Restaurant Menu 2.4.2 - en to it_IT translation catalogue (748 entries)

en: %1$sView it in your browser.%2$s
it_IT: %1$sVisualizzalo nel tuo browser.%2$s

en: %d item | %d items
it_IT[0]: elemento %d
it_IT[1]: elementi %d

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
it_IT: %s &#8220;%s&#8221; esiste già.

en: %s menu item moved to the Trash. | %s menu items moved to the Trash.
it_IT[0]: %s voce di menu spostata nel Cestino.
it_IT[1]: %s voci di menu spostate nel Cestino.

en: %s menu item not updated, somebody is editing it. | %s menu items not updated, somebody is editing them.
it_IT[0]: %s elemento menu non aggiornato. Qualcuno lo sta modificando.
it_IT[1]: %s elementi menu non aggiornati, quancuno gli sta modificando.

en: %s menu item permanently deleted. | %s menu items permanently deleted.
it_IT[0]: %s voce di menu eliminata definitivamente.
it_IT[1]: %s voci di menu eliminate definitivamente.

en: %s menu item restored from the Trash. | %s menu items restored from the Trash.
it_IT[0]: Voce di menu %s ripristinata dal Cestino.
it_IT[1]: Voci di menu %s ripristinate dal Cestino.

en: %s menu item updated. | %s menu items updated.
it_IT[0]: %s elemento menu aggiornato.
it_IT[1]: %s elementi menu aggiornati.

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
it_IT[0]: %s ordine spostato nel Cestino.
it_IT[1]: %s ordini spostati nel Cestino.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
it_IT[0]: %s ordine non aggiornato, qualcuno lo sta modificando.
it_IT[1]: %s ordini non aggiornati, qualcuno sta modificando.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
it_IT[0]: %s ordine eliminato definitivamente.
it_IT[1]: %s ordini eliminati definitivamente.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
it_IT[0]: %s ordine ripristinato dal Cestino.
it_IT[1]: %s ordini ripristinati dal Cestino.

en: %s order updated. | %s orders updated.
it_IT[0]: %s ordine aggiornato.
it_IT[1]: %s ordini aggiornati.

en: (Pending Verification)
it_IT: (In attesa di verifica)

en: (optional)
it_IT: (opzionale)

en: - Select -
it_IT: - Seleziona -

en: 1 column
it_IT: 1 colonne

en: 2 columns
it_IT: 2 colonne

en: 3 columns
it_IT: 3 colonne

en: 4 columns
it_IT: 4 colonne

en: 6 columns
it_IT: 6 colonne

en: A list of purchased products
it_IT: Un elenco di prodotti acquistati

en: A new purchase has been made!
it_IT: È stato effettuato un nuovo acquisto!

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate eCommerce
it_IT: Attiva eCommerce

en: Active Payment Gateways
it_IT: Gateway di pagamento attivi

en: Add Item
it_IT: Aggiungi voce

en: Add New
it_IT: Aggiungi Nuovo

en: Add New Ingredient
it_IT: Aggiungi nuovo ingrediente

en: Add New Menu Item
it_IT: Aggiungi una nuova voce di menu

en: Add New Menu item
it_IT: Aggiungi nuovo elemento al menu

en: Add New Order
it_IT: Aggiungi nuovo Ordine

en: Add Note
it_IT: Aggiungi Nota

en: Add Order
it_IT: Aggiungi Ordine

en: Add Tax Rate
it_IT: Inserire percentuale tasse

en: Add images
it_IT: Aggiungi immagini

en: Add to Cart
it_IT: Aggiungi al carrello

en: Add to Cart Text
it_IT: Testo "Aggiungi al carrello"

en: Add to cart button style:
it_IT: Stile del pulsante Aggiungi al carrello:

en: Additional information
it_IT: Informazioni addizionali

[ctx: Address City]
en: City:
it_IT: Città:

[ctx: Address country]
en: Country:
it_IT: Stato:

en: Address line 1
it_IT: Indirizzo linea 1

en: Address line 2
it_IT: Indirizzo linea 2

en: Adds a link so users can view their receipt directly on your website if they are unable to view it in the browser correctly.
it_IT: Aggiunge un collegamento in modo che gli utenti possano visualizzare la ricevuta direttamente sul tuo sito Web se non sono in grado di visualizzarla correttamente nel browser.

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
it_IT: Ordini

en: After - 10$
it_IT: Dopo - 10€

en: Agree to Terms
it_IT: Accetta i termini

en: Agree to Terms Label
it_IT: Etichetta "Accetta i termini"

en: Agree to Terms?
it_IT: Accettare i Termini?

en: Agreement Settings
it_IT: Impostazioni dell'accordo

en: Agreement Text
it_IT: Testo dell'accordo

en: All Ingredients
it_IT: Tutti gli ingredienti

en: All Menu Items
it_IT: Tutte le voci di menu

en: All done.
it_IT: Tutto fatto.

en: Allow items amount to be changed on the checkout page.
it_IT: Consenti la modifica dell'importo degli articoli nella pagina di pagamento.

en: Already have an account?
it_IT: Avete già un account?

en: Amount
it_IT: Importo

en: Amount:
it_IT: Importo:

en: An email with an activation link has been sent.
it_IT: Ti è stata inviata una email con il link di attivazione.

en: An error occurred. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore, prova ancora più tardi.

en: An internal error has occurred, please try again or contact support.
it_IT: Si è verificato un errore interno, si prega di riprovare o contattare il servizio di supporto.

en: Apply rate to whole country, regardless of state / province
it_IT: Applicare la tariffa all'intero paese, indipendentemente dallo stato/provincia

en: Apply to whole country
it_IT: Applicare a tutto il paese

en: Are you sure you want to delete this customer?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo cliente?

en: Are you sure you want to reset your store? This process is <strong><em>not reversible</em></strong>. Please be sure you have a recent backup.
it_IT: Sei sicuro che vuoi azzerare il negozio? Il processo <strong><em>NON E' REVERSIBILE</em></strong>. Fai in modo di avere un backup valido.

en: Are you sure you wish to delete this item?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo elemento?

en: Are you sure you wish to delete this note?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa nota?

en: Are you sure you wish to delete this payment?
it_IT: Sei sicuro cdi voler cancellare questo pagamento?

en: Are you sure you wish to resend the purchase receipt?
it_IT: Sei sicuro di voler inviare di nuovo la ricevuta di acquisto?

en: Assign Authors
it_IT: Assegna Autori

en: Before - $10
it_IT: Prima - €10

en: Billing Address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Billing Address Line 2 (optional)
it_IT: Indirizzo fatturazione linea 2 (Opzionale)

en: Billing City
it_IT: Città fatturazione

en: Billing Country
it_IT: Stato di fatturazione

en: Billing Details
it_IT: Dettagli fatturazione

en: Billing State / Province
it_IT: Regione / Provincia di fatturazione

en: Billing Zip / Postal Code
it_IT: CAP indirizzo fatturazione

en: Browse All Extensions
it_IT: Naviga tutte le estensioni

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Button Color
it_IT: Colore Pulsante

en: Button Size
it_IT: Dimensioni Pulsante

en: Button Style
it_IT: Stile Pulsante

en: Button Text
it_IT: Testo Pulsante

en: Buy Now
it_IT: Compra Adesso

en: Calories
it_IT: Calorie

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Carbohydrates
it_IT: Carboidrati

en: Card Number
it_IT: Numero carta

en: Card name
it_IT: Nome Carta

en: Card number
it_IT: Numero carta

en: Cart saved successfully. You can restore your cart using this URL:
it_IT: Carrello salvatto con successo, puoi ripristinare il tuo carrello usando questo URL:

en: Cash On Delivery
it_IT: Pagamento alla consegna

en: Cash on delivery
it_IT: Pagamento alla consegna

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Category Layout
it_IT: Disposizione delle categorie

en: Check this box if you do not want to receive sales notification emails.
it_IT: Seleziona questa casella se non desideri ricevere e-mail di notifica delle vendite.

en: Check this box to disable all included styling of buttons, checkout fields, and all other elements.
it_IT: Seleziona questa casella per disabilitare tutti gli stili inclusi di pulsanti, campi di pagamento e tutti gli altri elementi.

en: Check this box to display shipping address field on the checkout page.
it_IT: Seleziona questa casella per visualizzare il campo dell'indirizzo di spedizione nella pagina di pagamento.

en: Check this box to display telephone field on the checkout page.
it_IT: Seleziona questa casella per visualizzare il campo del telefono nella pagina di pagamento.

en: Check this box to enable AJAX for the shopping cart.
it_IT: Seleziona questa casella per abilitare AJAX per il carrello.

en: Check this box to enable taxes on purchases.
it_IT: Seleziona questa casella per abilitare le tasse sugli acquisti.

en: Check this box to show an Agree To Terms checkbox on the checkout page that users must agree to before purchasing.
it_IT: Seleziona questa casella per mostrare una casella di controllo Accetto i termini nella pagina di pagamento che gli utenti devono accettare prima dell'acquisto.

en: Check this to force users to be redirected to the secure checkout page. You must have an SSL certificate installed to use this option.
it_IT: Seleziona questa opzione per forzare il reindirizzamento degli utenti alla pagina di pagamento sicuro. È necessario disporre di un certificato SSL installato per utilizzare questa opzione.

en: Checkout
it_IT: Finalizza

en: Checkout Page
it_IT: Pagina Pagamento

en: Checkout Settings
it_IT: Impostazioni di pagamento

[ctx: Checkout settings tab]
en: Checkout
it_IT: Finalizzazione

en: Cholesterol
it_IT: Colesterolo

en: Choose
it_IT: Scegliere

en: Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
it_IT: Scegli Modalità sviluppatore per controllare l'aspetto del contenuto con modelli di pagina, azioni e filtri personalizzati. Questa opzione non può essere modificata se il tuo tema è inizialmente integrato con il plugin.

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme.
it_IT: Scegli Modalità tema per visualizzare il contenuto con gli stili del tuo tema.

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
it_IT: Scegli un file WXR da caricare, quindi clicca su upload file per importare.

en: Choose a country
it_IT: Scegliere un paese

en: Choose a page template to control the appearance of your restaurant menu content.
it_IT: Scegli un modello di pagina per controllare l'aspetto del contenuto del menu del tuo ristorante.

en: Choose a state
it_IT: Scegliere uno stato

en: Choose a template. Click "Save Changes", then "Preview Purchase Receipt" to see the new template.
it_IT: Scegli un modello. Fai clic su "Salva modifiche", quindi su "Anteprima ricevuta di acquisto" per visualizzare il nuovo modello.

en: Choose a view template to control the appearance of your restaurant menu content.
it_IT: Scegli un modello di visualizzazione per controllare l'aspetto del contenuto del menu del tuo ristorante.

en: Choose an image
it_IT: Scegliere un immagine

en: Choose an item
it_IT: Scegliere un elemento

en: Choose one or more items
it_IT: Scegliere uno o più elementi

en: Choose the color you want to use for the buttons.
it_IT: Scegli il colore che desideri utilizzare per i pulsanti.

en: Choose the location of the currency sign.
it_IT: Scegli la posizione del simbolo di valuta.

en: Choose the payment gateways you want to enable.
it_IT: Scegli i gateway di pagamento che desideri abilitare.

en: Choose the size you want to use for the buttons.
it_IT: Scegli la dimensione che desideri utilizzare per i pulsanti.

en: Choose the style you want to use for the buttons.
it_IT: Scegli lo stile che desideri utilizzare per i pulsanti.

en: Choose the way to display your menu items within category.
it_IT: Scegli il modo in cui visualizzare le voci di menu all'interno della categoria.

en: Choose your currency. <i>Note that some payment gateways have currency restrictions.</i>
it_IT: Scegli la tua valuta. <i>Tieni presente che alcuni gateway di pagamento hanno restrizioni valutarie.</i>

en: City
it_IT: Città

en: Click "Save Order" to create new customer
it_IT: Clicca su "Salva Ordine" per creare un nuovo cliente

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Complete
it_IT: Completato

en: Complete Purchase Text
it_IT: Testo di Completa acquisto

en: Completed
it_IT: Completato

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Completato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Completati <span class="count">(%s)</span>

en: Confirm password
it_IT: Conferma password

en: Confirm your password.
it_IT: Confemra la tua password.

en: Contact phone:
it_IT: Telefono contatto:

en: Country
it_IT: Stato

en: Country Wide
it_IT: A Livello Nazionale

en: Create an account
it_IT: Crea un account

en: Credit Card Info
it_IT: Informazioni carta di credito

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Currency Position
it_IT: Posizione Valuta

en: Currency Settings
it_IT: Impostazioni valuta

en: Custom field deleted.
it_IT: Campo custom cancellato.

en: Custom field updated.
it_IT: Campo custom aggiornato.

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Customer Details
it_IT: Dettagli Cliente

en: Customer successfully deleted.
it_IT: Cliente cancellato con successo.

en: Customer successfully updated.
it_IT: Cliente aggiornato con successo.

en: Customers
it_IT: Clienti

en: Dark Gray
it_IT: Grigio scuro

en: Date
it_IT: Data

en: Date Created
it_IT: Data Creazione

en: Date:
it_IT: Data:

en: Dear
it_IT: Caro/a

en: Dear {name},
    
    Thank you for your purchase. Your order details are shown below for your reference:
    {menu_item_list}
    Total: {price}
    
    {receipt_link}
it_IT: Caro {name},
    
    Grazie per il vostro acquisto. I dettagli dell'ordine sono mostrati di seguito come riferimento:
    {menu_item_list}
    Totale  {price}
    
    {receipt_link}

en: Decimal Separator
it_IT: Separatore Decimale

en: Decimal separator of displayed prices
it_IT: Separatore decimale dei prezzi visualizzati

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Gateway
it_IT: Gateway Predefinito

en: Default Template
it_IT: Template Predefinito

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete Customer
it_IT: Cancella Cliente

en: Delete Image
it_IT: Cancella Immagine

en: Delete Order
it_IT: Cancella Ordine

en: Delete all associated payments and records?
it_IT: Cancellare tutti i pagamenti ed i records associati?

en: Delete customer
it_IT: Cancella Cliente

en: Delete image
it_IT: Cancella immagine

en: Delete this payment note
it_IT: Cancella questa nota di pagamento

en: Delivery
it_IT: Consegna

en: Delivery details
it_IT: Dettagli di consegna

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description length
it_IT: Lunghezza descrizione

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
it_IT: I dettagli sono mostrati sopra. L'importatore proverà ora di nuovo con un parser diverso...

en: Developer Mode
it_IT: Modalità Sviluppatore

en: Disable Guest Checkout
it_IT: Disabilita il checkout degli utenti ospiti

en: Disable PayPal IPN Verification
it_IT: Disabilita la verifica IPN di PayPal

en: Disable Sale Notifications
it_IT: Disattiva le notifiche di vendita

en: Disable Styles
it_IT: Disabilita Stili

[ctx: Disapley settings tab]
en: Display
it_IT: Visualizzazione

en: Discount Code
it_IT: Codice Sconto

en: Discount(s)
it_IT: Sconto

en: Dismiss this notice.
it_IT: Rimuovi questa notifica.

en: Display categories and tags
it_IT: Visualizza categorie e tags

en: Display categories.
it_IT: Visualizza categorie.

en: Display menu items.
it_IT: Visualizza elementi del menu.

en: Display the registration and login forms on the checkout page for non-logged-in users.
it_IT: Visualizza i moduli di registrazione e di accesso nella pagina di pagamento per gli utenti non registrati.

en: Display the user's Cart in the sidebar.
it_IT: Visualizza il carrello utente nella barra laterale.

en: Display these icons on the checkout page
it_IT: Visualizza queste icone nella pagina di pagamento

en: Don`t show
it_IT: Non mostrare

en: Dotted line and price on the right
it_IT: Linea tratteggiata e prezzo a destra

en: Download and import file attachments
it_IT: Scarica e importa gli allegati

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Ingredient
it_IT: Modifica Ingrediente

en: Edit Menu Item
it_IT: Modifica voce di menu

en: Edit Order
it_IT: Modifica Ordine

en: Edit Order #%s
it_IT: Modifica Ordine #%s

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email Template
it_IT: Modello Email

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Email already used
it_IT: L'email è gia in uso

en: Email from Restaurant menu Menu items failed to send.
    Send time: %s
    To: %s
    Subject: %s
it_IT: E-mail da "menu ristorante" Le voci di menu non sono state inviate.
    Tempo di invio: %s
    A: %s
    oggetto:  %s

en: Email to send purchase receipts from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
it_IT: Email da cui inviare le ricevute di acquisto. Questo fungerà da indirizzo "da" e "rispondi a".

en: Enable Ajax
it_IT: Abilitare AJAX

en: Enable Shipping
it_IT: Abilita Consegna

en: Enable Taxes
it_IT: Abilita Tasse

en: Enable eCommerce
it_IT: Abilita eCommerce

en: Enforce SSL on Checkout
it_IT: Applica SSL alla cassa

en: Enter a password
it_IT: Inserire password

en: Enter an email
it_IT: Inserisci email

en: Enter discount
it_IT: Inserimento codice sconto

en: Enter the email address(es) that should receive a notification anytime a sale is made, one per line
it_IT: Inserisci gli indirizzi email che dovrebbero ricevere una notifica ogni volta che viene effettuata una vendita, uno per riga

en: Enter the heading for the purchase receipt email.
it_IT: Inserisci l'intestazione dell'e-mail di ricevuta di acquisto.

en: Enter the name of the page style to use, or leave blank for default
it_IT: Immettere il nome dello stile di pagina da utilizzare o lasciare vuoto per impostazione predefinita

en: Enter the password confirmation
it_IT: Inserire la conferma password

en: Enter the subject line for the purchase receipt email.
it_IT: Inserisci la riga dell'oggetto per l'e-mail di ricevuta di acquisto.

en: Enter the subject line for the sale notification email.
it_IT: Inserisci la riga dell'oggetto per l'e-mail di notifica di vendita.

en: Enter the text that is sent as purchase receipt email to users after completion of a successful purchase. HTML is accepted. Available template tags:
it_IT: Inserisci il testo che viene inviato come e-mail di ricevuta di acquisto agli utenti dopo il completamento di un acquisto andato a buon fine. HTML è accettato. Tag modello disponibili:

en: Enter the text that is sent as sale notification email after completion of a purchase. HTML is accepted. Available template tags:
it_IT: Inserisci il testo che viene inviato come e-mail di notifica di vendita dopo il completamento di un acquisto. HTML è accettato. Tag modello disponibili:

en: Enter your PayPal account's email
it_IT: Inserisci l'e-mail del tuo conto PayPal

en: Enter your address.
it_IT: Inserisci indirizzo.

en: Error
it_IT: Errore

en: Error Updating Payment
it_IT: Errore aggiornamento pagamento

en: Error creating new customer
it_IT: Errore creazione nuovo cliente

en: Error deleting customer
it_IT: Errore durante l'eliminazione del cliente

en: Error none
it_IT: Nessun errore

en: Estimated Tax:
it_IT: Tasse stimate:

en: Excerpt length
it_IT: Lunghezza riassunto

en: Excluding %1$s&#37; tax
it_IT: Escluso %1$s&#37; tasse

en: Expiration (MM/YY)
it_IT: Scadenza (MM/AA)

en: Export
it_IT: Esporta

en: Extensions
it_IT: Estensioni

en: Extensions for Restaurant Menu
it_IT: Estensioni per Menu Ristorante

[ctx: Extensions settings tab]
en: Extensions
it_IT: Estensioni

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Fallito <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Falliti <span class="count">(%s)</span>

en: Failed Transaction Page
it_IT: Pagina transazione non riuscita

en: Failed to import %s %s
it_IT: Impossibile importare %s %s

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
it_IT: Impossibile importare %s &#8220;%s&#8221;

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
it_IT: Impossibile importare &#8220;%s&#8221;: tipo di post %s non valido

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
it_IT: Impossibile importare l'autore %s. I suo post saranno attribuiti all'utente corrente.

en: Fat
it_IT: Grasso

en: Fees
it_IT: Spese

en: Fetching attachments is not enabled
it_IT: Il recupero degli allegati non è abilitato

en: Fiber
it_IT: Fibre

en: First Name
it_IT: Nome

en: First name
it_IT: Nome

en: Free
it_IT: Libero

en: Free Purchase
it_IT: Acquisto Gratuito

en: From Email
it_IT: Da Email

en: From Name
it_IT: Nome "DA"

en: Full name
it_IT: Nome completo

en: Gateways
it_IT: Gateway

en: General
it_IT: Generale

en: General Settings
it_IT: Settaggi generali

[ctx: General settings tab]
en: General
it_IT: Generale

en: Get this Extension
it_IT: Installa questa estensione

en: Gray
it_IT: Grigio

en: Green
it_IT: Verde

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Have fun!
it_IT: Divertiti!

en: Hide Terms
it_IT: Nascondi termini

en: Hide on Checkout Page
it_IT: Nascondi nella pagina di pagamento

en: Home
it_IT: Principale

en: Hover color
it_IT: Colore Hover

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
it_IT: Grande!, Carica il tuo file RSS esteso (WXR) e verranno importate tutte le pagine, posts commenti, campi custom, categorie e tag nel tuo sito.

en: Icon
it_IT: Icona

en: If Agree to Terms is checked, enter the agreement terms here.
it_IT: Se "Accetto i Termini" è selezionato, inserisci i termini del contratto qui.

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
it_IT: Se un nuovo utente viene creato da WordPress, una nuova password verrà generata in modo casuale e il ruolo del nuovo utente verrà impostato come %s. Sarà necessario modificare manualmente i dettagli del nuovo utente.

en: If payments via PayPal are not getting marked as complete, then check this box. <a href="https://developer.paypal.com/webapps/developer/docs/classic/products/instant-payment-notification/" target="_blank">More about IPN</a>
it_IT: Se i pagamenti tramite PayPal non vengono contrassegnati come completi, seleziona questa casella. <a href="https://developer.paypal.com/webapps/developer/docs/classic/products/instant-payment-notification/" target="_blank">Ulteriori informazioni sull'IPN</a>

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image Gallery
it_IT: Galleria Immagini

en: Immediately redirect to checkout after adding an item to the cart.
it_IT: Reindirizza immediatamente alla cassa dopo aver aggiunto un articolo al carrello.

en: Import
it_IT: Importa

en: Import / Export
it_IT: Importa / Esporta

en: Import Attachments
it_IT: Importa Allegati

en: Import author:
it_IT: Importa autore:

en: Import menu items, categories, images and other data.
it_IT: Importa menu, elementi, categorie, immagini ed altri dati.

en: Improper date provided.
it_IT: Data non corretta.

en: Includes %1$s&#37; tax
it_IT: Include tasse %1$s&#37;

en: Incorrect level or match modes
it_IT: Livello o modalità di corrispondenza errati

en: Ingredient
it_IT: Ingredienti

en: Ingredients
it_IT: Ingredienti

en: Insert
it_IT: Inserimento

en: Insert Restaurant Menu Shortcode
it_IT: Inserisci Menu ristorante shortcode

en: Insert a media
it_IT: Inserisci un media

en: Insert shortcode
it_IT: Inserimento shortcode

en: Invalid Customer ID
it_IT: ID cliente non valido

en: Invalid IPN
it_IT: IPN non valido

en: Invalid UTF-8 characters, possibly incorrect coding
it_IT: Caratteri UTF-8 non validi, possibile codifica errata

en: Invalid email
it_IT: Email non valida

en: Invalid escape character
it_IT: Carattere di escape non valido

en: Invalid file type
it_IT: Tipo File non valido

en: Invalid username
it_IT: Username non valido

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
it_IT: Username non valido. Si possono usare solo lettere minuscole (a-z) e numeri

en: Item price must be numeric
it_IT: Il prezzo deve essere un numero

en: Items Amount
it_IT: Importo articoli

en: Key:
it_IT: Chiave:

en: Label shown next to the agree to terms check box.
it_IT: Etichetta mostrata accanto alla casella di controllo Accetta i termini.

en: Last Month
it_IT: Ultimo mese

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last Quarter
it_IT: Ultimo quarto

en: Last Week
it_IT: Ultima settimana

en: Last Year
it_IT: Ultimo anno

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Left with space
it_IT: Sinistra con spazi

[ctx: Licenses settings tab]
en: Licenses
it_IT: License

en: Link item
it_IT: Link elemento

en: List
it_IT: Lista

en: Log In
it_IT: Accesso

en: Log into Your Account
it_IT: Accedi al tuo account

en: Login Form Only
it_IT: Solo modulo di accesso

en: Login.
it_IT: Accesso.

en: Lost Password
it_IT: Password perduta

en: Lost Password?
it_IT: Password dimenticata?

en: Main
it_IT: Principale

en: Menu Categories
it_IT: Categorie Menu

en: Menu Item
it_IT: Elemento del menu

en: Menu Items
it_IT: Voci di Menu

en: Menu item
it_IT: Elemento del menu

en: Menu item IDs
it_IT: ID elemento menu

en: Menu items
it_IT: Voci del menu

en: Middle
it_IT: Medio

en: Minimum Order Amount
it_IT: Importo Ordine Minimo

en: Minimum order of %s not met.
it_IT: Ordine minimo di %s non soddisfatto.

en: Name
it_IT: Nome

en: Name on the Card
it_IT: Proprietario carta

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Need to create an account?
it_IT: Hai bisogno di creare un account?

en: New Customer
it_IT: Nuovo Cliente

en: New Customers require a name and email address
it_IT: I nuovi clienti richiedono un nome ed un indirizzo email

en: New Ingredient Name
it_IT: Nuovo Nome Ingrediente

en: New Menu Item
it_IT: Nuova voce di menu

en: New Order
it_IT: Nuovo Ordine

en: New Order <span class="count">(%s)</span> | New Order <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Nuovo ordine <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Nuovi ordini <span class="count">(%s)</span>

en: New Sale Notifications
it_IT: Nuove notifiche di vendita

en: New Sale!
it_IT: Nuova vendita!

en: New purchase - Order #%1$s
it_IT: Nuovo acquisto - Ordine #%1$s

en: New user registration
it_IT: Nuova registrazione utente

en: Next
it_IT: Prossimo

en: No %s included with this purchase
it_IT: Nessuna %s inclusa con questo acquisto

en: No Orders found
it_IT: Nessun ordine trovato

en: No Orders found in trash
it_IT: Nessun ordine trovato nel cestino

en: No available users
it_IT: Nessun utente disponibile

en: No checkout page has been configured. Visit <a href="%s">Settings</a> to set one.
it_IT: Nessuna pagina di pagamento è stata configurata. Visita le <a href="%s">Impostazioni</a> per impostarne una.

en: No customer attached
it_IT: Nessun cliente selezionato

en: No menu items found
it_IT: Nessuna voce di menu trovata

en: No menu items found in Trash
it_IT: Nessuna voce di menu trovata nel Cestino

en: No order notes
it_IT: Nessuna note ordine

en: No products found
it_IT: Non sono stati trovati prodotti

en: No template, plain text only
it_IT: Nessun template, solo testo

en: No user selected
it_IT: Nessun utente selezionato

en: Nonce verification has failed
it_IT: Verifica nonce fallita

en: None
it_IT: Nessuna

en: Number of Decimals
it_IT: Numero di Decimali

en: Number of decimal points shown in displayed prices
it_IT: Numero di cifre decimali visualizzate nei prezzi

en: Number of items in cart
it_IT: Numero di elementi nel carrello

en: Nutrition Facts
it_IT: Valori Nutrizionali

en: Nutritional
it_IT: Nutrizionale

en: One or more of the discounts you entered is invalid
it_IT: Uno o più sconti inseriti non sono validi

en: Only text
it_IT: Solo testo

en: Options for add to cart and purchase buttons
it_IT: Opzioni per aggiungere al carrello e pulsanti di acquisto

en: Orange
it_IT: Arancio

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order Meta
it_IT: Meta Ordine

en: Order Notes
it_IT: Note Ordine

en: Order Status
it_IT: Stato ordine

en: Order draft updated.
it_IT: Bozza Ordine aggiornata.

en: Order logs
it_IT: Registri Ordine

en: Order notes
it_IT: Note Ordine

en: Order notes.
it_IT: Note ordine.

en: Order notes:
it_IT: Nota Ordine:

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
it_IT: %s di %s

en: Order restored to revision from %s
it_IT: Ordine ripristinato dalla revisione di %s

en: Order saved.
it_IT: Ordine salvato.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
it_IT: Ordine previsto per: <strong>%1$s</strong>.

[ctx: Order status]
en: Completed
it_IT: Completato

[ctx: Order status]
en: Failed
it_IT: Fallito

[ctx: Order status]
en: New Order
it_IT: Nuovo ordine

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
it_IT: In attesa di Pagamento

[ctx: Order status]
en: Processing
it_IT: In lavorazione

[ctx: Order status]
en: Refunded
it_IT: Rimborsato

[ctx: Order status]
en: Shipping
it_IT: Inviati

en: Order submitted.
it_IT: Ordine inviato.

en: Order totals
it_IT: Totale Ordine

en: Order updated and email sent.
it_IT: Ordine aggiornato ed email inviata.

en: Order updated.
it_IT: Ordine aggiornato.

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Orders must contain at least one item
it_IT: Un ordine deve contenere almeno un elemento

en: Overlay color
it_IT: Colore di sovrapposizione

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page template
it_IT: Modello Pagina

en: Parent Orders
it_IT: Ordini padre

en: Partial PayPal refund processed: %s
it_IT: Rimborso PayPal parziale elaborato: %s

en: Password Again
it_IT: Ripeti password

en: Passwords don't match
it_IT: Le password non coincidono

en: Pay via PayPal
it_IT: Paga con Paypal

en: PayPal Email
it_IT: E-mail PayPal

en: PayPal Page Style
it_IT: Stile PAgina PayPal

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
it_IT: Pagamento PayPal #%s Rimborsato per il motivo: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
it_IT: ID transazione di rimborso PayPal: %s

en: PayPal Standard
it_IT: Standard PayPal

en: PayPal Transaction ID: %s
it_IT: ID transazione PayPal: %s

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment
it_IT: Il conto PayPal non è verificato. Verifica l'account per accettare questo pagamento

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted
it_IT: Il conto PayPal deve essere aggiornato prima che questo pagamento possa essere accettato

en: Payment Key
it_IT: Chiave pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo pagamento

en: Payment Method Icons
it_IT: Icone del metodo di pagamento

en: Payment Method:
it_IT: Metodo di pagamento:

en: Payment Notes
it_IT: Note pagamento

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
it_IT: Pagamento non riuscito a causa di un'e-mail aziendale PayPal non valida.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
it_IT: Pagamento non riuscito a causa di un importo non valido nell'IPN di PayPal.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
it_IT: Pagamento non riuscito a causa di valuta non valida nell'IPN di PayPal.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
it_IT: Pagamento non riuscito a causa di una chiave di acquisto non valida nell'IPN di PayPal.

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations
it_IT: Il pagamento viene esaminato dal personale PayPal come ad alto rischio o in possibile violazione delle normative governative

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance
it_IT: Il pagamento è in sospeso per motivi sconosciuti. Contatta l'assistenza PayPal per ricevere assistenza

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days
it_IT: Pagamento effettuato tramite eCheck e verrà cancellato automaticamente in 5-8 giorni

en: Payment method description that the customer will see on your website.
it_IT: Descrizione del metodo di pagamento che il cliente vedrà sul tuo sito web.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
it_IT: Titolo del metodo di pagamento che il cliente vedrà sul tuo sito web.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations
it_IT: Il pagamento deve essere accettato manualmente tramite PayPal a causa delle normative internazionali sul conto

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal
it_IT: Pagamento ricevuto in valuta diversa da negozio e deve essere accettato manualmente tramite PayPal

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal
it_IT: Il pagamento richiede un indirizzo cliente confermato e deve essere accettato manualmente tramite PayPal

[ctx: Payment settings tab]
en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Payment was sent to non-confirmed or non-registered email address.
it_IT: Il pagamento è stato inviato a un indirizzo e-mail non confermato o non registrato.

en: Pending Payment
it_IT: Pagamento pendente

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Pagamento in sospeso <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Pagamenti in sospeso <span class="count">(%s)</span>

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Phone Number
it_IT: Numero Telefono

en: Phone is Required
it_IT: Il telefono è richiesto

en: Phone number
it_IT: Numero Telefono

en: Phone number:
it_IT: Numero di telefono:

en: Phone:
it_IT: Telefono:

en: Plain Text
it_IT: Testo normale

en: Please confirm you want to delete this customer
it_IT: Conferma di voler eliminare questo cliente

en: Please enter a valid email address
it_IT: Inserire un indirizzo email valido

en: Please enter billing state / province
it_IT: Inserisci lo stato/provincia di fatturazione

en: Please enter your billing city
it_IT: Inserisci la tua città di fatturazione

en: Please enter your first name
it_IT: Inserire il nome

en: Please enter your zip / postal code
it_IT: Inserire il codice postale

en: Please select your billing country
it_IT: Seleziona il tuo paese di fatturazione

en: Portion Size
it_IT: Grandezza Porzione

en: Press "Activate eCommerce" button to activate eCommerce option and create Checkout pages. Press "Skip" if you do not want to sell food and beverages online.
it_IT: Premi il pulsante "Attiva eCommerce" per attivare l'opzione eCommerce e creare la pagina di checkout. Premere "Salta" se non intenti vendere cibo e bevande online.

en: Preview Purchase Receipt
it_IT: Anteprima Ricevuta di Acquisto

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price in monetary decimal (.) format without thousand separators and currency symbols
it_IT: Prezzo in formato monetario decimale (.) senza separatori di migliaia e simboli di valuta

en: Price next to the title
it_IT: Prezzo vicino al titolo

en: Price of Delivery
it_IT: Prezzo di consegna

en: Price on the right
it_IT: Prezzo a destra

en: Price position
it_IT: Posizione prezzo

en: Price position:
it_IT: Posizione Prezzo:

en: Price:
it_IT: Prezzo:

en: Price: %s
it_IT: Prezzo: %s

en: Process Payments Manually
it_IT: Elabora i pagamenti manualmente

en: Processing
it_IT: In lavorazione

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Processato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Processati <span class="count">(%s)</span>

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Protein
it_IT: Proteine

en: Purchase
it_IT: Acquistare

en: Purchase Email Heading
it_IT: Intestazione dell'e-mail di acquisto

en: Purchase Email Subject
it_IT: Oggetto Email Acquisto

en: Purchase History Page
it_IT: Pagina della cronologia degli acquisti

en: Purchase Receipt
it_IT: Ricevuta di acquisto

en: Purchase Receipt Preview
it_IT: Anteprima Ricevuta di Acquisto

en: Purchase Receipt1
it_IT: Ricevuta di acquisto1

en: Purchased
it_IT: Acquistati

en: Purchased by:
it_IT: Acquistato da:

en: Purchased products
it_IT: Prodotti acquistati

en: Purchased products:
it_IT: Prodotti acquistati:

en: Purchases
it_IT: Acquisti

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quantity must be numeric
it_IT: La quantitò deve essere un numero

en: Rate
it_IT: Valutare

en: Reached the maximum stack depth
it_IT: Raggiunta la profondità massima dello stack

en: Read more
it_IT: Maggiori informazioni

en: Recalculate
it_IT: Ricalcola

en: Recalculate Totals
it_IT: Ricalcola Totali

en: Red
it_IT: Rosso

en: Redirect to Checkout
it_IT: Reindirizza alla cassa

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Rimborsato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Rimborsati <span class="count">(%s)</span>

en: Register
it_IT: Registrazione

en: Registration Form Only
it_IT: Solo Modulo di Registrazione

en: Registration and Login Forms
it_IT: Moduli di  Registrazione e Accesso

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
it_IT: Ricordarsi di aggiornare le password e i ruoli degli utenti importati.

en: Remote file is incorrect size
it_IT: Il file remoto ha dimensioni errate

en: Remote file is too large, limit is %s
it_IT: Il file remoto è troppo grande, il limite è %s

en: Remote server did not respond
it_IT: Il server remoto non ha risposto

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
it_IT: Il server remoto ha restituito la risposta di errore %1$d %2$s

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove Rate
it_IT: Rimuovi tasse

en: Required fields are followed by
it_IT: I campi obbligatori sono seguiti da

en: Required fields not completed.
it_IT: Campi richiesti non completati.

en: Restaurant Customer
it_IT: Cliente ristorante

en: Restaurant Manager
it_IT: Responsabile Ristorante

en: Restaurant Menu Cart
it_IT: Carrello Menu Ristorante

en: Restaurant Menu Categories
it_IT: Categorie Menu ristorante

en: Restaurant Menu Import / Export
it_IT: Menu Ristorante Importazione / Esportazione

en: Restaurant Menu Items
it_IT: Elemento Menu Ristorante

en: Restaurant Menu Plugin - eCommerce Setup
it_IT: Plugin Menu ristorante - eCommerce Setup

en: Restore Previous Cart
it_IT: Ripristina Carrello Precedente

en: Review an order and set Complete status manually.
it_IT: Rivedere un ordine e impostare manualmente lo stato Completa.

en: Right
it_IT: Destra

en: Right with space
it_IT: Destra con spazi

en: Sale Notification
it_IT: Notifica di Vendita

en: Sale Notification Emails
it_IT: Email di notifica di vendita

en: Sale Notification Subject
it_IT: Oggetto della notifica di vendita

en: Sale Notifications for shop owner
it_IT: Notifiche di vendita per il proprietario del negozio

en: Sample Product Title
it_IT: Esempio di titolo del prodotto

en: Save Cart
it_IT: Salva carrello

en: Save Order
it_IT: Salva Ordine

en: Save a customer
it_IT: Salva cliente

en: Search Customers
it_IT: Cerca Clienti

en: Search Ingredients
it_IT: Cerca Ingredienti

en: Search Menu Item
it_IT: Voce di menu di ricerca

en: Search Orders
it_IT: Cerca Ordini

en: Security code
it_IT: Codice Sicurezza

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select Payment Method
it_IT: Selezione Metodo Pagamento

en: Select a Customer
it_IT: Seleziona cliente

en: Select a Menu item
it_IT: Seleziona una voce di menu

en: Select a country
it_IT: Seleziona stato

en: Select a page
it_IT: Selezionare una pagina

en: Select a state
it_IT: Seleziona stato

en: Sell food and beverages online
it_IT: Vendi cibo e bevande online

en: Send Test Email
it_IT: Invia Email di test

en: Set Image
it_IT: Set Immagine

en: Settings
it_IT: Settaggi

en: Settings updated.
it_IT: Settaggi aggiornati.

en: Shipping
it_IT: Spedizione

en: Shipping <span class="count">(%s)</span> | Shipping <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Inviato <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Inviati <span class="count">(%s)</span>

en: Shipping address
it_IT: Indirizzo consegna

en: Shipping address.
it_IT: Indirizzo di spedizione.

en: Shipping address:
it_IT: Indirizzo di spedizione:

en: Shortcode type
it_IT: Tipo Shortcode

en: Show Register / Login Form?
it_IT: Mostra Registrati / Modulo di accesso?

en: Show Terms
it_IT: Mostra Termini

en: Show attributes
it_IT: Mostra attributi

en: Show buy button
it_IT: Mostra pulsante "acquista"

en: Show categories
it_IT: Mostra categorie

en: Show category description
it_IT: Mostra descrizione categoria

en: Show category featured image
it_IT: Mostra immagine in evidenza categoria

en: Show category icon
it_IT: Mostra icona categoria

en: Show category name
it_IT: Mostra nome categoria

en: Show excerpt
it_IT: Mostra riassunto

en: Show featured image
it_IT: Mostra immagine in evidenza

en: Show ingredients
it_IT: Mostra ingredienti

en: Show menu items
it_IT: Mostra voci del menu

en: Show price
it_IT: Mostra prezzo

en: Show tags
it_IT: Mostra tags

en: Simple list
it_IT: Lista semplice

en: Size
it_IT: Grandezza

en: Skip
it_IT: Salta

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Sodium
it_IT: Sodio

en: Sorry, not available for variable priced products.
it_IT: Spiacenti, non disponibile per prodotti a prezzo variabile.

en: Sorry, there has been an error.
it_IT: Spiacenti, si è verificato un errore.

en: Sorry, trouble retrieving payment receipt.
it_IT: Spiacenti, si è verificato un problema con il recupero della ricevuta di pagamento.

en: Specify a tax rate percentage (e.g. 10%). All customers will be charged this rate.
it_IT: Specificare una percentuale di aliquota fiscale (ad es. 10%). A tutti i clienti verrà addebitata questa tariffa.

en: State / Province
it_IT: Stato / Provincia

[ctx: State / province of address]
en: State / Province:
it_IT: Provincia:

en: Status
it_IT: Stato

en: Status changed from %s to %s
it_IT: Lo stato è cambiato da %s a %s

en: Status changed to %s
it_IT: Lo stato è cambiato in %s

en: Status:
it_IT: Steto:

en: Street Address Line 1:
it_IT: Via (Linea 1):

en: Street Address Line 2:
it_IT: Via (Linea 2):

en: Style Settings
it_IT: Impostazioni di stile

[ctx: Styles settings tab]
en: Styles
it_IT: Stili

en: Submit
it_IT: Invia

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Subtotal:
it_IT: SubTotale:

en: Success
it_IT: Successo

en: Success Transaction Page
it_IT: Pagina transazione riuscita

en: Syntax error, not a valid JSON
it_IT: Errore di sintassi, non è una risposta JSON valida

en: System
it_IT: Sistema

en: Tax
it_IT: Tassa

en: Tax Rate
it_IT: Aliquota fiscale

en: Tax Settings
it_IT: Settaggio aliquote

en: Tax must be numeric
it_IT: La tassa deve essere un numero

en: Taxes
it_IT: Tasse

[ctx: Taxes settings tab]
en: Taxes
it_IT: Tasse

en: Template Mode
it_IT: Modalità Modello

en: Terms of Agreement
it_IT: Termini del contratto

en: Test Mode
it_IT: Modalità Test

en: Test Payment
it_IT: Pagamento Test

en: Text color
it_IT: Colore testo

en: Text shown on the Add to Cart Buttons.
it_IT: Testo mostrato sui pulsanti Aggiungi al carrello.

en: Thank you
it_IT: Grazie

en: Thank you for your purchase. Your order details are shown below for your reference:
it_IT: Grazie per il vostro acquisto. I dettagli dell'ordine sono mostrati di seguito come riferimento:

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
it_IT: Tipicamente un numero di 16 cifre che identifica la carta.

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
it_IT: Codice di 3 cifre stampato sul retro della carta.

en: The button label for completing a purchase.
it_IT: L'etichetta del pulsante per completare un acquisto.

en: The buyer's billing address
it_IT: L'indirizzo di fatturazione dell'acquirente

en: The buyer's email address
it_IT: L'indirizzo email dell'acquirente

en: The buyer's first name
it_IT: Il nome dell'acquirente

en: The buyer's full name, first and last
it_IT: Nome completo dell'acquirente, nome e cognome

en: The buyer's phone.
it_IT: Il telefono dell'acquirente.

en: The buyer's user name on the site, if they registered an account
it_IT: Il nome utente dell'acquirente sul sito, se ha registrato un account

en: The callback function used for the %s setting is missing.
it_IT: Manca la funzione di richiamata utilizzata per l'impostazione %s.

en: The city for your billing address.
it_IT: Città per l'indirizzo di fatturazione.

en: The country for your billing address.
it_IT: Stato per il tuo indirizzo di fatturazione.

en: The date of the purchase
it_IT: La data di acquisto

en: The date your credit card expires, typically on the front of the card.
it_IT: Data scadenza carta di credito, tipicamente stampata sulla carta.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
it_IT: Impossibile trovare il file di esportazione in <code>%s</code>. È probabile che ciò sia stato causato da un problema di autorizzazioni.

en: The method of payment used for this purchase
it_IT: Il metodo di pagamento utilizzato per questo acquisto

en: The name printed on the front of your credit card.
it_IT: Nome stampato sulla carta di credito.

en: The name purchase receipts are said to come from. Use your site or shop name.
it_IT: Indicare da chi provengono le ricevute di acquisto. Usa il nome del tuo sito o negozio.

en: The page buyers are sent to after completing their purchases. Use <i>[mprm_success]</i> shortcode on this page.
it_IT: Gli acquirenti vengono inviati a questa pagina dopo aver completato i loro acquisti. Usa lo shortcode <i>[mprm_success]</i> nella tua pagina.

en: The page buyers are sent to if their transaction is cancelled or fails.
it_IT: Gli acquirenti vengono inviati a questa pagina se la loro transazione viene annullata o non riesce.

en: The page where buyers will complete their purchases. Use <i>[mprm_checkout]</i> shortcode on this page.
it_IT: La pagina in cui gli acquirenti completeranno i loro acquisti. Usa lo shortcode <i>[mprm_checkout]</i> in questa pagina.

en: The password used to access your account.
it_IT: La password di accesso al vostro account.

en: The password you entered is incorrect
it_IT: La password che hai inserito non è corretta

en: The password you entered is incorrect. %sReset Password%s
it_IT: La password inserita non è corretta. %sRipristina Password%s

en: The price of the purchase before taxes
it_IT: Il prezzo dell'acquisto al lordo delle tasse

en: The primary billing address for your credit card.
it_IT: Indirizzo primario di fatturazione per la carta di credito.

en: The product requirements for this discount are not met.
it_IT: I requisiti del prodotto per questo sconto non sono soddisfatti.

en: The requested price ID does not exist.
it_IT: L'ID del prezzo richiesto non esiste.

en: The selected payment gateway is not enabled
it_IT: Il metodo di pagamento selezionato non è abilitato

en: The specified receipt ID appears to be invalid
it_IT: Il numero della ricevuta sembra essere non valido

en: The state or province for your billing address.
it_IT: Regione o provincia per l'indirizzo di fatturazione.

en: The suite, apt no, PO box, etc, associated with your billing address.
it_IT: App.to, suite, Postal box associato all'indirizzo di fatturazione.

en: The taxed amount of the purchase
it_IT: L'importo tassato dell'acquisto

en: The total price of the purchase
it_IT: Il prezzo totale dell'acquisto

en: The unique ID number for this purchase
it_IT: Il numero ID univoco per questo acquisto

en: The unique ID number for this purchase receipt
it_IT: Il numero ID univoco per questa ricevuta di acquisto

en: The user information is invalid
it_IT: Le informazioni utente non sono valide

en: The user name or password is incorrect
it_IT: L'username o la password non sono corretti

en: The username you entered does not exist
it_IT: Il nome utente che hai inserito non esiste

en: The username you will use to log into your account.
it_IT: Username usato per l'accesso al vostro account.

en: The zip / postal code you entered for your billing address is invalid
it_IT: Il CAP che hai inserito per l'indirizzo di fatturazione non è valido

en: The zip or postal code for your billing address.
it_IT: CAP del indirizzo di fatturazione.

en: Theme Mode
it_IT: Modalità Tema

en: There was an error retrieving the extensions list from the server. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore durante il recupero dell'elenco delle estensioni dal server. Per favore riprova più tardi.

en: There was an error when reading this WXR file
it_IT: Si è verificato un errore durante la lettura di questo file WXR

en: These are some sample notes added to a product.
it_IT: Queste sono alcune note di esempio aggiunte a un prodotto.

en: This Month
it_IT: Questo Mese

en: This Quarter
it_IT: Questo quarto

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
it_IT: Questo file WXR (versione %s) potrebbe non essere supportato da questa versione dell'importer. Si prega di considerare l'aggiornamento.

en: This Week
it_IT: Questa settimana

en: This Year
it_IT: Questo anno

en: This discount has already been redeemed.
it_IT: Questo codice sconto è già stato utilizzato.

en: This discount has reached its maximum usage.
it_IT: Questo sconto ha raggiunto il suo massimo utilizzo.

en: This discount is expired.
it_IT: Il codice sconto è scaduto.

en: This discount is invalid.
it_IT: Il codice sconto non è valido.

en: This discount is not active yet.
it_IT: Il codice sconto non è ancora attivo.

en: This discount is not active.
it_IT: Il codice sconto non è attivo.

en: This discount is not valid for the cart contents.
it_IT: Lo sconto non è disponibile per il contenuto del carrello.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
it_IT: Questo non sembra essere un file WXR, numero di versione WXR mancante/non valido

en: This gateway will be loaded automatically on the checkout page.
it_IT: Questo gateway verrà caricato automaticamente nella pagina di pagamento.

en: This is a secure SSL encrypted payment.
it_IT: Questo è un pagamento protetto da cifratura SSL.

en: This is where store orders are stored.
it_IT: Qui è dove vengono archiviati gli ordini del negozio.

en: This page shows a complete purchase history for the current user. Use <i>[mprm_purchase_history]</i> shortcode on this page.
it_IT: Questa pagina mostra una cronologia completa degli acquisti per l'utente corrente. Usa lo shortcode <i>[mprm_purchase_history]</i> in questa pagina.

en: This plugin gives you the power to effectively create, maintain and display online menus for almost any kind of restaurant, cafes and other typical food establishments.
it_IT: Questo plugin ti dà il potere di creare, mantenere e visualizzare in modo efficace menu online per quasi tutti i tipi di ristoranti, caffè e altri esercizi alimentari tipici.

en: This will send a demo purchase receipt to the emails listed below.
it_IT: Questo invierà una ricevuta di acquisto demo alle e-mail elencate di seguito.

en: Thousand Separator
it_IT: Separatore delle Migliaia

en: Thousand separator of displayed prices
it_IT: Separatore delle migliaia dei prezzi visualizzati

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Time:
it_IT: Ora:

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title with image
it_IT: Testo con immagine

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
it_IT: Per semplificare la modifica e il salvataggio del contenuto importato, potresti voler riassegnare l'autore dell'elemento importato a un utente esistente di questo sito. Ad esempio, potresti voler importare tutte le voci come voci di <code>admin</code>.

en: Today
it_IT: Oggi

en: Total
it_IT: Totale

en: Total Price
it_IT: Prezzo Totale

en: Total Spent
it_IT: Totale Spese

en: Total:
it_IT: Totale:

en: Transaction ID:
it_IT: ID Transazione:

en: Type to search
it_IT: Scrivi per la ricerca

en: Unknown error
it_IT: Errore sconosciuto

en: Update Cart
it_IT: Aggiorna Carrello

en: Update Ingredient
it_IT: Aggiorna Ingrediente

en: Update Order
it_IT: Aggiornamento Ordine

en: Update customer
it_IT: Aggiorna cliente

en: Upload File
it_IT: Carica File

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of the purchase receipt emails. Displayed in HTML emails only.
it_IT: Carica o scegli un logo da visualizzare nella parte superiore delle e-mail di ricevuta di acquisto. Visualizzato solo nelle e-mail HTML.

en: Use CTRL/Command key to select multiple images
it_IT: Usa il tasto CTRL per selezionare più immagini

en: Use This File
it_IT: Usa questo file

en: User
it_IT: Utente

en: User ID
it_IT: ID utente

en: Username already taken
it_IT: Lo username è gia stato scelto

en: Username or Email
it_IT: Username o Email

en: Users must be logged-in to purchase.
it_IT: Gli utenti devono essere loggati per acquistare.

en: View Details
it_IT: Mostra dettagli

en: View Menu Item
it_IT: Visualizza voce di menu

en: View Order
it_IT: Visualizza ordine

en: View cart
it_IT: Mostra carrello

en: View mode
it_IT: Modalità visione

en: Weight
it_IT: Peso

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
it_IT: Quando cliccherai il pulsante sottostante WordPress creerà un file XML che potrai salvare sul tuo computer. Una volta salvato, potrai usare la funzione di importazione su di un altra installazione di wordpress.

en: While in test mode no live transactions are processed. To fully use test mode, you must have a sandbox (test) account for the payment gateway you are testing.
it_IT: Durante la modalità test non vengono elaborate transazioni in tempo reale. Per utilizzare completamente la modalità test, devi disporre di un account sandbox (test) per il gateway di pagamento che stai testando.

en: White
it_IT: Bianco

en: Yellow
it_IT: Giallo

en: Yes
it_IT: Si

en: Yesterday
it_IT: Ieri

en: You are already logged in
it_IT: Hai gia effettuato l'accesso

en: You cannot send email with Restaurant menu Emails until init/admin_init has been reached
it_IT: Non si può inviare email con "Restaurant menu" all voce "Emails" finche non è stata inizializzata

en: You do not have permission to delete this customer.
it_IT: Non hai l'autorizzazione per eliminare questo cliente.

en: You have not made any purchases
it_IT: Nn hai effettuato acquisti

en: You might also like
it_IT: Ti potrebbe interessare anche

en: You must agree to the terms of use
it_IT: Dovete accettare le condizioni di uso

en: You must be logged in to view your purchases.
it_IT: Devi accedere per vedere i tuoi acquisti.

en: You must be logged into an account to purchase
it_IT: Devi essere abilitato con un account per effettuare un acquisto

en: You must choose a method.
it_IT: Devi scegliere un metodo.

en: You must have at least one field
it_IT: Devi avere almeno un campo

en: You must have at least one price
it_IT: Devi avere almeno un prezzo

en: You must login or register to complete your purchase
it_IT: Devi effettuare il login oppure essere registrato per completare l'acquisto

en: You must register or login to complete your purchase
it_IT: Devi essere registrato oppure aver effettuato il login per completare l'acquisto

en: Your account info
it_IT: Informazioni sul tuo account

en: Your account is pending verification. Please click the link in your email to activate your account. No email? <a href="%s">Click here</a> to send a new activation code.
it_IT: Il tuo account è in attesa di verifica. Fai clic sul collegamento nella tua e-mail per attivare il tuo account. Nessuna e-mail? <a href="%s">Fai clic qui</a> per inviare un nuovo codice di attivazione.

en: Your cart is empty.
it_IT: Il tuo carrello è vuoto.

en: Your current order total is %s — you must have an order with a minimum of %s to place your order.
it_IT: Il totale del tuo ordine attuale è %s — devi avere un ordine con un minimo di %s per effettuare l'ordine.

en: Your password
it_IT: La tua password

en: Your purchase is processing. This page will reload automatically in 8 seconds. If it does not, click <a href="%s">here</a>.
it_IT: Il vostro acquisto è in via di elaborazione. Questa pagina  si caricherà di nuovo in 8 secondi. Se non lo farà, cliccare <a href="%s">QUI</a>.

en: Your site name
it_IT: Il nome del sito

en: Your transaction failed, please try again or contact site support.
it_IT: La vostra transazione non è andata a buon fine, riprovare oppure contattare il servizio clienti.

en: Your username
it_IT: Il tuo username

en: Zero size file menu_itemed
it_IT: File "menu_itemed" di dimensione zero

en: Zip / Postal Code
it_IT: CAP

[ctx: Zip / Postal code of address]
en: Zip / Postal Code:
it_IT: Codice Postale:

en: [%s] New User Registration
it_IT: [%s] Registrazione nuovo utente

en: [%s] Your username and password
it_IT: [%s] Il tuo nome utente e password

en: [Password entered at checkout]
it_IT: [Password inserita al momento del pagamento]

[ctx: all dropdown items]
en: All
it_IT: Tutte

en: as a new user:
it_IT: come nuovo utente:

en: assign posts to an existing user:
it_IT: assegnare post a un utente esistente:

en: column
it_IT: colonna

en: columns
it_IT: colonne

en: excludes %s tax
it_IT: escluso %s tasse

en: has been added to your cart.
it_IT: è stato aggiunto al tuo carrello.

en: includes %s tax
it_IT: incluso %s tasse

[ctx: no dropdown items]
en: None
it_IT: Nessuna

en: or assign posts to an existing user:
it_IT: o assegnare post a un utente esistente:

en: or checkout as a guest.
it_IT: oppure esegui il checkout come guest.

en: or create new user with login name:
it_IT: oppure crea un nuovo utente con nome di accesso:

en: remove
it_IT: rimuovi

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
it_IT: Ordine

[ctx: taxonomy general name]
en: Menu Categories
it_IT: Menu Categorie

[ctx: taxonomy general name]
en: Menu Ingredients
it_IT: Menu Ingredienti

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
it_IT: Categoria

[ctx: taxonomy singular name]
en: Ingredient
it_IT: Ingrediente
