AliPlugin - en to pt translation catalogue (446 entries)

en:  You will get your Tracking ID and API key after Registration with
pt: Você vai ter o seu ID de rastreamento e chave de API Após o registo com

en: API Keys not found
pt: API Keys Não Encontradas

en: API name input parameter error
pt: Erro no parâmetro de Nome de API

en: API name space input parameter error
pt: Erro no nome da API

en: API version input parameter error
pt: Erro no parâmetro de Versão de API

en: Access Control
pt: Controle de acesso

en: Action
pt: Acção

en: Activate
pt: Ativar

en: Activate this option if you want to update all the products on your site at once
pt: Active esta opção se você deseja atualizar todos os produtos em seu site de uma só vez

en: Active Components
pt: Componentes Active

en: Add Reviews to your products.
pt: Adicionar comentários a seus produtos.

en: Add a new Item
pt: Adicionar Novo Item

en: Add a new category
pt: Adicionar nova categoria

en: Add new
pt: Adicionar Novo

en: Add new Category
pt: Adicionar nova categoria

en: Adhesives & Sealers
pt: Adesivos e seladores

en: Admitad URL
pt: URL Admitad

en: Affiliate link
pt: Link de Afiliado

en: After completion of all 4 steps you will get up to 40 reviews for each item.
pt: Após a conclusão de todos os 4 passos que você terá até 40 comentários para cada item.

en: Air Conditioning Appliances
pt: Aparelhos de ar condicionado

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All Items
pt: Todos os Itens

en: All categories
pt: Todas as categorias

en: All existent products imported in your store will be removed.
pt: Todos os produtos existentes em sua loja serão removidos

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Try again</a>
pt: Um erro HTTP inesperado ocorreu durante a requesição da API. </p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Tentar de novo</a>

en: An unknown error occurred
pt: Ocorreu um erro desconhecido

en: Apparel & Accessories
pt: Vestuário & Acessórios

en: Apply Filter
pt: Aplicar Filtro

en: Arabic
pt: Arábico

en: Archive
pt: Arquivo

en: Are you sure you want to delete all products?
pt: Tem a certeza que quer eliminar este produto?

en: Attributes
pt: Atributos

en: Auto Replacement Parts
pt: Auto Peças de Reposição

en: Auto updating system will keep your product info fresh with the latest data from AliExpress.
pt: Sistema de Atualização Automática manterá as informações do seu produto atualizadas de acordo com os últimos dados do AliExpress

en: Automatic Updates
pt: Atualizações Automáticas

en: Automobiles & Motorcycles
pt: Automóveis & Motocicletas

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Average star rating of the product on a 5-star scale
pt: Média de Avaliação do Produtos em Estrelas (Escala de 0 a 5)

en: Baby Shoes
pt: Sapatos de bebê

en: Back
pt: Voltar

en: Baseball
pt: Beisebol

en: Bath & Shower
pt: Banho de banheira

en: Beauty & Health
pt: Beleza & Saúde

en: Brazilian Real (R$)
pt: Real (R$)

en: British Pound Sterling (£)
pt: Libra Esterlina (£)

en: Bulk Import
pt: Importação em Lote

en: Buy now
pt: Comprar Agora

en: Call succeeds
pt: Requisição realizada com sucesso

en: Can not be tested!
pt: Não foi possível realizar o teste

en: Car Electronics
pt: Eletrônica do carro

en: Categories
pt: Categorias

en: Category
pt: Categoria

en: Category ID input parameter error
pt: Erro nos parâmetros de ID de Categoria

en: Center
pt: Centralizar

en: Certified Human Hair
pt: Cabelo humano certificada

en: Checking connection in 3 steps
pt: Verificar conexão em 3 passos

en: Cheerleading & Souvenirs
pt: Cheerleading & Lembranças

en: Chinese Yuan (CN¥)
pt: Yuan Chinês (CN¥)

en: Choose the number of products to import
pt: Selecione o número de produtos para importar

en: Cleaning Appliances
pt: Aparelhos de limpeza

en: Cleanup
pt: Limpar

en: Close
pt: Fechar

en: Commercial Furniture
pt: Móveis comerciais

en: Commission
pt: Comissão

en: Commission Rate
pt: Taxa de Comissão

en: Commission rate input parameter error
pt: Erro nos parâmetros de Tracking ID

en: Commission you will earn
pt: Comisso a ser recebida

en: Communication Equipment
pt: Equipamentos de comunicação

en: Computer & Office
pt: Computador e escritório

en: Configuration
pt: Configurações

en: Connectors & Terminals
pt: Terminais e Conectores

en: Construction Tools
pt: Ferramentas de construir

en: Consumer Electronics
pt: Eletro-Eletrônicos

en: Contact Us
pt: Fale Conosco

en: Convert U.S. Dollars to foreign currencies
pt: Converter Dólar Americano para Outras Moedas

en: Could not be imported
pt: Não pode ser importado

en: Could not connect to AliExpress
pt: Não foi possível conectar ao AliExpress

en: Count of reviews
pt: Conde de comentários

en: Credit Score input parameter error
pt: Erro nos parametros de Credit Score

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency converter settings
pt: Configuração de Conversor de Moedas

en: Currency converter settings will not be saved
pt: Configurações de Conversão de Moeda Não Serão Salvas

en: Current position
pt: Posição atual

en: Custom field deleted.
pt: Campo Padrão Apagado

en: Custom field updated.
pt: Campo Padrão Atualizado

en: Cycling
pt: Ciclismo

en: Czech Republic Koruna (CZK)
pt: Coroa República Tcheca (CZK)

en: Dashboard
pt: Painel de Controle

en: Delete product
pt: Excluir produto

en: Desk Accessories & Organizer
pt: Acessórios de mesa e organizador

en: Discount input parameter error
pt: Erro no parâmetro de Desconto

en: Do not import the reviews with a rating less than selected
pt: Não importa os comentários com uma classificação inferior ao seleccionado

en: Do nothing
pt: Fazer nada

en: Door Hardware
pt: Hardware de porta

en: Door Intercom
pt: Porta intercom

en: Dutch
pt: Holandês

en: EPN URL
pt: URL EPN

en: Edit Item
pt: Editar Item

en: Edit category
pt: Editar Categoria

en: Electrical Equipment & Supplies
pt: Equipamentos Elétricos & Suprimentos

en: Electronic Accessories & Supplies
pt: Electronic acessórios e suprimentos

en: Electronic Cigarettes
pt: Cigarros eletrônicos

en: Electronics
pt: Eletrônicos

en: Enable auto updating system
pt: Ativar sistema de auto atualização

en: Enable currency converter
pt: Ativar conversão de moeda

en: Enable day timer for the products with exclusive discount price
pt: Ativar temporizador dia para os produtos com preço de desconto exclusivo

en: Enable hour timer for the products with exclusive discount price
pt: Ativar temporizador hora para os produtos com preço de desconto exclusivo

en: Enable noindex
pt: Activar noidex

en: Enable pop-up window with alibaba.com affiliate link
pt: Ativar a janela pop-up com o link de afiliado alibaba.com

en: Enable special
pt: Ativar especial

en: Enabled Scheduled Import
pt: Importação Agendada Ativada

en: English
pt: Inglês

en: Enter Keywords
pt: Digitar Palavras-Chave

en: Enter Product ID or a list of Product IDs separated by commas
pt: Digite o ID do Produto ou uma lista de ID de Produtos separado por vírgulas

en: Enter your License Key to activate the Plugin.
pt: Digite sua License Key para ativar o plugin

en: Entertainment
pt: Entretenimento

en: Error code is:
pt: Código de erro é:

en: Error, please try again
pt: Erro. Por favor tente de novo.

en: Example: Samsung Galaxy Tab 10.1 GT
pt: Exemplo: Samsung Galaxy Tab 10.1 GT

en: Example: US $10.44
pt: Exemplo: US $10.44

en: Example: US $14.98
pt: Exemplo: US $ 14.98

en: Example: World Map PU Leather Hard Stand Case For Samsung Galaxy Tab 10.1 GT P7500 P7510 Free Shipping
pt: Exemplo: World Map PU de couro duro Stand Case Para Samsung Galaxy Tab 10.1 GT P7500 P7510 Frete Grátis

en: Example: screen protector
pt: Proteção de Tela

en: Exterior Accessories
pt: Acessórios exterior

en: External Storage
pt: Armazenamento externo

en: Fashion Jewelry
pt: Jóias da moda

en: Fasteners
pt: fixadores

en: Features
pt: Recursos

en: Feedback Score
pt: Pontuação do Vendedor

en: Feeding
pt: Alimentando

en: Fields input parameter error
pt: Erro no parâmetro de Campos

en: Find and select particular products to import
pt: Encontrar e Selecionar Produtos Específicos para Importar

en: Fine & Fashion Jewelry
pt: Jóia fina e bijuterias

en: Fire Protection
pt: Proteção contra fogo

en: Fixed commission for all categories
pt: Comissão fixa para todas as categorias

en: Food
pt: Alimentos

en: Fragrances & Deodorants
pt: Fragrâncias e desodorantes

en: French
pt: Francês

en: Full Size
pt: Tamanho Completo

en: Furniture
pt: Mobília

en: Furniture Hardware
pt: Hardware mobiliário

en: Furniture Parts
pt: Mobiliário peças

en: Garden Supplies
pt: Suprimentos de jardim

en: General
pt: Geral

en: General Search
pt: Busca Geral

en: Generators
pt: Geradores

en: German
pt: Alemão

en: Get link
pt: Obter Link

en: HTML Code
pt: Código HTML

en: Hair & Accessories
pt: Cabelo & Acessórios

en: Hand Tools
pt: Ferramentas de mão

en: Health Care
pt: Cuidados de saúde

en: Hockey
pt: Hóquei

en: Home Appliance Parts
pt: Peças de Eletrodoméstico

en: Home Appliances
pt: Utensílios Domésticos

en: Home Decor
pt: Decoração de casa

en: Home Furniture
pt: Home Móveis

en: Home Heaters
pt: Início aquecedores

en: Home Improvement
pt: Melhoramento da casa

en: Home Storage & Organization
pt: Aarmazenamento de casa e organização

en: Home Textile
pt: Têxtil de casa

en: Hot Deal Timer
pt: Super oferta temporizador

en: House Ornamentation
pt: Ornamentação de casa

en: How It Works
pt: Como Funciona

en: Image Only
pt: Somente imagens

en: Image Size
pt: Tamanho da Imagem

en: Image on Below, Text on Top
pt: Imagem Abaixo, Texto no Topo

en: Image on Left, Text on Right
pt: Imagem na Esquerda, Texto na Direita

en: Image on Right, Text on Left
pt: Imagem a Direita, Texto a Esquerda

en: Image on Top, Text on Below
pt: Imagem no Topo, Texto Abaixo

en: Images
pt: Imagens

en: Import Now
pt: Importar Agora

en: Import Products
pt: Importar Produtos

en: Import Reviews
pt: Importação avaliações

en: Import products with checked unit type
pt: Produtos de importação com o tipo de unidade verificada

en: Indian Rupee (₹)
pt: Rúpia indiana (₹)

en: Indonesian rupiah (Rp)
pt: Rupia indonésia (Rp)

en: Indoor Lighting
pt: Iluminação interior

en: Industry & Business
pt: Negócios & Indústria

en: Insert Products
pt: Inserir Produtos

en: Instructions
pt: Instruções

en: Invalid protocol format
pt: Formato de Protocolo Inválido

en: Israeli New Sheqel (₪)
pt: Novo Shekel Israelita (₪)

en: Italian
pt: Italiano

en: Item not found
pt: Item não encontrado

en: Japanese
pt: Japonês

en: Japanese yen (¥)
pt: Yen japonês (¥)

en: Keyword input parameter error
pt: Erro nos parâmetros de Palavra-Chave

en: Kitchen Appliances
pt: Utensílios de cozinha

en: Korean
pt: Coreano

en: LED Lighting
pt: LED Iluminação

en: Language
pt: Língua

en: Laptop Accessories
pt: Acessórios para computadores portáteis

en: Latest
pt: Último

en: Laundry Appliances
pt: Máquinas de lavar

en: Leave the field blank to import ALL products from selected category
pt: Deixe o campo em branco para importar TODOS produtos da categoria selecionada

en: Left
pt: Esquerda

en: Leisure Bags
pt: Lazer sacos

en: License
pt: Licença

en: License type: %s
pt: Tipo de Licença: %s

en: Lighting Accessories
pt: Acessórios de iluminação

en: Lighting Bulbs & Tubes
pt: Iluminação e lâmpadas tubos

en: Lights & Lighting
pt: Luzes & Iluminação

en: List Price
pt: Lista de Preços

en: Lot
pt: Porção

en: Luggage & Bags
pt: Malas & Mochilas

en: Luggage & Travel Bags
pt: Bagagens e sacos de viagem

en: Makeup
pt: Maquiagem

en: Malaysian Ringgit (MYR)
pt: Ringgit da Malásia (MYR)

en: Mandatory fields are APP Key and Tracking ID
pt: Os campos obrigatórios estão APP Key e Rastreamento ID

en: Market
pt: Mercado

en: Maternity
pt: Maternidade

en: Measurement & Analysis Instruments
pt: Instrumentos de medição e análise

en: Medium 220x220
pt: Médio 220x220

en: Men's Clothing
pt: Roupas Masculinas

en: Men's Fashion
pt: Moda masculina

en: Mobile Phone Accessories & Parts
pt: Celular Acessórios e Peças

en: Mother & Kids
pt: Mãe & Kids

en: Motorcycle Accessories & Parts
pt: Motos Acessórios e Peças

en: New Item
pt: Novo Item

en: New Taiwan Dollar(NT$)
pt: Novo Dólar de Taiwan (NT $)

en: New Zealand dollar (NZ$)
pt: Dólar de Nova Zelândia (NZ $)

en: Next
pt: Prox

en: Nigerian naira (₦)
pt: Naira da Nigéria (₦)

en: No categories
pt: Sem categorias

en: Not Found
pt: Não Encontrado(a)

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Not found. Change search parameters and try again
pt: Não encontrado. Alterar os parâmetros de pesquisa e tente novamente

en: Novelty & Special Use
pt: Novidade e uso especial

en: Office & School Supplies
pt: Escritório & Material Escolar

en: Office Electronics
pt: Electronics de escritório

en: Office Furniture
pt: Móveis de escritório

en: One-time update can refresh only 10 products for one cycle.
pt: Atualização Única só pode atualizar 10 produtor por vez.

en: One-time update can refresh only 25 products for one cycle.
pt: Atualização de uma só vez pode atualizar apenas 25 produtos para um ciclo.

en: Open in New Window
pt: Abrir em nova janela

en: Optoelectronic Displays
pt: Mostra optoelectrónico

en: Oral Hygiene
pt: Higiene Oral

en: Order now
pt: Peça agora

en: Original Price input parameter error
pt: Erro nos parâmetros de Preço Original

en: Original Title
pt: Título Original

en: Other Sports & Entertainment Product
pt: Outros esportes e entretenimento produto

en: Outdoor Furniture
pt: Mobiliário outdoor

en: Outdoor Lighting
pt: Iluminação exterior

en: Overall Progress
pt: Acompanhamento de Progresso

en: Page %s
pt: Página %s

en: Page number input parameter error
pt: Erro no parâmetro de Número de Página

en: Page size input parameter error
pt: Erro nos parametros de tamanho de página

en: Pages
pt: Páginas

en: Painting Supplies
pt: Suprimentos de pintura

en: Pakistan Rupee (PKR)
pt: Rúpia paquistanesa (PKR)

en: Paper
pt: Papel

en: Parent category
pt: Categoria Pai

en: Parent category:
pt: Categoria Pai

en: Passive Components
pt: Componentes passivos

en: Piece
pt: Peça

en: Pieces per package
pt: Peças por Pacote

en: Polish
pt: Polonês

en: Polish Zloty (PLN)
pt: Zloty Polonês (PLN)

en: Portable HiFi
pt: HiFi portátil

en: Portable Lighting
pt: Iluminação portátil

en: Portuguese (Brasil)
pt: Português (Brasileiro)

en: Power Supplies
pt: Suprimentos de energia

en: Power Tools
pt: Ferramentas elétricas

en: Presentation Boards
pt: Apresentação bordas

en: Prev
pt: Ant

en: Price
pt: Preço

en: Printing Materials
pt: Materiais de impressão

en: Product Categories
pt: Categorias de Produtos

en: Product ID
pt: Id do Produto

en: Product ID input parameter error
pt: Erro nos parametros de ID de Produto

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
pt: Rascunho do Produto Atualizado. <a target="_blank" href="%s">Preview do Produto</a>

en: Product published. <a href="%s">View product</a>
pt: Produto Publicado. <a href="%s">Ver Prodto</a>

en: Product restored to revision from %s
pt: Produto restaurado para a revisão de %s

en: Product saved.
pt: Produto Salvo

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
pt: Produto agendado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview do Produto</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
pt: Produto enviado. <a target="_blank" href="%s">Preview do Produto</a>

en: Product updated.
pt: Produto Atualizado

en: Product updated. <a href="%s">View product</a>
pt: Produto Atualizado. <a href="%s">Ver Produto</a>

en: Products
pt: Produtos

en: Products Option
pt: Opções de Produto

en: Products Performances
pt: Desempenho dos Produtos

en: Products not found
pt: Produtos Não Encontrados

en: Promote with Link
pt: Promover com Link

en: Promoted by banner
pt: Promovido por Banner

en: Promoted by link
pt: Promovido por Link

en: Publish Status
pt: Estado de publicação

en: Publish failed
pt: Falha na Publicação

en: Publish success
pt: Publicado com Sucesso

en: Purchase Volume
pt: Volume de Vendas

en: Purchase volume
pt: Volume de Vendas

en: Rate
pt: Nota

en: Rating
pt: Avaliação

en: Redirects
pt: Redirecionamentos

en: Register Now
pt: Registrar agora

en: Registration with Admitad AliExpress
pt: Registo com Admitad AliExpress

en: Registration with EPN
pt: Registo com EPN

en: Remote Control
pt: Controle remoto

en: Remove
pt: Remover

en: Rentals
pt: Affitti

en: Repair Original
pt: Voltar ao Original

en: Required parameters
pt: Parametros Obrigatórios

en: Restore
pt: Restaurar

en: Review Uploading Tool
pt: Revisão ferramenta de envio

en: Reviews
pt: Avaliações

en: Right
pt: Direita

en: Roadway Safety
pt: Segurança no trânsito

en: Roller, Skateboard & Scooters
pt: Roller, skate e Scooters

en: Rounding
pt: Completando

en: Russian
pt: Russo

en: SEO Description
pt: SEO Descrição

en: SEO Keywords
pt: SEO Palavras Chave

en: SEO Title
pt: SEO Título

en: Safety
pt: Segurança

en: Sale Price
pt: Preço de Venda

en: Sanitary Paper
pt: Paper sanitária

en: Saudi Riyal (SAR)
pt: Riyal Arábia Saudita (SAR)

en: Save Changes
pt: Salvar mudanças

en: Save Shortcode
pt: Salvar atalho

en: Scheduled Import
pt: Importação Agendada

en: Search
pt: Busca

en: Search Again
pt: Procurar Novamente

en: Search by Product ID
pt: Buscar produto por ID

en: Search for products by using the product ID
pt: Buscar produtos através do ID de Produto

en: Security & Protection
pt: Segurança & Proteção

en: Security Alarm
pt: Alarme de segurança

en: Select All
pt: Selecionar Todos

en: Select Category
pt: Escolher categoria

en: Select Currency
pt: Selecione a Moeda

en: Select Interval
pt: Selecione o Intervalo

en: Select Method
pt: Selecionar Método

en: Select Products to Import
pt: Selecionar produtos para importação

en: Select Program
pt: Seleccionar Programa

en: Select Rating
pt: Escolha avaliação

en: Select Subcategory
pt: Selecione subcategoria

en: Select affiliate program to use with AliPlugin
pt: Escolha um programa de afiliados para usar com AliPlugin

en: Select language used for importing products data
pt: Escolhe a língua a usar para importar os produtos

en: Select method used to request data from AliExpress and test connection
pt: Selecionar método usado para requisição de dados do AliExpress e testar conexão

en: Select the category if you want to upload products in your own categories. Leave this field blank to make the Plugin create categories and upload products automatically. Necessary when selected All Categories
pt: Selecione a categoria se você quiser fazer upload de produtos em suas próprias categorias. Deixe este campo em branco para fazer o Plugin automaticamente criar categorias e produtos de upload. Necessária quando selecionado Todas as categorias

en: Selective Import
pt: Importação Seletiva

en: Setting
pt: Configuração

en: Settings
pt: Configurações

en: Shaving & Hair Removal
pt: Barbear e Depilação

en: Shoes
pt: Calçados

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Skiing & Snowboarding
pt: Esqui e snowboarding

en: Skin Care
pt: Cuidados com a pele

en: Small 50x50
pt: Pequeno 50x50

en: Smart Electronics
pt: Eletrônicos inteligentes

en: Sort by:
pt: Ordenar por

en: Sort input parameter error
pt: Erro nos parametros de filtro

en: South African Rand (ZAR)
pt: Rand Sul Africano (ZAR)

en: South Korean Won (₩)
pt: Sul-coreano Won (₩)

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Specials
pt: Especiais

en: Sports & Entertainment
pt: Esportes & Entretenimento

en: Standards and formats are used to calculate such things as product price.
pt: Padrões e formatos são utilizados para calcular coisas como o preço do produto.

en: Star
pt: Estrela

en: Start Import
pt: Começar Importação

en: Start Import Review
pt: Comece Import comentário

en: Stats
pt: Estatísticas

en: Step 1. Method:
pt: Passo 1: Método

en: Step 2. Method:
pt: Passo 2: Método

en: Step 3. Method:
pt: Passo 3: Método

en: Stock
pt: Estoque

en: Stop Import
pt: Parar Importação

en: Successfully imported
pt: Importado com Sucesso

en: Swedish Krona (SEK)
pt: Coroa sueca (SEK)

en: Swiss Franc (CHF)
pt: Franco suíço (CHF)

en: System Error
pt: Erro de Sistema

en: Tablets & PDAs Accessories
pt: Tablets e iPads Acessórios

en: Tattoo & Body Art
pt: Tatoo e arte corporal

en: Test Connection
pt: Testar Conexão

en: Text Only
pt: Somente Texto

en: Thai
pt: Thailandês

en: Thailand Baht (THB)
pt: Tailândia Baht (THB)

en: The Prices will be rounded off to an integer
pt: Os preços vão ser arredondado para um número inteiro

en: The amount of purchases of the product over the last 30-day period
pt: Quantidade de vendas do produto nos últimos 30 dias

en: The following fields are required in order to send requests to AliExpress and retrieve data about products.
pt: Os campos abaixo são obrigartórios para enviar requisições ao AliExpress e na solicitação de dados dos produtos.

en: The new name of the category
pt: Novo nome da categoria

en: The process works in 4 steps. 10 reviews are added to each product on your store during every step.
pt: O processo funciona em 4 etapas. 10 comentários são adicionados a cada produto em sua loja durante cada passo.

en: The total number of positive feedback received by a seller
pt: Total de Avaliações Positivas do Vendedor

en: This displays the current information about your online store
pt: Isto exibe as informações atuais sobre sua loja virtual

en: This parameter can be changed in
pt: Este parâmetro pode ser editado

en: This product does not participate in the Affiliate Program
pt: Este produto não participa do programa de afiliados

en: Title
pt: Título

en: Today&lsquo;s Deal
pt: Oferta de Hoje

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Top
pt: Topo

en: Total Number of Products
pt: Número Total de Produtos

en: Total Products Views
pt: Total de Visualização de Produtos

en: Total Redirected to AliExpress
pt: Pessoas Direcionadas para o AliExpress

en: Total number of Products available for importing
pt: Número Total de Produtos Disponíveis para Importação

en: Total number of Products available for importing:
pt: Total de produtos disponíveis para importação:

en: Toys & Hobbies
pt: Brinquedos & Hobbies

en: Tracking ID and API key are set by default.
pt: ID de rastreamento e chave de API são definidas por padrão.

en: Tracking ID input parameter error
pt: Erro no parâmetro de Tracking Id

en: Translate
pt: Tradução

en: Translate Now
pt: Traduzir Agora

en: Translate Page Titles and Categories
pt: Traduzir Títulos e Categorías das Páginas

en: Translate from
pt: Traduzir de

en: Translate to
pt: Traduzir para

en: Translation
pt: Traduzir

en: Trash is empty
pt: Lixeira Está Vazia

en: Travel Discount Coupons
pt: Cupons de desconto de viagens

en: Travel and Coupon Services
pt: Viagem e cupom serviços

en: Turkish
pt: Turco

en: URL input parameter error or beyond the maximum number of the URLs
pt: Dados de URL estão incorretos ou número de URLs excedidas

en: Ukrainian hryvnia (₴)
pt: Hryvnia ucraniano (₴)

en: Unauthorized transfer request
pt: Requisição de Transferência Não Autorizada

en: Unit Price
pt: Preço Unitário

en: Unit Type
pt: Tipo de unidade

en: United Arab Emirates Dirham (AED)
pt: Emirados Árabes Unidos Dirham (AED)

en: Update Links
pt: Atualizar Link

en: Update all products
pt: Atualizar todos os produtos

en: Update category
pt: Atualizar Categoria

en: Update products
pt: Produtos de atualização

en: Updates
pt: Atualizações

en: Using this module the system will automatically import and update products on your site according  to given parameters
pt: Usando este módulo o sistema irá automaticamente importar e atualizar produtos em seu site de acordo com os parametros fornecidos

en: Using this module you can bulk import multiple products at once on your store
pt: Usando este módulo, você pode importar vários produtos a granel de uma só vez em sua loja

en: Video Surveillance
pt: Video vigilância

en: View
pt: Ver

en: Views
pt: Visualizações

en: Volume input parameter error
pt: Erro no parâmetro de volume

en: Wallets & Holders
pt: Carteiras e acionistas

en: Watches
pt: Relógios

en: Water Heaters
pt: Aquecedores de água

en: Way of packaging
pt: Tipo de Pacote

en: When a product disappears from AliExpress
pt: Quando um produto desaparece do AliExpress

en: Where can I find product ID?
pt: Onde posso achar o ID de um produto?

en: Windows Hardware
pt: Hardware de janelas

en: Wires, Cables & Cable Assemblies
pt: Fios, cabos e cable assemblies

en: Wiring Accessories
pt: Acessórios para fiação

en: Women's Clothing
pt: Roupas Femininas

en: Workplace Safety Supplies
pt: 	Segurança do trabalho suprimentos

en: Wrong Request!
pt: Erro na Requisição

en: You can not upload more than 10,000 Products at once.
pt: Você não pode carregar mais de 10.000 produtos de uma só vez.

en: You can update reviews anytime without getting duplicated ones.
pt: Você pode atualizar comentários a qualquer momento sem obter os duplicados.

en: You can upload not more than 10,000 Products at once.
pt: Você não pode fazer upload de mais de 10.000 produtos por vez

en: You did not indicate how many imported products
pt: Você não indicou quantos produtos importar

en: You specified a value greater than can be import
pt: Você especificou um valor maior do que pode ser importado

en: You will get URL after
pt: Você vai ter URL depois

en: Your commission is calculated based on your Affiliate Level
pt: Sua comissão é calculada baseada em seu nível de afiliado

en: failed to connection
pt: Falha na Conexão

en: failed:
pt: Falhou:

en: saved
pt: Salvo

en: the test is successful
pt: Teste realizado com sucessp
