Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click - en to ro translation catalogue (279 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
ro: Widget de accesibilitate OneTap – Bară de accesibilitate ușor de folosit, cu un singur clic

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
ro: OneTap este un plugin WordPress multilingv conceput pentru accesibilitatea fără întreruperi a site‑ului. Cu o instalare simplă, dintr‑un singur clic, se asigură că site‑ul tău respectă standardele de accesibilitate fără bătăi de cap. Creat pentru performanță, oferă un mediu web incluziv și ușor de utilizat pentru toți vizitatorii.

en: Warning!
ro: Atenție!

en: Please complete all fields.
ro: Vă rugăm să completați toate câmpurile.

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
ro: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Don't show again
ro: Nicht mehr anzeigen

en: Maybe later
ro: Vielleicht später

en: Leave a Review
ro: Bewertung abgeben

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
ro: Salut!
    					Ne bucurăm că folosești OneTap. Am dori să profităm de această ocazie pentru a te ruga, cu amabilitate, să ne acorzi un rating de 5 stele pe WordPress.

en: It would mean a lot to us.
ro: Ar însemna foarte mult pentru noi.

en: Ok, you deserve it
ro: Ok, îl meritați

en: Already did
ro: Am făcut deja

en: No, it’s not  good enough
ro: Nu, nu este suficient de bun

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
ro: Salut! Ne bucurăm că folosești OneTap!

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
ro: Dacă OneTap te‑a ajutat să faci site‑ul tău mai accesibil, am aprecia cu adevărat o recenzie rapidă – un rating bun ar însemna foarte mult pentru noi ❤️

en: No, it’s not good enough
ro: Nu, nu este suficient de bun

en: Settings
ro: Setări

en: Missing Alt-Text
ro: Fehlender Alt-Text

note: translators: 1: number of images without alt text, 2: total number of images in the media library
en: %1$s / %2$s Images
ro: %1$s / %2$s Bilder

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
ro: Alt-Text verbessert SEO und macht Ihre Inhalte für Screenreader zugänglich.

en: Add Alt-Texts
ro: Alt-Texte hinzufügen

en: Upgrade to OneTap PRO
ro: Treci la OneTap PRO

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: This is a PRO Feature
ro: Aceasta este o funcționalitate PRO

en:  to use this Feature.
ro:  pentru a folosi această funcționalitate.

en: Upgrade to Pro
ro: Actualizează la Pro

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Mobile
ro: Mobil

en: Copied!
ro: Copiat!

en: Failed!
ro: Eșuat!

en: Copy
ro: Copiază

en: Enter Custom Label
ro: Introdu o etichetă personalizată

en: Save
ro: Salvează

en: Select…
ro: Selectează…

en: Search…
ro: Caută…

en: No results found
ro: Niciun rezultat găsit

note: translators: %s: name of the selected item.
en: Remove %s
ro: Elimină %s

en: Default
ro: Implicit

en: Default Language
ro: Limba implicită

en: Display Options
ro: Anzeigeoptionen

en: Disable All
ro: Alle deaktivieren

en: Enable All
ro: Alle aktivieren

en: All
ro: Alle

en: With Alt Text
ro: Mit Alt-Text

en: Without Alt Text
ro: Ohne Alt-Text

en: Filter images by alt text
ro: Bilder nach Alt-Text filtern

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Alt Text
ro: Text alternativ

en: Uploaded
ro: Încărcat

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Enter a Alt-text...
ro: Introdu un text alternativ...

en: Generate with AltPilot.ai
ro: Mit AltPilot.ai generieren

en: No images found in Media Library.
ro: Nu s‑au găsit imagini în Biblioteca media.

en: No images match this filter.
ro: Keine Bilder entsprechen diesem Filter.

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
ro: Încarcă imagini în biblioteca media pentru a începe să gestionezi textul lor alternativ aici.

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
ro: Încearcă să alegi un alt filtru pentru a vedea mai multe dintre imaginile tale.

en: Previous
ro: Înapoi

en: Next
ro: Înainte

en: Generate with AI
ro: Generează cu IA

en: Activate AltPilot
ro: Activează AltPilot

en: Install AltPilot for free
ro: Instalează AltPilot gratuit

en: Installing…
ro: Se instalează…

en: Active
ro: Activă

en: Deactivate License
ro: Dezactivează licența

en: Inactive
ro: Inactivă

en: Activate License
ro: Activează licența

en: Modules
ro: Module

en: Statement
ro: Declarație

en: Module Labels
ro: Etichete module

en: Get PRO
ro: Ia PRO

en: General settings
ro: Setări generale

en: Icons
ro: Pictograme

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
ro: Personalizează culoarea, pictograma și dimensiunea butonului de accesibilitate pentru a se potrivi cu brandul tău.

en: See Documentation
ro: Vezi documentația

en: Widget Design
ro: Designul widgetului

en: Icon Size
ro: Dimensiunea pictogramei

en: Add Border
ro: Adaugă chenar

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
ro: Stabilește culorile propriului brand pentru a personaliza aspectul pluginului.

en: Free WCAG Contrast-Checker
ro: Verificator de contrast WCAG gratuit

en: Widget Color
ro: Culoarea widgetului

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
ro: Alege limba preferată pentru interfața pluginului.

en: Automatic Language detection
ro: Detectare automată a limbii

en: When enabled, the toolbar language is automatically set based on the visitor's browser language.
ro: Când este activat, limba barei de instrumente este setată automat în funcție de limba browserului vizitatorului.

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
ro: Ajustează poziția widgeturilor pentru a se potrivi preferințelor tale de aspect.

en: Widget Position
ro: Poziția widgetului

en: Widget Position
ro: Poziția widgetului

en: Top right
ro: Sus dreapta

en: Top left
ro: Sus stânga

en: Middle right
ro: Mijloc dreapta

en: Middle left
ro: Mijloc stânga

en: Bottom right
ro: Jos dreapta

en: Bottom left
ro: Jos stânga

en: Vertical (Default 15px)
ro: Vertikal (Standard 15px)

en: Horizontal (Default 15px)
ro: Horizontal (Standard 15px)

en: Hide On Desktop
ro: Ascunde pe desktop

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
ro: Când este activat, pictograma nu va fi afișată pe dispozitivele desktop.

en: Hide On Tablet
ro: Ascunde pe tabletă

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
ro: Când este activat, pictograma nu va fi afișată pe tablete.

en: Hide On Mobile
ro: Ascunde pe mobil

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
ro: Când este activat, pictograma nu va fi afișată pe dispozitive mobile.

en: General Settings
ro: Setări generale

en: Hide "Powered by OneTap"
ro: Ascunde "Powered by OneTap"

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
ro: Elimină textul "Powered by OneTap" din bara de instrumente din partea publică a site‑ului tău.

en: Button Focus Indicator
ro: Button-Fokusindikator

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
ro: Zeigt einen sichtbaren gepunkteten Rand um das schwebende Symbolbild, wenn der Button fokussiert ist (z. B. Tastaturnavigation).

en: Hide Alt Text Feature
ro: Ascunde funcția de text alternativ

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
ro: Ascunde submeniul de text alternativ, linkul său de navigare și widgetul de tablou de bord „Text alternativ lipsă”.

en: Open with URL
ro: Deschide cu URL

en: Open the OneTap Toolbar with URL
ro: Deschide bara OneTap cu un URL

en: Edit Labels
ro: Editează etichetele

en: Change module name
ro: Modulnamen ändern

en: Alt-Text AI
ro: AI Text alternativ

en: Generate Alt-Text with Ai
ro: Generează text alternativ cu AI

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
ro: Economisește ore, îmbunătățește SEO și accesibilitatea

en: Start with AltPilot.ai
ro: Începe cu AltPilot.ai

en: Hide on Specific Pages / Post Types
ro: Ascunde pe anumite pagini / tipuri de conținut

en: Hide on Specific Pages
ro: Ascunde pe anumite pagini

en: Select individual pages where the OneTap Toolbar should be hidden.
ro: Selectează paginile individuale unde bara OneTap trebuie ascunsă.

en: Select pages...
ro: Selectează pagini...

en: Search pages...
ro: Caută pagini...

en: No pages found
ro: Nicio pagină găsită

en: Hide on Post Types
ro: Ascunde pe tipuri de conținut

en: Hide the toolbar across entire post types at once.
ro: Ascunde bara pe tipuri întregi de conținut dintr-o dată.

en: Select post types...
ro: Selectează tipuri de conținut...

en: Search post types...
ro: Caută tipuri de conținut...

en: No post types found
ro: Niciun tip de conținut găsit

en: Hide on Specific Posts
ro: Ascunde pe anumite articole

en: Select individual posts where the toolbar should be hidden.
ro: Selectează articolele individuale unde bara trebuie ascunsă.

en: Select posts...
ro: Selectează articole...

en: Search posts...
ro: Caută articole...

en: No posts found
ro: Niciun articol găsit

en: Accessibility Profiles
ro: Profiluri de accesibilitate

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
ro: Profiluri de accesibilitate gata de utilizare pentru diferite nevoi ale utilizatorilor.

en: Content Modules
ro: Module de conținut

en: Font Size
ro: Dimensiunea pictogramei

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
ro: Mărește cu ușurință textul pentru o lizibilitate îmbunătățită și accesibilitate pentru toți

en: Readable Font
ro: Font lizibil

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
ro: Treci la un font mai clar, ușor de citit, pentru a îmbunătăți accesibilitatea textului

en: Line Height
ro: Înălțimea liniei

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
ro: Ajustează spațierea liniilor pentru o lizibilitate mai bună și o claritate îmbunătățită a textului

en: Big Cursor
ro: Cursor

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
ro: Sporește vizibilitatea cu un cursor mai mare pentru o navigare și un control mai ușoare

en: Text Magnifier
ro: Lupă pentru text

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
ro: Mărește textul selectat pentru o lizibilitate și accesibilitate sporite

en: Dyslexic Font
ro: Font pentru dislexie

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
ro: Folosește un font special conceput pentru a îmbunătăți lizibilitatea pentru utilizatorii cu dislexie

en: Letter Spacing
ro: Spațierea literelor

en: Adjust letter spacing for improved readability
ro: Ajustează spațierea literelor pentru o lizibilitate îmbunătățită

en: Align Text
ro: Aliniază textul

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
ro: Ajustează alinierea textului pentru o structură și o lizibilitate mai bune

en: Font Weight
ro: Înălțimea liniei

en: Adjust font weight for improved readability
ro: Ajustează spațierea literelor pentru o lizibilitate îmbunătățită

en: Color Modules
ro: Module de culoare

en: Dark Contrast
ro: Contrast

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
ro: Ajustează saturația culorilor pentru o experiență vizuală mai vie sau mai temperată

en: Light Contrast
ro: Contrast

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
ro: Ajustează saturația culorilor pentru o experiență vizuală mai vie sau mai temperată

en: High Contrast
ro: Contrast

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
ro: Ajustează saturația culorilor pentru o experiență vizuală mai vie sau mai temperată

en: Monochrome
ro: Monocrom

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
ro: Ajustează saturația culorilor pentru o experiență vizuală mai vie sau mai temperată

en: Saturation
ro: Saturație

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
ro: Ajustează saturația culorilor pentru o experiență vizuală mai vie sau mai temperată

en: Orientation Modules
ro: Module de orientare

en: Reading Line
ro: Linie de citire

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
ro: Evidențiază linia curentă pentru a urmări progresul lecturii și a îmbunătăți concentrarea

en: Reading Mask
ro: Mască de citire

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
ro: Folosește o mască pentru a te concentra pe o zonă specifică a textului și pentru a reduce distragerile

en: Read Page
ro: Citește pagina

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
ro: Redă automat conținutul paginii cu voce pentru accesibilitate fără folosirea mâinilor

en: Keyboard Navigation
ro: Navigare cu tastatura

en: Navigate the site using only the keyboard
ro: Navighează pe site folosind doar tastatura

en: Hide Images
ro: Ascunde imaginile

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
ro: Elimină imaginile care distrag atenția pentru o experiență de navigare mai curată și mai concentrată

en: Mute Sounds
ro: Oprește sunetele

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
ro: Oprește cu ușurință sunetele site‑ului pentru o experiență de navigare fără distrageri

en: Highlight Titles
ro: Evidențiază titlurile

en: Highlight titles for better recognition
ro: Evidențiază titlurile pentru o recunoaștere mai bună

en: Highlight Content
ro: Evidențiază titlurile

en: Highlight elements when hovered over
ro: Evidențiază elementele atunci când treci cursorul peste ele

en: Stop Animations
ro: Oprește animațiile

en: Disable animations to reduce distractions
ro: Dezactivează animațiile pentru a reduce distragerile

en: Highlight Links
ro: Evidențiază linkurile

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
ro: Identifică cu ușurință linkurile pe care se poate face clic, cu îmbunătățiri vizuale pentru o navigare mai bună

en: Skip To Content
ro: Zum Inhalt springen

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
ro: Ermöglicht Besuchern, zu Hauptinhalt, Navigation oder Footer-Sprungmarken zu springen.

en: Current language
ro: Aktuelle Sprache

en: Information
ro: Informație

en: Hide Toolbar
ro: Ascunde bara de instrumente

en: Accessibility Adjustments
ro: Ajustări de accesibilitate

en: Select your accessibility profile
ro: Profiluri de accesibilitate

en: Vision Impaired Mode
ro: Modul Deficiență Vizuală

en: Enhances website's visuals
ro: Îmbunătățește elementele vizuale ale site-ului

en: Seizure Safe Profile
ro: Profil Sigur pentru Convulsii

en: Clear flashes & reduces color
ro: Elimină fulgerele și reduce culorile

en: ADHD Friendly Mode
ro: Modul Prietenos pentru ADHD

en: Focused browsing, distraction-free
ro: Navigare concentrată, fără distrageri

en: Blindness Mode
ro: Modul Orbire

en: Reduces distractions, improves focus
ro: Reduce distragerile, îmbunătățește concentrarea

en: Epilepsy Safe Mode
ro: Modul Sigur pentru Epilepsie

en: Dims colors and stops blinking
ro: Întunecă culorile și oprește clipirea

en: Font Size (Default)
ro: Dimensiunea Fontului (Implicită)

en: Line Height (Default)
ro: Înălțimea liniei

en: Font weight
ro: Înălțimea liniei

en: Edit Alt Text
ro: Editează textul alternativ

en: Show Accessibility Statement
ro: Afișează declarația de accesibilitate

en: Select Language
ro: Selectează limba

en: Company Name
ro: Numele companiei

en: Business E-mail
ro: E‑mail de afaceri

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
ro: Confirm că starea de accesibilitate generată se bazează pe propria mea evaluare. Furnizorul acestui generator nu își asumă nicio răspundere pentru acuratețea sau conformitatea sa.

en: Generate Text
ro: Generează text

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
ro: Atenție: Generarea unei noi declarații va suprascrie automat versiunea anterioară.

en: Generate Accessibility Status
ro: Generează starea de accesibilitate

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
ro: Poți edita sau insera o declarație după nevoie. Dă clic pe "Salvează setările" pentru a salva modificările.

en: Save hours
ro: Economisește ore

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
ro: și generează textul alternativ cu AltPilot.ai.

en: Try 25 Images for Free
ro: Încearcă 25 de imagini gratuit

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
ro: Dacă îți place OneTap, am aprecia foarte mult o rapidă

en:  review – it means a lot to us.
ro:  recenzie – înseamnă foarte mult pentru noi.

en: Banner Bottom
ro: Banner unten

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
ro: Obține text-în-vorbire, navigare cu tastatura și font pentru dislexie

en: Dismiss banner
ro: Închide bannerul

en: Support
ro: Asistență

en: Save changes
ro: Salvează modificările

en: You’re currently editing
ro: Sie bearbeiten gerade

en: labels.
ro: Labels.

en: Choose another language to edit its translations.
ro: Wählen Sie eine andere Sprache, um deren Übersetzungen zu bearbeiten.

en: Change Language
ro: Sprache ändern

en: Live Preview
ro: Previzualizare live

en: United States
ro: Statele Unite

en: Germany
ro: Germania

en: Spain
ro: Spania

en: France
ro: Franța

en: Italy
ro: Italia

en: Poland
ro: Polonia

en: Sweden
ro: Suedia

en: Finland
ro: Finlanda

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Romania
ro: România

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Netherlands
ro: Țările de Jos

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Greece
ro: Grecia

en: Czechia
ro: Cehia

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Latvia
ro: Letonia

en: Croatia
ro: Croația

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Norway
ro: Norvegia

en: Türkiye
ro: Turcia

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Japan
ro: Japonia

en: South Korea
ro: Coreea de Sud

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: Russia
ro: Rusia

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit

en: North Macedonia
ro: Macedonia de Nord

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Philippines
ro: Filipine

en: Accessibility  Adjustments
ro: Ajustări de accesibilitate

en: Powered by
ro: Cu tehnologie de la

en: Back
ro: Înapoi

en: How long do you want to hide the toolbar?
ro: Cât timp dorești să ascunzi bara de accesibilitate?

en: Hide Toolbar Duration
ro: Durata ascunderii barei

en: Only for this session
ro: Doar pentru această sesiune

en: 24 hours
ro: 24 de ore

en: A Week
ro: O săptămână

en: Not Now
ro: Nu acum

en: Increase Font Size
ro: Mărește dimensiunea fontului

en: Decrease Font Size
ro: Micșorează dimensiunea fontului

en: Increase Line Height
ro: Mărește înălțimea rândului

en: Decrease Line Height
ro: Micșorează înălțimea rândului

en: Choose...
ro: Auswählen...

en: Main Content
ro: Hauptinhalt

en: Footer
ro: Fußzeile

en: Reset Settings
ro: Resetează setările
