contains data until %s.
sr_RS: Trenutno vasa kolekcija sadrzi podatke do %s

en: Dashboard
sr_RS: KOntrolna tabla

en: Database cleaned. %s rows deleted.
sr_RS: Baza podataka ociscena. %s redova izbrisano

en: Date
sr_RS: Datum

en: Debug mode
sr_RS: Debug mod

en: Delete
sr_RS: Izbrisi

en: Delete old collection and create a new one which contains only the data currently in counter table.
sr_RS: Izbrisi staru kolekciju i kreiraj novu koja sadrzi samo podatke koji su trenutno na tabli brojaca

en: Delete old data...
sr_RS: Izbirsi stare podatke

en: Delete search strings
sr_RS: Izbrisi trazene redove

en: Delete search strings older than %s days.
sr_RS: Izbrisi trazene redove starije od %s dana

en: Delete the backup file %s ?
sr_RS: Izbrisati bekap fajl %s?

en: Delete these %s counts
sr_RS: Izbrisi ove %s brojace

en: Do not load the stylesheet "counter.css" in frontend.
sr_RS: nemojte ucitavati stil prikaza "counter.css" u frontendu

en: Download a new version of GeoIP.dat file.
sr_RS: SKini novu verziju GeoIP.dat fajla

en: Download only
sr_RS: Samo download

en: Edit Post
sr_RS: Izmeni postove

en: End
sr_RS: Kraj

en: Entries per pass
sr_RS: Unosi po pass-u

en: Error while reading backup file!
sr_RS: Greska u citanju bekap fajla!

en: Front page displays
sr_RS: Displej naslovne stranice

en: GeoIP - Countries
sr_RS: GeoIP - Zemlje

en: Get Visitors per Post...
sr_RS: Dobijte posetioce po postu

en: Height of the biggest bar
sr_RS: Visina najviseg bara

en: Here you can change the date of first count and add a start count.
sr_RS: Ovde mozete promeniti datum prvog brojanja i dodati startno brojanje

en: Here you can delete the tables and disable "Count per Day".
sr_RS: Ovde mozete izbrisati table i onesposobiti "Brojac po danu".

en: Here you can start the installation functions manually.<br/>Same as deactivate and reactivate the plugin.
sr_RS: Ovde mozete poceti instalaciju funckija rucno. <br/> Isto kao akticiranje i deaktiviranje plagina

en: How many countries do you want to see on dashboard page?
sr_RS: Koliko zemalja zelite da vidite na kontrolnoj tabli?

en: How many days do you want look back?
sr_RS: Koliko dana unazad zelite da pogledate?

en: How many entries should be saved per pass? Default: 10000
sr_RS: Koliko unosa bi trebalo da bude sacuvano po pass-u? Predodredjeno: 10000

en: How many posts do you want to see on dashboard page?
sr_RS: Koliko postova zelite da vidite na kontrolnoj tabli?

en: How many referrers do you want to see on dashboard page?
sr_RS: Koliko referenci zelite videti na kontrolnoj tabli?

en: I use a cache plugin. Count these visits with ajax.
sr_RS: Koristim plagin za kes. Prebroj ove posete uz pomoc ajaxa.

en: If "Count per Day" only disabled the tables in the database will be preserved.
sr_RS: Ukoliko "Brojac po danu"  bude samo onesposobljen table u bazi podataka ce biti sacuvane

en: If "Count per Day" re-installed, the counter starts at 0.
sr_RS: Ako je "brojac po danu" reinstaliran, brojac pocinje od 0.

en: If your PHP memory limit less then 50 MB and you get a white page or error messages try a smaller value.
sr_RS: Ako je limit vase PHP memorije manji od 50MB i dobijete belu stranicu ili poruke s greskom probajte manju vrednost

en: Installation of "Count per Day" checked
sr_RS: Instalacija  "Brojac po Danu" proverena

en: Keep entries of last %s full months + current month in counter table.
sr_RS: Sacuvaj unose od zadnjih %s meseci + tekuci mesec u tabli brojaca

en: Latest Counts
sr_RS: Poslednji brojaci

en: Latest Counts - Days
sr_RS: Najnoviji brojaci - Dani

en: Latest Counts - Posts
sr_RS: Najnoviji brojaci - Postovi

en: License
sr_RS: Dozvole

en: Local URLs
sr_RS: Lokalno URL

en: Logged on Users
sr_RS: Ulogovani korisnici

en: Map
sr_RS: Mapa

en: Mass Bots
sr_RS: Mass botovi

en: Mass Bots cleaned. %s counts deleted.
sr_RS: Mass Botoci ocisceni. %s zemlje izbrisane

en: More informations about GeoIP
sr_RS: Vise informacija o GeoIP

en: Most visited day
sr_RS: Najposeceniji dan

en: NO Stylesheet in Frontend
sr_RS: Nema stila prikaza u Frontendu

en: New GeoIP database installed.
sr_RS: Nova GeoIP baza podataka instalirana

en: Normally new data will be added to the collection.
sr_RS: Normalno novi podaci bice dodati kolekciji

en: Notes
sr_RS: Beleske

en: Old search strings deleted
sr_RS: Stari trazeni redovi izbrisani

en: Online time
sr_RS: Vreme online

en: Options deleted
sr_RS: Opcije izbrisane

en: Options restored from backup.
sr_RS: Opcije povracene s bekapa

en: Options updated
sr_RS: Opcije azurirane

en: Other
sr_RS: druge

en: Pages
sr_RS: Stranice

en: Plugin
sr_RS: Plagin

en: Posts
sr_RS: Postovi

en: ReActivate the plugin
sr_RS: Reaktivirajte plagin

en: ReActivation
sr_RS: Reaktivacija

en: Reads
sr_RS: Citanja

en: Reads last week
sr_RS: Citanja prosle nedelje

en: Reads per Country
sr_RS: Citanja po zemlji

en: Reads per day
sr_RS: Citanja po danu

en: Reads per month
sr_RS: Citanja po mesecu

en: Reads today
sr_RS: Pregledi danas

en: Reads yesterday
sr_RS: Pregledi juce

en: Referrer
sr_RS: Reference

en: Referrers - Days
sr_RS: Reference - Dani

en: Referrers - Entries
sr_RS: Reference - unosi

en: Reset the counter
sr_RS: Resetuj brojac

en: Restore
sr_RS: Povrati

en: Restore data from the backup file %s ?
sr_RS: POvratiti podatke s bekap fajla %s?

en: Save URL only, no query string.
sr_RS: Sacuvaj samo URL bez reda za ispitivanje

en: Save and show clients and referrers.<br />Needs a lot of space in the database but gives you more detailed informations of your visitors.
sr_RS: Sacuvaj i pokazi klijente i reference. <br /> Treba puno mesta u bazi podataka ali dobijate mnogo detaljnije informacije o vasim posetiocima

en: Search strings
sr_RS: Trazi redove

en: Seconds for online counter. Used for "Visitors online" on dashboard page.
sr_RS: Sekunde online kauntera. Koricseno za  "Posetioci online" na strani kontrolna tabla

en: Set the %s capability %s a user need:
sr_RS: Podesi %s sposobnost %s posetiocu treba:

en: Settings
sr_RS: Podesavanja

en: Settings and collections
sr_RS: Podesavanja i kolekcije

en: Show
sr_RS: Pokazi

en: Show "Reads per Post" in a new column in post management views.
sr_RS: Pokazi "Citanja po Postu"  u novoj koloni u upravljanju pogleda posta

en: Show all IPs with more than %s page views per day
sr_RS: Pokazi sve IP sa vise od %s pogleda po danu

en: Show debug informations at the bottom of all pages.
sr_RS: Pokazi debug informacije na dnu ove strane

en: Show in lists
sr_RS: POkazi u listama

en: Show local referrers too.
sr_RS: Pokazi lokalne reference takodje

en: Sorry, an error occurred. Try again or check the access rights of directory "geoip" is 777.
sr_RS: Izvinite, doslo je do greske. Pokusajte ponovo ili proverite prava pristupa direktorijumu "geoip"  je 777.

en: Sorry, necessary functions (zlib) not installed or enabled in php.ini.
sr_RS: Izvinite, neophodne funkcije (zlib) nisu instalirate ili omogucene u php.ini

en: Start Values
sr_RS: Pocetne vrednosti

en: Start count
sr_RS: Pocni brojanje

en: Start date
sr_RS: Pocetni datum

en: Statistics
sr_RS: Statistike

en: Stylesheet
sr_RS: Stil prikaza

en: Substring of the user agent, separated by comma
sr_RS: Podred agenta korisnika, razdvojen zapetom

en: Support
sr_RS: Podrska

en: Table %s deleted
sr_RS: Tabla %s izbrisana

en: Tag
sr_RS: Tagovi

en: The %s most searched strings:
sr_RS: %s najtrazeniji redovi

en: The %s most visited posts in last %s days:
sr_RS: %s najposeceniji postovi u poslednjih %s dana

en: The %s referrers in last %s days:
sr_RS: %s reference u zadnjih %s dana

en: The backup was added to counter table %s.
sr_RS: Bekap je dodat tabli brojaca %s.

en: The counter table %s was restored from backup.
sr_RS: Tabla brojaca %s je povracena s bekapa

en: The search strings of the last %s days:
sr_RS: Trazeni redovi u poslednjih %s dana

en: These tables (with ALL counter data) will be deleted.
sr_RS: Ove table (sa svim podacima brojanja) bice izbrisane

en: This post
sr_RS: Ovaj post

en: Time for Count per Day: <code>%s</code>.
sr_RS: Vreme za brojac po danu: <code>%s</code>.

en: Title
sr_RS: Naslov

en: Tools
sr_RS: Alati

en: Total reads
sr_RS: Ukupni pregledi

en: Total visitors
sr_RS: Ukupno poseta

en: UNINSTALL Count per Day
sr_RS: DEINSTALIRANJE broj po danu

en: Uninstall
sr_RS: Deinstalirati

en: Update GeoIP database
sr_RS: Azuriraj GeoIP bazu podataka

en: Update old counter data
sr_RS: Azuriraj stare podatke brojaca

en: Update options
sr_RS: Azuriraj opcije

en: Views
sr_RS: Pogledi

en: Visitors
sr_RS: Posetioci

en: Visitors currently online
sr_RS: Posetioci trenutno online

en: Visitors last week
sr_RS: Posetioci prosle nedelje

en: Visitors online
sr_RS: Posetioci online

en: Visitors per Country
sr_RS: Posetioca po zemlji

en: Visitors per day
sr_RS: Posetioca po danu

en: Visitors per month
sr_RS: Posetioca po mesecu

en: Visitors per post
sr_RS: Posetioca po postu

en: Visitors today
sr_RS: Posetioci danas

en: Visitors yesterday
sr_RS: Posetioci juce

en: WARNING
sr_RS: UPOZORENJE

en: Who can see it
sr_RS: Ko moze videti

en: Write a comment on the <a href="%s">plugin page</a>.
sr_RS: Napisite komentar o <a href="%s">plagin strana</a>.

en: Yes
sr_RS: Da

en: You are sure to disable Count per Day and delete all data?
sr_RS: Sigurni ste da zelite da onesposobiti Brojac po danu i izbrisete sve podatke?

en: You can clean the counter table by delete the "spam data".<br />If you add new bots above the old "spam data" keeps in the database.<br />Here you can run the bot filter again and delete the visits of the bots.
sr_RS: Mozete izbrisati tablu brojaca brisanjem e "spam data".<br />Ukoliko dodate nove botoce izned starih "spam data" se zadrzava u bazi podataka.  <br /> Ovde mozete pokrenuti bot filter ponovo i izbrisati posete botova

en: You can collect old data and clean up the counter table.<br/>Reads and visitors will be saved per month, per country and per post.<br/>Clients and referrers will deleted.
sr_RS: Mozete da sakupite podatke i ocistite tablu brojaca. <br/> Citanja i posetioci ce biti sacuvani po mesecu, po zemlji i po postu. <br/> Klijenti i reference ce biti izbrisane

en: You can get the country data for all entries in database by checking the IP adress against the GeoIP database. This can take a while!
sr_RS: Mozete dobiti podatke o zemlji za sve unose u bazi podataka proveravanjem IP adrese iz GeoIP baze podataka. Ovo moze malo potrajati.

en: You can reset the counter by empty the table. ALL TO 0!<br />Make a backup if you need the current data!
sr_RS: Mozete resetovati brojac praznjenjem table. SVE ZA 0!<br /> Napravite rezervnu kopiju ukoliko vam trebaju trenutni podaci

en: Your can download the backup files here and now.
sr_RS: Mozete skinuti bekap fajlove ovde i sada.

en: Your old Counter starts at?
sr_RS: Vas stari brojac pocinje na?

en: add
sr_RS: Dodaj

en: add backup to current counter table
sr_RS: dodaj bekap trenutnoj tabli brojaca

en: and higher are allowed to see the statistics page.
sr_RS: i vise mogu videti stranicu sa statistikama

en: count too
sr_RS: Brojanje takodje

en: custom
sr_RS: prilagodjen

en: delete
sr_RS: izbrisi

en: delete backup file
sr_RS: izbrisi bekap fajl

en: drag and drop to sort
sr_RS: POvuci i spusti da bi sortirali

en: edit
sr_RS: izmeni

en: no data found
sr_RS: Nema pronadjenih podataka

en: replace current counter table with with backup
sr_RS: Zameni trenutnu tablu brojaca s bekapom

en: save
sr_RS: sacuvaj

en: show
sr_RS: pokazi

en: to finish the uninstall and to deactivate "Count per Day".
sr_RS: Da bi zavrsili deinstaliranje i aktivirali "Brojanje po danu".

en: until User Level
sr_RS: Jedinica nivoa korisnika

en: update next
sr_RS: Azuriraj sledece
