Luvre Lite - en to ja translation catalogue (265 entries)

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Luvre
ja: ルーブル

en: Luvre Carousel
ja: Luvreカルーセル

en: Build a fancy carousel using images from your folders
ja: フォルダの画像を使用して豪華なカルーセルを作成する

en: Carousel Settings
ja: カルーセル設定

en: Folders
ja: フォルダー

en: Select Folders
ja: フォルダの選択

en: Items per Slide
ja: スライドごとのアイテム数

en: Slider Speed
ja: スライダーのスピード

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: The carousel automatically plays when site loaded
ja: カルーセルは、サイトが読み込まれると自動的に再生されます

en: Dot Navigation
ja: ドット ナビゲーション

en: Show the dot navigation in the bottom of the carousel
ja: カルーセルの下部にドットナビゲーションを表示する

en: Auto Height
ja: 高さの自動調整

en: This plugin will automatically set the Carousel container height based on each image height
ja: このプラグインは、各画像の高さに基づいてカルーセルコンテナの高さを自動的に設定します

en: Delays loading of images. Images outside of viewport wont be loaded before user scrolls to them
ja: 画像の読み込みを遅らせます。ビューポートの外側の画像は、ユーザーがスクロールする前に読み込まれません

en: Sort By
ja: 並び替え

en: By Name
ja: 名前によって

en: By Date
ja: 日付

en: By AuthorName
ja: 著者別

en: By Modified
ja: 製造元 modified

en: Sort Type
ja: ソートタイプ

en: Please select folders to display the carousel
ja: カルーセルを表示するフォルダを選択してください

en: Loading carousel
ja: 読み込み中

en: Luvre Gallery
ja: Luvre ギャラリー

en: Build a fancy gallery using images from your folders
ja: フォルダの画像を使用して派手なギャラリーを作成する

en: Gallery Settings
ja: ギャラリー設定

en: Columns
ja: カラム

en: Caption
ja: キャプション

en: Enable image captions to display descriptive text under each image
ja: 画像のキャプションを有効にして、各画像の下に説明テキストを表示します

en: Use Lightbox
ja: ライトボックスを使用する

en: Enable the lightbox to view larger versions of images in an overlay when clicked
ja: ライトボックスを有効にすると、クリックするとオーバーレイ内の画像が大きく表示されます

en: Layout
ja: レイアウト

en: Please select folders to display the gallery
ja: ギャラリーを表示するフォルダを選択してください

en: Loading gallery
ja: 読み込み中

en: Luvre Slider
ja: Luvreスライダー

en: Build a fancy slider using images from your folders
ja: フォルダの画像を使用して派手なスライダーを作成します

en: Slider Settings
ja: スライダー設定

en: Slider Effect
ja: スライダーの効果

en: Transition Speed
ja: 遷移速度

en: Autoplay Delay
ja: 自動再生待ち時間

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Show navigation arrow in left and right side of slider
ja: スライダーの左側と右側にナビゲーション矢印を表示する

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Show bullets pagination in bottom center of slider
ja: スライダーの下部中央に箇条書きのページネーションを表示する

en: Slider Thumbs
ja: スライダーサム

en: Show thumbs in bottom of slider
ja: スライダーの下部に親指を表示する

en: Please select folders to display the slider
ja: 最初にフォルダを選択してから、ファイルをアップロードします

en: Loading slider
ja: 読み込み中

en: This block is available only in the PRO version. Upgrade to Luvre PRO to unlock this premium feature.
ja: このブロックはPROバージョンでのみ使用できます。Luvre PROにアップグレードして、このプレミアム機能のロックを解除してください。

en: Settings
ja: 設定

en: Nonce verification failed!
ja: Nonceの検証に失敗しました！

en: Error
ja: エラー

note: translators: %s is a placeholder for post type
en: All %s
ja: すべての %s

en: Unassigned
ja: アサインされていません

en: First select the folder, and then upload the files
ja: 最初にフォルダを選択してから、ファイルをアップロードします

en: Deactivate
ja: 無効化する

en: You do not have permission to perform this action
ja: この操作を実行する権限がありません

en: Failed to delete the data
ja: データの削除に失敗しました

en: Select a User
ja: ユーザーを選択

en: This file couldn't be uploaded
ja: このファイルをアップロードできませんでした

note: translators: %1$s is a placeholder for post type
en: Some %1$s already exist in this folder
ja: このフォルダにはすでに%1$sが存在します

en: Folder ID is required
ja: フォルダ ID が必要です

en: Parameters must be sent in the request body, not the URL
ja: パラメーターは、URL ではなく要求本文で送信する必要があります

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

note: translators: %s is the post type
en: The post type %s does not exist, is not publicly accessible, or is not configured to be supported in the plugin settings. Please ensure it is registered and supported and try again
ja: 投稿タイプ%s存在しないか、公開されていないか、プラグイン設定でサポートするように設定されていません。登録され、サポートされていることを確認して、もう一度お試しください

en: Parent folder not found
ja: 親フォルダが見つかりません

en: The requested folder does not exist
ja: 要求されたフォルダは存在しません

en: You do not own this folder
ja: このフォルダは所有していません

en: ids parameter cannot be empty
ja: ids パラメータを空にすることはできません

en: Security check failed
ja: セキュリティチェックに失敗しました

en: CSV file upload failed
ja: CSV ファイルのアップロードに失敗しました

en: Invalid or missing file
ja: ファイルが無効または見つかりません

en: Uploaded file not found
ja: アップロードしたファイルが見つかりません

en: Failed to read CSV file
ja: CSV ファイルを読み取れませんでした

en: CSV file is empty or invalid
ja: CSV ファイルが空または無効です

en: Database table not found
ja: データベース テーブルが見つかりません

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the required PHP version
en: %1$s Plugin has been deactivated because it requires PHP version %2$s or higher. Please upgrade PHP
ja: %1$s プラグインは、PHPバージョン%2$s以上が必要なため、非アクティブ化されました。PHPをアップグレードしてください

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the required WP version
en: %1$s Plugin has been deactivated because it requires WordPress version %2$s or higher. Please upgrade WordPress
ja: %1$sプラグインは、WordPressのバージョン%2$s以上が必要なため、非アクティブ化されています。WordPressのバージョンアップをお願いします

en: Plugin Deactivated
ja: プラグインの無効化

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Success
ja: 成功

en: Validation failed
ja: 検証失敗

en: Successfully updated
ja: 正常に更新されました

en: Unknown error occurred
ja: 不明なエラーが発生しました

en: Pro
ja: プロ版

en: Save
ja: 保存

en: Enter folder name
ja: フォルダ名を入力

en: Unable to access existing restAPI url, please try refreshing your browser
ja: 既存のrestAPI URLにアクセスできない場合は、ブラウザを更新してみてください

en: Unable to load your folder data, please try refreshing your browser
ja: フォルダのデータを読み込めませんので、ブラウザを更新してみてください

en: All
ja: すべて

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: New Sub Folder
ja: 新しいサブフォルダ

en: Add Folder
ja: フォルダを追加

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Please click on folder you want to rename
ja: 名前を変更したいフォルダをクリックしてください

en: Delete
ja: 削除

en: Change Color
ja: 色の変更

en: Cut
ja: 切り取り

en: Paste
ja: 貼り付け

en: You cannot move a folder inside one of its own subfolders
ja: フォルダを独自のサブフォルダの 1 つ内に移動することはできません

en: Download
ja: ダウンロード

en: Bulk Select
ja: 一括選択

en: Hotkeys List
ja: ホットキー一覧

en: New folder added
ja: 新しいフォルダが追加されました

en: Successfully deleted
ja: ログが正常に削除されました

en: Successfully moved
ja: 正常に移動しました

en: Delete Folder
ja: フォルダを削除

en: Are you sure you want to delete this folder? Those files will be moved to Uncategorized folder
ja: このフォルダを削除してもよろしいですか?これらのファイルは未分類フォルダに移動されます

en: A folder with this name already exists. Please choose another one
ja: この名前のフォルダはすでに存在します。もう1つお選びください

en: Add your first folder
ja: 最初のフォルダを追加する

en: You don't have any folder. Add folder first
ja: フォルダがありません。最初にフォルダを追加

en: Folder not found
ja: フォルダが見つからない

en: Invalid request data
ja: 無効なリクエストデータ

en: Invalid folder data provided
ja: 無効なフォルダ データが指定されました

en: No valid folder updates found
ja: 有効なフォルダの更新が見つかりませんでした

en: Database update failed. Please try again
ja: データベースの更新に失敗しました。もう一度お試しください

en: Selected
ja: 選択中

en: The media item was successfully inserted into the folder
ja: メディアアイテムはフォルダに正常に挿入されました

en: Attachments successfully moved into uncategorized folder
ja: 添付ファイルが未分類のフォルダに正常に移動されました

en: Some attachments already exist in this folder
ja: このフォルダにはすでに一部の添付ファイルが存在します

en: Uploading files
ja: ファイルのアップロード

en: Could not create ZIP file
ja: ZIPファイルを作成できませんでした

en: PHP ZipArchive extension is not installed
ja: PHP ZipArchive拡張機能がインストールされていません

en: File not Found
ja: ファイルが見つかりません

en: There are no folders selected to delete
ja: 削除対象として選択されているフォルダがありません

en: Invalid or expired download link
ja: ダウンロードリンクが無効または期限切れです

en: Settings Saved
ja: 設定保存

en: Failed to save settings. Please try again
ja: 設定の保存に失敗しました。もう一度お試しください

en: All data has been successfully removed
ja: すべてのデータが正常に削除されました

en: No data available for export
ja: エクスポートできるデータがありません

en: Import Successful
ja: インポート成功

en: Required tables do not exist
ja: 必要なテーブルが存在しません

en: Please select a reason before submitting
ja: 提出する前に理由を選択してください

en: Please provide additional details
ja: 追加の詳細を提供してください

en: Thank you for your feedback
ja: フィードバックをありがとうございました

en: The plugin has been successfully deactivated
ja: プラグインが正常に非アクティブ化されました

en: You do not have permission to deactivate plugins
ja: プラグインを無効にする権限がありません

en: Sort Folders
ja: フォルダの並べ替え

en: Sort
ja: ソート

en: By Title
ja: タイトル順

en: By Author
ja: 著者別

en: Default
ja: デフォルト

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: WordPress media library is not available
ja: WordPressメディアライブラリは利用できません

en: Media frame is not initialized
ja: メディア フレームが初期化されていません

en: Media frame content or collection is undefined
ja: メディア フレームのコンテンツまたはコレクションが未定義です

en: For the best experience, Luvre recommends switching to Grid Mode
ja: 最高の体験を得るために、Luvreはグリッドモードに切り替えることをお勧めします

en: Switch to Grid Mode
ja: グリッドモードへの切り替え

en: No
ja: いいえ

en: Token copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーされたトークン

en: An access token already exists
ja: アクセス トークンは既に存在します

en: Your user role limits you to viewing only the folders that you have created. Access to folders owned by other users is not authorized
ja: ユーザー・ロールにより、自分が作成したフォルダーのみを表示するように制限されます。他のユーザーが所有するフォルダへのアクセスは許可されていません

en: Limited Folder Nesting
ja: 制限付きフォルダのネスト

en: Free version allows only one level of nested folders. Want to create deeper folder structures? Upgrade to PRO to unlock unlimited nested folders
ja: 無料版では、ネストされたフォルダの1つのレベルのみが許可されます。より深いフォルダ構造を作成したいですか?PROにアップグレードして、ネストされたフォルダを無制限に解除します

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Invalid token
ja: 無効なトークン

en: The token domain does not match the site domain
ja: トークン ドメインがサイト ドメインと一致しません

en: The token has expired
ja: トークンの有効期限が切れている

en: Invalid user credentials
ja: 無効なユーザー資格情報

en: User ID mismatch
ja: ユーザー ID の不一致

en: User does not have the required role(s)
ja: ユーザーに必要なロールがありません

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Create New Folder
ja: 新しいフォルダーの作成

en: Rename Folder
ja: フォルダーの名前を変更

en: Change Folder Color
ja: フォルダの色を変更

en: Next Folder
ja: 次のフォルダ

en: Previous Folder
ja: 前のフォルダ

en: Expand Folder
ja: フォルダを展開

en: Collapse Folder
ja: フォルダを折りたたむ

en: Bulk Select Folder
ja: フォルダの一括選択

en: Are you sure you want to remove all data?
ja: すべてのデータを削除してもよろしいですか?

en: Yes
ja: はい

en: Are you sure you want to delete this access token?
ja: このアクセス トークンを削除してもよろしいですか?

en: Go Pro
ja: Pro版へ

en: Tools
ja: ツール

en: Import/Export
ja: インポート/エクスポート

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Choose the right plan for you
ja: あなたにぴったりのプランをお選びください

en: Select a budget-friendly plan that offers the perfect balance of affordability and premium features
ja: 手頃な価格とプレミアム機能の完璧なバランスを提供する予算にやさしいプランを選択してください

en: $24
ja: 24ドル

en: year
ja: 年

en: 1 Site License
ja: 1 サイトライセンス

en: Organize media files, pages, posts and custom post types
ja: メディアファイル、ページ、投稿、カスタム投稿タイプを整理する

en: Customize folder styles with custom colors & more
ja: カスタムカラーなどでフォルダスタイルをカスタマイズ

en: Quickly insert media from folders to page builders
ja: フォルダからページビルダーにメディアをすばやく挿入

en: Create Gallery, Slider or Carousel using a Block
ja: ブロックを使用したギャラリー、スライダー、またはカルーセルの作成

en: Download folders as ZIP
ja: フォルダをZIPとしてダウンロードする

en: Sort Media Files, Pages, and Posts Easily
ja: メディアファイル、ページ、投稿を簡単に並べ替える

en: 3 Months Premium Support
ja: 3か月のプレミアムサポート

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入

en: Pro +
ja: プロ+

en: $35
ja: 35ドル

en: 3 Sites License
ja: 3 サイトライセンス

en: Use keyboard shortcuts to navigate faster
ja: キーボードショートカットを使用してすばやくナビゲートする

en: 1 Year Premium Support
ja: 1年間のプレミアムサポート

en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問

en: How long does my paid Luvres plugin license remain valid?
ja: 有料のLuvresプラグインライセンスはどのくらいの期間有効ですか?

en: Once you purchase any paid plan of Luvres, you gain lifetime access to the plugin. Your purchase includes one year of support and updates. To continue receiving updates and support beyond the first year, you can renew your license annually
ja: Luvresの有料プランを購入すると、プラグインに生涯アクセスできます。購入には、1 年間のサポートとアップデートが含まれています。初年度以降も引き続きアップデートとサポートを受けるために、ライセンスを毎年更新できます

en: Can I use the Luvres plugin on multiple domains?
ja: Luvresプラグインを複数のドメインで使用できますか?

en: Yes, there are two options. First, you can install the free Luvres plugin on any website. Second, you can purchase the Pro plan, which includes licenses for up to 5 domains, or the Agency plan, which covers up to 50 domains. Larger plans are also available if needed
ja: はい、2つのオプションがあります。まず、無料のLuvresプラグインを任意のWebサイトにインストールできます。次に、最大5つのドメインのライセンスを含むProプラン、または最大50のドメインをカバーするAgencyプランを購入できます。必要に応じて、より大きなプランも利用できます

en: Will Luvres continue to work if I don't renew my license?
ja: ライセンスを更新しない場合、Luvresは引き続き機能しますか?

en: Absolutely! The Luvres plugin and all your settings will continue to function as usual. However, without renewing your license, you will no longer receive updates, including new features, improvements, and support
ja: そうですよ！Luvresプラグインとすべての設定は通常どおり機能し続けます。ただし、ライセンスを更新しないと、新機能、改善、サポートなどの更新を受け取れなくなります

en: Can I upgrade my plan later?
ja: プランを後からアップグレードすることはできますか?

en: Yes, you can upgrade from a lower-tier plan to a higher one at any time. The upgrade cost is adjusted based on the remaining period of your current plan
ja: はい、いつでも下位のプランから上位のプランにアップグレードできます。アップグレード費用は、現在のプランの残りの期間に基づいて調整されます

en: Does Luvres work with all WordPress themes?
ja: LuvresはすべてのWordPressテーマで動作しますか?

en: Yes, Luvres is designed to work with most WordPress themes. If you encounter compatibility issues, our support team can help you troubleshoot
ja: はい、LuvresはほとんどのWordPressテーマで動作するように設計されています。互換性の問題が発生した場合は、サポートチームがトラブルシューティングをお手伝いします

en: Do you offer refunds?
ja: 返金はしてもらえますか?

en: Yes, we offer a 30-day money-back guarantee. If you're not satisfied with Luvres for any reason, you can request a refund within 30 days of purchase
ja: はい、30日間の返金保証を提供しています。何らかの理由でLuvresにご満足いただけない場合は、購入後30日以内であれば返金をリクエストできます

en: General
ja: 一般

en: Each user has his own folders
ja: 各ユーザーは自分のフォルダを持っています

en: Allow built-in SVG upload & sanitization
ja: 組み込みの SVG アップロードとサニタイズを許可

en: Folder
ja: フォルダ

en: Count files in each folder
ja: 各フォルダ内のファイルをカウントする

en: Show folder search
ja: フォルダ検索を表示

en: Auto focus dropped folder
ja: オートフォーカスドロップフォルダ

en: Set default color for new folder
ja: 新しいフォルダのデフォルトの色を設定する

en: Click to set color
ja: クリックして色を設定

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

note: translators: %1$s is a placeholder for plugin name
en: Which post types do you want to use with %1$s?
ja: %1$sでどの投稿タイプを使用しますか?

en: REST API Access Token
ja: REST API アクセストークン

en: This access token is required to authenticate API requests. Keep it secure and regenerate only if necessary
ja: このアクセス トークンは、API 要求を認証するために必要です。セキュリティを確保し、必要な場合にのみ再生します

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag
en: You can learn more %1$shere%2$s
ja: 詳細については、こちら%1$sをご覧ください%2$s

en: Generate
ja: 生成する

en: Delete plugin data upon deletion
ja: 削除時にプラグインデータを削除する

en: Delete all folders when the plugin is removed. This feature will remove all existing folders created by the plugin upon deletion
ja: プラグインが削除されたら、すべてのフォルダを削除します。この機能は、削除時にプラグインによって作成されたすべての既存のフォルダーを削除します

en: Clear All Data
ja: すべてのデータをクリアする

en: This action will delete all folder data, settings and bring you back to WordPress default media library
ja: この操作により、すべてのフォルダデータと設定が削除され、WordPressのデフォルトのメディアライブラリに戻ります

en: Clear
ja: クリア

en: Export CSV
ja: CSV出力

en: The export will maintain the current folder structure
ja: エクスポートでは、現在のフォルダ構造が維持されます

en: Export
ja: エクスポート

en: Import CSV
ja: CSV のインポート

en: This import will replace all existing folder and attachment data with the uploaded CSV
ja: このインポートにより、既存のすべてのフォルダと添付ファイルのデータがアップロードされたCSVに置き換えられます

en: Browse
ja: 参照

en: Search folder
ja: 検索フォルダ

en: Select a default startup folder
ja: デフォルトのスタートアップフォルダを選択します

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: Select a default color for new folder
ja: 新しいフォルダのデフォルトの色を選択します

note: translators: %1$s is a placeholder for plugin name
en: Looking for a better %1$s experience?
ja: より良い%1$s体験をお探しですか?

note: translators: %1$s is a placeholder for plugin name
en: We're sad to see you leave! Please let us know why you're deactivating %1$s. Your feedback helps us make it better
ja: あなたが去るのを見るのは悲しいです!%1$sを無効にする理由をお知らせください。あなたのフィードバックは、私たちがそれを改善するために役立ちます

en: It lacks the specific features I need
ja: 必要な特定の機能が欠けています

en: It's not compatible with my theme or other plugins
ja: 私のテーマや他のプラグインと互換性がありません

en: I found another plugin that suits my needs better
ja: 私は私のニーズにより適した別のプラグインを見つけました

en: This is only temporary, I'll be using it again
ja: これは一時的なもので、また使用します

en: Other
ja: その他

en: Which features please?
ja: どの機能をご利用くださいか?

en: Which theme or plugins are causing the issue?
ja: 問題の原因となっているテーマまたはプラグインはどれですか?

en: Please share your thoughts?
ja: あなたの考えを共有してください?

en: Skip & Deactivate
ja: スキップ & 非アクティブ化

en: Submit & Deactivate
ja: 送信＆無効化

en: Version
ja: バージョン

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag
en: %1$sDocumentation%2$s
ja: %1$sドキュメンテーション%2$s

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag
en: %1$sWebsite%2$s
ja: %1$sウェブサイト%2$s

en: Conflicting Plugin Detected
ja: 競合するプラグインが検出されました

note: translators: %1$s is a placeholder for plugin name
en: It looks like another active plugin is managing folders, which may cause conflicts with %1$s. To ensure smooth functionality, please deactivate the conflicting plugin below before using %1$s
ja: 別のアクティブなプラグインがフォルダを管理しているようで、%1$sとの競合が発生する可能性があります。スムーズな機能を確保するために、%1$sを使用する前に、以下の競合するプラグインを無効にしてください

en: Close
ja: 閉じる

en: Upgrade to the PRO version to integrate Luvre folders with your page builder
ja: PROバージョンにアップグレードして、Luvreフォルダをページビルダーと統合します

en: User ID:
ja: ユーザー ID:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: User Role:
ja: ユーザーロール:

en: Luvre Pro cannot be activated while Luvre Lite is active. Please deactivate Luvre Lite first
ja: Luvre Liteがアクティブな間は、Luvre Proをアクティブ化することはできません。最初にLuvre Liteを無効にしてください

en: Plugin Activation Error
ja: プラグインのアクティベーションに失敗しました

en: Luvre Lite cannot be activated while Luvre Pro is active. Please deactivate Luvre Pro first
ja: Luvre Proがアクティブな間は、Luvre Liteをアクティブ化することはできません。最初にLuvre Proを無効にしてください

note: Description of the plugin/theme
en: Effortlessly organize your vast collection of WordPress media files into neatly arranged folders and categories.
ja: WordPressメディアファイルの膨大なコレクションを、きちんと整理されたフォルダとカテゴリに簡単に整理できます。
