better-wp-security - en to fr translation catalogue (301 entries)

en: Settings Saved
fr: Options sauvegardées

en: Ban Users Options
fr: Options des utilisateurs bannis

en: Ban User Options
fr: Options des utilisateurs bannis

en: List below the addresses of users you would like to ban from your site.
fr: Listez ci-dessous les adresses des utilisateurs que vous voudriez bannir de votre site.

en: Enable Ban Users
fr: Activer les utilisateurs bannis

en: On
fr: Activé

en: Off
fr: Désactivé

en: User List
fr: Liste des utilisateurs

en: You may ban users by individual IP address, IP address range, or hostname.
fr: Vous pouvez bannir des utilisateurs par leur adresse IP, par une plage d'adresse IP ou par un nom d'hôte.

en: Individual IP addesses must be in IPV4 standard format (i.e. ###.###.###.###). Wildcards (*) are allowed to specify a range of ip addresses.
fr: Les adresses IP indivudelles doivent être confome au standard IPv4 (ex. ###.###.###.###). Les jokers (*) sont autorisés pour spécifier une plage d'adresse.

en: IP Address ranges may also be specified using the format ###.###.###.### - ###.###.###.###. Wildcards cannot be used in addresses specified like this.
fr: Les plages d'adresses IP peuvent également être spécifiées par le format ###.###.###.### - ###.###.###.###. Les jokers ne peuvent pas être utilisés dans ce cas.

en: Hostnames may be specified individually do NOT include slashes (/), http://, or any other extra information.
fr: Les noms d'hôte peuvent être spécifiés de manière individuelle, sans utiliser de slashes(/), http://, ou autre information supplémentaire.

en: Lookup IP Address.
fr: Faire un lookup d'une adresse IP.

en: Enter only 1 IP address per line.
fr: Entrez 1 adresse IP par ligne

en: You may NOT ban your own IP address
fr: Vous NE DEVEZ pas bannir votre propre adresse IP.

en: save
fr: sauver

en: Unable to update htaccess rules
fr: Impossible de mettre à jour les règles htaccess

en: .htaccess Protection
fr: Protection .htaccess

en: htaccess Protection
fr: Protection htaccess

en: Protect .htaccess
fr: Protéger .htaccess

en: Add extra protection to the .htaccess file.
fr: Ajoute des protections supplémentaires au fichier .htaccess.

en: Protect Readme.html
fr: Protéger Readme.html

en: Remove access to
fr: Retire l'accès au fichier

en: which can give away your Wordpress version.
fr: qui peut contenir la version de Wordpress utilisée.

en: Protect Wordpress installer script
fr: Protéger le script d'installation Wordpress

en: Protect wp-config.php
fr: Protéger wp-config.php

en: Prevents access to the wp-config.php file
fr: Empêche l'accès au fichier wp-config.php

en: Disable directory browsing
fr: Désactiver l'affichage du contenu des répertoires

en: Prevents users from seeing a list of files in a directory when no index file is present
fr: Empêche les utilisateurs de voir la liste des fichiers contenus dans un répertoire lorsqu'il n'existe pas de fichier index.

en: Filter Request Methods
fr: Filtrer les méthodes de requêtes

en: Filter out hits with the head, trace, delete, or track request methods.
fr: Elimine les requêtes de type head, trace, delete ou track.

en: Filter suspicious query strings
fr: Filtrer les requêtes douteuses

en: Filter out suspicious query strings in the URL.
fr: Elimine les requêtes douteuses présentes dans l'URL.

en: Warning: Better WP Security cannot write to your <em>.htaccess</em> file. You must fix this error before continuing.
fr: Attention: Better WP Security ne peut pas mettre à jour votre fichier <em>.htaccess</em>. Corrigez cette erreur avant de poursuivre.

en:  already exists. Please try again
fr: existe déjà. Veuillez réessayer

en:  is not a valid username. Please try again
fr: n'est pas un nom valide. Veuillez réessayer

en: username changed
fr: nom changé

en: Admin User
fr: Utilisateur Admin

en: Rename Admin User
fr: Renommage de l'utilisateur Admin

en: Select a new name to use instead of <em>admin</em>
fr: Sélectionnez un nouveau nom à utiliser en lieu et place de <em>admin</em>

en: Username:
fr: Utilisateur:

en: Congratulations, the <em>admin</em> user has already been removed. You do not need to take further action on this page.
fr: Félicitations, l'utilisateur <em>admin</em> a été renommé. Il n'y a pas d'autres actions à effectuer sur cette page.

en: <strong>You MUST enter a valid date for start time.
fr: <strong>Vous DEVEZ rentrer un date de début valide

en: <strong>You MUST enter a valid date for end time.
fr: <strong>Vous DEVEZ rentrer un date de fin valide

en: Away Options
fr: Options Absence

en: Away Mode Options
fr: Options du Mode Absence

en: As many of us update our sites on a general schedule it is not always necessary to permit site access all of the time. The options below will disable the backend of the site for the specified period.
fr: Comme nous générons du contenu pour nos sites pendant une période horaire assez fixe, il n'est pas nécessaire que celui-ci soit accessible à toute heure. Les options ci-dessous permettent de limiter l'accès à l'espace d'administration pour une période donnée.

en: Please note that according to your
fr: Notez que selon les

en: Wordpress timezone settings
fr: Paramètres de fuseau horaire Wordpress

en: your local time is
fr: votre date locale est

en: If this is incorrect please correct it on the
fr: Si ce réglage est incorrect, veuillez le corriger dans les

en: Wordpress general settings page
fr: Réglages généraux de Wordpress

en: by setting the appropriate time zone. Failure to do so may result in unintended lockouts.
fr: en chosissant le fuseau horaire correct. Ne pas prendre en compte ce détail déboucherait sur des incohérences horaires et des blocages indésirables.

en: Enable Away Mode
fr: Activer le Mode Absence

en: Type of Restriction
fr: Type de Restriction

en: Daily
fr: Journalier

en: One Time
fr: Unique

en: Selecting <em>"One Time"</em> will lock out the backend of your site from the start date and time to the end date and time. Selecting <em>"Daily"</em> will ignore the start and and dates and will disable your site backend from the start time to the end time.
fr: Sélectionner <em>"Unique"</em> interdira l'accès à l'espace d'administration entre les dates et heures données par le début de plage et la fin de plage. Sélectionner <em>"Journalier"</em> ignorera les dates mais se basera uniquement sur les heures de début et de fin choisies.

en: Start Date and Time
fr: Début de plage

en: Select the date and time at which access to the backend of this site will be disabled. Note that if <em>"Daily"</em> mode is selected the date will be ignored and access will be banned each day at the specified time.
fr: Rentrez la date et heure de début de blocage de l'espace d'administration de Worpdress. Notez que si le mode <em>"Journalier"</em> est sélectionné, la date sera ignorée et l'accès sera restreint à partir de l'heure choisie.

en: End Date and Time
fr: Fin de plage

en: Select the date and time at which access to the backend of this site will be restored. Note that if <em>"Daily"</em> mode is selected the date will be ignored and access will be restored each day at the specified time.
fr: Rentrez la date et heure de fin de blocage de l'espace d'administration de Worpdress. Notez que si le mode <em>"Journalier"</em> est sélectionné, la date sera ignorée et l'accès sera autorisé à partir de l'heure choisie.

en: Access time rules.
fr: Horaires d'accès.

en: every day
fr: tous les jours

en: The backend (administrative section) of this site will be unavailable
fr: L'espace d'administration de ce site sera inaccessible

en: from
fr: de

en: until
fr: à

en: Hide Backend Options
fr: Cacher l'espace admin - Options

en: The options below allow you to "hide" the backed of Wordpress replacing known URLs of important areas with ones of your choosing. This is useful if slowing bots and keeping away other nosy users especially on closed or private systems.
fr: Les options ci-dessous vous permettrons de "cacher" l'espace d'administration de Wordpress, en remplacant les URLs sensibles par ceux de votre choix. Cela peut être utile pour contrecarrer les tentatives de scans par des robots ou des utilisateurs mal intentionnés.

en: Enable Hide Backend
fr: Activer Cacher l'espace admin

en: Login Slug
fr: Nouvelle URL d'authentification

en: Login URL:
fr: URL de l'authentification

en: Register Slug
fr: Nouvelle URL d'inscription

en: Register URL:
fr: URL de l'enregistrement:

en: Admin Slug
fr: Nouvelle URL de l'administration

en: Admin URL:
fr: URL d'Administration:

en: System Status
fr: Etat Système

en: Better WP Security System Status
fr: Better WP Security Etat Système

en: System Information
fr: Informations Système

en: User Information
fr: Informations Utilisateur

en: Public IP Address
fr: Adresse IP publique

en: Get more information on this address
fr: Plus d'informations sur cette adresse

en: File System Information
fr: Informations sur les fichiers

en: Website Root Folder
fr: Répertoire racine du site web

en: Document Root Path
fr: Chemin local du répertoire racine

en: Yes
fr: Oui

en: No. Better WP Security will be severely limited in it's ability to secure your site
fr: Non. Les capacités de Better WP Security à protéger votre site seront fortement diminuées.

en: .htaccess File is Writable
fr: Le fichier .htaccess est accessible en écriture

en: wp-config.php File is Writable
fr: le fichier wp-config.php est accessible en écriture

en: No. Better WP Security will be limited in it's ability to secure your site
fr: Non. Les capacités de Better WP Security à protéger votre site seront diminuées.

en: Content directory can be renamed
fr: Le répertoire Content peut être renommé

en: Database Information
fr: Informations sur la base de données

en: MySQL Database Version
fr: Version base MySQL

en: MySQL Client Version
fr: Version Client MySQL

en: Database Host
fr: Hôte de la base de données

en: Database Name
fr: Nom de la base de données

en: Database User
fr: Utilisateur Base de données

en: Not Set
fr: Non réglé

en: SQL Mode
fr: Mode SQL

en: Server Information
fr: Informations sur le serveur

en: Server / Website IP Address
fr: Adresse IP Serveur / Site Web

en: Server Type
fr: Type Serveur

en: Operating System
fr: Système d'Exploitation

en: Browser Compression Supported
fr: Méthodes de compression supportées

en: PHP Information
fr: Informations PHP

en: Seconds
fr: Secondes

en: No
fr: Non

en: Wordpress Configuration
fr: Configuration Wordpress

en: Multisite is enabled
fr: Multisite est activé

en: Multisite is NOT enabled
fr: Multisite N'EST PAS activé

en: Enabled
fr: Activé

en: WARNING! Permalinks are NOT Enabled. Permalinks MUST be enabled for Better WP Security to function correctly
fr: ATTENTION ! Les permaliens ne sont pas activés. Les permaliens doivent être activés pour que le plugin fonctionne correctement

en: WP Permalink Structure
fr: Structure des permaliens Wordpress

en: Current .htaccess Contents
fr: Contenu du fichier .htaccess

en: Support
fr: Support technique

en: Please visit the
fr: Rendez-vous sur le site du plugin

en: homepage for support and change-log
fr: pour le support technique et la liste des améliorations

en: Intrusion Detection
fr: Détection Intrusions

en: Detect 404s
fr: Détection des erreurs 404

en: Use the options below to enable 404 detection.
fr: Utilisez les options ci-dessous pour activer la détection des erreurs 404

en: Enable 404 Detection
fr: Activer la détection 404

en: Enable Email Notifications.
fr: Activer la notification par courriel.

en: Enabling this feature will trigger an email to be sent to the website administrator whenever a host or user is locked out of the system.
fr: Activer cette option permettra l'envoi d'un courriel à l'administrateur du site lorqu'un hôte ou un utilisateur sera bloqué par le système.

en: Active Lockouts
fr: Blocages actuels

en: Select a host and click remove to release the lockout and allow them to log into the system.
fr: Sélectionner un host et cliquez sur <em>Annuler le blocage</em> pour supprimer le blocage.

en: Expires in
fr: Expire dans

en: Release Selected Lockouts
fr: Annuler le blocage

en: There are no hosts currently locked out.
fr: Pas de blocages actuellement.

en: Old Data Has Been Cleared From The Database
fr: Les données périmées ont été effacées de votre base

en: Clean Database
fr: Nettoyage de la base de données

en: Old Data
fr: Données périmées

en: Below is old security data still in your Wordpress database. Data is considered old when the lockout has expired or the attempt will no longer be used to generate a lockout.
fr: Ci-dessous sont affichées les données de sécurité périmées présente dans votre base Wordpress. Une donnée est considérée comme périmée lorsque un blocage a expiré ou qu'une tentative d'authentification n'est plus considérée comme pouvant provoquer un blocage.

en: This data is not automatically deleted so that it may be used for analysis. You may delete this data with the form below. To see the actual data you will need to access your database directly.
fr: Ces données ne sont pas automatiquement supprimées. Ainsi, vous pouvez les utiliser à des fins d'analyse. Vous pouvez utiliser le formulaire ci-dessous pour les effacer définitivement. Les données actuelles sont visualisable en accédant directement à votre base de données (par phpmyadmin par exemple).

en: Check the box next to the data you would like to clear and then press the "Remove Old Data" button.
fr: Cochez les cases correspondantes aux données que vous désirez supprimer puis cliquez sur le bouton "Effacer les données périmées".

en: Your database contains
fr: Votre base de données contient

en: 404 (page not found) errors.
fr: erreurs 404 (page non trouvée).

en: bad login attempts.
fr: mauvaises authentifications

en: old lockouts.
fr: blocages périmés.

en: Remove Old Data
fr: Effacer les données périmées

en: directory successfully changed.
fr: nom du répertoire changé avec succès

en: Content Directory
fr: Répertoire wp-content

en: Change Content Directory
fr: Renommage du répertoire wp-content

en: Select a new name for the content directory.
fr: Choisissez un nouveau nom pour le répertoire wp-content.

en: NOTICE: Use this only on new installs. Using this on sites with existing content will break links!
fr: NOTA : utilisez cette option uniquement pour une nouvelle installation. Dans le cas de sites déjà existants, des liens seront brisés !

en: Directory Name:
fr: Nom du dossier:

en: Warning: Better WP Security cannot write to your <em>wp-config.php</em> file. You must fix this error before continuing.
fr: Attention: Better WP Security ne peut pas mettre à jour votre fichier <em>wp-config.php</em>. Veuillez corriger cette erreur avant de continuer.

en: The directory has been changed please reload this page if you wish to change it again.
fr: Le répertoire a été changé. Veuillez recharger cette page si vous désirer changer le nom à nouveau.

en: Security Tweaks
fr: Optimisation sécurité

en: tweaks Options
fr: Options de sécurité

en: Header Tweaks
fr: Optimisation de l'en-tête

en: Remove Wordpress Generator Meta Tag
fr: Eliminer la balise Meta Wordpress Generator

en: Removes the
fr: Supprime la balise

en: meta tag from your sites header. This process hides version information from a potential attacker making it more difficult to determine vulnerabilities.
fr: de l'entête de votre site. Cette option vous permet de cacher la version de Wordpress utilisée, ce qui rendra plus difficile la détermination des vulnérabilités du système.

en: Remove
fr: Eliminer l'entête

en: header
fr: .

en: Removes the Windows Live Writer header. This is not needed if you do not use Windows Live Writer.
fr: Supprime l'entête Windows Live Writer. Optionnel si vous n'utilisez pas Windows Live Writer.

en: Removes the RSD (Really Simple Discovery) header. If you don't integrate your blog with external XML-RPC services such as Flickr then the "RSD" function is pretty much useless to you.
fr: Supprime l'entête RSD (Really Simple Discovery). Si vous n'intégrez pas dans votre blog des services XML-RPC externes, comme Flickr, cette option n'est pas indispensable.

en: Dashboard Tweaks
fr: Optimisation du Tableau de Bord

en: Hide Theme Update Notifications
fr: Cacher les notifications de mise à jour du thème

en: Hides theme update notifications from users who cannot update themes. Please note that this only makes a difference in multi-site installations.
fr: Cache les notifications de mise à jour de thèmes aux utilisateurs qui ne sont pas autorisés à effectuer des mises à jour. Notez que cette option est valable uniquement sur des installations multi-sites.

en: Hide Plugin Update Notifications
fr: Cacher les notifications de mise à jour de plugins

en: Hides plugin update notifications from users who cannot update themes. Please note that this only makes a difference in multi-site installations.
fr: Cache les notifications de mise à jour de plugins aux utilisateurs qui ne sont pas autorisés à effectuer des mises à jour. Notez que cette option est valable uniquement sur des installations multi-sites.

en: Hide Core Update Notifications
fr: Cacher les notifications de mise à jour du système

en: Hides core update notifications from users who cannot update themes. Please note that this only makes a difference in multi-site installations.
fr: Cache les notifications de mise à jour du système aux utilisateurs qui ne sont pas autorisés à effectuer des mises à jour. Notez que cette option est valable uniquement sur des installations multi-sites.

en: Strong Password Tweaks
fr: Optimisation des mots de passe complexes

en: Enable strong password enforcement
fr: Activer l'utilisation des mots de passe complexes

en: Enforce strong passwords for all users with at least the role specified below.
fr: Oblige tous les utilisateurs ayant au minimum le rôle ci-dessous à choisir un mot de passe complexe.

en: Strong Password Role
fr: Rôle minimum

en: Minimum role at which a user must choose a strong password. For more information on Wordpress roles and capabilities please see
fr: Rôle minimal avec lequel les utilisateurs seont obligés de choisir un mot de passe complexe. Pour plus d'informations sur les rôles et leur capacités respectives, visitez

en: Other Tweaks
fr: Autres Optimisations

en: Remove Wordpress Login Error Messages
fr: Supprimer les erreurs d'authentification de Wordpress

en: Prevents error messages from being displayed to a user upon a failed login attempt.
fr: Empêche les messages d'erreur d'être affichés lors d'une tentative d'authentification infructueuse.

en: Display random version number to all non-administrative users
fr: Afficher un numéro de version aléatoire aux utilisateurs non-administrateurs

en: Displays a random version number to non-administrator users in all places where version number must be used and removes the version completely from where it can.
fr: Affiche un numéro de version aléatoire en lieu et place de la véritable version aux endroits ou il ne peut être supprimé définitivement. Ce numéro aléatoire ne sera visible que par les utilisateurs non-administrateurs.

en: Prevent long URL strings.
fr: Limiter les longues URL

en: Limits the number of characters that can be sent in the URL. Hackers often take advantage of long URLs to try to inject information into your database.
fr: Limite le nombre de caractères pouvant être envoyés via l'URL. La plupart des personnes mal intentionnées utilisent les longues URL pour injecter des informations dans les bases de données.

en: Turn of file editor in Wordpress Back-end.
fr: Désactiver l'éditeur de fichier de l'espace d'administration

en: Disables the file editor for plugins and themes requiring users to have access to the file system to modify files.
fr: Désactive l'éditeur de fichiers pour les thèmes et les extensions, imposant les utilisateurs d'avoir accès directement au système de fichiers pour les modifier.

en: SSL Tweaks
fr: Optimisation SSL

en: WARNING: You're server MUST support SSL to use this feature. Using this feature without SSL support will cause the backend of your site to become unavailable.
fr: ATTENTION: Votre serveur DOIT supporter SSL pour utiliser cette fonctionnalité. L'utiliser sans le support SSL rendra votre espace d'administration inaccessible.

en: Enforce SSL
fr: Renforcer SSL

en: Could not create table.
fr: Ne peut pas créer une table

en: Could not copy table.
fr: Ne peut pas copier la table.

en: Could not update prefix refences in options table.
fr: Ne peut pas mettre à jour la valeur du préfixe dans la table options.

en: Could not update prefix refences in usermeta table.
fr: Ne peut pas mettre à jour la valeur du préfixe dans la table usermeta

en: Could not drop table.
fr: Ne peut pas effacer la table.

en: Database Prefix Changed.
fr: Préfixe de table changé dans la base de données.

en: Database Prefix
fr: Préfixe BDD

en: Use the form below to change the table prefix for your Wordpress Database.
fr: Utilisez le formulaire ci-dessous pour changer le préfixe des tables dans votre base de données Wordpress

en: WARNING: BACKUP YOUR DATABASE BEFORE USING THIS TOOL!
fr: ATTENTION : EFFECTUEZ UNE SAUVEGARDE DE VOTRE BASE AVANT TOUTE UTILISATION !

en: Your database is using the default table prefix
fr: Votre base de données utilise le préfixe de table par défaut

en: You should change this.
fr: Vous devriez le changer.

en: Your current database table prefix is
fr: Le préfixe de table actuellement utilisé est

en: Press the button below to generate a random database prefix value and update all of your tables accordingly.
fr: Cliquez sur le bouton ci-dessous pour générer un préfixe aléatoire et mettre à jour vos tables avec celui-ci.

en: Change Database Table Prefix
fr: Changer le préfixe des tables

en: Please Donate
fr: Contributions

en: If you find this plugin useful please consider a small donation.
fr: Si vous trouvez cette extension utile, vous pouvez songer à une petite contribution !

en: PayPal - The safer, easier way to pay online!
fr: PayPal - La méthode la plus sûre et la plus simple pour payer en ligne !

en: Users who have made a donation will receive priority for both support and feature requests.
fr: Les utilisateurs ayant effecuté un don auront un accès prioritaire au support et aux nouvelles fonctionnalités.

en: <strong>Max Login Attempts Per Host</strong> MUST be a positive integer.
fr: <strong>Le seuil de verrouillage par hôte</strong> DOIT être un entier positif.

en: <strong>Max Login Attempts Per User</strong> MUST be a positive integer.
fr: <strong>Le seuil de verrouillage par utilisateur</strong> DOIT être un entier positif.

en: <strong>Login Time Period (minutes)</strong> MUST be a positive integer.
fr: Le <strong>Temps d'observation (minutes)</strong> DOIT être un entier positif.

en: <strong>Lockout Time Period (minutes)</strong> MUST be a positive integer.
fr: La <strong>Période de verrouillage (minutes)</strong> DOIT être un entier positif.

en: Limit Logins Options
fr: Options des Comptes

en: Set options below to limit the number of bad login attempts. Once this limit is reached, the host or computer attempting to login will be banned from the site for the specified "lockout length" period.
fr: Utilisez les options ci-dessous pour limiter le nombre d'échecs de tentatives de connexion. Une fois cette limite atteinte, l'hôte ou l'ordinateur essayant de se connecter se verra refuser toute nouvelle tentative pendant un laps de temps défini par le paramètre "durée de verrouillage".

en: Enable Limit Bad Login Attempts
fr: Activer le verrouillage

en: Max Login Attempts Per Host
fr: Seuil de verrouillage par hôte

en: The number of login attempts a user has before their host or computer is locked out of the system.
fr: Correspond au nombre maximal d'authentification infructueuses avant verrouillage de l'hôte.

en: Max Login Attempts Per User
fr: Seuil de verrouillage par utilisateur

en: The number of login attempts a user has before their username is locked out of the system.
fr: Correspond au nombre maximal d'authentification infructueuses avant verrouillage de l'utilisateur.

en: Login Time Period (minutes)
fr: Temps d'observation (minutes)

en: The number of minutes in which bad logins should be remembered.
fr: La période pendant laquelle les tentatives infructueuses sont gardées.

en: Lockout Time Period (minutes)
fr: Période de verrouillage (minutes)

en: The length of time a host or computer will be banned from this site after hitting the limit of bad logins.
fr: Période pendant laquelle un hôte ou ordinateur n'aura pas le droit de s'authentifier après avoir atteint la limite des authentifications infructueuses.

en: Deny All Site Access To Locked Out Hosts.
fr: Interdire l'accès total aux hôtes verrouillés

en: If the host is locked out it will be completely banned from the site and unable to access either content or the backend for the duration of the logout.
fr: Si un hôte est verrouillé, activer cette option l'empêchera d'accéder à l'espace d'administration ET au site lui-même pendant la durée de blocage.

en: Select a host or computer and click remove to release the lockout and allow them to log into the system.
fr: Sélectionnez un hôte/utilisateur et cliquez sur Annuler le blocage pour annuler le blocage et permettre à nouveau l'authentification de l'hôte/utilisateur.

en: Locked Out Hosts
fr: Hosts bloqués

en: Locked Out Users
fr: Utilisateurs bloqués

en: Expires in:
fr: Expire dans:

en: error
fr: erreur

en: Due to changes in the latest Better WP Security release you must update your
fr: Du a des changement dans la dernière version de Better WP Security, vous dever mettre à jour votre

en: Better WP Security settings.
fr: options Better WP Security.

en: A computer
fr: Un ordinateur

en: has been locked out of the Wordpress site at
fr: a été bloqué par le site Wordpress a

en: due to too attempts to open a page that doesn't exist. You may login to the site to manually release the lock if necessary.
fr: à cause de trop nombreuses tentatives d'ouverture d'une page inexistante. Vous pouvez vous connecter au site pour supprimer ce blocage si nécessaire.

en: Site Lockout Notification
fr: Notification de blocage Wordpress

en: A Wordpress user
fr: Un utilisateur Wordpress

en: due to too many failed login attempts. You may login to the site to manually release the lock if necessary.
fr: à cause de trop nombreuses tentatives d'authentification infructueuses. Vous pouvez vous connecter au site pour supprimer ce blocage si nécessaire.

en: <strong>ERROR</strong>: You MUST Choose a password that rates at least <em>Strong</em> on the meter. Your setting have NOT been saved.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Vous DEVEZ choisir un mot de passe avec une complexité notée <em>Forte</em> par l'indicateur. Vos réglages N'ONT PAS été sauvés.

en: You have renamed the wp-content directory of your site.
fr: Vous avez renommé le répertoire wp-content de votre site.

en: You should rename the wp-content directory of your site.
fr: Vous devriez renommer le répertoire wp-content de votre site.

en: Click here to do so
fr: Cliquez ici pour le renommer

en: You are not allowing users to edit theme and plugin files from the Wordpress backend.
fr: Vous n'autorisez pas les utilisateurs à éditer les fichiers des thèmes et extensions depuis le panneau d'administration de Wordpress.

en: You are allowing users to edit theme and plugin files from the Wordpress backend.
fr: Vous autorisez les utilisateurs à éditer les fichiers des thèmes et extensions depuis le panneau d'administration de Wordpress.

en: Click here to fix this
fr: Cliquez ici pour corriger le problème

en: You are requiring a secure connection for logins and the admin area.
fr: Vous demandez une connexion sécurisée pour l'authentification ou l'accès au panneau d'administration.

en: You are not requiring a secure connection for logins or for the admin area.
fr: Vous ne demandez pas une connexion sécurisée pour l'authentification ou l'accès au panneau d'administration.

en: Your site is secured from attacks by XSS.
fr: Votre site est sécurisé face aux attaques XSS.

en: Your site is still vulnerable to some XSS attacks.
fr: Votre site est vulnérable aux attaques XSS.

en: Version information is obscured to all non admin users.
fr: Les informations de version sont cachées aux non-administrateurs.

en: Users may still be able to get version information from various plugins and themes.
fr: Les utilisateurs peuvent toujours obtenir les informations de versions des thèmes et extensions installées.

en: Your installation does not accept long URLs.
fr: Votre installation n'accepte pas les URLs de grande longueur.

en: Your installation accepts long (over 255 character) URLS. This can lead to vulnerabilities.
fr: Votre installation accepte les URLs de plus de 255 caractères. Cela peut déboucher sur des vulnérabilités.

en: No error messages are displayed on failed login.
fr: Les messages d'erreurs ne sont pas affichés lors d'une mauvaise authentification

en: Error messages are displayed to users on failed login.
fr: Les messages d'erreur sont affichés lors d'une authentification infructueuse

en: Click here to remove them
fr: Cliquez ici pour les supprimer

en: Non-administrators cannot see available updates.
fr: Les non-administrateurs ne peuvent pas voir les mises à jour disponibles.

en: Non-administrators can see some updates.
fr: Les non-administrateurs peuvent voir certaines mises à jour disponibles.

en: Click here to fully fix it
fr: Cliquez ici pour corriger le problème

en: Non-administrators can see all updates.
fr: Les non-administrateurs peuvent voir toutes les mises à jour disponibles.

en: Click here to fix it
fr: Cliquez ici pour corriger le problème

en: Your Wordpress header is revealing as little information as possible.
fr: L'entête du site Wordpress ne montre que le strict nécessaire.

en: Your Wordpress header is still revealing some information to users.
fr: L'entête du site Wordpress montre encore trop d'informations aux utilisateurs.

en: Your Wordpress header is showing too much information to users.
fr: L'entête du site Wordpress montre beaucoup trop d'informations aux utilisateurs.

en: You are enforcing strong passwords for all users
fr: Vous imposez les mots de passe complexes à tous les utilisateurs

en: You are enforcing strong passwords, but not for all users.
fr: Vous imposez les mots de passe complexes, mais pas pour tous les utilisateurs.

en: Click here to fix
fr: Cliquez ici pour corriger le problème

en: You are not enforcing strong passwords.
fr: Vous n'imposez pas les mots de passe complexes.

en: Click here to enforce strong passwords.
fr: Cliquez ici pour l'imposer

en: Your Wordpress admin area is hidden.
fr: L'space d'administration est caché.

en: Your Wordpress admin area  file is NOT hidden.
fr: L'espace d'administration N'EST PAS caché.

en: Click here to secure it
fr: Cliquez ici pour le sécuriser

en: Your table prefix should not be <em>wp_</em>.
fr: Le préfixe des tables de la base de données ne devrait pas être <em>wp_</em>.

en: Click here to change it
fr: Cliquez ici pour le changer

en: Your table prefix is
fr: Le préfixe des tables de la base de données est

en: The <em>admin</em> user still exists.
fr: L'utilisateur <em>admin</em>existe toujours

en: Click here to rename it
fr: Cliquez ici pour le renommer

en: The <em>admin</em> user has been removed.
fr: L'utilisateur <em>admin</em> a été supprimé.

en: Your .htaccess file is fully secured.
fr: Votre fichier .htaccess est entièrement sécurisé.

en: Your .htaccess file is partially secured.
fr: Votre fichier .htaccess est partiellement sécurisé.

en: Click here to fully secure it
fr: Cliquez ici pour le sécuriser entièrement

en: Your .htaccess file is NOT secured.
fr: Votre fichier .htaccess N'EST PAS sécurisé.

en: Your site is not vulnerable to brute force attacks.
fr: Votre site n'est pas vulnérable aux attaques de type force brute

en: Your site is vulnerable to brute force attacks.
fr: Votre site est vulnérable aux attaques de type force brute

en: Your Wordpress admin area is not available when you will not be needing it.
fr: Votre espace d'administration Wordpress n'est pas accessible lorsque vous n'en avez pas besoin.

en: Your Wordpress admin area is available 24/7. Do you really update 24 hours a day?
fr: Votre espace d'administration Wordpress est accessible 24/7. Faites-vous réellement des mises à jour 24h/24 ?

en: Click here to limit admin availability
fr: Cliquez ici pour restreindre les horaires d'accessibilité

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
fr: (Dé)connexion, administration, flux et autres liens internes à WordPress

en: Meta
fr: Méta

en: Register
fr: S'enregistrer

en: Site Admin
fr: Admin. du site

en: Log in
fr: S'identifier

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Syndicate this site using RSS 2.0
fr: Syndication du site en RSS 2.0

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
fr: RSS des articles

en: The latest comments to all posts in RSS
fr: Tous les commentaires en RSS

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
fr: RSS des commentaires

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
fr: Propulsé par Wordpress

en: Title:
fr: Titre:

en: <strong>ERROR</strong>: We're sorry , but this computer has been blocked due to too many recent failed login attempts.<br /><br />Please try again later.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Désolé, cet ordinateur a été bloqué suite a de trop nombreuses tentatives d'accès infructueuses.<br /><br />Veuillez réessayer plus tard.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Mauvais nom ou mot de passe.

en: Better Security - System Status and Support
fr: Better WP Security - Etat système

en: Security
fr: Sécurité

en: System Status and Support
fr: Etat Sytème et support

en: Away Mode
fr: Mode Absence

en: Ban Users
fr: Utilisateurs Bannis

en: Hide Backend
fr: Cacher l'esp. Admin

en: Limit Logins
fr: Stratégies de comptes

en: System Tweaks
fr: Optimisations Système

en: Settings
fr: Options
