Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar 2.5.0 - en to ja translation catalogue (226 entries)

en:  review – it means a lot to us.
ja:  レビューをお願いします — とても励みになります。

en:  to use this Feature.
ja:  この機能を使用するには。

en: %1$s / %2$s Images
ja: %1$s / %2$s 画像

en: 24 hours
ja: 24 時間

en: A Week
ja: 1 週間

en: ADHD Friendly Mode
ja: ADHD フレンドリーモード

en: Accessibility  Adjustments
ja: アクセシビリティの調整

en: Accessibility Adjustments
ja: アクセシビリティの調整

en: Accessibility Profiles
ja: アクセシビリティプロファイル

en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
ja: OneTap のアクセシビリティウィジェット – かんたんワンクリック アクセシビリティツールバー

en: Actions
ja: 操作

en: Activate License
ja: ライセンスを有効化

en: Active
ja: 有効

en: Add Alt-Texts
ja: 代替テキストを追加

en: Add Border
ja: 枠線を追加

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
ja: 色の彩度を調整して、より鮮やかまたは落ち着いた見た目に

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
ja: 色の彩度を調整して、より鮮やかまたは落ち着いた見た目に

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
ja: 色の彩度を調整して、より鮮やかまたは落ち着いた見た目に

en: Adjust font weight for improved readability
ja: 文字間隔を調整して読みやすさを改善

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
ja: 色の彩度を調整して、より鮮やかまたは落ち着いた見た目に

en: Adjust letter spacing for improved readability
ja: 文字間隔を調整して読みやすさを改善

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
ja: 色の彩度を調整して、より鮮やかまたは落ち着いた見た目に

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
ja: 行間を調整して読みやすさとテキストの明瞭さを向上

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
ja: テキストの配置を調整して構造と読みやすさを向上

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
ja: レイアウトの好みに合わせてウィジェットの位置を調整します。

en: All
ja: すべて

en: Already did
ja: もう済みました

en: Alt Text
ja: 代替テキスト

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
ja: 代替テキストはSEOを改善し、スクリーンリーダーでコンテンツにアクセスしやすくします。

en: Automatic Language detection
ja: 言語の自動検出

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
ja: ハンズフリーのアクセシビリティのために、ページ内容を自動で読み上げます

en: Back
ja: 戻る

en: Banner Bottom
ja: Banner unten

en: Beta
ja: ベータ

en: Big Cursor
ja: カーソル

en: Blindness Mode
ja: 失明モード

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom right
ja: 右下

en: Business E-mail
ja: 会社のメール

en: Button Focus Indicator
ja: ボタンフォーカス表示

en: Change Language
ja: 言語を変更

en: Change module name
ja: モジュール名を変更

en: Choose another language to edit its translations.
ja: 別の言語を選択して翻訳を編集してください。

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
ja: プラグインのインターフェースに使用する言語を選択してください。

en: Choose...
ja: 選択...

en: Clear flashes & reduces color
ja: フラッシュを除去し、色を減らす

en: Color Modules
ja: カラーモジュール

en: Company Name
ja: 会社名

en: Content Modules
ja: コンテンツモジュール

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: Copy
ja: コピー

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Cursor
ja: カーソル

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
ja: アクセシビリティボタンの色、アイコン、サイズをブランドに合わせてカスタマイズします。

en: Dark Contrast
ja: コントラスト

en: Deactivate License
ja: ライセンスを無効化

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Language
ja: デフォルト言語

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Dims colors and stops blinking
ja: 色を暗くし、点滅を停止

en: Disable All
ja: すべて無効

en: Disable animations to reduce distractions
ja: アニメーションを無効化して気を散らす要素を減らす

en: Dismiss banner
ja: バナーを閉じる

en: Display Options
ja: 表示オプション

en: Don't show again
ja: Nicht mehr anzeigen

en: Dyslexic Font
ja: ディスレクシア向けフォント

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
ja: 読みやすさとアクセシビリティ向上のためにテキストを簡単に拡大します

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
ja: クリック可能なリンクを視覚的に強調して見つけやすくします

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
ja: サイトの音声を簡単にミュートして、気が散らない閲覧体験に

en: Edit Alt Text
ja: 代替テキストを編集

en: Edit Labels
ja: ラベルを編集

en: Edit Module Labels
ja: モジュールラベルを編集

en: Enable All
ja: すべて有効

en: English (UK)
ja: 英語（英国）

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
ja: 視認性を高め、より簡単に操作できるよう大きなカーソルにします

en: Enhances website's visuals
ja: ウェブサイトの視覚的要素を向上

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
ja: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Enter Custom Label
ja: カスタムラベルを入力

en: Enter a Alt-text...
ja: 代替テキストを入力…

en: Epilepsy Safe Mode
ja: てんかん安全モード

en: Failed!
ja: 失敗しました！

en: Filter images by alt text
ja: 代替テキストで画像をフィルター

en: Focused browsing, distraction-free
ja: 集中ブラウジング、気が散らない

en: Font Size
ja: アイコンサイズ

en: Font Size (Default)
ja: フォントサイズ（デフォルト）

en: Font Weight
ja: 行の高さ

en: Font weight
ja: 行の高さ

en: Footer
ja: フッター

en: Free WCAG Contrast-Checker
ja: 無料の WCAG コントラストチェッカー

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General settings
ja: 一般設定

en: Generate Accessibility Status
ja: アクセシビリティステータスを生成

en: Generate Alt-Text with Ai
ja: AI で代替テキストを生成

en: Generate Text
ja: テキストを生成

en: Generate with AI
ja: AIで生成

en: Generate with AltPilot.ai
ja: AltPilot.aiで生成

en: Get PRO
ja: PRO を入手

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
ja: 音声読み上げ、キーボード操作、ディスレクシア向けフォントを利用

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
ja: やあ!
    					OneTap をご利用いただきありがとうございます。よろしければ、WordPress で星5の評価をいただけると嬉しいです。

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
ja: やあ! OneTap をご利用いただき嬉しく思います!

en: Hide "Powered by OneTap"
ja: 「Powered by OneTap」を非表示

en: Hide Alt Text Feature
ja: 代替テキスト機能を非表示

en: Hide Images
ja: 画像を非表示

en: Hide On Desktop
ja: デスクトップで非表示

en: Hide On Mobile
ja: モバイルで非表示

en: Hide On Tablet
ja: タブレットで非表示

en: Hide Toolbar
ja: ツールバーを非表示

en: Hide Toolbar Duration
ja: ツールバーを非表示にする期間

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
ja: 代替テキストのサブメニュー、そのナビゲーションリンク、および「代替テキストなし」のダッシュボードウィジェットを非表示にします。

en: High Contrast
ja: コントラスト

en: Highlight Content
ja: タイトルを強調表示

en: Highlight Links
ja: リンクを強調表示

en: Highlight Titles
ja: タイトルを強調表示

en: Highlight elements when hovered over
ja: ホバー時に要素を強調表示

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
ja: 現在の行を強調表示して読書の進行を追跡し、集中力を高めます

en: Highlight titles for better recognition
ja: タイトルを強調して認識しやすくします

en: Horizontal (Default 15px)
ja: Horizontal (Standard 15px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
ja: アクセシビリティツールバーをどれくらいの間非表示にしますか？

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
ja: 生成されたアクセシビリティステータスは自己評価に基づくものであることを確認します。このジェネレーターの提供者は、その正確性や適合性について一切の責任を負いません。

en: Icon Size
ja: アイコンサイズ

en: Icons
ja: アイコン

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
ja: OneTap がサイトのアクセシビリティ向上に役立った場合は、ぜひ短いレビューをお願いします。高評価をいただけると私たちにとって大きな励みになります ❤️

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
ja: OneTap を気に入っていただけたら、ぜひ短い

en: Inactive
ja: 無効

en: Information
ja: 情報

en: It would mean a lot to us.
ja: 私たちにとって大きな励みになります。

en: Keyboard Navigation
ja: キーボード操作

en: Leave a Review
ja: Bewertung abgeben

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
ja: 訪問者がメインコンテンツ、ナビゲーション、フッターへ移動できるようにします。

en: Letter Spacing
ja: 文字間隔

en: Light Contrast
ja: コントラスト

en: Line Height
ja: 行の高さ

en: Line Height (Default)
ja: 行の高さ

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
ja: 選択したテキストを拡大して読みやすさとアクセシビリティを強化

en: Main Content
ja: メインコンテンツ

en: Maybe later
ja: Vielleicht später

en: Middle left
ja: 左中央

en: Middle right
ja: 右中央

en: Missing Alt-Text
ja: 代替テキストなし

en: Mobile
ja: モバイル

en: Module Labels
ja: モジュールラベル

en: Modules
ja: モジュール

en: Monochrome
ja: モノクローム

en: Mute Sounds
ja: サウンドをミュート

en: Navigate the site using only the keyboard
ja: キーボードだけでサイトを操作

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Next
ja: 次へ

en: No images found in Media Library.
ja: メディアライブラリに画像が見つかりません。

en: No images match this filter.
ja: このフィルターに一致する画像はありません。

en: No, it’s not  good enough
ja: いいえ、まだ十分ではありません

en: No, it’s not good enough
ja: いいえ、まだ十分ではありません

en: Not Now
ja: 今はしない

en: Ok, you deserve it
ja: いいよ、その価値があるね

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
ja: OneTap は、スムーズなウェブサイトのアクセシビリティのために設計された多言語対応の WordPress プラグインです。ワンクリックの簡単インストールで、手間なくサイトがアクセシビリティ基準を満たすようにします。高いパフォーマンスを備え、すべての訪問者にとって包括的で使いやすいウェブ環境を提供します。

en: Only for this session
ja: このセッションのみ

en: Open the OneTap Toolbar with URL
ja: URL で OneTap ツールバーを開く

en: Open with URL
ja: URL で開く

en: Orientation Modules
ja: オリエンテーションモジュール

en: Please complete all fields.
ja: すべての項目を入力してください。

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
ja: ご注意：新しいステートメントを生成すると、以前のバージョンは自動的に上書きされます。

en: Powered by
ja: 提供：

en: Previous
ja: 前へ

en: Read Page
ja: ページを読み上げ

en: Readable Font
ja: 読みやすいフォント

en: Reading Line
ja: 読書用ガイドライン

en: Reading Mask
ja: リーディングマスク

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
ja: すぐ使えるアクセシビリティプロファイルで、さまざまなユーザーのニーズに対応。

en: Reduces distractions, improves focus
ja: 気を散らす要素を減らし、集中力を向上

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
ja: 気が散る画像を取り除き、よりクリーンで集中しやすい閲覧体験に

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
ja: サイトのフロントエンドのツールバーから「Powered by OneTap」のテキストを削除します。

en: Reset Settings
ja: 設定をリセット

en: Saturation
ja: 彩度

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Save hours
ja: 時間を節約

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
ja: 時間を節約し、SEO とアクセシビリティを強化

en: See Documentation
ja: ドキュメントを見る

en: Seizure Safe Profile
ja: 発作安全プロファイル

en: Select Language
ja: 言語を選択

en: Select your accessibility profile
ja: アクセシビリティプロファイル

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
ja: 独自のブランディングカラーを設定して、プラグインの外観をパーソナライズします。

en: Settings
ja: 設定

en: Show Accessibility Statement
ja: アクセシビリティステートメントを表示

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
ja: ボタンにフォーカスがあるとき、フローティングツールバーアイコンに点線の枠を表示します（キーボード操作など）。

en: Skip To Content
ja: コンテンツへスキップ

en: Start with AltPilot.ai
ja: AltPilot.ai を始める

en: Statement
ja: ステートメント

en: Stop Animations
ja: アニメーションを停止

en: Support
ja: サポート

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
ja: より読みやすいフォントに切り替えてテキストのアクセシビリティを改善

en: Tablet
ja: タブレット

en: Text Magnifier
ja: テキスト拡大鏡

en: This is a PRO Feature
ja: これは PRO 機能です

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Try 25 Images for Free
ja: 25 枚を無料でお試し

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
ja: 別のフィルターを選択して、より多くの画像を表示してみてください。

en: Upgrade to OneTap PRO
ja: OneTap PRO にアップグレード

en: Upgrade to Pro
ja: Pro にアップグレード

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
ja: メディアライブラリに画像をアップロードして、ここで代替テキストの管理を始めましょう。

en: Uploaded
ja: アップロード済み

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
ja: マスクを使って特定のテキスト領域に焦点を当て、気を散らす要素を減らします

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
ja: 失読症のユーザーのために設計された専用フォントを使用

en: Vertical (Default 15px)
ja: Vertikal (Standard 15px)

en: Vision Impaired Mode
ja: 視覚障害者モード

en: Warning!
ja: 警告！

en: Website
ja: Web サイト

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
ja: 有効にすると、デスクトップ端末ではアイコンが表示されません。

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
ja: 有効にすると、モバイル端末ではアイコンが表示されません。

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
ja: 有効にすると、タブレット端末ではアイコンが表示されません。

en: When enabled, the toolbar language is automatically set based on the visitor's browser language.
ja: 有効にすると、ツールバーの言語が訪問者のブラウザーの言語に基づいて自動的に設定されます。

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widget Color
ja: ウィジェットの色

en: Widget Design
ja: ウィジェットデザイン

en: Widget Position
ja: ウィジェットの位置

en: Widget Position
ja: ウィジェットの位置

en: With Alt Text
ja: 代替テキストあり

en: Without Alt Text
ja: 代替テキストなし

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
ja: 必要に応じてステートメントを編集または挿入できます。変更を保存するには「設定を保存」をクリックしてください。

en: You’re currently editing
ja: 現在編集中

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
ja: AltPilot.ai で代替テキストを生成しましょう。

en: icon drop down menu
ja: アイコンのドロップダウンメニュー

en: labels.
ja: ラベル。
