Bit Form 3.0.0 - en to fr_FR translation catalogue (2584 entries)

note: Description of the plugin
en: Contact Form Builder Plugin: Multi Step Contact Form, Payment Form, Custom Contact Form Plugin by Bit Form
fr_FR: Plugin de création de formulaire de contact : Formulaire de contact multi-étapes, formulaire de paiement, plugin de formulaire de contact personnalisé par Bit Form

note: Author of the plugin
en: Contact Form Builder - Bit Form
fr_FR: Créateur de formulaire de contact - Bit Form

en: Token expired
fr_FR: Jeton expiré

en: No Integration Found
fr_FR: Aucune intégration trouvée

en: No Connected App Found
fr_FR: Aucune application connectée trouvée

en: Some of the test fields are empty or an invalid email supplied
fr_FR: Certains champs de test sont vides ou un e-mail invalide a été fourni

en: Migration Complete
fr_FR: Migration terminée

en: Invalid file type
fr_FR: Type de fichier invalide

en: Invalid form id
fr_FR: ID de formulaire invalide

en: Meta Box must be activated!
fr_FR: La Meta Box doit être activée !

en: Conversational CSS Saved Successfully!
fr_FR: CSS conversationnel enregistré avec succès !

en: Bit Form - Most advanced form builder and entries management plugin
fr_FR: Bit Form - Plugin le plus avancé de création de formulaire et de gestion des entrées

en: All Forms
fr_FR: Tous les formulaires

en: Form Templates
fr_FR: Modèles de formulaire

en: App Settings
fr_FR: Paramètres de l'application

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: PDF Setting
fr_FR: Paramètre PDF

en: Bit Form API
fr_FR: API Bit Form

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Get 74% OFF
fr_FR: Obtenez 74% DE RÉDUCTION

en: Template not found, by this name:
fr_FR: Modèle introuvable, sous ce nom :

en: Error Occurred, Please Reload
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez recharger

en: You are allowed to add maximum 2 workflows
fr_FR: Vous êtes autorisé à ajouter un maximum de 2 workflows

en: Can not save empty form.
fr_FR: Impossible d’enregistrer un formulaire vide.

en: Form Name Should Be Within 50 Characters
fr_FR: Le nom du formulaire doit contenir au maximum 50 caractères

en: All Entries
fr_FR: Toutes les entrées

en: Form Saved successfully
fr_FR: Formulaire enregistré avec succès

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: IP address
fr_FR: Adresse IP

en: Form update failed.
fr_FR: La mise à jour du formulaire a échoué.

en: Error Occured in saving %s
fr_FR: Erreur lors de l’enregistrement de %s

en: Form updated successfully.
fr_FR: Formulaire mis à jour avec succès.

en: Form status change failed.
fr_FR: Échec du changement de statut du formulaire.

en: Form status changed successfully
fr_FR: Statut du formulaire modifié avec succès

en: Form id is empty.
fr_FR: L'identifiant du formulaire est vide.

en: Form is not exists.
fr_FR: Le formulaire n'existe pas.

en: Form id is invalid.
fr_FR: L'identifiant du formulaire est invalide.

en: Form deleted successfully.
fr_FR: Formulaire supprimé avec succès.

en: Form id is invalid
fr_FR: L'identifiant du formulaire est invalide

en: Forms deleted successfully.
fr_FR: Formulaires supprimés avec succès.

en: Form does not exists.
fr_FR: Le formulaire n'existe pas.

en: Form duplicated successfully
fr_FR: Formulaire dupliqué avec succès

en: Please import a valid json.
fr_FR: Veuillez importer un fichier json valide.

en: Form imported successfully.
fr_FR: Formulaire importé avec succès.

en: Form does not exists
fr_FR: Le formulaire n'existe pas

en: Entry Not Found!
fr_FR: Entrée non trouvée !

en: Invalid Form ID or Entries ID.
fr_FR: Identifiant de formulaire ou d'entrées invalide.

en: Entries id is invalid
fr_FR: L'identifiant des entrées est invalide

en: Form does not exist.
fr_FR: Le formulaire n'existe pas.

en: Entry Deletetion prevented by workflow
fr_FR: Suppression de l'entrée empêchée par le flux de travail

en: Entry Deleted successfully
fr_FR: Entrée supprimée avec succès

en: Entry Deleted successfully, Some prevented by workflow
fr_FR: Entrée supprimée avec succès, certaines empêchées par le flux de travail

en: Form entry deletion failed.
fr_FR: Échec de la suppression de l'entrée du formulaire.

en: Form id or entries id is invalid
fr_FR: L’identifiant du formulaire ou des entrées est invalide

en: Form does not exist
fr_FR: Le formulaire n’existe pas

en: Entry Duplicated successfully
fr_FR: Entrée dupliquée avec succès

en: Entries Duplicated successfully
fr_FR: Entrées dupliquées avec succès

en: Form entries does not exist.
fr_FR: Les entrées du formulaire n’existent pas.

en: Failed to update, Data is empty.
fr_FR: Échec de la mise à jour, les données sont vides.

en: Invalid Form ID or entries ID.
fr_FR: Identifiant du formulaire ou des entrées invalide.

en: Invalid Form id or entries id.
fr_FR: Identifiant du formulaire ou des entrées invalide.

en: Integration deleted
fr_FR: Intégration supprimée

en: Message deleted
fr_FR: Message supprimé

en: workflow deleted
fr_FR: Flux de travail supprimé

en: Email Template deleted
fr_FR: Modèle d’email supprimé

en: Email Template duplicated
fr_FR: Modèle d’email dupliqué

en: Report preferrences saved successfully
fr_FR: Préférences du rapport enregistrées avec succès

en: g-ReCAPTCHA details is empty
fr_FR: Les détails de g-ReCAPTCHA sont vides

en: reCAPTCHA saved successfully
fr_FR: reCAPTCHA enregistré avec succès

en: reCAPTCHA updated successfully
fr_FR: reCAPTCHA mis à jour avec succès

en: Setting details is empty
fr_FR: Les détails du paramètre sont vides

en: Please re-check your Client ID & Secret
fr_FR: Veuillez vérifier à nouveau votre ID client et votre secret

en: Payment setting saved successfully
fr_FR: Paramètre de paiement enregistré avec succès

en: Payment setting updated successfully
fr_FR: Paramètre de paiement mis à jour avec succès

en: This field is required
fr_FR: Ce champ est obligatoire

en: Please, enter a valid email address
fr_FR: Veuillez saisir une adresse e-mail valide

en: Please, enter a valid URL
fr_FR: Veuillez saisir une URL valide

en: Minimum ${field.minimum} is required
fr_FR: Un minimum de ${field.minimum} est requis

en: Maximum ${field.maximum} is allowed
fr_FR: Un maximum de ${field.maximum} est autorisé

en: Please, enter only numbers
fr_FR: Veuillez saisir uniquement des chiffres

en: Please, enter a valid phone number
fr_FR: Veuillez saisir un numéro de téléphone valide

en: Select at least ${field.minimum} option(s)
fr_FR: Sélectionnez au moins ${field.minimum} option(s)

en: Please, select no more than ${field.maximum} option(s)
fr_FR: Veuillez sélectionner au maximum ${field.maximum} option(s)

en: Input does not match the required pattern
fr_FR: La saisie ne correspond pas au modèle requis

en: Minimum ${field.minimum_file} file(s) required
fr_FR: Un minimum de ${field.minimum_file} fichier(s) est requis

en: Maximum ${field.maximum_file} file(s) allowed
fr_FR: Un maximum de ${field.maximum_file} fichier(s) est autorisé

en: Maximum file size exceeded. (Max: ${field.maximum_size}MB)
fr_FR: Taille maximale du fichier dépassée. (Max : ${field.maximum_size} Mo)

en: File type is not supported
fr_FR: Le type de fichier n'est pas pris en charge

en: This value is already taken. Please, choose a different one.
fr_FR: Cette valeur est déjà utilisée. Veuillez en choisir une autre.

en: This username or email is already registered. Please, use another.
fr_FR: Ce nom d'utilisateur ou e-mail est déjà enregistré. Veuillez en utiliser un autre.

en: Custom Option Required
fr_FR: Option personnalisée requise

en: Minimum amount of ${field.minimum_amount} is required
fr_FR: Un montant minimum de ${field.minimum_amount} est requis

en: Maximum amount of ${field.maximum_amount} is allowed
fr_FR: Un montant maximum de ${field.maximum_amount} est autorisé

en: Form data is empty
fr_FR: Les données du formulaire sont vides

en: At least 1 condition needed
fr_FR: Au moins 1 condition est requise

en: Result is empty
fr_FR: Le résultat est vide

en: Nothing to update
fr_FR: Rien à mettre à jour

en: Nothing to duplicate
fr_FR: Rien à dupliquer

en: prepared query is empty
fr_FR: La requête préparée est vide

en: is required
fr_FR: est requis

en: Minimum number is
fr_FR: Le nombre minimum est

en: Maximum number is
fr_FR: Le nombre maximum est

en: Email is invalid
fr_FR: L'e-mail est invalide

en: URL is invalid
fr_FR: L'URL est invalide

en: Sorry, Error occurred in saving form entry
fr_FR: Désolé, une erreur est survenue lors de l'enregistrement de l'entrée du formulaire

en: Sorry, error occurred in logging form entry
fr_FR: Désolé, une erreur est survenue lors de la connexion de l'entrée du formulaire

en: Sorry, Error occured in saving form entry data
fr_FR: Désolé, une erreur est survenue lors de l'enregistrement des données de l'entrée du formulaire

en: provided form entries does not exists
fr_FR: Les entrées de formulaire fournies n'existent pas

en: Entry Updated Successfully
fr_FR: Entrée mise à jour avec succès

en:  is required.
fr_FR:  est requis.

en:  should be an email. please provide a valid email address.
fr_FR:  doit être un e-mail. veuillez fournir une adresse e-mail valide.

en:  should be Time Format
fr_FR:  doit être au format heure

en:  should be a phone number
fr_FR:  doit être un numéro de téléphone

en:  should be a number
fr_FR: doit être un nombre

en:  should be an URL
fr_FR: doit être une URL

en:  should be a date
fr_FR: doit être une date

en: Bitform Pages
fr_FR: Pages Bitform

en: Requested parameter is empty
fr_FR: Le paramètre demandé est vide

en: module, fields are required for Sendinblue api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Sendinblue

en: module, fields are required for Acumbamail api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Acumbamail

en: Autonami Pro Plugins not found
fr_FR: Plugins Autonami Pro non trouvés

en: module, fields are required for Autonami api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Autonami

en: Required data not found.
fr_FR: Données requises non trouvées.

en: module, fields are required for Elastic Email api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Elastic Email

en: module, fields are required for Encharge api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Encharge

en: Fluent CRM Plugins not found
fr_FR: Plugins Fluent CRM non trouvés

en: Please! Insatall Fluent CRM
fr_FR: Veuillez ! Installer Fluent CRM

en: module, fields are required for Fluent CRM api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Fluent CRM

en: module, fields are required for Gist api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Gist

en: module, fields are required for Google sheet api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Google Sheet

en: module, fields are required for Trello api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Trello

en: Request parameter is empty
fr_FR: Le paramètre de la requête est vide

en: api key field is required for hubspot api
fr_FR: le champ clé API est requis pour l'API HubSpot

en: Integration execution failed
fr_FR: Échec de l'exécution de l'intégration

en: module, fields are required for Mail Chimp api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Mail Chimp

en: Invalid API Token
fr_FR: Jeton API invalide

en: module, fields are required for MailerLite api
fr_FR: module, champs requis pour l'API MailerLite

en: Please! Insatall MailPoet
fr_FR: Veuillez ! Installer MailPoet

en: Please! Install MailPoet
fr_FR: Veuillez ! Installer MailPoet

en: module, fields are required for Mail Poet api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Mail Poet

en: username, password, fields are required for rapidmail api
fr_FR: nom d'utilisateur, mot de passe, champs requis pour l'API rapidmail

en: Recipient List are required for rapidmail api
fr_FR: Liste des destinataires requise pour l'API rapidmail

en: module, fields are required for SendFox api
fr_FR: module, champs requis pour l'API SendFox

en: module, fields are required for Telegram api
fr_FR: module, champs requis pour l'API Telegram

en: SID, Auth Token,From Number and mapping fields are required for rapidmail api
fr_FR: SID, jeton d'authentification, numéro d'envoi et champs de correspondance requis pour l'API rapidmail

en: webhook url is empty
fr_FR: L'URL du webhook est vide

en: %s is required for woocommerce %s
fr_FR: %s est requis pour woocommerce %s

en: WooCommerce must be activated!
fr_FR: WooCommerce doit être activé !

en: module and field map are required for woocommerce
fr_FR: module et mappage des champs requis pour woocommerce

en: workspace, table, fields are required for zoho analytics api
fr_FR: espace de travail, table, champs requis pour l'API zoho analytics

en: %s is required for zoho bigin, %s module
fr_FR: %s est requis pour zoho bigin, module %s

en: module, fields are required for zoho bigin api
fr_FR: module, champs requis pour l'API zoho bigin

en: %s is required for zoho campaigns
fr_FR: %s est requis pour zoho campaigns

en: list are required for zoho campaigns api
fr_FR: les listes sont requises pour l’API Zoho Campaigns

en: %s is required for zoho creator
fr_FR: %s est requis pour Zoho Creator

en: tokenDetails error
fr_FR: erreur tokenDetails

en: %s is required for zoho crm, %s module
fr_FR: %s est requis pour Zoho CRM, module %s

en: zoho crm field %s's maximum length is %s, Given %s
fr_FR: la longueur maximale du champ Zoho CRM %s est %s, donné %s

en: Tag is empty
fr_FR: Le tag est vide

en: Assignment rules is empty
fr_FR: Les règles d’affectation sont vides

en: RelatedList is empty
fr_FR: La liste liée est vide

en: module, layout are required for zoho crm relatedlist
fr_FR: module et mise en page sont requis pour la liste liée Zoho CRM

en: module, layout, fields are required for zoho crm api
fr_FR: module, mise en page et champs sont requis pour l’API Zoho CRM

en: %s is required for zoho bigin
fr_FR: %s est requis pour Zoho Bigin

en: list are required for zoho desk api
fr_FR: les listes sont requises pour l’API Zoho Desk

en: module, fields are required for zoho mail api
fr_FR: module et champs sont requis pour l’API Zoho Mail

en: is required for zoho marketing hub
fr_FR: est requis pour Zoho Marketing Hub

en: list are required for zoho marketingHub api
fr_FR: les listes sont requises pour l’API Zoho MarketingHub

en: %s is required for %s
fr_FR: %s est requis pour %s

en: list are required for zoho projects api
fr_FR: les listes sont requises pour l’API Zoho Projects

en: %s is required for zoho recruit, %s module
fr_FR: %s est requis pour Zoho Recruit, module %s

en: module, fields are required for zoho recruit api
fr_FR: module et champs sont requis pour l’API Zoho Recruit

en: module, fields are required for zoho sheet api
fr_FR: module et champs sont requis pour l’API Zoho Sheet

en: module, fields are required for zoho sign api
fr_FR: module, les champs sont obligatoires pour l’API zoho sign

en: parent folder are required for zoho workdrive api
fr_FR: le dossier parent est obligatoire pour l’API zoho workdrive

en: Sorry, Error occured in updated form
fr_FR: Désolé, une erreur est survenue dans le formulaire mis à jour

en: Bitforms Pages
fr_FR: Pages Bitforms

en: Sorry! Submission limit exceeded.
fr_FR: Désolé ! Limite de soumissions dépassée.

en: Sorry! You have exceeded the submission limit.
fr_FR: Désolé ! Vous avez dépassé la limite de soumissions.

en: Unknown upload error
fr_FR: Erreur de téléchargement inconnue

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fr_FR: Le fichier téléchargé dépasse la directive upload_max_filesize dans php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
fr_FR: Le fichier téléchargé dépasse la directive MAX_FILE_SIZE spécifiée dans le formulaire HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr_FR: Le fichier téléchargé a été partiellement téléchargé.

en: No file was uploaded.
fr_FR: Aucun fichier n’a été téléchargé.

en: Missing a temporary folder.
fr_FR: Dossier temporaire manquant.

en: Failed to write file to disk.
fr_FR: Échec de l’écriture du fichier sur le disque.

en: A PHP extension stopped the file upload.
fr_FR: Une extension PHP a arrêté le téléchargement du fichier.

en: Total File size is too large
fr_FR: La taille totale du fichier est trop grande

en: Upload failed
fr_FR: Échec du téléchargement

en: Untrusted upload source
fr_FR: Source de téléchargement non fiable

en: Temporary file not accessible
fr_FR: Fichier temporaire inaccessible

en: Empty filename
fr_FR: Nom de fichier vide

en: Cannot read file size
fr_FR: Impossible de lire la taille du fichier

en: File size is too large
fr_FR: La taille du fichier est trop grande

en: This file type is not allowed
fr_FR: Ce type de fichier n'est pas autorisé

en: File type is not allowed
fr_FR: Le type de fichier n'est pas autorisé

en: Invalid SVG
fr_FR: SVG invalide

en: SVG file is not valid
fr_FR: Le fichier SVG n'est pas valide

en: File size is too large after sanitation
fr_FR: La taille du fichier est trop grande après la sanitation

en: File not allowed by policy
fr_FR: Fichier non autorisé par la politique

en: Form Submitted Successfully
fr_FR: Formulaire soumis avec succès

en: provided form does not exists
fr_FR: le formulaire fourni n'existe pas

en: Form ID cannot be empty
fr_FR: L'ID du formulaire ne peut pas être vide

en: #%s no. Form doesn't exists
fr_FR: #%s n° Le formulaire n'existe pas

en: #%s no. Form is not active
fr_FR: #%s n° Le formulaire n'est pas actif

en: Entry Update Successfully
fr_FR: Entrée mise à jour avec succès

en: Token verification failed
fr_FR: Échec de la vérification du jeton

en: You are already logged in
fr_FR: Vous êtes déjà connecté

en: Please submit form with valid fields
fr_FR: Veuillez soumettre le formulaire avec des champs valides

en: Please recheck your reCaptcha Configuration
fr_FR: Veuillez revérifier votre configuration reCaptcha

en: Please verify reCAPTCHA
fr_FR: Veuillez vérifier le reCAPTCHA

en: Please verify hCaptcha
fr_FR: Veuillez vérifier le hCaptcha

en: hCaptcha verification failed
fr_FR: Échec de la vérification hCaptcha

en: Please verify Cloudflare Turnstile Captcha
fr_FR: Veuillez vérifier le Captcha Cloudflare Turnstile

en: Cloudflare Turnstile Validation Error:
fr_FR: Erreur de validation Cloudflare Turnstile :

en: Sorry!! You have already submitted from this IP address
fr_FR: Désolé !! Vous avez déjà soumis depuis cette adresse IP

en: within %s to %s
fr_FR: entre %s et %s

en: %s to %s
fr_FR: %s à %s

en: Form is available %s From %s
fr_FR: Le formulaire est disponible %s à partir de %s

en: Form is available %s
fr_FR: Le formulaire est disponible %s

en: Form is available on %s
fr_FR: Le formulaire est disponible le %s

en: Sorry!! Your IP address is %s, Blocked from submitting the form
fr_FR: Désolé !! Votre adresse IP est %s, bloquée pour la soumission du formulaire

en: Other...
fr_FR: Autre...

en: Select a Bitform
fr_FR: Sélectionnez un Bitform

en: Invalid request method. POST required.
fr_FR: Méthode de requête invalide. POST requis.

en: No form selected
fr_FR: Aucun formulaire sélectionné

en: Please select a form from the Form List available in the Bit Form element settings.
fr_FR: Veuillez sélectionner un formulaire dans la liste des formulaires disponible dans les paramètres de l’élément Bit Form.

en: Select Forms
fr_FR: Sélectionner des formulaires

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Unsplash Images
fr_FR: Images Unsplash

en: Go to the Google reCaptcha V2 Admin Dashboard
fr_FR: Aller au tableau de bord administrateur Google reCaptcha V2

en: Click on the Register button and add Label.
fr_FR: Cliquez sur le bouton Enregistrer et ajoutez une étiquette.

en: Choose the type of reCaptcha V2 (either I'm not a robot checkbox or Invisible reCaptcha badge).
fr_FR: Choisissez le type de reCaptcha V2 (case « Je ne suis pas un robot » ou badge reCaptcha invisible).

en: Copy Your Domain URL and Goto Google ReCaptcha Dashboard, paste it under Domains.
fr_FR: Copiez l’URL de votre domaine et allez sur le tableau de bord Google ReCaptcha, collez-la sous Domaines.

en: Click on the Submit button.
fr_FR: Cliquez sur le bouton Envoyer.

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Google reCaptcha Settings to paste them into the corresponding
fr_FR: Vous verrez alors la clé du site et la clé secrète. Copiez les deux clés et revenez aux paramètres Bit form Google reCaptcha pour les coller dans les champs correspondants

en: Site Key
fr_FR: Clé du site

en: and
fr_FR: et

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: fields.
fr_FR: .

en: Click on the
fr_FR: Cliquez sur le

en: Save
fr_FR: bouton Enregistrer

en: button to apply the settings.
fr_FR: pour appliquer les paramètres.

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V2 field.
fr_FR: Maintenant, veuillez aller dans votre formulaire et ajouter un champ Google reCaptcha V2.

en: For more details, please visit the
fr_FR: Pour plus de détails, veuillez visiter la

en: Bit form Google reCaptcha V2 documentation
fr_FR: documentation Bit form Google reCaptcha V2

en: and watch
fr_FR: et regarder

en: YouTube Video
fr_FR: la vidéo YouTube

en: Go to the Google reCaptcha V3 Admin Dashboard
fr_FR: Allez au tableau de bord administrateur Google reCaptcha V3

en: Choose the type of reCaptcha V3 (reCaptcha V3).
fr_FR: Choisissez le type de reCaptcha V3 (reCaptcha V3).

en: Now, Please go to your form and add a Google reCaptcha V3 field.
fr_FR: Maintenant, veuillez aller dans votre formulaire et ajouter un champ Google reCaptcha V3.

en: Bit form Google reCaptcha V3 documentation
fr_FR: Documentation Bit form Google reCaptcha V3

en: Go to the Turnstile Admin Dashboard
fr_FR: Allez au tableau de bord administrateur Turnstile

en: If you haven't created a Turnstile Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
fr_FR: Si vous n'avez pas encore créé de site Turnstile, cliquez sur le bouton "Ajouter un site" et remplissez les champs requis.

en: If you already have a Turnstile Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
fr_FR: Si vous avez déjà un site Turnstile, cliquez sur le nom du site pour ouvrir le tableau de bord du site.

en: You will then see the site key and secret key. Copy both keys and back to Bit form Turnstile Settings to paste them into the corresponding
fr_FR: Vous verrez alors la clé du site et la clé secrète. Copiez les deux clés et revenez aux paramètres Turnstile de Bit form pour les coller dans les champs correspondants

en: Now, Please go to your form and add a Turnstile field.
fr_FR: Maintenant, veuillez aller dans votre formulaire et ajouter un champ Turnstile.

en: Bit form Turnstile documentation
fr_FR: Documentation Turnstile de Bit form

en: Go to the hCaptcha Admin Dashboard
fr_FR: Accédez au tableau de bord administrateur hCaptcha

en: If you haven't created a hCaptcha Site yet, click on the "Add Site" button and fill out the required fields.
fr_FR: Si vous n'avez pas encore créé de site hCaptcha, cliquez sur le bouton "Ajouter un site" et remplissez les champs requis.

en: If you already have a hCaptcha Site, click on the Site Name to open the Site Dashboard.
fr_FR: Si vous avez déjà un site hCaptcha, cliquez sur le nom du site pour ouvrir le tableau de bord du site.

en: You will then see the site. Copy
fr_FR: Vous verrez alors le site. Copiez

en: and back to Bit form hCaptcha Settings to paste in Site Key fields.
fr_FR: et revenez aux paramètres hCaptcha de Bit form pour coller dans les champs Clé du site.

en: Then get the secret key. Go to the Profile → Settings and click the secret tab. You will find secret list or Generate New Secret.
fr_FR: Puis obtenez la clé secrète. Allez dans Profil → Paramètres et cliquez sur l'onglet secret. Vous trouverez la liste des secrets ou pouvez générer un nouveau secret.

en: Now, Please go to your form and add a hCaptcha field.
fr_FR: Maintenant, veuillez aller dans votre formulaire et ajouter un champ hCaptcha.

en: Bit form hCaptcha documentation
fr_FR: Documentation hCaptcha de Bit form

en: Captcha Settings
fr_FR: Paramètres Captcha

en: Note:
fr_FR: Remarque :

en: Please click on the available Captcha option for configuration.
fr_FR: Veuillez cliquer sur l'option Captcha disponible pour la configuration.

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Captcha Settings Updated
fr_FR: Paramètres Captcha mis à jour

en: reCAPTCHA is a free service that protects your website from spam and abuse.
fr_FR: reCAPTCHA est un service gratuit qui protège votre site web contre le spam et les abus.

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Domain URL:
fr_FR: URL du domaine :

en: To get Site Key and SECRET , Please Visit
fr_FR: Pour obtenir la clé de site et le SECRET, veuillez visiter

en: Google reCAPTCHA Admin
fr_FR: Admin Google reCAPTCHA

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: hCaptcha is a free service that protects your website from spam and abuse.
fr_FR: hCaptcha est un service gratuit qui protège votre site web contre le spam et les abus.

en: To get Site Key and Secret, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir la clé de site et le secret, veuillez visiter

en: hCaptcha Admin Dashboard
fr_FR: Tableau de bord Admin hCaptcha

en: Turnstile is a free service that protects your website from spam and abuse.
fr_FR: Turnstile est un service gratuit qui protège votre site web contre le spam et les abus.

en: Cloudflare Turnstile reCAPTCHA Admin
fr_FR: Admin Cloudflare Turnstile reCAPTCHA

en: How to set up
fr_FR: Comment configurer

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Are you sure to delete this template
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce modèle

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Are you sure to duplicate this template?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer ce modèle ?

en: Template Name
fr_FR: Nom du modèle

en: Email Templates
fr_FR: Modèles d’e-mails

en: How to setup Email Templates & Send Email Notification:
fr_FR: Comment configurer les modèles d’e-mails & envoyer une notification par e-mail :

en: Add New Template
fr_FR: Ajouter un nouveau modèle

en: Empty
fr_FR: Vide

en: Post Type cann't be empty
fr_FR: Le type de publication ne peut pas être vide

en: Post Status cann't be empty
fr_FR: Le statut de la publication ne peut pas être vide

en: Please map mandatory fields
fr_FR: Veuillez mapper les champs obligatoires

en: Integration Name
fr_FR: Nom de l’intégration

en: Integration Name...
fr_FR: Nom de l’intégration...

en: Post Type
fr_FR: Type de publication

en: Refresh Post Types
fr_FR: Actualiser les types de publication

en: Post Status
fr_FR: Statut de la publication

en: Select Status
fr_FR: Sélectionner le statut

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Select Author
fr_FR: Sélectionner l’auteur

en: Comment Status
fr_FR: Statut des commentaires

en: Field Mapping
fr_FR: Mappage des champs

en: Form Fields
fr_FR: Champs du formulaire

en: Post Fields
fr_FR: Champs de la publication

en: ACF fields Mapping
fr_FR: Mappage des champs ACF

en: Refresh ACF fields
fr_FR: Actualiser les champs ACF

en: ACF Fields
fr_FR: Champs ACF

en: ACF File Upload Fields Map
fr_FR: Mappage des champs de téléchargement de fichiers ACF

en: Error Occured
fr_FR: Une erreur est survenue

en: Loading ACF Fields...
fr_FR: Chargement des champs ACF...

en: Loading Post Types...
fr_FR: Chargement des types de publication...

en: Select one of the defined WordPress post types Or custom post types for the post.
fr_FR: Sélectionnez l’un des types de publication WordPress définis ou des types de publication personnalisés pour l’article.

en: Select Post Type
fr_FR: Sélectionner le type de publication

en: Select the status for the post. If published status is selected and the post date is in the future, it will automatically be changed to scheduled
fr_FR: Sélectionnez le statut de l’article. Si le statut publié est sélectionné et que la date de publication est dans le futur, il sera automatiquement changé en programmé

en: Select the user to be assigned to the post.
fr_FR: Sélectionnez l’utilisateur à assigner à l’article.

en: Select Field
fr_FR: Sélectionner un champ

en: Custom...
fr_FR: Personnalisé...

en: Custom Value
fr_FR: Valeur personnalisée

en: Connect New Active Campaing API
fr_FR: Connecter une nouvelle API ActiveCampaign

en: Update ActiveCampaign
fr_FR: Mettre à jour ActiveCampaign

en: Update Responses with ActiveCampaign existing email?
fr_FR: Mettre à jour les réponses avec l’email existant dans ActiveCampaign ?

en: Integration name cann't be empty
fr_FR: Le nom de l’intégration ne peut pas être vide

en: Access API Key cann't be empty
fr_FR: La clé API d’accès ne peut pas être vide

en: Access API URL cann't be empty
fr_FR: L’URL de l’API d’accès ne peut pas être vide

en: Authorized Successfully
fr_FR: Autorisé avec succès

en: Integration Name:
fr_FR: Nom de l’intégration :

en: Access API URL:
fr_FR: URL de l’API d’accès :

en: Access API URL...
fr_FR: URL de l’API d’accès...

en: Access API Key:
fr_FR: Clé API d’accès :

en: Access API Key...
fr_FR: Clé API d’accès...

en: ActiveCampaign lists refreshed
fr_FR: Listes ActiveCampaign mises à jour

en: No ActiveCampaign lists found. Try changing the header row number or try again
fr_FR: Aucune liste ActiveCampaign trouvée. Essayez de changer le numéro de la ligne d’en-tête ou réessayez

en: ActiveCampaign lists refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de la mise à jour des listes ActiveCampaign. Veuillez réessayer

en: ActiveCampaign tags refreshed
fr_FR: Tags ActiveCampaign mis à jour

en: No ActiveCampaign tags found. Try changing the header row number or try again
fr_FR: Aucun tag ActiveCampaign trouvé. Essayez de changer le numéro de la ligne d’en-tête ou réessayez

en: ActiveCampaign tags refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de la mise à jour des tags ActiveCampaign. Veuillez réessayer

en: ActiveCampaign fields refreshed
fr_FR: Champs ActiveCampaign mis à jour

en: No ActiveCampaign fields found. Try changing the header row number or try again
fr_FR: Aucun champ ActiveCampaign trouvé. Essayez de changer le numéro de la ligne d’en-tête ou réessayez

en: ActiveCampaign fields refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de la mise à jour des champs ActiveCampaign. Veuillez réessayer

en: Connected API:
fr_FR: API connectée :

en: Select an App
fr_FR: Sélectionner une application

en: List:
fr_FR: Liste :

en: Select List
fr_FR: Sélectionner une liste

en: Tags:
fr_FR: Tags :

en: Refresh Activecapmaign Tags
fr_FR: Rafraîchir les Tags ActiveCampaign

en: Map Fields
fr_FR: Mapper les Champs

en: Refresh Activecapmaign Field
fr_FR: Rafraîchir le Champ ActiveCampaign

en: ActiveCampaign Fields
fr_FR: Champs ActiveCampaign

en: To Get Auth token, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir le jeton d’authentification, veuillez visiter

en: Acumbamail documentation
fr_FR: Documentation Acumbamail

en: Auth Token:
fr_FR: Jeton d’authentification :

en: Auth Token...
fr_FR: Jeton d’authentification...

en: All list field fetched successfully
fr_FR: Tous les champs de la liste récupérés avec succès

en: Failed to fetch list fields
fr_FR: Échec de la récupération des champs de la liste

en: Lists fetched successfully
fr_FR: Listes récupérées avec succès

en: Lists fetch failed. please try again
fr_FR: Échec de la récupération des listes. Veuillez réessayer

en: Api Key can't be empty
fr_FR: La clé API ne peut pas être vide

en: Authorized successfully
fr_FR: Autorisation réussie

en: Authorized failed
fr_FR: Échec de l’autorisation

en: Connected API List:
fr_FR: Liste des API connectées :

en: Select API
fr_FR: Sélectionner l’API

en: Actions:
fr_FR: Actions :

en: Select Actions
fr_FR: Sélectionner les actions

en: All List:
fr_FR: Toutes les listes :

en: Fetch Subscriber List
fr_FR: Récupérer la liste des abonnés

en: Field Map
fr_FR: Correspondance des champs

en: Refresh Acumbamail Fields
fr_FR: Actualiser les champs Acumbamail

en: Acumbamail Fields
fr_FR: Champs Acumbamail

en: Authorized ✔
fr_FR: Autorisé ✔

en: Authorize
fr_FR: Autoriser

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Skip exist Contact
fr_FR: Ignorer le contact existant

en: Skip if contact already exist in Autonami
fr_FR: Ignorer si le contact existe déjà dans Autonami

en: Connect Successfully
fr_FR: Connexion réussie

en: Autonami lists and tags refreshed
fr_FR: Listes et tags Autonami actualisés

en: Autonami lists and tags refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l'actualisation des listes et tags Autonami. Cause :

en: please try again
fr_FR: veuillez réessayer

en: Autonami lists and tags refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des listes et tags Autonami. Veuillez réessayer

en: Autonami fields refreshed
fr_FR: Champs Autonami actualisés

en: No Autonami fields found. Try changing the header row number or try again
fr_FR: Aucun champ Autonami trouvé. Essayez de changer le numéro de la ligne d'en-tête ou réessayez

en: Autonami fields refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des champs Autonami. Veuillez réessayer

en: Autonami Lists:
fr_FR: Listes Autonami :

en: Refresh Autonami Lists And Tags
fr_FR: Actualiser les listes et tags Autonami

en: Autonami Tags:
fr_FR: Tags Autonami :

en: Refresh Autonami Fields
fr_FR: Actualiser les champs Autonami

en: Autonami Fields
fr_FR: Champs Autonami

en: Loaded integration:
fr_FR: Intégration chargée :

en: Integration Info
fr_FR: Informations sur l’intégration

en: Add New
fr_FR: Ajouter nouveau

en: App
fr_FR: Application

en: Authorize New Dropbox App
fr_FR: Autoriser une nouvelle application Dropbox

en: Delete File From Wordpress
fr_FR: Supprimer le fichier de WordPress

en: Delete file from Wordpress after upload in Dropbox
fr_FR: Supprimer le fichier de WordPress après le téléchargement dans Dropbox

en: Please enter API key and API secret
fr_FR: Veuillez entrer la clé API et le secret API

en: To Get Api Key & Secret, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir la clé API et le secret, veuillez visiter

en: Dropbox API Console
fr_FR: Console API Dropbox

en: Dropbox Api Key:
fr_FR: Clé API Dropbox :

en: Api Key...
fr_FR: Clé API...

en: Dropbox Api Secret:
fr_FR: Secret API Dropbox :

en: Api Secret...
fr_FR: Secret API...

en: To Get Access Code, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir le code d’accès, veuillez visiter

en: Dropbox Access Code
fr_FR: Code d’accès Dropbox

en: Dropbox Access Code:
fr_FR: Code d’accès Dropbox :

en: Access Code...
fr_FR: Code d'accès...

en: Error Occurred
fr_FR: Une erreur s'est produite

en: Loading Dropbox Folders List...
fr_FR: Chargement de la liste des dossiers Dropbox...

en: Dropbox ApiKey, ApiSecret & Access Code can't be empty
fr_FR: La clé API Dropbox, le secret API et le code d'accès ne peuvent pas être vides

en: Authorization failed Cause:
fr_FR: Échec de l'autorisation Cause :

en: Authorization failed. please try again
fr_FR: Échec de l'autorisation. veuillez réessayer

en: Select Folder
fr_FR: Sélectionner un dossier

en: Fetch All Dropbox Folders
fr_FR: Récupérer tous les dossiers Dropbox

en: File Input
fr_FR: Entrée de fichier

en: Dropbox Folder
fr_FR: Dossier Dropbox

en: Integration Settings
fr_FR: Paramètres d'intégration

en: Status
fr_FR: Statut

en: Add Status to contact
fr_FR: Ajouter le statut au contact

en: API Key cann't be empty
fr_FR: La clé API ne peut pas être vide

en: API Key:
fr_FR: Clé API :

en: API Key...
fr_FR: Clé API...

en: To get API Key, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir une clé API, veuillez visiter

en: Elastic Email API Console
fr_FR: Console API Elastic Email

en: Loading Lists...
fr_FR: Chargement des listes...

en: Lists:
fr_FR: Listes :

en: Fetch All Recipients
fr_FR: Récupérer tous les destinataires

en: Elastic Email Fields
fr_FR: Champs Elastic Email

en: API key
fr_FR: Clé API

en: To get API , Please Visit
fr_FR: Pour obtenir l'API, veuillez visiter

en: Encharge API Console
fr_FR: Console API Encharge

en: Encharge fields refreshed
fr_FR: Champs Encharge actualisés

en: No Encharge fields found. Try changing the header row number or try again
fr_FR: Aucun champ Encharge trouvé. Essayez de modifier le numéro de la ligne d'en-tête ou réessayez

en: Encharge fields refresh failed. please try again
fr_FR: Actualisation des champs Encharge échouée. Veuillez réessayer

en: Encharge Fields
fr_FR: Champs Encharge

en: Skip if contact already exist in FluentCRM
fr_FR: Ignorer si le contact existe déjà dans FluentCRM

en: Double Opt-in
fr_FR: Double opt-in

en: Enable Double Option for new contacts
fr_FR: Activer la double option pour les nouveaux contacts

en: FluentCRM list refreshed
fr_FR: Liste FluentCRM actualisée

en: FluentCRM list refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l'actualisation de la liste FluentCRM Cause :

en: FluentCRM list refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation de la liste FluentCRM. Veuillez réessayer

en: Fluent CRM fields refreshed
fr_FR: Champs Fluent CRM actualisés

en: No Fluent CRM fields found. Try changing the header row number or try again
fr_FR: Aucun champ Fluent CRM trouvé. Essayez de modifier le numéro de la ligne d'en-tête ou réessayez

en: Fluent CRM fields refresh failed. please try again
fr_FR: Actualisation des champs Fluent CRM échouée. Veuillez réessayer

en: Fluent CRM List:
fr_FR: Liste Fluent CRM :

en: Select Fluent CRM list
fr_FR: Sélectionner une liste Fluent CRM

en: Refresh Fluent CRM List
fr_FR: Actualiser la liste Fluent CRM

en: Fluent CRM Tags:
fr_FR: Tags Fluent CRM :

en: Fluent CRM Fields
fr_FR: Champs Fluent CRM

en: Add tags to contact
fr_FR: Ajouter des tags au contact

en: Refresh Tags
fr_FR: Actualiser les tags

en: Integration API Key...
fr_FR: Clé API d'intégration...

en: To get API, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir l'API, veuillez visiter

en: Getgist API Console
fr_FR: Console API Getgist

en: Loading Tags...
fr_FR: Chargement des tags...

en: User Type:
fr_FR: Type d'utilisateur :

en: Select User Type
fr_FR: Sélectionner le type d'utilisateur

en: Gist Fields
fr_FR: Champs Gist

en: Authorize New Google App
fr_FR: Autoriser la nouvelle application Google

en: Update Row
fr_FR: Mettre à jour la ligne

en: Control how the row gets updated.
fr_FR: Contrôler la façon dont la ligne est mise à jour.

en: Update google Sheet
fr_FR: Mettre à jour la feuille Google

en: Update Responses with Google Sheet?
fr_FR: Mettre à jour les réponses avec la feuille Google ?

en: Enter the criteria to update rows. Please use the below format.
fr_FR: Saisissez les critères pour mettre à jour les lignes. Veuillez utiliser le format ci-dessous.

en: Update Preferance
fr_FR: Préférence de mise à jour

en: update row for first match only?
fr_FR: Mettre à jour la ligne pour la première correspondance uniquement ?

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: insert new row if the above criteria doesn't met?
fr_FR: Insérer une nouvelle ligne si les critères ci-dessus ne sont pas remplis ?

en: Share Settings
fr_FR: Partager les paramètres

en: Homepage URL:
fr_FR: URL de la page d’accueil :

en: Authorized Redirect URIs:
fr_FR: URI de redirection autorisées :

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit
fr_FR: Pour obtenir l’ID client et le SECRET, veuillez visiter

en: Google API Console
fr_FR: Console API Google

en: Client id:
fr_FR: ID client :

en: Client id...
fr_FR: ID client...

en: Client secret:
fr_FR: Secret client :

en: Client secret...
fr_FR: Secret client...

en: Spreadsheet refreshed
fr_FR: Feuille de calcul actualisée

en: Spreadsheet refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation de la feuille de calcul Cause : %s. Veuillez réessayer

en: Spreadsheet refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation de la feuille de calcul. Veuillez réessayer

en: Worksheets refreshed
fr_FR: Feuilles de calcul actualisées

en: Worksheets refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des feuilles de calcul. Veuillez réessayer

en: Worksheet Headers refreshed
fr_FR: En-têtes de la feuille de calcul actualisés

en: No Worksheet headers found. Try changing the header row number or try again
fr_FR: Aucun en-tête de feuille de calcul trouvé. Essayez de modifier le numéro de la ligne d’en-tête ou réessayez

en: Worksheet Headers refresh failed. please try again
fr_FR: L’actualisation des en-têtes de la feuille de calcul a échoué. veuillez réessayer

en: Client ID cann't be empty
fr_FR: L’ID client ne peut pas être vide

en: Secret key cann't be empty
fr_FR: La clé secrète ne peut pas être vide

en: Authorization failed
fr_FR: Échec de l’autorisation

en: Authorize App:
fr_FR: Autoriser l’application :

en: Spreadsheets:
fr_FR: Feuilles de calcul :

en: Select Spreadsheet
fr_FR: Sélectionner une feuille de calcul

en: Select Worksheet
fr_FR: Sélectionner une feuille

en: Header Row:
fr_FR: Ligne d’en-tête :

en: By default, first row of the worksheet is considered as header row. This can be used if tabular data starts from any row other than the first row.
fr_FR: Par défaut, la première ligne de la feuille est considérée comme ligne d’en-tête. Cela peut être utilisé si les données tabulaires commencent à partir d’une autre ligne que la première.

en: Google Fields
fr_FR: Champs Google

en: Add Tags
fr_FR: Ajouter des tags

en: Add Contact Tag
fr_FR: Ajouter un tag de contact

en: Select tag
fr_FR: Sélectionner un tag

en: Refresh Groundhogg Tags
fr_FR: Actualiser les tags Groundhogg

en: Your Domain Name:
fr_FR: Votre nom de domaine :

en: Public Key:
fr_FR: Clé publique :

en: Public Key...
fr_FR: Clé publique…

en: Token:
fr_FR: Jeton :

en: Token...
fr_FR: Jeton...

en: Public Key can't be empty
fr_FR: La clé publique ne peut pas être vide

en: token can't be empty
fr_FR: le jeton ne peut pas être vide

en: Domain Name can't be empty
fr_FR: Le nom de domaine ne peut pas être vide

en: Authorization Successful
fr_FR: Autorisation réussie

en: Authorization Failed
fr_FR: Échec de l'autorisation

en: Groundhogg all tag fetched successfully
fr_FR: Toutes les étiquettes Groundhogg ont été récupérées avec succès

en: Failed to fetch groundhoggtag
fr_FR: Échec de la récupération de l’étiquette Groundhogg

en: Email:
fr_FR: E-mail :

en: Groundhogg Fields
fr_FR: Champs Groundhogg

en: Add Meta field
fr_FR: Ajouter un champ méta

en: Groundhogg Meta Fields
fr_FR: Champs méta Groundhogg

en: All Tags:
fr_FR: Toutes les étiquettes :

en: Custom Groundhogg Value
fr_FR: Valeur Groundhogg personnalisée

en: Contact Owner
fr_FR: Propriétaire du contact

en: Add a contact owner
fr_FR: Ajouter un propriétaire de contact

en: Lifecycle Stage
fr_FR: Étape du cycle de vie

en: Add a lifecycle stage
fr_FR: Ajouter une étape du cycle de vie

en: Lead Status
fr_FR: Statut du prospect

en: Add lead status
fr_FR: Ajouter le statut du prospect

en: Associate deal with contacts
fr_FR: Associer l'affaire aux contacts

en: Company
fr_FR: Entreprise

en: Associate deal with company
fr_FR: Associer l'affaire à l'entreprise

en: Deal Type
fr_FR: Type d'affaire

en: Add type to deal
fr_FR: Ajouter un type à l'affaire

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Add priority to deal
fr_FR: Ajouter une priorité à l'affaire

en: Refresh Owners
fr_FR: Actualiser les propriétaires

en: Refresh CRM Tags
fr_FR: Actualiser les tags CRM

en: Hubspot API Console
fr_FR: Console API Hubspot

en: Loading Pipelines...
fr_FR: Chargement des pipelines...

en: Loading Owners...
fr_FR: Chargement des propriétaires...

en: Loading Contacts...
fr_FR: Chargement des contacts...

en: Loading Company...
fr_FR: Chargement de l'entreprise...

en: Action:
fr_FR: Action :

en: Select Action
fr_FR: Sélectionner une action

en: Pipeline:
fr_FR: Pipeline :

en: Select Pipeline
fr_FR: Sélectionner le pipeline

en: Stage:
fr_FR: Étape :

en: Select Stage
fr_FR: Sélectionner l'étape

en: Hubspot Fields
fr_FR: Champs Hubspot

en: Data center cann't be empty
fr_FR: Le centre de données ne peut pas être vide

en: Data Center:
fr_FR: Centre de données :

en: --Select a data center--
fr_FR: --Sélectionner un centre de données--

en: Zoho API Console
fr_FR: Console API Zoho

en: Successfully Integrated
fr_FR: Intégration réussie

en: Finish & Save
fr_FR: Terminer & Enregistrer

en: Webhook tests failed. please try again
fr_FR: Les tests du webhook ont échoué. Veuillez réessayer

en: Integration name
fr_FR: Nom de l'intégration

en: Link:
fr_FR: Lien :

en: To got Webhook , Please Visit
fr_FR: Pour obtenir le webhook, veuillez visiter

en: Method:
fr_FR: Méthode :

en: Add Url Parameter: (optional)
fr_FR: Ajouter un paramètre d'URL : (optionnel)

en: Key
fr_FR: Clé

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Add field
fr_FR: Ajouter un champ

en: Test Webhook
fr_FR: Tester le webhook

en: Response:
fr_FR: Réponse :

en: Try our free webhook test website:
fr_FR: Essayez notre site de test webhook gratuit :

en: Authorize New Mailchimp App
fr_FR: Autoriser la nouvelle application Mailchimp

en: Add Address Field
fr_FR: Ajouter un champ d'adresse

en: Add Double Opt-in
fr_FR: Ajouter une double confirmation (Double Opt-in)

en: Update Mail Chimp
fr_FR: Mettre à jour Mailchimp

en: Update Responses with MailChimp exist Aduience?
fr_FR: Mettre à jour les réponses avec l'audience MailChimp existante ?

en: Authorize App Name:
fr_FR: Autoriser le nom de l'application :

en: Authorize App Name...
fr_FR: Autoriser le nom de l'application...

en: Mail Chimp API Console
fr_FR: Console API Mailchimp

en: Audience list refreshed
fr_FR: Liste d'audience actualisée

en: Audience list refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation de la liste d'audience Cause : %s. veuillez réessayer

en: Audience list failed. please try again
fr_FR: Échec de la liste d'audience. veuillez réessayer

en: Audience tags refreshed
fr_FR: Tags d'audience actualisés

en: Audience tags refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des tags d'audience Cause : %s. veuillez réessayer

en: Audience tags failed. please try again
fr_FR: Échec des tags d'audience. veuillez réessayer

en: Fields refreshed
fr_FR: Champs actualisés

en: Fields refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des champs. veuillez réessayer

en: Authorized App:
fr_FR: Application autorisée :

en: Audience List:
fr_FR: Liste d'audience :

en: Select Audience List
fr_FR: Sélectionner la liste d'audience

en: Refresh MailChimp Tags
fr_FR: Actualiser les tags MailChimp

en: Mail Chimp Fields
fr_FR: Champs MailChimp

en: Address Field Map
fr_FR: Correspondance des champs d'adresse

en: Form Address Fields
fr_FR: Champs d'adresse du formulaire

en: Mail Chimp Address Fields
fr_FR: Champs d'adresse MailChimp

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: Add Groups
fr_FR: Ajouter des groupes

en: Add Subscriber Status
fr_FR: Ajouter le statut d'abonné

en: Update Subscriber
fr_FR: Mettre à jour l'abonné

en: Update Responses with MailerLite exist Subscriber?
fr_FR: Mettre à jour les réponses avec un abonné existant MailerLite ?

en: Refresh Groups
fr_FR: Actualiser les groupes

en: Select Version:
fr_FR: Sélectionner la version :

en: To Get API token, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir un jeton API, veuillez visiter

en: MailerLite API Token
fr_FR: Jeton API MailerLite

en: API Token:
fr_FR: Jeton API :

en: API Token...
fr_FR: Jeton API...

en: Fields refresh successfully
fr_FR: Champs actualisés avec succès

en: Authorized Failed
fr_FR: Autorisation échouée

en: Fields refresh failed
fr_FR: Échec de la mise à jour des champs

en: Group fetch successfully
fr_FR: Récupération du groupe réussie

en: Group fetch failed
fr_FR: Échec de la récupération du groupe

en: MailerLite Fields
fr_FR: Champs MailerLite

en: Update MailPoet
fr_FR: Mettre à jour MailPoet

en: Update Responses with Mailpoet exist Subscriber?
fr_FR: Mettre à jour les réponses avec l’abonné MailPoet existant ?

en: Newsletter list refreshed
fr_FR: Liste de la newsletter mise à jour

en: Newsletter list refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de la mise à jour de la liste de la newsletter Cause :

en: Newsletter list refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de la mise à jour de la liste de la newsletter. Veuillez réessayer

en: Mailpoet fields refreshed
fr_FR: Champs MailPoet mis à jour

en: No Mailpoet fields found. Try changing the header row number or try again
fr_FR: Aucun champ MailPoet trouvé. Essayez de changer le numéro de la ligne d’en-tête ou réessayez

en: Mailpoet fields refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de la mise à jour des champs MailPoet. Veuillez réessayer

en: Refresh MailPoet List
fr_FR: Rafraîchir la liste MailPoet

en: MailPoet Fields
fr_FR: Champs MailPoet

en: MetaBox Fields Mapping
fr_FR: Mapping des champs MetaBox

en: Refresh MetaBox List
fr_FR: Rafraîchir la liste MetaBox

en: Metabox Fields
fr_FR: Champs Metabox

en: Metabox File Upload Fields Map
fr_FR: Mapping des champs de téléchargement de fichiers Metabox

en: Metaxbox Fields
fr_FR: Champs Metaxbox

en: Metabox Fields Mapping
fr_FR: Mapping des champs Metabox

en: Loading MetaBox Fields...
fr_FR: Chargement des champs MetaBox...

en: Authorize New One Drive App
fr_FR: Autoriser la nouvelle application OneDrive

en: Upload Files
fr_FR: Téléverser des fichiers

en: Add attachments from Bit-integration-pro to OneDrive folder.
fr_FR: Ajouter des pièces jointes de Bit-integration-pro au dossier OneDrive.

en: This action is required.
fr_FR: Cette action est requise.

en: Select Attachment
fr_FR: Sélectionner une pièce jointe

en: Select file upload fields
fr_FR: Sélectionner les champs de téléversement de fichiers

en: Delete file from Wordpress after upload in OneDrive
fr_FR: Supprimer le fichier de WordPress après le téléversement sur OneDrive

en: To Get Client Id & Secret, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir l’ID client et le secret, veuillez visiter

en: Azure Portal
fr_FR: Portail Azure

en: OneDrive Client Id:
fr_FR: ID client OneDrive :

en: Client Id...
fr_FR: ID client...

en: OneDrive Client Secret:
fr_FR: Secret client OneDrive :

en: Client Secret...
fr_FR: Secret client...

en: Loading OneDrive Folders List...
fr_FR: Chargement de la liste des dossiers OneDrive...

en: Sub Folders refreshed
fr_FR: Sous-dossiers actualisés

en: No Sub Folder Found
fr_FR: Aucun sous-dossier trouvé

en: Sub Folders refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des sous-dossiers. Veuillez réessayer

en: Client Id can't be empty
fr_FR: L’ID client ne peut pas être vide

en: Client Secret can't be empty
fr_FR: Le secret client ne peut pas être vide

en: Refresh All oneDrive Folders
fr_FR: Actualiser tous les dossiers OneDrive

en: Refresh Sub Folders
fr_FR: Actualiser les sous-dossiers

en: Pod Fields
fr_FR: Champs Pod

en: Pod cann't be empty
fr_FR: Le Pod ne peut pas être vide

en: Authorize New Rapidmail Account
fr_FR: Autoriser un nouveau compte Rapidmail

en: Send Activation Email
fr_FR: Envoyer un e-mail d’activation

en: Add Send Activation Email
fr_FR: Ajouter l’envoi de l’e-mail d’activation

en: To get Username and Password , Please Visit
fr_FR: Pour obtenir le nom d’utilisateur et le mot de passe, veuillez visiter

en: Create API User
fr_FR: Créer un utilisateur API

en: User Name:
fr_FR: Nom d’utilisateur :

en: User name...
fr_FR: Nom d’utilisateur...

en: Password:
fr_FR: Mot de passe :

en: Password...
fr_FR: Mot de passe...

en: Loading Recipientslist...
fr_FR: Chargement de la liste des destinataires...

en: Username can't be empty
fr_FR: Le nom d’utilisateur ne peut pas être vide

en: Password can't be empty
fr_FR: Le mot de passe ne peut pas être vide

en: Recipient:
fr_FR: Destinataire :

en: Select Recipients
fr_FR: Sélectionner les destinataires

en: Rapidmail Fields
fr_FR: Champs Rapidmail

en: To Get Client Auth token, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir le jeton d'authentification client, veuillez visiter

en: SendFox Access Token
fr_FR: Jeton d'accès SendFox

en: Access Token:
fr_FR: Jeton d'accès :

en: Access Token...
fr_FR: Jeton d'accès...

en: Access Token can't be empty
fr_FR: Le jeton d'accès ne peut pas être vide

en: SendFox List Fields
fr_FR: Champs de la liste SendFox

en: Refresh SendFox List
fr_FR: Actualiser la liste SendFox

en: SendFox Fields
fr_FR: Champs SendFox

en: SendFox Unsubscribe Fields
fr_FR: Champs de désabonnement SendFox

en: Template name cann't be empty
fr_FR: Le nom du modèle ne peut pas être vide

en: Redirection url name cann't be empty
fr_FR: L'URL de redirection ne peut pas être vide

en: Update Sendinblue
fr_FR: Mettre à jour Sendinblue

en: Update Responses with Sendinblue existing email?
fr_FR: Mettre à jour les réponses avec l'email existant Sendinblue ?

en: Brevo(SendinBlue) API Console
fr_FR: Console API Brevo (SendinBlue)

en: List refreshed
fr_FR: Liste actualisée

en: List refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation de la liste Cause : %s. veuillez réessayer

en: List failed. please try again
fr_FR: Échec de la liste. veuillez réessayer

en: Templates refreshed
fr_FR: Modèles actualisés

en: Templates refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des modèles Cause : %s. veuillez réessayer

en: Templates failed. please try again
fr_FR: Échec des modèles. veuillez réessayer

en: Sendinblue fields refreshed
fr_FR: Champs Sendinblue actualisés

en: No Sendinblue fields found. Try changing the header row number or try again
fr_FR: Aucun champ Sendinblue trouvé. Essayez de modifier le numéro de la ligne d’en-tête ou réessayez

en: Sendinblue fields refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des champs Sendinblue. veuillez réessayer

en: Refresh Sendinblue Lists
fr_FR: Actualiser les listes Sendinblue

en: Sendinblue Fields
fr_FR: Champs Sendinblue

en: Template:
fr_FR: Modèle :

en: Select Template
fr_FR: Sélectionner un modèle

en: Refresh Sendinblue Templates
fr_FR: Actualiser les modèles Sendinblue

en: RedirectionUrl:
fr_FR: RedirectionUrl :

en: Attachments or Signature field
fr_FR: Pièces jointes ou champ Signature

en: Add attachments or Signature field from BitForm to send Telegram.
fr_FR: Ajouter des pièces jointes ou un champ Signature depuis BitForm pour envoyer un Telegram.

en: Please select file upload or signature field
fr_FR: Veuillez sélectionner un champ de téléchargement de fichier ou de signature

en: Authorized Filled
fr_FR: Champ autorisé

en: Bot API Key:
fr_FR: Clé API du bot :

en: Bot API Key...
fr_FR: Clé API du bot...

en: Chat list refreshed
fr_FR: Liste des discussions actualisée

en: Chat list refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation de la liste des discussions Cause :

en: Chat list refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation de la liste des discussions. veuillez réessayer

en: Chat List:
fr_FR: Liste des discussions :

en: Select Chat List
fr_FR: Sélectionner une liste de discussions

en: Refresh Telegram List
fr_FR: Actualiser la liste Telegram

en: Parse Mode:
fr_FR: Mode d'analyse :

en: Messages:
fr_FR: Messages :

en: Account SID:
fr_FR: SID du compte :

en: Account SID...
fr_FR: SID du compte...

en: To get Account SID and Auth Token , Please Visit
fr_FR: Pour obtenir le SID du compte et le jeton d'authentification, veuillez visiter

en: Twilio Console
fr_FR: Console Twilio

en: From:
fr_FR: De :

en: Phone Number...
fr_FR: Numéro de téléphone...

en: Account SID can't be empty
fr_FR: Le SID du compte ne peut pas être vide

en: Auth Token can't be empty
fr_FR: Le jeton d'authentification ne peut pas être vide

en: Phone number can't be empty
fr_FR: Le numéro de téléphone ne peut pas être vide

en: Twilio Fields
fr_FR: Champs Twilio

en: Connected with WooCommerce Successfully
fr_FR: Connecté avec WooCommerce avec succès

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Module:
fr_FR: Module :

en: Select Module
fr_FR: Sélectionner un module

en: Refresh Fields
fr_FR: Actualiser les champs

en: WooCommerce Fields
fr_FR: Champs WooCommerce

en: Map File Upload Fields
fr_FR: Mapper les champs de téléchargement de fichiers

en: Downloadable
fr_FR: Téléchargeable

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
fr_FR: Les produits téléchargeables donnent accès à un fichier après achat.

en: Downloadable Product
fr_FR: Produit téléchargeable

en: Select File Upload Fields
fr_FR: Sélectionner les champs de téléchargement de fichiers

en: Select Fields
fr_FR: Sélectionner les champs

en: Authorize New Zoho Analytics App
fr_FR: Autoriser la nouvelle application Zoho Analytics

en: Share Table
fr_FR: Partager la table

en: Share Table with users pushed to Zoho Analytics.
fr_FR: Partager la table avec les utilisateurs synchronisés dans Zoho Analytics.

en: Example
fr_FR: Exemple

en: Here Department, Salary and Country are Zoho Analytics table column name
fr_FR: Ici, Department, Salary et Country sont les noms des colonnes de la table Zoho Analytics

en: Supported Arithmetic Operators: ( +, -, *, / ) and Supported Relational Operators: ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )
fr_FR: Opérateurs arithmétiques supportés : ( +, -, *, / ) et opérateurs relationnels supportés : ( =, !=, <, >, <=, >=, LIKE, NOT LIKE, IN, NOT IN, BETWEEN )

en: Enter Email Addresses
fr_FR: Saisir les adresses e-mail

en: you can select analytics users or select form fields value or even can input custom email address as well
fr_FR: vous pouvez sélectionner des utilisateurs analytics, ou choisir la valeur des champs du formulaire, ou même saisir une adresse e-mail personnalisée

en: Permissions Settings
fr_FR: Paramètres des permissions

en: Zoho Analytics Owner Email:
fr_FR: E-mail du propriétaire Zoho Analytics :

en: Owner Email
fr_FR: E-mail du propriétaire

en: Workspaces refreshed
fr_FR: Espaces de travail actualisés

en: Workspaces refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation des espaces de travail Cause :

en: Workspaces refresh failed. please try again
fr_FR: Actualisation des espaces de travail échouée. veuillez réessayer

en: Users refreshed
fr_FR: Utilisateurs actualisés

en: Users refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation des utilisateurs Cause :

en: Users refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des utilisateurs. veuillez réessayer

en: Tables refreshed
fr_FR: Tables actualisées

en: Tables refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des tables. veuillez réessayer

en: Table Headers refreshed
fr_FR: En-têtes de table actualisés

en: Zoho didn't provide column names for this table
fr_FR: Zoho n’a pas fourni de noms de colonnes pour cette table

en: Table Headers refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des en-têtes de table. veuillez réessayer

en: Workspace:
fr_FR: Espace de travail :

en: Select Workspace
fr_FR: Sélectionner un espace de travail

en: Refresh Analytics Workspaces
fr_FR: Actualiser les espaces de travail Analytics

en: Table:
fr_FR: Table :

en: Select Table
fr_FR: Sélectionner une table

en: ** Zoho Analytics doesn't support data INSERT / UPDATE in other integration table
fr_FR: ** Zoho Analytics ne prend pas en charge l’INSERT / UPDATE de données dans d’autres tables d’intégration

en: Refresh Analytics Table Headers
fr_FR: Actualiser les en-têtes de table Analytics

en: Zoho Fields
fr_FR: Champs Zoho

en: Authorize New Zoho Bigin App
fr_FR: Autoriser la nouvelle application Zoho Bigin

en: Workflow
fr_FR: Flux de travail

en: Trigger workflows in Zoho Bigin.
fr_FR: Déclencher des flux de travail dans Zoho Bigin.

en: Approval
fr_FR: Approbation

en: Send entries to approval list in Zoho Bigin.
fr_FR: Envoyer les entrées à la liste d'approbation dans Zoho Bigin.

en: Add a Note
fr_FR: Ajouter une note

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Bigin.
fr_FR: Ajouter une note depuis bitform à envoyer vers Zoho Bigin.

en: Upload Photo
fr_FR: Télécharger une photo

en: Attachment
fr_FR: Pièce jointe

en: Add attachments from BitForm to Zoho Bigin.
fr_FR: Ajouter des pièces jointes de BitForm à Zoho Bigin.

en: Record Owner
fr_FR: Propriétaire de l'enregistrement

en: Tag Name
fr_FR: Nom de l'étiquette

en: Note Title
fr_FR: Titre de la note

en: Note Content
fr_FR: Contenu de la note

en: Field
fr_FR: Champ

en: Modules refreshed
fr_FR: Modules actualisés

en: Modules refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des modules Cause : %s. veuillez réessayer

en: Modules refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des modules. veuillez réessayer

en: RelatedLists refreshed
fr_FR: Listes associées actualisées

en: RelatedLists refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l'actualisation des listes associées Cause :

en: RelatedLists refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des listes associées. veuillez réessayer

en: Tags Refreshed
fr_FR: Étiquettes actualisées

en: Tags refresh failed. please try again
fr_FR: La mise à jour des tags a échoué. veuillez réessayer

en: Users Refreshed
fr_FR: Utilisateurs actualisés

en: Refresh Bigin Modules
fr_FR: Actualiser les modules Bigin

en: New Record
fr_FR: Nouvel enregistrement

en: Map Attachments
fr_FR: Mapper les pièces jointes

en: Related List:
fr_FR: Liste associée :

en: Select Related Module
fr_FR: Sélectionner le module associé

en: Refresh Bigin Related Lists
fr_FR: Actualiser les listes associées Bigin

en: Authorize New Zoho Campaigns App
fr_FR: Autoriser la nouvelle application Zoho Campaigns

en: Lists refreshed
fr_FR: Listes actualisées

en: Lists refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation des listes Cause :

en: Lists refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des listes. veuillez réessayer

en: Contact Fields refreshed
fr_FR: Champs de contact actualisés

en: Zoho didn't provide fields names for this list
fr_FR: Zoho n’a pas fourni les noms des champs pour cette liste

en: Contact Fields refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des champs de contact. veuillez réessayer

en: Contact Email
fr_FR: Email du contact

en: Refresh Campaigns Lists
fr_FR: Actualiser les listes de campagnes

en: Refresh Campaigns Contact Fields
fr_FR: Actualiser les champs de contact des campagnes

en: Authorize New Zoho Creator App
fr_FR: Autoriser la nouvelle application Zoho Creator

en: Update Record
fr_FR: Mettre à jour l’enregistrement

en: Control how the record gets updated.
fr_FR: Contrôlez la manière dont l’enregistrement est mis à jour.

en: Enter the criteria to update records. Please use the below format.
fr_FR: Saisissez les critères pour mettre à jour les enregistrements. Veuillez utiliser le format ci-dessous.

en: Example:
fr_FR: Exemple :

en: Here Email is Zoho Creator Field link name. info:
fr_FR: Ici, Email est le nom du lien de champ Zoho Creator. info :

en: Zoho Creator Criteria Guide
fr_FR: Guide des critères Zoho Creator

en: insert new record if the above criteria doesn&apos;t met?
fr_FR: Insérer un nouvel enregistrement si les critères ci-dessus ne sont pas remplis ?

en: Owner Name (Your Zoho Creator screen name):
fr_FR: Nom du propriétaire (votre nom d’écran Zoho Creator) :

en: Your Zoho Creator screen name...
fr_FR: Votre nom d’écran Zoho Creator...

en: Applications refreshed
fr_FR: Applications actualisées

en: Applications refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation des applications Cause :

en: Applications refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des applications. Veuillez réessayer

en: Forms refreshed
fr_FR: Formulaires actualisés

en: Forms refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation des formulaires Cause :

en: Forms refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des formulaires. Veuillez réessayer

en: Fields refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation des champs Cause :

en: Application:
fr_FR: Application :

en: Select Application
fr_FR: Sélectionner l’application

en: Form:
fr_FR: Formulaire :

en: Select Form
fr_FR: Sélectionner le formulaire

en: Refresh Creator Fields
fr_FR: Actualiser les champs Creator

en: Authorize New Zoho CRM App
fr_FR: Autoriser la nouvelle application Zoho CRM

en: Trigger CRM workflows
fr_FR: Déclencher les workflows CRM

en: Add attachments or signatures from BitForm to CRM.
fr_FR: Ajouter des pièces jointes ou des signatures de BitForm au CRM.

en: Send entries to CRM approval list.
fr_FR: Envoyer les entrées à la liste d'approbation CRM.

en: Blueprint
fr_FR: Plan directeur

en: Trigger CRM Blueprint
fr_FR: Déclencher le plan directeur CRM

en: Capture GCLID
fr_FR: Capturer le GCLID

en: Sends the click details of AdWords Ads to Zoho CRM.
fr_FR: Envoie les détails des clics des annonces AdWords à Zoho CRM.

en: Upsert Records
fr_FR: Mettre à jour ou insérer des enregistrements

en: The record is updated if it already exists else it is inserted as a new record.
fr_FR: L'enregistrement est mis à jour s'il existe déjà, sinon il est inséré en tant que nouvel enregistrement.

en: Assignment Rules
fr_FR: Règles d'affectation

en: Trigger Assignment Rules in Zoho CRM.
fr_FR: Déclencher les règles d'affectation dans Zoho CRM.

en: Tag Records
fr_FR: Taguer les enregistrements

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM.
fr_FR: Ajouter un tag aux enregistrements envoyés à Zoho CRM.

en: Add a owner to records pushed to Zoho CRM.
fr_FR: Ajouter un propriétaire aux enregistrements envoyés à Zoho CRM.

en: Select Assignment Rule
fr_FR: Sélectionner une règle d'affectation

en: Refresh CRM Assignment Rules
fr_FR: Actualiser les règles d'affectation CRM

en: Add a tag to records pushed to Zoho CRM
fr_FR: Ajouter un tag aux enregistrements envoyés à Zoho CRM

en: Owner Name
fr_FR: Nom du propriétaire

en: Select Owner
fr_FR: Sélectionner un propriétaire

en: Refresh CRM Owners
fr_FR: Actualiser les propriétaires CRM

en: Upsert Record
fr_FR: Insertion ou mise à jour de l’enregistrement

en: Upsert Using
fr_FR: Insertion ou mise à jour avec

en: Arrange fields in order of preferance for upsertion
fr_FR: Organiser les champs par ordre de préférence pour l’insertion ou la mise à jour

en: Upsert Preferance
fr_FR: Préférence d’insertion ou mise à jour

en: Overwrite existing field values in Zoho CRM with empty field values from Bit Form while upserting a record?
fr_FR: Écraser les valeurs de champs existantes dans Zoho CRM avec des champs vides de Bit Form lors de l’insertion ou mise à jour d’un enregistrement ?

en: Layouts refreshed
fr_FR: Mises en page actualisées

en: Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des mises en page Cause : %s. veuillez réessayer

en: Layouts refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des mises en page. veuillez réessayer

en: Tags refreshed
fr_FR: Étiquettes actualisées

en: Tags refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation des étiquettes Cause :

en: Owners refreshed
fr_FR: Propriétaires actualisés

en: Owners refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des propriétaires. veuillez réessayer

en: Assignment Rules refreshed
fr_FR: Règles d’affectation actualisées

en: Assignment Rules refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des règles d’affectation. veuillez réessayer

en: Refresh CRM Modules
fr_FR: Actualiser les modules CRM

en: Related List #
fr_FR: Liste associée #

en: Add More Related List
fr_FR: Ajouter plus de listes associées

en: Layout:
fr_FR: Mise en page :

en: Select Layout
fr_FR: Sélectionner la mise en page

en: Refresh CRM Layouts
fr_FR: Actualiser les mises en page CRM

en: Refresh CRM Related Lists
fr_FR: Actualiser les listes associées CRM

en: File Upload Field Map
fr_FR: Carte du champ de téléchargement de fichier

en: Please select a ticket owner
fr_FR: Veuillez sélectionner un propriétaire du ticket

en: Authorize New Zoho Desk App
fr_FR: Autoriser la nouvelle application Zoho Desk

en: Ticket Owner
fr_FR: Propriétaire du ticket

en: Add a owner to ticket pushed to Zoho Desk.
fr_FR: Ajouter un propriétaire au ticket envoyé à Zoho Desk.

en: ticket owner is required
fr_FR: Le propriétaire du ticket est requis

en: Product Name
fr_FR: Nom du produit

en: Add a product to ticket pushed to Zoho Desk.
fr_FR: Ajouter un produit au ticket envoyé à Zoho Desk.

en: Attachments
fr_FR: Pièces jointes

en: Add attachments from BitForm to ticket pushed to Zoho Desk.
fr_FR: Ajouter des pièces jointes de BitForm au ticket envoyé à Zoho Desk.

en: Select Product
fr_FR: Sélectionner un produit

en: Portals refreshed
fr_FR: Portails actualisés

en: Portals refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation des portails Cause :

en: Portals refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des portails. Veuillez réessayer

en: Departments refreshed
fr_FR: Départements actualisés

en: Departments refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des départements Cause : %s. Veuillez réessayer

en: Departments refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des départements. Veuillez réessayer

en: Owners refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation des propriétaires Cause :

en: Products refreshed
fr_FR: Produits actualisés

en: Products refresh failed Cause:
fr_FR: Échec de l’actualisation des produits Cause :

en: Products refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des produits. Veuillez réessayer

en: Portal:
fr_FR: Portail :

en: Select Portal
fr_FR: Sélectionner le portail

en: Refresh Desk Portals
fr_FR: Actualiser les portails Desk

en: Department:
fr_FR: Département :

en: Select Department
fr_FR: Sélectionner le département

en: Refresh Desk Departments
fr_FR: Actualiser les départements Desk

en: Refresh Desk Fields
fr_FR: Actualiser les champs Desk

en: Add attachments from BitForm to mail pushed to Zoho Mail.
fr_FR: Ajouter des pièces jointes de BitForm au mail envoyé vers Zoho Mail.

en: Type:
fr_FR: Type :

en: Select type
fr_FR: Sélectionner le type

en: Send Email
fr_FR: Envoyer un e-mail

en: Save as Draft
fr_FR: Enregistrer comme brouillon

en: Add Email Receiver
fr_FR: Ajouter un destinataire e-mail

en: CC:
fr_FR: CC :

en: Add Email CC
fr_FR: Ajouter un CC e-mail

en: BCC:
fr_FR: CCI :

en: Add Email BCC
fr_FR: Ajouter un CCI e-mail

en: Subject:
fr_FR: Objet :

en: Email Subject Here
fr_FR: Objet de l’email ici

en: Add form field
fr_FR: Ajouter un champ de formulaire

en: Body:
fr_FR: Corps :

en: Refresh MarketingHub Lists
fr_FR: Actualiser les listes MarketingHub

en: Refresh MarketingHub Contact Fields
fr_FR: Actualiser les champs de contact MarketingHub

en: Create
fr_FR: Créer

en: %s Owner
fr_FR: %s Propriétaire

en: Add an owner to %s  pushed to Zoho Projects.
fr_FR: Ajouter un propriétaire à %s envoyé vers Zoho Projects.

en: Task Layout
fr_FR: Disposition de la tâche

en: Add a layout to project pushed to Zoho Projects.
fr_FR: Ajouter une disposition au projet envoyé vers Zoho Projects.

en: task layout is required
fr_FR: La disposition de la tâche est obligatoire

en: Public Project
fr_FR: Projet public

en: by default, it is set as private project.
fr_FR: par défaut, il est défini comme projet privé.

en: Project user
fr_FR: Utilisateur du projet

en: Assign users to project pushed to Zoho Projects.
fr_FR: Attribuer des utilisateurs au projet envoyé vers Zoho Projects.

en: Group Name
fr_FR: Nom du groupe

en: Add a group to project pushed to Zoho Projects.
fr_FR: Ajouter un groupe au projet envoyé vers Zoho Projects.

en: %s Flag
fr_FR: %s Drapeau

en: Add a flag to
fr_FR: Ajouter un drapeau à

en: pushed to Zoho Projects.
fr_FR: poussé vers Zoho Projects.

en: flag is required
fr_FR: le drapeau est requis

en: Issue Followers
fr_FR: Suiveurs du problème

en: Add followers to issue pushed to Zoho Projects
fr_FR: Ajouter des suiveurs au problème poussé vers Zoho Projects

en: Issue %s
fr_FR: Problème %s

en: Add %s to issue pushed to Zoho Projects
fr_FR: Ajouter %s au problème poussé vers Zoho Projects

en: %s Attachments
fr_FR: %s Pièces jointes

en: %s Time Log
fr_FR: %s Journal de temps

en: Add time log to %s pushed to Zoho Projects.
fr_FR: Ajouter un journal de temps à %s poussé vers Zoho Projects.

en: %s Recurrence
fr_FR: %s Récurrence

en: Add recurrence to %s pushed to Zoho Projects.
fr_FR: Ajouter une récurrence à %s poussé vers Zoho Projects.

en: %s Reminder
fr_FR: %s Rappel

en: Add reminder to %s pushed to Zoho Projects.
fr_FR: Ajouter un rappel à %s poussé vers Zoho Projects.

en: %s Tags
fr_FR: %s Étiquettes

en: Add tags to %s pushed to Zoho Projects.
fr_FR: Ajouter des étiquettes à %s poussé vers Zoho Projects.

en: Refresh Portal Users
fr_FR: Actualiser les utilisateurs du portail

en: Refresh Task Layouts
fr_FR: Actualiser les mises en page des tâches

en: Assign Project Users
fr_FR: Assigner les utilisateurs au projet

en: Project Group
fr_FR: Groupe de projet

en: Select Group
fr_FR: Sélectionner un groupe

en: Refresh Project Groups
fr_FR: Actualiser les groupes de projets

en: Select Flag
fr_FR: Sélectionner un indicateur

en: Internal
fr_FR: Interne

en: External
fr_FR: Externe

en: Select Date
fr_FR: Sélectionner une date

en: Billing Status
fr_FR: Statut de facturation

en: Billable
fr_FR: Facturable

en: Non Billable
fr_FR: Non facturable

en: Enter Hours
fr_FR: Saisir les heures

en: set start & end time
fr_FR: définir l'heure de début et de fin

en: Start Time
fr_FR: Heure de début

en: End Time
fr_FR: Heure de fin

en: set hours
fr_FR: définir les heures

en: Select Reminder Type
fr_FR: Sélectionner le type de rappel

en: Select Type
fr_FR: Sélectionner un type

en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: On Same Day
fr_FR: Le même jour

en: Before Due Date
fr_FR: Avant la date d’échéance

en: Custom Date
fr_FR: Date personnalisée

en: Day Before
fr_FR: Jour précédent

en: Select Time
fr_FR: Sélectionner l'heure

en: Notify Users
fr_FR: Notifier les utilisateurs

en: Select Recurring Frequency
fr_FR: Sélectionner la fréquence récurrente

en: Select Frequency
fr_FR: Sélectionner la fréquence

en: Weekley
fr_FR: Hebdomadaire

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Yearly
fr_FR: Annuel

en: Once Every
fr_FR: Une fois tous les

en: End After
fr_FR: Se termine après

en: Set to previous business day
fr_FR: Définir sur le jour ouvrable précédent

en: Retain comments for subsequent recurrences
fr_FR: Conserver les commentaires pour les récurrences suivantes

en: Create next recurrence after the close of current task.
fr_FR: Créer la récurrence suivante après la clôture de la tâche en cours.

en: Custom Tags
fr_FR: Étiquettes personnalisées

en: Add Custom Tag
fr_FR: Ajouter une étiquette personnalisée

en: No Portal Found
fr_FR: Aucun portail trouvé

en: Portals refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec du rafraîchissement des portails Cause : %s. veuillez réessayer

en: Projects refreshed
fr_FR: Projets actualisés

en: No Project Found
fr_FR: Aucun projet trouvé

en: Projects refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec du rafraîchissement des projets Cause : %s. veuillez réessayer

en: Projects refresh failed. please try again
fr_FR: Échec du rafraîchissement des projets. veuillez réessayer

en: Milestones refreshed
fr_FR: Jalons actualisés

en: No Milestone Found
fr_FR: Aucun jalon trouvé

en: Milestones refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des jalons Cause : %s. veuillez réessayer

en: Milestones refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des jalons. veuillez réessayer

en: Tasklists refreshed
fr_FR: Listes de tâches actualisées

en: No Tasklist Found
fr_FR: Aucune liste de tâches trouvée

en: Tasklists refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des listes de tâches Cause : %s. veuillez réessayer

en: Tasklists refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des listes de tâches. veuillez réessayer

en: Tasks refreshed
fr_FR: Tâches actualisées

en: No Task Found
fr_FR: Aucune tâche trouvée

en: Tasks refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des tâches Cause : %s. veuillez réessayer

en: Tasks refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des tâches. veuillez réessayer

en: Fields refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des champs Cause : %s. veuillez réessayer

en: No Owner Found
fr_FR: Aucun propriétaire trouvé

en: Owners refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des propriétaires Cause : %s. veuillez réessayer

en: Task Layouts refreshed
fr_FR: Mises en page des tâches actualisées

en: No Task Layout Found
fr_FR: Aucune mise en page de tâche trouvée

en: Task Layouts refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des mises en page des tâches Cause : %s. veuillez réessayer

en: Task Layouts refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des mises en page des tâches. veuillez réessayer

en: Project Groups refreshed
fr_FR: Groupes de projets actualisés

en: No Project Group Found
fr_FR: Aucun groupe de projet trouvé

en: Project Groups refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de la mise à jour des groupes de projet Cause : %s. veuillez réessayer

en: Project Groups refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de la mise à jour des groupes de projet. veuillez réessayer

en: No Tag Found
fr_FR: Aucun tag trouvé

en: Tags refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de la mise à jour des tags Cause : %s. veuillez réessayer

en: please map mandatory fields
fr_FR: veuillez mapper les champs obligatoires

en: please fill up the required actions
fr_FR: veuillez remplir les actions requises

en: to create a subtask you must select a task or create a new task
fr_FR: pour créer une sous-tâche, vous devez sélectionner une tâche ou en créer une nouvelle

en: to create a %s under milestone you must select a tasklist or create a new tasklist
fr_FR: pour créer un %s sous jalon, vous devez sélectionner une liste de tâches ou en créer une nouvelle

en: Refresh Projects Portals
fr_FR: Actualiser les portails des projets

en: Event:
fr_FR: Événement :

en: Select Event
fr_FR: Sélectionner un événement

en: Create Project
fr_FR: Créer un projet

en: Create Milestone
fr_FR: Créer un jalon

en: Create Tasklist
fr_FR: Créer une liste de tâches

en: Create Task
fr_FR: Créer une tâche

en: Create Sub Task
fr_FR: Créer une sous-tâche

en: Create Issue
fr_FR: Créer un problème

en: Select Project
fr_FR: Sélectionner un projet

en: Refresh Projects
fr_FR: Actualiser les projets

en: create a new project
fr_FR: créer un nouveau projet

en: Milestone:
fr_FR: Jalon :

en: Select Milestone
fr_FR: Sélectionner un jalon

en: Refresh Milestones
fr_FR: Actualiser les jalons

en: create a new milestone
fr_FR: créer un nouveau jalon

en: Tasklist Flag:
fr_FR: Drapeau de la liste des tâches :

en: Tasklist:
fr_FR: Liste des tâches :

en: Select Tasklist Flag
fr_FR: Sélectionner un drapeau de liste des tâches

en: Select Tasklist
fr_FR: Sélectionner une liste des tâches

en: create a new tasklist
fr_FR: créer une nouvelle liste des tâches

en: Task:
fr_FR: Tâche :

en: Select Task
fr_FR: Sélectionner une tâche

en: create a new task
fr_FR: créer une nouvelle tâche

en: Trigger workflows in Zoho Recruit.
fr_FR: Déclencher les workflows dans Zoho Recruit.

en: Send entries to approval list in Zoho Recruit
fr_FR: Envoyer les entrées à la liste d’approbation dans Zoho Recruit

en: A record gets updated if the email already exists, else a new record will be created.
fr_FR: Un enregistrement est mis à jour si l’e-mail existe déjà, sinon un nouvel enregistrement sera créé.

en: Add a note from bitform to pushed to Zoho Recruit.
fr_FR: Ajouter une note de bitform à envoyer vers Zoho Recruit.

en: Set owner of current record
fr_FR: Définir le propriétaire de l’enregistrement actuel

en: Owner ID
fr_FR: ID du propriétaire

en: Enter Owner ID
fr_FR: Saisir l’ID du propriétaire

en: Select Note Type
fr_FR: Sélectionner le type de note

en: Note Types refreshed
fr_FR: Types de notes actualisés

en: Note Types refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des types de notes Cause : %s. veuillez réessayer

en: Note Types refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des types de notes. veuillez réessayer

en: RelatedLists refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des listes associées Cause : %s. veuillez réessayer

en: Share Workbook
fr_FR: Partager le classeur

en: Share workbook with users pushed to Zoho Sheet.
fr_FR: Partager le classeur avec les utilisateurs envoyés à Zoho Sheet.

en: Workbooks refreshed
fr_FR: Classeurs actualisés

en: Workbooks refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des classeurs Cause : %s. veuillez réessayer

en: Workbooks refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des classeurs. veuillez réessayer

en: Workbook:
fr_FR: Classeur :

en: Select Workbook
fr_FR: Sélectionner un classeur

en: Templates refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des modèles. veuillez réessayer

en: Template Details refreshed
fr_FR: Détails du modèle actualisés

en: Template Details refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des détails du modèle Cause : %s. veuillez réessayer

en: Template Details refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l'actualisation des détails du modèle. veuillez réessayer

en: Templates:
fr_FR: Modèles :

en: Refresh Sign Templates
fr_FR: Actualiser les modèles de signature

en: Recipients:
fr_FR: Destinataires :

en: Refresh Template Details
fr_FR: Actualiser les détails du modèle

en: In Person Email (Optional)
fr_FR: Email en personne (facultatif)

en: In Person Email
fr_FR: Email en personne

en: In Person Name
fr_FR: Nom en personne

en: Recipient Email
fr_FR: Email du destinataire

en: Recipient Name
fr_FR: Nom du destinataire

en: Language
fr_FR: Langue

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Private Note
fr_FR: Note privée

en: Leave a Note:
fr_FR: Laisser une note :

en: Create New Folder
fr_FR: Créer un nouveau dossier

en: Create a new folder in the selected folder
fr_FR: Créer un nouveau dossier dans le dossier sélectionné

en: Add attachments from BitForm to Zoho Workdrive folder.
fr_FR: Ajouter des pièces jointes de BitForm au dossier Zoho Workdrive.

en: Add field value to use as folder name
fr_FR: Ajouter la valeur du champ à utiliser comme nom de dossier

en: Add Random Number
fr_FR: Ajouter un numéro aléatoire

en: Share with users: (optional)
fr_FR: Partager avec les utilisateurs : (facultatif)

en: Send Notification Mail
fr_FR: Envoyer un mail de notification

en: Teams refreshed
fr_FR: Équipes actualisées

en: Teams refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des équipes Cause : %s. veuillez réessayer

en: Teams refresh failed. please try again
fr_FR: Échec de l’actualisation des équipes. veuillez réessayer

en: Folders refreshed
fr_FR: Dossiers actualisés

en: Folders refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: La mise à jour des dossiers a échoué Cause : %s. veuillez réessayer

en: Folders refresh failed. please try again
fr_FR: La mise à jour des dossiers a échoué. veuillez réessayer

en: Users refresh failed Cause: %s. please try again
fr_FR: La mise à jour des utilisateurs a échoué Cause : %s. veuillez réessayer

en: Team:
fr_FR: Équipe :

en: Select Team
fr_FR: Sélectionner une équipe

en: Refresh WorkDrive Teams
fr_FR: Actualiser les équipes WorkDrive

en: Refresh WorkDrive Team Folders
fr_FR: Actualiser les dossiers d'équipe WorkDrive

en: Announcement
fr_FR: Annonce

en: Get Year End Deal
fr_FR: Obtenir l'offre de fin d'année

en: API key saved successfully
fr_FR: Clé API enregistrée avec succès

en: Saving API key...
fr_FR: Enregistrement de la clé API...

en: API Integration
fr_FR: Intégration API

en: Learn more about Bit Form API
fr_FR: En savoir plus sur l'API Bit Form

en: Domain URL
fr_FR: URL du domaine

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: Generate new API key
fr_FR: Générer une nouvelle clé API

en: Registration successfully done.
fr_FR: Inscription réussie.

en: Activate Your Account
fr_FR: Activez votre compte

en: Your account has been activated successfully.&nbsp;You can now login.
fr_FR: Votre compte a été activé avec succès.&nbsp;Vous pouvez maintenant vous connecter.

en: Your account is already activated!
fr_FR: Votre compte est déjà activé !

en: Sorry! Your URL Is Invalid!!
fr_FR: Désolé ! Votre URL est invalide !!

en: This Requested account has been rejected successfully.
fr_FR: Cette demande de compte a été rejetée avec succès.

en: Your account is pending for admin approval.
fr_FR: Votre compte est en attente d'approbation par l'administrateur.

en: Your account is pending for admin approval. Please wait for admin approval.
fr_FR: Votre compte est en attente d'approbation par l'administrateur. Veuillez attendre l'approbation de l'administrateur.

en: New User Registration Request
fr_FR: Nouvelle demande d'inscription utilisateur

en: Your account has been rejected.
fr_FR: Votre compte a été rejeté.

en: <p>Your account has been rejected by admin.</p>
fr_FR: <p>Votre compte a été rejeté par l'administrateur.</p>

en: You have been successfully logged in.
fr_FR: Vous vous êtes connecté avec succès.

en: We have e-mailed your password reset link!
fr_FR: Nous vous avons envoyé par e-mail le lien de réinitialisation de votre mot de passe !

en: Saved successfully.
fr_FR: Enregistré avec succès.

en: Saving...
fr_FR: Enregistrement en cours...

en: Something went wrong, Try again.
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: WP Authentication
fr_FR: Authentification WP

en: How to setup WP Authentication:
fr_FR: Comment configurer l'authentification WP :

en: Enable
fr_FR: Activer

en: When the login, forgot password or reset password any of these feature enabled in the form, the entries will not be saved in the WP database.
fr_FR: Lorsque les fonctionnalités de connexion, mot de passe oublié ou réinitialisation de mot de passe sont activées dans le formulaire, les entrées ne seront pas enregistrées dans la base de données WP.

en: Respect Large Device Order
fr_FR: Respecter l'ordre des grands appareils

en: When this option is enabled tablet and mobile devices layout will auto genarate according to desktop device field order.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, la mise en page des tablettes et mobiles sera générée automatiquement selon l'ordre des champs du dispositif de bureau.

en: Get $10 Cashback
fr_FR: Recevez 10 $ de cashback

en: Review us
fr_FR: Laissez-nous un avis

en: What's New
fr_FR: Quoi de neuf

en: Get Christmas Deal!
fr_FR: Profitez de l’offre de Noël !

en: For more details,
fr_FR: Pour plus de détails,

en: Click here
fr_FR: Cliquez ici

en: Accept and complete to share non-sensitive diagnostic data to help us improve your experience.
fr_FR: Acceptez et terminez pour partager des données de diagnostic non sensibles afin de nous aider à améliorer votre expérience.

en: What we collect?
fr_FR: Que collectons-nous ?

en: Click here to see terms
fr_FR: Cliquez ici pour voir les conditions

en: Skip
fr_FR: Passer

en: Accept And Continue
fr_FR: Accepter et continuer

en: Changelog
fr_FR: Journal des modifications

en: What's New?
fr_FR: Quoi de neuf ?

en: Accept and continue to share usage data for improvements, or skip for using the plugin.
fr_FR: Acceptez et continuez à partager les données d’utilisation pour des améliorations, ou passez pour utiliser le plugin.

en: Basic
fr_FR: Basique

en: Multiple file upload
fr_FR: Téléchargement de plusieurs fichiers

en: Allow File Browse
fr_FR: Autoriser la navigation dans les fichiers

en: Drag n Drop
fr_FR: Glisser-déposer

en: Allow copy to Pasting of files
fr_FR: Autoriser la copie et le collage de fichiers

en: Allow reorder files
fr_FR: Autoriser le réarrangement des fichiers

en: Upload on select
fr_FR: Télécharger à la sélection

en: Full page droppable
fr_FR: Page entière déposable

en: Labels Customization
fr_FR: Personnalisation des étiquettes

en: File size validation
fr_FR: Validation de la taille du fichier

en: File type validation
fr_FR: Validation du type de fichier

en: Allowed File Mime Type:
fr_FR: Type MIME de fichier autorisé :

en: Select File Type
fr_FR: Sélectionner le type de fichier

en: Image Preview
fr_FR: Aperçu de l'image

en: Video/Pdf Preview
fr_FR: Aperçu Vidéo/PDF

en: Image Crop
fr_FR: Recadrage d'image

en: Image Resize
fr_FR: Redimensionnement d'image

en: Image Transform
fr_FR: Transformation d'image

en: Image validate size
fr_FR: Valider la taille de l'image

en: Edit Options
fr_FR: Modifier les options

en: Panel Layout
fr_FR: Disposition du panneau

en: Remove Button
fr_FR: Bouton Supprimer

en: Process Button
fr_FR: Bouton Traiter

en: Load Indicator
fr_FR: Indicateur de chargement

en: Progress Indicator
fr_FR: Indicateur de progression

en: Min File Size
fr_FR: Taille minimale du fichier

en: Max File Size
fr_FR: Taille maximale du fichier

en: Max Total File Size
fr_FR: Taille totale maximale des fichiers

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Back to fields list
fr_FR: Retour à la liste des champs

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Center
fr_FR: Centre

en: Right
fr_FR: Droite

en: Already have a submit button
fr_FR: Bouton de soumission déjà présent

en: Button Text
fr_FR: Texte du bouton

en: Leading Icon
fr_FR: Icône de début

en: Trailing Icon
fr_FR: Icône de fin

en: Full Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Button Align
fr_FR: Alignement du bouton

en: Text Align
fr_FR: Alignement du texte

en: Button Type
fr_FR: Type de bouton

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: Admin Label
fr_FR: Étiquette administrateur

en: Edit Custom Error Message
fr_FR: Modifier le message d’erreur personnalisé

en: Edit Decision Box Label
fr_FR: Modifier l’étiquette de la case de décision

en: Show Error Message
fr_FR: Afficher le message d’erreur

en: Custom Error Message
fr_FR: Message d'erreur personnalisé

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Hidden
fr_FR: Caché

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Duplicate field name
fr_FR: Nom de champ en double

en: Field name cannot be empty
fr_FR: Le nom du champ ne peut pas être vide

en: Name Attribute
fr_FR: Attribut de nom

en: Read-only
fr_FR: Lecture seule

en: Helper Text
fr_FR: Texte d'aide

en: Edit HTML Content
fr_FR: Modifier le contenu HTML

en: Input Icons
fr_FR: Icônes de saisie

en: Disable if maximum selected:
fr_FR: Désactiver si le maximum est sélectionné :

en: Maximum:
fr_FR: Maximum :

en: Allow Other Option
fr_FR: Autoriser l'option Autre

en: Placeholder
fr_FR: Espace réservé

en: Button Alignment:
fr_FR: Alignement du bouton :

en: Required
fr_FR: Requis

en: Show Asterisk Symbol
fr_FR: Afficher le symbole astérisque

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Search Placeholder
fr_FR: Espace réservé de recherche

en: Country Not Found Text
fr_FR: Texte Pays Non Trouvé

en: Show Selected Flag Image
fr_FR: Afficher l’image du drapeau sélectionné

en: Selected Country Clearable
fr_FR: Pays sélectionné effaçable

en: Search Clearable
fr_FR: Recherche effaçable

en: Option Flag Image
fr_FR: Image du drapeau de l’option

en: Detect Country By IP
fr_FR: Détecter le pays par IP

en: Detect Country By Geo
fr_FR: Détecter le pays par géolocalisation

en: Default Amount Value
fr_FR: Valeur par défaut du montant

en: Minimum amount:
fr_FR: Montant minimum :

en: Maximum amount:
fr_FR: Montant maximum :

en: Input Format Options
fr_FR: Options de format d’entrée

en: Formatter:
fr_FR: Formateur :

en: None
fr_FR: Aucun

en: Browser
fr_FR: Navigateur

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Currency Symbol:
fr_FR: Symbole de la devise :

en: Round to Closest Integer:
fr_FR: Arrondir à l’entier le plus proche :

en: Round to Closest Fraction Digits:
fr_FR: Arrondir au plus proche chiffre fractionnaire :

en: Minimum Fraction Digit:
fr_FR: Chiffre fractionnaire minimum :

en: Maximum Fraction Digit:
fr_FR: Chiffre fractionnaire maximum :

en: Decimal Separator:
fr_FR: Séparateur décimal :

en: Number Format:
fr_FR: Format du nombre :

en: Currency Position:
fr_FR: Position de la devise :

en: Symbol Position:
fr_FR: Position du symbole :

en: Left Number
fr_FR: Nombre à gauche

en: Right Number
fr_FR: Nombre à droite

en: Left Currency
fr_FR: Devise à gauche

en: Right Currency
fr_FR: Devise à droite

en: Value Format Options
fr_FR: Options de format de valeur

en: Currency Not Found Text
fr_FR: Texte si devise non trouvée

en: Selected Currency Clearable
fr_FR: Devise sélectionnée effaçable

en: Updating...
fr_FR: Mise à jour en cours...

en: Error occurred, Please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: Snippets
fr_FR: Extraits

en: Edit your decision box label by clicking on edit icon
fr_FR: Modifiez le label de votre boîte de décision en cliquant sur l’icône d’édition

en: Checked Value
fr_FR: Valeur cochée

en: Unchecked Value
fr_FR: Valeur décochée

en: Checked by Default
fr_FR: Coché par défaut

en: Email field is mandatory for double opt-in.
fr_FR: Le champ email est obligatoire pour le double opt-in.

en: How to setup Double Opt-In & Send Email Notification:
fr_FR: Comment configurer le Double Opt-In & envoyer une notification par email :

en: Delete the unconfirmed entries from responses after days:
fr_FR: Supprimer les entrées non confirmées des réponses après un délai de jours :

en: Disable double opt-in confirmation for logged in users.
fr_FR: Désactiver la confirmation double opt-in pour les utilisateurs connectés.

en: Configure default confirmation email template
fr_FR: Configurer le modèle d'email de confirmation par défaut

en: By disabling this option, you can configure the double opt-in confirmation email from Conditional Logics manually.
fr_FR: En désactivant cette option, vous pouvez configurer manuellement l'email de confirmation double opt-in via les Logiques Conditionnelles.

en: Select Email Field
fr_FR: Sélectionner le champ Email

en: Customize Email template
fr_FR: Personnaliser le modèle d'email

en: Edit verification messages
fr_FR: Modifier les messages de vérification

en: The webhook, email notification & integrations will trigger after the responder confirms their Opt-In.
fr_FR: Le webhook, la notification par email et les intégrations seront déclenchés après que le répondant confirme son Opt-In.

en: Active Options
fr_FR: Options actives

en: Show Selected Option Image
fr_FR: Afficher l’image de l’option sélectionnée

en: Selected Option Clearable:
fr_FR: Option sélectionnée effaçable :

en: Search Clearable:
fr_FR: Recherche effaçable :

en: Option Icon/Image:
fr_FR: Icône/Image de l’option :

en: Allow Custom Option:
fr_FR: Autoriser une option personnalisée :

en: Allow Multiple Select:
fr_FR: Autoriser la sélection multiple :

en: Show Selected Option Chip:
fr_FR: Afficher la puce de l’option sélectionnée :

en: Close On Select:
fr_FR: Fermer à la sélection :

en: Validate as Entry Unique
fr_FR: Valider en tant qu'entrée unique

en: Enabling this option will check from the entry database whether its value is duplicate.
fr_FR: L'activation de cette option vérifiera dans la base de données des entrées si sa valeur est dupliquée.

en: Add Options List
fr_FR: Ajouter une liste d'options

en: Add More
fr_FR: Ajouter plus

en: Add Group
fr_FR: Ajouter un groupe

en: Key:
fr_FR: Clé :

en: No field found with this key.
fr_FR: Aucun champ trouvé avec cette clé.

en: The field you are trying to access does not exist or has been removed.
fr_FR: Le champ auquel vous essayez d'accéder n'existe pas ou a été supprimé.

en: Please select a valid field to customize its settings.
fr_FR: Veuillez sélectionner un champ valide pour personnaliser ses paramètres.

en: Advanced Configuration
fr_FR: Configuration avancée

en: Basic Configuration
fr_FR: Configuration de base

en: Single
fr_FR: Unique

en: Range
fr_FR: Plage

en: View Format
fr_FR: Format d'affichage

en: Show the user a readable date (as per altFormat), but return something totally different to the server. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">Learn more</>
fr_FR: Afficher à l'utilisateur une date lisible (selon altFormat), mais retourner quelque chose de totalement différent au serveur. <a href="https://flatpickr.js.org/options/#:~:text=Description-,altFormat,-String" target="_blank">En savoir plus</>

en: Value Format
fr_FR: Format de la valeur

en: A string of characters which are used to define how the date will be displayed in the input box. The supported characters are defined in the <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentation.</a>
fr_FR: Une chaîne de caractères utilisée pour définir comment la date sera affichée dans la zone de saisie. Les caractères pris en charge sont définis dans la <a href="https://flatpickr.js.org/formatting/" target="_blank">documentation.</a>

en: Relative to Today (± Days)
fr_FR: Relatif à aujourd'hui (± jours)

en: Days before today
fr_FR: Jours avant aujourd'hui

en: Days after today
fr_FR: Jours après aujourd'hui

en: Allow Input
fr_FR: Autoriser la saisie

en: Allows the user to enter a date directly into the input field. By default, direct entry is disabled.
fr_FR: Permet à l'utilisateur de saisir une date directement dans le champ de saisie. Par défaut, la saisie directe est désactivée.

en: Enable Time
fr_FR: Activer l'heure

en: Enables time picker. By default, time picker is disabled. If you want to use time picker, you need to enable this.
fr_FR: Active le sélecteur d'heure. Par défaut, le sélecteur d'heure est désactivé. Si vous souhaitez utiliser le sélecteur d'heure, vous devez l'activer.

en: 24H Format
fr_FR: Format 24H

en: Enables 24-hour format for time. By default, 12-hour format is used. If you want to use 24-hour format, you need to enable this.
fr_FR: Active le format 24 heures pour l'heure. Par défaut, le format 12 heures est utilisé. Si vous souhaitez utiliser le format 24 heures, vous devez l'activer.

en: Hide Calender
fr_FR: Masquer le calendrier

en: Hides the calendar. By default, calendar is shown. If you want to hide the calendar, you need to enable this.
fr_FR: Cache le calendrier. Par défaut, le calendrier est affiché. Si vous souhaitez masquer le calendrier, vous devez l'activer.

en: Only valid JS object will work. for more details please check<a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer"> the documentation for available configuration options</a>
fr_FR: Seul un objet JS valide fonctionnera. Pour plus de détails, veuillez consulter<a target="_blank" href="https://flatpickr.js.org/options/" rel="noreferrer"> la documentation des options de configuration disponibles</a>

en: Current Date
fr_FR: Date actuelle

en: Static
fr_FR: Statique

en: Dynamic
fr_FR: Dynamique

en: Upload Button Text:
fr_FR: Texte du bouton de téléchargement :

en: Button Icons
fr_FR: Icônes des boutons

en: Allow Multiple:
fr_FR: Autoriser plusieurs :

en: File Select Status
fr_FR: Statut de sélection de fichier

en: Show Maximum Size
fr_FR: Afficher la taille maximale

en: Allow Maximum Upload Size
fr_FR: Autoriser la taille maximale de téléchargement

en: Total Maximum Size
fr_FR: Taille maximale totale

en: Show File List
fr_FR: Afficher la liste des fichiers

en: Show File Preview
fr_FR: Afficher l’aperçu du fichier

en: Show File Size
fr_FR: Afficher la taille du fichier

en: File Exist Message
fr_FR: Message de fichier existant

en: Allowed File Type:
fr_FR: Type de fichier autorisé :

en: Edit GDPR Concent label by clicking on edit icon
fr_FR: Modifier l’étiquette de consentement RGPD en cliquant sur l’icône de modification

en: Edit GDPR Concent Label
fr_FR: Modifier l’étiquette de consentement RGPD

en: Visibility Mode
fr_FR: Mode de visibilité

en: Passive
fr_FR: Passif

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Light
fr_FR: Clair

en: Size
fr_FR: Taille

en: Default value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Edit the HTML field content by clicking on edit icon
fr_FR: Modifiez le contenu du champ HTML en cliquant sur l’icône de modification

en: Add/Edit Options
fr_FR: Ajouter/Modifier les options

en: Allow Multiple
fr_FR: Autoriser plusieurs

en: Item Size
fr_FR: Taille de l’élément

en: Specify item's minimum size (in pixels)
fr_FR: Spécifiez la taille minimale de l’élément (en pixels)

en: Check Position
fr_FR: Position de la coche

en: Specify the check position.
fr_FR: Spécifiez la position de la coche.

en: Unique Entry
fr_FR: Entrée unique

en: Hide Image Label
fr_FR: Masquer le label de l’image

en: Background Image
fr_FR: Image de fond

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Image Alt Text
fr_FR: Texte alternatif de l’image

en: Replace Previous Options
fr_FR: Remplacer les options précédentes

en: Merge with Previous Options
fr_FR: Fusionner avec les options précédentes

en: Import & Edit
fr_FR: Importer & Modifier

en: Loading ACF fields...
fr_FR: Chargement des champs ACF...

en: Loading Posts...
fr_FR: Chargement des articles...

en: Loading Terms...
fr_FR: Chargement des termes...

en: Use Post Taxonomy Fields
fr_FR: Utiliser les champs de taxonomie des articles

en: Loading Users...
fr_FR: Chargement des utilisateurs...

en: Mollie Minimum Amount is
fr_FR: Le montant minimum Mollie est

en: Mollie Dynamic Amount Field is not Selected
fr_FR: Le champ de montant dynamique Mollie n'est pas sélectionné

en: Mollie Fixed Amount is not valid
fr_FR: Le montant fixe Mollie n'est pas valide

en: Copied on clipboard.
fr_FR: Copié dans le presse-papiers.

en: Failed to Copy, Try Again.
fr_FR: Échec de la copie, veuillez réessayer.

en: Redirect Page Url
fr_FR: URL de la page de redirection

en: Select Page
fr_FR: Sélectionner une page

en: Pay Button Text
fr_FR: Texte du bouton de paiement

en: Payment Method
fr_FR: Moyen de paiement

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Select Currency
fr_FR: Sélectionner une devise

en: Amount Type
fr_FR: Type de montant

en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Select Amount Field
fr_FR: Sélectionner le champ de montant

en: Locale
fr_FR: Langue

en: Select Locale
fr_FR: Sélectionner la langue

en: Multisteps Settings
fr_FR: Paramètres multietapes

en: Show Step Header
fr_FR: Afficher l’en-tête de l’étape

en: Show Header Label
fr_FR: Afficher le label de l’en-tête

en: Show Header Subtitle
fr_FR: Afficher le sous-titre de l’en-tête

en: Show Header Icon
fr_FR: Afficher l’icône de l’en-tête

en: Icon Type:
fr_FR: Type d’icône :

en: Show Progress Bar
fr_FR: Afficher la barre de progression

en: Show Percentage
fr_FR: Afficher le pourcentage

en: Show Buttons
fr_FR: Afficher les boutons

en: Button Position:
fr_FR: Position des boutons :

en: Validate on Step Change
fr_FR: Valider au changement d’étape

en: Step Header Switchable
fr_FR: En-tête d’étape commutable

en: Maintain Step History
fr_FR: Conserver l’historique des étapes

en: Save Step Progress
fr_FR: Enregistrer la progression de l’étape

en: PayPal Dynamic Amount Field is not Selected
fr_FR: Le champ montant dynamique PayPal n’est pas sélectionné

en: PayPal Fixed Amount is not valid
fr_FR: Le montant fixe PayPal n’est pas valide

en: PayPal Plan Id missing
fr_FR: Identifiant du plan PayPal manquant

en: Subscription:
fr_FR: Abonnement :

en: Plan Id
fr_FR: Identifiant du plan

en: Disable Card
fr_FR: Désactiver la carte

en: Shipping Amount
fr_FR: Montant de la livraison

en: Shipping Cost
fr_FR: Frais de livraison

en: Select Shipping Amount Field
fr_FR: Sélectionner le champ du montant de la livraison

en: Tax Amount Type
fr_FR: Type de montant de la taxe

en: Tax (%)
fr_FR: Taxe (%)

en: Default Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone par défaut

en: Input Format Option
fr_FR: Option de format de saisie

en: Value Format Option
fr_FR: Option de format de valeur

en: Custom Validation (RegEx) Pattern
fr_FR: Validation personnalisée (motif RegEx)

en: Fields
fr_FR: Champs

en: Flags:
fr_FR: Drapeaux :

en: Hide Country List
fr_FR: Masquer la liste des pays

en: Options Column
fr_FR: Colonne des options

en: Specify the number of columns to display the options in. Leave blank to display the options as needed space.
fr_FR: Spécifiez le nombre de colonnes pour afficher les options. Laissez vide pour afficher les options selon l’espace disponible.

en: Rating Position
fr_FR: Position de l’évaluation

en: Add/Edit Rating Options
fr_FR: Ajouter/Modifier les options d’évaluation

en: Show Rating Message On hover
fr_FR: Afficher le message d’évaluation au survol

en: Show Rating Message On Selected
fr_FR: Afficher le message d’évaluation quand sélectionné

en: Razorpay Dyanmic Amount Field is not Selected
fr_FR: Le champ Montant dynamique Razorpay n’est pas sélectionné

en: Razorpay Fixed Amount is not valid
fr_FR: Le montant fixe Razorpay n’est pas valide

en: Razorpay Order ID Field is not Selected
fr_FR: Le champ ID de commande Razorpay n’est pas sélectionné

en: Razorpay Accounts
fr_FR: Comptes Razorpay

en: Account Name
fr_FR: Nom du compte

en: Generate new ID
fr_FR: Générer un nouvel ID

en: Select Order Id Field
fr_FR: Sélectionner le champ ID de commande

en: Button Align:
fr_FR: Alignement du bouton :

en: Subtitle:
fr_FR: Sous-titre :

en: Theme Color:
fr_FR: Couleur du thème :

en: Background Color:
fr_FR: Couleur de fond :

en: Confirm on Close:
fr_FR: Confirmer à la fermeture :

en: Name :
fr_FR: Nom :

en: Email :
fr_FR: E-mail :

en: Key :
fr_FR: Clé :

en: Value :
fr_FR: Valeur :

en: Default Row:
fr_FR: Ligne par défaut :

en: Minimum Row:
fr_FR: Ligne minimale :

en: Maximum Row:
fr_FR: Ligne maximale :

en: Button View:
fr_FR: Affichage du bouton :

en: Name
fr_FR: Nom

en: Allow Other Option:
fr_FR: Autoriser l’option autre :

en: Multiple Select:
fr_FR: Sélection multiple :

en: Minimum:
fr_FR: Minimum :

en: Set minimum number to be selected for dropdown option
fr_FR: Définir le nombre minimum à sélectionner pour l’option déroulante

en: Set maximum number to be selected for dropdown option
fr_FR: Définir le nombre maximum à sélectionner pour l’option déroulante

en: Available On
fr_FR: Disponible sur

en: Enter the shortcode in this Input.
fr_FR: Entrez le shortcode dans ce champ.

en: Button Reverse
fr_FR: Inverser le bouton

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear Button
fr_FR: Bouton Effacer

en: Space Between
fr_FR: Espacement

en: Redo
fr_FR: Rétablir

en: Redo Button
fr_FR: Bouton Rétablir

en: Pen Color
fr_FR: Couleur du stylo

en: Background Color
fr_FR: Couleur de fond

en: Pen Width
fr_FR: Largeur du stylo

en: Image Type
fr_FR: Type d’image

en: Signature Pad
fr_FR: Tablette de signature

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Undo Button
fr_FR: Bouton Annuler

en: Add/Edit Suggestions
fr_FR: Ajouter/Modifier les suggestions

en: Auto Complete
fr_FR: Complétion automatique

en: Min:
fr_FR: Min :

en: Max:
fr_FR: Max :

en: Step:
fr_FR: Pas :

en: Step Settings
fr_FR: Paramètres du pas

en: Step Icon
fr_FR: Icône du pas

en: Step Label
fr_FR: Étiquette du pas

en: Step Subtitle
fr_FR: Sous-titre du pas

en: Stripe Minimum Amount is
fr_FR: Le montant minimum Stripe est

en: Stripe Dynamic Amount Field is not Selected
fr_FR: Le champ de montant dynamique Stripe n'est pas sélectionné

en: Select a valid currency for the selected payment method types
fr_FR: Sélectionnez une devise valide pour les types de méthodes de paiement sélectionnés

en: Stripe Dyanmic Amount Field is not Selected
fr_FR: Le champ de montant dynamique Stripe n'est pas sélectionné

en: Stripe Fixed Amount is not valid
fr_FR: Le montant fixe Stripe n'est pas valide

en: Payment Method Type
fr_FR: Type de méthode de paiement

en: Billing
fr_FR: Facturation

en: Shipping
fr_FR: Expédition

en: Autocomplete :
fr_FR: Autocomplétion :

en: Automatic
fr_FR: Automatique

en: Google Maps API
fr_FR: API Google Maps

en: Google Maps API Key
fr_FR: Clé API Google Maps

en: Allowed Countries :
fr_FR: Pays autorisés :

en: Name Mode:
fr_FR: Mode de nom :

en: Full
fr_FR: Complet

en: Split
fr_FR: Séparé

en: Full Name:
fr_FR: Nom complet :

en: First Name:
fr_FR: Prénom :

en: Last Name:
fr_FR: Nom de famille :

en: Phone Number:
fr_FR: Numéro de téléphone :

en: Phone:
fr_FR: Téléphone :

en: Line 1:
fr_FR: Ligne 1 :

en: Line 2:
fr_FR: Ligne 2 :

en: City:
fr_FR: Ville :

en: State:
fr_FR: État :

en: Postal Code:
fr_FR: Code postal :

en: Country:
fr_FR: Pays :

en: Color Picker
fr_FR: Sélecteur de couleur

en: Solid
fr_FR: Uni

en: Gradient
fr_FR: Dégradé

en: Phone View
fr_FR: Vue téléphone

en: Tablet View
fr_FR: Vue tablette

en: Laptop View
fr_FR: Vue ordinateur portable

en: Back
fr_FR: Retour

en: Paypal Style
fr_FR: Style Paypal

en: There is no paypal field in your form.
fr_FR: Il n’y a pas de champ paypal dans votre formulaire.

en: There is more than one paypal field in your form. please select the style icon
fr_FR: Il y a plus d’un champ paypal dans votre formulaire. veuillez sélectionner l’icône de style

en: in paypal field to customize the style.
fr_FR: dans le champ paypal pour personnaliser le style.

en: Layout
fr_FR: Disposition

en: Standalone
fr_FR: Autonome

en: Pay Button
fr_FR: Bouton de paiement

en: CARD
fr_FR: CARTE

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Gold
fr_FR: Or

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Silver
fr_FR: Argent

en: White
fr_FR: Blanc

en: Black
fr_FR: Noir

en: Shape
fr_FR: Forme

en: Pill
fr_FR: Capsule

en: Paypal Button Text
fr_FR: Texte du bouton Paypal

en: Paypal Checkout
fr_FR: Paiement Paypal

en: Paypal Buy Now
fr_FR: Acheter maintenant avec Paypal

en: Pay with Paypal
fr_FR: Payer avec Paypal

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Color Fill
fr_FR: Remplissage de couleur

en: Picture
fr_FR: Image

en: Picture Upload
fr_FR: Téléversement d’image

en: Browse...
fr_FR: Parcourir…

en: Image Link....
fr_FR: Lien de l’image…

en: Background Blend Mode
fr_FR: Mode de fusion de l’arrière-plan

en: Multiply
fr_FR: Multiplication

en: Screen
fr_FR: Incrustation

en: Overlay
fr_FR: Superposition

en: Darken
fr_FR: Assombrir

en: Lighten
fr_FR: Éclaircir

en: Color-dodge
fr_FR: Densité couleur

en: Luminosity
fr_FR: Luminosité

en: Background Img Repeat
fr_FR: Répétition de l'image de fond

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Repeat-X
fr_FR: Répéter horizontalement

en: Repeat-Y
fr_FR: Répéter verticalement

en: Np Repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: Space
fr_FR: Espacement

en: Round
fr_FR: Arrondi

en: Background Img Position
fr_FR: Position de l'image de fond

en: Background Img Size
fr_FR: Taille de l'image de fond

en: BG Width
fr_FR: Largeur du fond

en: BG Height
fr_FR: Hauteur du fond

en: BG Height/Width
fr_FR: Hauteur/Largeur du fond

en: Background Filter
fr_FR: Filtre d'arrière-plan

en: Blur
fr_FR: Flou

en: Brightness
fr_FR: Luminosité

en: Contrast
fr_FR: Contraste

en: Grayscale
fr_FR: Niveaux de gris

en: Invert
fr_FR: Inverser

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Sepia
fr_FR: Sépia

en: Saturate
fr_FR: Saturation

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Border Width
fr_FR: Largeur de la bordure

en: Border Radius
fr_FR: Rayon de la bordure

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: On Mouse Over
fr_FR: Au survol

en: On Focus
fr_FR: Au focus

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Placeholder Color
fr_FR: Couleur du texte indicatif

en: Content Direction
fr_FR: Direction du contenu

en: Left to Right
fr_FR: De gauche à droite

en: Right to Left
fr_FR: De droite à gauche

en: Font
fr_FR: Police

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: Block Gap
fr_FR: Espacement des blocs

en: Row Gap
fr_FR: Espacement des lignes

en: Column Gap
fr_FR: Espacement des colonnes

en: Both Side Gap
fr_FR: Espacement des deux côtés

en: Margin
fr_FR: Marge

en: Margin Top
fr_FR: Marge haute

en: Margin Right
fr_FR: Marge droite

en: Margin Bottom
fr_FR: Marge basse

en: Margin Left
fr_FR: Marge gauche

en: All Side
fr_FR: Tous les côtés

en: Padding
fr_FR: Rembourrage

en: Padding Top
fr_FR: Rembourrage supérieur

en: Padding Right
fr_FR: Rembourrage droit

en: Padding Bottom
fr_FR: Rembourrage inférieur

en: Padding Left
fr_FR: Rembourrage gauche

en: Shadow
fr_FR: Ombre

en: Inside
fr_FR: À l’intérieur

en: Outside
fr_FR: À l’extérieur

en: Shadow Color
fr_FR: Couleur de l’ombre

en: Shadow Style
fr_FR: Style de l’ombre

en: Pattern not matched
fr_FR: Modèle non correspondant

en: Input mode
fr_FR: Mode de saisie

en: Input Mask
fr_FR: Masque de saisie

en: RegEx Pattern
fr_FR: Modèle RegEx

en: At least one digit (0-9)
fr_FR: Au moins un chiffre (0-9)

en: At least one lowercase character (a-z)
fr_FR: Au moins un caractère en minuscule (a-z)

en: At least one uppercase character (A-Z)
fr_FR: Au moins un caractère en majuscule (A-Z)

en: At least one special character (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)
fr_FR: Au moins un caractère spécial (~!@#$%^&*(){}[]<>+-_=/\|;:,.)

en: Limit Password Length
fr_FR: Limiter la longueur du mot de passe

en: Validate as User Unique
fr_FR: Valider comme unique utilisateur

en: Title
fr_FR: Titre

en: More Options
fr_FR: Plus d’options

en: Auto
fr_FR: Automatique

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: <p style="margin:0">Successfully Submitted.</p>
fr_FR: <p style="margin:0">Soumis avec succès.</p>

en: Are you sure to delete this message ?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce message ?

en: Add More Alternative Success Message
fr_FR: Ajouter un message de succès alternatif supplémentaire

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Message Styles
fr_FR: Styles de message

en: Message Type
fr_FR: Type de message

en: Close Icon Color
fr_FR: Couleur de l’icône de fermeture

en: How to set up Confirmation messages or Redirect page:
fr_FR: Comment configurer les messages de confirmation ou la page de redirection :

en: Success/Error Messages
fr_FR: Messages de succès/erreur

en: Redirect Page
fr_FR: Page de redirection

en: Be sure to configure conditional logic for displaying Success/Error messages and Redirect Page. If no conditional logic is set, the default confirmation will be displayed.
fr_FR: Assurez-vous de configurer la logique conditionnelle pour afficher les messages de succès/erreur et la page de redirection. Si aucune logique conditionnelle n’est définie, la confirmation par défaut sera affichée.

en: Conversational Form Settings
fr_FR: Paramètres du formulaire conversationnel

en: Note: In the Conversational Form feature, certain fields such as Captcha, Payments, HTML, etc are currently not supported.
fr_FR: Remarque : dans la fonction Formulaire conversationnel, certains champs tels que Captcha, Paiements, HTML, etc. ne sont actuellement pas pris en charge.

en: How to setup Conversational form:
fr_FR: Comment configurer le formulaire conversationnel :

en: Theme settings
fr_FR: Paramètres du thème

en: Conversational Steps settings
fr_FR: Paramètres des étapes conversationnelles

en: Add New Post Type
fr_FR: Ajouter un nouveau type de publication

en: Edit Post Types
fr_FR: Modifier les types de publication

en: CPT added successfully, refresh your window
fr_FR: CPT ajouté avec succès, actualisez votre fenêtre

en: Learn more about CPT Integration
fr_FR: En savoir plus sur l'intégration CPT

en: Post Type Slug *
fr_FR: Slug du type de publication *

en: Singular Label *
fr_FR: Étiquette singulière *

en: Menu Name *
fr_FR: Nom du menu *

en: Menu Icon
fr_FR: Icône du menu

en: This type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
fr_FR: Ce type doit être affiché dans l'interface d'administration et être accessible publiquement

en: Publicly Queryable
fr_FR: Accessible publiquement

en: Queries can be performed on the front end
fr_FR: Des requêtes peuvent être effectuées sur le front-end

en: Show in REST API
fr_FR: Afficher dans l'API REST

en: To show this post type in the WP REST API
fr_FR: Pour afficher ce type de publication dans l'API REST de WP

en: Show in Menu
fr_FR: Afficher dans le menu

en: Show the post type in the admin menu
fr_FR: Afficher le type de publication dans le menu d'administration

en: Show UI
fr_FR: Afficher l'interface utilisateur

en: Generate UI for managing this post type
fr_FR: Générer une interface pour gérer ce type de publication

en: Add Post Type
fr_FR: Ajouter un type de publication

en: Delete successfully, refresh your window
fr_FR: Suppression réussie, rafraîchissez votre fenêtre

en: Delete Post Type
fr_FR: Supprimer le type de publication

en: Are you sure to delete post type?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce type de publication ?

en: cpt type update successfully, refresh your window
fr_FR: type de cpt mis à jour avec succès, rafraîchissez votre fenêtre

en: Select Type *
fr_FR: Sélectionner le type *

en: Menu Icon *
fr_FR: Icône du menu *

en: Posts of this type should be shown in the admin UI and is publicly queryable
fr_FR: Les articles de ce type doivent être affichés dans l'interface d'administration et être accessibles publiquement via une requête

en: Queries can be performed on the front end as part of parse_request()
fr_FR: Des requêtes peuvent être effectuées sur le front-end dans le cadre de parse_request()

en: To show this post type data in the WP REST API
fr_FR: Pour afficher les données de ce type de contenu dans l'API REST de WP

en: This show the post type in the admin menu and where to show that menu
fr_FR: Cela affiche le type de contenu dans le menu d'administration et indique où afficher ce menu

en: Generate a default UI for managing this post type
fr_FR: Générer une interface utilisateur par défaut pour gérer ce type de contenu

en: Update Post Type
fr_FR: Mettre à jour le type de contenu

en: Update Template
fr_FR: Mettre à jour le modèle

en: Template Name:
fr_FR: Nom du modèle :

en: Browse Template
fr_FR: Parcourir le modèle

en: Email Templates Coming soon
fr_FR: Modèles d’e-mail bientôt disponibles

en: Save Template
fr_FR: Enregistrer le modèle

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Timeline
fr_FR: Chronologie

en: PDF Downloads
fr_FR: Téléchargements PDF

en: Google Ads Information
fr_FR: Informations Google Ads

en: No PDF templates available
fr_FR: Aucun modèle PDF disponible

en: Related Info
fr_FR: Informations associées

en: Note Deleted Successfully
fr_FR: Note supprimée avec succès

en: updated on:
fr_FR: mis à jour le :

en: created at:
fr_FR: créé le :

en: create new note
fr_FR: créer une nouvelle note

en: Are you sure to delete this note
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette note

en: No Payment Info Found!
fr_FR: Aucune information de paiement trouvée !

en: No field data change
fr_FR: Aucune modification des données du champ

en: Form Submitted
fr_FR: Formulaire soumis

en: Show Integration Logs
fr_FR: Afficher les journaux d’intégration

en: Hide Integration Logs
fr_FR: Masquer les journaux d’intégration

en: Added
fr_FR: Ajouté

en: Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: Read More
fr_FR: Lire la suite

en: Show Less
fr_FR: Afficher moins

en: Note no change
fr_FR: Aucune modification de la note

en: Note Updated Successfully
fr_FR: Note mise à jour avec succès

en: Note Added Successfully
fr_FR: Note ajoutée avec succès

en: Edit Note
fr_FR: Modifier la note

en: Create New Note
fr_FR: Créer une nouvelle note

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Transaction ID
fr_FR: ID de transaction

en: Total Paid
fr_FR: Total payé

en: no data found
fr_FR: aucune donnée trouvée

en: Subscription
fr_FR: Abonnement

en: Order
fr_FR: Commande

en: Plan ID
fr_FR: ID du plan

en: Next Billing Time
fr_FR: Prochaine date de facturation

en: no response found
fr_FR: aucune réponse trouvée

en: How many rows to export
fr_FR: Combien de lignes exporter

en: Enter row number
fr_FR: Entrez le numéro de ligne

en: Select filter
fr_FR: Sélectionner un filtre

en: Sort Order
fr_FR: Ordre de tri

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Export File Format
fr_FR: Format de fichier d’exportation

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Form Data
fr_FR: Exporter les données du formulaire

en: Preview Data
fr_FR: Aperçu des données

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Clone
fr_FR: Cloner

en: Add Field
fr_FR: Ajouter un champ

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Mollie API key is missing
fr_FR: La clé API Mollie est manquante

en: Mollie Redirect Url is not Selected
fr_FR: L’URL de redirection Mollie n’est pas sélectionnée

en: PayPal Client ID is missing
fr_FR: L’ID client PayPal est manquant

en: Razorpay Client ID is missing
fr_FR: L’ID client Razorpay est manquant

en: Drag and drop fields here
fr_FR: Faites glisser et déposez les champs ici

en: Stripe publishable key is missing
fr_FR: La clé publiable Stripe est manquante

en: History Empty
fr_FR: Historique vide

en: Please select property you want to import with form
fr_FR: Veuillez sélectionner la propriété que vous souhaitez importer avec le formulaire

en: Preview Form
fr_FR: Aperçu du formulaire

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Custom CSS/JS
fr_FR: CSS/JS personnalisé

en: How to add Custom CSS/JS:
fr_FR: Comment ajouter du CSS/JS personnalisé :

en: You can write your custom CSS/JS her. This CSS/JS will be applied in this form only.
fr_FR: Vous pouvez écrire votre CSS/JS personnalisé ici. Ce CSS/JS sera appliqué uniquement dans ce formulaire.

en: In order to repopulate form fields, it is necessary to store the submitted data in the database. Please make sure to turn off the "disable storing form submission data" option in the form settings.
fr_FR: Pour pouvoir re-remplir les champs du formulaire, il est nécessaire de stocker les données soumises dans la base de données. Veuillez vous assurer de désactiver l'option « désactiver le stockage des données de soumission du formulaire » dans les paramètres du formulaire.

en: Form Abandonment
fr_FR: Abandon du formulaire

en: How to setup Form Abandonment & save partial form progress:
fr_FR: Comment configurer l’abandon de formulaire et enregistrer la progression partielle :

en: Show warning message below the form description
fr_FR: Afficher un message d’avertissement sous la description du formulaire

en: Places an admin-defined message below the form description, making your users aware that their field values are being saved before submission.
fr_FR: Affiche un message défini par l’administrateur sous la description du formulaire, informant vos utilisateurs que les valeurs de leurs champs sont sauvegardées avant la soumission.

en: Save draft only for logged in users
fr_FR: Enregistrer le brouillon uniquement pour les utilisateurs connectés

en: Repopulate form fields with previous partial entry
fr_FR: Re-remplir les champs du formulaire avec la saisie partielle précédente

en: If the user is logged in, the form will be repopulated with the previous partial entry from the database.
                        Otherwise, from the local storage of the browser.
fr_FR: Si l’utilisateur est connecté, le formulaire sera re-rempli avec la saisie partielle précédente depuis la base de données.
                        Sinon, depuis le stockage local du navigateur.

en: Save draft when user leaves the form page
fr_FR: Enregistrer le brouillon lorsque l’utilisateur quitte la page du formulaire

en: If turned off, the form will save draft when clicks on the save button or using conditional logic.
fr_FR: Si désactivé, le formulaire enregistrera le brouillon uniquement lors du clic sur le bouton enregistrer ou via la logique conditionnelle.

en: Allow empty form as Save draft
fr_FR: Autoriser un formulaire vide comme brouillon

en: If turned on, the empty form save as draft when leave page.
fr_FR: Si activé, le formulaire vide sera enregistré comme brouillon lors du départ de la page.

en: When to save:
fr_FR: Quand enregistrer :

en: Always save abandoned form entries
fr_FR: Toujours enregistrer les entrées de formulaire abandonnées

en: Save only if email address or phone number is provided
fr_FR: Enregistrer uniquement si une adresse e-mail ou un numéro de téléphone est fourni

en: Landing Page
fr_FR: Page d’atterrissage

en: How to setup Landinge Page
fr_FR: Comment configurer la page d’atterrissage

en: Custom URL
fr_FR: URL personnalisée

en: Please try to avoid any duplicate custom url, as it will conflict between the page and Bit Form.
fr_FR: Veuillez éviter toute URL personnalisée en double, car cela entraînera un conflit entre la page et Bit Form.

en: Page Title
fr_FR: Titre de la page

en: Share via Direct URL
fr_FR: Partager via URL directe

en: Share via Direct URL (Conversational Form)
fr_FR: Partager via URL directe (Formulaire conversationnel)

en: Embed via HTML Code
fr_FR: Intégrer via code HTML

en: Embed via HTML Code (Conversational Form)
fr_FR: Intégrer via code HTML (Formulaire conversationnel)

en: Customer ID key cann't be empty
fr_FR: La clé ID client ne peut pas être vide

en: save Successfully
fr_FR: Enregistrement réussi

en: save failed Cause:
fr_FR: Échec de l'enregistrement, cause :

en: save failed. please try again
fr_FR: Échec de l'enregistrement. Veuillez réessayer

en: Learn more about Google Ads configuration
fr_FR: En savoir plus sur la configuration de Google Ads

en: Client ID
fr_FR: ID client

en: Client Secret
fr_FR: Secret client

en: To get Client ID and SECRET , Please Visit Google API Console
fr_FR: Pour obtenir l'ID client et le SECRET, veuillez visiter la console API Google

en: Customer Id (non manager account)
fr_FR: ID client (compte non gestionnaire)

en: To get Customer ID , Please Visit
fr_FR: Pour obtenir l'ID client, veuillez visiter

en: Google Ads Manager Account
fr_FR: Compte gestionnaire Google Ads

en: Saving Generel Settings...
fr_FR: Enregistrement des paramètres généraux...

en: Global Settings
fr_FR: Paramètres globaux

en: Validation Error/Invalid Message.
fr_FR: Erreur de validation/Message invalide.

en: Generate Token after page load to prevent conflict with cache plugins.
fr_FR: Générer un jeton après le chargement de la page pour éviter les conflits avec les plugins de cache.

en: Other Settings
fr_FR: Autres paramètres

en: Delete all data table when delete plugin.
fr_FR: Supprimer toutes les tables de données lors de la suppression du plugin.

en: Usage Reporting Opt In.
fr_FR: Consentement pour le rapport d’utilisation.

en: Edit Global Message (Type:
fr_FR: Modifier le message global (Type :

en: Messages saved successfully.
fr_FR: Messages enregistrés avec succès.

en: Note: This global message will be applied to all forms and fields unless a custom error message is set for an individual field. Also you can use the
fr_FR: Remarque : Ce message global sera appliqué à tous les formulaires et champs sauf si un message d’erreur personnalisé est défini pour un champ individuel. Vous pouvez également utiliser le

en: Shortcode patterns (Ex:
fr_FR: Modèles de shortcode (Ex :

en: to dynamically replace field-specific labels/values.
fr_FR: pour remplacer dynamiquement les étiquettes/valeurs spécifiques aux champs.

en: Required Field
fr_FR: Champ obligatoire

en: Invalid Email
fr_FR: Email invalide

en: Invalid URL
fr_FR: URL invalide

en: Invalid Number
fr_FR: Nombre invalide

en: Invalid Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone invalide

en: Minimum Value
fr_FR: Valeur minimale

en: Maximum Value
fr_FR: Valeur maximale

en: Input mask
fr_FR: Masque de saisie

en: Regex Pattern
fr_FR: Motif Regex

en: Minimum Option Count
fr_FR: Nombre minimum d’options

en: Maximum Option Count
fr_FR: Nombre maximum d’options

en: Minimum File Count
fr_FR: Nombre minimum de fichiers

en: Maximum File Count
fr_FR: Nombre maximum de fichiers

en: Maximum File Size
fr_FR: Taille maximale du fichier

en: Other Option Required
fr_FR: Option « Autre » requise

en: Unique Entry Value
fr_FR: Valeur d’entrée unique

en: Unique User
fr_FR: Utilisateur unique

en: App delete successfully.
fr_FR: Application supprimée avec succès.

en: App deletion failed Cause
fr_FR: Cause de l’échec de la suppression de l’application

en: App deletion failed. please try again
fr_FR: Échec de la suppression de l’application. Veuillez réessayer

en: Are you sure to delete this App configuration?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette configuration d’application ?

en: How to setup Integrations:
fr_FR: Comment configurer les intégrations :

en: Connected/Authorized Platforms
fr_FR: Plateformes connectées/autorisées

en: Search Available Integrations...
fr_FR: Rechercher des intégrations disponibles...

en: Available Integrations
fr_FR: Intégrations disponibles

en: Submit button cannot be removed
fr_FR: Le bouton Soumettre ne peut pas être supprimé

en: Integration deletion failed Cause
fr_FR: Cause de l’échec de la suppression de l’intégration

en: Integration deletion failed. please try again
fr_FR: Échec de la suppression de l’intégration. Veuillez réessayer

en: Are you sure to delete this integration?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette intégration ?

en: Are you sure to clone this integration?
fr_FR: Êtes-vous sûr de cloner cette intégration ?

en: Integration clone failed Cause
fr_FR: Cause de l'échec du clonage de l'intégration

en: Integration clone failed.
fr_FR: Le clonage de l'intégration a échoué.

en: Integrate your form with your favorite apps and services.
fr_FR: Intégrez votre formulaire avec vos applications et services préférés.

en: Date Time (Advanced)
fr_FR: Date et heure (Avancé)

en: Advanced Date Time
fr_FR: Date et heure avancées

en: Please Select a Date
fr_FR: Veuillez sélectionner une date

en: Spacer
fr_FR: Espaceur

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Text
fr_FR: Texte

en: Placeholder...
fr_FR: Texte indicatif...

en: Multiline Text
fr_FR: Texte multilignes

en: Multi-Line Text
fr_FR: Texte multi-lignes

en: example@mail.com
fr_FR: exemple@mail.com

en: Number
fr_FR: Nombre

en: e.g. 123
fr_FR: ex. 123

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Radio Button
fr_FR: Bouton radio

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Check Boxs
fr_FR: Cases à cocher

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: File Upload
fr_FR: Téléchargement de fichier

en: Advance File Upload
fr_FR: Téléchargement de fichier avancé

en: Advanced File Upload
fr_FR: Téléchargement de fichier avancé

en: Country
fr_FR: Pays

en: Enter Amount..
fr_FR: Entrez le montant..

en: Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Enter Phone Number
fr_FR: Entrez le numéro de téléphone

en: Username
fr_FR: Nom d’utilisateur

en: e.g. John Doe
fr_FR: ex. John Doe

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password Field
fr_FR: Champ de mot de passe

en: Slider
fr_FR: Curseur

en: Pick A Date
fr_FR: Choisissez une date

en: Time
fr_FR: Heure

en: Date-Time
fr_FR: Date-Heure

en: Select Date-Time
fr_FR: Sélectionner Date-Heure

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Select Week
fr_FR: Sélectionner la Semaine

en: Month
fr_FR: Mois

en: Month Input
fr_FR: Entrée du Mois

en: GDPR Agreement
fr_FR: Accord RGPD

en: I consent to having this website store my submitted information so they can respond to my inquiry. Learn more in
fr_FR: Je consens à ce que ce site Web stocke les informations que j'ai soumises afin de pouvoir répondre à ma demande. En savoir plus dans

en: Our Privacy Policy.
fr_FR: Notre politique de confidentialité.

en: Decision Box
fr_FR: Boîte de décision

en: Turnstile
fr_FR: Tourniquet

en: Repeater
fr_FR: Répéteur

en: Rating
fr_FR: Évaluation

en: Bad
fr_FR: Mauvais

en: Satisfied
fr_FR: Satisfait

en: Good
fr_FR: Bon

en: Image Select
fr_FR: Sélection d'image

en: Hidden Field
fr_FR: Champ caché

en: Set Default Value
fr_FR: Définir la valeur par défaut

en: Pay with Stripe
fr_FR: Payer avec Stripe

en: Pay now
fr_FR: Payer maintenant

en: Pay with Mollie
fr_FR: Payer avec Mollie

en: Shortcode
fr_FR: Code court

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Draft Button
fr_FR: Bouton de brouillon

en: Save Draft
fr_FR: Enregistrer le brouillon

en: Next Step
fr_FR: Étape suivante

en: Previous Step
fr_FR: Étape précédente

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Divider
fr_FR: Séparateur

en: Migration Issue Detected
fr_FR: Problème de migration détecté

en: There may have been a problem during auto-migrating your Bit Forms from V1 to V2.
fr_FR: Un problème a peut-être surgi lors de la migration automatique de vos Bit Forms de la V1 à la V2.

en: Please contact support for assistance at
fr_FR: Veuillez contacter le support pour obtenir de l'aide à

en: Migrating to V2
fr_FR: Migration vers la V2

en: Please wait while we migrate your data to V2
fr_FR: Veuillez patienter pendant que nous migrons vos données vers la V2

en: This may take a few minutes...
fr_FR: Cela peut prendre quelques minutes...

en: Meanwhile do not close this window.
fr_FR: En attendant, ne fermez pas cette fenêtre.

en: Mollie Settings
fr_FR: Paramètres Mollie

en: API key:
fr_FR: Clé API :

en: To get API key, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir la clé API, veuillez visiter

en: Mollie Developer Dashboard
fr_FR: Tableau de bord développeur Mollie

en: Step-
fr_FR: Étape-

en: Clone Step
fr_FR: Cloner l'étape

en: Delete Step
fr_FR: Supprimer l'étape

en: Add New Step
fr_FR: Ajouter une nouvelle étape

en: Add Steps
fr_FR: Ajouter des étapes

en: Multi step settings
fr_FR: Paramètres multi-étapes

en: All fields are required
fr_FR: Tous les champs sont obligatoires

en: Saving Payment Setting...
fr_FR: Enregistrement des paramètres de paiement...

en: Choose a unique name to identify this integration within your app.
fr_FR: Choisissez un nom unique pour identifier cette intégration dans votre application.

en: Login to you Mollie account (or create on if you haven't already).
fr_FR: Connectez-vous à votre compte Mollie (ou créez-en un si vous ne l'avez pas encore fait).

en: Go to your Mollie Dashboard
fr_FR: Accédez à votre tableau de bord Mollie

en: and find the API section.
fr_FR: et trouvez la section API.

en: Generate a new API key or use an existing one (you can use test API key for testing purposes). This key is required for authenticating API requests.
fr_FR: Générez une nouvelle clé API ou utilisez-en une existante (vous pouvez utiliser une clé API de test à des fins de test). Cette clé est requise pour authentifier les requêtes API.

en: Copy the API key and paste it in the Bit Form
fr_FR: Copiez la clé API et collez-la dans le formulaire Bit

en: field above.
fr_FR: ci-dessus.

en: Then click on the
fr_FR: Puis cliquez sur le

en: button to save the settings.
fr_FR: bouton pour enregistrer les paramètres.

en: Please go to your form now and add a Mollie payment field.
fr_FR: Veuillez maintenant aller sur votre formulaire et ajouter un champ de paiement Mollie.

en: Bit form Mollie Payment Gateway documentation
fr_FR: Documentation de la passerelle de paiement Mollie de Bit form

en: Login to you PayPal account (or create on if you haven't already).
fr_FR: Connectez-vous à votre compte PayPal (ou créez-en un si vous ne l'avez pas encore fait).

en: Go to your PayPal Dashboard
fr_FR: Accédez à votre tableau de bord PayPal

en: Select Transaction Mode (Live or Sandbox).
fr_FR: Sélectionnez le mode de transaction (Live ou Sandbox).

en: Copy the
fr_FR: Copiez le

en: from PayPal Dashboard and paste it in the Bit Form
fr_FR: depuis le tableau de bord PayPal et collez-le dans le formulaire Bit

en: field above (you can use Sandbox or Live mode).
fr_FR: ci-dessus (vous pouvez utiliser le mode Sandbox ou Live).

en: Please go to your form now and add a PayPal payment field.
fr_FR: Veuillez maintenant aller sur votre formulaire et ajouter un champ de paiement PayPal.

en: Bit form PayPal Payment Gateway documentation
fr_FR: Documentation de la passerelle de paiement PayPal de Bit form

en: PayPal Integrations Video
fr_FR: Vidéo d'intégration PayPal

en: Login to you Stripe account (or create on if you haven't already).
fr_FR: Connectez-vous à votre compte Stripe (ou créez-en un si vous ne l'avez pas encore fait).

en: Go to your Stripe Dashboard
fr_FR: Allez dans votre Tableau de bord Stripe

en: and find the API Key section.
fr_FR: et trouvez la section Clé API.

en: from Stripe API Dashboard and paste it in the Bit Form
fr_FR: depuis le Tableau de bord API Stripe et collez-la dans le formulaire Bit

en: field above (you can use test API key for testing purposes).
fr_FR: champ ci-dessus (vous pouvez utiliser une clé API de test à des fins de test).

en: Please go to your form now and add a Stripe payment field.
fr_FR: Veuillez aller maintenant sur votre formulaire et ajouter un champ de paiement Stripe.

en: Bit form Stripe Payment Gateway documentation
fr_FR: Documentation de la passerelle de paiement Stripe Bit form

en: Stripe Integrations Video
fr_FR: Vidéo d'intégration Stripe

en: Login to you Razorpay account (or create on if you haven't already).
fr_FR: Connectez-vous à votre compte Razorpay (ou créez-en un si ce n'est pas déjà fait).

en: Go to your Razorpay Dashboard
fr_FR: Allez dans votre Tableau de bord Razorpay

en: from Razorpay API Dashboard and paste it in the Bit Form
fr_FR: depuis le Tableau de bord API Razorpay et collez-la dans le formulaire Bit

en: Please go to your form now and add a Razorpay payment field.
fr_FR: Veuillez aller maintenant sur votre formulaire et ajouter un champ de paiement Razorpay.

en: Bit form Razorpay Payment Gateway documentation
fr_FR: Documentation de la passerelle de paiement Razorpay Bit form

en: Razorpay Integrations Video
fr_FR: Vidéo d'intégration Razorpay

en: Available Payment Gateways
fr_FR: Passerelles de paiement disponibles

en: Please click on the available payment gateway option for configuration.
fr_FR: Veuillez cliquer sur l'option de passerelle de paiement disponible pour la configuration.

en: Available on
fr_FR: Disponible sur

en: Connected Accounts
fr_FR: Comptes connectés

en: Currently, no payment gateway has been connected.
fr_FR: Aucune passerelle de paiement n'a été connectée pour le moment.

en: PayPal Settings
fr_FR: Paramètres PayPal

en: Transaction Mode:
fr_FR: Mode de transaction :

en: Client ID:
fr_FR: ID Client :

en: Client Secret:
fr_FR: Secret Client :

en: To get Client ID & Secret, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir l'ID Client et le Secret, veuillez visiter

en: PayPal Developer Dashboard
fr_FR: Tableau de bord développeur PayPal

en: PDF Global Setting
fr_FR: Paramètre global PDF

en: Available Font for PDF
fr_FR: Police disponible pour le PDF

en: PDF Templates
fr_FR: Modèles PDF

en: How to setup PDF Templates:
fr_FR: Comment configurer les modèles PDF :

en: PDF File Name
fr_FR: Nom du fichier PDF

en: PDF Password
fr_FR: Mot de passe PDF

en: Static Password
fr_FR: Mot de passe statique

en: PDF Password Shortcode
fr_FR: Code court du mot de passe PDF

en: Allow Download (Link)
fr_FR: Autoriser le téléchargement (lien)

en: All User
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: Only Logged In User
fr_FR: Utilisateurs connectés uniquement

en: Download Link Shortcode
fr_FR: Code court du lien de téléchargement

en: Override Default Settings
fr_FR: Remplacer les paramètres par défaut

en: Paper Size
fr_FR: Format du papier

en: Landscape
fr_FR: Paysage

en: Font Family
fr_FR: Famille de polices

en: Font Size (Pixels)
fr_FR: Taille de police (pixels)

en: Watermark
fr_FR: Filigrane

en: Watermark Text
fr_FR: Texte du filigrane

en: Watermark Image
fr_FR: Image du filigrane

en: Position X (Units in millimeters)
fr_FR: Position X (unités en millimètres)

en: Position Y (Units in millimeters)
fr_FR: Position Y (unités en millimètres)

en: Show watermark behind the page content
fr_FR: Afficher le filigrane derrière le contenu de la page

en: Opacity (0-100)
fr_FR: Opacité (0-100)

en: Language Direction
fr_FR: Direction de la langue

en: LTR
fr_FR: Gauche à droite

en: RTL
fr_FR: Droite à gauche

en: Go to PDF Settings
fr_FR: Aller aux paramètres PDF

en: Please configure PDF settings first.
fr_FR: Veuillez configurer d'abord les paramètres PDF.

en: Upload
fr_FR: Téléverser

en: Image width
fr_FR: Largeur de l'image

en: Image height
fr_FR: Hauteur de l'image

en: Learn more about PDF Attachment
fr_FR: En savoir plus sur la pièce jointe PDF

en: This global settings will be set as the default for any new PDF attachment generated from your forms.
fr_FR: Ces paramètres globaux seront définis par défaut pour toute nouvelle pièce jointe PDF générée à partir de vos formulaires.

en: Remember,
fr_FR: N’oubliez pas,

en: If you haven't used PDFs yet, you'll need to click the "Save" button to apply these global PDF settings. You can also customize settings for a specific PDF template by accessing the PDF templates in your form settings.
fr_FR: Si vous n’avez pas encore utilisé les PDF, vous devrez cliquer sur le bouton "Enregistrer" pour appliquer ces paramètres PDF globaux. Vous pouvez également personnaliser les paramètres pour un modèle PDF spécifique en accédant aux modèles PDF dans les paramètres de votre formulaire.

en: Please update your PHP version is 7.4 or higher.
fr_FR: Veuillez mettre à jour votre version de PHP à 7.4 ou plus.

en: PHP extension is missing in your server. Please install it.
fr_FR: L’extension PHP est manquante sur votre serveur. Veuillez l’installer.

en: To use Arabic, Chinese, Japanese and Korean languages, you need to install additional fonts! Please navigate to the
fr_FR: Pour utiliser les langues arabe, chinoise, japonaise et coréenne, vous devez installer des polices supplémentaires ! Veuillez vous rendre dans l’onglet

en: tab to proceed.
fr_FR: pour continuer.

en: Copy Shortcode
fr_FR: Copier le shortcode

en: Embed
fr_FR: Intégrer

en: Razorpay Settings
fr_FR: Paramètres Razorpay

en: API Secret:
fr_FR: Secret API :

en: To get API Key & Secret, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir la clé API & le secret, veuillez visiter

en: Razorpay Dashboard
fr_FR: le tableau de bord Razorpay

en: Are you sure to delete this URL ?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette URL ?

en: Select A Page:
fr_FR: Sélectionner une page :

en: Custom Link
fr_FR: Lien personnalisé

en: set Form Field
fr_FR: définir le champ du formulaire

en: Select Form Field
fr_FR: Sélectionner le champ du formulaire

en: Add More Alternative URL
fr_FR: Ajouter une URL alternative

en: Filter Entries between Dates
fr_FR: Filtrer les entrées entre les dates

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: report name cann't be empty
fr_FR: Le nom du rapport ne peut pas être vide

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Premium Feature
fr_FR: Fonctionnalité Premium

en: Buy Premium
fr_FR: Acheter Premium

en: Are you sure to delete this report
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce rapport

en: Deleting ...
fr_FR: Suppression en cours ...

en: Filter List
fr_FR: Liste des filtres

en: Search filters...
fr_FR: Rechercher des filtres...

en: New Filter
fr_FR: Nouveau filtre

en: No matching filter found
fr_FR: Aucun filtre correspondant trouvé

en: Equal
fr_FR: Égal

en: Not equal
fr_FR: Différent

en: Not empty
fr_FR: Non vide

en: Start With
fr_FR: Commence par

en: End With
fr_FR: Se termine par

en: Not Start With
fr_FR: Ne commence pas par

en: Not End With
fr_FR: Ne se termine pas par

en: Not contains
fr_FR: Ne contient pas

en: Contains
fr_FR: Contient

en: Contain All
fr_FR: Contient tout

en: Greater Than
fr_FR: Supérieur à

en: Less Than
fr_FR: Inférieur à

en: Greater Than or Equal
fr_FR: Supérieur ou égal à

en: Less Than or Equal
fr_FR: Inférieur ou égal à

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Till Today
fr_FR: Jusqu'à aujourd'hui

en: Tomorrow
fr_FR: Demain

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: Till Yesterday
fr_FR: Jusqu'à hier

en: Last 7 Days
fr_FR: 7 derniers jours

en: Last 30 Days
fr_FR: 30 derniers jours

en: Last 60 Days
fr_FR: 60 derniers jours

en: Last 90 Days
fr_FR: 90 derniers jours

en: Last 120 Days
fr_FR: 120 derniers jours

en: Next 7 Days
fr_FR: 7 prochains jours

en: Next 30 Days
fr_FR: 30 prochains jours

en: Next 60 Days
fr_FR: 60 prochains jours

en: Next 90 Days
fr_FR: 90 prochains jours

en: Next 120 Days
fr_FR: 120 prochains jours

en: Current Week
fr_FR: Semaine en cours

en: Next Week
fr_FR: Semaine prochaine

en: Last Week
fr_FR: Semaine dernière

en: Current Month
fr_FR: Mois en cours

en: Next Month
fr_FR: Mois prochain

en: Last Month
fr_FR: Mois dernier

en: Current Year
fr_FR: Année en cours

en: Next Year
fr_FR: Année prochaine

en: Last Year
fr_FR: Année dernière

en: Read entries
fr_FR: Entrées lues

en: Unread entries
fr_FR: Entrées non lues

en: Confirmed entries
fr_FR: Entrées confirmées

en: Unconfirmed entries
fr_FR: Entrées non confirmées

en: Draft entries
fr_FR: Brouillons d’entrées

en: Logic
fr_FR: Logique

en: OR
fr_FR: OU

en: AND
fr_FR: ET

en: ReCaptcha validation failed.
fr_FR: La validation ReCaptcha a échoué.

en: The form has reached its maximum number of submissions.
fr_FR: Le formulaire a atteint son nombre maximum de soumissions.

en: You have reached the maximum number of submissions allowed.
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximum de soumissions autorisées.

en: You must be logged in.
fr_FR: Vous devez être connecté.

en: Empty form cannot be submitted.
fr_FR: Un formulaire vide ne peut pas être soumis.

en: Validate form input on focus lost
fr_FR: Valider la saisie du formulaire lors de la perte de focus

en: Allow single entry for each IP address
fr_FR: Autoriser une seule entrée par adresse IP

en: Require user to be logged in for submit form
fr_FR: Exiger que l'utilisateur soit connecté pour soumettre le formulaire

en: Prevent empty form submission
fr_FR: Empêcher la soumission d'un formulaire vide

en: Disable entry storing in WordPress database
fr_FR: Désactiver le stockage des entrées dans la base de données WordPress

en: Enable ReCaptcha V3
fr_FR: Activer ReCaptcha V3

en: Enable / Disable
fr_FR: Activer / Désactiver

en: Hide ReCaptcha Badge
fr_FR: Cacher le badge ReCaptcha

en: Honeypot trap for bot
fr_FR: Piège Honeypot pour les robots

en: Manage Submission Limits (by count, time, or user)
fr_FR: Gérer les limites de soumission (par nombre, temps ou utilisateur)

en: Limit By Submission Count
fr_FR: Limiter par nombre de soumissions

en: Submission Limit
fr_FR: Limite de soumissions

en: Limit period type
fr_FR: Type de période de limitation

en: Limit By Per User
fr_FR: Limiter par utilisateur

en: User verify type
fr_FR: Type de vérification utilisateur

en: Limit Form Submission Period
fr_FR: Limiter la période de soumission du formulaire

en: Every Day
fr_FR: Chaque jour

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: From
fr_FR: De

en: To
fr_FR: À

en: Time:
fr_FR: Heure :

en: Blocked IP list
fr_FR: Liste des IP bloquées

en: Add Blocked IP
fr_FR: Ajouter une IP bloquée

en: Allowed IP
fr_FR: IP autorisée

en: By enabling this option only listed IP can submit this form.
fr_FR: En activant cette option, seules les IP listées peuvent soumettre ce formulaire.

en: Add Allowed IP
fr_FR: Ajouter une IP autorisée

en: Capture Google Ads (Click ID)
fr_FR: Capturer Google Ads (ID de clic)

en: Email sent successfully.
fr_FR: Email envoyé avec succès.

en: Sending...
fr_FR: Envoi en cours...

en: Email Test
fr_FR: Test d'email

en: To:
fr_FR: À :

en: Message:
fr_FR: Message :

en: Send Test Mail
fr_FR: Envoyer un e-mail de test

en: Mail Test
fr_FR: Test de messagerie

en: SMTP config saved successfully.
fr_FR: Configuration SMTP enregistrée avec succès.

en: Learn more about SMTP configuration
fr_FR: En savoir plus sur la configuration SMTP

en: Enable SMTP
fr_FR: Activer SMTP

en: From Email Address
fr_FR: Adresse e-mail de l’expéditeur

en: Some servers block emails if "From Email" differs from the authenticated (login) email— use the same email to ensure delivery.
fr_FR: Certains serveurs bloquent les e-mails si « Adresse e-mail de l’expéditeur » diffère de l’e-mail authentifié (identifiant) — utilisez la même adresse pour assurer la livraison.

en: From Name
fr_FR: Nom de l’expéditeur

en: Reply-To Email Address
fr_FR: Adresse e-mail de réponse

en: SMTP Host
fr_FR: Hôte SMTP

en: Type of Encryption
fr_FR: Type de chiffrement

en: SMTP Port
fr_FR: Port SMTP

en: SMTP Authentication
fr_FR: Authentification SMTP

en: SMTP Username
fr_FR: Nom d’utilisateur SMTP

en: SMTP Password
fr_FR: Mot de passe SMTP

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Stripe Settings
fr_FR: Paramètres Stripe

en: Publishable key:
fr_FR: Clé publiable :

en: Secret Key:
fr_FR: Clé secrète :

en: To get Publishable key & Secret key, Please Visit
fr_FR: Pour obtenir la clé publiable et la clé secrète, veuillez visiter

en: Stripe Developer Dashboard
fr_FR: Tableau de bord développeur Stripe

en: Transparant
fr_FR: Transparent

en: Add Property
fr_FR: Ajouter une propriété

en: Override theme and common styles
fr_FR: Remplacer le thème et les styles communs

en: Multi Step Quick Tweaks
fr_FR: Réglages rapides en plusieurs étapes

en: Step Container
fr_FR: Conteneur d'étape

en: Step Header Wrapper
fr_FR: Enveloppe d'en-tête d'étape

en: Step Header
fr_FR: En-tête d'étape

en: Step Header Label
fr_FR: Étiquette d'en-tête d'étape

en: Step Header Subtitle
fr_FR: Sous-titre d'en-tête d'étape

en: Step Wrapper
fr_FR: Enveloppe d'étape

en: Step Progress Wrapper
fr_FR: Enveloppe de progression d'étape

en: Step Progress Bar
fr_FR: Barre de progression d'étape

en: Step Content
fr_FR: Contenu d'étape

en: Step Button Wrapper
fr_FR: Enveloppe de bouton d'étape

en: Step Button
fr_FR: Bouton d'étape

en: Step Label Prefix Icon
fr_FR: Icône préfixe d'étiquette d'étape

en: Step Label Suffix Icon
fr_FR: Icône suffixe de l'étiquette de l'étape

en: Step Subtitle Prefix Icon
fr_FR: Icône préfixe du sous-titre de l'étape

en: Step Subtitle Suffix Icon
fr_FR: Icône suffixe du sous-titre de l'étape

en: Previous Button Prefix Icon
fr_FR: Icône préfixe du bouton Précédent

en: Previous Button Suffix Icon
fr_FR: Icône suffixe du bouton Précédent

en: Next Button Prefix Icon
fr_FR: Icône préfixe du bouton Suivant

en: Next Button Suffix Icon
fr_FR: Icône suffixe du bouton Suivant

en: Theme Customization
fr_FR: Personnalisation du thème

en: Multi Step Customize
fr_FR: Personnalisation multi-étapes

en: Multi step quick tweaks is not available. this feature will coming soon.
fr_FR: Les ajustements rapides multi-étapes ne sont pas disponibles. cette fonctionnalité arrivera bientôt.

en: Go to Theme Gallery Settings
fr_FR: Aller aux paramètres de la galerie de thèmes

en: Add important rule to all styles to override the conflicting styles in frontend.
fr_FR: Ajouter une règle importante à tous les styles pour remplacer les styles en conflit dans le frontend.

en: Add prefix to atomic class names to avoid conflicts.
fr_FR: Ajouter un préfixe aux noms de classes atomiques pour éviter les conflits.

en: Please setup your payment settings before using this template.
fr_FR: Veuillez configurer vos paramètres de paiement avant d’utiliser ce modèle.

en: Please setup your
fr_FR: Veuillez configurer votre

en: Please update your Pro Plugin to the latest version (
fr_FR: Veuillez mettre à jour votre plugin Pro vers la dernière version (

en: this feature
fr_FR: cette fonctionnalité

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Use Template
fr_FR: Utiliser le modèle

en: Go to Payment Settings
fr_FR: Aller aux paramètres de paiement

en: Search Template
fr_FR: Rechercher un modèle

en: Import Form
fr_FR: Importer un formulaire

en: Search Result
fr_FR: Résultat de la recherche

en: No Template Found
fr_FR: Aucun modèle trouvé

en: Prefix Icon
fr_FR: Icône préfixe

en: Suffix Icon
fr_FR: Icône suffixe

en: Always (default)
fr_FR: Toujours (par défaut)

en: Interaction Only
fr_FR: Interaction uniquement

en: Container Class
fr_FR: Classe du conteneur

en: Show Option Flag Image
fr_FR: Afficher le drapeau de l’option

en: Mollie Description is Required
fr_FR: La description Mollie est requise

en: Select Account
fr_FR: Sélectionner un compte

en: Razorpay Dynamic Amount Field is not Selected
fr_FR: Le champ Montant dynamique Razorpay n’est pas sélectionné

en: Rounded
fr_FR: Arrondi

en: No fields available
fr_FR: Aucun champ disponible

en: You haven’t added any fields to this form or step yet.
fr_FR: Vous n’avez encore ajouté aucun champ à ce formulaire ou cette étape.

en: Please add fields from the Form Fields panel.
fr_FR: Veuillez ajouter des champs depuis le panneau Champs du formulaire.

en: No field key provided
fr_FR: Aucune clé de champ fournie

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Conditional Logic
fr_FR: Logique Conditionnelle

en: Individual Customize
fr_FR: Personnalisation Individuelle

en: Global Customize
fr_FR: Personnalisation Globale

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Import
fr_FR: Importer

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Reset Theme Style
fr_FR: Réinitialiser le style du thème

en: Update Theme Style
fr_FR: Mettre à jour le style du thème

en: Save as New Theme
fr_FR: Enregistrer comme nouveau thème

en: Click to Highlight Element in Builder
fr_FR: Cliquez pour mettre en surbrillance l’élément dans le constructeur

en: Enable Conditional Logic
fr_FR: Activer la logique conditionnelle

en: Configure when this field should be shown or hidden
fr_FR: Configurer quand ce champ doit être affiché ou masqué

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Show
fr_FR: Afficher

en: this field if
fr_FR: ce champ si

en: And
fr_FR: Et

en: Or
fr_FR: Ou

en: Need Advanced Conditional Logic?
fr_FR: Besoin d’une logique conditionnelle avancée ?

en: Switch now
fr_FR: Changer maintenant

en: Theme Quick Tweaks
fr_FR: Réglages rapides du thème

en: Global Elements
fr_FR: Éléments globaux

en: Multi-Step Elements
fr_FR: Éléments à étapes multiples

en: Individual Elements
fr_FR: Éléments individuels

en: found
fr_FR: trouvé

en: Search fields..
fr_FR: Champs de recherche..

en: Search results for:
fr_FR: Résultats de recherche pour :

en: No fields found
fr_FR: Aucun champ trouvé

en: We couldn't find any fields matching
fr_FR: Nous n'avons trouvé aucun champ correspondant à

en: Try searching with different keywords
fr_FR: Essayez de rechercher avec d'autres mots-clés

en: Create New Theme
fr_FR: Créer un nouveau thème

en: Click to upload
fr_FR: Cliquez pour télécharger

en: or drag and drop
fr_FR: ou glissez-déposez

en: Import from Form
fr_FR: Importer depuis un formulaire

en: Import from File
fr_FR: Importer depuis un fichier

en: Import Theme (Style)
fr_FR: Importer un thème (style)

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Applied Styles
fr_FR: Styles appliqués

en: Your customizations apply only to this form's styling. To preserve changes, create or update a custom theme from the Options menu.
fr_FR: Vos personnalisations s'appliquent uniquement au style de ce formulaire. Pour conserver les modifications, créez ou mettez à jour un thème personnalisé depuis le menu Options.

en: App Themes
fr_FR: Thèmes de l'application

en: Custom Themes
fr_FR: Thèmes personnalisés

en: Please write form name
fr_FR: Veuillez écrire le nom du formulaire

en: Search forms here...
fr_FR: Recherchez des formulaires ici...

en: No forms found
fr_FR: Aucun formulaire trouvé

en: Search fields...
fr_FR: Recherchez des champs...

en: Clear search
fr_FR: Effacer la recherche

en: No fields available in this category
fr_FR: Aucun champ disponible dans cette catégorie

en: Recent
fr_FR: Récents

en: No fields found by your search keywords:
fr_FR: Aucun champ trouvé avec vos mots-clés de recherche :

en: fields found for
fr_FR: champs trouvés pour

en: Update Form
fr_FR: Mettre à jour le formulaire

en: Save Form
fr_FR: Enregistrer le formulaire

en: Please fix the errors
fr_FR: Veuillez corriger les erreurs

en: Sorry
fr_FR: Désolé

en: Please add a submit button
fr_FR: Veuillez ajouter un bouton de soumission

en: Choose/Drop your file (.json)
fr_FR: Choisissez/déposez votre fichier (.json)

en: Issue
fr_FR: Problème

en: Idea
fr_FR: Idée

en: Other
fr_FR: Autre

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Passer à Pro

en: This feature
fr_FR: Cette fonctionnalité

en: is available in Pro
fr_FR: est disponible dans Pro

en: Thank you for using our product! We're sorry,
fr_FR: Merci d’utiliser notre produit ! Nous sommes désolés,

en: is not available in your plan.
fr_FR: n’est pas disponible dans votre abonnement.

en: Please upgrade to the PRO plan to unlock all these awesome features.
fr_FR: Veuillez passer au plan PRO pour débloquer toutes ces fonctionnalités géniales.

en: Try Demo
fr_FR: Essayer la démo

en: Check out our
fr_FR: Découvrez notre

en: Demo
fr_FR: Démo

en: to see what can you do with Pro version.
fr_FR: pour voir ce que vous pouvez faire avec la version Pro.

en: Available On Pro
fr_FR: Disponible sur Pro

en: Do You want Deplicate these
fr_FR: Voulez-vous dupliquer ces

en: item
fr_FR: élément

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Do you want to change these
fr_FR: Voulez-vous changer ces

en: status
fr_FR: statut

en: Are you sure to delete these
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces

en: items
fr_FR: éléments

en: Row Selected
fr_FR: Ligne sélectionnée

en: Total Entries:
fr_FR: Entrées totales&nbsp;:

en: of
fr_FR: de

en: No response from the server
fr_FR: Pas de réponse du serveur

en: Are you sure to delete this web hook?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce web hook&nbsp;?

en: Add More Hook
fr_FR: Ajouter un autre hook

en: Select One
fr_FR: Sélectionnez-en un

en: Click
fr_FR: Cliquez

en: Readonly
fr_FR: Lecture seule

en: Writeable
fr_FR: Écriture possible

en: Not Required
fr_FR: Non requis

en: Active List
fr_FR: Liste active

en: Sub Title
fr_FR: Sous-titre

en: Config Option
fr_FR: Option de configuration

en: Email Template:
fr_FR: Modèle d’e-mail&nbsp;:

en: Select Email Template
fr_FR: Sélectionnez un modèle d’e-mail

en: Add mail from address
fr_FR: Ajouter une adresse d’expéditeur

en: From Mail
fr_FR: Adresse d’expéditeur

en: BCC
fr_FR: CCI

en: Reply To
fr_FR: Répondre à

en: PDF Attachment Template:
fr_FR: Modèle de pièce jointe PDF :

en: Select PDF Template
fr_FR: Sélectionner un modèle PDF

en: Field Actions
fr_FR: Actions sur le champ

en: Integration
fr_FR: Intégration

en: Select Integation
fr_FR: Sélectionner l'intégration

en: Logged In
fr_FR: Connecté

en: Logged Out
fr_FR: Déconnecté

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: Meta Key
fr_FR: Clé méta

en: Query Param
fr_FR: Paramètre de requête

en: Redirect URL
fr_FR: URL de redirection

en: Select Page To Redirect
fr_FR: Sélectionner la page de redirection

en: Success Message
fr_FR: Message de succès

en: Select Message
fr_FR: Sélectionner un message

en: Web Hook
fr_FR: Webhook

en: Select Hooks to Call
fr_FR: Sélectionner les hooks à appeler

en: On Load
fr_FR: Au chargement

en: On Field Input
fr_FR: Lors de la saisie dans le champ

en: On Form Validate
fr_FR: Lors de la validation du formulaire

en: On Form Submit
fr_FR: Lors de la soumission du formulaire

en: Record Create/Edit
fr_FR: Création/Modification d’enregistrement

en: Record Create
fr_FR: Création d’enregistrement

en: Record Edit
fr_FR: Modification d’enregistrement

en: Record Delete
fr_FR: Suppression d’enregistrement

en: Always
fr_FR: Toujours

en: With Condition
fr_FR: Avec condition

en: Conditional Logics
fr_FR: Logiques conditionnelles

en: Add Conditional Logic
fr_FR: Ajouter une logique conditionnelle

en: For
fr_FR: Pour

en: UNLIMITED
fr_FR: ILLIMITÉ

en: Conditional logics execute according to the sequence of their logic groups. A group placed higher will have greater priority. To adjust the priority, simply drag and drop the logic groups as needed.
fr_FR: Les logiques conditionnelles s’exécutent selon la séquence de leurs groupes de logique. Un groupe placé plus haut aura une priorité plus élevée. Pour ajuster la priorité, il suffit de glisser-déposer les groupes de logique selon les besoins.

en: Additional Actions
fr_FR: Actions supplémentaires

en: Email Notification
fr_FR: Notification par e-mail

en: Action Run When:
fr_FR: Action exécutée lorsque :

en: Action Effect:
fr_FR: Effet de l’action :

en: Only on Form Load
fr_FR: Seulement au chargement du formulaire

en: Only on Field Input
fr_FR: Seulement à la saisie du champ

en: Only on Form Validate
fr_FR: Seulement lors de la validation du formulaire

en: Only on Form Submit
fr_FR: Uniquement lors de la soumission du formulaire

en: Action Behaviour:
fr_FR: Comportement de l'action :

en: Forgot Password Fields
fr_FR: Champs Mot de passe oublié

en: Redirect Page:
fr_FR: Page de redirection :

en: Password reset email template
fr_FR: Modèle d'email de réinitialisation du mot de passe

en: Success Message:
fr_FR: Message de succès :

en: Login Fields
fr_FR: Champs de connexion

en: Success redirect Page:
fr_FR: Page de redirection en cas de succès :

en: Redirect page (already activated):
fr_FR: Page de redirection (déjà activée) :

en: Invalid redirect page:
fr_FR: Page de redirection invalide :

en: Rejection Success redirect page:
fr_FR: Page de redirection en cas de rejet réussi :

en: Activation success
fr_FR: Activation réussie

en: Already activated account
fr_FR: Compte déjà activé

en: Invalid activation key
fr_FR: Clé d'activation invalide

en: Reject Success Message
fr_FR: Message de rejet réussi

en: If the Username and Password fields are blank then the user will take the value of the email field as the field and the password will be auto-generated.
fr_FR: Si les champs Nom d'utilisateur et Mot de passe sont vides, alors la valeur du champ email sera utilisée comme nom d'utilisateur et le mot de passe sera généré automatiquement.

en: Field Mappping
fr_FR: Mapping des champs

en: User Fields
fr_FR: Champs utilisateur

en: User Email Notification
fr_FR: Notification par email utilisateur

en: Admin Email Notification
fr_FR: Notification par e-mail de l’administrateur

en: WP User Role
fr_FR: Rôle utilisateur WP

en: Success Messages
fr_FR: Messages de succès

en: User Approval  Method:
fr_FR: Méthode d’approbation de l’utilisateur :

en: Select approval method
fr_FR: Sélectionnez la méthode d’approbation

en: Auto Login After Registration
fr_FR: Connexion automatique après l’inscription

en: Customize Email templates
fr_FR: Personnaliser les modèles d’e-mail

en: Edit verification Messages/Redirect URL
fr_FR: Modifier les messages de vérification / URL de redirection

en: User Meta Field Mappping
fr_FR: Mappage des champs méta utilisateur

en: Meta Value
fr_FR: Valeur méta

en: Reset Password Fields
fr_FR: Réinitialiser les champs de mot de passe

en: Bit Form - Contact Form Builder Plugin for WordPress
fr_FR: Bit Form - Plugin de création de formulaire de contact pour WordPress

en: Contact Form
fr_FR: Formulaire de contact

en: Select a Form
fr_FR: Sélectionner un formulaire

en: Bitform block settings
fr_FR: Paramètres du bloc Bitform

en: Form settings
fr_FR: Paramètres du formulaire

en: Failed to change Form Status
fr_FR: Échec du changement du statut du formulaire

en: Form Name
fr_FR: Nom du formulaire

en: Entries
fr_FR: Entrées

en: Views
fr_FR: Vues

en: Completion Rate
fr_FR: Taux de complétion

en: Created
fr_FR: Créé

en: Edit Form
fr_FR: Modifier le formulaire

en: Data Table
fr_FR: Tableau de données

en: Form Deleted Successfully
fr_FR: Formulaire supprimé avec succès

en: Duplicate...
fr_FR: Dupliquer...

en: Exporting...
fr_FR: Exportation...

en: Are you sure to delete this form?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce formulaire ?

en: Are you sure to duplicate this form ?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer ce formulaire ?

en: Are you sure to export this form ?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir exporter ce formulaire ?

en: Create a New Form
fr_FR: Créer un nouveau formulaire

en: Create Form
fr_FR: Créer le formulaire

en: General
fr_FR: Général

en: View Name
fr_FR: Nom de la vue

en: Edit Table
fr_FR: Modifier le tableau

en: Table Deleted Successfully
fr_FR: Tableau supprimé avec succès

en: Are you sure to delete this table?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce tableau ?

en: Create View
fr_FR: Créer une vue

en: Prevent Public View of Entries
fr_FR: Empêcher la vue publique des entrées

en: (Allow only selected rules to View Entries)
fr_FR: (Autoriser uniquement les règles sélectionnées à voir les entrées)

en: Allow Roles to view own entries
fr_FR: Autoriser les rôles à voir leurs propres entrées

en: Allow Roles to view Other's entries
fr_FR: Autoriser les rôles à voir les entrées des autres

en: Allow Users to Edit Form Entries
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à modifier les entrées de formulaire

en: Allow Roles to edit own entries
fr_FR: Autoriser les rôles à modifier leurs propres entrées

en: Allow Roles to edit Other's entries
fr_FR: Autoriser les rôles à modifier les entrées des autres

en: By Roles
fr_FR: Par rôles

en: Selected User
fr_FR: Utilisateur sélectionné

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Access Setting
fr_FR: Paramètre d'accès

en: Entry View
fr_FR: Vue de l'entrée

en: Entry Edit
fr_FR: Modification de l'entrée

en: Single Entry View
fr_FR: Vue d'une seule entrée

en: Single Entry Details View
fr_FR: Vue des détails d'une seule entrée

en: All Submitted Response
fr_FR: Toutes les réponses soumises

en: Own Submitted Response
fr_FR: Réponses soumises personnelles

en: View List
fr_FR: Voir la liste

en: Details Page
fr_FR: Page des détails

en: Details Page Styling
fr_FR: Style de la page de détails

en: Setting
fr_FR: Paramètre

en: Table Caption
fr_FR: Légende du tableau

en: Column Mapping
fr_FR: Mappage des colonnes

en: Column Header
fr_FR: En-tête de colonne

en: Column Width
fr_FR: Largeur de colonne

en: Form Field
fr_FR: Champ de formulaire

en: Action Column
fr_FR: Colonne d'action

en: Column Title
fr_FR: Titre de colonne

en: Edit Button
fr_FR: Bouton Modifier

en: Custom Page
fr_FR: Page personnalisée

en: View Button
fr_FR: Bouton Voir

en: Redirect Link
fr_FR: Lien de redirection

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Table Even Row
fr_FR: Ligne paire du tableau

en: Table Odd Row
fr_FR: Ligne impaire du tableau

en: Page Select Box
fr_FR: Boîte de sélection de page

en: Pagination Button
fr_FR: Bouton de pagination

en: Search Box
fr_FR: Boîte de recherche

en: Table
fr_FR: Tableau

en: Table Rows
fr_FR: Lignes du tableau

en: Background color
fr_FR: Couleur de fond

en: Font Weight
fr_FR: Épaisseur de la police

en: Font Style
fr_FR: Style de police

en: Table Wrapper
fr_FR: Encapsuleur de tableau

en: Welcome to Bit Form Views (Beta)
fr_FR: Bienvenue dans Bit Form Views (Bêta)

en: Create First View
fr_FR: Créer la première vue

en: Professional & Easy To Use WordPress Form Builder
fr_FR: Constructeur de formulaires WordPress professionnel et facile à utiliser

en: Drag and Drop WordPress Form Builder will allow you to build any kind of forms for WordPress website that you can imagine. The Professional design of Bit Form keeps all the tools right where you want them! You can make integration among various CRM and application with no zero experience.
fr_FR: Le constructeur de formulaires WordPress par glisser-déposer vous permet de créer tous les types de formulaires imaginables pour un site WordPress. Le design professionnel de Bit Form place tous les outils exactement là où vous en avez besoin ! Vous pouvez intégrer divers CRM et applications sans aucune expérience.

en: Explore our extensive documentation. From beginners to developers - everyone will get an answer
fr_FR: Explorez notre documentation complète. Des débutants aux développeurs - tout le monde trouvera une réponse

en: here
fr_FR: ici

en: In Bit Apps, we provide all kind product support for any types of customer, it doesn't matter FREE or PRO user. We actively provide support through Email and Live Chat. Our support team is always ready to help you. We are here to answer your questions and help you with any issues you may have.
fr_FR: Chez Bit Apps, nous fournissons un support produit de tous types pour tous les clients, qu’ils soient utilisateurs GRATUITS ou PRO. Nous assurons un support actif par email et chat en direct. Notre équipe de support est toujours prête à vous aider. Nous sommes là pour répondre à vos questions et vous assister en cas de problème.

en: Facebook support group
fr_FR: Groupe de support Facebook

en: YouTube channel
fr_FR: Chaîne YouTube

en: Chat here
fr_FR: Discuter ici

en: Rate us on WordPress
fr_FR: Évaluez-nous sur WordPress

en: Lost In Space
fr_FR: Perdu dans l’espace

en: Redirecting Home in
fr_FR: Redirection vers l’accueil dans

en: Go Home
fr_FR: Aller à l'accueil

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Are you sure you want to leave the form? Unsaved data will be lost.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir quitter le formulaire ? Les données non enregistrées seront perdues.

en: Okay
fr_FR: OK

en: Are you sure you want to switch forms? Unsaved data will be lost.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir changer de formulaire ? Les données non enregistrées seront perdues.

en: Switch Form
fr_FR: Changer de formulaire

en: Are you sure to duplicate this entry?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer cette entrée ?

en: View Repeater Data
fr_FR: Voir les données du répéteur

en: Entry Details #
fr_FR: Détails de l'entrée #

en: Data Views & Edit
fr_FR: Vues de données & édition

en: View Analytics Report
fr_FR: Voir le rapport d'analyse

en: No Entry Found.
fr_FR: Aucune entrée trouvée.

en: Form Settings
fr_FR: Paramètres du formulaire

en: Conversational Form
fr_FR: Formulaire conversationnel

en: Landing Form
fr_FR: Formulaire d'atterrissage

en: WP Auth
fr_FR: Authentification WP

en: Entries are loading...
fr_FR: Les entrées se chargent...

en: Advance Field Wise Report
fr_FR: Rapport avancé par champ

en: Please select fields to view reports individually
fr_FR: Veuillez sélectionner les champs pour voir les rapports individuellement

en: Thank you for using Bit Form. If you like the plugin, please give us a
fr_FR: Merci d'utiliser Bit Form. Si vous aimez le plugin, veuillez nous donner un

en: review
fr_FR: avis

en: on WordPress.org to help us spread more.
fr_FR: sur WordPress.org pour nous aider à mieux diffuser.

en: Filter Options
fr_FR: Options de filtre

en: All filters below will get entries based on analytics report
fr_FR: Tous les filtres ci-dessous obtiendront des entrées basées sur le rapport d'analyse

en: Filter by Date
fr_FR: Filtrer par date

en: Entry Status
fr_FR: Statut de l'entrée

en: Select Fields for Report:
fr_FR: Sélectionnez les champs pour le rapport :

en: Other Info
fr_FR: Autres informations

en: Total Entry:
fr_FR: Entrée totale :

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Printing...
fr_FR: Impression...

en: Print Report
fr_FR: Imprimer le rapport

en: Welcome to Bit Form
fr_FR: Bienvenue dans Bit Form

en: Thank you for installing Bit Form.
fr_FR: Merci d'avoir installé Bit Form.

en: Modern Form builder and database management  system
fr_FR: Constructeur de formulaires moderne et système de gestion de base de données

en: for Wordpress
fr_FR: pour WordPress

en: Create First Form
fr_FR: Créer le premier formulaire

en: Add More +
fr_FR: Ajouter plus +

en: Country Field available in Pro version of Bit Form.
fr_FR: Le champ Pays est disponible dans la version Pro de Bit Form.

en: You can use either ReCaptcha-V2 or ReCaptcha-V3 in a form. to use ReCaptcha-V2 disable the ReCaptcha-V3 from the Form Settings.
fr_FR: Vous pouvez utiliser soit ReCaptcha-V2 soit ReCaptcha-V3 dans un formulaire. Pour utiliser ReCaptcha-V2, désactivez ReCaptcha-V3 dans les paramètres du formulaire.

en: <p style="font-size: 16px">To use reCaptchav2, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
fr_FR: <p style="font-size: 16px">Pour utiliser reCaptchav2, vous devez définir la clé de site et la clé secrète depuis <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use Turnstile, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
fr_FR: <p style="font-size: 16px">Pour utiliser Turnstile, vous devez définir la clé de site et la clé secrète depuis <a href="

en: <p style="font-size: 16px">To use hCaptcha, you must set Site Key and Secret Key from <a href="
fr_FR: <p style="font-size: 16px">Pour utiliser hCaptcha, vous devez définir la clé de site et la clé secrète depuis <a href="

en: You cannot add more than one
fr_FR: Vous ne pouvez pas en ajouter plus d’un

en: Save Draft Button available in Pro version of Bit Form.
fr_FR: Bouton Enregistrer le brouillon disponible dans la version Pro de Bit Form.

en: You cannot add
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter

en: <p style="font-size: 16px">To use
fr_FR: <p style="font-size: 16px">Pour utiliser

en: Change
fr_FR: Modifier

en: Not Equal
fr_FR: Pas égal

en: Is Null
fr_FR: Est nul

en: Is Not Null
fr_FR: N’est pas nul

en: Contain
fr_FR: Contient

en: Not Contain
fr_FR: Ne contient pas

en: Between
fr_FR: Entre

en: On Click
fr_FR: Au clic

en: Advanced File Upload Field
fr_FR: Champ de téléchargement de fichier avancé

en: PayPal Payment Field
fr_FR: Champ de paiement PayPal

en: Razorpay Payment Field
fr_FR: Champ de paiement Razorpay

en: Stripe Payment Field
fr_FR: Champ de paiement Stripe

en: Mollie Payment Field
fr_FR: Champ de paiement Mollie

en: Default Value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Input Mode
fr_FR: Mode de saisie

en: Read Only
fr_FR: Lecture seule

en: User Unique
fr_FR: Utilisateur unique

en: Input Validation
fr_FR: Validation de la saisie

en: Maximum Option Validation
fr_FR: Validation du nombre maximum d’options

en: Minimum Option Validation
fr_FR: Validation du nombre minimum d’options

en: Option Column
fr_FR: Colonne d’options

en: Other Option
fr_FR: Autre option

en: Search Placeholder Modify
fr_FR: Modification du texte d’espace réservé de recherche

en: Selected Option Image
fr_FR: Image de l’option sélectionnée

en: Showing Selected Option Image
fr_FR: Affichage de l’image de l’option sélectionnée

en: Option Icon/Image
fr_FR: Icône/Image de l’option

en: Showing Icon/Image in option
fr_FR: Affichage de l’icône/image dans l’option

en: Minimum and Maximum Option
fr_FR: Option minimum et maximum

en: Minimum and Maximum Option validation
fr_FR: Validation de l’option minimum et maximum

en: List Height
fr_FR: Hauteur de la liste

en: Option List Height
fr_FR: Hauteur de la liste d’options

en: Detect Country by IP
fr_FR: Détecter le pays par IP

en: Detect Country by Geo Location
fr_FR: Détecter le pays par géolocalisation

en: Multiple Option List
fr_FR: Liste d'options multiples

en: Minimum and Maximum Value
fr_FR: Valeur minimale et maximale

en: Minimum and Maximum Value Validation
fr_FR: Validation des valeurs minimale et maximale

en: Country Not Found Text Modify
fr_FR: Modification du texte « Pays non trouvé »

en: Currency Not Found Text Modify
fr_FR: Modification du texte « Devise non trouvée »

en: Modification of File Select Status
fr_FR: Modification du statut de sélection de fichier

en: Show Max Size
fr_FR: Afficher la taille maximale

en: Individual Style
fr_FR: Style individuel

en: Individual Field Styling
fr_FR: Style individuel des champs

en: Custom Class & Attribute
fr_FR: Classe & attribut personnalisés

en: Custom Classes and Attributes
fr_FR: Classes et attributs personnalisés

en: Custom JS and CSS Editor
fr_FR: Éditeur JS et CSS personnalisé

en: Custom JS and CSS Code Editor
fr_FR: Éditeur de code JS et CSS personnalisé

en: Breakpoint Modification
fr_FR: Modification du point de rupture

en: Breakpoint width size modification
fr_FR: Modification de la largeur du point de rupture

en: Form Width Modification
fr_FR: Modification de la largeur du formulaire

en: Field Clone
fr_FR: Duplication de champ

en: Field Cloning
fr_FR: Duplication des champs

en: Disable Entry Storing
fr_FR: Désactiver l’enregistrement des entrées

en: Capture Google Ads Click
fr_FR: Capture du clic Google Ads

en: Login User
fr_FR: Connexion utilisateur

en: Empty Submission
fr_FR: Soumission vide

en: Allowed IP List
fr_FR: Liste des IP autorisées

en: Blocked IP
fr_FR: IP bloquée

en: Blocked IP List
fr_FR: Liste des IP bloquées

en: Entry Limit
fr_FR: Limite d’entrées

en: Single Entry for each IP
fr_FR: Entrée unique par IP

en: Form Entry Edit
fr_FR: Modification d’entrée de formulaire

en: Honeypot trap
fr_FR: Piège Honeypot

en: Snackbar Message
fr_FR: Message Snackbar

en: Modal Message
fr_FR: Message Modal

en: Rating Icon
fr_FR: Icône d’évaluation

en: Rating Message on Hover
fr_FR: Message d’évaluation au survol

en: Rating Message on Select
fr_FR: Message d’évaluation à la sélection

en: PDF Template
fr_FR: Modèle PDF

en: Custom Theme Feature
fr_FR: Fonctionnalité de thème personnalisé

en: Name is the unique identifier for the field. It is used to reference the field in the form submission data.
fr_FR: Le nom est l’identifiant unique du champ. Il est utilisé pour référencer le champ dans les données de soumission du formulaire.

en: Label is the title of the field that appears above or beside the field. You can show or hide the field label by toggling this option.
fr_FR: Le label est le titre du champ qui apparaît au-dessus ou à côté du champ. Vous pouvez afficher ou masquer le label du champ en activant ou désactivant cette option.

en: Autocomplete allows you to specify what type of automated assistance the browser should provide for filling out the field, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>Learn more</a>
fr_FR: L’autocomplétion vous permet de spécifier le type d’assistance automatisée que le navigateur doit fournir pour remplir le champ, <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Attributes/autocomplete'>En savoir plus</a>

en: Admin Label is the title of the field that will be used as an alternative reference throughout the dashboard. You can toggle this option to use or disable the admin label.
fr_FR: L'étiquette Admin est le titre du champ qui sera utilisé comme référence alternative dans tout le tableau de bord. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour utiliser ou désactiver l'étiquette admin.

en: Subtitle is an optional description that appears under the Field Label. You can show or hide the field subtitle by toggling this option.
fr_FR: Le sous-titre est une description optionnelle qui apparaît sous l'étiquette du champ. Vous pouvez afficher ou masquer le sous-titre du champ en activant ou désactivant cette option.

en: Helper Text is an optional text that appears beneath the field to provide additional information to the user. You can show or hide the helper text by toggling this option.
fr_FR: Le texte d'aide est un texte optionnel qui apparaît sous le champ pour fournir des informations supplémentaires à l'utilisateur. Vous pouvez afficher ou masquer le texte d'aide en activant ou désactivant cette option.

en: Default Value is the initial value that will appear in the field. You can show or hide the default value by toggling this option.
fr_FR: La valeur par défaut est la valeur initiale qui apparaîtra dans le champ. Vous pouvez afficher ou masquer la valeur par défaut en activant ou désactivant cette option.

en: Suggestions allows you to add a custom suggestion list that will display suggestions as the user types in the input field.
fr_FR: Les suggestions vous permettent d'ajouter une liste de suggestions personnalisée qui affichera des propositions au fur et à mesure que l'utilisateur tape dans le champ de saisie.

en: Placeholder is the text that appears inside the field before your user enters their own content. You can show or hide the field placeholder by toggling this option.
fr_FR: Le texte indicatif est le texte qui apparaît à l'intérieur du champ avant que votre utilisateur n'entre son propre contenu. Vous pouvez afficher ou masquer le texte indicatif du champ en activant ou désactivant cette option.

en: This allows browser to display an appropriate virtual keyboard if needed. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>Learn more</a>
fr_FR: Cela permet au navigateur d'afficher un clavier virtuel approprié si nécessaire. <a target='_blank' href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Global_attributes/inputmode'>En savoir plus</a>

en: Input Mask allows you to specify a pattern for the input field, helping users enter data in the correct format.<a target='_blank' href='https://bit-form.com/wp-docs/form-fields/bit-form-input-mask/'>Learn more</a>
fr_FR: Le masque de saisie vous permet de spécifier un modèle pour le champ de saisie, aidant les utilisateurs à entrer les données dans le format correct. <a target='_blank' href='https://bit-form.com/wp-docs/form-fields/bit-form-input-mask/'>En savoir plus</a>

en: Set a regular expression pattern that the input value should match for the field.
fr_FR: Définissez un motif d'expression régulière que la valeur saisie doit respecter pour ce champ.

en: This allows to make the field mandatory for users to fill out before submitting the form. You can toggle this option to use or disable the required.
fr_FR: Cela permet de rendre le champ obligatoire à remplir par les utilisateurs avant de soumettre le formulaire. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour utiliser ou désactiver l'obligation.

en: The hide field feature allows you to hide the field from the user on the form. You can toggle this option to show or hide the field.
fr_FR: La fonction de masquage du champ vous permet de cacher le champ à l'utilisateur sur le formulaire. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour afficher ou masquer le champ.

en: The reverse button feature allows to reverse the clear and undo button. You can toggle this option to reverse clear and undo button.
fr_FR: La fonction de bouton inversé permet d'inverser les boutons effacer et annuler. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour inverser les boutons effacer et annuler.

en: Readonly feature allows you to set a field as read-only, meaning that users will not be able to edit the content of that field. You can toggle this option to enable or disable the setting.
fr_FR: La fonction lecture seule vous permet de définir un champ en lecture seule, ce qui signifie que les utilisateurs ne pourront pas modifier le contenu de ce champ. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour activer ou désactiver ce paramètre.

en: Disabling a field prevents users from interacting with it or entering data. You can toggle this option to enable or disable the field as needed.
fr_FR: Désactiver un champ empêche les utilisateurs d'interagir avec lui ou d'entrer des données. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour activer ou désactiver le champ selon les besoins.

en: Enabling this option will check from the submitted entries whether its value is duplicate.
fr_FR: Activer cette option vérifiera dans les entrées soumises si sa valeur est dupliquée.

en: Enabling this option will check from your WordPress user database whether its value is duplicate.
fr_FR: Activer cette option vérifiera dans votre base de données des utilisateurs WordPress si sa valeur est dupliquée.

en: Stripe provide a variety of themes for the payment form. You can choose the theme that best suits theme your payment form. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">Learn more</a>
fr_FR: Stripe propose une variété de thèmes pour le formulaire de paiement. Vous pouvez choisir le thème qui convient le mieux à votre formulaire de paiement. <a target="_blank" href="https://stripe.com/docs/elements/appearance-api">En savoir plus</a>

en: Stripe provide minimum or maximum amount for different payment method type and currency. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>learn more</a>
fr_FR: Stripe fournit des montants minimum ou maximum pour différents types de méthodes de paiement et devises. <a target='_blank' href='https://stripe.com/docs/currencies#minimum-and-maximum-charge-amounts'>En savoir plus</a>

en: Allows you to preset the language to be used in the hosted payment pages shown to the consumer. This option is Optional. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>learn more</a>
fr_FR: Vous permet de présélectionner la langue à utiliser sur les pages de paiement hébergées affichées au consommateur. Cette option est facultative. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/v2/payments-api/create-payment#:~:text=locale,OPTIONAL,-Allows%20you%20to'>En savoir plus</a>

en: Mollie provide a description for the payment. This option is required. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>learn more</a>. and also you add field value in this description. e.g: This Payment from Name: ${field_key}
fr_FR: Mollie fournit une description pour le paiement. Cette option est obligatoire. <a target='_blank' href='https://docs.mollie.com/reference/create-payment#:~:text=Body%20Params-,description,required,-The%20description%20of'>En savoir plus</a>. et vous pouvez également ajouter la valeur du champ dans cette description. Par exemple : Ce paiement de la part de Nom : ${field_key}

en: You can add or remove Undo button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Undo button.
fr_FR: Vous pouvez ajouter ou supprimer le bouton Annuler du champ de signature. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour ajouter ou supprimer le bouton Annuler.

en: You can add or remove Clear button form Signature Field. You can toggle this option to add or remove the Clear button.
fr_FR: Vous pouvez ajouter ou supprimer le bouton Effacer du champ de signature. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour ajouter ou supprimer le bouton Effacer.

en: This allows to show the rating message on hover. You can toggle this option to show or hide the rating message on hover.
fr_FR: Cela permet d’afficher le message d’évaluation au survol. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour afficher ou masquer le message d’évaluation au survol.

en: This allows to show the rating message on rating selected. You can toggle this option to show or hide the rating message on rating selected.
fr_FR: Cela permet d’afficher le message d’évaluation lors de la sélection d’une note. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour afficher ou masquer le message d’évaluation lors de la sélection d’une note.

en: By enabling this feature, you will enable to select multiple image.
fr_FR: En activant cette fonctionnalité, vous pourrez sélectionner plusieurs images.

en: By enabling this feature, you will be hide image label.
fr_FR: En activant cette fonctionnalité, vous masquerez le label de l’image.

en: This allows to show the header icon. You can toggle this option to show or hide the header icon.
fr_FR: Cela permet d’afficher l’icône d’en-tête. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour afficher ou masquer l’icône d’en-tête.

en: This allows to show the stem button settings. You can toggle this option to show or hide the stem button settings.
fr_FR: Cela permet d’afficher les paramètres du bouton tige. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour afficher ou masquer les paramètres du bouton tige.

en: This allows to show the step label. You can toggle this option to show or hide the step label.
fr_FR: Cela permet d’afficher le label de l’étape. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour afficher ou masquer le label de l’étape.

en: This allows to show the step subtitle. You can toggle this option to show or hide the step subtitle.
fr_FR: Cela permet d’afficher le sous-titre de l’étape. Vous pouvez activer ou désactiver cette option pour afficher ou masquer le sous-titre de l’étape.

en: Container Class allows you to add custom CSS classes to the field container. You can use this to apply custom styles to the field wrapper.
fr_FR: La classe du conteneur vous permet d’ajouter des classes CSS personnalisées au conteneur du champ. Vous pouvez l’utiliser pour appliquer des styles personnalisés à l’encapsuleur du champ.

en: Allow only one entry for each IP address.
fr_FR: Autoriser une seule entrée par adresse IP.

en: Allow only logged in users to submit the form.
fr_FR: Autoriser uniquement les utilisateurs connectés à soumettre le formulaire.

en: This will prevent empty form submission.
fr_FR: Cela empêchera la soumission d’un formulaire vide.

en: This will validate the field when the user leaves the field.
fr_FR: Cela validera le champ lorsque l’utilisateur quittera le champ.

en: This will disable storing the user entry in the database.
fr_FR: Cela désactivera l’enregistrement de l’entrée utilisateur dans la base de données.

en: This will enable reCAPTCHA v3.
fr_FR: Cela activera reCAPTCHA v3.

en: This will limit the number of entries.
fr_FR: Cela limitera le nombre d’entrées.

en: this will limit the form submission for specific period.
fr_FR: Cela limitera la soumission du formulaire pour une période spécifique.

en: This will block the specific IP address from submitting the form.
fr_FR: Cela bloquera l’adresse IP spécifique pour l’envoi du formulaire.

en: This will allow the specific IP address to submit the form.
fr_FR: Cela permettra à l'adresse IP spécifique de soumettre le formulaire.

en: This will enable Google Ads conversion tracking.
fr_FR: Cela activera le suivi des conversions Google Ads.

en: How to Configure Confirmation Message/Redirect page
fr_FR: Comment configurer le message de confirmation / la page de redirection

en: How to Configure Conditional Logic
fr_FR: Comment configurer la logique conditionnelle

en: How to enable Conversational Form
fr_FR: Comment activer le formulaire conversationnel

en: How to Setup Integrations
fr_FR: Comment configurer les intégrations

en: How to Configure Email Templates
fr_FR: Comment configurer les modèles d'e-mails

en: How to Setup ACF integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration ACF

en: How to Setup ActiveCampaign integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration ActiveCampaign

en: How to Setup Acumbamail integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration Acumbamail

en: How to Setup Autonami integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration Autonami

en: How to Setup Dropbox integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration Dropbox

en: How to Setup Elastic Email Integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration Elastic Email

en: How to Setup Encharge integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration Encharge

en: How to Setup Fluent-CRM integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration Fluent-CRM

en: How to Setup Google Sheets integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration Google Sheets

en: How to Setup Integrately integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration Integrately

en: How to Setup Integromat integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration Integromat

en: How to Setup MailChamp integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration MailChamp

en: How to Setup MailPoet integration
fr_FR: Comment configurer l'intégration MailPoet

en: How to Setup MailerLite integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration MailerLite

en: How to Setup MetaBox integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration MetaBox

en: How to Setup Pabbly integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Pabbly

en: How to Setup Pods integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Pods

en: How to Setup Brevo(SendinBlue) integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Brevo (SendinBlue)

en: How to Setup Telegram integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Telegram

en: How to Setup WooCommerce integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration WooCommerce

en: How to Setup Zapier integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zapier

en: How to Setup Zoho Analytics integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Analytics

en: How to Setup Zoho Bigin integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Bigin

en: How to Setup Zoho Campaigns integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Campaigns

en: How to Setup Zoho Creator integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Creator

en: How to Setup Zoho-CRM integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho-CRM

en: How to Setup Zoho Desk integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Desk

en: How to Setup Zoho Flow integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Flow

en: How to Setup Zoho Mail integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Mail

en: How to Setup Zoho Marketing Hub integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Marketing Hub

en: How to Setup Zoho Projects integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Projects

en: How to Setup Zoho Recruit integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Recruit

en: How to Setup Zoho Sheet integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Sheet

en: How to Setup Zoho Sign integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Sign

en: How to Setup Zoho Work Drive integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Zoho Work Drive

en: How to Configure Double Opt-In
fr_FR: Comment configurer la double confirmation

en: How to Configure Form Abandonment
fr_FR: Comment configurer l’abandon de formulaire

en: How to Configure PDF Template
fr_FR: Comment configurer le modèle PDF

en: How to Setup FlowMattic integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration FlowMattic

en: How to Setup AutomatorWP integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration AutomatorWP

en: How to Setup Uncanny Automator integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Uncanny Automator

en: How to Setup Automate Hub by Sperse.IO integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Automate Hub par Sperse.IO

en: How to Setup Thrive Automator integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Thrive Automator

en: How to Setup WP Webhooks integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration WP Webhooks

en: How to Setup Advanced Form Integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration avancée de formulaire

en: How to Setup IFTTT integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration IFTTT

en: How to Setup n8n.io integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration n8n.io

en: How to Setup Sure Triggers integration
fr_FR: Comment configurer l’intégration Sure Triggers

en: How to Configure WP User Registration
fr_FR: Comment configurer l’enregistrement utilisateur WP

en: Allow Only logged in users to view all entries
fr_FR: Autoriser uniquement les utilisateurs connectés à voir toutes les entrées

en: Allow logged in users to edit form entries
fr_FR: Autoriser les utilisateurs connectés à modifier les entrées du formulaire

en: Allow to Configure Global Validation Message
fr_FR: Permettre de configurer le message de validation global

en: How to add Custom CSS/JS
fr_FR: Comment ajouter du CSS/JS personnalisé
