pix - en to ru translation catalogue (72 entries)

note: Text in echo
en: <strong>Q:</strong><em> How do I change the colour/font/whatever in my menu?</em> <br /><strong>A:</strong> Visit the <a href="http://geek.ryanhellyer.net/suckerfish_css/">CSS generator</a>.
ru: <strong>В:</strong><em>Как изменить цвет/шрифт/что-нибудь в моем меню?</em> <br /><strong>О:</strong> Посетите <a href="http://geek.ryanhellyer.net/suckerfish_css/">CSS генератор</a>.

note: Text in echo
en: <strong>Q:</strong><em> How do I change the menu contents?</em> <br /><strong>A:</strong> See the big tab at the top of the screen right now which says "Menu Contents"? Click that ...
ru: <strong>В:</strong><em>Как можно изменить содержание меню?</em> <br /><strong>О:</strong> Смотрите большую вкладку сверху с надпсью "Содержание меню"? Нажмите на нее...

note: Text in echo
en: <strong>Q:</strong><em> How do I get a fully customised version?</em> <br /><strong>A:</strong> Leave a message on the PixoPoint <a href="http://geek.ryanhellyer.net/contact/">Contact Page</a> with your requirements and we will get back to you ASAP with pricing information. Alternatively you can sign up for our <a href="http://geek.ryanhellyer.net/premium-support/">Premium Support</a> option which gives you access to our new dropdown, flyout and slider menu CSS generator, plus access to our premium support forum.
ru: <strong>В:</strong><em> Как получить полную версию?</em> <br /><strong>О:</strong> Оставьте сообщение на PixoPoint <a href="http://geek.ryanhellyer.net/contact/">контактной странице</a> с вашими контактными данными, и мы пришлем вам информацию об оплате. Также вы можете получить<a href="http://geek.ryanhellyer.net/premium-support/">Premium-поддержку</a> опция, которая дает вам доступ к всплывающему меню и CSS-генератору, а также доступ к нашему форуму Premium-поддержки.

note: Text in echo
en: <strong>Q:</strong><em> Why can't the plugin do X, Y or Z?</em> <br /><strong>A:</strong> It probably can, we just haven't supplied instructions on how to do it. If you have any requests, then please leave them in the <a href="http://geek.ryanhellyer.net/forum/index.php?board=4.0">PixoPoint dropdown menu support board</a>. We often update the plugin with new functionality and we're far more likely to include the functionality you want if we know there is a demand for it already.
ru: <strong>В:</strong><em> Why can't the plugin do X, Y or Z?</em> <br /><strong>A:</strong> It probably can, we just haven't supplied instructions on how to do it. If you have any requests, then please leave them in the <a href="http://geek.ryanhellyer.net/forum/index.php?board=4.0">PixoPoint dropdown menu support board</a>. We often update the plugin with new functionality and we're far more likely to include the functionality you want if we know there is a demand for it already.

note: Text in echo
en: <strong>Q:</strong><em> Your plugin doesn't work in IE, why don't you fix it?</em> <br /><strong>A:</strong> The plugin does work with IE, you just haven't integrated it correctly. See 'Free support' below for some tips on how to get it working with IE.
ru: <strong>В:</strong><em>Ваш плагин некорректно работает в IE, почему вы не исправите это?</em> <br /><strong>О:</strong> Плагин работает в IE, но вы интегрировали его неправильно. Смотрите 'бесплатную поддержку' ниже для правильной настройки работы под IE.

note: Text in echo
en: Add a second menu?
ru: Добавить второе меню?

note: Text in echo
en: Add the following code wherever you want the dropdown to appear in your theme (usually header.php)
ru: Добавьте следующий код для появления в вашей теме (как правило, в header.php)

note: Text in echo
en: Appearance
ru: Внешний вид

note: Text in echo
en: Archives
ru: Архивы

note: Text in echo
en: As this is the second menu, the CSS ID's must be different from the first. The ID of these menu items must be suckerfishnav_2 which is not the default format from the <a href="http://geek.ryanhellyer.net/suckerfish_css/">CSS generator</a> so if you want to use the <a href="http://geek.ryanhellyer.net/suckerfish_css/">CSS generator</a> for this option you will need to 'search and replace' (in a text editor) <strong>suckerfishnav</strong> to <strong>suckerfishnav_2</strong>.
ru: Это второе меню, и CSS ID's должен отличаться от первого. ID элементов этого меню должны иметь suckerfishnav_2, это нестандартный формат <a href="http://geek.ryanhellyer.net/suckerfish_css/">CSS generator</a> если вы хотите использовать<a href="http://geek.ryanhellyer.net/suckerfish_css/">CSS генератор</a>для этой опции вы должны 'найти и заменить' (в текстовом редакторе) <strong>suckerfishnav</strong> на <strong>suckerfishnav_2</strong>.

note: Text in echo
en: Built in theme CSS?
ru: Базируется на теме CSS?

note: Text in echo
en: Categories
ru: Категории

note: Text in echo
en: Categories to include or exclude
ru: Включить или исключить категории

note: Text in echo
en: Custom HTML code
ru: HTML код

note: Text in echo
en: Custom code 1
ru: Код 1

note: Text in echo
en: Custom code 2
ru: Код 2

note: Text in echo
en: Custom code 3
ru: Код 3

note: Text in echo
en: Custom code 4
ru: Код 4

note: Text in echo
en: Description
ru: Описание

note: Text in echo
en: Do not bother providing us with HTML and/or CSS code snippets (without a link). There is very little we can do without seeing the entire page as most problems are caused by an obscure piece of CSS somewhere else on the page.
ru: Не беспокойтес о предоставлении нам HTML и / или фрагментов кода CSS (без ссылки). Мы мало что можем сделать, не видя всей страницы, поскольку большинство проблем вызваны CSS где-нибудь на странице.

note: Text in echo
en: Enable arrow mark-up?
ru: Включить стрелку-вверх?

note: Text in echo
en: Enable hide delay?
ru: Включите скрытие задержки?

note: Text in echo
en: Enable keyboard accessible menu?
ru: Включить доступ к меню через клавиатуру?

note: Text in echo
en: Enter the CSS for your main menu here
ru: Введите CSS для главного меню

note: Text in echo
en: Enter the CSS for your second menu here. Note: the ID of these menu items must be suckerfishnav_2
ru: Введите CSS для вашего второго меню здесь. Примечание: ID этих пунктов меню должен быть suckerfishnav_2

note: Text in echo
en: Enter the HTML for the 'Custom code 1' and 'Custom code 2' menu options above, add your code to the appropriate box above. <strong>Note:</strong> The menu uses an unordered list to format the menu. You will need to know some HTML to use this option. The menu is already wrapped in UL tags.
ru: Введите HTML для 'Custom code 1' и 'Custom code 2' опций меню, добавить свой код в соответствующее поле выше. <strong>Примечание:</strong>Меню используе неупорядоченный список в меню. Вам необходимо знать некоторые HTML-теги, чтобы использовать эту опцию. Меню уже завернуто в UL теги.

note: Text in echo
en: FAQ
ru: ЧАВО

note: Text in echo
en: Fixing CSS bug
ru: Исправление CSS бага

note: Text in echo
en: For direct help via the plugin (and CSS generator) author, please sign up for our Premium Support service ... <strong><a href="http://geek.ryanhellyer.net/premium-support/">http://geek.ryanhellyer.net/premium-support/</a></strong>
ru: Для прямой помощи через плагин (и CSS генератор) автор, подпишитесь на нашу службу поддержки Premium ... <strong><a href="http://geek.ryanhellyer.net/premium-support/">http://geek.ryanhellyer.net/premium-support/</a></strong>

note: Text in echo
en: Free support
ru: Бесплатная поддержка

note: Text in echo
en: Help
ru: Помощь

note: Text in echo
en: Home
ru: Домой

note: Text in echo
en: If no pages or categories are specified then all of them will be included
ru: Если не определена страница или категориЯ, они будут включены

note: Text in echo
en: If you didn't paste your CSS into the WP plugins settings page, let us know which <strong>exact</strong> file it is in. Searching through a dozen CSS files in your theme trying to find your menu code is not fun.
ru: Если вы ничего не вставите в ваш CSS в настройках плагина, let us know which <strong>exact</strong> file it is in. Searching through a dozen CSS files in your theme trying to find your menu code is not fun.

note: Text in echo
en: If you don't take this route then read on for simple instructions on how to integrate it into other themes ...
ru: Если вы не приняли этот маршрут, то читайте дальше простые инструкции о том, как интегрировать его в другие темы ...

note: Text in echo
en: If you have any questions about our premium services or are looking for other help with other WordPress or (X)HTML/CSS projects including theme development please do not hesitate to contact us via our <a href="http://geek.ryanhellyer.net/contact/">contact form</a>. More information about our premium services is available on our site ... <strong><a href="http://geek.ryanhellyer.net/premium-support/">http://geek.ryanhellyer.net/premium-support/</a></strong>
ru: Если у вас есть какие-либо вопросы о наших услугах премиум, пожалуйста, не стесняйтесь обращаться к нам через нашу <a href="http://geek.ryanhellyer.net/contact/">контактную форму</a>. Более подробную информацию о наших услугах премии можно получить на нашем сайте ... <strong><a href="http://geek.ryanhellyer.net/premium-support/">http://geek.ryanhellyer.net/premium-support/</a></strong>

note: Text in echo
en: If you know of any other plugins which work well with the 'Multi-level Navigation plugin' then please us know about them.
ru: Если вы знаете другие плагины, которые хорошо работают с 'Multi-level Navigation plugin', дайте нам знать об этом.

note: Text in echo
en: If you require further help with the plugin, please visit the <a href="http://geek.ryanhellyer.net/multi-level-navigation/">Multi-level Navigation Plugin page</a> or the PixoPoint <a href="http://geek.ryanhellyer.net/forum/index.php?board=4.0">multi-level navigation support board</a>.
ru: Если вам требуется дополнительная помощь с плагином, пожалуйста, посетите <a href="http://geek.ryanhellyer.net/multi-level-navigation/">страницу плагина Multi-level Navigation</a>, <a href="http://geek.ryanhellyer.net/forum/index.php?board=4.0">, ветка по многоуровневой навигации</a>.

note: Text in echo
en: Installation
ru: Инсталляция

note: Text in echo
en: Introduction
ru: Введение

note: Text in echo
en: Let us know if you have modified the CSS. If it is modified beyond what is available in the <a href="http://geek.ryanhellyer.net/suckerfish_css/">CSS generator</a> we are unlikely to offer support for free. Rummaging through other peoples code is too time consuming sorry.
ru: Дайте нам знать, если вы изменили CSS. Если это изменено за рамками того, что имеется в<a href="http://geek.ryanhellyer.net/suckerfish_css/">CSS генераторе</a>мы вряд ли сможем предложить поддержку бесплатно. Копаться в другом коде - это слишком много времени.

note: Text in echo
en: Links
ru: Ссылки

note: Text in echo
en: Main menu contents
ru: Содержание главного меню

note: Text in echo
en: Maintenance mode?
ru: Режим обслуживания?

note: Text in echo
en: Menu contents
ru: Содержание меню

note: Text in echo
en: Modifications
ru: Модификации

note: Text in echo
en: Modify the contents of your main menu via the options above.
ru: Изменить содержание главного меню через настройки выше.

note: Text in echo
en: Modify the contents of your second menu via the options above.
ru: Изменить содержание второго меню через настройки выше.

note: Text in echo
en: Mouseover delay (milliseconds)
ru: Курсор мыши при наведении, задержка (в миллисекундах)

note: Text in echo
en: Note: You can have multiple top level menu items in one custom code entry. The following example will display a menu with links to 'Home', 'Categories' and 'Pages', the 'Categories' and 'Pages' links would have dropdowns and the 'Page 1' link in the 'Pages' dropdown would contain another further level.
ru: Примечание: у вас может быть несколько пунктов верхнего уровня меню для одной записи пользовательского кода. Следующий пример покажет меню со ссылками на 'Home', 'Categories' и 'Pages', the 'Categories' и 'Pages' ссылками меню и 'Page 1' ссылкой в 'Pages' выпадающем будут содержать другой уровень.

note: Text in echo
en: Note: You can not turn this option off as your theme has been indicated that it has a second menu.
ru: Примечание: вы не можете отключить эту опцию в качестве темы было указано, что она имеет второе меню.

note: Text in echo
en: Other plugins we recommend
ru: Мы рекомендуем и другие плагины

note: Text in echo
en: Our Premium Support option is ideal if you have insufficient time to fix any problems you may have or simply don't know much about coding, we not only offer techinical support and access to our latest betas but we will also install the plugin and set it up on your site if needed. We also do customisations of the plugin for some premium members, although we recommend contacting us via our <a href="http://geek.ryanhellyer.net/contact/">contact form</a> for such requests as some customisations may require extra payment depending on their complexity.
ru: Наша поддержка Premium является идеальным вариантом, если у вас недостаточно времени для решения любой проблемы. Мы предлагаем не только Техническую поддержку и доступ к нашим последним бета-версиям, но мы также установим плагин и установим его на ваш сайт, если необходимо. Мы также настраиваем подключаемый модуля для некоторых премиум-пользователей, хотя мы рекомендуем связаться с нами через нашу <a href="http://geek.ryanhellyer.net/contact/">контактную форму</a>для такой просьбы, так как за некоторые настройки может потребоваться дополнительная оплата, в зависимости от сложности.

note: Text in echo
en: Pages
ru: Страницы

note: Text in echo
en: Pages to include or exclude in the main menu
ru: Страницы для включения или исключения в/из главного меню

note: Text in echo
en: Pages/categories to exclude
ru: Страницы/категории для исключения

note: Text in echo
en: Paid support
ru: Финансовая поддержка

note: Text in echo
en: Please do not email us directly or via our <a href="http://geek.ryanhellyer.net/contact/">contact form</a> for unpaid support. We prefer to offer support in our <a href="http://geek.ryanhellyer.net/forum/">forum</a> so that others may learn from the advice
ru: Не пишите нам напрямую в <a href="http://geek.ryanhellyer.net/contact/">контактную форму</a>для неоплаченной поддержки. Мы предпочитаем оказывать поддержку в наших<a href="http://geek.ryanhellyer.net/forum/">forum</a>чтобы другие могли ознакомиться с советами

note: Text in echo
en: Provide a link to the problem. Most problems can not be answered without actually seeing your site. If you don't want to install the plugin on your live site and don't have a test site to show us, then view the source code in your browser when you do have the plugin installed, save it to an HTML file and upload that somewhere so that we can see what the page looks like.
ru: Содержат ссылку на эту проблему. Большинство проблем не может быть решен без фактического виду вашего сайта. Если вы не хотите устанавливать плагин на Вашем сайте, тогда можете сделать тестовый сайт, чтобы показать нам, а затем просмотреть исходный код в вашем браузере, сохраните его в файле HTML и загрузить что-то такое, что мы можем увидеть, как страница выглядит.

note: Text in echo
en: Recent Comments
ru: Последние комментарии

note: Text in echo
en: Recent Posts
ru: Последние посты

note: Text in echo
en: Second menu contents
ru: Содержание второго меню

note: Text in echo
en: Sensitivity
ru: Чувствительность

note: Text in echo
en: Setting
ru: Настройка

note: Text in echo
en: Settings
ru: Настройки

note: Text in echo
en: Speed of fade-in effect
ru: Скорость эффекта затухания

note: Text in echo
en: Thanks for using our plugin :)
ru: Спасибо за использование плагина :)

note: Text in echo
en: The <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/my-page-order/">My Page Order plugin</a>  by <a href="http://www.geekyweekly.com/">froman118</a> allows you to set the order of 'WordPress Pages' through a drag and drop interface. This replaces the need to use the clumsy default method of setting page orders built into WordPress.
ru: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/my-page-order/">Страница заказа</a>  by <a href="http://www.geekyweekly.com/">froman118</a>позволяет установить порядок 'WordPress Pages' путем перетаскивания. Это заменяет необходимость использовать неуклюжие умолчанию метод установления странице заказа построена на WordPress.

note: Text in echo
en: The easy way ...
ru: Лучший путь...

note: Text in echo
en: Titles
ru: Название

note: Text in echo
en: To change the appearance of your menu, please visit the <a href="http://geek.ryanhellyer.net/suckerfish_css/">PixoPoint Multi-level CSS Generator</a> to obtain CSS. Paste your new CSS into the main menu box below.
ru: Для изменения внешнего вида вашего меню, посетите <a href="http://geek.ryanhellyer.net/suckerfish_css/">PixoPoint Multi-level CSS Генератор</a> для CSS. Вставьте полученный CSS-код в блок главного меню, расположенный ниже.

note: Text in echo
en: example
ru: пример
