Accessibility Checker 1.45.0 - en to da_DK translation catalogue (1241 entries)

note: Description of the plugin
en: Audit and check your website for accessibility before you hit publish. In-post accessibility scanner and guidance.
da_DK: Gennemgå og kontrollér dit websteds tilgængelighed, før du publicerer. Tilgængelighedsscanner og vejledning i indlæg.

en: Accessibility Reports
da_DK: Tilgængelighedsrapporter

en: New
da_DK: Ny

en: License Expired
da_DK: Licens udløbet

en: Your license has expired. This site is still connected but reports may stop until your license is renewed.
da_DK: Din licens er udløbet. Dette site er stadig forbundet, men rapporter kan stoppe, indtil din licens fornyes.

en: Renew your license
da_DK: Forny din licens

en: Disable Email Reports
da_DK: Deaktivér e-mailrapporter

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first.
da_DK: Få tilbagevendende e-mailrapporter med et øjebliksbillede af dit sites tilgængelighed, inklusive samlede problemer, tendenser over tid, mest problematiske sider og de mest alvorlige problemer, der skal rettes først.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first. Some details, like full-site coverage and issue breakdowns, are available in Pro.
da_DK: Få tilbagevendende e-mailrapporter med et øjebliksbillede af dit sites tilgængelighed, inklusive samlede problemer, tendenser over tid, mest problematiske sider og de mest alvorlige problemer, der skal rettes først. Visse detaljer, som fuld site-dækning og problemopdelinger, er tilgængelige i Pro.

en: Enable Email Reports
da_DK: Aktivér e-mailrapporter

en: Free License Key
da_DK: Gratis licensnøgle

en: Get a Free License Key
da_DK: Få en gratis licensnøgle

note: translators: %s: dashboard URL.
en: Got the plugin from Equalize Digital? Your key is in your <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dashboard</a>.
da_DK: Har du hentet plugin’et fra Equalize Digital? Din nøgle findes i dit <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dashboard</a>.

note: translators: %s: signup URL.
en: Installed from WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Create a free account</a> to get one.
da_DK: Installerede du fra WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Opret en gratis konto</a> for at få en.

note: translators: %s: signup URL.
en: Not sure? Just <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a free account</a>. It only takes a minute.
da_DK: Usikker? Bare <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">opret en gratis konto</a>. Det tager kun et minut.

en: Reports Enabled
da_DK: Rapporter aktiveret

en: Weekly accessibility reports for this site are being emailed to the account owner of the license key.
da_DK: Ugentlige tilgængelighedsrapporter for dette websted sendes via e-mail til kontoindehaveren af licensnøglen.

note: translators: %s: next report date.
en: Next report: %s
da_DK: Næste rapport: %s

en: Full Coverage
da_DK: Fuld dækning

en: Limited Coverage
da_DK: Begrænset dækning

en: Your reports include all post types and taxonomies.
da_DK: Dine rapporter inkluderer alle posttyper og taksonomier.

en: Full-site scanning enabled
da_DK: Fuld site-scanning aktiveret

en: Complete issue breakdowns
da_DK: Komplette problemopdelinger

en: Detailed reporting
da_DK: Detaljeret rapportering

en: Your reports only include part of your site.
da_DK: Dine rapporter inkluderer kun en del af dit site.

en: Upgrade to Pro to:
da_DK: Opgrader til Pro for at:

en: Scan all content types
da_DK: Scanne alle indholdstyper

en: Get full issue breakdowns
da_DK: Få fulde problemopdelinger

en: Receive more detailed reports
da_DK: Modtage mere detaljerede rapporter

en: Upgrade to Pro
da_DK: Opgrader til pro

en: Accessibility Summary
da_DK: Tilgængelighedsoversigt

en: This summary reflects the latest scan data available for your site.
da_DK: Denne oversigt afspejler de seneste scanningsdata, der er tilgængelige for dit site.

en: Total Issues Found
da_DK: Antal fundne problemer

en: Account Connection
da_DK: Kontoopkobling

note: translators: %1$s: privacy link, %2$s: data processing agreement link, %3$s: privacy policy aria label, %4$s: data processing agreement aria label.
en: By connecting this site, you agree to Equalize Digital's <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Privacy Policy <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> and <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Data Processing Agreement <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.
da_DK: Ved at forbinde dette websted accepterer du Equalize Digitals <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Fortrolighedspolitik <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> og <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Databehandleraftale <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.

en: Privacy Policy (opens in a new window)
da_DK: Fortrolighedspolitik (åbner i et nyt vindue)

en: Data Processing Agreement (opens in a new window)
da_DK: Databehandleraftale (åbner i et nyt vindue)

en: Weekly email includes total issues found and changes since the last report, coverage information, counts of problems, needs review, passed test percentage, and information about the most problematic pages and the most severe issues.
da_DK: Ugentlig e-mail indeholder det samlede antal fundne problemer og ændringer siden den sidste rapport, dækningsoplysninger, antal problemer, sider der skal gennemgås, bestået testprocent og information om de mest problematiske sider og de mest alvorlige problemer.

en: N/A
da_DK: Ikke relevant

en: Critical
da_DK: Kritisk

en: High
da_DK: Høj

en: Low
da_DK: Lav

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: create a free account
da_DK: opret en gratis konto

en: Connect this site
da_DK: Forbind dette site

en: active
da_DK: aktiv

en: expired
da_DK: udløbet

en: Enter your license key
da_DK: Indtast din licensnøgle

en: Disconnect Site
da_DK: Afbryd site

en: Connect Site
da_DK: Forbind site

note: translators: %s: link to my.equalizedigital.com dashboard
en: If you downloaded the free plugin from Equalize Digital, you already have a free license key in your %s dashboard.
da_DK: Hvis du downloadede det gratis plugin fra Equalize Digital, har du allerede en gratis licensnøgle i dit %s-dashboard.

note: translators: %s: link to create a free account
en: If not, %s to generate a license key and connect this site.
da_DK: Hvis ikke, %s for at generere en licensnøgle og forbinde dette site.

note: translators: %s: renew license link
en: Your license has expired and this site is still connected. %s to restore full access, or disconnect the site above.
da_DK: Din licens er udløbet, og dette site er stadig forbundet. Forny din licens %s for at gendanne fuld adgang, eller afbryd forbindelsen til sitet ovenfor.

en: Connected as Free
da_DK: Forbundet som gratis

en: Your Pro license is no longer valid, but this site remains connected for Free email reports.
da_DK: Din Pro-licens er ikke længere gyldig, men dette site forbliver forbundet for gratis e-mailrapporter.

note: translators: %s: link to my.equalizedigital.com dashboard
en: You can manage recipients and review connection details in your %s dashboard.
da_DK: Du kan administrere modtagere og gennemgå forbindelsesdetaljer i dit %s-dashboard.

en: Your Pro license is no longer valid. Email reports remain connected as Free email reports. Renew your Pro license to restore Pro-only features.
da_DK: Din Pro-licens er ikke længere gyldig. E-mail-rapporter forbliver forbundet som Gratis e-mail-rapporter. Forny din Pro-licens for at gendanne Pro-eksklusive funktioner.

en: Your Pro license is no longer valid. This site is using a valid Free license, but email reports are not currently connected. Connect this site from the Free License section to resume Free email reports.
da_DK: Din Pro-licens er ikke længere gyldig. Dette site bruger en gyldig gratis licens, men e-mailrapporter er i øjeblikket ikke forbundet. Forbind dette site fra afsnittet Gratis licens for at genoptage gratis e-mailrapporter.

en: Please renew your license
da_DK: Forny venligst din licens

note: translators: %1$s: item name, %2$s: item name, %3$s: renew license link
en: Your %1$s license has expired. %3$s to continue accessing additional features and services for %2$s.
da_DK: Din %1$s-licens er udløbet. %3$s for at fortsætte med at få adgang til yderligere funktioner og tjenester for %2$s.

note: translators: %s: item name
en: Your %s license key has been disabled. Please contact our support team if you believe this is an error or would like to continue accessing additional features.
da_DK: Din %s-licensnøgle er blevet deaktiveret. Kontakt venligst vores supportteam, hvis du mener, dette er en fejl, eller hvis du ønsker at fortsætte med at få adgang til yderligere funktioner.

note: translators: %1$s: item name, %2$s: license url, %3$s: item name
en: The license key for %1$s appears to be invalid. Please <a href="%2$s">check your license key</a> to access additional accessibility features and services for %3$s.
da_DK: Licensnøglen for %1$s ser ud til at være ugyldig. Venligst <a href="%2$s">tjek din licensnøgle</a> for at få adgang til yderligere tilgængelighedsfunktioner og -tjenester for %3$s.

note: translators: %s: item name
en: This license key for %s is not active for this site. Please activate it to access additional features on this website.
da_DK: Denne licensnøgle for %s er ikke aktiv for dette site. Aktivér den venligst for at få adgang til yderligere funktioner på dette website.

note: translators: %s: the plugins item name
en: This license key does not appear to be valid for %s. Please verify you've entered the correct license key.
da_DK: Denne licensnøgle ser ikke ud til at være gyldig for %s. Bekræft venligst, at du har indtastet den korrekte licensnøgle.

note: translators: %s: the plugins item name
en: Your %s license key has reached its site activation limit. You can upgrade your license or deactivate it on another site to use the additional features here.
da_DK: Din %s-licensnøgle har nået sin site-aktiveringsgrænse. Du kan opgradere din licens eller deaktivere den på et andet site for at bruge de yderligere funktioner her.

note: translators: %s: the plugins item name
en: There was an issue validating your %s license key. Please try again or contact our support team if the problem persists.
da_DK: Der opstod et problem under valideringen af din %s-licensnøgle. Prøv venligst igen eller kontakt vores supportteam, hvis problemet fortsætter.

en: Fixes
da_DK: Rettelser

en: General Fixes
da_DK: Generelle rettelser

en: These fixes help improve accessibility by modifying HTML elements and behaviors on your site.
da_DK: Disse rettelser hjælper med at forbedre tilgængeligheden ved at ændre HTML-elementer og adfærd på dit websted.

en: Get Pro to unlock this feature, opens in a new window.
da_DK: Få Pro for at låse op for denne funktion, åbnes i et nyt vindue.

en: Get Pro
da_DK: Få Pro

en: Opens in a new window.
da_DK: Åbnes i et nyt vindue.

note: translators: %s: the label of the fix
en: Read documentation for %s. Opens in a new window.
da_DK: Læs dokumentation for %s. Åbnes i et nyt vindue.

en: Our Commitment to Web Accessibility
da_DK: Vores forpligtelse til webtilgængelighed

en: [YOUR COMPANY NAME] is committed to providing a fully accessible website experience for all users of all abilities, including those who rely on assistive technologies like screen readers, screen enlargement software, and alternative keyboard input devices to navigate the web.
da_DK: [YOUR COMPANY NAME] er forpligtet til at levere en fuldt tilgængelig webstedsoplevelse for alle brugere uanset evner, herunder dem, der er afhængige af hjælpeteknologier som skærmlæsere, skærmforstørrelsessoftware og alternative tastaturinputenheder til at navigere på nettet.

en: Ongoing Efforts to Ensure Accessibility
da_DK: Løbende indsats for at sikre tilgængelighed

en: We follow the <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) version 2.1</a> as our guiding principle for determining accessibility. These are internationally agreed-upon standards that cover a wide range of recommendations and best practices for making content useable. As we add new pages and functionality to our website, all designs, code, and content entry practices are checked against these standards.
da_DK: Vi følger <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Retningslinjer for Tilgængeligt Webindhold (WCAG) version 2.1</a> som vores vejledende princip for at bestemme tilgængelighed. Dette er internationalt anerkendte standarder, der dækker en bred vifte af anbefalinger og bedste praksis for at gøre indhold brugbart. Når vi tilføjer nye sider og funktionalitet til vores websted, kontrolleres alt design, kode og indholdsindtastning i forhold til disse standarder.

note: translators: 1 - A link opening tag, 2 - link closing tag
en: Website accessibility is an ongoing process. We continually test content and features for WCAG 2.1 Level AA compliance and remediate any issues to ensure we meet or exceed the standards. Testing of our website is performed by our team members using industry-standard tools such as the %1$sAccessibility Checker WordPress Plugin%2$s, color contrast analyzers, keyboard-only navigation techniques, and Flesch-Kincaid readability tests.
da_DK: Hjemmesidens tilgængelighed er en løbende proces. Vi tester løbende indhold og funktioner for overholdelse af WCAG 2.1 niveau AA og afhjælper eventuelle problemer for at sikre, at vi opfylder eller overgår standarderne. Test af vores hjemmeside udføres af vores teammedlemmer ved hjælp af industristandardværktøjer som %1$sAccessibility Checker WordPress Plugin%2$s, farvekontrastanalysatorer, navigationsteknikker med kun tastatur og Flesch-Kincaid-læsbarhedstests.

en: Accessibility Features On Our Website
da_DK: Tilgængelighedsfunktioner på vores websted

en: The following is a list of items we have included in our website to improve its accessibility:
da_DK: Følgende er en liste over elementer, vi har inkluderet på vores websted for at forbedre dets tilgængelighed:

en: [LIST ACCESSIBILITY FEATURES HERE]
da_DK: [INDSÆT LISTE OVER TILGÆNGELIGHEDSFUNKTIONER HER]

en: Where We're Improving
da_DK: Hvor vi forbedrer os

en: In our efforts to bring our website up to standard, we are targeting the following areas:
da_DK: I vores bestræbelser på at bringe vores websted op til standarden fokuserer vi på følgende områder:

en: [LIST ITEMS YOU'RE WORKING TO FIX HERE]
da_DK: [INDSÆT LISTE OVER ELEMENTER, DU ARBEJDER PÅ AT RETTE HER]

en: [IT MAY HELP TO REVIEW THE OPEN ISSUES TAB TO SEE THE MOST COMMON PROBLEMS]
da_DK: [DET KAN VÆRE NYTTIGT AT GENNEMGÅ FANEN MED ÅBNE PROBLEMER FOR AT SE DE MEST ALMINDELIGE PROBLEMER]

en: This is part of our broader effort to make everyone's experience at [COMPANY NAME] a welcoming and enjoyable one. Please note that while we make every effort to provide information accessible for all users, we cannot guarantee the accessibility of third party websites to which we may link.
da_DK: Dette er en del af vores bredere indsats for at gøre alles oplevelse hos [VIRKSOMHEDENS NAVN] til en indbydende og fornøjelig oplevelse. Bemærk, at selvom vi gør alt for at levere oplysninger, der er tilgængelige for alle brugere, kan vi ikke garantere tilgængeligheden af tredjepartswebsteder, som vi måtte linke til.

en: Accessibility Support Contact
da_DK: Kontakt for tilgængelighedssupport

en: We welcome comments, questions, and feedback on our website. If you are using assistive technologies and are having difficulty using our website, please email [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] or give us a call at [YOUR PHONE NUMBER]. We will do our best to assist you and resolve issues.
da_DK: Vi modtager gerne kommentarer, spørgsmål og feedback om vores websted. Hvis du bruger hjælpeteknologier og har problemer med at bruge vores websted, bedes du sende en e-mail til [DIN E-MAILADRESSE FOR TILGÆNGELIGHED] eller ringe til os på [DIT TELEFONNUMMER]. Vi vil gøre vores bedste for at hjælpe dig og løse problemerne.

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Enjoying Accessibility Checker? %1$sPlease leave us a ★★★★★ rating.%2$s We really appreciate your support!
da_DK: Nyder du Accessibility Checker? %1$sGiv os venligst en ★★★★★-bedømmelse.%2$s Vi sætter virkelig pris på din støtte!

en: Please leave us a five star rating (opens in new window)
da_DK: Giv os venligst en fem-stjernet bedømmelse (åbner i et nyt vindue)

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Want to do more with Accessibility Checker? %1$sUnlock Pro Features%2$s
da_DK: Vil du gøre mere med Accessibility Checker? %1$sLås op for Pro-funktioner%2$s

en: Unlock Pro Features (opens in new window)
da_DK: Lås op for Pro-funktioner (åbner i et nyt vindue)

en: 🎉 Black Friday special! 🎉
da_DK: 🎉 Black Friday-tilbud! 🎉

en: Upgrade to a paid version of Accessibility Checker from November 24th to December 3rd and get 30% off! Full site scanning, site-wide open issues report, dismissal logs, and more.
da_DK: Opgrader til en betalt version af Accessibility Checker fra den 24. november til den 3. december, og få 30 % rabat! Fuld scanning af webstedet, rapport over åbne problemer på hele webstedet, logfiler for afvisning og mere.

en: Ask a Pre-Sale Question
da_DK: Stil et spørgsmål før køb

en: Upgrade Now
da_DK: Opgrader nu

en: Permission Denied
da_DK: Adgang nægtet

en: Update option wasn't successful
da_DK: Opdatering af indstilling lykkedes ikke

en: ⚡️ Global Accessibility Awareness Day Flash Sale
da_DK: ⚡️ Global Accessibility Awareness Day Lynudsalg

en: Starting May 20th: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
da_DK: Startende den 20. maj: Spar 15 % på tilgængelighedskurser og ArchiveWP med kuponkoden

en: 3 days only • May 20–22
da_DK: Kun 3 dage • 20.-22. maj

en: View ArchiveWP Pricing
da_DK: Se ArchiveWP-priser

en: View Course Pricing
da_DK: Se kursuspriser

en: Starting May 20th: Save 15% on Accessibility Checker Pro with coupon code
da_DK: Startende den 20. maj: Spar 15 % på Accessibility Checker Pro med kuponkoden

en: View Pricing
da_DK: Se priser

en: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
da_DK: Spar 15 % på tilgængelighedskurser og ArchiveWP med kuponkoden

en: Limited-time offer • Ends May 22nd
da_DK: Begrænset tilbud • Slutter den 22. maj

en: 3 days only: Save 15% when you upgrade to Accessibility Checker Pro with coupon code
da_DK: Kun 3 dage: Spar 15 %, når du opgraderer til Accessibility Checker Pro med kuponkoden

en: Hello! Thank you for using Accessibility Checker as part of your accessibility toolkit. Since you've been using it for a while, would you please write a 5-star review of Accessibility Checker in the WordPress plugin directory? This will help increase our visibility so more people can learn about the importance of web accessibility. Thanks so much!
da_DK: Hej! Tak fordi du bruger Accessibility Checker som en del af dit tilgængelighedsværktøjssæt. Da du har brugt det i et stykke tid, vil du venligst skrive en 5-stjernet anmeldelse af Accessibility Checker i WordPress-plugin-biblioteket? Dette vil hjælpe med at øge vores synlighed, så flere mennesker kan lære om vigtigheden af webtilgængelighed. Mange tak!

en: Write A Review
da_DK: Skriv en anmeldelse

en: Remind Me In Two Weeks
da_DK: Påmind mig om to uger

en: Never Ask Again
da_DK: Spørg aldrig igen

en: The review action value was not set
da_DK: Anmeldelseshandlingsværdien blev ikke indstillet

en: The post ID was not set
da_DK: Post-ID'et blev ikke indstillet

en: You do not have permission to view this information for this post.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at se disse oplysninger for dette indlæg.

en: A Simplified summary has not been included for this content.
da_DK: Der er ikke inkluderet et forenklet resumé for dette indhold.

en: Your content has a reading level at or below 9th grade and does not require a simplified summary.
da_DK: Dit indhold har et læseniveau på eller under 9. klasse og kræver ikke et forenklet resumé.

en: The reading level of the simplified summary is too high.
da_DK: Læseniveauet for det forenklede resumé er for højt.

en: A simplified summary has been included for this content.
da_DK: Der er inkluderet et forenklet resumé for dette indhold.

note: translators: %d: percentage of passed checks
en: %d%% Passed Checks
da_DK: %d%% beståede kontroller

en: Passed Checks
da_DK: Beståede kontroller

en: Passed Tests
da_DK: Beståede tests

en: Problem | Problems
da_DK[0]: Problem
da_DK[1]: Problemer

en: Contrast Problem | Contrast Problems
da_DK[0]: Kontrastproblem
da_DK[1]: Kontrastproblemer

en: Needs Review | Needs Review
da_DK[0]: Skal gennemgås
da_DK[1]: Skal gennemgås

en: Dismissed Issue | Dismissed Issues
da_DK[0]: Afvist problem
da_DK[1]: Afviste problemer

en: Reading Level
da_DK: Læseniveau

note: translators: 1: opening anchor tag, 2: closing anchor tag with arrow icon and screen reader text
en: * True accessibility requires manual testing in addition to automated scans. %1$sLearn how to manually test for accessibility%2$s
da_DK: * Sand tilgængelighed kræver manuel test ud over automatiske scanninger. %1$sLær, hvordan du manuelt tester for tilgængelighed%2$s

en: , opens a new window
da_DK: , åbner et nyt vindue

en: No summary to return
da_DK: Intet resumé at returnere

en: Invalid table name
da_DK: Ugyldigt tabelnavn

en:  total
da_DK:  i alt

note: translators: 1: rule title, 2: "Opens in a new window."
en: Read documentation for %1$s. %2$s
da_DK: Læs dokumentation for %1$s. %2$s

note: translators: %s: rule title
en: Expand issues for %s
da_DK: Udvid problemer for %s

en: These settings enable global fixes across your entire site.
da_DK: Disse indstillinger aktiverer globale rettelser på tværs af hele din hjemmeside.

en: Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
da_DK: Sider skal muligvis gemmes igen, eller en fuld hjemmesidescanning skal køres for at se rettelser afspejlet i rapporter.

en: Save
da_DK: Gem

en: Affected Code
da_DK: Berørt kode

en: Image
da_DK: Billede

en: Landmark
da_DK: Landemærke

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Dismissed
da_DK: Afvist

en: Dismiss
da_DK: Afvis

note: translators: %d: issue ID number
en: Issue ID %d
da_DK: Problem-ID %d

note: translators: %d: issue ID number
en: image for issue %d
da_DK: billede for problem %d

note: Translators: %d is the issue ID.
en: View Issue ID %d on website, opens a new window
da_DK: Se Problem-ID %d på hjemmesiden, åbner et nyt vindue

en: View on page
da_DK: Se på siden

en: Fix:
da_DK: Ret:

en: Fix
da_DK: Ret

en: No details to return
da_DK: Ingen detaljer at returnere

note: translators: %s: reading grade level value e.g. "8th Grade (Flesch-Kincaid)", displayed in a <strong> element. Do not translate the %s placeholder.
en: Post Reading Grade Level: %s
da_DK: Læseforståelsesniveau efter indlæg: %s

en: None
da_DK: Ingen

en: Your post has a reading level higher than 9th grade. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require a simplified summary of your post that is 9th grade or below.
da_DK: Dit indlæg har et læseniveau højere end 9. klasse. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) på AAA-niveau kræver en forenklet oversigt over dit indlæg, der er 9. klasse eller derunder.

en: Your post does not contain enough content to calculate its reading level.
da_DK: Dit indlæg indeholder ikke nok indhold til at beregne dets læseniveau.

en: A simplified summary is not necessary when content reading level is 9th grade or below. Choose when to prompt for a simplified summary on the settings page.
da_DK: En forenklet oversigt er ikke nødvendig, når indholdets læseniveau er 9. klasse eller derunder. Vælg, hvornår der skal anmodes om en forenklet oversigt på indstillingssiden.

note: translators: %s: the simplified summary grade level value (wrapped in a <strong> tag)
en: Simplified Summary Reading Grade Level: %s
da_DK: Forenklet resumé læsekarakter: %s

en: Not enough content to determine an accurate reading level.
da_DK: Ikke nok indhold til at bestemme et nøjagtigt læseniveau.

en: Your simplified summary has a reading level above 9th grade.
da_DK: Dit forenklede resumé har et læseniveau over 9. klasse.

en: Your simplified summary has a reading level at or below 9th grade.
da_DK: Dit forenklede resumé har et læseniveau på eller under 9. klasse.

en: Simplified summary is not being automatically inserted into the content.
da_DK: Forenklet oversigt indsættes ikke automatisk i indholdet.

note: translators: %s: link to the settings page
en: Your Prompt for Simplified Summary is set to &ldquo;never.&rdquo; If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
da_DK: Din anmodning om forenklet oversigt er indstillet til »aldrig.« Hvis du ønsker, at den forenklede oversigt skal vises automatisk, kan du ændre dette på %s.

en: settings page
da_DK: indstillingsside

note: translators: %s: position phrase wrapped in a <strong> element (e.g. "<strong>before the content</strong>"). Do not translate the %s placeholder.
en: Simplified summary is being automatically inserted %s.
da_DK: Forenklet oversigt indsættes automatisk %s.

en: the content
da_DK: indholdet

note: translators: %s: link to the settings page
en: Set where the Simplified Summary is inserted into the content on the %s.
da_DK: Indstil, hvor den forenklede oversigt indsættes i indholdet på %s.

note: translators: %s: link to the settings page
en: Your Simplified Summary location is set to &ldquo;manually&rdquo; which requires a function be added to your page template. If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
da_DK: Din placering for forenklet oversigt er indstillet til »manuelt«, hvilket kræver, at en funktion tilføjes din sideskabelon. Hvis du ønsker, at den forenklede oversigt skal vises automatisk, kan du ændre dette på %s.

en: Simplified Summary
da_DK: Forenklet resumé

en: Save Summary
da_DK: Gem resumé

en: Learn more about improving readability and simplified summary requirements
da_DK: Lær mere om forbedring af læsbarhed og krav til forenklet oversigt

en: No readability data to return
da_DK: Ingen læsbarhedsdata at returnere

en: No dismissal data to return
da_DK: Ingen afvisningsdata at returnere

en: * Screen Reader Text
da_DK: * Skærmlæsertekst

en: The id value was not set
da_DK: ID-værdien blev ikke indstillet

en: Post not found
da_DK: Indlæg ikke fundet

en: Issue query returned no results
da_DK: Problemforespørgsel returnerede ingen resultater

en: Object query returned no results
da_DK: Objektforespørgsel returnerede ingen resultater

en: Confirmed accessible
da_DK: Bekræftet tilgængelig

en: Reviewed and verified to meet accessibility requirements.
da_DK: Gennemgået og verificeret til at opfylde tilgængelighedskrav.

en: False positive
da_DK: Falsk positiv

en: The scanner flagged this, but it does not apply to this content.
da_DK: Scanneren markerede dette, men det gælder ikke for dette indhold.

en: Remediated
da_DK: Udbedret

en: The issue has been fixed, but the page has not been rescanned yet.
da_DK: Problemet er blevet løst, men siden er endnu ikke blevet genscannet.

en: Username:
da_DK: Brugernavn:

en: Date:
da_DK: Dato:

en: Reopen Issue
da_DK: Genåbn problem

en: Dismiss Issue
da_DK: Afvis problem

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Manage Globally Dismissed
da_DK: Administrer globalt afviste

en: Your user account doesn't have permission to dismiss this issue.
da_DK: Din brugerkonto har ikke tilladelse til at afvise dette problem.

en: Dismiss issue as:
da_DK: Afvis problem som:

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Get Accessibility Checker Pro, opens in new window
da_DK: Hent Accessibility Checker Pro, åbner i nyt vindue

en: View Accessibility Checker Documentation (opens in new window)
da_DK: Se dokumentationen for Accessibility Checker (åbnes i nyt vindue)

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Get support for Accessibility Checker (opens in new window)
da_DK: Få support til Accessibility Checker (åbnes i nyt vindue)

en: Rate Accessibility Checker plugin (opens in new window)
da_DK: Bedøm Accessibility Checker-plugin (åbnes i nyt vindue)

en: Rate plugin
da_DK: Bedøm plugin

en: Upgrade Sale Now
da_DK: Opgraderingssalg nu

en: Unable to redirect to upgrade page.
da_DK: Kan ikke omdirigere til opgraderingssiden.

en: Most Recent Test Summary
da_DK: Seneste testresumé

en: Update Counts
da_DK: Opdater antal

en: Start New Scan
da_DK: Start ny scanning

en: View All Open Issues
da_DK: Se alle åbne problemer

en: See History
da_DK: Se historik

en: Unique Problem | Unique Problems
da_DK[0]: Unikt problem
da_DK[1]: Unikke problemer

en: Unique Contrast Problem | Unique Contrast Problems
da_DK[0]: Unikt kontrastproblem
da_DK[1]: Unikke kontrastproblemer

en: Unique Item Needing Review | Unique Items Needing Review
da_DK[0]: Unikt element, der skal gennemgås
da_DK[1]: Unikke elementer, der skal gennemgås

en: Average Issues Per Page
da_DK: Gennemsnitligt antal problemer pr. side

en: Average Issue Density
da_DK: Gennemsnitlig problemtæthed

en: Report Last Updated:
da_DK: Rapport sidst opdateret:

en: Never
da_DK: Aldrig

en: URLs Scanned
da_DK: Scannede URL'er

note: translators: %1$s is the number of post types with issues, %2$s is the number of public post types.
en: %1$s of %2$s
da_DK: %1$s af %2$s

en: Post Types Checked
da_DK: Kontrollerede indlægstyper

en: URLs with 100% score
da_DK: URL'er med 100% score

en: This summary is automatically updated every 24 hours, or any time a full site scan is completed. You can also manually update these results by clicking the Update Counts button.
da_DK: Dette resumé opdateres automatisk hver 24. Time eller når som helst en fuld hjemmesidescanning er fuldført. Du kan også manuelt opdatere disse resultater ved at klikke på knappen Opdater antal.

en: Your site has a large number of issues. For performance reasons, not all issues have been included in this summary.
da_DK: Din hjemmeside har et stort antal problemer. Af hensyn til ydeevnen er ikke alle problemer medtaget i dette resumé.

en: Site-Wide Accessibility Reports
da_DK: Hjemmeside-omspændende tilgængelighedsrapporter

en: Hide banner
da_DK: Skjul banner

en: Unlock Detailed Accessibility Reports
da_DK: Lås op for detaljerede tilgængelighedsrapporter

en: Start scanning your entire website for accessibility issues, get full-site reports, and become compliant with accessibility guidelines faster.
da_DK: Start scanning af hele din hjemmeside for tilgængelighedsproblemer, få rapporter for hele hjemmesiden, og bliv hurtigere kompatibel med tilgængelighedsretningslinjer.

en: Upgrade Accessibility Checker
da_DK: Opgrader Accessibility Checker

en: close ad
da_DK: luk annonce

en: Get Detailed Accessibility Reports
da_DK: Få detaljerede tilgængelighedsrapporter

en: Full Site Accessibility Status
da_DK: Fuld hjemmesidetilgængelighedsstatus

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Problems:
da_DK: Problemer:

en: Contrast Problems:
da_DK: Kontrastproblemer:

en: Needs Review:
da_DK: Skal gennemgås:

en: Your site has accessibility issues that should be addressed as soon as possible to ensure compliance with accessibility guidelines.
da_DK: Din hjemmeside har tilgængelighedsproblemer, der bør håndteres så hurtigt som muligt for at sikre overholdelse af tilgængelighedsretningslinjer.

en: Way to go! Accessibility Checker cannot find any accessibility problems in the content it tested. Some problems cannot be found by automated tools so don't forget to
da_DK: Godt gået! Accessibility Checker kan ikke finde nogen tilgængelighedsproblemer i det testede indhold. Nogle problemer kan ikke opdages af automatiserede værktøjer, så glem ikke at

en: manually test your site
da_DK: teste din hjemmeside manuelt

en: Issues By Post Type
da_DK: Problemer efter indlægstype

en: Post Type
da_DK: Indlægstype

en: Problems
da_DK: Problemer

en: Contrast
da_DK: Kontrast

en: Upgrade to Scan (opens in a new window)
da_DK: Opgrader til Scan (åbner i et nyt vindue)

en: Upgrade to Scan
da_DK: Opgrader for at scanne

en: See More Reports
da_DK: Se flere rapporter

en: Learn Accessibility
da_DK: Lær om tilgængelighed

en: Additional Resources
da_DK: Yderligere ressourcer

en: Blog (opens in a new window)
da_DK: Blog (åbner i et nyt vindue)

en: Documentation (opens in a new window)
da_DK: Dokumentation (åbner i et nyt vindue)

en: Accessibility Events &amp; News in Your Inbox
da_DK: Tilgængelighedsbegivenheder og nyheder i din indbakke

en: Subscribe to Equalize Digital's email list to get access to free accessibility webinars and training resources.
da_DK: Abonnér på Equalize Digitals e-mailliste for at få adgang til gratis tilgængelighedswebinarer og træningsressourcer.

en: Email*
da_DK: E-mail*

en: Type your email
da_DK: Skriv din e-mail

en: First Name
da_DK: Fornavn

en: Type your first name
da_DK: Skriv dit fornavn

note: translators: 1: link to privacy policy page. 2: link close tag.
en: By subscribing, you consent to receive emails in accordance with our %1$sPrivacy Policy%2$s.
da_DK: Ved at abonnere giver du samtykke til at modtage e-mails i overensstemmelse med vores %1$sPrivatlivspolitik%2$s.

en: Accessibility Checker &mdash; Audit History
da_DK: Accessibility Checker &mdash; Revisionshistorik

en: Accessibility issues
da_DK: Tilgængelighedsproblemer

en: Content checked for accessibility
da_DK: Indhold kontrolleret for tilgængelighed

en: Post types configured for accessibility checks
da_DK: Indholdstyper konfigureret til tilgængelighedskontrol

en: Accessibility
da_DK: Tilgængelighed

en: View Issues
da_DK: Se problemer

en: View Accessibility Checker
da_DK: Se Accessibility Checker

en: Accessibility issues detected
da_DK: Tilgængelighedsproblemer opdaget

note: translators: 1: error count, 2: warning count.
en: Accessibility Checker has detected %1$s errors and %2$s warnings.
da_DK: Accessibility Checker har registreret %1$s fejl og %2$s advarsler.

en: No accessibility issues detected
da_DK: Ingen tilgængelighedsproblemer opdaget

en: Accessibility Checker has not found any issues in scanned content.
da_DK: Accessibility Checker har ikke fundet nogen problemer i det scannede indhold.

en: Content has not been checked
da_DK: Indholdet er ikke blevet kontrolleret

en: No posts have been scanned yet. Run a full site scan to begin checking your content for accessibility issues.
da_DK: Ingen indlæg er blevet scannet endnu. Kør en fuld scanning af webstedet for at begynde at kontrollere dit indhold for tilgængelighedsproblemer.

en: Start full site scan
da_DK: Start fuld scanning af webstedet

en: Content is being checked for accessibility
da_DK: Indholdet bliver kontrolleret for tilgængelighed

note: translators: %s is the number of posts scanned.
en: Accessibility Checker has scanned %s post for accessibility issues. | Accessibility Checker has scanned %s posts for accessibility issues.
da_DK[0]: Accessibility Checker har scannet %s indlæg for tilgængelighedsproblemer.
da_DK[1]: Accessibility Checker har scannet %s indlæg for tilgængelighedsproblemer.

en: No post types selected for accessibility checking
da_DK: Ingen indholdstyper valgt til tilgængelighedskontrol

en: Accessibility Checker cannot scan any content because no post types have been selected. Without configured post types, no accessibility issues will be detected.
da_DK: Accessibility Checker kan ikke scanne noget indhold, fordi der ikke er valgt nogen indholdstyper. Uden konfigurerede indholdstyper vil ingen tilgængelighedsproblemer blive opdaget.

en: Configure post types
da_DK: Konfigurer indholdstyper

en: Post types are configured for accessibility checking
da_DK: Indholdstyper er konfigureret til tilgængelighedskontrol

note: translators: 1: number of post types, 2: comma-separated list of post type names.
en: Accessibility Checker is configured to scan %1$s post type: %2$s. | Accessibility Checker is configured to scan %1$s post types: %2$s.
da_DK[0]: Accessibility Checker er konfigureret til at scanne %1$s indlægstype: %2$s.
da_DK[1]: Accessibility Checker er konfigureret til at scanne %1$s indlægstyper: %2$s.

en: Accessibility Checker &mdash; Free
da_DK: Accessibility Checker &mdash; Gratis

en: Database Version
da_DK: Databaseversion

en: Policy Page
da_DK: Politikside

en: Unset
da_DK: Ikke indstillet

en: Activation Date
da_DK: Aktiveringsdato

en: Footer Statement
da_DK: Fodererklæring

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Delete Data
da_DK: Slet data

en: Include Statement Link
da_DK: Inkluder erklæringslink

en: Post Types
da_DK: Indlægstyper

en: Simplified Sum Position
da_DK: Forenklet resumé-position

en: Simplified Sum Prompt
da_DK: Forenklet resumé-prompt

en: Post Count
da_DK: Antal indlæg

en: Error Count
da_DK: Antal fejl

en: Warning Count
da_DK: Antal advarsler

en: DB Table Count
da_DK: DB-tabelantal

en: License Status
da_DK: Licensstatus

en: Scan ID
da_DK: Scannings-ID

en: Scan Total
da_DK: Scanningstotal

en: Simplified Sum Heading
da_DK: Forenklet resumé-overskrift

en: Dismiss Permissions
da_DK: Tilladelser til afvisning

en: Dismissals DB Table Count
da_DK: Antal tabeller i afvisnings-DB

note: translators: %1$s is the site name, %2$s is a link with the plugin name.
en: %1$s uses %2$s to monitor our website's accessibility.
da_DK: %1$s bruger %2$s til at overvåge vores websides tilgængelighed.

en: Accessibility Checker (opens in a new window)
da_DK: Accessibility Checker (åbner i et nyt vindue)

note: translators: %1$s is a link to the accessibility policy page, with text "Accessibility Policy".
en: Read our %s
da_DK: Læs vores %s

en: Accessibility Policy
da_DK: Tilgængelighedspolitik

en: Get Accessibility Checker Pro
da_DK: Få Accessibility Checker Pro

en: Get Accessibility Checker Pro (opens in new window)
da_DK: Få Accessibility Checker Pro (åbner i et nyt vindue)

en: Issue not found.
da_DK: Problem ikke fundet.

en: Sorry, you are not allowed to dismiss one or more issues in this batch.
da_DK: Beklager, du har ikke tilladelse til at afvise ét eller flere problemer i denne batch.

en: Failed to update the issue.
da_DK: Kunne ikke opdatere problemet.

en: Add Size & Type To File Links
da_DK: Tilføj størrelse og type til fillinks

en: Add Context to Linked Files
da_DK: Tilføj kontekst til linkede filer

en: Add File Size & Type To Links
da_DK: Tilføj filstørrelse og -type til links

en: Add the file size and type to linked files that may trigger a download.
da_DK: Tilføj filstørrelse og -type til linkede filer, der kan udløse en download.

en: Add Labels to Unlabelled Form Fields
da_DK: Tilføj etiketter til formularfelter uden etiketter

en: Label Form Fields
da_DK: Etiket formularfelter

en: Add labels to unlabelled form fields if field purpose can be determined.
da_DK: Tilføj etiketter til formularfelter uden etiketter, hvis feltets formål kan bestemmes.

note: translators: %1$s: a CSS class name wrapped in a <code> tag.
en: Attempt to add labels to form fields that are missing them. Note: You may need to add custom styles targeting the %1$s class if adding labels affects your form layouts.
da_DK: Forsøg at tilføje etiketter til formularfelter, der mangler dem. Bemærk: Du skal muligvis tilføje brugerdefinerede stilarter, der målretter %1$s-klassen, hvis tilføjelse af etiketter påvirker dit formularlayout.

en: Add Missing or Empty Page Titles
da_DK: Tilføj manglende eller tomme sidetitler

en: Set Page HTML Titles
da_DK: Indstil HTML-sidetitler

en: Add Missing Page Title
da_DK: Tilføj manglende sidetitel

note: translators: %1$s: a code tag with a title tag.
en: Add a %1$s tag to the page if it's missing or empty.
da_DK: Tilføj en %1$s-tag til siden, hvis den mangler eller er tom.

en: Add warning when link opens new tab/window
da_DK: Tilføj advarsel, når link åbner ny fane/vindue

en: Add Label To Links That Open A New Tab/Window
da_DK: Tilføj etiket til links, der åbner en ny fane/vindue

note: translators: %1%s: A <code> tag containing target="_blank".
en: Add a label and icon to links with %1$s informing users they will open a new tab/window. %2$sNote: This setting will have no effect if the "Block Links Opening New Windows" fix is enabled.%3$s
da_DK: Tilføj en etiket og et ikon til links med %1$s, der informerer brugerne om, at de vil åbne en ny fane/vindue. %2$sBemærk: Denne indstilling vil ikke have nogen effekt, hvis rettelsen »Bloker links, der åbner nye vinduer« er aktiveret.%3$s

en: opens a new window
da_DK: åbner et nyt vindue

en: Block PDF Uploads
da_DK: Bloker PDF-uploads

note: translators: %1$s: a code tag with the capability name.
en: Restrict PDF uploads for users without the %1$s capability (allowed for admins by default).
da_DK: Begræns PDF-uploads for brugere uden %1$s-rettigheden (tilladt for administratorer som standard).

en: Add Labels to Comment and Search Forms
da_DK: Tilføj etiketter til kommentar- og søgeformularer

en: Label Comment/Search Fields
da_DK: Etiket kommentar-/søgefelter

en: Comment and Search Form Labels
da_DK: Kommentar- og søgeformularetiketter

en: Add missing labels to WordPress comment and search forms.
da_DK: Tilføj manglende etiketter til WordPress-kommentar- og søgeformularer.

en: Label Comment Form
da_DK: Etiket kommentarformular

en: Add missing labels to the WordPress comment form.
da_DK: Tilføj manglende etiketter til WordPress-kommentarformularen.

en: Label Search Form
da_DK: Etiket søgeformular

en: Add a missing label to the WordPress search form.
da_DK: Tilføj en manglende etiket til WordPress-søgeformularen.

en: Name
da_DK: Navn

en: Email
da_DK: E-mail

en: Website
da_DK: Hjemmeside

en: Search …
da_DK: Søg …

en: Search for:
da_DK: Søg efter:

en: Search
da_DK: Søg

en: Settings to add missing labels to WordPress comment and search forms.
da_DK: Indstillinger for at tilføje manglende etiketter til WordPress-kommentar- og søgeformularer.

en: Force Error on Empty Search
da_DK: Fremtving fejl ved tom søgning

en: Empty Search Handling
da_DK: Håndtering af tom søgning

en: When a search is submitted with an empty query, force WordPress to display the search results template so users see a meaningful response. This assumes the active theme has a search.php template.
da_DK: Når en søgning indsendes med en tom forespørgsel, tvinges WordPress til at vise søgeresultat-skabelonen, så brugere ser et meningsfuldt svar. Dette forudsætter, at det aktive tema har en search.php-skabelon.

en: Force WordPress to show a search results page when a search is submitted with an empty query.
da_DK: Tving WordPress til at vise en søgeresultatside, når en søgning indsendes med en tom forespørgsel.

en: Add Focus Outlines
da_DK: Tilføj fokusoversigter

en: Focus Outline
da_DK: Fokusoversigt

en: Add an outline to elements when they receive keyboard focus.
da_DK: Tilføj en oversigt til elementer, når de modtager tastaturfokus.

en: Add Focus Outline
da_DK: Tilføj fokusoversigt

en: Settings related to enhancing focus outlines for better keyboard accessibility.
da_DK: Indstillinger relateret til forbedring af fokusoversigter for bedre tastaturtilgængelighed.

en: Add lang & dir Attributes
da_DK: Tilføj lang- og dir-attributter

en: Set Page Language
da_DK: Indstil sidesprog

en: Add "lang" & "dir" Attributes
da_DK: Tilføj »lang«- og »dir«-attributter

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag. %2$s: dir attribute %3$s: html element.
en: Add the site language (%1$s) and text direction (%2$s) attributes to the %3$s element.
da_DK: Tilføj webstedets sprog (%1$s) og tekstretning (%2$s) attributter til %3$s-elementet.

en: Add Underlines to all non-nav Links
da_DK: Tilføj understregninger til alle ikke-navigations-links

en: Underline Links
da_DK: Understreg links

en: Force Link Underline
da_DK: Tving linkunderstregning

en: Ensure that non-navigation links are underlined.
da_DK: Sørg for, at ikke-navigations-links er understreget.

en: Make Meta Viewport Tag Scalable
da_DK: Gør meta viewport-tag skalerbart

en: Make Viewport Scalable
da_DK: Gør viewport skalerbar

en: Ensure the viewport tag allows for scaling, enhancing accessibility on mobile devices.
da_DK: Sørg for, at viewport-tagget tillader skalering, hvilket forbedrer tilgængeligheden på mobile enheder.

en: Prevent Links Opening New Windows
da_DK: Forhindre links i at åbne nye vinduer

en: Block Links Opening New Windows
da_DK: Bloker links, der åbner nye vinduer

note: translators: %1%s: A <code> tag containing target="_blank".
en: Prevent links from opening in a new window or tab by removing %1$s.
da_DK: Forhindre links i at åbne i et nyt vindue eller fane ved at fjerne %1$s.

en: Prefer Accessible Label Attribute
da_DK: Foretræk tilgængelig etiket-attribut

en: Remove Unnecessary Title Attributes
da_DK: Fjern unødvendige title-attributter

en: Remove Title Attributes
da_DK: Fjern title-attributter

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag.
en: Remove %1$s attributes from elements that already have a preferred accessible name.
da_DK: Fjern %1$s-attributter fra elementer, der allerede har et foretrukket tilgængeligt navn.

en: Add Skip Links
da_DK: Tilføj springover-links

en: Skip Link
da_DK: Springover-link

en: Enable Skip Link
da_DK: Aktivér springover-link

en: Add a skip link to all site pages, allowing users to skip directly to the main content.
da_DK: Tilføj et springover-link til alle webstedets sider, så brugere kan springe direkte til hovedindholdet.

en: Main Content Target (required)
da_DK: Mål for hovedindhold (påkrævet)

en: Define the ID(s) of the main content area(s) to be targeted by skip links. Enter multiple IDs separated by commas; the system will cascade through the list to find the appropriate one for each page.
da_DK: Definer ID'et/ID'erne for hovedindholdområdet/områderne, der skal målrettes af springover-links. Indtast flere ID'er adskilt af kommaer; systemet vil gennemgå listen for at finde det passende for hver side.

en: Navigation Target
da_DK: Navigationsmål

en: Set the ID attribute of the navigation element. This is useful if your main navigation contains actions that most site visitors would want to take such as login or search features.
da_DK: Indstil ID-attributten for navigationselementet. Dette er nyttigt, hvis din hovednavigation indeholder handlinger, som de fleste besøgende på webstedet ønsker at foretage, såsom login eller søgefunktioner.

note: translators: %1$s: opening anchor tag, %2$s: closing anchor tag.
en: If your theme is not already adding a skip link that allows keyboard users to bypass the navigation and quickly jump to the main content, enable skip links here. %1$sLearn more about skip links.%2$s
da_DK: Hvis dit tema ikke allerede tilføjer et springover-link, der giver tastaturbrugere mulighed for at springe over navigationen og hurtigt hoppe til hovedindholdet, skal du aktivere springover-links her. %1$sLær mere om springover-links.%2$s

en: Skip to content
da_DK: Spring til indhold

en: Skip to navigation
da_DK: Spring til navigation

en: Remove Tabindex from Focusable Elements
da_DK: Fjern tabindex fra fokuserbare elementer

en: Remove Tab Index
da_DK: Fjern tabuleringsindeks

note: translators: %1$s: a attribute name wrapped in a <code> tag.
en: Remove the %1$s attribute from focusable elements.
da_DK: Fjern %1$s-attributten fra fokuserbare elementer.

en: Note: This setting is not recommended for themes that are already accessibility-ready.
da_DK: Bemærk: Denne indstilling anbefales ikke for temaer, der allerede er tilgængelighedsparate.

en: Fix not found
da_DK: Rettelse ikke fundet

en: Fix not found.
da_DK: Løsning ikke fundet.

en: You do not have permission to manage this license.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at administrere denne licens.

en: Pro license management is active. Please manage your license from Accessibility Checker Pro.
da_DK: Pro-licensadministration er aktiv. Administrer venligst din licens fra Accessibility Checker Pro.

en: An error occurred, please try again.
da_DK: Der opstod en fejl, prøv venligst igen.

en: You do not have permission to register this site.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at registrere dette site.

en: You do not have permission to unregister this site.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at afmelde dette site.

en: No license key found. Please activate a license before registering your site.
da_DK: Ingen licensnøgle fundet. Aktivér venligst en licens, før du registrerer dit site.

en: Unknown error occurred while registering the site.
da_DK: Ukendt fejl opstod under registrering af sitet.

en: Site registered successfully. Your site is now configured to use additional accessibility services.
da_DK: Site registreret med succes. Dit site er nu konfigureret til at bruge yderligere tilgængelighedstjenester.

en: Site registration completed, but the response data was not in the expected format. Some features may not work correctly.
da_DK: Siteregistrering fuldført, men svardataene var ikke i det forventede format. Nogle funktioner virker muligvis ikke korrekt.

en: Unable to unregister site. Required registration data is missing.
da_DK: Kan ikke afmelde site. Nødvendige registreringsdata mangler.

en: Unknown error occurred while unregistering the site.
da_DK: Ukendt fejl opstod under afmelding af sitet.

en: Site unregistered successfully. Your site will no longer receive email reports.
da_DK: Site afmeldt med succes. Dit site vil ikke længere modtage e-mailrapporter.

en: No license key provided.
da_DK: Ingen licensnøgle angivet.

en: Missing required parameters for unregistration.
da_DK: Manglende påkrævede parametre for afmelding.

en: Low-vision
da_DK: Svagsynet

en: Deafblind
da_DK: Døvblind

en: Mobility
da_DK: Mobilitet

en: Colorblind
da_DK: Farveblind

en: Cognitive
da_DK: Kognitiv

en: Seizure disorders
da_DK: Anfaldsforstyrrelser

en: Vestibular disorders
da_DK: Vestibulære forstyrrelser

en: Deaf
da_DK: Døve

en: Hard of hearing
da_DK: Hørehæmmede

en: Language learners
da_DK: Sprogindlærere

en: Dyslexia
da_DK: Ordblindhed

en: ARIA Hidden
da_DK: ARIA Skjult

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: This element uses %s, which hides it from screen readers.
da_DK: Dette element bruger %s, som skjuler det for skærmlæsere.

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: These elements use %s, which hides them from screen readers.
da_DK: Disse elementer bruger %s, som skjuler dem for skærmlæsere.

en: The aria-hidden attribute is used to hide content from assistive technologies. While this is useful for decorative or redundant elements, it can cause accessibility issues if applied to important content that screen reader users need to access.
da_DK: Attributten aria-hidden bruges til at skjule indhold for hjælpeteknologier. Selvom dette er nyttigt for dekorative eller overflødige elementer, kan det forårsage tilgængelighedsproblemer, hvis det anvendes på vigtigt indhold, som skærmlæserbrugere har brug for at få adgang til.

note: translators: %s is <code>aria-hidden="true"</code.
en: Check whether the element should truly be hidden from screen reader users. If it contains important content or functionality, remove %s. If it's decorative or redundant, leave the element alone and dismiss this warning in Accessibility Checker.
da_DK: Kontrollér, om elementet virkelig skal skjules for skærmlæserbrugere. Hvis det indeholder vigtigt indhold eller funktionalitet, skal du fjerne %s. Hvis det er dekorativt eller overflødigt, skal du lade elementet være og afvise denne advarsel i Accessibility Checker.

en: MDN Web Docs: aria-hidden - Accessibility Attribute
da_DK: MDN Web Docs: aria-hidden - Tilgængelighedsattribut

en: Broken ARIA Reference
da_DK: Brudt ARIA-reference

en: This element uses an ARIA attribute that references another element which does not exist or is not properly labeled.
da_DK: Dette element bruger en ARIA-attribut, der henviser til et andet element, som ikke eksisterer eller ikke er korrekt mærket.

en: These elements use ARIA attributes that reference other elements which do not exist or are not properly labeled.
da_DK: Disse elementer bruger ARIA-attributter, der henviser til andre elementer, som ikke eksisterer eller ikke er korrekt mærket.

en: ARIA attributes like aria-labelledby and aria-describedby are used to improve accessibility by connecting elements to their labels or descriptions. If the reference target does not exist, users of assistive technology will miss important context or instructions.
da_DK: ARIA-attributter som aria-labelledby og aria-describedby bruges til at forbedre tilgængeligheden ved at forbinde elementer med deres etiketter eller beskrivelser. Hvis referencemålet ikke eksisterer, vil brugere af hjælpeteknologi gå glip af vigtig kontekst eller instruktioner.

en: Inspect the ARIA attributes (such as aria-labelledby or aria-describedby) on the flagged elements and ensure that each one points to a valid, correctly labeled ID that exists in the document.
da_DK: Undersøg ARIA-attributterne (såsom aria-labelledby eller aria-describedby) på de markerede elementer, og sørg for, at hver af dem peger på et gyldigt, korrekt mærket ID, der eksisterer i dokumentet.

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby attribute
da_DK: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby attribut

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby attribute
da_DK: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby attribut

en: ARIA for Beginners (Webinar)
da_DK: ARIA for begyndere (Webinar)

en: Broken Skip or Anchor Link
da_DK: Brudt spring- eller ankerlink

en: This link points to an anchor target on the same page, but no element with the referenced ID exists.
da_DK: Dette link peger på et ankermål på samme side, men intet element med det refererede ID eksisterer.

en: These links point to anchor targets on the same page, but no elements with the referenced IDs exist.
da_DK: Disse links peger på ankermål på samme side, men ingen elementer med de refererede ID'er eksisterer.

en: Skip and anchor links are important for efficient keyboard and screen reader navigation. When these links are broken, users may be confused or lose their place on the page, leading to a frustrating experience—especially for people who rely on keyboard shortcuts or assistive technology.
da_DK: Spring over- og ankerlinks er vigtige for effektiv tastatur- og skærmlæsernavigation. Når disse links er brudte, kan brugere blive forvirrede eller miste deres placering på siden, hvilket fører til en frustrerende oplevelse - især for personer, der er afhængige af tastaturgenveje eller hjælpeteknologi.

en: Confirm that the link is pointing to a valid ID on the page. If the target element exists, make sure it has a matching id attribute. To automatically fix broken skip links throughout your site, enable the 'Enable Skip Link' fix in Accessibility Checker settings.
da_DK: Bekræft, at linket peger på et gyldigt ID på siden. Hvis målelementet eksisterer, skal du sørge for, at det har en matchende id-attribut. For automatisk at rette brudte spring over-links på hele dit websted, skal du aktivere rettelsen »Aktiver spring over-link« i indstillingerne for Accessibility Checker.

en: How to Make Your WordPress Site More Accessible With Skip Links
da_DK: Sådan gør du dit WordPress-websted mere tilgængeligt med spring over-links

en: How to Fix Broken Skip Links in Elementor
da_DK: Sådan retter du brudte spring over-links i Elementor

en: Insufficient Color Contrast
da_DK: Utilstrækkelig farvekontrast

en: This element has foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
da_DK: Dette element har forgrunds- og baggrundsfarver, der ikke opfylder det minimale kontrastforhold for Level AA-overensstemmelse.

en: These elements have foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
da_DK: Disse elementer har forgrunds- og baggrundsfarver, der ikke opfylder det minimale kontrastforhold for Level AA-overensstemmelse.

en: Insufficient color contrast makes text and interactive elements difficult or impossible to read for users with low vision or color blindness. Ensuring adequate contrast helps all users access your content clearly.
da_DK: Utilstrækkelig farvekontrast gør tekst og interaktive elementer vanskelige eller umulige at læse for brugere med nedsat syn eller farveblindhed. At sikre tilstrækkelig kontrast hjælper alle brugere med at få adgang til dit indhold tydeligt.

en: Adjust the foreground and background colors of the flagged elements to ensure a contrast ratio of at least 4.5:1 for normal text. Use a contrast checker to confirm that your color combinations meet this requirement.
da_DK: Juster forgrunds- og baggrundsfarverne på de markerede elementer for at sikre et kontrastforhold på mindst 4,5:1 for normal tekst. Brug en kontrasttjekker til at bekræfte, at dine farvekombinationer opfylder dette krav.

en: Brand Color Contrast Grid
da_DK: Brandfarve kontrastgitter

en: WebAIM Contrast Checker
da_DK: WebAIM Kontrasttjekker

en: TPGI Colour Contrast Analyser
da_DK: TPGI Farvekontrast Analysator

en: Duplicate Form Label
da_DK: Duplikeret formularetiket

en: This form field has more than one label associated with it.
da_DK: Dette formularfelt har mere end én etiket tilknyttet.

en: These form fields have more than one label associated with them.
da_DK: Disse formularfelter har mere end én etiket tilknyttet.

en: Assistive technologies rely on a one-to-one relationship between form fields and labels to provide accurate guidance to users. When multiple labels are associated with the same field, it can confuse screen reader users and make form completion difficult as the screen reader may read the incorrect label for a field.
da_DK: Hjælpeteknologier er afhængige af et en-til-en-forhold mellem formularfelter og etiketter for at give nøjagtig vejledning til brugerne. Når flere etiketter er knyttet til det samme felt, kan det forvirre skærmlæserbrugere og gøre det vanskeligt at udfylde formularen, da skærmlæseren muligvis læser den forkerte etiket for et felt.

note: translators: %1$s is <code>&lt;label&gt;</code>, %2$s is <code>for=""</code>.
en: Ensure each form field has only one %1$s element associated with it. If multiple labels are present, remove extras or consolidate them into a single %1$s with a clear description. Make sure each %1$s element correctly references its form field using the %2$s attribute and that all elements on the page have unique IDs. This error happens when you have the same form embedded on a page twice and can be resolved by creating unique forms for different parts of a page rather than repeating the same form throughout.
da_DK: Sørg for, at hvert formularfelt kun har ét %1$s-element tilknyttet. Hvis der er flere etiketter, skal du fjerne de ekstra eller samle dem i en enkelt %1$s med en klar beskrivelse. Sørg for, at hvert %1$s-element korrekt refererer til sit formularfelt ved hjælp af %2$s-attributten, og at alle elementer på siden har unikke ID'er. Denne fejl opstår, når du har den samme formular indlejret på en side to gange og kan løses ved at oprette unikke formularer til forskellige dele af en side i stedet for at gentage den samme formular gennem hele siden.

en: MDN: <label> – The HTML Label element
da_DK: MDN: <label> – HTML-etiketelementet

en: W3C: H44 – Using label elements to associate text labels with form controls
da_DK: W3C: H44 – Brug af etiket-elementer til at forbinde tekstetiketter med formular-kontrolelementer

en: Empty Button
da_DK: Tom knap

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;input&gt;</code>.
en: This element is a %1$s or %2$s with no accessible label or text.
da_DK: Dette element er en %1$s eller %2$s uden tilgængelig etiket eller tekst.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;input&gt;</code>.
en: These elements are %1$s or %2$s with no accessible label or text.
da_DK: Disse elementer er %1$s eller %2$s uden tilgængelig etiket eller tekst.

en: Buttons must clearly describe the action they perform. An empty button provides no information to screen readers or keyboard users, making it impossible to understand what clicking the button will do. This creates a barrier for people relying on assistive technologies.
da_DK: Knapper skal tydeligt beskrive den handling, de udfører. En tom knap giver ingen information til skærmlæsere eller tastaturbrugere, hvilket gør det umuligt at forstå, hvad der sker ved at klikke på knappen. Dette skaber en barriere for personer, der er afhængige af hjælpeteknologier.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>value</code>, %3$s is <code>alt</code>, %4$s is <code>aria-hidden="true"</code>, %5$s is <code>aria-label</code>.
en: Add visible text inside the %1$s element, set a %2$s attribute on an input button, or include an %3$s attribute on a button image. If the button uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %4$s and add a descriptive %5$s to the button or include screen reader-only text.  Each button must have a label that clearly describes its purpose or action.
da_DK: Tilføj synlig tekst inde i %1$s-elementet, indstil en %2$s-attribut på en input-knap, eller inkluder en %3$s-attribut på en knap med billede. Hvis knappen kun bruger et ikon (f.eks. SVG eller webfont), skal du skjule ikonet med %4$s og tilføje en beskrivende %5$s til knappen eller inkludere skærmlæser-kun tekst. Hver knap skal have en etiket, der tydeligt beskriver dens formål eller handling.

en: W3C Technique H44: Using the button element
da_DK: W3C Teknik H44: Brug af knap-elementet

en: WordPress: The CSS class screen-reader-text
da_DK: WordPress: CSS-klassen screen-reader-text

en: Empty Heading Tag
da_DK: Tom overskriftstag

note: translators: %s represents any heading element like <code>&lt;h1&gt;&lt;/h1&gt;</code>, <code>&lt;h2&gt;&lt;/h2&gt;</code>, etc.
en: This is an empty %s heading that doesn't contain any content.
da_DK: Dette er en tom %s-overskrift, der ikke indeholder noget indhold.

note: translators: %s represents any heading element like <code>&lt;h1&gt;&lt;/h1&gt;</code>, <code>&lt;h2&gt;&lt;/h2&gt;</code>, etc.
en: These are empty %s headings that don't contain any content.
da_DK: Disse er tomme %s-overskrifter, der ikke indeholder noget indhold.

en: Headings help structure content and provide important navigation points for screen reader users. An empty heading communicates no useful information and may cause confusion or disorientation when navigating by headings.
da_DK: Overskrifter hjælper med at strukturere indhold og giver vigtige navigationspunkter for skærmlæserbrugere. En tom overskrift kommunikerer ingen nyttig information og kan forårsage forvirring eller desorientering ved navigation via overskrifter.

en: Add meaningful content inside the heading tag to describe the section that follows. If the heading is not needed, remove it entirely to avoid misleading assistive technologies.
da_DK: Tilføj meningsfuldt indhold inde i overskrifttagget for at beskrive det efterfølgende afsnit. Hvis overskriften ikke er nødvendig, skal du fjerne den helt for at undgå at vildlede hjælpeteknologier.

en: MDN: HTML heading elements
da_DK: MDN: HTML-overskriftselementer

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H42: Using h1–h6 to identify headings
da_DK: W3C: Teknikker for WCAG 2.1 – H42: Brug af h1–h6 til at identificere overskrifter

en: Empty Link
da_DK: Tomt link

en: This is an empty link that does not contain any meaningful content for assistive technologies.
da_DK: Dette er et tomt link, der ikke indeholder noget meningsfuldt indhold for hjælpeteknologier.

en: These are empty links that do not contain any meaningful content for assistive technologies.
da_DK: Disse er tomme links, der ikke indeholder noget meningsfuldt indhold for hjælpeteknologier.

en: Screen reader users rely on link text to understand the purpose or destination of a link. An empty link provides no information, making it difficult or impossible for users to decide whether or not to follow it.
da_DK: Skærmlæserbrugere er afhængige af linktekst for at forstå formålet eller destinationen for et link. Et tomt link giver ingen information, hvilket gør det svært eller umuligt for brugere at beslutte, om de skal følge det eller ej.

note: translators: %1$s is <code>&lt;a&gt;</code>, %2$s is <code>aria-hidden="true"</code>, %3$s is <code>aria-label</code.
en: Add descriptive text inside the %1$s element. If the link uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %2$s and add a descriptive %3$s to the link or include screen reader-only text to explain where the link goes.
da_DK: Tilføj beskrivende tekst inde i %1$s-elementet. Hvis linket kun bruger et ikon (f.eks. SVG eller webfont), skal du skjule ikonet med %2$s og tilføje en beskrivende %3$s til linket eller inkludere skærmlæser-kun tekst for at forklare, hvor linket fører hen.

en: W3C Technique H30: Providing link text that describes the purpose of a link
da_DK: W3C Teknik H30: Levering af linktekst, der beskriver formålet med et link

en: WebAIM: Links and Hypertext
da_DK: WebAIM: Links og hypertekst

en: Empty Paragraph Tag
da_DK: Tom afsnitsmarkør

en: This page contains a <p> tag with no content inside.
da_DK: Denne side indeholder et <p>-tag uden indhold indeni.

en: These pages contain <p> tags with no content inside.
da_DK: Disse sider indeholder <p>-tags uden indhold indeni.

en: Empty paragraph tags can be announced by screen readers as blank lines or pauses, which may confuse users or disrupt reading flow. They can also interfere with visual layout or spacing, especially in assistive technology or mobile contexts.
da_DK: Tomme afsnits-tags kan blive annonceret af skærmlæsere som tomme linjer eller pauser, hvilket kan forvirre brugere eller forstyrre læseflowet. De kan også forstyrre det visuelle layout eller mellemrum, især i hjælpeteknologi- eller mobilkontekster.

en: Remove the empty <p> tags from your content. If spacing is needed between sections, use margin, padding, or a visual spacer block instead of inserting blank paragraphs.
da_DK: Fjern de tomme <p>-tags fra dit indhold. Hvis der er brug for mellemrum mellem sektioner, skal du bruge margin, padding eller en visuel mellemrumsblok i stedet for at indsætte tomme afsnit.

en: MDN Web Docs: The Paragraph Element - Accessibility
da_DK: MDN Web Docs: Afsnits-elementet - Tilgængelighed

en: WordPress Spacer Block
da_DK: WordPress Mellemrumsblok

en: Empty Table Header
da_DK: Tom tabeloverskrift

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: This element is a table header cell (%s) with no text content.
da_DK: Dette element er en tabeloverskriftscelle (%s) uden tekstindhold.

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: These elements are table header cells (%s) with no text content.
da_DK: Disse elementer er tabeloverskriftsceller (%s) uden tekstindhold.

en: Table headers provide context for the data in rows and columns. When a table header is empty, screen readers and other assistive technologies cannot convey the meaning of the associated data, making the table difficult or impossible to interpret.
da_DK: Tabeloverskrifter giver kontekst for dataene i rækker og kolonner. Når en tabeloverskrift er tom, kan skærmlæsere og andre hjælpeteknologier ikke formidle betydningen af de tilknyttede data, hvilket gør tabellen vanskelig eller umulig at fortolke.

note: translators: %s is <code>&lt;th&gt;</code>.
en: Add descriptive text inside each %s element that explains the purpose of the row or column. Avoid using empty header cells or placeholder text that lacks meaning. If necessary, you can visually hide text in a table header cell with a screen-reader-text class.
da_DK: Tilføj beskrivende tekst inde i hvert %s element, der forklarer formålet med rækken eller kolonnen. Undgå at bruge tomme overskriftsceller eller pladsholdertekst uden betydning. Om nødvendigt kan du visuelt skjule tekst i en tabeloverskriftscelle med en screen-reader-text klasse.

en: W3C: Tables Tutorial
da_DK: W3C: Tabeller Tutorial

en: iframe Missing Title
da_DK: iframe mangler titel

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: This %1$s does not have a descriptive title attribute.
da_DK: Denne %1$s har ikke en beskrivende title-attribut.

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: These %1$s do not have descriptive title attributes.
da_DK: Disse %1$s har ikke beskrivende title-attributter.

en: Screen readers rely on the title attribute of an iframe to describe its purpose or content. Without a title, users may not understand what the embedded content is, making the page harder to navigate and use.
da_DK: Skærmlæsere er afhængige af title-attributten på en iframe for at beskrive dens formål eller indhold. Uden en titel kan brugere muligvis ikke forstå, hvad det indlejrede indhold er, hvilket gør siden sværere at navigere og bruge.

note: translators: %1$s is <code>&lt;iframe&gt;</code.
en: Add a title attribute to the %1$s tag that accurately describes the content or function of the embedded frame. If the iframe is added by a plugin and the title cannot be edited directly, check the plugin settings for an accessibility option, or contact the developer for support. Consider switching to a WordPress core embed instead.
da_DK: Tilføj en title-attribut til %1$s-tagget, der nøjagtigt beskriver indholdet eller funktionen af den indlejrede ramme. Hvis iframen er tilføjet af et plugin, og titlen ikke kan redigeres direkte, skal du tjekke plugin-indstillingerne for en tilgængelighedsmulighed eller kontakte udvikleren for support. Overvej at skifte til en WordPress core embed i stedet.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - H64: Using the title attribute of the iframe element
da_DK: W3C: Teknikker til WCAG 2.1 - H64: Brug af title-attributten på iframe-elementet

en: Image Map Missing Alternative Text
da_DK: Billedkort mangler alternativ tekst

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code.
en: One or more %1$s elements in an image map are missing alternative text.
da_DK: Et eller flere %1$s elementer i et billedkort mangler alternativ tekst.

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code.
en: One or more %1$s elements in image maps are missing alternative text.
da_DK: Et eller flere %1$s elementer i billedkort mangler alternativ tekst.

en: Image maps use area elements to define interactive regions. Without alternative text, screen reader users won't know what each clickable area does, making it impossible to understand or interact with the map.
da_DK: Billedkort bruger area-elementer til at definere interaktive regioner. Uden alternativ tekst vil skærmlæserbrugere ikke vide, hvad hvert klikbart område gør, hvilket gør det umuligt at forstå eller interagere med kortet.

note: translators: %1$s is <code>&lt;area&gt;</code>, %2$s is <code>alt=""</code.
en: Add a descriptive %2$s attribute to each %1$s element in your image map. The text should explain the function or destination of the link, not what the area looks like.
da_DK: Tilføj en beskrivende %2$s attribut til hvert %1$s element i dit billedkort. Teksten bør forklare funktionen eller destinationen for linket, ikke hvordan området ser ud.

en: W3C: HTML Image Maps
da_DK: W3C: HTML Billedkort

en: Image Empty Alternative Text
da_DK: Billede med tom alternativ tekst

note: translators: %s is <code>alt=""</code>.
en: This image has an empty alt attribute (%s).
da_DK: Dette billede har en tom alt-attribut (%s).

note: translators: %s is <code>alt=""</code>.
en: These images have empty alt attributes (%s).
da_DK: Disse billeder har tomme alt-attributter (%s).

en: Screen readers rely on alternative text to describe images to users who cannot see them. If the alt attribute is empty, it signals that the image is decorative and should be skipped. However, if a meaningful image has an empty alt attribute, users with visual impairments will miss important information. Proper use of alternative text improves accessibility and ensures all users can understand the content.
da_DK: Skærmlæsere er afhængige af alternativ tekst for at beskrive billeder for brugere, der ikke kan se dem. Hvis alt-attributten er tom, signalerer det, at billedet er dekorativt og bør springes over. Men hvis et meningsfuldt billede har en tom alt-attribut, vil brugere med synshandicap gå glip af vigtig information. Korrekt brug af alternativ tekst forbedrer tilgængeligheden og sikrer, at alle brugere kan forstå indholdet.

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is <code>role="presentation"</code>, and %3$s is <code>role="none"</code>.
en: Review the image to determine if it is decorative. If it is decorative, it is correct to use an empty %1$s attribute and you can dismiss this warning in Accessibility Checker or by adding %2$s or %3$s to the image and rescanning the page. If the image conveys information, add descriptive alt text that communicates the image's purpose or meaning.
da_DK: Gennemgå billedet for at afgøre, om det er dekorativt. Hvis det er dekorativt, er det korrekt at bruge et tomt %1$s-attribut, og du kan afvise denne advarsel i Accessibility Checker eller ved at tilføje %2$s eller %3$s til billedet og scanne siden igen. Hvis billedet formidler information, skal du tilføje en beskrivende alt-tekst, der kommunikerer billedets formål eller betydning.

en: W3C Tutorial on Images: Decorative Images
da_DK: W3C Tutorial om Billeder: Dekorative Billeder

en: Low-quality Alternative Text
da_DK: Alternativ tekst af lav kvalitet

en: This image has alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
da_DK: Dette billede har alternativ tekst, der kan være vag, redundant eller indeholde unødvendige ord eller filnavne.

en: These images have alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
da_DK: Disse billeder har alternativ tekst, der kan være vag, redundant eller indeholde unødvendige ord eller filnavne.

en: Alternative text helps people using screen readers understand the purpose of an image. When alt text includes words like “image,” “graphic,” or a file extension, it adds no useful information and can create confusion or distraction. Clear and relevant alt text improves comprehension and user experience.
da_DK: Alternativ tekst hjælper folk, der bruger skærmlæsere, med at forstå formålet med et billede. Når alt-tekst indeholder ord som »billede,« »grafik,« eller en filendelse, tilføjer det ingen nyttig information og kan skabe forvirring eller distraktion. Klar og relevant alt-tekst forbedrer forståelsen og brugeroplevelsen.

en: Rewrite the alternative text to accurately and concisely describe the purpose of the image in context. Avoid including words like “image,” “graphic,” file names or extensions (e.g., .jpg, .png), or placeholder terms like “spacer” or “arrow.” If the image is decorative, leave the alt attribute empty.
da_DK: Omskriv den alternative tekst, så den præcist og kortfattet beskriver formålet med billedet i konteksten. Undgå at inkludere ord som »billede,« »grafik,« filnavne eller filtyper (f.eks. .jpg, .png) eller pladsholderbegreber som »spacer« eller »pil.« Hvis billedet er dekorativt, skal alt-attributten være tom.

en: W3C Tutorial on Images: Informative Images
da_DK: W3C-vejledning om billeder: Informative billeder

en: Image Long Alternative Text
da_DK: Lang alternativ tekst til billede

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: This image has alternative text longer than %s characters.
da_DK: Dette billede har alternativ tekst, der er længere end %s tegn.

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: These images have alternative text longer than %s characters.
da_DK: Disse billeder har alternativ tekst, der er længere end %s tegn.

en: Alternative text should be concise and focused on describing the purpose or meaning of the image. Overly long alt text may overwhelm screen reader users, reduce readability, and distract from other content on the page.
da_DK: Alternativ tekst bør være kortfattet og fokuseret på at beskrive formålet eller betydningen af billedet. Alt for lang alt-tekst kan overvælde skærmlæserbrugere, reducere læsbarheden og distrahere fra andet indhold på siden.

note: translators: %s is the maximum character count for alt text.
en: Shorten the alt text to fewer than %s characters while still describing the image's function or purpose. Keep descriptions simple and avoid repeating surrounding content. If the image's alt text does not need to be changed, dismiss this warning in Accessibility Checker.
da_DK: Forkort alt-teksten til færre end %s tegn, samtidig med at billedets funktion eller formål stadig beskrives. Hold beskrivelserne enkle, og undgå at gentage omkringliggende indhold. Hvis billedets alt-tekst ikke behøver at blive ændret, skal du afvise denne advarsel i Accessibility Checker.

en: W3C Tutorial: Informative Images
da_DK: W3C-vejledning: Informative billeder

en: Image Missing Alternative Text
da_DK: Billede mangler alternativ tekst

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is the <code>&lt;img&gt;</code> tag.
en: This image does not have an alt attribute (%1$s) contained in the image tag (%2$s).
da_DK: Dette billede har ikke en alt-attribut (%1$s) i billedtagget (%2$s).

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code>, %2$s is the <code>&lt;img&gt;</code> tag.
en: These images do not have an alt attribute (%1$s) contained in their image tags (%2$s).
da_DK: Disse billeder har ikke en alt-attribut (%1$s) i deres billedtags (%2$s).

en: Alternative text is used by screen readers to describe images to people who cannot see them. If the alt attribute is missing, the screen reader will only say 'Image' or may read out the file URL. Alternative text is also used by search engines to understand the content of the image. If an image does not have alternative text, it can create a poor user experience for people with visual impairments and can negatively impact your site's SEO.
da_DK: Alternativ tekst bruges af skærmlæsere til at beskrive billeder for personer, der ikke kan se dem. Hvis alt-attributten mangler, vil skærmlæseren kun sige »Billede« eller måske læse fil-URL'en op. Alternativ tekst bruges også af søgemaskiner til at forstå indholdet af billedet. Hvis et billede ikke har alternativ tekst, kan det skabe en dårlig brugeroplevelse for personer med synshandicap og kan påvirke dit websteds SEO negativt.

note: translators: %1$s is <code>alt=""</code.
en: Add an alt attribute to the image with appropriate text describing the purpose of the image in the page. If the image is decorative, the alt attribute can be empty, but the HTML %1$s attribute still needs to be present.
da_DK: Tilføj en alt-attribut til billedet med passende tekst, der beskriver formålet med billedet på siden. Hvis billedet er dekorativt, kan alt-attributten være tom, men HTML %1$s-attributten skal stadig være til stede.

en: HTML Standard: The img element
da_DK: HTML-standard: img-elementet

en: Alt Decision Tree
da_DK: Alt-beslutningsdiagram

en: Duplicate Alternative Text
da_DK: Duplikeret alternativ tekst

en: This image has alternative text that is identical to nearby content or to another image on the page.
da_DK: Dette billede har alternativ tekst, der er identisk med nærliggende indhold eller med et andet billede på siden.

en: These images have alternative text that is identical to nearby content or to other images on the page.
da_DK: Disse billeder har alternativ tekst, der er identisk med nærliggende indhold eller med andre billeder på siden.

en: When alternative text repeats nearby text or appears identically across multiple images, it creates confusion for screen reader users. Repetition provides no additional context and makes it difficult to distinguish between different elements or understand their purpose.
da_DK: Når alternativ tekst gentager nærliggende tekst eller forekommer identisk på tværs af flere billeder, skaber det forvirring for skærmlæserbrugere. Gentagelse giver ingen yderligere kontekst og gør det svært at skelne mellem forskellige elementer eller forstå deres formål.

en: If the alt text duplicates a nearby caption, heading, or visible text, remove the redundancy by shortening or omitting the alt text—especially if the surrounding text already provides the same information. If multiple images have the same alt text, revise each one to be unique and describe the purpose of that specific image in its context.
da_DK: Hvis alt-teksten duplikerer en nærliggende billedtekst, overskrift eller synlig tekst, skal du fjerne redundansen ved at forkorte eller udelade alt-teksten - især hvis den omgivende tekst allerede giver den samme information. Hvis flere billeder har den samme alt-tekst, skal du revidere hver enkelt, så de bliver unikke og beskriver formålet med det specifikke billede i dets kontekst.

en: Image Animated GIF
da_DK: Billede animeret GIF

en: This element is an animated image file (e.g., GIF or animated WebP).
da_DK: Dette element er en animeret billedfil (f.eks. GIF eller animeret WebP).

en: These elements are animated image files (e.g., GIFs or animated WebPs).
da_DK: Disse elementer er animerede billedfiler (f.eks. GIF'er eller animerede WebP'er).

en: Animated images can be distracting, induce seizures in some individuals, or create cognitive load. WCAG guidelines require that animations that flash or loop continuously provide a mechanism to pause, stop, or hide them.
da_DK: Animerede billeder kan være distraherende, fremkalde anfald hos nogle personer eller skabe kognitiv belastning. WCAG-retningslinjerne kræver, at animationer, der blinker eller kører i loop kontinuerligt, har en mekanisme til at pause, stoppe eller skjule dem.

en: Replace the animated image with a static image or a video that includes controls. If you must use an animated image, ensure it does not flash more than three times per second and provide pause or stop controls if it plays for more than 5 seconds. If you have confirmed the image is accessible and pauseable, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
da_DK: Erstat det animerede billede med et statisk billede eller en video, der inkluderer kontroller. Hvis du skal bruge et animeret billede, skal du sikre, at det ikke blinker mere end tre gange i sekundet og give pause- eller stopkontroller, hvis det afspilles i mere end 5 sekunder. Hvis du har bekræftet, at billedet er tilgængeligt og kan pauses, kan du afvise denne advarsel i Accessibility Checker.

en: Should you use animated GIFs?
da_DK: Bør du bruge animerede GIF'er?

en: W3C: G152: Setting animated gif images to stop blinking after n cycles (within 5 seconds)
da_DK: W3C: G152: Indstilling af animerede gif-billeder til at stoppe med at blinke efter n cyklusser (inden for 5 sekunder)

en: Pause Animated GIFs Plugin
da_DK: Plugin til at pause animerede GIF'er

en: Linked Image Empty Alternative Text
da_DK: Linket billede har tom alternativ tekst

en: This image is inside a link and has an empty alt attribute and there is no other text within the link.
da_DK: Dette billede er inde i et link og har en tom alt-attribut, og der er ingen anden tekst inden for linket.

en: These images are inside links and have empty alt attributes and there is no other text within the links.
da_DK: Disse billeder er inde i links og har tomme alt-attributter, og der er ingen anden tekst inden for linkene.

en: An empty alt attribute on a linked image causes screen reader users to hear just "link" with no context. This makes navigation confusing and may cause them to skip important content.
da_DK: En tom alt-attribut på et linket billede får skærmlæserbrugere til kun at høre »link« uden kontekst. Dette gør navigation forvirrende og kan få dem til at springe vigtigt indhold over.

en: Replace the empty alt attribute with meaningful alternative text that clearly describes the link’s destination or purpose.
da_DK: Erstat den tomme alt-attribut med meningsfuld alternativ tekst, der tydeligt beskriver linkets destination eller formål.

en: W3C Tutorial on Images: Functional Images
da_DK: W3C-vejledning om billeder: Funktionelle billeder

en: Linked Image Missing Alternative Text
da_DK: Linket billede mangler alternativ tekst

en: This image is inside a link but does not have an alt attribute and there is no other text within the link.
da_DK: Dette billede er inde i et link, men har ikke en alt-attribut, og der er ingen anden tekst inden for linket.

en: These images are inside links but do not have alt attributes and there is no other text within the links.
da_DK: Disse billeder er inde i links, men har ikke alt-attributter, og der er ingen anden tekst inden for linkene.

en: Screen reader users rely on alternative text to understand the purpose of linked images. Without it, they cannot determine where the link leads, making navigation difficult or impossible.
da_DK: Skærmlæserbrugere er afhængige af alternativ tekst for at forstå formålet med linkede billeder. Uden det kan de ikke afgøre, hvor linket fører hen, hvilket gør navigation vanskelig eller umulig.

note: translators: %s is <code>aria-label</code>.
en: Add an alt attribute that describes the purpose of the link. Focus on where the link goes, not what the image looks like. Alternatively, add an %s to the link.
da_DK: Tilføj en alt-attribut, der beskriver formålet med linket. Fokuser på, hvor linket fører hen, ikke hvordan billedet ser ud. Alternativt kan du tilføje en %s til linket.

en: Incorrect Heading Order
da_DK: Forkert overskriftsrækkefølge

en: This page uses headings out of order, skipping one or more heading levels.
da_DK: Denne side bruger overskrifter i uorden og springer over et eller flere overskriftsniveauer.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h3&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;h2&gt;</code.
en: These pages use headings out of order, skipping one or more heading levels, such as going from %1$s to %2$s without an %3$s between.
da_DK: Disse sider bruger overskrifter i forkert rækkefølge, hvor et eller flere overskriftsniveauer springes over, såsom at gå fra %1$s til %2$s uden en %3$s imellem.

en: Headings help all users—especially those using screen readers or keyboard navigation—understand the structure of the page. Skipping heading levels can create confusion and make it harder to follow the content hierarchy or navigate efficiently.
da_DK: Overskrifter hjælper alle brugere - især dem, der bruger skærmlæsere eller tastaturnavigation - med at forstå sidens struktur. At springe overskriftsniveauer over kan skabe forvirring og gøre det sværere at følge indholdshierarkiet eller navigere effektivt.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h3&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;h2&gt;</code.
en: Revise your headings to follow a logical order without skipping levels. For example, if a %1$s is followed by a %2$s, change the %2$s to a %3$s or add an intervening %3$s section to preserve proper structure. If needed, use CSS or block/page builder settings to style headings rather than setting the incorrect level.
da_DK: Revider dine overskrifter, så de følger en logisk rækkefølge uden at springe niveauer over. For eksempel, hvis en %1$s efterfølges af en %2$s, så ændre %2$s til en %3$s eller tilføj en mellemliggende %3$s sektion for at bevare den korrekte struktur. Brug om nødvendigt CSS eller blok/sidebyggerindstillinger til at style overskrifter i stedet for at indstille det forkerte niveau.

en: W3C Page Structure Tutorial: Headings
da_DK: W3C-vejledning om sidestruktur: Overskrifter

en: Ambiguous Anchor Text
da_DK: Tvetydig ankertekst

en: This link uses generic or vague anchor text that does not describe its purpose.
da_DK: Dette link bruger generisk eller vag ankertekst, der ikke beskriver dets formål.

en: These links use generic or vague anchor text that does not describe their purpose.
da_DK: Disse links bruger generisk eller vag ankertekst, der ikke beskriver deres formål.

en: Screen reader users often browse a list of links out of context. If links use ambiguous phrases like "click here" or "learn more," users will not understand where the link goes or what it does. This can lead to confusion and reduce the usability of your website.
da_DK: Skærmlæserbrugere gennemser ofte en liste over links uden kontekst. Hvis links bruger tvetydige fraser som »klik her« eller »lær mere,« vil brugerne ikke forstå, hvor linket fører hen eller hvad det gør. Dette kan føre til forvirring og reducere brugervenligheden af dit websted.

note: translators: %1$s is <code>aria-label</code>.
en: Revise the anchor text to clearly describe the destination or purpose of the link. For example, instead of "click here," use "download the annual report" or "learn more about us." Additional context can be added to links with an %1$s attribute or a screen-reader-text class.
da_DK: Revider ankerteksten, så den tydeligt beskriver destinationen eller formålet med linket. For eksempel, i stedet for »klik her,« brug »download årsrapporten« eller »lær mere om os.« Yderligere kontekst kan tilføjes til links med en %1$s-attribut eller en screen-reader-text klasse.

en: MDN Web Docs: a element – Accessible names
da_DK: MDN Web Docs: a-element – Tilgængelige navne

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-label attribute
da_DK: MDN Web Docs: ARIA: aria-label-attribut

en: Screen Reader Text Format Plugin (for the block editor)
da_DK: Screen Reader Text Format Plugin (til blok-editoren)

en: Link Opens New Window or Tab
da_DK: Link åbner nyt vindue eller fane

en: This link is set to open in a new browser tab or window.
da_DK: Dette link er indstillet til at åbne i en ny browserfane eller -vindue.

en: These links are set to open in new browser tabs or windows.
da_DK: Disse links er indstillet til at åbne i nye browserfaner eller -vinduer.

en: When a link opens in a new tab or window without warning, it can be disorienting, especially for users with cognitive disabilities, screen reader users, or anyone relying on keyboard navigation. They may not realize a new context has opened or understand how to return.
da_DK: Når et link åbner i en ny fane eller vindue uden advarsel, kan det være forvirrende, især for brugere med kognitive handicap, skærmlæserbrugere eller enhver, der er afhængig af tastaturnavigation. De opdager måske ikke, at en ny kontekst er åbnet, eller forstår ikke, hvordan de vender tilbage.

note: translators: %1$s is <code>target="_blank"</code>.
en: Avoid using %1$s unless absolutely necessary. If a link must open in a new tab or window, add a visible icon and screen reader text such as "opens in a new window" or "opens in a new tab" to inform users. To automate this and dismiss the warning sitewide, you can activate the 'Add Label To Links That Open A New Tab/Window' fix in Accessibility Checker settings.
da_DK: Undgå at bruge %1$s, medmindre det er absolut nødvendigt. Hvis et link skal åbnes i en ny fane eller vindue, tilføj et synligt ikon og skærmlæsertekst såsom »åbner i et nyt vindue« eller »åbner i en ny fane« for at informere brugerne. For at automatisere dette og afvise advarslen på hele webstedet kan du aktivere »Tilføj etiket til links, der åbner en ny fane/vindue«-rettelsen i Accessibility Checker-indstillingerne.

en: W3C Technique H83: Using the target attribute to open a new window on user request and indicating this in link text
da_DK: W3C-teknik H83: Brug af target-attributten til at åbne et nyt vindue på brugerens anmodning og indikere dette i linkteksten

en: Improper Use of Link
da_DK: Forkert brug af link

note: translators: %1$s is <code>href</code>, %2$s is <code>#</code>, %3$s is <code>role="button"</code>.
en: This element is an anchor tag missing a valid %1$s attribute or is linked to %2$s without having %3$s.
da_DK: Dette element er et ankertag, der mangler en gyldig %1$s-attribut eller er linket til %2$s uden at have %3$s.

note: translators: %1$s is <code>href</code>, %2$s is <code>#</code>, %3$s is <code>role="button"</code>.
en: These elements are anchor tags missing valid %1$s attributes or are linked to %2$s without having %3$s.
da_DK: Disse elementer er ankertags, der mangler gyldige %1$s-attributter eller er linket til %2$s uden at have %3$s.

en: Anchor tags (a.k.a. links) are intended for navigation to a new page or a different place on the same page. When they are used to trigger actions (such as expanding accordions or opening modals) without the correct roles or behavior, they confuse users, particularly those using screen readers or keyboards, who expect links to navigate rather than perform actions. They also are likely not to function with the space bar, which is an expectation of a button.
da_DK: Ankertags (også kendt som links) er beregnet til navigation til en ny side eller et andet sted på samme side. Når de bruges til at udløse handlinger (såsom at udvide accordions eller åbne modaler) uden de korrekte roller eller adfærd, forvirrer de brugere, især dem der bruger skærmlæsere eller tastaturer, som forventer at links navigerer i stedet for at udføre handlinger. De fungerer sandsynligvis heller ikke med mellemrumstasten, hvilket er en forventning til en knap.

note: translators: %1$s is <code>&lt;button&gt;</code>, %2$s is <code>role="button"</code>.
en: If the element is used to trigger an action, replace the anchor tag with a %1$s. If you cannot replace it, ensure that %2$s is added to the link, along with JavaScript that adds support for triggering it with the space bar key, and that appropriate ARIA attributes are used for toggle states or other functionality.
da_DK: Hvis elementet bruges til at udløse en handling, skal du erstatte ankertaget med en %1$s. Hvis du ikke kan erstatte det, skal du sørge for, at %2$s tilføjes til linket, sammen med JavaScript, der tilføjer understøttelse for at udløse det med mellemrumstasten, og at passende ARIA-attributter bruges til toggle-tilstande eller anden funktionalitet.

en: MDN Web Docs: ARIA button role
da_DK: MDN Web Docs: ARIA-knapperollen

en: W3 Schools: Accessibility Buttons & Links
da_DK: W3 schools: tilgængelighed for knapper og links

en: Link to MS Office File
da_DK: Link til MS Office-fil

en: This is a link to a Microsoft Office file, such as a Word, Excel, or PowerPoint document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
da_DK: Dette er et link til en Microsoft Office-fil, såsom et Word-, Excel- eller PowerPoint-dokument. Alle linkede dokumenter skal testes manuelt for tilgængelighed.

en: These are links to Microsoft Office files, such as Word, Excel, or PowerPoint documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
da_DK: Dette er links til Microsoft Office-filer, såsom Word-, Excel- eller PowerPoint-dokumenter. Alle linkede dokumenter skal testes manuelt for tilgængelighed.

en: Documents in Word, Excel, or PowerPoint format may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or do not follow accessibility best practices. Accessibility laws require that documents posted on web pages also conform to WCAG. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a webpage.
da_DK: Dokumenter i Word-, Excel- eller PowerPoint-format er muligvis ikke tilgængelige for alle brugere, især hvis de ikke er tagget korrekt eller ikke følger bedste praksis for tilgængelighed. Tilgængelighedslove kræver, at dokumenter, der offentliggøres på websider, også overholder WCAG. Derudover bør brugere advares, når et link åbner en fil, der kan downloades, i stedet for en webside.

en: Ensure that the linked file is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
da_DK: Sørg for, at den linkede fil er testet og udbedret for tilgængelighed. Når du ved, at den er tilgængelig, skal du afvise denne advarsel i Accessibility Checker. Medtag filtypenavn og størrelse i linkteksten for at informere brugere (aktiver rettelsen »Tilføj filstørrelse & -type til links« i Accessibility Checker-indstillingerne for at gøre dette for hele webstedet). Hvis dokumentet er indlejret ved hjælp af et plugin, skal du også give et direkte link til download. Hvis det er vanskeligt at gøre dokumentet tilgængeligt, kan du overveje at placere indholdet på en webside i stedet.

en: Microsoft: Accessibility best practices with Excel spreadsheets
da_DK: Microsoft: Bedste praksis for tilgængelighed med Excel-regneark

en: Microsoft: Make your PowerPoint presentations accessible to people with disabilities
da_DK: Microsoft: Gør dine PowerPoint-præsentationer tilgængelige for personer med handicap

en: Microsoft: Make your Word documents accessible to people with disabilities
da_DK: Microsoft: Gør dine Word-dokumenter tilgængelige for personer med handicap

en: Google: Make your document, presentation, sheets & videos more accessible
da_DK: Google: Gør dit dokument, præsentation, regneark og videoer mere tilgængelige

en: WebAIM: Creating Accessible Word Documents
da_DK: WebAIM: Oprettelse af tilgængelige Word-dokumenter

en: WebAIM: Creating Accessible PowerPoint Presentations
da_DK: WebAIM: Oprettelse af tilgængelige PowerPoint-præsentationer

en: WebAIM: Creating Accessible Excel Spreadsheets
da_DK: WebAIM: Oprettelse af tilgængelige Excel-regneark

en: Section 508.gov: Create Accessible Documents (Webinar)
da_DK: Section 508.gov: Opret tilgængelige dokumenter (webinar)

en: Link to Non-HTML File
da_DK: Link til ikke-HTML-fil

en: This element is a link to a non-HTML document format with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
da_DK: Dette element er et link til et ikke-HTML-dokumentformat med en af følgende filtyper: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages eller .key

en: These elements are links to non-HTML document formats with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
da_DK: Disse elementer er links til ikke-HTML-dokumentformater med en af følgende filtyper: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages eller .key

en: Non-HTML document formats may not be fully accessible to assistive technologies unless tested and remediated. Users should be warned when a link opens a downloadable file rather than a standard web page.
da_DK: Ikke-HTML-dokumentformater er muligvis ikke fuldt tilgængelige for hjælpeteknologier, medmindre de er testet og rettet. Brugere bør advares, når et link åbner en fil, der kan downloades, i stedet for en standard webside.

en: Ensure the linked document is accessible. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension in the visible link text (e.g., “Meeting Notes (ODT)”) so users know what to expect (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded, provide a direct download link as well. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
da_DK: Sørg for, at det linkede dokument er tilgængeligt. Når du ved, at det er tilgængeligt, skal du afvise denne advarsel i Accessibility Checker. Medtag filtypenavnet i den synlige linktekst (f.eks. »Mødereferat (ODT)«), så brugerne ved, hvad de kan forvente (aktiver rettelsen »Tilføj filstørrelse & -type til links« i Accessibility Checker-indstillingerne for at gøre dette for hele webstedet). Hvis dokumentet er indlejret, skal du også give et direkte downloadlink. Hvis det er vanskeligt at gøre dokumentet tilgængeligt, kan du overveje at placere indholdet på en webside i stedet.

en: Link to PDF
da_DK: Link til PDF

en: This is a link to a PDF document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
da_DK: Dette er et link til et PDF-dokument. Alle linkede dokumenter skal testes manuelt for tilgængelighed.

en: These are links to PDF documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
da_DK: Dette er links til PDF-dokumenter. Alle linkede dokumenter skal testes manuelt for tilgængelighed.

en: PDFs may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or fail to meet WCAG requirements. Accessibility laws require that documents posted on websites meet the same accessibility standards as HTML content. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a web page.
da_DK: PDF'er er muligvis ikke tilgængelige for alle brugere, især hvis de ikke er tagget korrekt eller ikke opfylder WCAG-kravene. Tilgængelighedslove kræver, at dokumenter, der offentliggøres på hjemmesider, opfylder de samme tilgængelighedsstandarder som HTML-indhold. Derudover bør brugere advares, når et link åbner en fil, der kan downloades, i stedet for en webside.

en: Ensure the linked PDF is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the PDF accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
da_DK: Sørg for, at den linkede PDF er testet og udbedret for tilgængelighed. Når du ved, at den er tilgængelig, skal du afvise denne advarsel i Accessibility Checker. Medtag filtypenavn og størrelse i linkteksten for at informere brugere (aktiver rettelsen »Tilføj filstørrelse & -type til links« i Accessibility Checker-indstillingerne for at gøre dette for hele webstedet). Hvis dokumentet er indlejret ved hjælp af et plugin, skal du også give et direkte link til download. Hvis det er vanskeligt at gøre PDF'en tilgængelig, kan du overveje at placere indholdet på en webside i stedet.

en: Adobe: Create and verify PDF accessibility (Acrobat Pro)
da_DK: Adobe: Opret og verificer PDF-tilgængelighed (Acrobat Pro)

en: WebAIM: PDF Accessibility
da_DK: WebAIM: PDF-tilgængelighed

en: PDF Accessibility on the Web: Tricks and Traps (Webinar)
da_DK: PDF-tilgængelighed på nettet: Tricks og fælder (Webinar)

en: InDesign & PDF Accessibility Mistakes and How to Fix Them (Webinar)
da_DK: InDesign & PDF-tilgængelighedsfejl og hvordan man retter dem (Webinar)

en: Link Text is URL
da_DK: Linktekst er URL

en: This link uses a URL for its anchor text rather than a meaningful word or phrase.
da_DK: Dette link bruger en URL som ankertekst i stedet for et meningsfuldt ord eller en sætning.

en: These links use URLs for their anchor text rather than meaningful words or phrases.
da_DK: Disse links bruger URL'er som ankertekst i stedet for meningsfulde ord eller sætninger.

en: Link text that is just a URL may not provide meaningful context about the link destination. Additionally, long URLs can be difficult to understand when read by a screen reader which may announce every letter, number, and character individually. Users rely on descriptive link text to understand where a link will take them; using URLs for your link text reduces usability, increases cognitive load, and can be confusing or misleading.
da_DK: Linktekst, der kun er en URL, giver muligvis ikke meningsfuld kontekst om linkdestinationen. Derudover kan lange URL'er være vanskelige at forstå, når de læses af en skærmlæser, som kan annoncere hvert bogstav, tal og tegn individuelt. Brugere er afhængige af beskrivende linktekst for at forstå, hvor et link vil føre dem hen; brug af URL'er som linktekst reducerer brugervenligheden, øger den kognitive belastning og kan være forvirrende eller vildledende.

en: Replace the URL in the link text with a concise, descriptive word or phrase that explains the destination or purpose of the link (for example, "Read the accessibility guide" instead of "https://example.com/guide"). If the URL is necessary for context and is very short, you can dismiss this warning by using the "Dismiss" feature in Accessibility Checker.
da_DK: Erstat URL'en i linkteksten med et kortfattet, beskrivende ord eller en sætning, der forklarer linkets destination eller formål (f.eks. »Læs tilgængelighedsguiden« i stedet for »https://example.com/guide«). Hvis URL'en er nødvendig for kontekst og er meget kort, kan du afvise denne advarsel ved at bruge funktionen »Afvis« i Accessibility Checker.

en: W3C: Technique G91: Providing link text that describes the purpose of a link
da_DK: W3C: Teknik G91: Angivelse af linktekst, der beskriver et links formål

en: Long Description Invalid
da_DK: Ugyldig lang beskrivelse

note: translators: %s is <code>longdesc=""</code.
en: This element uses the %s attribute with an invalid or unsupported value.
da_DK: Dette element bruger %s-attributten med en ugyldig eller ikke-understøttet værdi.

note: translators: %s is <code>longdesc=""</code.
en: These elements use the %s attribute with invalid or unsupported values.
da_DK: Disse elementer bruger %s-attributten med ugyldige eller ikke-understøttede værdier.

en: The longdesc attribute is intended to provide a URL to a long description of an image for screen reader users. However, it is no longer supported in HTML5 and is not reliably recognized by browsers or assistive technologies. Invalid values or blank longdesc attributes may confuse users or fail to convey important information.
da_DK: Longdesc-attributten er beregnet til at give en URL til en lang beskrivelse af et billede for skærmlæserbrugere. Den understøttes dog ikke længere i HTML5 og genkendes ikke pålideligt af browsere eller hjælpeteknologier. Ugyldige værdier eller tomme longdesc-attributter kan forvirre brugere eller undlade at formidle vigtig information.

note: translators: %s is <code>longdesc</code.
en: Remove the %s attribute from the image element. If a long description is needed, include it in nearby visible text like a caption, use a link to a separate description page, or use ARIA techniques such as aria-describedby.
da_DK: Fjern %s-attributten fra billedelementet. Hvis en lang beskrivelse er nødvendig, skal du inkludere den i synlig tekst i nærheden, som f.eks. en billedtekst, bruge et link til en separat beskrivelsesside eller bruge ARIA-teknikker som aria-describedby.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H45: Using longdesc
da_DK: W3C: Teknikker til WCAG 2.1 – H45: Brug af longdesc

en: MDN Web Docs: longdesc – HTML attribute
da_DK: MDN Web Docs: longdesc – HTML-attribut

en: Zooming and Scaling Disabled
da_DK: Zoom og skalering deaktiveret

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>.
en: This page disables zooming by using a viewport meta tag with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
da_DK: Denne side deaktiverer zoom ved at bruge et viewport meta-tag med enten %1$s eller en %2$s-værdi på mindre end 2. Dette forhindrer brugere i at forstørre indhold for at forbedre læsbarheden.

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>.
en: These pages disable zooming by using viewport meta tags with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
da_DK: Disse sider deaktiverer zoom ved at bruge viewport meta-tags med enten %1$s eller en %2$s-værdi på mindre end 2. Dette forhindrer brugere i at forstørre indhold for at forbedre læsbarheden.

en: Restricting a user's ability to zoom creates barriers for individuals with low vision or other visual impairments. These users may rely on browser zoom features, pinch-zooming on mobile, or magnifiers to access content comfortably.
da_DK: At begrænse en brugers mulighed for at zoome skaber barrierer for personer med nedsat syn eller andre synsmæssige udfordringer. Disse brugere kan være afhængige af browserens zoomfunktioner, knib-for-at-zoome på mobil eller forstørrelsesglas for at få adgang til indhold på en behagelig måde.

note: translators: %1$s is <code>user-scalable=no</code>, %2$s is <code>maximum-scale</code>, %3$s is <head>.
en: Edit the viewport meta tag in your theme's %3$s section and remove %1$s and any %2$s value less than 2. To fix this site-wide, enable the 'Make Viewport Scalable' fix in Accessibility Checker Settings.
da_DK: Rediger viewport meta-tagget i dit temas %3$s-sektion og fjern %1$s og enhver %2$s-værdi mindre end 2. For at rette dette på hele websitet skal du aktivere »Gør viewport skalerbar«-rettelsen i Accessibility Checker-indstillingerne.

en: Missing Form Label
da_DK: Manglende formular-etiket

note: translators: %1$s is <code>&lt;input&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;textarea&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;select&gt;</code.
en: This element is an %1$s, %2$s, or %3$s form field without an associated label.
da_DK: Dette element er et %1$s-, %2$s- eller %3$s-formularfelt uden en tilknyttet etiket.

note: translators: %1$s is <code>&lt;input&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;textarea&gt;</code>, %3$s is <code>&lt;select&gt;</code.
en: These elements are %1$s, %2$s, or %3$s form fields without associated labels.
da_DK: Disse elementer er %1$s-, %2$s- eller %3$s-formularfelter uden tilknyttede etiketter.

en: Form fields must be clearly labeled so that users of screen readers and voice input technologies can understand their purpose. Without labels, users may not know what information to enter or how the form will behave.
da_DK: Formularfelter skal være tydeligt mærket, så brugere af skærmlæsere og stemmeinputteknologier kan forstå deres formål. Uden etiketter ved brugerne måske ikke, hvilke oplysninger de skal indtaste, eller hvordan formularen vil opføre sig.

note: translators: %1$s is <code>&lt;label&gt;</code>, %2$s is <code>for=""</code.
en: Add a visible %1$s element that describes the field. Connect it to the corresponding form element using the %2$s attribute, or use aria-label or aria-labelledby if needed. To fix all unlabelled fields automatically, enable the 'Label Form Fields' fix in Accessibility Checker settings.
da_DK: Tilføj et synligt %1$s-element, der beskriver feltet. Forbind det til det tilsvarende formularelement ved hjælp af %2$s-attributten, eller brug aria-label eller aria-labelledby, hvis det er nødvendigt. For at rette alle umærkede felter automatisk skal du aktivere »Mærk formularfelter«-rettelsen i Accessibility Checker-indstillingerne.

en: W3C: Labeling Controls
da_DK: W3C: Mærkning af kontrolelementer

en: MDN: label element
da_DK: MDN: label-element

en: Missing Subheadings
da_DK: Manglende underoverskrifter

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code>, %3$s is the word count threshold.
en: This page does not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and has more than %3$s words.
da_DK: Denne side indeholder ingen overskriftselementer mellem %1$s og %2$s i hovedindholdsområdet og har mere end %3$s ord.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code>, %3$s is '400' or the number defined in the setting.
en: These pages do not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and have more than %3$s words.
da_DK: Disse sider indeholder ingen overskriftselementer mellem %1$s og %2$s i hovedindholdsområdet og har mere end %3$s ord.

en: Headings provide structure and make content easier for users of all abilities to scan. They also help screen reader users and keyboard-only users navigate the page. Without headings, users must read through content linearly without an easy way to jump between sections.
da_DK: Overskrifter giver struktur og gør indholdet lettere at scanne for brugere med alle evner. De hjælper også skærmlæserbrugere og brugere, der kun bruger tastatur, med at navigere på siden. Uden overskrifter skal brugerne læse indholdet lineært uden en nem måde at springe mellem afsnit på.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code.
en: Add meaningful heading elements throughout your content to organize it into sections. At a minimum, include one %1$s tag as the main page title, and add subheadings where appropriate to break up content into logical parts.
da_DK: Tilføj meningsfulde overskriftselementer gennem dit indhold for at organisere det i sektioner. Som minimum skal du inkludere en %1$s-tag som hovedsidetitel og tilføje underoverskrifter, hvor det er passende, for at opdele indholdet i logiske dele.

en: W3C Tutorial: Headings
da_DK: W3C-vejledning: Overskrifter

en: Missing Language Declaration
da_DK: Manglende sprogdeklaration

note: translators: %1$s is <code>&lt;html&gt;</code>, %2$s is <code>lang</code>, %3$s is <code>xml:lang</code>.
en: This element is a top-level %1$s tag that is missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or has an empty language attribute.
da_DK: Dette element er en %1$s-tag på øverste niveau, som mangler en sprogattribut som %2$s eller %3$s, eller har en tom sprogattribut.

note: translators: %1$s is <code>&lt;html&gt;</code>, %2$s is <code>lang</code>, %3$s is <code>xml:lang</code>.
en: These elements are top-level %1$s tags that are missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or have an empty language attribute.
da_DK: Disse elementer er %1$s-tags på øverste niveau, som mangler en sprogattribut som %2$s eller %3$s, eller har en tom sprogattribut.

en: Screen readers and other assistive technologies use the language attribute to determine how to pronounce and interpret the content. Without it, the content may be read incorrectly, which can be confusing or misleading for users.
da_DK: Skærmlæsere og andre hjælpeteknologier bruger sprogattributten til at bestemme, hvordan indholdet skal udtales og fortolkes. Uden den kan indholdet blive læst forkert, hvilket kan være forvirrende eller vildledende for brugerne.

note: translators: %s is an example of a valid lang attribute.
en: Edit your theme's header file to ensure the <html> tag includes a valid lang attribute (e.g., %s). If your theme receives updates, make this change in a child theme to prevent it from being overwritten. To fix this automatically site-wide, enable the 'Add "lang" & "dir" Attributes' fix in Accessibility Checker settings.
da_DK: Rediger dit temas header-fil for at sikre, at <html>-tagget inkluderer en gyldig lang-attribut (f.eks. %s). Hvis dit tema modtager opdateringer, skal du foretage denne ændring i et underordnet tema for at forhindre, at den bliver overskrevet. For at rette dette automatisk på hele webstedet skal du aktivere »Tilføj ›lang‹ & ›dir‹ Attributter«-rettelsen i Accessibility Checker-indstillingerne.

en: W3C: Language of Page
da_DK: W3C: Sidens sprog

en: MDN: The HTML lang attribute
da_DK: MDN: HTML lang-attributten

en: Missing Table Header
da_DK: Manglende tabeloverskrift

en: This table contains data cells but does not have the required table header cells.
da_DK: Denne tabel indeholder dataceller, men mangler de nødvendige tabeloverskriftsceller.

en: These tables contain data cells but do not have the required table header cells.
da_DK: Disse tabeller indeholder dataceller, men mangler de nødvendige tabeloverskriftsceller.

en: Table headers are used by assistive technologies to help users understand the relationships between cells and navigate the data. Without table headers, screen reader users may not be able to determine what the data represents.
da_DK: Tabeloverskrifter bruges af hjælpeteknologier til at hjælpe brugere med at forstå forholdene mellem celler og navigere i dataene. Uden tabeloverskrifter kan skærmlæserbrugere muligvis ikke afgøre, hvad dataene repræsenterer.

note: translators: %1$s is <code>&lt;th&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;td&gt;</code>.
en: Add one or more %1$s elements that describe the columns or rows of data in your table. Each %2$s cell should be associated with a descriptive header to provide proper context for screen reader users.
da_DK: Tilføj et eller flere %1$s-elementer, der beskriver kolonnerne eller rækkerne af data i din tabel. Hver %2$s-celle bør være forbundet med en beskrivende overskrift for at give den rette kontekst for skærmlæserbrugere.

en: W3C: H51 - Using table markup to present tabular information
da_DK: W3C: H51 - Brug af tabelmarkup til at præsentere tabellarisk information

en: MDN Web Docs: <table> - Headers and accessibility
da_DK: MDN Web Docs: <table> - Overskrifter og tilgængelighed

en: WordPress: Table block documentation
da_DK: WordPress: Dokumentation for tabelblok

en: Missing Title
da_DK: Manglende titel

note: translators: %1$s is <code>&lt;title&gt;</code>, %2$s is <code>og:title</code>.
en: This element is missing a title tag (%1$s or %2$s). This may happen if the post or page title field is empty or if the theme fails to output a title tag in the document head.
da_DK: Dette element mangler en titeltag (%1$s eller %2$s). Dette kan ske, hvis indlæggets eller sidens titelfelt er tomt, eller hvis temaet ikke outputter en titeltag i dokumentets hoved.

note: translators: %1$s is <code>&lt;title&gt;</code>, %2$s is <code>og:title</code>.
en: These elements are missing title tags (%1$s or %2$s). This may happen if post or page title fields are empty or if the theme fails to output title tags in the document head.
da_DK: Disse elementer mangler titeltags (%1$s eller %2$s). Dette kan ske, hvis indlægs- eller sidetifelfelter er tomme, eller hvis temaet ikke outputter titeltags i dokumentets hoved.

en: The title element is used by screen readers, search engines, and browser tabs to identify the page. Without a title, users may have difficulty determining the purpose of the page.
da_DK: Titelelementet bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og browserfaner til at identificere siden. Uden en titel kan brugere have svært ved at bestemme sidens formål.

en: Ensure the post or page title field is filled in on the backend. If the title field is not empty and the error persists, check your theme's code to make sure it outputs a valid <title> tag and/or og:title meta tag in the document head. To fix this issue site-wide, enable the 'Add Missing Page Title' fix in Accessibility Checker settings.
da_DK: Sørg for, at indlæggets eller sidens titelfelt er udfyldt i backend. Hvis titelfeltet ikke er tomt, og fejlen fortsætter, skal du kontrollere dit temas kode for at sikre, at det outputter en gyldig <title>-tag og/eller og:title meta-tag i dokumentets hoved. For at rette dette problem på hele webstedet skal du aktivere »Tilføj manglende sidetitel«-rettelsen i Accessibility Checker-indstillingerne.

en: MDN: <title> element
da_DK: MDN: <title>-element

en: Missing Transcript
da_DK: Manglende udskrift

en: This element contains or links to audio or video content that does not have a properly labeled or positioned transcript, or may not have a transcript at all.
da_DK: Dette element indeholder eller linker til lyd- eller videoindhold, som ikke har en korrekt mærket eller placeret transskription, eller måske slet ikke har en transskription.

en: These elements contain or link to audio or video content that do not have properly labeled or positioned transcripts, or may not have a transcript at all.
da_DK: Disse elementer indeholder eller linker til lyd- eller videoindhold, som ikke har korrekt mærkede eller placerede transskriptioner, eller måske slet ikke har transskriptioner.

en: Transcripts provide access to audio and video content for individuals who are deaf, hard of hearing, or prefer to read rather than listen. Without a transcript, important information may be missed.
da_DK: Transskriptioner giver adgang til lyd- og videoindhold for personer, der er døve, hørehæmmede eller foretrækker at læse frem for at lytte. Uden en transskription kan vigtig information gå tabt.

en: Create a transcript for each flagged audio or video clip. Include the transcript on the same page or link to a file that contains it. The word “transcript” should appear in a heading before the transcript or in the link text, and must be within 25 characters of the audio or video element.
da_DK: Opret en transskription for hvert markeret lyd- eller videoklip. Inkluder transskriptionen på samme side eller link til en fil, der indeholder den. Ordet »transskription« bør fremgå i en overskrift før transskriptionen eller i linkteksten og skal være inden for 25 tegn af lyd- eller videoelementet.

en: W3C: Transcripts Documentation
da_DK: W3C: Dokumentation om transskriptioner

en: Practical Advice for Meeting Caption, Transcript, and Sign Language Requirements (Webinar)
da_DK: Praktiske råd til at opfylde krav om undertekster, transskriptioner og tegnsprog (webinar)

en: Possible Heading
da_DK: Mulig overskrift

en: This text appears visually styled like a heading but is not marked up with a heading tag.
da_DK: Denne tekst fremstår visuelt som en overskrift, men er ikke markeret op med et overskriftstag.

en: These text elements appear visually styled like headings but are not marked up with heading tags.
da_DK: Disse tekstelementer ser visuelt ud som overskrifter, men er ikke markeret med overskriftstags.

en: Screen reader users and other assistive technologies rely on heading tags to understand page structure and navigate efficiently. Text that looks like a heading but is not coded as one can make it difficult for screen reader users to navigate the page.
da_DK: Skærmlæserbrugere og andre hjælpeteknologier er afhængige af overskriftstags for at forstå sidestrukturen og navigere effektivt. Tekst, der ligner en overskrift, men ikke er kodet som en, kan gøre det svært for skærmlæserbrugere at navigere på siden.

note: translators: %1$s is <code>&lt;h1&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;h6&gt;</code.
en: Review the flagged text and determine if it should be a heading. If it is, change the element to the appropriate %1$s–%2$s tag. If it is not intended as a heading, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
da_DK: Gennemgå den markerede tekst, og afgør, om det skal være en overskrift. Hvis det er, skal du ændre elementet til det relevante %1$s–%2$s-tag. Hvis det ikke er ment som en overskrift, kan du afvise denne advarsel i Accessibility Checker.

en: W3C: Using HTML headings to identify headings
da_DK: W3C: Brug af HTML-overskrifter til at identificere overskrifter

en: A Slider is Present
da_DK: En slider er til stede

en: This element is a slider or carousel. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time a slider is detected on a post or page.
da_DK: Dette element er en slider eller karrusel. Da mange tilgængelighedsproblemer med slidere kræver manuel gennemgang, vises denne advarsel, hver gang en slider registreres på et indlæg eller en side.

en: These elements are sliders or carousels. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time one or more sliders are detected on a post or page.
da_DK: Disse elementer er slidere eller karruseller. Da mange tilgængelighedsproblemer med slidere kræver manuel gennemgang, vises denne advarsel, hver gang en eller flere slidere registreres på et indlæg eller en side.

en: Sliders are often difficult to use with screen readers and keyboards. Inaccessible sliders can interfere with navigation, trap focus, or move too quickly for users to engage with the content.
da_DK: Slidere er ofte vanskelige at bruge med skærmlæsere og tastaturer. Utilgængelige slidere kan forstyrre navigation, fange fokus eller bevæge sig for hurtigt til, at brugere kan interagere med indholdet.

en: Review the slider on the front end of your website. Ensure it is keyboard accessible, pauseable, has proper ARIA roles and labels, and works well with screen readers. After confirming the slider is accessible or remediating issues, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
da_DK: Gennemgå skyderen på forsiden af dit websted. Sørg for, at den er tastaturtilgængelig, kan pauses, har korrekte ARIA-roller og etiketter og fungerer godt med skærmlæsere. Efter at have bekræftet, at skyderen er tilgængelig eller udbedret, kan du afvise denne advarsel i Accessibility Checker.

en: W3C: Carousels Tutorial
da_DK: W3C: Karrusel-vejledning

en: W3C ARIA Authoring Practices Guide: Carousel (Slide Show or Image Rotator) Pattern
da_DK: W3C ARIA Authoring Practices Guide: Karrusel (diasshow eller billedrotator) mønster

en: Tab Order Modified
da_DK: Fanenes rækkefølge ændret

note: translators: %1$s is <code>tabindex="1"</code> and %2$s is <code>tabindex</code>.
en: This page contains an element with %1$s or another positive %2$s, which modifies the natural tab order.
da_DK: Denne side indeholder et element med %1$s eller en anden positiv %2$s, som ændrer den naturlige tab-rækkefølge.

note: translators: %1$s is <code>tabindex="1"</code> and %2$s is <code>tabindex</code>.
en: These pages contain elements with %1$s or other positive %2$s, which modify the natural tab order.
da_DK: Disse sider indeholder elementer med %1$s eller andre positive %2$s, som ændrer den naturlige tab-rækkefølge.

en: The natural tab order of a page follows the structure of the HTML. Changing this order using positive tabindex values can cause confusion for keyboard-only users and screen reader users, especially if the focus moves in an unexpected way or skips important content.
da_DK: Den naturlige tab-rækkefølge på en side følger HTML-strukturen. Ændring af denne rækkefølge ved hjælp af positive tabindex-værdier kan skabe forvirring for brugere, der kun bruger tastatur, og skærmlæserbrugere, især hvis fokus flytter sig på en uventet måde eller springer vigtigt indhold over.

note: translators: %s is <code>tabindex</code>.
en: Remove positive %s values (greater than 0) from elements unless there is a very specific, user-tested reason to change the focus order. If needed, use tabindex="0" to include custom elements in the natural tab flow without disrupting order. To fix this and other elements site-wide, enable the 'Remove Tab Index' fix in Accessibility Checker settings.
da_DK: Fjern positive %s-værdier (større end 0) fra elementer, medmindre der er en meget specifik, brugertestet grund til at ændre fokusrækkefølgen. Brug om nødvendigt tabindex=»0« for at inkludere brugerdefinerede elementer i det naturlige tab-flow uden at forstyrre rækkefølgen. For at rette dette og andre elementer på hele webstedet skal du aktivere »Fjern Tab Index«-rettelsen i Accessibility Checker-indstillingerne.

en: ARIA Authoring Practices Guide: Developing a Keyboard Interface
da_DK: ARIA Authoring Practices Guide: Udvikling af en tastaturgrænseflade

en: W3C: Focus Order and Keyboard Navigation
da_DK: W3C: Fokusrækkefølge og tastaturnavigation

en: Blinking or Scrolling Content
da_DK: Blinkende eller rullende indhold

en: This element uses blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
da_DK: Dette element bruger blinkende eller rullende effekter, som kan være forstyrrende for brugere eller forårsage anfald.

en: These elements use blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
da_DK: Disse elementer bruger blinkende eller rullende effekter, som kan være forstyrrende for brugere eller forårsage anfald.

en: Blinking or scrolling content can be distracting or trigger seizures in some users, especially those with photosensitive epilepsy or cognitive disabilities. These effects are deprecated and can negatively impact readability and focus.
da_DK: Blinkende eller rullende indhold kan være distraherende eller udløse anfald hos nogle brugere, især dem med fotosensitiv epilepsi eller kognitive funktionsnedsættelser. Disse effekter er forældede og kan have en negativ indvirkning på læsbarhed og fokus.

note: translators: %1$s is <code>&lt;blink&gt;</code>, %2$s is <code>&lt;marquee&gt;</code>, %3$s is <code>text-decoration: blink</code>.
en: Remove any HTML or CSS that causes blinking or scrolling effects, such as %1$s, %2$s, or %3$s.
da_DK: Fjern al HTML eller CSS, der forårsager blinkende eller rullende effekter, såsom %1$s, %2$s eller %3$s.

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - Avoiding the use of the blink element
da_DK: W3C: Teknikker til WCAG 2.1 - Undgå brug af blink-elementet

en: MDN: <marquee> element (obsolete)
da_DK: MDN: <marquee>-element (forældet)

en: Text Justified
da_DK: Justeret tekst

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: This page contains long blocks of text that are styled with %s.
da_DK: Denne side indeholder lange tekstblokke, der er formateret med %s.

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: These pages contain long blocks of text that are styled with %s.
da_DK: Disse sider indeholder lange tekstblokke, der er formateret med %s.

en: Justified text can create uneven spacing between words, forming distracting "rivers" of white space that make reading difficult—especially for people with dyslexia, low vision, or cognitive disabilities. Left-aligned text is more predictable and easier to read.
da_DK: Justeret tekst kan skabe ujævn afstand mellem ord og danne distraherende »floder« af hvidt rum, som gør læsning vanskelig - især for personer med ordblindhed, nedsat syn eller kognitive funktionsnedsættelser. Venstrejusteret tekst er mere forudsigelig og lettere at læse.

note: translators: %s is <code>text-align: justify</code.
en: Remove the %s CSS rule from long blocks of text, especially paragraphs longer than 200 characters. Use left-aligned text instead for better readability and accessibility.
da_DK: Fjern %s CSS-reglen fra lange tekstblokke, især afsnit længere end 200 tegn. Brug i stedet venstrejusteret tekst for bedre læsbarhed og tilgængelighed.

en: W3C: Making Content Usable for People with Cognitive and Learning Disabilities
da_DK: W3C: Gør indhold brugbart for mennesker med kognitive og indlæringsmæssige udfordringer

en: Text Too Small
da_DK: Tekst for lille

en: This text is smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
da_DK: Denne tekst er mindre end 10 pixels og kan være svær at læse.

en: These text elements are smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
da_DK: Disse tekstelementer er mindre end 10 pixels og kan være svære at læse.

en: Text that is too small can be hard to read, especially for people with low vision. Ensuring a minimum readable size improves overall accessibility and usability, reducing the need for users to zoom.
da_DK: Tekst, der er for lille, kan være svær at læse, især for mennesker med nedsat syn. At sikre en minimum læsbar størrelse forbedrer den overordnede tilgængelighed og brugervenlighed og reducerer behovet for, at brugere skal zoome.

note: translators: %s is <code>10px</code>.
en: Update your styles so that all text is at least %s in size. Use relative units like em or rem when possible to support user preferences and browser scaling.
da_DK: Opdater dine stilarter, så al tekst er mindst %s i størrelse. Brug relative enheder som em eller rem når det er muligt for at understøtte brugerindstillinger og browser-skalering.

en: MDN: font-size CSS property
da_DK: MDN: font-size CSS-egenskab

en: How to Add Custom CSS in WordPress
da_DK: Sådan tilføjer du brugerdefineret CSS i WordPress

en: Underlined Text
da_DK: Understreget tekst

note: translators: %1$s is <code>&lt;u&gt;</code>, %2$s is <code>text-decoration: underline;</code.
en: This element contains underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and does not appear to be a link.
da_DK: Dette element indeholder understreget tekst ved hjælp af %1$s-tagget eller %2$s CSS-stilarter og ser ikke ud til at være et link.

note: translators: %1$s is <code>&lt;u&gt;</code>, %2$s is <code>text-decoration: underline;</code.
en: These elements contain underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and do not appear to be links.
da_DK: Disse elementer indeholder understreget tekst ved hjælp af %1$s-tagget eller %2$s CSS-stilarter og ser ikke ud til at være links.

en: Underlined text is commonly associated with links. When non-link text is underlined, it can be confusing for users, especially those with cognitive disabilities or those relying on visual cues to identify links.
da_DK: Understreget tekst forbindes ofte med links. Når ikke-link tekst er understreget, kan det være forvirrende for brugere, især dem med kognitive udfordringer eller dem, der er afhængige af visuelle signaler for at identificere links.

en: Remove the underline tag or CSS underline style from the text. If you want to emphasize text, consider using bold, italic, or color styling instead. If this text is part of a functional element like a link or button, keep the underline styling and dismiss this warning in Accessibility Checker.
da_DK: Fjern understregningstagget eller CSS-understregningsstilen fra teksten. Hvis du vil fremhæve tekst, kan du overveje at bruge fed, kursiv eller farvestyling i stedet. Hvis denne tekst er en del af et funktionelt element som et link eller en knap, skal du beholde understregningsstilen og afvise denne advarsel i Accessibility Checker.

en: A Video is Present
da_DK: En video er til stede

en: This element is a video. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time a video is detected on a post or page.
da_DK: Dette element er en video. Da mange tilgængelighedsproblemer med videoindhold kræver manuel gennemgang, vises denne advarsel, hver gang en video registreres på et indlæg eller en side.

en: These elements are videos. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time one or more videos are detected on a post or page.
da_DK: Disse elementer er videoer. Da mange tilgængelighedsproblemer med videoindhold kræver manuel gennemgang, vises denne advarsel, hver gang en eller flere videoer registreres på et indlæg eller en side.

en: Videos must include accurate captions, transcripts, and audio descriptions (or enhanced transcripts) to be fully accessible to users who are deaf, hard of hearing, blind, or have cognitive disabilities.
da_DK: Videoer skal indeholde nøjagtige undertekster, transskriptioner og lydbeskrivelser (eller udvidede transskriptioner) for at være fuldt tilgængelige for brugere, der er døve, hørehæmmede, blinde eller har kognitive udfordringer.

en: Review the video on the front end of your website. Ensure that it includes accurate (not auto-generated) synchronized captions, a transcript, and an audio description if needed. After verifying accessibility or making necessary updates, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
da_DK: Gennemgå videoen på forsiden af dit websted. Sørg for, at den inkluderer nøjagtige (ikke automatisk genererede) synkroniserede billedtekster, et transkript og en lydbeskrivelse, hvis nødvendigt. Efter at have verificeret tilgængelighed eller foretaget nødvendige opdateringer, kan du afvise denne advarsel i Accessibility Checker.

en: W3C: Media Alternatives
da_DK: W3C: Mediealternativer

en: W3C: Understanding Guideline 1.2
da_DK: W3C: Forståelse af retningslinje 1.2

note: translators: 1: a php classname, 2: an error message that was thrown about why this failed to register.
en: Failed to register command %1$s because %2$s
da_DK: Kunne ikke registrere kommandoen %1$s fordi %2$s

en: Number of orphaned posts to process in one batch.
da_DK: Antal forældreløse indlæg, der skal behandles i én batch.

en: Seconds to sleep between deletions (default: 0).
da_DK: Sekunder til at sove mellem sletninger (standard: 0).

en: The ID of the post to delete stats for.
da_DK: ID'et for indlægget, som statistikken skal slettes for.

en: No Post ID provided.
da_DK: Intet indlægs-ID angivet.

note: translators: 1: a post ID.
en: Post ID %1$s does not exist.
da_DK: Indlægs-ID %1$s eksisterer ikke.

note: translators: 1: a post ID.
en: Stats of %1$s deleted.
da_DK: Statistik for %1$s slettet.

en: Keys to show in the results. Defaults to all keys.
da_DK: Nøgler, der skal vises i resultaterne. Standard er alle nøgler.

en: Clear the cache before retrieving the stats (can be intensive).
da_DK: Ryd cachen før hentning af statistikken (kan være intensivt).

note: translators: 1: a stat key that was requested but not found.
en: Stat key: %1$s not found in stats.
da_DK: Statistiknøgle: %1$s ikke fundet i statistikken.

en: The ID of the post to get stats for.
da_DK: ID'et for indlægget, som statistikken skal hentes for.

note: translators: 1: a post ID.
en: Post ID %1$d does not exist.
da_DK: Indlægs-ID %1$d eksisterer ikke.

note: translators: 1: a post ID.
en: Either the post is not yet scanned or all tests passed for post ID %1$d.
da_DK: Enten er indlægget endnu ikke scannet, eller alle tests er bestået for indlægs-ID %1$d.

en: permalink of
da_DK: permalink til

en: permalink to
da_DK: permalink til

en: Attend Free
da_DK: Deltag gratis

en: (opens in a new window)
da_DK: (åbnes i et nyt vindue)

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Main
da_DK: Hoved

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Header
da_DK: Sidehoved

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Footer
da_DK: Sidefod

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Aside
da_DK: Sidebjælke

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Contentinfo
da_DK: Indholdsinfo

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Complementary
da_DK: Supplerende

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Section
da_DK: Sektion

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Article
da_DK: Artikel

note: translators: Landmark type label for the Issues Explorer filter.
en: Form
da_DK: Formular

note: translators: %s is the landmark type (e.g., "Header", "Navigation", "Main").
en: View %s landmark on website, opens a new window
da_DK: Se %s landmærke på hjemmesiden, åbner et nyt vindue

en: Welcome to Accessibility Checker
da_DK: Velkommen til Accessibility Checker

en: Accessibility Checker Settings
da_DK: Indstillinger for Accessibility Checker

en: Scan Settings
da_DK: Scanningsindstillinger

en: Permissions
da_DK: Tilladelser

en: Simplified Summary Settings
da_DK: Indstillinger for forenklet resumé

en: Footer Accessibility Statement
da_DK: Tilgængelighedserklæring i sidefod

en: System Settings
da_DK: Systemindstillinger

en: Post Types To Be Checked
da_DK: Indlægstyper, der skal kontrolleres

en: Scan Speed
da_DK: Scanningshastighed

en: Archive Scanning
da_DK: Arkivscanning

en: Taxonomy Scanning
da_DK: Taksonomi-scanning

en: Block Editor Metabox
da_DK: Blokredigeringsmetaboks

en: Prompt for Simplified Summary
da_DK: Prompt for forenklet resumé

en: Simplified Summary Position
da_DK: Placering af forenklet resumé

en: Simplified Summary Heading
da_DK: Forenklet overskrift for sammendrag

en: Add Footer Accessibility Statement
da_DK: Tilføj tilgængelighedserklæring i sidefod

en: Include Link to Accessibility Policy
da_DK: Inkluder link til tilgængelighedspolitik

en: Accessibility Policy page
da_DK: Side for tilgængelighedspolitik

en: Accessibility Statement Preview
da_DK: Forhåndsvisning af tilgængelighedserklæring

en: Frontend Accessibility Checker Position
da_DK: Frontend Accessibility Checker-position

en: Configure the types of content that should be checked for accessibility issues.
da_DK: Konfigurer de typer af indhold, der skal kontrolleres for tilgængelighedsproblemer.

note: translators: %1$s: link to the "Accessibility Checker Pro" website.
en: More features and email support is available with %1$s.
da_DK: Flere funktioner og e-mail-support er tilgængelige med %1$s.

en: Accessibility Checker Pro (opens in a new window)
da_DK: Accessibility Checker Pro (åbnes i et nyt vindue)

en: Use the settings below to configure the frontend accessibility checker.
da_DK: Brug indstillingerne nedenfor til at konfigurere tilgængelighedstjekkeren på frontend.

en: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require any content with a reading level above 9th grade to have an alternative that is easier to read. Simplified summary text is added on the readability tab in the Accessibility Checker meta box on each post's or page's edit screen.
da_DK: Retningslinjerne for Webtilgængelighed (WCAG) på AAA-niveau kræver, at alt indhold med et læseniveau over 9. Klasse skal have et alternativ, der er lettere at læse. Forenklet opsummeringstekst tilføjes på læsbarhedsfanen i Accessibility Checker-metaboksen på hver posts eller sides redigeringsskærm.

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements (opens in a new window)
da_DK: Lær mere om forenklede resuméer og læsbarhedskrav (åbner i et nyt vindue)

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements.
da_DK: Lær mere om forenklede resuméer og læsbarhedskrav.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing" and is it helping you make your website more accessible? Share your efforts to make your website more accessible with your customers and let them know you're using Accessibility Checker to ensure all people can use your website. Add a small text-only link and statement in the footer of your website.
da_DK: Tænker du »Wow, dette plugin er fantastisk«, og hjælper det dig med at gøre din hjemmeside mere tilgængelig? Del dine bestræbelser på at gøre din hjemmeside mere tilgængelig med dine kunder, og lad dem vide, at du bruger Accessibility Checker til at sikre, at alle mennesker kan bruge din hjemmeside. Tilføj et lille tekstlink og en erklæring i sidefoden på din hjemmeside.

en: Configure system-level settings for the Accessibility Checker plugin.
da_DK: Konfigurer systemindstillinger for Accessibility Checker-pluginet.

en: Fast
da_DK: Hurtig

en: Slow
da_DK: Langsom

en: Slowest
da_DK: Langsomst

en: Faster scans are more resource intensive and may place a high load on your website.
da_DK: Hurtigere scanninger er mere ressourcekrævende og kan belaste dit websted meget.

en: Enable scanning of archive pages
da_DK: Aktivér scanning af arkivsider

en: Choose whether archive pages should be included in full site scans. By default, a sampling method is used to select taxonomy terms for archive data.
da_DK: Vælg, om arkivsider skal inkluderes i komplette webstedscanninger. Som standard bruges en stikprøvemetode til at vælge taksonomitermer for arkivdata.

en: Scan all taxonomy terms instead of just a sample
da_DK: Scan alle taksonomivilkår i stedet for kun en stikprøve

en: Check all taxonomy term archive pages instead of a representative sample. This requires archive page scanning to be enabled and may add a large number of URLs to the scan list.
da_DK: Tjek alle taksonomitermers arkivsider i stedet for en repræsentativ stikprøve. Dette kræver, at arkivsidescanningen er aktiveret og kan tilføje et stort antal URL'er til scanningslisten.

en: Before the content
da_DK: Før indholdet

en: After the content
da_DK: Efter indholdet

en: Insert manually
da_DK: Indsæt manuelt

en: Use this function to manually add the simplified summary to your theme within the loop.
da_DK: Brug denne funktion til manuelt at tilføje det forenklede resumé til dit tema inden for loopet.

en: The function optionally accepts the post ID as a parameter.
da_DK: Funktionen accepterer valgfrit post-ID'et som en parameter.

en: Set where you would like simplified summaries to appear in relation to your content if filled in.
da_DK: Indstil, hvor du ønsker, at forenklede resuméer skal vises i forhold til dit indhold, hvis de er udfyldt.

en: Bottom Right Corner (default)
da_DK: Nederste højre hjørne (standard)

en: Bottom Left Corner
da_DK: Nederste venstre hjørne

en: Set where you would like the frontend accessibility checker to appear on the page.
da_DK: Indstil, hvor du ønsker, at frontend-tilgængelighedstjekkeren skal vises på siden.

en: When Required
da_DK: Når det kræves

en: Always
da_DK: Altid

en: Should Accessibility Checker only ask for a simplified summary when the reading level of your post or page is above 9th grade, always ask for it regardless of reading level, or never ask for it regardless of reading level?
da_DK: Skal Accessibility Checker kun bede om en forenklet opsummering, når læseniveauet for dit indlæg eller din side er over 9. klasse, altid bede om det uanset læseniveau, eller aldrig bede om det uanset læseniveau?

en: To check content other than posts and pages, please
da_DK: For at tjekke andet indhold end indlæg og sider, venligst

en: upgrade to pro
da_DK: opgrader til pro

en:  (opens in a new window)
da_DK:  (åbner i et nyt vindue)

en: Choose which post types should be checked during a scan. Please note, removing a previously selected post type will remove its scanned information and any custom dismissed warnings that have been setup.
da_DK: Vælg hvilke posttyper der skal kontrolleres under en scanning. Bemærk venligst, at hvis en tidligere valgt posttype fjernes, fjernes dens scannede information og eventuelle brugerdefinerede afviste advarsler, der er blevet opsat.

en: Delete all Accessibility Checker data when the plugin is uninstalled.
da_DK: Slet alle Accessibility Checker-data, når plugin'et afinstalleres.

en: Show Accessibility Checker metabox in the Block Editor
da_DK: Vis Accessibility Checker-metaboks i blokredigeringsprogrammet

en: Choose which user roles have permission to dismiss issues.
da_DK: Vælg hvilke brugerroller der har tilladelse til at afvise problemer.

en: Configure which user roles have access to specific Accessibility Checker features.
da_DK: Konfigurer hvilke brugerroller der har adgang til specifikke Accessibility Checker-funktioner.

en: Non-text Content
da_DK: Ikke-tekstbaseret indhold

en: All non-text content must have a text alternative that serves the same purpose, unless it falls into specific exceptions like controls, media, tests, sensory content, CAPTCHA, or decorative elements. Each type must follow specific guidance to ensure accessibility without interfering with the user experience.
da_DK: Alt ikke-tekstbaseret indhold skal have et tekstalternativ, der tjener samme formål, medmindre det falder ind under specifikke undtagelser som kontroller, medier, tests, sensorisk indhold, CAPTCHA eller dekorative elementer. Hver type skal følge specifikke retningslinjer for at sikre tilgængelighed uden at forstyrre brugeroplevelsen.

en: 1.1 Text Alternatives
da_DK: 1.1 tekstalternativer

en: Perceivable
da_DK: Opfattelig

en: People with dexterity impairments using voice control
da_DK: Personer med motoriske udfordringer, der bruger stemmestyring

en: Screen reader users (blind/low vision and neurodivergent people)
da_DK: Skærmlæserbrugere (blinde/svagtseende og neurodivergente personer)

en: Prerecorded Audio-only and Video-only
da_DK: Forudindspillet lyd-kun og video-kun

en: For prerecorded audio-only and video-only content, a text alternative must be provided that presents equivalent information. This ensures users who cannot hear or see the media can still access its content through text.
da_DK: For forudindspillet lyd-kun og video-kun indhold skal der gives et tekstalternativ, der præsenterer tilsvarende information. Dette sikrer, at brugere, der ikke kan høre eller se mediet, stadig kan få adgang til dets indhold gennem tekst.

en: 1.2 Time-based Media
da_DK: 1.2 tidsbaserede medier

en: Deaf and hard of hearing people
da_DK: Døve og hørehæmmede personer

en: Captions (Prerecorded)
da_DK: Undertekster (forudindspillet)

en: Captions must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media—such as videos where audio and visuals play together—so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information and important sounds.
da_DK: Der skal gives undertekster til alt forudindspillet lydindhold i synkroniserede medier - såsom videoer, hvor lyd og billeder afspilles sammen - så brugere, der er døve eller hørehæmmede, kan få adgang til den talte information og vigtige lyde.

en: Audio Description or Media Alternative (Prerecorded)
da_DK: Lydbeskrivelse eller mediealternativ (forudindspillet)

en: For prerecorded video content with audio (synchronized media), an audio description—or a written transcript that includes visual details—must be provided to ensure users who are blind or have low vision can understand important visual information that isn't spoken.
da_DK: For forudindspillet videoindhold med lyd (synkroniserede medier) skal der gives en lydbeskrivelse - eller en skriftlig transskription, der inkluderer visuelle detaljer - for at sikre, at brugere, der er blinde eller har nedsat syn, kan forstå vigtig visuel information, der ikke bliver talt.

en: Captions (Live)
da_DK: Undertekster (live)

en: For all live video content that includes audio, captions must be provided in real time so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information as it happens.
da_DK: For alt live videoindhold, der inkluderer lyd, skal der gives undertekster i realtid, så brugere, der er døve eller hørehæmmede, kan få adgang til den talte information, mens det sker.

en: Audio Description (Prerecorded)
da_DK: Lydbeskrivelse (forudindspillet)

en: For prerecorded video with audio, an audio description of important visual content must be provided, allowing users who are blind or have low vision to understand visual information that is not described in the main audio.
da_DK: For forudindspillet video med lyd skal der gives en lydbeskrivelse af vigtigt visuelt indhold, så brugere, der er blinde eller har nedsat syn, kan forstå visuel information, der ikke er beskrevet i hovedlydsporet.

en: Blind and low vision people
da_DK: Blinde og svagtseende personer

en: Sign Language (Prerecorded)
da_DK: Tegnsprog (forudindspillet)

en: A sign language interpretation must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media, ensuring that users who are deaf and use sign language can fully understand the spoken content.
da_DK: Der skal gives en tegnsprogstolkning for alt forudindspillet lydindhold i synkroniserede medier, så brugere, der er døve og bruger tegnsprog, fuldt ud kan forstå det talte indhold.

en: Extended Audio Description (Prerecorded)
da_DK: Udvidet lydbeskrivelse (forudindspillet)

en: For all prerecorded multimedia content, extended audio descriptions must be provided when necessary—meaning the video is paused to insert additional descriptions—so that users who are blind or have low vision can understand important visual details that can't be described during the natural pauses in the audio.
da_DK: For alt forudindspillet multimedieindhold skal der gives udvidede lydbeskrivelser, når det er nødvendigt - hvilket betyder, at videoen sættes på pause for at indsætte yderligere beskrivelser - så brugere, der er blinde eller har nedsat syn, kan forstå vigtige visuelle detaljer, der ikke kan beskrives under de naturlige pauser i lyden.

en: Media Alternative (Prerecorded)
da_DK: Mediealternativ (forudindspillet)

en: For prerecorded synchronized media, a full text alternative (such as a transcript) is provided that gives all the information in both the video and audio tracks, so users who cannot see or hear the content can still access it.
da_DK: For forudindspillet synkroniserede medier gives et fuldt tekstalternativ (såsom et transskript), der giver al information fra både video- og lydspor, så brugere, der ikke kan se eller høre indholdet, stadig kan få adgang til det.

en: Deaf-blind people
da_DK: Døvblinde personer

en: Audio-only (Live)
da_DK: Kun lyd (live)

en: For live audio-only content, a text alternative is provided in real time so people who cannot hear the audio can still access the information.
da_DK: For live indhold med kun lyd gives et tekstalternativ i realtid, så personer, der ikke kan høre lyden, stadig kan få adgang til informationen.

en: Info and Relationships
da_DK: Info og relationer

en: Information, structure, and relationships in content are programmatically determined or available in text, so assistive technologies can present them to users.
da_DK: Information, struktur og relationer i indhold er programmatisk bestemt eller tilgængelige i tekst, så hjælpeteknologier kan præsentere dem for brugerne.

en: 1.3 Adaptable
da_DK: 1.3 tilpasningsdygtig

en: People who rely on keyboard control
da_DK: Personer, der er afhængige af tastaturkontrol

en: People with cognitive differences who view interfaces using an adapted layout
da_DK: Personer med kognitive forskelle, der ser grænseflader ved hjælp af et tilpasset layout

en: Meaningful Sequence
da_DK: Meningsfuld rækkefølge

en: Content is presented in a meaningful order so that reading or navigation order does not confuse users when using assistive technology.
da_DK: Indhold præsenteres i en meningsfuld rækkefølge, så læse- eller navigationsrækkefølgen ikke forvirrer brugere, når de bruger hjælpeteknologi.

en: Sensory Characteristics
da_DK: Sensoriske karakteristika

en: Instructions do not rely only on sensory characteristics such as shape, color, size, or sound, so everyone can understand them.
da_DK: Instruktioner afhænger ikke kun af sensoriske karakteristika som form, farve, størrelse eller lyd, så alle kan forstå dem.

en: Orientation
da_DK: Orientering

en: Content does not restrict its view and operation to a single display orientation, such as portrait or landscape, unless a specific orientation is essential.
da_DK: Indhold begrænser ikke sin visning og betjening til en enkelt skærmretning, såsom portræt eller landskab, medmindre en bestemt retning er afgørende.

en: All people including those who do not identify as disabled
da_DK: Alle mennesker, inklusive dem, der ikke identificerer sig som handicappede

en: Identify Input Purpose
da_DK: Identificer inputformål

en: The purpose of input fields that collect information about the user can be programmatically determined, so browsers and assistive technologies can help users fill them in.
da_DK: Formålet med inputfelter, der indsamler information om brugeren, kan programmatisk bestemmes, så browsere og hjælpeteknologier kan hjælpe brugere med at udfylde dem.

en: People with cognitive disabilities or limited short-term memory or reading disabilities
da_DK: Personer med kognitive handicap eller begrænset korttidshukommelse eller læsehandicap

en: People with dexterity and mobility impairments
da_DK: Personer med bevægelseshandicap

en: Identify Purpose
da_DK: Identificer formål

en: The purpose of user interface components, icons, and regions can be programmatically determined, so assistive technologies can adapt the experience for users.
da_DK: Formålet med brugergrænsefladekomponenter, ikoner og regioner kan programmatisk bestemmes, så hjælpeteknologier kan tilpasse oplevelsen for brugerne.

en: Use of Color
da_DK: Brug af farve

en: Color is not used as the only way to convey information, indicate an action, prompt a response, or distinguish a visual element.
da_DK: Farve bruges ikke som den eneste måde at formidle information, angive en handling, opfordre til en reaktion eller skelne et visuelt element.

en: 1.4 Distinguishable
da_DK: 1.4 adskillelig

en: Color blind people
da_DK: Farveblinde personer

en: Reflow
da_DK: Ombrydning

en: Content can be viewed without scrolling in more than one direction, so users can easily read and interact with it on small screens or when zoomed in.
da_DK: Indhold kan ses uden at scrolle i mere end én retning, så brugere nemt kan læse og interagere med det på små skærme eller når der er zoomet ind.

en: People on mobile devices
da_DK: Personer på mobile enheder

en: People with low vision
da_DK: Personer med nedsat syn

en: Non-text Contrast
da_DK: Ikke-tekst kontrast

en: Visual information needed to identify user interface components and graphical objects has a contrast ratio of at least 3:1 against adjacent colors.
da_DK: Visuel information, der er nødvendig for at identificere brugergrænsefladekomponenter og grafiske objekter, har et kontrastforhold på mindst 3:1 i forhold til tilstødende farver.

en: Text Spacing
da_DK: Tekstafstand

en: Users can override text spacing to improve readability without losing content or functionality.
da_DK: Brugere kan tilsidesætte tekstafstand for at forbedre læsbarheden uden at miste indhold eller funktionalitet.

en: People with cognitive disabilities and reading disabilities
da_DK: Personer med kognitive handicap og læsehandicap

en: Content on Hover or Focus
da_DK: Indhold ved hover eller fokus

en: If extra content appears on hover or focus, users can dismiss it, move their pointer over it, and it remains visible until dismissed or focus is moved.
da_DK: Hvis ekstra indhold vises ved hover eller fokus, kan brugere afvise det, flytte deres markør over det, og det forbliver synligt, indtil det afvises eller fokus flyttes.

en: People with cognitive disabilities
da_DK: Personer med kognitive handicap

en: People with dexterity impairments
da_DK: Personer med bevægelseshandicap

en: Audio Control
da_DK: Lydkontrol

en: If audio plays automatically for more than 3 seconds, users must be able to pause, stop, or control the volume independently from the system volume.
da_DK: Hvis lyd afspilles automatisk i mere end 3 sekunder, skal brugere kunne sætte på pause, stoppe eller kontrollere lydstyrken uafhængigt af systemets lydstyrke.

en: People with ADD or difficulty focusing on content without distraction
da_DK: Personer med ADD eller problemer med at fokusere på indhold uden distraktion

en: Contrast (Minimum)
da_DK: Kontrast (minimum)

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 4.5:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
da_DK: Tekst og billeder af tekst skal have et kontrastforhold på mindst 4,5:1, undtagen for stor tekst, tilfældig tekst eller logoer.

en: People on mobile devices in a sunny environment
da_DK: Folk på mobile enheder i et solrigt miljø

en: Resize text
da_DK: Ændre tekststørrelse

en: Text can be resized up to 200% without loss of content or functionality, so people with low vision can read it more easily.
da_DK: Tekst kan forstørres op til 200% uden tab af indhold eller funktionalitet, så personer med nedsat syn kan læse den lettere.

en: Images of Text
da_DK: Tekstbilleder

en: If the same visual presentation can be made using text alone, do not use images of text except for decorative or essential purposes.
da_DK: Hvis den samme visuelle præsentation kan laves ved hjælp af tekst alene, brug ikke tekstbilleder undtagen til dekorative eller essentielle formål.

en: Contrast (Enhanced)
da_DK: Kontrast (forbedret)

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 7:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
da_DK: Tekst og tekstbilleder skal have et kontrastforhold på mindst 7:1, undtagen for stor tekst, tilfældig tekst eller logoer.

en: Low or No Background Audio
da_DK: Lav eller ingen baggrundsaudio

en: For prerecorded audio-only content, background sounds are either low, can be turned off, or are not present, so speech is easier to understand.
da_DK: For forudindspillet lydindhold alene er baggrundslyde enten lave, kan slås fra eller er ikke til stede, så tale er lettere at forstå.

en: Visual Presentation
da_DK: Visuel præsentation

en: Users can choose how blocks of text are presented, such as foreground and background colors, width, and line spacing, to make reading easier.
da_DK: Brugere kan vælge, hvordan tekstblokke præsenteres, såsom forgrunds- og baggrundsfarver, bredde og linjeafstand, for at gøre læsning lettere.

en: Images of Text (No Exception)
da_DK: Tekstbilleder (ingen undtagelse)

en: Images of text are only used for pure decoration or where a particular presentation of text is essential, with no exceptions.
da_DK: Tekstbilleder bruges kun til ren dekoration eller hvor en bestemt præsentation af tekst er essentiel, uden undtagelser.

en: Keyboard
da_DK: Tastatur

en: All functionality is available using a keyboard, so users who cannot use a mouse can still operate the content.
da_DK: Al funktionalitet er tilgængelig ved brug af et tastatur, så brugere, der ikke kan bruge en mus, stadig kan betjene indholdet.

en: 2.1 Keyboard Accessible
da_DK: 2.1 tastatur tilgængelig

en: Operable
da_DK: Betjenbar

en: No Keyboard Trap
da_DK: Ingen tastaturfælde

en: Keyboard users can move to and away from all parts of the content without getting stuck.
da_DK: Tastaturbrugere kan bevæge sig til og væk fra alle dele af indholdet uden at sidde fast.

en: Keyboard (No Exception)
da_DK: Tastatur (ingen undtagelse)

en: All functionality is available from a keyboard interface, with no exceptions.
da_DK: Al funktionalitet er tilgængelig fra et tastaturinterface, uden undtagelser.

en: Character Key Shortcuts
da_DK: Tastaturgenveje med tegn

en: If a keyboard shortcut uses only letters, numbers, or punctuation, users can turn it off, change it, or it only works when the element has focus.
da_DK: Hvis en tastaturgenvej kun bruger bogstaver, tal eller tegnsætning, kan brugere slå den fra, ændre den, eller den virker kun, når elementet har fokus.

en: Timing Adjustable
da_DK: Justerbar timing

en: If a time limit is set, users can turn it off, adjust it, or extend it unless the time limit is essential.
da_DK: Hvis der er sat en tidsgrænse, kan brugere slå den fra, justere den eller forlænge den, medmindre tidsgrænsen er essentiel.

en: 2.2 Enough Time
da_DK: 2.2 nok tid

en: People who need more time to react
da_DK: Personer, der har brug for mere tid til at reagere

en: Pause, Stop, Hide
da_DK: Pause, stop, skjul

en: Users can pause, stop, or hide moving, blinking, scrolling, or auto-updating information that starts automatically and lasts more than five seconds.
da_DK: Brugere kan pause, stoppe eller skjule bevægende, blinkende, rullende eller automatisk opdaterende information, der starter automatisk og varer mere end fem sekunder.

en: No Timing
da_DK: Ingen timing

en: If an element requires a response in a specific time, users can turn off the timer, adjust the time limit, or the timing is not essential.
da_DK: Hvis et element kræver et svar inden for en bestemt tid, kan brugere slå timeren fra, justere tidsgrænsen, eller timingen er ikke essentiel.

en: Interruptions
da_DK: Afbrydelser

en: Users are not interrupted by unexpected changes in content, and can control interruptions such as auto-updating content.
da_DK: Brugere afbrydes ikke af uventede ændringer i indhold og kan kontrollere afbrydelser såsom automatisk opdaterende indhold.

en: Re-authenticating
da_DK: Genautentificering

en: If users are logged out due to inactivity, they are notified before the session expires and can continue the session without losing data.
da_DK: Hvis brugere logges ud på grund af inaktivitet, bliver de underrettet, før sessionen udløber, og kan fortsætte sessionen uden at miste data.

en: Users are warned of impending timeouts and can request more time or save their work before timing out.
da_DK: Brugere advares om forestående timeouts og kan anmode om mere tid eller gemme deres arbejde, før tiden udløber.

en: Three Flashes or Below Threshold
da_DK: Tre blink eller under tærskel

en: Content does not flash more than three times in any one second period, reducing the risk of seizures for people with photosensitive epilepsy.
da_DK: Indhold blinker ikke mere end tre gange i løbet af et sekund, hvilket reducerer risikoen for anfald hos personer med fotosensitiv epilepsi.

en: 2.3 Seizures and Physical Reactions
da_DK: 2.3 anfald og fysiske reaktioner

en: People with photosensitive epilepsy and other photosensitive seizure disorders
da_DK: Personer med fotosensitiv epilepsi og andre fotosensitive anfaldsforstyrrelser

en: Three Flashes
da_DK: Tre blink

en: No part of the content flashes more than three times per second, with no exceptions.
da_DK: Ingen del af indholdet blinker mere end tre gange i sekundet, uden undtagelser.

en: Animation from Interactions
da_DK: Animation fra interaktioner

en: Users can turn off non-essential animations triggered by interactions, helping those who are sensitive to motion.
da_DK: Brugere kan slå ikke-essentielle animationer udløst af interaktioner fra, hvilket hjælper dem, der er følsomme over for bevægelse.

en: People with vestibular (inner ear) disorders where movement can cause dizziness/headaches and nausea
da_DK: Personer med vestibulære (indre øre) forstyrrelser, hvor bevægelse kan forårsage svimmelhed/hovedpine og kvalme

en: Bypass Blocks
da_DK: Spring over blokke

en: A way is available to skip repeated blocks of content, such as navigation menus, so users can quickly reach the main content.
da_DK: Der er en måde at springe gentagne indholdsblokke over, såsom navigationsmenuer, så brugere hurtigt kan nå hovedindholdet.

en: 2.4 Navigable
da_DK: 2.4 navigerbar

en: Section Headings
da_DK: Sektionsoverskrifter

en: Section headings are used to organize content, making it easier to understand and navigate.
da_DK: Sektionsoverskrifter bruges til at organisere indhold, hvilket gør det lettere at forstå og navigere.

en: Focus Not Obscured (Minimum)
da_DK: Fokus ikke skjult (minimum)

en: When an element receives keyboard focus, it is at least partially visible and not hidden by other content.
da_DK: Når et element modtager tastaturfokus, er det mindst delvist synligt og ikke skjult af andet indhold.

en: Focus Not Obscured (Enhanced)
da_DK: Fokus ikke skjult (forbedret)

en: When an element receives keyboard focus, it is fully visible and not hidden by other content.
da_DK: Når et element modtager tastaturfokus, er det fuldt synligt og ikke skjult af andet indhold.

en: Focus Appearance
da_DK: Fokus udseende

en: The visible focus indicator for interactive elements is clearly visible and meets minimum size and contrast requirements.
da_DK: Den synlige fokusindikator for interaktive elementer er tydeligt synlig og opfylder minimumskrav til størrelse og kontrast.

en: Page Titled
da_DK: Sidetitel

en: Web pages have descriptive titles that help users understand the topic or purpose of the page.
da_DK: Websider har beskrivende titler, der hjælper brugere med at forstå sidens emne eller formål.

en: People with severe mobility impairments relying on audio to navigate the web
da_DK: Personer med alvorlige bevægelseshandicap, der er afhængige af lyd til at navigere på nettet

en: Focus Order
da_DK: Fokuseringsrækkefølge

en: When navigating with a keyboard, focus moves in a logical order that preserves meaning and operability.
da_DK: Ved navigation med tastatur flytter fokus i en logisk rækkefølge, der bevarer mening og funktionalitet.

en: Link Purpose (In Context)
da_DK: Linkformål (i kontekst)

en: The purpose of each link is clear from the link text and the context in which it appears, so users know where the link will take them.
da_DK: Formålet med hvert link er tydeligt fra linkteksten og den sammenhæng, det optræder i, så brugerne ved, hvor linket fører hen.

en: Multiple Ways
da_DK: Flere måder

en: More than one way is available to locate a web page within a set of web pages, except where the web page is the result of a query.
da_DK: Der er mere end én måde at finde en webside på inden for et sæt af websider, undtagen hvor websiden er resultatet af en søgning.

en: Headings and Labels
da_DK: Overskrifter og etiketter

en: Headings and labels describe the topic or purpose of content, and are not ambiguous or misleading.
da_DK: Overskrifter og etiketter beskriver emnet eller formålet med indholdet og er ikke tvetydige eller vildledende.

en: Focus Visible
da_DK: Synligt fokus

en: It is visible when an element has keyboard focus, so users navigating with a keyboard can see which element is active.
da_DK: Det er synligt, når et element har tastaturfokus, så brugere, der navigerer med tastatur, kan se, hvilket element der er aktivt.

en: Location
da_DK: Placering

en: Users are informed about their location within a set of web pages, such as through breadcrumb navigation or a clear page title.
da_DK: Brugere informeres om deres placering inden for et sæt af websider, f.eks. gennem brødkrummenavigation eller en tydelig sidetitel.

en: Link Purpose (Link Only)
da_DK: Linkformål (kun link)

en: The purpose of each link can be determined by the link text alone, without needing additional context.
da_DK: Formålet med hvert link kan bestemmes af linkteksten alene, uden behov for yderligere kontekst.

en: Pointer Gestures
da_DK: Pegerbevægelser

en: For functionality that can be operated by a pointer gesture, at least one of the following is true: the gesture can be performed by a simple tap, the gesture can be performed with a single finger, or the gesture can be performed with a voice command.
da_DK: For funktionalitet, der kan betjenes med en pegerbevægelse, gælder mindst ét af følgende: bevægelsen kan udføres med et enkelt tryk, bevægelsen kan udføres med en enkelt finger, eller bevægelsen kan udføres med en stemmekommando.

en: 2.5 Input Modalities
da_DK: 2.5 inputmodaliteter

en: Pointer Cancellation
da_DK: Annullering af pegerbevægelse

en: For actions that require a pointer gesture, the user can cancel the action by moving the pointer away before the action is completed.
da_DK: For handlinger, der kræver en pegerbevægelse, kan brugeren annullere handlingen ved at flytte pegeren væk, før handlingen er fuldført.

en: Label in Name
da_DK: Etiket i navn

en: The name of user interface components includes text labels that describe their purpose, so assistive technologies can convey this information to users.
da_DK: Navnet på brugergrænsefladekomponenter inkluderer tekstetiketter, der beskriver deres formål, så hjælpeteknologier kan formidle denne information til brugerne.

en: Motion Actuation
da_DK: Bevægelsesaktivering

en: Functionality that can be operated by a motion gesture can also be operated by a simple touch or click, so users who cannot perform motion gestures can still use the functionality.
da_DK: Funktionalitet, der kan betjenes med en bevægelsesbevægelse, kan også betjenes med et enkelt tryk eller klik, så brugere, der ikke kan udføre bevægelsesbevægelser, stadig kan bruge funktionaliteten.

en: Target Size
da_DK: Målstørrelse

en: The size of the target for pointer gestures is large enough to be easily activated, even by users with limited dexterity.
da_DK: Størrelsen på målet for pegerbevægelser er stor nok til at være let at aktivere, selv for brugere med begrænset fingerfærdighed.

en: People using a mobile device in environments where they are exposed to shaking (such as public transportation)
da_DK: Personer, der bruger en mobil enhed i miljøer, hvor de udsættes for rystelser (såsom offentlig transport)

en: People with dexterity and mobility impairments including hand tremors
da_DK: Personer med fingerfærdigheds- og bevægelseshandicap, herunder håndrysten

en: People with with large fingers or who are operating the device with only a part of their finger or knuckle
da_DK: Personer med store fingre eller som betjener enheden med kun en del af deres finger eller knoer

en: Concurrent Input Mechanisms
da_DK: Samtidige inputmekanismer

en: If an input mechanism requires a specific posture or movement, an alternative input mechanism is available that does not have the same requirement.
da_DK: Hvis en inputmekanisme kræver en bestemt kropsholdning eller bevægelse, er en alternativ inputmekanisme tilgængelig, som ikke har samme krav.

en: Dragging Movements
da_DK: Trækbevægelser

en: For functionality that requires dragging movements, the action can also be completed by simpler actions, so users with limited dexterity can still use the functionality.
da_DK: For funktionalitet, der kræver trækbevægelser, kan handlingen også udføres med enklere handlinger, så brugere med begrænset fingerfærdighed stadig kan bruge funktionaliteten.

en: Target Size (Minimum)
da_DK: Målstørrelse (minimum)

en: The target size for any interactive element is at least 44x44 pixels, so it can be easily activated by users with various abilities.
da_DK: Målstørrelsen for ethvert interaktivt element er mindst 44x44 pixels, så det let kan aktiveres af brugere med forskellige evner.

en: Language of Page
da_DK: Sidesprog

en: The default language of each web page is programmatically determined, so assistive technologies can use the correct language settings.
da_DK: Standardsproget for hver webside er programmatisk bestemt, så hjælpeteknologier kan bruge de korrekte sprogindstillinger.

en: 3.1 Readable
da_DK: 3.1 læsbar

en: Understandable
da_DK: Forståelig

en: Language of Parts
da_DK: Sprog i dele

en: The language of each part of the content can be programmatically determined, so assistive technologies can provide appropriate language support.
da_DK: Sproget i hver del af indholdet kan programmatisk bestemmes, så hjælpeteknologier kan give passende sprogstøtte.

en: Unusual Words
da_DK: Usædvanlige ord

en: Unusual or rare words are defined or explained, so users with cognitive disabilities or who are not familiar with the language can understand them.
da_DK: Usædvanlige eller sjældne ord defineres eller forklares, så brugere med kognitive handicap eller som ikke er fortrolige med sproget kan forstå dem.

en: Abbreviations
da_DK: Forkortelser

en: Abbreviations and acronyms are defined the first time they are used, so users can understand their meaning.
da_DK: Forkortelser og akronymer defineres første gang de bruges, så brugere kan forstå deres betydning.

en: Content is written in a clear and simple language, and does not require specialized knowledge to understand.
da_DK: Indhold er skrevet i et klart og enkelt sprog og kræver ikke specialiseret viden for at forstå.

en: Pronunciation
da_DK: Udtale

en: A pronunciation guide is available for unusual or difficult words, so users can understand how to say them.
da_DK: En udtalevejledning er tilgængelig for usædvanlige eller vanskelige ord, så brugere kan forstå, hvordan de udtales.

en: On Focus
da_DK: Ved fokus

en: When an element receives focus, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how to interact with the element.
da_DK: Når et element modtager fokus, forårsager det ikke uventede ændringer, der kunne forvirre brugeren, og det er tydeligt, hvordan man interagerer med elementet.

en: 3.2 Predictable
da_DK: 3.2 forudsigelig

en: On Input
da_DK: Ved input

en: When an input field receives data, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how the data will be used.
da_DK: Når et inputfelt modtager data, forårsager det ikke uventede ændringer, der kunne forvirre brugeren, og det er tydeligt, hvordan dataene vil blive brugt.

en: Consistent Navigation
da_DK: Konsekvent navigation

en: Navigation mechanisms are consistent across the website, so users can predictably move through the site.
da_DK: Navigationsmekanismer er konsistente på tværs af hjemmesiden, så brugere kan bevæge sig forudsigeligt gennem siden.

en: Consistent Identification
da_DK: Konsekvent identifikation

en: Components that have the same functionality within a set of web pages are identified consistently, so users can recognize them easily.
da_DK: Komponenter, der har samme funktionalitet inden for et sæt websider, identificeres konsekvent, så brugere let kan genkende dem.

en: Change on Request
da_DK: Ændring på anmodning

en: Changes in content or context that occur as a result of user input do not occur unexpectedly, and users are notified of any changes.
da_DK: Ændringer i indhold eller kontekst, der sker som følge af brugerinput, forekommer ikke uventet, og brugere underrettes om eventuelle ændringer.

en: Consistent Help
da_DK: Konsekvent hjælp

en: Help and documentation are available and are easy to find, so users can get assistance when needed.
da_DK: Hjælp og dokumentation er tilgængelig og nem at finde, så brugere kan få assistance, når det er nødvendigt.

en: Error Identification
da_DK: Fejlidentifikation

en: If an input error is detected and suggestions for correction are known, then the suggestions are provided to the user.
da_DK: Hvis en inputfejl opdages, og forslag til korrektion er kendt, gives forslagene til brugeren.

en: 3.3 Input Assistance
da_DK: 3.3 inputassistance

en: Labels or Instructions
da_DK: Etiketter eller instruktioner

en: Labels or instructions are provided when an input field requires user input, so users know what information is needed.
da_DK: Etiketter eller instruktioner gives, når et inputfelt kræver brugerinput, så brugere ved, hvilke oplysninger der er nødvendige.

en: Error Suggestion
da_DK: Fejlforslag

en: Error Prevention (Legal, Financial, Data)
da_DK: Fejlforebyggelse (juridisk, økonomisk, data)

en: For web pages that require user input, users are warned of errors and can correct them before finalizing the submission.
da_DK: For websider, der kræver brugerinput, advares brugere om fejl og kan rette dem, før indsendelsen færdiggøres.

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Error Prevention (All)
da_DK: Fejlforebyggelse (alle)

en: Redundant Entry
da_DK: Redundant indtastning

en: Users are not required to enter the same information multiple times, reducing the risk of errors and saving time.
da_DK: Brugere skal ikke indtaste de samme oplysninger flere gange, hvilket reducerer risikoen for fejl og sparer tid.

en: Accessible Authentication (Minimum)
da_DK: Tilgængelig autentificering (minimum)

en: Authentication processes do not rely on cognitive function tests like remembering a password or solving a puzzle, unless an alternative is provided.
da_DK: Autentificeringsprocesser afhænger ikke af kognitive funktionstest som at huske en adgangskode eller løse et puslespil, medmindre et alternativ er tilgængeligt.

en: Accessible Authentication (Enhanced)
da_DK: Tilgængelig autentificering (udvidet)

en: Enhanced authentication methods are provided that do not rely on cognitive function tests, such as remembering passwords, and do not require a test of cognitive function.
da_DK: Udvidede autentificeringsmetoder er tilgængelige, som ikke afhænger af kognitive funktionstest, såsom at huske adgangskoder, og kræver ikke en test af kognitiv funktion.

en: Content is coded so that assistive technologies can accurately interpret and present it to users.
da_DK: Indhold er kodet, så hjælpeteknologier præcist kan fortolke og præsentere det for brugere.

en: 4.1 Compatible
da_DK: 4.1 kompatibel

en: People with low vision using screen magnifiers
da_DK: Personer med nedsat syn, der bruger skærmforstørrere

en: Name, Role, Value
da_DK: Navn, rolle, værdi

en: User interface components have names, roles, and values that can be programmatically determined, so assistive technologies can communicate them to users.
da_DK: Brugergrænsefladekomponenter har navne, roller og værdier, der kan bestemmes programmatisk, så hjælpeteknologier kan kommunikere dem til brugere.

en: Status Messages
da_DK: Statusmeddelelser

en: Status messages are programmatically determined so that assistive technologies can notify users of important changes, such as form errors or updates.
da_DK: Statusmeddelelser bestemmes programmatisk, så hjælpeteknologier kan underrette brugere om vigtige ændringer, såsom formularfejl eller opdateringer.

en: Best Practice
da_DK: Bedste praksis

en: A usability improvement or convention that enhances accessibility but is not required for WCAG compliance.
da_DK: En brugervenligheds forbedring eller konvention, der forbedrer tilgængeligheden, men ikke er påkrævet for WCAG-overholdelse.

en: Non-WCAG Accessibility Issue
da_DK: Ikke-WCAG tilgængelighedsproblem

en: A problem that affects users with disabilities but doesn't map directly to a current WCAG success criterion.
da_DK: Et problem, der påvirker brugere med handicap, men ikke direkte kan knyttes til et nuværende WCAG-succeskriterium.

en: Manual Testing Needed (Multiple Success Criteria)
da_DK: Manuel test nødvendig (flere succeskriterier)

en: Used for documents, media, and other non-scannable content that require manual testing and are likely to fail multiple WCAG success criteria.
da_DK: Bruges til dokumenter, medier og andet ikke-scanbart indhold, der kræver manuel test og sandsynligvis vil fejle flere WCAG-succeskriterier.

en: Settings Saved. To confirm and reflect these updates in your site's statistics, please rescan your site. If you are using a caching plugin, make sure to clear the cache to ensure the updated fixes are applied correctly.
da_DK: Indstillinger gemt. For at bekræfte og afspejle disse opdateringer i dit websites statistikker, bedes du genskanne dit site. Hvis du bruger et caching-plugin, skal du sørge for at rydde cachen for at sikre, at de opdaterede rettelser anvendes korrekt.

en: The Accessibility New Window Warnings plugin is installed. The fix for links opening in a new window included here will override its functionality. You can safely remove the plugin and use these fixes instead.
da_DK: Accessibility New Window Warnings-pluginet er installeret. Rettelsen for links, der åbnes i et nyt vindue, som er inkluderet her, vil tilsidesætte dets funktionalitet. Du kan trygt fjerne pluginet og bruge disse rettelser i stedet.

en: Accessibility Checker issues panels
da_DK: Paneler for Accessibility Checker-problemer

en: Accessibility Status
da_DK: Tilgængelighedsstatus

en: Accessibility Analysis
da_DK: Tilgængelighedsanalyse

en: Readability Analysis
da_DK: Læsbarhedsanalyse

en: Delete all currently found issues
da_DK: Slet alle aktuelt fundne problemer

en: Clear Issues
da_DK: Ryd problemer

en: Upgrade to Accessibility Checker Pro
da_DK: Opgrader til Accessibility Checker Pro

en: Scan all post types
da_DK: Scan alle indlægstyper

en: Admin columns to see accessibility status at a glance
da_DK: Administratorkolonner til at se tilgængelighedsstatus på et øjeblik

en: Centralized list of all open issues
da_DK: Centraliseret liste over alle åbne problemer

en: Ignore log
da_DK: Ignorer-log

en: Rename simplified summary
da_DK: Omdøb forenklet oversigt

en: User restrictions on ignoring issues
da_DK: Brugerbegrænsninger for ignorering af problemer

en: Email support
da_DK: E-mailsupport

en: ...and more
da_DK: ...og mere

en: Or activate your license key here.
da_DK: Eller aktiver din licensnøgle her.

en: General
da_DK: Generelt

en: Link to Equalize Digital Website
da_DK: Link til Equalize Digitals hjemmeside

en: Quick Start Guide
da_DK: Hurtig opstartsvejledning

en: Follow these steps to get started checking your content:
da_DK: Følg disse trin for at komme i gang med at tjekke dit indhold:

note: translators: %s: path to settings page.
en: On the <a href="%s">Settings Page</a>, choose which post types you want to scan.
da_DK: På <a href="%s">Indstillingssiden</a> skal du vælge, hvilke indlægstyper du vil scanne.

en: Go to the edit screen for the post you want to check.
da_DK: Gå til redigeringsskærmen for det indlæg, du vil tjekke.

en: Find the Accessibility Checker meta box below your content. If using a front-end page builder, you must visit the backend edit screen to view Accessibility Checker results.
da_DK: Find Accessibility Checker-metaboksen under dit indhold. Hvis du bruger en front-end sidebygger, skal du besøge backend-redigeringsskærmen for at se Accessibility Checker-resultaterne.

en: If errors or warnings are present on your post, open the details tab in Accessibility Checker for more information.
da_DK: Hvis der er fejl eller advarsler i dit indlæg, skal du åbne detaljer-fanen i Accessibility Checker for at få mere information.

en: Expand each issue to see the code, or click "view on page" if you need help finding the element that needs fixing.
da_DK: Udvid hvert problem for at se koden, eller klik på »vis på siden«, hvis du har brug for hjælp til at finde det element, der skal rettes.

en: If you don't know what an error or warning means, click the "i" icon to read the documentation and how to fix it.
da_DK: Hvis du ikke ved, hvad en fejl eller advarsel betyder, skal du klikke på »i«-ikonet for at læse dokumentationen og hvordan du retter det.

en: If an issue is a false positive and the element is accessible, you can remove issues from reports with the "Ignore" feature.
da_DK: Hvis et problem er falsk positivt, og elementet er tilgængeligt, kan du fjerne problemer fra rapporter med funktionen »Ignorer«.

en: After fixing each issue, update the post to see the accessibility report change. Your goal is to get every page to say 100% Passed Tests.
da_DK: Efter at have rettet hvert problem skal du opdatere indlægget for at se tilgængelighedsrapporten ændre sig. Dit mål er at få hver side til at vise 100% Beståede Tests.

en: Watch a video of Accessibility Checker in use.
da_DK: Se en video af Accessibility Checker i brug.

en: Documentation and FAQs
da_DK: Dokumentation og ofte stillede spørgsmål

en: Why do we say 100% Passed Tests, Not 100% Accessible?
da_DK: Hvorfor siger vi 100% Beståede Tests, ikke 100% Tilgængelig?

en: How to Manually Check Your Website for Accessibility
da_DK: Hvordan man manuelt tjekker dit website for tilgængelighed

en: When to Ignore Accessibility Errors
da_DK: Hvornår man skal ignorere tilgængelighedsfejl

en: What to do if a Plugin You’re Using has Accessibility Errors
da_DK: Hvad man skal gøre, hvis et plugin, du bruger, har tilgængelighedsfejl

en: What to do if there are Accessibility Errors in Your Theme
da_DK: Hvad man skal gøre, hvis der er tilgængelighedsfejl i dit tema

en: Can I Hire Equalize Digital to Fix Accessibility Issues on My Website?
da_DK: Kan jeg hyre Equalize Digital til at løse tilgængelighedsproblemer på min hjemmeside?

en: Additional Resources for Learning About Accessibility
da_DK: Yderligere ressourcer til at lære om tilgængelighed

en: Read Full Documentation
da_DK: Læs fuld dokumentation

en: Support Information
da_DK: Supportinformation

en: Plugin Support
da_DK: Plugin-support

en: Active license holders of paid Accessibility Checker plans get unlimited email support on plugin usage and troubleshooting.
da_DK: Aktive licensindehavere af betalte Accessibility Checker-planer får ubegrænset e-mailsupport til brug af plugin'et og fejlfinding.

en: Open Support Ticket
da_DK: Åbn supportbillet

en: Free Plugin Support
da_DK: Gratis plugin-support

en: Free plugin support is available via the WordPress.org forums. You'll need to create an account then you can open a new support thread.
da_DK: Gratis plugin-support er tilgængelig via WordPress.org-forummerne. Du skal oprette en konto, og derefter kan du åbne en ny supporttråd.

en: Go to Support Forum
da_DK: Gå til supportforum

en: Office Hours
da_DK: Kontortid

en: Open Q&A on Zoom every other week to help you remediate your website.
da_DK: Åben spørgetid på Zoom hver anden uge for at hjælpe dig med at udbedre dit website.

en: Included in Small Business and Agency plans
da_DK: Inkluderet i Small Business- og Agency-planer

en: Register for Office Hours
da_DK: Tilmeld dig kontortid

en: Auditing and Remediation
da_DK: Revision og udbedring

en: Get help making your website accessible. Expert auditing, user testing, and dev support. Conformance letters available.
da_DK: Få hjælp til at gøre dit website tilgængeligt. Ekspertrevision, brugertest og udviklingssupport. Overensstemmelseserklæringer tilgængelige.

en: Get Remediation Help
da_DK: Få hjælp til udbedring

en: Saving...
da_DK: Gemmer...

en: Saving failed: Missing REST API URL.
da_DK: Gemme mislykkedes: Manglende REST API-URL.

en: Settings saved successfully. You must %svisit the editor%s and save the post to rescan and remove fixed issues from Accessibility Checker reports.
da_DK: Indstillinger gemt. Du skal %sbesøge editoren%s og gemme indlægget for at genscanne og fjerne løste problemer fra Accessibility Checker-rapporter.

en: Settings saved successfully.
da_DK: Indstillinger gemt med succes.

en: Saving failed.
da_DK: Gemning mislykkedes.

en: Fix Settings
da_DK: Ret indstillinger

en: This will clear all issues for this post. A save will be required to trigger a fresh scan of the post content. Do you want to continue?
da_DK: Dette vil rydde alle problemer for dette indlæg. En gemning vil være nødvendig for at udløse en ny scanning af indlæggets indhold. Vil du fortsætte?

en: Clearing...
da_DK: Rydder...

en: Issues cleared successfully.
da_DK: Problemer ryddet med succes.

en: Failed to clear issues.
da_DK: Kunne ikke rydde problemer.

en: An error occurred while clearing issues.
da_DK: Der opstod en fejl under rydning af problemer.

en: There was a problem. Please try again.
da_DK: Der opstod et problem. Prøv venligst igen.

en: Sorry, your submission failed. Please shorten your responses and try again.
da_DK: Beklager, din indsendelse mislykkedes. Forkort venligst dine svar og prøv igen.

en: Sorry, your submission failed. Please try again.
da_DK: Beklager, din indsendelse mislykkedes. Prøv venligst igen.

en: EDAC: Did not find a matching target ID on the page for the skip link.
da_DK: EDAC: Fandt ikke et matchende mål-ID på siden for spring over-linket.

en: EDAC: Error updating history for skip link.
da_DK: EDAC: Fejl ved opdatering af historik for spring over-link.

en: Close fixes modal
da_DK: Luk rettelsesvindue

en: %1$d of %2$d
da_DK: %1$d af %2$d

en: Untitled issue
da_DK: Uden titel problem

en: Issue %1$d of %2$d: %3$s
da_DK: Problem %1$d af %2$d: %3$s

en: The element is not visible. Try disabling styles.
da_DK: Elementet er ikke synligt. Prøv at deaktivere typografier.

en: The element is not focusable. Try disabling styles.
da_DK: Elementet kan ikke fokuseres. Prøv at deaktivere typografier.

en: The element was not found on the page.
da_DK: Elementet blev ikke fundet på siden.

en: Move to Left
da_DK: Flyt til venstre

en: Move to Right
da_DK: Flyt til højre

en: Panel position reset.
da_DK: Panelposition nulstillet.

en: Panel moved to the left.
da_DK: Panelet flyttet til venstre.

en: Panel moved to the right.
da_DK: Panelet flyttet til højre.

en: Open details for %1$s, %2$s of %3$s
da_DK: Åbn detaljer for %1$s, %2$s af %3$s

en: Undock Panel
da_DK: Frigør panel

en: Dock Panel
da_DK: Forankr panel

en: Rescan This Page
da_DK: Genindlæs denne side

en: Accessibility Checker Tools
da_DK: Accessibility Checker-værktøjer

en: More options
da_DK: Flere muligheder

en: Disable Page Styles
da_DK: Deaktiver sidestilarter

en: Disable Styles
da_DK: Deaktivér stilarter

en: Close
da_DK: Luk

en: No issues found on this page.
da_DK: Ingen problemer fundet på denne side.

en: Loading...
da_DK: Indlæser...

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Next
da_DK: Næste

en: Reset Position
da_DK: Nulstil position

en: An error occurred when loading the issues.
da_DK: Der opstod en fejl under indlæsning af problemerne.

en: Panel docked.
da_DK: Panel forankret.

en: Panel undocked.
da_DK: Panel frigjort.

en: Severity:
da_DK: Alvorlighedsgrad:

en: Show explanation
da_DK: Vis forklaring

en: Why It Matters
da_DK: Hvorfor det er vigtigt

en: How to Fix
da_DK: Sådan rettes det

en: More Detailed Documentation
da_DK: Mere detaljeret dokumentation

en: Show Affected Code
da_DK: Vis berørt kode

en: Fix issue: %s
da_DK: Ret problem: %s

en: Fix Issue
da_DK: Ret problem

en: Enable Styles
da_DK: Aktivér stilarter

en: Enable Page Styles
da_DK: Aktiver sidestile

en: Page styles disabled.
da_DK: Sidestile deaktiveret.

en: Page styles re-enabled.
da_DK: Sidestile genaktiveret.

en: There are no settings to display.
da_DK: Der er ingen indstillinger at vise.

en: These settings enable global fixes across your entire site. Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
da_DK: Disse indstillinger aktiverer globale rettelser på hele dit websted. Sider skal muligvis gemmes igen, eller der skal køres en fuld webstedsskanning for at se rettelser afspejlet i rapporterne.

en: %d issue found | %d issues found
da_DK[0]: %d problem fundet
da_DK[1]: %d problemer fundet

en: %d Problem | %d Problems
da_DK[0]: %d problem
da_DK[1]: %d problemer

en: %d Needs Review | %d Need Review
da_DK[0]: %d kræver gennemgang
da_DK[1]: %d kræver gennemgang

en: %d Dismissed | %d Dismissed
da_DK[0]: %d afvist
da_DK[1]: %d afvist

en: No issues detected.
da_DK: Ingen problemer registreret.

en: Landmark: %s
da_DK: Landemærke: %s

en: Failed to load scanner script.
da_DK: Kunne ikke indlæse scannerscript.

en: Scanner function not found.
da_DK: Scannerfunktion ikke fundet.

en: Scanning...
da_DK: Scanner...

en: Missing postId or nonce.
da_DK: Manglende postId eller nonce.

en: Rescan complete. No violations found.
da_DK: Genscanning fuldført. Ingen overtrædelser fundet.

en: No violations found, skipping save.
da_DK: Ingen overtrædelser fundet, springer over gemning.

en: Accessibility scan error.
da_DK: Fejl i tilgængelighedsscanning.

en: Error saving scan results.
da_DK: Fejl ved gemning af scanningsresultater.

en: Rescan already in progress.
da_DK: Genscanning er allerede i gang.

en: Rescanning this page.
da_DK: Genscanner denne side.

en: Rescan complete.
da_DK: Genscanning fuldført.

en: Error: Missing required parameters.
da_DK: Fejl: Manglende påkrævede parametre.

en: Issue #%s
da_DK: Problem #%s

en: Issue Details
da_DK: Problemdetaljer

en: Severity
da_DK: Alvorlighedsgrad

en: Failed to load %s fix information.
da_DK: Kunne ikke indlæse %s-rettelsesinformation.

en: Error loading %s fix information.
da_DK: Fejl under indlæsning af %s-rettelsesinformation.

en: Fix settings saved.
da_DK: Indstillinger for løsning gemt.

en: Failed to save fix settings.
da_DK: Kunne ikke gemme indstillinger for løsning.

en: Loading fix information...
da_DK: Indlæser løsningsinformation...

en: Save fix for: %s
da_DK: Gem løsning for: %s

en: Issue related image
da_DK: Problemrelateret billede

en: Issue dismissed successfully.
da_DK: Problem afvist med succes.

en: Issue reopened successfully.
da_DK: Problem genåbnet med succes.

en: Dismiss Globally
da_DK: Afvis globalt

en: Dismissing globally...
da_DK: Afviser globalt...

en: Dismissing...
da_DK: Afviser...

en: Issue Dismissed — %s
da_DK: Problem afvist — %s

en: Issue Dismissed
da_DK: Problem afvist

en: Scope:
da_DK: Omfang:

en: All pages
da_DK: Alle sider

en: By:
da_DK: Af:

en: On:
da_DK: Den:

en: Reason for dismissal:
da_DK: Årsag til afvisning:

en: Removing...
da_DK: Fjerner...

en: Remove Global Dismissal
da_DK: Fjern global afvisning

en: Reopening...
da_DK: Genåbner...

en: Comment (optional)
da_DK: Kommentar (valgfrit)

en: Add a note explaining why this issue is being dismissed.
da_DK: Tilføj en note, der forklarer, hvorfor dette problem afvises.

en: More dismiss options
da_DK: Flere afvisningsmuligheder

en: Dismiss & Close Modal
da_DK: Afvis og luk modal

en: new window
da_DK: nyt vindue

en: new tab
da_DK: ny fane

en: new document
da_DK: nyt dokument

en: click
da_DK: klik

en: click here
da_DK: klik her

en: here
da_DK: her

en: go here
da_DK: gå hertil

en: more
da_DK: mere

en: more...
da_DK: mere...

en: more…
da_DK: mere…

en: details
da_DK: detaljer

en: more details
da_DK: flere detaljer

en: this page
da_DK: denne side

en: continue
da_DK: fortsæt

en: continue reading
da_DK: fortsæt læsningen

en: read more
da_DK: læs mere

en: open
da_DK: åbn

en: button
da_DK: knap

en: keep reading
da_DK: fortsæt læsningen

en: learn more
da_DK: lær mere

en: Checks if a link's visible text is a URL rather than descriptive anchor text.
da_DK: Kontrollerer, om et links synlige tekst er en URL snarere end en beskrivende ankertekst.

en: Link text should be descriptive and not simply the URL.
da_DK: Linktekst skal være beskrivende og ikke blot URL'en.

en: Failed to load accessibility data
da_DK: Kunne ikke indlæse tilgængelighedsdata

en: Error loading accessibility data
da_DK: Fejl ved indlæsning af tilgængelighedsdata

en: Loading accessibility results...
da_DK: Indlæser tilgængelighedsresultater...

en: Updating accessibility data...
da_DK: Opdaterer tilgængelighedsdata...

en: problem to address | problems to address
da_DK[0]: problem at løse
da_DK[1]: problemer at løse

en: issue that needs review | issues that need review
da_DK[0]: problem, der skal gennemgås
da_DK[1]: problemer, der skal gennemgås

en: You have %1$d %2$s and %3$d %4$s.
da_DK: Du har %1$d %2$s og %3$d %4$s.

en: You have %1$d %2$s.
da_DK: Du har %1$d %2$s.

en: Check and fix accessibility issues in your content.
da_DK: Kontroller og ret tilgængelighedsproblemer i dit indhold.

en: Open Accessibility Panel
da_DK: Åbn tilgængelighedspanel

en: %dth
da_DK: %d.

en: Summary provided
da_DK: Resumé angivet

en: Summary required
da_DK: Resumé påkrævet

en: Summary not required
da_DK: Resumé ikke påkrævet

en: View %d problems in Accessibility Analysis
da_DK: Se %d problemer i Tilgængelighedsanalyse

en: View %d items needing review in Accessibility Analysis
da_DK: Se %d elementer, der skal gennemgås i Tilgængelighedsanalyse

en: View reading level details: %1$s, %2$s
da_DK: Vis detaljer om læseniveau: %1$s, %2$s

en: View reading level details: %s
da_DK: Se detaljer om læseniveau: %s

en: Issue
da_DK: Problem

en: Issue actions for %s
da_DK: Problemhandlinger for %s

en: Issue actions
da_DK: Problemhandlinger

en: Show code
da_DK: Vis kode

en: Reopen issue
da_DK: Genåbn problem

en: Dismiss issue
da_DK: Afvis problem

en: Apply fix
da_DK: Anvend løsning

en: %d total
da_DK: %d i alt

en: No dismissed issues.
da_DK: Ingen afviste problemer.

en: No issues found.
da_DK: Ingen problemer fundet.

en: %d total issues
da_DK: %d samlede problemer

en: Dismissed Issues
da_DK: Afviste problemer

en: Simplified summary saved successfully.
da_DK: Forenklet resumé gemt med succes.

en: Failed to save summary. Please try again.
da_DK: Kunne ikke gemme resumé. Prøv venligst igen.

en: An error occurred while saving the summary.
da_DK: Der opstod en fejl under gemning af resuméet.

en: %s grade
da_DK: %s. klasse

en: %dth grade
da_DK: %d. klasse

en: Not available
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: This post does not contain enough content to calculate a reading level.
da_DK: Dette indlæg indeholder ikke nok indhold til at beregne et læseniveau.

en: Adjust summary prompts in settings.
da_DK: Juster resuméprompter i indstillinger.

en: Content at or below a 9th-grade reading level does not require a simplified summary.
da_DK: Indhold på eller under et læseniveau på 9. klasse kræver ikke et forenklet resumé.

en: Content above a 9th-grade reading level requires a simplified summary to meet WCAG AAA guidance.
da_DK: Indhold over et læseniveau på 9. klasse kræver et forenklet resumé for at opfylde WCAG AAA-vejledningen.

en: Learn more about readability requirements.
da_DK: Lær mere om læsbarhedskrav.

en: Simplified Summary Reading Level
da_DK: Forenklet resumé læseniveau

en: Needs improvement, summary is above the 9th-grade reading level.
da_DK: Kræver forbedring, resuméet er over læseniveauet for 9. klasse.

en: Below the recommended 9th-grade reading level.
da_DK: Under det anbefalede læseniveau for 9. klasse.

en: Enter simplified summary...
da_DK: Indtast forenklet resumé...

en: A simplified summary is required for this content.
da_DK: En forenklet oversigt er påkrævet for dette indhold.

en: Unable to load this preference.
da_DK: Kan ikke indlæse denne præference.

en: Unable to save this preference.
da_DK: Kan ikke gemme denne præference.

en: Loading preference...
da_DK: Indlæser præference...

en: Screen Reader Text Format
da_DK: Skærmlæsertekstformat

en: Control whether screen reader text stays visible while you edit.
da_DK: Styr, om skærmlæsertekst forbliver synlig, mens du redigerer.

en: Always show screen reader text?
da_DK: Vis altid skærmlæsertekst?

en: Loading accessibility data...
da_DK: Indlæser tilgængelighedsdata...

en: Accessibility Checker actions
da_DK: Handlinger for tilgængelighedskontrol

en: Refresh
da_DK: Opdater

en: Screen Reader Only
da_DK: Kun skærmlæser

en: Always show screen reader text
da_DK: Vis altid skærmlæsertekst
