Bit Form 3.0.0 - en to id_ID translation catalogue (2583 entries)

note: Description of the plugin
en: Contact Form Builder Plugin: Multi Step Contact Form, Payment Form, Custom Contact Form Plugin by Bit Form
id_ID: Plugin Pembuat Form Kontak: Form Kontak Multi Langkah, Form Pembayaran, Plugin Form Kontak Kustom oleh Bit Form

note: Author of the plugin
en: Contact Form Builder - Bit Form
id_ID: Pembuat Form Kontak - Bit Form

en: Token expired
id_ID: Token kedaluwarsa

en: No Integration Found
id_ID: Integrasi Tidak Ditemukan

en: No Connected App Found
id_ID: Aplikasi Terhubung Tidak Ditemukan

en: Some of the test fields are empty or an invalid email supplied
id_ID: Beberapa bidang uji kosong atau email yang diberikan tidak valid

en: Migration Complete
id_ID: Migrasi Selesai

en: Invalid file type
id_ID: Jenis file tidak valid

en: Invalid form id
id_ID: ID form tidak valid

en: Meta Box must be activated!
id_ID: Meta Box harus diaktifkan!

en: Conversational CSS Saved Successfully!
id_ID: Conversational CSS Berhasil Disimpan!

en: Bit Form - Most advanced form builder and entries management plugin
id_ID: Bit Form - Plugin pembuat form dan manajemen entri paling canggih

en: All Forms
id_ID: Semua Form

en: Form Templates
id_ID: Template Form

en: App Settings
id_ID: Pengaturan Aplikasi

en: Integrations
id_ID: Integrasi

en: PDF Setting
id_ID: Pengaturan PDF

en: Bit Form API
id_ID: API Bit Form

en: Payments
id_ID: Pembayaran

en: Doc & Support
id_ID: Dok & Dukungan

en: Get 74% OFF
id_ID: Dapatkan Diskon 74%

en: Template not found, by this name:
id_ID: Template tidak ditemukan, dengan nama ini:

en: Error Occurred, Please Reload
id_ID: Terjadi Kesalahan, Silakan Muat Ulang

en: You are allowed to add maximum 2 workflows
id_ID: Anda diizinkan menambahkan maksimal 2 alur kerja

en: Can not save empty form.
id_ID: Tidak bisa menyimpan formulir kosong.

en: Form Name Should Be Within 50 Characters
id_ID: Nama Formulir Harus Maksimal 50 Karakter

en: All Entries
id_ID: Semua Entri

en: Form Saved successfully
id_ID: Formulir berhasil disimpan

en: User
id_ID: Pengguna

en: IP address
id_ID: Alamat IP

en: Form update failed.
id_ID: Pembaruan formulir gagal.

en: Error Occured in saving %s
id_ID: Terjadi kesalahan saat menyimpan %s

en: Form updated successfully.
id_ID: Formulir berhasil diperbarui.

en: Form status change failed.
id_ID: Perubahan status formulir gagal.

en: Form status changed successfully
id_ID: Status formulir berhasil diubah

en: Form id is empty.
id_ID: ID formulir kosong.

en: Form is not exists.
id_ID: Formulir tidak ada.

en: Form id is invalid.
id_ID: ID formulir tidak valid.

en: Form deleted successfully.
id_ID: Formulir berhasil dihapus.

en: Form id is invalid
id_ID: ID formulir tidak valid

en: Forms deleted successfully.
id_ID: Formulir berhasil dihapus.

en: Form does not exists.
id_ID: Formulir tidak ada.

en: Form duplicated successfully
id_ID: Formulir berhasil diduplikasi

en: Please import a valid json.
id_ID: Harap impor json yang valid.

en: Form imported successfully.
id_ID: Formulir berhasil diimpor.

en: Form does not exists
id_ID: Formulir tidak ada

en: Entry Not Found!
id_ID: Entri Tidak Ditemukan!

en: Invalid Form ID or Entries ID.
id_ID: ID Formulir atau ID Entri tidak valid.

en: Entries id is invalid
id_ID: ID entri tidak valid

en: Form does not exist.
id_ID: Formulir tidak ada.

en: Entry Deletetion prevented by workflow
id_ID: Penghapusan entri dicegah oleh alur kerja

en: Entry Deleted successfully
id_ID: Entri berhasil dihapus

en: Entry Deleted successfully, Some prevented by workflow
id_ID: Entri berhasil dihapus, Beberapa dicegah oleh alur kerja

en: Form entry deletion failed.
id_ID: Penghapusan entri formulir gagal.

en: Form id or entries id is invalid
id_ID: ID formulir atau ID entri tidak valid

en: Form does not exist
id_ID: Formulir tidak ada

en: Entry Duplicated successfully
id_ID: Entri berhasil diduplikasi

en: Entries Duplicated successfully
id_ID: Entri berhasil diduplikasi

en: Form entries does not exist.
id_ID: Entri formulir tidak ada.

en: Failed to update, Data is empty.
id_ID: Gagal memperbarui, Data kosong.

en: Invalid Form ID or entries ID.
id_ID: ID Formulir atau ID entri tidak valid.

en: Invalid Form id or entries id.
id_ID: ID formulir atau ID entri tidak valid.

en: Integration deleted
id_ID: Integrasi dihapus

en: Message deleted
id_ID: Pesan dihapus

en: workflow deleted
id_ID: alur kerja dihapus

en: Email Template deleted
id_ID: Template Email dihapus

en: Email Template duplicated
id_ID: Template Email diduplikasi

en: Report preferrences saved successfully
id_ID: Preferensi laporan berhasil disimpan

en: g-ReCAPTCHA details is empty
id_ID: Detail g-ReCAPTCHA kosong

en: reCAPTCHA saved successfully
id_ID: reCAPTCHA berhasil disimpan

en: reCAPTCHA updated successfully
id_ID: reCAPTCHA berhasil diperbarui

en: Setting details is empty
id_ID: Detail pengaturan kosong

en: Please re-check your Client ID & Secret
id_ID: Silakan periksa kembali Client ID & Secret Anda

en: Payment setting saved successfully
id_ID: Pengaturan pembayaran berhasil disimpan

en: Payment setting updated successfully
id_ID: Pengaturan pembayaran berhasil diperbarui

en: This field is required
id_ID: Kolom ini wajib diisi

en: Please, enter a valid email address
id_ID: Silakan masukkan alamat email yang valid

en: Please, enter a valid URL
id_ID: Silakan masukkan URL yang valid

en: Minimum ${field.minimum} is required
id_ID: Minimum ${field.minimum} dibutuhkan

en: Maximum ${field.maximum} is allowed
id_ID: Maksimum ${field.maximum} diperbolehkan

en: Please, enter only numbers
id_ID: Silakan masukkan hanya angka

en: Please, enter a valid phone number
id_ID: Silakan masukkan nomor telepon yang valid

en: Select at least ${field.minimum} option(s)
id_ID: Pilih setidaknya ${field.minimum} opsi

en: Please, select no more than ${field.maximum} option(s)
id_ID: Silakan pilih tidak lebih dari ${field.maximum} opsi

en: Input does not match the required pattern
id_ID: Input tidak sesuai pola yang dibutuhkan

en: Minimum ${field.minimum_file} file(s) required
id_ID: Minimum ${field.minimum_file} file dibutuhkan

en: Maximum ${field.maximum_file} file(s) allowed
id_ID: Maksimum ${field.maximum_file} file diperbolehkan

en: Maximum file size exceeded. (Max: ${field.maximum_size}MB)
id_ID: Ukuran file melebihi batas. (Maks: ${field.maximum_size}MB)

en: File type is not supported
id_ID: Tipe file tidak didukung

en: This value is already taken. Please, choose a different one.
id_ID: Nilai ini sudah digunakan. Silakan pilih yang lain.

en: This username or email is already registered. Please, use another.
id_ID: Nama pengguna atau email ini sudah terdaftar. Silakan gunakan yang lain.

en: Custom Option Required
id_ID: Opsi Kustom Wajib

en: Minimum amount of ${field.minimum_amount} is required
id_ID: Jumlah minimum ${field.minimum_amount} dibutuhkan

en: Maximum amount of ${field.maximum_amount} is allowed
id_ID: Jumlah maksimum ${field.maximum_amount} diperbolehkan

en: Form data is empty
id_ID: Data formulir kosong

en: At least 1 condition needed
id_ID: Setidaknya diperlukan 1 kondisi

en: Result is empty
id_ID: Hasil kosong

en: Nothing to update
id_ID: Tidak ada yang diperbarui

en: Nothing to duplicate
id_ID: Tidak ada yang diduplikasi

en: prepared query is empty
id_ID: kueri yang disiapkan kosong

en: is required
id_ID: diperlukan

en: Minimum number is
id_ID: Jumlah minimum adalah

en: Maximum number is
id_ID: Jumlah maksimum adalah

en: Email is invalid
id_ID: Email tidak valid

en: URL is invalid
id_ID: URL tidak valid

en: Sorry, Error occurred in saving form entry
id_ID: Maaf, terjadi kesalahan saat menyimpan entri formulir

en: Sorry, error occurred in logging form entry
id_ID: Maaf, terjadi kesalahan saat mencatat entri formulir

en: Sorry, Error occured in saving form entry data
id_ID: Maaf, terjadi kesalahan saat menyimpan data entri formulir

en: provided form entries does not exists
id_ID: entri formulir yang diberikan tidak ada

en: Entry Updated Successfully
id_ID: Entri berhasil diperbarui

en:  is required.
id_ID:  diperlukan.

en:  should be an email. please provide a valid email address.
id_ID:  harus berupa email. silakan berikan alamat email yang valid.

en:  should be Time Format
id_ID:  harus berupa Format Waktu

en:  should be a phone number
id_ID:  harus berupa nomor telepon

en:  should be a number
id_ID: harus berupa angka

en:  should be an URL
id_ID: harus berupa URL

en:  should be a date
id_ID: harus berupa tanggal

en: Bitform Pages
id_ID: Halaman Bitform

en: Requested parameter is empty
id_ID: Parameter yang diminta kosong

en: module, fields are required for Sendinblue api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk api Sendinblue

en: module, fields are required for Acumbamail api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk api Acumbamail

en: Autonami Pro Plugins not found
id_ID: Plugin Autonami Pro tidak ditemukan

en: module, fields are required for Autonami api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk api Autonami

en: Required data not found.
id_ID: Data yang diperlukan tidak ditemukan.

en: module, fields are required for Elastic Email api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk api Elastic Email

en: module, fields are required for Encharge api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk api Encharge

en: Fluent CRM Plugins not found
id_ID: Plugin Fluent CRM tidak ditemukan

en: Please! Insatall Fluent CRM
id_ID: Tolong! Instal Fluent CRM

en: module, fields are required for Fluent CRM api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk api Fluent CRM

en: module, fields are required for Gist api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk api Gist

en: module, fields are required for Google sheet api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk api Google sheet

en: module, fields are required for Trello api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk api Trello

en: Request parameter is empty
id_ID: Parameter permintaan kosong

en: api key field is required for hubspot api
id_ID: bidang kunci api diperlukan untuk api hubspot

en: Integration execution failed
id_ID: Eksekusi integrasi gagal

en: module, fields are required for Mail Chimp api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk Mail Chimp api

en: Invalid API Token
id_ID: Token API tidak valid

en: module, fields are required for MailerLite api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk MailerLite api

en: Please! Insatall MailPoet
id_ID: Tolong! Instal MailPoet

en: Please! Install MailPoet
id_ID: Tolong! Instal MailPoet

en: module, fields are required for Mail Poet api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk Mail Poet api

en: username, password, fields are required for rapidmail api
id_ID: nama pengguna, kata sandi, bidang diperlukan untuk rapidmail api

en: Recipient List are required for rapidmail api
id_ID: Daftar Penerima diperlukan untuk rapidmail api

en: module, fields are required for SendFox api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk SendFox api

en: module, fields are required for Telegram api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk Telegram api

en: SID, Auth Token,From Number and mapping fields are required for rapidmail api
id_ID: SID, Token Auth, Nomor Pengirim dan pemetaan bidang diperlukan untuk rapidmail api

en: webhook url is empty
id_ID: URL webhook kosong

en: %s is required for woocommerce %s
id_ID: %s diperlukan untuk woocommerce %s

en: WooCommerce must be activated!
id_ID: WooCommerce harus diaktifkan!

en: module and field map are required for woocommerce
id_ID: modul dan pemetaan bidang diperlukan untuk woocommerce

en: workspace, table, fields are required for zoho analytics api
id_ID: workspace, tabel, bidang diperlukan untuk zoho analytics api

en: %s is required for zoho bigin, %s module
id_ID: %s diperlukan untuk zoho bigin, modul %s

en: module, fields are required for zoho bigin api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk zoho bigin api

en: %s is required for zoho campaigns
id_ID: %s diperlukan untuk zoho campaigns

en: list are required for zoho campaigns api
id_ID: daftar diperlukan untuk zoho campaigns api

en: %s is required for zoho creator
id_ID: %s diperlukan untuk zoho creator

en: tokenDetails error
id_ID: kesalahan tokenDetails

en: %s is required for zoho crm, %s module
id_ID: %s diperlukan untuk zoho crm, modul %s

en: zoho crm field %s's maximum length is %s, Given %s
id_ID: panjang maksimum bidang zoho crm %s adalah %s, diberi %s

en: Tag is empty
id_ID: Tag kosong

en: Assignment rules is empty
id_ID: Aturan penugasan kosong

en: RelatedList is empty
id_ID: RelatedList kosong

en: module, layout are required for zoho crm relatedlist
id_ID: modul, tata letak diperlukan untuk zoho crm relatedlist

en: module, layout, fields are required for zoho crm api
id_ID: modul, tata letak, bidang diperlukan untuk zoho crm api

en: %s is required for zoho bigin
id_ID: %s diperlukan untuk zoho bigin

en: list are required for zoho desk api
id_ID: daftar diperlukan untuk zoho desk api

en: module, fields are required for zoho mail api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk zoho mail api

en: is required for zoho marketing hub
id_ID: diperlukan untuk zoho marketing hub

en: list are required for zoho marketingHub api
id_ID: daftar diperlukan untuk zoho marketingHub api

en: %s is required for %s
id_ID: %s diperlukan untuk %s

en: list are required for zoho projects api
id_ID: daftar diperlukan untuk zoho projects api

en: %s is required for zoho recruit, %s module
id_ID: %s diperlukan untuk zoho recruit, modul %s

en: module, fields are required for zoho recruit api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk zoho recruit api

en: module, fields are required for zoho sheet api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk zoho sheet api

en: module, fields are required for zoho sign api
id_ID: modul, bidang diperlukan untuk zoho sign api

en: parent folder are required for zoho workdrive api
id_ID: folder induk diperlukan untuk zoho workdrive api

en: Sorry, Error occured in updated form
id_ID: Maaf, Terjadi kesalahan pada formulir yang diperbarui

en: Bitforms Pages
id_ID: Halaman Bitforms

en: Sorry! Submission limit exceeded.
id_ID: Maaf! Batas pengiriman terlampaui.

en: Sorry! You have exceeded the submission limit.
id_ID: Maaf! Anda telah melewati batas pengiriman.

en: Unknown upload error
id_ID: Kesalahan unggah tidak diketahui

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
id_ID: File yang diunggah melebihi arahan upload_max_filesize di php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
id_ID: File yang diunggah melebihi arahan MAX_FILE_SIZE yang ditentukan dalam formulir HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
id_ID: File yang diunggah hanya sebagian terunggah.

en: No file was uploaded.
id_ID: Tidak ada file yang diunggah.

en: Missing a temporary folder.
id_ID: Folder sementara hilang.

en: Failed to write file to disk.
id_ID: Gagal menulis file ke disk.

en: A PHP extension stopped the file upload.
id_ID: Ekstensi PHP menghentikan unggahan file.

en: Total File size is too large
id_ID: Ukuran total file terlalu besar

en: Upload failed
id_ID: Unggahan gagal

en: Untrusted upload source
id_ID: Sumber unggahan tidak tepercaya

en: Temporary file not accessible
id_ID: File sementara tidak dapat diakses

en: Empty filename
id_ID: Nama file kosong

en: Cannot read file size
id_ID: Tidak dapat membaca ukuran file

en: File size is too large
id_ID: Ukuran file terlalu besar

en: This file type is not allowed
id_ID: Jenis file ini tidak diizinkan

en: File type is not allowed
id_ID: Jenis file tidak diizinkan

en: Invalid SVG
id_ID: SVG tidak valid

en: SVG file is not valid
id_ID: File SVG tidak valid

en: File size is too large after sanitation
id_ID: Ukuran file terlalu besar setelah sanitasi

en: File not allowed by policy
id_ID: File tidak diizinkan oleh kebijakan

en: Form Submitted Successfully
id_ID: Formulir berhasil dikirim

en: provided form does not exists
id_ID: formulir yang disediakan tidak ada

en: Form ID cannot be empty
id_ID: ID Formulir tidak boleh kosong

en: #%s no. Form doesn't exists
id_ID: Formulir no #%s tidak ada

en: #%s no. Form is not active
id_ID: Formulir no #%s tidak aktif

en: Entry Update Successfully
id_ID: Entri berhasil diperbarui

en: Token verification failed
id_ID: Verifikasi token gagal

en: You are already logged in
id_ID: Anda sudah masuk

en: Please submit form with valid fields
id_ID: Harap kirim formulir dengan kolom yang valid

en: Please recheck your reCaptcha Configuration
id_ID: Harap periksa kembali konfigurasi reCaptcha Anda

en: Please verify reCAPTCHA
id_ID: Harap verifikasi reCAPTCHA

en: Please verify hCaptcha
id_ID: Harap verifikasi hCaptcha

en: hCaptcha verification failed
id_ID: Verifikasi hCaptcha gagal

en: Please verify Cloudflare Turnstile Captcha
id_ID: Silakan verifikasi Captcha Cloudflare Turnstile

en: Cloudflare Turnstile Validation Error:
id_ID: Kesalahan Validasi Cloudflare Turnstile:

en: Sorry!! You have already submitted from this IP address
id_ID: Maaf!! Anda sudah mengirim dari alamat IP ini

en: within %s to %s
id_ID: dalam %s sampai %s

en: %s to %s
id_ID: %s sampai %s

en: Form is available %s From %s
id_ID: Form tersedia %s Dari %s

en: Form is available %s
id_ID: Form tersedia %s

en: Form is available on %s
id_ID: Form tersedia pada %s

en: Sorry!! Your IP address is %s, Blocked from submitting the form
id_ID: Maaf!! Alamat IP Anda %s, Diblokir untuk mengirim form

en: Other...
id_ID: Lainnya...

en: Select a Bitform
id_ID: Pilih Bitform

en: Invalid request method. POST required.
id_ID: Metode permintaan tidak valid. Diperlukan POST.

en: No form selected
id_ID: Tidak ada form yang dipilih

en: Please select a form from the Form List available in the Bit Form element settings.
id_ID: Silakan pilih form dari Daftar Form yang tersedia di pengaturan elemen Bit Form.

en: Select Forms
id_ID: Pilih Form

en: Forms
id_ID: Form

en: Unsplash Images
id_ID: Gambar Unsplash

en: Go to the Google reCaptcha V2 Admin Dashboard
id_ID: Pergi ke Dashboard Admin Google reCaptcha V2

en: Click on the Register button and add Label.
id_ID: Klik tombol Daftar dan tambahkan Label.

en: Choose the type of reCaptcha V2 (either I'm not a robot checkbox or Invisible reCaptcha badge).
id_ID: Pilih jenis reCaptcha V2 (baik kotak centang Saya bukan robot atau lencana reCaptcha tak terlihat).

en: Copy Your Domain URL and Goto Google ReCaptcha Dashboard, paste it under Domains.
id_ID: Salin URL Domain Anda dan pergi ke Dashboard Google ReCaptcha, tempelkan di bawah Domains.

en: Click on the Submit button.
id_ID: Klik tombol Submit.

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Google reCaptcha Settings to paste them into the corresponding
id_ID: Anda kemudian akan melihat site key dan secret key. Salin kedua kunci tersebut dan kembali ke Pengaturan Bit form Google reCaptcha untuk menempelkannya ke dalam kolom yang sesuai

en: and
id_ID: dan

en: fields.
id_ID: field.

en: Click on the
id_ID: Klik pada

en: button to apply the settings.
id_ID: tombol untuk menerapkan pengaturan.

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V2 field.
id_ID: Sekarang, silakan pergi ke form Anda dan tambahkan field Google reCaptcha V2.

en: For more details, please visit the
id_ID: Untuk detail lebih lanjut, silakan kunjungi

en: Bit form Google reCaptcha V2 documentation
id_ID: dokumentasi Bit form Google reCaptcha V2

en: and watch
id_ID: dan tonton

en: YouTube Video
id_ID: Video YouTube

en: Go to the Google reCaptcha V3 Admin Dashboard
id_ID: Pergi ke Dashboard Admin Google reCaptcha V3

en: Choose the type of reCaptcha V3 (reCaptcha V3).
id_ID: Pilih tipe reCaptcha V3 (reCaptcha V3).

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V3 field.
id_ID: Sekarang, silakan pergi ke form Anda dan tambahkan field Google reCaptcha V3.

en: Bit form Google reCaptcha V3 documentation
id_ID: dokumentasi Bit form Google reCaptcha V3

en: Go to the Turnstile Admin Dashboard
id_ID: Pergi ke Dashboard Admin Turnstile

en: If you haven't created a Turnstile Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
id_ID: Jika Anda belum membuat Situs Turnstile, klik tombol "Tambah Situs" dan isi kolom yang diperlukan.

en: If you already have a Turnstile Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
id_ID: Jika Anda sudah memiliki Situs Turnstile, klik Nama Situs untuk membuka Dasbor Situs.

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Turnstile Settings to paste them into the corresponding
id_ID: Anda akan melihat kunci situs dan kunci rahasia. Salin kedua kunci tersebut dan kembali ke Pengaturan Turnstile Bit form untuk menempelkannya ke kolom yang sesuai

en: Now, Please go to your form and add a Turnstile field.
id_ID: Sekarang, silakan buka formulir Anda dan tambahkan bidang Turnstile.

en: Bit form Turnstile documentation
id_ID: Dokumentasi Turnstile Bit form

en: Go to the hCaptcha Admin Dashboard
id_ID: Buka Dasbor Admin hCaptcha

en: If you haven't created a hCaptcha Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
id_ID: Jika Anda belum membuat Situs hCaptcha, klik tombol "Tambah Situs" dan isi kolom yang diperlukan.

en: If you already have a hCaptcha Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
id_ID: Jika Anda sudah memiliki Situs hCaptcha, klik Nama Situs untuk membuka Dasbor Situs.

en: You will then see the site. Copy
id_ID: Anda akan melihat situs tersebut. Salin

en: and back to Bit form hCaptcha Settings to paste in Site Key fields.
id_ID: dan kembali ke Pengaturan hCaptcha Bit form untuk menempelkan di kolom Kunci Situs.

en: Then get the secret key. Go to the Profile → Settings and click the secret tab. You will find secret list or Generate New Secret.
id_ID: Kemudian dapatkan kunci rahasia. Buka Profil → Pengaturan dan klik tab rahasia. Anda akan menemukan daftar rahasia atau Buat Rahasia Baru.

en: Now, Please go to your form and add a hCaptcha field.
id_ID: Sekarang, silakan buka formulir Anda dan tambahkan bidang hCaptcha.

en: Bit form hCaptcha documentation
id_ID: Dokumentasi hCaptcha Bit form

en: Captcha Settings
id_ID: Pengaturan Captcha

en: Note:
id_ID: Catatan:

en: Please click on the available Captcha option for configuration.
id_ID: Silakan klik opsi Captcha yang tersedia untuk konfigurasi.

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Captcha Settings Updated
id_ID: Pengaturan Captcha Diperbarui

en: reCAPTCHA is a free service that protects your website from spam and abuse.
id_ID: reCAPTCHA adalah layanan gratis yang melindungi situs web Anda dari spam dan penyalahgunaan.

en: Learn More
id_ID: Pelajari Lebih Lanjut

en: Domain URL:
id_ID: URL Domain:

en: To get Site Key and SECRET , Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan Site Key dan SECRET, Silakan Kunjungi

en: Update
id_ID: Perbarui

en: hCaptcha is a free service that protects your website from spam and abuse.
id_ID: hCaptcha adalah layanan gratis yang melindungi situs web Anda dari spam dan penyalahgunaan.

en: To get Site Key and Secret, Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan Site Key dan Secret, Silakan Kunjungi

en: hCaptcha Admin Dashboard
id_ID: Dasbor Admin hCaptcha

en: Turnstile is a free service that protects your website from spam and abuse.
id_ID: Turnstile adalah layanan gratis yang melindungi situs web Anda dari spam dan penyalahgunaan.

en: How to set up
id_ID: Cara mengatur

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Are you sure to delete this template
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus template ini

en: Duplicate
id_ID: Duplikat

en: Are you sure to duplicate this template?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menduplikasi template ini?

en: Template Name
id_ID: Nama Template

en: Action
id_ID: Aksi

en: Email Templates
id_ID: Template Email

en: How to setup Email Templates & Send Email Notification:
id_ID: Cara mengatur Template Email & Mengirim Notifikasi Email:

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Add New Template
id_ID: Tambah Template Baru

en: Empty
id_ID: Kosong

en: Post Type cann't be empty
id_ID: Tipe Post tidak boleh kosong

en: Post Status cann't be empty
id_ID: Status Post tidak boleh kosong

en: Please map mandatory fields
id_ID: Harap petakan kolom wajib

en: Integration Name
id_ID: Nama Integrasi

en: Integration Name...
id_ID: Nama Integrasi...

en: Post Type
id_ID: Tipe Post

en: Refresh Post Types
id_ID: Segarkan Tipe Post

en: Post Status
id_ID: Status Post

en: Select Status
id_ID: Pilih Status

en: Author
id_ID: Penulis

en: Select Author
id_ID: Pilih Penulis

en: Comment Status
id_ID: Status Komentar

en: Field Mapping
id_ID: Pemetaan Kolom

en: Form Fields
id_ID: Kolom Formulir

en: Post Fields
id_ID: Kolom Post

en: ACF fields Mapping
id_ID: Pemetaan bidang ACF

en: Refresh ACF fields
id_ID: Segarkan bidang ACF

en: ACF Fields
id_ID: Bidang ACF

en: ACF File Upload Fields Map
id_ID: Pemetaan Bidang Unggah File ACF

en: Error Occured
id_ID: Terjadi Kesalahan

en: Loading ACF Fields...
id_ID: Memuat Bidang ACF...

en: Loading Post Types...
id_ID: Memuat Jenis Postingan...

en: Select one of the defined WordPress post types Or custom post types for the post.
id_ID: Pilih salah satu jenis posting WordPress yang telah ditentukan atau jenis posting khusus untuk posting.

en: Select Post Type
id_ID: Pilih Jenis Postingan

en: Select the status for the post. If published status is selected and the post date is in the future, it will automatically be changed to scheduled
id_ID: Pilih status untuk posting. Jika status diterbitkan dipilih dan tanggal posting di masa depan, status akan otomatis berubah menjadi terjadwal

en: Select the user to be assigned to the post.
id_ID: Pilih pengguna yang akan ditugaskan ke posting.

en: Select Field
id_ID: Pilih Bidang

en: Custom...
id_ID: Kustom...

en: Custom Value
id_ID: Nilai Kustom

en: Connect New Active Campaing API
id_ID: Hubungkan API Active Campaign Baru

en: Update ActiveCampaign
id_ID: Perbarui ActiveCampaign

en: Update Responses with ActiveCampaign existing email?
id_ID: Perbarui Respons dengan email ActiveCampaign yang sudah ada?

en: Integration name cann't be empty
id_ID: Nama integrasi tidak boleh kosong

en: Access API Key cann't be empty
id_ID: Kunci API Akses tidak boleh kosong

en: Access API URL cann't be empty
id_ID: URL API Akses tidak boleh kosong

en: Authorized Successfully
id_ID: Otorisasi Berhasil

en: Integration Name:
id_ID: Nama Integrasi:

en: Access API URL:
id_ID: URL API Akses:

en: Access API URL...
id_ID: URL API Akses...

en: Access API Key:
id_ID: Kunci API Akses:

en: Access API Key...
id_ID: Kunci API Akses...

en: ActiveCampaign lists refreshed
id_ID: Daftar ActiveCampaign diperbarui

en: No ActiveCampaign lists found. Try changing the header row number or try again
id_ID: Tidak ditemukan daftar ActiveCampaign. Coba ubah nomor baris header atau coba lagi

en: ActiveCampaign lists refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan daftar ActiveCampaign gagal. silakan coba lagi

en: ActiveCampaign tags refreshed
id_ID: Tag ActiveCampaign diperbarui

en: No ActiveCampaign tags found. Try changing the header row number or try again
id_ID: Tidak ditemukan tag ActiveCampaign. Coba ubah nomor baris header atau coba lagi

en: ActiveCampaign tags refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan tag ActiveCampaign gagal. silakan coba lagi

en: ActiveCampaign fields refreshed
id_ID: Field ActiveCampaign diperbarui

en: No ActiveCampaign fields found. Try changing the header row number or try again
id_ID: Tidak ditemukan field ActiveCampaign. Coba ubah nomor baris header atau coba lagi

en: ActiveCampaign fields refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan field ActiveCampaign gagal. silakan coba lagi

en: Connected API:
id_ID: API Terhubung:

en: Select an App
id_ID: Pilih Aplikasi

en: List:
id_ID: Daftar:

en: Select List
id_ID: Pilih Daftar

en: Tags:
id_ID: Tag:

en: Refresh Activecapmaign Tags
id_ID: Segarkan Tag Activecapmaign

en: Map Fields
id_ID: Pemetaan Kolom

en: Refresh Activecapmaign Field
id_ID: Segarkan Kolom Activecapmaign

en: ActiveCampaign Fields
id_ID: Kolom ActiveCampaign

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: To Get Auth token, Please Visit
id_ID: Untuk Mendapatkan Token Auth, Silakan Kunjungi

en: Acumbamail documentation
id_ID: Dokumentasi Acumbamail

en: Auth Token:
id_ID: Token Auth:

en: Auth Token...
id_ID: Token Auth...

en: All list field fetched successfully
id_ID: Semua kolom daftar berhasil diambil

en: Failed to fetch list fields
id_ID: Gagal mengambil kolom daftar

en: Lists fetched successfully
id_ID: Daftar berhasil diambil

en: Lists fetch failed. please try again
id_ID: Pengambilan daftar gagal. silakan coba lagi

en: Api Key can't be empty
id_ID: Kunci API tidak boleh kosong

en: Authorized successfully
id_ID: Berhasil terotorisasi

en: Authorized failed
id_ID: Gagal terotorisasi

en: Connected API List:
id_ID: Daftar API Terhubung:

en: Select API
id_ID: Pilih API

en: Actions:
id_ID: Tindakan:

en: Select Actions
id_ID: Pilih Tindakan

en: All List:
id_ID: Semua Daftar:

en: Fetch Subscriber List
id_ID: Ambil Daftar Pelanggan

en: Field Map
id_ID: Pemetaan Kolom

en: Refresh Acumbamail Fields
id_ID: Segarkan Kolom Acumbamail

en: Acumbamail Fields
id_ID: Kolom Acumbamail

en: Authorized ✔
id_ID: Diizinkan ✔

en: Authorize
id_ID: Izinkan

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: Skip exist Contact
id_ID: Lewati Kontak yang Ada

en: Skip if contact already exist in Autonami
id_ID: Lewati jika kontak sudah ada di Autonami

en: Connect Successfully
id_ID: Berhasil Terhubung

en: Autonami lists and tags refreshed
id_ID: Daftar dan tag Autonami telah disegarkan

en: Autonami lists and tags refresh failed Cause:
id_ID: Gagal menyegarkan daftar dan tag Autonami Penyebab:

en: please try again
id_ID: silakan coba lagi

en: Autonami lists and tags refresh failed. please try again
id_ID: Gagal menyegarkan daftar dan tag Autonami. silakan coba lagi

en: Autonami fields refreshed
id_ID: Kolom Autonami telah disegarkan

en: No Autonami fields found. Try changing the header row number or try again
id_ID: Tidak ditemukan kolom Autonami. Coba ubah nomor baris header atau coba lagi

en: Autonami fields refresh failed. please try again
id_ID: Gagal menyegarkan kolom Autonami. silakan coba lagi

en: Autonami Lists:
id_ID: Daftar Autonami:

en: Refresh Autonami Lists And Tags
id_ID: Segarkan Daftar dan Tag Autonami

en: Autonami Tags:
id_ID: Tag Autonami:

en: Refresh Autonami Fields
id_ID: Segarkan Field Autonami

en: Autonami Fields
id_ID: Field Autonami

en: Loaded integration:
id_ID: Integrasi yang dimuat:

en: Integration Info
id_ID: Info Integrasi

en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: App
id_ID: Aplikasi

en: Authorize New Dropbox App
id_ID: Otorisasi Aplikasi Dropbox Baru

en: Delete File From Wordpress
id_ID: Hapus File dari Wordpress

en: Delete file from Wordpress after upload in Dropbox
id_ID: Hapus file dari Wordpress setelah diunggah ke Dropbox

en: Please enter API key and API secret
id_ID: Silakan masukkan kunci API dan rahasia API

en: To Get Api Key & Secret, Please Visit
id_ID: Untuk Mendapatkan Kunci & Rahasia Api, Silakan Kunjungi

en: Dropbox API Console
id_ID: Konsol API Dropbox

en: Dropbox Api Key:
id_ID: Kunci Api Dropbox:

en: Api Key...
id_ID: Kunci Api...

en: Dropbox Api Secret:
id_ID: Rahasia Api Dropbox:

en: Api Secret...
id_ID: Rahasia Api...

en: To Get Access Code, Please Visit
id_ID: Untuk Mendapatkan Kode Akses, Silakan Kunjungi

en: Dropbox Access Code
id_ID: Kode Akses Dropbox

en: Dropbox Access Code:
id_ID: Kode Akses Dropbox:

en: Access Code...
id_ID: Kode Akses...

en: Error Occurred
id_ID: Terjadi Kesalahan

en: Loading Dropbox Folders List...
id_ID: Memuat Daftar Folder Dropbox...

en: Dropbox ApiKey, ApiSecret & Access Code can't be empty
id_ID: Dropbox ApiKey, ApiSecret & Kode Akses tidak boleh kosong

en: Authorization failed Cause:
id_ID: Otorisasi gagal Karena:

en: Authorization failed. please try again
id_ID: Otorisasi gagal. silakan coba lagi

en: Select Folder
id_ID: Pilih Folder

en: Fetch All Dropbox Folders
id_ID: Ambil Semua Folder Dropbox

en: File Input
id_ID: Input File

en: Dropbox Folder
id_ID: Folder Dropbox

en: Integration Settings
id_ID: Pengaturan Integrasi

en: Add Status to contact
id_ID: Tambahkan Status ke kontak

en: API Key cann't be empty
id_ID: API Key tidak boleh kosong

en: To get API Key, Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan API Key, Silakan Kunjungi

en: Elastic Email API Console
id_ID: Konsol API Elastic Email

en: Loading Lists...
id_ID: Memuat Daftar...

en: Lists:
id_ID: Daftar:

en: Fetch All Recipients
id_ID: Ambil Semua Penerima

en: Elastic Email Fields
id_ID: Kolom Elastic Email

en: API key
id_ID: Kunci API

en: To get API , Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan API, Silakan Kunjungi

en: Encharge API Console
id_ID: Konsol API Encharge

en: Encharge fields refreshed
id_ID: Kolom Encharge diperbarui

en: No Encharge fields found. Try changing the header row number or try again
id_ID: Tidak ditemukan kolom Encharge. Coba ubah nomor baris header atau coba lagi

en: Encharge fields refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan kolom Encharge gagal. silakan coba lagi

en: Encharge Fields
id_ID: Kolom Encharge

en: Skip if contact already exist in FluentCRM
id_ID: Lewati jika kontak sudah ada di FluentCRM

en: Enable Double Option for new contacts
id_ID: Aktifkan Double Opt-in untuk kontak baru

en: FluentCRM list refreshed
id_ID: Daftar FluentCRM diperbarui

en: FluentCRM list refresh failed Cause:
id_ID: Pembaruan daftar FluentCRM gagal Penyebab:

en: FluentCRM list refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan daftar FluentCRM gagal. silakan coba lagi

en: Fluent CRM fields refreshed
id_ID: Kolom Fluent CRM diperbarui

en: No Fluent CRM fields found. Try changing the header row number or try again
id_ID: Tidak ditemukan kolom Fluent CRM. Coba ubah nomor baris header atau coba lagi

en: Fluent CRM fields refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan kolom Fluent CRM gagal. silakan coba lagi

en: Fluent CRM List:
id_ID: Daftar Fluent CRM:

en: Select Fluent CRM list
id_ID: Pilih daftar Fluent CRM

en: Refresh Fluent CRM List
id_ID: Segarkan Daftar Fluent CRM

en: Fluent CRM Tags:
id_ID: Tag Fluent CRM:

en: Fluent CRM Fields
id_ID: Field Fluent CRM

en: Tags
id_ID: Tag

en: Add tags to contact
id_ID: Tambahkan tag ke kontak

en: Refresh Tags
id_ID: Segarkan Tag

en: Integration API Key...
id_ID: Kunci API Integrasi...

en: To get API, Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan API, Silakan Kunjungi

en: Getgist API Console
id_ID: Konsol API Getgist

en: Loading Tags...
id_ID: Memuat Tag...

en: User Type:
id_ID: Tipe Pengguna:

en: Select User Type
id_ID: Pilih Tipe Pengguna

en: Gist Fields
id_ID: Field Gist

en: Authorize New Google App
id_ID: Otorisasi Aplikasi Google Baru

en: Update Row
id_ID: Perbarui Baris

en: Control how the row gets updated.
id_ID: Kontrol bagaimana baris diperbarui.

en: Update google Sheet
id_ID: Perbarui Google Sheet

en: Update Responses with Google Sheet?
id_ID: Perbarui Respons dengan Google Sheet?

en: Enter the criteria to update rows. Please use the below format.
id_ID: Masukkan kriteria untuk memperbarui baris. Silakan gunakan format di bawah ini.

en: Update Preferance
id_ID: Preferensi Pembaruan

en: update row for first match only?
id_ID: perbarui baris hanya untuk kecocokan pertama?

en: Yes
id_ID: Ya

en: No
id_ID: Tidak

en: insert new row if the above criteria doesn't met?
id_ID: masukkan baris baru jika kriteria di atas tidak terpenuhi?

en: Share Settings
id_ID: Pengaturan Berbagi

en: Homepage URL:
id_ID: URL Beranda:

en: Authorized Redirect URIs:
id_ID: URI Pengalihan yang Diotorisasi:

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan ID Klien dan RAHASIA, Silakan Kunjungi

en: Google API Console
id_ID: Konsol API Google

en: Client id:
id_ID: ID klien:

en: Client id...
id_ID: ID klien...

en: Client secret:
id_ID: Rahasia klien:

en: Client secret...
id_ID: Rahasia klien...

en: Spreadsheet refreshed
id_ID: Spreadsheet diperbarui

en: Spreadsheet refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan spreadsheet gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Spreadsheet refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan spreadsheet gagal. silakan coba lagi

en: Worksheets refreshed
id_ID: Lembar kerja diperbarui

en: Worksheets refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan lembar kerja gagal. silakan coba lagi

en: Worksheet Headers refreshed
id_ID: Header Lembar Kerja diperbarui

en: No Worksheet headers found. Try changing the header row number or try again
id_ID: Tidak ditemukan header Lembar Kerja. Coba ubah nomor baris header atau coba lagi

en: Worksheet Headers refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Header Lembar Kerja gagal. silakan coba lagi

en: Client ID cann't be empty
id_ID: ID Klien tidak boleh kosong

en: Secret key cann't be empty
id_ID: Kunci rahasia tidak boleh kosong

en: Authorization failed
id_ID: Otorisasi gagal

en: Authorize App:
id_ID: Otorisasi Aplikasi:

en: Spreadsheets:
id_ID: Spreadsheet:

en: Select Spreadsheet
id_ID: Pilih Spreadsheet

en: Select Worksheet
id_ID: Pilih Lembar Kerja

en: Header Row:
id_ID: Baris Header:

en: By default, first row of the worksheet is considered as header row. This can be used if tabular data starts from any row other than the first row.
id_ID: Secara default, baris pertama dari lembar kerja dianggap sebagai baris header. Ini dapat digunakan jika data tabular dimulai dari baris selain baris pertama.

en: Google Fields
id_ID: Bidang Google

en: Add Tags
id_ID: Tambah Tag

en: Add Contact Tag
id_ID: Tambah Tag Kontak

en: Select tag
id_ID: Pilih tag

en: Refresh Groundhogg Tags
id_ID: Segarkan Tag Groundhogg

en: Your Domain Name:
id_ID: Nama Domain Anda:

en: Public Key:
id_ID: Kunci Publik:

en: Public Key...
id_ID: Kunci Publik...

en: Public Key can't be empty
id_ID: Kunci Publik tidak boleh kosong

en: token can't be empty
id_ID: token tidak boleh kosong

en: Domain Name can't be empty
id_ID: Nama Domain tidak boleh kosong

en: Authorization Successful
id_ID: Otorisasi Berhasil

en: Authorization Failed
id_ID: Otorisasi Gagal

en: Groundhogg all tag fetched successfully
id_ID: Semua tag Groundhogg berhasil diambil

en: Failed to fetch groundhoggtag
id_ID: Gagal mengambil tag Groundhogg

en: Groundhogg Fields
id_ID: Field Groundhogg

en: Add Meta field
id_ID: Tambah Field Meta

en: Groundhogg Meta Fields
id_ID: Field Meta Groundhogg

en: All Tags:
id_ID: Semua Tag:

en: Custom Groundhogg Value
id_ID: Nilai Kustom Groundhogg

en: Contact Owner
id_ID: Pemilik Kontak

en: Add a contact owner
id_ID: Tambah pemilik kontak

en: Lifecycle Stage
id_ID: Tahap Siklus Hidup

en: Add a lifecycle stage
id_ID: Tambah tahap siklus hidup

en: Lead Status
id_ID: Status Prospek

en: Add lead status
id_ID: Tambah status lead

en: Contact
id_ID: Kontak

en: Associate deal with contacts
id_ID: Hubungkan penawaran dengan kontak

en: Company
id_ID: Perusahaan

en: Associate deal with company
id_ID: Hubungkan penawaran dengan perusahaan

en: Deal Type
id_ID: Tipe Penawaran

en: Add type to deal
id_ID: Tambah tipe ke penawaran

en: Priority
id_ID: Prioritas

en: Add priority to deal
id_ID: Tambah prioritas ke penawaran

en: Refresh Owners
id_ID: Segarkan Pemilik

en: Contacts
id_ID: Kontak

en: Refresh CRM Tags
id_ID: Segarkan Tag CRM

en: Hubspot API Console
id_ID: Konsol API Hubspot

en: Loading Pipelines...
id_ID: Memuat Pipeline...

en: Loading Owners...
id_ID: Memuat Pemilik...

en: Loading Contacts...
id_ID: Memuat Kontak...

en: Loading Company...
id_ID: Memuat Perusahaan...

en: Action:
id_ID: Aksi:

en: Select Action
id_ID: Pilih Aksi

en: Select Pipeline
id_ID: Pilih Pipeline

en: Stage:
id_ID: Tahap:

en: Select Stage
id_ID: Pilih Tahap

en: Hubspot Fields
id_ID: Field Hubspot

en: Data center cann't be empty
id_ID: Data center tidak boleh kosong

en: --Select a data center--
id_ID: --Pilih data center--

en: Zoho API Console
id_ID: Konsol API Zoho

en: Successfully Integrated
id_ID: Berhasil Terintegrasi

en: Finish & Save
id_ID: Selesai & Simpan

en: Webhook tests failed. please try again
id_ID: Tes webhook gagal. silakan coba lagi

en: Integration name
id_ID: Nama integrasi

en: Link:
id_ID: Tautan:

en: To got Webhook , Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan Webhook, silakan kunjungi

en: Method:
id_ID: Metode:

en: Add Url Parameter: (optional)
id_ID: Tambah Parameter URL: (opsional)

en: Key
id_ID: Kunci

en: Value
id_ID: Nilai

en: Add field
id_ID: Tambah field

en: Test Webhook
id_ID: Tes Webhook

en: Response:
id_ID: Respon:

en: Try our free webhook test website:
id_ID: Coba situs uji webhook gratis kami:

en: Authorize New Mailchimp App
id_ID: Otorisasi Aplikasi Mailchimp Baru

en: Add Address Field
id_ID: Tambahkan Kolom Alamat

en: Add Double Opt-in
id_ID: Tambahkan Double Opt-in

en: Update Mail Chimp
id_ID: Perbarui Mail Chimp

en: Update Responses with MailChimp exist Aduience?
id_ID: Perbarui Respon dengan MailChimp Audience yang ada?

en: Authorize App Name:
id_ID: Otorisasi Nama Aplikasi:

en: Authorize App Name...
id_ID: Otorisasi Nama Aplikasi...

en: Mail Chimp API Console
id_ID: Konsol API Mail Chimp

en: Audience list refreshed
id_ID: Daftar Audience diperbarui

en: Audience list refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan daftar Audience gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Audience list failed. please try again
id_ID: Daftar Audience gagal. silakan coba lagi

en: Audience tags refreshed
id_ID: Tag Audience diperbarui

en: Audience tags refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan tag Audience gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Audience tags failed. please try again
id_ID: Tag Audience gagal. silakan coba lagi

en: Fields refreshed
id_ID: Kolom diperbarui

en: Fields refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan kolom gagal. silakan coba lagi

en: Authorized App:
id_ID: Aplikasi yang Diotorisasi:

en: Audience List:
id_ID: Daftar Audience:

en: Select Audience List
id_ID: Pilih Daftar Audiens

en: Refresh MailChimp Tags
id_ID: Segarkan Tag MailChimp

en: Mail Chimp Fields
id_ID: Bidang Mail Chimp

en: Address Field Map
id_ID: Pemetaan Bidang Alamat

en: Form Address Fields
id_ID: Bidang Alamat Formulir

en: Mail Chimp Address Fields
id_ID: Bidang Alamat Mail Chimp

en: Groups
id_ID: Grup

en: Add Groups
id_ID: Tambah Grup

en: Add Subscriber Status
id_ID: Tambah Status Pelanggan

en: Update Subscriber
id_ID: Perbarui Pelanggan

en: Update Responses with MailerLite exist Subscriber?
id_ID: Perbarui Respon dengan Pelanggan yang Ada di MailerLite?

en: Refresh Groups
id_ID: Segarkan Grup

en: Type
id_ID: Tipe

en: Select Version:
id_ID: Pilih Versi:

en: To Get API token, Please Visit
id_ID: Untuk Mendapatkan token API, Silakan Kunjungi

en: MailerLite API Token
id_ID: Token API MailerLite

en: API Token:
id_ID: Token API:

en: API Token...
id_ID: Token API...

en: Fields refresh successfully
id_ID: Bidang berhasil disegarkan

en: Authorized Failed
id_ID: Otorisasi Gagal

en: Fields refresh failed
id_ID: Penyegaran bidang gagal

en: Group fetch successfully
id_ID: Pengambilan grup berhasil

en: Group fetch failed
id_ID: Pengambilan grup gagal

en: MailerLite Fields
id_ID: Bidang MailerLite

en: Update MailPoet
id_ID: Perbarui MailPoet

en: Update Responses with Mailpoet exist Subscriber?
id_ID: Perbarui Respons dengan Subscriber Mailpoet yang ada?

en: Newsletter list refreshed
id_ID: Daftar buletin diperbarui

en: Newsletter list refresh failed Cause:
id_ID: Penyegaran daftar buletin gagal Penyebab:

en: Newsletter list refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran daftar buletin gagal. silakan coba lagi

en: Mailpoet fields refreshed
id_ID: Bidang Mailpoet diperbarui

en: No Mailpoet fields found. Try changing the header row number or try again
id_ID: Tidak ditemukan bidang Mailpoet. Coba ubah nomor baris header atau coba lagi

en: Mailpoet fields refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran bidang Mailpoet gagal. silakan coba lagi

en: Refresh MailPoet List
id_ID: Segarkan Daftar MailPoet

en: MailPoet Fields
id_ID: Bidang MailPoet

en: MetaBox Fields Mapping
id_ID: Pemetaan Bidang MetaBox

en: Refresh MetaBox List
id_ID: Segarkan Daftar MetaBox

en: Metabox Fields
id_ID: Bidang Metabox

en: Metabox File Upload Fields Map
id_ID: Pemetaan Bidang Unggah File Metabox

en: Metaxbox Fields
id_ID: Bidang Metaxbox

en: Metabox Fields Mapping
id_ID: Pemetaan Bidang Metabox

en: Loading MetaBox Fields...
id_ID: Memuat Field MetaBox...

en: Authorize New One Drive App
id_ID: Otorisasi Aplikasi One Drive Baru

en: Upload Files
id_ID: Unggah Berkas

en: Add attachments from Bit-integration-pro to OneDrive folder.
id_ID: Tambahkan lampiran dari Bit-integration-pro ke folder OneDrive.

en: This action is required.
id_ID: Tindakan ini diperlukan.

en: Select Attachment
id_ID: Pilih Lampiran

en: Select file upload fields
id_ID: Pilih field unggah berkas

en: Delete file from Wordpress after upload in OneDrive
id_ID: Hapus berkas dari WordPress setelah diunggah ke OneDrive

en: To Get Client Id & Secret, Please Visit
id_ID: Untuk Mendapatkan Client Id & Secret, Silakan Kunjungi

en: Azure Portal
id_ID: Portal Azure

en: OneDrive Client Id:
id_ID: Client Id OneDrive:

en: OneDrive Client Secret:
id_ID: Client Secret OneDrive:

en: Loading OneDrive Folders List...
id_ID: Memuat Daftar Folder OneDrive...

en: Sub Folders refreshed
id_ID: Sub Folder diperbarui

en: No Sub Folder Found
id_ID: Tidak Ada Sub Folder Ditemukan

en: Sub Folders refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Sub Folder gagal. silakan coba lagi

en: Client Id can't be empty
id_ID: Client Id tidak boleh kosong

en: Client Secret can't be empty
id_ID: Client Secret tidak boleh kosong

en: Refresh All oneDrive Folders
id_ID: Segarkan Semua Folder OneDrive

en: Refresh Sub Folders
id_ID: Segarkan Sub Folder

en: Pod Fields
id_ID: Kolom Pod

en: Pod cann't be empty
id_ID: Pod tidak boleh kosong

en: Authorize New Rapidmail Account
id_ID: Otorisasi Akun Rapidmail Baru

en: Send Activation Email
id_ID: Kirim Email Aktivasi

en: Add Send Activation Email
id_ID: Tambahkan Kirim Email Aktivasi

en: To get Username and Password , Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan Nama Pengguna dan Kata Sandi, Silakan Kunjungi

en: Create API User
id_ID: Buat Pengguna API

en: User Name:
id_ID: Nama Pengguna:

en: User name...
id_ID: Nama pengguna...

en: Password:
id_ID: Kata Sandi:

en: Password...
id_ID: Kata sandi...

en: Loading Recipientslist...
id_ID: Memuat Daftar Penerima...

en: Username can't be empty
id_ID: Nama pengguna tidak boleh kosong

en: Password can't be empty
id_ID: Kata sandi tidak boleh kosong

en: Recipient:
id_ID: Penerima:

en: Select Recipients
id_ID: Pilih Penerima

en: Rapidmail Fields
id_ID: Kolom Rapidmail

en: To Get Client Auth token, Please Visit
id_ID: Untuk Mendapatkan Token Auth Klien, Silakan Kunjungi

en: SendFox Access Token
id_ID: Token Akses SendFox

en: Access Token:
id_ID: Token Akses:

en: Access Token...
id_ID: Token Akses...

en: Access Token can't be empty
id_ID: Token Akses tidak boleh kosong

en: SendFox List Fields
id_ID: Kolom Daftar SendFox

en: Refresh SendFox List
id_ID: Segarkan Daftar SendFox

en: SendFox Fields
id_ID: Kolom SendFox

en: SendFox Unsubscribe Fields
id_ID: Kolom Berhenti Langganan SendFox

en: Template name cann't be empty
id_ID: Nama template tidak boleh kosong

en: Redirection url name cann't be empty
id_ID: Nama URL pengalihan tidak boleh kosong

en: Update Sendinblue
id_ID: Perbarui Sendinblue

en: Update Responses with Sendinblue existing email?
id_ID: Perbarui Respon dengan email Sendinblue yang sudah ada?

en: Brevo(SendinBlue) API Console
id_ID: Konsol API Brevo(SendinBlue)

en: List refreshed
id_ID: Daftar berhasil disegarkan

en: List refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Penyegaran daftar gagal Karena: %s. silakan coba lagi

en: List failed. please try again
id_ID: Daftar gagal. silakan coba lagi

en: Templates refreshed
id_ID: Template berhasil disegarkan

en: Templates refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Penyegaran template gagal Karena: %s. silakan coba lagi

en: Templates failed. please try again
id_ID: Template gagal. silakan coba lagi

en: Sendinblue fields refreshed
id_ID: Bidang Sendinblue diperbarui

en: No Sendinblue fields found. Try changing the header row number or try again
id_ID: Tidak ditemukan bidang Sendinblue. Coba ubah nomor baris header atau coba lagi

en: Sendinblue fields refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan bidang Sendinblue gagal. silakan coba lagi

en: Refresh Sendinblue Lists
id_ID: Segarkan Daftar Sendinblue

en: Sendinblue Fields
id_ID: Bidang Sendinblue

en: Select Template
id_ID: Pilih Template

en: Refresh Sendinblue Templates
id_ID: Segarkan Template Sendinblue

en: Attachments or Signature field
id_ID: Lampiran atau bidang Tanda Tangan

en: Add attachments or Signature field from BitForm to send Telegram.
id_ID: Tambahkan lampiran atau bidang Tanda Tangan dari BitForm untuk mengirim Telegram.

en: Please select file upload or signature field
id_ID: Silakan pilih bidang unggah file atau tanda tangan

en: Authorized Filled
id_ID: Diisi yang Diotorisasi

en: Bot API Key:
id_ID: Kunci API Bot:

en: Bot API Key...
id_ID: Kunci API Bot...

en: Chat list refreshed
id_ID: Daftar obrolan diperbarui

en: Chat list refresh failed Cause:
id_ID: Pembaruan daftar obrolan gagal Penyebab:

en: Chat list refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan daftar obrolan gagal. silakan coba lagi

en: Chat List:
id_ID: Daftar Obrolan:

en: Select Chat List
id_ID: Pilih Daftar Obrolan

en: Refresh Telegram List
id_ID: Segarkan Daftar Telegram

en: Parse Mode:
id_ID: Mode Parse:

en: Messages:
id_ID: Pesan:

en: Account SID:
id_ID: SID Akun:

en: Account SID...
id_ID: SID Akun...

en: To get Account SID and Auth Token , Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan SID Akun dan Auth Token, Silakan Kunjungi

en: Twilio Console
id_ID: Konsol Twilio

en: From:
id_ID: Dari:

en: Phone Number...
id_ID: Nomor Telepon...

en: Account SID can't be empty
id_ID: SID Akun tidak boleh kosong

en: Auth Token can't be empty
id_ID: Auth Token tidak boleh kosong

en: Phone number can't be empty
id_ID: Nomor telepon tidak boleh kosong

en: Twilio Fields
id_ID: Kolom Twilio

en: Connected with WooCommerce Successfully
id_ID: Terhubung dengan WooCommerce Berhasil

en: Connect
id_ID: Hubungkan

en: Module:
id_ID: Modul:

en: Select Module
id_ID: Pilih Modul

en: Refresh Fields
id_ID: Segarkan Kolom

en: WooCommerce Fields
id_ID: Field WooCommerce

en: Map File Upload Fields
id_ID: Pemetaan Field Unggah File

en: Downloadable
id_ID: Dapat Diunduh

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
id_ID: Produk yang dapat diunduh memberikan akses ke file setelah pembelian.

en: Downloadable Product
id_ID: Produk Dapat Diunduh

en: Select File Upload Fields
id_ID: Pilih Field Unggah File

en: Select Fields
id_ID: Pilih Field

en: Authorize New Zoho Analytics App
id_ID: Otorisasi Aplikasi Zoho Analytics Baru

en: Share Table
id_ID: Bagikan Tabel

en: Share Table with users pushed to Zoho Analytics.
id_ID: Bagikan Tabel dengan pengguna yang didorong ke Zoho Analytics.

en: Example
id_ID: Contoh

en: Here Department, Salary and Country are Zoho Analytics table column name
id_ID: Di sini Department, Salary, dan Country adalah nama kolom tabel Zoho Analytics

en: Supported Arithmetic Operators: ( +, -, *, / ) and Supported Relational Operators: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )
id_ID: Operator Aritmatika yang Didukung: ( +, -, *, / ) dan Operator Relasional yang Didukung: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )

en: Enter Email Addresses
id_ID: Masukkan Alamat Email

en: you can select analytics users or select form fields value or even can input custom email address as well
id_ID: Anda dapat memilih pengguna analytics atau memilih nilai field form atau bahkan dapat memasukkan alamat email kustom juga

en: Permissions Settings
id_ID: Pengaturan Izin

en: Zoho Analytics Owner Email:
id_ID: Email Pemilik Zoho Analytics:

en: Owner Email
id_ID: Email Pemilik

en: Workspaces refreshed
id_ID: Workspace diperbarui

en: Workspaces refresh failed Cause:
id_ID: Pembaruan Workspace gagal Penyebab:

en: Workspaces refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Workspaces gagal. silakan coba lagi

en: Users refreshed
id_ID: Pengguna diperbarui

en: Users refresh failed Cause:
id_ID: Pembaruan pengguna gagal Penyebab:

en: Users refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan pengguna gagal. silakan coba lagi

en: Tables refreshed
id_ID: Tabel diperbarui

en: Tables refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan tabel gagal. silakan coba lagi

en: Table Headers refreshed
id_ID: Header Tabel diperbarui

en: Zoho didn't provide column names for this table
id_ID: Zoho tidak menyediakan nama kolom untuk tabel ini

en: Table Headers refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Header Tabel gagal. silakan coba lagi

en: Select Workspace
id_ID: Pilih Workspace

en: Refresh Analytics Workspaces
id_ID: Segarkan Workspace Analytics

en: Table:
id_ID: Tabel:

en: Select Table
id_ID: Pilih Tabel

en: ** Zoho Analytics doesn't support data INSERT / UPDATE in other integration table
id_ID: ** Zoho Analytics tidak mendukung INSERT / UPDATE data di tabel integrasi lain

en: Refresh Analytics Table Headers
id_ID: Segarkan Header Tabel Analytics

en: Zoho Fields
id_ID: Field Zoho

en: Authorize New Zoho Bigin App
id_ID: Otorisasi Aplikasi Zoho Bigin Baru

en: Workflow
id_ID: Alur Kerja

en: Trigger workflows in Zoho Bigin.
id_ID: Jalankan alur kerja di Zoho Bigin.

en: Approval
id_ID: Persetujuan

en: Send entries to approval list in Zoho Bigin.
id_ID: Kirim entri ke daftar persetujuan di Zoho Bigin.

en: Add a Note
id_ID: Tambahkan Catatan

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Bigin.
id_ID: Tambahkan catatan dari bitform untuk dikirim ke Zoho Bigin.

en: Upload Photo
id_ID: Unggah Foto

en: Attachment
id_ID: Lampiran

en: Add attachments from BitForm to Zoho Bigin.
id_ID: Tambahkan lampiran dari BitForm ke Zoho Bigin.

en: Record Owner
id_ID: Pemilik Rekaman

en: Tag Name
id_ID: Nama Tag

en: Notes
id_ID: Catatan

en: Note Title
id_ID: Judul Catatan

en: Note Content
id_ID: Isi Catatan

en: Modules refreshed
id_ID: Modul diperbarui

en: Modules refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Gagal memperbarui modul Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Modules refresh failed. please try again
id_ID: Gagal memperbarui modul. silakan coba lagi

en: RelatedLists refreshed
id_ID: RelatedLists diperbarui

en: RelatedLists refresh failed Cause:
id_ID: Gagal memperbarui RelatedLists Penyebab:

en: RelatedLists refresh failed. please try again
id_ID: Gagal memperbarui RelatedLists. silakan coba lagi

en: Tags Refreshed
id_ID: Tag diperbarui

en: Tags refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran tag gagal. silakan coba lagi

en: Users Refreshed
id_ID: Pengguna Disegarkan

en: Refresh Bigin Modules
id_ID: Segarkan Modul Bigin

en: New Record
id_ID: Rekam Baru

en: Map Attachments
id_ID: Lampiran Peta

en: Related List:
id_ID: Daftar Terkait:

en: Select Related Module
id_ID: Pilih Modul Terkait

en: Refresh Bigin Related Lists
id_ID: Segarkan Daftar Terkait Bigin

en: Authorize New Zoho Campaigns App
id_ID: Otorisasi Aplikasi Kampanye Zoho Baru

en: Lists refreshed
id_ID: Daftar disegarkan

en: Lists refresh failed Cause:
id_ID: Penyegaran daftar gagal Penyebab:

en: Lists refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran daftar gagal. silakan coba lagi

en: Contact Fields refreshed
id_ID: Bidang Kontak disegarkan

en: Zoho didn't provide fields names for this list
id_ID: Zoho tidak menyediakan nama bidang untuk daftar ini

en: Contact Fields refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran bidang kontak gagal. silakan coba lagi

en: Contact Email
id_ID: Email Kontak

en: Refresh Campaigns Lists
id_ID: Segarkan Daftar Kampanye

en: Refresh Campaigns Contact Fields
id_ID: Segarkan Bidang Kontak Kampanye

en: Authorize New Zoho Creator App
id_ID: Otorisasi Aplikasi Zoho Creator Baru

en: Update Record
id_ID: Perbarui Rekam

en: Control how the record gets updated.
id_ID: Kontrol bagaimana data diperbarui.

en: Enter the criteria to update records. Please use the below format.
id_ID: Masukkan kriteria untuk memperbarui data. Harap gunakan format di bawah ini.

en: Example:
id_ID: Contoh:

en: Here Email is Zoho Creator Field link name. info:
id_ID: Di sini Email adalah nama tautan bidang Zoho Creator.

en: Zoho Creator Criteria Guide
id_ID: Panduan Kriteria Zoho Creator

en: insert new record if the above criteria doesn&apos;t met?
id_ID: masukkan data baru jika kriteria di atas tidak terpenuhi?

en: Owner Name (Your Zoho Creator screen name):
id_ID: Nama Pemilik (nama layar Zoho Creator Anda):

en: Your Zoho Creator screen name...
id_ID: Nama layar Zoho Creator Anda...

en: Applications refreshed
id_ID: Aplikasi diperbarui

en: Applications refresh failed Cause:
id_ID: Pembaruan aplikasi gagal. Penyebab:

en: Applications refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan aplikasi gagal. silakan coba lagi

en: Forms refreshed
id_ID: Formulir diperbarui

en: Forms refresh failed Cause:
id_ID: Pembaruan formulir gagal. Penyebab:

en: Forms refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan formulir gagal. silakan coba lagi

en: Fields refresh failed Cause:
id_ID: Pembaruan bidang gagal. Penyebab:

en: Application:
id_ID: Aplikasi:

en: Select Application
id_ID: Pilih Aplikasi

en: Form:
id_ID: Formulir:

en: Select Form
id_ID: Pilih Formulir

en: Refresh Creator Fields
id_ID: Perbarui Bidang Creator

en: Authorize New Zoho CRM App
id_ID: Otorisasi Aplikasi Zoho CRM Baru

en: Trigger CRM workflows
id_ID: Memicu alur kerja CRM

en: Add attachments or signatures from BitForm to CRM.
id_ID: Tambahkan lampiran atau tanda tangan dari BitForm ke CRM.

en: Send entries to CRM approval list.
id_ID: Kirim entri ke daftar persetujuan CRM.

en: Trigger CRM Blueprint
id_ID: Memicu Blueprint CRM

en: Capture GCLID
id_ID: Tangkap GCLID

en: Sends the click details of AdWords Ads to Zoho CRM.
id_ID: Mengirim detail klik Iklan AdWords ke Zoho CRM.

en: Upsert Records
id_ID: Upsert Rekaman

en: The record is updated if it already exists else it is inserted as a new record.
id_ID: Rekaman diperbarui jika sudah ada, jika tidak, dimasukkan sebagai rekaman baru.

en: Assignment Rules
id_ID: Aturan Penugasan

en: Trigger Assignment Rules in Zoho CRM.
id_ID: Memicu Aturan Penugasan di Zoho CRM.

en: Tag Records
id_ID: Tandai Rekaman

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM.
id_ID: Tambahkan tag ke rekaman yang dikirim ke Zoho CRM.

en: Add a owner to records pushed to Zoho CRM.
id_ID: Tambahkan pemilik ke rekaman yang dikirim ke Zoho CRM.

en: Select Assignment Rule
id_ID: Pilih Aturan Penugasan

en: Refresh CRM Assignment Rules
id_ID: Segarkan Aturan Penugasan CRM

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM
id_ID: Tambahkan tag ke rekaman yang dikirim ke Zoho CRM

en: Owner Name
id_ID: Nama Pemilik

en: Select Owner
id_ID: Pilih Pemilik

en: Refresh CRM Owners
id_ID: Segarkan Pemilik CRM

en: Upsert Record
id_ID: Sisipkan atau Perbarui Rekaman

en: Upsert Using
id_ID: Sisipkan atau Perbarui Menggunakan

en: Arrange fields in order of preferance for upsertion
id_ID: Atur bidang sesuai urutan preferensi untuk penyisipan atau pembaruan

en: Upsert Preferance
id_ID: Preferensi Penyisipan atau Pembaruan

en: Overwrite existing field values in Zoho CRM with empty field values from Bit Form while upserting a record?
id_ID: Timpa nilai bidang yang ada di Zoho CRM dengan nilai bidang kosong dari Bit Form saat menyisipkan atau memperbarui rekaman?

en: Layouts refreshed
id_ID: Tata letak telah disegarkan

en: Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Penyegaran tata letak gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Layouts refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran tata letak gagal. silakan coba lagi

en: Tags refreshed
id_ID: Tag telah disegarkan

en: Tags refresh failed Cause:
id_ID: Penyegaran tag gagal Penyebab:

en: Owners refreshed
id_ID: Pemilik telah disegarkan

en: Owners refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran pemilik gagal. silakan coba lagi

en: Assignment Rules refreshed
id_ID: Aturan Penugasan telah disegarkan

en: Assignment Rules refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran Aturan Penugasan gagal. silakan coba lagi

en: Refresh CRM Modules
id_ID: Segarkan Modul CRM

en: Related List #
id_ID: Daftar Terkait #

en: Add More Related List
id_ID: Tambahkan Daftar Terkait Lagi

en: Layout:
id_ID: Tata Letak:

en: Select Layout
id_ID: Pilih Tata Letak

en: Refresh CRM Layouts
id_ID: Segarkan Tata Letak CRM

en: Refresh CRM Related Lists
id_ID: Segarkan Daftar Terkait CRM

en: File Upload Field Map
id_ID: Pemetaan Field Unggah Berkas

en: Please select a ticket owner
id_ID: Silakan pilih pemilik tiket

en: Authorize New Zoho Desk App
id_ID: Otorisasi Aplikasi Zoho Desk Baru

en: Ticket Owner
id_ID: Pemilik Tiket

en: Add a owner to ticket pushed to Zoho Desk.
id_ID: Tambahkan pemilik ke tiket yang didorong ke Zoho Desk.

en: ticket owner is required
id_ID: pemilik tiket wajib diisi

en: Product Name
id_ID: Nama Produk

en: Add a product to ticket pushed to Zoho Desk.
id_ID: Tambahkan produk ke tiket yang didorong ke Zoho Desk.

en: Attachments
id_ID: Lampiran

en: Add attachments from BitForm to ticket pushed to Zoho Desk.
id_ID: Tambahkan lampiran dari BitForm ke tiket yang didorong ke Zoho Desk.

en: Select Product
id_ID: Pilih Produk

en: Portals refreshed
id_ID: Portal telah disegarkan

en: Portals refresh failed Cause:
id_ID: Penyegaran portal gagal Penyebab:

en: Portals refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran portal gagal. silakan coba lagi

en: Departments refreshed
id_ID: Departemen telah disegarkan

en: Departments refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Penyegaran departemen gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Departments refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran departemen gagal. silakan coba lagi

en: Owners refresh failed Cause:
id_ID: Penyegaran pemilik gagal Penyebab:

en: Products refreshed
id_ID: Produk diperbarui

en: Products refresh failed Cause:
id_ID: Pembaruan produk gagal Penyebab:

en: Products refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan produk gagal. silakan coba lagi

en: Select Portal
id_ID: Pilih Portal

en: Refresh Desk Portals
id_ID: Segarkan Portal Meja

en: Department:
id_ID: Departemen:

en: Select Department
id_ID: Pilih Departemen

en: Refresh Desk Departments
id_ID: Segarkan Departemen Meja

en: Refresh Desk Fields
id_ID: Segarkan Bidang Meja

en: Add attachments from BitForm to mail pushed to Zoho Mail.
id_ID: Tambahkan lampiran dari BitForm ke email yang dikirim ke Zoho Mail.

en: Type:
id_ID: Tipe:

en: Select type
id_ID: Pilih tipe

en: Send Email
id_ID: Kirim Email

en: Save as Draft
id_ID: Simpan sebagai Draft

en: Add Email Receiver
id_ID: Tambahkan Penerima Email

en: Add Email CC
id_ID: Tambahkan Email CC

en: Add Email BCC
id_ID: Tambahkan Email BCC

en: Subject:
id_ID: Subjek:

en: Email Subject Here
id_ID: Subjek Email Di Sini

en: Add form field
id_ID: Tambah bidang formulir

en: Body:
id_ID: Isi:

en: Refresh MarketingHub Lists
id_ID: Segarkan Daftar MarketingHub

en: Refresh MarketingHub Contact Fields
id_ID: Segarkan Bidang Kontak MarketingHub

en: Create
id_ID: Buat

en: %s Owner
id_ID: %s Pemilik

en: Add an owner to %s  pushed to Zoho Projects.
id_ID: Tambahkan pemilik ke %s yang didorong ke Zoho Projects.

en: Task Layout
id_ID: Tata Letak Tugas

en: Add a layout to project pushed to Zoho Projects.
id_ID: Tambahkan tata letak ke proyek yang didorong ke Zoho Projects.

en: task layout is required
id_ID: tata letak tugas diperlukan

en: Public Project
id_ID: Proyek Publik

en: by default, it is set as private project.
id_ID: secara default, disetel sebagai proyek pribadi.

en: Project user
id_ID: Pengguna Proyek

en: Assign users to project pushed to Zoho Projects.
id_ID: Tetapkan pengguna ke proyek yang didorong ke Zoho Projects.

en: Group Name
id_ID: Nama Grup

en: Add a group to project pushed to Zoho Projects.
id_ID: Tambahkan grup ke proyek yang didorong ke Zoho Projects.

en: %s Flag
id_ID: %s Bendera

en: Add a flag to
id_ID: Tambahkan bendera ke

en: pushed to Zoho Projects.
id_ID: didorong ke Zoho Projects.

en: flag is required
id_ID: flag diperlukan

en: Issue Followers
id_ID: Pengikut Masalah

en: Add followers to issue pushed to Zoho Projects
id_ID: Tambahkan pengikut ke masalah yang didorong ke Zoho Projects

en: Issue %s
id_ID: Masalah %s

en: Add %s to issue pushed to Zoho Projects
id_ID: Tambahkan %s ke masalah yang didorong ke Zoho Projects

en: %s Attachments
id_ID: %s Lampiran

en: %s Time Log
id_ID: %s Log Waktu

en: Add time log to %s pushed to Zoho Projects.
id_ID: Tambahkan log waktu ke %s yang didorong ke Zoho Projects.

en: %s Recurrence
id_ID: %s Pengulangan

en: Add recurrence to %s pushed to Zoho Projects.
id_ID: Tambahkan pengulangan ke %s yang didorong ke Zoho Projects.

en: %s Reminder
id_ID: %s Pengingat

en: Add reminder to %s pushed to Zoho Projects.
id_ID: Tambahkan pengingat ke %s yang didorong ke Zoho Projects.

en: %s Tags
id_ID: %s Tag

en: Add tags to %s pushed to Zoho Projects.
id_ID: Tambahkan tag ke %s yang didorong ke Zoho Projects.

en: Refresh Portal Users
id_ID: Segarkan Pengguna Portal

en: Refresh Task Layouts
id_ID: Segarkan Tata Letak Tugas

en: Project Group
id_ID: Grup Proyek

en: Select Group
id_ID: Pilih Grup

en: Refresh Project Groups
id_ID: Segarkan Grup Proyek

en: Select Flag
id_ID: Pilih Bendera

en: External
id_ID: Eksternal

en: Select Date
id_ID: Pilih Tanggal

en: Billing Status
id_ID: Status Penagihan

en: Billable
id_ID: Dapat Ditagih

en: Non Billable
id_ID: Tidak Dapat Ditagih

en: Enter Hours
id_ID: Masukkan Jam

en: set start & end time
id_ID: atur waktu mulai & selesai

en: Start Time
id_ID: Waktu Mulai

en: End Time
id_ID: Waktu Selesai

en: set hours
id_ID: atur jam

en: Select Reminder Type
id_ID: Pilih Jenis Pengingat

en: Select Type
id_ID: Pilih Jenis

en: Daily
id_ID: Harian

en: On Same Day
id_ID: Pada Hari yang Sama

en: Before Due Date
id_ID: Sebelum Tanggal Jatuh Tempo

en: Custom Date
id_ID: Tanggal Kustom

en: Day Before
id_ID: Hari Sebelumnya

en: Select Time
id_ID: Pilih Waktu

en: Notify Users
id_ID: Beritahu Pengguna

en: Select Recurring Frequency
id_ID: Pilih Frekuensi Berulang

en: Select Frequency
id_ID: Pilih Frekuensi

en: Weekley
id_ID: Mingguan

en: Monthly
id_ID: Bulanan

en: Yearly
id_ID: Tahunan

en: Once Every
id_ID: Sekali Setiap

en: End After
id_ID: Berakhir Setelah

en: Set to previous business day
id_ID: Atur ke hari kerja sebelumnya

en: Retain comments for subsequent recurrences
id_ID: Simpan komentar untuk pengulangan berikutnya

en: Create next recurrence after the close of current task.
id_ID: Buat pengulangan berikutnya setelah tugas saat ini selesai.

en: Custom Tags
id_ID: Tag Kustom

en: Add Custom Tag
id_ID: Tambahkan Tag Kustom

en: No Portal Found
id_ID: Portal Tidak Ditemukan

en: Portals refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Penyegaran portal gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Projects refreshed
id_ID: Proyek diperbarui

en: No Project Found
id_ID: Proyek Tidak Ditemukan

en: Projects refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Penyegaran proyek gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Projects refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran proyek gagal. silakan coba lagi

en: Milestones refreshed
id_ID: Tonggak diperbarui

en: No Milestone Found
id_ID: Tidak ada Tonggak ditemukan

en: Milestones refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan Tonggak gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Milestones refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Tonggak gagal. silakan coba lagi

en: Tasklists refreshed
id_ID: Daftar Tugas diperbarui

en: No Tasklist Found
id_ID: Tidak ada Daftar Tugas ditemukan

en: Tasklists refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan Daftar Tugas gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Tasklists refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Daftar Tugas gagal. silakan coba lagi

en: Tasks refreshed
id_ID: Tugas diperbarui

en: No Task Found
id_ID: Tidak ada Tugas ditemukan

en: Tasks refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan Tugas gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Tasks refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Tugas gagal. silakan coba lagi

en: Fields refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan Kolom gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: No Owner Found
id_ID: Tidak ada Pemilik ditemukan

en: Owners refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan Pemilik gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Task Layouts refreshed
id_ID: Tata Letak Tugas diperbarui

en: No Task Layout Found
id_ID: Tidak ada Tata Letak Tugas ditemukan

en: Task Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan Tata Letak Tugas gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Task Layouts refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Tata Letak Tugas gagal. silakan coba lagi

en: Project Groups refreshed
id_ID: Grup Proyek diperbarui

en: No Project Group Found
id_ID: Tidak Ditemukan Grup Proyek

en: Project Groups refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Penyegaran Grup Proyek gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Project Groups refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran Grup Proyek gagal. silakan coba lagi

en: No Tag Found
id_ID: Tidak Ditemukan Tag

en: Tags refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Penyegaran Tag gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: please map mandatory fields
id_ID: silakan petakan bidang wajib

en: please fill up the required actions
id_ID: silakan isi tindakan yang diperlukan

en: to create a subtask you must select a task or create a new task
id_ID: untuk membuat subtask Anda harus memilih tugas atau membuat tugas baru

en: to create a %s under milestone you must select a tasklist or create a new tasklist
id_ID: untuk membuat %s di bawah milestone Anda harus memilih daftar tugas atau membuat daftar tugas baru

en: Refresh Projects Portals
id_ID: Segarkan Portal Proyek

en: Event:
id_ID: Acara:

en: Select Event
id_ID: Pilih Acara

en: Create Project
id_ID: Buat Proyek

en: Create Milestone
id_ID: Buat Milestone

en: Create Tasklist
id_ID: Buat Daftar Tugas

en: Create Task
id_ID: Buat Tugas

en: Create Sub Task
id_ID: Buat Sub Tugas

en: Create Issue
id_ID: Buat Masalah

en: Select Project
id_ID: Pilih Proyek

en: Refresh Projects
id_ID: Segarkan Proyek

en: create a new project
id_ID: buat proyek baru

en: Milestone:
id_ID: Tonggak:

en: Select Milestone
id_ID: Pilih Tonggak

en: Refresh Milestones
id_ID: Segarkan Tonggak

en: create a new milestone
id_ID: buat tonggak baru

en: Tasklist Flag:
id_ID: Bendera Daftar Tugas:

en: Tasklist:
id_ID: Daftar Tugas:

en: Select Tasklist Flag
id_ID: Pilih Bendera Daftar Tugas

en: Select Tasklist
id_ID: Pilih Daftar Tugas

en: create a new tasklist
id_ID: buat daftar tugas baru

en: Task:
id_ID: Tugas:

en: Select Task
id_ID: Pilih Tugas

en: create a new task
id_ID: buat tugas baru

en: Trigger workflows in Zoho Recruit.
id_ID: Memicu alur kerja di Zoho Recruit.

en: Send entries to approval list in Zoho Recruit
id_ID: Kirim entri ke daftar persetujuan di Zoho Recruit

en: A record gets updated if the email already exists, else a new record will be created.
id_ID: Rekam diperbarui jika email sudah ada, jika tidak, rekam baru akan dibuat.

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Recruit.
id_ID: Tambahkan catatan dari bitform untuk dikirim ke Zoho Recruit.

en: Set owner of current record
id_ID: Tetapkan pemilik rekam saat ini

en: Owner ID
id_ID: ID Pemilik

en: Enter Owner ID
id_ID: Masukkan ID Pemilik

en: Select Note Type
id_ID: Pilih Jenis Catatan

en: Note Types refreshed
id_ID: Jenis Catatan diperbarui

en: Note Types refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan Jenis Catatan gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Note Types refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Jenis Catatan gagal. silakan coba lagi

en: RelatedLists refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan RelatedLists gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Share Workbook
id_ID: Bagikan Buku Kerja

en: Share workbook with users pushed to Zoho Sheet.
id_ID: Bagikan buku kerja dengan pengguna yang didorong ke Zoho Sheet.

en: Workbooks refreshed
id_ID: Buku Kerja diperbarui

en: Workbooks refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan Buku Kerja gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Workbooks refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Buku Kerja gagal. silakan coba lagi

en: Workbook:
id_ID: Buku Kerja:

en: Select Workbook
id_ID: Pilih Buku Kerja

en: Templates refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Template gagal. silakan coba lagi

en: Template Details refreshed
id_ID: Detail Template diperbarui

en: Template Details refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan Detail Template gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Template Details refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan Detail Template gagal. silakan coba lagi

en: Templates:
id_ID: Template:

en: Refresh Sign Templates
id_ID: Perbarui Template Tanda Tangan

en: Recipients:
id_ID: Penerima:

en: Refresh Template Details
id_ID: Perbarui Detail Template

en: In Person Email (Optional)
id_ID: Email Langsung (Opsional)

en: In Person Email
id_ID: Email Langsung

en: In Person Name
id_ID: Nama Langsung

en: Recipient Email
id_ID: Email Penerima

en: Recipient Name
id_ID: Nama Penerima

en: Language
id_ID: Bahasa

en: Role
id_ID: Peran

en: Private Note
id_ID: Catatan Pribadi

en: Leave a Note:
id_ID: Tinggalkan Catatan:

en: Create New Folder
id_ID: Buat Folder Baru

en: Create a new folder in the selected folder
id_ID: Buat folder baru di folder yang dipilih

en: Add attachments from BitForm to Zoho Workdrive folder.
id_ID: Tambahkan lampiran dari BitForm ke folder Zoho Workdrive.

en: Add field value to use as folder name
id_ID: Tambahkan nilai bidang untuk digunakan sebagai nama folder

en: Add Random Number
id_ID: Tambahkan Nomor Acak

en: Share with users: (optional)
id_ID: Bagikan dengan pengguna: (opsional)

en: Send Notification Mail
id_ID: Kirim Email Notifikasi

en: Teams refreshed
id_ID: Tim telah diperbarui

en: Teams refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Pembaruan tim gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Teams refresh failed. please try again
id_ID: Pembaruan tim gagal. silakan coba lagi

en: Folders refreshed
id_ID: Folder telah diperbarui

en: Folders refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Penyegaran folder gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Folders refresh failed. please try again
id_ID: Penyegaran folder gagal. silakan coba lagi

en: Users refresh failed Cause: %s. please try again
id_ID: Penyegaran pengguna gagal Penyebab: %s. silakan coba lagi

en: Team:
id_ID: Tim:

en: Select Team
id_ID: Pilih Tim

en: Refresh WorkDrive Teams
id_ID: Segarkan Tim WorkDrive

en: Refresh WorkDrive Team Folders
id_ID: Segarkan Folder Tim WorkDrive

en: Announcement
id_ID: Pengumuman

en: Get Year End Deal
id_ID: Dapatkan Penawaran Akhir Tahun

en: API key saved successfully
id_ID: Kunci API berhasil disimpan

en: API Integration
id_ID: Integrasi API

en: Learn more about Bit Form API
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang Bit Form API

en: Domain URL
id_ID: URL Domain

en: API Key
id_ID: Kunci API

en: Generate new API key
id_ID: Hasilkan kunci API baru

en: Registration successfully done.
id_ID: Pendaftaran berhasil dilakukan.

en: Activate Your Account
id_ID: Aktifkan Akun Anda

en: Your account has been activated successfully.&nbsp;You can now login.
id_ID: Akun Anda telah berhasil diaktifkan.&nbsp;Anda sekarang dapat masuk.

en: Your account is already activated!
id_ID: Akun Anda sudah aktif!

en: Sorry! Your URL Is Invalid!!
id_ID: Maaf! URL Anda Tidak Valid!!

en: This Requested account has been rejected successfully.
id_ID: Akun yang diminta ini telah ditolak dengan sukses.

en: Your account is pending for admin approval.
id_ID: Akun Anda sedang menunggu persetujuan admin.

en: Your account is pending for admin approval. Please wait for admin approval.
id_ID: Akun Anda sedang menunggu persetujuan admin. Harap tunggu persetujuan admin.

en: New User Registration Request
id_ID: Permintaan Pendaftaran Pengguna Baru

en: Your account has been rejected.
id_ID: Akun Anda telah ditolak.

en: <p>Your account has been rejected by admin.</p>
id_ID: <p>Akun Anda telah ditolak oleh admin.</p>

en: You have been successfully logged in.
id_ID: Anda telah berhasil masuk.

en: We have e-mailed your password reset link!
id_ID: Kami telah mengirimkan tautan reset kata sandi ke email Anda!

en: Saved successfully.
id_ID: Berhasil disimpan.

en: Saving...
id_ID: Menyimpan...

en: Something went wrong, Try again.
id_ID: Terjadi kesalahan, Coba lagi.

en: WP Authentication
id_ID: Otentikasi WP

en: How to setup WP Authentication:
id_ID: Cara mengatur Otentikasi WP:

en: Enable
id_ID: Aktifkan

en: Note :
id_ID: Catatan :

en: When the login, forgot password or reset password any of these feature enabled in the form, the entries will not be saved in the WP database.
id_ID: Saat fitur login, lupa kata sandi, atau reset kata sandi diaktifkan dalam formulir, entri tidak akan disimpan di database WP.

en: Respect Large Device Order
id_ID: Hormati Urutan Perangkat Besar

en: When this option is enabled tablet and mobile devices layout will auto genarate according to desktop device field order.
id_ID: Saat opsi ini diaktifkan, tata letak tablet dan perangkat seluler akan otomatis dibuat sesuai urutan bidang perangkat desktop.

en: Get $10 Cashback
id_ID: Dapatkan Cashback $10

en: Review us
id_ID: Berikan ulasan

en: What's New
id_ID: Apa yang Baru

en: Get Christmas Deal!
id_ID: Dapatkan Penawaran Natal!

en: For more details,
id_ID: Untuk informasi lebih lanjut,

en: Click here
id_ID: Klik di sini

en: Accept and complete to share non-sensitive diagnostic data to help us improve your experience.
id_ID: Terima dan selesaikan untuk membagikan data diagnostik non-sensitif guna membantu kami meningkatkan pengalaman Anda.

en: What we collect?
id_ID: Apa yang kami kumpulkan?

en: Click here to see terms
id_ID: Klik di sini untuk melihat syarat

en: Skip
id_ID: Lewati

en: Accept And Continue
id_ID: Terima dan Lanjutkan

en: Changelog
id_ID: Catatan Perubahan

en: What's New?
id_ID: Apa yang Baru?

en: Accept and continue to share usage data for improvements, or skip for using the plugin.
id_ID: Terima dan lanjutkan untuk membagikan data penggunaan demi perbaikan, atau lewati untuk menggunakan plugin.

en: Capture
id_ID: Tangkap

en: Basic
id_ID: Dasar

en: Multiple file upload
id_ID: Unggah banyak file

en: Allow File Browse
id_ID: Izinkan Penelusuran File

en: Drag n Drop
id_ID: Seret dan Jatuhkan

en: Allow copy to Pasting of files
id_ID: Izinkan menyalin dan menempelkan file

en: Allow reorder files
id_ID: Izinkan pengurutan ulang file

en: Upload on select
id_ID: Unggah saat dipilih

en: Full page droppable
id_ID: Halaman penuh dapat dijatuhkan

en: Labels Customization
id_ID: Kustomisasi Label

en: File size validation
id_ID: Validasi ukuran file

en: File type validation
id_ID: Validasi jenis file

en: Allowed File Mime Type:
id_ID: Jenis Mime File yang Diizinkan:

en: Select File Type
id_ID: Pilih Jenis File

en: Image Preview
id_ID: Pratinjau Gambar

en: Video/Pdf Preview
id_ID: Pratinjau Video/Pdf

en: Image Crop
id_ID: Potong Gambar

en: Image Resize
id_ID: Ubah Ukuran Gambar

en: Image Transform
id_ID: Transformasi Gambar

en: Image validate size
id_ID: Validasi ukuran gambar

en: Edit Options
id_ID: Opsi Edit

en: Panel Layout
id_ID: Tata Letak Panel

en: Remove Button
id_ID: Tombol Hapus

en: Process Button
id_ID: Tombol Proses

en: Load Indicator
id_ID: Indikator Muat

en: Progress Indicator
id_ID: Indikator Progres

en: Min File Size
id_ID: Ukuran File Minimum

en: Max File Size
id_ID: Ukuran File Maksimum

en: Max Total File Size
id_ID: Total Ukuran File Maksimum

en: Close
id_ID: Tutup

en: Back to fields list
id_ID: Kembali ke daftar bidang

en: Left
id_ID: Kiri

en: Center
id_ID: Tengah

en: Right
id_ID: Kanan

en: Already have a submit button
id_ID: Sudah memiliki tombol kirim

en: Button Text
id_ID: Teks Tombol

en: Leading Icon
id_ID: Ikon Awal

en: Trailing Icon
id_ID: Ikon Akhir

en: Full Width
id_ID: Lebar Penuh

en: Button Align
id_ID: Perataan Tombol

en: Text Align
id_ID: Perataan Teks

en: Button Type
id_ID: Jenis Tombol

en: Icons
id_ID: Ikon

en: Admin Label
id_ID: Label Admin

en: Edit Custom Error Message
id_ID: Edit Pesan Kesalahan Kustom

en: Edit Decision Box Label
id_ID: Edit Label Kotak Keputusan

en: Show Error Message
id_ID: Tampilkan Pesan Kesalahan

en: Custom Error Message
id_ID: Pesan Kesalahan Kustom

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

en: Hidden
id_ID: Tersembunyi

en: Duplicate field name
id_ID: Nama bidang duplikat

en: Field name cannot be empty
id_ID: Nama bidang tidak boleh kosong

en: Name Attribute
id_ID: Atribut Nama

en: Read-only
id_ID: Hanya baca

en: Helper Text
id_ID: Teks Bantuan

en: Edit HTML Content
id_ID: Edit Konten HTML

en: Input Icons
id_ID: Ikon Input

en: Maximum
id_ID: Maksimum

en: Disable if maximum selected:
id_ID: Nonaktifkan jika maksimum dipilih:

en: Maximum:
id_ID: Maksimum:

en: Allow Other Option
id_ID: Izinkan Opsi Lain

en: Button Alignment:
id_ID: Perataan Tombol:

en: Required
id_ID: Diperlukan

en: Show Asterisk Symbol
id_ID: Tampilkan Simbol Asterisk

en: Search Placeholder
id_ID: Placeholder Pencarian

en: Country Not Found Text
id_ID: Teks Negara Tidak Ditemukan

en: Show Selected Flag Image
id_ID: Tampilkan Gambar Bendera Terpilih

en: Selected Country Clearable
id_ID: Negara Terpilih Dapat Dikosongkan

en: Search Clearable
id_ID: Pencarian Dapat Dikosongkan

en: Option Flag Image
id_ID: Gambar Bendera Opsi

en: Detect Country By IP
id_ID: Deteksi Negara Berdasarkan IP

en: Detect Country By Geo
id_ID: Deteksi Negara Berdasarkan Geo

en: Options
id_ID: Opsi

en: Default Amount Value
id_ID: Nilai Jumlah Default

en: Minimum amount:
id_ID: Jumlah Minimum:

en: Maximum amount:
id_ID: Jumlah Maksimum:

en: Input Format Options
id_ID: Opsi Format Input

en: Formatter:
id_ID: Pemformat:

en: None
id_ID: Tidak Ada

en: Browser
id_ID: Peramban

en: Custom
id_ID: Kustom

en: Currency Symbol:
id_ID: Simbol Mata Uang:

en: Round to Closest Integer:
id_ID: Bulatkan ke Bilangan Bulat Terdekat:

en: Round to Closest Fraction Digits:
id_ID: Bulatkan ke Digit Pecahan Terdekat:

en: Minimum Fraction Digit:
id_ID: Digit Pecahan Minimum:

en: Maximum Fraction Digit:
id_ID: Digit Pecahan Maksimum:

en: Decimal Separator:
id_ID: Pemisah Desimal:

en: Number Format:
id_ID: Format Angka:

en: Currency Position:
id_ID: Posisi Mata Uang:

en: Symbol Position:
id_ID: Posisi Simbol:

en: Left Number
id_ID: Angka Kiri

en: Right Number
id_ID: Angka Kanan

en: Left Currency
id_ID: Mata Uang Kiri

en: Right Currency
id_ID: Mata Uang Kanan

en: Value Format Options
id_ID: Opsi Format Nilai

en: Currency Not Found Text
id_ID: Teks Mata Uang Tidak Ditemukan

en: Selected Currency Clearable
id_ID: Mata Uang Terpilih Bisa Dikosongkan

en: Updating...
id_ID: Memperbarui...

en: Error occurred, Please try again.
id_ID: Terjadi kesalahan, Silakan coba lagi.

en: Snippets
id_ID: Cuplikan

en: Edit your decision box label by clicking on edit icon
id_ID: Sunting label kotak keputusan Anda dengan mengklik ikon sunting

en: Checked Value
id_ID: Nilai Tercentang

en: Unchecked Value
id_ID: Nilai Tidak Tercentang

en: Checked by Default
id_ID: Dicentang Secara Default

en: Email field is mandatory for double opt-in.
id_ID: Kolom email wajib untuk double opt-in.

en: How to setup Double Opt-In & Send Email Notification:
id_ID: Cara mengatur Double Opt-In & Kirim Notifikasi Email:

en: Delete the unconfirmed entries from responses after days:
id_ID: Hapus entri yang belum dikonfirmasi dari respons setelah hari:

en: Disable double opt-in confirmation for logged in users.
id_ID: Nonaktifkan konfirmasi double opt-in untuk pengguna yang sudah masuk.

en: Configure default confirmation email template
id_ID: Konfigurasikan template email konfirmasi default

en: By disabling this option, you can configure the double opt-in confirmation email from Conditional Logics manually.
id_ID: Dengan menonaktifkan opsi ini, Anda dapat mengonfigurasi email konfirmasi double opt-in secara manual dari Logika Kondisional.

en: Select Email Field
id_ID: Pilih Kolom Email

en: Customize Email template
id_ID: Sesuaikan template Email

en: Edit verification messages
id_ID: Edit pesan verifikasi

en: The webhook, email notification & integrations will trigger after the responder confirms their Opt-In.
id_ID: Webhook, notifikasi email & integrasi akan dipicu setelah responden mengonfirmasi Opt-In mereka.

en: Active Options
id_ID: Opsi Aktif

en: Show Selected Option Image
id_ID: Tampilkan Gambar Opsi yang Dipilih

en: Selected Option Clearable:
id_ID: Opsi yang Dipilih Dapat Dihapus:

en: Search Clearable:
id_ID: Pencarian Dapat Dihapus:

en: Option Icon/Image:
id_ID: Ikon/Gambar Opsi:

en: Allow Custom Option:
id_ID: Izinkan Opsi Kustom:

en: Allow Multiple Select:
id_ID: Izinkan Pilihan Ganda:

en: Show Selected Option Chip:
id_ID: Tampilkan Chip Opsi yang Dipilih:

en: Close On Select:
id_ID: Tutup Saat Dipilih:

en: Validate as Entry Unique
id_ID: Validasi sebagai Entri Unik

en: Enabling this option will check from the entry database whether its value is duplicate.
id_ID: Mengaktifkan opsi ini akan memeriksa dari database entri apakah nilainya duplikat.

en: Add Options List
id_ID: Tambah Daftar Opsi

en: Add More
id_ID: Tambah Lagi

en: Add Group
id_ID: Tambah Grup

en: Key:
id_ID: Kunci:

en: No field found with this key.
id_ID: Tidak ada bidang yang ditemukan dengan kunci ini.

en: The field you are trying to access does not exist or has been removed.
id_ID: Bidang yang Anda coba akses tidak ada atau telah dihapus.

en: Please select a valid field to customize its settings.
id_ID: Silakan pilih bidang yang valid untuk menyesuaikan pengaturannya.

en: Advanced Configuration
id_ID: Konfigurasi Lanjutan

en: Basic Configuration
id_ID: Konfigurasi Dasar

en: Single
id_ID: Tunggal

en: Range
id_ID: Rentang

en: View Format
id_ID: Format Tampilan

en: Show the user a readable date (as per altFormat), but return something totally different to the server. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Learn more</>
id_ID: Tampilkan tanggal yang dapat dibaca pengguna (sesuai altFormat), tetapi kirimkan sesuatu yang berbeda ke server. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Pelajari lebih lanjut</>

en: Value Format
id_ID: Format Nilai

en: A string of characters which are used to define how the date will be displayed in the input box. The supported characters are defined in the <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentation.</a>
id_ID: Serangkaian karakter yang digunakan untuk menentukan bagaimana tanggal akan ditampilkan di kotak input. Karakter yang didukung didefinisikan dalam <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">dokumentasi.</a>

en: Relative to Today (± Days)
id_ID: Relatif terhadap Hari Ini (± Hari)

en: Days before today
id_ID: Hari sebelum hari ini

en: Days after today
id_ID: Hari setelah hari ini

en: Allow Input
id_ID: Izinkan Input

en: Allows the user to enter a date directly into the input field. By default, direct entry is disabled.
id_ID: Memungkinkan pengguna memasukkan tanggal langsung ke dalam kolom input. Secara default, input langsung dinonaktifkan.

en: Enable Time
id_ID: Aktifkan Waktu

en: Enables time picker. By default, time picker is disabled. If you want to use time picker, you need to enable this.
id_ID: Mengaktifkan pemilih waktu. Secara default, pemilih waktu dinonaktifkan. Jika Anda ingin menggunakan pemilih waktu, Anda perlu mengaktifkannya.

en: 24H Format
id_ID: Format 24 Jam

en: Enables 24-hour format for time. By default, 12-hour format is used. If you want to use 24-hour format, you need to enable this.
id_ID: Mengaktifkan format 24 jam untuk waktu. Secara default, format 12 jam digunakan. Jika Anda ingin menggunakan format 24 jam, Anda perlu mengaktifkannya.

en: Hide Calender
id_ID: Sembunyikan Kalender

en: Hides the calendar. By default, calendar is shown. If you want to hide the calendar, you need to enable this.
id_ID: Menyembunyikan kalender. Secara default, kalender ditampilkan. Jika Anda ingin menyembunyikan kalender, Anda perlu mengaktifkannya.

en: Only valid JS object will work. for more details please check<a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer"> the documentation for available configuration options</a>
id_ID: Hanya objek JS yang valid yang akan berfungsi. untuk informasi lebih lanjut silakan periksa <a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer"> dokumentasi untuk opsi konfigurasi yang tersedia</a>

en: Current Date
id_ID: Tanggal Saat Ini

en: Static
id_ID: Statis

en: Dynamic
id_ID: Dinamis

en: Upload Button Text:
id_ID: Teks Tombol Unggah:

en: Button Icons
id_ID: Ikon Tombol

en: Allow Multiple:
id_ID: Izinkan Banyak:

en: File Select Status
id_ID: Status Pemilihan Berkas

en: Show Maximum Size
id_ID: Tampilkan Ukuran Maksimum

en: Allow Maximum Upload Size
id_ID: Izinkan Ukuran Unggah Maksimum

en: Total Maximum Size
id_ID: Total Ukuran Maksimum

en: Show File List
id_ID: Tampilkan Daftar File

en: Show File Preview
id_ID: Tampilkan Pratinjau File

en: Show File Size
id_ID: Tampilkan Ukuran File

en: File Exist Message
id_ID: Pesan File Sudah Ada

en: Allowed File Type:
id_ID: Jenis File yang Diizinkan:

en: Edit GDPR Concent label by clicking on edit icon
id_ID: Edit label Persetujuan GDPR dengan mengklik ikon edit

en: Edit GDPR Concent Label
id_ID: Edit Label Persetujuan GDPR

en: Visibility Mode
id_ID: Mode Visibilitas

en: Visible
id_ID: Terlihat

en: Invisible
id_ID: Tidak Terlihat

en: Passive
id_ID: Pasif

en: Theme
id_ID: Tema

en: Dark
id_ID: Gelap

en: Light
id_ID: Terang

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Compact
id_ID: Kompak

en: Default value
id_ID: Nilai Default

en: Suggestion
id_ID: Saran

en: Edit the HTML field content by clicking on edit icon
id_ID: Edit konten kolom HTML dengan mengklik ikon edit

en: Add/Edit Options
id_ID: Tambah/Edit Opsi

en: Allow Multiple
id_ID: Izinkan Multiple

en: Item Size
id_ID: Ukuran Item

en: Specify item's minimum size (in pixels)
id_ID: Tentukan ukuran minimum item (dalam piksel)

en: Check Position
id_ID: Posisi Centang

en: Specify the check position.
id_ID: Tentukan posisi centang.

en: Unique Entry
id_ID: Entri Unik

en: Hide Image Label
id_ID: Sembunyikan Label Gambar

en: Background Image
id_ID: Gambar Latar

en: Width
id_ID: Lebar

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Image Alt Text
id_ID: Teks Alt Gambar

en: Replace Previous Options
id_ID: Ganti Opsi Sebelumnya

en: Merge with Previous Options
id_ID: Gabungkan dengan Opsi Sebelumnya

en: Import & Edit
id_ID: Impor & Edit

en: Loading ACF fields...
id_ID: Memuat kolom ACF...

en: Loading Posts...
id_ID: Memuat Postingan...

en: Loading Terms...
id_ID: Memuat Istilah...

en: Use Post Taxonomy Fields
id_ID: Gunakan Kolom Taksonomi Postingan

en: Loading Users...
id_ID: Memuat Pengguna...

en: Mollie Minimum Amount is
id_ID: Jumlah Minimum Mollie adalah

en: Mollie Dynamic Amount Field is not Selected
id_ID: Field Jumlah Dinamis Mollie tidak Dipilih

en: Mollie Fixed Amount is not valid
id_ID: Jumlah Tetap Mollie tidak valid

en: Copied on clipboard.
id_ID: Disalin ke papan klip.

en: Failed to Copy, Try Again.
id_ID: Gagal Menyalin, Coba Lagi.

en: Redirect Page Url
id_ID: URL Halaman Pengalihan

en: Select Page
id_ID: Pilih Halaman

en: Pay Button Text
id_ID: Teks Tombol Bayar

en: Payment Method
id_ID: Metode Pembayaran

en: Currency
id_ID: Mata Uang

en: Select Currency
id_ID: Pilih Mata Uang

en: Amount Type
id_ID: Tipe Jumlah

en: Fixed
id_ID: Tetap

en: Amount
id_ID: Jumlah

en: Select Amount Field
id_ID: Pilih Field Jumlah

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Locale
id_ID: Lokal

en: Select Locale
id_ID: Pilih Lokal

en: Multisteps Settings
id_ID: Pengaturan Multilangkah

en: Show Step Header
id_ID: Tampilkan Header Langkah

en: Show Header Label
id_ID: Tampilkan Label Header

en: Show Header Subtitle
id_ID: Tampilkan Subjudul Header

en: Show Header Icon
id_ID: Tampilkan Ikon Header

en: Icon Type:
id_ID: Jenis Ikon:

en: Show Progress Bar
id_ID: Tampilkan Bar Kemajuan

en: Show Percentage
id_ID: Tampilkan Persentase

en: Show Buttons
id_ID: Tampilkan Tombol

en: Button Position:
id_ID: Posisi Tombol:

en: Validate on Step Change
id_ID: Validasi saat Pergantian Langkah

en: Step Header Switchable
id_ID: Header Langkah Dapat Diubah

en: Maintain Step History
id_ID: Pertahankan Riwayat Langkah

en: Save Step Progress
id_ID: Simpan Progres Langkah

en: PayPal Dynamic Amount Field is not Selected
id_ID: Field Jumlah Dinamis PayPal tidak Dipilih

en: PayPal Fixed Amount is not valid
id_ID: Jumlah Tetap PayPal tidak valid

en: PayPal Plan Id missing
id_ID: ID Rencana PayPal hilang

en: Subscription:
id_ID: Langganan:

en: Plan Id
id_ID: ID Rencana

en: Disable Card
id_ID: Nonaktifkan Kartu

en: Shipping Amount
id_ID: Jumlah Pengiriman

en: Shipping Cost
id_ID: Biaya Pengiriman

en: Select Shipping Amount Field
id_ID: Pilih Kolom Jumlah Pengiriman

en: Tax Amount Type
id_ID: Jenis Jumlah Pajak

en: Tax (%)
id_ID: Pajak (%)

en: Default Phone Number
id_ID: Nomor Telepon Default

en: Input Format Option
id_ID: Opsi Format Input

en: Value Format Option
id_ID: Opsi Format Nilai

en: Custom Validation (RegEx) Pattern
id_ID: Pola Validasi Kustom (RegEx)

en: Expression
id_ID: Ekspresi

en: Fields
id_ID: Kolom

en: Hide Country List
id_ID: Sembunyikan Daftar Negara

en: Options 2
id_ID: Opsi 2

en: Options Column
id_ID: Kolom Opsi

en: Specify the number of columns to display the options in. Leave blank to display the options as needed space.
id_ID: Tentukan jumlah kolom untuk menampilkan opsi. Biarkan kosong untuk menampilkan opsi sesuai ruang yang dibutuhkan.

en: Rating Position
id_ID: Posisi Rating

en: Add/Edit Rating Options
id_ID: Tambah/Edit Opsi Rating

en: Show Rating Message On hover
id_ID: Tampilkan Pesan Rating Saat Hover

en: Show Rating Message On Selected
id_ID: Tampilkan Pesan Rating Saat Dipilih

en: Razorpay Dyanmic Amount Field is not Selected
id_ID: Kolom Jumlah Dinamis Razorpay belum dipilih

en: Razorpay Fixed Amount is not valid
id_ID: Jumlah Tetap Razorpay tidak valid

en: Razorpay Order ID Field is not Selected
id_ID: Kolom ID Pesanan Razorpay belum dipilih

en: Razorpay Accounts
id_ID: Akun Razorpay

en: Account Name
id_ID: Nama Akun

en: Generate new ID
id_ID: Buat ID baru

en: Select Order Id Field
id_ID: Pilih Kolom ID Pesanan

en: Button Align:
id_ID: Perataan Tombol:

en: Subtitle:
id_ID: Subjudul:

en: Theme Color:
id_ID: Warna Tema:

en: Background Color:
id_ID: Warna Latar Belakang:

en: Confirm on Close:
id_ID: Konfirmasi saat Menutup:

en: Name :
id_ID: Nama :

en: Contact :
id_ID: Kontak :

en: Key :
id_ID: Kunci :

en: Value :
id_ID: Nilai :

en: Default Row:
id_ID: Baris Default:

en: Minimum Row:
id_ID: Baris Minimum:

en: Maximum Row:
id_ID: Baris Maksimum:

en: Button View:
id_ID: Tampilan Tombol:

en: Name
id_ID: Nama

en: Allow Other Option:
id_ID: Izinkan Opsi Lain:

en: Multiple Select:
id_ID: Pilih Banyak:

en: Set minimum number to be selected for dropdown option
id_ID: Tetapkan jumlah minimum yang harus dipilih untuk opsi dropdown

en: Set maximum number to be selected for dropdown option
id_ID: Tetapkan jumlah maksimum yang harus dipilih untuk opsi dropdown

en: Available On
id_ID: Tersedia Pada

en: Enter the shortcode in this Input.
id_ID: Masukkan shortcode di Input ini.

en: Button Reverse
id_ID: Tombol Balik

en: Clear
id_ID: Bersihkan

en: Clear Button
id_ID: Tombol Bersihkan

en: Space Between
id_ID: Jarak Antar

en: Redo
id_ID: Ulangi

en: Redo Button
id_ID: Tombol Ulangi

en: Pen Color
id_ID: Warna Pena

en: Background Color
id_ID: Warna Latar

en: Pen Width
id_ID: Lebar Pena

en: Image Type
id_ID: Tipe Gambar

en: Signature Pad
id_ID: Pad Tanda Tangan

en: Undo
id_ID: Urungkan

en: Undo Button
id_ID: Tombol Urungkan

en: Add/Edit Suggestions
id_ID: Tambah/Edit Saran

en: Auto Complete
id_ID: Selesaikan Otomatis

en: Max:
id_ID: Maks:

en: Step:
id_ID: Langkah:

en: Step Settings
id_ID: Pengaturan Langkah

en: Step Icon
id_ID: Ikon Langkah

en: Step Label
id_ID: Label Langkah

en: Step Subtitle
id_ID: Subjudul Langkah

en: Stripe Minimum Amount is
id_ID: Jumlah Minimum Stripe adalah

en: Stripe Dynamic Amount Field is not Selected
id_ID: Field Jumlah Dinamis Stripe tidak Dipilih

en: Select a valid currency for the selected payment method types
id_ID: Pilih mata uang yang valid untuk jenis metode pembayaran yang dipilih

en: Stripe Dyanmic Amount Field is not Selected
id_ID: Field Jumlah Dinamis Stripe tidak Dipilih

en: Stripe Fixed Amount is not valid
id_ID: Jumlah Tetap Stripe tidak valid

en: Payment Method Type
id_ID: Jenis Metode Pembayaran

en: Billing
id_ID: Penagihan

en: Shipping
id_ID: Pengiriman

en: Automatic
id_ID: Otomatis

en: Google Maps API Key
id_ID: Kunci API Google Maps

en: Allowed Countries :
id_ID: Negara yang Diizinkan :

en: Name Mode:
id_ID: Mode Nama:

en: Full
id_ID: Lengkap

en: Split
id_ID: Terpisah

en: Full Name:
id_ID: Nama Lengkap:

en: First Name:
id_ID: Nama Depan:

en: Last Name:
id_ID: Nama Belakang:

en: Phone Number:
id_ID: Nomor Telepon:

en: Phone:
id_ID: Telepon:

en: Line 1:
id_ID: Baris 1:

en: Line 2:
id_ID: Baris 2:

en: City:
id_ID: Kota:

en: State:
id_ID: Provinsi:

en: Postal Code:
id_ID: Kode Pos:

en: Country:
id_ID: Negara:

en: Color Picker
id_ID: Pemilih Warna

en: Solid
id_ID: Padat

en: Gradient
id_ID: Gradasi

en: Phone View
id_ID: Tampilan Ponsel

en: Tablet View
id_ID: Tampilan Tablet

en: Laptop View
id_ID: Tampilan Laptop

en: Back
id_ID: Kembali

en: Paypal Style
id_ID: Gaya Paypal

en: There is no paypal field in your form.
id_ID: Tidak ada kolom paypal di formulir Anda.

en: There is more than one paypal field in your form. please select the style icon
id_ID: Ada lebih dari satu kolom paypal di formulir Anda. silakan pilih ikon gaya

en: in paypal field to customize the style.
id_ID: di kolom paypal untuk menyesuaikan gaya.

en: Layout
id_ID: Tata Letak

en: Vertical
id_ID: Vertikal

en: Standalone
id_ID: Mandiri

en: Pay Button
id_ID: Tombol Bayar

en: PAYLATER
id_ID: BAYAR NANTI

en: CARD
id_ID: KARTU

en: Color
id_ID: Warna

en: Gold
id_ID: Emas

en: Blue
id_ID: Biru

en: Silver
id_ID: Perak

en: White
id_ID: Putih

en: Black
id_ID: Hitam

en: Shape
id_ID: Bentuk

en: Rectangle
id_ID: Persegi Panjang

en: Pill
id_ID: Pil

en: Paypal Button Text
id_ID: Teks Tombol Paypal

en: Paypal Checkout
id_ID: Checkout Paypal

en: Paypal Buy Now
id_ID: Beli Sekarang dengan Paypal

en: Pay with Paypal
id_ID: Bayar dengan Paypal

en: Background
id_ID: Latar Belakang

en: Color Fill
id_ID: Isi Warna

en: Picture
id_ID: Gambar

en: Picture Upload
id_ID: Unggah Gambar

en: Browse...
id_ID: Telusuri...

en: Image Link....
id_ID: Tautan Gambar....

en: Background Blend Mode
id_ID: Mode Campuran Latar Belakang

en: Multiply
id_ID: Perkalian

en: Screen
id_ID: Layar

en: Overlay
id_ID: Tumpang-tindih

en: Darken
id_ID: Menggelapkan

en: Lighten
id_ID: Mencerahkan

en: Saturation
id_ID: Saturasi

en: Luminosity
id_ID: Luminositas

en: Background Img Repeat
id_ID: Ulang Gambar Latar

en: Repeat
id_ID: Ulang

en: Repeat-X
id_ID: Ulang-X

en: Repeat-Y
id_ID: Ulang-Y

en: Np Repeat
id_ID: Tidak Ulang

en: Space
id_ID: Ruang

en: Round
id_ID: Bulat

en: Background Img Position
id_ID: Posisi Gambar Latar

en: Background Img Size
id_ID: Ukuran Gambar Latar

en: BG Width
id_ID: Lebar Latar

en: BG Height
id_ID: Tinggi Latar

en: BG Height/Width
id_ID: Tinggi/Lebar Latar

en: Background Filter
id_ID: Filter Latar Belakang

en: Blur
id_ID: Kabur

en: Brightness
id_ID: Kecerahan

en: Contrast
id_ID: Kontras

en: Grayscale
id_ID: Skala Abu-abu

en: Invert
id_ID: Balik

en: Opacity
id_ID: Opasitas

en: Saturate
id_ID: Saturasi

en: Border
id_ID: Garis Batas

en: Border Color
id_ID: Warna Garis Batas

en: Border Width
id_ID: Lebar Garis Batas

en: Border Radius
id_ID: Radius Garis Batas

en: On Mouse Over
id_ID: Saat Kursor Mouse

en: On Focus
id_ID: Saat Fokus

en: Text Color
id_ID: Warna Teks

en: Placeholder Color
id_ID: Warna Placeholder

en: Direction
id_ID: Arah

en: Content Direction
id_ID: Arah Konten

en: Left to Right
id_ID: Kiri ke Kanan

en: Right to Left
id_ID: Kanan ke Kiri

en: Font Size
id_ID: Ukuran Font

en: Block Gap
id_ID: Jarak Blok

en: Row Gap
id_ID: Jarak Baris

en: Column Gap
id_ID: Jarak Kolom

en: Both Side Gap
id_ID: Jarak Kedua Sisi

en: Margin Top
id_ID: Margin Atas

en: Margin Right
id_ID: Margin Kanan

en: Margin Bottom
id_ID: Margin Bawah

en: Margin Left
id_ID: Margin Kiri

en: All Side
id_ID: Semua Sisi

en: Padding Top
id_ID: Padding Atas

en: Padding Right
id_ID: Padding Kanan

en: Padding Bottom
id_ID: Padding Bawah

en: Padding Left
id_ID: Padding Kiri

en: Shadow
id_ID: Bayangan

en: Inside
id_ID: Di Dalam

en: Outside
id_ID: Di Luar

en: Shadow Color
id_ID: Warna Bayangan

en: Shadow Style
id_ID: Gaya Bayangan

en: Pattern not matched
id_ID: Pola tidak cocok

en: Input mode
id_ID: Mode Input

en: Input Mask
id_ID: Masker Input

en: RegEx Pattern
id_ID: Pola RegEx

en: Validations
id_ID: Validasi

en: At least one digit (0-9)
id_ID: Setidaknya satu digit (0-9)

en: At least one lowercase character (a-z)
id_ID: Setidaknya satu karakter huruf kecil (a-z)

en: At least one uppercase character (A-Z)
id_ID: Setidaknya satu karakter huruf besar (A-Z)

en: At least one special character (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)
id_ID: Setidaknya satu karakter khusus (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)

en: Limit Password Length
id_ID: Batasi Panjang Kata Sandi

en: Validate as User Unique
id_ID: Validasi sebagai Unik Pengguna

en: Title
id_ID: Judul

en: More Options
id_ID: Opsi Lainnya

en: Auto
id_ID: Otomatis

en: Appearance
id_ID: Tampilan

en: <p style="margin:0">Successfully Submitted.</p>
id_ID: <p style="margin:0">Berhasil Dikirim.</p>

en: Are you sure to delete this message ?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus pesan ini ?

en: Add More Alternative Success Message
id_ID: Tambah Pesan Sukses Alternatif Lain

en: Add
id_ID: Tambah

en: Message Styles
id_ID: Gaya Pesan

en: Message Type
id_ID: Tipe Pesan

en: Close Icon Color
id_ID: Warna Ikon Tutup

en: Confirmations
id_ID: Konfirmasi

en: How to set up Confirmation messages or Redirect page:
id_ID: Cara mengatur pesan Konfirmasi atau halaman Redirect:

en: Success/Error Messages
id_ID: Pesan Sukses/Error

en: Redirect Page
id_ID: Halaman Redirect

en: Be sure to configure conditional logic for displaying Success/Error messages and Redirect Page. If no conditional logic is set, the default confirmation will be displayed.
id_ID: Pastikan untuk mengonfigurasi logika kondisional untuk menampilkan pesan Sukses/Error dan Halaman Redirect. Jika tidak ada logika kondisional yang diatur, konfirmasi default akan ditampilkan.

en: Conversational Form Settings
id_ID: Pengaturan Form Percakapan

en: Note: In the Conversational Form feature, certain fields such as Captcha, Payments, HTML, etc are currently not supported.
id_ID: Catatan: Dalam fitur Form Percakapan, beberapa bidang seperti Captcha, Pembayaran, HTML, dll saat ini tidak didukung.

en: How to setup Conversational form:
id_ID: Cara mengatur form Percakapan:

en: Theme settings
id_ID: Pengaturan tema

en: Conversational Steps settings
id_ID: Pengaturan Langkah Percakapan

en: Navigation
id_ID: Navigasi

en: Add New Post Type
id_ID: Tambah Tipe Pos Baru

en: Edit Post Types
id_ID: Edit Tipe Pos

en: CPT added successfully, refresh your window
id_ID: CPT berhasil ditambahkan, muat ulang jendela Anda

en: Learn more about CPT Integration
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang Integrasi CPT

en: Post Type Slug *
id_ID: Slug Jenis Postingan *

en: Singular Label *
id_ID: Label Tunggal *

en: Menu Name *
id_ID: Nama Menu *

en: Menu Icon
id_ID: Ikon Menu

en: Public
id_ID: Publik

en: This type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
id_ID: Jenis ini harus ditampilkan di UI admin dan dapat di-query secara publik

en: Publicly Queryable
id_ID: Dapat Di-query Secara Publik

en: Queries can be performed on the front end
id_ID: Query dapat dilakukan di bagian depan

en: Show in REST API
id_ID: Tampilkan di REST API

en: To show this post type in the WP REST API
id_ID: Untuk menampilkan jenis posting ini di WP REST API

en: Show in Menu
id_ID: Tampilkan di Menu

en: Show the post type in the admin menu
id_ID: Tampilkan jenis posting di menu admin

en: Show UI
id_ID: Tampilkan UI

en: Generate UI for managing this post type
id_ID: Buat UI untuk mengelola jenis posting ini

en: Add Post Type
id_ID: Tambah Jenis Postingan

en: Delete successfully, refresh your window
id_ID: Berhasil menghapus, segarkan jendela Anda

en: Delete Post Type
id_ID: Hapus Jenis Postingan

en: Confirmation
id_ID: Konfirmasi

en: Are you sure to delete post type?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus jenis posting?

en: cpt type update successfully, refresh your window
id_ID: jenis cpt berhasil diperbarui, segarkan jendela Anda

en: Select Type *
id_ID: Pilih Jenis *

en: Menu Icon *
id_ID: Ikon Menu *

en: public
id_ID: publik

en: Posts of this type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
id_ID: Postingan dari jenis ini harus ditampilkan di UI admin dan dapat diquery secara publik

en: Queries can be performed on the front end as part of parse_request()
id_ID: Query dapat dilakukan di frontend sebagai bagian dari parse_request()

en: To show this post type data in the WP REST API
id_ID: Untuk menampilkan data jenis posting ini di WP REST API

en: This show the post type in the admin menu and where to show that menu
id_ID: Ini menampilkan jenis posting di menu admin dan tempat menampilkan menu tersebut

en: Generate a default UI for managing this post type
id_ID: Hasilkan UI default untuk mengelola jenis posting ini

en: Update Post Type
id_ID: Perbarui Jenis Postingan

en: Update Template
id_ID: Perbarui Template

en: Template Name:
id_ID: Nama Template:

en: Browse Template
id_ID: Jelajahi Template

en: Email Templates Coming soon
id_ID: Template Email Segera hadir

en: Save Template
id_ID: Simpan Template

en: Payment
id_ID: Pembayaran

en: Timeline
id_ID: Garis Waktu

en: PDF Downloads
id_ID: Unduhan PDF

en: Google Ads Information
id_ID: Informasi Google Ads

en: No PDF templates available
id_ID: Tidak ada template PDF tersedia

en: Related Info
id_ID: Info Terkait

en: Note Deleted Successfully
id_ID: Catatan Berhasil Dihapus

en: updated on:
id_ID: diperbarui pada:

en: created at:
id_ID: dibuat pada:

en: create new note
id_ID: buat catatan baru

en: Are you sure to delete this note
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus catatan ini

en: No Payment Info Found!
id_ID: Tidak Ada Info Pembayaran Ditemukan!

en: No field data change
id_ID: Tidak ada perubahan data bidang

en: Form Submitted
id_ID: Formulir Dikirim

en: Show Integration Logs
id_ID: Tampilkan Log Integrasi

en: Hide Integration Logs
id_ID: Sembunyikan Log Integrasi

en: Note
id_ID: Catatan

en: Added
id_ID: Ditambahkan

en: Updated
id_ID: Diperbarui

en: Deleted
id_ID: Dihapus

en: Read More
id_ID: Baca Selengkapnya

en: Show Less
id_ID: Tampilkan Lebih Sedikit

en: Note no change
id_ID: Catatan tidak berubah

en: Note Updated Successfully
id_ID: Catatan Berhasil Diperbarui

en: Note Added Successfully
id_ID: Catatan Berhasil Ditambahkan

en: Edit Note
id_ID: Sunting Catatan

en: Create New Note
id_ID: Buat Catatan Baru

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Transaction ID
id_ID: ID Transaksi

en: Total Paid
id_ID: Total Dibayar

en: no data found
id_ID: data tidak ditemukan

en: Subscription
id_ID: Langganan

en: Order
id_ID: Pesanan

en: Plan ID
id_ID: ID Paket

en: Next Billing Time
id_ID: Waktu Penagihan Berikutnya

en: no response found
id_ID: tidak ada respons ditemukan

en: How many rows to export
id_ID: Berapa baris yang akan diekspor

en: Enter row number
id_ID: Masukkan nomor baris

en: Select filter
id_ID: Pilih filter

en: Sort Order
id_ID: Urutan Sortir

en: Sort by
id_ID: Urutkan berdasarkan

en: Export File Format
id_ID: Format File Ekspor

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Export Form Data
id_ID: Ekspor Data Formulir

en: Preview Data
id_ID: Pratinjau Data

en: Move
id_ID: Pindahkan

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Clone
id_ID: Duplikat

en: Add Field
id_ID: Tambah Field

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Mollie API key is missing
id_ID: Kunci API Mollie hilang

en: Mollie Redirect Url is not Selected
id_ID: URL Redirect Mollie belum dipilih

en: PayPal Client ID is missing
id_ID: ID Klien PayPal hilang

en: Razorpay Client ID is missing
id_ID: ID Klien Razorpay hilang

en: Drag and drop fields here
id_ID: Seret dan lepas field di sini

en: Stripe publishable key is missing
id_ID: Kunci publishable Stripe hilang

en: History Empty
id_ID: Riwayat Kosong

en: Please select property you want to import with form
id_ID: Silakan pilih properti yang ingin Anda impor dengan formulir

en: Preview Form
id_ID: Pratinjau Formulir

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: Custom CSS/JS
id_ID: CSS/JS Kustom

en: How to add Custom CSS/JS:
id_ID: Cara menambahkan CSS/JS Kustom:

en: You can write your custom CSS/JS her. This CSS/JS will be applied in this form only.
id_ID: Anda dapat menulis CSS/JS kustom Anda di sini. CSS/JS ini hanya akan diterapkan pada formulir ini saja.

en: In order to repopulate form fields, it is necessary to store the submitted data in the database. Please make sure to turn off the "disable storing form submission data" option in the form settings.
id_ID: Untuk mengisi kembali bidang formulir, perlu menyimpan data yang dikirimkan ke dalam database. Pastikan opsi "nonaktifkan penyimpanan data pengiriman formulir" dimatikan di pengaturan formulir.

en: Form Abandonment
id_ID: Pengabaian Formulir

en: How to setup Form Abandonment & save partial form progress:
id_ID: Cara mengatur Pengabaian Formulir & menyimpan progres formulir parsial:

en: Show warning message below the form description
id_ID: Tampilkan pesan peringatan di bawah deskripsi formulir

en: Places an admin-defined message below the form description, making your users aware that their field values are being saved before submission.
id_ID: Menempatkan pesan yang ditentukan admin di bawah deskripsi formulir, memberitahu pengguna Anda bahwa nilai bidang mereka disimpan sebelum pengiriman.

en: Save draft only for logged in users
id_ID: Simpan draf hanya untuk pengguna yang masuk

en: Repopulate form fields with previous partial entry
id_ID: Isi kembali bidang formulir dengan entri parsial sebelumnya

en: If the user is logged in, the form will be repopulated with the previous partial entry from the database.
                        Otherwise, from the local storage of the browser.
id_ID: Jika pengguna masuk, formulir akan diisi kembali dengan entri parsial sebelumnya dari database. Jika tidak, dari penyimpanan lokal browser.

en: Save draft when user leaves the form page
id_ID: Simpan draf saat pengguna meninggalkan halaman formulir

en: If turned off, the form will save draft when clicks on the save button or using conditional logic.
id_ID: Jika dimatikan, formulir hanya akan menyimpan draf saat tombol simpan diklik atau menggunakan logika kondisional.

en: Allow empty form as Save draft
id_ID: Izinkan formulir kosong sebagai Simpan draf

en: If turned on, the empty form save as draft when leave page.
id_ID: Jika diaktifkan, formulir kosong akan disimpan sebagai draf saat meninggalkan halaman.

en: When to save:
id_ID: Kapan menyimpan:

en: Always save abandoned form entries
id_ID: Selalu simpan entri formulir yang ditinggalkan

en: Save only if email address or phone number is provided
id_ID: Simpan hanya jika alamat email atau nomor telepon disediakan

en: Landing Page
id_ID: Halaman Pendaratan

en: How to setup Landinge Page
id_ID: Cara mengatur Halaman Pendaratan

en: Custom URL
id_ID: URL Kustom

en: Please try to avoid any duplicate custom url, as it will conflict between the page and Bit Form.
id_ID: Harap hindari URL kustom yang duplikat, karena akan terjadi konflik antara halaman dan Bit Form.

en: Page Title
id_ID: Judul Halaman

en: Share via Direct URL
id_ID: Bagikan melalui URL Langsung

en: Share via Direct URL (Conversational Form)
id_ID: Bagikan melalui URL Langsung (Formulir Percakapan)

en: Embed via HTML Code
id_ID: Sematkan melalui Kode HTML

en: Embed via HTML Code (Conversational Form)
id_ID: Sematkan melalui Kode HTML (Formulir Percakapan)

en: Customer ID key cann't be empty
id_ID: Kunci ID pelanggan tidak boleh kosong

en: save Successfully
id_ID: berhasil disimpan

en: save failed Cause:
id_ID: gagal menyimpan Karena:

en: save failed. please try again
id_ID: gagal menyimpan. silakan coba lagi

en: Learn more about Google Ads configuration
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang konfigurasi Google Ads

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit Google API Console
id_ID: Untuk mendapatkan Client ID dan SECRET, Silakan Kunjungi Google API Console

en: Customer Id (non manager account)
id_ID: ID Pelanggan (akun non manajer)

en: To get Customer ID , Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan Customer ID, Silakan Kunjungi

en: Google Ads Manager Account
id_ID: Akun Manajer Google Ads

en: Saving Generel Settings...
id_ID: Menyimpan Pengaturan Umum...

en: Global Settings
id_ID: Pengaturan Global

en: Validation Error/Invalid Message.
id_ID: Kesalahan Validasi/Pesan Tidak Valid.

en: Generate Token after page load to prevent conflict with cache plugins.
id_ID: Buat Token setelah halaman dimuat untuk mencegah konflik dengan plugin cache.

en: Other Settings
id_ID: Pengaturan Lainnya

en: Delete all data table when delete plugin.
id_ID: Hapus semua tabel data saat menghapus plugin.

en: Usage Reporting Opt In.
id_ID: Opt In Pelaporan Penggunaan.

en: Edit Global Message (Type:
id_ID: Edit Pesan Global (Tipe:

en: Messages saved successfully.
id_ID: Pesan berhasil disimpan.

en: Note: This global message will be applied to all forms and fields unless a custom error message is set for an individual field. Also you can use the
id_ID: Catatan: Pesan global ini akan diterapkan ke semua formulir dan bidang kecuali pesan kesalahan khusus diatur untuk bidang individual. Anda juga dapat menggunakan

en: Shortcode patterns (Ex:
id_ID: Pola shortcode (Contoh:

en: to dynamically replace field-specific labels/values.
id_ID: untuk mengganti label/nilai khusus bidang secara dinamis.

en: Required Field
id_ID: Bidang Wajib

en: Invalid Email
id_ID: Email Tidak Valid

en: Invalid URL
id_ID: URL Tidak Valid

en: Invalid Number
id_ID: Angka Tidak Valid

en: Invalid Phone Number
id_ID: Nomor Telepon Tidak Valid

en: Minimum Value
id_ID: Nilai Minimum

en: Maximum Value
id_ID: Nilai Maksimum

en: Input mask
id_ID: Masker Input

en: Regex Pattern
id_ID: Pola Regex

en: Minimum Option Count
id_ID: Jumlah Opsi Minimum

en: Maximum Option Count
id_ID: Jumlah Opsi Maksimum

en: Minimum File Count
id_ID: Jumlah File Minimum

en: Maximum File Count
id_ID: Jumlah File Maksimum

en: Maximum File Size
id_ID: Ukuran File Maksimum

en: Other Option Required
id_ID: Opsi Lain Diperlukan

en: Unique Entry Value
id_ID: Nilai Entri Unik

en: Unique User
id_ID: Pengguna Unik

en: App delete successfully.
id_ID: Aplikasi berhasil dihapus.

en: App deletion failed Cause
id_ID: Penyebab kegagalan penghapusan aplikasi

en: App deletion failed. please try again
id_ID: Penghapusan aplikasi gagal. silakan coba lagi

en: Are you sure to delete this App configuration?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus konfigurasi Aplikasi ini?

en: How to setup Integrations:
id_ID: Cara mengatur Integrasi:

en: Connected/Authorized Platforms
id_ID: Platform Terhubung/Diotorisasi

en: Search Available Integrations...
id_ID: Cari Integrasi yang Tersedia...

en: Available Integrations
id_ID: Integrasi yang Tersedia

en: Submit button cannot be removed
id_ID: Tombol kirim tidak dapat dihapus

en: Integration deletion failed Cause
id_ID: Penyebab kegagalan penghapusan integrasi

en: Integration deletion failed. please try again
id_ID: Penghapusan integrasi gagal. silakan coba lagi

en: Are you sure to delete this integration?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus integrasi ini?

en: Are you sure to clone this integration?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menggandakan integrasi ini?

en: Integration clone failed Cause
id_ID: Penyebab kegagalan penggandaan integrasi

en: Integration clone failed.
id_ID: Penggandaan integrasi gagal.

en: Integrate your form with your favorite apps and services.
id_ID: Integrasikan formulir Anda dengan aplikasi dan layanan favorit Anda.

en: Date Time (Advanced)
id_ID: Tanggal Waktu (Lanjutan)

en: Advanced Date Time
id_ID: Tanggal Waktu Lanjutan

en: Please Select a Date
id_ID: Silakan Pilih Tanggal

en: Spacer
id_ID: Pemisah

en: First Name
id_ID: Nama Depan

en: Last Name
id_ID: Nama Belakang

en: Text
id_ID: Teks

en: Multiline Text
id_ID: Teks Multibaris

en: Multi-Line Text
id_ID: Teks Multi-Baris

en: Number
id_ID: Nomor

en: e.g. 123
id_ID: mis. 123

en: Select
id_ID: Pilih

en: Radio Button
id_ID: Tombol Radio

en: Option 1
id_ID: Opsi 1

en: Option 2
id_ID: Opsi 2

en: Option 3
id_ID: Opsi 3

en: Checkbox
id_ID: Kotak Centang

en: Check Boxs
id_ID: Kotak Centang

en: File Upload
id_ID: Unggah Berkas

en: Advance File Upload
id_ID: Unggah Berkas Lanjutan

en: Advanced File Upload
id_ID: Unggah Berkas Lanjutan

en: Country
id_ID: Negara

en: Enter Amount..
id_ID: Masukkan Jumlah..

en: Phone Number
id_ID: Nomor Telepon

en: Enter Phone Number
id_ID: Masukkan Nomor Telepon

en: Username
id_ID: Nama Pengguna

en: e.g. John Doe
id_ID: mis. John Doe

en: Password
id_ID: Kata Sandi

en: Password Field
id_ID: Kolom Kata Sandi

en: Slider
id_ID: Penggeser

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Pick A Date
id_ID: Pilih Tanggal

en: Time
id_ID: Waktu

en: Date-Time
id_ID: Tanggal-Waktu

en: Select Date-Time
id_ID: Pilih Tanggal-Waktu

en: Week
id_ID: Minggu

en: Select Week
id_ID: Pilih Minggu

en: Month
id_ID: Bulan

en: Month Input
id_ID: Input Bulan

en: GDPR Agreement
id_ID: Persetujuan GDPR

en: I consent to having this website store my submitted information so they can respond to my inquiry. Learn more in
id_ID: Saya menyetujui situs web ini menyimpan informasi yang saya kirimkan agar mereka dapat menanggapi pertanyaan saya. Pelajari lebih lanjut di

en: Our Privacy Policy.
id_ID: Kebijakan Privasi Kami.

en: Decision Box
id_ID: Kotak Keputusan

en: Repeater
id_ID: Pengulang

en: Signature
id_ID: Tanda Tangan

en: Rating
id_ID: Penilaian

en: Terrible
id_ID: Mengerikan

en: Bad
id_ID: Buruk

en: Satisfied
id_ID: Puasa

en: Good
id_ID: Baik

en: Excellent
id_ID: Sangat Baik

en: Image Select
id_ID: Pilih Gambar

en: Option 4
id_ID: Opsi 4

en: Hidden Field
id_ID: Field Tersembunyi

en: Set Default Value
id_ID: Setel Nilai Default

en: Pay with Stripe
id_ID: Bayar dengan Stripe

en: Pay now
id_ID: Bayar sekarang

en: Pay with Mollie
id_ID: Bayar dengan Mollie

en: Button
id_ID: Tombol

en: Draft Button
id_ID: Tombol Draft

en: Save Draft
id_ID: Simpan Draft

en: Next Step
id_ID: Langkah Berikutnya

en: Previous Step
id_ID: Langkah Sebelumnya

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Section
id_ID: Bagian

en: Image
id_ID: Gambar

en: Divider
id_ID: Pembatas

en: Migration Issue Detected
id_ID: Terjadi Masalah Migrasi

en: There may have been a problem during auto-migrating your Bit Forms from V1 to V2.
id_ID: Mungkin terjadi masalah saat melakukan auto-migrasi Bit Forms Anda dari V1 ke V2.

en: Please contact support for assistance at
id_ID: Silakan hubungi dukungan untuk bantuan di

en: Migrating to V2
id_ID: Migrasi ke V2

en: Please wait while we migrate your data to V2
id_ID: Harap tunggu sementara kami memigrasikan data Anda ke V2

en: This may take a few minutes...
id_ID: Ini mungkin memakan waktu beberapa menit...

en: Meanwhile do not close this window.
id_ID: Sementara itu, jangan tutup jendela ini.

en: Mollie Settings
id_ID: Pengaturan Mollie

en: API key:
id_ID: Kunci API:

en: To get API key, Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan kunci API, silakan kunjungi

en: Mollie Developer Dashboard
id_ID: Dashboard Pengembang Mollie

en: Step-
id_ID: Langkah-

en: Clone Step
id_ID: Gandakan Langkah

en: Delete Step
id_ID: Hapus Langkah

en: Add New Step
id_ID: Tambah Langkah Baru

en: Add Steps
id_ID: Tambah Langkah

en: Multi step settings
id_ID: Pengaturan multi langkah

en: All fields are required
id_ID: Semua bidang harus diisi

en: Saving Payment Setting...
id_ID: Menyimpan Pengaturan Pembayaran...

en: Choose a unique name to identify this integration within your app.
id_ID: Pilih nama unik untuk mengidentifikasi integrasi ini dalam aplikasi Anda.

en: Login to you Mollie account (or create on if you haven't already).
id_ID: Masuk ke akun Mollie Anda (atau buat jika Anda belum memilikinya).

en: Go to your Mollie Dashboard
id_ID: Buka Dashboard Mollie Anda

en: and find the API section.
id_ID: dan temukan bagian API.

en: Generate a new API key or use an existing one (you can use test API key for testing purposes). This key is required for authenticating API requests.
id_ID: Buat kunci API baru atau gunakan yang sudah ada (Anda dapat menggunakan kunci API uji untuk tujuan pengujian). Kunci ini diperlukan untuk mengautentikasi permintaan API.

en: Copy the API key and paste it in the Bit Form
id_ID: Salin kunci API dan tempelkan di Form Bit

en: field above.
id_ID: field di atas.

en: Then click on the
id_ID: Lalu klik pada

en: button to save the settings.
id_ID: tombol untuk menyimpan pengaturan.

en: Please go to your form now and add a Mollie payment field.
id_ID: Silakan buka formulir Anda sekarang dan tambahkan bidang pembayaran Mollie.

en: Bit form Mollie Payment Gateway documentation
id_ID: Dokumentasi Gateway Pembayaran Mollie Form Bit

en: Login to you PayPal account (or create on if you haven't already).
id_ID: Masuk ke akun PayPal Anda (atau buat jika Anda belum memilikinya).

en: Go to your PayPal Dashboard
id_ID: Buka Dashboard PayPal Anda

en: Select Transaction Mode (Live or Sandbox).
id_ID: Pilih Mode Transaksi (Live atau Sandbox).

en: Copy the
id_ID: Salin

en: from PayPal Dashboard and paste it in the Bit Form
id_ID: dari Dashboard PayPal dan tempelkan di Form Bit

en: field above (you can use Sandbox or Live mode).
id_ID: field di atas (Anda bisa menggunakan mode Sandbox atau Live).

en: Please go to your form now and add a PayPal payment field.
id_ID: Silakan buka formulir Anda sekarang dan tambahkan bidang pembayaran PayPal.

en: Bit form PayPal Payment Gateway documentation
id_ID: Dokumentasi Gateway Pembayaran PayPal Form Bit

en: PayPal Integrations Video
id_ID: Video Integrasi PayPal

en: Login to you Stripe account (or create on if you haven't already).
id_ID: Masuk ke akun Stripe Anda (atau buat jika Anda belum memilikinya).

en: Go to your Stripe Dashboard
id_ID: Pergi ke Dashboard Stripe Anda

en: and find the API Key section.
id_ID: dan temukan bagian API Key.

en: from Stripe API Dashboard and paste it in the Bit Form
id_ID: dari Dashboard API Stripe dan tempelkan di Bit Form

en: field above (you can use test API key for testing purposes).
id_ID: kolom di atas (Anda dapat menggunakan API key uji untuk tujuan pengujian).

en: Please go to your form now and add a Stripe payment field.
id_ID: Silakan pergi ke formulir Anda sekarang dan tambahkan kolom pembayaran Stripe.

en: Bit form Stripe Payment Gateway documentation
id_ID: Dokumentasi Gateway Pembayaran Stripe Bit Form

en: Stripe Integrations Video
id_ID: Video Integrasi Stripe

en: Login to you Razorpay account (or create on if you haven't already).
id_ID: Masuk ke akun Razorpay Anda (atau buat jika Anda belum memilikinya).

en: Go to your Razorpay Dashboard
id_ID: Pergi ke Dashboard Razorpay Anda

en: from Razorpay API Dashboard and paste it in the Bit Form
id_ID: dari Dashboard API Razorpay dan tempelkan di Bit Form

en: Please go to your form now and add a Razorpay payment field.
id_ID: Silakan pergi ke formulir Anda sekarang dan tambahkan kolom pembayaran Razorpay.

en: Bit form Razorpay Payment Gateway documentation
id_ID: Dokumentasi Gateway Pembayaran Razorpay Bit Form

en: Razorpay Integrations Video
id_ID: Video Integrasi Razorpay

en: Available Payment Gateways
id_ID: Gateway Pembayaran yang Tersedia

en: Please click on the available payment gateway option for configuration.
id_ID: Silakan klik opsi gateway pembayaran yang tersedia untuk konfigurasi.

en: Available on
id_ID: Tersedia pada

en: Connected Accounts
id_ID: Akun yang Terhubung

en: Currently, no payment gateway has been connected.
id_ID: Saat ini, belum ada gateway pembayaran yang terhubung.

en: PayPal Settings
id_ID: Pengaturan PayPal

en: Transaction Mode:
id_ID: Mode Transaksi:

en: Client ID:
id_ID: ID Klien:

en: Client Secret:
id_ID: Rahasia Klien:

en: To get Client ID & Secret, Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan ID & Rahasia Klien, Silakan Kunjungi

en: PayPal Developer Dashboard
id_ID: Dasbor Pengembang PayPal

en: PDF Global Setting
id_ID: Pengaturan Global PDF

en: Available Font for PDF
id_ID: Font Tersedia untuk PDF

en: PDF Templates
id_ID: Template PDF

en: How to setup PDF Templates:
id_ID: Cara mengatur Template PDF:

en: PDF File Name
id_ID: Nama File PDF

en: PDF Password
id_ID: Kata Sandi PDF

en: Static Password
id_ID: Kata Sandi Statis

en: PDF Password Shortcode
id_ID: Kode Pendek Kata Sandi PDF

en: Allow Download (Link)
id_ID: Izinkan Unduh (Tautan)

en: All User
id_ID: Semua Pengguna

en: Only Logged In User
id_ID: Hanya Pengguna yang Masuk

en: Download Link Shortcode
id_ID: Kode Pendek Tautan Unduhan

en: Override Default Settings
id_ID: Ganti Pengaturan Default

en: Paper Size
id_ID: Ukuran Kertas

en: Orientation
id_ID: Orientasi

en: Portrait
id_ID: Potret

en: Landscape
id_ID: Lanskap

en: Font Family
id_ID: Keluarga Font

en: Font Size (Pixels)
id_ID: Ukuran Font (Piksel)

en: Watermark
id_ID: Tanda Air

en: Watermark Text
id_ID: Teks Tanda Air

en: Watermark Image
id_ID: Gambar Tanda Air

en: Position X (Units in millimeters)
id_ID: Posisi X (Satuan dalam milimeter)

en: Position Y (Units in millimeters)
id_ID: Posisi Y (Satuan dalam milimeter)

en: Show watermark behind the page content
id_ID: Tampilkan tanda air di belakang konten halaman

en: Opacity (0-100)
id_ID: Opasitas (0-100)

en: Language Direction
id_ID: Arah Bahasa

en: Go to PDF Settings
id_ID: Buka Pengaturan PDF

en: Please configure PDF settings first.
id_ID: Silakan konfigurasikan pengaturan PDF terlebih dahulu.

en: Upload
id_ID: Unggah

en: Image width
id_ID: Lebar gambar

en: Image height
id_ID: Tinggi gambar

en: Position X
id_ID: Posisi X

en: Position Y
id_ID: Posisi Y

en: Learn more about PDF Attachment
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang Lampiran PDF

en: This global settings will be set as the default for any new PDF attachment generated from your forms.
id_ID: Pengaturan global ini akan ditetapkan sebagai default untuk setiap lampiran PDF baru yang dihasilkan dari formulir Anda.

en: Remember,
id_ID: Ingat,

en: If you haven't used PDFs yet, you'll need to click the "Save" button to apply these global PDF settings. You can also customize settings for a specific PDF template by accessing the PDF templates in your form settings.
id_ID: Jika Anda belum menggunakan PDF, Anda perlu mengklik tombol "Simpan" untuk menerapkan pengaturan PDF global ini. Anda juga dapat menyesuaikan pengaturan untuk template PDF tertentu dengan mengakses template PDF di pengaturan formulir Anda.

en: Please update your PHP version is 7.4 or higher.
id_ID: Harap perbarui versi PHP Anda ke 7.4 atau lebih tinggi.

en: PHP extension is missing in your server. Please install it.
id_ID: Ekstensi PHP tidak ada di server Anda. Harap instal.

en: To use Arabic, Chinese, Japanese and Korean languages, you need to install additional fonts! Please navigate to the
id_ID: Untuk menggunakan bahasa Arab, Cina, Jepang, dan Korea, Anda perlu menginstal font tambahan! Silakan buka

en: tab to proceed.
id_ID: tab untuk melanjutkan.

en: Copy Shortcode
id_ID: Salin Shortcode

en: Embed
id_ID: Sematkan

en: Razorpay Settings
id_ID: Pengaturan Razorpay

en: To get API Key & Secret, Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan API Key & Secret, Silakan Kunjungi

en: Razorpay Dashboard
id_ID: Dashboard Razorpay

en: Are you sure to delete this URL ?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus URL ini?

en: Select A Page:
id_ID: Pilih Halaman:

en: Custom Link
id_ID: Tautan Kustom

en: set Form Field
id_ID: atur Field Form

en: Select Form Field
id_ID: Pilih Field Form

en: Add More Alternative URL
id_ID: Tambah URL Alternatif Lagi

en: Filter Entries between Dates
id_ID: Saring Entri antara Tanggal

en: Filter
id_ID: Saring

en: Search
id_ID: Cari

en: report name cann't be empty
id_ID: nama laporan tidak boleh kosong

en: Refresh
id_ID: Segarkan

en: Premium Feature
id_ID: Fitur Premium

en: Buy Premium
id_ID: Beli Premium

en: Are you sure to delete this report
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus laporan ini

en: Deleting ...
id_ID: Menghapus ...

en: Filter List
id_ID: Daftar Filter

en: Search filters...
id_ID: Cari filter...

en: New Filter
id_ID: Filter Baru

en: No matching filter found
id_ID: Filter yang cocok tidak ditemukan

en: Equal
id_ID: Sama dengan

en: Not equal
id_ID: Tidak sama dengan

en: Not empty
id_ID: Tidak kosong

en: Start With
id_ID: Dimulai dengan

en: End With
id_ID: Diakhiri dengan

en: Not Start With
id_ID: Tidak dimulai dengan

en: Not End With
id_ID: Tidak diakhiri dengan

en: Not contains
id_ID: Tidak mengandung

en: Contains
id_ID: Mengandung

en: Contain All
id_ID: Mengandung Semua

en: Greater Than
id_ID: Lebih Besar Dari

en: Less Than
id_ID: Lebih Kecil Dari

en: Greater Than or Equal
id_ID: Lebih Besar atau Sama Dengan

en: Less Than or Equal
id_ID: Lebih Kecil atau Sama Dengan

en: Today
id_ID: Hari Ini

en: Till Today
id_ID: Sampai Hari Ini

en: Tomorrow
id_ID: Besok

en: Yesterday
id_ID: Kemarin

en: Till Yesterday
id_ID: Sampai Kemarin

en: Last 7 Days
id_ID: 7 Hari Terakhir

en: Last 30 Days
id_ID: 30 Hari Terakhir

en: Last 60 Days
id_ID: 60 Hari Terakhir

en: Last 90 Days
id_ID: 90 Hari Terakhir

en: Last 120 Days
id_ID: 120 Hari Terakhir

en: Next 7 Days
id_ID: 7 Hari Berikutnya

en: Next 30 Days
id_ID: 30 Hari Berikutnya

en: Next 60 Days
id_ID: 60 Hari Berikutnya

en: Next 90 Days
id_ID: 90 Hari Berikutnya

en: Next 120 Days
id_ID: 120 Hari Berikutnya

en: Current Week
id_ID: Minggu Ini

en: Next Week
id_ID: Minggu Depan

en: Last Week
id_ID: Minggu Lalu

en: Current Month
id_ID: Bulan Ini

en: Next Month
id_ID: Bulan Depan

en: Last Month
id_ID: Bulan Lalu

en: Current Year
id_ID: Tahun Ini

en: Next Year
id_ID: Tahun Depan

en: Last Year
id_ID: Tahun Lalu

en: Read entries
id_ID: Entri yang Dibaca

en: Unread entries
id_ID: Entri yang Belum Dibaca

en: Confirmed entries
id_ID: Entri yang Dikonfirmasi

en: Unconfirmed entries
id_ID: Entri yang Belum Dikonfirmasi

en: Draft entries
id_ID: Entri Draf

en: Logic
id_ID: Logika

en: OR
id_ID: ATAU

en: AND
id_ID: DAN

en: ReCaptcha validation failed.
id_ID: Validasi ReCaptcha gagal.

en: The form has reached its maximum number of submissions.
id_ID: Formulir telah mencapai jumlah pengiriman maksimum.

en: You have reached the maximum number of submissions allowed.
id_ID: Anda telah mencapai jumlah pengiriman maksimum yang diizinkan.

en: You must be logged in.
id_ID: Anda harus masuk.

en: Empty form cannot be submitted.
id_ID: Formulir kosong tidak dapat dikirim.

en: Validate form input on focus lost
id_ID: Validasi input formulir saat kehilangan fokus

en: Allow single entry for each IP address
id_ID: Izinkan satu entri untuk setiap alamat IP

en: Require user to be logged in for submit form
id_ID: Memerlukan pengguna untuk masuk agar dapat mengirim formulir

en: Prevent empty form submission
id_ID: Cegah pengiriman formulir kosong

en: Disable entry storing in WordPress database
id_ID: Nonaktifkan penyimpanan entri di database WordPress

en: Enable ReCaptcha V3
id_ID: Aktifkan ReCaptcha V3

en: Enable / Disable
id_ID: Aktifkan / Nonaktifkan

en: Hide ReCaptcha Badge
id_ID: Sembunyikan Lencana ReCaptcha

en: Honeypot trap for bot
id_ID: Perangkap Honeypot untuk bot

en: Manage Submission Limits (by count, time, or user)
id_ID: Kelola Batas Pengiriman (berdasarkan jumlah, waktu, atau pengguna)

en: Limit By Submission Count
id_ID: Batasi Berdasarkan Jumlah Pengiriman

en: Submission Limit
id_ID: Batas Pengiriman

en: Limit period type
id_ID: Jenis periode batas

en: Limit By Per User
id_ID: Batasi Berdasarkan Per Pengguna

en: User verify type
id_ID: Jenis verifikasi pengguna

en: Limit Form Submission Period
id_ID: Batasi Periode Pengiriman Formulir

en: Every Day
id_ID: Setiap Hari

en: Friday
id_ID: Jumat

en: Saturday
id_ID: Sabtu

en: Sunday
id_ID: Minggu

en: Monday
id_ID: Senin

en: Tuesday
id_ID: Selasa

en: Wednesday
id_ID: Rabu

en: Thursday
id_ID: Kamis

en: From
id_ID: Dari

en: To
id_ID: Ke

en: Time:
id_ID: Waktu:

en: Blocked IP list
id_ID: Daftar IP yang Diblokir

en: Add Blocked IP
id_ID: Tambah IP yang Diblokir

en: Allowed IP
id_ID: IP yang Diizinkan

en: By enabling this option only listed IP can submit this form.
id_ID: Dengan mengaktifkan opsi ini hanya IP yang terdaftar yang dapat mengirimkan formulir ini.

en: Add Allowed IP
id_ID: Tambah IP yang Diizinkan

en: Capture Google Ads (Click ID)
id_ID: Tangkap Google Ads (ID Klik)

en: Email sent successfully.
id_ID: Email berhasil dikirim.

en: Sending...
id_ID: Mengirim...

en: Email Test
id_ID: Tes Email

en: To:
id_ID: Kepada:

en: Message:
id_ID: Pesan:

en: Send Test Mail
id_ID: Kirim Email Tes

en: Configuration
id_ID: Konfigurasi

en: Mail Test
id_ID: Tes Email

en: SMTP config saved successfully.
id_ID: Konfigurasi SMTP berhasil disimpan.

en: Learn more about SMTP configuration
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang konfigurasi SMTP

en: Enable SMTP
id_ID: Aktifkan SMTP

en: From Email Address
id_ID: Alamat Email Pengirim

en: Some servers block emails if "From Email" differs from the authenticated (login) email— use the same email to ensure delivery.
id_ID: Beberapa server memblokir email jika "Email Pengirim" berbeda dari email yang diautentikasi (login)— gunakan email yang sama untuk memastikan pengiriman.

en: From Name
id_ID: Nama Pengirim

en: Reply-To Email Address
id_ID: Alamat Email Balasan

en: SMTP Host
id_ID: Host SMTP

en: Type of Encryption
id_ID: Tipe Enkripsi

en: SMTP Port
id_ID: Port SMTP

en: SMTP Authentication
id_ID: Autentikasi SMTP

en: SMTP Username
id_ID: Nama Pengguna SMTP

en: SMTP Password
id_ID: Kata Sandi SMTP

en: Save Changes
id_ID: Simpan Perubahan

en: Stripe Settings
id_ID: Pengaturan Stripe

en: Publishable key:
id_ID: Kunci yang dapat dipublikasikan:

en: Secret Key:
id_ID: Kunci Rahasia:

en: To get Publishable key & Secret key, Please Visit
id_ID: Untuk mendapatkan Kunci yang dapat dipublikasikan & Kunci Rahasia, Silakan Kunjungi

en: Stripe Developer Dashboard
id_ID: Dasbor Pengembang Stripe

en: Transparant
id_ID: Transparan

en: Add Property
id_ID: Tambah Properti

en: Override theme and common styles
id_ID: Timpa tema dan gaya umum

en: Multi Step Quick Tweaks
id_ID: Penyesuaian Cepat Multi Langkah

en: Step Container
id_ID: Kontainer Langkah

en: Step Header Wrapper
id_ID: Pembungkus Header Langkah

en: Step Header
id_ID: Header Langkah

en: Step Header Label
id_ID: Label Header Langkah

en: Step Header Subtitle
id_ID: Subjudul Header Langkah

en: Step Wrapper
id_ID: Pembungkus Langkah

en: Step Progress Wrapper
id_ID: Pembungkus Progres Langkah

en: Step Progress Bar
id_ID: Bar Progres Langkah

en: Step Content
id_ID: Konten Langkah

en: Step Button Wrapper
id_ID: Pembungkus Tombol Langkah

en: Step Button
id_ID: Tombol Langkah

en: Step Label Prefix Icon
id_ID: Ikon Awalan Label Langkah

en: Step Label Suffix Icon
id_ID: Ikon Sufiks Label Langkah

en: Step Subtitle Prefix Icon
id_ID: Ikon Prefiks Subjudul Langkah

en: Step Subtitle Suffix Icon
id_ID: Ikon Sufiks Subjudul Langkah

en: Previous Button Prefix Icon
id_ID: Ikon Prefiks Tombol Sebelumnya

en: Previous Button Suffix Icon
id_ID: Ikon Sufiks Tombol Sebelumnya

en: Next Button Prefix Icon
id_ID: Ikon Prefiks Tombol Berikutnya

en: Next Button Suffix Icon
id_ID: Ikon Sufiks Tombol Berikutnya

en: Theme Customization
id_ID: Kustomisasi Tema

en: Multi Step Customize
id_ID: Kustomisasi Multi Langkah

en: Multi step quick tweaks is not available. this feature will coming soon.
id_ID: Penyesuaian cepat multi langkah tidak tersedia. fitur ini akan datang segera.

en: Transparent
id_ID: Transparan

en: Go to Theme Gallery Settings
id_ID: Pergi ke Pengaturan Galeri Tema

en: Add important rule to all styles to override the conflicting styles in frontend.
id_ID: Tambahkan aturan penting ke semua gaya untuk menimpa gaya yang bertentangan di frontend.

en: Add prefix to atomic class names to avoid conflicts.
id_ID: Tambahkan prefiks ke nama kelas atom untuk menghindari konflik.

en: Transition
id_ID: Transisi

en: Please setup your payment settings before using this template.
id_ID: Silakan atur pengaturan pembayaran Anda sebelum menggunakan template ini.

en: Please setup your
id_ID: Silakan atur

en: Please update your Pro Plugin to the latest version (
id_ID: Silakan perbarui Plugin Pro Anda ke versi terbaru (

en: this feature
id_ID: fitur ini

en: New
id_ID: Baru

en: Use Template
id_ID: Gunakan Template

en: Go to Payment Settings
id_ID: Pergi ke Pengaturan Pembayaran

en: Search Template
id_ID: Cari Template

en: Import Form
id_ID: Impor Formulir

en: Search Result
id_ID: Hasil Pencarian

en: No Template Found
id_ID: Template Tidak Ditemukan

en: Prefix Icon
id_ID: Ikon Awalan

en: Suffix Icon
id_ID: Ikon Akhiran

en: Always (default)
id_ID: Selalu (default)

en: Interaction Only
id_ID: Hanya Interaksi

en: Container Class
id_ID: Kelas Kontainer

en: Show Option Flag Image
id_ID: Tampilkan Gambar Bendera Opsi

en: Mollie Description is Required
id_ID: Deskripsi Mollie Wajib Diisi

en: Select Account
id_ID: Pilih Akun

en: Razorpay Dynamic Amount Field is not Selected
id_ID: Field Jumlah Dinamis Razorpay Tidak Dipilih

en: Rounded
id_ID: Membulat

en: No fields available
id_ID: Tidak ada field tersedia

en: You haven’t added any fields to this form or step yet.
id_ID: Anda belum menambahkan field apa pun ke formulir atau langkah ini.

en: Please add fields from the Form Fields panel.
id_ID: Silakan tambahkan field dari panel Field Formulir.

en: No field key provided
id_ID: Tidak ada kunci bidang yang diberikan

en: Advanced
id_ID: Lanjutan

en: Conditional Logic
id_ID: Logika Bersyarat

en: Individual Customize
id_ID: Kustomisasi Individu

en: Global Customize
id_ID: Kustomisasi Global

en: Select Your Theme
id_ID: Pilih Tema Anda

en: Import
id_ID: Impor

en: Rename
id_ID: Ganti Nama

en: Reset Theme Style
id_ID: Reset Gaya Tema

en: Update Theme Style
id_ID: Perbarui Gaya Tema

en: Save as New Theme
id_ID: Simpan sebagai Tema Baru

en: Click to Highlight Element in Builder
id_ID: Klik untuk Sorot Elemen di Pembuat

en: Enable Conditional Logic
id_ID: Aktifkan Logika Bersyarat

en: Configure when this field should be shown or hidden
id_ID: Konfigurasikan kapan bidang ini harus ditampilkan atau disembunyikan

en: Hide
id_ID: Sembunyikan

en: Show
id_ID: Tampilkan

en: this field if
id_ID: bidang ini jika

en: And
id_ID: Dan

en: Or
id_ID: Atau

en: Need Advanced Conditional Logic?
id_ID: Perlu Logika Kondisional Lanjutan?

en: Switch now
id_ID: Beralih sekarang

en: Theme Quick Tweaks
id_ID: Penyesuaian Cepat Tema

en: Global Elements
id_ID: Elemen Global

en: Multi-Step Elements
id_ID: Elemen Multi-Langkah

en: Individual Elements
id_ID: Elemen Individual

en: found
id_ID: ditemukan

en: Search fields..
id_ID: Cari bidang..

en: Search results for:
id_ID: Hasil pencarian untuk:

en: No fields found
id_ID: Tidak ada bidang yang ditemukan

en: We couldn't find any fields matching
id_ID: Kami tidak dapat menemukan bidang yang cocok dengan

en: Try searching with different keywords
id_ID: Coba cari dengan kata kunci yang berbeda

en: Create New Theme
id_ID: Buat Tema Baru

en: Click to upload
id_ID: Klik untuk mengunggah

en: or drag and drop
id_ID: atau seret dan lepas

en: Import from Form
id_ID: Impor dari Formulir

en: Import from File
id_ID: Impor dari Berkas

en: Import Theme (Style)
id_ID: Impor Tema (Gaya)

en: Customize
id_ID: Sesuaikan

en: Applied Styles
id_ID: Gaya yang Diterapkan

en: Your customizations apply only to this form's styling. To preserve changes, create or update a custom theme from the Options menu.
id_ID: Kustomisasi Anda hanya berlaku untuk gaya formulir ini. Untuk menyimpan perubahan, buat atau perbarui tema kustom dari menu Opsi.

en: App Themes
id_ID: Tema Aplikasi

en: Custom Themes
id_ID: Tema Kustom

en: Please write form name
id_ID: Silakan tulis nama formulir

en: Search forms here...
id_ID: Cari formulir di sini...

en: No forms found
id_ID: Tidak ada formulir ditemukan

en: Search fields...
id_ID: Cari bidang...

en: Clear search
id_ID: Bersihkan pencarian

en: No fields available in this category
id_ID: Tidak ada bidang tersedia dalam kategori ini

en: Recent
id_ID: Terbaru

en: No fields found by your search keywords:
id_ID: Tidak ada bidang yang ditemukan dengan kata kunci pencarian Anda:

en: fields found for
id_ID: bidang ditemukan untuk

en: Update Form
id_ID: Perbarui Formulir

en: Save Form
id_ID: Simpan Formulir

en: Please fix the errors
id_ID: Harap perbaiki kesalahan

en: Sorry
id_ID: Maaf

en: Please add a submit button
id_ID: Harap tambahkan tombol kirim

en: Choose/Drop your file (.json)
id_ID: Pilih/Jatuhkan file Anda (.json)

en: Issue
id_ID: Masalah

en: Idea
id_ID: Ide

en: Other
id_ID: Lainnya

en: Send
id_ID: Kirim

en: Upgrade to Pro
id_ID: Tingkatkan ke Pro

en: This feature
id_ID: Fitur ini

en: is available in Pro
id_ID: tersedia di Pro

en: Thank you for using our product! We're sorry,
id_ID: Terima kasih telah menggunakan produk kami! Kami mohon maaf,

en: is not available in your plan.
id_ID: tidak tersedia dalam paket Anda.

en: Please upgrade to the PRO plan to unlock all these awesome features.
id_ID: Silakan tingkatkan ke paket PRO untuk membuka semua fitur hebat ini.

en: Try Demo
id_ID: Coba Demo

en: Check out our
id_ID: Lihat

en: to see what can you do with Pro version.
id_ID: untuk melihat apa yang bisa Anda lakukan dengan versi Pro.

en: Available On Pro
id_ID: Tersedia di Pro

en: Do You want Deplicate these
id_ID: Apakah Anda ingin menggandakan ini

en: Disable
id_ID: Nonaktifkan

en: Do you want to change these
id_ID: Apakah Anda ingin mengubah

en: status
id_ID: status ini

en: Are you sure to delete these
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus ini

en: items
id_ID: item

en: Row Selected
id_ID: Baris Terpilih

en: Total Entries:
id_ID: Total Entri:

en: Page
id_ID: Halaman

en: of
id_ID: dari

en: No response from the server
id_ID: Tidak ada respons dari server

en: Are you sure to delete this web hook?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus webhook ini?

en: Add More Hook
id_ID: Tambah Hook Lagi

en: Select One
id_ID: Pilih Salah Satu

en: Click
id_ID: Klik

en: Readonly
id_ID: Hanya Baca

en: Writeable
id_ID: Dapat Ditulis

en: Not Required
id_ID: Tidak Wajib

en: Active List
id_ID: Daftar Aktif

en: Sub Title
id_ID: Sub Judul

en: Config Option
id_ID: Opsi Konfigurasi

en: Email Template:
id_ID: Template Email:

en: Select Email Template
id_ID: Pilih Template Email

en: Add mail from address
id_ID: Tambah alamat email pengirim

en: From Mail
id_ID: Dari Email

en: Reply To
id_ID: Balas Ke

en: PDF Attachment Template:
id_ID: Template Lampiran PDF:

en: Select PDF Template
id_ID: Pilih Template PDF

en: Field Actions
id_ID: Aksi Field

en: Integration
id_ID: Integrasi

en: Select Integation
id_ID: Pilih Integrasi

en: Logged In
id_ID: Masuk

en: Logged Out
id_ID: Keluar

en: Date Format
id_ID: Format Tanggal

en: Meta Key
id_ID: Kunci Meta

en: Query Param
id_ID: Parameter Query

en: Redirect URL
id_ID: URL Pengalihan

en: Select Page To Redirect
id_ID: Pilih Halaman untuk Pengalihan

en: Success Message
id_ID: Pesan Sukses

en: Select Message
id_ID: Pilih Pesan

en: Select Hooks to Call
id_ID: Pilih Hook untuk Dipanggil

en: On Load
id_ID: Saat Memuat

en: On Field Input
id_ID: Saat Input Field

en: On Form Validate
id_ID: Saat Validasi Form

en: On Form Submit
id_ID: Saat Submit Form

en: Record Create/Edit
id_ID: Buat/Edit Rekaman

en: Record Create
id_ID: Buat Rekaman

en: Record Edit
id_ID: Edit Rekaman

en: Record Delete
id_ID: Hapus Rekaman

en: Always
id_ID: Selalu

en: With Condition
id_ID: Dengan Kondisi

en: Conditional Logics
id_ID: Logika Kondisional

en: Add Conditional Logic
id_ID: Tambah Logika Kondisional

en: For
id_ID: Untuk

en: UNLIMITED
id_ID: TIDAK TERBATAS

en: Conditional logics execute according to the sequence of their logic groups. A group placed higher will have greater priority. To adjust the priority, simply drag and drop the logic groups as needed.
id_ID: Logika kondisional dijalankan sesuai urutan grup logikanya. Grup yang ditempatkan lebih tinggi memiliki prioritas lebih besar. Untuk mengatur prioritas, cukup seret dan lepas grup logika sesuai kebutuhan.

en: Additional Actions
id_ID: Tindakan Tambahan

en: Email Notification
id_ID: Notifikasi Email

en: Action Run When:
id_ID: Tindakan Dijalankan Ketika:

en: Action Effect:
id_ID: Efek Tindakan:

en: Only on Form Load
id_ID: Hanya saat Memuat Form

en: Only on Field Input
id_ID: Hanya saat Input Field

en: Only on Form Validate
id_ID: Hanya saat Validasi Formulir

en: Only on Form Submit
id_ID: Hanya saat Submit Formulir

en: Action Behaviour:
id_ID: Perilaku Aksi:

en: Condition
id_ID: Kondisi

en: Forgot Password Fields
id_ID: Kolom Lupa Password

en: Redirect Page:
id_ID: Halaman Redirect:

en: Password reset email template
id_ID: Template email reset password

en: Success Message:
id_ID: Pesan Sukses:

en: Login Fields
id_ID: Kolom Login

en: Success redirect Page:
id_ID: Halaman Redirect Sukses:

en: Redirect page (already activated):
id_ID: Halaman redirect (sudah diaktifkan):

en: Invalid redirect page:
id_ID: Halaman redirect tidak valid:

en: Rejection Success redirect page:
id_ID: Halaman redirect penolakan sukses:

en: Activation success
id_ID: Aktivasi berhasil

en: Already activated account
id_ID: Akun sudah diaktifkan

en: Invalid activation key
id_ID: Kunci aktivasi tidak valid

en: Reject Success Message
id_ID: Pesan Sukses Penolakan

en: If the Username and Password fields are blank then the user will take the value of the email field as the field and the password will be auto-generated.
id_ID: Jika kolom Username dan Password kosong maka pengguna akan menggunakan nilai dari kolom email sebagai username dan password akan dibuat secara otomatis.

en: Field Mappping
id_ID: Pemetaan Kolom

en: User Fields
id_ID: Kolom Pengguna

en: User Email Notification
id_ID: Notifikasi Email Pengguna

en: Admin Email Notification
id_ID: Notifikasi Email Admin

en: WP User Role
id_ID: Peran Pengguna WP

en: Success Messages
id_ID: Pesan Sukses

en: User Approval  Method:
id_ID: Metode Persetujuan Pengguna:

en: Select approval method
id_ID: Pilih metode persetujuan

en: Auto Login After Registration
id_ID: Login Otomatis Setelah Registrasi

en: Customize Email templates
id_ID: Sesuaikan template Email

en: Edit verification Messages/Redirect URL
id_ID: Edit Pesan Verifikasi/URL Pengalihan

en: User Meta Field Mappping
id_ID: Pemetaan Field Meta Pengguna

en: Meta Value
id_ID: Nilai Meta

en: Reset Password Fields
id_ID: Reset Field Kata Sandi

en: Bit Form - Contact Form Builder Plugin for WordPress
id_ID: Bit Form - Plugin Pembuat Form Kontak untuk WordPress

en: Contact Form
id_ID: Form Kontak

en: Select a Form
id_ID: Pilih Form

en: Bitform block settings
id_ID: Pengaturan blok Bitform

en: Form settings
id_ID: Pengaturan Form

en: Failed to change Form Status
id_ID: Gagal mengubah Status Form

en: Form Name
id_ID: Nama Form

en: Entries
id_ID: Entri

en: Views
id_ID: Tampilan

en: Completion Rate
id_ID: Tingkat Penyelesaian

en: Created
id_ID: Dibuat

en: Edit Form
id_ID: Sunting Formulir

en: Data Table
id_ID: Tabel Data

en: Form Deleted Successfully
id_ID: Formulir Berhasil Dihapus

en: Duplicate...
id_ID: Duplikat...

en: Exporting...
id_ID: Mengekspor...

en: Are you sure to delete this form?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus formulir ini?

en: Are you sure to duplicate this form ?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menduplikasi formulir ini?

en: Are you sure to export this form ?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin mengekspor formulir ini?

en: Create a New Form
id_ID: Buat Formulir Baru

en: Create Form
id_ID: Buat Formulir

en: General
id_ID: Umum

en: View Name
id_ID: Nama Tampilan

en: Edit Table
id_ID: Sunting Tabel

en: Table Deleted Successfully
id_ID: Tabel Berhasil Dihapus

en: Are you sure to delete this table?
id_ID: Apakah Anda yakin akan menghapus tabel ini?

en: Create View
id_ID: Buat Tampilan

en: Prevent Public View of Entries
id_ID: Cegah Tampilan Publik dari Entri

en: (Allow only selected rules to View Entries)
id_ID: (Hanya Izinkan aturan yang dipilih untuk Melihat Entri)

en: Allow Roles to view own entries
id_ID: Izinkan Peran untuk melihat entri sendiri

en: Allow Roles to view Other's entries
id_ID: Izinkan Peran untuk melihat entri Orang lain

en: Allow Users to Edit Form Entries
id_ID: Izinkan Pengguna untuk Mengedit Entri Formulir

en: Allow Roles to edit own entries
id_ID: Izinkan Peran untuk mengedit entri sendiri

en: Allow Roles to edit Other's entries
id_ID: Izinkan Peran untuk mengedit entri Orang lain

en: By Roles
id_ID: Menurut Peran

en: Selected User
id_ID: Pengguna Terpilih

en: Users
id_ID: Pengguna

en: Access Setting
id_ID: Pengaturan Akses

en: Entry View
id_ID: Tampilan Entri

en: Entry Edit
id_ID: Edit Entri

en: Single Entry View
id_ID: Tampilan Entri Tunggal

en: Single Entry Details View
id_ID: Tampilan Detail Entri Tunggal

en: All Submitted Response
id_ID: Semua Respon yang Dikirim

en: Own Submitted Response
id_ID: Respon yang Dikirim Sendiri

en: View List
id_ID: Tampilkan Daftar

en: Details Page
id_ID: Halaman Detail

en: Details Page Styling
id_ID: Gaya Halaman Detail

en: Setting
id_ID: Pengaturan

en: Style
id_ID: Gaya

en: Table Caption
id_ID: Keterangan Tabel

en: Column Mapping
id_ID: Pemetaan Kolom

en: Column Header
id_ID: Header Kolom

en: Column Width
id_ID: Lebar Kolom

en: Form Field
id_ID: Field Formulir

en: Action Column
id_ID: Kolom Aksi

en: Column Title
id_ID: Judul Kolom

en: Edit Button
id_ID: Tombol Edit

en: Custom Page
id_ID: Halaman Kustom

en: View Button
id_ID: Tombol Lihat

en: Redirect Link
id_ID: Tautan Pengalihan

en: Caption
id_ID: Keterangan

en: Table Even Row
id_ID: Baris Genap Tabel

en: Table Odd Row
id_ID: Baris Ganjil Tabel

en: Page Select Box
id_ID: Kotak Pilih Halaman

en: Pagination Button
id_ID: Tombol Paginasi

en: Search Box
id_ID: Kotak Pencarian

en: Table
id_ID: Tabel

en: Table Rows
id_ID: Baris Tabel

en: Background color
id_ID: Warna Latar Belakang

en: Font Weight
id_ID: Ketebalan Font

en: Font Style
id_ID: Gaya Font

en: Table Wrapper
id_ID: Pembungkus Tabel

en: Welcome to Bit Form Views (Beta)
id_ID: Selamat datang di Bit Form Views (Beta)

en: Create First View
id_ID: Buat Tampilan Pertama

en: Professional & Easy To Use WordPress Form Builder
id_ID: Pembuat Formulir WordPress Profesional & Mudah Digunakan

en: Drag and Drop WordPress Form Builder will allow you to build any kind of forms for WordPress website that you can imagine. The Professional design of Bit Form keeps all the tools right where you want them! You can make integration among various CRM and application with no zero experience.
id_ID: Pembuat Formulir WordPress Seret dan Lepas akan memungkinkan Anda membuat segala jenis formulir untuk situs web WordPress sesuai imajinasi Anda. Desain Profesional Bit Form menjaga semua alat tepat di tempat yang Anda inginkan! Anda dapat membuat integrasi antara berbagai CRM dan aplikasi tanpa pengalaman sama sekali.

en: Explore our extensive documentation. From beginners to developers - everyone will get an answer
id_ID: Jelajahi dokumentasi lengkap kami. Dari pemula hingga pengembang - semua orang akan mendapatkan jawaban

en: here
id_ID: di sini

en: Support
id_ID: Dukungan

en: In Bit Apps, we provide all kind product support for any types of customer, it doesn't matter FREE or PRO user. We actively provide support through Email and Live Chat. Our support team is always ready to help you. We are here to answer your questions and help you with any issues you may have.
id_ID: Di Bit Apps, kami menyediakan semua jenis dukungan produk untuk segala jenis pelanggan, tidak masalah pengguna GRATIS atau PRO. Kami aktif memberikan dukungan melalui Email dan Live Chat. Tim dukungan kami selalu siap membantu Anda. Kami di sini untuk menjawab pertanyaan Anda dan membantu Anda dengan masalah apa pun yang mungkin Anda miliki.

en: Facebook support group
id_ID: Grup dukungan Facebook

en: YouTube channel
id_ID: Saluran YouTube

en: Chat here
id_ID: Chat di sini

en: Rate us on WordPress
id_ID: Beri rating kami di WordPress

en: Lost In Space
id_ID: Tersesat di Angkasa

en: Redirecting Home in
id_ID: Mengalihkan ke Beranda dalam

en: Go Home
id_ID: Pergi ke Beranda

en: Warning
id_ID: Peringatan

en: Are you sure you want to leave the form? Unsaved data will be lost.
id_ID: Apakah Anda yakin ingin meninggalkan formulir? Data yang belum disimpan akan hilang.

en: Okay
id_ID: OK

en: Are you sure you want to switch forms? Unsaved data will be lost.
id_ID: Apakah Anda yakin ingin mengganti formulir? Data yang belum disimpan akan hilang.

en: Switch Form
id_ID: Ganti Formulir

en: Are you sure to duplicate this entry?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menggandakan entri ini?

en: View Repeater Data
id_ID: Lihat Data Pengulangan

en: Entry Details #
id_ID: Detail Entri #

en: Data Views & Edit
id_ID: Lihat & Edit Data

en: View Analytics Report
id_ID: Lihat Laporan Analitik

en: No Entry Found.
id_ID: Tidak Ada Entri Ditemukan.

en: Form Settings
id_ID: Pengaturan Formulir

en: Conversational Form
id_ID: Formulir Percakapan

en: Landing Form
id_ID: Formulir Landing

en: WP Auth
id_ID: Otentikasi WP

en: Entries are loading...
id_ID: Entri sedang dimuat...

en: Advance Field Wise Report
id_ID: Laporan Per Bidang Lanjutan

en: Please select fields to view reports individually
id_ID: Silakan pilih bidang untuk melihat laporan secara individual

en: Thank you for using Bit Form. If you like the plugin, please give us a
id_ID: Terima kasih telah menggunakan Bit Form. Jika Anda menyukai plugin ini, silakan berikan kami sebuah

en: review
id_ID: ulasan

en: on WordPress.org to help us spread more.
id_ID: di WordPress.org untuk membantu kami menyebarkan lebih banyak.

en: Filter Options
id_ID: Opsi Filter

en: All filters below will get entries based on analytics report
id_ID: Semua filter di bawah ini akan mendapatkan entri berdasarkan laporan analitik

en: Filter by Date
id_ID: Filter berdasarkan Tanggal

en: Entry Status
id_ID: Status Entri

en: Select Fields for Report:
id_ID: Pilih Kolom untuk Laporan:

en: Other Info
id_ID: Info Lainnya

en: Total Entry:
id_ID: Total Entri:

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Printing...
id_ID: Mencetak...

en: Print Report
id_ID: Cetak Laporan

en: Welcome to Bit Form
id_ID: Selamat datang di Bit Form

en: Thank you for installing Bit Form.
id_ID: Terima kasih telah menginstal Bit Form.

en: Modern Form builder and database management  system
id_ID: Sistem pembuat formulir modern dan manajemen database

en: for Wordpress
id_ID: untuk Wordpress

en: Create First Form
id_ID: Buat Formulir Pertama

en: Add More +
id_ID: Tambah Lagi +

en: Country Field available in Pro version of Bit Form.
id_ID: Kolom Negara tersedia di versi Pro Bit Form.

en: You can use either ReCaptcha-V2 or ReCaptcha-V3 in a form. to use ReCaptcha-V2 disable the ReCaptcha-V3 from the Form Settings.
id_ID: Anda dapat menggunakan ReCaptcha-V2 atau ReCaptcha-V3 dalam sebuah formulir. untuk menggunakan ReCaptcha-V2, nonaktifkan ReCaptcha-V3 dari Pengaturan Formulir.

en: <p style="font-size: 16px">To use reCaptchav2, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
id_ID: <p style="font-size: 16px">Untuk menggunakan reCaptchav2, Anda harus mengatur Site Key dan Secret Key dari <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use Turnstile, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
id_ID: <p style="font-size: 16px">Untuk menggunakan Turnstile, Anda harus mengatur Site Key dan Secret Key dari <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use hCaptcha, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
id_ID: <p style="font-size: 16px">Untuk menggunakan hCaptcha, Anda harus mengatur Site Key dan Secret Key dari <a href="

en: You cannot add more than one
id_ID: Anda tidak dapat menambahkan lebih dari satu

en: Save Draft Button available in Pro version of Bit Form.
id_ID: Tombol Simpan Draft tersedia di versi Pro dari Bit Form.

en: You cannot add
id_ID: Anda tidak dapat menambahkan

en: <p style="font-size: 16px">To use
id_ID: <p style="font-size: 16px">Untuk menggunakan

en: Change
id_ID: Ubah

en: Not Equal
id_ID: Tidak Sama

en: Is Null
id_ID: Kosong

en: Is Not Null
id_ID: Tidak Kosong

en: Contain
id_ID: Mengandung

en: Not Contain
id_ID: Tidak Mengandung

en: Between
id_ID: Antara

en: On Click
id_ID: Saat Klik

en: Advanced File Upload Field
id_ID: Field Upload File Lanjutan

en: PayPal Payment Field
id_ID: Field Pembayaran PayPal

en: Razorpay Payment Field
id_ID: Field Pembayaran Razorpay

en: Stripe Payment Field
id_ID: Field Pembayaran Stripe

en: Mollie Payment Field
id_ID: Kolom Pembayaran Mollie

en: Default Value
id_ID: Nilai Default

en: Suggestions
id_ID: Saran

en: Input Mode
id_ID: Mode Input

en: Read Only
id_ID: Hanya Baca

en: User Unique
id_ID: Unik untuk Pengguna

en: Input Validation
id_ID: Validasi Input

en: Maximum Option Validation
id_ID: Validasi Opsi Maksimum

en: Minimum Option Validation
id_ID: Validasi Opsi Minimum

en: Option Column
id_ID: Kolom Opsi

en: Other Option
id_ID: Opsi Lain

en: Search Placeholder Modify
id_ID: Ubah Placeholder Pencarian

en: Selected Option Image
id_ID: Gambar Opsi Terpilih

en: Showing Selected Option Image
id_ID: Menampilkan Gambar Opsi Terpilih

en: Option Icon/Image
id_ID: Ikon/Gambar Opsi

en: Showing Icon/Image in option
id_ID: Menampilkan Ikon/Gambar pada opsi

en: Minimum and Maximum Option
id_ID: Opsi Minimum dan Maksimum

en: Minimum and Maximum Option validation
id_ID: Validasi Opsi Minimum dan Maksimum

en: List Height
id_ID: Tinggi Daftar

en: Option List Height
id_ID: Tinggi Daftar Opsi

en: Detect Country by IP
id_ID: Deteksi Negara berdasarkan IP

en: Detect Country by Geo Location
id_ID: Deteksi Negara berdasarkan Lokasi Geo

en: Multiple Option List
id_ID: Daftar Opsi Ganda

en: Minimum and Maximum Value
id_ID: Nilai Minimum dan Maksimum

en: Minimum and Maximum Value Validation
id_ID: Validasi Nilai Minimum dan Maksimum

en: Country Not Found Text Modify
id_ID: Modifikasi Teks Negara Tidak Ditemukan

en: Currency Not Found Text Modify
id_ID: Modifikasi Teks Mata Uang Tidak Ditemukan

en: Modification of File Select Status
id_ID: Modifikasi Status Pemilihan Berkas

en: Show Max Size
id_ID: Tampilkan Ukuran Maksimum

en: Individual Style
id_ID: Gaya Individu

en: Individual Field Styling
id_ID: Styling Field Individu

en: Custom Class & Attribute
id_ID: Kelas & Atribut Kustom

en: Custom Classes and Attributes
id_ID: Kelas dan Atribut Kustom

en: Custom JS and CSS Editor
id_ID: Editor JS dan CSS Kustom

en: Custom JS and CSS Code Editor
id_ID: Editor Kode JS dan CSS Kustom

en: Breakpoint Modification
id_ID: Modifikasi Titik Henti

en: Breakpoint width size modification
id_ID: Modifikasi ukuran lebar titik henti

en: Form Width Modification
id_ID: Modifikasi Lebar Formulir

en: Field Clone
id_ID: Kloning Field

en: Field Cloning
id_ID: Proses Kloning Field

en: Disable Entry Storing
id_ID: Nonaktifkan Penyimpanan Entri

en: Capture Google Ads Click
id_ID: Tangkap Klik Iklan Google

en: Login User
id_ID: Masuk Pengguna

en: Empty Submission
id_ID: Pengiriman Kosong

en: Allowed IP List
id_ID: Daftar IP yang Diizinkan

en: Blocked IP
id_ID: IP yang Diblokir

en: Blocked IP List
id_ID: Daftar IP yang Diblokir

en: Entry Limit
id_ID: Batas Entri

en: Single Entry for each IP
id_ID: Satu Entri untuk setiap IP

en: Form Entry Edit
id_ID: Edit Entri Formulir

en: Honeypot trap
id_ID: Perangkap Honeypot

en: Snackbar Message
id_ID: Pesan Snackbar

en: Modal Message
id_ID: Pesan Modal

en: Rating Icon
id_ID: Ikon Penilaian

en: Rating Message on Hover
id_ID: Pesan Penilaian saat Melayang

en: Rating Message on Select
id_ID: Pesan Penilaian saat Dipilih

en: PDF Template
id_ID: Template PDF

en: Custom Theme Feature
id_ID: Fitur Tema Kustom

en: Name is the unique identifier for the field. It is used to reference the field in the form submission data.
id_ID: Nama adalah pengenal unik untuk bidang. Ini digunakan untuk merujuk bidang dalam data pengiriman formulir.

en: Label is the title of the field that appears above or beside the field. You can show or hide the field label by toggling this option.
id_ID: Label adalah judul bidang yang muncul di atas atau di samping bidang. Anda dapat menampilkan atau menyembunyikan label bidang dengan mengalihkan opsi ini.

en: Autocomplete allows you to specify what type of automated assistance the browser should provide for filling out the field, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Learn more</a>
id_ID: Autocomplete memungkinkan Anda menentukan jenis bantuan otomatis yang harus disediakan browser untuk mengisi bidang, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Pelajari lebih lanjut</a>

en: Admin Label is the title of the field that will be used as an alternative reference throughout the dashboard. You can toggle this option to use or disable the admin label.
id_ID: Label Admin adalah judul bidang yang akan digunakan sebagai referensi alternatif di seluruh dasbor. Anda dapat mengaktifkan atau menonaktifkan opsi ini untuk menggunakan atau menonaktifkan label admin.

en: Subtitle is an optional description that appears under the Field Label. You can show or hide the field subtitle by toggling this option.
id_ID: Subjudul adalah deskripsi opsional yang muncul di bawah Label Bidang. Anda dapat menampilkan atau menyembunyikan subjudul bidang dengan mengaktifkan atau menonaktifkan opsi ini.

en: Helper Text is an optional text that appears beneath the field to provide additional information to the user. You can show or hide the helper text by toggling this option.
id_ID: Teks Bantuan adalah teks opsional yang muncul di bawah bidang untuk memberikan informasi tambahan kepada pengguna. Anda dapat menampilkan atau menyembunyikan teks bantuan dengan mengaktifkan atau menonaktifkan opsi ini.

en: Default Value is the initial value that will appear in the field. You can show or hide the default value by toggling this option.
id_ID: Nilai Default adalah nilai awal yang akan muncul di bidang. Anda dapat menampilkan atau menyembunyikan nilai default dengan mengaktifkan atau menonaktifkan opsi ini.

en: Suggestions allows you to add a custom suggestion list that will display suggestions as the user types in the input field.
id_ID: Saran memungkinkan Anda menambahkan daftar saran khusus yang akan menampilkan saran saat pengguna mengetik di bidang input.

en: Placeholder is the text that appears inside the field before your user enters their own content. You can show or hide the field placeholder by toggling this option.
id_ID: Placeholder adalah teks yang muncul di dalam bidang sebelum pengguna memasukkan kontennya sendiri. Anda dapat menampilkan atau menyembunyikan placeholder bidang dengan mengaktifkan atau menonaktifkan opsi ini.

en: This allows browser to display an appropriate virtual keyboard if needed. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Learn more</a>
id_ID: Ini memungkinkan browser menampilkan keyboard virtual yang sesuai jika diperlukan. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Pelajari lebih lanjut</a>

en: Input Mask allows you to specify a pattern for the input field, helping users enter data in the correct format.<a target='_blank' href='https://bit-form.com/wp-docs/form-fields/bit-form-input-mask/'>Learn more</a>
id_ID: Input Mask memungkinkan Anda menentukan pola untuk bidang input, membantu pengguna memasukkan data dalam format yang benar.<a target='_blank' href='https://bit-form.com/wp-docs/form-fields/bit-form-input-mask/'>Pelajari lebih lanjut</a>

en: Set a regular expression pattern that the input value should match for the field.
id_ID: Tetapkan pola ekspresi reguler yang harus sesuai dengan nilai input untuk bidang tersebut.

en: This allows to make the field mandatory for users to fill out before submitting the form. You can toggle this option to use or disable the required.
id_ID: Ini memungkinkan membuat bidang wajib diisi oleh pengguna sebelum mengirimkan formulir. Anda dapat mengaktifkan atau menonaktifkan opsi ini untuk menggunakan atau menonaktifkan keharusan.

en: The hide field feature allows you to hide the field from the user on the form. You can toggle this option to show or hide the field.
id_ID: Fitur sembunyikan bidang memungkinkan Anda menyembunyikan bidang dari pengguna pada formulir. Anda dapat mengaktifkan atau menonaktifkan opsi ini untuk menampilkan atau menyembunyikan bidang.

en: The reverse button feature allows to reverse the clear and undo button. You can toggle this option to reverse clear and undo button.
id_ID: Fitur tombol balik memungkinkan membalik tombol hapus dan batalkan. Anda dapat mengaktifkan atau menonaktifkan opsi ini untuk membalik tombol hapus dan batalkan.

en: Readonly feature allows you to set a field as read-only, meaning that users will not be able to edit the content of that field. You can toggle this option to enable or disable the setting.
id_ID: Fitur hanya-baca memungkinkan Anda mengatur bidang sebagai hanya-baca, artinya pengguna tidak dapat mengedit isi bidang tersebut. Anda dapat mengaktifkan atau menonaktifkan opsi ini untuk mengaktifkan atau menonaktifkan pengaturan.

en: Disabling a field prevents users from interacting with it or entering data. You can toggle this option to enable or disable the field as needed.
id_ID: Menonaktifkan bidang mencegah pengguna berinteraksi dengannya atau memasukkan data. Anda dapat mengaktifkan atau menonaktifkan opsi ini sesuai kebutuhan untuk mengaktifkan atau menonaktifkan bidang.

en: Enabling this option will check from the submitted entries whether its value is duplicate.
id_ID: Mengaktifkan opsi ini akan memeriksa dari entri yang dikirim apakah nilainya duplikat.

en: Enabling this option will check from your WordPress user database whether its value is duplicate.
id_ID: Mengaktifkan opsi ini akan memeriksa dari database pengguna WordPress Anda apakah nilainya duplikat.

en: Stripe provide a variety of themes for the payment form. You can choose the theme that best suits theme your payment form. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Learn more</a>
id_ID: Stripe menyediakan berbagai tema untuk formulir pembayaran. Anda dapat memilih tema yang paling sesuai untuk formulir pembayaran Anda. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Pelajari lebih lanjut</a>

en: Stripe provide minimum or maximum amount for different payment method type and currency. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>learn more</a>
id_ID: Stripe menyediakan jumlah minimum atau maksimum untuk berbagai jenis metode pembayaran dan mata uang. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>pelajari lebih lanjut</a>

en: Allows you to preset the language to be used in the hosted payment pages shown to the consumer. This option is Optional. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>learn more</a>
id_ID: Memungkinkan Anda menetapkan bahasa yang akan digunakan di halaman pembayaran yang dihosting yang ditampilkan kepada konsumen. Opsi ini bersifat Opsional. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>pelajari lebih lanjut</a>

en: Mollie provide a description for the payment. This option is required. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>learn more</a>. and also you add field value in this description. e.g: This Payment from Name: ${field_key}
id_ID: Mollie menyediakan deskripsi untuk pembayaran. Opsi ini wajib. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>pelajari lebih lanjut</a>. dan juga Anda dapat menambahkan nilai field dalam deskripsi ini. Contoh: Pembayaran ini dari Nama: ${field_key}

en: You can add or remove Undo button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Undo button.
id_ID: Anda dapat menambahkan atau menghapus tombol Undo dari Field Tanda Tangan. Anda dapat mengaktifkan opsi ini untuk menambahkan atau menghapus tombol Undo.

en: You can add or remove Clear button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Clear button.
id_ID: Anda dapat menambahkan atau menghapus tombol Clear dari Field Tanda Tangan. Anda dapat mengaktifkan opsi ini untuk menambahkan atau menghapus tombol Clear.

en: This allows to show the rating message on hover. You can toggle this option to show or hide the rating message on hover.
id_ID: Ini memungkinkan menampilkan pesan penilaian saat hover. Anda dapat mengaktifkan opsi ini untuk menampilkan atau menyembunyikan pesan penilaian saat hover.

en: This allows to show the rating message on rating selected. You can toggle this option to show or hide the rating message on rating selected.
id_ID: Ini memungkinkan menampilkan pesan penilaian saat penilaian dipilih. Anda dapat mengaktifkan opsi ini untuk menampilkan atau menyembunyikan pesan penilaian saat penilaian dipilih.

en: By enabling this feature, you will enable to select multiple image.
id_ID: Dengan mengaktifkan fitur ini, Anda akan dapat memilih beberapa gambar.

en: By enabling this feature, you will be hide image label.
id_ID: Dengan mengaktifkan fitur ini, Anda akan menyembunyikan label gambar.

en: This allows to show the header icon. You can toggle this option to show or hide the header icon.
id_ID: Ini memungkinkan menampilkan ikon header. Anda dapat mengaktifkan opsi ini untuk menampilkan atau menyembunyikan ikon header.

en: This allows to show the stem button settings. You can toggle this option to show or hide the stem button settings.
id_ID: Ini memungkinkan menampilkan pengaturan tombol stem. Anda dapat mengaktifkan opsi ini untuk menampilkan atau menyembunyikan pengaturan tombol stem.

en: This allows to show the step label. You can toggle this option to show or hide the step label.
id_ID: Ini memungkinkan menampilkan label langkah. Anda dapat mengaktifkan opsi ini untuk menampilkan atau menyembunyikan label langkah.

en: This allows to show the step subtitle. You can toggle this option to show or hide the step subtitle.
id_ID: Ini memungkinkan menampilkan subjudul langkah. Anda dapat mengaktifkan opsi ini untuk menampilkan atau menyembunyikan subjudul langkah.

en: Container Class allows you to add custom CSS classes to the field container. You can use this to apply custom styles to the field wrapper.
id_ID: Container Class memungkinkan Anda menambahkan kelas CSS khusus ke kontainer field. Anda dapat menggunakan ini untuk menerapkan gaya khusus pada pembungkus field.

en: Allow only one entry for each IP address.
id_ID: Hanya izinkan satu entri untuk setiap alamat IP.

en: Allow only logged in users to submit the form.
id_ID: Hanya izinkan pengguna yang masuk untuk mengirimkan formulir.

en: This will prevent empty form submission.
id_ID: Ini akan mencegah pengiriman formulir kosong.

en: This will validate the field when the user leaves the field.
id_ID: Ini akan memvalidasi field saat pengguna meninggalkan field tersebut.

en: This will disable storing the user entry in the database.
id_ID: Ini akan menonaktifkan penyimpanan entri pengguna di database.

en: This will enable reCAPTCHA v3.
id_ID: Ini akan mengaktifkan reCAPTCHA v3.

en: This will limit the number of entries.
id_ID: Ini akan membatasi jumlah entri.

en: this will limit the form submission for specific period.
id_ID: Ini akan membatasi pengiriman formulir untuk periode tertentu.

en: This will block the specific IP address from submitting the form.
id_ID: Ini akan memblokir alamat IP tertentu dari mengirimkan formulir.

en: This will allow the specific IP address to submit the form.
id_ID: Ini akan mengizinkan alamat IP tertentu untuk mengirimkan formulir.

en: This will enable Google Ads conversion tracking.
id_ID: Ini akan mengaktifkan pelacakan konversi Google Ads.

en: How to Configure Confirmation Message/Redirect page
id_ID: Cara Mengonfigurasi Pesan Konfirmasi/Halaman Pengalihan

en: How to Configure Conditional Logic
id_ID: Cara Mengonfigurasi Logika Kondisional

en: How to enable Conversational Form
id_ID: Cara Mengaktifkan Formulir Percakapan

en: How to Setup Integrations
id_ID: Cara Mengatur Integrasi

en: How to Configure Email Templates
id_ID: Cara Mengonfigurasi Template Email

en: How to Setup ACF integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi ACF

en: How to Setup ActiveCampaign integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi ActiveCampaign

en: How to Setup Acumbamail integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi Acumbamail

en: How to Setup Autonami integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi Autonami

en: How to Setup Dropbox integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi Dropbox

en: How to Setup Elastic Email Integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi Elastic Email

en: How to Setup Encharge integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi Encharge

en: How to Setup Fluent-CRM integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi Fluent-CRM

en: How to Setup Google Sheets integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi Google Sheets

en: How to Setup Integrately integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi Integrately

en: How to Setup Integromat integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi Integromat

en: How to Setup MailChamp integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi MailChamp

en: How to Setup MailPoet integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi MailPoet

en: How to Setup MailerLite integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi MailerLite

en: How to Setup MetaBox integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi MetaBox

en: How to Setup Pabbly integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Pabbly

en: How to Setup Pods integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Pods

en: How to Setup Brevo(SendinBlue) integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Brevo(SendinBlue)

en: How to Setup Telegram integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Telegram

en: How to Setup WooCommerce integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi WooCommerce

en: How to Setup Zapier integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zapier

en: How to Setup Zoho Analytics integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Analytics

en: How to Setup Zoho Bigin integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Bigin

en: How to Setup Zoho Campaigns integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Campaigns

en: How to Setup Zoho Creator integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Creator

en: How to Setup Zoho-CRM integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho-CRM

en: How to Setup Zoho Desk integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Desk

en: How to Setup Zoho Flow integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Flow

en: How to Setup Zoho Mail integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Mail

en: How to Setup Zoho Marketing Hub integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Marketing Hub

en: How to Setup Zoho Projects integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Projects

en: How to Setup Zoho Recruit integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Recruit

en: How to Setup Zoho Sheet integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Sheet

en: How to Setup Zoho Sign integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Sign

en: How to Setup Zoho Work Drive integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Zoho Work Drive

en: How to Configure Double Opt-In
id_ID: Cara Mengonfigurasi Double Opt-In

en: How to Configure Form Abandonment
id_ID: Cara Mengonfigurasi Form Abandonment

en: How to Configure PDF Template
id_ID: Cara Mengonfigurasi Template PDF

en: How to Setup FlowMattic integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi FlowMattic

en: How to Setup AutomatorWP integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi AutomatorWP

en: How to Setup Uncanny Automator integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Uncanny Automator

en: How to Setup Automate Hub by Sperse.IO integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Automate Hub oleh Sperse.IO

en: How to Setup Thrive Automator integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Thrive Automator

en: How to Setup WP Webhooks integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi WP Webhooks

en: How to Setup Advanced Form Integration
id_ID: Cara Mengatur Integrasi Formulir Lanjutan

en: How to Setup IFTTT integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi IFTTT

en: How to Setup n8n.io integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi n8n.io

en: How to Setup Sure Triggers integration
id_ID: Cara Mengatur integrasi Sure Triggers

en: How to Configure WP User Registration
id_ID: Cara Mengonfigurasi Pendaftaran Pengguna WP

en: Allow Only logged in users to view all entries
id_ID: Izinkan hanya pengguna yang masuk untuk melihat semua entri

en: Allow logged in users to edit form entries
id_ID: Izinkan pengguna yang masuk untuk mengedit entri formulir

en: Allow to Configure Global Validation Message
id_ID: Izinkan Mengonfigurasi Pesan Validasi Global

en: How to add Custom CSS/JS
id_ID: Cara menambahkan CSS/JS Kustom
