PublishPress Capabilities 2.40.0 - en to nl-NL translation catalogue (801 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Capabilities is the access control plugin for WordPress. You can manage all your WordPress user roles, from Administrators to Subscribers.
nl-NL: PublishPress Capabilities is de plugin voor toegangsbeheer voor WordPress. Je kunt al je WordPress gebruikersrollen beheren, van beheerders tot abonnees.

en: %1s Error: %2s  PublishPress Capabilities cannot function because another copy of the plugin is active.
nl-NL: %1s fout: %2s  PublishPress Capabilities kan niet werken omdat er een andere kopie van de plugin actief is.

en: This plugin can be deleted.
nl-NL: Deze plugin kan worden verwijderd.

en: You can block pages by URL or hide Admin elements by entering a CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
nl-NL: Je kan pagina's per URL blokkeren of beheer elementen verbergen door een CSS klasse of ID in te voeren. Deze functie is beschikbaar in PublishPress Capabilities Pro.

en: Upgrade to Pro
nl-NL: Upgraden naar Pro

en: Admin Menu Restrictions
nl-NL: Beheermenu beperkingen

en: You can restrict access to admin menu screens. You can also edit, change, add, or remove links from the WordPress admin menu. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
nl-NL: Je kunt de toegang tot schermen van het beheermenu beperken. Je kunt ook links bewerken, wijzigen, toevoegen of verwijderen uit het WordPress beheermenu. Deze functie is beschikbaar in PublishPress Capabilities Pro.

en: You're using PublishPress Capabilities Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
nl-NL: Je gebruikt PublishPress mogelijkheden gratis. De versie Pro heeft meer uitgelichte functies en ondersteuning. %sUpgrade naar pro%s

en: Admin Menus
nl-NL: Beheer menu's

en: Hide CSS Elements
nl-NL: CSS elementen verbergen

en: Block by URL
nl-NL: Blokkeren op URL

en: Admin Menus allows you to edit the admin menu links and control who has access.
nl-NL: Met beheermenu's kun je de links in het beheerdersmenu bewerken en bepalen wie toegang hebt.

en: Select pages...
nl-NL: Selecteer pagina's…

en: You can select page types where this element will be added.
nl-NL: Je kunt paginatypes selecteren waar dit element wordt toegevoegd.

en: Metaboxes
nl-NL: Metaboxen

en: Checklist
nl-NL: Controlelijst

en: Editorial Comments
nl-NL: Redactionele reacties

en: Notifications
nl-NL: Meldingen

en: TaxoPress - Settings
nl-NL: TaxoPress - Instellingen

en: You can hide plugin metaboxes. You can also hide specific items by entering their CSS class or ID. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
nl-NL: Je kunt plugin metaboxen verbergen. Je kunt ook specifieke items verbergen door hun CSS klasse of ID in te voeren. Deze functie is beschikbaar in PublishPress Capabilities Pro.

en: Custom Items
nl-NL: Aangepaste items

en: Custom item one
nl-NL: Aangepast item één

en: Permalink: Descriptive Caption
nl-NL: Permalink: Beschrijvend bijschrift

en: Page Attributes: Order
nl-NL: Pagina attributen: Volgorde

en: You can use Frontend Features to target specific posts and pages. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
nl-NL: Je kunt front-end functies gebruiken om specifieke berichten en pagina's te targeten. Deze functie is beschikbaar in PublishPress Capabilities Pro.

en: Select post types...
nl-NL: Selecteer berichttypes...

en: This will add a metabox on the post editing screen. You can use this feature to add body classes only for that post.
nl-NL: Dit voegt een metabox toe aan het scherm voor het bewerken van berichten. Je kan deze functie gebruiken om alleen body klassen voor dat bericht toe te voegen.

en: Drag multiple roles selection to change roles order.
nl-NL: Sleep de selectie van meerdere rollen om de volgorde te veranderen.

en: Page title
nl-NL: Paginatitel

en: Capabilities
nl-NL: Rechten

en: No permission!
nl-NL: Geen toestemming!

en: Invalid nonce token!
nl-NL: Ongeldig nonce token!

en: Error: wrong data
nl-NL: Fout, verkeerde gegevens

en: Changes saved. Feature status synchronization has been queued for all network sites.
nl-NL: Wijzigingen opgeslagen. De synchronisatie van de status van functies is in de wachtrij gezet voor alle netwerksites.

en: Changes saved!
nl-NL: Wijzigingen opgeslagen!

en: An error occured!
nl-NL: Er is een fout opgetreden!

en: Security check failed
nl-NL: Beveiligingscontrole mislukt

en: Permission denied
nl-NL: Rechten geweigerd

en: Settings updated successfully.
nl-NL: Instellingen succesvol geüpdatet.

en: Logged In Users
nl-NL: Ingelogde gebruikers

en: Logged Out Users
nl-NL: Uitgelogde gebruikers

en: PublishPress Capabilities Menu Restriction
nl-NL: PublishPress rechten menu beperking

en: This menu is restricted for the following roles
nl-NL: Dit menu is beperkt voor de volgende rollen

en: Roles
nl-NL: Rollen

en: Settings
nl-NL: Instellingen

en: Success notices
nl-NL: Succes berichten

en: Error notices
nl-NL: Fout berichten

en: Warning notices
nl-NL: Waarschuwing berichten

en: Info notices
nl-NL: Info berichten

en: Current Role
nl-NL: Huidige rol

en: Admin Notices
nl-NL: Beheerder berichten

en: Save for all Roles
nl-NL: Bespaar voor alle rollen

en: Save for %s
nl-NL: Bespaar voor %s

en: Notification center access
nl-NL: Toegang tot meldingscentrum

en: Enable %1$s access to the Admin Notices area.
nl-NL: Schakel %1$s toegang in tot het beheerder meldingen gebied.

en: Notifications to remove from WordPress admin pages
nl-NL: Meldingen verwijderen van WordPress beheer pagina's

en: Select the notification types that should be hidden when a user in the %1$s role is viewing WordPress admin screens.
nl-NL: Selecteer de melding typen die moeten worden verborgen wanneer een gebruiker met de rol %1$s de WordPress beheerder schermen bekijkt.

en: Click here for more on notice types.
nl-NL: Klik hier voor meer informatie over berichttypes.

en: Notifications to display in the Admin Notices area.
nl-NL: Meldingen die moeten worden weergegeven in het beheerder berichtengebied.

en: Select the notification types that should be displayed in the Admin Notices area after been removed from the WordPress admin screens.
nl-NL: Selecteer de typen meldingen die moeten worden weergegeven in het beheerder berichten gebied nadat ze zijn verwijderd uit de WordPress beheer schermen.

en: Admin Notices allows you to clean up the WordPress admin area by organizing extra messages and advertisements into one place.
nl-NL: Met beheerder berichten kun je het WordPress beheergebied opschonen door extra berichten en advertenties op één plaats te organiseren.

en: Features include:
nl-NL: Functies zijn onder meer:

en: Move selected notice types out of admin pages
nl-NL: Verplaats geselecteerde berichttypes uit beheer pagina's

en: Show selected notices in a dedicated Admin Notices panel
nl-NL: Geselecteerde berichten weergeven in een speciaal beheerder bericht paneel

en: Configure notice visibility by user role
nl-NL: Zichtbaarheid van berichten configureren per gebruikersrol

en: View Documentation
nl-NL: Bekijk documentatie

en: How to use Admin Notices
nl-NL: Hoe beheerder meldingen te gebruiken

en: Display this notice
nl-NL: Dit bericht weergeven

en: Silence this notice
nl-NL: Dempen dit bericht

en: Hide this notice
nl-NL: Verberg dit bericht

en: Move to Hidden Notices
nl-NL: Verplaats naar verborgen berichten

en: Displayed notices will no longer be removed from admin pages.
nl-NL: Weergegeven berichten worden niet langer verwijderd van beheerpagina's.

en: This notice will be moved to the "Silenced Notices" tab and you will not receive a notification if it appears again.
nl-NL: Dit bericht wordt verplaatst naar de tab "Stille berichten" en je ontvangt geen melding als het weer verschijnt.

en: Hidden Notices
nl-NL: Verborgen berichten

en: Silenced Notices
nl-NL: Gedempte berichten

en: There are currently no admin notices.
nl-NL: Er zijn nu geen beheer berichten.

en: Edit the settings.
nl-NL: Bewerk de instellingen.

en: You do not have permission to manage admin notices.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om beheer berichten te beheren.

en: Invalid action. Reload this page and try again.
nl-NL: Ongeldige actie. Herlaad deze pagina en probeer het opnieuw.

en: Invalid form.
nl-NL: Ongeldig formulier.

en: Admin notice status updated successfully.
nl-NL: Beheerder bericht status succesvol geüpdatet.

en: Warning: This role cannot access the dashboard without the read capability. %1$sClick here to fix this now%2$s.
nl-NL: Waarschuwing: deze rol kan het dashboard niet openen zonder leesrechten. %1$sKlik hier om dit aan te passen%2$s.

en: Role Capabilities
nl-NL: Rol rechten

en: Search capabilities...
nl-NL: Zoekopdracht rechten...

en: Application Passwords
nl-NL: Applicatie wachtwoorden

en: Nav Menus (Block)
nl-NL: Nav menu's (Blok)

en: Block
nl-NL: Blok

en: Nav Menus (Legacy)
nl-NL: Nav menu's (verouderd)

en: Legacy
nl-NL: Verouderd

en: Visibility
nl-NL: Zichtbaarheid

en: Editing
nl-NL: Bewerken

en: Deletion
nl-NL: Verwijdering

en: Taxonomies
nl-NL: Taxonomieën

en: Listing
nl-NL: Vermelding

en: Create Revision
nl-NL: Revisie maken

en: Submit Revision
nl-NL: Revisie indienen

en: Approve Revision
nl-NL: Revisie goedkeuren

en: Can read posts which are currently published with private visibility.
nl-NL: Kan berichten lezen die momenteel zijn gepubliceerd met privé zichtbaarheid.

en: Has basic editing capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
nl-NL: Heeft basis rechten voor bewerken (maar kan andere rechten nodig hebben gebaseerd op bericht status en eigendom).

en: Can edit posts which were created by other users.
nl-NL: Kan berichten bewerken die gemaakt zijn door andere gebruikers.

en: Can edit posts which are currently published.
nl-NL: Kan berichten bewerken die momenteel gepubliceerd zijn.

en: Can edit posts which are currently published with private visibility.
nl-NL: Kan berichten bewerken die nu zijn gepubliceerd met privé zichtbaarheid.

en: Can make a post publicly visible.
nl-NL: Kan een bericht publiek zichtbaar maken.

en: Has basic deletion capability (but may need other capabilities based on post status and ownership).
nl-NL: Heeft basis verwijdering rechten (maar kan andere rechten nodig hebben gebaseerd op bericht status en eigendom).

en: Can delete posts which were created by other users.
nl-NL: Kan berichten verwijderen die gemaakt zijn door andere gebruikers.

en: Can delete posts which are currently published.
nl-NL: Kan berichten verwijderen die momenteel gepubliceerd zijn.

en: Can delete posts which are currently published with private visibility.
nl-NL: Kan berichten verwijderen die momenteel zijn gepubliceerd met privé zichtbaarheid.

en: grant / clear / deny all capabilities
nl-NL: toekennen / wissen / ontzeggen alle mogelijkheden

en: All capabilities
nl-NL: Alle mogelijkheden

en: Granted
nl-NL: Toegekend

en: Not granted
nl-NL: Niet toegekend

en: Denied
nl-NL: Ontzegd

en: Mixed
nl-NL: Gemengd

en: Global capabilities help
nl-NL: Globale mogelijkheden helpen

en: Click to grant, clear, or deny capabilities across every tab.
nl-NL: Klik om mogelijkheden toe te kennen, te wissen of te ontzeggen in elke tab.

en: Admin
nl-NL: Beheerder

en: Invalid Capabilities
nl-NL: Ongeldige rechten

en: Additional
nl-NL: Extra

en: Term %s Capabilities
nl-NL: Term %s rechten

en: %s Capabilities
nl-NL: %s Rechten

en: Post %s Capabilities
nl-NL: Publiceer %s rechten

en: Filter by taxonomy
nl-NL: Filteren op taxonomie

en: Filter by post type
nl-NL: Filteren op berichttype

en: check / uncheck / negate all
nl-NL: aanvinken / uitvinken / alles ontkennen

en: The slug for this taxonomy is %s
nl-NL: De slug voor deze taxonomie is %s

en: The slug for this post type is %s
nl-NL: De slug voor dit berichttype is %s

en: %s: assigned by Permission Group
nl-NL: %s: toegewezen door Permissie Group

en: This capability is %s
nl-NL: Dit recht is %s

en: This capability is controlled by %s
nl-NL: Deze rechten worden beheerd door %s

en: This capability is controlled by %s Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
nl-NL: Dit recht worden geregeld door %s Gebruik de zijbalk instellingen om dit onafhankelijk te kunnen regelen.

en: Use the sidebar settings to allow this to be controlled independently.
nl-NL: Gebruik de zijbalk instellingen om dit onafhankelijk te kunnen beheren.

en: This capability is not available for this post type.
nl-NL: Deze rechten zijn niet beschikbaar voor dit berichttype.

en: Admin listing access is normally provided by the "Edit" capabilities. These "List" capabilities only apply if the corresponding "Edit" capability is missing. Also, these "List" capabilities can grant access, but not deny access.
nl-NL: Beheerder toegang tot vermeldingen wordt normaal gesproken geleverd door het recht "Bewerken". Deze "Lijst" rechten zijn alleen van toepassing als de corresponderende "Bewerken" rechten ontbreken. Deze "Lijst" rechten kunnen ook toegang verlenen, maar niet weigeren.

en: Filter by capability
nl-NL: Filteren op rechten

en: No results found. Please try again with a different word.
nl-NL: Geen resultaten gevonden. Probeer het opnieuw met een ander woord.

en: Capability Name
nl-NL: Rechten naam

en: WordPress Core Capabilities
nl-NL: WordPress core rechten

en: General
nl-NL: Algemeen

en: Plugin Capabilities &ndash; %s
nl-NL: Plugin rechten &ndash; %s

en: The User Testing feature also requires the %1$s edit_users %2$s capability.
nl-NL: De functie voor gebruiker testen vereist ook de rechten %1$s edit_users %2$s.

en: The following entries have no effect. Please assign desired capabilities on the Editing / Deletion / Private tabs.
nl-NL: De volgende invoer heeft geen effect. Wijs de gewenste rechten toe op de tabs bewerken / verwijderen / privé.

en: Additional Capabilities
nl-NL: Aanvullende rechten

en: You have no additional capabilities.
nl-NL: Je hebt geen extra rechten.

en: Capabilities allows you change the permissions for any user role.
nl-NL: Met rechten ben je in staat om de machtigingen voor elke gebruikersrol te wijzigen.

en: %1$s = Capability granted %2$s
nl-NL: %1$s = Rechten verleend %2$s

en: usage key
nl-NL: gebruikssleutel

en: %1$s = Capability not granted %2$s
nl-NL: %1$s = Rechten niet verleend %2$s

en: %1$s = Capability denied, even if granted by another role %2$s
nl-NL: %1$s = Rechten geweigerd, zelfs indien toegekend door een andere rol %2$s

en: You can also configure this role as a %sPermission Group%s.
nl-NL: Je kunt deze rol ook configureren als een %sRechten groep%s.

en: How to use Capabilities
nl-NL: Hoe rechten te gebruiken

en: Capabilities is Safe to Use
nl-NL: Rechten is veilig om te gebruiken

en: WordPress stores role capabilities in your database, where they remain even if the plugin is deactivated.
nl-NL: WordPress slaat rolrechten op in je database, waar ze blijven, zelfs als de plugin is gedeactiveerd.

en: Whenever you use PublishPress Capabilities to save changes, it also creates a backup which you can use to restore a previous configuration.
nl-NL: Telkens wanneer je PublishPress Capabilities gebruikt om wijzigingen op te slaan, maakt het ook een back-up die je kunt gebruiken om een eerdere configuratie te herstellen.

en: Go to the Backup feature
nl-NL: Ga naar de Back-up functie

en: Add a New Capability
nl-NL: Nieuwe rechten toevoegen

en: Add to role
nl-NL: Toevoegen aan rol

en: New capabilities are controlled on the Additonal tab.
nl-NL: Nieuwe rechten worden geregeld op de Extra tab.

en: PublishPress Permissions
nl-NL: PublishPress permissies

en: Automatically define type-specific capabilities for your custom post types and taxonomies
nl-NL: Defini&euml;er automatisch type-specifieke rechten voor je eigen berichttypen en classificaties

en: Assign standard WP roles supplementally for a specific post type
nl-NL: Ken extra standaard WP rollen toe voor een specifiek berichttype

en: Assign custom WP roles supplementally for a specific post type <em>(Pro)</em>
nl-NL: Ken eigen extra WP rollen toe voor een specifiek berichttype <em>(Pro)</em>

en: Customize reading permissions per-category or per-post
nl-NL: Pas lees permissies aan per categorie of per bericht

en: Customize editing permissions per-category or per-post <em>(Pro)</em>
nl-NL: Pas bewerking permissies aan per categorie of per bericht <em>(Pro)</em>

en: Custom Post Visibility statuses, fully implemented throughout wp-admin <em>(Pro)</em>
nl-NL: Aangepaste bericht zichtbaarheid statussen, volledig ge&iuml;mplementeer via wp-admin <em>(Pro)</em>

en: Custom Moderation statuses for access-controlled, multi-step publishing workflow <em>(Pro)</em>
nl-NL: Aangepaste moderatie statussen voor multi-step publicatie workflow met toegangscontrole <em>(Pro)</em>

en: Regulate permissions for Edit Flow post statuses <em>(Pro)</em>
nl-NL: Beheer permissies voor Edit Flow bericht statussen <em>(Pro)</em>

en: Customize the moderated editing of published content with Revisionary or Post Forking <em>(Pro)</em>
nl-NL: Verander de aangepaste bewerking van gepubliceerde inhoud met Revisionary of Post Forking <em>(Pro)</em>

en: Grant Spectator, Participant or Moderator access to specific bbPress forums <em>(Pro)</em>
nl-NL: Verleen Toeschouwer, Deelnemer of Moderator toegang tot specifieke bbPress forums <em>(Pro)</em>

en: Grant supplemental content permissions to a BuddyPress group <em>(Pro)</em>
nl-NL: Verleen aanvullende inhoud permissies aan een BuddyPress groep <em>(Pro)</em>

en: WPML integration to mirror permissions to translations <em>(Pro)</em>
nl-NL: WPML integratie om permissies door te zetten naar vertalingen <em>(Pro)</em>

en: Member support forum
nl-NL: Forum voor ledenondersteuning

en: %1$sgrab%2$s %3$s
nl-NL: %1$shaal op%2$s %3$s

en: %s (free install)
nl-NL: %s (gratis installatie)

en: %1$sbuy%2$s %3$s
nl-NL: %1$skoop%2$s %3$s

en: %s info/purchase
nl-NL: %s info/aankoop

en: Role level is mostly deprecated. However, it still determines eligibility for Post Author assignment and limits the application of user editing capabilities.
nl-NL: Rol niveau is meestal verouderd. Echter, het bepaalt nog steeds de mogelijkheden voor bericht auteur toewijzing en beperkt de toepassing van rechten voor het aanpassen van gebruikers.

en: Level:
nl-NL: Niveau:

en: Create this role definition in new (future) sites
nl-NL: Maak deze rol definitie aan in nieuwe (toekomstige) sites

en: Include in new sites.
nl-NL: Opnemen in nieuwe sites.

en: Copy / update this role definition to all sites now
nl-NL: Kopieer / update deze rol definities naar alle sites

en: Sync role to all sites.
nl-NL: Synchroniseer de rol naar alle sites.

en: Copy option settings to all sites now
nl-NL: Kopieer de optie instellingen nu naar alle sites

en: Sync options to all sites.
nl-NL: Synchroniseer opties naar alle sites.

en: Unnamed application password
nl-NL: Onbenoemde applicatie wachtwoord

en: You do not have permission to restore backup.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om een back-up terug te zetten.

en: New backup saved.
nl-NL: Nieuwe back-up opgeslagen.

en: Roles and Capabilities restored from initial backup.
nl-NL: Rollen en rechten teruggezet uit de eerste back-up.

en: Restore failed. No backup found.
nl-NL: Terugzetten mislukt. Geen back-up gevonden.

en: %s restored from last backup.
nl-NL: %s teruggezet van laatste back-up.

en: Roles and Capabilities restored from selected auto-backup.
nl-NL: Rollen en rechten teruggezet van geselecteerde automatische back-up.

en: Please upload a file to import
nl-NL: Upload een bestand om te importeren

en: Please upload a valid .json file
nl-NL: Upload een geldig .json bestand

en: Error importing settings! Please try again.
nl-NL: Fout bij importeren instellingen! Probeer opnieuw.

en: Error importing settings! Please check that you uploaded a valid json file.
nl-NL: Fout bij importeren instellingen! Controleer of je een geldig json bestand hebt geüpload.

en: Skipped %d invalid or unsupported import entries.
nl-NL: %d ongeldige of niet-ondersteunde importvermeldingen zijn overgeslagen.

en: %s successfully imported from uploaded data.
nl-NL: %s succesvol geïmporteerd van geüploade gegevens.

en: No valid backup data found to import.
nl-NL: Geen geldige back-up gegevens gevonden om te importeren.

en: Needed function to create default roles not found!
nl-NL: Benodigde functie om standaard rollen te cre&euml;ren is niet gevonden!

en: Roles and Capabilities reset to WordPress defaults
nl-NL: Rollen en rechten zijn teruggezet naar de WordPress standaard waarden

en: Backup Tool for PublishPress Capabilities
nl-NL: Back-up gereedschap voor PublishPress Capabilities

en: Restore
nl-NL: Terugzetten

en: Backup
nl-NL: Back-up

en: Reset Roles
nl-NL: Reset rollen

en: Export / Import
nl-NL: Export/Import

en: Backup Roles and Capabilities
nl-NL: Back-up rollen en rechten

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes. The initial backup and last %d auto-backups are kept.
nl-NL: PublishPress Capabilities maakt automatisch een back-up tijdens de installatie en wanneer je wijzigingen opslaat. De eerste back-up en de laatste %d automatische back-ups worden bewaard.

en: A backup created on this screen replaces any previous manual backups, but is never automatically replaced.
nl-NL: Een back-up die op dit scherm wordt gemaakt, vervangt alle eerdere handmatige back-ups, maar wordt nooit automatisch vervangen.

en: Manual Backup
nl-NL: Handmatige back-up

en: Last Manual Backup - %s
nl-NL: Laatste handmatige back-up- %s

en: Last Backup
nl-NL: Laatste back-up

en: Restore Previous Roles and Capabilities
nl-NL: Terugzetten vorige rollen en rechten

en: PublishPress Capabilities automatically creates a backup on installation and whenever you save changes.
nl-NL: PublishPress Capabilities maakt automatisch een back-up tijdens de installatie en wanneer je wijzigingen opslaat.

en: On this screen, you can restore an earlier version of your roles and capabilities.
nl-NL: Op dit scherm kun je een eerdere versie van je rollen en rechten terugzetten.

en: Available Backups:
nl-NL: Beschikbare back-ups:

en: all roles
nl-NL: alle rollen

en: Manual backup of %s (%s)
nl-NL: Handmatige back-up van %s (%s)

en: Auto-backup of all roles (%s)
nl-NL: Automatische back-up van alle rollen (%s)

en: Initial backup of all roles
nl-NL: Eerste back-up van alle rollen

en: Restore Selected Roles
nl-NL: Geselecteerde rollen terugzetten

en: Show changes from current roles only
nl-NL: Alleen wijzigingen van huidige rollen weergeven

en: Initial Backup - %s
nl-NL: Eerste back-up- %s

en: Initial Backup
nl-NL: Eerste back-up

en: %s (%s roles)
nl-NL: %s (%s rollen)

en: (this role will be removed if you restore backup)
nl-NL: (deze rol wordt verwijderd als je de back-up terugzet)

en: %s (level %s)
nl-NL: %s (niveau %s)

en: No changes
nl-NL: Geen wijzigingen

en: Reset WordPress Defaults
nl-NL: Herstel WordPress standaard waarden

en: Warning:
nl-NL: Waarschuwing:

en: Reseting default Roles and Capabilities will set them to the WordPress install defaults.
nl-NL: Herstellen van de standaard rollen en rechten zal de WordPress installatie standaards terugzetten.

en: If you have installed any plugin that adds new roles or capabilities, these will be lost.
nl-NL: Als je een andere plugin die nieuwe rollen of rechten toevoegt hebt ge&iuml;nstalleerd, zullen deze verloren gaan.

en: It is recommended to use this only as a last resource!
nl-NL: Het is aanbevolen dit enkel te gebruiken als laatste redmiddel!

en: Reset Roles and Capabilities to WordPress defaults
nl-NL: Zet de rollen en rechten terug naar de WordPress standaard waarden

en: You are about to reset Roles and Capabilities to WordPress defaults.
     'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
nl-NL: Je gaat de Rollen en rechten terugzetten naar de WordPress standaard.
    'Annuleren' om af te breken, 'OK' om door te gaan.

en: Reset to WordPress defaults
nl-NL: Reset naar WordPress standaardinstellingen

en: Export Settings
nl-NL: Instellingen exporteren

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
nl-NL: Exporteer de plugin instellingen voor deze site als een .json bestand. Hiermee kun je eenvoudig de configuratie importeren in een andere site.

en: Roles and Capabilities
nl-NL: Rollen en rechten

en: Select the roles to include in this export.
nl-NL: Selecteer de rollen die u in deze export wilt opnemen.

en: Import Settings
nl-NL: Instellingen importeren

en: Please make a 'Manual Backup' in the backup tab to enable backup restore in case anything goes wrong.
nl-NL: Maak een 'Handmatige back-up' in de back-up tab om de back-up terug te zetten in het geval er iets misgaat.

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
nl-NL: Importeer de plugin instellingen vanuit een .json bestand. Dit bestand kan worden verkregen door de instellingen op een andere site te exporteren met behulp van het bovenstaande formulier.

en: Before importing, we recommend using the "Backup" tab to create a backup of your current settings.
nl-NL: Voordat je importeert, raden wij je aan om via de tab "Back-up" een back-up te maken van je huidige instellingen.

en: Sync feature status to all sites in this network.
nl-NL: Synchroniseer de status van functies naar alle sites in dit netwerk.

en: When selected, changing a feature above will apply its new status to every existing site in the background.
nl-NL: Wanneer geselecteerd, zal het wijzigen van een functie hierboven de nieuwe status op elke bestaande site op de achtergrond toepassen.

en: Admin Feature Restrictions
nl-NL: Beperkingen beheerdersfuncties

en: Toggle all
nl-NL: Toggle alles

en: Wildcard enabled
nl-NL: Wildcard ingeschakeld

en: URL targeted
nl-NL: URL gericht

en: Edit
nl-NL: Bewerk

en: Admin Features allows you to remove elements from the admin area and toolbar.
nl-NL: Beheerder functies staan je toe elementen te verwijderen uit het beheer gebied en de toolbar.

en: No change
nl-NL: Geen wijziging

en: This feature is denied
nl-NL: Deze functie wordt geweigerd

en: How to use Admin Features
nl-NL: Hoe beheerfuncties te gebruiken

en: Admin Features Settings
nl-NL: Admin functies instellingen

en: Hide Submenus
nl-NL: Submenu's verbergen

en: Default
nl-NL: Standaard

en: Custom style "%s" saved successfully.
nl-NL: Aangepaste stijl "%s" met succes opgeslagen.

en: Custom style "%s" deleted successfully.
nl-NL: Aangepaste stijl "%s" met succes verwijderd.

en: Custom style name cannot be empty.
nl-NL: Aangepaste stijlnaam kan niet leeg zijn.

en: Admin styles saved successfully.
nl-NL: Beheerstijlen met succes opgeslagen.

en: Admin Styles
nl-NL: Beheer stijlen

en: Setting
nl-NL: Instelling

en: Value
nl-NL: Waarde

en: Admin Color Scheme
nl-NL: Kleurenschema beheren

en: Sets the admin color scheme for all users. Click a scheme to preview it instantly.
nl-NL: Stelt de beheer kleurthema in voor alle gebruikers. Klik op een thema om het onmiddellijk te voorbeeld geven.

en: Start from template
nl-NL: Begin met een template

en: Blank Template
nl-NL: Blanco template

en: Add Custom Style
nl-NL: Stijl toevoegen

en: Edit custom style
nl-NL: Aangepaste stijl bewerken

en: Edit Color Style
nl-NL: Kleurstijl bewerken

en: Customize colors for different admin elements. Changes are previewed instantly.
nl-NL: Pas kleuren aan voor verschillende beheerelementen. Wijzigingen worden direct als voorbeeld weergegeven.

en: Add more than one custom admin styles. This feature is available in PublishPress Capabilities Pro.
nl-NL: Meer dan één aangepaste beheerstijl toevoegen. Deze functie is beschikbaar in PublishPress Capabilities Pro.

en: Add CSS selectors (class or ID), choose a style variation, and set a brand color.
nl-NL: Voeg CSS selectors (klasse of ID) toe, kies een stijlvariant en stel een merkkleur in.

en: Add New Element
nl-NL: Nieuw element toevoegen

en: e.g. .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header
nl-NL: bijv. .publishpress-wrap h1, #my-plugin-header

en: Variation
nl-NL: Variatie

en: Background
nl-NL: Achtergrond

en: Text
nl-NL: Tekst

en: Border
nl-NL: Rand

en: Brand Color
nl-NL: Merkkleur

en: Remove
nl-NL: Verwijderen

en: Custom Style Name
nl-NL: Aangepaste stijl naam

en: e.g., Company Branding, Dark Mode
nl-NL: bijv.: bedrijfsbranding, donkere modus

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

en: Delete Custom Style
nl-NL: Verwijderen aangepaste stijl

en: Are you sure you want to delete this %1s? %2s %3s
nl-NL: Weet je zeker dat je deze %1s wil verwijderen? %2s %3s

en: Custom Style
nl-NL: Aangepaste stijl

en: Save Custom Style
nl-NL: Aangepaste stijl opslaan

en: Custom Admin Logo
nl-NL: Aangepast beheer logo

en: Upload a custom logo to replace the WordPress icon in the admin bar. Recommended: 20px by 20px in SVG or PNG format.
nl-NL: Upload een aangepast logo om het WordPress icoon in de toolbar te vervangen. Aanbevolen: 20px bij 20px in SVG van PNG format.

en: Select Image
nl-NL: Afbeelding selecteren

en: Custom Favicon
nl-NL: Aangepaste favicon

en: Upload a custom favicon for the admin area. Recommended: 16px by 16px or 32px by 32px in SVG or PNG format.
nl-NL: Upload een aangepast favicon voor het beheer gebied. Aanbevolen: 16px bij 16px van 32px bij 32px in SVG van PNG format.

en: Admin Font Family
nl-NL: Beheerder lettertypefamilie

en: Set a font stack for the admin area, for example "Segoe UI", sans-serif.
nl-NL: Stel een lettertype in voor het beheergebied, bijvoorbeeld "Segoe UI", schreefloos.

en: Preset Fonts
nl-NL: Vooraf gemaakte lettertypen

en: Custom Value
nl-NL: Aangepaste waarde

en: Admin Font Size
nl-NL: Beheer lettertypegrootte

en: Set a base font size for the admin area. Leave empty to use the default WordPress size.
nl-NL: Stel een basisgrootte in voor de lettertypen in het beheergebied. Laat leeg om de standaard grootte van WordPress te gebruiken.

en: Named Sizes
nl-NL: Genoemde groottes

en: Pixel Sizes
nl-NL: Pixel groottes

en: Typography Overrides
nl-NL: Typografie overschrijven

en: Optional target-specific typography rules for common admin elements.
nl-NL: Optionele doelspecifieke typografie regels voor algemene beheerelementen.

en: Body Text
nl-NL: Body tekst

en: Headings
nl-NL: Kopteksten

en: Admin Menu
nl-NL: Beheermenu

en: Admin Bar
nl-NL: Toolbar

en: Form Fields
nl-NL: Formuliervelden

en: Buttons
nl-NL: Knoppen

en: Target
nl-NL: Doel

en: Font Family
nl-NL: Lettertypefamilie

en: Font Size
nl-NL: Lettertypegrootte

en: Preset
nl-NL: Vooraf gemaakte instelling

en: Custom
nl-NL: Aangepast

en: Admin Footer Text
nl-NL: Beheer footer tekst

en: Replace the default "Thanks for creating with WordPress" message in the admin footer.
nl-NL: Vervang de standaard "Bedankt voor het maken met WordPress" bericht in de beheer footer.

en: Replace "Howdy"
nl-NL: Vervang "Hallo"

en: Replace "Howdy" in the admin bar.
nl-NL: Vervang "Hallo" in de toolbar.

en: Control Settings
nl-NL: Controle instellingen

en: Control how admin styles are applied to users.
nl-NL: Controleer hoe beheer stijlen worden toegepast op gebruikers.

en: Hide Admin Color Scheme settings in user profile
nl-NL: Verberg instellingen voor kleurenschema voor beheerders in gebruikersprofiel

en: When enabled, users cannot see or change color scheme settings in their profile. Role-based settings will be applied.
nl-NL: Wanneer ingeschakeld, kunnen gebruikers de kleurthema instellingen in hun profiel niet zien of wijzigen. Rol gebaseerde instellingen worden toegepast.

en: Force role settings (override user selection)
nl-NL: Forceer rol instellingen (overschrijf gebruikers selectie)

en: When enabled, role settings will always apply, overriding any user selection even if the color scheme UI is visible to them.
nl-NL: Wanneer ingeschakeld, gelden rol instellingen altijd, waarbij gebruikersselecties worden overschreven, zelfs als de kleurthema UI zichtbaar is voor hen.

en: Admin Styles allows you to customize the WordPress admin area with your own branding.
nl-NL: Beheer stijlen maakt het mogelijk om het WordPress beheergebied aan te passen met je eigen branding.

en: Custom admin color schemes
nl-NL: Aangepaste beheer kleur schema's

en: Replace the WordPress logo and favicon
nl-NL: Vervang het WordPress logo en het favicon

en: Custom footer text
nl-NL: Aangepast footer tekst

en: Replace "Howdy" text
nl-NL: Vervang de tekst "Hallo"

en: How to use Admin Styles
nl-NL: Hoe beheer stijlen te gebruiken

en: Security check failed.
nl-NL: Beveiligingscontrole mislukt.

en: You do not have permission to manage admin styles.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om beheer stijlen te beheren.

en: No role specified.
nl-NL: Geen rol gespecificeerd.

en: Use this Image
nl-NL: Gebruik deze afbeelding

en: Saving...
nl-NL: Aan het opslaan...

en: Settings saved.
nl-NL: Instellingen opgeslagen.

en: Current logo preview
nl-NL: Huidig logo voorbeeld

en: Add New Custom Style
nl-NL: Nieuwe stijl toevoegen

en: Edit Custom Style
nl-NL: Aangepaste stijl bewerken

en: Are you sure you want to delete "%s" custom style?
nl-NL: Weet je zeker dat je "%s" aangepaste stijl wil verwijderen?

en: this custom style
nl-NL: deze aangepaste stijl

en: Primary Button
nl-NL: Primaire knop

en: Hover State
nl-NL: Hoveren status

en: Notification
nl-NL: Melding

en: Live preview of your custom color scheme
nl-NL: Live voorbeeld van je aangepast color scheme

en: Custom Style Name is required.
nl-NL: Aangepaste stijlnaam is vereist.

en: Main Admin Color is required.
nl-NL: Hoofdbeheerkleur is vereist.

en: PublishPress Custom
nl-NL: PublishPress aangepast

en: Display Name
nl-NL: Weergavenaam

en: Change how this style is displayed
nl-NL: Wijzig hoe deze stijl wordt getoond

en: Enter a name for your custom style
nl-NL: Voer een naam in voor je aangepaste stijl

en: Forest
nl-NL: Bos

en: Mint Breeze
nl-NL: Mint breeze

en: Cherry
nl-NL: Kers

en: Graphite
nl-NL: Grafiet

en: Midnight Teal
nl-NL: Wintertaling

en: Sunrise
nl-NL: Zonsopkomst

en: Desert Sand
nl-NL: Woestijnzand

en: Amber Glow
nl-NL: Amber gloed

en: Ocean Deep
nl-NL: Diepzeediep

en: Modern Slate
nl-NL: Moderne leisteen

en: Ink
nl-NL: Inkt

en: Orchid
nl-NL: Orchidee

en: Cobalt
nl-NL: Kobalt

en: Stone
nl-NL: Steen

en: Facebook Classic
nl-NL: Facebook klassiek

en: Twitter Classic
nl-NL: Twitter klassiek

en: Twitter Modern
nl-NL: Twitter modern

en: Main Admin Color settings
nl-NL: Hoofdbeheer kleurinstellingen

en: Main Admin Color
nl-NL: Hoofd beheer kleur

en: Primary brand color
nl-NL: Primaire merkkleur

en: Text Color
nl-NL: Tekstkleur

en: Primary text color
nl-NL: Primaire tekstkleur

en: Highlight Color
nl-NL: Markeer kleur

en: Used for hovers and highlights
nl-NL: Gebruikt voor hoveren en highlights

en: Notification Color
nl-NL: Kleur melding

en: Used for alerts and notifications
nl-NL: Gebruikt voor waarschuwingen en meldingen

en: Background Color
nl-NL: Achtergrondkleur

en: Page background color
nl-NL: Achtergrondkleur van de pagina

en: Link element colors
nl-NL: Link element kleuren

en: Default Link Color
nl-NL: Standaard link kleur

en: Standard link color
nl-NL: Standaard link kleur

en: Link Hover Color
nl-NL: Link hoveren kleur

en: Color on hover
nl-NL: Kleur bij hoveren

en: Delete Link Color
nl-NL: Verwijderen link kleur

en: Color for delete/trash actions
nl-NL: Kleur voor verwijderen/prullenbak acties

en: Trash Link Color
nl-NL: Prullenbak link kleur

en: Color for trash actions
nl-NL: Kleur voor prullenbak acties

en: Spam Link Color
nl-NL: Spam link kleur

en: Color for spam actions
nl-NL: Kleur voor spam acties

en: Inactive Link Color
nl-NL: Inactieve link kleur

en: Color for inactive items
nl-NL: Kleur voor inactieve items

en: Tables
nl-NL: Tabellen

en: Table element colors
nl-NL: Kleuren van tabelelementen

en: Table Header Background
nl-NL: Tabel header achtergrond

en: Table Header Text
nl-NL: Tabel header tekst

en: Table Row Background
nl-NL: Tabel rij achtergrond

en: Table Row Text Color
nl-NL: Tabel rij tekstkleur

en: Row Hover Background
nl-NL: Rij hoveren achtergrond

en: Table Border Color
nl-NL: Tabel randen kleur

en: Alternate Row Background
nl-NL: Afwisselende rij achtergrond

en: Alternate Row Text Color
nl-NL: Alternatieve rij tekstkleur

en: Forms
nl-NL: Formulieren

en: Form input colors
nl-NL: Formulier invoer kleuren

en: Input Border Color
nl-NL: Invoer randkleur

en: Input Focus Border
nl-NL: Invoer focus rand

en: Input Background Color
nl-NL: Achtergrondkleur invoer veld

en: Input Text Color
nl-NL: Invoer tekstkleur

en: Placeholder Text Color
nl-NL: Plaatshouder tekstkleur

en: Button colors
nl-NL: Knopkleur

en: Primary Button Background
nl-NL: Primaire knop achtergrond

en: Primary Button Text
nl-NL: Primaire knoptekst

en: Primary Button Hover
nl-NL: Primaire knop hoveren

en: Secondary Button Background
nl-NL: Secundaire knop achtergrond

en: Secondary Button Text
nl-NL: Secundaire knop tekst

en: Secondary Button Hover
nl-NL: Secundaire knop hoveren

en: Admin menu colors
nl-NL: Beheermenu kleuren

en: Menu Background
nl-NL: Menu achtergrond

en: Menu Text Color
nl-NL: Menu tekstkleur

en: Menu Icon Color
nl-NL: Menu icoon kleur

en: Menu Hover Background
nl-NL: Menu hoveren achtergrond

en: Menu Hover Text
nl-NL: Menu hoveren tekst

en: Current Menu Background
nl-NL: Achtergrond huidig menu

en: Current Menu Text
nl-NL: Huidige menu tekst

en: Submenu Background
nl-NL: Achtergrond submenu

en: Submenu Text Color
nl-NL: Submenu tekstkleur

en: Admin bar colors
nl-NL: Toolbar kleuren

en: Admin Bar Background
nl-NL: Toolbar achtergrond

en: Admin Bar Text
nl-NL: Toolbar tekst

en: Admin Bar Icon
nl-NL: Toolbar icoon

en: Admin Bar Hover Background
nl-NL: Toolbar hoveren achtergrond

en: Admin Bar Hover Text
nl-NL: Toolbar hoveren tekst

en: Dashboard Widgets
nl-NL: Dashboard widgets

en: Dashboard widget colors
nl-NL: Dashboard widget kleuren

en: Widget Background
nl-NL: Widget achtergrond

en: Widget Border
nl-NL: Widget rand

en: Widget Header Background
nl-NL: Widget header achtergrond

en: Widget Title Text
nl-NL: Widget titel tekst

en: Widget Body Text
nl-NL: Widget body tekst

en: Widget Link
nl-NL: Widget link

en: Widget Link Hover
nl-NL: Widget link hoveren

en: Advanced
nl-NL: Geavanceerd

en: Custom selector color rules
nl-NL: Aangepaste regels voor kleurselectie

en: Classic Editor %s Restrictions
nl-NL: Klassieke editor %s beperkingen

en: No metaboxes found for %1s. %2s Click here %3s to visit the %4s screen and refresh this page afterwards to load the new metaboxes.
nl-NL: Geen metaboxen gevonden voor %1s. %2s Klik hier %3s om het %4s scherm te bezoeken en ververs deze pagina daarna om de nieuwe metaboxen te laden.

en: Gutenberg Editor %s Restrictions
nl-NL: Gutenberg editor %s beperkingen

en: Editor Feature Restrictions
nl-NL: Beperkingen van editor functie

en: Save for all Post Types
nl-NL: Opslaan voor alle berichttypen

en: Save %s Restrictions
nl-NL: Opslaan %s beperkingen

en: Classic
nl-NL: Klassiek

en: show Classic Editor controls
nl-NL: toon klassieke editor besturingselementen

en: Editor Features allows you to remove elements from the post editing screen.
nl-NL: Met editor features kun je elementen uit het bericht bewerking scherm verwijderen.

en: How to use Editor Features
nl-NL: Hoe editor functies te gebruiken

en: You do not have permission to manage frontend features.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om front-end functies te beheren.

en: All fields are required.
nl-NL: Alle velden zijn verplicht.

en: Load on page types is required.
nl-NL: Laden op paginatypes is verplicht.

en: Frontend element item updated. Save changes to enable for role.
nl-NL: Front-end element item geüpdatet. Wijzigingen opslaan om in te schakelen voor rol.

en: New frontend element added. Save changes to enable for role.
nl-NL: Nieuw front-end element toegevoegd. Wijzigingen opslaan om in te schakelen voor rol.

en: Invalid request!.
nl-NL: Ongeldig aanvraag!.

en: Selected item deleted successfully
nl-NL: Geselecteerd item succesvol verwijderd

en: Site Dark Mode
nl-NL: Site donkere modus

en: Site Light Mode
nl-NL: Site lichte modus

en: Hide Twenty Twenty-Three Credit Footer
nl-NL: Verbergen Twenty Twenty-Three credit footer

en: Frontend Features
nl-NL: Front-end functies

en: Choose Frontend Features that will apply to this post.
nl-NL: Selecteer front-end functies die van toepassing zijn op dit bericht.

en: Select %1$s...
nl-NL: Selecteer %1$s…

en: This feature allows you to modify the site frontend by hiding IDs or classes, adding CSS styles, or adding body classes.
nl-NL: Met deze functie kun je de frontend van de site aanpassen door ID's of klassen te verbergen, CSS-stijlen toe te voegen of body klassen toe te voegen.

en: Editing:
nl-NL: Bewerken:

en: Title:
nl-NL: Titel:

en: This will only show here in the WordPress admin area.
nl-NL: Dit wordt alleen hier weergegeven in het beheer gebied van WordPress.

en: Features:
nl-NL: Functies:

en: Hide IDs or Classes
nl-NL: Verberg ID's of klassen

en: Add Custom CSS
nl-NL: Aangepaste CSS toevoegen

en: Add Body Class
nl-NL: Toevoegen body klasse

en: Enter IDs or classes to hide. Separate multiple values with a comma (.custom-item-one, .custom-item-two, #new-item-id).
nl-NL: Voer ID's of klassen in om te verbergen. Scheid meerdere waarden met een komma (.custom item-one,.custom item-two, #new item-id).

en: Enter custom CSS to be added to frontend pages. Examples: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }
nl-NL: Voer aangepaste CSS in die moet worden toegevoegd aan pagina's aan de front-end. Voorbeelden: .custom-style-1 { color: red; } #custom-header { background: red; }

en: Enter classes to add the body HTML. Do not include the . before the HTML.
nl-NL: Voer klassen in om de body HTML toe te voegen. Zet de . niet voor de HTML.

en: Separate multiple values with a space (custom-style-one custom-style-two).
nl-NL: Scheid meerdere waarden met een spatie (aangepaste stijl één aangepaste stijl twee).

en: You can add the CSS for your classes by clicking "Add Custom CSS".
nl-NL: Je kunt de CSS voor je klassen toevoegen door op "Aangepast CSS toevoegen" te klikken.

en: Enter classes that should be added to the body HTML. Separate multiple values with a space (custom-item-one custom-item-two).
nl-NL: Voer klassen in die moeten worden toegevoegd aan de HTML-tekst. Scheid meerdere waarden met een spatie (custom item-one custom item-two).

en: Load on page types:
nl-NL: Laden op paginatypes:

en: Whole Site
nl-NL: Gehele site

en: Selected Pages
nl-NL: Geselecteerde pagina's

en: This feature will be added to all pages.
nl-NL: Deze functie wordt toegevoegd aan alle pagina's.

en: Add post metabox:
nl-NL: Toevoegen bericht meta box:

en: Cancel Edit
nl-NL: Bewerken annuleren

en: Add New
nl-NL: Toevoegen

en: Save Edit
nl-NL: Bewerken opslaan

en: Hidden IDs or Classes
nl-NL: Verborgen ID's of klassen

en: Body Class
nl-NL: Body klasse

en: Custom CSS
nl-NL: Aangepaste CSS

en: Pages
nl-NL: Pagina's

en: Post Type Metabox
nl-NL: Berichttype meta box

en: Role
nl-NL: Rol

en: Enable Frontend Features for %1$s Role
nl-NL: Front-end functies voor %1$s rol inschakelen

en: Frontend Features allows you to add or remove elements from the frontend of your site.
nl-NL: Met front-end functies kun je elementen aan de front-end van je site toevoegen of verwijderen.

en: Apply custom styling
nl-NL: Aangepaste styling toepassen

en: How to use Frontend Features
nl-NL: Hoe front-end functies te gebruiken

en: Navigation Menu Restrictions
nl-NL: Beperkingen in het navigatiemenu

en: There are no frontend menu links. To control access to navigation menus, please add menu links.
nl-NL: Er zijn geen front-end menu links. Om de toegang tot navigatie menu's te beheren, voeg je menu links toe.

en: Navigation Menus allows you to block access to frontend menu links.
nl-NL: Navigatie menu's laat je toe om toegang tot front-end menulinks te blokkeren.

en: How to use Navigation Menus
nl-NL: Hoe navigatie menu's gebruiken

en: Profile Feature Restrictions
nl-NL: Beperkingen voor profiel functies

en: Click the "Find profile items for this role" button.
nl-NL: Klik op de knop "Zoek profiel items voor deze rol".

en: There are no users in this role. Please select a role that has users and is able to access the "Profile" screen.
nl-NL: Er zijn geen gebruikers in deze rol. Selecteer een rol met gebruikers en toegang tot het "Profiel" scherm.

en: Allow PublishPress to find profile items for this role.
nl-NL: Sta PublishPress toe om profiel items voor deze rol te vinden.

en: Find profile items for this role
nl-NL: Zoek profiel items voor deze rol

en: The %s role is not enabled for editing. The Find button is disabled.
nl-NL: De rol %s is niet ingeschakeld voor bewerken. De knop Zoeken is uitgeschakeld.

en: This feature will test the "Profile" screen as a user in the %s role.
nl-NL: Deze functie test het scherm "Profiel" als gebruiker in de rol %s.

en: Refresh Profile Features
nl-NL: Ververs profiel functies

en: Profile Features allows you to remove elements from the Profile screen.
nl-NL: Met profiel functies kun je elementen uit het profiel scherm verwijderen.

en: How to use Profile Features
nl-NL: Hoe profiel functies te gebruiken

en: Hide Default Items
nl-NL: Standaard items verbergen

en: Hide Admin Toolbar
nl-NL: Verberg beheerder toolbar

en: Hide Dashboard Widgets
nl-NL: Dashboardwidgets verbergen

en: Mobile Menu Toggle
nl-NL: Mobiel menu toggle

en: WordPress Logo
nl-NL: WordPress logo

en: WordPress External Links
nl-NL: Externe WordPress links

en: Right bar
nl-NL: Zijbalk rechts

en: User actions
nl-NL: Gebruikersacties

en: New
nl-NL: Nieuw

en: User Display Name
nl-NL: Weergavenaam gebruiker

en: Edit Post
nl-NL: Bericht bewerken

en: Edit Site
nl-NL: Site bewerken

en: Thank you for creating with WordPress
nl-NL: Bedankt voor het maken met WordPress

en: Welcome panel
nl-NL: Welkomstpaneel

en: Remove Admin Toolbar
nl-NL: Beheerder toolbar verwijderen

en: Top Tabs
nl-NL: Bovenste tabs

en: Media Buttons (all)
nl-NL: Mediaknoppen (alle)

en: HTML Editor Button
nl-NL: Knop HTML editor

en: Word count
nl-NL: Aantal woorden

en: Publish Box
nl-NL: Publicatie vak

en: Publish Actions
nl-NL: Acties publiceren

en: Taxonomy Boxes
nl-NL: Taxonomie vakken

en: Page Boxes
nl-NL: Pagina vakken

en: Other Boxes
nl-NL: Andere vakken

en: Featured Image
nl-NL: Uitgelichte afbeelding

en: Coupon Description
nl-NL: Waardebon beschrijving

en: Top Bar - Left
nl-NL: Bovenste balk - links

en: Add block
nl-NL: Blok toevoegen

en: Outline
nl-NL: Overzicht

en: Document Overview
nl-NL: Document overzicht

en: Document Bar Title
nl-NL: Document balk titel

en: Top Bar - Right
nl-NL: Bovenste balk - Rechts

en: Switch to Draft
nl-NL: Naar concept omzetten

en: Publish / Update
nl-NL: Publiceren / updaten

en: Options
nl-NL: Opties

en: Add new block
nl-NL: Nieuw blok toevoegen

en: Document Panel
nl-NL: Documentpaneel

en: Settings Panel
nl-NL: Instellingen paneel

en: Status & visibility
nl-NL: Status & zichtbaarheid

en: Featured image
nl-NL: Uitgelichte afbeelding

en: Post Attributes
nl-NL: Bericht attributen

en: Block Panel
nl-NL: Blokpaneel

en: Paragraph
nl-NL: Paragraaf

en: Typography
nl-NL: Typografie

en: Color settings
nl-NL: Kleurinstellingen

en: Text settings
nl-NL: Tekstinstellingen

en: This role is not enabled for profile feature editing.
nl-NL: Deze rol is niet ingeschakeld voor het bewerken van profiel functies.

en: An error occurred!
nl-NL: Er is een fout opgetreden!

en: Profile features access disabled.
nl-NL: Toegang tot profiel functies uitgeschakeld.

en: Invalid role provided.
nl-NL: Ongeldige rol opgegeven.

en: Profile features access enabled for this role.
nl-NL: Toegang tot profielkenmerken ingeschakeld voor deze rol.

en: Editor Features
nl-NL: Editor functies

en: Admin Features
nl-NL: Beheerdersfuncties

en: Profile Features
nl-NL: Profiel functies

en: Redirects
nl-NL: Omleidingen

en: Nav Menu
nl-NL: Nav menu

en: Application Password Capabilities
nl-NL: Mogelijkheden van applicatiewachtwoord

en: Roles allows you to create, edit, and delete all the user roles on your site.
nl-NL: Met rollen kun je alle gebruiker rollen op je site aanmaken, bewerken en verwijderen.

en: Capabilities allows you to change the permissions for any user role.
nl-NL: Met rechten kun je de machtigingen voor elke gebruiker rol wijzigen.

en: Admin Styles allows you to customize the admin area with your own branding.
nl-NL: Beheer stijlen maakt het mogelijk om het beheergebied aan te passen met je eigen branding.

en: Redirects allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
nl-NL: Omleidingen stellen je in staat om gebruikers in een rol om te leiden na registratie, login of uitloggen.

en: Navigation Menus
nl-NL: Navigatie menu's

en: User Testing
nl-NL: Gebruiker testen

en: Test your site by instantly logging in as another user. Available accounts include any which the current user can edit.
nl-NL: Test je site door direct in te loggen als een andere gebruiker. Beschikbare accounts zijn die welke de huidige gebruiker kan bewerken.

en: Remove Admin Notices from WordPress admin screen and organize them in to a single area.
nl-NL: Verwijder beheerder berichten van het WordPress beheer scherm en organiseer ze in één gebied.

en: Login permission denied.
nl-NL: Login toestemming geweigerd.

en: You do not have permission to access this page.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om deze pagina te openen.

en: Need PublishPress Capabilities Support?
nl-NL: Heb je ondersteuning nodig voor PublishPress Capabilities?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
nl-NL: Als je hulp nodig hebt of een nieuwe functie aanvraag hebt, laat het ons weten.

en: Request Support
nl-NL: Ondersteuning aanvragen

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
nl-NL: Gedetailleerde documentatie is ook beschikbaar op de site van de plugin.

en: View Knowledge Base
nl-NL: Bekijk kennisbank

en: Social Links
nl-NL: Socialmedia links

en: Page Lists
nl-NL: Pagina lijsten

en: New role created.
nl-NL: Nieuwe rol aangemaakt.

en: Error: Failed creating the new role.
nl-NL: Fout: Het aanmaken van de nieuwe rol is mislukt.

en: The selected role is not editable.
nl-NL: De geselecteerde rol kan niet worden bewerkt.

en: Incorrect capability name.
nl-NL: Incorrecte rechten naam.

en: Type / Taxonomy settings saved.
nl-NL: Type / Taxonomie instelling opgeslagen.

en: Bad form received.
nl-NL: Slecht formulier ontvangen.

en: You cannot remove Manage Capabilities from Administrators
nl-NL: Je kunt Manage Capabilities niet verwijderen van beheerders

en: The selected application password is not editable.
nl-NL: Het geselecteerde applicatiewachtwoord is niet bewerkbaar.

en: Application password capabilities saved.
nl-NL: Mogelijkheden van applicatiewachtwoord opgeslagen.

en: This capability is explicitly negated. Click to add/remove normally.
nl-NL: Dit recht is expliciet uitgeschakeld. Klik om op de normale manier toe te voegen/te verwijderen.

en: Explicity negate this capability by storing as disabled
nl-NL: Expliciteit ontkracht deze mogelijkheid door op te slaan als uitgeschakeld

en: Explicitly negate these capabilities by storing as disabled
nl-NL: Schakel deze mogelijkheden expliciet uit door ze op te slaan als uitgeschakeld

en: Post type registration does not define this capability distinctly
nl-NL: Berichttype registratie bepaalt dit recht niet duidelijk

en: Add or remove this capability from the WordPress role
nl-NL: Voeg toe of verwijder dit recht van de WordPress rol

en: Add or remove capability from the role normally
nl-NL: Rechten van de rol normaal toevoegen/verwijderen

en: Are you sure you want to delete this item ?
nl-NL: Weet je zeker dat je dit item wilt verwijderen?

en: Add or clear custom item entry before saving changes.
nl-NL: Aangepaste item invoer toevoegen of wissen voordat je wijzigingen opslaat.

en: Role Name
nl-NL: Rol naam

en: Role Type
nl-NL: Type rol

en: Default Role
nl-NL: Standaard rol

en: Admin Access
nl-NL: Beheerderstoegang

en: You do not have permission to manage roles.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om rollen te beheren.

en: You do not have permission to manage editor features.
nl-NL: Je bent niet gemachtigd om editor functies te beheren.

en: Settings updated.
nl-NL: Instellingen geüpdatet.

en: You do not have permission to manage admin features.
nl-NL: Je hebt geen rechten om beheerdersfuncties te beheren.

en: You do not have permission to manage navigation menus.
nl-NL: Je hebt geen rechten om navigatie menu's te beheren.

en: You do not have permission to manage profile features.
nl-NL: Je hebt geen rechten om profiel functies te beheren.

en: You do not have permission to manage redirect.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om omleidingen te beheren.

en: Invalid form. Reload this page and try again.
nl-NL: Ongeldig formulier. Herlaad deze pagina en probeer het opnieuw.

en: You do not have permission to manage capabilities.
nl-NL: Je bent niet gemachtigd om mogelijkheden te beheren.

en: Network sync completed.
nl-NL: Netwerksynchronisatie is afgerond.

en: Network sync has been queued and will continue in the background.
nl-NL: Netwerksynchronisatie is in de wachtrij geplaatst en zal op de achtergrond worden voortgezet.

en: New capability added to role.
nl-NL: Nieuw recht toegevoegd aan de rol.

en: Bad form Received
nl-NL: Verkeerd formulier ontvangen

en: You do not have permission to restore roles.
nl-NL: Je hebt geen permissie om rollen terug te zetten.

en: You do not have permission to perform this action.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om deze actie uit te voeren.

en: Select at least one role to export.
nl-NL: Selecteer ten minste één rol om te exporteren.

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
nl-NL: Als %s Je bevalt, wil je ons dan, dan een %s waardering geven? Bedankt!

en: About PublishPress Capabilities
nl-NL: Over PublishPress Capabilities

en: About
nl-NL: Over

en: Capabilites Documentation
nl-NL: Capabilities documentatie

en: Documentation
nl-NL: Documentatie

en: Contact the PublishPress team
nl-NL: Neem contact op met het PublishPress team

en: Permissions & Access
nl-NL: Rechten & toegang

en: Administer advanced content permissions and visibility rules.
nl-NL: Beheer geavanceerde machtigingen voor inhoud en zichtbaarheidsregels.

en: Manage plugin permission settings.
nl-NL: Instellingen voor plugin toestemmingen beheren.

en: Bypass content restrictions for editorial workflows.
nl-NL: Omzeil inhoudsbeperkingen voor redactionele workflows.

en: Set custom post statuses for content items.
nl-NL: Aangepaste bericht statussen instellen voor items met inhoud.

en: Force Quick Edit access when restrictions would otherwise block it.
nl-NL: Forceer toegang tot Snel bewerken wanneer beperkingen dit anders zouden blokkeren.

en: Roles & Groups
nl-NL: Rollen & groepen

en: Assign or change role assignments for users.
nl-NL: Rol toewijzingen voor gebruikers toewijzen of wijzigen.

en: Create new permission groups.
nl-NL: Nieuwe groepen met toestemmingen maken.

en: Edit existing permission groups.
nl-NL: Bewerk bestaande groepen met toestemmingen.

en: Delete permission groups.
nl-NL: Toestemmingsgroepen verwijderen.

en: Add or remove members from permission groups.
nl-NL: Toevoegen of verwijderen van leden uit toestemmingsgroepen.

en: Create network-wide permission groups in multisite.
nl-NL: Netwerkwijde toestemmingsgroepen in multisite maken.

en: Manage members of network-wide permission groups.
nl-NL: Beheer leden van netwerkwijde toestemmingsgroepen.

en: Exception Management
nl-NL: Uitzonderingsbeheer

en: Set per-item association exceptions.
nl-NL: Stel per item associatie uitzonderingen in.

en: Set per-item edit exceptions.
nl-NL: Stel uitzonderingen in voor het bewerken van items.

en: Set per-item read exceptions.
nl-NL: Stel lees uitzonderingen per item in.

en: Set per-item revision exceptions.
nl-NL: Stel per item revisie uitzonderingen in.

en: Set taxonomy term assignment exceptions.
nl-NL: Instelling taxonomie voorwaarden toewijzing uitzonderingen.

en: Set taxonomy term association exceptions.
nl-NL: Stel uitzonderingen in voor de associatie van taxonomie voorwaarden.

en: Set taxonomy term management exceptions.
nl-NL: Stel uitzonderingen in voor het beheer van taxonomie voorwaarden.

en: Content Associations
nl-NL: Inhoud associaties

en: Associate users or groups with any page.
nl-NL: Associeer gebruikers of groepen met elke pagina.

en: Define and apply custom post statuses.
nl-NL: Definieer en pas aangepaste bericht statussen toe.

en: Define custom privacy policies for content.
nl-NL: Definieer aangepast privacybeleid voor inhoud.

en: Moderate any item regardless of authorship.
nl-NL: Modereer elk item, ongeacht het auteurschap.

en: Media & Misc
nl-NL: Media & diversen

en: Edit attachments uploaded by the current user.
nl-NL: Bewerk bijlagen die door de huidige gebruiker zijn geüpload.

en: List unattached files uploaded by other users.
nl-NL: Lijst van niet-aangesloten bestanden geüpload door andere gebruikers.

en: List all media library files.
nl-NL: Lijst van alle mediabestanden.

en: Exempt user from edit-circle restrictions.
nl-NL: Gebruiker vrijstellen van de beperkingen van de bewerkingscirkel.

en: Exempt user from read-circle restrictions.
nl-NL: Gebruiker vrijstellen van beperkingen van de lees-cirkel.

en: see %1$sRole Usage%2$s: "Pattern Roles"
nl-NL: Zie %1$sRol Gebruik%2$s: "Model Rollen"

en: activate %1$sAdvanced settings%2$s, see Role Usage
nl-NL: activeer %1$sGeavanceerde instellingen%2$s, zie Rol Gebruik

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permission Groups%s.
nl-NL: De "Berichten" rechten die hier zijn geselecteerd definiëren ook een type-specifieke rol toewijzing voor machtigingsgroepen %s.

en: "Posts" capabilities selected here also define type-specific role assignment for Permit Groups%s.
nl-NL: "Berichten" rechten die hier worden geselecteerd definiëren ook de type-specifieke rolverdeling voor machtigingsgroepen %s.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. (See %sPermissions > Post Statuses%s for applicable names). %sSupplemental status-specific roles%s are usually more convenient, though.
nl-NL: Rechten voor aangepaste statussen kunnen hier handmatig toegevoegd worden. (Zie %sPermissies>Bericht Statussen%s voor mogelijke namen). %sAanvullende status-specifieke rollen%s zijn overigens normaal gesproken handiger.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added here. Or activate the PP Custom Post Statuses extension to assign status-specific supplemental roles.
nl-NL: Rechten voor aangepaste statussen kunnen hier handmatig worden toegevoegd. Of activeer de PP Custom Post Statuses extensie om een status-specifieke aanvullende rol toe te wijzen.

en: Capabilities for custom statuses can be manually added to a role here (see Conditions > Status > Capability Mapping for applicable names). However, it is usually more convenient to use Permit Groups to assign a supplemental status-specific role.
nl-NL: Mogelijkheden voor aangepaste statussen kunnen hier handmatig aan aan een rol worden toegevoegd (Zie Condities > Statussen > Recht mapping voor mogelijke namen). Het is echter normaal gesproken handiger om Permissie Groepen te gebruiken om een aanvullende status-specifieke rol toe te wijzen.

en: Unique Post Type Capabilities
nl-NL: Unieke berichttype rechten

note: translators: %1$s and %2$s are link tags for 'Find out more.'
en: Allow post type permissions to be controlled separately from other areas of WordPress. %1$sFind out more.%2$s
nl-NL: Zorg ervoor dat je de rechten voor berichttypes apart kunt regelen van andere delen van WordPress. %1$sMeer info.%2$s

en: Use the "Create" capability for selected post types
nl-NL: Gebruik de "Maak" rechten voor geselecteerde berichttypen

en: This will cause a new capability to be required for creating posts, and enable a checkbox column here for role assignments. Normally, post creation is controlled by the "Edit" capability.
nl-NL: Hierdoor wordt een nieuw recht vereist voor het maken van berichten en wordt hier een selectievakje kolom voor rol toewijzingen ingeschakeld. Normaal gesproken wordt het maken van berichten geregeld door het recht "Bewerken".

en: Unique Taxonomy Capabilities
nl-NL: Unieke taxonomie rechten

en: Allow taxonomy permissions to be controlled separately from other areas of WordPress.
nl-NL: Toestaan dat taxonomie machtigingen afzonderlijk van andere gebieden van WordPress worden gecontroleerd.

en: Detailed Taxonomy Capabilities
nl-NL: Gedetailleerde taxonomie rechten

en: Allow "Edit", "Delete" and "Assign" capabilities separately from the "Manage" capability.
nl-NL: De rechten "Bewerken", "Verwijderen" en "Toewijzen" apart van de rechten "Beheren" toestaan.

en: Login Redirect
nl-NL: login omleiden

en: Logout Redirect
nl-NL: Uitloggen omleiden

en: Registration Redirect
nl-NL: Registratie omleiding

en: First Login Redirect
nl-NL: Eerste login omleiding

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after login.
nl-NL: Voer de URL in waarnaar gebruikers met deze rol moeten worden omgeleid na het login.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after logout.
nl-NL: Voer de URL in waarnaar gebruikers in deze rol moeten worden omgeleid na het uitloggen.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after registration.
nl-NL: Voer de URL in waar gebruikers in deze rol na registratie naartoe moeten worden omgeleid.

en: Enter the URL users in this role should be redirected to after their first login.
nl-NL: Voer de URL in waar gebruikers in deze rol na hun eerste login naartoe moeten worden omgeleid.

en: %s Redirects
nl-NL: %s omleidingen

en: Save Changes
nl-NL: Wijzigingen opslaan

en: Redirect users to the URL they were viewing before login.
nl-NL: Stuur gebruikers terug naar de URL die ze bekeken voor ze inlogden.

en: Redirect users to a specified URL.
nl-NL: Stuur gebruikers door naar een gespecificeerde URL.

en: Enter the relative path only without domain for login redirect.
nl-NL: Voer alleen het relatieve pad in zonder domein voor login omleiding.

en: You must enter the Login Redirect URL.
nl-NL: Je moet de login omleiding URL invoeren.

en: Enter the relative path only without domain for logout redirect.
nl-NL: Voer alleen het relatieve pad in zonder domein voor de uitloggen omleiding.

en: Redirect Features allows you to redirect users in a role after Registration, Login or Logout.
nl-NL: Omleiding functies stellen je in staat om gebruikers in een rol om te leiden na registratie, login of uitloggen.

en: How to use Redirect Features
nl-NL: Hoe omleiding functies te gebruiken

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
nl-NL: Je hebt niet voldoende rechten om deze actie uit te voeren.

en: Your link has expired, refresh the page and try again.
nl-NL: Je link is verlopen, ververs de pagina en probeer het opnieuw.

en: Missing parameters, refresh the page and try again.
nl-NL: Ontbrekende parameters, ververs de pagina en probeer het opnieuw.

en: Invalid role name entry: %s
nl-NL: Ongeldige invoer van rolnaam: %s

en: The role "%s" already exists. Please choose a different name.
nl-NL: De rol "%s" bestaat al. Kies een andere naam.

en: Something went wrong, the system wasn't able to create the role, refresh the page and try again.
nl-NL: Er is iets misgegaan, het systeem kon de rol niet maken, de pagina verversen en het opnieuw proberen.

en: The new role %s was created successfully.
nl-NL: De nieuwe rol %s is succesvol aangemaakt.

en: The default role cannot be disabled. Change the default role in WordPress settings first.
nl-NL: De standaardrol kan niet worden uitgeschakeld. Wijzig eerst de standaardrol in de WordPress-instellingen.

en: %s role updated successfully.
nl-NL: %s rol succesvol geüpdatet.

en: Cannot delete default role. You <a href="%s">have to change it first</a>.
nl-NL: De standaard rol kan niet verwijderd worden. Je <a href="%s">dient dit eerst aan te passen</a>.

en: Deleting a system role is not allowed.
nl-NL: Het verwijderen van een systeem rol is niet toegestaan.

en: %1$d users moved to default role %2$s.
nl-NL: %1$d gebruikers verplaatst naar standaard rol %2$s.

en: The role %1$s was successfully deleted. %2$s
nl-NL: De rol %1$s is succesvol verwijderd. %2$s

en: The selected %1$s roles were successfully deleted. %2$s
nl-NL: De geselecteerde %1$s rollen zijn verwijderd. %2$s

en: The role could not be deleted.
nl-NL: De rol kon niet worden verwijderd.

en: The role %1$s was successfully hidden.
nl-NL: De rol %1$s is met succes verborgen.

en: The role %1$s was successfully unhidden.
nl-NL: De rol %1$s is met succes ongedaan gemaakt.

en: Disable / Delete
nl-NL: Uitschakelen / Verwijderen

en: Classic editor
nl-NL: Klassieke editor

en: Role Slug
nl-NL: Rol slug

en: The "slug" is the URL-friendly version of the role. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers and underscores.
nl-NL: De "slug" is de URL vriendelijke versie van de rol. Het is meestal allemaal kleine letters en bevat alleen letters, cijfers en underscores.

en: Block Login
nl-NL: Blokkeer login

en: Block users in this role from logging into the site.
nl-NL: Blokkeer gebruikers in deze rol om in te loggen op de site.

en: Block Dashboard Access
nl-NL: Blokkeer dashboard toegang

en: Block users in this role from accessing admin area.
nl-NL: Blokkeer gebruikers in deze rol voor toegang tot de beheerders gebied.

en: Role Level
nl-NL: Rol niveau

en: Each user role has a level from 0 to 10. The Subscriber role defaults to the lowest level (0). The Administrator role defaults to level 10.
nl-NL: Elke gebruikersrol heeft een niveau van 0 tot 10. De Abonnee rol heeft standaard het laagste niveau (0). De Beheerder rol heeft standaard niveau 10.

en: Disable Role
nl-NL: Rol Uitschakelen

en: Disable "%s" role for new user assignments. Existing users will keep this role and its capabilities.
nl-NL: Schakel rol "%s" uit voor nieuwe gebruikersassignaties. Bestaande gebruikers behouden deze rol en de bijbehorende mogelijkheden.

en: Delete role
nl-NL: Rol verwijderen

en: Deleting this role will completely remove it from database and is irrecoverable.
nl-NL: Het verwijderen van deze rol zal het volledig verwijderen uit de database en is onherstelbaar.

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Disable Code Editor
nl-NL: Code editor uitschakelen

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Disable the "Code editor" option for the Gutenberg block editor.
nl-NL: Schakel de "Code editor" optie uit voor de Gutenberg blok-editor.

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Control Allowed Editors
nl-NL: Bestuur toegestane editors

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Select the allowed editor options for users in this role.
nl-NL: Selecteer de toegestane editor opties voor gebruikers in deze rol.

en: Disable WooCommerce admin restrictions
nl-NL: WooCommerce beheer beperkingen uitschakelen

en: By default, WooCommerce prevents most users from accessing the WordPress admin area. When enabled, this setting will remove those restrictions for this role. %1s Click here for more details. %2s
nl-NL: Standaard voorkomt WooCommerce dat de meeste gebruikers toegang krijgen tot het WordPress beheer gebied. Als deze instelling is ingeschakeld, worden deze beperkingen voor deze rol verwijderd. %1sKlik hier voor meer details.%2s

en: Slug already exists
nl-NL: Slug bestaat al

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: Select allowed editor
nl-NL: Selecteer toegestane editor

note: Translators: "Editor" means post editor like Gutenberg
en: You must select at least one editor for the role when managing allowed editor.
nl-NL: Je moet minstens één redacteur selecteren voor de rol bij het beheer van toegestane editor.

en: Select %s
nl-NL: Selecteer %s

en: Read more on Role Level.
nl-NL: Lees meer op Rol niveau.

en: Are you sure you want to delete this role?
nl-NL: Weet je zeker dat je deze rol wilt verwijderen?

en: %s role copied. Please click the "Create Role" button to create this new role.
nl-NL: %s rol gekopieerd. Klik op de knop "Rol aanmaken" om deze nieuwe rol aan te maken.

en: Edit Role: %s
nl-NL: Bewerk rol: %s

en: Copy Role
nl-NL: Kopieer rol

en: Create New Role
nl-NL: Maak nieuwe rol

en: All Roles
nl-NL: Alle rollen

en: These can be edited on the %1s Capabilities screen %2s
nl-NL: Deze kunnen worden bewerkt in het %1s Rechten scherm %2s

en: Load More
nl-NL: Meer laden

en: Load Less
nl-NL: Minder laden

en: All %s | All %s
nl-NL[0]: Alle %s
nl-NL[1]: Alle %s

en: Mine %s | Mine %s
nl-NL[0]: Mijn %s
nl-NL[1]: Mijn %s

en: Has Users %s | Has Users %s
nl-NL[0]: Heeft gebruikers %s
nl-NL[1]: Heeft gebruikers %s

en: No Users %s | No Users %s
nl-NL[0]: Geen gebruikers %s
nl-NL[1]: Geen gebruikers %s

en: Disabled %s | Disabled %s
nl-NL[0]: Uitgeschakeld %s
nl-NL[1]: Uitgeschakeld %s

en: Editable %s | Editable %s
nl-NL[0]: Wijzigbaar %s
nl-NL[1]: Wijzigbaar %s

en: Uneditable %s | Uneditable %s
nl-NL[0]: Niet bewerkbaar %s
nl-NL[1]: Niet bewerkbaar %s

en: System %s | System %s
nl-NL[0]: Systeem %s
nl-NL[1]: Systeem %s

en: Copy
nl-NL: Kopieer

en: (non-editable role)
nl-NL: (niet-bewerkbare rol)

en: Unhide
nl-NL: Zichtbaar maken

en: Your Role
nl-NL: Je rol

en: Disabled
nl-NL: Uitgeschakeld

en: WordPress Core
nl-NL: WordPress core

en: Search Roles
nl-NL: Zoek rollen

en: Multiples roles on "Add New User" screen
nl-NL: Meerdere rollen op het scherm "Nieuwe gebruiker toevoegen"

en: This allows you to assign a new user to multiples roles.
nl-NL: Hierdoor kun je een nieuwe gebruiker toewijzen aan meerdere rollen.

en: Multiples roles on "User Edit" screen
nl-NL: Meerdere rollen op het scherm "Gebruiker bewerken"

en: This allows you to assign an existing user to multiple roles.
nl-NL: Hierdoor kun je een bestaande gebruiker aan meerdere rollen toewijzen.

en: Set login redirect cookie
nl-NL: Login omleiden cookie instellen

en: Use cookie to determine pages users were viewing before login. This is useful when login redirect is not working correctly due to wp_get_referer() limitation.
nl-NL: Gebruik een cookie om te bepalen welke pagina's gebruikers bekeken voordat ze inlogden. Dit is handig als het omleiden bij de login niet goed werkt door de beperking van wp_get_referer().

en: Show private post types
nl-NL: Toon privébericht typen

en: This will show all post types on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
nl-NL: Dit zal alle berichttypen weergeven op het scherm "Rechten", zelfs als ze normaal verborgen zijn in het WordPress beheergebied.

en: Show private taxonomies
nl-NL: Toon privé taxonomieën

en: This will show all taxonomies on the "Capabilities" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
nl-NL: Dit toont alle taxonomieën op het scherm "Rechten", zelfs degene die normaal verborgen zijn in het WordPress beheergebied.

en: Application password capabilities
nl-NL: Mogelijkheden van applicatiewachtwoord

en: Allow the Capabilities screen to deny selected capabilities for individual WordPress application passwords.
nl-NL: Sta het scherm rechten toe om geselecteerde rechten te weigeren voor individuele WordPress applicatiewachtwoorden.

en: Show all post types on the "Editor Features" screen, even ones normally hidden in the WordPress admin area.
nl-NL: Toon alle berichttypes op het scherm "Editor functies", zelfs degenen die normaal verborgen zijn in het WordPress beheergebied.

en: Enable Classic Editor tab
nl-NL: Klassieke editor tab inschakelen

en: Always show the Classic Editor tab in "Editor Features" screen.
nl-NL: Geef altijd de tab Klassieke editor weer in het scherm "Editor functies".

en: Admin Bar modification
nl-NL: Aanpassing toolbar

en: When testing, display a caption and return link in the Admin Bar.
nl-NL: Geef tijdens het testen een bijschrift en een retour link weer in de toolbar.

en: Admin Bar search
nl-NL: Toolbar zoeken

en: Add option to search and user testing in the Admin Bar.
nl-NL: Optie toevoegen om te zoeken en gebruikers te testen in de toolbar.

en: Front End footer notice
nl-NL: Front-end footer bericht

en: When testing, display a return link in the front end footer.
nl-NL: Geef tijdens het testen een retourlink weer in de footer aan de front-end.

en: Exclude role from User Testing
nl-NL: Sluit rol uit van gebruiker testen

en: Select roles...
nl-NL: Selecteer rollen...

en: Exclude users in selected roles from User Testing.
nl-NL: Sluit gebruiker in geselecteerde rollen uit van gebruiker testen.

en: Automatically refresh profile elements
nl-NL: Automatisch verversen van profiel elementen

en: Always try to automatically find profile elements. This may cause temporary issues when updating user roles that do not have access to the WordPress admin area.
nl-NL: Probeer altijd automatisch profiel elementen te vinden. Dit kan tijdelijke problemen veroorzaken bij het updaten van gebruiker rollen die geen toegang hebben tot het WordPress beheer gebied.

en: Capabilities Settings
nl-NL: Rechten instellingen

en: Search user...
nl-NL: Zoek gebruiker...

en: Search
nl-NL: Zoeken

en: No results found.
nl-NL: Niets gevonden.

en: Permission denied.
nl-NL: Toestemming geweigerd.

en: Test user
nl-NL: Testgebruiker

en: Test this user
nl-NL: Test deze gebruiker

en: Testing:
nl-NL: Aan het testen:

en: %1$sReturn to Administrator view%2$s
nl-NL: %1$sTerug naar beheerdersweergave%2$s

en: Testing as user: %1$s. %2$sReturn to Administrator view%3$s
nl-NL: Aan het testen als gebruiker: %1$s. %2$sTerug naar beheerdersweergave%3$s

en: Unable to retrieve user data.
nl-NL: Kan gebruikersgegevens niet ophalen.

en: Updating Settings...
nl-NL: Instellingen bijwerken...

en: Updating access...
nl-NL: Toegang bijwerken...

en: Error updating access.
nl-NL: Fout bij het bijwerken van toegang.

en:  Error: changes can't be saved.
nl-NL: Fout: wijzigingen kunnen niet worden opgeslagen.
