Codestar Framework 2.2.1 - en to hi_IN translation catalogue (60 entries)

en: Error while saving the changes.
hi_IN: परिवर्तन सहेजते समय त्रुटि।

en: Settings successfully imported.
hi_IN: सेटिंग्स सफलतापूर्वक आयात की गईं।

en: Default settings restored.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट सेटिंग्स को पुनर्स्थापित किया।

en: Settings saved.
hi_IN: सेटिंग्स सहेजा गया।

en: You have unsaved changes, save your changes!
hi_IN: आपके बदलाव सहेजे नहीं गए हैं, बदलाव को सहेजें!

en: show all settings
hi_IN: सभी विकल्प दिखाएं

en: Search...
hi_IN: खोज...

en: Save
hi_IN: सहेजें

en: Saving...
hi_IN: सहेजा जा रहा...

en: Reset Section
hi_IN: रीसेट सेक्शन

en: Are you sure to reset this section options?
hi_IN: क्या आप निश्चिंत है?

en: Reset All
hi_IN: सभी को रीसेट करे

en: Reset
hi_IN: रीसेट

en: Are you sure you want to reset all settings to default values?
hi_IN: क्या आप निश्चिंत है?

en: No data available.
hi_IN: डाटा अनुपलब्ध

en: update post
hi_IN: अपडेट पोस्ट

en: Cancel
hi_IN: रद्द करें

en: Are you sure?
hi_IN: क्या आप निश्चिंत है?

en: Please enter %s or more characters
hi_IN: कृपया %s या अधिक वर्ण दर्ज करें

en: Searching...
hi_IN: खोज कर...

en: No results found.
hi_IN: कोई परिणाम नही मिला।

en: Oops! Not allowed.
hi_IN: उफ़! अनुमति नहीं हैं।

en: Field not found!
hi_IN: मैदान नहीं मिला!

en: Add New
hi_IN: नया जोड़ें

en: Error: Invalid nonce verification.
hi_IN: त्रुटि:  अमान्य अस्थायी रूप से सत्यापन।

en: Not selected
hi_IN: नहीं चुने गए

en: Background Position
hi_IN: पृष्ठभूमि की अवस्था

en: Background Repeat
hi_IN: पृष्ठभूमि दोहराएँ

en: Background Attachment
hi_IN: पृष्ठभूमि संलग्न

en: Background Size
hi_IN: पृष्ठभूमि का आकार

en: Background Origin
hi_IN: पृष्ठभूमि की उत्पत्ति

en: Background Clip
hi_IN: पृष्ठभूमि क्लिप

en: Import
hi_IN: आयात

en: Export & Download
hi_IN: निर्यात ও डाउनलोड

en: Add Gallery
hi_IN: गैलरी में जोड़ें

en: Edit Gallery
hi_IN: गैलरी को संपादित करे

en: Clear
hi_IN: साफ़ करें

en: Error: Field ID conflict.
hi_IN: त्रुटि: फ़ील्ड आईडी संघर्ष।

en: Are you sure to delete this item?
hi_IN: क्या आप निश्चिंत है?

en: You cannot add more.
hi_IN: आप अधिक नहीं जोड़ सकते।

en: You cannot remove more.
hi_IN: आप अधिक नहीं निकाल सकते।

en: Add Icon
hi_IN: चिह्न जोड़ें

en: Remove Icon
hi_IN: चिह्न हटाएं

en: Add Link
hi_IN: कड़ी जोडें

en: Edit Link
hi_IN: कड़ी का संपादन करे

en: Remove Link
hi_IN: कड़ी हटायें

en: Latitude
hi_IN: अक्षांश

en: Longitude
hi_IN: देशान्तर

en: Upload
hi_IN: अपलोड

en: Remove
hi_IN: अपलोड

en: Enabled
hi_IN: सक्रिय करें

en: Disabled
hi_IN: निष्क्रिय करें

en: Error: Invalid key.
hi_IN: त्रुटि: अमान्य कुंजी।

en: Error: The response is not a valid JSON response.
hi_IN: त्रुटि: प्रतिक्रिया वैध JSON प्रतिक्रिया नहीं है।

en: Error: Invalid term ID.
hi_IN: त्रुटि: अमान्य टर्म आईडी।

en: Error: You do not have permission to do that.
hi_IN: त्रुटि: आपके पास यह कार्य करने कि अनुमति नहीं है।

en: Please enter a valid email address.
hi_IN: कृपया एक मान्य ईमेल पता दर्ज करें।

en: Please enter a valid number.
hi_IN: कृपया एक सही संख्या डालिये।

en: This field is required.
hi_IN: यह फील्ड अपेक्षित है।

en: Please enter a valid URL.
hi_IN: कृपया एक मान्य यूआरएल दर्ज कीजिए।
