Luvre Lite - en to fr_FR translation catalogue (258 entries)

en: $24
fr_FR: 24 $

en: $35
fr_FR: 35 $

en: %1$s Plugin has been deactivated because it requires PHP version %2$s or higher. Please upgrade PHP
fr_FR: %1$s plugin a été désactivé car il nécessite la version %2$s ou supérieure de PHP. Veuillez mettre à jour PHP

en: %1$s Plugin has been deactivated because it requires WordPress version %2$s or higher. Please upgrade WordPress
fr_FR: %1$s plugin a été désactivé car il nécessite la version %2$s ou supérieure de WordPress. Veuillez mettre à jour WordPress

en: %1$sDocumentation%2$s
fr_FR: %1$sDocumentation %2$s

en: %1$sWebsite%2$s
fr_FR: %1$sSite Web %2$s

en: 1 Site License
fr_FR: 1 licence de site

en: 1 Year Premium Support
fr_FR: 1 an d’assistance Premium

en: 3 Months Premium Support
fr_FR: 3 mois d’assistance premium

en: 3 Sites License
fr_FR: Licence 3 sites

en: A folder with this name already exists. Please choose another one
fr_FR: Un dossier portant ce nom existe déjà. Veuillez en choisir un autre

en: Absolutely! The Luvres plugin and all your settings will continue to function as usual. However, without renewing your license, you will no longer receive updates, including new features, improvements, and support
fr_FR: Absolument! Le plugin Luvres et tous vos paramètres continueront à fonctionner comme d’habitude. Cependant, sans renouveler votre licence, vous ne recevrez plus de mises à jour, y compris de nouvelles fonctionnalités, d’améliorations et d’assistance

en: Add Folder
fr_FR: Ajouter un dossier

en: Add your first folder
fr_FR: Ajouter votre premier dossier

en: All
fr_FR: Tout

en: All %s
fr_FR: Tous %s

en: All Files
fr_FR: Tous les fichiers

en: All data has been successfully removed
fr_FR: Toutes les données ont été supprimées avec succès

en: Allow built-in SVG upload & sanitization
fr_FR: Autoriser le téléchargement et l’assainissement SVG intégrés

en: An access token already exists
fr_FR: Un jeton d’accès existe déjà

en: Are you sure you want to delete this access token?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce jeton d’accès ?

en: Are you sure you want to delete this folder? Those files will be moved to Uncategorized folder
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce dossier ? Ces fichiers seront déplacés vers le dossier Non catégorisé

en: Are you sure you want to remove all data?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer toutes les données ?

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Attachments successfully moved into uncategorized folder
fr_FR: Les pièces jointes ont été déplacées avec succès dans un dossier non classé

en: Authentication failed
fr_FR: L'authentification a échoué

en: Auto Height
fr_FR: Hauteur automatique

en: Auto focus dropped folder
fr_FR: Mise au point automatique Dossier abandonné

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Autoplay Delay
fr_FR: Délais de la lecture automatique

en: Browse
fr_FR: Parcourir

en: Build a fancy carousel using images from your folders
fr_FR: Créez un carrousel sophistiqué à l’aide d’images de vos dossiers

en: Build a fancy gallery using images from your folders
fr_FR: Créez une galerie sophistiquée à l’aide d’images de vos dossiers

en: Build a fancy slider using images from your folders
fr_FR: Créez un curseur sophistiqué à l’aide d’images de vos dossiers

en: Bulk Select
fr_FR: Sélection en masse

en: Bulk Select Folder
fr_FR: Sélection groupée du dossier

en: Buy Now
fr_FR: Acheter maintenant

en: By Author
fr_FR: Par Auteur

en: By AuthorName
fr_FR: Par Auteur

en: By Date
fr_FR: Par date

en: By Modified
fr_FR: Par Modifié

en: By Name
fr_FR: Par Nom

en: By Title
fr_FR: Par titre

en: CSV file is empty or invalid
fr_FR: Le fichier CSV est vide ou non valide

en: CSV file upload failed
fr_FR: Echec du téléchargement du fichier CSV

en: Can I upgrade my plan later?
fr_FR: Puis-je mettre à niveau mon plan plus tard ?

en: Can I use the Luvres plugin on multiple domains?
fr_FR: Puis-je utiliser le plugin Luvres sur plusieurs domaines ?

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Carousel Settings
fr_FR: Réglages du diaporama

en: Change Color
fr_FR: Modifier la couleur

en: Change Folder Color
fr_FR: Modifier la couleur du dossier

en: Choose the right plan for you
fr_FR: Choisissez le forfait qui vous convient

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear All Data
fr_FR: Effacer Toutes Les Données

en: Click to set color
fr_FR: Cliquez pour définir la couleur

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Collapse Folder
fr_FR: Réduire le dossier

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Conflicting Plugin Detected
fr_FR: Plugin en conflit détecté

en: Could not create ZIP file
fr_FR: Impossible de créer un fichier ZIP

en: Count files in each folder
fr_FR: Compter les fichiers dans chaque dossier

en: Create Gallery, Slider or Carousel using a Block
fr_FR: Créer une galerie, un curseur ou un carrousel à l’aide d’un bloc

en: Create New Folder
fr_FR: Créer un nouveau dossier

en: Customize folder styles with custom colors & more
fr_FR: Personnalisez les styles de dossiers avec des couleurs personnalisées et plus encore

en: Cut
fr_FR: Couper

en: Database table not found
fr_FR: Table de base de données introuvable

en: Database update failed. Please try again
fr_FR: Echec de la mise à jour de la base de données. Veuillez réessayer

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Delays loading of images. Images outside of viewport wont be loaded before user scrolls to them
fr_FR: Retarde le chargement des images. Les images en dehors de la fenêtre d’affichage ne seront pas chargées avant que l’utilisateur ne les fasse défiler

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Folder
fr_FR: Supprimer le dossier

en: Delete all folders when the plugin is removed. This feature will remove all existing folders created by the plugin upon deletion
fr_FR: Supprimez tous les dossiers lorsque le plugin est supprimé. Cette fonctionnalité supprimera tous les dossiers existants créés par le plugin lors de la suppression

en: Delete plugin data upon deletion
fr_FR: Supprimer les données du plugin lors de la suppression

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Do you offer refunds?
fr_FR: Offrez-vous des remboursements?

en: Does Luvres work with all WordPress themes?
fr_FR: Luvres fonctionne-t-il avec tous les thèmes WordPress ?

en: Dot Navigation
fr_FR: Points de navigation

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download folders as ZIP
fr_FR: Télécharger les dossiers au format ZIP

en: Each user has his own folders
fr_FR: Chaque utilisateur a ses propres dossiers

en: Effortlessly organize your vast collection of WordPress media files into neatly arranged folders and categories.
fr_FR: Organisez sans effort votre vaste collection de fichiers multimédias WordPress dans des dossiers et des catégories soigneusement organisés.

en: Enable image captions to display descriptive text under each image
fr_FR: Activer les légendes d’image pour afficher un texte descriptif sous chaque image

en: Enable the lightbox to view larger versions of images in an overlay when clicked
fr_FR: Activez la visionneuse pour afficher des versions plus grandes des images dans une superposition lorsque vous cliquez dessus

en: Enter folder name
fr_FR: Entrer un nom pour le dossier

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Expand Folder
fr_FR: Développer le dossier

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Failed to delete the data
fr_FR: Échec de la suppression des données

en: Failed to read CSV file
fr_FR: Échec de la lecture du fichier CSV

en: Failed to save settings. Please try again
fr_FR: Impossible d’enregistrer les paramètres. Veuillez réessayer

en: File not Found
fr_FR: Fichier introuvable

en: First select the folder, and then upload the files
fr_FR: Choisir d’abord le dossier, puis téléverser les fichiers

en: Folder
fr_FR: Dossier

en: Folder ID is required
fr_FR: L’ID du dossier est requis

en: Folder not found
fr_FR: Dossier non trouvé

en: Folders
fr_FR: Dossiers

en: For the best experience, Luvre recommends switching to Grid Mode
fr_FR: Pour une expérience optimale, Luvre recommande de passer en mode Grid

en: Free version allows only one level of nested folders. Want to create deeper folder structures? Upgrade to PRO to unlock unlimited nested folders
fr_FR: La version gratuite n’autorise qu’un seul niveau de dossiers imbriqués. Vous souhaitez créer des structures de dossiers plus approfondies ? Passez à PRO pour déverrouiller un nombre illimité de dossiers imbriqués

en: Frequently Asked Questions
fr_FR: Questions fréquentes

en: Gallery Settings
fr_FR: Réglages de la galerie

en: General
fr_FR: Général

en: Generate
fr_FR: Générer

en: Hotkeys List
fr_FR: Liste des raccourcis clavier

en: How long does my paid Luvres plugin license remain valid?
fr_FR: Combien de temps ma licence payante de plugin Luvres reste-t-elle valable ?

en: I found another plugin that suits my needs better
fr_FR: J’ai trouvé un autre plugin qui correspond mieux à mes besoins

en: Import Successful
fr_FR: Importation réussie

en: Import/Export
fr_FR: Importer/Exporter

en: Invalid folder data provided
fr_FR: Données de dossier non valides fournies

en: Invalid or expired download link
fr_FR: Lien de téléchargement non valide ou expiré

en: Invalid or missing file
fr_FR: Fichier invalide ou manquant

en: Invalid request data
fr_FR: Données de demande non valides

en: Invalid token
fr_FR: Jeton non valide

en: Invalid user credentials
fr_FR: Informations d'identification utilisateur non valides

en: It lacks the specific features I need
fr_FR: Il manque les fonctionnalités spécifiques dont j’ai besoin

en: It looks like another active plugin is managing folders, which may cause conflicts with %1$s. To ensure smooth functionality, please deactivate the conflicting plugin below before using %1$s
fr_FR: Il semble qu’un autre plugin actif gère les dossiers, ce qui peut provoquer des conflits avec %1$s. Pour garantir un fonctionnement fluide, veuillez désactiver le plugin en conflit ci-dessous avant de l’utiliser %1$s

en: It's not compatible with my theme or other plugins
fr_FR: Il n’est pas compatible avec mon thème ou d’autres plugins

en: Items per Slide
fr_FR: Nombre d'éléments par diapositive

en: Keyboard shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: LazyLoad
fr_FR: Chargement différé

en: Limited Folder Nesting
fr_FR: Imbrication limitée des dossiers

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Loading carousel
fr_FR: Chargement

en: Loading gallery
fr_FR: Chargement

en: Loading slider
fr_FR: Chargement

en: Looking for a better %1$s experience?
fr_FR: Vous recherchez une meilleure expérience %1$s ?

en: Luvre Carousel
fr_FR: Carrousel de Luvre

en: Luvre Gallery
fr_FR: Galerie Luvre

en: Luvre Lite cannot be activated while Luvre Pro is active. Please deactivate Luvre Pro first
fr_FR: Luvre Lite ne peut pas être activé lorsque Luvre Pro est actif. Veuillez d’abord désactiver Luvre Pro

en: Luvre Pro cannot be activated while Luvre Lite is active. Please deactivate Luvre Lite first
fr_FR: Luvre Pro ne peut pas être activé lorsque Luvre Lite est actif. Veuillez d’abord désactiver Luvre Lite

en: Luvre Slider
fr_FR: Curseur Luvre

en: Media frame content or collection is undefined
fr_FR: Le contenu ou la collection de trames multimédias n’est pas défini

en: Media frame is not initialized
fr_FR: Le cadre multimédia n’est pas initialisé

en: New Folder
fr_FR: Nouveau dossier

en: New Sub Folder
fr_FR: Nouveau sous-dossier

en: New folder added
fr_FR: Nouveau dossier ajouté

en: Next Folder
fr_FR: Dossier suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No data available for export
fr_FR: Aucune donnée disponible à l’exportation

en: No valid folder updates found
fr_FR: Aucune mise à jour de dossier valide n’a été trouvée

en: Nonce verification failed!
fr_FR: Echec de la vérification!

en: Once you purchase any paid plan of Luvres, you gain lifetime access to the plugin. Your purchase includes one year of support and updates. To continue receiving updates and support beyond the first year, you can renew your license annually
fr_FR: Une fois que vous avez acheté un plan payant de Luvres, vous obtenez un accès à vie au plugin. Votre achat comprend un an de support et de mises à jour. Pour continuer à recevoir des mises à jour et une assistance au-delà de la première année, vous pouvez renouveler votre licence chaque année

en: Organize media files, pages, posts and custom post types
fr_FR: Organisez les fichiers multimédias, les pages, les articles et les types de messages personnalisés

en: Other
fr_FR: Autre

en: PHP ZipArchive extension is not installed
fr_FR: L’extension PHP ZipArchive n’est pas installée

en: Parameters must be sent in the request body, not the URL
fr_FR: Les paramètres doivent être envoyés dans le corps de la requête, et non dans l’URL

en: Parent folder not found
fr_FR: Dossier parent introuvable

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Please click on folder you want to rename
fr_FR: Veuillez cliquer sur le dossier que vous souhaitez renommer

en: Please provide additional details
fr_FR: Veuillez fournir des détails supplémentaires

en: Please select a reason before submitting
fr_FR: Veuillez sélectionner une raison avant de soumettre

en: Please select folders to display the carousel
fr_FR: Veuillez sélectionner les dossiers pour afficher le carrousel

en: Please select folders to display the gallery
fr_FR: Veuillez sélectionner les dossiers pour afficher la galerie

en: Please select folders to display the slider
fr_FR: Choisir d’abord le dossier, puis téléverser les fichiers

en: Please share your thoughts?
fr_FR: Pouvez-vous nous faire part de vos réflexions ?

en: Plugin Activation Error
fr_FR: Erreur d’activation de l’extension

en: Plugin Deactivated
fr_FR: Extension désactivée

en: Post Types
fr_FR: Types d’article

en: Previous Folder
fr_FR: Dossier précédent

en: Pro +
fr_FR: Passer en version Pro

en: Quickly insert media from folders to page builders
fr_FR: Insérez rapidement des médias à partir de dossiers dans des constructeurs de pages

en: REST API Access Token
fr_FR: Jeton d’accès à l’API REST

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Rename Folder
fr_FR: Renommer le dossier

en: Required tables do not exist
fr_FR: Les tables requises n’existent pas

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Search folder
fr_FR: Chercher un dossier

en: Security check failed
fr_FR: Échec du test de sécurité

en: Select Folders
fr_FR: Sélectionner les dossiers

en: Select a User
fr_FR: Sélectionnez un utilisateur

en: Select a budget-friendly plan that offers the perfect balance of affordability and premium features
fr_FR: Choisissez un forfait économique qui offre l’équilibre parfait entre l’abordabilité et les caractéristiques haut de gamme

en: Select a default color for new folder
fr_FR: Sélectionnez une couleur par défaut pour le nouveau dossier

en: Select a default startup folder
fr_FR: Sélectionner un dossier de démarrage par défaut

en: Selected
fr_FR: Sélectionné

en: Set default color for new folder
fr_FR: Définir la couleur par défaut du nouveau dossier

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings Saved
fr_FR: Paramètres sauvegardés

en: Show bullets pagination in bottom center of slider
fr_FR: Afficher la pagination des puces en bas au centre du curseur

en: Show folder search
fr_FR: Afficher la recherche de dossiers

en: Show navigation arrow in left and right side of slider
fr_FR: Afficher la flèche de navigation à gauche et à droite du curseur

en: Show the dot navigation in the bottom of the carousel
fr_FR: Afficher le point de navigation en bas du carrousel

en: Show thumbs in bottom of slider
fr_FR: Afficher les pouces en bas du curseur

en: Skip & Deactivate
fr_FR: Passer & Désactiver

en: Slider Effect
fr_FR: Effet entrant stationnaire

en: Slider Settings
fr_FR: Paramètres du Slider

en: Slider Speed
fr_FR: Vitesse du diaporama

en: Slider Thumbs
fr_FR: Curseurs : Pouces

en: Some %1$s already exist in this folder
fr_FR: Certaines %1$s existent déjà dans ce dossier

en: Some attachments already exist in this folder
fr_FR: Certaines pièces jointes existent déjà dans ce dossier

en: Sort
fr_FR: Trier

en: Sort By
fr_FR: Trier Selon

en: Sort Folders
fr_FR: Trier les dossiers

en: Sort Media Files, Pages, and Posts Easily
fr_FR: Triez facilement les fichiers multimédias, les pages et les articles

en: Sort Type
fr_FR: Type de tri

en: Submit & Deactivate
fr_FR: Soumettre & désactiver

en: Success
fr_FR: Succès

en: Successfully deleted
fr_FR: Supprimé avec succès

en: Successfully moved
fr_FR: Déménagement réussi

en: Successfully updated
fr_FR: Mise à jour réussie

en: Switch to Grid Mode
fr_FR: Passer en mode grille

en: Thank you for your feedback
fr_FR: Merci pour vos commentaires

en: The carousel automatically plays when site loaded
fr_FR: Le carrousel est lu automatiquement lorsque le site est chargé

en: The export will maintain the current folder structure
fr_FR: L’exportation conservera la structure de dossiers actuelle

en: The media item was successfully inserted into the folder
fr_FR: L’élément multimédia a été inséré avec succès dans le dossier

en: The plugin has been successfully deactivated
fr_FR: Le plugin a été désactivé avec succès

en: The post type %s does not exist, is not publicly accessible, or is not configured to be supported in the plugin settings. Please ensure it is registered and supported and try again
fr_FR: Le type de publication %s n’existe pas, n’est pas accessible au public ou n’est pas configuré pour être pris en charge dans les paramètres du plugin. Assurez-vous qu’il est enregistré et pris en charge, puis réessayez

en: The requested folder does not exist
fr_FR: Le dossier demandé n'existe pas

en: The token domain does not match the site domain
fr_FR: Le domaine du jeton ne correspond pas au domaine du site

en: The token has expired
fr_FR: Le jeton a expiré

en: There are no folders selected to delete
fr_FR: Aucun dossier n’a été sélectionné pour la suppression

en: This access token is required to authenticate API requests. Keep it secure and regenerate only if necessary
fr_FR: Ce jeton d’accès est requis pour authentifier les demandes d’API. Gardez-le en sécurité et ne le régénérez que si nécessaire

en: This action will delete all folder data, settings and bring you back to WordPress default media library
fr_FR: Cette action supprimera toutes les données du dossier, les paramètres et vous ramènera à la médiathèque par défaut de WordPress

en: This block is available only in the PRO version. Upgrade to Luvre PRO to unlock this premium feature.
fr_FR: Ce bloc n’est disponible que dans la version PRO. Passez à Luvre PRO pour débloquer cette fonctionnalité premium.

en: This file couldn't be uploaded
fr_FR: Ce fichier n'a pas pu être téléchargé

en: This import will replace all existing folder and attachment data with the uploaded CSV
fr_FR: Cette importation remplacera toutes les données de dossier et de pièce jointe existantes par le fichier CSV téléchargé

en: This is only temporary, I'll be using it again
fr_FR: Ce n’est que temporaire, je vais l’utiliser à nouveau

en: This plugin will automatically set the Carousel container height based on each image height
fr_FR: Ce plugin définira automatiquement la hauteur du conteneur Carrousel en fonction de chaque hauteur d’image

en: Token copied to clipboard
fr_FR: Jeton copié dans le presse-papier

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Transition Speed
fr_FR: Vitesse de transition

en: Unable to access existing restAPI url, please try refreshing your browser
fr_FR: Impossible d’accéder à l’URL restAPI existante, essayez de rafraîchir votre navigateur

en: Unable to load your folder data, please try refreshing your browser
fr_FR: Si vous ne parvenez pas à charger les données de votre dossier, essayez de rafraîchir votre navigateur

en: Unassigned
fr_FR: Non assigné

en: Uncategorized
fr_FR: Non classé

en: Unknown error occurred
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite

en: Upgrade to the PRO version to integrate Luvre folders with your page builder
fr_FR: Passez à la version PRO pour intégrer les dossiers Luvre à votre constructeur de pages

en: Uploaded file not found
fr_FR: Fichier téléchargé introuvable

en: Uploading files
fr_FR: Téléchargement des fichiers

en: Use Lightbox
fr_FR: Utiliser Lightbox

en: Use keyboard shortcuts to navigate faster
fr_FR: Utiliser les raccourcis clavier pour naviguer plus rapidement

en: User ID mismatch
fr_FR: Incompatibilité de l’ID utilisateur

en: User ID:
fr_FR: ID d'utilisateur:

en: User Role:
fr_FR: Rôle d'utilisateur:

en: User does not have the required role(s)
fr_FR: L’utilisateur n’a pas le(s) rôle(s) requis(s)

en: Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur:

en: Validation failed
fr_FR: Échec de la validation

en: We're sad to see you leave! Please let us know why you're deactivating %1$s. Your feedback helps us make it better
fr_FR: Nous sommes tristes de vous voir partir ! Veuillez nous faire savoir pourquoi vous désactivez %1$s. Vos commentaires nous aident à l’améliorer

en: Which features please?
fr_FR: Quelles caractéristiques s’il vous plaît ?

en: Which post types do you want to use with %1$s?
fr_FR: Quels types de messages souhaitez-vous utiliser avec %1$s ?

en: Which theme or plugins are causing the issue?
fr_FR: Quel thème ou plugins sont à l’origine du problème ?

en: Will Luvres continue to work if I don't renew my license?
fr_FR: Luvres continuera-t-il à travailler si je ne renouvelle pas mon permis ?

en: WordPress media library is not available
fr_FR: La médiathèque WordPress n’est pas disponible

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, Luvres is designed to work with most WordPress themes. If you encounter compatibility issues, our support team can help you troubleshoot
fr_FR: Oui, Luvres est conçu pour fonctionner avec la plupart des thèmes WordPress. Si vous rencontrez des problèmes de compatibilité, notre équipe d’assistance peut vous aider à les résoudre

en: Yes, there are two options. First, you can install the free Luvres plugin on any website. Second, you can purchase the Pro plan, which includes licenses for up to 5 domains, or the Agency plan, which covers up to 50 domains. Larger plans are also available if needed
fr_FR: Oui, il y a deux options. Tout d’abord, vous pouvez installer le plugin gratuit Luvres sur n’importe quel site Web. Deuxièmement, vous pouvez acheter le plan Pro, qui comprend des licences pour un maximum de 5 domaines, ou le plan Agency, qui couvre jusqu’à 50 domaines. Des plans plus importants sont également disponibles si nécessaire

en: Yes, we offer a 30-day money-back guarantee. If you're not satisfied with Luvres for any reason, you can request a refund within 30 days of purchase
fr_FR: Oui, nous offrons une garantie de remboursement de 30 jours. Si vous n’êtes pas satisfait de Luvres pour une raison quelconque, vous pouvez demander un remboursement dans les 30 jours suivant l’achat

en: Yes, you can upgrade from a lower-tier plan to a higher one at any time. The upgrade cost is adjusted based on the remaining period of your current plan
fr_FR: Oui, vous pouvez passer d’un plan de niveau inférieur à un plan supérieur à tout moment. Le coût de la mise à niveau est ajusté en fonction de la période restante de votre plan actuel

en: You can learn more %1$shere%2$s
fr_FR: Vous pouvez en savoir plus %1$sici%2$s

en: You cannot move a folder inside one of its own subfolders
fr_FR: Vous ne pouvez pas déplacer un dossier à l’intérieur de l’un de ses propres sous-dossiers

en: You do not have permission to deactivate plugins
fr_FR: Vous n’avez pas l’autorisation de désactiver les plugins

en: You do not have permission to perform this action
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action

en: You do not own this folder
fr_FR: Vous n’êtes pas le propriétaire de ce dossier

en: You don't have any folder. Add folder first
fr_FR: Vous n’avez pas de dossier. Ajouter d’abord un dossier

en: Your user role limits you to viewing only the folders that you have created. Access to folders owned by other users is not authorized
fr_FR: Votre rôle d’utilisateur vous limite à afficher uniquement les dossiers que vous avez créés. L’accès aux dossiers appartenant à d’autres utilisateurs n’est pas autorisé

en: ids parameter cannot be empty
fr_FR: Le paramètre ids ne peut pas être vide

en: year
fr_FR: année
