Bit Form 3.0.0 - en to it_IT translation catalogue (2609 entries)

note: Description of the plugin
en: Contact Form Builder Plugin: Multi Step Contact Form, Payment Form, Custom Contact Form Plugin by Bit Form
it_IT: Plugin per la Creazione di Moduli di Contatto: Modulo di Contatto a Passi Multipli, Modulo di Pagamento, Plugin Modulo di Contatto Personalizzato di Bit Form

note: Author of the plugin
en: Contact Form Builder - Bit Form
it_IT: Costruttore di Moduli di Contatto - Bit Form

en: Token expired
it_IT: Token scaduto

en: No Integration Found
it_IT: Nessuna integrazione trovata

en: No Connected App Found
it_IT: Nessuna App collegata trovata

en: Some of the test fields are empty or an invalid email supplied
it_IT: Alcuni campi di prova sono vuoti o è stata fornita un'email non valida

en: Migration Complete
it_IT: Migrazione completata

en: Invalid file type
it_IT: Tipo di file non valido

en: Invalid form id
it_IT: ID modulo non valido

en: Meta Box must be activated!
it_IT: La Meta Box deve essere attivata!

en: Conversational CSS Saved Successfully!
it_IT: CSS Conversazionale salvato con successo!

en: Bit Form - Most advanced form builder and entries management plugin
it_IT: Bit Form - Il plugin più avanzato per la creazione di moduli e la gestione delle voci

en: All Forms
it_IT: Tutti i Moduli

en: Form Templates
it_IT: Modelli di Moduli

en: App Settings
it_IT: Impostazioni App

en: Integrations
it_IT: Integrazioni

en: PDF Setting
it_IT: Impostazioni PDF

en: Bit Form API
it_IT: API Bit Form

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Doc & Support
it_IT: Doc & Supporto

en: Get 74% OFF
it_IT: Ottieni il 74% DI SCONTO

en: Template not found, by this name:
it_IT: Modello non trovato, con questo nome:

en: Error Occurred, Please Reload
it_IT: Si è verificato un errore, ricaricare per favore

en: You are allowed to add maximum 2 workflows
it_IT: È consentito aggiungere un massimo di 2 flussi di lavoro

en: Can not save empty form.
it_IT: Impossibile salvare un modulo vuoto.

en: Form Name Should Be Within 50 Characters
it_IT: Il nome del modulo deve contenere massimo 50 caratteri

en: All Entries
it_IT: Tutte le voci

en: Form Saved successfully
it_IT: Modulo salvato con successo

en: User
it_IT: Utente

en: IP address
it_IT: Indirizzo IP

en: Form update failed.
it_IT: Aggiornamento modulo fallito.

en: Error Occured in saving %s
it_IT: Errore durante il salvataggio di %s

en: Form updated successfully.
it_IT: Modulo aggiornato con successo.

en: Form status change failed.
it_IT: Cambio stato modulo fallito.

en: Form status changed successfully
it_IT: Stato del modulo modificato con successo

en: Form id is empty.
it_IT: L'ID del modulo è vuoto.

en: Form is not exists.
it_IT: Il modulo non esiste.

en: Form id is invalid.
it_IT: L'ID del modulo non è valido.

en: Form deleted successfully.
it_IT: Modulo eliminato con successo.

en: Form id is invalid
it_IT: L'ID del modulo non è valido

en: Forms deleted successfully.
it_IT: Moduli eliminati con successo.

en: Form does not exists.
it_IT: Il modulo non esiste.

en: Form duplicated successfully
it_IT: Modulo duplicato con successo

en: Please import a valid json.
it_IT: Si prega di importare un JSON valido.

en: Form imported successfully.
it_IT: Modulo importato con successo.

en: Form does not exists
it_IT: Il modulo non esiste

en: Entry Not Found!
it_IT: Voce non trovata!

en: Invalid Form ID or Entries ID.
it_IT: ID modulo o ID voci non validi.

en: Entries id is invalid
it_IT: L'ID delle voci non è valido

en: Form does not exist.
it_IT: Il modulo non esiste.

en: Entry Deletetion prevented by workflow
it_IT: Eliminazione della voce impedita dal flusso di lavoro

en: Entry Deleted successfully
it_IT: Voce eliminata con successo

en: Entry Deleted successfully, Some prevented by workflow
it_IT: Voce eliminata con successo, alcune impedite dal flusso di lavoro

en: Form entry deletion failed.
it_IT: Eliminazione della voce del modulo fallita.

en: Form id or entries id is invalid
it_IT: ID modulo o ID voci non valido

en: Form does not exist
it_IT: Il modulo non esiste

en: Entry Duplicated successfully
it_IT: Voce duplicata con successo

en: Entries Duplicated successfully
it_IT: Voci duplicate con successo

en: Form entries does not exist.
it_IT: Le voci del modulo non esistono.

en: Failed to update, Data is empty.
it_IT: Aggiornamento fallito, i dati sono vuoti.

en: Invalid Form ID or entries ID.
it_IT: ID modulo o ID voci non valido.

en: Invalid Form id or entries id.
it_IT: ID modulo o ID voci non valido.

en: Integration deleted
it_IT: Integrazione eliminata

en: Message deleted
it_IT: Messaggio eliminato

en: workflow deleted
it_IT: Flusso di lavoro eliminato

en: Email Template deleted
it_IT: Modello email eliminato

en: Email Template duplicated
it_IT: Modello email duplicato

en: Report preferrences saved successfully
it_IT: Preferenze report salvate con successo

en: g-ReCAPTCHA details is empty
it_IT: Dettagli g-ReCAPTCHA vuoti

en: reCAPTCHA saved successfully
it_IT: reCAPTCHA salvato con successo

en: reCAPTCHA updated successfully
it_IT: reCAPTCHA aggiornato con successo

en: Setting details is empty
it_IT: Dettagli impostazioni vuoti

en: Please re-check your Client ID & Secret
it_IT: Per favore ricontrolla il tuo Client ID e Secret

en: Payment setting saved successfully
it_IT: Impostazioni di pagamento salvate con successo

en: Payment setting updated successfully
it_IT: Impostazione di pagamento aggiornata con successo

en: This field is required
it_IT: Questo campo è obbligatorio

en: Please, enter a valid email address
it_IT: Per favore, inserisci un indirizzo email valido

en: Please, enter a valid URL
it_IT: Per favore, inserisci un URL valido

en: Minimum ${field.minimum} is required
it_IT: È richiesto un minimo di ${field.minimum}

en: Maximum ${field.maximum} is allowed
it_IT: È consentito un massimo di ${field.maximum}

en: Please, enter only numbers
it_IT: Per favore, inserisci solo numeri

en: Please, enter a valid phone number
it_IT: Per favore, inserisci un numero di telefono valido

en: Select at least ${field.minimum} option(s)
it_IT: Seleziona almeno ${field.minimum} opzione/i

en: Please, select no more than ${field.maximum} option(s)
it_IT: Per favore, seleziona al massimo ${field.maximum} opzione/i

en: Input does not match the required pattern
it_IT: L'input non corrisponde al modello richiesto

en: Minimum ${field.minimum_file} file(s) required
it_IT: È richiesto un minimo di ${field.minimum_file} file

en: Maximum ${field.maximum_file} file(s) allowed
it_IT: È consentito un massimo di ${field.maximum_file} file

en: Maximum file size exceeded. (Max: ${field.maximum_size}MB)
it_IT: Dimensione massima del file superata. (Max: ${field.maximum_size}MB)

en: File type is not supported
it_IT: Tipo di file non supportato

en: This value is already taken. Please, choose a different one.
it_IT: Questo valore è già utilizzato. Per favore, scegli un altro.

en: This username or email is already registered. Please, use another.
it_IT: Questo nome utente o email è già registrato. Per favore, usa un altro.

en: Custom Option Required
it_IT: Opzione personalizzata richiesta

en: Minimum amount of ${field.minimum_amount} is required
it_IT: È richiesto un importo minimo di ${field.minimum_amount}

en: Maximum amount of ${field.maximum_amount} is allowed
it_IT: È consentito un importo massimo di ${field.maximum_amount}

en: Form data is empty
it_IT: I dati del modulo sono vuoti

en: At least 1 condition needed
it_IT: È necessaria almeno 1 condizione

en: Result is empty
it_IT: Il risultato è vuoto

en: Nothing to update
it_IT: Niente da aggiornare

en: Nothing to duplicate
it_IT: Niente da duplicare

en: prepared query is empty
it_IT: La query preparata è vuota

en: is required
it_IT: è obbligatorio

en: Minimum number is
it_IT: Il numero minimo è

en: Maximum number is
it_IT: Il numero massimo è

en: Email is invalid
it_IT: L’email non è valida

en: URL is invalid
it_IT: L’URL non è valido

en: Sorry, Error occurred in saving form entry
it_IT: Spiacente, si è verificato un errore durante il salvataggio della voce del modulo

en: Sorry, error occurred in logging form entry
it_IT: Spiacente, si è verificato un errore durante il login della voce del modulo

en: Sorry, Error occured in saving form entry data
it_IT: Spiacente, si è verificato un errore durante il salvataggio dei dati della voce del modulo

en: provided form entries does not exists
it_IT: Le voci del modulo fornite non esistono

en: Entry Updated Successfully
it_IT: Voce aggiornata con successo

en:  is required.
it_IT:  è obbligatorio.

en:  should be an email. please provide a valid email address.
it_IT:  dovrebbe essere un’email. Per favore, fornisci un indirizzo email valido.

en:  should be Time Format
it_IT:  dovrebbe essere nel formato orario

en:  should be a phone number
it_IT:  dovrebbe essere un numero di telefono

en:  should be a number
it_IT:  deve essere un numero

en:  should be an URL
it_IT:  deve essere un URL

en:  should be a date
it_IT:  deve essere una data

en: Bitform Pages
it_IT: Pagine Bitform

en: Requested parameter is empty
it_IT: Parametro richiesto è vuoto

en: module, fields are required for Sendinblue api
it_IT: modulo, campi sono necessari per l'API Sendinblue

en: module, fields are required for Acumbamail api
it_IT: modulo, campi sono necessari per l'API Acumbamail

en: Autonami Pro Plugins not found
it_IT: Plugin Autonami Pro non trovati

en: module, fields are required for Autonami api
it_IT: modulo, campi sono necessari per l'API Autonami

en: Required data not found.
it_IT: Dati richiesti non trovati.

en: module, fields are required for Elastic Email api
it_IT: modulo, campi sono necessari per l'API Elastic Email

en: module, fields are required for Encharge api
it_IT: modulo, campi sono necessari per l'API Encharge

en: Fluent CRM Plugins not found
it_IT: Plugin Fluent CRM non trovati

en: Please! Insatall Fluent CRM
it_IT: Per favore! Installa Fluent CRM

en: module, fields are required for Fluent CRM api
it_IT: modulo, campi sono necessari per l'API Fluent CRM

en: module, fields are required for Gist api
it_IT: modulo, campi sono necessari per l'API Gist

en: module, fields are required for Google sheet api
it_IT: modulo, campi sono necessari per l'API Google sheet

en: module, fields are required for Trello api
it_IT: modulo, campi sono necessari per l'API Trello

en: Request parameter is empty
it_IT: Parametro di richiesta è vuoto

en: api key field is required for hubspot api
it_IT: campo chiave API è richiesto per l'API hubspot

en: Integration execution failed
it_IT: Esecuzione integrazione fallita

en: module, fields are required for Mail Chimp api
it_IT: modulo, campi sono richiesti per l'API di Mail Chimp

en: Invalid API Token
it_IT: Token API non valido

en: module, fields are required for MailerLite api
it_IT: modulo, campi sono richiesti per l'API di MailerLite

en: Please! Insatall MailPoet
it_IT: Per favore! Installa MailPoet

en: Please! Install MailPoet
it_IT: Per favore! Installa MailPoet

en: module, fields are required for Mail Poet api
it_IT: modulo, campi sono richiesti per l'API di Mail Poet

en: username, password, fields are required for rapidmail api
it_IT: nome utente, password, campi sono richiesti per l'API di rapidmail

en: Recipient List are required for rapidmail api
it_IT: La lista dei destinatari è richiesta per l'API di rapidmail

en: module, fields are required for SendFox api
it_IT: modulo, campi sono richiesti per l'API di SendFox

en: module, fields are required for Telegram api
it_IT: modulo, campi sono richiesti per l'API di Telegram

en: SID, Auth Token,From Number and mapping fields are required for rapidmail api
it_IT: SID, Token di autenticazione, Numero di invio e mappatura dei campi sono richiesti per l'API di rapidmail

en: webhook url is empty
it_IT: URL del webhook è vuota

en: %s is required for woocommerce %s
it_IT: %s è richiesto per woocommerce %s

en: WooCommerce must be activated!
it_IT: WooCommerce deve essere attivato!

en: module and field map are required for woocommerce
it_IT: modulo e mappa dei campi sono richiesti per woocommerce

en: workspace, table, fields are required for zoho analytics api
it_IT: workspace, tabella, campi sono richiesti per l'API di zoho analytics

en: %s is required for zoho bigin, %s module
it_IT: %s è richiesto per zoho bigin, modulo %s

en: module, fields are required for zoho bigin api
it_IT: modulo, campi sono richiesti per l'API di zoho bigin

en: %s is required for zoho campaigns
it_IT: %s è richiesto per zoho campaigns

en: list are required for zoho campaigns api
it_IT: le liste sono obbligatorie per l'API di Zoho Campaigns

en: %s is required for zoho creator
it_IT: %s è obbligatorio per Zoho Creator

en: tokenDetails error
it_IT: errore tokenDetails

en: %s is required for zoho crm, %s module
it_IT: %s è obbligatorio per Zoho CRM, modulo %s

en: zoho crm field %s's maximum length is %s, Given %s
it_IT: la lunghezza massima del campo %s di Zoho CRM è %s, fornito %s

en: Tag is empty
it_IT: Il tag è vuoto

en: Assignment rules is empty
it_IT: Le regole di assegnazione sono vuote

en: RelatedList is empty
it_IT: RelatedList è vuoto

en: module, layout are required for zoho crm relatedlist
it_IT: modulo, layout sono obbligatori per Zoho CRM RelatedList

en: module, layout, fields are required for zoho crm api
it_IT: modulo, layout, campi sono obbligatori per l'API di Zoho CRM

en: %s is required for zoho bigin
it_IT: %s è obbligatorio per Zoho Bigin

en: list are required for zoho desk api
it_IT: le liste sono obbligatorie per l'API di Zoho Desk

en: module, fields are required for zoho mail api
it_IT: modulo, campi sono obbligatori per l'API di Zoho Mail

en: is required for zoho marketing hub
it_IT: è obbligatorio per Zoho Marketing Hub

en: list are required for zoho marketingHub api
it_IT: le liste sono obbligatorie per l'API di Zoho MarketingHub

en: %s is required for %s
it_IT: %s è obbligatorio per %s

en: list are required for zoho projects api
it_IT: le liste sono obbligatorie per l'API di Zoho Projects

en: %s is required for zoho recruit, %s module
it_IT: %s è obbligatorio per Zoho Recruit, modulo %s

en: module, fields are required for zoho recruit api
it_IT: modulo, campi sono obbligatori per l'API di Zoho Recruit

en: module, fields are required for zoho sheet api
it_IT: modulo, campi sono obbligatori per l'API di Zoho Sheet

en: module, fields are required for zoho sign api
it_IT: modulo, i campi sono obbligatori per l'API di Zoho Sign

en: parent folder are required for zoho workdrive api
it_IT: la cartella principale è obbligatoria per l'API di Zoho WorkDrive

en: Sorry, Error occured in updated form
it_IT: Spiacenti, si è verificato un errore nel modulo aggiornato

en: Bitforms Pages
it_IT: Pagine Bitforms

en: Sorry! Submission limit exceeded.
it_IT: Spiacenti! Limite di invii superato.

en: Sorry! You have exceeded the submission limit.
it_IT: Spiacenti! Hai superato il limite di invii.

en: Unknown upload error
it_IT: Errore di caricamento sconosciuto

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
it_IT: Il file caricato supera la direttiva upload_max_filesize in php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
it_IT: Il file caricato supera la direttiva MAX_FILE_SIZE specificata nel modulo HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
it_IT: Il file caricato è stato caricato solo parzialmente.

en: No file was uploaded.
it_IT: Nessun file è stato caricato.

en: Missing a temporary folder.
it_IT: Cartella temporanea mancante.

en: Failed to write file to disk.
it_IT: Impossibile scrivere il file su disco.

en: A PHP extension stopped the file upload.
it_IT: Un'estensione PHP ha interrotto il caricamento del file.

en: Total File size is too large
it_IT: La dimensione totale del file è troppo grande

en: Upload failed
it_IT: Caricamento fallito

en: Untrusted upload source
it_IT: Fonte di caricamento non attendibile

en: Temporary file not accessible
it_IT: File temporaneo non accessibile

en: Empty filename
it_IT: Nome file vuoto

en: Cannot read file size
it_IT: Impossibile leggere la dimensione del file

en: File size is too large
it_IT: La dimensione del file è troppo grande

en: This file type is not allowed
it_IT: Questo tipo di file non è consentito

en: File type is not allowed
it_IT: Tipo di file non consentito

en: Invalid SVG
it_IT: SVG non valido

en: SVG file is not valid
it_IT: Il file SVG non è valido

en: File size is too large after sanitation
it_IT: La dimensione del file è troppo grande dopo la sanificazione

en: File not allowed by policy
it_IT: File non consentito dalla policy

en: Form Submitted Successfully
it_IT: Modulo inviato con successo

en: provided form does not exists
it_IT: Il modulo fornito non esiste

en: Form ID cannot be empty
it_IT: L'ID del modulo non può essere vuoto

en: #%s no. Form doesn't exists
it_IT: Modulo n. #%s non esiste

en: #%s no. Form is not active
it_IT: Modulo n. #%s non è attivo

en: Entry Update Successfully
it_IT: Voce aggiornata con successo

en: Token verification failed
it_IT: Verifica del token fallita

en: You are already logged in
it_IT: Sei già connesso

en: Please submit form with valid fields
it_IT: Si prega di inviare il modulo con campi validi

en: Please recheck your reCaptcha Configuration
it_IT: Si prega di ricontrollare la configurazione di reCaptcha

en: Please verify reCAPTCHA
it_IT: Si prega di verificare reCAPTCHA

en: Please verify hCaptcha
it_IT: Si prega di verificare hCaptcha

en: hCaptcha verification failed
it_IT: Verifica hCaptcha fallita

en: Please verify Cloudflare Turnstile Captcha
it_IT: Si prega di verificare il Captcha Cloudflare Turnstile

en: Cloudflare Turnstile Validation Error:
it_IT: Errore di convalida Cloudflare Turnstile:

en: Sorry!! You have already submitted from this IP address
it_IT: Spiacenti!! Hai già inviato da questo indirizzo IP

en: within %s to %s
it_IT: entro %s e %s

en: %s to %s
it_IT: %s a %s

en: Form is available %s From %s
it_IT: Il modulo è disponibile %s Da %s

en: Form is available %s
it_IT: Il modulo è disponibile %s

en: Form is available on %s
it_IT: Il modulo è disponibile il %s

en: Sorry!! Your IP address is %s, Blocked from submitting the form
it_IT: Spiacenti!! Il tuo indirizzo IP è %s, Bloccato dall'invio del modulo

en: Other...
it_IT: Altro...

en: Select a Bitform
it_IT: Seleziona un Bitform

en: Invalid request method. POST required.
it_IT: Metodo di richiesta non valido. POST richiesto.

en: No form selected
it_IT: Nessun modulo selezionato

en: Please select a form from the Form List available in the Bit Form element settings.
it_IT: Seleziona un modulo dall'elenco dei moduli disponibile nelle impostazioni dell'elemento Bit Form.

en: Select Forms
it_IT: Seleziona Moduli

en: Forms
it_IT: Moduli

en: Unsplash Images
it_IT: Immagini Unsplash

en: Go to the Google reCaptcha V2 Admin Dashboard
it_IT: Vai alla Dashboard di amministrazione di Google reCaptcha V2

en: Click on the Register button and add Label.
it_IT: Clicca sul pulsante Registrati e aggiungi l'etichetta.

en: Choose the type of reCaptcha V2 (either I'm not a robot checkbox or Invisible reCaptcha badge).
it_IT: Scegli il tipo di reCaptcha V2 (checkbox "Non sono un robot" o badge reCaptcha invisibile).

en: Copy Your Domain URL and Goto Google ReCaptcha Dashboard, paste it under Domains.
it_IT: Copia l'URL del tuo dominio e vai al pannello di controllo di Google ReCaptcha, incollalo sotto Domini.

en: Click on the Submit button.
it_IT: Fai clic sul pulsante Invia.

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Google reCaptcha Settings to paste them into the corresponding
it_IT: Vedrai quindi la chiave del sito e la chiave segreta. Copia entrambe le chiavi e torna a Bit form Impostazioni Google reCaptcha per incollarle nei corrispondenti

en: Site Key
it_IT: Chiave del sito

en: and
it_IT: e

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: fields.
it_IT: campi.

en: Click on the
it_IT: Fai clic su

en: Save
it_IT: Salva

en: button to apply the settings.
it_IT: per applicare le impostazioni.

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V2 field.
it_IT: Ora, vai al tuo modulo e aggiungi un campo Google reCaptcha V2.

en: For more details, please visit the
it_IT: Per maggiori dettagli, visita

en: Bit form Google reCaptcha V2 documentation
it_IT: la documentazione di Bit form Google reCaptcha V2

en: and watch
it_IT: e guarda

en: YouTube Video
it_IT: il video su YouTube

en: Go to the Google reCaptcha V3 Admin Dashboard
it_IT: Vai al pannello di controllo amministrativo di Google reCaptcha V3

en: Choose the type of reCaptcha V3 (reCaptcha V3).
it_IT: Scegli il tipo di reCaptcha V3 (reCaptcha V3).

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V3 field.
it_IT: Ora, vai al tuo modulo e aggiungi un campo Google reCaptcha V3.

en: Bit form Google reCaptcha V3 documentation
it_IT: Documentazione di Bit form Google reCaptcha V3

en: Go to the Turnstile Admin Dashboard
it_IT: Vai al pannello di controllo amministrativo di Turnstile

en: If you haven't created a Turnstile Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
it_IT: Se non hai ancora creato un sito Turnstile, clicca sul pulsante "Aggiungi sito" e compila i campi obbligatori.

en: If you already have a Turnstile Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
it_IT: Se hai già un sito Turnstile, clicca sul nome del sito per aprire la dashboard del sito.

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Turnstile Settings to paste them into the corresponding
it_IT: Vedrai quindi la chiave del sito e la chiave segreta. Copia entrambe le chiavi e torna alle impostazioni Turnstile di Bit form per incollarle negli appositi campi

en: Now, Please go to your form and add a Turnstile field.
it_IT: Ora, per favore vai al tuo modulo e aggiungi un campo Turnstile.

en: Bit form Turnstile documentation
it_IT: Documentazione Turnstile di Bit form

en: Go to the hCaptcha Admin Dashboard
it_IT: Vai alla dashboard amministrativa di hCaptcha

en: If you haven't created a hCaptcha Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
it_IT: Se non hai ancora creato un sito hCaptcha, clicca sul pulsante "Aggiungi sito" e compila i campi obbligatori.

en: If you already have a hCaptcha Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
it_IT: Se hai già un sito hCaptcha, clicca sul nome del sito per aprire la dashboard del sito.

en: You will then see the site. Copy
it_IT: Vedrai quindi il sito. Copia

en: and back to Bit form hCaptcha Settings to paste in Site Key fields.
it_IT: e torna alle impostazioni hCaptcha di Bit form per incollarlo nel campo Chiave del sito.

en: Then get the secret key. Go to the Profile → Settings and click the secret tab. You will find secret list or Generate New Secret.
it_IT: Poi prendi la chiave segreta. Vai su Profilo → Impostazioni e clicca sulla scheda segreta. Troverai la lista dei segreti o potrai generare un nuovo segreto.

en: Now, Please go to your form and add a hCaptcha field.
it_IT: Ora, per favore vai al tuo modulo e aggiungi un campo hCaptcha.

en: Bit form hCaptcha documentation
it_IT: Documentazione hCaptcha di Bit form

en: Captcha Settings
it_IT: Impostazioni Captcha

en: Note:
it_IT: Nota:

en: Please click on the available Captcha option for configuration.
it_IT: Per favore clicca sull'opzione Captcha disponibile per la configurazione.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Captcha Settings Updated
it_IT: Impostazioni Captcha aggiornate

en: reCAPTCHA is a free service that protects your website from spam and abuse.
it_IT: reCAPTCHA è un servizio gratuito che protegge il tuo sito web da spam e abusi.

en: Learn More
it_IT: Per saperne di più

en: Domain URL:
it_IT: URL Dominio:

en: To get Site Key and SECRET , Please Visit
it_IT: Per ottenere Site Key e SECRET, visita

en: Google reCAPTCHA Admin
it_IT: Amministrazione Google reCAPTCHA

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: hCaptcha is a free service that protects your website from spam and abuse.
it_IT: hCaptcha è un servizio gratuito che protegge il tuo sito web da spam e abusi.

en: To get Site Key and Secret, Please Visit
it_IT: Per ottenere Site Key e Secret, visita

en: hCaptcha Admin Dashboard
it_IT: Pannello di controllo hCaptcha

en: Turnstile is a free service that protects your website from spam and abuse.
it_IT: Turnstile è un servizio gratuito che protegge il tuo sito web da spam e abusi.

en: Cloudflare Turnstile reCAPTCHA Admin
it_IT: Amministrazione Cloudflare Turnstile reCAPTCHA

en: How to set up
it_IT: Come configurare

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Are you sure to delete this template
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo modello

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Are you sure to duplicate this template?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo modello?

en: Template Name
it_IT: Nome modello

en: Action
it_IT: Azione

en: Email Templates
it_IT: Modelli email

en: How to setup Email Templates & Send Email Notification:
it_IT: Come configurare i Modelli Email & Inviare Notifiche Email:

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Add New Template
it_IT: Aggiungi Nuovo Modello

en: Empty
it_IT: Vuoto

en: Post Type cann't be empty
it_IT: Il Tipo di Post non può essere vuoto

en: Post Status cann't be empty
it_IT: Lo Stato del Post non può essere vuoto

en: Please map mandatory fields
it_IT: Per favore mappa i campi obbligatori

en: Integration Name
it_IT: Nome Integrazione

en: Integration Name...
it_IT: Nome Integrazione...

en: Post Type
it_IT: Tipo di Post

en: Refresh Post Types
it_IT: Aggiorna Tipi di Post

en: Post Status
it_IT: Stato del Post

en: Select Status
it_IT: Seleziona Stato

en: Author
it_IT: Autore

en: Select Author
it_IT: Seleziona Autore

en: Comment Status
it_IT: Stato Commenti

en: Field Mapping
it_IT: Mappatura Campi

en: Form Fields
it_IT: Campi del Modulo

en: Post Fields
it_IT: Campi del Post

en: ACF fields Mapping
it_IT: Mappatura campi ACF

en: Refresh ACF fields
it_IT: Aggiorna campi ACF

en: ACF Fields
it_IT: Campi ACF

en: ACF File Upload Fields Map
it_IT: Mappatura campi caricamento file ACF

en: Error Occured
it_IT: Si è verificato un errore

en: Loading ACF Fields...
it_IT: Caricamento campi ACF...

en: Loading Post Types...
it_IT: Caricamento tipi di post...

en: Select one of the defined WordPress post types Or custom post types for the post.
it_IT: Seleziona uno dei tipi di post WordPress definiti o tipi di post personalizzati per il post.

en: Select Post Type
it_IT: Seleziona tipo di post

en: Select the status for the post. If published status is selected and the post date is in the future, it will automatically be changed to scheduled
it_IT: Seleziona lo stato del post. Se è selezionato lo stato pubblicato e la data del post è nel futuro, verrà automaticamente impostato come programmato

en: Select the user to be assigned to the post.
it_IT: Seleziona l’utente da assegnare al post.

en: Select Field
it_IT: Seleziona campo

en: Custom...
it_IT: Personalizzato...

en: Custom Value
it_IT: Valore personalizzato

en: Connect New Active Campaing API
it_IT: Connetti nuova API ActiveCampaign

en: Update ActiveCampaign
it_IT: Aggiorna ActiveCampaign

en: Update Responses with ActiveCampaign existing email?
it_IT: Aggiornare le risposte con l’email esistente di ActiveCampaign?

en: Integration name cann't be empty
it_IT: Il nome dell’integrazione non può essere vuoto

en: Access API Key cann't be empty
it_IT: La chiave API di accesso non può essere vuota

en: Access API URL cann't be empty
it_IT: L’URL API di accesso non può essere vuoto

en: Authorized Successfully
it_IT: Autorizzato con successo

en: Integration Name:
it_IT: Nome integrazione:

en: Access API URL:
it_IT: URL API di accesso:

en: Access API URL...
it_IT: URL API di accesso...

en: Access API Key:
it_IT: Chiave API di accesso:

en: Access API Key...
it_IT: Chiave API di accesso...

en: ActiveCampaign lists refreshed
it_IT: Liste ActiveCampaign aggiornate

en: No ActiveCampaign lists found. Try changing the header row number or try again
it_IT: Nessuna lista ActiveCampaign trovata. Prova a cambiare il numero della riga dell'intestazione o riprova

en: ActiveCampaign lists refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento delle liste ActiveCampaign fallito. Per favore riprova

en: ActiveCampaign tags refreshed
it_IT: Tag ActiveCampaign aggiornati

en: No ActiveCampaign tags found. Try changing the header row number or try again
it_IT: Nessun tag ActiveCampaign trovato. Prova a cambiare il numero della riga dell'intestazione o riprova

en: ActiveCampaign tags refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento dei tag ActiveCampaign fallito. Per favore riprova

en: ActiveCampaign fields refreshed
it_IT: Campi ActiveCampaign aggiornati

en: No ActiveCampaign fields found. Try changing the header row number or try again
it_IT: Nessun campo ActiveCampaign trovato. Prova a cambiare il numero della riga dell'intestazione o riprova

en: ActiveCampaign fields refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento dei campi ActiveCampaign fallito. Per favore riprova

en: Connected API:
it_IT: API connessa:

en: Select an App
it_IT: Seleziona un'app

en: List:
it_IT: Lista:

en: Select List
it_IT: Seleziona lista

en: Tags:
it_IT: Tag:

en: Refresh Activecapmaign Tags
it_IT: Aggiorna Tag Activecapmaign

en: Map Fields
it_IT: Mappa Campi

en: Refresh Activecapmaign Field
it_IT: Aggiorna Campo Activecapmaign

en: ActiveCampaign Fields
it_IT: Campi ActiveCampaign

en: Actions
it_IT: Azioni

en: To Get Auth token, Please Visit
it_IT: Per ottenere il token di autenticazione, visita

en: Acumbamail documentation
it_IT: Documentazione Acumbamail

en: Auth Token:
it_IT: Token di Autenticazione:

en: Auth Token...
it_IT: Token di Autenticazione...

en: All list field fetched successfully
it_IT: Tutti i campi della lista recuperati con successo

en: Failed to fetch list fields
it_IT: Recupero dei campi della lista fallito

en: Lists fetched successfully
it_IT: Liste recuperate con successo

en: Lists fetch failed. please try again
it_IT: Recupero delle liste fallito. Per favore riprova

en: Api Key can't be empty
it_IT: La chiave API non può essere vuota

en: Authorized successfully
it_IT: Autorizzazione avvenuta con successo

en: Authorized failed
it_IT: Autorizzazione fallita

en: Connected API List:
it_IT: Lista API collegata:

en: Select API
it_IT: Seleziona API

en: Actions:
it_IT: Azioni:

en: Select Actions
it_IT: Seleziona Azioni

en: All List:
it_IT: Tutte le Liste:

en: Fetch Subscriber List
it_IT: Recupera Lista Iscritti

en: Field Map
it_IT: Mappa Campi

en: Refresh Acumbamail Fields
it_IT: Aggiorna Campi Acumbamail

en: Acumbamail Fields
it_IT: Campi Acumbamail

en: Authorized ✔
it_IT: Autorizzato ✔

en: Authorize
it_IT: Autorizza

en: Next
it_IT: Avanti

en: Skip exist Contact
it_IT: Salta contatto esistente

en: Skip if contact already exist in Autonami
it_IT: Salta se il contatto esiste già in Autonami

en: Connect Successfully
it_IT: Connessione riuscita

en: Autonami lists and tags refreshed
it_IT: Liste e tag di Autonami aggiornati

en: Autonami lists and tags refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento liste e tag di Autonami fallito. Motivo:

en: please try again
it_IT: per favore riprova

en: Autonami lists and tags refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento liste e tag di Autonami fallito. per favore riprova

en: Autonami fields refreshed
it_IT: Campi di Autonami aggiornati

en: No Autonami fields found. Try changing the header row number or try again
it_IT: Nessun campo di Autonami trovato. Prova a cambiare il numero della riga dell’intestazione o riprova

en: Autonami fields refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento campi di Autonami fallito. per favore riprova

en: Autonami Lists:
it_IT: Liste di Autonami:

en: Refresh Autonami Lists And Tags
it_IT: Aggiorna Liste e Tag di Autonami

en: Autonami Tags:
it_IT: Tag Autonami:

en: Refresh Autonami Fields
it_IT: Aggiorna campi Autonami

en: Autonami Fields
it_IT: Campi Autonami

en: Loaded integration:
it_IT: Integrazione caricata:

en: Integration Info
it_IT: Informazioni integrazione

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Authorize New Dropbox App
it_IT: Autorizza nuova app Dropbox

en: Delete File From Wordpress
it_IT: Elimina file da WordPress

en: Delete file from Wordpress after upload in Dropbox
it_IT: Elimina file da WordPress dopo il caricamento su Dropbox

en: Please enter API key and API secret
it_IT: Per favore inserisci chiave API e segreto API

en: To Get Api Key & Secret, Please Visit
it_IT: Per ottenere chiave e segreto API, visita

en: Dropbox API Console
it_IT: Console API Dropbox

en: Dropbox Api Key:
it_IT: Chiave API Dropbox:

en: Api Key...
it_IT: Chiave API...

en: Dropbox Api Secret:
it_IT: Segreto API Dropbox:

en: Api Secret...
it_IT: Segreto API...

en: To Get Access Code, Please Visit
it_IT: Per ottenere il codice di accesso, visita

en: Dropbox Access Code
it_IT: Codice di accesso Dropbox

en: Dropbox Access Code:
it_IT: Codice di accesso Dropbox:

en: Access Code...
it_IT: Codice di accesso...

en: Error Occurred
it_IT: Si è verificato un errore

en: Loading Dropbox Folders List...
it_IT: Caricamento elenco cartelle Dropbox...

en: Dropbox ApiKey, ApiSecret & Access Code can't be empty
it_IT: Dropbox ApiKey, ApiSecret e Codice di accesso non possono essere vuoti

en: Authorization failed Cause:
it_IT: Autorizzazione fallita Causa:

en: Authorization failed. please try again
it_IT: Autorizzazione fallita. Per favore riprova

en: Select Folder
it_IT: Seleziona cartella

en: Fetch All Dropbox Folders
it_IT: Recupera tutte le cartelle Dropbox

en: File Input
it_IT: Input file

en: Dropbox Folder
it_IT: Cartella Dropbox

en: Integration Settings
it_IT: Impostazioni integrazione

en: Status
it_IT: Stato

en: Add Status to contact
it_IT: Aggiungi stato al contatto

en: API Key cann't be empty
it_IT: La chiave API non può essere vuota

en: API Key:
it_IT: Chiave API:

en: API Key...
it_IT: Chiave API...

en: To get API Key, Please Visit
it_IT: Per ottenere la chiave API, visita

en: Elastic Email API Console
it_IT: Console API di Elastic Email

en: Loading Lists...
it_IT: Caricamento elenchi...

en: Lists:
it_IT: Liste:

en: Fetch All Recipients
it_IT: Recupera tutti i destinatari

en: Elastic Email Fields
it_IT: Campi Elastic Email

en: API key
it_IT: Chiave API

en: To get API , Please Visit
it_IT: Per ottenere l'API, visita per favore

en: Encharge API Console
it_IT: Console API Encharge

en: Encharge fields refreshed
it_IT: Campi Encharge aggiornati

en: No Encharge fields found. Try changing the header row number or try again
it_IT: Nessun campo Encharge trovato. Prova a cambiare il numero della riga dell'intestazione o riprova

en: Encharge fields refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento campi Encharge fallito. Per favore riprova

en: Encharge Fields
it_IT: Campi Encharge

en: Skip if contact already exist in FluentCRM
it_IT: Salta se il contatto esiste già in FluentCRM

en: Enable Double Option for new contacts
it_IT: Abilita Double Opt-in per nuovi contatti

en: FluentCRM list refreshed
it_IT: Lista FluentCRM aggiornata

en: FluentCRM list refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento lista FluentCRM fallito. Causa:

en: FluentCRM list refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento lista FluentCRM fallito. Per favore riprova

en: Fluent CRM fields refreshed
it_IT: Campi Fluent CRM aggiornati

en: No Fluent CRM fields found. Try changing the header row number or try again
it_IT: Nessun campo Fluent CRM trovato. Prova a cambiare il numero della riga dell'intestazione o riprova

en: Fluent CRM fields refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento campi Fluent CRM fallito. Per favore riprova

en: Fluent CRM List:
it_IT: Elenco Fluent CRM:

en: Select Fluent CRM list
it_IT: Seleziona elenco Fluent CRM

en: Refresh Fluent CRM List
it_IT: Aggiorna elenco Fluent CRM

en: Fluent CRM Tags:
it_IT: Tag Fluent CRM:

en: Fluent CRM Fields
it_IT: Campi Fluent CRM

en: Tags
it_IT: Tag

en: Add tags to contact
it_IT: Aggiungi tag al contatto

en: Refresh Tags
it_IT: Aggiorna tag

en: Integration API Key...
it_IT: Chiave API di integrazione...

en: To get API, Please Visit
it_IT: Per ottenere l'API, visita

en: Getgist API Console
it_IT: Console API Getgist

en: Loading Tags...
it_IT: Caricamento tag...

en: User Type:
it_IT: Tipo utente:

en: Select User Type
it_IT: Seleziona tipo utente

en: Gist Fields
it_IT: Campi Gist

en: Authorize New Google App
it_IT: Autorizza nuova app Google

en: Update Row
it_IT: Aggiorna riga

en: Control how the row gets updated.
it_IT: Controlla come viene aggiornata la riga.

en: Update google Sheet
it_IT: Aggiorna Google Sheet

en: Update Responses with Google Sheet?
it_IT: Aggiornare le risposte con Google Sheet?

en: Enter the criteria to update rows. Please use the below format.
it_IT: Inserisci i criteri per aggiornare le righe. Usa il formato sottostante.

en: Update Preferance
it_IT: Preferenza di aggiornamento

en: update row for first match only?
it_IT: Aggiornare la riga solo per la prima corrispondenza?

en: Yes
it_IT: Sì

en: insert new row if the above criteria doesn't met?
it_IT: Inserire una nuova riga se i criteri sopra non sono soddisfatti?

en: Share Settings
it_IT: Condividi impostazioni

en: Homepage URL:
it_IT: URL della homepage:

en: Authorized Redirect URIs:
it_IT: URI di reindirizzamento autorizzati:

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit
it_IT: Per ottenere Client ID e SECRET, visita

en: Client id:
it_IT: ID client:

en: Client id...
it_IT: ID client...

en: Spreadsheet refreshed
it_IT: Foglio di calcolo aggiornato

en: Spreadsheet refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento foglio di calcolo fallito. Motivo: %s. Per favore riprova

en: Spreadsheet refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento foglio di calcolo fallito. Per favore riprova

en: Worksheets refreshed
it_IT: Fogli di lavoro aggiornati

en: Worksheets refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento fogli di lavoro fallito. Per favore riprova

en: Worksheet Headers refreshed
it_IT: Intestazioni del foglio di lavoro aggiornate

en: No Worksheet headers found. Try changing the header row number or try again
it_IT: Nessuna intestazione del foglio di lavoro trovata. Prova a modificare il numero della riga dell’intestazione o riprova

en: Worksheet Headers refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento delle intestazioni del foglio di lavoro non riuscito. Per favore riprova

en: Client ID cann't be empty
it_IT: L’ID cliente non può essere vuoto

en: Secret key cann't be empty
it_IT: La chiave segreta non può essere vuota

en: Authorization failed
it_IT: Autorizzazione fallita

en: Authorize App:
it_IT: Autorizza App:

en: Spreadsheets:
it_IT: Fogli di calcolo:

en: Select Spreadsheet
it_IT: Seleziona foglio di calcolo

en: Select Worksheet
it_IT: Seleziona foglio di lavoro

en: Header Row:
it_IT: Riga intestazione:

en: By default, first row of the worksheet is considered as header row. This can be used if tabular data starts from any row other than the first row.
it_IT: Per impostazione predefinita, la prima riga del foglio di lavoro è considerata come riga intestazione. Questo può essere usato se i dati tabellari iniziano da una riga diversa dalla prima.

en: Google Fields
it_IT: Campi Google

en: Add Tags
it_IT: Aggiungi tag

en: Add Contact Tag
it_IT: Aggiungi tag contatto

en: Select tag
it_IT: Seleziona tag

en: Refresh Groundhogg Tags
it_IT: Aggiorna tag Groundhogg

en: Your Domain Name:
it_IT: Il tuo nome di dominio:

en: Public Key:
it_IT: Chiave pubblica:

en: Public Key...
it_IT: Chiave pubblica...

en: Public Key can't be empty
it_IT: La chiave pubblica non può essere vuota

en: token can't be empty
it_IT: Il token non può essere vuoto

en: Domain Name can't be empty
it_IT: Il nome di dominio non può essere vuoto

en: Authorization Successful
it_IT: Autorizzazione riuscita

en: Authorization Failed
it_IT: Autorizzazione fallita

en: Groundhogg all tag fetched successfully
it_IT: Tutti i tag di Groundhogg recuperati con successo

en: Failed to fetch groundhoggtag
it_IT: Impossibile recuperare il tag di Groundhogg

en: Groundhogg Fields
it_IT: Campi di Groundhogg

en: Add Meta field
it_IT: Aggiungi campo Meta

en: Groundhogg Meta Fields
it_IT: Campi Meta di Groundhogg

en: All Tags:
it_IT: Tutti i Tag:

en: Custom Groundhogg Value
it_IT: Valore personalizzato di Groundhogg

en: Contact Owner
it_IT: Proprietario del contatto

en: Add a contact owner
it_IT: Aggiungi un proprietario del contatto

en: Lifecycle Stage
it_IT: Fase del ciclo di vita

en: Add a lifecycle stage
it_IT: Aggiungi una fase del ciclo di vita

en: Lead Status
it_IT: Stato del lead

en: Add lead status
it_IT: Aggiungi stato lead

en: Contact
it_IT: Contatto

en: Associate deal with contacts
it_IT: Associa affare ai contatti

en: Company
it_IT: Azienda

en: Associate deal with company
it_IT: Associa affare all’azienda

en: Deal Type
it_IT: Tipo di affare

en: Add type to deal
it_IT: Aggiungi tipo all’affare

en: Priority
it_IT: Priorità

en: Add priority to deal
it_IT: Aggiungi priorità all’affare

en: Refresh Owners
it_IT: Aggiorna Proprietari

en: Contacts
it_IT: Contatti

en: Refresh CRM Tags
it_IT: Aggiorna Tag CRM

en: Hubspot API Console
it_IT: Console API Hubspot

en: Loading Pipelines...
it_IT: Caricamento Pipeline...

en: Loading Owners...
it_IT: Caricamento Proprietari...

en: Loading Contacts...
it_IT: Caricamento Contatti...

en: Loading Company...
it_IT: Caricamento Azienda...

en: Action:
it_IT: Azione:

en: Select Action
it_IT: Seleziona Azione

en: Select Pipeline
it_IT: Seleziona Pipeline

en: Stage:
it_IT: Fase:

en: Select Stage
it_IT: Seleziona Fase

en: Hubspot Fields
it_IT: Campi Hubspot

en: Data center cann't be empty
it_IT: Il centro dati non può essere vuoto

en: Data Center:
it_IT: Centro Dati:

en: --Select a data center--
it_IT: --Seleziona un centro dati--

en: Zoho API Console
it_IT: Console API Zoho

en: Successfully Integrated
it_IT: Integrato con successo

en: Finish & Save
it_IT: Termina & Salva

en: Webhook tests failed. please try again
it_IT: I test del webhook sono falliti. per favore riprova

en: Integration name
it_IT: Nome integrazione

en: To got Webhook , Please Visit
it_IT: Per ottenere il Webhook, visita

en: Method:
it_IT: Metodo:

en: Add Url Parameter: (optional)
it_IT: Aggiungi parametro URL: (opzionale)

en: Key
it_IT: Chiave

en: Value
it_IT: Valore

en: Add field
it_IT: Aggiungi campo

en: Test Webhook
it_IT: Testa Webhook

en: Response:
it_IT: Risposta:

en: Try our free webhook test website:
it_IT: Prova il nostro sito di test webhook gratuito:

en: Authorize New Mailchimp App
it_IT: Autorizza la nuova app Mailchimp

en: Add Address Field
it_IT: Aggiungi campo indirizzo

en: Add Double Opt-in
it_IT: Aggiungi doppio opt-in

en: Update Mail Chimp
it_IT: Aggiorna Mailchimp

en: Update Responses with MailChimp exist Aduience?
it_IT: Aggiorna risposte con esistenza Audience in MailChimp?

en: Authorize App Name:
it_IT: Autorizza nome app:

en: Authorize App Name...
it_IT: Autorizza nome app...

en: Mail Chimp API Console
it_IT: Console API Mailchimp

en: Audience list refreshed
it_IT: Elenco audience aggiornato

en: Audience list refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento elenco audience fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Audience list failed. please try again
it_IT: Elenco audience fallito. Per favore riprova

en: Audience tags refreshed
it_IT: Tag audience aggiornati

en: Audience tags refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento tag audience fallito. Causa: %s. Per favore riprova

en: Audience tags failed. please try again
it_IT: Tag audience falliti. Per favore riprova

en: Fields refreshed
it_IT: Campi aggiornati

en: Fields refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento campi fallito. Per favore riprova

en: Authorized App:
it_IT: App autorizzata:

en: Audience List:
it_IT: Elenco audience:

en: Select Audience List
it_IT: Seleziona elenco pubblico

en: Refresh MailChimp Tags
it_IT: Aggiorna tag MailChimp

en: Mail Chimp Fields
it_IT: Campi MailChimp

en: Address Field Map
it_IT: Mappa campi indirizzo

en: Form Address Fields
it_IT: Campi indirizzo modulo

en: Mail Chimp Address Fields
it_IT: Campi indirizzo MailChimp

en: Groups
it_IT: Gruppi

en: Add Groups
it_IT: Aggiungi gruppi

en: Add Subscriber Status
it_IT: Aggiungi stato iscritto

en: Update Subscriber
it_IT: Aggiorna iscritto

en: Update Responses with MailerLite exist Subscriber?
it_IT: Aggiornare risposte con iscritto esistente MailerLite?

en: Refresh Groups
it_IT: Aggiorna gruppi

en: Type
it_IT: Tipo

en: Select Version:
it_IT: Seleziona versione:

en: To Get API token, Please Visit
it_IT: Per ottenere il token API, visitare

en: MailerLite API Token
it_IT: Token API MailerLite

en: API Token:
it_IT: Token API:

en: API Token...
it_IT: Token API...

en: Fields refresh successfully
it_IT: Campi aggiornati con successo

en: Authorized Failed
it_IT: Autorizzazione fallita

en: Fields refresh failed
it_IT: Aggiornamento campi non riuscito

en: Group fetch successfully
it_IT: Recupero gruppo riuscito

en: Group fetch failed
it_IT: Recupero gruppo non riuscito

en: MailerLite Fields
it_IT: Campi MailerLite

en: Update MailPoet
it_IT: Aggiorna MailPoet

en: Update Responses with Mailpoet exist Subscriber?
it_IT: Aggiorna risposte con iscritto MailPoet esistente?

en: Newsletter list refreshed
it_IT: Lista newsletter aggiornata

en: Newsletter list refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento lista newsletter non riuscito. Causa:

en: Newsletter list refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento lista newsletter non riuscito. Per favore riprova

en: Mailpoet fields refreshed
it_IT: Campi MailPoet aggiornati

en: No Mailpoet fields found. Try changing the header row number or try again
it_IT: Nessun campo MailPoet trovato. Prova a cambiare il numero della riga di intestazione o riprova

en: Mailpoet fields refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento campi MailPoet non riuscito. Per favore riprova

en: Refresh MailPoet List
it_IT: Aggiorna lista MailPoet

en: MailPoet Fields
it_IT: Campi MailPoet

en: MetaBox Fields Mapping
it_IT: Mappatura campi MetaBox

en: Refresh MetaBox List
it_IT: Aggiorna lista MetaBox

en: Metabox Fields
it_IT: Campi MetaBox

en: Metabox File Upload Fields Map
it_IT: Mappatura campi upload file MetaBox

en: Metaxbox Fields
it_IT: Campi Metaxbox

en: Metabox Fields Mapping
it_IT: Mappatura campi MetaBox

en: Loading MetaBox Fields...
it_IT: Caricamento campi MetaBox...

en: Authorize New One Drive App
it_IT: Autorizza nuova app One Drive

en: Upload Files
it_IT: Carica file

en: Add attachments from Bit-integration-pro to OneDrive folder.
it_IT: Aggiungi allegati da Bit-integration-pro alla cartella OneDrive.

en: This action is required.
it_IT: Questa azione è obbligatoria.

en: Select Attachment
it_IT: Seleziona allegato

en: Select file upload fields
it_IT: Seleziona i campi di caricamento file

en: Delete file from Wordpress after upload in OneDrive
it_IT: Elimina file da Wordpress dopo il caricamento su OneDrive

en: To Get Client Id & Secret, Please Visit
it_IT: Per ottenere Client Id e Secret, visita

en: Azure Portal
it_IT: Portale di Azure

en: OneDrive Client Id:
it_IT: Client Id di OneDrive:

en: OneDrive Client Secret:
it_IT: Client Secret di OneDrive:

en: Loading OneDrive Folders List...
it_IT: Caricamento della lista delle cartelle OneDrive...

en: Sub Folders refreshed
it_IT: Sottocartelle aggiornate

en: No Sub Folder Found
it_IT: Nessuna sottocartella trovata

en: Sub Folders refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento delle sottocartelle fallito. Per favore riprova

en: Client Id can't be empty
it_IT: Client Id non può essere vuoto

en: Client Secret can't be empty
it_IT: Client Secret non può essere vuoto

en: Refresh All oneDrive Folders
it_IT: Aggiorna tutte le cartelle OneDrive

en: Refresh Sub Folders
it_IT: Aggiorna sottocartelle

en: Pod Fields
it_IT: Campi Pod

en: Pod cann't be empty
it_IT: Il Pod non può essere vuoto

en: Authorize New Rapidmail Account
it_IT: Autorizza nuovo account Rapidmail

en: Send Activation Email
it_IT: Invia email di attivazione

en: Add Send Activation Email
it_IT: Aggiungi invio email di attivazione

en: To get Username and Password , Please Visit
it_IT: Per ottenere nome utente e password, visita

en: Create API User
it_IT: Crea utente API

en: User Name:
it_IT: Nome utente:

en: User name...
it_IT: Nome utente...

en: Loading Recipientslist...
it_IT: Caricamento lista destinatari...

en: Username can't be empty
it_IT: Il nome utente non può essere vuoto

en: Password can't be empty
it_IT: La password non può essere vuota

en: Recipient:
it_IT: Destinatario:

en: Select Recipients
it_IT: Seleziona destinatari

en: Rapidmail Fields
it_IT: Campi Rapidmail

en: To Get Client Auth token, Please Visit
it_IT: Per ottenere il token di autenticazione client, visita

en: SendFox Access Token
it_IT: Token di Accesso SendFox

en: Access Token:
it_IT: Token di Accesso:

en: Access Token...
it_IT: Token di Accesso...

en: Access Token can't be empty
it_IT: Il token di accesso non può essere vuoto

en: SendFox List Fields
it_IT: Campi della lista SendFox

en: Refresh SendFox List
it_IT: Aggiorna lista SendFox

en: SendFox Fields
it_IT: Campi SendFox

en: SendFox Unsubscribe Fields
it_IT: Campi di cancellazione iscrizione SendFox

en: Template name cann't be empty
it_IT: Il nome del modello non può essere vuoto

en: Redirection url name cann't be empty
it_IT: L'URL di reindirizzamento non può essere vuoto

en: Update Sendinblue
it_IT: Aggiorna Sendinblue

en: Update Responses with Sendinblue existing email?
it_IT: Aggiornare le risposte con l'email esistente di Sendinblue?

en: Brevo(SendinBlue) API Console
it_IT: Console API Brevo (SendinBlue)

en: List refreshed
it_IT: Lista aggiornata

en: List refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento lista fallito. Motivo: %s. Per favore riprova

en: List failed. please try again
it_IT: Lista non riuscita. Per favore riprova

en: Templates refreshed
it_IT: Modelli aggiornati

en: Templates refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento modelli fallito. Motivo: %s. Per favore riprova

en: Templates failed. please try again
it_IT: Modelli non riusciti. Per favore riprova

en: Sendinblue fields refreshed
it_IT: Campi Sendinblue aggiornati

en: No Sendinblue fields found. Try changing the header row number or try again
it_IT: Nessun campo Sendinblue trovato. Prova a modificare il numero della riga dell'intestazione o riprova

en: Sendinblue fields refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento campi Sendinblue fallito. Per favore riprova

en: Refresh Sendinblue Lists
it_IT: Aggiorna liste Sendinblue

en: Sendinblue Fields
it_IT: Campi Sendinblue

en: Template:
it_IT: Modello:

en: Select Template
it_IT: Seleziona modello

en: Refresh Sendinblue Templates
it_IT: Aggiorna modelli Sendinblue

en: Attachments or Signature field
it_IT: Allegati o campo firma

en: Add attachments or Signature field from BitForm to send Telegram.
it_IT: Aggiungi allegati o campo firma da BitForm per inviare Telegram.

en: Please select file upload or signature field
it_IT: Seleziona un campo di caricamento file o firma

en: Authorized Filled
it_IT: Compilazione autorizzata

en: Bot API Key:
it_IT: Chiave API Bot:

en: Bot API Key...
it_IT: Chiave API Bot...

en: Chat list refreshed
it_IT: Lista chat aggiornata

en: Chat list refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento lista chat fallito Causa:

en: Chat list refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento lista chat fallito. Per favore riprova

en: Chat List:
it_IT: Lista chat:

en: Select Chat List
it_IT: Seleziona lista chat

en: Refresh Telegram List
it_IT: Aggiorna elenco Telegram

en: Parse Mode:
it_IT: Modalità di analisi:

en: Messages:
it_IT: Messaggi:

en: To get Account SID and Auth Token , Please Visit
it_IT: Per ottenere Account SID e Auth Token, visita per favore

en: Twilio Console
it_IT: Console Twilio

en: From:
it_IT: Da:

en: Phone Number...
it_IT: Numero di telefono...

en: Account SID can't be empty
it_IT: Account SID non può essere vuoto

en: Auth Token can't be empty
it_IT: Auth Token non può essere vuoto

en: Phone number can't be empty
it_IT: Il numero di telefono non può essere vuoto

en: Twilio Fields
it_IT: Campi Twilio

en: Connected with WooCommerce Successfully
it_IT: Connesso con WooCommerce con successo

en: Connect
it_IT: Connetti

en: Module:
it_IT: Modulo:

en: Select Module
it_IT: Seleziona modulo

en: Refresh Fields
it_IT: Aggiorna campi

en: WooCommerce Fields
it_IT: Campi WooCommerce

en: Map File Upload Fields
it_IT: Mappa i campi di caricamento file

en: Downloadable
it_IT: Scaricabile

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
it_IT: I prodotti scaricabili danno accesso a un file dopo l'acquisto.

en: Downloadable Product
it_IT: Prodotto scaricabile

en: Select File Upload Fields
it_IT: Seleziona campi di caricamento file

en: Select Fields
it_IT: Seleziona campi

en: Authorize New Zoho Analytics App
it_IT: Autorizza la nuova app Zoho Analytics

en: Share Table
it_IT: Condividi tabella

en: Share Table with users pushed to Zoho Analytics.
it_IT: Condividi la tabella con gli utenti inviati a Zoho Analytics.

en: Example
it_IT: Esempio

en: Here Department, Salary and Country are Zoho Analytics table column name
it_IT: Qui Department, Salary e Country sono i nomi delle colonne della tabella Zoho Analytics

en: Supported Arithmetic Operators: ( +, -, *, / ) and Supported Relational Operators: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )
it_IT: Operatori aritmetici supportati: ( +, -, *, / ) e operatori relazionali supportati: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )

en: Enter Email Addresses
it_IT: Inserisci indirizzi email

en: you can select analytics users or select form fields value or even can input custom email address as well
it_IT: puoi selezionare utenti di analytics o selezionare valori dai campi del modulo o anche inserire un indirizzo email personalizzato

en: Permissions Settings
it_IT: Impostazioni autorizzazioni

en: Zoho Analytics Owner Email:
it_IT: Email del proprietario di Zoho Analytics:

en: Owner Email
it_IT: Email proprietario

en: Workspaces refreshed
it_IT: Spazi di lavoro aggiornati

en: Workspaces refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento degli spazi di lavoro fallito, causa:

en: Workspaces refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento degli spazi di lavoro non riuscito. si prega di riprovare

en: Users refreshed
it_IT: Utenti aggiornati

en: Users refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento degli utenti non riuscito Causa:

en: Users refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento degli utenti non riuscito. si prega di riprovare

en: Tables refreshed
it_IT: Tabelle aggiornate

en: Tables refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento delle tabelle non riuscito. si prega di riprovare

en: Table Headers refreshed
it_IT: Intestazioni delle tabelle aggiornate

en: Zoho didn't provide column names for this table
it_IT: Zoho non ha fornito i nomi delle colonne per questa tabella

en: Table Headers refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento delle intestazioni delle tabelle non riuscito. si prega di riprovare

en: Workspace:
it_IT: Spazio di lavoro:

en: Select Workspace
it_IT: Seleziona spazio di lavoro

en: Refresh Analytics Workspaces
it_IT: Aggiorna gli spazi di lavoro di Analytics

en: Table:
it_IT: Tabella:

en: Select Table
it_IT: Seleziona tabella

en: ** Zoho Analytics doesn't support data INSERT / UPDATE in other integration table
it_IT: ** Zoho Analytics non supporta l'inserimento / aggiornamento dati in altre tabelle di integrazione

en: Refresh Analytics Table Headers
it_IT: Aggiorna le intestazioni delle tabelle di Analytics

en: Zoho Fields
it_IT: Campi Zoho

en: Authorize New Zoho Bigin App
it_IT: Autorizza nuova app Zoho Bigin

en: Workflow
it_IT: Flusso di lavoro

en: Trigger workflows in Zoho Bigin.
it_IT: Attiva i flussi di lavoro in Zoho Bigin.

en: Approval
it_IT: Approvazione

en: Send entries to approval list in Zoho Bigin.
it_IT: Invia voci alla lista di approvazione in Zoho Bigin.

en: Add a Note
it_IT: Aggiungi una nota

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Bigin.
it_IT: Aggiungi una nota da bitform da inviare a Zoho Bigin.

en: Upload Photo
it_IT: Carica foto

en: Attachment
it_IT: Allegato

en: Add attachments from BitForm to Zoho Bigin.
it_IT: Aggiungi allegati da BitForm a Zoho Bigin.

en: Record Owner
it_IT: Proprietario del record

en: Tag Name
it_IT: Nome tag

en: Notes
it_IT: Note

en: Note Title
it_IT: Titolo della nota

en: Note Content
it_IT: Contenuto della nota

en: Field
it_IT: Campo

en: Modules refreshed
it_IT: Moduli aggiornati

en: Modules refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento moduli fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Modules refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento moduli fallito. per favore riprova

en: RelatedLists refreshed
it_IT: Liste correlate aggiornate

en: RelatedLists refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento liste correlate fallito Causa:

en: RelatedLists refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento liste correlate fallito. per favore riprova

en: Tags Refreshed
it_IT: Tag aggiornati

en: Tags refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento dei tag non riuscito. Per favore riprova

en: Users Refreshed
it_IT: Utenti aggiornati

en: Refresh Bigin Modules
it_IT: Aggiorna moduli Bigin

en: New Record
it_IT: Nuovo record

en: Map Attachments
it_IT: Mappa allegati

en: Related List:
it_IT: Elenco correlato:

en: Select Related Module
it_IT: Seleziona modulo correlato

en: Refresh Bigin Related Lists
it_IT: Aggiorna elenchi correlati Bigin

en: Authorize New Zoho Campaigns App
it_IT: Autorizza nuova app Zoho Campaigns

en: Lists refreshed
it_IT: Elenchi aggiornati

en: Lists refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento degli elenchi non riuscito causa:

en: Lists refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento degli elenchi non riuscito. Per favore riprova

en: Contact Fields refreshed
it_IT: Campi contatto aggiornati

en: Zoho didn't provide fields names for this list
it_IT: Zoho non ha fornito i nomi dei campi per questo elenco

en: Contact Fields refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento dei campi contatto non riuscito. Per favore riprova

en: Contact Email
it_IT: Email contatto

en: Refresh Campaigns Lists
it_IT: Aggiorna elenchi campagne

en: Refresh Campaigns Contact Fields
it_IT: Aggiorna campi contatto campagne

en: Authorize New Zoho Creator App
it_IT: Autorizza nuova app Zoho Creator

en: Update Record
it_IT: Aggiorna record

en: Control how the record gets updated.
it_IT: Controlla come viene aggiornato il record.

en: Enter the criteria to update records. Please use the below format.
it_IT: Inserisci i criteri per aggiornare i record. Usa il formato sottostante.

en: Example:
it_IT: Esempio:

en: Here Email is Zoho Creator Field link name. info:
it_IT: Qui Email è il nome del campo collegato di Zoho Creator. info:

en: Zoho Creator Criteria Guide
it_IT: Guida ai criteri di Zoho Creator

en: insert new record if the above criteria doesn&apos;t met?
it_IT: inserire un nuovo record se i criteri sopra non sono soddisfatti?

en: Owner Name (Your Zoho Creator screen name):
it_IT: Nome Proprietario (Il tuo nome schermo Zoho Creator):

en: Your Zoho Creator screen name...
it_IT: Il tuo nome schermo Zoho Creator...

en: Applications refreshed
it_IT: Applicazioni aggiornate

en: Applications refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento applicazioni fallito Causa:

en: Applications refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento applicazioni fallito. Per favore riprova

en: Forms refreshed
it_IT: Moduli aggiornati

en: Forms refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento moduli fallito Causa:

en: Forms refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento moduli fallito. Per favore riprova

en: Fields refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento campi fallito Causa:

en: Application:
it_IT: Applicazione:

en: Select Application
it_IT: Seleziona applicazione

en: Form:
it_IT: Modulo:

en: Select Form
it_IT: Seleziona modulo

en: Refresh Creator Fields
it_IT: Aggiorna campi Creator

en: Authorize New Zoho CRM App
it_IT: Autorizza la nuova app Zoho CRM

en: Trigger CRM workflows
it_IT: Attiva i flussi di lavoro CRM

en: Add attachments or signatures from BitForm to CRM.
it_IT: Aggiungi allegati o firme da BitForm a CRM.

en: Send entries to CRM approval list.
it_IT: Invia le voci alla lista di approvazione CRM.

en: Trigger CRM Blueprint
it_IT: Attiva Blueprint CRM

en: Capture GCLID
it_IT: Acquisisci GCLID

en: Sends the click details of AdWords Ads to Zoho CRM.
it_IT: Invia i dettagli dei clic degli annunci AdWords a Zoho CRM.

en: Upsert Records
it_IT: Inserisci o aggiorna record

en: The record is updated if it already exists else it is inserted as a new record.
it_IT: Il record viene aggiornato se esiste già, altrimenti viene inserito come nuovo record.

en: Assignment Rules
it_IT: Regole di assegnazione

en: Trigger Assignment Rules in Zoho CRM.
it_IT: Attiva le Regole di assegnazione in Zoho CRM.

en: Tag Records
it_IT: Tagga i record

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM.
it_IT: Aggiungi un tag ai record inviati a Zoho CRM.

en: Add a owner to records pushed to Zoho CRM.
it_IT: Aggiungi un proprietario ai record inviati a Zoho CRM.

en: Select Assignment Rule
it_IT: Seleziona regola di assegnazione

en: Refresh CRM Assignment Rules
it_IT: Aggiorna le Regole di assegnazione CRM

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM
it_IT: Aggiungi un tag ai record inviati a Zoho CRM

en: Owner Name
it_IT: Nome proprietario

en: Select Owner
it_IT: Seleziona proprietario

en: Refresh CRM Owners
it_IT: Aggiorna Proprietari CRM

en: Upsert Record
it_IT: Inserisci/Aggiorna Record

en: Upsert Using
it_IT: Inserisci/Aggiorna Usando

en: Arrange fields in order of preferance for upsertion
it_IT: Disponi i campi in ordine di preferenza per l'inserimento/aggiornamento

en: Upsert Preferance
it_IT: Preferenza Inserimento/Aggiornamento

en: Overwrite existing field values in Zoho CRM with empty field values from Bit Form while upserting a record?
it_IT: Sovrascrivere i valori dei campi esistenti in Zoho CRM con valori vuoti dai campi di Bit Form durante l'inserimento/aggiornamento di un record?

en: Layouts refreshed
it_IT: Layout aggiornati

en: Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento layout fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Layouts refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento layout fallito. per favore riprova

en: Tags refreshed
it_IT: Tag aggiornati

en: Tags refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento tag fallito Causa:

en: Owners refreshed
it_IT: Proprietari aggiornati

en: Owners refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento proprietari fallito. per favore riprova

en: Assignment Rules refreshed
it_IT: Regole di Assegnazione aggiornate

en: Assignment Rules refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento regole di assegnazione fallito. per favore riprova

en: Refresh CRM Modules
it_IT: Aggiorna Moduli CRM

en: Related List #
it_IT: Lista Correlata #

en: Add More Related List
it_IT: Aggiungi Altre Liste Correlate

en: Select Layout
it_IT: Seleziona Layout

en: Refresh CRM Layouts
it_IT: Aggiorna layout CRM

en: Refresh CRM Related Lists
it_IT: Aggiorna liste correlate CRM

en: File Upload Field Map
it_IT: Mappa campo caricamento file

en: Please select a ticket owner
it_IT: Seleziona un proprietario del ticket

en: Authorize New Zoho Desk App
it_IT: Autorizza nuova app Zoho Desk

en: Ticket Owner
it_IT: Proprietario del ticket

en: Add a owner to ticket pushed to Zoho Desk.
it_IT: Aggiungi un proprietario al ticket inviato a Zoho Desk.

en: ticket owner is required
it_IT: Il proprietario del ticket è obbligatorio

en: Product Name
it_IT: Nome prodotto

en: Add a product to ticket pushed to Zoho Desk.
it_IT: Aggiungi un prodotto al ticket inviato a Zoho Desk.

en: Attachments
it_IT: Allegati

en: Add attachments from BitForm to ticket pushed to Zoho Desk.
it_IT: Aggiungi allegati da BitForm al ticket inviato a Zoho Desk.

en: Select Product
it_IT: Seleziona prodotto

en: Portals refreshed
it_IT: Portali aggiornati

en: Portals refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento portali fallito Causa:

en: Portals refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento portali fallito. Per favore riprova

en: Departments refreshed
it_IT: Dipartimenti aggiornati

en: Departments refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento dipartimenti fallito Causa: %s. Per favore riprova

en: Departments refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento dipartimenti fallito. Per favore riprova

en: Owners refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento proprietari fallito Causa:

en: Products refreshed
it_IT: Prodotti aggiornati

en: Products refresh failed Cause:
it_IT: Aggiornamento prodotti non riuscito Causa:

en: Products refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento prodotti non riuscito. per favore riprova

en: Portal:
it_IT: Portale:

en: Select Portal
it_IT: Seleziona Portale

en: Refresh Desk Portals
it_IT: Aggiorna Portali Desk

en: Department:
it_IT: Dipartimento:

en: Select Department
it_IT: Seleziona Dipartimento

en: Refresh Desk Departments
it_IT: Aggiorna Dipartimenti Desk

en: Refresh Desk Fields
it_IT: Aggiorna Campi Desk

en: Add attachments from BitForm to mail pushed to Zoho Mail.
it_IT: Aggiungi allegati da BitForm alla mail inviata a Zoho Mail.

en: Type:
it_IT: Tipo:

en: Select type
it_IT: Seleziona tipo

en: Send Email
it_IT: Invia Email

en: Save as Draft
it_IT: Salva come Bozza

en: Add Email Receiver
it_IT: Aggiungi Destinatario Email

en: Add Email CC
it_IT: Aggiungi CC Email

en: BCC:
it_IT: CCN:

en: Add Email BCC
it_IT: Aggiungi CCN Email

en: Subject:
it_IT: Oggetto:

en: Email Subject Here
it_IT: Oggetto Email Qui

en: Add form field
it_IT: Aggiungi campo modulo

en: Body:
it_IT: Corpo:

en: Refresh MarketingHub Lists
it_IT: Aggiorna Liste MarketingHub

en: Refresh MarketingHub Contact Fields
it_IT: Aggiorna Campi Contatto MarketingHub

en: Create
it_IT: Crea

en: %s Owner
it_IT: Proprietario %s

en: Add an owner to %s  pushed to Zoho Projects.
it_IT: Aggiungi un proprietario a %s inviato a Zoho Projects.

en: Task Layout
it_IT: Layout attività

en: Add a layout to project pushed to Zoho Projects.
it_IT: Aggiungi un layout al progetto inviato a Zoho Projects.

en: task layout is required
it_IT: Il layout attività è obbligatorio

en: Public Project
it_IT: Progetto pubblico

en: by default, it is set as private project.
it_IT: per impostazione predefinita, è impostato come progetto privato.

en: Project user
it_IT: Utente progetto

en: Assign users to project pushed to Zoho Projects.
it_IT: Assegna utenti al progetto inviato a Zoho Projects.

en: Group Name
it_IT: Nome gruppo

en: Add a group to project pushed to Zoho Projects.
it_IT: Aggiungi un gruppo al progetto inviato a Zoho Projects.

en: %s Flag
it_IT: Bandiera %s

en: Add a flag to
it_IT: Aggiungi una bandiera a

en: pushed to Zoho Projects.
it_IT: inviato a Zoho Projects.

en: flag is required
it_IT: la bandierina è obbligatoria

en: Issue Followers
it_IT: Follower della Segnalazione

en: Add followers to issue pushed to Zoho Projects
it_IT: Aggiungi follower alla segnalazione inviata a Zoho Projects

en: Issue %s
it_IT: Segnalazione %s

en: Add %s to issue pushed to Zoho Projects
it_IT: Aggiungi %s alla segnalazione inviata a Zoho Projects

en: %s Attachments
it_IT: %s Allegati

en: %s Time Log
it_IT: %s Registro Ore

en: Add time log to %s pushed to Zoho Projects.
it_IT: Aggiungi registro ore a %s inviato a Zoho Projects.

en: %s Recurrence
it_IT: %s Ricorrenza

en: Add recurrence to %s pushed to Zoho Projects.
it_IT: Aggiungi ricorrenza a %s inviato a Zoho Projects.

en: %s Reminder
it_IT: %s Promemoria

en: Add reminder to %s pushed to Zoho Projects.
it_IT: Aggiungi promemoria a %s inviato a Zoho Projects.

en: %s Tags
it_IT: %s Tag

en: Add tags to %s pushed to Zoho Projects.
it_IT: Aggiungi tag a %s inviato a Zoho Projects.

en: Refresh Portal Users
it_IT: Aggiorna Utenti del Portale

en: Refresh Task Layouts
it_IT: Aggiorna Layout delle Attività

en: Assign Project Users
it_IT: Assegna Utenti al Progetto

en: Project Group
it_IT: Gruppo del Progetto

en: Select Group
it_IT: Seleziona Gruppo

en: Refresh Project Groups
it_IT: Aggiorna Gruppi di Progetto

en: Select Flag
it_IT: Seleziona Bandiera

en: Internal
it_IT: Interno

en: External
it_IT: Esterno

en: Select Date
it_IT: Seleziona Data

en: Billing Status
it_IT: Stato di Fatturazione

en: Billable
it_IT: Fatturabile

en: Non Billable
it_IT: Non Fatturabile

en: Enter Hours
it_IT: Inserisci Ore

en: set start & end time
it_IT: imposta ora di inizio e fine

en: Start Time
it_IT: Ora di Inizio

en: End Time
it_IT: Ora di Fine

en: set hours
it_IT: imposta ore

en: Select Reminder Type
it_IT: Seleziona Tipo di Promemoria

en: Select Type
it_IT: Seleziona Tipo

en: Daily
it_IT: Giornaliero

en: On Same Day
it_IT: Lo Stesso Giorno

en: Before Due Date
it_IT: Prima della Scadenza

en: Custom Date
it_IT: Data Personalizzata

en: Day Before
it_IT: Un Giorno Prima

en: Select Time
it_IT: Seleziona Ora

en: Notify Users
it_IT: Notifica Utenti

en: Select Recurring Frequency
it_IT: Seleziona Frequenza Ricorrente

en: Select Frequency
it_IT: Seleziona Frequenza

en: Weekley
it_IT: Settimanale

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Yearly
it_IT: Annuale

en: Once Every
it_IT: Ogni

en: End After
it_IT: Termina Dopo

en: Set to previous business day
it_IT: Imposta al giorno lavorativo precedente

en: Retain comments for subsequent recurrences
it_IT: Mantieni commenti per le ricorrenze successive

en: Create next recurrence after the close of current task.
it_IT: Crea la prossima ricorrenza dopo la chiusura dell'attività corrente.

en: Custom Tags
it_IT: Tag Personalizzati

en: Add Custom Tag
it_IT: Aggiungi Tag Personalizzato

en: No Portal Found
it_IT: Nessun Portale Trovato

en: Portals refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento portali fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Projects refreshed
it_IT: Progetti aggiornati

en: No Project Found
it_IT: Nessun Progetto Trovato

en: Projects refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento progetti fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Projects refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento progetti fallito. per favore riprova

en: Milestones refreshed
it_IT: Traguardi aggiornati

en: No Milestone Found
it_IT: Nessun traguardo trovato

en: Milestones refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento traguardi fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Milestones refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento traguardi fallito. per favore riprova

en: Tasklists refreshed
it_IT: Liste attività aggiornate

en: No Tasklist Found
it_IT: Nessuna lista attività trovata

en: Tasklists refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento liste attività fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Tasklists refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento liste attività fallito. per favore riprova

en: Tasks refreshed
it_IT: Attività aggiornate

en: No Task Found
it_IT: Nessuna attività trovata

en: Tasks refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento attività fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Tasks refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento attività fallito. per favore riprova

en: Fields refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento campi fallito Causa: %s. per favore riprova

en: No Owner Found
it_IT: Nessun proprietario trovato

en: Owners refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento proprietari fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Task Layouts refreshed
it_IT: Layout attività aggiornati

en: No Task Layout Found
it_IT: Nessun layout attività trovato

en: Task Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento layout attività fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Task Layouts refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento layout attività fallito. per favore riprova

en: Project Groups refreshed
it_IT: Gruppi progetto aggiornati

en: No Project Group Found
it_IT: Nessun Gruppo di Progetti Trovato

en: Project Groups refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento Gruppi di Progetti fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Project Groups refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento Gruppi di Progetti fallito. per favore riprova

en: No Tag Found
it_IT: Nessun Tag Trovato

en: Tags refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento Tag fallito Causa: %s. per favore riprova

en: please map mandatory fields
it_IT: per favore mappa i campi obbligatori

en: please fill up the required actions
it_IT: per favore compila le azioni richieste

en: to create a subtask you must select a task or create a new task
it_IT: per creare un sotto-task devi selezionare un task o crearne uno nuovo

en: to create a %s under milestone you must select a tasklist or create a new tasklist
it_IT: per creare un %s sotto milestone devi selezionare una lista di task o crearne una nuova

en: Refresh Projects Portals
it_IT: Aggiorna Portali Progetti

en: Event:
it_IT: Evento:

en: Select Event
it_IT: Seleziona Evento

en: Create Project
it_IT: Crea Progetto

en: Create Milestone
it_IT: Crea Milestone

en: Create Tasklist
it_IT: Crea Lista di Task

en: Create Task
it_IT: Crea Task

en: Create Sub Task
it_IT: Crea Sotto-task

en: Create Issue
it_IT: Crea Problema

en: Select Project
it_IT: Seleziona Progetto

en: Refresh Projects
it_IT: Aggiorna Progetti

en: create a new project
it_IT: crea un nuovo progetto

en: Milestone:
it_IT: Traguardo:

en: Select Milestone
it_IT: Seleziona Traguardo

en: Refresh Milestones
it_IT: Aggiorna Traguardi

en: create a new milestone
it_IT: crea un nuovo traguardo

en: Tasklist Flag:
it_IT: Flag della lista attività:

en: Tasklist:
it_IT: Lista attività:

en: Select Tasklist Flag
it_IT: Seleziona Flag della lista attività

en: Select Tasklist
it_IT: Seleziona Lista attività

en: create a new tasklist
it_IT: crea una nuova lista attività

en: Task:
it_IT: Attività:

en: Select Task
it_IT: Seleziona Attività

en: create a new task
it_IT: crea una nuova attività

en: Trigger workflows in Zoho Recruit.
it_IT: Attiva flussi di lavoro in Zoho Recruit.

en: Send entries to approval list in Zoho Recruit
it_IT: Invia voci alla lista di approvazione in Zoho Recruit

en: A record gets updated if the email already exists, else a new record will be created.
it_IT: Un record viene aggiornato se l'email esiste già, altrimenti verrà creato un nuovo record.

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Recruit.
it_IT: Aggiungi una nota da bitform da inviare a Zoho Recruit.

en: Set owner of current record
it_IT: Imposta il proprietario del record corrente

en: Owner ID
it_IT: ID proprietario

en: Enter Owner ID
it_IT: Inserisci ID proprietario

en: Select Note Type
it_IT: Seleziona Tipo di Nota

en: Note Types refreshed
it_IT: Tipi di Nota aggiornati

en: Note Types refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento Tipi di Nota fallito Causa: %s. riprova per favore

en: Note Types refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento Tipi di Nota fallito. riprova per favore

en: RelatedLists refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento Liste Correlate fallito Causa: %s. riprova per favore

en: Share Workbook
it_IT: Condividi Cartella di Lavoro

en: Share workbook with users pushed to Zoho Sheet.
it_IT: Condividi la cartella di lavoro con gli utenti inviati a Zoho Sheet.

en: Workbooks refreshed
it_IT: Cartelle di Lavoro aggiornate

en: Workbooks refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento Cartelle di Lavoro fallito Causa: %s. riprova per favore

en: Workbooks refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento Cartelle di Lavoro fallito. riprova per favore

en: Workbook:
it_IT: Cartella di Lavoro:

en: Select Workbook
it_IT: Seleziona Cartella di Lavoro

en: Templates refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento Modelli fallito. riprova per favore

en: Template Details refreshed
it_IT: Dettagli Modello aggiornati

en: Template Details refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento Dettagli Modello fallito Causa: %s. riprova per favore

en: Template Details refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento Dettagli Modello fallito. riprova per favore

en: Templates:
it_IT: Modelli:

en: Refresh Sign Templates
it_IT: Aggiorna Modelli di Firma

en: Recipients:
it_IT: Destinatari:

en: Refresh Template Details
it_IT: Aggiorna Dettagli Modello

en: In Person Email (Optional)
it_IT: Email di persona (Opzionale)

en: In Person Email
it_IT: Email di persona

en: In Person Name
it_IT: Nome di persona

en: Recipient Email
it_IT: Email del destinatario

en: Recipient Name
it_IT: Nome del destinatario

en: Language
it_IT: Lingua

en: Role
it_IT: Ruolo

en: Private Note
it_IT: Nota privata

en: Leave a Note:
it_IT: Lascia una nota:

en: Create New Folder
it_IT: Crea nuova cartella

en: Create a new folder in the selected folder
it_IT: Crea una nuova cartella nella cartella selezionata

en: Add attachments from BitForm to Zoho Workdrive folder.
it_IT: Aggiungi allegati da BitForm alla cartella Zoho Workdrive.

en: Add field value to use as folder name
it_IT: Aggiungi valore campo da usare come nome cartella

en: Add Random Number
it_IT: Aggiungi numero casuale

en: Share with users: (optional)
it_IT: Condividi con utenti: (opzionale)

en: Send Notification Mail
it_IT: Invia mail di notifica

en: Teams refreshed
it_IT: Team aggiornati

en: Teams refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento team fallito Causa: %s. per favore riprova

en: Teams refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento team fallito. per favore riprova

en: Folders refreshed
it_IT: Cartelle aggiornate

en: Folders refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento cartelle non riuscito. Motivo: %s. Per favore riprova

en: Folders refresh failed. please try again
it_IT: Aggiornamento cartelle non riuscito. Per favore riprova

en: Users refresh failed Cause: %s. please try again
it_IT: Aggiornamento utenti non riuscito. Motivo: %s. Per favore riprova

en: Select Team
it_IT: Seleziona Team

en: Refresh WorkDrive Teams
it_IT: Aggiorna Team di WorkDrive

en: Refresh WorkDrive Team Folders
it_IT: Aggiorna Cartelle Team di WorkDrive

en: Announcement
it_IT: Annuncio

en: Get Year End Deal
it_IT: Ottieni Offerta di Fine Anno

en: API key saved successfully
it_IT: Chiave API salvata con successo

en: Saving API key...
it_IT: Salvataggio chiave API...

en: API Integration
it_IT: Integrazione API

en: Learn more about Bit Form API
it_IT: Scopri di più su Bit Form API

en: Domain URL
it_IT: URL Dominio

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: Generate new API key
it_IT: Genera nuova chiave API

en: Registration successfully done.
it_IT: Registrazione completata con successo.

en: Activate Your Account
it_IT: Attiva il tuo account

en: Your account has been activated successfully.&nbsp;You can now login.
it_IT: Il tuo account è stato attivato con successo.&nbsp;Ora puoi effettuare il login.

en: Your account is already activated!
it_IT: Il tuo account è già attivato!

en: Sorry! Your URL Is Invalid!!
it_IT: Spiacenti! Il tuo URL non è valido!!

en: This Requested account has been rejected successfully.
it_IT: La richiesta di account è stata respinta con successo.

en: Your account is pending for admin approval.
it_IT: Il tuo account è in attesa di approvazione da parte dell'amministratore.

en: Your account is pending for admin approval. Please wait for admin approval.
it_IT: Il tuo account è in attesa di approvazione da parte dell'amministratore. Attendi l'approvazione dell'amministratore.

en: New User Registration Request
it_IT: Richiesta di registrazione nuovo utente

en: Your account has been rejected.
it_IT: Il tuo account è stato respinto.

en: <p>Your account has been rejected by admin.</p>
it_IT: <p>Il tuo account è stato respinto dall'amministratore.</p>

en: You have been successfully logged in.
it_IT: Accesso effettuato con successo.

en: We have e-mailed your password reset link!
it_IT: Ti abbiamo inviato via email il link per reimpostare la password!

en: Saved successfully.
it_IT: Salvato con successo.

en: Saving...
it_IT: Salvataggio in corso...

en: Something went wrong, Try again.
it_IT: Qualcosa è andato storto, riprova.

en: WP Authentication
it_IT: Autenticazione WP

en: How to setup WP Authentication:
it_IT: Come configurare l'autenticazione WP:

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Note :
it_IT: Nota :

en: When the login, forgot password or reset password any of these feature enabled in the form, the entries will not be saved in the WP database.
it_IT: Quando il login, la funzione password dimenticata o reimpostazione password sono abilitati nel modulo, le voci non verranno salvate nel database di WP.

en: Respect Large Device Order
it_IT: Rispettare l'ordine dei dispositivi grandi

en: When this option is enabled tablet and mobile devices layout will auto genarate according to desktop device field order.
it_IT: Quando questa opzione è abilitata, il layout per tablet e dispositivi mobili verrà generato automaticamente in base all'ordine dei campi del dispositivo desktop.

en: Get $10 Cashback
it_IT: Ottieni $10 di Cashback

en: Review us
it_IT: Lasciaci una recensione

en: What's New
it_IT: Novità

en: Get Christmas Deal!
it_IT: Offerta di Natale!

en: For more details,
it_IT: Per maggiori dettagli,

en: Click here
it_IT: Clicca qui

en: Accept and complete to share non-sensitive diagnostic data to help us improve your experience.
it_IT: Accetta e completa per condividere dati diagnostici non sensibili per aiutarci a migliorare la tua esperienza.

en: What we collect?
it_IT: Cosa raccogliamo?

en: Click here to see terms
it_IT: Clicca qui per vedere i termini

en: Skip
it_IT: Salta

en: Accept And Continue
it_IT: Accetta e continua

en: Changelog
it_IT: Registro delle modifiche

en: What's New?
it_IT: Novità?

en: Accept and continue to share usage data for improvements, or skip for using the plugin.
it_IT: Accetta e continua per condividere dati di utilizzo per miglioramenti, oppure salta per usare il plugin.

en: Capture
it_IT: Cattura

en: Basic
it_IT: Base

en: Multiple file upload
it_IT: Caricamento multiplo di file

en: Allow File Browse
it_IT: Consenti la navigazione nei file

en: Drag n Drop
it_IT: Trascina e rilascia

en: Allow copy to Pasting of files
it_IT: Consenti copia e incolla di file

en: Allow reorder files
it_IT: Consenti riordinamento dei file

en: Upload on select
it_IT: Carica al momento della selezione

en: Full page droppable
it_IT: Trascinamento su tutta la pagina

en: Labels Customization
it_IT: Personalizzazione Etichette

en: File size validation
it_IT: Validazione dimensione file

en: File type validation
it_IT: Validazione tipo file

en: Allowed File Mime Type:
it_IT: Tipo Mime File consentito:

en: Select File Type
it_IT: Seleziona tipo file

en: Image Preview
it_IT: Anteprima immagine

en: Video/Pdf Preview
it_IT: Anteprima Video/Pdf

en: Image Crop
it_IT: Ritaglia immagine

en: Image Resize
it_IT: Ridimensiona immagine

en: Image Transform
it_IT: Trasforma immagine

en: Image validate size
it_IT: Validazione dimensione immagine

en: Edit Options
it_IT: Modifica opzioni

en: Panel Layout
it_IT: Layout pannello

en: Remove Button
it_IT: Pulsante Rimuovi

en: Process Button
it_IT: Pulsante Processo

en: Load Indicator
it_IT: Indicatore di caricamento

en: Progress Indicator
it_IT: Indicatore di progresso

en: Min File Size
it_IT: Dimensione minima file

en: Max File Size
it_IT: Dimensione massima file

en: Max Total File Size
it_IT: Dimensione totale massima file

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Back to fields list
it_IT: Torna alla lista dei campi

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Center
it_IT: Centro

en: Right
it_IT: Destra

en: Already have a submit button
it_IT: Il pulsante di invio esiste già

en: Button Text
it_IT: Testo del pulsante

en: Leading Icon
it_IT: Icona iniziale

en: Trailing Icon
it_IT: Icona finale

en: Full Width
it_IT: Larghezza completa

en: Button Align
it_IT: Allineamento pulsante

en: Text Align
it_IT: Allineamento testo

en: Button Type
it_IT: Tipo di pulsante

en: Icons
it_IT: Icone

en: Admin Label
it_IT: Etichetta amministratore

en: Edit Custom Error Message
it_IT: Modifica messaggio di errore personalizzato

en: Edit Decision Box Label
it_IT: Modifica etichetta casella decisione

en: Show Error Message
it_IT: Mostra messaggio di errore

en: Custom Error Message
it_IT: Messaggio di errore personalizzato

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Hidden
it_IT: Nascosto

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Duplicate field name
it_IT: Nome campo duplicato

en: Field name cannot be empty
it_IT: Il nome del campo non può essere vuoto

en: Name Attribute
it_IT: Attributo Nome

en: Read-only
it_IT: Sola lettura

en: Helper Text
it_IT: Testo di aiuto

en: Edit HTML Content
it_IT: Modifica contenuto HTML

en: Input Icons
it_IT: Icone di input

en: Maximum
it_IT: Massimo

en: Disable if maximum selected:
it_IT: Disabilita se selezionato il massimo:

en: Minimum
it_IT: Minimo

en: Maximum:
it_IT: Massimo:

en: Allow Other Option
it_IT: Consenti opzione Altro

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Button Alignment:
it_IT: Allineamento pulsante:

en: Required
it_IT: Obbligatorio

en: Show Asterisk Symbol
it_IT: Mostra simbolo asterisco

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Search Placeholder
it_IT: Segnaposto di ricerca

en: Country Not Found Text
it_IT: Testo Paese Non Trovato

en: Show Selected Flag Image
it_IT: Mostra immagine della bandiera selezionata

en: Selected Country Clearable
it_IT: Paese selezionato cancellabile

en: Search Clearable
it_IT: Ricerca cancellabile

en: Option Flag Image
it_IT: Immagine della bandiera dell'opzione

en: Detect Country By IP
it_IT: Rileva paese tramite IP

en: Detect Country By Geo
it_IT: Rileva paese tramite Geo

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Default Amount Value
it_IT: Valore importo predefinito

en: Minimum amount:
it_IT: Importo minimo:

en: Maximum amount:
it_IT: Importo massimo:

en: Input Format Options
it_IT: Opzioni formato input

en: Formatter:
it_IT: Formatore:

en: None
it_IT: Nessuno

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Currency Symbol:
it_IT: Simbolo valuta:

en: Round to Closest Integer:
it_IT: Arrotonda all'intero più vicino:

en: Round to Closest Fraction Digits:
it_IT: Arrotonda alle cifre frazionarie più vicine:

en: Minimum Fraction Digit:
it_IT: Cifra frazionaria minima:

en: Maximum Fraction Digit:
it_IT: Cifra frazionaria massima:

en: Decimal Separator:
it_IT: Separatore decimale:

en: Number Format:
it_IT: Formato numero:

en: Currency Position:
it_IT: Posizione valuta:

en: Symbol Position:
it_IT: Posizione simbolo:

en: Left Number
it_IT: Numero a sinistra

en: Right Number
it_IT: Numero a destra

en: Left Currency
it_IT: Valuta a sinistra

en: Right Currency
it_IT: Valuta a destra

en: Value Format Options
it_IT: Opzioni formato valore

en: Currency Not Found Text
it_IT: Testo valuta non trovata

en: Selected Currency Clearable
it_IT: Valuta selezionata cancellabile

en: Updating...
it_IT: Aggiornamento in corso...

en: Error occurred, Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore, riprova per favore.

en: Snippets
it_IT: Frammenti

en: Edit your decision box label by clicking on edit icon
it_IT: Modifica l’etichetta della tua casella decisionale cliccando sull’icona di modifica

en: Checked Value
it_IT: Valore selezionato

en: Unchecked Value
it_IT: Valore non selezionato

en: Checked by Default
it_IT: Selezionato per impostazione predefinita

en: Email field is mandatory for double opt-in.
it_IT: Il campo email è obbligatorio per il doppio opt-in.

en: Double Opt-In
it_IT: Doppio Opt-In

en: How to setup Double Opt-In & Send Email Notification:
it_IT: Come configurare il Doppio Opt-In e inviare la notifica email:

en: Delete the unconfirmed entries from responses after days:
it_IT: Elimina le voci non confermate dalle risposte dopo giorni:

en: Disable double opt-in confirmation for logged in users.
it_IT: Disabilita la conferma del doppio opt-in per gli utenti connessi.

en: Configure default confirmation email template
it_IT: Configura il modello email di conferma predefinito

en: By disabling this option, you can configure the double opt-in confirmation email from Conditional Logics manually.
it_IT: Disabilitando questa opzione, puoi configurare manualmente l'email di conferma del doppio opt-in tramite Logiche Condizionali.

en: Select Email Field
it_IT: Seleziona il campo Email

en: Customize Email template
it_IT: Personalizza il modello Email

en: Edit verification messages
it_IT: Modifica i messaggi di verifica

en: The webhook, email notification & integrations will trigger after the responder confirms their Opt-In.
it_IT: Il webhook, la notifica email e le integrazioni si attiveranno dopo che il rispondente avrà confermato il proprio Opt-In.

en: Active Options
it_IT: Opzioni attive

en: Show Selected Option Image
it_IT: Mostra immagine dell'opzione selezionata

en: Selected Option Clearable:
it_IT: Opzione selezionata cancellabile:

en: Search Clearable:
it_IT: Ricerca cancellabile:

en: Option Icon/Image:
it_IT: Icona/Immagine opzione:

en: Allow Custom Option:
it_IT: Consenti opzione personalizzata:

en: Allow Multiple Select:
it_IT: Consenti selezione multipla:

en: Show Selected Option Chip:
it_IT: Mostra chip dell'opzione selezionata:

en: Close On Select:
it_IT: Chiudi alla selezione:

en: Validate as Entry Unique
it_IT: Convalida come voce unica

en: Enabling this option will check from the entry database whether its value is duplicate.
it_IT: Abilitando questa opzione verrà controllato nel database delle voci se il suo valore è duplicato.

en: Add Options List
it_IT: Aggiungi elenco opzioni

en: Add More
it_IT: Aggiungi altro

en: Add Group
it_IT: Aggiungi gruppo

en: Key:
it_IT: Chiave:

en: No field found with this key.
it_IT: Nessun campo trovato con questa chiave.

en: The field you are trying to access does not exist or has been removed.
it_IT: Il campo a cui stai tentando di accedere non esiste o è stato rimosso.

en: Please select a valid field to customize its settings.
it_IT: Seleziona un campo valido per personalizzarne le impostazioni.

en: Advanced Configuration
it_IT: Configurazione avanzata

en: Basic Configuration
it_IT: Configurazione base

en: Single
it_IT: Singolo

en: Range
it_IT: Intervallo

en: Multiple
it_IT: Multiplo

en: View Format
it_IT: Formato visualizzazione

en: Show the user a readable date (as per altFormat), but return something totally different to the server. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Learn more</>
it_IT: Mostra all’utente una data leggibile (secondo altFormat), ma restituisce qualcosa di completamente diverso al server. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Scopri di più</>

en: Value Format
it_IT: Formato valore

en: A string of characters which are used to define how the date will be displayed in the input box. The supported characters are defined in the <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentation.</a>
it_IT: Una stringa di caratteri usata per definire come la data sarà visualizzata nella casella di input. I caratteri supportati sono definiti nella <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentazione.</a>

en: Relative to Today (± Days)
it_IT: Relativo a oggi (± giorni)

en: Days before today
it_IT: Giorni prima di oggi

en: Days after today
it_IT: Giorni dopo oggi

en: Allow Input
it_IT: Consenti input

en: Allows the user to enter a date directly into the input field. By default, direct entry is disabled.
it_IT: Consente all'utente di inserire direttamente una data nel campo di input. Per impostazione predefinita, l'inserimento diretto è disabilitato.

en: Enable Time
it_IT: Abilita orario

en: Enables time picker. By default, time picker is disabled. If you want to use time picker, you need to enable this.
it_IT: Abilita il selettore dell'orario. Per impostazione predefinita, il selettore dell'orario è disabilitato. Se vuoi usare il selettore dell'orario, devi abilitare questa opzione.

en: 24H Format
it_IT: Formato 24H

en: Enables 24-hour format for time. By default, 12-hour format is used. If you want to use 24-hour format, you need to enable this.
it_IT: Abilita il formato 24 ore per l'orario. Per impostazione predefinita, viene usato il formato 12 ore. Se vuoi usare il formato 24 ore, devi abilitare questa opzione.

en: Hide Calender
it_IT: Nascondi calendario

en: Hides the calendar. By default, calendar is shown. If you want to hide the calendar, you need to enable this.
it_IT: Nasconde il calendario. Per impostazione predefinita, il calendario è visibile. Se vuoi nascondere il calendario, devi abilitare questa opzione.

en: Only valid JS object will work. for more details please check<a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer"> the documentation for available configuration options</a>
it_IT: Funzionerà solo un oggetto JS valido. Per maggiori dettagli, consulta <a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer">la documentazione per le opzioni di configurazione disponibili</a>

en: Current Date
it_IT: Data corrente

en: Static
it_IT: Statico

en: Dynamic
it_IT: Dinamico

en: Upload Button Text:
it_IT: Testo pulsante di caricamento:

en: Button Icons
it_IT: Icone pulsanti

en: Allow Multiple:
it_IT: Consenti multipli:

en: File Select Status
it_IT: Stato selezione file

en: Show Maximum Size
it_IT: Mostra dimensione massima

en: Allow Maximum Upload Size
it_IT: Consenti dimensione massima di caricamento

en: Total Maximum Size
it_IT: Dimensione Massima Totale

en: Show File List
it_IT: Mostra Elenco File

en: Show File Preview
it_IT: Mostra Anteprima File

en: Show File Size
it_IT: Mostra Dimensione File

en: File Exist Message
it_IT: Messaggio File Esistente

en: Allowed File Type:
it_IT: Tipo di File Consentito:

en: Edit GDPR Concent label by clicking on edit icon
it_IT: Modifica l'etichetta del Consenso GDPR cliccando sull'icona di modifica

en: Edit GDPR Concent Label
it_IT: Modifica Etichetta Consenso GDPR

en: Visibility Mode
it_IT: Modalità di Visibilità

en: Visible
it_IT: Visibile

en: Invisible
it_IT: Invisibile

en: Passive
it_IT: Passivo

en: Theme
it_IT: Tema

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Normal
it_IT: Normale

en: Compact
it_IT: Compatto

en: Default value
it_IT: Valore Predefinito

en: Suggestion
it_IT: Suggerimento

en: Edit the HTML field content by clicking on edit icon
it_IT: Modifica il contenuto del campo HTML cliccando sull'icona di modifica

en: Add/Edit Options
it_IT: Aggiungi/Modifica Opzioni

en: Allow Multiple
it_IT: Consenti Selezione Multipla

en: Item Size
it_IT: Dimensione Elemento

en: Specify item's minimum size (in pixels)
it_IT: Specifica la dimensione minima dell'elemento (in pixel)

en: Check Position
it_IT: Posizione del Segno di Spunta

en: Specify the check position.
it_IT: Specifica la posizione del segno di spunta.

en: Unique Entry
it_IT: Voce Unica

en: Hide Image Label
it_IT: Nascondi Etichetta Immagine

en: Background Image
it_IT: Immagine di Sfondo

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Height
it_IT: Altezza

en: Image Alt Text
it_IT: Testo Alternativo Immagine

en: Replace Previous Options
it_IT: Sostituisci Opzioni Precedenti

en: Merge with Previous Options
it_IT: Unisci con Opzioni Precedenti

en: Import & Edit
it_IT: Importa e Modifica

en: Loading ACF fields...
it_IT: Caricamento campi ACF...

en: Loading Posts...
it_IT: Caricamento Post...

en: Loading Terms...
it_IT: Caricamento Termini...

en: Use Post Taxonomy Fields
it_IT: Usa Campi Tassonomia Post

en: Loading Users...
it_IT: Caricamento utenti...

en: Mollie Minimum Amount is
it_IT: L'importo minimo di Mollie è

en: Mollie Dynamic Amount Field is not Selected
it_IT: Il campo importo dinamico di Mollie non è selezionato

en: Mollie Fixed Amount is not valid
it_IT: L'importo fisso di Mollie non è valido

en: Copied on clipboard.
it_IT: Copiato negli appunti.

en: Failed to Copy, Try Again.
it_IT: Copia non riuscita, riprova.

en: Redirect Page Url
it_IT: URL della pagina di reindirizzamento

en: Select Page
it_IT: Seleziona pagina

en: Pay Button Text
it_IT: Testo del pulsante di pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Select Currency
it_IT: Seleziona valuta

en: Amount Type
it_IT: Tipo di importo

en: Fixed
it_IT: Fisso

en: Amount
it_IT: Importo

en: Select Amount Field
it_IT: Seleziona campo importo

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Select Locale
it_IT: Seleziona locale

en: Multisteps Settings
it_IT: Impostazioni multistep

en: Show Step Header
it_IT: Mostra Intestazione Passo

en: Show Header Label
it_IT: Mostra Etichetta Intestazione

en: Show Header Subtitle
it_IT: Mostra Sottotitolo Intestazione

en: Show Header Icon
it_IT: Mostra Icona Intestazione

en: Icon Type:
it_IT: Tipo di Icona:

en: Show Progress Bar
it_IT: Mostra Barra di Avanzamento

en: Show Percentage
it_IT: Mostra Percentuale

en: Show Buttons
it_IT: Mostra Pulsanti

en: Button Position:
it_IT: Posizione Pulsanti:

en: Validate on Step Change
it_IT: Convalida al Cambiamento del Passo

en: Step Header Switchable
it_IT: Intestazione Passo Communtabile

en: Maintain Step History
it_IT: Mantieni Cronologia Passi

en: Save Step Progress
it_IT: Salva Avanzamento Passo

en: PayPal Dynamic Amount Field is not Selected
it_IT: Campo Importo Dinamico PayPal non selezionato

en: PayPal Fixed Amount is not valid
it_IT: Importo Fisso PayPal non valido

en: PayPal Plan Id missing
it_IT: Id Piano PayPal mancante

en: Subscription:
it_IT: Abbonamento:

en: Plan Id
it_IT: Id Piano

en: Disable Card
it_IT: Disabilita Carta

en: Shipping Amount
it_IT: Importo Spedizione

en: Shipping Cost
it_IT: Costo di spedizione

en: Select Shipping Amount Field
it_IT: Seleziona campo importo spedizione

en: Tax Amount Type
it_IT: Tipo importo tassa

en: Tax (%)
it_IT: Tassa (%)

en: Default Phone Number
it_IT: Numero di telefono predefinito

en: Input Format Option
it_IT: Opzione formato input

en: Value Format Option
it_IT: Opzione formato valore

en: Custom Validation (RegEx) Pattern
it_IT: Pattern di convalida personalizzata (RegEx)

en: Expression
it_IT: Espressione

en: Fields
it_IT: Campi

en: Flags:
it_IT: Flag:

en: Hide Country List
it_IT: Nascondi elenco paesi

en: Options 2
it_IT: Opzioni 2

en: Options Column
it_IT: Colonna opzioni

en: Specify the number of columns to display the options in. Leave blank to display the options as needed space.
it_IT: Specifica il numero di colonne per visualizzare le opzioni. Lascia vuoto per visualizzare le opzioni in base allo spazio disponibile.

en: Rating Position
it_IT: Posizione valutazione

en: Add/Edit Rating Options
it_IT: Aggiungi/modifica opzioni di valutazione

en: Show Rating Message On hover
it_IT: Mostra messaggio valutazione al passaggio del mouse

en: Show Rating Message On Selected
it_IT: Mostra messaggio valutazione alla selezione

en: Razorpay Dyanmic Amount Field is not Selected
it_IT: Il campo importo dinamico Razorpay non è selezionato

en: Razorpay Fixed Amount is not valid
it_IT: Importo fisso Razorpay non valido

en: Razorpay Order ID Field is not Selected
it_IT: Campo ID ordine Razorpay non selezionato

en: Razorpay Accounts
it_IT: Account Razorpay

en: Account Name
it_IT: Nome account

en: Generate new ID
it_IT: Genera nuovo ID

en: Select Order Id Field
it_IT: Seleziona campo ID ordine

en: Button Align:
it_IT: Allineamento pulsante:

en: Subtitle:
it_IT: Sottotitolo:

en: Theme Color:
it_IT: Colore tema:

en: Background Color:
it_IT: Colore sfondo:

en: Confirm on Close:
it_IT: Conferma alla chiusura:

en: Name :
it_IT: Nome :

en: Contact :
it_IT: Contatto :

en: Key :
it_IT: Chiave :

en: Value :
it_IT: Valore :

en: Default Row:
it_IT: Riga predefinita:

en: Minimum Row:
it_IT: Riga minima:

en: Maximum Row:
it_IT: Riga massima:

en: Button View:
it_IT: Visualizzazione pulsante:

en: Name
it_IT: Nome

en: Allow Other Option:
it_IT: Consenti altra opzione:

en: Multiple Select:
it_IT: Selezione multipla:

en: Minimum:
it_IT: Minimo:

en: Set minimum number to be selected for dropdown option
it_IT: Imposta il numero minimo da selezionare per l'opzione a discesa

en: Set maximum number to be selected for dropdown option
it_IT: Imposta il numero massimo da selezionare per l'opzione a discesa

en: Available On
it_IT: Disponibile su

en: Enter the shortcode in this Input.
it_IT: Inserisci lo shortcode in questo campo.

en: Button Reverse
it_IT: Inverti pulsante

en: Clear
it_IT: Cancella

en: Clear Button
it_IT: Pulsante Cancella

en: Space Between
it_IT: Spazio tra

en: Redo
it_IT: Ripeti

en: Redo Button
it_IT: Pulsante Ripeti

en: Pen Color
it_IT: Colore penna

en: Background Color
it_IT: Colore sfondo

en: Pen Width
it_IT: Larghezza penna

en: Image Type
it_IT: Tipo immagine

en: Signature Pad
it_IT: Tavoletta per la firma

en: Undo
it_IT: Annulla

en: Undo Button
it_IT: Pulsante Annulla

en: Add/Edit Suggestions
it_IT: Aggiungi/Modifica Suggerimenti

en: Auto Complete
it_IT: Completamento automatico

en: Step:
it_IT: Passo:

en: Step Settings
it_IT: Impostazioni del passo

en: Step Icon
it_IT: Icona del passo

en: Step Label
it_IT: Etichetta del passo

en: Step Subtitle
it_IT: Sottotitolo del passo

en: Stripe Minimum Amount is
it_IT: L'importo minimo di Stripe è

en: Stripe Dynamic Amount Field is not Selected
it_IT: Il campo importo dinamico di Stripe non è selezionato

en: Select a valid currency for the selected payment method types
it_IT: Seleziona una valuta valida per i tipi di metodo di pagamento selezionati

en: Stripe Dyanmic Amount Field is not Selected
it_IT: Il campo importo dinamico di Stripe non è selezionato

en: Stripe Fixed Amount is not valid
it_IT: L'importo fisso di Stripe non è valido

en: Payment Method Type
it_IT: Tipo di metodo di pagamento

en: Mode :
it_IT: Modalità :

en: Billing
it_IT: Fatturazione

en: Shipping
it_IT: Spedizione

en: Autocomplete :
it_IT: Completamento automatico :

en: Automatic
it_IT: Automatico

en: Google Maps API
it_IT: API di Google Maps

en: Google Maps API Key
it_IT: Chiave API di Google Maps

en: Allowed Countries :
it_IT: Paesi consentiti :

en: Name Mode:
it_IT: Modalità nome:

en: Full
it_IT: Completo

en: Split
it_IT: Diviso

en: Full Name:
it_IT: Nome completo:

en: First Name:
it_IT: Nome:

en: Last Name:
it_IT: Cognome:

en: Phone Number:
it_IT: Numero di telefono:

en: Phone:
it_IT: Telefono:

en: Line 1:
it_IT: Linea 1:

en: Line 2:
it_IT: Linea 2:

en: City:
it_IT: Città:

en: State:
it_IT: Provincia:

en: Postal Code:
it_IT: Codice postale:

en: Country:
it_IT: Paese:

en: Color Picker
it_IT: Selettore Colore

en: Solid
it_IT: Solido

en: Gradient
it_IT: Gradiente

en: Phone View
it_IT: Vista Telefono

en: Tablet View
it_IT: Vista Tablet

en: Laptop View
it_IT: Vista Laptop

en: Back
it_IT: Indietro

en: Paypal Style
it_IT: Stile Paypal

en: There is no paypal field in your form.
it_IT: Non c'è alcun campo paypal nel tuo modulo.

en: There is more than one paypal field in your form. please select the style icon
it_IT: Ci sono più di un campo paypal nel tuo modulo. per favore seleziona l'icona dello stile

en: in paypal field to customize the style.
it_IT: nel campo paypal per personalizzare lo stile.

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: Standalone
it_IT: Autonomo

en: Pay Button
it_IT: Pulsante di Pagamento

en: CARD
it_IT: CARTA

en: Color
it_IT: Colore

en: Gold
it_IT: Oro

en: Blue
it_IT: Blu

en: Silver
it_IT: Argento

en: White
it_IT: Bianco

en: Black
it_IT: Nero

en: Shape
it_IT: Forma

en: Rectangle
it_IT: Rettangolo

en: Pill
it_IT: Capsula

en: Paypal Button Text
it_IT: Testo Pulsante Paypal

en: Paypal Checkout
it_IT: Pagamento Paypal

en: Paypal Buy Now
it_IT: Compra Ora con Paypal

en: Pay with Paypal
it_IT: Paga con Paypal

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Color Fill
it_IT: Riempimento Colore

en: Picture
it_IT: Immagine

en: Picture Upload
it_IT: Caricamento Immagine

en: Browse...
it_IT: Sfoglia...

en: Image Link....
it_IT: Link Immagine....

en: Background Blend Mode
it_IT: Modalità Fusione Sfondo

en: Multiply
it_IT: Moltiplica

en: Screen
it_IT: Schermo

en: Overlay
it_IT: Sovrapponi

en: Darken
it_IT: Scurisci

en: Lighten
it_IT: Schiarisci

en: Color-dodge
it_IT: Scherma colore

en: Saturation
it_IT: Saturazione

en: Luminosity
it_IT: Luminosità

en: Background Img Repeat
it_IT: Ripeti immagine sfondo

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Repeat-X
it_IT: Ripeti-X

en: Repeat-Y
it_IT: Ripeti-Y

en: Np Repeat
it_IT: Nessun ripetizione

en: Space
it_IT: Spazio

en: Round
it_IT: Arrotonda

en: Background Img Position
it_IT: Posizione immagine sfondo

en: Background Img Size
it_IT: Dimensione immagine sfondo

en: BG Width
it_IT: Larghezza sfondo

en: BG Height
it_IT: Altezza sfondo

en: BG Height/Width
it_IT: Altezza/Larghezza sfondo

en: Background Filter
it_IT: Filtro Sfondo

en: Blur
it_IT: Sfocatura

en: Brightness
it_IT: Luminosità

en: Contrast
it_IT: Contrasto

en: Grayscale
it_IT: Scala di grigi

en: Invert
it_IT: Inverti

en: Opacity
it_IT: Opacità

en: Saturate
it_IT: Saturazione

en: Border
it_IT: Bordo

en: Border Color
it_IT: Colore Bordo

en: Border Width
it_IT: Larghezza Bordo

en: Border Radius
it_IT: Raggio Bordo

en: Default
it_IT: Predefinito

en: On Mouse Over
it_IT: Al passaggio del mouse

en: On Focus
it_IT: Al focus

en: Text Color
it_IT: Colore Testo

en: Placeholder Color
it_IT: Colore Segnaposto

en: Direction
it_IT: Direzione

en: Content Direction
it_IT: Direzione Contenuto

en: Left to Right
it_IT: Da sinistra a destra

en: Right to Left
it_IT: Da destra a sinistra

en: Font
it_IT: Carattere

en: Font Size
it_IT: Dimensione del carattere

en: Block Gap
it_IT: Intervallo blocco

en: Row Gap
it_IT: Intervallo riga

en: Column Gap
it_IT: Intervallo colonna

en: Both Side Gap
it_IT: Intervallo su entrambi i lati

en: Margin
it_IT: Margine

en: Margin Top
it_IT: Margine superiore

en: Margin Right
it_IT: Margine destro

en: Margin Bottom
it_IT: Margine inferiore

en: Margin Left
it_IT: Margine sinistro

en: All Side
it_IT: Tutti i lati

en: Padding
it_IT: Rientro interno

en: Padding Top
it_IT: Rientro superiore

en: Padding Right
it_IT: Rientro destro

en: Padding Bottom
it_IT: Rientro inferiore

en: Padding Left
it_IT: Rientro sinistro

en: Shadow
it_IT: Ombra

en: Inside
it_IT: Interno

en: Outside
it_IT: Esterno

en: Shadow Color
it_IT: Colore dell'ombra

en: Shadow Style
it_IT: Stile dell'ombra

en: Pattern not matched
it_IT: Modello non corrispondente

en: Input mode
it_IT: Modalità di input

en: Input Mask
it_IT: Maschera di input

en: RegEx Pattern
it_IT: Modello RegEx

en: Validations
it_IT: Validazioni

en: At least one digit (0-9)
it_IT: Almeno una cifra (0-9)

en: At least one lowercase character (a-z)
it_IT: Almeno un carattere minuscolo (a-z)

en: At least one uppercase character (A-Z)
it_IT: Almeno un carattere maiuscolo (A-Z)

en: At least one special character (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)
it_IT: Almeno un carattere speciale (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)

en: Limit Password Length
it_IT: Limita la lunghezza della password

en: Validate as User Unique
it_IT: Convalida come unico utente

en: Title
it_IT: Titolo

en: More Options
it_IT: Altre opzioni

en: Auto
it_IT: Automatico

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: <p style="margin:0">Successfully Submitted.</p>
it_IT: <p style="margin:0">Inviato con successo.</p>

en: Are you sure to delete this message ?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo messaggio?

en: Add More Alternative Success Message
it_IT: Aggiungi altro messaggio di successo alternativo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Message Styles
it_IT: Stili del messaggio

en: Message Type
it_IT: Tipo di messaggio

en: Close Icon Color
it_IT: Colore icona di chiusura

en: Confirmations
it_IT: Conferme

en: How to set up Confirmation messages or Redirect page:
it_IT: Come impostare i messaggi di conferma o la pagina di reindirizzamento:

en: Success/Error Messages
it_IT: Messaggi di successo/errore

en: Redirect Page
it_IT: Pagina di reindirizzamento

en: Be sure to configure conditional logic for displaying Success/Error messages and Redirect Page. If no conditional logic is set, the default confirmation will be displayed.
it_IT: Assicurati di configurare la logica condizionale per la visualizzazione dei messaggi di successo/errore e della pagina di reindirizzamento. Se non viene impostata alcuna logica condizionale, verrà visualizzata la conferma predefinita.

en: Conversational Form Settings
it_IT: Impostazioni del modulo conversazionale

en: Note: In the Conversational Form feature, certain fields such as Captcha, Payments, HTML, etc are currently not supported.
it_IT: Nota: nella funzione Modulo Conversazionale, alcuni campi come Captcha, Pagamenti, HTML, ecc. non sono attualmente supportati.

en: How to setup Conversational form:
it_IT: Come impostare il modulo conversazionale:

en: Theme settings
it_IT: Impostazioni del tema

en: Conversational Steps settings
it_IT: Impostazioni dei passaggi conversazionali

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: Add New Post Type
it_IT: Aggiungi nuovo tipo di post

en: Edit Post Types
it_IT: Modifica tipi di post

en: CPT added successfully, refresh your window
it_IT: CPT aggiunto con successo, aggiorna la finestra

en: Learn more about CPT Integration
it_IT: Scopri di più sull'integrazione CPT

en: Post Type Slug *
it_IT: Slug del Tipo di Post *

en: Singular Label *
it_IT: Etichetta Singolare *

en: Menu Name *
it_IT: Nome del Menu *

en: Menu Icon
it_IT: Icona del Menu

en: Public
it_IT: Pubblico

en: This type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
it_IT: Questo tipo dovrebbe essere mostrato nell'interfaccia di amministrazione ed è interrogabile pubblicamente

en: Publicly Queryable
it_IT: Interrogabile pubblicamente

en: Queries can be performed on the front end
it_IT: Le query possono essere eseguite sul front-end

en: Show in REST API
it_IT: Mostra nella REST API

en: To show this post type in the WP REST API
it_IT: Per mostrare questo tipo di post nella WP REST API

en: Show in Menu
it_IT: Mostra nel Menu

en: Show the post type in the admin menu
it_IT: Mostra il tipo di post nel menu di amministrazione

en: Show UI
it_IT: Mostra UI

en: Generate UI for managing this post type
it_IT: Genera interfaccia per gestire questo tipo di post

en: Add Post Type
it_IT: Aggiungi Tipo di Post

en: Delete successfully, refresh your window
it_IT: Eliminazione riuscita, aggiorna la finestra

en: Delete Post Type
it_IT: Elimina Tipo di Post

en: Confirmation
it_IT: Conferma

en: Are you sure to delete post type?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il tipo di post?

en: cpt type update successfully, refresh your window
it_IT: tipo cpt aggiornato con successo, aggiorna la tua finestra

en: Select Type *
it_IT: Seleziona Tipo *

en: Menu Icon *
it_IT: Icona Menu *

en: public
it_IT: pubblico

en: Posts of this type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
it_IT: I post di questo tipo devono essere mostrati nell'interfaccia di amministrazione e sono interrogabili pubblicamente

en: Queries can be performed on the front end as part of parse_request()
it_IT: Le query possono essere eseguite nel front end come parte di parse_request()

en: To show this post type data in the WP REST API
it_IT: Per mostrare i dati di questo tipo di post nella WP REST API

en: This show the post type in the admin menu and where to show that menu
it_IT: Mostra questo tipo di post nel menu di amministrazione e dove mostrare quel menu

en: Generate a default UI for managing this post type
it_IT: Genera un'interfaccia utente predefinita per la gestione di questo tipo di post

en: Update Post Type
it_IT: Aggiorna Tipo di Post

en: Update Template
it_IT: Aggiorna Modello

en: Template Name:
it_IT: Nome Modello:

en: Browse Template
it_IT: Sfoglia Modello

en: Email Templates Coming soon
it_IT: Modelli Email in arrivo

en: Save Template
it_IT: Salva Modello

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Timeline
it_IT: Cronologia

en: PDF Downloads
it_IT: Download PDF

en: Google Ads Information
it_IT: Informazioni Google Ads

en: No PDF templates available
it_IT: Nessun modello PDF disponibile

en: Related Info
it_IT: Informazioni Correlate

en: Note Deleted Successfully
it_IT: Nota eliminata con successo

en: updated on:
it_IT: aggiornato il:

en: created at:
it_IT: creato il:

en: create new note
it_IT: crea nuova nota

en: Are you sure to delete this note
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa nota

en: No Payment Info Found!
it_IT: Nessuna informazione di pagamento trovata!

en: No field data change
it_IT: Nessuna modifica nei dati del campo

en: Form Submitted
it_IT: Modulo inviato

en: Show Integration Logs
it_IT: Mostra registri integrazione

en: Hide Integration Logs
it_IT: Nascondi registri integrazione

en: Note
it_IT: Nota

en: Added
it_IT: Aggiunto

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: Deleted
it_IT: Eliminato

en: Read More
it_IT: Leggi di più

en: Show Less
it_IT: Mostra meno

en: Note no change
it_IT: Nessuna modifica alla nota

en: Note Updated Successfully
it_IT: Nota aggiornata con successo

en: Note Added Successfully
it_IT: Nota aggiunta con successo

en: Edit Note
it_IT: Modifica Nota

en: Create New Note
it_IT: Crea Nuova Nota

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Transaction ID
it_IT: ID Transazione

en: Total Paid
it_IT: Totale Pagato

en: no data found
it_IT: nessun dato trovato

en: Subscription
it_IT: Abbonamento

en: Order
it_IT: Ordine

en: Plan ID
it_IT: ID Piano

en: Next Billing Time
it_IT: Prossima Data di Fatturazione

en: no response found
it_IT: nessuna risposta trovata

en: How many rows to export
it_IT: Quante righe esportare

en: Enter row number
it_IT: Inserisci numero di riga

en: Select filter
it_IT: Seleziona filtro

en: Sort Order
it_IT: Ordine di Ordinamento

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Export File Format
it_IT: Formato file di esportazione

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export Form Data
it_IT: Esporta dati modulo

en: Preview Data
it_IT: Anteprima dati

en: Move
it_IT: Sposta

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Clone
it_IT: Clona

en: Add Field
it_IT: Aggiungi campo

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Mollie API key is missing
it_IT: Chiave API Mollie mancante

en: Mollie Redirect Url is not Selected
it_IT: URL di reindirizzamento Mollie non selezionato

en: PayPal Client ID is missing
it_IT: ID cliente PayPal mancante

en: Razorpay Client ID is missing
it_IT: ID cliente Razorpay mancante

en: Drag and drop fields here
it_IT: Trascina e rilascia i campi qui

en: Stripe publishable key is missing
it_IT: Chiave pubblicabile Stripe mancante

en: History Empty
it_IT: Cronologia vuota

en: Please select property you want to import with form
it_IT: Seleziona la proprietà che vuoi importare con il modulo

en: Preview Form
it_IT: Anteprima modulo

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Custom CSS/JS
it_IT: CSS/JS personalizzato

en: How to add Custom CSS/JS:
it_IT: Come aggiungere CSS/JS personalizzato:

en: You can write your custom CSS/JS her. This CSS/JS will be applied in this form only.
it_IT: Puoi scrivere qui il tuo CSS/JS personalizzato. Questo CSS/JS sarà applicato solo in questo modulo.

en: In order to repopulate form fields, it is necessary to store the submitted data in the database. Please make sure to turn off the "disable storing form submission data" option in the form settings.
it_IT: Per ripopolare i campi del modulo, è necessario memorizzare i dati inviati nel database. Assicurati di disattivare l'opzione "disabilita memorizzazione dati invio modulo" nelle impostazioni del modulo.

en: Form Abandonment
it_IT: Abbandono del modulo

en: How to setup Form Abandonment & save partial form progress:
it_IT: Come configurare l'abbandono del modulo e salvare il progresso parziale:

en: Show warning message below the form description
it_IT: Mostra messaggio di avviso sotto la descrizione del modulo

en: Places an admin-defined message below the form description, making your users aware that their field values are being saved before submission.
it_IT: Posiziona un messaggio definito dall'amministratore sotto la descrizione del modulo, informando gli utenti che i valori inseriti nei campi vengono salvati prima dell'invio.

en: Save draft only for logged in users
it_IT: Salva bozza solo per utenti connessi

en: Repopulate form fields with previous partial entry
it_IT: Ripopola i campi del modulo con l'inserimento parziale precedente

en: If the user is logged in, the form will be repopulated with the previous partial entry from the database.
                        Otherwise, from the local storage of the browser.
it_IT: Se l'utente è connesso, il modulo sarà ripopolato con l'inserimento parziale precedente dal database.
                        Altrimenti, dalla memoria locale del browser.

en: Save draft when user leaves the form page
it_IT: Salva bozza quando l'utente lascia la pagina del modulo

en: If turned off, the form will save draft when clicks on the save button or using conditional logic.
it_IT: Se disattivato, il modulo salverà la bozza solo quando si clicca sul pulsante salva o si utilizza la logica condizionale.

en: Allow empty form as Save draft
it_IT: Consenti modulo vuoto come salvataggio bozza

en: If turned on, the empty form save as draft when leave page.
it_IT: Se attivato, il modulo vuoto viene salvato come bozza quando si lascia la pagina.

en: When to save:
it_IT: Quando salvare:

en: Always save abandoned form entries
it_IT: Salva sempre le voci di modulo abbandonate

en: Save only if email address or phone number is provided
it_IT: Salva solo se è fornito un indirizzo email o un numero di telefono

en: Landing Page
it_IT: Pagina di destinazione

en: How to setup Landinge Page
it_IT: Come configurare la pagina di destinazione

en: Custom URL
it_IT: URL personalizzato

en: Please try to avoid any duplicate custom url, as it will conflict between the page and Bit Form.
it_IT: Si prega di evitare URL personalizzati duplicati, poiché creeranno conflitti tra la pagina e Bit Form.

en: Page Title
it_IT: Titolo della pagina

en: Share via Direct URL
it_IT: Condividi tramite URL diretto

en: Share via Direct URL (Conversational Form)
it_IT: Condividi tramite URL diretto (Modulo conversazionale)

en: Embed via HTML Code
it_IT: Incorpora tramite codice HTML

en: Embed via HTML Code (Conversational Form)
it_IT: Incorpora tramite codice HTML (Modulo conversazionale)

en: Customer ID key cann't be empty
it_IT: La chiave ID cliente non può essere vuota

en: save Successfully
it_IT: Salvataggio riuscito

en: save failed Cause:
it_IT: Salvataggio fallito causa:

en: save failed. please try again
it_IT: Salvataggio fallito. Si prega di riprovare

en: Learn more about Google Ads configuration
it_IT: Per saperne di più sulla configurazione di Google Ads

en: Client ID
it_IT: ID cliente

en: Client Secret
it_IT: Segreto cliente

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit Google API Console
it_IT: Per ottenere l'ID cliente e il SEGRETO, visita la Console API di Google

en: Customer Id (non manager account)
it_IT: ID cliente (account non manager)

en: To get Customer ID , Please Visit
it_IT: Per ottenere l'ID cliente, visita

en: Google Ads Manager Account
it_IT: Account Manager Google Ads

en: Saving Generel Settings...
it_IT: Salvataggio impostazioni generali...

en: Global Settings
it_IT: Impostazioni globali

en: Validation Error/Invalid Message.
it_IT: Errore di convalida/Messaggio non valido.

en: Generate Token after page load to prevent conflict with cache plugins.
it_IT: Genera token dopo il caricamento della pagina per evitare conflitti con i plugin di cache.

en: Other Settings
it_IT: Altre impostazioni

en: Delete all data table when delete plugin.
it_IT: Elimina tutte le tabelle dati quando si elimina il plugin.

en: Usage Reporting Opt In.
it_IT: Consenso alla segnalazione dell’utilizzo.

en: Edit Global Message (Type:
it_IT: Modifica messaggio globale (Tipo:

en: Messages saved successfully.
it_IT: Messaggi salvati con successo.

en: Note: This global message will be applied to all forms and fields unless a custom error message is set for an individual field. Also you can use the
it_IT: Nota: questo messaggio globale sarà applicato a tutti i moduli e campi a meno che non sia impostato un messaggio di errore personalizzato per un singolo campo. Puoi anche usare il

en: Shortcode patterns (Ex:
it_IT: Modelli shortcode (Es:

en: to dynamically replace field-specific labels/values.
it_IT: per sostituire dinamicamente etichette/valori specifici dei campi.

en: Required Field
it_IT: Campo obbligatorio

en: Invalid Email
it_IT: Email non valida

en: Invalid URL
it_IT: URL non valido

en: Invalid Number
it_IT: Numero non valido

en: Invalid Phone Number
it_IT: Numero di telefono non valido

en: Minimum Value
it_IT: Valore minimo

en: Maximum Value
it_IT: Valore massimo

en: Input mask
it_IT: Maschera di input

en: Regex Pattern
it_IT: Modello Regex

en: Minimum Option Count
it_IT: Conteggio minimo opzioni

en: Maximum Option Count
it_IT: Conteggio massimo opzioni

en: Minimum File Count
it_IT: Conteggio minimo file

en: Maximum File Count
it_IT: Conteggio massimo file

en: Maximum File Size
it_IT: Dimensione massima file

en: Other Option Required
it_IT: Opzione Altro richiesta

en: Unique Entry Value
it_IT: Valore di inserimento unico

en: Unique User
it_IT: Utente unico

en: App delete successfully.
it_IT: App eliminata con successo.

en: App deletion failed Cause
it_IT: Causa del fallimento dell'eliminazione dell'app

en: App deletion failed. please try again
it_IT: Eliminazione dell'app fallita. Per favore riprova

en: Are you sure to delete this App configuration?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa configurazione dell'app?

en: How to setup Integrations:
it_IT: Come configurare le integrazioni:

en: Connected/Authorized Platforms
it_IT: Piattaforme connesse/autorizzate

en: Search Available Integrations...
it_IT: Cerca integrazioni disponibili...

en: Available Integrations
it_IT: Integrazioni disponibili

en: Submit button cannot be removed
it_IT: Il pulsante Invia non può essere rimosso

en: Integration deletion failed Cause
it_IT: Causa del fallimento dell'eliminazione dell'integrazione

en: Integration deletion failed. please try again
it_IT: Eliminazione dell'integrazione fallita. Per favore riprova

en: Are you sure to delete this integration?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa integrazione?

en: Are you sure to clone this integration?
it_IT: Sei sicuro di voler clonare questa integrazione?

en: Integration clone failed Cause
it_IT: Motivo del fallimento della clonazione dell'integrazione

en: Integration clone failed.
it_IT: Clonazione dell'integrazione fallita.

en: Integrate your form with your favorite apps and services.
it_IT: Integra il tuo modulo con le tue app e servizi preferiti.

en: Date Time (Advanced)
it_IT: Data e Ora (Avanzato)

en: Advanced Date Time
it_IT: Data e Ora Avanzate

en: Please Select a Date
it_IT: Seleziona una data

en: Spacer
it_IT: Spaziatore

en: First Name
it_IT: Nome

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Text
it_IT: Testo

en: Placeholder...
it_IT: Segnaposto...

en: Multiline Text
it_IT: Testo multilinea

en: Multi-Line Text
it_IT: Testo su più righe

en: example@mail.com
it_IT: esempio@mail.com

en: Number
it_IT: Numero

en: e.g. 123
it_IT: es. 123

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Radio Button
it_IT: Pulsante di opzione

en: Option 1
it_IT: Opzione 1

en: Option 2
it_IT: Opzione 2

en: Option 3
it_IT: Opzione 3

en: Checkbox
it_IT: Casella di controllo

en: Check Boxs
it_IT: Caselle di controllo

en: Dropdown
it_IT: Menu a discesa

en: File Upload
it_IT: Caricamento file

en: Advance File Upload
it_IT: Caricamento file avanzato

en: Advanced File Upload
it_IT: Caricamento file avanzato

en: Country
it_IT: Paese

en: Enter Amount..
it_IT: Inserisci importo..

en: Phone Number
it_IT: Numero di telefono

en: Enter Phone Number
it_IT: Inserisci numero di telefono

en: Username
it_IT: Nome utente

en: e.g. John Doe
it_IT: es. John Doe

en: Password Field
it_IT: Campo password

en: Slider
it_IT: Cursore

en: Date
it_IT: Data

en: Pick A Date
it_IT: Seleziona una data

en: Time
it_IT: Ora

en: Date-Time
it_IT: Data-Ora

en: Select Date-Time
it_IT: Seleziona Data-Ora

en: Week
it_IT: Settimana

en: Select Week
it_IT: Seleziona Settimana

en: Month
it_IT: Mese

en: Month Input
it_IT: Inserimento Mese

en: GDPR Agreement
it_IT: Accordo GDPR

en: I consent to having this website store my submitted information so they can respond to my inquiry. Learn more in
it_IT: Acconsento che questo sito web conservi le informazioni da me inviate per poter rispondere alla mia richiesta. Per maggiori informazioni consulta

en: Our Privacy Policy.
it_IT: La nostra Informativa sulla Privacy.

en: Decision Box
it_IT: Box Decisionale

en: Repeater
it_IT: Ripetitore

en: Signature
it_IT: Firma

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Terrible
it_IT: Terribile

en: Bad
it_IT: Scarso

en: Satisfied
it_IT: Soddisfatto

en: Good
it_IT: Buono

en: Excellent
it_IT: Eccellente

en: Image Select
it_IT: Seleziona immagine

en: Option 4
it_IT: Opzione 4

en: Hidden Field
it_IT: Campo nascosto

en: Set Default Value
it_IT: Imposta valore predefinito

en: Pay with Stripe
it_IT: Paga con Stripe

en: Pay now
it_IT: Paga ora

en: Pay with Mollie
it_IT: Paga con Mollie

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Draft Button
it_IT: Pulsante bozza

en: Save Draft
it_IT: Salva bozza

en: Next Step
it_IT: Passo successivo

en: Previous Step
it_IT: Passo precedente

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Section
it_IT: Sezione

en: Image
it_IT: Immagine

en: Divider
it_IT: Divisore

en: Migration Issue Detected
it_IT: Problema di migrazione rilevato

en: There may have been a problem during auto-migrating your Bit Forms from V1 to V2.
it_IT: Potrebbe esserci stato un problema durante la migrazione automatica dei tuoi Bit Forms da V1 a V2.

en: Please contact support for assistance at
it_IT: Contatta l'assistenza per assistenza a

en: Migrating to V2
it_IT: Migrazione a V2

en: Please wait while we migrate your data to V2
it_IT: Attendere mentre migramo i tuoi dati a V2

en: This may take a few minutes...
it_IT: Questo potrebbe richiedere alcuni minuti...

en: Meanwhile do not close this window.
it_IT: Nel frattempo, non chiudere questa finestra.

en: Mollie Settings
it_IT: Impostazioni Mollie

en: API key:
it_IT: Chiave API:

en: To get API key, Please Visit
it_IT: Per ottenere la chiave API, visita

en: Mollie Developer Dashboard
it_IT: Dashboard sviluppatori Mollie

en: Step-
it_IT: Passo-

en: Clone Step
it_IT: Clona passo

en: Delete Step
it_IT: Elimina passo

en: Add New Step
it_IT: Aggiungi nuovo passo

en: Add Steps
it_IT: Aggiungi passi

en: Multi step settings
it_IT: Impostazioni multi passo

en: All fields are required
it_IT: Tutti i campi sono obbligatori

en: Saving Payment Setting...
it_IT: Salvataggio impostazioni di pagamento...

en: Choose a unique name to identify this integration within your app.
it_IT: Scegli un nome unico per identificare questa integrazione nella tua app.

en: Login to you Mollie account (or create on if you haven't already).
it_IT: Accedi al tuo account Mollie (o creane uno se non l'hai già fatto).

en: Go to your Mollie Dashboard
it_IT: Vai al tuo Mollie Dashboard

en: and find the API section.
it_IT: e trova la sezione API.

en: Generate a new API key or use an existing one (you can use test API key for testing purposes). This key is required for authenticating API requests.
it_IT: Genera una nuova chiave API o usa una esistente (puoi usare la chiave API di test per scopi di prova). Questa chiave è necessaria per autenticare le richieste API.

en: Copy the API key and paste it in the Bit Form
it_IT: Copia la chiave API e incollala nel campo Bit Form

en: field above.
it_IT: sopra.

en: Then click on the
it_IT: Quindi clicca sul

en: button to save the settings.
it_IT: pulsante per salvare le impostazioni.

en: Please go to your form now and add a Mollie payment field.
it_IT: Ora vai al tuo modulo e aggiungi un campo di pagamento Mollie.

en: Bit form Mollie Payment Gateway documentation
it_IT: Documentazione Bit form Mollie Payment Gateway

en: Login to you PayPal account (or create on if you haven't already).
it_IT: Accedi al tuo account PayPal (o creane uno se non l'hai già fatto).

en: Go to your PayPal Dashboard
it_IT: Vai al tuo PayPal Dashboard

en: Select Transaction Mode (Live or Sandbox).
it_IT: Seleziona la Modalità di Transazione (Live o Sandbox).

en: Copy the
it_IT: Copia il

en: from PayPal Dashboard and paste it in the Bit Form
it_IT: dal PayPal Dashboard e incollalo nel campo Bit Form

en: field above (you can use Sandbox or Live mode).
it_IT: sopra (puoi usare la modalità Sandbox o Live).

en: Please go to your form now and add a PayPal payment field.
it_IT: Ora vai al tuo modulo e aggiungi un campo di pagamento PayPal.

en: Bit form PayPal Payment Gateway documentation
it_IT: Documentazione Bit form PayPal Payment Gateway

en: PayPal Integrations Video
it_IT: Video di integrazione PayPal

en: Login to you Stripe account (or create on if you haven't already).
it_IT: Accedi al tuo account Stripe (o creane uno se non l'hai già fatto).

en: Go to your Stripe Dashboard
it_IT: Vai alla tua Dashboard di Stripe

en: and find the API Key section.
it_IT: e trova la sezione Chiave API.

en: from Stripe API Dashboard and paste it in the Bit Form
it_IT: dalla Dashboard API di Stripe e incollala nel modulo Bit

en: field above (you can use test API key for testing purposes).
it_IT: campo sopra (puoi usare la chiave API di test per scopi di prova).

en: Please go to your form now and add a Stripe payment field.
it_IT: Per favore, vai ora al tuo modulo e aggiungi un campo di pagamento Stripe.

en: Bit form Stripe Payment Gateway documentation
it_IT: Documentazione del gateway di pagamento Stripe di Bit form

en: Stripe Integrations Video
it_IT: Video delle integrazioni Stripe

en: Login to you Razorpay account (or create on if you haven't already).
it_IT: Accedi al tuo account Razorpay (o creane uno se non l’hai già fatto).

en: Go to your Razorpay Dashboard
it_IT: Vai alla tua Dashboard di Razorpay

en: from Razorpay API Dashboard and paste it in the Bit Form
it_IT: dalla Dashboard API di Razorpay e incollala nel modulo Bit

en: Please go to your form now and add a Razorpay payment field.
it_IT: Per favore, vai ora al tuo modulo e aggiungi un campo di pagamento Razorpay.

en: Bit form Razorpay Payment Gateway documentation
it_IT: Documentazione del gateway di pagamento Razorpay di Bit form

en: Razorpay Integrations Video
it_IT: Video delle integrazioni Razorpay

en: Available Payment Gateways
it_IT: Gateway di pagamento disponibili

en: Please click on the available payment gateway option for configuration.
it_IT: Per favore, clicca sull’opzione del gateway di pagamento disponibile per la configurazione.

en: Available on
it_IT: Disponibile su

en: Connected Accounts
it_IT: Account collegati

en: Currently, no payment gateway has been connected.
it_IT: Al momento, nessun gateway di pagamento è stato collegato.

en: PayPal Settings
it_IT: Impostazioni PayPal

en: Transaction Mode:
it_IT: Modalità transazione:

en: Client ID:
it_IT: ID Cliente:

en: Client Secret:
it_IT: Segreto Cliente:

en: To get Client ID & Secret, Please Visit
it_IT: Per ottenere ID Cliente e Segreto, visita

en: PayPal Developer Dashboard
it_IT: Dashboard Sviluppatori PayPal

en: PDF Global Setting
it_IT: Impostazioni Globali PDF

en: Available Font for PDF
it_IT: Font Disponibili per PDF

en: PDF Templates
it_IT: Modelli PDF

en: How to setup PDF Templates:
it_IT: Come configurare i Modelli PDF:

en: PDF File Name
it_IT: Nome File PDF

en: PDF Password
it_IT: Password PDF

en: Static Password
it_IT: Password Statica

en: PDF Password Shortcode
it_IT: Shortcode Password PDF

en: Allow Download (Link)
it_IT: Consenti Download (Link)

en: All User
it_IT: Tutti gli Utenti

en: Only Logged In User
it_IT: Solo Utenti Registrati

en: Download Link Shortcode
it_IT: Shortcode Link Download

en: Override Default Settings
it_IT: Sovrascrivi Impostazioni Predefinite

en: Paper Size
it_IT: Formato Carta

en: Orientation
it_IT: Orientamento

en: Portrait
it_IT: Verticale

en: Landscape
it_IT: Orizzontale

en: Font Family
it_IT: Famiglia di caratteri

en: Font Size (Pixels)
it_IT: Dimensione carattere (Pixel)

en: Watermark
it_IT: Filigrana

en: Watermark Text
it_IT: Testo filigrana

en: Watermark Image
it_IT: Immagine filigrana

en: Position X (Units in millimeters)
it_IT: Posizione X (Unità in millimetri)

en: Position Y (Units in millimeters)
it_IT: Posizione Y (Unità in millimetri)

en: Show watermark behind the page content
it_IT: Mostra filigrana dietro il contenuto della pagina

en: Opacity (0-100)
it_IT: Opacità (0-100)

en: Language Direction
it_IT: Direzione della lingua

en: LTR
it_IT: Da sinistra a destra

en: RTL
it_IT: Da destra a sinistra

en: Go to PDF Settings
it_IT: Vai alle impostazioni PDF

en: Please configure PDF settings first.
it_IT: Per favore configura prima le impostazioni PDF.

en: Upload
it_IT: Carica

en: Image width
it_IT: Larghezza immagine

en: Image height
it_IT: Altezza immagine

en: Position X
it_IT: Posizione X

en: Position Y
it_IT: Posizione Y

en: Learn more about PDF Attachment
it_IT: Scopri di più sull'Allegato PDF

en: This global settings will be set as the default for any new PDF attachment generated from your forms.
it_IT: Queste impostazioni globali saranno impostate come predefinite per qualsiasi nuovo allegato PDF generato dai tuoi moduli.

en: Remember,
it_IT: Ricorda,

en: If you haven't used PDFs yet, you'll need to click the "Save" button to apply these global PDF settings. You can also customize settings for a specific PDF template by accessing the PDF templates in your form settings.
it_IT: Se non hai ancora utilizzato i PDF, dovrai cliccare sul pulsante "Salva" per applicare queste impostazioni globali PDF. Puoi anche personalizzare le impostazioni per un modello PDF specifico accedendo ai modelli PDF nelle impostazioni del modulo.

en: Please update your PHP version is 7.4 or higher.
it_IT: Si prega di aggiornare la versione PHP a 7.4 o superiore.

en: PHP extension is missing in your server. Please install it.
it_IT: L'estensione PHP è assente nel tuo server. Per favore installala.

en: To use Arabic, Chinese, Japanese and Korean languages, you need to install additional fonts! Please navigate to the
it_IT: Per utilizzare le lingue Arabo, Cinese, Giapponese e Coreano, è necessario installare caratteri aggiuntivi! Per favore naviga nella

en: tab to proceed.
it_IT: scheda per procedere.

en: Copy Shortcode
it_IT: Copia Shortcode

en: Embed
it_IT: Incorpora

en: Razorpay Settings
it_IT: Impostazioni Razorpay

en: To get API Key & Secret, Please Visit
it_IT: Per ottenere API Key & Secret, visita

en: Razorpay Dashboard
it_IT: Dashboard di Razorpay

en: Are you sure to delete this URL ?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa URL?

en: Select A Page:
it_IT: Seleziona una pagina:

en: Custom Link
it_IT: Link Personalizzato

en: set Form Field
it_IT: imposta Campo Modulo

en: Select Form Field
it_IT: Seleziona Campo Modulo

en: Add More Alternative URL
it_IT: Aggiungi più URL alternative

en: Filter Entries between Dates
it_IT: Filtra voci tra date

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Search
it_IT: Cerca

en: report name cann't be empty
it_IT: Il nome del report non può essere vuoto

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Premium Feature
it_IT: Funzione Premium

en: Buy Premium
it_IT: Acquista Premium

en: Are you sure to delete this report
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo report

en: Deleting ...
it_IT: Eliminazione in corso...

en: Filter List
it_IT: Elenco filtri

en: Search filters...
it_IT: Cerca filtri...

en: New Filter
it_IT: Nuovo filtro

en: No matching filter found
it_IT: Nessun filtro corrispondente trovato

en: Equal
it_IT: Uguale

en: Not equal
it_IT: Diverso

en: Not empty
it_IT: Non vuoto

en: Start With
it_IT: Inizia con

en: End With
it_IT: Termina con

en: Not Start With
it_IT: Non inizia con

en: Not End With
it_IT: Non termina con

en: Not contains
it_IT: Non contiene

en: Contains
it_IT: Contiene

en: Contain All
it_IT: Contiene tutto

en: Greater Than
it_IT: Maggiore di

en: Less Than
it_IT: Minore di

en: Greater Than or Equal
it_IT: Maggiore o uguale a

en: Less Than or Equal
it_IT: Minore o uguale a

en: Today
it_IT: Oggi

en: Till Today
it_IT: Fino a oggi

en: Tomorrow
it_IT: Domani

en: Yesterday
it_IT: Ieri

en: Till Yesterday
it_IT: Fino a ieri

en: Last 7 Days
it_IT: Ultimi 7 giorni

en: Last 30 Days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last 60 Days
it_IT: Ultimi 60 giorni

en: Last 90 Days
it_IT: Ultimi 90 giorni

en: Last 120 Days
it_IT: Ultimi 120 giorni

en: Next 7 Days
it_IT: Prossimi 7 giorni

en: Next 30 Days
it_IT: Prossimi 30 giorni

en: Next 60 Days
it_IT: Prossimi 60 giorni

en: Next 90 Days
it_IT: Prossimi 90 Giorni

en: Next 120 Days
it_IT: Prossimi 120 Giorni

en: Current Week
it_IT: Settimana Corrente

en: Next Week
it_IT: Settimana Prossima

en: Last Week
it_IT: Settimana Scorsa

en: Current Month
it_IT: Mese Corrente

en: Next Month
it_IT: Mese Prossimo

en: Last Month
it_IT: Mese Scorso

en: Current Year
it_IT: Anno Corrente

en: Next Year
it_IT: Anno Prossimo

en: Last Year
it_IT: Anno Scorso

en: Read entries
it_IT: Voci lette

en: Unread entries
it_IT: Voci non lette

en: Confirmed entries
it_IT: Voci confermate

en: Unconfirmed entries
it_IT: Voci non confermate

en: Draft entries
it_IT: Voci bozza

en: Logic
it_IT: Logica

en: OR
it_IT: O

en: AND
it_IT: E

en: ReCaptcha validation failed.
it_IT: La validazione ReCaptcha è fallita.

en: The form has reached its maximum number of submissions.
it_IT: Il modulo ha raggiunto il numero massimo di invii.

en: You have reached the maximum number of submissions allowed.
it_IT: Hai raggiunto il numero massimo di invii consentiti.

en: You must be logged in.
it_IT: Devi essere connesso.

en: Empty form cannot be submitted.
it_IT: Non è possibile inviare un modulo vuoto.

en: Validate form input on focus lost
it_IT: Convalida l'input del modulo quando si perde il focus

en: Allow single entry for each IP address
it_IT: Consenti una singola compilazione per ogni indirizzo IP

en: Require user to be logged in for submit form
it_IT: Richiedi all'utente di essere connesso per inviare il modulo

en: Prevent empty form submission
it_IT: Impedisci l'invio di moduli vuoti

en: Disable entry storing in WordPress database
it_IT: Disabilita la memorizzazione delle voci nel database di WordPress

en: Enable ReCaptcha V3
it_IT: Abilita ReCaptcha V3

en: Enable / Disable
it_IT: Abilita / Disabilita

en: Hide ReCaptcha Badge
it_IT: Nascondi il badge ReCaptcha

en: Honeypot trap for bot
it_IT: Trappola honeypot per bot

en: Manage Submission Limits (by count, time, or user)
it_IT: Gestisci i limiti di invio (per numero, tempo o utente)

en: Limit By Submission Count
it_IT: Limita per numero di invii

en: Submission Limit
it_IT: Limite di invio

en: Limit period type
it_IT: Tipo di periodo di limite

en: Limit By Per User
it_IT: Limita per utente

en: User verify type
it_IT: Tipo di verifica utente

en: Limit Form Submission Period
it_IT: Limita il periodo di invio del modulo

en: Every Day
it_IT: Ogni giorno

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: From
it_IT: Da

en: To
it_IT: A

en: Time:
it_IT: Ora:

en: Blocked IP list
it_IT: Elenco IP bloccati

en: Add Blocked IP
it_IT: Aggiungi IP bloccato

en: Allowed IP
it_IT: IP consentiti

en: By enabling this option only listed IP can submit this form.
it_IT: Abilitando questa opzione solo gli IP elencati possono inviare questo modulo.

en: Add Allowed IP
it_IT: Aggiungi IP consentito

en: Capture Google Ads (Click ID)
it_IT: Cattura Google Ads (ID clic)

en: Email sent successfully.
it_IT: Email inviata con successo.

en: Sending...
it_IT: Invio in corso...

en: Email Test
it_IT: Test Email

en: To:
it_IT: A:

en: Message:
it_IT: Messaggio:

en: Send Test Mail
it_IT: Invia email di prova

en: Configuration
it_IT: Configurazione

en: Mail Test
it_IT: Test Email

en: SMTP config saved successfully.
it_IT: Configurazione SMTP salvata con successo.

en: Learn more about SMTP configuration
it_IT: Scopri di più sulla configurazione SMTP

en: Enable SMTP
it_IT: Abilita SMTP

en: From Email Address
it_IT: Indirizzo Email Mittente

en: Some servers block emails if "From Email" differs from the authenticated (login) email— use the same email to ensure delivery.
it_IT: Alcuni server bloccano le email se l’"Email Mittente" è diversa dall’email autenticata (login)— usa la stessa email per garantire la consegna.

en: From Name
it_IT: Nome Mittente

en: Reply-To Email Address
it_IT: Indirizzo Email per Risposta

en: SMTP Host
it_IT: Host SMTP

en: Type of Encryption
it_IT: Tipo di Crittografia

en: SMTP Port
it_IT: Porta SMTP

en: SMTP Authentication
it_IT: Autenticazione SMTP

en: SMTP Username
it_IT: Nome Utente SMTP

en: SMTP Password
it_IT: Password SMTP

en: Save Changes
it_IT: Salva Modifiche

en: Stripe Settings
it_IT: Impostazioni Stripe

en: Publishable key:
it_IT: Chiave pubblicabile:

en: Secret Key:
it_IT: Chiave segreta:

en: To get Publishable key & Secret key, Please Visit
it_IT: Per ottenere la Chiave pubblicabile e la Chiave segreta, visita

en: Stripe Developer Dashboard
it_IT: Dashboard sviluppatori Stripe

en: Transparant
it_IT: Trasparente

en: Add Property
it_IT: Aggiungi proprietà

en: Override theme and common styles
it_IT: Sovrascrivi tema e stili comuni

en: Multi Step Quick Tweaks
it_IT: Modifiche rapide a più passaggi

en: Step Container
it_IT: Contenitore passaggio

en: Step Header Wrapper
it_IT: Avvolgitore intestazione passaggio

en: Step Header
it_IT: Intestazione passaggio

en: Step Header Label
it_IT: Etichetta intestazione passaggio

en: Step Header Subtitle
it_IT: Sottotitolo intestazione passaggio

en: Step Wrapper
it_IT: Avvolgitore passaggio

en: Step Progress Wrapper
it_IT: Avvolgitore progresso passaggio

en: Step Progress Bar
it_IT: Barra progresso passaggio

en: Step Content
it_IT: Contenuto passaggio

en: Step Button Wrapper
it_IT: Avvolgitore pulsante passaggio

en: Step Button
it_IT: Pulsante passaggio

en: Step Label Prefix Icon
it_IT: Icona prefisso etichetta passaggio

en: Step Label Suffix Icon
it_IT: Icona Suffisso Etichetta Passo

en: Step Subtitle Prefix Icon
it_IT: Icona Prefisso Sottotitolo Passo

en: Step Subtitle Suffix Icon
it_IT: Icona Suffisso Sottotitolo Passo

en: Previous Button Prefix Icon
it_IT: Icona Prefisso Pulsante Precedente

en: Previous Button Suffix Icon
it_IT: Icona Suffisso Pulsante Precedente

en: Next Button Prefix Icon
it_IT: Icona Prefisso Pulsante Successivo

en: Next Button Suffix Icon
it_IT: Icona Suffisso Pulsante Successivo

en: Theme Customization
it_IT: Personalizzazione Tema

en: Multi Step Customize
it_IT: Personalizzazione Multi Passo

en: Multi step quick tweaks is not available. this feature will coming soon.
it_IT: Le modifiche rapide multi passo non sono disponibili. questa funzione arriverà presto.

en: Transparent
it_IT: Trasparente

en: Go to Theme Gallery Settings
it_IT: Vai alle Impostazioni Galleria Temi

en: Add important rule to all styles to override the conflicting styles in frontend.
it_IT: Aggiungi regola importante a tutti gli stili per sovrascrivere gli stili in conflitto nel frontend.

en: Add prefix to atomic class names to avoid conflicts.
it_IT: Aggiungi prefisso ai nomi delle classi atomiche per evitare conflitti.

en: Transition
it_IT: Transizione

en: Please setup your payment settings before using this template.
it_IT: Per favore configura le tue impostazioni di pagamento prima di usare questo template.

en: Please setup your
it_IT: Per favore configura il tuo

en: Please update your Pro Plugin to the latest version (
it_IT: Per favore aggiorna il tuo Plugin Pro all'ultima versione (

en: this feature
it_IT: questa funzione

en: New
it_IT: Nuovo

en: Use Template
it_IT: Usa Modello

en: Go to Payment Settings
it_IT: Vai alle Impostazioni di Pagamento

en: Search Template
it_IT: Cerca Modello

en: Import Form
it_IT: Importa Modulo

en: Search Result
it_IT: Risultato della Ricerca

en: No Template Found
it_IT: Nessun Modello Trovato

en: Prefix Icon
it_IT: Icona Prefisso

en: Suffix Icon
it_IT: Icona Suffisso

en: Always (default)
it_IT: Sempre (predefinito)

en: Interaction Only
it_IT: Solo Interazione

en: Container Class
it_IT: Classe Contenitore

en: Show Option Flag Image
it_IT: Mostra Immagine Bandiera Opzione

en: Mollie Description is Required
it_IT: La Descrizione Mollie è Obbligatoria

en: Select Account
it_IT: Seleziona Account

en: Razorpay Dynamic Amount Field is not Selected
it_IT: Il Campo Importo Dinamico Razorpay non è Selezionato

en: Rounded
it_IT: Rettangolare

en: No fields available
it_IT: Nessun campo disponibile

en: You haven’t added any fields to this form or step yet.
it_IT: Non hai ancora aggiunto alcun campo a questo modulo o passaggio.

en: Please add fields from the Form Fields panel.
it_IT: Per favore aggiungi campi dal pannello Campi del Modulo.

en: No field key provided
it_IT: Nessuna chiave del campo fornita

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Conditional Logic
it_IT: Logica Condizionale

en: Individual Customize
it_IT: Personalizzazione Individuale

en: Global Customize
it_IT: Personalizzazione Globale

en: Select Your Theme
it_IT: Seleziona il Tuo Tema

en: Reset
it_IT: Reimposta

en: Import
it_IT: Importa

en: Rename
it_IT: Rinomina

en: Reset Theme Style
it_IT: Reimposta Stile del Tema

en: Update Theme Style
it_IT: Aggiorna Stile del Tema

en: Save as New Theme
it_IT: Salva come Nuovo Tema

en: Click to Highlight Element in Builder
it_IT: Clicca per Evidenziare l'Elemento nel Builder

en: Enable Conditional Logic
it_IT: Abilita Logica Condizionale

en: Configure when this field should be shown or hidden
it_IT: Configura quando questo campo deve essere mostrato o nascosto

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Show
it_IT: Mostra

en: this field if
it_IT: questo campo se

en: And
it_IT: E

en: Or
it_IT: O

en: Need Advanced Conditional Logic?
it_IT: Hai bisogno di Logica Condizionale Avanzata?

en: Switch now
it_IT: Passa ora

en: Theme Quick Tweaks
it_IT: Modifiche rapide al tema

en: Global Elements
it_IT: Elementi globali

en: Multi-Step Elements
it_IT: Elementi a più fasi

en: Individual Elements
it_IT: Elementi individuali

en: found
it_IT: trovati

en: Search fields..
it_IT: Cerca campi..

en: Search results for:
it_IT: Risultati della ricerca per:

en: No fields found
it_IT: Nessun campo trovato

en: We couldn't find any fields matching
it_IT: Non abbiamo trovato campi corrispondenti a

en: Try searching with different keywords
it_IT: Prova a cercare con parole chiave diverse

en: Create New Theme
it_IT: Crea nuovo tema

en: Click to upload
it_IT: Clicca per caricare

en: or drag and drop
it_IT: o trascina e rilascia

en: Import from Form
it_IT: Importa da modulo

en: Import from File
it_IT: Importa da file

en: Import Theme (Style)
it_IT: Importa tema (stile)

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Applied Styles
it_IT: Stili applicati

en: Your customizations apply only to this form's styling. To preserve changes, create or update a custom theme from the Options menu.
it_IT: Le tue personalizzazioni si applicano solo allo stile di questo modulo. Per preservare le modifiche, crea o aggiorna un tema personalizzato dal menu Opzioni.

en: App Themes
it_IT: Temi dell'app

en: Custom Themes
it_IT: Temi personalizzati

en: Please write form name
it_IT: Per favore scrivi il nome del modulo

en: Search forms here...
it_IT: Cerca moduli qui...

en: No forms found
it_IT: Nessun modulo trovato

en: Search fields...
it_IT: Cerca campi...

en: Clear search
it_IT: Cancella ricerca

en: No fields available in this category
it_IT: Nessun campo disponibile in questa categoria

en: Recent
it_IT: Recenti

en: No fields found by your search keywords:
it_IT: Nessun campo trovato con le parole chiave di ricerca:

en: fields found for
it_IT: campi trovati per

en: Update Form
it_IT: Aggiorna modulo

en: Save Form
it_IT: Salva modulo

en: Please fix the errors
it_IT: Per favore correggi gli errori

en: Sorry
it_IT: Spiacente

en: Please add a submit button
it_IT: Per favore aggiungi un pulsante di invio

en: Choose/Drop your file (.json)
it_IT: Scegli/Trascina il tuo file (.json)

en: Issue
it_IT: Problema

en: Other
it_IT: Altro

en: Send
it_IT: Invia

en: Upgrade to Pro
it_IT: Passa a Pro

en: This feature
it_IT: Questa funzione

en: is available in Pro
it_IT: è disponibile in Pro

en: Thank you for using our product! We're sorry,
it_IT: Grazie per aver utilizzato il nostro prodotto! Ci dispiace,

en: is not available in your plan.
it_IT: non è disponibile nel tuo piano.

en: Please upgrade to the PRO plan to unlock all these awesome features.
it_IT: Ti preghiamo di passare al piano PRO per sbloccare tutte queste fantastiche funzionalità.

en: Try Demo
it_IT: Prova Demo

en: Check out our
it_IT: Dai un’occhiata al nostro

en: to see what can you do with Pro version.
it_IT: per vedere cosa puoi fare con la versione Pro.

en: Available On Pro
it_IT: Disponibile su Pro

en: Do You want Deplicate these
it_IT: Vuoi duplicare questi

en: item
it_IT: elemento

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Do you want to change these
it_IT: Vuoi cambiare questi

en: status
it_IT: stato

en: Are you sure to delete these
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questi

en: items
it_IT: elementi

en: Row Selected
it_IT: Riga Selezionata

en: Total Entries:
it_IT: Voci Totali:

en: Page
it_IT: Pagina

en: of
it_IT: di

en: No response from the server
it_IT: Nessuna risposta dal server

en: Are you sure to delete this web hook?
it_IT: Sei sicuro di eliminare questo webhook?

en: Add More Hook
it_IT: Aggiungi altro Hook

en: Select One
it_IT: Seleziona Uno

en: Click
it_IT: Clicca

en: Readonly
it_IT: Sola lettura

en: Writeable
it_IT: Scrivibile

en: Not Required
it_IT: Non obbligatorio

en: Active List
it_IT: Lista Attiva

en: Sub Title
it_IT: Sottotitolo

en: Config Option
it_IT: Opzione di Configurazione

en: Email Template:
it_IT: Modello Email:

en: Select Email Template
it_IT: Seleziona Modello Email

en: Add mail from address
it_IT: Aggiungi indirizzo mittente mail

en: From Mail
it_IT: Da Mail

en: BCC
it_IT: CCN

en: Reply To
it_IT: Rispondi a

en: PDF Attachment Template:
it_IT: Modello allegato PDF:

en: Select PDF Template
it_IT: Seleziona modello PDF

en: Field Actions
it_IT: Azioni campo

en: Integration
it_IT: Integrazione

en: Select Integation
it_IT: Seleziona integrazione

en: Logged In
it_IT: Accesso effettuato

en: Logged Out
it_IT: Disconnesso

en: Date Format
it_IT: Formato data

en: Meta Key
it_IT: Chiave meta

en: Query Param
it_IT: Parametro query

en: Redirect URL
it_IT: URL di reindirizzamento

en: Select Page To Redirect
it_IT: Seleziona pagina per reindirizzare

en: Success Message
it_IT: Messaggio di successo

en: Select Message
it_IT: Seleziona messaggio

en: Select Hooks to Call
it_IT: Seleziona hook da chiamare

en: On Load
it_IT: Al caricamento

en: On Field Input
it_IT: Alla Immissione del Campo

en: On Form Validate
it_IT: Alla Validazione del Modulo

en: On Form Submit
it_IT: Al Invio del Modulo

en: Record Create/Edit
it_IT: Creazione/Modifica Record

en: Record Create
it_IT: Creazione Record

en: Record Edit
it_IT: Modifica Record

en: Record Delete
it_IT: Eliminazione Record

en: Always
it_IT: Sempre

en: With Condition
it_IT: Con Condizione

en: Conditional Logics
it_IT: Logiche Condizionali

en: Add Conditional Logic
it_IT: Aggiungi Logica Condizionale

en: For
it_IT: Per

en: UNLIMITED
it_IT: ILLIMITATO

en: Conditional logics execute according to the sequence of their logic groups. A group placed higher will have greater priority. To adjust the priority, simply drag and drop the logic groups as needed.
it_IT: Le logiche condizionali si eseguono secondo la sequenza dei loro gruppi logici. Un gruppo posizionato più in alto avrà maggiore priorità. Per regolare la priorità, basta trascinare e rilasciare i gruppi logici secondo necessità.

en: Additional Actions
it_IT: Azioni Aggiuntive

en: Email Notification
it_IT: Notifica Email

en: Action Run When:
it_IT: Esecuzione Azione Quando:

en: Action Effect:
it_IT: Effetto Azione:

en: Only on Form Load
it_IT: Solo al Caricamento del Modulo

en: Only on Field Input
it_IT: Solo all’Immissione del Campo

en: Only on Form Validate
it_IT: Solo alla convalida del modulo

en: Only on Form Submit
it_IT: Solo all'invio del modulo

en: Action Behaviour:
it_IT: Comportamento dell'azione:

en: Condition
it_IT: Condizione

en: Forgot Password Fields
it_IT: Campi Password dimenticata

en: Redirect Page:
it_IT: Pagina di reindirizzamento:

en: Password reset email template
it_IT: Modello email per reset password

en: Success Message:
it_IT: Messaggio di successo:

en: Login Fields
it_IT: Campi di accesso

en: Success redirect Page:
it_IT: Pagina di reindirizzamento al successo:

en: Redirect page (already activated):
it_IT: Pagina di reindirizzamento (già attivata):

en: Invalid redirect page:
it_IT: Pagina di reindirizzamento non valida:

en: Rejection Success redirect page:
it_IT: Pagina di reindirizzamento al successo del rifiuto:

en: Activation success
it_IT: Attivazione riuscita

en: Already activated account
it_IT: Account già attivato

en: Invalid activation key
it_IT: Chiave di attivazione non valida

en: Reject Success Message
it_IT: Messaggio di successo del rifiuto

en: If the Username and Password fields are blank then the user will take the value of the email field as the field and the password will be auto-generated.
it_IT: Se i campi Nome utente e Password sono vuoti, l'utente prenderà il valore del campo email come nome utente e la password sarà generata automaticamente.

en: Field Mappping
it_IT: Mappatura dei campi

en: User Fields
it_IT: Campi utente

en: User Email Notification
it_IT: Notifica Email Utente

en: Admin Email Notification
it_IT: Notifica Email Admin

en: WP User Role
it_IT: Ruolo Utente WP

en: Success Messages
it_IT: Messaggi di Successo

en: User Approval  Method:
it_IT: Metodo di Approvazione Utente:

en: Select approval method
it_IT: Seleziona metodo di approvazione

en: Auto Login After Registration
it_IT: Accesso Automatico Dopo la Registrazione

en: Customize Email templates
it_IT: Personalizza i modelli Email

en: Edit verification Messages/Redirect URL
it_IT: Modifica Messaggi di Verifica/URL di Reindirizzamento

en: User Meta Field Mappping
it_IT: Mappatura Campo Meta Utente

en: Meta Value
it_IT: Valore Meta

en: Reset Password Fields
it_IT: Campi di Reimpostazione Password

en: Bit Form - Contact Form Builder Plugin for WordPress
it_IT: Bit Form - Plugin Costruttore di Moduli Contatto per WordPress

en: Contact Form
it_IT: Modulo di Contatto

en: Select a Form
it_IT: Seleziona un Modulo

en: Bitform block settings
it_IT: Impostazioni blocco Bitform

en: Form settings
it_IT: Impostazioni modulo

en: Failed to change Form Status
it_IT: Impossibile modificare lo Stato del Modulo

en: Form Name
it_IT: Nome Modulo

en: Entries
it_IT: Voci

en: Views
it_IT: Visualizzazioni

en: Completion Rate
it_IT: Tasso di completamento

en: Created
it_IT: Creato

en: Edit Form
it_IT: Modifica modulo

en: Data Table
it_IT: Tabella dati

en: Form Deleted Successfully
it_IT: Modulo eliminato con successo

en: Duplicate...
it_IT: Duplica...

en: Exporting...
it_IT: Esportazione in corso...

en: Are you sure to delete this form?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo modulo?

en: Are you sure to duplicate this form ?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questo modulo?

en: Are you sure to export this form ?
it_IT: Sei sicuro di voler esportare questo modulo?

en: Create a New Form
it_IT: Crea un nuovo modulo

en: Create Form
it_IT: Crea modulo

en: General
it_IT: Generale

en: View Name
it_IT: Nome visualizzazione

en: Edit Table
it_IT: Modifica tabella

en: Table Deleted Successfully
it_IT: Tabella eliminata con successo

en: Are you sure to delete this table?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa tabella?

en: Create View
it_IT: Crea Vista

en: Prevent Public View of Entries
it_IT: Impedisci la visualizzazione pubblica delle voci

en: (Allow only selected rules to View Entries)
it_IT: (Consenti solo alle regole selezionate di visualizzare le voci)

en: Allow Roles to view own entries
it_IT: Consenti ai ruoli di visualizzare le proprie voci

en: Allow Roles to view Other's entries
it_IT: Consenti ai ruoli di visualizzare le voci degli altri

en: Allow Users to Edit Form Entries
it_IT: Consenti agli utenti di modificare le voci del modulo

en: Allow Roles to edit own entries
it_IT: Consenti ai ruoli di modificare le proprie voci

en: Allow Roles to edit Other's entries
it_IT: Consenti ai ruoli di modificare le voci degli altri

en: By Roles
it_IT: Per ruoli

en: Selected User
it_IT: Utente selezionato

en: Users
it_IT: Utenti

en: Access Setting
it_IT: Impostazione di accesso

en: Entry View
it_IT: Visualizzazione voci

en: Entry Edit
it_IT: Modifica voci

en: Single Entry View
it_IT: Visualizzazione singola voce

en: Single Entry Details View
it_IT: Visualizzazione dettagli singola voce

en: All Submitted Response
it_IT: Tutte le risposte inviate

en: Own Submitted Response
it_IT: Proprie risposte inviate

en: View List
it_IT: Visualizza elenco

en: Details Page
it_IT: Pagina Dettagli

en: Details Page Styling
it_IT: Stile Pagina Dettagli

en: Setting
it_IT: Impostazione

en: Style
it_IT: Stile

en: Table Caption
it_IT: Didascalia Tabella

en: Column Mapping
it_IT: Mappatura Colonne

en: Column Header
it_IT: Intestazione Colonna

en: Column Width
it_IT: Larghezza Colonna

en: Form Field
it_IT: Campo Modulo

en: Action Column
it_IT: Colonna Azione

en: Column Title
it_IT: Titolo Colonna

en: Edit Button
it_IT: Pulsante Modifica

en: Custom Page
it_IT: Pagina Personalizzata

en: View Button
it_IT: Pulsante Visualizza

en: Redirect Link
it_IT: Link di Reindirizzamento

en: Caption
it_IT: Didascalia

en: Table Even Row
it_IT: Riga Pari Tabella

en: Table Odd Row
it_IT: Riga Dispari Tabella

en: Page Select Box
it_IT: Casella Selezione Pagina

en: Pagination Button
it_IT: Pulsante Paginazione

en: Search Box
it_IT: Casella di ricerca

en: Table
it_IT: Tabella

en: Table Rows
it_IT: Righe della tabella

en: Background color
it_IT: Colore di sfondo

en: Font Weight
it_IT: Peso del carattere

en: Font Style
it_IT: Stile del carattere

en: Table Wrapper
it_IT: Contenitore della tabella

en: Welcome to Bit Form Views (Beta)
it_IT: Benvenuto in Bit Form Views (Beta)

en: Create First View
it_IT: Crea la prima vista

en: Professional & Easy To Use WordPress Form Builder
it_IT: Costruttore di moduli WordPress professionale e facile da usare

en: Drag and Drop WordPress Form Builder will allow you to build any kind of forms for WordPress website that you can imagine. The Professional design of Bit Form keeps all the tools right where you want them! You can make integration among various CRM and application with no zero experience.
it_IT: Il Drag and Drop WordPress Form Builder ti permetterà di creare qualsiasi tipo di modulo per siti WordPress che puoi immaginare. Il design professionale di Bit Form mantiene tutti gli strumenti proprio dove vuoi! Puoi integrare vari CRM e applicazioni senza alcuna esperienza.

en: Explore our extensive documentation. From beginners to developers - everyone will get an answer
it_IT: Esplora la nostra vasta documentazione. Dai principianti agli sviluppatori - tutti troveranno una risposta

en: here
it_IT: qui

en: Support
it_IT: Supporto

en: In Bit Apps, we provide all kind product support for any types of customer, it doesn't matter FREE or PRO user. We actively provide support through Email and Live Chat. Our support team is always ready to help you. We are here to answer your questions and help you with any issues you may have.
it_IT: In Bit Apps, offriamo supporto per ogni tipo di prodotto a qualsiasi tipo di cliente, che sia utente GRATUITO o PRO. Forniamo supporto attivo tramite Email e Live Chat. Il nostro team di supporto è sempre pronto ad aiutarti. Siamo qui per rispondere alle tue domande e aiutarti con qualsiasi problema tu possa avere.

en: Facebook support group
it_IT: Gruppo di supporto su Facebook

en: YouTube channel
it_IT: Canale YouTube

en: Chat here
it_IT: Chatta qui

en: Rate us on WordPress
it_IT: Valutaci su WordPress

en: Lost In Space
it_IT: Perso nello spazio

en: Redirecting Home in
it_IT: Reindirizzamento alla Home tra

en: Go Home
it_IT: Vai alla Home

en: Warning
it_IT: Avviso

en: Are you sure you want to leave the form? Unsaved data will be lost.
it_IT: Sei sicuro di voler lasciare il modulo? I dati non salvati andranno persi.

en: Okay
it_IT: Ok

en: Are you sure you want to switch forms? Unsaved data will be lost.
it_IT: Sei sicuro di voler cambiare modulo? I dati non salvati andranno persi.

en: Switch Form
it_IT: Cambia Modulo

en: Are you sure to duplicate this entry?
it_IT: Sei sicuro di voler duplicare questa voce?

en: View Repeater Data
it_IT: Visualizza Dati Ripetitore

en: Entry Details #
it_IT: Dettagli Voce #

en: Data Views & Edit
it_IT: Visualizza & Modifica Dati

en: View Analytics Report
it_IT: Visualizza Rapporto Analitico

en: No Entry Found.
it_IT: Nessuna Voce Trovata.

en: Form Settings
it_IT: Impostazioni Modulo

en: Conversational Form
it_IT: Modulo Conversazionale

en: Landing Form
it_IT: Modulo di Atterraggio

en: WP Auth
it_IT: Autenticazione WP

en: Entries are loading...
it_IT: Caricamento voci in corso...

en: Advance Field Wise Report
it_IT: Rapporto Avanzato per Campo

en: Please select fields to view reports individually
it_IT: Seleziona i campi per visualizzare i rapporti individualmente

en: Thank you for using Bit Form. If you like the plugin, please give us a
it_IT: Grazie per aver utilizzato Bit Form. Se ti piace il plugin, ti preghiamo di lasciarci una

en: review
it_IT: recensione

en: on WordPress.org to help us spread more.
it_IT: su WordPress.org per aiutarci a diffonderlo di più.

en: Filter Options
it_IT: Opzioni filtro

en: All filters below will get entries based on analytics report
it_IT: Tutti i filtri sottostanti otterranno voci basate sul rapporto di analisi

en: Filter by Date
it_IT: Filtra per data

en: Entry Status
it_IT: Stato della voce

en: Select Fields for Report:
it_IT: Seleziona campi per il report:

en: Other Info
it_IT: Altre informazioni

en: Total Entry:
it_IT: Voci totali:

en: Loading...
it_IT: Caricamento in corso...

en: Printing...
it_IT: Stampa in corso...

en: Print Report
it_IT: Stampa report

en: Welcome to Bit Form
it_IT: Benvenuto in Bit Form

en: Thank you for installing Bit Form.
it_IT: Grazie per aver installato Bit Form.

en: Modern Form builder and database management  system
it_IT: Moderno sistema di creazione moduli e gestione database

en: for Wordpress
it_IT: per WordPress

en: Create First Form
it_IT: Crea il primo modulo

en: Add More +
it_IT: Aggiungi altro +

en: Country Field available in Pro version of Bit Form.
it_IT: Il campo Paese è disponibile nella versione Pro di Bit Form.

en: You can use either ReCaptcha-V2 or ReCaptcha-V3 in a form. to use ReCaptcha-V2 disable the ReCaptcha-V3 from the Form Settings.
it_IT: Puoi usare ReCaptcha-V2 o ReCaptcha-V3 in un modulo. Per usare ReCaptcha-V2 disabilita ReCaptcha-V3 dalle Impostazioni del Modulo.

en: <p style="font-size: 16px">To use reCaptchav2, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
it_IT: <p style="font-size: 16px">Per usare reCaptchav2, devi impostare Site Key e Secret Key da <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use Turnstile, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
it_IT: <p style="font-size: 16px">Per usare Turnstile, devi impostare Site Key e Secret Key da <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use hCaptcha, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
it_IT: <p style="font-size: 16px">Per usare hCaptcha, devi impostare Site Key e Secret Key da <a href="

en: You cannot add more than one
it_IT: Non puoi aggiungere più di uno

en: Save Draft Button available in Pro version of Bit Form.
it_IT: Il pulsante Salva Bozza è disponibile nella versione Pro di Bit Form.

en: You cannot add
it_IT: Non puoi aggiungere

en: <p style="font-size: 16px">To use
it_IT: <p style="font-size: 16px">Per usare

en: Change
it_IT: Modifica

en: Not Equal
it_IT: Non uguale

en: Is Null
it_IT: È nullo

en: Is Not Null
it_IT: Non è nullo

en: Contain
it_IT: Contiene

en: Not Contain
it_IT: Non contiene

en: Between
it_IT: Tra

en: On Click
it_IT: Al clic

en: Advanced File Upload Field
it_IT: Campo di caricamento file avanzato

en: PayPal Payment Field
it_IT: Campo di pagamento PayPal

en: Razorpay Payment Field
it_IT: Campo di pagamento Razorpay

en: Stripe Payment Field
it_IT: Campo di pagamento Stripe

en: Mollie Payment Field
it_IT: Campo di Pagamento Mollie

en: Default Value
it_IT: Valore Predefinito

en: Suggestions
it_IT: Suggerimenti

en: Input Mode
it_IT: Modalità di Input

en: Read Only
it_IT: Sola Lettura

en: User Unique
it_IT: Utente Unico

en: Input Validation
it_IT: Validazione Input

en: Maximum Option Validation
it_IT: Validazione Opzione Massima

en: Minimum Option Validation
it_IT: Validazione Opzione Minima

en: Option Column
it_IT: Colonna Opzione

en: Other Option
it_IT: Altra Opzione

en: Search Placeholder Modify
it_IT: Modifica Segnaposto Ricerca

en: Selected Option Image
it_IT: Immagine Opzione Selezionata

en: Showing Selected Option Image
it_IT: Visualizzazione Immagine Opzione Selezionata

en: Option Icon/Image
it_IT: Icona/Immagine Opzione

en: Showing Icon/Image in option
it_IT: Visualizzazione Icona/Immagine nell'opzione

en: Minimum and Maximum Option
it_IT: Opzione Minima e Massima

en: Minimum and Maximum Option validation
it_IT: Validazione Opzione Minima e Massima

en: List Height
it_IT: Altezza Lista

en: Option List Height
it_IT: Altezza Lista Opzioni

en: Detect Country by IP
it_IT: Rileva Paese tramite IP

en: Detect Country by Geo Location
it_IT: Rileva Paese tramite Geo Localizzazione

en: Multiple Option List
it_IT: Elenco Opzioni Multiple

en: Minimum and Maximum Value
it_IT: Valore Minimo e Massimo

en: Minimum and Maximum Value Validation
it_IT: Validazione Valore Minimo e Massimo

en: Country Not Found Text Modify
it_IT: Modifica Testo Paese Non Trovato

en: Currency Not Found Text Modify
it_IT: Modifica Testo Valuta Non Trovata

en: Modification of File Select Status
it_IT: Modifica Stato Selezione File

en: Show Max Size
it_IT: Mostra Dimensione Massima

en: Individual Style
it_IT: Stile Individuale

en: Individual Field Styling
it_IT: Stilizzazione Campo Individuale

en: Custom Class & Attribute
it_IT: Classe & Attributo Personalizzati

en: Custom Classes and Attributes
it_IT: Classi e Attributi Personalizzati

en: Custom JS and CSS Editor
it_IT: Editor JS e CSS Personalizzato

en: Custom JS and CSS Code Editor
it_IT: Editor Codice JS e CSS Personalizzato

en: Breakpoint Modification
it_IT: Modifica Punto di Interruzione

en: Breakpoint width size modification
it_IT: Modifica Dimensione Larghezza Punto di Interruzione

en: Form Width Modification
it_IT: Modifica Larghezza Modulo

en: Field Clone
it_IT: Clona Campo

en: Field Cloning
it_IT: Clonazione Campo

en: Disable Entry Storing
it_IT: Disabilita memorizzazione voci

en: Capture Google Ads Click
it_IT: Cattura clic su Google Ads

en: Login User
it_IT: Utente connesso

en: Empty Submission
it_IT: Invio vuoto

en: Allowed IP List
it_IT: Elenco IP consentiti

en: Blocked IP
it_IT: IP bloccato

en: Blocked IP List
it_IT: Elenco IP bloccati

en: Entry Limit
it_IT: Limite voci

en: Single Entry for each IP
it_IT: Unica voce per ogni IP

en: Form Entry Edit
it_IT: Modifica voce modulo

en: Honeypot trap
it_IT: Trappola Honeypot

en: Snackbar Message
it_IT: Messaggio Snackbar

en: Modal Message
it_IT: Messaggio Modale

en: Rating Icon
it_IT: Icona valutazione

en: Rating Message on Hover
it_IT: Messaggio valutazione al passaggio del mouse

en: Rating Message on Select
it_IT: Messaggio valutazione alla selezione

en: PDF Template
it_IT: Modello PDF

en: Custom Theme Feature
it_IT: Funzionalità tema personalizzato

en: Name is the unique identifier for the field. It is used to reference the field in the form submission data.
it_IT: Il nome è l'identificatore univoco per il campo. Viene utilizzato per fare riferimento al campo nei dati di invio del modulo.

en: Label is the title of the field that appears above or beside the field. You can show or hide the field label by toggling this option.
it_IT: L'etichetta è il titolo del campo che appare sopra o accanto al campo. Puoi mostrare o nascondere l'etichetta del campo attivando o disattivando questa opzione.

en: Autocomplete allows you to specify what type of automated assistance the browser should provide for filling out the field, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Learn more</a>
it_IT: L'autocompletamento consente di specificare quale tipo di assistenza automatica il browser deve fornire per compilare il campo, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Per saperne di più</a>

en: Admin Label is the title of the field that will be used as an alternative reference throughout the dashboard. You can toggle this option to use or disable the admin label.
it_IT: L'etichetta amministratore è il titolo del campo che verrà utilizzato come riferimento alternativo in tutto il cruscotto. Puoi attivare o disattivare questa opzione per usare o disabilitare l'etichetta amministratore.

en: Subtitle is an optional description that appears under the Field Label. You can show or hide the field subtitle by toggling this option.
it_IT: Il sottotitolo è una descrizione opzionale che appare sotto l'etichetta del campo. Puoi mostrare o nascondere il sottotitolo del campo attivando o disattivando questa opzione.

en: Helper Text is an optional text that appears beneath the field to provide additional information to the user. You can show or hide the helper text by toggling this option.
it_IT: Il testo di aiuto è un testo opzionale che appare sotto il campo per fornire informazioni aggiuntive all'utente. Puoi mostrare o nascondere il testo di aiuto attivando o disattivando questa opzione.

en: Default Value is the initial value that will appear in the field. You can show or hide the default value by toggling this option.
it_IT: Il valore predefinito è il valore iniziale che apparirà nel campo. Puoi mostrare o nascondere il valore predefinito attivando o disattivando questa opzione.

en: Suggestions allows you to add a custom suggestion list that will display suggestions as the user types in the input field.
it_IT: Suggerimenti consente di aggiungere una lista di suggerimenti personalizzata che mostrerà suggerimenti mentre l'utente digita nel campo di input.

en: Placeholder is the text that appears inside the field before your user enters their own content. You can show or hide the field placeholder by toggling this option.
it_IT: Il segnaposto è il testo che appare all'interno del campo prima che l'utente inserisca il proprio contenuto. Puoi mostrare o nascondere il segnaposto del campo attivando o disattivando questa opzione.

en: This allows browser to display an appropriate virtual keyboard if needed. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Learn more</a>
it_IT: Questo consente al browser di visualizzare una tastiera virtuale appropriata se necessario. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Per saperne di più</a>

en: Input Mask allows you to specify a pattern for the input field, helping users enter data in the correct format.<a target='_blank' href='https://bit-form.com/wp-docs/form-fields/bit-form-input-mask/'>Learn more</a>
it_IT: La maschera di input consente di specificare un modello per il campo di input, aiutando gli utenti a inserire i dati nel formato corretto.<a target='_blank' href='https://bit-form.com/wp-docs/form-fields/bit-form-input-mask/'>Per saperne di più</a>

en: Set a regular expression pattern that the input value should match for the field.
it_IT: Imposta un modello di espressione regolare che il valore di input deve corrispondere per il campo.

en: This allows to make the field mandatory for users to fill out before submitting the form. You can toggle this option to use or disable the required.
it_IT: Questo consente di rendere obbligatorio il campo che gli utenti devono compilare prima di inviare il modulo. Puoi attivare o disattivare questa opzione per abilitare o disabilitare il campo obbligatorio.

en: The hide field feature allows you to hide the field from the user on the form. You can toggle this option to show or hide the field.
it_IT: La funzione di nascondere il campo consente di nascondere il campo all'utente nel modulo. Puoi attivare o disattivare questa opzione per mostrare o nascondere il campo.

en: The reverse button feature allows to reverse the clear and undo button. You can toggle this option to reverse clear and undo button.
it_IT: La funzione del pulsante inverso consente di invertire il pulsante cancella e annulla. Puoi attivare o disattivare questa opzione per invertire i pulsanti cancella e annulla.

en: Readonly feature allows you to set a field as read-only, meaning that users will not be able to edit the content of that field. You can toggle this option to enable or disable the setting.
it_IT: La funzione di sola lettura consente di impostare un campo come di sola lettura, il che significa che gli utenti non potranno modificare il contenuto di quel campo. Puoi attivare o disattivare questa opzione per abilitare o disabilitare l'impostazione.

en: Disabling a field prevents users from interacting with it or entering data. You can toggle this option to enable or disable the field as needed.
it_IT: Disabilitare un campo impedisce agli utenti di interagire con esso o di inserire dati. Puoi attivare o disattivare questa opzione per abilitare o disabilitare il campo secondo necessità.

en: Enabling this option will check from the submitted entries whether its value is duplicate.
it_IT: Abilitando questa opzione verrà verificato dalle voci inviate se il suo valore è duplicato.

en: Enabling this option will check from your WordPress user database whether its value is duplicate.
it_IT: Abilitando questa opzione verrà verificato dal database utenti di WordPress se il suo valore è duplicato.

en: Stripe provide a variety of themes for the payment form. You can choose the theme that best suits theme your payment form. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Learn more</a>
it_IT: Stripe fornisce una varietà di temi per il modulo di pagamento. Puoi scegliere il tema che meglio si adatta al tuo modulo di pagamento. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Per saperne di più</a>

en: Stripe provide minimum or maximum amount for different payment method type and currency. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>learn more</a>
it_IT: Stripe fornisce importi minimi o massimi per diversi tipi di metodo di pagamento e valuta. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>per saperne di più</a>

en: Allows you to preset the language to be used in the hosted payment pages shown to the consumer. This option is Optional. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>learn more</a>
it_IT: Consente di preimpostare la lingua da utilizzare nelle pagine di pagamento ospitate mostrate al consumatore. Questa opzione è facoltativa. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>per saperne di più</a>

en: Mollie provide a description for the payment. This option is required. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>learn more</a>. and also you add field value in this description. e.g: This Payment from Name: ${field_key}
it_IT: Mollie richiede una descrizione per il pagamento. Questa opzione è obbligatoria. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>scopri di più</a>. e puoi anche aggiungere il valore del campo in questa descrizione. es: Questo pagamento da Nome: ${field_key}

en: You can add or remove Undo button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Undo button.
it_IT: Puoi aggiungere o rimuovere il pulsante Annulla dal campo Firma. Puoi attivare o disattivare questa opzione per aggiungere o rimuovere il pulsante Annulla.

en: You can add or remove Clear button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Clear button.
it_IT: Puoi aggiungere o rimuovere il pulsante Cancella dal campo Firma. Puoi attivare o disattivare questa opzione per aggiungere o rimuovere il pulsante Cancella.

en: This allows to show the rating message on hover. You can toggle this option to show or hide the rating message on hover.
it_IT: Questo permette di mostrare il messaggio di valutazione al passaggio del mouse. Puoi attivare o disattivare questa opzione per mostrare o nascondere il messaggio di valutazione al passaggio del mouse.

en: This allows to show the rating message on rating selected. You can toggle this option to show or hide the rating message on rating selected.
it_IT: Questo permette di mostrare il messaggio di valutazione alla selezione della valutazione. Puoi attivare o disattivare questa opzione per mostrare o nascondere il messaggio di valutazione alla selezione della valutazione.

en: By enabling this feature, you will enable to select multiple image.
it_IT: Abilitando questa funzione, potrai selezionare più immagini.

en: By enabling this feature, you will be hide image label.
it_IT: Abilitando questa funzione, l'etichetta dell'immagine sarà nascosta.

en: This allows to show the header icon. You can toggle this option to show or hide the header icon.
it_IT: Questo permette di mostrare l'icona nell'intestazione. Puoi attivare o disattivare questa opzione per mostrare o nascondere l'icona nell'intestazione.

en: This allows to show the stem button settings. You can toggle this option to show or hide the stem button settings.
it_IT: Questo permette di mostrare le impostazioni del pulsante stelo. Puoi attivare o disattivare questa opzione per mostrare o nascondere le impostazioni del pulsante stelo.

en: This allows to show the step label. You can toggle this option to show or hide the step label.
it_IT: Questo permette di mostrare l'etichetta del passaggio. Puoi attivare o disattivare questa opzione per mostrare o nascondere l'etichetta del passaggio.

en: This allows to show the step subtitle. You can toggle this option to show or hide the step subtitle.
it_IT: Questo permette di mostrare il sottotitolo del passaggio. Puoi attivare o disattivare questa opzione per mostrare o nascondere il sottotitolo del passaggio.

en: Container Class allows you to add custom CSS classes to the field container. You can use this to apply custom styles to the field wrapper.
it_IT: La classe del contenitore ti permette di aggiungere classi CSS personalizzate al contenitore del campo. Puoi usarla per applicare stili personalizzati al contenitore del campo.

en: Allow only one entry for each IP address.
it_IT: Consenti una sola registrazione per ogni indirizzo IP.

en: Allow only logged in users to submit the form.
it_IT: Consenti solo agli utenti autenticati di inviare il modulo.

en: This will prevent empty form submission.
it_IT: Questo impedirà l'invio del modulo vuoto.

en: This will validate the field when the user leaves the field.
it_IT: Questo convaliderà il campo quando l'utente lo abbandona.

en: This will disable storing the user entry in the database.
it_IT: Questo disabiliterà la memorizzazione dell'inserimento dell'utente nel database.

en: This will enable reCAPTCHA v3.
it_IT: Questo abiliterà reCAPTCHA v3.

en: This will limit the number of entries.
it_IT: Questo limiterà il numero di inserimenti.

en: this will limit the form submission for specific period.
it_IT: Questo limiterà l'invio del modulo per un periodo specifico.

en: This will block the specific IP address from submitting the form.
it_IT: Questo bloccherà l'indirizzo IP specifico dall'inviare il modulo.

en: This will allow the specific IP address to submit the form.
it_IT: Questo permetterà all'indirizzo IP specifico di inviare il modulo.

en: This will enable Google Ads conversion tracking.
it_IT: Questo abiliterà il tracciamento delle conversioni di Google Ads.

en: How to Configure Confirmation Message/Redirect page
it_IT: Come configurare il messaggio di conferma/la pagina di reindirizzamento

en: How to Configure Conditional Logic
it_IT: Come configurare la logica condizionale

en: How to enable Conversational Form
it_IT: Come abilitare il modulo conversazionale

en: How to Setup Integrations
it_IT: Come configurare le integrazioni

en: How to Configure Email Templates
it_IT: Come configurare i modelli email

en: How to Setup ACF integration
it_IT: Come configurare l'integrazione ACF

en: How to Setup ActiveCampaign integration
it_IT: Come configurare l'integrazione ActiveCampaign

en: How to Setup Acumbamail integration
it_IT: Come configurare l'integrazione Acumbamail

en: How to Setup Autonami integration
it_IT: Come configurare l'integrazione Autonami

en: How to Setup Dropbox integration
it_IT: Come configurare l'integrazione Dropbox

en: How to Setup Elastic Email Integration
it_IT: Come configurare l'integrazione Elastic Email

en: How to Setup Encharge integration
it_IT: Come configurare l'integrazione Encharge

en: How to Setup Fluent-CRM integration
it_IT: Come configurare l'integrazione Fluent-CRM

en: How to Setup Google Sheets integration
it_IT: Come configurare l'integrazione Google Sheets

en: How to Setup Integrately integration
it_IT: Come configurare l'integrazione Integrately

en: How to Setup Integromat integration
it_IT: Come configurare l'integrazione Integromat

en: How to Setup MailChamp integration
it_IT: Come configurare l'integrazione MailChamp

en: How to Setup MailPoet integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con MailPoet

en: How to Setup MailerLite integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con MailerLite

en: How to Setup MetaBox integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con MetaBox

en: How to Setup Pabbly integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Pabbly

en: How to Setup Pods integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Pods

en: How to Setup Brevo(SendinBlue) integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Brevo (SendinBlue)

en: How to Setup Telegram integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Telegram

en: How to Setup WooCommerce integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con WooCommerce

en: How to Setup Zapier integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zapier

en: How to Setup Zoho Analytics integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho Analytics

en: How to Setup Zoho Bigin integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho Bigin

en: How to Setup Zoho Campaigns integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho Campaigns

en: How to Setup Zoho Creator integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho Creator

en: How to Setup Zoho-CRM integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho CRM

en: How to Setup Zoho Desk integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho Desk

en: How to Setup Zoho Flow integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho Flow

en: How to Setup Zoho Mail integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho Mail

en: How to Setup Zoho Marketing Hub integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho Marketing Hub

en: How to Setup Zoho Projects integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho Projects

en: How to Setup Zoho Recruit integration
it_IT: Come configurare l'integrazione con Zoho Recruit

en: How to Setup Zoho Sheet integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di Zoho Sheet

en: How to Setup Zoho Sign integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di Zoho Sign

en: How to Setup Zoho Work Drive integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di Zoho Work Drive

en: How to Configure Double Opt-In
it_IT: Come configurare il Double Opt-In

en: How to Configure Form Abandonment
it_IT: Come configurare l'abbandono del modulo

en: How to Configure PDF Template
it_IT: Come configurare il modello PDF

en: How to Setup FlowMattic integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di FlowMattic

en: How to Setup AutomatorWP integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di AutomatorWP

en: How to Setup Uncanny Automator integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di Uncanny Automator

en: How to Setup Automate Hub by Sperse.IO integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di Automate Hub di Sperse.IO

en: How to Setup Thrive Automator integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di Thrive Automator

en: How to Setup WP Webhooks integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di WP Webhooks

en: How to Setup Advanced Form Integration
it_IT: Come configurare l'integrazione avanzata del modulo

en: How to Setup IFTTT integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di IFTTT

en: How to Setup n8n.io integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di n8n.io

en: How to Setup Sure Triggers integration
it_IT: Come configurare l'integrazione di Sure Triggers

en: How to Configure WP User Registration
it_IT: Come configurare la registrazione utenti WP

en: Allow Only logged in users to view all entries
it_IT: Consenti solo agli utenti autenticati di visualizzare tutte le voci

en: Allow logged in users to edit form entries
it_IT: Consenti agli utenti autenticati di modificare le voci del modulo

en: Allow to Configure Global Validation Message
it_IT: Consenti di configurare il messaggio di convalida globale

en: How to add Custom CSS/JS
it_IT: Come aggiungere CSS/JS personalizzati
