Meacodes Accessibility Tools 1.2.0 - en to ja translation catalogue (170 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Meacodes Accessibility Tools
ja: Meacodes アクセシビリティツール

note: Description of the plugin
en: This is an accessibility tools for people with disabilities to use the web easily.
ja: これは障害を持つ人々がウェブを簡単に使用できるようにする アクセシビリティツールです。

en: jQuery is not loaded!
ja: jQueryが読み込まれていません！

en: General
ja: 一般

en: Features
ja: 機能

en: Style
ja: スタイル

en: Scan
ja: スキャン

en: Attention
ja: 注意

en: We updated the plugin button logic to enable more customization. If after updating it does not work on your site, this is likely a cache issue. Please clear your server and browser cache, then refresh the page.
ja: より多くのカスタマイズを可能にするためにプラグインボタンのロジックを更新しました。更新後 にサイトで動作しない場合は、キャッシュの問題である可能性があります。サーバーと ブラウザのキャッシュをクリアしてから、ページを更新してください。

en: Close notice
ja: 通知を閉じる

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Enable or Disable Meacodes Accessibility Tools:
ja: Meacodes アクセシビリティツールの有効/無効:

en: Plugin Name:
ja: プラグイン名:

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: This means that the plugin name is a default and automatic translation of the word Accessibility.
ja: これは、プラグイン名が「アクセシビリティ」という単語の デフォルトで自動的な翻訳であることを意味します。

en: This name will be displayed opposite the plugin icon in the header section when the accessibility plugin is opened by the user on your website.
ja: この名前は、ユーザーがあなたのウェブサイトでアクセシビリティプラグインを開いたときに ヘッダーセクションでプラグインアイコンの反対側に表示されます。

en: If you do not want any text to be displayed in that section, Clear default name and save changes.
ja: そのセクションにテキストを表示したくない場合は、デフォルト名を クリアして変更を保存してください。

en: If your site is multilingual (using Polylang), keep in mind that if you change this name, the name you choose will be displayed without translation and fixed in all languages unless you rebuild the plugins language file with Polylang and enter the translation of the chosen name. Also, if you want the chosen name to revert to the default name and be displayed translated in any language, reset settings once.
ja: あなたのサイトが多言語（Polylangを使用）の場合、この名前を変更すると 選択した名前が翻訳なしで表示され、Polylangでプラグインの言語ファイルを 再構築して選択した名前の翻訳を入力しない限り、すべての言語で固定されることに注意してください。 また、選択した名前をデフォルト名に戻し、任意の言語で翻訳して表示したい場合は、 設定を一度リセットしてください。

en: Enable or Disable GDPR Notice:
ja: GDPR通知の有効/無効:

en: Developed by label:
ja: 開発者ラベル:

en: Enable "Developed by" label
ja: 「開発者」ラベルを有効にする

en: Please turn the Developed by label on to support us and help the project move forward.
ja: 私たちをサポートし、プロジェクトの前進を助けるために 「開発者」ラベルをオンにしてください。

en: You can also buy us a coffee on the
ja: また、私たちにコーヒーを買ってくれることもできます

en: Donation page.
ja: 寄付ページ。

en: Thanks for your supports.
ja: ご支援ありがとうございます。

en: scanning please wait...
ja: スキャン中、しばらくお待ちください…

en: Just now
ja: たった今

en: Pages with Issues
ja: 問題のあるページ

en: Issues Found:
ja: 見つかった問題:

en: Scan Results
ja: スキャン結果

en: Completed
ja: 完了

en: Last Scan
ja: 最後のスキャン

en: Pages Scanned
ja: スキャンされたページ

en: pages
ja: ページ

en: Accessibility Issues Found
ja: アクセシビリティ問題が見つかりました

en: Scan failed. Please try again.
ja: スキャンに失敗しました。再試行してください。

en: The Accessibility plugin provides a set of tools and features to create an easier and more inclusive user experience for users with various needs. You can enable or disable each of these features individually.
ja: アクセシビリティプラグインは、さまざまなニーズを持つユーザー向けに より簡単で包括的なユーザーエクスペリエンスを作成するためのツールと機能のセットを提供します。 これらの機能を個別に有効または無効にできます。

en: Font Size Feature:
ja: フォントサイズ機能:

en: Line Height Feature:
ja: 行の高さ機能:

en: Letter Spacing Feature:
ja: 文字間隔機能:

en: Dyslexia Mask Feature:
ja: ディスレクシアマスク機能:

en: Grayscale Page Feature:
ja: グレースケールページ機能:

en: Contrast Feature:
ja: コントラスト機能:

en: Negative Feature:
ja: ネガティブ機能:

en: Underlined Links Feature:
ja: 下線付きリンク機能:

en: Highlight Links Feature:
ja: リンクハイライト機能:

en: Grayscale Images Feature:
ja: グレースケール画像機能:

en: Black and white Feature:
ja: 白黒機能:

en: Style Settings
ja: スタイル設定

en: Customize the plugins appearance to match your taste and needs using the style settings.
ja: スタイル設定を使用して、プラグインの外観をあなたの好みと ニーズに合わせてカスタマイズしてください。

en: Plugin Button Size:
ja: プラグインボタンサイズ:

en: Plugin Button Border Radius:
ja: プラグインボタンボーダー半径:

en: Plugin Button Margin:
ja: プラグインボタンマージン:

en: Plugin Button Icon Size:
ja: プラグインボタンアイコンサイズ:

en: Positionable by User:
ja: ユーザーによる位置調整:

en: Enabling this option allows users to freely move the accessibility plugin around the page on desktop devices. Please note that this feature is not available on mobile devices.
ja: このオプションを有効にすると、ユーザーはデスクトップデバイスで アクセシビリティプラグインをページ内で自由に移動できます。この機能は モバイルデバイスでは利用できないことに注意してください。

en: Plugin Position:
ja: プラグイン位置:

en: Bottom Left Corner
ja: 左下角

en: Bottom Right Corner
ja: 右下角

en: Top Left Corner
ja: 左上角

en: Top Right Corner
ja: 右上角

en: Background Color:
ja: 背景色:

en: Background color of plugin and logo border.
ja: プラグインとロゴの境界線の背景色。

en: Labels Color:
ja: ラベル色:

en: Color of the labels or name of each feature and Plugin name to.
ja: 各機能のラベルまたは名前とプラグイン名の色。

en: Divider Line Color:
ja: 区切り線色:

en: Color of plugin header & features section divider.
ja: プラグインヘッダーと機能セクション区切りの色。

en: Plugin button Color:
ja: プラグインボタン色:

en: Color Scheme for Plugin Logo.
ja: プラグインロゴのカラースキーム。

en: Accent Color:
ja: アクセント色:

en: Color scheme for:
ja: カラースキーム:

en: Active features and their toggle buttons on hover.
ja: アクティブな機能とホバー時のトグルボタン。

en: Dyslexia reading mask bars
ja: ディスレクシア読み取りマスクバー

en: ‌Buttons Color (Reset/Close):
ja: ボタン色（リセット/閉じる）:

en: Buttons Hover Color (Reset/Close):
ja: ボタンホバー色（リセット/閉じる）:

en: Accessibility Quick Scan
ja: アクセシビリティクイックスキャン

en: Scan your website for accessibility issues manually.
ja: ウェブサイトのアクセシビリティ問題を手動でスキャンします。

en: Manual Accessibility Scan
ja: 手動アクセシビリティスキャン

en: Click the button below to scan your website for accessibility issues. This will check your pages for common accessibility problems.
ja: 下のボタンをクリックして、ウェブサイトのアクセシビリティ問題をスキャンしてください。 これは、一般的なアクセシビリティ問題についてページをチェックします。

en: Maximum Pages to Scan:
ja: スキャンする最大ページ数:

en: (1-35 pages)
ja: （1-35ページ）

en: Run Accessibility Scan Now
ja: アクセシビリティスキャンを今すぐ実行

en: Last Scan Results
ja: 最後のスキャン結果

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Reset Settings
ja: 設定をリセット

en: Save Changes will save all settings across all tabs. Reset Settings will restore all options to their default values.
ja: 変更を保存はすべてのタブの設定を保存します。設定をリセットは すべてのオプションをデフォルト値に復元します。

en: Accessibility Tools Version:
ja: アクセシビリティツールバージョン:

en: Open/Close Accessibility Options
ja: アクセシビリティオプションを開く/閉じる

en: Drag and move the accessibility box
ja: アクセシビリティボックスをドラッグして移動

en: Click to read GDPR Notice
ja: GDPR通知を読むにはクリック

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: ‌Normal
ja: 通常

en: Line Height
ja: 行の高さ

en: Normal
ja: 通常

en: Letter Spacing
ja: 文字間隔

en: Dyslexia Mask
ja: ディスレクシアマスク

en: Grayscale Page
ja: グレースケールページ

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Negative
ja: ネガティブ

en: Underlined Links
ja: 下線付きリンク

en: Highlight Links
ja: リンクハイライト

en: Grayscale Images
ja: グレースケール画像

en: Black and white
ja: 白黒

en: Developed by
ja: 開発者

en: Reset
ja: リセット

en: Close
ja: 閉じる

en: GDPR Notice:
ja: GDPR通知:

en: This plugin uses cookies to enhance your experience and provide personalized accessibility settings. These cookies are stored in your browser and allow us to remember your preferences for font size, color schemes, and other accessibility features. By using this plugin, you consent to the use of cookies for these purposes. You can delete or block cookies in your browser settings at any time. Please note that doing so may affect your experience on the site.
ja: このプラグインは、あなたの体験を向上させ、パーソナライズされた アクセシビリティ設定を提供するためにクッキーを使用します。これらのクッキーはあなたのブラウザに保存され、 フォントサイズ、カラースキーム、その他の アクセシビリティ機能の設定を記憶することを可能にします。このプラグインを使用することで、 これらの目的でのクッキーの使用に同意したことになります。ブラウザの 設定でいつでもクッキーを削除またはブロックできます。これによりサイトでの 体験に影響を与える可能性があることに注意してください。

en: Close banner
ja: バナーを閉じる

en: 🎉 Congratulations!
ja: 🎉 おめでとうございます！

note: translators: %s: Plugin name
en: You've been recognized as an %s of Meacodes Accessibility Tools.
ja: あなたはMeacodes Accessibility Toolsの%sとして認識されています。

note: translators: %1$s: Pro Version 2, %2$s: Early Supporter Badge
en: As part of the upcoming %1$s rollout, early supporters will receive an exclusive %2$s and extended Pro access privileges.
ja: 今後の%1$sの展開の一環として、早期サポーターは限定%2$sと拡張Proアクセス特権を受け取ります。

en: To learn how the badge system works and how sites are verified,
ja: バッジシステムの仕組みとサイトの検証方法を学ぶには、

en: 👉 visit meacodes.com
ja: 👉 meacodes.comを訪問

en: This notice will hide for 24 hours once dismissed.
ja: この通知は一度却下されると24時間非表示になります。

en: Meacodes Pro Badge
ja: Meacodes Proバッジ

en: Security check failed
ja: セキュリティチェックに失敗しました

en: Insufficient permissions
ja: 権限が不足しています

en: Banner dismissed successfully
ja: バナーが正常に却下されました

en: Unable to get scan status:
ja: スキャンステータスを取得できません：

en: MeacodesQuickScan_Scheduler class not found
ja: MeacodesQuickScan_Schedulerクラスが見つかりません

en: Error:
ja: エラー：

en: Unable to load accessibility scan data:
ja: アクセシビリティスキャンデータを読み込めません：

en: Scan is currently running...
ja: スキャンは現在実行中です...

en: Please wait while we scan your website for accessibility issues.
ja: ウェブサイトのアクセシビリティ問題をスキャンしている間、お待ちください。

en: View Details
ja: 詳細を表示

en: No Scan Results Yet
ja: まだスキャン結果がありません

en: Run your first accessibility scan to see results here.
ja: ここで結果を確認するために、最初のアクセシビリティスキャンを実行してください。

en: Error
ja: エラー

en: Quick Actions
ja: クイックアクション

en: Perform New Scan
ja: 新しいスキャンを実行

en: Lightweight summary only.
ja: 軽量な要約のみ。

en: Full page-by-page reports & fixes guides will be available in Pro v2.
ja: 完全なページ別レポートと修正ガイドはPro v2で利用可能になります。

en: Read More / Join Airdrop
ja: 詳細を読む / エアドロップに参加

en: Scanning...
ja: スキャン中...

en: Scan in progress...
ja: スキャン進行中...

en: Please wait while we scan your website.
ja: ウェブサイトをスキャンしている間、お待ちください。

en: Scan completed successfully!
ja: スキャンが正常に完了しました！

en: Redirecting to results...
ja: 結果にリダイレクト中...

en: Scan failed:
ja: スキャン失敗：

en: Unknown error occurred
ja: 不明なエラーが発生しました

en: Network error occurred
ja: ネットワークエラーが発生しました

en: Unable to display accessibility scan widget.
ja: アクセシビリティスキャンウィジェットを表示できません。

en: You do not have permission to run scans.
ja: スキャンを実行する権限がありません。

en: Scan is running...
ja: スキャン実行中...

note: translators: %d is the number of images without alt text
en: %d images without alt text
ja: %d個のaltテキストなし画像

note: translators: %d is the number of form elements without labels
en: %d form elements without labels
ja: %d個のラベルなしフォーム要素

note: translators: %d is the number of missing language declarations
en: %d missing language declaration
ja: %d個の言語宣言不足

note: translators: %d is the number of buttons without accessible names
en: %d buttons without accessible names
ja: %d個のアクセシブル名なしボタン

note: translators: %d is the number of tables without proper headers
en: %d tables without proper headers
ja: %d個の適切なヘッダーなしテーブル

note: translators: %d is the number of empty or unclear links
en: %d empty or unclear links
ja: %d個の空または不明確なリンク

note: translators: %d is the number of heading structure issues
en: %d heading structure issues
ja: %d個の見出し構造の問題

note: translators: %d is the number of missing skip links
en: %d missing skip links
ja: %d個のスキップリンク不足

note: translators: %d is the number of missing focus indicators
en: %d missing focus indicators
ja: %d個のフォーカスインジケーター不足

note: translators: %d is the number of missing landmark roles
en: %d missing landmark roles
ja: %d個のランドマークロール不足

note: translators: %d is the number of form validation issues
en: %d form validation issues
ja: %d個のフォーム検証の問題

note: translators: %d is the number of potential color contrast issues
en: %d potential color contrast issues
ja: %d個の潜在的な色コントラストの問題

note: translators: %d is the number of motion/animation issues
en: %d motion/animation issues
ja: %d個のモーション/アニメーションの問題

note: translators: %d is the number of text spacing issues
en: %d text spacing issues
ja: %d個のテキスト間隔の問題

en: A-Level Issues
ja: Aレベル問題

en: Basic accessibility: Images, forms, language, buttons, tables
ja: 基本的なアクセシビリティ：画像、フォーム、言語、ボタン、テーブル

en: AA-Level Issues
ja: AAレベル問題

en: Enhanced accessibility: Links, headings, navigation, focus, landmarks
ja: 強化されたアクセシビリティ：リンク、見出し、ナビゲーション、フォーカス、ランドマーク

en: AAA-Level Issues
ja: AAAレベル問題

en: Advanced accessibility: Contrast, motion, text spacing
ja: 高度なアクセシビリティ：コントラスト、モーション、テキスト間隔

en: Invalid nonce.
ja: 無効なnonce。

en: A scan is already running. Please wait for it to complete.
ja: スキャンが既に実行中です。完了までお待ちください。

en: Scan failed to complete.
ja: スキャンの完了に失敗しました。

en: Mea Accessibility
ja: Meaアクセシビリティ

en: Settings
ja: 設定
