Bit Form 2.20.4 - en to pt translation catalogue (2477 entries)

en:  is required.
pt:  é obrigatório.

en:  should be Time Format
pt:  deve estar no formato de hora

en:  should be a date
pt:  deve ser uma data

en:  should be a number
pt:  deve ser um número

en:  should be a phone number
pt:  deve ser um número de telefone

en:  should be an URL
pt:  deve ser uma URL

en:  should be an email. please provide a valid email address.
pt:  deve ser um e-mail. Por favor, forneça um endereço de e-mail válido.

en: #%s no. Form doesn't exists
pt: Nº %s. O formulário não existe

en: #%s no. Form is not active
pt: Nº %s. O formulário não está ativo

en: %s Attachments
pt: Anexos %s

en: %s Flag
pt: Marcador %s

en: %s Owner
pt: %s proprietário

en: %s Recurrence
pt: Recorrência %s

en: %s Reminder
pt: Lembrete %s

en: %s Tags
pt: Tags %s

en: %s Time Log
pt: Registro de tempo %s

en: %s is required for %s
pt: %s é obrigatório para %s

en: %s is required for woocommerce %s
pt: %s é obrigatório para o %s do woocommerce

en: %s is required for zoho bigin
pt: %s é obrigatório para o zoho bigin

en: %s is required for zoho bigin, %s module
pt: %s é obrigatório para o módulo %s do zoho bigin

en: %s is required for zoho campaigns
pt: %s é obrigatório para o zoho campaigns

en: %s is required for zoho creator
pt: %s é obrigatório para o zoho creator

en: %s is required for zoho crm, %s module
pt: %s é obrigatório para o módulo %s do zoho crm

en: %s is required for zoho recruit, %s module
pt: %s é obrigatório para o módulo %s do zoho recruit

en: %s to %s
pt: %s a %s

en: (Allow only selected rules to View Entries)
pt: (Permitir apenas regras selecionadas para visualizar entradas)

en: ** Zoho Analytics doesn't support data INSERT / UPDATE in other integration table
pt: ** O Zoho Analytics não suporta INSERT / UPDATE de dados em outra tabela de integração

en: --Select a data center--
pt: --Selecione um centro de dados--

en: 24H Format
pt: Formato 24H

en: <p style="font-size: 16px">To use
pt: <p style="font-size: 16px">Para usar

en: <p style="font-size: 16px">To use Turnstile, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
pt: <p style="font-size: 16px">Para usar o Turnstile, você deve definir a Chave do Site e a Chave Secreta em <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use hCaptcha, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
pt: <p style="font-size: 16px">Para usar o hCaptcha, você deve definir a Chave do Site e a Chave Secreta em <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use reCaptchav2, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
pt: <p style="font-size: 16px">Para usar o reCaptchav2, você deve definir a Chave do Site e a Chave Secreta em <a href="

en: <p style="margin:0">Successfully Submitted.</p>
pt: <p style="margin:0">Enviado com sucesso.</p>

en: <p>Your account has been rejected by admin.</p>
pt: <p>Sua conta foi rejeitada pelo administrador.</p>

en: A PHP extension stopped the file upload.
pt: Uma extensão PHP interrompeu o upload do arquivo.

en: A record gets updated if the email already exists, else a new record will be created.
pt: Um registro é atualizado se o e-mail já existir, caso contrário, um novo registro será criado.

en: A string of characters which are used to define how the date will be displayed in the input box. The supported characters are defined in the <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentation.</a>
pt: Uma string de caracteres usados para definir como a data será exibida na caixa de entrada. Os caracteres suportados estão definidos na <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentação.</a>

en: ACF Fields
pt: Campos ACF

en: ACF File Upload Fields Map
pt: Mapeamento de campos de upload de arquivo ACF

en: ACF fields Mapping
pt: Mapeamento de campos ACF

en: AND
pt: E

en: API Integration
pt: Integração de API

en: API Key
pt: Chave de API

en: API Key cann't be empty
pt: A chave API não pode estar vazia

en: API Key...
pt: Chave API...

en: API Key:
pt: Chave API:

en: API Secret:
pt: Segredo da API:

en: API Token...
pt: Token da API...

en: API Token:
pt: Token da API:

en: API key
pt: Chave API

en: API key saved successfully
pt: Chave de API salva com sucesso

en: API key:
pt: Chave API:

en: Accept And Continue
pt: Aceitar e continuar

en: Accept and complete to share non-sensitive diagnostic data to help us improve your experience.
pt: Aceite e complete para compartilhar dados de diagnóstico não sensíveis para nos ajudar a melhorar sua experiência.

en: Accept and continue to share usage data for improvements, or skip for using the plugin.
pt: Aceite e continue para compartilhar dados de uso para melhorias, ou pule para usar o plugin.

en: Access API Key cann't be empty
pt: A Chave da API de Acesso não pode estar vazia

en: Access API Key...
pt: Chave da API de Acesso...

en: Access API Key:
pt: Chave da API de Acesso:

en: Access API URL cann't be empty
pt: A URL da API de Acesso não pode estar vazia

en: Access API URL...
pt: URL da API de Acesso...

en: Access API URL:
pt: URL da API de Acesso:

en: Access Code...
pt: Código de acesso...

en: Access Setting
pt: Configuração de acesso

en: Access Token can't be empty
pt: O token de acesso não pode estar vazio

en: Access Token...
pt: Token de acesso...

en: Access Token:
pt: Token de acesso:

en: Account Name
pt: Nome da conta

en: Account SID can't be empty
pt: O SID da conta não pode estar vazio

en: Account SID...
pt: SID da conta...

en: Account SID:
pt: SID da conta:

en: Action
pt: Ação

en: Action Behaviour:
pt: Comportamento da ação:

en: Action Column
pt: Coluna de ação

en: Action Effect:
pt: Efeito da ação:

en: Action Run When:
pt: Ação executada quando:

en: Action:
pt: Ação:

en: Actions
pt: Ações

en: Actions:
pt: Ações:

en: Activate Your Account
pt: Ative sua conta

en: Activation success
pt: Ativação bem-sucedida

en: Active List
pt: Lista ativa

en: Active Options
pt: Opções ativas

en: ActiveCampaign Fields
pt: Campos do ActiveCampaign

en: ActiveCampaign fields refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos campos do ActiveCampaign. Por favor, tente novamente

en: ActiveCampaign fields refreshed
pt: Campos do ActiveCampaign atualizados

en: ActiveCampaign lists refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das listas do ActiveCampaign. Por favor, tente novamente

en: ActiveCampaign lists refreshed
pt: Listas do ActiveCampaign atualizadas

en: ActiveCampaign tags refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das tags do ActiveCampaign. Por favor, tente novamente

en: ActiveCampaign tags refreshed
pt: Tags do ActiveCampaign atualizadas

en: Acumbamail Fields
pt: Campos do Acumbamail

en: Acumbamail documentation
pt: documentação do Acumbamail

en: Add
pt: Adicionar

en: Add %s to issue pushed to Zoho Projects
pt: Adicionar %s ao problema enviado para o Zoho Projects

en: Add Address Field
pt: Adicionar campo de endereço

en: Add Conditional Logic
pt: Adicionar lógica condicional

en: Add Contact Tag
pt: Adicionar tag de contato

en: Add Custom Tag
pt: Adicionar tag personalizada

en: Add Double Opt-in
pt: Adicionar confirmação dupla

en: Add Email BCC
pt: Adicionar BCC de e-mail

en: Add Email CC
pt: Adicionar CC de e-mail

en: Add Email Receiver
pt: Adicionar destinatário de e-mail

en: Add Group
pt: Adicionar grupo

en: Add Groups
pt: Adicionar grupos

en: Add Meta field
pt: Adicionar campo Meta

en: Add More
pt: Adicionar mais

en: Add More +
pt: Adicionar mais +

en: Add More Alternative Success Message
pt: Adicionar mais mensagens alternativas de sucesso

en: Add More Alternative URl
pt: Adicionar mais URL alternativa

en: Add More Hook
pt: Adicionar mais hook

en: Add More Related List
pt: Adicionar mais listas relacionadas

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Add New Post Type
pt: Adicionar novo tipo de post

en: Add New Step
pt: Adicionar novo passo

en: Add New Template
pt: Adicionar novo modelo

en: Add Options List
pt: Adicionar lista de opções

en: Add Post Type
pt: Adicionar tipo de post

en: Add Random Number
pt: Adicionar número aleatório

en: Add Send Activation Email
pt: Adicionar envio de e-mail de ativação

en: Add Status to contact
pt: Adicionar status ao contato

en: Add Steps
pt: Adicionar passos

en: Add Subscriber Status
pt: Adicionar status do assinante

en: Add Tags
pt: Adicionar tags

en: Add Url Parameter: (optional)
pt: Adicionar parâmetro de URL: (opcional)

en: Add a Note
pt: Adicionar uma nota

en: Add a contact owner
pt: Adicionar um proprietário de contato

en: Add a flag to
pt: Adicionar um marcador ao

en: Add a group to project pushed to Zoho Projects.
pt: Adicionar um grupo ao projeto enviado para o Zoho Projects.

en: Add a layout to project pushed to Zoho Projects.
pt: Adicionar um layout ao projeto enviado para o Zoho Projects.

en: Add a lifecycle stage
pt: Adicionar um estágio do ciclo de vida

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Bigin.
pt: Adicionar uma nota do bitform para enviar ao Zoho Bigin.

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Recruit.
pt: Adicionar uma nota do bitform para enviar ao Zoho Recruit.

en: Add a owner to records pushed to Zoho CRM.
pt: Adicionar um proprietário aos registros enviados para o Zoho CRM.

en: Add a owner to ticket pushed to Zoho Desk.
pt: Adicionar um proprietário ao ticket enviado para o Zoho Desk.

en: Add a product to ticket pushed to Zoho Desk.
pt: Adicionar um produto ao ticket enviado para o Zoho Desk.

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM
pt: Adicionar uma tag aos registros enviados para o Zoho CRM

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM.
pt: Adicionar uma tag aos registros enviados para o Zoho CRM.

en: Add an owner to %s  pushed to Zoho Projects.
pt: Adicionar um proprietário ao %s enviado para o Zoho Projects.

en: Add attachments from Bit-integration-pro to OneDrive folder.
pt: Adicionar anexos do Bit-integration-pro à pasta do OneDrive.

en: Add attachments from BitForm to Zoho Bigin.
pt: Adicionar anexos do BitForm ao Zoho Bigin.

en: Add attachments from BitForm to Zoho Workdrive folder.
pt: Adicionar anexos do BitForm à pasta do Zoho Workdrive.

en: Add attachments from BitForm to mail pushed to Zoho Mail.
pt: Adicionar anexos do BitForm ao e-mail enviado para o Zoho Mail.

en: Add attachments from BitForm to ticket pushed to Zoho Desk.
pt: Adicionar anexos do BitForm ao ticket enviado para o Zoho Desk.

en: Add attachments or Signature field from BitForm to send Telegram.
pt: Adicionar campo de anexos ou assinatura do BitForm para enviar ao Telegram.

en: Add attachments or signatures from BitForm to CRM.
pt: Adicionar anexos ou assinaturas do BitForm ao CRM.

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: Add field value to use as folder name
pt: Adicionar valor de campo para usar como nome da pasta

en: Add followers to issue pushed to Zoho Projects
pt: Adicionar seguidores ao problema enviado para o Zoho Projects

en: Add form field
pt: Adicionar campo de formulário

en: Add lead status
pt: Adicionar status do lead

en: Add mail from address
pt: Adicionar endereço de email remetente

en: Add priority to deal
pt: Adicionar prioridade ao negócio

en: Add recurrence to %s pushed to Zoho Projects.
pt: Adicionar recorrência ao %s enviado para o Zoho Projects.

en: Add reminder to %s pushed to Zoho Projects.
pt: Adicionar lembrete ao %s enviado para o Zoho Projects.

en: Add tags to %s pushed to Zoho Projects.
pt: Adicionar tags ao %s enviado para o Zoho Projects.

en: Add tags to contact
pt: Adicionar tags ao contato

en: Add time log to %s pushed to Zoho Projects.
pt: Adicionar registro de tempo ao %s enviado para o Zoho Projects.

en: Add type to deal
pt: Adicionar tipo ao negócio

en: Add/Edit Options
pt: Adicionar/editar opções

en: Add/Edit Rating Options
pt: Adicionar/editar opções de avaliação

en: Add/Edit Suggestions
pt: Adicionar/editar sugestões

en: Added
pt: Adicionado

en: Additional Actions
pt: Ações adicionais

en: Address Field Map
pt: Mapeamento de campo de endereço

en: Admin Email Notification
pt: Notificação de e-mail do administrador

en: Admin Label
pt: Rótulo do administrador

en: Admin Label is the title of the field that will be used as an alternative reference throughout the dashboard. You can toggle this option to use or disable the admin label.
pt: Rótulo de administrador é o título do campo que será usado como referência alternativa em todo o painel. Você pode alternar esta opção para usar ou desativar o rótulo de administrador.

en: Advance File Upload
pt: Upload de arquivo avançado

en: Advanced Configuration
pt: Configuração avançada

en: Advanced Date Time
pt: Data e hora avançada

en: Advanced File Upload
pt: Upload de arquivo avançado

en: Advanced File Upload Field
pt: Campo de upload de arquivo avançado

en: All Entries
pt: Todas as entradas

en: All Forms
pt: Todos os formulários

en: All List:
pt: Todas as listas:

en: All Side
pt: Todos os lados

en: All Submitted Response
pt: Todas as respostas enviadas

en: All Tags:
pt: Todas as tags:

en: All User
pt: Todos os usuários

en: All fields are required
pt: Todos os campos são obrigatórios

en: All list field fetched successfully
pt: Todos os campos da lista foram buscados com sucesso

en: Allow Custom Option:
pt: Permitir opção personalizada:

en: Allow Download (Link)
pt: Permitir download (link)

en: Allow File Browse
pt: Permitir navegação de arquivos

en: Allow Input
pt: Permitir entrada

en: Allow Maximum Upload Size
pt: Permitir tamanho máximo de upload

en: Allow Multiple
pt: Permitir múltiplos

en: Allow Multiple Select:
pt: Permitir seleção múltipla:

en: Allow Multiple:
pt: Permitir múltiplos:

en: Allow Only logged in users to view all entries
pt: Permitir que apenas usuários logados vejam todas as entradas

en: Allow Other Option
pt: Permitir outra opção

en: Allow Other Option:
pt: Permitir outra opção:

en: Allow Roles to edit Other's entries
pt: Permitir que funções editem entradas de outros

en: Allow Roles to edit own entries
pt: Permitir que funções editem suas próprias entradas

en: Allow Roles to view Other's entries
pt: Permitir que funções visualizem entradas de outros

en: Allow Roles to view own entries
pt: Permitir que funções visualizem suas próprias entradas

en: Allow Users to Edit Form Entries
pt: Permitir que usuários editem entradas de formulários

en: Allow copy to Pasting of files
pt: Permitir copiar e colar arquivos

en: Allow empty form as Save draft
pt: Permitir formulário vazio como rascunho

en: Allow logged in users to edit form entries
pt: Permitir que usuários logados editem entradas de formulário

en: Allow only logged in users to submit the form.
pt: Permitir apenas que usuários logados enviem o formulário.

en: Allow only one entry for each IP address.
pt: Permitir apenas uma entrada para cada endereço IP.

en: Allow reorder files
pt: Permitir reordenar arquivos

en: Allow single entry for each IP address
pt: Permitir uma única entrada para cada endereço IP

en: Allow to Configure Global Validation Message
pt: Permitir configurar mensagem de validação global

en: Allowed Countries :
pt: Países permitidos:

en: Allowed File Mime Type:
pt: Tipos MIME de arquivo permitidos:

en: Allowed File Type:
pt: Tipo de arquivo permitido:

en: Allowed IP
pt: IPs permitidos

en: Allowed IP List
pt: Lista de IPs permitidos

en: Allows the user to enter a date directly into the input field. By default, direct entry is disabled.
pt: Permite que o usuário insira uma data diretamente no campo de entrada. Por padrão, a entrada direta está desativada.

en: Allows you to preset the language to be used in the hosted payment pages shown to the consumer. This option is Optional. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>learn more</a>
pt: Permite predefinir o idioma a ser usado nas páginas de pagamento hospedadas mostradas ao consumidor. Esta opção é opcional. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>Saiba mais</a>

en: Already activated account
pt: Conta já ativada

en: Already have a submit button
pt: Já tem um botão de envio

en: Always
pt: Sempre

en: Always save abandoned form entries
pt: Sempre salvar entradas de formulário abandonadas

en: Amount
pt: Valor

en: Amount Type
pt: Tipo de valor

en: Announcement
pt: Anúncio

en: Api Key can't be empty
pt: A Chave da API não pode estar vazia

en: Api Key...
pt: Chave API...

en: Api Secret...
pt: Segredo API...

en: App
pt: Aplicativo

en: App Settings
pt: Configurações do aplicativo

en: App delete successfully.
pt: Aplicativo excluído com sucesso.

en: App deletion failed Cause
pt: Falha na exclusão do aplicativo. Motivo

en: App deletion failed. please try again
pt: Falha na exclusão do aplicativo. Por favor, tente novamente

en: Appearance
pt: Aparência

en: Application:
pt: Aplicativo:

en: Applications refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização dos aplicativos. Causa:

en: Applications refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos aplicativos. Por favor, tente novamente

en: Applications refreshed
pt: Aplicativos atualizados

en: Approval
pt: Aprovação

en: Are you sure to clone this integration?
pt: Tem certeza que deseja clonar esta integração?

en: Are you sure to delete post type?
pt: Tem certeza que deseja excluir o tipo de post?

en: Are you sure to delete these
pt: Tem certeza que deseja excluir estes

en: Are you sure to delete this App configuration?
pt: Tem certeza que deseja excluir esta configuração de aplicativo?

en: Are you sure to delete this URL ?
pt: Tem certeza que deseja excluir esta URL?

en: Are you sure to delete this form?
pt: Tem certeza que deseja excluir este formulário?

en: Are you sure to delete this integration?
pt: Tem certeza que deseja excluir esta integração?

en: Are you sure to delete this message ?
pt: Tem certeza que deseja excluir esta mensagem?

en: Are you sure to delete this note
pt: Tem certeza que deseja excluir esta nota

en: Are you sure to delete this report
pt: Tem certeza que deseja excluir este relatório

en: Are you sure to delete this table?
pt: Tem certeza que deseja excluir esta tabela?

en: Are you sure to delete this template
pt: Tem certeza que deseja excluir este modelo

en: Are you sure to delete this web hook?
pt: Tem certeza que deseja excluir este webhook?

en: Are you sure to duplicate this entry?
pt: Tem certeza que deseja duplicar esta entrada?

en: Are you sure to duplicate this form ?
pt: Tem certeza que deseja duplicar este formulário?

en: Are you sure to duplicate this template?
pt: Tem certeza que deseja duplicar este modelo?

en: Are you sure to export this form ?
pt: Tem certeza que deseja exportar este formulário?

en: Arrange fields in order of preferance for upsertion
pt: Organizar campos em ordem de preferência para upsert

en: Assign Project Users
pt: Atribuir usuários do projeto

en: Assign users to project pushed to Zoho Projects.
pt: Atribuir usuários ao projeto enviado para o Zoho Projects.

en: Assignment Rules
pt: Regras de atribuição

en: Assignment Rules refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das regras de atribuição. Por favor, tente novamente

en: Assignment Rules refreshed
pt: Regras de atribuição atualizadas

en: Assignment rules is empty
pt: As regras de atribuição estão vazias

en: Associate deal with company
pt: Associar negócio com empresa

en: Associate deal with contacts
pt: Associar negócio com contatos

en: At least 1 condition needed
pt: Pelo menos 1 condição é necessária

en: At least one digit (0-9)
pt: Pelo menos um dígito (0-9)

en: At least one lowercase character (a-z)
pt: Pelo menos um caractere minúsculo (a-z)

en: At least one special character (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)
pt: Pelo menos um caractere especial (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)

en: At least one uppercase character (A-Z)
pt: Pelo menos um caractere maiúsculo (A-Z)

en: Attachment
pt: Anexo

en: Attachments
pt: Anexos

en: Attachments or Signature field
pt: Campo de anexos ou assinatura

en: Audience List:
pt: Lista de audiência:

en: Audience list failed. please try again
pt: Falha na lista de audiência. Por favor, tente novamente

en: Audience list refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização da lista de audiência. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Audience list refreshed
pt: Lista de audiência atualizada

en: Audience tags failed. please try again
pt: Falha nas tags de audiência. Por favor, tente novamente

en: Audience tags refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização das tags de audiência. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Audience tags refreshed
pt: Tags de audiência atualizadas

en: Auth Token can't be empty
pt: O token de autenticação não pode estar vazio

en: Auth Token...
pt: Token de autenticação...

en: Auth Token:
pt: Token de autenticação:

en: Author
pt: Autor

en: Authorization Failed
pt: Autorização falhou

en: Authorization Successful
pt: Autorização bem-sucedida

en: Authorization failed
pt: Autorização falhou

en: Authorization failed Cause:
pt: Autorização falhou. Causa:

en: Authorization failed. please try again
pt: Autorização falhou. Por favor, tente novamente

en: Authorize
pt: Autorizar

en: Authorize App Name...
pt: Nome do aplicativo autorizado...

en: Authorize App Name:
pt: Nome do aplicativo autorizado:

en: Authorize App:
pt: Autorizar aplicativo:

en: Authorize New Dropbox App
pt: Autorizar novo aplicativo Dropbox

en: Authorize New Google App
pt: Autorizar novo aplicativo Google

en: Authorize New Mailchimp App
pt: Autorizar novo aplicativo Mailchimp

en: Authorize New One Drive App
pt: Autorizar novo aplicativo do OneDrive

en: Authorize New Rapidmail Account
pt: Autorizar nova conta do Rapidmail

en: Authorize New Zoho Analytics App
pt: Autorizar novo aplicativo do Zoho Analytics

en: Authorize New Zoho Bigin App
pt: Autorizar novo aplicativo do Zoho Bigin

en: Authorize New Zoho CRM App
pt: Autorizar novo aplicativo Zoho CRM

en: Authorize New Zoho Campaigns App
pt: Autorizar novo aplicativo Zoho Campaigns

en: Authorize New Zoho Creator App
pt: Autorizar novo aplicativo Zoho Creator

en: Authorize New Zoho Desk App
pt: Autorizar novo aplicativo Zoho Desk

en: Authorized App:
pt: Aplicativo autorizado:

en: Authorized Failed
pt: Falha na autorização

en: Authorized Filled
pt: Autorização preenchida

en: Authorized Redirect URIs:
pt: URIs de redirecionamento autorizados:

en: Authorized Successfully
pt: Autorizado com sucesso

en: Authorized failed
pt: Autorização falhou

en: Authorized successfully
pt: Autorizado com sucesso

en: Authorized ✔
pt: Autorizado ✔

en: Auto Complete
pt: Autocompletar

en: Auto Login After Registration
pt: Login automático após o registro

en: Autocomplete :
pt: Autocompletar:

en: Autocomplete allows you to specify what type of automated assistance the browser should provide for filling out the field, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Learn more</a>
pt: Autocompletar permite especificar que tipo de assistência automatizada o navegador deve fornecer para preencher o campo, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Saiba mais</a>

en: Automatic
pt: Automático

en: Autonami Fields
pt: Campos do Autonami

en: Autonami Lists:
pt: Listas do Autonami:

en: Autonami Pro Plugins not found
pt: Plugins Autonami Pro não encontrados

en: Autonami Tags:
pt: Tags do Autonami:

en: Autonami fields refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos campos do Autonami. Por favor, tente novamente

en: Autonami fields refreshed
pt: Campos do Autonami atualizados

en: Autonami lists and tags refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização das listas e tags do Autonami. Causa:

en: Autonami lists and tags refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das listas e tags do Autonami. Por favor, tente novamente

en: Autonami lists and tags refreshed
pt: Listas e tags do Autonami atualizadas

en: Available Font for PDF
pt: Fonte disponível para PDF

en: Available Integrations
pt: Integrações disponíveis

en: Available On
pt: Disponível em

en: Available On Pro
pt: Disponível na versão pro

en: Available Payment Gateways
pt: Gateways de pagamento disponíveis

en: Available on
pt: Disponível em

en: Azure Portal
pt: Portal do Azure

en: BCC
pt: CCO

en: BG Height
pt: Altura do BG

en: BG Height/Width
pt: Altura/largura do BG

en: BG Width
pt: Largura do BG

en: Back
pt: Voltar

en: Back to fields list
pt: Voltar para lista de campos

en: Background
pt: Fundo

en: Background Blend Mode
pt: Modo de mesclagem de fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Color:
pt: Cor de fundo:

en: Background Filter
pt: Filtro de fundo

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Background Img Position
pt: Posição da imagem de fundo

en: Background Img Repeat
pt: Repetição de imagem de fundo

en: Background Img Size
pt: Tamanho da imagem de fundo

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Bad
pt: Ruim

en: Basic
pt: Básico

en: Basic Configuration
pt: Configuração básica

en: Be sure to configure conditional logic for displaying Success/Error messages and Redirect Page. If no conditional logic is set, the default confirmation will be displayed.
pt: Certifique-se de configurar a lógica condicional para exibir mensagens de sucesso/erro e página de redirecionamento. Se nenhuma lógica condicional for definida, a confirmação padrão será exibida.

en: Before Due Date
pt: Antes da data de vencimento

en: Between
pt: Entre

en: Billable
pt: Faturável

en: Billing
pt: Faturamento

en: Billing Status
pt: Status de faturamento

en: Bit Form
pt: Bit form

en: Bit Form - Contact Form Builder Plugin for WordPress
pt: Bit form - plugin de construtor de formulários de contato para WordPress

en: Bit Form - Most advanced form builder and entries management plugin
pt: Bit Form - O plugin mais avançado para criação de formulários e gerenciamento de entradas

en: Bit Form API
pt: API do Bit form

en: Bit form Google reCaptcha V2 documentation
pt: documentação do Google reCaptcha V2 do Bit form

en: Bit form Google reCaptcha V3 documentation
pt: documentação do Google reCaptcha V3 do Bit form

en: Bit form Mollie Payment Gateway documentation
pt: Documentação do Gateway de Pagamento Mollie do Bit form

en: Bit form PayPal Payment Gateway documentation
pt: Documentação do Gateway de Pagamento PayPal do Bit form

en: Bit form Razorpay Payment Gateway documentation
pt: Documentação do Gateway de Pagamento Razorpay do Bit form

en: Bit form Stripe Payment Gateway documentation
pt: Documentação do Gateway de Pagamento Stripe do Bit form

en: Bit form Turnstile documentation
pt: documentação do Turnstile do Bit form

en: Bit form hCaptcha documentation
pt: documentação do hCaptcha do Bit form

en: Bitform Pages
pt: Páginas do Bitform

en: Bitform block settings
pt: Configurações do bloco Bitform

en: Bitforms Pages
pt: Páginas do Bitforms

en: Black
pt: Preto

en: Block Gap
pt: Espaçamento de bloco

en: Blocked IP
pt: IP bloqueado

en: Blocked IP List
pt: Lista de IPs bloqueados

en: Blocked IP list
pt: Lista de IPs bloqueados

en: Blue
pt: Azul

en: Blur
pt: Desfoque

en: Body:
pt: Corpo:

en: Border
pt: Borda

en: Border Color
pt: Cor da borda

en: Border Radius
pt: Raio da borda

en: Border Width
pt: Largura da borda

en: Bot API Key...
pt: Chave da API do bot...

en: Bot API Key:
pt: Chave da API do bot:

en: Both Side Gap
pt: Espaçamento em ambos os lados

en: Breakpoint Modification
pt: Modificação de breakpoint

en: Breakpoint width size modification
pt: Modificação do tamanho de largura do breakpoint

en: Brevo(SendinBlue) API Console
pt: Console da API do Brevo(SendinBlue)

en: Brightness
pt: Brilho

en: Browse Template
pt: Navegar por modelos

en: Browse...
pt: Navegar...

en: Browser
pt: Navegador

en: Button
pt: Botão

en: Button Align
pt: Alinhamento do botão

en: Button Align:
pt: Alinhamento do botão:

en: Button Alignment:
pt: Alinhamento do botão:

en: Button Icons
pt: Ícones do botão

en: Button Position:
pt: Posição do botão:

en: Button Reverse
pt: Inverter botão

en: Button Style
pt: Estilo do botão

en: Button Text
pt: Texto do botão

en: Button Type
pt: Tipo de botão

en: Button View:
pt: Visualização do botão:

en: Buy Premium
pt: Comprar premium

en: By Roles
pt: Por funções

en: By default, first row of the worksheet is considered as header row. This can be used if tabular data starts from any row other than the first row.
pt: Por padrão, a primeira linha da planilha é considerada como linha de cabeçalho. Isso pode ser usado se os dados tabulares começarem de qualquer linha que não seja a primeira.

en: By disabling this option, you can configure the double opt-in confirmation email from Conditional Logics manually.
pt: Ao desativar esta opção, você pode configurar o e-mail de confirmação dupla manualmente a partir das Lógicas Condicionais.

en: By enabling this feature, you will be hide image label.
pt: Ao ativar este recurso, você ocultará o rótulo da imagem.

en: By enabling this feature, you will enable to select multiple image.
pt: Ao ativar este recurso, você poderá selecionar várias imagens.

en: By enabling this option only listed IP can submit this form.
pt: Ao ativar esta opção, apenas os IPs listados poderão enviar este formulário.

en: CARD
pt: CARTÃO

en: CPT added successfully, refresh your window
pt: CPT adicionado com sucesso, atualize sua janela

en: Can not save empty form.
pt: Não é possível salvar um formulário vazio.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot read file size
pt: Não é possível ler o tamanho do arquivo

en: Captcha Settings
pt: Configurações de Captcha

en: Captcha Settings Updated
pt: Configurações de Captcha atualizadas

en: Caption
pt: Legenda

en: Capture
pt: Capturar

en: Capture GCLID
pt: Capturar GCLID

en: Capture Google Ads (Click ID)
pt: Capturar anúncios do Google (ID de clique)

en: Capture Google Ads Click
pt: Capturar clique de anúncios do Google

en: Center
pt: Centro

en: Change
pt: Alterar

en: Chat List:
pt: Lista de chats:

en: Chat here
pt: Converse aqui

en: Chat list refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização da lista de chats. Causa:

en: Chat list refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização da lista de chats. Por favor, tente novamente

en: Chat list refreshed
pt: Lista de chats atualizada

en: Check Boxs
pt: Caixas de seleção

en: Check Position
pt: Posição da marcação

en: Check out our
pt: Confira nossa

en: Checkbox
pt: Caixa de seleção

en: Checked Value
pt: Valor marcado

en: Checked by Default
pt: Marcado por padrão

en: Choose a unique name to identify this integration within your app.
pt: Escolha um nome único para identificar esta integração dentro do seu aplicativo.

en: Choose the type of reCaptcha V2 (either I'm not a robot checkbox or Invisible reCaptcha badge).
pt: Escolha o tipo de reCaptcha V2 (seja a caixa de seleção "Não sou um robô" ou o selo Invisible reCaptcha).

en: Choose the type of reCaptcha V3 (reCaptcha V3).
pt: Escolha o tipo de reCaptcha V3 (reCaptcha V3).

en: Choose/Drop your file (.json)
pt: Escolha/Solte seu arquivo (.json)

en: City:
pt: Cidade:

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Button
pt: Botão limpar

en: Click
pt: Clique

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Click here to see terms
pt: Clique aqui para ver os termos

en: Click on the
pt: Clique no botão

en: Click on the Register button and add Label.
pt: Clique no botão Registrar e adicione o Rótulo.

en: Click on the Submit button.
pt: Clique no botão Enviar.

en: Client ID
pt: ID do cliente

en: Client ID cann't be empty
pt: O ID do cliente não pode estar vazio

en: Client ID:
pt: ID do cliente:

en: Client Id can't be empty
pt: O ID do cliente não pode estar vazio

en: Client Id...
pt: ID do cliente...

en: Client Secret
pt: Segredo do cliente

en: Client Secret can't be empty
pt: O segredo do cliente não pode estar vazio

en: Client Secret...
pt: Segredo do cliente...

en: Client Secret:
pt: Segredo do cliente:

en: Client id...
pt: ID do cliente...

en: Client id:
pt: ID do cliente:

en: Client secret...
pt: Segredo do cliente...

en: Client secret:
pt: Segredo do cliente:

en: Clone
pt: Clonar

en: Clone Step
pt: Clonar passo

en: Close
pt: Fechar

en: Close On Select:
pt: Fechar ao selecionar:

en: Cloudflare Turnstile CAPTCHA
pt: CAPTCHA Cloudflare turnstile

en: Cloudflare Turnstile Validation Error:
pt: Erro de validação do Cloudflare turnstile:

en: Cloudflare Turnstile reCAPTCHA Admin
pt: Administrador do Cloudflare turnstile reCAPTCHA

en: Color
pt: Cor

en: Color Fill
pt: Preenchimento de cor

en: Color Picker
pt: Seletor de cor

en: Color-dodge
pt: Esquivar-cor

en: Column Gap
pt: Espaçamento de coluna

en: Column Header
pt: Cabeçalho da coluna

en: Column Mapping
pt: Mapeamento de colunas

en: Column Title
pt: Título da coluna

en: Column Width
pt: Largura da coluna

en: Comment Status
pt: Status de comentário

en: Compact
pt: Compacto

en: Company
pt: Empresa

en: Completion Rate
pt: Taxa de conclusão

en: Condition
pt: Condição

en: Conditional Logic
pt: Lógica condicional

en: Conditional Logics
pt: Lógicas condicionais

en: Conditional Logics are triggered based on the order of the logic groups. The higher the logic group, the higher the priority. If you want to change the priority, you can sort by drag and drop the logic group.
pt: As lógicas condicionais são acionadas com base na ordem dos grupos de lógica. Quanto mais alto o grupo de lógica, maior a prioridade. Se você quiser alterar a prioridade, pode ordenar arrastando e soltando o grupo de lógica.

en: Config Option
pt: Opção de configuração

en: Configuration
pt: Configuração

en: Configure default confirmation email template
pt: Configurar modelo padrão de e-mail de confirmação

en: Confirm on Close:
pt: Confirmar ao fechar:

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Confirmations
pt: Confirmações

en: Confirmed entries
pt: Entradas confirmadas

en: Connect
pt: Conectar

en: Connect New Active Campaing API
pt: Conectar nova API do Active Campaign

en: Connect Successfully
pt: Conectado com sucesso

en: Connected API List:
pt: Lista de API conectada:

en: Connected API:
pt: API Conectada:

en: Connected Accounts
pt: Contas conectadas

en: Connected with WooCommerce Successfully
pt: Conectado com o WooCommerce com sucesso

en: Connected/Authorized Platforms
pt: Plataformas conectadas/autorizadas

en: Contact
pt: Contato

en: Contact :
pt: Contato:

en: Contact Email
pt: E-mail de contato

en: Contact Fields refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos campos de contato. Por favor, tente novamente

en: Contact Fields refreshed
pt: Campos de contato atualizados

en: Contact Form
pt: Formulário de contato

en: Contact Form Builder - Bit Form
pt: Construtor de formulário de contato - bit form

en: Contact Form Builder Plugin: Multi Step Contact Form, Payment Form, Custom Contact Form Plugin by Bit Form
pt: Plugin construtor de formulário de contato: formulário de contato de várias etapas, formulário de pagamento, plugin de formulário de contato personalizado pelo bit form

en: Contact Owner
pt: Proprietário do contato

en: Contacts
pt: Contatos

en: Contain
pt: Contém

en: Contain All
pt: Contém todos

en: Contains
pt: Contém

en: Content Direction
pt: Direção do conteúdo

en: Contrast
pt: Contraste

en: Control how the record gets updated.
pt: Controle como o registro é atualizado.

en: Control how the row gets updated.
pt: Controle como a linha é atualizada.

en: Conversational CSS Saved Successfully!
pt: CSS conversacional salvo com sucesso!

en: Conversational Form
pt: Formulário conversacional

en: Conversational Form Settings
pt: Configurações do formulário conversacional

en: Conversational Steps settings
pt: Configurações de etapas conversacionais

en: Copied on clipboard.
pt: Copiado para a área de transferência.

en: Copy Your Domain URL and Goto Google ReCaptcha Dashboard, paste it under Domains.
pt: Copie a URL do seu domínio e vá para o Painel do Google ReCaptcha, cole-a em Domínios.

en: Copy the
pt: Copie o

en: Copy the API key and paste it in the Bit Form
pt: Copie a chave API e cole-a no Bit Form

en: Country
pt: País

en: Country Field available in Pro version of Bit Form.
pt: Campo de País disponível na versão Pro do Bit Form.

en: Country Not Found Text
pt: Texto para país não encontrado

en: Country Not Found Text Modify
pt: Modificar texto de país não encontrado

en: Country:
pt: País:

en: Create
pt: Criar

en: Create API User
pt: Criar usuário da API

en: Create First Form
pt: Criar primeiro formulário

en: Create First View
pt: Criar primeira visualização

en: Create Form
pt: Criar formulário

en: Create Issue
pt: Criar problema

en: Create Milestone
pt: Criar marco

en: Create New Folder
pt: Criar nova pasta

en: Create New Note
pt: Criar nova nota

en: Create Project
pt: Criar projeto

en: Create Sub Task
pt: Criar subtarefa

en: Create Task
pt: Criar tarefa

en: Create Tasklist
pt: Criar lista de tarefas

en: Create View
pt: Criar visualização

en: Create a New Form
pt: Criar um novo formulário

en: Create a new folder in the selected folder
pt: Criar uma nova pasta dentro da pasta selecionada

en: Create next recurrence after the close of current task.
pt: Criar próxima recorrência após o fechamento da tarefa atual.

en: Created
pt: Criado

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency Not Found Text
pt: Texto para moeda não encontrada

en: Currency Not Found Text Modify
pt: Modificar texto de moeda não encontrada

en: Currency Position:
pt: Posição da moeda:

en: Currency Symbol:
pt: Símbolo de moeda:

en: Current Date
pt: Data atual

en: Current Month
pt: Mês atual

en: Current Week
pt: Semana atual

en: Current Year
pt: Ano atual

en: Currently, no payment gateway has been connected.
pt: Atualmente, nenhum gateway de pagamento foi conectado.

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Class & Attribute
pt: Classe e atributo personalizados

en: Custom Classes and Attributes
pt: Classes e atributos personalizados

en: Custom Date
pt: Data personalizada

en: Custom Error Message
pt: Mensagem de erro personalizada

en: Custom Groundhogg Value
pt: Valor personalizado do Groundhogg

en: Custom JS and CSS Code Editor
pt: Editor de código JS e CSS personalizado

en: Custom JS and CSS Editor
pt: Editor de JS e CSS personalizado

en: Custom Link
pt: Link personalizado

en: Custom Option Required
pt: Opção personalizada obrigatória

en: Custom Page
pt: Página personalizada

en: Custom Tags
pt: Tags personalizadas

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: Custom Validation (RegEx) Pattern
pt: Padrão de validação personalizado (RegEx)

en: Custom Value
pt: Valor personalizado

en: Custom...
pt: Personalizado...

en: Customer ID key cann't be empty
pt: A chave de ID do cliente não pode estar vazia

en: Customer Id (non manager account)
pt: ID do cliente (conta não gerenciadora)

en: Customize Email template
pt: Personalizar modelo de e-mail

en: Customize Email templates
pt: Personalizar modelos de e-mail

en: Daily
pt: Diário

en: Dark
pt: Escuro

en: Darken
pt: Escurecer

en: Data Center:
pt: Centro de dados:

en: Data Table
pt: Tabela de dados

en: Data Views & Edit
pt: Visualizações e edição de dados

en: Data center cann't be empty
pt: O centro de dados não pode estar vazio

en: Date
pt: Data

en: Date Format
pt: Formato de data

en: Date Time (Advanced)
pt: Data e hora (avançado)

en: Date-Time
pt: Data-hora

en: Day Before
pt: Dia anterior

en: Days after today
pt: Dias depois de hoje

en: Days before today
pt: Dias antes de hoje

en: Deal Type
pt: Tipo de negócio

en: Decimal Separator:
pt: Separador decimal:

en: Decision Box
pt: Caixa de decisão

en: Default
pt: Padrão

en: Default Amount Value
pt: Valor padrão da quantia

en: Default Phone Number
pt: Número de telefone padrão

en: Default Row:
pt: Linha padrão:

en: Default Value
pt: Valor padrão

en: Default Value is the initial value that will appear in the field. You can show or hide the default value by toggling this option.
pt: Valor padrão é o valor inicial que aparecerá no campo. Você pode mostrar ou ocultar o valor padrão alternando esta opção.

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete File From Wordpress
pt: Excluir arquivo do WordPress

en: Delete Post Type
pt: Excluir tipo de post

en: Delete Step
pt: Excluir passo

en: Delete all data table when delete plugin.
pt: Excluir todas as tabelas de dados ao excluir o plugin.

en: Delete file from Wordpress after upload in Dropbox
pt: Excluir arquivo do WordPress após upload no Dropbox

en: Delete file from Wordpress after upload in OneDrive
pt: Excluir arquivo do WordPress após o upload no OneDrive

en: Delete successfully, refresh your window
pt: Excluído com sucesso, atualize sua janela

en: Delete the unconfirmed entries from responses after days:
pt: Excluir as entradas não confirmadas das respostas após dias:

en: Deleted
pt: Excluído

en: Deleting ...
pt: Excluindo...

en: Department:
pt: Departamento:

en: Departments refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos departamentos. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Departments refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos departamentos. Por favor, tente novamente

en: Departments refreshed
pt: Departamentos atualizados

en: Description
pt: Descrição

en: Details Page
pt: Página de detalhes

en: Details Page Styling
pt: Estilo da página de detalhes

en: Detect Country By Geo
pt: Detectar país por geo

en: Detect Country By IP
pt: Detectar país por IP

en: Detect Country by Geo Location
pt: Detectar país por geolocalização

en: Detect Country by IP
pt: Detectar país por IP

en: Direction
pt: Direção

en: Disable
pt: Desativar

en: Disable Card
pt: Desativar cartão

en: Disable Entry Storing
pt: Desativar armazenamento de entradas

en: Disable double opt-in confirmation for logged in users.
pt: Desativar confirmação dupla para usuários logados.

en: Disable entry storing in WordPress database
pt: Desativar armazenamento de entradas no banco de dados do WordPress

en: Disable if maximum selected:
pt: Desativar se o máximo for selecionado:

en: Disable this form after limited entry
pt: Desativar este formulário após limite de entradas

en: Disabled
pt: Desativado

en: Disabling a field prevents users from interacting with it or entering data. You can toggle this option to enable or disable the field as needed.
pt: Desativar um campo impede que os usuários interajam com ele ou insiram dados. Você pode alternar esta opção para ativar ou desativar o campo conforme necessário.

en: Divider
pt: Divisor

en: Do You want Deplicate these
pt: Você quer duplicar estes

en: Do you want to change these
pt: Você quer alterar estes

en: Doc & Support
pt: Documentação e Suporte

en: Documentation
pt: Documentação

en: Domain Name can't be empty
pt: O nome de domínio não pode estar vazio

en: Domain URL
pt: URL do domínio

en: Domain URL:
pt: URL do Domínio:

en: Double Opt-In
pt: Confirmação dupla

en: Double Opt-in
pt: Confirmação dupla

en: Download Link Shortcode
pt: Shortcode do link de download

en: Downloadable
pt: Baixável

en: Downloadable Product
pt: Produto baixável

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
pt: Produtos baixáveis dão acesso a um arquivo após a compra.

en: Draft Button
pt: Botão de rascunho

en: Draft entries
pt: Entradas em rascunho

en: Drag and Drop WordPress Form Builder will allow you to build any kind of forms for WordPress website that you can imagine. The Professional design of Bit Form keeps all the tools right where you want them! You can make integration among various CRM and application with no zero experience.
pt: O Construtor de Formulários WordPress com arrastar e soltar permitirá que você crie qualquer tipo de formulário para site WordPress que você possa imaginar. O design profissional do Bit Form mantém todas as ferramentas exatamente onde você deseja! Você pode fazer integração entre vários CRM e aplicativos sem nenhuma experiência.

en: Drag n Drop
pt: Arrastar e soltar

en: Dropbox API Console
pt: Console da API do Dropbox

en: Dropbox Access Code
pt: Código de acesso do Dropbox

en: Dropbox Access Code:
pt: Código de acesso do Dropbox:

en: Dropbox Api Key:
pt: Chave API do Dropbox:

en: Dropbox Api Secret:
pt: Segredo API do Dropbox:

en: Dropbox ApiKey, ApiSecret & Access Code can't be empty
pt: A chave API, o segredo API e o código de acesso do Dropbox não podem estar vazios

en: Dropbox Folder
pt: Pasta do Dropbox

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Duplicate field name
pt: Nome do campo duplicado

en: Duplicate...
pt: Duplicar...

en: Dynamic
pt: Dinâmico

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Button
pt: Botão de edição

en: Edit Custom Error Message
pt: Editar mensagem de erro personalizada

en: Edit Decision Box Label
pt: Editar rótulo da caixa de decisão

en: Edit Form
pt: Editar formulário

en: Edit GDPR Concent Label
pt: Editar rótulo de consentimento GDPR

en: Edit GDPR Concent label by clicking on edit icon
pt: Edite o rótulo de consentimento GDPR clicando no ícone de edição

en: Edit Global Message (Type:
pt: Editar mensagem global (tipo:

en: Edit HTML Content
pt: Editar conteúdo HTML

en: Edit Note
pt: Editar nota

en: Edit Options
pt: Opções de edição

en: Edit Post Types
pt: Editar tipos de post

en: Edit Table
pt: Editar tabela

en: Edit the HTML field content by clicking on edit icon
pt: Edite o conteúdo do campo HTML clicando no ícone de edição

en: Edit verification Messages/Redirect URL
pt: Editar mensagens de verificação/URL de redirecionamento

en: Edit verification messages
pt: Editar mensagens de verificação

en: Edit your decision box label by clicking on edit icon
pt: Edite o rótulo da sua caixa de decisão clicando no ícone de edição

en: Elastic Email API Console
pt: Console da API do Elastic Email

en: Elastic Email Fields
pt: Campos do Elastic Email

en: Email
pt: E-mail

en: Email :
pt: Email:

en: Email Notification
pt: Notificação por e-mail

en: Email Subject Here
pt: Assunto do e-mail aqui

en: Email Template deleted
pt: Modelo de e-mail excluído

en: Email Template duplicated
pt: Modelo de e-mail duplicado

en: Email Template:
pt: Modelo de email:

en: Email Templates
pt: Modelos de e-mail

en: Email Templates Coming soon
pt: Modelos de e-mail em breve

en: Email Test
pt: Teste de email

en: Email field is mandatory for double opt-in.
pt: O campo de e-mail é obrigatório para confirmação dupla.

en: Email is invalid
pt: O e-mail é inválido

en: Email sent successfully.
pt: Email enviado com sucesso.

en: Embed via HTML Code
pt: Incorporar via código HTML

en: Embed via HTML Code (Conversational Form)
pt: Incorporar via código HTML (formulário conversacional)

en: Empty
pt: Vazio

en: Empty Submission
pt: Envio vazio

en: Empty filename
pt: Nome de arquivo vazio

en: Empty form cannot be submitted.
pt: Formulário vazio não pode ser enviado.

en: Enable
pt: Ativar

en: Enable / Disable
pt: Ativar / desativar

en: Enable Double Option for new contacts
pt: Ativar confirmação dupla para novos contatos

en: Enable ReCaptcha V3
pt: Ativar ReCaptcha V3

en: Enable SMTP
pt: Ativar SMTP

en: Enable Time
pt: Habilitar hora

en: Enables 24-hour format for time. By default, 12-hour format is used. If you want to use 24-hour format, you need to enable this.
pt: Habilita o formato de 24 horas para o tempo. Por padrão, é usado o formato de 12 horas. Se você quiser usar o formato de 24 horas, precisa habilitá-lo.

en: Enables time picker. By default, time picker is disabled. If you want to use time picker, you need to enable this.
pt: Habilita o seletor de hora. Por padrão, o seletor de hora está desativado. Se você quiser usar o seletor de hora, precisa habilitá-lo.

en: Enabling this option will check from the submitted entries whether its value is duplicate.
pt: Ativar esta opção verificará nas entradas enviadas se o valor está duplicado.

en: Enabling this option will check from your WordPress user database whether its value is duplicate.
pt: Ativar esta opção verificará no banco de dados de usuários do WordPress se o valor está duplicado.

en: Encharge API Console
pt: Console da API do Encharge

en: Encharge Fields
pt: Campos do Encharge

en: Encharge fields refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos campos do Encharge. Por favor, tente novamente

en: Encharge fields refreshed
pt: Campos do Encharge atualizados

en: End After
pt: Terminar após

en: End Time
pt: Hora de término

en: End With
pt: Termina com

en: Enter Amount..
pt: Digite o valor..

en: Enter Email Addresses
pt: Digite endereços de e-mail

en: Enter Hours
pt: Inserir horas

en: Enter Owner ID
pt: Digite o ID do proprietário

en: Enter Phone Number
pt: Digite o número de telefone

en: Enter row number
pt: Digite o número de linhas

en: Enter the criteria to update records. Please use the below format.
pt: Insira os critérios para atualizar registros. Por favor, use o formato abaixo.

en: Enter the criteria to update rows. Please use the below format.
pt: Insira os critérios para atualizar linhas. Por favor, use o formato abaixo.

en: Enter the shortcode in this Input.
pt: Digite o shortcode neste campo.

en: Entries
pt: Entradas

en: Entries Duplicated successfully
pt: Entradas duplicadas com sucesso

en: Entries id is invalid
pt: O ID de entradas é inválido

en: Entry Deleted successfully
pt: Entrada excluída com sucesso

en: Entry Deleted successfully, Some prevented by workflow
pt: Entrada excluída com sucesso, algumas impedidas pelo fluxo de trabalho

en: Entry Deletetion prevented by workflow
pt: Exclusão de entrada impedida pelo fluxo de trabalho

en: Entry Details #
pt: Detalhes da entrada #

en: Entry Duplicated successfully
pt: Entrada duplicada com sucesso

en: Entry Edit
pt: Edição de entrada

en: Entry Limit
pt: Limite de entradas

en: Entry Not Found!
pt: Entrada não encontrada!

en: Entry Update Successfully
pt: Entrada atualizada com sucesso

en: Entry Updated Successfully
pt: Entrada atualizada com sucesso

en: Entry View
pt: Visualização de entrada

en: Equal
pt: Igual

en: Error Occured
pt: Ocorreu um erro

en: Error Occured in saving %s
pt: Ocorreu um erro ao salvar %s

en: Error Occurred
pt: Ocorreu um erro

en: Error Occurred, Please Reload
pt: Ocorreu um erro, por favor recarregue

en: Error occurred, Please try again.
pt: Ocorreu um erro. Por favor, tente novamente.

en: Event:
pt: Evento:

en: Every Day
pt: Todos os dias

en: Example
pt: Exemplo

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Excellent
pt: Excelente

en: Explore our extensive documentation. From beginners to developers - everyone will get an answer
pt: Explore nossa extensa documentação. De iniciantes a desenvolvedores - todos encontrarão uma resposta

en: Export
pt: Exportar

en: Export File Format
pt: Formato do arquivo de exportação

en: Export Form Data
pt: Exportar dados do formulário

en: Exporting...
pt: Exportando...

en: Expression
pt: Expressão

en: External
pt: Externo

en: Facebook support group
pt: Grupo de suporte no Facebook

en: Failed to Copy, Try Again.
pt: Falha ao copiar, tente novamente.

en: Failed to change Form Status
pt: Falha ao alterar o status do formulário

en: Failed to fetch groundhoggtag
pt: Falha ao buscar tag do Groundhogg

en: Failed to fetch list fields
pt: Falha ao buscar campos da lista

en: Failed to update, Data is empty.
pt: Falha na atualização, os dados estão vazios.

en: Failed to write file to disk.
pt: Falha ao escrever o arquivo no disco.

en: Fetch All Dropbox Folders
pt: Buscar todas as pastas do Dropbox

en: Fetch All Recipients
pt: Buscar todos os destinatários

en: Fetch Subscriber List
pt: Buscar lista de assinantes

en: Field
pt: Campo

en: Field Actions
pt: Ações de campo

en: Field Block
pt: Bloco de campo

en: Field Clone
pt: Clonar campo

en: Field Cloning
pt: Clonagem de campo

en: Field Map
pt: Mapa de campos

en: Field Mapping
pt: Mapeamento de campo

en: Field Mappping
pt: Mapeamento de campos

en: Field Style
pt: Estilo do campo

en: Field name cannot be empty
pt: O nome do campo não pode estar vazio

en: Fields
pt: Campos

en: Fields refresh failed
pt: Falha na atualização dos campos

en: Fields refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização dos campos. Causa:

en: Fields refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos campos. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Fields refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos campos. Por favor, tente novamente

en: Fields refresh successfully
pt: Campos atualizados com sucesso

en: Fields refreshed
pt: Campos atualizados

en: File Exist Message
pt: Mensagem de arquivo existente

en: File Input
pt: Entrada de arquivo

en: File Select Status
pt: Status de seleção de arquivo

en: File Upload
pt: Upload de arquivo

en: File Upload Field Map
pt: Mapeamento de campo de upload de arquivo

en: File not allowed by policy
pt: Arquivo não permitido pela política

en: File size is too large
pt: O tamanho do arquivo é muito grande

en: File size is too large after sanitation
pt: O tamanho do arquivo é muito grande após a sanitização

en: File size validation
pt: Validação de tamanho de arquivo

en: File type is not allowed
pt: Tipo de arquivo não permitido

en: File type is not supported
pt: Tipo de arquivo não suportado

en: File type validation
pt: Validação de tipo de arquivo

en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter Entries between Dates
pt: Filtrar entradas entre datas

en: Finish & Save
pt: Finalizar e salvar

en: First Name
pt: Nome

en: First Name:
pt: Primeiro nome:

en: Fixed
pt: Fixo

en: Fluent CRM Fields
pt: Campos do Fluent CRM

en: Fluent CRM List:
pt: Lista do Fluent CRM:

en: Fluent CRM Plugins not found
pt: Plugins Fluent CRM não encontrados

en: Fluent CRM Tags:
pt: Tags do Fluent CRM:

en: Fluent CRM fields refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos campos do Fluent CRM. Por favor, tente novamente

en: Fluent CRM fields refreshed
pt: Campos do Fluent CRM atualizados

en: FluentCRM list refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização da lista do FluentCRM. Causa:

en: FluentCRM list refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização da lista do FluentCRM. Por favor, tente novamente

en: FluentCRM list refreshed
pt: Lista do FluentCRM atualizada

en: Folders refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização das pastas. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Folders refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das pastas. Por favor, tente novamente

en: Folders refreshed
pt: Pastas atualizadas

en: Font
pt: Fonte

en: Font Family
pt: Família de fonte

en: Font Size
pt: Tamanho da fonte

en: Font Size (Pixels)
pt: Tamanho da fonte (pixels)

en: Font Style
pt: Estilo da fonte

en: Font Weight
pt: Peso da fonte

en: For
pt: Para

en: For more details,
pt: Para mais detalhes,

en: For more details, please visit the
pt: Para mais detalhes, visite a

en: Forgot Password Fields
pt: Campos de senha esquecida

en: Form Abandonment
pt: Abandono de formulário

en: Form Address Fields
pt: Campos de endereço do formulário

en: Form Background
pt: Fundo do formulário

en: Form Deleted Successfully
pt: Formulário excluído com sucesso

en: Form Entry Edit
pt: Edição de entrada de formulário

en: Form Field
pt: Campo do formulário

en: Form Fields
pt: Campos do formulário

en: Form ID cannot be empty
pt: O ID do formulário não pode estar vazio

en: Form Name
pt: Nome do formulário

en: Form Name Should Be Within 50 Characters
pt: O nome do formulário deve ter no máximo 50 caracteres

en: Form Saved successfully
pt: Formulário salvo com sucesso

en: Form Settings
pt: Configurações do formulário

en: Form Submitted
pt: Formulário enviado

en: Form Submitted Successfully
pt: Formulário enviado com sucesso

en: Form Templates
pt: Modelos de formulário

en: Form Width Modification
pt: Modificação da largura do formulário

en: Form data is empty
pt: Os dados do formulário estão vazios

en: Form deleted successfully.
pt: Formulário excluído com sucesso.

en: Form does not exist
pt: O formulário não existe

en: Form does not exist.
pt: O formulário não existe.

en: Form does not exists
pt: O formulário não existe

en: Form does not exists.
pt: O formulário não existe.

en: Form duplicated successfully
pt: Formulário duplicado com sucesso

en: Form entries does not exist.
pt: As entradas do formulário não existem.

en: Form entry deletion failed.
pt: Falha na exclusão da entrada do formulário.

en: Form id is empty.
pt: O ID do formulário está vazio.

en: Form id is invalid
pt: O ID do formulário é inválido

en: Form id is invalid.
pt: O ID do formulário é inválido.

en: Form id or entries id is invalid
pt: O ID do formulário ou o ID de entradas é inválido

en: Form imported successfully.
pt: Formulário importado com sucesso.

en: Form is available %s
pt: O formulário está disponível %s

en: Form is available %s From %s
pt: O formulário está disponível %s De %s

en: Form is available on %s
pt: O formulário está disponível em %s

en: Form is not exists.
pt: O formulário não existe.

en: Form settings
pt: Configurações do formulário

en: Form status change failed.
pt: Falha na alteração do status do formulário.

en: Form status changed successfully
pt: Status do formulário alterado com sucesso

en: Form style
pt: Estilo do formulário

en: Form update failed.
pt: Falha na atualização do formulário.

en: Form updated successfully.
pt: Formulário atualizado com sucesso.

en: Form:
pt: Formulário:

en: Formatter:
pt: Formatador:

en: Forms
pt: Formulários

en: Forms deleted successfully.
pt: Formulários excluídos com sucesso.

en: Forms refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização dos formulários. Causa:

en: Forms refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos formulários. Por favor, tente novamente

en: Forms refreshed
pt: Formulários atualizados

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: From
pt: De

en: From Email Address
pt: Endereço de email remetente

en: From Mail
pt: Email remetente

en: From Name
pt: Nome do remetente

en: From:
pt: De:

en: Full
pt: Completo

en: Full Name:
pt: Nome completo:

en: Full Width
pt: Largura total

en: Full page droppable
pt: Página inteira para soltar arquivos

en: GDPR Agreement
pt: Acordo LGPD

en: General
pt: Geral

en: Generate Token after page load to prevent conflict with cache plugins.
pt: Gerar token após o carregamento da página para evitar conflitos com plugins de cache.

en: Generate a default UI for managing this post type
pt: Gerar uma interface padrão para gerenciar este tipo de post

en: Generate a new API key or use an existing one (you can use test API key for testing purposes). This key is required for authenticating API requests.
pt: Gere uma nova chave API ou use uma existente (você pode usar a chave API de teste para fins de teste). Esta chave é necessária para autenticar solicitações de API.

en: Generate new API key
pt: Gerar nova chave de API

en: Generate new ID
pt: Gerar novo ID

en: Get $10 Cashback
pt: Obtenha R$ 10 de cashback

en: Get Christmas Deal!
pt: Aproveite a oferta de Natal!

en: Get Year End Deal
pt: Obtenha a oferta de fim de ano

en: Getgist API Console
pt: Console da API do Getgist

en: Gist Fields
pt: Campos do Gist

en: Global Settings
pt: Configurações globais

en: Go Home
pt: Ir para a página inicial

en: Go to PDF Settings
pt: Ir para configurações de PDF

en: Go to Payment Settings
pt: Ir para configurações de pagamento

en: Go to the Google reCaptcha V2 Admin Dashboard
pt: Vá para o painel de administração do Google reCaptcha V2

en: Go to the Google reCaptcha V3 Admin Dashboard
pt: Vá para o painel de administração do Google reCaptcha V3

en: Go to the Turnstile Admin Dashboard
pt: Vá para o painel de administração do turnstile

en: Go to the hCaptcha Admin Dashboard
pt: Vá para o painel de administração do hCaptcha

en: Go to your Mollie Dashboard
pt: Acesse seu Painel do Mollie

en: Go to your PayPal Dashboard
pt: Acesse seu Painel do PayPal

en: Go to your Razorpay Dashboard
pt: Acesse seu Painel do Razorpay

en: Go to your Stripe Dashboard
pt: Acesse seu Painel do Stripe

en: Gold
pt: Dourado

en: Good
pt: Bom

en: Google API Console
pt: Console da API do Google

en: Google Ads Information
pt: Informações de anúncios do Google

en: Google Ads Manager Account
pt: Conta gerenciadora do Google Ads

en: Google Fields
pt: Campos do Google

en: Google Maps API
pt: API do Google Maps

en: Google Maps API Key
pt: Chave da API do Google Maps

en: Google reCAPTCHA Admin
pt: Administrador do Google reCAPTCHA

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Grayscale
pt: Escala de cinza

en: Greater Than
pt: Maior que

en: Greater Than or Equal
pt: Maior ou igual a

en: Groundhogg Fields
pt: Campos do Groundhogg

en: Groundhogg Meta Fields
pt: Campos meta do Groundhogg

en: Groundhogg all tag fetched successfully
pt: Todas as tags do Groundhogg foram buscadas com sucesso

en: Group Name
pt: Nome do grupo

en: Group fetch failed
pt: Falha ao obter grupo

en: Group fetch successfully
pt: Grupo obtido com sucesso

en: Groups
pt: Grupos

en: Header Row:
pt: Linha de cabeçalho:

en: Height
pt: Altura

en: Helper Text
pt: Texto de ajuda

en: Helper Text is an optional text that appears beneath the field to provide additional information to the user. You can show or hide the helper text by toggling this option.
pt: Texto de ajuda é um texto opcional que aparece abaixo do campo para fornecer informações adicionais ao usuário. Você pode mostrar ou ocultar o texto de ajuda alternando esta opção.

en: Here Department, Salary and Country are Zoho Analytics table column name
pt: Aqui Departamento, Salário e País são nomes de colunas da tabela do Zoho Analytics

en: Here Email is Zoho Creator Field link name. info:
pt: Aqui Email é o nome do link do campo do Zoho Creator. Informação:

en: Hidden
pt: Oculto

en: Hidden Field
pt: Campo oculto

en: Hide
pt: Ocultar

en: Hide Calender
pt: Ocultar calendário

en: Hide Country List
pt: Ocultar lista de países

en: Hide Image Label
pt: Ocultar rótulo da imagem

en: Hide Integration Logs
pt: Ocultar logs de integração

en: Hide ReCaptcha Badge
pt: Ocultar badge do ReCaptcha

en: Hides the calendar. By default, calendar is shown. If you want to hide the calendar, you need to enable this.
pt: Oculta o calendário. Por padrão, o calendário é mostrado. Se você quiser ocultar o calendário, precisa habilitar isso.

en: History Empty
pt: Histórico vazio

en: Homepage URL:
pt: URL da página inicial:

en: Honeypot trap
pt: Armadilha honeypot

en: Honeypot trap for bot
pt: Armadilha honeypot para bots

en: How many rows to export
pt: Quantas linhas exportar

en: How to Configure Conditional Logic
pt: Como configurar lógica condicional

en: How to Configure Confirmation Message/Redirect page
pt: Como configurar mensagem de confirmação/página de redirecionamento

en: How to Configure Double Opt-In
pt: Como configurar double opt-in

en: How to Configure Email Templates
pt: Como configurar modelos de e-mail

en: How to Configure Form Abandonment
pt: Como configurar abandono de formulário

en: How to Configure PDF Template
pt: Como configurar modelo de PDF

en: How to Configure WP User Registration
pt: Como configurar registro de usuário WP

en: How to Setup ACF integration
pt: Como configurar integração com ACF

en: How to Setup ActiveCampaign integration
pt: Como configurar integração com ActiveCampaign

en: How to Setup Acumbamail integration
pt: Como configurar integração com Acumbamail

en: How to Setup Advanced Form Integration
pt: Como configurar integração avançada de formulário

en: How to Setup Automate Hub by Sperse.IO integration
pt: Como configurar integração com Automate Hub by Sperse.IO

en: How to Setup AutomatorWP integration
pt: Como configurar integração com AutomatorWP

en: How to Setup Autonami integration
pt: Como configurar integração com Autonami

en: How to Setup Brevo(SendinBlue) integration
pt: Como configurar integração com Brevo(SendinBlue)

en: How to Setup Dropbox integration
pt: Como configurar integração com Dropbox

en: How to Setup Elastic Email Integration
pt: Como configurar integração com elastic email

en: How to Setup Encharge integration
pt: Como configurar integração com Encharge

en: How to Setup FlowMattic integration
pt: Como configurar integração com FlowMattic

en: How to Setup Fluent-CRM integration
pt: Como configurar integração com Fluent-CRM

en: How to Setup Google Sheets integration
pt: Como configurar integração com Google Sheets

en: How to Setup IFTTT integration
pt: Como configurar integração com IFTTT

en: How to Setup Integrately integration
pt: Como configurar integração com Integrately

en: How to Setup Integrations
pt: Como configurar integrações

en: How to Setup Integromat integration
pt: Como configurar integração com Integromat

en: How to Setup MailChamp integration
pt: Como configurar integração com MailChamp

en: How to Setup MailPoet integration
pt: Como configurar integração com MailPoet

en: How to Setup MailerLite integration
pt: Como configurar integração com MailerLite

en: How to Setup MetaBox integration
pt: Como configurar integração com MetaBox

en: How to Setup Pabbly integration
pt: Como configurar integração com Pabbly

en: How to Setup Pods integration
pt: Como configurar integração com Pods

en: How to Setup Sure Triggers integration
pt: Como configurar integração com Sure Triggers

en: How to Setup Telegram integration
pt: Como configurar integração com Telegram

en: How to Setup Thrive Automator integration
pt: Como configurar integração com Thrive Automator

en: How to Setup Uncanny Automator integration
pt: Como configurar integração com Uncanny Automator

en: How to Setup WP Webhooks integration
pt: Como configurar integração com WP Webhooks

en: How to Setup WooCommerce integration
pt: Como configurar integração com WooCommerce

en: How to Setup Zapier integration
pt: Como configurar integração com Zapier

en: How to Setup Zoho Analytics integration
pt: Como configurar integração com Zoho Analytics

en: How to Setup Zoho Bigin integration
pt: Como configurar integração com Zoho Bigin

en: How to Setup Zoho Campaigns integration
pt: Como configurar integração com Zoho Campaigns

en: How to Setup Zoho Creator integration
pt: Como configurar integração com Zoho Creator

en: How to Setup Zoho Desk integration
pt: Como configurar integração com Zoho Desk

en: How to Setup Zoho Flow integration
pt: Como configurar integração com Zoho Flow

en: How to Setup Zoho Mail integration
pt: Como configurar integração com Zoho Mail

en: How to Setup Zoho Marketing Hub integration
pt: Como configurar integração com Zoho Marketing Hub

en: How to Setup Zoho Projects integration
pt: Como configurar integração com Zoho Projects

en: How to Setup Zoho Recruit integration
pt: Como configurar integração com Zoho Recruit

en: How to Setup Zoho Sheet integration
pt: Como configurar integração com Zoho Sheet

en: How to Setup Zoho Sign integration
pt: Como configurar integração com Zoho Sign

en: How to Setup Zoho Work Drive integration
pt: Como configurar integração com Zoho Work Drive

en: How to Setup Zoho-CRM integration
pt: Como configurar integração com Zoho-CRM

en: How to Setup n8n.io integration
pt: Como configurar integração com n8n.io

en: How to enable Conversational Form
pt: Como habilitar formulário conversacional

en: How to set up
pt: Como configurar

en: How to set up Confirmation messages or Redirect page:
pt: Como configurar mensagens de confirmação ou página de redirecionamento:

en: How to setup Conversational form:
pt: Como configurar o formulário conversacional:

en: How to setup Double Opt-In & Send Email Notification:
pt: Como configurar a Confirmação Dupla e Enviar Notificação por E-mail:

en: How to setup Email Templates & Send Email Notification:
pt: Como configurar Modelos de E-mail e Enviar Notificação por E-mail:

en: How to setup Form Abandonment & save partial form progress:
pt: Como configurar o abandono de formulário e salvar o progresso parcial do formulário:

en: How to setup Integrations:
pt: Como configurar integrações:

en: How to setup Landinge Page
pt: Como configurar a página de destino

en: How to setup PDF Templates:
pt: Como configurar modelos de PDF:

en: How to setup WP Authentication:
pt: Como configurar a autenticação WP:

en: Hubspot API Console
pt: Console da API do Hubspot

en: Hubspot Fields
pt: Campos do Hubspot

en: I consent to having this website store my submitted information so they can respond to my inquiry. Learn more in
pt: Eu concordo que este site armazene minhas informações enviadas para que possam responder à minha consulta. Saiba mais em

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Icon Type:
pt: Tipo de ícone:

en: Icons
pt: Ícones

en: Idea
pt: Ideia

en: If the Username and Password fields are blank then the user will take the value of the email field as the field and the password will be auto-generated.
pt: Se os campos de Nome de Usuário e Senha estiverem em branco, o usuário usará o valor do campo de e-mail como campo e a senha será gerada automaticamente.

en: If the user is logged in, the form will be repopulated with the previous partial entry from the database.
                        Otherwise, from the local storage of the browser.
pt: Se o usuário estiver logado, o formulário será preenchido com a entrada parcial anterior do banco de dados
    contrário, do armazenamento local do navegador."

en: If turned off, the form will save draft when clicks on the save button or using conditional logic.
pt: Se desativado, o formulário salvará o rascunho quando clicar no botão salvar ou usando lógica condicional.

en: If turned on, the empty form save as draft when leave page.
pt: Se ativado, o formulário vazio será salvo como rascunho ao sair da página.

en: If you already have a Turnstile Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
pt: Se você já tem um Site Turnstile, clique no Nome do Site para abrir o Painel do Site.

en: If you already have a hCaptcha Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
pt: Se você já tem um Site hCaptcha, clique no Nome do Site para abrir o Painel do Site.

en: If you haven't created a Turnstile Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
pt: Se você ainda não criou um Site Turnstile, clique no botão “Adicionar Site” e preencha os campos obrigatórios.

en: If you haven't created a hCaptcha Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
pt: Se você ainda não criou um Site hCaptcha, clique no botão “Adicionar Site” e preencha os campos obrigatórios.

en: If you haven't used PDFs yet, you'll need to click the "Save" button to apply these global PDF settings. You can also customize settings for a specific PDF template by accessing the PDF templates in your form settings.
pt: Se você ainda não usou PDFs, precisará clicar no botão "Salvar" para aplicar essas configurações globais de PDF. Você também pode personalizar as configurações para um modelo de PDF específico acessando os modelos de PDF nas configurações do seu formulário.

en: Image
pt: Imagem

en: Image Alt Text
pt: Texto alternativo da imagem

en: Image Crop
pt: Recortar imagem

en: Image Link....
pt: Link da imagem...

en: Image Preview
pt: Pré-visualização de imagem

en: Image Resize
pt: Redimensionar imagem

en: Image Select
pt: Seleção de imagem

en: Image Transform
pt: Transformar imagem

en: Image Type
pt: Tipo de imagem

en: Image height
pt: Altura da imagem

en: Image validate size
pt: Validar tamanho da imagem

en: Image width
pt: Largura da imagem

en: Import & Edit
pt: Importar e Editar

en: Import Form
pt: Importar formulário

en: In Bit Apps, we provide all kind product support for any types of customer, it doesn't matter FREE or PRO user. We actively provide support through Email and Live Chat. Our support team is always ready to help you. We are here to answer your questions and help you with any issues you may have.
pt: Na Bit Apps, fornecemos todo tipo de suporte ao produto para qualquer tipo de cliente, não importa se é usuário GRATUITO ou PRO. Fornecemos suporte ativamente por e-mail e chat ao vivo. Nossa equipe de suporte está sempre pronta para ajudar. Estamos aqui para responder às suas perguntas e ajudar com quaisquer problemas que você possa ter.

en: In Person Email
pt: E-mail presencial

en: In Person Email (Optional)
pt: E-mail presencial (opcional)

en: In Person Name
pt: Nome presencial

en: In order to repopulate form fields, it is necessary to store the submitted data in the database. Please make sure to turn off the "disable storing form submission data" option in the form settings.
pt: Para repopular os campos do formulário, é necessário armazenar os dados enviados no banco de dados. Certifique-se de desativar a opção “desativar o armazenamento de dados de envio do formulário” nas configurações do formulário.

en: Individual Field Styling
pt: Estilização individual de campo

en: Individual Style
pt: Estilo individual

en: Input Format Option
pt: Opção de formato de entrada

en: Input Format Options
pt: Opções de formato de entrada

en: Input Icons
pt: Ícones de entrada

en: Input Mode
pt: Modo de entrada

en: Input Validation
pt: Validação de entrada

en: Input does not match the required pattern
pt: A entrada não corresponde ao padrão exigido

en: Input mode
pt: Modo de entrada

en: Inside
pt: Interna

en: Integrate your form with your favorite apps and services.
pt: Integre seu formulário com seus aplicativos e serviços favoritos.

en: Integration
pt: Integração

en: Integration API Key...
pt: Chave API de integração...

en: Integration Info
pt: Informações de integração

en: Integration Name
pt: Nome da integração

en: Integration Name...
pt: Nome da integração...

en: Integration Name:
pt: Nome da integração:

en: Integration Settings
pt: Configurações de integração

en: Integration clone failed Cause
pt: Falha na clonagem da integração Causa

en: Integration clone failed.
pt: Falha na clonagem da integração.

en: Integration deleted
pt: Integração excluída

en: Integration deletion failed Cause
pt: Falha na exclusão da integração. Motivo

en: Integration deletion failed. please try again
pt: Falha na exclusão da integração. Por favor, tente novamente

en: Integration execution failed
pt: Falha na execução da integração

en: Integration name
pt: Nome da integração

en: Integration name cann't be empty
pt: O nome da integração não pode estar vazio

en: Integrations
pt: Integrações

en: Internal
pt: Interno

en: Invalid API Token
pt: Token de API inválido

en: Invalid Email
pt: E-mail inválido

en: Invalid Form ID or Entries ID.
pt: ID de formulário ou ID de entradas inválido.

en: Invalid Form ID or entries ID.
pt: ID de formulário ou ID de entradas inválido.

en: Invalid Form id or entries id.
pt: ID de formulário ou ID de entradas inválido.

en: Invalid Number
pt: Número inválido

en: Invalid Phone Number
pt: Número de telefone inválido

en: Invalid SVG
pt: SVG inválido

en: Invalid URL
pt: URL inválida

en: Invalid activation key
pt: Chave de ativação inválida

en: Invalid file type
pt: Tipo de arquivo inválido

en: Invalid form id
pt: ID de formulário inválido

en: Invalid redirect page:
pt: Página de redirecionamento inválida:

en: Invert
pt: Inverter

en: Invisible
pt: Invisível

en: Is Not Null
pt: Não é nulo

en: Is Null
pt: É nulo

en: Issue
pt: Problema

en: Issue %s
pt: Problema %s

en: Issue Followers
pt: Seguidores do problema

en: Item Size
pt: Tamanho do item

en: Key
pt: Chave

en: Key :
pt: Chave:

en: Key:
pt: Chave:

en: Label
pt: Rótulo

en: Label Style
pt: Estilo do rótulo

en: Label is the title of the field that appears above or beside the field. You can show or hide the field label by toggling this option.
pt: Rótulo é o título do campo que aparece acima ou ao lado do campo. Você pode mostrar ou ocultar o rótulo do campo alternando esta opção.

en: Labels Customization
pt: Personalização de rótulos

en: Landing Form
pt: Formulário de destino

en: Landing Page
pt: Página de destino

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Language
pt: Idioma

en: Language Direction
pt: Direção do idioma

en: Laptop View
pt: Visualização de laptop

en: Last 120 Days
pt: Últimos 120 dias

en: Last 30 Days
pt: Últimos 30 dias

en: Last 60 Days
pt: Últimos 60 dias

en: Last 7 Days
pt: Últimos 7 dias

en: Last 90 Days
pt: Últimos 90 dias

en: Last Month
pt: Mês passado

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Last Name:
pt: Sobrenome:

en: Last Week
pt: Semana passada

en: Last Year
pt: Ano passado

en: Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos layouts. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Layouts refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos layouts. Por favor, tente novamente

en: Layouts refreshed
pt: Layouts atualizados

en: Lead Status
pt: Status do lead

en: Leading Icon
pt: Ícone inicial

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Learn more about Bit Form API
pt: Saiba mais sobre a API do bit form

en: Learn more about CPT Integration
pt: Saiba mais sobre integração de CPT

en: Learn more about Google Ads configuration
pt: Saiba mais sobre a configuração do Google Ads

en: Learn more about PDF Attachment
pt: Saiba mais sobre anexo de PDF

en: Learn more about SMTP configuration
pt: Saiba mais sobre configuração SMTP

en: Leave a Note:
pt: Deixe uma nota:

en: Left
pt: Esquerda

en: Left Currency
pt: Moeda à esquerda

en: Left Number
pt: Número à esquerda

en: Left to Right
pt: Da esquerda para a direita

en: Less Than
pt: Menor que

en: Less Than or Equal
pt: Menor ou igual a

en: Lifecycle Stage
pt: Estágio do ciclo de vida

en: Light
pt: Claro

en: Lighten
pt: Clarear

en: Limit By Per User
pt: Limitar por usuário

en: Limit By Submission Count
pt: Limitar por contagem de envios

en: Limit Form Submission
pt: Limitar envio de formulário

en: Limit Form Submission Period
pt: Limitar período de envio do formulário

en: Limit Password Length
pt: Limitar tamanho da senha

en: Line 1:
pt: Linha 1:

en: Line 2:
pt: Linha 2:

en: List Height
pt: Altura da lista

en: List failed. please try again
pt: Falha na lista. Por favor, tente novamente

en: List refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização da lista. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: List refreshed
pt: Lista atualizada

en: List:
pt: Lista:

en: Lists fetch failed. please try again
pt: Falha na busca de listas. Por favor, tente novamente

en: Lists fetched successfully
pt: Listas buscadas com sucesso

en: Lists refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização das listas. Causa:

en: Lists refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das listas. Por favor, tente novamente

en: Lists refreshed
pt: Listas atualizadas

en: Lists:
pt: Listas:

en: Load Indicator
pt: Indicador de carregamento

en: Loading ACF Fields...
pt: Carregando campos ACF...

en: Loading ACF fields...
pt: Carregando campos ACF...

en: Loading Company...
pt: Carregando empresa...

en: Loading Contacts...
pt: Carregando contatos...

en: Loading Dropbox Folders List...
pt: Carregando lista de pastas do Dropbox...

en: Loading Lists...
pt: Carregando listas...

en: Loading MetaBox Fields...
pt: Carregando campos do MetaBox...

en: Loading OneDrive Folders List...
pt: Carregando lista de pastas do OneDrive...

en: Loading Owners...
pt: Carregando proprietários...

en: Loading Pipelines...
pt: Carregando pipelines...

en: Loading Post Types...
pt: Carregando tipos de post...

en: Loading Posts...
pt: Carregando posts...

en: Loading Recipientslist...
pt: Carregando lista de destinatários...

en: Loading Tags...
pt: Carregando tags...

en: Loading Terms...
pt: Carregando termos...

en: Loading Users...
pt: Carregando usuários...

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Locale
pt: Localidade

en: Logged In
pt: Logado

en: Logged Out
pt: Deslogado

en: Logic
pt: Lógica

en: Login Fields
pt: Campos de login

en: Login User
pt: Usuário de login

en: Login to you Mollie account (or create on if you haven't already).
pt: Faça login na sua conta Mollie (ou crie uma se ainda não tiver).

en: Login to you PayPal account (or create on if you haven't already).
pt: Faça login na sua conta PayPal (ou crie uma se ainda não tiver).

en: Login to you Razorpay account (or create on if you haven't already).
pt: Faça login na sua conta Razorpay (ou crie uma se ainda não tiver).

en: Login to you Stripe account (or create on if you haven't already).
pt: Faça login na sua conta Stripe (ou crie uma se ainda não tiver).

en: Lost In Space
pt: Perdido no espaço

en: Luminosity
pt: Luminosidade

en: Mail Chimp API Console
pt: Console da API do Mailchimp

en: Mail Chimp Address Fields
pt: Campos de endereço do Mailchimp

en: Mail Chimp Fields
pt: Campos do Mailchimp

en: Mail Test
pt: Teste de email

en: MailPoet Fields
pt: Campos do MailPoet

en: MailerLite API Token
pt: Token da API do MailerLite

en: MailerLite Fields
pt: Campos do MailerLite

en: Mailpoet fields refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos campos do Mailpoet. Por favor, tente novamente

en: Mailpoet fields refreshed
pt: Campos do Mailpoet atualizados

en: Maintain Step History
pt: Manter histórico de etapas

en: Map Attachments
pt: Mapear anexos

en: Map Fields
pt: Mapear campos

en: Map File Upload Fields
pt: Mapear campos de upload de arquivo

en: Margin
pt: Margem

en: Margin Bottom
pt: Margem inferior

en: Margin Left
pt: Margem esquerda

en: Margin Right
pt: Margem direita

en: Margin Top
pt: Margem superior

en: Max File Size
pt: Tamanho máximo do arquivo

en: Max Total File Size
pt: Tamanho máximo total dos arquivos

en: Max:
pt: Máx:

en: Maximum
pt: Máximo

en: Maximum ${field.maximum_file} file(s) allowed
pt: Máximo de ${field.maximum_file} arquivo(s) permitido(s)

en: Maximum ${field.maximum} is allowed
pt: Máximo de ${field.maximum} é permitido

en: Maximum File Count
pt: Contagem máxima de arquivos

en: Maximum File Size
pt: Tamanho máximo de arquivo

en: Maximum Fraction Digit:
pt: Dígito fracionário máximo:

en: Maximum Option Count
pt: Contagem máxima de opções

en: Maximum Option Validation
pt: Validação de opção máxima

en: Maximum Row:
pt: Linha máxima:

en: Maximum Value
pt: Valor máximo

en: Maximum amount of ${field.maximum_amount} is allowed
pt: Valor máximo de ${field.maximum_amount} é permitido

en: Maximum amount:
pt: Quantia máxima:

en: Maximum file size exceeded. (Max: ${field.maximum_size}MB)
pt: Tamanho máximo de arquivo excedido. (Máx: ${field.maximum_size}MB)

en: Maximum:
pt: Máximo:

en: Meanwhile do not close this window.
pt: Enquanto isso, não feche esta janela.

en: Menu Icon
pt: Ícone do menu

en: Menu Icon *
pt: Ícone do menu *

en: Menu Name *
pt: Nome do menu *

en: Merge with Previous Options
pt: Mesclar com opções anteriores

en: Message Styles
pt: Estilos de mensagem

en: Message Type
pt: Tipo de mensagem

en: Message deleted
pt: Mensagem excluída

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Messages saved successfully.
pt: Mensagens salvas com sucesso.

en: Messages:
pt: Mensagens:

en: Meta Box must be activated!
pt: Meta Box deve ser ativado!

en: Meta Key
pt: Chave meta

en: Meta Value
pt: Valor meta

en: MetaBox Fields Mapping
pt: Mapeamento de campos do MetaBox

en: Metabox Fields
pt: Campos do Metabox

en: Metabox Fields Mapping
pt: Mapeamento de campos do Metabox

en: Metabox File Upload Fields Map
pt: Mapeamento de campos de upload de arquivo do Metabox

en: Metaxbox Fields
pt: Campos do Metaxbox

en: Method:
pt: Método:

en: Migrating to V2
pt: Migrando para V2

en: Migration Complete
pt: Migração completa

en: Migration Issue Detected
pt: Problema de migração detectado

en: Milestone:
pt: Marco:

en: Milestones refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos marcos. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Milestones refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos marcos. Por favor, tente novamente

en: Milestones refreshed
pt: Marcos atualizados

en: Min File Size
pt: Tamanho mínimo do arquivo

en: Min:
pt: Mín:

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Minimum ${field.minimum_file} file(s) required
pt: Mínimo de ${field.minimum_file} arquivo(s) necessário(s)

en: Minimum ${field.minimum} is required
pt: Mínimo de ${field.minimum} é necessário

en: Minimum File Count
pt: Contagem mínima de arquivos

en: Minimum Fraction Digit:
pt: Dígito fracionário mínimo:

en: Minimum Option Count
pt: Contagem mínima de opções

en: Minimum Option Validation
pt: Validação de opção mínima

en: Minimum Row:
pt: Linha mínima:

en: Minimum Value
pt: Valor mínimo

en: Minimum amount of ${field.minimum_amount} is required
pt: Valor mínimo de ${field.minimum_amount} é necessário

en: Minimum amount:
pt: Quantia mínima:

en: Minimum and Maximum Option
pt: Opção mínima e máxima

en: Minimum and Maximum Option validation
pt: Validação de opção mínima e máxima

en: Minimum and Maximum Value
pt: Valor mínimo e máximo

en: Minimum and Maximum Value Validation
pt: Validação de valor mínimo e máximo

en: Minimum:
pt: Mínimo:

en: Missing a temporary folder.
pt: Falta uma pasta temporária.

en: Modal Message
pt: Mensagem modal

en: Mode :
pt: Modo:

en: Modern Form builder and database management  system
pt: Sistema moderno de construção de formulários e gerenciamento de banco de dados

en: Modification of File Select Status
pt: Modificação do status de seleção de arquivo

en: Module:
pt: Módulo:

en: Modules refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos módulos. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Modules refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos módulos. Por favor, tente novamente

en: Modules refreshed
pt: Módulos atualizados

en: Mollie API key is missing
pt: Chave API do Mollie está faltando

en: Mollie Developer Dashboard
pt: Painel de desenvolvedor do Mollie

en: Mollie Dynamic Amount Field is not Selected
pt: O campo de valor dinâmico do Mollie não está selecionado

en: Mollie Fixed Amount is not valid
pt: O Valor Fixo do Mollie não é válido

en: Mollie Minimum Amount is
pt: O valor mínimo do Mollie é

en: Mollie Payment Field
pt: Campo de pagamento Mollie

en: Mollie Redirect Url is not Selected
pt: URL de redirecionamento do Mollie não está selecionada

en: Mollie Settings
pt: Configurações do Mollie

en: Mollie provide a description for the payment. This option is required. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>learn more</a>. and also you add field value in this description. e.g: This Payment from Name: ${field_key}
pt: O Mollie fornece uma descrição para o pagamento. Esta opção é obrigatória. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>Saiba mais</a>. e também você pode adicionar valor de campo nesta descrição. por exemplo: Este pagamento de Nome: ${field_key}

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Month
pt: Mês

en: Month Input
pt: Entrada de mês

en: Monthly
pt: Mensal

en: More Options
pt: Mais opções

en: Move
pt: Mover

en: Multi step settings
pt: Configurações de múltiplos passos

en: Multi-Line Text
pt: Texto multilinha

en: Multiline Text
pt: Texto multilinha

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: Multiple Option List
pt: Lista de múltiplas opções

en: Multiple Select:
pt: Seleção múltipla:

en: Multiple file upload
pt: Upload de múltiplos arquivos

en: Multiply
pt: Multiplicar

en: Multisteps Settings
pt: Configurações de múltiplas etapas

en: Name
pt: Nome

en: Name :
pt: Nome:

en: Name Mode:
pt: Modo de nome:

en: Name is the unique identifier for the field. It is used to reference the field in the form submission data.
pt: Nome é o identificador único para o campo. É usado para referenciar o campo nos dados de envio do formulário.

en: Navigation
pt: Navegação

en: New
pt: Novo

en: New Record
pt: Novo registro

en: New User Registration Request
pt: Nova solicitação de registro de usuário

en: Newsletter list refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização da lista de newsletter. Causa:

en: Newsletter list refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização da lista de newsletter. Por favor, tente novamente

en: Newsletter list refreshed
pt: Lista de newsletter atualizada

en: Next
pt: Próximo

en: Next 120 Days
pt: Próximos 120 dias

en: Next 30 Days
pt: Próximos 30 dias

en: Next 60 Days
pt: Próximos 60 dias

en: Next 7 Days
pt: Próximos 7 dias

en: Next 90 Days
pt: Próximos 90 dias

en: Next Billing Time
pt: Próxima data de cobrança

en: Next Month
pt: Próximo mês

en: Next Step
pt: Próximo passo

en: Next Week
pt: Próxima semana

en: Next Year
pt: Próximo ano

en: No
pt: Não

en: No ActiveCampaign fields found. Try changing the header row number or try again
pt: Nenhum campo do ActiveCampaign encontrado. Tente alterar o número da linha de cabeçalho ou tente novamente

en: No ActiveCampaign lists found. Try changing the header row number or try again
pt: Nenhuma lista do ActiveCampaign encontrada. Tente alterar o número da linha de cabeçalho ou tente novamente

en: No ActiveCampaign tags found. Try changing the header row number or try again
pt: Nenhuma tag do ActiveCampaign encontrada. Tente alterar o número da linha de cabeçalho ou tente novamente

en: No Autonami fields found. Try changing the header row number or try again
pt: Nenhum campo do Autonami encontrado. Tente alterar o número da linha de cabeçalho ou tente novamente

en: No Connected App Found
pt: Nenhum aplicativo conectado encontrado

en: No Encharge fields found. Try changing the header row number or try again
pt: Nenhum campo do Encharge encontrado. Tente mudar o número da linha de cabeçalho ou tente novamente

en: No Entry Found.
pt: Nenhuma entrada encontrada.

en: No Fluent CRM fields found. Try changing the header row number or try again
pt: Nenhum campo do Fluent CRM encontrado. Tente mudar o número da linha de cabeçalho ou tente novamente

en: No Integration Found
pt: Nenhuma integração encontrada

en: No Mailpoet fields found. Try changing the header row number or try again
pt: Nenhum campo do Mailpoet encontrado. Tente mudar o número da linha de cabeçalho ou tente novamente

en: No Milestone Found
pt: Nenhum marco encontrado

en: No Owner Found
pt: Nenhum proprietário encontrado

en: No PDF templates available
pt: Nenhum modelo de PDF disponível

en: No Payment Info Found!
pt: Nenhuma informação de pagamento encontrada!

en: No Portal Found
pt: Nenhum portal encontrado

en: No Project Found
pt: Nenhum projeto encontrado

en: No Project Group Found
pt: Nenhum grupo de projeto encontrado

en: No Sendinblue fields found. Try changing the header row number or try again
pt: Nenhum campo do Sendinblue encontrado. Tente mudar o número da linha de cabeçalho ou tente novamente

en: No Sub Folder Found
pt: Nenhuma subpasta encontrada

en: No Tag Found
pt: Nenhuma tag encontrada

en: No Task Found
pt: Nenhuma tarefa encontrada

en: No Task Layout Found
pt: Nenhum layout de tarefa encontrado

en: No Tasklist Found
pt: Nenhuma lista de tarefas encontrada

en: No Template Found
pt: Nenhum modelo encontrado

en: No Worksheet headers found. Try changing the header row number or try again
pt: Nenhum cabeçalho de planilha encontrado. Tente mudar o número da linha de cabeçalho ou tente novamente

en: No field data change
pt: Nenhuma alteração nos dados do campo

en: No file was uploaded.
pt: Nenhum arquivo foi enviado.

en: No form selected
pt: Nenhum formulário selecionado

en: No response from the server
pt: Sem resposta do servidor

en: Non Billable
pt: Não faturável

en: None
pt: Nenhum

en: Not Contain
pt: Não contém

en: Not End With
pt: Não termina com

en: Not Equal
pt: Não igual

en: Not Required
pt: Não obrigatório

en: Not Start With
pt: Não começa com

en: Not contains
pt: Não contém

en: Not empty
pt: Não vazio

en: Not equal
pt: Não igual

en: Note
pt: Nota

en: Note :
pt: Nota:

en: Note Added Successfully
pt: Nota adicionada com sucesso

en: Note Content
pt: Conteúdo da nota

en: Note Deleted Successfully
pt: Nota excluída com sucesso

en: Note Title
pt: Título da nota

en: Note Types refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos tipos de notas. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Note Types refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos tipos de notas. Por favor, tente novamente

en: Note Types refreshed
pt: Tipos de notas atualizados

en: Note Updated Successfully
pt: Nota atualizada com sucesso

en: Note no change
pt: Nota sem alteração

en: Note:
pt: Nota:

en: Note: In the Conversational Form feature, certain fields such as Captcha, Payments, HTML, etc are currently not supported.
pt: Nota: No recurso de Formulário Conversacional, certos campos como Captcha, Pagamentos, HTML, etc. não são suportados atualmente.

en: Note: This feature is only available to BitForm Pro users.
pt: Nota: Este recurso está disponível apenas para usuários do BitForm Pro.

en: Note: This global message will be applied to all forms and fields unless a custom error message is set for an individual field. Also you can use the
pt: Nota: Esta mensagem global será aplicada a todos os formulários e campos, a menos que uma mensagem de erro personalizada seja definida para um campo individual. Você também pode usar o

en: Notes
pt: Notas

en: Nothing to duplicate
pt: Nada para duplicar

en: Nothing to update
pt: Nada para atualizar

en: Notify Users
pt: Notificar usuários

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V2 field.
pt: Agora, por favor, vá para o seu formulário e adicione um campo Google reCaptcha V2.

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V3 field.
pt: Agora, por favor, vá para o seu formulário e adicione um campo Google reCaptcha V3.

en: Now, Please go to your form and add a Turnstile field.
pt: Agora, por favor, vá para o seu formulário e adicione um campo Turnstile.

en: Now, Please go to your form and add a hCaptcha field.
pt: Agora, por favor, vá para o seu formulário e adicione um campo hCaptcha.

en: Np Repeat
pt: Sem repetição

en: Number
pt: Número

en: Number Format:
pt: Formato de número:

en: OR
pt: OU

en: On Click
pt: Ao clicar

en: On Field Input
pt: Na entrada de campo

en: On Focus
pt: Em foco

en: On Form Submit
pt: No envio do formulário

en: On Form Validate
pt: Na validação do formulário

en: On Load
pt: Ao carregar

en: On Mouse Over
pt: Ao passar o mouse

en: On Same Day
pt: No mesmo dia

en: Once Every
pt: Uma vez a cada

en: OneDrive Client Id:
pt: ID do cliente do OneDrive:

en: OneDrive Client Secret:
pt: Segredo do cliente do OneDrive:

en: Only Logged In User
pt: Apenas usuário logado

en: Only on Field Input
pt: Apenas na entrada do campo

en: Only on Form Load
pt: Apenas ao carregar o formulário

en: Only on Form Submit
pt: Apenas no envio do formulário

en: Only on Form Validate
pt: Apenas na validação do formulário

en: Only valid JS object will work. for more details please check<a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer"> the documentation for available configuration options</a>
pt: Apenas objetos JS válidos funcionarão. Para mais detalhes, consulte <a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer">a documentação para opções de configuração disponíveis</a>

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Opacity (0-100)
pt: Opacidade (0-100)

en: Option 1
pt: Opção 1

en: Option 2
pt: Opção 2

en: Option 3
pt: Opção 3

en: Option 4
pt: Opção 4

en: Option Column
pt: Coluna de opção

en: Option Flag Image
pt: Imagem da bandeira da opção

en: Option Icon/Image
pt: Ícone/imagem da opção

en: Option Icon/Image:
pt: Ícone/imagem da opção:

en: Option List Height
pt: Altura da lista de opções

en: Options
pt: Opções

en: Options 2
pt: Opções 2

en: Options Column
pt: Coluna de opções

en: Order
pt: Pedido

en: Orientation
pt: Orientação

en: Other
pt: Outro

en: Other Option
pt: Outra opção

en: Other Option Required
pt: Outra opção obrigatória

en: Other...
pt: Outro...

en: Our Privacy Policy.
pt: Nossa política de privacidade.

en: Outside
pt: Externa

en: Overlay
pt: Sobreposição

en: Override Default Settings
pt: Substituir configurações padrão

en: Overwrite existing field values in Zoho CRM with empty field values from Bit Form while upserting a record?
pt: Sobrescrever valores de campos existentes no Zoho CRM com valores de campos vazios do Bit Form durante o upsert de um registro?

en: Own Submitted Response
pt: Própria resposta enviada

en: Owner Email
pt: E-mail do proprietário

en: Owner ID
pt: ID do proprietário

en: Owner Name
pt: Nome do proprietário

en: Owner Name (Your Zoho Creator screen name):
pt: Nome do proprietário (Seu nome de usuário do Zoho Creator):

en: Owners refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização dos proprietários. Causa:

en: Owners refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos proprietários. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Owners refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos proprietários. Por favor, tente novamente

en: Owners refreshed
pt: Proprietários atualizados

en: PDF Attachment Template:
pt: Modelo de anexo PDF:

en: PDF Downloads
pt: Downloads de PDF

en: PDF File Name
pt: Nome do arquivo PDF

en: PDF Global Setting
pt: Configuração global de PDF

en: PDF Password
pt: Senha do PDF

en: PDF Password Shortcode
pt: Shortcode de senha do PDF

en: PDF Setting
pt: Configuração de PDF

en: PDF Template
pt: Modelo de PDF

en: PDF Templates
pt: Modelos de PDF

en: PHP extension is missing in your server. Please install it.
pt: Falta extensão PHP no seu servidor. Por favor, instale-a.

en: Padding
pt: Preenchimento

en: Padding Bottom
pt: Preenchimento inferior

en: Padding Left
pt: Preenchimento esquerdo

en: Padding Right
pt: Preenchimento direito

en: Padding Top
pt: Preenchimento superior

en: Page
pt: Página

en: Page Select Box
pt: Caixa de seleção de página

en: Page Title
pt: Título da página

en: Pagination Button
pt: Botão de paginação

en: Panel Layout
pt: Layout do painel

en: Paper Size
pt: Tamanho do papel

en: Parse Mode:
pt: Modo de análise:

en: Passive
pt: Passivo

en: Password
pt: Senha

en: Password Field
pt: Campo de senha

en: Password can't be empty
pt: A senha não pode estar vazia

en: Password reset email template
pt: Modelo de e-mail de redefinição de senha

en: Password...
pt: Senha...

en: Password:
pt: Senha:

en: Pay Button
pt: Botão de pagamento

en: Pay Button Text
pt: Texto do botão de pagamento

en: Pay now
pt: Pagar agora

en: Pay with Mollie
pt: Pagar com mollie

en: Pay with Paypal
pt: Pagar com PayPal

en: Pay with Stripe
pt: Pagar com stripe

en: PayPal Client ID is missing
pt: ID do cliente PayPal está faltando

en: PayPal Developer Dashboard
pt: Painel de desenvolvedor do PayPal

en: PayPal Dynamic Amount Field is not Selected
pt: Campo de valor dinâmico do PayPal não está selecionado

en: PayPal Fixed Amount is not valid
pt: O Valor Fixo do PayPal não é válido

en: PayPal Integrations Video
pt: Vídeo de integrações do PayPal

en: PayPal Payment Field
pt: Campo de pagamento PayPal

en: PayPal Plan Id missing
pt: ID do Plano PayPal ausente

en: PayPal Settings
pt: Configurações do PayPal

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment Method
pt: Método de pagamento

en: Payment Method Type
pt: Tipo de método de pagamento

en: Payment setting saved successfully
pt: Configuração de pagamento salva com sucesso

en: Payment setting updated successfully
pt: Configuração de pagamento atualizada com sucesso

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Paypal
pt: PayPal

en: Paypal Button Text
pt: Texto do botão do PayPal

en: Paypal Buy Now
pt: Comprar agora com PayPal

en: Paypal Checkout
pt: Checkout do PayPal

en: Paypal Style
pt: Estilo do PayPal

en: Pen Color
pt: Cor da caneta

en: Pen Width
pt: Largura da caneta

en: Permissions Settings
pt: Configurações de permissões

en: Phone Number
pt: Número de telefone

en: Phone Number...
pt: Número de telefone...

en: Phone Number:
pt: Número de telefone:

en: Phone View
pt: Visualização de celular

en: Phone number can't be empty
pt: O número de telefone não pode estar vazio

en: Phone:
pt: Telefone:

en: Pick A Date
pt: Escolha uma data

en: Picture
pt: Imagem

en: Picture Upload
pt: Upload de imagem

en: Pill
pt: Pílula

en: Placeholder Color
pt: Cor do placeholder

en: Placeholder is the text that appears inside the field before your user enters their own content. You can show or hide the field placeholder by toggling this option.
pt: Placeholder é o texto que aparece dentro do campo antes do usuário inserir seu próprio conteúdo. Você pode mostrar ou ocultar o placeholder do campo alternando esta opção.

en: Placeholder...
pt: Espaço reservado...

en: Places an admin-defined message below the form description, making your users aware that their field values are being saved before submission.
pt: Coloca uma mensagem definida pelo administrador abaixo da descrição do formulário, informando aos usuários que seus valores de campo estão sendo salvos antes do envio.

en: Plan ID
pt: ID do plano

en: Plan Id
pt: ID do plano

en: Please Select a Date
pt: Por favor, selecione uma data

en: Please add a submit button
pt: Adicione um botão de envio

en: Please click on the available Captcha option for configuration.
pt: Por favor, clique na opção de Captcha disponível para configuração.

en: Please click on the available payment gateway option for configuration.
pt: Por favor, clique na opção de gateway de pagamento disponível para configuração.

en: Please configure PDF settings first.
pt: Por favor, configure as configurações de PDF primeiro.

en: Please contact support for assistance at
pt: Por favor, entre em contato com o suporte para obter assistência em

en: Please enter API key and API secret
pt: Por favor, insira a chave API e o segredo API

en: Please fix the errors
pt: Por favor, corrija os erros

en: Please go to your form now and add a Mollie payment field.
pt: Por favor, vá para o seu formulário agora e adicione um campo de pagamento Mollie.

en: Please go to your form now and add a PayPal payment field.
pt: Por favor, vá para o seu formulário agora e adicione um campo de pagamento PayPal.

en: Please go to your form now and add a Razorpay payment field.
pt: Por favor, vá para o seu formulário agora e adicione um campo de pagamento Razorpay.

en: Please go to your form now and add a Stripe payment field.
pt: Por favor, vá para o seu formulário agora e adicione um campo de pagamento Stripe.

en: Please import a valid json.
pt: Por favor, importe um JSON válido.

en: Please map mandatory fields
pt: Por favor, mapeie os campos obrigatórios

en: Please re-check your Client ID & Secret
pt: Por favor, verifique novamente seu ID de cliente e senha secreta

en: Please recheck your reCaptcha Configuration
pt: Por favor, verifique sua configuração do reCaptcha

en: Please select a form from the Form List available in the Bit Form element settings.
pt: Por favor, selecione um formulário da Lista de Formulários disponível nas configurações do elemento Bit Form.

en: Please select a ticket owner
pt: Por favor, selecione um proprietário do ticket

en: Please select file upload or signature field
pt: Por favor, selecione o campo de upload de arquivo ou assinatura

en: Please select property you want to import with form
pt: Por favor, selecione a propriedade que deseja importar com o formulário

en: Please setup your
pt: Configure seu

en: Please setup your payment settings before using this template.
pt: Configure suas configurações de pagamento antes de usar este modelo.

en: Please submit form with valid fields
pt: Por favor, envie o formulário com campos válidos

en: Please try to avoid any duplicate custom url, as it will conflict between the page and Bit Form.
pt: Por favor, tente evitar qualquer URL personalizada duplicada, pois isso causará conflito entre a página e o Bit Form.

en: Please update your PHP version is 7.4 or higher.
pt: Por favor, atualize sua versão PHP para 7.4 ou superior.

en: Please update your Pro Plugin to the latest version (
pt: Atualize seu Plugin Pro para a versão mais recente (

en: Please upgrade to the PRO plan to unlock all these awesome features.
pt: Faça upgrade para o plano PRO para desbloquear todos esses recursos incríveis.

en: Please verify Cloudflare Turnstile Captcha
pt: Por favor, verifique o Captcha Cloudflare Turnstile

en: Please verify hCaptcha
pt: Por favor, verifique o hCaptcha

en: Please verify reCAPTCHA
pt: Por favor, verifique o reCAPTCHA

en: Please wait while we migrate your data to V2
pt: Por favor, aguarde enquanto migramos seus dados para a V2

en: Please! Insatall Fluent CRM
pt: Por favor! Instale o Fluent CRM

en: Please! Insatall MailPoet
pt: Por favor! Instale o MailPoet

en: Please! Install MailPoet
pt: Por favor! Instale o MailPoet

en: Please, enter a valid URL
pt: Por favor, insira uma URL válida

en: Please, enter a valid email address
pt: Por favor, insira um endereço de e-mail válido

en: Please, enter a valid phone number
pt: Por favor, insira um número de telefone válido

en: Please, enter only numbers
pt: Por favor, insira apenas números

en: Please, select no more than ${field.maximum} option(s)
pt: Por favor, selecione no máximo ${field.maximum} opção(ões)

en: Pod Fields
pt: Campos do Pod

en: Pod cann't be empty
pt: Pod não pode estar vazio

en: Portals refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização dos portais. Causa:

en: Portals refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos portais. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Portals refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos portais. Por favor, tente novamente

en: Portals refreshed
pt: Portais atualizados

en: Portrait
pt: Retrato

en: Position X
pt: Posição x

en: Position X (Units in millimeters)
pt: Posição X (Unidades em milímetros)

en: Position Y
pt: Posição y

en: Position Y (Units in millimeters)
pt: Posição Y (Unidades em milímetros)

en: Post Fields
pt: Campos do post

en: Post Status
pt: Status do post

en: Post Status cann't be empty
pt: O Status do Post não pode estar vazio

en: Post Type
pt: Tipo de post

en: Post Type Slug *
pt: Slug do tipo de post *

en: Post Type cann't be empty
pt: O Tipo de Post não pode estar vazio

en: Postal Code:
pt: Código postal:

en: Posts of this type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
pt: Posts deste tipo devem ser mostrados na interface do administrador e são consultáveis publicamente

en: Premium Feature
pt: Recurso premium

en: Prevent Public View of Entries
pt: Impedir visualização pública de entradas

en: Prevent empty form submission
pt: Impedir envio de formulário vazio

en: Preview
pt: Visualizar

en: Preview Data
pt: Visualizar dados

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous Step
pt: Passo anterior

en: Print Report
pt: Imprimir relatório

en: Printing...
pt: Imprimindo...

en: Priority
pt: Prioridade

en: Private Note
pt: Nota privada

en: Process Button
pt: Botão processar

en: Product Name
pt: Nome do produto

en: Products refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização dos produtos. Causa:

en: Products refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos produtos. Por favor, tente novamente

en: Products refreshed
pt: Produtos atualizados

en: Professional & Easy To Use WordPress Form Builder
pt: Construtor de Formulários WordPress Profissional e Fácil de Usar

en: Progress Indicator
pt: Indicador de progresso

en: Project Group
pt: Grupo do projeto

en: Project Groups refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos grupos de projetos. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Project Groups refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos grupos de projetos. Por favor, tente novamente

en: Project Groups refreshed
pt: Grupos de projetos atualizados

en: Project user
pt: Usuário do projeto

en: Projects refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos projetos. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Projects refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos projetos. Por favor, tente novamente

en: Projects refreshed
pt: Projetos atualizados

en: Public
pt: Público

en: Public Key can't be empty
pt: A chave pública não pode estar vazia

en: Public Key...
pt: Chave pública...

en: Public Key:
pt: Chave pública:

en: Public Project
pt: Projeto público

en: Publicly Queryable
pt: Consultável publicamente

en: Publish
pt: Publicar

en: Publishable key:
pt: Chave publicável:

en: Queries can be performed on the front end as part of parse_request()
pt: Consultas podem ser realizadas no front-end como parte do parse_request()

en: Query Param
pt: Parâmetro de consulta

en: Radio
pt: Opção

en: Radio Button
pt: Botão de opção

en: Range
pt: Intervalo

en: Rapidmail Fields
pt: Campos do Rapidmail

en: Rate us on WordPress
pt: Avalie-nos no WordPress

en: Rating
pt: Avaliação

en: Rating Icon
pt: Ícone de avaliação

en: Rating Message on Hover
pt: Mensagem de avaliação ao passar o mouse

en: Rating Message on Select
pt: Mensagem de avaliação ao selecionar

en: Rating Position
pt: Posição da avaliação

en: Razorpay Accounts
pt: Contas do Razorpay

en: Razorpay Client ID is missing
pt: ID do cliente Razorpay está faltando

en: Razorpay Dashboard
pt: Painel do Razorpay

en: Razorpay Dyanmic Amount Field is not Selected
pt: Campo de valor dinâmico do Razorpay não está selecionado

en: Razorpay Fixed Amount is not valid
pt: Valor fixo do Razorpay não é válido

en: Razorpay Integrations Video
pt: Vídeo de integrações do Razorpay

en: Razorpay Order ID Field is not Selected
pt: Campo de ID de pedido do Razorpay não está selecionado

en: Razorpay Payment Field
pt: Campo de pagamento Razorpay

en: Razorpay Settings
pt: Configurações do Razorpay

en: ReCaptcha validation failed.
pt: Validação do ReCaptcha falhou.

en: Read More
pt: Ler mais

en: Read Only
pt: Somente leitura

en: Read entries
pt: Entradas lidas

en: Read-only
pt: Somente leitura

en: Readonly
pt: Somente leitura

en: Readonly feature allows you to set a field as read-only, meaning that users will not be able to edit the content of that field. You can toggle this option to enable or disable the setting.
pt: O recurso somente leitura permite definir um campo como somente leitura, o que significa que os usuários não poderão editar o conteúdo desse campo. Você pode alternar esta opção para ativar ou desativar a configuração.

en: Recipient Email
pt: E-mail do destinatário

en: Recipient List are required for rapidmail api
pt: Lista de destinatários é obrigatória para a API do rapidmail

en: Recipient Name
pt: Nome do destinatário

en: Recipient:
pt: Destinatário:

en: Recipients:
pt: Destinatários:

en: Record Create
pt: Criar registro

en: Record Create/Edit
pt: Criar/editar registro

en: Record Delete
pt: Excluir registro

en: Record Edit
pt: Editar registro

en: Record Owner
pt: Proprietário do registro

en: Rectangle
pt: Retângulo

en: Redirect Link
pt: Link de redirecionamento

en: Redirect Page
pt: Página de redirecionamento

en: Redirect Page Url
pt: URL da página de redirecionamento

en: Redirect Page:
pt: Página de redirecionamento:

en: Redirect URL
pt: URL de redirecionamento

en: Redirect page (already activated):
pt: Página de redirecionamento (já ativado):

en: Redirecting Home in
pt: Redirecionando para a página inicial em

en: Redirection url name cann't be empty
pt: O URL de redirecionamento não pode estar vazio

en: RedirectionUrl:
pt: URL de redirecionamento:

en: Redo
pt: Refazer

en: Redo Button
pt: Botão refazer

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Refresh ACF fields
pt: Atualizar campos ACF

en: Refresh Activecapmaign Field
pt: Atualizar campo do ActiveCampaign

en: Refresh Activecapmaign Tags
pt: Atualizar tags do ActiveCampaign

en: Refresh Acumbamail Fields
pt: Atualizar campos do Acumbamail

en: Refresh All oneDrive Folders
pt: Atualizar todas as pastas do OneDrive

en: Refresh Analytics Table Headers
pt: Atualizar cabeçalhos de tabela do Analytics

en: Refresh Analytics Workspaces
pt: Atualizar espaços de trabalho do Analytics

en: Refresh Autonami Fields
pt: Atualizar campos do Autonami

en: Refresh Autonami Lists And Tags
pt: Atualizar listas e tags do Autonami

en: Refresh Bigin Modules
pt: Atualizar módulos do Bigin

en: Refresh Bigin Related Lists
pt: Atualizar listas relacionadas do Bigin

en: Refresh CRM Assignment Rules
pt: Atualizar regras de atribuição do CRM

en: Refresh CRM Layouts
pt: Atualizar layouts do CRM

en: Refresh CRM Modules
pt: Atualizar módulos do CRM

en: Refresh CRM Owners
pt: Atualizar proprietários do CRM

en: Refresh CRM Related Lists
pt: Atualizar listas relacionadas do CRM

en: Refresh CRM Tags
pt: Atualizar tags do CRM

en: Refresh Campaigns Contact Fields
pt: Atualizar campos de contato de campanhas

en: Refresh Campaigns Lists
pt: Atualizar listas de campanhas

en: Refresh Creator Fields
pt: Atualizar campos do Creator

en: Refresh Desk Departments
pt: Atualizar departamentos do Desk

en: Refresh Desk Fields
pt: Atualizar campos do Desk

en: Refresh Desk Portals
pt: Atualizar portais do Desk

en: Refresh Fields
pt: Atualizar campos

en: Refresh Fluent CRM List
pt: Atualizar lista do Fluent CRM

en: Refresh Groundhogg Tags
pt: Atualizar tags do Groundhogg

en: Refresh Groups
pt: Atualizar grupos

en: Refresh MailChimp Tags
pt: Atualizar tags do MailChimp

en: Refresh MailPoet List
pt: Atualizar lista do MailPoet

en: Refresh MarketingHub Contact Fields
pt: Atualizar campos de contato do MarketingHub

en: Refresh MarketingHub Lists
pt: Atualizar listas do MarketingHub

en: Refresh MetaBox List
pt: Atualizar lista do MetaBox

en: Refresh Milestones
pt: Atualizar marcos

en: Refresh Owners
pt: Atualizar proprietários

en: Refresh Portal Users
pt: Atualizar usuários do portal

en: Refresh Post Types
pt: Atualizar tipos de post

en: Refresh Project Groups
pt: Atualizar grupos do projeto

en: Refresh Projects
pt: Atualizar projetos

en: Refresh Projects Portals
pt: Atualizar portais de projetos

en: Refresh SendFox List
pt: Atualizar lista do SendFox

en: Refresh Sendinblue Lists
pt: Atualizar listas do Sendinblue

en: Refresh Sendinblue Templates
pt: Atualizar modelos do Sendinblue

en: Refresh Sign Templates
pt: Atualizar modelos de assinatura

en: Refresh Sub Folders
pt: Atualizar subpastas

en: Refresh Tags
pt: Atualizar tags

en: Refresh Task Layouts
pt: Atualizar layouts de tarefas

en: Refresh Telegram List
pt: Atualizar lista do Telegram

en: Refresh Template Details
pt: Atualizar detalhes do modelo

en: Refresh WorkDrive Team Folders
pt: Atualizar pastas de equipe do WorkDrive

en: Refresh WorkDrive Teams
pt: Atualizar equipes do WorkDrive

en: RegEx Pattern
pt: Padrão RegEx

en: Regex Pattern
pt: Padrão regex

en: Registration successfully done.
pt: Registro realizado com sucesso.

en: Reject Success Message
pt: Mensagem de sucesso de rejeição

en: Rejection Success redirect page:
pt: Página de redirecionamento de sucesso de rejeição:

en: Related Info
pt: Informações relacionadas

en: Related List #
pt: Lista relacionada #

en: Related List:
pt: Lista relacionada:

en: RelatedList is empty
pt: RelatedList está vazio

en: RelatedLists refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização das listas relacionadas. Causa:

en: RelatedLists refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização das listas relacionadas. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: RelatedLists refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das listas relacionadas. Por favor, tente novamente

en: RelatedLists refreshed
pt: Listas relacionadas atualizadas

en: Relative to Today (± Days)
pt: Relativo a Hoje (± Dias)

en: Remember,
pt: Lembre-se,

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Button
pt: Botão remover

en: Repeat
pt: Repetir

en: Repeat-X
pt: Repetir-x

en: Repeat-Y
pt: Repetir-y

en: Repeater
pt: Repetidor

en: Replace Previous Options
pt: Substituir opções anteriores

en: Reply To
pt: Responder para

en: Reply-To Email Address
pt: Endereço de email para resposta

en: Repopulate form fields with previous partial entry
pt: Repopular campos do formulário com entrada parcial anterior

en: Report preferrences saved successfully
pt: Preferências de relatório salvas com sucesso

en: Request parameter is empty
pt: O parâmetro de solicitação está vazio

en: Requested parameter is empty
pt: O parâmetro solicitado está vazio

en: Require user to be logged in for submit form
pt: Exigir que o usuário esteja logado para enviar o formulário

en: Required
pt: Obrigatório

en: Required Field
pt: Campo obrigatório

en: Required data not found.
pt: Dados necessários não encontrados.

en: Reset Password Fields
pt: Campos de redefinição de senha

en: Reset Style
pt: Redefinir estilo

en: Response:
pt: Resposta:

en: Responses
pt: Respostas

en: Result is empty
pt: O resultado está vazio

en: Retain comments for subsequent recurrences
pt: Manter comentários para recorrências subsequentes

en: Review us
pt: Avalie-nos

en: Right
pt: Direita

en: Right Currency
pt: Moeda à direita

en: Right Number
pt: Número à direita

en: Right to Left
pt: Da direita para a esquerda

en: Role
pt: Função

en: Round
pt: Arredondar

en: Round to Closest Fraction Digits:
pt: Arredondar para os dígitos fracionários mais próximos:

en: Round to Closest Integer:
pt: Arredondar para o inteiro mais próximo:

en: Row Gap
pt: Espaçamento de linha

en: Row Selected
pt: Linha selecionada

en: SID, Auth Token,From Number and mapping fields are required for rapidmail api
pt: SID, Token de autenticação, Número de origem e campos de mapeamento são obrigatórios para a API do rapidmail

en: SMTP Authentication
pt: Autenticação SMTP

en: SMTP Host
pt: Host SMTP

en: SMTP Password
pt: Senha SMTP

en: SMTP Port
pt: Porta SMTP

en: SMTP Username
pt: Nome de usuário SMTP

en: SMTP config saved successfully.
pt: Configuração de SMTP salva com sucesso.

en: SVG file is not valid
pt: O arquivo SVG não é válido

en: Satisfied
pt: Satisfeito

en: Saturate
pt: Saturar

en: Saturation
pt: Saturação

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Salvar

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Save Draft
pt: Salvar rascunho

en: Save Draft Button available in Pro version of Bit Form.
pt: Botão Salvar Rascunho disponível na versão Pro do Bit Form.

en: Save Step Progress
pt: Salvar progresso da etapa

en: Save Template
pt: Salvar modelo

en: Save as Draft
pt: Salvar como rascunho

en: Save draft only for logged in users
pt: Salvar rascunho apenas para usuários logados

en: Save draft when user leaves the form page
pt: Salvar rascunho quando o usuário sair da página do formulário

en: Save only if email address or phone number is provided
pt: Salvar apenas se o endereço de e-mail ou número de telefone for fornecido

en: Saved successfully.
pt: Salvo com sucesso.

en: Saving API key...
pt: Salvando chave de API...

en: Saving Generel Settings...
pt: Salvando configurações gerais...

en: Saving Payment Setting...
pt: Salvando configuração de pagamento...

en: Saving...
pt: Salvando...

en: Screen
pt: Tela

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Box
pt: Caixa de pesquisa

en: Search Clearable
pt: Pesquisa pode ser limpa

en: Search Clearable:
pt: Pesquisa pode ser limpa:

en: Search Placeholder
pt: Placeholder de pesquisa

en: Search Placeholder Modify
pt: Modificar placeholder de pesquisa

en: Search Result
pt: Resultado da pesquisa

en: Secret Key
pt: Chave secreta

en: Secret Key:
pt: Chave secreta:

en: Secret key cann't be empty
pt: A chave secreta não pode estar vazia

en: Section
pt: Seção

en: See Demo
pt: Ver demonstração

en: Select
pt: Selecionar

en: Select A Page:
pt: Selecione uma página:

en: Select API
pt: Selecionar API

en: Select Action
pt: Selecionar ação

en: Select Actions
pt: Selecionar ações

en: Select Amount Field
pt: Selecionar campo de valor

en: Select Application
pt: Selecionar aplicativo

en: Select Assignment Rule
pt: Selecionar regra de atribuição

en: Select Attachment
pt: Selecionar anexo

en: Select Audience List
pt: Selecionar lista de audiência

en: Select Author
pt: Selecionar autor

en: Select Chat List
pt: Selecionar lista de chats

en: Select Currency
pt: Selecionar moeda

en: Select Date
pt: Selecionar data

en: Select Date-Time
pt: Selecione data-hora

en: Select Department
pt: Selecionar departamento

en: Select Email Field
pt: Selecionar campo de e-mail

en: Select Email Template
pt: Selecionar modelo de email

en: Select Event
pt: Selecionar evento

en: Select Field
pt: Selecionar campo

en: Select Fields
pt: Selecionar campos

en: Select Fields for Report:
pt: Selecione campos para o relatório:

en: Select File Type
pt: Selecionar tipo de arquivo

en: Select File Upload Fields
pt: Selecionar campos de upload de arquivo

en: Select Flag
pt: Selecionar marcador

en: Select Fluent CRM list
pt: Selecionar lista do Fluent CRM

en: Select Folder
pt: Selecionar pasta

en: Select Form
pt: Selecionar formulário

en: Select Form Field
pt: Selecionar campo de formulário

en: Select Forms
pt: Selecionar formulários

en: Select Frequency
pt: Selecionar frequência

en: Select Group
pt: Selecionar grupo

en: Select Hooks to Call
pt: Selecionar hooks para chamar

en: Select Integation
pt: Selecionar integração

en: Select Layout
pt: Selecionar layout

en: Select List
pt: Selecionar lista

en: Select Locale
pt: Selecionar localidade

en: Select Message
pt: Selecionar mensagem

en: Select Milestone
pt: Selecionar marco

en: Select Module
pt: Selecionar módulo

en: Select Note Type
pt: Selecionar tipo de nota

en: Select One
pt: Selecione um

en: Select Order Id Field
pt: Selecionar campo de ID de pedido

en: Select Owner
pt: Selecionar proprietário

en: Select PDF Template
pt: Selecionar modelo PDF

en: Select Page
pt: Selecionar página

en: Select Page To Redirect
pt: Selecionar página para redirecionar

en: Select Pipeline
pt: Selecionar pipeline

en: Select Portal
pt: Selecionar portal

en: Select Post Type
pt: Selecionar tipo de post

en: Select Product
pt: Selecionar produto

en: Select Project
pt: Selecionar projeto

en: Select Recipients
pt: Selecionar destinatários

en: Select Recurring Frequency
pt: Selecionar frequência recorrente

en: Select Related Module
pt: Selecionar módulo relacionado

en: Select Reminder Type
pt: Selecionar tipo de lembrete

en: Select Shipping Amount Field
pt: Selecionar campo de valor de frete

en: Select Spreadsheet
pt: Selecionar planilha

en: Select Stage
pt: Selecionar estágio

en: Select Status
pt: Selecionar status

en: Select Table
pt: Selecionar tabela

en: Select Task
pt: Selecionar tarefa

en: Select Tasklist
pt: Selecionar lista de tarefas

en: Select Tasklist Flag
pt: Selecionar marcador de lista de tarefas

en: Select Team
pt: Selecionar equipe

en: Select Template
pt: Selecionar modelo

en: Select Time
pt: Selecionar hora

en: Select Transaction Mode (Live or Sandbox).
pt: Selecione o modo de transação (ao vivo ou sandbox).

en: Select Type
pt: Selecionar tipo

en: Select Type *
pt: Selecionar tipo *

en: Select User Type
pt: Selecionar tipo de usuário

en: Select Version:
pt: Selecione a versão:

en: Select Week
pt: Selecione a semana

en: Select Workbook
pt: Selecionar pasta de trabalho

en: Select Worksheet
pt: Selecionar planilha

en: Select Workspace
pt: Selecionar espaço de trabalho

en: Select a Bitform
pt: Selecione um bitform

en: Select a Form
pt: Selecione um formulário

en: Select a valid currency for the selected payment method types
pt: Selecione uma moeda válida para os tipos de método de pagamento selecionados

en: Select an App
pt: Selecione um aplicativo

en: Select at least ${field.minimum} option(s)
pt: Selecione pelo menos ${field.minimum} opção(ões)

en: Select file upload fields
pt: Selecionar campos de upload de arquivo

en: Select one of the defined WordPress post types Or custom post types for the post.
pt: Selecione um dos tipos de post do WordPress definidos ou tipos de post personalizados para o post.

en: Select tag
pt: Selecionar tag

en: Select the status for the post. If published status is selected and the post date is in the future, it will automatically be changed to scheduled
pt: Selecione o status para o post. Se o status publicado for selecionado e a data do post for no futuro, ele será automaticamente alterado para agendado

en: Select the user to be assigned to the post.
pt: Selecione o usuário a ser atribuído ao post.

en: Select type
pt: Selecionar tipo

en: Selected Country Clearable
pt: País selecionado pode ser limpo

en: Selected Currency Clearable
pt: Moeda selecionada pode ser limpa

en: Selected Option Clearable:
pt: Opção selecionada pode ser limpa:

en: Selected Option Image
pt: Imagem da opção selecionada

en: Selected User
pt: Usuário selecionado

en: Send
pt: Enviar

en: Send Activation Email
pt: Enviar e-mail de ativação

en: Send Email
pt: Enviar e-mail

en: Send Notification Mail
pt: Enviar e-mail de notificação

en: Send Test Mail
pt: Enviar email de teste

en: Send entries to CRM approval list.
pt: Enviar entradas para a lista de aprovação do CRM.

en: Send entries to approval list in Zoho Bigin.
pt: Enviar entradas para a lista de aprovação no Zoho Bigin.

en: Send entries to approval list in Zoho Recruit
pt: Enviar entradas para lista de aprovação no Zoho Recruit

en: SendFox Access Token
pt: Token de acesso do SendFox

en: SendFox Fields
pt: Campos do SendFox

en: SendFox List Fields
pt: Campos da lista do SendFox

en: SendFox Unsubscribe Fields
pt: Campos de cancelamento de inscrição do SendFox

en: Sendinblue Fields
pt: Campos do Sendinblue

en: Sendinblue fields refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos campos do Sendinblue. Por favor, tente novamente

en: Sendinblue fields refreshed
pt: Campos do Sendinblue atualizados

en: Sending...
pt: Enviando...

en: Sends the click details of AdWords Ads to Zoho CRM.
pt: Envia os detalhes de clique dos anúncios do AdWords para o Zoho CRM.

en: Sepia
pt: Sépia

en: Set Default Value
pt: Definir valor padrão

en: Set a regular expression pattern that the input value should match for the field.
pt: Defina um padrão de expressão regular que o valor de entrada deve corresponder para o campo.

en: Set maximum number to be selected for dropdown option
pt: Definir número máximo a ser selecionado para opção de menu suspenso

en: Set minimum number to be selected for dropdown option
pt: Definir número mínimo a ser selecionado para opção de menu suspenso

en: Set owner of current record
pt: Definir proprietário do registro atual

en: Set to previous business day
pt: Definir para o dia útil anterior

en: Setting
pt: Configuração

en: Setting details is empty
pt: Os detalhes da configuração estão vazios

en: Settings
pt: Configurações

en: Shadow
pt: Sombra

en: Shadow Color
pt: Cor da sombra

en: Shadow Style
pt: Estilo da sombra

en: Shape
pt: Forma

en: Share Settings
pt: Configurações de compartilhamento

en: Share Table
pt: Compartilhar tabela

en: Share Table with users pushed to Zoho Analytics.
pt: Compartilhar tabela com usuários enviados para o Zoho Analytics.

en: Share Workbook
pt: Compartilhar pasta de trabalho

en: Share via Direct URL
pt: Compartilhar via URL direta

en: Share via Direct URL (Conversational Form)
pt: Compartilhar via URL direta (formulário conversacional)

en: Share with users: (optional)
pt: Compartilhar com usuários: (opcional)

en: Share workbook with users pushed to Zoho Sheet.
pt: Compartilhar pasta de trabalho com usuários enviados para o Zoho Sheet.

en: Shipping
pt: Envio

en: Shipping Amount
pt: Valor do frete

en: Shipping Cost
pt: Custo de envio

en: Short Code
pt: Código curto

en: Shortcode patterns (Ex:
pt: Padrões de shortcode (Ex:

en: Show
pt: Mostrar

en: Show Asterisk Symbol
pt: Mostrar símbolo de asterisco

en: Show Buttons
pt: Mostrar botões

en: Show Error Message
pt: Mostrar mensagem de erro

en: Show File List
pt: Mostrar lista de arquivos

en: Show File Preview
pt: Mostrar pré-visualização de arquivo

en: Show File Size
pt: Mostrar tamanho do arquivo

en: Show Header Icon
pt: Mostrar ícone do cabeçalho

en: Show Header Label
pt: Mostrar rótulo do cabeçalho

en: Show Header Subtitle
pt: Mostrar subtítulo do cabeçalho

en: Show Integration Logs
pt: Mostrar logs de integração

en: Show Less
pt: Mostrar menos

en: Show Max Size
pt: Mostrar tamanho máximo

en: Show Maximum Size
pt: Mostrar tamanho máximo

en: Show Percentage
pt: Mostrar porcentagem

en: Show Progress Bar
pt: Mostrar barra de progresso

en: Show Rating Message On Selected
pt: Mostrar mensagem de avaliação ao selecionar

en: Show Rating Message On hover
pt: Mostrar mensagem de avaliação ao passar o mouse

en: Show Selected Flag Image
pt: Mostrar imagem da bandeira selecionada

en: Show Selected Option Chip:
pt: Mostrar chip da opção selecionada:

en: Show Selected Option Image
pt: Mostrar imagem da opção selecionada

en: Show Step Header
pt: Mostrar cabeçalho da etapa

en: Show UI
pt: Mostrar UI

en: Show in Menu
pt: Mostrar no menu

en: Show in REST API
pt: Mostrar na API REST

en: Show the user a readable date (as per altFormat), but return something totally different to the server. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Learn more</>
pt: Mostrar ao usuário uma data legível (conforme altFormat), mas retornar algo totalmente diferente para o servidor. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Saiba mais</>

en: Show warning message below the form description
pt: Mostrar mensagem de aviso abaixo da descrição do formulário

en: Show watermark behind the page content
pt: Mostrar marca d'água atrás do conteúdo da página

en: Showing Icon/Image in option
pt: Mostrando ícone/imagem na opção

en: Showing Selected Option Image
pt: Mostrando imagem da opção selecionada

en: Signature
pt: Assinatura

en: Signature Pad
pt: Pad de assinatura

en: Silver
pt: Prata

en: Single
pt: Único

en: Single Entry Details View
pt: Visualização de detalhes de entrada única

en: Single Entry View
pt: Visualização de entrada única

en: Single Entry for each IP
pt: Entrada única para cada IP

en: Singular Label *
pt: Rótulo singular *

en: Site Key
pt: Chave do site

en: Size
pt: Tamanho

en: Skip
pt: Pular

en: Skip exist Contact
pt: Pular contato existente

en: Skip if contact already exist in Autonami
pt: Pular se o contato já existir no Autonami

en: Skip if contact already exist in FluentCRM
pt: Pular se o contato já existir no FluentCRM

en: Slider
pt: Controle deslizante

en: Snackbar Message
pt: Mensagem de snackbar

en: Solid
pt: Sólido

en: Some of the test fields are empty or an invalid email supplied
pt: Alguns dos campos de teste estão vazios ou um e-mail inválido foi fornecido

en: Some servers block emails if "From Email" differs from the authenticated (login) email— use the same email to ensure delivery.
pt: Alguns servidores bloqueiam emails se o “Email remetente” for diferente do email autenticado (login) — use o mesmo email para garantir a entrega.

en: Something went wrong, Try again.
pt: Algo deu errado. Tente novamente.

en: Sorry
pt: Desculpe

en: Sorry! Your URL Is Invalid!!
pt: Desculpe! Sua URL é inválida!!

en: Sorry!! Entry limit exceeded
pt: Desculpe!! Limite de entradas excedido

en: Sorry!! You have already submitted from this IP address
pt: Desculpe!! Você já enviou deste endereço IP

en: Sorry!! Your IP address is %s, Blocked from submitting the form
pt: Desculpe!! Seu endereço IP é %s, Bloqueado para enviar o formulário

en: Sorry, Error occured in saving form entry data
pt: Desculpe, ocorreu um erro ao salvar os dados da entrada do formulário

en: Sorry, Error occured in updated form
pt: Desculpe, ocorreu um erro no formulário atualizado

en: Sorry, Error occurred in saving form entry
pt: Desculpe, ocorreu um erro ao salvar a entrada do formulário

en: Sorry, error occurred in logging form entry
pt: Desculpe, ocorreu um erro ao registrar a entrada do formulário

en: Sort Order
pt: Ordem de classificação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Space
pt: Espaço

en: Space Between
pt: Espaço entre

en: Spacer
pt: Espaçador

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Specify item's minimum size (in pixels)
pt: Especifique o tamanho mínimo do item (em pixels)

en: Specify the check position.
pt: Especifique a posição da marcação.

en: Specify the number of columns to display the options in. Leave blank to display the options as needed space.
pt: Especifique o número de colunas para exibir as opções. Deixe em branco para exibir as opções conforme o espaço necessário.

en: Split
pt: Dividido

en: Spreadsheet refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização da planilha. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Spreadsheet refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização da planilha. Por favor, tente novamente

en: Spreadsheet refreshed
pt: Planilha atualizada

en: Spreadsheets:
pt: Planilhas:

en: Stage:
pt: Estágio:

en: Standalone
pt: Independente

en: Start Time
pt: Hora de início

en: Start With
pt: Começa com

en: State:
pt: Estado:

en: Static
pt: Estático

en: Static Password
pt: Senha estática

en: Step Header Switchable
pt: Cabeçalho da etapa alternável

en: Step Label
pt: Rótulo da etapa

en: Step Settings
pt: Configurações de etapa

en: Step Subtitle
pt: Subtítulo da etapa

en: Step-
pt: Passo-

en: Step:
pt: Passo:

en: Stripe Developer Dashboard
pt: Painel de desenvolvedor do Stripe

en: Stripe Dyanmic Amount Field is not Selected
pt: Campo de valor dinâmico do Stripe não está selecionado

en: Stripe Dynamic Amount Field is not Selected
pt: Campo de valor dinâmico do Stripe não está selecionado

en: Stripe Fixed Amount is not valid
pt: Valor fixo do Stripe não é válido

en: Stripe Integrations Video
pt: Vídeo de integrações do Stripe

en: Stripe Minimum Amount is
pt: Valor mínimo do Stripe é

en: Stripe Payment Field
pt: Campo de pagamento Stripe

en: Stripe Settings
pt: Configurações do Stripe

en: Stripe provide a variety of themes for the payment form. You can choose the theme that best suits theme your payment form. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Learn more</a>
pt: O Stripe oferece uma variedade de temas para o formulário de pagamento. Você pode escolher o tema que melhor se adapta ao seu formulário de pagamento. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Saiba mais</a>

en: Stripe provide minimum or maximum amount for different payment method type and currency. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>learn more</a>
pt: O Stripe fornece valor mínimo ou máximo para diferentes tipos de métodos de pagamento e moedas. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>Saiba mais</a>

en: Stripe publishable key is missing
pt: Chave publicável do Stripe está faltando

en: Style
pt: Estilo

en: Sub Folders refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das subpastas. Por favor, tente novamente

en: Sub Folders refreshed
pt: Subpastas atualizadas

en: Sub Title
pt: Subtítulo

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Submit button cannot be removed
pt: O botão de envio não pode ser removido

en: Subscription
pt: Assinatura

en: Subscription:
pt: Assinatura:

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Subtitle is an optional description that appears under the Field Label. You can show or hide the field subtitle by toggling this option.
pt: Subtítulo é uma descrição opcional que aparece sob o Rótulo do Campo. Você pode mostrar ou ocultar o subtítulo do campo alternando esta opção.

en: Subtitle:
pt: Subtítulo:

en: Success Message
pt: Mensagem de sucesso

en: Success Message:
pt: Mensagem de sucesso:

en: Success Messages
pt: Mensagens de sucesso

en: Success redirect Page:
pt: Página de redirecionamento de sucesso:

en: Success/Error Messages
pt: Mensagens de sucesso/erro

en: Successfully Integrated
pt: Integrado com sucesso

en: Suggestion
pt: Sugestão

en: Suggestions
pt: Sugestões

en: Suggestions allows you to add a custom suggestion list that will display suggestions as the user types in the input field.
pt: Sugestões permite adicionar uma lista de sugestões personalizada que exibirá sugestões conforme o usuário digita no campo de entrada.

en: Sunday
pt: Domingo

en: Support
pt: Suporte

en: Supported Arithmetic Operators: ( +, -, *, / ) and Supported Relational Operators: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )
pt: Operadores aritméticos suportados: ( +, -, *, / ) e operadores relacionais suportados: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )

en: Symbol Position:
pt: Posição do símbolo:

en: Table
pt: Tabela

en: Table Caption
pt: Legenda da tabela

en: Table Deleted Successfully
pt: Tabela excluída com sucesso

en: Table Even Row
pt: Linha par da tabela

en: Table Headers refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos cabeçalhos da tabela. Por favor, tente novamente

en: Table Headers refreshed
pt: Cabeçalhos da tabela atualizados

en: Table Odd Row
pt: Linha ímpar da tabela

en: Table Rows
pt: Linhas da tabela

en: Table Wrapper
pt: Wrapper da tabela

en: Table:
pt: Tabela:

en: Tables refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das tabelas. Por favor, tente novamente

en: Tables refreshed
pt: Tabelas atualizadas

en: Tablet View
pt: Visualização de tablet

en: Tag Name
pt: Nome da tag

en: Tag Records
pt: Marcar registros

en: Tag is empty
pt: A tag está vazia

en: Tags Refreshed
pt: Tags atualizadas

en: Tags refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização das tags. Causa:

en: Tags refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização das tags. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Tags refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das tags. Por favor, tente novamente

en: Tags refreshed
pt: Tags atualizadas

en: Task Layout
pt: Layout da tarefa

en: Task Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos layouts de tarefas. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Task Layouts refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos layouts de tarefas. Por favor, tente novamente

en: Task Layouts refreshed
pt: Layouts de tarefas atualizados

en: Task:
pt: Tarefa:

en: Tasklist Flag:
pt: Marcador de lista de tarefas:

en: Tasklist:
pt: Lista de tarefas:

en: Tasklists refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização das listas de tarefas. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Tasklists refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das listas de tarefas. Por favor, tente novamente

en: Tasklists refreshed
pt: Listas de tarefas atualizadas

en: Tasks refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização das tarefas. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Tasks refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das tarefas. Por favor, tente novamente

en: Tasks refreshed
pt: Tarefas atualizadas

en: Tax (%)
pt: Imposto (%)

en: Tax Amount Type
pt: Tipo de valor do imposto

en: Team:
pt: Equipe:

en: Teams refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização das equipes. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Teams refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das equipes. Por favor, tente novamente

en: Teams refreshed
pt: Equipes atualizadas

en: Template Details refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos detalhes do modelo. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Template Details refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos detalhes do modelo. Por favor, tente novamente

en: Template Details refreshed
pt: Detalhes do modelo atualizados

en: Template Name
pt: Nome do modelo

en: Template Name:
pt: Nome do modelo:

en: Template name cann't be empty
pt: O nome do modelo não pode estar vazio

en: Template not found, by this name:
pt: Modelo não encontrado, por este nome:

en: Template:
pt: Modelo:

en: Templates failed. please try again
pt: Falha nos modelos. Por favor, tente novamente

en: Templates refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos modelos. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Templates refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos modelos. Por favor, tente novamente

en: Templates refreshed
pt: Modelos atualizados

en: Templates:
pt: Modelos:

en: Temporary file not accessible
pt: Arquivo temporário não acessível

en: Terrible
pt: Terrível

en: Test Webhook
pt: Testar webhook

en: Text
pt: Texto

en: Text Align
pt: Alinhamento do texto

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Thank you for installing Bit Form.
pt: Obrigado por instalar o Bit Form.

en: Thank you for using our product! We're sorry,
pt: Obrigado por usar nosso produto! Lamentamos,

en: The hide field feature allows you to hide the field from the user on the form. You can toggle this option to show or hide the field.
pt: O recurso de ocultar campo permite ocultar o campo do usuário no formulário. Você pode alternar esta opção para mostrar ou ocultar o campo.

en: The record is updated if it already exists else it is inserted as a new record.
pt: O registro é atualizado se já existir, caso contrário, é inserido como um novo registro.

en: The reverse button feature allows to reverse the clear and undo button. You can toggle this option to reverse clear and undo button.
pt: O recurso de botão reverso permite inverter os botões de limpar e desfazer. Você pode alternar esta opção para inverter os botões de limpar e desfazer.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
pt: O arquivo enviado excede a diretiva MAX_FILE_SIZE que foi especificada no formulário HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
pt: O arquivo enviado excede a diretiva upload_max_filesize no php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt: O arquivo foi apenas parcialmente enviado.

en: The webhook, email notification & integrations will trigger after the responder confirms their Opt-In.
pt: O webhook, notificação por e-mail e integrações serão acionados após o respondente confirmar sua Confirmação.

en: Theme
pt: Tema

en: Theme Color:
pt: Cor do tema:

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Then click on the
pt: Em seguida, clique no botão

en: Then get the secret key. Go to the Profile → Settings and click the secret tab. You will find secret list or Generate New Secret.
pt: Depois obtenha a chave secreta. Vá para Perfil → Configurações e clique na aba secreta. Você encontrará a lista de segredos ou Gerar Novo Segredo.

en: There is more than one paypal field in your form. please select the style icon
pt: Há mais de um campo do PayPal no seu formulário. Por favor, selecione o ícone de estilo

en: There is no paypal field in your form.
pt: Não há campo do PayPal no seu formulário.

en: There may have been a problem during auto-migrating your Bit Forms from V1 to V2.
pt: Pode ter ocorrido um problema durante a migração automática do seu Bit Forms da V1 para a V2.

en: This Requested account has been rejected successfully.
pt: Esta conta solicitada foi rejeitada com sucesso.

en: This action is required.
pt: Esta ação é obrigatória.

en: This allows browser to display an appropriate virtual keyboard if needed. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Learn more</a>
pt: Isso permite que o navegador exiba um teclado virtual apropriado, se necessário. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Saiba mais</a>

en: This allows to make the field mandatory for users to fill out before submitting the form. You can toggle this option to use or disable the required.
pt: Isso permite tornar o campo obrigatório para os usuários preencherem antes de enviar o formulário. Você pode alternar esta opção para usar ou desativar o obrigatório.

en: This allows to show the header icon. You can toggle this option to show or hide the header icon.
pt: Isso permite mostrar o ícone do cabeçalho. Você pode alternar esta opção para mostrar ou ocultar o ícone do cabeçalho.

en: This allows to show the rating message on hover. You can toggle this option to show or hide the rating message on hover.
pt: Isso permite mostrar a mensagem de avaliação ao passar o mouse. Você pode alternar esta opção para mostrar ou ocultar a mensagem de avaliação ao passar o mouse.

en: This allows to show the rating message on rating selected. You can toggle this option to show or hide the rating message on rating selected.
pt: Isso permite mostrar a mensagem de avaliação quando a avaliação é selecionada. Você pode alternar esta opção para mostrar ou ocultar a mensagem de avaliação quando a avaliação é selecionada.

en: This allows to show the stem button settings. You can toggle this option to show or hide the stem button settings.
pt: Isso permite mostrar as configurações do botão de etapa. Você pode alternar esta opção para mostrar ou ocultar as configurações do botão de etapa.

en: This allows to show the step label. You can toggle this option to show or hide the step label.
pt: Isso permite mostrar o rótulo da etapa. Você pode alternar esta opção para mostrar ou ocultar o rótulo da etapa.

en: This allows to show the step subtitle. You can toggle this option to show or hide the step subtitle.
pt: Isso permite mostrar o subtítulo da etapa. Você pode alternar esta opção para mostrar ou ocultar o subtítulo da etapa.

en: This field is required
pt: Este campo é obrigatório

en: This file type is not allowed
pt: Este tipo de arquivo não é permitido

en: This global settings will be set as the default for any new PDF attachment generated from your forms.
pt: Estas configurações globais serão definidas como padrão para qualquer novo anexo de PDF gerado a partir dos seus formulários.

en: This may take a few minutes...
pt: Isso pode levar alguns minutos...

en: This show the post type in the admin menu and where to show that menu
pt: Isso mostra o tipo de post no menu de administração e onde mostrar esse menu

en: This show the post type in the admin menu and where to show that menu.
pt: Isso mostra o tipo de post no menu de administração e onde mostrar esse menu.

en: This type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
pt: Este tipo deve ser mostrado na interface do administrador e é consultável publicamente

en: This username or email is already registered. Please, use another.
pt: Este nome de usuário ou e-mail já está registrado. Por favor, use outro.

en: This value is already taken. Please, choose a different one.
pt: Este valor já está em uso. Por favor, escolha um diferente.

en: This will allow the specific IP address to submit the form.
pt: Isso permitirá que o endereço IP específico envie o formulário.

en: This will block the specific IP address from submitting the form.
pt: Isso bloqueará o endereço IP específico de enviar o formulário.

en: This will disable storing the user entry in the database.
pt: Isso desativará o armazenamento da entrada do usuário no banco de dados.

en: This will enable Google Ads conversion tracking.
pt: Isso habilitará o rastreamento de conversão do Google Ads.

en: This will enable reCAPTCHA v3.
pt: Isso habilitará o reCAPTCHA v3.

en: This will limit the number of entries.
pt: Isso limitará o número de entradas.

en: This will prevent empty form submission.
pt: Isso impedirá o envio de formulário vazio.

en: This will validate the field when the user leaves the field.
pt: Isso validará o campo quando o usuário sair do campo.

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Ticket Owner
pt: Proprietário do ticket

en: Till Today
pt: Até hoje

en: Till Yesterday
pt: Até ontem

en: Time
pt: Hora

en: Time:
pt: Hora:

en: Timeline
pt: Linha do tempo

en: Title
pt: Título

en: To
pt: Até

en: To Get API token, Please Visit
pt: Para obter o token da API, visite

en: To Get Access Code, Please Visit
pt: Para obter o código de acesso, por favor visite

en: To Get Api Key & Secret, Please Visit
pt: Para obter a chave API e o segredo, por favor visite

en: To Get Auth token, Please Visit
pt: Para obter o token de autenticação, visite

en: To Get Client Auth token, Please Visit
pt: Para obter o token de autenticação do cliente, visite

en: To Get Client Id & Secret, Please Visit
pt: Para obter o ID do cliente e o segredo, visite

en: To get API , Please Visit
pt: Para obter a API, por favor visite

en: To get API Key & Secret, Please Visit
pt: Para obter a Chave e o Segredo da API, visite

en: To get API Key, Please Visit
pt: Para obter a chave API, por favor visite

en: To get API key, Please Visit
pt: Para obter a chave API, visite

en: To get API, Please Visit
pt: Para obter a API, por favor visite

en: To get Account SID and Auth Token , Please Visit
pt: Para obter o SID da conta e o token de autenticação, visite

en: To get Client ID & Secret, Please Visit
pt: Para obter o ID e o Segredo do Cliente, visite

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit
pt: Para obter o ID do cliente e o SEGREDO, por favor visite

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit Google API Console
pt: Para obter o ID do cliente e o SEGREDO, visite o Console de API do Google

en: To get Customer ID , Please Visit
pt: Para obter o ID do cliente, visite

en: To get Publishable key & Secret key, Please Visit
pt: Para obter a chave publicável e chave secreta, visite

en: To get Site Key and SECRET , Please Visit
pt: Para obter a Chave do Site e a SECRETA, visite

en: To get Site Key and Secret, Please Visit
pt: Para obter a Chave do Site e a Secreta, visite

en: To get Username and Password , Please Visit
pt: Para obter nome de usuário e senha, visite

en: To got Webhook , Please Visit
pt: Para obter o Webhook, por favor visite

en: To show this post type data in the WP REST API
pt: Para mostrar os dados deste tipo de post na API REST do WP

en: To use Arabic, Chinese, Japanese and Korean languages, you need to install additional fonts! Please navigate to the
pt: Para usar idiomas árabe, chinês, japonês e coreano, você precisa instalar fontes adicionais! Por favor, navegue até a aba

en: To:
pt: Para:

en: Today
pt: Hoje

en: Token expired
pt: Token expirado

en: Token verification failed
pt: Falha na verificação do token

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Total Entries:
pt: Total de entradas:

en: Total File size is too large
pt: O tamanho total do arquivo é muito grande

en: Total Maximum Size
pt: Tamanho máximo total

en: Total Paid
pt: Total pago

en: Trailing Icon
pt: Ícone final

en: Transaction ID
pt: ID da transação

en: Transaction Mode:
pt: Modo de transação:

en: Transition
pt: Transição

en: Transparant
pt: Transparente

en: Transparent
pt: Transparente

en: Trigger Assignment Rules in Zoho CRM.
pt: Acionar regras de atribuição no Zoho CRM.

en: Trigger CRM Blueprint
pt: Acionar blueprint do CRM

en: Trigger CRM workflows
pt: Acionar fluxos de trabalho do CRM

en: Trigger workflows in Zoho Bigin.
pt: Acionar fluxos de trabalho no Zoho Bigin.

en: Trigger workflows in Zoho Recruit.
pt: Acionar fluxos de trabalho no Zoho Recruit.

en: Try Demo
pt: Experimentar demo

en: Try our free webhook test website:
pt: Experimente nosso site gratuito de teste de webhook:

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Turnstile is a free service that protects your website from spam and abuse.
pt: Turnstile é um serviço gratuito que protege seu site contra spam e abuso.

en: Twilio Console
pt: Console do Twilio

en: Twilio Fields
pt: Campos do Twilio

en: Type
pt: Tipo

en: Type of Encryption
pt: Tipo de criptografia

en: Type:
pt: Tipo:

en: UNLIMITED
pt: ILIMITADO

en: Unchecked Value
pt: Valor desmarcado

en: Unconfirmed entries
pt: Entradas não confirmadas

en: Undo
pt: Desfazer

en: Undo Button
pt: Botão desfazer

en: Unique Entry
pt: Entrada única

en: Unique Entry Value
pt: Valor de entrada único

en: Unique User
pt: Usuário único

en: Unknown upload error
pt: Erro de upload desconhecido

en: Unread entries
pt: Entradas não lidas

en: Unsplash Images
pt: Imagens do Unsplash

en: Untrusted upload source
pt: Fonte de upload não confiável

en: Update
pt: Atualizar

en: Update ActiveCampaign
pt: Atualizar ActiveCampaign

en: Update Mail Chimp
pt: Atualizar Mailchimp

en: Update MailPoet
pt: Atualizar MailPoet

en: Update Post Type
pt: Atualizar tipo de post

en: Update Preferance
pt: Preferência de atualização

en: Update Record
pt: Atualizar registro

en: Update Responses with ActiveCampaign existing email?
pt: Atualizar Respostas com e-mail existente do ActiveCampaign?

en: Update Responses with Google Sheet?
pt: Atualizar respostas com a planilha Google?

en: Update Responses with MailChimp exist Aduience?
pt: Atualizar respostas com a audiência existente do MailChimp?

en: Update Responses with MailerLite exist Subscriber?
pt: Atualizar respostas com assinante existente do MailerLite?

en: Update Responses with Mailpoet exist Subscriber?
pt: Atualizar respostas com assinante existente do Mailpoet?

en: Update Responses with Sendinblue existing email?
pt: Atualizar respostas com e-mail existente do Sendinblue?

en: Update Row
pt: Atualizar linha

en: Update Sendinblue
pt: Atualizar Sendinblue

en: Update Subscriber
pt: Atualizar assinante

en: Update Template
pt: Atualizar modelo

en: Update google Sheet
pt: Atualizar planilha Google

en: Updated
pt: Atualizado

en: Updating...
pt: Atualizando...

en: Upgrade now
pt: Faça upgrade agora

en: Upgrade to Pro
pt: Atualizar para pro

en: Upload Button Text:
pt: Texto do botão de upload:

en: Upload Files
pt: Enviar arquivos

en: Upload Photo
pt: Enviar foto

en: Upload failed
pt: Falha no upload

en: Upload on select
pt: Fazer upload ao selecionar

en: Upsert Preferance
pt: Preferência de upsert

en: Upsert Record
pt: Upsert registro

en: Upsert Records
pt: Upsert registros

en: Upsert Using
pt: Upsert usando

en: Usage Reporting Opt In.
pt: Optar por relatórios de uso.

en: Use Post Taxonomy Fields
pt: Usar campos de taxonomia de post

en: Use Template
pt: Usar modelo

en: User
pt: Usuário

en: User Approval  Method:
pt: Método de aprovação do usuário:

en: User Email Notification
pt: Notificação de e-mail do usuário

en: User Fields
pt: Campos do usuário

en: User Meta Field Mappping
pt: Mapeamento de campos meta do usuário

en: User Name:
pt: Nome de usuário:

en: User Type:
pt: Tipo de usuário:

en: User Unique
pt: Único por usuário

en: User name...
pt: Nome de usuário...

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Username can't be empty
pt: O nome de usuário não pode estar vazio

en: Users
pt: Usuários

en: Users Refreshed
pt: Usuários atualizados

en: Users refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização dos usuários. Causa:

en: Users refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização dos usuários. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Users refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos usuários. Por favor, tente novamente

en: Users refreshed
pt: Usuários atualizados

en: Validate form input on focus lost
pt: Validar entrada do formulário ao perder o foco

en: Validate on Step Change
pt: Validar na mudança de etapa

en: Validation Error/Invalid Message
pt: Mensagem de erro/inválida

en: Validations
pt: Validações

en: Value
pt: Valor

en: Value :
pt: Valor:

en: Value Format
pt: Formato de valor

en: Value Format Option
pt: Opção de formato de valor

en: Value Format Options
pt: Opções de formato de valor

en: Video/Pdf Preview
pt: Pré-visualização de vídeo/PDF

en: View Analytics Report
pt: Ver relatório analítico

en: View Button
pt: Botão de visualização

en: View Format
pt: Formato de visualização

en: View List
pt: Lista de visualização

en: View Name
pt: Nome da visualização

en: View Repeater Data
pt: Ver dados do repetidor

en: Views
pt: Visualizações

en: Visibility Mode
pt: Modo de visibilidade

en: Visible
pt: Visível

en: WP Auth
pt: Autenticação WP

en: WP Authentication
pt: Autenticação WP

en: WP User Role
pt: Função do usuário WP

en: Watermark
pt: Marca d'água

en: Watermark Image
pt: Imagem da marca d'água

en: Watermark Text
pt: Texto da marca d'água

en: We have e-mailed your password reset link!
pt: Enviamos um link de redefinição de senha para seu e-mail!

en: Web Hook
pt: Webhook

en: Webhook tests failed. please try again
pt: Testes de webhook falharam. Por favor, tente novamente

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Week
pt: Semana

en: Weekley
pt: Semanal

en: Welcome to Bit Form
pt: Bem-vindo ao bit form

en: Welcome to Bit Form Views (Beta)
pt: Bem-vindo às visualizações do bit form (beta)

en: What we collect?
pt: O que coletamos?

en: What's New
pt: O que há de novo

en: What's New?
pt: O que há de novo?

en: When the login, forgot password or reset password any of these feature enabled in the form, the entries will not be saved in the WP database.
pt: Quando o login, esquecimento de senha ou redefinição de senha estiver ativado no formulário, as entradas não serão salvas no banco de dados do WP.

en: When to save:
pt: Quando salvar:

en: Whether or not to generate a default UI for managing this post type
pt: Se deve ou não gerar uma interface padrão para gerenciar este tipo de post

en: White
pt: Branco

en: Width
pt: Largura

en: With Condition
pt: Com condição

en: WooCommerce Fields
pt: Campos do WooCommerce

en: WooCommerce must be activated!
pt: WooCommerce deve ser ativado!

en: Workbook:
pt: Pasta de trabalho:

en: Workbooks refresh failed Cause: %s. please try again
pt: Falha na atualização das pastas de trabalho. Causa: %s. Por favor, tente novamente

en: Workbooks refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das pastas de trabalho. Por favor, tente novamente

en: Workbooks refreshed
pt: Pastas de trabalho atualizadas

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Worksheet Headers refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos cabeçalhos da planilha. Por favor, tente novamente

en: Worksheet Headers refreshed
pt: Cabeçalhos da planilha atualizados

en: Worksheets refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização das planilhas. Por favor, tente novamente

en: Worksheets refreshed
pt: Planilhas atualizadas

en: Workspace:
pt: Espaço de trabalho:

en: Workspaces refresh failed Cause:
pt: Falha na atualização dos espaços de trabalho. Causa:

en: Workspaces refresh failed. please try again
pt: Falha na atualização dos espaços de trabalho. Por favor, tente novamente

en: Workspaces refreshed
pt: Espaços de trabalho atualizados

en: Writeable
pt: Editável

en: Yearly
pt: Anual

en: Yes
pt: Sim

en: Yesterday
pt: Ontem

en: You are allowed to add maximum 2 workflows
pt: Você pode adicionar no máximo 2 fluxos de trabalho

en: You are already logged in
pt: Você já está logado

en: You can add or remove Clear button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Clear button.
pt: Você pode adicionar ou remover o botão Limpar do Campo de Assinatura. Você pode alternar esta opção para adicionar ou remover o botão Limpar.

en: You can add or remove Undo button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Undo button.
pt: Você pode adicionar ou remover o botão Desfazer do Campo de Assinatura. Você pode alternar esta opção para adicionar ou remover o botão Desfazer.

en: You can use either ReCaptcha-V2 or ReCaptcha-V3 in a form. to use ReCaptcha-V2 disable the ReCaptcha-V3 from the Form Settings.
pt: Você pode usar ReCaptcha-V2 ou ReCaptcha-V3 em um formulário. Para usar o ReCaptcha-V2, desative o ReCaptcha-V3 nas Configurações do Formulário.

en: You cannot add
pt: Você não pode adicionar

en: You cannot add more than one
pt: Você não pode adicionar mais de um

en: You have been successfully logged in.
pt: Você foi conectado com sucesso.

en: You must be logged in.
pt: Você precisa estar logado.

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Google reCaptcha Settings to paste them into the corresponding
pt: Você verá então a chave do site e a chave secreta. Copie ambas as chaves e volte para as Configurações do Google reCaptcha do Bit form para colá-las nos campos correspondentes

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Turnstile Settings to paste them into the corresponding
pt: Você verá então a chave do site e a chave secreta. Copie ambas as chaves e volte para as Configurações do Turnstile do Bit form para colá-las nos campos correspondentes

en: You will then see the site. Copy
pt: Você verá então o site. Copie

en: YouTube Video
pt: vídeo do YouTube

en: YouTube channel
pt: Canal do YouTube

en: Your Domain Name:
pt: Seu nome de domínio:

en: Your Zoho Creator screen name...
pt: Seu nome de usuário do Zoho Creator...

en: Your account has been activated successfully.&nbsp;You can now login.
pt: Sua conta foi ativada com sucesso. Você já pode fazer login.

en: Your account has been rejected.
pt: Sua conta foi rejeitada.

en: Your account is already activated!
pt: Sua conta já está ativada!

en: Your account is pending for admin approval.
pt: Sua conta está pendente de aprovação do administrador.

en: Your account is pending for admin approval. Please wait for admin approval.
pt: Sua conta está pendente de aprovação do administrador. Por favor, aguarde a aprovação do administrador.

en: Zoho API Console
pt: Console da API do Zoho

en: Zoho Analytics Owner Email:
pt: E-mail do proprietário do Zoho Analytics:

en: Zoho Creator Criteria Guide
pt: Guia de critérios do Zoho Creator

en: Zoho Fields
pt: Campos do Zoho

en: Zoho didn't provide column names for this table
pt: O Zoho não forneceu nomes de colunas para esta tabela

en: Zoho didn't provide fields names for this list
pt: O Zoho não forneceu nomes de campos para esta lista

en: and
pt: e

en: and back to Bit form hCaptcha Settings to paste in Site Key fields.
pt: e volte para as Configurações do hCaptcha do Bit form para colar nos campos de Chave do Site.

en: and find the API Key section.
pt: e encontre a seção de Chave API.

en: and find the API section.
pt: e encontre a seção API.

en: and watch
pt: e assista ao

en: api key field is required for hubspot api
pt: O campo de chave API é obrigatório para a API do hubspot

en: button to apply the settings.
pt: para aplicar as configurações.

en: button to save the settings.
pt: para salvar as configurações.

en: by default, it is set as private project.
pt: Por padrão, é definido como projeto privado.

en: cpt type update successfully, refresh your window
pt: Tipo de CPT atualizado com sucesso, atualize sua janela

en: create a new milestone
pt: Criar um novo marco

en: create a new project
pt: Criar um novo projeto

en: create a new task
pt: Criar uma nova tarefa

en: create a new tasklist
pt: Criar uma nova lista de tarefas

en: create new note
pt: criar nova nota

en: created at:
pt: criado em:

en: documentation
pt: documentação

en: e.g. 123
pt: ex: 123

en: e.g. John Doe
pt: ex: João Silva

en: example@mail.com
pt: exemplo@email.com

en: field above (you can use Sandbox or Live mode).
pt: campo acima (você pode usar o modo Sandbox ou Live).

en: field above (you can use test API key for testing purposes).
pt: campo acima (você pode usar a chave API de teste para fins de teste).

en: field above.
pt: campo acima.

en: fields.
pt: campos.

en: flag is required
pt: O marcador é obrigatório

en: for Wordpress
pt: para WordPress

en: from PayPal Dashboard and paste it in the Bit Form
pt: do Painel do PayPal e cole-o no Bit Form

en: from Razorpay API Dashboard and paste it in the Bit Form
pt: do Painel de API do Razorpay e cole-o no Bit Form

en: from Stripe API Dashboard and paste it in the Bit Form
pt: do Painel de API do Stripe e cole-o no Bit Form

en: g-ReCAPTCHA details is empty
pt: Os detalhes do g-ReCAPTCHA estão vazios

en: hCaptcha Admin Dashboard
pt: painel de administração do hCaptcha

en: hCaptcha is a free service that protects your website from spam and abuse.
pt: hCaptcha é um serviço gratuito que protege seu site contra spam e abuso.

en: hCaptcha verification failed
pt: Falha na verificação do hCaptcha

en: here
pt: aqui

en: https://www.example.com
pt: https://www.exemplo.com

en: in paypal field to customize the style.
pt: no campo do PayPal para personalizar o estilo.

en: insert new record if the above criteria doesn&apos;t met?
pt: Inserir novo registro se os critérios acima não forem atendidos?

en: insert new row if the above criteria doesn't met?
pt: Inserir nova linha se os critérios acima não forem atendidos?

en: is not available in your plan.
pt: não está disponível no seu plano.

en: is required for zoho marketing hub
pt: é obrigatório para o zoho marketing hub

en: items
pt: itens

en: list are required for zoho campaigns api
pt: lista é obrigatória para a API do zoho campaigns

en: list are required for zoho desk api
pt: lista é obrigatória para a API do zoho desk

en: list are required for zoho marketingHub api
pt: lista é obrigatória para a API do zoho marketingHub

en: list are required for zoho projects api
pt: lista é obrigatória para a API do zoho projects

en: module and field map are required for woocommerce
pt: módulo e mapeamento de campo são obrigatórios para o woocommerce

en: module, fields are required for Acumbamail api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Acumbamail

en: module, fields are required for Autonami api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Autonami

en: module, fields are required for Elastic Email api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Elastic Email

en: module, fields are required for Encharge api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Encharge

en: module, fields are required for Fluent CRM api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Fluent CRM

en: module, fields are required for Gist api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Gist

en: module, fields are required for Google sheet api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Google sheet

en: module, fields are required for Mail Chimp api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Mail Chimp

en: module, fields are required for Mail Poet api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Mail Poet

en: module, fields are required for MailerLite api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do MailerLite

en: module, fields are required for SendFox api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do SendFox

en: module, fields are required for Sendinblue api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Sendinblue

en: module, fields are required for Telegram api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Telegram

en: module, fields are required for Trello api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do Trello

en: module, fields are required for zoho bigin api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do zoho bigin

en: module, fields are required for zoho mail api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do zoho mail

en: module, fields are required for zoho recruit api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do zoho recruit

en: module, fields are required for zoho sheet api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do zoho sheet

en: module, fields are required for zoho sign api
pt: módulo, campos são obrigatórios para a API do zoho sign

en: module, layout are required for zoho crm relatedlist
pt: módulo, layout são obrigatórios para a lista relacionada do zoho crm

en: module, layout, fields are required for zoho crm api
pt: módulo, layout, campos são obrigatórios para a API do zoho crm

en: no data found
pt: nenhum dado encontrado

en: no response found
pt: nenhuma resposta encontrada

en: of
pt: de

en: parent folder are required for zoho workdrive api
pt: pasta pai é obrigatória para a API do zoho workdrive

en: please fill up the required actions
pt: Por favor, preencha as ações necessárias

en: please map mandatory fields
pt: Por favor, mapeie os campos obrigatórios

en: please try again
pt: por favor, tente novamente

en: prepared query is empty
pt: A consulta preparada está vazia

en: provided form does not exists
pt: formulário fornecido não existe

en: provided form entries does not exists
pt: As entradas de formulário fornecidas não existem

en: public
pt: público

en: pushed to Zoho Projects.
pt: enviado para o Zoho Projects.

en: reCAPTCHA is a free service that protects your website from spam and abuse.
pt: reCAPTCHA é um serviço gratuito que protege seu site contra spam e abuso.

en: reCAPTCHA saved successfully
pt: reCAPTCHA salvo com sucesso

en: reCAPTCHA updated successfully
pt: reCAPTCHA atualizado com sucesso

en: report name cann't be empty
pt: o nome do relatório não pode estar vazio

en: save Successfully
pt: Salvo com sucesso

en: save failed Cause:
pt: Falha ao salvar. Motivo:

en: save failed. please try again
pt: Falha ao salvar. Por favor, tente novamente

en: select approval method
pt: selecione o método de aprovação

en: set Form Field
pt: definir Campo de Formulário

en: set hours
pt: Definir horas

en: set start & end time
pt: Definir hora de início e término

en: tab to proceed.
pt: para prosseguir.

en: task layout is required
pt: O layout da tarefa é obrigatório

en: this feature
pt: este recurso

en: this will limit the form submission for specific period.
pt: Isso limitará o envio do formulário por um período específico.

en: ticket owner is required
pt: O proprietário do ticket é obrigatório

en: to create a %s under milestone you must select a tasklist or create a new tasklist
pt: Para criar um %s sob um marco, você deve selecionar uma lista de tarefas ou criar uma nova lista de tarefas

en: to create a subtask you must select a task or create a new task
pt: Para criar uma subtarefa, você deve selecionar uma tarefa ou criar uma nova tarefa

en: to dynamically replace field-specific labels/values.
pt: para substituir dinamicamente rótulos/valores específicos de campos.

en: to learn more about BitForm Pro.
pt: para saber mais sobre o BitForm Pro.

en: to see what can you do with Pro version.
pt: para ver o que você pode fazer com a versão Pro.

en: to unlock it. Check out our
pt: para desbloqueá-lo. Confira nossa

en: token can't be empty
pt: O token não pode estar vazio

en: tokenDetails error
pt: erro nos detalhes do token

en: update row for first match only?
pt: Atualizar linha apenas para a primeira correspondência?

en: updated on:
pt: atualizado em:

en: username, password, fields are required for rapidmail api
pt: nome de usuário, senha, campos são obrigatórios para a API do rapidmail

en: webhook url is empty
pt: URL do webhook está vazia

en: within %s to %s
pt: entre %s e %s

en: workflow deleted
pt: Fluxo de trabalho excluído

en: workspace, table, fields are required for zoho analytics api
pt: espaço de trabalho, tabela, campos são obrigatórios para a API do zoho analytics

en: you can select analytics users or select form fields value or even can input custom email address as well
pt: Você pode selecionar usuários do Analytics ou selecionar valores de campos do formulário ou até mesmo inserir endereços de e-mail personalizados

en: zoho crm field %s's maximum length is %s, Given %s
pt: O comprimento máximo do campo %s do zoho crm é %s, Fornecido %s
