Accessibility Checker 1.45.0 - en to id_ID translation catalogue (1250 entries)

note: Description of the plugin
en: Audit and check your website for accessibility before you hit publish. In-post accessibility scanner and guidance.
id_ID: Audit dan periksa aksesibilitas situs web Anda sebelum dipublikasikan. Pemindai aksesibilitas dalam pos dan panduan.

en: Accessibility Reports
id_ID: Laporan Aksesibilitas

en: New
id_ID: Baru

en: License Expired
id_ID: Lisensi kedaluwarsa

en: Your license has expired. This site is still connected but reports may stop until your license is renewed.
id_ID: Lisensi Anda telah kedaluwarsa. Situs ini masih terhubung, tetapi laporan mungkin akan berhenti hingga lisensi Anda diperbarui.

en: Renew your license
id_ID: Perbarui lisensi Anda

en: Disable Email Reports
id_ID: Nonaktifkan laporan email

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first.
id_ID: Dapatkan laporan email berulang dengan gambaran umum aksesibilitas situs Anda, termasuk total masalah, tren dari waktu ke waktu, halaman yang paling bermasalah, dan masalah paling parah yang harus diperbaiki terlebih dahulu.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first. Some details, like full-site coverage and issue breakdowns, are available in Pro.
id_ID: Dapatkan laporan email berulang dengan gambaran umum aksesibilitas situs Anda, termasuk total masalah, tren dari waktu ke waktu, halaman yang paling bermasalah, dan masalah paling parah yang harus diperbaiki terlebih dahulu. Beberapa detail, seperti cakupan situs lengkap dan perincian masalah, tersedia di Pro.

en: Enable Email Reports
id_ID: Aktifkan laporan email

en: Free License Key
id_ID: Kunci lisensi gratis

en: Get a Free License Key
id_ID: Dapatkan kunci lisensi gratis

note: translators: %s: dashboard URL.
en: Got the plugin from Equalize Digital? Your key is in your <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dashboard</a>.
id_ID: Mendapatkan plugin dari Equalize Digital? Kunci Anda ada di <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dasbor</a> Anda.

note: translators: %s: signup URL.
en: Installed from WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Create a free account</a> to get one.
id_ID: Terinstal dari WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Buat akun gratis</a> untuk mendapatkannya.

note: translators: %s: signup URL.
en: Not sure? Just <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a free account</a>. It only takes a minute.
id_ID: Tidak yakin? Cukup <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">buat akun gratis</a>. Hanya perlu satu menit.

en: Reports Enabled
id_ID: Laporan diaktifkan

en: Weekly accessibility reports for this site are being emailed to the account owner of the license key.
id_ID: Laporan aksesibilitas mingguan untuk situs ini dikirimkan melalui email kepada pemilik akun kunci lisensi.

note: translators: %s: next report date.
en: Next report: %s
id_ID: Laporan berikutnya: %s

en: Full Coverage
id_ID: Cakupan penuh

en: Limited Coverage
id_ID: Cakupan terbatas

en: Your reports include all post types and taxonomies.
id_ID: Laporan Anda mencakup semua jenis posting dan taksonomi.

en: Full-site scanning enabled
id_ID: Pemindaian situs penuh diaktifkan

en: Complete issue breakdowns
id_ID: Perincian masalah lengkap

en: Detailed reporting
id_ID: Pelaporan terperinci

en: Your reports only include part of your site.
id_ID: Laporan Anda hanya mencakup sebagian dari situs Anda.

en: Upgrade to Pro to:
id_ID: Tingkatkan ke Pro untuk:

en: Scan all content types
id_ID: Memindai semua jenis konten

en: Get full issue breakdowns
id_ID: Mendapatkan perincian masalah lengkap

en: Receive more detailed reports
id_ID: Menerima laporan yang lebih terperinci

en: Upgrade to Pro
id_ID: Tingkatkan ke pro

en: Accessibility Summary
id_ID: Ringkasan Aksesibilitas

en: This summary reflects the latest scan data available for your site.
id_ID: Ringkasan ini mencerminkan data pemindaian terbaru yang tersedia untuk situs Anda.

en: Total Issues Found
id_ID: Total masalah yang ditemukan

en: Account Connection
id_ID: Koneksi akun

note: translators: %1$s: privacy link, %2$s: data processing agreement link, %3$s: privacy policy aria label, %4$s: data processing agreement aria label.
en: By connecting this site, you agree to Equalize Digital's <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Privacy Policy <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> and <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Data Processing Agreement <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.
id_ID: Dengan menghubungkan situs ini, Anda menyetujui <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Kebijakan Privasi <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> dan <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Perjanjian Pemrosesan Data <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> Equalize Digital.

en: Privacy Policy (opens in a new window)
id_ID: Kebijakan Privasi (terbuka di jendela baru)

en: Data Processing Agreement (opens in a new window)
id_ID: Perjanjian Pemrosesan Data (terbuka di jendela baru)

en: Weekly email includes total issues found and changes since the last report, coverage information, counts of problems, needs review, passed test percentage, and information about the most problematic pages and the most severe issues.
id_ID: Email mingguan meliputi total masalah yang ditemukan dan perubahan sejak laporan terakhir, informasi cakupan, jumlah masalah, yang perlu ditinjau, persentase tes yang lolos, serta informasi tentang halaman yang paling bermasalah dan masalah yang paling parah.

en: N/A
id_ID: T/A

en: Critical
id_ID: Kritis

en: High
id_ID: Tinggi

en: Medium
id_ID: Sedang

en: Low
id_ID: Rendah

en: Unknown
id_ID: Tidak diketahui

en: create a free account
id_ID: buat akun gratis

en: Connect this site
id_ID: Hubungkan situs ini

en: active
id_ID: aktif

en: expired
id_ID: kedaluwarsa

en: Enter your license key
id_ID: Masukkan kunci lisensi Anda

en: Disconnect Site
id_ID: Putuskan sambungan situs

en: Connect Site
id_ID: Hubungkan situs

note: translators: %s: link to my.equalizedigital.com dashboard
en: If you downloaded the free plugin from Equalize Digital, you already have a free license key in your %s dashboard.
id_ID: Jika Anda mengunduh plugin gratis dari Equalize Digital, Anda sudah memiliki kunci lisensi gratis di dasbor %s Anda.

note: translators: %s: link to create a free account
en: If not, %s to generate a license key and connect this site.
id_ID: Jika tidak, %s untuk membuat kunci lisensi dan menghubungkan situs ini.

note: translators: %s: renew license link
en: Your license has expired and this site is still connected. %s to restore full access, or disconnect the site above.
id_ID: Lisensi Anda telah kedaluwarsa dan situs ini masih terhubung. %s untuk memulihkan akses penuh, atau putuskan sambungan situs di atas.

en: Connected as Free
id_ID: Terhubung sebagai gratis

en: Your Pro license is no longer valid, but this site remains connected for Free email reports.
id_ID: Lisensi Pro Anda tidak lagi berlaku, tetapi situs ini tetap terhubung untuk laporan email gratis.

note: translators: %s: link to my.equalizedigital.com dashboard
en: You can manage recipients and review connection details in your %s dashboard.
id_ID: Anda dapat mengelola penerima dan meninjau detail koneksi di dasbor %s Anda.

en: Your Pro license is no longer valid. Email reports remain connected as Free email reports. Renew your Pro license to restore Pro-only features.
id_ID: Lisensi Pro Anda tidak lagi berlaku. Laporan email tetap terhubung sebagai laporan email Gratis. Perbarui lisensi Pro Anda untuk memulihkan fitur khusus Pro.

en: Your Pro license is no longer valid. This site is using a valid Free license, but email reports are not currently connected. Connect this site from the Free License section to resume Free email reports.
id_ID: Lisensi Pro Anda tidak lagi berlaku. Situs ini menggunakan lisensi Gratis yang valid, tetapi laporan email saat ini tidak terhubung. Hubungkan situs ini dari bagian Lisensi Gratis untuk melanjutkan laporan email Gratis.

en: Please renew your license
id_ID: Harap perbarui lisensi Anda

note: translators: %1$s: item name, %2$s: item name, %3$s: renew license link
en: Your %1$s license has expired. %3$s to continue accessing additional features and services for %2$s.
id_ID: Lisensi %1$s Anda telah kedaluwarsa. %3$s untuk terus mengakses fitur dan layanan tambahan untuk %2$s.

note: translators: %s: item name
en: Your %s license key has been disabled. Please contact our support team if you believe this is an error or would like to continue accessing additional features.
id_ID: Kunci lisensi %s Anda telah dinonaktifkan. Silakan hubungi tim dukungan kami jika Anda yakin ini adalah kesalahan atau ingin terus mengakses fitur tambahan.

note: translators: %1$s: item name, %2$s: license url, %3$s: item name
en: The license key for %1$s appears to be invalid. Please <a href="%2$s">check your license key</a> to access additional accessibility features and services for %3$s.
id_ID: Kunci lisensi untuk %1$s tampaknya tidak valid. Harap <a href="%2$s">periksa kunci lisensi Anda</a> untuk mengakses fitur dan layanan aksesibilitas tambahan untuk %3$s.

note: translators: %s: item name
en: This license key for %s is not active for this site. Please activate it to access additional features on this website.
id_ID: Kunci lisensi untuk %s ini tidak aktif untuk situs ini. Harap aktifkan untuk mengakses fitur tambahan di situs web ini.

note: translators: %s: the plugins item name
en: This license key does not appear to be valid for %s. Please verify you've entered the correct license key.
id_ID: Kunci lisensi ini tampaknya tidak valid untuk %s. Harap verifikasi Anda telah memasukkan kunci lisensi yang benar.

note: translators: %s: the plugins item name
en: Your %s license key has reached its site activation limit. You can upgrade your license or deactivate it on another site to use the additional features here.
id_ID: Kunci lisensi %s Anda telah mencapai batas aktivasi situs. Anda dapat meningkatkan lisensi Anda atau menonaktifkannya di situs lain untuk menggunakan fitur tambahan di sini.

note: translators: %s: the plugins item name
en: There was an issue validating your %s license key. Please try again or contact our support team if the problem persists.
id_ID: Terjadi masalah saat memvalidasi kunci lisensi %s Anda. Harap coba lagi atau hubungi tim dukungan kami jika masalah berlanjut.

en: Fixes
id_ID: Perbaikan

en: General Fixes
id_ID: Perbaikan umum

en: These fixes help improve accessibility by modifying HTML elements and behaviors on your site.
id_ID: Perbaikan ini membantu meningkatkan aksesibilitas dengan memodifikasi elemen HTML dan perilaku di situs Anda.

en: Get Pro to unlock this feature, opens in a new window.
id_ID: Dapatkan Pro untuk membuka fitur ini, terbuka di jendela baru.

en: Get Pro
id_ID: Dapatkan pro

en: Opens in a new window.
id_ID: Terbuka di jendela baru.

note: translators: %s: the label of the fix
en: Read documentation for %s. Opens in a new window.
id_ID: Baca dokumentasi untuk %s. Terbuka di jendela baru.

en: Our Commitment to Web Accessibility
id_ID: Komitmen kami terhadap aksesibilitas web

en: [YOUR COMPANY NAME] is committed to providing a fully accessible website experience for all users of all abilities, including those who rely on assistive technologies like screen readers, screen enlargement software, and alternative keyboard input devices to navigate the web.
id_ID: [YOUR COMPANY NAME] berkomitmen untuk menyediakan pengalaman situs web yang sepenuhnya dapat diakses bagi semua pengguna dari semua kemampuan, termasuk mereka yang mengandalkan teknologi bantu seperti pembaca layar, perangkat lunak pembesaran layar, dan perangkat input keyboard alternatif untuk menavigasi web.

en: Ongoing Efforts to Ensure Accessibility
id_ID: Upaya berkelanjutan untuk memastikan aksesibilitas

en: We follow the <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) version 2.1</a> as our guiding principle for determining accessibility. These are internationally agreed-upon standards that cover a wide range of recommendations and best practices for making content useable. As we add new pages and functionality to our website, all designs, code, and content entry practices are checked against these standards.
id_ID: Kami mengikuti <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Pedoman Aksesibilitas Konten Web (WCAG) versi 2.1</a> sebagai prinsip panduan kami untuk menentukan aksesibilitas. Ini adalah standar yang disepakati secara internasional yang mencakup berbagai rekomendasi dan praktik terbaik untuk membuat konten dapat digunakan. Saat kami menambahkan halaman dan fungsi baru ke situs web kami, semua desain, kode, dan praktik entri konten diperiksa berdasarkan standar ini.

note: translators: 1 - A link opening tag, 2 - link closing tag
en: Website accessibility is an ongoing process. We continually test content and features for WCAG 2.1 Level AA compliance and remediate any issues to ensure we meet or exceed the standards. Testing of our website is performed by our team members using industry-standard tools such as the %1$sAccessibility Checker WordPress Plugin%2$s, color contrast analyzers, keyboard-only navigation techniques, and Flesch-Kincaid readability tests.
id_ID: Aksesibilitas situs web adalah proses yang berkelanjutan. Kami terus-menerus menguji konten dan fitur untuk memastikan kepatuhan terhadap WCAG 2.1 Level AA dan memperbaiki masalah apa pun untuk memastikan kami memenuhi atau melampaui standar tersebut. Pengujian situs web kami dilakukan oleh anggota tim kami menggunakan alat standar industri seperti %1$sPlugin WordPress Accessibility Checker%2$s, penganalisis kontras warna, teknik navigasi hanya dengan keyboard, dan tes keterbacaan Flesch-Kincaid.

en: Accessibility Features On Our Website
id_ID: Fitur aksesibilitas di situs web kami

en: The following is a list of items we have included in our website to improve its accessibility:
id_ID: Berikut adalah daftar item yang telah kami sertakan dalam situs web kami untuk meningkatkan aksesibilitasnya:

en: [LIST ACCESSIBILITY FEATURES HERE]
id_ID: [DAFTAR FITUR AKSESIBILITAS DI SINI]

en: Where We're Improving
id_ID: Di mana kami sedang meningkatkan

en: In our efforts to bring our website up to standard, we are targeting the following areas:
id_ID: Dalam upaya kami untuk membawa situs web kami ke standar, kami menargetkan area-area berikut:

en: [LIST ITEMS YOU'RE WORKING TO FIX HERE]
id_ID: [DAFTAR ITEM YANG SEDANG ANDA PERBAIKI DI SINI]

en: [IT MAY HELP TO REVIEW THE OPEN ISSUES TAB TO SEE THE MOST COMMON PROBLEMS]
id_ID: [MUNGKIN AKAN MEMBANTU UNTUK MENINJAU TAB MASALAH TERBUKA UNTUK MELIHAT MASALAH YANG PALING UMUM]

en: This is part of our broader effort to make everyone's experience at [COMPANY NAME] a welcoming and enjoyable one. Please note that while we make every effort to provide information accessible for all users, we cannot guarantee the accessibility of third party websites to which we may link.
id_ID: Ini adalah bagian dari upaya kami yang lebih luas untuk membuat pengalaman semua orang di [COMPANY NAME] menjadi menyambut dan menyenangkan. Harap diperhatikan bahwa meskipun kami berusaha keras untuk menyediakan informasi yang dapat diakses oleh semua pengguna, kami tidak dapat menjamin aksesibilitas situs web pihak ketiga yang mungkin kami tautkan.

en: Accessibility Support Contact
id_ID: Kontak dukungan aksesibilitas

en: We welcome comments, questions, and feedback on our website. If you are using assistive technologies and are having difficulty using our website, please email [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] or give us a call at [YOUR PHONE NUMBER]. We will do our best to assist you and resolve issues.
id_ID: Kami menyambut komentar, pertanyaan, dan umpan balik tentang situs web kami. Jika Anda menggunakan teknologi bantu dan mengalami kesulitan menggunakan situs web kami, silakan kirim email ke [ALAMAT EMAIL AKSESIBILITAS ANDA] atau hubungi kami di [NOMOR TELEPON ANDA]. Kami akan berusaha sebaik mungkin untuk membantu Anda dan menyelesaikan masalah.

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Enjoying Accessibility Checker? %1$sPlease leave us a ★★★★★ rating.%2$s We really appreciate your support!
id_ID: Menikmati Accessibility Checker? %1$sMohon berikan kami peringkat ★★★★★.%2$s Kami sangat menghargai dukungan Anda!

en: Please leave us a five star rating (opens in new window)
id_ID: Mohon berikan kami peringkat bintang lima (buka di jendela baru)

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Want to do more with Accessibility Checker? %1$sUnlock Pro Features%2$s
id_ID: Ingin melakukan lebih banyak dengan Accessibility Checker? %1$sBuka Fitur Pro%2$s

en: Unlock Pro Features (opens in new window)
id_ID: Buka Fitur Pro (buka di jendela baru)

en: 🎉 Black Friday special! 🎉
id_ID: 🎉 Spesial Black Friday! 🎉

en: Upgrade to a paid version of Accessibility Checker from November 24th to December 3rd and get 30% off! Full site scanning, site-wide open issues report, dismissal logs, and more.
id_ID: Tingkatkan ke versi berbayar Accessibility Checker mulai 24 November hingga 3 Desember dan dapatkan diskon 30%! Pemindaian situs penuh, laporan masalah terbuka di seluruh situs, log pengabaian, dan lainnya.

en: Ask a Pre-Sale Question
id_ID: Ajukan Pertanyaan Pra-Penjualan

en: Upgrade Now
id_ID: Tingkatkan sekarang

en: Permission Denied
id_ID: Izin ditolak

en: Update option wasn't successful
id_ID: Pembaruan opsi tidak berhasil

en: ⚡️ Global Accessibility Awareness Day Flash Sale
id_ID: ⚡️ Diskon Kilat Hari Kesadaran Aksesibilitas Global

en: Starting May 20th: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
id_ID: Mulai 20 Mei: Hemat 15% untuk kursus aksesibilitas dan ArchiveWP dengan kode kupon

en: 3 days only • May 20–22
id_ID: Hanya 3 hari • 20–22 Mei

en: View ArchiveWP Pricing
id_ID: Lihat harga ArchiveWP

en: View Course Pricing
id_ID: Lihat harga kursus

en: Starting May 20th: Save 15% on Accessibility Checker Pro with coupon code
id_ID: Mulai 20 Mei: Hemat 15% untuk Accessibility Checker Pro dengan kode kupon

en: View Pricing
id_ID: Lihat harga

en: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
id_ID: Hemat 15% untuk kursus aksesibilitas dan ArchiveWP dengan kode kupon

en: Limited-time offer • Ends May 22nd
id_ID: Penawaran terbatas • Berakhir 22 Mei

en: 3 days only: Save 15% when you upgrade to Accessibility Checker Pro with coupon code
id_ID: Hanya 3 hari: Hemat 15% saat Anda meningkatkan ke Accessibility Checker Pro dengan kode kupon

en: Hello! Thank you for using Accessibility Checker as part of your accessibility toolkit. Since you've been using it for a while, would you please write a 5-star review of Accessibility Checker in the WordPress plugin directory? This will help increase our visibility so more people can learn about the importance of web accessibility. Thanks so much!
id_ID: Halo! Terima kasih telah menggunakan Accessibility Checker sebagai bagian dari perangkat aksesibilitas Anda. Karena Anda telah menggunakannya untuk beberapa waktu, maukah Anda menulis ulasan bintang 5 untuk Accessibility Checker di direktori plugin WordPress? Ini akan membantu meningkatkan visibilitas kami sehingga lebih banyak orang dapat mempelajari pentingnya aksesibilitas web. Terima kasih banyak!

en: Write A Review
id_ID: Tulis ulasan

en: Remind Me In Two Weeks
id_ID: Ingatkan saya dalam dua minggu

en: Never Ask Again
id_ID: Jangan tanyakan lagi

en: The review action value was not set
id_ID: Nilai tindakan ulasan tidak diatur

en: The post ID was not set
id_ID: ID pos tidak diatur

en: You do not have permission to view this information for this post.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk melihat informasi ini untuk postingan ini.

en: A Simplified summary has not been included for this content.
id_ID: Ringkasan sederhana belum disertakan untuk konten ini.

en: Your content has a reading level at or below 9th grade and does not require a simplified summary.
id_ID: Konten Anda memiliki tingkat keterbacaan setara atau di bawah kelas 9 dan tidak memerlukan ringkasan sederhana.

en: The reading level of the simplified summary is too high.
id_ID: Tingkat keterbacaan ringkasan sederhana terlalu tinggi.

en: A simplified summary has been included for this content.
id_ID: Ringkasan sederhana telah disertakan untuk konten ini.

note: translators: %d: percentage of passed checks
en: %d%% Passed Checks
id_ID: %d%% Pemeriksaan Lulus

en: Passed Checks
id_ID: Pemeriksaan berhasil

en: Passed Tests
id_ID: Tes yang lulus

en: Problem | Problems
id_ID[0]: Masalah

en: Contrast Problem | Contrast Problems
id_ID[0]: Masalah kontras

en: Needs Review | Needs Review
id_ID[0]: Perlu ditinjau

en: Dismissed Issue | Dismissed Issues
id_ID[0]: Masalah yang diabaikan

en: Reading Level
id_ID: Tingkat bacaan

note: translators: 1: opening anchor tag, 2: closing anchor tag with arrow icon and screen reader text
en: * True accessibility requires manual testing in addition to automated scans. %1$sLearn how to manually test for accessibility%2$s
id_ID: * Aksesibilitas sejati memerlukan pengujian manual selain pemindaian otomatis. %1$sPelajari cara menguji aksesibilitas secara manual%2$s

en: , opens a new window
id_ID: , membuka jendela baru

en: No summary to return
id_ID: Tidak ada ringkasan untuk dikembalikan

en: Invalid table name
id_ID: Nama tabel tidak valid

note: translators: 1: rule title, 2: "Opens in a new window."
en: Read documentation for %1$s. %2$s
id_ID: Baca dokumentasi untuk %1$s. %2$s

note: translators: %s: rule title
en: Expand issues for %s
id_ID: Perluas masalah untuk %s

en: These settings enable global fixes across your entire site.
id_ID: Pengaturan ini mengaktifkan perbaikan global di seluruh situs Anda.

en: Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
id_ID: Halaman mungkin perlu disimpan ulang atau pemindaian situs penuh dijalankan untuk melihat perbaikan tercermin dalam laporan.

en: Save
id_ID: Simpan

en: Affected Code
id_ID: Kode yang terpengaruh

en: Image
id_ID: Gambar

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: Dismissed
id_ID: Ditolak

en: Dismiss
id_ID: Tolak

note: translators: %d: issue ID number
en: Issue ID %d
id_ID: ID Masalah %d

note: translators: %d: issue ID number
en: image for issue %d
id_ID: gambar untuk masalah %d

note: Translators: %d is the issue ID.
en: View Issue ID %d on website, opens a new window
id_ID: Lihat Masalah ID %d di situs web, buka jendela baru

en: View on page
id_ID: Lihat di halaman

en: Fix:
id_ID: Perbaikan:

en: Fix
id_ID: Perbaiki

en: No details to return
id_ID: Tidak ada detail untuk dikembalikan

note: translators: %s: reading grade level value e.g. "8th Grade (Flesch-Kincaid)", displayed in a <strong> element. Do not translate the %s placeholder.
en: Post Reading Grade Level: %s
id_ID: Tingkat baca pasca-publikasi: %s

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Your post has a reading level higher than 9th grade. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require a simplified summary of your post that is 9th grade or below.
id_ID: Postingan Anda memiliki tingkat baca lebih tinggi dari kelas 9. Pedoman Aksesibilitas Konten Web (WCAG) tingkat AAA memerlukan ringkasan sederhana dari postingan Anda yang setara dengan kelas 9 atau di bawahnya.

en: Your post does not contain enough content to calculate its reading level.
id_ID: Postingan Anda tidak memiliki cukup konten untuk menghitung tingkat bacanya.

en: A simplified summary is not necessary when content reading level is 9th grade or below. Choose when to prompt for a simplified summary on the settings page.
id_ID: Ringkasan sederhana tidak diperlukan jika tingkat baca konten adalah kelas 9 atau di bawahnya. Pilih kapan akan meminta ringkasan sederhana di halaman pengaturan.

note: translators: %s: the simplified summary grade level value (wrapped in a <strong> tag)
en: Simplified Summary Reading Grade Level: %s
id_ID: Tingkat kelas membaca ringkasan sederhana: %s

en: Not enough content to determine an accurate reading level.
id_ID: Konten tidak cukup untuk menentukan tingkat membaca yang akurat.

en: Your simplified summary has a reading level above 9th grade.
id_ID: Ringkasan sederhana Anda memiliki tingkat membaca di atas kelas 9.

en: Your simplified summary has a reading level at or below 9th grade.
id_ID: Ringkasan sederhana Anda memiliki tingkat membaca pada atau di bawah kelas 9.

en: Simplified summary is not being automatically inserted into the content.
id_ID: Ringkasan sederhana tidak disisipkan secara otomatis ke dalam konten.

note: translators: %s: link to the settings page
en: Your Prompt for Simplified Summary is set to &ldquo;never.&rdquo; If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
id_ID: Pengaturan Permintaan Ringkasan Sederhana Anda diatur ke “tidak pernah.” Jika Anda ingin ringkasan sederhana ditampilkan secara otomatis, Anda dapat mengubahnya di %s.

en: settings page
id_ID: halaman pengaturan

note: translators: %s: position phrase wrapped in a <strong> element (e.g. "<strong>before the content</strong>"). Do not translate the %s placeholder.
en: Simplified summary is being automatically inserted %s.
id_ID: Ringkasan sederhana disisipkan secara otomatis %s.

en: the content
id_ID: konten

note: translators: %s: link to the settings page
en: Set where the Simplified Summary is inserted into the content on the %s.
id_ID: Atur di mana Ringkasan Sederhana disisipkan ke dalam konten di %s.

note: translators: %s: link to the settings page
en: Your Simplified Summary location is set to &ldquo;manually&rdquo; which requires a function be added to your page template. If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
id_ID: Lokasi Ringkasan Sederhana Anda diatur ke “manual” yang memerlukan fungsi ditambahkan ke templat halaman Anda. Jika Anda ingin ringkasan sederhana ditampilkan secara otomatis, Anda dapat mengubahnya di %s.

en: Simplified Summary
id_ID: Ringkasan sederhana

en: Save Summary
id_ID: Simpan ringkasan

en: Learn more about improving readability and simplified summary requirements
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang meningkatkan keterbacaan dan persyaratan ringkasan sederhana

en: No readability data to return
id_ID: Tidak ada data keterbacaan untuk dikembalikan

en: No dismissal data to return
id_ID: Tidak ada data pengabaian untuk ditampilkan.

en: * Screen Reader Text
id_ID: * Teks Pembaca Layar

en: The id value was not set
id_ID: Nilai ID tidak diatur

en: Post not found
id_ID: Postingan tidak ditemukan

en: Issue query returned no results
id_ID: Kueri masalah tidak mengembalikan hasil

en: Object query returned no results
id_ID: Kueri objek tidak mengembalikan hasil

en: Confirmed accessible
id_ID: Aksesibilitas dikonfirmasi

en: Reviewed and verified to meet accessibility requirements.
id_ID: Ditinjau dan diverifikasi untuk memenuhi persyaratan aksesibilitas.

en: False positive
id_ID: Positif palsu

en: The scanner flagged this, but it does not apply to this content.
id_ID: Pemindai menandai ini, tetapi tidak berlaku untuk konten ini.

en: Remediated
id_ID: Telah diperbaiki

en: The issue has been fixed, but the page has not been rescanned yet.
id_ID: Masalah telah diperbaiki, tetapi halaman belum dipindai ulang.

en: Username:
id_ID: Nama Pengguna:

en: Date:
id_ID: Tanggal:

en: Reopen Issue
id_ID: Buka kembali masalah

en: Dismiss Issue
id_ID: Abaikan masalah

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Manage Globally Dismissed
id_ID: Kelola yang diabaikan secara global

en: Your user account doesn't have permission to dismiss this issue.
id_ID: Akun pengguna Anda tidak memiliki izin untuk mengabaikan masalah ini.

en: Dismiss issue as:
id_ID: Abaikan masalah sebagai:

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Get Accessibility Checker Pro, opens in new window
id_ID: Dapatkan Accessibility Checker Pro, terbuka di jendela baru

en: View Accessibility Checker Documentation (opens in new window)
id_ID: Lihat Dokumentasi Accessibility Checker (dibuka di jendela baru)

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Get support for Accessibility Checker (opens in new window)
id_ID: Dapatkan dukungan untuk Accessibility Checker (dibuka di jendela baru)

en: Support
id_ID: Dukungan

en: Rate Accessibility Checker plugin (opens in new window)
id_ID: Beri nilai plugin Accessibility Checker (dibuka di jendela baru)

en: Rate plugin
id_ID: Beri peringkat plugin

en: Upgrade Sale Now
id_ID: Promo peningkatan sekarang

en: Unable to redirect to upgrade page.
id_ID: Tidak dapat mengarahkan ke halaman peningkatan.

en: Most Recent Test Summary
id_ID: Ringkasan tes terbaru

en: Update Counts
id_ID: Perbarui hitungan

en: Start New Scan
id_ID: Mulai pemindaian baru

en: View All Open Issues
id_ID: Lihat semua masalah terbuka

en: See History
id_ID: Lihat riwayat

en: Unique Problem | Unique Problems
id_ID[0]: Masalah unik

en: Unique Contrast Problem | Unique Contrast Problems
id_ID[0]: Masalah kontras unik

en: Unique Item Needing Review | Unique Items Needing Review
id_ID[0]: Item unik yang perlu ditinjau

en: Average Issues Per Page
id_ID: Rata-rata masalah per halaman

en: Average Issue Density
id_ID: Rata-rata kepadatan masalah

en: Report Last Updated:
id_ID: Laporan terakhir diperbarui:

en: Never
id_ID: Tidak pernah

en: URLs Scanned
id_ID: URL yang Dipindai

note: translators: %1$s is the number of post types with issues, %2$s is the number of public post types.
en: %1$s of %2$s
id_ID: %1$s dari %2$s

en: Post Types Checked
id_ID: Jenis pos yang diperiksa

en: URLs with 100% score
id_ID: URL dengan skor 100%

en: This summary is automatically updated every 24 hours, or any time a full site scan is completed. You can also manually update these results by clicking the Update Counts button.
id_ID: Ringkasan ini diperbarui secara otomatis setiap 24 jam, atau setiap kali pemindaian situs penuh selesai. Anda juga dapat memperbarui hasil ini secara manual dengan mengklik tombol Perbarui Hitungan.

en: Your site has a large number of issues. For performance reasons, not all issues have been included in this summary.
id_ID: Situs Anda memiliki sejumlah besar masalah. Untuk alasan kinerja, tidak semua masalah disertakan dalam ringkasan ini.

en: Site-Wide Accessibility Reports
id_ID: Laporan Aksesibilitas Seluruh Situs

en: Hide banner
id_ID: Sembunyikan banner

en: Unlock Detailed Accessibility Reports
id_ID: Buka laporan aksesibilitas terperinci

en: Start scanning your entire website for accessibility issues, get full-site reports, and become compliant with accessibility guidelines faster.
id_ID: Mulai memindai seluruh situs web Anda untuk masalah aksesibilitas, dapatkan laporan seluruh situs, dan jadilah lebih cepat sesuai dengan pedoman aksesibilitas.

en: Upgrade Accessibility Checker
id_ID: Tingkatkan Accessibility Checker

en: close ad
id_ID: tutup iklan

en: Get Detailed Accessibility Reports
id_ID: Dapatkan laporan aksesibilitas terperinci

en: Full Site Accessibility Status
id_ID: Status aksesibilitas seluruh situs

en: Updated
id_ID: Diperbarui

en: Problems:
id_ID: Masalah:

en: Contrast Problems:
id_ID: Masalah kontras:

en: Needs Review:
id_ID: Perlu ditinjau:

en: Your site has accessibility issues that should be addressed as soon as possible to ensure compliance with accessibility guidelines.
id_ID: Situs Anda memiliki masalah aksesibilitas yang harus ditangani sesegera mungkin untuk memastikan kepatuhan terhadap pedoman aksesibilitas.

en: Way to go! Accessibility Checker cannot find any accessibility problems in the content it tested. Some problems cannot be found by automated tools so don't forget to
id_ID: Bagus sekali! Accessibility Checker tidak dapat menemukan masalah aksesibilitas pada konten yang diuji. Beberapa masalah tidak dapat ditemukan oleh alat otomatis, jadi jangan lupa untuk

en: manually test your site
id_ID: menguji situs Anda secara manual

en: Issues By Post Type
id_ID: Masalah berdasarkan jenis pos

en: Post Type
id_ID: Jenis pos

en: Problems
id_ID: Masalah

en: Contrast
id_ID: Kontras

en: Upgrade to Scan (opens in a new window)
id_ID: Tingkatkan ke Pindai (membuka di jendela baru)

en: Upgrade to Scan
id_ID: Tingkatkan untuk memindai

en: See More Reports
id_ID: Lihat lebih banyak laporan

en: Learn Accessibility
id_ID: Pelajari aksesibilitas

en: Additional Resources
id_ID: Sumber daya tambahan

en: Blog (opens in a new window)
id_ID: Blog (buka di jendela baru)

en: Documentation (opens in a new window)
id_ID: Dokumentasi (buka di jendela baru)

en: Accessibility Events &amp; News in Your Inbox
id_ID: Acara & berita aksesibilitas di kotak masuk Anda

en: Subscribe to Equalize Digital's email list to get access to free accessibility webinars and training resources.
id_ID: Berlangganan ke daftar email Equalize Digital untuk mendapatkan akses ke webinar aksesibilitas gratis dan sumber daya pelatihan.

en: Type your email
id_ID: Ketik email Anda

en: First Name
id_ID: Nama depan

en: Type your first name
id_ID: Ketik nama depan Anda

note: translators: 1: link to privacy policy page. 2: link close tag.
en: By subscribing, you consent to receive emails in accordance with our %1$sPrivacy Policy%2$s.
id_ID: Dengan berlangganan, Anda menyetujui untuk menerima email sesuai dengan %1$sKebijakan Privasi%2$s kami.

en: Accessibility Checker &mdash; Audit History
id_ID: Accessibility Checker &mdash; Riwayat Audit

en: Accessibility issues
id_ID: Masalah aksesibilitas

en: Content checked for accessibility
id_ID: Konten diperiksa untuk aksesibilitas

en: Post types configured for accessibility checks
id_ID: Jenis post dikonfigurasi untuk pemeriksaan aksesibilitas

en: Accessibility
id_ID: Aksesibilitas

en: View Issues
id_ID: Lihat masalah

en: View Accessibility Checker
id_ID: Lihat Accessibility Checker

en: Accessibility issues detected
id_ID: Masalah aksesibilitas terdeteksi

note: translators: 1: error count, 2: warning count.
en: Accessibility Checker has detected %1$s errors and %2$s warnings.
id_ID: Accessibility Checker telah mendeteksi %1$s error dan %2$s peringatan.

en: No accessibility issues detected
id_ID: Tidak ada masalah aksesibilitas yang terdeteksi

en: Accessibility Checker has not found any issues in scanned content.
id_ID: Accessibility Checker tidak menemukan masalah apapun dalam konten yang dipindai.

en: Content has not been checked
id_ID: Konten belum diperiksa

en: No posts have been scanned yet. Run a full site scan to begin checking your content for accessibility issues.
id_ID: Belum ada post yang dipindai. Jalankan pemindaian situs lengkap untuk mulai memeriksa konten kamu untuk masalah aksesibilitas.

en: Start full site scan
id_ID: Mulai pemindaian situs lengkap

en: Content is being checked for accessibility
id_ID: Konten sedang diperiksa untuk aksesibilitas

note: translators: %s is the number of posts scanned.
en: Accessibility Checker has scanned %s post for accessibility issues. | Accessibility Checker has scanned %s posts for accessibility issues.
id_ID[0]: Accessibility Checker telah memindai %s postingan untuk masalah aksesibilitas.

en: No post types selected for accessibility checking
id_ID: Tidak ada jenis post yang dipilih untuk pemeriksaan aksesibilitas

en: Accessibility Checker cannot scan any content because no post types have been selected. Without configured post types, no accessibility issues will be detected.
id_ID: Accessibility Checker tidak dapat memindai konten apapun karena tidak ada jenis post yang dipilih. Tanpa jenis post yang dikonfigurasi, tidak ada masalah aksesibilitas yang akan terdeteksi.

en: Configure post types
id_ID: Konfigurasi jenis post

en: Post types are configured for accessibility checking
id_ID: Jenis post dikonfigurasi untuk pemeriksaan aksesibilitas

note: translators: 1: number of post types, 2: comma-separated list of post type names.
en: Accessibility Checker is configured to scan %1$s post type: %2$s. | Accessibility Checker is configured to scan %1$s post types: %2$s.
id_ID[0]: Accessibility Checker dikonfigurasi untuk memindai %1$s jenis postingan: %2$s.

en: Accessibility Checker &mdash; Free
id_ID: Accessibility Checker &mdash; Gratis

en: Version
id_ID: Versi

en: Database Version
id_ID: Versi database

en: Policy Page
id_ID: Halaman kebijakan

en: Unset
id_ID: Belum diatur

en: Activation Date
id_ID: Tanggal aktivasi

en: Footer Statement
id_ID: Pernyataan footer

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

en: Delete Data
id_ID: Hapus data

en: Include Statement Link
id_ID: Sertakan tautan pernyataan

en: Post Types
id_ID: Jenis pos

en: Simplified Sum Position
id_ID: Posisi ringkasan sederhana

en: Simplified Sum Prompt
id_ID: Prompt ringkasan sederhana

en: Post Count
id_ID: Jumlah pos

en: Error Count
id_ID: Jumlah kesalahan

en: Warning Count
id_ID: Jumlah peringatan

en: DB Table Count
id_ID: Jumlah Tabel DB

en: License Status
id_ID: Status lisensi

en: Scan ID
id_ID: ID pemindaian

en: Scan Total
id_ID: Total pemindaian

en: Simplified Sum Heading
id_ID: Judul ringkasan sederhana

en: Dismiss Permissions
id_ID: Izin abaikan

en: Dismissals DB Table Count
id_ID: Jumlah tabel DB Pengabaian

note: translators: %1$s is the site name, %2$s is a link with the plugin name.
en: %1$s uses %2$s to monitor our website's accessibility.
id_ID: %1$s menggunakan %2$s untuk memantau aksesibilitas situs web kami.

en: Accessibility Checker (opens in a new window)
id_ID: Accessibility Checker (buka di jendela baru)

note: translators: %1$s is a link to the accessibility policy page, with text "Accessibility Policy".
en: Read our %s
id_ID: Baca %s kami

en: Accessibility Policy
id_ID: Kebijakan aksesibilitas

en: Get Accessibility Checker Pro
id_ID: Dapatkan Accessibility Checker Pro

en: Get Accessibility Checker Pro (opens in new window)
id_ID: Dapatkan Accessibility Checker Pro (buka di jendela baru)

en: Issue not found.
id_ID: Masalah tidak ditemukan.

en: Sorry, you are not allowed to dismiss one or more issues in this batch.
id_ID: Maaf, Anda tidak diizinkan untuk mengabaikan satu atau beberapa masalah dalam batch ini.

en: Failed to update the issue.
id_ID: Gagal memperbarui masalah.

en: Add Size & Type To File Links
id_ID: Tambahkan ukuran & jenis ke tautan file

en: Add Context to Linked Files
id_ID: Tambahkan konteks ke file yang ditautkan

en: Add File Size & Type To Links
id_ID: Tambahkan ukuran & jenis file ke tautan

en: Add the file size and type to linked files that may trigger a download.
id_ID: Tambahkan ukuran dan jenis file ke tautan file yang mungkin memicu unduhan.

en: Add Labels to Unlabelled Form Fields
id_ID: Tambahkan label ke bidang formulir yang belum diberi label

en: Label Form Fields
id_ID: Beri label pada bidang formulir

en: Add labels to unlabelled form fields if field purpose can be determined.
id_ID: Tambahkan label ke bidang formulir yang belum diberi label jika tujuan bidang dapat ditentukan.

note: translators: %1$s: a CSS class name wrapped in a <code> tag.
en: Attempt to add labels to form fields that are missing them. Note: You may need to add custom styles targeting the %1$s class if adding labels affects your form layouts.
id_ID: Mencoba menambahkan label ke bidang formulir yang tidak memilikinya. Catatan: Anda mungkin perlu menambahkan gaya kustom yang menargetkan kelas %1$s jika penambahan label memengaruhi tata letak formulir Anda.

en: Add Missing or Empty Page Titles
id_ID: Tambahkan judul halaman yang hilang atau kosong

en: Set Page HTML Titles
id_ID: Atur Judul HTML Halaman

en: Add Missing Page Title
id_ID: Tambahkan judul halaman yang hilang

note: translators: %1$s: a code tag with a title tag.
en: Add a %1$s tag to the page if it's missing or empty.
id_ID: Tambahkan tag %1$s ke halaman jika tidak ada atau kosong.

en: Add warning when link opens new tab/window
id_ID: Tambahkan peringatan saat tautan membuka tab/jendela baru

en: Add Label To Links That Open A New Tab/Window
id_ID: Tambahkan label ke tautan yang membuka tab/jendela baru

note: translators: %1%s: A <code> tag containing target="_blank".
en: Add a label and icon to links with %1$s informing users they will open a new tab/window. %2$sNote: This setting will have no effect if the "Block Links Opening New Windows" fix is enabled.%3$s
id_ID: Tambahkan label dan ikon ke tautan dengan %1$s yang memberi tahu pengguna bahwa mereka akan membuka tab/jendela baru. %2$sCatatan: Pengaturan ini tidak akan berpengaruh jika perbaikan “Blokir Tautan yang Membuka Jendela Baru” diaktifkan.%3$s

en: opens a new window
id_ID: membuka jendela baru

en: Block PDF Uploads
id_ID: Blokir Unggahan PDF

note: translators: %1$s: a code tag with the capability name.
en: Restrict PDF uploads for users without the %1$s capability (allowed for admins by default).
id_ID: Batasi unggahan PDF untuk pengguna tanpa kemampuan %1$s (diizinkan untuk admin secara default).

en: Add Labels to Comment and Search Forms
id_ID: Tambahkan label ke formulir komentar dan pencarian

en: Label Comment/Search Fields
id_ID: Beri label pada bidang komentar/pencarian

en: Comment and Search Form Labels
id_ID: Label formulir komentar dan pencarian

en: Add missing labels to WordPress comment and search forms.
id_ID: Tambahkan label yang hilang ke formulir komentar dan pencarian WordPress.

en: Label Comment Form
id_ID: Beri label pada formulir komentar

en: Add missing labels to the WordPress comment form.
id_ID: Tambahkan label yang hilang ke formulir komentar WordPress.

en: Label Search Form
id_ID: Beri label pada formulir pencarian

en: Add a missing label to the WordPress search form.
id_ID: Tambahkan label yang hilang ke formulir pencarian WordPress.

en: Name
id_ID: Nama

en: Website
id_ID: Situs Web

en: Search …
id_ID: Cari …

en: Search for:
id_ID: Cari:

en: Search
id_ID: Cari

en: Settings to add missing labels to WordPress comment and search forms.
id_ID: Pengaturan untuk menambahkan label yang hilang pada formulir komentar dan pencarian WordPress.

en: Force Error on Empty Search
id_ID: Paksa kesalahan pada pencarian kosong

en: Empty Search Handling
id_ID: Penanganan pencarian kosong

en: When a search is submitted with an empty query, force WordPress to display the search results template so users see a meaningful response. This assumes the active theme has a search.php template.
id_ID: Ketika pencarian diajukan dengan kueri kosong, paksa WordPress untuk menampilkan templat hasil pencarian agar pengguna melihat respons yang bermakna. Ini mengasumsikan tema aktif memiliki templat search.php.

en: Force WordPress to show a search results page when a search is submitted with an empty query.
id_ID: Paksa WordPress untuk menampilkan halaman hasil pencarian ketika pencarian diajukan dengan kueri kosong.

en: Add Focus Outlines
id_ID: Tambahkan garis luar fokus

en: Focus Outline
id_ID: Garis luar fokus

en: Add an outline to elements when they receive keyboard focus.
id_ID: Tambahkan garis luar ke elemen saat menerima fokus keyboard.

en: Add Focus Outline
id_ID: Tambahkan garis luar fokus

en: Settings related to enhancing focus outlines for better keyboard accessibility.
id_ID: Pengaturan terkait peningkatan garis luar fokus untuk aksesibilitas keyboard yang lebih baik.

en: Add lang & dir Attributes
id_ID: Tambahkan Atribut lang & dir

en: Set Page Language
id_ID: Atur bahasa halaman

en: Add "lang" & "dir" Attributes
id_ID: Tambahkan atribut “lang” & “dir”

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag. %2$s: dir attribute %3$s: html element.
en: Add the site language (%1$s) and text direction (%2$s) attributes to the %3$s element.
id_ID: Tambahkan atribut bahasa situs (%1$s) dan arah teks (%2$s) ke elemen %3$s.

en: Add Underlines to all non-nav Links
id_ID: Tambahkan Garis Bawah ke semua Tautan non-navigasi

en: Underline Links
id_ID: Garis bawahi tautan

en: Force Link Underline
id_ID: Paksa garis bawah tautan

en: Ensure that non-navigation links are underlined.
id_ID: Pastikan tautan non-navigasi diberi garis bawah.

en: Make Meta Viewport Tag Scalable
id_ID: Buat tag meta viewport dapat diskalakan

en: Make Viewport Scalable
id_ID: Buat viewport dapat diskalakan

en: Ensure the viewport tag allows for scaling, enhancing accessibility on mobile devices.
id_ID: Pastikan tag viewport memungkinkan penskalaan, meningkatkan aksesibilitas pada perangkat seluler.

en: Prevent Links Opening New Windows
id_ID: Cegah tautan membuka jendela baru

en: Block Links Opening New Windows
id_ID: Blokir tautan yang membuka jendela baru

note: translators: %1%s: A <code> tag containing target="_blank".
en: Prevent links from opening in a new window or tab by removing %1$s.
id_ID: Cegah tautan membuka di jendela atau tab baru dengan menghapus %1$s.

en: Prefer Accessible Label Attribute
id_ID: Pilih atribut label yang dapat diakses

en: Remove Unnecessary Title Attributes
id_ID: Hapus atribut judul yang tidak perlu

en: Remove Title Attributes
id_ID: Hapus atribut judul

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag.
en: Remove %1$s attributes from elements that already have a preferred accessible name.
id_ID: Hapus atribut %1$s dari elemen yang sudah memiliki nama yang dapat diakses yang lebih disukai.

en: Add Skip Links
id_ID: Tambahkan tautan lewati

en: Skip Link
id_ID: Tautan lewati

en: Enable Skip Link
id_ID: Aktifkan tautan lewati

en: Add a skip link to all site pages, allowing users to skip directly to the main content.
id_ID: Tambahkan tautan lewati ke semua halaman situs, memungkinkan pengguna untuk langsung melompat ke konten utama.

en: Main Content Target (required)
id_ID: Target Konten Utama (wajib)

en: Define the ID(s) of the main content area(s) to be targeted by skip links. Enter multiple IDs separated by commas; the system will cascade through the list to find the appropriate one for each page.
id_ID: Tentukan ID area konten utama yang akan ditargetkan oleh tautan lewati. Masukkan beberapa ID dipisahkan dengan koma; sistem akan menggunakan daftar tersebut untuk menemukan yang sesuai untuk setiap halaman.

en: Navigation Target
id_ID: Target navigasi

en: Set the ID attribute of the navigation element. This is useful if your main navigation contains actions that most site visitors would want to take such as login or search features.
id_ID: Atur atribut ID dari elemen navigasi. Ini berguna jika navigasi utama Anda berisi tindakan yang ingin dilakukan oleh sebagian besar pengunjung situs seperti fitur login atau pencarian.

note: translators: %1$s: opening anchor tag, %2$s: closing anchor tag.
en: If your theme is not already adding a skip link that allows keyboard users to bypass the navigation and quickly jump to the main content, enable skip links here. %1$sLearn more about skip links.%2$s
id_ID: Jika tema Anda belum menambahkan tautan lewati yang memungkinkan pengguna keyboard untuk melewati navigasi dan langsung melompat ke konten utama, aktifkan tautan lewati di sini. %1$sPelajari lebih lanjut tentang tautan lewati.%2$s

en: Skip to content
id_ID: Lompat ke konten

en: Skip to navigation
id_ID: Lompat ke navigasi

en: Remove Tabindex from Focusable Elements
id_ID: Hapus tabindex dari elemen yang dapat difokuskan

en: Remove Tab Index
id_ID: Hapus indeks tab

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag.
en: Remove the %1$s attribute from focusable elements.
id_ID: Hapus atribut %1$s dari elemen yang dapat difokuskan.

en: Note: This setting is not recommended for themes that are already accessibility-ready.
id_ID: Catatan: Pengaturan ini tidak direkomendasikan untuk tema yang sudah siap aksesibilitas.

en: Fix not found
id_ID: Perbaikan tidak ditemukan

en: Fix not found.
id_ID: Perbaikan tidak ditemukan.

en: You do not have permission to manage this license.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengelola lisensi ini.

en: Pro license management is active. Please manage your license from Accessibility Checker Pro.
id_ID: Manajemen lisensi Pro aktif. Harap kelola lisensi Anda dari Accessibility Checker Pro.

en: An error occurred, please try again.
id_ID: Terjadi kesalahan, harap coba lagi.

en: You do not have permission to register this site.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mendaftarkan situs ini.

en: You do not have permission to unregister this site.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk membatalkan pendaftaran situs ini.

en: No license key found. Please activate a license before registering your site.
id_ID: Tidak ada kunci lisensi yang ditemukan. Harap aktifkan lisensi sebelum mendaftarkan situs Anda.

en: Unknown error occurred while registering the site.
id_ID: Terjadi kesalahan tidak dikenal saat mendaftarkan situs.

en: Site registered successfully. Your site is now configured to use additional accessibility services.
id_ID: Situs berhasil didaftarkan. Situs Anda sekarang dikonfigurasi untuk menggunakan layanan aksesibilitas tambahan.

en: Site registration completed, but the response data was not in the expected format. Some features may not work correctly.
id_ID: Pendaftaran situs selesai, tetapi data respons tidak dalam format yang diharapkan. Beberapa fitur mungkin tidak berfungsi dengan benar.

en: Unable to unregister site. Required registration data is missing.
id_ID: Tidak dapat membatalkan pendaftaran situs. Data pendaftaran yang diperlukan hilang.

en: Unknown error occurred while unregistering the site.
id_ID: Terjadi kesalahan tidak dikenal saat membatalkan pendaftaran situs.

en: Site unregistered successfully. Your site will no longer receive email reports.
id_ID: Situs berhasil dibatalkan pendaftarannya. Situs Anda tidak akan lagi menerima laporan email.

en: No license key provided.
id_ID: Tidak ada kunci lisensi yang diberikan.

en: Missing required parameters for unregistration.
id_ID: Parameter yang diperlukan untuk pembatalan pendaftaran hilang.

en: Blind
id_ID: Tunanetra

en: Low-vision
id_ID: Penglihatan rendah

en: Deafblind
id_ID: Tunanetra-tunarungu

en: Mobility
id_ID: Mobilitas

en: Colorblind
id_ID: Buta warna

en: Cognitive
id_ID: Kognitif

en: Seizure disorders
id_ID: Gangguan kejang

en: Vestibular disorders
id_ID: Gangguan vestibular

en: Deaf
id_ID: Tuli

en: Hard of hearing
id_ID: Sulit mendengar

en: Language learners
id_ID: Pembelajar bahasa

en: Dyslexia
id_ID: Disleksia

en: ARIA Hidden
id_ID: ARIA Tersembunyi

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: This element uses %s, which hides it from screen readers.
id_ID: Elemen ini menggunakan %s, yang menyembunyikannya dari pembaca layar.

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: These elements use %s, which hides them from screen readers.
id_ID: Elemen-elemen ini menggunakan %s, yang menyembunyikan mereka dari pembaca layar.

en: The aria-hidden attribute is used to hide content from assistive technologies. While this is useful for decorative or redundant elements, it can cause accessibility issues if applied to important content that screen reader users need to access.
id_ID: Atribut aria-hidden digunakan untuk menyembunyikan konten dari teknologi bantu. Meskipun ini berguna untuk elemen dekoratif atau berulang, hal ini bisa menyebabkan masalah aksesibilitas jika diterapkan pada konten penting yang perlu diakses oleh pengguna pembaca layar.

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: Check whether the element should truly be hidden from screen reader users. If it contains important content or functionality, remove %s. If it's decorative or redundant, leave the element alone and dismiss this warning in Accessibility Checker.
id_ID: Periksa apakah elemen harus benar-benar disembunyikan dari pengguna pembaca layar. Jika berisi konten atau fungsionalitas penting, hapus %s. Jika bersifat dekoratif atau redundan, biarkan elemen apa adanya dan abaikan peringatan ini di Accessibility Checker.

en: W3C: ARIA Authoring Practices - aria-hidden
id_ID: W3C: Praktik Penulisan ARIA - aria-hidden

en: MDN Web Docs: aria-hidden - Accessibility Attribute
id_ID: MDN Web Docs: aria-hidden - Atribut Aksesibilitas

en: Broken ARIA Reference
id_ID: Referensi ARIA Rusak

en: This element uses an ARIA attribute that references another element which does not exist or is not properly labeled.
id_ID: Elemen ini menggunakan atribut ARIA yang merujuk ke elemen lain yang tidak ada atau tidak diberi label dengan benar.

en: These elements use ARIA attributes that reference other elements which do not exist or are not properly labeled.
id_ID: Elemen-elemen ini menggunakan atribut ARIA yang merujuk ke elemen lain yang tidak ada atau tidak diberi label dengan benar.

en: ARIA attributes like aria-labelledby and aria-describedby are used to improve accessibility by connecting elements to their labels or descriptions. If the reference target does not exist, users of assistive technology will miss important context or instructions.
id_ID: Atribut ARIA seperti aria-labelledby dan aria-describedby digunakan untuk meningkatkan aksesibilitas dengan menghubungkan elemen ke label atau deskripsinya. Jika target referensi tidak ada, pengguna teknologi bantu akan kehilangan konteks atau instruksi penting.

en: Inspect the ARIA attributes (such as aria-labelledby or aria-describedby) on the flagged elements and ensure that each one points to a valid, correctly labeled ID that exists in the document.
id_ID: Periksa atribut ARIA (seperti aria-labelledby atau aria-describedby) pada elemen yang ditandai dan pastikan bahwa masing-masing menunjuk ke ID yang valid dan diberi label dengan benar yang ada dalam dokumen.

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby attribute
id_ID: MDN Web Docs: ARIA: atribut aria-labelledby

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby attribute
id_ID: MDN Web Docs: ARIA: atribut aria-describedby

en: ARIA for Beginners (Webinar)
id_ID: ARIA untuk Pemula (Webinar)

en: Broken Skip or Anchor Link
id_ID: Tautan lewati atau anchor rusak

en: This link points to an anchor target on the same page, but no element with the referenced ID exists.
id_ID: Tautan ini mengarah ke target jangkar di halaman yang sama, tetapi tidak ada elemen dengan ID yang dirujuk.

en: These links point to anchor targets on the same page, but no elements with the referenced IDs exist.
id_ID: Tautan-tautan ini mengarah ke target jangkar di halaman yang sama, tetapi tidak ada elemen dengan ID yang dirujuk.

en: Skip and anchor links are important for efficient keyboard and screen reader navigation. When these links are broken, users may be confused or lose their place on the page, leading to a frustrating experience—especially for people who rely on keyboard shortcuts or assistive technology.
id_ID: Tautan lewati dan jangkar penting untuk navigasi keyboard dan pembaca layar yang efisien. Ketika tautan ini rusak, pengguna mungkin bingung atau kehilangan posisi mereka di halaman, menyebabkan pengalaman yang membuat frustrasi—terutama bagi orang yang bergantung pada pintasan keyboard atau teknologi bantu.

en: Confirm that the link is pointing to a valid ID on the page. If the target element exists, make sure it has a matching id attribute. To automatically fix broken skip links throughout your site, enable the 'Enable Skip Link' fix in Accessibility Checker settings.
id_ID: Pastikan bahwa tautan mengarah ke ID yang valid di halaman. Jika elemen target ada, pastikan memiliki atribut id yang sesuai. Untuk memperbaiki tautan lewati yang rusak di seluruh situs Anda secara otomatis, aktifkan perbaikan “Aktifkan Tautan Lewati” di pengaturan Accessibility Checker.

en: How to Make Your WordPress Site More Accessible With Skip Links
id_ID: Cara Membuat Situs WordPress Anda Lebih Aksesibel Dengan Tautan Lewati

en: How to Fix Broken Skip Links in Elementor
id_ID: Cara memperbaiki tautan lewati yang rusak di elementor

en: Insufficient Color Contrast
id_ID: Kontras warna tidak mencukupi

en: This element has foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
id_ID: Elemen ini memiliki warna latar depan dan latar belakang yang tidak memenuhi rasio kontras minimum untuk kesesuaian Level AA.

en: These elements have foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
id_ID: Elemen-elemen ini memiliki warna latar depan dan latar belakang yang tidak memenuhi rasio kontras minimum untuk kesesuaian Level AA.

en: Insufficient color contrast makes text and interactive elements difficult or impossible to read for users with low vision or color blindness. Ensuring adequate contrast helps all users access your content clearly.
id_ID: Kontras warna yang tidak mencukupi membuat teks dan elemen interaktif sulit atau tidak mungkin dibaca oleh pengguna dengan penglihatan rendah atau buta warna. Memastikan kontras yang memadai membantu semua pengguna mengakses konten Anda dengan jelas.

en: Adjust the foreground and background colors of the flagged elements to ensure a contrast ratio of at least 4.5:1 for normal text. Use a contrast checker to confirm that your color combinations meet this requirement.
id_ID: Sesuaikan warna latar depan dan latar belakang elemen yang ditandai untuk memastikan rasio kontras setidaknya 4,5:1 untuk teks normal. Gunakan pemeriksa kontras untuk memastikan bahwa kombinasi warna Anda memenuhi persyaratan ini.

en: Brand Color Contrast Grid
id_ID: Kisi kontras warna merek

en: WebAIM Contrast Checker
id_ID: Pemeriksa Kontras WebAIM

en: TPGI Colour Contrast Analyser
id_ID: Penganalisis Kontras Warna TPGI

en: Duplicate Form Label
id_ID: Label formulir ganda

en: This form field has more than one label associated with it.
id_ID: Bidang formulir ini memiliki lebih dari satu label yang terkait dengannya.

en: These form fields have more than one label associated with them.
id_ID: Bidang-bidang formulir ini memiliki lebih dari satu label yang terkait dengan mereka.

en: Assistive technologies rely on a one-to-one relationship between form fields and labels to provide accurate guidance to users. When multiple labels are associated with the same field, it can confuse screen reader users and make form completion difficult as the screen reader may read the incorrect label for a field.
id_ID: Teknologi bantu bergantung pada hubungan satu-ke-satu antara bidang formulir dan label untuk memberikan panduan yang akurat kepada pengguna. Ketika beberapa label dikaitkan dengan bidang yang sama, hal ini dapat membingungkan pengguna pembaca layar dan membuat pengisian formulir menjadi sulit karena pembaca layar mungkin membaca label yang salah untuk suatu bidang.

note: translators: %1$s is <code>&lt;label&gt;</code>, %2$s is <code>for=""</code>.
en: Ensure each form field has only one %1$s element associated with it. If multiple labels are present, remove extras or consolidate them into a single %1$s with a clear description. Make sure each %1$s element correctly references its form field using the %2$s attribute and that all elements on the page have unique IDs. This error happens when you have the same form embedded on a page twice and can be resolved by creating unique forms for different parts of a page rather than repeating the same form throughout.
id_ID: Pastikan setiap bidang formulir hanya memiliki satu elemen %1$s yang terkait dengannya. Jika ada beberapa label, hapus yang berlebihan atau gabungkan menjadi satu %1$s dengan deskripsi yang jelas. Pastikan setiap elemen %1$s merujuk dengan benar ke bidang formulirnya menggunakan atribut %2$s dan semua elemen di halaman memiliki ID yang unik. Kesalahan ini terjadi ketika kamu memiliki formulir yang sama tertanam dua kali di halaman dan bisa diatasi dengan membuat formulir unik untuk bagian-bagian berbeda dari halaman daripada mengulang formulir yang sama di seluruh halaman.

en: MDN: <label> – The HTML Label element
id_ID: MDN: <label> – Elemen Label HTML

en: W3C: H44 – Using label elements to associate text labels with form controls
id_ID: W3C: H44 – Menggunakan elemen label untuk menghubungkan label teks dengan kontrol formulir

en: Empty Button
id_ID: Tombol Kosong

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;input&gt;</code>.
en: This element is a %1$s or %2$s with no accessible label or text.
id_ID: Elemen ini adalah %1$s atau %2$s tanpa label atau teks yang dapat diakses.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;input&gt;</code>.
en: These elements are %1$s or %2$s with no accessible label or text.
id_ID: Elemen-elemen ini adalah %1$s atau %2$s tanpa label atau teks yang dapat diakses.

en: Buttons must clearly describe the action they perform. An empty button provides no information to screen readers or keyboard users, making it impossible to understand what clicking the button will do. This creates a barrier for people relying on assistive technologies.
id_ID: Tombol harus menjelaskan dengan jelas tindakan yang akan dilakukan. Tombol kosong tidak memberikan informasi kepada pembaca layar atau pengguna keyboard, sehingga tidak mungkin memahami apa yang akan terjadi saat tombol diklik. Ini menciptakan hambatan bagi orang yang mengandalkan teknologi bantu.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>value</code>, %3$s is <code>alt</code>, %4$s is <code>aria-hidden="true"</code>, %5$s is <code>aria-label</code>.
en: Add visible text inside the %1$s element, set a %2$s attribute on an input button, or include an %3$s attribute on a button image. If the button uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %4$s and add a descriptive %5$s to the button or include screen reader-only text.  Each button must have a label that clearly describes its purpose or action.
id_ID: Tambahkan teks yang terlihat di dalam elemen %1$s, atur atribut %2$s pada tombol input, atau sertakan atribut %3$s pada gambar tombol. Jika tombol hanya menggunakan ikon (misalnya, SVG atau webfont), sembunyikan ikon dengan %4$s dan tambahkan %5$s yang deskriptif ke tombol atau sertakan teks khusus pembaca layar. Setiap tombol harus memiliki label yang jelas menggambarkan tujuan atau tindakannya.

en: W3C Technique H44: Using the button element
id_ID: Teknik W3C H44: Menggunakan elemen tombol

en: WordPress: The CSS class screen-reader-text
id_ID: WordPress: Kelas CSS screen-reader-text

en: Empty Heading Tag
id_ID: Tag tajuk kosong

note: translators: %s represents any heading element like <code>&lt;h1&gt;&lt;/h1&gt;</code>, <code>&lt;h2&gt;&lt;/h2&gt;</code>, etc.
en: This is an empty %s heading that doesn't contain any content.
id_ID: Ini adalah judul %s kosong yang tidak berisi konten apapun.

note: translators: %s represents any heading element like <code>&lt;h1&gt;&lt;/h1&gt;</code>, <code>&lt;h2&gt;&lt;/h2&gt;</code>, etc.
en: These are empty %s headings that don't contain any content.
id_ID: Ini adalah judul-judul %s kosong yang tidak berisi konten apapun.

en: Headings help structure content and provide important navigation points for screen reader users. An empty heading communicates no useful information and may cause confusion or disorientation when navigating by headings.
id_ID: Judul membantu menyusun konten dan memberikan titik navigasi penting bagi pengguna pembaca layar. Judul kosong tidak menyampaikan informasi yang berguna dan dapat menyebabkan kebingungan atau disorientasi saat menavigasi berdasarkan judul.

en: Add meaningful content inside the heading tag to describe the section that follows. If the heading is not needed, remove it entirely to avoid misleading assistive technologies.
id_ID: Tambahkan konten yang bermakna di dalam tag judul untuk menjelaskan bagian yang mengikutinya. Jika judul tidak diperlukan, hapus sepenuhnya untuk menghindari menyesatkan teknologi bantu.

en: MDN: HTML heading elements
id_ID: MDN: Elemen judul HTML

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H42: Using h1–h6 to identify headings
id_ID: W3C: Teknik untuk WCAG 2.1 – H42: Menggunakan h1–h6 untuk mengidentifikasi judul

en: Empty Link
id_ID: Tautan kosong

en: This is an empty link that does not contain any meaningful content for assistive technologies.
id_ID: Ini adalah tautan kosong yang tidak berisi konten bermakna untuk teknologi bantu.

en: These are empty links that do not contain any meaningful content for assistive technologies.
id_ID: Ini adalah tautan-tautan kosong yang tidak berisi konten bermakna untuk teknologi bantu.

en: Screen reader users rely on link text to understand the purpose or destination of a link. An empty link provides no information, making it difficult or impossible for users to decide whether or not to follow it.
id_ID: Pengguna pembaca layar mengandalkan teks tautan untuk memahami tujuan atau destinasi tautan. Tautan kosong tidak memberikan informasi, sehingga sulit atau tidak mungkin bagi pengguna untuk memutuskan apakah akan mengikutinya atau tidak.

note: translators: %1$s is <code>&lt;a&gt;</code>, %2$s is <code>aria-hidden="true"</code>, %3$s is <code>aria-label</code.
en: Add descriptive text inside the %1$s element. If the link uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %2$s and add a descriptive %3$s to the link or include screen reader-only text to explain where the link goes.
id_ID: Tambahkan teks deskriptif di dalam elemen %1$s. Jika tautan hanya menggunakan ikon (misalnya, SVG atau webfont), sembunyikan ikon dengan %2$s dan tambahkan %3$s yang deskriptif ke tautan atau sertakan teks khusus pembaca layar untuk menjelaskan ke mana tautan mengarah.

en: W3C Technique H30: Providing link text that describes the purpose of a link
id_ID: Teknik W3C H30: Menyediakan teks tautan yang menjelaskan tujuan tautan

en: WebAIM: Links and Hypertext
id_ID: WebAIM: Tautan dan Hypertext

en: Empty Paragraph Tag
id_ID: Tag paragraf kosong

en: This page contains a <p> tag with no content inside.
id_ID: Halaman ini berisi tag <p> tanpa konten di dalamnya.

en: These pages contain <p> tags with no content inside.
id_ID: Halaman-halaman ini berisi tag <p> tanpa konten di dalamnya.

en: Empty paragraph tags can be announced by screen readers as blank lines or pauses, which may confuse users or disrupt reading flow. They can also interfere with visual layout or spacing, especially in assistive technology or mobile contexts.
id_ID: Tag paragraf kosong dapat diumumkan oleh pembaca layar sebagai baris kosong atau jeda, yang mungkin membingungkan pengguna atau mengganggu alur membaca. Mereka juga dapat mengganggu tata letak visual atau spasi, terutama dalam teknologi bantu atau konteks mobile.

en: Remove the empty <p> tags from your content. If spacing is needed between sections, use margin, padding, or a visual spacer block instead of inserting blank paragraphs.
id_ID: Hapus tag <p> kosong dari kontenmu. Jika diperlukan spasi antara bagian, gunakan margin, padding, atau blok spacer visual alih-alih menyisipkan paragraf kosong.

en: MDN Web Docs: The Paragraph Element - Accessibility
id_ID: MDN Web Docs: Elemen Paragraf - Aksesibilitas

en: WordPress Spacer Block
id_ID: Blok Spacer WordPress

en: Empty Table Header
id_ID: Header Tabel Kosong

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: This element is a table header cell (%s) with no text content.
id_ID: Elemen ini adalah sel header tabel (%s) tanpa konten teks.

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: These elements are table header cells (%s) with no text content.
id_ID: Elemen-elemen ini adalah sel-sel header tabel (%s) tanpa konten teks.

en: Table headers provide context for the data in rows and columns. When a table header is empty, screen readers and other assistive technologies cannot convey the meaning of the associated data, making the table difficult or impossible to interpret.
id_ID: Header tabel memberikan konteks untuk data dalam baris dan kolom. Ketika header tabel kosong, pembaca layar dan teknologi bantu lainnya tidak dapat menyampaikan arti dari data terkait, membuat tabel sulit atau tidak mungkin diinterpretasikan.

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: Add descriptive text inside each %s element that explains the purpose of the row or column. Avoid using empty header cells or placeholder text that lacks meaning. If necessary, you can visually hide text in a table header cell with a screen-reader-text class.
id_ID: Tambahkan teks deskriptif di dalam setiap elemen %s yang menjelaskan tujuan dari baris atau kolom tersebut. Hindari menggunakan sel header kosong atau teks placeholder yang tidak bermakna. Jika perlu, kamu bisa menyembunyikan teks secara visual dalam sel header tabel dengan kelas screen-reader-text.

en: W3C: Tables Tutorial
id_ID: W3C: Tutorial Tabel

en: iframe Missing Title
id_ID: iframe Tanpa Judul

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: This %1$s does not have a descriptive title attribute.
id_ID: %1$s ini tidak memiliki atribut title yang deskriptif.

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: These %1$s do not have descriptive title attributes.
id_ID: %1$s ini tidak memiliki atribut title yang deskriptif.

en: Screen readers rely on the title attribute of an iframe to describe its purpose or content. Without a title, users may not understand what the embedded content is, making the page harder to navigate and use.
id_ID: Pembaca layar mengandalkan atribut title dari iframe untuk menjelaskan tujuan atau kontennya. Tanpa title, pengguna mungkin tidak memahami apa isi konten yang disematkan, membuat halaman lebih sulit untuk dinavigasi dan digunakan.

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: Add a title attribute to the %1$s tag that accurately describes the content or function of the embedded frame. If the iframe is added by a plugin and the title cannot be edited directly, check the plugin settings for an accessibility option, or contact the developer for support. Consider switching to a WordPress core embed instead.
id_ID: Tambahkan atribut title ke tag %1$s yang secara akurat menjelaskan konten atau fungsi dari frame yang disematkan. Jika iframe ditambahkan oleh plugin dan title tidak dapat diedit secara langsung, periksa pengaturan plugin untuk opsi aksesibilitas, atau hubungi pengembang untuk dukungan. Pertimbangkan untuk beralih ke embed inti WordPress sebagai gantinya.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - H64: Using the title attribute of the iframe element
id_ID: W3C: Teknik untuk WCAG 2.1 - H64: Menggunakan atribut title dari elemen iframe

en: Image Map Missing Alternative Text
id_ID: Peta gambar tidak memiliki teks alternatif

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code.
en: One or more %1$s elements in an image map are missing alternative text.
id_ID: Satu atau lebih elemen %1$s dalam peta gambar tidak memiliki teks alternatif.

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code.
en: One or more %1$s elements in image maps are missing alternative text.
id_ID: Satu atau lebih elemen %1$s dalam peta gambar tidak memiliki teks alternatif.

en: Image maps use area elements to define interactive regions. Without alternative text, screen reader users won't know what each clickable area does, making it impossible to understand or interact with the map.
id_ID: Peta gambar menggunakan elemen area untuk mendefinisikan wilayah interaktif. Tanpa teks alternatif, pengguna pembaca layar tidak akan tahu apa yang dilakukan oleh setiap area yang dapat diklik, sehingga tidak mungkin memahami atau berinteraksi dengan peta tersebut.

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code>, %2$s is <code>alt=""</code.
en: Add a descriptive %2$s attribute to each %1$s element in your image map. The text should explain the function or destination of the link, not what the area looks like.
id_ID: Tambahkan atribut %2$s yang deskriptif ke setiap elemen %1$s dalam peta gambar kamu. Teks tersebut harus menjelaskan fungsi atau tujuan dari tautan, bukan seperti apa tampilan area tersebut.

en: W3C: HTML Image Maps
id_ID: W3C: Peta Gambar HTML

en: Image Empty Alternative Text
id_ID: Gambar memiliki teks alternatif kosong

note: translators: %s is <code>alt=""</code>.
en: This image has an empty alt attribute (%s).
id_ID: Gambar ini memiliki atribut alt yang kosong (%s).

note: translators: %s is <code>alt=""</code>.
en: These images have empty alt attributes (%s).
id_ID: Gambar-gambar ini memiliki atribut alt yang kosong (%s).

en: Screen readers rely on alternative text to describe images to users who cannot see them. If the alt attribute is empty, it signals that the image is decorative and should be skipped. However, if a meaningful image has an empty alt attribute, users with visual impairments will miss important information. Proper use of alternative text improves accessibility and ensures all users can understand the content.
id_ID: Pembaca layar mengandalkan teks alternatif untuk menjelaskan gambar kepada pengguna yang tidak dapat melihatnya. Jika atribut alt kosong, ini menandakan bahwa gambar tersebut dekoratif dan harus dilewati. Namun, jika gambar yang bermakna memiliki atribut alt yang kosong, pengguna dengan gangguan penglihatan akan kehilangan informasi penting. Penggunaan teks alternatif yang tepat meningkatkan aksesibilitas dan memastikan semua pengguna dapat memahami konten.

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is <code>role="presentation"</code>, and %3$s is <code>role="none"</code>.
en: Review the image to determine if it is decorative. If it is decorative, it is correct to use an empty %1$s attribute and you can dismiss this warning in Accessibility Checker or by adding %2$s or %3$s to the image and rescanning the page. If the image conveys information, add descriptive alt text that communicates the image's purpose or meaning.
id_ID: Tinjau gambar untuk menentukan apakah itu dekoratif. Jika dekoratif, benar untuk menggunakan atribut %1$s yang kosong dan Anda dapat mengabaikan peringatan ini di Accessibility Checker atau dengan menambahkan %2$s atau %3$s ke gambar dan memindai ulang halaman. Jika gambar menyampaikan informasi, tambahkan teks alt deskriptif yang mengkomunikasikan tujuan atau makna gambar.

en: W3C Tutorial on Images: Decorative Images
id_ID: Tutorial W3C tentang Gambar: Gambar Dekoratif

en: Low-quality Alternative Text
id_ID: Teks alternatif berkualitas rendah

en: This image has alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
id_ID: Gambar ini memiliki teks alternatif yang mungkin samar, berlebihan, atau mencakup kata-kata atau nama file yang tidak perlu.

en: These images have alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
id_ID: Gambar-gambar ini memiliki teks alternatif yang mungkin samar, berlebihan, atau mencakup kata-kata atau nama file yang tidak perlu.

en: Alternative text helps people using screen readers understand the purpose of an image. When alt text includes words like “image,” “graphic,” or a file extension, it adds no useful information and can create confusion or distraction. Clear and relevant alt text improves comprehension and user experience.
id_ID: Teks alternatif membantu orang yang menggunakan pembaca layar memahami tujuan sebuah gambar. Ketika teks alt mencakup kata-kata seperti “gambar,” “grafik,” atau ekstensi file, itu tidak menambahkan informasi yang berguna dan dapat menciptakan kebingungan atau gangguan. Teks alt yang jelas dan relevan meningkatkan pemahaman dan pengalaman pengguna.

en: Rewrite the alternative text to accurately and concisely describe the purpose of the image in context. Avoid including words like “image,” “graphic,” file names or extensions (e.g., .jpg, .png), or placeholder terms like “spacer” or “arrow.” If the image is decorative, leave the alt attribute empty.
id_ID: Tulis ulang teks alternatif untuk mendeskripsikan tujuan gambar secara akurat dan ringkas dalam konteksnya. Hindari menyertakan kata-kata seperti “gambar,” “grafik,” nama file atau ekstensi (misalnya .jpg, .png), atau istilah pengganti seperti “spacer” atau “panah.” Jika gambar hanya dekoratif, biarkan atribut alt kosong.

en: W3C Tutorial on Images: Informative Images
id_ID: Tutorial W3C tentang Gambar: Gambar Informatif

en: Image Long Alternative Text
id_ID: Teks Alternatif Panjang untuk Gambar

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: This image has alternative text longer than %s characters.
id_ID: Gambar ini memiliki teks alternatif lebih panjang dari %s karakter.

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: These images have alternative text longer than %s characters.
id_ID: Gambar-gambar ini memiliki teks alternatif lebih panjang dari %s karakter.

en: Alternative text should be concise and focused on describing the purpose or meaning of the image. Overly long alt text may overwhelm screen reader users, reduce readability, and distract from other content on the page.
id_ID: Teks alternatif harus ringkas dan fokus pada mendeskripsikan tujuan atau makna gambar. Teks alt yang terlalu panjang bisa membebani pengguna pembaca layar, mengurangi keterbacaan, dan mengalihkan perhatian dari konten lain di halaman.

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: Shorten the alt text to fewer than %s characters while still describing the image's function or purpose. Keep descriptions simple and avoid repeating surrounding content. If the image's alt text does not need to be changed, dismiss this warning in Accessibility Checker.
id_ID: Persingkat teks alt menjadi kurang dari %s karakter sambil tetap menjelaskan fungsi atau tujuan gambar. Buat deskripsi tetap sederhana dan hindari pengulangan konten di sekitarnya. Jika teks alt gambar tidak perlu diubah, abaikan peringatan ini di Accessibility Checker.

en: W3C Tutorial: Informative Images
id_ID: Tutorial W3C: Gambar Informatif

en: Image Missing Alternative Text
id_ID: Gambar tidak memiliki teks alternatif

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is the <code>&lt;img&gt;</code> tag.
en: This image does not have an alt attribute (%1$s) contained in the image tag (%2$s).
id_ID: Gambar ini tidak memiliki atribut alt (%1$s) dalam tag gambarnya (%2$s).

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is the <code>&lt;img&gt;</code> tag.
en: These images do not have an alt attribute (%1$s) contained in their image tags (%2$s).
id_ID: Gambar-gambar ini tidak memiliki atribut alt (%1$s) dalam tag gambar mereka (%2$s).

en: Alternative text is used by screen readers to describe images to people who cannot see them. If the alt attribute is missing, the screen reader will only say 'Image' or may read out the file URL. Alternative text is also used by search engines to understand the content of the image. If an image does not have alternative text, it can create a poor user experience for people with visual impairments and can negatively impact your site's SEO.
id_ID: Teks alternatif digunakan oleh pembaca layar untuk mendeskripsikan gambar kepada orang yang tidak bisa melihatnya. Jika atribut alt tidak ada, pembaca layar hanya akan mengatakan “Gambar” atau mungkin membaca URL file. Teks alternatif juga digunakan oleh mesin pencari untuk memahami konten gambar. Jika sebuah gambar tidak memiliki teks alternatif, ini bisa menciptakan pengalaman pengguna yang buruk bagi orang dengan gangguan penglihatan dan bisa berdampak negatif pada SEO situs Anda.

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code.
en: Add an alt attribute to the image with appropriate text describing the purpose of the image in the page. If the image is decorative, the alt attribute can be empty, but the HTML %1$s attribute still needs to be present.
id_ID: Tambahkan atribut alt ke gambar dengan teks yang sesuai yang mendeskripsikan tujuan gambar di halaman. Jika gambar hanya dekoratif, atribut alt bisa kosong, tapi atribut HTML %1$s tetap harus ada.

en: HTML Standard: The img element
id_ID: Standar HTML: Elemen img

en: Alt Decision Tree
id_ID: Pohon keputusan Alt

en: Duplicate Alternative Text
id_ID: Teks alternatif duplikat

en: This image has alternative text that is identical to nearby content or to another image on the page.
id_ID: Gambar ini memiliki teks alternatif yang identik dengan konten di dekatnya atau dengan gambar lain di halaman.

en: These images have alternative text that is identical to nearby content or to other images on the page.
id_ID: Gambar-gambar ini memiliki teks alternatif yang identik dengan konten di dekatnya atau dengan gambar lain di halaman.

en: When alternative text repeats nearby text or appears identically across multiple images, it creates confusion for screen reader users. Repetition provides no additional context and makes it difficult to distinguish between different elements or understand their purpose.
id_ID: Ketika teks alternatif mengulang teks di dekatnya atau muncul secara identik di beberapa gambar, ini menciptakan kebingungan bagi pengguna pembaca layar. Pengulangan tidak memberikan konteks tambahan dan mempersulit untuk membedakan antara elemen yang berbeda atau memahami tujuannya.

en: If the alt text duplicates a nearby caption, heading, or visible text, remove the redundancy by shortening or omitting the alt text—especially if the surrounding text already provides the same information. If multiple images have the same alt text, revise each one to be unique and describe the purpose of that specific image in its context.
id_ID: Jika teks alt menggandakan keterangan, judul, atau teks yang terlihat di dekatnya, hilangkan redundansi dengan mempersingkat atau menghilangkan teks alt—terutama jika teks di sekitarnya sudah memberikan informasi yang sama. Jika beberapa gambar memiliki teks alt yang sama, revisi masing-masing agar unik dan mendeskripsikan tujuan gambar spesifik itu dalam konteksnya.

en: Image Animated GIF
id_ID: Gambar GIF Animasi

en: This element is an animated image file (e.g., GIF or animated WebP).
id_ID: Elemen ini adalah file gambar animasi (misalnya, GIF atau WebP animasi).

en: These elements are animated image files (e.g., GIFs or animated WebPs).
id_ID: Elemen-elemen ini adalah file gambar animasi (misalnya, GIF atau WebP animasi).

en: Animated images can be distracting, induce seizures in some individuals, or create cognitive load. WCAG guidelines require that animations that flash or loop continuously provide a mechanism to pause, stop, or hide them.
id_ID: Gambar animasi bisa mengganggu, menyebabkan kejang pada beberapa individu, atau menciptakan beban kognitif. Pedoman WCAG mengharuskan animasi yang berkedip atau berulang terus-menerus menyediakan mekanisme untuk menjeda, menghentikan, atau menyembunyikannya.

en: Replace the animated image with a static image or a video that includes controls. If you must use an animated image, ensure it does not flash more than three times per second and provide pause or stop controls if it plays for more than 5 seconds. If you have confirmed the image is accessible and pauseable, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
id_ID: Ganti gambar animasi dengan gambar statis atau video yang menyertakan kontrol. Jika Anda harus menggunakan gambar animasi, pastikan tidak berkedip lebih dari tiga kali per detik dan sediakan kontrol jeda atau berhenti jika diputar lebih dari 5 detik. Jika Anda telah mengkonfirmasi bahwa gambar dapat diakses dan dapat dijeda, Anda dapat mengabaikan peringatan ini di Accessibility Checker.

en: Should you use animated GIFs?
id_ID: Haruskah kamu menggunakan GIF animasi?

en: W3C: G152: Setting animated gif images to stop blinking after n cycles (within 5 seconds)
id_ID: W3C: G152: Mengatur gambar gif animasi untuk berhenti berkedip setelah n siklus (dalam 5 detik)

en: Pause Animated GIFs Plugin
id_ID: Plugin Jeda GIF Animasi

en: Linked Image Empty Alternative Text
id_ID: Gambar tertaut dengan teks alternatif kosong

en: This image is inside a link and has an empty alt attribute and there is no other text within the link.
id_ID: Gambar ini berada di dalam tautan dan memiliki atribut alt kosong dan tidak ada teks lain dalam tautan tersebut.

en: These images are inside links and have empty alt attributes and there is no other text within the links.
id_ID: Gambar-gambar ini berada di dalam tautan dan memiliki atribut alt kosong serta tidak ada teks lain di dalam tautan tersebut.

en: An empty alt attribute on a linked image causes screen reader users to hear just "link" with no context. This makes navigation confusing and may cause them to skip important content.
id_ID: Atribut alt yang kosong pada gambar yang ditautkan menyebabkan pengguna pembaca layar hanya mendengar “tautan” tanpa konteks. Ini membuat navigasi membingungkan dan mungkin menyebabkan mereka melewatkan konten penting.

en: Replace the empty alt attribute with meaningful alternative text that clearly describes the link’s destination or purpose.
id_ID: Ganti atribut alt yang kosong dengan teks alternatif yang bermakna yang jelas menggambarkan tujuan atau maksud tautan tersebut.

en: W3C Tutorial on Images: Functional Images
id_ID: Tutorial W3C tentang Gambar: Gambar Fungsional

en: Linked Image Missing Alternative Text
id_ID: Gambar tertaut tanpa teks alternatif

en: This image is inside a link but does not have an alt attribute and there is no other text within the link.
id_ID: Gambar ini berada di dalam tautan tetapi tidak memiliki atribut alt dan tidak ada teks lain di dalam tautan tersebut.

en: These images are inside links but do not have alt attributes and there is no other text within the links.
id_ID: Gambar-gambar ini berada di dalam tautan tetapi tidak memiliki atribut alt dan tidak ada teks lain di dalam tautan tersebut.

en: Screen reader users rely on alternative text to understand the purpose of linked images. Without it, they cannot determine where the link leads, making navigation difficult or impossible.
id_ID: Pengguna pembaca layar bergantung pada teks alternatif untuk memahami tujuan gambar yang ditautkan. Tanpanya, mereka tidak dapat menentukan ke mana tautan itu mengarah, membuat navigasi sulit atau tidak mungkin dilakukan.

note: translators: %s is <code>aria-label</code>.
en: Add an alt attribute that describes the purpose of the link. Focus on where the link goes, not what the image looks like. Alternatively, add an %s to the link.
id_ID: Tambahkan atribut alt yang menjelaskan tujuan tautan. Fokus pada ke mana tautan itu mengarah, bukan seperti apa gambarnya. Atau, tambahkan %s ke tautan tersebut.

en: Incorrect Heading Order
id_ID: Urutan judul tidak tepat

en: This page uses headings out of order, skipping one or more heading levels.
id_ID: Halaman ini menggunakan tajuk yang tidak berurutan, melompati satu atau beberapa tingkat tajuk.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h3&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;h2&gt;</code.
en: These pages use headings out of order, skipping one or more heading levels, such as going from %1$s to %2$s without an %3$s between.
id_ID: Halaman-halaman ini menggunakan judul yang tidak berurutan, melewatkan satu atau lebih tingkat judul, seperti berpindah dari %1$s ke %2$s tanpa %3$s di antaranya.

en: Headings help all users—especially those using screen readers or keyboard navigation—understand the structure of the page. Skipping heading levels can create confusion and make it harder to follow the content hierarchy or navigate efficiently.
id_ID: Judul membantu semua pengguna—terutama mereka yang menggunakan pembaca layar atau navigasi keyboard—memahami struktur halaman. Melewatkan tingkat judul dapat menimbulkan kebingungan dan mempersulit pemahaman hierarki konten atau navigasi yang efisien.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h3&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;h2&gt;</code.
en: Revise your headings to follow a logical order without skipping levels. For example, if a %1$s is followed by a %2$s, change the %2$s to a %3$s or add an intervening %3$s section to preserve proper structure. If needed, use CSS or block/page builder settings to style headings rather than setting the incorrect level.
id_ID: Revisi judul-judul kamu agar mengikuti urutan logis tanpa melewatkan tingkat. Misalnya, jika %1$s diikuti oleh %2$s, ubah %2$s menjadi %3$s atau tambahkan bagian %3$s di antaranya untuk mempertahankan struktur yang tepat. Jika perlu, gunakan CSS atau pengaturan pembuat blok/halaman untuk mengatur gaya judul daripada mengatur tingkat yang salah.

en: W3C Page Structure Tutorial: Headings
id_ID: Tutorial Struktur Halaman W3C: Judul

en: Ambiguous Anchor Text
id_ID: Teks anchor ambigu

en: This link uses generic or vague anchor text that does not describe its purpose.
id_ID: Tautan ini menggunakan teks jangkar yang umum atau samar yang tidak menjelaskan tujuannya.

en: These links use generic or vague anchor text that does not describe their purpose.
id_ID: Tautan-tautan ini menggunakan teks jangkar yang umum atau samar yang tidak menjelaskan tujuannya.

en: Screen reader users often browse a list of links out of context. If links use ambiguous phrases like "click here" or "learn more," users will not understand where the link goes or what it does. This can lead to confusion and reduce the usability of your website.
id_ID: Pengguna pembaca layar sering menjelajahi daftar tautan tanpa konteks. Jika tautan menggunakan frasa ambigu seperti “klik di sini” atau “pelajari lebih lanjut,” pengguna tidak akan memahami ke mana tautan itu mengarah atau apa yang dilakukannya. Ini dapat menyebabkan kebingungan dan mengurangi kegunaan situs web kamu.

note: translators: %1$s is <code>aria-label</code>.
en: Revise the anchor text to clearly describe the destination or purpose of the link. For example, instead of "click here," use "download the annual report" or "learn more about us." Additional context can be added to links with an %1$s attribute or a screen-reader-text class.
id_ID: Revisi teks jangkar untuk menjelaskan tujuan atau maksud tautan dengan jelas. Misalnya, alih-alih “klik di sini,” gunakan “unduh laporan tahunan” atau “pelajari lebih lanjut tentang kami.” Konteks tambahan dapat ditambahkan ke tautan dengan atribut %1$s atau kelas teks-pembaca-layar.

en: MDN Web Docs: a element – Accessible names
id_ID: MDN Web Docs: elemen a – Nama yang dapat diakses

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-label attribute
id_ID: MDN Web Docs: ARIA: atribut aria-label

en: Screen Reader Text Format Plugin (for the block editor)
id_ID: Plugin Format Teks Pembaca Layar (untuk editor blok)

en: Link Opens New Window or Tab
id_ID: Tautan membuka jendela atau tab baru

en: This link is set to open in a new browser tab or window.
id_ID: Tautan ini diatur untuk dibuka di tab atau jendela browser baru.

en: These links are set to open in new browser tabs or windows.
id_ID: Tautan-tautan ini diatur untuk dibuka di tab atau jendela browser baru.

en: When a link opens in a new tab or window without warning, it can be disorienting, especially for users with cognitive disabilities, screen reader users, or anyone relying on keyboard navigation. They may not realize a new context has opened or understand how to return.
id_ID: Ketika sebuah tautan terbuka di tab atau jendela baru tanpa peringatan, ini bisa membingungkan, terutama bagi pengguna dengan disabilitas kognitif, pengguna pembaca layar, atau siapa pun yang bergantung pada navigasi keyboard. Mereka mungkin tidak menyadari konteks baru telah terbuka atau memahami cara kembali.

note: translators: %1$s is <code>target="_blank"</code>.
en: Avoid using %1$s unless absolutely necessary. If a link must open in a new tab or window, add a visible icon and screen reader text such as "opens in a new window" or "opens in a new tab" to inform users. To automate this and dismiss the warning sitewide, you can activate the 'Add Label To Links That Open A New Tab/Window' fix in Accessibility Checker settings.
id_ID: Hindari menggunakan %1$s kecuali benar-benar diperlukan. Jika sebuah tautan harus dibuka di tab atau jendela baru, tambahkan ikon yang terlihat dan teks pembaca layar seperti “terbuka di jendela baru” atau “terbuka di tab baru” untuk memberi tahu pengguna. Untuk mengotomatiskan ini dan menghilangkan peringatan di seluruh situs, kamu bisa mengaktifkan perbaikan “Tambahkan Label Ke Tautan Yang Membuka Tab/Jendela Baru” di pengaturan Accessibility Checker.

en: W3C Technique H83: Using the target attribute to open a new window on user request and indicating this in link text
id_ID: Teknik W3C H83: Menggunakan atribut target untuk membuka jendela baru atas permintaan pengguna dan menunjukkannya dalam teks tautan

en: Improper Use of Link
id_ID: Penggunaan tautan yang tidak tepat

note: translators: %1$s is <code>href</code>, %2$s is <code>#</code>, %3$s is <code>role="button"</code>.
en: This element is an anchor tag missing a valid %1$s attribute or is linked to %2$s without having %3$s.
id_ID: Elemen ini adalah tag jangkar yang tidak memiliki atribut %1$s yang valid atau ditautkan ke %2$s tanpa memiliki %3$s.

note: translators: %1$s is <code>href</code>, %2$s is <code>#</code>, %3$s is <code>role="button"</code>.
en: These elements are anchor tags missing valid %1$s attributes or are linked to %2$s without having %3$s.
id_ID: Elemen-elemen ini adalah tag anchor yang tidak memiliki atribut %1$s yang valid atau terhubung ke %2$s tanpa memiliki %3$s.

en: Anchor tags (a.k.a. links) are intended for navigation to a new page or a different place on the same page. When they are used to trigger actions (such as expanding accordions or opening modals) without the correct roles or behavior, they confuse users, particularly those using screen readers or keyboards, who expect links to navigate rather than perform actions. They also are likely not to function with the space bar, which is an expectation of a button.
id_ID: Tag anchor (alias link) ditujukan untuk navigasi ke halaman baru atau tempat berbeda di halaman yang sama. Ketika digunakan untuk memicu tindakan (seperti membuka akordeon atau modal) tanpa peran atau perilaku yang tepat, ini membingungkan pengguna, terutama mereka yang menggunakan pembaca layar atau keyboard, yang mengharapkan link untuk bernavigasi, bukan melakukan tindakan. Link juga mungkin tidak berfungsi dengan tombol spasi, yang merupakan ekspektasi dari sebuah tombol.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>role="button"</code>.
en: If the element is used to trigger an action, replace the anchor tag with a %1$s. If you cannot replace it, ensure that %2$s is added to the link, along with JavaScript that adds support for triggering it with the space bar key, and that appropriate ARIA attributes are used for toggle states or other functionality.
id_ID: Jika elemen digunakan untuk memicu tindakan, ganti tag anchor dengan %1$s. Jika kamu tidak bisa menggantinya, pastikan %2$s ditambahkan ke link, bersama dengan JavaScript yang menambahkan dukungan untuk memicunya dengan tombol spasi, dan atribut ARIA yang sesuai digunakan untuk status toggle atau fungsi lainnya.

en: MDN Web Docs: ARIA button role
id_ID: MDN Web Docs: Peran tombol ARIA

en: W3 Schools: Accessibility Buttons & Links
id_ID: W3 schools: aksesibilitas tombol & link

en: Link to MS Office File
id_ID: Tautan ke Berkas MS Office

en: This is a link to a Microsoft Office file, such as a Word, Excel, or PowerPoint document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
id_ID: Ini adalah link ke file Microsoft Office, seperti dokumen Word, Excel, atau PowerPoint. Semua dokumen yang terhubung harus diuji secara manual untuk aksesibilitas.

en: These are links to Microsoft Office files, such as Word, Excel, or PowerPoint documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
id_ID: Ini adalah link ke file Microsoft Office, seperti dokumen Word, Excel, atau PowerPoint. Semua dokumen yang terhubung harus diuji secara manual untuk aksesibilitas.

en: Documents in Word, Excel, or PowerPoint format may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or do not follow accessibility best practices. Accessibility laws require that documents posted on web pages also conform to WCAG. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a webpage.
id_ID: Dokumen dalam format Word, Excel, atau PowerPoint mungkin tidak dapat diakses oleh semua pengguna, terutama jika tidak ditandai dengan benar atau tidak mengikuti praktik terbaik aksesibilitas. Undang-undang aksesibilitas mengharuskan dokumen yang diposting di halaman web juga sesuai dengan WCAG. Selain itu, pengguna harus diperingatkan ketika link membuka file yang dapat diunduh alih-alih halaman web.

en: Ensure that the linked file is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
id_ID: Pastikan file yang ditautkan telah diuji dan diperbaiki untuk aksesibilitas. Setelah Anda tahu itu dapat diakses, abaikan peringatan ini di Accessibility Checker. Sertakan ekstensi dan ukuran file dalam teks tautan untuk menginformasikan pengguna (aktifkan perbaikan “Tambahkan Ukuran & Tipe File ke Tautan” di pengaturan Accessibility Checker untuk melakukannya di seluruh situs). Jika dokumen disematkan menggunakan plugin, sediakan juga tautan langsung untuk mengunduhnya. Jika membuat dokumen dapat diakses sulit, pertimbangkan untuk menempatkan konten di halaman web sebagai gantinya.

en: Microsoft: Accessibility best practices with Excel spreadsheets
id_ID: Microsoft: Praktik terbaik aksesibilitas dengan spreadsheet Excel

en: Microsoft: Make your PowerPoint presentations accessible to people with disabilities
id_ID: Microsoft: Buat presentasi PowerPoint kamu dapat diakses oleh orang dengan disabilitas

en: Microsoft: Make your Word documents accessible to people with disabilities
id_ID: Microsoft: Buat dokumen Word kamu dapat diakses oleh orang dengan disabilitas

en: Google: Make your document, presentation, sheets & videos more accessible
id_ID: Google: Buat dokumen, presentasi, spreadsheet & video kamu lebih dapat diakses

en: WebAIM: Creating Accessible Word Documents
id_ID: WebAIM: Membuat Dokumen Word yang Dapat Diakses

en: WebAIM: Creating Accessible PowerPoint Presentations
id_ID: WebAIM: Membuat Presentasi PowerPoint yang Dapat Diakses

en: WebAIM: Creating Accessible Excel Spreadsheets
id_ID: WebAIM: Membuat Spreadsheet Excel yang Dapat Diakses

en: Section 508.gov: Create Accessible Documents (Webinar)
id_ID: Section 508.gov: membuat dokumen yang dapat diakses (webinar)

en: Link to Non-HTML File
id_ID: Tautan ke File Non-HTML

en: This element is a link to a non-HTML document format with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
id_ID: Elemen ini adalah link ke format dokumen non-HTML dengan salah satu ekstensi file berikut: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, atau .key

en: These elements are links to non-HTML document formats with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
id_ID: Elemen-elemen ini adalah link ke format dokumen non-HTML dengan salah satu ekstensi file berikut: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, atau .key

en: Non-HTML document formats may not be fully accessible to assistive technologies unless tested and remediated. Users should be warned when a link opens a downloadable file rather than a standard web page.
id_ID: Format dokumen non-HTML mungkin tidak sepenuhnya dapat diakses oleh teknologi bantu kecuali diuji dan diperbaiki. Pengguna harus diperingatkan ketika link membuka file yang dapat diunduh alih-alih halaman web standar.

en: Ensure the linked document is accessible. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension in the visible link text (e.g., “Meeting Notes (ODT)”) so users know what to expect (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded, provide a direct download link as well. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
id_ID: Pastikan dokumen yang tertaut dapat diakses. Setelah Anda tahu itu dapat diakses, abaikan peringatan ini di Accessibility Checker. Sertakan ekstensi file dalam teks tautan yang terlihat (misalnya, “Catatan Rapat (ODT)”) agar pengguna tahu apa yang diharapkan (aktifkan perbaikan “Tambahkan Ukuran & Tipe File ke Tautan” di pengaturan Accessibility Checker untuk melakukannya di seluruh situs). Jika dokumen disematkan, sediakan juga tautan unduhan langsung. Jika membuat dokumen dapat diakses sulit, pertimbangkan untuk menempatkan konten di halaman web sebagai gantinya.

en: Link to PDF
id_ID: Tautan ke PDF

en: This is a link to a PDF document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
id_ID: Ini adalah link ke dokumen PDF. Semua dokumen yang terhubung harus diuji secara manual untuk aksesibilitas.

en: These are links to PDF documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
id_ID: Ini adalah tautan ke dokumen PDF. Semua dokumen yang ditautkan harus diuji secara manual untuk aksesibilitas.

en: PDFs may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or fail to meet WCAG requirements. Accessibility laws require that documents posted on websites meet the same accessibility standards as HTML content. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a web page.
id_ID: PDF mungkin tidak dapat diakses oleh semua pengguna, terutama jika tidak ditandai dengan benar atau gagal memenuhi persyaratan WCAG. Undang-undang aksesibilitas mengharuskan dokumen yang diunggah di situs web memenuhi standar aksesibilitas yang sama dengan konten HTML. Selain itu, pengguna harus diperingatkan ketika tautan membuka file yang dapat diunduh alih-alih halaman web.

en: Ensure the linked PDF is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the PDF accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
id_ID: Pastikan PDF yang ditautkan telah diuji dan diperbaiki untuk aksesibilitas. Setelah Anda tahu itu dapat diakses, abaikan peringatan ini di Accessibility Checker. Sertakan ekstensi dan ukuran file dalam teks tautan untuk menginformasikan pengguna (aktifkan perbaikan “Tambahkan Ukuran & Tipe File ke Tautan” di pengaturan Accessibility Checker untuk melakukannya di seluruh situs). Jika dokumen disematkan menggunakan plugin, sediakan juga tautan langsung untuk mengunduhnya. Jika membuat PDF dapat diakses sulit, pertimbangkan untuk menempatkan konten di halaman web sebagai gantinya.

en: Adobe: Create and verify PDF accessibility (Acrobat Pro)
id_ID: Adobe: Buat dan verifikasi aksesibilitas PDF (Acrobat Pro)

en: WebAIM: PDF Accessibility
id_ID: WebAIM: Aksesibilitas PDF

en: PDF Accessibility on the Web: Tricks and Traps (Webinar)
id_ID: Aksesibilitas PDF di Web: Trik dan Jebakan (Webinar)

en: InDesign & PDF Accessibility Mistakes and How to Fix Them (Webinar)
id_ID: Kesalahan Aksesibilitas InDesign & PDF dan Cara Memperbaikinya (Webinar)

en: Link Text is URL
id_ID: Teks tautan adalah URL

en: This link uses a URL for its anchor text rather than a meaningful word or phrase.
id_ID: Tautan ini menggunakan URL untuk teks jangkar alih-alih kata atau frasa yang bermakna.

en: These links use URLs for their anchor text rather than meaningful words or phrases.
id_ID: Tautan-tautan ini menggunakan URL untuk teks jangkar alih-alih kata atau frasa yang bermakna.

en: Link text that is just a URL may not provide meaningful context about the link destination. Additionally, long URLs can be difficult to understand when read by a screen reader which may announce every letter, number, and character individually. Users rely on descriptive link text to understand where a link will take them; using URLs for your link text reduces usability, increases cognitive load, and can be confusing or misleading.
id_ID: Teks tautan yang hanya berupa URL mungkin tidak memberikan konteks yang bermakna tentang tujuan tautan. Selain itu, URL yang panjang dapat sulit dipahami saat dibaca oleh pembaca layar yang mungkin mengumumkan setiap huruf, angka, dan karakter satu per satu. Pengguna mengandalkan teks tautan deskriptif untuk memahami ke mana tautan akan membawa mereka; menggunakan URL untuk teks tautan Anda mengurangi kegunaan, meningkatkan beban kognitif, dan dapat membingungkan atau menyesatkan.

en: Replace the URL in the link text with a concise, descriptive word or phrase that explains the destination or purpose of the link (for example, "Read the accessibility guide" instead of "https://example.com/guide"). If the URL is necessary for context and is very short, you can dismiss this warning by using the "Dismiss" feature in Accessibility Checker.
id_ID: Ganti URL dalam teks tautan dengan kata atau frasa ringkas dan deskriptif yang menjelaskan tujuan atau maksud tautan (misalnya, “Baca panduan aksesibilitas” alih-alih “https://example.com/guide”). Jika URL diperlukan untuk konteks dan sangat pendek, Anda dapat mengabaikan peringatan ini menggunakan fitur “Abaikan” di Accessibility Checker.

en: W3C: Technique G91: Providing link text that describes the purpose of a link
id_ID: W3C: Teknik G91: Menyediakan teks tautan yang menjelaskan tujuan tautan

en: Long Description Invalid
id_ID: Deskripsi panjang tidak valid

note: translators: %s is <code>longdesc=""</code.
en: This element uses the %s attribute with an invalid or unsupported value.
id_ID: Elemen ini menggunakan atribut %s dengan nilai yang tidak valid atau tidak didukung.

note: translators: %s is <code>longdesc=""</code.
en: These elements use the %s attribute with invalid or unsupported values.
id_ID: Elemen-elemen ini menggunakan atribut %s dengan nilai yang tidak valid atau tidak didukung.

en: The longdesc attribute is intended to provide a URL to a long description of an image for screen reader users. However, it is no longer supported in HTML5 and is not reliably recognized by browsers or assistive technologies. Invalid values or blank longdesc attributes may confuse users or fail to convey important information.
id_ID: Atribut longdesc dimaksudkan untuk menyediakan URL ke deskripsi panjang gambar bagi pengguna pembaca layar. Namun, ini tidak lagi didukung di HTML5 dan tidak dikenali secara andal oleh browser atau teknologi bantu. Nilai longdesc yang tidak valid atau kosong mungkin membingungkan pengguna atau gagal menyampaikan informasi penting.

note: translators: %s is <code>longdesc</code.
en: Remove the %s attribute from the image element. If a long description is needed, include it in nearby visible text like a caption, use a link to a separate description page, or use ARIA techniques such as aria-describedby.
id_ID: Hapus atribut %s dari elemen gambar. Jika deskripsi panjang diperlukan, sertakan dalam teks yang terlihat di dekatnya seperti keterangan, gunakan tautan ke halaman deskripsi terpisah, atau gunakan teknik ARIA seperti aria-describedby.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H45: Using longdesc
id_ID: W3C: Teknik untuk WCAG 2.1 – H45: Menggunakan longdesc

en: MDN Web Docs: longdesc – HTML attribute
id_ID: MDN Web Docs: longdesc – Atribut HTML

en: Zooming and Scaling Disabled
id_ID: Pembesaran dan penskalaan dinonaktifkan

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>.
en: This page disables zooming by using a viewport meta tag with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
id_ID: Halaman ini menonaktifkan pembesaran dengan menggunakan tag meta viewport dengan %1$s atau nilai %2$s kurang dari 2. Ini mencegah pengguna memperbesar konten untuk meningkatkan keterbacaan.

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>.
en: These pages disable zooming by using viewport meta tags with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
id_ID: Halaman-halaman ini menonaktifkan pembesaran dengan menggunakan tag meta viewport dengan %1$s atau nilai %2$s kurang dari 2. Ini mencegah pengguna memperbesar konten untuk meningkatkan keterbacaan.

en: Restricting a user's ability to zoom creates barriers for individuals with low vision or other visual impairments. These users may rely on browser zoom features, pinch-zooming on mobile, or magnifiers to access content comfortably.
id_ID: Membatasi kemampuan pengguna untuk memperbesar menciptakan hambatan bagi individu dengan penglihatan rendah atau gangguan visual lainnya. Pengguna ini mungkin bergantung pada fitur zoom browser, pinch-zooming di perangkat seluler, atau pembesar untuk mengakses konten dengan nyaman.

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>, %3$s is <head>.
en: Edit the viewport meta tag in your theme's %3$s section and remove %1$s and any %2$s value less than 2. To fix this site-wide, enable the 'Make Viewport Scalable' fix in Accessibility Checker Settings.
id_ID: Edit tag meta viewport di bagian %3$s tema kamu dan hapus %1$s dan nilai %2$s yang kurang dari 2. Untuk memperbaiki ini di seluruh situs, aktifkan perbaikan “Buat Viewport Dapat Diskalakan” di Pengaturan Accessibility Checker.

en: Missing Form Label
id_ID: Label formulir tidak ada

note: translators: %1$s is <code>&lt;input&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;textarea&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;select&gt;</code.
en: This element is an %1$s, %2$s, or %3$s form field without an associated label.
id_ID: Elemen ini adalah bidang formulir %1$s, %2$s, atau %3$s tanpa label terkait.

note: translators: %1$s is <code>&lt;input&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;textarea&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;select&gt;</code.
en: These elements are %1$s, %2$s, or %3$s form fields without associated labels.
id_ID: Elemen-elemen ini adalah bidang formulir %1$s, %2$s, atau %3$s tanpa label terkait.

en: Form fields must be clearly labeled so that users of screen readers and voice input technologies can understand their purpose. Without labels, users may not know what information to enter or how the form will behave.
id_ID: Bidang formulir harus diberi label dengan jelas sehingga pengguna pembaca layar dan teknologi input suara dapat memahami tujuannya. Tanpa label, pengguna mungkin tidak tahu informasi apa yang harus dimasukkan atau bagaimana formulir akan berperilaku.

note: translators: %1$s is <code>&lt;label&gt;</code>, %2$s is <code>for=""</code.
en: Add a visible %1$s element that describes the field. Connect it to the corresponding form element using the %2$s attribute, or use aria-label or aria-labelledby if needed. To fix all unlabelled fields automatically, enable the 'Label Form Fields' fix in Accessibility Checker settings.
id_ID: Tambahkan elemen %1$s yang terlihat yang menjelaskan bidang tersebut. Hubungkan dengan elemen formulir yang sesuai menggunakan atribut %2$s, atau gunakan aria-label atau aria-labelledby jika diperlukan. Untuk memperbaiki semua bidang tanpa label secara otomatis, aktifkan perbaikan “Label Bidang Formulir” di pengaturan Accessibility Checker.

en: W3C: Labeling Controls
id_ID: W3C: Memberi Label pada Kontrol

en: MDN: label element
id_ID: MDN: elemen label

en: Missing Subheadings
id_ID: Sub-judul yang hilang

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code>, %3$s is the word count threshold.
en: This page does not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and has more than %3$s words.
id_ID: Halaman ini tidak berisi elemen judul antara %1$s dan %2$s di area konten utama dan memiliki lebih dari %3$s kata.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code>, %3$s is '400' or the number defined in the setting.
en: These pages do not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and have more than %3$s words.
id_ID: Halaman-halaman ini tidak berisi elemen judul antara %1$s dan %2$s di area konten utama dan memiliki lebih dari %3$s kata.

en: Headings provide structure and make content easier for users of all abilities to scan. They also help screen reader users and keyboard-only users navigate the page. Without headings, users must read through content linearly without an easy way to jump between sections.
id_ID: Heading membantu menyusun struktur dan membuat konten lebih mudah dipindai oleh pengguna dengan berbagai kemampuan. Heading juga membantu pengguna pembaca layar dan pengguna yang hanya menggunakan keyboard untuk menavigasi halaman. Tanpa heading, pengguna harus membaca konten secara linear tanpa cara mudah untuk berpindah antar bagian.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code.
en: Add meaningful heading elements throughout your content to organize it into sections. At a minimum, include one %1$s tag as the main page title, and add subheadings where appropriate to break up content into logical parts.
id_ID: Tambahkan elemen judul yang bermakna di seluruh kontenmu untuk mengaturnya menjadi beberapa bagian. Minimal, sertakan satu tag %1$s sebagai judul utama halaman, dan tambahkan subjudul jika perlu untuk memecah konten menjadi bagian-bagian yang logis.

en: W3C Tutorial: Headings
id_ID: Tutorial W3C: Judul

en: Missing Language Declaration
id_ID: Deklarasi bahasa tidak ada

note: translators: %1$s is <code>&lt;html&gt;</code>, %2$s is <code>lang</code>, %3$s is <code>xml:lang</code>.
en: This element is a top-level %1$s tag that is missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or has an empty language attribute.
id_ID: Elemen ini adalah tag %1$s tingkat atas yang tidak memiliki atribut bahasa seperti %2$s atau %3$s, atau memiliki atribut bahasa yang kosong.

note: translators: %1$s is <code>&lt;html&gt;</code>, %2$s is <code>lang</code>, %3$s is <code>xml:lang</code>.
en: These elements are top-level %1$s tags that are missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or have an empty language attribute.
id_ID: Elemen-elemen ini adalah tag %1$s tingkat atas yang tidak memiliki atribut bahasa seperti %2$s atau %3$s, atau memiliki atribut bahasa yang kosong.

en: Screen readers and other assistive technologies use the language attribute to determine how to pronounce and interpret the content. Without it, the content may be read incorrectly, which can be confusing or misleading for users.
id_ID: Pembaca layar dan teknologi bantu lainnya menggunakan atribut bahasa untuk menentukan cara mengucapkan dan menafsirkan konten. Tanpa itu, konten mungkin dibaca secara tidak benar, yang bisa membingungkan atau menyesatkan pengguna.

note: translators: %s is an example of a valid lang attribute.
en: Edit your theme's header file to ensure the <html> tag includes a valid lang attribute (e.g., %s). If your theme receives updates, make this change in a child theme to prevent it from being overwritten. To fix this automatically site-wide, enable the 'Add "lang" & "dir" Attributes' fix in Accessibility Checker settings.
id_ID: Edit file header tema kamu untuk memastikan tag <html> menyertakan atribut lang yang valid (misalnya, %s). Jika tema kamu menerima pembaruan, lakukan perubahan ini di tema anak untuk mencegahnya ditimpa. Untuk memperbaiki ini secara otomatis di seluruh situs, aktifkan perbaikan "Tambahkan Atribut ‘lang’ & ‘dir’" di pengaturan Accessibility Checker.

en: W3C: Language of Page
id_ID: W3C: Bahasa Halaman

en: MDN: The HTML lang attribute
id_ID: MDN: Atribut HTML lang

en: Missing Table Header
id_ID: Header tabel tidak ada

en: This table contains data cells but does not have the required table header cells.
id_ID: Tabel ini berisi sel data tetapi tidak memiliki sel header tabel yang diperlukan.

en: These tables contain data cells but do not have the required table header cells.
id_ID: Tabel-tabel ini berisi sel data tetapi tidak memiliki sel header tabel yang diperlukan.

en: Table headers are used by assistive technologies to help users understand the relationships between cells and navigate the data. Without table headers, screen reader users may not be able to determine what the data represents.
id_ID: Header tabel digunakan oleh teknologi bantu untuk membantu pengguna memahami hubungan antar sel dan menavigasi data. Tanpa header tabel, pengguna pembaca layar mungkin tidak dapat menentukan apa yang direpresentasikan oleh data tersebut.

note: translators: %1$s is <code>&lt;th&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;td&gt;</code>.
en: Add one or more %1$s elements that describe the columns or rows of data in your table. Each %2$s cell should be associated with a descriptive header to provide proper context for screen reader users.
id_ID: Tambahkan satu atau lebih elemen %1$s yang menjelaskan kolom atau baris data dalam tabel kamu. Setiap sel %2$s harus dikaitkan dengan header deskriptif untuk memberikan konteks yang tepat bagi pengguna pembaca layar.

en: W3C: H51 - Using table markup to present tabular information
id_ID: W3C: H51 - Menggunakan markup tabel untuk menyajikan informasi tabular

en: MDN Web Docs: <table> - Headers and accessibility
id_ID: MDN Web Docs: <table> - Header dan aksesibilitas

en: WordPress: Table block documentation
id_ID: WordPress: Dokumentasi blok Tabel

en: Missing Title
id_ID: Judul tidak ada

note: translators: %1$s is <code>&lt;title&gt;</code>, %2$s is <code>og:title</code>.
en: This element is missing a title tag (%1$s or %2$s). This may happen if the post or page title field is empty or if the theme fails to output a title tag in the document head.
id_ID: Elemen ini tidak memiliki tag judul (%1$s atau %2$s). Ini mungkin terjadi jika bidang judul pos atau halaman kosong atau jika tema gagal mengeluarkan tag judul di bagian head dokumen.

note: translators: %1$s is <code>&lt;title&gt;</code>, %2$s is <code>og:title</code>.
en: These elements are missing title tags (%1$s or %2$s). This may happen if post or page title fields are empty or if the theme fails to output title tags in the document head.
id_ID: Elemen-elemen ini tidak memiliki tag judul (%1$s atau %2$s). Ini mungkin terjadi jika bidang judul pos atau halaman kosong atau jika tema gagal mengeluarkan tag judul di bagian head dokumen.

en: The title element is used by screen readers, search engines, and browser tabs to identify the page. Without a title, users may have difficulty determining the purpose of the page.
id_ID: Elemen judul digunakan oleh pembaca layar, mesin pencari, dan tab browser untuk mengidentifikasi halaman. Tanpa judul, pengguna mungkin kesulitan menentukan tujuan halaman.

en: Ensure the post or page title field is filled in on the backend. If the title field is not empty and the error persists, check your theme's code to make sure it outputs a valid <title> tag and/or og:title meta tag in the document head. To fix this issue site-wide, enable the 'Add Missing Page Title' fix in Accessibility Checker settings.
id_ID: Pastikan bidang judul pos atau halaman diisi di backend. Jika bidang judul tidak kosong dan kesalahan tetap muncul, periksa kode tema kamu untuk memastikan ia mengeluarkan tag <title> yang valid dan/atau tag meta og:title di bagian head dokumen. Untuk memperbaiki masalah ini di seluruh situs, aktifkan perbaikan “Tambahkan Judul Halaman yang Hilang” di pengaturan Accessibility Checker.

en: MDN: <title> element
id_ID: MDN: Elemen <title>

en: Missing Transcript
id_ID: Transkrip tidak ada

en: This element contains or links to audio or video content that does not have a properly labeled or positioned transcript, or may not have a transcript at all.
id_ID: Elemen ini berisi atau menautkan ke konten audio atau video yang tidak memiliki transkrip yang diberi label atau diposisikan dengan benar, atau mungkin tidak memiliki transkrip sama sekali.

en: These elements contain or link to audio or video content that do not have properly labeled or positioned transcripts, or may not have a transcript at all.
id_ID: Elemen-elemen ini berisi atau menautkan ke konten audio atau video yang tidak memiliki transkrip yang diberi label atau diposisikan dengan benar, atau mungkin tidak memiliki transkrip sama sekali.

en: Transcripts provide access to audio and video content for individuals who are deaf, hard of hearing, or prefer to read rather than listen. Without a transcript, important information may be missed.
id_ID: Transkrip memberikan akses ke konten audio dan video bagi individu yang tuli, sulit mendengar, atau lebih suka membaca daripada mendengarkan. Tanpa transkrip, informasi penting mungkin terlewatkan.

en: Create a transcript for each flagged audio or video clip. Include the transcript on the same page or link to a file that contains it. The word “transcript” should appear in a heading before the transcript or in the link text, and must be within 25 characters of the audio or video element.
id_ID: Buat transkrip untuk setiap klip audio atau video yang ditandai. Sertakan transkrip di halaman yang sama atau tautkan ke file yang berisi transkrip tersebut. Kata “transkrip” harus muncul dalam judul sebelum transkrip atau dalam teks tautan, dan harus berada dalam jarak 25 karakter dari elemen audio atau video.

en: W3C: Transcripts Documentation
id_ID: W3C: Dokumentasi Transkrip

en: Practical Advice for Meeting Caption, Transcript, and Sign Language Requirements (Webinar)
id_ID: Saran praktis untuk memenuhi persyaratan caption, transkrip, dan bahasa isyarat (webinar)

en: Possible Heading
id_ID: Kemungkinan judul

en: This text appears visually styled like a heading but is not marked up with a heading tag.
id_ID: Teks ini tampak secara visual seperti judul tetapi tidak ditandai dengan tag judul.

en: These text elements appear visually styled like headings but are not marked up with heading tags.
id_ID: Elemen teks ini tampak secara visual seperti judul tapi tidak ditandai dengan tag judul.

en: Screen reader users and other assistive technologies rely on heading tags to understand page structure and navigate efficiently. Text that looks like a heading but is not coded as one can make it difficult for screen reader users to navigate the page.
id_ID: Pengguna pembaca layar dan teknologi bantu lainnya bergantung pada tag judul untuk memahami struktur halaman dan bernavigasi dengan efisien. Teks yang terlihat seperti judul tapi tidak dikodekan sebagai judul bisa menyulitkan pengguna pembaca layar untuk bernavigasi di halaman.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code.
en: Review the flagged text and determine if it should be a heading. If it is, change the element to the appropriate %1$s–%2$s tag. If it is not intended as a heading, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
id_ID: Tinjau teks yang ditandai dan tentukan apakah itu harus menjadi judul. Jika ya, ubah elemen ke tag %1$s–%2$s yang sesuai. Jika tidak dimaksudkan sebagai judul, Anda dapat mengabaikan peringatan ini di Accessibility Checker.

en: W3C: Using HTML headings to identify headings
id_ID: W3C: Menggunakan judul HTML untuk mengidentifikasi judul

en: A Slider is Present
id_ID: Slider hadir

en: This element is a slider or carousel. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time a slider is detected on a post or page.
id_ID: Elemen ini adalah slider atau carousel. Karena banyak masalah aksesibilitas dengan slider memerlukan tinjauan manual, peringatan ini muncul setiap kali slider terdeteksi di pos atau halaman.

en: These elements are sliders or carousels. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time one or more sliders are detected on a post or page.
id_ID: Elemen-elemen ini adalah slider atau carousel. Karena banyak masalah aksesibilitas dengan slider memerlukan tinjauan manual, peringatan ini muncul setiap kali satu atau lebih slider terdeteksi di pos atau halaman.

en: Sliders are often difficult to use with screen readers and keyboards. Inaccessible sliders can interfere with navigation, trap focus, or move too quickly for users to engage with the content.
id_ID: Slider sering sulit digunakan dengan pembaca layar dan keyboard. Slider yang tidak aksesibel bisa mengganggu navigasi, menjebak fokus, atau bergerak terlalu cepat bagi pengguna untuk berinteraksi dengan kontennya.

en: Review the slider on the front end of your website. Ensure it is keyboard accessible, pauseable, has proper ARIA roles and labels, and works well with screen readers. After confirming the slider is accessible or remediating issues, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
id_ID: Tinjau slider di bagian depan situs web Anda. Pastikan itu dapat diakses dengan keyboard, dapat dijeda, memiliki peran dan label ARIA yang tepat, dan berfungsi baik dengan pembaca layar. Setelah mengkonfirmasi bahwa slider dapat diakses atau memperbaiki masalah, Anda dapat mengabaikan peringatan ini di Accessibility Checker.

en: W3C: Carousels Tutorial
id_ID: W3C: Tutorial Carousel

en: W3C ARIA Authoring Practices Guide: Carousel (Slide Show or Image Rotator) Pattern
id_ID: Panduan Praktik Penulisan ARIA W3C: Pola Carousel (Slide Show atau Image Rotator)

en: Tab Order Modified
id_ID: Urutan tab dimodifikasi

note: translators: %1$s is <code>tabindex="1"</code> and %2$s is <code>tabindex</code>.
en: This page contains an element with %1$s or another positive %2$s, which modifies the natural tab order.
id_ID: Halaman ini berisi elemen dengan %1$s atau %2$s positif lainnya, yang mengubah urutan tab alami.

note: translators: %1$s is <code>tabindex="1"</code> and %2$s is <code>tabindex</code>.
en: These pages contain elements with %1$s or other positive %2$s, which modify the natural tab order.
id_ID: Halaman-halaman ini berisi elemen dengan %1$s atau %2$s positif lainnya, yang mengubah urutan tab alami.

en: The natural tab order of a page follows the structure of the HTML. Changing this order using positive tabindex values can cause confusion for keyboard-only users and screen reader users, especially if the focus moves in an unexpected way or skips important content.
id_ID: Urutan tab alami halaman mengikuti struktur HTML. Mengubah urutan ini menggunakan nilai tabindex positif bisa menyebabkan kebingungan bagi pengguna yang hanya menggunakan keyboard dan pengguna pembaca layar, terutama jika fokus bergerak dengan cara yang tidak terduga atau melewatkan konten penting.

note: translators: %s is <code>tabindex</code>.
en: Remove positive %s values (greater than 0) from elements unless there is a very specific, user-tested reason to change the focus order. If needed, use tabindex="0" to include custom elements in the natural tab flow without disrupting order. To fix this and other elements site-wide, enable the 'Remove Tab Index' fix in Accessibility Checker settings.
id_ID: Hapus nilai %s positif (lebih besar dari 0) dari elemen kecuali ada alasan spesifik yang telah diuji pengguna untuk mengubah urutan fokus. Jika diperlukan, gunakan tabindex=“0” untuk menyertakan elemen kustom dalam aliran tab alami tanpa mengganggu urutan. Untuk memperbaiki ini dan elemen lain di seluruh situs, aktifkan perbaikan “Hapus Tab Index” di pengaturan Accessibility Checker.

en: ARIA Authoring Practices Guide: Developing a Keyboard Interface
id_ID: Panduan Praktik Penulisan ARIA: Mengembangkan Antarmuka Keyboard

en: W3C: Focus Order and Keyboard Navigation
id_ID: W3C: Urutan Fokus dan Navigasi Keyboard

en: Blinking or Scrolling Content
id_ID: Konten berkedip atau bergulir

en: This element uses blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
id_ID: Elemen ini menggunakan efek berkedip atau bergulir yang mungkin mengganggu pengguna atau menyebabkan kejang.

en: These elements use blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
id_ID: Elemen-elemen ini menggunakan efek berkedip atau bergulir yang mungkin mengganggu pengguna atau menyebabkan kejang.

en: Blinking or scrolling content can be distracting or trigger seizures in some users, especially those with photosensitive epilepsy or cognitive disabilities. These effects are deprecated and can negatively impact readability and focus.
id_ID: Konten berkedip atau bergulir bisa mengganggu atau memicu kejang pada beberapa pengguna, terutama mereka yang memiliki epilepsi fotosensitif atau disabilitas kognitif. Efek-efek ini sudah usang dan bisa berdampak negatif pada keterbacaan dan fokus.

note: translators: %1$s is <code>&lt;blink&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;marquee&gt;</code>, %3$s is <code>text-decoration: blink</code>.
en: Remove any HTML or CSS that causes blinking or scrolling effects, such as %1$s, %2$s, or %3$s.
id_ID: Hapus HTML atau CSS apa pun yang menyebabkan efek berkedip atau bergulir, seperti %1$s, %2$s, atau %3$s.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - Avoiding the use of the blink element
id_ID: W3C: Teknik untuk WCAG 2.1 - Menghindari penggunaan elemen kedip

en: MDN: <marquee> element (obsolete)
id_ID: MDN: Elemen <marquee> (usang)

en: Text Justified
id_ID: Teks rata kanan-kiri

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: This page contains long blocks of text that are styled with %s.
id_ID: Halaman ini berisi blok teks panjang yang diberi gaya dengan %s.

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: These pages contain long blocks of text that are styled with %s.
id_ID: Halaman-halaman ini berisi blok teks panjang yang diberi gaya dengan %s.

en: Justified text can create uneven spacing between words, forming distracting "rivers" of white space that make reading difficult—especially for people with dyslexia, low vision, or cognitive disabilities. Left-aligned text is more predictable and easier to read.
id_ID: Teks yang diratakan bisa menciptakan jarak yang tidak merata antara kata-kata, membentuk “sungai” ruang putih yang mengganggu yang membuat sulit dibaca—terutama bagi orang dengan disleksia, penglihatan rendah, atau disabilitas kognitif. Teks yang diratakan kiri lebih mudah diprediksi dan lebih mudah dibaca.

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: Remove the %s CSS rule from long blocks of text, especially paragraphs longer than 200 characters. Use left-aligned text instead for better readability and accessibility.
id_ID: Hapus aturan CSS %s dari blok teks panjang, terutama paragraf yang lebih panjang dari 200 karakter. Gunakan teks yang diratakan kiri sebagai gantinya untuk keterbacaan dan aksesibilitas yang lebih baik.

en: W3C: Making Content Usable for People with Cognitive and Learning Disabilities
id_ID: W3C: Membuat Konten Bisa Digunakan untuk Orang dengan Disabilitas Kognitif dan Kesulitan Belajar

en: Text Too Small
id_ID: Teks terlalu kecil

en: This text is smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
id_ID: Teks ini lebih kecil dari 10 piksel dan mungkin sulit dibaca.

en: These text elements are smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
id_ID: Elemen-elemen teks ini lebih kecil dari 10 piksel dan mungkin sulit dibaca.

en: Text that is too small can be hard to read, especially for people with low vision. Ensuring a minimum readable size improves overall accessibility and usability, reducing the need for users to zoom.
id_ID: Teks yang terlalu kecil bisa sulit dibaca, terutama bagi orang dengan penglihatan rendah. Memastikan ukuran minimum yang bisa dibaca meningkatkan aksesibilitas dan kegunaan secara keseluruhan, mengurangi kebutuhan pengguna untuk memperbesar.

note: translators: %s is <code>10px</code>.
en: Update your styles so that all text is at least %s in size. Use relative units like em or rem when possible to support user preferences and browser scaling.
id_ID: Perbarui gaya kamu supaya semua teks setidaknya berukuran %s. Gunakan unit relatif seperti em atau rem jika memungkinkan untuk mendukung preferensi pengguna dan penskalaan browser.

en: MDN: font-size CSS property
id_ID: MDN: properti CSS font-size

en: How to Add Custom CSS in WordPress
id_ID: Cara Menambahkan CSS Kustom di WordPress

en: Underlined Text
id_ID: Teks bergaris bawah

note: translators: %1$s is <code>&lt;u&gt;</code>, %2$s is <code>text-decoration: underline;</code.
en: This element contains underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and does not appear to be a link.
id_ID: Elemen ini berisi teks bergaris bawah menggunakan tag %1$s atau gaya CSS %2$s dan sepertinya bukan tautan.

note: translators: %1$s is <code>&lt;u&gt;</code>, %2$s is <code>text-decoration: underline;</code.
en: These elements contain underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and do not appear to be links.
id_ID: Elemen-elemen ini berisi teks bergaris bawah menggunakan tag %1$s atau gaya CSS %2$s dan sepertinya bukan tautan.

en: Underlined text is commonly associated with links. When non-link text is underlined, it can be confusing for users, especially those with cognitive disabilities or those relying on visual cues to identify links.
id_ID: Teks bergaris bawah biasanya dikaitkan dengan tautan. Ketika teks yang bukan tautan diberi garis bawah, ini bisa membingungkan pengguna, terutama mereka dengan disabilitas kognitif atau yang mengandalkan petunjuk visual untuk mengidentifikasi tautan.

en: Remove the underline tag or CSS underline style from the text. If you want to emphasize text, consider using bold, italic, or color styling instead. If this text is part of a functional element like a link or button, keep the underline styling and dismiss this warning in Accessibility Checker.
id_ID: Hapus tag garis bawah atau gaya garis bawah CSS dari teks. Jika Anda ingin menekankan teks, pertimbangkan untuk menggunakan gaya tebal, miring, atau warna sebagai gantinya. Jika teks ini adalah bagian dari elemen fungsional seperti tautan atau tombol, pertahankan gaya garis bawah dan abaikan peringatan ini di Accessibility Checker.

en: A Video is Present
id_ID: Video tersedia

en: This element is a video. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time a video is detected on a post or page.
id_ID: Elemen ini adalah video. Karena banyak masalah aksesibilitas dengan konten video memerlukan tinjauan manual, peringatan ini muncul setiap kali video terdeteksi di postingan atau halaman.

en: These elements are videos. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time one or more videos are detected on a post or page.
id_ID: Elemen-elemen ini adalah video. Karena banyak masalah aksesibilitas dengan konten video memerlukan tinjauan manual, peringatan ini muncul setiap kali satu atau lebih video terdeteksi di postingan atau halaman.

en: Videos must include accurate captions, transcripts, and audio descriptions (or enhanced transcripts) to be fully accessible to users who are deaf, hard of hearing, blind, or have cognitive disabilities.
id_ID: Video harus menyertakan teks terjemahan yang akurat, transkrip, dan deskripsi audio (atau transkrip yang ditingkatkan) agar sepenuhnya dapat diakses oleh pengguna yang tuli, sulit mendengar, buta, atau memiliki disabilitas kognitif.

en: Review the video on the front end of your website. Ensure that it includes accurate (not auto-generated) synchronized captions, a transcript, and an audio description if needed. After verifying accessibility or making necessary updates, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
id_ID: Tinjau video di bagian depan situs web Anda. Pastikan video menyertakan teks tertutup yang akurat (bukan yang dibuat secara otomatis) dan tersinkronisasi, transkrip, dan deskripsi audio jika diperlukan. Setelah memverifikasi aksesibilitas atau melakukan pembaruan yang diperlukan, Anda dapat mengabaikan peringatan ini di Accessibility Checker.

en: W3C: Media Alternatives
id_ID: W3C: Alternatif Media

en: W3C: Understanding Guideline 1.2
id_ID: W3C: Memahami Pedoman 1.2

note: translators: 1: a php classname, 2: an error message that was thrown about why this failed to register.
en: Failed to register command %1$s because %2$s
id_ID: Gagal mendaftarkan perintah %1$s karena %2$s

en: Number of orphaned posts to process in one batch.
id_ID: Jumlah postingan yatim piatu yang akan diproses dalam satu batch.

en: Seconds to sleep between deletions (default: 0).
id_ID: Detik untuk tidur antara penghapusan (default: 0).

en: The ID of the post to delete stats for.
id_ID: ID posting yang statistiknya akan dihapus.

en: No Post ID provided.
id_ID: Tidak ada ID Posting yang diberikan.

note: translators: 1: a post ID.
en: Post ID %1$s does not exist.
id_ID: ID Posting %1$s tidak ada.

note: translators: 1: a post ID.
en: Stats of %1$s deleted.
id_ID: Statistik %1$s dihapus.

en: Keys to show in the results. Defaults to all keys.
id_ID: Kunci yang akan ditampilkan dalam hasil. Standarnya semua kunci.

en: Clear the cache before retrieving the stats (can be intensive).
id_ID: Bersihkan cache sebelum mengambil statistik (bisa intensif).

note: translators: 1: a stat key that was requested but not found.
en: Stat key: %1$s not found in stats.
id_ID: Kunci statistik: %1$s tidak ditemukan dalam statistik.

en: The ID of the post to get stats for.
id_ID: ID posting yang statistiknya akan diambil.

note: translators: 1: a post ID.
en: Post ID %1$d does not exist.
id_ID: ID Posting %1$d tidak ada.

note: translators: 1: a post ID.
en: Either the post is not yet scanned or all tests passed for post ID %1$d.
id_ID: Baik posting belum dipindai atau semua tes lulus untuk ID posting %1$d.

en: permalink of
id_ID: permalink dari

en: permalink to
id_ID: permalink ke

en: Attend Free
id_ID: Hadiri gratis

en: (opens in a new window)
id_ID: (buka di jendela baru)

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Main
id_ID: Utama

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Nav
id_ID: Navigasi

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Aside
id_ID: Samping

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Navigation
id_ID: Navigasi

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Banner
id_ID: Spanduk

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Contentinfo
id_ID: Info Konten

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Complementary
id_ID: Pelengkap

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Section
id_ID: Bagian

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Article
id_ID: Artikel

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Form
id_ID: Formulir

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Region
id_ID: Wilayah

note: translators: %s is the landmark type (e.g., "Header", "Navigation", "Main").
en: View %s landmark on website, opens a new window
id_ID: Lihat landmark %s di situs web, buka jendela baru

en: Welcome to Accessibility Checker
id_ID: Selamat datang di Accessibility Checker

en: Accessibility Checker Settings
id_ID: Pengaturan Accessibility Checker

en: Scan Settings
id_ID: Pengaturan pemindaian

en: Permissions
id_ID: Izin

en: Simplified Summary Settings
id_ID: Pengaturan ringkasan sederhana

en: Footer Accessibility Statement
id_ID: Pernyataan aksesibilitas footer

en: Frontend Accessibility Checker
id_ID: Accessibility Checker Frontend

en: System Settings
id_ID: Pengaturan sistem

en: Post Types To Be Checked
id_ID: Jenis posting yang akan diperiksa

en: Scan Speed
id_ID: Kecepatan pemindaian

en: Archive Scanning
id_ID: Pemindaian arsip

en: Taxonomy Scanning
id_ID: Pemindaian taksonomi

en: Block Editor Metabox
id_ID: Metabox editor blok

en: Prompt for Simplified Summary
id_ID: Minta ringkasan sederhana

en: Simplified Summary Position
id_ID: Posisi ringkasan sederhana

en: Simplified Summary Heading
id_ID: Judul ringkasan sederhana

en: Add Footer Accessibility Statement
id_ID: Tambahkan pernyataan aksesibilitas footer

en: Include Link to Accessibility Policy
id_ID: Sertakan tautan ke kebijakan aksesibilitas

en: Accessibility Policy page
id_ID: Halaman Kebijakan Aksesibilitas

en: Accessibility Statement Preview
id_ID: Pratinjau pernyataan aksesibilitas

en: Frontend Accessibility Checker Position
id_ID: Posisi Accessibility Checker Frontend

en: Configure the types of content that should be checked for accessibility issues.
id_ID: Konfigurasikan jenis konten yang harus diperiksa untuk masalah aksesibilitas.

note: translators: %1$s: link to the "Accessibility Checker Pro" website.
en: More features and email support is available with %1$s.
id_ID: Fitur tambahan dan dukungan email tersedia dengan %1$s.

en: Accessibility Checker Pro (opens in a new window)
id_ID: Accessibility Checker Pro (terbuka di jendela baru)

en: Use the settings below to configure the frontend accessibility checker.
id_ID: Gunakan pengaturan di bawah ini untuk mengonfigurasi pemeriksa aksesibilitas frontend.

en: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require any content with a reading level above 9th grade to have an alternative that is easier to read. Simplified summary text is added on the readability tab in the Accessibility Checker meta box on each post's or page's edit screen.
id_ID: Pedoman Aksesibilitas Konten Web (WCAG) pada tingkat AAA mengharuskan setiap konten dengan tingkat bacaan di atas kelas 9 memiliki alternatif yang lebih mudah dibaca. Teks ringkasan yang disederhanakan ditambahkan pada tab keterbacaan di kotak meta Accessibility Checker pada layar edit setiap pos atau halaman.

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements (opens in a new window)
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang ringkasan yang disederhanakan dan persyaratan keterbacaan (buka di jendela baru)

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements.
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang ringkasan yang disederhanakan dan persyaratan keterbacaan.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing" and is it helping you make your website more accessible? Share your efforts to make your website more accessible with your customers and let them know you're using Accessibility Checker to ensure all people can use your website. Add a small text-only link and statement in the footer of your website.
id_ID: Apakah Anda berpikir “Wah, plugin ini luar biasa” dan apakah ini membantu Anda membuat situs web Anda lebih mudah diakses? Bagikan upaya Anda untuk membuat situs web Anda lebih mudah diakses kepada pelanggan Anda dan beri tahu mereka bahwa Anda menggunakan Accessibility Checker untuk memastikan semua orang dapat menggunakan situs web Anda. Tambahkan tautan kecil berupa teks saja dan pernyataan di footer situs web Anda.

en: Configure system-level settings for the Accessibility Checker plugin.
id_ID: Konfigurasikan pengaturan tingkat sistem untuk plugin Accessibility Checker.

en: Fast
id_ID: Cepat

en: Slow
id_ID: Lambat

en: Slowest
id_ID: Paling lambat

en: Faster scans are more resource intensive and may place a high load on your website.
id_ID: Pemindaian yang lebih cepat lebih banyak menggunakan sumber daya dan mungkin memberikan beban tinggi pada situs web kamu.

en: Enable scanning of archive pages
id_ID: Aktifkan pemindaian halaman arsip

en: Choose whether archive pages should be included in full site scans. By default, a sampling method is used to select taxonomy terms for archive data.
id_ID: Pilih apakah halaman arsip harus disertakan dalam pemindaian situs lengkap. Secara default, metode pengambilan sampel digunakan untuk memilih istilah taksonomi untuk data arsip.

en: Scan all taxonomy terms instead of just a sample
id_ID: Pindai semua istilah taksonomi, bukan hanya sampel

en: Check all taxonomy term archive pages instead of a representative sample. This requires archive page scanning to be enabled and may add a large number of URLs to the scan list.
id_ID: Periksa semua halaman arsip istilah taksonomi alih-alih sampel yang representatif. Ini memerlukan pemindaian halaman arsip untuk diaktifkan dan mungkin menambahkan sejumlah besar URL ke daftar pemindaian.

en: Before the content
id_ID: Sebelum konten

en: After the content
id_ID: Setelah konten

en: Insert manually
id_ID: Sisipkan secara manual

en: Use this function to manually add the simplified summary to your theme within the loop.
id_ID: Gunakan fungsi ini untuk menambahkan ringkasan yang disederhanakan secara manual ke tema Anda dalam loop.

en: The function optionally accepts the post ID as a parameter.
id_ID: Fungsi ini secara opsional menerima ID pos sebagai parameter.

en: Set where you would like simplified summaries to appear in relation to your content if filled in.
id_ID: Tentukan di mana Anda ingin ringkasan yang disederhanakan muncul dalam kaitannya dengan konten Anda jika diisi.

en: Bottom Right Corner (default)
id_ID: Pojok Kanan Bawah (default)

en: Bottom Left Corner
id_ID: Pojok kiri bawah

en: Set where you would like the frontend accessibility checker to appear on the page.
id_ID: Tentukan di mana Anda ingin pemeriksa aksesibilitas frontend muncul di halaman.

en: When Required
id_ID: Saat diperlukan

en: Always
id_ID: Selalu

en: Should Accessibility Checker only ask for a simplified summary when the reading level of your post or page is above 9th grade, always ask for it regardless of reading level, or never ask for it regardless of reading level?
id_ID: Haruskah Accessibility Checker hanya meminta ringkasan sederhana ketika tingkat keterbacaan pos atau halaman Anda di atas kelas 9, selalu memintanya terlepas dari tingkat keterbacaan, atau tidak pernah memintanya terlepas dari tingkat keterbacaan?

en: To check content other than posts and pages, please
id_ID: Untuk memeriksa konten selain pos dan halaman, silakan

en: upgrade to pro
id_ID: tingkatkan ke pro

en:  (opens in a new window)
id_ID:  (buka di jendela baru)

en: Choose which post types should be checked during a scan. Please note, removing a previously selected post type will remove its scanned information and any custom dismissed warnings that have been setup.
id_ID: Pilih jenis postingan mana yang harus diperiksa selama pemindaian. Harap dicatat, menghapus jenis postingan yang sebelumnya dipilih akan menghapus informasi yang dipindai dan peringatan yang diabaikan khusus yang telah diatur.

en: Delete all Accessibility Checker data when the plugin is uninstalled.
id_ID: Hapus semua data Accessibility Checker ketika plugin dihapus.

en: Show Accessibility Checker metabox in the Block Editor
id_ID: Tampilkan metabox Accessibility Checker di Editor Blok

en: Choose which user roles have permission to dismiss issues.
id_ID: Pilih peran pengguna mana yang memiliki izin untuk mengabaikan masalah.

en: Configure which user roles have access to specific Accessibility Checker features.
id_ID: Konfigurasikan peran pengguna mana yang memiliki akses ke fitur Accessibility Checker tertentu.

en: Non-text Content
id_ID: Konten non-teks

en: All non-text content must have a text alternative that serves the same purpose, unless it falls into specific exceptions like controls, media, tests, sensory content, CAPTCHA, or decorative elements. Each type must follow specific guidance to ensure accessibility without interfering with the user experience.
id_ID: Semua konten non-teks harus memiliki alternatif teks yang melayani tujuan yang sama, kecuali jika termasuk dalam pengecualian tertentu seperti kontrol, media, tes, konten sensorik, CAPTCHA, atau elemen dekoratif. Setiap jenis harus mengikuti panduan khusus untuk memastikan aksesibilitas tanpa mengganggu pengalaman pengguna.

en: 1.1 Text Alternatives
id_ID: 1.1 alternatif teks

en: Perceivable
id_ID: Dapat Dipersepsi

en: People with dexterity impairments using voice control
id_ID: Orang dengan gangguan ketangkasan menggunakan kontrol suara

en: Screen reader users (blind/low vision and neurodivergent people)
id_ID: Pengguna pembaca layar (orang buta/penglihatan rendah dan neurodivergent)

en: Prerecorded Audio-only and Video-only
id_ID: Audio-saja dan video-saja yang direkam sebelumnya

en: For prerecorded audio-only and video-only content, a text alternative must be provided that presents equivalent information. This ensures users who cannot hear or see the media can still access its content through text.
id_ID: Untuk konten audio-saja dan video-saja yang direkam sebelumnya, alternatif teks harus disediakan yang menyajikan informasi setara. Ini memastikan pengguna yang tidak bisa mendengar atau melihat media masih bisa mengakses kontennya melalui teks.

en: 1.2 Time-based Media
id_ID: 1.2 media berbasis waktu

en: Deaf and hard of hearing people
id_ID: Orang tuli dan sulit mendengar

en: Captions (Prerecorded)
id_ID: Teks terjemahan (direkam sebelumnya)

en: Captions must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media—such as videos where audio and visuals play together—so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information and important sounds.
id_ID: Teks terjemahan harus disediakan untuk semua konten audio yang direkam sebelumnya dalam media yang disinkronkan—seperti video di mana audio dan visual diputar bersama—sehingga pengguna yang tuli atau sulit mendengar dapat mengakses informasi yang diucapkan dan suara-suara penting.

en: Audio Description or Media Alternative (Prerecorded)
id_ID: Deskripsi audio atau alternatif media (direkam sebelumnya)

en: For prerecorded video content with audio (synchronized media), an audio description—or a written transcript that includes visual details—must be provided to ensure users who are blind or have low vision can understand important visual information that isn't spoken.
id_ID: Untuk konten video yang direkam sebelumnya dengan audio (media yang disinkronkan), deskripsi audio—atau transkrip tertulis yang mencakup detail visual—harus disediakan untuk memastikan pengguna yang buta atau memiliki penglihatan rendah dapat memahami informasi visual penting yang tidak diucapkan.

en: Captions (Live)
id_ID: Teks terjemahan (langsung)

en: For all live video content that includes audio, captions must be provided in real time so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information as it happens.
id_ID: Untuk semua konten video langsung yang menyertakan audio, teks terjemahan harus disediakan secara real-time sehingga pengguna yang tuli atau sulit mendengar dapat mengakses informasi yang diucapkan saat itu juga.

en: Audio Description (Prerecorded)
id_ID: Deskripsi audio (prarekam)

en: For prerecorded video with audio, an audio description of important visual content must be provided, allowing users who are blind or have low vision to understand visual information that is not described in the main audio.
id_ID: Untuk video prarekam dengan audio, deskripsi audio dari konten visual penting harus disediakan, memungkinkan pengguna yang buta atau memiliki penglihatan rendah untuk memahami informasi visual yang tidak dijelaskan dalam audio utama.

en: Blind and low vision people
id_ID: Orang buta dan penglihatan rendah

en: Sign Language (Prerecorded)
id_ID: Bahasa isyarat (prarekam)

en: A sign language interpretation must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media, ensuring that users who are deaf and use sign language can fully understand the spoken content.
id_ID: Interpretasi bahasa isyarat harus disediakan untuk semua konten audio prarekam dalam media yang disinkronkan, memastikan bahwa pengguna yang tuli dan menggunakan bahasa isyarat dapat sepenuhnya memahami konten yang diucapkan.

en: Extended Audio Description (Prerecorded)
id_ID: Deskripsi audio diperpanjang (prarekam)

en: For all prerecorded multimedia content, extended audio descriptions must be provided when necessary—meaning the video is paused to insert additional descriptions—so that users who are blind or have low vision can understand important visual details that can't be described during the natural pauses in the audio.
id_ID: Untuk semua konten multimedia prarekam, deskripsi audio yang diperpanjang harus disediakan bila diperlukan—artinya video dijeda untuk menyisipkan deskripsi tambahan—sehingga pengguna yang buta atau memiliki penglihatan rendah dapat memahami detail visual penting yang tidak bisa dijelaskan selama jeda alami dalam audio.

en: Media Alternative (Prerecorded)
id_ID: Alternatif media (prarekam)

en: For prerecorded synchronized media, a full text alternative (such as a transcript) is provided that gives all the information in both the video and audio tracks, so users who cannot see or hear the content can still access it.
id_ID: Untuk media yang disinkronkan prarekam, alternatif teks lengkap (seperti transkrip) disediakan yang memberikan semua informasi dalam trek video dan audio, sehingga pengguna yang tidak dapat melihat atau mendengar konten masih dapat mengaksesnya.

en: Deaf-blind people
id_ID: Orang tuli-buta

en: Audio-only (Live)
id_ID: Audio saja (langsung)

en: For live audio-only content, a text alternative is provided in real time so people who cannot hear the audio can still access the information.
id_ID: Untuk konten audio langsung saja, alternatif teks disediakan secara real-time sehingga orang yang tidak dapat mendengar audio masih dapat mengakses informasi tersebut.

en: Info and Relationships
id_ID: Info dan hubungan

en: Information, structure, and relationships in content are programmatically determined or available in text, so assistive technologies can present them to users.
id_ID: Informasi, struktur, dan hubungan dalam konten dapat ditentukan secara programatik atau tersedia dalam teks, sehingga teknologi bantu dapat menyajikannya kepada pengguna.

en: 1.3 Adaptable
id_ID: 1.3 dapat diadaptasi

en: People who rely on keyboard control
id_ID: Orang yang bergantung pada kontrol keyboard

en: People with cognitive differences who view interfaces using an adapted layout
id_ID: Orang dengan perbedaan kognitif yang melihat antarmuka menggunakan tata letak yang disesuaikan

en: Meaningful Sequence
id_ID: Urutan yang bermakna

en: Content is presented in a meaningful order so that reading or navigation order does not confuse users when using assistive technology.
id_ID: Konten disajikan dalam urutan yang bermakna sehingga urutan membaca atau navigasi tidak membingungkan pengguna saat menggunakan teknologi bantu.

en: Sensory Characteristics
id_ID: Karakteristik sensorik

en: Instructions do not rely only on sensory characteristics such as shape, color, size, or sound, so everyone can understand them.
id_ID: Instruksi tidak hanya bergantung pada karakteristik sensorik seperti bentuk, warna, ukuran, atau suara, sehingga semua orang dapat memahaminya.

en: Orientation
id_ID: Orientasi

en: Content does not restrict its view and operation to a single display orientation, such as portrait or landscape, unless a specific orientation is essential.
id_ID: Konten tidak membatasi tampilan dan operasinya hanya pada satu orientasi tampilan, seperti potret atau lanskap, kecuali orientasi tertentu sangat penting.

en: All people including those who do not identify as disabled
id_ID: Semua orang termasuk mereka yang tidak mengidentifikasi diri sebagai penyandang disabilitas

en: Identify Input Purpose
id_ID: Identifikasi tujuan input

en: The purpose of input fields that collect information about the user can be programmatically determined, so browsers and assistive technologies can help users fill them in.
id_ID: Tujuan kolom input yang mengumpulkan informasi tentang pengguna dapat ditentukan secara programatik, sehingga browser dan teknologi bantu dapat membantu pengguna mengisinya.

en: People with cognitive disabilities or limited short-term memory or reading disabilities
id_ID: Orang dengan disabilitas kognitif atau memori jangka pendek terbatas atau disabilitas membaca

en: People with dexterity and mobility impairments
id_ID: Orang dengan gangguan ketangkasan dan mobilitas

en: Identify Purpose
id_ID: Identifikasi tujuan

en: The purpose of user interface components, icons, and regions can be programmatically determined, so assistive technologies can adapt the experience for users.
id_ID: Tujuan komponen antarmuka pengguna, ikon, dan wilayah dapat ditentukan secara programatik, sehingga teknologi bantu dapat menyesuaikan pengalaman untuk pengguna.

en: Use of Color
id_ID: Penggunaan warna

en: Color is not used as the only way to convey information, indicate an action, prompt a response, or distinguish a visual element.
id_ID: Warna tidak digunakan sebagai satu-satunya cara untuk menyampaikan informasi, menunjukkan tindakan, meminta respons, atau membedakan elemen visual.

en: 1.4 Distinguishable
id_ID: 1.4 dapat dibedakan

en: Color blind people
id_ID: Orang buta warna

en: Reflow
id_ID: Aliran ulang

en: Content can be viewed without scrolling in more than one direction, so users can easily read and interact with it on small screens or when zoomed in.
id_ID: Konten dapat dilihat tanpa menggulir lebih dari satu arah, sehingga pengguna dapat dengan mudah membaca dan berinteraksi dengannya di layar kecil atau saat diperbesar.

en: People on mobile devices
id_ID: Orang yang menggunakan perangkat seluler

en: People with low vision
id_ID: Orang dengan penglihatan rendah

en: Non-text Contrast
id_ID: Kontras non-teks

en: Visual information needed to identify user interface components and graphical objects has a contrast ratio of at least 3:1 against adjacent colors.
id_ID: Informasi visual yang diperlukan untuk mengidentifikasi komponen antarmuka pengguna dan objek grafis memiliki rasio kontras minimal 3:1 terhadap warna yang berdekatan.

en: Text Spacing
id_ID: Spasi teks

en: Users can override text spacing to improve readability without losing content or functionality.
id_ID: Pengguna dapat mengganti spasi teks untuk meningkatkan keterbacaan tanpa kehilangan konten atau fungsionalitas.

en: People with cognitive disabilities and reading disabilities
id_ID: Orang dengan disabilitas kognitif dan disabilitas membaca

en: Content on Hover or Focus
id_ID: Konten saat diarahkan atau difokuskan

en: If extra content appears on hover or focus, users can dismiss it, move their pointer over it, and it remains visible until dismissed or focus is moved.
id_ID: Jika konten tambahan muncul saat diarahkan atau difokuskan, pengguna dapat menutupnya, menggerakkan pointer di atasnya, dan konten tetap terlihat sampai ditutup atau fokus dipindahkan.

en: People with cognitive disabilities
id_ID: Orang dengan disabilitas kognitif

en: People with dexterity impairments
id_ID: Orang dengan gangguan ketangkasan

en: Audio Control
id_ID: Kontrol audio

en: If audio plays automatically for more than 3 seconds, users must be able to pause, stop, or control the volume independently from the system volume.
id_ID: Jika audio diputar otomatis selama lebih dari 3 detik, pengguna harus dapat menjeda, menghentikan, atau mengontrol volume secara independen dari volume sistem.

en: People with ADD or difficulty focusing on content without distraction
id_ID: Orang dengan ADD atau kesulitan fokus pada konten tanpa gangguan

en: Contrast (Minimum)
id_ID: Kontras (minimum)

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 4.5:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
id_ID: Teks dan gambar teks harus memiliki rasio kontras minimal 4,5:1, kecuali untuk teks besar, teks insidental, atau logotipe.

en: People on mobile devices in a sunny environment
id_ID: Orang-orang menggunakan perangkat mobile di lingkungan yang cerah

en: Resize text
id_ID: Ubah ukuran teks

en: Text can be resized up to 200% without loss of content or functionality, so people with low vision can read it more easily.
id_ID: Teks bisa diubah ukurannya hingga 200% tanpa kehilangan konten atau fungsionalitas, sehingga orang dengan penglihatan rendah bisa membacanya dengan lebih mudah.

en: Images of Text
id_ID: Gambar teks

en: If the same visual presentation can be made using text alone, do not use images of text except for decorative or essential purposes.
id_ID: Jika tampilan visual yang sama bisa dibuat hanya menggunakan teks, jangan gunakan gambar teks kecuali untuk tujuan dekoratif atau esensial.

en: Contrast (Enhanced)
id_ID: Kontras (ditingkatkan)

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 7:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
id_ID: Teks dan gambar teks harus memiliki rasio kontras minimal 7:1, kecuali untuk teks besar, teks insidental, atau logotipe.

en: Low or No Background Audio
id_ID: Audio latar belakang rendah atau tidak ada

en: For prerecorded audio-only content, background sounds are either low, can be turned off, or are not present, so speech is easier to understand.
id_ID: Untuk konten audio-saja yang direkam sebelumnya, suara latar belakang harus rendah, bisa dimatikan, atau tidak ada, sehingga ucapan lebih mudah dipahami.

en: Visual Presentation
id_ID: Tampilan visual

en: Users can choose how blocks of text are presented, such as foreground and background colors, width, and line spacing, to make reading easier.
id_ID: Pengguna bisa memilih bagaimana blok teks ditampilkan, seperti warna latar depan dan belakang, lebar, dan jarak baris, untuk memudahkan membaca.

en: Images of Text (No Exception)
id_ID: Gambar teks (tanpa pengecualian)

en: Images of text are only used for pure decoration or where a particular presentation of text is essential, with no exceptions.
id_ID: Gambar teks hanya digunakan untuk dekorasi murni atau di mana tampilan teks tertentu sangat penting, tanpa pengecualian.

en: All functionality is available using a keyboard, so users who cannot use a mouse can still operate the content.
id_ID: Semua fungsionalitas tersedia menggunakan keyboard, sehingga pengguna yang tidak bisa menggunakan mouse tetap bisa mengoperasikan konten.

en: 2.1 Keyboard Accessible
id_ID: 2.1 dapat diakses dengan keyboard

en: Operable
id_ID: Dapat dioperasikan

en: No Keyboard Trap
id_ID: Tidak ada jebakan keyboard

en: Keyboard users can move to and away from all parts of the content without getting stuck.
id_ID: Pengguna keyboard bisa berpindah ke dan dari semua bagian konten tanpa terjebak.

en: Keyboard (No Exception)
id_ID: Keyboard (tanpa pengecualian)

en: All functionality is available from a keyboard interface, with no exceptions.
id_ID: Semua fungsionalitas tersedia dari antarmuka keyboard, tanpa pengecualian.

en: Character Key Shortcuts
id_ID: Pintasan tombol karakter

en: If a keyboard shortcut uses only letters, numbers, or punctuation, users can turn it off, change it, or it only works when the element has focus.
id_ID: Jika pintasan keyboard hanya menggunakan huruf, angka, atau tanda baca, pengguna bisa mematikannya, mengubahnya, atau hanya berfungsi saat elemen memiliki fokus.

en: Timing Adjustable
id_ID: Waktu bisa disesuaikan

en: If a time limit is set, users can turn it off, adjust it, or extend it unless the time limit is essential.
id_ID: Jika ada batas waktu, pengguna bisa mematikannya, menyesuaikannya, atau memperpanjangnya kecuali batas waktu itu penting.

en: 2.2 Enough Time
id_ID: 2.2 waktu yang cukup

en: People who need more time to react
id_ID: Orang yang butuh lebih banyak waktu untuk bereaksi

en: Pause, Stop, Hide
id_ID: Jeda, hentikan, sembunyikan

en: Users can pause, stop, or hide moving, blinking, scrolling, or auto-updating information that starts automatically and lasts more than five seconds.
id_ID: Pengguna bisa menjeda, menghentikan, atau menyembunyikan informasi yang bergerak, berkedip, bergulir, atau memperbarui otomatis yang dimulai secara otomatis dan berlangsung lebih dari lima detik.

en: No Timing
id_ID: Tanpa batasan waktu

en: If an element requires a response in a specific time, users can turn off the timer, adjust the time limit, or the timing is not essential.
id_ID: Jika sebuah elemen memerlukan respons dalam waktu tertentu, pengguna bisa mematikan pengatur waktu, menyesuaikan batas waktu, atau pengaturan waktu tidak penting.

en: Interruptions
id_ID: Interupsi

en: Users are not interrupted by unexpected changes in content, and can control interruptions such as auto-updating content.
id_ID: Pengguna tidak terganggu oleh perubahan konten yang tidak terduga, dan bisa mengontrol interupsi seperti konten yang memperbarui otomatis.

en: Re-authenticating
id_ID: Autentikasi ulang

en: If users are logged out due to inactivity, they are notified before the session expires and can continue the session without losing data.
id_ID: Jika pengguna keluar karena tidak aktif, mereka diberi tahu sebelum sesi berakhir dan bisa melanjutkan sesi tanpa kehilangan data.

en: Timeouts
id_ID: Batas waktu

en: Users are warned of impending timeouts and can request more time or save their work before timing out.
id_ID: Pengguna diperingatkan tentang batas waktu yang akan habis dan bisa meminta waktu tambahan atau menyimpan pekerjaan mereka sebelum waktu habis.

en: Three Flashes or Below Threshold
id_ID: Tiga kedipan atau di bawah ambang batas

en: Content does not flash more than three times in any one second period, reducing the risk of seizures for people with photosensitive epilepsy.
id_ID: Konten tidak berkedip lebih dari tiga kali dalam periode satu detik, mengurangi risiko kejang bagi orang dengan epilepsi fotosensitif.

en: 2.3 Seizures and Physical Reactions
id_ID: 2.3 kejang dan reaksi fisik

en: People with photosensitive epilepsy and other photosensitive seizure disorders
id_ID: Orang dengan epilepsi fotosensitif dan gangguan kejang fotosensitif lainnya

en: Three Flashes
id_ID: Tiga kedipan

en: No part of the content flashes more than three times per second, with no exceptions.
id_ID: Tidak ada bagian konten yang berkedip lebih dari tiga kali per detik, tanpa pengecualian.

en: Animation from Interactions
id_ID: Animasi dari interaksi

en: Users can turn off non-essential animations triggered by interactions, helping those who are sensitive to motion.
id_ID: Pengguna bisa mematikan animasi non-esensial yang dipicu oleh interaksi, membantu mereka yang sensitif terhadap gerakan.

en: People with vestibular (inner ear) disorders where movement can cause dizziness/headaches and nausea
id_ID: Orang dengan gangguan vestibular (telinga dalam) di mana gerakan bisa menyebabkan pusing/sakit kepala dan mual

en: Bypass Blocks
id_ID: Lewati blok

en: A way is available to skip repeated blocks of content, such as navigation menus, so users can quickly reach the main content.
id_ID: Tersedia cara untuk melewati blok konten yang berulang, seperti menu navigasi, sehingga pengguna bisa cepat mencapai konten utama.

en: 2.4 Navigable
id_ID: 2.4 dapat dinavigasi

en: Section Headings
id_ID: Judul bagian

en: Section headings are used to organize content, making it easier to understand and navigate.
id_ID: Judul bagian digunakan untuk mengatur konten, membuatnya lebih mudah dipahami dan dinavigasi.

en: Focus Not Obscured (Minimum)
id_ID: Fokus tidak terhalang (minimum)

en: When an element receives keyboard focus, it is at least partially visible and not hidden by other content.
id_ID: Ketika sebuah elemen menerima fokus keyboard, elemen tersebut setidaknya sebagian terlihat dan tidak tersembunyi oleh konten lain.

en: Focus Not Obscured (Enhanced)
id_ID: Fokus tidak terhalang (ditingkatkan)

en: When an element receives keyboard focus, it is fully visible and not hidden by other content.
id_ID: Ketika sebuah elemen menerima fokus keyboard, elemen tersebut sepenuhnya terlihat dan tidak tersembunyi oleh konten lain.

en: Focus Appearance
id_ID: Tampilan fokus

en: The visible focus indicator for interactive elements is clearly visible and meets minimum size and contrast requirements.
id_ID: Indikator fokus yang terlihat untuk elemen interaktif jelas terlihat dan memenuhi persyaratan ukuran dan kontras minimum.

en: Page Titled
id_ID: Judul halaman

en: Web pages have descriptive titles that help users understand the topic or purpose of the page.
id_ID: Halaman web memiliki judul deskriptif yang membantu pengguna memahami topik atau tujuan halaman.

en: People with severe mobility impairments relying on audio to navigate the web
id_ID: Orang dengan gangguan mobilitas parah yang mengandalkan audio untuk menavigasi web

en: Focus Order
id_ID: Urutan fokus

en: When navigating with a keyboard, focus moves in a logical order that preserves meaning and operability.
id_ID: Saat bernavigasi dengan keyboard, fokus berpindah dalam urutan logis yang mempertahankan makna dan kemampuan operasi.

en: Link Purpose (In Context)
id_ID: Tujuan tautan (dalam konteks)

en: The purpose of each link is clear from the link text and the context in which it appears, so users know where the link will take them.
id_ID: Tujuan setiap tautan jelas dari teks tautan dan konteks di mana tautan muncul, sehingga pengguna tahu ke mana tautan akan membawa mereka.

en: Multiple Ways
id_ID: Beberapa cara

en: More than one way is available to locate a web page within a set of web pages, except where the web page is the result of a query.
id_ID: Tersedia lebih dari satu cara untuk menemukan halaman web dalam satu set halaman web, kecuali jika halaman web tersebut adalah hasil dari pencarian.

en: Headings and Labels
id_ID: Judul dan label

en: Headings and labels describe the topic or purpose of content, and are not ambiguous or misleading.
id_ID: Judul dan label menjelaskan topik atau tujuan konten, dan tidak ambigu atau menyesatkan.

en: Focus Visible
id_ID: Fokus terlihat

en: It is visible when an element has keyboard focus, so users navigating with a keyboard can see which element is active.
id_ID: Terlihat ketika sebuah elemen memiliki fokus keyboard, sehingga pengguna yang bernavigasi dengan keyboard dapat melihat elemen mana yang aktif.

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Users are informed about their location within a set of web pages, such as through breadcrumb navigation or a clear page title.
id_ID: Pengguna diberi tahu tentang lokasi mereka dalam satu set halaman web, seperti melalui navigasi breadcrumb atau judul halaman yang jelas.

en: Link Purpose (Link Only)
id_ID: Tujuan tautan (hanya tautan)

en: The purpose of each link can be determined by the link text alone, without needing additional context.
id_ID: Tujuan setiap tautan dapat ditentukan dari teks tautan saja, tanpa perlu konteks tambahan.

en: Pointer Gestures
id_ID: Gerakan penunjuk

en: For functionality that can be operated by a pointer gesture, at least one of the following is true: the gesture can be performed by a simple tap, the gesture can be performed with a single finger, or the gesture can be performed with a voice command.
id_ID: Untuk fungsionalitas yang dapat dioperasikan dengan gerakan penunjuk, setidaknya salah satu dari berikut ini benar: gerakan dapat dilakukan dengan ketukan sederhana, gerakan dapat dilakukan dengan satu jari, atau gerakan dapat dilakukan dengan perintah suara.

en: 2.5 Input Modalities
id_ID: 2.5 modalitas input

en: Pointer Cancellation
id_ID: Pembatalan penunjuk

en: For actions that require a pointer gesture, the user can cancel the action by moving the pointer away before the action is completed.
id_ID: Untuk tindakan yang memerlukan gerakan penunjuk, pengguna dapat membatalkan tindakan dengan menggerakkan penunjuk menjauh sebelum tindakan selesai.

en: Label in Name
id_ID: Label dalam nama

en: The name of user interface components includes text labels that describe their purpose, so assistive technologies can convey this information to users.
id_ID: Nama komponen antarmuka pengguna mencakup label teks yang menjelaskan tujuannya, sehingga teknologi bantu dapat menyampaikan informasi ini kepada pengguna.

en: Motion Actuation
id_ID: Aktuasi gerakan

en: Functionality that can be operated by a motion gesture can also be operated by a simple touch or click, so users who cannot perform motion gestures can still use the functionality.
id_ID: Fungsionalitas yang dapat dioperasikan dengan gerakan juga dapat dioperasikan dengan sentuhan atau klik sederhana, sehingga pengguna yang tidak dapat melakukan gerakan masih dapat menggunakan fungsionalitas tersebut.

en: Target Size
id_ID: Ukuran target

en: The size of the target for pointer gestures is large enough to be easily activated, even by users with limited dexterity.
id_ID: Ukuran target untuk gerakan penunjuk cukup besar untuk diaktifkan dengan mudah, bahkan oleh pengguna dengan keterbatasan ketangkasan.

en: People using a mobile device in environments where they are exposed to shaking (such as public transportation)
id_ID: Orang yang menggunakan perangkat seluler di lingkungan di mana mereka terpapar guncangan (seperti transportasi umum)

en: People with dexterity and mobility impairments including hand tremors
id_ID: Orang dengan gangguan ketangkasan dan mobilitas termasuk tremor tangan

en: People with with large fingers or who are operating the device with only a part of their finger or knuckle
id_ID: Orang dengan jari yang besar atau yang mengoperasikan perangkat hanya dengan bagian jari atau buku jari mereka

en: Concurrent Input Mechanisms
id_ID: Mekanisme input bersamaan

en: If an input mechanism requires a specific posture or movement, an alternative input mechanism is available that does not have the same requirement.
id_ID: Jika mekanisme input memerlukan postur atau gerakan tertentu, mekanisme input alternatif tersedia yang tidak memiliki persyaratan yang sama.

en: Dragging Movements
id_ID: Gerakan menyeret

en: For functionality that requires dragging movements, the action can also be completed by simpler actions, so users with limited dexterity can still use the functionality.
id_ID: Untuk fungsionalitas yang memerlukan gerakan menyeret, tindakan juga dapat diselesaikan dengan tindakan yang lebih sederhana, sehingga pengguna dengan keterbatasan ketangkasan masih dapat menggunakan fungsionalitas tersebut.

en: Target Size (Minimum)
id_ID: Ukuran target (minimum)

en: The target size for any interactive element is at least 44x44 pixels, so it can be easily activated by users with various abilities.
id_ID: Ukuran target untuk setiap elemen interaktif setidaknya 44x44 piksel, sehingga dapat diaktifkan dengan mudah oleh pengguna dengan berbagai kemampuan.

en: Language of Page
id_ID: Bahasa halaman

en: The default language of each web page is programmatically determined, so assistive technologies can use the correct language settings.
id_ID: Bahasa default setiap halaman web ditentukan secara programatik, sehingga teknologi bantu dapat menggunakan pengaturan bahasa yang benar.

en: 3.1 Readable
id_ID: 3.1 dapat dibaca

en: Understandable
id_ID: Dapat dipahami

en: Language of Parts
id_ID: Bahasa bagian-bagian

en: The language of each part of the content can be programmatically determined, so assistive technologies can provide appropriate language support.
id_ID: Bahasa setiap bagian konten dapat ditentukan secara programatik, sehingga teknologi bantu dapat memberikan dukungan bahasa yang sesuai.

en: Unusual Words
id_ID: Kata-kata tidak biasa

en: Unusual or rare words are defined or explained, so users with cognitive disabilities or who are not familiar with the language can understand them.
id_ID: Kata-kata yang tidak biasa atau jarang digunakan didefinisikan atau dijelaskan, sehingga pengguna dengan disabilitas kognitif atau yang tidak familiar dengan bahasa tersebut dapat memahaminya.

en: Abbreviations
id_ID: Singkatan

en: Abbreviations and acronyms are defined the first time they are used, so users can understand their meaning.
id_ID: Singkatan dan akronim didefinisikan saat pertama kali digunakan, sehingga pengguna dapat memahami artinya.

en: Content is written in a clear and simple language, and does not require specialized knowledge to understand.
id_ID: Konten ditulis dalam bahasa yang jelas dan sederhana, dan tidak memerlukan pengetahuan khusus untuk memahaminya.

en: Pronunciation
id_ID: Pengucapan

en: A pronunciation guide is available for unusual or difficult words, so users can understand how to say them.
id_ID: Panduan pengucapan tersedia untuk kata-kata yang tidak biasa atau sulit, sehingga pengguna dapat mengerti cara mengucapkannya.

en: On Focus
id_ID: Saat fokus

en: When an element receives focus, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how to interact with the element.
id_ID: Ketika sebuah elemen menerima fokus, itu tidak menyebabkan perubahan tak terduga yang bisa membingungkan pengguna, dan jelas bagaimana cara berinteraksi dengan elemen tersebut.

en: 3.2 Predictable
id_ID: 3.2 dapat diprediksi

en: On Input
id_ID: Saat input

en: When an input field receives data, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how the data will be used.
id_ID: Ketika sebuah kolom input menerima data, hal itu tidak menyebabkan perubahan tak terduga yang bisa membingungkan pengguna, dan jelas bagaimana data tersebut akan digunakan.

en: Consistent Navigation
id_ID: Navigasi yang konsisten

en: Navigation mechanisms are consistent across the website, so users can predictably move through the site.
id_ID: Mekanisme navigasi konsisten di seluruh situs web, sehingga pengguna bisa bergerak melalui situs secara terprediksi.

en: Consistent Identification
id_ID: Identifikasi yang konsisten

en: Components that have the same functionality within a set of web pages are identified consistently, so users can recognize them easily.
id_ID: Komponen-komponen yang memiliki fungsi sama dalam satu set halaman web diidentifikasi secara konsisten, sehingga pengguna bisa mengenalinya dengan mudah.

en: Change on Request
id_ID: Perubahan atas permintaan

en: Changes in content or context that occur as a result of user input do not occur unexpectedly, and users are notified of any changes.
id_ID: Perubahan dalam konten atau konteks yang terjadi akibat input pengguna tidak terjadi secara tak terduga, dan pengguna diberitahu tentang perubahan apa pun.

en: Consistent Help
id_ID: Bantuan yang konsisten

en: Help and documentation are available and are easy to find, so users can get assistance when needed.
id_ID: Bantuan dan dokumentasi tersedia dan mudah ditemukan, sehingga pengguna bisa mendapatkan bantuan saat dibutuhkan.

en: Error Identification
id_ID: Identifikasi kesalahan

en: If an input error is detected and suggestions for correction are known, then the suggestions are provided to the user.
id_ID: Jika kesalahan input terdeteksi dan saran untuk perbaikan diketahui, maka saran tersebut diberikan kepada pengguna.

en: 3.3 Input Assistance
id_ID: 3.3 bantuan input

en: Labels or Instructions
id_ID: Label atau instruksi

en: Labels or instructions are provided when an input field requires user input, so users know what information is needed.
id_ID: Label atau instruksi disediakan ketika kolom input memerlukan input pengguna, sehingga pengguna tahu informasi apa yang dibutuhkan.

en: Error Suggestion
id_ID: Saran kesalahan

en: Error Prevention (Legal, Financial, Data)
id_ID: Pencegahan kesalahan (hukum, keuangan, data)

en: For web pages that require user input, users are warned of errors and can correct them before finalizing the submission.
id_ID: Untuk halaman web yang memerlukan input pengguna, pengguna diperingatkan tentang kesalahan dan bisa memperbaikinya sebelum menyelesaikan pengiriman.

en: Help
id_ID: Bantuan

en: Error Prevention (All)
id_ID: Pencegahan kesalahan (semua)

en: Redundant Entry
id_ID: Entri berulang

en: Users are not required to enter the same information multiple times, reducing the risk of errors and saving time.
id_ID: Pengguna tidak diminta untuk memasukkan informasi yang sama berulang kali, mengurangi risiko kesalahan dan menghemat waktu.

en: Accessible Authentication (Minimum)
id_ID: Autentikasi yang dapat diakses (minimum)

en: Authentication processes do not rely on cognitive function tests like remembering a password or solving a puzzle, unless an alternative is provided.
id_ID: Proses autentikasi tidak bergantung pada tes fungsi kognitif seperti mengingat password atau memecahkan teka-teki, kecuali alternatif disediakan.

en: Accessible Authentication (Enhanced)
id_ID: Autentikasi yang dapat diakses (ditingkatkan)

en: Enhanced authentication methods are provided that do not rely on cognitive function tests, such as remembering passwords, and do not require a test of cognitive function.
id_ID: Metode autentikasi yang ditingkatkan disediakan yang tidak bergantung pada tes fungsi kognitif, seperti mengingat password, dan tidak memerlukan tes fungsi kognitif.

en: Content is coded so that assistive technologies can accurately interpret and present it to users.
id_ID: Konten dikodekan sehingga teknologi bantu bisa secara akurat menafsirkan dan menyajikannya kepada pengguna.

en: 4.1 Compatible
id_ID: 4.1 kompatibel

en: Robust
id_ID: Kuat

en: People with low vision using screen magnifiers
id_ID: Orang dengan penglihatan rendah yang menggunakan pembesar layar

en: Name, Role, Value
id_ID: Nama, peran, nilai

en: User interface components have names, roles, and values that can be programmatically determined, so assistive technologies can communicate them to users.
id_ID: Komponen antarmuka pengguna memiliki nama, peran, dan nilai yang bisa ditentukan secara programatik, sehingga teknologi bantu bisa mengomunikasikannya kepada pengguna.

en: Status Messages
id_ID: Pesan status

en: Status messages are programmatically determined so that assistive technologies can notify users of important changes, such as form errors or updates.
id_ID: Pesan status ditentukan secara programatik sehingga teknologi bantu bisa memberi tahu pengguna tentang perubahan penting, seperti kesalahan formulir atau pembaruan.

en: Best Practice
id_ID: Praktik terbaik

en: A usability improvement or convention that enhances accessibility but is not required for WCAG compliance.
id_ID: Peningkatan kegunaan atau konvensi yang meningkatkan aksesibilitas tetapi tidak diperlukan untuk kepatuhan WCAG.

en: Non-WCAG Accessibility Issue
id_ID: Masalah Aksesibilitas Non-WCAG

en: A problem that affects users with disabilities but doesn't map directly to a current WCAG success criterion.
id_ID: Masalah yang memengaruhi pengguna dengan disabilitas tetapi tidak secara langsung terkait dengan kriteria keberhasilan WCAG saat ini.

en: Manual Testing Needed (Multiple Success Criteria)
id_ID: Diperlukan pengujian manual (beberapa kriteria keberhasilan)

en: Used for documents, media, and other non-scannable content that require manual testing and are likely to fail multiple WCAG success criteria.
id_ID: Digunakan untuk dokumen, media, dan konten lain yang tidak dapat dipindai yang memerlukan pengujian manual dan kemungkinan besar akan gagal memenuhi beberapa kriteria keberhasilan WCAG.

en: Settings Saved. To confirm and reflect these updates in your site's statistics, please rescan your site. If you are using a caching plugin, make sure to clear the cache to ensure the updated fixes are applied correctly.
id_ID: Pengaturan Disimpan. Untuk mengkonfirmasi dan mencerminkan pembaruan ini dalam statistik situs Anda, harap pindai ulang situs Anda. Jika Anda menggunakan plugin caching, pastikan untuk menghapus cache untuk memastikan perbaikan yang diperbarui diterapkan dengan benar.

en: The Accessibility New Window Warnings plugin is installed. The fix for links opening in a new window included here will override its functionality. You can safely remove the plugin and use these fixes instead.
id_ID: Plugin Accessibility New Window Warnings telah diinstal. Perbaikan untuk tautan yang terbuka di jendela baru yang disertakan di sini akan menggantikan fungsionalitasnya. Anda dapat menghapus plugin dengan aman dan menggunakan perbaikan ini sebagai gantinya.

en: Accessibility Checker issues panels
id_ID: Panel masalah Accessibility Checker

en: Accessibility Status
id_ID: Status aksesibilitas

en: Accessibility Analysis
id_ID: Analisis aksesibilitas

en: Readability Analysis
id_ID: Analisis keterbacaan

en: Delete all currently found issues
id_ID: Hapus semua masalah yang ditemukan saat ini

en: Clear Issues
id_ID: Bersihkan masalah

en: Equalize Digital Logo
id_ID: Logo Equalize Digital

en: Upgrade to Accessibility Checker Pro
id_ID: Tingkatkan ke Accessibility Checker Pro

en: Scan all post types
id_ID: Pindai semua jenis pos

en: Admin columns to see accessibility status at a glance
id_ID: Kolom admin untuk melihat status aksesibilitas secara sekilas

en: Centralized list of all open issues
id_ID: Daftar terpusat dari semua masalah yang terbuka

en: Ignore log
id_ID: Log pengabaian

en: Rename simplified summary
id_ID: Ganti nama ringkasan sederhana

en: User restrictions on ignoring issues
id_ID: Pembatasan pengguna dalam mengabaikan masalah

en: Email support
id_ID: Dukungan email

en: ...and more
id_ID: ...dan banyak lagi

en: Or activate your license key here.
id_ID: Atau aktifkan kunci lisensi Anda di sini.

en: General
id_ID: Umum

en: version
id_ID: versi

en: Link to Equalize Digital Website
id_ID: Tautan ke Situs Web Equalize Digital

en: Quick Start Guide
id_ID: Panduan mulai cepat

en: Follow these steps to get started checking your content:
id_ID: Ikuti langkah-langkah berikut untuk mulai memeriksa konten Anda:

note: translators: %s: path to settings page.
en: On the <a href="%s">Settings Page</a>, choose which post types you want to scan.
id_ID: Pada <a href="%s">Halaman Pengaturan</a>, pilih jenis pos yang ingin Anda pindai.

en: Go to the edit screen for the post you want to check.
id_ID: Buka layar edit untuk pos yang ingin Anda periksa.

en: Find the Accessibility Checker meta box below your content. If using a front-end page builder, you must visit the backend edit screen to view Accessibility Checker results.
id_ID: Temukan kotak meta Accessibility Checker di bawah konten Anda. Jika menggunakan pembuat halaman front-end, Anda harus mengunjungi layar edit backend untuk melihat hasil Accessibility Checker.

en: If errors or warnings are present on your post, open the details tab in Accessibility Checker for more information.
id_ID: Jika ada kesalahan atau peringatan di pos Anda, buka tab detail di Accessibility Checker untuk informasi lebih lanjut.

en: Expand each issue to see the code, or click "view on page" if you need help finding the element that needs fixing.
id_ID: Perluas setiap masalah untuk melihat kodenya, atau klik “lihat di halaman” jika Anda perlu bantuan menemukan elemen yang perlu diperbaiki.

en: If you don't know what an error or warning means, click the "i" icon to read the documentation and how to fix it.
id_ID: Jika Anda tidak tahu apa arti suatu kesalahan atau peringatan, klik ikon “i” untuk membaca dokumentasi dan cara memperbaikinya.

en: If an issue is a false positive and the element is accessible, you can remove issues from reports with the "Ignore" feature.
id_ID: Jika suatu masalah adalah positif palsu dan elemennya dapat diakses, Anda dapat menghapus masalah dari laporan dengan fitur “Abaikan”.

en: After fixing each issue, update the post to see the accessibility report change. Your goal is to get every page to say 100% Passed Tests.
id_ID: Setelah memperbaiki setiap masalah, perbarui pos untuk melihat perubahan laporan aksesibilitas. Tujuan Anda adalah membuat setiap halaman mengatakan 100% Lulus Tes.

en: Watch a video of Accessibility Checker in use.
id_ID: Tonton video penggunaan Accessibility Checker.

en: Documentation and FAQs
id_ID: Dokumentasi dan FAQ

en: Why do we say 100% Passed Tests, Not 100% Accessible?
id_ID: Mengapa kami mengatakan 100% Lulus Tes, Bukan 100% Dapat Diakses?

en: How to Manually Check Your Website for Accessibility
id_ID: Cara memeriksa aksesibilitas situs web Anda secara manual

en: When to Ignore Accessibility Errors
id_ID: Kapan mengabaikan kesalahan aksesibilitas

en: What to do if a Plugin You’re Using has Accessibility Errors
id_ID: Apa yang harus dilakukan jika Plugin yang Anda Gunakan memiliki Kesalahan Aksesibilitas

en: What to do if there are Accessibility Errors in Your Theme
id_ID: Apa yang harus dilakukan jika ada Kesalahan Aksesibilitas di Tema Anda

en: Can I Hire Equalize Digital to Fix Accessibility Issues on My Website?
id_ID: Bisakah Saya Menyewa Equalize Digital untuk Memperbaiki Masalah Aksesibilitas di Situs Web Saya?

en: Additional Resources for Learning About Accessibility
id_ID: Sumber daya tambahan untuk belajar tentang aksesibilitas

en: Read Full Documentation
id_ID: Baca dokumentasi lengkap

en: Support Information
id_ID: Informasi dukungan

en: Plugin Support
id_ID: Dukungan plugin

en: Active license holders of paid Accessibility Checker plans get unlimited email support on plugin usage and troubleshooting.
id_ID: Pemegang lisensi aktif rencana Accessibility Checker berbayar mendapatkan dukungan email tanpa batas untuk penggunaan plugin dan pemecahan masalah.

en: Open Support Ticket
id_ID: Buka tiket dukungan

en: Free Plugin Support
id_ID: Dukungan plugin gratis

en: Free plugin support is available via the WordPress.org forums. You'll need to create an account then you can open a new support thread.
id_ID: Dukungan plugin gratis tersedia melalui forum WordPress.org. Anda perlu membuat akun lalu Anda dapat membuka thread dukungan baru.

en: Go to Support Forum
id_ID: Pergi ke forum dukungan

en: Office Hours
id_ID: Jam kerja

en: Open Q&A on Zoom every other week to help you remediate your website.
id_ID: Tanya Jawab terbuka di Zoom setiap dua minggu sekali untuk membantu Anda memperbaiki situs web Anda.

en: Included in Small Business and Agency plans
id_ID: Termasuk dalam paket Bisnis Kecil dan Agensi

en: Register for Office Hours
id_ID: Daftar untuk jam kerja

en: Auditing and Remediation
id_ID: Audit dan perbaikan

en: Get help making your website accessible. Expert auditing, user testing, and dev support. Conformance letters available.
id_ID: Dapatkan bantuan untuk membuat situs web Anda dapat diakses. Audit ahli, pengujian pengguna, dan dukungan pengembangan. Surat kesesuaian tersedia.

en: Get Remediation Help
id_ID: Dapatkan bantuan perbaikan

en: Saving...
id_ID: Menyimpan...

en: Saving failed: Missing REST API URL.
id_ID: Penyimpanan gagal: URL REST API hilang.

en: Settings saved successfully. You must %svisit the editor%s and save the post to rescan and remove fixed issues from Accessibility Checker reports.
id_ID: Pengaturan berhasil disimpan. Anda harus %smengunjungi editor%s dan menyimpan postingan untuk memindai ulang dan menghapus masalah yang telah diperbaiki dari laporan Accessibility Checker.

en: Settings saved successfully.
id_ID: Pengaturan berhasil disimpan.

en: Saving failed.
id_ID: Gagal menyimpan.

en: Fix Settings
id_ID: Pengaturan perbaikan

en: This will clear all issues for this post. A save will be required to trigger a fresh scan of the post content. Do you want to continue?
id_ID: Ini akan menghapus semua masalah untuk pos ini. Penyimpanan akan diperlukan untuk memicu pemindaian baru dari konten pos. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Clearing...
id_ID: Menghapus...

en: Issues cleared successfully.
id_ID: Masalah berhasil dihapus.

en: Failed to clear issues.
id_ID: Gagal menghapus masalah.

en: An error occurred while clearing issues.
id_ID: Terjadi kesalahan saat menghapus masalah.

en: There was a problem. Please try again.
id_ID: Terjadi masalah. Silakan coba lagi.

en: Sorry, your submission failed. Please shorten your responses and try again.
id_ID: Maaf, pengiriman Anda gagal. Harap persingkat tanggapan Anda dan coba lagi.

en: Sorry, your submission failed. Please try again.
id_ID: Maaf, pengajuan Anda gagal. Silakan coba lagi.

en: EDAC: Did not find a matching target ID on the page for the skip link.
id_ID: EDAC: Tidak menemukan ID target yang cocok di halaman untuk tautan langsung.

en: EDAC: Error updating history for skip link.
id_ID: EDAC: Kesalahan saat memperbarui riwayat untuk tautan langsung.

en: Close fixes modal
id_ID: Tutup modal perbaikan

en: %1$d of %2$d
id_ID: %1$d dari %2$d

en: Untitled issue
id_ID: Masalah tanpa judul

en: Issue %1$d of %2$d: %3$s
id_ID: Masalah %1$d dari %2$d: %3$s

en: The element is not visible. Try disabling styles.
id_ID: Elemen tidak terlihat. Coba nonaktifkan gaya.

en: The element is not focusable. Try disabling styles.
id_ID: Elemen tidak dapat difokuskan. Coba nonaktifkan gaya.

en: The element was not found on the page.
id_ID: Elemen tidak ditemukan di halaman.

en: Move to Left
id_ID: Pindahkan ke kiri

en: Move to Right
id_ID: Pindahkan ke kanan

en: Panel position reset.
id_ID: Posisi panel diatur ulang.

en: Panel moved to the left.
id_ID: Panel dipindahkan ke kiri.

en: Panel moved to the right.
id_ID: Panel dipindahkan ke kanan.

en: Open details for %1$s, %2$s of %3$s
id_ID: Buka detail untuk %1$s, %2$s dari %3$s

en: Undock Panel
id_ID: Lepas dok panel

en: Dock Panel
id_ID: Sematkan panel

en: Rescan This Page
id_ID: Pindai ulang halaman ini

en: Accessibility Checker Tools
id_ID: Alat Accessibility Checker

en: More options
id_ID: Opsi lainnya

en: Disable Page Styles
id_ID: Nonaktifkan gaya halaman

en: Disable Styles
id_ID: Nonaktifkan gaya

en: Close
id_ID: Tutup

en: No issues found on this page.
id_ID: Tidak ada masalah yang ditemukan di halaman ini.

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: Reset Position
id_ID: Atur ulang posisi

en: An error occurred when loading the issues.
id_ID: Terjadi kesalahan saat memuat masalah.

en: Panel docked.
id_ID: Panel disematkan.

en: Panel undocked.
id_ID: Panel dilepas dok.

en: Severity:
id_ID: Tingkat keparahan:

en: Show explanation
id_ID: Tampilkan penjelasan

en: Why It Matters
id_ID: Mengapa itu penting

en: How to Fix
id_ID: Cara memperbaiki

en: More Detailed Documentation
id_ID: Dokumentasi lebih rinci

en: Show Affected Code
id_ID: Tampilkan kode yang terpengaruh

en: Fix issue: %s
id_ID: Perbaiki masalah: %s

en: Fix Issue
id_ID: Perbaiki masalah

en: Enable Styles
id_ID: Aktifkan gaya

en: Enable Page Styles
id_ID: Aktifkan gaya halaman

en: Page styles disabled.
id_ID: Gaya halaman dinonaktifkan.

en: Page styles re-enabled.
id_ID: Gaya halaman diaktifkan kembali.

en: There are no settings to display.
id_ID: Tidak ada pengaturan yang ditampilkan.

en: These settings enable global fixes across your entire site. Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
id_ID: Pengaturan ini mengaktifkan perbaikan global di seluruh situs Anda. Halaman mungkin perlu disimpan ulang atau pemindaian situs penuh dijalankan untuk melihat perbaikan tercermin dalam laporan.

en: %d issue found | %d issues found
id_ID[0]: %d masalah ditemukan

en: %d Problem | %d Problems
id_ID[0]: %d masalah

en: %d Needs Review | %d Need Review
id_ID[0]: %d perlu ditinjau

en: %d Dismissed | %d Dismissed
id_ID[0]: %d diabaikan

en: No issues detected.
id_ID: Tidak ada masalah terdeteksi.

en: Failed to load scanner script.
id_ID: Gagal memuat skrip pemindai.

en: Scanner function not found.
id_ID: Fungsi pemindai tidak ditemukan.

en: Scanning...
id_ID: Memindai...

en: Missing postId or nonce.
id_ID: ID pos atau nonce tidak ada.

en: Rescan complete. No violations found.
id_ID: Pemindaian ulang selesai. Tidak ditemukan pelanggaran.

en: No violations found, skipping save.
id_ID: Tidak ditemukan pelanggaran, melewati penyimpanan.

en: Accessibility scan error.
id_ID: Kesalahan pemindaian aksesibilitas.

en: Error saving scan results.
id_ID: Kesalahan menyimpan hasil pemindaian.

en: Rescan already in progress.
id_ID: Pemindaian ulang sedang berlangsung.

en: Rescanning this page.
id_ID: Memindai ulang halaman ini.

en: Rescan complete.
id_ID: Pemindaian ulang selesai.

en: Error: Missing required parameters.
id_ID: Error: Parameter yang diperlukan tidak ada.

en: Issue #%s
id_ID: Masalah #%s

en: Issue Details
id_ID: Detail masalah

en: Type
id_ID: Jenis

en: Severity
id_ID: Tingkat Keparahan

en: Failed to load %s fix information.
id_ID: Gagal memuat informasi perbaikan %s.

en: Error loading %s fix information.
id_ID: Kesalahan memuat informasi perbaikan %s.

en: Fix settings saved.
id_ID: Pengaturan perbaikan disimpan.

en: Failed to save fix settings.
id_ID: Gagal menyimpan pengaturan perbaikan.

en: Loading fix information...
id_ID: Memuat informasi perbaikan...

en: Save fix for: %s
id_ID: Simpan perbaikan untuk: %s

en: Issue related image
id_ID: Gambar terkait masalah

en: Issue dismissed successfully.
id_ID: Masalah berhasil diabaikan.

en: Issue reopened successfully.
id_ID: Masalah berhasil dibuka kembali.

en: Dismiss Globally
id_ID: Abaikan secara global

en: Dismissing globally...
id_ID: Mengabaikan secara global...

en: Dismissing...
id_ID: Mengabaikan...

en: Issue Dismissed — %s
id_ID: Masalah Diabaikan — %s

en: Issue Dismissed
id_ID: Masalah diabaikan

en: Scope:
id_ID: Cakupan:

en: All pages
id_ID: Semua halaman

en: By:
id_ID: Oleh:

en: On:
id_ID: Pada:

en: Reason for dismissal:
id_ID: Alasan pengabaian:

en: Removing...
id_ID: Menghapus...

en: Remove Global Dismissal
id_ID: Hapus pengabaian global

en: Reopening...
id_ID: Membuka kembali...

en: Comment (optional)
id_ID: Komentar (opsional)

en: Add a note explaining why this issue is being dismissed.
id_ID: Tambahkan catatan yang menjelaskan mengapa masalah ini diabaikan.

en: More dismiss options
id_ID: Opsi pengabaian lainnya

en: Dismiss & Close Modal
id_ID: Abaikan & Tutup Modal

en: new window
id_ID: jendela baru

en: new tab
id_ID: tab baru

en: new document
id_ID: dokumen baru

en: click
id_ID: klik

en: click here
id_ID: klik di sini

en: here
id_ID: di sini

en: go here
id_ID: pergi ke sini

en: more
id_ID: selengkapnya

en: more...
id_ID: selengkapnya...

en: more…
id_ID: selengkapnya…

en: details
id_ID: detail

en: more details
id_ID: detail lebih lanjut

en: link
id_ID: tautan

en: this page
id_ID: halaman ini

en: continue
id_ID: lanjutkan

en: continue reading
id_ID: lanjutkan membaca

en: read more
id_ID: baca selengkapnya

en: open
id_ID: buka

en: download
id_ID: unduh

en: button
id_ID: tombol

en: keep reading
id_ID: lanjutkan membaca

en: learn more
id_ID: pelajari lebih lanjut

en: Checks if a link's visible text is a URL rather than descriptive anchor text.
id_ID: Memeriksa apakah teks yang terlihat pada tautan adalah URL daripada teks jangkar deskriptif.

en: Link text should be descriptive and not simply the URL.
id_ID: Teks tautan harus deskriptif dan bukan hanya URL.

en: Failed to load accessibility data
id_ID: Gagal memuat data aksesibilitas

en: Error loading accessibility data
id_ID: Kesalahan memuat data aksesibilitas

en: Loading accessibility results...
id_ID: Memuat hasil aksesibilitas...

en: Updating accessibility data...
id_ID: Memperbarui data aksesibilitas...

en: problem to address | problems to address
id_ID[0]: masalah yang harus ditangani

en: issue that needs review | issues that need review
id_ID[0]: masalah yang perlu ditinjau

en: You have %1$d %2$s and %3$d %4$s.
id_ID: Anda memiliki %1$d %2$s dan %3$d %4$s.

en: You have %1$d %2$s.
id_ID: Anda memiliki %1$d %2$s.

en: Check and fix accessibility issues in your content.
id_ID: Periksa dan perbaiki masalah aksesibilitas di konten Anda.

en: Open Accessibility Panel
id_ID: Buka panel aksesibilitas

en: %dth
id_ID: ke-%d

en: Summary provided
id_ID: Ringkasan disediakan

en: Summary required
id_ID: Ringkasan diperlukan

en: Summary not required
id_ID: Ringkasan tidak diperlukan

en: View %d problems in Accessibility Analysis
id_ID: Lihat %d masalah di Analisis Aksesibilitas

en: View %d items needing review in Accessibility Analysis
id_ID: Lihat %d item yang perlu ditinjau di Analisis Aksesibilitas

en: View reading level details: %1$s, %2$s
id_ID: Lihat detail tingkat keterbacaan: %1$s, %2$s

en: View reading level details: %s
id_ID: Lihat detail tingkat membaca: %s

en: Issue
id_ID: Masalah

en: Issue actions for %s
id_ID: Tindakan masalah untuk %s

en: Issue actions
id_ID: Tindakan masalah

en: Show code
id_ID: Tampilkan kode

en: Reopen issue
id_ID: Buka kembali masalah

en: Dismiss issue
id_ID: Abaikan masalah

en: Apply fix
id_ID: Terapkan perbaikan

en: No dismissed issues.
id_ID: Tidak ada masalah yang diabaikan.

en: No issues found.
id_ID: Tidak ada masalah yang ditemukan.

en: %d total issues
id_ID: %d total masalah

en: Dismissed Issues
id_ID: Masalah yang diabaikan

en: Simplified summary saved successfully.
id_ID: Ringkasan sederhana berhasil disimpan.

en: Failed to save summary. Please try again.
id_ID: Gagal menyimpan ringkasan. Silakan coba lagi.

en: An error occurred while saving the summary.
id_ID: Terjadi kesalahan saat menyimpan ringkasan.

en: %s grade
id_ID: kelas %s

en: %dth grade
id_ID: kelas %d

en: Not available
id_ID: Tidak tersedia

en: Warning
id_ID: Peringatan

en: This post does not contain enough content to calculate a reading level.
id_ID: Postingan ini tidak berisi cukup konten untuk menghitung tingkat membaca.

en: Adjust summary prompts in settings.
id_ID: Sesuaikan petunjuk ringkasan di pengaturan.

en: Content at or below a 9th-grade reading level does not require a simplified summary.
id_ID: Konten pada atau di bawah tingkat membaca kelas 9 tidak memerlukan ringkasan sederhana.

en: Content above a 9th-grade reading level requires a simplified summary to meet WCAG AAA guidance.
id_ID: Konten di atas tingkat membaca kelas 9 memerlukan ringkasan sederhana untuk memenuhi panduan WCAG AAA.

en: Learn more about readability requirements.
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang persyaratan keterbacaan.

en: Simplified Summary Reading Level
id_ID: Tingkat membaca ringkasan sederhana

en: Needs improvement, summary is above the 9th-grade reading level.
id_ID: Perlu perbaikan, ringkasan di atas tingkat membaca kelas 9.

en: Below the recommended 9th-grade reading level.
id_ID: Di bawah tingkat membaca kelas 9 yang direkomendasikan.

en: Enter simplified summary...
id_ID: Masukkan ringkasan sederhana...

en: A simplified summary is required for this content.
id_ID: Ringkasan sederhana diperlukan untuk konten ini.

en: Unable to load this preference.
id_ID: Tidak dapat memuat preferensi ini.

en: Unable to save this preference.
id_ID: Tidak dapat menyimpan preferensi ini.

en: Loading preference...
id_ID: Memuat preferensi...

en: Screen Reader Text Format
id_ID: Format teks pembaca layar

en: Control whether screen reader text stays visible while you edit.
id_ID: Kontrol apakah teks pembaca layar tetap terlihat saat Anda mengedit.

en: Always show screen reader text?
id_ID: Selalu tampilkan teks pembaca layar?

en: Loading accessibility data...
id_ID: Memuat data aksesibilitas...

en: Accessibility Checker actions
id_ID: Tindakan Pemeriksa Aksesibilitas

en: Scan
id_ID: Pindai

en: Refresh
id_ID: Segarkan

en: Screen Reader Only
id_ID: Hanya pembaca layar

en: Always show screen reader text
id_ID: Selalu tampilkan teks pembaca layar
