NextGEN Gallery - en to ro translation catalogue (490 entries)

en:  (require WordPress 2.3 or higher)
ro:  (este necesar Wordpress 2.3 sau mai mare)

en:  : Image resized...
ro: : Imagine redimensionată...

en:  : Import successfull
ro:  : Importat cu succes

en:  : Thumbnail created...
ro: :Diapozitive create...

en:  : Watermark created...
ro: :Emblemă creată...

en:  Image(s) successfully added
ro: Imaginea(ile) adăugată(e) cu succes

en:  picture(s) successfully added
ro: imaginea(ile) adăugate cu succes

en: &laquo; Back
ro: &laquo; Înapoi

en: 0 will disable pagination, all images on one page
ro: 0 va anula paginaţia, toate imaginilevor fi pe o singură pagină

en: 0 will show all images
ro: 0 va afişa toate imaginile

en: About
ro: Despre

en: About this Gallery
ro: Despre această Galerie

en: Action
ro: Acţiune

en: Activate
ro: Activează

en: Activate and use style sheet:
ro: Activează şi foloseşte stilul CSS:

en: Activate batch upload
ro: Activează încărcarea în serie

en: Activate jQuery navigation
ro: Activează navigarea jQuery

en: Activate permalinks
ro: Activează legăturile permanente

en: Activate related images
ro: Activează imaginile relaţionate

en: Add Gallery
ro: Adaugă Galerie

en: Add Metadata :
ro: Adaugă Metadata:

en: Add a new gallery or import pictures
ro: Adaugă o galerie nouă sau importă imagini

en: Add gallery
ro: Adaugă galerie

en: Add gallery / Upload images
ro: Adaugă galerie / Încarcă imagini

en: Add new album
ro: Adaugă album nou

en: Add new gallery
ro: Adaugă o nouă galerie

en: Add page
ro: Adaugă pagină

en: Add tags
ro: Adaugă etichete

en: After you create and select a album, you can drag and drop a gallery into your album below
ro: După ce creezi şi selectezi un album, poţi să tragi şi să dai drumul galeriei peste albumul tău

en: Album Page ID
ro: ID pagină Album

en: Album deleted
ro: Album şters

en: All galleries
ro: Toate galeriile

en: All images
ro: Toate imaginile

en: Allow users to change the roles for other blog authors.
ro: Permite utilizatorilor să schimbe rolurile pentru alţi utilizatori ai blogului.

en: Allow users to choose a style for the gallery.
ro: Permite utilizatorilor să aleagă un stil pentru această galerie.

en: Allow users to upload zip folders.
ro: Permite utilizatorilor să încarce dosare zip.

en: Allowed characters for file and folder names are
ro: Caractere permise pentru numele de fişiere şi dosare sunt

en: Alt &amp; Title Text
ro: diapozitive

en: Alt / Title text
ro: Alternativ / Text Titlu

en: Aperture
ro: Deschidere

en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
    Click ok to delete or cancel to go back.
ro: Eştisigur că vrei să ştergi fişierul '%s'?
    Apasă DA pentru a şterge sau Anulează pentru a te întoarce.

en: Ascending
ro: Ascendent

en: Author
ro: Autor

en: Author Position
ro: Poziţia autorului

en: Back
ro: Înapoi

en: Background Color
ro: Culoarea de fundal

en: Background music (URL)
ro: Muzică de fundal (URL)

en: Browse your files
ro: Răsfoieşte fişierele tale

en: Browse...
ro: Caută...

en: Browsing <strong>%s</strong>
ro: Răsfoieşte <strong>%s</strong>

en: CSS file successfully updated
ro: Fişierul CSS a fost actualizat cu succes

en: Cache cleared
ro: Memorie tampon ştearsă

en: Cache single pictures
ro: Prememorează imagini singulare

en: Camera
ro: Cameră

en: Cancel
ro: Anulează

en: Caption
ro: Subtitlu

en: Categories
ro: Cateorii

en: Category
ro: Categorie

en: Change options
ro: Schimbă opţiunile

en: Change style
ro: Schimbă stilul

en: Change the settings of NextGEN Gallery
ro: Schimbă setările galeriei NextGEN

en: Cheatin&#8217; uh?
ro: Trişezi nu?

en: Check this link, if you didn't know how to set the permission :
ro: Verifică acest link, dacă nu şti cum să setezi permisiunile:

en: Choose gallery
ro: Alege galerie

en: Choose the default style for the galleries.
ro: Alege stilul implicit pentru galerii.

en: City
ro: Oraş

en: Clear cache folder
ro: Curăţă dosarul de prememorare

en: Color
ro: Culoare

en: Compact version
ro: Versiune compactă

en: Contributors / Tribute to
ro: Contribuitori / Credit către

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Copyright Notice
ro: Notiţă copyright

en: Copyright notes / Credits
ro: Notă drepturi de autor / Credit

en: Country
ro: Ţara

en: Country code
ro: Cod Ţară

en: Create a new , empty gallery below the folder
ro: Crează o galerie goală sub acest dosar

en: Create and manage albums
ro: Crează şi organizează albumele

en: Create new page
ro: Crează pagină nouă

en: Create new thumbnails
ro: Crează noi diapozitive

en: Create square thumbnails, use only the width setting :
ro: Creează diapozitive pătrate, folosind lăţimea:

en: Creates a file for each singlepic settings. Reduce the CPU load
ro: Crează un fişier pentru fiecare setare a imaginii singulare. Reduce încărcarea procesorului

en: Crop square thumbnail from image
ro: Decupează diapozitive pătrate din imagine

en: Custom
ro: Particular

en: Database error. Could not add gallery!
ro: Eroare a bazei de date. Nu pot adăuga galeria!

en: Date Created
ro: Data creării

en: Date/Time
ro: Data/ Ora

en: Deactivate gallery page link
ro: Dezactivează legătura către pagina galeriei

en: Default size (W x H)
ro: Dimensiune implicită (Lăţime x Înălţime - W x H)

en: Default style
ro: Stil implicit

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete File
ro: Şterge fişierul

en: Delete album ?
ro: Şterg albumul?

en: Delete files, when removing a gallery in the database
ro: Şterge fişierele când şterg o galerie din baza de date

en: Delete image ?
ro: Şterg imaginea?

en: Delete image files
ro: Şterge fişierele de imagine

en: Delete images
ro: Şterge imaginile

en: Delete tags
ro: Şterge etichete

en: Delete this file ?
ro: Şterg acest fişier?

en: Delete this gallery ?
ro: Şterg această galerie?

en: Descending
ro: Descendent

en: Description
ro: Descriere

en: Description text
ro: Text descriere

en: Direct link to file
ro: Legătură directă către fişier

en: Directory
ro: Dosar

en: Donate the work via paypal
ro: Donează proiectului via PayPal

en: Download here
ro: Descarcă de aici

en: Duration time
ro: Durată

en: EXIF Data
ro: Date EXIF

en: Edit
ro: Editează

en: Edit Album
ro: Editează albumul

en: Edit Status
ro: Starea editării

en: Editing <strong>%s</strong>
ro: Editare <strong>%s</strong>

en: Effect
ro: Efect

en: Effects
ro: Efecte

en: Enable roles/capabilities
ro: Porneşte rolurile/capabilităţile

en: Enable style selection
ro: Porneşte selectarea stilurilor

en: Enable upload quota check
ro: Verifică limită de încîrcare

en: Enable zip upload option
ro: Porneşte opţiunea de încărcare a arhivelor zip

en: Enter the tags
ro: Introdu etichetele

en: Error, the file could not moved to :
ro: Eroare, fişierul nu poate fi mutat în:

en: Error, the file permissions could not set
ro: Eroare, permisiunile fişierului nu au putut fi setate

en: Extended version
ro: Versiune extinsă

en: Failure in database, no gallery path set !
ro: Eroare în baza de date, calea galeriei nu a fost setată!

en: File
ro: Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: Float
ro: Pluteşte

en: Focal length
ro: Lungimea focală

en: Follow thumbnails could not created.
ro: Următoarele diapozitive nu au putut fi create:

en: For a more flexible user management you can use the
ro: Pentru o organizare mai flexibilă a utilizatorilor, poţi folosi

en: For safe-mode = ON you need to add the subfolder thumbs manually
ro: Dacă setarea SAFE-MODE a serverului este ON, trebuei să adaugi subfolderul "thumbs" manual

en: Full size
ro: Mărime întreagă:

en: GD support
ro: Suport GD

en: Gallery
ro: Galerie

en: Gallery
ro: Galerie

en: Gallery ID :
ro: ID Galerie:

en: Gallery IDs, separated by commas.
ro: ID-uri Galerie, separate de virgulă.

en: Gallery Overview
ro: Sumar galerie

en: Gallery name
ro: Nume galerie

en: Gallery path
ro: Celea Caleriei

en: Gallery settings
ro: Setările galeriei

en: General Options
ro: Opţiuni Generale

en: General WordPress MU Settings
ro: Setări Wordpress MU Generale

en: Headline
ro: Titlu

en: Height:
ro: Înălţime:

en: Here you can select the thumbnail effect, NextGEN Gallery will integrate the required HTML code in the images. Please note that only the Thickbox effect will automatic added to your theme.
ro: Aici poţi selecta efectul diapozitivului, Galeria NextGEN va integra codul HTML necesar în imagini. Ţine cont că numai efectul Thickbox va fi adăugat automat temei tale.

en: Hide tags
ro: Ascunde etichete

en: Hide thumbnails
ro: Ascunde diapozitive

en: How many NextGEN Gallery widgets would you like?
ro: Câte widgeturi pentru Galeria NexGEN doriţi?

en: How to support ?
ro: Cum să ajut?

en: IPTC Data
ro: Date IPTC

en: If this file were writable you could edit it.
ro: Dacă acest fişier ar fi editabil, l-ai putea edita.

en: If you didn't find your name on this list and there is some code which I integrate in my plugin, don't hesitate to send me a mail.
ro: Dacă nu-ţi găseşti numele pe această listă şi ai contribuit la codul pe care l-am integrat în acest plugin, nu ezita să-mi trimiţi un email.

en: If you have problems, please create directory
ro: Dacă ai probleme, te rog crează dosarul

en: If you study the code of this plugin, you will find out that we mixed a lot of good already existing code and ideas together.
ro: Dacă studiezi codul acestui plugin, vei vedea că am reunit mult cod şi idei deja existente.

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails
ro: Ignoră proporţia, fără diapozitive portret

en: Image Files
ro: Fişierele de imagine

en: Image ID
ro: ID imagine

en: Image list
ro: Listă imagini

en: Image quality
ro: Calitatea imaginii

en: Image settings
ro: Setări imagine

en: Images
ro: Imagini

en: Images successfully resized
ro: Imaginile redimensionate cu succes

en: Import
ro: Imprtă

en: Import EXIF, IPTC or XMP data (if available)
ro: Importă datele EXIF, IPTC sau XMP (dacă sunt disponibile)

en: Import a folder with images. Please note :
ro: Importă un folder cu imagini. Te rog reţine:

en: Import folder
ro: Importă dosar

en: Import from Server path:
ro: Importă din următoarea cale de pe Server:

en: Import image folder
ro: Importă dosarul cu imagini

en: Import metadata
ro: Importă metadata

en: Import metadata finished
ro: Importul datelor metadata s-a terminat

en: Import this gallery ?
ro: Import această galerie?

en: Important : Could causes problem at some browser. Please recheck your page.
ro: Important: Poate cauza probleme cu câteva browsere. Te rog reverifică-ţi pagina.

en: Insert
ro: Inserează

en: Integrate slideshow
ro: Integrează slideshow

en: Invalid upload. Error Code :
ro: Transfer invalid. Cod eroare:

en: JavaScript Thumbnail effect
ro: Efect diapozitiv JavaScript

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Latest News
ro: Ultimele Ştiri

en: Left
ro: Stânga

en: Lightbox
ro: LightBox

en: Link Code line
ro: Legătură linie cod

en: Link to:
ro: Legătură către:

en: Location
ro: Locaţie

en: MYSQL Version
ro: Versiune MySQL

en: Main NextGEN Gallery overview
ro: Sumar principal al Galerie NextGEN

en: Main page (No parent)
ro: Pagină principală (niciun părinte)

en: Main settings
ro: Setări principale

en: Make
ro: Făcut

en: Manage Albums
ro: Organizează albume

en: Manage Gallery
ro: Organizează Galerie

en: Manage galleries and images
ro: Organizează galeriile şi imaginile

en: Manage gallery
ro: Organizează galeria

en: Match with
ro: Potriveşte cu

en: Max. number of images
ro: Număr maxim de imagini

en: Memory usage
ro: Memorie utilizată

en: Name
ro: Nume

en: New Gallery
ro: Galerie nouă

en: New Version available
ro: O nouă versiune disponibilă

en: New gallery page ID
ro: ID-ul paginii noii galerii

en: Newsfeed could not be loaded.  Check the <a href="%s">front page</a> to check for updates.
ro: Fluxul de ştiri nu a putut fi încărcat. Verifică <a href="%s">prima pagină</a> pentru a vedea actualizările.

en: Next
ro: Înainte

en: NextGEN DEV Team
ro: Echipa NextGEN DEV

en: NextGEN Gallery
ro: Galerie NextGEN

en: NextGEN Gallery %d
ro: NexGEN Gallery %d

en: NextGEN Gallery : Tables could not created, please check your database settings
ro: Galeria NexGEN: Tabelele nu pot fi create, te rog verifică setările bazei tale de date

en: NextGEN Gallery Overview
ro: Sumar Galerie NextGEN

en: No
ro: Nu

en: No GD support
ro: Fără suport GD

en: No Picture
ro: Nicio imagine

en: No action
ro: Nicio acţiune

en: No album
ro: Nici un album

en: No album selected
ro: Nici un album selectat

en: No album selected!
ro: Nici un album selectat!

en: No doubt a very usefull and easy motivation :-)
ro: Fără nici o îndoială, o motivare uşoară şi folositoare :-)

en: No effect
ro: Nici un efect

en: No entries found
ro: Nu s-a găsit nici o intrare

en: No exif data
ro: Nicio dată EXIF

en: No float
ro: Nu pluti

en: No gallery
ro: Nici o galerie

en: No gallery selected !
ro: Nici o galerie selectată!

en: No images selected
ro: Nu sunt selectate imagini

en: No picture
ro: Nici o imagine

en: No problem, before you deactivate this plugin press the Uninstall Button, because deactivating NextGEN Gallery does not remove any data that may have been created.
ro: Nici o problemă, înainte să dezactivezi pluginul, apasă pe Butonul Dezinstalează, pentru că simpla deactivare nu şterge datele care au fost create.

en: No valid gallery name!
ro: Nici un nume de galerie valid!

en: None
ro: Nimic

en: Not linked
ro: Nelegată

en: Not set
ro: nesetat

en: Note : The upload limit on your server is
ro: Notă: Limita de transfer pe serverul tău este

en: Number of images per page
ro: Numărul de imagini pe pagină

en: OK
ro: DA

en: Off
ro: Oprit

en: Offset
ro: Deplasare

en: On
ro: Pornit

en: Once uninstalled, this cannot be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to backup all the tables first. NextGEN gallery is stored in the tables
ro: Odată dezinstalat, nu te poţi întoarce. Ar trebui să foloseşti pluginul Database Backup al Wordpress-ului pentru a salva aceste tabele întâi. Galeria NextGEn este salvată în tabele

en: Only which are listed
ro: Doar cele listate

en: Only which are not listed
ro: Doar cele nelistate

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
ro: Uau, acest fişier nu există! Verifică numele şi mai încearcă o dată. Mulţumesc.

en: Opaque
ro: Opac

en: Operating System
ro: Sistem de operare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Orginal images
ro: Imagini originale

en: Overview
ro: Sumar

en: Overwrite tags
ro: Suprascrie etichete

en: PHP Allow URL fopen
ro: PHP permite URL fopen

en: PHP Exif support
ro: PHP suport EXIF

en: PHP IPTC support
ro: PHP suport IPTC

en: PHP Max Post Size
ro: PHP Mărime maximă a postului

en: PHP Max Script Execute Time
ro: PHP Timp maxim de execuţie pentru script

en: PHP Max Upload Size
ro: PHP Dimensiune maximă de încărcare

en: PHP Memory Limit
ro: PHP Limită memorie

en: PHP Version
ro: Versiune PHP

en: PHP XML support
ro: PHP XML suport

en: Page
ro: Pagină

en: Page ID
ro: ID Pagină

en: Page Link to
ro: Pagina legată la

en: Path
ro: Cale

en: Photos
ro: Fotografii

en: Picture
ro: Poză

en: Pictures deleted successfully
ro: Imaginile şterse cu succes

en: Place a link to the plugin in your blog/webpage
ro: Pune un link către plugin pe blogul/ siteul tău

en: Please note : If you change the settings, you need to recreate the thumbnails under -> Manage Gallery .
ro: Notă: Dacă schimbi setările, trebuie să recreezi diapozitivele în -> Organizează Galeria.

en: Please note : This is still experimental. Requires the Thickbox effect
ro: Notă: Aceasta încă se experimentează. Necesită efectul Thickbox

en: Please note : You can only activate the watermark under -> Manage Gallery . This action cannot be undone.
ro: Notă: Poţi activa emblema sub -> Organizează galeria. Această acţiune nu poate fi anulată.

en: Position
ro: Poziţie

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview image
ro: Previzualizare imagine

en: Proceed now
ro: Începe acum

en: Program tool
ro: Program folosit

en: Province/State
ro: Provincie/ Stat

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Resample Mode
ro: Mod Redimensionare

en: Reset all options to default settings ?\n\nChoose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.\n
ro: Readuc opţiunile la setările implicite?\n\nAlege [Anulează] pentru a Opri,[DA] pentru a începe.\n

en: Reset all options/settings to the default installation.
ro: Resetează toate opţiunile / setările la starea implicită a instalării.

en: Reset all settings to default parameter
ro: Resetează toate setările la parametrii impliciţi

en: Reset options
ro: Opţiuni resetare

en: Reset settings
ro: Resetează setările

en: Resize Images
ro: Redimensionează imagini

en: Resize images
ro: Redimensionează imaginile

en: Right
ro: Dreapta

en: Roles
ro: Roluri

en: Roles / capabilities
ro: Roluri/ capabilităţi

en: Rollover / Active Color
ro: Culoare Activă/ Arătată deasupra

en: Running... Please wait
ro: Lucrez... Te rog aşteaptă

en: SAFE MODE Restriction in effect! You need to create the folder <strong>%s</strong> manually
ro: Restricţiile SAFE MODE sunt active! Trebuie să creezi dosarul <strong>%s</strong> manual

en: SQL Mode
ro: Mod SQL

en: Save
ro: Salvează

en: Save &raquo;
ro: Salvează &raquo;

en: Save Changes
ro: Salvează schimbări

en: Scan Folder for new images
ro: Scanează Dosar pentru imagini noi

en: Screen Color
ro: Culoare ecran

en: See more information for the Flash Player on the web page
ro: Vezi mai multe informaţii despre Flash Player pe site

en: Select :
ro: Selectează:

en: Select Gallery
ro: Selectează Galeria

en: Select Gallery:
ro: Selectează Galeria:

en: Select Zip-File
ro: Selectează arhivă ZIP

en: Select a gallery
ro: Selectează o galerie

en: Select album
ro: Selectează album

en: Select gallery
ro: Selectează galerie

en: Select loading image
ro: Selectează imaginea încărcată

en: Select picture
ro: Selectează imagine

en: Select the lowest role which should be able to access the follow capabilities. NextGEN Gallery supports the standard roles from WordPress.
ro: Selectează cel mai mic rol care e capabil să acceseze următoarele capabilităţi. Galeria NextGEN suportă rolurile standard ale lui WordPress.

en: Send to editor &raquo;
ro: Trimite editorului &raquo;

en: Send us bugfixes / code changes
ro: Trimite greşeli fixate/ schimbări de cod

en: Server Settings
ro: Setările serverului

en: Set fix dimension
ro: Setează dimensiuni fixe

en: Set watermark
ro: Setează emblemă

en: Setup
ro: Setări

en: Setup Gallery
ro: Setează Galerie

en: Should work if the gallery is bellow the blog.dir
ro: Ar trebui să meargă dacă galeria este sub dosarul blogului

en: Show :
ro: Arată:

en: Show ImageBrowser
ro: Arată răsfoitorul de imagini

en: Show Meta data
ro: Arată metadata

en: Show as
ro: Arată ca

en: Show first
ro: Arată primul

en: Show loading icon
ro: Arată icoana de încarcare

en: Show navigation bar
ro: Arată bara de navigare

en: Show next image on click
ro: Arată o următoarea imagine cănd se apasă pe imagine

en: Show tags
ro: Arată etichete

en: Show thumbnail description
ro: Arată descriere diapozitive

en: Show thumbnails
ro: Arată diapozitive

en: Show:
ro: Arată:

en: Shuffle mode
ro: Mod amestecat

en: Shutter
ro: Diafragmă

en: Shutter speed
ro: Viteză declanşator

en: Single picture
ro: O singură imagine

en: Size
ro: Mărime

en: Slideshow
ro: Diapozitive

en: So, we would like to thank the following people for their pioneer work (without this work it's impossible to create such a plugin so fast)
ro: Deci, am vrea să mulţumim următorilor oameni pentru munca lor de pionierat (fără de care acest plugin nu s-ar fi realizat aşa de rapid)

en: Some pictures are not writeable :
ro: Câteva imagini sunt protejate la scriere:

en: Some thumbnails are not writeable :
ro: Câteva diapozitive sunt protejate la scriere:

en: Sorry, NextGEN Gallery works only under WordPress 2.1 or higher
ro: Ne pare rău, NextGen Gallerz funcţionează doar sub Wordpress 2.1+

en: Sorry, NextGEN Gallery works only with a role called administrator
ro: Ne pare rău, Galeria NexGen funcţionează doar cu un rol de administrator

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
ro: Îmi pare rău, ai utilizat spaţiul alocat. Te rog şterge câteva fişiere pentru a transfera mai multe fişiere.

en: Sort direction
ro: Sortează direcţia

en: Sort options
ro: Sortează opţiunile

en: Sort thumbnails
ro: Sortează diapozitive

en: Source
ro: Sursă

en: Start upload
ro: Începe transferul

en: Storage Space
ro: Spaţiu de stocare

en: Stretch image
ro: Întinde imaginea

en: Style
ro: Stil

en: Subject
ro: Subiect

en: Summary
ro: Sumar

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tags
ro: Etichete

en: Tags (comma separated list)
ro: Etichete (delimitate prin virgulă)

en: Tags / Categories
ro: Etichete / Categorii

en: Tags changed
ro: Etichete schimbate

en: Texts / Buttons Color
ro: Culoarea Textelor/ Butoanelor

en: Thanks!
ro: Mulţumim!

en: The Zip-file is too large. Exceed Memory limit !
ro: Fişierul ZIP este prea mare. Limita memoriei a fost depăşită!

en: The accessing of URL files is disabled at your server (allow_url_fopen)
ro: Accesarea URL-ului fişierului este anulată pe serverul tău (allow_url_fopen)

en: The album will not link to a gallery subpage. The gallery is shown on the same page.
ro: Nici un album nu va avea legături către subpaginile galeriei. Galeria este arătată pe aceeaşi pagină

en: The batch upload requires Adobe Flash 9, disable it if you have problems
ro: Încărcarea în serie necesită Adobe Flash 9. Dezactiveaz-o dacă ai probleme

en: The gallery will open the ImageBrowser instead the effect.
ro: Galeria va deschide răsfoitorul de imagini în locul efectului

en: The imagerotator.swf is not in the nggallery folder, the slideshow will not work.
ro: imagerotator.swf nu este în dosarul nggallery, deci slideshowul nu va merge.

en: The most motivated support for this plugin are your ideas and brain work
ro: Cele mai bune motive de susţinere pentru acest plugin sunt ideile tale şi munca ta

en: The server reports that a new NextGEN Gallery Version is now available. Please visit the plugin homepage for more information.
ro: Serverul raportează că o nouă versiune a galeriei NextGEN este acum disponibilă. Te rog vizitează site-ul acestui plugin pentru mai multe informaţii.

en: The server setting Safe-Mode is on !
ro: Setarea serverului "SAFE-MODE" este ON!

en: The settings are used in the JW Image Rotator Version 3.13 .
ro: Setările sunt folosite în JW Image Rotator Versiunea 3.13 .

en: There are many other folks who have made contributions to this project :
ro: Ei sunt acei mulţi oameni care şi-au adus contribuţia la acest proiect:

en: There are totally %1$s pictures in %2$s galleries, which are spread across %3$s albums.
ro: Aici sunt în total %1$s imagini în %2$s galerii, care sunt întinse pe %3$s albume.

en: There exist several ways to contribute, help or support us in this work. Non of them are mandatory.
ro: Există mai multe moduri de a contribui sau a ne ajuta la acest proiect. Nici unul nu este obligatoriu.

en: These values are maximum values
ro: Acestea sunt valorile maxime

en: Thickbox
ro: ThickBox

en: This function will not work, cause you need the FreeType library
ro: Această funcţie nu va merge, pentru că ai nevoie de librăria FreeType

en: This is the default path for all blogs. With the placeholder %BLOG_ID% you can organize the folder structure better. The path must end with a /.
ro: Aceasta este calea implicită pentru toate blogurile. Cu variabila %BLOG_ID% poţi organiza structura de dosare mai bine. Calea trebuie să se termine cu un /.

en: This is the default path for all galleries
ro: Aceasta este calea implicită pentru toate galeriile

en: This option will append related images to every post
ro: Această opţiune va adăuga imaginile relaţionate fiecărui post

en: This plugin is primarily developed, maintained, supported, documented by
ro: Acest plugin este dezvoltat, întreţinut, suportat, documentat de

en: Thumbnail
ro: diapozitiv

en: Thumbnail quality
ro: Calitate diapozitiv

en: Thumbnail settings
ro: Setări diapozitive

en: Thumbnails
ro: Diapozitive

en: Thumbnails successfully created. Please refresh your browser cache.
ro: Diapozitive create cu succes. Te rog reactualizează memoria tampon a browserului.

en: Time Created
ro: Ora creării

en: Title
ro: Titlu

en: Title :
ro: Titlu:

en: Title:
ro: Titlu:

en: To help people to work with this plugin, I would like to have it in all avaivable languages
ro: Pentru a ajuta oamenii să folosească acest plugin, aş vrea să fie disponibil în toate limbile posibile

en: Transition / Fade effect
ro: Tranziţie / Efect de dizolvare

en: Translate the plugin
ro: Tradu pluginul

en: Try XHTML validation (with CDATA)
ro: Încearcă validarea XHTML (cu CDATA)

en: URL to file
ro: URL către fişier

en: Unable to create directory
ro: Nu pot să creez dosar

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
ro: Nu pot să creez directorul %s. Serverul are drepturi de scriere în dosarul lui părinte?

en: Unable to unlink file
ro: Nu pot să desfac legătura către fişier

en: Unable to write to directory %s. Is this directory writable by the server?
ro: Nu pot să creez directorul %s. Serverul are drepturi de scriere în acest dosar?

en: Uninstall plugin
ro: Dezinstalează plugin

en: Uninstall plugin tables
ro: Dezinstalează tabelele pluginului

en: Uninstall sucessfull ! Now delete the plugin and enjoy your life ! Good luck !
ro: Dezinstalare reuşită! Acum poţi şterge acest plugin şi săte bucuri de viaţă ! Succes !

en: Update
ro: Actualizat

en: Update File &raquo;
ro: Actualizare fişier

en: Update Successfully
ro: Transfer reuşit

en: Update capabilities
ro: Actualizează capabilităţi

en: Update successful
ro: Actualizat cu succes

en: Update successfully
ro: Actualizat cu succes

en: Updated capabilities
ro: Capabilităţi actualizate

en: Upload Images
ro: Transferă imaginile

en: Upload Space Remaining:
ro: Spaţiu de încărcare rămas:

en: Upload Space Used:
ro: Spaţiu de încărcare folosit:

en: Upload a Zip-File
ro: Transferă o arhivă ZIP

en: Upload a zip file with images
ro: Transferă arhiva ZIP cu imagini

en: Upload failed!
ro: Transfer nereuşit!

en: Upload image
ro: Transferă imagine

en: Upload images
ro: Transferăimagini

en: Uploaded file was no or a faulty zip file ! The server recognize :
ro: Nici un fişier transferat sau o arhivă zip coruptă! Serverul spune:

en: Use TinyMCE Button / Upload tab
ro: Foloseşte buton TinyMCE / Upload tab

en: Use image as watermark
ro: Foloseşte imaginea ca emblemă

en: Use slow zooming effect
ro: Foloseşte mărirea treptată

en: Use text as watermark
ro: Foloseşte textul ca emblemă

en: Use watermark logo
ro: Foloseşte emblemă

en: Value
ro: Valoare

en: Value between 1-5 (higher value, more CPU load)
ro: Valoare între 1 şi 5 (valoare mare, încărcare mare a procesorului)

en: Version
ro: Versiune

en: View
ro: Vezi

en: WARNING:
ro: AVERTISMENT:

en: Watch gallery
ro: Vezi galeria

en: Watermark
ro: Emblemă

en: Watermark successfully added
ro: Emblemă adăugată cu succes

en: We would like to thank this people which support us in the work :
ro: Am vrea să mulţumim acestor oameni care ne-au ajutat în acest proiect:

en: Welcome
ro: Sunteţi bineveniţi

en: Welcome to NextGEN Gallery. Here you can control your images, galleries and albums. You currently have %s rights.
ro: Bine aţi venit la Galeria NextGEN. Aici poţi controla imaginile, galeriile şi albumele. Acum ai %s drepturi.

en: When safe_mode is on, PHP checks to see if the owner (%s) of the current script matches the owner (%s) of the file to be operated on by a file function or its directory
ro: Când SAFE MODE este în efect, PHP verifică să vadă dacă proprietarul (%s) acestui script este acelaşi cu proprietarul (%s) fişierului operat de funcţia unui fişier sau a a dosarului lui

en: When you activate this option, you need to update your permalink structure one time.
ro: Când activezi această opţiune, trebuie să actualizezi structura de legături permanente.

en: Width x Height
ro: Lăţime x Înălţime

en: Width x Height :
ro: Lăţime x Înălţime:

en: Width x height (in pixel)
ro: Lăţime x înălţime (în pixeli)

en: Width x height (in pixel). NextGEN Gallery will keep ratio size
ro: Lăţime x înălţime (în pixeli). NextGEn va păstra proporţia

en: Width:
ro: Lăţime:

en: With the placeholder
ro: Cu loc

en: XMP Data
ro: Date XMP

en: Yes
ro: Da

en: Yes, share and trackback is also a good support for this work
ro: Da, a-l da la alţii şi a face trackback este de asemenea un bun suport pentru noi în acest proiect:

en: You are about to Uninstall this plugin from WordPress.\nThis action is not reversible.\n\nChoose [Cancel] to Stop, [OK] to Uninstall.\n
ro: Eşti pe cale să Dezinstalezi acest plugin din WordPress.\nAceastă acţiune este ireversibilă.\n\Alege [Anulează] pentru a Opri, [DA] pentru Dezinstalare.\n

en: You are about to start the bulk edit for %s images 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
ro: Eşti pe cale să editezi la grămadă %s imagini 
     
     'Anulează' pentru a opri, 'DA' pentru a începe.

en: You can change the logo at the watermark settings
ro: Poţi schimba emblema în setările emblemei

en: You can show this gallery with the tag
ro: Poţi arăta această galerie cu eticheta

en: You can upload more fonts in the folder <strong>nggallery/fonts</strong>
ro: Poţi încărca mai multe fonturi în dosarul <strong>nggallery/fonts</strong>

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this blog.
ro: Nu ai suficiente permisiuni pentru a edita stilul acestui blog.

en: You don't like NextGEN Gallery ?
ro: Nu-ţi place Galeria NextGEN ?

en: Zip-File successfully unpacked
ro: Arhiva ZIP a fost dezarhivată cu succes

en: [Maximize]
ro: [Minimizează]

en: [Minimize]
ro: [Măreşte]

en: [Show all]
ro: [Arată tot]

en: [Show as slideshow]
ro: [Arată ca diapozitive]

en: [Show picture list]
ro: [Arată lista de poze]

en: a new gallery
ro: o galerie nouă

en: already exists
ro: deja există

en: and
ro: şi

en: and the thumbnails directory
ro: şi dosarul pentru thumbnails

en: bgfade
ro: atenuare mare

en: blocks
ro: blocuri

en: bubbles
ro: baloane

en: circles
ro: cercuri

en: contains no pictures
ro: nu conţine imagini

en: created
ro: creat

en: deleted successfully
ro: şters cu succes

en: didn't exist. Please create first the main gallery folder
ro: nu există. Te rog crează întăi un dosar pentru galeria principală

en: doesn&#96;t exist!
ro: nu există!

en: fade
ro: atenuare

en: false
ro: fals

en: fit
ro: umple

en: flash
ro: blitz

en: fluids
ro: fluide

en: for PclZip , a PHP library that manage ZIP archives
ro: pentru PclZip, o librărie PHP care organizează arhivele ZIP

en: for RS-Discuss, it saved me a lot of time
ro: pentru discuţiile RS, mi-au salvat mult timp

en: for a lot of very useful plugins and ideas
ro: pentru multele şi folositoarele pluginuri şi idei.

en: for jQuery, which is the best Web2.0 framework
ro: pentru jQuery, care este cel mai bun framework Wev2.0

en: for the Watermark plugin
ro: pentru pluginul Watermark

en: for the best Media Flash Scripts on earth
ro: pentru cel mai bun script Media Flash de pe pământ

en: for the fantastic PHP Thumbnail Class
ro: pentru fantastica clasă PHP Thumbnail

en: for their great documented code
ro: pentru codul lor bine documentat

en: from
ro: de la

en: gallery administrator
ro: administratorul galeriei

en: gallery editor
ro: editorul galeriei

en: in to
ro: în

en: is no valid image file!
ro: nu este un fişier valid de imagine!

en: is not writeable !
ro: este protejat la scriere!

en: lines
ro: linii

en: myGallery Import
ro: Importă myGallery

en: none
ro: nimic

en: recent added
ro: recent adăugate

en: remove
ro: şterge

en: slowfade
ro: atenuare mică

en: successfully created!
ro: creat cu succes!

en: true
ro: adevărat

en: with permission 777 manually !
ro: manual, cu permisiunile 777!

en: you can activate a navigation through the images (depend on the effect). Change the code line only , when you use a different thumbnail effect or you know what you do.
ro: poţi activa navigarea prin intermediul imaginilor (depinde de efect). Schimbă doar linia de cod, când poţi utiliza diferite efecte de diapozitiv sau şti ce faci.
