PublishPress Blocks 3.7.0 - en to fa_IR translation catalogue (1834 entries)

en: 100
fa_IR: ۱۰۰

en: 404
fa_IR: ۴۰۴

note: Description of the plugin
en: PublishPress Blocks has everything you need to build professional websites with the Gutenberg editor.
fa_IR: PublishPress Blocks همه چیزهایی که برای ساخت وبسایت‌های حرفه‌ای با ویرایشگر گوتنبرگ نیاز دارید را دارد.

en: Posted on
fa_IR: منتشر شده در

en: Updated on
fa_IR: به‌روزرسانی شده در

en: Posted
fa_IR: منتشر شده

en: ago
fa_IR: پیش

en: Updated
fa_IR: به‌روزرسانی شده

en: Read More
fa_IR: بیشتر بخوانید

en: Upgrade to Pro
fa_IR: به نسخه پرو ارتقا دهید

en: Pro
fa_IR: پرو

en: You're using PublishPress Blocks Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
fa_IR: شما از نسخه رایگان PublishPress Blocks استفاده می‌کنید. نسخه پرو ویژگی‌ها و پشتیبانی بیشتری دارد. %sبه نسخه پرو ارتقا دهید%s

en: No permission!
fa_IR: مجوز ندارد!

en: Invalid nonce token!
fa_IR: توکن نانس نامعتبر!

en: Error: wrong data
fa_IR: خطا: داده‌های نادرست

en: Error: can't edit this feature
fa_IR: خطا: نمی‌توان این ویژگی را ویرایش کرد

en: Error: wrong block type
fa_IR: خطا: نوع بلوک نادرست

en: Bad Request!
fa_IR: درخواست نادرست!

en: Server error. Try again later!
fa_IR: خطای سرور. لطفاً بعداً دوباره تلاش کنید!

en: Cannot validate captcha
fa_IR: نمی‌توان کد امنیتی را تأیید کرد

en: Captcha validation error
fa_IR: خطای تأیید کد امنیتی

en: Website Contact
fa_IR: تماس با وب‌سایت

en: You have received a contact from your website.
fa_IR: شما یک تماس از وب‌سایت خود دریافت کرده‌اید.

en: Name
fa_IR: نام

en: Email
fa_IR: ایمیل

en: Date
fa_IR: تاریخ

en: Message
fa_IR: پیام

en: Error while sending the form. Please try again.
fa_IR: در هنگام ارسال فرم خطا رخ داد. لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: Too many submissions. Please try again later.
fa_IR: تعداد ارسال‌ها بیش از حد مجاز است. لطفاً بعداً دوباره تلاش کنید.

en: Captcha validated
fa_IR: کد امنیتی تأیید شد

en: Captcha is empty
fa_IR: کد امنیتی خالی است

en: Container
fa_IR: کانتینر

en: Contact Form
fa_IR: فرم تماس

en: Login and Register
fa_IR: ورود و ثبت نام

en: Map
fa_IR: نقشه

en: Newsletter
fa_IR: خبرنامه

en: Search Bar
fa_IR: نوار جستجو

en: Social Links
fa_IR: لینک‌های اجتماعی

en: Testimonial
fa_IR: شهادت‌نامه

en: Woo Products
fa_IR: محصولات ووکامرس

en: Dashboard
fa_IR: dashboard

en: Block Permissions
fa_IR: مجوزهای بلوک

en: Extra Blocks
fa_IR: بلوک‌های اضافی

en: Block Styles
fa_IR: سبک‌های بلوک

en: Block Controls
fa_IR: کنترل‌های بلوک

en: Block Usage
fa_IR: استفاده از بلوک

en: Reusable Blocks
fa_IR: بلوک‌های قابل استفاده مجدد

en: Auto Insert Blocks
fa_IR: بلوک‌های خودکار درج

en: Post Notes
fa_IR: یادداشت‌های پست

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Blocks
fa_IR: بلوک‌ها

en: This feature is disabled. In order to use, please enable back through %sDashboard%s.
fa_IR: این ویژگی غیرفعال است. برای استفاده، لطفاً از طریق %sداشبورد%s دوباره فعال کنید.

en: If you like %sPublishPress Blocks%s please leave us a %s rating. Thank you!
fa_IR: اگر از %sPublishPress Blocks%s خوشتان آمد، لطفاً به ما یک %s امتیاز بدهید. متشکریم!

en: About PublishPress Blocks
fa_IR: درباره PublishPress Blocks

en: About
fa_IR: درباره

en: Documentation
fa_IR: مستندات

en: Contact the PublishPress team
fa_IR: تماس با تیم PublishPress

en: Contact
fa_IR: تماس

en: PublishPress Blocks logo
fa_IR: لوگوی PublishPress Blocks

en: %s saved successfully!
fa_IR: %s با موفقیت ذخیره شد!

en: %s can't be saved. Please try again.
fa_IR: %s نمی‌تواند ذخیره شود. لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: Choose which blocks are available to each user role, including default WordPress blocks.
fa_IR: انتخاب کنید که کدام بلوک‌ها برای هر نقش کاربری در دسترس هستند، از جمله بلوک‌های پیش‌فرض WordPress.

en: To save this configuration, enable at least one block.
fa_IR: برای ذخیره این پیکربندی، حداقل یک بلوک را فعال کنید.

en: Save %s Block Permissions
fa_IR: مجوزهای بلوک %s را ذخیره کنید

en: Save Permission for all Roles
fa_IR: ذخیره مجوز برای همه نقش‌ها

en: Search blocks
fa_IR: جستجوی بلوک‌ها

en: Enable or disable all blocks for %s
fa_IR: همه بلوک‌ها را برای %s فعال یا غیرفعال کنید

en: Loading...
fa_IR: در حال بارگذاری...

en: Scan Block Usage
fa_IR: اسکن استفاده از بلوک

en: Scan your site to see where blocks are used across your posts.
fa_IR: وب‌سایت خود را اسکن کنید تا ببینید بلوک‌ها در کجا در پست‌های شما استفاده می‌شوند.

en: Block Config
fa_IR: پیکربندی بلوک

en: Default configuration for this block is not available.
fa_IR: پیکربندی پیش‌فرض برای این بلوک در دسترس نیست.

en: Page not found. Go to %sDashboard%s
fa_IR: صفحه پیدا نشد. به %sداشبورد%s بروید

en: Manage reusable blocks that can be inserted across your site.
fa_IR: مدیریت بلوک‌های قابل استفاده مجدد که می‌توانند در سراسر وب‌سایت شما وارد شوند.

en: Create rules to automatically insert reusable blocks into posts by position, category, tag, or other criteria.
fa_IR: ایجاد قوانین برای وارد کردن خودکار بلوک‌های قابل استفاده مجدد به پست‌ها بر اساس موقعیت، دسته‌بندی، برچسب یا معیارهای دیگر.

en: Default
fa_IR: پیش‌فرض

en: Type field not defined
fa_IR: فیلد نوع تعریف نشده است

en: User registration is currently not allowed.
fa_IR: ثبت‌نام کاربر در حال حاضر مجاز نیست.

en: Captcha must be checked!
fa_IR: کپچا باید بررسی شود!

en: Username or password is incorrect!
fa_IR: نام کاربری یا رمز عبور نادرست است!

en: Reusable Block
fa_IR: بلوک قابل استفاده مجدد

en: All Reusable Blocks
fa_IR: تمام بلوک‌های قابل استفاده مجدد

en: Add New
fa_IR: اضافه کردن جدید

en: Add New Reusable Block
fa_IR: اضافه کردن بلوک قابل استفاده مجدد جدید

en: Edit Reusable Block
fa_IR: ویرایش بلوک قابل استفاده مجدد

en: New Reusable Block
fa_IR: بلوک قابل استفاده مجدد جدید

en: View Reusable Block
fa_IR: مشاهده بلوک قابل استفاده مجدد

en: View Reusable Blocks
fa_IR: مشاهده بلوک‌های قابل استفاده مجدد

en: Search Reusable Blocks
fa_IR: جستجوی بلوک‌های قابل استفاده مجدد

en: No reusable blocks found.
fa_IR: هیچ بلوک قابل استفاده مجددی یافت نشد.

en: No reusable blocks found in Trash.
fa_IR: هیچ بلوک قابل استفاده مجددی در سطل زباله یافت نشد.

en: Parent Reusable Block:
fa_IR: بلوک قابل استفاده مجدد والد:

en: Reusable Block Archives
fa_IR: آرشیو بلوک‌های قابل استفاده مجدد

en: Reusable Block Categories
fa_IR: دسته‌بندی بلوک‌های قابل استفاده مجدد

en: Reusable Block Category
fa_IR: دسته‌بندی بلوک قابل استفاده مجدد

en: Block Categories
fa_IR: دسته‌بندی‌های بلوک

en: All Block Categories
fa_IR: تمام دسته‌بندی‌های بلوک

en: Edit Block Category
fa_IR: ویرایش دسته‌بندی بلوک

en: View Block Category
fa_IR: مشاهده دسته‌بندی بلوک

en: Update Block Category
fa_IR: به‌روزرسانی دسته‌بندی بلوک

en: Add New Block Category
fa_IR: اضافه کردن دسته‌بندی بلوک جدید

en: New Block Category Name
fa_IR: نام دسته‌بندی بلوک جدید

en: Parent Block Category
fa_IR: دسته‌بندی والد بلوک

en: Parent Block Category:
fa_IR: دسته‌بندی والد بلوک:

en: Search Block Categories
fa_IR: جستجوی دسته‌بندی‌های بلوک

en: Popular Block Categories
fa_IR: دسته‌بندی‌های محبوب بلوک

en: Separate block categories with commas
fa_IR: دسته‌بندی‌های بلوک را با ویرگول جدا کنید

en: Add or remove block categories
fa_IR: اضافه یا حذف دسته‌بندی‌های بلوک

en: Choose from the most used block categories
fa_IR: از بین دسته‌بندی‌های پرکاربرد بلوک انتخاب کنید

en: No block categories found.
fa_IR: هیچ دسته‌بندی بلوکی پیدا نشد.

en: The results could not be loaded.
fa_IR: نتایج بارگذاری نشدند.

en: Please delete 1 character
fa_IR: لطفاً ۱ کاراکتر را حذف کنید

note: translators: %s: number of characters.
en: Please delete %s characters
fa_IR: لطفاً %s کاراکتر را حذف کنید

en: Please enter 1 or more characters
fa_IR: لطفاً ۱ یا بیشتر کاراکتر وارد کنید

note: translators: %s: number of characters.
en: Please enter %s or more characters
fa_IR: لطفاً %s یا بیشتر کاراکتر وارد کنید

en: Loading more results...
fa_IR: بارگذاری نتایج بیشتر...

en: You can only select 1 item
fa_IR: شما فقط می‌توانید ۱ مورد را انتخاب کنید

note: translators: %s: number of items.
en: You can only select %s items
fa_IR: شما فقط می‌توانید %s مورد را انتخاب کنید

en: No results found
fa_IR: هیچ نتیجه‌ای پیدا نشد

en: Searching...
fa_IR: در حال جستجو...

en: Remove all items
fa_IR: حذف تمام موارد

en: Remove item
fa_IR: حذف مورد

en: Search
fa_IR: جستجو

en: Auto Insert Block
fa_IR: افزودن خودکار بلوک

en: Add New Rule
fa_IR: اضافه کردن قانون جدید

en: Add New Auto Insert Block
fa_IR: بلوک خودکار جدید اضافه کنید

en: Edit Auto Insert Block
fa_IR: ویرایش بلوک خودکار

en: New Auto Insert Block
fa_IR: بلوک خودکار جدید

en: View Auto Insert Block
fa_IR: مشاهده بلوک خودکار

en: Search Auto Insert Blocks
fa_IR: جستجوی بلوک‌های خودکار

en: No auto insert blocks found
fa_IR: هیچ بلوک خودکاری پیدا نشد

en: No auto insert blocks found in trash
fa_IR: هیچ بلوک خودکاری در سطل زباله پیدا نشد

en: Position
fa_IR: موقعیت

en: Targeting
fa_IR: هدف‌گذاری

en: Block not found
fa_IR: بلوک پیدا نشد

en: Post Types: %s
fa_IR: نوع پست‌ها: %s

en: Authors: %s
fa_IR: نویسندگان: %s

en: January
fa_IR: ژانویه

en: February
fa_IR: فوریه

en: March
fa_IR: مارس

en: April
fa_IR: آوریل

en: May
fa_IR: می

en: June
fa_IR: ژوئن

en: July
fa_IR: ژوئیه

en: August
fa_IR: اوت

en: September
fa_IR: سپتامبر

en: October
fa_IR: اکتبر

en: November
fa_IR: نوامبر

en: December
fa_IR: دسامبر

en: Post Created in: %s
fa_IR: پست ایجاد شده در: %s

en: Specific Post IDs: %s
fa_IR: شناسه‌های پست خاص: %s

en: Exclude Post IDs: %s
fa_IR: شناسه‌های پست را حذف کن: %s

en: None
fa_IR: هیچ

en: Duplicate this auto insert rule
fa_IR: این قانون خودکار را تکرار کن

en: Duplicate
fa_IR: تکرار

en: Invalid request
fa_IR: درخواست نامعتبر

en: Security check failed
fa_IR: بررسی امنیت ناموفق بود

en: You do not have permission to duplicate this item
fa_IR: شما اجازه تکرار این مورد را ندارید

en: Auto insert block duplicated successfully. <a href="%s">Edit the new rule</a>
fa_IR: بلوک خودکار تکرار شده با موفقیت. <a href="%s">قانون جدید را ویرایش کنید</a>

en: Error duplicating auto insert block
fa_IR: خطا در تکرار بلوک خودکار

en: Copy
fa_IR: کپی

en: Block Selection
fa_IR: انتخاب بلوک

en: Position Settings
fa_IR: تنظیمات موقعیت

en: Targeting Options
fa_IR: گزینه‌های هدف‌گذاری

en: Rule Settings
fa_IR: تنظیمات قانون

en: You do not have any reusable blocks.
fa_IR: شما هیچ بلوک قابل استفاده مجددی ندارید.

en: Click here to add new reusable block
fa_IR: برای افزودن بلوک جدید قابل استفاده مجدد اینجا کلیک کنید

en: Select a reusable block...
fa_IR: یک بلوک قابل استفاده مجدد انتخاب کنید...

en: General
fa_IR: عمومی

en: Beginning of post
fa_IR: ابتدای پست

en: End of post
fa_IR: پایان پست

en: Paragraph
fa_IR: پاراگراف

en: After Nth paragraph
fa_IR: بعد از پاراگراف Nام

en: Before Nth paragraph
fa_IR: قبل از پاراگراف Nام

en: Heading
fa_IR: عنوان

en: After Nth heading
fa_IR: بعد از عنوان Nام

en: Before Nth heading
fa_IR: قبل از عنوان Nام

en: Any Block
fa_IR: هر بلوک

en: After Nth block
fa_IR: بعد از بلوک Nام

en: Before Nth block
fa_IR: قبل از بلوک Nام

en: Specific Block
fa_IR: بلوک خاص

en: After specific Nth block
fa_IR: بعد از بلوک خاص Nام

en: Before specific Nth block
fa_IR: قبل از بلوک خاص Nام

en: Insert Position
fa_IR: موقعیت درج

en: The selected option requires the Pro version. Please select one of the general options or %1$sUpgrade to Pro%2$s.
fa_IR: گزینه انتخاب شده به نسخه پرو نیاز دارد. لطفاً یکی از گزینه‌های عمومی یا %1$sارتقاء به پرو%2$s را انتخاب کنید.

en: Position Number
fa_IR: شماره موقعیت

en: Enter the number (e.g., 3 for "after 3rd heading").
fa_IR: شماره را وارد کنید (برای مثال، ۳ برای "بعد از عنوان سوم").

en: Pro feature
fa_IR: ویژگی پرو

en: Exclude from counting
fa_IR: از شمارش خارج شود

en: Image
fa_IR: تصویر

en: List
fa_IR: فهرست

en: Quote
fa_IR: نقل قول

en: Separator
fa_IR: جداساز

en: Spacer
fa_IR: فاصله‌گذار

en: Selected blocks will not be counted when determining position.
fa_IR: بلوک‌های انتخاب شده در تعیین موقعیت شمارش نخواهند شد.

en: Search Block
fa_IR: بلوک جستجو

en: Search and select blocks after this reusable block should be inserted.
fa_IR: بلوک‌های جستجو و انتخاب شده باید بعد از این بلوک قابل استفاده وارد شوند.

en: Search blocks...
fa_IR: بلوک‌های جستجو...

en: Post Types
fa_IR: نوع پست‌ها

en: You can restrict this block insertion to only post with specific taxonomy terms.
fa_IR: شما می‌توانید درج این بلوک را محدود به پست‌هایی با اصطلاحات taxonomy خاص کنید.

en: Authors
fa_IR: نویسندگان

en: Only target posts from specific authors.
fa_IR: فقط پست‌های هدف را از نویسندگان خاص انتخاب کنید.

en: Search author...
fa_IR: نویسنده را جستجو کنید...

en: Post Created in Months
fa_IR: پست ایجاد شده در ماه‌ها

en: Target posts created in specific months of the year.
fa_IR: پست‌های هدف ایجاد شده در ماه‌های خاص سال.

en: Post Created in Years
fa_IR: پست ایجاد شده در سال‌ها

en: Comma-separated list of years (e.g., 2023,2024,2025).
fa_IR: لیست سال‌ها با کاما جدا شده (به عنوان مثال، 2023,2024,2025).

en: Target Posts
fa_IR: پست‌های هدف

en: Search and select posts or enter their IDs to limit this rules to specific posts.
fa_IR: پست‌ها را جستجو و انتخاب کنید یا شناسه‌های آنها را وارد کنید تا این قوانین به پست‌های خاص محدود شود.

en: Search posts...
fa_IR: جستجوی پست‌ها...

en: OR
fa_IR: یا

en: Enter comma-separated list of post IDs to include (e.g., 123,456,789).
fa_IR: لیست شناسه‌های پست با کاما جدا شده را وارد کنید تا شامل شود (به عنوان مثال، 123,456,789).

en: Exclude Posts
fa_IR: استثنا کردن پست‌ها

en: Search and select posts or enter their IDs to exclude them from auto insert.
fa_IR: پست‌ها را جستجو و انتخاب کنید یا شناسه‌های آنها را وارد کنید تا از درج خودکار استثنا شوند.

en: Enter comma-separated post IDs to exclude (e.g., 123,456,789).
fa_IR: شناسه‌های پست با کاما جدا شده را برای استثنا وارد کنید (به عنوان مثال، 123,456,789).

en: Priority
fa_IR: اولویت

en: This option decides which rule runs first if you have multiple rules targeting the same position in a post. For example, 9 will run before 10.
fa_IR: این گزینه تعیین می‌کند که کدام قانون اول اجرا شود اگر چندین قانون به یک موقعیت در یک پست هدف‌گذاری کرده باشند. به عنوان مثال، 9 قبل از 10 اجرا خواهد شد.

en: Search terms...
fa_IR: شرایط جستجو...

en: Home
fa_IR: خانه

en: Blog
fa_IR: وبلاگ

en: Archive
fa_IR: بایگانی

en: Accordion Settings
fa_IR: تنظیمات آکاردئون

en: Bottom spacing
fa_IR: فاصله پایین

en: Initial Collapsed
fa_IR: جمع شده اولیه

en: Header Settings
fa_IR: تنظیمات هدر

en: Background Color
fa_IR: رنگ پس‌زمینه

en: Text Color
fa_IR: رنگ متن

en: Header Icon
fa_IR: آیکون هدر

en: Plus
fa_IR: افزودن

en: Plus Circle
fa_IR: دایره افزودن

en: Plus Circle Outline
fa_IR: خط دایره افزودن

en: Plus Square Outline
fa_IR: خط مربع افزودن

en: Unfold Arrow
fa_IR: فلش باز شدن

en: Horizontal Dots
fa_IR: نقاط افقی

en: Arrow Down
fa_IR: فلش به پایین

en: Header Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون هدر

en: Body Settings
fa_IR: تنظیمات بدنه

en: Border Settings
fa_IR: تنظیمات مرز

en: Border Style
fa_IR: سبک مرز

en: Solid
fa_IR: جامد

en: Dashed
fa_IR: بسته

en: Dotted
fa_IR: نقطه‌چین

en: Border Color
fa_IR: رنگ مرز

en: Border Width
fa_IR: عرض حاشیه

en: Border Radius
fa_IR: شعاع حاشیه

en: Text and Color
fa_IR: متن و رنگ

en: Text Size
fa_IR: اندازه متن

en: Margin Settings
fa_IR: تنظیمات حاشیه

en: Margin Top
fa_IR: حاشیه بالا

en: Margin Right
fa_IR: حاشیه راست

en: Margin Bottom
fa_IR: حاشیه پایین

en: Margin Left
fa_IR: حاشیه چپ

en: Padding Settings
fa_IR: تنظیمات پدینگ

en: Padding Top
fa_IR: پدینگ بالا

en: Padding Right
fa_IR: پدینگ راست

en: Padding Bottom
fa_IR: پدینگ پایین

en: Padding Left
fa_IR: پدینگ چپ

en: Hover Settings
fa_IR: تنظیمات هاور

en: Shadow Color
fa_IR: رنگ سایه

en: Shadow H Offset
fa_IR: افست افقی سایه

en: Shadow V Offset
fa_IR: افست عمودی سایه

en: Shadow Blur
fa_IR: کدر کردن سایه

en: Shadow Spread
fa_IR: گسترش سایه

en: Transition Speed
fa_IR: سرعت انتقال

en: Click action
fa_IR: عملیات کلیک

en: Action on click
fa_IR: عملیات بر روی کلیک

en: Open image in a lightbox
fa_IR: باز کردن تصویر در لایت باکس

en: Open custom URL
fa_IR: باز کردن URL سفارشی

en: Open link in a new tab
fa_IR: باز کردن لینک در تب جدید

en: Image Size
fa_IR: اندازه تصویر

en: Full width
fa_IR: عرض کامل

en: Height
fa_IR: ارتفاع

en: Width
fa_IR: عرض

en: Color
fa_IR: رنگ

en: Title Color
fa_IR: رنگ عنوان

en: Subtitle Color
fa_IR: رنگ زیرعنوان

en: Overlay Color
fa_IR: رنگ پوشش

en: Text Alignment
fa_IR: تراز متن

en: Vertical Alignment
fa_IR: تراز عمودی

en: Top
fa_IR: بالا

en: Center
fa_IR: مرکز

en: Bottom
fa_IR: پایین

en: Horizontal Alignment
fa_IR: تراز افقی

en: Left
fa_IR: چپ

en: Right
fa_IR: راست

en: Text Settings
fa_IR: تنظیمات متن

en: Icon Settings
fa_IR: تنظیمات آیکن

en: Icon style
fa_IR: سبک آیکن

en: Pushpin
fa_IR: پین

en: Configuration
fa_IR: پیکربندی

en: Flag
fa_IR: پرچم

en: Star
fa_IR: ستاره

en: Checkmark
fa_IR: علامت تیک

en: Minus
fa_IR: منفی

en: Play
fa_IR: پخش

en: Arrow Right
fa_IR: پیکان راست

en: X Cross
fa_IR: علامت ضربدر

en: Warning
fa_IR: هشدار

en: Help
fa_IR: کمک

en: Info
fa_IR: اطلاعات

en: Circle
fa_IR: دایره

en: Icon color
fa_IR: رنگ آیکن

en: Icon Size
fa_IR: اندازه آیکن

en: Line Height
fa_IR: ارتفاع خط

en: Margin
fa_IR: حاشیه

en: Padding
fa_IR: پدینگ

en: Table Settings
fa_IR: تنظیمات جدول

en: Max width
fa_IR: عرض حداکثر

en: Video Settings
fa_IR: تنظیمات ویدیو

en: Open video in lightbox
fa_IR: باز کردن ویدیو در لایت باکس

en: Video Width
fa_IR: عرض ویدیو

en: Video Height
fa_IR: ارتفاع ویدیو

en: Custom Height
fa_IR: ارتفاع سفارشی

en: Overlay color
fa_IR: رنگ لایه

en: Play Button Settings
fa_IR: تنظیمات دکمه پخش

en: Button Icon
fa_IR: آیکون دکمه

en: Normal
fa_IR: عادی

en: Filled Circle
fa_IR: دایره پر شده

en: Outline Circle
fa_IR: دایره حاشیه‌دار

en: Video Camera
fa_IR: دوربین ویدیو

en: Filled Square
fa_IR: مربع پر شده

en: Star Sticker
fa_IR: استیکر ستاره

en: Button Size
fa_IR: اندازه دکمه

en: Button Color
fa_IR: رنگ دکمه

en: General Settings
fa_IR: تنظیمات عمومی

en: Number of columns
fa_IR: تعداد ستون‌ها

en: Color Settings
fa_IR: تنظیمات رنگ

en: Header Color
fa_IR: رنگ سربرگ

en: Count Up Color
fa_IR: رنگ شمارش بالا

en: Description Color
fa_IR: رنگ توضیحات

en: Count Up Settings
fa_IR: تنظیمات شمارش بالا

en: Count Up Number Size
fa_IR: اندازه شماره شمارش بالا

en: Location Settings
fa_IR: تنظیمات مکان

en: Latitude
fa_IR: عرض جغرافیایی

en: Longitude
fa_IR: طول جغرافیایی

en: Map Settings
fa_IR: تنظیمات نقشه

en: Zoom Level
fa_IR: سطح زوم

en: Map style
fa_IR: سبک نقشه

en: Silver
fa_IR: نقره‌ای

en: Retro
fa_IR: رترو

en: Dark
fa_IR: تیره

en: Night
fa_IR: شب

en: Aubergine
fa_IR: بادمجان

en: Custom
fa_IR: سفارشی

en: Marker Settings
fa_IR: تنظیمات نشانگر

en: Marker Title
fa_IR: عنوان نشانگر

en: Marker Description
fa_IR: توضیحات نشانگر

en: Icon 1 Settings
fa_IR: تنظیمات آیکون ۱

en: Icon
fa_IR: آیکون

en: Blogger
fa_IR: بلاگر

en: Facebook
fa_IR: فیس‌بوک

en: Flickr
fa_IR: فلیکر

en: Google Plus
fa_IR: گوگل پلاس

en: Instagram
fa_IR: اینستاگرام

en: LinkedIn
fa_IR: لینکدین

en: Picasa
fa_IR: پیکاسا

en: Pinterest
fa_IR: پینترست

en: Reddit
fa_IR: ردیت

en: Skype
fa_IR: اسکایپ

en: Sound Cloud
fa_IR: ساوند کلاود

en: Tumblr
fa_IR: تامبلر

en: Twitter
fa_IR: توئیتر

en: Vimeo
fa_IR: ویمئو

en: Youtube
fa_IR: یو تیوب

en: Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون

en: Icon Link
fa_IR: لینک آیکون

en: Icon 2 Settings
fa_IR: تنظیمات آیکون ۲

en: Icon 3 Settings
fa_IR: تنظیمات آیکون ۳

en: Icon Alignment
fa_IR: هم‌راستایی آیکون

en: Icon Space
fa_IR: فاصله آیکون

en: Load minimized
fa_IR: بارگذاری به صورت مینیمال

en: Table of Contents header title
fa_IR: عنوان هدر فهرست مطالب

en: Anchor color
fa_IR: رنگ لنگر

en: Table of Contents Alignment
fa_IR: هم‌راستایی فهرست مطالب

en: Tab Settings
fa_IR: تنظیمات زبانه

en: Tabs Style
fa_IR: سبک زبانه

en: Horizontal
fa_IR: افقی

en: Vertical
fa_IR: عمودی

en: Active Tab Settings
fa_IR: تنظیمات زبانه فعال

en: Columns
fa_IR: ستون‌ها

en: Avatar Settings
fa_IR: تنظیمات آواتار

en: Border Radius (%)
fa_IR: شعاع حاشیه (%)

en: Avatar Size
fa_IR: اندازه آواتار

en: Name Color
fa_IR: رنگ نام

en: Position Color
fa_IR: رنگ موقعیت

en: Layout Settings
fa_IR: تنظیمات چینش

en: Number of Products
fa_IR: تعداد محصولات

en: Text Label
fa_IR: برچسب متنی

en: Name placeholder
fa_IR: جایگزین نام

en: Email placeholder
fa_IR: جایگزین ایمیل

en: Message placeholder
fa_IR: جایگزین پیام

en: Submit label
fa_IR: برچسب ارسال

en: Success text
fa_IR: متن موفقیت

en: Error text
fa_IR: متن خطا

en: Input Color
fa_IR: رنگ ورودی

en: Submit Button Settings
fa_IR: تنظیمات دکمه ارسال

en: Border and Text Color
fa_IR: رنگ حاشیه و متن

en: Button Position
fa_IR: موقعیت دکمه

en: Form Settings
fa_IR: تنظیمات فرم

en: Form style
fa_IR: سبک فرم

en: Alternative
fa_IR: جایگزین

en: Form width
fa_IR: عرض فرم

en: First Name placeholder
fa_IR: جایگزین نام کوچک

en: Last Name placeholder
fa_IR: جایگزین نام خانوادگی

en: Images Settings
fa_IR: تنظیمات تصاویر

en: Open image in lightbox
fa_IR: باز کردن تصویر در لایت باکس

en: Open custom link
fa_IR: باز کردن لینک سفارشی

en: Auto Height
fa_IR: ارتفاع خودکار

en: Always show overlay
fa_IR: همیشه نمایش پوشش

en: Hover Color
fa_IR: رنگ هاور

en: Columns Settings
fa_IR: تنظیمات ستون‌ها

en: Space between column
fa_IR: فاصله بین ستون

en: Vertical space when collapsed
fa_IR: فاصله عمودی هنگام جمع شدن

en: Collapsed order RTL
fa_IR: ترتیب جمع شده RTL

en: Row Settings
fa_IR: تنظیمات ردیف

en: Vertical Align
fa_IR: تراز عمودی

en: Middle
fa_IR: وسط

en: Full Height
fa_IR: ارتفاع کامل

en: Columns Wrapped
fa_IR: ستون‌های پیچیده

en: Wrapper Tag
fa_IR: تگ wrapper

en: Div
fa_IR: دیوی

en: Header
fa_IR: سرصفحه

en: Section
fa_IR: بخش

en: Main
fa_IR: اصلی

en: Article
fa_IR: مقاله

en: Aside
fa_IR: کنار

en: Footer
fa_IR: پاورقی

en: Content Max Width
fa_IR: عرض حداکثر محتوا

en: Content Min Height
fa_IR: ارتفاع حداقل محتوا

en: Border style
fa_IR: سبک حاشیه

en: Column Settings
fa_IR: تنظیمات ستون

en: Text alignment
fa_IR: تراز متن

en: Number of icons
fa_IR: تعداد آیکون‌ها

en: Container Settings
fa_IR: تنظیمات کانتینر

en: Title Settings
fa_IR: تنظیمات عنوان

en: Font Size (px)
fa_IR: اندازه قلم (پیکسل)

en: Line Height (px)
fa_IR: ارتفاع خط (پیکسل)

en: HTML Tag
fa_IR: برچسب HTML

en: Your styles have been saved!
fa_IR: استایل‌های شما ذخیره شده‌اند!

en: Style title
fa_IR: عنوان استایل

en: copy
fa_IR: کپی

en: Bold
fa_IR: پررنگ

en: Lighter
fa_IR: سبک‌تر

en: Underline
fa_IR: زیرخط‌دار

en: Overline
fa_IR: بالاخط‌دار

en: Line Through
fa_IR: خط‌خورده

en: Scale Up
fa_IR: بزرگ‌نمایی

en: Scale Down
fa_IR: کوچک‌نمایی

en: Lift Up
fa_IR: بلند کردن

en: Shift Right
fa_IR: جابجایی به راست

en: Rotate
fa_IR: چرخش

en: Colors
fa_IR: رنگ‌ها

en: Spacing
fa_IR: فاصله

en: Padding Top (px)
fa_IR: پدینگ بالا (پیکسل)

en: Padding Right (px)
fa_IR: پدینگ راست (پیکسل)

en: Padding Bottom (px)
fa_IR: پدینگ پایین (پیکسل)

en: Padding Left (px)
fa_IR: پدینگ چپ (پیکسل)

en: Margin Top (px)
fa_IR: مارژین بالا (پیکسل)

en: Margin Right (px)
fa_IR: مارژین راست (پیکسل)

en: Margin Bottom (px)
fa_IR: مارژین پایین (پیکسل)

en: Margin Left (px)
fa_IR: مارژین چپ (پیکسل)

en: Border Top Width (px)
fa_IR: عرض حاشیه بالا (پیکسل)

en: Border Right Width (px)
fa_IR: عرض حاشیه راست (پیکسل)

en: Border Bottom Width (px)
fa_IR: عرض حاشیه پایین (پیکسل)

en: Border Left Width (px)
fa_IR: عرض حاشیه چپ (پیکسل)

en: Border Top Left Radius (px)
fa_IR: شعاع حاشیه بالا چپ (پیکسل)

en: Border Top Right Radius (px)
fa_IR: شعاع حاشیه بالا راست (پیکسل)

en: Border Bottom Right Radius (px)
fa_IR: شعاع حاشیه پایین راست (پیکسل)

en: Border Bottom Left Radius (px)
fa_IR: شعاع حاشیه پایین چپ (پیکسل)

en: Typography
fa_IR: تیپوگرافی

en: Font
fa_IR: فونت

en: Font Family
fa_IR: خانواده فونت

en: Font Style
fa_IR: سبک فونت

en: Italic
fa_IR: ایتالیک

en: Oblique
fa_IR: مائل

en: Font Weight
fa_IR: وزن فونت

en: Text
fa_IR: متن

en: Letter Spacing (px)
fa_IR: فاصله حروف (پیکسل)

en: Text Align
fa_IR: تراز متن

en: Justify
fa_IR: تراشیده

en: Text Decoration
fa_IR: تزئین متن

en: Text Transform
fa_IR: تبدیل متن

en: Capitalize
fa_IR: حروف بزرگ

en: Uppercase
fa_IR: تمام حروف بزرگ

en: Lowercase
fa_IR: تمام حروف کوچک

en: Text Shadow
fa_IR: سایه متن

en: Layout
fa_IR: چیدمان

en: Display & Position
fa_IR: نمایش و موقعیت

en: Display
fa_IR: نمایش

en: Block
fa_IR: بلوک

en: Inline
fa_IR: درون خطی

en: Inline Block
fa_IR: بلوک درون خطی

en: Flex
fa_IR: فلکس

en: Grid
fa_IR: شبکه

en: Static
fa_IR: ایستا

en: Relative
fa_IR: نسبی

en: Absolute
fa_IR: محسوس

en: Fixed
fa_IR: ثابت

en: Sticky
fa_IR: چسبنده

en: Sizing
fa_IR: اندازه‌گیری

en: Width (%)
fa_IR: عرض (%)

en: Height (px)
fa_IR: ارتفاع (پیکسل)

en: Max Width (px)
fa_IR: حداکثر عرض (پیکسل)

en: Min Width (px)
fa_IR: حداقل عرض (پیکسل)

en: Max Height (px)
fa_IR: حداکثر ارتفاع (پیکسل)

en: Min Height (px)
fa_IR: حداقل ارتفاع (پیکسل)

en: Flow
fa_IR: جریان

en: Float
fa_IR: شناور

en: Clear
fa_IR: پاک‌سازی

en: Both
fa_IR: هر دو

en: Overflow
fa_IR: اضافه بار

en: Visible
fa_IR: مرئی

en: Hidden
fa_IR: پنهان

en: Scroll
fa_IR: اسکرول

en: Auto
fa_IR: خودکار

en: Z-Index
fa_IR: ز-اندیس

en: Border
fa_IR: حاشیه

en: Left Border
fa_IR: حاشیه چپ

en: Left Border Width (px)
fa_IR: عرض حاشیه چپ (px)

en: Left Border Style
fa_IR: سبک حاشیه چپ

en: Double
fa_IR: دوگانه

en: Left Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه چپ

en: Right Border
fa_IR: حاشیه راست

en: Right Border Width (px)
fa_IR: عرض حاشیه راست (px)

en: Right Border Style
fa_IR: سبک حاشیه راست

en: Right Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه راست

en: Top Border
fa_IR: حاشیه بالا

en: Top Border Width (px)
fa_IR: عرض حاشیه بالا (px)

en: Top Border Style
fa_IR: سبک حاشیه بالا

en: Top Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه بالا

en: Bottom Border
fa_IR: حاشیه پایین

en: Bottom Border Width (px)
fa_IR: عرض حاشیه پایین (پی‌اکس)

en: Bottom Border Style
fa_IR: سبک حاشیه پایین

en: Bottom Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه پایین

en: Text Elements
fa_IR: عناصر متنی

en: Span
fa_IR: اسپان

en: Blockquote
fa_IR: نقل قول

en: Padding (px)
fa_IR: پدینگ (پی‌اکس)

en: Margin (px)
fa_IR: مارژین (پی‌اکس)

en: Lists
fa_IR: لیست‌ها

en: List Margin (px)
fa_IR: مارژین لیست (پی‌اکس)

en: List Padding (px)
fa_IR: پدینگ لیست (پی‌اکس)

en: Item Margin Bottom (px)
fa_IR: مارژین پایین مورد (پی‌اکس)

en: Item Text Color
fa_IR: رنگ متن مورد

en: Heading Elements
fa_IR: عناصر عنوان

en: H1 Heading
fa_IR: عنوان H1

en: H2 Heading
fa_IR: عنوان H2

en: H3 Heading
fa_IR: عنوان H3

en: H4 Heading
fa_IR: عنوان H4

en: H5 Heading
fa_IR: عنوان H5

en: H6 Heading
fa_IR: عنوان H6

en: Heading Hover Effects
fa_IR: افکت های هاور عنوان

en: H1 Hover Color
fa_IR: رنگ هاور H1

en: H2 Hover Color
fa_IR: رنگ هاور H2

en: H3 Hover Color
fa_IR: رنگ هاور H3

en: Link Elements
fa_IR: عناصر لینک

en: Link Base Styles
fa_IR: استایل های پایه لینک

en: Link Color
fa_IR: رنگ لینک

en: Link Hover States
fa_IR: وضعیت های هاور لینک

en: Hover Text Decoration
fa_IR: زینت متن هاور

en: Hover Background
fa_IR: پس زمینه هاور

en: Hover Font Weight
fa_IR: وزن خط هاور

en: Links in Headings
fa_IR: لینک ها در عناوین

en: H1 Link Color
fa_IR: رنگ لینک H1

en: H2 Link Color
fa_IR: رنگ لینک H2

en: H3 Link Color
fa_IR: رنگ لینک H3

en: H1 Link Hover Color
fa_IR: رنگ هاور لینک H1

en: H2 Link Hover Color
fa_IR: رنگ هاور لینک H2

en: Media Elements
fa_IR: عناصر رسانه

en: Images
fa_IR: تصاویر

en: Border Radius (px)
fa_IR: شعاع حاشیه (پیکسل)

en: Border Width (px)
fa_IR: عرض حاشیه (پیکسل)

en: Max Width (%)
fa_IR: حداکثر عرض (%)

en: Box Shadow
fa_IR: سایه جعبه

en: Image Hover Effects
fa_IR: تأثیرات هاور تصویر

en: Hover Transform
fa_IR: تبدیل هاور

en: Hover Opacity
fa_IR: ناپدیدی هاور

en: Hover Filter
fa_IR: فیلتر هاور

en: Grayscale
fa_IR: سیاه و سفید

en: Sepia
fa_IR: سپیا

en: Blur
fa_IR: محو

en: Brightness
fa_IR: روشنایی

en: Contrast
fa_IR: کنتراست

en: Hover Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه هاور

en: Videos
fa_IR: ویدئوها

en: Container Elements
fa_IR: عناصر کانتینر

en: Div Containers
fa_IR: کانتینرهای دیوی

en: Sections
fa_IR: بخش‌ها

en: Container Hover Effects
fa_IR: تأثیرات هاور کانتینر

en: Div Hover Background
fa_IR: پس‌زمینه هاور دیو

en: Div Hover Shadow
fa_IR: سایه هاور دیو

en: Section Hover Background
fa_IR: پس‌زمینه هاور بخش

en: Interactive Elements
fa_IR: عناصر تعاملی

en: Buttons
fa_IR: دکمه‌ها

en: Button Hover States
fa_IR: وضعیت‌های هاور دکمه

en: Hover Text Color
fa_IR: رنگ متن هاور

en: Hover Shadow
fa_IR: سایه هاور

en: Form Inputs
fa_IR: ورودی‌های فرم

en: Controls saved successfully!
fa_IR: کنترل‌ها با موفقیت ذخیره شد!

en: Blocks saved successfully!
fa_IR: بلوک‌ها با موفقیت ذخیره شد!

en: Settings saved successfully!
fa_IR: تنظیمات با موفقیت ذخیره شد!

en: Configure display controls that schedule blocks or restrict visibility by user role and other conditions.
fa_IR: کنترل‌های نمایش را پیکربندی کنید که بلوک‌ها را زمان‌بندی می‌کنند یا بر اساس نقش کاربر و شرایط دیگر، نمایش را محدود می‌کنند.

en: Presets
fa_IR: پیش‌تنظیم‌ها

en: Controls
fa_IR: کنترل‌ها

en: Enable or disable controls for all blocks
fa_IR: فعال یا غیرفعال کردن کنترل‌ها برای تمامی بلوک‌ها

en: Save Blocks
fa_IR: ذخیره بلوک‌ها

en: Schedule
fa_IR: برنامه‌ریزی

en: Choose when to start showing and/or stop showing your blocks.
fa_IR: انتخاب کنید که چه زمانی بلوک‌های خود را نمایش دهید و/یا نمایش را متوقف کنید.

en: This block control is available on:
fa_IR: کنترل این بلوک در دسترس است:

en: Post
fa_IR: پست

en: Widgets
fa_IR: ویجت‌ها

en: Site Editor
fa_IR: ویرایشگر سایت

en: User roles
fa_IR: نقش‌های کاربری

en: Choose which users can see your blocks.
fa_IR: انتخاب کنید کدام کاربران می‌توانند بلوک‌های شما را ببینند.

en: Device Type
fa_IR: نوع دستگاه

en: Choose the device type to show your blocks on.
fa_IR: نوع دستگاهی را انتخاب کنید که بلوک‌های شما در آن نمایش داده شود.

en: Device Width
fa_IR: عرض دستگاه

en: Choose the device width to show your blocks on.
fa_IR: عرض دستگاهی را انتخاب کنید که بلوک‌های شما در آن نمایش داده شود.

en: Term archives
fa_IR: آرشیو اصطلاحات

en: Choose on which taxonomies and terms archive pages your blocks can be displayed.
fa_IR: انتخاب کنید در کدام آرشیوهای taxonomies و اصطلاحات بلوک‌های شما می‌توانند نمایش داده شوند.

en: Pages
fa_IR: صفحات

en: Choose in which pages your blocks can be displayed.
fa_IR: انتخاب کنید در کدام صفحات بلوک‌های شما می‌توانند نمایش داده شوند.

en: Browser & Device
fa_IR: مرورگر و دستگاه

en: Choose which browsers and devices can see your blocks.
fa_IR: انتخاب کنید کدام مرورگرها و دستگاه‌ها می‌توانند بلوک‌های شما را ببینند.

en: Operating System
fa_IR: سیستم عامل

en: Choose which operating systems can see your blocks.
fa_IR: انتخاب کنید کدام سیستم‌های عامل می‌توانند بلوک‌های شما را ببینند.

en: Cookie
fa_IR: کوکی

en: Show or hide blocks based on cookie values.
fa_IR: بر اساس مقادیر کوکی، بلوک‌ها را نمایش یا پنهان کنید.

en: User Meta
fa_IR: متای کاربر

en: Show or hide blocks based on user meta values.
fa_IR: بر اساس مقادیر متای کاربر، بلوک‌ها را نمایش یا پنهان کنید.

en: Post Meta
fa_IR: متای پست

en: Show or hide blocks based on post meta values.
fa_IR: بلوک‌ها را بر اساس مقادیر متا پست نمایش یا مخفی کنید.

en: Query String
fa_IR: رشته پرس و جو

en: Show or hide blocks based on URL query parameters.
fa_IR: بلوک‌ها را بر اساس پارامترهای پرس و جوی URL نمایش یا مخفی کنید.

en: Capabilities
fa_IR: قابلیت‌ها

en: Show or hide blocks based on user capabilities.
fa_IR: بلوک‌ها را بر اساس قابلیت‌های کاربر نمایش یا مخفی کنید.

en: Save Controls
fa_IR: ذخیره تنظیمات

en: Loading presets...
fa_IR: در حال بارگذاری پیش‌فرض‌ها...

en: Accordion - PublishPress
fa_IR: اکاردئون - PublishPress

en: Button - PublishPress
fa_IR: دکمه - PublishPress

en: Icon - PublishPress
fa_IR: آیکون - PublishPress

en: Image - PublishPress
fa_IR: تصویر - PublishPress

en: List - PublishPress
fa_IR: لیست - PublishPress

en: Table - PublishPress
fa_IR: جدول - PublishPress

en: Tabs - PublishPress
fa_IR: تب‌ها - PublishPress

en: Video - PublishPress
fa_IR: ویدیو - PublishPress

en: Columns - PublishPress
fa_IR: ستون‌ها - PublishPress

en: Column - PublishPress
fa_IR: ستون - PublishPress

en: Contact Form - PublishPress
fa_IR: فرم تماس - PublishPress

en: Count Up - PublishPress
fa_IR: شمارش معکوس - PublishPress

en: Images Slider - PublishPress
fa_IR: اسلایدر تصاویر - PublishPress

en: Info Box - PublishPress
fa_IR: جعبه اطلاعات - PublishPress

en: Map - PublishPress
fa_IR: نقشه - PublishPress

en: Newsletter - PublishPress
fa_IR: خبرنامه - PublishPress

en: Social Links - PublishPress
fa_IR: لینک‌های اجتماعی - PublishPress

en: Table of Contents - PublishPress
fa_IR: فهرست مطالب - PublishPress

en: Testimonial - PublishPress
fa_IR: نظرات - PublishPress

en: Woo Products - PublishPress
fa_IR: محصولات وو - PublishPress

en: Show content in collapsible panels that expand when clicked.
fa_IR: محتوا را در پنل‌های قابل جمع شدن که با کلیک باز می‌شوند، نمایش دهید.

en: Add a customizable call-to-action button with colors, sizes and icons.
fa_IR: یک دکمه فراخوان عمل قابل تنظیم با رنگ‌ها، اندازه‌ها و آیکن‌ها اضافه کنید.

en: Insert a vector icon from a large library, with size and color controls.
fa_IR: یک آیکن وکتور از یک کتابخانه بزرگ وارد کنید، با کنترل‌های اندازه و رنگ.

en: Display an image with extra styling, captions and link options.
fa_IR: یک تصویر را با استایل اضافی، زیرنویس و گزینه‌های لینک نمایش دهید.

en: Build styled ordered or unordered lists with custom icons.
fa_IR: لیست‌های مرتب یا نامرتب با آیکن‌های سفارشی بسازید.

en: Create responsive tables with styling and per-cell formatting.
fa_IR: جداول پاسخگو با استایل و فرمت‌بندی هر سلول ایجاد کنید.

en: Organize content into horizontal or vertical tabbed sections.
fa_IR: محتوا را به بخش‌های افقی یا عمودی تب‌دار سازماندهی کنید.

en: Embed a self-hosted or external video with a custom poster image.
fa_IR: یک ویدیو خود میزبان یا خارجی را با یک تصویر پوستر سفارشی جاسازی کنید.

en: Lay out content in flexible, responsive multi-column rows.
fa_IR: محتوا را در ردیف‌های چند ستونی انعطاف‌پذیر و پاسخگو بچینید.

en: A single column used inside the Columns block.
fa_IR: یک ستون واحد که در داخل بلوک ستون‌ها استفاده می‌شود.

en: Wrap blocks in a styled container with background, padding and borders.
fa_IR: بلوک‌ها را در یک کانتینر استایل‌دار با پس‌زمینه، حاشیه و فاصله بپیچید.

en: Add a customizable contact form that emails submissions to you.
fa_IR: یک فرم تماس قابل تنظیم اضافه کنید که ارسال‌ها را به شما ایمیل کند.

en: Animate numbers counting up to highlight stats and milestones.
fa_IR: اعداد را به صورت متحرک شمارش کنید تا آمار و نقاط عطف را هایلایت کنید.

en: Show multiple images in a responsive carousel slider.
fa_IR: چندین تصویر را در یک اسلایدر کاروسل پاسخگو نمایش دهید.

en: Present an icon or image with a heading and text in a styled box.
fa_IR: یک آیکن یا تصویر را با یک عنوان و متن در یک جعبه استایل‌دار ارائه دهید.

en: Embed an interactive Google Map with custom markers.
fa_IR: نقشه تعاملی گوگل را با نشانگرهای سفارشی جاسازی کنید.

en: Collect email subscribers with a customizable signup form.
fa_IR: مشترکین ایمیل را با یک فرم ثبت‌نام قابل تنظیم جمع‌آوری کنید.

en: Display a front-end login and registration form.
fa_IR: یک فرم ورود و ثبت‌نام در بخش جلویی نمایش دهید.

en: Add a styled site search bar anywhere on your pages.
fa_IR: یک نوار جستجوی استایل‌دار را در هر نقطه از صفحات خود اضافه کنید.

en: Link to your social profiles with a row of social icons.
fa_IR: لینک به پروفایل‌های اجتماعی خود با یک ردیف از آیکون‌های اجتماعی.

en: Generate an automatic table of contents from your headings.
fa_IR: یک فهرست مطالب خودکار از عناوین خود ایجاد کنید.

en: Showcase customer testimonials with photo, name and role.
fa_IR: نظرات مشتریان را با عکس، نام و نقش نمایش دهید.

en: Display WooCommerce products in a customizable grid.
fa_IR: محصولات WooCommerce را در یک شبکه قابل تنظیم نمایش دهید.

en: Display a countdown timer to a specific date or event.
fa_IR: یک تایمر شمارش معکوس به تاریخ یا رویداد مشخص نمایش دهید.

en: Highlight a single feature with an icon, title and description.
fa_IR: یک ویژگی خاص را با یک آیکون، عنوان و توضیحات برجسته کنید.

en: Compare pricing plans side by side with features and buttons.
fa_IR: طرح‌های قیمت را به صورت همزمان با ویژگی‌ها و دکمه‌ها مقایسه کنید.

en: Manage the extra PublishPress blocks available in the editor, including content displays, sliders, buttons, icons, tabs, accordions, and more.
fa_IR: بلوک‌های اضافی PublishPress موجود در ویرایشگر را مدیریت کنید، از جمله نمایش محتوا، اسلایدرها، دکمه‌ها، آیکون‌ها، زبانه‌ها، آکاردئون‌ها و بیشتر.

en: Enable / disable this block
fa_IR: این بلوک را فعال / غیرفعال کنید

en: Configure
fa_IR: پیکربندی

en: Edit
fa_IR: ویرایش

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: No blocks available. Please go to a post edit (without saving either modifying anything). Then come back to Block Settings to see the blocks list.
fa_IR: هیچ بلوکی در دسترس نیست. لطفاً به ویرایش یک پست بروید (بدون ذخیره یا تغییر چیزی). سپس به تنظیمات بلوک برگردید تا لیست بلوک‌ها را ببینید.

en: Content Display
fa_IR: نمایش محتوا

en: Default thumbnail
fa_IR: تصویر کوچک پیش‌فرض

en: Reset to default
fa_IR: بازنشانی به پیش‌فرض

en: Set the default post thumbnail to use in Content Display blocks for posts without a featured image.
fa_IR: تصویر بند انگشتی پیش‌فرض را برای استفاده در بلوک‌های نمایش محتوا برای پست‌هایی که تصویر شاخص ندارند، تنظیم کنید.

en: Select default thumbnail
fa_IR: تصویر بند انگشتی پیش‌فرض را انتخاب کنید

en: Use this image
fa_IR: از این تصویر استفاده کنید

en: block
fa_IR: بلوک

en: Add new style
fa_IR: افزودن سبک جدید

en: Create and manage custom CSS styles that editors can quickly apply to blocks.
fa_IR: استایل‌های CSS سفارشی را ایجاد و مدیریت کنید که ویرایشگران می‌توانند به سرعت به بلوک‌ها اعمال کنند.

en: Delete
fa_IR: حذف

en: Preview
fa_IR: پیش‌نمایش

en: Example text with this style
fa_IR: متن نمونه با این سبک

en: View Extended Preview
fa_IR: مشاهده پیش‌نمایش گسترش‌یافته

en: Class name
fa_IR: نام کلاس

en: This option help you identify specific custom styles in the list
                                                (usually set this same as the custom style's background color)
fa_IR: این گزینه به شما کمک می‌کند تا استایل‌های سفارشی خاص را در لیست شناسایی کنید
                                                (معمولاً این گزینه را همانند رنگ پس‌زمینه استایل سفارشی تنظیم کنید)

en: Identification color
fa_IR: رنگ شناسایی

en: Style Builder
fa_IR: سازنده سبک

en: Custom CSS
fa_IR: CSS سفارشی

en: Hint: Use "Ctrl + Space" for auto completion
fa_IR: راهنما: از "Ctrl + Space" برای کامل کردن خودکار استفاده کنید

en: Headings
fa_IR: عنوان‌ها

en: Links
fa_IR: لینک‌ها

en: Media
fa_IR: رسانه

en: Containers
fa_IR: کانتینرها

en: Interactive
fa_IR: تعامل‌پذیر

en: Save styles
fa_IR: سبک‌ها را ذخیره کنید

en: Use this dashboard to turn PublishPress Blocks features on or off.
fa_IR: از این داشبورد برای روشن یا خاموش کردن ویژگی‌های بلوک‌های PublishPress استفاده کنید.

en: You can control who can use each block, including default WordPress blocks.
fa_IR: شما می‌توانید کنترل کنید که چه کسی می‌تواند از هر بلوک استفاده کند، از جمله بلوک‌های پیش‌فرض WordPress.

en: Enable extra blocks including content displays, sliders, buttons, icons, tabs, accordions, and more.
fa_IR: بلوک‌های اضافی را شامل نمایش محتوا، اسلایدرها، دکمه‌ها، آیکون‌ها، زبانه‌ها، آکاردیون‌ها و غیره فعال کنید.

en: You can add your own CSS styles for your blocks. Anyone editing posts can quickly add the styles to blocks.
fa_IR: شما می‌توانید سبک‌های CSS خود را برای بلوک‌های خود اضافه کنید. هر کسی که پست‌ها را ویرایش می‌کند می‌تواند به سرعت سبک‌ها را به بلوک‌ها اضافه کند.

en: This feature adds display controls for blocks. You can schedule when blocks are shown, and add user role restrictions.
fa_IR: این ویژگی کنترل‌های نمایشی برای بلوک‌ها اضافه می‌کند. شما می‌توانید زمان نمایش بلوک‌ها را برنامه‌ریزی کنید و محدودیت‌های نقش کاربری را اضافه کنید.

en: You can scan the posts on your website for blocks usage.
fa_IR: شما می‌توانید پست‌های وب‌سایت خود را برای استفاده از بلوک‌ها اسکن کنید.

en: This feature enables a submenu to manage your Reusable Blocks.
fa_IR: این ویژگی یک زیرمنو برای مدیریت بلوک‌های قابل استفاده مجدد شما فعال می‌کند.

en: Automatically insert reusable blocks into posts based on position, categories, tags, and other criteria.
fa_IR: به‌طور خودکار بلوک‌های قابل استفاده مجدد را بر اساس موقعیت، دسته‌ها، برچسب‌ها و سایر معیارها به پست‌ها وارد کنید.

en: Adds an "Add Note" button to the block editor toolbar and a Post Notes admin page to review all notes across your posts (requires WordPress 6.9+).
fa_IR: یک دکمه "افزودن یادداشت" به نوار ابزار ویرایشگر بلوک اضافه می‌کند و یک صفحه مدیریت یادداشت‌های پست برای مرور تمام یادداشت‌ها در پست‌های شما ایجاد می‌کند (نیاز به WordPress 6.9+ دارد).

en: Core Blocks Features
fa_IR: ویژگی‌های بلوک‌های اصلی

en: Add Google Fonts support to core blocks including paragraphs and headings.
fa_IR: پشتیبانی از فونت‌های Google را به بلوک‌های اصلی از جمله پاراگراف‌ها و عنوان‌ها اضافه کنید.

en: Find all the editorial notes for your posts in one place.
fa_IR: تمام یادداشت‌های ویرایشی پست‌های خود را در یک مکان پیدا کنید.

en: All post types
fa_IR: همه نوع‌های پست

en: All statuses
fa_IR: همه وضعیت‌ها

en: Open
fa_IR: باز کردن

en: Resolved
fa_IR: حل شده

en: Search by post title…
fa_IR: جستجو بر اساس عنوان پست…

en: Filter
fa_IR: فیلتر

en: Reset
fa_IR: تنظیم مجدد

note: translators: %d: number of notes
en: %d note | %d notes
fa_IR[0]: %d یادداشت

en: Post Type
fa_IR: post type

en: Note
fa_IR: یادداشت

en: Author
fa_IR: نویسنده

en: Status
fa_IR: وضعیت

en: No notes found.
fa_IR: یادداشتی یافت نشد.

en: (no title)
fa_IR: (بدون عنوان)

en: (deleted)
fa_IR: (حذف شده)

en: Block Features
fa_IR: ویژگی‌های بلوک

en: Legacy
fa_IR: قدیمی

en: License
fa_IR: مجوز

en: Maps
fa_IR: نقشه‌ها

en: Email & Forms
fa_IR: ایمیل و فرم‌ها

en: Data Export
fa_IR: صادرات داده

en: Select Role
fa_IR: انتخاب نقش

en: Disable all block adding
fa_IR: غیرفعال کردن افزودن همه بلوک‌ها

en: Prevent users in %1s role from adding new block to posts.
fa_IR: از افزودن بلوک جدید به پست‌ها توسط کاربران در نقش %1s جلوگیری کنید.

en: Disable the Pattern Directory
fa_IR: غیرفعال کردن دایرکتوری الگو

en: Disable the pattern directory for users in %1s role.
fa_IR: دایرکتوری الگو را برای کاربران در نقش %1s غیرفعال کنید.

en: Disable the Openverse
fa_IR: غیرفعال کردن Openverse

en: Disable Openverse for users in %1s role.
fa_IR: Openverse را برای کاربران در نقش %1s غیرفعال کنید.

en: Save Image Settings
fa_IR: ذخیره تنظیمات تصویر

en: Download Contacts Form data
fa_IR: دریافت داده‌های فرم مخاطبین

en: Data stored through Contact form blocks.
fa_IR: داده‌های ذخیره شده از طریق بلوک‌های فرم تماس.

en: Download Newsletter Form data
fa_IR: دریافت داده‌های فرم خبرنامه

en: Data stored through Newsletter form blocks.
fa_IR: داده‌های ذخیره شده از طریق بلوک‌های فرم خبرنامه.

en: These email settings apply to messages sent through PublishPress Contact form block.
fa_IR: این تنظیمات ایمیل برای پیام‌های ارسال شده از طریق بلوک فرم تماس PublishPress اعمال می‌شوند.

en: Sender name
fa_IR: نام فرستنده

en: Sender email
fa_IR: ایمیل فرستنده

en: Email title
fa_IR: عنوان ایمیل

en: Email receiver
fa_IR: گیرنده ایمیل

en: Save Form Settings
fa_IR: ذخیره تنظیمات فرم

en: Blocks icon color
fa_IR: رنگ آیکون بلوک‌ها

en: Apply in admin to blocks from PublishPress Blocks plugin.
fa_IR: در مدیریت به بلوک‌های افزونه PublishPress Blocks اعمال کنید.

en: Save Settings
fa_IR: ذخیره تنظیمات

en: Legacy Blocks
fa_IR: بلوک‌های قدیمی

en: These older blocks are turned off by default on new sites. Enable any you want to use in the editor.
fa_IR: این بلوک‌های قدیمی به‌طور پیش‌فرض در سایت‌های جدید غیرفعال هستند. هرکدام را که می‌خواهید در ویرایشگر فعال کنید.

note: translators: %s: block name
en: Enable the %s block
fa_IR: فعال‌سازی بلوک %s

en: Legacy Features
fa_IR: ویژگی‌های قدیمی

en: Older features, turned off by default on new sites.
fa_IR: ویژگی‌های قدیمی، به‌طور پیش‌فرض در سایت‌های جدید غیرفعال هستند.

en: Gallery lightbox
fa_IR: گالری لایت باکس

en: Open gallery images as a lightbox style popup
fa_IR: باز کردن تصاویر گالری به عنوان یک پنجره پاپ آپ به سبک لایت باکس

en: Image caption
fa_IR: زیرنویس تصویر

en: Disabled
fa_IR: غیرفعال

en: Overlay
fa_IR: پوشش

en: Display caption text on images loaded as lightbox in galleries.
fa_IR: متن عنوان را بر روی تصاویری که به عنوان لایت باکس در گالری‌ها بارگذاری شده‌اند نشان دهید.

en: Save Legacy Settings
fa_IR: ذخیره تنظیمات قدیمی

en: Google API key
fa_IR: کلید API گوگل

en: How to create a Google API Key
fa_IR: چگونه یک کلید API گوگل ایجاد کنیم

en: A Google API key is required to use the Map block without any warning.
fa_IR: برای استفاده از بلوک نقشه بدون هیچ گونه هشدار، یک کلید API گوگل لازم است.

en: Save Maps Settings
fa_IR: تنظیمات نقشه‌ها را ذخیره کنید

en: Block toolbar icon
fa_IR: آیکون نوار ابزار بلوک

en: Show an "Add note" icon in the block toolbar (next to Bold, Italic and Link). It opens the WordPress Notes feature for the selected block.
fa_IR: نماد "افزودن یادداشت" را در نوار ابزار بلوک نمایش دهید (در کنار پررنگ، ایتالیک و لینک). این ویژگی یادداشت‌های WordPress را برای بلوک انتخاب‌شده باز می‌کند.

en: Save Post Notes Settings
fa_IR: تنظیمات یادداشت‌های پست را ذخیره کنید

en: Use the Google reCAPTCHA to avoid spam in PublishPress Blocks forms. Get credentials for your domain by registering %shere%s.
fa_IR: از reCAPTCHA گوگل برای جلوگیری از هرزنامه در فرم‌های بلوک‌های PublishPress استفاده کنید. برای دامنه خود با ثبت‌نام %shere%s اعتبارنامه دریافت کنید.

en: Enable reCAPTCHA
fa_IR: فعال‌سازی reCAPTCHA

en: Site key
fa_IR: کلید سایت

en: required
fa_IR: الزامی

en: Secret key
fa_IR: کلید مخفی

en: Language
fa_IR: زبان

en: Auto detect
fa_IR: تشخیص خودکار

en: Language codes list
fa_IR: لیست کدهای زبان

en: Theme
fa_IR: قالب

en: Light
fa_IR: روشن

en: Invisible
fa_IR: ناvisible

en: We strongly recommend not using Invisible reCAPTCHA if you have more than 1 Newsletter or Contact forms block in a page.
fa_IR: ما به شدت توصیه می‌کنیم که اگر بیشتر از 1 بلوک فرم خبرنامه یا تماس در یک صفحه دارید، از reCAPTCHA ناvisible استفاده نکنید.

en: Save reCAPTCHA Settings
fa_IR: ذخیره تنظیمات reCAPTCHA

en: Countdown
fa_IR: شمارش معکوس

en: Easily create a customizable countdown.
fa_IR: به راحتی یک شمارش معکوس قابل تنظیم ایجاد کنید.

en: Pricing Table
fa_IR: جدول قیمت

en: Easily create a customizable pricing table.
fa_IR: به راحتی یک جدول قیمت قابل تنظیم ایجاد کنید.

en: Feature
fa_IR: ویژگی

en: Use block to create a list inside the Feature List" block.
fa_IR: از بلوک استفاده کنید تا لیستی درون بلوک "لیست ویژگی" ایجاد کنید.

en: Feature List
fa_IR: لیست ویژگی

en: Gutenberg is not detected! Activate it or
fa_IR: گوتنبرگ شناسایی نشد! آن را فعال کنید یا

en: Install Gutenberg Now!
fa_IR: حالا گوتنبرگ را نصب کنید!

en: We require at least Gutenberg version
fa_IR: ما حداقل نسخه گوتنبرگ

en: Please update Gutenberg then comeback later!
fa_IR: لطفاً گوتنبرگ را به‌روزرسانی کنید و بعداً برگردید!

en: Change date
fa_IR: تاریخ را تغییر دهید

en: M
fa_IR: م

en: W
fa_IR: ش

en: F
fa_IR: ج

en: AM
fa_IR: ق.ظ

en: PM
fa_IR: ب.ظ

en: PublishPress Blocks Pro supports Timezone configuration.
fa_IR: بلوک‌های پرو PublishPress از پیکربندی منطقه زمانی پشتیبانی می‌کند.

en: Icon List
fa_IR: لیست آیکن

en: Search icons
fa_IR: جستجوی آیکن‌ها

en: Style
fa_IR: سبک

en: Filled
fa_IR: پر شده

en: Outlined
fa_IR: حاشیه‌دار

en: Rounded
fa_IR: گرد

en: Two-Tone
fa_IR: دو رنگ

en: Sharp
fa_IR: تیز

en: Apply
fa_IR: اعمال

en: Notice
fa_IR: توجه

en: This accordion block has been replaced by a new and better one.
                                     This block will be removed in a future version.
                                     Please transform this to an Accordion Item block
                                     and drag them into new Adv. Accordion block as soon as possible.
fa_IR: این بلوک آکوردئون با یک بلوک جدید و بهتر جایگزین شده است.
                                     این بلوک در نسخه‌های آینده حذف خواهد شد.
                                     لطفاً این را به یک بلوک آیتم آکوردئون تبدیل کنید
                                     و هر چه زودتر آنها را به بلوک آکوردئون پیشرفته جدید بکشید.

en: Define space to next block. This will override Block spacing option (Frontend view only)
fa_IR: فضای بین بلوک بعدی را تعریف کنید. این گزینه فاصله بلوک را نادیده می‌گیرد (فقط در نمای فرانت‌اند)

en: Header Icon Style
fa_IR: سبک آیکن هدر

en: Body Color Settings
fa_IR: تنظیمات رنگ بدنه

en: Border width
fa_IR: عرض حاشیه

en: Border radius
fa_IR: شعاع حاشیه

en: Accordions State
fa_IR: وضعیت آکوردئون‌ها

en: Make all accordions collapsed by default, enable this setting to apply to all accordions.
fa_IR: تمام آکوردئون‌ها را به‌طور پیش‌فرض جمع‌شده کنید، این تنظیم را فعال کنید تا بر روی تمام آکوردئون‌ها اعمال شود.

en: Enter header…
fa_IR: هدر را وارد کنید…

en: Accordion (deprecated) - PublishPress
fa_IR: آکاردئون (منسوخ) - PublishPress

en: Create a sliding accordion display for your content.
fa_IR: یک نمایش آکاردئون کشویی برای محتوای خود ایجاد کنید.

en: accordion
fa_IR: آکاردئون

en: list
fa_IR: لیست

en: faq
fa_IR: سوالات متداول

en: Define space between each accordion (Frontend view only)
fa_IR: فضای بین هر آکاردئون را تعریف کنید (فقط در نمای فرانت‌اند)

en: Make all accordions collapsed by default.
fa_IR: تمام آکاردئون‌ها را به طور پیش‌فرض جمع‌شده کنید.

en: Expand All
fa_IR: گسترش همه

en: Make all accordions expanded by default.
fa_IR: تمام آکاردئون‌ها را به طور پیش‌فرض گسترش‌یافته کنید.

en: Header Tag
fa_IR: برچسب سرصفحه

en: Accordion Item - PublishPress
fa_IR: آیتم آکاردئون - PublishPress

en: Header text
fa_IR: متن سرصفحه

en: Advanced Accordion
fa_IR: آکاردئون پیشرفته

en: Refresh
fa_IR: به‌روزرسانی

en: advanced accordion
fa_IR: آکاردئون پیشرفته

en: Groove
fa_IR: شیار

en: Ridge
fa_IR: برجستگی

en: Inset
fa_IR: فرورفتگی

en: Outset
fa_IR: برآمدگی

en: Advanced Button
fa_IR: دکمه پیشرفته

en: Add text…
fa_IR: متن را اضافه کنید…

en: Button link
fa_IR: پیوند دکمه

en: Link URL
fa_IR: آدرس پیوند

en: Open in new tab
fa_IR: در تب جدید باز کنید

en: Text/Color
fa_IR: متن/رنگ

en: Text size
fa_IR: اندازه متن

en: Margin top
fa_IR: فاصله بالا

en: Margin right
fa_IR: فاصله راست

en: Margin bottom
fa_IR: فاصله پایین

en: Margin left
fa_IR: فاصله چپ

en: Padding top
fa_IR: پدینگ بالا

en: Padding right
fa_IR: پدینگ راست

en: Padding bottom
fa_IR: پدینگ پایین

en: Padding left
fa_IR: پدینگ چپ

en: Hover
fa_IR: حرکت ماوس

en: Shadow
fa_IR: سایه

en: Opacity (%)
fa_IR: شفافیت (%)

en: Transition speed (ms)
fa_IR: سرعت انتقال (میلی ثانیه)

en: Shadow H offset
fa_IR: افزایش افقی سایه

en: Shadow V offset
fa_IR: افزایش عمودی سایه

en: Shadow blur
fa_IR: تاریکی محو

en: Shadow spread
fa_IR: پخش سایه

en: Display icon
fa_IR: نمایش نماد

en: Icon Library (Material Icon)
fa_IR: کتابخانه نماد (نماد متریال)

en: Icon Selection
fa_IR: انتخاب نماد

en: Icon Size (px)
fa_IR: اندازه نماد (پیکسل)

en: Icon Position
fa_IR: موقعیت نماد

en: Icon Spacing (px)
fa_IR: فاصله بین نماد و متن (پیکسل)

en: Spacing between icon and text
fa_IR: فاصله بین نماد و متن

en: PublishPress Blocks Pro supports icons in buttons.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از نمادها در دکمه‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: Button block with more options and styles.
fa_IR: بلوک دکمه با گزینه‌ها و سبک‌های بیشتر.

en: button
fa_IR: دکمه

en: advanced button
fa_IR: دکمه پیشرفته

en: link
fa_IR: لینک

en: Squared
fa_IR: مربع

en: Squared Outline
fa_IR: خطوط مربع

en: Advanced Icon
fa_IR: نماد پیشرفته

en: Icon Count
fa_IR: تعداد نمادها

en: Number of Icons
fa_IR: تعداد نمادها

en: Icon Style
fa_IR: سبک نماد

en: Stacked
fa_IR: چیده شده

en: Icon Background
fa_IR: پس‌زمینه آیکون

en: Border Size(px)
fa_IR: اندازه حاشیه(px)

en: Border Radius(%)
fa_IR: شعاع حاشیه(%)

en: Link
fa_IR: لینک

en: Link Target
fa_IR: هدف لینک

en: Same Window
fa_IR: همان پنجره

en: New Window
fa_IR: پنجره جدید

en: Title for Accessibility
fa_IR: عنوان برای دسترسی

en: Unit
fa_IR: واحد

en: Icon block with more options and styles.
fa_IR: بلوک آیکون با گزینه‌ها و سبک‌های بیشتر.

en: icon
fa_IR: آیکون

en: advanced icon
fa_IR: آیکون پیشرفته

en: Advanced Image
fa_IR: تصویر پیشرفته

en: Change image
fa_IR: تغییر تصویر

en: Remove image
fa_IR: حذف تصویر

en: Enter URL…
fa_IR: آدرس URL را وارد کنید…

en: Open link in new tab
fa_IR: باز کردن لینک در تب جدید

en: Focal Point Picker
fa_IR: انتخاب نقطه کانونی

en: Overlay opacity default
fa_IR: شفافیت پوشش پیش‌فرض

en: Overlay opacity hover
fa_IR: شفافیت روی هم‌افتاده هنگام نگه‌داشتن ماوس

en: Open media library
fa_IR: باز کردن کتابخانه رسانه

en: Enter title…
fa_IR: عنوان را وارد کنید…

en: Enter subtitle…
fa_IR: زیرعنوان را وارد کنید…

en: Image/photo block with more options and styles.
fa_IR: بلوک تصویر/عکس با گزینه‌ها و سبک‌های بیشتر.

en: image
fa_IR: تصویر

en: advanced image
fa_IR: تصویر پیشرفته

en: photo
fa_IR: عکس

en: box
fa_IR: جعبه

en: Checkmark 2
fa_IR: علامت تیک ۲

en: Checkmark 3
fa_IR: علامت تیک ۳

en: Minus 2
fa_IR: منفی ۲

en: Plus 2
fa_IR: مثبت ۲

en: Arrow right
fa_IR: پیکان راست

en: Arrow right 2
fa_IR: پیکان راست ۲

en: X Cross 2
fa_IR: X ضربدر ۲

en: Info 2
fa_IR: اطلاعات ۲

en: Advanced List
fa_IR: فهرست پیشرفته

en: Refresh this list when it conflict with other lists styles
fa_IR: این فهرست را زمانی که با سبک‌های دیگر فهرست‌ها تداخل دارد، تازه‌سازی کنید

en: List icon
fa_IR: آیکون فهرست

en: Icon size
fa_IR: اندازه آیکون

en: Line height
fa_IR: ارتفاع خط

en: List block with custom icons and styles.
fa_IR: بلوک لیست با آیکون‌ها و سبک‌های سفارشی.

en: advanced list
fa_IR: لیست پیشرفته

en: List item
fa_IR: مورد لیست

en: Type a list item
fa_IR: یک مورد لیست را تایپ کنید

en: List item - PublishPress
fa_IR: مورد لیست - PublishPress

en: Insert a list item inside List block.
fa_IR: یک مورد لیست را در داخل بلوک لیست وارد کنید.

en: At least 1 row of current section must present.
fa_IR: حداقل 1 ردیف از بخش جاری باید موجود باشد.

en: Cannot select multi cells from difference section!
fa_IR: نمی‌توان چندین سلول از بخش‌های مختلف انتخاب کرد!

en: Advanced Table
fa_IR: جدول پیشرفته

en: Column Count
fa_IR: تعداد ستون‌ها

en: Row Count
fa_IR: تعداد ردیف‌ها

en: Create
fa_IR: ایجاد

en: Hint: Hold CTRL key for multi cells selection. Hold SHIFT key for range cells selection.
fa_IR: نکته: برای انتخاب چندین سلول، کلید CTRL را نگه دارید. برای انتخاب سلول‌های متوالی، کلید SHIFT را نگه دارید.

en: Add Row Before
fa_IR: افزودن ردیف قبل

en: Add Row After
fa_IR: افزودن ردیف بعد

en: Delete Row
fa_IR: حذف ردیف

en: Add Column Before
fa_IR: افزودن ستون قبل

en: Add Column After
fa_IR: افزودن ستون بعد

en: Delete Column
fa_IR: حذف ستون

en: Split Merged Cells
fa_IR: جداسازی خانه‌های ادغام‌شده

en: Merge Cells
fa_IR: ادغام خانه‌ها

en: Border Top
fa_IR: حاشیه بالا

en: Border Right
fa_IR: حاشیه راست

en: Border Bottom
fa_IR: حاشیه پایین

en: Border Left
fa_IR: حاشیه چپ

en: Border All
fa_IR: حاشیه همه

en: Border None
fa_IR: حاشیه هیچ

en: Border Vertical
fa_IR: حاشیه عمودی

en: Border Horizontal
fa_IR: حاشیه افقی

en: Border Inner
fa_IR: حاشیه داخلی

en: Border Outer
fa_IR: حاشیه خارجی

en: Align left
fa_IR: چپ‌چین

en: Align center
fa_IR: وسط‌چین

en: Align right
fa_IR: راست‌چین

en: Align justify
fa_IR: ترازبندی توجیهی

en: Align top
fa_IR: بالاچین

en: Align middle
fa_IR: وسط‌چین

en: Align bottom
fa_IR: پایین‌چین

en: Edit Table
fa_IR: ویرایش جدول

en: Refresh table (Use this after using undo or redo)
fa_IR: جدول را تازه‌سازی کنید (این را پس از استفاده از بازگشت یا پیشرفت استفاده کنید)

en: Max width (px)
fa_IR: عرض حداکثر (پیکسل)

en: Set this to 0 to make max-width is 100%
fa_IR: این را به 0 تنظیم کنید تا عرض حداکثر 100% باشد

en: Fixed width table cells
fa_IR: سلول‌های جدول با عرض ثابت

en: Table header
fa_IR: سربرگ جدول

en: Table footer
fa_IR: پاورقی جدول

en: Border collapsed
fa_IR: مرز به هم پیوسته

en: Cell Settings
fa_IR: تنظیمات سلول

en: Horizontal Align
fa_IR: تراز افقی

en: Table block with more styles and functions.
fa_IR: بلوک جدول با سبک‌ها و عملکردهای بیشتر.

en: table
fa_IR: جدول

en: advanced table
fa_IR: جدول پیشرفته

en: cell
fa_IR: سلول

en: data
fa_IR: داده

en: Stripes
fa_IR: خطوط

en: Tab 1
fa_IR: زبان 1

en: Tab 2
fa_IR: زبان 2

en: Tab 3
fa_IR: زبان 3

en: Tab Header
fa_IR: سربرگ زبان

en: desktop
fa_IR: رایانه رومیزی

en: tablet
fa_IR: تبلت

en: mobile
fa_IR: موبایل

en: Advanced Tabs
fa_IR: زبان‌های پیشرفته

en: Tabs Settings
fa_IR: تنظیمات زبانه‌ها

en: Initial Open Tab
fa_IR: زبانهٔ اولیه باز شده

en: Tab Colors
fa_IR: رنگ‌های زبانه

en: Active Tab Background Color
fa_IR: رنگ پس‌زمینه زبانه فعال

en: Active Tab Text Color
fa_IR: رنگ متن زبانه فعال

en: Body Colors
fa_IR: رنگ‌های بدنه

en: Title…
fa_IR: عنوان…

en: HTML Anchor
fa_IR: لنگر HTML

en: Move back
fa_IR: به عقب بروید

en: Move forward
fa_IR: به جلو بروید

en: Duplicate tab
fa_IR: تکرار زبانه

en: Remove tab
fa_IR: حذف زبانه

en: Add tab
fa_IR: افزودن زبانه

en: Create horizontal or vertical tabs to display your content.
fa_IR: زبانه‌های افقی یا عمودی برای نمایش محتوای خود ایجاد کنید.

en: tabs
fa_IR: زبانه‌ها

en: advanced tabs
fa_IR: زبانه‌های پیشرفته

en: cards
fa_IR: کارت‌ها

en: Tab Item - PublishPress
fa_IR: آیتم برگه - PublishPress

en: tab
fa_IR: زبان

en: Advanced Video
fa_IR: ویدیو پیشرفته

en: Change image preview
fa_IR: تغییر پیش‌نمایش تصویر

en: Remove image preview
fa_IR: حذف پیش‌نمایش تصویر

en: Open video in light box
fa_IR: باز کردن ویدیو در لایت باکس

en: Lightbox offers additional display options.
fa_IR: لایت باکس گزینه‌های نمایش اضافی را ارائه می‌دهد.

en: Autoplay
fa_IR: پخش خودکار

en: Loop
fa_IR: حلقه

en: Muted
fa_IR: بی‌صدا

en: Playback Controls
fa_IR: کنترل‌های پخش

en: Play inline
fa_IR: پخش درون‌خطی

en: Video preloading
fa_IR: پیش‌بارگذاری ویدیو

en: Metadata
fa_IR: متاداده

en: Video width
fa_IR: عرض ویدیو

en: Video height
fa_IR: ارتفاع ویدیو

en: Custom height
fa_IR: ارتفاع سفارشی

en: Play Button Color
fa_IR: رنگ دکمه پخش

en: Play Button
fa_IR: دکمه پخش

en: Play Button Size
fa_IR: اندازه دکمه پخش

en: Select image preview
fa_IR: انتخاب پیش‌نمایش تصویر

en: Youtube/Vimeo video URL/ID…
fa_IR: آدرس/شناسه ویدیو یوتیوب/ویمئو…

en: Fetch video content
fa_IR: دریافت محتوای ویدیو

en: Load local video
fa_IR: بارگذاری ویدیوی محلی

en: Current Video
fa_IR: ویدیوی فعلی

en: Wrong video URL/ID. Please try another.
fa_IR: آدرس/شناسه ویدیو نادرست است. لطفاً امتحان کنید.

en: Not selected yet.
fa_IR: هنوز انتخاب نشده.

en: Add more options and styles for videos in your Media Library.
fa_IR: گزینه‌ها و سبک‌های بیشتری برای ویدیوها در کتابخانه رسانه خود اضافه کنید.

en: video
fa_IR: ویدیو

en: advanced video
fa_IR: ویدیو پیشرفته

en: embed
fa_IR: گنجاندن

en: media
fa_IR: رسانه

en: One column
fa_IR: یک ستون

en: Two columns; equal split
fa_IR: دو ستون؛ تقسیم مساوی

en: Two columns; two-thirds, one-third split
fa_IR: دو ستون؛ تقسیم دو ثلث، یک ثلث

en: Two columns; one-third, two-thirds split
fa_IR: دو ستون؛ تقسیم یک ثلث، دو ثلث

en: Two columns; one-quarter, three-quarters split
fa_IR: دو ستون؛ تقسیم یک‌چهارم و سه‌چهارم

en: 25 / 75
fa_IR: ۲۵ / ۷۵

en: Two columns; three-quarters, one-quarter split
fa_IR: دو ستون؛ تقسیم سه‌چهارم و یک‌چهارم

en: 75 / 25
fa_IR: ۷۵ / ۲۵

en: Two columns; one-fifth, four-fifths split
fa_IR: دو ستون؛ تقسیم یک‌پنجم و چهارپنجم

en: 20 / 80
fa_IR: ۲۰ / ۸۰

en: Two columns; four-fifths, one-fifth split
fa_IR: دو ستون؛ تقسیم چهارپنجم و یک‌پنجم

en: 80 / 20
fa_IR: ۸۰ / ۲۰

en: Three columns; equal split
fa_IR: سه ستون؛ تقسیم مساوی

en: 33 / 33 / 33
fa_IR: ۳۳ / ۳۳ / ۳۳

en: Three columns; wider one-half left column
fa_IR: سه ستون؛ ستون چپ نیمه عریض‌تر

en: 50 / 25 / 25
fa_IR: ۵۰ / ۲۵ / ۲۵

en: Three columns; wider one-half right column
fa_IR: سه ستون؛ ستون راست نیمه عریض‌تر

en: 25 / 25 / 50
fa_IR: ۲۵ / ۲۵ / ۵۰

en: Three columns; wider one-half center column
fa_IR: سه ستون؛ ستون وسط نیمه عریض‌تر

en: 25 / 50 / 25
fa_IR: ۲۵ / ۵۰ / ۲۵

en: Three columns; wider three-fifths center column
fa_IR: سه ستون؛ ستون وسط سه‌پنجم عریض‌تر

en: 20 / 60 / 20
fa_IR: ۲۰ / ۶۰ / ۲۰

en: Three columns; wider three-fifths left column
fa_IR: سه ستون؛ ستون چپ سه‌پنجم عریض‌تر

en: 60 / 20 / 20
fa_IR: ۶۰ / ۲۰ / ۲۰

en: Three columns; wider three-fifths right column
fa_IR: سه ستون؛ ستون راست با عرض سه پنجم وسیع‌تر

en: 20 / 20 / 60
fa_IR: ۲۰ / ۲۰ / ۶۰

en: Three columns; wider four-sixths center column
fa_IR: سه ستون؛ ستون وسط با عرض چهار ششم وسیع‌تر

en: 16.6 / 66.6 / 16.6
fa_IR: ۱۶.۶ / ۶۶.۶ / ۱۶.۶

en: Four columns; equal split
fa_IR: چهار ستون؛ تقسیم مساوی

en: 25 / 25 / 25 / 25
fa_IR: ۲۵ / ۲۵ / ۲۵ / ۲۵

en: Four columns; wider one-half left column
fa_IR: چهار ستون؛ ستون چپ با عرض نیمه وسیع‌تر

en: 50 / 16.6 / 16.6 / 16.6
fa_IR: ۵۰ / ۱۶.۶ / ۱۶.۶ / ۱۶.۶

en: Four columns; wider one-half right column
fa_IR: چهار ستون؛ ستون راست با عرض نیمه وسیع‌تر

en: 16.6 / 16.6 / 16.6 / 50
fa_IR: ۱۶.۶ / ۱۶.۶ / ۱۶.۶ / ۵۰

en: Four columns; wider two-fifths right column
fa_IR: چهار ستون؛ ستون راست با عرض دو پنجم وسیع‌تر

en: 20 / 20 / 20 / 40
fa_IR: ۲۰ / ۲۰ / ۲۰ / ۴۰

en: Four columns; wider two-fifths left column
fa_IR: چهار ستون؛ ستون چپ با عرض دو پنجم وسیع‌تر

en: 40 / 20 / 20 / 20
fa_IR: ۴۰ / ۲۰ / ۲۰ / ۲۰

en: Five columns; equal split
fa_IR: پنج ستون؛ تقسیم مساوی

en: 20 / 20 / 20 / 20 / 20
fa_IR: ۲۰ / ۲۰ / ۲۰ / ۲۰ / ۲۰

en: Six columns; equal split
fa_IR: شش ستون؛ تقسیم مساوی

en: 16.6 / 16.6 / 16.6 / 16.6 / 16.6 / 16.6
fa_IR: ۱۶.۶ / ۱۶.۶ / ۱۶.۶ / ۱۶.۶ / ۱۶.۶ / ۱۶.۶

en: Three: 100 - 1/2 - 1/2
fa_IR: سه: ۱۰۰ - ۱/۲ - ۱/۲

en: Three: 1/2 - 1/2 - 100
fa_IR: سه: ۱/۲ - ۱/۲ - ۱۰۰

en: Four: Two Columns
fa_IR: چهار: دو ستون

en: Six: Two Columns
fa_IR: شش: دو ستون

en: Six: Three Columns
fa_IR: شش: سه ستون

en: Columns Manager
fa_IR: مدیر ستون‌ها

en: Choose a columns layout
fa_IR: چیدمان ستون‌ها را انتخاب کنید

en: Vertical Align Top
fa_IR: تراز عمودی بالا

en: Vertical Align Middle
fa_IR: تراز عمودی وسط

en: Vertical Align Bottom
fa_IR: تراز عمودی پایین

en: Inner Columns Full Height
fa_IR: ستون‌های داخلی با ارتفاع کامل

en: Columns Manager
fa_IR: مدیر ستون‌ها

en: Responsive Settings
fa_IR: تنظیمات ریسپانسیو

en: Space between columns
fa_IR: فاصله بین ستون‌ها

en: Collapsed Order RTL
fa_IR: سفارش جمع‌شده راست به چپ

en:  Padding
fa_IR:  فاصله داخلی

en:  Margin
fa_IR:  حاشیه

en: If your columns overflow they available space, they will be placed on a new line.
fa_IR: اگر ستون‌های شما از فضای موجود خارج شوند، در یک خط جدید قرار خواهند گرفت.

en: Content Max Height
fa_IR: حداکثر ارتفاع محتوا

en: Create flexible layouts for your content with advanced options and styles.
fa_IR: چیدمان‌های انعطاف پذیر برای محتوای خود با گزینه‌ها و استایل‌های پیشرفته ایجاد کنید.

en: columns
fa_IR: ستون‌ها

en: columns manager
fa_IR: مدیر ستون‌ها

en: row
fa_IR: ردیف

en: layout
fa_IR: چیدمان

en: Available:
fa_IR: در دسترس:

en: Set to 0 = auto. This will override predefine layout styles. Recommend for experience users!
fa_IR: تنظیم به 0 = خودکار. این تنظیمات چیدمان از پیش تعیین شده را نادیده می‌گیرد. برای کاربران با تجربه توصیه می‌شود!

en: Border radius (px)
fa_IR: شعاع حاشیه (پیکسل)

en:  text alignment
fa_IR: ترازبندی متن

en: Unit (px)
fa_IR: واحد (پیکسل)

en: Column in row.
fa_IR: ستون در ردیف.

en: We strongly recommend to enable Google reCAPTCHA to avoid spam.
fa_IR: ما به شدت توصیه می‌کنیم که Google reCAPTCHA را فعال کنید تا از اسپم جلوگیری شود.

en: You can enable it in Settings
fa_IR: شما می‌توانید آن را در تنظیمات فعال کنید

en: Email sender
fa_IR: فرستنده ایمیل

en: An email will be sent to the admin email (by default) whenever a contact form is submitted. You can change it in
fa_IR: هر زمان که یک فرم تماس ارسال شود، یک ایمیل به ایمیل مدیر (به طور پیش‌فرض) ارسال خواهد شد. شما می‌توانید آن را در

en: settings
fa_IR: تنظیمات

en: Name input placeholder
fa_IR: جایگزین ورودی نام

en: Email input placeholder
fa_IR: جایگزین ورودی ایمیل

en: Message input placeholder
fa_IR: جایگزین ورودی پیام

en: Submit text
fa_IR: متن ارسال

en: Empty field warning text
fa_IR: متن هشدار فیلد خالی

en: Submit success text
fa_IR: متن موفقیت ارسال

en: Background color
fa_IR: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa_IR: رنگ متن

en: Border color
fa_IR: رنگ حاشیه

en: Border and Text
fa_IR: حاشیه و متن

en: Background
fa_IR: پس‌زمینه

en: Button border radius
fa_IR: شعاع حاشیه دکمه

en: Button position
fa_IR: موقعیت دکمه

en: Fastest way to create a contact form for your page.
fa_IR: سریع‌ترین روش برای ایجاد یک فرم تماس برای صفحه شما.

en: contact
fa_IR: تماس

en: form
fa_IR: فرم

en: Container - PublishPress
fa_IR: کانتینر - PublishPress

en: Block for containing other blocks.
fa_IR: بلوک برای نگه‌داشتن بلوک‌های دیگر.

en: container
fa_IR: کانتینر

en: Count Up
fa_IR: شمارش رو به بالا

en: Counter Number Size
fa_IR: اندازه شماره شمارنده

en: Counter Up Symbol
fa_IR: نماد شمارنده رو به بالا

en: After
fa_IR: بعد از

en: Before
fa_IR: قبل از

en: Use toggle buttons above to define symbol placement before/after the number (toggle on is after).
fa_IR: از دکمه‌های تغییر وضعیت بالا برای تعیین موقعیت نماد قبل/بعد از شماره استفاده کنید (تغییر وضعیت فعال، بعد از است).

en: Enter text…
fa_IR: متن را وارد کنید…

en: Create an animated display for important numbers.
fa_IR: یک نمایش انیمیشن برای اعداد مهم ایجاد کنید.

en: Select a block style
fa_IR: یک سبک بلوک انتخاب کنید

en: This option let you add custom styles for the current block.
fa_IR: این گزینه به شما اجازه می‌دهد سبک‌های سفارشی برای بلوک فعلی اضافه کنید.

en: PublishPress Blocks Settings
fa_IR: تنظیمات بلوک‌های PublishPress

en: Inherit from global settings
fa_IR: از تنظیمات جهانی ارث بری کنید

en: Enable
fa_IR: فعال کردن

en: Disable
fa_IR: غیرفعال کردن

en: Large
fa_IR: بزرگ

en: These settings will override the PublishPress Blocks global settings.
fa_IR: این تنظیمات تنظیمات جهانی بلوک‌های PublishPress را نادیده می‌گیرند.

en: Editor width
fa_IR: عرض ویرایشگر

en: Change your editor width
fa_IR: عرض ویرایشگر خود را تغییر دهید

en: Columns Visual Guide
fa_IR: راهنمای بصری ستون‌ها

en: Border to materialize PublishPress Blocks Column block
fa_IR: حاشیه برای تجسم بلوک ستون بلوک‌های PublishPress

en: Images Slider
fa_IR: اسلایدر تصاویر

en: Image Slider Block
fa_IR: بلوک اسلایدر تصویر

en: No images selected. Adding images to start using this block.
fa_IR: هیچ تصویری انتخاب نشده است. برای شروع استفاده از این بلوک، تصاویر را اضافه کنید.

en: Add images
fa_IR: اضافه کردن تصاویر

en: Image Settings
fa_IR: تنظیمات تصویر

en: Auto height
fa_IR: ارتفاع خودکار

en: Enable RTL
fa_IR: فعال کردن راست به چپ

en: Title
fa_IR: عنوان

en: Move Left
fa_IR: انتقال به چپ

en: Move Right
fa_IR: انتقال به راست

en: Add image
fa_IR: اضافه کردن تصویر

en: Display your images in a slider.
fa_IR: تصاویر خود را در یک اسلایدر نمایش دهید.

en: slide
fa_IR: اسلاید

en: gallery
fa_IR: گالری

en: photos
fa_IR: عکس‌ها

en: Info Box
fa_IR: جعبه اطلاعات

en: Font Size
fa_IR: اندازه فونت

en: info
fa_IR: اطلاعات

en: Click to change logo
fa_IR: برای تغییر لوگو کلیک کنید

en: Site logo
fa_IR: لوگوی سایت

en: Text…
fa_IR: متن…

en: Register…
fa_IR: ثبت نام…

en: Welcome text…
fa_IR: متن خوش آمد گویی…

en: Username label…
fa_IR: برچسب نام کاربری...

en: Password label…
fa_IR: برچسب رمز عبور...

en: Remember me…
fa_IR: مرا به خاطر بسپار...

en: Login…
fa_IR: ورود...

en: Lost password…
fa_IR: رمز عبور را فراموش کرده‌ام...

en: Back…
fa_IR: بازگشت...

en: Email label…
fa_IR: برچسب ایمیل...

en: Login/Register Form
fa_IR: فرم ورود/ثبت‌نام

en: Options
fa_IR: گزینه‌ها

en: Switch View
fa_IR: تغییر نمای نمایش

en: Form State
fa_IR: وضعیت فرم

en: Initial Form
fa_IR: فرم اولیه

en: Form that show on load.
fa_IR: فرمی که هنگام بارگذاری نمایش داده می‌شود.

en: Login
fa_IR: ورود

en: Register
fa_IR: ثبت‌نام

en: Redirect After Login
fa_IR: انتقال پس از ورود

en: Current Page
fa_IR: صفحه فعلی

en: Custom redirect link
fa_IR: لینک انتقال سفارشی

en: Form Width (px)
fa_IR: عرض فرم (پیکسل)

en: Show Logo
fa_IR: نمایش لوگو

en: Logo Width (px)
fa_IR: عرض لوگو (پیکسل)

en: Show input field icon
fa_IR: نمایش آیکون فیلد ورودی

en: Show register/header link
fa_IR: نمایش لینک ثبت‌نام/هدر

en: Header color
fa_IR: رنگ هدر

en: Show lost password link
fa_IR: نمایش لینک فراموشی رمز عبور

en: Input placeholder
fa_IR: متن جایگزین ورودی

en: Login input placeholder
fa_IR: متن جایگزین ورودی ورود

en: Username input placeholder
fa_IR: متن جایگزین ورودی نام کاربری

en: Use in register form
fa_IR: استفاده در فرم ثبت‌نام

en: Text/Input Color
fa_IR: رنگ متن/ورودی

en: Input background color
fa_IR: رنگ پس‌زمینه ورودی

en: Input color
fa_IR: رنگ ورودی

en: Submit Button Hover
fa_IR: رنگ هاور دکمه ارسال

en: Hover Colors
fa_IR: رنگ‌های هاور

en: Shadow color
fa_IR: رنگ سایه

en: Registration Form
fa_IR: فرم ثبت‌نام

en: Registration for your website is currently disabled, enable it in WordPress General settings to use registration form
fa_IR: فعال‌سازی ثبت‌نام برای وب‌سایت شما در حال حاضر غیرفعال است، برای استفاده از فرم ثبت‌نام آن را در تنظیمات عمومی وردپرس فعال کنید

en: Welcome back
fa_IR: به خانه خوش آمدید

en: Username or Email
fa_IR: نام کاربری یا ایمیل

en: Password
fa_IR: رمز عبور

en: Username
fa_IR: نام کاربری

en: Remember me
fa_IR: مرا به خاطر بسپار

en: LOGIN
fa_IR: ورود

en: REGISTER
fa_IR: ثبت‌نام

en: Don't have an account?
fa_IR: حساب کاربری ندارید؟

en: Register now
fa_IR: هم‌اکنون ثبت‌نام کنید

en: Register new account
fa_IR: ثبت حساب جدید

en: Lost your password?
fa_IR: رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟

en: Login and Register - PublishPress
fa_IR: ورود و ثبت‌نام - PublishPress

en: Create a login form for your post/page.
fa_IR: یک فرم ورود برای پست/صفحه خود ایجاد کنید.

en: No matching address found!
fa_IR: آدرس مطابقتی پیدا نشد!

en: Map settings
fa_IR: تنظیمات نقشه

en: Address
fa_IR: آدرس

en: Use Lat/Lng
fa_IR: استفاده از Lat/Lng

en: Enter address…
fa_IR: آدرس را وارد کنید...

en: Fetch Location
fa_IR: استخراج موقعیت

en: Current
fa_IR: فعلی

en: Location
fa_IR: موقعیت

en: Use Address
fa_IR: استفاده از آدرس

en: Enter latitude…
fa_IR: عرض جغرافیایی را وارد کنید…

en: Enter longitude…
fa_IR: طول جغرافیایی را وارد کنید…

en: Zoom level
fa_IR: سطح بزرگنمایی

en: Marker Icon (27x43 px)
fa_IR: آیکون نشانگر (۲۷x۴۳ پیکسل)

en: Remove
fa_IR: حذف

en: Choose icon
fa_IR: آیکون را انتخاب کنید

en: Marker icon
fa_IR: آیکون نشانگر

en: Enter custom title…
fa_IR: عنوان سفارشی را وارد کنید…

en: Marker description
fa_IR: توضیحات نشانگر

en: Enter custom description…
fa_IR: توضیحات سفارشی را وارد کنید…

en: Open marker tooltip
fa_IR: نشانگر راهنما را باز کنید

en: Map styles
fa_IR: سبک‌های نقشه

en: Custom map style is recommended for experienced users only.
fa_IR: استفاده از سبک نقشه سفارشی فقط برای کاربران با تجربه توصیه می‌شود.

en: Standard
fa_IR: استاندارد

en: Custom code
fa_IR: کد سفارشی

en: Invalid JSON
fa_IR: JSON نامعتبر

en: Paste your custom map styles in json format into the text field. You can create your own map styles by follow one of these links:
fa_IR: کدهای سبک نقشه سفارشی خود را به فرمت JSON در فیلد متنی بچسبانید. شما می‌توانید با دنبال کردن یکی از این لینک‌ها، سبک‌های نقشه خود را ایجاد کنید:

en: Enter your json code here…
fa_IR: کد JSON خود را اینجا وارد کنید…

en: No API Key Provided!
fa_IR: هیچ کلید API ارائه نشده است!

en: Opps! Look like you have not configured your Google API Key yet. Add an API Key and refresh the page to start using Map Block. This is a requirement enforced by Google.
fa_IR: اوه! به نظر می‌رسد که هنوز کلید API گوگل خود را پیکربندی نکرده‌اید. یک کلید API اضافه کنید و صفحه را تازه‌سازی کنید تا بتوانید از بلوک نقشه استفاده کنید. این یک الزام است که توسط گوگل اعمال شده است.

en: Add Google API Key in Settings
fa_IR: کلید API گوگل را در تنظیمات اضافه کنید

en: Display a location using Google Maps.
fa_IR: مکان را با استفاده از گوگل مپ نمایش دهید.

en: google map
fa_IR: گوگل مپ

en: location
fa_IR: مکان

en: address
fa_IR: آدرس

en: Newsletter Settings
fa_IR: تنظیمات خبرنامه

en: Form width (px)
fa_IR: عرض فرم (پیکسل)

en: First Name input placeholder
fa_IR: جایگاه ورودی نام

en: Last Name input placeholder
fa_IR: جایگاه ورودی نام خانوادگی

en: First Name
fa_IR: نام

en: Last Name
fa_IR: نام خانوادگی

en: Fastest way to create a newsletter form for your page.
fa_IR: سریع‌ترین راه برای ایجاد فرم خبرنامه برای صفحه شما.

en: newsletter
fa_IR: خبرنامه

en: email
fa_IR: ایمیل

en: You need to fill all fields!
fa_IR: شما باید تمام فیلدها را پر کنید!

en: Email is valid.
fa_IR: ایمیل معتبر است.

en: Use a valid email address!
fa_IR: از یک آدرس ایمیل معتبر استفاده کنید!

en: Submitted with success!
fa_IR: با موفقیت ارسال شد!

en: Theme Settings
fa_IR: تنظیمات تم

en: Preset
fa_IR: پیش‌فرض

en: Selecting or resetting a preset will override your current design configuration.
fa_IR: انتخاب یا بازنشانی یک تنظیم از پیش تعیین‌شده، پیکربندی طراحی فعلی شما را نادیده می‌گیرد.

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for accordions.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از چندین طراحی از پیش ساخته برای آکاردئون‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: Font Weight + Style
fa_IR: وزن و سبک فونت

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in accordions.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از فونت‌های گوگل در آکاردئون‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in buttons.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از فونت‌های گوگل در دکمه‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: Link rel
fa_IR: لینک rel

en: PublishPress Blocks Pro includes nofollow and noreferrer support.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro شامل پشتیبانی از nofollow و noreferrer است.

en: Font Settings
fa_IR: تنظیمات فونت

en: Force styling
fa_IR: اجبار به سبک‌دهی

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid your font being overridden
fa_IR: این !important را به CSS در frontend اضافه می‌کند تا از نادیده گرفتن فونت شما جلوگیری شود

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts for paragraphs and headings.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از فونت‌های گوگل برای پاراگراف‌ها و سرصفحه‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: PublishPress Blocks Pro support Text alignment for Count Up block.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از تراز متن برای بلوک شمارش معکوس پشتیبانی می‌کند.

en: Header & Description
fa_IR: سرصفحه و توضیحات

en: Header size
fa_IR: اندازه سرصفحه

en: Description size
fa_IR: اندازه توضیحات

en: PublishPress Blocks Pro supports Custom header and description size for Count Up block.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از اندازه سفارشی سرصفحه و توضیحات برای بلوک شمارش معکوس پشتیبانی می‌کند.

en: Want more features in your %s blocks?
fa_IR: آیا می‌خواهید ویژگی‌های بیشتری در بلوک‌های %s خود داشته باشید؟

en: Content Tags
fa_IR: برچسب‌های محتوا

en: Title tag
fa_IR: برچسب عنوان

en: Subtitle tag
fa_IR: برچسب زیرعنوان

en: PublishPress Blocks Pro supports different heading sizes for the image text.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از اندازه‌های مختلف سرصفحه برای متن تصویر پشتیبانی می‌کند.

en: Autoplay Speed
fa_IR: سرعت پخش خودکار

en: Change interval between slides in miliseconds.
fa_IR: تغییر فاصله بین اسلایدها به میلی‌ثانیه.

en: PublishPress Blocks Pro supports AutoPlay and custom speed for slides.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از پخش خودکار و سرعت سفارشی برای اسلایدها پشتیبانی می‌کند.

en: Tag
fa_IR: برچسب

en: Disable this if you want to include the Title as alt attribute without displaying the title over the image.
fa_IR: این را غیرفعال کنید اگر می‌خواهید عنوان را به عنوان ویژگی alt شامل کنید بدون اینکه عنوان را روی تصویر نمایش دهید.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide titles.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از چندین گزینه سبک برای عناوین اسلاید پشتیبانی می‌کند.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide text.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از چندین گزینه سبک برای متن اسلاید پشتیبانی می‌کند.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom colors for the list text.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از رنگ‌های سفارشی برای متن لیست پشتیبانی می‌کند.

en: Slider View Autoplay
fa_IR: نمای اسلاید خودکار

en: PublishPress Blocks Pro supports autoplay speed control for the slider view.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از کنترل سرعت پخش خودکار برای نمای اسلاید پشتیبانی می‌کند.

en: Line height (em)
fa_IR: ارتفاع خط (em)

en: Color (hover)
fa_IR: رنگ (هنگام اشاره)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the content display.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از چندین گزینه سبک برای نمایش محتوا پشتیبانی می‌کند.

en: Featured Image
fa_IR: تصویر برجسته

en: Custom image size
fa_IR: اندازه تصویر سفارشی

en: auto
fa_IR: خودکار

en: Image width
fa_IR: عرض تصویر

en: Uncheck "auto" to set a custom width
fa_IR: علامت "خودکار" را بردارید تا عرض سفارشی تنظیم شود

en: Image height
fa_IR: ارتفاع تصویر

en: Uncheck "auto" to set a custom height
fa_IR: علامت "خودکار" را بردارید تا ارتفاع سفارشی تنظیم شود

en: Force custom size
fa_IR: اجبار اندازه سفارشی

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid custom size being overridden. Disable if breaks the layout.
fa_IR: این !important را به CSS در frontend اضافه می‌کند تا از بازنویسی اندازه سفارشی جلوگیری شود. اگر لایه‌بندی را خراب می‌کند، غیرفعال کنید.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom image options.
fa_IR: بلوک‌های PublishPress Pro از گزینه‌های تصویر سفارشی پشتیبانی می‌کند.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the info display.
fa_IR: بلوک‌های PublishPress Pro از چندین گزینه سبک برای نمایش اطلاعات پشتیبانی می‌کند.

en: Color for links
fa_IR: رنگ برای لینک‌ها

en: Color for links (hover)
fa_IR: رنگ برای لینک‌ها (هنگام هاور)

en: Tags and Categories
fa_IR: برچسب‌ها و دسته‌ها

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the taxonomy display.
fa_IR: بلوک‌های PublishPress Pro از چندین گزینه سبک برای نمایش taxonomy پشتیبانی می‌کند.

en: Content
fa_IR: محتوا

en: Read more link
fa_IR: لینک ادامه مطلب

en: Text Decoration (hover)
fa_IR: تزئین متن (هنگام هاور)

en: Text Color (hover)
fa_IR: رنگ متن (هنگام هاور)

en: Background Color (hover)
fa_IR: رنگ پس‌زمینه (هنگام هاور)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the read more display.
fa_IR: بلوک‌های PublishPress Pro از چندین گزینه سبک برای نمایش ادامه مطلب پشتیبانی می‌کند.

en: Border Color (hover)
fa_IR: رنگ حاشیه (هنگام هاور)

en: Enable padding
fa_IR: فعال کردن پدینگ

en: Accordion
fa_IR: اکاردئون

en: Tabs
fa_IR: زبان‌ها

en: Button
fa_IR: دکمه

en: Hide
fa_IR: پنهان کردن

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for tabs.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از چندین طراحی پیش‌ساخته برای زبانه‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: Spacing below
fa_IR: فاصله زیر

en: You can set a negative spacing below that depends on border width
fa_IR: شما می‌توانید فاصله منفی زیر را که به عرض حاشیه بستگی دارد تنظیم کنید

en: Spacing on the right
fa_IR: فاصله در سمت راست

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in tabs.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از فونت‌های گوگل در زبانه‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: PublishPress Blocks Pro supports text alignment for testimonials.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از تراز متن برای نظرات پشتیبانی می‌کند.

en: Content Size
fa_IR: اندازه محتوا

en: Name size
fa_IR: اندازه نام

en: Position size
fa_IR: اندازه موقعیت

en: PublishPress Blocks Pro supports custom sizes for names, job positions, and descriptions.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از اندازه‌های سفارشی برای نام‌ها، موقعیت‌های شغلی و توضیحات پشتیبانی می‌کند.

en: The leading post on top, the rest in 2 columns below
fa_IR: پست اصلی در بالا، بقیه در ۲ ستون زیر

en: The leading post on top, the rest in 3 columns below
fa_IR: پست اصلی در بالا، بقیه در ۳ ستون زیر

en: The leading post on top, the rest in 4 columns below
fa_IR: پست اصلی در بالا، بقیه در ۴ ستون زیر

en: The leading post on top, the rest in 5 columns below
fa_IR: پست اصلی در بالا، بقیه در ۵ ستون زیر

en: All posts in 2 columns grid
fa_IR: تمام پست‌ها در شبکه ۲ ستونه

en: All posts in 3 columns grid
fa_IR: تمام پست‌ها در شبکه ۳ ستونه

en: All posts in 4 columns grid
fa_IR: تمام پست‌ها در شبکه ۴ ستونه

en: All posts in 5 columns grid
fa_IR: تمام پست‌ها در شبکه ۵ ستونه

en: The leading post in the left, 1 post in the right
fa_IR: پست اصلی در سمت چپ، ۱ پست در سمت راست

en: The leading post in the left, 2 posts in the right
fa_IR: پست اصلی در سمت چپ، ۲ پست در سمت راست

en: The leading post in the left, 3 posts in the right
fa_IR: پست اصلی در سمت چپ، ۳ پست در سمت راست

en: The leading post in the left, 4 posts in the right
fa_IR: پست اصلی در سمت چپ، ۴ پست در سمت راست

en: The leading post in the left, 5 posts in the right
fa_IR: پست اصلی در سمت چپ، ۵ پست در سمت راست

en: The leading post in the right, 1 post in the left
fa_IR: پست پیشرو در سمت راست، 1 پست در سمت چپ

en: The leading post in the right, 2 posts in the left
fa_IR: پست پیشرو در سمت راست، 2 پست در سمت چپ

en: The leading post in the right, 3 posts in the left
fa_IR: پست پیشرو در سمت راست، 3 پست در سمت چپ

en: The leading post in the right, 4 posts in the left
fa_IR: پست پیشرو در سمت راست، 4 پست در سمت چپ

en: The leading post in the right, 5 posts in the left
fa_IR: پست پیشرو در سمت راست، 5 پست در سمت چپ

en: The leading post on top, the rest of posts below
fa_IR: پست پیشرو در بالا، مابقی پست‌ها در زیر

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 1 post in the right
fa_IR: پست پیشرو در بالا، 2 ستون در زیر با 1 پست در سمت چپ و 1 پست در سمت راست

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 2 posts in the right
fa_IR: پست پیشرو در بالا، 2 ستون در زیر با 1 پست در سمت چپ و 2 پست در سمت راست

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 3 posts in the right
fa_IR: پست پیشرو در بالا، 2 ستون در زیر با 1 پست در سمت چپ و 3 پست در سمت راست

en: For all posts
fa_IR: برای تمام پست‌ها

en: For the first post
fa_IR: برای پست اول

en: For the first 2 posts
fa_IR: برای 2 پست اول

en: For the first 3 posts
fa_IR: برای 3 پست اول

en: For the first 4 posts
fa_IR: برای 4 پست اول

en: For the first 5 posts
fa_IR: برای 5 پست اول

en: Slider View Settings
fa_IR: تنظیمات نمای اسلایدری

en: Headline
fa_IR: عنوان

en: Frontpage View Settings
fa_IR: تنظیمات نمای صفحه اصلی

en: Boxed
fa_IR: بسته‌بندی شده

en: Space between columns and rows
fa_IR: فاصله بین ستون‌ها و ردیف‌ها

en: Newspaper View Settings
fa_IR: تنظیمات نمای روزنامه

en: Masonry View Settings
fa_IR: تنظیمات نمای آجری

en: Post Settings
fa_IR: تنظیمات پست

en: Filters
fa_IR: فیلترها

en: To enable filters, clear Advanced Filters > Display these posts only
fa_IR: برای فعال‌سازی فیلترها، فیلترهای پیشرفته را پاک کنید > فقط این پست‌ها را نمایش دهید

en: Show content with these Categories
fa_IR: محتوا با این دسته‌ها را نمایش دهید

en: Show content with these Tags
fa_IR: محتوا با این برچسب‌ها را نمایش دهید

en: Type a tag
fa_IR: یک برچسب وارد کنید

en: Show content with these
fa_IR: محتوا با این‌ها را نمایش دهید

en: All
fa_IR: همه

en: Only shows posts written by the user viewing the block
fa_IR: فقط پست‌هایی را نمایش می‌دهد که توسط کاربری که بلوک را مشاهده می‌کند نوشته شده‌اند

en: Exclude current post
fa_IR: پست فعلی را مستثنی کنید

en: If this post is listed in the block, you can exclude it.
fa_IR: اگر این پست در بلوک فهرست شده است، می‌توانید آن را مستثنی کنید.

en: Exclude these posts
fa_IR: این پست‌ها را مستثنی کنید

en: Search by title
fa_IR: جستجو بر اساس عنوان

en: Offset the first posts
fa_IR: پست‌های اول را جابجا کنید

en: Advanced Filters
fa_IR: فیلترهای پیشرفته

en: Display these posts only
fa_IR: فقط این پست‌ها را نمایش دهید

en: Search Posts
fa_IR: جستجوی پست‌ها

en: Enter Post IDs
fa_IR: شناسه‌های پست را وارد کنید

en: Enter post IDs separated by commas (e.g., 123, 456, 789)
fa_IR: شناسه‌های پست را با کاما جدا کنید (مثلاً 123, 456, 789)

en: PublishPress Blocks Pro supports filters for content.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از فیلترها برای محتوا پشتیبانی می‌کند.

en: Display Settings
fa_IR: تنظیمات نمایش

en: Columns (Tablet)
fa_IR: ستون‌ها (تبلت)

en: Columns (Mobile)
fa_IR: ستون‌ها (موبایل)

en: Display Featured Image
fa_IR: نمایش تصویر شاخص

en: Enable Placeholder Image
fa_IR: فعال‌سازی تصویر جایگزین

en: If a post doesn't have a featured image, the placeholder image will be displayed instead
fa_IR: اگر یک پست تصویر شاخص نداشته باشد، تصویر جایگزین به جای آن نمایش داده می‌شود

en: Image opacity
fa_IR: شفافیت تصویر

en: Display Caption
fa_IR: نمایش توضیحات

en: Display Post Author
fa_IR: نمایش نویسنده پست

en: Display Post Date
fa_IR: نمایش تاریخ پست

en: Created Date
fa_IR: تاریخ ایجاد

en: Updated Date
fa_IR: تاریخ به‌روزرسانی

en: Post Date Format
fa_IR: فرمت تاریخ پست

en: Display Post Time
fa_IR: نمایش زمان پست

en: Custom Date Format
fa_IR: فرمت تاریخ سفارشی

en: e.g., j F (for "9 July")
fa_IR: به عنوان مثال، j F (برای "9 تیر")

en: Use PHP date format. Leave empty for default.
fa_IR: از فرمت تاریخ PHP استفاده کنید. برای استفاده از پیش‌فرض خالی بگذارید.

en: Show Date Prefix
fa_IR: نمایش پیشوند تاریخ

en: Absolute Created Date Prefix
fa_IR: پیشوند تاریخ ایجاد مطلق

en: For absolute dates (e.g., "Posted on 9 July")
fa_IR: برای تاریخ‌های مطلق (به عنوان مثال، "در تاریخ 9 تیر منتشر شد")

en: Absolute Updated Date Prefix
fa_IR: پیشوند تاریخ به‌روزرسانی مطلق

en: For absolute dates (e.g., "Updated on 9 July")
fa_IR: برای تاریخ‌های مطلق (به عنوان مثال، "در تاریخ 9 تیر به‌روزرسانی شد")

en: Relative Created Date Prefix
fa_IR: پیشوند تاریخ ایجاد نسبی

en: For relative dates (e.g., "Posted 2 hours ago")
fa_IR: برای تاریخ‌های نسبی (به عنوان مثال، "2 ساعت پیش منتشر شد")

en: Relative Updated Date Prefix
fa_IR: پیشوند تاریخ به‌روزرسانی نسبی

en: For relative dates (e.g., "Updated 2 hours ago")
fa_IR: برای تاریخ‌های نسبی (به عنوان مثال، "2 ساعت پیش به‌روزرسانی شد")

en: PublishPress Blocks Pro supports changing date prefix, and setting Custom Date Format.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از تغییر پیشوند تاریخ و تنظیم فرمت تاریخ سفارشی پشتیبانی می‌کند.

en: Display Comment Counts
fa_IR: نمایش تعداد نظرات

en: Display Category
fa_IR: نمایش دسته‌بندی

en: Show
fa_IR: نمایش

en: Show & Link
fa_IR: نمایش و لینک

en: Display Tags
fa_IR: نمایش برچسب‌ها

en: Display these taxonomies
fa_IR: نمایش این taxonomies

en: Link above taxonomies
fa_IR: لینک بالای taxonomies

en: Display Read More Link
fa_IR: نمایش لینک «بیشتر بخوانید»

en: Read more text
fa_IR: متن بیشتر را بخوانید

en: Display Post Excerpt
fa_IR: نمایش خلاصه پست

en: First Post text as Excerpt
fa_IR: متن اولین پست به عنوان خلاصه

en: Display some part of first text found in post as excerpt.
fa_IR: نمایش بخشی از اولین متنی که در پست یافت شده به عنوان خلاصه.

en: Post Text Excerpt length
fa_IR: طول خلاصه متن پست

en: Text after title
fa_IR: متن پس از عنوان

en: Include text/HTML after title
fa_IR: شامل متن/HTML پس از عنوان

en: Text before read more
fa_IR: متن قبل از خواندن بیشتر

en: Include text/HTML before read more
fa_IR: شامل متن/HTML قبل از خواندن بیشتر

en: Info Section Layout
fa_IR: طرح بخش اطلاعات

en: Info Section Order
fa_IR: ترتیب بخش اطلاعات

en: Author, Date, Comments
fa_IR: نویسنده، تاریخ، نظرات

en: Date, Author, Comments
fa_IR: تاریخ، نویسنده، نظرات

en: Author, Comments, Date
fa_IR: نویسنده، نظرات، تاریخ

en: Date, Comments, Author
fa_IR: تاریخ، نظرات، نویسنده

en: Comments, Author, Date
fa_IR: نظرات، نویسنده، تاریخ

en: Comments, Date, Author
fa_IR: نظرات، تاریخ، نویسنده

en: Info Separator
fa_IR: جداکننده اطلاعات

en: Space
fa_IR: فاصله

en: Character(s) to separate info items
fa_IR: کاراکتر(ها) برای جدا کردن موارد اطلاعات

en: Hide Separators
fa_IR: مخفی کردن جداکننده‌ها

en: Remove Date Separator
fa_IR: حذف جداکننده تاریخ

en: Removes the automatic dash before date when not first element
fa_IR: جداکننده خودکار قبل از تاریخ را زمانی که اولین عنصر نیست حذف می‌کند

en: PublishPress Blocks Pro supports reorder of Author, Date, Comments, changing or hidding their separators.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از تغییر ترتیب نویسنده، تاریخ، نظرات و مخفی کردن یا تغییر جداکننده‌های آن‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: Reorder Sections
fa_IR: تغییر ترتیب بخش‌ها

en: Sections order
fa_IR: ترتیب بخش‌ها

en: When the image in desktop floats next to the content, or is displayed as background, the image order is ignored. Also the image order in mobile can be ignored for some views.
fa_IR: زمانی که تصویر در دسکتاپ در کنار محتوا قرار می‌گیرد یا به عنوان پس‌زمینه نمایش داده می‌شود، ترتیب تصویر نادیده گرفته می‌شود. همچنین ترتیب تصویر در موبایل ممکن است برای برخی نماها نادیده گرفته شود.

en: PublishPress Blocks Pro supports reordering the items in the display.
fa_IR: PublishPress Blocks Pro از تغییر ترتیب آیتم‌ها در نمایش پشتیبانی می‌کند.

en: Content Display Block
fa_IR: بلوک نمایش محتوا

en: No posts found! Try to change filters or publish posts.
fa_IR: پستی پیدا نشد! سعی کنید فیلترها را تغییر دهید یا پست‌ها را منتشر کنید.

en: Grid View
fa_IR: نمای شبکه‌ای

en: List View
fa_IR: نمای لیست

en: Slider View
fa_IR: نمای اسلایدری

en: Frontpage View
fa_IR: نمای صفحه اصلی

en: Newspaper View
fa_IR: نمای روزنامه

en: Masonry View
fa_IR: نمای سنگ‌چین

en: Post Image
fa_IR: تصویر پست

en: Content Display - PublishPress
fa_IR: نمایش محتوا - PublishPress

en: Displays your content in grid, list, slider, frontpage, newspaper, and masonry views with beautiful layouts and styles.
fa_IR: محتوای شما را در نماهای شبکه‌ای، لیست، اسلایدری، صفحه اصلی، روزنامه، و سنگ‌چین با طرح‌ها و سبک‌های زیبا نمایش می‌دهد.

en: recent posts
fa_IR: پست‌های اخیر

en: latest posts
fa_IR: آخرین پست‌ها

en: posts slide
fa_IR: اسلاید پست‌ها

en: posts grid
fa_IR: شبکه پست‌ها

en: posts
fa_IR: پست‌ها

en: pages
fa_IR: صفحات

en: Created: Newest to oldest
fa_IR: ایجاد شده: جدیدترین به قدیمی‌ترین

en: Created: Oldest to newest
fa_IR: ایجاد شده: قدیمی‌ترین به جدیدترین

note: translators: label for ordering posts by title in ascending order
en: A → Z
fa_IR: الف → ی

note: translators: label for ordering posts by title in descending order
en: Z → A
fa_IR: ی → الف

en: Modified: Newest to oldest
fa_IR: ویرایش شده: جدیدترین به قدیمی‌ترین

en: Modified: Oldest to newest
fa_IR: ویرایش شده: قدیمی‌ترین به جدیدترین

en: Post ID Descending
fa_IR: شناسه پست به ترتیب نزولی

en: Post ID Ascending
fa_IR: شناسه پست به ترتیب صعودی

en: Randomize
fa_IR: تصادفی‌سازی

en: Comments, decreasing order
fa_IR: نظرات، به ترتیب نزولی

en: Comments, increasing order
fa_IR: نظرات، به ترتیب صعودی

en: Series order
fa_IR: ترتیب سری

en: Order by
fa_IR: ترتیب بر اساس

en: Category
fa_IR: دسته‌بندی

en: Number of items
fa_IR: تعداد اقلام

en: Search Bar State
fa_IR: وضعیت نوار جستجو

en: Search Icon Settings
fa_IR: تنظیمات آیکون جستجو

en: Search icon on the right
fa_IR: آیکون جستجو در سمت راست

en: Search icon
fa_IR: آیکون جستجو

en: Search Input Settings
fa_IR: تنظیمات ورودی جستجو

en: Search placeholder
fa_IR: متن جایگزین جستجو

en: Search Button Settings
fa_IR: تنظیمات دکمه جستجو

en: Show submit button
fa_IR: نمایش دکمه ارسال

en: Search button on the left
fa_IR: دکمه جستجو در سمت چپ

en: Affect both input and button.
fa_IR: بر روی هر دو ورودی و دکمه تأثیر بگذارید.

en: Search Bar - PublishPress
fa_IR: نوار جستجو - PublishPress

en: Easy to create a search bar for your site.
fa_IR: ایجاد یک نوار جستجو برای سایت شما آسان است.

en: Classic
fa_IR: کلاسیک

en: Add item
fa_IR: افزودن مورد

en: Remove selected item
fa_IR: حذف مورد انتخاب‌شده

en: Preset Icons
fa_IR: آیکون‌های از پیش تعیین‌شده

en: Type here to search…
fa_IR: برای جستجو اینجا تایپ کنید…

en: Custom icon
fa_IR: آیکون سفارشی

en: Upload/Choose
fa_IR: بارگذاری/انتخاب

en: Preset Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون پیش‌فرض

en: Icons settings
fa_IR: تنظیمات آیکون‌ها

en: Icon space
fa_IR: فاصله آیکون

en: Social link icon
fa_IR: آیکون لینک اجتماعی

en: Social link:
fa_IR: لینک اجتماعی:

en: Enter social link…
fa_IR: لینک اجتماعی را وارد کنید…

en: Create a styling display of links to your social media profiles.
fa_IR: یک نمایش ظاهری از لینک‌های پروفایل‌های اجتماعی خود ایجاد کنید.

en: social icons
fa_IR: آیکون‌های اجتماعی

en: shares
fa_IR: اشتراک‌ها

en: icon link
fa_IR: لینک آیکون

en: Insert Table of Contents
fa_IR: درج فهرست مطالب

en: After manually changing the anchor, remember to refresh Table of Contents block to make the links work!
fa_IR: پس از تغییر دستی لنگر، فراموش نکنید که بلوک فهرست مطالب را به‌روزرسانی کنید تا لینک‌ها کار کنند!

en: Table of Contents
fa_IR: فهرست مطالب

en: Your current post/page has no headings. Try add some headings and update this block later
fa_IR: پست/صفحه فعلی شما هیچ عنوانی ندارد. سعی کنید چند عنوان اضافه کنید و بعداً این بلوک را به‌روزرسانی کنید

en: Update
fa_IR: به‌روزرسانی

en: Update Table of Contents
fa_IR: به‌روزرسانی فهرست مطالب

en: Table of Contents settings
fa_IR: تنظیمات فهرست مطالب

en: Anchor Color
fa_IR: رنگ لنگر

en: Show the table of contents of current post/page.
fa_IR: فهرست مطالب پست/صفحه فعلی را نمایش دهید.

en: summary
fa_IR: خلاصه

en: table of content
fa_IR: فهرست محتوا

en: table of contents
fa_IR: فهرست مطالب

en: New Tab
fa_IR: تب جدید

en: Enter your content.
fa_IR: محتوای خود را وارد کنید.

en: Filler text (also placeholder text or dummy text) is text that shares some characteristics of a real written text, but is random or otherwise generated.
fa_IR: متن پرکننده (همچنین متن جایگزین یا متن نمایشی) متنی است که برخی ویژگی‌های یک متن واقعی نوشته‌شده را دارد، اما تصادفی یا به‌طور دیگری تولید شده است.

en: Tabs (deprecated) - PublishPress
fa_IR: تب‌ها (منسوخ) - PublishPress

en: Testimonial Settings
fa_IR: تنظیمات نظرها

en: Slider view
fa_IR: نمای اسلایدری

en: Range in Normal view is 1-3, and in Slider view is 4-10.
fa_IR: محدوده در نمای عادی ۱-۳ و در نمای اسلایدری ۴-۱۰ است.

en: Items to show
fa_IR: موارد برای نمایش

en: Items to scroll
fa_IR: موارد برای پیمایش

en: Slider Settings
fa_IR: تنظیمات اسلایدر

en: Center mode
fa_IR: حالت وسط

en: Pause on hover
fa_IR: توقف در حالت شناور

en: Auto play
fa_IR: پخش خودکار

en: Autoplay speed (ms)
fa_IR: سرعت پخش خودکار (میلی ثانیه)

en: Infinite Loop
fa_IR: حلقه بی‌پایان

en: Show dots
fa_IR: نقاط را نشان بده

en: Show arrows
fa_IR: فلش‌ها را نشان بده

en: Arrow size
fa_IR: اندازه پیکان

en: Arrow border size
fa_IR: اندازه حاشیه پیکان

en: Arrow border radius (%)
fa_IR: شعاع حاشیه پیکان (%)

en: Slider Colors
fa_IR: رنگ‌های اسلایدر

en: Arrow and Border Color
fa_IR: رنگ پیکان و حاشیه

en: Dots Color
fa_IR: رنگ نقاط

en: Avatar
fa_IR: آواتار

en: Display Avatar
fa_IR: نمایش آواتار

en: Avatar Colors
fa_IR: رنگ‌های آواتار

en: Avatar Position
fa_IR: موقعیت آواتار

en: right
fa_IR: راست

en: Text Colors
fa_IR: رنگ‌های متن

en: Click to change avatar
fa_IR: برای تغییر آواتار کلیک کنید

en: Show default avatar
fa_IR: نمایش آواتار پیش‌فرض

en: Block for creating personal or team/group information.
fa_IR: بلوک برای ایجاد اطلاعات شخصی یا تیمی/گروهی.

en: testimonial
fa_IR: شهادت

en: personal
fa_IR: شخصی

en: about
fa_IR: درباره

en: Normal View
fa_IR: نمای عادی

en: Products Settings
fa_IR: تنظیمات محصولات

en: Product Status
fa_IR: وضعیت محصول

en: Featured
fa_IR: ویژه

en: On Sale
fa_IR: در حال فروش

en: Selected
fa_IR: انتخاب شده

en: Order
fa_IR: سفارش

en: Newest to oldest
fa_IR: جدیدتر به قدیمی‌تر

en: Oldest to newest
fa_IR: قدیمی‌تر به جدیدتر

en: Price: high to low
fa_IR: قیمت: بالا به پایین

en: Price: low to high
fa_IR: قیمت: پایین به بالا

en: Highest Rating first
fa_IR: بالاترین امتیاز اول

en: Most sale first
fa_IR: بیشترین فروش اول

en: Title: Alphabetical
fa_IR: عنوان: الفبایی

en: Title: Alphabetical reversed
fa_IR: عنوان: الفبایی معکوس

en: Add to cart
fa_IR: اضافه به سبد خرید

en: No products found.
fa_IR: محصولی یافت نشد.

en: Loading
fa_IR: در حال بارگذاری

en: Woo Products Block
fa_IR: بلاک محصولات وو

en: WooCommerce has not been detected, make sure WooCommerce is installed and activated.
fa_IR: WooCommerce شناسایی نشده است، مطمئن شوید که WooCommerce نصب و فعال شده است.

en: Try again
fa_IR: دوباره تلاش کنید

en: Listing your products in a easy way.
fa_IR: فهرست کردن محصولات شما به روشی آسان.

en: woo commerce
fa_IR: ووکامرس

en: products list
fa_IR: فهرست محصولات

en: price list
fa_IR: فهرست قیمت

en: Changes saved!
fa_IR: تغییرات ذخیره شد!

en:  Error: changes can't be saved.
fa_IR: خطا: تغییرات نمی‌توانند ذخیره شوند.

en: Default settings for
fa_IR: تنظیمات پیش‌فرض برای

en: Schedule #%d
fa_IR: زمان‌بندی #%d

en: Now
fa_IR: اکنون

en: Start showing
fa_IR: شروع به نمایش

en: Never
fa_IR: هرگز

en: Stop showing
fa_IR: متوقف کردن نمایش

en: Recurring
fa_IR: تکراری

en: If Recurring is enabled, this block will be displayed every year between the selected dates.
fa_IR: اگر تکراری فعال باشد، این بلوک هر سال بین تاریخ‌های انتخاب شده نمایش داده خواهد شد.

en: On these days (optional)
fa_IR: در این روزها (اختیاری)

en: Between these times (optional)
fa_IR: بین این زمان‌ها (اختیاری)

en: From
fa_IR: از

en: To
fa_IR: تا

en: "To" time should be after "From" time!
fa_IR: "زمان تا" باید بعد از "زمان از" باشد!

en: Timezone
fa_IR: منطقه زمانی

en: All %s terms
fa_IR: همه %s اصطلاحات

en: Selected %s terms
fa_IR: اصطلاحات انتخاب شده %s

en: WordPress settings timezone
fa_IR: تنظیمات منطقه زمانی WordPress

en: Choose when to start showing and/or stop showing this block.
fa_IR: انتخاب کنید که چه زمانی این بلوک را نمایش دهید و/یا نمایش آن را متوقف کنید.

en: Add Another Schedule
fa_IR: برنامه دیگری اضافه کنید

en: Choose which users can see this block.
fa_IR: انتخاب کنید کدام کاربران می‌توانند این بلوک را ببینند.

en: Show to everyone
fa_IR: به همه نشان دهید

en: Hide from everyone
fa_IR: از همه پنهان کنید

en: Show to logged in users
fa_IR: به کاربران وارد شده نشان دهید

en: Show to logged out users
fa_IR: به کاربران خارج شده نشان دهید

en: Show to the selected user roles
fa_IR: به نقش‌های کاربری انتخاب شده نشان دهید

en: Hide from the selected user roles
fa_IR: از نقش‌های کاربری انتخاب شده پنهان کنید

en: Select user roles
fa_IR: نقش‌های کاربری را انتخاب کنید

en: Please select at least one user role.
fa_IR: لطفاً حداقل یک نقش کاربری انتخاب کنید.

en: Set minimum and maximum screen widths for this block to display.
fa_IR: عرض‌های حداقل و حداکثر صفحه‌نمایش را برای نمایش این بلوک تنظیم کنید.

en: Minimum width (px)
fa_IR: عرض حداقل (پیکسل)

en: No minimum
fa_IR: هیچ حداقلی

en: Maximum width (px)
fa_IR: عرض حداکثر (پیکسل)

en: No maximum
fa_IR: هیچ حداکثری

en: Choose which devices this block should be visible on.
fa_IR: انتخاب کنید که این بلوک در کدام دستگاه‌ها باید قابل مشاهده باشد.

en: Desktop
fa_IR: رایانه شخصی

en: Tablet
fa_IR: تبلت

en: Mobile
fa_IR: موبایل

en: Bot
fa_IR: ربات

en: Browser
fa_IR: مرورگر

en: Choose which browsers can see this block.
fa_IR: انتخاب کنید که کدام مرورگرها می‌توانند این بلوک را مشاهده کنند.

en: Select Browsers
fa_IR: انتخاب مرورگرها

en: Search browsers
fa_IR: جستجوی مرورگرها

en: Approach
fa_IR: رویکرد

en: Show to selected browsers
fa_IR: نمایش به مرورگرهای انتخاب شده

en: Hide from selected browsers
fa_IR: پنهان کردن از مرورگرهای انتخاب شده

en: Choose which operating systems can see this block.
fa_IR: انتخاب کنید که کدام سیستم‌عامل‌ها می‌توانند این بلوک را مشاهده کنند.

en: Select Operating Systems
fa_IR: انتخاب سیستم‌عامل‌ها

en: Search operating systems
fa_IR: جستجوی سیستم‌عامل‌ها

en: Show to selected OS
fa_IR: نمایش به سیستم‌عامل‌های انتخاب شده

en: Hide from selected OS
fa_IR: پنهان کردن از سیستم‌عامل‌های انتخاب شده

en: Show or hide block based on cookie values.
fa_IR: نمایش یا پنهان کردن بلوک بر اساس مقادیر کوکی.

en: Cookie Name
fa_IR: نام کوکی

en: Condition
fa_IR: شرط

en: Value
fa_IR: مقدار

en: Show block when condition matches
fa_IR: نمایش بلوک زمانی که شرایط مطابقت دارد

en: Hide block when condition matches
fa_IR: مخفی کردن بلوک زمانی که شرایط مطابقت دارد

en: Show or hide block based on user meta values.
fa_IR: نمایش یا مخفی کردن بلوک بر اساس مقادیر متا کاربر.

en: Meta Key
fa_IR: کلید متا

en: Show or hide block based on post meta values.
fa_IR: نمایش یا مخفی کردن بلوک بر اساس مقادیر متا پست.

en: Show or hide block based on URL query parameters.
fa_IR: نمایش یا مخفی کردن بلوک بر اساس پارامترهای کوئری URL.

en: Query Parameters
fa_IR: پارامترهای کوئری

en: Enter query parameter names, one per line
fa_IR: نام‌های پارامتر کوئری را وارد کنید، یکی در هر خط

en: Logic
fa_IR: منطق

en: All parameters must be present
fa_IR: تمام پارامترها باید موجود باشند

en: Any parameter must be present
fa_IR: هر پارامتر باید موجود باشد

en: Show or hide block based on user capabilities.
fa_IR: نمایش یا مخفی کردن بلوک بر اساس قابلیت‌های کاربر.

en: Select Capabilities
fa_IR: انتخاب قابلیت‌ها

en: Search capabilities
fa_IR: جستجوی قابلیت‌ها

en: Show to users with selected capabilities
fa_IR: نمایش برای کاربران با قابلیت‌های انتخاب‌شده

en: Hide from users with selected capabilities
fa_IR: مخفی کردن از کاربران با قابلیت‌های انتخاب‌شده

en: Show for selected terms
fa_IR: نمایش برای اصطلاحات انتخاب‌شده

en: Hide for selected terms
fa_IR: مخفی کردن برای اصطلاحات انتخاب‌شده

en: Select taxonomies
fa_IR: تاکسونومی‌ها را انتخاب کنید

en: Search taxonomies
fa_IR: تاکسونومی‌ها را جستجو کنید

en: Filter terms
fa_IR: شرایط را فیلتر کنید

en: Search terms
fa_IR: شرایط را جستجو کنید

en: Use this filter to apply only to some terms.
fa_IR: از این فیلتر برای اعمال فقط بر روی برخی از شرایط استفاده کنید.

en: Choose in which pages this block can be displayed.
fa_IR: انتخاب کنید در کدام صفحات این بلوک می‌تواند نمایش داده شود.

en: Show on the selected pages
fa_IR: در صفحات انتخاب شده نشان دهید

en: Hide on the selected pages
fa_IR: در صفحات انتخاب شده پنهان کنید

en: Select pages
fa_IR: صفحات را انتخاب کنید

en: Manage Presets
fa_IR: مدیریت پیش‌تنظیم‌ها

en: Select Presets
fa_IR: پیش‌تنظیم‌ها را انتخاب کنید

en: Search presets
fa_IR: پیش‌تنظیم‌ها را جستجو کنید

en: Preset Logic
fa_IR: منطق پیش‌تنظیم

en: Show if ANY preset matches
fa_IR: اگر هر پیش‌تنظیمی مطابقت دارد نمایش دهید

en: Show if ALL presets match
fa_IR: اگر همه پیش‌تنظیم‌ها مطابقت دارند نمایش دهید

en: Custom Rules
fa_IR: قوانین سفارشی

en: Failed to create sample presets
fa_IR: ایجاد پیش‌تنظیم‌های نمونه با خطا مواجه شد

en: Failed to load presets
fa_IR: بارگذاری پیش‌تنظیم‌ها با خطا مواجه شد

en: User Roles
fa_IR: نقش‌های کاربر

en: Page
fa_IR: صفحه

en: Never modified
fa_IR: هرگز تغییر نکرده

en: Invalid date
fa_IR: تاریخ نامعتبر

en: No presets yet
fa_IR: هنوز هیچ پیش‌فرضی وجود ندارد

en: You have not created any preset.
fa_IR: شما هیچ پیش‌فرضی ایجاد نکرده‌اید.

en: Preset Title
fa_IR: عنوان پیش‌فرض

en: Enter preset name
fa_IR: نام پیش‌فرض را وارد کنید

en: Control Sets
fa_IR: مجموعه‌های کنترل

en: Show the block if any control set applies. Each set can contain multiple rules.
fa_IR: بلوک را نمایش دهید اگر هر مجموعه کنترلی اعمال شده باشد. هر مجموعه می‌تواند شامل چندین قانون باشد.

en: Add Control Set
fa_IR: اضافه کردن مجموعه کنترل

en: Deleting...
fa_IR: در حال حذف...

en: Delete Preset
fa_IR: حذف پیش‌فرض

en: Are you sure you want to delete preset?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید پیش‌فرض را حذف کنید؟

en: Yes, Delete Preset.
fa_IR: بله، پیش‌فرض را حذف کنید.

en: No, Cancel
fa_IR: خیر، لغو

en: No, Cancel.
fa_IR: خیر، لغو.

en: Saving...
fa_IR: در حال ذخیره‌سازی...

en: Save Preset
fa_IR: ذخیره پیش‌فرض

en: Cancel
fa_IR: لغو

en: Control Set
fa_IR: مجموعه کنترل

en: Show the block if any rule applies. Rules are evaluated with AND logic.
fa_IR: بلوک را نمایش دهید اگر هر قانونی اعمال شده باشد. قوانین با منطق AND ارزیابی می‌شوند.

en: Add Rule
fa_IR: قانون اضافه کنید

en: Delete Set
fa_IR: مجموعه را حذف کنید

en: Are you sure you want to delete set?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید مجموعه را حذف کنید؟

en: Yes, Delete Set.
fa_IR: بله، مجموعه را حذف کنید.

en: AND
fa_IR: و

en: No rules added yet. Add rules to define when this block should be visible.
fa_IR: هنوز قانونی اضافه نشده است. قوانین را اضافه کنید تا مشخص شود این بلوک چه زمانی باید قابل مشاهده باشد.

en: Remove Rule
fa_IR: قانون را حذف کنید

en: Are you sure you want to remove rule?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید قانون را حذف کنید؟

en: Yes, Remove Rule.
fa_IR: بله، قانون را حذف کنید.

en: Configuration for this rule type is missing.
fa_IR: پیکربندی برای این نوع قانون موجود نیست.

en: Show to selected user roles
fa_IR: به نقش‌های کاربری انتخاب شده نمایش دهید

en: Hide from selected user roles
fa_IR: از نقش‌های کاربری انتخاب شده مخفی کنید

en: Search roles
fa_IR: نقش‌ها را جستجو کنید

en: Show when condition matches
fa_IR: زمانی که شرط مطابقت دارد نشان دهید

en: Hide when condition matches
fa_IR: زمانی که شرط مطابقت دارد مخفی کنید

en: Select Archive Types
fa_IR: نوع‌های آرشیو را انتخاب کنید

en: Search archive types
fa_IR: نوع‌های آرشیو را جستجو کنید

en: Show on selected archives
fa_IR: در آرشیوهای انتخاب شده نشان دهید

en: Hide from selected archives
fa_IR: از آرشیوهای انتخاب شده مخفی کنید

en: Select Pages
fa_IR: صفحات را انتخاب کنید

en: Search pages
fa_IR: جستجوی صفحات

en: Show on selected pages
fa_IR: نمایش در صفحات انتخاب شده

en: Hide from selected pages
fa_IR: پنهان کردن از صفحات انتخاب شده

en: Category Archives
fa_IR: آرشیو دسته‌بندی

en: Tag Archives
fa_IR: آرشیو برچسب

en: Date Archives
fa_IR: آرشیو تاریخ

en: Author Archives
fa_IR: آرشیو نویسنده

en: Edit Cancelled
fa_IR: ویرایش لغو شد

en: Edit cancelled. Select another preset to edit or create a new one.
fa_IR: ویرایش لغو شد. یک تنظیم از پیش تعیین شده دیگر را انتخاب کنید تا ویرایش کنید یا یک تنظیم جدید ایجاد کنید.

en: Preset Saved!
fa_IR: تنظیم از پیش تعیین شده ذخیره شد!

en: Preset saved successfully! Choose another preset to edit or create a new one.
fa_IR: تنظیم از پیش تعیین شده با موفقیت ذخیره شد! یک تنظیم از پیش تعیین شده دیگر را انتخاب کنید تا ویرایش کنید یا یک تنظیم جدید ایجاد کنید.

en: Preset Deleted
fa_IR: تنظیم از پیش تعیین شده حذف شد

en: Preset deleted. Select another preset to edit or create a new one.
fa_IR: تنظیم از پیش تعیین شده حذف شد. یک تنظیم از پیش تعیین شده دیگر را انتخاب کنید تا ویرایش کنید یا یک تنظیم جدید ایجاد کنید.

en: Action Completed
fa_IR: عملیات کامل شد

en: Operation completed. You can continue editing presets or create new ones.
fa_IR: عملیات کامل شد. می‌توانید به ویرایش تنظیمات از پیش تعیین شده ادامه دهید یا تنظیمات جدیدی ایجاد کنید.

en: Select a Preset to Edit
fa_IR: یک تنظیم از پیش تعیین شده برای ویرایش انتخاب کنید

en: Choose a preset from the list to edit its rules, or create a new preset to get started.
fa_IR: یک تنظیم از پیش تعیین شده از لیست انتخاب کنید تا قوانین آن را ویرایش کنید یا یک تنظیم جدید برای شروع ایجاد کنید.

en: No Presets Yet
fa_IR: هنوز هیچ تنظیم از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد

en: Create your first preset to start managing block visibility rules.
fa_IR: اولین تنظیم از پیش تعیین شده خود را ایجاد کنید تا شروع به مدیریت قوانین نمایش بلوک‌ها کنید.

en: Samples Created!
fa_IR: نمونه‌ها ایجاد شدند!

en: Preset samples created successfully! Choose a preset to edit or create a new one.
fa_IR: نمونه‌های از پیش تعیین‌شده با موفقیت ایجاد شد! یک نمونه از پیش تعیین‌شده را برای ویرایش انتخاب کنید یا یک نمونه جدید ایجاد کنید.

en: Manage Your Presets
fa_IR: مدیریت نمونه‌های از پیش تعیین‌شده

en: Select a preset to edit or create a new one to control block visibility.
fa_IR: یک نمونه از پیش تعیین‌شده را برای ویرایش انتخاب کنید یا یک نمونه جدید برای کنترل نمایش بلوک‌ها ایجاد کنید.

en: Create New Preset
fa_IR: ایجاد نمونه جدید

en: Generate Samples
fa_IR: تولید نمونه‌ها

en: Total Presets
fa_IR: کل نمونه‌های از پیش تعیین‌شده

en: Rules Created
fa_IR: قوانین ایجاد شده

en: Conditional Visibility
fa_IR: نمایش مشروط

en: Control when blocks appear based on user roles, devices, schedules, and more
fa_IR: کنترل کنید که بلوک‌ها بر اساس نقش‌های کاربری، دستگاه‌ها، زمان‌بندی‌ها و بیشتر چه زمانی ظاهر شوند

en: User Targeting
fa_IR: هدف‌گذاری کاربر

en: Show or hide content to specific user roles, logged-in status, or capabilities
fa_IR: محتوا را برای نقش‌های کاربری خاص، وضعیت ورود به سیستم یا قابلیت‌ها نمایش دهید یا پنهان کنید

en: Scheduling
fa_IR: زمان‌بندی

en: Set time-based rules to display content only during specific periods
fa_IR: قوانین مبتنی بر زمان را تنظیم کنید تا محتوا فقط در دوره‌های خاص نمایش داده شود

en: Add New Preset
fa_IR: اضافه کردن نمونه جدید

en: Generate Sample Preset
fa_IR: تولید نمونه از پیش تعیین‌شده

en: Welcome to Block Control Presets
fa_IR: به نمونه‌های کنترل بلوک خوش آمدید

en: This screen allows you to create powerful visibility rules for your blocks.
fa_IR: این صفحه به شما اجازه می‌دهد تا قوانین قدرتمند نمایشی برای بلوک‌های خود ایجاد کنید.

en: These preset rules are available when you're writing posts.
fa_IR: این قوانین از پیش تعیین‌شده زمانی در دسترس هستند که شما در حال نوشتن پست‌ها هستید.

en: Create Your First Preset
fa_IR: نمونه از پیش تعیین‌شده اول خود را ایجاد کنید

en: Generate Sample Presets
fa_IR: نمونه‌های از پیش تعیین‌شده تولید کنید

en: Block Control Presets
fa_IR: پیش‌تنظیم‌های کنترل بلوک

en: Welcome to Block Usage
fa_IR: به استفاده از بلوک خوش آمدید

en: This screen allows you to search for and find any usage of blocks on your site.
fa_IR: این صفحه به شما اجازه می‌دهد تا هر نوع استفاده از بلوک‌ها را در سایت خود جستجو و پیدا کنید.

en: Blocks Found
fa_IR: بلوک‌های پیدا شده

en: Posts Scanned
fa_IR: پست‌های اسکن شده

en: Last Scan
fa_IR: آخرین اسکن

en: Scan Content
fa_IR: محتوای اسکن

en: Find all blocks used across your posts, pages, and custom post types
fa_IR: تمام بلوک‌های استفاده شده در پست‌ها، صفحات و نوع‌های پست سفارشی خود را پیدا کنید

en: Usage Analytics
fa_IR: تحلیل‌های استفاده

en: See detailed statistics about block usage and locations
fa_IR: آمار دقیق درباره استفاده و مکان‌های بلوک‌ها را ببینید

en: Quick Navigation
fa_IR: ناوبری سریع

en: Jump directly to posts containing specific blocks for editing
fa_IR: مستقیماً به پست‌های حاوی بلوک‌های خاص برای ویرایش بروید

en: locations
fa_IR: مکان‌ها

en: instances
fa_IR: نمونه‌ها

en: Name:
fa_IR: نام:

en: Description:
fa_IR: توضیحات:

en: Category:
fa_IR: دسته‌بندی:

en: Locations:
fa_IR: مکان‌ها:

en: Total instances:
fa_IR: کل نمونه‌ها:

en: Edit Post
fa_IR: ویرایش پست

en: View Post
fa_IR: مشاهده پست

en: Blocks in this post:
fa_IR: بلوک‌ها در این پست:

en: No blocks found in this post.
fa_IR: هیچ بلوکی در این پست یافت نشد.

en: This block was not found in any posts.
fa_IR: این بلوک در هیچ پستی یافت نشد.

en: Last scan:
fa_IR: آخرین اسکن:

en: No scan history available for this block.
fa_IR: هیچ تاریخچه اسکن برای این بلوک موجود نیست.

en: Click the Scan button to check for usage.
fa_IR: برای بررسی استفاده، روی دکمه اسکن کلیک کنید.

en: Failed to load data from local storage. Please refresh the page.
fa_IR: بارگذاری داده‌ها از حافظه محلی با خطا مواجه شد. لطفاً صفحه را تازه کنید.

en: Initializing scan...
fa_IR: در حال راه‌اندازی اسکن...

en: Processing posts (%1$s/%2$s)
fa_IR: در حال پردازش پست‌ها (%1$s/%2$s)

en: Batch scan failed
fa_IR: اسکن دسته‌ای با خطا مواجه شد

en: Scan completed successfully!
fa_IR: اسکن با موفقیت به پایان رسید!

en: Scan failed:
fa_IR: اسکن با خطا مواجه شد:

en: Failed to clear data. Please try again.
fa_IR: پاک کردن داده‌ها با خطا مواجه شد. لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: Limit Scan to Post Types:
fa_IR: محدود کردن اسکن به نوع‌های پست:

en: Show Empty Blocks
fa_IR: نمایش بلوک‌های خالی

en: Clear All Data
fa_IR: پاک کردن تمامی داده‌ها

en: Scan data is stored in your browser to improve performance and handle large datasets. This keeps your WordPress database clean. Click to permanently delete all stored data.
fa_IR: داده‌های اسکن در مرورگر شما ذخیره می‌شوند تا عملکرد را بهبود بخشند و داده‌های بزرگ را مدیریت کنند. این کار پایگاه داده WordPress شما را تمیز نگه می‌دارد. برای حذف دائمی تمامی داده‌های ذخیره شده کلیک کنید.

en: blocks
fa_IR: بلوک‌ها

en: instance
fa_IR: نمونه

en: Instances:
fa_IR: نمونه‌ها:

en: Not found in any posts
fa_IR: در هیچ پستی پیدا نشد

en: No scan history
fa_IR: هیچ تاریخچه اسکن وجود ندارد

en: Details
fa_IR: جزئیات

en: Error Loading blocks data...
fa_IR: خطا در بارگذاری داده‌های بلوک‌ها...

[ctx: Sunday first letter]
en: S
fa_IR: س

[ctx: Tuesday first letter]
en: T
fa_IR: ت

[ctx: Thursday first letter]
en: T
fa_IR: ت

[ctx: Saturday first letter]
en: S
fa_IR: س
