Contact Form - en to da translation catalogue (214 entries)

en: Contact Form Settings
da: Kontakt Form Indstillinger

en: Settings
da: Indstillinger

en: Upgrade to Pro
da: Opgrader til Pro

en: Name
da: Navn:

en: Address
da: Adresse:

en: Email Address
da: E-mail-adresse:

en: Phone number
da: Telefon:

en: Subject
da: Emne:

en: Message
da: Besked:

en: Attachment
da: Vedhæft fil:

en: Supported file types: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, CSV, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT.
da: Understøttede filtyper: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, CSV, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT.

en: Send me a copy
da: Send mig en kopi

en: I consent to having this site collect my personal data.
da: Jeg giver samtykke til, at dette websted indsamler mine personlige data.

en: Learn more
da: Få mere at vide

en: Submit
da: Gennemfør

en: Your name is required.
da: Dit navn er påkrævet.

en: Address is required.
da: Adresse er påkrævet.

en: A valid email address is required.
da: En gyldig email adresse er påkrævet.

en: Phone number is required.
da: Telefonnummer er påkrævet.

en: Subject is required.
da: Emne er påkrævet.

en: Message text is required.
da: Besked tekst er påkrævet.

en: Message length does not meet requirements.
da: Meddelelsens længde opfylder ikke kravene.

en: File format is not valid.
da: Filformatet er ikke gyldig.

en: File upload error.
da: Upload fejl

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kunne ikke uploades.

en: This file is too large.
da: Denne fil er for stor.

en: Please fill out the CAPTCHA.
da: Udfyld CAPTCHA.

en: Please make corrections below and try again.
da: Venligst foretage korrektioner nedenfor, og prøv igen.

en: Thank you for contacting us.
da: Tak for din henvendelse.

en: %1$sNote:%2$s The contact form is not protected from spam and bots. Use %3$s Captcha by BestWebSoft plugin %5$s or %4$s reCaptcha by BestWebSoft plugin %5$s to protect your contact form.
da: %1$sBemærk:%2$s Kontaktformularen er ikke beskyttet mod spam og bots. Brug %3$s Captcha by BestWebSoft plugin %5$s eller %4$s reCaptcha by BestWebSoft plugin %5$s til at beskytte din kontaktformular.

en: If you want to create multiple contact forms, please install the Contact Form Multi plugin.
da: Hvis du vil oprette flere kontakt formularer, skal du installere kontakt formular Multi stik.

en: Contact Form plugin doesn't support your current version of Contact Form Multi plugin. Please update Contact Form Multi plugin to version 1.2.6 or higher.
da: Contact Form-plugin understøtter ikke din nuværende version af Contact Form Multi-plugin. Opdater venligst Contact Form Multi-plugin til version 1.2.6 eller højere.

en: Sorry, email message could not be delivered.
da: Beklager, e-mailen ikke kunne leveres.

en: Please enter only letters at least 3 characters, words seperated by spaces
da: Indtast venligst kun bogstaver på mindst 3 tegn, ord adskilt af mellemrum

en: Please enter only letters and numbers at least 3 characters, words seperated by spaces
da: Indtast venligst kun bogstaver og tal på mindst 3 tegn, ord adskilt af mellemrum

en: Please enter only numbers at least 6 characters
da: Indtast venligst kun tal med mindst 6 tegn

en: between %1$d and %2$d characters
da: mellem %1$d og %2$d tegn

en: more than %1$d characters
da: mere end %1$d tegn

en: less than %1$d characters
da: mindre end %1$d tegn

en: Sent from (ip address)
da: Sendt fra (ip adresse)

en: Date/Time
da: Dato / Tid

en: Sent from (referer)
da: Sendt fra (referer)

en: Using (user agent)
da: Ved hjælp af (brugeragent)

en: Contact from
da: Kontakt fra formen

en: Site
da: Hjemmeside

en: Email
da: e-mail

en: Phone Number
da: Telefon:

en: If you can see this MIME, it means that the MIME type is not supported by your email client!
da: Hvis du kan se denne MIME, betyder det, at MIME-typen ikke understøttes af din e-mail-klient!

en: Are you sure that you want to delete this language data?
da: Er du sikker på at du vil slette dette sprogdata?

en: Add multiple forms
da: Tilføje flere formularer

en: Install Contact Form Multi plugin to create unlimited number of contact forms.
da: Installere kontakt Form Multi plugin for at skabe ubegrænset antal kontakt formularer.

en: Close
da: Luk

en: Error
da: Fejl

en: Illegal language code
da: Ulovlig sprogkode

en: Use shortcode
da: Brug kortkode

en: for this language
da: for dette sprog

en: Test your contact form
da: Test din kontaktformular

en: Ensure your contact form are correctly configured. Check your settings now!
da: Sørg for, at din kontaktformular er korrekt konfigureret. Tjek dine indstillinger nu!

en: Close notice
da: Luk meddelelsen

en: allows to store your messages to the database.
da: giver mulighed for at gemme dine meddelelser til databasen.

en: Manage messages that have been sent from your website.
da: Administrere meddelelser, der er blevet sendt fra dit websted.

en: Learn More
da: Læs mere

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: Language
da: Sprog

en: Additional Settings
da: Yderligere indstillinger

en: Appearance
da: Udseende

en: Misc
da: Div

en: Custom Code
da: Brugerdefineret kode

en: License Key
da: Licensnøgle

en: Please enable JavaScript in your browser.
da: Aktivér venligst JavaScript i din browser.

en: Contact Form plugin requires PHP %s or higher. Please contact your hosting provider to upgrade PHP version.
da: Contact Form-plugin kræver PHP %s eller højere. Kontakt din hostingudbyder for at opgradere PHP-versionen.

en: Sorry, your nonce did not verify.
da: Beklager, din auktions annonce blev ikke godkendt.

en: Min / Max symbols in the message cannot be empty.
da: Min/Maks-symbolerne i meddelelsen må ikke være tomme.

en: Email 'FROM' field option was changed, which may cause email messages being moved to the spam folder or email delivery failures.
da: E 'Fra' feltet indstilling blev ændret, som kan forårsage e-mail meddelelser flyttes til spam omslag eller email levering fiaskoerne.

en: If the 'Redirect to page' option is selected then the URL field should be in the following format
da: Hvis 'omdirigere til side "er valgt derefter URL-feltet skal være i følgende format

en: Such user does not exist.
da: Sådan bruger findes ikke.

en: Please enter a valid email address in the 'Use this email address' field.
da: Angiv en gyldig e-mail-adresse i feltet 'Brug denne e-mail-adresse'.

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
da: Indtast en gyldig e-mail adresse i "Fra" feltet.

en: Settings saved.
da: Ændringerne blev gemt.

en: Settings are not saved.
da: Ændringerne er ikke gemt

en: If you leave the fields empty, the messages will be sent to the email address specified during registration.
da: Hvis du lader felterne tomme, sendes meddelelser til den e-mail-adresse angivet under registreringen.

en: The user's email address
da: Brugerens e-mailadresse

en: Select a username
da: Vælg et brugernavn.

en: Select a username of the person who should get the messages from the contact form.
da: Vælg et brugernavn på den person, der skal modtage beskeder fra kontaktformularen.

en: Use this email address
da: Brug denne e-mailadresse

en: Enter multiple email addresses separated by comma for receiving messages.
da: Indtast flere e-mailadresser adskilt af komma til modtagelse af beskeder.

en: Add department selectbox to the contact form
da: Tilføj afdelingsvalgboks til kontaktformularen

en: Save emails to the database
da: Gem dine emails i databasen

en: Using
da: Ved hjælp af

en: Please activate the appropriate option on
da: Aktivér venligst den relevante indstilling på

en: settings page
da: side for indstillinger

en: Activate
da: Aktiver

en: Sending method
da: Afsendelsesmetode

en: Wp-mail
da: WP-mail

en: You can use the WordPress wp_mail function for mailing
da: Du kan bruge WordPress' wp_mail-funktion til at sende mails

en: Mail
da: E-post

en: You can use the PHP mail function for mailing
da: Du kan bruge PHP's mail-funktion til at sende mails

en: 'FROM' field
da: 'Fra' feltet

en: User name
da: Brugernavn

en: The name of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
da: Navnet på den bruger, der udfylder formularen skal bruges i feltet 'Fra'.

en: User email
da: Bruger E-mail

en: The email address of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
da: E-mail-adressen på den bruger, der udfylder formularen skal bruges i feltet 'Fra'.

en: If this option is changed, email messages may be moved to the spam folder or email delivery failures may occur.
da: Hvis denne indstilling ændres, e-mail-beskeder kan blive flyttet til spam-mappen eller email levering fejl kan opstå.

en: Required symbol
da: Kræves symbol

en: Fields
da: Felter

en: Used
da: Brugt

en: Required
da: Kræves

en: Visible
da: Synlig

en: Disabled for editing
da: Handicappede til redigering

en: Field's default value
da: Feltets standardværdi

en: Department selectbox
da: Afdeling selectbox

en: Use User's name as a default value if the user is logged in.
da: Brug brugerens navn som standardværdi, hvis brugeren er logget på.

en: 'Visible' and 'Disabled for editing' options will be applied only to logged-in users.
da: 'Synlig' og 'Uarbejdsdygtig nemlig redaktion' indstillinger anvendes kun på journaliseret-i brugernes.

en: Location selectbox
da: Beliggenhed selectbox

en: Use User's email as a default value if the user is logged in.
da: Brug brugerens e-mail som en standardværdi, hvis brugeren er logget på.

en: Specify a mask which will be used for the phone validation, where * is a number. Use only the following symbols: %s
da: Angiv en maske, som skal bruges til telefonvalidering, hvor * er et tal. Brug kun følgende symboler: %s

en: Attachment block
da: Vedhæftet fil blok

en: Users can attach the following file formats
da: Brugerne kan vedhæfte følgende filformater

en: Multi-attachment
da: Multi-vedhæftning

en: Enable to multiple file selection
da: Gør det muligt at vælge flere filer

en: Title
da: Titel

en: Field Type
da: Felt type

en: Field's default/available value
da: Feltets standard/tilgængelige værdi

en: Create Field
da: Opret felt

en: Google Analytics Measurement ID
da: Google Analytics-målings-ID

en: Enter your %1$sMeasurement ID%2$s to track contact form submissions in Google Analytics.
da: Indtast dit %1$sMeasurement ID%2$s for at spore indsendelser af kontaktformularer i Google Analytics.

en: Google Analytics version 4 is required.
da: Google Analytics version 4 er påkrævet.

en: Add to the form
da: Føje til formularen

en: Tips below the Attachment
da: Tips nedenfor den vedhæftede fil

en: 'Send me a copy' block
da: 'Sende mig en afskrift' blok

en: GDPR Compliance
da: Overholdelse af GDPR

en: Link to Privacy Policy Page
da: Link til siden om privatlivspolitik

en: Activate for network
da: Aktiver til netværk

en: Agreement checkbox
da: Aftalen afkrydsningsfeltet

en: Required checkbox for submitting the form
da: Kræves afkrydsningsfeltet til at sende formularen

en: Optional checkbox
da: Valgfri afkrydsningsfeltet

en: Optional checkbox, the results of which will be displayed in email
da: Valgfri afkrydsningsfeltet, hvis resultater vil blive vist i e-mail

en: Delete an attachment file from the server after the email is sent
da: Slette en vedhæftet fil fra serveren, efter at e-mailen sendes

en: Email in HTML format sending
da: E-mail i HTML-format at sende

en: Limit for Message field
da: Grænse for beskedfelt

en: Min / Max symbols in the message
da: Min/max-symboler i meddelelsen

en: Display additional info in the email
da: Få vist yderligere info i e-mailen

en: Sent from (IP address)
da: Sendt fra (IP-adresse)

en: Example: Sent from (IP address): 127.0.0.1
da: Et eksempel: Sendt fra (IP-adresse): 127.0.0.1

en: Example: Date/Time: August 19, 2013 8:50 pm
da: Et eksempel: Dato/klokkeslæt: 19. august 2013 kl. 20.50

en: Example: Sent from (referer):   https://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/
da: Eksempel: Sendt fra (referer): https://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/

en: Example: Using (user agent): Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36
da: Et eksempel: Brug af (brugeragent): Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, som Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36

en: Language Settings
da: Sprogindstillinger

en: Add a language
da: Tilføje et sprog

en: Change the names of the contact form fields and error messages
da: Ændre navne på kontaktpersoner formularfelter og fejlmeddelelser

en: Default
da: Standard

en: click to expand/hide the list
da: Klik for at udvide/skjule listen

en: Tips below the Attachment block
da: Tips nedenfor den vedhæftede fil blokere

en: Error message for the Name field
da: Fejlmeddelelse for feltet navn

en: Error message for the Address field
da: Fejlmeddelelse for feltet adresse

en: Error message for the Email field
da: Fejlmeddelelse for feltet E-mail

en: Error message for the Phone field
da: Fejlmeddelelse for feltet telefon

en: Error message for the Subject field
da: Fejlmeddelelse for feltet emne

en: Error message for the Message field
da: Fejl besked i feltet besked

en: Error message for Limit for the Message field
da: Fejlmeddelelse for Limit for Message-feltet

en: Error message about the file type for the Attachment field
da: Fejlmeddelelse om filtypen til feltet vedhæftet fil

en: Error message while uploading a file for the Attachment field to the server
da: Fejlmeddelelse ved upload en fil til feltet vedhæftet fil til serveren

en: Error message while moving the file for the Attachment field
da: Fejlmeddelelse mens du flytter filen for feltet vedhæftet fil

en: Error message when file size limit for the Attachment field is exceeded
da: Fejlmeddelelse, når filstørrelse for feltet vedhæftet fil er overskredet

en: Error message for the Captcha field
da: Fejlmeddelelse for Captcha feltet

en: Error message for the whole form
da: Fejlmeddelelse for hele formularen

en: Use the changed names of the contact form fields in the email
da: Bruge ændret navnene på felterne kontaktformularen i e-mailen

en: Action after email is sent
da: Handling efter at e-mail er sendt

en: Display text
da: Vis tekst

en: Text
da: Tekst

en: Redirect to the page
da: Viderstil til side

en: Please enable JavaScript to change '%1$s', '%2$s', '%3$s', '%4$s' options and for fields sorting.
da: Aktivér JavaScript for at ændre '%1$s', '%2$s', '%3$s', '%4$s'-indstillingerne og for at sortere felterne.

en: Form layout
da: Formular Layout

en: Labels position
da: Position for etiketter

en: Labels align
da: Etiketter justeres

en: Submit position
da: Indsende position

en: Add tooltips
da: Føje værktøjstip

en: Style options
da: Indstilling af fremtoning

en: One column
da: En kolonne

en: Two columns
da: To kolonner

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Width
da: Bredde

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Bottom
da: Bunden

en: Errors output
da: Fejl output

en: Display error messages
da: Vise fejlmeddelelser

en: Color of the input field errors.
da: Farven på input felt fejlene.

en: Display error messages & color of the input field errors
da: Vise fejlmeddelelser & farven på input felt fejlene

en: Add placeholder to the input blocks
da: Tilføje pladsholder til input blokke

en: Email address
da: E-mail-adresse:

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Select Color
da: Vælg farve

en: Label text color
da: Etiket tekstfarve

en: Placeholder color
da: Pladsholder farve

en: Errors color
da: Fejl farve

en: Error text color
da: Fejl tekstfarve

en: Background color of the input field errors
da: Baggrundsfarven af input felt fejl

en: Border color of the input field errors
da: Kantfarven på inputfelt fejl

en: Placeholder color of the input field errors
da: Pladsholder farven på input felt fejlene

en: Input fields
da: Felter

en: Input fields background color
da: Inputfelter baggrundsfarve

en: Text fields color
da: Tekst felter farve

en: Border width in px, numbers only
da: Kantbredde i px, kun tal

en: Border color
da: Ramme farve

en: Submit button
da: Send knap

en: Width in px, numbers only
da: Bredde i px, kun tal

en: Button color
da: Knap farve

en: Button text color
da: Knap tekstfarve

en: Contact Form | Preview
da: Kontakt Form | Preview

en: Drag the necessary field to sort fields.
da: Træk feltet nødvendigt hvis du vil sortere felterne.

en: between %1$d, and %2$d characters
da: mellem %1$d og %2$d tegn

en: Contact Form Shortcode
da: Kortkode til kontaktformular

en: Add Contact Form  to your page or post using the following shortcode:
da: Føj kontaktformularen til din side eller dit indlæg ved hjælp af følgende kortkode:
