Bit Form 3.0.0 - en to ja translation catalogue (2651 entries)

note: Description of the plugin
en: Contact Form Builder Plugin: Multi Step Contact Form, Payment Form, Custom Contact Form Plugin by Bit Form
ja: お問い合わせフォームビルダープラグイン：マルチステップお問い合わせフォーム、支払いフォーム、Bit Formによるカスタムお問い合わせフォームプラグイン

note: Author of the plugin
en: Contact Form Builder - Bit Form
ja: お問い合わせフォームビルダー - Bit Form

en: Token expired
ja: トークンの有効期限が切れています

en: No Integration Found
ja: 統合が見つかりません

en: No Connected App Found
ja: 接続されたアプリが見つかりません

en: Some of the test fields are empty or an invalid email supplied
ja: テストフィールドの一部が空白か、無効なメールアドレスが入力されています

en: Migration Complete
ja: マイグレーション完了

en: Invalid file type
ja: 無効なファイルタイプです

en: Invalid form id
ja: 無効なフォームIDです

en: Meta Box must be activated!
ja: Meta Boxを有効にしてください！

en: Conversational CSS Saved Successfully!
ja: 会話型CSSが正常に保存されました！

en: Bit Form - Most advanced form builder and entries management plugin
ja: Bit Form - 最も高度なフォームビルダーおよびエントリ管理プラグイン

en: All Forms
ja: すべてのフォーム

en: Form Templates
ja: フォームテンプレート

en: App Settings
ja: アプリ設定

en: Integrations
ja: 統合

en: PDF Setting
ja: PDF設定

en: Payments
ja: 支払い

en: Doc & Support
ja: ドキュメント＆サポート

en: Get 74% OFF
ja: 74%オフを獲得

en: Template not found, by this name:
ja: テンプレートが見つかりません、この名前では：

en: Error Occurred, Please Reload
ja: エラーが発生しました。再読み込みしてください

en: You are allowed to add maximum 2 workflows
ja: 最大2つのワークフローを追加できます

en: Can not save empty form.
ja: 空のフォームは保存できません。

en: Form Name Should Be Within 50 Characters
ja: フォーム名は50文字以内である必要があります

en: All Entries
ja: すべてのエントリ

en: Form Saved successfully
ja: フォームが正常に保存されました

en: User
ja: ユーザー

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Form update failed.
ja: フォームの更新に失敗しました。

en: Error Occured in saving %s
ja: %s の保存中にエラーが発生しました

en: Form updated successfully.
ja: フォームが正常に更新されました。

en: Form status change failed.
ja: フォームのステータス変更に失敗しました。

en: Form status changed successfully
ja: フォームの状態が正常に変更されました

en: Form id is empty.
ja: フォームIDが空です。

en: Form is not exists.
ja: フォームが存在しません。

en: Form id is invalid.
ja: フォームIDが無効です。

en: Form deleted successfully.
ja: フォームが正常に削除されました。

en: Form id is invalid
ja: フォームIDが無効です

en: Forms deleted successfully.
ja: フォームが正常に削除されました。

en: Form does not exists.
ja: フォームが存在しません。

en: Form duplicated successfully
ja: フォームが正常に複製されました

en: Please import a valid json.
ja: 有効なJSONをインポートしてください。

en: Form imported successfully.
ja: フォームが正常にインポートされました。

en: Form does not exists
ja: フォームが存在しません

en: Entry Not Found!
ja: エントリが見つかりません！

en: Invalid Form ID or Entries ID.
ja: 無効なフォームIDまたはエントリIDです。

en: Entries id is invalid
ja: エントリIDが無効です

en: Form does not exist.
ja: フォームが存在しません。

en: Entry Deletetion prevented by workflow
ja: ワークフローによりエントリの削除が防止されました

en: Entry Deleted successfully
ja: エントリが正常に削除されました

en: Entry Deleted successfully, Some prevented by workflow
ja: エントリが正常に削除されました。一部はワークフローにより防止されました

en: Form entry deletion failed.
ja: フォームエントリの削除に失敗しました。

en: Form id or entries id is invalid
ja: フォームIDまたはエントリーIDが無効です

en: Form does not exist
ja: フォームが存在しません

en: Entry Duplicated successfully
ja: エントリーが正常に複製されました

en: Entries Duplicated successfully
ja: エントリーが正常に複製されました

en: Form entries does not exist.
ja: フォームエントリーが存在しません。

en: Failed to update, Data is empty.
ja: 更新に失敗しました。データが空です。

en: Invalid Form ID or entries ID.
ja: 無効なフォームIDまたはエントリーIDです。

en: Invalid Form id or entries id.
ja: 無効なフォームIDまたはエントリーIDです。

en: Integration deleted
ja: 連携が削除されました

en: Message deleted
ja: メッセージが削除されました

en: workflow deleted
ja: ワークフローが削除されました

en: Email Template deleted
ja: メールテンプレートが削除されました

en: Email Template duplicated
ja: メールテンプレートが複製されました

en: Report preferrences saved successfully
ja: レポート設定が正常に保存されました

en: g-ReCAPTCHA details is empty
ja: g-ReCAPTCHAの詳細が空です

en: reCAPTCHA saved successfully
ja: reCAPTCHAが正常に保存されました

en: reCAPTCHA updated successfully
ja: reCAPTCHAが正常に更新されました

en: Setting details is empty
ja: 設定の詳細が空です

en: Please re-check your Client ID & Secret
ja: クライアントIDとシークレットを再確認してください

en: Payment setting saved successfully
ja: 支払い設定が正常に保存されました

en: Payment setting updated successfully
ja: 支払い設定が正常に更新されました

en: This field is required
ja: この項目は必須です

en: Please, enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please, enter a valid URL
ja: 有効なURLを入力してください

en: Minimum ${field.minimum} is required
ja: 最低でも ${field.minimum} が必要です

en: Maximum ${field.maximum} is allowed
ja: 最大で ${field.maximum} まで許可されています

en: Please, enter only numbers
ja: 数字のみを入力してください

en: Please, enter a valid phone number
ja: 有効な電話番号を入力してください

en: Select at least ${field.minimum} option(s)
ja: 少なくとも ${field.minimum} 個のオプションを選択してください

en: Please, select no more than ${field.maximum} option(s)
ja: 最大で ${field.maximum} 個までのオプションを選択してください

en: Input does not match the required pattern
ja: 入力が必要なパターンと一致しません

en: Minimum ${field.minimum_file} file(s) required
ja: 最低でも ${field.minimum_file} 個のファイルが必要です

en: Maximum ${field.maximum_file} file(s) allowed
ja: 最大で ${field.maximum_file} 個のファイルが許可されています

en: Maximum file size exceeded. (Max: ${field.maximum_size}MB)
ja: 最大ファイルサイズを超えています。（最大: ${field.maximum_size}MB）

en: File type is not supported
ja: ファイルタイプはサポートされていません

en: This value is already taken. Please, choose a different one.
ja: この値はすでに使用されています。別のものを選択してください。

en: This username or email is already registered. Please, use another.
ja: このユーザー名またはメールアドレスはすでに登録されています。別のものを使用してください。

en: Custom Option Required
ja: カスタムオプションが必要です

en: Minimum amount of ${field.minimum_amount} is required
ja: 最低金額 ${field.minimum_amount} が必要です

en: Maximum amount of ${field.maximum_amount} is allowed
ja: 最大金額 ${field.maximum_amount} まで許可されています

en: Form data is empty
ja: フォームデータが空です

en: At least 1 condition needed
ja: 少なくとも1つの条件が必要です

en: Result is empty
ja: 結果が空です

en: Nothing to update
ja: 更新するものがありません

en: Nothing to duplicate
ja: 複製するものがありません

en: prepared query is empty
ja: 準備されたクエリが空です

en: is required
ja: は必須です

en: Minimum number is
ja: 最小数は

en: Maximum number is
ja: 最大数は

en: Email is invalid
ja: メールアドレスが無効です

en: URL is invalid
ja: URLが無効です

en: Sorry, Error occurred in saving form entry
ja: 申し訳ありません、フォームのエントリの保存中にエラーが発生しました

en: Sorry, error occurred in logging form entry
ja: 申し訳ありません、フォームのエントリのログ記録中にエラーが発生しました

en: Sorry, Error occured in saving form entry data
ja: 申し訳ありません、フォームエントリーデータの保存中にエラーが発生しました

en: provided form entries does not exists
ja: 指定されたフォームエントリーは存在しません

en: Entry Updated Successfully
ja: エントリーが正常に更新されました

en:  is required.
ja:  は必須です。

en:  should be an email. please provide a valid email address.
ja:  はメールアドレスである必要があります。有効なメールアドレスを入力してください。

en:  should be Time Format
ja:  は時間形式である必要があります

en:  should be a phone number
ja:  は電話番号である必要があります

en:  should be a number
ja: 数字である必要があります

en:  should be an URL
ja: URLである必要があります

en:  should be a date
ja: 日付である必要があります

en: Bitform Pages
ja: Bitformページ

en: Requested parameter is empty
ja: 要求されたパラメータが空です

en: module, fields are required for Sendinblue api
ja: Sendinblue APIにはmoduleとfieldsが必要です

en: module, fields are required for Acumbamail api
ja: Acumbamail APIにはmoduleとfieldsが必要です

en: Autonami Pro Plugins not found
ja: Autonami Proプラグインが見つかりません

en: module, fields are required for Autonami api
ja: Autonami APIにはmoduleとfieldsが必要です

en: Required data not found.
ja: 必須データが見つかりません。

en: module, fields are required for Elastic Email api
ja: Elastic Email APIにはmoduleとfieldsが必要です

en: module, fields are required for Encharge api
ja: Encharge APIにはmoduleとfieldsが必要です

en: Fluent CRM Plugins not found
ja: Fluent CRMプラグインが見つかりません

en: Please! Insatall Fluent CRM
ja: Fluent CRMをインストールしてください！

en: module, fields are required for Fluent CRM api
ja: Fluent CRM APIにはmoduleとfieldsが必要です

en: module, fields are required for Gist api
ja: Gist APIにはmoduleとfieldsが必要です

en: module, fields are required for Google sheet api
ja: Google Sheets APIにはmoduleとfieldsが必要です

en: module, fields are required for Trello api
ja: Trello APIにはmoduleとfieldsが必要です

en: Request parameter is empty
ja: リクエストパラメータが空です

en: api key field is required for hubspot api
ja: HubSpot APIにはAPIキーのフィールドが必要です

en: Integration execution failed
ja: 統合の実行に失敗しました

en: module, fields are required for Mail Chimp api
ja: Mail Chimp APIにはモジュールとフィールドが必要です

en: Invalid API Token
ja: 無効なAPIトークンです

en: module, fields are required for MailerLite api
ja: MailerLite APIにはモジュールとフィールドが必要です

en: Please! Insatall MailPoet
ja: お願い！MailPoetをインストールしてください

en: Please! Install MailPoet
ja: お願い！MailPoetをインストールしてください

en: module, fields are required for Mail Poet api
ja: Mail Poet APIにはモジュールとフィールドが必要です

en: username, password, fields are required for rapidmail api
ja: rapidmail APIにはユーザー名、パスワード、フィールドが必要です

en: Recipient List are required for rapidmail api
ja: rapidmail APIには受信者リストが必要です

en: module, fields are required for SendFox api
ja: SendFox APIにはモジュールとフィールドが必要です

en: module, fields are required for Telegram api
ja: Telegram APIにはモジュールとフィールドが必要です

en: SID, Auth Token,From Number and mapping fields are required for rapidmail api
ja: rapidmail APIにはSID、認証トークン、発信番号およびマッピングフィールドが必要です

en: webhook url is empty
ja: WebhookのURLが空です

en: %s is required for woocommerce %s
ja: %sはwoocommerce %sに必要です

en: WooCommerce must be activated!
ja: WooCommerceを有効にしてください！

en: module and field map are required for woocommerce
ja: woocommerceにはモジュールとフィールドマップが必要です

en: workspace, table, fields are required for zoho analytics api
ja: zoho analytics APIにはワークスペース、テーブル、フィールドが必要です

en: %s is required for zoho bigin, %s module
ja: %sはzoho biginの%sモジュールに必要です

en: module, fields are required for zoho bigin api
ja: zoho bigin APIにはモジュールとフィールドが必要です

en: %s is required for zoho campaigns
ja: %sはzoho campaignsに必要です

en: list are required for zoho campaigns api
ja: zoho campaigns APIにはlistが必要です

en: %s is required for zoho creator
ja: %sはzoho creatorに必要です

en: tokenDetails error
ja: tokenDetailsエラー

en: %s is required for zoho crm, %s module
ja: %sはzoho crm、%sモジュールに必要です

en: zoho crm field %s's maximum length is %s, Given %s
ja: zoho crmフィールド%sの最大長は%sです。与えられた値：%s

en: Tag is empty
ja: タグが空です

en: Assignment rules is empty
ja: 割り当てルールが空です

en: RelatedList is empty
ja: 関連リストが空です

en: module, layout are required for zoho crm relatedlist
ja: モジュール、レイアウトはzoho crm関連リストに必要です

en: module, layout, fields are required for zoho crm api
ja: モジュール、レイアウト、フィールドはzoho crm APIに必要です

en: %s is required for zoho bigin
ja: %sはzoho biginに必要です

en: list are required for zoho desk api
ja: zoho desk APIにはlistが必要です

en: module, fields are required for zoho mail api
ja: モジュール、フィールドはzoho mail APIに必要です

en: is required for zoho marketing hub
ja: はzoho marketing hubに必要です

en: list are required for zoho marketingHub api
ja: zoho marketingHub APIにはlistが必要です

en: %s is required for %s
ja: %sは%sに必要です

en: list are required for zoho projects api
ja: zoho projects APIにはlistが必要です

en: %s is required for zoho recruit, %s module
ja: %sはzoho recruit、%sモジュールに必要です

en: module, fields are required for zoho recruit api
ja: モジュール、フィールドはzoho recruit APIに必要です

en: module, fields are required for zoho sheet api
ja: モジュール、フィールドはzoho sheet APIに必要です

en: module, fields are required for zoho sign api
ja: zoho sign APIにはモジュールとフィールドが必要です

en: parent folder are required for zoho workdrive api
ja: zoho workdrive APIには親フォルダーが必要です

en: Sorry, Error occured in updated form
ja: 申し訳ありません、更新されたフォームでエラーが発生しました

en: Bitforms Pages
ja: Bitformsページ

en: Sorry! Submission limit exceeded.
ja: 申し訳ありません！送信制限を超えました。

en: Sorry! You have exceeded the submission limit.
ja: 申し訳ありません！送信制限を超えています。

en: Unknown upload error
ja: 不明なアップロードエラー

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップロードされたファイルはphp.iniのupload_max_filesizeディレクティブを超えています。

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ja: アップロードされたファイルはHTMLフォームで指定されたMAX_FILE_SIZEディレクティブを超えています。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: アップロードされたファイルは部分的にしかアップロードされませんでした。

en: No file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされませんでした。

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダーがありません。

en: Failed to write file to disk.
ja: ファイルのディスクへの書き込みに失敗しました。

en: A PHP extension stopped the file upload.
ja: PHP拡張機能がファイルのアップロードを停止しました。

en: Total File size is too large
ja: 合計ファイルサイズが大きすぎます

en: Upload failed
ja: アップロードに失敗しました

en: Untrusted upload source
ja: 信頼されていないアップロード元

en: Temporary file not accessible
ja: 一時ファイルにアクセスできません

en: Empty filename
ja: 空のファイル名

en: Cannot read file size
ja: ファイルサイズを読み取れません

en: File size is too large
ja: ファイルサイズが大きすぎます

en: This file type is not allowed
ja: このファイルタイプは許可されていません

en: File type is not allowed
ja: ファイルタイプは許可されていません

en: Invalid SVG
ja: 無効なSVGです

en: SVG file is not valid
ja: SVGファイルが有効ではありません

en: File size is too large after sanitation
ja: サニタイズ後のファイルサイズが大きすぎます

en: File not allowed by policy
ja: ポリシーによりファイルが許可されていません

en: Form Submitted Successfully
ja: フォームが正常に送信されました

en: provided form does not exists
ja: 指定されたフォームは存在しません

en: Form ID cannot be empty
ja: フォームIDは空にできません

en: #%s no. Form doesn't exists
ja: #%s 番のフォームは存在しません

en: #%s no. Form is not active
ja: #%s 番のフォームは有効ではありません

en: Entry Update Successfully
ja: エントリが正常に更新されました

en: Token verification failed
ja: トークンの検証に失敗しました

en: You are already logged in
ja: すでにログインしています

en: Please submit form with valid fields
ja: 有効なフィールドでフォームを送信してください

en: Please recheck your reCaptcha Configuration
ja: reCaptchaの設定を再確認してください

en: Please verify reCAPTCHA
ja: reCAPTCHAを確認してください

en: Please verify hCaptcha
ja: hCaptchaを確認してください

en: hCaptcha verification failed
ja: hCaptchaの検証に失敗しました

en: Please verify Cloudflare Turnstile Captcha
ja: Cloudflare Turnstile Captcha を確認してください

en: Cloudflare Turnstile Validation Error:
ja: Cloudflare Turnstile 検証エラー:

en: Sorry!! You have already submitted from this IP address
ja: 申し訳ありません！このIPアドレスからは既に送信されています

en: within %s to %s
ja: %s から %s の間に

en: %s to %s
ja: %s から %s

en: Form is available %s From %s
ja: フォームは %s から %s まで利用可能です

en: Form is available %s
ja: フォームは %s に利用可能です

en: Form is available on %s
ja: フォームは %s に利用可能です

en: Sorry!! Your IP address is %s, Blocked from submitting the form
ja: 申し訳ありません！あなたのIPアドレス %s はフォームの送信がブロックされています

en: Other...
ja: その他...

en: Select a Bitform
ja: Bitform を選択

en: Invalid request method. POST required.
ja: 無効なリクエスト方法です。POST が必要です。

en: No form selected
ja: フォームが選択されていません

en: Please select a form from the Form List available in the Bit Form element settings.
ja: Bit Form 要素の設定にあるフォームリストからフォームを選択してください。

en: Select Forms
ja: フォームを選択

en: Forms
ja: フォーム

en: Unsplash Images
ja: Unsplash 画像

en: Go to the Google reCaptcha V2 Admin Dashboard
ja: Google reCaptcha V2 管理ダッシュボードへ移動

en: Click on the Register button and add Label.
ja: 登録ボタンをクリックしてラベルを追加してください。

en: Choose the type of reCaptcha V2 (either I'm not a robot checkbox or Invisible reCaptcha badge).
ja: reCaptcha V2 の種類を選択してください（「私はロボットではありません」チェックボックスか、Invisible reCaptcha バッジのいずれか）。

en: Copy Your Domain URL and Goto Google ReCaptcha Dashboard, paste it under Domains.
ja: ドメインのURLをコピーし、Google reCaptchaダッシュボードに移動して、ドメインの欄に貼り付けてください。

en: Click on the Submit button.
ja: 送信ボタンをクリックしてください。

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Google reCaptcha Settings to paste them into the corresponding
ja: その後、サイトキーとシークレットキーが表示されます。両方のキーをコピーして、Bit formのGoogle reCaptcha設定に戻り、それぞれ対応する

en: Site Key
ja: サイトキー

en: and
ja: と

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: fields.
ja: のフィールドに貼り付けてください。

en: Click on the
ja: 設定を適用するには、

en: Save
ja: 保存

en: button to apply the settings.
ja: ボタンをクリックしてください。

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V2 field.
ja: 次に、フォームに移動してGoogle reCaptcha V2フィールドを追加してください。

en: For more details, please visit the
ja: 詳細については、

en: Bit form Google reCaptcha V2 documentation
ja: Bit form Google reCaptcha V2ドキュメント

en: and watch
ja: をご覧いただき、

en: YouTube Video
ja: YouTubeビデオ

en: Go to the Google reCaptcha V3 Admin Dashboard
ja: Google reCaptcha V3管理ダッシュボードに移動してください。

en: Choose the type of reCaptcha V3 (reCaptcha V3).
ja: reCaptcha V3のタイプ（reCaptcha V3）を選択してください。

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V3 field.
ja: 次に、フォームに移動してGoogle reCaptcha V3フィールドを追加してください。

en: Bit form Google reCaptcha V3 documentation
ja: Bit form Google reCaptcha V3ドキュメント

en: Go to the Turnstile Admin Dashboard
ja: Turnstile管理ダッシュボードに移動してください。

en: If you haven't created a Turnstile Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
ja: Turnstileサイトをまだ作成していない場合は、「サイトを追加」ボタンをクリックし、必要な項目を入力してください。

en: If you already have a Turnstile Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
ja: すでにTurnstileサイトをお持ちの場合は、サイト名をクリックしてサイトダッシュボードを開いてください。

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Turnstile Settings to paste them into the corresponding
ja: 次にサイトキーとシークレットキーが表示されます。両方のキーをコピーして、Bit form Turnstile設定に戻り、対応する箇所に貼り付けてください。

en: Now, Please go to your form and add a Turnstile field.
ja: 次に、フォームに移動してTurnstileフィールドを追加してください。

en: Bit form Turnstile documentation
ja: Bit form Turnstile ドキュメント

en: Go to the hCaptcha Admin Dashboard
ja: hCaptcha管理ダッシュボードに移動

en: If you haven't created a hCaptcha Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
ja: hCaptchaサイトをまだ作成していない場合は、「サイトを追加」ボタンをクリックし、必要な項目を入力してください。

en: If you already have a hCaptcha Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
ja: すでにhCaptchaサイトをお持ちの場合は、サイト名をクリックしてサイトダッシュボードを開いてください。

en: You will then see the site. Copy
ja: 次にサイトが表示されます。コピーしてください

en: and back to Bit form hCaptcha Settings to paste in Site Key fields.
ja: そしてBit form hCaptcha設定に戻り、サイトキー欄に貼り付けてください。

en: Then get the secret key. Go to the Profile → Settings and click the secret tab. You will find secret list or Generate New Secret.
ja: 次にシークレットキーを取得します。プロフィール → 設定に移動し、シークレットタブをクリックしてください。シークレットの一覧または「新しいシークレットを生成」が表示されます。

en: Now, Please go to your form and add a hCaptcha field.
ja: 次に、フォームに移動してhCaptchaフィールドを追加してください。

en: Bit form hCaptcha documentation
ja: Bit form hCaptcha ドキュメント

en: Captcha Settings
ja: キャプチャ設定

en: Note:
ja: 注意:

en: Please click on the available Captcha option for configuration.
ja: 設定のために利用可能なキャプチャオプションをクリックしてください。

en: Edit
ja: 編集

en: Captcha Settings Updated
ja: キャプチャ設定が更新されました

en: reCAPTCHA is a free service that protects your website from spam and abuse.
ja: reCAPTCHAは、ウェブサイトをスパムや悪用から保護する無料のサービスです。

en: Learn More
ja: 詳細はこちら

en: Domain URL:
ja: ドメインURL：

en: To get Site Key and SECRET , Please Visit
ja: サイトキーとシークレットを取得するには、次のページをご覧ください

en: Google reCAPTCHA Admin
ja: Google reCAPTCHA 管理画面

en: Update
ja: 更新

en: hCaptcha is a free service that protects your website from spam and abuse.
ja: hCaptchaは、あなたのウェブサイトをスパムや悪用から保護する無料サービスです。

en: To get Site Key and Secret, Please Visit
ja: サイトキーとシークレットを取得するには、次のページをご覧ください

en: hCaptcha Admin Dashboard
ja: hCaptcha 管理ダッシュボード

en: Turnstile is a free service that protects your website from spam and abuse.
ja: Turnstileは、あなたのウェブサイトをスパムや悪用から保護する無料サービスです。

en: Cloudflare Turnstile reCAPTCHA Admin
ja: Cloudflare Turnstile reCAPTCHA 管理

en: How to set up
ja: 設定方法

en: Delete
ja: 削除

en: Are you sure to delete this template
ja: このテンプレートを削除してもよろしいですか

en: Duplicate
ja: 複製

en: Are you sure to duplicate this template?
ja: このテンプレートを複製してもよろしいですか？

en: Template Name
ja: テンプレート名

en: Action
ja: 操作

en: Email Templates
ja: メールテンプレート

en: How to setup Email Templates & Send Email Notification:
ja: メールテンプレートの設定方法とメール通知の送信方法：

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Add New Template
ja: 新しいテンプレートを追加

en: Empty
ja: 空

en: Post Type cann't be empty
ja: 投稿タイプは空にできません

en: Post Status cann't be empty
ja: 投稿ステータスは空にできません

en: Please map mandatory fields
ja: 必須フィールドをマッピングしてください

en: Integration Name
ja: 統合名

en: Integration Name...
ja: 統合名...

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Refresh Post Types
ja: 投稿タイプを更新

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Select Status
ja: ステータスを選択

en: Author
ja: 作成者

en: Select Author
ja: 作成者を選択

en: Comment Status
ja: コメントステータス

en: Field Mapping
ja: フィールドマッピング

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Post Fields
ja: 投稿フィールド

en: ACF fields Mapping
ja: ACFフィールドのマッピング

en: Refresh ACF fields
ja: ACFフィールドを更新

en: ACF Fields
ja: ACFフィールド

en: ACF File Upload Fields Map
ja: ACFファイルアップロードフィールドのマップ

en: Error Occured
ja: エラーが発生しました

en: Loading ACF Fields...
ja: ACFフィールドを読み込み中...

en: Loading Post Types...
ja: 投稿タイプを読み込み中...

en: Select one of the defined WordPress post types Or custom post types for the post.
ja: 投稿のために定義されたWordPress投稿タイプまたはカスタム投稿タイプのいずれかを選択してください。

en: Select Post Type
ja: 投稿タイプを選択

en: Select the status for the post. If published status is selected and the post date is in the future, it will automatically be changed to scheduled
ja: 投稿のステータスを選択してください。公開ステータスが選択され、投稿日時が未来の場合は、自動的にスケジュール済みに変更されます

en: Select the user to be assigned to the post.
ja: 投稿に割り当てるユーザーを選択してください。

en: Select Field
ja: フィールドを選択

en: Custom...
ja: カスタム...

en: Custom Value
ja: カスタム値

en: Connect New Active Campaing API
ja: 新しいActiveCampaign APIを接続

en: Update ActiveCampaign
ja: ActiveCampaignを更新

en: Update Responses with ActiveCampaign existing email?
ja: 既存のActiveCampaignのメールでレスポンスを更新しますか？

en: Integration name cann't be empty
ja: 連携名は空にできません

en: Access API Key cann't be empty
ja: APIキーは空にできません

en: Access API URL cann't be empty
ja: API URLは空にできません

en: Authorized Successfully
ja: 認証に成功しました

en: Integration Name:
ja: 連携名：

en: Access API URL:
ja: APIアクセスURL：

en: Access API URL...
ja: APIアクセスURL…

en: Access API Key:
ja: APIアクセスキー：

en: Access API Key...
ja: APIアクセスキー…

en: ActiveCampaign lists refreshed
ja: ActiveCampaignのリストを更新しました

en: No ActiveCampaign lists found. Try changing the header row number or try again
ja: ActiveCampaignのリストが見つかりません。ヘッダー行番号を変更するか、再試行してください

en: ActiveCampaign lists refresh failed. please try again
ja: ActiveCampaignのリストの更新に失敗しました。再試行してください

en: ActiveCampaign tags refreshed
ja: ActiveCampaignのタグを更新しました

en: No ActiveCampaign tags found. Try changing the header row number or try again
ja: ActiveCampaignのタグが見つかりません。ヘッダー行番号を変更するか、再試行してください

en: ActiveCampaign tags refresh failed. please try again
ja: ActiveCampaignのタグの更新に失敗しました。再試行してください

en: ActiveCampaign fields refreshed
ja: ActiveCampaignのフィールドを更新しました

en: No ActiveCampaign fields found. Try changing the header row number or try again
ja: ActiveCampaignのフィールドが見つかりません。ヘッダー行番号を変更するか、再試行してください

en: ActiveCampaign fields refresh failed. please try again
ja: ActiveCampaignのフィールドの更新に失敗しました。再試行してください

en: Connected API:
ja: 接続されたAPI：

en: Select an App
ja: アプリを選択

en: List:
ja: リスト：

en: Select List
ja: リストを選択

en: Tags:
ja: タグ：

en: Refresh Activecapmaign Tags
ja: ActiveCampaign タグを更新

en: Map Fields
ja: フィールドをマッピング

en: Refresh Activecapmaign Field
ja: ActiveCampaign フィールドを更新

en: ActiveCampaign Fields
ja: ActiveCampaign フィールド

en: Actions
ja: アクション

en: To Get Auth token, Please Visit
ja: 認証トークンを取得するには、こちらをご覧ください

en: Acumbamail documentation
ja: Acumbamail ドキュメント

en: Auth Token:
ja: 認証トークン：

en: Auth Token...
ja: 認証トークン...

en: All list field fetched successfully
ja: すべてのリストフィールドを正常に取得しました

en: Failed to fetch list fields
ja: リストフィールドの取得に失敗しました

en: Lists fetched successfully
ja: リストを正常に取得しました

en: Lists fetch failed. please try again
ja: リストの取得に失敗しました。もう一度お試しください

en: Api Key can't be empty
ja: APIキーは空にできません

en: Authorized successfully
ja: 認証に成功しました

en: Authorized failed
ja: 認証に失敗しました

en: Connected API List:
ja: 接続されたAPIリスト：

en: Select API
ja: APIを選択

en: Actions:
ja: アクション：

en: Select Actions
ja: アクションを選択

en: All List:
ja: すべてのリスト：

en: Fetch Subscriber List
ja: 購読者リストを取得

en: Field Map
ja: フィールドマップ

en: Refresh Acumbamail Fields
ja: Acumbamail フィールドを更新

en: Acumbamail Fields
ja: Acumbamail フィールド

en: Authorized ✔
ja: 認証済み ✔

en: Authorize
ja: 認証する

en: Next
ja: 次へ

en: Skip exist Contact
ja: 既存の連絡先をスキップ

en: Skip if contact already exist in Autonami
ja: 連絡先が既に Autonami に存在する場合はスキップ

en: Connect Successfully
ja: 接続に成功しました

en: Autonami lists and tags refreshed
ja: Autonami のリストとタグを更新しました

en: Autonami lists and tags refresh failed Cause:
ja: Autonami のリストとタグの更新に失敗しました。原因：

en: please try again
ja: もう一度お試しください

en: Autonami lists and tags refresh failed. please try again
ja: Autonami のリストとタグの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Autonami fields refreshed
ja: Autonami フィールドを更新しました

en: No Autonami fields found. Try changing the header row number or try again
ja: Autonami フィールドが見つかりません。ヘッダ行番号を変更するか、再試行してください

en: Autonami fields refresh failed. please try again
ja: Autonami フィールドの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Autonami Lists:
ja: Autonami リスト：

en: Refresh Autonami Lists And Tags
ja: Autonami リストとタグを更新

en: Autonami Tags:
ja: Autonami タグ：

en: Refresh Autonami Fields
ja: Autonami フィールドを更新

en: Autonami Fields
ja: Autonami フィールド

en: Loaded integration:
ja: 読み込まれた統合：

en: Integration Info
ja: 統合情報

en: Add New
ja: 新規追加

en: App
ja: アプリ

en: Authorize New Dropbox App
ja: 新しい Dropbox アプリを認証

en: Delete File From Wordpress
ja: Wordpress からファイルを削除

en: Delete file from Wordpress after upload in Dropbox
ja: Dropbox にアップロード後、Wordpress からファイルを削除

en: Please enter API key and API secret
ja: API キーと API シークレットを入力してください

en: To Get Api Key & Secret, Please Visit
ja: API キーとシークレットを取得するには、こちらへアクセスしてください

en: Dropbox API Console
ja: Dropbox API コンソール

en: Dropbox Api Key:
ja: Dropbox API キー：

en: Api Key...
ja: API キー...

en: Dropbox Api Secret:
ja: Dropbox API シークレット：

en: Api Secret...
ja: API シークレット...

en: To Get Access Code, Please Visit
ja: アクセスコードを取得するには、こちらへアクセスしてください

en: Dropbox Access Code
ja: Dropbox アクセスコード

en: Dropbox Access Code:
ja: Dropbox アクセスコード：

en: Access Code...
ja: アクセスコード...

en: Error Occurred
ja: エラーが発生しました

en: Loading Dropbox Folders List...
ja: Dropboxフォルダリストを読み込み中...

en: Dropbox ApiKey, ApiSecret & Access Code can't be empty
ja: Dropbox ApiKey、ApiSecret、およびアクセスコードは空にできません

en: Authorization failed Cause:
ja: 認証失敗の原因：

en: Authorization failed. please try again
ja: 認証に失敗しました。もう一度お試しください

en: Select Folder
ja: フォルダを選択

en: Fetch All Dropbox Folders
ja: すべてのDropboxフォルダを取得

en: File Input
ja: ファイル入力

en: Dropbox Folder
ja: Dropboxフォルダ

en: Integration Settings
ja: 統合設定

en: Status
ja: ステータス

en: Add Status to contact
ja: 連絡先にステータスを追加

en: Ok
ja: OK

en: API Key cann't be empty
ja: APIキーは空にできません

en: API Key:
ja: APIキー：

en: API Key...
ja: APIキー...

en: To get API Key, Please Visit
ja: APIキーを取得するには、以下を訪問してください

en: Elastic Email API Console
ja: Elastic Email APIコンソール

en: Loading Lists...
ja: リストを読み込み中...

en: Lists:
ja: リスト：

en: Fetch All Recipients
ja: すべての受信者を取得

en: Elastic Email Fields
ja: Elastic Email フィールド

en: API key
ja: API キー

en: To get API , Please Visit
ja: API を取得するには、次のサイトをご覧ください

en: Encharge API Console
ja: Encharge API コンソール

en: Encharge fields refreshed
ja: Encharge フィールドが更新されました

en: No Encharge fields found. Try changing the header row number or try again
ja: Encharge フィールドが見つかりません。ヘッダ行番号を変更するか、もう一度お試しください

en: Encharge fields refresh failed. please try again
ja: Encharge フィールドの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Encharge Fields
ja: Encharge フィールド

en: Skip if contact already exist in FluentCRM
ja: FluentCRMに連絡先が既に存在する場合はスキップ

en: Double Opt-in
ja: ダブルオプトイン

en: Enable Double Option for new contacts
ja: 新しい連絡先にダブルオプションを有効にする

en: FluentCRM list refreshed
ja: FluentCRM リストが更新されました

en: FluentCRM list refresh failed Cause:
ja: FluentCRM リストの更新に失敗しました。原因：

en: FluentCRM list refresh failed. please try again
ja: FluentCRM リストの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Fluent CRM fields refreshed
ja: Fluent CRM フィールドが更新されました

en: No Fluent CRM fields found. Try changing the header row number or try again
ja: Fluent CRM フィールドが見つかりません。ヘッダ行番号を変更するか、もう一度お試しください

en: Fluent CRM fields refresh failed. please try again
ja: Fluent CRM フィールドの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Fluent CRM List:
ja: Fluent CRMリスト：

en: Select Fluent CRM list
ja: Fluent CRMリストを選択

en: Refresh Fluent CRM List
ja: Fluent CRMリストを更新

en: Fluent CRM Tags:
ja: Fluent CRMタグ：

en: Fluent CRM Fields
ja: Fluent CRMフィールド

en: Tags
ja: タグ

en: Add tags to contact
ja: 連絡先にタグを追加

en: Refresh Tags
ja: タグを更新

en: Integration API Key...
ja: 統合APIキー...

en: To get API, Please Visit
ja: APIを取得するには、以下を訪問してください

en: Getgist API Console
ja: Getgist APIコンソール

en: Loading Tags...
ja: タグを読み込み中...

en: User Type:
ja: ユーザータイプ：

en: Select User Type
ja: ユーザータイプを選択

en: Gist Fields
ja: Gistフィールド

en: Authorize New Google App
ja: 新しいGoogleアプリを認証

en: Update Row
ja: 行を更新

en: Control how the row gets updated.
ja: 行の更新方法を制御します。

en: Update google Sheet
ja: Googleシートを更新

en: Update Responses with Google Sheet?
ja: Googleシートで回答を更新しますか？

en: Enter the criteria to update rows. Please use the below format.
ja: 行を更新する条件を入力してください。以下の形式を使用してください。

en: Update Preferance
ja: 更新設定

en: update row for first match only?
ja: 最初の一致のみ行を更新しますか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: insert new row if the above criteria doesn't met?
ja: 上記の条件に合わない場合、新しい行を挿入しますか？

en: Share Settings
ja: 設定を共有

en: Homepage URL:
ja: ホームページURL：

en: Authorized Redirect URIs:
ja: 許可されたリダイレクトURI：

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit
ja: クライアントIDとシークレットを取得するには、以下を訪問してください

en: Google API Console
ja: Google API コンソール

en: Client id:
ja: クライアントID：

en: Client id...
ja: クライアントID…

en: Client secret:
ja: クライアントシークレット：

en: Client secret...
ja: クライアントシークレット…

en: Spreadsheet refreshed
ja: スプレッドシートが更新されました

en: Spreadsheet refresh failed Cause: %s. please try again
ja: スプレッドシートの更新に失敗しました。原因：%s。再試行してください

en: Spreadsheet refresh failed. please try again
ja: スプレッドシートの更新に失敗しました。再試行してください

en: Worksheets refreshed
ja: ワークシートが更新されました

en: Worksheets refresh failed. please try again
ja: ワークシートの更新に失敗しました。再試行してください

en: Worksheet Headers refreshed
ja: ワークシートのヘッダーが更新されました

en: No Worksheet headers found. Try changing the header row number or try again
ja: ワークシートのヘッダーが見つかりません。ヘッダー行番号を変更するか、再試行してください

en: Worksheet Headers refresh failed. please try again
ja: ワークシートのヘッダーの更新に失敗しました。再度お試しください

en: Client ID cann't be empty
ja: クライアントIDは空にできません

en: Secret key cann't be empty
ja: シークレットキーは空にできません

en: Authorization failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authorize App:
ja: アプリを認証：

en: Spreadsheets:
ja: スプレッドシート：

en: Select Spreadsheet
ja: スプレッドシートを選択

en: Select Worksheet
ja: ワークシートを選択

en: Header Row:
ja: ヘッダー行：

en: By default, first row of the worksheet is considered as header row. This can be used if tabular data starts from any row other than the first row.
ja: デフォルトでは、ワークシートの最初の行がヘッダー行と見なされます。表形式のデータが最初の行以外の任意の行から始まる場合に使用できます。

en: Google Fields
ja: Google フィールド

en: Add Tags
ja: タグを追加

en: Add Contact Tag
ja: コンタクトタグを追加

en: Select tag
ja: タグを選択

en: Refresh Groundhogg Tags
ja: Groundhogg タグを更新

en: Your Domain Name:
ja: あなたのドメイン名：

en: Public Key:
ja: 公開鍵：

en: Public Key...
ja: 公開鍵...

en: Token:
ja: トークン:

en: Token...
ja: トークン...

en: Public Key can't be empty
ja: 公開キーは空にできません

en: token can't be empty
ja: トークンは空にできません

en: Domain Name can't be empty
ja: ドメイン名は空にできません

en: Authorization Successful
ja: 認証に成功しました

en: Authorization Failed
ja: 認証に失敗しました

en: Groundhogg all tag fetched successfully
ja: Groundhoggの全タグを正常に取得しました

en: Failed to fetch groundhoggtag
ja: groundhoggtagの取得に失敗しました

en: Email:
ja: メール:

en: Groundhogg Fields
ja: Groundhoggフィールド

en: Add Meta field
ja: メタフィールドを追加

en: Groundhogg Meta Fields
ja: Groundhoggメタフィールド

en: All Tags:
ja: すべてのタグ:

en: Custom Groundhogg Value
ja: カスタムGroundhogg値

en: Contact Owner
ja: 連絡先の所有者

en: Add a contact owner
ja: 連絡先の所有者を追加

en: Lifecycle Stage
ja: ライフサイクルステージ

en: Add a lifecycle stage
ja: ライフサイクルステージを追加

en: Lead Status
ja: リードステータス

en: Add lead status
ja: リードステータスを追加

en: Contact
ja: 連絡先

en: Associate deal with contacts
ja: 取引を連絡先に関連付け

en: Company
ja: 会社

en: Associate deal with company
ja: 取引を会社に関連付け

en: Deal Type
ja: 取引タイプ

en: Add type to deal
ja: 取引にタイプを追加

en: Priority
ja: 優先度

en: Add priority to deal
ja: 取引に優先度を追加

en: Refresh Owners
ja: 所有者を更新

en: Contacts
ja: 連絡先一覧

en: Refresh CRM Tags
ja: CRMタグを更新

en: Hubspot API Console
ja: Hubspot APIコンソール

en: Loading Pipelines...
ja: パイプラインを読み込み中...

en: Loading Owners...
ja: 所有者を読み込み中...

en: Loading Contacts...
ja: 連絡先を読み込み中...

en: Loading Company...
ja: 会社情報を読み込み中...

en: Action:
ja: アクション：

en: Select Action
ja: アクションを選択

en: Pipeline:
ja: パイプライン：

en: Select Pipeline
ja: パイプラインを選択

en: Stage:
ja: ステージ：

en: Select Stage
ja: ステージを選択

en: Hubspot Fields
ja: Hubspot フィールド

en: Data center cann't be empty
ja: データセンターは空にできません

en: Data Center:
ja: データセンター：

en: --Select a data center--
ja: --データセンターを選択--

en: Zoho API Console
ja: Zoho API コンソール

en: Successfully Integrated
ja: 正常に統合されました

en: Finish & Save
ja: 完了して保存

en: Webhook tests failed. please try again
ja: Webhook テストに失敗しました。もう一度お試しください

en: Integration name
ja: 統合名

en: Link:
ja: リンク：

en: To got Webhook , Please Visit
ja: Webhook を取得するには、次を訪問してください

en: Method:
ja: メソッド：

en: Add Url Parameter: (optional)
ja: URL パラメーターを追加：（任意）

en: Key
ja: キー

en: Value
ja: 値

en: Add field
ja: フィールドを追加

en: Test Webhook
ja: Webhook をテスト

en: Response:
ja: 応答：

en: Try our free webhook test website:
ja: 無料のWebhookテストサイトをお試しください：

en: Authorize New Mailchimp App
ja: 新しいMailchimpアプリを認証する

en: Add Address Field
ja: 住所フィールドを追加

en: Add Double Opt-in
ja: ダブルオプトインを追加

en: Update Mail Chimp
ja: Mailchimpを更新

en: Update Responses with MailChimp exist Aduience?
ja: MailChimpに存在するオーディエンスで応答を更新しますか？

en: Authorize App Name:
ja: アプリ名を認証：

en: Authorize App Name...
ja: アプリ名を認証中...

en: Mail Chimp API Console
ja: Mailchimp APIコンソール

en: Audience list refreshed
ja: オーディエンスリストが更新されました

en: Audience list refresh failed Cause: %s. please try again
ja: オーディエンスリストの更新に失敗しました。原因：%s。もう一度お試しください

en: Audience list failed. please try again
ja: オーディエンスリストの取得に失敗しました。もう一度お試しください

en: Audience tags refreshed
ja: オーディエンスタグが更新されました

en: Audience tags refresh failed Cause: %s. please try again
ja: オーディエンスタグの更新に失敗しました。原因：%s。もう一度お試しください

en: Audience tags failed. please try again
ja: オーディエンスタグの取得に失敗しました。もう一度お試しください

en: Fields refreshed
ja: フィールドが更新されました

en: Fields refresh failed. please try again
ja: フィールドの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Authorized App:
ja: 認証済みアプリ：

en: Audience List:
ja: オーディエンスリスト：

en: Select Audience List
ja: オーディエンスリストを選択

en: Refresh MailChimp Tags
ja: MailChimpタグを更新

en: Mail Chimp Fields
ja: MailChimpフィールド

en: Address Field Map
ja: 住所フィールドマップ

en: Form Address Fields
ja: フォームの住所フィールド

en: Mail Chimp Address Fields
ja: MailChimp住所フィールド

en: Groups
ja: グループ

en: Add Groups
ja: グループを追加

en: Add Subscriber Status
ja: 購読者ステータスを追加

en: Update Subscriber
ja: 購読者を更新

en: Update Responses with MailerLite exist Subscriber?
ja: MailerLiteに既存の購読者がいる場合、回答を更新しますか？

en: Refresh Groups
ja: グループを更新

en: Type
ja: タイプ

en: Select Version:
ja: バージョンを選択：

en: To Get API token, Please Visit
ja: APIトークンを取得するには、次のページにアクセスしてください

en: MailerLite API Token
ja: MailerLite APIトークン

en: API Token:
ja: APIトークン：

en: API Token...
ja: APIトークン...

en: Fields refresh successfully
ja: フィールドが正常に更新されました

en: Authorized Failed
ja: 認証に失敗しました

en: Fields refresh failed
ja: フィールドの更新に失敗しました

en: Group fetch successfully
ja: グループの取得に成功しました

en: Group fetch failed
ja: グループの取得に失敗しました

en: MailerLite Fields
ja: MailerLite フィールド

en: Update MailPoet
ja: MailPoet を更新

en: Update Responses with Mailpoet exist Subscriber?
ja: Mailpoet 存在する購読者での応答を更新しますか？

en: Newsletter list refreshed
ja: ニュースレターリストを更新しました

en: Newsletter list refresh failed Cause:
ja: ニュースレターリストの更新に失敗しました。原因：

en: Newsletter list refresh failed. please try again
ja: ニュースレターリストの更新に失敗しました。再度お試しください

en: Mailpoet fields refreshed
ja: Mailpoet フィールドを更新しました

en: No Mailpoet fields found. Try changing the header row number or try again
ja: Mailpoet フィールドが見つかりません。ヘッダー行番号を変更するか、再度お試しください

en: Mailpoet fields refresh failed. please try again
ja: Mailpoet フィールドの更新に失敗しました。再度お試しください

en: Refresh MailPoet List
ja: MailPoet リストを更新

en: MailPoet Fields
ja: MailPoet フィールド

en: MetaBox Fields Mapping
ja: MetaBox フィールドのマッピング

en: Refresh MetaBox List
ja: MetaBox リストを更新

en: Metabox Fields
ja: Metabox フィールド

en: Metabox File Upload Fields Map
ja: Metabox ファイルアップロードフィールドのマップ

en: Metaxbox Fields
ja: Metaxbox フィールド

en: Metabox Fields Mapping
ja: Metabox フィールドのマッピング

en: Loading MetaBox Fields...
ja: MetaBoxフィールドを読み込み中...

en: Authorize New One Drive App
ja: 新しいOneDriveアプリを認証する

en: Upload Files
ja: ファイルをアップロード

en: Add attachments from Bit-integration-pro to OneDrive folder.
ja: Bit-integration-proからOneDriveフォルダーに添付ファイルを追加します。

en: This action is required.
ja: この操作は必須です。

en: Select Attachment
ja: 添付ファイルを選択

en: Select file upload fields
ja: ファイルアップロードフィールドを選択

en: Delete file from Wordpress after upload in OneDrive
ja: OneDriveにアップロード後、WordPressからファイルを削除する

en: To Get Client Id & Secret, Please Visit
ja: クライアントIDとシークレットを取得するには、こちらへアクセスしてください

en: Azure Portal
ja: Azureポータル

en: OneDrive Client Id:
ja: OneDriveクライアントID：

en: Client Id...
ja: クライアントID...

en: OneDrive Client Secret:
ja: OneDriveクライアントシークレット：

en: Client Secret...
ja: クライアントシークレット...

en: Loading OneDrive Folders List...
ja: OneDriveフォルダーリストを読み込み中...

en: Sub Folders refreshed
ja: サブフォルダーを更新しました

en: No Sub Folder Found
ja: サブフォルダーが見つかりません

en: Sub Folders refresh failed. please try again
ja: サブフォルダーの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Client Id can't be empty
ja: クライアントIDは空にできません

en: Client Secret can't be empty
ja: クライアントシークレットは空にできません

en: Refresh All oneDrive Folders
ja: すべてのOneDriveフォルダーを更新

en: Refresh Sub Folders
ja: サブフォルダーを更新

en: Pod Fields
ja: ポッドフィールド

en: Pod cann't be empty
ja: ポッドは空にできません

en: Pod
ja: ポッド

en: Authorize New Rapidmail Account
ja: 新しいRapidmailアカウントを認証

en: Send Activation Email
ja: アクティベーションメールを送信

en: Add Send Activation Email
ja: アクティベーションメール送信を追加

en: To get Username and Password , Please Visit
ja: ユーザー名とパスワードを取得するには、こちらをご覧ください

en: Create API User
ja: APIユーザーを作成

en: User Name:
ja: ユーザー名：

en: User name...
ja: ユーザー名...

en: Password:
ja: パスワード：

en: Password...
ja: パスワード...

en: Loading Recipientslist...
ja: 受信者リストを読み込み中...

en: Username can't be empty
ja: ユーザー名は空にできません

en: Password can't be empty
ja: パスワードは空にできません

en: Recipient:
ja: 受信者：

en: Select Recipients
ja: 受信者を選択

en: Rapidmail Fields
ja: Rapidmailフィールド

en: To Get Client Auth token, Please Visit
ja: クライアント認証トークンを取得するには、以下を訪問してください

en: SendFox Access Token
ja: SendFox アクセストークン

en: Access Token:
ja: アクセストークン：

en: Access Token...
ja: アクセストークン...

en: Access Token can't be empty
ja: アクセストークンは空にできません

en: SendFox List Fields
ja: SendFox リストフィールド

en: Refresh SendFox List
ja: SendFox リストを更新

en: SendFox Fields
ja: SendFox フィールド

en: SendFox Unsubscribe Fields
ja: SendFox 解除フィールド

en: Template name cann't be empty
ja: テンプレート名は空にできません

en: Redirection url name cann't be empty
ja: リダイレクト URL 名は空にできません

en: Update Sendinblue
ja: Sendinblue を更新

en: Update Responses with Sendinblue existing email?
ja: Sendinblue の既存メールで回答を更新しますか？

en: Brevo(SendinBlue) API Console
ja: Brevo(SendinBlue) API コンソール

en: List refreshed
ja: リストが更新されました

en: List refresh failed Cause: %s. please try again
ja: リストの更新に失敗しました。原因：%s。再試行してください

en: List failed. please try again
ja: リストの取得に失敗しました。再試行してください

en: Templates refreshed
ja: テンプレートが更新されました

en: Templates refresh failed Cause: %s. please try again
ja: テンプレートの更新に失敗しました。原因：%s。再試行してください

en: Templates failed. please try again
ja: テンプレートの取得に失敗しました。再試行してください

en: Sendinblue fields refreshed
ja: Sendinblueフィールドが更新されました

en: No Sendinblue fields found. Try changing the header row number or try again
ja: Sendinblueフィールドが見つかりません。ヘッダ行番号を変更するか、再試行してください

en: Sendinblue fields refresh failed. please try again
ja: Sendinblueフィールドの更新に失敗しました。再試行してください

en: Refresh Sendinblue Lists
ja: Sendinblueリストを更新

en: Sendinblue Fields
ja: Sendinblueフィールド

en: Template:
ja: テンプレート：

en: Select Template
ja: テンプレートを選択

en: Refresh Sendinblue Templates
ja: Sendinblueテンプレートを更新

en: RedirectionUrl:
ja: リダイレクトURL：

en: Attachments or Signature field
ja: 添付ファイルまたは署名フィールド

en: Add attachments or Signature field from BitForm to send Telegram.
ja: Telegram送信用にBitFormから添付ファイルまたは署名フィールドを追加してください。

en: Please select file upload or signature field
ja: ファイルアップロードまたは署名フィールドを選択してください

en: Authorized Filled
ja: 認証済みフィールド

en: Bot API Key:
ja: Bot APIキー：

en: Bot API Key...
ja: Bot APIキー...

en: Chat list refreshed
ja: チャットリストが更新されました

en: Chat list refresh failed Cause:
ja: チャットリストの更新に失敗しました。原因：

en: Chat list refresh failed. please try again
ja: チャットリストの更新に失敗しました。再試行してください

en: Chat List:
ja: チャットリスト：

en: Select Chat List
ja: チャットリストを選択

en: Refresh Telegram List
ja: Telegramリストを更新

en: Parse Mode:
ja: 解析モード:

en: Messages:
ja: メッセージ:

en: Account SID:
ja: アカウントSID:

en: Account SID...
ja: アカウントSID...

en: To get Account SID and Auth Token , Please Visit
ja: アカウントSIDと認証トークンを取得するには、以下を訪問してください

en: Twilio Console
ja: Twilioコンソール

en: From:
ja: 送信元:

en: Phone Number...
ja: 電話番号...

en: Account SID can't be empty
ja: アカウントSIDは空にできません

en: Auth Token can't be empty
ja: 認証トークンは空にできません

en: Phone number can't be empty
ja: 電話番号は空にできません

en: Twilio Fields
ja: Twilioフィールド

en: Connected with WooCommerce Successfully
ja: WooCommerceと正常に接続されました

en: Connect
ja: 接続

en: Module:
ja: モジュール:

en: Select Module
ja: モジュールを選択

en: Refresh Fields
ja: フィールドを更新

en: WooCommerce Fields
ja: WooCommerce フィールド

en: Map File Upload Fields
ja: ファイルアップロードフィールドのマッピング

en: Downloadable
ja: ダウンロード可能

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
ja: ダウンロード可能な商品は購入時にファイルへのアクセスを提供します。

en: Downloadable Product
ja: ダウンロード可能商品

en: Select File Upload Fields
ja: ファイルアップロードフィールドを選択

en: Select Fields
ja: フィールドを選択

en: Authorize New Zoho Analytics App
ja: 新しい Zoho Analytics アプリを認証

en: Share Table
ja: テーブルを共有

en: Share Table with users pushed to Zoho Analytics.
ja: Zoho Analytics にプッシュされたユーザーとテーブルを共有します。

en: Example
ja: 例

en: Here Department, Salary and Country are Zoho Analytics table column name
ja: ここで Department、Salary、Country は Zoho Analytics テーブルの列名です

en: Supported Arithmetic Operators: ( +, -, *, / ) and Supported Relational Operators: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )
ja: サポートされている算術演算子：（ +, -, *, / ）およびサポートされている関係演算子：（ =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN ）

en: Enter Email Addresses
ja: メールアドレスを入力

en: you can select analytics users or select form fields value or even can input custom email address as well
ja: 分析ユーザーを選択することも、フォームフィールドの値を選択することも、カスタムメールアドレスを入力することもできます

en: Permissions Settings
ja: 権限設定

en: Zoho Analytics Owner Email:
ja: Zoho Analytics オーナーのメール：

en: Owner Email
ja: オーナーメール

en: Workspaces refreshed
ja: ワークスペースが更新されました

en: Workspaces refresh failed Cause:
ja: ワークスペースの更新失敗原因：

en: Workspaces refresh failed. please try again
ja: ワークスペースの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Users refreshed
ja: ユーザーが更新されました

en: Users refresh failed Cause:
ja: ユーザーの更新に失敗しました。原因：

en: Users refresh failed. please try again
ja: ユーザーの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Tables refreshed
ja: テーブルが更新されました

en: Tables refresh failed. please try again
ja: テーブルの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Table Headers refreshed
ja: テーブルヘッダーが更新されました

en: Zoho didn't provide column names for this table
ja: このテーブルの列名はZohoから提供されませんでした

en: Table Headers refresh failed. please try again
ja: テーブルヘッダーの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Workspace:
ja: ワークスペース：

en: Select Workspace
ja: ワークスペースを選択

en: Refresh Analytics Workspaces
ja: Analyticsワークスペースを更新

en: Table:
ja: テーブル：

en: Select Table
ja: テーブルを選択

en: ** Zoho Analytics doesn't support data INSERT / UPDATE in other integration table
ja: ** Zoho Analyticsは他の統合テーブルでのデータの挿入/更新をサポートしていません

en: Refresh Analytics Table Headers
ja: Analyticsテーブルヘッダーを更新

en: Zoho Fields
ja: Zohoフィールド

en: Authorize New Zoho Bigin App
ja: 新しいZoho Biginアプリを認証

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Trigger workflows in Zoho Bigin.
ja: Zoho Biginでワークフローをトリガーします。

en: Approval
ja: 承認

en: Send entries to approval list in Zoho Bigin.
ja: エントリをZoho Biginの承認リストに送信します。

en: Add a Note
ja: メモを追加

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Bigin.
ja: Zoho Biginにプッシュするためにbitformからメモを追加します。

en: Upload Photo
ja: 写真をアップロード

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Add attachments from BitForm to Zoho Bigin.
ja: BitFormからZoho Biginへ添付ファイルを追加します。

en: Record Owner
ja: レコード所有者

en: Tag Name
ja: タグ名

en: Notes
ja: メモ

en: Note Title
ja: メモタイトル

en: Note Content
ja: メモ内容

en: Field
ja: フィールド

en: Modules refreshed
ja: モジュールを更新しました

en: Modules refresh failed Cause: %s. please try again
ja: モジュールの更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: Modules refresh failed. please try again
ja: モジュールの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: RelatedLists refreshed
ja: 関連リストを更新しました

en: RelatedLists refresh failed Cause:
ja: 関連リストの更新に失敗しました。原因:

en: RelatedLists refresh failed. please try again
ja: 関連リストの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Tags Refreshed
ja: タグを更新しました

en: Tags refresh failed. please try again
ja: タグの更新に失敗しました。再試行してください

en: Users Refreshed
ja: ユーザーが更新されました

en: Refresh Bigin Modules
ja: Biginモジュールを更新

en: New Record
ja: 新しいレコード

en: Map Attachments
ja: 添付ファイルをマップ

en: Related List:
ja: 関連リスト:

en: Select Related Module
ja: 関連モジュールを選択

en: Refresh Bigin Related Lists
ja: Biginの関連リストを更新

en: Authorize New Zoho Campaigns App
ja: 新しいZoho Campaignsアプリを認証

en: Lists refreshed
ja: リストが更新されました

en: Lists refresh failed Cause:
ja: リストの更新に失敗しました。原因：

en: Lists refresh failed. please try again
ja: リストの更新に失敗しました。再試行してください

en: Contact Fields refreshed
ja: 連絡先フィールドが更新されました

en: Zoho didn't provide fields names for this list
ja: このリストのフィールド名はZohoから提供されませんでした

en: Contact Fields refresh failed. please try again
ja: 連絡先フィールドの更新に失敗しました。再試行してください

en: Contact Email
ja: 連絡先メール

en: Refresh Campaigns Lists
ja: キャンペーンリストを更新

en: Refresh Campaigns Contact Fields
ja: キャンペーン連絡先フィールドを更新

en: Authorize New Zoho Creator App
ja: 新しいZoho Creatorアプリを認証

en: Update Record
ja: レコードを更新

en: Control how the record gets updated.
ja: レコードの更新方法を制御します。

en: Enter the criteria to update records. Please use the below format.
ja: レコードを更新する条件を入力してください。以下の形式を使用してください。

en: Example:
ja: 例：

en: Here Email is Zoho Creator Field link name. info:
ja: ここでのEmailはZoho Creatorのフィールドリンク名です。情報：

en: Zoho Creator Criteria Guide
ja: Zoho Creator 条件ガイド

en: insert new record if the above criteria doesn&apos;t met?
ja: 上記の条件が満たされない場合、新しいレコードを挿入しますか？

en: Owner Name (Your Zoho Creator screen name):
ja: 所有者名（あなたのZoho Creatorの画面名）：

en: Your Zoho Creator screen name...
ja: あなたのZoho Creatorの画面名を入力してください...

en: Applications refreshed
ja: アプリケーションが更新されました

en: Applications refresh failed Cause:
ja: アプリケーションの更新に失敗しました。原因：

en: Applications refresh failed. please try again
ja: アプリケーションの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Forms refreshed
ja: フォームが更新されました

en: Forms refresh failed Cause:
ja: フォームの更新に失敗しました。原因：

en: Forms refresh failed. please try again
ja: フォームの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Fields refresh failed Cause:
ja: フィールドの更新に失敗しました。原因：

en: Application:
ja: アプリケーション：

en: Select Application
ja: アプリケーションを選択

en: Form:
ja: フォーム：

en: Select Form
ja: フォームを選択

en: Refresh Creator Fields
ja: Creatorフィールドを更新

en: Authorize New Zoho CRM App
ja: 新しいZoho CRMアプリを認証する

en: Trigger CRM workflows
ja: CRMワークフローをトリガーする

en: Add attachments or signatures from BitForm to CRM.
ja: BitFormからCRMに添付ファイルや署名を追加する。

en: Send entries to CRM approval list.
ja: エントリをCRM承認リストに送信する。

en: Blueprint
ja: ブループリント

en: Trigger CRM Blueprint
ja: CRMブループリントをトリガーする

en: Capture GCLID
ja: GCLIDを取得する

en: Sends the click details of AdWords Ads to Zoho CRM.
ja: AdWords広告のクリック詳細をZoho CRMに送信します。

en: Upsert Records
ja: レコードをアップサートする

en: The record is updated if it already exists else it is inserted as a new record.
ja: レコードが既に存在する場合は更新され、存在しない場合は新しいレコードとして挿入されます。

en: Assignment Rules
ja: 割り当てルール

en: Trigger Assignment Rules in Zoho CRM.
ja: Zoho CRMで割り当てルールをトリガーする。

en: Tag Records
ja: レコードにタグを付ける

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM.
ja: Zoho CRMに送信されたレコードにタグを追加する。

en: Add a owner to records pushed to Zoho CRM.
ja: Zoho CRMに送信されたレコードに所有者を追加する。

en: Select Assignment Rule
ja: 割り当てルールを選択

en: Refresh CRM Assignment Rules
ja: CRM割り当てルールを更新する

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM
ja: Zoho CRMに送信されたレコードにタグを追加する

en: Owner Name
ja: 所有者名

en: Select Owner
ja: 所有者を選択

en: Refresh CRM Owners
ja: CRM所有者を更新

en: Upsert Record
ja: レコードのアップサート

en: Upsert Using
ja: アップサートに使用

en: Arrange fields in order of preferance for upsertion
ja: アップサートの優先順にフィールドを並べ替え

en: Upsert Preferance
ja: アップサートの優先順位

en: Overwrite existing field values in Zoho CRM with empty field values from Bit Form while upserting a record?
ja: レコードをアップサートする際に、Bit Formの空のフィールド値でZoho CRMの既存フィールド値を上書きしますか？

en: Layouts refreshed
ja: レイアウトが更新されました

en: Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
ja: レイアウトの更新に失敗しました。原因：%s。再試行してください

en: Layouts refresh failed. please try again
ja: レイアウトの更新に失敗しました。再試行してください

en: Tags refreshed
ja: タグが更新されました

en: Tags refresh failed Cause:
ja: タグの更新に失敗しました。原因：

en: Owners refreshed
ja: 所有者が更新されました

en: Owners refresh failed. please try again
ja: 所有者の更新に失敗しました。再試行してください

en: Assignment Rules refreshed
ja: 割り当てルールが更新されました

en: Assignment Rules refresh failed. please try again
ja: 割り当てルールの更新に失敗しました。再試行してください

en: Refresh CRM Modules
ja: CRMモジュールを更新

en: Related List #
ja: 関連リスト #

en: Add More Related List
ja: さらに関連リストを追加

en: Layout:
ja: レイアウト：

en: Select Layout
ja: レイアウトを選択

en: Refresh CRM Layouts
ja: CRMレイアウトを更新

en: Refresh CRM Related Lists
ja: CRM関連リストを更新

en: File Upload Field Map
ja: ファイルアップロードフィールドマップ

en: Please select a ticket owner
ja: チケットの所有者を選択してください

en: Authorize New Zoho Desk App
ja: 新しいZoho Deskアプリを認証

en: Ticket Owner
ja: チケット所有者

en: Add a owner to ticket pushed to Zoho Desk.
ja: Zoho Deskにプッシュされたチケットに所有者を追加します。

en: ticket owner is required
ja: チケット所有者は必須です

en: Product Name
ja: 製品名

en: Add a product to ticket pushed to Zoho Desk.
ja: Zoho Deskにプッシュされたチケットに製品を追加します。

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Add attachments from BitForm to ticket pushed to Zoho Desk.
ja: BitFormからZoho Deskにプッシュされたチケットに添付ファイルを追加します。

en: Select Product
ja: 製品を選択

en: Portals refreshed
ja: ポータルが更新されました

en: Portals refresh failed Cause:
ja: ポータルの更新に失敗しました。原因：

en: Portals refresh failed. please try again
ja: ポータルの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Departments refreshed
ja: 部門が更新されました

en: Departments refresh failed Cause: %s. please try again
ja: 部門の更新に失敗しました。原因：%s。もう一度お試しください

en: Departments refresh failed. please try again
ja: 部門の更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Owners refresh failed Cause:
ja: 所有者の更新に失敗しました。原因：

en: Products refreshed
ja: 製品が更新されました

en: Products refresh failed Cause:
ja: 製品の更新に失敗しました。原因：

en: Products refresh failed. please try again
ja: 製品の更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Portal:
ja: ポータル：

en: Select Portal
ja: ポータルを選択

en: Refresh Desk Portals
ja: Deskポータルを更新

en: Department:
ja: 部門：

en: Select Department
ja: 部門を選択

en: Refresh Desk Departments
ja: Desk部門を更新

en: Refresh Desk Fields
ja: Deskフィールドを更新

en: Add attachments from BitForm to mail pushed to Zoho Mail.
ja: BitFormからの添付ファイルをZoho Mailにプッシュされたメールに追加します。

en: Type:
ja: タイプ：

en: Select type
ja: タイプを選択

en: Send Email
ja: メールを送信

en: Save as Draft
ja: 下書きとして保存

en: Add Email Receiver
ja: メール受信者を追加

en: CC:
ja: CC：

en: Add Email CC
ja: メールのCCを追加

en: BCC:
ja: BCC：

en: Add Email BCC
ja: メールのBCCを追加

en: Subject:
ja: 件名：

en: Email Subject Here
ja: ここにメールの件名

en: Add form field
ja: フォームフィールドを追加

en: Body:
ja: 本文：

en: Refresh MarketingHub Lists
ja: MarketingHubリストを更新

en: Refresh MarketingHub Contact Fields
ja: MarketingHub連絡先フィールドを更新

en: Create
ja: 作成

en: %s Owner
ja: %s オーナー

en: Add an owner to %s  pushed to Zoho Projects.
ja: %s にオーナーを追加し、Zoho Projectsにプッシュします。

en: Task Layout
ja: タスクレイアウト

en: Add a layout to project pushed to Zoho Projects.
ja: Zoho Projectsにプッシュされたプロジェクトにレイアウトを追加します。

en: task layout is required
ja: タスクレイアウトは必須です

en: Public Project
ja: 公開プロジェクト

en: by default, it is set as private project.
ja: デフォルトでは非公開プロジェクトに設定されています。

en: Project user
ja: プロジェクトユーザー

en: Assign users to project pushed to Zoho Projects.
ja: Zoho Projectsにプッシュされたプロジェクトにユーザーを割り当てます。

en: Group Name
ja: グループ名

en: Add a group to project pushed to Zoho Projects.
ja: Zoho Projectsにプッシュされたプロジェクトにグループを追加します。

en: %s Flag
ja: %s フラグ

en: Add a flag to
ja: フラグを追加

en: pushed to Zoho Projects.
ja: Zoho Projects にプッシュされました。

en: flag is required
ja: フラグが必要です

en: Issue Followers
ja: 課題のフォロワー

en: Add followers to issue pushed to Zoho Projects
ja: Zoho Projects にプッシュされた課題にフォロワーを追加

en: Issue %s
ja: 課題 %s

en: Add %s to issue pushed to Zoho Projects
ja: Zoho Projects にプッシュされた課題に %s を追加

en: %s Attachments
ja: %s 添付ファイル

en: %s Time Log
ja: %s タイムログ

en: Add time log to %s pushed to Zoho Projects.
ja: Zoho Projects にプッシュされた %s にタイムログを追加。

en: %s Recurrence
ja: %s 繰り返し

en: Add recurrence to %s pushed to Zoho Projects.
ja: Zoho Projects にプッシュされた %s に繰り返しを追加。

en: %s Reminder
ja: %s リマインダー

en: Add reminder to %s pushed to Zoho Projects.
ja: Zoho Projects にプッシュされた %s にリマインダーを追加。

en: %s Tags
ja: %s タグ

en: Add tags to %s pushed to Zoho Projects.
ja: Zoho Projects にプッシュされた %s にタグを追加。

en: Refresh Portal Users
ja: ポータルユーザーを更新

en: Refresh Task Layouts
ja: タスクレイアウトを更新

en: Assign Project Users
ja: プロジェクトユーザーを割り当て

en: Project Group
ja: プロジェクトグループ

en: Select Group
ja: グループを選択

en: Refresh Project Groups
ja: プロジェクトグループを更新

en: Select Flag
ja: フラグを選択

en: Internal
ja: 内部

en: External
ja: 外部

en: Select Date
ja: 日付を選択

en: Billing Status
ja: 請求状況

en: Billable
ja: 請求可能

en: Non Billable
ja: 請求不可

en: Enter Hours
ja: 時間を入力

en: set start & end time
ja: 開始時刻と終了時刻を設定

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: End Time
ja: 終了時刻

en: set hours
ja: 時間を設定

en: Select Reminder Type
ja: リマインダーの種類を選択

en: Select Type
ja: 種類を選択

en: Daily
ja: 毎日

en: On Same Day
ja: 同じ日に

en: Before Due Date
ja: 期限前に

en: Custom Date
ja: カスタム日付

en: Day Before
ja: 前日

en: Select Time
ja: 時間を選択

en: Notify Users
ja: ユーザーに通知

en: Select Recurring Frequency
ja: 繰り返し頻度を選択

en: Select Frequency
ja: 頻度を選択

en: Weekley
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Yearly
ja: 毎年

en: Once Every
ja: ごとに一度

en: End After
ja: 終了条件

en: Set to previous business day
ja: 前の営業日に設定

en: Retain comments for subsequent recurrences
ja: 以降の繰り返しでコメントを保持する

en: Create next recurrence after the close of current task.
ja: 現在のタスク終了後に次の繰り返しを作成する。

en: Custom Tags
ja: カスタムタグ

en: Add Custom Tag
ja: カスタムタグを追加

en: No Portal Found
ja: ポータルが見つかりません

en: Portals refresh failed Cause: %s. please try again
ja: ポータルの更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: Projects refreshed
ja: プロジェクトが更新されました

en: No Project Found
ja: プロジェクトが見つかりません

en: Projects refresh failed Cause: %s. please try again
ja: プロジェクトの更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: Projects refresh failed. please try again
ja: プロジェクトの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Milestones refreshed
ja: マイルストーンが更新されました

en: No Milestone Found
ja: マイルストーンが見つかりません

en: Milestones refresh failed Cause: %s. please try again
ja: マイルストーンの更新に失敗しました。原因：%s。再試行してください

en: Milestones refresh failed. please try again
ja: マイルストーンの更新に失敗しました。再試行してください

en: Tasklists refreshed
ja: タスクリストが更新されました

en: No Tasklist Found
ja: タスクリストが見つかりません

en: Tasklists refresh failed Cause: %s. please try again
ja: タスクリストの更新に失敗しました。原因：%s。再試行してください

en: Tasklists refresh failed. please try again
ja: タスクリストの更新に失敗しました。再試行してください

en: Tasks refreshed
ja: タスクが更新されました

en: No Task Found
ja: タスクが見つかりません

en: Tasks refresh failed Cause: %s. please try again
ja: タスクの更新に失敗しました。原因：%s。再試行してください

en: Tasks refresh failed. please try again
ja: タスクの更新に失敗しました。再試行してください

en: Fields refresh failed Cause: %s. please try again
ja: フィールドの更新に失敗しました。原因：%s。再試行してください

en: No Owner Found
ja: 所有者が見つかりません

en: Owners refresh failed Cause: %s. please try again
ja: 所有者の更新に失敗しました。原因：%s。再試行してください

en: Task Layouts refreshed
ja: タスクレイアウトが更新されました

en: No Task Layout Found
ja: タスクレイアウトが見つかりません

en: Task Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
ja: タスクレイアウトの更新に失敗しました。原因：%s。再試行してください

en: Task Layouts refresh failed. please try again
ja: タスクレイアウトの更新に失敗しました。再試行してください

en: Project Groups refreshed
ja: プロジェクトグループが更新されました

en: No Project Group Found
ja: プロジェクトグループが見つかりません

en: Project Groups refresh failed Cause: %s. please try again
ja: プロジェクトグループの更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: Project Groups refresh failed. please try again
ja: プロジェクトグループの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: No Tag Found
ja: タグが見つかりません

en: Tags refresh failed Cause: %s. please try again
ja: タグの更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: please map mandatory fields
ja: 必須フィールドをマッピングしてください

en: please fill up the required actions
ja: 必要な操作を入力してください

en: to create a subtask you must select a task or create a new task
ja: サブタスクを作成するには、タスクを選択するか新しいタスクを作成する必要があります

en: to create a %s under milestone you must select a tasklist or create a new tasklist
ja: %s をマイルストーンの下に作成するには、タスクリストを選択するか新しいタスクリストを作成する必要があります

en: Refresh Projects Portals
ja: プロジェクトポータルを更新する

en: Event:
ja: イベント:

en: Select Event
ja: イベントを選択

en: Create Project
ja: プロジェクトを作成

en: Create Milestone
ja: マイルストーンを作成

en: Create Tasklist
ja: タスクリストを作成

en: Create Task
ja: タスクを作成

en: Create Sub Task
ja: サブタスクを作成

en: Create Issue
ja: 課題を作成

en: Select Project
ja: プロジェクトを選択

en: Refresh Projects
ja: プロジェクトを更新

en: create a new project
ja: 新しいプロジェクトを作成

en: Milestone:
ja: マイルストーン：

en: Select Milestone
ja: マイルストーンを選択

en: Refresh Milestones
ja: マイルストーンを更新

en: create a new milestone
ja: 新しいマイルストーンを作成

en: Tasklist Flag:
ja: タスクリストフラグ：

en: Tasklist:
ja: タスクリスト：

en: Select Tasklist Flag
ja: タスクリストフラグを選択

en: Select Tasklist
ja: タスクリストを選択

en: create a new tasklist
ja: 新しいタスクリストを作成

en: Task:
ja: タスク：

en: Select Task
ja: タスクを選択

en: create a new task
ja: 新しいタスクを作成

en: Trigger workflows in Zoho Recruit.
ja: Zoho Recruitでワークフローをトリガーします。

en: Send entries to approval list in Zoho Recruit
ja: Zoho Recruitの承認リストにエントリを送信

en: A record gets updated if the email already exists, else a new record will be created.
ja: メールが既に存在する場合はレコードが更新され、存在しない場合は新しいレコードが作成されます。

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Recruit.
ja: bitformからのメモを追加してZoho Recruitにプッシュします。

en: Set owner of current record
ja: 現在のレコードの所有者を設定

en: Owner ID
ja: 所有者ID

en: Enter Owner ID
ja: 所有者IDを入力

en: Select Note Type
ja: ノートタイプを選択

en: Note Types refreshed
ja: ノートタイプが更新されました

en: Note Types refresh failed Cause: %s. please try again
ja: ノートタイプの更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: Note Types refresh failed. please try again
ja: ノートタイプの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: RelatedLists refresh failed Cause: %s. please try again
ja: 関連リストの更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: Share Workbook
ja: ワークブックを共有

en: Share workbook with users pushed to Zoho Sheet.
ja: Zoho Sheet にプッシュされたユーザーとワークブックを共有します。

en: Workbooks refreshed
ja: ワークブックが更新されました

en: Workbooks refresh failed Cause: %s. please try again
ja: ワークブックの更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: Workbooks refresh failed. please try again
ja: ワークブックの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Workbook:
ja: ワークブック:

en: Select Workbook
ja: ワークブックを選択

en: Templates refresh failed. please try again
ja: テンプレートの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Template Details refreshed
ja: テンプレート詳細が更新されました

en: Template Details refresh failed Cause: %s. please try again
ja: テンプレート詳細の更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: Template Details refresh failed. please try again
ja: テンプレート詳細の更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Templates:
ja: テンプレート:

en: Refresh Sign Templates
ja: 署名テンプレートを更新

en: Recipients:
ja: 受信者:

en: Refresh Template Details
ja: テンプレート詳細を更新

en: In Person Email (Optional)
ja: 対面メール（任意）

en: In Person Email
ja: 対面メール

en: In Person Name
ja: 対面名

en: Recipient Email
ja: 受信者メール

en: Recipient Name
ja: 受信者名

en: Language
ja: 言語

en: Role
ja: 役割

en: Private Note
ja: プライベートメモ

en: Leave a Note:
ja: メモを残す：

en: Create New Folder
ja: 新しいフォルダを作成

en: Create a new folder in the selected folder
ja: 選択したフォルダに新しいフォルダを作成

en: Add attachments from BitForm to Zoho Workdrive folder.
ja: BitFormからZoho Workdriveフォルダに添付ファイルを追加します。

en: Add field value to use as folder name
ja: フォルダ名として使用するフィールド値を追加

en: Add Random Number
ja: ランダム番号を追加

en: Share with users: (optional)
ja: ユーザーと共有：（任意）

en: Send Notification Mail
ja: 通知メールを送信

en: Teams refreshed
ja: チームを更新しました

en: Teams refresh failed Cause: %s. please try again
ja: チームの更新に失敗しました。原因：%s。もう一度お試しください

en: Teams refresh failed. please try again
ja: チームの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Folders refreshed
ja: フォルダを更新しました

en: Folders refresh failed Cause: %s. please try again
ja: フォルダーの更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: Folders refresh failed. please try again
ja: フォルダーの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Users refresh failed Cause: %s. please try again
ja: ユーザーの更新に失敗しました。原因: %s。もう一度お試しください

en: Team:
ja: チーム:

en: Select Team
ja: チームを選択

en: Refresh WorkDrive Teams
ja: WorkDriveチームを更新

en: Refresh WorkDrive Team Folders
ja: WorkDriveチームフォルダーを更新

en: Announcement
ja: お知らせ

en: Get Year End Deal
ja: 年末セールを入手

en: API key saved successfully
ja: APIキーが正常に保存されました

en: Saving API key...
ja: APIキーを保存中...

en: API Integration
ja: API統合

en: Learn more about Bit Form API
ja: Bit Form APIについて詳しく学ぶ

en: Domain URL
ja: ドメインURL

en: API Key
ja: APIキー

en: Generate new API key
ja: 新しいAPIキーを生成

en: Registration successfully done.
ja: 登録が正常に完了しました。

en: Activate Your Account
ja: アカウントを有効化してください

en: Your account has been activated successfully.&nbsp;You can now login.
ja: アカウントが正常に有効化されました。&nbsp;今すぐログインできます。

en: Your account is already activated!
ja: アカウントはすでに有効化されています！

en: Sorry! Your URL Is Invalid!!
ja: 申し訳ありません！URLが無効です！！

en: This Requested account has been rejected successfully.
ja: このリクエストされたアカウントは正常に拒否されました。

en: Your account is pending for admin approval.
ja: あなたのアカウントは管理者の承認待ちです。

en: Your account is pending for admin approval. Please wait for admin approval.
ja: あなたのアカウントは管理者の承認待ちです。管理者の承認をお待ちください。

en: New User Registration Request
ja: 新規ユーザー登録リクエスト

en: Your account has been rejected.
ja: あなたのアカウントは拒否されました。

en: <p>Your account has been rejected by admin.</p>
ja: <p>あなたのアカウントは管理者によって拒否されました。</p>

en: You have been successfully logged in.
ja: 正常にログインしました。

en: We have e-mailed your password reset link!
ja: パスワードリセットリンクをメールで送信しました！

en: Saved successfully.
ja: 正常に保存されました。

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Something went wrong, Try again.
ja: 問題が発生しました。再試行してください。

en: WP Authentication
ja: WP認証

en: How to setup WP Authentication:
ja: WP認証の設定方法：

en: Enable
ja: 有効にする

en: Note :
ja: 注意：

en: When the login, forgot password or reset password any of these feature enabled in the form, the entries will not be saved in the WP database.
ja: ログイン、パスワード忘れ、またはパスワードリセットのいずれかの機能がフォームで有効になっている場合、エントリはWPデータベースに保存されません。

en: Respect Large Device Order
ja: 大型デバイスの順序を尊重する

en: When this option is enabled tablet and mobile devices layout will auto genarate according to desktop device field order.
ja: このオプションが有効な場合、タブレットおよびモバイルデバイスのレイアウトはデスクトップデバイスのフィールド順に自動生成されます。

en: Get $10 Cashback
ja: $10キャッシュバックを獲得

en: Review us
ja: レビューを書く

en: What's New
ja: 新機能

en: Get Christmas Deal!
ja: クリスマスセールをゲット！

en: For more details,
ja: 詳細については、

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Accept and complete to share non-sensitive diagnostic data to help us improve your experience.
ja: 非機密の診断データを共有していただくことで、体験向上のための改善に役立てます。承諾し、完了してください。

en: What we collect?
ja: 収集する情報は？

en: Click here to see terms
ja: 利用規約を見るにはここをクリック

en: Skip
ja: スキップ

en: Accept And Continue
ja: 承諾して続行

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: What's New?
ja: 新機能は？

en: Accept and continue to share usage data for improvements, or skip for using the plugin.
ja: 改善のための使用データの共有を承諾するか、スキップしてプラグインを使用してください。

en: Capture
ja: キャプチャ

en: Basic
ja: 基本

en: Multiple file upload
ja: 複数ファイルのアップロード

en: Allow File Browse
ja: ファイル閲覧を許可

en: Drag n Drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Allow copy to Pasting of files
ja: ファイルのコピー＆ペーストを許可

en: Allow reorder files
ja: ファイルの並べ替えを許可

en: Upload on select
ja: 選択時にアップロード

en: Full page droppable
ja: ページ全体でドロップ可能

en: Labels Customization
ja: ラベルのカスタマイズ

en: File size validation
ja: ファイルサイズの検証

en: File type validation
ja: ファイルタイプの検証

en: Allowed File Mime Type:
ja: 許可されているファイルのMimeタイプ：

en: Select File Type
ja: ファイルタイプを選択

en: Image Preview
ja: 画像プレビュー

en: Video/Pdf Preview
ja: ビデオ/PDFプレビュー

en: Image Crop
ja: 画像のトリミング

en: Image Resize
ja: 画像のリサイズ

en: Image Transform
ja: 画像の変換

en: Image validate size
ja: 画像サイズの検証

en: Edit Options
ja: 編集オプション

en: Panel Layout
ja: パネルレイアウト

en: Remove Button
ja: 削除ボタン

en: Process Button
ja: 処理ボタン

en: Load Indicator
ja: 読み込みインジケーター

en: Progress Indicator
ja: 進行状況インジケーター

en: Min File Size
ja: 最小ファイルサイズ

en: Max File Size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Max Total File Size
ja: 最大合計ファイルサイズ

en: Close
ja: 閉じる

en: Back to fields list
ja: フィールド一覧に戻る

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Already have a submit button
ja: 送信ボタンは既にあります

en: Button Text
ja: ボタンのテキスト

en: Leading Icon
ja: 先頭アイコン

en: Trailing Icon
ja: 末尾アイコン

en: Full Width
ja: 全幅

en: Button Align
ja: ボタンの配置

en: Text Align
ja: テキストの配置

en: Button Type
ja: ボタンの種類

en: Icons
ja: アイコン

en: Admin Label
ja: 管理用ラベル

en: Edit Custom Error Message
ja: カスタムエラーメッセージを編集

en: Edit Decision Box Label
ja: 判定ボックスのラベルを編集

en: Show Error Message
ja: エラーメッセージを表示

en: Custom Error Message
ja: カスタムエラーメッセージ

en: Disabled
ja: 無効

en: Hidden
ja: 非表示

en: Label
ja: ラベル

en: Duplicate field name
ja: フィールド名が重複しています

en: Field name cannot be empty
ja: フィールド名を空にできません

en: Name Attribute
ja: 名前属性

en: Read-only
ja: 読み取り専用

en: Helper Text
ja: ヘルパーテキスト

en: Edit HTML Content
ja: HTMLコンテンツを編集

en: Input Icons
ja: 入力アイコン

en: Maximum
ja: 最大値

en: Disable if maximum selected:
ja: 最大選択数に達したら無効にする：

en: Minimum
ja: 最小値

en: Maximum:
ja: 最大：

en: Allow Other Option
ja: その他のオプションを許可

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Button Alignment:
ja: ボタン配置：

en: Required
ja: 必須

en: Show Asterisk Symbol
ja: アスタリスク記号を表示

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Search Placeholder
ja: 検索プレースホルダー

en: Country Not Found Text
ja: 国が見つかりません

en: Show Selected Flag Image
ja: 選択した国旗画像を表示

en: Selected Country Clearable
ja: 選択した国をクリア可能

en: Search Clearable
ja: 検索をクリア可能

en: Option Flag Image
ja: オプションの国旗画像

en: Detect Country By IP
ja: IPによる国の検出

en: Detect Country By Geo
ja: ジオロケーションによる国の検出

en: Options
ja: オプション

en: Default Amount Value
ja: デフォルト金額値

en: Minimum amount:
ja: 最小金額：

en: Maximum amount:
ja: 最大金額：

en: Input Format Options
ja: 入力形式オプション

en: Formatter:
ja: フォーマッター：

en: None
ja: なし

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Custom
ja: カスタム

en: Currency Symbol:
ja: 通貨記号：

en: Round to Closest Integer:
ja: 最も近い整数に丸める：

en: Round to Closest Fraction Digits:
ja: 最も近い小数点以下の桁数に丸める：

en: Minimum Fraction Digit:
ja: 最小小数点以下の桁数：

en: Maximum Fraction Digit:
ja: 最大小数点以下の桁数：

en: Decimal Separator:
ja: 小数点区切り文字：

en: Number Format:
ja: 数値形式：

en: Currency Position:
ja: 通貨の位置：

en: Symbol Position:
ja: 記号の位置：

en: Left Number
ja: 左側の数字

en: Right Number
ja: 右側の数字

en: Left Currency
ja: 左側の通貨

en: Right Currency
ja: 右側の通貨

en: Value Format Options
ja: 値の書式オプション

en: Currency Not Found Text
ja: 通貨が見つからない場合のテキスト

en: Selected Currency Clearable
ja: 選択した通貨をクリア可能

en: Updating...
ja: 更新中...

en: Error occurred, Please try again.
ja: エラーが発生しました。再度お試しください。

en: Snippets
ja: スニペット

en: Edit your decision box label by clicking on edit icon
ja: 編集アイコンをクリックして決定ボックスのラベルを編集してください

en: Checked Value
ja: チェックされた値

en: Unchecked Value
ja: チェックされていない値

en: Checked by Default
ja: デフォルトで選択済み

en: Email field is mandatory for double opt-in.
ja: ダブルオプトインにはメール欄が必須です。

en: Double Opt-In
ja: ダブルオプトイン

en: How to setup Double Opt-In & Send Email Notification:
ja: ダブルオプトインの設定方法＆メール通知の送信：

en: Delete the unconfirmed entries from responses after days:
ja: 日数経過後に未確認の回答を削除：

en: Disable double opt-in confirmation for logged in users.
ja: ログインユーザーのダブルオプトイン確認を無効化。

en: Configure default confirmation email template
ja: デフォルトの確認メールテンプレートを設定

en: By disabling this option, you can configure the double opt-in confirmation email from Conditional Logics manually.
ja: このオプションを無効にすると、条件付きロジックからダブルオプトイン確認メールを手動で設定できます。

en: Select Email Field
ja: メール欄を選択

en: Customize Email template
ja: メールテンプレートをカスタマイズ

en: Edit verification messages
ja: 認証メッセージを編集

en: The webhook, email notification & integrations will trigger after the responder confirms their Opt-In.
ja: 回答者がオプトインを確認した後に、Webhook、メール通知、連携機能が起動します。

en: Active Options
ja: 有効なオプション

en: Show Selected Option Image
ja: 選択されたオプションの画像を表示

en: Selected Option Clearable:
ja: 選択済みオプションのクリア可能：

en: Search Clearable:
ja: 検索クリア可能：

en: Option Icon/Image:
ja: オプションのアイコン/画像：

en: Allow Custom Option:
ja: カスタムオプションを許可：

en: Allow Multiple Select:
ja: 複数選択を許可：

en: Show Selected Option Chip:
ja: 選択済みオプションのチップを表示：

en: Close On Select:
ja: 選択時に閉じる：

en: Validate as Entry Unique
ja: 入力の一意性を検証する

en: Enabling this option will check from the entry database whether its value is duplicate.
ja: このオプションを有効にすると、エントリデータベースから値が重複していないかをチェックします。

en: Add Options List
ja: オプションリストを追加

en: Add More
ja: さらに追加

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Key:
ja: キー：

en: No field found with this key.
ja: このキーに対応するフィールドが見つかりません。

en: The field you are trying to access does not exist or has been removed.
ja: アクセスしようとしているフィールドは存在しないか、削除されました。

en: Please select a valid field to customize its settings.
ja: 設定をカスタマイズするには、有効なフィールドを選択してください。

en: Advanced Configuration
ja: 詳細設定

en: Basic Configuration
ja: 基本設定

en: Single
ja: 単一

en: Range
ja: 範囲

en: Multiple
ja: 複数

en: View Format
ja: 表示形式

en: Show the user a readable date (as per altFormat), but return something totally different to the server. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Learn more</>
ja: ユーザーに読みやすい日付（altFormatに従う）を表示しますが、サーバーには全く異なる形式を返します。 <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">詳細はこちら</>

en: Value Format
ja: 値の形式

en: A string of characters which are used to define how the date will be displayed in the input box. The supported characters are defined in the <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentation.</a>
ja: 入力欄に表示される日付の形式を定義する文字列です。対応する文字は<a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">ドキュメント</a>で定義されています。

en: Relative to Today (± Days)
ja: 今日からの相対日数（± 日）

en: Days before today
ja: 今日からの日数

en: Days after today
ja: 今日以降の日数

en: Allow Input
ja: 入力を許可

en: Allows the user to enter a date directly into the input field. By default, direct entry is disabled.
ja: ユーザーが入力フィールドに直接日付を入力できるようにします。デフォルトでは直接入力は無効になっています。

en: Enable Time
ja: 時間を有効にする

en: Enables time picker. By default, time picker is disabled. If you want to use time picker, you need to enable this.
ja: 時間ピッカーを有効にします。デフォルトでは時間ピッカーは無効です。時間ピッカーを使用する場合はこれを有効にする必要があります。

en: 24H Format
ja: 24時間形式

en: Enables 24-hour format for time. By default, 12-hour format is used. If you want to use 24-hour format, you need to enable this.
ja: 時間に24時間形式を適用します。デフォルトでは12時間形式が使用されます。24時間形式を使用したい場合はこれを有効にしてください。

en: Hide Calender
ja: カレンダーを非表示

en: Hides the calendar. By default, calendar is shown. If you want to hide the calendar, you need to enable this.
ja: カレンダーを非表示にします。デフォルトではカレンダーが表示されます。カレンダーを非表示にしたい場合はこれを有効にする必要があります。

en: Only valid JS object will work. for more details please check<a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer"> the documentation for available configuration options</a>
ja: 有効なJSオブジェクトのみ動作します。詳細については<a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer">利用可能な設定オプションのドキュメント</a>をご確認ください

en: Current Date
ja: 現在の日付

en: Static
ja: 静的

en: Dynamic
ja: 動的

en: Upload Button Text:
ja: アップロードボタンのテキスト：

en: Button Icons
ja: ボタンアイコン

en: Allow Multiple:
ja: 複数選択を許可：

en: File Select Status
ja: ファイル選択状態

en: Show Maximum Size
ja: 最大サイズを表示

en: Allow Maximum Upload Size
ja: 最大アップロードサイズを許可

en: Total Maximum Size
ja: 合計最大サイズ

en: Show File List
ja: ファイルリストを表示

en: Show File Preview
ja: ファイルプレビューを表示

en: Show File Size
ja: ファイルサイズを表示

en: File Exist Message
ja: ファイル存在メッセージ

en: Allowed File Type:
ja: 許可されているファイルタイプ：

en: Edit GDPR Concent label by clicking on edit icon
ja: 編集アイコンをクリックしてGDPR同意ラベルを編集

en: Edit GDPR Concent Label
ja: GDPR同意ラベルを編集

en: Visibility Mode
ja: 表示モード

en: Visible
ja: 表示

en: Invisible
ja: 非表示

en: Passive
ja: パッシブ

en: Theme
ja: テーマ

en: Dark
ja: ダーク

en: Light
ja: ライト

en: Size
ja: サイズ

en: Normal
ja: 標準

en: Compact
ja: コンパクト

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Suggestion
ja: 提案

en: Edit the HTML field content by clicking on edit icon
ja: 編集アイコンをクリックしてHTMLフィールドの内容を編集します

en: Add/Edit Options
ja: オプションの追加/編集

en: Allow Multiple
ja: 複数許可

en: Item Size
ja: アイテムサイズ

en: Specify item's minimum size (in pixels)
ja: アイテムの最小サイズをピクセル単位で指定してください

en: Check Position
ja: チェック位置

en: Specify the check position.
ja: チェックの位置を指定してください。

en: Unique Entry
ja: 一意の入力

en: Hide Image Label
ja: 画像ラベルを非表示

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Image Alt Text
ja: 画像の代替テキスト

en: Replace Previous Options
ja: 前のオプションを置換

en: Merge with Previous Options
ja: 前のオプションとマージ

en: Import & Edit
ja: インポート＆編集

en: Loading ACF fields...
ja: ACFフィールドを読み込み中...

en: Loading Posts...
ja: 投稿を読み込み中...

en: Loading Terms...
ja: タームを読み込み中...

en: Use Post Taxonomy Fields
ja: 投稿のタクソノミーフィールドを使用

en: Loading Users...
ja: ユーザーを読み込み中...

en: Mollie Minimum Amount is
ja: Mollie 最低金額は

en: Mollie Dynamic Amount Field is not Selected
ja: Mollie 動的金額フィールドが選択されていません

en: Mollie Fixed Amount is not valid
ja: Mollie 固定金額が無効です

en: Copied on clipboard.
ja: クリップボードにコピーされました。

en: Failed to Copy, Try Again.
ja: コピーに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Redirect Page Url
ja: リダイレクトページのURL

en: Select Page
ja: ページを選択

en: Pay Button Text
ja: 支払いボタンのテキスト

en: Payment Method
ja: 支払い方法

en: Currency
ja: 通貨

en: Select Currency
ja: 通貨を選択

en: Amount Type
ja: 金額タイプ

en: Fixed
ja: 固定

en: Amount
ja: 金額

en: Select Amount Field
ja: 金額フィールドを選択

en: Description
ja: 説明

en: Locale
ja: ロケール

en: Select Locale
ja: ロケールを選択

en: Multisteps Settings
ja: マルチステップ設定

en: Show Step Header
ja: ステップヘッダーを表示

en: Show Header Label
ja: ヘッダーラベルを表示

en: Show Header Subtitle
ja: ヘッダーサブタイトルを表示

en: Show Header Icon
ja: ヘッダーアイコンを表示

en: Icon Type:
ja: アイコンタイプ：

en: Show Progress Bar
ja: 進行状況バーを表示

en: Show Percentage
ja: パーセンテージを表示

en: Show Buttons
ja: ボタンを表示

en: Button Position:
ja: ボタンの位置：

en: Validate on Step Change
ja: ステップ変更時に検証

en: Step Header Switchable
ja: ステップヘッダー切替可能

en: Maintain Step History
ja: ステップ履歴を保持

en: Save Step Progress
ja: ステップの進行状況を保存

en: PayPal Dynamic Amount Field is not Selected
ja: PayPalの動的金額フィールドが選択されていません

en: PayPal Fixed Amount is not valid
ja: PayPalの固定金額が無効です

en: PayPal Plan Id missing
ja: PayPalプランIDがありません

en: Subscription:
ja: サブスクリプション：

en: Plan Id
ja: プランID

en: Disable Card
ja: カードを無効化

en: Shipping Amount
ja: 配送金額

en: Shipping Cost
ja: 送料

en: Select Shipping Amount Field
ja: 配送金額フィールドを選択

en: Tax Amount Type
ja: 税額タイプ

en: Tax (%)
ja: 税率 (%)

en: Default Phone Number
ja: デフォルト電話番号

en: Input Format Option
ja: 入力形式オプション

en: Value Format Option
ja: 値の形式オプション

en: Custom Validation (RegEx) Pattern
ja: カスタム検証（正規表現）パターン

en: Expression
ja: 式

en: Fields
ja: フィールド

en: Flags:
ja: フラグ：

en: Hide Country List
ja: 国リストを非表示

en: Options 2
ja: オプション 2

en: Options Column
ja: オプション列

en: Specify the number of columns to display the options in. Leave blank to display the options as needed space.
ja: オプションを表示する列数を指定します。空白のままにすると、必要なスペースに応じてオプションが表示されます。

en: Rating Position
ja: 評価位置

en: Add/Edit Rating Options
ja: 評価オプションの追加/編集

en: Show Rating Message On hover
ja: ホバー時に評価メッセージを表示

en: Show Rating Message On Selected
ja: 選択時に評価メッセージを表示

en: Razorpay Dyanmic Amount Field is not Selected
ja: Razorpay ダイナミック金額フィールドが選択されていません

en: Razorpay Fixed Amount is not valid
ja: Razorpay固定金額が無効です

en: Razorpay Order ID Field is not Selected
ja: Razorpay注文IDフィールドが選択されていません

en: Razorpay Accounts
ja: Razorpayアカウント

en: Account Name
ja: アカウント名

en: Generate new ID
ja: 新しいIDを生成

en: Select Order Id Field
ja: 注文IDフィールドを選択

en: Button Align:
ja: ボタンの配置：

en: Subtitle:
ja: サブタイトル：

en: Theme Color:
ja: テーマカラー：

en: Background Color:
ja: 背景色：

en: Confirm on Close:
ja: 閉じる時に確認：

en: Name :
ja: 名前：

en: Email :
ja: メール：

en: Contact :
ja: 連絡先：

en: Key :
ja: キー：

en: Value :
ja: 値：

en: Default Row:
ja: デフォルト行：

en: Minimum Row:
ja: 最小行数：

en: Maximum Row:
ja: 最大行数：

en: Button View:
ja: ボタンビュー：

en: Name
ja: 名前

en: Allow Other Option:
ja: その他のオプションを許可：

en: Multiple Select:
ja: 複数選択：

en: Minimum:
ja: 最小：

en: Set minimum number to be selected for dropdown option
ja: ドロップダウンオプションで選択する最小数を設定します

en: Pro
ja: プロ

en: Set maximum number to be selected for dropdown option
ja: ドロップダウンオプションで選択する最大数を設定します

en: Available On
ja: 利用可能な場所

en: Premium
ja: プレミアム

en: Enter the shortcode in this Input.
ja: この入力欄にショートコードを入力してください。

en: Button Reverse
ja: ボタン反転

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Button
ja: クリアボタン

en: Space Between
ja: 間隔

en: Redo
ja: やり直し

en: Redo Button
ja: やり直しボタン

en: Pen Color
ja: ペンの色

en: Background Color
ja: 背景色

en: Pen Width
ja: ペンの幅

en: Image Type
ja: 画像タイプ

en: Signature Pad
ja: 署名パッド

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo Button
ja: 元に戻すボタン

en: Add/Edit Suggestions
ja: 提案の追加/編集

en: Auto Complete
ja: 自動補完

en: Min:
ja: 最小:

en: Max:
ja: 最大:

en: Step:
ja: ステップ:

en: Step Settings
ja: ステップ設定

en: Step Icon
ja: ステップアイコン

en: Step Label
ja: ステップラベル

en: Step Subtitle
ja: ステップサブタイトル

en: Stripe Minimum Amount is
ja: Stripeの最低金額は

en: Stripe Dynamic Amount Field is not Selected
ja: Stripeの動的金額フィールドが選択されていません

en: Select a valid currency for the selected payment method types
ja: 選択した支払い方法タイプに有効な通貨を選択してください

en: Stripe Dyanmic Amount Field is not Selected
ja: Stripeの動的金額フィールドが選択されていません

en: Stripe Fixed Amount is not valid
ja: Stripeの固定金額が無効です

en: Payment Method Type
ja: 支払い方法タイプ

en: Mode :
ja: モード :

en: Billing
ja: 請求

en: Shipping
ja: 配送

en: Autocomplete :
ja: 自動補完 :

en: Automatic
ja: 自動

en: Google Maps API
ja: Google マップ API

en: Google Maps API Key
ja: Google マップ API キー

en: Allowed Countries :
ja: 許可された国 :

en: Name Mode:
ja: 名前の形式:

en: Full
ja: フル

en: Split
ja: 分割

en: Full Name:
ja: フルネーム:

en: First Name:
ja: 名:

en: Last Name:
ja: 姓:

en: Phone Number:
ja: 電話番号:

en: Phone:
ja: 電話:

en: Line 1:
ja: 住所 1:

en: Line 2:
ja: 住所 2:

en: City:
ja: 市区町村:

en: State:
ja: 都道府県:

en: Postal Code:
ja: 郵便番号:

en: Country:
ja: 国:

en: Color Picker
ja: カラーピッカー

en: Solid
ja: 単色

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Phone View
ja: 電話ビュー

en: Tablet View
ja: タブレットビュー

en: Laptop View
ja: ラップトップビュー

en: Back
ja: 戻る

en: Paypal Style
ja: Paypalスタイル

en: There is no paypal field in your form.
ja: フォームにpaypalフィールドがありません。

en: There is more than one paypal field in your form. please select the style icon
ja: フォームにpaypalフィールドが複数あります。スタイルアイコンを選択してください

en: in paypal field to customize the style.
ja: paypalフィールド内でスタイルをカスタマイズします。

en: Layout
ja: レイアウト

en: Vertical
ja: 縦

en: Horizontal
ja: 横

en: Standalone
ja: 単独

en: Pay Button
ja: 支払いボタン

en: PAYPAL
ja: ペイパル

en: PAYLATER
ja: 後払い

en: CARD
ja: カード

en: Color
ja: 色

en: Gold
ja: ゴールド

en: Blue
ja: ブルー

en: Silver
ja: シルバー

en: White
ja: ホワイト

en: Black
ja: ブラック

en: Shape
ja: 形状

en: Rectangle
ja: 長方形

en: Pill
ja: カプセル型

en: Paypal Button Text
ja: Paypal ボタンテキスト

en: Paypal Checkout
ja: Paypal チェックアウト

en: Paypal Buy Now
ja: Paypal 今すぐ購入

en: Pay with Paypal
ja: Paypalで支払う

en: Background
ja: 背景

en: Color Fill
ja: 色の塗りつぶし

en: Picture
ja: 画像

en: Picture Upload
ja: 画像アップロード

en: Browse...
ja: 参照...

en: Image Link....
ja: 画像リンク...

en: Background Blend Mode
ja: 背景のブレンドモード

en: Multiply
ja: 乗算

en: Screen
ja: スクリーン

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Darken
ja: 比較（暗）

en: Lighten
ja: 比較（明）

en: Color-dodge
ja: カラー・ドッジ

en: Saturation
ja: 彩度

en: Luminosity
ja: 輝度

en: Background Img Repeat
ja: 背景画像の繰り返し

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Repeat-X
ja: 横方向のみ繰り返し

en: Repeat-Y
ja: 縦方向のみ繰り返し

en: Np Repeat
ja: 繰り返しなし

en: Space
ja: 間隔

en: Round
ja: 丸め

en: Background Img Position
ja: 背景画像の位置

en: Background Img Size
ja: 背景画像のサイズ

en: BG Width
ja: 背景幅

en: BG Height
ja: 背景高さ

en: BG Height/Width
ja: 背景高さ／幅

en: Background Filter
ja: 背景フィルター

en: Blur
ja: ぼかし

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Invert
ja: 反転

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Sepia
ja: セピア

en: Saturate
ja: 彩度

en: Border
ja: 境界線

en: Border Color
ja: 境界線の色

en: Border Width
ja: 境界線の幅

en: Border Radius
ja: 境界線の半径

en: Default
ja: デフォルト

en: On Mouse Over
ja: マウスオーバー時

en: On Focus
ja: フォーカス時

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Placeholder Color
ja: プレースホルダーの色

en: Direction
ja: 方向

en: Content Direction
ja: コンテンツの方向

en: Left to Right
ja: 左から右へ

en: Right to Left
ja: 右から左へ

en: Font
ja: フォント

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Block Gap
ja: ブロック間隔

en: Row Gap
ja: 行間隔

en: Column Gap
ja: 列間隔

en: Both Side Gap
ja: 両側の間隔

en: Margin
ja: 余白

en: Margin Top
ja: 上余白

en: Margin Right
ja: 右余白

en: Margin Bottom
ja: 下余白

en: Margin Left
ja: 左余白

en: All Side
ja: 全方向

en: Padding
ja: パディング

en: Padding Top
ja: 上パディング

en: Padding Right
ja: 右パディング

en: Padding Bottom
ja: 下パディング

en: Padding Left
ja: 左パディング

en: Shadow
ja: 影

en: Inside
ja: 内側

en: Outside
ja: 外側

en: Shadow Color
ja: 影の色

en: Shadow Style
ja: 影のスタイル

en: Pattern not matched
ja: パターンが一致しません

en: Input mode
ja: 入力モード

en: Input Mask
ja: 入力マスク

en: RegEx Pattern
ja: 正規表現パターン

en: Validations
ja: 検証

en: At least one digit (0-9)
ja: 少なくとも1つの数字(0-9)

en: At least one lowercase character (a-z)
ja: 少なくとも1つの小文字(a-z)

en: At least one uppercase character (A-Z)
ja: 少なくとも1つの大文字(A-Z)

en: At least one special character (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)
ja: 少なくとも1つの特殊文字(~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)

en: Limit Password Length
ja: パスワードの長さを制限

en: Validate as User Unique
ja: ユーザー固有として検証

en: Title
ja: タイトル

en: More Options
ja: 詳細オプション

en: Auto
ja: 自動

en: Appearance
ja: 外観

en: <p style="margin:0">Successfully Submitted.</p>
ja: <p style="margin:0">正常に送信されました。</p>

en: Are you sure to delete this message ?
ja: このメッセージを削除してもよろしいですか？

en: Add More Alternative Success Message
ja: 代替の成功メッセージをさらに追加

en: Add
ja: 追加

en: Message Styles
ja: メッセージスタイル

en: Message Type
ja: メッセージタイプ

en: Close Icon Color
ja: 閉じるアイコンの色

en: Confirmations
ja: 確認メッセージ

en: How to set up Confirmation messages or Redirect page:
ja: 確認メッセージまたはリダイレクトページの設定方法：

en: Success/Error Messages
ja: 成功／エラーメッセージ

en: Redirect Page
ja: リダイレクトページ

en: Be sure to configure conditional logic for displaying Success/Error messages and Redirect Page. If no conditional logic is set, the default confirmation will be displayed.
ja: 成功／エラーメッセージとリダイレクトページの表示条件ロジックを必ず設定してください。条件が設定されていない場合は、デフォルトの確認メッセージが表示されます。

en: Conversational Form Settings
ja: 会話形式フォーム設定

en: Note: In the Conversational Form feature, certain fields such as Captcha, Payments, HTML, etc are currently not supported.
ja: 注：会話形式フォーム機能では、現在Captcha、支払い、HTMLなどの特定のフィールドはサポートされていません。

en: How to setup Conversational form:
ja: 会話形式フォームの設定方法：

en: Theme settings
ja: テーマ設定

en: Conversational Steps settings
ja: 会話ステップの設定

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Add New Post Type
ja: 新しい投稿タイプを追加

en: Edit Post Types
ja: 投稿タイプを編集

en: CPT added successfully, refresh your window
ja: カスタム投稿タイプが正常に追加されました。ウィンドウを更新してください。

en: Learn more about CPT Integration
ja: CPT統合について詳しく知る

en: Post Type Slug *
ja: 投稿タイプスラッグ *

en: Singular Label *
ja: 単数ラベル *

en: Menu Name *
ja: メニュー名 *

en: Menu Icon
ja: メニューアイコン

en: Public
ja: 公開

en: This type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
ja: このタイプは管理画面に表示され、公開クエリが可能です

en: Publicly Queryable
ja: 公開クエリ可能

en: Queries can be performed on the front end
ja: フロントエンドでクエリを実行できます

en: Show in REST API
ja: REST APIに表示

en: To show this post type in the WP REST API
ja: この投稿タイプをWP REST APIに表示するため

en: Show in Menu
ja: メニューに表示

en: Show the post type in the admin menu
ja: 投稿タイプを管理メニューに表示

en: Show UI
ja: UIを表示

en: Generate UI for managing this post type
ja: この投稿タイプの管理用UIを生成

en: Add Post Type
ja: 投稿タイプを追加

en: Delete successfully, refresh your window
ja: 削除に成功しました。ウィンドウを更新してください

en: Delete Post Type
ja: 投稿タイプを削除

en: Confirmation
ja: 確認

en: Are you sure to delete post type?
ja: 投稿タイプを削除してもよろしいですか？

en: cpt type update successfully, refresh your window
ja: cptタイプが正常に更新されました。ウィンドウを更新してください

en: Select Type *
ja: タイプを選択してください *

en: Menu Icon *
ja: メニューアイコン *

en: public
ja: 公開

en: Posts of this type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
ja: このタイプの投稿は管理UIに表示され、公開クエリ可能です

en: Queries can be performed on the front end as part of parse_request()
ja: parse_request() の一部としてフロントエンドでクエリを実行できます

en: To show this post type data in the WP REST API
ja: この投稿タイプのデータをWP REST APIに表示するため

en: This show the post type in the admin menu and where to show that menu
ja: 管理メニューに投稿タイプを表示し、そのメニューの表示場所を指定します

en: Generate a default UI for managing this post type
ja: この投稿タイプを管理するためのデフォルトUIを生成します

en: Update Post Type
ja: 投稿タイプを更新

en: Update Template
ja: テンプレートを更新

en: Template Name:
ja: テンプレート名：

en: Browse Template
ja: テンプレートを参照

en: Email Templates Coming soon
ja: メールテンプレートは近日公開予定

en: Save Template
ja: テンプレートを保存

en: Payment
ja: 支払い

en: Timeline
ja: タイムライン

en: PDF Downloads
ja: PDFダウンロード

en: Google Ads Information
ja: Google広告情報

en: No PDF templates available
ja: 利用可能なPDFテンプレートがありません

en: Related Info
ja: 関連情報

en: Note Deleted Successfully
ja: ノートが正常に削除されました

en: updated on:
ja: 更新日：

en: created at:
ja: 作成日：

en: create new note
ja: 新しいノートを作成

en: Are you sure to delete this note
ja: このノートを削除してもよろしいですか

en: No Payment Info Found!
ja: 支払い情報が見つかりません！

en: No field data change
ja: フィールドデータに変更はありません

en: Form Submitted
ja: フォームが送信されました

en: Show Integration Logs
ja: 統合ログを表示

en: Hide Integration Logs
ja: 統合ログを非表示

en: Note
ja: ノート

en: Added
ja: 追加

en: Updated
ja: 更新

en: Deleted
ja: 削除

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Show Less
ja: 折りたたむ

en: Note no change
ja: ノートに変更はありません

en: Note Updated Successfully
ja: ノートが正常に更新されました

en: Note Added Successfully
ja: ノートが正常に追加されました

en: Edit Note
ja: ノートを編集

en: Create New Note
ja: 新しいノートを作成

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Total Paid
ja: 合計支払額

en: no data found
ja: データが見つかりません

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Order
ja: 注文

en: Plan ID
ja: プランID

en: Next Billing Time
ja: 次の請求日時

en: Email
ja: メール

en: no response found
ja: 応答が見つかりません

en: How many rows to export
ja: エクスポートする行数

en: Enter row number
ja: 行番号を入力してください

en: Select filter
ja: フィルターを選択

en: Sort Order
ja: 並び順

en: Sort by
ja: 並べ替え

en: Export File Format
ja: エクスポートファイル形式

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Form Data
ja: フォームデータをエクスポート

en: Preview Data
ja: データのプレビュー

en: Move
ja: 移動

en: Settings
ja: 設定

en: Clone
ja: 複製

en: Add Field
ja: フィールドを追加

en: Remove
ja: 削除

en: Mollie API key is missing
ja: Mollie APIキーがありません

en: Mollie Redirect Url is not Selected
ja: MollieリダイレクトURLが選択されていません

en: PayPal Client ID is missing
ja: PayPalクライアントIDがありません

en: Razorpay Client ID is missing
ja: RazorpayクライアントIDがありません

en: Drag and drop fields here
ja: ここにフィールドをドラッグ＆ドロップしてください

en: Stripe publishable key is missing
ja: Stripe公開可能キーがありません

en: History Empty
ja: 履歴は空です

en: Please select property you want to import with form
ja: フォームと一緒にインポートするプロパティを選択してください

en: Preview Form
ja: フォームのプレビュー

en: Preview
ja: プレビュー

en: Custom CSS/JS
ja: カスタム CSS/JS

en: How to add Custom CSS/JS:
ja: カスタム CSS/JS の追加方法：

en: You can write your custom CSS/JS her. This CSS/JS will be applied in this form only.
ja: ここにカスタム CSS/JS を記述できます。この CSS/JS はこのフォームにのみ適用されます。

en: In order to repopulate form fields, it is necessary to store the submitted data in the database. Please make sure to turn off the "disable storing form submission data" option in the form settings.
ja: フォームのフィールドを再入力するには、送信されたデータをデータベースに保存する必要があります。フォーム設定で「フォーム送信データの保存を無効にする」オプションがオフになっていることを確認してください。

en: Form Abandonment
ja: フォーム放棄

en: How to setup Form Abandonment & save partial form progress:
ja: フォーム放棄と部分的なフォーム進行の保存の設定方法：

en: Show warning message below the form description
ja: フォーム説明の下に警告メッセージを表示

en: Places an admin-defined message below the form description, making your users aware that their field values are being saved before submission.
ja: 管理者が設定したメッセージをフォーム説明の下に表示し、ユーザーにフィールドの値が送信前に保存されることを知らせます。

en: Save draft only for logged in users
ja: ログインユーザーのみドラフトを保存

en: Repopulate form fields with previous partial entry
ja: 以前の部分入力でフォームフィールドを再入力

en: If the user is logged in, the form will be repopulated with the previous partial entry from the database.
                        Otherwise, from the local storage of the browser.
ja: ユーザーがログインしている場合、フォームはデータベースから前回の部分入力で再入力されます。そうでない場合は、ブラウザのローカルストレージから再入力されます。

en: Save draft when user leaves the form page
ja: ユーザーがフォームページを離れたときにドラフトを保存

en: If turned off, the form will save draft when clicks on the save button or using conditional logic.
ja: オフの場合、保存ボタンのクリックや条件付きロジックを使用したときにドラフトが保存されます。

en: Allow empty form as Save draft
ja: 空のフォームをドラフトとして保存を許可

en: If turned on, the empty form save as draft when leave page.
ja: オンの場合、空のフォームもページを離れるとドラフトとして保存されます。

en: When to save:
ja: いつ保存するか：

en: Always save abandoned form entries
ja: 放棄されたフォームのエントリーを常に保存

en: Save only if email address or phone number is provided
ja: メールアドレスまたは電話番号が提供されている場合のみ保存

en: Landing Page
ja: ランディングページ

en: How to setup Landinge Page
ja: ランディングページの設定方法

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: Please try to avoid any duplicate custom url, as it will conflict between the page and Bit Form.
ja: ページとBit Form間で競合が発生するため、重複するカスタムURLはできるだけ避けてください。

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Share via Direct URL
ja: 直接URLで共有

en: Share via Direct URL (Conversational Form)
ja: 直接URLで共有（対話形式フォーム）

en: Embed via HTML Code
ja: HTMLコードで埋め込み

en: Embed via HTML Code (Conversational Form)
ja: HTMLコードで埋め込み（対話形式フォーム）

en: Customer ID key cann't be empty
ja: 顧客IDキーは空にできません

en: save Successfully
ja: 保存に成功しました

en: save failed Cause:
ja: 保存に失敗しました。原因：

en: save failed. please try again
ja: 保存に失敗しました。もう一度お試しください

en: Google Ads
ja: Google 広告

en: Learn more about Google Ads configuration
ja: Google 広告の設定について詳しくはこちら

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Client Secret
ja: クライアントシークレット

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit Google API Console
ja: クライアントIDとシークレットを取得するには、Google APIコンソールにアクセスしてください

en: Customer Id (non manager account)
ja: 顧客ID（マネージャーアカウント以外）

en: To get Customer ID , Please Visit
ja: 顧客IDを取得するには、以下にアクセスしてください

en: Google Ads Manager Account
ja: Google広告マネージャーアカウント

en: Saving Generel Settings...
ja: 一般設定を保存中…

en: Global Settings
ja: グローバル設定

en: Validation Error/Invalid Message.
ja: 検証エラー／無効なメッセージ。

en: Generate Token after page load to prevent conflict with cache plugins.
ja: キャッシュプラグインとの競合を防ぐために、ページ読み込み後にトークンを生成します。

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Delete all data table when delete plugin.
ja: プラグインを削除するときにすべてのデータテーブルを削除します。

en: Usage Reporting Opt In.
ja: 使用状況レポートのオプトイン。

en: Edit Global Message (Type:
ja: グローバルメッセージを編集（タイプ：

en: Messages saved successfully.
ja: メッセージが正常に保存されました。

en: Note: This global message will be applied to all forms and fields unless a custom error message is set for an individual field. Also you can use the
ja: 注：このグローバルメッセージは、個別のフィールドにカスタムエラーメッセージが設定されていない限り、すべてのフォームとフィールドに適用されます。また、

en: Shortcode patterns (Ex:
ja: ショートコードパターン（例：

en: to dynamically replace field-specific labels/values.
ja: を使用してフィールド固有のラベルや値を動的に置換できます。

en: Required Field
ja: 必須フィールド

en: Invalid Email
ja: 無効なメールアドレス

en: Invalid URL
ja: 無効なURL

en: Invalid Number
ja: 無効な数値

en: Invalid Phone Number
ja: 無効な電話番号

en: Minimum Value
ja: 最小値

en: Maximum Value
ja: 最大値

en: Input mask
ja: 入力マスク

en: Regex Pattern
ja: 正規表現パターン

en: Minimum Option Count
ja: 最小オプション数

en: Maximum Option Count
ja: 最大オプション数

en: Minimum File Count
ja: 最小ファイル数

en: Maximum File Count
ja: 最大ファイル数

en: Maximum File Size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Other Option Required
ja: その他のオプションが必要

en: Unique Entry Value
ja: 一意の入力値

en: Unique User
ja: 一意のユーザー

en: App delete successfully.
ja: アプリが正常に削除されました。

en: App deletion failed Cause
ja: アプリ削除失敗の原因

en: App deletion failed. please try again
ja: アプリ削除に失敗しました。再試行してください

en: Are you sure to delete this App configuration?
ja: このアプリの設定を削除してもよろしいですか？

en: How to setup Integrations:
ja: 連携設定方法：

en: Connected/Authorized Platforms
ja: 接続済み／認証済みプラットフォーム

en: Search Available Integrations...
ja: 利用可能な連携を検索...

en: Available Integrations
ja: 利用可能な連携

en: Submit button cannot be removed
ja: 送信ボタンは削除できません

en: Integration deletion failed Cause
ja: 連携削除失敗の原因

en: Integration deletion failed. please try again
ja: 連携削除に失敗しました。再試行してください

en: Are you sure to delete this integration?
ja: この連携を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure to clone this integration?
ja: この連携を複製してもよろしいですか？

en: Integration clone failed Cause
ja: 連携の複製失敗原因

en: Integration clone failed.
ja: 連携の複製に失敗しました。

en: Integrate your form with your favorite apps and services.
ja: お気に入りのアプリやサービスとフォームを連携させましょう。

en: Date Time (Advanced)
ja: 日時（高度）

en: Advanced Date Time
ja: 高度な日時

en: Please Select a Date
ja: 日付を選択してください

en: Spacer
ja: スペーサー

en: First Name
ja: 名前（名）

en: Last Name
ja: 名前（姓）

en: Text
ja: テキスト

en: Placeholder...
ja: プレースホルダー…

en: Multiline Text
ja: 複数行テキスト

en: Multi-Line Text
ja: 複数行テキスト

en: Number
ja: 番号

en: e.g. 123
ja: 例: 123

en: Select
ja: 選択

en: Radio Button
ja: ラジオボタン

en: Radio
ja: ラジオ

en: Option 1
ja: オプション 1

en: Option 2
ja: オプション 2

en: Option 3
ja: オプション 3

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Check Boxs
ja: チェックボックス

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: Advance File Upload
ja: 高度なファイルアップロード

en: Advanced File Upload
ja: 高度なファイルアップロード

en: Country
ja: 国

en: Enter Amount..
ja: 金額を入力してください..

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Enter Phone Number
ja: 電話番号を入力してください

en: Username
ja: ユーザー名

en: e.g. John Doe
ja: 例：John Doe

en: Password
ja: パスワード

en: Password Field
ja: パスワード欄

en: Slider
ja: スライダー

en: Date
ja: 日付

en: Pick A Date
ja: 日付を選択

en: Time
ja: 時間

en: Date-Time
ja: 日付と時刻

en: Select Date-Time
ja: 日付と時刻を選択

en: Week
ja: 週

en: Select Week
ja: 週を選択

en: Month
ja: 月

en: Month Input
ja: 月の入力

en: GDPR Agreement
ja: GDPR同意

en: I consent to having this website store my submitted information so they can respond to my inquiry. Learn more in
ja: このウェブサイトが私の送信した情報を保存し、問い合わせに対応できることに同意します。詳細は

en: Our Privacy Policy.
ja: 当社のプライバシーポリシー

en: Decision Box
ja: 意思決定ボックス

en: Turnstile
ja: ターンスタイル

en: Repeater
ja: リピーター

en: Signature
ja: 署名

en: Rating
ja: 評価

en: Terrible
ja: ひどい

en: Bad
ja: 悪い

en: Satisfied
ja: 満足

en: Good
ja: 良い

en: Excellent
ja: 優秀

en: Image Select
ja: 画像選択

en: Option 4
ja: オプション4

en: Hidden Field
ja: 非表示フィールド

en: Set Default Value
ja: デフォルト値を設定

en: Pay with Stripe
ja: Stripeで支払う

en: Pay now
ja: 今すぐ支払う

en: Pay with Mollie
ja: Mollieで支払う

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Button
ja: ボタン

en: Draft Button
ja: 下書きボタン

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Next Step
ja: 次のステップ

en: Previous Step
ja: 前のステップ

en: Previous
ja: 前へ

en: Section
ja: セクション

en: Image
ja: 画像

en: Divider
ja: 区切り線

en: Migration Issue Detected
ja: 移行問題が検出されました

en: There may have been a problem during auto-migrating your Bit Forms from V1 to V2.
ja: Bit Forms の V1 から V2 への自動移行中に問題が発生した可能性があります。

en: Please contact support for assistance at
ja: サポートにお問い合わせください：

en: Migrating to V2
ja: V2 への移行

en: Please wait while we migrate your data to V2
ja: データを V2 に移行しています。しばらくお待ちください

en: This may take a few minutes...
ja: 数分かかる場合があります...

en: Meanwhile do not close this window.
ja: その間、このウィンドウを閉じないでください。

en: Mollie Settings
ja: Mollie 設定

en: API key:
ja: API キー：

en: To get API key, Please Visit
ja: API キーを取得するには、こちらへアクセスしてください

en: Mollie Developer Dashboard
ja: Mollie 開発者ダッシュボード

en: Step-
ja: ステップ-

en: Clone Step
ja: ステップを複製

en: Delete Step
ja: ステップを削除

en: Add New Step
ja: 新しいステップを追加

en: Add Steps
ja: ステップを追加

en: Multi step settings
ja: マルチステップ設定

en: All fields are required
ja: すべてのフィールドが必須です

en: Saving Payment Setting...
ja: 支払い設定を保存しています...

en: Choose a unique name to identify this integration within your app.
ja: アプリ内でこの統合を識別するための一意の名前を選択してください。

en: Login to you Mollie account (or create on if you haven't already).
ja: Mollieアカウントにログインしてください（まだ作成していない場合は作成してください）。

en: Go to your Mollie Dashboard
ja: Mollieダッシュボードに移動します

en: and find the API section.
ja: そしてAPIセクションを見つけてください。

en: Generate a new API key or use an existing one (you can use test API key for testing purposes). This key is required for authenticating API requests.
ja: 新しいAPIキーを生成するか、既存のキーを使用してください（テスト目的でテストAPIキーを使用できます）。このキーはAPIリクエストの認証に必要です。

en: Copy the API key and paste it in the Bit Form
ja: APIキーをコピーして、上記のBit Formの

en: field above.
ja: フィールドに貼り付けます。

en: Then click on the
ja: その後、

en: button to save the settings.
ja: ボタンをクリックして設定を保存してください。

en: Please go to your form now and add a Mollie payment field.
ja: フォームに移動して、Mollie支払いフィールドを追加してください。

en: Bit form Mollie Payment Gateway documentation
ja: Bit Form Mollie支払いゲートウェイのドキュメント

en: Login to you PayPal account (or create on if you haven't already).
ja: PayPalアカウントにログインしてください（まだ作成していない場合は作成してください）。

en: Go to your PayPal Dashboard
ja: PayPalダッシュボードに移動します

en: Select Transaction Mode (Live or Sandbox).
ja: 取引モード（ライブまたはサンドボックス）を選択してください。

en: Copy the
ja: PayPalダッシュボードから

en: from PayPal Dashboard and paste it in the Bit Form
ja: をコピーして、上記のBit Formの

en: field above (you can use Sandbox or Live mode).
ja: フィールドに貼り付けます（サンドボックスモードまたはライブモードを使用できます）。

en: Please go to your form now and add a PayPal payment field.
ja: フォームに移動して、PayPal支払いフィールドを追加してください。

en: Bit form PayPal Payment Gateway documentation
ja: Bit Form PayPal支払いゲートウェイのドキュメント

en: PayPal Integrations Video
ja: PayPal統合ビデオ

en: Login to you Stripe account (or create on if you haven't already).
ja: Stripeアカウントにログインしてください（まだ作成していない場合は作成してください）。

en: Go to your Stripe Dashboard
ja: Stripeダッシュボードに移動してください

en: and find the API Key section.
ja: そしてAPIキーのセクションを見つけてください。

en: from Stripe API Dashboard and paste it in the Bit Form
ja: Stripe APIダッシュボードから取得し、Bit Formの

en: field above (you can use test API key for testing purposes).
ja: 上記のフィールドに貼り付けてください（テスト目的でテストAPIキーを使用できます）。

en: Please go to your form now and add a Stripe payment field.
ja: 今すぐフォームに移動して、Stripe支払いフィールドを追加してください。

en: Bit form Stripe Payment Gateway documentation
ja: Bit form Stripe支払いゲートウェイのドキュメント

en: Stripe Integrations Video
ja: Stripe統合ビデオ

en: Login to you Razorpay account (or create on if you haven't already).
ja: Razorpayアカウントにログインしてください（まだお持ちでない場合は作成してください）。

en: Go to your Razorpay Dashboard
ja: Razorpayダッシュボードに移動してください

en: from Razorpay API Dashboard and paste it in the Bit Form
ja: Razorpay APIダッシュボードから取得し、Bit Formの

en: Please go to your form now and add a Razorpay payment field.
ja: 今すぐフォームに移動して、Razorpay支払いフィールドを追加してください。

en: Bit form Razorpay Payment Gateway documentation
ja: Bit form Razorpay支払いゲートウェイのドキュメント

en: Razorpay Integrations Video
ja: Razorpay統合ビデオ

en: Available Payment Gateways
ja: 利用可能な支払いゲートウェイ

en: Please click on the available payment gateway option for configuration.
ja: 構成するには利用可能な支払いゲートウェイのオプションをクリックしてください。

en: Available on
ja: 対応プラットフォーム

en: Connected Accounts
ja: 接続されたアカウント

en: Currently, no payment gateway has been connected.
ja: 現在、接続されている支払いゲートウェイはありません。

en: PayPal Settings
ja: PayPal設定

en: Transaction Mode:
ja: 取引モード：

en: Client ID:
ja: クライアントID：

en: Client Secret:
ja: クライアントシークレット：

en: To get Client ID & Secret, Please Visit
ja: クライアントIDとシークレットを取得するには、次を訪問してください

en: PayPal Developer Dashboard
ja: PayPal開発者ダッシュボード

en: PDF Global Setting
ja: PDF全体設定

en: Available Font for PDF
ja: PDFで使用可能なフォント

en: PDF Templates
ja: PDFテンプレート

en: How to setup PDF Templates:
ja: PDFテンプレートの設定方法：

en: PDF File Name
ja: PDFファイル名

en: PDF Password
ja: PDFパスワード

en: Static Password
ja: 固定パスワード

en: PDF Password Shortcode
ja: PDFパスワードショートコード

en: Allow Download (Link)
ja: ダウンロードを許可（リンク）

en: All User
ja: すべてのユーザー

en: Only Logged In User
ja: ログインユーザーのみ

en: Download Link Shortcode
ja: ダウンロードリンクショートコード

en: Override Default Settings
ja: デフォルト設定を上書き

en: Paper Size
ja: 用紙サイズ

en: Orientation
ja: 向き

en: Portrait
ja: 縦

en: Landscape
ja: 横向き

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font Size (Pixels)
ja: フォントサイズ（ピクセル）

en: Watermark
ja: 透かし

en: Watermark Text
ja: 透かしテキスト

en: Watermark Image
ja: 透かし画像

en: Position X (Units in millimeters)
ja: 位置X（単位：ミリメートル）

en: Position Y (Units in millimeters)
ja: 位置Y（単位：ミリメートル）

en: Show watermark behind the page content
ja: ページ内容の背後に透かしを表示

en: Opacity (0-100)
ja: 不透明度（0-100）

en: Language Direction
ja: 言語の方向

en: LTR
ja: 左から右（LTR）

en: RTL
ja: 右から左（RTL）

en: Go to PDF Settings
ja: PDF設定に移動

en: Please configure PDF settings first.
ja: まずPDF設定を構成してください。

en: Upload
ja: アップロード

en: Image width
ja: 画像の幅

en: Image height
ja: 画像の高さ

en: Position X
ja: 位置X

en: Position Y
ja: 位置Y

en: Learn more about PDF Attachment
ja: PDF添付ファイルについて詳しく知る

en: This global settings will be set as the default for any new PDF attachment generated from your forms.
ja: このグローバル設定は、フォームから生成される新しいPDF添付ファイルのデフォルトとして設定されます。

en: Remember,
ja: ご注意ください、

en: If you haven't used PDFs yet, you'll need to click the "Save" button to apply these global PDF settings. You can also customize settings for a specific PDF template by accessing the PDF templates in your form settings.
ja: まだPDFを使用していない場合は、これらのグローバルPDF設定を適用するために「保存」ボタンをクリックする必要があります。フォーム設定のPDFテンプレートから特定のPDFテンプレートの設定をカスタマイズすることも可能です。

en: Please update your PHP version is 7.4 or higher.
ja: PHPのバージョンを7.4以上に更新してください。

en: PHP extension is missing in your server. Please install it.
ja: サーバーにPHP拡張機能がありません。インストールしてください。

en: To use Arabic, Chinese, Japanese and Korean languages, you need to install additional fonts! Please navigate to the
ja: アラビア語、中国語、日本語、韓国語を使用するには、追加のフォントをインストールする必要があります！次のタブに移動してください。

en: tab to proceed.
ja: タブに進んでください。

en: Copy Shortcode
ja: ショートコードをコピー

en: Embed
ja: 埋め込み

en: Razorpay Settings
ja: Razorpay設定

en: API Secret:
ja: APIシークレット：

en: To get API Key & Secret, Please Visit
ja: APIキーとシークレットを取得するには、こちらを訪問してください

en: Razorpay Dashboard
ja: Razorpayダッシュボード

en: Are you sure to delete this URL ?
ja: このURLを本当に削除しますか？

en: Select A Page:
ja: ページを選択：

en: Custom Link
ja: カスタムリンク

en: set Form Field
ja: フォームフィールドを設定

en: Select Form Field
ja: フォームフィールドを選択

en: Add More Alternative URL
ja: 別のURLを追加

en: Filter Entries between Dates
ja: 日付間のエントリをフィルタ

en: Filter
ja: フィルタ

en: Search
ja: 検索

en: report name cann't be empty
ja: レポート名は空にできません

en: Refresh
ja: 更新

en: Premium Feature
ja: プレミアム機能

en: Buy Premium
ja: プレミアムを購入

en: Are you sure to delete this report
ja: このレポートを削除してもよろしいですか

en: Deleting ...
ja: 削除中...

en: Filter List
ja: フィルタ一覧

en: Search filters...
ja: フィルタを検索...

en: New Filter
ja: 新しいフィルタ

en: No matching filter found
ja: 一致するフィルタが見つかりません

en: Equal
ja: 等しい

en: Not equal
ja: 等しくない

en: Not empty
ja: 空ではない

en: Start With
ja: で始まる

en: End With
ja: で終わる

en: Not Start With
ja: で始まらない

en: Not End With
ja: で終わらない

en: Not contains
ja: 含まない

en: Contains
ja: 含む

en: Contain All
ja: すべて含む

en: Greater Than
ja: より大きい

en: Less Than
ja: より小さい

en: Greater Than or Equal
ja: 以上

en: Less Than or Equal
ja: 以下

en: Today
ja: 今日

en: Till Today
ja: 今日まで

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Till Yesterday
ja: 昨日まで

en: Last 7 Days
ja: 過去7日間

en: Last 30 Days
ja: 過去30日間

en: Last 60 Days
ja: 過去60日間

en: Last 90 Days
ja: 過去90日間

en: Last 120 Days
ja: 過去120日間

en: Next 7 Days
ja: 今後7日間

en: Next 30 Days
ja: 今後30日間

en: Next 60 Days
ja: 今後60日間

en: Next 90 Days
ja: 次の90日間

en: Next 120 Days
ja: 次の120日間

en: Current Week
ja: 今週

en: Next Week
ja: 来週

en: Last Week
ja: 先週

en: Current Month
ja: 今月

en: Next Month
ja: 来月

en: Last Month
ja: 先月

en: Current Year
ja: 今年

en: Next Year
ja: 来年

en: Last Year
ja: 昨年

en: Read entries
ja: 既読のエントリー

en: Unread entries
ja: 未読のエントリー

en: Confirmed entries
ja: 確認済みのエントリー

en: Unconfirmed entries
ja: 未確認のエントリー

en: Draft entries
ja: 下書きのエントリー

en: Logic
ja: 論理

en: OR
ja: または

en: AND
ja: かつ

en: ReCaptcha validation failed.
ja: ReCaptchaの検証に失敗しました。

en: The form has reached its maximum number of submissions.
ja: フォームは最大送信回数に達しました。

en: You have reached the maximum number of submissions allowed.
ja: 許可されている最大送信回数に達しました。

en: You must be logged in.
ja: ログインが必要です。

en: Empty form cannot be submitted.
ja: 空のフォームは送信できません。

en: Validate form input on focus lost
ja: フォーカスを失ったときにフォーム入力を検証する

en: Allow single entry for each IP address
ja: 各IPアドレスからの一回限りの入力を許可する

en: Require user to be logged in for submit form
ja: フォーム送信にはユーザーのログインを必須にする

en: Prevent empty form submission
ja: 空のフォーム送信を防止する

en: Disable entry storing in WordPress database
ja: WordPressデータベースへのエントリ保存を無効にする

en: Enable ReCaptcha V3
ja: ReCaptcha V3を有効にする

en: Enable / Disable
ja: 有効 / 無効

en: Hide ReCaptcha Badge
ja: ReCaptchaバッジを非表示にする

en: Honeypot trap for bot
ja: ボット用ハニーポットトラップ

en: Manage Submission Limits (by count, time, or user)
ja: 送信制限の管理（件数、時間、またはユーザー別）

en: Limit By Submission Count
ja: 送信件数による制限

en: Submission Limit
ja: 送信制限

en: Limit period type
ja: 制限期間のタイプ

en: Limit By Per User
ja: ユーザー別の制限

en: User verify type
ja: ユーザー認証タイプ

en: Limit Form Submission Period
ja: フォーム送信期間の制限

en: Every Day
ja: 毎日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: From
ja: から

en: To
ja: まで

en: Time:
ja: 時間：

en: Blocked IP list
ja: ブロックされたIPリスト

en: Add Blocked IP
ja: ブロックされたIPを追加

en: Allowed IP
ja: 許可されたIP

en: By enabling this option only listed IP can submit this form.
ja: このオプションを有効にすると、リストにあるIPのみがこのフォームを送信できます。

en: Add Allowed IP
ja: 許可されたIPを追加

en: Capture Google Ads (Click ID)
ja: Google広告（クリックID）を取得

en: Email sent successfully.
ja: メールが正常に送信されました。

en: Sending...
ja: 送信中...

en: Email Test
ja: メールテスト

en: To:
ja: 宛先:

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Send Test Mail
ja: テストメールを送信

en: Configuration
ja: 設定

en: Mail Test
ja: メールテスト

en: SMTP config saved successfully.
ja: SMTP設定が正常に保存されました。

en: Learn more about SMTP configuration
ja: SMTP設定について詳しく知る

en: Enable SMTP
ja: SMTPを有効にする

en: From Email Address
ja: 送信元メールアドレス

en: Some servers block emails if "From Email" differs from the authenticated (login) email— use the same email to ensure delivery.
ja: 一部のサーバーでは、「送信元メール」が認証（ログイン）メールと異なる場合、メールをブロックします。配信を確実にするには同じメールを使用してください。

en: From Name
ja: 送信者名

en: Reply-To Email Address
ja: 返信先メールアドレス

en: SMTP Host
ja: SMTPホスト

en: Type of Encryption
ja: 暗号化の種類

en: SMTP Port
ja: SMTPポート

en: SMTP Authentication
ja: SMTP認証

en: SMTP Username
ja: SMTPユーザー名

en: SMTP Password
ja: SMTPパスワード

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Stripe Settings
ja: Stripe設定

en: Publishable key:
ja: 公開可能キー：

en: Secret Key:
ja: シークレットキー：

en: To get Publishable key & Secret key, Please Visit
ja: 公開可能キーとシークレットキーを取得するには、こちらをご覧ください

en: Stripe Developer Dashboard
ja: Stripe開発者ダッシュボード

en: Transparant
ja: 透明

en: Add Property
ja: プロパティを追加

en: Override theme and common styles
ja: テーマと共通スタイルを上書き

en: Multi Step Quick Tweaks
ja: マルチステップ クイック調整

en: Step Container
ja: ステップコンテナ

en: Step Header Wrapper
ja: ステップヘッダーラッパー

en: Step Header
ja: ステップヘッダー

en: Step Header Label
ja: ステップヘッダーラベル

en: Step Header Subtitle
ja: ステップヘッダーサブタイトル

en: Step Wrapper
ja: ステップラッパー

en: Step Progress Wrapper
ja: ステップ進行状況ラッパー

en: Step Progress Bar
ja: ステップ進行状況バー

en: Step Content
ja: ステップコンテンツ

en: Step Button Wrapper
ja: ステップボタンラッパー

en: Step Button
ja: ステップボタン

en: Step Label Prefix Icon
ja: ステップラベルのプレフィックスアイコン

en: Step Label Suffix Icon
ja: ステップラベルのサフィックスアイコン

en: Step Subtitle Prefix Icon
ja: ステップサブタイトルのプレフィックスアイコン

en: Step Subtitle Suffix Icon
ja: ステップサブタイトルのサフィックスアイコン

en: Previous Button Prefix Icon
ja: 前へボタンのプレフィックスアイコン

en: Previous Button Suffix Icon
ja: 前へボタンのサフィックスアイコン

en: Next Button Prefix Icon
ja: 次へボタンのプレフィックスアイコン

en: Next Button Suffix Icon
ja: 次へボタンのサフィックスアイコン

en: Theme Customization
ja: テーマのカスタマイズ

en: Multi Step Customize
ja: マルチステップのカスタマイズ

en: Multi step quick tweaks is not available. this feature will coming soon.
ja: マルチステップのクイック調整は利用できません。この機能は近日追加予定です。

en: Transparent
ja: 透明

en: Go to Theme Gallery Settings
ja: テーマギャラリー設定へ移動

en: Add important rule to all styles to override the conflicting styles in frontend.
ja: フロントエンドの競合するスタイルを上書きするために、すべてのスタイルに重要なルールを追加します。

en: Add prefix to atomic class names to avoid conflicts.
ja: 競合を避けるために、アトミッククラス名にプレフィックスを追加します。

en: Transition
ja: トランジション

en: Please setup your payment settings before using this template.
ja: このテンプレートを使用する前に、支払い設定を行ってください。

en: Please setup your
ja: 以下を設定してください

en: Please update your Pro Plugin to the latest version (
ja: Proプラグインを最新バージョンに更新してください（

en: this feature
ja: この機能

en: New
ja: 新規

en: Use Template
ja: テンプレートを使用

en: Go to Payment Settings
ja: 支払い設定へ移動

en: Search Template
ja: テンプレートを検索

en: Import Form
ja: フォームをインポート

en: Search Result
ja: 検索結果

en: No Template Found
ja: テンプレートが見つかりません

en: Prefix Icon
ja: プレフィックスアイコン

en: Suffix Icon
ja: サフィックスアイコン

en: Always (default)
ja: 常に（デフォルト）

en: Interaction Only
ja: インタラクションのみ

en: Container Class
ja: コンテナクラス

en: Show Option Flag Image
ja: オプションフラグ画像を表示

en: Mollie Description is Required
ja: Mollieの説明は必須です

en: Select Account
ja: アカウントを選択

en: Razorpay Dynamic Amount Field is not Selected
ja: Razorpayの動的金額フィールドが選択されていません

en: Rounded
ja: 丸みを帯びた

en: No fields available
ja: 利用可能なフィールドがありません

en: You haven’t added any fields to this form or step yet.
ja: このフォームまたはステップにはまだフィールドが追加されていません。

en: Please add fields from the Form Fields panel.
ja: フォームフィールドパネルからフィールドを追加してください。

en: No field key provided
ja: フィールドキーが指定されていません

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: Conditional Logic
ja: 条件付きロジック

en: Individual Customize
ja: 個別カスタマイズ

en: Global Customize
ja: グローバルカスタマイズ

en: Select Your Theme
ja: テーマを選択

en: Reset
ja: リセット

en: Import
ja: インポート

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Reset Theme Style
ja: テーマスタイルをリセット

en: Update Theme Style
ja: テーマスタイルを更新

en: Save as New Theme
ja: 新しいテーマとして保存

en: Click to Highlight Element in Builder
ja: ビルダーで要素をハイライトするにはクリック

en: Enable Conditional Logic
ja: 条件付きロジックを有効にする

en: Configure when this field should be shown or hidden
ja: このフィールドを表示または非表示にする条件を設定

en: Hide
ja: 非表示

en: Show
ja: 表示

en: this field if
ja: このフィールドもし

en: And
ja: かつ

en: Or
ja: または

en: Need Advanced Conditional Logic?
ja: 高度な条件ロジックが必要ですか？

en: Switch now
ja: 今すぐ切り替え

en: Theme Quick Tweaks
ja: テーマのクイック調整

en: Global Elements
ja: グローバル要素

en: Multi-Step Elements
ja: マルチステップ要素

en: Individual Elements
ja: 個別要素

en: found
ja: 見つかりました

en: Search fields..
ja: フィールドを検索…

en: Search results for:
ja: の検索結果：

en: No fields found
ja: フィールドが見つかりません

en: We couldn't find any fields matching
ja: 一致するフィールドが見つかりませんでした

en: Try searching with different keywords
ja: 別のキーワードで検索してみてください

en: Create New Theme
ja: 新しいテーマを作成

en: Click to upload
ja: クリックしてアップロード

en: or drag and drop
ja: またはドラッグ＆ドロップ

en: Import from Form
ja: フォームからインポート

en: Import from File
ja: ファイルからインポート

en: Import Theme (Style)
ja: テーマ（スタイル）をインポート

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Applied Styles
ja: 適用されたスタイル

en: Your customizations apply only to this form's styling. To preserve changes, create or update a custom theme from the Options menu.
ja: カスタマイズはこのフォームのスタイルにのみ適用されます。変更を保持するには、オプションメニューからカスタムテーマを作成または更新してください。

en: App Themes
ja: アプリテーマ

en: Custom Themes
ja: カスタムテーマ

en: Please write form name
ja: フォーム名を入力してください

en: Search forms here...
ja: ここでフォームを検索...

en: No forms found
ja: フォームが見つかりません

en: Search fields...
ja: フィールドを検索...

en: Clear search
ja: 検索をクリア

en: No fields available in this category
ja: このカテゴリには利用可能なフィールドがありません

en: Recent
ja: 最近

en: No fields found by your search keywords:
ja: 検索キーワードでフィールドが見つかりませんでした：

en: fields found for
ja: 以下のフィールドが見つかりました

en: Update Form
ja: フォームを更新

en: Save Form
ja: フォームを保存

en: Please fix the errors
ja: エラーを修正してください

en: Sorry
ja: 申し訳ありません

en: Please add a submit button
ja: 送信ボタンを追加してください

en: Choose/Drop your file (.json)
ja: ファイルを選択/ドロップしてください（.json）

en: Issue
ja: 問題

en: Idea
ja: アイデア

en: Other
ja: その他

en: Send
ja: 送信

en: Upgrade to Pro
ja: Proにアップグレード

en: This feature
ja: この機能

en: is available in Pro
ja: はProで利用可能です

en: Thank you for using our product! We're sorry,
ja: 当社製品をご利用いただきありがとうございます。申し訳ございません、

en: is not available in your plan.
ja: はご利用中のプランでは利用できません。

en: Please upgrade to the PRO plan to unlock all these awesome features.
ja: これらの素晴らしい機能をすべてアンロックするには、PROプランにアップグレードしてください。

en: Try Demo
ja: デモを試す

en: Check out our
ja: ぜひこちらをご覧ください

en: Demo
ja: デモ

en: to see what can you do with Pro version.
ja: Proバージョンで何ができるかを確認するために。

en: Available On Pro
ja: Proで利用可能

en: Do You want Deplicate these
ja: これらを複製しますか

en: item
ja: 項目

en: Disable
ja: 無効にする

en: Do you want to change these
ja: これらの

en: status
ja: 状態

en: Are you sure to delete these
ja: これらを削除してもよろしいですか

en: items
ja: 項目

en: Row Selected
ja: 行が選択されました

en: Total Entries:
ja: 総エントリ数：

en: Page
ja: ページ

en: of
ja: の

en: No response from the server
ja: サーバーからの応答がありません

en: Are you sure to delete this web hook?
ja: このウェブフックを削除してもよろしいですか？

en: Add More Hook
ja: フックを追加

en: Select One
ja: 1つ選択してください

en: Click
ja: クリック

en: Readonly
ja: 読み取り専用

en: Writeable
ja: 書き込み可能

en: Not Required
ja: 不要

en: Active List
ja: アクティブリスト

en: Sub Title
ja: サブタイトル

en: Config Option
ja: 設定オプション

en: Email Template:
ja: メールテンプレート：

en: Select Email Template
ja: メールテンプレートを選択

en: Add mail from address
ja: 差出人メールアドレスを追加

en: From Mail
ja: 差出人メール

en: Reply To
ja: 返信先

en: PDF Attachment Template:
ja: PDF添付テンプレート：

en: Select PDF Template
ja: PDFテンプレートを選択

en: Field Actions
ja: フィールド操作

en: Integration
ja: 連携

en: Select Integation
ja: 連携を選択

en: Logged In
ja: ログイン済み

en: Logged Out
ja: ログアウト済み

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Meta Key
ja: メタキー

en: Query Param
ja: クエリパラメータ

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Select Page To Redirect
ja: リダイレクト先のページを選択

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Select Message
ja: メッセージを選択

en: Web Hook
ja: ウェブフック

en: Select Hooks to Call
ja: 呼び出すフックを選択

en: On Load
ja: ロード時

en: On Field Input
ja: フィールド入力時

en: On Form Validate
ja: フォーム検証時

en: On Form Submit
ja: フォーム送信時

en: Record Create/Edit
ja: レコード作成/編集

en: Record Create
ja: レコード作成

en: Record Edit
ja: レコード編集

en: Record Delete
ja: レコード削除

en: Always
ja: 常に

en: With Condition
ja: 条件付きで

en: Conditional Logics
ja: 条件ロジック

en: Add Conditional Logic
ja: 条件ロジックを追加

en: For
ja: 対象

en: UNLIMITED
ja: 無制限

en: Conditional logics execute according to the sequence of their logic groups. A group placed higher will have greater priority. To adjust the priority, simply drag and drop the logic groups as needed.
ja: 条件ロジックはロジックグループの順序に従って実行されます。上に配置されたグループほど優先されます。優先順位の調整は、ロジックグループをドラッグ＆ドロップで行ってください。

en: Additional Actions
ja: 追加アクション

en: Email Notification
ja: メール通知

en: Action Run When:
ja: アクション実行時：

en: Action Effect:
ja: アクション効果：

en: Only on Form Load
ja: フォーム読み込み時のみ

en: Only on Field Input
ja: フィールド入力時のみ

en: Only on Form Validate
ja: フォーム検証時のみ

en: Only on Form Submit
ja: フォーム送信時のみ

en: Action Behaviour:
ja: アクションの動作：

en: Condition
ja: 条件

en: Forgot Password Fields
ja: パスワード忘れフィールド

en: Redirect Page:
ja: リダイレクトページ：

en: Password reset email template
ja: パスワードリセットメールテンプレート

en: Success Message:
ja: 成功メッセージ：

en: Login Fields
ja: ログインフィールド

en: Success redirect Page:
ja: 成功時リダイレクトページ：

en: Redirect page (already activated):
ja: リダイレクトページ（すでに有効化済み）：

en: Invalid redirect page:
ja: 無効なリダイレクトページ：

en: Rejection Success redirect page:
ja: 拒否成功リダイレクトページ：

en: Activation success
ja: 有効化成功

en: Already activated account
ja: すでに有効化されたアカウント

en: Invalid activation key
ja: 無効な有効化キー

en: Reject Success Message
ja: 拒否成功メッセージ

en: If the Username and Password fields are blank then the user will take the value of the email field as the field and the password will be auto-generated.
ja: ユーザー名とパスワードのフィールドが空の場合、ユーザーはメールフィールドの値をフィールドとして使用し、パスワードは自動生成されます。

en: Field Mappping
ja: フィールドマッピング

en: User Fields
ja: ユーザーフィールド

en: User Email Notification
ja: ユーザー通知メール

en: Admin Email Notification
ja: 管理者通知メール

en: WP User Role
ja: WPユーザーロール

en: Success Messages
ja: 成功メッセージ

en: User Approval  Method:
ja: ユーザー承認方法：

en: Select approval method
ja: 承認方法を選択してください

en: Auto Login After Registration
ja: 登録後に自動ログイン

en: Customize Email templates
ja: メールテンプレートをカスタマイズ

en: Edit verification Messages/Redirect URL
ja: 認証メッセージ/リダイレクトURLを編集

en: User Meta Field Mappping
ja: ユーザーメタフィールドマッピング

en: Meta Value
ja: メタ値

en: Reset Password Fields
ja: パスワードリセットフィールド

en: Bit Form - Contact Form Builder Plugin for WordPress
ja: Bit Form - WordPress用コンタクトフォームビルダープラグイン

en: Contact Form
ja: コンタクトフォーム

en: Select a Form
ja: フォームを選択

en: Bitform block settings
ja: Bitformブロック設定

en: Form settings
ja: フォーム設定

en: Failed to change Form Status
ja: フォームステータスの変更に失敗しました

en: Form Name
ja: フォーム名

en: Entries
ja: エントリー

en: Views
ja: ビュー

en: Completion Rate
ja: 完了率

en: Created
ja: 作成日

en: Edit Form
ja: フォームを編集

en: Data Table
ja: データテーブル

en: Form Deleted Successfully
ja: フォームが正常に削除されました

en: Duplicate...
ja: 複製...

en: Exporting...
ja: エクスポート中...

en: Are you sure to delete this form?
ja: 本当にこのフォームを削除しますか？

en: Are you sure to duplicate this form ?
ja: 本当にこのフォームを複製しますか？

en: Are you sure to export this form ?
ja: 本当にこのフォームをエクスポートしますか？

en: Create a New Form
ja: 新しいフォームを作成

en: Create Form
ja: フォームを作成

en: General
ja: 一般

en: View Name
ja: ビュー名

en: Edit Table
ja: テーブルを編集

en: Table Deleted Successfully
ja: テーブルが正常に削除されました

en: Are you sure to delete this table?
ja: このテーブルを削除してもよろしいですか？

en: Create View
ja: ビューを作成

en: Prevent Public View of Entries
ja: エントリの公開ビューを防止

en: (Allow only selected rules to View Entries)
ja: (選択されたルールのみがエントリを表示可能)

en: Allow Roles to view own entries
ja: ロールに自分のエントリの閲覧を許可

en: Allow Roles to view Other's entries
ja: ロールに他者のエントリの閲覧を許可

en: Allow Users to Edit Form Entries
ja: ユーザーにフォームエントリの編集を許可

en: Allow Roles to edit own entries
ja: ロールに自分のエントリの編集を許可

en: Allow Roles to edit Other's entries
ja: ロールに他者のエントリの編集を許可

en: By Roles
ja: ロール別

en: Selected User
ja: 選択されたユーザー

en: Users
ja: ユーザー

en: Access Setting
ja: アクセス設定

en: Entry View
ja: エントリの表示

en: Entry Edit
ja: エントリの編集

en: Single Entry View
ja: 単一エントリの表示

en: Single Entry Details View
ja: 単一エントリの詳細表示

en: All Submitted Response
ja: 提出されたすべての回答

en: Own Submitted Response
ja: 自分が提出した回答

en: View List
ja: 一覧表示

en: Details Page
ja: 詳細ページ

en: Details Page Styling
ja: 詳細ページのスタイリング

en: Setting
ja: 設定

en: Style
ja: スタイル

en: Table Caption
ja: 表のキャプション

en: Column Mapping
ja: 列のマッピング

en: Column Header
ja: 列ヘッダー

en: Column Width
ja: 列の幅

en: Form Field
ja: フォームフィールド

en: Action Column
ja: アクション列

en: Column Title
ja: 列タイトル

en: Edit Button
ja: 編集ボタン

en: Custom Page
ja: カスタムページ

en: View Button
ja: 表示ボタン

en: Redirect Link
ja: リダイレクトリンク

en: Caption
ja: キャプション

en: Table Even Row
ja: 表の偶数行

en: Table Odd Row
ja: 表の奇数行

en: Page Select Box
ja: ページ選択ボックス

en: Pagination Button
ja: ページネーションボタン

en: Search Box
ja: 検索ボックス

en: Table
ja: テーブル

en: Table Rows
ja: テーブル行

en: Background color
ja: 背景色

en: Font Weight
ja: フォントの太さ

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: Table Wrapper
ja: テーブルラッパー

en: Welcome to Bit Form Views (Beta)
ja: Bit Form Views（ベータ）へようこそ

en: Create First View
ja: 最初のビューを作成

en: Professional & Easy To Use WordPress Form Builder
ja: プロフェッショナルで使いやすいWordPressフォームビルダー

en: Drag and Drop WordPress Form Builder will allow you to build any kind of forms for WordPress website that you can imagine. The Professional design of Bit Form keeps all the tools right where you want them! You can make integration among various CRM and application with no zero experience.
ja: ドラッグ＆ドロップのWordPressフォームビルダーにより、想像できるあらゆる種類のフォームをWordPressサイト用に作成できます。Bit Formのプロ仕様のデザインは、すべてのツールを必要な場所に配置！CRMやアプリケーション間の統合も未経験者でも簡単に行えます。

en: Explore our extensive documentation. From beginners to developers - everyone will get an answer
ja: 充実したドキュメントをぜひご覧ください。初心者から開発者まで、誰もが答えを見つけられます

en: here
ja: こちら

en: Support
ja: サポート

en: In Bit Apps, we provide all kind product support for any types of customer, it doesn't matter FREE or PRO user. We actively provide support through Email and Live Chat. Our support team is always ready to help you. We are here to answer your questions and help you with any issues you may have.
ja: Bit Appsでは、無料ユーザーでもプロユーザーでも、あらゆる顧客に対して全種類の製品サポートを提供しています。メールとライブチャットで積極的にサポートを行っています。サポートチームはいつでもあなたを助ける準備ができています。ご質問や問題があれば、お気軽にご相談ください。

en: Facebook support group
ja: Facebookサポートグループ

en: YouTube channel
ja: YouTubeチャンネル

en: Chat here
ja: ここでチャット

en: Rate us on WordPress
ja: WordPressで評価する

en: Lost In Space
ja: 宇宙迷子

en: Redirecting Home in
ja: ホームにリダイレクト中

en: Go Home
ja: ホームへ移動

en: Warning
ja: 警告

en: Are you sure you want to leave the form? Unsaved data will be lost.
ja: フォームを離れてもよろしいですか？保存されていないデータは失われます。

en: Okay
ja: OK

en: Are you sure you want to switch forms? Unsaved data will be lost.
ja: フォームを切り替えてもよろしいですか？保存されていないデータは失われます。

en: Switch Form
ja: フォームを切り替える

en: Are you sure to duplicate this entry?
ja: このエントリを複製してもよろしいですか？

en: View Repeater Data
ja: リピーターデータを表示

en: Entry Details #
ja: エントリ詳細 #

en: Data Views & Edit
ja: データビュー & 編集

en: View Analytics Report
ja: 分析レポートを見る

en: No Entry Found.
ja: エントリが見つかりません。

en: Form Settings
ja: フォーム設定

en: Conversational Form
ja: 会話形式フォーム

en: Landing Form
ja: ランディングフォーム

en: WP Auth
ja: WP認証

en: Entries are loading...
ja: エントリを読み込み中...

en: Advance Field Wise Report
ja: 詳細フィールド別レポート

en: Please select fields to view reports individually
ja: 個別にレポートを表示するフィールドを選択してください

en: Thank you for using Bit Form. If you like the plugin, please give us a
ja: Bit Formをご利用いただきありがとうございます。プラグインを気に入っていただけましたら、ぜひ

en: review
ja: レビュー

en: on WordPress.org to help us spread more.
ja: をWordPress.orgで投稿して、より多くの人に広める手助けをしてください。

en: Filter Options
ja: フィルターオプション

en: All filters below will get entries based on analytics report
ja: 以下のすべてのフィルターは、分析レポートに基づいてエントリを取得します

en: Filter by Date
ja: 日付でフィルター

en: Entry Status
ja: エントリのステータス

en: Select Fields for Report:
ja: レポート用のフィールドを選択：

en: Other Info
ja: その他の情報

en: Total Entry:
ja: 合計エントリ：

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Printing...
ja: 印刷中...

en: Print Report
ja: レポートを印刷

en: Welcome to Bit Form
ja: Bit Formへようこそ

en: Thank you for installing Bit Form.
ja: Bit Formをインストールしていただきありがとうございます。

en: Modern Form builder and database management  system
ja: WordPress向けのモダンなフォームビルダーおよびデータベース管理システム

en: for Wordpress
ja: WordPress用

en: Create First Form
ja: 最初のフォームを作成

en: Add More +
ja: さらに追加 +

en: Country Field available in Pro version of Bit Form.
ja: CountryフィールドはBit FormのProバージョンで利用可能です。

en: You can use either ReCaptcha-V2 or ReCaptcha-V3 in a form. to use ReCaptcha-V2 disable the ReCaptcha-V3 from the Form Settings.
ja: フォームではReCaptcha-V2またはReCaptcha-V3のいずれかを使用できます。ReCaptcha-V2を使用するには、フォーム設定でReCaptcha-V3を無効にしてください。

en: <p style="font-size: 16px">To use reCaptchav2, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
ja: <p style="font-size: 16px">reCaptchav2を使用するには、<a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use Turnstile, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
ja: <p style="font-size: 16px">Turnstileを使用するには、<a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use hCaptcha, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
ja: <p style="font-size: 16px">hCaptchaを使用するには、<a href="

en: You cannot add more than one
ja: 複数追加することはできません

en: Save Draft Button available in Pro version of Bit Form.
ja: 下書き保存ボタンはBit FormのProバージョンで利用可能です。

en: You cannot add
ja: 追加できません

en: <p style="font-size: 16px">To use
ja: <p style="font-size: 16px">使用するには

en: Change
ja: 変更

en: Not Equal
ja: 等しくない

en: Is Null
ja: Nullである

en: Is Not Null
ja: Nullでない

en: Contain
ja: 含む

en: Not Contain
ja: 含まない

en: Between
ja: の間

en: On Click
ja: クリック時

en: Advanced File Upload Field
ja: 高度なファイルアップロードフィールド

en: PayPal Payment Field
ja: PayPal支払いフィールド

en: Razorpay Payment Field
ja: Razorpay支払いフィールド

en: Stripe Payment Field
ja: Stripe支払いフィールド

en: Mollie Payment Field
ja: Mollie決済フィールド

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Suggestions
ja: 候補

en: Input Mode
ja: 入力モード

en: Read Only
ja: 読み取り専用

en: User Unique
ja: ユーザー固有

en: Input Validation
ja: 入力検証

en: Maximum Option Validation
ja: 最大オプション検証

en: Minimum Option Validation
ja: 最小オプション検証

en: Option Column
ja: オプション列

en: Other Option
ja: その他のオプション

en: Search Placeholder Modify
ja: 検索プレースホルダーの変更

en: Selected Option Image
ja: 選択されたオプションの画像

en: Showing Selected Option Image
ja: 選択されたオプションの画像を表示中

en: Option Icon/Image
ja: オプションのアイコン/画像

en: Showing Icon/Image in option
ja: オプション内のアイコン/画像を表示

en: Minimum and Maximum Option
ja: 最小および最大オプション

en: Minimum and Maximum Option validation
ja: 最小および最大オプション検証

en: List Height
ja: リストの高さ

en: Option List Height
ja: オプションリストの高さ

en: Detect Country by IP
ja: IPによる国の検出

en: Detect Country by Geo Location
ja: ジオロケーションによる国の検出

en: Multiple Option List
ja: 複数選択リスト

en: Minimum and Maximum Value
ja: 最小値と最大値

en: Minimum and Maximum Value Validation
ja: 最小値および最大値の検証

en: Country Not Found Text Modify
ja: 国が見つからない場合のテキスト変更

en: Currency Not Found Text Modify
ja: 通貨が見つからない場合のテキスト変更

en: Modification of File Select Status
ja: ファイル選択状態の変更

en: Show Max Size
ja: 最大サイズを表示

en: Individual Style
ja: 個別スタイル

en: Individual Field Styling
ja: 個別フィールドスタイリング

en: Custom Class & Attribute
ja: カスタムクラスと属性

en: Custom Classes and Attributes
ja: カスタムクラスおよび属性

en: Custom JS and CSS Editor
ja: カスタムJSおよびCSSエディター

en: Custom JS and CSS Code Editor
ja: カスタムJSおよびCSSコードエディター

en: Breakpoint Modification
ja: ブレークポイントの変更

en: Breakpoint width size modification
ja: ブレークポイントの幅サイズ変更

en: Form Width Modification
ja: フォーム幅の変更

en: Field Clone
ja: フィールドの複製

en: Field Cloning
ja: フィールドの複製処理

en: Disable Entry Storing
ja: エントリの保存を無効にする

en: Capture Google Ads Click
ja: Google広告のクリックをキャプチャ

en: Login User
ja: ログインユーザー

en: Empty Submission
ja: 空の送信

en: Allowed IP List
ja: 許可されたIPリスト

en: Blocked IP
ja: ブロックされたIP

en: Blocked IP List
ja: ブロックされたIPリスト

en: Entry Limit
ja: エントリ制限

en: Single Entry for each IP
ja: 各IPごとに単一エントリ

en: Form Entry Edit
ja: フォームエントリの編集

en: Honeypot trap
ja: ハニーポットトラップ

en: Snackbar Message
ja: スナックバーメッセージ

en: Modal Message
ja: モーダルメッセージ

en: Rating Icon
ja: 評価アイコン

en: Rating Message on Hover
ja: ホバー時の評価メッセージ

en: Rating Message on Select
ja: 選択時の評価メッセージ

en: PDF Template
ja: PDFテンプレート

en: Custom Theme Feature
ja: カスタムテーマ機能

en: Name is the unique identifier for the field. It is used to reference the field in the form submission data.
ja: 名前はフィールドの一意識別子です。フォーム送信データ内でフィールドを参照するために使用されます。

en: Label is the title of the field that appears above or beside the field. You can show or hide the field label by toggling this option.
ja: ラベルはフィールドのタイトルで、フィールドの上または横に表示されます。このオプションを切り替えて、フィールドラベルの表示・非表示を設定できます。

en: Autocomplete allows you to specify what type of automated assistance the browser should provide for filling out the field, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Learn more</a>
ja: オートコンプリートは、ブラウザがフィールドの入力補助としてどのタイプの自動支援を提供するかを指定することができます。<a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>詳細はこちら</a>

en: Admin Label is the title of the field that will be used as an alternative reference throughout the dashboard. You can toggle this option to use or disable the admin label.
ja: 管理ラベルは、ダッシュボード全体で代替の参照として使用されるフィールドのタイトルです。このオプションを切り替えて、管理ラベルの使用または無効化ができます。

en: Subtitle is an optional description that appears under the Field Label. You can show or hide the field subtitle by toggling this option.
ja: サブタイトルは、フィールドラベルの下に表示される任意の説明です。このオプションを切り替えて、フィールドのサブタイトルを表示または非表示にできます。

en: Helper Text is an optional text that appears beneath the field to provide additional information to the user. You can show or hide the helper text by toggling this option.
ja: ヘルパーテキストは、フィールドの下に表示され、ユーザーに追加情報を提供する任意のテキストです。このオプションを切り替えて、ヘルパーテキストを表示または非表示にできます。

en: Default Value is the initial value that will appear in the field. You can show or hide the default value by toggling this option.
ja: デフォルト値は、フィールドに最初に表示される値です。このオプションを切り替えて、デフォルト値を表示または非表示にできます。

en: Suggestions allows you to add a custom suggestion list that will display suggestions as the user types in the input field.
ja: サジェストは、ユーザーが入力フィールドに文字を入力するときに、カスタムのサジェストリストを表示できる機能です。

en: Placeholder is the text that appears inside the field before your user enters their own content. You can show or hide the field placeholder by toggling this option.
ja: プレースホルダーは、ユーザーが自身の内容を入力する前にフィールド内に表示されるテキストです。このオプションを切り替えて、フィールドのプレースホルダーを表示または非表示にできます。

en: This allows browser to display an appropriate virtual keyboard if needed. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Learn more</a>
ja: これにより、必要に応じてブラウザが適切な仮想キーボードを表示できます。<a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>詳細はこちら</a>

en: Input Mask allows you to specify a pattern for the input field, helping users enter data in the correct format.<a target='_blank' href='https://bit-form.com/wp-docs/form-fields/bit-form-input-mask/'>Learn more</a>
ja: 入力マスクは、ユーザーが正しい形式でデータを入力できるように、入力フィールドのパターンを指定できます。<a target='_blank' href='https://bit-form.com/wp-docs/form-fields/bit-form-input-mask/'>詳細はこちら</a>

en: Set a regular expression pattern that the input value should match for the field.
ja: フィールドの入力値が一致すべき正規表現パターンを設定します。

en: This allows to make the field mandatory for users to fill out before submitting the form. You can toggle this option to use or disable the required.
ja: これにより、フォーム送信前にユーザーが必ずフィールドを入力するように必須に設定できます。このオプションを切り替えて必須設定を有効または無効にできます。

en: The hide field feature allows you to hide the field from the user on the form. You can toggle this option to show or hide the field.
ja: フィールド非表示機能は、フォーム上でユーザーからフィールドを隠すことができます。このオプションを切り替えてフィールドを表示または非表示にできます。

en: The reverse button feature allows to reverse the clear and undo button. You can toggle this option to reverse clear and undo button.
ja: 反転ボタン機能は、「クリア」と「元に戻す」ボタンを入れ替えることができます。このオプションを切り替えてクリアと元に戻すボタンを反転させます。

en: Readonly feature allows you to set a field as read-only, meaning that users will not be able to edit the content of that field. You can toggle this option to enable or disable the setting.
ja: 読み取り専用機能では、フィールドを編集不可に設定できます。ユーザーはそのフィールドの内容を編集できなくなります。このオプションを切り替えて設定を有効または無効にできます。

en: Disabling a field prevents users from interacting with it or entering data. You can toggle this option to enable or disable the field as needed.
ja: フィールドを無効化すると、ユーザーがそのフィールドとやり取りしたりデータを入力したりできなくなります。このオプションを切り替えて必要に応じてフィールドを有効または無効にできます。

en: Enabling this option will check from the submitted entries whether its value is duplicate.
ja: このオプションを有効にすると、送信されたエントリーから値の重複をチェックします。

en: Enabling this option will check from your WordPress user database whether its value is duplicate.
ja: このオプションを有効にすると、WordPressユーザーデータベースから値の重複をチェックします。

en: Stripe provide a variety of themes for the payment form. You can choose the theme that best suits theme your payment form. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Learn more</a>
ja: Stripeは決済フォーム用にさまざまなテーマを提供しています。決済フォームに最適なテーマを選択できます。<a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">詳細はこちら</a>

en: Stripe provide minimum or maximum amount for different payment method type and currency. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>learn more</a>
ja: Stripeは異なる支払い方法タイプと通貨ごとに最小および最大金額を設定しています。<a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>詳細はこちら</a>

en: Allows you to preset the language to be used in the hosted payment pages shown to the consumer. This option is Optional. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>learn more</a>
ja: ホスト型支払いページで使用される言語を事前設定できます。このオプションは任意です。<a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>詳細はこちら</a>

en: Mollie provide a description for the payment. This option is required. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>learn more</a>. and also you add field value in this description. e.g: This Payment from Name: ${field_key}
ja: Mollieは支払いの説明を提供します。このオプションは必須です。<a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>詳細はこちら</a>。また、この説明にフィールド値を追加できます。例：この支払いは名前からです: ${field_key}

en: You can add or remove Undo button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Undo button.
ja: 署名フィールドの元に戻すボタンを追加または削除できます。このオプションを切り替えて元に戻すボタンを追加または削除してください。

en: You can add or remove Clear button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Clear button.
ja: 署名フィールドのクリアボタンを追加または削除できます。このオプションを切り替えてクリアボタンを追加または削除してください。

en: This allows to show the rating message on hover. You can toggle this option to show or hide the rating message on hover.
ja: ホバー時に評価メッセージを表示できます。このオプションを切り替えてホバー時の評価メッセージを表示または非表示にできます。

en: This allows to show the rating message on rating selected. You can toggle this option to show or hide the rating message on rating selected.
ja: 評価が選択されたときに評価メッセージを表示できます。このオプションを切り替えて評価選択時の評価メッセージを表示または非表示にできます。

en: By enabling this feature, you will enable to select multiple image.
ja: この機能を有効にすると、複数の画像を選択できるようになります。

en: By enabling this feature, you will be hide image label.
ja: この機能を有効にすると、画像ラベルが非表示になります。

en: This allows to show the header icon. You can toggle this option to show or hide the header icon.
ja: ヘッダーアイコンを表示できます。このオプションを切り替えてヘッダーアイコンを表示または非表示にできます。

en: This allows to show the stem button settings. You can toggle this option to show or hide the stem button settings.
ja: ステムボタンの設定を表示できます。このオプションを切り替えてステムボタンの設定を表示または非表示にできます。

en: This allows to show the step label. You can toggle this option to show or hide the step label.
ja: ステップラベルを表示できます。このオプションを切り替えてステップラベルを表示または非表示にできます。

en: This allows to show the step subtitle. You can toggle this option to show or hide the step subtitle.
ja: ステップのサブタイトルを表示できます。このオプションを切り替えてステップのサブタイトルを表示または非表示にできます。

en: Container Class allows you to add custom CSS classes to the field container. You can use this to apply custom styles to the field wrapper.
ja: コンテナクラスを使用すると、フィールドコンテナにカスタムCSSクラスを追加できます。これにより、フィールドラッパーにカスタムスタイルを適用できます。

en: Allow only one entry for each IP address.
ja: 各IPアドレスにつき1回のエントリーのみ許可します。

en: Allow only logged in users to submit the form.
ja: ログインしているユーザーのみフォームの送信を許可します。

en: This will prevent empty form submission.
ja: 空のフォーム送信を防止します。

en: This will validate the field when the user leaves the field.
ja: ユーザーがフィールドを離れたときにフィールドを検証します。

en: This will disable storing the user entry in the database.
ja: ユーザーの入力をデータベースに保存しないようにします。

en: This will enable reCAPTCHA v3.
ja: reCAPTCHA v3を有効にします。

en: This will limit the number of entries.
ja: エントリー数を制限します。

en: this will limit the form submission for specific period.
ja: 特定の期間にフォーム送信を制限します。

en: This will block the specific IP address from submitting the form.
ja: 特定のIPアドレスからのフォーム送信をブロックします。

en: This will allow the specific IP address to submit the form.
ja: 特定のIPアドレスからのフォーム送信を許可します。

en: This will enable Google Ads conversion tracking.
ja: Google広告のコンバージョントラッキングを有効にします。

en: How to Configure Confirmation Message/Redirect page
ja: 確認メッセージ／リダイレクトページの設定方法

en: How to Configure Conditional Logic
ja: 条件付きロジックの設定方法

en: How to enable Conversational Form
ja: 会話型フォームの有効化方法

en: How to Setup Integrations
ja: 連携設定の方法

en: How to Configure Email Templates
ja: メールテンプレートの設定方法

en: How to Setup ACF integration
ja: ACF連携の設定方法

en: How to Setup ActiveCampaign integration
ja: ActiveCampaign連携の設定方法

en: How to Setup Acumbamail integration
ja: Acumbamail連携の設定方法

en: How to Setup Autonami integration
ja: Autonami連携の設定方法

en: How to Setup Dropbox integration
ja: Dropbox連携の設定方法

en: How to Setup Elastic Email Integration
ja: Elastic Email連携の設定方法

en: How to Setup Encharge integration
ja: Encharge連携の設定方法

en: How to Setup Fluent-CRM integration
ja: Fluent-CRM連携の設定方法

en: How to Setup Google Sheets integration
ja: Google Sheets連携の設定方法

en: How to Setup Integrately integration
ja: Integrately連携の設定方法

en: How to Setup Integromat integration
ja: Integromat連携の設定方法

en: How to Setup MailChamp integration
ja: MailChamp連携の設定方法

en: How to Setup MailPoet integration
ja: MailPoet統合の設定方法

en: How to Setup MailerLite integration
ja: MailerLite統合の設定方法

en: How to Setup MetaBox integration
ja: MetaBox統合の設定方法

en: How to Setup Pabbly integration
ja: Pabbly統合の設定方法

en: How to Setup Pods integration
ja: Pods統合の設定方法

en: How to Setup Brevo(SendinBlue) integration
ja: Brevo（SendinBlue）統合の設定方法

en: How to Setup Telegram integration
ja: Telegram統合の設定方法

en: How to Setup WooCommerce integration
ja: WooCommerce統合の設定方法

en: How to Setup Zapier integration
ja: Zapier統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Analytics integration
ja: Zoho Analytics統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Bigin integration
ja: Zoho Bigin統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Campaigns integration
ja: Zoho Campaigns統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Creator integration
ja: Zoho Creator統合の設定方法

en: How to Setup Zoho-CRM integration
ja: Zoho-CRM統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Desk integration
ja: Zoho Desk統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Flow integration
ja: Zoho Flow統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Mail integration
ja: Zoho Mail統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Marketing Hub integration
ja: Zoho Marketing Hub統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Projects integration
ja: Zoho Projects統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Recruit integration
ja: Zoho Recruit統合の設定方法

en: How to Setup Zoho Sheet integration
ja: Zoho Sheet連携の設定方法

en: How to Setup Zoho Sign integration
ja: Zoho Sign連携の設定方法

en: How to Setup Zoho Work Drive integration
ja: Zoho Work Drive連携の設定方法

en: How to Configure Double Opt-In
ja: ダブルオプトインの設定方法

en: How to Configure Form Abandonment
ja: フォーム放棄の設定方法

en: How to Configure PDF Template
ja: PDFテンプレートの設定方法

en: How to Setup FlowMattic integration
ja: FlowMattic連携の設定方法

en: How to Setup AutomatorWP integration
ja: AutomatorWP連携の設定方法

en: How to Setup Uncanny Automator integration
ja: Uncanny Automator連携の設定方法

en: How to Setup Automate Hub by Sperse.IO integration
ja: Automate Hub by Sperse.IO連携の設定方法

en: How to Setup Thrive Automator integration
ja: Thrive Automator連携の設定方法

en: How to Setup WP Webhooks integration
ja: WP Webhooks連携の設定方法

en: How to Setup Advanced Form Integration
ja: 高度なフォーム連携の設定方法

en: How to Setup IFTTT integration
ja: IFTTT連携の設定方法

en: How to Setup n8n.io integration
ja: n8n.io連携の設定方法

en: How to Setup Sure Triggers integration
ja: Sure Triggers連携の設定方法

en: How to Configure WP User Registration
ja: WPユーザー登録の設定方法

en: Allow Only logged in users to view all entries
ja: ログインユーザーのみ全てのエントリを閲覧可能にする

en: Allow logged in users to edit form entries
ja: ログインユーザーにフォームエントリの編集を許可する

en: Allow to Configure Global Validation Message
ja: グローバル検証メッセージの設定を許可する

en: How to add Custom CSS/JS
ja: カスタム CSS/JS の追加方法
