Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar 2.5.1 - en to pl_PL translation catalogue (207 entries)

en:  review – it means a lot to us.
pl_PL:  recenzję – to bardzo dużo dla nas znaczy.

en:  to use this Feature.
pl_PL:  aby używać tej funkcji.

en: %1$s / %2$s Images
pl_PL: %1$s / %2$s obrazów

en: 24 hours
pl_PL: 24 godziny

en: A Week
pl_PL: Tydzień

en: ADHD Friendly Mode
pl_PL: Tryb Przyjazny dla ADHD

en: Accessibility  Adjustments
pl_PL: Dostosowania Dostępności

en: Accessibility Adjustments
pl_PL: Dostosowania Dostępności

en: Accessibility Profiles
pl_PL: Profile Dostępności

en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
pl_PL: Widget Dostępności OneTap – Łatwy Pasek Dostępności Jednym Kliknięciem

en: Actions
pl_PL: Akcje

en: Activate License
pl_PL: Aktywuj Licencję

en: Active
pl_PL: Aktywna

en: Add Alt-Texts
pl_PL: Dodaj teksty alternatywne

en: Add Border
pl_PL: Dodaj Ramkę

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
pl_PL: Dostosuj monochromatyczność kolorów dla bardziej żywego lub stonowanego doświadczenia wizualnego

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
pl_PL: Dostosuj nasycenie kolorów dla bardziej żywego lub stonowanego doświadczenia wizualnego

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
pl_PL: Dostosuj ciemny kontrast dla bardziej żywego lub stonowanego doświadczenia wizualnego

en: Adjust font weight for improved readability
pl_PL: Dostosuj grubość czcionki dla poprawionej czytelności

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
pl_PL: Dostosuj wysoki kontrast dla bardziej żywego lub stonowanego doświadczenia wizualnego

en: Adjust letter spacing for improved readability
pl_PL: Dostosuj odstępy między literami dla poprawionej czytelności

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
pl_PL: Dostosuj jasny kontrast dla bardziej żywego lub stonowanego doświadczenia wizualnego

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
pl_PL: Dostosuj odstępy między liniami dla lepszej czytelności i poprawionej klarowności tekstu

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
pl_PL: Dostosuj wyrównanie tekstu dla poprawionej struktury i czytelności

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
pl_PL: Dostosuj pozycję widgetów, aby pasowały do Twoich preferencji układu.

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: Already did
pl_PL: Już to zrobiłem

en: Alt Text
pl_PL: Tekst Alternatywny

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
pl_PL: Tekst alternatywny poprawia SEO i ułatwia dostęp do treści czytnikom ekranu.

en: Alt-Text AI
pl_PL: AI Tekstu Alternatywnego

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
pl_PL: Automatycznie czytaj na głos zawartość strony dla dostępności bez użycia rąk

en: Back
pl_PL: Wstecz

en: Banner Bottom
pl_PL: Banner unten

en: Big Cursor
pl_PL: Duży Kursor

en: Blindness Mode
pl_PL: Tryb Ślepoty

en: Bottom left
pl_PL: Dół po lewej

en: Bottom right
pl_PL: Dół po prawej

en: Business E-mail
pl_PL: E-mail Firmowy

en: Button Focus Indicator
pl_PL: Wskaźnik fokusu przycisku

en: Change Language
pl_PL: Zmień język

en: Change module name
pl_PL: Zmień nazwę modułu

en: Choose another language to edit its translations.
pl_PL: Wybierz inny język, aby edytować jego tłumaczenia.

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
pl_PL: Wybierz preferowany język dla interfejsu wtyczki.

en: Choose...
pl_PL: Wybierz...

en: Clear flashes & reduces color
pl_PL: Usuwa błyski i zmniejsza kolory

en: Color Modules
pl_PL: Moduły Kolorów

en: Company Name
pl_PL: Nazwa Firmy

en: Content Modules
pl_PL: Moduły Treści

en: Copied!
pl_PL: Skopiowano!

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Current language
pl_PL: Bieżący język

en: Cursor
pl_PL: Kursor

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
pl_PL: Dostosuj kolor, ikonę i rozmiar przycisku dostępności, aby pasował do Twojej marki.

en: Dark Contrast
pl_PL: Ciemny Kontrast

en: Deactivate License
pl_PL: Dezaktywuj Licencję

en: Default
pl_PL: Domyślne

en: Default Language
pl_PL: Domyślny Język

en: Desktop
pl_PL: Komputer

en: Dims colors and stops blinking
pl_PL: Przyciemnia kolory i zatrzymuje miganie

en: Disable All
pl_PL: Wyłącz wszystko

en: Disable animations to reduce distractions
pl_PL: Wyłącz animacje, aby zmniejszyć rozproszenie

en: Display Options
pl_PL: Opcje wyświetlania

en: Don't show again
pl_PL: Nicht mehr anzeigen

en: Dyslexic Font
pl_PL: Czcionka dla Dysleksji

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
pl_PL: Łatwo powiększ tekst dla lepszej czytelności i dostępności dla wszystkich

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
pl_PL: Łatwo identyfikuj klikalne linki z wizualnymi ulepszeniami dla lepszej nawigacji

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
pl_PL: Łatwo wycisz dźwięki strony internetowej dla doświadczenia przeglądania bez rozproszenia

en: Edit Alt Text
pl_PL: Edytuj Tekst Alternatywny

en: Edit Labels
pl_PL: Edytuj Etykiety

en: Edit Module Labels
pl_PL: Edytuj Etykiety Modułów

en: Enable All
pl_PL: Włącz wszystko

en: English (UK)
pl_PL: Angielski (UK)

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
pl_PL: Zwiększ widoczność większym kursorem dla łatwiejszej nawigacji i kontroli

en: Enhances website's visuals
pl_PL: Wzbogaca wizualne elementy strony internetowej

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
pl_PL: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Enter Custom Label
pl_PL: Wprowadź Niestandardową Etykietę

en: Enter a Alt-text...
pl_PL: Wprowadź tekst alternatywny...

en: Epilepsy Safe Mode
pl_PL: Tryb Bezpieczny dla Epilepsji

en: Failed!
pl_PL: Niepowodzenie!

en: Filter images by alt text
pl_PL: Filtruj obrazy według tekstu alternatywnego

en: Focused browsing, distraction-free
pl_PL: Skupione przeglądanie, bez rozproszenia

en: Font Size
pl_PL: Rozmiar Czcionki

en: Font Size (Default)
pl_PL: Rozmiar Czcionki (Domyślny)

en: Font Weight
pl_PL: Grubość Czcionki

en: Font weight
pl_PL: Grubość czcionki

en: Footer
pl_PL: Stopka

en: Free WCAG Contrast-Checker
pl_PL: Darmowy Sprawdzacz Kontrastu WCAG

en: General Settings
pl_PL: Ustawienia Ogólne

en: General settings
pl_PL: Ustawienia ogólne

en: Generate Accessibility Status
pl_PL: Generuj Status Dostępności

en: Generate Alt-Text with Ai
pl_PL: Generuj Tekst Alternatywny z AI

en: Generate Text
pl_PL: Generuj Tekst

en: Generate with AltPilot.ai
pl_PL: Generuj z AltPilot.ai

en: Get PRO
pl_PL: Zdobądź PRO

en: Hide "Powered by OneTap"
pl_PL: Ukryj "Powered by OneTap"

en: Hide Images
pl_PL: Ukryj Obrazy

en: Hide On Desktop
pl_PL: Ukryj na Komputerze

en: Hide On Mobile
pl_PL: Ukryj na Telefonie

en: Hide On Tablet
pl_PL: Ukryj na Tablecie

en: Hide Toolbar
pl_PL: Ukryj Pasek Narzędzi

en: Hide Toolbar Duration
pl_PL: Czas Trwania Ukrycia Paska Narzędzi

en: High Contrast
pl_PL: Wysoki Kontrast

en: Highlight Content
pl_PL: Podświetl Treść

en: Highlight Links
pl_PL: Podświetl Linki

en: Highlight Titles
pl_PL: Podświetl Tytuły

en: Highlight elements when hovered over
pl_PL: Podświetl elementy po najechaniu myszką

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
pl_PL: Podświetl aktualną linię, aby śledzić postęp czytania i poprawić skupienie

en: Highlight titles for better recognition
pl_PL: Podświetl tytuły dla lepszego rozpoznawania

en: Horizontal (Default 15px)
pl_PL: Horizontal (Standard 15px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
pl_PL: Jak długo chcesz ukryć pasek narzędzi?

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
pl_PL: Potwierdzam, że wygenerowany status dostępności jest oparty na mojej własnej ocenie. Dostawca tego generatora nie ponosi odpowiedzialności za jego dokładność lub zgodność.

en: Icon Size
pl_PL: Rozmiar Ikony

en: Icons
pl_PL: Ikony

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
pl_PL: Jeśli podoba Ci się OneTap, naprawdę docenilibyśmy szybką

en: Inactive
pl_PL: Nieaktywna

en: Information
pl_PL: Informacja

en: It would mean a lot to us.
pl_PL: To bardzo dużo dla nas znaczy.

en: Keyboard Navigation
pl_PL: Nawigacja Klawiaturą

en: Leave a Review
pl_PL: Bewertung abgeben

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
pl_PL: Pozwala odwiedzającym przechodzić do głównej treści, nawigacji lub stopki.

en: Letter Spacing
pl_PL: Odstępy Między Literami

en: Light Contrast
pl_PL: Jasny Kontrast

en: Line Height
pl_PL: Wysokość Linii

en: Line Height (Default)
pl_PL: Wysokość Linii (Domyślna)

en: Live Preview
pl_PL: Podgląd na Żywo

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
pl_PL: Powiększ wybrany tekst dla zwiększonej czytelności i dostępności

en: Main Content
pl_PL: Główna treść

en: Maybe later
pl_PL: Vielleicht später

en: Middle left
pl_PL: Środek po lewej

en: Middle right
pl_PL: Środek po prawej

en: Missing Alt-Text
pl_PL: Brak tekstu alternatywnego

en: Mobile
pl_PL: Telefon

en: Module Labels
pl_PL: Etykiety Modułów

en: Modules
pl_PL: Moduły

en: Monochrome
pl_PL: Monochromatyczny

en: Mute Sounds
pl_PL: Wycisz Dźwięki

en: Navigate the site using only the keyboard
pl_PL: Nawiguj po stronie używając tylko klawiatury

en: Navigation
pl_PL: Nawigacja

en: Next
pl_PL: Następny

en: No images found in Media Library.
pl_PL: Nie znaleziono obrazów w Bibliotece Mediów.

en: No images match this filter.
pl_PL: Żaden obraz nie pasuje do tego filtra.

en: Not Now
pl_PL: Nie Teraz

en: Ok, you deserve it
pl_PL: Ok, zasługujesz na to

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
pl_PL: OneTap to wielojęzyczna wtyczka WordPress zaprojektowana do bezproblemowej dostępności stron internetowych. Dzięki prostej instalacji jednym kliknięciem zapewnia, że Twoja strona spełnia standardy dostępności bez żadnych problemów. Zbudowana z myślą o wydajności, zapewnia inkluzywne, przyjazne użytkownikowi środowisko internetowe dla wszystkich odwiedzających.

en: Only for this session
pl_PL: Tylko dla tej sesji

en: Open the OneTap Toolbar with URL
pl_PL: Otwórz pasek narzędzi OneTap z URL

en: Open with URL
pl_PL: Otwórz z URL

en: Orientation Modules
pl_PL: Moduły Orientacji

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
pl_PL: Uwaga: Generowanie nowego oświadczenia automatycznie nadpisze poprzednią wersję.

en: Powered by
pl_PL: Napędzane przez

en: Previous
pl_PL: Poprzedni

en: Read Page
pl_PL: Czytaj Stronę

en: Readable Font
pl_PL: Czcionka Czytelna

en: Reading Line
pl_PL: Linia Czytania

en: Reading Mask
pl_PL: Maska Czytania

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
pl_PL: Gotowe do użycia profile dostępności dla różnych potrzeb użytkowników.

en: Reduces distractions, improves focus
pl_PL: Zmniejsza rozproszenie, poprawia skupienie

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
pl_PL: Usuń rozpraszające obrazy dla czystszego, bardziej skupionego doświadczenia przeglądania

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
pl_PL: Usuń tekst "Powered by OneTap" z paska narzędzi na frontendzie Twojej strony internetowej.

en: Reset Settings
pl_PL: Resetuj Ustawienia

en: Saturation
pl_PL: Nasycenie

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz Zmiany

en: Save changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: Save hours
pl_PL: Oszczędź godziny

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
pl_PL: Oszczędź godziny, zwiększ SEO i Dostępność

en: See Documentation
pl_PL: Zobacz Dokumentację

en: Seizure Safe Profile
pl_PL: Profil Bezpieczny dla Napadów

en: Select Language
pl_PL: Wybierz Język

en: Select your accessibility profile
pl_PL: Wybierz swój profil dostępności

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
pl_PL: Ustaw własne kolory marki, aby spersonalizować wygląd wtyczki.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Show Accessibility Statement
pl_PL: Pokaż Oświadczenie o Dostępności

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
pl_PL: Pokazuje widoczną kropkowaną ramkę wokół ikony pływającego paska narzędzi, gdy przycisk ma fokus (np. nawigacja klawiaturą).

en: Skip To Content
pl_PL: Przejdź do treści

en: Start with AltPilot.ai
pl_PL: Zacznij z AltPilot.ai

en: Statement
pl_PL: Oświadczenie

en: Stop Animations
pl_PL: Zatrzymaj Animacje

en: Support
pl_PL: Wsparcie

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
pl_PL: Przełącz na jaśniejszą, łatwą do czytania czcionkę dla poprawionej dostępności tekstu

en: Text Magnifier
pl_PL: Lupa Tekstowa

en: This is a PRO Feature
pl_PL: To jest funkcja PRO

en: Thumbnail
pl_PL: Miniatura

en: Top left
pl_PL: Góra po lewej

en: Top right
pl_PL: Góra po prawej

en: Try 25 Images for Free
pl_PL: Wypróbuj 25 Obrazów Za Darmo

en: Upgrade to Pro
pl_PL: Przejdź na Pro

en: Uploaded
pl_PL: Przesłano

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
pl_PL: Użyj maski, aby skupić się na określonym obszarze tekstu i zmniejszyć rozproszenie

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
pl_PL: Użyj specjalistycznej czcionki zaprojektowanej do zwiększenia czytelności dla użytkowników z dysleksją

en: Vertical (Default 15px)
pl_PL: Vertikal (Standard 15px)

en: Vision Impaired Mode
pl_PL: Tryb Osób z Upośledzeniem Wzroku

en: Website
pl_PL: Strona Internetowa

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
pl_PL: Gdy włączone, ikona nie będzie wyświetlana na urządzeniach stacjonarnych.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
pl_PL: Gdy włączone, ikona nie będzie wyświetlana na urządzeniach mobilnych.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
pl_PL: Gdy włączone, ikona nie będzie wyświetlana na tabletach.

en: Widget Color
pl_PL: Kolor Widgetu

en: Widget Design
pl_PL: Projekt Widgetu

en: Widget Position
pl_PL: Pozycja Widgetu

en: Widget Position
pl_PL: Pozycja Widgetu

en: With Alt Text
pl_PL: Z tekstem alternatywnym

en: Without Alt Text
pl_PL: Bez tekstu alternatywnego

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
pl_PL: Możesz edytować lub wstawić Oświadczenie w razie potrzeby. Kliknij "Zapisz ustawienia", aby zapisać zmiany.

en: You’re currently editing
pl_PL: Obecnie edytujesz

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
pl_PL: i generuj swój tekst alternatywny z AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
pl_PL: menu rozwijane ikony

en: labels.
pl_PL: etykiety.
