Meacodes Accessibility Tools 1.2.0 - en to nl translation catalogue (167 entries)

en: %d buttons without accessible names
nl: %d knoppen zonder toegankelijke namen

en: %d empty or unclear links
nl: %d lege of onduidelijke links

en: %d form elements without labels
nl: %d formulierelementen zonder labels

en: %d form validation issues
nl: %d formulier validatie problemen

en: %d heading structure issues
nl: %d kopstructuur problemen

en: %d images without alt text
nl: %d afbeeldingen zonder alt-tekst

en: %d missing focus indicators
nl: %d ontbrekende focus indicatoren

en: %d missing landmark roles
nl: %d ontbrekende landmark rollen

en: %d missing language declaration
nl: %d ontbrekende taalverklaring

en: %d missing skip links
nl: %d ontbrekende skip-links

en: %d motion/animation issues
nl: %d beweging/animatie problemen

en: %d potential color contrast issues
nl: %d potentiële kleurcontrast problemen

en: %d tables without proper headers
nl: %d tabellen zonder juiste headers

en: %d text spacing issues
nl: %d tekstspatiëring problemen

en: (1-35 pages)
nl: (1-35 pagina's)

en: A scan is already running. Please wait for it to complete.
nl: Er wordt al een scan uitgevoerd. Wacht tot deze is voltooid.

en: A-Level Issues
nl: A-Niveau Problemen

en: AA-Level Issues
nl: AA-Niveau Problemen

en: AAA-Level Issues
nl: AAA-Niveau Problemen

en: Accent Color:
nl: Accent Kleur:

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Accessibility Issues Found
nl: Toegankelijkheidsproblemen Gevonden

en: Accessibility Quick Scan
nl: Toegankelijkheid Snelle Scan

en: Accessibility Tools Version:
nl: Toegankelijkheidstools Versie:

en: Active features and their toggle buttons on hover.
nl: Actieve functies en hun schakelknoppen bij hover.

en: Advanced accessibility: Contrast, motion, text spacing
nl: Geavanceerde toegankelijkheid: Contrast, beweging, tekstspatiëring

en: As part of the upcoming %1$s rollout, early supporters will receive an exclusive %2$s and extended Pro access privileges.
nl: Als onderdeel van de komende %1$s uitrol, zullen vroege supporters een exclusieve %2$s en uitgebreide Pro toegangsrechten ontvangen.

en: Attention
nl: Aandacht

en: Background Color:
nl: Achtergrondkleur:

en: Background color of plugin and logo border.
nl: Achtergrondkleur van plugin en logo rand.

en: Banner dismissed successfully
nl: Banner succesvol afgewezen

en: Basic accessibility: Images, forms, language, buttons, tables
nl: Basis toegankelijkheid: Afbeeldingen, formulieren, taal, knoppen, tabellen

en: Black and white
nl: Zwart en wit

en: Black and white Feature:
nl: Zwart en Wit Functie:

en: Bottom Left Corner
nl: Onderste Linkerhoek

en: Bottom Right Corner
nl: Onderste Rechterhoek

en: Buttons Hover Color (Reset/Close):
nl: Knoppen Hover Kleur (Reset/Sluiten):

en: Click the button below to scan your website for accessibility issues. This will check your pages for common accessibility problems.
nl: Klik op de knop hieronder om uw website te scannen op toegankelijkheidsproblemen. Dit controleert uw pagina's op veelvoorkomende toegankelijkheidsproblemen.

en: Click to read GDPR Notice
nl: Klik om GDPR Kennisgeving te lezen

en: Close
nl: Sluiten

en: Close banner
nl: Banner sluiten

en: Close notice
nl: Sluit melding

en: Color Scheme for Plugin Logo.
nl: Kleurenschema voor Plugin Logo.

en: Color of plugin header & features section divider.
nl: Kleur van plugin header & functies sectie scheider.

en: Color of the labels or name of each feature and Plugin name to.
nl: Kleur van de labels of naam van elke functie en Plugin naam.

en: Color scheme for:
nl: Kleurenschema voor:

en: Completed
nl: Voltooid

en: Contrast Feature:
nl: Contrast Functie:

en: Customize the plugins appearance to match your taste and needs using the style settings.
nl: Pas het uiterlijk van de plugin aan om te passen bij uw smaak en behoeften met behulp van de stijl instellingen.

en: Developed by
nl: Ontwikkeld door

en: Developed by label:
nl: Ontwikkeld door label:

en: Divider Line Color:
nl: Scheidingslijn Kleur:

en: Donation page.
nl: Donatie pagina.

en: Drag and move the accessibility box
nl: Sleep en verplaats de toegankelijkheidsbox

en: Dyslexia Mask
nl: Dyslexie Masker

en: Dyslexia Mask Feature:
nl: Dyslexie Masker Functie:

en: Dyslexia reading mask bars
nl: Dyslexie leesmasker balken

en: Enable "Developed by" label
nl: "Ontwikkeld door" label inschakelen

en: Enable or Disable GDPR Notice:
nl: GDPR Kennisgeving In- of Uitschakelen:

en: Enable or Disable Meacodes Accessibility Tools:
nl: Meacodes Toegankelijkheidstools In- of Uitschakelen:

en: Enabling this option allows users to freely move the accessibility plugin around the page on desktop devices. Please note that this feature is not available on mobile devices.
nl: Het inschakelen van deze optie stelt gebruikers in staat om het toegankelijkheidsplugin vrij rond de pagina te verplaatsen op desktop apparaten. Let op dat deze functie niet beschikbaar is op mobiele apparaten.

en: Enhanced accessibility: Links, headings, navigation, focus, landmarks
nl: Verbeterde toegankelijkheid: Links, koppen, navigatie, focus, oriëntatiepunten

en: Error
nl: Fout

en: Error:
nl: Fout:

en: Features
nl: Functies

en: Font Size
nl: Lettergrootte

en: Font Size Feature:
nl: Lettergrootte Functie:

en: Full page-by-page reports & fixes guides will be available in Pro v2.
nl: Volledige pagina-voor-pagina rapporten & reparatiegidsen zullen beschikbaar zijn in Pro v2.

en: GDPR Notice:
nl: GDPR Kennisgeving:

en: General
nl: Algemeen

en: General Settings
nl: Algemene Instellingen

en: Grayscale Images
nl: Grijstinten Afbeeldingen

en: Grayscale Images Feature:
nl: Grijstinten Afbeeldingen Functie:

en: Grayscale Page
nl: Grijstinten Pagina

en: Grayscale Page Feature:
nl: Grijstinten Pagina Functie:

en: Highlight Links
nl: Links Markeren

en: Highlight Links Feature:
nl: Links Markeren Functie:

en: If you do not want any text to be displayed in that section, Clear default name and save changes.
nl: Als u geen tekst wilt weergeven in die sectie, Wis de standaard naam en sla wijzigingen op.

en: If your site is multilingual (using Polylang), keep in mind that if you change this name, the name you choose will be displayed without translation and fixed in all languages unless you rebuild the plugins language file with Polylang and enter the translation of the chosen name. Also, if you want the chosen name to revert to the default name and be displayed translated in any language, reset settings once.
nl: Als uw site meertalig is (met Polylang), houd er rekening mee dat als u deze naam wijzigt, de naam die u kiest wordt weergegeven zonder vertaling en vast in alle talen tenzij u het plugins taalbestand opnieuw opbouwt met Polylang en de vertaling van de gekozen naam invoert. Ook, als u wilt dat de gekozen naam terugkeert naar de standaard naam en vertaald wordt weergegeven in elke taal, reset instellingen eenmaal.

en: Insufficient permissions
nl: Onvoldoende rechten

en: Invalid nonce.
nl: Ongeldige nonce.

en: Issues Found:
nl: Gevonden Problemen:

en: Just now
nl: Zojuist

en: Labels Color:
nl: Labels Kleur:

en: Last Scan
nl: Laatste Scan

en: Last Scan Results
nl: Laatste Scan Resultaten

en: Letter Spacing
nl: Letterafstand

en: Letter Spacing Feature:
nl: Letterafstand Functie:

en: Lightweight summary only.
nl: Alleen lichte samenvatting.

en: Line Height
nl: Regelhoogte

en: Line Height Feature:
nl: Regelhoogte Functie:

en: Manual Accessibility Scan
nl: Handmatige Toegankelijkheidsscan

en: Maximum Pages to Scan:
nl: Maximum Pagina's te Scannen:

en: Mea Accessibility
nl: Mea Toegankelijkheid

en: Meacodes Accessibility Tools
nl: Meacodes Toegankelijkheidstools

en: MeacodesQuickScan_Scheduler class not found
nl: MeacodesQuickScan_Scheduler klasse niet gevonden

en: Negative
nl: Negatief

en: Negative Feature:
nl: Negatief Functie:

en: Network error occurred
nl: Netwerkfout opgetreden

en: No Scan Results Yet
nl: Nog Geen Scan Resultaten

en: Normal
nl: Normaal

en: Open/Close Accessibility Options
nl: Toegankelijkheidsopties Openen/Sluiten

en: Pages Scanned
nl: Pagina's Gescand

en: Pages with Issues
nl: Pagina's met Problemen

en: Perform New Scan
nl: Nieuwe Scan Uitvoeren

en: Please turn the Developed by label on to support us and help the project move forward.
nl: Schakel het Ontwikkeld door label in om ons te steunen en het project vooruit te helpen.

en: Please wait while we scan your website for accessibility issues.
nl: Wacht terwijl we uw website scannen op toegankelijkheidsproblemen.

en: Please wait while we scan your website.
nl: Wacht terwijl we uw website scannen.

en: Plugin Button Border Radius:
nl: Plugin Knop Rand Radius:

en: Plugin Button Icon Size:
nl: Plugin Knop Icoon Grootte:

en: Plugin Button Margin:
nl: Plugin Knop Marge:

en: Plugin Button Size:
nl: Plugin Knop Grootte:

en: Plugin Name:
nl: Plugin Naam:

en: Plugin Position:
nl: Plugin Positie:

en: Plugin button Color:
nl: Plugin knop Kleur:

en: Positionable by User:
nl: Positioneerbaar door Gebruiker:

en: Quick Actions
nl: Snelle Acties

en: Read More / Join Airdrop
nl: Lees Meer / Doe Mee aan Airdrop

en: Redirecting to results...
nl: Doorverwijzen naar resultaten...

en: Reset Settings
nl: Instellingen Resetten

en: Run Accessibility Scan Now
nl: Voer Toegankelijkheid Scan Nu Uit

en: Run your first accessibility scan to see results here.
nl: Voer uw eerste toegankelijkheidsscan uit om hier resultaten te zien.

en: Save Changes
nl: Wijzigingen Opslaan

en: Save Changes will save all settings across all tabs. Reset Settings will restore all options to their default values.
nl: Wijzigingen Opslaan zal alle instellingen opslaan over alle tabbladen. Instellingen Resetten zal alle opties herstellen naar hun standaardwaarden.

en: Scan
nl: Scannen

en: Scan Results
nl: Scan Resultaten

en: Scan completed successfully!
nl: Scan succesvol voltooid!

en: Scan failed to complete.
nl: Scan kon niet worden voltooid.

en: Scan failed. Please try again.
nl: Scan mislukt. Probeer opnieuw.

en: Scan failed:
nl: Scan mislukt:

en: Scan in progress...
nl: Scan in uitvoering...

en: Scan is currently running...
nl: Scan wordt momenteel uitgevoerd...

en: Scan is running...
nl: Scan wordt uitgevoerd...

en: Scan your website for accessibility issues manually.
nl: Scan uw website handmatig op toegankelijkheidsproblemen.

en: Scanning...
nl: Scannen...

en: Security check failed
nl: Beveiligingscontrole mislukt

en: Settings
nl: Instellingen

en: Style
nl: Stijl

en: Style Settings
nl: Stijl Instellingen

en: Thanks for your supports.
nl: Bedankt voor uw steun.

en: The Accessibility plugin provides a set of tools and features to create an easier and more inclusive user experience for users with various needs. You can enable or disable each of these features individually.
nl: Het Toegankelijkheidsplugin biedt een set tools en functies om een eenvoudigere en meer inclusieve gebruikerservaring te creëren voor gebruikers met verschillende behoeften. U kunt elk van deze functies individueel in- of uitschakelen.

en: This is an accessibility tools for people with disabilities to use the web easily.
nl: Dit zijn toegankelijkheidstools voor mensen met een handicap om het web gemakkelijk te gebruiken.

en: This means that the plugin name is a default and automatic translation of the word Accessibility.
nl: Dit betekent dat de plugin naam een standaard en automatische vertaling is van het woord Toegankelijkheid.

en: This name will be displayed opposite the plugin icon in the header section when the accessibility plugin is opened by the user on your website.
nl: Deze naam wordt weergegeven tegenover het plugin icoon in de header sectie wanneer het toegankelijkheidsplugin wordt geopend door de gebruiker op uw website.

en: This notice will hide for 24 hours once dismissed.
nl: Deze melding wordt 24 uur verborgen zodra deze is afgewezen.

en: This plugin uses cookies to enhance your experience and provide personalized accessibility settings. These cookies are stored in your browser and allow us to remember your preferences for font size, color schemes, and other accessibility features. By using this plugin, you consent to the use of cookies for these purposes. You can delete or block cookies in your browser settings at any time. Please note that doing so may affect your experience on the site.
nl: Deze plugin gebruikt cookies om uw ervaring te verbeteren en gepersonaliseerde toegankelijkheidsinstellingen te bieden. Deze cookies worden opgeslagen in uw browser en stellen ons in staat om uw voorkeuren voor lettergrootte, kleurenschema's en andere toegankelijkheidsfuncties te onthouden. Door deze plugin te gebruiken, stemt u in met het gebruik van cookies voor deze doeleinden. U kunt cookies verwijderen of blokkeren in uw browser instellingen op elk moment. Houd er rekening mee dat dit uw ervaring op de site kan beïnvloeden.

en: To learn how the badge system works and how sites are verified,
nl: Om te leren hoe het badge systeem werkt en hoe sites worden geverifieerd,

en: Top Left Corner
nl: Bovenste Linkerhoek

en: Top Right Corner
nl: Bovenste Rechterhoek

en: Unable to display accessibility scan widget.
nl: Kan toegankelijkheidsscan widget niet weergeven.

en: Unable to get scan status:
nl: Kan scan status niet ophalen:

en: Unable to load accessibility scan data:
nl: Kan toegankelijkheidsscan data niet laden:

en: Underlined Links
nl: Onderstreepte Links

en: Underlined Links Feature:
nl: Onderstreepte Links Functie:

en: Unknown error occurred
nl: Onbekende fout opgetreden

en: View Details
nl: Details Bekijken

en: We updated the plugin button logic to enable more customization. If after updating it does not work on your site, this is likely a cache issue. Please clear your server and browser cache, then refresh the page.
nl: We hebben de plugin knop logica bijgewerkt om meer aanpassing mogelijk te maken. Als na bijwerken het niet werkt op uw site, is dit waarschijnlijk een cache probleem. Gelieve uw server en browser cache te wissen, dan de pagina te vernieuwen.

en: You can also buy us a coffee on the
nl: U kunt ons ook een koffie kopen op de

en: You do not have permission to run scans.
nl: Je hebt geen toestemming om scans uit te voeren.

en: You've been recognized as an %s of Meacodes Accessibility Tools.
nl: Je bent erkend als %s van Meacodes Accessibility Tools.

en: jQuery is not loaded!
nl: jQuery is niet geladen!

en: pages
nl: pagina's

en: scanning please wait...
nl: scannen, even geduld…

en: ‌Buttons Color (Reset/Close):
nl: Knoppen Kleur (Reset/Sluiten):

en: ‌Normal
nl: Normaal

en: 🎉 Congratulations!
nl: 🎉 Gefeliciteerd!

en: 👉 visit meacodes.com
nl: 👉 bezoek meacodes.com
