Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar 2.5.0 - en to cs translation catalogue (220 entries)

en:  review – it means a lot to us.
cs:  hodnocení – znamená to pro nás hodně.

en:  to use this Feature.
cs:  pro použití této funkce.

en: %1$s / %2$s Images
cs: %1$s / %2$s obrázků

en: 24 hours
cs: 24 hodin

en: A Week
cs: Týden

en: ADHD Friendly Mode
cs: Režim přátelský k ADHD

en: Accessibility  Adjustments
cs: Úpravy přístupnosti

en: Accessibility Adjustments
cs: Úpravy přístupnosti

en: Accessibility Profiles
cs: Profily přístupnosti

en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
cs: Widget přístupnosti od OneTap – Snadný panel přístupnosti na jedno kliknutí

en: Actions
cs: Akce

en: Activate License
cs: Aktivovat licenci

en: Active
cs: Aktivní

en: Add Alt-Texts
cs: Přidat alt texty

en: Add Border
cs: Přidat ohraničení

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
cs: Upravte sytost barev pro živější nebo tlumenější vizuální zážitek

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
cs: Upravte sytost barev pro živější nebo tlumenější vizuální zážitek

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
cs: Upravte sytost barev pro živější nebo tlumenější vizuální zážitek

en: Adjust font weight for improved readability
cs: Upravte rozestup písmen pro lepší čitelnost

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
cs: Upravte sytost barev pro živější nebo tlumenější vizuální zážitek

en: Adjust letter spacing for improved readability
cs: Upravte rozestup písmen pro lepší čitelnost

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
cs: Upravte sytost barev pro živější nebo tlumenější vizuální zážitek

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
cs: Upravte rozestup řádků pro lepší čitelnost a jasnost textu

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
cs: Upravte zarovnání textu pro lepší strukturu a čitelnost

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
cs: Upravte pozici widgetů tak, aby odpovídaly vašim preferencím rozložení.

en: All
cs: Vše

en: Already did
cs: Už jsem to udělal

en: Alt Text
cs: Alt text

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
cs: Alt text zlepšuje SEO a zpřístupňuje obsah čtečkám obrazovky.

en: Alt-Text AI
cs: Alt text AI

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
cs: Automaticky číst nahlas obsah stránky pro přístupnost bez použití rukou

en: Back
cs: Zpět

en: Banner Bottom
cs: Banner unten

en: Big Cursor
cs: Kurzor

en: Blindness Mode
cs: Režim pro slepotu

en: Bottom left
cs: Dole vlevo

en: Bottom right
cs: Dole vpravo

en: Business E-mail
cs: Obchodní e-mail

en: Button Focus Indicator
cs: Indikátor fokusu tlačítka

en: Change Language
cs: Změnit jazyk

en: Change module name
cs: Změnit název modulu

en: Choose another language to edit its translations.
cs: Vyberte jiný jazyk pro úpravu překladů.

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
cs: Vyberte si preferovaný jazyk pro rozhraní pluginu.

en: Choose...
cs: Vybrat...

en: Clear flashes & reduces color
cs: Odstraňuje záblesky a snižuje barvy

en: Color Modules
cs: Moduly barev

en: Company Inc.
cs: Společnost s.r.o.

en: Company Name
cs: Název společnosti

en: Content Modules
cs: Moduly obsahu

en: Copied!
cs: Zkopírováno!

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Current language
cs: Aktuální jazyk

en: Cursor
cs: Kurzor

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
cs: Přizpůsobte barvu, ikonu a velikost tlačítka přístupnosti tak, aby odpovídaly vaší značce.

en: Dark Contrast
cs: Kontrast

en: Deactivate License
cs: Deaktivovat licenci

en: Default
cs: Výchozí

en: Default Language
cs: Výchozí jazyk

en: Dims colors and stops blinking
cs: Ztlumuje barvy a zastavuje blikání

en: Disable All
cs: Zakázat vše

en: Disable animations to reduce distractions
cs: Zakázat animace pro snížení rozptylování

en: Dismiss banner
cs: Zavřít banner

en: Display Options
cs: Možnosti zobrazení

en: Don't show again
cs: Nicht mehr anzeigen

en: Dyslexic Font
cs: Font pro dyslexii

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
cs: Snadno zvětšete text pro lepší čitelnost a přístupnost pro všechny

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
cs: Snadno identifikujte klikatelné odkazy s vizuálními vylepšeními pro lepší navigaci

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
cs: Snadno ztlumte zvuky webu pro zážitek z prohlížení bez rozptylování

en: Edit Alt Text
cs: Upravit Alt text

en: Edit Labels
cs: Upravit štítky

en: Edit Module Labels
cs: Upravit štítky modulů

en: Enable All
cs: Povolit vše

en: English (UK)
cs: Angličtina (UK)

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
cs: Zlepšete viditelnost větším kurzorem pro snadnější navigaci a ovládání

en: Enhances website's visuals
cs: Zlepšuje vizuální prvky webu

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
cs: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Enter Custom Label
cs: Zadejte vlastní štítek

en: Enter a Alt-text...
cs: Zadejte Alt text...

en: Epilepsy Safe Mode
cs: Bezpečný režim pro epilepsii

en: Failed!
cs: Selhalo!

en: Filter images by alt text
cs: Filtrovat obrázky podle alt textu

en: Focused browsing, distraction-free
cs: Soustředěné prohlížení bez rozptylování

en: Font Size
cs: Velikost ikony

en: Font Size (Default)
cs: Velikost písma (Výchozí)

en: Font Weight
cs: Výška řádku

en: Font weight
cs: Výška řádku

en: Footer
cs: Zápatí

en: Free WCAG Contrast-Checker
cs: Bezplatný kontrolor kontrastu WCAG

en: General Settings
cs: Obecná nastavení

en: General settings
cs: Obecná nastavení

en: Generate Accessibility Status
cs: Generovat stav přístupnosti

en: Generate Alt-Text with Ai
cs: Generovat Alt text s AI

en: Generate Text
cs: Generovat text

en: Generate with AI
cs: Generovat pomocí AI

en: Generate with AltPilot.ai
cs: Generovat pomocí AltPilot.ai

en: Get PRO
cs: Získat PRO

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
cs: Získejte převod textu na řeč, ovládání klávesnicí a font pro dyslektiky

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
cs: Ahoj!
    					Jsme rádi, že používáte OneTap. Rádi bychom využili této příležitosti a zdvořile požádali o 5hvězdičkové hodnocení na WordPress.

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
cs: Ahoj! Jsme rádi, že používáte OneTap!

en: Hide "Powered by OneTap"
cs: Skrýt "Powered by OneTap"

en: Hide Alt Text Feature
cs: Skrýt funkci alternativního textu

en: Hide Images
cs: Skrýt obrázky

en: Hide On Desktop
cs: Skrýt na desktopu

en: Hide On Mobile
cs: Skrýt na mobilu

en: Hide On Tablet
cs: Skrýt na tabletu

en: Hide Toolbar
cs: Skrýt panel nástrojů

en: Hide Toolbar Duration
cs: Doba skrytí panelu

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
cs: Skryje podnabídku alternativního textu, její navigační odkaz a widget nástěnky „Chybějící alternativní text“.

en: High Contrast
cs: Kontrast

en: Highlight Content
cs: Zvýraznit nadpisy

en: Highlight Links
cs: Zvýraznit odkazy

en: Highlight Titles
cs: Zvýraznit nadpisy

en: Highlight elements when hovered over
cs: Zvýrazněte prvky při najetí myší

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
cs: Zvýrazněte aktuální řádek pro sledování pokroku čtení a zlepšení soustředění

en: Highlight titles for better recognition
cs: Zvýrazněte nadpisy pro lepší rozpoznání

en: Horizontal (Default 15px)
cs: Horizontal (Standard 15px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
cs: Jak dlouho chcete skrýt panel nástrojů přístupnosti?

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
cs: Potvrzuji, že vygenerovaný stav přístupnosti je založen na mém vlastním posouzení. Poskytovatel tohoto generátoru nepřebírá odpovědnost za jeho přesnost nebo soulad.

en: Icon Size
cs: Velikost ikony

en: Icons
cs: Ikony

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
cs: Pokud vám OneTap pomohl učinit váš web přístupnějším, opravdu bychom ocenili rychlé hodnocení – dobré hodnocení by pro nás hodně znamenalo ❤️

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
cs: Pokud si užíváte OneTap, opravdu bychom ocenili rychlé

en: Inactive
cs: Neaktivní

en: Information
cs: Informace

en: It would mean a lot to us.
cs: Znamenalo by to pro nás hodně.

en: Keyboard Navigation
cs: Navigace klávesnicí

en: Leave a Review
cs: Bewertung abgeben

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
cs: Umožní návštěvníkům přejít na hlavní obsah, navigaci nebo zápatí.

en: Letter Spacing
cs: Rozestup písmen

en: Light Contrast
cs: Kontrast

en: Line Height
cs: Výška řádku

en: Line Height (Default)
cs: Výška řádku

en: Live Preview
cs: Živý náhled

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
cs: Zvětšete vybraný text pro lepší čitelnost a přístupnost

en: Main Content
cs: Hlavní obsah

en: Maybe later
cs: Vielleicht später

en: Middle left
cs: Střed vlevo

en: Middle right
cs: Střed vpravo

en: Missing Alt-Text
cs: Chybí alt text

en: Mobile
cs: Mobil

en: Module Labels
cs: Štítky modulů

en: Modules
cs: Moduly

en: Monochrome
cs: Monochromatický

en: Mute Sounds
cs: Ztlumit zvuky

en: Navigate the site using only the keyboard
cs: Navigujte po webu pouze pomocí klávesnice

en: Navigation
cs: Navigace

en: Next
cs: Další

en: No images found in Media Library.
cs: V knihovně médií nebyly nalezeny žádné obrázky.

en: No images match this filter.
cs: Žádné obrázky neodpovídají tomuto filtru.

en: No, it’s not  good enough
cs: Ne, není to dost dobré

en: No, it’s not good enough
cs: Ne, není to dost dobré

en: Not Now
cs: Teď ne

en: Ok, you deserve it
cs: Ok, zasloužíte si to

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
cs: OneTap je vícejazyčný WordPress plugin navržený pro bezproblémovou přístupnost webových stránek. S jednoduchou instalací na jedno kliknutí zajišťuje, že váš web splňuje standardy přístupnosti bez jakýchkoli problémů. Vytvořen pro výkon, poskytuje inkluzivní, uživatelsky přívětivé webové prostředí pro všechny návštěvníky.

en: Only for this session
cs: Pouze pro tuto relaci

en: Open the OneTap Toolbar with URL
cs: Otevřít panel nástrojů OneTap s URL

en: Open with URL
cs: Otevřít s URL

en: Orientation Modules
cs: Moduly orientace

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
cs: Poznámka: Generování nového prohlášení automaticky přepíše předchozí verzi.

en: Powered by
cs: Vytvořeno pomocí

en: Previous
cs: Předchozí

en: Read Page
cs: Číst stránku

en: Readable Font
cs: Čitelný font

en: Reading Line
cs: Čtecí řádek

en: Reading Mask
cs: Čtecí maska

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
cs: Připravené profily přístupnosti pro různé potřeby uživatelů.

en: Reduces distractions, improves focus
cs: Snižuje rozptylování, zlepšuje soustředění

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
cs: Odstraňte rozptylující obrázky pro čistší, více soustředěný zážitek z prohlížení

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
cs: Odstraňte text "Powered by OneTap" z panelu nástrojů na frontendu vašeho webu.

en: Reset Settings
cs: Obnovit nastavení

en: Saturation
cs: Sytost

en: Save
cs: Uložit

en: Save Changes
cs: Uložit změny

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Save hours
cs: Ušetřete hodiny

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
cs: Ušetřete hodiny, zlepšete SEO a přístupnost

en: See Documentation
cs: Zobrazit dokumentaci

en: Seizure Safe Profile
cs: Bezpečný profil pro záchvaty

en: Select Language
cs: Vybrat jazyk

en: Select your accessibility profile
cs: Profily přístupnosti

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
cs: Nastavte si vlastní barvy značky pro personalizaci vzhledu pluginu.

en: Settings
cs: Nastavení

en: Show Accessibility Statement
cs: Zobrazit prohlášení o přístupnosti

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
cs: Zobrazí viditelný tečkovaný okraj ikony plovoucího panelu při fokusu tlačítka (např. navigace klávesnicí).

en: Skip To Content
cs: Přeskočit na obsah

en: Start with AltPilot.ai
cs: Začít s AltPilot.ai

en: Statement
cs: Prohlášení

en: Stop Animations
cs: Zastavit animace

en: Support
cs: Podpora

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
cs: Přepněte na jasnější, snadno čitelný font pro lepší přístupnost textu

en: Text Magnifier
cs: Lupa textu

en: This is a PRO Feature
cs: Toto je PRO funkce

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Top left
cs: Nahoře vlevo

en: Top right
cs: Nahoře vpravo

en: Try 25 Images for Free
cs: Vyzkoušejte 25 obrázků zdarma

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
cs: Zkuste zvolit jiný filtr a zobrazit více svých obrázků.

en: Upgrade to OneTap PRO
cs: Přejít na OneTap PRO

en: Upgrade to Pro
cs: Upgradovat na Pro

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
cs: Nahrajte obrázky do knihovny médií a začněte zde spravovat jejich alternativní text.

en: Uploaded
cs: Nahráno

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
cs: Použijte masku pro zaměření na konkrétní oblast textu a snížení rozptylování

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
cs: Použijte specializovaný font navržený pro zlepšení čitelnosti pro uživatele s dyslexií

en: Vertical (Default 15px)
cs: Vertikal (Standard 15px)

en: Vision Impaired Mode
cs: Režim pro zrakové postižení

en: Website
cs: Webová stránka

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
cs: Když je povoleno, ikona se nebude zobrazovat na desktopových zařízeních.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
cs: Když je povoleno, ikona se nebude zobrazovat na mobilních zařízeních.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
cs: Když je povoleno, ikona se nebude zobrazovat na tabletových zařízeních.

en: Widget Color
cs: Barva widgetu

en: Widget Design
cs: Design widgetu

en: Widget Position
cs: Pozice widgetu

en: Widget Position
cs: Pozice widgetu

en: With Alt Text
cs: S alt textem

en: Without Alt Text
cs: Bez alt textu

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
cs: Můžete podle potřeby upravit nebo vložit prohlášení. Klikněte na "Uložit nastavení" pro uložení změn.

en: You’re currently editing
cs: Právě upravujete

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
cs: a generujte svůj Alt text s AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
cs: ikona rozbalovacího menu

en: labels.
cs: štítky.
