M Chart 1.10.1 - en to nl_NL translation catalogue (658 entries)

en:  Force vertical axis minimum:
nl_NL:  Minimumwaarde verticale as opleggen:

en:  Shared tooltip
nl_NL:  Gedeelde tooltip

en:  Show labels
nl_NL:  Labels weergeven

en:  Show legend
nl_NL:  Legenda weergeven

en: %d chart found
nl_NL: %d grafiek gevonden

en: %d charts found
nl_NL: %d grafieken gevonden

en: %s Delimited
nl_NL: %s Gescheiden door

en: Active Users
nl_NL: Actieve gebruikers

en: Add Chart
nl_NL: Grafiek toevoegen

en: Add New Chart Unit
nl_NL: Nieuwe grafiek eenheid toevoegen

en: Add Sheet
nl_NL: Werkblad toevoegen

en: Afrikaans (Namibia)
nl_NL: Afrikaans (Namibië)

en: Afrikaans (South Africa)
nl_NL: Afrikaans (Zuid-Afrika)

en: Albanian
nl_NL: Albanees

en: Albanian (Albania)
nl_NL: Albanees (Albanië)

en: Albanian (Kosovo)
nl_NL: Albanees (Kosovo)

en: Albanian (Macedonia)
nl_NL: Albanees (Macedonië)

en: All Chart Units
nl_NL: Alle grafiek eenheden

en: Allow charts to be remotely embedded via iframes
nl_NL: Toestaan dat een grafiek door een externe website gebruikt kan worden

en: Amharic
nl_NL: Amhaars

en: Amharic (Ethiopia)
nl_NL: Amhaars (Ethiopië)

en: Arabic
nl_NL: Arabisch

en: Arabic (Algeria)
nl_NL: Arabisch (Algerije)

en: Arabic (Bahrain)
nl_NL: Arabisch (Bahrein)

en: Arabic (Chad)
nl_NL: Arabisch (Tsjaad)

en: Arabic (Comoros)
nl_NL: Arabisch (Comoren)

en: Arabic (Djibouti)
nl_NL: Arabisch (Djibouti)

en: Arabic (Egypt)
nl_NL: Arabisch (Egypte)

en: Arabic (Eritrea)
nl_NL: Arabisch (Eritrea)

en: Arabic (Iraq)
nl_NL: Arabisch (Irak)

en: Arabic (Israel)
nl_NL: Arabisch (Israël)

en: Arabic (Jordan)
nl_NL: Arabisch (Jordanië)

en: Arabic (Kuwait)
nl_NL: Arabisch (Koeweit)

en: Arabic (Lebanon)
nl_NL: Arabisch (Libanon)

en: Arabic (Libya)
nl_NL: Arabisch (Libië)

en: Arabic (Mauritania)
nl_NL: Arabisch (Mauritanië)

en: Arabic (Morocco)
nl_NL: Arabisch (Marokko)

en: Arabic (Oman)
nl_NL: Arabisch (Oman)

en: Arabic (Palestinian Territories)
nl_NL: Arabisch (Palestijnse Gebieden)

en: Arabic (Qatar)
nl_NL: Arabisch (Qatar)

en: Arabic (Saudi Arabia)
nl_NL: Arabisch (Saoedi-Arabië)

en: Arabic (Somalia)
nl_NL: Arabisch (Somalië)

en: Arabic (South Sudan)
nl_NL: Arabisch (Zuid-Soedan)

en: Arabic (Sudan)
nl_NL: Arabisch (Soedan)

en: Arabic (Syria)
nl_NL: Arabisch (Syrië)

en: Arabic (Tunisia)
nl_NL: Arabisch (Tunesië)

en: Arabic (United Arab Emirates)
nl_NL: Arabisch (Verenigde Arabische Emiraten)

en: Arabic (Western Sahara)
nl_NL: Arabisch (Westelijke Sahara)

en: Arabic (Yemen)
nl_NL: Arabisch (Jemen)

en: Are you sure you want to delete this spreadsheet?
nl_NL: Bent u zeker dat u deze spreadsheet wil verwijderen?

en: Area
nl_NL: Gebied

en: Armenian
nl_NL: Armeens

en: Armenian (Armenia)
nl_NL: Armeens (Armenië)

en: Assamese
nl_NL: Assamees

en: Assamese (India)
nl_NL: Assamees (India)

en: Azerbaijani
nl_NL: Azerbeidzjaans

en: Azerbaijani (Azerbaijan)
nl_NL: Azerbeidzjaans (Azerbeidzjan)

en: Azerbaijani (Cyrillic)
nl_NL: Azerbeidzjaans (Cyrillisch)

en: Azerbaijani (Cyrillic, Azerbaijan)
nl_NL: Azerbeidzjaans (Cyrillisch, Azerbeidzjan)

en: Azerbaijani (Latin)
nl_NL: Azerbeidzjaans (Latijns alfabet)

en: Azerbaijani (Latin, Azerbaijan)
nl_NL: Azerbeidzjaans (Latijns alfabet, Azerbeidzjan)

en: Bambara (Latin)
nl_NL: Bambara (Latijn)

en: Bambara (Latin, Mali)
nl_NL: Bambara (Latijn, Mali)

en: Bar
nl_NL: Balk

en: Basque
nl_NL: Baskisch

en: Basque (Spain)
nl_NL: Baskisch (Spanje)

en: Belarusian
nl_NL: Wit Russisch

en: Belarusian (Belarus)
nl_NL: Wit-Russisch (Wit-Rusland)

en: Bengali
nl_NL: Bengalees

en: Bengali (Bangladesh)
nl_NL: Bengaals (Bangladesh)

en: Bengali (India)
nl_NL: Bengaals (India)

en: Bosnian
nl_NL: Bosnisch

en: Bosnian (Bosnia & Herzegovina)
nl_NL: Bosnisch (Bosnië en Herzegovina)

en: Bosnian (Cyrillic)
nl_NL: Bosnisch (Cyrillisch)

en: Bosnian (Cyrillic, Bosnia & Herzegovina)
nl_NL: Bosnisch (Cyrillisch, Bosnië en Herzegovina)

en: Bosnian (Latin)
nl_NL: Bosnisch (Latijns alfabet)

en: Bosnian (Latin, Bosnia & Herzegovina)
nl_NL: Bosnisch (Latijns alfabet, Bosnië en Herzegovina)

en: Breton
nl_NL: Bretons

en: Breton (France)
nl_NL: Bretagne (Frankrijk)

en: Bubble
nl_NL: Bubbel

en: Bulgarian
nl_NL: Bulgaars

en: Bulgarian (Bulgaria)
nl_NL: Bulgaars (Bulgarije)

en: Burmese
nl_NL: Birmees

en: Burmese (Myanmar (Burma))
nl_NL: Birmaans (Myanmar (Birma))

en: CNY
nl_NL: Yuan

en: CPM
nl_NL: Kosten per mijl

en: CSV Import/Export
nl_NL: CSV importeren/exporteren

en: CSV file was empty
nl_NL: CSV bestand is leeg

en: Cancel Import
nl_NL: Importeren annuleren

en: Catalan
nl_NL: Catalaans

en: Catalan (Andorra)
nl_NL: Catalaans (Andorra)

en: Catalan (France)
nl_NL: Catalaans (Frankrijk)

en: Catalan (Italy)
nl_NL: Catalaans (Italië)

en: Catalan (Spain)
nl_NL: Catalaans (Spanje)

en: Centuries
nl_NL: Eeuwen

en: Chart
nl_NL: Grafiek

en: Chart Unit
nl_NL: Grafiek eenheid

en: Chart Unit Name
nl_NL: Grafiek eenheid naam

en: Chart Units
nl_NL: Grafiek eenheden

en: Chart not found
nl_NL: Grafiek niet gevonden

en: Chart.js Settings
nl_NL: Chart.js Instellingen

en: Chart.js is the GPL compatible default library:
nl_NL: Chart.js is the GPL compatibele standaard bibliotheek:

en: Charts
nl_NL: Grafieken

en: Chinese
nl_NL: Chinees

en: Chinese (China)
nl_NL: Chinees (China)

en: Chinese (Hong Kong SAR China)
nl_NL: Chinees (Speciale Administratieve Regio Hongkong, China)

en: Chinese (Macau SAR China)
nl_NL: Chinees (Speciale Administratieve Regio Macau, China)

en: Chinese (Simplified)
nl_NL: Chinees (vereenvoudigd)

en: Chinese (Simplified, China)
nl_NL: Chinees (vereenvoudigd, China)

en: Chinese (Simplified, Hong Kong SAR China)
nl_NL: Chinees (vereenvoudigd, Hongkong SAR, China)

en: Chinese (Simplified, Macau SAR China)
nl_NL: Chinees (vereenvoudigd, Speciale Administratieve Regio Macau, China)

en: Chinese (Simplified, Singapore)
nl_NL: Chinees (vereenvoudigd, Singapore)

en: Chinese (Singapore)
nl_NL: Chinees (Singapore)

en: Chinese (Taiwan)
nl_NL: Chinees (Taiwan)

en: Chinese (Traditional)
nl_NL: Chinees (Traditioneel)

en: Chinese (Traditional, Hong Kong SAR China)
nl_NL: Chinees (traditioneel, Hongkong, Speciale Administratieve Regio van China)

en: Chinese (Traditional, Macau SAR China)
nl_NL: Chinees (traditioneel, Speciale Administratieve Regio Macau, China)

en: Chinese (Traditional, Taiwan)
nl_NL: Chinees (traditioneel, Taiwan)

en: Clicks
nl_NL: Klikken

en: Column
nl_NL: Kolom

en: Columns
nl_NL: Kolommen

en: Copied!
nl_NL: Gekopieerd!

en: Copy
nl_NL: Kopiëren

en: Cornish
nl_NL: Cornisch

en: Cornish (United Kingdom)
nl_NL: Cornish (Verenigd Koninkrijk)

en: Create a new chart
nl_NL: Maak een nieuwe grafiek

en: Croatian
nl_NL: Kroatisch

en: Croatian (Bosnia & Herzegovina)
nl_NL: Kroatisch (Bosnië en Herzegovina)

en: Croatian (Croatia)
nl_NL: Kroatisch (Kroatië)

en: Czech
nl_NL: Tsjechisch

en: Czech (Czech Republic)
nl_NL: Tsjechisch (Tsjechië)

en: Danish
nl_NL: Deens

en: Danish (Denmark)
nl_NL: Deens (Denemarken)

en: Danish (Greenland)
nl_NL: Deens (Groenland)

en: Days
nl_NL: Dagen

en: Decades
nl_NL: Tientallen jaren

en: Default
nl_NL: Standaard

en: Default CSV Delimiter
nl_NL: Standaard CSV scheidingsteken

en: Default Chart.js Theme
nl_NL: Standaard Chart.js Thema

en: Default Library
nl_NL: Standaard bibliotheek

en: Default used when importing/exporting CSV files
nl_NL: Standaard gebruikt voor het importeren van CSV bestanden

en: Display settings
nl_NL: Weergave instellingen

en: Displays an icon indicating the library used for a chart in Edit Posts Screen of the WP Admin
nl_NL: Toont een icoon dat de gebruikte grafiek bibliotheek aangeeft in het bewerk bericht scherm van WP Admin

en: Doughnut
nl_NL: Donut

en: Dutch
nl_NL: Nederlands

en: Dutch (Aruba)
nl_NL: Nederlands (Aruba)

en: Dutch (Belgium)
nl_NL: Nederlands (België)

en: Dutch (Caribbean Netherlands)
nl_NL: Nederlands (Caribisch Nederland)

en: Dutch (Curaçao)
nl_NL: Nederlands (Curaçao)

en: Dutch (Netherlands)
nl_NL: Nederlands (Nederland)

en: Dutch (Sint Maarten)
nl_NL: Nederlands (Sint Maarten)

en: Dutch (Suriname)
nl_NL: Nederlands (Suriname)

en: EUR
nl_NL: Euro

en: Edit
nl_NL: Berwerken

en: Edit Chart
nl_NL: Grafiek bewerken

en: Edit Chart Unit
nl_NL: Grafiek eenheid bewerken

en: Edit chart
nl_NL: Bewerkt de hitlijst

en: Embeds
nl_NL: Integraties

en: Embeds disabled
nl_NL: Invoegen niet toegestaan

en: Embeds of this type are not enabled
nl_NL: Het invoegen van dit type bestand is niet toegestaan

en: Enable iframe embeds
nl_NL: Iframe integratie toestaan

en: English
nl_NL: Engels

en: English (American Samoa)
nl_NL: Engels (Amerikaans Samoa)

en: English (Anguilla)
nl_NL: Engels (Anguilla)

en: English (Antigua & Barbuda)
nl_NL: Engels (Antigua en Barbuda)

en: English (Australia)
nl_NL: Nederlands (Nederland)

en: English (Bahamas)
nl_NL: Engels (Bahama's)

en: English (Barbados)
nl_NL: Engels (Barbados)

en: English (Belgium)
nl_NL: Engels (België)

en: English (Belize)
nl_NL: Engels (Belize)

en: English (Bermuda)
nl_NL: Engels (Bermuda)

en: English (Botswana)
nl_NL: Engels (Botswana)

en: English (British Indian Ocean Territory)
nl_NL: Engels (Brits Indische Oceaanterritorium)

en: English (British Virgin Islands)
nl_NL: Engels (Britse Maagdeneilanden)

en: English (Cameroon)
nl_NL: Engels (Kameroen)

en: English (Canada)
nl_NL: Engels (Canada)

en: English (Cayman Islands)
nl_NL: Engels (Kaaimaneilanden)

en: English (Christmas Island)
nl_NL: Engels (Kerst-eiland)

en: English (Cocos (Keeling) Islands)
nl_NL: Nederlands (Cocos (Keeling) Eilanden)

en: English (Cook Islands)
nl_NL: Engels (Cookeilanden)

en: English (Diego Garcia)
nl_NL: Nederlands (Diego Garcia)

en: English (Dominica)
nl_NL: Engels (Dominica)

en: English (Eritrea)
nl_NL: Engels (Eritrea)

en: English (Falkland Islands)
nl_NL: Engels (Falklandeilanden)

en: English (Fiji)
nl_NL: Engels (Fiji)

en: English (Gambia)
nl_NL: Engels (Gambia)

en: English (Ghana)
nl_NL: Engels (Ghana)

en: English (Gibraltar)
nl_NL: Engels (Gibraltar)

en: English (Grenada)
nl_NL: Engels (Grenada)

en: English (Guam)
nl_NL: Engels (Guam)

en: English (Guernsey)
nl_NL: Engels (Guernsey)

en: English (Guyana)
nl_NL: Engels (Guyana)

en: English (Hong Kong SAR China)
nl_NL: Engels (Speciale Administratieve Regio Hongkong, China)

en: English (India)
nl_NL: Engels (India)

en: English (Ireland)
nl_NL: Engels (Ierland)

en: English (Isle of Man)
nl_NL: Engels (Eiland Man)

en: English (Jamaica)
nl_NL: Engels (Jamaica)

en: English (Jersey)
nl_NL: Engels (Jersey)

en: English (Kenya)
nl_NL: Engels (Kenia)

en: English (Kiribati)
nl_NL: Engels (Kiribati)

en: English (Lesotho)
nl_NL: Engels (Lesotho)

en: English (Liberia)
nl_NL: Engels (Liberia)

en: English (Macau SAR China)
nl_NL: Engels (Speciale Administratieve Regio Macau, China)

en: English (Madagascar)
nl_NL: Engels (Madagaskar)

en: English (Malawi)
nl_NL: Engels (Malawi)

en: English (Malaysia)
nl_NL: Engels (Maleisië)

en: English (Malta)
nl_NL: Engels (Malta)

en: English (Marshall Islands)
nl_NL: Engels (Marshalleilanden)

en: English (Mauritius)
nl_NL: Engels (Mauritius)

en: English (Micronesia)
nl_NL: Engels (Micronesië)

en: English (Montserrat)
nl_NL: Engels (Montserrat)

en: English (Namibia)
nl_NL: Engels (Namibië)

en: English (Nauru)
nl_NL: Engels (Nauru)

en: English (New Zealand)
nl_NL: Engels (Nieuw-Zeeland)

en: English (Nigeria)
nl_NL: Engels (Nigeria)

en: English (Niue)
nl_NL: Engels (Niue)

en: English (Norfolk Island)
nl_NL: Engels (Norfolk)

en: English (Northern Mariana Islands)
nl_NL: Engels (Noordelijke Marianen)

en: English (Pakistan)
nl_NL: Engels (Pakistan)

en: English (Palau)
nl_NL: Engels (Palau)

en: English (Papua New Guinea)
nl_NL: Engels (Papoea-Nieuw-Guinea)

en: English (Philippines)
nl_NL: Engels (Filippijnen)

en: English (Pitcairn Islands)
nl_NL: Engels (Pitcairneilanden)

en: English (Puerto Rico)
nl_NL: Engels (Puerto Rico)

en: English (Rwanda)
nl_NL: Engels (Rwanda)

en: English (Samoa)
nl_NL: Engels (Samoa)

en: English (Seychelles)
nl_NL: Engels (Seychellen)

en: English (Sierra Leone)
nl_NL: Engels (Sierra Leone)

en: English (Singapore)
nl_NL: Engels (Singapore)

en: English (Sint Maarten)
nl_NL: Engels (Sint Maarten)

en: English (Solomon Islands)
nl_NL: Engels (Salomonseilanden)

en: English (South Africa)
nl_NL: Engels (Zuid-Afrika)

en: English (South Sudan)
nl_NL: Engels (Zuid-Soedan)

en: English (St. Helena)
nl_NL: Engels (Sint-Helena)

en: English (St. Kitts & Nevis)
nl_NL: Engels (Saint Kitts en Nevis)

en: English (St. Lucia)
nl_NL: Engels (Saint Lucia)

en: English (St. Vincent & Grenadines)
nl_NL: Engels (Saint Vincent en de Grenadines)

en: English (Sudan)
nl_NL: Engels (Soedan)

en: English (Swaziland)
nl_NL: Engels (Swaziland)

en: English (Tanzania)
nl_NL: Engels (Tanzania)

en: English (Tokelau)
nl_NL: Engels (Tokelau)

en: English (Tonga)
nl_NL: Engels (Tonga)

en: English (Trinidad & Tobago)
nl_NL: Engels (Trinidad en Tobago)

en: English (Turks & Caicos Islands)
nl_NL: Engels (Turks- en Caicoseilanden)

en: English (Tuvalu)
nl_NL: Engels (Tuvalu)

en: English (U.S. Outlying Islands)
nl_NL: Engels (Amerikaanse afgelegen eilanden)

en: English (U.S. Virgin Islands)
nl_NL: Engels (Amerikaanse Maagdeneilanden)

en: English (Uganda)
nl_NL: Engels (Oeganda)

en: English (United Kingdom)
nl_NL: Engels (Verenigd Koninkrijk)

en: English (United States)
nl_NL: Engels (Verenigde Staten)

en: English (Vanuatu)
nl_NL: Engels (Vanuatu)

en: English (Zambia)
nl_NL: Engels (Zambia)

en: English (Zimbabwe)
nl_NL: Engels (Zimbabwe)

en: Enter subtitle here
nl_NL: Ondertitel

en: Estonian
nl_NL: Ests

en: Estonian (Estonia)
nl_NL: Ests (Estland)

en: Export
nl_NL: Exporteren

en: Export CSV
nl_NL: CSV exporteren

en: Faroese
nl_NL: Faeröers

en: Faroese (Faroe Islands)
nl_NL: Faeröers (Faeröer)

en: File path not found
nl_NL: Bestands pad niet gevonden

en: File: %s
nl_NL: Bestand: %s

en: Finnish
nl_NL: Fins

en: Finnish (Finland)
nl_NL: Fins (Finland)

en: Foot
nl_NL: Voet

en: French
nl_NL: Frans

en: French (Algeria)
nl_NL: Frans (Algerije)

en: French (Belgium)
nl_NL: Frans (België)

en: French (Benin)
nl_NL: Frans (Benin)

en: French (Burkina Faso)
nl_NL: Frans (Burkina Faso)

en: French (Burundi)
nl_NL: Frans (Burundi)

en: French (Cameroon)
nl_NL: Frans (Kameroen)

en: French (Canada)
nl_NL: Frans (Canada)

en: French (Central African Republic)
nl_NL: Frans (Centraal-Afrikaanse Republiek)

en: French (Chad)
nl_NL: Frans (Tsjaad)

en: French (Comoros)
nl_NL: Frans (Comoren)

en: French (Congo - Brazzaville)
nl_NL: Frans (Congo - Brazzaville)

en: French (Congo - Kinshasa)
nl_NL: Frans (Congo - Kinshasa)

en: French (Côte d’Ivoire)
nl_NL: Frans (Ivoorkust)

en: French (Djibouti)
nl_NL: Frans (Djibouti)

en: French (Equatorial Guinea)
nl_NL: Frans (Equatoriaal-Guinea)

en: French (France)
nl_NL: Frans (Frankrijk)

en: French (French Guiana)
nl_NL: Frans (Frans-Guyana)

en: French (French Polynesia)
nl_NL: Frans (Frans-Polynesië)

en: French (Gabon)
nl_NL: Frans (Gabon)

en: French (Guadeloupe)
nl_NL: Frans (Guadeloupe)

en: French (Guinea)
nl_NL: Frans (Guinee)

en: French (Haiti)
nl_NL: Frans (Haïti)

en: French (Luxembourg)
nl_NL: Frans (Luxemburg)

en: French (Madagascar)
nl_NL: Frans (Madagaskar)

en: French (Mali)
nl_NL: Frans (Mali)

en: French (Martinique)
nl_NL: Frans (Martinique)

en: French (Mauritania)
nl_NL: Frans (Mauritanië)

en: French (Mauritius)
nl_NL: Frans (Mauritius)

en: French (Mayotte)
nl_NL: Frans (Mayotte)

en: French (Monaco)
nl_NL: Frans (Monaco)

en: French (Morocco)
nl_NL: Frans (Marokko)

en: French (New Caledonia)
nl_NL: Frans (Nieuw-Caledonië)

en: French (Niger)
nl_NL: Frans (Niger)

en: French (Rwanda)
nl_NL: Frans (Rwanda)

en: French (Réunion)
nl_NL: Frans (Réunion)

en: French (Senegal)
nl_NL: Frans (Senegal)

en: French (Seychelles)
nl_NL: Frans (Seychellen)

en: French (St. Barthélemy)
nl_NL: Frans (Saint-Barthélemy)

en: French (St. Martin)
nl_NL: Frans (Sint-Maarten)

en: French (St. Pierre & Miquelon)
nl_NL: Frans (Saint-Pierre en Miquelon)

en: French (Switzerland)
nl_NL: Frans (Zwitserland)

en: French (Syria)
nl_NL: Frans (Syrië)

en: French (Togo)
nl_NL: Frans (Togo)

en: French (Tunisia)
nl_NL: Frans (Tunesië)

en: French (Vanuatu)
nl_NL: Frans (Vanuatu)

en: French (Wallis & Futuna)
nl_NL: Frans (Wallis en Futuna)

en: Fulah
nl_NL: Fula

en: Fulah (Cameroon)
nl_NL: Fula (Kameroen)

en: Fulah (Guinea)
nl_NL: Fula (Guinee)

en: Fulah (Mauritania)
nl_NL: Fula (Mauritanië)

en: Fulah (Senegal)
nl_NL: Fula (Senegal)

en: GBP
nl_NL: Pond

en: Galician
nl_NL: Galicisch

en: Galician (Spain)
nl_NL: Galicisch (Spanje)

en: Ganda (Uganda)
nl_NL: Ganda (Oeganda)

en: General Settings
nl_NL: Algemene instellingen

en: Georgian
nl_NL: Georgisch

en: Georgian (Georgia)
nl_NL: Georgië (Georgië)

en: German
nl_NL: Duits

en: German (Austria)
nl_NL: Duits (Oostenrijk)

en: German (Belgium)
nl_NL: Duits (België)

en: German (Germany)
nl_NL: Duits (Duitsland)

en: German (Liechtenstein)
nl_NL: Duits (Liechtenstein)

en: German (Luxembourg)
nl_NL: Duits (Luxemburg)

en: German (Switzerland)
nl_NL: Duits (Zwitserland)

en: Greek
nl_NL: Grieks

en: Greek (Cyprus)
nl_NL: Grieks (Cyprus)

en: Greek (Greece)
nl_NL: Grieks (Griekenland)

en: Hausa (Latin)
nl_NL: Hausa (Latijn)

en: Hausa (Latin, Ghana)
nl_NL: Hausa (Latijn, Ghana)

en: Hausa (Latin, Niger)
nl_NL: Hausa (Latijn, Niger)

en: Hausa (Latin, Nigeria)
nl_NL: Hausa (Latijn, Nigeria)

en: Hebrew
nl_NL: Hebreeuws

en: Hebrew (Israel)
nl_NL: Hebreeuws (Israël)

en: Height
nl_NL: Hoogte

en: Horizontal axis title
nl_NL: Titel horizontale as

en: Hours
nl_NL: Uren

en: Hungarian
nl_NL: Hongaars

en: Hungarian (Hungary)
nl_NL: Hongaars (Hongarije)

en: Icelandic
nl_NL: IJslands

en: Icelandic (Iceland)
nl_NL: IJslands (IJsland)

en: Image
nl_NL: Afbeelding

en: Image Multiplier
nl_NL: Beeld vergroter

en: Image Width
nl_NL: Beeld breedte

en: Image generation is disabled
nl_NL: Het genereren van afbeeldingen is uitgeschakeld

en: Import
nl_NL: Importeren

en: Import error: %s
nl_NL: Importfout: %s

en: Import failed
nl_NL: Importeren mislukt

en: Importing file
nl_NL: Bestand importeren

en: Importing this file will replace all existing data in this sheet
nl_NL: Dit bestand importeren zal alle bestaande data in dit werkblad overschrijven

en: Indonesian
nl_NL: Indonesisch

en: Indonesian (Indonesia)
nl_NL: Indonesisch (Indonesië)

en: Invalid library
nl_NL: Ongeldige bibliotheek

en: Invalid nonce
nl_NL: Ongeldige beveiligingssleutel

en: Invalid post
nl_NL: Ongeldig bericht

en: Irish
nl_NL: Iers

en: Irish (Ireland)
nl_NL: Iers (Ierland)

en: Italian
nl_NL: Italiaans

en: Italian (Italy)
nl_NL: Italiaans (Italië)

en: Italian (San Marino)
nl_NL: Italiaans (San Marino)

en: Italian (Switzerland)
nl_NL: Italiaans (Zwitserland)

en: JPY
nl_NL: Yen

en: Japanese
nl_NL: Japans

en: Japanese (Japan)
nl_NL: Japans (Japan)

en: Kalaallisut
nl_NL: Groenlands

en: Kalaallisut (Greenland)
nl_NL: Kalaallisut (Groenland)

en: Kannada
nl_NL: Canada

en: Kashmiri
nl_NL: Kasjmirs

en: Kashmiri (Arabic)
nl_NL: Kashmiri (Arabisch)

en: Kashmiri (Arabic, India)
nl_NL: Kashmiri (Arabisch, India)

en: Kazakh
nl_NL: Kazachs

en: Kazakh (Cyrillic)
nl_NL: Kazachs (Cyrillisch)

en: Kazakh (Cyrillic, Kazakhstan)
nl_NL: Kazachs (Cyrillisch, Kazachstan)

en: Kazakh (Kazakhstan)
nl_NL: Kazachs (Kazachstan)

en: Khmer (Cambodia)
nl_NL: Khmer (Cambodja)

en: Kikuyu
nl_NL: Gikuyu

en: Kikuyu (Kenya)
nl_NL: Kikuyu (Kenia)

en: Korean
nl_NL: Koreaans

en: Korean (North Korea)
nl_NL: Koreaans (Noord-Korea)

en: Korean (South Korea)
nl_NL: Koreaans (Zuid-Korea)

en: Kyrgyz
nl_NL: Kirgizisch

en: Kyrgyz (Cyrillic)
nl_NL: Kirgizisch (Cyrillisch)

en: Kyrgyz (Cyrillic, Kyrgyzstan)
nl_NL: Kirgizisch (Cyrillisch, Kirgizië)

en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
nl_NL: Kirgizisch (Kirgizië)

en: Lao
nl_NL: LAO

en: Lao (Laos)
nl_NL: Laotisch (Laos)

en: Latvian
nl_NL: Lets

en: Latvian (Latvia)
nl_NL: Lets (Letland)

en: Learn More
nl_NL: Kom meer te weten

en: Length
nl_NL: Lengte

en: Library not found
nl_NL: Bibliotheek niet gevonden

en: Line
nl_NL: Lijn

en: Lingala (Central African Republic)
nl_NL: Lingala (Centraal-Afrikaanse Republiek)

en: Lithuanian
nl_NL: Litouws

en: Lithuanian (Lithuania)
nl_NL: Litouws (Litouwen)

en: Luba-Katanga
nl_NL: Luba Katanga

en: Luxembourgish
nl_NL: Luxemburgs

en: Luxembourgish (Luxembourg)
nl_NL: Luxemburgs (Luxemburg)

en: M Chart Highcharts Library
nl_NL: M Chart Highcharts Bibliotheek

en: M Chart Settings
nl_NL: M chart instellingen

en: Macedonian
nl_NL: Macedonisch

en: Macedonian (Macedonia)
nl_NL: Macedonisch (Macedonië)

en: Malagasy
nl_NL: Malagassisch

en: Malagasy (Madagascar)
nl_NL: Malagassisch (Madagaskar)

en: Malay
nl_NL: Maleis

en: Malay (Brunei)
nl_NL: Maleis (Brunei)

en: Malay (Latin)
nl_NL: Maleis (Latijn)

en: Malay (Latin, Brunei)
nl_NL: Maleis (Latijns, Brunei)

en: Malay (Latin, Malaysia)
nl_NL: Maleis (Latijn, Maleisië)

en: Malay (Latin, Singapore)
nl_NL: Maleis (Latijns alfabet, Singapore)

en: Malay (Malaysia)
nl_NL: Maleis (Maleisië)

en: Malay (Singapore)
nl_NL: Maleis (Singapore)

en: Maltese
nl_NL: Maltees

en: Manage data sets and display them as charts in WordPress.
nl_NL: Data sets beheren & als grafieken tonen in WordPress.

en: Manage data sets via a spreadsheet interface and display them as charts in WordPress.
nl_NL: Beheer datasets via een spreadsheetinterface en geef ze weer als grafieken in WordPress.

en: Manx
nl_NL: Manx-Gaelisch

en: Manx (Isle of Man)
nl_NL: Manx (Eiland Man)

en: Mile
nl_NL: Mijl

en: Minutes
nl_NL: Minuten

en: Money
nl_NL: Geld

en: Mongolian
nl_NL: Mongools

en: Mongolian (Cyrillic)
nl_NL: Mongools (Cyrillisch)

en: Mongolian (Cyrillic, Mongolia)
nl_NL: Mongools (Cyrillisch, Mongolië)

en: Mongolian (Mongolia)
nl_NL: Mongools (Mongolië)

en: Months
nl_NL: Maanden

en: N/A
nl_NL: N/B

en: Nepali
nl_NL: Nepalees

en: Nepali (India)
nl_NL: Nepalees (India)

en: Nepali (Nepal)
nl_NL: Nepalees (Nepal)

en: New Chart
nl_NL: Nieuwe grafiek

en: New chart
nl_NL: Nieuwe hitlijst

en: No Charts found
nl_NL: Geen grafieken gevonden

en: No Charts found in the Trash
nl_NL: Geen grafieken gevonden in de prullenbak

en: No Images
nl_NL: Geen beelden

en: No Instant Preview
nl_NL: Geen voorbeeld weergave

en: No charts found
nl_NL: Geen hitlijsten gevonden

en: No file to import
nl_NL: Geen bestand om te importeren

en: No generation of chart images
nl_NL: Van een grafiek wordt geen beeld gemaakt

en: No instant preview and no generation of chart images
nl_NL: Geen voorbeeld weergave en geen grafiek beeld

en: North Ndebele
nl_NL: Noord Ndebele

en: North Ndebele (Zimbabwe)
nl_NL: Noord-Ndebele (Zimbabwe)

en: Northern Sami
nl_NL: Noord Samisch

en: Northern Sami (Finland)
nl_NL: Noord-Samisch (Finland)

en: Northern Sami (Norway)
nl_NL: Noord-Samisch (Noorwegen)

en: Northern Sami (Sweden)
nl_NL: Noord-Samisch (Zweden)

en: Norwegian
nl_NL: Norwegisch

en: Norwegian (Norway)
nl_NL: Noors (Noorwegen)

en: Norwegian Bokmål
nl_NL: Noors (Bokmål)

en: Norwegian Bokmål (Norway)
nl_NL: Noors Bokmål (Noorwegen)

en: Norwegian Bokmål (Svalbard & Jan Mayen)
nl_NL: Noors (Bokmål) (Svalbard en Jan Mayen)

en: Norwegian Nynorsk
nl_NL: Noors (Nynorsk)

en: Norwegian Nynorsk (Norway)
nl_NL: Noors Nynorsk (Noorwegen)

en: Number Format Locale
nl_NL: Regio nummer weergave

en: Only CSV files can be imported
nl_NL: Er kunnen alleen CSV-bestanden worden geïmporteerd

en: Oriya
nl_NL: Odia

en: Oromo
nl_NL: Afaan Oromo

en: Oromo (Ethiopia)
nl_NL: Oromo (Ethiopië)

en: Oromo (Kenya)
nl_NL: Oromo (Kenia)

en: Ossetic
nl_NL: Ossetisch

en: Ossetic (Georgia)
nl_NL: Ossetisch (Georgië)

en: Ossetic (Russia)
nl_NL: Ossetisch (Rusland)

en: Other
nl_NL: Anders

en: Pages
nl_NL: Pagina’s

en: Parent Chart Unit
nl_NL: Hoofd grafiek eenheid

en: Parent Chart Unit:
nl_NL: Ouder grafiek eenheid:

en: Parse data in
nl_NL: Gegevens inlezen

en: Pashto
nl_NL: Pasjtoe

en: Percent
nl_NL: Procent

en: Performance
nl_NL: Uitvoering

en: Permission error
nl_NL: Geen rechten

en: Persian
nl_NL: Perzisch

en: Persian (Afghanistan)
nl_NL: Perzisch (Afghanistan)

en: Persian (Iran)
nl_NL: Perzisch (Iran)

en: Pie
nl_NL: Taart

en: Polar
nl_NL: Polair

en: Polish
nl_NL: Pools

en: Polish (Poland)
nl_NL: Pools (Polen)

en: Portuguese
nl_NL: Portugees

en: Portuguese (Angola)
nl_NL: Portugees (Angola)

en: Portuguese (Brazil)
nl_NL: Portugees (Brazilië)

en: Portuguese (Cape Verde)
nl_NL: Portugees (Kaapverdië)

en: Portuguese (Guinea-Bissau)
nl_NL: Portugees (Guinee-Bissau)

en: Portuguese (Macau SAR China)
nl_NL: Portugees (Speciale Administratieve Regio Macau, China)

en: Portuguese (Mozambique)
nl_NL: Portugees (Mozambique)

en: Portuguese (Portugal)
nl_NL: Portugees (Portugal)

en: Portuguese (São Tomé & Príncipe)
nl_NL: Portugees (São Tomé en Príncipe)

en: Portuguese (Timor-Leste)
nl_NL: Portugees (Oost-Timor)

en: Provides all functionality
nl_NL: Alle functionaliteit: voorbeeld weergave en aanmaken van een beeld

en: Punjabi (Arabic)
nl_NL: Punjabi (Arabisch)

en: Punjabi (Arabic, Pakistan)
nl_NL: Punjabi (Arabisch, Pakistan)

en: Quarter
nl_NL: Kwartaal

en: Radar Area
nl_NL: Radar gebied

en: Referrers
nl_NL: Verwijzers

en: Replace
nl_NL: Vervangen

en: Romanian
nl_NL: Roemeens

en: Romanian (Moldova)
nl_NL: Roemeens (Moldavië)

en: Romanian (Romania)
nl_NL: Roemeens (Roemenië)

en: Romansh
nl_NL: Reto-Romaans

en: Romansh (Switzerland)
nl_NL: Reto-Romaans (Zwitserland)

en: Rows
nl_NL: Rijen

en: Russian
nl_NL: Russisch

en: Russian (Belarus)
nl_NL: Russisch (Wit-Rusland)

en: Russian (Kazakhstan)
nl_NL: Russisch (Kazachstan)

en: Russian (Kyrgyzstan)
nl_NL: Russisch (Kirgizië)

en: Russian (Moldova)
nl_NL: Russisch (Moldavië)

en: Russian (Russia)
nl_NL: Russisch (Rusland)

en: Russian (Ukraine)
nl_NL: Russisch (Oekraïne)

en: Sales
nl_NL: Verkoop

en: Sango (Central African Republic)
nl_NL: Sango (Centraal-Afrikaanse Republiek)

en: Save Changes
nl_NL: Opslaan

en: Save/Update this post to generate the image version
nl_NL: Sla dit bericht op of werk het bij om de afbeeldingsversie te genereren

en: Scatter
nl_NL: Puntenwolk

en: Scottish Gaelic
nl_NL: Schots-Gaelisch

en: Scottish Gaelic (United Kingdom)
nl_NL: Schots-Gaelisch (Verenigd Koninkrijk)

en: Search Chart Units
nl_NL: Doorzoek grafiek eenheden

en: Search Charts
nl_NL: Grafieken doorzoeken

en: Search by title
nl_NL: Zoeken op titel

en: Seconds
nl_NL: Seconden

en: See the M Chart documentation for more info on how to use themes:
nl_NL: Lees de M Chart documentatie voor meer informatie over hoe de thema’s te gebruiken:

en: Select CSV File
nl_NL: Kies CSV bestand

en: Select File
nl_NL: Kies bestand

en: Serbian
nl_NL: Servisch

en: Serbian (Bosnia & Herzegovina)
nl_NL: Servisch (Bosnië en Herzegovina)

en: Serbian (Cyrillic)
nl_NL: Servisch (Cyrillisch)

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia & Herzegovina)
nl_NL: Servisch (Cyrillisch, Bosnië en Herzegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Kosovo)
nl_NL: Servisch (Cyrillisch, Kosovo)

en: Serbian (Cyrillic, Montenegro)
nl_NL: Servisch (Cyrillisch, Montenegro)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
nl_NL: Servisch (Cyrillisch, Servië)

en: Serbian (Kosovo)
nl_NL: Servisch (Kosovo)

en: Serbian (Latin)
nl_NL: Servisch (Latijns alfabet)

en: Serbian (Latin, Bosnia & Herzegovina)
nl_NL: Servisch (Latijns alfabet, Bosnië en Herzegovina)

en: Serbian (Latin, Kosovo)
nl_NL: Servisch (Latijns alfabet, Kosovo)

en: Serbian (Latin, Montenegro)
nl_NL: Servisch (Latijns alfabet, Montenegro)

en: Serbian (Latin, Serbia)
nl_NL: Servisch (Latijns alfabet, Servië)

en: Serbian (Montenegro)
nl_NL: Servisch (Montenegro)

en: Serbian (Serbia)
nl_NL: Servisch (Servië)

en: Serbo-Croatian
nl_NL: Servo-Kroatisch

en: Serbo-Croatian (Bosnia & Herzegovina)
nl_NL: Servo-Kroatisch (Bosnië en Herzegovina)

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Settings saved
nl_NL: Instellingen opgeslagen

en: Share:
nl_NL: Delen:

en: Sheet %d
nl_NL: Blad %d

en: Show
nl_NL: Toon

en: Show Library in Edit Posts Screen
nl_NL: Toon de bibliotheek in bewerk schermen

en: Sinhala
nl_NL: Singalees

en: Slovak
nl_NL: Slowaaks

en: Slovak (Slovakia)
nl_NL: Slowaaks (Slowakije)

en: Slovenian
nl_NL: Sloveens

en: Slovenian (Slovenia)
nl_NL: Sloveens (Slovenië)

en: Somali
nl_NL: Somalisch

en: Somali (Djibouti)
nl_NL: Somalisch (Djibouti)

en: Somali (Ethiopia)
nl_NL: Somali (Ethiopië)

en: Somali (Kenya)
nl_NL: Somalisch (Kenia)

en: Somali (Somalia)
nl_NL: Somalisch (Somalië)

en: Spanish
nl_NL: Spaans

en: Spanish (Argentina)
nl_NL: Spaans (Argentinië)

en: Spanish (Bolivia)
nl_NL: Spaans (Bolivia)

en: Spanish (Canary Islands)
nl_NL: Spaans (Canarische Eilanden)

en: Spanish (Ceuta & Melilla)
nl_NL: Spaans (Ceuta en Melilla)

en: Spanish (Chile)
nl_NL: Spaans (Chili)

en: Spanish (Colombia)
nl_NL: Spaans (Colombia)

en: Spanish (Costa Rica)
nl_NL: Spaans (Costa Rica)

en: Spanish (Cuba)
nl_NL: Spaans (Cuba)

en: Spanish (Dominican Republic)
nl_NL: Spaans (Dominicaanse Republiek)

en: Spanish (Ecuador)
nl_NL: Spaans (Ecuador)

en: Spanish (El Salvador)
nl_NL: Spaans (El Salvador)

en: Spanish (Equatorial Guinea)
nl_NL: Spaans (Equatoriaal-Guinea)

en: Spanish (Guatemala)
nl_NL: Spaans (Guatemala)

en: Spanish (Honduras)
nl_NL: Spaans (Honduras)

en: Spanish (Mexico)
nl_NL: Spaans (Mexico)

en: Spanish (Nicaragua)
nl_NL: Spaans (Nicaragua)

en: Spanish (Panama)
nl_NL: Spaans (Panama)

en: Spanish (Paraguay)
nl_NL: Spaans (Paraguay)

en: Spanish (Peru)
nl_NL: Spaans (Peru)

en: Spanish (Philippines)
nl_NL: Spaans (Filippijnen)

en: Spanish (Puerto Rico)
nl_NL: Spaans (Puerto Rico)

en: Spanish (Spain)
nl_NL: Spaans (Spanje)

en: Spanish (United States)
nl_NL: Spaans (Verenigde Staten)

en: Spanish (Uruguay)
nl_NL: Spaans (Uruguay)

en: Spanish (Venezuela)
nl_NL: Spaans (Venezuela)

en: Spline
nl_NL: Gebogen lijn

en: Stacked Bar
nl_NL: Gestapelde balk

en: Stacked Column
nl_NL: Gestapelde kolom

en: Swahili (Kenya)
nl_NL: Swahili (Kenia)

en: Swahili (Uganda)
nl_NL: Swahili (Oeganda)

en: Swedish
nl_NL: Zweeds

en: Swedish (Finland)
nl_NL: Zweeds (Finland)

en: Swedish (Sweden)
nl_NL: Zweeds (Zweden)

en: Swedish (Åland Islands)
nl_NL: Zweeds (Ålandseilanden)

en: Table
nl_NL: Tabel

en: Tagalog (Philippines)
nl_NL: Tagalog (Filippijnen)

en: Tamil (Malaysia)
nl_NL: Tamil (Maleisië)

en: Thai
nl_NL: Thais

en: Thai (Thailand)
nl_NL: Thais (Thailand)

en: The chart could not be found
nl_NL: De grafiek is niet gevonden

en: The higher the multiplier the better the images will look on high DPI screens
nl_NL: Hoe hoger de factor, des te beter de afbeeldingen er op schermen met een hoge resolutie uit zullen zien

en: The locale you want Intl.NumberFormat to use when parsing the numbers in the chart
nl_NL: De gewenste landinstelling bij het weergeven van de getallen in het diagram

en: The width of the image generated from your chart
nl_NL: De breedte van het beeld van de grafiek

en: Theme
nl_NL: Thema

en: There was a problem loading charts
nl_NL: Er is een probleem opgetreden bij het laden van de grafieken

en: These charts will no longer display unless you install the plugin:
nl_NL: Deze grafieken kunnen niet getoond worden tenzij u deze plugin installeert:

en: This chart requires the M Chart Highcharts Library plugin.
nl_NL: Deze grafiek vereist de M Chart Highlights plugin.

en: This chart will no longer display unless you install the plugin:
nl_NL: Deze grafiek kan niet getoond worden tenzij u deze plugin installeert:

en: Tibetan
nl_NL: Tibetaans

en: Tibetan (China)
nl_NL: Tibetaans (China)

en: Tibetan (India)
nl_NL: Tibetaans (India)

en: Tigrinya (Ethiopia)
nl_NL: Tigrinya (Ethiopië)

en: Time
nl_NL: Tijd

en: Tongan
nl_NL: Tongaans

en: Tongan (Tonga)
nl_NL: Tongaans (Tonga)

en: Turkish
nl_NL: Turks

en: Turkish (Cyprus)
nl_NL: Turks (Cyprus)

en: Turkish (Turkey)
nl_NL: Turks (Turkije)

en: USD
nl_NL: Dollar

en: Ukrainian
nl_NL: Oekraïens

en: Ukrainian (Ukraine)
nl_NL: Oekraïens (Oekraïne)

en: Unique Visitors
nl_NL: Unieke Bezoekers

en: Units
nl_NL: Eenheden

en: Update Chart Unit
nl_NL: Grafiek eenheid updaten

en: Uyghur
nl_NL: Oeigoeren

en: Uyghur (Arabic)
nl_NL: Oeigoers (Arabisch)

en: Uyghur (Arabic, China)
nl_NL: Oeigoers (Arabisch, China)

en: Uyghur (China)
nl_NL: Oeigoers (China)

en: Uzbek
nl_NL: Oezbeeks

en: Uzbek (Afghanistan)
nl_NL: Oezbeeks (Afghanistan)

en: Uzbek (Arabic)
nl_NL: Oezbeeks (Arabisch)

en: Uzbek (Arabic, Afghanistan)
nl_NL: Oezbeeks (Arabisch, Afghanistan)

en: Uzbek (Cyrillic)
nl_NL: Oezbeeks (Cyrillisch)

en: Uzbek (Cyrillic, Uzbekistan)
nl_NL: Oezbeeks (Cyrillisch, Oezbekistan)

en: Uzbek (Latin)
nl_NL: Oezbeeks (Latijns alfabet)

en: Uzbek (Latin, Uzbekistan)
nl_NL: Oezbeeks (Latijns alfabet, Oezbekistan)

en: Uzbek (Uzbekistan)
nl_NL: Oezbeeks (Oezbekistan)

en: Vertical axis title
nl_NL: Titel verticale as

en: Vietnamese
nl_NL: Vietnamees

en: Vietnamese (Vietnam)
nl_NL: Vietnamees (Vietnam)

en: View
nl_NL: Bekijken

en: View Chart
nl_NL: Grafiek bekijken

en: Visitors
nl_NL: Bezoekers

en: Website/Traffic
nl_NL: Website/Verkeer

en: Weeks
nl_NL: Weken

en: Welsh (United Kingdom)
nl_NL: Welsh (Verenigd Koninkrijk)

en: Western Frisian
nl_NL: West Fries

en: Western Frisian (Netherlands)
nl_NL: West-Fries (Nederland)

en: Wrong post type
nl_NL: Verkeerd bericht type

en: Years
nl_NL: Jaren

en: Yiddish
nl_NL: Jiddisch

en: You can only import CSV files
nl_NL: Alleen CSV bestanden kunnen worden geïmporteerd

en: You have charts that require the M Chart Highcharts Library plugin.
nl_NL: U hebt grafieken waarvoor de M Chart Highcharts plugin vereist is.

en: Zulu
nl_NL: Zoeloe

en: Zulu (South Africa)
nl_NL: Zoeloe (Zuid-Afrika)

[ctx: block description]
en: Embed a chart made with M Chart into your posts and pages
nl_NL: Voeg een met M Chart gemaakte grafiek toe aan je berichten en pagina’s

[ctx: block title]
en: Chart
nl_NL: Grafiek
