Bit Form 2.20.4 - en to tr translation catalogue (2491 entries)

en:  is required.
tr:  zorunludur.

en:  should be Time Format
tr:  Zaman Formatı olmalıdır

en:  should be a date
tr:  bir tarih olmalıdır

en:  should be a number
tr:  bir sayı olmalıdır

en:  should be a phone number
tr:  bir telefon numarası olmalıdır

en:  should be an URL
tr:  bir URL olmalıdır

en:  should be an email. please provide a valid email address.
tr:  bir e-posta olmalıdır. Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: #%s no. Form doesn't exists
tr: #%s no. Form mevcut değil

en: #%s no. Form is not active
tr: #%s no. Form aktif değil

en: %s Attachments
tr: %s ekleri

en: %s Flag
tr: %s işareti

en: %s Owner
tr: %s sahibi

en: %s Recurrence
tr: %s tekrarı

en: %s Reminder
tr: %s hatırlatıcısı

en: %s Tags
tr: %s etiketleri

en: %s Time Log
tr: %s zaman kaydı

en: %s is required for %s
tr: %s için %s gereklidir

en: %s is required for woocommerce %s
tr: woocommerce %s için %s gereklidir

en: %s is required for zoho bigin
tr: zoho bigin için %s gereklidir

en: %s is required for zoho bigin, %s module
tr: zoho bigin, %s modülü için %s gereklidir

en: %s is required for zoho campaigns
tr: zoho campaigns için %s gereklidir

en: %s is required for zoho creator
tr: zoho creator için %s gereklidir

en: %s is required for zoho crm, %s module
tr: zoho crm, %s modülü için %s gereklidir

en: %s is required for zoho recruit, %s module
tr: zoho recruit, %s modülü için %s gereklidir

en: %s to %s
tr: %s ile %s arasında

en: (Allow only selected rules to View Entries)
tr: (Girişleri Görüntülemek için yalnızca seçilen kurallara izin ver)

en: ** Zoho Analytics doesn't support data INSERT / UPDATE in other integration table
tr: ** Zoho Analytics diğer entegrasyon tablosunda veri EKLEME / GÜNCELLEME'yi desteklemez

en: --Select a data center--
tr: --Bir veri merkezi seç--

en: 24H Format
tr: 24 saat biçimi

en: <p style="font-size: 16px">To use
tr: <p style="font-size: 16px">Kullanmak için

en: <p style="font-size: 16px">To use Turnstile, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
tr: <p style="font-size: 16px">Turnstile kullanmak için, Site Anahtarını ve Gizli Anahtarı şuradan ayarlamalısın <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use hCaptcha, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
tr: <p style="font-size: 16px">hCaptcha kullanmak için, Site Anahtarını ve Gizli Anahtarı şuradan ayarlamalısın <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use reCaptchav2, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
tr: <p style="font-size: 16px">reCaptchav2 kullanmak için, Site Anahtarını ve Gizli Anahtarı şuradan ayarlamalısın <a href="

en: <p style="margin:0">Successfully Submitted.</p>
tr: <p style="margin:0">Başarıyla gönderildi.</p>

en: <p>Your account has been rejected by admin.</p>
tr: <p>Hesabın yönetici tarafından reddedildi.</p>

en: A PHP extension stopped the file upload.
tr: Bir PHP uzantısı dosya yüklemesini durdurdu.

en: A record gets updated if the email already exists, else a new record will be created.
tr: E-posta zaten mevcutsa kayıt güncellenir, aksi takdirde yeni bir kayıt oluşturulur.

en: A string of characters which are used to define how the date will be displayed in the input box. The supported characters are defined in the <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentation.</a>
tr: Tarihin giriş kutusunda nasıl görüntüleneceğini tanımlayan karakter dizisi. Desteklenen karakterler <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">dokümantasyonda</a> tanımlanmıştır.

en: ACF Fields
tr: ACF alanları

en: ACF File Upload Fields Map
tr: ACF dosya yükleme alanları eşleştirmesi

en: ACF fields Mapping
tr: ACF alanları Eşleştirme

en: AND
tr: VE

en: API Integration
tr: API entegrasyonu

en: API Key
tr: API anahtarı

en: API Key cann't be empty
tr: API Anahtarı boş olamaz

en: API Key...
tr: API anahtarı...

en: API Key:
tr: API anahtarı:

en: API Secret:
tr: API sırrı:

en: API Token...
tr: API token...

en: API Token:
tr: API token:

en: API key
tr: API anahtarı

en: API key saved successfully
tr: API anahtarı başarıyla kaydedildi

en: API key:
tr: API anahtarı:

en: Accept And Continue
tr: Kabul et ve devam et

en: Accept and complete to share non-sensitive diagnostic data to help us improve your experience.
tr: Deneyimini iyileştirmemize yardımcı olmak için hassas olmayan tanılama verilerini paylaşmayı kabul et ve tamamla.

en: Accept and continue to share usage data for improvements, or skip for using the plugin.
tr: İyileştirmeler için kullanım verilerini paylaşmayı kabul et ve devam et veya eklentiyi kullanmak için atla.

en: Access API Key cann't be empty
tr: Erişim API Anahtarı boş olamaz

en: Access API Key...
tr: Erişim API anahtarı...

en: Access API Key:
tr: Erişim API anahtarı:

en: Access API URL cann't be empty
tr: Erişim API URL'si boş olamaz

en: Access API URL...
tr: Erişim API URL'si...

en: Access API URL:
tr: Erişim API URL'si:

en: Access Code...
tr: Erişim kodu...

en: Access Setting
tr: Erişim ayarı

en: Access Token can't be empty
tr: Erişim Token'ı boş olamaz

en: Access Token...
tr: Erişim token'ı...

en: Access Token:
tr: Erişim token'ı:

en: Account Name
tr: Hesap adı

en: Account SID can't be empty
tr: Hesap SID boş olamaz

en: Account SID...
tr: Hesap SID...

en: Account SID:
tr: Hesap SID:

en: Action
tr: İşlem

en: Action Behaviour:
tr: Eylem davranışı:

en: Action Column
tr: Eylem sütunu

en: Action Effect:
tr: Eylem etkisi:

en: Action Run When:
tr: Eylem çalıştığında:

en: Action:
tr: Eylem:

en: Actions
tr: İşlemler

en: Actions:
tr: İşlemler:

en: Activate Your Account
tr: Hesabını etkinleştir

en: Activation success
tr: Etkinleştirme başarılı

en: Active List
tr: Aktif liste

en: Active Options
tr: Aktif seçenekler

en: ActiveCampaign Fields
tr: ActiveCampaign alanları

en: ActiveCampaign fields refresh failed. please try again
tr: ActiveCampaign alanları yenilenemedi. lütfen tekrar deneyin

en: ActiveCampaign fields refreshed
tr: ActiveCampaign alanları yenilendi

en: ActiveCampaign lists refresh failed. please try again
tr: ActiveCampaign listeleri yenilenemedi. lütfen tekrar deneyin

en: ActiveCampaign lists refreshed
tr: ActiveCampaign listeleri yenilendi

en: ActiveCampaign tags refresh failed. please try again
tr: ActiveCampaign etiketleri yenilenemedi. lütfen tekrar deneyin

en: ActiveCampaign tags refreshed
tr: ActiveCampaign etiketleri yenilendi

en: Acumbamail Fields
tr: Acumbamail alanları

en: Acumbamail documentation
tr: Acumbamail belgeleri

en: Add
tr: Ekle

en: Add %s to issue pushed to Zoho Projects
tr: Zoho Projects'e gönderilen soruna %s ekle

en: Add Address Field
tr: Adres alanı ekle

en: Add Conditional Logic
tr: Koşullu mantık ekle

en: Add Contact Tag
tr: Kişi etiketi ekle

en: Add Custom Tag
tr: Özel etiket ekle

en: Add Double Opt-in
tr: Çift onay ekle

en: Add Email BCC
tr: E-posta BCC ekle

en: Add Email CC
tr: E-posta CC ekle

en: Add Email Receiver
tr: E-posta alıcısı ekle

en: Add Group
tr: Grup ekle

en: Add Groups
tr: Grup ekle

en: Add Meta field
tr: Meta alan ekle

en: Add More
tr: Daha fazla ekle

en: Add More +
tr: Daha Fazla Ekle +

en: Add More Alternative Success Message
tr: Daha fazla alternatif başarı mesajı ekle

en: Add More Alternative URl
tr: Daha fazla alternatif URL ekle

en: Add More Hook
tr: Daha fazla kanca ekle

en: Add More Related List
tr: Daha fazla ilgili liste ekle

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add New Post Type
tr: Yeni yazı tipi ekle

en: Add New Step
tr: Yeni adım ekle

en: Add New Template
tr: Yeni şablon ekle

en: Add Options List
tr: Seçenek listesi ekle

en: Add Post Type
tr: Yazı tipi ekle

en: Add Random Number
tr: Rastgele sayı ekle

en: Add Send Activation Email
tr: Aktivasyon e-postası göndermeyi ekle

en: Add Status to contact
tr: Kişiye durum ekle

en: Add Steps
tr: Adım ekle

en: Add Subscriber Status
tr: Abone durumu ekle

en: Add Tags
tr: Etiket ekle

en: Add Url Parameter: (optional)
tr: URL Parametresi Ekle: (isteğe bağlı)

en: Add a Note
tr: Not ekle

en: Add a contact owner
tr: Kişi sahibi ekle

en: Add a flag to
tr: İşaret ekle

en: Add a group to project pushed to Zoho Projects.
tr: Zoho Projects'e gönderilen projeye grup ekle.

en: Add a layout to project pushed to Zoho Projects.
tr: Zoho Projects'e gönderilen projeye düzen ekle.

en: Add a lifecycle stage
tr: Yaşam döngüsü aşaması ekle

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Bigin.
tr: Bitform'dan Zoho Bigin'e gönderilecek bir not ekle.

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Recruit.
tr: Bitform'dan Zoho Recruit'e gönderilecek bir not ekle.

en: Add a owner to records pushed to Zoho CRM.
tr: Zoho CRM'e gönderilen kayıtlara sahip ekle.

en: Add a owner to ticket pushed to Zoho Desk.
tr: Zoho Desk'e gönderilen destek biletine sahip ekle.

en: Add a product to ticket pushed to Zoho Desk.
tr: Zoho Desk'e gönderilen destek biletine ürün ekle.

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM
tr: Zoho CRM'e gönderilen kayıtlara etiket ekle

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM.
tr: Zoho CRM'e gönderilen kayıtlara etiket ekle.

en: Add an owner to %s  pushed to Zoho Projects.
tr: Zoho Projects'e gönderilen %s'a sahip ekle.

en: Add attachments from Bit-integration-pro to OneDrive folder.
tr: Bit-integration-pro'dan OneDrive klasörüne ekler ekle.

en: Add attachments from BitForm to Zoho Bigin.
tr: BitForm'dan Zoho Bigin'e ekler ekle.

en: Add attachments from BitForm to Zoho Workdrive folder.
tr: BitForm'dan Zoho Workdrive klasörüne ekler ekle.

en: Add attachments from BitForm to mail pushed to Zoho Mail.
tr: BitForm'dan Zoho Mail'e gönderilen postaya ekler ekle.

en: Add attachments from BitForm to ticket pushed to Zoho Desk.
tr: BitForm'dan Zoho Desk'e gönderilen destek biletine ekler ekle.

en: Add attachments or Signature field from BitForm to send Telegram.
tr: BitForm'dan Telegram'a göndermek için ekler veya İmza alanı ekle.

en: Add attachments or signatures from BitForm to CRM.
tr: BitForm'dan CRM'e ekler veya imzalar ekle.

en: Add field
tr: Alan ekle

en: Add field value to use as folder name
tr: Klasör adı olarak kullanılacak alan değeri ekle

en: Add followers to issue pushed to Zoho Projects
tr: Zoho Projects'e gönderilen soruna takipçiler ekle

en: Add form field
tr: Form alanı ekle

en: Add lead status
tr: Potansiyel müşteri durumu ekle

en: Add mail from address
tr: Gönderen adresi ekle

en: Add priority to deal
tr: Anlaşmaya öncelik ekle

en: Add recurrence to %s pushed to Zoho Projects.
tr: Zoho Projects'e gönderilen %s'a tekrar ekle.

en: Add reminder to %s pushed to Zoho Projects.
tr: Zoho Projects'e gönderilen %s'a hatırlatıcı ekle.

en: Add tags to %s pushed to Zoho Projects.
tr: Zoho Projects'e gönderilen %s'a etiketler ekle.

en: Add tags to contact
tr: Kişiye etiket ekle

en: Add time log to %s pushed to Zoho Projects.
tr: Zoho Projects'e gönderilen %s'a zaman kaydı ekle.

en: Add type to deal
tr: Anlaşmaya tür ekle

en: Add/Edit Options
tr: Seçenek ekle/düzenle

en: Add/Edit Rating Options
tr: Derecelendirme seçenekleri ekle/düzenle

en: Add/Edit Suggestions
tr: Öneriler ekle/düzenle

en: Added
tr: Eklendi

en: Additional Actions
tr: Ek eylemler

en: Address Field Map
tr: Adres alanı eşleştirmesi

en: Admin Email Notification
tr: Yönetici e-posta bildirimi

en: Admin Label
tr: Yönetici etiketi

en: Admin Label is the title of the field that will be used as an alternative reference throughout the dashboard. You can toggle this option to use or disable the admin label.
tr: Yönetici Etiketi, kontrol panelinde alternatif bir referans olarak kullanılacak alanın başlığıdır. Yönetici etiketini kullanmak veya devre dışı bırakmak için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: Advance File Upload
tr: Gelişmiş dosya yükleme

en: Advanced Configuration
tr: Gelişmiş yapılandırma

en: Advanced Date Time
tr: Gelişmiş tarih saat

en: Advanced File Upload
tr: Gelişmiş dosya yükleme

en: Advanced File Upload Field
tr: Gelişmiş dosya yükleme alanı

en: All Entries
tr: Tüm girdiler

en: All Forms
tr: Tüm formlar

en: All List:
tr: Tüm liste:

en: All Side
tr: Tüm kenarlar

en: All Submitted Response
tr: Tüm gönderilen yanıtlar

en: All Tags:
tr: Tüm etiketler:

en: All User
tr: Tüm kullanıcılar

en: All fields are required
tr: Tüm alanlar zorunludur

en: All list field fetched successfully
tr: Tüm liste alanları başarıyla getirildi

en: Allow Custom Option:
tr: Özel seçeneğe izin ver:

en: Allow Download (Link)
tr: İndirmeye izin ver (bağlantı)

en: Allow File Browse
tr: Dosya taramaya izin ver

en: Allow Input
tr: Girişe izin ver

en: Allow Maximum Upload Size
tr: Maksimum yükleme boyutuna izin ver

en: Allow Multiple
tr: Çoklu izin ver

en: Allow Multiple Select:
tr: Çoklu seçime izin ver:

en: Allow Multiple:
tr: Çoklu izin ver:

en: Allow Only logged in users to view all entries
tr: Yalnızca giriş yapmış kullanıcıların tüm girişleri görüntülemesine izin ver

en: Allow Other Option
tr: Diğer seçeneğe izin ver

en: Allow Other Option:
tr: Diğer seçeneğe izin ver:

en: Allow Roles to edit Other's entries
tr: Rollerin Başkalarının girişlerini düzenlemesine izin ver

en: Allow Roles to edit own entries
tr: Rollerin kendi girişlerini düzenlemesine izin ver

en: Allow Roles to view Other's entries
tr: Rollerin Başkalarının girişlerini görüntülemesine izin ver

en: Allow Roles to view own entries
tr: Rollerin kendi girişlerini görüntülemesine izin ver

en: Allow Users to Edit Form Entries
tr: Kullanıcıların form girişlerini düzenlemesine izin ver

en: Allow copy to Pasting of files
tr: Dosyaları yapıştırmaya izin ver

en: Allow empty form as Save draft
tr: Boş formu Taslak olarak kaydetmeye izin ver

en: Allow logged in users to edit form entries
tr: Giriş yapmış kullanıcıların form girişlerini düzenlemesine izin ver

en: Allow only logged in users to submit the form.
tr: Yalnızca giriş yapmış kullanıcıların formu göndermesine izin ver.

en: Allow only one entry for each IP address.
tr: Her IP adresi için yalnızca bir giriş yapılmasına izin ver.

en: Allow reorder files
tr: Dosyaları yeniden sıralamaya izin ver

en: Allow single entry for each IP address
tr: Her IP adresi için tek giriş izni ver

en: Allow to Configure Global Validation Message
tr: Genel doğrulama mesajını yapılandırmaya izin ver

en: Allowed Countries :
tr: İzin Verilen Ülkeler :

en: Allowed File Mime Type:
tr: İzin verilen dosya mime türü:

en: Allowed File Type:
tr: İzin verilen dosya türü:

en: Allowed IP
tr: İzin verilen IP

en: Allowed IP List
tr: İzin verilen IP listesi

en: Allows the user to enter a date directly into the input field. By default, direct entry is disabled.
tr: Kullanıcının doğrudan giriş alanına tarih girmesine izin verir. Varsayılan olarak, doğrudan giriş devre dışıdır.

en: Allows you to preset the language to be used in the hosted payment pages shown to the consumer. This option is Optional. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>learn more</a>
tr: Tüketiciye gösterilen barındırılan ödeme sayfalarında kullanılacak dili önceden ayarlamanıza olanak tanır. Bu seçenek İsteğe bağlıdır. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>daha fazla bilgi</a>

en: Already activated account
tr: Zaten etkinleştirilmiş hesap

en: Already have a submit button
tr: Zaten bir gönder butonuna sahip

en: Always
tr: Her zaman

en: Always save abandoned form entries
tr: Her zaman terk edilmiş form girişlerini kaydet

en: Amount
tr: Tutar

en: Amount Type
tr: Tutar türü

en: Announcement
tr: Duyuru

en: Api Key can't be empty
tr: Api Anahtarı boş olamaz

en: Api Key...
tr: API anahtarı...

en: Api Secret...
tr: API sırrı...

en: App
tr: Uygulama

en: App Settings
tr: Uygulama ayarları

en: App delete successfully.
tr: Uygulama başarıyla silindi.

en: App deletion failed Cause
tr: Uygulama silme başarısız Nedeni

en: App deletion failed. please try again
tr: Uygulama silme başarısız. lütfen tekrar dene

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Application:
tr: Uygulama:

en: Applications refresh failed Cause:
tr: Uygulamalar yenilenemedi. Nedeni:

en: Applications refresh failed. please try again
tr: Uygulamalar yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Applications refreshed
tr: Uygulamalar yenilendi

en: Approval
tr: Onay

en: Are you sure to clone this integration?
tr: Bu entegrasyonu klonlamak istediğine emin misin?

en: Are you sure to delete post type?
tr: Yazı tipini silmek istediğine emin misin?

en: Are you sure to delete these
tr: Bu

en: Are you sure to delete this App configuration?
tr: Bu Uygulama yapılandırmasını silmek istediğine emin misin?

en: Are you sure to delete this URL ?
tr: Bu URL'yi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure to delete this form?
tr: Bu formu silmek istediğine emin misin?

en: Are you sure to delete this integration?
tr: Bu entegrasyonu silmek istediğine emin misin?

en: Are you sure to delete this message ?
tr: Bu mesajı silmek istediğine emin misin?

en: Are you sure to delete this note
tr: Bu notu silmek istediğine emin misin

en: Are you sure to delete this report
tr: Bu raporu silmek istediğine emin misin

en: Are you sure to delete this table?
tr: Bu tabloyu silmek istediğine emin misin?

en: Are you sure to delete this template
tr: Bu şablonu silmek istediğine emin misin

en: Are you sure to delete this web hook?
tr: Bu web kancasını silmek istediğine emin misin?

en: Are you sure to duplicate this entry?
tr: Bu girişi çoğaltmak istediğine emin misin?

en: Are you sure to duplicate this form ?
tr: Bu formu çoğaltmak istediğine emin misin?

en: Are you sure to duplicate this template?
tr: Bu şablonu çoğaltmak istediğine emin misin?

en: Are you sure to export this form ?
tr: Bu formu dışa aktarmak istediğine emin misin?

en: Arrange fields in order of preferance for upsertion
tr: Güncelleme/ekleme için alanları tercih sırasına göre düzenle

en: Assign Project Users
tr: Proje kullanıcılarını ata

en: Assign users to project pushed to Zoho Projects.
tr: Zoho Projects'e gönderilen projeye kullanıcılar ata.

en: Assignment Rules
tr: Atama kuralları

en: Assignment Rules refresh failed. please try again
tr: Atama Kuralları yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Assignment Rules refreshed
tr: Atama Kuralları yenilendi

en: Assignment rules is empty
tr: Atama kuralları boş

en: Associate deal with company
tr: Anlaşmayı şirketle ilişkilendir

en: Associate deal with contacts
tr: Anlaşmayı kişilerle ilişkilendir

en: At least 1 condition needed
tr: En az 1 koşul gerekli

en: At least one digit (0-9)
tr: En az bir rakam (0-9)

en: At least one lowercase character (a-z)
tr: En az bir küçük harf (a-z)

en: At least one special character (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)
tr: En az bir özel karakter (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)

en: At least one uppercase character (A-Z)
tr: En az bir büyük harf (A-Z)

en: Attachment
tr: Ek

en: Attachments
tr: Ekler

en: Attachments or Signature field
tr: Ekler veya İmza alanı

en: Audience List:
tr: Kitle listesi:

en: Audience list failed. please try again
tr: Kitle listesi başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: Audience list refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Kitle listesi yenileme başarısız oldu. Nedeni: %s. Lütfen tekrar dene

en: Audience list refreshed
tr: Kitle listesi yenilendi

en: Audience tags failed. please try again
tr: Kitle etiketleri başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: Audience tags refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Kitle etiketleri yenileme başarısız oldu. Nedeni: %s. Lütfen tekrar dene

en: Audience tags refreshed
tr: Kitle etiketleri yenilendi

en: Auth Token can't be empty
tr: Yetkilendirme Token'ı boş olamaz

en: Auth Token...
tr: Yetkilendirme belirteci...

en: Auth Token:
tr: Yetkilendirme belirteci:

en: Author
tr: Yazar

en: Authorization Failed
tr: Yetkilendirme başarısız oldu

en: Authorization Successful
tr: Yetkilendirme başarılı

en: Authorization failed
tr: Yetkilendirme başarısız oldu

en: Authorization failed Cause:
tr: Yetkilendirme başarısız oldu. Nedeni:

en: Authorization failed. please try again
tr: Yetkilendirme başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: Authorize
tr: Yetkilendir

en: Authorize App Name...
tr: Uygulama adını yetkilendir...

en: Authorize App Name:
tr: Uygulama adını yetkilendir:

en: Authorize App:
tr: Uygulamayı yetkilendir:

en: Authorize New Dropbox App
tr: Yeni dropbox uygulamasını yetkilendir

en: Authorize New Google App
tr: Yeni Google uygulamasını yetkilendir

en: Authorize New Mailchimp App
tr: Yeni mailchimp uygulamasını yetkilendir

en: Authorize New One Drive App
tr: Yeni one drive uygulamasını yetkilendir

en: Authorize New Rapidmail Account
tr: Yeni rapidmail hesabını yetkilendir

en: Authorize New Zoho Analytics App
tr: Yeni zoho analytics uygulamasını yetkilendir

en: Authorize New Zoho Bigin App
tr: Yeni zoho bigin uygulamasını yetkilendir

en: Authorize New Zoho CRM App
tr: Yeni zoho CRM uygulamasını yetkilendir

en: Authorize New Zoho Campaigns App
tr: Yeni zoho campaigns uygulamasını yetkilendir

en: Authorize New Zoho Creator App
tr: Yeni zoho creator uygulamasını yetkilendir

en: Authorize New Zoho Desk App
tr: Yeni zoho desk uygulamasını yetkilendir

en: Authorized App:
tr: Yetkilendirilmiş uygulama:

en: Authorized Failed
tr: Yetkilendirme başarısız oldu

en: Authorized Filled
tr: Yetkilendirme dolduruldu

en: Authorized Redirect URIs:
tr: Yetkilendirilmiş yönlendirme URI'ları:

en: Authorized Successfully
tr: Başarıyla yetkilendirildi

en: Authorized failed
tr: Yetkilendirme başarısız oldu

en: Authorized successfully
tr: Başarıyla yetkilendirildi

en: Authorized ✔
tr: Yetkilendirildi ✔

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto Complete
tr: Otomatik tamamlama

en: Auto Login After Registration
tr: Kayıttan sonra otomatik giriş

en: Autocomplete :
tr: Otomatik tamamlama :

en: Autocomplete allows you to specify what type of automated assistance the browser should provide for filling out the field, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Learn more</a>
tr: Otomatik tamamlama, tarayıcının alanı doldurmak için sağlaması gereken otomatik yardım türünü belirlemenize olanak tanır, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Daha fazla bilgi</a>

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Autonami Fields
tr: Autonami alanları

en: Autonami Lists:
tr: Autonami listeleri:

en: Autonami Pro Plugins not found
tr: Autonami Pro Eklentileri bulunamadı

en: Autonami Tags:
tr: Autonami etiketleri:

en: Autonami fields refresh failed. please try again
tr: Autonami alanları yenilenemedi. lütfen tekrar deneyin

en: Autonami fields refreshed
tr: Autonami alanları yenilendi

en: Autonami lists and tags refresh failed Cause:
tr: Autonami listeleri ve etiketleri yenilenemedi Nedeni:

en: Autonami lists and tags refresh failed. please try again
tr: Autonami listeleri ve etiketleri yenilenemedi. lütfen tekrar deneyin

en: Autonami lists and tags refreshed
tr: Autonami listeleri ve etiketleri yenilendi

en: Available Font for PDF
tr: PDF için kullanılabilir yazı tipi

en: Available Integrations
tr: Kullanılabilir entegrasyonlar

en: Available On
tr: Şurada mevcut

en: Available On Pro
tr: Pro sürümünde mevcut

en: Available Payment Gateways
tr: Kullanılabilir ödeme geçitleri

en: Available on
tr: Şurada mevcut

en: Azure Portal
tr: Azure portalı

en: BG Height
tr: Arka plan yüksekliği

en: BG Height/Width
tr: Arka plan yükseklik/genişlik

en: BG Width
tr: Arka plan genişliği

en: Back
tr: Geri

en: Back to fields list
tr: Alan listesine geri dön

en: Background
tr: Arka plan

en: Background Blend Mode
tr: Arka plan karışım modu

en: Background Color
tr: Arka plan rengi

en: Background Color:
tr: Arka plan rengi:

en: Background Filter
tr: Arka plan filtresi

en: Background Image
tr: Arka plan görseli

en: Background Img Position
tr: Arka plan resmi konumu

en: Background Img Repeat
tr: Arka plan resmi tekrarı

en: Background Img Size
tr: Arka plan resmi boyutu

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Bad
tr: Kötü

en: Basic
tr: Temel

en: Basic Configuration
tr: Temel yapılandırma

en: Be sure to configure conditional logic for displaying Success/Error messages and Redirect Page. If no conditional logic is set, the default confirmation will be displayed.
tr: Başarı/Hata mesajları ve Yönlendirme Sayfası için koşullu mantık yapılandırdığından emin ol. Eğer koşullu mantık ayarlanmamışsa, varsayılan onay gösterilecektir.

en: Before Due Date
tr: Son tarihten önce

en: Between
tr: Arasında

en: Billable
tr: Faturalandırılabilir

en: Billing
tr: Fatura

en: Billing Status
tr: Faturalandırma durumu

en: Bit Form
tr: Bit form

en: Bit Form - Contact Form Builder Plugin for WordPress
tr: Bit form - WordPress için iletişim formu oluşturucu eklentisi

en: Bit Form - Most advanced form builder and entries management plugin
tr: Bit Form - En gelişmiş form oluşturucu ve girdi yönetimi eklentisi

en: Bit Form API
tr: Bit form API

en: Bit form Google reCaptcha V2 documentation
tr: Bit form Google reCaptcha V2 belgelerini

en: Bit form Google reCaptcha V3 documentation
tr: Bit form Google reCaptcha V3 belgeleri

en: Bit form Mollie Payment Gateway documentation
tr: Bit form Mollie Ödeme Geçidi belgeleri

en: Bit form PayPal Payment Gateway documentation
tr: Bit form PayPal Ödeme Geçidi belgeleri

en: Bit form Razorpay Payment Gateway documentation
tr: Bit form Razorpay Ödeme Geçidi belgeleri

en: Bit form Stripe Payment Gateway documentation
tr: Bit form Stripe Ödeme Geçidi belgeleri

en: Bit form Turnstile documentation
tr: Bit form Turnstile belgeleri

en: Bit form hCaptcha documentation
tr: Bit form hCaptcha belgeleri

en: Bitform Pages
tr: Bitform sayfaları

en: Bitform block settings
tr: Bitform blok ayarları

en: Bitforms Pages
tr: Bitforms sayfaları

en: Black
tr: Siyah

en: Block Gap
tr: Blok boşluğu

en: Blocked IP
tr: Engellenen IP

en: Blocked IP List
tr: Engellenen IP listesi

en: Blocked IP list
tr: Engellenen IP listesi

en: Blue
tr: Mavi

en: Blur
tr: Bulanıklık

en: Body:
tr: İçerik:

en: Border
tr: Kenarlık

en: Border Color
tr: Kenarlık rengi

en: Border Radius
tr: Kenarlık yarıçapı

en: Border Width
tr: Kenarlık genişliği

en: Bot API Key...
tr: Bot API anahtarı...

en: Bot API Key:
tr: Bot API anahtarı:

en: Both Side Gap
tr: Her iki taraf boşluğu

en: Breakpoint Modification
tr: Kırılma noktası değişikliği

en: Breakpoint width size modification
tr: Kırılma noktası genişlik boyutu değişikliği

en: Brevo(SendinBlue) API Console
tr: Brevo(SendinBlue) API konsolu

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Browse Template
tr: Şablona göz at

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Button
tr: Düğme

en: Button Align
tr: Buton hizalama

en: Button Align:
tr: Buton hizalama:

en: Button Alignment:
tr: Düğme hizalama:

en: Button Icons
tr: Düğme simgeleri

en: Button Position:
tr: Düğme konumu:

en: Button Reverse
tr: Buton ters çevir

en: Button Style
tr: Buton stili

en: Button Text
tr: Buton metni

en: Button Type
tr: Buton türü

en: Button View:
tr: Buton görünümü:

en: Buy Premium
tr: Premium satın al

en: By Roles
tr: Rollere göre

en: By default, first row of the worksheet is considered as header row. This can be used if tabular data starts from any row other than the first row.
tr: Varsayılan olarak, çalışma sayfasının ilk satırı başlık satırı olarak kabul edilir. Bu, tablo verisi ilk satır dışında herhangi bir satırdan başlıyorsa kullanılabilir.

en: By disabling this option, you can configure the double opt-in confirmation email from Conditional Logics manually.
tr: Bu seçeneği devre dışı bırakarak, çift onay e-postasını Koşullu Mantık üzerinden manuel olarak yapılandırabilirsin.

en: By enabling this feature, you will be hide image label.
tr: Bu özelliği etkinleştirerek, resim etiketini gizleyeceksin.

en: By enabling this feature, you will enable to select multiple image.
tr: Bu özelliği etkinleştirerek, birden fazla resim seçmeyi etkinleştireceksin.

en: By enabling this option only listed IP can submit this form.
tr: Bu seçeneği etkinleştirerek yalnızca listelenmiş IP'ler bu formu gönderebilir.

en: CARD
tr: KART

en: CPT added successfully, refresh your window
tr: CPT başarıyla eklendi, pencerenizi yenileyin

en: Can not save empty form.
tr: Boş form kaydedilemez.

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot read file size
tr: Dosya boyutu okunamıyor

en: Captcha Settings
tr: Captcha ayarları

en: Captcha Settings Updated
tr: Captcha ayarları güncellendi

en: Caption
tr: Başlık

en: Capture
tr: Yakala

en: Capture GCLID
tr: GCLID yakala

en: Capture Google Ads (Click ID)
tr: Google reklamlarını yakala (tıklama kimliği)

en: Capture Google Ads Click
tr: Google reklamları tıklamalarını yakala

en: Center
tr: Orta

en: Change
tr: Değiştir

en: Chat List:
tr: Sohbet listesi:

en: Chat here
tr: Buradan sohbet et

en: Chat list refresh failed Cause:
tr: Sohbet listesi yenileme başarısız oldu. Nedeni:

en: Chat list refresh failed. please try again
tr: Sohbet listesi yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Chat list refreshed
tr: Sohbet listesi yenilendi

en: Check Boxs
tr: Onay kutuları

en: Check Position
tr: Kontrol konumu

en: Check out our
tr: Bizim

en: Checkbox
tr: Onay kutusu

en: Checked Value
tr: İşaretli değer

en: Checked by Default
tr: Varsayılan olarak işaretli

en: Choose a unique name to identify this integration within your app.
tr: Uygulamanızda bu entegrasyonu tanımlamak için benzersiz bir ad seçin.

en: Choose the type of reCaptcha V2 (either I'm not a robot checkbox or Invisible reCaptcha badge).
tr: reCaptcha V2 türünü seç (ya Robot değilim onay kutusu ya da Görünmez reCaptcha rozeti).

en: Choose the type of reCaptcha V3 (reCaptcha V3).
tr: reCaptcha V3 türünü seç (reCaptcha V3).

en: Choose/Drop your file (.json)
tr: Dosyanızı seçin/bırakın (.json)

en: City:
tr: Şehir:

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Button
tr: Temizle butonu

en: Click
tr: Tıkla

en: Click here
tr: Buraya tıkla

en: Click here to see terms
tr: Şartları görmek için buraya tıkla

en: Click on the
tr: Ayarları uygulamak için

en: Click on the Register button and add Label.
tr: Kayıt ol düğmesine tıkla ve Etiket ekle.

en: Click on the Submit button.
tr: Gönder düğmesine tıkla.

en: Client ID
tr: İstemci ID

en: Client ID cann't be empty
tr: İstemci ID boş olamaz

en: Client ID:
tr: İstemci ID:

en: Client Id can't be empty
tr: İstemci Kimliği boş olamaz

en: Client Id...
tr: İstemci kimliği...

en: Client Secret
tr: İstemci sırrı

en: Client Secret can't be empty
tr: İstemci Gizli Anahtarı boş olamaz

en: Client Secret...
tr: İstemci gizli anahtarı...

en: Client Secret:
tr: İstemci sırrı:

en: Client id...
tr: İstemci ID...

en: Client id:
tr: İstemci ID:

en: Client secret...
tr: İstemci sırrı...

en: Client secret:
tr: İstemci sırrı:

en: Clone
tr: Klonla

en: Clone Step
tr: Adımı klonla

en: Close
tr: Kapat

en: Close On Select:
tr: Seçimde kapat:

en: Cloudflare Turnstile CAPTCHA
tr: Cloudflare turnstile CAPTCHA

en: Cloudflare Turnstile Validation Error:
tr: Cloudflare turnstile doğrulama hatası:

en: Cloudflare Turnstile reCAPTCHA Admin
tr: Cloudflare turnstile reCAPTCHA yönetici

en: Color
tr: Renk

en: Color Fill
tr: Renk dolgusu

en: Color Picker
tr: Renk seçici

en: Color-dodge
tr: Renk-kaçınma

en: Column Gap
tr: Sütun boşluğu

en: Column Header
tr: Sütun başlığı

en: Column Mapping
tr: Sütun eşleştirme

en: Column Title
tr: Sütun başlığı

en: Column Width
tr: Sütun genişliği

en: Comment Status
tr: Yorum durumu

en: Compact
tr: Kompakt

en: Company
tr: Şirket

en: Completion Rate
tr: Tamamlanma oranı

en: Condition
tr: Koşul

en: Conditional Logic
tr: Koşullu mantık

en: Conditional Logics
tr: Koşullu mantık

en: Conditional Logics are triggered based on the order of the logic groups. The higher the logic group, the higher the priority. If you want to change the priority, you can sort by drag and drop the logic group.
tr: Koşullu Mantıklar, mantık gruplarının sırasına göre tetiklenir. Mantık grubu ne kadar yüksekse, önceliği o kadar yüksektir. Önceliği değiştirmek istersen, mantık grubunu sürükle ve bırak ile sıralayabilirsin.

en: Config Option
tr: Seçenek yapılandır

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Configure default confirmation email template
tr: Varsayılan onay e-posta şablonunu yapılandır

en: Confirm on Close:
tr: Kapatırken onayla:

en: Confirmation
tr: Onay

en: Confirmations
tr: Onaylar

en: Confirmed entries
tr: Onaylanmış girişler

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect New Active Campaing API
tr: Yeni active campaing API bağla

en: Connect Successfully
tr: Başarıyla bağlandı

en: Connected API List:
tr: Bağlı API listesi:

en: Connected API:
tr: Bağlı API:

en: Connected Accounts
tr: Bağlı hesaplar

en: Connected with WooCommerce Successfully
tr: WooCommerce ile başarıyla bağlandı

en: Connected/Authorized Platforms
tr: Bağlı/yetkilendirilmiş platformlar

en: Contact
tr: Kişi

en: Contact :
tr: İletişim :

en: Contact Email
tr: İletişim e-postası

en: Contact Fields refresh failed. please try again
tr: İletişim Alanları yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Contact Fields refreshed
tr: İletişim Alanları yenilendi

en: Contact Form
tr: İletişim formu

en: Contact Form Builder - Bit Form
tr: İletişim formu oluşturucu - bit form

en: Contact Form Builder Plugin: Multi Step Contact Form, Payment Form, Custom Contact Form Plugin by Bit Form
tr: İletişim formu oluşturucu eklentisi: çok adımlı iletişim formu, ödeme formu, bit form tarafından özel iletişim formu eklentisi

en: Contact Owner
tr: Kişi sahibi

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Contain
tr: İçerir

en: Contain All
tr: Tümünü içerir

en: Contains
tr: İçerir

en: Content Direction
tr: İçerik yönü

en: Contrast
tr: Kontrast

en: Control how the record gets updated.
tr: Kaydın nasıl güncelleneceğini kontrol et.

en: Control how the row gets updated.
tr: Satırın nasıl güncelleneceğini kontrol et.

en: Conversational CSS Saved Successfully!
tr: Konuşma CSS'i başarıyla kaydedildi!

en: Conversational Form
tr: Konuşma formu

en: Conversational Form Settings
tr: Konuşma formu ayarları

en: Conversational Steps settings
tr: Konuşma Adımları ayarları

en: Copied on clipboard.
tr: Panoya kopyalandı.

en: Copy Your Domain URL and Goto Google ReCaptcha Dashboard, paste it under Domains.
tr: Alan Adı URL'ni kopyala ve Google ReCaptcha Paneline git, Alan Adları altına yapıştır.

en: Copy the
tr: PayPal Panelinden

en: Copy the API key and paste it in the Bit Form
tr: API anahtarını kopyalayın ve Bit Form'daki

en: Country
tr: Ülke

en: Country Field available in Pro version of Bit Form.
tr: Ülke Alanı, Bit Form'un Pro versiyonunda mevcuttur.

en: Country Not Found Text
tr: Ülke bulunamadı metni

en: Country Not Found Text Modify
tr: Ülke bulunamadı metni değiştirme

en: Country:
tr: Ülke:

en: Create
tr: Oluştur

en: Create API User
tr: API kullanıcısı oluştur

en: Create First Form
tr: İlk formu oluştur

en: Create First View
tr: İlk görünümü oluştur

en: Create Form
tr: Form oluştur

en: Create Issue
tr: Sorun oluştur

en: Create Milestone
tr: Kilometre taşı oluştur

en: Create New Folder
tr: Yeni klasör oluştur

en: Create New Note
tr: Yeni not oluştur

en: Create Project
tr: Proje oluştur

en: Create Sub Task
tr: Alt görev oluştur

en: Create Task
tr: Görev oluştur

en: Create Tasklist
tr: Görev listesi oluştur

en: Create View
tr: Görünüm oluştur

en: Create a New Form
tr: Yeni bir form oluştur

en: Create a new folder in the selected folder
tr: Seçilen klasörde yeni bir klasör oluştur

en: Create next recurrence after the close of current task.
tr: Mevcut görev kapandıktan sonra bir sonraki tekrarı oluştur.

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Currency
tr: Para birimi

en: Currency Not Found Text
tr: Para birimi bulunamadı metni

en: Currency Not Found Text Modify
tr: Para birimi bulunamadı metni değiştirme

en: Currency Position:
tr: Para birimi konumu:

en: Currency Symbol:
tr: Para birimi sembolü:

en: Current Date
tr: Geçerli tarih

en: Current Month
tr: Bu ay

en: Current Week
tr: Bu hafta

en: Current Year
tr: Bu yıl

en: Currently, no payment gateway has been connected.
tr: Şu anda hiçbir ödeme geçidi bağlı değil.

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Class & Attribute
tr: Özel Sınıf ve Öznitelik

en: Custom Classes and Attributes
tr: Özel sınıflar ve öznitelikler

en: Custom Date
tr: Özel tarih

en: Custom Error Message
tr: Özel hata mesajı

en: Custom Groundhogg Value
tr: Özel groundhogg değeri

en: Custom JS and CSS Code Editor
tr: Özel JS ve CSS kod düzenleyici

en: Custom JS and CSS Editor
tr: Özel JS ve CSS düzenleyici

en: Custom Link
tr: Özel bağlantı

en: Custom Option Required
tr: Özel seçenek gerekli

en: Custom Page
tr: Özel sayfa

en: Custom Tags
tr: Özel etiketler

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Custom Validation (RegEx) Pattern
tr: Özel doğrulama (RegEx) deseni

en: Custom Value
tr: Özel değer

en: Custom...
tr: Özel...

en: Customer ID key cann't be empty
tr: Müşteri ID anahtarı boş olamaz

en: Customer Id (non manager account)
tr: Müşteri ID'si (yönetici hesabı olmayan)

en: Customize Email template
tr: E-posta şablonunu özelleştir

en: Customize Email templates
tr: E-posta şablonlarını özelleştir

en: Daily
tr: Günlük

en: Dark
tr: Koyu

en: Darken
tr: Karartma

en: Data Center:
tr: Veri merkezi:

en: Data Table
tr: Veri tablosu

en: Data Views & Edit
tr: Veri Görünümleri ve Düzenleme

en: Data center cann't be empty
tr: Veri merkezi boş olamaz

en: Date
tr: Tarih

en: Date Format
tr: Tarih formatı

en: Date Time (Advanced)
tr: Tarih saat (gelişmiş)

en: Date-Time
tr: Tarih-saat

en: Day Before
tr: Bir gün önce

en: Days after today
tr: Bugünden sonraki günler

en: Days before today
tr: Bugünden önceki günler

en: Deal Type
tr: Anlaşma türü

en: Decimal Separator:
tr: Ondalık ayırıcı:

en: Decision Box
tr: Karar kutusu

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Amount Value
tr: Varsayılan miktar değeri

en: Default Phone Number
tr: Varsayılan telefon numarası

en: Default Row:
tr: Varsayılan satır:

en: Default Value
tr: Varsayılan değer

en: Default Value is the initial value that will appear in the field. You can show or hide the default value by toggling this option.
tr: Varsayılan Değer, alanda görünecek ilk değerdir. Bu seçeneği açıp kapatarak varsayılan değeri gösterebilir veya gizleyebilirsin.

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Delete
tr: Sil

en: Delete File From Wordpress
tr: WordPress'ten dosya sil

en: Delete Post Type
tr: Yazı tipini sil

en: Delete Step
tr: Adımı sil

en: Delete all data table when delete plugin.
tr: Eklentiyi silerken tüm veri tablolarını sil.

en: Delete file from Wordpress after upload in Dropbox
tr: Dropbox'a yükledikten sonra WordPress'ten dosya sil

en: Delete file from Wordpress after upload in OneDrive
tr: OneDrive'a yükledikten sonra dosyayı Wordpress'ten sil

en: Delete successfully, refresh your window
tr: Başarıyla silindi, pencerenizi yenileyin

en: Delete the unconfirmed entries from responses after days:
tr: Onaylanmamış girişleri yanıtlardan şu kadar gün sonra sil:

en: Deleted
tr: Silindi

en: Deleting ...
tr: Siliniyor ...

en: Department:
tr: Departman:

en: Departments refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Departmanlar yenilenemedi. Nedeni: %s. Lütfen tekrar dene

en: Departments refresh failed. please try again
tr: Departmanlar yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Departments refreshed
tr: Departmanlar yenilendi

en: Description
tr: Açıklama

en: Details Page
tr: Detaylar sayfası

en: Details Page Styling
tr: Detaylar sayfası stil ayarları

en: Detect Country By Geo
tr: Coğrafi konum ile ülkeyi tespit et

en: Detect Country By IP
tr: IP ile ülkeyi tespit et

en: Detect Country by Geo Location
tr: Coğrafi konum ile ülke tespiti

en: Detect Country by IP
tr: IP ile ülke tespiti

en: Direction
tr: Yön

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disable Card
tr: Kartı devre dışı bırak

en: Disable Entry Storing
tr: Giriş depolamayı devre dışı bırak

en: Disable double opt-in confirmation for logged in users.
tr: Giriş yapmış kullanıcılar için çift onayı devre dışı bırak.

en: Disable entry storing in WordPress database
tr: WordPress veritabanında giriş depolamayı devre dışı bırak

en: Disable if maximum selected:
tr: Maksimum seçildiğinde devre dışı bırak:

en: Disable this form after limited entry
tr: Sınırlı girişten sonra bu formu devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Disabling a field prevents users from interacting with it or entering data. You can toggle this option to enable or disable the field as needed.
tr: Bir alanı devre dışı bırakmak, kullanıcıların onunla etkileşime girmesini veya veri girmesini engeller. Gerektiğinde alanı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: Divider
tr: Ayırıcı

en: Do You want Deplicate these
tr: Bu

en: Do you want to change these
tr: Bu

en: Doc & Support
tr: Belge ve Destek

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Domain Name can't be empty
tr: Alan Adı boş olamaz

en: Domain URL
tr: Alan adı URL'si

en: Domain URL:
tr: Alan Adı URL'si:

en: Double Opt-In
tr: Çift onay

en: Double Opt-in
tr: Çift onay

en: Download Link Shortcode
tr: İndirme bağlantısı kısa kodu

en: Downloadable
tr: İndirilebilir

en: Downloadable Product
tr: İndirilebilir ürün

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
tr: İndirilebilir ürünler satın alındığında bir dosyaya erişim sağlar.

en: Draft Button
tr: Taslak düğmesi

en: Draft entries
tr: Taslak girişler

en: Drag and Drop WordPress Form Builder will allow you to build any kind of forms for WordPress website that you can imagine. The Professional design of Bit Form keeps all the tools right where you want them! You can make integration among various CRM and application with no zero experience.
tr: Sürükle ve Bırak WordPress Form Oluşturucu, hayal edebileceğin her türlü formu WordPress web sitesi için oluşturmana olanak tanır. Bit Form'un profesyonel tasarımı tüm araçları tam istediğin yerde tutar! Hiç deneyimin olmasa bile çeşitli CRM ve uygulamalar arasında entegrasyon yapabilirsin.

en: Drag n Drop
tr: Sürükle ve Bırak

en: Dropbox API Console
tr: Dropbox API konsolu

en: Dropbox Access Code
tr: Dropbox erişim kodu

en: Dropbox Access Code:
tr: Dropbox erişim kodu:

en: Dropbox Api Key:
tr: Dropbox API anahtarı:

en: Dropbox Api Secret:
tr: Dropbox API sırrı:

en: Dropbox ApiKey, ApiSecret & Access Code can't be empty
tr: Dropbox ApiKey, ApiSecret ve Erişim Kodu boş olamaz

en: Dropbox Folder
tr: Dropbox klasörü

en: Dropdown
tr: Açılır menü

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Duplicate field name
tr: Yinelenen alan adı

en: Duplicate...
tr: Çoğalt...

en: Dynamic
tr: Dinamik

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Button
tr: Düzenle butonu

en: Edit Custom Error Message
tr: Özel hata mesajını düzenle

en: Edit Decision Box Label
tr: Karar kutusu etiketini düzenle

en: Edit Form
tr: Formu düzenle

en: Edit GDPR Concent Label
tr: GDPR onay etiketini düzenle

en: Edit GDPR Concent label by clicking on edit icon
tr: GDPR Onay etiketini düzenlemek için düzenleme simgesine tıkla

en: Edit Global Message (Type:
tr: Genel mesajı düzenle (tür:

en: Edit HTML Content
tr: HTML içeriğini düzenle

en: Edit Note
tr: Notu düzenle

en: Edit Options
tr: Seçenekleri düzenle

en: Edit Post Types
tr: Yazı tiplerini düzenle

en: Edit Table
tr: Tabloyu düzenle

en: Edit the HTML field content by clicking on edit icon
tr: HTML alan içeriğini düzenlemek için düzenleme simgesine tıkla

en: Edit verification Messages/Redirect URL
tr: Doğrulama Mesajlarını/Yönlendirme URL'sini Düzenle

en: Edit verification messages
tr: Doğrulama mesajlarını düzenle

en: Edit your decision box label by clicking on edit icon
tr: Karar kutusu etiketini düzenlemek için düzenleme simgesine tıkla

en: Elastic Email API Console
tr: Elastic email API konsolu

en: Elastic Email Fields
tr: Elastic email alanları

en: Email
tr: E-posta

en: Email :
tr: E-posta :

en: Email Notification
tr: E-posta bildirimi

en: Email Subject Here
tr: E-posta konusu buraya

en: Email Template deleted
tr: E-posta şablonu silindi

en: Email Template duplicated
tr: E-posta şablonu kopyalandı

en: Email Template:
tr: E-posta şablonu:

en: Email Templates
tr: E-posta şablonları

en: Email Templates Coming soon
tr: E-posta Şablonları Çok Yakında

en: Email Test
tr: E-posta testi

en: Email field is mandatory for double opt-in.
tr: Çift onay için e-posta alanı zorunludur.

en: Email is invalid
tr: E-posta geçersiz

en: Email sent successfully.
tr: E-posta başarıyla gönderildi.

en: Email:
tr: E-posta:

en: Embed via HTML Code
tr: HTML kodu ile yerleştir

en: Embed via HTML Code (Conversational Form)
tr: HTML kodu ile yerleştir (konuşma formu)

en: Empty
tr: Boş

en: Empty Submission
tr: Boş gönderim

en: Empty filename
tr: Boş dosya adı

en: Empty form cannot be submitted.
tr: Boş form gönderilemez.

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable / Disable
tr: Etkinleştir / devre dışı bırak

en: Enable Double Option for new contacts
tr: Yeni kişiler için çift onayı etkinleştir

en: Enable ReCaptcha V3
tr: ReCaptcha V3'ü etkinleştir

en: Enable SMTP
tr: SMTP'yi etkinleştir

en: Enable Time
tr: Zamanı etkinleştir

en: Enables 24-hour format for time. By default, 12-hour format is used. If you want to use 24-hour format, you need to enable this.
tr: Zaman için 24 saat biçimini etkinleştirir. Varsayılan olarak 12 saat biçimi kullanılır. 24 saat biçimini kullanmak istiyorsan, bunu etkinleştirmen gerekir.

en: Enables time picker. By default, time picker is disabled. If you want to use time picker, you need to enable this.
tr: Zaman seçiciyi etkinleştirir. Varsayılan olarak, zaman seçici devre dışıdır. Zaman seçiciyi kullanmak istiyorsan, bunu etkinleştirmen gerekir.

en: Enabling this option will check from the submitted entries whether its value is duplicate.
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek, gönderilen girişlerden değerinin yinelenen olup olmadığını kontrol eder.

en: Enabling this option will check from your WordPress user database whether its value is duplicate.
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek, WordPress kullanıcı veritabanınızdan değerinin yinelenen olup olmadığını kontrol eder.

en: Encharge API Console
tr: Encharge API konsolu

en: Encharge Fields
tr: Encharge alanları

en: Encharge fields refresh failed. please try again
tr: Encharge alanları yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: Encharge fields refreshed
tr: Encharge alanları yenilendi

en: End After
tr: Sonra bitir

en: End Time
tr: Bitiş zamanı

en: End With
tr: İle biter

en: Enter Amount..
tr: Miktar gir..

en: Enter Email Addresses
tr: E-posta adreslerini girin

en: Enter Hours
tr: Saat gir

en: Enter Owner ID
tr: Sahip ID gir

en: Enter Phone Number
tr: Telefon numarası gir

en: Enter row number
tr: Satır numarası gir

en: Enter the criteria to update records. Please use the below format.
tr: Kayıtları güncellemek için kriterleri gir. Lütfen aşağıdaki formatı kullan.

en: Enter the criteria to update rows. Please use the below format.
tr: Satırları güncellemek için kriterleri gir. Lütfen aşağıdaki formatı kullan.

en: Enter the shortcode in this Input.
tr: Kısa kodu bu Giriş alanına girin.

en: Entries
tr: Girişler

en: Entries Duplicated successfully
tr: Girdiler başarıyla kopyalandı

en: Entries id is invalid
tr: Girdi kimliği geçersiz

en: Entry Deleted successfully
tr: Girdi başarıyla silindi

en: Entry Deleted successfully, Some prevented by workflow
tr: Girdi başarıyla silindi, bazıları iş akışı tarafından engellendi

en: Entry Deletetion prevented by workflow
tr: İş akışı tarafından girdi silme engellendi

en: Entry Details #
tr: Giriş Detayları #

en: Entry Duplicated successfully
tr: Girdi başarıyla kopyalandı

en: Entry Edit
tr: Giriş düzenleme

en: Entry Limit
tr: Giriş sınırı

en: Entry Not Found!
tr: Girdi bulunamadı!

en: Entry Update Successfully
tr: Giriş başarıyla güncellendi

en: Entry Updated Successfully
tr: Girdi başarıyla güncellendi

en: Entry View
tr: Giriş görünümü

en: Equal
tr: Eşit

en: Error Occured
tr: Hata oluştu

en: Error Occured in saving %s
tr: %s kaydedilirken hata oluştu

en: Error Occurred
tr: Hata oluştu

en: Error Occurred, Please Reload
tr: Hata oluştu, lütfen yeniden yükleyin

en: Error occurred, Please try again.
tr: Hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: Event:
tr: Etkinlik:

en: Every Day
tr: Her gün

en: Example
tr: Örnek

en: Example:
tr: Örnek:

en: Excellent
tr: Mükemmel

en: Explore our extensive documentation. From beginners to developers - everyone will get an answer
tr: Kapsamlı dokümantasyonumuzu keşfet. Başlangıç seviyesinden geliştiricilere - herkes bir cevap bulacak

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Export File Format
tr: Dışa aktarma dosya formatı

en: Export Form Data
tr: Form verilerini dışa aktar

en: Exporting...
tr: Dışa aktarılıyor...

en: Expression
tr: İfade

en: External
tr: Harici

en: Facebook support group
tr: Facebook destek grubu

en: Failed to Copy, Try Again.
tr: Kopyalama başarısız, tekrar deneyin.

en: Failed to change Form Status
tr: Form Durumu değiştirilemedi

en: Failed to fetch groundhoggtag
tr: Groundhogg etiketleri getirilemedi

en: Failed to fetch list fields
tr: Liste alanları getirilemedi

en: Failed to update, Data is empty.
tr: Güncelleme başarısız, veri boş.

en: Failed to write file to disk.
tr: Dosya diske yazılamadı.

en: Fetch All Dropbox Folders
tr: Tüm Dropbox klasörlerini getir

en: Fetch All Recipients
tr: Tüm alıcıları getir

en: Fetch Subscriber List
tr: Abone listesini getir

en: Field
tr: Alan

en: Field Actions
tr: Alan işlemleri

en: Field Block
tr: Alan bloğu

en: Field Clone
tr: Alan klonlama

en: Field Cloning
tr: Alan klonlama

en: Field Map
tr: Alan eşleştirme

en: Field Mapping
tr: Alan eşleştirme

en: Field Mappping
tr: Alan eşleştirme

en: Field Style
tr: Alan stili

en: Field name cannot be empty
tr: Alan adı boş olamaz

en: Fields
tr: Alanlar

en: Fields refresh failed
tr: Alan yenileme başarısız oldu

en: Fields refresh failed Cause:
tr: Alanlar yenilenemedi. Nedeni:

en: Fields refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Alanlar yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Fields refresh failed. please try again
tr: Alanlar yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: Fields refresh successfully
tr: Alanlar başarıyla yenilendi

en: Fields refreshed
tr: Alanlar yenilendi

en: File Exist Message
tr: Dosya mevcut mesajı

en: File Input
tr: Dosya girişi

en: File Select Status
tr: Dosya seçim durumu

en: File Upload
tr: Dosya yükleme

en: File Upload Field Map
tr: Dosya yükleme alanı eşleştirmesi

en: File not allowed by policy
tr: Dosyaya politika tarafından izin verilmiyor

en: File size is too large
tr: Dosya boyutu çok büyük

en: File size is too large after sanitation
tr: Temizleme sonrası dosya boyutu çok büyük

en: File size validation
tr: Dosya boyutu doğrulama

en: File type is not allowed
tr: Dosya türüne izin verilmiyor

en: File type is not supported
tr: Dosya türü desteklenmiyor

en: File type validation
tr: Dosya türü doğrulama

en: Filter
tr: Filtrele

en: Filter Entries between Dates
tr: Girişleri tarihler arasında filtrele

en: Finish & Save
tr: Bitir ve Kaydet

en: First Name
tr: Ad

en: First Name:
tr: Ad:

en: Fixed
tr: Sabit

en: Flags:
tr: Bayraklar:

en: Fluent CRM Fields
tr: Fluent CRM alanları

en: Fluent CRM List:
tr: Fluent CRM listesi:

en: Fluent CRM Plugins not found
tr: Fluent CRM Eklentileri bulunamadı

en: Fluent CRM Tags:
tr: Fluent CRM etiketleri:

en: Fluent CRM fields refresh failed. please try again
tr: Fluent CRM alanları yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: Fluent CRM fields refreshed
tr: Fluent CRM alanları yenilendi

en: FluentCRM list refresh failed Cause:
tr: FluentCRM listesi yenileme başarısız oldu. Nedeni:

en: FluentCRM list refresh failed. please try again
tr: FluentCRM listesi yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: FluentCRM list refreshed
tr: FluentCRM listesi yenilendi

en: Folders refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Klasörler yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Folders refresh failed. please try again
tr: Klasörler yenilenemedi. Lütfen tekrar deneyin

en: Folders refreshed
tr: Klasörler yenilendi

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Font Family
tr: Yazı tipi ailesi

en: Font Size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Font Size (Pixels)
tr: Yazı tipi boyutu (piksel)

en: Font Style
tr: Yazı tipi stili

en: Font Weight
tr: Yazı tipi ağırlığı

en: For
tr: İçin

en: For more details,
tr: Daha fazla detay için,

en: For more details, please visit the
tr: Daha fazla bilgi için, lütfen

en: Forgot Password Fields
tr: Şifremi unuttum alanları

en: Form Abandonment
tr: Form terk etme

en: Form Address Fields
tr: Form adres alanları

en: Form Background
tr: Form arka planı

en: Form Deleted Successfully
tr: Form başarıyla silindi

en: Form Entry Edit
tr: Form girişi düzenleme

en: Form Field
tr: Form alanı

en: Form Fields
tr: Form alanları

en: Form ID cannot be empty
tr: Form ID boş olamaz

en: Form Name
tr: Form adı

en: Form Name Should Be Within 50 Characters
tr: Form adı 50 karakteri geçmemelidir

en: Form Saved successfully
tr: Form başarıyla kaydedildi

en: Form Settings
tr: Form ayarları

en: Form Submitted
tr: Form gönderildi

en: Form Submitted Successfully
tr: Form başarıyla gönderildi

en: Form Templates
tr: Form şablonları

en: Form Width Modification
tr: Form genişliği değişikliği

en: Form data is empty
tr: Form verisi boş

en: Form deleted successfully.
tr: Form başarıyla silindi.

en: Form does not exist
tr: Form mevcut değil

en: Form does not exist.
tr: Form mevcut değil.

en: Form does not exists
tr: Form mevcut değil

en: Form does not exists.
tr: Form mevcut değil.

en: Form duplicated successfully
tr: Form başarıyla kopyalandı

en: Form entries does not exist.
tr: Form girdileri mevcut değil.

en: Form entry deletion failed.
tr: Form girdisi silme başarısız.

en: Form id is empty.
tr: Form kimliği boş.

en: Form id is invalid
tr: Form kimliği geçersiz

en: Form id is invalid.
tr: Form kimliği geçersiz.

en: Form id or entries id is invalid
tr: Form kimliği veya girdi kimliği geçersiz

en: Form imported successfully.
tr: Form başarıyla içe aktarıldı.

en: Form is available %s
tr: Form %s kullanılabilir

en: Form is available %s From %s
tr: Form %s %s'den itibaren kullanılabilir

en: Form is available on %s
tr: Form %s tarihinde kullanılabilir

en: Form is not exists.
tr: Form mevcut değil.

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: Form status change failed.
tr: Form durumu değiştirilemedi.

en: Form status changed successfully
tr: Form durumu başarıyla değiştirildi

en: Form style
tr: Form stili

en: Form update failed.
tr: Form güncelleme başarısız.

en: Form updated successfully.
tr: Form başarıyla güncellendi.

en: Formatter:
tr: Biçimlendirici:

en: Forms
tr: Formlar

en: Forms deleted successfully.
tr: Formlar başarıyla silindi.

en: Forms refresh failed Cause:
tr: Formlar yenilenemedi. Nedeni:

en: Forms refresh failed. please try again
tr: Formlar yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Forms refreshed
tr: Formlar yenilendi

en: Friday
tr: Cuma

en: From
tr: Başlangıç

en: From Email Address
tr: Gönderen e-posta adresi

en: From Mail
tr: Gönderen e-posta

en: From Name
tr: Gönderen adı

en: From:
tr: Kimden:

en: Full
tr: Tam

en: Full Name:
tr: Tam ad:

en: Full Width
tr: Tam genişlik

en: Full page droppable
tr: Tam sayfa bırakılabilir

en: GDPR Agreement
tr: GDPR anlaşması

en: General
tr: Genel

en: Generate Token after page load to prevent conflict with cache plugins.
tr: Önbellek eklentileriyle çakışmayı önlemek için sayfa yüklendikten sonra Token oluştur.

en: Generate a default UI for managing this post type
tr: Bu yazı tipini yönetmek için varsayılan bir kullanıcı arayüzü oluştur

en: Generate a new API key or use an existing one (you can use test API key for testing purposes). This key is required for authenticating API requests.
tr: Yeni bir API anahtarı oluşturun veya mevcut bir tane kullanın (test amaçlı olarak test API anahtarını kullanabilirsiniz). Bu anahtar, API isteklerinin kimlik doğrulaması için gereklidir.

en: Generate new API key
tr: Yeni API anahtarı oluştur

en: Generate new ID
tr: Yeni kimlik oluştur

en: Get $10 Cashback
tr: 10$ nakit iade al

en: Get Christmas Deal!
tr: Noel fırsatını yakala!

en: Get Year End Deal
tr: Yıl sonu fırsatını yakala

en: Getgist API Console
tr: Getgist API konsolu

en: Gist Fields
tr: Gist alanları

en: Global Settings
tr: Genel ayarlar

en: Go Home
tr: Ana sayfaya git

en: Go to PDF Settings
tr: PDF ayarlarına git

en: Go to Payment Settings
tr: Ödeme ayarlarına git

en: Go to the Google reCaptcha V2 Admin Dashboard
tr: Google reCaptcha V2 yönetici paneline git

en: Go to the Google reCaptcha V3 Admin Dashboard
tr: Google reCaptcha V3 yönetici paneline git

en: Go to the Turnstile Admin Dashboard
tr: Turnstile yönetici paneline git

en: Go to the hCaptcha Admin Dashboard
tr: hCaptcha yönetici paneline git

en: Go to your Mollie Dashboard
tr: Mollie Panelinize gidin

en: Go to your PayPal Dashboard
tr: PayPal Panelinize gidin

en: Go to your Razorpay Dashboard
tr: Razorpay Panelinize gidin

en: Go to your Stripe Dashboard
tr: Stripe Panelinize gidin

en: Gold
tr: Altın

en: Good
tr: İyi

en: Google API Console
tr: Google API konsolu

en: Google Ads
tr: Google reklamları

en: Google Ads Information
tr: Google reklamları bilgileri

en: Google Ads Manager Account
tr: Google reklamları yönetici hesabı

en: Google Fields
tr: Google alanları

en: Google Maps API
tr: Google haritalar API

en: Google Maps API Key
tr: Google haritalar API anahtarı

en: Google reCAPTCHA Admin
tr: Google reCAPTCHA yönetici

en: Gradient
tr: Gradyan

en: Grayscale
tr: Gri tonlama

en: Greater Than
tr: Büyüktür

en: Greater Than or Equal
tr: Büyük veya eşittir

en: Groundhogg Fields
tr: Groundhogg alanları

en: Groundhogg Meta Fields
tr: Groundhogg meta alanları

en: Groundhogg all tag fetched successfully
tr: Groundhogg tüm etiketler başarıyla getirildi

en: Group Name
tr: Grup adı

en: Group fetch failed
tr: Grup alma başarısız oldu

en: Group fetch successfully
tr: Grup başarıyla alındı

en: Groups
tr: Gruplar

en: Header Row:
tr: Başlık satırı:

en: Height
tr: Yükseklik

en: Helper Text
tr: Yardımcı metin

en: Helper Text is an optional text that appears beneath the field to provide additional information to the user. You can show or hide the helper text by toggling this option.
tr: Yardımcı Metin, kullanıcıya ek bilgi sağlamak için alanın altında görünen isteğe bağlı bir metindir. Bu seçeneği açıp kapatarak yardımcı metni gösterebilir veya gizleyebilirsin.

en: Here Department, Salary and Country are Zoho Analytics table column name
tr: Burada Departman, Maaş ve Ülke, Zoho Analytics tablo sütun adlarıdır

en: Here Email is Zoho Creator Field link name. info:
tr: Burada Email, Zoho Creator Alan bağlantı adıdır. Bilgi:

en: Hidden
tr: Gizli

en: Hidden Field
tr: Gizli alan

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide Calender
tr: Takvimi gizle

en: Hide Country List
tr: Ülke listesini gizle

en: Hide Image Label
tr: Görsel etiketini gizle

en: Hide Integration Logs
tr: Entegrasyon günlüklerini gizle

en: Hide ReCaptcha Badge
tr: ReCaptcha rozetini gizle

en: Hides the calendar. By default, calendar is shown. If you want to hide the calendar, you need to enable this.
tr: Takvimi gizler. Varsayılan olarak takvim gösterilir. Takvimi gizlemek istiyorsan, bunu etkinleştirmen gerekir.

en: History Empty
tr: Geçmiş boş

en: Homepage URL:
tr: Ana sayfa URL'si:

en: Honeypot trap
tr: Honeypot tuzağı

en: Honeypot trap for bot
tr: Botlar için bal küpü tuzağı

en: Horizontal
tr: Yatay

en: How many rows to export
tr: Kaç satır dışa aktarılacak

en: How to Configure Conditional Logic
tr: Koşullu mantık nasıl yapılandırılır

en: How to Configure Confirmation Message/Redirect page
tr: Onay Mesajı/Yönlendirme sayfası nasıl yapılandırılır

en: How to Configure Double Opt-In
tr: Çift onay nasıl yapılandırılır

en: How to Configure Email Templates
tr: E-posta şablonları nasıl yapılandırılır

en: How to Configure Form Abandonment
tr: Form terk etme nasıl yapılandırılır

en: How to Configure PDF Template
tr: PDF şablonu nasıl yapılandırılır

en: How to Configure WP User Registration
tr: WP kullanıcı kaydı nasıl yapılandırılır

en: How to Setup ACF integration
tr: ACF entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup ActiveCampaign integration
tr: ActiveCampaign entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Acumbamail integration
tr: Acumbamail entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Advanced Form Integration
tr: Gelişmiş form entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Automate Hub by Sperse.IO integration
tr: Automate Hub by Sperse.IO entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup AutomatorWP integration
tr: AutomatorWP entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Autonami integration
tr: Autonami entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Brevo(SendinBlue) integration
tr: Brevo(SendinBlue) entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Dropbox integration
tr: Dropbox entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Elastic Email Integration
tr: Elastic email entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Encharge integration
tr: Encharge entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup FlowMattic integration
tr: FlowMattic entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Fluent-CRM integration
tr: Fluent-CRM entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Google Sheets integration
tr: Google Sheets entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup IFTTT integration
tr: IFTTT entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Integrately integration
tr: Integrately entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Integrations
tr: Entegrasyonlar nasıl kurulur

en: How to Setup Integromat integration
tr: Integromat entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup MailChamp integration
tr: MailChamp entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup MailPoet integration
tr: MailPoet entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup MailerLite integration
tr: MailerLite entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup MetaBox integration
tr: MetaBox entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Pabbly integration
tr: Pabbly entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Pods integration
tr: Pods entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Sure Triggers integration
tr: Sure Triggers entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Telegram integration
tr: Telegram entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Thrive Automator integration
tr: Thrive Automator entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Uncanny Automator integration
tr: Uncanny Automator entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup WP Webhooks integration
tr: WP Webhooks entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup WooCommerce integration
tr: WooCommerce entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zapier integration
tr: Zapier entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Analytics integration
tr: Zoho Analytics entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Bigin integration
tr: Zoho Bigin entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Campaigns integration
tr: Zoho Campaigns entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Creator integration
tr: Zoho Creator entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Desk integration
tr: Zoho Desk entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Flow integration
tr: Zoho Flow entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Mail integration
tr: Zoho Mail entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Marketing Hub integration
tr: Zoho Marketing Hub entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Projects integration
tr: Zoho Projects entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Recruit integration
tr: Zoho Recruit entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Sheet integration
tr: Zoho Sheet entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Sign integration
tr: Zoho Sign entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho Work Drive integration
tr: Zoho Work Drive entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup Zoho-CRM integration
tr: Zoho-CRM entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to Setup n8n.io integration
tr: n8n.io entegrasyonu nasıl kurulur

en: How to enable Conversational Form
tr: Konuşma Formu nasıl etkinleştirilir

en: How to set up
tr: Nasıl kurulur

en: How to set up Confirmation messages or Redirect page:
tr: Onay mesajlarını veya Yönlendirme sayfasını nasıl ayarlarsın:

en: How to setup Conversational form:
tr: Konuşma formunu nasıl ayarlarsın:

en: How to setup Double Opt-In & Send Email Notification:
tr: Çift Onay ve E-posta Bildirimi Gönderme Nasıl Ayarlanır:

en: How to setup Email Templates & Send Email Notification:
tr: E-posta Şablonlarını Nasıl Kurarsın ve E-posta Bildirimi Gönderirsin:

en: How to setup Form Abandonment & save partial form progress:
tr: Form Terk Etme ve kısmi form ilerlemesini kaydetmeyi nasıl ayarlarsın:

en: How to setup Integrations:
tr: Entegrasyonları nasıl ayarlarsın:

en: How to setup Landinge Page
tr: İniş Sayfasını nasıl ayarlarsın

en: How to setup PDF Templates:
tr: PDF Şablonları nasıl kurulur:

en: How to setup WP Authentication:
tr: WP Kimlik Doğrulama nasıl kurulur:

en: Hubspot API Console
tr: Hubspot API konsolu

en: Hubspot Fields
tr: Hubspot alanları

en: I consent to having this website store my submitted information so they can respond to my inquiry. Learn more in
tr: Bu web sitesinin, soruma yanıt verebilmeleri için gönderdiğim bilgileri saklamasına izin veriyorum. Daha fazla bilgi için

en: IP address
tr: IP adresi

en: Icon Type:
tr: Simge türü:

en: Icons
tr: Simgeler

en: Idea
tr: Fikir

en: If the Username and Password fields are blank then the user will take the value of the email field as the field and the password will be auto-generated.
tr: Kullanıcı Adı ve Şifre alanları boş bırakılırsa, kullanıcı e-posta alanının değerini alan olarak alacak ve şifre otomatik olarak oluşturulacaktır.

en: If the user is logged in, the form will be repopulated with the previous partial entry from the database.
                        Otherwise, from the local storage of the browser.
tr: Kullanıcı giriş yapmışsa, form veritabanındaki önceki kısmi girişle yeniden doldurulacaktır
    takdirde, tarayıcının yerel depolama alanından."

en: If turned off, the form will save draft when clicks on the save button or using conditional logic.
tr: Kapalıysa, form kaydet düğmesine tıklandığında veya koşullu mantık kullanıldığında taslağı kaydedecektir.

en: If turned on, the empty form save as draft when leave page.
tr: Açıksa, boş form sayfadan ayrılırken taslak olarak kaydedilir.

en: If you already have a Turnstile Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
tr: Zaten bir Turnstile Siten varsa, Site Panosunu açmak için Site Adına tıkla.

en: If you already have a hCaptcha Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
tr: Zaten bir hCaptcha Siten varsa, Site Panosunu açmak için Site Adına tıkla.

en: If you haven't created a Turnstile Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
tr: Henüz bir Turnstile Sitesi oluşturmadıysan, "Site Ekle" düğmesine tıkla ve gerekli alanları doldur.

en: If you haven't created a hCaptcha Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
tr: Henüz bir hCaptcha Sitesi oluşturmadıysan, "Site Ekle" düğmesine tıkla ve gerekli alanları doldur.

en: If you haven't used PDFs yet, you'll need to click the "Save" button to apply these global PDF settings. You can also customize settings for a specific PDF template by accessing the PDF templates in your form settings.
tr: Henüz PDF kullanmadıysanız, bu genel PDF ayarlarını uygulamak için "Kaydet" düğmesine tıklamanız gerekecek. Ayrıca form ayarlarınızdaki PDF şablonlarına erişerek belirli bir PDF şablonu için ayarları özelleştirebilirsiniz.

en: Image
tr: Resim

en: Image Alt Text
tr: Görsel alt metni

en: Image Crop
tr: Resim kırpma

en: Image Link....
tr: Görüntü bağlantısı....

en: Image Preview
tr: Resim önizleme

en: Image Resize
tr: Resim yeniden boyutlandırma

en: Image Select
tr: Resim seçimi

en: Image Transform
tr: Resim dönüştürme

en: Image Type
tr: Görüntü türü

en: Image height
tr: Resim yüksekliği

en: Image validate size
tr: Resim boyutunu doğrula

en: Image width
tr: Resim genişliği

en: Import & Edit
tr: İçe Aktar ve Düzenle

en: Import Form
tr: Formu içe aktar

en: In Bit Apps, we provide all kind product support for any types of customer, it doesn't matter FREE or PRO user. We actively provide support through Email and Live Chat. Our support team is always ready to help you. We are here to answer your questions and help you with any issues you may have.
tr: Bit Apps'te, ÜCRETSİZ veya PRO kullanıcı olman fark etmeksizin her türlü müşteri için tüm ürün desteğini sağlıyoruz. E-posta ve Canlı Sohbet aracılığıyla aktif olarak destek veriyoruz. Destek ekibimiz her zaman sana yardımcı olmaya hazır. Sorularını yanıtlamak ve karşılaşabileceğin sorunlarda yardımcı olmak için buradayız.

en: In Person Email
tr: Yüz yüze e-posta

en: In Person Email (Optional)
tr: Yüz yüze e-posta (isteğe bağlı)

en: In Person Name
tr: Yüz yüze isim

en: In order to repopulate form fields, it is necessary to store the submitted data in the database. Please make sure to turn off the "disable storing form submission data" option in the form settings.
tr: Form alanlarını yeniden doldurmak için, gönderilen verilerin veritabanında saklanması gerekiyor. Lütfen form ayarlarında “form gönderim verilerini depolamayı devre dışı bırak” seçeneğini kapatmayı unutma.

en: Individual Field Styling
tr: Bireysel alan stillemesi

en: Individual Style
tr: Bireysel stil

en: Input Format Option
tr: Giriş biçimi seçeneği

en: Input Format Options
tr: Giriş biçimi seçenekleri

en: Input Icons
tr: Giriş simgeleri

en: Input Mode
tr: Giriş modu

en: Input Validation
tr: Giriş doğrulama

en: Input does not match the required pattern
tr: Girdi, gerekli desene uymuyor

en: Input mode
tr: Giriş modu

en: Inside
tr: İçeride

en: Integrate your form with your favorite apps and services.
tr: Formunu favori uygulamalarınla ve hizmetlerinle entegre et.

en: Integration
tr: Entegrasyon

en: Integration API Key...
tr: Entegrasyon API anahtarı...

en: Integration Info
tr: Entegrasyon bilgisi

en: Integration Name
tr: Entegrasyon adı

en: Integration Name...
tr: Entegrasyon adı...

en: Integration Name:
tr: Entegrasyon adı:

en: Integration Settings
tr: Entegrasyon ayarları

en: Integration clone failed Cause
tr: Entegrasyon klonlama başarısız Neden

en: Integration clone failed.
tr: Entegrasyon klonlama başarısız.

en: Integration deleted
tr: Entegrasyon silindi

en: Integration deletion failed Cause
tr: Entegrasyon silme başarısız Nedeni

en: Integration deletion failed. please try again
tr: Entegrasyon silme başarısız. lütfen tekrar dene

en: Integration execution failed
tr: Entegrasyon yürütme başarısız

en: Integration name
tr: Entegrasyon adı

en: Integration name cann't be empty
tr: Entegrasyon adı boş olamaz

en: Integrations
tr: Entegrasyonlar

en: Internal
tr: Dahili

en: Invalid API Token
tr: Geçersiz API anahtarı

en: Invalid Email
tr: Geçersiz e-posta

en: Invalid Form ID or Entries ID.
tr: Geçersiz form kimliği veya girdi kimliği.

en: Invalid Form ID or entries ID.
tr: Geçersiz form kimliği veya girdi kimliği.

en: Invalid Form id or entries id.
tr: Geçersiz form kimliği veya girdi kimliği.

en: Invalid Number
tr: Geçersiz numara

en: Invalid Phone Number
tr: Geçersiz telefon numarası

en: Invalid SVG
tr: Geçersiz SVG

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: Invalid activation key
tr: Geçersiz etkinleştirme anahtarı

en: Invalid file type
tr: Geçersiz dosya türü

en: Invalid form id
tr: Geçersiz form kimliği

en: Invalid redirect page:
tr: Geçersiz yönlendirme sayfası:

en: Invert
tr: Ters çevir

en: Invisible
tr: Görünmez

en: Is Not Null
tr: Boş değil

en: Is Null
tr: Boş

en: Issue
tr: Sorun

en: Issue %s
tr: Sorun %s

en: Issue Followers
tr: Sorun takipçileri

en: Item Size
tr: Öğe boyutu

en: Key
tr: Anahtar

en: Key :
tr: Anahtar :

en: Key:
tr: Anahtar:

en: Label
tr: Etiket

en: Label Style
tr: Etiket stili

en: Label is the title of the field that appears above or beside the field. You can show or hide the field label by toggling this option.
tr: Etiket, alanın üstünde veya yanında görünen alanın başlığıdır. Bu seçeneği açıp kapatarak alan etiketini gösterebilir veya gizleyebilirsin.

en: Labels Customization
tr: Etiket özelleştirme

en: Landing Form
tr: İniş formu

en: Landing Page
tr: İniş sayfası

en: Landscape
tr: Yatay

en: Language
tr: Dil

en: Language Direction
tr: Dil yönü

en: Laptop View
tr: Dizüstü görünümü

en: Last 120 Days
tr: Son 120 gün

en: Last 30 Days
tr: Son 30 gün

en: Last 60 Days
tr: Son 60 gün

en: Last 7 Days
tr: Son 7 gün

en: Last 90 Days
tr: Son 90 gün

en: Last Month
tr: Geçen ay

en: Last Name
tr: Soyad

en: Last Name:
tr: Soyad:

en: Last Week
tr: Geçen hafta

en: Last Year
tr: Geçen yıl

en: Layout
tr: Düzen

en: Layout:
tr: Düzen:

en: Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Düzenler yenilenemedi. Nedeni: %s. Lütfen tekrar dene

en: Layouts refresh failed. please try again
tr: Düzenler yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Layouts refreshed
tr: Düzenler yenilendi

en: Lead Status
tr: Potansiyel müşteri durumu

en: Leading Icon
tr: Öncü simge

en: Learn More
tr: Daha fazla bilgi

en: Learn more about Bit Form API
tr: Bit form API hakkında daha fazla bilgi edin

en: Learn more about CPT Integration
tr: CPT entegrasyonu hakkında daha fazla bilgi edin

en: Learn more about Google Ads configuration
tr: Google Reklamları yapılandırması hakkında daha fazla bilgi edin

en: Learn more about PDF Attachment
tr: PDF eki hakkında daha fazla bilgi edin

en: Learn more about SMTP configuration
tr: SMTP yapılandırması hakkında daha fazla bilgi edin

en: Leave a Note:
tr: Not bırak:

en: Left
tr: Sol

en: Left Currency
tr: Sol para birimi

en: Left Number
tr: Sol sayı

en: Left to Right
tr: Soldan sağa

en: Less Than
tr: Küçüktür

en: Less Than or Equal
tr: Küçük veya eşittir

en: Lifecycle Stage
tr: Yaşam döngüsü aşaması

en: Light
tr: Açık

en: Lighten
tr: Aydınlatma

en: Limit By Per User
tr: Kullanıcı başına sınırla

en: Limit By Submission Count
tr: Gönderim sayısına göre sınırla

en: Limit Form Submission
tr: Form gönderimini sınırla

en: Limit Form Submission Period
tr: Form gönderim süresini sınırla

en: Limit Password Length
tr: Şifre uzunluğunu sınırla

en: Line 1:
tr: Satır 1:

en: Line 2:
tr: Satır 2:

en: Link:
tr: Bağlantı:

en: List Height
tr: Liste yüksekliği

en: List failed. please try again
tr: Liste başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: List refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Liste yenileme başarısız oldu. Nedeni: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: List refreshed
tr: Liste yenilendi

en: List:
tr: Liste:

en: Lists fetch failed. please try again
tr: Listeler getirilemedi. lütfen tekrar deneyin

en: Lists fetched successfully
tr: Listeler başarıyla getirildi

en: Lists refresh failed Cause:
tr: Listeler yenilenemedi. Nedeni:

en: Lists refresh failed. please try again
tr: Listeler yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Lists refreshed
tr: Listeler yenilendi

en: Lists:
tr: Listeler:

en: Load Indicator
tr: Yükleme göstergesi

en: Loading ACF Fields...
tr: ACF alanları yükleniyor...

en: Loading ACF fields...
tr: ACF alanları yükleniyor...

en: Loading Company...
tr: Şirket yükleniyor...

en: Loading Contacts...
tr: Kişiler yükleniyor...

en: Loading Dropbox Folders List...
tr: Dropbox klasör listesi yükleniyor...

en: Loading Lists...
tr: Listeler yükleniyor...

en: Loading MetaBox Fields...
tr: MetaBox alanları yükleniyor...

en: Loading OneDrive Folders List...
tr: OneDrive klasör listesi yükleniyor...

en: Loading Owners...
tr: Sahipler yükleniyor...

en: Loading Pipelines...
tr: İş süreçleri yükleniyor...

en: Loading Post Types...
tr: İçerik türleri yükleniyor...

en: Loading Posts...
tr: Gönderiler yükleniyor...

en: Loading Recipientslist...
tr: Alıcı listesi yükleniyor...

en: Loading Tags...
tr: Etiketler yükleniyor...

en: Loading Terms...
tr: Terimler yükleniyor...

en: Loading Users...
tr: Kullanıcılar yükleniyor...

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Locale
tr: Yerel ayar

en: Logged In
tr: Giriş yapılmış

en: Logged Out
tr: Çıkış yapılmış

en: Logic
tr: Mantık

en: Login Fields
tr: Giriş alanları

en: Login User
tr: Kullanıcı girişi

en: Login to you Mollie account (or create on if you haven't already).
tr: Mollie hesabınıza giriş yapın (veya henüz oluşturmadıysanız bir tane oluşturun).

en: Login to you PayPal account (or create on if you haven't already).
tr: PayPal hesabınıza giriş yapın (veya henüz oluşturmadıysanız bir tane oluşturun).

en: Login to you Razorpay account (or create on if you haven't already).
tr: Razorpay hesabınıza giriş yapın (veya henüz oluşturmadıysanız bir tane oluşturun).

en: Login to you Stripe account (or create on if you haven't already).
tr: Stripe hesabınıza giriş yapın (veya henüz oluşturmadıysanız bir tane oluşturun).

en: Lost In Space
tr: Uzayda kayboldu

en: Luminosity
tr: Parlaklık

en: Mail Chimp API Console
tr: Mail chimp API konsolu

en: Mail Chimp Address Fields
tr: Mail chimp adres alanları

en: Mail Chimp Fields
tr: Mail chimp alanları

en: Mail Test
tr: Posta testi

en: MailPoet Fields
tr: MailPoet alanları

en: MailerLite API Token
tr: MailerLite API token

en: MailerLite Fields
tr: MailerLite alanları

en: Mailpoet fields refresh failed. please try again
tr: Mailpoet alanları yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Mailpoet fields refreshed
tr: Mailpoet alanları yenilendi

en: Maintain Step History
tr: Adım geçmişini koru

en: Map Attachments
tr: Ekleri eşleştir

en: Map Fields
tr: Alanları eşleştir

en: Map File Upload Fields
tr: Dosya yükleme alanlarını eşleştir

en: Margin
tr: Kenar boşluğu

en: Margin Bottom
tr: Alt kenar boşluğu

en: Margin Left
tr: Sol kenar boşluğu

en: Margin Right
tr: Sağ kenar boşluğu

en: Margin Top
tr: Üst kenar boşluğu

en: Max File Size
tr: Maks dosya boyutu

en: Max Total File Size
tr: Maks toplam dosya boyutu

en: Max:
tr: Maks:

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Maximum ${field.maximum_file} file(s) allowed
tr: Maksimum ${field.maximum_file} dosyaya izin verilir

en: Maximum ${field.maximum} is allowed
tr: Maksimum ${field.maximum} izin verilir

en: Maximum File Count
tr: Maksimum dosya sayısı

en: Maximum File Size
tr: Maksimum dosya boyutu

en: Maximum Fraction Digit:
tr: Maksimum ondalık basamak:

en: Maximum Option Count
tr: Maksimum seçenek sayısı

en: Maximum Option Validation
tr: Maksimum seçenek doğrulama

en: Maximum Row:
tr: Maksimum satır:

en: Maximum Value
tr: Maksimum değer

en: Maximum amount of ${field.maximum_amount} is allowed
tr: Maksimum ${field.maximum_amount} tutarına izin verilir

en: Maximum amount:
tr: Maksimum miktar:

en: Maximum file size exceeded. (Max: ${field.maximum_size}MB)
tr: Maksimum dosya boyutu aşıldı. (Maks: ${field.maximum_size}MB)

en: Maximum:
tr: Maksimum:

en: Meanwhile do not close this window.
tr: Bu sırada pencereyi kapatmayın.

en: Menu Icon
tr: Menü simgesi

en: Menu Icon *
tr: Menü Simgesi *

en: Menu Name *
tr: Menü Adı *

en: Merge with Previous Options
tr: Önceki seçeneklerle birleştir

en: Message Styles
tr: Mesaj stilleri

en: Message Type
tr: Mesaj tipi

en: Message deleted
tr: Mesaj silindi

en: Message:
tr: Mesaj:

en: Messages saved successfully.
tr: Mesajlar başarıyla kaydedildi.

en: Messages:
tr: Mesajlar:

en: Meta Box must be activated!
tr: Meta Box etkinleştirilmelidir!

en: Meta Key
tr: Meta anahtar

en: Meta Value
tr: Meta değeri

en: MetaBox Fields Mapping
tr: MetaBox alan eşleştirmesi

en: Metabox Fields
tr: Metabox alanları

en: Metabox Fields Mapping
tr: Metabox alan eşleştirmesi

en: Metabox File Upload Fields Map
tr: Metabox dosya yükleme alanları haritası

en: Metaxbox Fields
tr: Metaxbox alanları

en: Method:
tr: Metod:

en: Migrating to V2
tr: V2'ye taşınıyor

en: Migration Complete
tr: Taşıma tamamlandı

en: Migration Issue Detected
tr: Taşıma sorunu tespit edildi

en: Milestone:
tr: Kilometre taşı:

en: Milestones refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Kilometre taşları yenilenemedi. Nedeni: %s. Lütfen tekrar dene

en: Milestones refresh failed. please try again
tr: Kilometre taşları yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Milestones refreshed
tr: Kilometre taşları yenilendi

en: Min File Size
tr: Min dosya boyutu

en: Minimum ${field.minimum_file} file(s) required
tr: Minimum ${field.minimum_file} dosya gerekli

en: Minimum ${field.minimum} is required
tr: Minimum ${field.minimum} gereklidir

en: Minimum File Count
tr: Minimum dosya sayısı

en: Minimum Fraction Digit:
tr: Minimum ondalık basamak:

en: Minimum Option Count
tr: Minimum seçenek sayısı

en: Minimum Option Validation
tr: Minimum seçenek doğrulama

en: Minimum Row:
tr: Minimum satır:

en: Minimum Value
tr: Minimum değer

en: Minimum amount of ${field.minimum_amount} is required
tr: Minimum ${field.minimum_amount} tutarı gereklidir

en: Minimum amount:
tr: Minimum miktar:

en: Minimum and Maximum Option
tr: Minimum ve maksimum seçenek

en: Minimum and Maximum Option validation
tr: Minimum ve Maksimum Seçenek doğrulama

en: Minimum and Maximum Value
tr: Minimum ve maksimum değer

en: Minimum and Maximum Value Validation
tr: Minimum ve maksimum değer doğrulaması

en: Missing a temporary folder.
tr: Geçici klasör eksik.

en: Modal Message
tr: Modal mesajı

en: Mode :
tr: Mod :

en: Modern Form builder and database management  system
tr: Modern Form oluşturucu ve veritabanı yönetim sistemi

en: Modification of File Select Status
tr: Dosya seçim durumu değişikliği

en: Module:
tr: Modül:

en: Modules refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Modüller yenileme başarısız oldu. Nedeni: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Modules refresh failed. please try again
tr: Modüller yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Modules refreshed
tr: Modüller yenilendi

en: Mollie API key is missing
tr: Mollie API anahtarı eksik

en: Mollie Developer Dashboard
tr: Mollie geliştirici paneli

en: Mollie Dynamic Amount Field is not Selected
tr: Mollie dinamik tutar alanı seçilmedi

en: Mollie Fixed Amount is not valid
tr: Mollie Sabit Tutar geçerli değil

en: Mollie Minimum Amount is
tr: Mollie minimum tutarı

en: Mollie Payment Field
tr: Mollie ödeme alanı

en: Mollie Redirect Url is not Selected
tr: Mollie yönlendirme url'si seçilmedi

en: Mollie Settings
tr: Mollie ayarları

en: Mollie provide a description for the payment. This option is required. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>learn more</a>. and also you add field value in this description. e.g: This Payment from Name: ${field_key}
tr: Mollie, ödeme için bir açıklama sağlar. Bu seçenek gereklidir. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>daha fazla bilgi</a>. ve ayrıca bu açıklamaya alan değeri ekleyebilirsin. örneğin: Bu Ödeme İsim: ${field_key} tarafından yapıldı

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Month
tr: Ay

en: Month Input
tr: Ay girişi

en: Monthly
tr: Aylık

en: More Options
tr: Daha fazla seçenek

en: Move
tr: Taşı

en: Multi step settings
tr: Çok adımlı ayarlar

en: Multi-Line Text
tr: Çok satırlı metin

en: Multiline Text
tr: Çok satırlı metin

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Multiple Option List
tr: Çoklu seçenek listesi

en: Multiple Select:
tr: Çoklu seçim:

en: Multiple file upload
tr: Çoklu dosya yükleme

en: Multiply
tr: Çarpma

en: Multisteps Settings
tr: Çoklu adım ayarları

en: Name
tr: Ad

en: Name :
tr: Ad :

en: Name Mode:
tr: İsim modu:

en: Name is the unique identifier for the field. It is used to reference the field in the form submission data.
tr: Ad, alan için benzersiz tanımlayıcıdır. Form gönderim verilerinde alana başvurmak için kullanılır.

en: Navigation
tr: Gezinme

en: New
tr: Yeni

en: New Record
tr: Yeni kayıt

en: New User Registration Request
tr: Yeni kullanıcı kayıt talebi

en: Newsletter list refresh failed Cause:
tr: Bülten listesi yenileme başarısız oldu. Nedeni:

en: Newsletter list refresh failed. please try again
tr: Bülten listesi yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Newsletter list refreshed
tr: Bülten listesi yenilendi

en: Next
tr: İleri

en: Next 120 Days
tr: Gelecek 120 gün

en: Next 30 Days
tr: Gelecek 30 gün

en: Next 60 Days
tr: Gelecek 60 gün

en: Next 7 Days
tr: Gelecek 7 gün

en: Next 90 Days
tr: Gelecek 90 gün

en: Next Billing Time
tr: Sonraki fatura zamanı

en: Next Month
tr: Gelecek ay

en: Next Step
tr: Sonraki adım

en: Next Week
tr: Gelecek hafta

en: Next Year
tr: Gelecek yıl

en: No
tr: Hayır

en: No ActiveCampaign fields found. Try changing the header row number or try again
tr: ActiveCampaign alanı bulunamadı. Başlık satır numarasını değiştirmeyi veya tekrar denemeyi deneyin

en: No ActiveCampaign lists found. Try changing the header row number or try again
tr: ActiveCampaign listesi bulunamadı. Başlık satır numarasını değiştirmeyi veya tekrar denemeyi deneyin

en: No ActiveCampaign tags found. Try changing the header row number or try again
tr: ActiveCampaign etiketi bulunamadı. Başlık satır numarasını değiştirmeyi veya tekrar denemeyi deneyin

en: No Autonami fields found. Try changing the header row number or try again
tr: Autonami alanı bulunamadı. Başlık satır numarasını değiştirmeyi veya tekrar denemeyi deneyin

en: No Connected App Found
tr: Bağlı uygulama bulunamadı

en: No Encharge fields found. Try changing the header row number or try again
tr: Encharge alanı bulunamadı. Başlık satır numarasını değiştirmeyi veya tekrar denemeyi dene

en: No Entry Found.
tr: Giriş bulunamadı.

en: No Fluent CRM fields found. Try changing the header row number or try again
tr: Fluent CRM alanı bulunamadı. Başlık satır numarasını değiştirmeyi veya tekrar denemeyi dene

en: No Integration Found
tr: Entegrasyon bulunamadı

en: No Mailpoet fields found. Try changing the header row number or try again
tr: Mailpoet alanı bulunamadı. Başlık satır numarasını değiştirmeyi veya tekrar denemeyi deneyin

en: No Milestone Found
tr: Kilometre taşı bulunamadı

en: No Owner Found
tr: Sahip bulunamadı

en: No PDF templates available
tr: Kullanılabilir PDF şablonu yok

en: No Payment Info Found!
tr: Ödeme bilgisi bulunamadı!

en: No Portal Found
tr: Portal bulunamadı

en: No Project Found
tr: Proje bulunamadı

en: No Project Group Found
tr: Proje grubu bulunamadı

en: No Sendinblue fields found. Try changing the header row number or try again
tr: Sendinblue alanı bulunamadı. Başlık satır numarasını değiştirmeyi veya tekrar denemeyi deneyin

en: No Sub Folder Found
tr: Alt klasör bulunamadı

en: No Tag Found
tr: Etiket bulunamadı

en: No Task Found
tr: Görev bulunamadı

en: No Task Layout Found
tr: Görev düzeni bulunamadı

en: No Tasklist Found
tr: Görev listesi bulunamadı

en: No Template Found
tr: Şablon bulunamadı

en: No Worksheet headers found. Try changing the header row number or try again
tr: Çalışma sayfası başlığı bulunamadı. Başlık satır numarasını değiştirmeyi veya tekrar denemeyi dene

en: No field data change
tr: Alan verisi değişikliği yok

en: No file was uploaded.
tr: Hiçbir dosya yüklenmedi.

en: No form selected
tr: Form seçilmedi

en: No response from the server
tr: Sunucudan yanıt yok

en: Non Billable
tr: Faturalandırılamaz

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not Contain
tr: İçermez

en: Not End With
tr: İle bitmez

en: Not Equal
tr: Eşit değil

en: Not Required
tr: Gerekli değil

en: Not Start With
tr: İle başlamaz

en: Not contains
tr: İçermez

en: Not empty
tr: Boş değil

en: Not equal
tr: Eşit değil

en: Note
tr: Not

en: Note :
tr: Not:

en: Note Added Successfully
tr: Not başarıyla eklendi

en: Note Content
tr: Not içeriği

en: Note Deleted Successfully
tr: Not başarıyla silindi

en: Note Title
tr: Not başlığı

en: Note Types refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Not Türleri yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Note Types refresh failed. please try again
tr: Not Türleri yenilenemedi. Lütfen tekrar deneyin

en: Note Types refreshed
tr: Not Türleri yenilendi

en: Note Updated Successfully
tr: Not başarıyla güncellendi

en: Note no change
tr: Not değişikliği yok

en: Note:
tr: Not:

en: Note: In the Conversational Form feature, certain fields such as Captcha, Payments, HTML, etc are currently not supported.
tr: Not: Konuşma Formu özelliğinde, Captcha, Ödemeler, HTML vb. belirli alanlar şu anda desteklenmemektedir.

en: Note: This feature is only available to BitForm Pro users.
tr: Not: Bu özellik yalnızca BitForm Pro kullanıcıları için geçerlidir.

en: Note: This global message will be applied to all forms and fields unless a custom error message is set for an individual field. Also you can use the
tr: Not: Bu genel mesaj, bireysel bir alan için özel bir hata mesajı ayarlanmadığı sürece tüm formlara ve alanlara uygulanacaktır. Ayrıca

en: Notes
tr: Notlar

en: Nothing to duplicate
tr: Kopyalanacak bir şey yok

en: Nothing to update
tr: Güncellenecek bir şey yok

en: Notify Users
tr: Kullanıcıları bilgilendir

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V2 field.
tr: Şimdi, lütfen formuna git ve bir Google reCaptcha V2 alanı ekle.

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V3 field.
tr: Şimdi, lütfen formuna git ve bir Google reCaptcha V3 alanı ekle.

en: Now, Please go to your form and add a Turnstile field.
tr: Şimdi, lütfen formuna git ve bir Turnstile alanı ekle.

en: Now, Please go to your form and add a hCaptcha field.
tr: Şimdi, lütfen formuna git ve bir hCaptcha alanı ekle.

en: Np Repeat
tr: Tekrar yok

en: Number
tr: Sayı

en: Number Format:
tr: Sayı biçimi:

en: OR
tr: VEYA

en: Ok
tr: Tamam

en: On Click
tr: Tıklandığında

en: On Field Input
tr: Alan girişinde

en: On Focus
tr: Odaklandığında

en: On Form Submit
tr: Form gönderildiğinde

en: On Form Validate
tr: Form doğrulandığında

en: On Load
tr: Yüklendiğinde

en: On Mouse Over
tr: Fare üzerindeyken

en: On Same Day
tr: Aynı gün

en: Once Every
tr: Her

en: OneDrive Client Id:
tr: OneDrive istemci kimliği:

en: OneDrive Client Secret:
tr: OneDrive istemci gizli anahtarı:

en: Only Logged In User
tr: Yalnızca giriş yapmış kullanıcı

en: Only on Field Input
tr: Sadece alan girişinde

en: Only on Form Load
tr: Sadece form yüklendiğinde

en: Only on Form Submit
tr: Sadece form gönderildiğinde

en: Only on Form Validate
tr: Sadece form doğrulandığında

en: Only valid JS object will work. for more details please check<a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer"> the documentation for available configuration options</a>
tr: Yalnızca geçerli JS nesnesi çalışacaktır. Daha fazla ayrıntı için lütfen <a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer">kullanılabilir yapılandırma seçenekleri için dokümantasyona</a> bakın

en: Opacity
tr: Opaklık

en: Opacity (0-100)
tr: Opaklık (0-100)

en: Option 1
tr: Seçenek 1

en: Option 2
tr: Seçenek 2

en: Option 3
tr: Seçenek 3

en: Option 4
tr: Seçenek 4

en: Option Column
tr: Seçenek sütunu

en: Option Flag Image
tr: Seçenek bayrak görseli

en: Option Icon/Image
tr: Seçenek simgesi/resmi

en: Option Icon/Image:
tr: Seçenek simgesi/görseli:

en: Option List Height
tr: Seçenek listesi yüksekliği

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options 2
tr: Seçenekler 2

en: Options Column
tr: Seçenekler sütunu

en: Order
tr: Sipariş

en: Orientation
tr: Yönlendirme

en: Other
tr: Diğer

en: Other Option
tr: Diğer seçenek

en: Other Option Required
tr: Diğer seçenek gerekli

en: Other...
tr: Diğer...

en: Our Privacy Policy.
tr: Gizlilik politikamız.

en: Outside
tr: Dışarıda

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Override Default Settings
tr: Varsayılan ayarları geçersiz kıl

en: Overwrite existing field values in Zoho CRM with empty field values from Bit Form while upserting a record?
tr: Kayıt güncellenirken Bit Form'daki boş alan değerleriyle Zoho CRM'deki mevcut alan değerleri üzerine yazılsın mı?

en: Own Submitted Response
tr: Kendi gönderilen yanıtın

en: Owner Email
tr: Sahip e-postası

en: Owner ID
tr: Sahip ID

en: Owner Name
tr: Sahip adı

en: Owner Name (Your Zoho Creator screen name):
tr: Sahip Adı (Zoho Creator ekran adınız):

en: Owners refresh failed Cause:
tr: Sahipler yenilenemedi. Nedeni:

en: Owners refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Sahipler yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Owners refresh failed. please try again
tr: Sahipler yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Owners refreshed
tr: Sahipler yenilendi

en: PDF Attachment Template:
tr: PDF ek şablonu:

en: PDF Downloads
tr: PDF indirmeleri

en: PDF File Name
tr: PDF dosya adı

en: PDF Global Setting
tr: PDF genel ayarı

en: PDF Password
tr: PDF şifresi

en: PDF Password Shortcode
tr: PDF şifre kısa kodu

en: PDF Setting
tr: PDF ayarı

en: PDF Template
tr: PDF şablonu

en: PDF Templates
tr: PDF şablonları

en: PHP extension is missing in your server. Please install it.
tr: Sunucunuzda PHP uzantısı eksik. Lütfen yükleyin.

en: Padding
tr: Dolgu

en: Padding Bottom
tr: Alt dolgu

en: Padding Left
tr: Sol dolgu

en: Padding Right
tr: Sağ dolgu

en: Padding Top
tr: Üst dolgu

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Select Box
tr: Sayfa seçim kutusu

en: Page Title
tr: Sayfa başlığı

en: Pagination Button
tr: Sayfalama butonu

en: Panel Layout
tr: Panel düzeni

en: Paper Size
tr: Kağıt boyutu

en: Parse Mode:
tr: Ayrıştırma modu:

en: Passive
tr: Pasif

en: Password
tr: Şifre

en: Password Field
tr: Şifre alanı

en: Password can't be empty
tr: Şifre boş olamaz

en: Password reset email template
tr: Şifre sıfırlama e-posta şablonu

en: Password...
tr: Şifre...

en: Password:
tr: Şifre:

en: Pay Button
tr: Ödeme butonu

en: Pay Button Text
tr: Ödeme düğmesi metni

en: Pay now
tr: Şimdi öde

en: Pay with Mollie
tr: Mollie ile öde

en: Pay with Paypal
tr: Paypal ile öde

en: Pay with Stripe
tr: Stripe ile öde

en: PayPal Client ID is missing
tr: PayPal İstemci ID'si eksik

en: PayPal Developer Dashboard
tr: PayPal geliştirici paneli

en: PayPal Dynamic Amount Field is not Selected
tr: PayPal dinamik tutar alanı seçilmedi

en: PayPal Fixed Amount is not valid
tr: PayPal Sabit Tutar geçerli değil

en: PayPal Integrations Video
tr: PayPal entegrasyonları videosu

en: PayPal Payment Field
tr: PayPal ödeme alanı

en: PayPal Plan Id missing
tr: PayPal Plan Kimliği eksik

en: PayPal Settings
tr: PayPal ayarları

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment Method
tr: Ödeme yöntemi

en: Payment Method Type
tr: Ödeme yöntemi türü

en: Payment setting saved successfully
tr: Ödeme ayarı başarıyla kaydedildi

en: Payment setting updated successfully
tr: Ödeme ayarı başarıyla güncellendi

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Paypal Button Text
tr: Paypal buton metni

en: Paypal Buy Now
tr: Paypal ile satın al

en: Paypal Checkout
tr: Paypal ile öde

en: Paypal Style
tr: Paypal stili

en: Pen Color
tr: Kalem rengi

en: Pen Width
tr: Kalem kalınlığı

en: Permissions Settings
tr: İzin ayarları

en: Phone Number
tr: Telefon numarası

en: Phone Number...
tr: Telefon numarası...

en: Phone Number:
tr: Telefon numarası:

en: Phone View
tr: Telefon görünümü

en: Phone number can't be empty
tr: Telefon numarası boş olamaz

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Pick A Date
tr: Bir tarih seç

en: Picture
tr: Resim

en: Picture Upload
tr: Resim yükleme

en: Pill
tr: Yuvarlak

en: Pipeline:
tr: İş süreci:

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Placeholder Color
tr: Yer tutucu rengi

en: Placeholder is the text that appears inside the field before your user enters their own content. You can show or hide the field placeholder by toggling this option.
tr: Yer tutucu, kullanıcın kendi içeriğini girmeden önce alanın içinde görünen metindir. Bu seçeneği açıp kapatarak alan yer tutucusunu gösterebilir veya gizleyebilirsin.

en: Placeholder...
tr: Yer tutucu...

en: Places an admin-defined message below the form description, making your users aware that their field values are being saved before submission.
tr: Form açıklamasının altına, kullanıcılarını alan değerlerinin göndermeden önce kaydedildiğini bildiren yönetici tarafından tanımlanmış bir mesaj yerleştirir.

en: Plan Id
tr: Plan kimliği

en: Please Select a Date
tr: Lütfen bir tarih seç

en: Please add a submit button
tr: Lütfen bir gönder düğmesi ekleyin

en: Please click on the available Captcha option for configuration.
tr: Yapılandırma için lütfen mevcut Captcha seçeneğine tıklayın.

en: Please click on the available payment gateway option for configuration.
tr: Yapılandırma için lütfen kullanılabilir ödeme geçidi seçeneğine tıklayın.

en: Please configure PDF settings first.
tr: Lütfen önce PDF ayarlarını yapılandır.

en: Please contact support for assistance at
tr: Lütfen yardım için şu adresten destek ekibiyle iletişime geç

en: Please enter API key and API secret
tr: Lütfen API anahtarını ve API sırrını gir

en: Please fix the errors
tr: Lütfen hataları düzeltin

en: Please go to your form now and add a Mollie payment field.
tr: Şimdi lütfen formunuza gidin ve bir Mollie ödeme alanı ekleyin.

en: Please go to your form now and add a PayPal payment field.
tr: Şimdi lütfen formunuza gidin ve bir PayPal ödeme alanı ekleyin.

en: Please go to your form now and add a Razorpay payment field.
tr: Şimdi lütfen formunuza gidin ve bir Razorpay ödeme alanı ekleyin.

en: Please go to your form now and add a Stripe payment field.
tr: Şimdi lütfen formunuza gidin ve bir Stripe ödeme alanı ekleyin.

en: Please import a valid json.
tr: Lütfen geçerli bir json dosyası içe aktarın.

en: Please map mandatory fields
tr: Lütfen zorunlu alanları eşleştir

en: Please re-check your Client ID & Secret
tr: Lütfen Müşteri Kimliğinizi ve Gizli Anahtarınızı tekrar kontrol edin

en: Please recheck your reCaptcha Configuration
tr: Lütfen reCaptcha Yapılandırmanı kontrol et

en: Please select a form from the Form List available in the Bit Form element settings.
tr: Lütfen Bit Form öğesi ayarlarında bulunan Form Listesinden bir form seçin.

en: Please select a ticket owner
tr: Lütfen bir destek bileti sahibi seç

en: Please select file upload or signature field
tr: Lütfen dosya yükleme veya imza alanı seçin

en: Please select property you want to import with form
tr: Lütfen formla içe aktarmak istediğin özelliği seç

en: Please setup your
tr: Lütfen ayarlayın

en: Please setup your payment settings before using this template.
tr: Bu şablonu kullanmadan önce lütfen ödeme ayarlarınızı yapın.

en: Please submit form with valid fields
tr: Lütfen formu geçerli alanlarla gönder

en: Please try to avoid any duplicate custom url, as it will conflict between the page and Bit Form.
tr: Sayfa ve Bit Form arasında çakışma yaratacağı için lütfen herhangi bir yinelenen özel url kullanmaktan kaçın.

en: Please update your PHP version is 7.4 or higher.
tr: Lütfen PHP sürümünüzü 7.4 veya daha yüksek bir sürüme güncelleyin.

en: Please update your Pro Plugin to the latest version (
tr: Lütfen Pro Eklentinizi en son sürüme güncelleyin (

en: Please upgrade to the PRO plan to unlock all these awesome features.
tr: Tüm bu harika özelliklerin kilidini açmak için lütfen PRO plana yükseltin.

en: Please verify Cloudflare Turnstile Captcha
tr: Lütfen Cloudflare Turnstile Captcha'yı doğrula

en: Please verify hCaptcha
tr: Lütfen hCaptcha'yı doğrula

en: Please verify reCAPTCHA
tr: Lütfen reCAPTCHA'yı doğrula

en: Please wait while we migrate your data to V2
tr: Verilerinizi V2'ye taşırken lütfen bekleyin

en: Please! Insatall Fluent CRM
tr: Lütfen! Fluent CRM'yi yükleyin

en: Please! Insatall MailPoet
tr: Lütfen! MailPoet'i yükleyin

en: Please! Install MailPoet
tr: Lütfen! MailPoet'i yükleyin

en: Please, enter a valid URL
tr: Lütfen geçerli bir URL girin

en: Please, enter a valid email address
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

en: Please, enter a valid phone number
tr: Lütfen geçerli bir telefon numarası girin

en: Please, enter only numbers
tr: Lütfen sadece sayı girin

en: Please, select no more than ${field.maximum} option(s)
tr: Lütfen en fazla ${field.maximum} seçenek seçin

en: Pod Fields
tr: Pod alanları

en: Pod cann't be empty
tr: Pod boş olamaz

en: Portals refresh failed Cause:
tr: Portallar yenilenemedi. Nedeni:

en: Portals refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Portallar yenilenemedi. Nedeni: %s. Lütfen tekrar dene

en: Portals refresh failed. please try again
tr: Portallar yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Portals refreshed
tr: Portallar yenilendi

en: Portrait
tr: Dikey

en: Position X
tr: X konumu

en: Position X (Units in millimeters)
tr: X Konumu (Milimetre cinsinden birimler)

en: Position Y
tr: Y konumu

en: Position Y (Units in millimeters)
tr: Y Konumu (Milimetre cinsinden birimler)

en: Post Fields
tr: İçerik alanları

en: Post Status
tr: İçerik durumu

en: Post Status cann't be empty
tr: İçerik Durumu boş olamaz

en: Post Type
tr: İçerik türü

en: Post Type Slug *
tr: Yazı Tipi Kısa Adı *

en: Post Type cann't be empty
tr: İçerik Türü boş olamaz

en: Postal Code:
tr: Posta kodu:

en: Posts of this type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
tr: Bu tipin yazıları yönetici arayüzünde gösterilmeli ve genel olarak sorgulanabilir olmalı

en: Premium Feature
tr: Premium özellik

en: Prevent Public View of Entries
tr: Girişlerin herkese açık görüntülenmesini engelle

en: Prevent empty form submission
tr: Boş form gönderimini engelle

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview Data
tr: Verileri önizle

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous Step
tr: Önceki adım

en: Print Report
tr: Raporu yazdır

en: Printing...
tr: Yazdırılıyor...

en: Priority
tr: Öncelik

en: Private Note
tr: Özel not

en: Process Button
tr: İşlem butonu

en: Product Name
tr: Ürün adı

en: Products refresh failed Cause:
tr: Ürünler yenilenemedi. Nedeni:

en: Products refresh failed. please try again
tr: Ürünler yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Products refreshed
tr: Ürünler yenilendi

en: Professional & Easy To Use WordPress Form Builder
tr: Profesyonel ve Kullanımı Kolay WordPress Form Oluşturucu

en: Progress Indicator
tr: İlerleme göstergesi

en: Project Group
tr: Proje grubu

en: Project Groups refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Proje Grupları yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Project Groups refresh failed. please try again
tr: Proje Grupları yenilenemedi. Lütfen tekrar deneyin

en: Project Groups refreshed
tr: Proje Grupları yenilendi

en: Project user
tr: Proje kullanıcısı

en: Projects refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Projeler yenilenemedi. Nedeni: %s. Lütfen tekrar dene

en: Projects refresh failed. please try again
tr: Projeler yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Projects refreshed
tr: Projeler yenilendi

en: Public
tr: Genel

en: Public Key can't be empty
tr: Genel Anahtar boş olamaz

en: Public Key...
tr: Genel anahtar...

en: Public Key:
tr: Genel anahtar:

en: Public Project
tr: Herkese açık proje

en: Publicly Queryable
tr: Genel olarak sorgulanabilir

en: Publish
tr: Yayınla

en: Publishable key:
tr: Yayınlanabilir anahtar:

en: Queries can be performed on the front end as part of parse_request()
tr: Ön uçta parse_request() işleminin bir parçası olarak sorgular gerçekleştirilebilir

en: Query Param
tr: Sorgu parametresi

en: Radio
tr: Radyo

en: Radio Button
tr: Radyo düğmesi

en: Range
tr: Aralık

en: Rapidmail Fields
tr: Rapidmail alanları

en: Rate us on WordPress
tr: WordPress'te bizi değerlendir

en: Rating
tr: Değerlendirme

en: Rating Icon
tr: Derecelendirme simgesi

en: Rating Message on Hover
tr: Üzerine gelince derecelendirme mesajı

en: Rating Message on Select
tr: Seçimde derecelendirme mesajı

en: Rating Position
tr: Derecelendirme konumu

en: Razorpay Accounts
tr: Razorpay hesapları

en: Razorpay Client ID is missing
tr: Razorpay İstemci ID'si eksik

en: Razorpay Dashboard
tr: Razorpay paneli

en: Razorpay Dyanmic Amount Field is not Selected
tr: Razorpay dinamik tutar alanı seçilmedi

en: Razorpay Fixed Amount is not valid
tr: Razorpay Sabit Tutar geçerli değil

en: Razorpay Integrations Video
tr: Razorpay entegrasyonları videosu

en: Razorpay Order ID Field is not Selected
tr: Razorpay sipariş kimliği alanı seçilmedi

en: Razorpay Payment Field
tr: Razorpay ödeme alanı

en: Razorpay Settings
tr: Razorpay ayarları

en: ReCaptcha validation failed.
tr: ReCaptcha doğrulaması başarısız oldu.

en: Read More
tr: Daha fazla oku

en: Read Only
tr: Salt okunur

en: Read entries
tr: Okunmuş girişler

en: Read-only
tr: Salt okunur

en: Readonly
tr: Salt okunur

en: Readonly feature allows you to set a field as read-only, meaning that users will not be able to edit the content of that field. You can toggle this option to enable or disable the setting.
tr: Salt okunur özelliği, bir alanı salt okunur olarak ayarlamanıza olanak tanır, yani kullanıcılar bu alanın içeriğini düzenleyemezler. Bu ayarı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: Recipient Email
tr: Alıcı e-postası

en: Recipient List are required for rapidmail api
tr: rapidmail api için Alıcı Listesi gereklidir

en: Recipient Name
tr: Alıcı adı

en: Recipient:
tr: Alıcı:

en: Recipients:
tr: Alıcılar:

en: Record Create
tr: Kayıt oluştur

en: Record Create/Edit
tr: Kayıt oluştur/düzenle

en: Record Delete
tr: Kayıt sil

en: Record Edit
tr: Kayıt düzenle

en: Record Owner
tr: Kayıt sahibi

en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

en: Redirect Link
tr: Yönlendirme bağlantısı

en: Redirect Page
tr: Yönlendirme sayfası

en: Redirect Page Url
tr: Yönlendirme sayfası URL'si

en: Redirect Page:
tr: Yönlendirme sayfası:

en: Redirect URL
tr: Yönlendirme URL'si

en: Redirect page (already activated):
tr: Yönlendirme sayfası (zaten etkinleştirilmiş):

en: Redirecting Home in
tr: Ana sayfaya yönlendiriliyor

en: Redirection url name cann't be empty
tr: Yönlendirme URL'si adı boş olamaz

en: RedirectionUrl:
tr: Yönlendirme URL'si:

en: Redo
tr: Yinele

en: Redo Button
tr: Yinele butonu

en: Refresh
tr: Yenile

en: Refresh ACF fields
tr: ACF alanlarını yenile

en: Refresh Activecapmaign Field
tr: Activecapmaign alanını yenile

en: Refresh Activecapmaign Tags
tr: Activecapmaign etiketlerini yenile

en: Refresh Acumbamail Fields
tr: Acumbamail alanlarını yenile

en: Refresh All oneDrive Folders
tr: Tüm oneDrive klasörlerini yenile

en: Refresh Analytics Table Headers
tr: Analytics tablo başlıklarını yenile

en: Refresh Analytics Workspaces
tr: Analytics çalışma alanlarını yenile

en: Refresh Autonami Fields
tr: Autonami alanlarını yenile

en: Refresh Autonami Lists And Tags
tr: Autonami listelerini ve etiketlerini yenile

en: Refresh Bigin Modules
tr: Bigin modüllerini yenile

en: Refresh Bigin Related Lists
tr: Bigin ilgili listeleri yenile

en: Refresh CRM Assignment Rules
tr: CRM atama kurallarını yenile

en: Refresh CRM Layouts
tr: CRM düzenlerini yenile

en: Refresh CRM Modules
tr: CRM modüllerini yenile

en: Refresh CRM Owners
tr: CRM sahiplerini yenile

en: Refresh CRM Related Lists
tr: CRM ilgili listeleri yenile

en: Refresh CRM Tags
tr: CRM etiketlerini yenile

en: Refresh Campaigns Contact Fields
tr: Kampanya iletişim alanlarını yenile

en: Refresh Campaigns Lists
tr: Kampanya listelerini yenile

en: Refresh Creator Fields
tr: Creator alanlarını yenile

en: Refresh Desk Departments
tr: Desk departmanlarını yenile

en: Refresh Desk Fields
tr: Desk alanlarını yenile

en: Refresh Desk Portals
tr: Desk portallarını yenile

en: Refresh Fields
tr: Alanları yenile

en: Refresh Fluent CRM List
tr: Fluent CRM listesini yenile

en: Refresh Groundhogg Tags
tr: Groundhogg etiketlerini yenile

en: Refresh Groups
tr: Grupları yenile

en: Refresh MailChimp Tags
tr: MailChimp etiketlerini yenile

en: Refresh MailPoet List
tr: MailPoet listesini yenile

en: Refresh MarketingHub Contact Fields
tr: MarketingHub iletişim alanlarını yenile

en: Refresh MarketingHub Lists
tr: MarketingHub listelerini yenile

en: Refresh MetaBox List
tr: MetaBox listesini yenile

en: Refresh Milestones
tr: Kilometre taşlarını yenile

en: Refresh Owners
tr: Sahipleri yenile

en: Refresh Portal Users
tr: Portal kullanıcılarını yenile

en: Refresh Post Types
tr: İçerik türlerini yenile

en: Refresh Project Groups
tr: Proje gruplarını yenile

en: Refresh Projects
tr: Projeleri yenile

en: Refresh Projects Portals
tr: Proje portallarını yenile

en: Refresh SendFox List
tr: SendFox listesini yenile

en: Refresh Sendinblue Lists
tr: Sendinblue listelerini yenile

en: Refresh Sendinblue Templates
tr: Sendinblue şablonlarını yenile

en: Refresh Sign Templates
tr: İmza şablonlarını yenile

en: Refresh Sub Folders
tr: Alt klasörleri yenile

en: Refresh Tags
tr: Etiketleri yenile

en: Refresh Task Layouts
tr: Görev düzenlerini yenile

en: Refresh Telegram List
tr: Telegram listesini yenile

en: Refresh Template Details
tr: Şablon detaylarını yenile

en: Refresh WorkDrive Team Folders
tr: WorkDrive takım klasörlerini yenile

en: Refresh WorkDrive Teams
tr: WorkDrive takımlarını yenile

en: RegEx Pattern
tr: RegEx deseni

en: Regex Pattern
tr: Regex deseni

en: Registration successfully done.
tr: Kayıt başarıyla tamamlandı.

en: Reject Success Message
tr: Reddetme başarı mesajı

en: Rejection Success redirect page:
tr: Reddetme başarılı yönlendirme sayfası:

en: Related Info
tr: İlgili bilgiler

en: Related List #
tr: İlgili Liste #

en: Related List:
tr: İlgili liste:

en: RelatedList is empty
tr: İlişkiliListe boş

en: RelatedLists refresh failed Cause:
tr: İlgili Listeler yenileme başarısız oldu. Nedeni:

en: RelatedLists refresh failed Cause: %s. please try again
tr: İlişkili Listeler yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: RelatedLists refresh failed. please try again
tr: İlgili Listeler yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: RelatedLists refreshed
tr: İlgili Listeler yenilendi

en: Relative to Today (± Days)
tr: Bugüne Göre (± Gün)

en: Remember,
tr: Unutmayın,

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove Button
tr: Kaldır butonu

en: Repeat
tr: Tekrar

en: Repeat-X
tr: X-tekrarı

en: Repeat-Y
tr: Y-tekrarı

en: Repeater
tr: Tekrarlayıcı

en: Replace Previous Options
tr: Önceki seçenekleri değiştir

en: Reply To
tr: Yanıtla

en: Reply-To Email Address
tr: Yanıt e-posta adresi

en: Repopulate form fields with previous partial entry
tr: Form alanlarını önceki kısmi girişle yeniden doldur

en: Report preferrences saved successfully
tr: Rapor tercihleri başarıyla kaydedildi

en: Request parameter is empty
tr: İstek parametresi boş

en: Requested parameter is empty
tr: İstenen parametre boş

en: Require user to be logged in for submit form
tr: Form göndermek için kullanıcının giriş yapmasını zorunlu kıl

en: Required
tr: Gerekli

en: Required Field
tr: Zorunlu alan

en: Required data not found.
tr: Gerekli veri bulunamadı.

en: Reset Password Fields
tr: Şifre sıfırlama alanları

en: Reset Style
tr: Stili sıfırla

en: Response:
tr: Yanıt:

en: Responses
tr: Yanıtlar

en: Result is empty
tr: Sonuç boş

en: Retain comments for subsequent recurrences
tr: Sonraki tekrarlar için yorumları koru

en: Review us
tr: Bizi değerlendir

en: Right
tr: Sağ

en: Right Currency
tr: Sağ para birimi

en: Right Number
tr: Sağ sayı

en: Right to Left
tr: Sağdan sola

en: Role
tr: Rol

en: Round
tr: Yuvarlak

en: Round to Closest Fraction Digits:
tr: En yakın ondalık basamağa yuvarla:

en: Round to Closest Integer:
tr: En yakın tam sayıya yuvarla:

en: Row Gap
tr: Satır boşluğu

en: Row Selected
tr: Satır seçildi

en: SID, Auth Token,From Number and mapping fields are required for rapidmail api
tr: rapidmail api için SID, Auth Token, Gönderen Numara ve eşleme alanları gereklidir

en: SMTP Authentication
tr: SMTP kimlik doğrulama

en: SMTP Host
tr: SMTP sunucusu

en: SMTP Password
tr: SMTP şifresi

en: SMTP Port
tr: SMTP portu

en: SMTP Username
tr: SMTP kullanıcı adı

en: SMTP config saved successfully.
tr: SMTP yapılandırması başarıyla kaydedildi.

en: SVG file is not valid
tr: SVG dosyası geçerli değil

en: Satisfied
tr: Memnun

en: Saturate
tr: Doygunluk

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save Draft
tr: Taslağı kaydet

en: Save Draft Button available in Pro version of Bit Form.
tr: Taslak Kaydet Butonu, Bit Form'un Pro versiyonunda mevcuttur.

en: Save Step Progress
tr: Adım ilerlemesini kaydet

en: Save Template
tr: Şablonu kaydet

en: Save as Draft
tr: Taslak olarak kaydet

en: Save draft only for logged in users
tr: Taslağı yalnızca giriş yapmış kullanıcılar için kaydet

en: Save draft when user leaves the form page
tr: Kullanıcı form sayfasından ayrıldığında taslağı kaydet

en: Save only if email address or phone number is provided
tr: Yalnızca e-posta adresi veya telefon numarası sağlanmışsa kaydet

en: Saved successfully.
tr: Başarıyla kaydedildi.

en: Saving API key...
tr: API anahtarı kaydediliyor...

en: Saving Generel Settings...
tr: Genel ayarlar kaydediliyor...

en: Saving Payment Setting...
tr: Ödeme ayarları kaydediliyor...

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Screen
tr: Ekran

en: Search
tr: Ara

en: Search Box
tr: Arama kutusu

en: Search Clearable
tr: Arama temizlenebilir

en: Search Clearable:
tr: Arama temizlenebilir:

en: Search Placeholder
tr: Arama yer tutucusu

en: Search Placeholder Modify
tr: Arama yer tutucusu değiştirme

en: Search Result
tr: Arama sonucu

en: Secret Key
tr: Gizli anahtar

en: Secret Key:
tr: Gizli anahtar:

en: Secret key cann't be empty
tr: Gizli anahtar boş olamaz

en: Section
tr: Bölüm

en: See Demo
tr: Demoyu gör

en: Select
tr: Seç

en: Select A Page:
tr: Bir sayfa seç:

en: Select API
tr: API seç

en: Select Action
tr: Eylem seç

en: Select Actions
tr: İşlemleri seç

en: Select Amount Field
tr: Tutar alanını seç

en: Select Application
tr: Uygulama seç

en: Select Assignment Rule
tr: Atama kuralı seç

en: Select Attachment
tr: Ek seç

en: Select Audience List
tr: Kitle listesi seç

en: Select Author
tr: Yazar seç

en: Select Chat List
tr: Sohbet listesi seç

en: Select Currency
tr: Para birimi seç

en: Select Date
tr: Tarih seç

en: Select Date-Time
tr: Tarih-saat seç

en: Select Department
tr: Departman seç

en: Select Email Field
tr: E-posta alanını seç

en: Select Email Template
tr: E-posta şablonu seç

en: Select Event
tr: Etkinlik seç

en: Select Field
tr: Alan seç

en: Select Fields
tr: Alanları seç

en: Select Fields for Report:
tr: Rapor için alanları seç:

en: Select File Type
tr: Dosya türü seç

en: Select File Upload Fields
tr: Dosya yükleme alanlarını seç

en: Select Flag
tr: İşaret seç

en: Select Fluent CRM list
tr: Fluent CRM listesi seç

en: Select Folder
tr: Klasör seç

en: Select Form
tr: Form seç

en: Select Form Field
tr: Form alanı seç

en: Select Forms
tr: Formları seç

en: Select Frequency
tr: Sıklık seç

en: Select Group
tr: Grup seç

en: Select Hooks to Call
tr: Çağrılacak kancaları seç

en: Select Integation
tr: Entegrasyon seç

en: Select Layout
tr: Düzen seç

en: Select List
tr: Liste seç

en: Select Locale
tr: Yerel ayar seç

en: Select Message
tr: Mesaj seç

en: Select Milestone
tr: Kilometre taşı seç

en: Select Module
tr: Modül seç

en: Select Note Type
tr: Not türü seç

en: Select One
tr: Birini seç

en: Select Order Id Field
tr: Sipariş kimliği alanını seç

en: Select Owner
tr: Sahip seç

en: Select PDF Template
tr: PDF şablonu seç

en: Select Page
tr: Sayfa seç

en: Select Page To Redirect
tr: Yönlendirilecek sayfayı seç

en: Select Pipeline
tr: İş süreci seç

en: Select Portal
tr: Portal seç

en: Select Post Type
tr: İçerik türü seç

en: Select Product
tr: Ürün seç

en: Select Project
tr: Proje seç

en: Select Recipients
tr: Alıcıları seç

en: Select Recurring Frequency
tr: Tekrarlama sıklığını seç

en: Select Related Module
tr: İlgili modül seç

en: Select Reminder Type
tr: Hatırlatıcı türünü seç

en: Select Shipping Amount Field
tr: Kargo tutarı alanını seç

en: Select Spreadsheet
tr: E-tablo seç

en: Select Stage
tr: Aşama seç

en: Select Status
tr: Durum seç

en: Select Table
tr: Tablo seç

en: Select Task
tr: Görev seç

en: Select Tasklist
tr: Görev listesi seç

en: Select Tasklist Flag
tr: Görev listesi işareti seç

en: Select Team
tr: Takım seç

en: Select Template
tr: Şablon seç

en: Select Time
tr: Zaman seç

en: Select Transaction Mode (Live or Sandbox).
tr: İşlem modunu seçin (canlı veya sandbox).

en: Select Type
tr: Tür seç

en: Select Type *
tr: Tip Seç *

en: Select User Type
tr: Kullanıcı tipi seç

en: Select Version:
tr: Sürüm seç:

en: Select Week
tr: Hafta seç

en: Select Workbook
tr: Çalışma kitabı seç

en: Select Worksheet
tr: Çalışma sayfası seç

en: Select Workspace
tr: Çalışma alanı seç

en: Select a Bitform
tr: Bir bitform seç

en: Select a Form
tr: Bir form seç

en: Select a valid currency for the selected payment method types
tr: Seçilen ödeme yöntemi türleri için geçerli bir para birimi seçin

en: Select an App
tr: Bir uygulama seç

en: Select at least ${field.minimum} option(s)
tr: En az ${field.minimum} seçenek seçin

en: Select file upload fields
tr: Dosya yükleme alanlarını seç

en: Select one of the defined WordPress post types Or custom post types for the post.
tr: İçerik için tanımlanmış WordPress içerik türlerinden veya özel içerik türlerinden birini seç.

en: Select tag
tr: Etiket seç

en: Select the status for the post. If published status is selected and the post date is in the future, it will automatically be changed to scheduled
tr: İçerik için durum seç. Yayınlandı durumu seçilirse ve içerik tarihi gelecekteyse, otomatik olarak planlandı olarak değiştirilecektir

en: Select the user to be assigned to the post.
tr: İçeriğe atanacak kullanıcıyı seç.

en: Select type
tr: Tür seç

en: Selected Country Clearable
tr: Seçili ülke temizlenebilir

en: Selected Currency Clearable
tr: Seçili para birimi temizlenebilir

en: Selected Option Clearable:
tr: Seçili seçenek temizlenebilir:

en: Selected Option Image
tr: Seçilen seçenek resmi

en: Selected User
tr: Seçilen kullanıcı

en: Send
tr: Gönder

en: Send Activation Email
tr: Aktivasyon e-postası gönder

en: Send Email
tr: E-posta gönder

en: Send Notification Mail
tr: Bildirim e-postası gönder

en: Send Test Mail
tr: Test postası gönder

en: Send entries to CRM approval list.
tr: Girişleri CRM onay listesine gönder.

en: Send entries to approval list in Zoho Bigin.
tr: Girişleri Zoho Bigin'deki onay listesine gönder.

en: Send entries to approval list in Zoho Recruit
tr: Girişleri Zoho Recruit'te onay listesine gönder

en: SendFox Access Token
tr: SendFox erişim token'ı

en: SendFox Fields
tr: SendFox alanları

en: SendFox List Fields
tr: SendFox liste alanları

en: SendFox Unsubscribe Fields
tr: SendFox abonelik iptal alanları

en: Sendinblue Fields
tr: Sendinblue alanları

en: Sendinblue fields refresh failed. please try again
tr: Sendinblue alanları yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Sendinblue fields refreshed
tr: Sendinblue alanları yenilendi

en: Sending...
tr: Gönderiliyor...

en: Sends the click details of AdWords Ads to Zoho CRM.
tr: AdWords Reklamlarının tıklama detaylarını Zoho CRM'e gönderir.

en: Sepia
tr: Sepya

en: Set Default Value
tr: Varsayılan değer ayarla

en: Set a regular expression pattern that the input value should match for the field.
tr: Alan için giriş değerinin eşleşmesi gereken düzenli ifade deseni belirle.

en: Set maximum number to be selected for dropdown option
tr: Açılır menü seçeneği için seçilecek maksimum sayıyı belirle

en: Set minimum number to be selected for dropdown option
tr: Açılır menü seçeneği için seçilecek minimum sayıyı belirle

en: Set owner of current record
tr: Mevcut kaydın sahibini ayarla

en: Set to previous business day
tr: Önceki iş gününe ayarla

en: Setting
tr: Ayar

en: Setting details is empty
tr: Ayar detayları boş

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Shadow
tr: Gölge

en: Shadow Color
tr: Gölge rengi

en: Shadow Style
tr: Gölge stili

en: Shape
tr: Şekil

en: Share Settings
tr: Paylaşım ayarları

en: Share Table
tr: Tabloyu paylaş

en: Share Table with users pushed to Zoho Analytics.
tr: Zoho Analytics'e gönderilen kullanıcılarla Tabloyu Paylaş.

en: Share Workbook
tr: Çalışma kitabını paylaş

en: Share via Direct URL
tr: Doğrudan URL ile paylaş

en: Share via Direct URL (Conversational Form)
tr: Doğrudan URL ile paylaş (konuşma formu)

en: Share with users: (optional)
tr: Kullanıcılarla paylaş: (isteğe bağlı)

en: Share workbook with users pushed to Zoho Sheet.
tr: Çalışma kitabını Zoho Sheet'e gönderilen kullanıcılarla paylaş.

en: Shipping
tr: Kargo

en: Shipping Amount
tr: Kargo tutarı

en: Shipping Cost
tr: Kargo maliyeti

en: Short Code
tr: Kısa kod

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Shortcode patterns (Ex:
tr: Kısa kod kalıplarını (Örn:

en: Show
tr: Göster

en: Show Asterisk Symbol
tr: Yıldız sembolünü göster

en: Show Buttons
tr: Düğmeleri göster

en: Show Error Message
tr: Hata mesajını göster

en: Show File List
tr: Dosya listesini göster

en: Show File Preview
tr: Dosya önizlemesini göster

en: Show File Size
tr: Dosya boyutunu göster

en: Show Header Icon
tr: Başlık simgesini göster

en: Show Header Label
tr: Başlık etiketini göster

en: Show Header Subtitle
tr: Başlık alt başlığını göster

en: Show Integration Logs
tr: Entegrasyon günlüklerini göster

en: Show Less
tr: Daha az göster

en: Show Max Size
tr: Maksimum boyutu göster

en: Show Maximum Size
tr: Maksimum boyutu göster

en: Show Percentage
tr: Yüzdeyi göster

en: Show Progress Bar
tr: İlerleme çubuğunu göster

en: Show Rating Message On Selected
tr: Seçildiğinde derecelendirme mesajını göster

en: Show Rating Message On hover
tr: Üzerine gelince derecelendirme mesajını göster

en: Show Selected Flag Image
tr: Seçili bayrak görselini göster

en: Show Selected Option Chip:
tr: Seçili seçenek çipini göster:

en: Show Selected Option Image
tr: Seçili seçenek görselini göster

en: Show Step Header
tr: Adım başlığını göster

en: Show UI
tr: Arayüzü göster

en: Show in Menu
tr: Menüde göster

en: Show in REST API
tr: REST API'de göster

en: Show the user a readable date (as per altFormat), but return something totally different to the server. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Learn more</>
tr: Kullanıcıya okunabilir bir tarih göster (altFormat'a göre), ancak sunucuya tamamen farklı bir şey gönder. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Daha fazla bilgi</>

en: Show warning message below the form description
tr: Form açıklamasının altında uyarı mesajı göster

en: Show watermark behind the page content
tr: Filigranı sayfa içeriğinin arkasında göster

en: Showing Icon/Image in option
tr: Seçenekte Simge/Resim gösterme

en: Showing Selected Option Image
tr: Seçilen seçenek resmini gösterme

en: Signature
tr: İmza

en: Signature Pad
tr: İmza alanı

en: Silver
tr: Gümüş

en: Single
tr: Tek

en: Single Entry Details View
tr: Tek giriş detayları görünümü

en: Single Entry View
tr: Tek giriş görünümü

en: Single Entry for each IP
tr: Her IP için tek giriş

en: Singular Label *
tr: Tekil Etiket *

en: Site Key
tr: Site anahtarı

en: Size
tr: Boyut

en: Skip
tr: Atla

en: Skip exist Contact
tr: Mevcut Kişiyi Atla

en: Skip if contact already exist in Autonami
tr: Kişi zaten Autonami'de mevcutsa atla

en: Skip if contact already exist in FluentCRM
tr: Kişi FluentCRM'de zaten varsa atla

en: Slider
tr: Kaydırıcı

en: Snackbar Message
tr: Snackbar mesajı

en: Snippets
tr: Kod parçacıkları

en: Solid
tr: Düz

en: Some of the test fields are empty or an invalid email supplied
tr: Bazı test alanları boş veya geçersiz bir e-posta girilmiş

en: Some servers block emails if "From Email" differs from the authenticated (login) email— use the same email to ensure delivery.
tr: “Gönderen E-posta” kimliği doğrulanmış (giriş) e-postadan farklıysa bazı sunucular e-postaları engeller — teslimi sağlamak için aynı e-postayı kullan.

en: Something went wrong, Try again.
tr: Bir şeyler yanlış gitti, tekrar dene.

en: Sorry
tr: Üzgünüz

en: Sorry! Your URL Is Invalid!!
tr: Üzgünüz! URL'in Geçersiz!!

en: Sorry!! Entry limit exceeded
tr: Üzgünüz!! Giriş limiti aşıldı

en: Sorry!! You have already submitted from this IP address
tr: Üzgünüz!! Bu IP adresinden zaten gönderim yapmışsın

en: Sorry!! Your IP address is %s, Blocked from submitting the form
tr: Üzgünüz!! IP adresin %s, form göndermek için engellendi

en: Sorry, Error occured in saving form entry data
tr: Üzgünüz, form girdisi verisi kaydedilirken hata oluştu

en: Sorry, Error occured in updated form
tr: Üzgünüz, form güncellenirken hata oluştu

en: Sorry, Error occurred in saving form entry
tr: Üzgünüz, form girdisi kaydedilirken hata oluştu

en: Sorry, error occurred in logging form entry
tr: Üzgünüz, form girdisi kaydedilirken hata oluştu

en: Sort Order
tr: Sıralama düzeni

en: Sort by
tr: Sıralama ölçütü

en: Space
tr: Boşluk

en: Space Between
tr: Aralık bırak

en: Spacer
tr: Boşluk

en: Spacing
tr: Boşluk

en: Specify item's minimum size (in pixels)
tr: Öğenin minimum boyutunu belirt (piksel cinsinden)

en: Specify the check position.
tr: Kontrol konumunu belirt.

en: Specify the number of columns to display the options in. Leave blank to display the options as needed space.
tr: Seçeneklerin görüntüleneceği sütun sayısını belirtin. Seçenekleri gerekli alana göre görüntülemek için boş bırakın.

en: Split
tr: Bölünmüş

en: Spreadsheet refresh failed Cause: %s. please try again
tr: E-tablo yenileme başarısız oldu. Nedeni: %s. Lütfen tekrar dene

en: Spreadsheet refresh failed. please try again
tr: E-tablo yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: Spreadsheet refreshed
tr: E-tablo yenilendi

en: Spreadsheets:
tr: E-tablolar:

en: Stage:
tr: Aşama:

en: Standalone
tr: Bağımsız

en: Start Time
tr: Başlangıç zamanı

en: Start With
tr: İle başlar

en: State:
tr: Eyalet:

en: Static
tr: Statik

en: Static Password
tr: Sabit şifre

en: Status
tr: Durum

en: Step Header Switchable
tr: Adım başlığı değiştirilebilir

en: Step Label
tr: Adım etiketi

en: Step Settings
tr: Adım ayarları

en: Step Subtitle
tr: Adım alt başlığı

en: Step-
tr: Adım-

en: Step:
tr: Adım:

en: Stripe Developer Dashboard
tr: Stripe geliştirici paneli

en: Stripe Dyanmic Amount Field is not Selected
tr: Stripe dinamik tutar alanı seçilmedi

en: Stripe Dynamic Amount Field is not Selected
tr: Stripe dinamik tutar alanı seçilmedi

en: Stripe Fixed Amount is not valid
tr: Stripe Sabit Tutar geçerli değil

en: Stripe Integrations Video
tr: Stripe entegrasyonları videosu

en: Stripe Minimum Amount is
tr: Stripe minimum tutarı

en: Stripe Payment Field
tr: Stripe ödeme alanı

en: Stripe Settings
tr: Stripe ayarları

en: Stripe provide a variety of themes for the payment form. You can choose the theme that best suits theme your payment form. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Learn more</a>
tr: Stripe, ödeme formu için çeşitli temalar sunar. Ödeme formuna en uygun temayı seçebilirsin. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Daha fazla bilgi</a>

en: Stripe provide minimum or maximum amount for different payment method type and currency. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>learn more</a>
tr: Stripe, farklı ödeme yöntemi türleri ve para birimleri için minimum veya maksimum tutarlar sağlar. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>daha fazla bilgi</a>

en: Stripe publishable key is missing
tr: Stripe yayınlanabilir anahtarı eksik

en: Style
tr: Stil

en: Sub Folders refresh failed. please try again
tr: Alt Klasörler yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Sub Folders refreshed
tr: Alt Klasörler yenilendi

en: Sub Title
tr: Alt başlık

en: Subject:
tr: Konu:

en: Submit button cannot be removed
tr: Gönder düğmesi kaldırılamaz

en: Subscription
tr: Abonelik

en: Subscription:
tr: Abonelik:

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Subtitle is an optional description that appears under the Field Label. You can show or hide the field subtitle by toggling this option.
tr: Alt başlık, Alan Etiketi'nin altında görünen isteğe bağlı bir açıklamadır. Bu seçeneği açıp kapatarak alan alt başlığını gösterebilir veya gizleyebilirsin.

en: Subtitle:
tr: Alt başlık:

en: Success Message
tr: Başarı mesajı

en: Success Message:
tr: Başarı mesajı:

en: Success Messages
tr: Başarı mesajları

en: Success redirect Page:
tr: Başarılı yönlendirme sayfası:

en: Success/Error Messages
tr: Başarı/hata mesajları

en: Successfully Integrated
tr: Başarıyla entegre edildi

en: Suggestion
tr: Öneri

en: Suggestions
tr: Öneriler

en: Suggestions allows you to add a custom suggestion list that will display suggestions as the user types in the input field.
tr: Öneriler, kullanıcı giriş alanına yazarken önerileri görüntüleyecek özel bir öneri listesi eklemenize olanak tanır.

en: Sunday
tr: Pazar

en: Support
tr: Destek

en: Supported Arithmetic Operators: ( +, -, *, / ) and Supported Relational Operators: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )
tr: Desteklenen Aritmetik Operatörler: ( +, -, *, / ) ve Desteklenen İlişkisel Operatörler: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )

en: Symbol Position:
tr: Sembol konumu:

en: Table
tr: Tablo

en: Table Caption
tr: Tablo başlığı

en: Table Deleted Successfully
tr: Tablo başarıyla silindi

en: Table Even Row
tr: Tablo çift satır

en: Table Headers refresh failed. please try again
tr: Tablo Başlıkları yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Table Headers refreshed
tr: Tablo Başlıkları yenilendi

en: Table Odd Row
tr: Tablo tek satır

en: Table Rows
tr: Tablo satırları

en: Table Wrapper
tr: Tablo sarmalayıcı

en: Table:
tr: Tablo:

en: Tables refresh failed. please try again
tr: Tablolar yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Tables refreshed
tr: Tablolar yenilendi

en: Tablet View
tr: Tablet görünümü

en: Tag Name
tr: Etiket adı

en: Tag Records
tr: Kayıtları etiketle

en: Tag is empty
tr: Etiket boş

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tags Refreshed
tr: Etiketler yenilendi

en: Tags refresh failed Cause:
tr: Etiketler yenilenemedi. Nedeni:

en: Tags refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Etiketler yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Tags refresh failed. please try again
tr: Etiketler yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Tags refreshed
tr: Etiketler yenilendi

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Task Layout
tr: Görev düzeni

en: Task Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Görev Düzenleri yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Task Layouts refresh failed. please try again
tr: Görev Düzenleri yenilenemedi. Lütfen tekrar deneyin

en: Task Layouts refreshed
tr: Görev Düzenleri yenilendi

en: Task:
tr: Görev:

en: Tasklist Flag:
tr: Görev listesi işareti:

en: Tasklist:
tr: Görev listesi:

en: Tasklists refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Görev listeleri yenilenemedi. Nedeni: %s. Lütfen tekrar dene

en: Tasklists refresh failed. please try again
tr: Görev listeleri yenilenemedi. Lütfen tekrar dene

en: Tasklists refreshed
tr: Görev listeleri yenilendi

en: Tasks refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Görevler yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Tasks refresh failed. please try again
tr: Görevler yenilenemedi. Lütfen tekrar deneyin

en: Tasks refreshed
tr: Görevler yenilendi

en: Tax (%)
tr: Vergi (%)

en: Tax Amount Type
tr: Vergi tutarı türü

en: Team:
tr: Takım:

en: Teams refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Takımlar yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Teams refresh failed. please try again
tr: Takımlar yenilenemedi. Lütfen tekrar deneyin

en: Teams refreshed
tr: Takımlar yenilendi

en: Template Details refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Şablon Detayları yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Template Details refresh failed. please try again
tr: Şablon Detayları yenilenemedi. Lütfen tekrar deneyin

en: Template Details refreshed
tr: Şablon Detayları yenilendi

en: Template Name
tr: Şablon adı

en: Template Name:
tr: Şablon adı:

en: Template name cann't be empty
tr: Şablon adı boş olamaz

en: Template not found, by this name:
tr: Bu isimle şablon bulunamadı:

en: Template:
tr: Şablon:

en: Templates failed. please try again
tr: Şablonlar başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Templates refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Şablonlar yenileme başarısız oldu. Nedeni: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Templates refresh failed. please try again
tr: Şablonlar yenilenemedi. Lütfen tekrar deneyin

en: Templates refreshed
tr: Şablonlar yenilendi

en: Templates:
tr: Şablonlar:

en: Temporary file not accessible
tr: Geçici dosyaya erişilemiyor

en: Terrible
tr: Berbat

en: Test Webhook
tr: Webhook'u test et

en: Text
tr: Metin

en: Text Align
tr: Metin hizalama

en: Text Color
tr: Metin rengi

en: Thank you for installing Bit Form.
tr: Bit Form'u kurduğun için teşekkürler.

en: Thank you for using our product! We're sorry,
tr: Ürünümüzü kullandığınız için teşekkür ederiz! Üzgünüz,

en: The hide field feature allows you to hide the field from the user on the form. You can toggle this option to show or hide the field.
tr: Alan gizleme özelliği, alanı formda kullanıcıdan gizlemenize olanak tanır. Alanı göstermek veya gizlemek için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: The record is updated if it already exists else it is inserted as a new record.
tr: Kayıt zaten varsa güncellenir, yoksa yeni kayıt olarak eklenir.

en: The reverse button feature allows to reverse the clear and undo button. You can toggle this option to reverse clear and undo button.
tr: Ters düğme özelliği, temizleme ve geri alma düğmelerini tersine çevirmenize olanak tanır. Temizleme ve geri alma düğmelerini tersine çevirmek için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
tr: Yüklenen dosya HTML formunda belirtilen MAX_FILE_SIZE yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
tr: Yüklenen dosya php.ini'deki upload_max_filesize yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
tr: Yüklenen dosya sadece kısmen yüklendi.

en: The webhook, email notification & integrations will trigger after the responder confirms their Opt-In.
tr: Webhook, e-posta bildirimi ve entegrasyonlar, yanıtlayan kişi Opt-In'i onayladıktan sonra tetiklenecektir.

en: Theme
tr: Tema

en: Theme Color:
tr: Tema rengi:

en: Theme settings
tr: Tema ayarları

en: Then click on the
tr: Ardından ayarları kaydetmek için

en: Then get the secret key. Go to the Profile → Settings and click the secret tab. You will find secret list or Generate New Secret.
tr: Sonra gizli anahtarı al. Profil → Ayarlar'a git ve gizli sekmesine tıkla. Gizli anahtar listesini veya Yeni Gizli Anahtar Oluştur seçeneğini bulacaksın.

en: There is more than one paypal field in your form. please select the style icon
tr: Formunuzda birden fazla paypal alanı var. Lütfen stili özelleştirmek için paypal alanındaki

en: There is no paypal field in your form.
tr: Formunuzda paypal alanı yok.

en: There may have been a problem during auto-migrating your Bit Forms from V1 to V2.
tr: Bit Forms'u V1'den V2'ye otomatik taşıma sırasında bir sorun olmuş olabilir.

en: This Requested account has been rejected successfully.
tr: Bu talep edilen hesap başarıyla reddedildi.

en: This action is required.
tr: Bu eylem gereklidir.

en: This allows browser to display an appropriate virtual keyboard if needed. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Learn more</a>
tr: Bu, tarayıcının gerekirse uygun bir sanal klavye görüntülemesine olanak tanır. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Daha fazla bilgi</a>

en: This allows to make the field mandatory for users to fill out before submitting the form. You can toggle this option to use or disable the required.
tr: Bu, kullanıcıların formu göndermeden önce doldurması gereken alanı zorunlu hale getirir. Zorunlu alanı kullanmak veya devre dışı bırakmak için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: This allows to show the header icon. You can toggle this option to show or hide the header icon.
tr: Bu, başlık simgesini göstermeye olanak tanır. Başlık simgesini göstermek veya gizlemek için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: This allows to show the rating message on hover. You can toggle this option to show or hide the rating message on hover.
tr: Bu, üzerine gelindiğinde derecelendirme mesajını göstermeye olanak tanır. Üzerine gelindiğinde derecelendirme mesajını göstermek veya gizlemek için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: This allows to show the rating message on rating selected. You can toggle this option to show or hide the rating message on rating selected.
tr: Bu, derecelendirme seçildiğinde derecelendirme mesajını göstermeye olanak tanır. Derecelendirme seçildiğinde derecelendirme mesajını göstermek veya gizlemek için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: This allows to show the stem button settings. You can toggle this option to show or hide the stem button settings.
tr: Bu, adım düğmesi ayarlarını göstermeye olanak tanır. Adım düğmesi ayarlarını göstermek veya gizlemek için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: This allows to show the step label. You can toggle this option to show or hide the step label.
tr: Bu, adım etiketini göstermeye olanak tanır. Adım etiketini göstermek veya gizlemek için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: This allows to show the step subtitle. You can toggle this option to show or hide the step subtitle.
tr: Bu, adım alt başlığını göstermeye olanak tanır. Adım alt başlığını göstermek veya gizlemek için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: This field is required
tr: Bu alan zorunludur

en: This file type is not allowed
tr: Bu dosya türüne izin verilmiyor

en: This global settings will be set as the default for any new PDF attachment generated from your forms.
tr: Bu genel ayarlar, formlarınızdan oluşturulan herhangi bir yeni PDF eki için varsayılan olarak ayarlanacaktır.

en: This may take a few minutes...
tr: Bu birkaç dakika sürebilir...

en: This show the post type in the admin menu and where to show that menu
tr: Bu, yazı tipini yönetici menüsünde ve menünün nerede gösterileceğini gösterir

en: This show the post type in the admin menu and where to show that menu.
tr: Bu, yazı tipini yönetici menüsünde ve menünün nerede gösterileceğini gösterir.

en: This type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
tr: Bu tip yönetici arayüzünde gösterilmeli ve genel olarak sorgulanabilir olmalı

en: This username or email is already registered. Please, use another.
tr: Bu kullanıcı adı veya e-posta zaten kayıtlı. Lütfen başka bir tane kullanın.

en: This value is already taken. Please, choose a different one.
tr: Bu değer zaten alınmış. Lütfen farklı bir tane seçin.

en: This will allow the specific IP address to submit the form.
tr: Bu, belirli IP adresinin formu göndermesine izin verecektir.

en: This will block the specific IP address from submitting the form.
tr: Bu, belirli IP adresinin formu göndermesini engelleyecektir.

en: This will disable storing the user entry in the database.
tr: Bu, kullanıcı girişini veritabanında depolamayı devre dışı bırakacaktır.

en: This will enable Google Ads conversion tracking.
tr: Bu, Google Ads dönüşüm izlemeyi etkinleştirecektir.

en: This will enable reCAPTCHA v3.
tr: Bu, reCAPTCHA v3'ü etkinleştirecektir.

en: This will limit the number of entries.
tr: Bu, giriş sayısını sınırlayacaktır.

en: This will prevent empty form submission.
tr: Bu, boş form gönderimini önleyecektir.

en: This will validate the field when the user leaves the field.
tr: Bu, kullanıcı alanı terk ettiğinde alanı doğrulayacaktır.

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Ticket Owner
tr: Destek bileti sahibi

en: Till Today
tr: Bugüne kadar

en: Till Yesterday
tr: Düne kadar

en: Time
tr: Saat

en: Time:
tr: Saat:

en: Timeline
tr: Zaman çizelgesi

en: Title
tr: Başlık

en: To
tr: Bitiş

en: To Get API token, Please Visit
tr: API token almak için Ziyaret Et

en: To Get Access Code, Please Visit
tr: Erişim kodunu almak için lütfen ziyaret et

en: To Get Api Key & Secret, Please Visit
tr: API Anahtarı ve Sırrı almak için lütfen ziyaret et

en: To Get Auth token, Please Visit
tr: Yetkilendirme belirteci almak için, Lütfen Ziyaret Et

en: To Get Client Auth token, Please Visit
tr: İstemci Yetkilendirme token'ı almak için Ziyaret Et

en: To Get Client Id & Secret, Please Visit
tr: İstemci Kimliği ve Gizli Anahtarı almak için Ziyaret Et

en: To get API , Please Visit
tr: API almak için lütfen ziyaret et

en: To get API Key & Secret, Please Visit
tr: API Anahtarı ve Sırrı almak için lütfen ziyaret et

en: To get API Key, Please Visit
tr: API Anahtarı almak için lütfen ziyaret et

en: To get API key, Please Visit
tr: API anahtarı almak için lütfen ziyaret et

en: To get API, Please Visit
tr: API almak için lütfen ziyaret et

en: To get Account SID and Auth Token , Please Visit
tr: Hesap SID ve Yetkilendirme Token'ı almak için Ziyaret Et

en: To get Client ID & Secret, Please Visit
tr: İstemci ID ve Sırrı almak için lütfen ziyaret et

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit
tr: İstemci ID ve SECRET almak için lütfen ziyaret et

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit Google API Console
tr: İstemci ID ve GİZLİ anahtarı almak için lütfen Google API Konsolunu ziyaret edin

en: To get Customer ID , Please Visit
tr: Müşteri ID'si almak için lütfen ziyaret edin

en: To get Publishable key & Secret key, Please Visit
tr: Yayınlanabilir anahtar ve Gizli anahtar almak için lütfen ziyaret edin

en: To get Site Key and SECRET , Please Visit
tr: Site Anahtarı ve GİZLİ ANAHTAR almak için, Lütfen Ziyaret Et

en: To get Site Key and Secret, Please Visit
tr: Site Anahtarı ve Gizli Anahtar almak için, Lütfen Ziyaret Et

en: To get Username and Password , Please Visit
tr: Kullanıcı Adı ve Şifre almak için Ziyaret Et

en: To got Webhook , Please Visit
tr: Webhook almak için lütfen ziyaret et

en: To show this post type data in the WP REST API
tr: Bu yazı tipi verilerini WP REST API'de göstermek için

en: To use Arabic, Chinese, Japanese and Korean languages, you need to install additional fonts! Please navigate to the
tr: Arapça, Çince, Japonca ve Korece dillerini kullanmak için ek yazı tipleri yüklemeniz gerekiyor! Lütfen devam etmek için

en: To:
tr: Kime:

en: Today
tr: Bugün

en: Token expired
tr: Token süresi doldu

en: Token verification failed
tr: Token doğrulama başarısız

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Total Entries:
tr: Toplam girişler:

en: Total File size is too large
tr: Toplam dosya boyutu çok büyük

en: Total Maximum Size
tr: Toplam maksimum boyut

en: Total Paid
tr: Toplam ödenen

en: Trailing Icon
tr: Sondaki simge

en: Transaction ID
tr: İşlem ID

en: Transaction Mode:
tr: İşlem modu:

en: Transition
tr: Geçiş

en: Transparant
tr: Şeffaf

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Trigger Assignment Rules in Zoho CRM.
tr: Zoho CRM'de atama kurallarını tetikle.

en: Trigger CRM Blueprint
tr: CRM blueprint'i tetikle

en: Trigger CRM workflows
tr: CRM iş akışlarını tetikle

en: Trigger workflows in Zoho Bigin.
tr: Zoho Bigin'de iş akışlarını tetikle.

en: Trigger workflows in Zoho Recruit.
tr: Zoho Recruit'te iş akışlarını tetikle.

en: Try Demo
tr: Demoyu dene

en: Try our free webhook test website:
tr: Ücretsiz webhook test web sitemizi dene:

en: Tuesday
tr: Salı

en: Turnstile is a free service that protects your website from spam and abuse.
tr: Turnstile, web siteni spam ve kötüye kullanımdan koruyan ücretsiz bir hizmettir.

en: Twilio Console
tr: Twilio konsolu

en: Twilio Fields
tr: Twilio alanları

en: Type
tr: Tür

en: Type of Encryption
tr: Şifreleme türü

en: Type:
tr: Tür:

en: UNLIMITED
tr: SINIRSIZ

en: Unchecked Value
tr: İşaretlenmemiş değer

en: Unconfirmed entries
tr: Onaylanmamış girişler

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo Button
tr: Geri al butonu

en: Unique Entry
tr: Benzersiz giriş

en: Unique Entry Value
tr: Benzersiz giriş değeri

en: Unique User
tr: Benzersiz kullanıcı

en: Unknown upload error
tr: Bilinmeyen yükleme hatası

en: Unread entries
tr: Okunmamış girişler

en: Unsplash Images
tr: Unsplash görselleri

en: Untrusted upload source
tr: Güvenilmeyen yükleme kaynağı

en: Update
tr: Güncelle

en: Update ActiveCampaign
tr: ActiveCampaign'i güncelle

en: Update Mail Chimp
tr: Mail chimp'i güncelle

en: Update MailPoet
tr: MailPoet'i Güncelle

en: Update Post Type
tr: Yazı tipini güncelle

en: Update Preferance
tr: Güncelleme tercihi

en: Update Record
tr: Kaydı güncelle

en: Update Responses with ActiveCampaign existing email?
tr: Yanıtları mevcut ActiveCampaign e-postasıyla güncelle?

en: Update Responses with Google Sheet?
tr: Yanıtları Google sheet ile güncellesin mi?

en: Update Responses with MailChimp exist Aduience?
tr: Yanıtları mevcut MailChimp Kitlesi ile güncellesin mi?

en: Update Responses with MailerLite exist Subscriber?
tr: MailerLite mevcut Abone ile Yanıtları Güncelle?

en: Update Responses with Mailpoet exist Subscriber?
tr: Mailpoet mevcut Abone ile Yanıtları Güncelle?

en: Update Responses with Sendinblue existing email?
tr: Sendinblue mevcut e-posta ile Yanıtları Güncelle?

en: Update Row
tr: Satırı güncelle

en: Update Sendinblue
tr: Sendinblue'yu güncelle

en: Update Subscriber
tr: Abonenin güncellenmesi

en: Update Template
tr: Şablonu güncelle

en: Update google Sheet
tr: Google Sheet'i güncelle

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Updating...
tr: Güncelleniyor...

en: Upgrade now
tr: Şimdi yükselt

en: Upgrade to Pro
tr: Pro sürümüne yükselt

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload Button Text:
tr: Yükleme düğmesi metni:

en: Upload Files
tr: Dosyaları yükle

en: Upload Photo
tr: Fotoğraf yükle

en: Upload failed
tr: Yükleme başarısız

en: Upload on select
tr: Seçildiğinde yükle

en: Upsert Preferance
tr: Güncelleme/ekleme tercihi

en: Upsert Record
tr: Kaydı güncelle/ekle

en: Upsert Records
tr: Kayıtları güncelle/ekle

en: Upsert Using
tr: Güncelleme/ekleme yöntemi

en: Usage Reporting Opt In.
tr: Kullanım raporlama izni.

en: Use Post Taxonomy Fields
tr: Gönderi taksonomi alanlarını kullan

en: Use Template
tr: Şablonu kullan

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Approval  Method:
tr: Kullanıcı onay yöntemi:

en: User Email Notification
tr: Kullanıcı e-posta bildirimi

en: User Fields
tr: Kullanıcı alanları

en: User Meta Field Mappping
tr: Kullanıcı meta alan eşleştirme

en: User Name:
tr: Kullanıcı adı:

en: User Type:
tr: Kullanıcı tipi:

en: User Unique
tr: Kullanıcı benzersiz

en: User name...
tr: Kullanıcı adı...

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username can't be empty
tr: Kullanıcı adı boş olamaz

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users Refreshed
tr: Kullanıcılar yenilendi

en: Users refresh failed Cause:
tr: Kullanıcılar yenileme başarısız oldu. Nedeni:

en: Users refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Kullanıcılar yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Users refresh failed. please try again
tr: Kullanıcılar yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Users refreshed
tr: Kullanıcılar yenilendi

en: Validate form input on focus lost
tr: Odak kaybedildiğinde form girişini doğrula

en: Validate on Step Change
tr: Adım değişiminde doğrula

en: Validation Error/Invalid Message
tr: Doğrulama hatası/geçersiz mesaj

en: Validations
tr: Doğrulamalar

en: Value
tr: Değer

en: Value :
tr: Değer :

en: Value Format
tr: Değer biçimi

en: Value Format Option
tr: Değer biçimi seçeneği

en: Value Format Options
tr: Değer biçimi seçenekleri

en: Vertical
tr: Dikey

en: Video/Pdf Preview
tr: Video/pdf önizleme

en: View Analytics Report
tr: Analiz raporunu görüntüle

en: View Button
tr: Görüntüle butonu

en: View Format
tr: Görünüm biçimi

en: View List
tr: Görünüm listesi

en: View Name
tr: Görünüm adı

en: View Repeater Data
tr: Tekrarlayıcı verileri görüntüle

en: Views
tr: Görüntülemeler

en: Visibility Mode
tr: Görünürlük modu

en: Visible
tr: Görünür

en: WP Auth
tr: WP kimlik doğrulama

en: WP Authentication
tr: WP kimlik doğrulama

en: WP User Role
tr: WP kullanıcı rolü

en: Watermark
tr: Filigran

en: Watermark Image
tr: Filigran resmi

en: Watermark Text
tr: Filigran metni

en: We have e-mailed your password reset link!
tr: Şifre sıfırlama bağlantını e-posta ile gönderdik!

en: Web Hook
tr: Web kancası

en: Webhook tests failed. please try again
tr: Webhook testleri başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Week
tr: Hafta

en: Weekley
tr: Haftalık

en: Welcome to Bit Form
tr: Bit form'a hoş geldin

en: Welcome to Bit Form Views (Beta)
tr: Bit form görünümlerine hoş geldin (beta)

en: What we collect?
tr: Neler topluyoruz?

en: What's New
tr: Yenilikler

en: What's New?
tr: Yenilikler?

en: When the login, forgot password or reset password any of these feature enabled in the form, the entries will not be saved in the WP database.
tr: Giriş, şifremi unuttum veya şifre sıfırlama özelliklerinden herhangi biri formda etkinleştirildiğinde, girişler WP veritabanına kaydedilmeyecektir.

en: When to save:
tr: Ne zaman kaydedilecek:

en: Whether or not to generate a default UI for managing this post type
tr: Bu yazı tipini yönetmek için varsayılan bir kullanıcı arayüzü oluşturup oluşturmamak

en: White
tr: Beyaz

en: Width
tr: Genişlik

en: With Condition
tr: Koşullu

en: WooCommerce Fields
tr: WooCommerce alanları

en: WooCommerce must be activated!
tr: WooCommerce etkinleştirilmelidir!

en: Workbook:
tr: Çalışma kitabı:

en: Workbooks refresh failed Cause: %s. please try again
tr: Çalışma kitapları yenilenemedi. Neden: %s. Lütfen tekrar deneyin

en: Workbooks refresh failed. please try again
tr: Çalışma kitapları yenilenemedi. Lütfen tekrar deneyin

en: Workbooks refreshed
tr: Çalışma kitapları yenilendi

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Worksheet Headers refresh failed. please try again
tr: Çalışma sayfası başlıkları yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: Worksheet Headers refreshed
tr: Çalışma sayfası başlıkları yenilendi

en: Worksheets refresh failed. please try again
tr: Çalışma sayfaları yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar dene

en: Worksheets refreshed
tr: Çalışma sayfaları yenilendi

en: Workspace:
tr: Çalışma alanı:

en: Workspaces refresh failed Cause:
tr: Çalışma alanları yenileme başarısız oldu. Nedeni:

en: Workspaces refresh failed. please try again
tr: Çalışma alanları yenileme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Workspaces refreshed
tr: Çalışma alanları yenilendi

en: Writeable
tr: Yazılabilir

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Yes
tr: Evet

en: Yesterday
tr: Dün

en: You are allowed to add maximum 2 workflows
tr: En fazla 2 iş akışı eklemenize izin verilir

en: You are already logged in
tr: Zaten giriş yapmışsın

en: You can add or remove Clear button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Clear button.
tr: İmza Alanından Temizle düğmesini ekleyebilir veya kaldırabilirsin. Temizle düğmesini eklemek veya kaldırmak için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: You can add or remove Undo button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Undo button.
tr: İmza Alanından Geri Al düğmesini ekleyebilir veya kaldırabilirsin. Geri Al düğmesini eklemek veya kaldırmak için bu seçeneği açıp kapatabilirsin.

en: You can use either ReCaptcha-V2 or ReCaptcha-V3 in a form. to use ReCaptcha-V2 disable the ReCaptcha-V3 from the Form Settings.
tr: Bir formda ReCaptcha-V2 veya ReCaptcha-V3 kullanabilirsin. ReCaptcha-V2 kullanmak için Form Ayarlarından ReCaptcha-V3'ü devre dışı bırak.

en: You cannot add
tr: Ekleyemezsin

en: You cannot add more than one
tr: Birden fazla ekleyemezsin

en: You have been successfully logged in.
tr: Başarıyla giriş yaptın.

en: You must be logged in.
tr: Giriş yapmalısın.

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Google reCaptcha Settings to paste them into the corresponding
tr: Site anahtarını ve gizli anahtarı göreceksin. Her iki anahtarı da kopyala ve Bit form Google ReCaptcha Ayarlarına geri dön, bunları ilgili

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Turnstile Settings to paste them into the corresponding
tr: Site anahtarını ve gizli anahtarı göreceksin. Her iki anahtarı da kopyala ve Bit form Turnstile Ayarlarına geri dön, bunları ilgili

en: You will then see the site. Copy
tr: Siteyi göreceksin. Kopyala

en: YouTube Video
tr: YouTube videosunu

en: YouTube channel
tr: YouTube kanalı

en: Your Domain Name:
tr: Alan adın:

en: Your Zoho Creator screen name...
tr: Zoho Creator ekran adınız...

en: Your account has been activated successfully.&nbsp;You can now login.
tr: Hesabın başarıyla etkinleştirildi. Artık giriş yapabilirsin.

en: Your account has been rejected.
tr: Hesabın reddedildi.

en: Your account is already activated!
tr: Hesabın zaten etkinleştirilmiş!

en: Your account is pending for admin approval.
tr: Hesabın yönetici onayı için beklemede.

en: Your account is pending for admin approval. Please wait for admin approval.
tr: Hesabın yönetici onayı için beklemede. Lütfen yönetici onayını bekle.

en: Zoho API Console
tr: Zoho API konsolu

en: Zoho Analytics Owner Email:
tr: Zoho analytics sahibi e-postası:

en: Zoho Creator Criteria Guide
tr: Zoho creator kriter rehberi

en: Zoho Fields
tr: Zoho alanları

en: Zoho didn't provide column names for this table
tr: Zoho bu tablo için sütun adları sağlamadı

en: Zoho didn't provide fields names for this list
tr: Zoho bu liste için alan adları sağlamadı

en: and
tr: ve

en: and back to Bit form hCaptcha Settings to paste in Site Key fields.
tr: ve Bit form hCaptcha Ayarlarına geri dön, Site Anahtarı alanına yapıştır.

en: and find the API Key section.
tr: ve API Anahtarı bölümünü bulun.

en: and find the API section.
tr: ve API bölümünü bulun.

en: and watch
tr: ziyaret et ve

en: api key field is required for hubspot api
tr: hubspot api için api anahtarı alanı gereklidir

en: button to apply the settings.
tr: düğmesine tıkla.

en: button to save the settings.
tr: düğmesine tıklayın.

en: by default, it is set as private project.
tr: Varsayılan olarak özel proje olarak ayarlanır.

en: cpt type update successfully, refresh your window
tr: cpt tipi başarıyla güncellendi, pencerenizi yenileyin

en: create a new milestone
tr: Yeni bir kilometre taşı oluştur

en: create a new project
tr: Yeni bir proje oluştur

en: create a new task
tr: Yeni bir görev oluştur

en: create a new tasklist
tr: Yeni bir görev listesi oluştur

en: create new note
tr: yeni not oluştur

en: created at:
tr: oluşturulma tarihi:

en: documentation
tr: dokümantasyon

en: e.g. 123
tr: örn. 123

en: e.g. John Doe
tr: örn. John Doe

en: example@mail.com
tr: ornek@mail.com

en: field above (you can use Sandbox or Live mode).
tr: alanına yapıştırın (Sandbox veya Canlı mod kullanabilirsiniz).

en: field above (you can use test API key for testing purposes).
tr: alanına yapıştırın (test amaçlı olarak test API anahtarını kullanabilirsiniz).

en: field above.
tr: alanına yapıştırın.

en: fields.
tr: alanlarına yapıştır.

en: flag is required
tr: İşaret gerekli

en: for Wordpress
tr: WordPress için

en: from PayPal Dashboard and paste it in the Bit Form
tr: kopyalayın ve Bit Form'daki

en: from Razorpay API Dashboard and paste it in the Bit Form
tr: Razorpay API Panelinden kopyalayın ve Bit Form'daki

en: from Stripe API Dashboard and paste it in the Bit Form
tr: Stripe API Panelinden kopyalayın ve Bit Form'daki

en: g-ReCAPTCHA details is empty
tr: g-ReCAPTCHA detayları boş

en: hCaptcha Admin Dashboard
tr: hCaptcha yönetici paneli

en: hCaptcha is a free service that protects your website from spam and abuse.
tr: hCaptcha, web siteni spam ve kötüye kullanımdan koruyan ücretsiz bir hizmettir.

en: hCaptcha verification failed
tr: hCaptcha doğrulaması başarısız

en: here
tr: burada

en: https://www.example.com
tr: https://www.ornek.com

en: in paypal field to customize the style.
tr: stil simgesini seçin.

en: insert new record if the above criteria doesn&apos;t met?
tr: Yukarıdaki kriterler karşılanmazsa yeni kayıt eklensin mi?

en: insert new row if the above criteria doesn't met?
tr: Yukarıdaki kriterler karşılanmazsa yeni satır eklensin mi?

en: is not available in your plan.
tr: planınızda mevcut değil.

en: is required for zoho marketing hub
tr: zoho marketing hub için gereklidir

en: item
tr: öğeyi

en: items
tr: öğeleri

en: list are required for zoho campaigns api
tr: zoho campaigns api için liste gereklidir

en: list are required for zoho desk api
tr: zoho desk api için liste gereklidir

en: list are required for zoho marketingHub api
tr: zoho marketingHub api için liste gereklidir

en: list are required for zoho projects api
tr: zoho projects api için liste gereklidir

en: module and field map are required for woocommerce
tr: woocommerce için modül ve alan eşlemesi gereklidir

en: module, fields are required for Acumbamail api
tr: Acumbamail api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Autonami api
tr: Autonami api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Elastic Email api
tr: Elastic Email api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Encharge api
tr: Encharge api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Fluent CRM api
tr: Fluent CRM api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Gist api
tr: Gist api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Google sheet api
tr: Google sheet api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Mail Chimp api
tr: Mail Chimp api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Mail Poet api
tr: Mail Poet api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for MailerLite api
tr: MailerLite api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for SendFox api
tr: SendFox api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Sendinblue api
tr: Sendinblue api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Telegram api
tr: Telegram api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for Trello api
tr: Trello api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for zoho bigin api
tr: zoho bigin api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for zoho mail api
tr: zoho mail api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for zoho recruit api
tr: zoho recruit api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for zoho sheet api
tr: zoho sheet api için modül, alanlar gereklidir

en: module, fields are required for zoho sign api
tr: zoho sign api için modül, alanlar gereklidir

en: module, layout are required for zoho crm relatedlist
tr: zoho crm ilişkililistesi için modül, düzen gereklidir

en: module, layout, fields are required for zoho crm api
tr: zoho crm api için modül, düzen, alanlar gereklidir

en: no data found
tr: veri bulunamadı

en: no response found
tr: yanıt bulunamadı

en: of
tr: /

en: parent folder are required for zoho workdrive api
tr: zoho workdrive api için üst klasör gereklidir

en: please fill up the required actions
tr: Lütfen gerekli eylemleri doldurun

en: please map mandatory fields
tr: Lütfen zorunlu alanları eşleştirin

en: please try again
tr: lütfen tekrar deneyin

en: prepared query is empty
tr: Hazırlanan sorgu boş

en: provided form does not exists
tr: sağlanan form mevcut değil

en: provided form entries does not exists
tr: Sağlanan form girdileri mevcut değil

en: public
tr: genel

en: pushed to Zoho Projects.
tr: Zoho Projects'e gönderildi.

en: reCAPTCHA is a free service that protects your website from spam and abuse.
tr: reCAPTCHA, web siteni spam ve kötüye kullanımdan koruyan ücretsiz bir hizmettir.

en: reCAPTCHA saved successfully
tr: reCAPTCHA başarıyla kaydedildi

en: reCAPTCHA updated successfully
tr: reCAPTCHA başarıyla güncellendi

en: report name cann't be empty
tr: Rapor adı boş olamaz

en: save Successfully
tr: Başarıyla kaydedildi

en: save failed Cause:
tr: kaydetme başarısız Nedeni:

en: save failed. please try again
tr: kaydetme başarısız. lütfen tekrar dene

en: select approval method
tr: onay yöntemi seç

en: set Form Field
tr: Form Alanı ayarla

en: set hours
tr: Saatleri ayarla

en: set start & end time
tr: Başlangıç ve bitiş zamanını ayarla

en: status
tr: durumu

en: tab to proceed.
tr: sekmesine gidin.

en: tag-1, tag-2
tr: etiket-1, etiket-2

en: task layout is required
tr: Görev düzeni gerekli

en: this feature
tr: bu özellik

en: this will limit the form submission for specific period.
tr: Bu, belirli bir süre için form gönderimini sınırlayacaktır.

en: ticket owner is required
tr: Destek bileti sahibi gerekli

en: to create a %s under milestone you must select a tasklist or create a new tasklist
tr: Kilometre taşı altında %s oluşturmak için bir görev listesi seçmeli veya yeni bir görev listesi oluşturmalısın

en: to create a subtask you must select a task or create a new task
tr: Alt görev oluşturmak için bir görev seçmeli veya yeni bir görev oluşturmalısın

en: to dynamically replace field-specific labels/values.
tr: kullanarak alana özgü etiketleri/değerleri dinamik olarak değiştirebilirsin.

en: to learn more about BitForm Pro.
tr: sayfamıza göz atın.

en: to see what can you do with Pro version.
tr: muzu kontrol ederek Pro sürümüyle neler yapabileceğinizi görün.

en: to unlock it. Check out our
tr: ve kilidi aç. Daha fazla bilgi için

en: token can't be empty
tr: Token boş olamaz

en: tokenDetails error
tr: tokenDetails hatası

en: update row for first match only?
tr: Sadece ilk eşleşme için satırı güncelle?

en: updated on:
tr: güncelleme tarihi:

en: username, password, fields are required for rapidmail api
tr: rapidmail api için kullanıcı adı, şifre, alanlar gereklidir

en: webhook url is empty
tr: webhook url boş

en: within %s to %s
tr: %s ile %s arasında

en: workflow deleted
tr: İş akışı silindi

en: workspace, table, fields are required for zoho analytics api
tr: zoho analytics api için çalışma alanı, tablo, alanlar gereklidir

en: you can select analytics users or select form fields value or even can input custom email address as well
tr: analytics kullanıcılarını seçebilir veya form alanları değerini seçebilir veya özel e-posta adresi de girebilirsiniz

en: zoho crm field %s's maximum length is %s, Given %s
tr: zoho crm alanı %s'nin maksimum uzunluğu %s, Verilen %s
