Count Per Day v3.00 - en to ja translation catalogue (195 entries)

en: "Count per Day" updated to version %s.
ja: "Count per Day" がバージョン %s にアップデートされました。

en: Action
ja: アクション

en: Add
ja: 追加

en: Add data from the backup file %s to existing counter table?
ja: 現在あるカウンターテーブルにバックアップファイル %s からデータを追加しますか？

en: Add this value to "Total reads".
ja: この値を"総閲覧数"に追加します。

en: Add this value to "Total visitors".
ja: この値を"総訪問者数"に追加します。

en: All collected data until %s will deleted.
ja: %s までの全てのデータは削除されます。

en: Anonymous IP
ja: 匿名IP

en: Auto counter
ja: 自動でカウントする

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup failed! Cannot open file
ja: バックアップに失敗しました！ ファイルが開けません。

en: Backup of %s entries in progress. Every point complies %s entries.
ja: %s 件の記録をバックアップ処理中。 %s 件の記録が完了しています。

en: Backup of counter options and collection saved in %s.
ja: カウンターオプションのバックアップと記録は %s に保存されました。

en: Backup of counter table saved in %s.
ja: カウンターテーブルのバックアップを %s に保存しました。

en: Backup the database
ja: データベースのバックアップ

en: Bots to ignore
ja: 無視するBot

en: Browsers
ja: ブラウザ

en: Bug? Problem? Question? Hint? Praise?
ja: バグ？問題？質問？ヒント？評価？

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Category
ja: カテゴリ

en: Chart - Days
ja: チャート(グラフ) - 日別

en: Chart - Height
ja: チャート(グラフ) - 高さ

en: Clean the database
ja: データベースのクリーンアップ

en: Client
ja: クライアント

en: Clients and referrers
ja: クライアントとリファラ

en: Collect old data
ja: 古いデータの整理

en: Collection in progress...
ja: 整理中です…

en: Counter
ja: カウンター

en: Counter entries until %s collected and counter table %s optimized (size before = %s &gt; size after = %s).
ja: %s までのカウンター記録を整理し、カウンターテーブル %s を最適化しました (最適化前のサイズ = %s &gt; 最適化後のサイズ = %s)。

en: Counter reseted.
ja: カウンターがリセットされました。

en: Counter starts on
ja: カウント開始日

en: Counter table %s
ja: カウンターテーブル %s

en: Countries
ja: 国情報

en: Countries updated. <b>%s</b> entries in %s without country left
ja: 訪問者の国情報を更新。%s 上の <b>%s</b> 件がまだ国と関連付けられていません。

en: Counts automatically single-posts and pages, no changes on template needed.
ja: テンプレートの変更なしで自動的に個別記事や固定ページもカウントする

en: Create a backup of the counter table %s in your wp-content directory (if writable).
ja: カウンターテーブル %s のバックアップをwp-contentディレクトリに作成します(書き込み可能な場合)。

en: Current size of your counter table %s is %s.
ja: カウンターテーブル %s のサイズは %s です。

en: Currently your collection contains data until %s.
ja: 現在、%s までのデータが整理するデータに含まれています。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Database cleaned. %s rows deleted.
ja: データベースをクリーンアップしました。 %s 行削除されました。

en: Date
ja: 日付

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Delete
ja: 削除

en: Delete old collection and create a new one which contains only the data currently in counter table.
ja: 古いデータを消して、現在の内容のみの新しいデータをカウンターテーブルに作成する。

en: Delete old data...
ja: 古いデータを削除します…

en: Delete search strings
ja: 検索文字列を削除する

en: Delete search strings older than %s days.
ja: %s 日より古い検索文字列を削除

en: Delete the backup file %s ?
ja: バックアップファイル %s を削除しますか？

en: Delete these %s counts
ja: これら %s 件を削除

en: Do not load the stylesheet "counter.css" in frontend.
ja: トップページに"counter.css"を読み込みません。

en: Download a new version of GeoIP.dat file.
ja: GeoIP.datファイルの新しいバージョンをダウンロードする。

en: Download only
ja: ダウンロードのみ

en: Edit Post
ja: 記事編集

en: End
ja: 終了

en: Entries per pass
ja: 許可するエントリ

en: Error while reading backup file!
ja: バックアップファイルの読み取り中にエラーが発生しました！

en: Front page displays
ja: トップページの表示

en: GeoIP - Countries
ja: GeoIP - 国別統計

en: Get Visitors per Post...
ja: 記事別の訪問者数を取得…

en: Height of the biggest bar
ja: 最大値のときの高さ

en: Here you can change the date of first count and add a start count.
ja: ここでカウントを開始した日とカウントに加算する値を変更できます。

en: Here you can delete the tables and disable "Count per Day".
ja: ここから"Count per Day"が使用しているテーブルを削除し無効にすることができます。

en: Here you can start the installation functions manually.<br/>Same as deactivate and reactivate the plugin.
ja: ここから手動で機能を開始できます。<br/>プラグインを無効にしてもう一度有効にするのと同じ効果です。

en: How many countries do you want to see on dashboard page?
ja: ダッシュボード上で何ヶ国まで閲覧しますか？

en: How many days do you want look back?
ja: 今日から何日前まで表示しますか？

en: How many entries should be saved per pass? Default: 10000
ja: 何件のエントリを保存しますか？ デフォルト: 10000

en: How many posts do you want to see on dashboard page?
ja: ダッシュボードで何件まで閲覧しますか？

en: How many referrers do you want to see on dashboard page?
ja: ダッシュボード上で何件のリファラを表示しますか？

en: I use a cache plugin. Count these visits with ajax.
ja: キャッシュプラグインを使用しています。ajaxでこれらの訪問者もカウントします。

en: If "Count per Day" only disabled the tables in the database will be preserved.
ja: もしも"Count per Day"を無効にするだけであれば使用しているデータベース上のテーブルは保存され続けます。

en: If "Count per Day" re-installed, the counter starts at 0.
ja: "Count per Day"を再インストールした場合もカウントは0から始まります。

en: If your PHP memory limit less then 50 MB and you get a white page or error messages try a smaller value.
ja: PHPのメモリ上限が 50 MB よりも少ない場合、真っ白なページかもっと小さい値にするようエラーメッセージが表示されます。

en: Installation of "Count per Day" checked
ja: "Count per Day" のインストールが完了しました。

en: Keep entries of last %s full months + current month in counter table.
ja: 過去 %s ヶ月間 + 今月 の記録をカウンターテーブルに保存する。

en: Latest Counts
ja: 最近のカウント

en: Latest Counts - Days
ja: 最近のカウント - 日別

en: Latest Counts - Posts
ja: 最近のカウント - 記事

en: License
ja: ライセンス

en: Local URLs
ja: ローカルURLの扱い

en: Logged on Users
ja: ログインユーザー

en: Map
ja: マップ

en: Mass Bots
ja: Bot

en: Mass Bots cleaned. %s counts deleted.
ja: Botをクリーンアップしました。 %s 件が削除されました。

en: More informations about GeoIP
ja: GeoIPの詳しい情報

en: Most visited day
ja: 最も多かった日

en: NO Stylesheet in Frontend
ja: トップページにスタイルシートを使わない

en: New GeoIP database installed.
ja: 新しいGeoIPデータベースがインストールされました。

en: Normally new data will be added to the collection.
ja: 通常、新しいデータは整理したデータに追加されます。

en: Notes
ja: メモ

en: Old search strings deleted
ja: 古い検索文字列を削除しました

en: Online time
ja: オンライン判定時間(秒)

en: Options deleted
ja: オプションを削除しました

en: Options restored from backup.
ja: オプションをバックアップから復元しました。

en: Options updated
ja: オプションを更新しました

en: Other
ja: その他

en: Pages
ja: 固定ページ

en: Plugin
ja: プラグイン

en: PostID
ja: 記事ID

en: Posts
ja: 記事

en: ReActivate the plugin
ja: プラグインを再度有効にする

en: ReActivation
ja: プラグインを再度有効にする

en: Reads
ja: 総購読数

en: Reads last week
ja: 先週の閲覧数

en: Reads per Country
ja: 国ごとの閲覧数

en: Reads per day
ja: 一日あたりの閲覧数

en: Reads per month
ja: 月別閲覧数

en: Reads today
ja: 今日の閲覧数

en: Reads yesterday
ja: 昨日の閲覧数

en: Referrer
ja: リファラ

en: Referrers - Days
ja: リファラ - 日数

en: Referrers - Entries
ja: リファラ - 投稿別

en: Reset the counter
ja: カウンターのリセット

en: Restore
ja: 復元

en: Restore data from the backup file %s ?
ja: バックアップファイル %s からデータを復元しますか？

en: Save URL only, no query string.
ja: URLのみ保存し、クエリ部分は含まない。

en: Save and show clients and referrers.<br />Needs a lot of space in the database but gives you more detailed informations of your visitors.
ja: クライアントとリファラを表示・保存します。<br />多くのデータベース容量を必要としますがあなたのサイトへの訪問者情報をより細かく把握できます。

en: Search strings
ja: 検索文字列

en: Seconds for online counter. Used for "Visitors online" on dashboard page.
ja: オンラインの数をカウントする秒数。  ダッシュボード上の"オンライン中の訪問者数"で使用。

en: Set the %s capability %s a user need:
ja: ユーザに必要な %s 権限 %s の設定:

en: Settings
ja: 設定

en: Settings and collections
ja: 設定とオプション

en: Show
ja: 表示

en: Show "Reads per Post" in a new column in post management views.
ja: 投稿管理画面に新しいカラムを追加して"記事別閲覧数"を表示します。

en: Show all IPs with more than %s page views per day
ja: 一日あたり %s ページ以上閲覧のIPを表示

en: Show debug informations at the bottom of all pages.
ja: 全てのページの最下部にデバッグ情報を表示します。

en: Show in lists
ja: リスト表示

en: Show local referrers too.
ja: ローカルのリファラも表示する

en: Sorry, an error occurred. Try again or check the access rights of directory "geoip" is 777.
ja: 申し訳ありません、エラーが発生しました。 再度トライするか "geoip" のディレクトリ権限が777であることを確認してください。

en: Sorry, necessary functions (zlib) not installed or enabled in php.ini.
ja: 申し訳ありません、 php.ini が無効になっているか必要な機能(zlib)がインストールされていません。

en: Start
ja: 開始

en: Start Values
ja: スタートする値

en: Start count
ja: カウントスタート

en: Start date
ja: 開始日

en: Statistics
ja: 統計

en: Stylesheet
ja: スタイルシート

en: Substring of the user agent, separated by comma
ja: ユーザーエージェントは種類ごとにカンマで区切ってください

en: Support
ja: サポート

en: Table %s deleted
ja: %s テーブルが削除されました

en: Tag
ja: タグ

en: The %s most searched strings:
ja: 最も検索された単語 (過去 %s 日間)

en: The %s most visited posts in last %s days:
ja: 最も訪問者が多かった記事 %s 件 (過去 %s 日間)

en: The %s referrers in last %s days:
ja:  %s 件のリファラ (過去 %s 日間)

en: The backup was added to counter table %s.
ja: カウンターテーブル %s にバックアップを追加しました。

en: The counter table %s was restored from backup.
ja: カウンターテーブル %s をバックアップから復元しました。

en: The search strings of the last %s days:
ja: 最近 %s 日間で検索された単語

en: These tables (with ALL counter data) will be deleted.
ja: データベース上にある以下のテーブル(全てのカウンターデータ)が削除されます。

en: This post
ja: 現在の記事

en: Time for Count per Day: <code>%s</code>.
ja: Count per Dayでの日時: <code>%s</code>.

en: Title
ja: タイトル

en: Tools
ja: ツール

en: Total reads
ja: 総閲覧数

en: Total visitors
ja: 総訪問者数

en: UNINSTALL Count per Day
ja: Count per Day のアンインストール

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Update GeoIP database
ja: GeoIPデータベースの更新

en: Update old counter data
ja: 過去のカウンターデータを更新

en: Update options
ja: オプションの更新

en: Views
ja: 閲覧数

en: Visitors
ja: 訪問者数

en: Visitors currently online
ja: 現在オンライン中の人数

en: Visitors last week
ja: 先週の訪問者数

en: Visitors online
ja: オンライン中の訪問者数

en: Visitors per Country
ja: 国ごとの訪問者数

en: Visitors per day
ja: 一日あたりの訪問者数

en: Visitors per month
ja: 月別訪問者数

en: Visitors per post
ja: 記事別の訪問者数

en: Visitors today
ja: 今日の訪問者数

en: Visitors yesterday
ja: 昨日の訪問者数

en: WARNING
ja: 警告

en: Who can see it
ja: 閲覧を許可する人

en: Write a comment on the <a href="%s">plugin page</a>.
ja: <a href="%s">plugin page</a> にコメントする。

en: Yes
ja: はい

en: You are sure to disable Count per Day and delete all data?
ja: 本当にCount per Dayを無効にして全てのデータを削除しますか？

en: You can clean the counter table by delete the "spam data".<br />If you add new bots above the old "spam data" keeps in the database.<br />Here you can run the bot filter again and delete the visits of the bots.
ja: "スパムデータ"を削除してカウンターテーブルをクリーンアップできます。<br />以前の"スパムデータ"に新規でBotを追加するとデータベースは保護されます。<br />ここではBotフィルターを再度実行したりBotの訪問データを削除できます。

en: You can collect old data and clean up the counter table.<br/>Reads and visitors will be saved per month, per country and per post.<br/>Clients and referrers will deleted.
ja: 古いデータを整理し、カウンターテーブルをクリーンアップできます。<br/>月別・国別・記事別の購読数と訪問者数は保存されます。<br/>クライアントとリファラは削除されます。

en: You can get the country data for all entries in database by checking the IP adress against the GeoIP database. This can take a while!
ja: IPアドレスをチェックしてGeoIPデータベースと照合することにより全ての記事で国データを取得できます。これにはしばらく時間がかかります。

en: You can reset the counter by empty the table. ALL TO 0!<br />Make a backup if you need the current data!
ja: テーブルを全て空にしてリセットできます。全てが0になります！<br />最新のデータが必要な場合はバックアップを作成してください！

en: Your can download the backup files here and now.
ja: 今すぐにここからバックアップファイルをダウンロードできます。

en: Your old Counter starts at?
ja: 前に使っていたカウンターはいつからカウントを開始しましたか？

en: add
ja: 追加

en: add backup to current counter table
ja: 新しいカウンターテーブルにバックアップを追加

en: and higher are allowed to see the statistics page.
ja: これ以上の権限なら統計ページの閲覧を許可します。

en: count too
ja: カウントに含む

en: custom
ja: カスタム

en: delete
ja: 削除

en: delete backup file
ja: バックアップファイルを削除

en: drag and drop to sort
ja: ドラッグ アンド ドロップ で並び替え

en: edit
ja: 編集

en: no data found
ja: データが見つかりません

en: replace current counter table with with backup
ja: カウンターテーブルをバックアップで置き換える

en: save
ja: 保存

en: show
ja: 表示

en: to finish the uninstall and to deactivate "Count per Day".
ja: "Count per Day" を無効化してアンインストール

en: until User Level
ja: 次のユーザーレベルまで

en: update next
ja: 次を更新
